caja-extensions 1.25.0 - en to da translation catalogue (141 entries)

en: Open as administrator
da: Åbn som administrator

en: Opens the file with administrator privileges
da: Åbner filen med administratorrettigheder

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
da: <big><b>Det er uklart, hvilket program der skal køres.</b></big>
    
    Det valgte emne kunne ikke åbnes med administratorrettigheder, fordi det ikke er klart, hvilket program der skal bruges til det.

en: <big><b>Unable to determine the graphical wrapper for su</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the graphical wrapper for su cannot be determined, such as gtksu or beesu.
da: <big><b>Kunne ikke bestemme det grafiske omslag for su</b></big>
    
    Det valgte emne kunne ikke åbnes med administratorrettigheder, fordi det ikke er klart, hvilket grafisk omslag der skal bruges til su, såsom gtksu eller beesu.

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Privilege granting extension
da: Udvidelse til privilegietildeling

en: Copyright (C) 2002-2005 Gustavo Noronha Silva
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002-2005 Gustavo Noronha Silva
    Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udvikleren

en: _Resize Images...
da: _Ændr størrelse på billeder …

en: Resize each selected image
da: Ændr størrelse på hvert valgt billede

en: Ro_tate Images...
da: Ro_ter billeder …

en: Rotate each selected image
da: Roter hvert valgt billede

en: Resize Images
da: Ændr størrelse på billeder

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: Select a size:
da: Vælg en størrelse:

en: pixels
da: billedpunkter

en: Scale:
da: Skala:

en: percent
da: procent

en: Custom size:
da: Tilpasset størrelse:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Append
da: Tilføj

en: .resized
da: .størrelsen_ændret

en: to file title
da: til filnavn

en: Resize in place
da: Størrelsesændring på plads

en: Filename
da: Filnavn

en: Resizing image: %d of %d
da: Ændrer størrelse: %d af %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
da: <i>Ændrer størrelse på »%s«</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
da: Indtast venligst en gyldig filnavnsendelse!

en: Rotate Images
da: Roter billeder

en: _Rotate
da: _Roter

en: Select an angle:
da: Vælg en vinkel:

en: 90° clockwise
da: 90° med uret

en: 90° counter-clockwise
da: 90° mod uret

en: Custom angle:
da: Tilpasset vinkel:

en: degrees clockwise
da: grader med uret

en: Image Rotation
da: Billedrotation

en: .rotated
da: .roteret

en: Rotate in place
da: Rotering på plads

en: Rotating image: %d of %d
da: Roterer billede: %d af %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
da: <i>Roterer »%s«</i>

en: Image Converter
da: Billedkonverteringsprogram

en: Rotate and resize images
da: Roter og ændr størrelse på billeder

en: Copyright (C) 2004-2005 Jürg Billeter
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004-2005 Jürg Billeter
    Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Open in _Terminal
da: Åbn i _terminal

en: Open the currently selected folder in a terminal
da: Åbn den nuværende valgte mappe i en terminal

en: Open the currently open folder in a terminal
da: Åbn den nuværende åbnede mappe i en terminal

en: Open _Terminal
da: Åbn _terminal

en: Open a terminal
da: Åbn en terminal

en: Open at Home if trying to open on desktop
da: Åbn på Hjem hvis der forsøges at åbnes på skrivebordet

en: Terminal application:
da: Terminalprogram:

en: Close
da: Luk

en: open-terminal Configuration
da: open-terminal - konfiguration

en: Open terminal
da: Åbn terminal

en: Open terminals from folders
da: Åbn terminaler fra mapper

en: Copyright (C) 2004-2005 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004-2005 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
da: Hvorvidt åbning af en terminal på skrivebordet åbner en terminal i hjemmemappen

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
da: Hvis angivet som true (sand), så vil åbning af en terminal på skrivebordet åbne en terminal i hjemmemappen. Ellers vil den blive åbnet i skrivebordsmappen. Bemærk at denne nøgle er irrelevant hvis skrivebordsmappen er identisk med hjemmemappen.

en: Send to...
da: Send til …

en: Send file by mail, instant message...
da: Send fil med e-post, kvikbesked …

en: Send files by mail, instant message...
da: Send filer med e-post, kvikbesked …

en: Files
da: Filer

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
da: Forventer at URI'er eller filnavne videregives som tilvalg

en: Could not parse command-line options: %s
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjetilvalg: %s

en: Could not load any plugins.
da: Kunne ikke indlæse nogen udvidelsesmoduler.

en: Please verify your installation
da: Efterprøv venligst din installation

en: Send To
da: Send til

en: Integrates email clients and Pidgin
da: Integrerer e-postklienter og Pidgin

en: Copyright (C) 2004 Roberto Majadas
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004 Roberto Majadas
    Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Last plugin used to send
da: Sidste udvidelsesmodul brugt til at sende

en: Used to store which plugin was used the last time files were sent using caja-sendto.
da: Brugt til at gemme hvilket udvidelsesmodul som sidst blev anvendt da filer blev sendt via caja-sendto.

