caja 1.25.3 - en to cmn translation catalogue (1337 entries)

en: _Patterns
cmn: 胚騰(_P)

en: Drag a pattern tile to an object to change it
cmn: 將胚騰拖曳到物件上可以改變物件的胚騰

en: Blue Ridge
cmn: 藍色橫紋

en: Blue Rough
cmn: 藍色糙面

en: Blue Type
cmn: 藍色字母

en: Brushed Metal
cmn: 金屬刷痕

en: Burlap
cmn: 粗麻布

en: Camouflage
cmn: 迷彩

en: Chalk
cmn: 粉筆

en: Cork
cmn: 軟木塞

en: Countertop
cmn: 料理檯面

en: Dots
cmn: 斑點

en: Fibers
cmn: 纖維

en: Fleur De Lis
cmn: 童軍徽號

en: Floral
cmn: 花卉

en: Fossil
cmn: 化石紋

en: Green Weave
cmn: 綠色布紋

en: Ice
cmn: 冰紋

en: Manila Paper
cmn: 馬尼拉紙

en: Moss Ridge
cmn: 青苔色橫紋

en: Numbers
cmn: 數字

en: Ocean Strips
cmn: 海藍色橫紋

en: Purple Marble
cmn: 紫大理石紋

en: Ridged Paper
cmn: 橫紋紙

en: Rough Paper
cmn: 粗紙質

en: Sky Ridge
cmn: 天藍色橫紋

en: Snow Ridge
cmn: 雪白橫紋

en: Stucco
cmn: 灰泥質地

en: Terracotta
cmn: 赤土

en: Wavy White
cmn: 白波浪紋

en: C_olors
cmn: 顏色(_O)

en: Drag a color to an object to change it to that color
cmn: 將顏色拖曳到物件上可以改變物件的顏色

en: Mango
cmn: 芒果黃

en: Orange
cmn: 橙色

en: Tangerine
cmn: 橘紅

en: Grapefruit
cmn: 西柚紅

en: Ruby
cmn: 紅寶石

en: Pale Blue
cmn: 淺藍

en: Sky
cmn: 天藍

en: Danube
cmn: 多瑙河藍

en: Indigo
cmn: 靛藍

en: Violet
cmn: 淺紫

en: Sea Foam
cmn: 海泡綠

en: Leaf
cmn: 青綠

en: Deep Teal
cmn: 深藍綠色

en: Dark Cork
cmn: 深色軟木塞

en: Mud
cmn: 泥褐色

en: Fire Engine
cmn: 火紅

en: Envy
cmn: 森林

en: Azul
cmn: 純藍

en: Lemon
cmn: 檸檬黃

en: Bubble Gum
cmn: 紫色吹波膠

en: White
cmn: 純白

en: Apparition
cmn: 幽靈

en: Silver
cmn: 銀色

en: Concrete
cmn: 混凝土

en: Shale
cmn: 頁岩

en: Granite
cmn: 花崗岩

en: Eclipse
cmn: 日蝕

en: Charcoal
cmn: 煤炭

en: Onyx
cmn: 黑瑪瑙

en: Black
cmn: 純黑

en: _Emblems
cmn: 圖章(_E)

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
cmn: 將圖章拖曳到物件上可以將它加入物件裡

en: Erase
cmn: 移除圖章

en: Autorun Prompt
cmn: 自動執行提示

en: File Browser
cmn: 檔案瀏覽器

en: Browse the file system with the file manager
cmn: 使用檔案總管瀏覽檔案系統

en: Computer
cmn: 電腦

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
cmn: 從本電腦瀏覽所有本機及遠端磁碟及資料夾

en: File Manager
cmn: 檔案管理程式

en: File Management
cmn: 檔案管理

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
cmn: 改變檔案管理員視窗的行為與外觀

en: Open Folder
cmn: 開啟資料夾

en: Home Folder
cmn: 家目錄

en: Open your personal folder
cmn: 開啟您的個人資料夾

en: Saved search
cmn: 已儲存搜尋

en: Network
cmn: 網路

en: Browse bookmarked and local network locations
cmn: 瀏覽已記錄及本地網路的位置

en: The text of the label.
cmn: 標籤中的文字。

en: Justification
cmn: 對齊方式

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
cmn: 文字在標籤中排列時的對齊方式。它不會影響標籤元件本身在空位內排列的位置。該方面的資料請參考 GtkMisc::xalign。

en: Line wrap
cmn: 換列

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
cmn: 如選用本選項，當字句太長時會自動換列。

en: Cursor Position
cmn: 游標位置

en: The current position of the insertion cursor in chars.
cmn: 游標目前的位置，以字元表示。

en: Selection Bound
cmn: 選擇範圍

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
cmn: 從游標位置至選擇區域末端之間的字元數目。

en: Cu_t
cmn: 剪下(_T)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: Select All
cmn: 全部選取

en: Show more _details
cmn: 顯示更多訊息(_D)

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: _Revert
cmn: 還原(_R)

en: You can stop this operation by clicking cancel.
cmn: 您可以按下取消來停止這次操作。

en:  (invalid Unicode)
cmn: （無效的萬國碼）

en: No applications found
cmn: 找不到應用程式

en: Ask what to do
cmn: 詢問要做什麼

en: Do Nothing
cmn: 不做任何事

en: Open %s
cmn: 開啟 %s

en: Open with other Application...
cmn: 以其他程式開啟…

en: You have just inserted an Audio CD.
cmn: 您剛剛放入了音樂 CD。

en: You have just inserted an Audio DVD.
cmn: 您剛剛放入了音樂 DVD。

en: You have just inserted a Video DVD.
cmn: 您剛剛放入了影片 DVD。

en: You have just inserted a Video CD.
cmn: 您剛剛放入了影片 CD。

en: You have just inserted a Super Video CD.
cmn: 您剛剛放入了 SVCD。

en: You have just inserted a blank CD.
cmn: 您剛剛放入了空白 CD。

en: You have just inserted a blank DVD.
cmn: 您剛剛放入了空白 DVD。

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
cmn: 您剛剛放入了空白藍光碟片。

en: You have just inserted a blank HD DVD.
cmn: 您剛剛放入了空白 HD DVD。

en: You have just inserted a Photo CD.
cmn: 您剛剛放入了相片 CD。

en: You have just inserted a Picture CD.
cmn: 您剛剛放入了照片 CD。

en: You have just inserted a medium with digital photos.
cmn: 您剛剛放入了內含數位相片的媒體。

en: You have just inserted a digital audio player.
cmn: 您剛剛連接了數位音樂播放機。

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
cmn: 您剛剛放入了內含自動執行程式的媒體。

en: You have just inserted a medium.
cmn: 您剛剛放入了媒體。

en: Choose what application to launch.
cmn: 選擇要執行的應用程式。

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
cmn: 選擇要如何開啟「%s」以及未來其他類型為「%s」的類型是否同樣執行這個動作。

en: _Always perform this action
cmn: 永遠執行這個動作(_A)

en: _Eject
cmn: 退出(_E)

en: _Unmount
cmn: 卸載(_U)

en: Cut the selected text to the clipboard
cmn: 將選定的文字剪貼至剪貼簿

en: Copy the selected text to the clipboard
cmn: 將選取的文字拷貝至剪貼簿

en: Paste the text stored on the clipboard
cmn: 貼上存於剪貼簿內的文字

en: Select _All
cmn: 全部選取(_A)

en: Select all the text in a text field
cmn: 選取在文字欄位中的所有文字

en: Move _Up
cmn: 上移(_U)

en: Move Dow_n
cmn: 移下(_N)

en: Use De_fault
cmn: 使用預設值(_F)

en: The name and icon of the file.
cmn: 檔案的名稱和圖示。

en: The size of the file.
cmn: 檔案的大小。

en: Type
cmn: 類型

en: The type of the file.
cmn: 檔案的類型。

en: Date Modified
cmn: 修改日期

en: The date the file was modified.
cmn: 最後修改該檔案的日期。

en: Date Accessed
cmn: 最後存取日期

en: The date the file was accessed.
cmn: 最後存取該檔案的日期。

en: Owner
cmn: 擁有者

en: The owner of the file.
cmn: 檔案的擁有者。

en: Group
cmn: 群組

en: The group of the file.
cmn: 檔案所屬的群組。

en: Permissions
cmn: 權限

en: The permissions of the file.
cmn: 檔案的權限。

en: Octal Permissions
cmn: 8 進位權限

en: The permissions of the file, in octal notation.
cmn: 以 8 進位數字表示的檔案權限。

en: MIME Type
cmn: MIME 類型

en: The mime type of the file.
cmn: 檔案的 mime 類型。

en: SELinux Context
cmn: SELinux 安全性內容

en: The SELinux security context of the file.
cmn: 檔案的 SELinux 安全性內容。

en: Location
cmn: 位置

en: The location of the file.
cmn: 檔案的位置。

en: Extension
cmn: 延伸

en: Trashed On
cmn: 放進回收筒於

en: Date when file was moved to the Trash
cmn: 檔案被移至回收筒的日期

en: Original Location
cmn: 原始位置

en: Original location of file before moved to the Trash
cmn: 檔案移到回收筒之前的原始位置

en: Reset
cmn: 重設

en: on the desktop
cmn: 在桌面上

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
cmn: %.0s 個人資料夾

en: Network Servers
cmn: 網路伺服器

en: Trash
cmn: 回收筒

en: _Move Here
cmn: 移至此(_M)

en: _Copy Here
cmn: 拷貝至此(_C)

en: _Link Here
cmn: 鏈結至此(_L)

en: Set as _Background
cmn: 設為背景(_B)

en: Cancel
cmn: 取消

en: Set as background for _all folders
cmn: 設定為所有資料夾的背景圖案(_A)

en: Set as background for _this folder
cmn: 設定為本資料夾的背景圖案(_T)

en: The emblem cannot be installed.
cmn: 無法安裝圖章。

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
cmn: 抱歉，新的圖章的名稱不可以是空白字串。

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
cmn: 抱歉，圖章的名稱只可包括字母、空格及數字。

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
cmn: 抱歉，名為「%s」的圖章已經存在。

en: Please choose a different emblem name.
cmn: 請使用另外一個圖章的名稱。

en: Sorry, unable to save custom emblem.
cmn: 抱歉，無法儲存自選圖章。

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
cmn: 抱歉，無法儲存自選圖章的名稱。

en: This file cannot be mounted
cmn: 這個檔案無法被掛載

en: This file cannot be unmounted
cmn: 這個檔案無法被掛載

en: This file cannot be ejected
cmn: 這個檔案無法被退出

en: This file cannot be started
cmn: 這個檔案無法開啟

en: This file cannot be stopped
cmn: 這個檔案無法關閉

en: Slashes are not allowed in filenames
cmn: 檔案名稱中不能使用斜線( / )

en: File not found
cmn: 找不到檔案

en: Toplevel files cannot be renamed
cmn: 頂端層級檔案無法更改名稱

en: Unable to rename desktop icon
cmn: 無法重新命名桌面圖示

en: Unable to rename desktop file
cmn: 無法重新命名桌面檔案

en: today at 00:00:00 PM
cmn: 今天凌晨 00:00:00

en: today at %-I:%M:%S %p
cmn: 今天 %p %-I:%M:%S

en: today at 00:00 PM
cmn: 今天凌晨 00:00

en: today at %-I:%M %p
cmn: 今天 %p %-I:%M

en: today, 00:00 PM
cmn: 今天凌晨 00:00

en: today, %-I:%M %p
cmn: 今天 %p %-I:%M

en: today
cmn: 今天

en: yesterday at 00:00:00 PM
cmn: 昨天凌晨 00:00:00

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
cmn: 昨天 %p %-I:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
cmn: 昨天凌晨 00:00

en: yesterday at %-I:%M %p
cmn: 昨天 %p %-I:%M

en: yesterday, 00:00 PM
cmn: 昨天凌晨 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
cmn: 昨天 %p %-I:%M

en: yesterday
cmn: 昨天

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
cmn: 0000 年 00 月 00 日(週三) 下午 00 時 00 分 00 秒

