caja-actions 1.26.0 - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: Description
hi: विवरण

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: File is not a valid .desktop file
hi: फ़ाइल वैध .desktop फ़ाइल नहीं है

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
hi: अपरिचित डेस्कटॉप फ़ाइल संस्करण '%s'

en: Starting %s
hi: %s शुरू हो रहा है

en: Application does not accept documents on command line
hi: कमांड लाइन पर अनुप्रयोग दस्तावेज़ स्वीकार नहीं करता है

en: Unrecognized launch option: %d
hi: अपरिचित लॉन्च विकल्प: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
hi: दस्तावेज़ URI को 'Type=Link' डेस्कटॉप प्रविष्टि में भेज नहीं सकता है

en: Not a launchable item
hi: चलाने योग्य प्रोग्राम नहीं है

en: Disable connection to session manager
hi: सत्र प्रबंधक में संबंधन निष्क्रिय करें

en: Specify file containing saved configuration
hi: सहेजा विन्यास समाहित करता फ़ाइल निर्दिष्ट करें

en: FILE
hi: फ़ाइल

en: Specify session management ID
hi: सत्र प्रबंधन ID निर्दिष्ट करें

en: ID
hi: आईडी

en: Session management options:
hi: सत्र प्रबंधन विकल्प:

en: Show session management options
hi: दिखाएँ सत्र प्रबंधन विकल्प

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
hi: फोल्डर चुनें

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
hi: कुछ नहीं

en: _Action
hi: क्रिया (_A)

en: _File
hi: फ़ाइल (_F)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: _Tools
hi: औज़ार (_T)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: _Quit
hi: बाहर जाएँ (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
hi: अनुप्रयोग से बाहर जाएँ

en: Cu_t
hi: काटें (_t)

en: _Copy
hi: प्रतिलिपि (_C)

en: _Paste
hi: चिपकाएँ (_P)

en: D_uplicate
hi: अनुकृति (_u)

en: _Delete
hi: मिटाएँ (_D)

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: Contents
hi: विषय सूची

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: minutes
hi: मिनट

en: _Up
hi: ऊपर (_U)

en: _Browse...
hi: ब्राउज़ (_B)...

en: <b>Command</b>
hi: <b>कमांड</b>

en: _Folders
hi: फोल्डर (_F)

en: P_roperties
hi: गुण (_r)

en: Miscellaneous options
hi: विविध विकल्प
