caja-actions 1.26.0 - en to da translation catalogue (716 entries)

en: _Ask me
da: _Spørg mig

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
da: Du vil spurgt om, hvilket format der skal vælges, hver gang et element skal eksporteres.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
da: Ingen NAIExporter-implementering fundet for formatet »%s«.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_buffer' interface.
da: %s NAIExporter implementerer ikke »to_buffer«-grænsefladen.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_file' interface.
da: %s NAIExporter implementerer ikke »to_file«-grænsefladen.

en: Caja-Actions Configuration Tool is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Caja-Actions Configuration Tool er et frit program; du kan redistribuere det og/eller ændre det under betingelserne i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter dit valg) enhver nyere version.

en: Caja-Actions Configuration Tool is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Caja-Actions Configurations Tool distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja-Actions Configuration Tool ; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Caja-Actions Configuration Tools; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: A graphical interface to create and edit your Caja actions.
da: En grafisk grænseflade til at oprette og redigere dine Caja-handlinger.

en: MATE desktop
da: MATE-skrivebord

en: KDE desktop
da: KDE-skrivebord

en: LXDE desktop
da: LXDE-skrivebord

en: ROX desktop
da: ROX-skrivebord

en: XFCE desktop
da: XFCE-skrivebord

en: Legacy systems
da: Forældede systemer

en: List of patterns to be matched against the selected file(s)/folder(s)
da: Listen over mønstre som de valgte filer/mapper skal matche

note: Translators: wildcard characters '*' and '?' should be considered as literals, *  and not be translated
en: A list of strings with joker '*' or '?' to be matched against the name(s) of the selected file(s)/folder(s). Each selected item must match at least one of the filename patterns for the action or the menu be candidate to display.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to '*'.
da: En liste over strenge med joker »*« eller »?« til at sammenligne de valgte filer/mapper. Hvert valgt element skal matche mindst et af filnavnmønstrene for at handlingen eller menuen er kandidat til visning.
    Dette gælder indlysende nok, kun når der er et udvalg.
    Standarden er »*«.

note: Translators: wildcard characters '*' and '?' should be considered as literalls, *  and not be translated
en: A pattern to be matched against basenames of selected file(s)/folder(s). May include wildcards (* or ?). You must set one option for each pattern you need
da: Et mønster til matchning mod grundnavne for valgte filer/mapper. Kan inkludere jokertegn (? eller *). Du skal angive mindst en valgmulighed for hvert mønster, du har brug for

note: Translators: the "<EXPR>" is just an abbreviation for "an expression", *  so is tranlatable Translators: "<EXPR>" is just an abbreviation for "an expression", so is tranlatable
en: <EXPR>
da: <UDTRYK>

en: Whether the specified basenames are case sensitive (default)
da: Hvorvidt de angivne basisnavn er versalfølsomme (standard)

note: Translators: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Must be set to 'true' if the filename patterns are case sensitive, to 'false' otherwise. E.g., if you need to match a filename in a case-sensitive manner, set this key to 'true'. If you also want, for example '*.jpg' to match 'photo.JPG', then set 'false'.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'true'.
da: Skal være angivet som »true« (sand) hvis filnavnmønstre skal tage højde for store/små bogstaver, ellers »false« (falsk). F.eks. hvis du skal matche et filnavn med højde for store/små bogstaver, angives denne nøgle som »true«. Hvis du også ønsker for eksempel at »*.jpg« skal matche »photo.jpg«, så angiv »false«.
    Standarden er »true«.

en: List of patterns to be matched against the mimetypes of the selected file(s)/folder(s)
da: Listen over mønstre der skal matches mod mimetyperne for de valgte filer/mapper

note: Translators: wildcard character '*' is taken literally, and should not be translated
en: A list of strings with joker '*' to be matched against the mimetypes of the selected file(s)/folder(s). Each selected item must match at least one of the mimetype patterns for the action to appear.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to '*/*'.
da: En liste over strenge med jokertegnet »*« til matchning af mimetyperne for de valgte filer/mapper. Hvert valgt element skal matche mindst et af mimetypemønstrene, for at handlingen vises.
    Dette gælder indlysende nok kun, når der er et udvalg.
    Standarden er »*/*«.

note: Translators: wildcard character '*' is taken literally, and should not be translated
en: A pattern to be matched against mimetypes of selected file(s)/folder(s). May include the asterisk wildcard '*'. You must set one option for each pattern you need
da: Et mønster til at matche mod mimetyper for valgte filer/mapper. Kan indeholde stjernejokertegnet »*«. Du skal angive mindst en valgmulighed for hvert mønster, du skal bruge

en: Whether the profile applies to files (deprecated option, see mimetype)
da: Hvorvidt profilen gælder for filer (forældet valgmulighed, se mimetype)

note: Translators: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Set to 'true' if the selection can have files, to 'false' otherwise.
    This setting is tied in with the 'isdir' setting. The valid combinations are: 
    isfile='true' and isdir='false': the selection may hold only files
    isfile='false' and isdir='true': the selection may hold only folders
    isfile='true' and isdir='true': the selection may hold both files and folders
    isfile='false' and isdir='false': this is an invalid combination (your configuration will never appear).
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'true'.
da: Angiv som »true« (sand) hvis udvalget kan indeholde filer, ellers »false«
    (falsk).
    Denne indstilling er forbundet med indstillingen »isidr«. De gyldige
    kombinationer er: 
    isfile='true' og isdir='false': udvalget må kun indeholde filer
    isfile='false' og isdir='true': udvalget må kun indeholde mapper
    isfile='true' og isdir='true': udvalget kan indeholde både filer og mapper
    isfile='false' og isdir='false': dette er en ugyldig kombination (din konfiguration vil aldrig blive vist).
    Dette gælder indlysende nok, kun når der er et udvalg.
    Standarden er »true«.

en: Whether the profile applies to folders (deprecated option, see mimetype)
da: Hvorvidt profilen gælder for mapper (forældet indstilling, se mimetype)

note: Translators: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Set to 'true' if the selection can have folders, to 'false' otherwise.
    This setting is tied in with the 'isfile' setting. The valid combinations are: 
    isfile='true' and isdir='false': the selection may hold only files
    isfile='false' and isdir='true': the selection may hold only folders
    isfile='true' and isdir='true': the selection may hold both files and folders
    isfile='false' and isdir='false': this is an invalid combination (your configuration will never appear).
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'false'.
da: Angiv som »true« (sand) hvis udvalget kan indeholde mapper, ellers »false«
    (falsk).
    Denne indstilling er forbundet med indstillingen »isfile«. De gyldige
    kombinationer er: 
    isfile='true' og isdir='false': udvalget må kun indeholde filer
    isfile='false' og isdir='true': udvalget må kun indeholde mapper
    isfile='true' og isdir='true': udvalget kan indeholde både filer og mapper
    isfile='false' og isdir='false': dette er en ugyldig kombination (din konfiguration vil aldrig blive vist).
    Dette gælder indlysende nok, kun når der er et udvalg.
    Standarden er »true«.

en: Whether the selection may be multiple (deprecated option, see selection count)
da: Hvorvidt udvalget kan være flere (forældet tilvalg, se udvalgsantal)

note: Translators: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: If you need more than one files or folders to be selected, set this key to 'true'. If you want just one file or folder, set it to 'false'.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'false'.
da: Sæt denne nøgle til »true« (sand) hvis du har brug for at vælge en eller flere filer eller mapper. Hvis du kun har brug for en fil eller mappe, sæt den til »false« (falsk).

en: List of schemes to be matched against those of selected file(s)/folder(s)
da: Listen over mønstre som de valgte filer/mapper skal matche

note: Translators: schemes (sftp, ssh, ftp, file, etc.) are standard keywords which define *  the access protocol to an object, they should not be translated
en: Defines the list of valid schemes to be matched against the selected items. The scheme is the protocol used to access the files. The keyword to use is the one used in the URI by the file manager.
    Examples of valid URI include:
    - file:///tmp/foo.txt
    - sftp:///root@test.example.net/tmp/foo.txt
    The most common schemes are:
    'file': local files
    'sftp': files accessed via SSH
    'ftp': files accessed via FTP
    'smb': files accessed via Samba (Windows share)
    'dav': files accessed via WebDAV.
    All schemes used by your favorite file manager may be used here.
    This obviously only applies when there is a selection, or when targeting the special 'x-caja-desktop' scheme.
    Defaults to 'file'.
da: Definerer en liste over gyldige typer til matchning mod de valgte elementer. Typen er protokollen brugt til at tilgå filerne. Nøgleordet er det brugt i URI'en af filhåndteringen.
    Eksempler på gyldig URI inkluderer:
    - file:///tmp/foo.txt
    - sftp:///root@test.eksempel.dk/tmp/foo.txt
    De mest almindelige typer er:
    'file': lokale filer
    'sftp': filer tilgået via SSH
    'ftp': filer tilgået via FTP
    'smb': filer tilgået via Samba (Windows-deling)
    'dav': filer tilgået via WebDAV
    Alle typer brugt af din foretrukne filhåndtering kan bruges her.
    Dette gælder indlysende nok kun hvor der er et udvalg, eller der målrettes direkte mod den specielle type »x-caja-desktop«.
    Standarden er »fil«.

en: A valid GIO scheme where the selected file(s)/folder(s) should be located. You must set one option for each scheme you need
da: En gyldig TIO-type, hvor de valgte filer/mapper kan findes. Du skal angive en indstiling for hver type, du ønsker

note: Translators: "<STRING>" is just an abbreviation for "a string", so is tranlatable
en: <STRING>
da: <STRENG>

en: List of folders
da: Mappeliste

en: Defines the list of valid paths to be matched against the current folder.
     All folders 'under' the specified path are considered valid.
    Defaults to '/'.
da: Definerer listen med gyldige stier, der skal matches mod den nuværende mappe.
    Alle mapper »under« den angivne sti anses for gyldige.
    Standarden er »/«.

en: The path of a (parent) directory for which the item will be displayed. You must set one option for each folder you need
da: Stien for (over) mappe hvor filen vil blive vist. Du skal angive en indstilling for hver mappe, du skal bruge

note: Translators: "<PATH>" is just an abbreviation for "a folder path", so is tranlatable Translators: "<PATH>" is the path to a binary, so may be tranlatable
en: <PATH>
da: <STI>

en: Operator of the selection count relation
da: Operatør for relation for markeringsantal

en: Whether this profile may be selected depending of the count of the selection.
    This is a string of the form "{'<'|'='|'>'} number".
    Examples of valid strings are: "=0", "> 1", "< 10".
    Defaults to ">0".
da: Om denne profil kan vælges afhængig af antallet af udvalget.
    Dette er en streng i formen »{'<'|'='|'>'} nummer«.
    Eksempler på gyldige strenge er: »=0«, »> 1«, »< 10«.
    Standarden er »>0«.

en: Selection count relation [>0]
da: Relation for markeringsantal [>0]

en: Only show in environment
da: Vis kun i miljø

en: Defaults to all.
da: Standarden er alle.

en: The name of an only desktop environment where the item must be displayed. You must set one option for each environment you want
da: Navnet på et enkelt skrivebordsmiljø, hvor punktet skal vises. Du skal angive en indstilling for hvert miljø du ønsker

note: Translators: "<DESKTOP>" is just a placeholder for "a desktop name", so is tranlatable
en: <DESKTOP>
da: <SKRIVEBORD>

en: Not show in environment
da: Ikke vist i miljø

en: Defaults to none.
da: Har ingen standard.

