caja 1.25.3 - en to nds translation catalogue (918 entries)

en: _Patterns
nds: _Muster

en: Drag a pattern tile to an object to change it
nds: Treck eene Musterfloor up een Ding, um 't to ännern

en: Blue Ridge
nds: Blaue Kante

en: Blue Rough
nds: Derbe Blau

en: Blue Type
nds: Blauer Typ

en: Brushed Metal
nds: Bösseltes Metall

en: Burlap
nds: Laken

en: Camouflage
nds: Bunneswehr

en: Chalk
nds: Kried

en: Cork
nds: Kork

en: Countertop
nds: Tegenboven

en: Dark GNOME
nds: Duuster GNOME

en: Dots
nds: Stippen

en: Fibers
nds: Fasern

en: Fleur De Lis
nds: Lilie

en: Floral
nds: Bloomig

en: Green Weave
nds: Greune Welle

en: Ice
nds: Ies

en: Manila Paper
nds: Manila Papier

en: Moss Ridge
nds: Moorkant

en: Numbers
nds: Talen

en: Ocean Strips
nds: Blanker Hans Striepen

en: Purple Marble
nds: Lila Marmel

en: Ridged Paper
nds: Kammpapier

en: Rough Paper
nds: Ruges Papier

en: Sky Ridge
nds: Hevenkant

en: Snow Ridge
nds: Sneeikamm

en: Stucco
nds: Stuck

en: Terracotta
nds: Terrakotta

en: Wavy White
nds: Witte Wellen

en: C_olors
nds: K_löör

en: Drag a color to an object to change it to that color
nds: Treck eene Klöör up een Ding, um hüm deese Farv to geven

en: Orange
nds: Appelsien

en: Tangerine
nds: Manderiin

en: Grapefruit
nds: Grapefrucht

en: Ruby
nds: Rubin

en: Pale Blue
nds: Bleekblau

en: Sky
nds: Heven

en: Danube
nds: Donau

en: Violet
nds: Leila

en: Sea Foam
nds: Meerschuum

en: Leaf
nds: Blad

en: Deep Teal
nds: Duuster Blaugreun

en: Dark Cork
nds: Duuster Kork

en: Mud
nds: Dreck

en: Envy
nds: Avgunst

en: Lemon
nds: Limone

en: Bubble Gum
nds: Kaugummi

en: White
nds: Witt

en: Apparition
nds: Utsehn

en: Silver
nds: Sülver

en: Concrete
nds: Beton

en: Shale
nds: Schiefer

en: Granite
nds: Granit

en: Eclipse
nds: Duustertied

en: Charcoal
nds: Kohle

en: Black
nds: Swatt

en: _Emblems
nds: _Embleme

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
nds: Treck een Teken up een Ding, um 't hüm daarto to geven

en: Erase
nds: Löschen

en: File manager for the MATE desktop environment
nds: Een Datei-Uppasser för de MATE-Schrievdisk

en: Autorun Prompt
nds: Autorun Avfrage

en: File Browser
nds: Dateikieker

en: Browse the file system with the file manager
nds: Dat Datei-Systeem mit de Datei-Uppasser dörsöken

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nds: Gah dör all lokalen un ofgelegenen Spiekers un Verteknissen, waar vun deesem Reekner antokomen is

en: File Manager
nds: Dateioppasser

en: File Management
nds: Dateioppassen

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
nds: Änner de Maneren un dat Utsehn vun Datei-Uppasser-Fensters

en: Open Folder
nds: Verteeknis opmaken

en: Home Folder
nds: Hemverteeknis

en: Open your personal folder
nds: Hemverteeknis opmaken

en: Saved search
nds: Spiekert Sök

en: Network
nds: Netzwerk

en: Browse bookmarked and local network locations
nds: In Lesetekens un lokalen Nettwark-Steden stövern

en: The text of the label.
nds: Registertext

en: Justification
nds: Justerens

en: Line wrap
nds: Lienpack

en: Cursor Position
nds: Muuswieserpositschoon

en: Selection Bound
nds: Utwahlpack

en: Cu_t
nds: U_tsnieden

en: _Copy
nds: _Koperen

en: _Paste
nds: _Infögen

en: Select All
nds: All markeren

en: Show more _details
nds: Mehr _Details opwiesen

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Open
nds: _Opmaken

en: _Revert
nds: _Torüggsetten

en: You can stop this operation by clicking cancel.
nds: Du kannst deese Operatioon ofbreken, indeem du up Ofbreken klickst.

en: _OK
nds: _Jau

en: _Clear
nds: L_ösken

en:  (invalid Unicode)
nds: (invalider Unicode)

en: No applications found
nds: Keen Programm funnen

en: Ask what to do
nds: Fragen, wat to maken is

en: Do Nothing
nds: Nix maken

en: Open %s
nds: %s opmaken

en: Open with other Application...
nds: Mit anner'm Programm opmaken...

en: You have just inserted an Audio CD.
nds: Je hebbst just eene Ton CD inlegt.

en: You have just inserted an Audio DVD.
nds: Je hebbst just eene Ton DVD inlegt.

en: You have just inserted a Video DVD.
nds: Je hebbst just eene Film DVD inlegt.

en: You have just inserted a Video CD.
nds: Je hebbst just eene Film CD inlegt.

en: You have just inserted a Super Video CD.
nds: Je hebbst just eene Super Film CD inlegt.

en: You have just inserted a blank CD.
nds: Je hebbst just eene blanke CD inlegt.

en: You have just inserted a blank DVD.
nds: Je hebbst just eene blanke DVD inlegt.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
nds: Je hebbst just eene Blue-Ray Disk inlegt.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
nds: Je hebbst just eene blanke HD DVD inlegt.

en: You have just inserted a Photo CD.
nds: Je hebbst just eene Biller CD inlegt.

en: You have just inserted a Picture CD.
nds: Je hebbst just eene Biller CD inlegt.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
nds: Je hebbst just een Medium mit Billers drop inlegt.

en: You have just inserted a digital audio player.
nds: Je hebbst just eenen digitalen Musikspeeler inlegt.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
nds: Je hebbst just een Medium mit Programmen, de automatisch starten wulln, inlegt.

en: You have just inserted a medium.
nds: Je hebbst just een Medium inlegt.

en: Choose what application to launch.
nds: Programm utwählen, dat startet werrn schall.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
nds: Köör ut, wo »%s« openmaakt worden sall un of dat in de Tokunft alltied för Medien vun de Aard »%s« daan worden sall.

en: _Always perform this action
nds: Dat _alltied maken

en: _Eject
nds: _Rutsmieten

en: _Unmount
nds: _Utbinnen

en: Cut the selected text to the clipboard
nds: De utköörten Text tur Tüskenoflaag utsnieden

en: Copy the selected text to the clipboard
nds: De utköörten Text tur Tüskenoflaag koperen

en: Paste the text stored on the clipboard
nds: De Text vun de Tüskenoflaag inschuven

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: Select all the text in a text field
nds: All Text in de Feld markeren

en: Move _Up
nds: Nah _boven verschuven

en: Move Dow_n
nds: Runner verschuven

en: Use De_fault
nds: St_andard bruken

en: Name
nds: Naam

en: The name and icon of the file.
nds: Naam un Bill vun de Datei.

