caja 1.25.3 - en to fi translation catalogue (1335 entries)

en: _Patterns
fi: _Kuviot

en: Drag a pattern tile to an object to change it
fi: Vaihda ohjelman osan kuvio vetämällä kuviolaatta osaan

en: Blue Ridge
fi: Siniset viirut

en: Blue Rough
fi: Karkea sininen

en: Blue Type
fi: Sinisiä kirjaimia

en: Brushed Metal
fi: Harjattu metalli

en: Burlap
fi: Säkkikangas

en: Camouflage
fi: Kamo

en: Chalk
fi: Kalkki

en: Cork
fi: Korkki

en: Countertop
fi: Pöydän päällys

en: Dots
fi: Laikut

en: Fibers
fi: Kuidut

en: Floral
fi: Kukat

en: Fossil
fi: Fossiili

en: Green Weave
fi: Vihreä kudos

en: Ice
fi: Jää

en: Manila Paper
fi: Manillapaperi

en: Moss Ridge
fi: Sammalviirut

en: Numbers
fi: Luvut

en: Ocean Strips
fi: Meriviirut

en: Purple Marble
fi: Purppura marmori

en: Ridged Paper
fi: Viirupaperi

en: Rough Paper
fi: Karkea paperi

en: Sky Ridge
fi: Taivasviirut

en: Snow Ridge
fi: Lumiviirut

en: Stucco
fi: Stukko

en: Terracotta
fi: Terrakotta

en: Wavy White
fi: Aaltoileva valkoinen

en: C_olors
fi: _Värit

en: Drag a color to an object to change it to that color
fi: Vaihda ohjelman osan väri vetämällä värilaatta osaan

en: Orange
fi: Oranssi

en: Tangerine
fi: Mandariini

en: Grapefruit
fi: Viinirypäle

en: Ruby
fi: Rubiini

en: Pale Blue
fi: Kalpeansininen

en: Sky
fi: Taivas

en: Danube
fi: Tonava

en: Violet
fi: Violetti

en: Sea Foam
fi: Meren vaahto

en: Leaf
fi: Lehti

en: Deep Teal
fi: Harmaanvihreä

en: Dark Cork
fi: Tumma korkki

en: Mud
fi: Muta

en: Fire Engine
fi: Paloauto

en: Envy
fi: Kateus

en: Azul
fi: Lasuuri

en: Lemon
fi: Sitruuna

en: Bubble Gum
fi: Purukumi

en: White
fi: Valkoinen

en: Apparition
fi: Haamu

en: Silver
fi: Hopea

en: Concrete
fi: Betoni

en: Shale
fi: Liuske

en: Granite
fi: Graniitti

en: Eclipse
fi: Pimennys

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Onyx
fi: Onyks

en: Black
fi: Musta

en: _Emblems
fi: _Tunnusmerkit

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
fi: Vaihda kohteen tunnusmerkki vetämällä tunnusmerkki kohteeseen

en: Erase
fi: Poista

en: File manager for the MATE desktop environment
fi: Tiedostonhallinta MATE-työpöytäympäristölle

en: Autorun Prompt
fi: Automaattisuorituksen kehote

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: Browse the file system with the file manager
fi: Selaa tiedostojärjestelmää tiedostonhallinnasta

en: Computer
fi: Tietokone

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fi: Selaa käytettävissä olevia paikallis- ja etäkansioita

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: File Management
fi: Tiedostonhallinta

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
fi: Muuta tiedostonhallinnan ikkunoiden toimintaa ja ulkoasua

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Open your personal folder
fi: Avaa henkilökohtaisen kansiosi

en: Saved search
fi: Tallennettu haku

en: Network
fi: Verkko

en: Browse bookmarked and local network locations
fi: Selaa kirjanmerkittyjä ja paikallisia verkkosijainteja

en: Text
fi: Teksti

en: The text of the label.
fi: Nimiön teksti.

en: Justification
fi: Tasaus

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
fi: Nimiön tekstirivien tasaus toisiinsa nähden. Tämä EI vaikuta nimiön tasaukseen sen alueen sisällä. (Katso GtkMisc::xalign tätä varten.)

en: Line wrap
fi: Rivitys

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
fi: Jos asetettu, rivitä liian pitkät rivit.

en: Cursor Position
fi: Kohdistimen sijainti

en: The current position of the insertion cursor in chars.
fi: Syöttökohdistimen nykyinen sijainti merkkeinä.

en: Selection Bound
fi: Valinnan raja

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
fi: Valinnan vastakkaisen pään sijainti merkkeinä kohdistimesta lukien.

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Paste
fi: L_iitä

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Show more _details
fi: N_äytä lisätietoja

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: You can stop this operation by clicking cancel.
fi: Voit pysäyttää tämän toiminnon napsauttamalla peru.

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

en: No applications found
fi: Ohjelmia ei löytynyt

en: Ask what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Do Nothing
fi: Älä tee mitään

en: Open %s
fi: Avaa %s

en: Open with other Application...
fi: Avaa muulla ohjelmalla…

en: You have just inserted an Audio CD.
fi: Laitoit ääni-CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted an Audio DVD.
fi: Laitoit ääni-DVD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a Video DVD.
fi: Laitoit video-DVD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a Video CD.
fi: Laitoit video-CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a Super Video CD.
fi: Laitoit Super-Video CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a blank CD.
fi: Laitoit tyhjän CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a blank DVD.
fi: Laitoit tyhjän DVD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
fi: Laitoit tyhjän Blu-Ray-levyn asemaan.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
fi: Laitoit tyhjän HD DVD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a Photo CD.
fi: Laitoit Photo CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a Picture CD.
fi: Laitoit Picture CD-levyn asemaan.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
fi: Liitit tietokoneeseen valokuvia sisältävän median.

en: You have just inserted a digital audio player.
fi: Liitit tietokoneeseen musiikkisoittimen.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
fi: Liitit tietokoneeseen median, joka sisältää automaattisesti käynnistettäväksi tarkoitetun ohjelman.

en: You have just inserted a medium.
fi: Liitit tietokoneeseen uuden median.

en: Choose what application to launch.
fi: Valitse käynnistettävä ohjelma.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
fi: Valitse, kuinka kohde ”%s” avataan ja suoritetaanko sama toiminto aina havaittaessa ”%s”-tyyppisiä asemia.

en: _Always perform this action
fi: _Suorita aina tämä toiminto

en: _Eject
fi: Poista _asemasta

en: _Unmount
fi: _Irrota

en: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Paste the text stored on the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältämä teksti

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select all the text in a text field
fi: Valitse tämän kentän kaikki teksti

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move Dow_n
fi: Siirrä _alas

en: Use De_fault
fi: Käytä _oletusta

en: Name
fi: Nimi

en: The name and icon of the file.
fi: Tiedoston nimi ja kuvake.

en: Size
fi: Koko

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Size on Disk
fi: Koko levyllä

en: The size of the file on disk.
fi: Tiedoston koko levyllä.

en: Type
fi: Tyyppi

en: The type of the file.
fi: Tiedoston tyyppi.

en: Date Modified
fi: Viimeksi muokattu:

en: The date the file was modified.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi muokattiin.

en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

en: The date the file was accessed.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi käytettiin.

en: Owner
fi: Omistaja

en: The owner of the file.
fi: Tiedoston omistaja.

en: Group
fi: Ryhmä

en: The group of the file.
fi: Tiedoston ryhmä.

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: The permissions of the file.
fi: Tiedoston oikeudet.

en: Octal Permissions
fi: Oikeudet oktaalilukuna

en: The permissions of the file, in octal notation.
fi: Tiedoston oikeudet oktaalilukumuodossa.

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: SELinux Context
fi: SELinux-konteksti

en: The SELinux security context of the file.
fi: Tiedoston SELinux-turvakonteksti.

en: Location
fi: Sijainti

en: The location of the file.
fi: Tiedoston sijainti.

en: Extension
fi: Tied.pääte

en: The extension of the file.
fi: Tiedoston pääte.

en: Trashed On
fi: Siirretty roskakoriin

en: Date when file was moved to the Trash
fi: Päiväys, jolloin tiedosto siirrettiin roskakoriin

en: Original Location
fi: Alkuperäinen sijainti

en: Original location of file before moved to the Trash
fi: Alkuperäinen sijainti, jossa tiedosto oli ennen roskakoriin siirtämistä

en: Reset
fi: Nollaa

en: on the desktop
fi: työpöydällä

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
fi: Kotikansio %.0s

en: Network Servers
fi: Verkkopalvelimet

en: Trash
fi: Roskakori

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Copy Here
fi: _Kopioi tähän

en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: Set as _Background
fi: Aseta _taustaksi

en: Cancel
fi: Peru

en: Set as background for _all folders
fi: Aseta _kaikkien kansioiden taustaksi

en: Set as background for _this folder
fi: Aseta _tämän kansion taustaksi

en: The emblem cannot be installed.
fi: Tunnusmerkkiä ei voi asentaa.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
fi: Uudelle tunnusmerkille pitää antaa avainsana.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
fi: Tunnusmerkkien avainsanat voivat sisältää vain kirjaimia, tyhjää sekä numeroita.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
fi: Tunnusmerkki ”%s” on jo olemassa.

en: Please choose a different emblem name.
fi: Valitse tunnusmerkille toinen nimi.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
fi: Muun tunnusmerkin tallentaminen epäonnistui.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
fi: Muun tunnusmerkin nimen tallentaminen epäonnistui.

en: This file cannot be mounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi liittää

en: This file cannot be unmounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi irrottaa

en: This file cannot be ejected
fi: Tätä tiedostoa ei voi poistaa asemasta

en: This file cannot be started
fi: Tätä tiedostoa ei voi käynnistää

en: This file cannot be stopped
fi: Tätä tiedostoa ei voi pysäyttää

en: Slashes are not allowed in filenames
fi: Kauttaviivat eivät ole sallittu tiedostonimissä

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Toplevel files cannot be renamed
fi: Päätason tiedostoja ei voi nimetä uudestaan

en: Unable to rename desktop icon
fi: Työpöytäkuvaketta ei voi nimetä uudestaan

en: Unable to rename desktop file
fi: Työpöytätiedostoa ei voi nimetä uudestaan

en: today at 00:00:00 PM
fi: tänään 00:00:00

en: today at %-I:%M:%S %p
fi: tänään %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: today at %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today, 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: today, %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today
fi: tänään

en: yesterday at 00:00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
fi: eilen %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday at %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday
fi: eilen

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Keskiviikko, syyskuu 00 0000, 00:00:00

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %A %-d. %Bta, %-H:%M

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00:00

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: 00/00/00, 00:00 PM
fi: 00.00.00, 00:00

