caja 1.25.3 - en to hi translation catalogue (1175 entries)

en: _Patterns
hi: पैटर्न (_P)

en: Drag a pattern tile to an object to change it
hi: किसी पैटर्न टाइल को किसी वस्तु पर खींच लाकर उसे बदलें

en: Blue Ridge
hi: नीली लकीरें

en: Blue Rough
hi: नीला खुरदुरा

en: Blue Type
hi: नीला प्रकार

en: Brushed Metal
hi: चमकाई धातु

en: Burlap
hi: बर्लेप

en: Camouflage
hi: छद्मावरण

en: Chalk
hi: खड़िया

en: Cork
hi: कॉर्क

en: Countertop
hi: काउण्टरटॉप

en: Dots
hi: बिन्दुएँ

en: Fibers
hi: रेशे

en: Fleur De Lis
hi: फ़ेलू दे लिस

en: Floral
hi: पुष्पक

en: Fossil
hi: जीवाश्म़

en: Green Weave
hi: हरा बुनावट

en: Ice
hi: बर्फ

en: Manila Paper
hi: मनीला काग़ज

en: Moss Ridge
hi: काई की लकीरें

en: Numbers
hi: संख्याएँ

en: Ocean Strips
hi: ओसन स्ट्राइप्स

en: Purple Marble
hi: बैंगनी संगमरमर

en: Ridged Paper
hi: कटकीला काग़ज

en: Rough Paper
hi: ख़ुरदुरा काग़ज

en: Sky Ridge
hi: आसमानी लकीरें

en: Snow Ridge
hi: बर्फ की लकीरें

en: Stucco
hi: स्टक्को

en: Terracotta
hi: टेराकोटा

en: Wavy White
hi: लहरिया सफेद

en: C_olors
hi: रंग (_o)

en: Drag a color to an object to change it to that color
hi: किसी रंग को किसी वस्तु पर खींच लाकर उसे उस रंग में बदलें

en: Mango
hi: आम

en: Orange
hi: नारंगी

en: Tangerine
hi: सन्तरा

en: Grapefruit
hi: अंगूरी

en: Ruby
hi: माणिक्य

en: Pale Blue
hi: हल्का नीला

en: Sky
hi: आसमानी

en: Danube
hi: डेन्यूब

en: Indigo
hi: नील

en: Violet
hi: बैंगनी

en: Sea Foam
hi: समुद्री फ़ेन

en: Leaf
hi: पत्ता

en: Deep Teal
hi: गहरा हरा-नीला

en: Dark Cork
hi: काला कॉर्क

en: Mud
hi: कीचड़

en: Fire Engine
hi: अग्नि इंजिन

en: Envy
hi: ईर्ष्या

en: Azul
hi: अजुल

en: Lemon
hi: नींबू

en: Bubble Gum
hi: बबल गम

en: White
hi: सफेद

en: Apparition
hi: दिव्य-दर्शन

en: Silver
hi: चाँदी

en: Concrete
hi: कॉन्क्रीट

en: Shale
hi: स्लेटी पत्थर

en: Granite
hi: ग्रेनाइट

en: Eclipse
hi: ग्रहण

en: Charcoal
hi: कोयला

en: Onyx
hi: सुलेमानी

en: Black
hi: काला

en: _Emblems
hi: प्रतीक (_E)

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
hi: किसी प्रतीक को किसी वस्तु पर खींच लाकर उस में जोड़ें

en: Erase
hi: मिटाएँ

en: Caja
hi: नॉटिलस

en: Autorun Prompt
hi: स्वतः चलाएँ प्रांप्ट

en: File Browser
hi: फ़ाइल ब्राउज़र

en: Browse the file system with the file manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक के साथ फ़ाइलसिस्टम ब्राउज़ करें

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
hi: इस कंप्यूटर से पहुंच योग्य सभी स्थानीय डिस्क व फोल्डर ब्रॉउज करें

en: File Manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक

en: File Management
hi: फ़ाइल प्रबंधन

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
hi: फाइल मैनेजर विंडो का आचरण व प्रकटन बदलें

en: Open Folder
hi: फ़ोल्डर खोलें

en: Home Folder
hi: घर फोल्डर

en: Open your personal folder
hi: अपना निजी निर्देशिका खोलें

en: Saved search
hi: खोज सहेजा

en: Network
hi: संजाल

en: Browse bookmarked and local network locations
hi: पुस्तकचिह्न व स्थानीय संजाल अवस्थिति ब्रॉउज करें

en: Y
hi: वाई

en: Text
hi: पाठ

en: The text of the label.
hi: लेबल का पाठ.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
hi: एक दूसरे के सापेक्ष, लेबल के पाठ की पंक्तियों की पंक्तिबद्धता. यह लेबल की पंक्तिबद्धता को उसके एलोकेशन के भीतर प्रभावित नहीं करता. इस हेतु देखें GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
hi: पंक्ति व्रेप

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
hi: यदि नियत है, जब पाठ ज्यादा चौड़ा हो तो पंक्तियाँ व्रेप करें

en: Cursor Position
hi: संकेतक स्थिति

en: The current position of the insertion cursor in chars.
hi: प्रविष्टि संकेतक की अक्षरों में वर्तमान स्थिति

en: Selection Bound
hi: चयन सीमा

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
hi: संकेतक से चयन के विपरीत सिरे की अक्षरों में स्थिति.

en: Cu_t
hi: काटें (_t)

en: _Copy
hi: प्रतिलिपि (_C)

en: _Paste
hi: चिपकाएँ (_P)

en: Select All
hi: सभी चुनें

en: Show more _details
hi: अधिक विवरण दिखाएँ (_d)

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: _Revert
hi: पुरानी स्थिति लौटाएँ (_R)

en: You can stop this operation by clicking cancel.
hi: आप इस ऑपरेशन को रद्द पर क्लिक कर रोक सकते हैं.

en:  (invalid Unicode)
hi: (अवैध यूनिकोड)

en: No applications found
hi: कोइ अनुप्रयोग नहीं मिला

en: Ask what to do
hi: पूछें कि क्या करना है

en: Do Nothing
hi: कुछ नहीं करें

en: Open %s
hi: %s खोलें

en: Open with other Application...
hi: अन्य अनुप्रयोग से खोलें...

en: You have just inserted an Audio CD.
hi: आपने अभी एक ऑडियो सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted an Audio DVD.
hi: आपने अभी एक ऑडियो डीवीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a Video DVD.
hi: आपने अभी एक वीडियो डीवीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a Video CD.
hi: आपने अभी एक वीडियो सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a Super Video CD.
hi: आपने अभी एक सुपर वीडियो सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a blank CD.
hi: आपने अभी एक खाली सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a blank DVD.
hi: आपने अभी एक खाली डीवीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
hi: आपने अभी एक खाली ब्लू रे डिस्क घुसाया है.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
hi: आपने अभी एक खाली एचडी डीवीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a Photo CD.
hi: आपने अभी एक फोटो सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a Picture CD.
hi: आपने अभी एक तस्वीर सीडी घुसाया है.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
hi: आपने डिजिटल तस्वीर युक्त कोई माध्यम अभी घुसाई है.

en: You have just inserted a digital audio player.
hi: आपने अभी एक डिजिटल ऑडियो प्लेयर घुसाया है.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
hi: आपने सॉफ़्टवेयर युक्त कोई माध्यम अभी घुसाई है जो स्वतः आरंभ होने के लिए है.

en: You have just inserted a medium.
hi: आपने अभी तुरत एक माध्यम घुसाया है.

en: Choose what application to launch.
hi: चुनें कि कौन सा अनुप्रयोग लॉन्च किया जाना है.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
hi: चुनें कि कैसे "%s" को खोलना है और क्या इस क्रिया को भविष्य में प्रदर्शित करना है "%s" प्रकार के दूसरे मीडिया में.

en: _Always perform this action
hi: यह क्रिया हमेशा करें (_A)

en: _Eject
hi: बाहर निकालें (_E)

en: _Unmount
hi: अनारोहित करें (_U)

en: Cut the selected text to the clipboard
hi: चयनित पाठ काट कर क्लिपबोर्ड में रखें

en: Copy the selected text to the clipboard
hi: चयनित पाठ को क्लिपबोर्ड पर प्रतिलिपि करें

en: Paste the text stored on the clipboard
hi: क्विपबोर्ड में भंडारित पाठ को चिपकाएँ

en: Select _All
hi: सभी चुनें (_A)

en: Select all the text in a text field
hi: पूरे पाठ को पाठ फील्ड में से चुनें

en: Move _Up
hi: ऊपर जाएँ (_U)

en: Move Dow_n
hi: नीचे जाएँ (_n)

en: Use De_fault
hi: तयशुदा उपयोग करें (_f)

en: Name
hi: नाम

en: The name and icon of the file.
hi: फ़ाइल का नाम तथा चिह्न.

en: Size
hi: आकार

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Type
hi: प्रकार

en: The type of the file.
hi: फाइल का प्रकार

en: Date Modified
hi: तिथि परिवर्धित

en: The date the file was modified.
hi: तिथि जब फ़ाइल परिवर्धित की गई.

en: Date Accessed
hi: तिथि को पहुँचा

en: The date the file was accessed.
hi: तिथि जब फ़ाइल पर पहुँचा गया

en: Owner
hi: मालिक

en: The owner of the file.
hi: फ़ाइल का मालिक

en: Group
hi: समूह

en: The group of the file.
hi: फ़ाइल का समूह

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: The permissions of the file.
hi: फ़ाइल की अनुमतियाँ.

en: Octal Permissions
hi: ऑक्टल अनुमतियाँ

en: The permissions of the file, in octal notation.
hi: ऑक्टल नोटेशन में फ़ाइल की अनुमतियाँ.

en: MIME Type
hi: माइम प्रकार

en: The mime type of the file.
hi: फ़ाइल का माइम प्रकार.

en: SELinux Context
hi: SELinux संदर्भ

en: The SELinux security context of the file.
hi: फाइल का SELinux सुरक्षा संदर्भ.

en: Location
hi: स्थान

en: Extension
hi: विस्तार

en: Reset
hi: रीसेट

en: on the desktop
hi: डेस्कटॉप पर

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
hi: %s का घर

en: Network Servers
hi: संजाल सर्वर

en: Trash
hi: कूडे मे डाले

en: _Move Here
hi: यहाँ खिसकाएँ (_M)

en: _Copy Here
hi: प्रतिलिपि यहाँ (_C)

en: _Link Here
hi: लिंक यहाँ (_L)

en: Set as _Background
hi: पृष्ठभूमि के रूप में नियत करें (_B)

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Set as background for _all folders
hi: सभी फ़ोल्डर्स हेतु पृष्ठभूमि के रूप में नियत करें (_a)

en: Set as background for _this folder
hi: इस फ़ोल्डर हेतु पृष्ठभूमि के रूप में नियत करें (_t)

en: The emblem cannot be installed.
hi: प्रतीक संस्थापित नहीं किया जा सका.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
hi: क्षमा करें, परन्तु नए प्रतीक हेतु आपको नॉन-ब्लैंक कुंजी शब्द निर्दिष्ट करना होगा.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
hi: क्षमा करें, परन्तु प्रतीक कुंजीशब्द में सिर्फ अक्षर, रिक्त स्थान तथा अंक ही हो सकते हैं.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
hi: क्षमा करें, पर वहाँ पहले ही एक प्रतीक नाम "%s" मौज़ूद है.

en: Please choose a different emblem name.
hi: कृपया एक भिन्न प्रतीक नाम चुनें.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
hi: क्षमा करें, मनपसंद प्रतीक सहेजने में अक्षम.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
hi: क्षमा करें, मनपसंद प्रतीक नाम सहेजने में अक्षम.

en: This file cannot be mounted
hi: यह फाइल आरोहित नहीं किया जा सकता है

en: This file cannot be unmounted
hi: यह फाइल अनारोहित नहीं किया जा सकता है

en: This file cannot be ejected
hi: यह फाइल बाहर नहीं किया जा सकता है

en: This file cannot be started
hi: यह फाइल आरंभ नहीं किया जा सकता है

en: This file cannot be stopped
hi: यह फाइल रोका नहीं जा सकता है

en: Slashes are not allowed in filenames
hi: फाइलनाम में स्लैश अनुमति प्राप्त नहीं है

en: File not found
hi: फ़ाइल नहीं मिला

en: Toplevel files cannot be renamed
hi: शीर्षस्तरीय फाइल का नाम बदला नहीं जा सकता है.

