caja-actions 1.26.0 - en to pt translation catalogue (202 entries)

en: _Ask me
pt: _Perguntar

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
pt: Será perguntado que formato usar de cada vez que um item estiver prestes a ser exportado.

note: Translators: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
pt: Não foi encontrada nenhuma variante do NAIExporter para o formato '%s' .

en: A graphical interface to create and edit your Caja actions.
pt: Interface gráfica para criar e editar acções no Caja.

en: Caja-Actions
pt: Ações do Caja

en: MATE desktop
pt: Ambiente de Trabalho MATE

en: KDE desktop
pt: Ambiente de Trabalho KDE

en: LXDE desktop
pt: Ambiente de Trabalho LXDE

en: ROX desktop
pt: Ambiente de Trabalho ROX

en: XFCE desktop
pt: Ambiente de Trabalho XFCE

en: Legacy systems
pt: Sistemas antigos

en: Description
pt: Descrição

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

en: File is not a valid .desktop file
pt: O ficheiro não é um ficheiro .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt: Versão de ficheiro .desktop "%s" não reconhecida

en: Starting %s
pt: A iniciar %s

en: Application does not accept documents on command line
pt: A aplicação não aceita documentos na linha de comando

en: Unrecognized launch option: %d
pt: Opção de arranque desconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt: Não pode enviar URIs de documento para uma entrada da área de trabalho 'Tipo=Hiperligação'

en: Not a launchable item
pt: Não é um item de iniciação

en: Disable connection to session manager
pt: Desativar a ligação ao gestor de sessões

en: Specify file containing saved configuration
pt: Especifique o ficheiro que contém a configuração guardada

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Specify session management ID
pt: Especifique a ID de gestão de sessão

en: ID
pt: ID.

en: Session management options:
pt: Opções do gestor de sessão:

en: Show session management options
pt: Mostrar as opções de gestão de sessões

en: A user interface to edit your own contextual actions
pt: Uma interface de utilizador para editar as acções contextuais criadas

en: Set it to run multiple instances of the program [unique]
pt: Definir para executar múltiplas instâncias do programa [específico]

en: Output the version number, and exit gracefully [no]
pt: Apresentar o número da versão e sair normalmente [não]

en: User is the owner of the item
pt: O utilizador é o detentor do item

en: Item is readable by the user
pt: O item é legível pelo utilizador

en: Item is writable by the user
pt: O item é editável pelo utilizador

en: Item is executable by the user
pt: O item é executável pelo utilizador

en: Item is local
pt: O item é local

note: Translators: add a comment when a capability is already used by current item
en: %s (already inserted)
pt: %s (já inserido)

en: Adding a new capability
pt: A adicionar uma nova capacidade

en: <b>Managed capabilities</b>
pt: <b>Capacidades geridas</b>

en: Adding a new scheme
pt: A adicionar um novo esquema

en: <b>Scheme</b>
pt: <b>Esquema</b>

en: Export canceled due to user action.
pt: Exportação cancelada por acção do utilizador.

note: Translators: action as been successfully exported to <filename>
en: Successfully exported as
pt: Exportado com êxito como

en: You may not have write permissions on selected folder.
pt: Pode não ter permissões de escrita na pasta selecionada.

en: Exporting an action
pt: Exportar uma ação

en: Which format should I choose to export it ?
pt: Que formato deve ser escolhido para a exportação?

en: Re_member my choice in future export operations
pt: Em futuras exportações, r_ecordar a escolha

en: Exporting actions
pt: Exportar ações

en: This assistant will guide you through the process of exporting actions.
pt: Este assistente irá facilitar o processo de exportar ações.

en: Actions _list :
pt: _Lista de ações :

en: Please select one or more actions to be exported.
    
    You may use Ctrl and Shift keys to extend the selection.
pt: Selecionar uma ou mais ações a exportar.
    
