caja 1.25.3 - en to ps translation catalogue (476 entries)

en: _Patterns
ps: بېلګې_

en: Dots
ps: ټکي

en: Ice
ps: واوره

en: Numbers
ps: شمېرې

en: C_olors
ps: ر_نګونه

en: Mango
ps: ام

en: Orange
ps: مالټه

en: Sky
ps: اسمان

en: Leaf
ps: پاڼه

en: Mud
ps: خټه

en: Lemon
ps: لېمو

en: White
ps: سپين

en: Black
ps: تور

en: Caja
ps: ناوټېلس

en: File Browser
ps: دوتنه لټوونی

en: Computer
ps: سولګر

en: File Manager
ps: دوتنه سمبالګر

en: Open Folder
ps: پوښۍ پرانيستل

en: Home Folder
ps: کور پوښۍ

en: Open your personal folder
ps: خپل ځاني پوښۍ پرانيستل

en: Saved search
ps: ساتل شوی لټون

en: Network
ps: ځال

en: Text
ps: ليکنه

en: The text of the label.
ps: .د نښکې ليکنه

en: Justification
ps: همجوليزتيا

en: Line wrap
ps: ليکه نغاړل

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ps: .که ټاکل شوی وي، که ليکنه ډېره اوږده شي ليکې نغاړي

en: Cursor Position
ps: د ځري ځای

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ps: .د ننويستن ځري اوسنی ځای په لوښو کې

en: Selection Bound
ps: تړلې ټاکنه

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ps: .د ټاکنې د مخامخ سر ځای له ځري نه په لوښو کې

en: Cu_t
ps: سکڼ_ل

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: _Paste
ps: سرېښل_

en: Select All
ps: ټول ټاکل

en: Show more _details
ps: نورې _خبرتياوې ښودل

en: _Cancel
ps: بندول_

en: _Open
ps: پرانيستل_

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ps: .د بندول په وهلو سره تاسو دا چلښت تمولی شئ

en:  (invalid Unicode)
ps:  (ناسم يونيکوډ)

en: No applications found
ps: کاريالونه ونه موندل شول

en: Do Nothing
ps: هېڅ هم نه کول

en: Open %s
ps: پرانيستل %s

en: Open with other Application...
ps: په بل کاريال پرانيستل...

en: _Always perform this action
ps: تل دا چار ترسره کول_

en: _Unmount
ps: نادرول_

en: Cut the selected text to the clipboard
ps: ټاکل شوې ليکنه ټوټه دړې ته سکڼل

en: Copy the selected text to the clipboard
ps: ټاکل شوې ليکنه ټوټه دړې ته لمېسل

en: Paste the text stored on the clipboard
ps: په ټوټه دړې کې زېرمل شوې ليکنه سرېښل

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Move _Up
ps: پورته خوځ_ول

en: Move Dow_n
ps: ښکته خوځ_ول

en: Use De_fault
ps: ت_لواله کارول

en: Name
ps: نوم

en: The name and icon of the file.
ps: د دوتنې نوم او انځورن.

en: Size
ps: کچ

en: The size of the file.
ps: د دوتنې کچ.

en: Type
ps: ډول

en: Date Modified
ps: د بدلون نېټه

en: Date Accessed
ps: د لاسرس نېټه

en: Owner
ps: خاوند

en: The owner of the file.
ps: د دوتنې خاوند.

en: Group
ps: ډله

en: The group of the file.
ps: د دوتنې ډله.

en: Permissions
ps: پرېښلې

en: The permissions of the file.
ps: د دوتنې پرېښلې.

en: MIME Type
ps: ميمي ډول

en: Location
ps: ځای

en: Reset
ps: پاکول

en: on the desktop
ps: پر سرپاڼه

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
ps: کور %s د

en: Network Servers
ps: ځال پالنګرونه

en: Trash
ps: خځلنۍ

en: _Move Here
ps: دلته خوځول

en: _Copy Here
ps: دلته لمېسل_

en: _Link Here
ps: دلته تړل_

en: Set as _Background
ps: لکه _شاليد ټاکل

en: Cancel
ps: بندول

en: File not found
ps: دوتنه ونه موندل شوه

en: today at %-I:%M %p
ps: %-I:%M %p نن په

en: today
ps: نن

en: yesterday at %-I:%M %p
ps: %-I:%M %p پرون په

en: yesterday
ps: پرون

en: 00/00/00
ps: ۰۰/۰۰/۰۰

en: ? items
ps: ؟ توکي

en: ? bytes
ps: ؟ باېټه

en: unknown type
ps: ناپېژندلی ډول

en: unknown
ps: ناپېژندلی

en: program
ps: کړنلار

en: link
ps: تړنه

en: Size:
ps: کچ:

