caja 1.25.3 - en to am translation catalogue (1348 entries)

en: _Patterns
am: _ንድፎች

en: Drag a pattern tile to an object to change it
am: ንድፉን ወደ እቃው መጎተቻ እቃውን ለመቀየር

en: Blue Ridge
am: ሰማያዊ

en: Blue Rough
am: ሰማያዊ ጠንካራ

en: Blue Type
am: ሰማያዊ አይነት

en: Brushed Metal
am: ለስላሳ ብረት

en: Camouflage
am: ማመሳሰያ

en: Chalk
am: ቾክ

en: Cork
am: ቡሽ

en: Countertop
am: ከ ላይ

en: Dots
am: ነጥቦች

en: Fibers
am: ቃጫ

en: Fleur De Lis
am: ሊሊ አበባ

en: Floral
am: አበባ

en: Fossil
am: ቅሪት

en: Green Weave
am: አረንጓዴ ማእበል

en: Ice
am: በረዶ

en: Manila Paper
am: የማኒላ ወረቀት

en: Numbers
am: ቁጥሮች

en: Ocean Strips
am: የውቂያኖስ ሰረዞች

en: Purple Marble
am: ሀምራዊ እምነ በረድ

en: Ridged Paper
am: ጠንካራ ወረቀት

en: Rough Paper
am: ጠንካራ ወረቀት

en: Sky Ridge
am: ጠንካራ ሰማይ

en: Snow Ridge
am: ጠንካራ በረዶ

en: Stucco
am: ጄሶ

en: Wavy White
am: ነጭ ማእበል

en: C_olors
am: ቀ_ለሞች

en: Drag a color to an object to change it to that color
am: ቀለሙን ወደ እቃው መጎተቻ መልኩን ወደ ቀለሙ ለመቀየር

en: Mango
am: ማንጎ

en: Orange
am: ብርቱካን

en: Tangerine
am: መንደሪን

en: Grapefruit
am: የወይን ፍሬ

en: Ruby
am: ሩቢ

en: Pale Blue
am: ነጣ ያለ ሰማያዊ

en: Sky
am: ሰማይ

en: Indigo
am: ኢንዲጎ

en: Violet
am: ወይን ጠጅ

en: Sea Foam
am: የ ባህር አረፋ

en: Leaf
am: ቅጠል

en: Dark Cork
am: ጥቁር ቡሽ

en: Mud
am: ጭቃ

en: Fire Engine
am: የ እሳት ሞተር

en: Envy
am: ቅናት

en: Azul
am: አዙል

en: Lemon
am: ሎሚ

en: White
am: ነጭ

en: Silver
am: ብር

en: Concrete
am: ኮንክሪት

en: Granite
am: ግራናይት

en: Eclipse
am: ግርዶሽ

en: Charcoal
am: ከሰል

en: Black
am: ጥቁር

en: _Emblems
am: _አርማዎች

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
am: አርማውን ወደ እቃው መጎተቻ ወድ እቃው ለመቀየር

en: Erase
am: መደምሰሻ

en: Caja
am: ካጃ

en: File manager for the MATE desktop environment
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ ለ ሜት ዴስክቶፕ አካባቢ

en: Autorun Prompt
am: በራሱ ማስኬጃ መሞከሪያ

en: File Browser
am: ፋይል መቃኛ

en: Browse the file system with the file manager
am: መቃኛ የ ፋይል ስርአት በ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Computer
am: ኮምፒዩተር

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
am: በዚህ ኮምፒዩተር ላይ ሊደረስበት የሚችለውን ዲስኮች እና ፎልደሮች መቃኛ

en: File Manager
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: File Management
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ መስኮት ባህሪ እና አቀራረብ መቀየሪ

en: Open Folder
am: ፎልደር መክፈቻ

en: Home Folder
am: የ ቤት ፎልደር

en: Open your personal folder
am: የ እርስዎን የ ግል ፎልደር መክፈቻ

en: Saved search
am: የተቀመጠ መፈለጊያ

en: Network
am: ኔትዎርክ:

en: Browse bookmarked and local network locations
am: ምልክት የተደረገባቸው እና የ ኔትዎርክ አካባቢዎችን መቃኛ

en: Text
am: ጽሁፍ

en: The text of the label.
am: የምልክቱ ጽሁፍ

en: Justification
am: እኩል ማካፈያ

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
am: የ መስመር ማሰለፊያ በ ጽሁፍ ምልክት ውስጥ አንፃራዊ ነው ከ እያንዳንዱ ጋር: ይህ ማሰለፊያ ምልክት ላይ ተጽእኖ አይፈጥርም: ይህን ይመልከቱ: GtkMisc::xalign for that.

en: Line wrap
am: መስመር መጠቅለያ

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
am: ከ ተሰናዳ መስመሮች መጠቅለያ ጽሁፉ በጣም ሰፊ ከሆነ

en: Cursor Position
am: የጠቋሚው ቦታ

en: The current position of the insertion cursor in chars.
am: የ አሁኑ ቦታ መጠቆሚያ ለማስገቢያ በ ባህሪ ውስጥ

en: Selection Bound
am: ምርጫ መመደቢያ

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
am: የ ተቃራኒው መጨረሻ ቦታ ለ ምርጫው መጠቆሚያው ካለበት በ ባህሪዎች ውስጥ

en: Cu_t
am: መቁ_ረጫ

en: _Copy
am: _ኮፒ

en: _Paste
am: _መለጠፊያ

en: Select All
am: ሁሉንም ይምረጡ

en: Show more _details
am: ተጨማሪ _ዝርዝሮች ማሳያ

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Open
am: _መክፈቻ

en: _Revert
am: _ወደ ነበረበት መመለሻ

en: You can stop this operation by clicking cancel.
am: መሰረዣ በመጫን ተግባሩን ማስቆም ይችላሉ

en: _OK
am: _እሺ

en: _Clear
am: _ማጽጃ

en:  (invalid Unicode)
am:  (ዋጋ የሌለው Unicode)

en: No applications found
am: ምንም መፈጸሚያ አልተገኘም

en: Ask what to do
am: ምን እንደምትሰራ ጠይቀኝ

en: Do Nothing
am: ምንም አትስራ

en: Open %s
am: መክፈቻ %s

en: Open with other Application...
am: በሌላ መፈጸሚያ መክፈቻ

en: You have just inserted an Audio CD.
am: የ ድምጽ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted an Audio DVD.
am: የ ድምጽ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Video DVD.
am: የ ቪዲዮ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Video CD.
am: የ ቪዲዮ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Super Video CD.
am: የሱፐር ቪዲዮ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank CD.
am: ባዶ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank DVD.
am: ባዶ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
am: ባዶ የ Blu-Ray ዲስክ አስገብተዋል

en: You have just inserted a blank HD DVD.
am: ባዶ የ  HD DVD አስገብተዋል

en: You have just inserted a Photo CD.
am: የፎቶ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a Picture CD.
am: የስእል ሲዲ አስገብተዋል

en: You have just inserted a medium with digital photos.
am: ዲጂታል ፎቶ የያዘ መገናኛ አስገብተዋል

en: You have just inserted a digital audio player.
am: የ ዲጂታል ድምፅ ማጫወቻ አስገብተዋል

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
am: ራሱ በራሱ የሚጀምር የ ሶፍትዌር መገናኛ አስገብተዋል

en: You have just inserted a medium.
am: መገናኛ አስገብተዋል

en: Choose what application to launch.
am: ማስጀመር የሚፈልጉትን መተግበሪያ ይምረጡ

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
am: ይምረጡ እንዴት እንደሚከፈት "%s" እና ወደፊት ለዚህ አይነት መገናኛ ተመሳሳይ ተግባር እንደሚፈጸም "%s".

en: _Always perform this action
am: _ሁልጊዜ ይህን ተግባር ፈጽም

en: _Eject
am: _ማውጫ

en: _Unmount
am: _ማውረጃ

en: Cut the selected text to the clipboard
am: የተመረጠው ጽሁፍ ከ ቁራጭ ሰሌዳ ላይ መቁረጫ

en: Copy the selected text to the clipboard
am: የተመረጠው ጽሁፍ ወደ ቁራጭ ሰሌዳ ላይ ኮፒ ማድረጊያ

en: Paste the text stored on the clipboard
am: በ ቁራጭ ሰሌዳ ላይ የተጠራቀመውን ጽሁፍ መለጠፊያ

en: Select _All
am: _ሁሉንም መምረጫ

en: Select all the text in a text field
am: ሁሉንም ጽሁፍ ከጽሁፍ ሜዳ ውስጥ መምረጫ

en: Move _Up
am: ወደ ላይ _ማንቀሳቀሻ

en: Move Dow_n
am: ወደ ታ_ች ማንቀሳቀሻ

en: Use De_fault
am: ነባ_ሩን መጠቀሚያ

en: Name
am: ስም

en: The name and icon of the file.
am: የፋይሉ ስም እና ምልክት

en: Size
am: መጠን

en: The size of the file.
am: የፋይሉ መጠን

en: Size on Disk
am: የ ዲስክ መጠን

en: The size of the file on disk.
am: የ ፋይል መጠን በ ዲስክ ላይ

en: Type
am: አይነት

en: The type of the file.
am: የፋይሉ አይነት

en: Date Modified
am: የ ተሻሻለበት ቀን

en: The date the file was modified.
am: ፋይሉ የተሻሻለበት ቀን

en: Date Accessed
am: የተደረሰበት ቀን

en: The date the file was accessed.
am: ፋይሉ ጋር የተደረሰበት ቀን

en: Owner
am: ባለቤት

en: The owner of the file.
am: የፋይሉ ባለቤት

en: Group
am: ቡድን

en: The group of the file.
am: የፋይሉ ቡድን አይነት

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: The permissions of the file.
am: የፋይሉ ፍቃዶች

en: Octal Permissions
am: የ Octal ፍቃድ

en: The permissions of the file, in octal notation.
am: የ ፋይሉ ፍቃድ በ octal notation ነው

en: MIME Type
am: የ MIME አይነት

en: The mime type of the file.
am: የ MIME አይነት ለ ፋይል

en: SELinux Context
am: የ SELinux ይዞታ

en: The SELinux security context of the file.
am: የ SELinux ደህንነት ይዞታ ለ ፋይል

en: Location
am: አካባቢ

en: The location of the file.
am: ፋይሉ ያለበት አካባቢ

en: Extension
am: ተጨማሪ

en: The extension of the file.
am: የ ፋይል ተጨማሪ

en: Trashed On
am: ወደ ቆሻሻ የተጣለበት

en: Date when file was moved to the Trash
am: ቀኑ ፋይሉ ወደ ቆሻሻ የተጣለበት

en: Original Location
am: ዋናው ቦታ

en: Original location of file before moved to the Trash
am: ፋይሉ ወደ ቆሻሻ ከመጣሉ በፊት የነበረበት ቦታ

en: Reset
am: እንደነበር መመለሻ

en: on the desktop
am: በዴስክቶፕ ላይ

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
am: የ %s ቤት

en: Network Servers
am: የ ኔትዎርክ ሰርቨሮች

en: Trash
am: ቆሻሻ

en: _Move Here
am: ወደ እዚህ _ማንቀሳቀሻ

en: _Copy Here
am: እዚህ _ኮፒ ማድረጊያ

en: _Link Here
am: ወደ እዚህ _አገናኝ

en: Set as _Background
am: እንደ _መደብ ማሰናጃ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Set as background for _all folders
am: ለ _ሁሉም ፎልደሮች እንደ መደብ ማሰናጃ

en: Set as background for _this folder
am: _ለዚህ ሁሉም ፎልደር እንደ መደብ ማሰናጃ

en: The emblem cannot be installed.
am: አርማውን መግጠም አልተቻለም

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
am: አዝናለሁ: እርስዎ መወሰን አለብዎት ምንም-ባዶ ያልሆነ ቁልፍ ቃል ለ አዲሱ አርማ

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
am: አዝናለሁ: ነገር ግን የ አርማ ቁልፍ ቃል መያዝ የሚችለው ፊደሎች: ክፍተት እና ቁጥሮች ብቻ ነው

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
am: አዝናለሁ ቀደም ሲል በዚህ ስም የተሰየመ አርማ አለ "%s".

en: Please choose a different emblem name.
am: እባክዎን ለአርማው ሌላ ስም ይምረጡ

en: Sorry, unable to save custom emblem.
am: አዝናለሁ የ አርማ ማስተካከያ ማስቀመጥ አልተቻለም

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
am: አዝናለሁ የ አርማ ስም ማስተካከያ ማስቀመጥ አልተቻለም

en: This file cannot be mounted
am: ይህን ፋይል መጫን አይቻልም

en: This file cannot be unmounted
am: ይህን ፋይል ማውረድ አይቻልም

en: This file cannot be ejected
am: ይህን ፋይል ማስወጣት አይቻልም

en: This file cannot be started
am: ይህን ፋይል ማስጀመር አይቻልም

en: This file cannot be stopped
am: ይህን ፋይል ማስቆም አይቻልም

en: Slashes are not allowed in filenames
am: በ ፋይል ስሞች ውስጥ ስላሽ አይፈቀድም

en: File not found
am: ፋይሉ አልተገኘም

en: Toplevel files cannot be renamed
am: ከፍተኛ ደረጃ ፋይሎችን እንደ ገና መሰየም አይቻልም

en: Unable to rename desktop icon
am: የ ዴስክቶፕ ምልክት እንደገና መሰየም አልተቻለም

en: Unable to rename desktop file
am: የ ዴስክቶፕ ፋይል እንደገና መሰየም አልተቻለም

en: today at 00:00:00 PM
am: ዛሬ በ 00:00:00 ከሰዓት

en: today at %-I:%M:%S %p
am: ዛሬ በ %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
am: ዛሬ በ 00:00 ከሰዓት

en: today at %-I:%M %p
am: ዛሬ በ %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
am: ዛሬ፣ 00:00 ከሰዓት

en: today, %-I:%M %p
am: ዛሬ፣ %-I:%M %p

en: today
am: ዛሬ

en: yesterday at 00:00:00 PM
am: ትናንት በ 00:00:00 ከሰዓት

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
am: ትናንት በ %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
am: ትናንት በ 00:00 ከሰዓት

en: yesterday at %-I:%M %p
am: ትናንት በ %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
am: ትናንት, 00:00 ከሰዓት

en: yesterday, %-I:%M %p
am: ትናንት, %-I:%M %p

en: yesterday
am: ትናንት

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
am: ረቡዕ, መስከረም 00 0000 at 00:00:00 ከሰዓት

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
am: ሰኞ, ጥቅምት 00 0000 በ 00:00:00 ከሰዓት

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
am: %a፣ %b %-d %Y በ %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
am: ሰኞ, ጥቅምት 00 0000 በ 00:00 ከሰዓት

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
am: %a፣ %b %-d %Y በ %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
am: ጥቅምት 00 0000 በ 00:00 ከሰዓት

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
am: %b %-d %Y በ %-I:%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
am: ጥቅምት 00 0000፣ 00:00 PM