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
fi: %-d.%m.%y, %-H:%M

en: 00/00/00
fi: 00.00.00

en: %m/%d/%y
fi: %d.%m.%y

en: Not allowed to set permissions
fi: Et saa asettaa oikeuksia

en: Not allowed to set owner
fi: Et saa asettaa omistajaa

en: Specified owner '%s' doesn't exist
fi: Annettua omistajaa ”%s” ei ole olemassa

en: Not allowed to set group
fi: Et saa asettaa ryhmää

en: Specified group '%s' doesn't exist
fi: Annettua ryhmää ”%s” ei ole olemassa

en: %s (%s bytes)
fi: %s (%s tavua)

en: ? items
fi: ? kohdetta

en: ? bytes
fi: ? tavua

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

en: unknown MIME type
fi: tuntematon MIME-tyyppi

en: unknown
fi: tuntematon

en: program
fi: ohjelma

en: link
fi: linkki

en: Link to %s
fi: Linkki kohteeseen %s

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: Merge folder "%s"?
fi: Yhdistetäänkö kansio "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
fi: Yhdistäessä kysytään varmistusta, ennen kuin mitään kyseisen kansion tiedostoja korvataan kopioitavilla tiedostoilla.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
fi: Vanhempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
fi: Uudempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
fi: Toinen kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
fi: Sen korvaaminen poistaa kaikki kansiossa olevat tiedostot.

en: Replace folder "%s"?
fi: Korvataanko kansio "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Replace file "%s"?
fi: Korvataanko tiedosto "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
fi: Sen korvaaminen ylikirjoittaa sisällön.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
fi: Vanhempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
fi: Uudempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
fi: Toinen saman niminen tiedosto on jo olemassa kansiossa "%s".

en: Original folder
fi: Alkuperäinen hakemisto

en: Items:
fi: Kohteita:

en: Original file
fi: Alkuperäinen tiedosto

en: Size:
fi: Koko:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Merge with
fi: Yhdistä

en: Replace with
fi: Alkuperäisen korvaava tiedosto

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Differences...
fi: Eroavaisuudet...

en: _Skip
fi: _Ohita

en: Re_name
fi: _Nimeä uudelleen

en: Replace
fi: Korvaa

en: Merge Folder
fi: Yhdistä kansio

en: File and Folder conflict
fi: Ristiriita tiedoston ja kansion kanssa

en: File conflict
fi: Tiedostoristiriita

en: S_kip All
fi: _Ohita kaikki

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete _All
fi: Poista k_aikki

en: Replace _All
fi: Korvaa _Kaikki

en: Merge _All
fi: Yhdistä k_aikki

en: Copy _Anyway
fi: Kopioi kaikesta _huolimatta

en: Another link to %s
fi: Toinen linkki kohteeseen %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
fi: %d'd. linkki kohteeseen %s

en: %'dnd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

en: %'drd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

en: %'dth link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
fi:  (kopio)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
fi: . kopio

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
fi: . kopio)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
fi: . kopio

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
fi: . kopio

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: Translators: opening parentheses of the "th copy)" string
en:  (%'d
fi:  (%'d.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi ”%B” roskakorista?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

en: Empty all items from Trash?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki kohteet roskakorista?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fi: Kaikki roskakorin kohteet poistetaan pysyvästi.

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen ”%B”?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
fi: Haluatko varmasti siirtää kohteen "%B" roskakoriin?

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistaessa.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa ”%B” ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeutta niiden lukemiseen.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
fi: Virhe haettaessa tietoja tiedostoista kansiossa ”%B”.

en: _Skip files
fi: _Ohita tiedostot

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota ”%B” ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeutta sen lukemiseen.

en: There was an error reading the folder "%B".
fi: Virhe luettaessa kansiota ”%B”.

en: Could not remove the folder %B.
fi: Kansiota %B ei voitu poistaa.

en: There was an error deleting %B.
fi: Virhe poistettaessa kohdetta %B.

en: Moving files to trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
fi: Kohdetta ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa sen heti?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
fi: Tiedostoa ”%B” ei voi siirtää roskakoriin.

en: Trashing Files
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Deleting Files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Unable to eject %V
fi: Asemaa %V ei voi avata

en: Unable to unmount %V
fi: Osiota %V ei voi irrottaa

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
fi: Haluatko tyhjentää roskakorin ennen irrottamista?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
fi: Jotta vapaa tila laitteella oikeasti vapautuisi, täytyy sen roskakori tyhjentää. Kaikki aseman roskakorissa olevat tiedostot hukataan pysyvästi.

en: Do _not Empty Trash
fi: Älä tyhje_nnä roskakoria

en: Unable to mount %s
fi: Ei voi liittää %s

en: Error while copying.
fi: Virhe kopioidessa.

en: Error while moving.
fi: Virhe siirtäessä.

en: Error while moving files to trash.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoja roskakoriin.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Tiedostoa ”%B” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: There was an error getting information about "%B".
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta ”%B”.

en: Error while copying to "%B".
fi: Virhe kohteeseen ”%B” kopioinnissa.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia avata kohdekansiota.

en: There was an error getting information about the destination.
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta.

en: The destination is not a folder.
fi: Kohde ei ole kansio.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
fi: Kohteessa ei ole tarpeeksi levytilaa jäljellä. Yritä tehdä tilaa poistamalla tiedostoja.

en: There is %S available, but %S is required.
fi: Saatavilla on %S, mutta %S vaaditaan.

en: The destination is read-only.
fi: Kohdetta voi vain lukea.

en: Moving "%B" to "%B"
fi: Siirretään ”%B” paikkaan ”%B”.

en: Copying "%B" to "%B"
fi: Kopioidaan ”%B” paikkaan ”%B”.

en: Duplicating "%B"
fi: Kahdennetaan ”%B”

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
fi: %S / %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
fi: Kansiota ”%B” ei voida kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta luoda sitä kohteeseen.

en: There was an error creating the folder "%B".
fi: Virhe luotaessa kansiota ”%B”.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa ”%B” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota ”%B” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta sen lukemiseen.

en: Error while moving "%B".
fi: Virhe siirettäessä ”%B”.

en: Could not remove the source folder.
fi: Lähdekansiota ei voitu poistaa.

en: Error while copying "%B".
fi: Virhe kopioitaessa ”%B”.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
fi: Tiedostoja ei voitu poistaa jo olemassa olevasta kansiosta %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
fi: Ei voitu poistaa jo olemassa olevaa tiedostoa %F.

en: You cannot move a folder into itself.
fi: Et voi siirtää kansiota itseensä.

en: You cannot copy a folder into itself.
fi: Et voi kopioida kansiota itseensä.

en: The destination folder is inside the source folder.
fi: Kohdekansio on lähdekansion sisällä.

en: You cannot move a file over itself.
fi: Et voi siirtää tiedostoa itseensä.

en: You cannot copy a file over itself.
fi: Et voi kopioida tiedostoa itseensä.

en: The source file would be overwritten by the destination.
fi: Kohde kirjoittaisi lähdetiedoston päälle.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
fi: Aiempaa samannimistä tiedostoa kohteessa %F ei voitu poistaa.

en: There was an error copying the file into %F.
fi: Virhe kopioitaessa tiedostoja kohteeseen %F.

en: Copying Files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Preparing to Move to "%B"
fi: Valmistellaan ”%B” siirtoa

en: There was an error moving the file into %F.
fi: Tapahtui virhe siirrettäessä tiedostoa kohteeseen %F.

en: Moving Files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Creating links in "%B"
fi: Luodaan linkkejä kohteeseen ”%B”

en: Error while creating link to %B.
fi: Virhe luotaessa linkkiä kohteeseen %B.

en: Symbolic links only supported for local files
fi: Paikallisia linkkejä voi käyttää vain paikallisten tiedostojen kanssa.

en: The target doesn't support symbolic links.
fi: Kohde ei tue symbolisia linkkejä.

en: There was an error creating the symlink in %F.
fi: Virhe luotaessa symbolista linkkiä kohteeseen %F.

en: Setting permissions
fi: Asetetaan oikeuksia

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
fi: nimetön kansio

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
fi: uusi tiedosto

en: Error while creating directory %B.
fi: Virhe luotaessa kansiota %B.

en: Error while creating file %B.
fi: Virhe luotaessa tiedostoa %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
fi: Virhe luotaessa kansiota kohteeseen %F.

en: Emptying Trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
fi: Suoritettavaa käynnistintä ei voi merkitä luotetuksi

en: Could not determine original location of "%s"
fi: Kohteen ”%s” alkuperäistä sijaintia ei voitu selvittää.

en: The item cannot be restored from trash
fi: Kohdetta ei voi palauttaa roskakorista.

en: The selection rectangle
fi: Valittu suorakulmio

en: The Link "%s" is Broken.
fi: Linkki ”%s” on rikki.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
fi: Linkki ”%s” on rikki. Haluatko siirtää sen roskakoriin?

en: This link cannot be used, because it has no target.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sillä ei ole kohdetta.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska kohdetta ”%s” ei ole olemassa.

en: Mo_ve to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
fi: Haluatko suorittaa tiedoston ”%s” vai nähdä sen sisällön?

en: "%s" is an executable text file.
fi: ”%s” on suoritettava tekstitiedosto.

en: Run in _Terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: _Display
fi: _Näytä

en: _Run
fi: _Suorita

en: Are you sure you want to open all files?
fi: Haluatko varmasti avata kaikki tiedostot?

en: Could not display "%s".
fi: Kohdetta ”%s” ei voi näyttää.

en: The file is of an unknown type
fi: Tiedoston tyyppi on tuntematon

en: There is no application installed for %s files
fi: Ohjelmaa %s-tiedostojen käsittelyyn ei ole asennettu

en: _Select Application
fi: _Valitse sovellus

en: There was an internal error trying to search for applications:
fi: Tapahtui sisäinen virhe yritettäessä etsiä sovelluksia:

en: Unable to search for application
fi: Ohjelmaa ei voitu etsiä

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
fi: Ohjelmaa %s-tiedostojen käsittelyyn ei ole asennettu. Haluatko etsiä ohjelmaa, jolla avata tämän tiedoston?

en: Untrusted application launcher
fi: Ohjelman käynnistin ei ole luotettu

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
fi: Ohjelman käynnistintä ”%s” ei ole merkitty luotetuksi. Jos et tiedä mistä tämä käynnistin on peräisin, voi sen käynnistys olla turvatonta.

en: _Launch Anyway
fi: _Käynnistä silti

en: Mark as _Trusted
fi: Merkitse luo_tetuksi

en: Unable to mount location
fi: Sijaintia ei voi liittää

en: Unable to start location
fi: Sijaintia ei voi käynnistää

en: Opening "%s".
fi: ”%s” avautuu.

