eiciel - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: <b>File name</b>
ja: <b>ファイル名</b>

en: No file opened
ja: 開かれているファイルはありません

en: About...
ja: バージョン情報...

en: Access Control List
ja: アクセス制御リスト

en: Extended user attributes
ja: 拡張ユーザ属性

en: Could not show the help file: %s
ja: ヘルプファイルを表示できませんでした: %s

en: Choose a file or a directory
ja: ファイルまたはディレクトリを選択してください

en: Could not open the file "
ja: 」ファイルを開けません

en: Only regular files or directories supported
ja: 普通のファイルまたはディレクトリのみをサポートしています

en: Textual representation of the ACL is wrong
ja: ACLの記述が誤っています

en: Default textual representation of the ACL is wrong
ja: デフォルトのACL記述が誤っています

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Could not rename attribute name:
ja: 属性名を変更できません:

en: Could not change attribute value:
ja: 属性値を変更できません:

en: Could not remove attribute:
ja: 属性を削除できません:

en: New attribute
ja: 新しい属性

en: New value
ja: 新しい値

en: Could not add attribute:
ja: 属性を追加できません:

en: Print version information
ja: バージョン情報を出力します

en: Access control list editor
ja: アクセス制御リストエディタ

en: Mask
ja: マスク

en: Other
ja: その他

en: Default Mask
ja: デフォルトマスク

en: Default Other
ja: デフォルトその他

en: Could not add ACL entry:
ja: ACLエントリを追加できません:

en: Could not remove ACL entry:
ja: ACLエントリを削除できません:

en: Could not modify ACL entry:
ja: ACLエントリを変更できません:

en: Are you sure you want to remove all ACL default entries?
ja: ACLデフォルトエントリをすべて削除しますか?

en: There are ineffective permissions
ja: 無効な許可があります

en: User
ja: ユーザ

en: Group
ja: グループ

en: Advanced features
ja: 高度な機能

en: Name of participant
ja: 参加者の名前

en: Also show system participants
ja: システム参加者も表示

en: Entry
ja: エントリ

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: None
ja: なし

en: Only files
ja: ファイルのみ

en: Only directories
ja: ディレクトリのみ

en: Both files and directories
ja: ファイルとディレクトリの両方

en: Recursion
ja: 再帰

en: Participant
ja: 参加者

en: Participant not found
ja: 参加者が見つかりません