en: Unable to rename desktop icon
hi: डेस्कटॉप प्रतीक का नाम बदलने में असमर्थ

en: Unable to rename desktop file
hi: डेस्कटॉप फाइल का नाम बदलने में असमर्थ

en: today at 00:00:00 PM
hi: आज 00:00:00 बजे अपराह्न

en: today at %-I:%M:%S %p
hi: आज %-I:%M:%S %p बजे

en: today at 00:00 PM
hi: आज 00:00 बजे अपराह्न

en: today at %-I:%M %p
hi: आज %-I:%M %p पर

en: today, 00:00 PM
hi: आज, 00:00 बजे अपराह्न

en: today, %-I:%M %p
hi: आज, %-l:%M %p

en: today
hi: आज

en: yesterday at 00:00:00 PM
hi: कल 00:00:00 बजे अपराह्न

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
hi: कल %-I:%M:%S %p पर

en: yesterday at 00:00 PM
hi: कल 00:00 बजे अपराह्न

en: yesterday at %-I:%M %p
hi: कल %-I:%M %p पर

en: yesterday, 00:00 PM
hi: कल, 00:00 बजे अपराह्न

en: yesterday, %-I:%M %p
hi: कल, %-I:%M %p

en: yesterday
hi: कल

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
hi: बुधवार, सितम्बर 00 0000 को 00:00:00 बजे अपराह्न

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
hi: सोम, अक्टू. 00 0000 को 00:00:00 बजे अपराह्न

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
hi: %a, %b %-d %Y को %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
hi: सोम, अक्टू. 00 0000 को 00:00 बजे अपराह्न

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
hi: %a, %b %-d %Y को %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
hi: अक्टू. 00 0000 को 00:00 अपराह्न

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
hi: %b %-d %Y को %-I:%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
hi: अक्टू. 00 0000, 00:00 बजे अपराह्न

en: 00/00/00, 00:00 PM
hi: 00/00/00, 00:00 बजे अपराह्न

en: Not allowed to set permissions
hi: अनुमति सेट करने के लिए अनुमति प्राप्त नहीं

en: Not allowed to set owner
hi: स्वामी सेट करने के लिए अनुमति प्राप्त नहीं

en: Specified owner '%s' doesn't exist
hi: निर्दिष्ट स्वामी '%s' मौजूद नहीं है

en: Not allowed to set group
hi: समूह सेट करने के लिए अनुमति प्राप्त नहीं

en: Specified group '%s' doesn't exist
hi: निर्दिष्ट समूह '%s' मौजूद नहीं है

en: ? items
hi: ? वस्तुएँ

en: ? bytes
hi: ? बाइट्स

en: unknown type
hi: अज्ञात प्रकार

en: unknown MIME type
hi: अज्ञात माइम प्रकार

en: unknown
hi: अज्ञात

en: program
hi: प्रोग्राम

en: link
hi: लिंक

en: Link to %s
hi: %s में कड़ी

en: link (broken)
hi: लिंक (टूटा)

en: Size:
hi: आकार:

en: Type:
hi: प्रकार:

en: _Skip
hi: छोड़ें (_S)

en: Replace
hi: बदलें

en: S_kip All
hi: सबको छोड़ें (_k)

en: _Retry
hi: पुनः कोशिश करें (_R)

en: _Delete
hi: मिटाएँ (_D)

en: Delete _All
hi: सभी मिटाएँ (_A)

en: Replace _All
hi: सभी बदलें (_A)

en: Merge _All
hi: सभी मिलान करें (_A)

en: Another link to %s
hi: %s में एक और कड़ी

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
hi: (कॉपी)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
hi: (एक और कॉपी)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
hi: वीं कॉपी)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
hi: ली कॉपी)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
hi: री कॉपी)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
hi: री कॉपी)

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
hi: %s (एक और कॉपी)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि "%B" को रद्दी से स्थायी तौर पर मिटाना चाहते हैं?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
hi: यदि आप किसी वस्तु को मिटाएंगे, यह स्थाई रूप से मिट जाएगा.

en: Empty _Trash
hi: रद्दी खाली करें

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप "%B" को स्थायी तौर पर मिटाना चाहते हैं?

en: Move to _Trash
hi: रद्दी में ले जायें (_T)

en: Deleting files
hi: फ़ाइलें मिटा रहे

en: Error while deleting.
hi: मिटाने के दौरान त्रुटि.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
hi: "%B" फोल्डर में फाइल मिटाई नहीं जा सकती क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
hi: इस फ़ोल्डर "%B" में फ़ाइल के बारे में सूचना पाने में एक त्रुटि थी.

en: _Skip files
hi: फाइल छोड़ें (_S)

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
hi: "%B" फोल्डर मिटाई नहीं की जा सकती क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: There was an error reading the folder "%B".
hi: "%B" फोल्डर पढ़ने में एक त्रुटि थी.

en: Could not remove the folder %B.
hi: %B फोल्डर खिसका नहीं सका.

en: There was an error deleting %B.
hi: %B मिटाने में कुछ त्रुटि थी.

en: Moving files to trash
hi: फ़ाइलों को रद्दी में खिसका रहा है

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
hi: फ़ाइलों को रद्दी पर नहीं खिसका सका, क्या आप इन्हें तत्काल ही मिटाना चाहेंगे?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
hi: फ़ाइल "%B" को रद्दी में खिसकाया नहीं जा सकता है.

en: Trashing Files
hi: फ़ाइलें रद्दी में ले जा रहा है

en: Deleting Files
hi: फ़ाइलें मिटा रहा है

en: Unable to eject %V
hi: %V को बाहर निकालने में असमर्थ

en: Unable to unmount %V
hi: %V अनारोहित नहीं कर सका

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
hi: क्या आप अनारोहित करने के पहले रद्दी रिक्त करना चाहते हैं?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
hi: इस आयतन पर मुक्त स्थान पाने के लिए रद्दी को खाली किया जाना चाहिए. इस आयतन पर सभी रद्दी में भेजा आयतन स्थायी रूप से खत्म हो जाएगा.

en: Do _not Empty Trash
hi: रद्दी खाली मत करें (_n)

en: Unable to mount %s
hi: %s को माउंट करने में असमर्थ

en: Error while copying.
hi: प्रतिलिपि करने के दौरान त्रुटि.

en: Error while moving.
hi: खिसकाने के दौरान त्रुटि.

en: Error while moving files to trash.
hi: फाइल रद्दी में खिसकाने के दौरान त्रुटि.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
hi: "%B" फोल्डर में फाइल नियंत्रित नहीं किया जा सकता क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hi: "%B" फोल्डर नियंत्रित नहीं किया जा सकता क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hi: "%B" फाइल नियंत्रित नहीं किया जा सकता क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: There was an error getting information about "%B".
hi: "%B" के बारे में सूचना पाने के दौरान त्रुटि थी.

en: Error while copying to "%B".
hi: "%B" की नक़ल में त्रुटि.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
hi: आपको गंतव्य फोल्डर में लिखने की अनुमति नहीं है.

en: There was an error getting information about the destination.
hi: गंतव्य के बारे में सूचना पाने में त्रुटि थी.

en: The destination is not a folder.
hi: गंतव्य एक फोल्डर नहीं है.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
hi: गंतव्य में पर्याप्त जगह नहीं है. कुछ जगह बनाने के लिए कुछ फाइलों को हटाने की कोशिश करें.

en: There is %S available, but %S is required.
hi: %S उपलब्ध है, लेकिन %S जरूरी है.

en: The destination is read-only.
hi: गंतव्य सिर्फ पढ़ने-योग्य है.

en: Moving "%B" to "%B"
hi: "%B" को "%B" में खिसका रहा है

en: Copying "%B" to "%B"
hi: "%B" की "%B" में नक़ल कर रहा है

en: Duplicating "%B"
hi: "%B" का डुप्लीकेट

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
hi: %S %S का

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
hi: फोल्डर "%B" की नक़ल नहीं की जा सकती क्योंकि आपके पास उसे गंतव्य में बनाने की आज्ञा नहीं है.

en: There was an error creating the folder "%B".
hi: "%B" फोल्डर बनाने में त्रुटि थी.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
hi: फोल्डर "%B" की फाइल नक़ल नहीं की जा सकती है क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
hi: "%B" की नक़ल नहीं की जा सकती क्योंकि आपके पास उसे पढ़ने की आज्ञा नहीं है.

en: Error while moving "%B".
hi: "%B" खिसकाने के दौरान त्रुटि.

en: Could not remove the source folder.
hi: स्रोत फ़ोल्डर को नहीं खिसका सका.

en: Error while copying "%B".
hi: "%B" प्रतिलिपि के दौरान त्रुटि.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
hi: %F में पहले से मौजूद फाइल को हटा नहीं सका.

en: Could not remove the already existing file %F.
hi: पहले से मौजूद %F फाइल हटा नहीं सका.

en: You cannot move a folder into itself.
hi: एक फ़ोल्डर को आप उसमें ही खिसका नहीं सकते.

en: You cannot copy a folder into itself.
hi: एक फ़ोल्डर को आप उसी में प्रतिलिपि नहीं कर सकते.

en: The destination folder is inside the source folder.
hi: गंतव्य फ़ोल्डर स्त्रोत फ़ोल्डर के भीतर है.

en: You cannot move a file over itself.
hi: आप कोई फ़ाइल को उसी के ऊपर खिसका नहीं सकते हैं.

en: You cannot copy a file over itself.
hi: आप एक फ़ाइल को उसी के ऊपर प्रतिलिपि नहीं कर सकते

en: The source file would be overwritten by the destination.
hi: गंतव्य के द्वारा स्रोत फ़ाइल लिखा जाएगा.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
hi: %F में समान नाम के साथ पहले से मौजूद फाइल को हटा नहीं सका.

en: There was an error copying the file into %F.
hi: फाइल को %F में नक़ल करने में एक त्रुटि हुई.

en: Copying Files
hi: फ़ाइलों की नक़ल ले रहा है

en: Preparing to Move to "%B"
hi: "%B" खिसकाने की तैयारी

en: There was an error moving the file into %F.
hi: %F में फाइल खिसकाने में एक त्रुटि हुई.

en: Moving Files
hi: फ़ाइलों को खिसका रहा है

en: Creating links in "%B"
hi: "%B" में कड़ी बना रहा है

en: Error while creating link to %B.
hi: %B में लिंक बनाने में त्रुटि.

en: Symbolic links only supported for local files
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइल के लिए सांकेतिक कड़ी समर्थित है.

en: The target doesn't support symbolic links.
hi: लक्ष्य सांकेतिक कड़ी का समर्थन नहीं करता है.

en: There was an error creating the symlink in %F.
hi: %F में सांकेतिक कड़ी बनाने के दौरान त्रुटि थी.

en: Setting permissions
hi: अनुमतियाँ सेट की जा रही हैं

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
hi: अनाम फ़ोल्डर

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
hi: नई फ़ाइल

en: Error while creating directory %B.
hi: %B निर्देशिका बनाने में त्रुटि.

en: Error while creating file %B.
hi: %B फाइल बनाने में त्रुटि.

en: There was an error creating the directory in %F.
hi: %F में निर्देशिका बनाने में त्रुटि थी.

en: Emptying Trash
hi: रद्दी खाली कर रहा है

en: Could not determine original location of "%s"
hi: "%s" के मौलिक स्थान को निर्धारित नहीं कर सका.

en: The item cannot be restored from trash
hi: इस वस्तु को ट्रैश में फिर जमा नहीं किया जा सकता है

en: The selection rectangle
hi: चयन आयत

en: The Link "%s" is Broken.
hi: लिंक "%s" टूटा है.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
hi: लिंक "%s" टूटा है, क्या आप इसे रद्दी पर खिसकाना चाहेंगे?

en: This link cannot be used, because it has no target.
hi: इस लिंक का उपयोग में नहीं किया जा सकता, चूंकि इसका कोई लक्ष्य नहीं है.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
hi: इस लिंक का उपयोग में नहीं किया जा सकता, चूंकि इसका लक्ष्य "%s" मौज़ूद नहीं है.

en: Mo_ve to Trash
hi: रद्दी में भेजें (_v)

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
hi: क्या आप "%s" को चलाना चाहते हैं या इसके अवयव प्रदर्शित करना चाहते हैं?

en: "%s" is an executable text file.
hi: "%s" एक चलाने-योग्य पाठ फ़ाइल है.

en: Run in _Terminal
hi: टर्मिनल में चलाएँ (_T)

en: _Display
hi: प्रदर्शित करें (_D)

en: _Run
hi: चलाएँ (_R)

en: Are you sure you want to open all files?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप सभी फ़ाइलें खोलना चाहते हैं?

en: Could not display "%s".
hi: "%s" को प्रदर्शित नहीं कर पाया.

en: The file is of an unknown type
hi: फ़ाइल अज्ञात प्रकार की है.

en: There is no application installed for %s files
hi: %s फाइलों के लिए संस्थापित कोई अनुप्रयोग संस्थापित नहीं है

en: There was an internal error trying to search for applications:
hi: अनुप्रयोग खोजने की कोशिश करने में एक त्रुटि हुई.

en: Unable to search for application
hi: अनुप्रयोग खोजने में असमर्थ.

