caja 1.25.3 - en to nan translation catalogue (117 entries)

en: _Patterns
nan: 模樣(_P)

en: Drag a pattern tile to an object to change it
nan: Giú tsi̍t ê模樣ê thài-luh kàu物件，通改變伊ê模樣

en: Blue Ridge
nan: 藍色ê花tshuā

en: Blue Rough
nan: 粗ê藍色

en: Blue Type
nan: 藍色ê字母

en: Brushed Metal
nan: Lù過ê金屬

en: Burlap
nan: 粗ê麻布

en: Camouflage
nan: 迷彩

en: Chalk
nan: 粉筆

en: Cork
nan: Tshó

en: Countertop
nan: 檯面

en: Dark GNOME
nan: 暗ê GNOME

en: Dots
nan: 點

en: Fibers
nan: 纖維

en: Fleur De Lis
nan: 百合花ê標á

en: Floral
nan: 花蕊

en: Fossil
nan: 化石

en: Green Weave
nan: 綠色ê織物

en: Ice
nan: 冰

en: Manila Paper
nan: Manila紙

en: Moss Ridge
nan: Thî ê皺sûn

en: Numbers
nan: 數字

en: Ocean Strips
nan: 海洋色ê花tshuā

en: Purple Marble
nan: 紫色ê大理石

en: Ridged Paper
nan: Jiâu紙

en: Rough Paper
nan: 粗紙

en: Sky Ridge
nan: 天ê jiâu-sûn

en: Snow Ridge
nan: 雪 ê jiâu-sûn

en: Stucco
nan: 灰

en: Terracotta
nan: 赤塗huî-á

en: Wavy White
nan: 白波浪

en: C_olors
nan: 色彩

en: Drag a color to an object to change it to that color
nan: Giú顏色kàu物件，來改變色水

en: Mango
nan: Suāinn-á色

en: Orange
nan: 柳丁色

en: Tangerine
nan: 柑á色

en: Grapefruit
nan: 葡萄柚色

en: Ruby
nan: 紅寶石色

en: Pale Blue
nan: 淺藍色

en: Sky
nan: 天頂ê色

en: Danube
nan: Danube河ê色

en: Indigo
nan: Khòng色

en: Violet
nan: 紫蘿蘭色

en: Sea Foam
nan: 海ê pho

en: Leaf
nan: 葉á色

en: Deep Teal
nan: 深ê青色

en: Dark Cork
nan: 暗ê tshó色

en: Mud
nan: 塗糜色

en: Fire Engine
nan: 消防車色

en: Envy
nan: 怨妒ê綠色

en: Azul
nan: Azul ê藍色

en: Lemon
nan: le̋-bóng色

en: Bubble Gum
nan: 樹奶糖色

en: White
nan: 白色

en: Apparition
nan: 幻影色

en: Silver
nan: 銀色

en: Concrete
nan: Khōng-kú-lí色

en: Shale
nan: 頁岩色

en: Granite
nan: 花岡石色

en: Eclipse
nan: Sit月色

en: Charcoal
nan: 柴炭色

en: Onyx
nan: 烏瑪瑙色

en: Black
nan: 烏色

en: _Emblems
nan: 徽章 (_E)

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
nan: Giú徽章kàu物件頂，kā相結

en: Erase
nan: 拭掉

en: File manager for the MATE desktop environment
nan: MATE桌面環境ê檔案管理員

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
nan: Caja是MATE桌面ê檔案管理員，伊ē當瀏覽檔案，先看māi檔案內容，以及啟動關聯ê應用程式。伊mā負責處理MATE桌面ê標á。運作佇本地kap遠距離ê檔案系統。

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
nan: Caja通透過追加程式ê系統擴展，hām GNOME Nautilus（Caja tuì tse分叉）ê相siâng。

en: Autorun Prompt
nan: 自動pháng提示

en: File Browser
nan: 檔案瀏覽器

en: Browse the file system with the file manager
nan: 用檔案管理器瀏覽檔案系統

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;browser;manager;MATE;
nan: 檔案;瀏覽;管理員;MATE;

en: Computer
nan: 電腦

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nan: 瀏覽通tuì tsit臺電腦接近使用ê，所有本地kap遠距離ê磁碟kap資料giap-á

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
nan: 瀏覽;磁碟;資料giap-á;本地;遠距離;電腦;MATE;

en: File Manager
nan: 檔案管理員

en: File Management
nan: 檔案管理

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
nan: 改變檔案管理器視窗ê行為kap外觀

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
nan: 檔案;管理器;改變;性質;行為;外觀;視窗;MATE;

en: Open Folder
nan: Phah開資料giap仔

en: Home Folder
nan: 厝ê目錄

en: Open your personal folder
nan: 開你ê個人資料giap-á

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: home;personal;folder;open;MATE;
nan: 厝ê資料giap-á;個人;資料giap-á;拍開;MATE;

en: Saved search
nan: 儲存ê tshiau-tshuē

en: Network
nan: 網路

en: Browse bookmarked and local network locations
nan: 瀏覽冊籤kap本地網路ê位置

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
nan: 冊籤;瀏覽;本地;網路;位置;MATE;

en: Text
nan: 文字

en: Octal Permissions
nan: 8進位權限

en: The permissions of the file, in octal notation.
nan: 檔案ê權限，用8進位數字表示。

en: The mime type of the file.
nan: 檔案ê mime type。

en: SELinux Context
nan: SELinux ê環境

en: The SELinux security context of the file.
nan: 檔案的SELinux安全性環境。

en: Location
nan: 位置

en: The location of the file.
nan: 檔案ê位置。

en: Extension
nan: 副檔名

en: The extension of the file.
nan: 檔案ê副檔名。

en: Reset
nan: 重頭設定

en: on the desktop
nan: 佇桌面

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
nan: %sê厝ê資料giap-á

en: Network Servers
nan: 網路服侍器

en: Trash
nan: 回收桶á

en: _Move Here
nan: Suá kàu tsia(_M)

en: _Copy Here
nan: Khóo-pih kàu tsia(_C)

en: _Link Here
nan: 連結kàu tsia (_L)

en: Set as _Background
nan: 設定做背景 (_B)

en: Cancel
nan: 取消

en: File access:
nan: 檔案接近使用：

en: List files only
nan: Kan-ta顯示檔案

en: Access files
nan: 接近使用檔案

en: Create and delete files
nan: 建立kap thâi檔案

en: Read-only
nan: Kan-ta通讀

en: Read and write
nan: 讀寫

en: Special flags:
nan: 特別ê旗á：

en: Set _user ID
nan: 設定用者(_user) ID

en: Set gro_up ID
nan: 設定群組(gro_up) ID