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日(%A) %p %-I 時 %M 分 %S 秒

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
cmn: 0000 年 00 月 00 日(一) 下午 00:00:00

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日(%a) %p %-I:%M:%S

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
cmn: 0000 年 00 月 00 日(週一) 下午 00:00

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日(%a) %p %-I:%M

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
cmn: 0000 年 00 月 00 日下午 00:00

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日 %p %-I:%M

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
cmn: 0000 年 00 月 00 日下午 00:00

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日 %p %-I:%M

en: 00/00/00, 00:00 PM
cmn: 00-00-00 下午 00:00

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
cmn: %y-%m-%-d %p %-I:%M

en: 00/00/00
cmn: 00-00-00

en: %m/%d/%y
cmn: %y-%m-%d

en: Not allowed to set permissions
cmn: 不允許設定權限

en: Not allowed to set owner
cmn: 不允許設定擁有者

en: Specified owner '%s' doesn't exist
cmn: 指定的擁有者「%s」不存在

en: Not allowed to set group
cmn: 不允許設定群組

en: Specified group '%s' doesn't exist
cmn: 指定的群組「%s」不存在

en: %s (%s bytes)
cmn: %s (%s 位元組)

en: ? items
cmn: ？ 個項目

en: ? bytes
cmn: ？ 個位元組

en: unknown type
cmn: 類型不詳

en: unknown MIME type
cmn: MIME 類型不詳

en: unknown
cmn: 不明

en: program
cmn: 程式

en: link
cmn: 鏈結

en: Link to %s
cmn: 鏈結至 %s

en: link (broken)
cmn: 鏈結（目標不存在）

en: Merge folder "%s"?
cmn: 合併資料夾「%s」？

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
cmn: 合併功能會在替換該資料夾中內任何與被移動檔案發生衝突的檔案前先要求確認。

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的較舊資料夾已經存在於「%s」中。

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的較新資料夾已經存在於「%s」中。

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的另一個資料夾已經存在於「%s」中。

en: Replacing it will remove all files in the folder.
cmn: 取代它將會移除該資料夾中所有的檔案。

en: Replace folder "%s"?
cmn: 取代資料夾「%s」？

en: A folder with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的資料夾已經存在於「%s」中。

en: Replace file "%s"?
cmn: 取代檔案「%s」？

en: Replacing it will overwrite its content.
cmn: 取代它將會覆蓋其內容。

en: An older file with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的較舊檔案已經存在於「%s」中。

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的較新檔案已經存在於「%s」中。

en: Another file with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的另一個檔案已經存在於「%s」中。

en: Original file
cmn: 原始檔案

en: Size:
cmn: 大小：

en: Type:
cmn: 類型：

en: Last modified:
cmn: 修改日期：

en: Replace with
cmn: 取代為

en: Merge
cmn: 合併

en: Differences...
cmn: 差異…

en: _Skip
cmn: 跳過(_S)

en: Re_name
cmn: 重新命名(_N)

en: Replace
cmn: 取代

en: File conflict
cmn: 檔案發生衝突

en: S_kip All
cmn: 略過全部(_K)

en: _Retry
cmn: 重試(_R)

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: Delete _All
cmn: 全部刪除(_A)

en: Replace _All
cmn: 全部取代(_A)

en: Merge _All
cmn: 全部合併(_A)

en: Copy _Anyway
cmn: 強制拷貝(_A)

en: Another link to %s
cmn: 另一個鏈結至 %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
cmn: 第 %'d 個連至 %s 的鏈結

en: %'dnd link to %s
cmn: 第 %'d 個連至 %s 的鏈結

en: %'drd link to %s
cmn: 第 %'d 個連至 %s 的鏈結

en: %'dth link to %s
cmn: 第 %'d 個連至 %s 的鏈結

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
cmn:  (副本)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
cmn:  (另一個副本)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
cmn: 個副本)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
cmn: 個副本)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
cmn: 個副本)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
cmn: 個副本)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
cmn: %s (副本)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
cmn: %s (另一個副本)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
cmn: %s (第 %'d 個副本)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
cmn: %s (第 %'d 個副本)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
cmn: %s (第 %'d 個副本)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
cmn: %s (第 %'d 個副本)%s

note: Translators: opening parentheses of the "th copy)" string
en:  (%'d
cmn:  (第 %'d 個

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
cmn: 確定要將「%B」從回收筒中永久刪除嗎？

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
cmn: 如果直接刪除本項目，它會無法還原。

en: Empty all items from Trash?
cmn: 要清除回收筒中所有的項目？

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
cmn: 回收筒中所有的項目會永遠刪除。

en: Empty _Trash
cmn: 清理回收筒(_T)

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
cmn: 確定要將「%B」永久地刪除嗎？

en: Move to _Trash
cmn: 移至回收筒(_T)

en: Deleting files
cmn: 正在刪除檔案

en: Error while deleting.
cmn: 刪除時發生錯誤。

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
cmn: 無法刪除資料夾「%B」中的檔案，因為您沒有權限讀取它們。

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
cmn: 在取得資料夾「%s」中檔案的相關資訊時發生錯誤。

en: _Skip files
cmn: 略過檔案(_S)

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
cmn: 無法刪除資料夾「%B」，因為您沒有權限讀取它。

en: There was an error reading the folder "%B".
cmn: 讀取資料夾「%B」時發生錯誤。

en: Could not remove the folder %B.
cmn: 無法移除資料夾 %B。

en: There was an error deleting %B.
cmn: 刪除 %B 時發生錯誤。

en: Moving files to trash
cmn: 將檔案丟進回收筒

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
cmn: 不能將檔案移到回收筒。要立刻刪除嗎？

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
cmn: 檔案「%B」不能移至回收筒。

en: Trashing Files
cmn: 正將檔案移至回收筒

en: Deleting Files
cmn: 正在刪除檔案

en: Unable to eject %V
cmn: 無法退出 %V

en: Unable to unmount %V
cmn: 無法卸載 %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
cmn: 卸載前是否要清空回收筒？

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
cmn: 要恢復此裝置的空間，必須清空回收筒。所有在回收筒的東面將會永久地刪除。

en: Do _not Empty Trash
cmn: 不要清空回收筒(_N)

en: Unable to mount %s
cmn: 無法掛載 %s

en: Error while copying.
cmn: 拷貝時發生錯誤。

en: Error while moving.
cmn: 移動時發生錯誤。

en: Error while moving files to trash.
cmn: 移動檔案至回收筒時發生錯誤。

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
cmn: 無法處理資料夾「%B」中的檔案，因為您沒有權限讀取它們。

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
cmn: 無法處理資料夾「%B」，因為您沒有權限讀取它。

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
cmn: 無法處理檔案「%B」，因為您沒有權限讀取它。

en: There was an error getting information about "%B".
cmn: 取得關於「%B」的資訊時發生錯誤。

en: Error while copying to "%B".
cmn: 拷貝至「%B」時發生錯誤。

en: You do not have permissions to access the destination folder.
cmn: 您沒有存取目的端資料夾的權限。

en: There was an error getting information about the destination.
cmn: 取得關於目的地的資訊時發生錯誤。

en: The destination is not a folder.
cmn: 該目的地並非資料夾。

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
cmn: 目的地空間不足。請試著移除檔案以挪出空間。

en: There is %S available, but %S is required.
cmn: 這裡有 %S，但需要 %S。

en: The destination is read-only.
cmn: 目的地的磁碟是唯讀的。

en: Moving "%B" to "%B"
cmn: 正將「%B」移動到「%B」。

en: Copying "%B" to "%B"
cmn: 正將「%B」拷貝到「%B」。

en: Duplicating "%B"
cmn: 正在複製「%B」

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
cmn: %S / %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
cmn: 無法拷貝資料夾「%B」，因為您沒有權限在目的地建立它。

en: There was an error creating the folder "%B".
cmn: 建立資料夾「%B」時發生錯誤。

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
cmn: 無法拷貝資料夾「%B」中的檔案，因為您沒有權限讀取它們。

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
cmn: 無法拷貝資料夾「%B」，因為您沒有權限讀取它。

en: Error while moving "%B".
cmn: 移動「%B」時發生錯誤。

en: Could not remove the source folder.
cmn: 無法移除來源資料夾。

en: Error while copying "%B".
cmn: 拷貝「%B」時發生錯誤。

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
cmn: 無法自既存的資料夾 %F 移除檔案。

en: Could not remove the already existing file %F.
cmn: 無法移除既存的檔案 %F。

en: You cannot move a folder into itself.
cmn: 不可將資料夾移至資料夾本身之內。

en: You cannot copy a folder into itself.
cmn: 不可將資料夾拷貝至資料夾本身之內。

en: The destination folder is inside the source folder.
cmn: 目的地資料夾在原始資料夾內。

en: You cannot move a file over itself.
cmn: 不可將檔案拷貝至同一位置之上。

en: You cannot copy a file over itself.
cmn: 不可將檔案拷貝至同一位置之上。

en: The source file would be overwritten by the destination.
cmn: 來源檔案會被目的端覆蓋。

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
cmn: 無法移除既存與 %F 中的檔案同名的檔案。

en: There was an error copying the file into %F.
cmn: 拷貝檔案到 %F 時發生錯誤。

en: Copying Files
cmn: 正在拷貝檔案

en: Preparing to Move to "%B"
cmn: 準備移動至「%B」

en: There was an error moving the file into %F.
cmn: 移動檔案到 %F 時發生錯誤。

en: Moving Files
cmn: 正在移動檔案

en: Creating links in "%B"
cmn: 正在「%B」中建立鏈結

en: Error while creating link to %B.
cmn: 建立鏈結 「%B」 時發生錯誤。

en: Symbolic links only supported for local files
cmn: 符號鏈結只支援本地端檔案

en: The target doesn't support symbolic links.
cmn: 目標不支援符號鏈結。

en: There was an error creating the symlink in %F.
cmn: 在 %F 建立符號鏈結時發生錯誤。

en: Setting permissions
cmn: 設定權限

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
cmn: 未命名資料夾

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
cmn: 新檔案

en: Error while creating directory %B.
cmn: 建立目錄 %B 時發生錯誤。

en: Error while creating file %B.
cmn: 建立檔案 %B 時發生錯誤。

en: There was an error creating the directory in %F.
cmn: 在 %F 中建立目錄時發生錯誤。

en: Emptying Trash
cmn: 正在清理回收筒

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
cmn: 無法標記啟動圖示為受信任的（可執行的）

en: Could not determine original location of "%s"
cmn: 無法決定「%s」的原始位置

en: The item cannot be restored from trash
cmn: 此項目不能自回收筒還原。

en: The selection rectangle
cmn: 矩形選擇區域

en: The Link "%s" is Broken.
cmn: 鏈結「%s」已損壞。

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
cmn: 鏈結「%s」已損壞，將它丟進回收筒？

en: This link cannot be used, because it has no target.
cmn: 鏈結無法使用，因為它沒有任何目標位置。

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
cmn: 鏈結無法使用，因為它的目標位置「%s」不存在。

en: Mo_ve to Trash
cmn: 丟進回收筒(_V)

