caja 1.25.3 - en to it translation catalogue (1543 entries)

en: _Patterns
it: _Modelli

en: Drag a pattern tile to an object to change it
it: Per cambiare motivo, trascinarne uno su un oggetto

en: Blue Ridge
it: Blu striato

en: Blue Rough
it: Blu grezzo

en: Blue Type
it: Tipografia in blu

en: Brushed Metal
it: Metallo spazzolato

en: Burlap
it: Tela da imballaggio

en: Camouflage
it: Mimetico

en: Chalk
it: Gesso

en: Cork
it: Sughero

en: Countertop
it: Fòrmica

en: Dark GNOME
it: GNOME scuro

en: Dots
it: Puntini

en: Fibers
it: Fibre

en: Floral
it: Floreale

en: Fossil
it: Fossile

en: Green Weave
it: Tessitura verde

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Manila Paper
it: Carta da imballaggio

en: Moss Ridge
it: Muschio striato

en: Numbers
it: Numeri

en: Ocean Strips
it: Oceano a strisce

en: Purple Marble
it: Marmo viola

en: Ridged Paper
it: Carta increspata

en: Rough Paper
it: Carta ruvida

en: Sky Ridge
it: Cielo striato

en: Snow Ridge
it: Cresta Innevata

en: Wavy White
it: Bianco ondulato

en: C_olors
it: C_olori

en: Drag a color to an object to change it to that color
it: Per cambiare colore, trascinarne uno su un oggetto

en: Orange
it: Arancio

en: Tangerine
it: Mandarino

en: Grapefruit
it: Pompelmo

en: Ruby
it: Rubino

en: Pale Blue
it: Blu chiaro

en: Sky
it: Cielo

en: Danube
it: Danubio

en: Indigo
it: Indaco

en: Violet
it: Violetto

en: Sea Foam
it: Schiuma di mare

en: Leaf
it: Foglia

en: Deep Teal
it: Anatra

en: Dark Cork
it: Sughero scuro

en: Mud
it: Fango

en: Fire Engine
it: Pompiere

en: Envy
it: Invidia

en: Lemon
it: Limone

en: Bubble Gum
it: Gomma da masticare

en: White
it: Bianco

en: Apparition
it: Fantasma

en: Silver
it: Argento

en: Concrete
it: Cemento

en: Shale
it: Argilla friabile

en: Granite
it: Granito

en: Eclipse
it: Eclissi

en: Charcoal
it: Carbone

en: Onyx
it: Onice

en: Black
it: Nero

en: _Emblems
it: _Simboli

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
it: Per aggiungere un simbolo, trascinarne uno su un oggetto

en: Erase
it: Cancella

en: File manager for the MATE desktop environment
it: Gestore di file per l'ambiente desktop MATE

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
it: Caja è il gestore di file ufficiale del desktop MATE. Permette di sfogliare cartelle, vedere le anteprime dei file e avviare le applicazioni associate a tali file. Gestisce, inoltre, le icone del desktop MATE e supporta file system locali o remoti.

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
it: Le funzionalità di Caja possono essere aumentate tramite i plugin, così come in GNOME Nautilus da cui Caja deriva.

en: Autorun Prompt
it: Conferma esecuzione automatica

en: File Browser
it: Esplora file

en: Browse the file system with the file manager
it: Esplora il file system con il gestore di file

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;browser;manager;MATE;
it: file;browser;manager;MATE;

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
it: Esplora tutti i dischi e le cartelle locali e remote accessibili da questo computer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
it: browse;dischi;cartelle;locale;remote;computer;MATE;

en: File Manager
it: Gestore dei file

en: File Management
it: Gestione dei file

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
it: Cambia il comportamento e l'aspetto delle finestre del gestore di file

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
it: file;gestore;modifica;proprieta;comportamento;aspetto;finestre;MATE;

en: Open Folder
it: Apri la cartella

en: Home Folder
it: Cartella home

en: Open your personal folder
it: Apri la cartella personale

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: home;personal;folder;open;MATE;
it: home;personale;cartella;apri;MATE;

en: Saved search
it: Ricerca salvata

en: Network
it: Rete

en: Browse bookmarked and local network locations
it: Esplora le posizioni preferite di rete e locali

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
it: segnalibri;gestore;locale;rete;unita;MATE;

en: Text
it: Testo

en: The text of the label.
it: Il testo dell'etichetta.

en: Justification
it: Giustificazione

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
it: L'allineamento reciproco delle righe nel testo dell'etichetta. NON influisce sull'allineamento dell'etichetta. Si veda GtkMisc::xalign per questo.

en: Line wrap
it: A capo automatico

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
it: Se impostato, va a capo se il testo diventa troppo largo.

en: Cursor Position
it: Posizione del cursore

en: The current position of the insertion cursor in chars.
it: La posizione attuale, in caratteri, del cursore di inserimento.

en: Selection Bound
it: Limite della selezione

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
it: La posizione, in caratteri, del lato opposto della selezione rispetto al cursore.

en: Cu_t
it: Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: Incolla

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Show more _details
it: Mostra maggiori _dettagli

en: _Cancel
it: Annulla

en: _Open
it: Apri

en: _Revert
it: _Ripristina

en: You can stop this operation by clicking cancel.
it: È possibile fermare questa operazione facendo clic su «Annulla».

en: _Clear
it: _Pulisci

en:  (invalid Unicode)
it:  (Unicode non valido)

en: No applications found
it: Nessuna applicazione trovata

en: Ask what to do
it: Chiedi quale azione compiere

en: Do Nothing
it: Nessuna azione

en: Open %s
it: Apri «%s»

en: Open with other Application...
it: Apri con altra applicazione...

en: You have just inserted an Audio CD.
it: È stato appena inserito un CD audio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
it: È stato appena inserito un DVD audio.

en: You have just inserted a Video DVD.
it: È stato appena inserito un DVD video.

en: You have just inserted a Video CD.
it: È stato appena inserito un Video CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
it: È stato appena inserito un Super Video CD.

en: You have just inserted a blank CD.
it: È stato appena inserito un CD vuoto.

en: You have just inserted a blank DVD.
it: È stato appena inserito un DVD vuoto.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
it: È stato appena inserito un disco Blu-Ray vuoto.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
it: È stato appena inserito un HD DVD vuoto.

en: You have just inserted a Photo CD.
it: È stato appena inserito un Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
it: È stato appena inserito un Picture CD.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
it: È stato appena inserito un supporto con fotografie digitali.

en: You have just inserted a digital audio player.
it: È stato appena collegato un lettore audio digitale.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
it: È stato appena inserito un supporto con software progettato per essere avviato automaticamente.

en: You have just inserted a medium.
it: È stato appena inserito un supporto.

en: Choose what application to launch.
it: Scegliere quale applicazione lanciare.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
it: Seleziona come aprire «%s» e se eseguire sempre questa azione per supporti di tipo «%s».

en: _Always perform this action
it: Esegui _sempre questa azione

en: _Eject
it: _Espelli

en: _Unmount
it: _Smonta

en: Cut the selected text to the clipboard
it: Taglia il testo selezionato negli appunti

en: Copy the selected text to the clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: Paste the text stored on the clipboard
it: Incolla il testo presente negli appunti

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select all the text in a text field
it: Seleziona tutto il testo di un campo di testo

en: Move _Up
it: Sposta s_u

en: Move Dow_n
it: Sposta _giù

en: Use De_fault
it: Usa _predefinito

en: Name
it: Nome

en: The name and icon of the file.
it: Il nome e l'icona del file.

en: Size
it: Dimensione

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Size on Disk
it: Dimensione sul disco

en: The size of the file on disk.
it: Dimensione del file sul disco.

en: Type
it: Tipo

en: The type of the file.
it: Il tipo del file.

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: The date the file was modified.
it: La data in cui il file è stato modificato.

en: Date Created
it: Data creata

en: The date the file was created.
it: La data in cui è stato creato il file.

en: Date Accessed
it: Data d'accesso

en: The date the file was accessed.
it: La data in cui si è acceduto al file.

en: Owner
it: Proprietario

en: The owner of the file.
it: Il proprietario del file.

en: Group
it: Gruppo

en: The group of the file.
it: Il gruppo del file.

en: Permissions
it: Permessi

en: The permissions of the file.
it: I permessi del file.

en: Octal Permissions
it: Permessi ottali

en: The permissions of the file, in octal notation.
it: I permessi del file, in notazione ottale.

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: The mime type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: SELinux Context
it: Contesto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
it: Il contesto di sicurezza SELinux del file.

en: Location
it: Posizione

en: The location of the file.
it: La posizione del file.

en: Extension
it: Estensione

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: Trashed On
it: Data di rimozione

en: Date when file was moved to the Trash
it: Data in cui il file è stato spostato nel cestino

en: Original Location
it: Posizione originale

en: Original location of file before moved to the Trash
it: Posizione originale del file prima di essere spostato nel cestino

en: Reset
it: Resetta

en: on the desktop
it: sulla scrivania

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
it: Home di %s

en: Network Servers
it: Server di rete

en: Trash
it: Cestino

en: _Move Here
it: _Sposta qui

en: _Copy Here
it: _Copia qui

en: _Link Here
it: Co_llega qui

en: Set as _Background
it: Imposta come _sfondo

en: Cancel
it: Annulla

en: Set as background for _all folders
it: Imposta come sfondo per _tutte le cartelle

en: Set as background for _this folder
it: Imposta come sfondo per _questa cartella

en: The emblem cannot be installed.
it: Impossibile installare il simbolo.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
it: È necessario specificare una parola chiave non vuota per il nuovo simbolo.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
it: Le parole chiave per i simboli possono contenere solo lettere, spazi e numeri.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
it: È già presente un simbolo di nome «%s».

en: Please choose a different emblem name.
it: Scegli un nome diverso per il simbolo.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
it: Impossibile salvare il simbolo personalizzato.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
it: Impossibile salvare il nome del simbolo personalizzato.

en: This file cannot be mounted
it: Questo file non può essere montato

en: This file cannot be unmounted
it: Questo file non può essere smontato

en: This file cannot be ejected
it: Questo file non può essere espulso

en: This file cannot be started
it: Questo file non può essere avviato

en: This file cannot be stopped
it: Questo file non può essere fermato

en: Slashes are not allowed in filenames
it: Nei nomi di file, non è consentito l'uso di "/"

en: File not found
it: File non trovato

en: Toplevel files cannot be renamed
it: I file radice non possono essere rinominati

en: Unable to rename desktop icon
it: Impossibile rinominare l'icona desktop

en: Unable to rename desktop file
it: Impossibile rinominare il file desktop

en: today at 00:00:00 PM
it: oggi alle 00.00.00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
it: oggi alle %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
it: oggi alle 00.00

en: today at %-I:%M %p
it: oggi alle %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
it: oggi, 00.00

en: today, %-I:%M %p
it: oggi, %-H.%M %p

en: today
it: oggi

en: yesterday at 00:00:00 PM
it: ieri alle 00.00.00

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
it: ieri alle %-H.%M.%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
it: ieri alle 00.00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
it: ieri alle %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
it: ieri, 00.00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
it: ieri, %-H.%M %p

en: yesterday
it: ieri

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
it: Mercoledì, 00 settembre 0000 alle 00.00.00

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
it: %A, %B %-d %Y alle %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
it: Lun, 00 ott 0000 alle 00.00.00

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
it: %a, %-d %b %Y alle %-H.%M.%S

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
it: Lun, 00 ott 0000 alle 00.00

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
it: 00 ott 0000 alle 00.00

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
it: %-d %b %Y alle %-H.%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
it: 00 ott 0000, 00.00

en: 00/00/00, 00:00 PM
it: 00/00/00, 00.00

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
it: %-d/%m/%y, %-H.%M

en: %m/%d/%y
it: %d/%m/%y

en: Not allowed to set permissions
it: Non è consentito impostare i permessi

en: Not allowed to set owner
it: Non è consentito impostare il proprietario

en: Specified owner '%s' doesn't exist
it: L'utente «%s» specificato non esiste

en: Not allowed to set group
it: Non è consentito impostare il gruppo

en: Specified group '%s' doesn't exist
it: Il gruppo «%s» specificato non esiste

en: %'u item | %'u items
it[0]: %'u oggetto
it[1]: %'u oggetti
it[2]: %'u oggetti

en: %'u folder | %'u folders
it[0]: %'u cartella
it[1]: %'u cartelle
it[2]: %'u cartelle

en: %s (%s bytes)
it: %s (%s byte)

en: ? items
it: ? oggetti

en: ? bytes
it: ? byte

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

en: unknown MIME type
it: tipo MIME sconosciuto

en: unknown
it: sconosciuta

en: program
it: programma

en: link
it: collegamento

en: Link to %s
it: Collegamento a %s

en: link (broken)
it: collegamento (interrotto)

en: Merge folder "%s"?
it: Unire la cartella «%s»?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
it: Unendola, verrà chiesta conferma prima di sostituire ogni file nella cartella che va in conflitto con quelli che stanno per essere copiati.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
it: In «%s» è già presente una cartella più vecchia con lo stesso nome.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
it: In «%s» è già presente una cartella più nuova con lo stesso nome.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
it: In «%s» è già presente un'altra cartella con lo stesso nome.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
it: Sostituendola, verranno rimossi tutti i file contenuti nella cartella.

en: Replace folder "%s"?
it: Sostituire la cartella «%s»?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
it: Una cartella con lo stesso nome è già esistente in «%s».

en: Replace file "%s"?
it: Sostituire il file «%s»?

en: Replacing it will overwrite its content.
it: Sostituendolo, il suo contenuto verrà sovrascritto.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
it: Un file con lo stesso nome, ma più vecchio, è già presente in «%s».

