caja 1.25.3 - en to pt translation catalogue (1467 entries)

en: _Patterns
pt: _Padrões

en: Drag a pattern tile to an object to change it
pt: Arraste um mosaico padrão sobre um objeto para o alterar

en: Blue Ridge
pt: Azul enrugado

en: Blue Rough
pt: Azul áspero

en: Blue Type
pt: Tipo azul

en: Brushed Metal
pt: Metal polido

en: Burlap
pt: Serapilheira

en: Camouflage
pt: Camuflagem

en: Chalk
pt: Giz

en: Cork
pt: Cortiça

en: Countertop
pt: Cimo de balcão

en: Dark GNOME
pt: GNOME escuro

en: Dots
pt: Pontos

en: Fibers
pt: Fibras

en: Fleur De Lis
pt: Flor de lis

en: Fossil
pt: Fóssil

en: Green Weave
pt: Tecido verde

en: Ice
pt: Gelo

en: Manila Paper
pt: Papel manilha

en: Moss Ridge
pt: Musgo enrugado

en: Numbers
pt: Números

en: Ocean Strips
pt: Faixas de oceano

en: Purple Marble
pt: Mármore púrpura

en: Ridged Paper
pt: Papel enrugado

en: Rough Paper
pt: Papel áspero

en: Sky Ridge
pt: Céu enrugado

en: Snow Ridge
pt: Neve enrugada

en: Stucco
pt: Estuque

en: Terracotta
pt: Terracota

en: Wavy White
pt: Branco ondulante

en: C_olors
pt: C_ores

en: Drag a color to an object to change it to that color
pt: Arraste uma cor sobre objeto para alterar a cor

en: Mango
pt: Manga

en: Orange
pt: Laranja

en: Tangerine
pt: Tangerina

en: Grapefruit
pt: Uvas

en: Ruby
pt: Rubi

en: Pale Blue
pt: Azul pálido

en: Sky
pt: Céu

en: Danube
pt: Danúbio

en: Violet
pt: Violeta

en: Sea Foam
pt: Espuma do mar

en: Leaf
pt: Folha

en: Deep Teal
pt: Verde-azulado

en: Dark Cork
pt: Cortiça escura

en: Mud
pt: Lama

en: Fire Engine
pt: Camião de bombeiros

en: Envy
pt: Inveja

en: Lemon
pt: Limão

en: Bubble Gum
pt: Pastilha elástica

en: White
pt: Branco

en: Apparition
pt: Aparência

en: Silver
pt: Prata

en: Concrete
pt: Cimento

en: Shale
pt: Xisto

en: Granite
pt: Granito

en: Charcoal
pt: Carvão

en: Onyx
pt: Ónix

en: Black
pt: Preto

en: _Emblems
pt: _Emblemas

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
pt: Arraste um emblema sobre um objeto para o adicionar

en: Erase
pt: Borracha

en: File manager for the MATE desktop environment
pt: Gestor de ficheiros para o ambiente de trabalho MATE

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
pt: Caja é o gestor de ficheiros oficial do ambiente de trabalho MATE. Permite pesquisar directórios, assim como prever ficheiros e lançar aplicações relacionadas com estes. É também responsável pela gestão dos ícones do ambiente de trabalho MATE. Funciona com ficheiros locais e remotos.

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
pt: Caja é extensível através de um sistema de suplementos, semelhante ao GNOME Nautilus, do qual o Caja é uma modificação.

en: Autorun Prompt
pt: Questão de Execução Automática

en: File Browser
pt: Navegador de ficheiros

en: Browse the file system with the file manager
pt: Navegar no sistema de ficheiros com o gestor de ficheiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;browser;manager;MATE;
pt: ficheiros;explorador;gestor;MATE;

en: Computer
pt: Computador

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pt: Explorar todos os discos e pastas acessíveis, locais e remotos, a partir deste computador

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
pt: explorar;discos;pastas;local;remoto;computador;MATE;

en: File Manager
pt: Gestor de Ficheiros

en: File Management
pt: Gestão de Ficheiros

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
pt: Alterar o comportamento e aparência das janelas do gestor de ficheiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
pt: ficheiro;gestor;alteração;propriedades;comportamento;aparência;janelas;MATE;

en: Open Folder
pt: Abrir pasta

en: Home Folder
pt: Pasta Pessoal

en: Open your personal folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: home;personal;folder;open;MATE;
pt: pasta pessoal;pessoal;pasta;abrir;MATE;

en: Saved search
pt: Procura gravada

en: Network
pt: Rede

en: Browse bookmarked and local network locations
pt: Navegar nas localizações marcadas ou na rede local

