caja-extensions 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (101 entries)

en: Open as administrator
cmn: 以管理員身分開啟

en: Opens the file with administrator privileges
cmn: 以管理員權限開啟檔案

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
cmn: <big><b>無法決定要運行的程式。</b></big>
    
    您所選的項目無法以管理員的權限開啟，因為無法決定正確的應用程式。

en: Error: %s
cmn: 錯誤：%s

en: _Resize Images...
cmn: 調整圖像大小(_R)…

en: Resize each selected image
cmn: 調整每個已選圖像的大小

en: Ro_tate Images...
cmn: 旋轉圖像(_T)…

en: Rotate each selected image
cmn: 旋轉每個已選圖像

en: Resize Images
cmn: 調整圖像大小

en: _Resize
cmn: 調整大小(_R)

en: Select a size:
cmn: 選取大小：

en: pixels
cmn: 像素

en: Scale:
cmn: 尺度：

en: percent
cmn: 百分比

en: Custom size:
cmn: 自訂大小：

en: Width:
cmn: 寬度：

en: Height:
cmn: 高度：

en: Append
cmn: 附加

en: to file title
cmn: 於檔案名稱

en: Resize in place
cmn: 適當調整大小

en: Filename
cmn: 檔案名稱

en: Resizing image: %d of %d
cmn: 調整圖像大小：%2$d 中的 %1$d

en: <i>Resizing "%s"</i>
cmn: <i>正在調整「%s」的大小</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
cmn: 請輸入有效的檔名字尾！

en: Rotate Images
cmn: 旋轉圖像

en: _Rotate
cmn: 旋轉(_R)

en: Select an angle:
cmn: 選取角度：

en: Custom angle:
cmn: 自訂角度：

en: degrees clockwise
cmn: 順時針度數

en: Rotate in place
cmn: 適當旋轉

en: Rotating image: %d of %d
cmn: 旋轉圖像：%2$d 中的 %1$d

en: <i>Rotating "%s"</i>
cmn: <i>正在旋轉「%s」</i>

en: Open the currently selected folder in a terminal
cmn: 在終端機中開啟目前已選資料夾

en: Open the currently open folder in a terminal
cmn: 在終端機中開啟目前開啟資料夾

en: Open _Terminal
cmn: 開啟終端機(_T)

en: Open a terminal
cmn: 開啟一個終端機視窗

en: Close
cmn: 關閉

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
cmn: 是否在桌面上開啟終端機時，終端機將於主目錄開啟

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
cmn: 如果設定為真，那麼在桌面上開啟終端機時，終端機將於使用者家目錄開啟；否則，它將於桌面目錄開啟。要注意的是，如果桌面目錄與主目錄相同，這個鍵值則是無關緊要的。

en: Send file by mail, instant message...
cmn: 藉由郵件、即時訊息…發送檔案

en: Send files by mail, instant message...
cmn: 藉由郵件、即時訊息…發送多個檔案

en: Files
cmn: 檔案

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
cmn: 預期是 URIs 或檔名以做為傳遞選項

en: Could not parse command-line options: %s
cmn: 無法剖析命令列選項：%s

en: Could not load any plugins.
cmn: 無法載入任何外掛程式。

en: Please verify your installation
cmn: 請驗證您的安裝

en: Send To...
cmn: 發送到…

en: Send _as:
cmn: 發送為(_A)：

en: Send t_o:
cmn: 發送到(_O)：

en: Send _packed in:
cmn: 發送包裝於(_P)：

en: label
cmn: 標籤

en: Email
cmn: 電子郵件

en: Unable to send file
cmn: 無法發送檔案

en: There is no connection to gajim remote service.
cmn: 沒有任何連線到 gajim 遠端服務。

en: Sending file failed
cmn: 發送檔案失敗

en: Recipient is missing.
cmn: 缺少收件者。

en: Unknown recipient.
cmn: 不明收件者。

en: Instant Message (Gajim)
cmn: 即時訊息 (Gajim)

en: New CD/DVD
cmn: 新的光碟

en: Existing CD/DVD
cmn: 現有光碟

en: CD/DVD Creator
cmn: 光碟建立者

en: Instant Message (Pidgin)
cmn: 即時訊息 (Pidgin)

en: Removable disks and shares
cmn: 抽取式磁碟與共享資料

en: UPnP Media Server
cmn: UPnP 媒體伺服器

en: Share
cmn: 共享

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
cmn: Caja 需要加入某些權限到您的資料夾「%s」以便共享它

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
cmn: 資料夾「%s」需要下列額外權限才能啟用共享：
    %s%s%s 您想要 Caja 自動加入這些權限到資料夾嗎？

en:   - read permission by others
cmn:   - 其他人的讀取權限

en:   - write permission by others
cmn:   - 其他人的寫入權限

en:   - execute permission by others
cmn:   - 其他人的執行權限

en: Add the permissions automatically
cmn: 自動加入權限

en: Could not change the permissions of folder "%s"
cmn: 無法變更資料夾「%s」的權限

en: Share name is too long
cmn: 共享名稱太長

en: The share name cannot be empty
cmn: 共享名稱不可為空

en: Error while getting share information: %s
cmn: 提取共享資訊時發生錯誤：%s

en: Another share has the same name
cmn: 與另一個共享同名

en: Modify _Share
cmn: 修改共享(_S)

en: Create _Share
cmn: 建立共享(_S)

en: There was an error while getting the sharing information
cmn: 提取共享資訊時出現了錯誤

en: Folder Sharing
cmn: 資料夾共享

en: Sharing Options
cmn: 共享選項

en: Share this Folder
cmn: 共享這個資料夾

en: Share this _folder
cmn: 共享這個資料夾(_F)

en: Share _name:
cmn: 共享名稱(_N)：

en: Co_mment:
cmn: 評論(_M)：

en: _Allow others to create and delete files in this folder
cmn: 允許其他人在這個資料夾中建立與刪除檔案(_A)

en: _Guest access (for people without a user account)
cmn: 訪客存取 (用於不具使用帳號者)(_G)

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: %s %s %s returned with signal %d
cmn: %s %s %s 回傳了信號 %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
cmn: %s %s %s 由於不明原因而失敗

en: 'net usershare' returned error %d: %s
cmn: net usershare 回傳了錯誤 %d：%s

en: 'net usershare' returned error %d
cmn: net usershare 回傳了錯誤 %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
cmn: net usershare 的輸出不是有效的 UTF-8 編碼

en: Failed
cmn: 失敗

en: Samba's testparm returned with signal %d
cmn: Samba 的 testparm 回傳了信號 %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
cmn: Samba 的 testparm 由於不明原因而失敗

en: Samba's testparm returned error %d: %s
cmn: Samba 的 testparm 回傳了錯誤 %d：%s

en: Samba's testparm returned error %d
cmn: Samba 的 testparm 回傳了錯誤 %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
cmn: 無法移除共享路徑 %s：該路徑並未共享

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
cmn: 無法變更現有共享的路徑；請先移除舊的共享並加入一個新的

en: Tags
cmn: 標籤