en: Size
nds: Gröte

en: The size of the file.
nds: Dateigröte.

en: Size on Disk
nds: Grött im Spieker

en: The size of the file on disk.
nds: Wo vööl Spieker deese Datei bruukt.

en: Type
nds: Typ

en: The type of the file.
nds: Dateityp.

en: Date Modified
nds: Ännerndag

en: The date the file was modified.
nds: Ännernsdag

en: Date Accessed
nds: Togangsdag

en: The date the file was accessed.
nds: Dat Datum, wann deese Datei tolest ankiekt worden is.

en: Owner
nds: Besitter

en: The owner of the file.
nds: Dateibesitter

en: Group
nds: Grupp

en: The group of the file.
nds: Dateigrupp.

en: Permissions
nds: Rechte

en: The permissions of the file.
nds: De rechten vun de Datei.

en: Octal Permissions
nds: Octale Rechte

en: The permissions of the file, in octal notation.
nds: Dateirechten, in octal Schrievwies.

en: MIME Type
nds: MIME Typ

en: The mime type of the file.
nds: De MIME-Aard vun de Datei.

en: The SELinux security context of the file.
nds: De SELinux-Sekerheids-Tosamenhang vun de Datei.

en: Location
nds: Ort

en: The location of the file.
nds: Waar de Datei liggt.

en: Extension
nds: Verwiedern

en: The extension of the file.
nds: De Verwiedern vun de Datei.

en: Trashed On
nds: Löskt an

en: Date when file was moved to the Trash
nds: Dat Datum, wann deese Datei in de Papierkörv schuven worden is.

en: Original Location
nds: Eerster Oort

en: Original location of file before moved to the Trash
nds: Waar deese Datei was, ehr se in de Papierkörv schuven worden is.

en: Reset
nds: Torüggsetten

en: on the desktop
nds: op'm Schrievdisk

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
nds: %s's Hemverteeknis

en: Network Servers
nds: Netwark Servers

en: Trash
nds: Papierkorb

en: _Move Here
nds: _Hierhen verschuven

en: _Copy Here
nds: Hierhen _koperen

en: _Link Here
nds: Hierhen _verknüppen

en: Set as _Background
nds: As _Achtergrund setten

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Set as background for _all folders
nds: As Achtergrund för _all Verteeknissen setten

en: Set as background for _this folder
nds: As Achtergrund för _düsses Verteeknis setten

en: The emblem cannot be installed.
nds: Dat Teken kann nich installeert worden.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
nds: Nix för ungood, aber du mutt för een neies Teken een Slötelwoort ingeven, wat nich leeg is.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
nds: Nix för ungood, aber Slötelworten för Tekens könen blot Bookstaven, Tahlen un lege Tekens enthollen.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
nds: Nix för ungood, aber een Teken mit de Naam »%s« gifft 't al.

en: Please choose a different emblem name.
nds: Bidde köör een annern Naam för dat Teken ut.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
nds: Nix för ungood, aber dat eegene Teken kunn nich sekert worden.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
nds: Nix för ungood, aber de eegene Teken-Naam kunn nich sekert worden.

en: This file cannot be mounted
nds: Düsse Datei künn nich inbinnt werrn

en: This file cannot be unmounted
nds: Düsse Datei künn nich utbinnt werrn

en: This file cannot be ejected
nds: Deese Datei kann nich rutsmieten worden

en: This file cannot be started
nds: Deese Datei kann nich utföhrt worden

en: This file cannot be stopped
nds: Düsse Datei künnt nich stoppt werrn

en: Slashes are not allowed in filenames
nds: Namen vun Dateien düren keene Schraadstreken enthollen

en: File not found
nds: Datei nich funnen

en: Toplevel files cannot be renamed
nds: Dateien vun hoogstem Stand könen nich umbenöömt worden

en: Unable to rename desktop icon
nds: Kann dat Schrievdisk-Teken nich umbenömen

en: Unable to rename desktop file
nds: Kann de Schrievdisk-Datei nich umbenömen

en: today at 00:00:00 PM
nds: Vandag Klock 00:00:00

en: today at %-I:%M:%S %p
nds: Vandag %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
nds: Vandag Klock 00:00

en: today at %-I:%M %p
nds: Vandag %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
nds: Vandag, Klock 00:00

en: today, %-I:%M %p
nds: Vandag, %-I:%M %p

en: today
nds: Vandag

en: yesterday at 00:00:00 PM
nds: Güstern Klock 00:00:00

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
nds: Güstern %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
nds: Güstern Klock 00:00

en: yesterday at %-I:%M %p
nds: Güstern %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
nds: Güstern, Klock 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
nds: Güstern, %-I:%M %p

en: yesterday
nds: Güstern

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
nds: Middeweek, september 00 0000 um Klock 00:00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
nds: Mon, Okt 00 0000 Klock 00:00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
nds: Mon, Okt 00 0000 Klock 00:00

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
nds: Okt 00 0000 Klock 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
nds: Okt 00 0000, Klock 00:00

en: Not allowed to set permissions
nds: Hett nich dat Recht, Rechten to setten

en: Not allowed to set owner
nds: Hett nich dat Recht, de Besitter to setten

en: Specified owner '%s' doesn't exist
nds: De angeven Besitter »%s« gifft 't nich

en: Not allowed to set group
nds: Hett nich dat Recht, de Grupp to setten

en: Specified group '%s' doesn't exist
nds: De angeven Grupp »%s« gifft 't nich

en: ? items
nds: ? Elemente

en: ? bytes
nds: ? Bytes

en: unknown type
nds: unbekannter Typ

en: unknown MIME type
nds: unbekannte MIME-Aard

en: unknown
nds: unbekannt

en: program
nds: Programm

en: link
nds: Verknüppen

en: Link to %s
nds: Verknüppen to %s

en: link (broken)
nds: Verknüppen (kaputt)

en: Merge folder "%s"?
nds: Mit Verteeknis »%s« tosamenföhren?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
nds: Bi'm Tosamenföhren worst du um Verlööv fraggt, ehr elkeen Dateien im Verteeknis utwesselt worden, de sük mit de Dateien tum Koperen nich verdragen.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
nds: Eem ollers Verteeknis mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
nds: Eem neieres Verteeknis mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
nds: Een anners Verteeknis mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
nds: Bi'm Utwesseln worden all Dateien im Verteeknis lösket.

en: Replace folder "%s"?
nds: Verteeknis »%s« utwesseln?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
nds: Een Verteeknis mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Replace file "%s"?
nds: Datei »%s« utwesseln?