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
cmn: 要執行「%s」，還是顯示它的內容？

en: "%s" is an executable text file.
cmn: 「%s」是一個可執行的文字檔。

en: Run in _Terminal
cmn: 在終端機中執行(_T)

en: _Display
cmn: 顯示(_D)

en: _Run
cmn: 執行(_R)

en: Are you sure you want to open all files?
cmn: 確定要開啟所有檔案嗎？

en: Could not display "%s".
cmn: 無法顯示「%s」。

en: The file is of an unknown type
cmn: 該檔案是不明的類型

en: There is no application installed for %s files
cmn: 並未安裝用於 %s 檔案類型的應用程式

en: _Select Application
cmn: 選擇應用程式(_S)

en: There was an internal error trying to search for applications:
cmn: 嘗試搜尋應用程式時發生內部的錯誤：

en: Unable to search for application
cmn: 無法搜尋應用程式

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
cmn: 並未安裝用於 %s 檔案類型的應用程式。
    是否要搜尋可以開啟這個檔案的應用程式？

en: Untrusted application launcher
cmn: 未信任的啟動圖示

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
cmn: 應用程式啟動圖示「%s」尚未被標記為受信任。如果您不知道這個檔案的來源，啟動它可能是不安全的。

en: _Launch Anyway
cmn: 強制啟動(_L)

en: Mark as _Trusted
cmn: 標記成受信任的(_T)

en: Unable to mount location
cmn: 無法掛載位置

en: Unable to start location
cmn: 無法開啟位置

en: Opening "%s".
cmn: 正在開啟「%s」。

en: Could not set application as the default: %s
cmn: 無法將應用程式設為預設值：%s

en: Could not set as default application
cmn: 無法設定為預設的應用程式

en: Default
cmn: 預設值

en: Icon
cmn: 圖示

en: Could not remove application
cmn: 無法移除應用程式

en: _Add
cmn: 加入(_A)

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: No applications selected
cmn: 未選取應用程式

en: %s document
cmn: %s 文件

en: Unknown
cmn: 不明

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
cmn: 選擇用來開啟 %s 及其他檔案類型為「%s」的應用程式

en: Open all files of type "%s" with:
cmn: 以此開啟所有類型為「%s」的檔案：

en: Could not run application
cmn: 無法執行應用程式

en: Could not find '%s'
cmn: 找不到「%s」

en: Could not find application
cmn: 找不到應用程式

en: Could not add application to the application database: %s
cmn: 無法將程式加入應用程式資料庫：%s

en: Unknown error
cmn: 不明的錯誤

en: Could not add application
cmn: 無法加入應用程式

en: Select an Application
cmn: 選擇一個應用程式

en: Open With
cmn: 以此開啟

en: Select an application to view its description.
cmn: 選取應用程式後可以顯示有關該程式的說明。

en: _Use a custom command
cmn: 使用自訂指令(_U)

en: _Browse...
cmn: 瀏覽(_B)…

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
cmn: 以此開啟 %s 及其他 %s 文件：

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
cmn: 以此開啟 %s：

en: _Remember this application for %s documents
cmn: 記住這個應用程式用於 %s 文件(_R)

en: Open all %s documents with:
cmn: 以此開啟所有 %s 文件：

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
cmn: 以此開啟 %s 及其他「%s」檔案：

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
cmn: 記住這個應用程式用於 %s 檔案(_R)

en: Open all "%s" files with:
cmn: 以此開啟所有「%s」檔案：

en: Add Application
cmn: 加入應用程式

en: Open Failed, would you like to choose another application?
cmn: 無法開啟，是否選擇其他應用程式？

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
cmn: 「%s」不能開啟「%s」，因為「%s」不能存取「%s」中的檔案。

en: Open Failed, would you like to choose another action?
cmn: 無法開啟，是否選擇其他處理方式？

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
cmn: 預設的處理方式無法開啟「%s」，因為它無法存取「%s」中的檔案。是否使用其他處理方式？

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
cmn: 目前沒有其他應用程式可以用來顯示該檔案。如果將該檔案拷貝至電腦中，也許可以開啟該檔案。

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
cmn: 目前沒有其他處理方式可以用來顯示該檔案。如果將該檔案拷貝至電腦中，也許可以開啟該檔案。

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
cmn: 抱歉，您不可以執行遠端站臺的指令。

en: This is disabled due to security considerations.
cmn: 這樣做是為了顧及安全性。

en: There was an error launching the application.
cmn: 啟動程式時發生錯誤。

en: This drop target only supports local files.
cmn: 拖放圖示只適用於本地的檔案。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
cmn: 如果要開啟遠端的檔案，請先將檔案拷貝至本地的資料夾才進行拖曳的動作。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
cmn: 如果要開啟遠端的檔案，請先將檔案拷貝至本地的資料夾才進行拖曳的動作。目的地已經有一個相同名稱的檔案正在開啟。

en: Details:
cmn: 詳細資訊：

en: File Operations
cmn: 檔案操作

en: Preparing
cmn: 正在準備

en: Search
cmn: 搜尋

en: Search for "%s"
cmn: 搜尋「%s」

en: Delete %d copied items
cmn: 刪除 %d 個拷貝項目

en: Delete '%s'
cmn: 刪除「%s」

en: Delete %d duplicated items
cmn: 刪除 %d 個重複項目

en: Move %d items back to '%s'
cmn: 移動 %d 個項目回到「%s」

en: Move '%s' back to '%s'
cmn: 移動「%s」回到「%s」

en: Rename '%s' as '%s'
cmn: 重新將「%s」命名為「%s」

en: Restore %d items from trash
cmn: 自回收筒還原 %d 個項目

en: Restore '%s' to '%s'
cmn: 還原「%s」為「%s」

en: Move %d items back to trash
cmn: 移動 %d 個項目回到回收筒

en: Move '%s' back to trash
cmn: 移動「%s」回到回收筒

en: Delete links to %d items
cmn: 刪除到 %d 個項目的鏈結

en: Delete link to '%s'
cmn: 刪除到「%s」的鏈結

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
cmn: 還原包含於「%s」的原本項目權限

en: Restore original permissions of '%s'
cmn: 還原「%s」的原本權限

en: Restore group of '%s' to '%s'
cmn: 還原「%s」的群組為「%s」

en: Restore owner of '%s' to '%s'
cmn: 還原「%s」的擁有者為「%s」

en: Copy %d items to '%s'
cmn: 拷貝 %d 個項目到「%s」

en: Copy '%s' to '%s'
cmn: 拷貝「%s」到「%s」

en: Duplicate of %d items in '%s'
cmn: 在「%2$s」中重複 %1$d 個項目

en: Duplicate '%s' in '%s'
cmn: 在「%2$s」中重複「%1$s」

en: Move %d items to '%s'
cmn: 移動 %d 個項目到「%s」

en: Move '%s' to '%s'
cmn: 將「%s」移動到「%s」

en: Create new file '%s' from template
cmn: 從模板建立新檔案「%s」

en: Create an empty file '%s'
cmn: 建立空檔案「%s」

en: Create a new folder '%s'
cmn: 建立新資料夾「%s」

en: Move %d items to trash
cmn: 將 %d 個項目移到回收筒

en: Move '%s' to trash
cmn: 將「%s」移到回收筒

en: Restore '%s' from trash
cmn: 從回收筒還原「%s」

en: Create links to %d items
cmn: 建立鏈結到 %d 個項目

en: Create link to '%s'
cmn: 建立鏈結到「%s」

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
cmn: 設定包含於「%s」的項目權限

en: Set permissions of '%s'
cmn: 設定「%s」的權限

en: Set group of '%s' to '%s'
cmn: 設定「%s」的群組為「%s」

en: Set owner of '%s' to '%s'
cmn: 設定「%s」的擁有者為「%s」

en: _Undo creation of an empty file
cmn: 復原空檔案的建立(_U)

en: _Undo creation of a file from template
cmn: 復原從模板建立的檔案(_U)

en: _Redo creation of an empty file
cmn: 重做空檔案的建立(_R)

en: _Redo creation of a file from template
cmn: 重做從模板建立檔案(_R)

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
cmn: 要在瀏覽視窗的哪個位置開啟新分頁。

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
cmn: 如果設定為「after-current-tab」，那麼新的分頁將會被插入於目前分頁之後。如果設定為「end」，那麼新的分頁將會被附加於分頁列表的末端。

en: Caja will exit when last window destroyed.
cmn: Caja 會在最後的視窗關閉時結束。

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
cmn: 啟用典型的 Caja 運作方式，那麼所有視窗都是瀏覽器

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
cmn: 如果設定為「true」，那麼所有的 Caja 視窗將會是瀏覽器視窗。這是 Nautilus 於版本 2.6 之前的行為，而某些人偏好這個行為。

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
cmn: 總是使用需要輸入的位置列，而非路徑列

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
cmn: 如設定為「true」，Caja 瀏覽器視窗會使用輸入文字項目的位置工具列，而非路徑列。

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
cmn: 刪除檔案或清空回收筒時是否需要確認

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
cmn: 如設定為「true」，Caja 會在您嘗試刪除檔案或清空回收筒時先進行確認。

en: Whether to enable immediate deletion
cmn: 是否啟用立即刪除功能

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
cmn: 如設定為「true」，Caja 會提供另一種功能，讓您即時刪除檔案，而不是將檔案丟進回收筒。本功能是比較危險，所以請小心使用。

en: When to show preview text in icons
cmn: 何時會在圖示內顯示預覽文字

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
cmn: 用於在檔案圖示中顯示文字檔內容的預覽的快速掉換。如果設定為「總是」那就一律顯示預覽，即使資料夾位於遠端伺服器。如果設定為「只有本機」那麼顯示預覽就只有用於本機檔案系統。如果設定為「永不」那就永遠不會去操心讀取預覽資料。

en: When to show number of items in a folder
cmn: 何時會在資料夾中顯示有多少個項目

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
cmn: 用於在資料夾中顯示項目數量的快速掉換。如果設定為「總是」那就一律顯示項目計數，即使資料夾位於遠端伺服器。如果設定為「只有本機」那麼項目計數就只有用於本機檔案系統。如果設定為「永不」那就永遠不會去操心計數項目。

en: Type of click used to launch/open files
cmn: 啟動/開啟檔案的按滑鼠按鈕方式

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
cmn: 如何啟動檔案。可接受的值為：
    「single」：按一下滑鼠按鈕
    「double」：連按兩下滑鼠按鈕

en: What to do with executable text files when activated
cmn: 當按下可執行的文字檔時，會以哪種方式處理

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
cmn: 當按下（按一下或連按兩下）可執行的文字檔時，會以哪一種方式處理。可接受的值為：
    「launch」會將它們當做程式來執行，
    「ask」會顯示對話盒詢問使用者，
    「display」會以文字檔方式顯示內容。

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
cmn: 是否在 Caja 瀏覽器視窗中使用額外的滑鼠按鈕事件

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
cmn: 用於使用者的滑鼠有「往前」和「往後」按鈕時，這個設定鍵會決定當 Caja 被按下時所進行的行動。

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
cmn: 用來觸發瀏覽器視窗中「下一頁」指令的滑鼠按鈕

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
cmn: 用於使用者的滑鼠有「往前」和「往後」按鈕時，這個設定鍵會決定哪個按鈕會觸發瀏覽器視窗中的「下一頁」指令。可能的數值範圍在 6 到 14 之間。

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
cmn: 用來觸發瀏覽器視窗中「上一頁」指令的滑鼠按鈕

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
cmn: 用於使用者的滑鼠有「往前」和「往後」按鈕時，這個設定鍵會決定哪個按鈕會觸發瀏覽器視窗中的「上一頁」指令。可能的數值範圍在 6 到 14 之間。

en: When to show thumbnails of image files
cmn: 何時會顯示相應於圖片的縮圖

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
cmn: 用於以縮圖顯示圖像檔案的快速掉換。如果設定為「總是」那就一律顯示縮圖，即使資料夾位於遠端伺服器。如果設定為「只有本機」那麼顯示縮圖就只有用於本機檔案系統。如果設定為「永不」那就永遠不會去操心縮圖，而只會使用通用的圖示。

en: Maximum image size for thumbnailing
cmn: 所產生的縮圖的圖片大小上限

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
cmn: 不會為超過指定大小（以位元組計算）的圖片產生縮圖。這個設定的目的是避免為太大的圖片產生縮圖，消耗過多的時間或記憶體。