en: Type:
ps: ډول:

en: _Skip
ps: پرېښودل_

en: Replace
ps: ځاېناستول

en: S_kip All
ps: ټول پ_رېښودل

en: _Retry
ps: بياهڅه_

en: _Delete
ps: ړنګول_

en: Delete _All
ps: ټول ړنګول_

en: Replace _All
ps: ټول ځاېناستول

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ps:  (لمېسل)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ps:  (بله لمېسه)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ps: (مه لمېسه

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ps: (مه لمېسه

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ps: (مه لمېسه

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ps: (مه لمېسه

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ps: %s (لمېسه)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ps: %s (بله لمېسه)%s

en: Empty _Trash
ps: خځلنۍ _تشول

en: Move to _Trash
ps: خځلنۍ ته لېږل_

en: Deleting files
ps: دوتنې ړنګول کيږي

en: Error while deleting.
ps: د ړنګولو پر مهال تېروتنه رامنځته شوه.

en: Error while copying.
ps: د لمېسلو پر مهال ستونزه رامنځته شوه.

en: Error while moving.
ps: د خوځولو پر مهال ستونزه رامنځته شوه.

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
ps: بېسرليکه پوښۍ

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
ps: نوې دوتنه

en: Mo_ve to Trash
ps: خځ_لنۍ ته لېږل

en: Run in _Terminal
ps: پايالي کې _پرانيستل

en: _Display
ps: ښودل_

en: _Run
ps: ځغلول_

en: Are you sure you want to open all files?
ps: تاسو په ډاډمنه توګه غواړﺉ چې ټولې دوتنې پرانيزﺉ؟

en: Default
ps: تلواله

en: Icon
ps: انځورن

en: Could not remove application
ps: کاريال نه شي ړنګولی

en: _Add
ps: زياتول_

en: No applications selected
ps: کوم کاريال نه دی ټاکل شوی

en: %s document
ps: لاسوند %s

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Could not find application
ps: کاريال نه شي موندلی

en: Unknown error
ps: ناپېژندلې تېروتنه

en: Could not add application
ps: کاريال نه شي زياتولی

en: Select an Application
ps: يو کاريال وټاکﺉ

en: Open With
ps: پرانيستل پر

en: Select an application to view its description.
ps: .يو کاريال وټاکئ چې څپړاوي يې وګورﺉ

en: _Use a custom command
ps: دوديزه بولۍ کارول_

en: _Browse...
ps: ...لټول_

en: Add Application
ps: کاريال زياتول

en: Search
ps: پلټون

en: Show folders first in windows
ps: په کړکېو کې لومړی پوښۍ ښودل

en: Custom Background
ps: دوديز شاليد

en: Default Background Color
ps: تلواله شاليد رنګ

en: Default Background Filename
ps: تلواله شاليد دوتنه نوم

en: Date Format
ps: د نېټې بڼه

en: Desktop font
ps: د سرپاڼې ليکبڼه

en: Show mounted volumes on the desktop
ps: درول شوي ډکونونه په سرپاڼه ښودل

en: Width of the side pane
ps: د څنګ چوکاټ پلنوالی

en: Show toolbar in new windows
ps: توکپټه په نوې کړکېو کې ښودل

en: Show location bar in new windows
ps: په نوې کړکېو کې پته پټه ښودل

en: Side pane view
ps: څنګ چوکاټ کوت

en: File is not a valid .desktop file
ps: دوتنه نه ده .desktop دوتنه سمه

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ps: '%s' ‎د سرپاڼه دوتنې ناپېژندلې نسخه

en: Starting %s
ps: پېلېږي ‎%s

en: Application does not accept documents on command line
ps: کاريال په بولۍ ليکه کې لاسوندونه نه مني

en: Unrecognized launch option: %d
ps: %d ‎:ناپېژندلی پېل غوراوی

en: Not a launchable item
ps: پېلېدونکی توکی نه دی

en: Disable connection to session manager
ps: د ناسته سمبالګر سره نښلېدنه ناتوانول

en: Specify file containing saved configuration
ps: هغه دوتنه چې ساتل شوې سازونه لري ويې ټاکئ

en: FILE
ps: دوتنه

en: Specify session management ID
ps: د ناستې سمبالونې پېژند وټاکئ

en: ID
ps: پېژند

en: Show session management options
ps: د ناستې سمبالونې غوراوي ښودل

en: GEOMETRY
ps: هندسه

en: Quit Caja.
ps: ناوټېلس بندول.

