caja-extensions 1.25.0 - en to ar translation catalogue (114 entries)

en: Open as administrator
ar: افتح كمدير النظام

en: Opens the file with administrator privileges
ar: يفتح ملف بصلاحيات مدير النظام

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
ar: <big><b>لم أستطع تحديد برنامج لتشغيله.</b></big>
    
    العنصر الذي اخترته لا يمكن فتحه بصلاحيات المدير لعدم إمكانية تحديد البرنامج الصحيح

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Privilege granting extension
ar: امتداد منح الصلاحيات

en: _Resize Images...
ar: ح_جّم الصور...

en: Resize each selected image
ar: حجّم جميع الصور المحددة

en: Ro_tate Images...
ar: د_وّر الصور...

en: Rotate each selected image
ar: دوّر جميع الصور المحددة

en: Resize Images
ar: تحجيم الصور

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Resize
ar: _حجّم

en: Select a size:
ar: اختر حجماً:

en: pixels
ar: بكسل

en: Scale:
ar: المقياس:

en: percent
ar: نسبة

en: Custom size:
ar: حجم مخصص:

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Append
ar: إلحاق

en: .resized
ar: .مُحجّمة

en: to file title
ar: لعنوان الملف

en: Resize in place
ar: حجّمها في مكانها

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Resizing image: %d of %d
ar: تحجيم الصور: %d من %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
ar: <i>يجري التّحجيم "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
ar: يرجى إدخال لاحقة مناسبة!

en: Rotate Images
ar: تدوير الصّور

en: _Rotate
ar: _دوّر

en: Select an angle:
ar: اختر زاوية:

en: Custom angle:
ar: زاوية مخصصة:

en: degrees clockwise
ar: درجة باتجاه عقارب الساعة

en: .rotated
ar: .مُدوّرة

en: Rotate in place
ar: دوّرها في مكانها

en: Rotating image: %d of %d
ar: تدوير الصور: %d من %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
ar: <i>يجري التّدوير "%s"</i>

en: Image Converter
ar: محوّل الصور

en: Rotate and resize images
ar: تدوير و تحجيم الصور

en: Open in _Terminal
ar: افتح في ال_طرفيّة

en: Open the currently selected folder in a terminal
ar: افتح المجلد المحدّد حاليًا في طرفيّة

en: Open the currently open folder in a terminal
ar: افتح المجلد المفتوح حاليًا في طرفية

en: Open _Terminal
ar: افتح _الطرفيّة

en: Open a terminal
ar: افتح _طرفيّة

en: Close
ar: إغلاق

en: Open terminal
ar: افتح الطرفية

en: Open terminals from folders
ar: فتح الطرفية من المجلدات

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
ar: في حالة فتح الطرفية في مجلد سطح المكتب فإنّها تفتح في المجلد المنزل

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
ar: في حال ضبطه كصحيح، فإن فتح الطّرفية في مجلد سطح المكتب يؤدّي لفتحها في المجلد المنزل . و في حال ضبطه غير ذلك فإن الطّرفية ستفتح مجلد سطح المكتب . لاحظ أن هذا المفتاح لا يتأثر فلي حال تطابق مجلدي المنزل و سطح المكتب.

en: Send to...
ar: أرسل إلى...

en: Send file by mail, instant message...
ar: أرسل الملف بالبريد، رسالة فورية...

en: Send files by mail, instant message...
ar: أرسل الملفات بالبريد، رسالة فورية...

en: Files
ar: ملفات

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
ar: يتوقّع أن تمرر المسارات (URI) أو العناوين كخيارات

en: Could not parse command-line options: %s
ar: تعذّر تحليل خيارات سطر الأوامر: %s

en: Could not load any plugins.
ar: تعذّر تحميل أية ملحقات.

en: Please verify your installation
ar: رجاءً راجع تثبيتك

en: Send To
ar: أرسل إلى

en: Integrates email clients and Pidgin
ar: دمج عملاء البريد الإلكتروني وPidgin

en: Send To...
ar: إرسال إلى...

