caja-actions 1.26.0 - en to pl translation catalogue (86 entries)

en: _Ask me
pl: Za_pytaj

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
pl: Za każdym razem, gdy element ma zostać wyeksportowany, pojawi się pytanie o wybór formatu.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
pl: Nie znaleziono implementacji NAIEExporter dla formatu '%s'.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_buffer' interface.
pl: %s NAIExporter nie implementuje interfejsu 'to_buffer'.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_file' interface.
pl: %s NAIExporter nie implementuje interfejsu 'to_file'.

en: MATE desktop
pl: Pulpit MATE

en: KDE desktop
pl: Pulpit KDE

en: LXDE desktop
pl: Pulpit LXDE

en: ROX desktop
pl: Pulpit ROX

en: XFCE desktop
pl: Pulpit XFCE

en: List of folders
pl: Lista folderów

en: Only show in environment
pl: Pokaż tylko w środowisku

en: Defaults to all.
pl: Domyślnie dla wszystkich.

en: Not show in environment
pl: Nie pokazuj w środowisku

en: Capabilities
pl: Możliwości

en: Run command:
pl: Uruchom polecenie:

en: Standard output:
pl: Wyjście standardowe:

en: Standard error:
pl: Błąd standardowy:

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Application name
pl: Nazwa aplikacji

en: Description
pl: Opis

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

en: File is not a valid .desktop file
pl: Plik nie jest prawidłowym plikiem .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pl: Nierozpoznany plik .desktop w wersji "%s"

en: Starting %s
pl: Uruchamianie %s

en: Application does not accept documents on command line
pl: Program nie akceptuje dokumentów w wierszu poleceń

en: Unrecognized launch option: %d
pl: Nierozpoznana opcja startowa: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pl: Nie można przekazać adresów URI dokumentów do wpisu .desktop "Type=Link"

en: Not a launchable item
pl: Nie można uruchomić elementu

en: Disable connection to session manager
pl: Rozłącza połączenie z menedżerem sesji

en: Specify file containing saved configuration
pl: Określa plik zawierający zapisaną konfigurację

en: FILE
pl: PLIK

en: Specify session management ID
pl: Określa identyfikator zarządzania sesją

en: Session management options:
pl: Opcje zarządzania sesją:

en: Show session management options
pl: Wyświetla opcje zarządzania sesją

en: <b>Scheme</b>
pl: <b>Schemat</b>

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: caja;actions;configuration;tool;settings;MATE;filebrowser;
pl: caja;działania;konfiguracja;narzędzie;ustawienia;MATE;przeglądarka;pliki;

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
pl: Wybierz folder

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
pl: Brak

en: _Action
pl: _Działanie

en: _File
pl: _Plik

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _View
pl: _Widok

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: _Help
pl: _Pomoc

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Quit
pl: _Zakończ

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
pl: Kończy działanie aplikacji

en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: _Paste
pl: Wk_lej

en: D_uplicate
pl: Powie_l

en: _Delete
pl: _Usuń

en: _Preferences
pl: _Preferencje

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Preferences' item
en: Edit your preferences
pl: Edytuj swoje preferencje

en: _Expand all
pl: _Rozwiń wszystkie

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Expand all item
en: Entirely expand the items hierarchy
pl: Całkowicie rozwiń hierarchię pozycji

en: _Collapse all
pl: _Zwinąć wszystkie

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Collapse all item
en: Entirely collapse the items hierarchy
pl: Całkowicie zwiń hierarchię pozycji

en: Contents
pl: Spis treści

en: _About
pl: _O programie

en: New profile
pl: Nowy profil

en: Automatically saving pending modifications...
pl: Automatycznie zapisuję oczekujące modyfikacje...

en: minutes
pl: minut

en: _Import
pl: _Importuj

en: _Export
pl: _Eksportuj

en: <b>Default schemes</b>
pl: <b>Schematy domyślne</b>

en: _Schemes
pl: _Schematy

en: _Up
pl: _Góra

en: _Down
pl: _Dół

en: _Browse...
pl: _Przeglądaj...

en: Le_gend
pl: Le_genda

en: B_rowse...
pl: P_rzeglądaj...

en: Example
pl: Przykład

en: _Path :
pl: Ś_cieżka...

en: P_arameters :
pl: P_arametery:

en: <b>Command</b>
pl: <b>Polecenie</b>

en: _Command
pl: _Polecenie

en: _Normal
pl: _Normalne

en: _Folders
pl: _Katalogi

en: _Environment
pl: Śro_dowisko

en: _Description :
pl: _Opis:

en: I/O provider :
pl: Dostawca we/wy:

en: P_roperties
pl: Wł_aściwości

en: Miscellaneous options
pl: Różne opcje
