caja 1.25.3 - en to mk translation catalogue (1084 entries)

en: _Patterns
mk: _Шари

en: Drag a pattern tile to an object to change it
mk: Влечете ја коцката со шара до објект за да ја смените шарата

en: Blue Ridge
mk: Сини рабови

en: Blue Rough
mk: Грубо сино

en: Blue Type
mk: Син тип

en: Brushed Metal
mk: Брусен метал

en: Camouflage
mk: Камуфлажа

en: Chalk
mk: Креда

en: Dots
mk: Точки

en: Green Weave
mk: Зелен weave

en: Ice
mk: Мраз

en: Numbers
mk: Броеви

en: Purple Marble
mk: Пурпурен мермер

en: Ridged Paper
mk: Ridged хартија

en: Rough Paper
mk: Груба хартија

en: Terracotta
mk: Теракота

en: Wavy White
mk: Брановито бело

en: C_olors
mk: Б_ои

en: Drag a color to an object to change it to that color
mk: Влечете ја бојата до објект за да ја смените неговата боја

en: Mango
mk: Манго

en: Orange
mk: Портокал

en: Grapefruit
mk: Грејпфрут

en: Pale Blue
mk: Модро Сина

en: Sky
mk: Небо

en: Indigo
mk: Индиго

en: Violet
mk: Виолетово

en: Leaf
mk: Лист

en: Dark Cork
mk: Темно Cork

en: Mud
mk: Кал

en: Fire Engine
mk: Согорувачки мотор

en: Azul
mk: Азул

en: Lemon
mk: Лимон

en: Bubble Gum
mk: Гумен меур

en: White
mk: Бело

en: Apparition
mk: Преминување

en: Silver
mk: Сребрено

en: Concrete
mk: Бетонесто

en: Eclipse
mk: Затемнување

en: Onyx
mk: Оникс

en: Black
mk: Црно

en: _Emblems
mk: _Амблеми

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
mk: Влечете го амблемот врз објект за да го додадете

en: Erase
mk: Избриши

en: Autorun Prompt
mk: Автоматско извршување

en: File Browser
mk: Пребарувач на датотеки

en: Browse the file system with the file manager
mk: Разгледајте го датотечниот систем со менаџерот за датотеки

en: Computer
mk: Компјутер

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
mk: Разгледај ги сите локални, далечни дискови и папки пристапливи од овој компјутер

en: File Manager
mk: Менаџер за датотеки

en: File Management
mk: Подредување на датотеки

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
mk: Смени го однесувањето и изгледот на прозорците на менаџерот за датотеки

en: Open Folder
mk: Отвори папка

en: Home Folder
mk: Домашна папка

en: Open your personal folder
mk: Отворете ја Вашата лична папка

en: Saved search
mk: Зачувано пребарување

en: Network
mk: Мрежа

en: Browse bookmarked and local network locations
mk: Разгледај обележани и локални мрежни локации

en: Text
mk: Текст

en: The text of the label.
mk: Текстот на ознаката

en: Justification
mk: Порамнување

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
mk: Подредувањето на линиите во текстот на насловот релативни една на друга. Ова нема влијание врз подредувањето на насловот во неговиоата алокација. Погледнете го GtkNisc::xaling за тоа.

en: Line wrap
mk: Пренос на линија

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
mk: Доколку е избрано, префрли ги линиите ако текстот е премногу широк.

en: Cursor Position
mk: Позиција на покажувачот

en: The current position of the insertion cursor in chars.
mk: Позиција на вметнување.

en: Selection Bound
mk: Не не направен избор

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
mk: Позиција од спротивниот крај на изборот.

en: Cu_t
mk: О_тсечи

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Paste
mk: _Вметни

en: Select All
mk: Одбери сѐ

en: Show more _details
mk: Покажи повеќе _детали

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Revert
mk: _Врати

en: You can stop this operation by clicking cancel.
mk: Кликнете „Откажи“ за да ја запрете оваа операција.

en:  (invalid Unicode)
mk:  (невалиден јуникод)

en: No applications found
mk: Не е пронајдена апликација

en: Ask what to do
mk: Прашај што да правиш

en: Do Nothing
mk: Не прави ништо

en: Open %s
mk: Отвори %s

en: Open with other Application...
mk: Отвори со друга апликација...

en: You have just inserted an Audio CD.
mk: Внесовте аудио CD.

en: You have just inserted an Audio DVD.
mk: Внесовте аудио DVD.

en: You have just inserted a Video DVD.
mk: Внесовте видео DVD.

en: You have just inserted a Video CD.
mk: Внесовте видео CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
mk: Внесовте super видео CD.

en: You have just inserted a blank CD.
mk: Внесовте празно CD.

en: You have just inserted a blank DVD.
mk: Внесовте празно DVD.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
mk: Внесовте празен блу-реј диск.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
mk: Внесовте празно HD DVD.

en: You have just inserted a Photo CD.
mk: Внесовте CD со слики.

en: You have just inserted a Picture CD.
mk: Внесовте CD со слики.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
mk: Внесовте медиум со дигитални фотографии.

en: You have just inserted a digital audio player.
mk: Внесовте дигитален аудио плеер.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
mk: Внесовте медиум со софтвер кој е наменет да се стартува автоматски.

en: You have just inserted a medium.
mk: Внесовте медиум.

en: Choose what application to launch.
mk: Изберете која апликација да се подигне.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
mk: Изберете како да отворате %s и дали сакате ова дејство да се извршуваи во иднина за други медиуми од типот %s.

en: _Always perform this action
mk: _Секогаш прави го ова

en: _Eject
mk: _Извади

en: _Unmount
mk: _Демонтирај

en: Cut the selected text to the clipboard
mk: Отсечи го избраниот текст на клипбордот

en: Copy the selected text to the clipboard
mk: Копирај го избраниот текст на клипборд

en: Paste the text stored on the clipboard
mk: Вметни го текстот зачуван на клипбордот

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Select all the text in a text field
mk: Избери го целиот текст од полето за текст

en: Move _Up
mk: Помести горе

en: Move Dow_n
mk: Помести дол_у

en: Use De_fault
mk: Користи ст_андардно

en: Name
mk: Име

en: The name and icon of the file.
mk: Името и иконата на датотеката.

en: Size
mk: Големина

en: The size of the file.
mk: Големината на датотеката

en: Type
mk: Тип

en: The type of the file.
mk: Типот на датотеката.

en: Date Modified
mk: Дата на промена

en: The date the file was modified.
mk: Датумот на промена на датотеката.

en: Date Accessed
mk: Датум на пристапување

en: The date the file was accessed.
mk: Датумот на последен пристап кон датотеката

en: Owner
mk: Сопственик

en: The owner of the file.
mk: Сопственикот на датотеката.

en: Group
mk: Група

en: The group of the file.
mk: Група-сопственик на датотеката.

en: Permissions
mk: Пермисии

en: The permissions of the file.
mk: Пермисии на датотеката.

en: Octal Permissions
mk: Октални пермисии

en: The permissions of the file, in octal notation.
mk: Пермисиите на датотеката во октална нотација.

en: MIME Type
mk: МИМЕ тип

en: The mime type of the file.
mk: Миме типот на датотеката.

en: SELinux Context
mk: SELinux содржина

en: The SELinux security context of the file.
mk: SELinux безбедносната содржина на датотеката.

en: Location
mk: Локација

en: Reset
mk: Ресетирај

en: on the desktop
mk: на работната околина

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
mk: Домашна папка
    (%s)

en: Network Servers
mk: Мрежни сервери

en: Trash
mk: Корпа

en: _Move Here
mk: _Помести овде

en: _Copy Here
mk: _Копирај овде

en: _Link Here
mk: _Направи врска тука

en: Set as _Background
mk: Постави како _позадина

en: Cancel
mk: Откажи

en: Set as background for _all folders
mk: Постави го како позадина за _сите папки

en: Set as background for _this folder
mk: Постави ја како позадина за оваа папка

en: The emblem cannot be installed.
mk: Не можам да го инсталирам амблемот.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
mk: Извинете, но мора да внесете не-празен клучен збор за новиот амблем.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
mk: Извинете, но важните зборови за амблем можат да содржат само букви, празни места и бројки.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
mk: Веќе постои амблем со име %s.

en: Please choose a different emblem name.
mk: Изберете друго име за амблемот.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
mk: Извинете, не можам да го зачувам креираниот амблем.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
mk: Жалам, не можам да го зачувам името на креираниот амблем

en: This file cannot be mounted
mk: Оваа датотека не може да биде монтирана

en: Slashes are not allowed in filenames
mk: Косите црти не се дозволени во имињата на датотеките

en: File not found
mk: Датотеката не е најдена

en: Toplevel files cannot be renamed
mk: Датотеки на последното ниво не можат да бидат преименувани

en: Unable to rename desktop icon
mk: Не можам да ја преименувам иконата на работната површина

en: Unable to rename desktop file
mk: Не успеав да ја преименувам датотеката на работната површина

en: today at 00:00:00 PM
mk: денес во 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
mk: денес во %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
mk: денес во 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
mk: денес во %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
mk: денес во 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
mk: денес, %-I:%M %p

en: today
mk: денес

en: yesterday at 00:00:00 PM
mk: вчера во 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
mk: вчера во %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
mk: вчера во 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
mk: вчера во %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
mk: вчера, 00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
mk: вчера, %-I:%M %p

en: yesterday
mk: вчера

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
mk: Среда, септември 00 0000 во 00:00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
mk: Пон, Окт 00 0000 во 00:00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
mk: Пон, Окт 00 0000 во 00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
mk: %a, %b %-d %Y во %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
mk: Окт 00 0000 во 00:00 PM