en: Send _as:
ar: أرسِل _ك‍:

en: Send t_o:
ar: أرسِل إ_لى:

en: Send _packed in:
ar: أرسِله _مضغوطًا في:

en: label
ar: العنوان

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Unable to send file
ar: تعذّر إرسال الملف

en: There is no connection to gajim remote service.
ar: لا يوجد اتصال مع خدمة gajim عن بعد.

en: Sending file failed
ar: فشل إرسال الملف

en: Recipient is missing.
ar: المتلقّي مفقود.

en: Unknown recipient.
ar: متلقٍ مجهول.

en: Instant Message (Gajim)
ar: رسالة فورية (Gajim)

en: New CD/DVD
ar: اسطوانة\دي‌ڤي‌دي جديدة

en: Existing CD/DVD
ar: اسطوانة\دي‌ڤي‌دي موجودة

en: CD/DVD Creator
ar: مُنشئ اسطوانات/دي‌في‌دي

en: Instant Message (Pidgin)
ar: رسالة فورية (بِدْجِن)

en: Removable disks and shares
ar: الأقراص القابلة للفصل والمشارَكات

en: UPnP Media Server
ar: خادوم وسائط UPnP

en: Share
ar: شارك

en: Allows to quickly share a folder
ar: يسمح بمشاركة مجلد بسرعة

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ar:   يحتاج Caja إلى إضافة بعض الأذونات إلى المجلد "%s" من أجل تقاسمها

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
ar: المجلد "%s" يحتاج للأذونات التالية كي تعمل المُشاركة:
    %s%s%s هل تريد من كاجا أن يضيف هذه الصلاحيات للمجلد تلقائيا؟

en:   - read permission by others
ar: إذن بالقراءة من قبل الآخرين

en:   - write permission by others
ar: إذن بالكتابة من قبل الآخرين

en:   - execute permission by others
ar:  تنفيذ إذن من قبل الآخرين

en: Add the permissions automatically
ar: إضافة الأذونات تلقائيا

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ar: لا يمكن تغيير أذونات المجلد  "%s"

en: Share name is too long
ar: اسم المشاركة طويل جدا

en: The share name cannot be empty
ar: اسم المشاركة لا يمكن أن يكون فارغا

en: Error while getting share information: %s
ar: خطأ أثناء الحصول على معلومات المشاركة:%s

en: Another share has the same name
ar: مشاركة أخرى لها نفس الاسم

en: Modify _Share
ar: ع_دّل المشاركة

en: Create _Share
ar: أنشئ الم_شاركة

en: There was an error while getting the sharing information
ar: حدث خطأ عند الحصول على معلومات المشاركة

en: Folder Sharing
ar: مُشاركة المُحلدات

en: Sharing Options
ar: خيارات المُشاركة

en: Share this Folder
ar: شارك هذا المُجلد

en: Share this _folder
ar: _شارك هذا المُجلد

en: Share _name:
ar: اسم الم_شاركة:

en: Co_mment:
ar: ال_تعليق:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
ar: _السماح للآخرين بإنشاء و حذف الملفات في هذا المجلد

en: _Guest access (for people without a user account)
ar: _دخول الضيف (لمن لا يملكون حساب مستخدم)

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: %s %s %s returned with signal %d
ar: %s %s %s عاد مع الإشارة %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
ar: %s %s %s فشلت لسبب مجهول

en: 'net usershare' returned error %d: %s
ar: 'مشاركة المستخدم الانترنت' إرجاع الخطأ %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
ar: 'مشاركة المستخدم الانترنت' إرجاع الخطأ  %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
ar: مخرج 'net usershare' ليس بترميز UTF-8 صالح

en: Failed
ar: فشل

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
ar: لا يمكن إزالة المشاركة من المسار %s: هذا المسار غير مُشارَك

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
ar: لا يمكن تغيير مسار مُشاركة موجودة؛ رجاء أزل المُشاركة القديمة و أضف أخرى جديدة

en: Set as wallpaper
ar: اضبط كخلفية

en: Set image as the current wallpaper
ar: اختر الصورة لتكون الخلفية الحالية

en: Wallpaper
ar: الخلفية

en: Allows to quickly set wallpaper
ar: يسمح بضبط سريع للخلفية

en: Tags
ar: وسوم
