caja-actions 1.26.0 - en to ku translation catalogue (32 entries)

en: Description
ku: Daxuyanî

en: _Cancel
ku: _Betal

en: _Open
ku: _Veke

en: Starting %s
ku: Dest bi %s dike

en: Not a launchable item
ku: Ev tişt nayê dan destpêkirin

en: Disable connection to session manager
ku: Girêdana bi rêveberiyê hatiye kirin betal bike

en: FILE
ku: PEL

en: Specify session management ID
ku: IDa rêveberiyê diyar bike

en: Show session management options
ku: Bijarekên gerînendeya beşê nîşan bide

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
ku: Peldankekê hilbijêre

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
ku: Tune

en: _Action
ku: Çala_kî

en: _File
ku: _Pel

en: _Edit
ku: _Sererastkirin

en: _View
ku: _Bergeh

en: _Tools
ku: _Amûr

en: _Help
ku: _Alîkarî

en: _Save
ku: _Tomar Bike

en: _Quit
ku: _Derkeve

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
ku: Ji sepanê derkeve

en: Cu_t
ku: Jê bi_ke

en: _Copy
ku: _Ji ber bigire

en: _Paste
ku: _Pê veke

en: _Delete
ku: _Rake

en: _Preferences
ku: _Vebijêrk

en: Contents
ku: Naverok

en: _About
ku: _Der barê

en: minutes
ku: xulek

en: _Up
ku: _Jor

en: _Browse...
ku: _Bigere...

en: <b>Command</b>
ku: <b>Ferman</b>

en: P_roperties
ku: Ta_ybetmentî