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
mk: %b %-d %Y во %-I:%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
mk: Окт 00 0000, 00:00 PM

en: Not allowed to set permissions
mk: Немате дозвола за поставување на пермисии

en: Not allowed to set owner
mk: Не ви е дозволено да поставите сопственик

en: Specified owner '%s' doesn't exist
mk: Одредениот '%s' не постои

en: Not allowed to set group
mk: Не ви е дозволено да поставите група

en: Specified group '%s' doesn't exist
mk: Одредената група '%s' не постои

en: %s (%s bytes)
mk: %s (%s бајти)

en: ? items
mk: ? предмети

en: ? bytes
mk: ? бајти

en: unknown type
mk: непознат тип

en: unknown MIME type
mk: непознат MIME вид

en: unknown
mk: непознато

en: program
mk: програма

en: link
mk: врска

en: Link to %s
mk: Врска до %s

en: link (broken)
mk: врска (скршена)

en: Size:
mk: Големина:

en: Type:
mk: Тип:

en: _Skip
mk: _Прескокни

en: Replace
mk: Замени

en: S_kip All
mk: П_рескокни сѐ

en: _Retry
mk: _Обиди се повторно

en: _Delete
mk: _Избриши

en: Delete _All
mk: Избриши ги _сите

en: Replace _All
mk: Замени ги _сите

en: Merge _All
mk: Спои ги _сите

en: Another link to %s
mk: Друга врска до %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
mk: %'d-ва врска до %s

en: %'dnd link to %s
mk: %'d-ра врска до %s

en: %'drd link to %s
mk: %'d-та врска до %s

en: %'dth link to %s
mk: %'d-та врска до %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
mk:  (копија)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
mk:  (друга копија)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
mk: -та копија)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
mk: -ва копија)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
mk: -ра копија)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
mk: -та копија)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
mk: %s (копија)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
mk: %s (друга копија)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
mk: %s (%'d-та копија)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
mk: %s (%'d-ва копија)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
mk: %s (%'d-ра копија)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
mk: %s (%'d-та копија)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да ја отстранитe %B од ѓубрето?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
mk: Ако избришете некој предмет, тој ќе биде трајно отстранет.

en: Empty _Trash
mk: Испразни го _ѓубрето

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
mk: Дали сте сигурни дека сакате перманентно да го избришете %B?

en: Move to _Trash
mk: Премести во _ѓубрето

en: Deleting files
mk: Бришење на датотеки

en: Error while deleting.
mk: Грешка при отстранувањето.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
mk: Датотеките во папката %B не можат да се копираат бидејќи немате пермисии да ги прочитате.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
mk: Се појави грешка при собирање на информациите за датотеките во папката "%B".

en: _Skip files
mk: _Прескокни

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
mk: Папката "$B" не може да се копира бидејќи немате пермисии да ја прочитате.

en: There was an error reading the folder "%B".
mk: Се појави грешка при читањето на папката %B

en: Could not remove the folder %B.
mk: Не можам да ја отстранам папката %B.

en: There was an error deleting %B.
mk: Се појави грешка при бришењето на %B.

en: Moving files to trash
mk: Ги преместувам датотеките во ѓубрето

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
mk: Не можам да ја преместам датотеката во ѓубрето. Дали сакате да ја отстраните веднаш?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
mk: Датотеката %B не може да биде преместена во ѓубрето.

en: Unable to eject %V
mk: Не можам да го исфрлам %V

en: Unable to unmount %V
mk: Не можам да го демонтирам %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
mk: Дали сакате да го испразните ѓубрето пред да демонтирате?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
mk: За да ослободите простор на овој уред, ѓубрето мора да биде испразнето. Сите предмети во ѓубрето ќе бидат трајно изгубени.

en: Do _not Empty Trash
mk: _Не го празни ѓубрето

en: Unable to mount %s
mk: Не можам да го монтирам %s

en: Error while copying.
mk: Грешка при копирањето.

en: Error while moving.
mk: Грешка при поместувањето.

en: Error while moving files to trash.
mk: Грешка при преместување на предметите во ѓубрето.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
mk: Датотеките во папката %B не можат да бидат ископирани бидејќи немате пермисии да ги прочитате.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
mk: Не може да се справувате со папката %B бидејќи немате пермисии да ја прочитате.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
mk: Датотеката %B не може да се копира бидејќи немате пермисии да ја прочитате.

en: There was an error getting information about "%B".
mk: Се појави грешка при собирање на информации за %B.

en: Error while copying to "%B".
mk: Грешка при копирањето во %B.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
mk: Немате пермисии за пристап до целната папка.

en: There was an error getting information about the destination.
mk: Се појави грешка при добивањето на информациите за дестинацијата.

en: The destination is not a folder.
mk: Локацијата не е папка.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
mk: Нема доволно слободен простор на дестинацијата. Обидете се да отстраните датотеки за да направите простор.

en: There is %S available, but %S is required.
mk: Има %S достапни, но потребни се %S.

en: The destination is read-only.
mk: Дестинацијата е само за читање.

en: Moving "%B" to "%B"
mk: Преместувам %B во %B.

en: Copying "%B" to "%B"
mk: Копирам %B до %B.

en: Duplicating "%B"
mk: Дуплирам %B

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
mk: %S од %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
mk: Папката %B не може да се копира бидејќи немате пермисии да ја прочитате.

en: There was an error creating the folder "%B".
mk: Се појави грешка при креирање на папката %B.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
mk: Датотеките во папката %B не можат да се копираат бидејќи немате пермисии да ги гледате.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
mk: Папката %B не може да се копира бидејќи немате пермисии да ја прочитате.

en: Error while moving "%B".
mk: Грешка при преместувањето на %B.

en: Could not remove the source folder.
mk: Не можев да ја отстранам изворната папка.

en: Error while copying "%B".
mk: Грешка при копирањето на %B.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
mk: Не можев да ги отстранам датотеките од веќе постоечката папка %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
mk: Не можам да ја отстранам веќе постоечката датотека %F.

en: You cannot move a folder into itself.
mk: Не можете да ја преместите папката во самата себе си.

en: You cannot copy a folder into itself.
mk: Не можете да ја копирате папката во самата себе си.

en: The destination folder is inside the source folder.
mk: Целната папка е во изворниот директориум.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
mk: Не можам да ја отстранам веќе постоечката датотека со исто име во %F.

en: There was an error copying the file into %F.
mk: Се појави грешка при копирање на датотеката во %F.

en: Preparing to Move to "%B"
mk: Се спремам за преместување во %B

en: There was an error moving the file into %F.
mk: Се појави грешка при преместувањето на датотеката во %F.

en: Creating links in "%B"
mk: Креирам врски до %B

en: Error while creating link to %B.
mk: Грешка при креирање на врска во %B.

en: Symbolic links only supported for local files
mk: Симболичките врски се поддржани само од локалните датотеки

en: The target doesn't support symbolic links.
mk: Дестинацијата не подржува симболички врски.

en: There was an error creating the symlink in %F.
mk: Се појави грешка при креирање на симболичка врска во %F.

en: Setting permissions
mk: Поставувам пермисии

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
mk: папка без име

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
mk: нова датотека

en: Error while creating directory %B.
mk: Грешка при креирање на директориумот %B.

en: Error while creating file %B.
mk: Грешка при креирање на датотеката %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
mk: Се појави грешка при креирање на директориум во %F.

en: Could not determine original location of "%s"
mk: Не можам да ја одредам оригиналната локација на „%s“

en: The item cannot be restored from trash
mk: Предметот не може да биде вратен од ѓубрето

en: The selection rectangle
mk: Правоаголникот за избирање

en: The Link "%s" is Broken.
mk: Врската %s е расипана.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
mk: Врската %s е расипана. Дали сакате да ја прместите во ѓубрето?

en: This link cannot be used, because it has no target.
mk: Оваа врска не може да се користи, бидејќи нема цел.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
mk: Оваа врска не може да се искористи поради тоа што нејзината цел „%s“ не постои.

en: Mo_ve to Trash
mk: Премести в_о ѓубре

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
mk: Дали сакате да ја извршите %s или да ја видите нејзината содржина?

en: "%s" is an executable text file.
mk: %s е извршна текстуална датотека.

en: Run in _Terminal
mk: Изврши во _терминал

en: _Display
mk: _Прикажи

en: _Run
mk: _Изврши

en: Are you sure you want to open all files?
mk: Сакате да ги отворите сите датотеки?

en: Could not display "%s".
mk: Не можам да прикажам „%s“.

en: Unable to mount location
mk: Не успеав да ја монтирам локацијата

en: Opening "%s".
mk: Отворам %s.