en: Could not set application as the default: %s
fi: Ohjelmaa ei voitu asettaa oletukseksi: %s

en: Could not set as default application
fi: Ei voitu asettaa oletusohjelmaksi

en: Default
fi: Oletus

en: Icon
fi: Kuvake

en: Could not remove application
fi: Ohjelmaa ei voitu poistaa

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Remove
fi: _Poista

en: No applications selected
fi: Ohjelmaa ei ole valittu

en: %s document
fi: %s-asiakirja

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
fi: Valitse ohjelma, jolla %s ja muut tiedostomuotoa ”%s” olevat tiedostot avataan

en: Open all files of type "%s" with:
fi: Avaa kaikki ”%s”-tyyppiset tiedostot ohjelmalla:

en: Could not run application
fi: Ohjelmaa ei voitu suorittaa

en: Could not find '%s'
fi: Kohdetta ”%s” ei löytynyt

en: Could not find application
fi: Ohjelmaa ei löytynyt

en: Could not add application to the application database: %s
fi: Ohjelmaa ei voitu liittää ohjelmatietokantaan: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Could not add application
fi: Ohjelmaa ei voitu lisätä

en: Select an Application
fi: Valitse ohjelma

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Select an application to view its description.
fi: Katsele sovelluksen kuvausta valitsemalla se.

en: _Use a custom command
fi: Käytä _omaa komentoa

en: _Browse...
fi: _Selaa...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
fi: Avaa %s ja muut ”%s”-päätteiset asiakirjat sovelluksella:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
fi: Avaa %s sovelluksella:

en: _Remember this application for %s documents
fi: _Muista tämä sovellus %s-asiakirjoille

en: Open all %s documents with:
fi: Avaa kaikki ”%s”-päätteiset asiakirjat sovelluksella:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
fi: Avaa %s ja muut ”%s”-päätteiset tiedostot sovelluksella:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
fi: _Muista tämä sovellus ”%s”-tiedostoille

en: Open all "%s" files with:
fi: Avaa kaikki ”%s”-päätteiset tiedostot sovelluksella:

en: Add Application
fi: Lisää sovellus

en: Open Failed, would you like to choose another application?
fi: Avaaminen epäonnistui. Haluatko valita toisen ohjelman?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
fi: ”%s” ei voi avata kohdetta ”%s” koska ”%s” ei voi käsitellä tiedostoja ”%s”-tyyppisissä sijainneissa.

en: Open Failed, would you like to choose another action?
fi: Avaaminen epäonnistui. Haluatko valita toisen toiminnon?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
fi: Oletustoiminto ei voi avata kohdetta ”%s”, koska se ei voi käyttää tiedostoja ”%s”-tyyppisissä sijainneissa.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
fi: Turvallisuussyistä komentoja ei voi suorittaa etäpalvelimelta.

en: This is disabled due to security considerations.
fi: Tämä on estetty turvallisuussyistä.

en: There was an error launching the application.
fi: Ohjelman käynnistäminen epäonnistui.

en: This drop target only supports local files.
fi: Tähän kohtaan voi pudottaa vain paikallisia tiedostoja.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon, ja pudota ne sieltä tähän.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon ja pudota ne sieltä tähän. Pudottamasi paikalliset tiedostot ovat jo avautuneet.

en: Details:
fi: Lisätiedot:

en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

en: paused
fi: pysäytetty

en: pausing
fi: pysäytetään

en: queued
fi: jonossa

en: queuing
fi: jonoutetaan

en: Process completed
fi: Prosessi valmis

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: Search
fi: Etsi

en: Search for "%s"
fi: Etsi kohdetta ”%s”

en: Delete %d copied items
fi: Poista %dkopioitua kohdetta

en: Delete '%s'
fi: Poista '%s'

en: Delete %d duplicated items
fi: Poista %dmonistettua kohdetta

en: Move %d items back to '%s'
fi: Siirrä %d kohdetta takaisin kohteeseen '%s'

en: Move '%s' back to '%s'
fi: Siirrä '%s' takaisin kohteeseen '%s'

en: Rename '%s' as '%s'
fi: Nimeä '%s' uudelleen kohteeksi '%s'

en: Restore %d items from trash
fi: Palauta %d kohdetta roskakorista

en: _Undo creation of an empty file
fi: K_umoa tyhjän tiedoston luonti

en: _Undo creation of a file from template
fi: K_umoa tiedoston luonti asiakirjamallista

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
fi: Mihin uudet välilehdet sijoitetaan selainikkunoissa.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
fi: Vaihda välilehtiä käyttäen [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
fi: Jos tosi, se antaa mahdollisuuden vaihtaa välilehtiä [ctrl + tab] ja [ctrl + shift + tab].

en: Caja will exit when last window destroyed.
fi: Caja suljetaan, kun viimeisin ikkuna on suljettu.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
fi: Ottaa käyttöön ”klassisen” Cajan toiminnan, jossa jokainen ikkuna on selain

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
fi: Käytä aina sijaintia polkupalkin sijasta

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
fi: Jos tosi, Cajan selausikkunat käyttävät aina tekstimuotoista syötekenttä sijainnin näyttämiseen polkupalkin sijasta.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
fi: Kysytäänkö varmistusta, kun tiedostoja siirretään roskakoriin tai roskakoria tyhjennetään

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
fi: Jos tosi, Caja kysyy varmistusta kun siirrät tiedostoja roskakoriin tai tyhjennät roskakorin.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
fi: Kysytäänkö varmistusta, kun tiedostoja siirretään roskakoriin

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
fi: Jos tosi, Caja kysyy varmistusta, kun yrität siirtää tiedostoja roskakoriin

en: Whether to enable immediate deletion
fi: Onko välitön poistaminen käytössä

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
fi: Jos tosi, Caja sallii tiedostojen poistamisen välittömästi roskakoriin siirtämisen sijasta. Tätä käytettäessä kannattaa olla varovainen.

en: When to show preview text in icons
fi: Milloin näyttää esikatseluteksti kuvakkeissa

en: When to show number of items in a folder
fi: Milloin kansion sisältämien kohteiden määrä näkyy

en: Type of click used to launch/open files
fi: Tiedostojen käynnistämiseen tai avaamiseen käytettävä napsautustapa

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
fi: Mahdollisia arvoja ovat ”single” tiedostojen käynnistämiseen yhdellä napsautuksella tai ”double” kaksoisnapsautuksella.

en: What to do with executable text files when activated
fi: Mitä tehdä suoritettavilla tekstitiedostoilla kun ne aktivoidaan

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
fi: Mitä tehdä suoritettaville tekstitiedostoille kun ne aktivoidaan (yhdellä napsautuksella tai kaksoisnapsautuksella). Mahdollisia arvoja ovat ”launch”, eli tiedosto käynnistetään kuten ohjelma; ”ask”, eli näytetään valintaikkuna ja ”display”, eli tiedosto näytetään tekstitiedostona.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
fi: Käytetäänkö Cajan selainikkunoissa hiiren lisäpainikkeita

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
fi: Jos käyttäjän hiiressä on ”Eteenpäin”- ja ”Taaksepäin”-napit, tämä avain määrittää mitä tapahtuu painettaessa näitä nappeja Cajassa.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
fi: Selainikkunassa ”Eteenpäin”-toiminnon käynnistävä hiiren nappi

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fi: Jos käyttäjän hiiressä on ”Eteenpäin”- ja ”Taaksepäin”-napit, tämä avain määrittää mikä nappi käynnistää ”Eteenpäin”-komennon selainikkunassa. Mahdolliset arvot ovat väliltä 6-14.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
fi: Selainikkunassa ”Takaisin”-toiminnon käynnistävä hiiren nappi

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fi: Jos käyttäjän hiiressä on ”Eteenpäin”- ja ”Taaksepäin”-napit, tämä avain määrittää mikä nappi käynnistää ”Takaisin”-komennon selainikkunassa. Mahdolliset arvot ovat väliltä 6-14.

en: When to show thumbnails of image files
fi: Näkyvätkö kuvatiedostojen pienoiskuvat

en: Maximum image size for thumbnailing
fi: Suurin koko kuville, joista tehdään pienoiskuvia

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
fi: Tätä suuremmista (tavuina) kuvista ei synny pienoiskuvia. Tämän asetuksen tarkoituksena on estää pienoiskuvien teko suurista kuvista, mikä voi kestää kauan tai viedä paljon muistia.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
fi: Soiko äänten esikuuntelu, kun hiiri on niiden päällä

en: Show advanced permissions in the file property dialog
fi: Näytä oikeuksien lisäasetukset tiedoston ominaisuusikkunassa

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
fi: Jos tosi, Caja sallii joidenkin unix-tyylisten vaikeatajuisempien asetusten muuttamisen tiedoston asetusikkunassa.

en: Show folders first in windows
fi: Näytä kansiot ikkunoissa ensimmäisinä

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
fi: Jos tosi, Caja näyttää kansiot kuvakenäkymissä ja luetteloissa tiedostoja ennen.

en: Default sort order
fi: Oletusarvoinen järjestys

en: Reverse sort order in new windows
fi: Käänteinen järjestys uusissa ikkunoissa

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
fi: Jos tosi, tiedostot kaikissa ikkunoissa näkyvät käänteisessä järjestyksessä. Siis jos tiedostot ovat nimen mukaisessa järjestyksessä, järjestys on Ö-A, eikä A-Ö; jos tiedostot ovat koon mukaisessa järjestyksessä, suurimmat tulevat ensimmäisinä pienimpien sijaan.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
fi: Caja käyttää käyttäjän kotikansiota työpöytänä

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
fi: Jos tosi, Caja näyttää käyttäjän kotikansion työpöytänä. Jos epätosi, niin työpöytänä näkyy kansio ~/Desktop.

en: Custom Background
fi: Oma tausta

en: Whether a custom default folder background has been set.
fi: Onko mukautettu oletusarvoinen kansioiden tausta asetettu.

en: Default Background Color
fi: Oletusarvoinen taustaväri

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
fi: Kansioiden oletustaustan väri. Käytetään vain, jos background_set on tosi.

en: Default Background Filename
fi: Oletusarvoinen taustan tiedostonimi

en: Custom Side Pane Background Set
fi: Mukautettu sivupaneelin tausta asetettu

en: Whether a custom default side pane background has been set.
fi: Onko mukautettu oletusarvoinen sivupaneelin tausta asetettu.

en: Default Side Pane Background Color
fi: Oletusarvoinen sivupaneelin taustan väri

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
fi: Sivupaneelin oletusarvoisen taustan tiedostonimi. Tällä on merkitystä vain, jos avaimen ”side_pane_background_set” arvo on tosi.

en: Default Side Pane Background Filename
fi: Oletusarvoinen sivupaneelin taustan tiedostonimi

en: Default folder viewer
fi: Oletusarvoinen kansion näkymä

en: Date Format
fi: Päiväyksen muoto

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
fi: Tiedostojen päiväysten muoto. Mahdollisia arvoja ovat ”locale” (maa-asetusten mukainen), ”iso” (ISO-standardin mukainen) ja ”informal” (epämuodollinen).