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
hi: %s फाइलों के लिए संस्थापित कोई अनुप्रयोग संस्थापित नहीं है.
    क्या आप इस फाइल को खोलने के लिए किसी अनुप्रयोग को खोजना चाहते हैं?

en: Untrusted application launcher
hi: गैर भरोसेमंद अनुप्रयोग लॉन्चर

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
hi: यह अनुप्रयोग लॉन्चर "%s" बतौर भरोसेमंद चिह्नित नहीं किया गया है. यदि आप इस फाइल की स्रोत नहीं जानते हैं, इसे लॉन्च करना असुरक्षित हो सकता है.

en: _Launch Anyway
hi: किसी तरह लॉन्च करें (_L)

en: Mark as _Trusted
hi: भरोसेमंद के रूप में चिह्नित (_T)

en: Unable to mount location
hi: स्थान आरोहित करने में असमर्थ

en: Unable to start location
hi: स्थान आरंभ करने में असमर्थ

en: Opening "%s".
hi: "%s" को खोल रहे.

en: Could not set application as the default: %s
hi: बतौर तयशुदा अनुप्रयोग सेट नहीं कर सका: %s

en: Could not set as default application
hi: तयशुदा अनुप्रयोग के तौर पर नहीं जोड़ सका

en: Default
hi: मूलभूत

en: Icon
hi: चिह्न

en: Could not remove application
hi: अनुप्रयोग हटा नहीं सका

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: No applications selected
hi: कोइ अनुप्रयोग चयनित नहीं

en: %s document
hi: %s दस्तावेज़

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
hi: %s को तथा अन्य प्रकार "%s" फाइल को खोलने हेतु एक अनुप्रयोग चुनें

en: Open all files of type "%s" with:
hi: "%s" प्रकार की सभी फाइलें इससे खोलें:

en: Could not run application
hi: अनुप्रयोग चला नहीं सका

en: Could not find '%s'
hi: '%s' नहीं ढूंढ सका

en: Could not find application
hi: अनुप्रयोग नहीं ढूंढ सका

en: Could not add application to the application database: %s
hi: अनुप्रयोग डेटाबेस में अनुप्रयोग नहीं जोड़ सका: %s

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Could not add application
hi: अनुप्रयोग नहीं जोड़ सका

en: Select an Application
hi: अनुप्रयोग चुनें

en: Open With
hi: के साथ खोलें

en: Select an application to view its description.
hi: अनुप्रयोग का विवरण देखने हेतु उसे चुनें

en: _Use a custom command
hi: एक कस्टम कमांड का उपयोग करें (_U)

en: _Browse...
hi: ब्राउज़ (_B)...

en: Add Application
hi: अनुप्रयोग जोडें

en: Open Failed, would you like to choose another application?
hi: खोलना असफल, क्या आप अन्य अनुप्रयोग चुनना चाहेंगे?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
hi: "%s" के द्वारा "%s" को खोला नहीं जा सकता है चूंकि "%s" फ़ाइलों पर  "%s" स्थानों पर पहुँच नहीं पा सकता है.

en: Open Failed, would you like to choose another action?
hi: खोलना असफल, क्या आप अन्य क्रिया चुनना चाहेंगे?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
hi: तयशुदा क्रिया "%s" को खोल नहीं सकता है चूंकि यह फ़ाइलों पर "%s" स्थान पर पहुँच नहीं सकता है.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
hi: क्षमा करें, परन्तु आप रिमोट साइट से कमांड नहीं चला सकते.

en: This is disabled due to security considerations.
hi: सुरक्षा के लिहाज़ से यह अक्षम किया हुआ है.

en: There was an error launching the application.
hi: अनुप्रयोग को प्रारंभ करने में एक त्रुटि हुई.

en: This drop target only supports local files.
hi: यह ड्राप लक्ष्य सिर्फ स्थानीय फ़ाइलों को समर्थित करता है.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
hi: अ-स्थानीय फ़ाइलों को खोलने हेतु पहले इन्हें स्थानीय फ़ोल्डर में प्रतिलिपि करें फिर उन्हें फिर से ड्राप करें.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
hi: गैर स्थानीय फाइल खोलने के लिये उसे स्थानीय फोल्डर में कॉपी करें और उसे नीचे गिरायें. स्थानीय फाइल जिसे आपन छोड़ा है पहले खोला जा चुका है.

en: Details:
hi: विवरण:

en: File Operations
hi: फाइल कार्य

en: Preparing
hi: तैयारी कर रहा है...

en: Search
hi: खोजें

en: Search for "%s"
hi: "%s" खोजें

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
hi: ब्राउज़र विंडोज़ कहाँ नए खुले टैब रखने हैं.

en: Caja will exit when last window destroyed.
hi: नॉटिलस बाहर निकल जाएगा जब अंतिम विंडो नष्ट की गई थी.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
hi: क्लॉसिक नॉटिलस व्यवहार सक्षम करता है, जहाँ सभी विंडोज़ ब्राउज़र्स हैं

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
hi: पथ पट्टी के बजाय हमेशा स्थान प्रविष्टि का प्रयोग करें

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
hi: अगर सही पर सेट किया जाता है, तब Caja ब्रॉउजर विंडो हमेशा एक पाठ आगत का प्रयोग करेगा अवस्थिति उपकरण पट्टी के लिये, पाथबार के बजाय.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
hi: फाइल मिटाने के दौरान संपुष्टि के लिए क्या पूछना है, या रद्दी खाली करनी है

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
hi: अगर सही पर सेट किया जाता है, तब Caja संपुष्टि के लिये पूछेगा कि कब आप फ़ाइल मिटाने का प्रयास करते हैं या रद्दी खाली करना है.

en: Whether to enable immediate deletion
hi: क्या तत्काल मिटाना सक्षम करें

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
hi: अगर सही पर सेट किया है, तब Caja के पास फाइल को तत्काल मिटाने का फीचर होगा और रद्दी में भेजने के स्थान पर. यह फीचर खतरनाक है इशलिये सावधानी बरतें.

en: When to show preview text in icons
hi: चिह्नों में पूर्वावलोकन पाठ कब दिखाएँ

en: When to show number of items in a folder
hi: फ़ोल्डर में वस्तुओं की संख्या कब दिखाएँ

en: Type of click used to launch/open files
hi: फ़ाइलों को चलाने/खोलने में प्रयुक्त क्लिक का प्रकार

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
hi: फाइल लांच करने के लिये "single" एक क्लिक में संभावित मान है, या "double" दो क्लिक में उसे लांच करने का संभावित मान है.

en: What to do with executable text files when activated
hi: जब चलाने योग्य पाठ फ़ाइलें सक्रिय हों तो क्या किया जाए

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
hi: निष्पादनीय पाठ फाइल के साथ क्या करना है जब वे सक्रिय किये जाते हैं (एकल या दोबार क्लिक ). संभावित मान हैं "launch" प्रोग्राम के रूप में लांच करने के लिये, "ask" पूछने के लिये क्या करना है संवाद से होकर, और "display" पाठ पाइल के रूप में उसे दिखाने के लिये.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
hi: नॉटिलस ब्राउजर विंडो में अतिरिक्त माउस बटन घटना का प्रयोग करें

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
hi: माउस रखने वाले उपयोक्ता के लिए जो "Forward" और "Back" बटन रखते हैं, यह कुंजी निर्धारित करेगा कि कोई क्रिया नॉटिलस के अंदर ली गई है जब इनमें से कोई आगे बढ़ गया है.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
hi: "Forward" कमांड को ब्राउजर विंडो में सक्रिय करने के लिए माउस बटन

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hi: माउस रखने वाले उपयोक्ता के लिए जो "Forward" और "Back" बटन रखते हैं, यह कुंजी निर्धारित करेगा कि कौन बटन  "Forward" कमांड को सक्रिय करता है किसी ब्राउजर विंडो में. कृपया 6 से 14 के बीच का मान दें.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
hi: "Back" कमांड को ब्राउजर विंडो में सक्रिय करने के लिए माउस बटन

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hi: माउस रखने वाले उपयोक्ता के लिए जो "Forward" और "Back" बटन रखते हैं, यह कुंजी निर्धारित करेगा कि कौन बटन  "Back" कमांड को सक्रिय करता है किसी ब्राउजर विंडो में. कृपया 4 से 14 के बीच का मान दें.

en: When to show thumbnails of image files
hi: क्या छवि फ़ाइलों की लघु छवियाँ दिखाई जाएँ

en: Maximum image size for thumbnailing
hi: लघुछवि बनाने में अधिकतम छवि आकार

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
hi: इस आकार से ऊपर का चित्र (in bytes) थंबनेल नहीं किया जायेगा. इस सेटिंग का उद्देश्य बड़े चित्र को थंबनेल से बचने के लिये किया जाता है जो कि मेमोरी की मात्रा को भारित करने में लंबा समय लेता है.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
hi: एक प्रतीक पर माऊस ले जाने पर क्या ध्वनि दिखाना है

en: Show advanced permissions in the file property dialog
hi: फाइल गुण संवाद में उन्नत अनुमति दिखाएँ

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
hi: अगर सही पर सेट किया जाता है, तब Caja आपको कुछ ज्यादा फाइल के विकल्प को संपादित व दिखाने की अनुमति ज्यादा यूनिक्स तरीके से देता है कुछ ज्यादा विकल्पों का अभिगम करते हुये.

en: Show folders first in windows
hi: विंडोज़ में फ़ोल्डर्स को पहले दिखाएँ

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
hi: यदि यह सत्य पर नियत किया जाता है, चिह्न तथा सूची दृश्य में नॉटिलस फ़ोल्डर्स को फ़ाइलें के पहले दिखाएगा.

en: Default sort order
hi: छाँटने का तयशुदा अनुक्रम

en: Reverse sort order in new windows
hi: नए विंडोज़ में छाँटने का अनुक्रम उल्टा रखें

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
hi: अगर सही है, नये विंडो में फाइल को उल्टे क्रम में भंडारित किया जायेगा. यानी, अगर नाम के  अनुसार जमा किया जाता है तब "a" से "z" में फाइळ को छांटने के बजाय, वे "z" से "a" में छांटा जायेगा. अगर आकार के आधार पर छाटा जाता है तो वे क्रमिक रूप से घटते क्रम में छांटा जायेगा.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
hi: उपयोगकर्ताओं के घर फ़ोल्डर का उपयोग नॉटिलस डेस्कटॉप के रूप में उपयोग करता है

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
hi: अगर सही पर सेट किया जाता है, तब Caja उपयोक्ता के घर फोल्डर को प्रयोग करेगा डेस्कटॉप के रूप में. अगर यह गलत हैं, तब यह ~/Desktop को डेस्कटॉप के रूप में प्रयोग करेगा.

en: Custom Background
hi: मनपसंद पृष्ठभूमि

en: Whether a custom default folder background has been set.
hi: क्या एक मनपसंद तयशुदा फ़ोल्डर पृष्ठभूमि नियत किया गया है.

en: Default Background Color
hi: तयशुदा पृष्ठभूमि रंग

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
hi: तयशुदा फ़ोल्डर पृष्ठभूमि हेतु फ़ाइलनाम. सिर्फ तभी उपयोग में जब background_set सही होता है.

en: Default Background Filename
hi: तयशुदा पृष्ठभूमि फ़ाइलनाम

en: Custom Side Pane Background Set
hi: मनपसंद बाजू फ़लक पृष्ठभूमि नियत

en: Whether a custom default side pane background has been set.
hi: क्या एक पसंदीदा किनारा पट्टी पृष्ठभूमि सेट किया जा रहा है.

en: Default Side Pane Background Color
hi: तयशुदा बाजू फ़लक पृष्ठभूमि रंग

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
hi: मूलभूत किनारे की पट्टी पृष्ठभूमि के लिये फाइल नाम. सिर्फ तभी प्रयुक्त अगर side_pane_background_set सही हैहै.

en: Default Side Pane Background Filename
hi: तयशुदा बाजू फ़लक पृष्ठभूमि फ़ाइलनाम

en: Default folder viewer
hi: तयशुदा फ़ोल्डर प्रदर्शक

en: Date Format
hi: तिथि फ़ॉर्मेट

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
hi: फाइल तिथि का प्रारूप. "locale", "iso", और "informal" संभावित मान हैं.

en: Whether to show hidden files
hi: क्या छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

en: Whether to show backup files
hi: क्या बैकअप फ़ाइलें दिखाएँ

en: List of possible captions on icons
hi: चिह्नों पर संभावित शीर्षकों की सूची

en: Use tighter layout in new windows
hi: नए विंडो में सघनतर अभिन्यास उपयोग करें

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
hi: यदि सत्य है, तयशुदा से चिह्नों को नए विंडोज़ में सघन रखा जाएगा.

en: Put labels beside icons
hi: चिह्नों के बाजू में लेबल्स रखें

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
hi: यदि सत्य है, लेबल चिह्नों के बाजू में रखे जाएंगे बजाए उनके नीचे.

en: Default icon zoom level
hi: तयशुदा चिह्न ज़ूम स्तर

en: Default zoom level used by the icon view.
hi: चिह्न दृश्य द्वारा प्रयुक्त तयशुदा ज़ूम स्तर.

en: Default Thumbnail Icon Size
hi: तयशुदा लघुचित्र प्रतीक आकार

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
hi: प्रतीक दृश्य में किसी लघुचित्र के लिए एक प्रतीक का तयशुदा आकार.