en: The name of a desktop environment where the item must not be displayed. You must set one option for each environment you want
da: Navnet på et enkelt skrivebordsmiljø, hvor punktet skal vises. Du skal angive en indstilling for hvert miljø du ønsker

en: Try exec
da: Forsøg exec

note: Translators: TryExec is a keyword of the specification, it is not translatable
en: Note that, when specified, only the presence and the executability status of the specified file are checked.
    Parameters may appear in 'TryExec' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
da: Bemærk at, når angivet, vil kun tilstedeværelsen og kørbarheden for den angivne fil blive kontrolleret.
    Parametre kan fremgå af »TryExec«-værdien og vil blive erstattet på kørselstidspunktet.
    Standarden er med succes.

en: the path to a file whose executability is to be checked
da: stien til en fil hvis evne til at kunne afvikles skal kontrolleres

en: Show if registered
da: Vis hvis registreret

note: Translators: ShowIfRegistered is a keyword of the specification, it is not translatable
en: The well-known name of a DBus service.
    The item will be candidate if the named service is registered on session DBus at runtime.
    Parameters may appear in 'ShowIfRegistered' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
da: Det velkendte navn på en DBus-tjeneste.
    Elementet vil være en kandidat hvis den navngivne tjeneste er registreret på session-DBus på kørselstidspunktet.
    Parametre kan fremgå af »ShowIfRegistered«-værdien, og vil blive erstattet på kørselstidspunktet.
    Standarden er successful.

en: The name of a service which must be registered on session DBus
da: Navnet på en tjeneste der skal være registreret på session-DBussen

en: <NAME>
da: <NAVN>

en: Show if True
da: Vis hvis True (Sand)

note: Translators: ShowIfTrue is a keyword of the specification, it is not translatable
en: A command which, when executed, should output a string on stdout.
    The item will be candidate if the outputed string is equal to "true".
    Parameters may appear in 'ShowIfTrue' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
da: En kommando der, når afviklet, bør vise en streng på standardud.
    Elementet vil være kandidat hvis strengen svarer til »true« (sand).
    Parametre kan fremgå af »ShowIfTrue«-værdien, og vil blive erstattet på kørselstidspunktet.
    Standarden er successful.

note: Translators: 'true' is to be taken as a literal, must not be translated
en: The path to a command which will display the 'true' string
da: Stien til en kommando der vil vise »true«-strengen

en: Show if running
da: Vis hvis kørende

note: Translators: ShowIfRunning is a keyword of the specification, it is not translatable
en: The name of a process.
    The item will be candidate if the process name is found in memory at runtime.
    Parameters may appear in 'ShowIfRunning' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
da: Navnet på en proces.
    Elementet vil være en kandidat hvis procesnavnet findes i hukommelsen på kørselstidspunktet.
    Parametre kan fremgå af »ShowIfRunning«-værdien, og vil blive erstattet på kørselstidspunktet.
    Standarden er succcessful.

en: The name of a binary which must be running
da: Navnet på den binære fil, der skal være i gang

en: Capabilities
da: Kapaciteter

note: Translators: 'Owner', 'Readable', 'Writable', 'Executable' and 'Local' are all keywords *  of the specification; they are not translatable
en: A list of capabilities each item of the selection must satisfy in order for the item to be candidate.
    Capabilities may be negated.
    Capabilities have to be chosen between following predefined ones:
    - 'Owner': current user is the owner of selected items
    - 'Readable': selected items are readable by user (probably more useful when negated)
    - 'Writable': selected items are writable by user
    - 'Executable': selected items are executable by user
    - 'Local': selected items are local.
    Defaults to empty list.
da: En liste over kapaciteter som hvert element i markeringen skal overholde for at elementet kan være en kandidat.
    Kapaciteter kan negeres.
    Kapaciteter skal vælges mellem de følgende prædefinerede:
     - »Owner«: nuværende bruger er ejeren af de valgte elementer
     - »Readable«: valgte elementer er skrivebeskyttet af bruger (sandsynligvis mere nyttig når negeret)
     - »Writable«: valgte elementer er skrivbare af bruger
     - »Executable«: valgte elementer er kørbare af bruger
     - »Local«: valgte elementer er lokal.
    Standarden er en tom liste.

en: The name of a capability the selection must meet. May be 'Owner', 'Readable', 'Writable', 'Executable' or 'Local'
da: Navnet på kapaciteten som udvalget skal opfylde. Kan være »Owner«, »Readable«, »Writable«, »Executable« eller »Local«

en: Item was renumbered because the caller did not provide any check function.
da: Element fik nyt nummer da kalderen ikke tilbød en kontrolfunktion.

en: Item was renumbered because the caller did not provide any ask user function.
da: Element fik nyt nummer da kalderen ikke tilbød nogen spørg brugeren-funktion.

en: Item was renumbered due to user request.
da: Punkt fik nyt nummer på grund af en brugerforespørgsel.

en: Existing item was overridden due to user request.
da: Eksisterende punkt blev overskrevet på grund af en brugerforespørgsel.

en: Item %s already exists.
da: Punktet %s findes allerede.

en: Import was canceled due to user request.
da: Import blev afbrudt på grund af en brugerforespørgsel.

note: Translators: the action has been renumbered during import operation
en: (renumbered)
da: (fik nyt nummer)

en: Do _not import the item
da: Importer _ikke punktet

en: This used to be the historical behavior.
    The selected file will be marked as "NOT OK" in the Summary page.
    The existing item will not be modified.
da: Dette var den historiske opførsel.
    Den valgte fil vil blive markeret som »NOT OK« i resumesiden.
    Det eksisterende element vil ikke blive ændret.

en: Import the item, _allocating it a new identifier
da: Importer elementet, _allocating er en ny identifikator

en: The selected file will be imported with a slightly modified label indicating the renumbering.
    The existing item will not be modified.
da: Den valgte fil vil blive importeret med en smule ændret etiket, der indikerer ændring af nummer.
    Det eksisterende element vil ikke blive ændret.

en: _Override the existing item
da: _Overskriv eksisterende punkt

en: The item found in the selected file will silently override the current one which has the same identifier.
    Be warned: this mode may be dangerous. You will not be prompted another time.
da: Elementet i den valgte fil vil stille overskrive den nuværende, der har samme identifikator.
    Pas på: Denne tilstand kan være farlig. Du bliver ikke spurgt igen.

en: You will be asked each time an imported ID already exists.
da: Du bliver spurgt hver gang et importeret id allerede findes.

note: Translators: '%s' stands for the file URI
en: %s is not loadable (empty or too big or not a regular file)
da: %s kan ikke indlæses (tom eller for stor eller ikke en normal fil)

en: Unable to load 'ImporterAskDialog' from %s
da: Kunne ikke indlæse »ImporterAskDialog« fra %s

en: The action "%s" imported from "%s" has the same identifiant than the already existing "%s".
da: Handlingen »%s« importeret fra »%s« har den samme identifikator som den allerede eksisterende »%s«.

en: The menu "%s" imported from "%s" has the same identifiant than the already existing "%s".
da: Menuen »%s« importeret fra »%s« har den samme identifikator som den allerede eksisterende »%s«.

en: Already existing item
da: Punktet findes allerede

en: What should I do with this ?
da: Hvad skal jeg gøre med det?

en: Re_member my choice in future import operations
da: _Husk mit valg i fremtidige importoperationer

en: Please, be kind enough to fill out a bug report on https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions.
da: Hjælp os og udfyld en fejlrapport på https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions.

en: Unavailable I/O provider.
da: Utilgængelig I/O-leverandør.

en: I/O provider implementation lacks of required API.
da: I/O-leverandørimplementering mangler krævet API.

en: I/O provider is not willing to write.
da: I/O-leverandør er ikke villig til at skrive.

en: I/O provider announces itself as unable to write.
da: I/O-leverandør annoncerer manglende evne til at skrive.

en: I/O provider has been locked down by an administrator.
da: I/O-leverandør er blevet låst af en administrator.

en: I/O provider has been locked down by the user.
da: I/O-leverandør er blevet låst af brugeren.

en: Item is read-only.
da: Punkt er skrivebeskyttet.

en: No writable I/O provider found.
da: Ingen skrivbar I/O-leverandør fundet.

en: Item is not writable for an unknown reason (%d).
    %s
da: Punkt er af ukendt årsag ikke skrivbart (%d).
    %s

en: OK.
da: O.k.

en: Program flow error.
    %s
da: Det opstod en fejl i programforløbet.
    %s

en: The I/O provider is not willing to do that.
da: I/O-leverandøren er ikke villig til det.

en: Write error in I/O provider.
da: Skrivefejl i I/O-leverandør.

en: Unable to delete MateConf schemas.
da: Kunne ikke slette MateConf-typer.

en: Unable to delete configuration.
da: Kunne ikke slette konfiguration.

en: Unknown return code (%d).
    %s
da: Ukendt returkode (%d).
    %s

note: Translators: default label for a new action
en: New Caja action
da: Ny Caja-handling

en: Profile automatically created from pre-v2 action
da: Profil automatisk oprettet fra pre-v2-handling

en: Targets the selection context menu
da: Er målrettet udvalgets kontekstmenu

en: Whether the action targets the selection file manager context menus.
    This used to be the historical behavior.
    Note that menus are always potential candidate to the display in selection context menus provided that they contain at least one action.
    Defaults to TRUE.
da: Om handlingen er målrettet filhåndteringens kontekstmenuer.
    Dette var en historisk opførsel.
    Bemærk at menuerne altid er mulige kandidater til visningen i markeringens kontekstmenuer, såfremt de indeholder mindst en handling.
    Standarden er TRUE (sand).

en: Targets the selection context menu [true]
da: Er målrettet udvalgets kontekstmenu [true]

en: Targets the location context menu
da: Er målrettet placeringens kontekstmenu

en: Whether the action targets the file manager context menus when there is no selection, thus applying to current location.
    Note that menus are always potential candidate to the display in selection context menus provided that they contain at least one action.
    Defaults to FALSE
da: Om handlingen er målrettet filhåndteringens kontekstmenuer, når der ingen markering er, og dermed gælde for nuværende placering.
    Bemærk at menuerne altid er mulige kandidater til visningen i markeringens kontekstmenuer såfremt de indeholder mindst en handling.
    Standarden er FALSE (falsk)

en: Targets the location context menu [false]
da: Er målrettet udvalgets kontekstmenu [false]

en: Targets the toolbar
da: Er målrettet værktøjslinjen

en: Whether the action is candidate to be displayed in file manager toolbar.
    This only applies to current location.
    Note that menus are never displayed in the toolbar.
    Defaults to FALSE.
da: Hvorvidt handlingen er kandidat til visning i filhåndteringens værktøjslinje.
    Dette gælder kun for nuværende placering.
    Bemærk at menuer aldrig vises i værktøjslinjen.
    Standarden er FALSE (falsk).

en: Targets the toolbar [false]
da: Er målrettet værktøjslinjen [false]

en: Label of the toolbar item
da: Etiketten for værktøjslinjepunktet

en: The label displayed besides of the icon in the file manager toolbar.
    Note that actual display may depend of your own Desktop Environment preferences.
    Defaults to label of the context menu when not set or empty.
da: Etiketten vist ved siden af ikonet i filhåndteringens værktøjslinje.
    Bemærk at den faktiske visning kan afhænge af præferencerne for dit eget skrivebordsmiljø.
    Standarden er etiketten for kontekstmenuen, når ikke angivet eller tom.