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
am: %b %-d %Y፣ %-I:%M %p

en: 00/00/00, 00:00 PM
am: 00/00/00፣ 00:00 ከሰዓት

en: %m/%d/%y
am: %d/%m/%y

en: Not allowed to set permissions
am: ፍቃድ ማሰናዳት አይፈቀድም

en: Not allowed to set owner
am: ባለቤት ማሰናዳት አይፈቀድም

en: Specified owner '%s' doesn't exist
am: የ ተወሰነ ባለቤት '%s' አልተገኘም

en: Not allowed to set group
am: ቡድን ማሰናዳት አይፈቀድም

en: Specified group '%s' doesn't exist
am: የተፈለገው ቡድን '%s' አልተገኘም

en: %s (%s bytes)
am: %s (%s ባይትስ)

en: ? items
am: ? እቃዎች

en: ? bytes
am: ? ባይትስ

en: unknown type
am: ያልታወቀ አይነት

en: unknown MIME type
am: ያልታወቀ የ MIME አይነት

en: unknown
am: ያልታወቀ

en: program
am: ፕሮግራም

en: link
am: አገናኝ

en: Link to %s
am: አገናኝ ወደ %s

en: link (broken)
am: አገናኝ (የተሰበረ)

en: Merge folder "%s"?
am: ፎልደሩን ላዋህድ "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
am: ማዋሀጃ ማረጋገጫ ይጠይቃል ፋይሎች ከ መቀየሩ በፊት በ ፎልደር ውስጥ የሚጋጭ ከሆነ ኮፒ ከሚደረገው ፋይል ጋር

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
am: ሌላ አሮጌ ፋይል በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
am: አዲስ የሆነ ፎልደር በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
am: ሌላ ፎልደር በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
am: መቀየር በፎልደሩ ውስጥ የነበሩትን ፋይሎች በሙሉ ያጠፋቸዋል

en: Replace folder "%s"?
am: ፎልደሩን ልቀይር "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም ቀደም ሲል ሌላ ፎልደር ነበር "%s".

en: Replace file "%s"?
am: ፋይሉን ልቀይር "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
am: ከቀየሩት በነበረው ይዞታ ላይ ደርቦ ይጽፍበታል

en: An older file with the same name already exists in "%s".
am: የቆየ ፋይል በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
am: አዲስ የሆነ ፋይል በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
am: ሌላ ፋይል በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር "%s".

en: Original folder
am: ዋናው ፎልደር

en: Items:
am: እቃዎች

en: Original file
am: ዋናው ፋይል

en: Size:
am: መጠን:

en: Type:
am: አይነት:

en: Last modified:
am: መጨረሻ የተሻሻለው:

en: Merge with
am: ማዋሀጃ ከ

en: Replace with
am: መቀየሪያ በ

en: Merge
am: ማዋሀጃ

en: Select a new name for the _destination
am: ለ_መድረሻው አዲስ ስም ይምረጡ

en: Differences...
am: ልዩነቶች...

en: Apply this action to all files and folders
am: ይህን ተግባር ለሁሉም ፋይሎች እና ፎልደሮች መፈጸሚያ

en: _Skip
am: _መዝለያ

en: Re_name
am: እንደገና_መሰየሚያ

en: Replace
am: መቀየሪያ

en: Merge Folder
am: ፎልደር ማዋሀጃ

en: File and Folder conflict
am: የፋይል እና ፎልደር ግጭት

en: File conflict
am: የፋይል ግጭት

en: S_kip All
am: ሁሉንም መ_ዝለያ

en: _Retry
am: _እንደገና መሞከሪያ

en: _Delete
am: _ማጥፊያ

en: Delete _All
am: _ሁሉንም ማጥፊያ

en: Replace _All
am: _ሁሉንም መቀየሪያ

en: Merge _All
am: _ሁሉንም ማዋሀጃ

en: Copy _Anyway
am: _ለማንኛውም ኮፒ ማድረጊያ

en: Another link to %s
am: ሌላ አገናኝ ወደ %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
am: %'dst አገናኝ ወደ %s

en: %'dnd link to %s
am: %'dnd አገናኝ ወደ %s

en: %'drd link to %s
am: %'drd አገናኝ ወደ %s

en: %'dth link to %s
am: %'dth አገናኝ ወደ %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
am:  (ኮፒ)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
am:  (ሌላ ኮፒ)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
am: %s (ኮፒ)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
am: %s (ሌላ ኮፒ)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
am: %s (%'dth ኮፒ)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
am: %s (%'dst ኮፒ)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
am: %s (%'dnd ኮፒ)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
am: %s (%'drd ኮፒ)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
am: በ እርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ "%B" በቆሻሻ ውስጥ ያሉትን?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
am: እቃውን ካጠፉት በቋሚነት ይጠፋል

en: Empty all items from Trash?
am: በቆሻሻ ውስጥ ያለውን ባዶ ላድርገው?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
am: በ ቆሻሻ ውስጥ ያሉት ሁሉም እቃዎች በቋሚነት ይጠፋል

en: Empty _Trash
am: ባዶ ማድረጊያ _ቆሻሻውን

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
am: በ እርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ "%B"?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
am: በ እርግጥ ወደ ቆሻሻ መውሰድ ይፈልጋሉ "%B"?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
am: እቃዎችን እንደ ነበር መመለስ ይቻላል ከ ቆሻሻ ውስጥ: ቆሻሻ ማጠራቀሚያው እስካልተራገፈ ድረስ

en: Move to _Trash
am: ወደ _ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: Deleting files
am: ፋይሎችን በማጥፋት ላይ

en: Error while deleting.
am: ስህተት በማጥፋት ላይ እንዳለ

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
am: ፋይሎች ከ  ፎልደር ውስጥ "%B" ማጥፋት አይችሉም ምክንያቱም እርስዎ በቂ ፍቃድ የለዎትም ፋይሎችን ለማየት

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል በ ፎልደር ውስጥ ስለ ፋይሉ መረጃ በማግኘት ላይ እንዳለ "%B".

en: _Skip files
am: ፋይሎች _መዝለያ

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፎልደር "%B" ማጥፋት አይችሉም ምክንያቱም ለማንበብ በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: There was an error reading the folder "%B".
am: ስህተት ፋይሉን በማንበብ ላይ እንዳለ "%B".

en: Could not remove the folder %B.
am: ፎልደሩን ማስወገድ አልተቻለም %B.

en: There was an error deleting %B.
am: ስህተት በማጥፋት ላይ እንዳለ %B.

en: Moving files to trash
am: ፋይሎች ወደ ቆሻሻ በማንቀሳቀስ ላይ

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
am: ፋይሉን ወደ ቆሻሻ መውሰድ አልተቻለም አሁን በፍጥነት ፋይሉን ማጥፋት ይፈልጋሉ?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
am: ፋይሉን "%B" ወደ ቆሻሻ መውሰድ አልተቻለም

en: Trashing Files
am: ፋይሎችን ወደ ቆሻሻ መላኪያ

en: Deleting Files
am: ፋይሎችን በማጥፋት ላይ

en: Unable to eject %V
am: ማውጣት አልተቻለም %V

en: Unable to unmount %V
am: ማውረድ አልተቻለም %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
am: ቆሻሻውን ባዶ ማድረግ ይፈልጋሉ ከ መውረዱ በፊት?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
am: ነፃ ቦታ ለማግኘት ቆሻሻውን ባዶ ማድረግ ያስፈልጋል: ሁሉም እቃዎች በ ቆሻሻ ውስጥ ያሉ በ ቋሚነት ይጠፋሉ

en: Do _not Empty Trash
am: ቆሻሻውን ባዶ _አታድርግ

en: Unable to mount %s
am: መጫን አልተቻለም %s

en: Error while copying.
am: ስህተት ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ

en: Error while moving.
am: ስህተት በማንቀሳቀስ ላይ እንዳለ

en: Error while moving files to trash.
am: ስህተት ፋይሎችን ወደ ቆሻሻ በማንቀሳቀስ ላይ እንዳለ

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
am: ፋይሎች በ ፎልደር "%B" ውስጥ ማስቀመጥ አይችሉም ምክንያቱም ለማየት በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፎልደር "%B" ማስቀመጥ አይችሉም ምክንያቱም ለማንብብ በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፎልደር "%B" ማጥፋት አይችሉም ምክንያቱም ለማንበብ በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: There was an error getting information about "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል ስለ ፋይሉ መረጃ በማግኘት ላይ እንዳለ "%B".

en: Error while copying to "%B".
am: ስህተት ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ ወደ "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
am: መድረሻ ፎልደሩ ጋር ለመደረስ በቂ ፍቃድ የለዎትም: %s.

en: There was an error getting information about the destination.
am: ስህተት ተፈጥሯል ስለ መድረሻው መረጃ በማግኘት ላይ እንዳለ

en: The destination is not a folder.
am: መድረሻው ፎልደር አይደለም

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
am: በቂ ባዶ ቦታ በ መድረሻው ላይ የለም: አንዳንድ ፋይሎች ያስወግዱ ነፃ ቦታ ለ መፍጠር

en: There is %S available, but %S is required.
am: ይህ %S ዝግጁ ነው ነገር ግን %S ይህ ያስፈልጋል

en: The destination is read-only.
am: መድረሻው ለንባብ-ብቻ ነው

en: Moving "%B" to "%B"
am: በማንቀሳቀስ ላይ "%B" ወደ "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
am: ኮፒ በማድረግ ላይ "%B" ወደ "%B"

en: Duplicating "%B"
am: በማባዛት ላይ "%B"

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
am: %S ከ %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
am: ይህን ፎልደር "%B" ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም እርስዎ በቂ ፍቃድ የለዎትም መደረሻውን ለ መፍጠር

en: There was an error creating the folder "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል ፎልደር በመፍጠር ላይ እንዳለ "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
am: ፋይሎች በ ፎልደር "%B" ውስጥ ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም ለማየት በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
am: ፋይሎች በ ፎልደር "%B" ውስጥ ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም ለማየት በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: Error while moving "%B".
am: ስህተት በማንቀሳቀስ ላይ እንዳለ "%B".

en: Could not remove the source folder.
am: የፎልደሩን ምንጭ ማስወገድ አልተቻለም

en: Error while copying "%B".
am: ስህተት ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
am: ቀደም ብሎ የነበውን ፋይል ማስወገድ አልተቻለም %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
am: ቀደም ብሎ የነበውን ፋይል ማስወገድ አልተቻለም %F.

en: You cannot move a folder into itself.
am: ፎልደሩን ወደ እራሱ ማንቀሳቀስ አይችሉም

en: You cannot copy a folder into itself.
am: ፎልደሩን ወደ እራሱ ኮፒ ማድረግ አይችሉም

en: The destination folder is inside the source folder.
am: የ መድረሻው ፎልደር በ ፎልደር ምንጭ ውስጥ ነው

en: You cannot move a file over itself.
am: ፋይል ወደ እራሱ ማንቀሳቀስ አይችሉም

en: You cannot copy a file over itself.
am: ፋይል ወደ እራሱ ኮፒ ማድረግ አይችሉም

en: The source file would be overwritten by the destination.
am: በ ምንጩ ፋይል ላይ ተደርቦ ይጻፍበታል በ መድረሻው ላይ

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
am: የ ነበርውን ፋይል ማስወገድ አልተቻለም በ ተመሳሳይ ስም በ %F.

en: There was an error copying the file into %F.
am: ስህተት ተፈጥሯል ፋይሉን ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ ወደ %F.

en: Copying Files
am: ፋይሎች ኮፒ በማድረግ ላይ

en: Preparing to Move to "%B"
am: ለማንቀሳቀስ በማዘጋጀት ላይ ወደ "%B"

en: There was an error moving the file into %F.
am: ስህተት ተፈጥሯል ፋይሉን ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ ወደ %F.

en: Moving Files
am: ፋይሎች በማንቀሳቀስ ላይ

en: Creating links in "%B"
am: አገናኝ በመፍጠር ላይ ወደ "%B" ውስጥ

en: Error while creating link to %B.
am: ስህተት አገናኝ በ መፍጠር ላይ ወደ %B.

en: Symbolic links only supported for local files
am: የ ምልክት አገናኝ የሚደግፈው የ አካባቢ ፋይሎች ብቻ ነው

en: The target doesn't support symbolic links.
am: የ ታለመው ቦታ የ ምልክት አገናኝ አይደግፍም

en: There was an error creating the symlink in %F.
am: ስህተት ተፈጥሯል የ symlink በሚፈጠር ጊዜ %F.

en: Setting permissions
am: ፍቃዶች ማሰናጃ

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
am: ያልተሰየመ ፎልደር

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
am: አዲስ ፋይል

en: Error while creating directory %B.
am: ስህተት ዳይሬክቶሪ በ መፍጠር ላይ ወደ %B.

en: Error while creating file %B.
am: ስህተት ፋይሉን በመፍጠር ላይ እንዳለ %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
am: ስህተት ዳይሬክቶሪ በመፍጠር ላይ እንዳለ በ %F.

en: Emptying Trash
am: ቆሻሻውን ባዶ ማድረጊያ

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
am: የ ታመነውን ማስጀመሪያ ምልክት ማድረግ አልተቻለም (መፈጸሚያ)

en: Could not determine original location of "%s"
am: ዋናውን አካባቢ መለየት አልተቻለም ለ "%s"

en: The item cannot be restored from trash
am: እቃውን ከ ቆሻሻ ውስጥ እንደነበር መመለስ አይቻልም

en: The selection rectangle
am: የተመረጠው አራት ማእዘን

en: The Link "%s" is Broken.
am: አገናኙ "%s" ተሰብሯል

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
am: አገናኙ "%s" የተሰበረ ነው ወደ ቆሻሻ ልላከው?

en: This link cannot be used, because it has no target.
am: ይህን መጠቀም አይቻልም ምክንያቱም ኢላማ የለውም

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
am: ይህን አገናኝ መጠቀም አይቻልም ምክንያቱም ኢላማው "%s" አልነበረም

en: Mo_ve to Trash
am: ወደ ቆሻሽ ማንቀ_ሳቀሻ

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
am: የሚፈልጉት ማስኬድ ነው "%s", ወይስ ይዞታውን ማሳየት?

en: "%s" is an executable text file.
am: "%s" የሚፈጸም የ ጽሁፍ ፋይል ነው

en: Run in _Terminal
am: _በተርሚናል ውስጥ ማስኬጃ

en: _Display
am: _ማሳያ

en: _Run
am: _ማስኬጃ

en: Are you sure you want to open all files?
am: በእርግጥ ሁሉንም ፋይሎች መክፈት ይፈልጋሉ?

en: Could not display "%s".
am: ማሳየት አልተቻለም "%s".

en: The file is of an unknown type
am: ፋይሉ የማይታወቅ አይነት ነው

en: There is no application installed for %s files
am: መተግበሪያው አልተገጠመም ለ %s ፋይሎቹ

en: _Select Application
am: መፈጸሚያ _ይምረጡ

en: There was an internal error trying to search for applications:
am: መተግባሪያውን በ መፈለግ ላይ እንዳለ የ ውስጥ ስህተት ተፈጥሯል:

en: Unable to search for application
am: መተግበሪያውን መፈለግ አልተቻለም

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
am: ምንም መተግበሪያ አልተገጠመም ለ %s ፋይሎች
    እርስዎ ይህን ፋይል ለ መክፈት መተግበሪያ መፈልግ ይፈልጋሉ?