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
cmn: 在游標移至圖示的時候是否試聽音樂

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
cmn: 用於當滑鼠位於檔案圖示上方時試聽音效檔的快速掉換。如果設定為「總是」那就一律播放聲音，即使資料夾位於遠端伺服器。如果設定為「只有本機」那麼播放聲音就只有用於本機檔案系統。如果設定為「永不」那就永遠不會試聽音效。

en: Show advanced permissions in the file property dialog
cmn: 在檔案屬性對話盒中顯示進階權限

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
cmn: 如設定為「true」，Caja 會讓您以較 unix 相似的形式修改及顯示檔案權限，存取一些較難懂的選項。

en: Show folders first in windows
cmn: 在視窗中先顯示資料夾

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
cmn: 如設定為「true」，Caja 會在圖示顯示模式及列表顯示模式中先顯示目錄，然後才顯示檔案。

en: Default sort order
cmn: 預設排列次序

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
cmn: 在圖示檢視中預設的項目排列順序。可能的值是「名稱」，「大小」，「類型」，「修改時間」以及「屬性」。

en: Reverse sort order in new windows
cmn: 在新的視窗中以相反次序排列

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
cmn: 如設定為「true」，在新的視窗中檔案會以相反次序排列。譬如說，如果是以檔案名稱來排列，本來從「a」至「z」排列的檔案會改為從「z」至「a」排列；如果是以檔案大小來排列，本來是遞增排列的，現在會變成遞減。

en: Caja uses the users home folder as the desktop
cmn: Caja 會使用使用者的「個人資料夾」作為桌面

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
cmn: 如設定為「true」，Caja 會以使用者的個人資料夾作為桌面，如設定為「false」，則會使用 ~/Desktop 作為桌面。

en: Custom Background
cmn: 自訂背景

en: Whether a custom default folder background has been set.
cmn: 是否自行設定了預設的資料夾視窗背景。

en: Default Background Color
cmn: 預設背景顏色

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
cmn: 預設資料夾背景圖案的顏色。只有在 background_set 設定為 true 時，本選項方會生效。

en: Default Background Filename
cmn: 預設背景圖案的檔案名稱

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
cmn: 預設資料夾背景圖案的 URI。只有在 background_set 設定為 true 時，本選項方會生效。

en: Custom Side Pane Background Set
cmn: 設定了自選側面窗格背景

en: Whether a custom default side pane background has been set.
cmn: 是否自行設定了預設的側面窗格背景。

en: Default Side Pane Background Color
cmn: 預設側面窗格的背景顏色

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
cmn: 預設側面窗格背景圖案的檔案名稱。只有在 side_pane_background_set 設定為 true 時，本選項方會生效。

en: Default Side Pane Background Filename
cmn: 預設側面窗格背景圖案的檔案名稱

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
cmn: 預設側面窗格背景圖案的 URI。只有在 side_pane_background_set 設定為 true 時，本選項方會生效。

en: Default folder viewer
cmn: 預設的資料夾顯示模式

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
cmn: 造訪資料夾時將會使用這種檢視器，除非對於該特定資料夾您已選取另外的檢視方式。可能的值是「列表檢視」，「圖示檢視」和「緊密檢視」。

en: Date Format
cmn: 日期格式

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
cmn: 日期的格式。可接受的值為「語區」、「標準」和「非正式」。

en: Whether to show hidden files
cmn: 是否顯示隱藏檔案

en: List of possible captions on icons
cmn: 圖示下方可以出現的標題

en: Use tighter layout in new windows
cmn: 在新的視窗中使用較緊密的排列圖示方式

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
cmn: 如設定為「true」，新的視窗會使用較緊密的方式排列圖示。

en: Put labels beside icons
cmn: 圖示標籤放在圖示旁邊

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
cmn: 如設定為「true」，圖示的標籤會放在圖示旁邊而不是在圖示下。

en: Default icon zoom level
cmn: 預設的圖示縮放倍率

en: Default zoom level used by the icon view.
cmn: 圖示顯示模式的預設縮放倍率。

en: Default Thumbnail Icon Size
cmn: 預設的縮圖大小

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
cmn: 圖示顯示模式中預設顯示的圖示大小。

en: Text Ellipsis Limit
cmn: 文字省略限制

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
cmn: 依據縮放倍率，決定過長的檔案名稱的一部分要以省略符號替換的字串值。每個列表項目的格式為「縮放倍率:整數值」。針對每個指定的縮放倍率，如果所給的整數值大於 0，則檔案名稱的長度將不會超過該整數值的列數。如果該整數值小於或等於 0，表示對指定的縮放倍率不予限制長度。若以「整數值」的格式不指定縮放倍率也可以接受為項目的預設值，它將會定義所有未指定的縮放倍率的最大列數。例如： 0 - 永遠完整顥示過長的檔案名稱：3 - 如果超過 3 列則截短檔案名稱：最小:5，更小:4，0 - 在縮放倍率「最小」中超過 5 列就截短檔案名稱；在縮放倍率「更小」中超過 4 列就截短檔案名稱；其他的縮放倍率則不會截短檔案名稱。可用的縮放倍率有：最小(33%)、更小(50%)、小(66%)、標準(100%)、大(150%)、更大(200%)、最大(400%)

en: Default compact view zoom level
cmn: 預設的精簡顯示縮放倍率

en: Default zoom level used by the compact view.
cmn: 精簡顯示模式使用的預設縮放倍率。

en: All columns have same width
cmn: 所有欄位使用相同寬度

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
cmn: 如果此項偏好設定生效，在精簡檢視中所有欄位都會有相同的寬度。否則每個欄位的寬度都是個別決定的。

en: Default list zoom level
cmn: 預設的列表縮放倍率

en: Default zoom level used by the list view.
cmn: 列表顯示模式的預設縮放倍率。

en: Default list of columns visible in the list view
cmn: 列表顯示模式中預設顯示的欄位

en: Default list of columns visible in the list view.
cmn: 列表顯示模式中預設顯示的欄位。

en: Default column order in the list view
cmn: 列表顯示模式中預設的欄位次序

en: Default column order in the list view.
cmn: 列表顯示模式中預設的欄位次序。

en: Only show folders in the tree side pane
cmn: 只在目錄樹側面窗格中顯示資料夾

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
cmn: 如設定為「true」，Caja 只會在目錄樹側面窗格中顯示目錄，不然會同時顯示目錄和檔案。

en: Desktop font
cmn: 桌面字型

en: Home icon visible on desktop
cmn: 在桌面中顯示「個人資料夾」圖示

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
cmn: 如設定為「true」，則桌面上會有一個圖示鏈結至「個人資料夾」。

en: Computer icon visible on desktop
cmn: 在桌面中顯示「電腦」圖示

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
cmn: 如設定為「true」，則桌面上會顯示一個鏈結到電腦位置的圖示。

en: Trash icon visible on desktop
cmn: 在桌面上顯示「回收筒」圖示

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
cmn: 如設定為「true」，則桌面上會有一個圖示鏈結至回收筒。

en: Show mounted volumes on the desktop
cmn: 在桌面上顯示已掛載的檔案系統

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
cmn: 如設定為「true」，則桌面上會出現鏈結到已掛載的檔案系統的圖示。

en: Network Servers icon visible on the desktop
cmn: 在桌面中顯示網路伺服器圖示

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
cmn: 如設定為「true」，則桌面上會有一個圖示鏈結至顯示網路伺服器。

en: Desktop computer icon name
cmn: 桌面中「電腦」圖示的名稱

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
cmn: 如果您想為桌面上的「電腦」圖示自訂名稱，可以在這裡設定。

en: Desktop home icon name
cmn: 桌面中「個人資料夾」圖示的名稱

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
cmn: 如果您想為桌面上的「個人資料夾」圖示自訂名稱，可以在這裡設定。

en: Desktop trash icon name
cmn: 桌面中「回收筒」圖示的名稱

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
cmn: 如果您想為桌面上的「回收筒」圖示自訂名稱，可以在這裡設定。

en: Network servers icon name
cmn: 網路伺服器圖示名稱

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
cmn: 如果您想為桌面上的「網路伺服器」圖示自訂名稱，可以在這裡設定。

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
cmn: 決定桌面上過長的檔案名稱的一部分要以省略符號替換的字串值。如果所給的整數值大於 0，則檔案名稱的長度將不會超過該整數值的列數。如果該整數值小於或等於 0，表示對指定的縮放倍率不予限制長度。

en: The geometry string for a navigation window.
cmn: 導覽視窗的位置大小字串。

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
cmn: 包含儲存導覽視窗大小和坐標的字串。

en: Whether the navigation window should be maximized.
cmn: 導覽視窗是否該被最大化。

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
cmn: 導覽視窗是否預設最大化。

en: Width of the side pane
cmn: 側面窗格寬度

en: The default width of the side pane in new windows.
cmn: 側面窗格在新的視窗中的預設寬度。

en: Show toolbar in new windows
cmn: 在新的視窗中顯示工具列

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
cmn: 如設定為「true」，新開啟的視窗會顯示工具列。

en: Show location bar in new windows
cmn: 在新的視窗中顯示位置列

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
cmn: 如設定為「true」，新的視窗會顯示位置列。

en: Show status bar in new windows
cmn: 在新的視窗中顯示狀態列

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
cmn: 如設定為「true」，新開啟的視窗會顯示狀態列。

en: Show side pane in new windows
cmn: 在新的視窗中顯示側面窗格

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
cmn: 如設定為「true」，新開啟的視窗會顯示側面窗格。

en: Side pane view
cmn: 側面窗格顯示模式

en: The side pane view to show in newly opened windows.
cmn: 在新的視窗中，側面窗格預設的顯示模式。

en: Whether to automatically mount media
cmn: 是否自動掛載媒體

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
cmn: 如果設為「true」，Caja 會在啟動或插入媒體時自動掛載媒體（例如使用者看得到的硬碟和可攜式媒體）。

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
cmn: 是否自動開啟已自動掛載媒體的資料夾

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
cmn: 如果設為 true，Caja 會在自動掛載媒體後自動開啟資料夾。這個選項只有在媒體中尚未偵測到已知的 x-content/* 類型時才會生效；若在媒體中偵測到已知的 x-content 類型，則會用使用者設定的動作來代替。

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
cmn: 當插入媒體時永不提示或自動執行/啟動程式

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
cmn: 如設定為「true」，當插入媒體時 Caja 將不會提示或自動執行/啟動程式。

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
cmn: 要執行首選應用程式的 x-content/* 類型列表

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
cmn: 使用者在偏好設定 capplet 中選取要執行應用程式時的 x-content/* 類型列表。在插入符合這些類型的媒體時會啟動對應該類型的首選應用程式。

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
cmn: x-content/* 類型設為「不做任何事」時的列表

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
cmn: 使用者在偏好設定 capplet 中選取「不做任何事」時的 x-content/* 類型列表。在插入符合這些類型的媒體時既不會顯示提示也不會啟動任何對應的應用程式。

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
cmn: x-content/* 類型設為「開啟資料夾」時的列表

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
cmn: 使用者在偏好設定 capplet 中選取「開啟資料夾」時的 x-content/* 類型列表。在插入符合這些類型的媒體時會開啟一個資料夾視窗。

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: FILE
cmn: 檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

en: Caja could not create the required folder "%s".
cmn: Caja 無法建立所需的資料夾「%s」。

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
cmn: 執行 Caja 之前，請自行建立以下資料夾，或是設定正確的權限使 Caja 可以建立這些資料夾。

en: Caja could not create the following required folders: %s.
cmn: Caja 無法新增以下的資料夾：%s。

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
cmn: 執行 Caja 之前，請自行建立這些資料夾，或是設定正確的權限使 Caja 可以建立這些資料夾。

en: Unable to eject %s
cmn: 無法退出 %s

en: Perform a quick set of self-check tests.
cmn: 執行快速自動檢查測試。

en: Show the version of the program.
cmn: 顯示此程式的版本。

en: Create the initial window with the given geometry.
cmn: 以指定尺寸顯示初始視窗。

en: GEOMETRY
cmn: 位置大小

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
cmn: 只有特別指定 URI 時才會開啟新的視窗。

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
cmn: 不管理桌面（會忽略偏好設定對話盒中的設定）。

en: Quit Caja.
cmn: 離開 Caja。

en: [URI...]
cmn: [URI…]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
cmn: 
    
