caja 1.25.3 - en to mi translation catalogue (114 entries)

en: Numbers
mi: Ngā Tokomaha

en: C_olors
mi: Ngā _Kano

en: Leaf
mi: Rau

en: White
mi: Mā

en: Silver
mi: Hiriwa

en: Black
mi: Pango

en: Erase
mi: Muku

en: Caja
mi: Paua

en: Computer
mi: Te Rorohiko

en: Home Folder
mi: Kōpaki Kāinga

en: Network
mi: Kōtuitui

en: Text
mi: Ngā kupu

en: Cu_t
mi: K_otia

en: _Copy
mi: _Tārua

en: _Paste
mi: _Whakapiri

en: _Open
mi: _Huaki

en: _Revert
mi: _Whakakāhoretia

en: Select _All
mi: _Kōwhiria mea katoa

en: Name
mi: Ingoa

en: Owner
mi: Rangatira

en: MIME Type
mi: Kawa Mēra Maha

en: Network Servers
mi: Ngā rorohiko tuku

en: Trash
mi: Te Para

en: Cancel
mi: Whakakore

en: today at 00:00:00 PM
mi: ākuni hai 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
mi: ākuni hai %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
mi: ākuni hai 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
mi: ākuni hai %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
mi: ākuni, 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
mi: ākuni, %-I:%M %p

en: today
mi: ākuni

en: yesterday at 00:00:00 PM
mi: nanahi hai 00:00:00 PM

en: yesterday at 00:00 PM
mi: nanahi hai 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
mi: nanahi hai %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
mi: nanahi, 00:00 PM

en: yesterday
mi: nanahi

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
mi: %A,·%B·%-d·%Y·hai·%-I:%M:%S·%p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
mi: %a,·%b·%-d·%Y·hai·%-I:%M:%S·%p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
mi: %a,·%b·%-d·%Y·hai·%-I:%M·%p

en: 00/00/00, 00:00 PM
mi: 00/00/00,·00:00·PM

en: link
mi: he hononga

en: _Skip
mi: _Tīpokatia

en: Replace
mi: Whakakapia

en: _Delete
mi: _Porowhiu

en: Deleting files
mi: Porowhiu ngā Kōnae

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
mi: he kōnae hou

en: Icon
mi: Whakaahua iti

en: _Add
mi: _Tāpiri

en: Desktop font
mi: To momotuhi o te papa mahi

en: Starting %s
mi: Timata te %s

en: _Help
mi: _Āwhina

en: _Close
mi: _Kati

en: _Bookmarks
mi: Ngā Tohuwāhi

en: C_onnect
mi: _Hono-ā-rorohiko

en: Desktop
mi: Te papa mahi

en: Rename
mi: Whakaingoa hou

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
mi: Kaore tētahi

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
mi: Tiro Whakaahua iti

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
mi: Tiro Rārangi

en: Always
mi: Pūmau

en: Never
mi: Kore rawa

en: Views
mi: Ngā Tiro

en: Preview
mi: Kite wawe

en: Software
mi: Pūmanawa

en: Description
mi: Whakaaturanga

en: Image
mi: Whakaahua

en: Information
mi: Rongo

en: Location:
mi: Wāhi:

en: _Go
mi: _Haere

en: _Location...
mi: _Wāhi...

en: St_atusbar
mi: Pae Pānui

en: _Back
mi: _Whakamuri

en: _Forward
mi: _Whakamua

en: _Stop
mi: Whaka_mutua

en: Remove
mi: Tangohia

en: _Remove...
mi: _Tangohia...

en: _Image:
mi: Whaka_ahua:

en: Colors:
mi: Ngā Kano:

en: Documents
mi: Ngā Tuhinga

en: Edit
mi: Whakatika

en: _Places
mi: Ngā Wāhi

en: _File
mi: _Kōnae

en: _Edit
mi: _Whakatika

en: _View
mi: _Titiro

en: Prefere_nces
mi: Ngā _tina hiahia

en: _Contents
mi: _Ngā kai

en: _About
mi: _Mo

en: Zoom _In
mi: Tere _Roto

en: Zoom _Out
mi: Tere _Waho

en: _Computer
mi: _Rorohiko

en: _Trash
mi: Te _Para

en: _Up
mi: _Runga

en: _Home
mi: _Kāinga

en: Zoom In
mi: Tere Roto

en: Zoom Out
mi: Tere Waho

en: Zoom
mi: Tere

en: Empty Trash
mi: Whakangita te para

en: _Save
mi: _Pupuri

en: Link _name:
mi: Ingoa a te hononga:

en: _Properties
mi: Ngā _Āhuatanga

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
mi: _Kōnae tuhera kau

en: _Rename...
mi: _Whakaingoa·hou...

en: _Undo
mi: _Whakakore

en: Undo the last action
mi: Whakakore te mahi toenga

en: _Redo
mi: _Mahi Anō

en: URL
mi: Nohoanga

en: (Empty)
mi: (Tuhera kau)

en: Properties
mi: Ngā Āhuatanga

en: %s Properties
mi: Ngā āhuatanga %s

en: Basic
mi: Waiwai

en: _Read
mi: _Pānuitia

en: _Write
mi: _Tuhia

en: Owner:
mi: Rangatira:

en: Tree
mi: Rākau