en: Could not set application as the default: %s
mk: Не можам да ја поставам апликацијата како стандардна: %s

en: Could not set as default application
mk: Не можам да ја поставам стандардната апликација

en: Default
mk: Стандардно

en: Icon
mk: Икона

en: Could not remove application
mk: Не можам да ја отстранам апликацијата

en: _Add
mk: _Додај

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: No applications selected
mk: Не е избрана апликација

en: %s document
mk: %s документ

en: Unknown
mk: Непознато

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
mk: Изберете апликација за отворање на %s и други датотеки од типот %s

en: Open all files of type "%s" with:
mk: Отворај ги сите датотеки од типот %s со:

en: Could not run application
mk: Не можам да ја извршам апликацијата

en: Could not find '%s'
mk: Не можам да најдам '%s'

en: Could not find application
mk: Не можам да ја пронајдам апликацијата

en: Could not add application to the application database: %s
mk: Не можам да ја додадам апликацијата во базата на апликации: %s

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Could not add application
mk: Не можам да ја додадам апликацијата

en: Select an Application
mk: Изберете апликација

en: Open With
mk: Отвори со

en: Select an application to view its description.
mk: Изберете апликација за да го видите нејзиниот опис.

en: _Use a custom command
mk: _Користи сопствена команда

en: _Browse...
mk: _Разгледај...

en: Add Application
mk: Додај апликација

en: Open Failed, would you like to choose another application?
mk: Не можам да отворам. Сакаш ли да избереш друга апликација?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
mk: „%s“ не може да отвори „%s“ поради тоа што „%s“ не може да пристапи до датотеките на локациите „%s“.

en: Open Failed, would you like to choose another action?
mk: Отворањето е неуспешно. Сакате да изберете друга акција?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
mk: Стандардното дејство не може да го отвори „%s“, поради тоа што не може да пристапува до датотеките на локациите „%s“.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
mk: Извинете, не можете да извршувате команди од далечен сајт.

en: This is disabled due to security considerations.
mk: Ова е оневозможено од безбедносни причини.

en: There was an error launching the application.
mk: Имаше грешка при извршувањето на апликацијата.

en: This drop target only supports local files.
mk: Целта за спуштање подржува само локални датотеки.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
mk: За да отворите не-локални датотеки копирајте ги во локална папка и пуштете ги повторно.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
mk: За да отворите не-локални датотеки копирајте ги во локална папка и обидете се повторно. Локалните датотеки кои ги спуштивте веќе беа отворени.

en: Details:
mk: Детали:

en: File Operations
mk: Операции со датотеки

en: Preparing
mk: Се спремам

en: Search
mk: Пребарувај

en: Search for "%s"
mk: Барај %s

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
mk: Каде да се поставуваат новоотворените јазичиња во прозорците на прелистувачот на датотеки.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
mk: Овозможи го класичното однесување на Caja, каде што сите прозорци се разгледувачи

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
mk: Секогаш користи го записот на локација наместо лентата со патека

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
mk: Ако е точно тогаш Caja секогаш ќе користи текстуален записи за локалцијата на лентата со алатки.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
mk: Дали да праша за потврда кога се преместуваат датотеки во ѓубре или кога се празни ѓубрето.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
mk: Ако е поставено на true, Caja ќе побара потврда кога ќе се обидете да ставите датотека во ѓубрето или пак да го испразните ѓубрето.

en: Whether to enable immediate deletion
mk: Дали да дозволи моментно бришење.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
mk: Ако е поставено на true,Caja ќе дозволи бришење на датотеки веднаш на самото место наместо да ги премести во ѓубре.Ова може да биде опасно па затоа користете го внимателно

en: When to show preview text in icons
mk: Кога да се покаже преглед на текст во иконите.

en: When to show number of items in a folder
mk: Кога да се покаже бројот на објекти во папката

en: Type of click used to launch/open files
mk: Тип на клик кој се користи за стартување/отварање на датотеки.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
mk: Можни вредности се "single" за стартување со еден клик, или "double" за стартување со двоен клик.

en: What to do with executable text files when activated
mk: Што да прави со извршни текстуални датотеки кога се активирани.

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
mk: Што да прави со извршни текстуални датотеки кога се активирани.(еднаш или двапати кликнати).Можни вредности се "launch" за да се стартираат како програми,"ask" за да праша што да прави и "display" за да ги прикаже како текстуални датотеки.

en: When to show thumbnails of image files
mk: Кога да се покаже Thumbnails на сликите.

en: Maximum image size for thumbnailing
mk: Максимум големина на сликата за прегледност

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
mk: Слики поголеми од оваа големина (во бајти) нема да бидат зголемени. Целта на ова поставување е да се избегне зголемувањето на големи слики кои би можеле да потрошат многу време за нивното вчитување во меморијата.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
mk: Дали да прикаже преглед на звуци кога глувчето преминува преку нив.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
mk: Покажи напредни пермисии во дијалогот за својства на датотеката

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
mk: Ако е пооставено на true, тогаш Caja ве остава да ги уредувате и прикажувате дозволите на по unix-оиден начин, пристапувајќи некои по езотерични опции.

en: Show folders first in windows
mk: Покажи ги прво папките во прозорците

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
mk: Ако е поставено на true, тогаш Caja ги покажува папките пред датотеките во прегледот на икони и листи.

en: Default sort order
mk: стандардно за оваа датотека

en: Reverse sort order in new windows
mk: Обратен редослед во нови прозорци

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
mk: Ако ова е поставено на true,тогаш новите прозорци ќе бидат подредени во обратен редослед.Доколку се подредени по име тогаш наместо од "а" до "ш", тие ќе бидат подредени од "ш" до "а".Доколку се подредени по големина, наместо во растечки ќе бидат во опаѓачки редослед

en: Caja uses the users home folder as the desktop
mk: Caja ја користи домашната папка како работна површина

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
mk: Ако е вклучено, тогаш Caja ќе ја користи домашната папка на корисникот како работна површина. Ако исклучено, тогаш ќе го користи ~/Desktop како работна површина.

en: Custom Background
mk: Сопствена позадина

en: Whether a custom default folder background has been set.
mk: Дали е рачно поставена стандардната папка за позадини.

en: Default Background Color
mk: Стандардна боја позадина

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
mk: Датотека за стандардна позадина на папките. Се користи единствено доколку background_set е штиклирано.

en: Default Background Filename
mk: стандардно име на датотека за позадина

en: Custom Side Pane Background Set
mk: Позадина на сопствена површина

en: Whether a custom default side pane background has been set.
mk: Дали е рачно поставена стандардната странична лента за позадини.

en: Default Side Pane Background Color
mk: Стандардна позадина на страничната лента

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
mk: Име на датотека за стандардна side pane позадина.Се користи единствено доколку background_set is true.

en: Default Side Pane Background Filename
mk: Име на датотека на страничната лента

en: Default folder viewer
mk: Стандарден преглед

en: Date Format
mk: Формат на датумот

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
mk: Формат на датумот на датотеките. Можни вредности се "locale", "iso" и "неформално".

en: Whether to show hidden files
mk: Дали да ги покаже скриените датотеки

en: Whether to show backup files
mk: Дали да ги покаже сигурносните датотеки.

en: List of possible captions on icons
mk: Листа на можни изгледи на икони.

en: Use tighter layout in new windows
mk: Користи постегнат распоред во новите прозорци

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
mk: Ако е поставено на true,тогаш иконите ќе бидат прикажани позбиени во новите прозорци.

en: Put labels beside icons
mk: Стави ознаки покрај иконите.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
mk: Ако е поставено на true, ознаките ќе бидат поставени странично од иконите наместо под нив.

en: Default icon zoom level
mk: Стандардно ниво за зум на икона

en: Default zoom level used by the icon view.
mk: Стандардно ниво на зум кое го користи од прегледникот на икони

en: Default Thumbnail Icon Size
mk: Стандардна големина на иконата за сликичиња

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
mk: Стандардната големина на иконата за сликичиња во погледот за икони.

en: Text Ellipsis Limit
mk: Лимит за скратување на текст

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
mk: Низа од знаци која одредува како деловите од предолгите имиња на датотеки ќе бидат заменети со кратенки, во зависност од нивото на зумирање. Секој од записите во листата е во форма „Ниво на зумирање:Цел број“. За секое одредено ниво на зумирање, ако дадениот цел број е поголем од 0, името на датотеката нема да го премине дадениот број на линии. Ако целиот број е 0 или помал, нема да има лимит за одреденото ниво на зумирање. Може да се користи и стандардниот запис од формата „Цел број“, без одредување на ниво на зумирање. Тоа го дефинира максималниот број на линии за сите нивоа на зумирање. Примери: 0 - секогаш прикажувај ги предолгите имиња на датотеки; 3 - скрати ги имињата на датотеките ако преминат повеќе од 3 линии; најмало:5, најмало:4,0 - скрати ги имињата ако надминат пет линии за нивото на зумирање "smallest". Скрати ги имињата ако надминат четири линии за нивото "smaller". Не ги скратувај имињата за другите нивоа на зумирање. Достапни нивоа за зумирање: најмало (33%), помало (50%), мало (66%), стандардно (100%), големо (150%), поголемо (200%), најголемо (400%)

en: Default compact view zoom level
mk: Стандардно ниво за зум при компактен преглед

en: Default zoom level used by the compact view.
mk: Стандардно ниво за зум при користење на компактен преглед

en: All columns have same width
mk: Сите колонии имаат иста ширина

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
mk: Ако оваа преференција е поставена, сите колони во компактниот преглед ќе имаат иста ширина. Инаку, ширината на секоја колона ќе се одредува посебно.