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
it: Un file con lo stesso nome, ma più nuovo, è già presente in «%s».

en: Another file with the same name already exists in "%s".
it: Un altro file con lo stesso nome è già presente in «%s».

en: Original folder
it: Cartella originale

en: Items:
it: Elementi:

en: Original file
it: File originale

en: Size:
it: Dimensione:

en: Type:
it: Tipo:

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Merge with
it: Unisci con

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Merge
it: Unisci

en: Select a new name for the _destination
it: Seleziona un nuovo nome per la _destinazione

en: Differences...
it: Differenze...

en: Apply this action to all files and folders
it: Applica questa azione a tutti i file e cartelle

en: _Skip
it: Ign_ora

en: Re_name
it: Ri_nomina

en: Replace
it: Sostituisci

en: Merge Folder
it: Unisci cartella

en: File and Folder conflict
it: Conflitti tra file e cartelle

en: File conflict
it: Conflitto tra file

en: S_kip All
it: _Ignora tutto

en: _Retry
it: _Ritenta

en: _Delete
it: Elimina

en: Delete _All
it: Elimin_a tutto

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutti

en: Merge _All
it: Unisci _tutto

en: Copy _Anyway
it: Copi_a comunque

en: %'d second | %'d seconds
it[0]: %'d secondo
it[1]: %'d secondi
it[2]: %'d secondi

en: %'d minute | %'d minutes
it[0]: %'d minuto
it[1]: %'d minuti
it[2]: %'d minuti

en: %'d hour | %'d hours
it[0]: %'d ora
it[1]: %'d ore
it[2]: %'d ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
it[0]: circa %'d ora
it[1]: circa %'d ore
it[2]: circa %'d ore

en: Another link to %s
it: Altro collegamento a %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
it: %'d° collegamento a %s

en: %'dnd link to %s
it: %'d° collegamento a %s

en: %'drd link to %s
it:  %'dzo collegamento a %s

en: %'dth link to %s
it: %'d* collegamento a %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
it:  (copia)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
it:  (altra copia)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
it: ª copia)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
it: ª copia)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
it: ª copia)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
it: ª copia)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
it: %s (copia)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
it: %s (altra copia)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
it: %s (copia %'d)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
it: Eliminare «%B» dal cestino definitivamente?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
it[0]: Eliminare definitivamente l'oggetto selezionato dal cestino ?
it[1]: Eliminare definitivamente i %'d oggetti selezionati dal cestino ?
it[2]: Siete sicuri di voler eliminare definitivamente%'d oggetti selezionati dal cestino?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
it: Se elimini un oggetto, questo sarà perso per sempre.

en: Empty all items from Trash?
it: Eliminare tutti gli oggetti dal cestino?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
it: Tutti gli oggetti nel Cestino verranno eliminati in modo definitivo.

en: Empty _Trash
it: Sv_uota cestino

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
it: Sei sicuro di voler eliminare «%B» in modo definitivo?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
it[0]: Siete sicuri di voler eliminare definitivamente l'elemento selezionati?
it[1]: Siete sicuri di voler eliminare definitivamente i %'d elementi selezionati?
it[2]: Siete sicuri di voler eliminare definitivamente i %'d elementi selezionati?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
it: Vuoi davvero cestinare "%B"?

en: Are you sure you want to trash the %'d selected item? | Are you sure you want to trash the %'d selected items?
it[0]: Siete sicuri di voler cestinare l'elemento selezionato?
it[1]: Siete sicuri di voler cestinare i %'d elementi selezionati?
it[2]: Siete sicuri di voler cestinare i %'d elementi selezionati?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
it: Gli oggetti spostati nel cestino possono essere recuperati finché il cestino non viene svuotato.

en: Move to _Trash
it: Sposta nel _cestino

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
it[0]: %'d file ancora da eliminare
it[1]: %'d file da eliminare
it[2]: %'d file da eliminare

en: Deleting files
it: Eliminazione dei file

note: Translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
it[0]: %T rimanente
it[1]: %T rimanenti
it[2]: %T rimanenti

en: Error while deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
it: Impossibile eliminare i file nella cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni sui file nella cartella «%B».

en: _Skip files
it: Ign_ora file

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile eliminare la cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: There was an error reading the folder "%B".
it: Si è verificato un errore nel leggere la cartella «%B».

en: Could not remove the folder %B.
it: Impossibile rimuovere la cartella «%B».

en: There was an error deleting %B.
it: Si è verificato un errore nell'eliminare «%B».

en: Moving files to trash
it: Spostamento dei file nel cestino

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
it[0]: rimane ancora %'d file da cestinare
it[1]: rimangono ancora %'d file da cestinare
it[2]: rimangono ancora %'d file da cestinare

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
it: Impossibile spostare il file nel cestino: si vuole eliminarlo immediatamente?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
it: Impossibile spostare il file «%B» nel cestino.

en: Trashing Files
it: Spostamento dei file nel cestino

en: Deleting Files
it: Eliminazione dei file

en: It is now safe to remove the drive
it: Adesso è possibile rimuovere il dispositivo

en: Unable to eject %V
it: Impossibile espellere «%V»

en: Unable to unmount %V
it: Impossibile smontare «%V»

en: Writing data to the drive -- do not unplug
it: Scrittura dati sul dispositivo -- non scollegare

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
it: Svuotare il cestino prima di smontare?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
it: Per poter riacquisire lo spazio libero su questo volume, è necessario svuotare il cestino. Tutti gli oggetti cestinati sul volume saranno persi in modo definitivo.

en: Do _not Empty Trash
it: _Non svuotare il cestino

en: Unable to mount %s
it: Impossibile montare «%s»

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
it[0]: Preparazione alla copia di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione alla copia di %'d file (%S)
it[2]: Preparazione alla copia di %'d file (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%S)
it[2]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
it[0]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%S)
it[1]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%S)
it[2]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
it[0]: Preparazione all'eliminazione di %'d file
it[1]: Preparazione al cestinamento di %'d file
it[2]: Preparazione al cestinamento di %'d file

en: Error while copying.
it: Errore durante la copia.

en: Error while moving.
it: Errore durante lo spostamento.

en: Error while moving files to trash.
it: Errore durante lo spostamento dei file nel cestino.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
it: Impossibile gestire i file nella cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile gestire la cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile gestire il file «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerlo.

en: There was an error getting information about "%B".
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni su «%B».

en: Error while copying to "%B".
it: Errore durante la copia su «%B».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
it: Permessi insufficienti per accedere alla cartella di destinazione.

en: There was an error getting information about the destination.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni sulla destinazione.

en: The destination is not a folder.
it: La destinazione non è una cartella.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
it: Spazio insufficiente nella destinazione. Prova a rimuovere dei file per creare spazio.

en: There is %S available, but %S is required.
it: Risultano disponibili %S, ma sono richiesti %S

en: The destination is read-only.
it: La destinazione è in sola lettura.

en: Moving "%B" to "%B"
it: Spostamento di «%B» su «%B»

en: Copying "%B" to "%B"
it: Copia di «%B» su «%B».

en: Duplicating "%B"
it: Duplicazione di «%B»

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
it[0]: Spostamento di %'d file (in «%B») su «%B»
it[1]: Spostamento di %'d file (in «%B») su «%B»
it[2]: Spostamento di %'d file (in «%B») su «%B»

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
it[0]: Copia di %'d file (in «%B») su «%B»
it[1]: Copia di %'d file (in «%B») su «%B»
it[2]: Copia di %'d file (in «%B») su «%B»

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
it[0]: Duplicazione di %'d file (in «%B»)
it[1]: Duplicazione di %'d file (in «%B»)
it[2]: Duplicazione di %'d file (in «%B»)

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
it[0]: Spostamento di %'d file su «%B»
it[1]: Spostamento di %'d file su «%B»
it[2]: Spostamento di %'d file su «%B»

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
it[0]: Copia di %'d file su «%B»
it[1]: Copia di %'d file su «%B»
it[2]: Copia di %'d file su «%B»

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
it[0]: Duplicazione di %'d file
it[1]: Duplicazione di %'d file
it[2]: Duplicazione di %'d file

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
it: %S su %S

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
it[0]: %S su %S - %T rimanente (%S/sec)
it[1]: %S su %S - %T rimanenti (%S/sec)
it[2]: %S su %S - %T rimanenti (%S/sec)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
it: Impossibile copiare la cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per crearla nella destinazione.

en: There was an error creating the folder "%B".
it: Si è verificato un errore nel creare la cartella «%B».

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
it: Impossibile copiare i file nella cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile copiare la cartella «%B» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: Error while moving "%B".
it: Errore durante lo spostamento di «%B».

en: Could not remove the source folder.
it: Impossibile rimuovere la cartella d'origine.

en: Error while copying "%B".
it: Errore durante la copia di «%B».

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
it: Impossibile rimuovere i file dalla cartella «%F» già presente.

en: Could not remove the already existing file %F.
it: Impossibile rimuovere il file «%F» già presente.

en: You cannot move a folder into itself.
it: Impossibile spostare una cartella all'interno di se stessa.

en: You cannot copy a folder into itself.
it: Impossibile copiare una cartella all'interno di se stessa.

en: The destination folder is inside the source folder.
it: La cartella di destinazione è all'interno della cartella sorgente.

en: You cannot move a file over itself.
it: Impossibile spostare un file su sé stesso.

en: You cannot copy a file over itself.
it: Impossibile copiare un file su sé stesso.

en: The source file would be overwritten by the destination.
it: Il file sorgente potrebbe essere sovrascritto dal quello di destinazione.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
it: Impossibile rimuovere il file già presente con lo stesso nome in «%F».

en: There was an error copying the file into %F.
it: Si è verificato un errore nel copiare il file all'interno di %F.

en: Copying Files
it: Copia dei file

en: Preparing to Move to "%B"
it: Preparazione allo spostamento su «%B»

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file
it[2]: Preparazione allo spostamento di %'d file

en: There was an error moving the file into %F.
it: Si è verificato un errore nello spostamento del file in «%F».

en: Moving Files
it: Spostamento dei file

en: Creating links in "%B"
it: Creazione dei collegamenti in «%B»

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
it[0]: Creazione del collegamento ad %'d file
it[1]: Creazione dei collegamenti a %'d file
it[2]: Creazione dei collegamenti a %'d file

en: Error while creating link to %B.
it: Errore durante la creazione del collegamento a «%s».

en: Symbolic links only supported for local files
it: I collegamenti simbolici sono supportati soltanto sui file locali

en: The target doesn't support symbolic links.
it: La destinazione non supporta i collegamenti simbolici.

en: There was an error creating the symlink in %F.
it: Si è verificato un errore nel creare il collegamento in «%F».

en: Setting permissions
it: Impostazione dei permessi

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
it: cartella senza nome

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
it: nuovo file

en: Error while creating directory %B.
it: Errore durante la creazione della directory «%B».

en: Error while creating file %B.
it: Errore durante la creazione del file «%B».

en: There was an error creating the directory in %F.
it: Si è verificato un errore nel creare la directory in «%F».

en: Emptying Trash
it: Svuotamento del cestino

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
it: Impossibile contrassegnare il lanciatore come sicuro (eseguibile)

en: Could not determine original location of "%s"
it: Impossibile determinare la posizione originale di «%s»

en: The item cannot be restored from trash
it: Impossibile ripristinare l'oggetto dal cestino

en: The selection rectangle
it: Il rettangolo di selezione

en: The Link "%s" is Broken.
it: Il collegamento «%s» è interrotto.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
it: Il collegamento «%s» è interrotto. Spostarlo nel cestino?

en: This link cannot be used, because it has no target.
it: Questo collegamento non può essere utilizzato, perché non ha una destinazione.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché la destinazione «%s» non esiste.

en: Mo_ve to Trash
it: S_posta nel cestino

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
it: Eseguire «%s» o mostrare il suo contenuto?

en: "%s" is an executable text file.
it: «%s» è un file di testo eseguibile.

en: Run in _Terminal
it: Esegui nel _terminale

en: _Display
it: _Mostra

en: _Run
it: Esegui

en: Are you sure you want to open all files?
it: Aprire veramente tutti i file?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
it[0]: Verrà aperta %d scheda separata.
it[1]: Verranno aperte %d schede separate.
it[2]: Verranno aperte %d schede separate.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
it[0]: Verrà aperta %d finestra separata.
it[1]: Verranno aperte %d finestre separate.
it[2]: Verranno aperte %d finestre separate.

en: Could not display "%s".
it: Impossibile mostrare «%s».

en: The file is of an unknown type
it: Il file è di un tipo sconosciuto

en: There is no application installed for %s files
it: Non risulta installata alcuna applicazione per i file «%s»

en: _Select Application
it: _Seleziona applicazione

en: There was an internal error trying to search for applications:
it: Si è verificato un errore interno tentando di cercare le applicazioni:

en: Unable to search for application
it: Impossibile cercare l'applicazione

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
it: Non risulta installata alcuna applicazione per i file «%s».
    Cercare un'applicazione capace di aprire questo file?

en: Untrusted application launcher
it: Lanciatore di applicazione non sicuro

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
it: Il lanciatore di applicazioni «%s» non è stato contrassegnato come fidato. Se non si conosce l'origine di questo file, lanciarlo potrebbe non essere sicuro.

en: _Launch Anyway
it: _Lancia comunque

en: Mark as _Trusted
it: Contrassegna come a_ttendibile

en: Unable to mount location
it: Impossibile montare la posizione

en: Unable to start location
it: Impossibile avviare la posizione

en: Opening "%s".
it: Apertura di «%s».

en: Opening %d item. | Opening %d items.
it[0]: Apertura di %d elemento.
it[1]: Apertura di %d elementi.
it[2]: Apertura di %d elementi.

en: Could not set application as the default: %s
it: Impossibile impostare l'applicazione come predefinita: %s

en: Could not set as default application
it: Impossibile impostare come applicazione predefinita

en: Default
it: Predefinito

en: Icon
it: Icona

en: Could not remove application
it: Impossibile rimuovere l'applicazione

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: No applications selected
it: Nessuna applicazione selezionata

en: %s document
it: documento %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
it: Seleziona un'applicazione per aprire «%s» e gli altri file di tipo «%s»

en: Open all files of type "%s" with:
it: Apri tutti i file di tipo «%s» con:

en: Could not run application
it: Impossibile eseguire l'applicazione

en: Could not find '%s'
it: Impossibile trovare «%s».

en: Could not find application
it: Impossibile trovare l'applicazione

en: Could not add application to the application database: %s
it: Impossibile aggiungere l'applicazione al database delle applicazioni: %s

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Could not add application
it: Impossibile aggiungere l'applicazione

en: Select an Application
it: Seleziona un'applicazione

en: Open With
it: Apri con

en: Select an application to view its description.
it: Seleziona un'applicazione per visualizzarne la descrizione.

en: _Use a custom command
it: _Usa un comando personalizzato

en: _Browse...
it: Sfoglia...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
it: Apri «%s» e gli altri documenti «%s» con:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
it: Apri «%s» con

en: _Remember this application for %s documents
it: _Ricorda questa applicazione per i documenti «%s»

en: Open all %s documents with:
it: Apri tutti i documenti «%s» con:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
it: Apri «%s» e gli altri file «%s» con:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
it: _Ricorda questa applicazione per i file «%s»

en: Open all "%s" files with:
it: Apri tutti i file «%s» con:

en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

en: Open Failed, would you like to choose another application?
it: Apertura fallita, selezionare un'altra applicazione?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
it: «%s» non può aprire «%s» perché «%s» non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: Open Failed, would you like to choose another action?
it: Apertura fallita, selezionare un'altra azione?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
it: Impossibile aprire «%s» con l'azione predefinita, perché questa non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
it: Nessun'altra applicazione disponibile per visualizzare questo file. Potresti riuscire ad aprirlo copiandolo nel computer.