en: Text Ellipsis Limit
hi: पाठ लपेट सीमा

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
hi: यह निर्दिष्ट करता स्ट्रिंग कि कैसे अधिक लंबा फ़ाइल को दीर्घवृत्त के द्वारा प्रतिस्थापित किया जाएगा, जूम स्तर पर निर्भर करता है. सूची प्रविष्टि में से हर कोई "Zoom Level:Integer" रूप का है. हर निर्दिष्ट जूम स्तर के लिए, यदि दिया गया पूर्णांक 0 से बड़ा है तो फाइळ नाम दिए गए पंक्ति संख्या से अधिक नहीं होगा. यदि पूर्णांक 0 या छोटा है, निर्दिष्ट जूम स्तर पर कोई सीमा नहीं लगाई जाती है. "Integer" प्रारूप का तयशुदा प्रविष्टि बिना किसी निर्दिष्ट जूम स्तर के को भी अनुमति दी जाती है. यह सभी दूसरे जूम स्तर के लिए पंक्ति की अधिकतम संख्या को परिभाषित करता है. उदाहरण: 0 - हमेशा अधिक लंबा फाइल नाम दिखाता है; 3 - फ़ाइल नाम छोटा करें यदि वे तीन पंक्ति से ऊपर जाते हैं; लघुतम:5, लघुतर:4,0 - फ़ाइल नाम छोटा करें यदि वे तीन पंक्ति से ऊपर जाते हैं जूम स्तर "लघुतम"  के लिए.  फ़ाइल नाम छोटा करें यदि वे तीन पंक्ति से ऊपर जाते हैं जूम स्तर"लघुतर" के लिए. दूसरे जूम स्तर के लिए फ़ाइल नाम छोटा मत करें. उपलब्ध जूम स्तर: लघुतम (33%), लघुतर (50%), लघु (66%), मानक (100%), महत्‌ (150%), महत्तर (200%), महत्तम (400%)

en: Default compact view zoom level
hi: तयशुदा संहत दृश्य ज़ूम स्तर

en: Default zoom level used by the compact view.
hi: संहत दृश्य द्वारा प्रयुक्त तयशुदा ज़ूम स्तर.

en: All columns have same width
hi: सभी स्तंभ की समान चौड़ाई है

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
hi: यदि वरीयता सेट किया जाता है, संहत दृश्य में सभी स्तंभ की समान चौड़ाई होगी. अन्यथा, हर स्तंभ को अलग से निर्धारित किया जाएगा.

en: Default list zoom level
hi: तयशुदा सूची ज़ूम स्तर

en: Default zoom level used by the list view.
hi: सूची दृश्य द्वारा प्रयुक्त तयशुदा ज़ूम स्तर.

en: Default list of columns visible in the list view
hi: सूची दृश्य में दृष्टिगोच़र स्तम्भों की तयशुदा सूची

en: Default list of columns visible in the list view.
hi: सूची दृश्य में दृष्टिगोच़र स्तम्भों की तयशुदा सूची.

en: Default column order in the list view
hi: सूची दृश्य में तयशुदा स्तम्भ अनुक्रम

en: Default column order in the list view.
hi: सूची दृश्य में तयशुदा स्तम्भ अनुक्रम.

en: Only show folders in the tree side pane
hi: तरू बाजू पट में सिर्फ फ़ोल्डर ही दिखाएँ

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
hi: अगर सही पर सेट किया जाता है, Caja फोल्डर को तरू साइड पट्टी में दिखायेगा. अन्यथा यह फोल्डर व फाइल में दिखायेगा.

en: Desktop font
hi: डेस्कटॉप फ़ॉन्ट

en: The font description used for the icons on the desktop.
hi: फ़ॉन्ट विवरण जो डेस्कटॉप पर चिह्नों हेतु उपयोग में आएगा.

en: Home icon visible on desktop
hi: डेस्कटॉप पर घर का चिह्न दृष्टिगोच़र होगा

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
hi: अगर इसे सही पर सेट किया जाता है, घर फोल्डर पर लिंक किया चिह्न डेस्कटॉप पर रखा जायेगा.

en: Computer icon visible on desktop
hi: डेस्कटॉप पर कम्प्यूटर का चिह्न दृष्टिगोच़र हो

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
hi: अगर इसे सही पर सेट किया जाता है, कंप्यूटर अवस्थिति पर लिंक किया चिह्न डेस्कटॉप पर रखा जायेगा.

en: Trash icon visible on desktop
hi: डेस्कटॉप पर रद्दी का चिह्न दृष्टिगोच़र हो

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
hi: यदि यह सत्य पर नियत किया जाता है, रद्दी को लिंक करता चिह्न डेस्कटॉप पर रखा जाएगा.

en: Show mounted volumes on the desktop
hi: डेस्कटॉप पर माउन्टेड वॉल्यूम्स दिखाएँ

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
hi: यदि यह सत्य पर नियत किया जाता है, माउन्ट किए वॉल्यूम को लिंक करते चिह्न डेस्कटॉप पर रखे जाएँगे.

en: Network Servers icon visible on the desktop
hi: डेस्कटॉप दृष्टिगोच़र संजाल सर्वर चिह्न

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
hi: यदि यह सत्य पर नियत किया जाता है, संजाल सेवा पर लिंक करता आइकन डेस्कटॉप पर रखा जायेगा

en: Desktop computer icon name
hi: डेस्कटॉप कंप्यूटर चिह्न नाम

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
hi: यह नाम नियत किया जा सकता है यदि आप अपने डेस्कटॉप के घर चिह्न हेतु कोई मनपसंद नाम चाहते हैं.

en: Desktop home icon name
hi: डेस्कटॉप घर चिह्न नाम

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
hi: यह नाम नियत किया जा सकता है यदि आप अपने डेस्कटॉप के घर चिह्न हेतु कोई मनपसंद नाम चाहते हैं.

en: Desktop trash icon name
hi: डेस्कटॉप रद्दी चिह्न नाम

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
hi: यह नाम नियत किया जा सकता है यदि आप अपने डेस्कटॉप के रद्दी चिह्न हेतु कोई मनपसंद नाम चाहते हैं.

en: Network servers icon name
hi: संजाल सर्वर प्रतीक नाम

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
hi: यह नाम नियत किया जा सकता है यदि आप डेस्कटॉप पर संजाल सर्वर प्रतीक के लिए कोई मनपसंद नाम चाहते हैं.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
hi: यह निर्दिष्ट करना पूर्णांक कि कैसे अधिक लंबे फाइलों के हिस्से निर्दिष्ट करते को डेस्कटॉप पर एलीप्सेस के द्वारा प्रतिस्थापित किया जाना चाहिए. यदि संख्या 0 से बड़ी है, फाइल नाम दिए गए पंक्ति संख्या से अधिक नहीं होगी. यदि संख्या 0 या अधिक छोटी है, प्रदर्शित पंक्ति की संख्या पर कोई सीमा नहीं लादनी चाहिए.

en: Width of the side pane
hi: बाजू फ़लक की चौड़ाई

en: The default width of the side pane in new windows.
hi: नये विंडो में बाजू फ़लक की तयशुदा चौड़ाई.

en: Show toolbar in new windows
hi: नए विंडो में उपकरण-पट्टी दिखाएँ

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
hi: यदि सत्य पर नियत किया जाता है, नए खुले विंडोज़ में उपकरण पट्टी दिखाई देंगे.

en: Show location bar in new windows
hi: नए विंडोज़ में स्थान-पट्टी दिखाएँ

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
hi: यदि सत्य पर नियत किया जाता है, नए खुले विंडोज़ में स्थान पट्टी दिखाई देंगे.

en: Show status bar in new windows
hi: नए विंडो में स्थिति-पट्टी दिखाएँ

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
hi: यदि सत्य पर नियत किया जाता है, नए खुले विंडोज़ में स्थिति पट्टी दिखाई देंगे.

en: Show side pane in new windows
hi: नए विंडोज़ में बाजू फ़लक दिखाएँ

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
hi: यदि सत्य पर नियत किया जाता है, नए खुले विंडोज़ में बाजू फ़लक दिखाई देंगे.

en: Side pane view
hi: बाजू फ़लक दृश्य

en: The side pane view to show in newly opened windows.
hi: नये खुले विंडो में दिखाने के लिये किनारे पट्टी दृश्य.

en: Whether to automatically mount media
hi: क्या मीडिया स्वतः आरोहित करने हैं

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
hi: यदि सही पर सेट है, Caja स्वतः मीडिया आरोहित करेगा जैसे कि उपयोक्ता दृश्य हार्ड डिस्क और विस्थापनीय मीडिया आरंभ व मीडिया घुसाने के दौरान.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
hi: क्या स्वारोहित मीडिया के लिए किसी फोल्डर को स्वतः खोलना है

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
hi: यदि सही पर सेट है, Caja स्वतः एक फोल्डर खोलेगा जब मीडिया स्वारोहित होता है. यह केवल उसी मीडिया में लागू होता है जहाँ कोई ज्ञात x-content/* प्रकार को जाँचा गया था जहाँ कोई ज्ञात एक्स सामग्री प्रकार जाँची जाती है, उपयोक्ता विन्यास योग्य क्रिया को बदले में लिया जाएगा

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
hi: कभी प्रांप्ट या स्वतः चालू/स्वतः आरंभ मत करें जब मीडिया घुसाई जाती है

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
hi: यदि यह सही पर नियत किया जाता है, नॉटिलस कभी प्रांप्ट नहीं करेगा और न ही माध्यम के घुसाए जाने पर स्वतः चालू/स्वतः आरंभ नहीं करेगा.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
hi: x-content/* प्रकार की सूची जहाँ वरीय अनुप्रयोग लॉन्च किए जाएंगे

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
hi: x-content/* प्रकार की सूची जिसके लिए उपयोक्ता ने वरीयता कैप्लेट में कोई अनुप्रयोग आरंभ कने के लिए चुना है. दिए प्रकार के लिए वरीय अनुप्रयोग आरंभ किया जाएगा इस प्रकार के मेल खाते मीडिया के घुसाने से.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
hi: x-content/* प्रकार की सूची "Do Nothing" में सेट की गई है

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
hi: x-content/* प्रकार की सूची जिसके लिए उपयोक्ता ने वरीयता कैप्लेट में "Do Nothing" चुना है. कोई प्रांप्ट को नहीं दिखाया जाएगा और कोई मेल खाता अनुप्रयोग नहीं आरंभ किया जाएगा इस प्रकार के मेल खाते मीडिया के घुसाने से.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
hi: x-content/* प्रकार की सूची "Open Folder" में सेट की गई है

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
hi: x-content/* प्रकार की सूची जिसके लिए उपयोक्ता ने वरीयता कैप्लेट में "Open Folder" चुना है. कोई इस प्रकार के मेल खाते मीडिया के घुसाने से एक फोल्डर विंडो खोला जाएगा.

en: File is not a valid .desktop file
hi: फ़ाइल वैध .desktop फ़ाइल नहीं है

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
hi: अपरिचित डेस्कटॉप फ़ाइल संस्करण '%s'

en: Starting %s
hi: %s शुरू हो रहा है

en: Application does not accept documents on command line
hi: कमांड लाइन पर अनुप्रयोग दस्तावेज़ स्वीकार नहीं करता है

en: Unrecognized launch option: %d
hi: अपरिचित लॉन्च विकल्प: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
hi: दस्तावेज़ URI को 'Type=Link' डेस्कटॉप प्रविष्टि में भेज नहीं सकता है

en: Not a launchable item
hi: चलाने योग्य प्रोग्राम नहीं है

en: Disable connection to session manager
hi: सत्र प्रबंधक में संबंधन निष्क्रिय करें

en: Specify file containing saved configuration
hi: सहेजा विन्यास समाहित करता फ़ाइल निर्दिष्ट करें

en: FILE
hi: फ़ाइल

en: Specify session management ID
hi: सत्र प्रबंधन ID निर्दिष्ट करें

en: ID
hi: आईडी

en: Session management options:
hi: सत्र प्रबंधन विकल्प:

en: Show session management options
hi: दिखाएँ सत्र प्रबंधन विकल्प

en: Caja could not create the required folder "%s".
hi: नॉटिलस वांछित फ़ोल्डर: "%s" को बना नहीं सका.