en: Default list zoom level
mk: Стандардно ниво за зум на листа:

en: Default zoom level used by the list view.
mk: Стандардно ниво на зум кое го користи од прегледникот на листи

en: Default list of columns visible in the list view
mk: Стандардна листа на колони кои се видливи во погледот.

en: Default list of columns visible in the list view.
mk: Стандардна листа на колони кои се видливи при погледот како листа.

en: Default column order in the list view
mk: Стандарден распоред на колоните при поглед како листа

en: Default column order in the list view.
mk: Стандарден распоред на колоните при поглед како листа.

en: Only show folders in the tree side pane
mk: Покажи ги само папките во страничната лента

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
mk: Ако е поставено на true, Caja ќе ги покаже само папките во дрвото на страничната површина. Инаку ќе ги покаже и папките и датотеките.

en: Desktop font
mk: Фонт на работна површина

en: The font description used for the icons on the desktop.
mk: Опис на фонтот кој се користи за иконите на работната површина.

en: Home icon visible on desktop
mk: Иконата за домашната папка да е видлива на работната површина

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
mk: Ако ова е поставено на вклучено, тогаш на работната околина ќе биде ставена икона со врска до домашната папка.

en: Computer icon visible on desktop
mk: Иконата за Компјутер е видлива на површината

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
mk: Ако ова е вклучено,тогаш на работната околина ќе биде ставена икона со врска до локацијата на Компјутер.

en: Trash icon visible on desktop
mk: Иконата за ѓубре е видлива на површината

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
mk: Ако ова е вклучено, тогаш на работната околина ќе биде ставена икона со врска на папката за Ѓубре.

en: Show mounted volumes on the desktop
mk: Покажи ги монтираните уреди на работната околина

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
mk: Ако е вкличено, тогаш на работната површина ќе биде ставена икона со врска до монтираните партиции.

en: Network Servers icon visible on the desktop
mk: Иконата за мрежни сервери да е видлива на работната површина

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
mk: Ако ова е вклучено, тогаш на работната околина ќе биде ставена икона со врска на мрежните сервери.

en: Desktop computer icon name
mk: Име на иконата за компјутер

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
mk: Ова име може да се зададе доколку сакате да имате друго име за иконата „Компјутер“ на работната површина.

en: Desktop home icon name
mk: Име на иконата за домашната папка

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
mk: Ова име може да се зададе доколку сакате да зададете свое име за иконата за домашната папка на работната површина.

en: Desktop trash icon name
mk: Име на иконата за ѓубре

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
mk: Ова име може да се зададе доколку сакате да зададете име за врската за ѓубре на работната површина.

en: Network servers icon name
mk: Име за иконата за мрежните сервери

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
mk: Ова име може да се зададе доколку сакате да зададете сопствено има за иконата за мрежните сервери на работната површина.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
mk: Целобројна вредност која одредува колку делови на предолгите имиња на датотеки ќе бидат заменети со кратенки на работната површина. Ако бројот е поголем од 0, имато на датотеката нема да го премине дадениот број на линии. Ако бројот е 0 или помал, нема да има лимит на бројот на прикажани линии.

en: Width of the side pane
mk: Ширина на страничната лента

en: The default width of the side pane in new windows.
mk: Стандардна ширина на страничната лента во нови прозорци.

en: Show toolbar in new windows
mk: Покажи лента со алатки во нови прозорци.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
mk: Ако е поставено на true,новоотворените прозорци ќе имаат видлива лента со алатки

en: Show location bar in new windows
mk: Покажи локациона лента во нови прозорци

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
mk: Ако е поставено на true,новоотворените прозорци ќе имаат видлива лентата за локација

en: Show status bar in new windows
mk: Покажи статусна лента во нови прозорци.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
mk: Ако е поставено на true,новоотворените прозорци ќе имаат видлива статусната лента

en: Show side pane in new windows
mk: Покажи странична лента во нови прозорци

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
mk: Ако е поставено на true, новоотворените прозорци ќе имаат видлива страничната лента.

en: Side pane view
mk: Поглед со странична лента

en: The side pane view to show in newly opened windows.
mk: Покажи ја страничната површина во новоотворените прозорци.

en: Whether to automatically mount media
mk: Дали автоматски да го монтира медиумот

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
mk: Ако е „true“, тогаш Caja автоматски ќе ги монтира медиумите какошто се тврдите дискови и преносливите медиуми при нивното внесување и подигнување на системот.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
mk: Дали автоматски да отвора папка за автоматски монтирани медиуми

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
mk: Ако е штиклирано, тогаш Caja автоматски ќе отвора папка при монтирањето на медиум. Ова се применува само со медиумите каде што не е е препознаен познат тип на x-содржина/*.; за медиуми кадешто ќе биде препознаен типот на x-содржина ќе се примени дејствотокое што е конфигурабилно од страна на корисникот.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
mk: Никогаш не прашувај дали да се извршат програми со автоматско подигнување кога ќе биде внесен медиум

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
mk: Ако е true, тогаш Caja никогаш нема автоматски да ги подигнува програмите кога ќе биде внесен медиум.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
mk: Листа на типови x-content/* каде ќе се пушти преферираната апликација

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
mk: Листа на x-content/* типови за коие корисникот избрал „отвори ја папката“ во каплетот за преференции. Ќе се стартува апликација по вметнувањето на медиум од овие типови.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
mk: Листа на типови x-content/* поставени на „не прави ништо“

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
mk: Листа на x-content/* типови за коие корисникот избрал „не прави ништо“ во каплетот за преференции. Корисникот нема да биде прашан ништо за тоа која апликација да се стартува ако се стави медиум од овие типови.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
mk: Листа на типови x-content/* поставени на „отвори ја папката“

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
mk: Листа на x-content/* типови за коие корисникот избрал „отвори ја папката“ во каплетот за преференции. Ќе се отвори прозорец по вметнувањето на медиум од овие типови.

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Caja could not create the required folder "%s".
mk: Caja не може да ја креира бараната папка %s.

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
mk: Пред да го отворите Caja, креирајте ја следнава папка или поставете ги пермисиите за да може Caja да ја креира.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
mk: Caja не може да ги направи следните задолжителни папки: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
mk: Пред да го отворите Caja, Ве молам креирајте ги овие папки или променете ги пермисиите за да може Caja да ги креира.

en: Unable to eject %s
mk: Не успеав да го исфрлам %s

en: Perform a quick set of self-check tests.
mk: Изврши брза серија на само-проверувачки тестови.

en: Create the initial window with the given geometry.
mk: Креирај го иницијалниот прозорец со дадената геометрија.

en: GEOMETRY
mk: ГЕОМЕТРИЈА

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
mk: Создавај прозорци само за специфицирано URL-a.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
mk: Не ја средувај работната околина (игнорирај ги преференциите во дијалогот на преференции).

en: Quit Caja.
mk: Напушти Caja.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
mk: 
    
    Разгледајте го датотечниот систем со менаџерот за датотеки

en: Error starting autorun program: %s
mk: Грешка при автоматското подигнување на програмата: %s

en: Cannot find the autorun program
mk: Не можам да ја пронајдам програмата за автоматско подигнување

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
mk: <big><b>Грешка при автоматското подигнување на софтверот</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
mk: <big><b>Овој медиум содржи софтвер со автоматско подигнување. Дали сакате да го извршите?</big></b>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
mk: Софтверот ќе работи директно од медиумот „%s“. Никогаш не треба да извршувате софтвер на кој што не му верувате.
    