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
it: Nessun'altra azione disponibile per visualizzare questo file. Potresti riuscire ad aprirlo copiandolo nel computer.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
it: Impossibile eseguire dei comandi da un sito remoto.

en: This is disabled due to security considerations.
it: Questo è disabilitato per motivi di sicurezza.

en: There was an error launching the application.
it: Si è verificato un errore nel lanciare l'applicazione.

en: This drop target only supports local files.
it: La destinazione di questo trascinamento supporta solo file locali.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
it: Per aprire dei file non locali copiali in una cartella locale e trascinali nuovamente.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
it: Per aprire dei file non locali copiali in una cartella locale e trascinali di nuovo. I file locali che sono stati trascinati sono già stati aperti.

en: Details:
it: Dettagli:

en: File Operations
it: Operazioni sui file

en: paused
it: in pausa

en: pausing
it: sospensione

en: queued
it: accodato

en: queuing
it: accodamento

en: Pause
it: Pausa

en: Resume
it: Riprendi

en: %'d file operation active | %'d file operations active
it[0]: %'d operazione su file attiva
it[1]: %'d operazioni su file attive
it[2]: %'d operazioni su file attive

en: Process completed
it: Processo completato

en: Queue
it: In coda

en: Preparing
it: Preparazione

en: Search
it: Ricerca

en: Search for "%s"
it: Ricerca «%s»

en: Delete %d copied items
it: Elimina %d oggetti copiati

en: Delete '%s'
it: Elimina '%s'

en: Delete %d duplicated items
it: Elimina %d oggetti duplicati

en: Move %d items back to '%s'
it: Riporta %d oggetti in '%s'

en: Move '%s' back to '%s'
it: Riporta '%s' in '%s'

en: Rename '%s' as '%s'
it: Rinomina '%s' come '%s'

en: Restore %d items from trash
it: Ripristina %d oggetti dal cestino

en: Restore '%s' to '%s'
it: Ripristina '%s' in '%s'

en: Move %d items back to trash
it: Riporta %d oggetti nel cestino

en: Move '%s' back to trash
it: Riporta '%s' nel cestino

en: Delete links to %d items
it: Elimina collegamenti a %d oggetti

en: Delete link to '%s'
it: Elimina collegamento a '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
it: Ripristina i permessi originali degli oggetti in '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
it: Ripristina i permessi originali di '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
it: Ripristina il gruppo di '%s' a '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
it: Ripristina il proprietario di '%s' a '%s'

en: Copy %d items to '%s'
it: Copia %d oggetti in '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
it: Copia '%s' in '%s'

en: Duplicate of %d items in '%s'
it: Duplica %d oggetti in '%s'

en: Duplicate '%s' in '%s'
it: Duplica '%s' in '%s'

en: Move %d items to '%s'
it: Sposta %d oggetti in '%s'

en: Move '%s' to '%s'
it: Sposta '%s' in '%s'

en: Create new file '%s' from template
it: Crea un nuovo file '%s' dal modello

en: Create an empty file '%s'
it: Crea un file vuoto '%s'

en: Create a new folder '%s'
it: Crea una nuova cartella '%s'

en: Move %d items to trash
it: Sposta %d oggetti nel cestino

en: Move '%s' to trash
it: Sposta '%s' nel cestino

en: Restore '%s' from trash
it: Ripristina '%s' dal cestino

en: Create links to %d items
it: Crea collegamenti per %d oggetti

en: Create link to '%s'
it: Crea collegamento a '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
it: Imposta i permessi degli oggetti in '%s'

en: Set permissions of '%s'
it: Imposta i permessi di '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
it: Imposta i gruppo di '%s' a '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
it: Imposta il proprietario di '%s' a '%s'

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
it[0]: _Annulla la copia di %d elemento
it[1]: _Annulla la copia di %d elementi
it[2]: _Annulla la copia di %d elementi

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
it[0]: _Annulla la duplicazione di %d elemento
it[1]: _Annulla la duplicazione di %d elementi
it[2]: _Annulla la duplicazione di %d elementi

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
it[0]: _Ripeti lo spostamento di %d elemento
it[1]: _Annulla lo spostamento di %d elementi
it[2]: _Annulla lo spostamento di %d elementi

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
it[0]: _Annulla la rinominazione di%d elemento
it[1]: _Annulla la rinominazione di %d elementi
it[2]: _Annulla la rinominazione di %d elementi

en: _Undo creation of an empty file
it: _Annulla la creazione di un file vuoto

en: _Undo creation of a file from template
it: _Annulla la creazione di un file da modello

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
it[0]: _Annulla la creazione di %d cartella
it[1]: _Annulla la creazione di %d cartelle
it[2]: _Annulla la creazione di %d cartelle

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
it[0]: _Annulla il cestinamento di %d elemento
it[1]: _Annulla il cestinamento di %d elementi
it[2]: _Annulla il cestinamento di %d elementi

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
it[0]: _Annulla il ripristino dal cestino di %d elemento
it[1]: _Annulla il ripristino dal cestino di %d elementi
it[2]: _Annulla il ripristino dal cestino di %d elementi

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
it[0]: _Annulla la creazione del collegamento per %d elemento
it[1]: _Annulla la creazione del collegamento per %d elementi
it[2]: _Annulla la creazione del collegamento per %d elementi

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
it[0]: _Annulla l'eliminazione di %d elemento
it[1]: _Annulla l'eliminazione di %d elementi
it[2]: _Annulla l'eliminazione di %d elementi

en: Undo recursive change permissions of %d item | Undo recursive change permissions of %d items
it[0]: Annulla la modifica ricorsiva dei permessi per %d elemento
it[1]: Annulla la modifica ricorsiva dei permessi per %d elementi
it[2]: Annulla la modifica ricorsiva dei permessi per %d elementi

en: Undo change permissions of %d item | Undo change permissions of %d items
it[0]: Annulla la modifica permessi per %d elemento
it[1]: Annulla la modifica permessi per %d elementi
it[2]: Annulla la modifica permessi per %d elementi

en: Undo change group of %d item | Undo change group of %d items
it[0]: Annulla la modifica del gruppo per %d elemento
it[1]: Annulla la modifica del gruppo per %delementi
it[2]: Annulla la modifica del gruppo per %delementi

en: Undo change owner of %d item | Undo change owner of %d items
it[0]: Annulla la modifica del proprietario per %d elemento
it[1]: Annulla la modifica del proprietario per %d elementi
it[2]: Annulla la modifica del proprietario per %d elementi

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
it[0]: _Ripeti la copia di %d elemento
it[1]: _Ripeti la copia di %d elementi
it[2]: _Ripeti la copia di %d elementi

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
it[0]: _Ripeti la duplicazione di %d elemento
it[1]: _Ripeti la duplicazione di %d elementi
it[2]: _Ripeti la duplicazione di %d elementi

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
it[0]: _Ripeti lo spostamento di %d elemento
it[1]: _Ripeti lo spostamento di %d elementi
it[2]: _Ripeti lo spostamento di %d elementi

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
it[0]: _Ripeti la rinominazione di %d elemento
it[1]: _Ripeti la rinominazione di %d elementi
it[2]: _Ripeti la rinominazione di %d elementi

en: _Redo creation of an empty file
it: _Ripeti la creazione di un file vuoto

en: _Redo creation of a file from template
it: _Ripeti la creazione di un file da modello

en: _Redo creation of %d folder | _Redo creation of %d folders
it[0]: _Ripeti la creazione di %d cartella
it[1]: _Ripeti la creazione di %d cartelle
it[2]: _Ripeti la creazione di %d cartelle

en: _Redo move to trash of %d item | _Redo move to trash of %d items
it[0]: _Ripeti lo spostamento nel cestino per %d elemento
it[1]: _Ripeti lo spostamento nel cestino per %d elementi
it[2]: _Ripeti lo spostamento nel cestino per %d elementi

en: _Redo restore from trash of %d item | _Redo restore from trash of %d items
it[0]: _Ripeti il ripristino dal cestino per %d elemento
it[1]: _Ripeti il ripristino dal cestino per %d elementi
it[2]: _Ripeti il ripristino dal cestino per %d elementi

en: _Redo create link to %d item | _Redo create link to %d items
it[0]: _Ripeti la creazione del collegamento per%d elemento
it[1]: _Ripeti la creazione del collegamento per%d elementi
it[2]: _Ripeti la creazione del collegamento per%d elementi

en: _Redo delete of %d item | _Redo delete of %d items
it[0]: _Ripeti l'eliminazione di %d elemento
it[1]: _Ripeti l'eliminazione di %d elementi
it[2]: _Ripeti l'eliminazione di %d elementi

en: Redo recursive change permissions of %d item | Redo recursive change permissions of %d items
it[0]: Ripeti la modifica ricorsiva dei permessi per %d elemento
it[1]: Ripeti la modifica ricorsiva dei permessi per %d elementi
it[2]: Ripeti la modifica ricorsiva dei permessi per %d elementi

en: Redo change permissions of %d item | Redo change permissions of %d items
it[0]: Ripeti la modifica dei permessi per %d elemento
it[1]: Ripeti la modifica dei permessi per %d elementi
it[2]: Ripeti la modifica dei permessi per %d elementi

en: Redo change group of %d item | Redo change group of %d items
it[0]: Ripeti la modifica del gruppo per %d elemento
it[1]: Ripeti la modifica del gruppo per %d elementi
it[2]: Ripeti la modifica del gruppo per %d elementi

en: Redo change owner of %d item | Redo change owner of %d items
it[0]: Ripeti la modifica del proprietario per %d elemento
it[1]: Ripeti la modifica del proprietario per %d elementi
it[2]: Ripeti la modifica del proprietario per %d elementi

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
it: Dove posizionare l'ultima scheda aperta nelle finestre di esplorazione.

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
it: Se impostata a "after-current-tab", allora le nuove schede sono inserite dopo la scheda corrente. Se impostata a "end", allora le nuove schede sono accodate alla fine dell'elenco di schede.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
it: Alterna schede con [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
it: Se "vero", attiva la possibilità di cambiare scheda utilizzando le combinazioni di tasti [ctrl + tab] e [ctrl + shift + tab].

en: Caja will exit when last window destroyed.
it: Caja esce dopo che l'ultima finestra viene chiusa.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
it: Se impostato su "vero", allora Caja uscirà quando tutte le finestre vengono distrutte. Questa è l'impostazione predefinita. Se impostato su "falso", può essere avviato senza alcuna finestra, in questo modo Caja può essere utilizzato come demone per monitorare il montaggio automatico dei dispositivi, o funzioni analoghe.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
it: Abilita il comportamento classico di Caja, in cui tutte le finestre sono di esplorazione

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
it: Se impostata a "vero", tutte le finestre di Caja sono finestre di esplorazione. Questo era il comportamento tipico di Nautilus nelle versioni antecedenti alla 2.6, e taluni potrebbero ancora gradirlo.