note: Translators: copied items have a label as 'Copy of original label'
en: Copy of %s
da: Kopi af %s

en: Type of the item
da: Punkttype

en: Defines if the item is an action or a menu. Possible values are :
    - 'Action',
    - 'Menu'.
    The value is case sensitive and must not be localized.
da: Definerer om elementet er en handling eller en menu. Mulige værdier er:
    - »Action«
    - »Menu«
    Værdien skal være med stort og må ikke oversættes.

en: Label of the context menu item (mandatory)
da: Etiketten til kontekstmenupuntet (obligatorisk)

en: The label of the menu item that will appear in the file manager context menu when the selection matches the appearance condition settings.
    It is also used as a default for the toolbar label of an action.
da: Etiketten til menupunktet der vises i filhåndteringens kontekstmenu, når udvalget matcher kravene for visningsindstillingerne.
    Det bruges også som en standard for værktøjslinjens etiket for en handling.

en: Empty label
da: Tom etiket

en: Tooltip of the context menu item
da: Værktøjsfiffet til kontekstmenupunktet

en: The tooltip of the menu item that will appear in the file manager statusbar when the user points to the file manager context menu item with his/her mouse.
da: Værktøjstippet til menupunktet som vises i filhåndteringens statusbjælke, når brugeren peger på menupunktet i filhåndteringens kontekstmenuelementet med musen.

en: Icon of the context menu item
da: Ikonet til kontekstmenuelementet

en: The icon of the menu item that will appear next to the label in the file manager context menu when the selection matches the appearance conditions settings.
    May be the localized name of a themed icon, or a full path to any appropriate image.
da: Ikonet til menupunktet, der vises ved siden af etiketten i filhåndteringens kontekstmenu, når udvalget matcher betingelserne for visningsindstillingerne.
    Kan være et oversat navn for et temaikon, eller en fuld sti til ethvert passende billede.

en: <PATH|NAME>
da: <STI|NAVN>

en: Description relative to the item
da: Beskrivelse relativ til elementet

en: Some text which explains the goal of the menu or the action.
    May be used, e.g. when displaying available items on a web site.
da: Lidt tekst der forklarer formålet med menuen eller handlingen.
    Kan f.eks. bruges når der vises tilgængelige punkter på en hjemmeside.

en: Suggested shortcut
da: Foreslået genvej

en: A shortcut suggested for the action or the menu.
    Please note that this might be only a suggestion as the shortcut may be already reserved for another use. Implementation should not override an already existing shortcut to define this one.
    The format may look like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1".
    Defaults to empty.
da: En genvej foreslået for denne handling eller menuen.
    Bemærk venligst at dette kun er et forslag da genvejen allerede kan være reserveret til anden brug. Implementation bør ikke overskrive en allerede eksisterende genvej for at definere denne.
    Formatet kan se sådan ud "<Control>a" eller "<Shift><Alt>F1".
    Standard er tom.

en: List of subitem ids
da: Lister over underelement-id'er

en: Ordered list of the IDs of the subitems. This may be actions or menus if the item is a menu, or profiles if the item is an action.
    If this list doesn't exist or is empty for an action or a menu, subitems are attached in the order of the read operations.
da: Ordnet liste over ID'er for underelementer. Dette kan være handlinger eller menuer hvis elementet er en menu, eller profiler hvis elementet er en handling.
    Hvis denne liste ikke findes eller er tom for en handling eller en menu, så vedhæftes underelementer i rækkefølgen for læse-operationerne.

en: Whether the action or the menu is enabled
da: Hvorvidt handlingen eller menuen er aktiveret

en: If the or the menu action is disabled, it will never appear in the file manager context menu.
    Defaults to TRUE.
da: Hvis menuhandlingen er deaktiveret, så vil den aldrig fremgå af filhåndteringens kontekstmenu.
    Standarden er TRUE (sand).

en: Whether the action or the menu is enabled [enabled]
da: Hvorvidt handlingen eller menuen er aktiveret [aktiveret]

en: Version of the format
da: Versionen på formatet

en: The version of the configuration format that will be used to manage backward compatibility.
da: Versionen på konfigurationsformatet der bruges til håndtering af baglæns kompatiblitet

note: Translators: default label for a new menu
en: New Caja menu
da: Ny Cajamenu

note: Translators: label for the default profile
en: Default profile
da: Standardprofil

en: Name of the profile
da: Navn på profilen

en: May be used as a description for the function of the profile.
    If not set, it defaults to an auto-generated name.
da: Kan bruges som en beskrivelse for funktionen for profilen.
    Hvis ikke angivet er standarden et automatisk oprettet navn.

en: Path of the command
da: Stien til kommandoen

en: The path of the command to be executed when the user select the menu item in the file manager context menu or in the toolbar.
da: Stien til kommandoen der afvikles, når brugeren vælger menupunktet i filhåndteringens kontekstmenu eller i værktøjsbjælken.

en: Parameters of the command
da: Parametrene til kommandoen

en: The parameters of the command to be executed when the user selects the menu item in the file manager context menu or in the toolbar.
    The parameters may contain some special tokens which are replaced by the information provided by the file manager before starting the command:
    - up to version 2.0:
      %d: base folder of the selected file(s)
      %f: the name of the selected file or the first one if several are selected
      %h: hostname of the URI
      %m: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s)
      %M: space-separated list of the selected file(s)/folder(s), with their full paths
      %p: port number of the first URI
      %R: space-separated list of selected URIs
      %s: scheme of the URI
      %u: URI
      %U: username of the URI
      %%: a percent sign.
    - starting from version 3:
      %b: (first) basename
      %B: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s)
      %c: count the selected file(s)/folder(s)
      %d: (first) base directory
      %D: space-separated list of base directories of the selected file(s)/folder(s)
      %f: (first) filename
      %F: space-separated list of the filenames of the selected file(s)/folder(s)
      %h: hostname of the (first) URI
      %m: (first) mimetype
      %M: space-separated list of the mimetypes of the selected file(s)/folder(s)
      %n: username of the (first) URI
      %o: no-op operator which forces the singular form of execution (since 3.0.2)
      %O: no-op operator which forces the plural form of execution (since 3.0.2)
      %p: port number of the (first) URI
      %s: scheme of the (first) URI
      %u: (first) URI
      %U: space-separated list of the URIs of the selected file(s)/folder(s)
      %w: (first) basename without the extension
      %W: space-separated list of basenames without the extension
      %x: (first) extension
      %X: space-separated list of the extensions of the selected file(s)/folder(s)
      %%: a percent sign.
da: Parametrene for kommandoen til afvikling når brugeren vælger menuelementet i filhåndteringens kontekstmenu eller i værktøjslinjen
    Parametrene skal indeholde nogle specielle symboler, der erstattes af information tilbudt af filhåndteringen før start af kommandoen:
    - op til version 2.0:
      %d: basismappe for de valgte filer
      %f:  navnet for den valgte fil eller den første hvis flere vælges
      %h: værtsnavn for URI'en
      %m: mellemrumsadskilt liste af basisnavne for de valgte filer/mapper
      %M: mellemrumsadskilt liste af de valgte filer/mapper, med deres fulde stier
      %p: portnummer for den første URI
      %R: mellemrumsadskilt liste over valgte URI'er
      %s: skema for URI'en
      %u: URI
      %U: brugernavn for URI'en
      %%: et procenttegn.
    - startende fra version 3:
      %b: (første) basisnavn
      %B: mellemrumsadskilt liste over basisnavne for de valgte filer/mapper
      %c: tæl de valgte filer/mapper
      %d: (første) basismappe
      %D: mellemrumsadskilt liste med basismapper for de valgte filer/mapper
      %f: (første) filnavne
      %F: mellemrumsadskilt liste af filnavne for de valgte filer/mapper
      %h: værtsnavne for den (første) URI
      %m: (første) mimetype
      %M: mellemrumsadskilte liste af mimetyper for de valgte filer/mapper
      %n: brugernavn for den (første) URI
      %o: no-op-operatør der påtvinger en ad gangen formen for afvikling (siden 3.0.2)
      %O: no-op-operatør der påtvinger flere ad gangen formen for afvikling (siden 3.0.2)
      %p: portnummer for den (første) URI
      %s: skema for den (første) URI
      %u: (første) URI
      %U: mellemrumsadskilt liste for URI'erne for de valgte filer/mapper
      %w: (første) basisnavne uden udvidelsen
      %W: mellemrumsadskilt liste over basisnavne uden udvidelsen
      %x: (første) udvidelse
      %X: mellemrumsadskilte liste for udvidelserne for de valgte filer/mapper
      %%: et procenttegn.

en: Working directory
da: Arbejdsmappe

en: The working directory the command will be started in.
    Defaults to "%d".
da: Arbejdsmappen kommandoen vil starte i.
    Standard er "%d".

en: Execution mode
da: Afviklingstilstand

note: Translators: 'Normal', 'Terminal', 'Embedded' and 'DisplayOutput' are non- translatable keywords
en: Execution mode of the program.
    This may be chosen between following values:
    - Normal: starts as a standard graphical user interface
    - Terminal: starts the preferred terminal of the graphical environment, and runs the command in it
    - Embedded: makes use of a special feature of the file manager which allows a terminal to be ran inside of it; an acceptable fallback is Terminal
    - DisplayOutput: the ran terminal may be closed at end of the command, but standard streams (stdout, stderr) should be collected and displayed; an acceptable fallback is Terminal.
    Defaults to "Normal".
da: Afviklingstilstand for programmet.
    Der kan vælges mellem følgende værdier:
    - Normal: starter som en grafisk brugerflade
    - Terminal: starter den foretrukne terminal for det grafiske miljø og afvikler kommandoen i denne
    - Indlejret: gør brug af en speciel funktion i filhåndteringen, der gør det muligt for en terminal at blive afviklet inden i den; en acceptabel reserve er Terminal
    - DisplayOutput: den afviklede terminal kan lukkes i slutningen af kommandoen, men standardstrømme (stdout, stderr) bør indsamles og vises; en acceptabel reserve er Terminal.
    Standarden er »Normal«.

en: Startup notify
da: Opstartspåmindelse

en: Only relevant when ExecutionMode=Normal.
    Defaults to FALSE.
da: Kun relevant når ExecutionMode=Normal.
    Standarden er FALSE.

en: Startup WM Class
da: Opstarts-WM-klasse

en: Only relevant when ExecutionMode=Normal.
    Defaults to empty.
da: Kun relevant når ExecutionMode=Normal.
    Standarden er tom.

en: Execute as user
da: Afvikl som bruger

en: The user the command must be ran as. The user may be identified by its numeric UID or by its login.
    The profile is ignored if defined with a non-existing UID or login.
    Defaults to empty: the command will be executed as the current user.
da: Brugeren som kommandoen skal afvikles som. Brugeren kan identificeres ved sit numeriske UID eller efter sit logind.
    Profilen bliver ignoreret hvis defineret med en ikkeeksisterende UID eller logind.
    Standarden er tom: Kommandoen vil blive afvikles som den nuværende bruger.