en: Bookmarks
ps: ليکنښې

en: Edit Bookmarks
ps: ليکنښې سمول

en: _Help
ps: مرسته_

en: _Close
ps: بندول_

en: _Bookmarks
ps: ليک نښې_

en: Public FTP
ps: FTP ټولګړی

en: FTP (with login)
ps: (د ننوت سره) FTP

en: Windows share
ps: وېنډوز ونډه

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ps: خوندي WebDAV (HTTPS)

en: There was an error displaying help.
ps: .د مرستې په ښودلو کې ستونزه رامنځ ته شوه

en: C_onnect
ps: ن_ښلېدل

en: Connect to Server
ps: پالنګر سره نښلېدل

en: _Server:
ps: :پالنګر_

en: _Port:
ps: :درشل_

en: Password:
ps: تېرنويې

en: Add _bookmark
ps: ليکنښه _زياتول

en: Desktop
ps: سرپاڼه

en: Rename
ps: بيانومول

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ps: هېڅ

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ps: انځورن کوت

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ps: لړ کوت

en: Never
ps: هېڅکله

en: By Name
ps: پر نوم

en: By Size
ps: پر کچ

en: By Type
ps: پر ډول

en: By Modification Date
ps: د بدلونې پر نېټې

en: 50%
ps: ۵۰٪

en: 100%
ps: ۱۰۰٪

en: 150%
ps: ۱۵۰٪

en: 200%
ps: ۲۰۰٪

en: 400%
ps: ۴۰۰٪

en: 1 MB
ps: ۱ م ب

en: 3 MB
ps: ۳ م ب

en: 5 MB
ps: ۵ م ب

en: 10 MB
ps: ۱۰ م ب

en: 100 MB
ps: ۱۰۰ م ب

en: 1 GB
ps: ۱ ګ ب

en: <b>Default View</b>
ps: <b>تلواله کوت</b>

en: Show _only folders
ps: يوازې _پوښۍ ښودل

en: Views
ps: کتنې

en: <b>Trash</b>
ps: <b>خځلنۍ</b>

en: Behavior
ps: سلوک

en: <b>Date</b>
ps: <b>نېټه</b>

en: _Format:
ps: بڼه:_

en: Display
ps: ښوون

en: <b>List Columns</b>
ps: <b>ستنې لړول</b>

en: List Columns
ps: ستنې لړول

en: <b>Text Files</b>
ps: <b>ليک دوتنې</b>

en: <b>Sound Files</b>
ps: <b>غږ دوتنې</b>

en: <b>Folders</b>
ps: <b>پوښۍ</b>

en: Preview
ps: مخليد

en: _DVD Video:
ps: ډي وي ډي وېډيو:_

en: _Music Player:
ps: ټنګټکور غږوونکی:_

en: _Photos:
ps: انځورونه:_

en: _Software:
ps: ساوتری:_

en: <b>Other Media</b>
ps: <b>نورې رسنۍ</b>

en: _Type:
ps: :ډول_

en: Acti_on:
ps: چ_ار:

en: Media
ps: رسنۍ

en: History
ps: مخينه

en: Show History
ps: مخينه ښودل

en: Date Taken
ps: د اخيستلو نېټه

en: Software
ps: ساوتری

en: Description
ps: سپړاوی

en: Keywords
ps: ارويېونه

en: Creator
ps: جوړوونکی

en: Copyright
ps: چاپرښتې

en: Image Type:
ps: انځور ډول:

en: loading...
ps: لېښل کيږي...

en: Image
ps: انځور

en: Information
ps: خبرتياوې

en: Show Information
ps: خبرتياوې ښودل

en: Use _Default Background
ps: تلواله_شاليد کارول

en: Location:
ps: :ځای

en: Go To:
ps: ته ورتلل:

en: Open Location
ps: ځای پرانيستل

en: _Location:
ps: :ځای_

en: %s - File Browser
ps: دوتنه لټوونی - %s

en: The history location doesn't exist.
ps: د مخينې ځای شتون نه لري.