en: Untrusted application launcher
am: የማይታመን መተግበሪያ ማስጀመሪያ

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
am: የ መተግበሪያ ማስጀመሪያ "%s" እንደሚታመን ምልክት አልተደረገበትም: እርስዎ ምንጩን የማያውቁት ከሆነ ማስጀመሩ ጥሩ አይደለም

en: _Launch Anyway
am: ለማንኛውም _ማስጀመሪያ

en: Mark as _Trusted
am: ምልክት ማድረጊያ _እንደሚታመን

en: Unable to mount location
am: አካባቢውን መጫን አልተቻለም

en: Unable to start location
am: አካባቢውን ማስጀመር አልተቻለም

en: Opening "%s".
am: በመክፈት ላይ "%s".

en: Could not set application as the default: %s
am: መተግበሪያውን እንደ ነባር ማዘጋጀት አልተቻለም %s

en: Could not set as default application
am: መተግበሪያውን እንደ ነባር ማዘጋጀት አልተቻለም

en: Default
am: ነባር

en: Icon
am: ምልክት

en: Could not remove application
am: መተግበሪያውን ማስወገድ አልተቻለም

en: _Add
am: _መጨመሪያ

en: _Remove
am: _ማስወገጃ

en: No applications selected
am: ምንም መተገበሪያ አልተመረጠም

en: %s document
am: %s ሰነድ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
am: መተግባሪያ ይምረጡ ለ መክፈት %sእና ሌሎች ፋይሎች አይነት "%s"

en: Open all files of type "%s" with:
am: መክፈቻ ሁሉንም አይነት "%s" ፋይሎች በ:

en: Could not run application
am: መተግበሪያውን ማስኬድ አልተቻለም

en: Could not find '%s'
am: ማግኘት አልተቻለም '%s'

en: Could not find application
am: መተግበሪያውን ማግኘት አልተቻለም

en: Could not add application to the application database: %s
am: መተግበሪያ መጨመር አልተቻለም ወደ መተግበሪያ ዳታቤዝ ውስጥ %s

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Could not add application
am: መተግበሪያውን መጨመር አልተቻለም

en: Select an Application
am: መተገበሪያ ይምረጡ

en: Open With
am: መክፈቻ በ

en: Select an application to view its description.
am: መተግበሪያ ይምረጡ መግለጫውን ለ መመልከት

en: _Use a custom command
am: የ ትእዛዝ ማስተካከያ _ይጠቀሙ

en: _Browse...
am: _መቃኛ...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
am: መክፈቻ %s እና ሌላ %s ሰነድ በ:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
am: መክፈቻ %s በ:

en: _Remember this application for %s documents
am: ይህም መተግበሪያ _አስታውስ ለ %s ሰነዶች

en: Open all %s documents with:
am: መክፈቻ ሁሉንም "%s" ሰነዶች በ:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
am: መክፈቻ %s እና ሌላ %s ሰነድ በ:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
am: ይህም መተግበሪያ _አስታውስ ለ %s ፋይሎቹ

en: Open all "%s" files with:
am: መክፈቻ ሁሉንም "%s" ፍይሎች በ:

en: Add Application
am: መፈጸሚያ መጨመሪያ

en: Open Failed, would you like to choose another application?
am: መክፈት አልተቻለም: ሌላ መተግበሪያ መምረጥ ይፈልጋሉ?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
am: "%s" መክፈት አልተቻለም "%s" ምክንያቱም "%s" ፋይሎች ጋር መድረስ አልተቻለም ለ "%s" አካባቢዎች

en: Open Failed, would you like to choose another action?
am: መክፈት አልተቻለም: ሌላ መተግበሪያ መምረጥ ይፈልጋሉ?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
am: ነባር ተግባር መክፈት አልተቻለም "%s" ምክንያቱም ፋይሎች ጋር መድረስ አልተቻለም ለ "%s" አካባቢዎች.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
am: ምንም ሌላ መተግበሪያ ዝግጁ አይደለም ይህን ፋይል ለ መመከት: እርስዎ ፋይሉን ኮፒ ካደረጉ ወደ እርስዎ ኮምፒዩተር ውስጥ ሊከፍቱት ይችላሉ

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
am: ምንም ሌላ ተግባር ዝግጁ አይደለም ይህን ፋይል ለ መመከት: እርስዎ ፋይሉን ኮፒ ካደረጉ ወደ እርስዎ ኮምፒዩተር ውስጥ ሊከፍቱት ይችላሉ

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
am: አዝናለሁ: ነገር ግን እርስዎ ከ ሩቅ ድህረ ገጽ ሆነው ትእዛዝ መፈጸም አይችሉም

en: This is disabled due to security considerations.
am: ይህ የ ተሰናከለው በ ደህንነት ምክንያት ነው

en: There was an error launching the application.
am: ስህተት ተፈጥሯል መተግበሪያውን በማስጀመር ላይ እንዳለ

en: This drop target only supports local files.
am: ይህ መጣያ ኢላማ የሚደግፈው የ አካባቢ ፋይሎች ብቻ ነው

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
am: ለ መክፈት ምንም-የ አካባቢ ያልሆነ ፋይል ኮፒ ያድርጉ ወደ አካባቢ ፎልደር ውስጥ እና ከዛ እንደገና ይጣሉት

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
am: ለ መክፈት ምንም-የ አካባቢ ያልሆነ ፋይል ኮፒ ያድርጉ ወደ አካባቢ ፎልደር ውስጥ እና ከዛ እንደገና ይጣሉት: እርስዎ የጣሉት ፋይል ቀደም ብሎ ተከፍቷል

en: Details:
am: ዝርዝሮች:

en: File Operations
am: የፋይል ተግባሮች

en: paused
am: ማስቆሚያ

en: pausing
am: ማስቆሚያ

en: queued
am: ተራ በ መጠበቅ ላይ

en: queuing
am: ተራ በ መጠበቅ ላይ

en: Preparing
am: በማዘጋጀት ላይ

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Search for "%s"
am: መፈለጊያ ከ "%s"

en: Delete %d copied items
am: ማጥፊያ %d ኮፒ የተደረጉ እቃዎች

en: Delete '%s'
am: ማጥፊያ '%s'

en: Delete %d duplicated items
am: ማጥፊያ %d የተባዙ እቃዎችን

en: Move %d items back to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎችን ወደ ኋላ ወደ '%s'

en: Move '%s' back to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ኋላ ወደ '%s'

en: Rename '%s' as '%s'
am: እንደገና መሰየሚያ '%s' እንደ '%s'

en: Restore %d items from trash
am: እንደነ ነበር መመለሻ %d እቃዎችን ከቆሻሻ ውስጥ

en: Restore '%s' to '%s'
am: እንደነ ነበር መመለሻ '%s' ወደ '%s'

en: Move %d items back to trash
am: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎችን ወደ ቆሻሻ

en: Move '%s' back to trash
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ኋላ ወደ ቆሻሻ

en: Delete links to %d items
am: ማጥፊያ አገናኞችን ወደ %d እቃዎች

en: Delete link to '%s'
am: ማጥፊያ አገናኝ ወደ '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
am: እንደ ነበር መመለሻ ፍቃዶችን ለ ተዘጉ እቃዎች '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
am: ፍቃዶችን እንደነበር መመለሻ ለ '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
am: እንደነበር መመለሻ ቡድን ከ '%s' ወደ '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
am: እንደነበር መመለሻ ባለቤቱን ከ '%s' ወደ '%s'

en: Copy %d items to '%s'
am: ኮፒ ማድረጊያ %d እቃዎችን ወደ '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
am: ኮፒ ማድረጊያ '%s' ወደ '%s'

en: Duplicate of %d items in '%s'
am: የ ተባዙ %d እቃዎች በ '%s'

en: Duplicate '%s' in '%s'
am: ማባዣ '%s' በ '%s' ውስጥ

en: Move %d items to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎችን ወደ '%s'

en: Move '%s' to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ '%s'

en: Create new file '%s' from template
am: አዲስ ፋይል መፍጠሪያ '%s' ከ ቴምፕሌት

en: Create an empty file '%s'
am: ባዶ ፋይል መፍጠሪያ '%s'

en: Create a new folder '%s'
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ '%s'

en: Move %d items to trash
am: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎችን ወደ ቆሻሻ

en: Move '%s' to trash
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ቆሻሻ

en: Restore '%s' from trash
am: እንደነበር መመለሻ '%s' ከ ቆሻሻ ውስጥ

en: Create links to %d items
am: አገናኝ መፍጠሪያ ለ %d እቃዎች

en: Create link to '%s'
am: አገናኝ መፍጠሪያ ለ '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
am: ፍቃድ ማዘጋጃ ለ ተዘጉ እቃዎች በ '%s'

en: Set permissions of '%s'
am: ፍቃዶችን ማሰናጃ ለ '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
am: ቡድን ማሰናጃ ከ '%s' ወደ '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
am: ባለቤት ማሰናጃ ከ '%s' ወደ '%s'

en: _Undo creation of an empty file
am:  _መተው ባዶ ፋይል እንደ ገና መፍጠሪያ

en: _Undo creation of a file from template
am:  _መተው ባዶ ፋይል ከ ቴምፕሌት ውስጥ መፍጠሪያ

en: _Redo creation of an empty file
am:  እንደ ገና መፍጠሪያ ባዶ ፋይል መፍጠሪያ

en: _Redo creation of a file from template
am: _እንደገና መስሪያ መፍጠሪያ ፋይል ከ ቴምፕሌት

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
am: አዲስ የ ተከፈቱ tabs የት እንደሚሆኑ መወሰኛ በ መቃኛ መስኮት ውስጥ

en: Caja will exit when last window destroyed.
am: ካጃ የ መጨረሻው መስኮት ሲበላሽ ይወጣል

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
am: ዘመናዊ የ ካጃ አቀራረብ ማስቻያ ሁሉም መስኮት በ መቃኛ በሚሆኑ ጊዜ

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ ሁሉም የ ካጃ መስኮት መቃኛ ይሆናል: ስለዚህ Nautilus ይጠቀም ነበር ከ 2.6, በፊት እና አንዳንድ ሰዎች ይህን ይመርጣሉ

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
am: ሁል ጊዜ ይጠቀሙ የ አካባቢ ማስገቢያ ከ መንገድ መደርደሪያ ይልቅ

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ የ ካጃ መቃኛ መስኮት ሁልጊዜ የ ጽሁፍ ማስገቢያ ይጠቀማል: ለ አካባቢ መሳሪያ መደርደሪያ: ከ መንገድ መደርደሪያ ይልቅ

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
am: ፋይሎች ወይንም ቆሻሻውን ባዶ በሚደረግ ጊዜ ማረጋገጫ ይጠየቅ ወይንስ ይቅር

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ የ ካጃ ማሰናጃ ይጠይቃል እርስዎ ፋይሎች ለማጥፋት በሚሞክሩ ጊዜ ወይንም ቆሻሻውን ባዶ ሲያደርጉ

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
am: ፋይሎች ወደ ቆሻሻ ሲንቀሳቀሱ ማረጋገጫ መጠየቂያ

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ የ ካጃ ማራጋገጫ ይጠይቃል እርስዎ ፋይሎች ወደ ቆሻሻ ለማንቀሳቀስ በሚሞክሩ ጊዜ

en: Whether to enable immediate deletion
am: ወዲያውኑ ማጥፋት ላስችል

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ የ ካጃ እርስዎ ፋይሎች ለማጥፋት ይችላሉ እና በ ቦታ-ውስጥ ወደ ቆሻሻ ከ መውሰድ ይልቅ: ይህ ገጽታ አደገኛ ሊሆን ይችላል ለ መጠቀም ስለዚህ ይጠንቀቁ:

en: When to show preview text in icons
am: የ ቅድመ እይታ ጽሁፍ ምልክቶች መቼ እንደሚታይ መወሰኛ

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
am: በፍጥነት መቀያየሪያ የ ጽሁፍ ፋይል ይዞታ በ ቅድመ እይታ መቼ እንደሚታይ በ ፋይሎች ምልክት ውስጥ: ከ ተሰናዳ ወደ "ሁል ጊዜ" ሁል ጊዜ ቅድመ እይታ ያሳያል: ፎልደሮቹ በ ሩቅ ሰርቨር ላይ ቢሆኑም እንኳን: ከ ተሰናዳ ወደ "አካባቢ-ብቻ" የ አካባቢውን ፋይል ስርአት ብቻ ያሳያል: ከ ተሰናዳ ወደ "በፍጹም" አታሳይ: በ ቅድመ እይታ አያሳይም

en: When to show number of items in a folder
am: በ ፎልደር ውስጥ የ እቃዎች ቁጥር መቼ እንደሚታይ መወሰኛ

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
am: በፍጥነት መቀያየሪያ በ ፎልደር ውስጥ ያለውን እቃ ቁጥር: ከ ተሰናዳ ወደ ሁል ጊዜ" ሁል ጊዜ የ እቃውን ቁጥር ያሳያል: እቃው በ ሩቅ ሰርቨር ላይ ቢሆኑም እንኳን: ከ ተሰናዳ ወደ "አካባቢ-ብቻ" የ አካባቢውን  ፋይል ስርአት ቅቁጥር ብቻ ያሳያል: ከ ተሰናዳ ወደ "በፍጹም" አታሳይ: በ ቅድመ እይታ አያሳይም

en: Type of click used to launch/open files
am: የ መጫኛ አይነት የሚጠቀሙት ለ ማስጀመሪያ/መክፈቻ ፋይሎች

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
am: የሚቻሉት ዋጋዎች "ነጠላ" ፋይሎች ለ ማስጀመር አንድ ጊዜ በ መጫን: ወይንም "ሁለት" ጊዜ በ መጫን ለ ማስጀመር:

en: What to do with executable text files when activated
am: የሚፈጸሙ የ ጽሁፍ ፋይሎች በሚጀመሩ ጊዘ ምን ይደረግ

en: Show the package installer for unknown MIME types
am: የ ጥቅል መግጠሚያ ማሳያ ላልተወቀ የ MIME አይነት

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
am: ይጠቀሙ ተጨማሪ የ አይጥ ቁልፍ ሁኔታዎች በ ካጃ መስኮት መቃኛ ውስጥ

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
am: ለ ተጠቃሚዎች በ አይጥ "ወደ ፊት" እና "ወደ ኋላ" ቁልፎች: ይህ ቁልፍ ነው የሚወስነው ምን ተግባር እንደሚፈጸም በ ካጃ ውስጥ ከ ሁለቱ አንዱን ሲጫኑ

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
am: የ አይጥ ቁልፍ ማስጀመሪያ በ "ወደ ፊት" ትእዛዝ መቃኛ መስኮት ውስጥ

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
am: ለ ተጠቃሚዎች በ አይጥ "ወደ ፊት" እና "ወደ ኋላ" ቁልፎች: ይህ ቁልፍ ነው የሚወስነው የትኛው ቁልፍ እንደሚያስጀምር የ "ወደ ፊት"  ትእዛዝ  በ መቃኛ መስኮት ውስጥ:  የሚቻሉት ዋጋዎች መጠን በ 6 እና በ 14. መካከል ነው

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
am: የ አይጥ ቁልፍ ማስጀመሪያ በ "ወደ ኋላ" ትእዛዝ መቃኛ መስኮት ውስጥ

en: When to show thumbnails of image files
am: መቼ ነው በ አውራ ጥፍር ልክ ምስሎች የሚታዩት

en: Maximum image size for thumbnailing
am: ከፍተኛ መጠን ለ ምስሎች ለ አውራ ጥፍር ልክ

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
am: የ አይጥ ቁልፍ በ ምልክት ላይ በሚሆን ጊዜ የ ድምፅ ቅድመ እይታ ይታይ እንደሆን መወሰኛ

