caja-actions 1.26.0 - en to uk translation catalogue (87 entries)

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
uk: Вас запитають про вибір формату кожного разу, коли потрібно експортувати.

en: Caja-Actions Configuration Tool is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Caja-Actions Configuration Tool - це безкоштовне програмне забезпечення; Ви можете розповсюдити його та/або змінити на умовах Загальної публічної ліцензії GNU, опублікованої Фондом вільного програмного забезпечення; Або версія 2 Ліцензії, або (на ваш вибір) будь-яка пізніша версія.

en: Caja-Actions Configuration Tool is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
uk: Знадіб налаштування Caja-Actions поширюється зі сподіванням, що він буде корисним, але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ЗАПОРУК; навіть не маючи на увазі гарантію ПРОДУКЦІЙНОСТИ або ПРИДАТНОСТИ ДЛЯ ПЕВНОЇ МЕТИ. Детальніше див. У Загальній публічній ліцензії GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja-Actions Configuration Tool ; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
uk: Ви повинні були отримати копію Загальнодоступної ліцензії GNU разом із Caja-Action Configuration Tool; якщо ні, напишіть у Фонд вільного програмного забезпечення, Inc., Франклін-стріт, 51, п’ятий поверх, Бостон, Массачусетс 02110-1301, США.

en: A graphical interface to create and edit your Caja actions.
uk: Графічний інтерфейс для створення та редагування ваших дій у Caja.

en: MATE desktop
uk: Стільниця MATE

en: KDE desktop
uk: Стільниця KDE

en: LXDE desktop
uk: Стільниця LXDE

en: ROX desktop
uk: Стільниця ROX

en: XFCE desktop
uk: Стільниця XFCE

en: List of folders
uk: Перелік тек

en: The path of a (parent) directory for which the item will be displayed. You must set one option for each folder you need
uk: Шлях до (батьківського) каталогу, для якого буде відображатися елемент. Ви повинні встановити один параметр для кожної потрібної теки

en: Please, be kind enough to fill out a bug report on https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions.
uk: Будь ласка, будь ласка, заповніть звіт про помилки https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=caja-actions.

en: OK.
uk: ТАК.

en: The count of command-line arguments
uk: Кількість аргументів командного рядка

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Application name
uk: Назва програми

en: Description
uk: Опис

en: Icon name
uk: Назва піктограми

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: File is not a valid .desktop file
uk: Файл не є коректним файлом .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
uk: Невідома версія файлу .desktop «%s»

en: Starting %s
uk: Запускаю '%s'

en: Application does not accept documents on command line
uk: Програма не може приймати документи з командного рядка

en: Unrecognized launch option: %d
uk: Невідомий параметр запуску: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
uk: Неможливо передати URI документа у лейбу типу «Посилання»

en: Not a launchable item
uk: Елемент не запускається

en: Disable connection to session manager
uk: Заборонити під’єднання до керівника сеансів

en: Specify file containing saved configuration
uk: Вказати файл, що містить збережені налаштування

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: Specify session management ID
uk: Визначити ідентифікатор для керівника сеансів

en: Session management options:
uk: Параметри керування сеансом

en: Show session management options
uk: Показати параметри взаємодії з керівником сеансів

en: <b>Scheme</b>
uk: <b>Схема</b>

en: Export canceled due to user action.
uk: Експорт скасовано через дії користувача.

en: Exporting an action
uk: Експорт дії

en: Which format should I choose to export it ?
uk: Який формат вибрати для експорту?

en: Exporting actions
uk: Експорт дій

en: This assistant will guide you through the process of exporting actions.
uk: Цей асистент проведе вас через процес експорту дій.

en: Selecting the exported actions
uk: Вибір експортованих дій

en: Selecting the target folder
uk: Вибір цільової теки

en: Which format should I use when exporting these items ?
uk: Який формат слід використовувати під час експорту цих елементів?

en: Selecting the export format
uk: Вибір формату експорту

en: About to export selected items:
uk: Про експорт вибраних елементів:

en: Into the destination folder:
uk: У теку призначення:

note: Translators: indicate that the file was not imported
en: Not imported
uk: Не імпортується

en: Importing actions
uk: Імпортування дій

en: This assistant will guide you through the process of importing items, actions or menus.
uk: Цей асистент проведе вас через процес імпортування елементів, дій або меню.

en: Selecting files to import
uk: Вибір файлів для імпорту

en: What should I do when importing an item whose ID already exists ?
uk: Що робити, коли імпортується елемент, ідентифікатор якого вже існує?

en: Managing duplicates
uk: Керування дублікатами

en: About to import selected files:
uk: Про імпорт вибраних файлів:

en: Icon Chooser
uk: Вибір піктограм

en: Folder filter
uk: Фільтр тек

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
uk: Вибрати теку

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
uk: Немає

en: _Action
uk: Д_ія

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: _Зміни

en: _View
uk: _Перегляд

en: _Tools
uk: Зна_ряддя

en: _Help
uk: _Допомога

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New profile' item
en: Define a new profile attached to the current action
uk: Визначте новий профіль, приєднаний до поточної дії

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Quit
uk: _Вийти

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
uk: Вийти з програми

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: D_uplicate
uk: Д_ублювати

en: _Delete
uk: В_илучити

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: Contents
uk: Зміст

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the Help item
en: Display help about this program
uk: Показати довідку про цю програму

en: _About
uk: _Про програму

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting the About item
en: Display information about this program
uk: Показати інформацію про цю програму

en: New profile
uk: Новий профіль

en: minutes
uk: хвилин

en: _Up
uk: В_гору

en: _Down
uk: _Вниз

en: _Browse...
uk: О_гляд...

en: Example
uk: Приклад

en: <b>Command</b>
uk: <b>Команда</b>

en: _Folders
uk: _Теки

en: P_roperties
uk: В_ластивості

en: Miscellaneous options
uk: Інші параметри