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
hi: नॉटिलस को चलाने से पहले, कृपया निम्न फ़ोल्डर को बनाएँ, या अनुमतियाँ नियत करें जिससे कि नॉटिलस इसे बना सके.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
hi: नॉटिलस निम्न वांछित फ़ोल्डर्स: %s को बना नहीं सका.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
hi: नॉटिलस को चलाने से पहले, कृपया इन फ़ोल्डर्स को बनाएँ, या अनुमतियाँ नियत करें जिससे कि नॉटिलस उन्हें बना सके.

en: Unable to eject %s
hi: %s बाहर निकालने में असमर्थ

en: Perform a quick set of self-check tests.
hi: स्वतः-जाँच परीक्षणों का एक द्रुत सेट निष्पादित करें

en: Show the version of the program.
hi: इस प्रोग्राम के संस्करण दिखाएँ

en: Create the initial window with the given geometry.
hi: दी गई ज्यामिति से आरंभिक विंडो बनाएँ.

en: GEOMETRY
hi: ज्यामिति

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
hi: सिर्फ सुस्पष्ट निर्दिष्ट यूआरआई हेतु विंडोज़ बनाएँ

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
hi: डेस्कटॉप प्रबंधित न करें (वरीयताएँ संवाद में वरीयता समूह उपेक्षित करें).

en: Quit Caja.
hi: नॉटिलस से बाहर जाएँ.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
hi: 
    
    फ़ाइल प्रबंधक के साथ फ़ाइलसिस्टम ब्राउज़ करें

en: Error starting autorun program: %s
hi: स्वतः चलाएं प्रोग्राम आरंभ करने में त्रुटि: %s

en: Cannot find the autorun program
hi: स्वचः चालू प्रोग्राम नहीं ढूँढ़ सकता है

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
hi: <big><b>सॉफ्टवेयर स्वतः चलाने में त्रुटि</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
hi: <big><b>इस माध्यम में साफ़्टवेयर समाहित हैं जो स्वतः आरंभ होने के लिए इच्छित हैं. क्या आप इसे चलाना चाहते हैं?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
hi: यह सॉफ़्टवेयर सीधे "%s" माध्यम से चलेगा. आपको सॉफ़्टवेयर को कभी नहीं चलाना चाहिए जिसपर आप भरोसा करते हैं.
    
    यदि कोई संदेह है, रद्द करें दबाएँ.

en: No bookmarks defined
hi: कोई पसंद पारिभाषित नहीं है

en: Bookmarks
hi: पसंदीदा

en: There was an error displaying help: 
    %s
hi: मदद दिखाने में एक त्रुटि हुई: 
    %s

en: Edit Bookmarks
hi: पसंद संपादित करें (_E)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Bookmarks
hi: पसंद (_B)

en: Public FTP
hi: जन FTP

en: Windows share
hi: विंडोज़ शेयर

en: Secure WebDAV (HTTPS)
hi: सुरक्षित WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
hi: जुड़ रहा है...

en: There was an error displaying help.
hi: मदद दिखाने में कोई त्रुटि हुई.

en: C_onnect
hi: कनेक्ट (_o)

en: Connect to Server
hi: सर्वर से जुड़ें

en: _Server:
hi: सर्वर (_S):

en: _Port:
hi: पोर्ट (_P):

en: Folder:
hi: फ़ोल्डर:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Add _bookmark
hi: पुस्तचिह्न जोड़ें (_b)

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
hi: 
    
    सर्वर आरोह में संबंधन जोड़ें

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Could not remove emblem with name '%s'.
hi: '%s' नाम युक्त प्रतीक हटा नहीं सका.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
hi: यह इसलिये कि चिह्न स्थायी है, वह नहीं जिसे आपने स्वयें जोड़ा है

en: Could not rename emblem with name '%s'.
hi: '%s' नाम के साथ प्रतीक का नाम नहीं बदल सका.

en: Rename Emblem
hi: प्रतीक का नाम बदलें

en: Enter a new name for the displayed emblem:
hi: प्रदर्शित प्रतीक हेतु नया नाम भरें:

en: Rename
hi: नाम बदलें

en: Add Emblems...
hi: प्रतीक जोड़ें ...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
hi: चिह्न के बगल में विवरणात्मक नाम लिखें.  चिह्न को पहचानने के लिये यह नाम अन्य स्थानों पर प्रयोग किया जायेगा.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
hi: चिह्न के बगल में विवरणात्मक नाम लिखें.  चिह्न को पहचानने के लिये यह नाम प्रयोग किया जायेगा.

en: Some of the files could not be added as emblems.
hi: कुछ फ़ाइलें प्रतीकों के रूप में जोड़ी नहीं जा सकतीं.

en: The emblems do not appear to be valid images.
hi: प्रतीक, वैध छवियों जैसे प्रतीत नहीं होते हैं.

en: None of the files could be added as emblems.
hi: कोई भी फ़ाइलें प्रतीकों के रूप में जोड़ी नहीं जा सकतीं.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
hi: फ़ाइल '%s' एक वैध छवि जैसी प्रतीत नहीं होती है.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
hi: खींची गई फ़ाइल एक वैध छवि जैसी प्रतीत नहीं होती है.

en: The emblem cannot be added.
hi: प्रतीक जोड़ा नहीं जा सकता

en: Emblems
hi: प्रतीक

en: Show Emblems
hi: प्रतीक दिखायें

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
hi: कुछ नहीं

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
hi: चिह्न दृश्य

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
hi: सूची दृश्य

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
hi: संहत दृश्य

en: Always
hi: हमेशा

en: Local Files Only
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइल

en: Never
hi: कभी नहीं

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Type
hi: प्रकार से

en: By Modification Date
hi: परिवर्धन तिथि से

en: By Emblems
hi: प्रतीक के अनुसार

en: File Management Preferences
hi: फ़ाइल प्रबंधन वरीयताएँ

en: <b>Default View</b>
hi: <b>तयशुदा दृश्य</b>

en: View _new folders using:
hi: इनका प्रयोग कर नए फ़ोल्डर्स देखें:

en: _Arrange items:
hi: वस्तुएँ क्रमबद्ध करें: (_A)

en: Sort _folders before files
hi: फ़ाइलों से पहले फ़ोल्डर छाटें (_f)

en: Default _zoom level:
hi: तयशुदा ज़ूम स्तर: (_z)

en: _Use compact layout
hi: सघन अभिन्यास उपयोग करें (_U)

en: _Text beside icons
hi: चिह्नों के बाजू पाठ (_T)

en: _Default zoom level:
hi: तयशुदा ज़ूम स्तर:

en: A_ll columns have the same width
hi: समान चौड़ाई के साथ सभी स्तंभ (_l)

en: D_efault zoom level:
hi: तयशुदा ज़ूम स्तर (_e):

en: Show _only folders
hi: सिर्फ फ़ोल्डर्स दिखाएँ (_o)

en: Views
hi: दृश्य

en: <b>Behavior</b>
hi: <b>आचरण</b>

en: _Single click to open items
hi: वस्तुओं को खोलने के लिए एकल क्लिक (_S)

en: _Double click to open items
hi: वस्तुओं को खोलने के लिए दो बार क्लिक करें (_D)

en: <b>Executable Text Files</b>
hi: <b>चलाने लायक पाठ फ़ाइल</b>

en: _Run executable text files when they are opened
hi: खोले जाने पर निष्पादनीय फ़ाइल चलाएँ (_R)

en: _View executable text files when they are opened
hi: जब चलाने योग्य फ़ाइलों खोले जाएँ तो उन्हें दिखाएँ (_V)

en: _Ask each time
hi: प्रत्येक बार पूछें (_A)

en: <b>Trash</b>
hi: <b>रद्दी</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
hi: रद्दी खाली करने से पहले या फ़ाइल मिटाने से पहले पूछें (_e)

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
hi: मिटाएँ कमान्ड सम्मिलित करें जो रद्दी को बायपास करे

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: <b>Icon Captions</b>
hi: <b>प्रतीक शीर्षक</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
hi: चिह्नों के नामों के नीचे प्रदर्शित होने वाली जानकारी का क्रम चुनें. अधिक जानकारी प्रदर्शित होगी जैसे जैसे आप ज़ूम कर पास जाते हैं.

en: <b>Date</b>
hi: <b>तिथि</b>

en: _Format:
hi: फ़ॉर्मेट (_F)

en: Display
hi: प्रदर्शक

en: <b>List Columns</b>
hi: <b>स्तंभ सूचीबद्ध करें</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
hi: सूची दृश्य में प्रकट होने हेतु जानकारी का क्रम चुनें

en: List Columns
hi: स्तम्भ दिखाएँ

en: <b>Text Files</b>
hi: <b>पाठ फाइल</b>

en: Show te_xt in icons:
hi: चिह्नों में पाठ दिखाएँ: (_x)

en: <b>Other Previewable Files</b>
hi: <b>अन्य पूर्वावलोकन-योग्य फ़ाइल</b>

en: Show _thumbnails:
hi: लघु छवि दिखाएँ: (_t)

en: _Only for files smaller than:
hi: सिर्फ उन्हीं फ़ाइलों हेतु जो इनसे छोटे हैं: (_O)

en: <b>Sound Files</b>
hi: <b>ध्वनि फाइल</b>

en: Preview _sound files:
hi: ध्वनि फ़ाइलों का पूर्वावलोकन करें: (_s)

en: <b>Folders</b>
hi: <b>फोल्डर</b>

en: Count _number of items:
hi: वस्तुओं की संख्या गिनें: (_n)

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: <b>Media Handling</b>
hi: <b>मीडिया नियंत्रण</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
hi: चुनें कि क्या होता है जब तंत्र में मीडिया घुसाया जाता है या युक्ति कनेक्ट किया जाता है

en: CD _Audio:
hi: सीडी ऑडियो (_A):

en: _DVD Video:
hi: _DVD वीडियो:

en: _Music Player:
hi: संगीत प्लेयर (_M):

en: _Photos:
hi: फोटो (_P):

en: _Software:
hi: सॉफ्टवेयर

en: <b>Other Media</b>
hi: <b>अन्य मीडिया</b>

en: Less common media formats can be configured here
hi: कम सामान्य मीडिया प्रारूप यहाँ विन्यस्त किया जा सकता है

en: _Type:
hi: प्रकार (_T):

en: Acti_on:
hi: क्रिया (_o):

en: _Never prompt or start programs on media insertion
hi: मीडिया प्रवेश पर कभी प्रांप्ट मत करें या प्रोग्राम आरंभ मत करें (_N)

en: B_rowse media when inserted
hi: घुसाने के दौरान मीडिया ब्राउज करें (_r)

en: Media
hi: मीडिया

en: History
hi: इतिहास

en: Show History
hi: इतिहास दिखायें

en: Camera Brand
hi: कैमरा ब्राण्ड

en: Camera Model
hi: कैमरा मॉडल

en: Date Taken
hi: ली गई तिथि

en: Date Digitized
hi: तिथि डिजिटल किया गया

en: Exposure Time
hi: एक्सपोज़र समय

en: Aperture Value
hi: अपर्चर मान

en: ISO Speed Rating
hi: आईएसओ गति दर्जा

en: Flash Fired
hi: फ्लैश फ़ायर्ड

en: Metering Mode
hi: मीटरिंग मोड

en: Exposure Program
hi: एक्सपोज़र प्रोग्राम

en: Focal Length
hi: फोकल लंबाई

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

en: Description
hi: विवरण

en: Keywords
hi: बीजशब्द

en: Creator
hi: निर्माता

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Image Type:
hi: छवि प्रकार:

en: Failed to load image information
hi: छवि जानकारी लोड करने में असफल

en: loading...
hi: लोड कर रहे...

en: Image
hi: छवि

en: Information
hi: जानकारी

en: Show Information
hi: जानकारी दिखायें

en: Use _Default Background
hi: तयशुदा पृष्ठभूमि का उपयोग करें (_D)

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
hi: एक ही समय में आप एक से अधिक मनपसंद चिह्नों का आवंटन नहीं कर सकते.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
hi: मनपसंद चिह्न नियत करने हेतु कृपया सिर्फ एक छवि खींच लाएँ.

en: The file that you dropped is not local.
hi: जो फ़ाइल आपने छोड़ी है वह स्थानीय नहीं है.

en: You can only use local images as custom icons.
hi: आप सिर्फ स्थानीय छवियों को मनपसंद चिह्नों के रूप में उपयोग कर सकते हैं.

en: The file that you dropped is not an image.
hi: जो फ़ाइल आपने छोड़ी है वह छवि नहीं है.

en: You can only use images as custom icons.
hi: आप छवियों को सिर्फ मनपसंद चिह्नों के रूप में प्रयोग कर सकते हैं.

en: Location:
hi: स्थानः

en: Go To:
hi: इस पर जाएँ:

en: Open Location
hi: स्थान खोलें

en: _Location:
hi: स्थान (_L):

en: %s - File Browser
hi: %s - फ़ाइल ब्राउज़र

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप उन स्थानों की सूची साफ करना चाहते हैं जिनमें आप सैर कर चुके हैं?

en: The location "%s" does not exist.
hi: स्थान "%s" मौज़ूद नहीं है.

en: The history location doesn't exist.
hi: इतिहास स्थान मौज़ूद नहीं है.