    Podem ser usadas as teclas Ctrl e Shift para alargar a seleção.

en: Selecting the exported actions
pt: Selecionar as ações exportadas

en: Selecting the target folder
pt: Selecionar a pasta de destino

en: Which format should I use when exporting these items ?
pt: Que formato escolher ao exportar estes itens ?

en: Selecting the export format
pt: Selecionar o formato para exportação

en: About to export selected items:
pt: Prestes a exportar os itens selecionados:

en: Into the destination folder:
pt: Na pasta de destino:

en: Summary
pt: Resumo

en: Export is done
pt: Exportação concluída

note: Translators: indicate that the file has been successfully imported
en: Import OK
pt: Importação correta

note: Translators: indicate that the file was not imported
en: Not imported
pt: Não importado

en: Importing actions
pt: Importar ações

en: This assistant will guide you through the process of importing items, actions or menus.
pt: Este assistente irá facilitar o processo de importar itens, ações ou menus.

en: Selecting files to import
pt: Selecionar itens a importar

en: What should I do when importing an item whose ID already exists ?
pt: O que fazer ao importar um item cujo ID já existe ?

en: Managing duplicates
pt: Gerir duplicados

en: About to import selected files:
pt: Prestes a importar um item cujo ID já existe:

en: When importing an item whose ID already exists:
pt: Ao importar um item cujo ID já existe:

en: Import is done
pt: Importação concluída

en: Configure items to be added to the Caja context menus
pt: Configurar itens a serem adicionados aos menus de contexto do Caja

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: caja;actions;configuration;tool;settings;MATE;filebrowser;
pt: caja;ações;configuração;ferramenta;definições;MATE;navegador de ficheiros;

note: Translators: The action <label> is about to be exported
en: The action "%s" is about to be exported.
pt: A ação "%s" está prestes a ser exportada.

note: Translators: The menu <label> is about to be exported
en: The menu "%s" is about to be exported.
pt: O menu "%s" está prestes a ser exportado.

en: Caution: a label is mandatory for the action or the menu.
pt: Atenção: é obrigatório um rótulo para a ação ou o menu.

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
pt: Selecionar uma pasta

en: Mimetype filter
pt: Filtro de tipos de MIME

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
pt: Nenhuma

en: <b>Menu editable properties</b>
pt: <b>Propriedades editáveis do menu</b>

en: _Action
pt: _Ação

en: <b>Action editable properties</b>
pt: <b>Propriedades editáveis da ação</b>

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: _Toolbars
pt: _Barras de ferramentas

en: _Tools
pt: Ferramen_tas

en: _Maintainer
pt: _Responsável

en: _Help
pt: A_juda

en: New _menu
pt: Novo _menu

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New menu' item
en: Insert a new menu at the current position
pt: Inserior um novo menu na posição atual

en: _New action
pt: _Nova ação

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New action' item
en: Define a new action
pt: Definir uma nova ação

en: New _profile
pt: Novo _prefil

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New profile' item
en: Define a new profile attached to the current action
pt: Definir um novo prefil apenso à ação atual

en: _Save
pt: _Guardar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Save' item
en: Record all the modified actions. Invalid actions will be silently ignored
pt: Gravar todas as ações modificadas. As ações inválidas serão ignoradas sem aviso

en: _Quit
pt: _Sair

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
pt: Sair da aplicação

en: Cu_t
pt: Cor_tar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Cut item
en: Cut the selected item(s) to the clipboard
pt: Cortar os itens selecionados para a área de transferência

en: _Copy
pt: _Copiar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Copy item
en: Copy the selected item(s) to the clipboard
pt: Copiar os itens selecionados para a área de transferência

en: _Paste
pt: Co_lar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Paste item
en: Insert the content of the clipboard just before the current position
pt: Inserir o conteúdo da área de transferência exactamente antes da posição atual

en: Paste _into
pt: Colar _em:

en: D_uplicate
pt: D_uplicar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Duplicate item
en: Duplicate the selected item(s)
pt: Duplicar os itens selecionados

en: _Delete
pt: _Apagar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Delete item
en: Delete the selected item(s)
pt: Eliminar os itens selecionados

en: _Reload the items
pt: _Recarregar os itens

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Reload' item
en: Cancel your current modifications and reload the initial list of menus and actions
pt: Cancelar as atuais modificações e recarregar a lista inicial de menus e ações

en: _Preferences
pt: _Preferências

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Preferences' item
en: Edit your preferences
pt: Editar as preferências

en: _Expand all
pt: _Expandir todos

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Expand all item
en: Entirely expand the items hierarchy
pt: Expandir toda a hierarquia de itens

en: _Collapse all
pt: _Contrair todos

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Collapse all item
en: Entirely collapse the items hierarchy
pt: Contrair toda a hierarquia de itens

en: _Import assistant...
pt: Assistente de _importação...