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
it: Usa sempre il campo posizione invece della barra percorso

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
it: Se impostata a "vero", le finestre di esplorazione di Caja presentano un campo di inserimento testuale per la barra strumenti della posizione, invece della barra percorso.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
it: Indica se confermare l'eliminazione dei file o lo svuotamento del cestino

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
it: Se impostata a "vero", è richiesta una conferma ogni volta che si tenta di eliminare dei file o di svuotare il cestino.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
it: Indica se confermare lo spostamento dei file nel cestino

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
it: Se impostata a "vero", è richiesta una conferma ogni volta che si tenta di spostare dei file nel cestino.

en: Whether to enable immediate deletion
it: Indica se abilitare l'eliminazione immediata

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
it: Se impostata a "vero", Caja presenta la possibilità di eliminare un file immediatamente e sul posto, invece di spostarlo nel cestino. Questa funzionalità può risultare pericolosa, quindi usarla con attenzione.

en: When to show preview text in icons
it: Quando mostrare anteprima del testo nelle icone

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
it: Quando mostrare l'anteprima del contenuto dei file di testo nell'icona del file. Incide sulla velocità. Su "sempre" l'anteprima viene mostrata in ogni caso anche per cartelle su server remoti. Su "Solo file locali" viene mostrata solo per i file system locali. Su "mai" non viene mostrata in nessun caso.

en: When to show number of items in a folder
it: Quando mostrare il numero di oggetti in una cartella

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
it: Quando mostrare il numero di oggetti in una cartella. Incide sulla velocità. Su "sempre" il numero totale di oggetti viene sempre mostrato, anche per cartelle su server remoti. Su "Solo file locali" il conteggio viene effettuato solo sui file system locali. Su "mai" il conteggio degli oggetti non è mai disponibile.

en: Type of click used to launch/open files
it: Tipo di clic usato per lanciare/aprire i file

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
it: Valori ammessi sono "single" per lanciare i file con un singolo clic, o "double" per lanciarli con un doppio clic.

en: What to do with executable text files when activated
it: Azione all'attivazione di file di testo eseguibili

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
it: Azione associata alla attivazione (singolo o doppio clic) di file di testo eseguibili. Valori ammessi sono "launch" per lanciarli come comuni programmi, "ask" per decidere di volta in volta per mezzo di una finestra di dialogo, e "display" per visualizzarli come file di testo.

en: Show the package installer for unknown MIME types
it: Mostra l'installazione del pacchetto per i tipi MIME sconosciuti

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
it: Mostra all'utente una finestra di installazione del pacchetto nel caso in cui si apre un tipo MIME sconosciuto, al fine di cercare un'applicazione per gestirlo.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
it: Usa gli eventi dei pulsanti mouse aggiuntivi nella finestra di esplorazione di Caja

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti "Avanti" e "Indietro", questa chiave determina se viene intrapresa un'azione in Caja quando uno di questi tasti viene premuto.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
it: Pulsante mouse per attivare il comando "Avanti" nella finestra di esplorazione

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti "Avanti" e "Indietro", questa chiave imposta quale pulsante attiva il comando "Avanti" in una finestra di esplorazione. L'intervallo di valori ammessi è tra 6 e 14.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
it: Pulsante mouse per attivare il comando "Indietro" nella finestra di esplorazione

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti "Avanti" e "Indietro", questa chiave imposta quale pulsante attiva il comando "Indietro" in una finestra di esplorazione. L'intervallo di valori ammessi è tra 6 e 14.

en: When to show thumbnails of image files
it: Quando mostrare le miniature dei file di immagine

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
it: Compromesso sulla visualizzazione delle miniature di file per motivi di velocità. Se impostata ad "always", allora la miniatura è generata in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a "local-only", sono mostrate le miniature solo per i file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso è possibile avere una miniatura delle immagini, ma solo icone generiche. Si applica a tutti i file per i quali si può avere un'anteprima.

en: Maximum image size for thumbnailing
it: Dimensione massima per creare miniatura di una immagine

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
it: Immagini di dimensione maggiore di questa (in byte) non hanno alcuna miniatura. Lo scopo di questa impostazione è di evitare il processo di creazione di miniature per immagini grandi; tale processo infatti può richiedere un lungo tempo di esecuzione o un consistente uso della memoria.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
it: Indica se abilitare l'anteprima audio al passaggio del mouse sull'icona

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
it: Compromesso sull'anteprima di file audio quando il mouse viene spostato sopra l'icona del file per motivi di velocità. Se impostata ad "always", allora l'audio è riprodotto in ogni caso, anche per directory su server remoti. Se impostata a "local_only", sono riprodotti solo file sui i file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso sarà possibile ascoltare un'anteprima del suono.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
it: Mostrare permessi avanzati nel dialogo di proprietà del file

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
it: Se impostata a "vero" è possibile modificare e visualizzare i permessi dei file in modo più simile a quello di UNIX, accedendo a opzioni più esoteriche.

en: Show folders first in windows
it: Elencare le cartelle per prime nelle finestre

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
it: Se impostata a "vero", le cartelle sono sempre elencate prima dei file nella vista a icone ed in quella a elenco.

en: Default sort order
it: Ordine di disposizione predefinito

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
it: L'ordine di disposizione predefinito per gli oggetti nella vista a elenco. Valori ammessi sono: "name", "size", "type", "mtime", e "emblems".

en: Reverse sort order in new windows
it: Ordine inverso nelle nuove finestre

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
it: Se impostata a "vero", i file nelle nuove finestre sono disposti in ordine inverso. Per esempio, se si dispongono per nome, invece di ordinarli dalla "a" alla "z", vengono ordinati dalla "z" alla "a"; se disposti per dimensione, invece che in ordine crescente saranno disposti in ordine decrescente.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
it: Usare la cartella home dell'utente in Caja come scrivania

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
it: Se impostata a "vero", Caja usa la cartelle home dell'utente come scrivania. Se non attivato, allora viene utilizzata ~/Scrivania come scrivania.

en: Custom Background
it: Sfondo personalizzato

en: Whether a custom default folder background has been set.
it: Indica se impostare uno sfondo personalizzato delle cartelle.

en: Default Background Color
it: Colore di sfondo predefinito

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
it: Colore per lo sfondo predefinito delle cartelle. Utilizzato solamente se "background_set" è impostato a "vero".

en: Default Background Filename
it: Nome file per lo sfondo predefinito

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
it: URI dello sfondo predefinito delle cartelle. Utilizzato solamente se background_set è impostato a "vero".

en: Custom Side Pane Background Set
it: Impostazione sfondo personalizzato riquadro laterale

en: Whether a custom default side pane background has been set.
it: Indica se è stato impostato uno sfondo personalizzato del riquadro laterale.

en: Default Side Pane Background Color
it: Colore per lo sfondo predefinito del riquadro laterale

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
it: Nome del file per lo sfondo predefinito del riquadro laterale. Utilizzato solamente se "side_pane_background_set" è impostato a VERO.

en: Default Side Pane Background Filename
it: Nome del file per sfondo predefinito del riquadro laterale

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
it: Percorso URI dello sfondo prefedinito del riquadro laterale. Utilizzato solamente se side_pane_background_set è impostato a VERO.

en: Default folder viewer
it: Visualizzatore delle cartelle predefinito

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
it: La vista qui impostata è usata nel visitare le cartelle, a meno che non sia stata selezionata una vista diversa per una particolare cartella. Valori ammessi sono "list-view", "icon-view" e "compact-view".

en: Date Format
it: Formato della data

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
it: Il formato delle date dei file. Valori ammessi sono: "locale", "iso" e "informal".

en: Whether to show hidden files
it: Indica se mostrare i file nascosti

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
it: Se impostata a "vero", nel file manager vengono visualizzati i file nascosti. I file nascosti sono sia i dotfile, il cui nome comincia per ".", sia quelli elencati nel file ".hidden" di ciascuna cartella.

en: Whether to show backup files
it: Indica se mostrare i file di backup

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
it: Se impostata a "vero", i file di backup verranno mostrati nel file manager. I file di backup sono file che finiscono con una tilde (~).

en: Whether to show file sizes with IEC units
it: Determina se visualizzare le dimensioni dei file con unità IEC

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
it: Se impostato a "vero", le dimensioni dei file sono visualizzate utilizzando le unità IEC (base 1024) con suffissi stile "Kib", invece delle unità SI standard

en: Whether to show icons in list view
it: Mostra o meno le icone nella vista a elenco

en: If set to true, show file icons in list view.
it: Se impostata a "vero" la lista a elenco mostra le icone.

en: Whether to show desktop notifications
it: Indica se visualizzare notifiche riguardo il meteo

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
it: Se impostato a "vero", Caja mostrerà le notifiche desktop.

en: List of possible captions on icons
it: Lista di possibili didascalie delle icone

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
it: Un elenco di didascalie sotto un'icona nella vista a icone e sulla scrivania. Il numero effettivo di didascalie mostrate dipende dal livello di ingrandimento. Valori possibili sono: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" e "mime_type".

en: Use tighter layout in new windows
it: Usa disposizione condensata nelle nuove finestre

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
it: Se impostata a "vero", le icone sono disposte più vicine l'una all'altra in modo predefinito nelle nuove finestre.

en: Put labels beside icons
it: Porre etichette accanto alle icone

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
it: Se impostata a "vero", le etichette sono poste accanto alle icone invece che al di sotto.

en: Default icon zoom level
it: Livello di ingrandimento predefinito delle cone

en: Default zoom level used by the icon view.
it: Livello di ingrandimento predefinito usato nella vista a icone.

en: Default Thumbnail Icon Size
it: Dimensione predefinita icona miniature

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
it: La dimensione predefinita di un'icona per una miniatura nella vista a icone.

en: Text Ellipsis Limit
it: Limite elisione testo

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
it: Una stringa che specifica come parte dei nomi di file eccessivamente lunghi debba essere sostituita con elisioni, in funzione del livello di ingrandimento. Ciascuna voce della lista è nel forma "Livello di ingrandimento:Intero". Per ciascun livello di ingrandimento specificato, se l'intero fornito è maggiore di 0, il nome di file non oltrepasserà il numero di righe indicato. Se l'intero è 0 o minore di 0, non è imposto alcun limite sul livello di ingrandimento specificato. È anche consentita una voce predefinita nella forma "Intero" senza specificare alcun livello di ingrandimento che definisce il numero massimo di righe per tutti gli altri livelli di ingrandimento. Esempi: "0" - mostra sempre i nomi di file eccessivamente lunghi; "3" - accorcia i nomi di file se questi eccedono le tre righe; "smallest:5,smaller:4,0" - accorcia i nomi di file se questi eccedono le cinque righe per il livello di ingrandimento smallest, li accorcia se eccedono le quattro righe per il livello di ingrandimento smaller e non li accorcia per gli altri livelli di ingrandimento. I livelli di ingrandimento disponibili sono: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: Default compact view zoom level
it: Livello di ingrandimento predefinito nella vista compatta

en: Default zoom level used by the compact view.
it: Livello di ingrandimento predefinito usato nella vista compatta.

en: All columns have same width
it: Tutte le colonne hanno la stessa larghezza

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
it: Se questa preferenza è impostata, tutte le colonne nella vista compatta hanno la stessa larghezza. In caso contrario, la larghezza di ciascuna colonna è determinata separatamente.

en: Default list zoom level
it: Livello di ingrandimento predefinito nella vista ad elenco

en: Default zoom level used by the list view.
it: Livello di ingrandimento predefinito usato nella vista ad elenco.

en: Default list of columns visible in the list view
it: Lista predefinita delle colonne visibili nella vista a elenco

en: Default list of columns visible in the list view.
it: Lista predefinita delle colonne visibili nella vista a elenco.

en: Default column order in the list view
it: Ordine delle colonne predefinito nella vista ad elenco

en: Default column order in the list view.
it: Ordine delle colonne predefinito nella vista a elenco.

en: Only show folders in the tree side pane
it: Mostrare solo cartelle nel riquadro laterale

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
it: Se impostata a "vero", nel riquadro laterale ad "albero" di Caja sono mostrate soltanto le cartelle. In caso contrario sono mostrati sia le cartelle che i file.

en: Desktop font
it: Tipo di carattere per scrivania

en: The font description used for the icons on the desktop.
it: Descrizione del tipo di carattere usato per le icone sulla scrivania.

en: Home icon visible on desktop
it: Icona home visibile sulla scrivania

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
it: Se impostata a "vero" sarà presente sulla scrivania un'icona che rimanda alla cartella home.

en: Computer icon visible on desktop
it: Icona  del computer visibile sulla scrivania

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
it: Se impostata a "vero", è presente sulla scrivania un'icona che rimanda alla posizione computer.

en: Trash icon visible on desktop
it: Icona del cestino visibile sulla scrivania

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
it: Se impostata a "vero", è presente sulla scrivania un'icona che rimanda al cestino.

en: Show mounted volumes on the desktop
it: Mostra i volumi montati sulla scrivania

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
it: Se impostata a "vero", sono presenti sulla scrivania le icone che rimandano ai volumi montati.

en: Network Servers icon visible on the desktop
it: Icona Server di rete visibile sulla scrivania

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
it: Se impostata a "vero", è presente sulla scrivania un'icona che rimanda alla vista Server di rete.

en: Desktop computer icon name
it: Nome dell'icona computer sulla scrivania

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona del computer sulla scrivania.

en: Desktop home icon name
it: Nome dell'icona home sulla scrivania

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona della home sulla scrivania.

en: Desktop trash icon name
it: Nome dell'icona cestino sulla scrivania

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona del cestino sulla scrivania.

en: Network servers icon name
it: Nome dell'icona Server di rete

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona dei server di rete sulla scrivania.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
it: Un intero che specifica come parte dei nomi di file eccessivamente lunghi debba essere sostituita con elisioni sulla scrivania. Se il numero è maggiore di 0, il nome di file non oltrepasserà il numero di righe indicato. Se l'intero è 0 o minore di 0, non è imposto alcun limite sul numero di righe mostrate.

en: The geometry string for a navigation window.
it: La stringa di geometria per una finestra di navigazione.