    Ако се сомневате, притиснете „Откажи“.

en: No bookmarks defined
mk: Нема дефинирани обележувачки

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: There was an error displaying help: 
    %s
mk: Се појави грешка при прикажувањето на помош: 
    %s.

en: Edit Bookmarks
mk: Уреди oбележувачи

en: _Help
mk: _Помош

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Bookmarks
mk: О_бележувачи

en: Public FTP
mk: Јавно FTP

en: FTP (with login)
mk: FTP (со најавување)

en: Windows share
mk: Делење со Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
mk: Безбедносно WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
mk: Поврзување...

en: There was an error displaying help.
mk: Се појави грешка при обидот за прикажување на помош.

en: C_onnect
mk: В_рзи се

en: Connect to Server
mk: Поврзи се со сервер

en: _Server:
mk: С_ервер:

en: _Port:
mk: _Портa:

en: Folder:
mk: Директориум:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Add _bookmark
mk: Додај _обележувач

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
mk: 
    
    Врзи се со точката за монтирање на серверот

en: Desktop
mk: Работна површина

en: Could not remove emblem with name '%s'.
mk: Не можам да го отстранам амблемот со име „%s“.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
mk: Ова е најверојатно поради тоа што амблемот е перманентен и не е тој што си го додал(а).

en: Could not rename emblem with name '%s'.
mk: Не можам да го преименувам амблемот '%s'.

en: Rename Emblem
mk: Преименувај го aмблемот

en: Enter a new name for the displayed emblem:
mk: Избери ново име за новиот aмблем:

en: Rename
mk: Преименувај

en: Add Emblems...
mk: Додај амблеми...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
mk: Внеси описно име за секој амблем. Ова име ќе се користи за идентификација на амблемот на други места.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
mk: Внеси описно име за секој амблем. Ова име ќе се користи за идентификација на амблемот на други места

en: Some of the files could not be added as emblems.
mk: Некои датотеки не можат да се додадат како амблеми.

en: The emblems do not appear to be valid images.
mk: Амблемите не се валидни слики.

en: None of the files could be added as emblems.
mk: Ниту една датотека не може да се додаде како амблем.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
mk: датотеката '%s' не е валидна слика

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
mk: Повлечената датотека не е валидна слика

en: The emblem cannot be added.
mk: Амблемот не може да се додаде.

en: Emblems
mk: Амблеми

en: Show Emblems
mk: Покажи амблеми

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
mk: Ништо

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
mk: Поглед на икони

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
mk: Поглед како листа

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
mk: Компактен преглед

en: Always
mk: Секогаш

en: Never
mk: Никогаш

en: By Name
mk: По име

en: By Size
mk: По големина

en: By Type
mk: По вид

en: By Modification Date
mk: По датум на промена

en: By Emblems
mk: По амблеми

en: 1 MB
mk: 1 МБ

en: 3 MB
mk: 3 МБ

en: 5 MB
mk: 5 МБ

en: 10 MB
mk: 10 МБ

en: 100 MB
mk: 100 МБ

en: File Management Preferences
mk: Преференции за работа со датотеки

en: <b>Default View</b>
mk: <b>Стандарден поглед</b>

en: View _new folders using:
mk: Прегледај ги _новите папки со:

en: _Arrange items:
mk: _Подреди ги предметите:

en: Sort _folders before files
mk: Нареди _папки пред датотеки

en: Default _zoom level:
mk: Стандардно _ниво на зум:

en: _Use compact layout
mk: _Користи компактен изглед

en: _Text beside icons
mk: Текст покрај иконите

en: _Default zoom level:
mk: _Стандардно ниво на зум:

en: A_ll columns have the same width
mk: С_ите колони ја имаат истата ширина

en: D_efault zoom level:
mk: Стандардно _ниво на зум:

en: Show _only folders
mk: Прикажи лента со алатки

en: Views
mk: Погледи

en: <b>Behavior</b>
mk: <b>Однесување</b>

en: _Single click to open items
mk: _Отворање на предмети со едно кликнување

en: _Double click to open items
mk: _Двоен клик за отворање на предмети

en: <b>Executable Text Files</b>
mk: <b>Извршливи текстуални датотеки</b>

en: _Run executable text files when they are opened
mk: _Изврши извршливи текстуални датотеки при отворање

en: _View executable text files when they are opened
mk: _Изврши извршливи текстуални датотеки при отворање

en: _Ask each time
mk: _Прашај секој пат

en: <b>Trash</b>
mk: <b>Ѓубре</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
mk: _Прашај ме пред да го испразниш ѓубрето

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
mk: _Вклучи команда за бришење што не преместува во ѓубрето (трајно бришење)

en: Behavior
mk: Однесување

en: <b>Icon Captions</b>
mk: <b>Текст до икони</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
mk: Изберете го редоследот на информацииите што треба да се појавуваат под имињата на иконите.
    Повеќе информации се појавуваат со зумирање поблиску.

en: <b>Date</b>
mk: <b>Датум</b>

en: _Format:
mk: _Формат:

en: Display
mk: Прикажи

en: <b>List Columns</b>
mk: <b>Колони за листа</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
mk: Изберете го редоследот на информацииите што треба да се појавуваат во листата.

en: List Columns
mk: Колони за листа

en: <b>Text Files</b>
mk: <b>Текстуални датотеки</b>

en: Show te_xt in icons:
mk: Покажи те_кст во икони

en: <b>Other Previewable Files</b>
mk: <b>Други прегледливи датотеки</b>

en: Show _thumbnails:
mk: Покажи _мали сликички:

en: _Only for files smaller than:
mk: _Само за помали од:

en: <b>Sound Files</b>
mk: <b>Звучни датотеки</b>

en: Preview _sound files:
mk: Преглед на звучни датотеки

en: <b>Folders</b>
mk: <b>Папки</b>

en: Count _number of items:
mk: Реден број на елемент:

en: Preview
mk: Преглед

en: <b>Media Handling</b>
mk: <b>Справување со медиуми</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
mk: Одберете што да се случи при внесување на медиуми или уреди на системот

en: CD _Audio:
mk: CD _аудио:

en: _DVD Video:
mk: _DVD видео:

en: _Music Player:
mk: _Пуштач на музка:

en: _Photos:
mk: _Слики:

en: _Software:
mk: _Софтвер:

en: <b>Other Media</b>
mk: <b>Други медиуми</b>

en: Less common media formats can be configured here
mk: Тука можат да бидат конфигурирани помалку користени формати на медиуми

en: _Type:
mk: _Тип:

en: Acti_on:
mk: Дејс_тво:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
mk: _Никогаш не подигнувај програми при внесување на медиумот

en: B_rowse media when inserted
mk: Р_азгледај го медиумот кога е внесен

en: Media
mk: Медиуми

en: History
mk: Историја

en: Show History
mk: Покажи историја

en: Camera Brand
mk: Производител

en: Camera Model
mk: Модел на камера

en: Date Taken
mk: Датум

en: Date Digitized
mk: Датум на дигитализација

en: Exposure Time
mk: Траење на експозитура

en: Aperture Value
mk: Вредност на апертура

en: ISO Speed Rating
mk: Брзина на ISO рејтинг

en: Flash Fired
mk: Испален блиц

en: Metering Mode
mk: Режим на метража

en: Exposure Program
mk: Програма за подложеност

en: Focal Length
mk: Должина на фокусот

en: Software
mk: Софтвер

en: Description
mk: Опис

en: Keywords
mk: Клучни зборови

en: Creator
mk: Креатор

en: Rating
mk: Рејтинг

en: Image Type:
mk: Тип на слика:

en: Failed to load image information
mk: Неуспешно вчитување на информации од сликата

en: loading...
mk: се вчитува...

en: Image
mk: Слика

en: Information
mk: Информација

en: Show Information
mk: Покажи информации

en: Use _Default Background
mk: Користи стандардна позадина

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
mk: Не можете да назначите повеќе од една икона.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
mk: Ве молам влечете само една слика за да наместите сопствена икона.

en: The file that you dropped is not local.
mk: Датотеката што ја спуштивте не е локална.

en: You can only use local images as custom icons.
mk: Смеете да користите само локални слики за сопствени икони.

en: The file that you dropped is not an image.
mk: Датотеката што ја спуштивте не е слика.

en: You can only use images as custom icons.
mk: Смеете да користите само слики како икони.

en: Location:
mk: Локација:

en: Go To:
mk: Оди до:

en: Open Location
mk: Отвори локација

en: _Location:
mk: _Локација:

en: %s - File Browser
mk: %s - Прелистувач на датотеки

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
mk: Сигурно ли сакате Caja да ги заборави сите локации кои сте ги посетиле?

en: The location "%s" does not exist.
mk: Локацијата %s не постои.

en: The history location doesn't exist.
mk: Локацијата за историјата не постои.

en: _Go
mk: _Оди

en: _Tabs
mk: _Јазичиња

en: New _Window
mk: Нов _прозорец

en: Open another Caja window for the displayed location
mk: Отвори уште еден прозорец за прикажаната локација

en: New _Tab
mk: Ново _јазиче

en: Open another tab for the displayed location
mk: Отвори уште едно јазиче за избраната локација

en: Open Folder W_indow
mk: Отвори прозорец со п_апка

en: Open a folder window for the displayed location
mk: Отвори прозорец за папка со прикажаната локација

en: Close _All Windows
mk: Затвори ги _сите прозорци

en: Close all Navigation windows
mk: Затвори ги сите прозорци за навигација

en: _Location...
mk: _Локација...

en: Specify a location to open
mk: Одредете локација за отворање

en: Clea_r History
mk: Исчист_и ја историјата

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
mk: Исчисти ги содржините од менито „Оди“ и од листите за „Назад/Напред“

en: _Add Bookmark
mk: Дод_аj обележувач

en: Add a bookmark for the current location to this menu
mk: Додај обележувач на сегашната локација во ова мени

en: _Edit Bookmarks...
mk: _Уреди ги обележувачите...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
mk: Прикажи прозорец што дозволува уредување на обележувачи во ова мени

en: _Previous Tab
mk: _Претходно јазиче

en: Activate previous tab
mk: Активирај го претходното јазиче

en: _Next Tab
mk: _Следно јазиче

en: Activate next tab
mk: Активирај го следното јазиче

en: Move Tab _Left
mk: Помести го јазичето кон _лево

en: Move current tab to left
mk: Помести го тековното јазиче кон лево

en: Move Tab _Right
mk: Помести го јазичето кон _десно

en: Move current tab to right
mk: Помести го тековното јазиче кон десно

en: _Main Toolbar
mk: _Главна лента со алатки

en: Change the visibility of this window's main toolbar
mk: Промени ја видливоста на главната лента со алатки на овој прозорец

en: _Side Pane
mk: _Странична лента

en: Change the visibility of this window's side pane
mk: Промени ја видливоста на страничната лента на овој прозорец

en: Location _Bar
mk: Локациона _лента

en: Change the visibility of this window's location bar
mk: Промени ја видливоста на локационата-лента на овој прозорец

en: St_atusbar
mk: Стат_усна лента

en: Change the visibility of this window's statusbar
mk: Промени ја видливоста на статусната-лента на овој прозорец

en: _Search for Files...
mk: _Барај датотеки...