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Import item
en: Import one or more actions from external files into your configuration
pt: Importar uma ou mais ações para a configuração pessoal a partir de ficheiros externos

en: E_xport assistant...
pt: Assistente de e_xportação...

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Export item
en: Export one or more actions from your configuration to external files
pt: Exportar uma ou mais ações da configuração pessoal para a ficheiros externos

en: _Dump the selection
pt: _Descartar a seleção

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Dump selection item
en: Recursively dump selected items
pt: Descartar recursivamente os itens selecionados

en: _List modified items
pt: _Listar itens modificados

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the ListModifiedItems item
en: List the modified items
pt: Lista os itens modificados

en: _Dump the clipboard
pt: _Esvaziar a área de transferência

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the DumpClipboard item
en: Dump the content of the clipboard object
pt: Descarta o conteúdo da área de transferência

en: Contents
pt: Conteúdo

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Help item
en: Display help about this program
pt: Exibe informação de ajuda para o programa

en: _About
pt: _Sobre

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the About item
en: Display information about this program
pt: Exibe informação sobre o programa

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View File toolbar' item
en: Display the File toolbar
pt: Exibe a barra Ficheiro

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View Edit toolbar' item
en: Display the Edit toolbar
pt: Exibe a barra Editar

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Tools toolbar' item
en: Display the Tools toolbar
pt: Exibe a barra Ferramentas

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Help toolbar' item
en: Display the Help toolbar
pt: Exibe a barra Ajuda

en: On the _left
pt: À _esquerda

en: On the _right
pt: À _direita

en: On the _top
pt: Em _cima

en: On the _bottom
pt: Em _baixo

en:  %d menu(s), %d action(s), %d profile(s) are currently loaded
pt: Presentemente, estão carregados %d menus, %d ações e %d perfis

en: Not all items have been cut as following ones are not modifiable:
pt: Nem todos os itens foram cortados, pois os seguintes itens não são modificáveis:

en: Not all items have been deleted as following ones are not modifiable:
pt: Nem todos os itens foram eliminados, pois os seguintes itens não são modificáveis:

en: Some items may not have been saved
pt: Alguns itens podem não ter sido guardados

en: Some items have not been deleted
pt: Alguns itens não foram eliminados

en: New profile
pt: Novo perfil

en: Automatically saving pending modifications...
pt: A guardar automaticamente as modificações pendentes...

en: _Ascending alphabetical order
pt: Ordem alfabética _ascendente

en: Menus and actions will be displayed in the ascending alphabetical order of their label, both in the Caja context menu and in the CACT user interface.
pt: Os menus e as ações são exibidos por ordem alfabética ascendente do seu rótulo, quer no menu de contexto do Caja, quer na interface de utilizador CACTI.

en: _Descending alphabetical order
pt: Ordem alfabética _descendente

en: Menus and actions will be displayed in the descending alphabetical order of their label, both in the Caja context menu and in the CACT user interface.
pt: Os menus e as ações são exibidos por ordem alfabética descendente do seu rótulo, quer no menu de contexto do Caja, quer na interface de utilizador CACTI.

en: _Manual order
pt: Ordem _manual

en: Display order of menus and actions, both in the Caja context menu and in the CACT user interface, must be manually adjusted.
pt: A ordem de exibição dos menus e das ações. quer no menu de contexto do Caja, quer na interface de utilizador CACTI, tem que ser ajustada manualmente.

en: <b>Items ordering</b>
pt: <b>Ordenação dos itens</b>

en: _Create a root 'Caja-Actions' menu
pt: _Criar um menu de raiz 'Ações do Caja'

en: When this option is checked, menus and actions will actually be displayed as sub-items of a root 'Caja-Actions' menu in the Caja context menu.
pt: Quando esta opção é marcada, os menus e as ações são exibidos como sub-itens dum menu de raiz 'Ações do Caja' no menu de contexto do Caja.