en: Error when querying information for %s URI: %s
da: Der opstod en fejl under forespørgslen om information for %s URI: %s

en: file:///path/to/file1.mid
da: fil:///sti/til/fil1.mid

en: file:///path/to/file2.jpeg
da: fil:///sti/til/fil2.jpeg

en: audio/x-midi
da: lyd/x-midi

en: image/jpeg
da: billede/jpeg

en: test.example.net
da: test.eksempel.dk

en: user
da: bruger

en: Output of the run command
da: Resultat for kommandoen run

en: Run command:
da: Afvikl kommando:

en: Standard output:
da: Standardresultat:

en: Standard error:
da: Standardfejl:

en: Export as a ._desktop file
da: Eksporter som en ._desktop-fil

en: This format has been introduced with v 3.0 series. and should be your newly preferred format when exporting items.
    It let you easily share your actions with the whole world, including with users of other desktop environments, as long as their own application implements the DES-EMA specification which describes this format.
    The exported .desktop file may later be imported via :
    - Import assistant of the Caja-Actions Configuration Tool,
    - drag-n-drop into the Caja-Actions Configuration Tool,
    - or by copying it into a XDG_DATA_DIRS/file-manager/actions directory.
da: Dette format er blevet introduceret med version 3.0-serien og bør være dit nye foretrukne format når elementer eksporteres.
    Du kan nemt dele dine handlinger med hele verden, inklusive med brugere af andre skrivebordsmiljøer, så længe at deres eget program implementerer DES-EMA-specifikationen, der beskriver dette format.
    Den eksporterede .desktop-fil kan senere importeres via:
     - Importassistent for Caja-Actions Configuration Tool,
     - træk og slip ind i Caja-Actions Configuration Tool,
     - eller ved at kopiere den ind i en XDG_DATA_DIRS/file-manager/actions-mappe.

en: The Desktop I/O Provider is not able to handle the URI
da: Skrivebordets I/O-leverandør kan ikke håndtere URI'en

note: Translators: 'type' is the nature of the item: Action or Menu
en: unknown type: %s
da: ukendt type: %s

en: Arguments count
da: Antal argumenter

en: The count of command-line arguments
da: Antallet af kommandolinjeargumenter

en: Arguments
da: Argumenter

en: The array of command-line arguments
da: Tabellen med kommandolinjeargumenter

en: Option entries
da: Indstillingspunkter

en: The array of command-line option definitions
da: Tabellen med definitionerne for kommandolinjetilvalg

en: Application name
da: Programnavn

en: The name of the application
da: Navnet på programmet

en: Description
da: Beskrivelse

en: A short description to be displayed in the first line of --help output
da: En kort beskrivelse til visning i den første linje af --help output

en: Icon name
da: Ikonnavn

en: The name of the icon of the application
da: Ikonnavnet for programmet

en: UniqueApp name
da: UniqueApp-navn

en: The Unique name of the application
da: Det unikke navn for programmet

en: Return code
da: Returkode

en: The return code of the application
da: Returkoden for programmet

en: Unable to interpret command-line arguments
da: Kan ikke fortolke kommandolinjeargumenter

en: Quit on Escape
da: Afslut ved Escape

en: Should the assistant 'Quit' when the user hits Escape ?
da: Bør assistenten »Afslut« når brugeren taster Escape?

en: Warn on Escape
da: Advar ved Escape

en: Should the user be asked to confirm when exiting the assistant via Escape ?
da: Skal brugeren spørges om bekræftelse, når assistenten afsluttes via Escape?

en: Are you sure you want to quit this assistant ?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte assistenten?

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

en: Another instance of %s is already running.
    Please switch back to it.
da: En anden instans af %s afvikles allerede.
    Skift venligst tilbage til den.

en: The application is not unique
da: Programmet er ikke unikt

en: XML UI filename
da: XML UI-filnavn

en: The filename which contains the XML UI definition
da: Filnavnet der indeholder XML UI-definitionen

en: Has its own GtkBuilder
da: Har sin egen GtkBuilder

en: Whether this BaseWindow reallocates a new GtkBuilder each time it is opened
da: Hvorvidt dette BaseWindow genallokerer en ny GtkBuilder hver gang det åbnes.

en: Toplevel name
da: Topniveaunavn

en: The internal GtkBuildable name of the toplevel window
da: Det interne GtkBuildable-navn for topniveauvinduet

en: A pointer (not a reference) to the BaseApplication instance
da: En peger (ikke en refernece) til BaseApplication-instansen

en: Parent BaseWindow
da: Over-BaseWindow

en: A pointer (not a reference) to the BaseWindow parent of this BaseWindow
da: En peger (ikke en reference) til BaseWindow-overdelen for dette BaseWindow

en: WSP name
da: WSP-navn

en: The string which handles the window size and position in user preferences
da: Strengen der håndterer vinduesstørrelse og position i brugerindstillingerne

en: Destroy the Gtk toplevel
da: Ødelæg Gtk-topniveauet

en: Whether the embedded Gtk Toplevel should be destroyed at dispose time
da: Hvorvidt det indlejrede Gtk-topniveau skal ødelægges på bortskaffelsestidspunktet

en: Unable to load %s UI XML definition: %s
da: Kunne ikke indlæse %s UI XML-definition: %s

en: Unable to load %s dialog definition.
da: Kunne ikke indlæse %s-dialogdefinition.

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: ID
da: Id

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Caja-Actions Configuration Tool
da: Konfigurationsværktøj for Caja-Actions

en: A user interface to edit your own contextual actions
da: En brugerflade til at redigere dine egne konteksthandlinger

en: Set it to run multiple instances of the program [unique]
da: Angiv den for at afvikle flere instanser af programmet [unik]

en: Output the version number, and exit gracefully [no]
da: Vis versionsnummeret og afslut [nej]

en: User is the owner of the item
da: Bruger er ejer af punktet

en: Item is readable by the user
da: Punkt kan læses af brugeren

en: Item is writable by the user
da: Punkt er skrivbart for brugeren

en: Item is executable by the user
da: Punkt kan køres af brugeren

en: Item is local
da: Punkt er lokalt

note: Translators: add a comment when a capability is already used by current item
en: %s (already inserted)
da: %s (allerede indsat)

en: Adding a new capability
da: Tilføjelse af en ny kapacitet

en: <b>Managed capabilities</b>
da: <b>Håndterede kapaciteter</b>

en: Adding a new scheme
da: Tilføjelse af en ny type

en: <b>Scheme</b>
da: <b>Type</b>

en: Export canceled due to user action.
da: Eksport afbrudt på grund af brugerhandling.

note: Translators: action as been successfully exported to <filename>
en: Successfully exported as
da: Importeret med succes som

en: You may not have write permissions on selected folder.
da: Du har eventuelt ikke skrive-rettigheder på valgte mappe.

en: Exporting an action
da: Eksport af en handling

en: Which format should I choose to export it ?
da: Hvilket format skal jeg eksportere i?

en: Re_member my choice in future export operations
da: _Husk mit valg i fremtidige eksportoperationer

en: Exporting actions
da: Eksporthandlinger

en: This assistant will guide you through the process of exporting actions.
da: Denne assistent vil vejlede dig igennem processen med eksport af handlinger.

en: Actions _list :
da: Handlings_liste:

en: Please select one or more actions to be exported.
    
    You may use Ctrl and Shift keys to extend the selection.
da: Vælg venligst en eller flere handlinger til eksport.
    
    Du kan bruge ctrl og skift-tasterne for at udvide markeringen.

en: Selecting the exported actions
da: Vælger de eksporterede handlinger

en: Selecting the target folder
da: Vælg en mappe

en: Which format should I use when exporting these items ?
da: Hvilket format skal jeg bruge når disse punkter eksporteres?

en: Selecting the export format
da: Vælg eksportformat

en: About to export selected items:
da: Ved at eksportere valgte punkter:

en: Into the destination folder:
da: Til destinationsmappen:

en: Summary
da: Resume

en: Selected items have been proceeded:
da: Valgte punkter er blevet udført:

en: Export is done
da: Eksport er færdig

note: Translators: indicate that the file has been successfully imported
en: Import OK
da: Import o.k.

note: Translators: this is the globally unique identifier and the label of the newly imported action
en: Id.: %s	%s
da: Id: %s	%s

note: Translators: indicate that the file was not imported
en: Not imported
da: Ikke importeret

en: Importing actions
da: Importhandlinger

en: This assistant will guide you through the process of importing items, actions or menus.
da: Denne assistent vil vejlede dig igennem processen med at importere punkter, handlinger eller menuer.

en: Selecting files to import
da: Vælger filer at importere

en: What should I do when importing an item whose ID already exists ?
da: Hvad skal jeg gør under import af et punkt, hvis id allerede findes?

en: Managing duplicates
da: Håndtering af dubletter

en: About to import selected files:
da: Ved at importere valgte filer:

en: When importing an item whose ID already exists:
da: Ved import af et punkt hvis id allerede findes:

en: Selected files have been proceeded:
da: Valgte filer er blev udført:

en: Import is done
da: Import er færdig

en: Configure items to be added to the Caja context menus
da: Konfigurer punkter til tilføjelse til Caja-kontekstmenuer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: caja;actions;configuration;tool;settings;MATE;filebrowser;
da: caja;actions;handlinger;konfiguration;tool;værktøj;settings;indstillinger;MATE;filebrowser;filbrowser;

note: Translators: The action <label> is about to be exported
en: The action "%s" is about to be exported.
da: Handlingen »%s« er ved at blive eksporteret.

note: Translators: The menu <label> is about to be exported
en: The menu "%s" is about to be exported.
da: Menuen »%s« er ved at blive eksporteret.

en: Caution: a label is mandatory for the action or the menu.
da: Bemærk: En etiket er obligatorisk for handlingen eller menuen.

en: Basename filter
da: Basisnavnfilter

en: Capability filter
da: Kapacitetfilter

en: Choosing a command
da: Valg af kommando

en: Choosing a working directory
da: Valg af arbejdsmappe

en: Icon Chooser
da: Ikonvælger

en: _Themed icons
da: _Temaikoner

en: Icons by _path
da: Ikoner efter _sti

en: (strictly lesser than)
da: (strengt taget mindre end)

en: (equal to)
da: (lig med)

en: (strictly greater than)
da: (strengt taget større end)

en: Choosing an executable
da: Valg af en kørbar fil

en: Folder filter
da: Mappefilter

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Mimetype filter
da: Mimetype-filter

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
da: Ingen

en: <b>Menu editable properties</b>
da: <b>Redigerbare menuegenskaber</b>

en: _Action
da: _Handling

en: <b>Action editable properties</b>
da: <b>Redigeringbare handlingsegenskaber</b>

en: Scheme filter
da: Schemefilter

en: Current NAObjectItem
da: Nuværende NAObjectItem

en: A pointer to the currently edited NAObjectItem, an action or a menu
da: En peger til det nuværende redigerede NAObjectItem, en handling eller en menu

en: Current NAObjectProfile
da: Nuværende NAObjectProfile

en: A pointer to the currently edited NAObjectProfile
da: En peger til den netop redigerede NAObjectProfile

en: Current NAIContext
da: Nuværende NAIContext

en: A pointer to the currently edited NAIContext
da: En peger til den aktuelt redigeret NAIContext

en: Editable item ?
da: Redigerbart punkt?

en: Whether the item will be able to be updated against its I/O provider
da: Hvorvidt punktet kan opdateres mod dets I/O-leverandør

en: No edition reason
da: Ingen grund til redigering

en: Why is this item not editable
da: Hvorfor kan dette punkt ikke redigeres

en: One or more actions have been modified in the filesystem.
    You could keep to work with your current list of actions, or you may want to reload a fresh one.
da: En eller flere handlinger er blevet ændret i filsystemet.
    Du kan fortsætte med at arbejde med din nuværende liste over handlinger, eller du kan genindlæse en frisk liste.