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
it: Una stringa che contiene la geometria salvata e la stringa di coordinate per la finestra di navigazione.

en: Whether the navigation window should be maximized.
it: Finestra di navigazione massimizzata.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
it: Indica se massimizzare in modo predefinito la finestra di navigazione.

en: Width of the side pane
it: Larghezza del riquadro laterale

en: The default width of the side pane in new windows.
it: La larghezza predefinita del riquadro laterale nelle nuove finestre.

en: Show toolbar in new windows
it: Mostra la barra degli strumenti nelle nuove finestre

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
it: Se impostata a "vero", le nuove finestre aperte hanno le barre degli strumenti visibili.

en: Show location bar in new windows
it: Mostrare la barra di posizione nelle nuove finestre

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
it: Se impostata a "vero", le nuove finestre aperte hanno la barra di posizione visibile.

en: Show status bar in new windows
it: Mostra la barra di stato nelle nuove finestre

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
it: Se impostata a "vero", le nuove finestre aperte hanno la barra di stato visibile.

en: Show side pane in new windows
it: Mostra il riquadro laterale nelle nuove finestre

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
it: Se impostata a "vero", le nuove finestre aperte hanno il riquadro laterale visibile.

en: Side pane view
it: Vista nel riquadro laterale

en: The side pane view to show in newly opened windows.
it: La vista del riquadro laterale da mostrare nelle nuove finestre aperte.

en: List of extensions in disabled state.
it: Elenco delle estensioni disabilitate

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
it: Questa lista contiene le estensioni che sono attualmente disattivate

en: Whether to automatically mount media
it: Indica se montare automaticamente i supporti

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
it: Se impostata a "vero", Caja monta automaticamente i supporti come quelli rimovibili e gli hard disk visibili all'utente all'avvio e all'inserimento del supporto.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
it: Indica se aprire automaticamente una cartella per i supporti automontati

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
it: Se impostata a "vero", Caja apre automaticamente una cartella quando i supporti sono montati in modo automatico. Questo si applica solo a quei supporti per i quali è stato rilevato un tipo x-content/* non noto; per i supporti per i quali viene rilevato un tipo x-content noto, viene invece intrapresa l'azione configurata dall'utente.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
it: Non chiedere conferma, né eseguire/avviare automaticamente i programmi quando i supporti sono inseriti

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
it: Se impostata a "vero", Caja non chiede conferma, né verranno avviati automaticamente i programmi all'inserimento dei supporti.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
it: Lista di tipi x-content/* per i quali viene lanciata l'applicazione preferita

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
it: Lista dei tipi x-content/* per i quali l'utente ha scelto di avviare un'applicazione nelle preferenze. All'inserimento di un supporto che corrisponde a questi tipi, viene avviata l'applicazione preferita per il tipo corrispondente.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
it: Lista di tipi x-content/* impostati a "Nessuna azione"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
it: Lista dei tipi x-content/* per i quali l'utente ha scelto "Nessuna azione" nelle preferenze. All'inserimento di un supporto che corrisponde a questi tipi, non viene mostrata alcuna richiesta, né viene avviata alcuna applicazione associata.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
it: Lista di tipi x-content/* impostati a "Apri cartella"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
it: Lista dei tipi x-content/* per i quali l'utente ha scelto "Apri cartella" nelle preferenze. All'inserimento di un supporto che corrisponde a questi tipi, viene aperta una finestra di cartella.

en: File is not a valid .desktop file
it: Non è un file .desktop valido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
it: Versione '%s' del file desktop non riconosciuta

en: Starting %s
it: Avvio di %s

en: Application does not accept documents on command line
it: L'applicazione non accetta documenti sulla riga di comando

en: Unrecognized launch option: %d
it: Opzione di avvio non riconosciuta: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
it: Impossibile passare percorsi URI di documenti a un elemento desktop con "Type=Link"

en: Not a launchable item
it: Non è un oggetto avviabile

en: Disable connection to session manager
it: Disabilita la connessione al gestore di sessione

en: Specify file containing saved configuration
it: Specifica il file contenente la configurazione salvata

en: Specify session management ID
it: Specifica l'ID di gestione della sessione

en: Session management options:
it: Opzioni di gestione della sessione:

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione della sessione

en: Caja could not create the required folder "%s".
it: Caja non può creare la cartella necessaria «%s».

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
it: Prima di eseguire Caja, crea la seguente cartella oppure imposta i permessi in modo che Caja possa crearla.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
it: Caja non può creare le seguenti cartelle necessarie: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
it: Prima di eseguire Caja, crea queste cartelle oppure imposta i permessi in modo che Caja possa crearle.

en: Unable to eject %s
it: Impossibile espellere «%s»

en: --check cannot be used with other options.
it: -check non può essere usato con altre opzioni.

en: --quit cannot be used with URIs.
it: -quit non può essere usato con percorsi URI

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
it: -geometry non può essere usato con più di un percorso URI

en: --select must be used with at least an URI.
it: --select deve essere utilizzato con almeno un URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
it: Effettua un rapido insieme di test diagnostici.

en: Show the version of the program.
it: Mostra la versione del programma.

en: Create the initial window with the given geometry.
it: Crea la finestra iniziale con la geometria indicata.

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
it: Crea solo le finestre per i percorsi URI esplicitamente specificati.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
it: Non gestire il desktop (ignorando le preferenze nella finestra di dialogo delle impostazioni).

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
it: Gestisci il desktop, ignorando le preferenze o l'ambiente impostato (solo al nuovo avvio)

en: Open URIs in tabs.
it: Apri i percorsi URI in schede.

en: Open a browser window.
it: Apri una finestra del browser.

en: Quit Caja.
it: Esce da Caja.

en: Select specified URI in parent folder.
it: Selezionare l'URI specificato nella cartella genitrice

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
it: 
    
    Esplora il file system con il file manager

en: Error starting autorun program: %s
it: Errore nell'avviare il programma di esecuzione automatica: %s

en: Cannot find the autorun program
it: Impossibile trovare il programma di esecuzione automatica

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
it: <big><b>Errore nell'esecuzione automatica del software</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
it: <big><b>Questo supporto contiene software progettato per essere avviato automaticamente. Eseguirlo?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
it: Il software verrà eseguito direttamente dal supporto «%s». Non si dovrebbe eseguire software non sicuro.
    
    Nel dubbio, premere «Annulla».

en: No bookmarks defined
it: Nessun segnalibro definito

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Show a list of your personal bookmarks
it: Mostra un elenco dei segnalibri personali

en: There was an error displaying help: 
    %s
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la documentazione:
    %s

en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: _Help
it: Aiuto

en: _Jump to
it: _Salta a

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Bookmarks
it: S_egnalibri

en: _Name
it: _Nome

en: _Location
it: Posizione

en: Public FTP
it: FTP pubblico

en: FTP (with login)
it: FTP (con accesso)

en: Windows share
it: Condivisione Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
it: WebDAV sicuro (HTTPS)

en: Apple Filing Protocol (AFP)
it: Protocollo di archiviazione Apple (AFP)

en: Connecting...
it: Connessione in corso…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
it: Impossibile caricare la lista dei metodi server supportati. Controllare l'installazione di GVfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
it: La cartella "%s" non può essere aperta in "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
it: La risorsa di rete "%s" non può essere trovata.

en: Try Again
it: Ritenta

en: Please verify your user details.
it: Verifica i dettagli utente.

en: Continue
it: Continua

en: There was an error displaying help.
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la guida.

en: C_onnect
it: C_onnetti

en: Connect to Server
it: Connetti al server

en: Server Details
it: Dettagli del server

en: _Port:
it: _Porta:

en: Share:
it: Condivisione:

en: Folder:
it: Cartella:

en: User Details
it: Dettagli utente

en: Domain Name:
it: Nome dominio:

en: User Name:
it: Nome utente:

en: Remember this password
it: Ricorda questa password

en: Add _bookmark
it: Aggiungi segnali_bro

en: Bookmark Name:
it: Nome segnalibro:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
it: 
    
    Aggiunge una connessione montata verso il server

en: Could not remove emblem with name '%s'.
it: Impossibile rimuovere il simbolo di nome «%s».

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
it: Probabilmente si tratta di un simbolo preinstallato e non uno di quelli aggiunti dall'utente.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
it: Impossibile rinominare il simbolo di nome «%s».

en: Rename Emblem
it: Rinomina simbolo

en: Enter a new name for the displayed emblem:
it: Inserire un nuovo nome per il simbolo mostrato:

en: Rename
it: Rinomina

en: Add Emblems...
it: Aggiungi simboli...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
it: Inserire un nome descrittivo accanto a ciascun simbolo. Tale nome è usato per identificare il simbolo.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
it: Inserire un nome descrittivo accanto al simbolo. Tale nome è usato per identificare il simbolo.

en: Some of the files could not be added as emblems.
it: Alcuni file non possono essere aggiunti come simboli.

en: The emblems do not appear to be valid images.
it: I simboli non sembrano essere immagine valide.

en: None of the files could be added as emblems.
it: Nessun file può essere aggiunto come simbolo.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
it: Il file «%s» non sembra essere un'immagine valida.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
it: Il file trascinato non sembra essere una immagine valida.

en: The emblem cannot be added.
it: Impossibile aggiungere il simbolo.

en: Emblems
it: Simboli

en: Show Emblems
it: Mostra i simboli

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
it: Nessuno

en: About Extension
it: Dettagli Estensione

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
it: Vista a icone

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
it: Vista ad elenco

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
it: Vista compatta

en: Always
it: Sempre

en: Local Files Only
it: Solo file locali

en: Never
it: Mai

en: By Name
it: Per nome

en: By Path
it: Per percorso

en: By Size
it: Per dimensione

en: By Size on Disk
it: Per dimensione sul disco

en: By Type
it: Per tipo

en: By Modification Date
it: Per data di modifica

en: By Creation Date
it: Per Data di Creazione

en: By Access Date
it: Per data di accesso

en: By Emblems
it: Per simbolo

en: By Extension
it: Per estensione

en: By Trashed Date
it: Per data di eliminazione

en: 100 KB
it: 100 kB

en: File Management Preferences
it: Preferenze di gestione dei file

en: <b>Default View</b>
it: <b>Vista predefinita</b>

en: View _new folders using:
it: Vis_ualizza le nuove cartelle usando:

en: _Arrange items:
it: _Disponi gli oggetti:

en: Sort _folders before files
it: Elenca le cartelle _prima dei file

en: Show hidden files
it: Mostra i file nascosti

en: Show backup files
it: Mostra i file di backup

en: Default _zoom level:
it: _Livello di ingrandimento predefinito:

en: _Use compact layout
it: _Usa la disposizione condensata

en: _Text beside icons
it: _Testo accanto alle icone

en: _Default zoom level:
it: Li_vello di ingrandimento predefinito:

en: A_ll columns have the same width
it: Tutte le colonne _hanno la stessa larghezza

en: D_efault zoom level:
it: Liv_ello di ingrandimento predefinito:

en: _Show icons
it: Mo_stra icone

en: Show _only folders
it: M_ostra solo le cartelle

en: Tree View
it: Vista ad albero

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Views
it: Viste

en: <b>Behavior</b>
it: <b>Comportamento</b>

en: _Single click to open items
it: _Singolo clic per aprire gli oggetti

en: _Double click to open items
it: _Doppio clic per aprire gli oggetti

en: Open each _folder in its own window
it: Apri ogni cartella nella propria _finestra

en: <b>Executable Text Files</b>
it: <b>File di testo eseguibili</b>

en: _Run executable text files when they are opened
it: Ese_gui i file di testo eseguibili quando vengono aperti

en: _View executable text files when they are opened
it: _Mostra i file di testo eseguibili quando vengono aperti

en: _Ask each time
it: C_hiedi ogni volta

en: <b>Trash</b>
it: <b>Cestino</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
it: Conferma lo s_vuotamento del cestino o l'eliminazione dei file

en: Ask before moving files to the _Trash
it: Chiedi prima di spostare i file nel Ces_tino

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
it: I_ncludi un comando «Elimina» che scavalchi il cestino

en: Behavior
it: Comportamento

en: <b>Icon Captions</b>
it: <b>Didascalie delle icone</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni sotto i nomi delle icone. Aumentando l'ingrandimento, verranno mostrate maggiori informazioni.

en: <b>Date</b>
it: <b>Data</b>

en: _Format:
it: _Formato:

en: <b>Size</b>
it: <b>Dimensione</b>

en: _Show file sizes with IEC units
it: _Mostra le dimensioni dei file con unità IEC

en: Display
it: Schermata

en: <b>List Columns</b>
it: <b>Colonne dell'elenco</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
it: Scegli l'ordine in cui appaiono le informazioni nella vista ad elenco.

en: List Columns
it: Colonne dell'elenco

en: <b>Text Files</b>
it: <b>File di testo</b>

en: Show te_xt in icons:
it: Mostra il _testo nelle icone:

en: <b>Other Previewable Files</b>
it: <b>Altri file possibili</b>

en: Show _thumbnails:
it: Mostra le miniature:

en: _Only for files smaller than:
it: _Solo per file più piccoli di:

en: <b>Sound Files</b>
it: <b>File audio</b>

en: Preview _sound files:
it: Anteprima dei file a_udio:

en: <b>Folders</b>
it: <b>Cartelle</b>

en: Count _number of items:
it: Conta il numero di _oggetti:

en: Preview
it: Anteprima

en: <b>Media Handling</b>
it: <b>Gestione dei supporti</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
it: Seleziona l'azione da compiere quando si inserisce un supporto o si connettono dispositivi al sistema

en: CD _Audio:
it: CD _audio:

en: _DVD Video:
it: _DVD video:

en: _Music Player:
it: Lettore _musicale:

en: _Photos:
it: _Fotografie:

en: <b>Other Media</b>
it: <b>Altri supporti</b>

en: Less common media formats can be configured here
it: Configura qui i formati dei supporti meno comuni

en: _Type:
it: _Tipo:

en: Acti_on:
it: A_zione:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
it: _Non chiedere conferma né avviare programmi all'inserimento di supporti

en: B_rowse media when inserted
it: _Esplora i supporti quando inseriti

en: Media
it: Supporti

en: <b>Available _Extensions:</b>
it: _Estensioni disponibili

en: column
it: colonna

en: _About Extension
it: Dett_agli Estensione

en: C_onfigure Extension
it: C_onfigura Estensione

en: Extensions
it: Estensioni

en: History
it: Cronologia

en: Show History
it: Mostra la cronologia

en: Camera Brand
it: Marca fotocamera

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

en: Date Taken
it: Data dello scatto

en: Date Digitized
it: Data di digitalizzazione

en: Exposure Time
it: Tempo d'esposizione

en: Aperture Value
it: Valore d'apertura

en: ISO Speed Rating
it: Sensibilità ISO

en: Flash Fired
it: Scatto con flash

en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

en: Exposure Program
it: Programma d'esposizione

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Description
it: Descrizione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Creator
it: Creatore

en: Rating
it: Giudizio

en: Image Type:
it: Tipo di immagine:

en: <b>Width:</b> %d pixel | <b>Width:</b> %d pixels
it[0]: <b>Larghezza:</b> %d pixel
it[1]: <b>Larghezza:</b> %d pixel
it[2]: <b>Larghezza:</b> %d pixel

en: <b>Height:</b> %d pixel | <b>Height:</b> %d pixels
it[0]: <b>Altezza:</b> %d pixel
it[1]: <b>Altezza:</b> %d pixel
it[2]: <b>Altezza:</b> %d pixel

en: Failed to load image information
it: Caricamento delle informazioni sull'immagine non riuscito

en: loading...
it: caricamento...

en: Image
it: Immagine

en: Information
it: Informazioni

en: Show Information
it: Mostra le informazioni

en: Use _Default Background
it: Usa sfondo _predefinito

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
it: Impossibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
it: Trascina una sola immagine per impostare l'icona personalizzata.