    使用檔案總管瀏覽檔案系統

en: Error starting autorun program: %s
cmn: 啟動自動執行程式時發生錯誤：%s

en: Cannot find the autorun program
cmn: 找不到自動執行的程式

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
cmn: <big><b>自動執行軟體錯誤</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
cmn: <big><b>這個媒體包含了要求自動執行的軟體。是否要執行它？</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
cmn: 此軟體將直接從媒體「%s」執行。若不信任此軟體請勿執行它。
    
    如果懷疑，請按「取消」。

en: No bookmarks defined
cmn: 未定義任何書籤

en: Bookmarks
cmn: 書籤

en: There was an error displaying help: 
    %s
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤：
    %s

en: Edit Bookmarks
cmn: 修改書籤

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Bookmarks
cmn: 書籤(_B)

en: Public FTP
cmn: 公共 FTP

en: FTP (with login)
cmn: FTP (需登入)

en: Windows share
cmn: Windows 分享

en: Connecting...
cmn: 連線中

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
cmn: 無法載入支援的伺服器方法列表。
    請檢查您的 GVfs 安裝。

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
cmn: 資料夾「%s」無法開啟於「%s」。

en: The server at "%s" cannot be found.
cmn: 找不到位於「%s」的伺服器。

en: Try Again
cmn: 再試一次

en: Please verify your user details.
cmn: 請驗證您的使用者細節。

en: Continue
cmn: 繼續

en: There was an error displaying help.
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤。

en: C_onnect
cmn: 連線(_O)

en: Connect to Server
cmn: 連接伺服器

en: Server Details
cmn: 伺服器細節

en: _Server:
cmn: 伺服器(_S):

en: _Port:
cmn: 通訊埠(_P):

en: Share:
cmn: 共享：

en: Folder:
cmn: 資料夾：

en: User Details
cmn: 使用者細節

en: Domain Name:
cmn: 網域名稱：

en: User Name:
cmn: 使用者名稱：

en: Password:
cmn: 密碼:

en: Remember this password
cmn: 記住這個密碼

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
cmn: 
    
    加入伺服器掛載連接

en: Desktop
cmn: 桌面

en: Could not remove emblem with name '%s'.
cmn: 無法移除名為「%s」的圖章。

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
cmn: 這可能因為它是內置的圖章，而不是您自行加上的。

en: Could not rename emblem with name '%s'.
cmn: 無法將名稱為「%s」的圖章重新命名。

en: Rename Emblem
cmn: 圖章重新命名

en: Enter a new name for the displayed emblem:
cmn: 請為目前顯示的圖章輸入新的名稱：

en: Rename
cmn: 重新命名

en: Add Emblems...
cmn: 加入圖章…

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
cmn: 請在每個圖章旁輸入適當的名稱。該名稱會在其他地方作為識別圖章之用。

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
cmn: 請在圖章旁輸入適當的名稱。該名稱會在其他地方作為識別圖章之用。

en: Some of the files could not be added as emblems.
cmn: 有一部分的檔案無法加入成為圖章。

en: The emblems do not appear to be valid images.
cmn: 該圖章似乎不是有效的圖形檔。

en: None of the files could be added as emblems.
cmn: 沒有任何檔案可以加入作為圖章。

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
cmn: 檔案「%s」似乎不是有效的圖形檔。

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
cmn: 您正在拖曳的檔案似乎不是有效的圖片檔。

en: The emblem cannot be added.
cmn: 圖章無法加入。

en: Emblems
cmn: 圖章

en: Show Emblems
cmn: 顯示圖章

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
cmn: 沒有

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
cmn: 圖示檢視

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
cmn: 列表顯示

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
cmn: 精簡檢視

en: Always
cmn: 經常

en: Local Files Only
cmn: 只有本機檔案

en: Never
cmn: 永不

en: By Name
cmn: 依名稱

en: By Path
cmn: 依路徑

en: By Size
cmn: 依大小

en: By Type
cmn: 依類型

en: By Modification Date
cmn: 依修改日期

en: By Access Date
cmn: 依存取日期

en: By Emblems
cmn: 依圖章

en: By Extension
cmn: 依延伸檔名

en: By Trashed Date
cmn: 依回收日期

en: File Management Preferences
cmn: 檔案管理偏好設定

en: <b>Default View</b>
cmn: <b>預設顯示模式</b>

en: View _new folders using:
cmn: 顯示新資料夾時使用的顯示模式(_N):

en: _Arrange items:
cmn: 項目排列方式(_A):

en: Sort _folders before files
cmn: 永遠在檔案前先列出資料夾(_F)

en: Default _zoom level:
cmn: 預設縮放程度(_Z):

en: _Use compact layout
cmn: 使用緊密排列方式(_U)

en: _Text beside icons
cmn: 圖示旁顯示文字(_T)

en: _Default zoom level:
cmn: 預設縮放程度(_D):

en: A_ll columns have the same width
cmn: 所有欄位寬度相等(_L)

en: D_efault zoom level:
cmn: 預設縮放倍率(_E):

en: Show _only folders
cmn: 只顯示資料夾(_O)

en: Views
cmn: 顯示模式

en: <b>Behavior</b>
cmn: <b>運作方式</b>

en: _Single click to open items
cmn: 按一下會開啟項目(_S)

en: _Double click to open items
cmn: 連按兩下會開啟項目(_D)

en: Open each _folder in its own window
cmn: 分別以自己的視窗開啟每個資料夾(_F)

en: <b>Executable Text Files</b>
cmn: <b>可執行的文字檔</b>

en: _Run executable text files when they are opened
cmn: 當按下文字檔時執行該檔案(_R)

en: _View executable text files when they are opened
cmn: 當按下可執行的文字檔時顯示檔案內容(_V)

en: _Ask each time
cmn: 每次都會詢問(_A)

en: <b>Trash</b>
cmn: <b>回收筒</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
cmn: 清理回收筒或刪除檔案前會先詢問(_E)

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
cmn: 在選單中加入不使用回收筒的「刪除」指令(_N)

en: Behavior
cmn: 運作方式

en: <b>Icon Captions</b>
cmn: <b>圖示標題</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
cmn: 請選擇圖示下方顯示資訊的次序。
    當圖示放得越大時顯示的資訊會越多。

en: <b>Date</b>
cmn: <b>日期</b>

en: _Format:
cmn: 格式(_F):

en: Display
cmn: 顯示

en: <b>List Columns</b>
cmn: <b>列表欄位</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
cmn: 請選擇在列表顯示模式時，顯示資訊的次序。

en: List Columns
cmn: 欄位列表

en: <b>Text Files</b>
cmn: <b>文字檔</b>

en: Show te_xt in icons:
cmn: 在圖示內顯示文字(_X):

en: <b>Other Previewable Files</b>
cmn: <b>其他可預覽的檔案</b>

en: Show _thumbnails:
cmn: 顯示縮圖(_T):

en: _Only for files smaller than:
cmn: 僅當檔案小於(_O):

en: <b>Sound Files</b>
cmn: <b>音效檔</b>

en: Preview _sound files:
cmn: 試聽音效檔(_S):

en: <b>Folders</b>
cmn: <b>資料夾</b>

en: Count _number of items:
cmn: 顯示項目總數(_N):

en: Preview
cmn: 預覽

en: <b>Media Handling</b>
cmn: <b>媒體處理方式</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
cmn: 選擇插入媒體或連接裝置到系統時會發生什麼事

en: CD _Audio:
cmn: _CD 音效:

en: _DVD Video:
cmn: _DVD 影片:

en: _Music Player:
cmn: 音樂播放程式(_M):

en: _Photos:
cmn: 相片(_P):

en: _Software:
cmn: 軟體(_S):

en: <b>Other Media</b>
cmn: <b>其他媒體</b>

en: Less common media formats can be configured here
cmn: 較不常見的媒體格式可在此設定

en: _Type:
cmn: 類型(_T):

en: Acti_on:
cmn: 動作(_O):

en: _Never prompt or start programs on media insertion
cmn: 插入媒體時永遠不提示或啟動程式(_N)

en: B_rowse media when inserted
cmn: 插入時瀏覽媒體(_R)

en: Media
cmn: 媒體

en: History
cmn: 歷史紀錄

en: Show History
cmn: 顯示紀錄

en: Camera Brand
cmn: 相機廠商

en: Camera Model
cmn: 相機型號

en: Date Taken
cmn: 拍攝時間

en: Date Digitized
cmn: 數位化日期

en: Exposure Time
cmn: 曝光時間

en: Aperture Value
cmn: 光圈值

en: ISO Speed Rating
cmn: ISO 速率

en: Flash Fired
cmn: 使用閃光燈

en: Metering Mode
cmn: 測光模式

en: Exposure Program
cmn: 曝光模式

en: Focal Length
cmn: 焦距

en: Software
cmn: 軟體

en: Description
cmn: 描述

en: Keywords
cmn: 關鍵字

en: Creator
cmn: 製作者

en: Copyright
cmn: 著作權

en: Rating
cmn: 評價

en: Image Type:
cmn: 圖片類型：

en: Failed to load image information
cmn: 無法獲取圖片的資訊

en: loading...
cmn: 載入中…

en: Information
cmn: 資訊

en: Show Information
cmn: 顯示資訊

en: Use _Default Background
cmn: 使用預設背景(_D)

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
cmn: 不可以同時分配一個以上的自訂圖示。

en: Please drag just one image to set a custom icon.
cmn: 請只拖曳一個圖片檔作為自選圖示。

en: The file that you dropped is not local.
cmn: 所拖放的檔案並非本地的檔案。

en: You can only use local images as custom icons.
cmn: 只可以使用本機的圖示作為自選圖示。

en: The file that you dropped is not an image.
cmn: 所拖放的檔案並非圖型檔。

en: You can only use images as custom icons.
cmn: 只可以使用圖片作為自選圖示。

en: Open With %s
cmn: 以 %s 開啟

en: Location:
cmn: 位置：

en: Go To:
cmn: 前往：

en: Open Location
cmn: 開啟位置

en: _Location:
cmn: 位置(_L):

en: %s - File Browser
cmn: %s - 檔案瀏覽器

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
cmn: 是否確定清除所有曾經瀏覽的位置的紀錄？

en: The location "%s" does not exist.
cmn: 位置「%s」不存在。

en: The history location doesn't exist.
cmn: 瀏覽紀錄位置不存在。

en: _Go
cmn: 前往(_G)

en: _Tabs
cmn: 分頁(_T)

en: New _Window
cmn: 開新視窗(_W)

en: Open another Caja window for the displayed location
cmn: 在已顯示的位置中開啟另一個 Caja 視窗

en: New _Tab
cmn: 新增分頁(_T)

en: Open another tab for the displayed location
cmn: 在已顯示的位置中開啟另一個分頁

en: Open Folder W_indow
cmn: 開啟資料夾視窗(_I)

en: Open a folder window for the displayed location
cmn: 在已顯示的位置中開啟另一個資料夾視窗

en: Close _All Windows
cmn: 關閉所有視窗(_A)

en: Close all Navigation windows
cmn: 關閉所有導航視窗

en: _Location...
cmn: 位置(_L)…

en: Specify a location to open
cmn: 指定一個位置來開啟

en: Clea_r History
cmn: 清除紀錄(_R)