en: Note that reloading a fresh list of actions requires that you give up with your current modifications.
da: Bemærk at genindlæsning af en frisk liste over handlinger kræver, at du opgiver dine nuværende ændringer.

en: Do you want to reload a fresh list of actions ?
da: Ønsker du at indlæse en frisk liste over handlinger?

en: Reloading a fresh list of actions requires that you give up with your current modifications.
da: Genindlæsning af en frisk liste over handlinger kræver, at du opgiver dine nuværende ændringer.

en: Do you really want to do this ?
da: Er du helt sikker?

en: Some items have been modified.
da: Nogle punkter er blevet ændret.

en: Are you sure you want to quit without saving them ?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte uden at gemme dem?

en: Must match one of
da: Skal matche en af

en: Must match all of
da: Skal matche alle

note: Translators: label of the header of a column which let the user select a negative filter
en: Must not match any of
da: Skal ikke matche

en: '%s' filter already exists in the list.
    Please provide another one.
da: Filteret »%s« findes allerede i listen.
    Angiv venligst et andet.

en: new-filter
da: ny-filter

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbars
da: _Værktøjslinjer

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Maintainer
da: _Vedligeholder

en: _Help
da: _Hjælp

en: Notebook _tabs
da: _Faneblade for notesbog

en: New _menu
da: Ny _menu

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New menu' item
en: Insert a new menu at the current position
da: Indsæt en ny menu på den aktuelle placering

en: _New action
da: _Ny handling

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New action' item
en: Define a new action
da: Definer en ny handling

en: New _profile
da: Ny _profil

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New profile' item
en: Define a new profile attached to the current action
da: Definer en ny profil vedhæftet den nuværende handling

en: _Save
da: _Gem

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Save' item
en: Record all the modified actions. Invalid actions will be silently ignored
da: Registrer alle ændrede handlinger. Ugyldige handlinger vil stille blive ignoreret.

en: _Quit
da: _Afslut

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
da: Afslut dette program

en: Cu_t
da: Kl_ip

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Cut item
en: Cut the selected item(s) to the clipboard
da: Klip de markerede punkter til udklipsholderen

en: _Copy
da: _Kopier

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Copy item
en: Copy the selected item(s) to the clipboard
da: Kopier de markerede punkter til udklipsholderen

en: _Paste
da: _Indsæt

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Paste item
en: Insert the content of the clipboard just before the current position
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen lige før den nuværende position

en: Paste _into
da: Indsæt _i

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Paste Into item
en: Insert the content of the clipboard as first child of the current item
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen som første underproces ved nuværende punkt

en: D_uplicate
da: D_upliker

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Duplicate item
en: Duplicate the selected item(s)
da: Dupliker de valgte punkter

en: _Delete
da: _Slet

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Delete item
en: Delete the selected item(s)
da: Slet de valgte punkter

en: _Reload the items
da: _Genindlæs punkterne

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Reload' item
en: Cancel your current modifications and reload the initial list of menus and actions
da: Afbryd dine nuværende ændringer og genindlæs den oprindelige liste over menuer og handlinger

en: _Preferences
da: _Præferencer

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Preferences' item
en: Edit your preferences
da: Rediger dine præferencer

en: _Expand all
da: _Udvid alle

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Expand all item
en: Entirely expand the items hierarchy
da: Udvid punkternes hierarki helt

en: _Collapse all
da: _Sammenfold alle

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Collapse all item
en: Entirely collapse the items hierarchy
da: Sammenfold punkternes hierarki

en: _Import assistant...
da: _Importassistent...

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Import item
en: Import one or more actions from external files into your configuration
da: Importer en eller flere handlinger fra eksterne filer til din konfiguration

en: E_xport assistant...
da: _Ekportassistent...

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Export item
en: Export one or more actions from your configuration to external files
da: Eksporter en eller flere handlinger fra din konfiguration til eksterne filer

en: _Dump the selection
da: _Dump markeringen

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Dump selection item
en: Recursively dump selected items
da: Rekursivt dumpe valgte punkter

en: _Brief tree store dump
da: _Dump kort trælageret

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the BriefTreeStoreDump item
en: Briefly dump the tree store
da: Dump kort trælageret

en: _List modified items
da: _Vis ændrede elementer

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the ListModifiedItems item
en: List the modified items
da: Vis de ændrede elementer

en: _Dump the clipboard
da: _Dump udklipsholderen

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the DumpClipboard item
en: Dump the content of the clipboard object
da: Dump indholdet af udklipsholderens objekt

en: Contents
da: Indhold

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Help item
en: Display help about this program
da: Vis hjælpen til dette program

en: _About
da: _Om

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the About item
en: Display information about this program
da: Vis information om dette program

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View File toolbar' item
en: Display the File toolbar
da: Vis Fils værktøjslinje

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View Edit toolbar' item
en: Display the Edit toolbar
da: Vis Redigerings værktøjslinje

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Tools toolbar' item
en: Display the Tools toolbar
da: Vis Værktøjets værktøjslinje

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Help toolbar' item
en: Display the Help toolbar
da: Vis hjælpens værktøjslinje

en: On the _left
da: Til _venstre

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Set tabs position on the left' item
en: Display the notebook tabs on the left side
da: Vis fanebladene for notesbog på venstre side

en: On the _right
da: Til _højre

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Set tabs position on the right' item
en: Display the notebook tabs on the right side
da: Vis fanebladene for notesbog på højre side

en: On the _top
da: _Øverst

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Set tabs position on the top' item
en: Display the notebook tabs on the top side
da: Vis fanebladene for notesbog på øverste side

en: On the _bottom
da: _Nederst

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Set tabs position on the bottom' item
en: Display the notebook tabs on the bottom side
da: Vis fanebladene for notesbog på nederste side

en:  %d menu(s), %d action(s), %d profile(s) are currently loaded
da:  %d menu(er), %d handling(er), %d profile(r) er indlæst i øjeblikket

en: Not all items have been cut as following ones are not modifiable:
da: Ikke alle elementer er blevet klippe da de følgende ikke kan ændres:

en: Not all items have been deleted as following ones are not modifiable:
da: Ikke alle elementer er blevet slettet, da de følgende ikke kan ændres:

en: Save error
da: Der opstod en fejl under gem

en: Some items may not have been saved
da: Nogle elementer er måske ikke blevet gemt

en: Unable to rewrite the level-zero items list
da: Kunne ikke genskrive elementlisten level-zero

en: Some items have not been deleted
da: Nogle elementer er ikke blevet slettet

en: New profile
da: Ny profil

en: Automatically saving pending modifications...
da: Gem automatisk igangværende ændringer ...

en: Caja-Actions Preferences
da: Caja-Actions-præferencer

en: _Ascending alphabetical order
da: _Stigende alfabetisk rækkefølge

en: Menus and actions will be displayed in the ascending alphabetical order of their label, both in the Caja context menu and in the CACT user interface.
da: Menuer og handlinger vil blive vist i stigende alfabetisk rækkefølge efter deres etiket, både i kontekstmenuen for Caja og i brugerfladen CACT.

en: _Descending alphabetical order
da: _Faldende alfabetisk rækkefølge

en: Menus and actions will be displayed in the descending alphabetical order of their label, both in the Caja context menu and in the CACT user interface.
da: Menuer og handlinger vil blive vist i faldende alfabetisk rækkefølge efter deres etiket, både i kontekstmenuen for Caja og i brugerfladen CACT.

en: _Manual order
da: _Manuel rækkefølge

en: Display order of menus and actions, both in the Caja context menu and in the CACT user interface, must be manually adjusted.
da: Vis rækkefølgen for menuer og handlinger, både i Caja-kontekstmenuen og i CACT-brugerfladen, skal manuelt justeres.

en: <b>Items ordering</b>
da: <b>Rækkefølge for elementer</b>

en: _Create a root 'Caja-Actions' menu
da: _Opret en rodmenu for »Caja-Actions«

en: When this option is checked, menus and actions will actually be displayed as sub-items of a root 'Caja-Actions' menu in the Caja context menu.
da: Når denne indstilling er valgt så vil menuer og handlinger blive vist som underelementer for en »Caja-Actions-menu« i Cajas kontekstmenu.

en: Add an 'A_bout Caja-Actions' item in the Caja context menus
da: Tilføj et »_Om Caja-Actions«-punkt i Caja-kontekstmenuerne

en: When this option is checked, an 'About Caja-Actions' item will be added to the root Caja-Actions menu in the Caja context menu.
    Note that this item will be displayed only if a unique menu is defined in the Caja context menu (e.g. when having checked the root 'Caja-Actions' menu option above).
da: Når denne indstilling er valgt så vil et »Om Caja-Actions-element« blive tilføjet til Caja-Actions rodmenu i Cajas kontekstmenu.
    Bemærk at dette element kun vil blive vist hvis en unik menu er defineret i Cajas kontekstmenu (f.eks. når ovenstående rodmenu »Caja-Actions« er valgt).

en: <b>Caja menu layout</b>
da: <b>Cajas menulayout</b>

en: This tab lets you choose how the actions are ordered in the displayed list as well as in the Caja context menu. You may also choose here how actions will be displayed in the Caja context menu.
da: Dette faneblad lader dig vælge hvordan handlingerne skal ordnes i den viste liste samt i Cajas kontekstmenu. Du kan også her vælge hvordan handlinger vil blive vist i Cajas kontekstmenu.

en: _Runtime preferences
da: _Kørselstidspræferencer

en: Specify here the command to run and keep opened a terminal.
    This command should include a 'COMMAND' keyword, which will be substituted at runtime with the action path and parameters.
da: Angiv her kommandoen til afvikling og hold en terminal åbnet.
    Denne kommando skal inkludere et »COMMAND«-nøgleord, der vil blive erstattet på kørselstidspunktet med handlingsstien og parametre.

en: _Command pattern :
da: _Kommandomønster:

en: <b>Execution in a terminal</b>
da: <b>Afvikling i en terminal</b>

en: Running _desktop environment :
da: Kørende _skrivebordsmiljø:

en: <i>Currently detected :</i>
da: <i>Registreret i øjeblikket:</i>

en: <b>Desktop environment</b>
da: <b>Skrivebordsmiljø</b>

en: This tab lets you specify parameters needed for. some execution modes.
da: Dette faneblad gør det muligt at angive parametre krævet for nogle kørselstilstande.

en: Runtime E_xecution
da: _Afvikling på kørselstidspunktet

en: What to do when pasting or duplicating an item in the tree ?
da: Hvad skal gøres under indsættelse eller duplikering af et element i træet?

en: Relabel _menus
da: Ny etiket for _menuer

en: When a menu is copied/pasted, or duplicated, the new menu will be relabelled as 'Copy of ...'.
da: Når en menu kopieres/indsættes, eller duplikeres, så vil den nye menu få et nyt navn som »Kopi af ...«.

en: Relabel _actions
da: Ny etiket for _handlinger

en: When an action is copied/pasted, or duplicated, the new action will be relabelled as 'Copy of ...'.
da: Når en handling kopieres/indsættes, eller duplikeres, så vil den nye handling få et nyt navn som »Kopi af ...«.

en: Relabel _profiles
da: Ny etikelt for _profiler

en: When a profile is copied/pasted, or duplicated, the new profile will be relabelled as 'Copy of ...'.
da: Når en profil kopieres/indsættes, eller duplikeres, så vil den nye profil få et nyt navn som »Kopi af ...«.