en: _Go
ps: ورتګ_

en: _Tabs
ps: ټوپونه_

en: New _Window
ps: نوې _کړکۍ

en: New _Tab
ps: نوی _ټوپ

en: Open Folder W_indow
ps: پوښۍ ک_ړکۍ پرانيستل

en: Close _All Windows
ps: ټولې کړکۍ بندول_

en: _Location...
ps: ځای..._

en: Clea_r History
ps: مخينه پ_اکول

en: _Add Bookmark
ps: ليک نښه زېاتول_

en: _Edit Bookmarks...
ps: ليکنښې سمول..._

en: _Previous Tab
ps: مخکنی ټوپ_

en: Activate previous tab
ps: مخکنی ټوپ چارندول

en: _Next Tab
ps: راتلونکی ټوپ_

en: Activate next tab
ps: راتلونکی ټوپ چارندول

en: Move Tab _Left
ps: ټوپ کيڼ ته خوځول

en: Move current tab to left
ps: اوسنی ټوپ کيڼې لورې ته خوځول

en: Move Tab _Right
ps: ټوپ ښي ته خوځول

en: Move current tab to right
ps: اوسنی ټوپ ښي لورې ته خوځول

en: _Main Toolbar
ps: اره توکپټه_

en: _Side Pane
ps: څنګ چوکاټ

en: Location _Bar
ps: پته _پټه

en: St_atusbar
ps: ان_کړپټه

en: _Search for Files...
ps: دوتنې لټول..._

en: _Back
ps: وروسته_

en: Go to the previous visited location
ps: وروستي کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Back history
ps: وروسته مخينه

en: _Forward
ps: مخکې_

en: Go to the next visited location
ps: راتلونکي کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Forward history
ps: مخکې مخينه

en: _Search
ps: پلټنه_

en: _Close Tab
ps: ټوپ بندول_

en: Close tab
ps: ټوپ بندول

en: Notes
ps: يادښتونه

en: Show Notes
ps: يادښتونه ښودل

en: Open the contents of your desktop in a folder
ps: خپل د سرپاڼې منځپانګه په يوې پوښۍ کښې ښودل

en: File System
ps: دوتنه غونډال

en: _Stop
ps: تمول_

en: Open in New _Tab
ps: نوي _ټوپ کې پرانيستل

en: Open in New _Window
ps: په نوې _کړکۍ کې پرانيستل

en: Remove
ps: ړنګول

en: Rename...
ps: بيانومول...

en: _Mount
ps: درول_

en: _Format
ps: بڼول_

en: Places
ps: ځايونه

en: Show Places
ps: ځايونه ښودل

en: _Remove...
ps: ړنګول..._

en: Add new...
ps: نوی زياتول...

en: _Keyword:
ps: ارويې:_

en: _Image:
ps: انځور:_

en: Create a New Color:
ps: نوی رنګ جوړول:

en: Color _name:
ps: د رنګ _نوم:

en: Color _value:
ps: د رنګ _ارزښت:

en: The color cannot be installed.
ps: رنګ نه شي رنګول کېدی.

en: The file is not an image.
ps: دوتنه کوم انځور نه دی.

en: Select a Category:
ps: يوه ټولۍ وټاکﺉ:

en: C_ancel Remove
ps: ړنګونه ب_ندول

en: _Add a New Pattern...
ps: نوې بېلګه زياتول..._

en: _Add a New Color...
ps: نوی رنګ زياتول..._

en: Patterns:
ps: بېلګې:

en: Colors:
ps: رنګونه:

en: _Remove a Pattern...
ps: بېلګه ړنګول..._

en: _Remove a Color...
ps: رنګ ړنګول..._

en: File Type
ps: دوتنه ډول

en: Documents
ps: لاسوندونه

en: Music
ps: ټنګټکور

en: Video
ps: وېډيو

en: Picture
ps: انځور

en: Text File
ps: ليک دوتنه

en: Select type
ps: ډول وټاکﺉ

en: Any
ps: ټول

en: Other Type...
ps: بل ډول...

