caja-actions 1.26.0 - en to pt_BR translation catalogue (43 entries)

en: Description
pt_BR: Descrição

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: File is not a valid .desktop file
pt_BR: O arquivo não é um arquivo .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt_BR: Versão '%s' do arquivo .desktop não reconhecida

en: Starting %s
pt_BR: Iniciando %s

en: Application does not accept documents on command line
pt_BR: O aplicativo não aceita documentos na linha de comando

en: Unrecognized launch option: %d
pt_BR: Opção de inicialização desconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt_BR: Não é possível passar URIs de documentos para um item de desktop caracterizado por 'Type=Link'

en: Not a launchable item
pt_BR: O item não é executável

en: Disable connection to session manager
pt_BR: Desabilita a conexão com o gerenciador de sessões

en: Specify file containing saved configuration
pt_BR: Especifique o arquivo contendo a configuração salva

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: Specify session management ID
pt_BR: Especifica o ID de gerenciamento de sessão

en: Session management options:
pt_BR: Opções de gerenciamento de sessão:

en: Show session management options
pt_BR: Exibe as opções de gerenciamento de sessão

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
pt_BR: Selecione uma pasta

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: _Action
pt_BR: _Ação

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _View
pt_BR: _Exibir

en: _Tools
pt_BR: Ferra_mentas

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Quit
pt_BR: _Sair

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
pt_BR: Sai do aplicativo

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: D_uplicate
pt_BR: _Duplicar

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: Contents
pt_BR: Sumário

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Up
pt_BR: A_cima

en: _Down
pt_BR: _Abaixo

en: _Browse...
pt_BR: _Selecionar...

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: <b>Command</b>
pt_BR: <b>Comando</b>

en: _Folders
pt_BR: _Pastas

en: P_roperties
pt_BR: Prop_riedades

en: Miscellaneous options
pt_BR: Opções adicionais