en: Whether to show hidden files
fi: Näkyvätkö piilotiedostot

en: Whether to show backup files
fi: Näkyvätkö varmuuskopiotiedostot

en: List of possible captions on icons
fi: Luettelo mahdollisista kuvakkeiden teksteistä

en: Use tighter layout in new windows
fi: Käytä tiivistä asettelua uusissa ikkunoissa

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
fi: Jos tosi, kuvakkeet asettuvat tiiviimmin kuin oletusarvoisesti uusissa ikkunoissa.

en: Put labels beside icons
fi: Näytä nimiöt kuvakkeiden vierellä

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
fi: Jos tosi, nimiöt ovat kuvakkeiden vierellä, eivät niiden alla.

en: Default icon zoom level
fi: Oletusarvoinen kuvakkeiden mittakaava

en: Default zoom level used by the icon view.
fi: Kuvakenäkymän oletusarvoinen mittakaava.

en: Default Thumbnail Icon Size
fi: Pienoiskuvien oletuskoko

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
fi: Kuvakenäkymän pienoiskuvien oletuskoko.

en: Text Ellipsis Limit
fi: Tekstin typistysraja

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
fi: Merkkijono, jolla määritetään kuinka liian pitkien tiedostonimien osat korvataan, riippuen suurennuksen tasosta. Kukin listan kohdista on muodossa ”Suurennustaso:kokonaisluku”. Kunkin annetun suurennustason kohdalla voi antaa suuremman arvon kuin 0, jolloin tiedostonimi ei voi olla useampaa kuin annettu määrä rivejä. Jos luku on 0 tai pienempi, annetulla suurennustasolla ei käytetä rajoitusta. Voit myös antaa ”Kokonaisluku”-tyyppisen oletusarvon ilman erityistä suurennustasoa. Tämä arvo määrittää rivien enimmäismäärän kaikille muille suurennustasoille. Esimerkkejä: Arvo 0 näyttää aina kaikki pitkätkin tiedostonimet, 3 - Typistä tiedostonimet, jos ne ovat yli kolme riviä pitkiä, smallest:5,smaller:4,0 typistä yli viisiriviset tasolla ”smallest” ja yli neliriviset tasolla ”smaller, mutta älä typistä nimiä muilla tasoilla. Mahdolliset suurennustasojen arvot: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: Default compact view zoom level
fi: Oletusarvoinen tiiviin asettelun mittakaava

en: Default zoom level used by the compact view.
fi: Tiivisnäkymän oletusarvoinen mittakaava.

en: All columns have same width
fi: Kaikki sarakkeet ovat saman levyisiä

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
fi: Jos tämä on asetettu, kaikki tiiviin näkymän sarakkeet ovat samanlevyisiä. Muussa tapauksessa kunkin sarakkeen leveys määritellään erikseen.

en: Default list zoom level
fi: Oletusarvoinen luettelon mittakaava

en: Default zoom level used by the list view.
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen mittakaava.

en: Default list of columns visible in the list view
fi: Oletusarvoinen luettelo luettelonäkymässä näkyvistä sarakkeista

en: Default list of columns visible in the list view.
fi: Oletusarvoinen luettelo luettelonäkymässä näkyvistä sarakkeista.

en: Default column order in the list view
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen sarakejärjestys

en: Default column order in the list view.
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen sarakejärjestys.

en: Only show folders in the tree side pane
fi: Näytä vain kansiot puusivupaneelissa

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
fi: Jos tosi, Caja näyttää vain kansiot puusivupaneelissa. Muulloin sekä tiedostot että kansiot näkyvät.

en: Desktop font
fi: Työpöydän fontti

en: The font description used for the icons on the desktop.
fi: Työpöydän kuvakkeiden kirjasimen kirjasinkuvaus.

en: Home icon visible on desktop
fi: Koti-kuvake näkyy työpöydällä

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, kotikansion kuvake näkyy työpöydällä.

en: Computer icon visible on desktop
fi: Tietokone-kuvake näkyy työpöydällä

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, tietokonesijainnin kuvake näkyy työpöydällä.

en: Trash icon visible on desktop
fi: Roskakori näkyy työpöydällä

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, roskakorin kuvake näkyy työpöydällä.

en: Show mounted volumes on the desktop
fi: Näytä liitetyt asemat työpöydällä

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, liitettyjen asemien kuvakkeet näkyvät työpöydällä.

en: Network Servers icon visible on the desktop
fi: Näytä Verkkopalvelimien kuvake työpöydällä

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, näytetään työpöydällä kuvake, joka avattaessa näyttää verkkopalvelimet-näkymän.

en: Desktop computer icon name
fi: Työpöydän tietokone-kuvakkeen nimi

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluaa vaihtaa työpöydän tietokone-kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: Desktop home icon name
fi: Koti-työpöytäkuvakkeen nimi

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluaa vaihtaa työpöydän koti-kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: Desktop trash icon name
fi: Roskakori-työpöytäkuvakkeen nimi

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluaa vaihtaa työpöydän roskakori-kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: Network servers icon name
fi: Verkkopalvelimien kuvakkeen nimi

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluat vaihtaa työpöydän verkkopalvelimien kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
fi: Kokonaisluku, joka määrittää kuinka liian pitkien tiedostonimien osat typistetään työpöydällä. Jos numero on suurempi kuin 0, tiedostonimiä ei esitetä useammalla kuin arvon määrällä rivejä. Jos arvo on 0 tai pienempi, ei tiedostonimen rivimäärä ole rajoitettu.

en: Whether the navigation window should be maximized.
fi: Onko selausikkuna suurennettu.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
fi: Onko selausikkuna suurennettu oletuksena.

en: Width of the side pane
fi: Sivupaneelin leveys

en: The default width of the side pane in new windows.
fi: Uusien ikkunoiden sivupaneelin oletusarvoinen leveys.

en: Show toolbar in new windows
fi: Näytä työkalupalkit uusissa ikkunoissa

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
fi: Jos tosi, työkalupalkit näkyvät uusissa ikkunoissa.

en: Show location bar in new windows
fi: Näytä sijaintipalkki uusissa ikkunoissa

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
fi: Jos tosi, sijaintipalkki näkyy uusissa ikkunoissa.

en: Show status bar in new windows
fi: Näytä tilarivi uusissa ikkunoissa

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
fi: Jos tosi, tilarivi näkyy uusissa ikkunoissa.

en: Show side pane in new windows
fi: Näytä sivupaneeli uusissa ikkunoissa

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
fi: Jos tosi, sivupaneeli näkyy uusissa ikkunoissa.

en: Side pane view
fi: Sivupaneelinäkymä

en: The side pane view to show in newly opened windows.
fi: Uusissa ikkunoissa näkyvä sivupaneeli.

en: Whether to automatically mount media
fi: Liitetäänkö media automaattisesti

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
fi: Jos tosi, Caja liittää automaattisesti median, kuten käyttäjille näkyvät kiintolevyt tai irroitettavat laitteet aina sisäänkirjauduttaessa tai liitettäessä media tietokoneeseen.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
fi: Avataanko aina kansio automaattisesti liitetylle medialle

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
fi: Jos tosi, Caja avaa automaattisesti kansion, kun media on liitetty automaattisesti. Tämä vaikuttaa vain mediaan, jolle ei tunnistettu x-content/*-tyyppiä. Medioille, joille tyyppi tunnistettiin, käynnistetään käyttäjän määriteltävissä oleva toiminto.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
fi: Älä koskaan kysy tai suorita automaattisia ohjelma liitettäessä media

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
fi: Jos tosi, Caja ei koskaan kysy automaattisesti käynnistettäviä ohjelmia liitettäessä media.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
fi: Luettelo x-content/*-tyypeistä joille avataan haluttu ohjelma

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
fi: Luettelo x-content/*-tyypeistä, joille käyttäjä on valinnut avaamiseen käytettävän ohjelman asetusohjelmasta. Valittu ohjelma käynnistetään liitettäessä näitä tiedostoja sisältävä media.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
fi: Luottelo x-content/*-tyypeistä lipulla ”Älä tee mitään”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
fi: Luettelo x-content/*-tyypeistä, joille käyttäjä on valinnut arvon ”Älä tee mitään” asetusohjelmasta. Käyttäjältä ei kysytä mitään eikä käsitteleviä ohjelmia käynnistetä liitettäessä näitä tiedostoja sisältävä media.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
fi: Luottelo x-content/*-tyypeistä lipulla ”Avaa Kansio”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
fi: Luettelo x-content/*-tyypeistä, joille käyttäjä on valinnut arvon ”Avaa kansio” asetusohjelmasta. Selainikkuna avataan kohteeseen liitettäessä näitä tiedostoja sisältävä media.

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi antaa ”Type=Link”-muotoisille työpöytälinkeille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Caja could not create the required folder "%s".
fi: Vaaditun kansion ”%s” luominen epäonnistui.

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
fi: Ennen Cajan käynnistämistä luo seuraava kansio tai aseta oikeudet siten, että Caja voi luoda sen.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
fi: Caja ei voinut luoda seuraavia vaadittuja kansioita: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
fi: Ennen Cajan käynnistämistä luo nämä kansiot tai aseta oikeudet siten, että Caja voi luoda ne.

en: Unable to eject %s
fi: Asemaa %s ei voi avata

en: Perform a quick set of self-check tests.
fi: Suorita nopeita itsetarkistuksia.

en: Show the version of the program.
fi: Näytä ohjelman versio.

en: Create the initial window with the given geometry.
fi: Aseta luotavan ikkunan mitat annetuiksi.

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fi: Luo Caja-ikkunoita vain erikseen annetuille URI:lle.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
fi: Älä käytä työpöytää (sivuuta asetusikkunassa annettu oletus)

en: Quit Caja.
fi: Lopeta Caja.

en: [URI...]
fi: [URI…]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
fi: 
    
    Selaa tiedostojärjestelmää tiedostonhallinnasta

en: Error starting autorun program: %s
fi: Virhe automaattisuoritettaessa ohjelmaa: %s

en: Cannot find the autorun program
fi: Automaattisesti suoritettavaa ohjelmaa ei löydy

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
fi: <big><b>Virhe ohjelman automaattisuorituksessa</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
fi: <big><b>Media sisältää ohjelmiston, joka on tarkoitettu käynnistyväksi automaattisesti. Haluatko suorittaa sen?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
fi: Ohjelma suoritetaan suoraan medialta ”%s”. Älä suorita koskaan ohjelmia, joihin et voi luottaa.
    
    Jos et ole varma, paina Peru.

en: No bookmarks defined
fi: Kirjanmerkkejä ei määritetty

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: 
    %s

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: Public FTP
fi: Julkinen FTP

en: FTP (with login)
fi: FTP (vaatii sisäänkirjautumisen)

en: Windows share
fi: Windows-jako

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fi: Salattu WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Continue
fi: Jatka

en: There was an error displaying help.
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe.

