caja-actions 1.26.0 - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: _Ask me
ja: ダイアログを表示する(_A)

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
ja: アイテムをエクスポートする毎に、フォーマットを選択するよう促されます。

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
ja: %s形式の AIExporter 実装が見つかりません。

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_buffer' interface.
ja: %s NAIExporter はインタフェースのバッファを実装していません。

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_file' interface.
ja: %s NAIExporter はインターフェースの管理を実装していません。

en: Caja-Actions Configuration Tool is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Caja-Actions 設定ツールは、自由ソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が公表した GNU 一般公衆ライセンスの第2版、またはそれ以降の版のいずれか（を選択して）の条項のもとで、再配布または改変を行うことができます。

en: Caja-Actions Configuration Tool is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Caja-Actions 設定ツールは役立つものであることを期待して配布されていますが、完全に無保証です。商用利用または特定の目的における適合性の保証はありません。詳細は GNU 一般公衆ライセンスをご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja-Actions Configuration Tool ; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆ライセンスの写しを受け取っているはずです。もしそうでない場合には、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA まで連絡してください。

en: A graphical interface to create and edit your Caja actions.
ja: Caja アクションを作成および編集するための、グラフィカルなインターフェースです。

en: Caja-Actions
ja: Caja アクション

en: MATE desktop
ja: MATE デスクトップ

en: KDE desktop
ja: KDE デスクトップ

en: LXDE desktop
ja: LXDE デスクトップ

en: ROX desktop
ja: ROX デスクトップ

en: XFCE desktop
ja: XFCE デスクトップ

en: Legacy systems
ja: レガシー・システム

en: List of patterns to be matched against the selected file(s)/folder(s)
ja: 選択したファイル/フォルダーと照合するパターンのリスト

en: Execution mode
ja: 実行モード

en: Description
ja: 説明

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: File is not a valid .desktop file
ja: 有効な .desktop ファイルではありません

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからは、文書にアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーにはドキュメントの URI を渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Caja-Actions Configuration Tool
ja: Caja アクション設定ツール

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
ja: フォルダを選択

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
ja: なし

en: _Action
ja: 操作(_A)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
ja: アプリケーションを終了します

en: Cu_t
ja: 切取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: D_uplicate
ja: 複製(_U)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Contents
ja: 目次

en: _About
ja: 情報(_A)

en: minutes
ja: 分

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: Example
ja: 一例

en: <b>Command</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: _Folders
ja: フォルダ(_F)

en: P_roperties
ja: プロパティ(_R)

en: Miscellaneous options
ja: その他のオプション
