caja-extensions 1.25.0 - en to mk translation catalogue (89 entries)

en: Open as administrator
mk: Отвори како администратор

en: Opens the file with administrator privileges
mk: Отварање на датотеката со администраторски овластувања

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
mk: <big><b>Не може да се одреди програма за извршување.</b></big>
    Предметот што го одбравте не може да се отвори со администраторски привилегии бидејќи соодветната апликација не може да се одреди.

en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: _Resize Images...
mk: Промена на големина на сликите...

en: Resize each selected image
mk: Промена на големината на сите селектирани слики

en: Ro_tate Images...
mk: Сврти ги сликите...

en: Rotate each selected image
mk: Сврти ги селектираните слики

en: Resize Images
mk: Промена на големина на слики

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Resize
mk: _Промени големина

en: Select a size:
mk: Одбери големина:

en: pixels
mk: пиксели

en: percent
mk: процент

en: Custom size:
mk: Произволна големина:

en: Width:
mk: Ширина:

en: Height:
mk: Висина:

en: Append
mk: Додади

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Resizing image: %d of %d
mk: Промена на големина на сликата: %d of %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
mk: <i>Промена на големина "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
mk: Внесете валидна наставка за името на датотеката!

en: Rotate Images
mk: Сврти ги сликите

en: _Rotate
mk: _Сврти

en: Select an angle:
mk: Избери агол:

en: Custom angle:
mk: Произволен агол:

en: degrees clockwise
mk: степени во насока на стрелката на часовникот

en: .rotated
mk: .свртено

en: Rotate in place
mk: Сврти во место

en: Rotating image: %d of %d
mk: Сврување на сликата: %d of %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
mk: <i>Свртување "%s"</i>

en: Open the currently selected folder in a terminal
mk: Отвори ја тековно избраната папка во терминал

en: Open the currently open folder in a terminal
mk: Отвори ја тековон отворената папка во терминал

en: Open _Terminal
mk: Отвори _терминал

en: Open a terminal
mk: Отвори терминал

en: Close
mk: Затвори

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
mk: Дали отварањето терминал на работната површина отвара и терминал во почетниот директориум

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
mk: Ако е подесено како точно, тогаш отварањето терминал на работната површина ќе отвори терминал во почетниот директориум. Инаку ќе биде оворен во директориумот на работната површина. Оваа поставка е ирелевантна ако директориумот на работната површина е ист со почетниот директориум.

en: Send file by mail, instant message...
mk: Испрати датотека преку пошта, инстант порака...

en: Send files by mail, instant message...
mk: Испрати датотеки преку пошта, инстант порака...

en: Files
mk: Датотеки

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
mk: Очекува адреси или имиња на датотеки да бидат проследени како опции

en: Could not parse command-line options: %s
mk: Не може да се разложат опциите на командната линија: %s

en: Could not load any plugins.
mk: Не може да се вчитат додатоците.

en: Please verify your installation
mk: Ве молиме потврдете ја вашата инсталација

en: Send To...
mk: Испрати до...

en: Send _as:
mk: Испрати _како:

en: Send t_o:
mk: Испрати н_а:

en: Send _packed in:
mk: Испрати _спакувано во:

en: Email
mk: Е-пошта

en: Unable to send file
mk: Датотеката не е испратена

en: There is no connection to gajim remote service.
mk: Нема врска со gajim далечинскиот сервис.

en: Sending file failed
mk: Неуспешно испраќање на датотека

en: Recipient is missing.
mk: Внесете го примачот.

en: Unknown recipient.
mk: Непознат примач.

en: Instant Message (Gajim)
mk: Инстант пораки (Gajim)

en: New CD/DVD
mk: Ново CD/DVD

en: CD/DVD Creator
mk: CD/DVD Креатор

en: Instant Message (Pidgin)
mk: Инстант порака (Pidgin)

en: Removable disks and shares
mk: Надворешни дискови

en: UPnP Media Server
mk: UPnP Медиа сервер

en: Share
mk: Сподели

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
mk: Caja треба да додаде дозволи на твојата папка "%s" за да ја сподели

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
mk: На папката "%s" и требаат следните додатни дозволи за споделување за да работи:
    %s%s%s Дали сакаш Caja да ги додаде тие дозволи на папката автоматски?

en:   - read permission by others
mk: Дозволи за читање од други

en:   - write permission by others
mk: Дозволи за пишување од други

en:   - execute permission by others
mk: Извршни дозволи од други

en: Add the permissions automatically
mk: Додади ги дозволите автоматски

en: Could not change the permissions of folder "%s"
mk: Не може да се сменат дозволите на папката "%s"

en: Share name is too long
mk: Името за споделување е предолго

en: The share name cannot be empty
mk: Името за споделување не може да биде празно

en: Error while getting share information: %s
mk: Грешка при добивање на информации за споделување %s

en: Another share has the same name
mk: Друго споделување го има истото име

en: Modify _Share
mk: Измени_Споделување

en: Create _Share
mk: Креирај_Споделување

en: There was an error while getting the sharing information
mk: Појава на грешка при добивање на информации за споделување

en: Folder Sharing
mk: Споделување на папки

en: Sharing Options
mk: Опции за споделување

en: Share this Folder
mk: Сподели ја оваа папка

en: Share this _folder
mk: Сподеели ја оваа папка

en: Share _name:
mk: Име на споделување:

en: Co_mment:
mk: Коментар:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
mk: _Дозволи на други да креираат и бришат датотеки во оваа папка

en: _Guest access (for people without a user account)
mk: _Гостински пристап(за луѓе без корснички налог)

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: %s %s %s returned with signal %d
mk: %s %s %s вратено со сигнал %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
mk: %s %s %s неуспешно од непозната причина

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Tags
mk: Тагови