en: Search Folder
ps: پوښۍ لټول

en: Edit
ps: سمون

en: Edit the saved search
ps: ساتل شوی لټون سمول

en: Go
ps: ورتلل

en: Reload
ps: بيالېښل

en: _Search for:
ps: :لپاره پلټل_

en: Search results
ps: لټون پاېلې

en: Search:
ps: لټول:

en: Close the side pane
ps: څنګ چوکاټ بندول

en: _Places
ps: ځايونه_

en: Open _Location...
ps: ځای _پرانيستل...

en: Clos_e All Folders
ps: ټولې پوښۍ ب_ندول

en: Close all folder windows
ps: ټولې پوښۍ کړکۍ بندول

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ps: په دې سولګر کښې لاسوندونه او پوښۍ په نوم يا منځپانګې وځاييزوﺉ

en: Unable to mount the location.
ps: ځای نه شي درولی.

en: _File
ps: دوتنه_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: Close this folder
ps: دا پوښۍ بندول

en: Prefere_nces
ps: غوراو_ي

en: Edit Caja preferences
ps: د ناوټېلس غوراوي سمول

en: Open _Parent
ps: _پلرين پرانيستل

en: Open the parent folder
ps: پلرينه پوښۍ پرانيستل

en: Stop loading the current location
ps: د اوسني ځای لېښنه تمول

en: _Reload
ps: بيالېښل_

en: Reload the current location
ps: اوسنی ځای بيا لېښل

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: _About
ps: په اړه_

en: Zoom _In
ps: لوډېرول_

en: Increase the view size
ps: د کوت کچ ډېرول

en: Zoom _Out
ps: لو_کمول

en: Decrease the view size
ps: د کوت کچ ټيټول

en: Normal Si_ze
ps: لېوې ک_چه

en: Connect to _Server...
ps: پالنګر سره _نښلېدل...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ps: د يو لرې سولګر يا ونډول شوي ټيکلي سره نښلېدل

en: _Home Folder
ps: کور پوښۍ_

en: _Computer
ps: سولګر_

en: _Network
ps: ځال_

en: T_emplates
ps: ک_وندې

en: _Trash
ps: خځلنۍ_

en: Show _Hidden Files
ps: پټې _دوتنې ښودل

en: _Up
ps: بره_

en: _Home
ps: کور_

en: Loading...
ps: لېښل کيږي...

en: Zoom In
ps: لوډېرول

en: Zoom Out
ps: لوکمول

en: Zoom to Default
ps: تلواله لوېوالی

en: Zoom
ps: لويول

en: Background
ps: شاليد

en: E_mpty Trash
ps: خ_ځلنۍ تشول

en: Create a new launcher
ps: يو نوی پېلوونکی جوړول

en: Change Desktop _Background
ps: د سرپاڼې _شاليد بدلول

en: Empty Trash
ps: خځلنۍ تشول

en: _Pattern:
ps: بېلګه:_

en: Save Search as
ps: لټون ساتل پر

en: _Save
ps: ساتل_

en: Search _name:
ps: لټون _نوم:

en: _Folder:
ps: :پوښۍ_

en: %s%s, %s
ps: %s ،%s%s

en: _Connect
ps: نښلېدل_

en: Link _name:
ps: د تړنې _نوم:

en: Create _Document
ps: لاسوند جوړول_

en: Open Wit_h
ps: پرانيستل _پر

en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: Create _Folder
ps: پوښۍ جوړول_

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
ps: تشه دوتنه_

en: Open in _Folder Window
ps: په نوې _پوښۍ کړکۍ کې پرانيستل

en: _Open Scripts Folder
ps: د سکرېپټونو پوښۍ پرانيستل_

en: _Paste Into Folder
ps: په پوښۍ کې سرېښل_

en: Select all items in this window
ps: د دې کړکۍ ټول توکي ټاکل

en: _Rename...
ps: ...بيانومول_

en: Rename selected item
ps: ټاکل شوی توکی بيانومول

en: Move each selected item to the Trash
ps: ټول ټاکل شوي توکي خځلنۍ ته لېږل

en: _Restore
ps: بيازېرمل_

en: _Undo
ps: ناکړ_

en: Undo the last action
ps: تېر شوی چار ناکړول

en: _Redo
ps: بياکړ_

en: Connect To This Server
ps: دې پالنګر سره نښلېدل

en: Mount the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون درول

en: Unmount the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون نادرول

en: Format the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون بڼول

en: Open File and Close window
ps: دوتنه پرانيستل او کړکۍ بندول

en: Sa_ve Search
ps: لټون س_اتل

en: Save the edited search
ps: سمول شوی لټون ساتل

en: Sa_ve Search As...
ps: لټون سا_تل په...