en: Replacing it will overwrite its content.
nds: Bi'm Utwesseln word sien Inhalt överschreven.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
nds: Eene ollere Datei mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
nds: Eene neiere Datei mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
nds: Eene annere Datei mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Original folder
nds: Eerstes Verteeknis

en: Items:
nds: Dingen:

en: Original file
nds: Eerste Datei

en: Size:
nds: Gröte:

en: Type:
nds: Typ:

en: Last modified:
nds: Tolest ännert:

en: Merge with
nds: Tosamenföhren mit

en: Replace with
nds: Överschrieven mit

en: Merge
nds: Tosamenföhren

en: Select a new name for the _destination
nds: Eenen neien Naam för dat _Enn utkören

en: Differences...
nds: Unnerscheden…

en: Apply this action to all files and folders
nds: Dat mit _all Dateien un Verteknissen doon

en: _Skip
nds: _Överhüppen

en: Re_name
nds: _Namen ännern

en: Replace
nds: Överschrieven

en: Merge Folder
nds: Verteeknis tosamenföhren

en: File and Folder conflict
nds: Dateien un Verteknissen verdragen sük nich

en: File conflict
nds: Dateien verdragen sük nich

en: S_kip All
nds: Allens överhü_ppen

en: _Retry
nds: _Nohmal versöken

en: _Delete
nds: _Löschen

en: Delete _All
nds: _Allens löschen

en: Replace _All
nds: _Allens överschrieven

en: Merge _All
nds: _Allens mengeleren

en: Copy _Anyway
nds: _Doch koperen

en: Another link to %s
nds: Eene annere Verknüppens to %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
nds: %'dst verknüppen mit %s

en: %'dnd link to %s
nds: %'dnd verknüppen mit %s

en: %'drd link to %s
nds: %'drd verknüppen mit %s

en: %'dth link to %s
nds: %'dth verknüppen mit %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
nds: (koperen)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
nds: (annere koperen)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
nds: th koperen)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
nds: st koperen)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
nds: nd koperen)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
nds: rd koperen)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
nds: %s (koperen)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
nds: %s (annere koperen)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
nds: %s (%'dth koperen)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
nds: %s (%'dst koperen)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
nds: %s (%'dnd koperen)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
nds: %s (%'drd koperen)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
nds: Willt du »%B« würrelk för immer ut de Papierkörv lösken?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
nds: Wenn du wat löskest, kannst du 't nich mehr torügg halen.

en: Empty all items from Trash?
nds: All Dingen im Papierkörv lösken?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
nds: All Dingen im Papierkörv kannst du dann nich mehr torügg halen.

en: Empty _Trash
nds: _Papierkörv leeren

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
nds: Willt du »%B« würrelk för immer lösken?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
nds: Willt du »%B« würrelk in de Papierkörv smieten?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
nds: Dingen im Papierkörv kannst du noch torügg halen, bit de Papierkörv lösket word.

en: Move to _Trash
nds: In'n _Papierkörv verschuven

en: Deleting files
nds: Lösche Dateien

en: Error while deleting.
nds: Fehler bi'm Löschen.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
nds: Dateien im Verteeknis »%B« könen nich lösket worden, wiel du nich dat Recht hest, se antokieken.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, de Informationen över de Dateien im Verteeknis »%B« to halen.

en: _Skip files
nds: Dateien över_hüppen

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
nds: Dat Verteeknis »%B« kann nich lösket worden, wiel du nich dat Recht hest, 't antokieken.

en: There was an error reading the folder "%B".
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, dat Verteeknis »%B« to lesen.

en: Could not remove the folder %B.
nds: Kunn dat Verteeknis »%B« nich lösken.

en: There was an error deleting %B.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, dat Verteeknis »%B« to lösken.

en: Moving files to trash
nds: Dateien in'n Papierkörv verschuven

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
nds: Kann de Datei nich in de Papierkörv verschuven, willt du se stracks lösken?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
nds: De Datei "%B" künn nich in'n Papierkörv verschuvt warrn.

en: Trashing Files
nds: Dateien in'n Papierkörv verschuven

en: Deleting Files
nds: Dateien löschen

en: It is now safe to remove the drive
nds: Du kannst dat Lööpwark nu seker wegnehmen

en: Unable to eject %V
nds: Kunn %V nich rutsmieten

en: Unable to unmount %V
nds: Kunn %V nich utbinnen

en: Writing data to the drive -- do not unplug
nds: Schrievt up dat Lööpwark – nich wegnehmen

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
nds: Willt du vör'm Utbinnen de Papierkörv lösken?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
nds: Um up deesem Lööpwark Spieker freei to maken, mutt de Papierkörv lösket worden. All Dateien im Papierkörv up deesem Lööpwark könen dann nich mehr torügg haalt worden.

en: Do _not Empty Trash
nds: Papierkörv nich leere_n

en: Unable to mount %s
nds: Nich möglich, %s intobinnen

en: Error while copying.
nds: Fehler bi'm Koperen.

en: Error while moving.
nds: Fehler bi'm Verschuven.

en: Error while moving files to trash.
nds: Fehler bi'm Verschuven vun Dateien in de Papierkörv.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
nds: Dateien im Verteeknis »%B« könen nich bruukt worden, wiel du nich dat Recht hest, se antokieken.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
nds: Dat Verteeknis »%B« kann nich bruukt worden, wiel du nich dat Recht hest, 't antokieken.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
nds: De Datei »%B« kann nich bruukt worden, wiel du nich dat Recht hest, se antokieken.

en: There was an error getting information about "%B".
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, de Informationen över »%B« to halen.

en: Error while copying to "%B".
nds: Fehler bi'm Koperen na »%B«.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
nds: Du hest nich dat Recht, de Enn-verteeknis antokieken.

en: There was an error getting information about the destination.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, de Informationen över dat Enn to halen.

en: The destination is not a folder.
nds: Dat Tääl is keen Verteeknis.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
nds: Dat Enn hett nich genoog Spieker freei. Versöök, Dateien to lösken, um Spieker freei to maken.

en: There is %S available, but %S is required.
nds: %S is paraat, aber 't bruukt %S.

en: The destination is read-only.
nds: Dat Enn is blot tum Lesen.

en: Moving "%B" to "%B"
nds: Verschuve "%B" to "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
nds: Kopere "%B" to "%B"

en: Duplicating "%B"
nds: Verdübbelt »%B«.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
nds: Dat Verteeknis »%B« kann nich kopeert worden, wiel du nich dat Recht hest, 't am Enn to maken.

en: There was an error creating the folder "%B".
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, dat Verteeknis »%B« to maken.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
nds: Dateien im Verteeknis »%B« könen nich kopeert worden, wiel du nich dat Recht hest, se antokieken.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
nds: Dat Verteeknis »%B« kann nich kopeert worden, wiel du nich dat Recht hest, 't antokieken.

en: Error while moving "%B".
nds: Fehler bi'm Verschuven na »%B«.

en: Could not remove the source folder.
nds: Kunn de Quell-Verteeknis nich umnömen.

en: Error while copying "%B".
nds: Fehler bi'm Koperen vun »%B«.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
nds: Kunn keene Dateien ut de Verteeknis »%F«, wat 't al gifft, lösken.

en: Could not remove the already existing file %F.
nds: Kunn de Datei »%F«, de 't al gifft, nich lösken.

en: You cannot move a folder into itself.
nds: Du kannst een Verteeknis nich in sük sülvst verschuven.

en: You cannot copy a folder into itself.
nds: Du kannst een Verteeknis nich in sük sülvst koperen.

en: The destination folder is inside the source folder.
nds: Dat Enn-Verteeknis is im Quell-Verteeknis drin.