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
am: በፍጥነት መቀያየሪያ የ ጽሁፍ ፋይል ይዞታ በ ቅድመ እይታ መቼ እንደሚታይ የ ድምፅ ፋይሎች መጠቆሚያው በ ፋይሎች ምልክት ላይ ሲሆን: ከ ተሰናዳ ወደ "ሁል ጊዜ" ሁል ጊዜ ድምፅ ያጫውታል: ፋይሎቹ በ ሩቅ ሰርቨር ላይ ቢሆኑም እንኳን: ከ ተሰናዳ ወደ "አካባቢ-ብቻ" የ አካባቢውን ፋይል ስርአት ብቻ ያጫውታል: ከ ተሰናዳ ወደ "በፍጹም" አታሳይ: ድምፅ አያጫውትም

en: Show advanced permissions in the file property dialog
am: የ ረቀቀ ፍቃድ ማሳያ በ ፋይል ባህሪ ንግግር ውስጥ

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
am:  እንደ እውነት ከ ተሰናዳ ካጃ እርስዎን ማረም እና ማሳየት ያስችሎታል ፍቃድ ለ ተጨማሪ unix-like way: ተጨማሪ ምርጫዎችን መድረስ ያስችሎታል

en: Show folders first in windows
am: በመስኮት ውስጥ መጀመሪያ ፎልደሮች ማሳያ

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ ካጃ የሚያሳየው ፎልደር ፋይል ከማሳየቱ በፊት በ ምልክት እና ዝርዝር መመልከቻ ውስጥ ነው

en: Default sort order
am: ነባር የመለያ ደንብ

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
am: ነባር የ መለያ-ቅደም ተከተል ለ እቃዎች በ ምልክት መመልከቻ ውስጥ: የሚቻለው ዋጋ "ስም", "መጠን", "አይነት", "mtime", እና "አርማ". ናቸው

en: Reverse sort order in new windows
am: አዲስ መስኮቶች እንደ ነበር መመለሻ እና መለያ ደንብ

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
am: እውነት ከሆነ ፋይሎች በ አዲስ መስኮት ውስጥ በ ግልባጭ ዘዴ ይለያሉ: ይህም ማለት : በ ስም ተለይተው ከነበረ: ፋይሎቹን ከ "a" ወደ "z": ከ መለየት ይልቅ ፋይሎቹ ከ "z" ወደ "a" ይለያሉ: በ መጠን ተለይተው ከ ነበረ: እየጨመረ በሚሄድ አሁን እየቀነሰ በሚሄድ ይለያሉ

en: Caja uses the users home folder as the desktop
am: ካጃ የሚጠቀመው የ ተጠቃሚውን የ ቤት ፎልደር ነው እንደ ዴስክቶፕ

en: Custom Background
am: መደብ ማስተካከያ

en: Whether a custom default folder background has been set.
am: ነባር የ ፎልደር መደብ ማስተካከያ ተሰናድቶ እንደሆን መወሰኛ

en: Default Background Color
am: ነባር የመደብ ቀለም

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
am: ነባር የ ፎልደር መደብ ቀለም የሚጠቀሙት የ መደብ_ማሰናጃ እውነት ከሆነ ነው

en: Default Background Filename
am: ነባር የመደብ ፋይል ስም

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
am: Uri ለ ነባር የ ፎልደር መደብ ቀለም የሚጠቀሙት የ መደብ_ማሰናጃ እውነት ከሆነ ነው

en: Custom Side Pane Background Set
am: Custom የጎን ክፍል መደብ ማሰናጃ

en: Whether a custom default side pane background has been set.
am: ነባር የ ጎን ክፍል መደብ ማስተካከያ ተሰናድቶ እንደሆን መወሰኛ

en: Default Side Pane Background Color
am: ነባር የጎን ክፍል መደብ ቀለም

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
am: የ ፋይል ስም ለ ነባር የ ጎን ክፍል መደብ: የሚጠቀሙት የ ጎን_ክፍል_መደብ_ማሰናጃ እውነት ሲሆን ብቻ ነው

en: Default Side Pane Background Filename
am: ነባር የጎን ክፍል መደብ የፋይል ስም

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
am: Uri ለ ፋይል ስም ለ ነባር የ ጎን ክፍል መደብ: የሚጠቀሙት የ ጎን_ክፍል_መደብ_ማሰናጃ እውነት ሲሆን ብቻ ነው

en: Default folder viewer
am: ነባር የፎልደር መመልከቻ

en: Date Format
am: የ ቀን አቀራረብ

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
am: የ ፋይል ቀን አቀራረብ: የሚቻለው ዋጋ "ቋንቋ", "iso", እና "መደበኛ ያልሆነ". ነ

en: Whether to show hidden files
am: የ ተደበቁ ፋይሎች ይታዩ እንደሆን መወሰኛ

en: Whether to show file sizes with IEC units
am: መጠን በ IEC ክፍሎች ይታይ እንደሆን መወሰኛ

en: Whether to show desktop notifications
am: የ ዴስክቶፕ ማስታወቂያዎች ይታዩ እንደሆን መወሰኛ

en: List of possible captions on icons
am: የሚቻሉ መግለጫዎች በ ምልክት ላይ

en: Use tighter layout in new windows
am: በ አዲስ መስኮቶች ውስጥ የ ጠበቀ እቅድ መጠቀሚያ

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
am: እውነት ከሆነ ምልክት የሚቀርበው በ ጠበቀ ሁኔታ ነው ለ ነባር አዲስ መስኮት

en: Put labels beside icons
am: ጽሁፍ ከ ምልክቶች አጠገብ

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
am: እውነት ከሆነ ምልክት ይቀመጣል ከ ምልክት አጠገብ ከ ስር ከ መቀመጥ ይልቅ

en: Default icon zoom level
am: ነባር የምልክት ማሳያ መጠን

en: Default zoom level used by the icon view.
am: ነባር ማሳያ መጠን የሚጠቀሙት ለ ምልክቶች ማሳያ

en: Default Thumbnail Icon Size
am: ነባር በአውራ ጥፍር ምልክት መጠን

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
am: ነባር የ ምልክት መጠን በ አውራ ጥፍር ልክ ለ ምልክት መመልከቻ

en: Text Ellipsis Limit
am: የ ጽሁፍ ኤሊፕስ መጠን

en: Default compact view zoom level
am: ነባር በትንንሽ መመልከቻ ማሳያ መጠን

en: Default zoom level used by the compact view.
am: ለ አነስተኛ መመልከቻ የ ተጠቀሙት ነባር የ ማሳያ መጠን

en: All columns have same width
am: ሁሉም አምዶች ተመሳሳይ ስፋት አላቸው

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
am: ይህ ምርጫ ከ ተሰናዳ: ሁሉም አምዶች በ አነስተኛ መመልከቻ ውስጥ ተመሳሳይ ስፋት ይኖራቸዋል: ያለ በለዚያ የ እያንዳኑ አምድ ስፋት የሚወሰነው የ ተለየ ነው

en: Default list zoom level
am: ነባር የዝርዝር ማሳያ መጠን

en: Default zoom level used by the list view.
am: ነባር ማሳያ መጠን ለ ዝርዝር መመልከቻ

en: Default list of columns visible in the list view
am: ነባር የ አምድ ዝርዝር የሚታየው በ ዝርዝር መመልከቻ ውስጥ

en: Default list of columns visible in the list view.
am: ነባር የ አምድ ዝርዝር የሚታየው በ ዝርዝር መመልከቻ ውስጥ

en: Default column order in the list view
am: ነባር የአምድ ደንብ በዝርዝር መመልከቻ

en: Default column order in the list view.
am: ነባር የአምድ ደንብ በዝርዝር መመልከቻ

en: Only show folders in the tree side pane
am: ፎልደሮች በ ዛፍ ክፍል በኩል ውስጥ ብቻ ማሳያ

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
am: ወደ እውነት ከ ተሰናዳ ካጃ ፎልደሮች ብቻ ያሳያል በ ዛፍ ክፍል ማሳያ በኩል: ያለ በለዚያ ሁለቱንም ፎልደር እና ፋይል ያሳያል

en: Desktop font
am: የ ዴስክቶፕ ፊደል

en: The font description used for the icons on the desktop.
am: የ ፊደል መግለጫ ለ ምልክቶች የሚጠቀሙት በ ዴስክቶፕ ላይ

en: Home icon visible on desktop
am: የ ቤት ምልክት በዴስክቶፕ ላይ ማሳያ

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ ከ ቤት ፎልደር ጋር የሚያገናኘው ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Computer icon visible on desktop
am: የ ኮምፒዩተር ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ማሳያ

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ ከ ኮምፒዩተር አካባቢ ጋር የሚያገናኘው ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Trash icon visible on desktop
am: የ ቆሻሻ ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ ከ ቆሻሻ ጋር የሚያገናኘው ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Show mounted volumes on the desktop
am: የ ተጫነውን መጠን በ ዴስክቶፕ ላይ ማሳያ

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ የ ተጫኑ መጠኖች ጋር የሚያገናኘው ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Network Servers icon visible on the desktop
am: በ ዴስክቶፕ ላይ የሚታየው የ ኔትዎርክ ሰርቨሮች ምልክት

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ ከ ምልክት ጋር የሚያገናኘው ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Desktop computer icon name
am: የ ኮምፒዩተር ምልክት ስም በ ዴስክቶፕ ላይ

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
am: ይህ ስም ከ ተሰናዳ እርስዎ ስም ማስተካከል ከ ፈለጉ ለ ኮምፒዩተር ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Desktop home icon name
am: የ ዴስክቶፕ ቤት ምልክት ስም

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
am: ይህ ስም ከ ተሰናዳ እርስዎ ስም ማስተካከል ከ ፈለጉ የ ቤት ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Desktop trash icon name
am: የ ዴስክቶፕ ቆሻሻ ምልክት ስም

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
am: ይህ ስም ከ ተሰናዳ እርስዎ ስም ማስተካከል ከ ፈለጉ የ ቤት ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: Network servers icon name
am: የ ኔትዎርክ ሰርቨሮች ምልክት ስም

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
am: ይህ ስም ከ ተሰናዳ እርስዎ ስም ማስተካከል ከ ፈለጉ ስም ለ ኔትዎርክ ሰርቨር ምልክት በ ዴስክቶፕ ላይ ይቀመጣል

en: The geometry string for a navigation window.
am: የ ጂዮሜትሪ ሀረግ ለ መቃኛ መስኮት

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
am: ሀረግ የ ጂዮሜትሪ እና መገናኛ የያዘው ሀረግ ለ መቃኛ መስኮት

en: Whether the navigation window should be maximized.
am: የ መቃኛ መስኮት ያድግ እንደሆን መወሰኛ

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
am: የ መቃኛ መስኮት በ ነባር ያድግ እንደሆን መወሰኛ

en: Width of the side pane
am: የ ጎን ክፍል ስፋት

en: The default width of the side pane in new windows.
am: በ አዲስ መስኮት ውስጥ ነባር ስፋት ለ ጎን ክፍሎች

en: Show toolbar in new windows
am: የ እቃ መደርደሪያ በ አዲስ መስኮት ውስጥ ማሳያ

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
am: ይህ ወደ እውነት ከ ተሰናዳ አዲስ የሚከፈት መስኮት የ እቃ መደርደሪያ ይታያል

en: Show location bar in new windows
am: በ አዲስ መስኮቶች ውስጥ የ አካባቢ መደርደሪያ ማሳያ

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ አዲስ የሚከፈቱ መስኮቶች የሚታይ የ አካባቢ መደርደሪያ ይኖራቸዋል

en: Show status bar in new windows
am: በ አዲስ መስኮቶች ውስጥ የ ሁኔታ መደርደሪያ ማሳያ

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ አዲስ የሚከፈቱ መስኮቶች የ ሁኔታዎች መደርደሪያ ይታያል

en: Show side pane in new windows
am: በ አዲስ መስኮቶች ውስጥ የ ጎን ክፍል ማሳያ

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ አዲስ የሚከፈቱ መስኮቶች የ ጎን ክፍል ይታያል

en: Side pane view
am: የ ጎን ክፍል መመልከቻ

en: The side pane view to show in newly opened windows.
am: የ ጎን ክፍል መመልከቻ የሚያሳየው አዲስ የ ተከፈቱ መስኮቶች ነው

en: List of extensions in disabled state.
am: በ ተሰናከለ ሁኔታ ውስጥ ያሉ የ ተጨማሪ ዝርዝሮች

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
am: ይህ ዝርዝር የያዘው ተጨማሪዎች አሁን የ ቦዘ-ኑትን ነው

en: Whether to automatically mount media
am: ራሱ በራሱ መገናኛ ይጫን ወይንስ ይተወው

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ ካጃ ራሱ በራሱ ይጭናል መገናኛ እንደ ለ ተጠቃሚው-የሚታይ ሀርድ ዲስክ እና የሚወልቁ መገናኛ በሚጀምር-ጊዜ እና መገናኛ በሚገባ ጊዜ

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
am: ራሱ በራሱ ፎልደር መክፈቻ በራሱ ለሚጫን መገናኛ

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
am: በፍጹም አትሞክር በራሱ ለማስኬድ/በራሱ ማስጀመሪያ መገናኛ በሚገባ ጊዜ

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
am: እንደ እውነት ከ ተሰናዳ ካጃ ካጃ ፕሮግራሞች በራሱ ማስኬጃ/በራሱ ማስጀመሪያ አይሞክርም: የ መገናኝ አካል በሚገባ ጊዜ

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
am: ዝርዝር የ x-content/* አይነት የ ተመረጠው መተግባሪያ የሚጀምርበት

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
am: ዝርዝር የ x-content/* አይነት ማሰናጃ ለ "ምንም አታድርግ"

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
am: ዝርዝር የ x-content/* አይነት ማሰናጃ ለ "ፎልደር መክፈቻ"

en: File is not a valid .desktop file
am: ፋይሉ ዋጋ ያለው የ .ዴስክቶፕ ፋይል አይደለም

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
am: ያልታወቀ የ ዴስክቶፕ ፋይል አይነት እትም '%s'

en: Starting %s
am: በማስጀመር ላይ %s

en: Application does not accept documents on command line
am: መተግበሪያው ሰነድ በ ትእዛዝ መስመር አይቀበልም

en: Unrecognized launch option: %d
am: ያልታወቀ ማስጀመሪያ ምርጫ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
am: የ ሰነድ URIs ማለፍ አልተቻለም ወደ የ 'አይነት=አገናኝ' ዴስክቶፕ ማስገቢያ

en: Not a launchable item
am: እቃው የሚጀምር አይነት አይደለም

en: Disable connection to session manager
am: ከ ክፍለ ጊዜ አስተዳዳሪ ጋር ግንኙነት ማሰናከያ

en: Specify file containing saved configuration
am: የ ተቀመጠውን የ ማሰናጃ ፋይል የያዘውን መወሰኛ

en: FILE
am: ፋይል

en: Specify session management ID
am: የ ክፍለ ጊዜ አስተዳዳሪ ID ይወስኑ

en: ID
am: መለያ

en: Session management options:
am: የ ክፍለ ጊዜ አስተዳዳሪ ምርጫ

en: Show session management options
am: የ ክፍለ ጊዜ አስተዳዳሪ ምርጫ ማሳያ

en: Caja could not create the required folder "%s".
am: የ ተፈለገውን ፎልደር ካጃ መፍጠር አልቻለም "%s".