en: <b>Relabeling items</b>
da: <b>Giv elementer ny etiket</b>

en: Esc key _quits the assistant
da: Esc-tasten _afslutter assistenten

en: When this option is checked, the 'Escape' key will let you quit the current assistant. Else, quitting the assistant is only possible by hitting the 'Cancel' button.
da: Når denne indstilling er valgt så vil Escape-tasten lade dig afslutte den nuværende assistent. Ellers er lukning af assistenten kun muligt ved at trykke på knappen Afbryd.

en: Ask for a _confirmation when quitting the assistant on Esc key
da: Spørg efter _bekræftelse når assistenten afsluttes med Esc

en: This option is only relevant when the 'Escape' key lets the user quit the assistant. When checked, the user will be prompted for a confirmation in order to help prevent erroneous hits of the Esc key.
da: Denne indstilling er kun relevenat når Escape-tasten lader brugeren afslutte assistenten. Når valgt vil brugeren blive spurgt om en bekræftelse for at hjælpe med at forhindre et fejlvalg via Escape-tasten.

en: <b>Assistants</b>
da: <b>Assistenter</b>

en: Automatically _saves pending modifications
da: _Gem automatisk igangværende ændringer

en: When this option is checked, pending modification will be periodically and automatically saved.
da: Når denne indstilling er krydset af, så vil igangværende ændring blive periodisk og automatisk gemt.

en: Periodicity :
da: Periodicitet:

en: minutes
da: minutter

en: <b>Auto-save</b>
da: <b>Gem automatisk</b>

en: This tab allows the user to choose custom preferences for the Caja-Actions Configuration Tool user interface.
da: Dette faneblad gør det muligt for brugeren at vælge egne præferencer for Caja-Actions Configuration Tools brugerflade.

en: _UI Preferences
da: _Brugerfladepræferencer

en: What to do when an item, action or menu, selected to be imported, has the same identifier that a currently existing one ?
da: Hvad skal der gøres når et element, en handling eller en menu, valgt til import, har den samme identifikator som en eksisterende?

en: <b>Import mode</b>
da: <b>Importtilstand</b>

en: This tab lets you decide on the default behavior of import operations.
da: Dette faneblad lader dig bestemme standardopførelsen for importoperationer.

en: What is your preferred export format ?
da: Hvad er dit oretrukne eksportformat?

en: <b>Export format</b>
da: <b>Eksportformat</b>

en: This tab lets you decide on the default behavior of export operations.
da: Dette faneblad lader dig bestemme standardopførelsen for eksportoperationer.

en: _Export
da: _Eksport

en: You may define here any number of schemes. They will be proposed as default schemes when defining conditions for an action.
    If the list becomes empty, CACT will automatically refill in with this default list.
    You can add a new scheme by clicking on the '+' button.
da: Du kan her definere ethvert antal skemaer. De vil blive foreslået som standardskemaer, når der defineres betingelser for en handling.
    Hvis listen bliver tom, så vil CACT automatisk udfylde den med denne standardliste.
    Du kan tilføje et nyt skema ved at klikke på knappen »+«,

en: Click to add a new default scheme.
da: Klik for at tilføje en ny standardtype.

en: Click to remove the selected default scheme.
da: Klik for at fjerne det valgte standardskema.

en: <b>Default schemes</b>
da: <b>Standardtyper<b>

en: This tab lets you decide which schemes are proposed by default when editing advanced conditions for an item.
da: Dette faneblad lader dig bestemme hvilke skemaer der foreslås som standard, når der redigeres avancerede betingelser for et element.

en: _Schemes
da: _Skemaer

en: Define here, for available I/O providers, if you want them to be read at startup, to be writable, and the order in which they will be tested when trying to write a new menu or action.
da: Definer her, for tilgængelige I/O-leverandører, om du ønsker at de læses ved opstart, er skrivbare, og rækkefølgen hvori de testes når en ny men eller handling skrives.

en: _Up
da: _Op

en: Move up the selected I/O provider in the order of priority when trying to write a new item.
da: Flyt den valgte I/O-leverandør op i prioritetesrækkefølgen under forsøg på at skrive et nyt element.

en: _Down
da: _Ned

en: <b>Activation and priority</b>
da: <b>Aktivering og prioritet</b>

en: This tab lets you decide whether the I/O providers are enabled or not, and in which order they will be tried when writing a new item.
da: Dette faneblad lader dig beslutte om I/O-leverandører er aktiveret eller ej, og i hvilken rækkefølge de bruges, når et nyt element skrives.

en: I/O _Providers
da: I/O-_leverandører

note: Translators: the user is not willing to identify his current desktop environment, *       and prefers rely on the runtime detection
en: Rely on runtime detection
da: Afhæng af kørselstidsregistrering

en: Ex.:
da: Eks.:

en: Readable
da: Læsbar

en: Writable
da: Skrivbar

en: I/O Provider
da: I/O-leverandør

note: Translators: default name when the I/O providers doesn't provide one
en: no name
da: intet navn

note: Translators: name displayed when the corresponding I/O provider is unavailable at runtime
en: unavailable I/O provider
da: utilgængelig I/O-leverandør

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Local files
da: Lokale filer

en: SSH files
da: SSH-filer

en: Windows files
da: Windows-filer

en: FTP files
da: FTP-filer

en: WebDAV files
da: WebDAV-filer

note: Translators: add a comment when a scheme is already used by current item
en: %s (already used)
da: %s (allerede brugt)

en: new-scheme
da: ny-type

en: New scheme description
da: Ny skemabeskrivelse

en: A pointer (not a reference) to the BaseWindow parent of the embedding treeview
da: En peger (ikke en reference) til BaseWindow-overdelen for den indlejrende trævisning

en: Embedding GtkTreeView
da: Indlejring af GtkTreeView

en: The GtkTreeView which relies on this CactTreeModel
da: GtkTreeView der afhænger af denne CactTreeModel

en: Edition mode
da: Redigeringstilstand

en: Edition vs. Selection mode
da: Redigeringstilstand vs. markeringstilstand

en: Unable to drop a profile here
da: Kan ikke smide en profil her

en: Unable to drop an action or a menu here
da: Kan ikke smide en handling eller en menu her

en: Unable to drop here as parent is not writable
da: Kan ikke smide her da overniveau er skrivebeskyttet

en: Unable to drop here as level zero is not writable
da: Kan ikke smide her da niveau nul er skrivebeskyttet

en: Some messages have occurred during drop operation.
da: Nogle beskeder er opstået under smid-operation.

note: Translators: CactTreeView property long description
en: The BaseWindow parent
da: Overniveauet for BaseWindow

note: Translators: CactTreeView property long description
en: A GtkContainer which contains the GtkTreeView widget
da: En GtkContainer, der indeholder GtkTreeView-kontrollen

note: Translators: CactTreeView property short description
en: Widget name
da: Kontrolnavn

note: Translators: CactTreeView property long description
en: The name of GtkTreeView widget
da: Navnet på GtkTreeView-kontrollen

note: Translators: CactTreeView property short description
en: Management mode
da: Håndteringstilstand

note: Translators: CactTreeView property long description
en: Management mode of the tree view, selection or edition
da: Håndteringstilstand for trævisningen, markeringen eller redigeringen

note: Translators: CactTreeView property short description
en: Allow notify
da: Tillad påmind

note: Translators: CactTreeView property loong description
en: Whether notifications are allowed
da: Hvorvidt påmindelser er tilladt

en: End of session
da: Slut på session

en: <span size="larger"><b>Parameter Legend</b></span>
da: <span size="larger"><b>Parameterindskrift</b></span>

en: (first) basename.
da: (første) basisnavn.

en: count of selected item(s).
da: antal valgte punkter.

en: (first) base directory.
da: (første) basismappe.

en: space-separated list of the base directories of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med basismapperne for de valgte filer/mapper.

en: port number of the (first) selected URI.
da: portnummer for den (første) valgte URI.

en: scheme of the (first) selected URI.
da: skema for den (første) valgte URI.

en: (first) URI.
da: (første) URI.

en: space-separated list of the URIs of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med URI'erne for de valge filer/mapper.

en: a percent sign.
da: et procenttegn.

en: (first) filename.
da: (første) filnavn.

en: space-separated list of the filenames of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med filnavne for de valgte filer/mapper.

en: hostname of the (first) selected URI.
da: værtsnavn for den (første) valgte URI.

en: username of the (first) selected URI.
da: brugernavn for den (første) valgte URI.

en: (first) basename without the extension.
da: (første) basisnavn uden udvidelsen.

en: space-separated list of the basenames without the extension.
da: mellemrumsadskilt liste over basisnavne uden udvidelsen.

en: (first) extension.
da: (første) filendelse.

en: space-separated list of the extensions of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med udvidelser for de valgte filer/mapper.

en: (first) mimetype.
da: (første) mimetype.

en: space-separated list of the mimetypes of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med mimetyper for de valgte filer/mapper.

en: no-op operator which forces a singular form of execution.
da: no-op-operatør der fokuserer på en en af gangen form for afvikling.

en: no-op operator which forces a plural form of execution.
da: no-op-operatør der fokuserer på en flere ad gangen form for afvikling.

en: <b>%B</b> :
da: <b>%B</b>:

en: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s).
da: mellemrumsadskilt liste med basisnavne for de valgte filer/mapper.

en: <b>%c</b> :
da: <b>%c</b>:

en: <b>%d</b> :
da: <b>%d</b>:

en: <b>%D</b> :
da: <b>%D</b>:

en: <b>%f</b> :
da: <b>%f</b>:

en: <b>%F</b> :
da: <b>%F</b>:

en: <b>%h</b> :
da: <b>%h</b>:

en: <b>%m</b> :
da: <b>%m</b>:

en: <b>%M</b> :
da: <b>%M</b>:

en: <b>%n</b> :
da: <b>%n</b>:

en: <b>%o</b> :
da: <b>%o</b>:

en: <b>%O</b> :
da: <b>%O</b>:

en: <b>%p</b> :
da: <b>%p</b>:

en: <b>%s</b> :
da: <b>%s</b>:

en: <b>%u</b> :
da: <b>%u</b>:

en: <b>%U</b> :
da: <b>%U</b>:

en: <b>%w</b> :
da: <b>%w</b>:

en: <b>%W</b> :
da: <b>%W</b>:

en: <b>%x</b> :
da: <b>%x</b>:

en: <b>%X</b> :
da: <b>%X</b>:

en: <b>%%</b> :
da: <b>%%</b>:

en: Items _list :
da: Punkt_liste:

en: Sort the list in descending alphabetical order.
da: Sorter listen i faldende alfabetisk rækkefølge.

en: Do not sort the list, letting you manually reorder the items.
da: Sorter ikke listen, du kan manuelt ændre rækkefølge på elementerne.

en: Sort the list in ascending alphabetical order.
da: Sorter listen i stigende alfabetisk rækkefølge.

en: Display item in _selection context menu
da: Vis punkt i kontekstmenuen for _markering

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager context menu, with a non-empty selection.
da: Når valgt vil elementet være kandidat til at blive vist i filhåndteringens kontekstmenu, med en ikke tom-markering.

en: The label of the item in the file manager context menus.
da: Etiketten for elementer i filhåndteringen kontekstmenuer.

en: Display item in _location context menu
da: Vis punkt i kontekstmenuen for _placering

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager context menu when the selection is empty.
    In this case, the defined conditions will be applied to the current displayed folder.
da: Når afkrydset vil punktet være kandidat til visning i filhåndteringens kontekstmenu, når udvalget er tomt.
    I dette tilfælde vil de definerede betingelser blive anvendt på den aktuelt vist mappe.