en: _Back
mk: _Назад

en: Go to the previous visited location
mk: Оди на претходно посетената локација

en: Back history
mk: Врати историја

en: _Forward
mk: _Напред

en: Go to the next visited location
mk: Оди до наредната посетена локација

en: Forward history
mk: Препрати историја

en: _Search
mk: Барај

en: _Close Tab
mk: _Затвори го јазичето

en: Close tab
mk: Затвори јазиче

en: Notes
mk: Забелешки

en: Show Notes
mk: Покажи забелешки

en: Devices
mk: Уреди

en: Open the contents of your desktop in a folder
mk: Отворете је содржината на Вашата работна површина

en: File System
mk: Датотечен систем

en: _Stop
mk: _Стоп

en: Unable to poll %s for media changes
mk: Не можам да го проверам %s за промени со медиумот

en: Open in New _Tab
mk: Отвори во ново _јазиче

en: Open in New _Window
mk: Отвори во нов _прозорец

en: Remove
mk: Отстрани

en: Rename...
mk: Преименувај...

en: _Mount
mk: _Монтирај

en: _Format
mk: _Форматирај

en: Places
mk: Места

en: Show Places
mk: Покажи места

en: Backgrounds and Emblems
mk: Позадини и амблеми

en: _Remove...
mk: _Отстрани...

en: Add new...
mk: Додај нов...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
mk: Извинете, но не можете да ја избришите шарата %s.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
mk: Проверете дали имате дозвола за бришење на шарата.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
mk: Извинете, но амблемот %s не може да се избрише.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
mk: Проверете дали имате пермисии за бришење на амблемот.

en: Select an Image File for the New Emblem
mk: Избери датотека слика за новиот амблем

en: Create a New Emblem
mk: Креирај нов амблем

en: _Keyword:
mk: _Важен збор:

en: _Image:
mk: _Слика:

en: Create a New Color:
mk: Креирај нова боја:

en: Color _name:
mk: Име на бојата:

en: Color _value:
mk: Вредност на бојата:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
mk: Извинете, но не можете да ја замените ресетираната слика.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
mk: Ресет е специјална слика која не може да биде избришана.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
mk: Извинете, но шарата %s не може да се инсталира.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
mk: Изберете датотека слика за да ја додадеш како шара

en: The color cannot be installed.
mk: Бојата не може да биде инсталирана.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
mk: Извинете, но мора да одредите неискористено име за новата боја.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
mk: Извинете, но морате да одредите име за новата боја.

en: Select a Color to Add
mk: Изберете боја за додавање

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
mk: Извинете, но %s не е употреблива датотека за слика.

en: The file is not an image.
mk: Датотеката не е слика.

en: Select a Category:
mk: Избери категорија:

en: C_ancel Remove
mk: О_ткажи отстранување

en: _Add a New Pattern...
mk: Додај _нова шара...

en: _Add a New Color...
mk: Додај нова _боја...

en: _Add a New Emblem...
mk: Додај нов _амблем...

en: Click on a pattern to remove it
mk: Клкикни на шарата да ја отстраниш

en: Click on a color to remove it
mk: Притисни на бојата за да ја отстраниш

en: Click on an emblem to remove it
mk: Притиснете на амблем да го отстраните

en: Patterns:
mk: Шари:

en: Colors:
mk: Бои:

en: Emblems:
mk: Амблеми:

en: _Remove a Pattern...
mk: _Отстрани шара...

en: _Remove a Color...
mk: _Отстрани боја...

en: _Remove an Emblem...
mk: _Отстрани амблем...

en: File Type
mk: Тип на датотека

en: Tags
mk: Тагови

en: Select folder to search in
mk: Изберете папка за пребарување

en: Documents
mk: Документи

en: Music
mk: Музика

en: Video
mk: Видео

en: Picture
mk: Слика

en: Illustration
mk: Илустрација

en: Spreadsheet
mk: Табеларна пресметка

en: Presentation
mk: Презентација

en: Text File
mk: Текстуална датотека

en: Select type
mk: Изберете тип

en: Any
mk: Било која

en: Other Type...
mk: Друг тип...

en: Remove this criterion from the search
mk: Отстрани го овој критериум од пребарувањето

en: Search Folder
mk: Папка за пребарување

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit the saved search
mk: Зачувај го зачуваното пребарување

en: Add a new criterion to this search
mk: Додајте нов критериум за ова пребарување

en: Go
mk: Оди

en: Reload
mk: Освежи

en: Perform or update the search
mk: Пребарај или ажурирај пребарување

en: _Search for:
mk: _Барај:

en: Search results
mk: Пронајдени резултати

en: Search:
mk: Пребарај:

en: Close the side pane
mk: Затвори ја страничната лента

en: _Places
mk: _Локации

en: Open _Location...
mk: Отвори _локација...

en: Close P_arent Folders
mk: Затвори ги сите _матични прозорци

en: Close this folder's parents
mk: Затвори ја матичната папка на оваа

en: Clos_e All Folders
mk: Затвори ги сите _папки

en: Close all folder windows
mk: Затвори ги сите прозорци

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
mk: Лоцирај ги документите и папките на овој компјутер по име или содржина

en: Delete all items in the Trash
mk: Избриши ги сите предмети во ѓубрето

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
mk: Дали сакате да ги отстранам од листата сите обележувачи со непостоечки локации?

en: Bookmark for Nonexistent Location
mk: Обележувач за непостоечка локација

en: You can choose another view or go to a different location.
mk: Можете да изберете друг поглед или да преминете на друга локација.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
mk: Локацијата на може да се прикаже со овој прегледувач.

en: Content View
mk: Преглед на содржина

en: View of the current folder
mk: Поглед од тековната папка

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
mk: Caja нема инсталиран прегледувач за прикажување на папката.

en: The location is not a folder.
mk: Локацијата не е папка

en: Could not find "%s".
mk: Не можам да најдам „%s“.

en: Please check the spelling and try again.
mk: Проверете го спелувањето и пробајте повторно.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
mk: Caja не може да се справи со локациите „%s“.

en: Unable to mount the location.
mk: Не успеав да ја монтирам локацијата

en: Access was denied.
mk: Пристапот е одбиен.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
mk: Не можам да прикажам „%s“, затоа што хостот не е пронајден.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
mk: Проверете дали е точно спелувањето и проверете ги поставувањата за прокси.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
mk: Грешка: %s
    Ве молам изберете друг прегледувач и пробајте пак.

en: Go to the location specified by this bookmark
mk: Оди до локацијата одредена од овој обележувач

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
mk: Caja е слободен софтвер; можете да го редистрибуирате и/или менувате во согласност со општата јавна ГНУ лиценца објавена од страна наФондацијата за слободен софтвер; можете да ја разгледате втората или пак некоја понова верзија.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
mk: Caja се дистрибуира со надеж дека ќе биде корисен,но без БИЛО КАКВИ ГАРАНЦИИ.  За повеќе погледнете ја општата јавна ГНУ лиценца.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
mk: Заедно со Caja треба да добиете и копија од општата и јавнаГНУ лиценца; доколку ја нема лиценцата пишете и на Фондацијата заслободен софтвер на следнава адреса: 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: _File
mk: _Датотека

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: Close this folder
mk: Затвори ја папката

en: _Backgrounds and Emblems...
mk: _Позадини и амблеми...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
mk: Прикажи шари, бои, и амблеми што можат да се користат за сопствен изглед

en: Prefere_nces
mk: Префе_ренци

en: Edit Caja preferences
mk: Уреди ги преференциите за Caja

en: Open _Parent
mk: Отвори ја _матичната папка

en: Open the parent folder
mk: Отвори ја горната папка

en: Stop loading the current location
mk: Престани со вчитување на тековната локација

en: _Reload
mk: _Освежи

en: Reload the current location
mk: Освежи ја тековната локација

en: _Contents
mk: _Содржина

en: Display Caja help
mk: Прикажи помош за Caja

en: _About
mk: _За

en: Display credits for the creators of Caja
mk: Прикажи заслуги за создавачите на Caja

en: Zoom _In
mk: Зголем_и

en: Increase the view size
mk: Зголеми ја големината на прегледот

en: Zoom _Out
mk: Намали

en: Decrease the view size
mk: Намали ја големината на прегледот

en: Normal Si_ze
mk: Нормална голе_мина

en: Use the normal view size
mk: Користи ја нормалната големина на преглед

en: Connect to _Server...
mk: Врзи се со серверот...

