caja-actions 1.26.0 - en to te translation catalogue (42 entries)

en: Description
te: వివరణ

en: _Cancel
te: రద్దు(_C)

en: _Open
te: తెరచు(_O)

en: File is not a valid .desktop file
te: దస్త్రము చెల్లునటువంటి .desktop దస్త్రము కాదు

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
te: గుర్తించని డెస్కుటాపు దస్త్రము వర్షన్ '%s'

en: Starting %s
te: %s ను ప్రారంభించుచున్నాము

en: Application does not accept documents on command line
te: అనువర్తనము ఆదేశ వరుసనందు పత్రములను ఆమోదించదు

en: Unrecognized launch option: %d
te: గుర్తించని ప్రారంభ ఐచ్చికము: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
te: పత్రము URIలను Type=Link' desktop entry కు పంపలేదు.

en: Not a launchable item
te: ఆరంభించదగిన అంశముకాదు

en: Disable connection to session manager
te: సెషన్ నిర్వాహకునికి అనుసంధానమును అచేతనము చేయుము

en: Specify file containing saved configuration
te: దాయబడిన ఆకృతీకరణను కలిగివున్న ఫైలును తెలుపుము

en: Specify session management ID
te: సెషన్ నిర్వహణ IDను తెలుపుము

en: ID
te: ఐడి

en: Session management options:
te: సెషన్ నిర్వహణా ఐచ్చికములు:

en: Show session management options
te: సెషన్ నిర్వహణా ఐచ్చికములను చూపుము

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
te: సంచయమును ఎంచుకొను

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
te: Eదికాదు

en: _Action
te: చర్య(_A)

en: _File
te: దస్త్రము(_F)

en: _Edit
te: సరికూర్చు (_E)

en: _View
te: చూడటం (_V)

en: _Tools
te: పనిముట్లు(_T)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

en: _Save
te: దాచు(_S)

en: _Quit
te: నిష్క్రమించు (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
te: కార్యక్షేత్ర నిష్క్రమణ

en: Cu_t
te: కోయు (_t)

en: _Copy
te: నకలుతీయు(_C)

en: _Paste
te: అతికించు (_P)

en: D_uplicate
te: నకలుతీయు(_u)

en: _Delete
te: తొలగించుము(_D)

en: _Preferences
te: అభిరుచులు (_P)

en: Contents
te: సాములు

en: _About
te: గురించి (_A)

en: minutes
te: నిమిషాలు

en: _Up
te: ఎగువకు (_U)

en: _Browse...
te: అన్వేషించు... (_B)

en: <b>Command</b>
te: <b>ఆదేశం</b>

en: _Folders
te: సంచయములు(_F)

en: P_roperties
te: లక్షణాలు (_r)

en: Miscellaneous options
te: వివిధమైన ఇఛ్ఛాపూర్వకాలు