en: You cannot move a file over itself.
nds: Du kannst eene Datei nich över sük sülvst verschuven.

en: You cannot copy a file over itself.
nds: Du kannst eene Datei nich över sük sülvst koperen.

en: The source file would be overwritten by the destination.
nds: Dat Enn sall de Quell-Datei överschrieven.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
nds: Kunn de Datei mit de sülven Naam, de 't in »%F« al gifft, nich lösken.

en: There was an error copying the file into %F.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, de Datei na »%F« to koperen.

en: Copying Files
nds: Kopere Dateien

en: Preparing to Move to "%B"
nds: Maakt alls klaar tum Verschuven na »%B«

en: There was an error moving the file into %F.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, de Datei na »%F« to verschuven.

en: Moving Files
nds: Verschuve Dateien

en: Creating links in "%B"
nds: Maakt Verknüppens in »%B«

en: Error while creating link to %B.
nds: Fehler bi'm Maken vun eener Verknüppen na »%B«.

en: Symbolic links only supported for local files
nds: Teken-Verknüppens gahn blot för lokale Dateien.

en: The target doesn't support symbolic links.
nds: Dat Enn verlöövt keene Teken-Verknüppens.

en: There was an error creating the symlink in %F.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, in »%F« eene Teken-Verknüppen to maken.

en: Setting permissions
nds: Sette Rechte

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
nds: Verteeknis ohn Naam

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
nds: Neje Datei

en: Error while creating directory %B.
nds: Fehler bi'm Maken vun de Verteeknis »%B«.

en: Error while creating file %B.
nds: Fehler bi'm Maken vun de Datei »%B«.

en: There was an error creating the directory in %F.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Versöök geven, in »%F« dat Verteeknis to maken.

en: Emptying Trash
nds: Leere Papierkörv

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
nds: Kann de Starter nich as toverlatig (tum Utföhren) markeren

en: Could not determine original location of "%s"
nds: Kunn de eerste Stee vun »%s« nich utfinnen

en: The item cannot be restored from trash
nds: Dat Ding kann nich ut'm Papierkörv torügg haalt worden

en: The selection rectangle
nds: Dat Utkörens-Rechteck

en: The Link "%s" is Broken.
nds: De Verknüppen »%s« is kaputt.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
nds: De Verknüppen »%s« is kaputt. In de Papierkörv verschuven?

en: This link cannot be used, because it has no target.
nds: Deese Verknüppen kann nich bruukt worden, wiel se keen Enn hett.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
nds: Deese Verknüppen kann nich bruukt worden, wiel 't hör Enn »%s« nich mehr gifft.

en: Mo_ve to Trash
nds: In Papierkörv _verschuven

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
nds: Willt du »%s« utföhren oder de Inhalt wiesen?

en: "%s" is an executable text file.
nds: »%s« is eene Text-Datei tum Utföhren.

en: Run in _Terminal
nds: Im _Terminal lööpen laten

en: _Display
nds: _Wies op

en: _Run
nds: _Starte

en: Are you sure you want to open all files?
nds: Seker, dat je all Dateien opmaken wullst?

en: Could not display "%s".
nds: Kunn »%s« nich wiesen.

en: The file is of an unknown type
nds: De Aard vun de Datei is nich bekannt.

en: There is no application installed for %s files
nds: 't is keen Programm för %s-Dateien installeert.

en: _Select Application
nds: _Programm utwählen

en: There was an internal error trying to search for applications:
nds: Bi'm Söken na Programmen hett dat eenen internen Fehler geven:

en: Unable to search for application
nds: Kunn nich na Programmen söken

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
nds: 't is keen Programm för %s-Dateien installeert.
    Willt du een Programm söken, um deese Datei opentomaken?

en: Untrusted application launcher
nds: Programm-Starter is nich toverlatig

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
nds: De Programm-Starter »%s« is nich as toverlatig markeert. Wenn du nich weetst, waar deese Datei her kummt, is 't villicht nich seker, se uttoföhren.

en: _Launch Anyway
nds: _Trotzdem starten

en: Mark as _Trusted
nds: As _toverlatig markeren

en: Unable to mount location
nds: Kunn de Stee nich inbinnen

en: Unable to start location
nds: Kann de Stee nich utföhren

en: Opening "%s".
nds: Mak "%s" op.

en: Could not set application as the default: %s
nds: Kunn dat Programm nich as normaal setten: %s

en: Could not set as default application
nds: Kunn dat nich as normaales Programm setten

en: Default
nds: Standard

en: Could not remove application
nds: Kunn Programm nich wegdoon

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: No applications selected
nds: Keen Programm utwählt

en: %s document
nds: %s Dokument

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
nds: Köör een Programm ut, um %s un anner Dateien vun de Aard »%s« optomaken.

en: Open all files of type "%s" with:
nds: All Dateien vun de Aard »%s« opmaken mit:

en: Could not run application
nds: Kunn Programm nich starten

en: Could not find '%s'
nds: Künn '%s' nich finnen

en: Could not find application
nds: Künn Programm nich finnen

en: Could not add application to the application database: %s
nds: Kunn dat Programm nich to de Programm-Datenbank hentofögen: %s

en: Unknown error
nds: Unbekannter Fehler

en: Could not add application
nds: Kunn Programm nich hentofögen

en: Select an Application
nds: Programm utwählen

en: Open With
nds: Opmaken mit

en: Select an application to view its description.
nds: Köör een Programm ut, um sien Beschrieven antokieken.

en: _Use a custom command
nds: _Eegenen Befehl bruken

en: _Browse...
nds: _Nahkieken...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
nds: %s un anner »%s«-Dateien opmaken mit:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
nds: %s opmaken mit:

en: _Remember this application for %s documents
nds: Deeses Programm för »%s«-Dateien _marken

en: Open all %s documents with:
nds: All »%s«-Dateien opmaken mit:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
nds: %s un anner Dateien vun de Aard »%s« opmaken mit:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
nds: Deeses Programm för Dateien vun de Aard »%s« _marken

en: Open all "%s" files with:
nds: All Dateien vun de Aard »%s« opmaken mit:

en: Add Application
nds: Programm hentofögen

en: Open Failed, would you like to choose another application?
nds: Opmaken fehlslagen, willst du een anner Programm utkören?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
nds: »%s« kann »%s« nich opmaken, denn »%s« kann nich up Dateien an »%s«-Steden togriepen.

en: Open Failed, would you like to choose another action?
nds: Opmaken fehlslagen, willst du een anner Aktioon utkören?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
nds: De Normaal-Aktioon kann »%s« nich opmaken, denn se kann nich up Dateien an »%s«-Steden togriepen.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
nds: Keen anner Prograam is verföögbar, um deese Datei antokieken. Wenn du de Datei up dienen Reekner kopeerst, kannst du se villicht opmaken.

