eiciel - en to it translation catalogue (45 entries)

en: <b>File name</b>
it: <b>Nome file</b>

en: No file opened
it: Nessun file aperto

en: About...
it: Informazioni su...

en: Access Control List
it: Elenco di controllo dell'accesso

en: Extended user attributes
it: Attributi utente ampliati

en: Could not show the help file: %s
it: Impossibile visualizzare il file della guida: %s

en: Choose a file or a directory
it: Scegliere un file o una directory

en: Could not open the file "
it: Impossibile aprire il file "

en: Only regular files or directories supported
it: Sono supportati solo le directory o i file normali

en: Textual representation of the ACL is wrong
it: La rappresentazione di testo dell'ACL non è valida

en: Default textual representation of the ACL is wrong
it: La rappresentazione di testo predefinita dell'ACL non è valida

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Could not rename attribute name:
it: Impossibile rinominare il nome dell'attributo:

en: Could not change attribute value:
it: Impossibile modificare il valore dell'attributo:

en: Could not remove attribute:
it: Impossibile rimuovere l'attributo:

en: New attribute
it: Nuovo attributo

en: New value
it: NUOVO VALORE

en: Could not add attribute:
it: Impossibile aggiungere l'attributo:

en: Print version information
it: Stampa informazioni sulla versione

en: Access control list editor
it: Editor elenco di controllo dell'accesso

en: Mask
it: Maschera

en: Other
it: Altro

en: Default Mask
it: Maschera predefinita

en: Default Other
it: Altro predefinito

en: Could not add ACL entry:
it: Impossibile aggiungere la voce ACL:

en: Could not remove ACL entry:
it: Impossibile rimuovere la voce ACL:

en: Could not modify ACL entry:
it: Impossibile modificare la voce ACL:

en: Are you sure you want to remove all ACL default entries?
it: Si desidera rimuovere tutte le voci predefinite ACL?

en: There are ineffective permissions
it: Autorizzazioni inefficaci

en: User
it: Utente

en: Group
it: Gruppo

en: Advanced features
it: Funzioni avanzate

en: Name of participant
it: Nome partecipante

en: Also show system participants
it: Mostra anche partecipanti del sistema

en: Entry
it: Voce

en: Read
it: Leggi

en: Write
it: Scrivi

en: None
it: Nessuno

en: Only files
it: Solo file

en: Only directories
it: Solo directory

en: Both files and directories
it: Sia file che directory

en: Recursion
it: Ricorsione

en: Participant
it: Partecipante

en: Participant not found
it: Partecipante non trovato