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
cmn: 清除「前往」選單及「上一頁/下一頁」列表的內容

en: S_witch to Other Pane
cmn: 切換至其他窗格(_W)

en: Move focus to the other pane in a split view window
cmn: 將焦移至分離檢視視窗的其他窗格中

en: Sa_me Location as Other Pane
cmn: 與其他窗格同樣的位置(_M)

en: Go to the same location as in the extra pane
cmn: 前往與額外窗格中同樣的位置

en: _Add Bookmark
cmn: 加入書籤(_A)

en: Add a bookmark for the current location to this menu
cmn: 將目前的位置加入書籤中

en: _Edit Bookmarks...
cmn: 編輯書籤(_E)…

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
cmn: 顯示可修改書籤的視窗

en: _Previous Tab
cmn: 上一個分頁(_P)

en: Activate previous tab
cmn: 使用上一個分頁

en: _Next Tab
cmn: 下一個分頁(_N)

en: Activate next tab
cmn: 使用下一個分頁

en: Move Tab _Left
cmn: 將分頁左移(_L)

en: Move current tab to left
cmn: 將目前的分頁向左移動

en: Move Tab _Right
cmn: 將分頁右移(_R)

en: Move current tab to right
cmn: 將目前的分頁向右移動

en: S_how Search
cmn: 顯示搜尋(_H)

en: Show search
cmn: 顯示搜尋

en: _Main Toolbar
cmn: 主工具列(_M)

en: Change the visibility of this window's main toolbar
cmn: 顯示或隱藏本視窗的主工具列

en: _Side Pane
cmn: 側面窗格(_S)

en: Change the visibility of this window's side pane
cmn: 顯示或隱藏本視窗的側面窗格

en: Location _Bar
cmn: 位置列(_B)

en: Change the visibility of this window's location bar
cmn: 顯示或隱藏本視窗的位置列

en: St_atusbar
cmn: 狀態列(_A)

en: Change the visibility of this window's statusbar
cmn: 顯示或隱藏本視窗的狀態列

en: _Search for Files...
cmn: 搜尋檔案(_S)…

en: Search documents and folders by name
cmn: 根據名稱搜尋文件和資料夾

en: E_xtra Pane
cmn: 額外窗格(_X)

en: Open an extra folder view side-by-side
cmn: 開啟額外資料夾檢視

en: _Back
cmn: 上一頁(_B)

en: Go to the previous visited location
cmn: 回到上一個已造訪位置

en: Back history
cmn: 上一頁紀錄

en: _Forward
cmn: 下一頁(_F)

en: Go to the next visited location
cmn: 前往下一個已造訪位置

en: Forward history
cmn: 上一頁紀錄

en: _Zoom
cmn: 縮放(_Z)

en: _View As
cmn: 顯示方式(_V)

en: _Search
cmn: 搜尋(_S)

en: Toggle between button and text-based location bar
cmn: 於按鈕和基於文字的位置列間切換

en: _New Tab
cmn: 新分頁(_N)

en: _Close Tab
cmn: 關閉分頁(_C)

en: Close tab
cmn: 關閉分頁

en: Notes
cmn: 備註

en: Show Notes
cmn: 顯示備忘

en: Devices
cmn: 裝置

en: Open the contents of your desktop in a folder
cmn: 以資料夾形式開啟桌面中的東西

en: File System
cmn: 檔案系統

en: Open the contents of the File System
cmn: 開啟檔案系統的內容

en: Open the trash
cmn: 開啟回收筒

en: Mount and open %s
cmn: 掛載並開啟 %s

en: Browse Network
cmn: 瀏覽網路

en: Browse the contents of the network
cmn: 瀏覽網路的內容

en: _Start
cmn: 開啟(_S)

en: _Stop
cmn: 停止(_S)

en: _Power On
cmn: 電源開啟(_P)

en: _Safely Remove Drive
cmn: 安全的移除裝置(_S)

en: _Connect Drive
cmn: 連接裝置(_C)

en: _Disconnect Drive
cmn: 中斷裝置(_D)

en: _Start Multi-disk Device
cmn: 開啟多磁碟裝置(_S)

en: _Stop Multi-disk Device
cmn: 關閉多磁碟裝置(_S)

en: _Unlock Drive
cmn: 解鎖裝置

en: _Lock Drive
cmn: 鎖定裝置(_L)

en: Unable to start %s
cmn: 無法開啟 %s

en: Unable to poll %s for media changes
cmn: 無法監測 %s 的媒體變更

en: Unable to stop %s
cmn: 無法關閉 %s

en: Open in New _Tab
cmn: 在新的分頁中開啟(_T)

en: Open in New _Window
cmn: 在新的視窗中開啟(_W)

en: Remove
cmn: 移除

en: Rename...
cmn: 重新命名…

en: _Mount
cmn: 掛載(_M)

en: _Detect Media
cmn: 偵測媒體(_D)

en: _Format
cmn: 格式(_F)

en: Places
cmn: 位置

en: Show Places
cmn: 顯示位置

en: Backgrounds and Emblems
cmn: 背景及圖章

en: _Remove...
cmn: 移除(_R)…

en: Add new...
cmn: 加入新的…

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
cmn: 抱歉，無法刪除胚騰 %s。

en: Check that you have permission to delete the pattern.
cmn: 請檢查您有沒有權限刪除胚騰。

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
cmn: 抱歉，無法刪除圖章 %s。

en: Check that you have permission to delete the emblem.
cmn: 請檢查您有沒有權限刪除圖章。

en: Select an Image File for the New Emblem
cmn: 選取新的圖章的圖形檔

en: Create a New Emblem
cmn: 建立新的圖章

en: _Keyword:
cmn: 名稱(_K):

en: _Image:
cmn: 圖片(_I):

en: Create a New Color:
cmn: 新增顏色：

en: Color _name:
cmn: 顏色名稱(_N):

en: Color _value:
cmn: 顏色數值(_V):

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
cmn: 抱歉，不可以替換用來重設的圖片。

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
cmn: 「重設」是一個特殊的圖片，不可以刪除。

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
cmn: 抱歉，無法安裝 %s 胚騰。

en: Select an Image File to Add as a Pattern
cmn: 請選取要加入為胚騰的圖形檔

en: The color cannot be installed.
cmn: 顏色不能安裝。

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
cmn: 抱歉，但您必須給新的顏色指定一個未使用色彩名稱。

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
cmn: 抱歉，新的顏色名稱不可以是空白字串。

en: Select a Color to Add
cmn: 請選要加入的顏色

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
cmn: 抱歉，「%s」不是可以使用的圖形檔。

en: The file is not an image.
cmn: 該檔案不是圖形檔。

en: Select a Category:
cmn: 選擇類別：

en: C_ancel Remove
cmn: 取消移除(_A)

en: _Add a New Pattern...
cmn: 新增胚騰(_A)…

en: _Add a New Color...
cmn: 新增顏色(_A)…

en: _Add a New Emblem...
cmn: 新增圖章(_A)…

en: Click on a pattern to remove it
cmn: 按下準備移除的胚騰

en: Click on a color to remove it
cmn: 按下準備移除的顏色

en: Click on an emblem to remove it
cmn: 按下準備移除的圖章

en: Patterns:
cmn: 胚騰：

en: Colors:
cmn: 顏色：

en: Emblems:
cmn: 圖章：

en: _Remove a Pattern...
cmn: 移除胚騰(_R)…

en: _Remove a Color...
cmn: 移除顏色(_R)…

en: _Remove an Emblem...
cmn: 移除圖章(_R)…

en: File Type
cmn: 檔案類型

en: Tags
cmn: 標籤

en: Select folder to search in
cmn: 選取在哪個資料夾中搜尋

en: Documents
cmn: 文件

en: Music
cmn: 音樂

en: Video
cmn: 影音檔

en: Picture
cmn: 照片

en: Illustration
cmn: 繪圖/圖表

en: Spreadsheet
cmn: 試算表

en: Presentation
cmn: 簡報

en: Text File
cmn: 文字檔

en: Select type
cmn: 選擇類型

en: Any
cmn: 任何

en: Other Type...
cmn: 其他類型…

en: 6 Months
cmn: 6 個月

en: 1 Year
cmn: 1 年

en: Remove this criterion from the search
cmn: 移除此搜尋條件

en: Search Folder
cmn: 搜尋資料夾

en: Edit
cmn: 編輯

en: Edit the saved search
cmn: 編輯已儲存的搜尋

en: Add a new criterion to this search
cmn: 加入新的搜尋條件

en: Go
cmn: 前往

en: Reload
cmn: 重新載入

en: Perform or update the search
cmn: 進行或更新搜尋

en: _Search for:
cmn: 搜尋(_S):

en: Search results
cmn: 搜尋結果

en: Search:
cmn: 搜尋:

en: Close the side pane
cmn: 關閉側面窗格

en: _Places
cmn: 位置(_P)

en: Open _Location...
cmn: 開啟位置(_L)…

en: Close P_arent Folders
cmn: 關閉上一層的資料夾(_A)

en: Close this folder's parents
cmn: 關閉資料夾的上一層

en: Clos_e All Folders
cmn: 關閉所有資料夾(_E)

en: Close all folder windows
cmn: 關閉所有資料夾視窗

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
cmn: 以名稱或內容尋找此電腦中的文件及資料夾

en: Delete all items in the Trash
cmn: 清理回收筒所有項目

en: Restore Selected Items
cmn: 還原選取的項目

en: Restore selected items to their original position
cmn: 還原選取的項目到它們原來的位置

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
cmn: 有些書籤可能記錄了已經不存在的位置。是否要刪除這類書籤？

en: Bookmark for Nonexistent Location
cmn: 書籤所表示的位置不存在

en: You can choose another view or go to a different location.
cmn: 可以選擇另一種顯示模式，或者瀏覽其他位置。

en: The location cannot be displayed with this viewer.
cmn: 這個顯示模式無法顯示指定的位置。

en: Content View
cmn: 內容顯示模式

en: View of the current folder
cmn: 顯示目前的資料夾

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
cmn: Caja 沒有一個已安裝的檢示程式能顯示這資料夾

en: The location is not a folder.
cmn: 該位置並非資料夾。

en: Could not find "%s".
cmn: 找不到「%s」。

en: Please check the spelling and try again.
cmn: 請檢查拼字是否正確並再試一次。

en: Caja cannot handle "%s" locations.
cmn: Caja 無法處理「%s」的位置。

en: Caja cannot handle this kind of location.
cmn: Caja 無法處理此類型的位置。

en: Unable to mount the location.
cmn: 無法掛載該位置。

en: Access was denied.
cmn: 存取被禁止。

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
cmn: 無法顯示「%s」，因為找不到主機。

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
cmn: 請檢查是否有錯字而且代理伺服程式設定是否正確。

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
cmn: 錯誤：%s
    請選擇另一種顯示模式並再嘗試。

en: Go to the location specified by this bookmark
cmn: 前往該書籤指定的位置

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cmn: Caja 為自由軟體；您可依據自由軟體基金會所發表的 GNU 通用公共授權
    條款規定，就本程式再為散布與／或修改；無論您依據的是本授權的第二版或
    （您自行選擇的）任一日後發行的版本。

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cmn: Caja 係基於使用目的而加以散布，然而不負任何擔保責任；亦無對適售性
    或特定目的適用性所為的默示性擔保。詳情請參照 GNU 通用公共授權。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
cmn: 您應該已收到附於 Caja 的 GNU 通用公共授權的副本。如果沒有，請寫信至：Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
cmn: Caja 讓您組織檔案和資料夾，不管是在您的電腦或是在網路上。

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: Close this folder
cmn: 關閉本資料夾

en: _Backgrounds and Emblems...
cmn: 背景及圖章(_B)…

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
cmn: 顯示自選外觀時所用的胚騰、色彩及圖章

en: Prefere_nces
cmn: 偏好設定(_N)

en: Edit Caja preferences
cmn: 修改 Caja 偏好設定

en: Open _Parent
cmn: 開啟上一層(_P)

en: Open the parent folder
cmn: 開啟主資料夾

en: Stop loading the current location
cmn: 停止載入目前的位置

en: _Reload
cmn: 重新載入(_R)

en: Reload the current location
cmn: 重新載入目前的位置

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: Display Caja help
cmn: 顯示 Caja 說明文件