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
nds: Keen anner Aktioon is verföögbar, um deese Datei antokieken. Wenn du de Datei up dienen Reekner kopeerst, kannst du se villicht opmaken.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
nds: Dood mi leid, aver du kannst keene Befehlen vun eener feernen Sied utföhren.

en: This is disabled due to security considerations.
nds: Dat is um de Sekerheid utknipst.

en: There was an error launching the application.
nds: 't hett eenen Fehler bi'm Starten vun de Programm geven.

en: This drop target only supports local files.
nds: Deeses Fallenlaten-Enn velöövt blot stedenwies Dateien.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
nds: Um nich-stedenwiese Dateien optomaken, kopeer se in een stedenwies Verteeknis un laat se dann noch eenmaal fallen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
nds: Um nich-stedenwiese Dateien optomaken, kopeer se in een stedenwies Verteeknis un laat se dann noch eenmaal fallen. De stedenwies Dateien, wat du fallenlaten hest, sünd al opmaakt worden.

en: File Operations
nds: Dateioperatschoonen

en: paused
nds: anhollt

en: pausing
nds: hollt an

en: queued
nds: wacht

en: queuing
nds: gaht tum Wachten

en: Pause
nds: Anhollen

en: Resume
nds: Wiedermaken

en: Process completed
nds: Prozess kumpleet

en: Queue
nds: Wachtslang

en: Preparing
nds: Vorbereiten

en: Search
nds: Sök

en: Search for "%s"
nds: Söken nah "%s"

en: Delete %d copied items
nds: %d kopeert Dingen lösken

en: Delete '%s'
nds: »%s« lösken

en: Delete %d duplicated items
nds: %d verdübbelt Dingen lösken

en: Move %d items back to '%s'
nds: %d Dingen torügg na »%s« verschuven

en: Move '%s' back to '%s'
nds: »%s« torügg na »%s« verschuven

en: Rename '%s' as '%s'
nds: »%s« as »%s« umbenömen

en: Restore %d items from trash
nds: %d Dingen ut de Papierkörv torügghalen

en: Restore '%s' to '%s'
nds: »%s« na »%s« torügghalen

en: Move %d items back to trash
nds: %d Dingen torügg in de Papierkörv smieten

en: Move '%s' back to trash
nds: »%s« torügg in de Papierkörv smieten

en: Delete links to %d items
nds: Verknüppens to %d Dingen lösken

en: Delete link to '%s'
nds: Verknüppen to »%s« lösken

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
nds: De vörigen Verlöövnissen för de in »%s« insluten Dingen torügghalen

en: Restore original permissions of '%s'
nds: De vörigen Verlöövnissen för »%s« torügghalen

en: Restore group of '%s' to '%s'
nds: De Grupp vun »%s« weer up »%s« setten

en: Restore owner of '%s' to '%s'
nds: De Eegner vun »%s« weer up »%s« setten

en: Copy %d items to '%s'
nds: %d Dingen na »%s« koperen

en: Copy '%s' to '%s'
nds: »%s« na »%s« koperen

en: Duplicate of %d items in '%s'
nds: %d Dingen in »%s« verdübbelt

en: Duplicate '%s' in '%s'
nds: »%s« in »%s« verdübbeln

en: Move %d items to '%s'
nds: %d Dingen na »%s« verschuven

en: Move '%s' to '%s'
nds: »%s« na »%s« verschuven

en: Create new file '%s' from template
nds: Neje Datei »%s« ut Vörlaag maken

en: Create an empty file '%s'
nds: Eene lege Datei »%s« maken

en: Create a new folder '%s'
nds: Een nejes Verteeknis »%s« maken

en: Move %d items to trash
nds: %d Dingen in de Papierkörv smieten

en: Move '%s' to trash
nds: »%s« in de Papierkörv smieten

en: Restore '%s' from trash
nds: »%s« ut de Papierkörv torügghalen

en: Create links to %d items
nds: Verknüppens to %d Dingen maken

en: Create link to '%s'
nds: Verknüppen to »%s« maken

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
nds: Verlöövnissen för de in »%s« insluten Dingen setten

en: Set permissions of '%s'
nds: Verlöövnissen för »%s« setten

en: Set group of '%s' to '%s'
nds: De Grupp vun »%s« up »%s« setten

en: Set owner of '%s' to '%s'
nds: De Eegner vun »%s« up »%s« setten

en: _Undo creation of an empty file
nds: Maken vun eener legen Datei tor_üggnehmen

en: _Undo creation of a file from template
nds: Maken vun eener Datei ut eener Vörlaag tor_üggnehmen

en: _Redo creation of an empty file
nds: Maken vun eener legen Datei torügg_halen

en: _Redo creation of a file from template
nds: Maken vun eener Datei ut eener Vörlaag torügg_halen

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
nds: Registerkaarten mit [Strg]+[Tab] wesseln

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
nds: Wenn jau, könen Registerkaarten mit [Strg + Tab] un [Strg + Umschalt + Tab] wesselt worden.

en: Show folders first in windows
nds: Verteeknisse as erstes in Finstern opwiesen

en: Default sort order
nds: Standardsorterens

en: Custom Background
nds: Persönlicher Achtergrund

en: Default Background Color
nds: Standard Achtergrundklöör

en: Default Background Filename
nds: Standard Achtergrund Dateinaam

en: Default folder viewer
nds: Standardverteeknisopwieser

en: Date Format
nds: Datumsformat

en: Put labels beside icons
nds: Beschrivtens op de Siet vu'm Bill

en: Default icon zoom level
nds: Standardbillerzoomebene

en: Default Thumbnail Icon Size
nds: Standardgröte för lütte Billers

en: All columns have same width
nds: All Splieten hebben de sülvige Brede

en: Default list zoom level
nds: Standardlistzoomebene

en: Only show folders in the tree side pane
nds: Just Verteeknisse in den Sietenrebeetboom opwiesen

en: Desktop font
nds: Schrift op'm Schrievdisk

en: Home icon visible on desktop
nds: Hemverteeknisbill op'm Schrievdisk to sehn

en: Computer icon visible on desktop
nds: Reknerbill op de Schrievdisk opwiesen

en: Trash icon visible on desktop
nds: Papierkörvbill op Schrievdisk opwiesen

en: Network Servers icon visible on the desktop
nds: Netwarkserverbill op'm Schrievdisk opwiesen

en: Desktop computer icon name
nds: Schrievdiskreknerbillnaam

en: Desktop home icon name
nds: Schrievdiskhembillnaam

en: Desktop trash icon name
nds: Schrievdisk Papierkörv Billernaam

en: Network servers icon name
nds: Netwarkserverbillnaam

en: Width of the side pane
nds: Brede vu'm Sietenrebeet

en: Show toolbar in new windows
nds: Warktüggbalken in nejem Finster opwiesen

en: Show location bar in new windows
nds: Ortbalken in nejem Finster opwiesen

en: Show status bar in new windows
nds: Statusbalken in nejen Finstern opwiesen

en: Show side pane in new windows
nds: Sietenrebeet in nejem Finster opwiesen

en: Side pane view
nds: Sietenrebeetansicht

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: Unable to eject %s
nds: Künn %s nich utwarfen

en: Quit Caja.
nds: Caja sluten.

