caja-extensions 1.25.0 - en to nds translation catalogue (113 entries)

en: Open as administrator
nds: As Verwalter openmaken

en: Opens the file with administrator privileges
nds: De Datei mit Verwalter-Rechten openmaken

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
nds: <big><b>Kunn nich utfinnen, welkes Programm start worden mutt.</b></big>
    
    Kann dat utköörte Ding nich mit Verwalter-Rechten openmaken, wiel nich bekannt is, welkes Programm dat bruukt.

en: Privilege granting extension
nds: Vergroterung, de Verwalter-Rechten gifft

en: _Resize Images...
nds: _Grött vun Billers ännern…

en: Resize each selected image
nds: De Grött vun elkeen utköört Bild ännern

en: Ro_tate Images...
nds: Billers drei_hen…

en: Rotate each selected image
nds: Elkeen utköört Bild dreihen

en: Resize Images
nds: Billers-Grött ännern

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Resize
nds: _Gröte ännern

en: Select a size:
nds: Grött utkören:

en: pixels
nds: Pixels

en: Scale:
nds: Maat:

en: percent
nds: Prozent

en: Custom size:
nds: Eegene Grött:

en: Width:
nds: Brede:

en: Height:
nds: Höchte:

en: Append
nds: Föög

en: .resized
nds: .grött_ännert

en: to file title
nds: an de Datei-Naam an

en: Resize in place
nds: Grött hier ännern

en: Filename
nds: dateinaam

en: Resizing image: %d of %d
nds: Grött vun Bild %d vun %d word ännert

en: <i>Resizing "%s"</i>
nds: <i>Ännere Grött vun »%s«</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
nds: Bidde giff een gültiges Datei-Naam-Enn in!

en: Rotate Images
nds: Billers dreihen

en: _Rotate
nds: _Dreihen

en: Select an angle:
nds: Winkel utkören:

en: Custom angle:
nds: Eegener Winkel:

en: degrees clockwise
nds: Graad rechtsrum

en: .rotated
nds: .dreiht

en: Rotate in place
nds: Hier dreihen

en: Rotating image: %d of %d
nds: Bild %d vun %d word dreiht

en: <i>Rotating "%s"</i>
nds: <i>Dreihe »%s«</i>

en: Image Converter
nds: Billers-Bewarker

en: Rotate and resize images
nds: Billers dreihen un hör Grött ännern

en: Open in _Terminal
nds: Im _Terminal openmaken

en: Open the currently selected folder in a terminal
nds: Dat utköörte Verteeknis in eenem Terminal openmaken

en: Open the currently open folder in a terminal
nds: Dat opene Verteeknis in eenem Terminal openmaken

en: Open _Terminal
nds: Terminal _opmaken

en: Open a terminal
nds: Een Terminal openmaken

en: Close
nds: Sluten

en: Open terminal
nds: Terminal openmaken

en: Open terminals from folders
nds: Terminalen vun Verteknissen openmaken

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
nds: Of dat Openmaken vun eenem Terminal up'm Schrievdisk dat Terminal im Heimaad-Verteeknis openmaakt

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
nds: Wenn jau, word een Terminal, dat vum Schrievdisk openmaakt word, im Heimaad-Verteeknis openmaakt. Sünst word 't im Schrievdisk-Verteeknis openmaakt. Deeser Slötel is egaal, wenn dat Schrievdisk- dat Heimaad-Verteeknis is.

en: Send to...
nds: _Schicken an…

en: Send file by mail, instant message...
nds: Datei sennen as E-Post, Fohrtsnahricht...

en: Send files by mail, instant message...
nds: Dateien sennen as E-Post, Fohrtsnahricht...

en: Files
nds: Dateien

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
nds: Bruukt URIs oder Datei-Namen as Optionen

en: Could not parse command-line options: %s
nds: Kunn Orderreeg-Optionen nich lesen: %s

en: Could not load any plugins.
nds: Kunn keene Plugins laden.

en: Please verify your installation
nds: Bidde prüüf dien Installeren

en: Send To
nds: Schicken an

en: Integrates email clients and Pidgin
nds: Verbinnt mit E-Post-Programmen un Pidgin

en: Send To...
nds: Sennen an...