en: The file that you dropped is not local.
it: Il file trascinato non è locale.

en: You can only use local images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini locali come icone personalizzate.

en: The file that you dropped is not an image.
it: Il file che è stato trascinato non è una immagine.

en: You can only use images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini come icone personalizzate.

en: Open With %s
it: Apri con %s

en: Location:
it: Percorso:

en: Go To:
it: Vai a:

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
it[0]: Si vuole visualizzare %d posizione?
it[1]: Si vuole visualizzare %d posizioni?
it[2]: Si vuole visualizzare %d posizioni?

en: Open Location
it: Apri percorso

en: _Location:
it: Per_corso:

en: folder removed
it: cartella rimossa

en: %s - File Browser
it: %s - Esplorazione file

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
it: Pulire veramente l'elenco dei percorsi visitati?

en: The location "%s" does not exist.
it: Il percorso «%s» non esiste.

en: The history location doesn't exist.
it: Il percorso in cronologia non esiste.

en: _Go
it: V_ai

en: _Tabs
it: Sc_hede

en: New _Window
it: _Nuova finestra

en: Open another Caja window for the displayed location
it: Apre un'altra finestra di Caja per la posizione mostrata

en: New _Tab
it: Nuova sc_heda

en: Open another tab for the displayed location
it: Apre un'altra scheda per la posizione mostrata

en: Open Folder W_indow
it: Apri f_inestra di cartella

en: Open a folder window for the displayed location
it: Apre una finestra di cartella per la posizione mostrata

en: Close _All Windows
it: Chiudi _tutte le finestre

en: Close all Navigation windows
it: Chiude tutte le finestre di esplorazione

en: _Location...
it: _Posizione...

en: Specify a location to open
it: Specifica una posizione da aprire

en: Clea_r History
it: Pu_lisci cronologia

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
it: Pulisce il contenuto del menù «Vai» e degli elenchi Avanti/Indietro

en: S_witch to Other Pane
it: _Passa all'altro riquadro

en: Move focus to the other pane in a split view window
it: Sposta il focus nell'altro riquadro in una finestra con vista divisa

en: Sa_me Location as Other Pane
it: Stessa posizione altro ri_quadro

en: Go to the same location as in the extra pane
it: Va alla stessa posizione del riquadro aggiuntivo

en: _Add Bookmark
it: A_ggiungi segnalibro

en: Add a bookmark for the current location to this menu
it: Aggiunge a questo menù un segnalibro per la posizione corrente

en: _Edit Bookmarks...
it: _Modifica segnalibri...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
it: Mostra una finestra per modificare i segnalibri presenti in questo menù

en: _Previous Tab
it: Scheda _precedente

en: Activate previous tab
it: Attiva la scheda precedente

en: _Next Tab
it: Scheda _successiva

en: Activate next tab
it: Attiva la scheda successiva

en: Move Tab _Left
it: Sposta la scheda a s_inistra

en: Move current tab to left
it: Sposta la scheda corrente a sinistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta la scheda a _destra

en: Move current tab to right
it: Sposta la scheda corrente a destra

en: S_how Search
it: _Mostra la ricerca

en: Show search
it: Mostra la ricerca

en: _Main Toolbar
it: Barra _strumenti principale

en: Change the visibility of this window's main toolbar
it: Cambia la visibilità della barra strumenti principale di questa finestra

en: _Side Pane
it: Riquadro _laterale

en: Change the visibility of this window's side pane
it: Cambia la visibilità del riquadro laterale di questa finestra

en: Location _Bar
it: Barra di _posizione

en: Change the visibility of this window's location bar
it: Cambia la visibilità della barra di posizione di questa finestra

en: St_atusbar
it: Barra di s_tato

en: Change the visibility of this window's statusbar
it: Cambia la visibilità della barra di stato di questa finestra

en: _Search for Files...
it: C_erca file...

en: Search documents and folders by name
it: Cerca documenti e cartelle in base al nome

en: E_xtra Pane
it: _Riquadro aggiuntivo

en: Open an extra folder view side-by-side
it: Apre una vista cartella aggiuntiva affiancata

en: _Back
it: _Indietro

en: Go to the previous visited location
it: Vai alla posizione precedente

en: Back history
it: Indietro nella cronologia

en: _Forward
it: _Avanti

en: Go to the next visited location
it: Vai alla posizione successiva

en: Forward history
it: Avanti nella cronologia

en: _Zoom
it: Ingrandimento

en: _View As
it: Viste

en: _Search
it: _Cerca

en: Toggle between button and text-based location bar
it: Commuta tra barra degli indirizzi a pulsanti e casella di testo

en: _New Tab
it: _Nuova scheda

en: _Close Tab
it: Chiu_di scheda

en: Close tab
it: Chiudi la scheda

en: Notes
it: Annotazioni

en: Show Notes
it: Mostra le annotazioni

en: Devices
it: Dispositivi

en: Open the contents of your desktop in a folder
it: Apri il contenuto della propria scrivania in una cartella

en: File System
it: File system

en: Open the contents of the File System
it: Apri il contenuto del file system

en: Open the trash
it: Apri il cestino

en: Mount and open %s
it: Monta e apri «%s»

en: Browse Network
it: Sfoglia rete

en: Browse the contents of the network
it: Esplora il contenuto di una rete

en: _Start
it: _Avvia

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Power On
it: _Accendi

en: _Safely Remove Drive
it: Rimuovi unità in _sicurezza

en: _Connect Drive
it: _Connetti unità

en: _Disconnect Drive
it: _Disconnetti unità

en: _Start Multi-disk Device
it: _Avvia dispositivo multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
it: _Ferma dispositivo multi-disco

en: _Unlock Drive
it: _Sblocca unità

en: _Lock Drive
it: _Blocca unità

en: Unable to start %s
it: Impossibile avviare «%s»

en: Unable to poll %s for media changes
it: Impossibile interrogare «%s» per cambiamenti ai supporti

en: Unable to stop %s
it: Impossibile fermare «%s»

en: Open in New _Tab
it: Apri in una nuova Scheda

en: Open in New _Window
it: Apri in una nuova _finestra

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename...
it: Rinomina...

en: _Mount
it: _Monta

en: _Detect Media
it: _Rileva supporto

en: _Format
it: _Formatta

en: Places
it: Risorse

en: Show Places
it: Mostra le risorse

en: Backgrounds and Emblems
it: Sfondi e simboli

en: _Remove...
it: _Rimuovi...

en: Add new...
it: Aggiungi nuovo...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
it: Impossibile eliminare il motivo «%s».

en: Check that you have permission to delete the pattern.
it: Verifica di avere i permessi per eliminare il motivo.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
it: Impossibile eliminare il simbolo «%s».

en: Check that you have permission to delete the emblem.
it: Verifica di avere i permessi per eliminare il simbolo.

en: Select an Image File for the New Emblem
it: Selezionare un file di immagine per il nuovo simbolo

en: Create a New Emblem
it: Crea un nuovo simbolo

en: _Keyword:
it: Parola c_hiave:

en: _Image:
it: _Immagine:

en: Create a New Color:
it: Creazione di un nuovo colore:

en: Color _name:
it: _Nome del colore:

en: Color _value:
it: _Valore del colore:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
it: Impossibile sostituire l'immagine «Reimposta».

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
it: «Reimposta» è un'immagine speciale che non può essere eliminata.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
it: Impossibile installare il motivo «%s».

en: Select an Image File to Add as a Pattern
it: Seleziona file di immagine da aggiungere come motivo

en: The color cannot be installed.
it: Impossibile installare il colore.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
it: È necessario specificare un nome di colore non in uso per il nuovo colore.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
it: È necessario specificare un nome non vuoto per il nuovo colore.

en: Select a Color to Add
it: Selezionare un colore da aggiungere

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
it: Il file «%s» non è un file di immagine usabile.

en: The file is not an image.
it: Il file non è un'immagine.

en: Select a Category:
it: Seleziona una categoria:

en: C_ancel Remove
it: _Annulla rimozione

en: _Add a New Pattern...
it: A_ggiungi un nuovo motivo...

en: _Add a New Color...
it: A_ggiungi un nuovo colore...

en: _Add a New Emblem...
it: _Aggiungi un nuovo simbolo...

en: Click on a pattern to remove it
it: Clicca su un motivo per rimuoverlo

en: Click on a color to remove it
it: Clicca su un colore per rimuoverlo

en: Click on an emblem to remove it
it: Clicca su un simbolo per rimuoverlo

en: Patterns:
it: Motivi:

en: Colors:
it: Colori:

en: Emblems:
it: Simboli:

en: _Remove a Pattern...
it: _Rimuovi un motivo...

en: _Remove a Color...
it: _Rimuovi un colore...

en: _Remove an Emblem...
it: _Rimuovi un simbolo...

en: File Type
it: Tipo di file

en: Tags
it: Tag

en: Modification Time
it: Ora di modifica

en: Contained text
it: Testo contenuto

en: Select folder to search in
it: Seleziona la cartella in cui cercare

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
it: tag separati da spazi. Trova le corrispondenze dei file che contengono TUTTI i tag specificati.

en: Documents
it: Documenti

en: Music
it: Musica

en: Picture
it: Immagine

en: Illustration
it: Illustrazione

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Presentation
it: Presentazione

en: Pdf / Postscript
it: PDF / PostScript

en: Text File
it: File di testo

en: Select type
it: Selezione tipo

en: Any
it: Qualsiasi

en: Other Type...
it: Altro tipo...

en: Less than or equal to
it: Minore o uguale a

en: Greater than or equal to
it: Maggiore o uguale a

en: 1 Hour
it: 1 ora

en: 1 Day
it: 1 giorno

en: 1 Week
it: 1 settimana

en: 1 Month
it: 1 mese

en: 6 Months
it: 6 mesi

en: 1 Year
it: 1 anno

en: 10 KiB
it: 10 KB

en: 100 KiB
it: 100 KB

en: 500 KiB
it: 500 KB

en: 1 MiB
it: 1 MB

en: 5 MiB
it: 5 MB

en: 10 MiB
it: 10 MB

en: 100 MiB
it: 100 MB

en: 500 MiB
it: 500 MB

en: 1 GiB
it: 1 GB

en: 2 GiB
it: 2 GB

en: 4 GiB
it: 4 GB

en: Matches files that contains specified text.
it: File che contengono il testo specificato.

en: Remove this criterion from the search
it: Rimuovi questo criterio dalla ricerca

en: Search Folder
it: Cartella di ricerca

en: Edit
it: Modifica

en: Edit the saved search
it: Modifica la ricerca salvata

en: Add a new criterion to this search
it: Aggiungi un nuovo criterio a questa ricerca

en: Go
it: Vai

en: Reload
it: Aggiorna

en: Perform or update the search
it: Esegui o aggiorna la ricerca

en: _Search for:
it: C_erca:

en: Search results
it: Risultati ricerca

en: Search:
it: Ricerca:

en: Close the side pane
it: Chiude il riquadro laterale

en: _Places
it: _Risorse

en: Open _Location...
it: Apri posi_zione...

en: Close P_arent Folders
it: Chiudi cartelle s_uperiori

en: Close this folder's parents
it: Chiude i "genitori" di questa cartella

en: Clos_e All Folders
it: Chiudi _tutte le cartelle

en: Close all folder windows
it: Chiude tutte le finestre delle cartelle

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
it: Individua documenti e cartelle su questo computer per nome o contenuto

en: Delete all items in the Trash
it: Elimina tutti gli oggetti nel cestino

en: Restore Selected Items
it: Ripristina oggetti selezionati

en: Restore selected items to their original position
it: Ripristina gli oggetti selezioni nelle rispettive posizioni originali

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
it: Rimuovere dal proprio elenco tutti i segnalibri a posizioni che non esistono?

en: Bookmark for Nonexistent Location
it: Segnalibro per una posizione inesistente

en: You can choose another view or go to a different location.
it: Puoi selezionare un'altra vista o spostarti in un'altra posizione.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
it: Impossibile mostrare la posizione con questo visualizzatore.

en: Content View
it: Vista contenuto

en: View of the current folder
it: Vista della cartella corrente

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
it: Caja non ha alcun visualizzatore installato in grado di mostrare la cartella.

en: The location is not a folder.
it: La posizione non è una cartella.

en: Could not find "%s".
it: Impossibile trovare «%s».

en: Please check the spelling and try again.
it: Controlla la digitazione e riprovare.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
it: Impossibile gestire le posizioni «%s:» con Caja.

en: Caja cannot handle this kind of location.
it: Impossibile gestire questo tipo di posizione con Caja.

en: Unable to mount the location.
it: Impossibile montare la posizione.

en: Access was denied.
it: L'accesso è stato negato.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
it: Impossibile mostrare «%s», perché non è stato trovato l'host.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
it: Verifica che il nome o le impostazioni del proxy siano corrette.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
it: Errore: %s
    Seleziona un altro visualizzatore e riprova.

en: Go to the location specified by this bookmark
it: Vai alla posizione specificata da questo segnalibro

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Caja è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License, come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a scelta) una versione più recente.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Caja è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita con Caja. In caso contrario scrivere a:
      Free Software Foundation, Inc.
      51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
      02110-1301 USA

en: About Caja
it: Informazioni su Caja

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
it: Caja consente di organizzare file e cartelle, sia sul proprio computer che in rete.