en: _Context label :
da: _Kontekstetiket:

en: Display item in the _toolbar
da: Vis element i _værktøjslinjen

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager toolbar.
    In this case, the defined conditions will be applied to the current folder, and do not depend of the possible current selection.
da: Når afkrydset, så vil elementet være kandidat til at blive vist i filhåndteringens værktøjslinje.
    I dette tilfælde vil de definerede betingelser blive anvendt på den nuværende mappe, og afhænger ikke af den mulige nuværende markering.

en: Use s_ame label for icon in the toolbar
da: Brug _samme etiket for ikon i værktøjslinjen

en: When checked, the label displayed in the toolbar will be the same that the one displayed in the context menus.
da: Når valgt vil etiketten vist i værktøjslinjen være den samme som den vist i kontekstmenuerne.

en: T_oolbar label :
da: Etiket for _værktøjslinjen:

en: The label displayed in the file manager toolbar.
da: Etiketten vist i filhåndteringens værktøjslinje.

en: Toolti_p :
da: _Værktøjsfif:

en: _Icon :
da: _Ikoner:

en: The tooltip displayed in the file manager user interface.
da: Værktøjsfiffet vist i filhåndteringens brugerflade.

en: The icon displayed in the file manager user interface.
da: Ikonet vist i filhåndteringens brugerflade.

en: The name of a themed icon or the filename of an image.
da: Navnet på et temaikon eller filnavnet på et billede.

en: _Browse...
da: _Gennemse …

en: <b>Caja Item</b>
da: <b>Caja-element</b>

en: This tab lets you determine the main characteristics of the currently selected item.
da: Dette faneblad lader dig bestemme hovedkarakteristika for det valgte element.

en: Just a label to remind you why you have created this profile.
da: Bare en etiket for at huske dig på hvorfor du har oprettet denne profil.

en: _Label :
da: _Etiket:

en: <b>Profile</b>
da: <b>Profil</b>

en: The path of the command.
    If this is not an absolute path, then the PATH environment variable at execution time will be considered.
da: Stien for kommandoen.
    Hvis dette ikke er en absolut sti, så vil STI-miljøvariablen på kørselstidspunktet blive overvejet.

en: The parameters of the command.
da: Parametrene for kommandoen.

en: Le_gend
da: _Indskrift

en: The default working directory the command should be started in.
da: Arbejdsmappen kommandoen vil starte i.

en: B_rowse...
da: _Gennemse ...

en: Example
da: Eksempel

en: _Path :
da: _Sti:

en: P_arameters :
da: _Parametre:

en: _Working directory :
da: _Arbejdsmappe:

en: <b>Command</b>
da: <b>Kommando</b>

en: This tab lets you choose the command to be executed, along with its parameters.
    Defining several profiles lets you have several commands, each applying with a different set of conditions.
da: Dette faneblad lader dig vælge kommandoen til afvikling, sammen med dets parametre.
    Definering af flere profiler lader dig have flere kommandoer, hver anvender et anderledes betingelsessæt.

en: _Command
da: _Kommando

en: The command will be started as a standard graphical user interface.
da: Kommandoen vil blive startet som en grafisk brugerflade.

en: In a _terminal
da: I en _terminal

en: The command will be started in the preferred terminal of the graphical environment.
da: Kommandoen vil blive startet i den foretrukne terminal for det grafiske miljø.

en: _Embedded
da: _indlejret

en: This option makes use of a special feature of the file manager, which would allow a terminal to be ran inside of it.
    An acceptable fallback is running in the standard terminal.
da: Denne indstilling gør brug af en speciel funktion for filhåndteringen, der gør at en terminal kan afvikles inden i den.
    En acceptabel nødløsning er afvikling i standardterminalen.

en: _Display output
da: _Vis resultat

en: The command will be run in a terminal.
    The terminal will be closed at the end of the execution; standard error and output streams will be displayed.
    An acceptable fallback is running in the standard terminal.
da: Kommandoen vil blive afviklet i en terminal.
    Terminalen vil blive lukket i slutningen af afviklingen; standardfejl og resultatstrøm vil blive vist.
    En acceptabel nødløsning er afvikling i standardterminalen.

en: <b>Execution mode</b>
da: <b>Afviklingstilstand</b>

en: Note: this is not yet implemented in Caja-Actions.
da: Bemærk: Dette er endnu ikke implementeret i Caja-Actions.

en: _Startup notify
da: _Opstartspåmindelse

en: When checked, it is known that the run command will send a "remove" message to the desktop environment.
    See the Startup Notification Protocol Specification for more details.
    Only relevant when chosen execution mode is Normal.
da: Når afkrydset, vides det at kommandoen run vil sende en »fjern« besked til skrivebordsmiljøet.
    Se Startup Notification Protocol Specification for yderligere detaljer.
    Kun relevant når den valgte afviklingstilstand er Normal.

en: When specified, this should be the name of a WM class of at least one window of the run command.
    See the Startup Notification Protocol Specification for more details.
    Only relevant when chosen execution mode is Normal.
da: Når angivet, så bør dette være navnet for en WM-klasse på mindst et vindue af kommandoen run.
    Se Startup Notification Protocol Specification for yderligere detaljer.
    Kun relevant når den valgte afviklingstilstand er Normal.

en: Startup Window Manager _class :
da: Start Window Manager-_klasse op:

en: <b>Startup mode</b>
da: <b>Opstartstilstand</b>

en: Note: this is not yet implemented in Caja-Actions.
da: Bemærk: Dette er endnu ikke implementeret i Caja-Actions.

en: Execute as _user :
da: Afvikl som bruger:

en: Enter here the user the command should be ran as.
    The user may be defined by his numeric UID or his login name.
    Leave the field empty to run the command as the current user.
da: Indtast her brugeren kommandoen skal afvikles som.
    Brugeren kan defineres efter sit numeriske UID eller sit logindnavn.
    Efterlad feltet tomt for at afvikle kommandoen som den nuværende bruger.

en: <b>Execute as user</b>
da: <b>Afvikl som bruger</b>

en: This advanced tab lets you precisely define how your command will be executed.
da: Dette avancerede fanelad lader dig præcist definere hvordan din kommando bliver afviklet.

en: E_xecution
da: _Afvikling

en: The current item will appear if the basename of each element of the selection matches one filter of the 'Must match one of' column, while not matching any of the filters of the 'Must not match any of' column.
da: Det nuværende element vil fremgå hvis basisnavnet for hvert element af markeringen matcher et filter for kolonnen »Skal matche en af«, mens den ikke matcher nogen af filtrene for kolonnen »Må ikke matche nogen af«-kolonnen.

en: This list lets you determine for which basenames the currently selected item will be displayed in the Caja context menu.
    Basenames may use '*' and '?' wildcards.
    Basenames may be negated to specify for which basenames your item must not appear.
da: Denne liste lader dig bestemme hvilke basisnavne det valgte element vil blive vist i for Cajas kontekstmenu.
    Basisnavne kan bruge »*« og »?«-jokertegn.
    Basisnavne kan negeres for at angive for hvilke basisnavne dit element ikke må fremgå.

en: Click to add a new basename filter.
da: Klik for at tilføje et nyt basename-filter.

en: Click to remove the current basename filter.
da: Klik for at fjerne nuværende basename-filter.

en: Match _case
da: Match _store/små bogstaver

en: Click to define the above basename filters as case sensitive.
da: Klik for at definere ovenstående basisnavnefiltre som versalfølsomme.

en: <b>Basenames conditions</b>
da: <b>Basisnavnebetingelser</b>

en: This tab lets you determine for which basenames the currently selected item will be displayed in the Caja context menu.
    Basenames may be negated to specify for which basenames your item must not appear.
da: Dette faneblad lader dig bestemme hvilke basisnavne det valgte element vil blive vist i for Cajas kontekstmenu.
    Basisnavne kan negeres for at angive for hvilke basisnavne dit element ikke må fremgå.

en: _Basenames
da: _Basisnavne

en: The current item will appear if the mimetype of each element of the selection matches one filter of the 'Must match one of' column, while not matching any of the filters of the 'Must not match any of' column.
da: Det nuværende element vil fremgå hvis mimetypen for hvert element af markeringen matcher et filter for kolonnen »Skal matche en af«, mens den ikke matcher nogen af filtrene for kolonnen »Må ikke matche nogen af«-kolonnen.

en: This list lets you determine for which mimetypes the currently selected item will be displayed in the Caja context menu.
    Mimetypes may be specified as '*', '*/*', 'group/*' or 'group/subgroup'.
    Mimetypes may be negated to specify for which type of objects your item must not appear.
da: Denne liste lader dig bestemme hvilke mimetyper det valgte element vil blive vist i for Cajas kontekstmenu.
    Mimetyper kan angives som »*«, »*/*«,  »group/*« eller »group/subgroup«.
    Mimetyper kan negeres for at angive for hvilke objekttyper dit element ikke må fremgå.

en: Click to add a new mimetype filter.
da: Klik for at tilføj et nyt mimetypefilter.

en: Click to remove the current mimetype filter.
da: Klik for at fjerne det nuværende mimetypefilter.

en: <b>Mimetypes conditions</b>
da: <b>Mimetypebetingelser</b>

en: This tab lets you determine for which mimetypes the currently selected item will be displayed in the Caja context menu.
    Mimetypes may be specified as '*', '/*', 'group/*' or 'group/subgroup'.
    Mimetypes may be negated to specify for which type of objects your item must not appear.
da: Dette faneblad lader dig bestemme hvilke mimetyper det valgte element vil blive vist i for Cajas kontekstmenu.
    Mimetyper kan angives som »*«, »*/*«,  »group/*« eller »group/subgroup«.
    Mimetyper kan negeres for at angive for hvilke objekttyper dit element ikke må fremgå.

en: _Mimetypes
da: _Mimtetyper

en: The current item will appear if the location of each element of the selection is one or inside one of the paths of the 'Must match one of' column, while not being one or inside one of the 'Must not match any of' column.
da: Det nuværende element vil fremgå hvis placeringen for hvert element af markeringen er en af eller en af stierne for kolonnen »Skal matche en af«, mens den ikke matcher nogen af filtrene for kolonnen »Må ikke matche nogen af«-kolonnen.

en: Click to add a new folder filter.
da: Klik for at tilføje et nyt mappefilter.

en: Click to browse the filesystem in order to select a new folder filter.
da: Klik for at gennemse filsystemet for at vælge et nyt mappefilter.

en: Click to remove the current folder filter.
da: Klik for at fjerne det nuværende mappefilter.

en: <b>Folders conditions</b>
da: <b>Mappebetingelser</b>

en: _Folders
da: _Mapper

en: This list lets you determine which schemes the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Caja context menu.
    Filters may be negated to specify for which schemes your item must not appear.
da: Denne liste lader dig bestemme hvilke skemaer de aktuelt valgte filer skal overholde for at elementet bliver vist i kontekstmenuen for Caja.
    Filtre kan blive negeret for at angive for hvilke skemaer dit element ikke må fremgå af.

en: Click to add a new scheme filter.
da: Klik for at tilføje et nyt skemafilter.

en: De_faults...
da: _Standarder ...

en: Click to select a new scheme filter among default schemes.
da: Klik for at vælge et nyt skemafilter blandt standardskemaerne.

en: Click to remove the current scheme filter.
da: Klik for at fjerne det nuværende skemafilter.

