caja-actions 1.26.0 - en to or translation catalogue (42 entries)

en: Description
or: ବର୍ଣ୍ଣନା

en: _Cancel
or: ବାତିଲ କରନ୍ତୁ (_C)

en: _Open
or: ଖୋଲନ୍ତୁ (_O)

en: File is not a valid .desktop file
or: ଫାଇଲଟି ଗୋଟିଏ ବୈଧ .desktop ଫାଇଲ ନୁହଁ

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
or: ଅଚିହ୍ନା ଡେସ୍କଟପ ଫାଇଲ ସଂସ୍କରଣ '%s'

en: Starting %s
or: %s କୁ ଆରମ୍ଭ କରୁଅଛି

en: Application does not accept documents on command line
or: ପ୍ରୟୋଗଟି ପାଠ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦଲିଲ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ

en: Unrecognized launch option: %d
or: ଅଚିହ୍ନା ଆରମ୍ଭ ବିକଳ୍ପ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
or: ଦଲିଲ URI ଗୁଡ଼ିକୁ 'ପ୍ରକାର=ସଂଯୋଗ' ଡେସ୍କଟପ ଭରଣକୁ ପଠାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ

en: Not a launchable item
or: ଗୋଟିଏ ଆରମ୍ଭଯୋଗ୍ୟ ବସ୍ତୁ ନୁହଁ

en: Disable connection to session manager
or: ଅଧିବେଶନ ପରିଚାଳକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Specify file containing saved configuration
or: ସଂରକ୍ଷିତ ବିନ୍ୟାସକୁ ଧାରଣ କରିଥିବା ଫାଇଲ ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ

en: Specify session management ID
or: ଅଧିବେଶନ ପରିଚାଳକ ID ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ

en: ID
or: ପରିଚୟ

en: Session management options:
or: ଅଧିବେଶନ ପରିଚାଳନା ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ:

en: Show session management options
or: ଅଧିବେଶନ ପରିଚାଳନା ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
or: ଗୋଟିଏ ଫୋଲଡର୍ କୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
or: କିଛି ନୁହେଁ

en: _Action
or: କାର୍ଯ୍ଯ (_A)

en: _File
or: ଫାଇଲ (_F)

en: _Edit
or: ସମ୍ପାଦନ କରନ୍ତୁ (_E)

en: _View
or: ଦ୍ରୁଶ୍ଯ (_V)

en: _Tools
or: ସାଧନ (_T)

en: _Help
or: ସହାୟତା (_H)

en: _Save
or: ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ (_S)

en: _Quit
or: ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତୁ (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
or: ପ୍ରୟୋଗକୁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ

en: Cu_t
or: କାଟନ୍ତୁ (_t)

en: _Copy
or: ନକଲ କରନ୍ତୁ (_C)

en: _Paste
or: ଲଗାନ୍ତୁ (_P)

en: D_uplicate
or: ନକଲ କରନ୍ତୁ (_u)

en: _Delete
or: ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ (_D)

en: _Preferences
or: ପସନ୍ଦ (_P)

en: Contents
or: ସୂଚୀପତ୍ର

en: _About
or: ବିବରଣୀ (_A)

en: minutes
or: ମିନିଟ

en: _Up
or: ଉପରକୁ (_U)

en: _Browse...
or: ବ୍ରାଉଜ କରନ୍ତୁ (_B)...

en: <b>Command</b>
or: <b>ନିର୍ଦ୍ଦେଶ</b>

en: _Folders
or: ଫୋଲଡର (_F)

en: P_roperties
or: ଗୁଣଧର୍ମ (_r)

en: Miscellaneous options
or: ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପସନ୍ଦ