en: Send _as:
nds: Sennen _as:

en: Send t_o:
nds: Sennen _an:

en: Send _packed in:
nds: Sennen as _Paket in:

en: Email
nds: E-Post

en: Unable to send file
nds: Künn de Datei nich sennen

en: There is no connection to gajim remote service.
nds: Nich mit de gajim-remote-Deenst verbunnen.

en: Sending file failed
nds: Dat ging in'n dutt

en: Recipient is missing.
nds: De Empfänger fehlt.

en: Unknown recipient.
nds: Unbekannter Empfänger.

en: Instant Message (Gajim)
nds: Fohrtsnahricht (Gajim)

en: New CD/DVD
nds: Neje CD / DVD

en: Existing CD/DVD
nds: CD/DVD is daar

en: CD/DVD Creator
nds: CD DVD Ersteller

en: Instant Message (Pidgin)
nds: Futtnaricht (Pidgin)

en: Removable disks and shares
nds: Ofmaakbare Spiekers un deelte Verteknisse

en: UPnP Media Server
nds: UPnP Medienserver

en: Share
nds: Deelt

en: Allows to quickly share a folder
nds: Laat di fix een Verteeknis delen

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
nds: Caja mutt dienem Verteeknis »%s« een paar Rechten geven, daarmit 't deelt worden kann

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
nds: Dat Verteeknis »%s« bruukt deese neien Rechten, daarmit 't deelt worden kann:
    %s%s%sSall Caja deese Rechten automatisk tum Verteeknis daartogeven?

en:   - read permission by others
nds:  - annere düren 't Lesen

en:   - write permission by others
nds:  - annere düren daar Schrieven

en:   - execute permission by others
nds:  - annere düren dat Urföhren

en: Add the permissions automatically
nds: Deese Rechten automatisk daartogeven

en: Could not change the permissions of folder "%s"
nds: Kunn de Rechten för dat Verteeknis »%s« nich ännern

en: Share name is too long
nds: Deel-Naam is to lang

en: The share name cannot be empty
nds: De Deel-Naam kann nich leeg wesen

en: Error while getting share information: %s
nds: Fehler bi'm Hollen vun de Delen-Informatioon: %s

en: Another share has the same name
nds: Een anners deelt Ding hett de sülven Naam

en: Modify _Share
nds: _Deel ännern

en: Create _Share
nds: _Deel maken

en: There was an error while getting the sharing information
nds: Fehler bi'm Hollen vun de Delen-Informatioon

en: Folder Sharing
nds: Verteknissen delen

en: Sharing Options
nds: Instellungen för 't Delen

en: Share this Folder
nds: Deeses Verteeknis delen

en: Share this _folder
nds: Deeses _Verteeknis delen

en: Share _name:
nds: _Naam tum Delen:

en: Co_mment:
nds: K_ommentar:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
nds: _Annere düren in deesem Verteeknis Dateien maken un lösken

en: _Guest access (for people without a user account)
nds: _Gast-Togang (för Lüü sünner Brukerkonto)

en: _Save
nds: _Spiekern

en: %s %s %s returned with signal %d
nds: %s%s%s hett mit Teken %d ofdaan

en: %s %s %s failed for an unknown reason
nds: %s%s%s hett nich klappt, un 't is nich bekannt, um wat

en: 'net usershare' returned error %d: %s
nds: »net-usershare« hett Fehler %d torügggeven: %s

en: 'net usershare' returned error %d
nds: »net-usershare« hett Fehler %d torügggeven

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
nds: De Utgaav vun »net usershare« is nich mit UTF-8 kodeert

en: Failed
nds: Gaht nich

en: Set as wallpaper
nds: As _Achtergrund setten

en: Set image as the current wallpaper
nds: Deeses Bild as neien Achtergrund setten

en: Wallpaper
nds: Achtergrund

en: Allows to quickly set wallpaper
nds: Laat di fix de Achtergrund setten

en: Tags
nds: Tekens

en: Tags stored in extended attributes
nds: Tekens in verwiederten Eegenskuppen

en: xattr Tags
nds: xattr-Tekens

en: View tags stored in extended attributes
nds: Tekens in verwiederten Eegenskuppen ankieken