en: <b>Schemes conditions</b>
da: <b>Skemabetingelser</b>

en: The current item will appear if each element of the selection matches all capabilities of the 'Must match all of' column, while not matching any capability of the 'Must not match any of' column.
da: Det nuværende element vil fremgå hvis hvert element af markeringen matcher kapaciteterne for kolonnen »Skal matche alle«, mens den ikke matcher en kapacitet for kolonnen »Skal ikke matche«.

en: Click to add a new capability filter.
da: Klik for at tilføje et nyt kapacitetfilter.

en: Click to remove the current capability.
da: Klik for at fjerne den nuværende kapacitet.

en: <b>Capabilities conditions</b>
da: <b>Kapacitetsbetingelser</b>

en: This tab lets you determine which capabilities the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Caja context menu.
    Filters may be negated to specify for which capabilities your item must not appear.
da: Dette faneblad lader dig bestemme hvilke kapaciteter de valgte filer skal overholde for at elementet bliver vist i Cajas kontekstmenu.
    Filtre kan negeres for at angive for hvilke kapaciteter dit element ikke må fremgå.

en: Ca_pabilities
da: _Kapaciteter

en: This is an advanced condition based on the count of the current selection.
    If the current selection does not match this condition, then the item will not be displayed in the file manager context menus or toolbar.
da: Dette er en avanceret betingelse baseret på antallet af den nuværende markering.
    Hvis den nuværende markering ikke matcher denne betingelse, så vil elementet ikke blive vist i filhåndteringens kontekstmenu eller værktøjslinje.

en: _Count :
da: _Antal:

en: <b>Appears if selection contains</b>
da: <b>Fremgår hvis udvalget indeholder</b>

en: This is an advanced condition based on the running desktop environment.
    First choose on the left if the item depends of a particular desktop environment, then select on the right the adequate desktop environment.
da: Dette er en avanceret betingelse baseret på det kørende skrivebordsmiljø.
    Først vælg til venstre om elementet afhænger af et bestemt skrivebordsmiljø, vælg så til højre det passende skrivebordsmiljø.

en: Item may appear depending of the desktop environment.
da: Element kan fremgå afhængig af skrivebordsmiljøet.

en: _Always appears
da: _Fremgår altid

en: _Only appears in selected environments
da: _Fremgår kun af udvalgte miljøer

en: _Never appears in selected environments
da: _Fremgår aldrig af valgte miljøer

en: This is an advanced condition based on the presence of a particular service on the D-Bus system.
    This may be used for example for testing that a prerequisite service is currently available.
da: Dette er en avanceret betingelse baseret på tilstedeværelsen af en bestemt tjeneste på D-Bus-systemet.
    Dette kan for eksempel bruges til at teste, at en krævet tjeneste er tilgængelig.

en: Brow_se...
da: _Gennemse...

en: Appears if the file is e_xecutable :
da: Fremgår hvis filen er _kørbar:

en: Bro_wse...
da: _Gennemse ...

en: Appears if the name is _registered on D-Bus :
da: Fremgår hvis navnet er _registreret på D-Bus:

en: Appears if the command outputs "_true" :
da: Fremgår hvis kommandoen viser »_true«:

en: Appears if the _binary is running :
da: Fremgår hvis _binær fil afvikles:

en: <b>Execution environment</b>
da: <b>Afviklingsmiljø</b>

en: This tab lets you determine some advanced conditions the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the file manager context menu.
da: Dette faneblad lader dig bestemme nogle avancerede betingelser de valgte filer skal opfylde for at elementet vil blive vist i filhåndteringens kontekstmenu.

en: _Environment
da: _Miljø

en: _Description :
da: _Beskrivelse:

en: Enter here a free text which may be used (e.g. in a Web service or in a search tool) to describe your item.
da: Indtast her en fri tekst, der kan bruges (f.eks. i en internettjeneste eller i et søgeværktøj) for at beskrive dit element.

en: E_nabled
da: _Aktiveret

en: Check the box to enable this item.
    If unchecked, then the item will never appear in the file manager context menus or toolbar.
da: Afkryds boksen for at aktivere dette punkt.
    Hvis uden afkrydsning så vil punktet aldrig fremgå af filhåndteringens kontekstmenuer eller værktøjslinje.

en: Suggested _shortcut :
da: Foreslået _genvej:

en: Read-only item
da: Skrivebeskyttet punkt

en: This box is checked if the item cannot be edited.
    There may be multiple reasons for why an item cannot be edited. See your User's Manual.
da: Denne boks er afkrydset hvis elementet ikke kan redigeres.
    Der kan være flere årsager til hvorfor et element ikke kan redigeres. Se eventuelt i din brugermanual.

en: Id. :
da: Id:

en: I/O provider :
da: I/O-leverandør:

en: <b>Read-only properties</b>
da: <b>Skrivebeskyttede egenskaber</b>

en: This tab lets you edit some miscellaneous properties, and access some non-modifiable information.
da: Dette faneblad gør det muligt at redigere nogle forskellige egenskaber, og tilgå lidt information som ikke kan ændres.

en: P_roperties
da: _Egenskaber

note: Translators: label of an automagic root submenu
en: Caja-Actions actions
da: Caja-Actions-handlinger

note: Translators: tooltip of an automagic root submenu
en: A submenu which embeds the currently available Caja-Actions actions and menus
da: En undermenu der indlejrer de nuværende tilgængelige Caja-Actions-handlinger og menuer

en: About Caja-Actions
da: Om Caja-Actions

en: Display some information about Caja-Actions
da: Vis lidt information om Caja-Actions

en: The URI of the file to be imported
da: URI'en for filen til import

en: Output the version number
da: Vis versionsnummer

en: Import a file.
da: Importer en fil.

en: Bug reports are welcomed at http://bugzilla.gnome.org, or you may prefer to mail to <maintainer@caja-actions.org>.
da: Fejlrapporter er velkomne på http://bugzilla.gnome.org,
    eller <maintainer@caja-actions.org> hvis du foretrækker at skrive en besked.

en: Miscellaneous options
da: Diverse tilvalg

en: Syntax error: %s
da: Syntaksfejl: %s

en: Error: uri is mandatory.
da: Fejl: uri er obligatorisk.

en: Try %s --help for usage.
da: Prøv %s --help for brug.

en: Bug reports are welcomed at https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions,
    or you may prefer to mail to <maintainer@caja-actions.org>.
da: Fejlrapporter er velkomne på https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions,
    eller <maintainer@caja-actions.org> hvis du foretrækker at skrive en besked.

en: Output the schema on stdout
da: Vis skemaet på standardud

en: Output the action schemas [default]
da: Vis handlingsskemaerne [standard]

en: Output the menu schemas
da: Vis menuskemaerne

en: Output the Caja-Actions MateConf schemas on stdout.
da: Vis Caja-Actions MateConf-skemaerne på standardud.

en: As of version 3.1.0, MateConf as an I/O provider is deprecated.
    This program is no more maintained.
da: Fra og med version 3.1.0, er MateConf som en I/O-leverandør forældet. Dette program vedligeholdes ikke længere.

en: Type options
da: Typetilvalg

en: Set a key=value pair in a key file.
da: Angiv et nøgle=værdi-par i en nøglefil.

en: The group to be updated
da: Gruppen til opdatering

en: The key to be updated
da: Nøglen til opdatering

note: Translators: 'str', 'int' and 'bool' are literal values: do not translate
en: The type of the value to be set, may be 'str', 'int' or 'bool'
da: Typen af værdien, kan være »str«, »int« eller »bool«

en: The value to be set
da: Værdien til angivelse

en: Output the version number and exit gracefully
da: Vis versionsnummeret og afslut pænt

en: Error: a group is mandatory.
da: Fejl: En gruppe er obligatorisk.

en: Error: a key is mandatory.
da: Fejl: En nøgle er obligatorisk.

en: Error: a type is mandatory for setting/updating a value.
da: Fejl: En type er obligatorisk for at angive/opdatere en værdi.

note: Translators: 'str', 'int' and 'bool' are literal values: do not translate
en: Error: unknown type: %s. Use 'str', 'int' or 'bool'.
da: Fejl: Ukendt type: %s. Brug »str«, »int« eller »bool«.

en: Error: a value is mandatory.
da: Fejl: En værdi er obligatorisk.

en: Set it if the item should be disabled at creation
da: Angiv hvis elementer bliver deaktiveret ved oprettelse

en: Set it if the item doesn't target the selection context menu
da: Angiv hvis elementet ikke er målrettet udvalgets kontekstmenu

en: Set it if the item doesn't target the location context menu
da: Angiv hvis elementet ikke er målrettet placeringens kontekstmenu

en: Set it if the item doesn't target the toolbar
da: Angiv hvis elementet ikke er målrettet værktøjslinjen

en: Set it if the basename patterns are case insensitive
da: Angiv den hvis basisnavnmønstrene er versalfølsomme

en: Output the new item content on stdout (default)
da: Vis det nye punktindhold på standardud (standard)

en: Create the new item as a .desktop file
da: Opret det nye punkt som en .desktop-fil

en: Error: '%s' and '%s' options cannot both be specified
da: Fejl: Tilvalgene »%s« og »%s« kan ikke begge angives

en: '%s' option is deprecated, see %s
da: tilvalget »%s« er forældet, se %s

en: Error: an action label is mandatory.
da: Fejl: En handlingsetiket er obligatorisk.

en: Error: only one output option may be specified.
da: Fejl: kun en indstilling for resultatet må angives.

en: Define a new action.
da: Definer en ny handling.

en: Output of the program
da: Resultat af programmet

en: Choose where the program creates the action
da: Vælg hvor programmer opretter handlingen

note: Translators: 'na-desktop' is a plugin identifier - do not translate
en: Error: unable to find 'na-desktop' i/o provider.
da: Fejl: Kunne ikke finde »na-desktop« i/o-leverandør.

note: Translators: caja-actions-print program summary
en: Print a menu or an action to stdout.
da: Vis en menu eller en handling på standardud.

note: Translators: 'Desktop1' here is the internal identifier of an export format; it is not translatable
en: An export format [Desktop1]
da: Et eksportformat [Skrivebord1]

en: Error: a menu or action id is mandatory.
da: Fejl: en menu eller handlings-id er obligatorisk.

note: Translators: %s stands for the id of the export format, and is not translatable
en: Error: %s: unknown export format.
da: Fejl: %s: Ukendt eksportformat.

en: Error: item '%s' doesn't exist.
da: Fejl: Elementet »%s« findes ikke.

en: The internal identifier of the action to be launched
da: Den interne identifikation for handlingen til igangsættelse

en: A target, file or folder, for the action. More than one options may be specified
da: Et mål, fil eller mappe, for handlingen. Mere end et tilvalg kan angives.

en: Error: action id is mandatory.
da: Fejl: Handlings-id er obligatorisk.

en: No current selection. Nothing to do. Exiting.
da: Intet aktuelt udvalg. Intet at udføre. Afslutter.

en: Action %s is not a valid candidate. Exiting.
da: Handling %s er ikke en gyldig kandidat. Afslutter.

en: No valid profile is candidate to execution. Exiting.
da: Ingen gyldig profil er kandidat til udførelse. Afslutter.

en: Execute an action on the specified target.
da: Udfør en handling på det angivne mål.

en: Error: action '%s' doesn't exist.
da: Fejl: Handlingen »%s« findes ikke.

en: Error: action '%s' is disabled.
da: Fejl: Handlingen »%s« er deaktiveret.

en: Error: action '%s' is not valid.
da: Fejl: Handlingen »%s« er ikke gyldig.