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: _Port:
fi: Po_rtti:

en: Folder:
fi: Kansio:

en: User Name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Remember this password
fi: Muista tämä salasana

en: Add _bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: Bookmark Name:
fi: Kirjanmerkin nimi:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
fi: 
    
    Lisää ”yhdistä palvelimeen”-liitoskohta

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Could not remove emblem with name '%s'.
fi: Tunnusmerkkiä ”%s” ei voitu poistaa.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
fi: Syynä luultavasti on, että tunnusmerkki on pysyvä, ei itse lisäämäsi.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
fi: Tunnusmerkin nimeksi ei voitu asettaa ”%s”

en: Rename Emblem
fi: Vaihda tunnusmerkin nimi

en: Enter a new name for the displayed emblem:
fi: Anna tälle tunnusmerkille uusi nimi:

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Add Emblems...
fi: Lisää tunnusmerkkejä…

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fi: Anna joka tunnusmerkille kuvaava nimi. Sen perusteella tunnusmerkit yksilöityvät.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fi: Anna tunnusmerkille kuvaava nimi. Sen perusteella tunnusmerkki yksilöityy.

en: Some of the files could not be added as emblems.
fi: Joitakin tiedostoista ei voi lisätä tunnusmerkeiksi.

en: The emblems do not appear to be valid images.
fi: Tunnusmerkit eivät vaikuta olevan kelvollisia kuvatiedostoja.

en: None of the files could be added as emblems.
fi: Yhtäkään tiedostoista ei voi lisätä tunnusmerkeiksi.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
fi: Tiedosto ”%s” ei vaikuta olevan kelvollinen kuvatiedosto.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
fi: Pudotettu tiedosto ei vaikuta olevan kelvollinen kuvatiedosto.

en: The emblem cannot be added.
fi: Tunnusmerkin lisääminen epäonnistui.

en: Emblems
fi: Tunnusmerkit

en: Show Emblems
fi: Näytä tunnusmerkit

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
fi: Ei mitään

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
fi: Luettelonäkymä

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
fi: Tiivis näkymä

en: Always
fi: Aina

en: Local Files Only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Never
fi: Ei koskaan

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Path
fi: Polun mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: By Modification Date
fi: Muokkauspäivämäärän mukaan

en: By Emblems
fi: Tunnusmerkkien mukaan

en: By Extension
fi: Päätteen mukaan

en: 33%
fi: 33 %

en: 50%
fi: 50 %

en: 66%
fi: 66 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 400%
fi: 400 %

en: 100 KB
fi: 100 kt

en: 500 KB
fi: 500 kt

en: 1 MB
fi: 1 Mt

en: 3 MB
fi: 3 Mt

en: 5 MB
fi: 5 Mt

en: 10 MB
fi: 10 Mt

en: 100 MB
fi: 100 Mt

en: 1 GB
fi: 1 Gt

en: 2 GB
fi: 2 Gt

en: 4 GB
fi: 4 Gt

en: File Management Preferences
fi: Tiedostonhallinnan asetukset

en: <b>Default View</b>
fi: <b>Oletusnäkymä</b>

en: View _new folders using:
fi: _Katsele uusia kansioita muodossa:

en: _Arrange items:
fi: _Järjestä:

en: Sort _folders before files
fi: _Kansiot ennen tiedostoja

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: Default _zoom level:
fi: Oletus_mittakaava:

en: _Use compact layout
fi: _Tiivis asettelu

en: _Text beside icons
fi: T_eksti kuvakkeiden vierellä

en: _Default zoom level:
fi: Olet_usmittakaava:

en: A_ll columns have the same width
fi: Kai_kki sarakkeet ovat samanlevyisiä

en: D_efault zoom level:
fi: _Oletusmittakaava:

en: _Show icons
fi: N_äytä kuvakkeet

en: Show _only folders
fi: Nä_ytä vain kansiot

en: Views
fi: Näkymät

en: <b>Behavior</b>
fi: <b>Toiminta</b>

en: _Single click to open items
fi: _Avaa kohteet yhdellä napsautuksella

en: _Double click to open items
fi: Avaa kohteet _kaksoisnapsautuksella

en: Open each _folder in its own window
fi: Avaa jokainen _kansio omassa ikkunassaan

en: <b>Executable Text Files</b>
fi: <b>Suoritettavat tekstitiedostot</b>

en: _Run executable text files when they are opened
fi: Suorita _suoritettavat tekstitiedostot avattaessa

en: _View executable text files when they are opened
fi: _Näytä suoritettavat tekstitiedostot avattaessa

en: _Ask each time
fi: Kysy _joka kerta

en: <b>Trash</b>
fi: <b>Roskakori</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
fi: Kysy ennen roskakorin _tyhjennystä tai tiedostojen poistoa

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
fi: Näytä myös poistokomento, joka ei käytä _roskakoria

en: Behavior
fi: Toiminta

en: <b>Icon Captions</b>
fi: <b>Kuvakkeiden tekstit</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys. Niitä ilmestyy kuvakkeiden alle, kun kasvatat mittakaavaa.

en: <b>Date</b>
fi: <b>Päiväys</b>

en: _Format:
fi: _Muoto:

en: <b>Size</b>
fi: Koko

en: _Show file sizes with IEC units
fi: _Näytä tiedoston koko IEC yksiköissä

en: Display
fi: Näyttö

en: <b>List Columns</b>
fi: <b>Luettelon sarakkeet</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys luettelonäkymässä.

en: List Columns
fi: Luettelon sarakkeet

en: <b>Text Files</b>
fi: <b>Tekstitiedostot</b>

en: Show te_xt in icons:
fi: Näytä t_ekstit kuvakkeissa:

en: <b>Other Previewable Files</b>
fi: <b>Muut esikatseltavat tiedostot</b>

en: Show _thumbnails:
fi: Näytä _pienoiskuvat:

en: _Only for files smaller than:
fi: _Vain kun tiedosto on pienempi kuin:

en: <b>Sound Files</b>
fi: <b>Äänitiedostot</b>

en: Preview _sound files:
fi: Esikuuntele _äänitiedostoja:

en: <b>Folders</b>
fi: <b>Kansiot</b>

en: Count _number of items:
fi: _Laske kohteiden lukumäärät:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: <b>Media Handling</b>
fi: <b>Median käsittely</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
fi: Valitse, mitä tehdään kun asemaan laitetaan media tai laitteita yhdistetään tietokoneeseen

en: CD _Audio:
fi: CD-ääni:

en: _DVD Video:
fi: _DVD-video:

en: _Music Player:
fi: _Musiikkisoitin:

en: _Photos:
fi: _Valokuvat:

en: _Software:
fi: _Ohjelmisto:

en: <b>Other Media</b>
fi: <b>Muu media/</b>

en: Less common media formats can be configured here
fi: Voit määritellä harvinaisemmat mediatyypit tähän

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: Acti_on:
fi: T_oiminto:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fi: _Älä koskaan kysy tai käynnistä ohjelmia liitettäessä media

en: B_rowse media when inserted
fi: _Selaa mediaa liitettäessä

en: <b>Available _Extensions:</b>
fi: <b>Saatavat_päätteet:</b>

en: column
fi: sarake

en: _About Extension
fi: _Tied.päätt.tiedot

en: Extensions
fi: Tiedostopäätteet

en: History
fi: Historia

en: Show History
fi: Näytä kansiohistoria

en: Camera Brand
fi: Kameran merkki

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Date Taken
fi: Ottopäivä

en: Date Digitized
fi: Digitoitu tieto

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Aperture Value
fi: Aukon arvo

en: ISO Speed Rating
fi: ISO-nopeusluokka

en: Flash Fired
fi: Salama

en: Metering Mode
fi: Mittaustila

en: Exposure Program
fi: Valotusohjelma

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Description
fi: Kuvaus

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Creator
fi: Tekijä

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Image Type:
fi: Kuvan tyyppi:

en: Failed to load image information
fi: Kuvatietojen lataaminen epäonnistui

en: loading...
fi: latautuu…

en: Image
fi: Kuva

en: Information
fi: Tietoja

en: Show Information
fi: Näytä tietoja

en: Use _Default Background
fi: Käytä _oletustaustaa

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fi: Pudota vain yksi asettaaksesi sen kuvakkeeksi.

en: The file that you dropped is not local.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole paikallinen.

en: You can only use local images as custom icons.
fi: Vain paikallisia tiedostoja voi käyttää omina kuvakkeina.

en: The file that you dropped is not an image.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole kuva.

en: You can only use images as custom icons.
fi: Vain kuvia voi käyttää omina kuvakkeina.

en: Open With %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Go To:
fi: Siirry:

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: %s - File Browser
fi: %s - tiedostoselain

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää käytyjen sijaintien luettelon?

en: The location "%s" does not exist.
fi: Sijainti ”%s” ei ole olemassa.

en: The history location doesn't exist.
fi: Kansiohistorian sijaintia ei ole olemassa.

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Tabs
fi: _Välilehdet

en: New _Window
fi: Uusi_ikkuna

en: Open another Caja window for the displayed location
fi: Avaa nykyinen sijainti toisessa Cajan ikkunassa

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: Open another tab for the displayed location
fi: Avaa nykyinen sijainti toisessa välilehdessä

en: Open Folder W_indow
fi: Avaa kansio-_ikkuna

en: Open a folder window for the displayed location
fi: Avaa kansio-ikkuna nykyisessä sijainnissa

en: Close _All Windows
fi: Sulje _kaikki ikkunat

en: Close all Navigation windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

en: _Location...
fi: _Sijainti…

en: Specify a location to open
fi: Anna avattava sijainti

en: Clea_r History
fi: T_yhjennä kansiohistoria

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
fi: Tyhjennä Siirry-valikon sisältö, sekä Eteenpäin- ja Takaisin-painikkeiden muisti.

en: S_witch to Other Pane
fi: _Vaihda toiseen paneeliin

en: Move focus to the other pane in a split view window
fi: Siirrä kohdistus toiseen paneeliin jaetun näkymän ikkunassa

en: Sa_me Location as Other Pane
fi: Sam_a sijainti kuin toisessa paneelissa

en: Go to the same location as in the extra pane
fi: Siirry samaan sijaintiin kuin lisäpaneelissa

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fi: Lisää nykyisen sijainnin kirjanmerkki tähän valikkoon

en: _Edit Bookmarks...
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fi: Näytä ikkuna, jossa voi muokata tämän valikon kirjanmerkkejä