en: Cannot find the autorun program
nds: Künn dat autorun Programm nich finnen

en: No bookmarks defined
nds: Keene Leseteken instellt

en: Bookmarks
nds: Leseteken

en: Edit Bookmarks
nds: Leseteken bewarken

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: _Bookmarks
nds: _Leseteken

en: Public FTP
nds: Öpenliches FTP

en: FTP (with login)
nds: FTP (mit Anmellen)

en: Windows share
nds: Windows deelt

en: C_onnect
nds: Verb_innen

en: Connect to Server
nds: Mit Server verbinnen

en: _Server:
nds: _server:

en: Folder:
nds: Verteeknis:

en: Password:
nds: Passwoord:

en: Add _bookmark
nds: _Leseteken hentofögen

en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Rename Emblem
nds: De Emblem een annern Naam geven

en: Rename
nds: Annern Naam geven

en: Add Emblems...
nds: Embleme hentofögen...

en: Emblems
nds: Embleme

en: Show Emblems
nds: Embleme opwiesen

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
nds: Keen

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
nds: Ansicht mit lüttje Billers

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
nds: Listansicht

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
nds: Kompakte Ansicht

en: Always
nds: Jümmers

en: Local Files Only
nds: Jüst lokale Dateien

en: Never
nds: Nie nich

en: By Name
nds: Nah Naam

en: By Size
nds: Nah Gröte

en: By Type
nds: Nah Typ

en: By Modification Date
nds: Nah Ännernsdag

en: By Emblems
nds: Nah Embleme

en: File Management Preferences
nds: Dateioppasseninstellens

en: <b>Default View</b>
nds: <b>Standardansicht</b>

en: _Arrange items:
nds: _Elemente grupperen:

en: Sort _folders before files
nds: _Verteeknisse vor Dateien grupperen

en: Default _zoom level:
nds: Standard _Grötenansicht:

en: _Use compact layout
nds: Kompaktes _Utsehn bruken

en: _Text beside icons
nds: _Text op de Siet vun de Symbole

en: _Default zoom level:
nds: _Standardgrötenlevel:

en: D_efault zoom level:
nds: Standard Gröten_ansicht:

en: Show _only folders
nds: Just _Verteeknisse opwiesen

en: Views
nds: Ansichten

en: <b>Behavior</b>
nds: <b>Verhollen</b>

en: _Single click to open items
nds: _Eenfacher Klick, um Elemente optomaken

en: _Double click to open items
nds: _Twejfacher Klick, um Elemente optomaken

en: _Ask each time
nds: _Elkes Mal fragen

en: <b>Trash</b>
nds: <b>Papierkörv</b>

en: Behavior
nds: Verhollen

en: <b>Date</b>
nds: <b>Dag</b>

en: Display
nds: Billschirm

en: <b>Text Files</b>
nds: <b>Textdateien</b>

en: Show _thumbnails:
nds: Lütte _Billers opwiesen:

en: _Only for files smaller than:
nds: _Just för lütter Dateien as:

en: <b>Sound Files</b>
nds: <b>Tondateien</b>

en: Preview _sound files:
nds: Musikdateien_utblick:

en: <b>Folders</b>
nds: <b>Verteeknisse</b>

en: Preview
nds: Utblick

en: CD _Audio:
nds: CD _Musik:

en: _DVD Video:
nds: _DVD Film:

en: _Music Player:
nds: _Musikspeeler:

en: _Photos:
nds: _Billers:

en: _Software:
nds: _Programme:

en: <b>Other Media</b>
nds: <b>Annere Medien</b>

en: _Type:
nds: _Typ:

en: Acti_on:
nds: Aktsch_oon:

en: Media
nds: Medien

en: History
nds: Historie

en: Show History
nds: Historie opwiesen

en: Camera Model
nds: Knippskassenmodell

en: Date Taken
nds: Dag teken

en: Software
nds: Programme

en: Description
nds: Beschrieven

en: Keywords
nds: Slötelwöörder

en: Creator
nds: Produzent

en: Copyright
nds: Koperschood

en: Rating
nds: Beweertung

en: Image Type:
nds: Billtyp:

en: loading...
nds: lade...

en: Image
nds: Bill

en: Information
nds: Informatschoon

en: Show Information
nds: Informatschoon opwiesen

en: Use _Default Background
nds: Standar_dachtergrund bruken

en: Location:
nds: Ort:

en: Go To:
nds: Denn man to:

en: Open Location
nds: Ort opmaken

en: _Location:
nds: _Ort:

en: %s - File Browser
nds: %s - Dateibrowser

en: The location "%s" does not exist.
nds: Den Ort "%s" givt dat nich.

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _Tabs
nds: _Registerkoorten

en: New _Window
nds: Nejes _Finster

en: New _Tab
nds: Neje _Registerkoort

en: Open Folder W_indow
nds: Verteeknisf_inster opmaken

en: Open a folder window for the displayed location
nds: Verteeknisfinster vun de opwiest Ort opmaken

en: Close _All Windows
nds: All Finsters di_chtmaken

en: Close all Navigation windows
nds: All Navigatschoonsfinsters sluten

en: _Location...
nds: _Ort...

en: Specify a location to open
nds: Ort wählen, de opmakt werrn schall

en: Clea_r History
nds: Historie opkla_ren

en: _Add Bookmark
nds: _Leseteken hentofögen

en: _Edit Bookmarks...
nds: _Leseteken bewarken

en: _Previous Tab
nds: _Vorige Registerkoort

en: Activate previous tab
nds: Vorige Registerkoort aktiveren

en: _Next Tab
nds: _Nähste Registerkoort

en: Activate next tab
nds: Nächste Registerkoort aktiveren

en: Move Tab _Left
nds: Registerkoort nah _links verschuven

en: Move current tab to left
nds: Registerkoort nah _links verschuven

en: Move Tab _Right
nds: Registerkoort nah _rechts verschuven

en: Move current tab to right
nds: Registerkoort nah _rechts verschuven

en: _Main Toolbar
nds: _Hööftwarktüügbalken

en: _Side Pane
nds: _Sietenbalken

en: Location _Bar
nds: Navigatschoons_balken

en: St_atusbar
nds: ST_atusbalken

en: _Search for Files...
nds: _Nah Dateien döörsöken...

en: _Back
nds: _Torügg

en: Go to the previous visited location
nds: To de tolest besöchten Stee gahn

en: Back history
nds: In de Historie torügggahn

en: _Forward
nds: _Vor

en: Go to the next visited location
nds: To de anner besöchten Stee gahn

en: Forward history
nds: In de Historie vorangahn

en: _Search
nds: _Sök

en: _Close Tab
nds: _Registerkoort sluten

en: Close tab
nds: Registerkoort sluten

en: Notes
nds: Notizen

en: Show Notes
nds: Notizen opwiesen

en: Open the contents of your desktop in a folder
nds: De Inholls vun dien Schrievdisk in een Verteeknis opmaken

en: File System
nds: Dateisystem

en: Open the trash
nds: De Papierkörv opmaken

en: Mount and open %s
nds: %s inbinnen un opmaken

en: _Power On
nds: _Kraft an

en: _Connect Drive
nds: _Lööpwark verbinnen

en: _Disconnect Drive
nds: _Lööpwark utbinnen

en: _Unlock Drive
nds: _Lööpwark friegeven

en: _Lock Drive
nds: _Lööpwark avsluten

en: Unable to start %s
nds: Nich möglich, %s to starten

en: Unable to stop %s
nds: Nich möglich, %s antohollen

en: Open in New _Tab
nds: In nejer _Registerkoort opmaken

en: Open in New _Window
nds: In nejem _Finster opmaken

en: Remove
nds: Entfernen

en: Rename...
nds: Annern Naam geven...