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
am: ካጃን ከ ማስኬድዎት በፊት እባክዎን የሚቀጥለውን ፎልደር ይፍጠሩ: ወይንም ፍቃድ ማሰናጃ ካጃ እንዲፈጥረው

en: Caja could not create the following required folders: %s.
am: የ ተፈለጉትን ፎልደሮች ካጃ መፍጠር አልቻለምs: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
am: ካጃን ከ ማስኬድዎት በፊት እባክዎን የሚቀጥለውን ፎልደር ይፍጠሩ: ወይንም ፍቃድ ማሰናጃ ካጃ እንዲፈጥረው

en: Unable to eject %s
am: ማውጣት አልተቻለም %s

en: --check cannot be used with other options.
am: --መመርመሪያን ለ ሌላ ምርጫ መጠቀም አይቻልም

en: Perform a quick set of self-check tests.
am: መሞከሪያ በራሱ-መመርመሪያ በፍጥነት መፈጸሚያ

en: Show the version of the program.
am: የ ፕሮግራሙን እትም ማሳያ

en: Create the initial window with the given geometry.
am: የ ማስጀመሪያ መስኮት መፍጠሪያ በ ተሰጠው ጂዮሜትሪ ልክ

en: GEOMETRY
am: ጂዮሜትሪ

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
am: ዴስክቶፕን አታስተዳድር (በ ምርጫ ማሰናጃን ተወው በ ምርጫዎች ንግግር ውስጥ).

en: Open a browser window.
am: የ መቃኛ መስኮት መክፈቻ

en: Quit Caja.
am: ከ ካጃ መውጫ

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
am: 
    
    በ ፋይል አስተዳዳሪ የ ፋይል ስርአት መቃኛ

en: Error starting autorun program: %s
am: ስህተት ተፈጥሯል በራሱ ፕሮግራም ሲያስጀምር: %s

en: Cannot find the autorun program
am: በራሱ ፕሮግራም ማስጀመሪያ አልተገኘም

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
am: <big><b>ስህተት ተፈጥሯል ሶፍትዌር በማስኬድ ላይ እንዳለ</b></big>

en: No bookmarks defined
am: ምንም ምልክት ማድረጊያ አልተገለጸም

en: Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ

en: There was an error displaying help: 
    %s
am: ስህተት ተፈጥሯል እርዳታ በማሳየት ላይ እንዳለ : 
    %s

en: Edit Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ ማረሚያ

en: _Help
am: _እርዳታ

en: _Close
am: _መዝጊያ

en: _Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ

en: _Name
am: _ስም

en: Windows share
am: መስኮቶች ማካፈያ

en: Connecting...
am: በ መገናኘት ላይ...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
am: የ ተደገፈውን የ ሰርቨር ዘዴ ዝርዝር መጫን አልተቻለም
    እባክዎን ይመርምሩ የ እርስዎን GVfs አገጣጠም.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
am: ይህን ፎልደር "%s" መክፈት አይቻልም "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
am: ሰርቨሩን "%s" ማግኘት አልተቻለም

en: Try Again
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Please verify your user details.
am: እባክዎን የ እርስዎን የ ተጠቃሚ ዝርዝር ያረጋግጡ

en: Continue
am: ይቀጥሉ

en: There was an error displaying help.
am: ስህተት እርዳታ በማሳየት ላይ እንዳለ

en: C_onnect
am: መ_ገናኛ

en: Connect to Server
am: ወደ ሰቨር መገናኛ

en: Server Details
am: የሰርቨር ዝርዝር

en: _Server:
am: _ሰርቨር:

en: Share:
am: ማካፈያ:

en: Folder:
am: ፎልደር:

en: User Details
am: የተጠቃሚ ዝርዝር:

en: Domain Name:
am: የግዛት ስም:

en: User Name:
am: የተጠቃሚ ስም:

en: Password:
am: የመግቢያ ቃል:

en: Remember this password
am: ይህን የመግቢያ ቃል አስታውስ:

en: Add _bookmark
am: መጨመሪያ _ምልክት ማድረጊያ

en: Bookmark Name:
am: የ ምልክት ማድረጊያ ስም:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
am: 
    
    ለ ሰርቨር መጫኛ ግንኙነት መጨመሪያ

en: Desktop
am: ዴስክቶፕ

en: Could not remove emblem with name '%s'.
am: በዚህ ስም ያለውን አርማ ማስወገድ አልተቻለም '%s'.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
am: አርማ በ ሌላ ስም እንደገና መሰየም አይቻልም '%s'.

en: Rename Emblem
am: አርማ እንደገና መሰየሚያ

en: Enter a new name for the displayed emblem:
am: አዲስ ስም ማስገቢያ ለሚታየው አርማ

en: Rename
am: እንደገና መሰየሚያ

en: Add Emblems...
am: አርማዎች መጨመሪያ...

en: Some of the files could not be added as emblems.
am: አንዳንድ ፋይሎች እንደ አርማ መጨመር አይቻልም

en: The emblems do not appear to be valid images.
am: አርማው ዋጋ ያለው ምስል አይደለም

en: None of the files could be added as emblems.
am: እነዚህን ፋይሎች ወደ አርማ መጨመር አይቻልም

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
am: ይህ ፋይል '%s' ዋጋ ያለው ምስል አይደለም

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
am: የ ተጎተተው ፋይል ዋጋ ያለው የ ምስል ፋይል አይደለም

en: The emblem cannot be added.
am: አርማ መጨመር አይቻልም

en: Emblems
am: አርማዎች

en: Show Emblems
am: አርማ ማሳያ

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
am: ምንም

en: About Extension
am: ስለ ተጨማሪዎች

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
am: ምልክት መመልከቻ

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
am: ዝርዝር መመልከቻ

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
am: በአነስተኛ መመልከቻ

en: Always
am: ሁልጊዜ

en: Local Files Only
am: የአካባቢ ፋይሎች ብቻ

en: Never
am: በፍጹም

en: By Name
am: በ ስም

en: By Path
am: በ መንገድ

en: By Size
am: በ መጠን

en: By Type
am: በ አይነት

en: By Modification Date
am: በ ተሻሻለበት ቀን

en: By Access Date
am: በ ተደረሰበት ቀን

en: By Emblems
am: በ አርማዎች

en: By Extension
am: በ ተጨማሪ

en: By Trashed Date
am: በ ተጣለበት ቀን

en: 100 KB
am: 100 ኪቢ

en: 500 KB
am: 500 ኪቢ

en: 1 MB
am: 1 ሜባ

en: 3 MB
am: 3 ሜባ

en: 5 MB
am: 5 ሜባ

en: 10 MB
am: 10 ሜባ

en: 100 MB
am: 100 ሜባ

en: 1 GB
am: 1 ጌባ

en: 2 GB
am: 2 ጌባ

en: 4 GB
am: 4 ጌባ

en: File Management Preferences
am: የፋይል አስተዳዳሪ ምርጫዎች

en: <b>Default View</b>
am: <b>ነባር መመልከቻ</b>

en: View _new folders using:
am: መመልከቻ _አዲስ ፎልደሮች ሲጠቀሙ:

en: _Arrange items:
am: እቃዎች _ማዘጋጃ:

en: Sort _folders before files
am: መለያ _ፎልደሮች ከ ፋይል በፊት

en: Default _zoom level:
am: ነባር የ_ማሳያ መጠን:

en: _Use compact layout
am: በትንንሽ እቅድ _መጠቀሚያ

en: _Text beside icons
am: _ጽሁፍ ከምልክቶች አጠገብ

en: _Default zoom level:
am: _ነባር የማሳያ መጠን ደረጃ:

en: A_ll columns have the same width
am: ሁሉ_ም አምዶች ተመሳሳይ ስፋት አላቸው

en: D_efault zoom level:
am: ነ_ባር የማሳያ መጠን:

en: Show _only folders
am: ፎልደሮች _ብቻ ማሳያ

en: Views
am: መመልከቻ

en: <b>Behavior</b>
am: <b>ባህሪ</b>

en: _Single click to open items
am: _አንዴ መጫኛ እቃዎች ለ መክፈት

en: _Double click to open items
am: _ሁለቴ መጫኛ እቃዎች ለ መክፈት

en: Open each _folder in its own window
am: እያንዳንዱን _ፎልደር በራሱ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: <b>Executable Text Files</b>
am: <b>የ ጽሁፍ ፋይሎች መፈጸሚያ</b>

en: _Run executable text files when they are opened
am: በሚከፈቱ ጊዜ የሚፈጸሙ የ ጽሁፍ ፋይሎች _ማስኬጃ

en: _Ask each time
am: _ሁልጊዜ ጠይቀኝ

en: <b>Trash</b>
am: <b>ቆሻሻ</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
am: ቆሻሻውን _ባዶ ከ መሆኑ ወይንም ፋይሎች ከ ማጥፋት በፊት ጠይቀኝ

en: Ask before moving files to the _Trash
am: ፋይሎች ወደ ቆሻሻ ከ መሄዳቸው በፊት ጠይቀኝ

en: Behavior
am: ባህሪ

en: <b>Icon Captions</b>
am: <b>የ ምልክት መግለጫ</b>

en: <b>Date</b>
am: <b>ቀን</b>

en: _Format:
am: _አቀራረብ:

en: <b>Size</b>
am: <b>መጠን</b>

en: _Show file sizes with IEC units
am: የ ፋይል መጠን በ IEC መለኪያ _ማሳያ

en: Display
am: ማሳያ

en: <b>List Columns</b>
am: <b>ዝርዝር አምዶች</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
am: በ ዝርዝር መመልከቻ የሚታየውን ቅደም ተከተል ይምረጡ

en: List Columns
am: ዝርዝር አምዶች

en: <b>Text Files</b>
am: <b>የ ጽሁፍ ፋይሎች</b>

en: Show te_xt in icons:
am: በምልክት ውስጥ ጽሁፍ ማሳያ

en: <b>Other Previewable Files</b>
am: <b>ሌሎች የሚታዩ ፋይሎች</b>

en: Show _thumbnails:
am: በ _አውራ ጥፍር ልክ ማሳያ:

en: _Only for files smaller than:
am: አነስተኛ ለሆኑ ፋይሎች _ብቻ:

en: <b>Sound Files</b>
am: <b>የ ድምፅ ፋይሎች</b>

en: Preview _sound files:
am: የ _ድምፅ ፋይሎች ቅድመ እይታ:

en: <b>Folders</b>
am: <b>ፎልደሮች</b>

en: Count _number of items:
am: የ እቃዎች _ቁጥር መቁጠሪያ:

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: <b>Media Handling</b>
am: <b>መገናኛ አያያዝ</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
am: ይምረጡ ምን እንደሚሆን መገናኛ ወይንም አካሎች ሲያገናኙ ከ ስርአቱ ጋር

en: CD _Audio:
am: የ _ድምፅ ሲዲ

en: _DVD Video:
am: _ዲቪዲ ቪዲዮ:

en: _Music Player:
am: _ሙዚቃ ማጫወቻ:

en: _Photos:
am: _ፎቶዎች:

en: _Software:
am: _ሶፍትዌር:

en: <b>Other Media</b>
am: <b>ሌላ መገናኛ</b>

en: Less common media formats can be configured here
am: መደበኛ የ መገናኛ አቀራረብ እዚህ ማሰናዳት ይችላሉ

en: _Type:
am: _አይነት:

en: Acti_on:
am: ተግ_ባር:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
am: ወዲያውኑ ወይንም መገናኛ በሚገባ ጊዜ _በፍጹም ለማስጀመር አትሞክር

en: B_rowse media when inserted
am: መ_ቃኛ መገናኛ በሚገባ ጊዜ

en: Media
am: መገናኛ

en: <b>Available _Extensions:</b>
am: <b>ዝግጁ _ተጨማሪዎች:</b>

en: column
am: አምድ

en: _About Extension
am: _ስለ ተጨማሪ

en: C_onfigure Extension
am: ተጨማሪ ማ_ሰናጃ

en: Extensions
am: ተጨማሪዎች

en: History
am: ታሪክ

en: Show History
am: ታሪክ ማሳያ

en: Camera Brand
am: የ ካሜራው ስም

en: Camera Model
am: የ ካሜራው አይነት

en: Date Taken
am: የተነሳበት ቀን

en: Date Digitized
am: ዲጂታይዝድ የሆነበት ቀን

en: Exposure Time
am: የሚጋለጥበት ጊዜ

en: Software
am: ሶፍትዌር

en: Description
am: መግለጫ

en: Keywords
am: ቁልፍ ቃሎች

en: Creator
am: የፈጠረው

en: Copyright
am: የ ቅጂ መብት

en: Rating
am: ደረጃው

en: Image Type:
am: የምስል አይነት

en: Failed to load image information
am: የምስል መረጃውን መጫን አልተቻለም

en: loading...
am: በመጫን ላይ...

en: Image
am: ምስል

en: Information
am: መረጃ

en: Show Information
am: መረጃ ማሳያ

en: Use _Default Background
am: _ነባር መደብ መጠቀሚያ

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
am: እርስዎ በ አንድ ጊዜ ከ አንድ በላይ ምልክት ማስተካከል አይችሉም

en: Please drag just one image to set a custom icon.
am: እባክዎን አንድ ምስል ብቻ ይጎትቱ ምልክት ማስተካከያ ለ ማሰናዳት

en: The file that you dropped is not local.
am: እርስዎ የጣሉት ፋይል የ አካባቢ አይደለም

en: You can only use local images as custom icons.
am: እርስዎ የ አካባቢ ምስል እንደ ምልክት ማስተካከያ መጠቀም ይችላሉ

en: The file that you dropped is not an image.
am: እርስዎ የጣሉት ፋይል ምስል አይደለም

en: You can only use images as custom icons.
am: እርስዎ ምስሎችን እንደ ምልክት ማስተካከያ መጠቀም ይችላሉ

en: Open With %s
am: መክፈቻበ %s

en: Location:
am: አካባቢ:

en: Go To:
am: መሄጃ ወደ:

en: Open Location
am: አካባቢ መክፈቻ

en: _Location:
am: _አካባቢ:

en: %s - File Browser
am: %s - ፋይል መቃኛ

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
am: እርስዎ በ እርግጥ የ ጎበኙትን አካባቢ ዝርዝር ማጥፋት ይፈልጋሉ?

en: The location "%s" does not exist.
am: አካባቢው "%s" አልተገኘም

en: The history location doesn't exist.
am: የ ታሪክ አካባቢው አልተገኘም

en: _Go
am: _መሄጃ

en: New _Window
am: አዲስ _መስኮት

en: Open another Caja window for the displayed location
am: ለሚታየው አካባቢ አዲስ የካጃ መስኮት መክፈቻ

en: New _Tab
am: አዲስ _Tab

en: Open another tab for the displayed location
am: ለሚታየው አካባቢ ሌላ tab መክፈቻ

en: Open Folder W_indow
am: የ ፎልደር መ_ስኮት መክፈቻ

en: Open a folder window for the displayed location
am: የ ፎልደር መስኮት መክፈቻ ለሚታየው አካባቢ

en: Close _All Windows
am: _ሁሉንም መስኮቶች መዝጊያ

en: Close all Navigation windows
am: ሁሉንም የ መቃኛ መስኮቶች መዝጊያ

en: _Location...
am: _አካባቢ...

