caja-actions 1.26.0 - en to is translation catalogue (38 entries)

en: Description
is: Lýsing

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Open
is: _Opna

en: File is not a valid .desktop file
is: Skrá er ekki gild .desktop skrá

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
is: Óþekkt desktop skráarútgáfa ‚%s‘

en: Starting %s
is: Ræsi %s

en: Application does not accept documents on command line
is: Hugbúnaður tekur ekki á móti skrám á skipanalínunni

en: Unrecognized launch option: %d
is: Þessi valmöguleiki er ekki þekktur: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
is: Get ekki látið veffang ganga til ‚Type=Link‘

en: Not a launchable item
is: Þetta er ekki ræsanlegur íhlutur

en: Disable connection to session manager
is: Afvirkja tengingu við setustjóra

en: Specify file containing saved configuration
is: Veldu skrá sem inniheldur vistaðar stillingar

en: FILE
is: SKRÁ

en: Specify session management ID
is: Tilgreindu setustjórnunarkenni

en: ID
is: Auðkenni

en: Session management options:
is: Valkostir við að sjá um setu:

en: Show session management options
is: Sýna valkosti setustýringar

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
is: Veldu möppu

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
is: Gera ekkert

en: _File
is: _Skrá

en: _Edit
is: Br_eyta

en: _View
is: S_koða

en: _Tools
is: _Verkfæri

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Save
is: _Vista

en: _Quit
is: _Hætta

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
is: Loka forriti

en: Cu_t
is: _Klippa

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Paste
is: _Líma

en: D_uplicate
is: Tvö_falda

en: _Delete
is: _Eyða

en: _Preferences
is: _Stillingar

en: _About
is: _Um

en: minutes
is: mínútur

en: _Up
is: _Upp

en: _Browse...
is: _Flakka...

en: Miscellaneous options
is: Ýmsir valkostir
