caja-actions 1.26.0 - en to hr translation catalogue (44 entries)

en: Description
hr: Opis

en: _Cancel
hr: _Opozovi

en: _Open
hr: _Otvori

en: File is not a valid .desktop file
hr: Datoteka nije valjana .desktop datoteka

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
hr: Neprepoznata inačica datoteke radne površine '%s'

en: Starting %s
hr: Pokretanje %s

en: Application does not accept documents on command line
hr: Aplikacija ne prihvaća dokumente iz naredbenog retka

en: Unrecognized launch option: %d
hr: Neprepoznata mogućnost pokretanja: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
hr: Nije moguće proslijediti URI-je zapisa na unos radne površine 'Type=Link'

en: Not a launchable item
hr: Nije izvršna stavka

en: Disable connection to session manager
hr: Isključi vezu prema upravitelju sesija

en: Specify file containing saved configuration
hr: Odredi datoteku koja sadrži spremljenu konfiguraciju

en: FILE
hr: DATOTEKA

en: Specify session management ID
hr: Navedi označivač upravljanja pristupnom dionicom

en: ID
hr: Identifikator

en: Session management options:
hr: Opcije upravljanja sesijom:

en: Show session management options
hr: Prikaži opcije upravitelja prijava

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
hr: Odaberi mapu

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
hr: Nijedan

en: _Action
hr: _Akcija

en: _File
hr: _Datoteka

en: _Edit
hr: _Uredi

en: _View
hr: _Pogled

en: _Tools
hr: _Alati

en: _Help
hr: _Pomoć

en: _Save
hr: _Spremi

en: _Quit
hr: _Završi

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
hr: Lijevo poravnano

en: Cu_t
hr: Iz_reži

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: _Paste
hr: _Zalijepi

en: D_uplicate
hr: U_dvostruči

en: _Delete
hr: _Izbriši

en: _Preferences
hr: _Prilagodbe

en: Contents
hr: Sadržaj

en: _About
hr: _O programu

en: minutes
hr: minuta

en: _Up
hr: _Gore

en: _Down
hr: _Dolje

en: _Browse...
hr: _Pregledaj...

en: <b>Command</b>
hr: <b>Naredba</b>

en: _Folders
hr: _Mape

en: P_roperties
hr: S_vojstva

en: Miscellaneous options
hr: Razne mogućnosti
