caja-actions 1.26.0 - en to lt translation catalogue (61 entries)

en: Item %s already exists.
lt: Elementas %s jau yra.

en: Do _not import the item
lt: _Neimportuoti elemento

en: OK.
lt: Gerai.

note: Translators: copied items have a label as 'Copy of original label'
en: Copy of %s
lt: %s kopija

en: Parameters of the command
lt: Komandos parametrai

en: Working directory
lt: Darbinis katalogas

note: Translators: 'type' is the nature of the item: Action or Menu
en: unknown type: %s
lt: nežinomas tipas: %s

en: Arguments count
lt: Argumentų skaičius

en: The count of command-line arguments
lt: Komandų eilutės argumentų skaičius

en: Arguments
lt: Argumentai

en: Application name
lt: Programos pavadinimas

en: Description
lt: Aprašymas

en: Icon name
lt: Piktogramos pavadinimas

en: _Cancel
lt: _Atsisakyti

en: _Open
lt: _Atverti

en: File is not a valid .desktop file
lt: Šis failas nėra taisyklingas .desktop failas

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
lt: Neatpažinta darbalaukio failo versija „%s“

en: Starting %s
lt: Paleidžiama %s

en: Application does not accept documents on command line
lt: Programa nepriima dokumentų komandų eilutėje

en: Unrecognized launch option: %d
lt: Neatpažintas paleidimo parametras: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
lt: Negalima perduoti dokumentų URI „Type=Link“ darbalaukio elementui

en: Not a launchable item
lt: Nepaleidžiamas elementas

en: Disable connection to session manager
lt: Išjungti ryšį su seansų tvarkytuve

en: Specify file containing saved configuration
lt: Nurodyti failą su įrašytais nustatymais

en: FILE
lt: FAILAS

en: Specify session management ID
lt: Nurodykite seanso valdymo ID

en: Session management options:
lt: Seanso valdymo parametrai:

en: Show session management options
lt: Rodyti seanso valdymo parametrus

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
lt: Pasirinkti aplanką

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
lt: Nėra

en: Me_nu
lt: Me_niu

en: _Action
lt: Veiksm_as

en: _File
lt: _Failas

en: _Edit
lt: _Taisa

en: _View
lt: _Rodymas

en: _Tools
lt: Įr_ankiai

en: _Help
lt: _Žinynas

en: _New action
lt: _Naujas veiksmas

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New action' item
en: Define a new action
lt: Apibrėžti naują veiksmą

en: New _profile
lt: Naujas _profilis

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New profile' item
en: Define a new profile attached to the current action
lt: Apibrėžti naują profilį pridėtą prie esamo veiksmo

en: _Save
lt: Į_rašyti

en: _Quit
lt: Iš_eiti

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
lt: Užverti programą

en: Cu_t
lt: _Iškirpti

en: _Copy
lt: _Kopijuoti

en: _Paste
lt: Į_dėti

en: D_uplicate
lt: Du_blikuoti

en: _Delete
lt: _Pašalinti

en: _Preferences
lt: _Nustatymai

en: Contents
lt: Turinys

en: _About
lt: _Apie

en: New profile
lt: Naujas profilis

en: minutes
lt: minučių

en: _Up
lt: _Aukštyn

en: _Down
lt: Ž_emyn

en: _Browse...
lt: _Naršyti…

en: <b>Command</b>
lt: <b>Komanda</b>

en: _Folders
lt: _Aplankai

en: P_roperties
lt: S_avybės

en: Miscellaneous options
lt: Įvairūs parametrai