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
it: Copyright © 1999-2009 Gli autori di Nautilus
    Copyright © 2011-2021 Gli autori di Caja

en: _Edit
it: Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: Close this folder
it: Chiudi questa cartella

en: _Backgrounds and Emblems...
it: Sfondi e sim_boli...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
it: Mostra motivi, colori e simboli usabili per personalizzare l'aspetto

en: Prefere_nces
it: Preferen_ze

en: Edit Caja preferences
it: Modifica le preferenze di Caja

en: Open _Parent
it: Apri _genitore

en: Open the parent folder
it: Apre la cartella superiore

en: Stop loading the current location
it: Interrompe il caricamento della posizione attuale

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Reload the current location
it: Ricarica la posizione attuale

en: _Contents
it: _Sommario

en: Display Caja help
it: Mostra la guida di Caja

en: _About
it: Informazioni

en: Display credits for the creators of Caja
it: Mostra i riconoscimenti per i creatori di Caja

en: Zoom _In
it: Aumenta _ingrandimento

en: Increase the view size
it: Incrementa la dimensione della vista

en: Zoom _Out
it: Riduci ingrandiment_o

en: Decrease the view size
it: Decrementa la dimensione della vista

en: Normal Si_ze
it: Dimensione _normale

en: Use the normal view size
it: Usa la dimensione normale della vista

en: Connect to _Server...
it: Connetti al _server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
it: Connette a un computer remoto o disco condiviso

en: _Home Folder
it: Cartella _home

en: _Computer
it: C_omputer

en: _Network
it: _Rete

en: T_emplates
it: _Modelli

en: Open your personal templates folder
it: Apre la propria cartella dei modelli

en: _Trash
it: _Cestino

en: Open your personal trash folder
it: Apre la propria cartella del cestino

en: Show _Hidden Files
it: M_ostra file nascosti

en: Toggle the display of hidden files in the current window
it: Commuta la visualizzazione dei file nascosti in questa finestra

en: Show Bac_kup Files
it: Mostra file di bac_kup

en: Toggle the display of backup files in the current window
it: Visualizza o nasconde i file di backup nella finestra corrente

en: _Up
it: Su

en: Loading...
it: Caricamento...

en: These files are on an Audio CD.
it: Questi file sono su un CD audio.

en: These files are on an Audio DVD.
it: Questi file sono su un DVD audio.

en: These files are on a Video DVD.
it: Questi file sono su un DVD video.

en: These files are on a Video CD.
it: Questi file sono su un Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
it: Questi file sono su un Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
it: Questi file sono su un Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
it: Questi file sono su un Picture CD.

en: The media contains digital photos.
it: Il supporto contiene foto digitali.

en: These files are on a digital audio player.
it: Questi file sono su un lettore audio digitale.

en: The media contains software.
it: Il supporto contiene software.

en: The media has been detected as "%s".
it: Il supporto è stato riconosciuto come «%s».

en: Zoom In
it: Aumenta zoom

en: Zoom Out
it: Riduci zoom

en: Zoom to Default
it: Ingrandimento predefinito

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Set the zoom level of the current view
it: Imposta il livello di ingrandimento della vista corrente

en: Background
it: Sfondo

en: E_mpty Trash
it: Sv_uota cestino

en: Create L_auncher...
it: Crea l_anciatore...

en: Create a new launcher
it: Crea un nuovo lanciatore

en: Change Desktop _Background
it: Ca_mbia sfondo scrivania

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
it: Mostra una finestra che permette d'impostare il colore o il motivo per lo sfondo della scrivania

en: Empty Trash
it: Svuota cestino

en: Desktop View
it: Visualizzazione desktop

en: The desktop view encountered an error.
it: La visualizzazione scrivania ha riscontrato un errore.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
it: La visualizzazione scrivania ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the desktop view.
it: Mostra questo percorso con la visualizzazione scrivania

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
it[0]: Questo aprirà %'d scheda separata.
it[1]: Questo aprirà %'d schede separate.
it[2]: Questo aprirà %'d schede separate.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
it[0]: Questo aprirà %'d finestra separata.
it[1]: Questo aprirà %'d finestre separate.
it[2]: Questo aprirà %'d finestre separate.

en: Select Items Matching
it: Selezione corrispondenza oggetti

en: _Pattern:
it: Mo_dello:

en: Examples:
it: Esempi:

en: Save Search as
it: Salva la ricerca come

en: _Save
it: _Salva

en: Search _name:
it: _Nome della ricerca:

en: _Folder:
it: _Cartella:

en: Select Folder to Save Search In
it: Selezione cartella in cui salvare la ricerca

en: "%s" selected
it: Selezionato «%s»

en: %'d folder selected | %'d folders selected
it[0]: %'d cartella selezionata
it[1]: %'d cartelle selezionate
it[2]: %'d cartelle selezionate

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
it[0]:  (contenente %'d elemento)
it[1]:  (contenenti %'d elementi)
it[2]:  (contenenti %'d elementi)

note: Translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
it[0]:  (contenente in totale %'d elemento)
it[1]:  (contenenti in totale %'d elementi)
it[2]:  (contenenti in totale %'d elementi)

en: %'d item selected | %'d items selected
it[0]: %'d elemento selezionato
it[1]: %'d elementi selezionati
it[2]: %'d elementi selezionati

en: %'d other item selected | %'d other items selected
it[0]: %'d altro elemento selezionato
it[1]: %'d altri elementii selezionati
it[2]: %'d altri elementii selezionati

en: Free space: %s
it: Spazio libero: %s

en: %s, Free space: %s
it: %s, %s di spazio libero

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
it[0]: Usa "%s" per aprire l'elemento selezionato
it[1]: Usa "%s" per aprire gli elementi selezionati
it[2]: Usa "%s" per aprire gli elementi selezionati

en: Open parent location
it: Apri posizione

en: Open parent location for the selected item
it: Apri posizione genitore dell'oggetto selezionato

en: Run "%s" on any selected items
it: Esegue «%s» su ogni oggetto selezionato

en: Create Document from template "%s"
it: Crea documento dal modello «%s»

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
it: Tutti i file eseguibili in questa cartella appariranno nel menù «Script».

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
it: Scegliendo uno script dal menù, viene eseguito con ogni oggetto selezionato come input.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
it: Tutti i file eseguibili in questa cartella appariranno nel menù «Script». Scegliendo uno script da tale menù verrà avviato quello script.
    
    Quando sono eseguiti da una cartella locale, agli script verranno passati i nomi dei file selezionati. Quando sono eseguiti da una cartella remota (p.e. una cartella che mostra contenuto web o ftp), agli script non verrà passato alcun parametro.
    
    In tutti i casi, le seguenti variabili d'ambiente impostate da Caja potranno essere usate dagli script:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: percorsi delimitati da «newline» per i file selezionati (solo se in locale) 
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI delimitati da «newline» per i file selezionati
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI per la posizione corrente
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: posizione e dimensione della finestra corrente
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: percorsi delimitati da «newline» per i file selezionati nel riquadro inattivo di una finestra con vista divisa (solo se locale)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URI delimitati da «newline» per i file selezionati nel riquadro inattivo di una finestra con vista divisa
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI per la posizione corrente nel riquadro inattivo di una finestra con vista divisa

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
it: Seleziona il comando «Incolla» per spostare «%s»

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
it: Seleziona il comando «Incolla» per copiare «%s»

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
it[0]: %'d oggetto selezionato verrà spostato selezionando il comando «Incolla»
it[1]: %'d elementi selezionati verranno spostati selezionando il comando «Incolla»
it[2]: %'d elementi selezionati verranno spostati selezionando il comando «Incolla»

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
it[0]: %'d elemento selezionato verrà copiato selezionando il comando «Incolla»
it[1]: %'d elementi selezionati verranno copiati selezionando il comando «Incolla»
it[2]: %'d elementi selezionati verranno copiati selezionando il comando «Incolla»

en: There is nothing on the clipboard to paste.
it: Gli appunti non contengono nulla da incollare.

en: Unable to unmount location
it: Impossibile smontare il percorso

en: Unable to eject location
it: Impossibile espellere il percorso

en: Unable to stop drive
it: Impossibile fermare l'unità

en: Connect to Server %s
it: Connessione al server %s

en: _Connect
it: _Connetti

en: Link _name:
it: _Nome del collegamento:

en: Create _Document
it: Crea _documento

en: Open Wit_h
it: Apri _con

en: Choose a program with which to open the selected item
it: Seleziona un programma con il quale aprire l'oggetto selezionato

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: View or modify the properties of each selected item
it: Visualizza o modifica le proprietà di ogni oggetto selezionato

en: Create _Folder
it: C_rea una cartella

en: Create a new empty folder inside this folder
it: Crea una nuova cartella vuota all'interno di questa cartella

en: No templates installed
it: Nessun modello installato

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
it: File _vuoto

en: Create a new empty file inside this folder
it: Crea un nuovo file vuoto all'interno di questa cartella

en: Open the selected item in this window
it: Apri l'oggetto selezionato in questa finestra

en: Open in Navigation Window
it: Apri in finestra di esplorazione

en: Open each selected item in a navigation window
it: Apri ogni oggetto selezionato in una finestra di esplorazione

en: Open each selected item in a new tab
it: Apre ogni oggetto selezionato in una nuova scheda

en: Open in _Folder Window
it: A_pri in finestra di cartella

en: Open each selected item in a folder window
it: Apri ogni oggetto selezionato in una finestra di cartella

en: Other _Application...
it: Altra _applicazione...

en: Choose another application with which to open the selected item
it: Seleziona un'altra applicazione con cui aprire l'oggetto selezionato

en: Open With Other _Application...
it: Apri con altra applica_zione...

en: _Open Scripts Folder
it: _Apri cartella degli script

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
it: Mostra la cartella contenente gli script che appaiono in questo menù

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
it: Prepara i file selezionati per essere spostati con un comando «Incolla»

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
it: Prepara i file selezionati per essere copiati con un comando «Incolla»

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
it: Sposta o copia i file precedentemente selezionati con un comando «Taglia» o «Copia»

en: _Paste Into Folder
it: _Incolla nella cartella

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
it: Sposta o copia nella cartella selezionata i file precedentemente scelti con un comando «Taglia» o «Copia»

en: Cop_y to
it: Copi_a in

en: M_ove to
it: S_posta in

en: Select all items in this window
it: Seleziona tutti gli oggetti in questa finestra

en: Select I_tems Matching...
it: Seleziona c_orrispondenza oggetti...

en: Select items in this window matching a given pattern
it: Seleziona gli oggetti in questa finestra che corrispondono ad un determinato modello

en: _Invert Selection
it: In_verti selezione

en: Select all and only the items that are not currently selected
it: Seleziona tutti e solo gli oggetti che non sono attualmente selezionati

en: D_uplicate
it: D_uplica

en: Duplicate each selected item
it: Crea una copia di ogni oggetto selezionato

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
it[0]: Crea co_llegamento
it[1]: Crea co_llegamenti
it[2]: Crea co_llegamenti

en: Create a symbolic link for each selected item
it: Crea un collegamento simbolico per ogni oggetto selezionato

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: Rename selected item
it: Rinomina l'oggetto selezionato

en: Move each selected item to the Trash
it: Sposta ogni oggetto selezionato nel cestino

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
it: Elimina ogni oggetto selezionato, senza spostarlo nel cestino

en: _Restore
it: Ri_pristina

en: _Undo
it: _Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione effettuata

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo the last undone action
it: Ripeti l'ultima azione annullata

en: Reset View to _Defaults
it: _Usa impostazioni predefinite

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
it: Reimposta l'ordinamento e il livello di ingrandimento di questa vista

en: Connect To This Server
it: Connetti a questo server

en: Make a permanent connection to this server
it: Crea una connessione permanente a questo server

en: Mount the selected volume
it: Monta il volume selezionato

en: Unmount the selected volume
it: Smonta il volume selezionato

en: Eject the selected volume
it: Espelle il volume selezionato

en: Format the selected volume
it: Formatta il volume selezionato

en: Start the selected volume
it: Avvia il volume selezionato

en: Stop the selected volume
it: Ferma il volume selezionato

en: Detect media in the selected drive
it: Rileva il supporto nell'unità selezionata

en: Mount the volume associated with the open folder
it: Monta il volume associato alla cartella aperta

en: Unmount the volume associated with the open folder
it: Smonta il volume associato con la cartella aperta

en: Eject the volume associated with the open folder
it: Espelle il volume associato alla cartella aperta

en: Format the volume associated with the open folder
it: Formatta il volume associato con la cartella aperta

en: Start the volume associated with the open folder
it: Avvia il volume associato alla cartella aperta

en: Stop the volume associated with the open folder
it: Ferma il volume associato alla cartella aperta

en: Open File and Close window
it: Apri file e chiudi finestra

en: Sa_ve Search
it: Sal_va ricerca

en: Save the edited search
it: Salva la ricerca modificata

en: Sa_ve Search As...
it: Sal_va ricerca come...

en: Save the current search as a file
it: Salva la ricerca corrente come un file

en: Open this folder in a navigation window
it: Apri questa cartella in una finestra di esplorazione

en: Open this folder in a new tab
it: Apri questa cartella in una nuova scheda

en: Open this folder in a folder window
it: Apri questa cartella in una finestra di cartella

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
it: Prepara questa cartella per essere spostata con un comando «Incolla»

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
it: Prepara questa cartella per essere copiata con un comando «Incolla»

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
it: Sposta o copia in questa cartella i file precedentemente selezionati con un comando «Taglia» o «Copia»

en: Move this folder to the Trash
it: Sposta questa cartella nel cestino

en: Delete this folder, without moving to the Trash
it: Elimina questa cartella, senza spostarla nel cestino

en: Mount the volume associated with this folder
it: Monta il volume associato a questa cartella

en: Unmount the volume associated with this folder
it: Smonta il volume associato a questa cartella

en: Eject the volume associated with this folder
it: Espelle il volume associato a questa cartella

en: Format the volume associated with this folder
it: Formatta il volume associato a questa cartella

en: Start the volume associated with this folder
it: Avvia il volume associato a questa cartella

en: Stop the volume associated with this folder
it: Ferma il volume associato a questa cartella

en: View or modify the properties of this folder
it: Visualizza o modifica le proprietà di questa cartella

en: _Other pane
it: Altr_o riquadro

en: Copy the current selection to the other pane in the window
it: Copia la selezione corrente nell'altro riquadro di questa finestra

en: Move the current selection to the other pane in the window
it: Sposta la selezione corrente nell'altro riquadro di questa finestra

en: Copy the current selection to the home folder
it: Copia la selezione corrente nella cartella home

en: Move the current selection to the home folder
it: Sposta la selezione corrente nella cartella home

en: Copy the current selection to the desktop
it: Copia la selezione corrente nella scrivania

en: Move the current selection to the desktop
it: Sposta la selezione corrente nella scrivania