en: Connect to a remote computer or shared disk
mk: Врзете се за далечен компјутер или споделен диск

en: _Home Folder
mk: _Домашна папка

en: _Computer
mk: _Компјутер

en: _Network
mk: _Мрежа

en: T_emplates
mk: М_остри

en: Open your personal templates folder
mk: Отвори ја личната папка со мостри

en: _Trash
mk: _Ѓубре

en: Open your personal trash folder
mk: Отовори ја личната папка со ѓубре

en: Show _Hidden Files
mk: Покажи _скриени датотеки

en: Toggle the display of hidden files in the current window
mk: Го менува покажувањето на скриени датотеки во тековниот прозорец

en: _Up
mk: _Горе

en: _Home
mk: _Дома

en: Loading...
mk: Се вчитува...

en: These files are on an Audio CD.
mk: Овие датотеки се на аудио CD.

en: These files are on an Audio DVD.
mk: Овие датотеки се нааудио DVD.

en: These files are on a Video DVD.
mk: Овие датотеки се на видео DVD.

en: These files are on a Video CD.
mk: Овие датотеки се на видео CD.

en: These files are on a Super Video CD.
mk: Овие датотеки се на super видео CD.

en: These files are on a Photo CD.
mk: Овие датотеки се на CD со слики.

en: These files are on a Picture CD.
mk: Овие датотеки се на CD со слики.

en: The media contains digital photos.
mk: Медиумот содржи дигитални фотографии.

en: These files are on a digital audio player.
mk: Овие датотеки се на дигитален аудио плеер.

en: The media contains software.
mk: Медиумот содржи софтвер.

en: The media has been detected as "%s".
mk: Медиумот е детектиран како %s.

en: Zoom In
mk: Зумирај

en: Zoom Out
mk: Одзумирај

en: Zoom to Default
mk: Врати на стандардно

en: Zoom
mk: Зум

en: Set the zoom level of the current view
mk: Наместете го нивото на зум

en: Background
mk: Позадина

en: E_mpty Trash
mk: И_спразни го ѓубрето

en: Create L_auncher...
mk: Креирај с_тартувач...

en: Create a new launcher
mk: Креирај нов пуштач на програми

en: Change Desktop _Background
mk: Промени ја _позадината

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
mk: Покажи прозорец кој ти овозможува да ја подесиш позадината на работната околина

en: Empty Trash
mk: Испразни го ѓубрето

en: The desktop view encountered an error.
mk: Погледот на работната површина наиде на грешка.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
mk: Погледот на работната површина наиде на грешка додека се стартуваше.

en: Select Items Matching
mk: Избери ги сите предмети кои се совпаѓаат

en: _Pattern:
mk: _Шаблон:

en: Save Search as
mk: Зачувај пребарување како

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: Search _name:
mk: Име за _пребарување:

en: _Folder:
mk: _Папка:

en: Select Folder to Save Search In
mk: Изберете папка за зачувување на пребарувањето

en: "%s" selected
mk: %s е означен

en: %s, Free space: %s
mk: %s, слободен простор: %s

en: Run "%s" on any selected items
mk: Изврши %s на било кој избран предмет

en: Create Document from template "%s"
mk: Направи документ според мострата %s

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
mk: Сите извршливи датотеки во оваа папка ќе се појават во мени за скрипти.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
mk: Со избирањето на скрипта од менито ќе ја извршите истата заедно со сите избрани предмети.

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
mk: %s ќе биде преместена ако ја изберете командата „Вменти“

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
mk: %s ќе биде ископирана ако ја изберете командата „Вметни“

en: There is nothing on the clipboard to paste.
mk: Нема ништо за вметнување

en: Connect to Server %s
mk: Врзи се со серверот %s

en: _Connect
mk: _Врзи се

en: Link _name:
mk: _Има на врската:

en: Create _Document
mk: Креирај _документ

en: Open Wit_h
mk: Отвори _со

en: Choose a program with which to open the selected item
mk: Избери програма со која сакаш да го отвориш саканиот предмет

en: _Properties
mk: _Својства

en: View or modify the properties of each selected item
mk: Прегледај ги или промени ги својствата на секој избран предмет

en: Create _Folder
mk: Креаирај _папка

en: Create a new empty folder inside this folder
mk: Креирај нова празна папка во оваа папка

en: No templates installed
mk: Нема инсталирани мостри

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
mk: _Празна датотека

en: Create a new empty file inside this folder
mk: Креирај празна датотека во оваа папка

en: Open the selected item in this window
mk: Отвори го избраниот предмет во овој прозорец

en: Open in Navigation Window
mk: Отвори во прозорец за навигација

en: Open each selected item in a navigation window
mk: Отвори го секој избран предмет во прозорец за навигација

en: Open each selected item in a new tab
mk: Отвори го секој избран предмет во ново јазиче

en: Open in _Folder Window
mk: Отвори во прозорец за _папка

en: Open each selected item in a folder window
mk: Отвори го секој избран предмет прозорецот на папката

en: Choose another application with which to open the selected item
mk: Изберете друга апликација со која што сакате да го отворите саканиот предмет

en: _Open Scripts Folder
mk: _Отвори ја папката со скрипти

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
mk: Покажи ја папката што ги содржи скриптите прикажани во ова мени

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
mk: Припреми ги избраните датотеки да бидат преместени со командата „Вметни“

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
mk: Припреми ги избраните датотеки да бидат копирани со командата „Вметни“

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
mk: Отсечи или копирај датотеки претходно избрани со командата „Отсечи“ или „Копирај“

en: _Paste Into Folder
mk: _Вметни во папката

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
mk: Помести или копирај претходно избрани датотеки со командата „Отсечи“ или „Копирај“

en: Select all items in this window
mk: Избери ги сите предмети во овој прозорец

en: Select I_tems Matching...
mk: Избери ги _предметите кои се совпаѓаат со...

en: Select items in this window matching a given pattern
mk: Избери ги сите предмети во овој прозорец што се совпаѓаат со даден шаблон...

en: _Invert Selection
mk: _Обратен избор

en: Select all and only the items that are not currently selected
mk: Избери сѐ и само предметите кои не се моментално избрани

en: D_uplicate
mk: Д_уплирај

en: Duplicate each selected item
mk: Дуплирај го секој избран предмет

en: Create a symbolic link for each selected item
mk: Креирај симболичка врска за секој избран предмет

en: _Rename...
mk: _Преименувај...

en: Rename selected item
mk: Преименувај го избраниот предмет

en: Move each selected item to the Trash
mk: Премести ги сите избрани предмети во ѓубрето

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
mk: Избриши го секој избран предмет без да го преместиш во ѓубрето

en: _Restore
mk: _Врати

en: _Undo
mk: _Врати

en: Undo the last action
mk: Врати ја последната акција

en: _Redo
mk: _Повтори

en: Redo the last undone action
mk: Повтори ја незавршената акција

en: Reset View to _Defaults
mk: Ресетирај го погледот на _стандардно

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
mk: Ресетирај го редоследот и нивото на зум така што ќе се вколпи во преференциите за овој поглед

en: Connect To This Server
mk: Врзи се со овој сервер

en: Make a permanent connection to this server
mk: Направи постојана врска до овој сервер

en: Mount the selected volume
mk: Монтирај го означениот уред (партиција)

en: Unmount the selected volume
mk: Демонтирај ја избраната јачина

en: Eject the selected volume
mk: Извади го избраниот уред

en: Format the selected volume
mk: Форматирај го означениот простор

en: Mount the volume associated with the open folder
mk: Монтирај го уредот кому му припаѓа отворената папка.

en: Unmount the volume associated with the open folder
mk: Одмонтирај го уредот кому му припаѓа отворената папка.

en: Eject the volume associated with the open folder
mk: Извадете го уредот кому му припаѓа оваа папка

en: Format the volume associated with the open folder
mk: Форматирај го уредот кому му припаѓа отворената папка

en: Open File and Close window
mk: Отвори ја датотеката и затвори го прозорецот

en: Sa_ve Search
mk: Зач_увај пребарување

en: Save the edited search
mk: Зачувај го уреденото пребарување

en: Sa_ve Search As...
mk: За_чувај пребарување како...

en: Save the current search as a file
mk: Зачувај го тековното пребарување како датотека

en: Open this folder in a navigation window
mk: Отвори ја оваа папка во прозорец за навигација

en: Open this folder in a new tab
mk: Отвори ја оваа папка во ново јазиче

en: Open this folder in a folder window
mk: Отвори ја оваа папка во прозорец за папка

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
mk: Припреми ја папката за преместување со командата „Вметни“

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
mk: Припреми ги избраните датотеки да бидат копирани со командата „Вметни“

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
mk: Премести или копирај претходно избрани датотеки со командата „Отсечи“ или „Копирај“ во оваа папка

en: Move this folder to the Trash
mk: Премести ја оваа папка во ѓубрето

en: Delete this folder, without moving to the Trash
mk: Избриши ја папката без да ја преместиш во ѓубрето

en: Mount the volume associated with this folder
mk: Монтирај го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: Unmount the volume associated with this folder
mk: Одмонтирај го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: Eject the volume associated with this folder
mk: Извади го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: Format the volume associated with this folder
mk: Форматирај го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: View or modify the properties of this folder
mk: Прегледај или измени ги својствата на оваа папка