en: _Mount
nds: _Inbinnen

en: _Detect Media
nds: _Nah Medien söken

en: Places
nds: Orte

en: Show Places
nds: Orte opwiesen

en: Backgrounds and Emblems
nds: Achtergrund un Embleme

en: _Remove...
nds: _Löschen...

en: Add new...
nds: Nej hentofögen...

en: Create a New Emblem
nds: Nejes Emblem produzeren

en: _Keyword:
nds: _Slötelwoord:

en: _Image:
nds: _Bill:

en: Create a New Color:
nds: Neje Klöör produzeren:

en: Color _name:
nds: Klöör _naam:

en: Color _value:
nds: Klöör _weert:

en: The color cannot be installed.
nds: Düsse Klöör künn nich installert werrn.

en: Select a Color to Add
nds: Wähl eene Klöör ut, de je hentofögen wullst

en: The file is not an image.
nds: De Datei is keen Bill.

en: Select a Category:
nds: Kategorie utwählen

en: C_ancel Remove
nds: Löschen avbre_ken

en: _Add a New Pattern...
nds: Eene neje Formge_ven...

en: _Add a New Color...
nds: _Eene neje Klöör hentofögen...

en: _Add a New Emblem...
nds: _Een nejes Emblem hentofögen...

en: Click on a pattern to remove it
nds: Klick op eene Formgeven, um de to löschen

en: Click on a color to remove it
nds: Klick op eene Klöör, um de to löschen

en: Patterns:
nds: Formgeven:

en: Colors:
nds: Klöörs:

en: Emblems:
nds: Embleme:

en: _Remove a Pattern...
nds: Eene Formgeven _löschen...

en: _Remove a Color...
nds: Eene Klöö_r löschen...

en: _Remove an Emblem...
nds: Een Emblem wegn_ehmen...

en: File Type
nds: Dateityp

en: Tags
nds: Tekens

en: Select folder to search in
nds: Wähl een Verteeknis to'm döörsöken

en: Documents
nds: Dokumente

en: Music
nds: Musik

en: Video
nds: Film

en: Picture
nds: Bill

en: Illustration
nds: Illustratschoon

en: Spreadsheet
nds: Tabelle

en: Presentation
nds: Präsentatschoon

en: Pdf / Postscript
nds: PDF / Postscript

en: Text File
nds: Textdatei

en: Select type
nds: Typ wählen

en: Any
nds: Jichtenswat

en: Other Type...
nds: Annerer Typ...

en: Search Folder
nds: Verteeknis döörsöken

en: Edit
nds: Bewarken

en: Edit the saved search
nds: Sekerte Sök bewarken

en: Go
nds: Denn man to

en: Reload
nds: Opfrischen

en: Search results
nds: Sökresultate

en: Search:
nds: Sök:

en: Close the side pane
nds: De Sietenrebeet sluten

en: _Places
nds: _Orte

en: Open _Location...
nds: Ort _opmaken...

en: Close P_arent Folders
nds: Ollenverteeknis sl_uten

en: Close this folder's parents
nds: De Ollenverteeknisse vun düssen Verteeknissen sluten

en: Clos_e All Folders
nds: All_e Verteeknisse sluten

en: Close all folder windows
nds: All Verteeknisfinster sluten

en: Delete all items in the Trash
nds: Allens in Papierkörv löschen

en: Bookmark for Nonexistent Location
nds: Leseteken för ee'n Ort, de dat nich givt

en: Content View
nds: Inhollsansicht

en: View of the current folder
nds: Ansicht vum aktuellen Verteeknis

en: The location is not a folder.
nds: Dat is keen Verteeknis.

en: Could not find "%s".
nds: Kunn "%s" nich finnen.

en: Please check the spelling and try again.
nds: Kiek di nohmol dien Rechtschrievens an un versök dat een tweites Mol.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
nds: Caja witt nich, wat he mit de Verteeknissen "%s" maken schall.

en: Caja cannot handle this kind of location.
nds: Caja witt nich, wat he mit düssem Verteeknis maken schall.

en: Unable to mount the location.
nds: Nich möglich, dat Verteeknis intobinnen.

en: Access was denied.
nds: Keen Togang.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
nds: Caja hölpt di, Dateien un Verteeknisse to organiseren, op di'm Rekner un im Innernet.

en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: Close this folder
nds: Düsses Verteeknis sluten

en: _Backgrounds and Emblems...
nds: _Achtergrund un Embleme...

en: Prefere_nces
nds: Ee_genschapten

en: Edit Caja preferences
nds: Cajainstellens bewarken

en: Open _Parent
nds: _Ollenelement opmaken

en: Open the parent folder
nds: Ollenverteeknis opmaken

en: Stop loading the current location
nds: Ophören, dat aktuelle Verteeknis to laden

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: Reload the current location
nds: Dat aktuelle Verteeknis opfrischen

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Display Caja help
nds: Cajahölp opwiesen

en: _About
nds: _Över

en: Display credits for the creators of Caja
nds: De Schrievers vun Caja opwiesen

en: Zoom _In
nds: Gröter _maken

en: Increase the view size
nds: Ansichtgröte maximeren

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: Decrease the view size
nds: Ansichtgröte minimeren

en: Normal Si_ze
nds: Standardgr_öte

en: Use the normal view size
nds: De normaale Ansichtgrote bruken

en: Connect to _Server...
nds: Mit _Server verbinnen...

en: _Home Folder
nds: _Hemverteeknis

en: _Computer
nds: _Rekner

en: _Network
nds: _Netwark

en: _Trash
nds: _Papierkörv

en: Open your personal trash folder
nds: Dien persönlichen Papierkörv opmaken

en: Show _Hidden Files
nds: _Verbargte Dateien opwiesen

en: _Up
nds: _Hoch

en: _Home
nds: _Hemverteknis

en: Loading...
nds: Lade...

en: These files are on an Audio CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Audio CD.

en: These files are on an Audio DVD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Audio CD.

en: These files are on a Video DVD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Video DVD.

en: These files are on a Video CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Billers CD.

en: These files are on a Picture CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Billers CD.

en: The media contains digital photos.
nds: Op de Medium sünd Billers spiekert.

en: These files are on a digital audio player.
nds: Düsse Dateien sünd op 'em digitalen Musikspeeler.

en: The media contains software.
nds: Op'm Medium sünd Programmen drop

en: The media has been detected as "%s".
nds: Dat Medium is erkannt warrn as "%s".

en: Zoom In
nds: Gröter maken

en: Zoom Out
nds: Lütter maken

en: Zoom to Default
nds: In Standardgröte torüggsetten

en: Zoom
nds: Gröte

en: Set the zoom level of the current view
nds: Grötenlevel setten, dat just instellt is

en: Background
nds: Achtergrund

en: E_mpty Trash
nds: Papierkörv _leeren

en: Create L_auncher...
nds: S_tarter erstellen...