en: _Go
hi: जाएँ (_G)

en: _Tabs
hi: टैब (_T)

en: New _Window
hi: नया विंडो (_W)

en: Open another Caja window for the displayed location
hi: अन्य Caja विंडो को प्रदर्शित स्थान के लिये खोलें

en: New _Tab
hi: नया टैब (_T)

en: Open another tab for the displayed location
hi: प्रदर्शित स्थान के लिये दूसरा टैब खोलें

en: Open Folder W_indow
hi: फोल्ड विंडो खोलें (_i)

en: Open a folder window for the displayed location
hi: प्रदर्शित स्थान के लिए कोई फ़ोल्डर विंडो खोलें

en: Close _All Windows
hi: सभी विंडो बन्द करें (_A)

en: Close all Navigation windows
hi: सभी नेविग़ेशन विंडोज़ बंद करें

en: _Location...
hi: स्थान... (_L)

en: Specify a location to open
hi: खोलने के लिये स्थान बतायें

en: Clea_r History
hi: इतिहास साफ करें (_r)

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
hi: जाएँ मेनू और पीछे/आगे सूची की विषयवस्तु को साफ करें

en: _Add Bookmark
hi: पसंद जोड़ें (_A)

en: Add a bookmark for the current location to this menu
hi: इस मेनू में वर्तमान स्थान हेतु पसंद जोड़ें

en: _Edit Bookmarks...
hi: पुस्तक चिह्न संपादित करें (_E)...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
hi: एक विंडो प्रदर्शित करें जो इस मेनू में पसंद का संपादन स्वीकारे

en: _Previous Tab
hi: पिछला टेब  (_P)

en: Activate previous tab
hi: पिछला टैब सक्रिय करें

en: _Next Tab
hi: अगला टेब  (_N)

en: Activate next tab
hi: अगला टैब सक्रिय करें

en: Move Tab _Left
hi: टैब बायें ले जाएँ (_L)

en: Move current tab to left
hi: वर्तमान टैब बायें ले जाएँ

en: Move Tab _Right
hi: टैब दाएँ ले जाएँ (_R)

en: Move current tab to right
hi: वर्तमान टैब दाएँ ले जाएँ

en: _Main Toolbar
hi: मुख्य उपकरणपट्टी (_M)

en: Change the visibility of this window's main toolbar
hi: इस विंडो के मुख्य उपकरण-पट्टी की दृश्यता बदलें

en: _Side Pane
hi: बाजू फ़लक (_S)

en: Change the visibility of this window's side pane
hi: इस विंडो के बाजू-पट्टी की दृश्यता बदलें

en: Location _Bar
hi: स्थान पट्टी (_B)

en: Change the visibility of this window's location bar
hi: इस विंडो के स्थान-पट्टी की दृश्यता बदलें

en: St_atusbar
hi: स्थिति-पट्टी (_a)

en: Change the visibility of this window's statusbar
hi: इस विंडो की स्थिति-पट्टी की दृश्यता बदलें

en: _Search for Files...
hi: फ़ाइलों के लिये खोजें (_S)...

en: _Back
hi: पीछे (_B)

en: Go to the previous visited location
hi: पिछले सैर किए स्थान पर जाएँ

en: Back history
hi: इतिहास वापस लें

en: _Forward
hi: आगे (_F)

en: Go to the next visited location
hi: अगले सैर किए स्थान पर जाएँ

en: Forward history
hi: इतिहास अग्रसारित करें

en: _Search
hi: ढूंढें (_S)

en: _Close Tab
hi: टैब बंद करें (_C)

en: Close tab
hi: टैब बन्द करें

en: Notes
hi: नोट्स

en: Show Notes
hi: दिखाएँ नोट्स

en: Devices
hi: औज़ार

en: Open the contents of your desktop in a folder
hi: अपने डेस्कटॉप की सामग्री को निर्देशिका की तरह खोलें

en: File System
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: _Start
hi: आरंभ करें (_S)

en: _Stop
hi: रोकें (_S)

en: _Power On
hi: बिजली चालू (_P)

en: _Safely Remove Drive
hi: ड्राइव सुरक्षित रूप से निकालें (_S)

en: _Connect Drive
hi: ड्राइव कनेक्ट करें (_C)

en: _Disconnect Drive
hi: ड्राइव डिसकनेक्ट करें (_D)

en: _Start Multi-disk Device
hi: मल्टी डिस्क युक्ति आरंभ करें (_S)

en: _Stop Multi-disk Device
hi: मल्टी डिस्क युक्ति रोकें (_S)

en: _Unlock Drive
hi: ड्राइव अनलॉक करें (_U)

en: _Lock Drive
hi: ड्राइव लॉक करें (_L)

en: Unable to start %s
hi: %s आरंभ करने में असमर्थ

en: Unable to poll %s for media changes
hi: मीडिया परिवर्तन के लिए %s पोल करने में असमर्थ

en: Unable to stop %s
hi: %s रोकने में असमर्थ

en: Open in New _Tab
hi: नए टैब में खोलें (_T)

en: Open in New _Window
hi: नए विंडो में खोलें (_W)

en: Remove
hi: निकलें

en: Rename...
hi: नाम बदलें...

en: _Mount
hi: आरोहित करें (_M)

en: _Detect Media
hi: मीडिया पता करें (_D)

en: _Format
hi: संरूपित करें (_F)

en: Places
hi: स्थान

en: Show Places
hi: स्थान दिखायें

en: Backgrounds and Emblems
hi: पृष्ठभूमि और प्रतीक

en: _Remove...
hi: हटाएं... (_R)

en: Add new...
hi: नया जोड़ें...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
hi: क्षमा करें, पर पैटर्न %s मिटाया नहीं जा सका.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
hi: जाँचें कि पैटर्न को मिटाने हेतु आपके पास अनुमति है.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
hi: क्षमा करें, पर प्रतीक %s मिटाया नहीं जा सका.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
hi: जाँचें कि प्रतीक को मिटाने हेतु आपके पास अनुमति है.

en: Select an Image File for the New Emblem
hi: नए चिह्न हेतु छवि फ़ाइल चुनें

en: Create a New Emblem
hi: नया प्रतीक बनाएँ

en: _Keyword:
hi: कुंजीशब्दः (_K)

en: _Image:
hi: छविः (_I)

en: Create a New Color:
hi: नया रंग बनाएँ:

en: Color _name:
hi: रंग नामः (_n)

en: Color _value:
hi: रंग मूल्यः (_v)

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
hi: क्षमा करें, पर आप रीसेट की गई छवि को बदल नहीं सकते.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
hi: रीसेट एक विशेष छवि है जिसे मिटाया नहीं जा सकता.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
hi: क्षमा करें, पर पैटर्न %s संस्थापित नहीं किया जा सका.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
hi: प्रारूप के रूप में सम्मिलित करने हेतु छवि फ़ाइल चुनें

en: The color cannot be installed.
hi: रंग संस्थापित नहीं किया जा सका.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
hi: क्षमा करें, परन्तु नए रंग हेतु आपको एक नहीं प्रयुक्त नाम देना होगा.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
hi: क्षमा करें, परन्तु नए रंग हेतु आपको एक नाम देना होगा जो खाली स्थान नहीं हो.

en: Select a Color to Add
hi: जोड़ने हेतु रंग चुनें

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
hi: क्षमा करें, परन्तु "%s" उपयोग करने योग्य छवि फ़ाइल नहीं है.

en: The file is not an image.
hi: फ़ाइल छवि नहीं है.

en: Select a Category:
hi: एक वर्ग चुनें:

en: C_ancel Remove
hi: मिटाना रद्द करें (_a)

en: _Add a New Pattern...
hi: एक नया पैटर्न जोड़ें... (_A)

en: _Add a New Color...
hi: एक नया रंग जोड़ें... (_A)

en: _Add a New Emblem...
hi: एक नया चिह्न जोड़ें... (_A)

en: Click on a pattern to remove it
hi: पैटर्न मिटाने हेतु उस पर क्लिक करें

en: Click on a color to remove it
hi: रंग मिटाने हेतु उस पर क्लिक करें

en: Click on an emblem to remove it
hi: चिह्न मिटाने हेतु उस पर क्लिक करें

en: Patterns:
hi: पैटर्नः

en: Colors:
hi: रंगः

en: Emblems:
hi: प्रतीक:

en: _Remove a Pattern...
hi: पैटर्न मिटाएँ...(_R)

en: _Remove a Color...
hi: रंग मिटाएँ...(_R)

en: _Remove an Emblem...
hi: चिन्ह मिटाएँ...(_R)

en: File Type
hi: फाइल प्रकार

en: Tags
hi: टैग्स

en: Select folder to search in
hi: इसमें खोजने के लिये फोल्डर चुनें

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Music
hi: संगीत

en: Video
hi: वीडियो

en: Picture
hi: छवि

en: Illustration
hi: आरेखयुक्त

en: Spreadsheet
hi: स्प्रेडशीट

en: Presentation
hi: प्रस्तुतीकरण

en: Pdf / Postscript
hi: Pdf / पोस्टस्क्रिप्ट

en: Text File
hi: पाठ फाइल:

en: Select type
hi: प्रकार चुनें

en: Any
hi: कोई

en: Other Type...
hi: अन्य प्रकार...

en: Remove this criterion from the search
hi: खोज से इस मापदंड को हटायें

en: Search Folder
hi: खोज फोल्डर

en: Edit
hi: संपादन

en: Edit the saved search
hi: सहेजे खोज संपादित करें

en: Add a new criterion to this search
hi: इस खोज में नया निर्धारक जोड़ें

en: Go
hi: जाएँ

en: Reload
hi: पुनः लोड करें

en: Perform or update the search
hi: खोज निष्पादन या अद्यतन करें

en: _Search for:
hi: इसके लिए ढूँढें: (_S)

en: Search results
hi: ढूंढने का परिणाम

en: Search:
hi: खोजें:

en: Close the side pane
hi: बाजू फ़लक बन्द करें

en: _Places
hi: स्थान (_P)

en: Open _Location...
hi: स्थान खोलें... (_L)

en: Close P_arent Folders
hi: मूल फ़ोल्डर्स बन्द करें

en: Close this folder's parents
hi: इस फ़ोल्डर का मूल बन्द करें

en: Clos_e All Folders
hi: सभी फ़ोल्डर्स बन्द करें (_e)

en: Close all folder windows
hi: सभी फ़ोल्डर विंडोज़ बंद करें

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
hi: नाम व सामग्री के आधार पर इस कंप्यूटर पर दस्तावेज व फोल्डर लोकेट करें

en: Delete all items in the Trash
hi: रद्दी की सारी वस्तुएँ मिटाएँ

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
hi: क्या आप अपनी सूची में से किसी अस्तित्वहीन स्थान के पसंद को मिटाना चाहते हैं?

en: Bookmark for Nonexistent Location
hi: अनुपस्थित स्थानों हेतु पसंद

en: You can choose another view or go to a different location.
hi: आप अन्य दृश्य चुन सकते हैं या भिन्न स्थान पर जा सकते हैं.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
hi: इस प्रदर्शक के साथ स्थान प्रदर्शित नहीं की जा सकती.

en: Content View
hi: विषयवस्तु दृश्य

en: View of the current folder
hi: वर्तमान फ़ोल्डर को देखें

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
hi: नॉटिलस में कोई भी ऐसे प्रदर्शक संस्थापित नहीं हैं जो फोल्डर को प्रदर्शित कर सकें.

en: The location is not a folder.
hi: स्थान एक फोल्डर नहीं है.

en: Could not find "%s".
hi: "%s" को ढूँढ़ नहीं सका.

en: Please check the spelling and try again.
hi: कृपया जाँचें तथा पुनः कोशिश करें.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
hi: नॉटिलस "%s" स्थान को नियंत्रित नहीं कर सकता है.

en: Caja cannot handle this kind of location.
hi: नॉटिलस इस प्रकार के स्थान को नियंत्रित नहीं कर सकता है.

en: Unable to mount the location.
hi: स्थान आरोहित करने में असमर्थ.

en: Access was denied.
hi: पहुँच नकार दिया गया.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
hi: "%s" को प्रदर्शित नहीं कर सका, चूंकि मेजबान नहीं मिल सका.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
hi: जांच लें कि वर्तनी सही है और आपके प्रॉक्सी विन्यास सही हैं.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
hi: त्रुटि: %s
    कृपया एक अन्य प्रदर्शक चुनें, एवं पुनः कोशिश करें.

en: Go to the location specified by this bookmark
hi: इस पसंद द्वारा निर्दिष्ट किए गए स्थान पर जाएँ

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
hi: नॉटिलस आपको फाइल व फोल्डर व्यवस्थित करने देता है, कंप्यूटर और ऑनलाइन दोनों के लिए.

en: _File
hi: फ़ाइल (_F)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: Close this folder
hi: इस फ़ोल्डर को बन्द करें

en: _Backgrounds and Emblems...
hi: पृष्ठभूमि और प्रतीक... (_B)

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
hi: पैटर्न, रंग और प्रतीक दिखाएँ जिनका प्रयोग रूप को अनुकूल बनाने में किया जा सके.

en: Prefere_nces
hi: वरीयता (_n)

en: Edit Caja preferences
hi: नॉटिलस वरीयताएँ संपादित करें

en: Open _Parent
hi: मूल खोलें (_P)

en: Open the parent folder
hi: जनक फ़ोल्डर खोलें

en: Stop loading the current location
hi: मौजूदा स्थान लोड करना रोकें

en: _Reload
hi: पुनः लोड करें (_R)

en: Reload the current location
hi: मौजूदा स्थान फिर लोड करें

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: Display Caja help
hi: नॉटिलस मदद दिखाएँ

