caja-actions 1.26.0 - en to mr translation catalogue (41 entries)

en: Description
mr: वर्णन

en: _Cancel
mr: रद्द करा(_C)

en: _Open
mr: उघडा (_O)

en: File is not a valid .desktop file
mr: फाइल वैध .desktop फाइल नाही

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mr: अनोळखी डेस्कटॉप फाइल आवृत्ती '%s'

en: Starting %s
mr: %s सुरू करत आहे

en: Application does not accept documents on command line
mr: आदेश ओळ पासून अनुप्रयोग दस्तऐवज स्वीकारत नाही

en: Unrecognized launch option: %d
mr: अनोळखी प्रक्षेपण पर्याय: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mr: 'Type=Link' डेस्कटॉप नोंदणी करीता दस्तऐवजातील URIs पाठवू शकत नाही

en: Not a launchable item
mr: प्रक्षेपण घटक नाही

en: Disable connection to session manager
mr: सत्र व्यवस्थापकशी जुळवणी अकार्यान्वीत करा

en: Specify file containing saved configuration
mr: साठवलेली संयोजना समाविष्टीत फाइल निश्चित करा

en: Specify session management ID
mr: सत्र व्यवस्थापन ID निश्चित करा

en: Session management options:
mr: सत्र व्यवस्थापन पर्याय:

en: Show session management options
mr: सत्र व्यवस्थापन पर्याय दाखवा

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
mr: फोल्डर निवडा

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
mr: काही नाही

en: _Action
mr: क्रिया (_A)

en: _File
mr: फाइल (_F)

en: _Edit
mr: संपादन (_E)

en: _View
mr: दृश्य(_V)

en: _Tools
mr: साधन (_T)

en: _Help
mr: मदत(_H)

en: _Save
mr: संचयीत करा (_S)

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
mr: कार्यक्रम बंद करा

en: Cu_t
mr: कापा (_t)

en: _Copy
mr: प्रत बनवा (_C)

en: _Paste
mr: चिकटवा (_P)

en: D_uplicate
mr: प्रतिकृती (_u)

en: _Delete
mr: काढून टाका (_D)

en: _Preferences
mr: प्राधान्यता (_P)

en: Contents
mr: अनुक्रम

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: minutes
mr: मिनिटे

en: _Up
mr: वर (_U)

en: _Browse...
mr: संचार करा (_B)...

en: <b>Command</b>
mr: <b>आदेश</b>

en: _Folders
mr: संचयीका (_F)

en: P_roperties
mr: गुणधर्म (_r)

en: Miscellaneous options
mr: विविध पर्याय