en: Create a new launcher
nds: Eenen nejen Starter erstellen

en: Change Desktop _Background
nds: Schrievdiskachtergrund ännern

en: Empty Trash
nds: Papierkörv leeren

en: Select Items Matching
nds: Elemente utwählen, de passen

en: _Pattern:
nds: _Muster:

en: Save Search as
nds: Sök spiekern as

en: _Save
nds: _Spiekern

en: Search _name:
nds: _Naam söken:

en: _Folder:
nds: _Verteeknis:

en: Select Folder to Save Search In
nds: Verteeknis wählen, in de de Sök spiekern werrn schall

en: "%s" selected
nds: "%s" utwählt

en: %s, Free space: %s
nds: %s, Frier Spieker: %s

en: Unable to unmount location
nds: Künn de Ort nich utbinnen

en: Unable to eject location
nds: Künn de Ort nich utwerfen

en: Unable to stop drive
nds: Künn Lööpwark nich stoppen

en: Connect to Server %s
nds: Verbinnen mit Server %s

en: _Connect
nds: _Verbinnen

en: Link _name:
nds: Verknüppens_naam:

en: Create _Document
nds: _Dokument erstellen

en: Open Wit_h
nds: Opmaken mi_t

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: Create _Folder
nds: Verteeknis _erstellen

en: Create a new empty folder inside this folder
nds: Nejes Verteeknis in düssem Verteeknis erstellen

en: No templates installed
nds: Keene Templates installert

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
nds: _Leere Datei

en: Open in Navigation Window
nds: In Navigatschoonsfinster opmaken

en: Open in _Folder Window
nds: In nejem _Finster opmaken

en: Other _Application...
nds: Anneres _Programm...

en: _Open Scripts Folder
nds: Skriptverteeknis _opmaken

en: _Paste Into Folder
nds: In Verteeknis in_fögen

en: Select all items in this window
nds: All Elemente in düssem Finster markeren

en: Select I_tems Matching...
nds: Elemen_te utwählen, de passen...

en: _Invert Selection
nds: Markeren _umdreihn

en: D_uplicate
nds: Ver_doppeln

en: _Rename...
nds: _Annern Naam geven...

en: Rename selected item
nds: Utwähltem Element annern Naam geven

en: _Restore
nds: _Wedderherstellen

en: _Undo
nds: _Torüggnehmen

en: Undo the last action
nds: De leste Aktschoon torüggnehmen

en: _Redo
nds: _Wedderholen

en: Redo the last undone action
nds: Dat tolest torüggnohmene Ding wedderhalen

en: Reset View to _Defaults
nds: Standar_dansicht wedderherstellen

en: Connect To This Server
nds: Mit düssem Server verbinnen

en: Mount the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark inbinnen

en: Unmount the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark utbinnen

en: Start the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark starten

en: Stop the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark stoppen

en: Open File and Close window
nds: Datei opmaken un Finster sluten

en: Sa_ve Search
nds: Sök s_piekern

en: Save the edited search
nds: De bewarkte Sök spiekern

en: Sa_ve Search As...
nds: Sök spi_ekern as...

en: _Scripts
nds: _Skripte

en: Start the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark starten

en: U_nlock Drive
nds: Lööpwark opslute_n

en: Unlock the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark opsluten

en: Stop the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark stoppen

en: _Disconnect
nds: _Avmellen

en: Lock the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark avsluten

en: Browse in New _Window
nds: In nejem _Finster ankieken

en: Browse in New _Tab
nds: In nejer Registerkoort ankieken

en: _Delete Permanently
nds: _Nahhollig löschen

en: Download location?
nds: Ort daalladen?

en: You can download it or make a link to it.
nds: Je künn daallad or mak een Verknüppen to düssem Element.

en: Make a _Link
nds: _Verknüppen erstellen

en: _Download
nds: _Daalladen

en: Undo
nds: Torüggnehmen

en: Comment
nds: Kommentar

en: Command
nds: Order

en: by _Name
nds: nah _Naam

en: by _Size
nds: nah _Gröte

en: by _Type
nds: nah _Typ

en: by Modification _Date
nds: nah Ännern_dag

en: by _Emblems
nds: nah _Embleme

en: Arran_ge Items
nds: Elemente _grupperen

en: Restore Icons' Original Si_zes
nds: Originale Symbolgröte wedderherstelle_n

en: Restore each selected icon to its original size
nds: Originale Symbolgröte vun elkem utwählten Element wedderherstellen

en: Compact _Layout
nds: Kompaktes _Utsehn

en: Re_versed Order
nds: Um_dreihte Reeg

en: _Manually
nds: _Manuell

en: By _Name
nds: Nah _Naam

en: By _Size
nds: Nah _Gröte

en: By _Type
nds: Nah _Typ

en: By Modification _Date
nds: Nah Verännerns_dag

en: By _Emblems
nds: Nah _Embleme

en: Restore Icon's Original Si_ze
nds: Originale Symbolgröte wedderherstelle_n

en: pointing at "%s"
nds: wies op "%s"

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
nds: _Billers

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
nds: _Kompakt

en: (Empty)
nds: (Leer)

en: Properties
nds: Eegenschapten

en: %s Properties
nds: %s Eegenschapten

en: nothing
nds: nix

en: unreadable
nds: nich to lesen

en: Contents:
nds: Inholls:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
nds: brukt

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
nds: frie

en: Total capacity:
nds: Gröte tosammen:

en: Filesystem type:
nds: Dateisystemtyp:

en: Basic
nds: Grund

en: Link target:
nds: Linktääl:

en: Volume:
nds: Lööpwark:

en: Accessed:
nds: Togrip:

en: Modified:
nds: Ännert:

en: Created:
nds: Erstellt:

en: Free space:
nds: Frier Spieker:

en: _Read
nds: _Lesen

en: _Write
nds: _Schrieven

en: E_xecute
nds: U_tföhrn

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
nds: keen

en: list
nds: List

en: read
nds: lesen

en: create/delete
nds: erstellen / löschen

en: write
nds: schrieven

en: access
nds: Togang

en: Access:
nds: Togang:

en: Folder access:
nds: Verteeknistogang:

en: File access:
nds: Dateitogang:

en: List files only
nds: Just Listdateien

en: Access files
nds: Dateitogang

en: Create and delete files
nds: Dateien erstellen un löschen

en: Read-only
nds: Just Lesen

en: Read and write
nds: Lesen un Schrieven

en: Set _user ID
nds: _Bruker ID setten

en: Set gro_up ID
nds: Gr_upp ID setten

en: _Owner:
nds: _Besitter

en: Owner:
nds: Besitter:

en: _Group:
nds: _Grupp:

en: Group:
nds: Grupp:

en: Others
nds: Annere

en: Execute:
nds: Utföhrn:

en: Others:
nds: Annere:

en: Folder Permissions:
nds: Verteeknisrechte:

en: File Permissions:
nds: Dateirechte:

en: Text view:
nds: Testansicht:

en: Last changed:
nds: Tolest ännert:

en: Select Custom Icon
nds: Eegenes lüttes Bill wählen

en: Tree
nds: Boom

en: Show Tree
nds: Boom opwiesen