en: Last type of archive used
da: Sidste arkivtype anvendt

en: Used to store which type of archive was used the last time (0: zip, 1: tar.gz, 2: tar.bz2).
da: Brugt til at lagre arkivtype brugt sidste gang (0: zip, 1: tar.gz, 2: tar.bz2).

en: Send To...
da: Send til …

en: Send _as:
da: Send _som:

en: Send t_o:
da: Send t_il:

en: Send _packed in:
da: Send _pakket i:

en: Compression
da: Komprimering

en: label
da: mærkat

en: Email
da: E-post

en: Unable to send file
da: Kan ikke sende fil

en: There is no connection to gajim remote service.
da: Der er ikke nogen forbindelse til gajim- fjerntjeneste.

en: Sending file failed
da: Kunne ikke sende fil

en: Recipient is missing.
da: Modtager mangler.

en: Unknown recipient.
da: Ukendt modtager.

en: Instant Message (Gajim)
da: Kvikbesked (Gajim)

en: New CD/DVD
da: Ny cd/dvd

en: Existing CD/DVD
da: Eksisterende cd/dvd

en: CD/DVD Creator
da: Cd/dvd-brænder

en: Instant Message (Pidgin)
da: Kvikbesked (Pidgin)

en: Removable disks and shares
da: Flytbare diske og delinger

en: UPnP Media Server
da: UPnP-medieserver

en: Share
da: Delt mappe

en: Allows to quickly share a folder
da: Tillader hurtig deling af en mappe

en: Copyright (C) 2005 Ethium, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2005 Ethium, Inc.
    Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
da: Caja skal tilføje nogle rettigheder til din mappe »%s« for at kunne dele den

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
da: Mappen »%s« skal bruge de følgende rettigheder for at deling fungerer:
    %s%s%sØnsker du at Caja tilføjer disse rettigheder til mappen automatisk?

en:   - read permission by others
da: - læserettighed for andre

en:   - write permission by others
da:  - skriverettighed for andre

en:   - execute permission by others
da: - rettighed til at køre for andre

en: Add the permissions automatically
da: Tilføj rettighederne automatisk

en: Could not change the permissions of folder "%s"
da: Kunne ikke ændre rettighederne for mappe »%s«

en: Share name is too long
da: Delenavn er for langt

en: The share name cannot be empty
da: Delenavnet kan ikke være tomt

en: Error while getting share information: %s
da: Fejl under indhentelse af deleinformation: %s

en: Another share has the same name
da: En anden deling (share) har det samme navn

en: Modify _Share
da: Ændr _deling

en: Create _Share
da: Opret _deling

en: There was an error while getting the sharing information
da: Der opstod en fejl under indhentning af delingsinformation

en: Folder Sharing
da: Mappedeling

en: Sharing Options
da: Delingsindstillinger

en: Share this Folder
da: Del denne mappe

en: Share this _folder
da: Del denne _mappe

en: Share _name:
da: Delings_navn:

en: Co_mment:
da: Ko_mmentar:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
da: _Tillad at andre kan oprette og slette filer i denne mappe

en: _Guest access (for people without a user account)
da: _Gæsteadgang (for folk uden en brugerkonto)

en: _Save
da: _Gem

en: %s %s %s returned with signal %d
da: %s %s %s returnerede med signal %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
da: %s %s %s mislykkedes af en ukendt årsag

en: 'net usershare' returned error %d: %s
da: »net usershare« returnerede fejl %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
da: »net usershare« returnerede fejl %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
da: resultatet af »net usershare« er ikke en gyldig UTF-8-kodning

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Samba's testparm returned with signal %d
da: Sambas testparm returnerede med signal %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
da: Sambas testparm fejlede med ukendt årsag

en: Samba's testparm returned error %d: %s
da: Sambas testparm returnerede fejl %d:%s

en: Samba's testparm returned error %d
da: Sambas testparm returnerede fejl %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
da: Kan ikke fjerne delingen for stien %s: den sti er ikke delt

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
da: Kan ikke ændre stien for en eksisterende deling; fjern venligst den gamle deling først og tilføj en ny

en: Set as wallpaper
da: Angiv som baggrundsbillede

en: Set image as the current wallpaper
da: Angiv billede som baggrundsbillede

en: Wallpaper
da: Baggrundsbillede

en: Allows to quickly set wallpaper
da: Tillader hurtig angivelse af baggrundsbillede

en: Copyright (C) 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Tags
da: Mærker

en: Tags stored in extended attributes
da: Mærker lagret i udvidede attributter

en: xattr Tags
da: xattr-mærker

en: View tags stored in extended attributes
da: Vis mærker lagret i udvidede attributter

en: Copyright (C) 2016 Felipe Barriga Richards
    Copyright (C) 2017-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2016 Felipe Barriga Richards
    Ophavsret 2017-2021 MATE-udviklerne