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: Activate previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: Activate next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehteä _vasemmalle

en: Move current tab to left
fi: Siirrä tätä välilehteä vasemmalle

en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehteä _oikealle

en: Move current tab to right
fi: Siirrä tätä välilehteä oikealle

en: S_how Search
fi: Näy_tä haku

en: Show search
fi: Näytä haku

en: _Main Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: Change the visibility of this window's main toolbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan työkalupalkki

en: _Side Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Change the visibility of this window's side pane
fi: Näytä tai piilota ikkunan sivupaneeli

en: Location _Bar
fi: Sijainti_palkki

en: Change the visibility of this window's location bar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan sijaintipalkki

en: St_atusbar
fi: _Tilarivi

en: Change the visibility of this window's statusbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan tilarivi

en: _Search for Files...
fi: Et_si tiedostoja…

en: Search documents and folders by name
fi: Etsi asiakirjoja tai kansioita nimen perusteella

en: E_xtra Pane
fi: Li_säpaneeli

en: Open an extra folder view side-by-side
fi: Näytä tai piilota toinen kansionäkymä samassa ikkunassa

en: _Back
fi: _Takaisin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry viimeksi käytyyn sijaintiin

en: Back history
fi: Takaisin kansiohistoriassa

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavana käytyyn sijaintiin

en: Forward history
fi: Eteenpäin kansiohistoriassa

en: _Zoom
fi: _Zoomaus

en: _View As
fi: _Näytä muodossa

en: _Search
fi: _Etsi

en: _New Tab
fi: _Uusi välilehti

en: _Close Tab
fi: _Sulje välilehti

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Show Notes
fi: Näytä muistiinpanot

en: Devices
fi: Laitteet

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa työpöydän sisältö kansiona

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Open the contents of the File System
fi: Avaa tiedostojärjestelmän sisältö

en: Open the trash
fi: Avaa roskakori

en: Mount and open %s
fi: Liitä ja avaa %s

en: Browse Network
fi: Selaa verkkoa

en: Browse the contents of the network
fi: Selaa verkon sisältöä

en: _Start
fi: _Käynnistä

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Power On
fi: _Kytke virta

en: _Safely Remove Drive
fi: _Sammuta asema turvallisesti

en: _Connect Drive
fi: _Yhdistä asema

en: _Disconnect Drive
fi: _Katkaise yhteys asemaan

en: _Start Multi-disk Device
fi: _Käynnistä usean levyn asema

en: _Stop Multi-disk Device
fi: _Pysäytä usean levyn asema

en: _Unlock Drive
fi: _Avaa aseman lukitus

en: _Lock Drive
fi: _Lukitse asema

en: Unable to start %s
fi: Asemaa %s ei voi käynnistää

en: Unable to poll %s for media changes
fi: Asemaa %s ei voida tarkkailla mediamuutosten varalta

en: Unable to stop %s
fi: Asemaa %s ei voi pysäyttää

en: Open in New _Tab
fi: Avaa uudessa _välilehdessä

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: Remove
fi: Poista

en: Rename...
fi: Nimeä uudelleen…

en: _Mount
fi: _Liitä

en: _Detect Media
fi: _Tunnista media

en: _Format
fi: _Alusta

en: Places
fi: Sijainnit

en: Show Places
fi: Näytä Sijainnit

en: Backgrounds and Emblems
fi: Taustat ja tunnusmerkit

en: _Remove...
fi: _Poista…

en: Add new...
fi: Lisää uusi…

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
fi: Kuviota %s ei voitu poistaa.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
fi: Varmista, että sinulla on oikeudet poistaa kuvio.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
fi: Tunnusmerkkiä %s ei voitu poistaa.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
fi: Tarkista, onko sinulla oikeudet poistaa tunnusmerkki.

en: Select an Image File for the New Emblem
fi: Valitse uuden tunnusmerkin kuvatiedosto

en: Create a New Emblem
fi: Lisää uusi tunnusmerkki

en: _Keyword:
fi: _Avainsana:

en: _Image:
fi: _Kuva:

en: Create a New Color:
fi: Luo uusi väri:

en: Color _name:
fi: Värin _nimi:

en: Color _value:
fi: _Väriarvo:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
fi: Et voi vaihtaa nollauskuvaa.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
fi: Palauta on erityinen kuva, jota ei voi poistaa.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
fi: Kuviota %s ei voitu asentaa.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
fi: Valitse kuvioksi lisättävä kuvatiedosto

en: The color cannot be installed.
fi: Väriä ei voi asentaa.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
fi: Uudelle värille pitää antaa nimi.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
fi: Uudelle värille pitää antaa nimi.

en: Select a Color to Add
fi: Valitse lisättävä väri

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
fi: ”%s” ei ole käyttökelpoinen kuvatiedosto.

en: The file is not an image.
fi: Tiedosto ei ole kuvatiedosto.

en: Select a Category:
fi: Valitse luokka:

en: C_ancel Remove
fi: Pe_ru poisto

en: _Add a New Pattern...
fi: _Lisää uusi kuvio…

en: _Add a New Color...
fi: _Lisää uusi väri…

en: _Add a New Emblem...
fi: _Lisää uusi tunnusmerkki…

en: Click on a pattern to remove it
fi: Napsauta kuviota poistaaksesi sen.

en: Click on a color to remove it
fi: Napsauta väriä poistaaksesi sen

en: Click on an emblem to remove it
fi: Napsauta tunnusmerkkiä poistaaksesi sen

en: Patterns:
fi: Kuviot:

en: Colors:
fi: Värit:

en: Emblems:
fi: Tunnusmerkit:

en: _Remove a Pattern...
fi: _Poista kuvio…

en: _Remove a Color...
fi: _Poista väri…

en: _Remove an Emblem...
fi: _Poista tunnusmerkki…

en: File Type
fi: Tiedoston tyyppi

en: Tags
fi: Tageja

en: Select folder to search in
fi: Valitse kansio, johon haku kohdistetaan

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Music
fi: Musiikki

en: Picture
fi: Kuva

en: Illustration
fi: Piirros

en: Spreadsheet
fi: Laskentataulukko

en: Presentation
fi: Esitys

en: Pdf / Postscript
fi: PDF tai Postscript

en: Text File
fi: Tekstitiedosto

en: Select type
fi: Valitse tyyppi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Other Type...
fi: Muu tyyppi…

en: 6 Months
fi: 6 kuukautta

en: 1 Year
fi: 1 vuosi

en: Remove this criterion from the search
fi: Poista tämä ehto hausta

en: Search Folder
fi: Etsi kansiosta

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit the saved search
fi: Muokkaa tallennettua hakua

en: Add a new criterion to this search
fi: Lisää uusi ehto tähän hakuun

en: Go
fi: Siirry

en: Reload
fi: Lataa uudestaan

en: Perform or update the search
fi: Suorita haku tai päivitä sitä

en: _Search for:
fi: _Hakusana:

en: Search results
fi: Etsintätulokset

en: Search:
fi: Haku:

en: Close the side pane
fi: Sulje sivupaneeli

en: _Places
fi: _Sijainnit

en: Open _Location...
fi: Avaa _sijainti…

en: Close P_arent Folders
fi: Sulje _yläkansiot

en: Close this folder's parents
fi: Sulje tämän kansion yläkansiot

en: Clos_e All Folders
fi: Sulje _kaikki kansiot

en: Close all folder windows
fi: Sulje kaikki kansioikkunat

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
fi: Etsi asiakirjoja tai kansioita tietokoneelta nimen tai sisällön perusteella

en: Delete all items in the Trash
fi: Poista kaikki roskakorin sisältö

en: Restore Selected Items
fi: Palauta valitut kohteet

en: Restore selected items to their original position
fi: Palauta valitut kohteet niiden alkuperäisiin sijainteihin

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
fi: Haluatko, että kaikki kohteettomat kirjanmerkit poistetaan?

en: Bookmark for Nonexistent Location
fi: Olemattomaan sijaintiin viittaava kirjanmerkki

en: You can choose another view or go to a different location.
fi: Voit valita muun näkymän tai siirtyä toiseen sijaintiin.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
fi: Tämä katselin ei voi näyttää tätä sijaintia.

en: Content View
fi: Sisältönäkymä

en: View of the current folder
fi: Nykyisen kansion näkymä

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
fi: Cajaan ei ole asennettu katselinta, joka voisi näyttää kansion.

en: The location is not a folder.
fi: Sijainti ei ole kansio.

en: Could not find "%s".
fi: Kohdetta ”%s” ei löytynyt.

en: Please check the spelling and try again.
fi: Tarkasta oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
fi: Caja ei voi käsitellä ”%s” -sijainteja.

en: Caja cannot handle this kind of location.
fi: Caja ei voi käsitellä tämän tyyppisiä sijainteja.

en: Unable to mount the location.
fi: Sijaintia ei voi liittää.

en: Access was denied.
fi: Käyttö estetty.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu näyttää, koska verkkonimeä ei löydy.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fi: Varmista että kirjoitit oikein, ja että välipalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
fi: Virhe: %s
    Valitse toinen katselin ja yritä uudelleen.

en: Go to the location specified by this bookmark
fi: Siirry tämän kirjanmerkin osoittamaan sijaintiin

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Caja on vapaa ohjelma, ja sitä levitetään Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public License -lisenssin version 2 tai valinnaisesti myöhemmän version alaisena.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Cajaa levitetään toivoen, että se olisi hyödyllinen, mutta ILMAN MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA, ei edes takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN KÄYTTÖÖN. Lisätietoja on GNU General Public Licence -lisenssissä.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fi: GNU General Public Licence -lisenssin kopion tulisi olla toimitettuna Cajan mukana. Jos näin ei ole, kirjoita Free Software Foundationille,  51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
fi: Järjestä tiedostoja ja kansioita omalla tietokoneellasi sekä verkossa käyttäen Cajaa.

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: Close this folder
fi: Sulje tämän kansio

en: _Backgrounds and Emblems...
fi: Taustat _ja tunnusmerkit…

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
fi: Näytä kuviot, värit ja tunnusmerkit, joilla voi muuttaa ohjelman ulkonäköä

en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

en: Edit Caja preferences
fi: Muokkaa Cajan asetuksia

en: Open _Parent
fi: Avaa _yläkansio

en: Open the parent folder
fi: Avaa yläkansio

en: Stop loading the current location
fi: Keskeytä nykyisen sijainnin lataus

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: Reload the current location
fi: Lataa nykyinen sijainti uudestaan

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Display Caja help
fi: Näytä Cajan ohje

en: _About
fi: _Tietoja

en: Display credits for the creators of Caja
fi: Näytä luettelo Cajan tekijöistä

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Increase the view size
fi: Kasvata näkymän kokoa

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Decrease the view size
fi: Pienennä näkymän kokoa

en: Normal Si_ze
fi: Tavallinen k_oko

en: Use the normal view size
fi: Käytä näkymän oletuskokoa

en: Connect to _Server...
fi: _Yhdistä palvelimeen…

en: Connect to a remote computer or shared disk
fi: Yhdistä etätietokoneeseen tai jaettuun levyyn

en: _Home Folder
fi: _Kotikansio

en: _Computer
fi: _Tietokone

en: _Network
fi: _Verkko

en: T_emplates
fi: Asiakirja_mallit

en: Open your personal templates folder
fi: Avaa asiakirjamallien kansiosi

en: _Trash
fi: _Roskakori

en: Open your personal trash folder
fi: Avaa oman roskakorisi

en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: Toggle the display of hidden files in the current window
fi: Näyttää tai piilottaa piilotiedostot nykyisessä ikkunassa

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Home
fi: _Koti

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: These files are on an Audio CD.
fi: Nämä tiedostot ovat ääni-CD-levyllä.

en: These files are on an Audio DVD.
fi: Nämä levyt ovat ääni-DVD-levyllä.

en: These files are on a Video DVD.
fi: Nämä tiedostot ovat Video DVD-levyllä.

en: These files are on a Video CD.
fi: Nämä tiedostot ovat Video-CD-levyllä.

en: These files are on a Super Video CD.
fi: Nämä tiedostot ovat Super Video CD-levyllä.

en: These files are on a Photo CD.
fi: Näytä tiedostot ovat Photo CD-levyllä.

en: These files are on a Picture CD.
fi: Nämä tiedostot ovat Picture CD-levyllä.

en: The media contains digital photos.
fi: Media sisältää digitaalisia valokuvia.

en: These files are on a digital audio player.
fi: Nämä tiedostot ovat musiikkisoittimessa.

en: The media contains software.
fi: Media sisältää ohjelmistoja

en: The media has been detected as "%s".
fi: Media tunnistettiin ”%s”-tyyppiseksi.