en: Save the current search as a file
ps: اوسنی لټون لکه دوتنه ساتل

en: Open this folder in a new tab
ps: دا پوښۍ په نوي ټوپ کې پرانيستل

en: Open this folder in a folder window
ps: دا پوښۍ په پوښۍ کړکۍ کې پرانيستل

en: Move this folder to the Trash
ps: دا پوښۍ خځلنۍ ته لېږل

en: Delete this folder, without moving to the Trash
ps: دا پوښۍ ړنګول، بې له دې چې خځلنۍ ته ولېږل شي

en: _Scripts
ps: سکرېپټونه_

en: _Disconnect
ps: نانښلېدل_

en: Browse in New _Window
ps: نوې _کړکۍ کې لټول

en: Browse in New _Tab
ps: نوي _ټوپ کې لټول

en: _Delete Permanently
ps: د تل لپاره ړنګول_

en: Delete the open folder permanently
ps: پرانيستې پوښۍ د تل لپاره ړنګول

en: Move the open folder to the Trash
ps: پرانيستې پوښۍ خځلنۍ ته لېږل

en: Download location?
ps: ځای رالېښل غواړﺉ؟

en: Make a _Link
ps: تړنه جوړول_

en: _Download
ps: رالېښل_

en: Comment
ps: څرګندون

en: Command
ps: بولۍ

en: by _Name
ps: په _نوم

en: by _Size
ps: په _کچ

en: by _Type
ps: په _ډول

en: by Modification _Date
ps: د بدلونې پر _نېټې

en: _Manually
ps: لاسي_

en: By _Name
ps: په _نوم

en: By _Size
ps: په _کچ

en: By _Type
ps: په _ډول

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ps: انځورنونه_

en: (Empty)
ps: (تش)

en: Visible _Columns...
ps: ...ښکارېدونکې _ستنې

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
ps: لړ_

en: Properties
ps: ځانتياوې

en: %s Properties
ps: ځانتياوې %s

en: nothing
ps: هېڅ

en: unreadable
ps: نه لوستل کېدونکی

en: (some contents unreadable)
ps: (ځېنې منځپانګې د لوستو وړ نه دي)

en: Contents:
ps: منځپانګې

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ps: کارول شوی

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ps: پاتې

en: Filesystem type:
ps: د دوتنه غونډال ډول:

en: Basic
ps: ساده

en: Link target:
ps: د تړنې موخه:

en: Volume:
ps: ډکون:

en: Accessed:
ps: لاسری:

en: Modified:
ps: بدل شوی:

en: Free space:
ps: پاتې تشه:

en: _Read
ps: لوستل_

en: _Write
ps: لوستل_

en: E_xecute
ps: چ_لول

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ps: نه

en: list
ps: لړ

en: read
ps: لوستل

en: create/delete
ps: جوړول/ړنګول

en: write
ps: ليکل

en: access
ps: لاسرسی

en: Access:
ps: لاسرسی:

en: Folder access:
ps: پوښۍ لاسرسی:

en: File access:
ps: دوتنه لاسرسی:

en: List files only
ps: يوازې دوتنې لړول

en: Access files
ps: دوتنو ته لاسرس لرل

en: Create and delete files
ps: دوتنې جوړول او ړنګول

en: Read-only
ps: يواز-لوستی

en: Read and write
ps: لوستل او ليکل

en: Special flags:
ps: ځانګړې جنډې:

en: Set _user ID
ps: کارن پېژند ټاکل_

en: Set gro_up ID
ps: د ډ_لې پېژند ټاکل

en: _Owner:
ps: خاوند:_

en: Owner:
ps: خاوند:

en: _Group:
ps: ډله:_

en: Group:
ps: ډله:

en: Others
ps: نور

en: Execute:
ps: چلول:

en: Others:
ps: نور:

en: Folder Permissions:
ps: د پوښۍ پرېښلې:

en: File Permissions:
ps: د دوتنې پرېښلې:

en: Text view:
ps: ليکن ليد:

en: Last changed:
ps: وروستی بدلون:

en: Creating Properties window.
ps: ځانتياوې کړکۍ جوړول کيږي.

en: Select Custom Icon
ps: دوديز انځورن ټاکل

en: Tree
ps: ونه

en: Show Tree
ps: ونه ښودل