en: Specify a location to open
am: ለ መክፈት አካባቢ ይወስኑ

en: Clea_r History
am: ታሪክ ማጽ_ጃ

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
am: የ መሄጃ ዝርዝር ይዞታዎችን እና ወደ ኋላ/ወደ ፊት ዝርዝሮችን ይዞታ ማጽጃ

en: S_witch to Other Pane
am: ወደ ሌላ ክፍል መ_ቀየሪያ

en: Move focus to the other pane in a split view window
am: ትኩረት ማንቀሳቀሻ በ ተከፈለ መመልከቻ መስኮት ውስጥ

en: Sa_me Location as Other Pane
am: በ ተመ_ሳሳይ አካባቢ እንደ ሌላ ክፍል

en: Go to the same location as in the extra pane
am: መሄጃ ወደ ተመሳሳይ አካባቢ በ ተጨማሪ ክፍል ውስጥ

en: _Add Bookmark
am: ምልክት ማድረጊያ _መጨመሪያ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
am: ለዚህ ዝርዝር አሁን ላለው ቦታ ምልክት ይጨምሩ

en: _Edit Bookmarks...
am: ምልክት ማድረጊያ _ማረሚያ...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
am: እዚህ ዝርዝር ውስጥ ያሉትን ምልክቶች ለማረም የሚያችል መስኮት ማሳያ

en: _Previous Tab
am: _ያለፈው Tab

en: Activate previous tab
am: ያለፈውን Tab ማስጀመሪያ

en: _Next Tab
am: _የሚቀጥለውን tab

en: Activate next tab
am: የሚቀጥለውን tab ማስጀመሪያ

en: Move Tab _Left
am: Tab ወደ _ግራ ማንቀሳቀሻ

en: Move current tab to left
am: የ አሁኑን tab ወደ ግራ ማንቀሳቀሻ

en: Move Tab _Right
am: Tab ወደ _ቀኝ ማንቀሳቀሻ

en: Move current tab to right
am: የ አሁኑን tab ወደ ቀኝ ማንቀሳቀሻ

en: S_how Search
am: ፍለጋውን ማ_ሳያ

en: Show search
am: ፍለጋውን ማሳያ

en: _Main Toolbar
am: _ዋናው እቃ መደርደሪያ

en: Change the visibility of this window's main toolbar
am: የዚህን መስኮት መመልከቻ መቀየሪያ በ ዋናው እቃ መደርደሪያ ላይ

en: _Side Pane
am: የ _ጎን ክፍል

en: Change the visibility of this window's side pane
am: የዚህን መስኮት መመልከቻ መቀየሪያ በ ጎን ክፍል ውስጥ

en: Location _Bar
am: የቦታ _መደርደሪያ

en: Change the visibility of this window's location bar
am: የዚህን መስኮት መመልከቻ መቀየሪያ በ አካባቢ እቃ መደርደሪያ ላይ

en: St_atusbar
am: የሁ_ኔታ መደርደሪያ

en: Change the visibility of this window's statusbar
am: የዚህን መስኮት መመልከቻ መቀየሪያ በ ሁኔታዎች መደርደሪያ ላይ

en: _Search for Files...
am: ፋይሎች _መፈለጊያ...

en: Search documents and folders by name
am: ሰነድ እና ፎልደር በ ስም መፈለጊያ

en: E_xtra Pane
am: ተጨማሪ ክፍል

en: Open an extra folder view side-by-side
am: ተጨማሪ ፎልደር መክፈቻ እና ጎን-ለ-ጎን መመልከቻ

en: _Back
am: ወደ ኋላ

en: Go to the previous visited location
am: ቀደም ብሎ ወደ ተጎበኘው አካባቢ መሄጃ

en: Back history
am: ያለፈ ታሪክ

en: _Forward
am: _ወደ ፊት

en: Go to the next visited location
am: ቀጥሎ ወደ ተጎበኘው አካባቢ መሄጃ

en: Forward history
am: የወደ ፊት ታሪክ

en: _Zoom
am: _ማሳያ

en: _View As
am: _መመልከቻ እንደ

en: _Search
am: _መፈለጊያ

en: Toggle between button and text-based location bar
am: በ ቁልፍ እና ጽሁፍ መሰረት ባደረገ አካባቢ መደርደሪያ መካከል መቀያየሪያ

en: _New Tab
am: _አዲስ Tab

en: _Close Tab
am: Tab _መዝጊያ

en: Close tab
am: tab መዝጊያ

en: Notes
am: ማስታወሻዎች

en: Show Notes
am: ማስታወሻዎች ማሳያ

en: Devices
am: አካሎች

en: Open the contents of your desktop in a folder
am: የ እርስዎን የ ዴስክቶፕ ፎልደር መክፈቻ

en: File System
am: የ ስርአቱ ፋይል

en: Open the contents of the File System
am: የ ፋይል ስርአት ይዞታ መክፈቻ

en: Open the trash
am: ቆሻሻውን መክፈቻ

en: Mount and open %s
am: መጫኛ እና መክፈቻ %s

en: Browse Network
am: ኔትዎርክ መቃኛ

en: Browse the contents of the network
am: የ ኔትዎርክ ይዞታ መቃኛ

en: _Start
am: _ማስጀመሪያ

en: _Stop
am: _ማስቆሚያ

en: _Power On
am: _ሐይል ማብሪያ

en: _Safely Remove Drive
am: በ _ጥንቃቄ አካሉን ማስወገጃ

en: _Connect Drive
am: አካሉን _መገናኛ

en: _Disconnect Drive
am: አካሉን _መለያያ

en: _Start Multi-disk Device
am: የ በርካታ-ዲስክ አካል _መክፈቻ

en: _Stop Multi-disk Device
am: የ በርካታ-ዲስክ አካል _ማስቆሚያ

en: _Unlock Drive
am: አካሉን _መክፈቻ

en: _Lock Drive
am: አካሉን _መቆለፊያ

en: Unable to start %s
am: ማስጀመር አልተቻለም %s

en: Unable to poll %s for media changes
am: መቁጠር አልተቻለም %s የ መገናኛ ለውጦች

en: Unable to stop %s
am: ማስቆም አልተቻለም %s

en: Open in New _Tab
am: መክፈቻ በ አዲስ _Tab

en: Open in New _Window
am: በአዲስ _መስኮት መክፈቻ

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: Rename...
am: እንደገና መሰየሚያ...

en: _Mount
am: _መጫኛ

en: _Detect Media
am: መገናኛ _ፈልጎ ማግኛ

en: _Format
am: _አቀራረብ

en: Places
am: ቦታዎች

en: Show Places
am: ቦታዎች ማሳያ

en: Backgrounds and Emblems
am: መደቦች እና አርማዎች

en: _Remove...
am: _ማስወገጃ...

en: Add new...
am: አዲስ መጨመሪያ...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
am: አዝናለሁ ነገር ግን %s ድግግሞሽን ማጥፋት አልተቻለም

en: Check that you have permission to delete the pattern.
am: ድግግሞሽ ለ ማጥፋት ፍቃድ እንዳለዎት ይመርምሩ

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
am: አዝናለሁ ነገር ግን አርማ %s ማጥፋት አይቻልም

en: Check that you have permission to delete the emblem.
am: አርማ ለ ማጥፋት ፍቃድ እንዳለዎት ይመርምሩ

en: Select an Image File for the New Emblem
am: ለ አዲስ አርማ የ ምስል ፋይል ይምረጡ

en: Create a New Emblem
am: አዲስ አርማ መፍጠሪያ

en: _Keyword:
am: _ቁልፍ ቃል:

en: _Image:
am: _ምስል:

en: Create a New Color:
am: አዲስ ቀለም መፍጠሪያ:

en: Color _name:
am: የ ቀለም _ስም:

en: Color _value:
am: የቀለም _ዋጋ:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
am: አዝናለሁ: እርስዎ መቀየር አይችሉም እንደገና የ ተሰናዳውን ምስል

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
am: እንደ ነበር መመለሻ ማጥፋት የማይቻለውን የ ተለየ ምስል

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
am: አዝናለሁ ነገር ግን ድግግሞሽ %s ማጥፋት አይቻልም

en: Select an Image File to Add as a Pattern
am: የ ምስል ፋይል ይምረጡ እንደ ድግግሞሽ የሚጨመረውን

en: The color cannot be installed.
am: ቀለሙን መግጠም አይቻልም

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
am: አዝናለሁ: ነገር ግን እርስዎ መወሰን አለብዎት ያልተጠቀሙትን የ ቀለም  ስም ለ አዲሱ ቀለም

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
am: አዝናለሁ ነገር ግን እርስዎ መግለጽ አልብዎት ምንም-ባዶ ያልሆነ ስም ለ አዲሱ ቀለም

en: Select a Color to Add
am: ይምረጡ ቀለም ለ መጨመር

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
am: አዝናለሁ ነገር ግን "%s" ይህ የ ምስል ፋይል ዋጋ የለውም

en: The file is not an image.
am: ፋይሉ ምስል አይደለም

en: Select a Category:
am: ምድብ ይምረጡ:

en: C_ancel Remove
am: መ_ሰረዣ ማስወገጃ

en: _Add a New Pattern...
am: አዲስ ንድፍ መጨመሪያ...

en: _Add a New Color...
am: አዲስ ቀለም _መጨመሪያ...

en: _Add a New Emblem...
am: አዲስ አርማ _መጨመሪያ...

en: Click on a pattern to remove it
am: ንድፉን ለማስወገድ ይጫኑ

en: Click on a color to remove it
am: ቀለሙን ለማስወገድ ይጫኑ

en: Click on an emblem to remove it
am: አርማውን ለማስወገድ ይጫኑ

en: Patterns:
am: ንድፎች:

en: Colors:
am: ቀለሞች:

en: Emblems:
am: አርማዎች:

en: _Remove a Pattern...
am: ንድፍ _ማስወገጃ...

en: _Remove a Color...
am: ቀለም _ማስወገጃ...

en: _Remove an Emblem...
am: አርማ _ማስወገጃ...

en: File Type
am: የፋይል አይነት

en: Select folder to search in
am: በ ፎልደሩ ውስጡ ለመፈለግ ይምረጡ

en: Documents
am: ሰነዶች

en: Music
am: ሙዚቃ

en: Video
am: ቪዲዮ

en: Picture
am: ስእል

en: Illustration
am: ማብራሪያ

en: Spreadsheet
am: ሰንጠረዥ

en: Presentation
am: ማቅረቢያ

en: Text File
am: የጽሁፍ ፋይል

en: Select type
am: የመምረጫ አይነት

en: Any
am: ማንኛውም

en: Other Type...
am: ሌላ አይነት...

en: 6 Months
am: 6 ወሮች

en: 1 Year
am: 1 አመት

en: Remove this criterion from the search
am: ይህን መመዘኛ ከ መፈለጊያ ውስጥ ማስወገጃ

en: Search Folder
am: ፎልደር መፈለጊያ

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Edit the saved search
am: የተቀመጠውን መፈለጊያ ማረሚያ

en: Add a new criterion to this search
am: አዲስ መመዘኛ ወደ መፈለጊያ ውስጥ መጨመሪያ

en: Go
am: መሄጃ

en: Reload
am: እንደገና መጫኛ

en: Perform or update the search
am: መፈለጊያ መፈጸሚያ ወይንም ማሻሻያ

en: _Search for:
am: _መፈለጊያ በ:

en: Search results
am: የፍለጋው ውጤቶች

en: Search:
am: መፈለጊያ:

en: Close the side pane
am: የ ጎን ክፍል መዝጊያ

en: _Places
am: _ቦታዎች

en: Open _Location...
am: _አካባቢውን መክፈቻ...

en: Close P_arent Folders
am: ወ_ላጅ ፎልደር መዝጊያ

en: Close this folder's parents
am: የዚህን ፎልደር ወላጅ መዝጊያ

en: Clos_e All Folders
am: ሁሉንም ፎልደሮች መዝጊ_ያ

en: Close all folder windows
am: ሁሉንም የ ፎልደሮች መስኮት መዝጊያ

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
am: ሰነዶች ወይንም ፎልደሮች በዚህ ኮምፒዩተር ውስጥ በ ስም ወይንም በ ይዞታ ፈልጎ ማግኛ

en: Delete all items in the Trash
am: በ ቆሻሻ ውስጥ ያሉ እቃዎችን ማጥፊያ

en: Restore Selected Items
am: የ ተመረጡትን እቃዎች እንደ ነበር መመለሻ

en: Restore selected items to their original position
am: የ ተመረጠውን እቃ ወደ ነበረበት ወደ ዋናው ቦታ መመለሻ

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
am: እርስዎ ምልክት የ ተደረገበትን ማጥፋት ይፈልጋሉ በ ምንም-ያልነበረ አካባቢ በ እርስዎ ዝርዝር ውስጥ?

en: Bookmark for Nonexistent Location
am: ምልክት ማድረጊያ ለሌሉ አካባቢዎች

en: You can choose another view or go to a different location.
am: እርስዎ ሌላ መመልከቻ መምረጥ ወይንም ወደ ሌላ አካባቢ መሄድ ይችላሉ

en: The location cannot be displayed with this viewer.
am: አካባቢውን በዚህ መመልከቻ ማሳየት አልተቻለም

en: Content View
am: የይዞታ መመልከቻ

en: View of the current folder
am: የ አሁኑን ፎልደር መመለክቻ

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
am: ካጃ የ ተገጠመ ማሳያ የለውም ፎልደሩን የሚያሳይ

en: The location is not a folder.
am: አካባቢው ፎልደር አይደለም

en: Could not find "%s".
am: ማግኘት አልተቻለም "%s".

en: Please check the spelling and try again.
am: እባክዎን ፊደል ይመርምሩ እና እንደገና ይሞክሩ

en: Caja cannot handle "%s" locations.
am: ካጃ አካባቢውን "%s" መያዝ አልቻለም

en: Caja cannot handle this kind of location.
am: ካጃ አካባቢውን መያዝ አልቻለም

en: Unable to mount the location.
am: አካባቢውን መጫን አልተቻለም

en: Access was denied.
am: ፍቃድ ተከልክሏል

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
am: ማሳየት አልተቻለም "%s", ምክንያቱም ጋባዡን ማግኘት አልተቻለም

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
am: ይመርምሩ ፊደሉ ትክክል መሆኑን እና የ እርስዎ ወኪል በትክክል መሰናዳቱን

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
am: ስህተት: %s
    እባክዎን ሌላ መመልከቻ ይምረጡ እና እንደገና ይሞክሩ

en: Go to the location specified by this bookmark
am: በዚህ ምልክት ማድረጊያ የተወሰነው ቦታ ጋር መሄጃ