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom to Default
fi: Oletusarvoinen mittakaava

en: Zoom
fi: Kuvasuhde

en: Set the zoom level of the current view
fi: Aseta nykyisen näkymän mittakaava

en: Background
fi: Tausta

en: E_mpty Trash
fi: T_yhjennä roskakori

en: Create L_auncher...
fi: Luo _käynnistin…

en: Create a new launcher
fi: Luo uusi käynnistin

en: Change Desktop _Background
fi: Muuta työpöydän _taustaa

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
fi: Näytä ikkuna, josta voit valita työpöydän taustakuvion tai -värin.

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: _Desktop
fi: _Työpöytä

en: The desktop view encountered an error.
fi: Työpöytänäkymässä tapahtui virhe.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
fi: Työpöytänäkymää käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: Select Items Matching
fi: Valitse täsmäävät kohteet

en: _Pattern:
fi: _Hakuehto:

en: Examples:
fi: Esimerkkejä:

en: Save Search as
fi: Tallenna haku nimellä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Search _name:
fi: Haun _nimi:

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: Select Folder to Save Search In
fi: Valitse kansio, johon haku tallennetaan

en: "%s" selected
fi: ”%s” valittu

en: Free space: %s
fi: Vapaa tila: %s

en: %s, Free space: %s
fi: %s, tilaa vapaana: %s

en: Run "%s" on any selected items
fi: Aja ohjelma ”%s” valituilla kohteilla

en: Create Document from template "%s"
fi: Luo asiakirja mallin ”%s” mukaan

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fi: Kaikki tässä kansiossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
fi: Kun skripti käynnistetään tästä valikosta, se saa syötteenään valitut tiedostot.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
fi: Kaikki tässä kansiossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa. Skriptin voi käynnistää tästä valikosta.
    
    Kun skripti käynnistetään paikallisessa kansiossa, Caja antaa sille valittujen tiedostojen nimet parametreina. Etäkansioissa käynnistettynä (esim. www- tai ftp-kansiossa) se ei saa mitään parametreja.
    
    Kummassakin tapauksessa Caja asettaa seuraavat ympäristömuuttujat, joita skripti voi käyttää:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen polut (vain jos paikallisia)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen URI:t
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: nykyisen sijainnin URI
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: nykyisen ikkunan sijainti ja koko
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: rivinvaihdoilla erotellut polut valittuihin tiedostoihin ei-aktiivisessa paneelissa jaetun näkymän ikkunassa (vain jos paikallisia)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen URI:t ei-aktiivisessa paneelissa jaetun näkymän ikkunassa
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: nykyisen sijainnin URI ei-aktiivisessa paneelissa jaetun näkymän ikkunassa

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
fi: ”%s” siirretään jos annat ”liitä”-komennon

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
fi: ”%s” kopioidaan, jos annat ”liitä”-komennon

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fi: Leikepöydällä ei ole mitään liitettävää.

en: Unable to unmount location
fi: Sijaintia ei voi irrottaa

en: Unable to eject location
fi: Sijaintia ei voi poistaa asemasta

en: Unable to stop drive
fi: Asemaa ei voi pysäyttää

en: Connect to Server %s
fi: Yhdistä palvelimeen %s

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: Link _name:
fi: Linkin _nimi:

en: Create _Document
fi: Luo _asiakirja

en: Open Wit_h
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Choose a program with which to open the selected item
fi: Valitse ohjelma, jolla valittu kohde avataan

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: View or modify the properties of each selected item
fi: Katsele tai muokkaa jokaisen valitun kohteen ominaisuuksia

en: Create _Folder
fi: _Luo kansio

en: Create a new empty folder inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä kansio tähän kansioon

en: No templates installed
fi: Asiakirjamalleja ei ole asennettu

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
fi: _Tyhjä tiedosto

en: Create a new empty file inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä tiedosto tähän kansioon

en: Open the selected item in this window
fi: Avaa valittu kohde tässä ikkunassa

en: Open in Navigation Window
fi: Avaa ikkunassa

en: Open each selected item in a navigation window
fi: Avaa jokainen valittu kohde ikkunassa

en: Open each selected item in a new tab
fi: Avaa kukin valittu kohde uudessa välilehdessä

en: Open in _Folder Window
fi: Avaa _kansioikkunassa

en: Open each selected item in a folder window
fi: Avaa jokainen valittu kohde kansionäkymässä

en: Other _Application...
fi: Muu _ohjelma…

en: Choose another application with which to open the selected item
fi: Valitse muu ohjelma, jolla valittu kohde avataan

en: Open With Other _Application...
fi: Avaa _muussa sovelluksessa...

en: _Open Scripts Folder
fi: Avaa _skriptikansio

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
fi: Näytä kansio, jossa on tämän valikon skriptit

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen siirtoa ”liitä”-komennolla

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen kopiointia ”liitä”-komennolla

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot

en: _Paste Into Folder
fi: L_iitä tiedostoja kansioon

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot valittuun kansioon

en: Cop_y to
fi: Ko_pioi kohteeseen

en: M_ove to
fi: S_iirrä kohteeseen

en: Select all items in this window
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet

en: Select I_tems Matching...
fi: Valitse _täsmäävät kohteet…

en: Select items in this window matching a given pattern
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet, jotka täsmäävät annettuun lausekkeeseen

en: _Invert Selection
fi: _Käänteinen valinta

en: Select all and only the items that are not currently selected
fi: Valitse kaikki ne kohdat, jotka eivät ole nyt valittuna

en: D_uplicate
fi: _Monista

en: Duplicate each selected item
fi: Monista valitut kohteet

en: Create a symbolic link for each selected item
fi: Luo symbolinen linkki jokaiselle valitulle kohteelle

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Rename selected item
fi: Nimeä valittu kohta uudelleen

en: Move each selected item to the Trash
fi: Siirrä jokainen valittu kohde roskakoriin

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fi: Poista jokainen valittu kohde siirtämättä roskakoriin

en: _Restore
fi: _Palauta

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: _Redo
fi: Tee _uudelleen

en: Redo the last undone action
fi: Tee viimeisin kumottu toiminto uudelleen

en: Reset View to _Defaults
fi: Palauta näky_mään oletukset

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fi: Palauta kohteiden järjestys ja mittakaava tämän näkymän asetusten mukaisiksi

en: Connect To This Server
fi: Yhdistä tähän palvelimeen

en: Make a permanent connection to this server
fi: Yhdistä tähän palvelimeen pysyvästi

en: Mount the selected volume
fi: Liitä valittu asema

en: Unmount the selected volume
fi: Irrota valittu asema

en: Eject the selected volume
fi: Poista valittu levy asemasta

en: Format the selected volume
fi: Alusta valittu asema

en: Start the selected volume
fi: Käynnistä valittu asema

en: Stop the selected volume
fi: Pysäytä valittu asema

en: Detect media in the selected drive
fi: Tunnista media valitussa asemassa

en: Mount the volume associated with the open folder
fi: Liitä avoimeen kansioon liittyvä osio

en: Unmount the volume associated with the open folder
fi: Irrota avoimeen kansioon liittyvä osio

en: Eject the volume associated with the open folder
fi: Avaa kelkka avoimeen kansioon liittyvältä laitteelta

en: Format the volume associated with the open folder
fi: Alusta avoimeen kansioon liittyvän osion tiedostojärjestelmä

en: Start the volume associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Stop the volume associated with the open folder
fi: Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Open File and Close window
fi: Avaa tiedosto ja sulje ikkuna

en: Sa_ve Search
fi: Tallenna _haku

en: Save the edited search
fi: Tallenna muokattu haku

en: Sa_ve Search As...
fi: Tallenna _haku nimellä…

en: Save the current search as a file
fi: Tallenna nykyinen haku tiedostoon

en: Open this folder in a navigation window
fi: Avaa tämä kansio selausikkunassa

en: Open this folder in a new tab
fi: Avaa tämä kansio uudessa välilehdessä

en: Open this folder in a folder window
fi: Avaa tämä kansio kansionäkymässä

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
fi: Valmistele tämän kansion siirtoa ”liitä”-komennolla

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
fi: Valmistele tämän kansion kopiointia ”liitä”-komennolla

