caja-actions 1.26.0 - en to sv translation catalogue (83 entries)

en: _Ask me
sv: _Fråga mig

en: Caja-Actions
sv: Caja-åtgärder

en: MATE desktop
sv: MATE's skrivbord

en: KDE desktop
sv: KDE's skrivbord

en: LXDE desktop
sv: LXDE skrivbord

en: ROX desktop
sv: ROX skrivbord

en: XFCE desktop
sv: XFCE skrivbord

en: Legacy systems
sv: Äldre system

en: List of folders
sv: Lista av mappar

en: Only show in environment
sv: Visa endast i miljö

en: Defaults to all.
sv: Standardvärden för alla.

en: Try exec
sv: Prova exec

en: Show if True
sv: Visa om Sann

en: Capabilities
sv: Kapaciteter

en: Item %s already exists.
sv: Objektet %s existerar redan.

en: Do _not import the item
sv: Importera _inte objektet

en: What should I do with this ?
sv: Vad borde jag göra med det här?

en: Item is read-only.
sv: Objektet är endast läsbar.

note: Translators: copied items have a label as 'Copy of original label'
en: Copy of %s
sv: Kopia av %s

note: Translators: default label for a new menu
en: New Caja menu
sv: Ny Caja meny

en: Run command:
sv: Kör kommando:

note: Translators: 'type' is the nature of the item: Action or Menu
en: unknown type: %s
sv: okänd typ: %s

en: Arguments
sv: Argument

en: Description
sv: Beskrivning

en: Icon name
sv: Ikonnamn

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: WSP name
sv: WSP namn

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
sv: Välj en mapp

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
sv: Ingen

en: Me_nu
sv: Me_ny

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Tools
sv: Verkty_g

en: _Help
sv: _Hjälp

en: New _menu
sv: Ny _meny

en: New _profile
sv: Ny _profil

en: _Save
sv: _Spara

en: _Quit
sv: _Avsluta

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: D_uplicate
sv: _Duplicera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Contents
sv: Innehåll

en: _About
sv: _Om

en: New profile
sv: Ny profil

en: minutes
sv: minuter

en: _Import
sv: _Importera

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: Nedåt

en: Local files
sv: Lokala filer

en: Windows files
sv: Windows filer

en: FTP files
sv: FTP filer

en: WebDAV files
sv: WebDAV filer

en: _Icon :
sv: _Ikon:

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: <b>Profile</b>
sv: <b>Profil</b>

en: Example
sv: Exempel

en: <b>Command</b>
sv: <b>Kommando</b>

en: _Command
sv: _Kommando

en: In a _terminal
sv: I en _terminal

en: _Folders
sv: _Mappar

en: _Description :
sv: _Beskrivning:

en: P_roperties
sv: _Egenskaper

en: Miscellaneous options
sv: Diverse flaggor