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: Display credits for the creators of Caja
hi: नॉटिलस सृजकों हेतु श्रेय दिखाएँ

en: Zoom _In
hi: बड़ा आकार (_I)

en: Increase the view size
hi: दृश्य आकार बढ़ाएँ

en: Zoom _Out
hi: छोटा आकार (_O)

en: Decrease the view size
hi: दृश्य आकार घटाएँ

en: Normal Si_ze
hi: सामान्य आकार (_z)

en: Use the normal view size
hi: सामान्य दृश्य आकार का प्रयोग करें

en: Connect to _Server...
hi: सर्वर से जुड़ें... (_S)

en: Connect to a remote computer or shared disk
hi: रिमोट कंप्यूटर या साझा डिस्क से जोड़े

en: _Home Folder
hi: घर फ़ोल्डर (_H)

en: _Computer
hi: कम्प्यूटर (_C)

en: _Network
hi: नेटवर्क (_N)

en: T_emplates
hi: टैम्पलेट्स (_e)

en: Open your personal templates folder
hi: अपना निजी टैम्पलेट फ़ोल्डर खोलें

en: _Trash
hi: रद्दी (_T)

en: Open your personal trash folder
hi: अपना निजी रद्दी फ़ोल्डर खोलें

en: Show _Hidden Files
hi: छुपे फ़ाइलें दिखाएँ (_H)

en: Toggle the display of hidden files in the current window
hi: मौजूदा विंडो में छुपी फाइलों के प्रदर्शन के लिये टॉगल करें

en: _Up
hi: ऊपर (_U)

en: _Home
hi: घर  (_H)

en: Loading...
hi: लोड किया जा रहा है...

en: These files are on an Audio CD.
hi: ये फाइलें किसी ऑडियो सीडी पर हैं.

en: These files are on an Audio DVD.
hi: ये फाइलें किसी ऑडियो DVD पर हैं.

en: These files are on a Video DVD.
hi: ये फाइलें किसी वीडियो DVD पर हैं.

en: These files are on a Video CD.
hi: ये फाइल किसी वीडियो CD पर हैं.

en: These files are on a Super Video CD.
hi: ये फाइल किसी सुपर वीडियो CD पर हैं.

en: These files are on a Photo CD.
hi: ये फाइल किसी फोटो CD पर हैं.

en: These files are on a Picture CD.
hi: ये फाइल किसी तस्वीर CD पर हैं.

en: The media contains digital photos.
hi: इस मीडिया में डिजिटल तस्वीर समाहित है.

en: These files are on a digital audio player.
hi: ये फाइल डिजिटल ऑडियो प्लेयर पर है.

en: The media contains software.
hi: मीडिया में सॉफ्टवेयर हैं.

en: The media has been detected as "%s".
hi: मीडिया को बतौर "%s" खोजा गया है.

en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom to Default
hi: मूलभूत बनाने तक ज़ूम करें

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Set the zoom level of the current view
hi: वर्तमान दृश्य का ज़ूम स्तर नियत करें

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: E_mpty Trash
hi: रद्दी खाली करें (_m)

en: Create L_auncher...
hi: लान्चर बनाएँ (_a)

en: Create a new launcher
hi: नया लांचर बनाएँ

en: Change Desktop _Background
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि बदलें (_B)

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
hi: एक विंडो दिखाएँ जो आपके डेस्कटॉप पृष्ठभूमि के पैटर्न या रंग को नियत करने देती है

en: Empty Trash
hi: रद्दी खाली करें

en: The desktop view encountered an error.
hi: प्रारंभ करते समय डेस्कटॉप देखने में त्रुटि हुई.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
hi: प्रारंभ करते समय डेस्कटॉप दृश्य में त्रुटि हुई.

en: Select Items Matching
hi: मिलान युक्त वस्तु चुनें

en: _Pattern:
hi: पैटर्न (_P):

en: Save Search as
hi: इस रूप में खोज सहेजें

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: Search _name:
hi: नाम खोजें (_n):

en: _Folder:
hi: फ़ोल्डर (_F):

en: Select Folder to Save Search In
hi: खोज सहेजने के लिये फोल्डर चुनें

en: "%s" selected
hi: "%s" चयनित

en: %s, Free space: %s
hi: %s, खाली जग़ह: %s

en: Run "%s" on any selected items
hi: "%s" को किसी चुनी हुई वस्तु पर चलाएँ

en: Create Document from template "%s"
hi: टैम्प्लेट "%s" से दस्तावेज़ बनाएँ

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
hi: इस फ़ोल्डर की सभी चलानेयोग्य फ़ाइलें स्क्रिप्ट मेनू में प्रकट होंगीं.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
hi: मेनू में से स्क्रिप्ट चुनने पर वह स्क्रिप्ट किसी भी चयनित वस्तु के साथ इनपुट के रूप में चलेगी.

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
hi: यदि आप चिपकाएँ कमांड चुनेंगे तो "%s" खिसका दी जाएगी

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
hi: यदि आप चिपकाएँ कमांड चुनेंगे तो "%s" की प्रतिलिपि की जाएगी

en: There is nothing on the clipboard to paste.
hi: चिपकाने हेतु क्लिपबोर्ड में कुछ नहीं है.

en: Unable to unmount location
hi: स्थान अनारोहित करने में असमर्थ

en: Unable to eject location
hi: स्थान बाहर करने में असमर्थ

en: Unable to stop drive
hi: ड्राइव रोकने में असमर्थ

en: Connect to Server %s
hi: %s सर्वर से जुड़ें

en: _Connect
hi: जुडें (_C)

en: Link _name:
hi: लिंक नामः (_n)

en: Create _Document
hi: दस्तावेज़ बनाएँ (_D)

en: Open Wit_h
hi: इसके साथ खोलें (_h)

en: Choose a program with which to open the selected item
hi: चयनित वस्तु को खोलने हेतु एक अनुप्रयोग चुनें

en: _Properties
hi: गुण (_P)

en: View or modify the properties of each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु के गुणों को देखें या परिवर्धित करें

en: Create _Folder
hi: फ़ोल्डर बनाएँ (_F)

en: Create a new empty folder inside this folder
hi: एक नया खाली फ़ोल्डर इस फ़ोल्डर के भीतर बनाएँ

en: No templates installed
hi: कोई नमूना संस्थापित नहीं है

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
hi: रिक्त फ़ाइल (_E)

en: Create a new empty file inside this folder
hi: इस फ़ोल्डर के भीतर एक रिक्त फ़ाइल बनाएँ

en: Open the selected item in this window
hi: चयनित वस्तु इस विंडो में खोलें

en: Open in Navigation Window
hi: नेविग़ेशन विंडो में खोलें

en: Open each selected item in a navigation window
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु को नेविग़ेशन विंडो में खोलें

en: Open each selected item in a new tab
hi: नए टैब में प्रत्येक चयनित वस्तु को खोलें

en: Open in _Folder Window
hi: फोल्डर विंडो में खोलें.

en: Open each selected item in a folder window
hi: किसी फ़ोल्डर विंजो में हर चुने वस्तु को खोलें

en: Other _Application...
hi: अन्य अनुप्रयोग (_A)...

en: Choose another application with which to open the selected item
hi: चयनित वस्तु को खोलने हेतु एक अन्य अनुप्रयोग चुनें

en: _Open Scripts Folder
hi: स्क्रिप्ट फ़ोल्डर खोलें (_O)

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
hi: इस मेनू में प्रकट होने वाले स्क्रिप्ट्स को रखने वाले फ़ोल्डर को दिखाएँ

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
hi: चयनित फ़ाइलों को फ़ाइलें चिपकाएँ कमांड से खिसकाने हेतु तैयार करें

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
hi: चयनित फ़ाइलों को फ़ाइलें चिपकाएँ कमांड से प्रतिलिप करने हेतु तैयार करें

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
hi: फ़ाइलें काटें या फ़ाइलें प्रतिलिपि कमांड से पहले चयनित फ़ाइलों को खिसकाएँ या प्रतिलिपि करें

en: _Paste Into Folder
hi: फ़ोल्डर में चिपकाएँ (_P)

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
hi: फ़ाइल काटें या फ़ाइल प्रतिलिपि करें कमांड से पूर्व चयनित फ़ाइलों को चयनित फ़ोल्डर में खिसकाता या प्रतिलिपि करता है

en: Select all items in this window
hi: इस विंडो की सभी वस्तुएँ चुनें

en: Select I_tems Matching...
hi: मिलान खाता मद चुनें (_t)...

en: Select items in this window matching a given pattern
hi: इस विंडो की वस्तुओं को चुनें जो दिए गए पैटर्न से मेल खाते हों

en: _Invert Selection
hi: चयन उलटें (_I)

en: Select all and only the items that are not currently selected
hi: सभी चुनें और केवल वे वस्तुएँ जो कि अभी चुनी नहीं गई हैं.

en: D_uplicate
hi: अनुकृति (_u)

en: Duplicate each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु की अनुकृति बनाएँ

en: Create a symbolic link for each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु हेतु एक सिंबालिक लिंक बनाएँ

en: _Rename...
hi: नाम बदलें... (_R)

en: Rename selected item
hi: चयनित वस्तु का नाम बदलें

en: Move each selected item to the Trash
hi: प्रत्येक चयनित वस्तुओं को रद्दी में भेजें

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु को मिटाएँ, रद्दी में खिसकाए बगैर

en: _Restore
hi: फिर बहाल करें (_R)

en: _Undo
hi: पहले जैसा (_U)

en: Undo the last action
hi: अंतिम क्रिया पहले जैसा करें

en: _Redo
hi: फिर करें (_R)

en: Redo the last undone action
hi: अंतिम पूर्ववत क्रिया दोहराएँ

en: Reset View to _Defaults
hi: दृश्य तयशुदास में रीसेट करें (_D)

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
hi: इस दृश्य की वरीयताओं से मेल खाएँ इस हेतु छाँटने का अनुक्रम तथा ज़ूम स्तर रीसेट करें

en: Connect To This Server
hi: इस सर्वर से जुड़ें

en: Make a permanent connection to this server
hi: इस सर्वर में स्थायी संबंधन बनायें

en: Mount the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम माउण्ट करें

en: Unmount the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम अनमाउण्ट करें

en: Eject the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम को निकालें

en: Format the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम संरूपित करें

en: Start the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम आरंभ करें

en: Stop the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम रोकें

en: Detect media in the selected drive
hi: चयनित ड्राइव में मीडिया पता करें

en: Mount the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ वॉल्यूम आरोहित करें

en: Unmount the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम अनारोहित करें

en: Eject the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़ें वॉल्यूम बाहर निकालें

en: Format the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम संरूपित करें

en: Start the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम आरंभ करें

en: Stop the volume associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ वॉल्यूम रोकें

en: Open File and Close window
hi: फाइल खोलें और विंडो बंद करें

en: Sa_ve Search
hi: खोज सहेजें (_v)

en: Save the edited search
hi: संपादित खोज सहेजें

en: Sa_ve Search As...
hi: इस रूप में खोज सहेजें (_v)...

en: Save the current search as a file
hi: फाइल के बतौर मौजूदा खोज सहेजें

en: Open this folder in a navigation window
hi: इस फोल्डर को नेविग़ेशन विंडो में खोलें

en: Open this folder in a new tab
hi: नए टैब में इस फोल्डर को खोलें

en: Open this folder in a folder window
hi: फोल्डर विंडो में इस फोल्डर को खोलें

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
hi: चिपकायें समादेश से भेजे जाने के लिये इस फोल्डर को तैयार करें

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
hi: चिपकायें समादेश से कॉपी किये जाने के लिये इस फोल्डर को तैयार करें

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
hi: फ़ाइल काटें या फ़ाइल प्रतिलिपि करें कमांड से पूर्व चयनित फ़ाइलों को चयनित फ़ोल्डर में खिसकाता या प्रतिलिपि करता है

en: Move this folder to the Trash
hi: इस फोल्डर को रद्दी में भेजें

en: Delete this folder, without moving to the Trash
hi: इस फोल्डर को मिटायें, बिना रद्दी में खिसकाए

en: Mount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ वॉल्यूम आरोहित करें

en: Unmount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम अनारोहित करें

en: Eject the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ जुड़ें वॉल्यूम बाहर निकालें

en: Format the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम संरूपित करें

en: Start the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम आरंभ करें

en: Stop the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ वॉल्यूम रोकें

en: View or modify the properties of this folder
hi: इस फोल्डर के गुणों को देखें या परिवर्धित करें

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
hi: %s से स्क्रिप्ट चलाएँ या प्रबंधित करें

en: _Scripts
hi: स्क्रिप्ट (_S)