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
am: ካጃ ነፃ ሶፍትዌር ነው: እርስዎ ማሰራጨት ይችላሉ/ወይንም ማሻሻል በዚህ ደንብ መሰረት በ GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
am: ካጃ እርስዎን ፋይሎች እና ፎልደሮች እንዲያደራጁ ይረዳዎታል: በ እርስዎ ኮምፒዩተር ውስጥ እና በ መስመር ላይ

en: _File
am: _ፋይል

en: _Edit
am: _ማረሚያ

en: _View
am: _መመልከቻ

en: Close this folder
am: ይህን ፎልደር መዝጊያ

en: _Backgrounds and Emblems...
am: _መደብ እና አርማ...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
am: ማሳያ ድግግሞሽ: ቀለሞች: እና አርማዎች: ለ አቀራረብ ማስተካከያ የሚጠቀሙበት

en: Prefere_nces
am: ምርጫ_ዎች

en: Edit Caja preferences
am: የ ካጃ ምርጫዎችን ማረሚያ

en: Open _Parent
am: _ወላጅ _መክፈቻ

en: Open the parent folder
am: ወላጅ ፎልደር መክፈቻ

en: Stop loading the current location
am: የ አሁኑን አካባቢ መጫን ማስቆሚያ

en: _Reload
am: _እንደገና መጫኛ

en: Reload the current location
am: የ አሁኑን አካባቢ እንደገና መጫኛ

en: _Contents
am: _ይዞታዎች

en: Display Caja help
am: የ ካጃ እርዳታ ማሳያ

en: _About
am: _ስለ

en: Display credits for the creators of Caja
am: ለ ካጃ ፈጣሪዎች ምስጋና ማሳያ

en: Zoom _In
am: በቅርብ _ማሳያ

en: Increase the view size
am: የ መመልከቻ መጠን መጨመሪያ

en: Zoom _Out
am: በርቀት _ማሳያ

en: Decrease the view size
am: የ መመልከቻ መጠን መቀነሻ

en: Normal Si_ze
am: መደበኛ መጠ_ን

en: Use the normal view size
am: መደበኛ የ መመልከቻ መጠን ይጠቀሙ

en: Connect to _Server...
am: ወደ  _ሰርቨር መገናኛ...

en: Connect to a remote computer or shared disk
am: ወደ ሩቅ ኮምፒዩተር መገናኛ ወይንም ዲስክ መካፈያ

en: _Home Folder
am: _የቤት ፎልደር

en: _Computer
am: _ኮምፒዩተር

en: _Network
am: _ኔትዎርክ

en: T_emplates
am: ቴ_ምፕሌቶች

en: Open your personal templates folder
am: የ እርስዎን የ ግል ቴምፕሌት ፎልደር መክፈቻ

en: _Trash
am: ቆሻሻ

en: Open your personal trash folder
am: የ እርስዎን የ ግል የ ቆሻሻ ፎልደር መክፈቻ

en: Show _Hidden Files
am: _የተደበቁ ፋይሎች ማሳያ

en: Toggle the display of hidden files in the current window
am: የ ተደበቁ ፋይሎች መቀየሪያ በ አሁኑ መስኮት ውስጥ

en: _Up
am: ወደ _ላይ

en: _Home
am: _ቤት

en: Loading...
am: በመጫን ላይ...

en: These files are on an Audio CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ድምፅ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on an Audio DVD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ድምፅ ዲቪዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Video DVD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ቪዲዮ ዲቪዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Video CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ቪዲዮ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Super Video CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ሱፐር ቪዲዮ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Photo CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ፎቶ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Picture CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ስእል ሲዲ ላይ ናቸው

en: The media contains digital photos.
am: ይህ መገናኛ ዲጂታል ፎቶ ይዟል

en: These files are on a digital audio player.
am: እነዚህ ፋይሎች በ ዲጂታል ድምፅ ማጫወቻ ላይ ናቸው

en: The media contains software.
am: ይህ መገናኛ የያዘው ሶፍትዌር ነው

en: The media has been detected as "%s".
am: መገናኛ ተግኝቷል እንደ "%s".

en: Zoom In
am: በቅርብ ማሳያ

en: Zoom Out
am: በርቀት ማሳያ

en: Zoom to Default
am: ወደ ነባሩ ማሳያ

en: Zoom
am: ማሳያ

en: Set the zoom level of the current view
am: የ አሁኑን መመልከቻ መጠን ማሳያ ማሰናጃ

en: Background
am: መደብ

en: E_mpty Trash
am: ቆሻሻውን ባ_ዶ ማድረጊያ

en: Create L_auncher...
am: ማ_ስጀመሪያ መፍጠሪያ

en: Create a new launcher
am: አዲስ ማስጀመሪያ መፍጠሪያ

en: Change Desktop _Background
am: የዴስክቶፕ _መደብ መቀየሪያ

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
am: ይህ መስኮት ለ እርስዎ የሚያሳየው የ እርስዎን ዴስክቶፕ መደብ ንድፍ እና ቀለም ማሰናጃ ነ

en: Empty Trash
am: ቆሻሻውን ባዶ ማድረጊያ

en: _Desktop
am: _ዴስክቶፕ

en: The desktop view encountered an error.
am: የ ዴስክቶፕ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

en: The desktop view encountered an error while starting up.
am: የ ዴስክቶፕ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል በ መክፈት ላይ እንዳለ

en: Select Items Matching
am: ተመሳሳይ እቃዎች መምረጫ

en: _Pattern:
am: _ንድፎች:

en: Examples:
am: ምሳሌዎች:

en: Save Search as
am: ፍለጋውን ማስቀመጫ እንደ

en: _Save
am: _ማስቀመጫ

en: Search _name:
am: መፈለጊያ _ስም:

en: _Folder:
am: _ፎልደር:

en: Select Folder to Save Search In
am: በ ፎልደሩ ውስጡ ለ መፈለግ ይምረጡ

en: "%s" selected
am: "%s" ተመርጧል

en: Free space: %s
am: ነፃ ቦታ: %s

en: %s, Free space: %s
am: %s, ነፃ ቦታ: %s

en: %s%s, %s
am: %s%s፣ %s

en: Open parent location
am: ወላጅ አካባቢውን መክፈቻ

en: Open parent location for the selected item
am: ወላጅ አካባቢውን መክፈቻ ለተመረጠው እቃ

en: Run "%s" on any selected items
am: ማስኬጃ "%s" በተመረጡት እቃዎች ላይ

en: Create Document from template "%s"
am: ከ ቴምፕሌት ሰነድ መፍጠሪያ "%s"

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
am: ሁሉም ሊፈጸሙ የሚችሉ ፋይሎች በዚህ ፎልደር ውስጥ ይታያሉ በ ጽሁፍ ዝርዝር ውስጥ

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
am: "%s" ይንቀሳቀሳል እርስዎ መለጠፊያ ትእዛዝ ከ መረጡ

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
am: "%s" ኮፒ ይደረጋል እርስዎ የ መለጠፊያ ትእዛዝ ከ መረጡ

en: There is nothing on the clipboard to paste.
am: በ ቁራጭ ሰሌዳ ውስጥ የሚለጠፍ ምንም የለም

en: Unable to unmount location
am: አካባቢውን ማውረድ አልተቻለም

en: Unable to eject location
am: አካባቢውን ማውጣት አልተቻለም

en: Unable to stop drive
am: አካሉን ማስቆም አልተቻለም

en: Connect to Server %s
am: ወደ ሰቨር መገናኛ %s

en: _Connect
am: _መገናኛ

en: Link _name:
am: የአገናኙ _ስም:

en: Create _Document
am: _ሰነድ መፍጠሪያ

en: Open Wit_h
am: መክፈቻ በ_

en: Choose a program with which to open the selected item
am: የ ተመረጠውን እቃ የሚከፈትበትን ፕሮግራም ይምረጡ

en: _Properties
am: _ባህሪዎች

en: View or modify the properties of each selected item
am: ለተመረጠው እቃ ባህሪ መመልከቻ ወይንም ማሻሻያ

en: Create _Folder
am: _ፎልደር መፍጠሪያ

en: Create a new empty folder inside this folder
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ አዲስ ባዶ ፎልደር መፍጠሪያ

en: No templates installed
am: ቴምፕሌቶች አልተገጠሙም

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
am: _ባዶ ፋይል

en: Create a new empty file inside this folder
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ አዲስ ባዶ ፎልደር መፍጠሪያ

en: Open the selected item in this window
am: የተመረጠውን እቃ በዚህ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: Open in Navigation Window
am: በመቃኛ መስኮት መክፈቻ

en: Open each selected item in a navigation window
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ በ አዲስ መቃኛ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: Open each selected item in a new tab
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ በ አዲስ tab ውስጥ መክፈቻ

en: Open in _Folder Window
am: መክፈቻ በ _ፎልደር መስኮት

en: Open each selected item in a folder window
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ በ ፎልደር መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: Other _Application...
am: ሌላ _መተግበሪያ...

en: Choose another application with which to open the selected item
am: ይምረጡ ሌላ መተግበሪያ የ ተመረጠውን እቃ ለ መክፈት

en: Open With Other _Application...
am: መክፈቻ በ ሌላ _መተግበሪያ...

en: _Open Scripts Folder
am: የ ጽሁፍ ፎልደር _መክፈቻ

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
am: በ አሁኑ ዝርዝር ውስጥ የሚታየውን ጽሁፍ የያዘውን ፎልደር ማሳያ

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
am: የ ተመረጠውን ፋይል ማሰናጃ የሚንቀሳቀሰውን በ መለጠፊያ ትእዛዝ

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
am: የ ተመረጠውን ፋይል ማሰናጃ የሚንቀሳቀሰውን በ መለጠፊያ ትእዛዝ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
am: በ ቅድሚያ የ ተመረጠውን ፋይል ማንቀሳቀሻ ወይንም ኮፒ ማድረጊያ በ መቁረጫ ወይንም በ ኮፒ ትእዛዝ

en: _Paste Into Folder
am: ወደ ፎልደር _መለጠፊያ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
am: በ ቅድሚያ የ ተመረጠውን ፋይል ማንቀሳቀሻ ወይንም ኮፒ ማድረጊያ በ መቁረጫ ወይንም በ ኮፒ ትእዛዝ ወደ ተመረጠው ፎልደር

en: Cop_y to
am: ኮ_ፒ ወደ

en: M_ove to
am: ማንቀሳቀሻ ወደ

en: Select all items in this window
am: በዚህ መስኮት ውስጥ ያሉትን እቃዎች በሙሉ መምረጫ

en: Select I_tems Matching...
am: ተመሳሳይ እ_ቃዎች መምረጫ...

en: Select items in this window matching a given pattern
am: የ ተሰጠውን ዘዴ የሚመሳሰል እቃዎች በዚህ መስኮት ውስጥ ይመርጣል

en: _Invert Selection
am: ምርጫውን _እንደ ነበር መመለሻ

en: Select all and only the items that are not currently selected
am: ሁሉም መምረጫ እና አሁን ያልተመረጡትን እቃዎች ብቻ

en: D_uplicate
am: ማ_ባዣ

en: Duplicate each selected item
am: እያንዳንዱ የተመረጡትን እቃዎች ማባዣ

en: Create a symbolic link for each selected item
am: ለ እያንዳንዱ ለተመረጠው እቃ አገናኝ ምልክት መፍጠሪያ

en: _Rename...
am: _እንደገና መሰየሚያ...

en: Rename selected item
am: የ ተመረጠውን እቃ እንደገና መሰየሚያ

en: Move each selected item to the Trash
am: የ ተመረጠውን እቃ ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
am: የ ተመረጠውን እቃ ማጥፊያ ወደ ቆሻሻ ሳይንቀሳቀስ

en: _Restore
am: _እንደነበር መመለሻ

en: _Undo
am: _መተው

en: Undo the last action
am: የ መጨረሻውን ተግባር መተው

en: _Redo
am: _እንደገና መስሪያ

en: Redo the last undone action
am: መጨረሻ የተተወውን ተግባር እንደገና መስሪያ

en: Reset View to _Defaults
am: ለ _ነባሮች መመልከቻውን እንደነበር መመለሻ

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
am: እንደ ነበር መመለሻ የ መለያ ደንብ እና ማሳያ መጠን ወደ ተመሳሳይ ምርጫዎች ለዚህ መመልከቻ

en: Connect To This Server
am: ወደ እዚህ ሰርቨር መገናኛ

en: Make a permanent connection to this server
am: ቋሚ መገናኛ መፍጠሪያ ከ ሰርቨሩ ጋር

en: Mount the selected volume
am: የ ተመረጠውን መጠን መጫኛ

en: Unmount the selected volume
am: የ ተመረጠውን መጠን ማውረጃ

en: Eject the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማውጫ

en: Format the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማዘጋጃ

en: Start the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማስጀመሪያ

en: Stop the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማስቆሚያ

en: Detect media in the selected drive
am: በ ተመረጠው አካል ውስጥ መገናኛ መፈለጊያ

en: Mount the volume associated with the open folder
am: መጠኑን መጫኛ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Unmount the volume associated with the open folder
am: መጠኑን ማውረጃ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Eject the volume associated with the open folder
am: መጠኑን ማውጫ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Format the volume associated with the open folder
am: የ መጠን አቀራረብ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Start the volume associated with the open folder
am: መጠን ማስጀመሪያ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Stop the volume associated with the open folder
am: መጠን ማስቆሚያ የ ተዛመደውን ከ ተከፈተው ፎልደር ጋር

en: Open File and Close window
am: ፋይል መክፈቻ እና መስኮቱን መዝጊያ

en: Sa_ve Search
am: ፍለጋውን ማስ_ቀመጫ

en: Save the edited search
am: የታረመውን ፍለጋ ማስቀመጫ

en: Sa_ve Search As...
am: ፍለጋውን ማስ_ቀመጫ እንደ...

en: Save the current search as a file
am: የ አሁኑን መፈለጊያ እንደ ፋይል ማስቀመጫ

en: Open this folder in a navigation window
am: ይህን ፎልደር በ መቃኛ መስኮት መክፈቻ

en: Open this folder in a new tab
am: ይህን ፎልደር በ አዲስ tab መክፈቻ

en: Open this folder in a folder window
am: ይህን ፎልደር በ ፎልደር መስኮት መክፈቻ

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
am: ይህን ፎልደር ማሰናጃ እንዲቀሳቀስ በ ትእዛዝ መስኮት

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
am: ይህን ፎልደር ኮፒ እንዲደረግ እና እንዲለጠፍ ማዘጋጃ በ ትእዛዝ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
am: በ ቅድሚያ የ ተመረጠውን ፋይል ማንቀሳቀሻ ወይንም ኮፒ ማድረጊያ በ መቁረጫ ወይንም በ ኮፒ ትእዛዝ ወደ እዚህ ፎልደር ውስጥ

en: Move this folder to the Trash
am: ይህን ፎልደር ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: Delete this folder, without moving to the Trash
am: ይህን ፎልደር ማጥፊያ: ወደ ቆሻሻ ሳይንቀሳቀስ

en: Mount the volume associated with this folder
am: መጠን መጫኛ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: Unmount the volume associated with this folder
am: መጠን ማውረጃ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: Eject the volume associated with this folder
am: መጠን ማውጫ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: Format the volume associated with this folder
am: የ መጠን አቀራረብ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: Start the volume associated with this folder
am: መጠን ማስጀመሪያ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: Stop the volume associated with this folder
am: መጠን ማስቆሚያ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: View or modify the properties of this folder
am: መጠን መመልከቻ ወይንም ማሻሻያ የ ተዛመደውን ከዚህ ፎልደር ጋር

en: _Other pane
am: _ሌሎች ክፍሎች

en: Copy the current selection to the other pane in the window
am: የ አሁኑን ምርጫ ኮፒ ማድረጊያ ወደ ሌላ ክፍል በ መስኮት ውስጥ

en: Move the current selection to the other pane in the window
am: የ አሁኑን ምርጫ ማንቀሳቀሻ ወደ ሌላ ክፍል በ መስኮት ውስጥ

en: Copy the current selection to the home folder
am: አሁን የተመረጠውን ኮፒ ማድረጊያ ወደ ቤት ፎልደር ውስጥ

en: Move the current selection to the home folder
am: አሁን የተመረጠውን ወደ ቤት ፎልደር ውስጥ ማንቀሳቀሻ

en: Copy the current selection to the desktop
am: የ አሁኑን ምርጫ ኮፒ ማድረጊያ ወደ ዴስክቶፕ ውስጥ

en: Move the current selection to the desktop
am: የ አሁኑን ምርጫ ኮፒ ማንቀሳቀሻ ወደ ዴስክቶፕ ውስጥ

