caja 1.25.3 - en to ia translation catalogue (157 entries)

en: Manila Paper
ia: Papiro Manila

en: C_olors
ia: C_olores

en: Computer
ia: Computator

en: Network
ia: Rete

en: Cursor Position
ia: Position del cursor

en: Select All
ia: Eliger toto

en: Show more _details
ia: Monstra me plus _detalios

en:  (invalid Unicode)
ia: (Unicode invalide)

en: No applications found
ia: Necun application esseva trovate

en: Ask what to do
ia: Demandar que facer

en: Do Nothing
ia: Facer nihil

en: Open %s
ia: Aperir %s

en: Open with other Application...
ia: Aperir con un altere Application...

en: Name
ia: Nomine

en: Size
ia: Grandor

en: The size of the file.
ia: Le grandor del file.

en: Type
ia: Typo

en: The type of the file.
ia: Le typo del file

en: Date Modified
ia: Data de modification

en: The owner of the file.
ia: Le propietario del file.

en: MIME Type
ia: Typo MME

en: SELinux Context
ia: Contexto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ia: Le contexto de securitate SELinux del file.

en: on the desktop
ia: in le scriptorio

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
ia: Casa de %s

en: Network Servers
ia: Servitores in rete

en: _Link Here
ia: _Ligar hic

en: today
ia: hodie

en: yesterday
ia: hieri

en: link
ia: ligamine

en: link (broken)
ia: ligamine (rupte)

en: Original file
ia: File original

en: Type:
ia: Typo:

en: The Link "%s" is Broken.
ia: Le ligamine "%s" es rupte.

en: _Add
ia: _Adder

en: %s document
ia: %s documento

en: Unknown
ia: Incognite

en: Add Application
ia: Adder application.

en: Details:
ia: Detalios:

en: Search
ia: Cercar

en: Search for "%s"
ia: Cercar "%s"

en: Copy '%s' to '%s'
ia: Copiar '%s' in '%s'

en: File is not a valid .desktop file
ia: Le file non es un file .desktop valide

en: Starting %s
ia: Initiante %s

en: Quit Caja.
ia: Quitar Caja.

en: Edit Bookmarks
ia: Editar marcatores

en: _Close
ia: _Clauder

en: C_onnect
ia: C_onnecter

en: Connect to Server
ia: Connecter al servitor

en: _Server:
ia: _Servitor:

en: _Port:
ia: _Porto:

en: Password:
ia: Contrasigno:

en: Add _bookmark
ia: Adder _marcator

en: Desktop
ia: Scriptorio

en: Rename
ia: Renominar

en: Always
ia: Sempre

en: Never
ia: Nunquam

en: Views
ia: Vistas

en: _Type:
ia: _Typo:

en: Media
ia: Medios

en: _About Extension
ia: _Re extension

en: Extensions
ia: Extensiones

en: History
ia: Historia

en: Show History
ia: Monstrar historia

en: Keywords
ia: Parolas clave

en: Image Type:
ia: Typo del imagine:

en: loading...
ia: in carga...

en: Image
ia: Imagine

en: Show Information
ia: Monstrar information

en: Go To:
ia: Vader a:

en: _Go
ia: _Vader

en: New _Window
ia: Nove_Fenestra

en: Close _All Windows
ia: Clauder_tote fenestras

en: Show search
ia: Monstrar cerca

en: _Back
ia: _Retro

en: _Search
ia: _Cercar

en: Notes
ia: Notas

en: Show Notes
ia: Monstrar notas

en: Remove
ia: Remover

en: Rename...
ia: Renominar...

en: Places
ia: Placias

en: Show Places
ia: Monstrar pplacias

en: Add new...
ia: Adder nove...

en: _Image:
ia: _Imagine:

en: Create a New Color:
ia: Crear un color nove:

en: _Add a New Color...
ia: _Adder un color nove...

en: _Add a New Emblem...
ia: _Adder un emblema nove...

en: Patterns:
ia: Patronos:

en: Colors:
ia: Colores:

en: Emblems:
ia: Emblemas:

en: File Type
ia: Typo de file

en: Documents
ia: Documentos

en: Music
ia: Musica

en: Picture
ia: Pictura

en: Text File
ia: File de texto

en: Select type
ia: Selige typo

en: Any
ia: Qualcunque

en: Other Type...
ia: Altere typo

en: Search Folder
ia: Cercar dossier

en: Edit
ia: Editar

en: Edit the saved search
ia: Editar le cerca salvate

en: Go
ia: Vade

en: Reload
ia: Recargar

en: Search:
ia: Cercar:

en: Clos_e All Folders
ia: C_lauder tote fenestras

en: Close all folder windows
ia: Clauder tote fenestras

en: Content View
ia: Vista de contento

en: Access was denied.
ia: Le accesso esseva refusate.

en: _Edit
ia: _Modificar

en: _View
ia: _Vider

en: Prefere_nces
ia: Preferen_tias

en: Edit Caja preferences
ia: Modificar preferentias de Caja

en: _Reload
ia: _Recargar

en: Reload the current location
ia: Recarga le location currente

en: _Contents
ia: _Contentos

en: Display Caja help
ia: Monstrar adjuta de Caja

en: _About
ia: _Re

en: Display credits for the creators of Caja
ia: Monstrar creditos del creatores de Caja

en: Connect to _Server...
ia: Connecter al _servitor

en: _Computer
ia: _Computator

en: _Network
ia: _Rete

en: _Home
ia: _Domo

en: Loading...
ia: Cargante...

en: Zoom In
ia: Zoom avante

en: Zoom Out
ia: Zoom retro

en: Zoom to Default
ia: Zoom al original

en: _Rename...
ia: _Renominar...

en: _Disconnect
ia: _Disconnecter

en: Make a _Link
ia: Facer un _ligamine

en: _Download
ia: _Discargar

en: _Manually
ia: _Manualmente

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ia: _Icones

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
ia: _Lista

en: Properties
ia: Proprietates

en: %s Properties
ia: Proprietates de %s

en: Contents:
ia: Contentos:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ia: usate

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ia: libere

en: Total capacity:
ia: Capacitate total:

en: Filesystem type:
ia: Typo de systema de files

en: Volume:
ia: Volumine:

en: Accessed:
ia: Accedite:

en: Modified:
ia: Modificate:

en: Free space:
ia: Spatio libere:

en: E_xecute
ia: E_xecutar

en: Read-only
ia: Solmente de lectura

en: _Owner:
ia: Pr_oprietario:

en: Owner:
ia: Proprietario:

en: _Group:
ia: _Gruppo:

en: Group:
ia: Gruppo:

en: Others
ia: Alteres

en: Execute:
ia: Executar:

en: Others:
ia: Alteres:

en: Folder Permissions:
ia: Permissiones de dossier

en: File Permissions:
ia: Permissiones de file

en: Tree
ia: Arbore

en: Show Tree
ia: Monstrar arbore
