caja-actions 1.26.0 - en to mai translation catalogue (35 entries)

en: Description
mai: विवरण

en: _Cancel
mai: रद्द करू (_C)

en: _Open
mai: खोलू (_O)

en: Starting %s
mai: %s शुरू भ' रहल अछि

en: Not a launchable item
mai: चलाबैबला मद नहि अछि

en: Disable connection to session manager
mai: सत्र प्रबंधकसँ संपर्क रद करू

en: FILE
mai: फाइल

en: Specify session management ID
mai: सत्र प्रबंधन आईडी निर्दिष्ट करू

en: Show session management options
mai: सत्र प्रबंधन विकल्प देखाबू

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
mai: फोल्डर चुनू

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
mai: किछु नहि

en: _Action
mai: क्रिया (_A)

en: _File
mai: फाइल (_F)

en: _Edit
mai: संपादन (_E)

en: _View
mai: देखू (_V)

en: _Tools
mai: अओजार (_T)

en: _Help
mai: मद्दति (_H)

en: _Save
mai: सहेजू (_S)

en: _Quit
mai: बाहर (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
mai: अनुप्रयोगसँ बाहर जाउ

en: Cu_t
mai: काटू (_t)

en: _Copy
mai: कॉपी करू (_C)

en: _Paste
mai: साटू (_P)

en: D_uplicate
mai: नकल (_u)

en: _Delete
mai: मेटाबू (_D)

en: _Preferences
mai: वरीयतासभ (_P)

en: Contents
mai: विषय सूची

en: _About
mai: क' संबंधमे (_A)

en: minutes
mai: मिनट

en: _Up
mai: उप्पर (_U)

en: _Browse...
mai: ब्राउज...(_B)

en: <b>Command</b>
mai: <b>कमांड</b>

en: _Folders
mai: फोल्डर (_F)

en: P_roperties
mai: गुण (_r)

en: Miscellaneous options
mai: विविध विकल्प
