caja-extensions 1.25.0 - en to sv translation catalogue (142 entries)

en: Open as administrator
sv: Öppna som administratör

en: Opens the file with administrator privileges
sv: Öppnar filen med administratörsrättigheter

en: <big><b>Unable to determine the program to run.</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the correct application cannot be determined.
sv: <big><b>Kunde inte fastställa vilket program som ska köras.</b></big>
    
    Objektet du valde kan inte öppnas med administratörsrättigheter eftersom det rätt program inte kunde fastställas.

en: <big><b>Unable to determine the graphical wrapper for su</b></big>
    
    The item you selected cannot be open with administrator powers because the graphical wrapper for su cannot be determined, such as gtksu or beesu.
sv: <big><b>Kunde inte avgöra den grafiska omslagaren för su</b></big>
    
    Föremålet som du har valt kan inte öppnas med administratörens makt eftersom att den grafiska omslutaren för su inte kan avgöras, så som gtksu eller beesu.

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Privilege granting extension
sv: Privilegium beviljande extension

en: Copyright (C) 2002-2005 Gustavo Noronha Silva
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2002-2005 Gustavo Noronha Silva
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: _Resize Images...
sv: _Storleksförändra bilder...

en: Resize each selected image
sv: Ändra storlek på varje markerad bild

en: Ro_tate Images...
sv: Ro_tera bilder...

en: Rotate each selected image
sv: Rotera varje markerad bild

en: Resize Images
sv: Ändra storlek på bilder

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Resize
sv: _Storleksförändra

en: Select a size:
sv: Välj storlek:

en: pixels
sv: pixlar

en: Scale:
sv: Skala:

en: percent
sv: procent

en: Custom size:
sv: Anpassad storlek:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Append
sv: Fästa

en: .resized
sv: .storleksförändrad

en: to file title
sv: till filens titel

en: Resize in place
sv: Storleksförändring pågår

en: Filename
sv: Filnamn

en: Resizing image: %d of %d
sv: Ändrar storlek på bild: %d av %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
sv: <i>Ändrar storlek på "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
sv: Ange en giltig filnamnsändelse!

en: Rotate Images
sv: Rotera bilder

en: _Rotate
sv: _Rotera

en: Select an angle:
sv: Välj vinkel:

en: 90° clockwise
sv: 90° medurs

en: 90° counter-clockwise
sv: 90° moturs

en: Custom angle:
sv: Anpassad vinkel:

en: degrees clockwise
sv: grader medsols

en: Image Rotation
sv: Bildrotering

en: .rotated
sv: .roterad

en: Rotate in place
sv: Rotera på plats

en: Rotating image: %d of %d
sv: Roterar bild: %d av %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
sv: <i>Roterar "%s"</i>

en: Image Converter
sv: Bildkonverterare

en: Rotate and resize images
sv: Rotera och storleksförändra bilder

en: Copyright (C) 2004-2005 Jürg Billeter
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2004-2005 Jürg Billeter
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Open in _Terminal
sv: Öppna i _Terminal

en: Open the currently selected folder in a terminal
sv: Öppna den markerade mappen i ett terminalfönster

en: Open the currently open folder in a terminal
sv: Öppna den för tillfället öppna mappen i ett terminalfönster

en: Open _Terminal
sv: Öppna _terminal

en: Open a terminal
sv: Öppna ett terminalfönster

en: Open at Home if trying to open on desktop
sv: Öppna Hemma vid försök att öppna på skrivbordet

en: Terminal application:
sv: Terminal applikation:

en: Close
sv: Stäng

en: open-terminal Configuration
sv: Öppna terminalkonfiguration

en: Open terminal
sv: Öppna terminal

en: Open terminals from folders
sv: Öppna terminaler från mappar

en: Copyright (C) 2004-2005 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2004-2005 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Whether opening a terminal on the desktop opens a terminal in the home directory
sv: Huruvida öppnandet av terminalfönster på skrivbordet öppnar en terminal i hemkatalogen

en: If set to true, then opening a terminal on the desktop will open a terminal in the home directory. Otherwise, it will be opened in the desktop directory. Note that this key is irrelevant if the desktop directory is identical to the home directory.
sv: Om inställd till sant kommer öppnandet av ett terminalfönster på skrivbordet att öppna en terminal i hemkatalogen. Om inte kommer det att öppnas i skrivbordskatalogen. Observera att den här nyckeln är irrelevant om skrivbordskatalogen är identisk med hemkatalogen.

en: Send to...
sv: Skicka till...

en: Send file by mail, instant message...
sv: Skicka fil med e-post, snabbmeddelande...

en: Send files by mail, instant message...
sv: Skicka filer med e-post, snabbmeddelande...

en: Files
sv: Filer

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
sv: Förväntar URI:er eller filnamn att skickas som flaggor

en: Could not parse command-line options: %s
sv: Kunde inte tolka kommandoradsflaggor: %s

en: Could not load any plugins.
sv: Kunde inte ladda in några insticksmoduler.

en: Please verify your installation
sv: Kontrollera din installation

en: Send To
sv: Skicka till

en: Integrates email clients and Pidgin
sv: Integrerar e-postklienter och Pidgin

en: Copyright (C) 2004 Roberto Majadas
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2004 Roberto Majadas
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Last plugin used to send
sv: Senaste plugin som användes att skicka

en: Used to store which plugin was used the last time files were sent using caja-sendto.
sv: Används för att lagra vilket plugin som användes förra gången filer skickades med caja-sendto.