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
mk: Изврши или справи се со скрипти од %s

en: _Scripts
mk: _Скрипти

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
mk: Премести ја отворената папка од ѓубрето во „%s“

en: _Disconnect
mk: _Одврзи се

en: Browse in New _Window
mk: Разгледај во нов _прозорец

en: Browse in New _Tab
mk: Разгледај во ново _јазиче

en: _Delete Permanently
mk: _Избриши засекогаш

en: Delete the open folder permanently
mk: Избриши ја отворената папка перманентно

en: Move the open folder to the Trash
mk: Премести ја отворената папка во ѓубрето

en: Delete all selected items permanently
mk: Избриши ги сите избрани предмети перманентно

en: View or modify the properties of the open folder
mk: Прегледај ги или промени ги својствата на папката

en: Download location?
mk: Локација за преземање?

en: You can download it or make a link to it.
mk: Можете да ја преземете или да направите врска до неа.

en: Make a _Link
mk: Направи _врска

en: _Download
mk: _Преземи

en: Drag and drop is not supported.
mk: Влечење и пуштање не е подржано.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
mk: Влечење и пуштање е подржано само на локалниот датотечен систем.

en: An invalid drag type was used.
mk: Користен е невалиден тип на движење.

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
mk: испуштен текст.txt

en: Undo
mk: Отповикај

en: Comment
mk: Коментар

en: Command
mk: Команда

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
mk: Немаш пермисии да пристапиш до содржината на %s.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
mk: Не можам да го пронајдам „%s“. Можеби е избришано.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
mk: Извинете, не можам да ја прикажам целата содржина на „%s“: %s

en: The folder contents could not be displayed.
mk: Содржината на папката не може да се прикаже.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
mk: Името %s" веќе постои во оваа папка. Те молам пробај со друго име.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
mk: Нема %s во оваа папка. Изгледа дека е преместен или избришан?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
mk: Немате пермисии да го преименувате %s.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
mk: Името %s е невалидно поради тоа што содржи карактери "/". Те молам избери друго име.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
mk: Името %s е невалидно. Те молам избери друго име.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
mk: Извинете, не можам да го преименувам %s во: %s: %s

en: The item could not be renamed.
mk: Предметот не може да се преименува.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
mk: Немаш пермисии за да ја смениш групата на %s.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
mk: Извинете, не можам да ја сменам групата на „%s“: %s

en: The group could not be changed.
mk: Групата не може да се промени.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
mk: Извинете, не можам да го сменам сопственикот на „%s“: %s

en: The owner could not be changed.
mk: Сопственикот не може да се промени.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
mk: Извинете, но не можам да ги сменам пермисиите на „%s“: %s

en: The permissions could not be changed.
mk: Пермисиите не можат да бидат променети.

en: Renaming "%s" to "%s".
mk: Преименувам %s до %s.

en: by _Name
mk: по _име

en: Keep icons sorted by name in rows
mk: Држи ги иконите сортирани по име во редови

en: by _Size
mk: по _големина

en: Keep icons sorted by size in rows
mk: Држи ги иконите сортирани по големина во редови

en: by _Type
mk: по _тип

en: Keep icons sorted by type in rows
mk: Држи ги иконите сортирани по типови во редови

en: by Modification _Date
mk: по датум на _промена

en: Keep icons sorted by modification date in rows
mk: Држи ги иконите сортирани по датум на промена во редови

en: by _Emblems
mk: по _амблеми

en: Keep icons sorted by emblems in rows
mk: Држи ги иконите сортирани по амблеми во редови

en: Arran_ge Items
mk: Подре_ди ги предметите

en: Restore Icons' Original Si_zes
mk: Поврати ги оригиналните големини на иконите

en: Restore each selected icon to its original size
mk: Поврати ја секоја избрана икона во нејзината оригинална големина

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
mk: Распореди ги иконите за да одговараат подобро и за да се одбегне преклопување

en: Compact _Layout
mk: Компактен _распоред

en: Toggle using a tighter layout scheme
mk: Промени користејќи посредена схема.

en: Re_versed Order
mk: Об_ратен редослед

en: Display icons in the opposite order
mk: Прикажи ги иконите по обратен редослед

en: _Keep Aligned
mk: Одржувај ред

en: Keep icons lined up on a grid
mk: Држи ги иконите наредени по име во редови

en: _Manually
mk: _Рачно

en: Leave icons wherever they are dropped
mk: Остави ги иконите каде што се

en: By _Name
mk: По _име

en: By _Size
mk: По _големина

en: By _Type
mk: По _тип

en: By Modification _Date
mk: По _датум на промена

en: By _Emblems
mk: По _амблеми

en: Restore Icon's Original Si_ze
mk: Врати ја оригиналната го_лемина на иконата

en: pointing at "%s"
mk: покажува на %s

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
mk: _Икони

en: The icon view encountered an error.
mk: Погледот со икони наиде на грешка.

en: The icon view encountered an error while starting up.
mk: Погледот на икони наиде на грешка додека се стартуваше.

en: Display this location with the icon view.
mk: Прикажи ја оваа локација со икони.

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
mk: _Компактно

en: The compact view encountered an error.
mk: Компактниот преглед имаше грешка.

en: The compact view encountered an error while starting up.
mk: Компактниот преглед имаше грешка при стартувањето.

en: Display this location with the compact view.
mk: Прикажи ја оваа локација при користење на компактен преглед.

en: (Empty)
mk: (Празно)

en: %s Visible Columns
mk: %s видливи колони

en: Choose the order of information to appear in this folder:
mk: Изберете го редоследот на информациите што треба да се појавуваат во оваа папка:

en: Visible _Columns...
mk: Видливи _колони...

en: Select the columns visible in this folder
mk: Изберете ги колоните видливи за оваа папка

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
mk: _Листа

en: The list view encountered an error.
mk: Погледот наиде на грешка.

en: The list view encountered an error while starting up.
mk: Погледот наиде на грешка додека се стартуваше.

en: Display this location with the list view.
mk: Прикажи ја оваа локација како листа.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
mk: Не може да назначите повеќе сопствени икони во исто време!

en: Properties
mk: Својства

en: %s Properties
mk: %s Својства

en: Cancel Group Change?
mk: Откажи го менувањето на групата?

en: Cancel Owner Change?
mk: Откажи го менувањето на сопственик на група?

en: nothing
mk: ништо

en: unreadable
mk: нечитливо

en: (some contents unreadable)
mk: (нечитлива содржина)

en: Contents:
mk: Содржини:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
mk: искористени

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
mk: слободни

en: Total capacity:
mk: Вкупен капацитет:

en: Filesystem type:
mk: Тип на датотечен систем:

en: Basic
mk: Основно

en: Link target:
mk: Врзи цел:

en: Volume:
mk: Простор:

en: Accessed:
mk: Пристапено:

en: Modified:
mk: Променето:

en: Free space:
mk: Слободен простор:

en: _Read
mk: _Читај

en: _Write
mk: _Запиши

en: E_xecute
mk: И_зврши

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
mk: не

en: list
mk: листа

en: read
mk: читај

en: create/delete
mk: креирај/избриши

en: write
mk: запиши

en: access
mk: пристап

en: Access:
mk: Пристап:

en: Folder access:
mk: Пристап до папката:

en: File access:
mk: Пристап до датотеки:

en: List files only
mk: Само листај ги датотеките

en: Access files
mk: Пристап до датотеки

en: Create and delete files
mk: Креирај и бриши датотеки

en: Read-only
mk: Замо за читање

en: Read and write
mk: Читај и запишувај

en: Special flags:
mk: Специјални знамиња:

en: Set _user ID
mk: Постави корисничкa идент. (UID)

en: Set gro_up ID
mk: Постави групнa идент. (GID)

en: _Sticky
mk: _Лепливо

en: _Owner:
mk: _Сопственик:

en: Owner:
mk: Сопственик:

en: _Group:
mk: _Група:

en: Group:
mk: Група:

en: Others
mk: Други

en: Execute:
mk: Изврши:

en: Allow _executing file as program
mk: Дозволи _извршување на датотеката како програма

en: Others:
mk: Други:

en: Folder Permissions:
mk: Пермисии на папката:

en: File Permissions:
mk: Пермисии на папката:

en: Text view:
mk: Поглед на текст:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
mk: Вие не сте сопственикот и затоа не можете да ги менувате овие пермисии.

en: SELinux context:
mk: SELinux контекст:

en: Last changed:
mk: Последен пат изменето:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
mk: Примени ги пермисиите на датотеките внатрe

en: The permissions of "%s" could not be determined.
mk: Неможат да се одредат пермисиите на %s .

en: The permissions of the selected file could not be determined.
mk: Пермисиите на избраната датотека неможат да бидат одредени.

en: Creating Properties window.
mk: Креирам прозорец за својства

en: Select Custom Icon
mk: Изберете друга икона

en: Tree
mk: Дрво

en: Show Tree
mk: Покажи дрво