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi ”leikkaa”- tai ”kopioi”-komennolla valitut tiedostot tähän kansioon

en: Move this folder to the Trash
fi: Siirretään tämä kansio roskakoriin

en: Delete this folder, without moving to the Trash
fi: Poista tämä kansio siirtämättä roskakoriin

en: Mount the volume associated with this folder
fi: Liitä tähän kansioon liittyvä asema

en: Unmount the volume associated with this folder
fi: Irrota tähän kansioon liittyvä asema

en: Eject the volume associated with this folder
fi: Poista asemasta tähän kansioon liittyvä levy

en: Format the volume associated with this folder
fi: Alusta tähän kansioon liittyvä asema

en: Start the volume associated with this folder
fi: Käynnistä tähän kansioon liittyvä asema

en: Stop the volume associated with this folder
fi: Pysäytä tähän kansioon liittyvä asema

en: View or modify the properties of this folder
fi: Näytä tai muokkaa tämän kansion ominaisuuksia

en: _Other pane
fi: _Toinen paneeli

en: Copy the current selection to the other pane in the window
fi: Kopioi valitut toiseen paneeliin

en: Move the current selection to the other pane in the window
fi: Siirrä valitut toiseen paneeliin

en: Copy the current selection to the home folder
fi: Kopioi valitut kotikansioon

en: Move the current selection to the home folder
fi: Siirrä valitut kotikansioon

en: Copy the current selection to the desktop
fi: Kopioi valitut työpöydälle

en: Move the current selection to the desktop
fi: Siirrä valitut työpöydälle

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
fi: Aja tai muokkaa kansion %s skriptejä

en: _Scripts
fi: Sk_riptit

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
fi: Siirrä avoin kansio roskakorista kohteeseen ”%s”

en: Start the selected drive
fi: Käynnistä valittu asema

en: Connect to the selected drive
fi: Liitä valittuun asemaan

en: _Start Multi-disk Drive
fi: _Käynnistä usean levyn asema

en: Start the selected multi-disk drive
fi: Käynnistä valittu usean levyn asema

en: U_nlock Drive
fi: Avaa _aseman lukitus

en: Unlock the selected drive
fi: Avaa valitun aseman lukitus

en: Stop the selected drive
fi: Pysäytä valittu asema

en: Safely remove the selected drive
fi: Sammuta valittu asema turvallisesti

en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: Disconnect the selected drive
fi: Katkaise yhteys valittuun asemaan

en: _Stop Multi-disk Drive
fi: _Pysäytä usean levyn asema

en: Stop the selected multi-disk drive
fi: Pysäytä valittu usean levyn asema

en: Lock the selected drive
fi: Lukitse valittu asema

en: Start the drive associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Connect to the drive associated with the open folder
fi: Liitä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
fi: Käynnistä avoimeen kansioon liittyvä monen levyn asema

en: Unlock the drive associated with the open folder
fi: Avaa avoimeen kansioon liittyvän aseman lukitus

en: _Stop the drive associated with the open folder
fi: _Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä asema

en: Safely remove the drive associated with the open folder
fi: Sammuta avoimeen kansioon liittyvä asema turvallisesti

en: Disconnect the drive associated with the open folder
fi: Katkaise yhteys avoimeen kansioon liittyvään asemaan

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
fi: Pysäytä avoimeen kansioon liittyvä monen levyn asema

en: Lock the drive associated with the open folder
fi: Lukitse avoimeen kansioon liittyvä osio

en: Browse in New _Window
fi: Selaa uudessa _ikkunassa

en: Browse in New _Tab
fi: Selaa uudessa _välilehdessä

en: _Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Delete the open folder permanently
fi: Poistetaanko avoin kansio pysyvästi?

en: Move the open folder to the Trash
fi: Siirrä valittu kansio roskakoriin

en: _Open With %s
fi: _Avaa sovelluksella %s

en: Delete all selected items permanently
fi: Poista kaikki valitut kohteet pysyvästi

en: View or modify the properties of the open folder
fi: Katsele tai muokkaa avatun kansion ominaisuuksia

en: Download location?
fi: Tallennetaanko sijainti verkosta?

en: You can download it or make a link to it.
fi: Voit tallentaa sijainnin tai luoda siihen osoittavan linkin.

en: Make a _Link
fi: Tee _linkki

en: _Download
fi: _Lataa

en: Drag and drop is not supported.
fi: Veto ja pudotus ei toimi.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
fi: Veto ja pudotus toimii vain paikallisissa tiedostojärjestelmissä.

en: An invalid drag type was used.
fi: Vetotyyppi oli väärä.

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
fi: raahattu teksti.txt

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
fi: raahattu data

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Comment
fi: Kommentti

en: Command
fi: Komento

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen tarvittavia oikeuksia ”%s” sisällön katselemiseen.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Kohdetta ”%s” ei löydy. Se on ehkä poistettu äskettäin.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
fi: Kaikkea kohteen ”%s” sisältöä ei voitu näyttää: %s

en: The folder contents could not be displayed.
fi: Kansion sisällön näyttäminen ei onnistu.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on jo käytössä tässä kansiossa. Käytä toista nimeä.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fi: Kohdetta ”%s” ei ole tässä kansiossa. Ehkä se siirrettiin tai poistettiin juuri?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” ei käy, koska siinä on merkki ”/”. Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” ei kelpaa.  Käytä toista nimeä.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu nimetä uudestaan nimelle ”%s”: %s

en: The item could not be renamed.
fi: Kohteen uudelleennimeäminen ei onnistunut.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” ryhmää ei voitu vaihtaa: %s

en: The group could not be changed.
fi: Ryhmän muuttaminen ei onnistunut.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” omistajaa ei voitu vaihtaa: %s

en: The owner could not be changed.
fi: Omistajan muuttaminen ei onnistunut.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei voitu muuttaa: %s

en: The permissions could not be changed.
fi: Oikeuksien muuttaminen ei onnistunut.

en: Renaming "%s" to "%s".
fi: Nimetään kohde ”%s” kohteeksi ”%s”.

en: by _Name
fi: _Nimen mukaan

en: Keep icons sorted by name in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä nimen mukaisessa järjestyksessä

en: by _Size
fi: _Koon mukaan

en: Keep icons sorted by size in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä koon mukaisessa järjestyksessä

en: by _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: Keep icons sorted by type in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tyypin mukaisessa järjestyksessä

en: by Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä muokkauspäivämäärän mukaisessa järjestyksessä

en: by _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: Keep icons sorted by emblems in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tunnusmerkkien mukaisessa järjestyksessä

en: by T_rash Time
fi: _roskakoriin siirron ajan mukaan

en: Keep icons sorted by trash time in rows
fi: Pidä kuvakkeet lajiteltuna roskakoriin siirron ajan mukaan riveittäin

en: _Organize Desktop by Name
fi: _Järjestä kohteet nimen mukaan

en: Arran_ge Items
fi: _Järjestä

en: Resize Icon...
fi: Muuta kuvakkeen kokoa...

en: Make the selected icon resizable
fi: Tee valitun kuvakkeen koosta muutettava

en: Restore Icons' Original Si_zes
fi: Palauta kuvakkeiden alkuper_äiset koot

en: Restore each selected icon to its original size
fi: Palauta jokaisen valitun kuvakkeen alkuperäinen koko

en: _Organize by Name
fi: _Järjestä nimen mukaan

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fi: Sijoittele kuvakkeet niin, että ne mahtuvat paremmin ikkunaan ja välttävät päällekkäin olemista

en: Compact _Layout
fi: Tiivis _asettelu

en: Toggle using a tighter layout scheme
fi: Valitse, käytetäänkö tiheämpää asettelutapaa

en: Re_versed Order
fi: _Käänteinen järjestys

en: Display icons in the opposite order
fi: Näytä kuvakkeet käänteisessä järjestyksessä

en: _Keep Aligned
fi: Pi_dä tasattuna

en: Keep icons lined up on a grid
fi: Pidä kuvakkeet ruudukossa

en: _Manually
fi: _Käsin

en: Leave icons wherever they are dropped
fi: Jätä kuvakkeet sinne, mihin ne pudotetaan

en: By _Name
fi: _Nimen mukaan

en: By _Size
fi: _Koon mukaan

en: By _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: By Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: By _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: By T_rash Time
fi: _Roskakoriin siirron ajan mukaan

en: Restore Icon's Original Si_ze
fi: Palauta kuvakkeen alkuper_äinen koko

en: pointing at "%s"
fi: viittaa kohteeseen ”%s”

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
fi: _Kuvakkeet

en: The icon view encountered an error.
fi: Kuvakenäkymässä tapahtui virhe.

en: The icon view encountered an error while starting up.
fi: Kuvakenäkymän käynnistyksessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the icon view.
fi: Näytä tämä sijainti kuvakenäkymässä.

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
fi: _Tiivis

en: The compact view encountered an error.
fi: Tiivisnäkymässä tapahtui virhe.

en: The compact view encountered an error while starting up.
fi: Tiivisnäkymän käynnistyksessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the compact view.
fi: Näytä tämä sijainti tiivisnäkymässä.

en: (Empty)
fi: [Tyhjä]

en: %s Visible Columns
fi: %s: näkyvät sarakkeet

en: Choose the order of information to appear in this folder:
fi: Valitse tässä kansiossa näytettävien tietojen tietojen esitysjärjestys:

en: Visible _Columns...
fi: Näkyvät _sarakkeet…

en: Select the columns visible in this folder
fi: Valitse tässä kansiossa näkyvät sarakkeet

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
fi: _Luettelo

en: The list view encountered an error.
fi: Listanäkymässä tapahtui virhe.

en: The list view encountered an error while starting up.
fi: Listanäkymää käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: Display this location with the list view.
fi: Näytä tämä sijainti listanäkymässä.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan!

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: %s Properties
fi: %s-ominaisuudet

en: Cancel Group Change?
fi: Haluatko perua ryhmän vaihdon?

en: Cancel Owner Change?
fi: Haluatko perua omistajan vaihdon?

en: nothing
fi: ei mitään

en: unreadable
fi: ei luettavissa

en: (some contents unreadable)
fi: (sisältö ei kokonaan luettavissa)

en: Contents:
fi: Sisältö:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
fi: käytössä

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
fi: vapaana

en: Total capacity:
fi: Kokonaistila:

en: Filesystem type:
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: Basic
fi: Perustiedot

en: Link target:
fi: Linkin kohde:

en: Size on Disk:
fi: Koko levyllä:

en: Volume:
fi: Asema:

en: Accessed:
fi: Käytetty:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Free space:
fi: Tilaa vapaana:

en: _Read
fi: _Luku

en: _Write
fi: _Kirjoitus

en: E_xecute
fi: _Suoritus

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
fi: ei

en: list
fi: listaa

en: read
fi: luku

en: create/delete
fi: luo/poista

en: write
fi: kirjoitus

en: access
fi: pääsy

en: Access:
fi: Pääsyoikeudet:

en: Folder access:
fi: Kansion oikeudet:

en: File access:
fi: Tiedoston oikeudet:

en: List files only
fi: Listaa ainoastaan tiedostot

en: Access files
fi: Avaa tiedostoja

en: Create and delete files
fi: Luo ja poista tiedostoja

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Read and write
fi: Luku ja kirjoitus

en: Special flags:
fi: Erikoisliput:

en: Set _user ID
fi: Käyttäjän _asettaminen (SUID)

en: Set gro_up ID
fi: _Ryhmän asettaminen (SGID)

en: _Owner:
fi: _Omistaja:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Others
fi: Muut

en: Execute:
fi: Suorita:

en: Allow _executing file as program
fi: Salli tiedoston suoritus ohjelmana

en: Others:
fi: Muut:

en: Folder Permissions:
fi: Kansion oikeudet:

en: File Permissions:
fi: Tiedoston oikeudet:

en: Text view:
fi: Tekstinäkymä:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
fi: Et ole kohteen omistaja, joten et voi muuttaa sen oikeuksia.

en: SELinux context:
fi: SELinux-konteksti:

en: Last changed:
fi: Viimeksi muuttunut:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
fi: Toteuta oikeudet alikansioiden tiedostoille

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei saatu selville.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fi: Valitun tiedoston oikeudet eivät selvinneet.

en: Creating Properties window.
fi: Ominaisuusikkuna avautuu.

en: Select Custom Icon
fi: Valitse oma kuvake

en: Tree
fi: Puu

en: Show Tree
fi: Näytä puu