en: Last type of archive used
sv: Senast använda arkivtyp

en: Used to store which type of archive was used the last time (0: zip, 1: tar.gz, 2: tar.bz2).
sv: Används för att lagra vilken typ av arkiv som användes förra gången (0: zip, 1: tar.gz, 2: tar.bz2).

en: Send To...
sv: Skicka till...

en: Send
sv: Skicka

en: Send _as:
sv: Skicka _som:

en: Send t_o:
sv: Skicka t_ill:

en: Send _packed in:
sv: Skicka _paketerat i:

en: Compression
sv: Komprimering

en: label
sv: etikett

en: Email
sv: E-post

en: Unable to send file
sv: Kan inte skicka fil

en: There is no connection to gajim remote service.
sv: Det finns ingen anslutning till gajims fjärrtjänst.

en: Sending file failed
sv: Skicka fil misslyckades

en: Recipient is missing.
sv: Mottagare saknas.

en: Unknown recipient.
sv: Okänd mottagare.

en: Instant Message (Gajim)
sv: Snabbmeddelande (Gajim)

en: New CD/DVD
sv: Ny cd/dvd

en: Existing CD/DVD
sv: Befintlig cd/dvd

en: CD/DVD Creator
sv: Cd/dvd-skapare

en: Instant Message (Pidgin)
sv: Snabbmeddelande (Pidgin)

en: Removable disks and shares
sv: Flyttbara diskar och utdelningar

en: UPnP Media Server
sv: UPnP-mediaserver

en: Share
sv: Dela ut

en: Allows to quickly share a folder
sv: Tillåter att snabbt dela en mapp

en: Copyright (C) 2005 Ethium, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2005 Ethium, Inc.
    Copyright (C) 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Caja needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
sv: Caja måste lägga till några rättigheter till din mapp "%s" för att kunna dela ut den

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Caja to add these permissions to the folder automatically?
sv: Mappen "%s" behöver ges följande rättigheter för att den ska kunna delas ut:
    %s%s%sVill du att Caja ska lägga till dessa behörigheter automatiskt?

en:   - read permission by others
sv: - läsrättigheter för övriga

en:   - write permission by others
sv: skrivrättigheter för övriga

en:   - execute permission by others
sv: - kör rättigheter från andra

en: Add the permissions automatically
sv: Lägg till behörighet automatiskt

en: Could not change the permissions of folder "%s"
sv: Det gick inte att ändra behörighet för mappen "%s"

en: Share name is too long
sv: Utdelningens namn är för långt

en: The share name cannot be empty
sv: Utdelningens namn får inte vara tomt

en: Error while getting share information: %s
sv: Fel medan delningsinformationen togs emot: %s

en: Another share has the same name
sv: En annan utdelning har samma namn

en: Modify _Share
sv: Modifiera _utdelning

en: Create _Share
sv: Skapa _utdelning

en: There was an error while getting the sharing information
sv: Det uppstod ett fel när utdelningsinformationen togs emot

en: Folder Sharing
sv: Dela ut mappar

en: Sharing Options
sv: Inställningar för utdelning

en: Share this Folder
sv: Dela ut den här mappen

en: Share this _folder
sv: Dela ut den här _mappen

en: Share _name:
sv: _Namn på utdelning:

en: Co_mment:
sv: Ko_mmentera:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
sv: _Tillåt andra att skapa och radera filer i den här mappen

en: _Guest access (for people without a user account)
sv: Gäst_behörighet (för personer utan ett användarkonto)

en: _Save
sv: _Spara

en: %s %s %s returned with signal %d
sv: %s %s %s svarade tillbaka med signalen %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
sv: %s %s %s misslyckades av okänd anledning

en: 'net usershare' returned error %d: %s
sv: 'net userdata' returnerade fel %d %s

en: 'net usershare' returned error %d
sv: 'net userdata' returnerade fel %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
sv: utdata från 'net usershare' är inte giltig UTF-8-kodning

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Samba's testparm returned with signal %d
sv: Sambas testparm svarade tillbaka med signalen %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
sv: Sambas testparam misslyckades av okänd anledning

en: Samba's testparm returned error %d: %s
sv: Sambas testparam svarade tillbaka med felet %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
sv: Sambas testparam svarade tillbaka med felet %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
sv: Det går inte att ta bort utdelningen för sökväg %s: sökvägen är inte utdelad

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
sv: Det går inte att ändra sökväg på en befintlig utdelning; ta bort den gamla utdelningen först och lägg sedan till en ny

en: Set as wallpaper
sv: Ange som bakgrundsbild

en: Set image as the current wallpaper
sv: Ange som bakgrundsbild

en: Wallpaper
sv: Bakgrundsbild

en: Allows to quickly set wallpaper
sv: Gör det möjligt att snabbt byta bakgrundsbild

en: Copyright (C) 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright (C) 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags stored in extended attributes
sv: Tags lagrade i utökade attribut

en: xattr Tags
sv: xattr Taggar

en: View tags stored in extended attributes
sv: Visa taggar lagrade i utökade attribut

en: Copyright (C) 2016 Felipe Barriga Richards
    Copyright (C) 2017-2021 MATE developers
sv: Copyright (C) 2016 Felipe Barriga Richards
    Copyright (C) 2017-2021 MATE utvecklarna
