caja-actions 1.26.0 - en to fa translation catalogue (41 entries)

en: Description
fa: شرح

en: _Cancel
fa: ان_صراف

en: _Open
fa: _باز کردن

en: File is not a valid .desktop file
fa: فایل یک فایل .desktop معتبر نیست

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fa: نسخه فایل میز کاری ناشناخته‌ی '%s'

en: Starting %s
fa: در حال آغاز %s

en: Application does not accept documents on command line
fa: برنامه اسناد را نمی تواند در خط فرمان قبول کند

en: Unrecognized launch option: %d
fa: گزینه راه اندازی ناشناخته: %d

en: Not a launchable item
fa: این مورد قابل راه اندازی نیست

en: Disable connection to session manager
fa: از کار انداختن اتصال به مدیر نشست

en: Specify file containing saved configuration
fa: پیشوند پیکربندی ذخیره شده را مشخص کنید.

en: FILE
fa: فایل

en: Specify session management ID
fa: شناسه‌ی مدیریت نشست را مشخص کنید

en: ID
fa: شناسه

en: Session management options:
fa: مدیریت نشست

en: Show session management options
fa: شناسه‌ی مدیریت نشست را مشخص کنید

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
fa: یک پوشه انتخاب کنید

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: _Action
fa: _کنش

en: _File
fa: _فایل

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: _View
fa: _نمایش

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Quit
fa: _ترک

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
fa: ترک برنامه

en: Cu_t
fa: برش

en: _Copy
fa: _نسخه‌برداری

en: _Paste
fa: چسباندن

en: D_uplicate
fa: تک_ثیر

en: _Delete
fa: _حذف

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: Contents
fa: محتویات

en: _About
fa: _درباره

en: minutes
fa: دقیقه

en: _Up
fa: _بالا

en: _Browse...
fa: مرور...

en: <b>Command</b>
fa: <b>فرمان</b>

en: P_roperties
fa: ویژ_گی‌ها

en: Miscellaneous options
fa: گزینه‌های متفرقه