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
hi: खुले फोल्डर को रद्दी में भेजें "%s" में

en: Start the selected drive
hi: चयनित ड्राइव आरंभ करें

en: Connect to the selected drive
hi: चयनित ड्राइव से जुड़ें

en: _Start Multi-disk Drive
hi: मल्टीटासक डिस्क ड्राइव आरंभ करें (_S)

en: Start the selected multi-disk drive
hi: चयनित मल्टी डिस्क ड्राइव को आरंभ करें

en: U_nlock Drive
hi: ड्राइव अनलॉक करें (_n)

en: Unlock the selected drive
hi: चयनित ड्राइव अनलॉक करें

en: Stop the selected drive
hi: चयनित ड्राइव रोकें

en: Safely remove the selected drive
hi: चयनित ड्राइव सुरक्षित रूप से निकालें

en: _Disconnect
hi: डिसकनेक्ट (_D)

en: Disconnect the selected drive
hi: चयनित ड्राइव डिसकनेक्ट करें

en: _Stop Multi-disk Drive
hi: मल्टी टास्क ड्राइव रोकें (_S)

en: Stop the selected multi-disk drive
hi: चयनित बहुल टास्क ड्राइव रोकें

en: Lock the selected drive
hi: चयनित ड्राइव लॉक करें

en: Start the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव आरंभ करें

en: Connect to the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव कनेक्ट करें

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े मल्टी टास्क ड्राइव आरंभ करें

en: Unlock the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव अनलॉक करें

en: _Stop the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव रोकें (_S)

en: Safely remove the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव को सुरक्षित रूप से निकालें

en: Disconnect the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव को डिसकनेक्ट करें

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े मल्टी टास्क ड्राइव को रोकें

en: Lock the drive associated with the open folder
hi: खुले फोल्डर के साथ जुड़े ड्राइव को लॉक करें

en: Browse in New _Window
hi: नए विंडो में ब्राउज करें (_W)

en: Browse in New _Tab
hi: नए टैब में ब्राउज करें (_T)

en: _Delete Permanently
hi: इसे स्थाई रूप से मिटाएँ (_D)

en: Delete the open folder permanently
hi: खुले फोल्डर को स्थायी रूप से मिटा दें

en: Move the open folder to the Trash
hi: खुले फोल्डर को रद्दी में भेजता है

en: Delete all selected items permanently
hi: सभी चयनित वस्तुओं को स्थायी रूप से मिटा दें

en: View or modify the properties of the open folder
hi: खुली वस्तु के गुणों को देखें या परिवर्धित करें

en: Download location?
hi: अवस्थिति डाउनलोड करें

en: You can download it or make a link to it.
hi: आप इसे डाउनलोड नहीं कर सकते या इससे लिंक नहीं कर सकते.

en: Make a _Link
hi: लिंक बनाएँ (_L)

en: _Download
hi: डाउनलोड करें (_D)

en: Drag and drop is not supported.
hi: खींच लाकर छोड़ने समर्थित नहीं है.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइल सिस्टम्स में ही खींच लाकर छोड़ने का समर्थन उपलब्ध है.

en: An invalid drag type was used.
hi: एक अवैध ड्रैग प्रकार उपयोग किया गया है.

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
hi: text.txt को छोड़ा

en: Undo
hi: अनावृत्ति

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: URL
hi: यूआरएल

en: Command
hi: कमांड

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
hi: "%s" के विषयवस्तुओं को देखने हेतु आवश्यक अनुमतियाँ आपके पास नहीं हैं.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
hi: "%s" नहीं मिल पाया. शायद इसे अभी हाल ही में मिटाया गया है.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" के सभी विषयवस्तु प्रदर्शित नहीं कर सका. : %s

en: The folder contents could not be displayed.
hi: फ़ोल्डर विषयवस्तु प्रदर्शित नहीं किया जा सका.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
hi: इस फ़ोल्डर में नाम "%s" का उपयोग पहले से ही हो रहा है. कृपया भिन्न नाम उपयोग करें.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
hi: इस फ़ोल्डर में कोई "%s" नहीं है. शायद यह अभी ही वहाँ से खिसकाया गया या मिटाया गया है?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
hi: "%s" का नाम बदलने हेतु आवश्यक अनुमतियाँ आपके पास नहीं हैं.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
hi: नाम "%s" वैध नहीं क्योंकि इसमें "/"अक्षर है. कृपया भिन्न नाम उपयोग करें.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
hi: नाम "%s" वैध नहीं है. कृपया भिन्न नाम उपयोग करें

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" का नाम "%s" पर बदल नहीं सका. : %s

en: The item could not be renamed.
hi: वस्तु का नाम बदला नहीं जा सका.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
hi: "%s" का समूह परिवर्तित करने हेतु आवश्यक अनुमतियाँ आपके पास नहीं हैं.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" का समूह नहीं बदल सका. : %s

en: The group could not be changed.
hi: समूह बदला नहीं जा सका.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" का मालिक परिवर्तित नहीं कर सका. : %s

en: The owner could not be changed.
hi: मालिक बदला नहीं जा सका.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" की अनुमतियाँ परिवर्तित नहीं कर सका: %s

en: The permissions could not be changed.
hi: अनुमतियाँ बदली नहीं जा सकीं.

en: Renaming "%s" to "%s".
hi: "%s" का नाम "%s" बदलें.

en: by _Name
hi: नाम से (_N)

en: Keep icons sorted by name in rows
hi: चिह्नों को उनके नाम के अनुसार पंक्तियों में क्रमबद्ध रखें

en: by _Size
hi: आकार से (_S)

en: Keep icons sorted by size in rows
hi: चिह्नों को उनके आकार के अनुसार पंक्तियों में क्रमबद्ध रखें

en: by _Type
hi: प्रकार से (_T)

en: Keep icons sorted by type in rows
hi: चिह्नों को उनके प्रकार के अनुसार पंक्तियों में क्रमबद्ध कर रखें

en: by Modification _Date
hi: परिवर्धन तिथि के अनुसार (_D)

en: Keep icons sorted by modification date in rows
hi: चिह्नों को परिवर्धन तिथि के अनुसार पंक्तियों में क्रमबद्ध कर रखें

en: by _Emblems
hi: प्रतीकों के अनुसार (_E)

en: Keep icons sorted by emblems in rows
hi: चिह्नों को प्रतीकों के अनुसार पंक्तियों में क्रमबद्ध कर रखें

en: Arran_ge Items
hi: वस्तुएँ क्रमबद्ध करें (_g)

en: Restore Icons' Original Si_zes
hi: चिह्न का असली आकार पुनर्स्थापित करें (_z)

en: Restore each selected icon to its original size
hi: प्रत्येक चयनित चिह्न को उसके पूर्व आकार में पुनर्स्थापित करें

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
hi: विंडो में ठीक से फिट होने के लिये चिह्न को फिर नया स्थान दें ताकि एक दूसरे पर नहीं आये.

en: Compact _Layout
hi: सघन अभिन्यास (_L)

en: Toggle using a tighter layout scheme
hi: कड़े अभिन्यास योजना का उपयोग करते हुए टॉगल करें

en: Re_versed Order
hi: विपरीत क्रम (_v)

en: Display icons in the opposite order
hi: चिह्नों को विपरीत क्रम में दिखाएँ

en: _Keep Aligned
hi: कतार में बनाए रखें (_K)

en: Keep icons lined up on a grid
hi: चिह्नों को एक ग्रिड में कतार में बनाए रखें

en: _Manually
hi: हस्तचालित (_M)

en: Leave icons wherever they are dropped
hi: चिह्नों को वहीं रहने दें जहाँ वे छोड़े जाते हैं

en: By _Name
hi: नाम के अनुसार (_N)

en: By _Size
hi: आकार के अनुसार (_S)

en: By _Type
hi: प्रकार के अनुसार (_T)

en: By Modification _Date
hi: परिवर्धन तिथि के अनुसार (_D)

en: By _Emblems
hi: प्रतीकों के अनुसार (_E)

en: Restore Icon's Original Si_ze
hi: चिह्न का असली आकार पुनर्स्थापित करें (_z)

en: pointing at "%s"
hi: "%s" को इंगित

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
hi: प्रतीक (_I)

en: The icon view encountered an error.
hi: आइकन दृश्य में त्रुटि आयी.

en: The icon view encountered an error while starting up.
hi: प्रारंभ करते समय आइकन दृश्य में त्रुटि हुई.

en: Display this location with the icon view.
hi: इस स्थान को आइकन दृश्य के द्वारा दिखाएँ

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
hi: संहत (_C)

en: The compact view encountered an error.
hi: संहत दृश्य में त्रुटि आई.

en: The compact view encountered an error while starting up.
hi: प्रारंभ करते समय संहत दृश्य में त्रुटि हुई.

en: Display this location with the compact view.
hi: इस स्थान को संहत दृश्य के द्वारा दिखाएँ.

en: (Empty)
hi: (रिक्त)

en: %s Visible Columns
hi: %s दृष्टिगोच़र स्तम्भ

en: Choose the order of information to appear in this folder:
hi: इस फ़ोल्डर में प्रकट होने हेतु सूचना का क्रम चुनें:

en: Visible _Columns...
hi: दृष्टिगोच़र स्तम्भ... (_C)

en: Select the columns visible in this folder
hi: इस फ़ोल्डर में दृष्टिगोच़र स्तम्भों को चुनें

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
hi: सूची

en: The list view encountered an error.
hi: सूची दृश्य में एक त्रुटि आई.

en: The list view encountered an error while starting up.
hi: सूची दृश्य के आरंभ करने में एक त्रुटि आई.

en: Display this location with the list view.
hi: सूची दृश्य के साथ इस स्थान को दिखायें.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
hi: एक ही समय में आप एक से अधिक मनपसंद चिह्नों का आवंटन नहीं कर सकते!

en: Properties
hi: गुण

en: %s Properties
hi: %s गुण

en: Cancel Group Change?
hi: समूह परिवर्तन रद्द करें?

en: Cancel Owner Change?
hi: मालिक परिवर्तन रद्द करें?

en: nothing
hi: कुछ नहीं

en: unreadable
hi: अपठनीय

en: (some contents unreadable)
hi: (कुछ विषयवस्तु अपठनीय)

en: Contents:
hi: विषयवस्तु:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
hi: प्रयुक्त

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
hi: मुक्त

en: Total capacity:
hi: कुल क्षमता:

en: Filesystem type:
hi: फ़ाइल सिस्टम प्रकार:

en: Basic
hi: मूल

en: Link target:
hi: लिंक लक्ष्य:

en: Volume:
hi: वॉल्यूम:

en: Accessed:
hi: पहुंचाः

en: Modified:
hi: परिवर्धितः

en: Created:
hi: सृजितः

en: Free space:
hi: खाली स्थान:

en: _Read
hi: पढ़ें (_R)

en: _Write
hi: लिखें (_W)

en: E_xecute
hi: चलाएँ (_x)

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
hi: नहीं

en: list
hi: सूची

en: read
hi: पढ़ें

en: create/delete
hi: बनायें/मिटायें

en: write
hi: लिखें

en: access
hi: अभिगम

en: Access:
hi: अभिगम:

en: Folder access:
hi: फ़ोल्डर अभिगम:

en: File access:
hi: फाइल पहुँच:

en: List files only
hi: सिर्फ फाइल सूचीबद्ध करें

en: Access files
hi: फाइल अभिगम करें

en: Create and delete files
hi: फ़ाइल बनायें और मिटायें

en: Read-only
hi: सिर्फ पढ़ने के लिये

en: Read and write
hi: पढ़ें और लिखें

en: Special flags:
hi: विशेष ध्वजः

en: Set _user ID
hi: उपयोगकर्ता आईडी नियत करें (_u)

en: Set gro_up ID
hi: समूह आईडी नियत करें (_u)

en: _Sticky
hi: स्टिकी (_S)

en: _Owner:
hi: मालिक (_O):

en: Owner:
hi: मालिक:

en: _Group:
hi: समूह (_G):

en: Group:
hi: समूह:

en: Others
hi: अन्य

en: Execute:
hi: चलाएँ:

en: Allow _executing file as program
hi: प्रोग्राम के रूप में फाइल संचालन की अनुमति दें (_e)

en: Others:
hi: अन्य:

en: Folder Permissions:
hi: फोल्डर अनुमति:

en: File Permissions:
hi: फाइल अनुमति:

en: Text view:
hi: पाठ दृश्य:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
hi: आप मालिक नहीं हैं, अतः आप इन अनुमतियों को परिवर्तित नहीं कर सकते हैं.

en: SELinux context:
hi: SELinux संदर्भ:

en: Last changed:
hi: पिछली बार परिवर्तित:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
hi: संलग्न फ़ाइल में अनुमति लागू करें

en: The permissions of "%s" could not be determined.
hi: "%s" की अनुमतियाँ निर्धारित नहीं की जा सकीं.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
hi: चयनित फ़ाइल की अनुमतियाँ निर्धारित नहीं की जा सकीं.

en: Creating Properties window.
hi: गुण विंडो बना रहे.

en: Select Custom Icon
hi: पसंदीदा चिह्न चुनें... (_S)

en: Tree
hi: ट्री

en: Show Tree
hi: तरू दिखाएँ