en: Add an 'A_bout Caja-Actions' item in the Caja context menus
pt: Adicionar um item 'Sobre o Ações do Caja' nos menus de contexto do Caja

en: When this option is checked, an 'About Caja-Actions' item will be added to the root Caja-Actions menu in the Caja context menu.
    Note that this item will be displayed only if a unique menu is defined in the Caja context menu (e.g. when having checked the root 'Caja-Actions' menu option above).
pt: Quando esta opção é marcada, é adicionado um item 'Sobre o Ações do Caja' ao menu de raiz 'Ações do Caja' nos menus de contexto do Caja.
    Notar que este item só é exibido se for definido um menu específico no menu de contexto do Caja (p. ex. quando é marcada a opção 'Ações do Caja' no menu de raiz).

en: <b>Caja menu layout</b>
pt: <b>Esquema de menu do Caja</b>

en: This tab lets you choose how the actions are ordered in the displayed list as well as in the Caja context menu. You may also choose here how actions will be displayed in the Caja context menu.
pt: Este separador possibilita a escolha da forma como as ações são ordenadas na lista de exibição, assim como no menu de contexto do Caja. Também pode ser escolhida aqui a forma como as ações são exibidas no menu de contexto do Caja.

en: Periodicity :
pt: Periodicidade :

en: minutes
pt: minutos

en: _Up
pt: _Subir

en: _Down
pt: _Descer

en: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s).
pt: lista de nomes-base, separados por espaços, dos ficheiros/pastas selecionados.

en: Items _list :
pt: _Lista dse itens :

en: Sort the list in descending alphabetical order.
pt: Ordenar a lista por ordem alfabética descendente.

en: Do not sort the list, letting you manually reorder the items.
pt: Não ordenar a lista, possibilitando reordenar os itens manualmente.

en: Sort the list in ascending alphabetical order.
pt: Ordenar a lista por ordem alfabética ascendente.

en: The label of the item in the file manager context menus.
pt: Rótulo do item no menu de contesto do gestor de ficheiros.

en: _Browse...
pt: _Procurar...

en: _Label :
pt: _Rótulo :

en: <b>Profile</b>
pt: <b>Perfil</b>

en: Le_gend
pt: Le_genda

en: B_rowse...
pt: _Navegar...

en: Example
pt: Examplo

en: _Path :
pt: _Caminho :

en: P_arameters :
pt: P_arâmetros :

en: _Working directory :
pt: _Diretório de trabalho :

en: <b>Command</b>
pt: <b>Comando</b>

en: _Command
pt: _Comando

en: In a _terminal
pt: Num _terminal

en: _Embedded
pt: _Embutido

en: Execute as _user :
pt: Executar como _utilizador :

en: <b>Execute as user</b>
pt: <b>Executar como utilizador</b>

en: E_xecution
pt: E_xecução

en: _Basenames
pt: Nomes-_base

en: _Mimetypes
pt: Tipos de _mime

en: _Folders
pt: _Pastas

en: De_faults...
pt: _Predefinições...

en: Ca_pabilities
pt: Ca_pacidades

en: Brow_se...
pt: _Navegar...

en: _Environment
pt: _Ambiente

en: _Description :
pt: _Descrição :

en: E_nabled
pt: Ativado

en: Suggested _shortcut :
pt: _Atalho sugerido :

en: Read-only item
pt: Item só de leitura

en: <b>Read-only properties</b>
pt: <b>Propriedades só de leitura</b>

en: P_roperties
pt: P_ropriedades

note: Translators: label of an automagic root submenu
en: Caja-Actions actions
pt: Ações do 'Ações do Caja'

en: About Caja-Actions
pt: Sobre o 'Ações do Caja'

en: Import a file.
pt: Importar um ficheiro.

en: Miscellaneous options
pt: Opções miscelâneas

en: Syntax error: %s
pt: Erro de sintaxe: %s