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: Display credits for the creators of Caja
cmn: 顯示鳴謝 Caja 開發者的列表

en: Zoom _In
cmn: 拉近(_I)

en: Increase the view size
cmn: 增加檢視的大小

en: Zoom _Out
cmn: 拉遠(_O)

en: Decrease the view size
cmn: 減少檢視的大小

en: Normal Si_ze
cmn: 原來大小(_Z)

en: Use the normal view size
cmn: 使用一般的檢視大小

en: Connect to _Server...
cmn: 連接伺服器(_S)…

en: Connect to a remote computer or shared disk
cmn: 連接遠端電腦或磁碟共享

en: _Home Folder
cmn: 個人資料夾(_H)

en: _Computer
cmn: 電腦(_C)

en: _Network
cmn: 網路(_N)

en: T_emplates
cmn: 樣板(_E)

en: Open your personal templates folder
cmn: 開啟個人樣板資料夾

en: _Trash
cmn: 回收筒(_T)

en: Open your personal trash folder
cmn: 開啟個人回收筒資料夾

en: Show _Hidden Files
cmn: 顯示隱藏檔(_H)

en: Toggle the display of hidden files in the current window
cmn: 在目前視窗中切換隱藏檔的顯示

en: _Up
cmn: 上層(_U)

en: _Home
cmn: 個人資料夾(_H)

en: Loading...
cmn: 載入中…

en: These files are on an Audio CD.
cmn: 這些檔案位於音樂 CD 上。

en: These files are on an Audio DVD.
cmn: 這些檔案位於音樂 DVD 上。

en: These files are on a Video DVD.
cmn: 這些檔案位於影片 DVD 上。

en: These files are on a Video CD.
cmn: 這些檔案位於影片 CD 上。

en: These files are on a Super Video CD.
cmn: 這些檔案位於 SVCD 上。

en: These files are on a Photo CD.
cmn: 這些檔案位於相片 CD 上。

en: These files are on a Picture CD.
cmn: 這些檔案位於照片 CD 上。

en: The media contains digital photos.
cmn: 該媒體包含數位相片。

en: These files are on a digital audio player.
cmn: 這些檔案位於數位音樂播放機上。

en: The media contains software.
cmn: 該媒體包含軟體。

en: The media has been detected as "%s".
cmn: 該媒體已偵測為「%s」。

en: Zoom In
cmn: 拉近

en: Zoom Out
cmn: 拉遠

en: Zoom to Default
cmn: 預設的縮放

en: Zoom
cmn: 縮放

en: Set the zoom level of the current view
cmn: 設定本顯示模式的縮放倍率

en: Background
cmn: 背景

en: E_mpty Trash
cmn: 清理回收筒(_M)

en: Create L_auncher...
cmn: 新增啟動圖示(_A)…

en: Create a new launcher
cmn: 新增啟動圖示

en: Change Desktop _Background
cmn: 更改桌面背景(_B)

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
cmn: 顯示一個可設定桌面背景胚騰或顏色的視窗

en: Empty Trash
cmn: 清理回收筒

en: _Desktop
cmn: 桌面(_D)

en: The desktop view encountered an error.
cmn: 桌面顯示模式發生錯誤。

en: The desktop view encountered an error while starting up.
cmn: 啟動桌面顯示模式時發生錯誤。

en: Select Items Matching
cmn: 選擇項目比對

en: _Pattern:
cmn: 胚騰(_P):

en: Examples:
cmn: 範例：

en: Save Search as
cmn: 另存搜尋為

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Search _name:
cmn: 搜尋名稱(_N):

en: _Folder:
cmn: 資料夾(_F):

en: Select Folder to Save Search In
cmn: 選取儲存搜尋的資料夾

en: "%s" selected
cmn: 已選取「%s」

en: Free space: %s
cmn: 可用空間：%s

en: %s, Free space: %s
cmn: %s，可用空間：%s

en: %s, %s
cmn: %s，%s

en: %s%s, %s
cmn: %s%s，%s

en: %s%s, %s, %s
cmn: %s%s，%s，%s

en: Run "%s" on any selected items
cmn: 針對所有選定的項目執行「%s」

en: Create Document from template "%s"
cmn: 以樣板「%s」建立文件

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
cmn: 所有此資料夾的可執行檔都會在「指令稿」選單中出現。

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
cmn: 在選單中選取其中一個指令稿會以所有已選取的項目作為輸入資料來執行該指令稿。

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
cmn: 所有此資料夾的可執行檔都會在「指令稿」選單中出現。在選單中選取其中一個指令稿就會執行那個指令稿。
    
    當在本機的資料夾中執行時，指令稿會以選取的檔案名稱作為參數。當在遠端的資料夾中執行時（例如顯示網頁或 ftp 內容的資料夾），執行指令稿時不會使用任何參數。
    
    在任何情況下，指令稿都可以使用以下由 Caja 設定的環境變數：
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS：已選取的檔案，以 newline 字元分隔（只適用於本機檔案）
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS：已選取的檔案的 URI，以 newline 字元分隔
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI：表示目前位置的 URI
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY：目前視窗的位置及大小
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS：已選取檔案在分離檢視視窗的未使用窗格的路徑，以 newline 字元分隔（只有在本地端時）
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS：已選取檔案在分離檢視視窗的未使用窗格的 URI，以 newline 字元分隔
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI：目前位置在分離檢視視窗未使用窗格的 URI

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
cmn: 選取「貼上」指令則會移動「%s」

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
cmn: 選取「貼上」指令則會拷貝「%s」

en: There is nothing on the clipboard to paste.
cmn: 剪貼簿中沒有內容可供貼上。

en: Unable to unmount location
cmn: 無法卸載位置

en: Unable to eject location
cmn: 無法退出位置

en: Unable to stop drive
cmn: 無法停止裝置

en: Connect to Server %s
cmn: 連接伺服器 %s

en: _Connect
cmn: 連接(_C)

en: Link _name:
cmn: 鏈結名稱(_N):

en: Create _Document
cmn: 新增文件(_D)

en: Open Wit_h
cmn: 以其他方式開啟(_H)

en: Choose a program with which to open the selected item
cmn: 請選取程式來開啟選定的項目

en: _Properties
cmn: 屬性(_P)

en: View or modify the properties of each selected item
cmn: 顯示或修改所有選定項目的屬性

en: Create _Folder
cmn: 建立資料夾(_F)

en: Create a new empty folder inside this folder
cmn: 在本資料夾中新增空白資料夾

en: No templates installed
cmn: 沒有安裝任何樣板

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
cmn: 空白檔案(_E)

en: Create a new empty file inside this folder
cmn: 在本資料夾中新增空白的文件

en: Open the selected item in this window
cmn: 在本視窗中開啟選定的項目

en: Open in Navigation Window
cmn: 在視窗中開啟

en: Open each selected item in a navigation window
cmn: 用新的視窗分別開啟每個選定的項目

en: Open each selected item in a new tab
cmn: 在新的分頁分別開啟每個選取的項目

en: Open in _Folder Window
cmn: 在資料夾視窗開啟(_F)

en: Open each selected item in a folder window
cmn: 用資料夾視窗分別開啟每個選定的項目

en: Other _Application...
cmn: 其他應用程式(_A)…

en: Choose another application with which to open the selected item
cmn: 請選取其他程式來開啟選定的項目

en: Open With Other _Application...
cmn: 以其他應用程式開啟(_A)…

en: _Open Scripts Folder
cmn: 開啟指令稿資料夾(_O)

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
cmn: 顯示載有本選單中出現的指令稿的資料夾

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
cmn: 以「貼上」指令來準備移動選定的檔案

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
cmn: 以「貼上」指令來準備拷貝選定的檔案

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
cmn: 將剛才以「剪下」或「拷貝」指令選取的檔案移動或拷貝

en: _Paste Into Folder
cmn: 貼上至資料夾內(_P)

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
cmn: 將剛才以「剪下」或「拷貝」指令選取的檔案移動或拷貝至選定的資料夾

en: Cop_y to
cmn: 拷貝到(_Y)

en: M_ove to
cmn: 移動到(_O)

en: Select all items in this window
cmn: 選取本視窗中所有項目

en: Select I_tems Matching...
cmn: 選擇項目比對(_T)…

en: Select items in this window matching a given pattern
cmn: 選取本視窗中所有符合指定胚騰的項目

en: _Invert Selection
cmn: 反向選擇(_I)

en: Select all and only the items that are not currently selected
cmn: 選擇所有目前尚未被選取的項目

en: D_uplicate
cmn: 拷貝(_U)

en: Duplicate each selected item
cmn: 複製所有選定的項目

en: Create a symbolic link for each selected item
cmn: 為所有選定的項目建立鏈結

en: _Rename...
cmn: 重新命名(_R)…

en: Rename selected item
cmn: 將選定的項目重新命名

en: Move each selected item to the Trash
cmn: 將每個選定的項目丟進回收筒

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
cmn: 將所有選定的項目直接刪除而不丟進回收筒

en: _Restore
cmn: 還原(_R)

en: _Undo
cmn: 復原(_U)

en: Undo the last action
cmn: 復原最後一個動作

en: _Redo
cmn: 取消復原(_R)

en: Redo the last undone action
cmn: 取消上一個復原動作

en: Reset View to _Defaults
cmn: 重新設定顯示模式(_D)

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
cmn: 重設此顯示模式的排列次序及縮放倍率以配合偏好設定

en: Connect To This Server
cmn: 連接此伺服器

en: Make a permanent connection to this server
cmn: 永遠地連接到此伺服器

en: Mount the selected volume
cmn: 掛載選定的檔案系統

en: Unmount the selected volume
cmn: 卸載選定的檔案系統

en: Eject the selected volume
cmn: 退出選定的檔案系統

en: Format the selected volume
cmn: 將選定的檔案系統格式化

en: Start the selected volume
cmn: 開啟選取的儲存區

en: Stop the selected volume
cmn: 關閉選取的儲存區

en: Detect media in the selected drive
cmn: 偵測在選取光碟機中的媒體

en: Mount the volume associated with the open folder
cmn: 掛載與所開啟資料夾相關聯的檔案系統

en: Unmount the volume associated with the open folder
cmn: 卸載與所開啟資料夾相關聯的檔案系統

en: Eject the volume associated with the open folder
cmn: 退出與所開啟資料夾相關聯的檔案系統

en: Format the volume associated with the open folder
cmn: 格式化與所開啟資料夾相關聯的檔案系統

en: Start the volume associated with the open folder
cmn: 掛載與所開啟資料夾相關聯的儲存區

en: Stop the volume associated with the open folder
cmn: 卸載與所開啟資料夾相關聯的儲存區

en: Open File and Close window
cmn: 開啟檔案及關閉視窗

en: Sa_ve Search
cmn: 儲存搜尋(_V)

en: Save the edited search
cmn: 儲存已編輯搜尋

en: Sa_ve Search As...
cmn: 另存搜尋為(_V)…

en: Save the current search as a file
cmn: 另存目前的搜尋為檔案

en: Open this folder in a navigation window
cmn: 在導航視窗中開啟本資料夾

en: Open this folder in a new tab
cmn: 在新的分頁中開啟本資料夾

en: Open this folder in a folder window
cmn: 在資料夾視窗中開啟本資料夾

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
cmn: 以「貼上」指令來準備移動本資料夾

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
cmn: 以「貼上」指令來準備拷貝本資料夾

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
cmn: 將剛才以「剪下」或「拷貝」指令選取的檔案移動或拷貝至這個資料夾

en: Move this folder to the Trash
cmn: 將本資料夾丟進回收筒

en: Delete this folder, without moving to the Trash
cmn: 直接刪除本資料夾，毋需丟進回收筒

en: Mount the volume associated with this folder
cmn: 掛載與這個資料夾相關聯的檔案系統

en: Unmount the volume associated with this folder
cmn: 卸載與這個資料夾相關聯的檔案系統

en: Eject the volume associated with this folder
cmn: 退出與這個資料夾相關聯的檔案系統

en: Format the volume associated with this folder
cmn: 格式化與這個資料夾相關聯的檔案系統

en: Start the volume associated with this folder
cmn: 掛載與這個資料夾相關聯的儲存區

en: Stop the volume associated with this folder
cmn: 卸載與這個資料夾相關聯的儲存區

en: View or modify the properties of this folder
cmn: 顯示或修改這個資料夾的屬性

en: _Other pane
cmn: 其他窗格(_O)

en: Copy the current selection to the other pane in the window
cmn: 將目前的選擇區域拷貝到視窗中的其他窗格

en: Move the current selection to the other pane in the window
cmn: 將目前的選擇區域移動到視窗中的其他窗格

en: Copy the current selection to the home folder
cmn: 將目前的選擇區域拷貝到家目錄

en: Move the current selection to the home folder
cmn: 將目前的選擇區域移動到家目錄

en: Copy the current selection to the desktop
cmn: 將目前的選擇區域拷貝到桌面

en: Move the current selection to the desktop
cmn: 將目前的選擇區域移動到桌面

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
cmn: 執行或管理 %s 中的指令稿

en: _Scripts
cmn: 指令稿(_S)

