caja-actions 1.26.0 - en to ne translation catalogue (39 entries)

en: Description
ne: वर्णन

en: _Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: _Open
ne: खोल्नुहोस्

en: File is not a valid .desktop file
ne: फाइल मान्य .डेस्कटप फाइल होइन

en: Starting %s
ne: %s सुरु गर्दै

en: Unrecognized launch option: %d
ne: अपरिचित सुरु विकल्प: %d

en: Not a launchable item
ne: एउटा सुरुआतयोग्य वस्तु होइन

en: Disable connection to session manager
ne: सत्र प्रबन्धकमा जडान गर्न असक्षम

en: FILE
ne: फाइल

en: Specify session management ID
ne: सत्र प्रबन्धक आईडी निर्दिष्ट गर्नुहोस्

en: ID
ne: आईडी

en: Session management options:
ne: सत्र प्रबन्ध विकल्प:

en: Show session management options
ne: सत्र प्रबन्ध विकल्प देखाउनुहोस्

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
ne: फोल्डर चयन गर्नुहोस्

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: _Action
ne: कार्य

en: _File
ne: फाइल

en: _Edit
ne: सम्पादन गर्नुहोस्

en: _View
ne: दृष्य

en: _Tools
ne: उपकरणहरू

en: _Help
ne: मद्दत

en: _Save
ne: बचत गर्नुहोस्

en: _Quit
ne: अन्त्य गर्नुहोस्

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
ne: अनुप्रयोग अन्त्य गर्नुहोस्

en: Cu_t
ne: काट्नुहोस्

en: _Copy
ne: प्रतिलिपि गर्नुहोस्

en: _Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: D_uplicate
ne: नक्कल गर्नुहोस्

en: _Delete
ne: _मेट्नुहोस्

en: _Preferences
ne: प्राथमिकता

en: Contents
ne: सामाग्रीहरू

en: _About
ne: बारेमा

en: minutes
ne: मिनेट

en: _Up
ne: माथि

en: _Browse...
ne: ब्राउज गर्नुहोस्...

en: <b>Command</b>
ne: <b>आदेश</b>

en: _Folders
ne: फोल्डरहरू

en: P_roperties
ne: गुणहरू

en: Miscellaneous options
ne: विविध विकल्प
