caja-actions 1.26.0 - en to kn translation catalogue (42 entries)

en: Description
kn: ವಿವರಣೆ

en: _Cancel
kn: ನೀಗು (_C)

en: _Open
kn: ತೆರೆ(_O)

en: File is not a valid .desktop file
kn: ಕಡತವು ಮಾನ್ಯವಾದ .desktop ಕಡತವಾಗಿಲ್ಲ

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
kn: ಗುರುತಿಸಲಾಗದ ಗಣಕತೆರೆ ಕಡತ ಆವೃತ್ತಿ '%s'

en: Starting %s
kn: %s ಅನ್ನು ತೊಡಗಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Application does not accept documents on command line
kn: ಅನ್ವಯವು ಆಜ್ಞಾ ಸಾಲಿನಲ್ಲಿ ದಸ್ತಾವೇಜುಗಳನ್ನು ಅಂಗೀಕರಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Unrecognized launch option: %d
kn: ಗುರುತಿಸಲಾಗದ ಆರಂಭದ ಆಯ್ಕೆ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
kn: ಒಂದು 'Type=Link' ಗಣಕತೆರೆ ನಮೂದಿಗಾಗಿ ದಸ್ತಾವೇಜು URIಗಳನ್ನು ಒದಗಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: Not a launchable item
kn: ತೊಡಗಿಸಬಹುದಾದ ಅಡಕವಾಗಿಲ್ಲ

en: Disable connection to session manager
kn: ಅಧಿವೇಶನದ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕನೊಂದಿಗಿನ ಸಂಪರ್ಕವನ್ನು ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Specify file containing saved configuration
kn: ಉಳಿಸಲಾದ ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಹೊಂದಿರುವ ಕಡತವನ್ನು ಸೂಚಿಸಿ

en: Specify session management ID
kn: ಅಧೀವೇಶನ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪನಾ ID ಯನ್ನು ಸೂಚಿಸಿ

en: ID
kn: ಐಡಿ

en: Session management options:
kn: ಅಧಿವೇಶನ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪನಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು:

en: Show session management options
kn: ಅಧಿವೇಶನ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪನಾ ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
kn: ಒಂದು ಕಡತಕೋಶವನ್ನು ಆರಿಸಿ

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: _Action
kn: ಕ್ರಿಯೆ(_A)

en: _File
kn: ಕಡತ(_F)

en: _Edit
kn: ತಿದ್ದು (_E)

en: _View
kn: ನೋಟ(_V)

en: _Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು(_T)

en: _Help
kn: ನೆರವು (_H)

en: _Save
kn: ಉಳಿಸು(_S)

en: _Quit
kn: ಹೊರನಡೆ(_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
kn: ಅನ್ವಯದಿಂದ ಹೊರ ನಡೆ

en: Cu_t
kn: ಕತ್ತರಿಸು(_t)

en: _Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು(_C)

en: _Paste
kn: ಅಂಟಿಸು(_P)

en: D_uplicate
kn: ತದ್ರೂಪು ಪ್ರತಿ(_u)

en: _Delete
kn: ಅಳಿಸು (_D)

en: _Preferences
kn: ಒಲವುಗಳು (_P)

en: Contents
kn: ವಿಷಯಗಳು

en: _About
kn: ಬಗ್ಗೆ (_A)

en: minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: _Up
kn: ಮೇಲೆ(_U)

en: _Browse...
kn: ವೀಕ್ಷಿಸು(_B)...

en: <b>Command</b>
kn: <b>ಆಜ್ಞೆ</b>

en: _Folders
kn: ಕಡತ ಕೋಶಗಳು(_F)

en: P_roperties
kn: ಗುಣಲಕ್ಷಣಗಳು(_r)

en: Miscellaneous options
kn: ಇತರೆ ಆಯ್ಕೆಗಳು