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
cmn: 將開啟的資料夾自回收筒移至「%s」

en: Start the selected drive
cmn: 開啟選擇的裝置

en: Connect to the selected drive
cmn: 連接到選取的裝置

en: _Start Multi-disk Drive
cmn: 開啟多磁碟裝置(_S)

en: Start the selected multi-disk drive
cmn: 開啟選取的多磁碟裝置

en: U_nlock Drive
cmn: 解鎖裝置(_N)

en: Unlock the selected drive
cmn: 解鎖選取的裝置

en: Stop the selected drive
cmn: 關閉選擇的裝置

en: Safely remove the selected drive
cmn: 安全的移除選取的裝置

en: _Disconnect
cmn: 斷線(_D)

en: Disconnect the selected drive
cmn: 中斷選取的裝置

en: _Stop Multi-disk Drive
cmn: 關閉多磁碟裝置(_S)

en: Stop the selected multi-disk drive
cmn: 關閉選取的多磁碟裝置

en: Lock the selected drive
cmn: 鎖定選取的裝置

en: Start the drive associated with the open folder
cmn: 掛載與所開啟資料夾相關聯的裝置

en: Connect to the drive associated with the open folder
cmn: 卸載與所開啟資料夾相關聯的裝置

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
cmn: 掛載與所開啟資料夾相關聯的多磁碟裝置

en: Unlock the drive associated with the open folder
cmn: 解鎖與所開啟資料夾相關聯的裝置

en: _Stop the drive associated with the open folder
cmn: 卸載與所開啟資料夾相關聯的裝置(_S)

en: Safely remove the drive associated with the open folder
cmn: 安全的移除與所開啟資料夾相關聯的裝置

en: Disconnect the drive associated with the open folder
cmn: 中斷與所開啟資料夾相關聯裝置的連線

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
cmn: 卸載與所開啟資料夾相關聯的多磁碟裝置

en: Lock the drive associated with the open folder
cmn: 鎖定與所開啟資料夾相關聯的裝置

en: Browse in New _Window
cmn: 用新的視窗瀏覽(_W)

en: Browse in New _Tab
cmn: 用新的分頁瀏覽(_T)

en: _Delete Permanently
cmn: 永久刪除(_D)

en: Delete the open folder permanently
cmn: 永久刪除開啟的資料夾

en: Move the open folder to the Trash
cmn: 將開啟的資料夾丟進回收筒

en: _Open With %s
cmn: 以 %s 開啟(_O)

en: Delete all selected items permanently
cmn: 永久刪除所有選定的項目

en: View or modify the properties of the open folder
cmn: 顯示或修改開啟的資料夾的屬性

en: Download location?
cmn: 下載位置？

en: You can download it or make a link to it.
cmn: 您可以將它下載或給它建立鏈結。

en: Make a _Link
cmn: 建立鏈結(_L)

en: _Download
cmn: 下載(_D)

en: Drag and drop is not supported.
cmn: 不支援拖放圖示。

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
cmn: 拖放圖示只在本機的檔案系統之間適用。

en: An invalid drag type was used.
cmn: 拖曳方式不正確。

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
cmn: 拖放的 text.txt

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
cmn: 拖放的資料

en: Undo
cmn: 復原

en: Redo
cmn: 重做

en: Command
cmn: 指令

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
cmn: 您沒有檢視「%s」的內容的權限。

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
cmn: 找不到「%s」。可能它剛剛已被刪除。

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
cmn: 抱歉，無法顯示「%s」的所有內容：%s

en: The folder contents could not be displayed.
cmn: 無法顯示資料夾的內容。

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
cmn: 這個目錄內已經有名為「%s」的項目。請使用其他名稱。

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
cmn: 資料夾內沒有「%s」。也許它剛剛被移動或刪除了？

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
cmn: 您沒有將「%s」重新命名的權限。

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
cmn: 名稱「%s」無效，因為它含有字元「/」。請使用其他名稱。

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
cmn: 名稱「%s」無效。請使用其他名稱。

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
cmn: 抱歉，無法將「%s」重新命名為「%s」：%s

en: The item could not be renamed.
cmn: 這個項目無法更改名稱。

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
cmn: 沒有更改「%s」所屬群組的權限。

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
cmn: 抱歉，無法更改「%s」的所屬群組：%s

en: The group could not be changed.
cmn: 無法更改所屬群組。

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
cmn: 抱歉，無法更改「%s」的擁有者：%s

en: The owner could not be changed.
cmn: 無法更改擁有者。

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
cmn: 抱歉，無法更改「%s」的權限：%s

en: The permissions could not be changed.
cmn: 無法更改權限。

en: Renaming "%s" to "%s".
cmn: 將「%s」重新命名為「%s」。

en: by _Name
cmn: 依名稱(_N)

en: Keep icons sorted by name in rows
cmn: 以名稱排列圖示

en: by _Size
cmn: 依大小(_S)

en: Keep icons sorted by size in rows
cmn: 以大小排列圖示

en: by _Type
cmn: 以檔案類型(_T)

en: Keep icons sorted by type in rows
cmn: 以檔案類型排列圖示

en: by Modification _Date
cmn: 以修改日期(_D)

en: Keep icons sorted by modification date in rows
cmn: 以修改日期排列圖示

en: by _Emblems
cmn: 以圖章(_E)

en: Keep icons sorted by emblems in rows
cmn: 以圖章的次序排列圖示

en: by T_rash Time
cmn: 以回收筒時刻(_R)

en: Keep icons sorted by trash time in rows
cmn: 以回收筒時刻排列圖示

en: _Organize Desktop by Name
cmn: 以名稱組織桌面(_O)

en: Arran_ge Items
cmn: 項目排列方式(_G)

en: Resize Icon...
cmn: 改變圖示大小…

en: Make the selected icon resizable
cmn: 將選取的圖示設為可改變大小

en: Restore Icons' Original Si_zes
cmn: 還原圖示大小(_Z)

en: Restore each selected icon to its original size
cmn: 還原所有選定圖示的大小

en: _Organize by Name
cmn: 以名稱組織(_O)

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
cmn: 重新排列圖示以符合視窗及避免重疊

en: Compact _Layout
cmn: 緊密排列(_L)

en: Toggle using a tighter layout scheme
cmn: 切換是否使用較緊密的排列方式

en: Re_versed Order
cmn: 相反次序(_V)

en: Display icons in the opposite order
cmn: 以相反次序顯示圖示

en: _Keep Aligned
cmn: 保持整齊排列(_K)

en: Keep icons lined up on a grid
cmn: 令圖示貼齊格線

en: _Manually
cmn: 手動(_M)

en: Leave icons wherever they are dropped
cmn: 拖放圖示後不自動編排圖示的位置

en: By _Name
cmn: 依名稱(_N)

en: By _Size
cmn: 依大小(_S)

en: By _Type
cmn: 依類型(_T)

en: By Modification _Date
cmn: 依修改日期(_D)

en: By _Emblems
cmn: 依圖章(_E)

en: By T_rash Time
cmn: 以回收筒時刻(_R)

en: Restore Icon's Original Si_ze
cmn: 還原圖示大小(_Z)

en: pointing at "%s"
cmn: 目標為「%s」

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
cmn: 圖示(_I)

en: The icon view encountered an error.
cmn: 圖示顯示模式發生錯誤。

en: The icon view encountered an error while starting up.
cmn: 啟動圖示顯示模式時發生錯誤。

en: Display this location with the icon view.
cmn: 以圖示顯示模式來顯示本位置。

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
cmn: 精簡(_C)

en: The compact view encountered an error.
cmn: 精簡顯示模式發生錯誤。

en: The compact view encountered an error while starting up.
cmn: 啟動精簡顯示模式時發生錯誤。

en: Display this location with the compact view.
cmn: 以精簡顯示模式來顯示本位置。

en: (Empty)
cmn: （空的）

en: %s Visible Columns
cmn: %s 可視欄位

en: Choose the order of information to appear in this folder:
cmn: 請選擇這個資料夾顯示資訊的次序：

en: Visible _Columns...
cmn: 可視欄位(_C)…

en: Select the columns visible in this folder
cmn: 請選擇本資料夾中會顯示甚麼欄位

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
cmn: 列表(_L)

en: The list view encountered an error.
cmn: 列表顯示模式發生錯誤。

en: The list view encountered an error while starting up.
cmn: 啟動列表顯示模式時發生錯誤。

en: Display this location with the list view.
cmn: 以列表顯示模式來顯示本位置。

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
cmn: 不可以同時分配一個以上的自選圖示！

en: Properties
cmn: 屬性

en: %s Properties
cmn: %s 屬性

en: Cancel Group Change?
cmn: 取消更改群組？

en: Cancel Owner Change?
cmn: 取消更改擁有者？

en: nothing
cmn: 沒有

en: unreadable
cmn: 無法讀取

en: (some contents unreadable)
cmn: （無法讀取某部分內容）

en: Contents:
cmn: 內容：

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
cmn: 已使用

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
cmn: 可用空間

en: Total capacity:
cmn: 總容量:

en: Filesystem type:
cmn: 檔案系統類型:

en: Basic
cmn: 基本

en: Link target:
cmn: 鏈結目標：

en: Volume:
cmn: 檔案系統：

en: Accessed:
cmn: 存取時間：

en: Modified:
cmn: 修改時間：

en: Created:
cmn: 建立時刻:

en: Free space:
cmn: 可用空間：

en: _Read
cmn: 讀(_R)

en: _Write
cmn: 寫(_W)

en: E_xecute
cmn: 執行(_X)

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
cmn: 不能

en: list
cmn: 列出

en: read
cmn: 讀取

en: create/delete
cmn: 建立/刪除

en: write
cmn: 寫入

en: access
cmn: 存取

en: Access:
cmn: 存取：

en: Folder access:
cmn: 資料夾存取:

en: File access:
cmn: 檔案存取:

en: List files only
cmn: 只能列出檔案

en: Access files
cmn: 存取檔案

en: Create and delete files
cmn: 建立及刪除檔案

en: Read-only
cmn: 唯讀

en: Read and write
cmn: 讀寫

en: Special flags:
cmn: 特殊屬性：

en: _Owner:
cmn: 擁有者(_O):

en: Owner:
cmn: 擁有者：

en: _Group:
cmn: 群組(_G):

en: Group:
cmn: 群組:

en: Others
cmn: 其他

en: Execute:
cmn: 執行：

en: Allow _executing file as program
cmn: 允許檔案作為程式執行(_E)

en: Others:
cmn: 其他：

en: Folder Permissions:
cmn: 資料夾權限：

en: File Permissions:
cmn: 檔案權限：

en: Text view:
cmn: 文字顯示模式：

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
cmn: 您並非擁有者，所以無法更改這些權限。

en: SELinux context:
cmn: SELinux 安全性內容:

en: Last changed:
cmn: 最後修改時間：

en: Apply Permissions to Enclosed Files
cmn: 當中的檔案套用相同的權限

en: The permissions of "%s" could not be determined.
cmn: 無法得知「%s」的權限。

en: The permissions of the selected file could not be determined.
cmn: 無法得知選定的檔案的權限。

en: Creating Properties window.
cmn: 正在建立屬性視窗。

en: Select Custom Icon
cmn: 選擇自訂圖示

en: Tree
cmn: 目錄樹

en: Show Tree
cmn: 顯示樹