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
am: ማስኬጃ ወይንም ማስተዳደሪያ ጽሁፍ በ %s

en: _Scripts
am: _ጽሁፎች

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
am: የ ተከፈተውን ፎልደር ከ ቆሻሻ ውስጥ ማንቀሳቀሻ ወደ "%s"

en: Start the selected drive
am: የተመረጠውን አካል ማስጀመሪያ

en: Connect to the selected drive
am: ወደ ተመረጠው አካል መገናኛ

en: _Start Multi-disk Drive
am: በርካታ የ ዲስክ አካል _ማስጀመሪያ

en: Start the selected multi-disk drive
am: የ ተመረጠውን በርካታ-ዲስክ አካል ማስጀመሪያ

en: U_nlock Drive
am: አካሉን መ_ክፈቻ

en: Unlock the selected drive
am: የ ተመረጠውን አካል መክፈቻ

en: Stop the selected drive
am: የ ተመረጠውን አካል ማስቆሚያ

en: Safely remove the selected drive
am: በ ጥንቃቄ የ ተመረጠውን አካል ማስወገጃ

en: _Disconnect
am: _መለያያ

en: Disconnect the selected drive
am: የ ተመረጠውን አካል መለያያ

en: _Stop Multi-disk Drive
am: የ በርካታ-ዲስክ አካል ማስቆሚያ

en: Stop the selected multi-disk drive
am: የ ተመረጠውን በርካታ-ዲስክ አካል ማስቆሚያ

en: Lock the selected drive
am: የ ተመረጠውን አካል መቆለፊያ

en: Start the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል ማስጀመሪያ

en: Connect to the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል መገናኛ

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን በርካታ-አካል ማስጀመሪያ

en: Unlock the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል መክፈቻ

en: _Stop the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል _ማስቆሚያ

en: Safely remove the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል በ ጥንቃቄ ማስወገጃ

en: Disconnect the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል መለያያ

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን በርካታ-አካል ማስቆሚያ

en: Lock the drive associated with the open folder
am: ከ ተከፈተ ፎልደር ጋር የ ተዛመደውን አካል መቆለፊያ

en: Browse in New _Window
am: በአዲስ _መስኮት መቃኛ

en: Browse in New _Tab
am: በ አዲስ _Tab ውስጥ መፈለጊያ

en: _Delete Permanently
am: በቋሚነት ማጥፊያ

en: Delete the open folder permanently
am: የ ተከፈተውን ፎልደር በ ቋሚነት ማጥፊያ

en: Move the open folder to the Trash
am: የ ተከፈተውን ፎልደር ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: _Open With %s
am: _መክፈቻ በ %s

en: Delete all selected items permanently
am: የተመረጠውን እቃ በቋሚነት ማጥፊያ

en: View or modify the properties of the open folder
am: የ ተፈተውን ፎልደር ባህሪ መመልከቻ ወይንም ማሻሻያ

en: Download location?
am: የማውረጃው አካባቢ የት ነው?

en: You can download it or make a link to it.
am: እርስዎ ማውረድ ይችላሉ ወይንም አገናኝ ይፍጠሩለት

en: Make a _Link
am: _አገናኝ መፍጠሪያ

en: _Download
am: _የወረደ

en: Drag and drop is not supported.
am: መጎተቻ እና መጣያ የ ተደገፈ አይደለም

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
am: መጎተት እና መጣል የሚደገፈው ለ አካባቢ ፋይል ስርአት ብቻ ነው

en: An invalid drag type was used.
am: ዋጋ የ ሌለው መጎተቻ አይነት ተጠቅመዋል

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
am: የ ተጣለ ጽሁፍ.txt

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
am: የ ተጣለ ዳታ

en: Undo
am: መተው

en: Redo
am: እንደገና መስሪያ

en: Comment
am: አስተያየት

en: Command
am: ትእዛዝ

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
am: እርስዎ በቂ ፍቃድ የለዎትም ለ መመልከት እነዚህን ይዞታዎች በ "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
am: "%s" ማግኘት አልተቻለም ምናልባት በ ቅርብ ጠፍቶ ይሆናል

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
am: አዝናለሁ: ይዞታዎችን ማሳየት አልተቻለም ለ "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
am: የ ፎልደሩን ይዞታ ማሳየት አልተቻለም

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
am: ይህን ስም "%s" ለ ሌላ ፎልደር ቀደም ብለው ተጠቅመውበታል: እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
am: ምንም ነገር "%s" በዚህ ፎልደር ውስጥ የለም: ምናልባት ወደ ሌላ ቦታ ተዘዋውሯል ወይንም ጠፍቷል?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
am: እርስዎ እንደገና ለ መሰየም በቂ ፍቃድ የለዎትም "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
am: ይህ ስም "%s" ዋጋ ያለው አይደለም ምክንያቱም ባህሪዎች ይዟል "/". እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
am: ይህ ስም "%s" ዋጋ ያለው አይደለም እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
am: አዝናለሁ እንደገና መሰየም አልተቻለም "%s" ወደ "%s": %s

en: The item could not be renamed.
am: አካሉን እንደገና መሰየም አልተቻለም

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
am: እርስዎ ቡድን ለ መቀየር በቂ ፍቃድ የለዎትም በ "%s".

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
am: አዝናለሁ ቡድኑን መቀየር አልተቻለም ወደ "%s": %s

en: The group could not be changed.
am: ቡድኑን መቀየር አልተቻለም

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
am: አዝናለሁ ባለቤቱን መቀየር አልተቻለም ወደ "%s": %s

en: The owner could not be changed.
am: ባለቤቱን መቀየር አይቻልም

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
am: አዝናለሁ ፍቃዱን መቀየር አይቻልም የ "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
am: ይህን ፍቃድ መቀየር አይቻልም

en: Renaming "%s" to "%s".
am: እንደገና መሰየሚያ "%s" ወደ "%s".

en: by _Name
am: በ _ስም

en: Keep icons sorted by name in rows
am: ምልክቶችን መለያ በ ስም በ ረድፍ ውስጥ

en: by _Size
am: በ _መጠን

en: Keep icons sorted by size in rows
am: ምልክቶችን መለያ በረድፎች ውስጥ በመጠናቸው

en: by _Type
am: በ _አይነት

en: Keep icons sorted by type in rows
am: ምልክቶችን መለያ በ አይነት በ ረድፎች ውስጥ

en: by Modification _Date
am: በ ተሻሻለበት _ቀን

en: Keep icons sorted by modification date in rows
am: ምልክቶችን መለያ በ ተሻሻሉበት ቀን በ ረድፍ ውስጥ

en: by _Emblems
am: በ አርማዎች

en: Keep icons sorted by emblems in rows
am: ምልክቶችን መለያ በ አርማ በ ረድፍ ውስጥ

en: by T_rash Time
am: ወደ ቆ_ሻሻ በ ተላከበት ጊዜ

en: Keep icons sorted by trash time in rows
am: ምልክቶችን መለያ ወደ ቆ_ሻሻ በ ተላከበት ጊዜ በ ረድፎች ውስጥ

en: _Organize Desktop by Name
am: ዴስክቶፕ በ ስም _ማደራጃ

en: Arran_ge Items
am: እቃዎችን ማዘ_ጋጃ

en: Resize Icon...
am: ምልክት እንደገና መመጠኛ...

en: Make the selected icon resizable
am: የ ተመረጡትን ምልክቶች እንደገና እንዲመጠኑ ማድረጊያ

en: Restore Icons' Original Si_zes
am: ምልክቶችን እንደ ነበር መመለሻ ወደ ዋናው መጠ_ናቸው

en: Restore each selected icon to its original size
am: የተመረጠውን ምልክት ወደ ዋናው መጠን እንደነበር መመለሻ

en: _Organize by Name
am: በ ስም _ማደራጃ

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
am: ምልክቶችን ቦታ መቀየሪያ በ መስኮቱ ልክ እና እንዳይደረብ ማስወገጃ

en: Compact _Layout
am: በትንንሽ _እቅድ

en: Toggle using a tighter layout scheme
am: መቀያየሪያ የ ጠበቀ እቅድ ገጽታ በ መጠቀም

en: Re_versed Order
am: በ _ተቃራኒ ቅደም ተከተል ደንብ

en: Display icons in the opposite order
am: ምልክቶች በ ተቃራኒ ቅደም ተከተል ማሳያ

en: _Keep Aligned
am: እንደ ተሰለፈ _መጠበቂያ

en: Keep icons lined up on a grid
am: ምልክቶች በ መጋጠሚያ ላይ በ መስመር ማቆያ

en: _Manually
am: በ _እጅ የሚሰራ

en: Leave icons wherever they are dropped
am: ምልክቶቹ በተጣሉበት ቦታ መተው

en: By _Name
am: በ _ስም

en: By _Size
am: በ _መጠን

en: By _Type
am: በ _አይነት

en: By Modification _Date
am: በ ተሻሻለበት ቀን

en: By _Emblems
am: በ _አርማዎች

en: By T_rash Time
am: ወደ ቆ_ሻሻ በ ተላከበት ጊዜ

en: Restore Icon's Original Si_ze
am: ምልክቶቹን ወደ ዋናው መጠን እንደነበር መመለሻ

en: pointing at "%s"
am: መጠቆሚያ በ "%s"

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
am: _ምልክቶች

en: The icon view encountered an error.
am: የ ምልክት መመልከቻ ስህተት አጋጥሞታል

en: The icon view encountered an error while starting up.
am: የ ምልክት መመልከቻ በሚጀምር ጊዜ ስህተት አጋጥሞታል

en: Display this location with the icon view.
am: ይህን አካባቢ በ ምልክት መመልከቻ ውስጥ ማሳያ

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
am: _ትንንሽ

en: The compact view encountered an error.
am: አነስተኛ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

en: The compact view encountered an error while starting up.
am: አነስተኛ መመልከቻ በሚጀምር ጊዜ ስህተት ገጥሞታል

en: Display this location with the compact view.
am: አካባቢውን በ ትንሽ መመልከቻ ማሳያ

en: (Empty)
am: (ባዶ)

en: %s Visible Columns
am: %s የሚታዩ አምዶች

en: Choose the order of information to appear in this folder:
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ የ መረጃውን ቅደም ተከተል ይምረጡ

en: Visible _Columns...
am: የሚታዩ _አምዶች...

en: Select the columns visible in this folder
am: ይምረጡ በዚህ ፎልደር ውስጥ የሚታዩትን አምዶች

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
am: _ዝርዝር

en: The list view encountered an error.
am: የ ዝርዝር መመልከቻ  ስህተት አጋጥሞታል

en: The list view encountered an error while starting up.
am: የ ዝርዝር መመልከቻ በሚጀምር ጊዜ ስህተት አጋጥሞታል

en: Display this location with the list view.
am: ይህን አካባቢ በ ዝርዝር መመልከቻ ውስጥ ማሳያ

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
am: እርስዎ መመደብ አይችሉም ከ አንድ በላይ የ ምልክት ማስተካከያ

en: Properties
am: ባህሪዎች

en: %s Properties
am: %s ምርጫዎች

en: Cancel Group Change?
am: የቡድኑን ለውጥ ልሰርዘው?

en: Cancel Owner Change?
am: ባለቤቱ የ ቀየረውን ልሰርዘው?

en: nothing
am: ምንም

en: unreadable
am: የማይነበብ

en: (some contents unreadable)
am: (አንዳንድ ይዛታዎች አይነበቡም)

en: Contents:
am: ይዞታዎች

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
am: የተጠቀሙት

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
am: ነፃ

en: Total capacity:
am: ጠቅላላ መጠን:

en: Filesystem type:
am: የፋይል ስርአት አይነት:

en: Basic
am: መሰረታዊ

en: Link target:
am: ኢላማ አገናኝ:

en: Volume:
am: መጠን:

en: Accessed:
am: መድረሻ:

en: Modified:
am: የተሻሻለው:

en: Created:
am: የተፈጠረው:

en: Free space:
am: ነፃ ቦታ:

en: _Read
am: _ማንበቢያ

en: _Write
am: _መጻፊያ

en: E_xecute
am: መ_ፈጸሚያ

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
am: አይ

en: list
am: ዝርዝር

en: read
am: ማንበቢያ

en: create/delete
am: መፍጠሪያ/ማጥፊያ

en: write
am: መጻፊያ

en: access
am: መድረሻ

en: Access:
am: መድረሻ:

en: Folder access:
am: ፎልደር ጋር መድረሻ:

en: File access:
am: ፋይል ጋር መድረሻ:

en: List files only
am: የፋይሎች ዝርዝር ብቻ

en: Access files
am: ፋይሎች ጋር መድረሻ

en: Create and delete files
am: ፋይሎች መፍጠሪያ እና ማጥፊያ

en: Read-only
am: ለማንበብ-ብቻ

en: Read and write
am: ለማንበብ እና ለመጻፊያ

en: Special flags:
am: የ ተለየ ባንዲራ:

en: Set _user ID
am: የ ተጠቃሚ መለያ ማሰናጃ

en: Set gro_up ID
am: የ ቡድን መለያ ማሰናጃ

en: _Sticky
am: _ተጣባቂ

en: _Owner:
am: _ባለቤት

en: Owner:
am: ባለቤት:

en: _Group:
am: _ቡድን:

en: Group:
am: ቡድን:

en: Others
am: ሌሎች

en: Execute:
am: መፈጸሚያ

en: Allow _executing file as program
am: ፋይል እንደ ፕሮግራም _መፈጸም ማስቻያ

en: Others:
am: ሌሎች:

en: Folder Permissions:
am: የፎልደር ፍቃዶች:

en: File Permissions:
am: የፋይል ፍቃዶች:

en: Text view:
am: ጽሁፍ መመልከቻ:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
am: እርስዎ ባለቤት አይደሉም: ስለዚህ ይህን ለ መቀየር በቂ ፍቃድ የለዎትም

en: SELinux context:
am: SELinux ይዞታ:

en: Last changed:
am: መጨረሻ የተቀየረው:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
am: ለ ተከበቡት ፋይሎች ፍቃድ መፈጸሚያ

en: The permissions of "%s" could not be determined.
am: ይህን ፍቃድ "%s" መወሰን አልተቻለም

en: The permissions of the selected file could not be determined.
am: የ ተመረጠውን ፋይል ፍቃድ መወሰን አልተቻለም

en: Creating Properties window.
am: የ ባህሪዎች መስኮት በ መፍጠር ላይ

en: Select Custom Icon
am: የ ምልክት ማስተካከያ ይምረጡ

en: Tree
am: ዛፍ

en: Show Tree
am: ዛፍ ማሳያ