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
it: Esegue o gestisce gli script in %s

en: _Scripts
it: _Script

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
it: Sposta la cartella aperta fuori dal cestino su «%s»

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta la cartella selezionata fuori dal cestino su «%s»
it[1]: Sposta le cartelle selezionate fuori dal cestino su «%s»
it[2]: Sposta le cartelle selezionate fuori dal cestino su «%s»

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
it[0]: Sposta la cartella selezionata fuori dal cestino
it[1]: Sposta le cartelle selezionate fuori dal cestino
it[2]: Sposta le cartelle selezionate fuori dal cestino

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta li file selezionato fuori dal cestino su «%s»
it[1]: Sposta i file selezionati fuori dal cestino su «%s»
it[2]: Sposta i file selezionati fuori dal cestino su «%s»

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
it[0]: Sposta il file selezionato fuori dal cestino
it[1]: Sposta i file selezionati fuori dal cestino
it[2]: Sposta i file selezionati fuori dal cestino

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
it[0]: Sposta l'elemento selezionato fuori dal cestino su «%s»
it[1]: Sposta gli elementi selezionati fuori dal cestino su «%s»
it[2]: Sposta gli elementi selezionati fuori dal cestino su «%s»

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
it[0]: Sposta l'elemento selezionato fuori dal cestino
it[1]: Sposta gli elementi selezionati fuori dal cestino
it[2]: Sposta gli elementi selezionati fuori dal cestino

en: Start the selected drive
it: Avvia l'unità selezionata

en: Connect to the selected drive
it: Connettiti all'unità selezionata

en: _Start Multi-disk Drive
it: _Avvia unità multi-disco

en: Start the selected multi-disk drive
it: Avvia l'unità multi-disco selezionata

en: U_nlock Drive
it: S_blocca unità

en: Unlock the selected drive
it: Sblocca l'unità selezionata

en: Stop the selected drive
it: Ferma l'unità selezionata

en: Safely remove the selected drive
it: Rimuovi in sicurezza l'unità selezionata

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: Disconnect the selected drive
it: Disconnetti l'unità selezionata

en: _Stop Multi-disk Drive
it: _Ferma unità multi-disco

en: Stop the selected multi-disk drive
it: Ferma l'unità multi-disco selezionata

en: Lock the selected drive
it: Blocca l'unità selezionata

en: Start the drive associated with the open folder
it: Avvia l'unità associata alla cartella aperta

en: Connect to the drive associated with the open folder
it: Connettiti all'unità associata alla cartella aperta

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
it: Avvia l'unità multi-disco associata alla cartella aperta

en: Unlock the drive associated with the open folder
it: Sblocca l'unità associata alla cartella aperta

en: _Stop the drive associated with the open folder
it: _Ferma l'unità associata alla cartella aperta

en: Safely remove the drive associated with the open folder
it: Rimuovi in sicurezza l'unità associata alla cartella aperta

en: Disconnect the drive associated with the open folder
it: Disconnetti l'unità associata alla cartella aperta

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
it: Ferma l'unità multi-disco associata alla cartella aperta

en: Lock the drive associated with the open folder
it: Blocca l'unità associata alla cartella aperta

en: Browse in New _Window
it: Esplora in una nuova _finestra

en: _Browse Folder | _Browse Folders
it[0]: _Esplora la cartella
it[1]: _Esplora le cartelle
it[2]: _Esplora le cartelle

en: Browse in New _Tab
it: Esplora in una nuova sc_heda

en: _Delete Permanently
it: Eli_mina definitivamente

en: Delete the open folder permanently
it: Elimina la cartella aperta definitivamente

en: Move the open folder to the Trash
it: Sposta questa cartella nel cestino

en: _Open With %s
it: _Apri con %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
it[0]: Apri in una nuova _finestra
it[1]: Apri in %'d nuove _finestre
it[2]: Apri in %'d nuove _finestre

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
it[0]: Esplora in una nuova _Finestra
it[1]: Esplora in %'d nuove _Finestre
it[2]: Esplora in %'d nuove _Finestre

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
it[0]: Apri in una nuova _Scheda
it[1]: Apri in %'d nuove _Schede
it[2]: Apri in %'d nuove _Schede

en: Browse in %'d New _Tab | Browse in %'d New _Tabs
it[0]: Esplora in una nuova _Scheda
it[1]: Esplora in %'d nuove _Schede
it[2]: Esplora in %'d nuove _Schede

en: Delete all selected items permanently
it: Elimina tutti gli oggetti selezionati definitivamente

en: View or modify the properties of the open folder
it: Visualizza o modifica le proprietà della cartella aperta

en: Download location?
it: Percorso di download?

en: You can download it or make a link to it.
it: È possibile scaricare la posizione o creare un collegamento ad essa.

en: Make a _Link
it: Crea un co_llegamento

en: _Download
it: _Scarica

en: Drag and drop is not supported.
it: Il trascinamento non è supportato.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
it: Il trascinamento è supportato soltanto sui file system locali.

en: An invalid drag type was used.
it: È stato usato un tipo non valido di trascinamento.

en: Link Creation Failed
it: Errore nel creare il Collegamento

en: Cannot create the link to %s
it: Impossibile creare il collegamento a%s

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
it: rilasciato testo.txt

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
it: dati rilasciati

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Comment
it: Commento

en: Command
it: Comando

en: Empty View
it: Visualizzazione vuota

en: _Empty
it: _Vuota

en: The empty view encountered an error.
it: La visualizzazione vuota ha riscontrato un errore.

en: Display this location with the empty view.
it: Mostra questa posizione con la visualizzazione vuota.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
it: Permessi non sufficienti per vedere il contenuto di «%s».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare «%s». Forse è stato eliminato di recente.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
it: Impossibile mostrare tutto il contenuto di «%s»: %s

en: The folder contents could not be displayed.
it: Impossibile mostrare il contenuto della cartella.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
it: Il nome «%s» è già in uso in questa cartella. Usa un nome diverso.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
it: Non c'è «%s» in questa cartella. Forse è stato spostato o eliminato.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
it: Permessi non sufficienti per rinominare «%s».

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido perché contiene il carattere "/". Usa un nome diverso.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido. Usa un nome diverso.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
it: Impossibile rinominare «%s» in «%s»: %s

en: The item could not be renamed.
it: Impossibile rinominare l'oggetto.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
it: Permessi non sufficienti per cambiare il gruppo di «%s».

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
it: Impossibile cambiare il gruppo di «%s»: %s

en: The group could not be changed.
it: Impossibile cambiare il gruppo.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
it: Impossibile cambiare il proprietario di «%s»: %s

en: The owner could not be changed.
it: Impossibile cambiare il proprietario.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
it: Impossibile cambiare i permessi di «%s»: %s

en: The permissions could not be changed.
it: Impossibile cambiare i permessi.

en: Renaming "%s" to "%s".
it: Modifica del nome di «%s» in «%s».

en: by _Name
it: per _Nome

en: Keep icons sorted by name in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per nome

en: by _Size
it: per _Dimensione

en: Keep icons sorted by size in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per dimensione

en: by S_ize on Disk
it: per _dimensione sul Disco

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate secondo la dimensione sul disco

en: by _Type
it: per _tipo

en: Keep icons sorted by type in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per tipo

en: by Modification _Date
it: per d_ata di modifica

en: Keep icons sorted by modification date in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per data di modifica

en: by _Creation Date
it: per Data di _Creazione

en: Keep icons sorted by creation date in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per data di creazione

en: by _Emblems
it: per _simbolo

en: Keep icons sorted by emblems in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per simbolo

en: by T_rash Time
it: per data di _rimozione

en: Keep icons sorted by trash time in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per data di spostamento nel cestino

en: by E_xtension
it: Per _estensione

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per estensione in ordine inverso

en: _Organize Desktop by Name
it: _Ordina icone per nome

en: Arran_ge Items
it: Disponi o_ggetti

en: Resize Icon...
it: Ridimensiona icona...

en: Make the selected icon resizable
it: Rende ridimensionabile l'icona selezionata

en: Restore Icons' Original Si_zes
it: Riporta le icone alle dimensioni _originali

en: Restore each selected icon to its original size
it: Ripristina ogni icona selezionata alle sue dimensioni originali

en: _Organize by Name
it: _Ordina per nome

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
it: Riposiziona le icone per migliorare la disposizione nella finestra e per evitare la loro sovrapposizione

en: Compact _Layout
it: D_isposizione compatta

en: Toggle using a tighter layout scheme
it: Commuta l'utilizzo dello schema di disposizione condensato

en: Re_versed Order
it: _Ordine inverso

en: Display icons in the opposite order
it: Mostra le icone ordinandole al contrario

en: _Keep Aligned
it: Mantieni a_llineate

en: Keep icons lined up on a grid
it: Mantiene le icone allineate in una griglia

en: _Lock Icons Position
it: Blocca la posizione delle icone

en: Prevent repositioning icons
it: Impedisce il riposizionamento delle icone

en: _Manually
it: _Manualmente

en: Leave icons wherever they are dropped
it: Lascia le icone dove sono state trascinate

en: By _Name
it: Per _nome

en: By _Size
it: Per _dimensione

en: By S_ize on Disk
it: per d_imensione sul Disco

en: By _Type
it: Per _tipo

en: By Modification _Date
it: Per data di _modifica

en: By _Creation Date
it: Per Data di _Creazione

en: By _Emblems
it: Per _simbolo

en: By T_rash Time
it: Per data di _Rimozione

en: By E_xtension
it: Per _estensione

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
it: Mantieni le icone in righe ordinate per estensione in ordine inverso

en: Restore Icon's Original Si_ze
it: Icona alla dimensione _originale

en: pointing at "%s"
it: punta a «%s»

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
it: I_cone

en: The icon view encountered an error.
it: La visualizzazione a icone ha riscontrato un errore.

en: The icon view encountered an error while starting up.
it: La visualizzazione a icone ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the icon view.
it: Mostra questa posizione con la vista a icone.

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
it: Co_mpatta

en: The compact view encountered an error.
it: La visualizzazione compatta ha riscontrato un errore.

en: The compact view encountered an error while starting up.
it: La visualizzazione compatta ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the compact view.
it: Mostra questa posizione con la vista compatta.

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: %s Visible Columns
it: %s colonne visibili

en: Choose the order of information to appear in this folder:
it: Seleziona l'ordine in cui appaiono le informazioni in questa cartella:

en: Visible _Columns...
it: _Colonne visibili...

en: Select the columns visible in this folder
it: Seleziona le colonne visibili in questa cartella

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
it: E_lenco

en: The list view encountered an error.
it: La visualizzazione ad elenco ha riscontrato un errore.

en: The list view encountered an error while starting up.
it: La visualizzazione ad elenco ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: Display this location with the list view.
it: Mostra questa posizione con la vista a elenco.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
it: Impossibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta.

en: _Name: | _Names:
it[0]: _Nome:
it[1]: _Nomi:
it[2]: _Nomi:

en: Properties
it: Proprietà

en: %s Properties
it: Proprietà di «%s»

en: Cancel Group Change?
it: Annullare la modifica del gruppo?

en: Cancel Owner Change?
it: Annullare la modifica del proprietario?

en: nothing
it: niente

en: unreadable
it: illeggibile

en: %'d item, with size %s (%s on disk) | %'d items, totalling %s (%s on disk)
it[0]: %'d elemento, con dimensione %s (%s sul disco)
it[1]: %'d elementi, in totale %s (%s sul disco)
it[2]: %'d elementi, in totale %s (%s sul disco)

en: (some contents unreadable)
it: (parzialmente illeggibile)

en: Contents:
it: Contenuto:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
it: usato

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
it: libero

en: Total capacity:
it: Capacità totale:

en: Filesystem type:
it: Tipo di file system:

en: Basic
it: Generale

en: Link target:
it: Collegamento a:

en: Size on Disk:
it: Dimensione sul Disco

en: Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Modified:
it: Modificato:

en: Created:
it: Creato:

en: Free space:
it: Spazio libero:

en: _Read
it: _Lettura

en: _Write
it: _Scrittura

en: E_xecute
it: _Esecuzione

en: list
it: elenca

en: read
it: lettura

en: create/delete
it: crea/elimina

en: write
it: scrittura

en: access
it: accesso

en: Access:
it: Accesso:

en: Folder access:
it: Accesso alla cartella:

en: File access:
it: Accesso ai file:

en: List files only
it: Solo elenco

en: Access files
it: Accesso

en: Create and delete files
it: Accesso. creazione ed eliminazione

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Read and write
it: Lettura e scrittura

en: Special flags:
it: Flag speciali:

en: Set _user ID
it: Imposta ID _utente

en: Set gro_up ID
it: Imposta ID _gruppo

en: _Sticky
it: Fiss_a

en: _Owner:
it: _Proprietario:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: _Group:
it: _Gruppo:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Others
it: Altri

en: Execute:
it: Esegui:

en: Allow _executing file as program
it: Consenti l'_esecuzione del file come programma

en: Others:
it: Altri:

en: Folder Permissions:
it: Permessi sulla cartella:

en: File Permissions:
it: Permessi sui file:

en: Text view:
it: Simbolici:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
it: Solo il proprietario del file può modificare questi permessi.

en: SELinux context:
it: Contesto SELinux:

en: Last changed:
it: Ultimo cambiamento:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
it: Applica permessi ai file contenuti

en: The permissions of "%s" could not be determined.
it: Impossibile determinare i permessi di «%s».

en: The permissions of the selected file could not be determined.
it: Impossibile determinare i permessi del file selezionato.

en: Creating Properties window.
it: Creazione della finestra delle proprietà.

en: Select Custom Icon
it: Selezione icona personalizzata

en: Tree
it: Albero

en: Show Tree
it: Mostra l'alberatura

en: Widget View
it: Visualizzazione widget

en: _Widget View
it: Visualizzazione _Widget

en: The widget view encountered an error.
it: La visualizzazione widget ha riscontrato un errore.

en: The widget view encountered an error while starting up.
it: La visualizzazione widget ha riscontrato un errore nell'avvio.

en: Display this location with the widget view.
it: Mostra questa posizione con la visualizzazione widget.