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
pt: marcadores;explorar;local;rede;localizações;MATE;

en: Text
pt: Texto

en: The text of the label.
pt: O texto da etiqueta.

en: Justification
pt: Justificação

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
pt: O alinhamento das linhas no texto da etiqueta relativamente umas às outras. Isto NÃO afeta o alinhamento da etiqueta dentro da sua alocação. Consulte GtkMisc::xalign para detalhes

en: Line wrap
pt: Quebra de linha

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
pt: Se definido, quebra as linhas se o texto ficar demasiado longo.

en: Cursor Position
pt: Posição do cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars.
pt: A posição atual do cursor de inserção, em caracteres.

en: Selection Bound
pt: Limite de seleção

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
pt: A posição do limite oposto da seleção a partir do cursor, em caracteres

en: Cu_t
pt: Cor_tar

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Paste
pt: Co_lar

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Show more _details
pt: Mostrar mais _detalhes

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Revert
pt: _Reverter

en: You can stop this operation by clicking cancel.
pt: Pode parar esta operação premindo Cancelar.

en: _Clear
pt: _Limpar

en:  (invalid Unicode)
pt:  (Unicode inválido)

en: No applications found
pt: Nenhuma aplicação encontrada

en: Ask what to do
pt: Perguntar o que fazer

en: Do Nothing
pt: Não Fazer Nada

en: Open %s
pt: Abrir %s

en: Open with other Application...
pt: Abrir com outra Aplicação...

en: You have just inserted an Audio CD.
pt: Acabou de inserir um CD de Áudio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
pt: Acabou de inserir um DVD de Áudio.

en: You have just inserted a Video DVD.
pt: Acabou de inserir um DVD de Vídeo.

en: You have just inserted a Video CD.
pt: Acabou de inserir um CD de Vídeo.

en: You have just inserted a Super Video CD.
pt: Acabou de inserir um CD de Super Vídeo.

en: You have just inserted a blank CD.
pt: Acabou de inserir um CD virgem.

en: You have just inserted a blank DVD.
pt: Acabou de inserir um DVD virgem.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
pt: Acabou de inserir um disco Blu-Ray virgem.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
pt: Acabou de inserir um HD DVD virgem.

en: You have just inserted a Photo CD.
pt: Acabou de inserir um Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
pt: Acabou de inserir um CD de Imagens.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
pt: Acabou de inserir um media com fotografias digitais.

en: You have just inserted a digital audio player.
pt: Acabou de inserir um reprodutor de audio digital.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
pt: Acabou de inserir um media com aplicações cujo propósito é serem iniciadas automaticamente.

en: You have just inserted a medium.
pt: Acabou de inserir um media.

en: Choose what application to launch.
pt: Escolha a aplicação a iniciar.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
pt: Selecione como abrir "%s" e se deve realizar esta ação no futuro para outro media do tipo "%s".

en: _Always perform this action
pt: _Realizar sempre esta ação

en: _Eject
pt: _Ejetar

en: _Unmount
pt: _Desmontar

en: Cut the selected text to the clipboard
pt: Cortar o texto selecionado para a área de transferência

en: Copy the selected text to the clipboard
pt: Copiar o texto selecionado para a área de transferência

en: Paste the text stored on the clipboard
pt: Colar o texto armazenado na área de transferência

en: Select _All
pt: Selecion_ar Tudo

en: Select all the text in a text field
pt: Selecionar todo o texto num campo de texto

en: Move _Up
pt: Mover Acima

en: Move Dow_n
pt: Mover Abai_xo

en: Use De_fault
pt: Usar Padrão

en: Name
pt: Nome

en: The name and icon of the file.
pt: O nome e ícone do ficheiro.

en: Size
pt: Tamanho

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro.

en: Size on Disk
pt: Espaço no Disco

en: The size of the file on disk.
pt: O espaço que o ficheiro ocupa no disco.

en: Type
pt: Tipo

en: The type of the file.
pt: O tipo de ficheiro.

en: Date Modified
pt: Data de modificação

en: The date the file was modified.
pt: A data de alteração do ficheiro.

en: Date Created
pt: Data de criação

en: The date the file was created.
pt: A data em que o ficheiro foi criado.

en: Date Accessed
pt: Data de Acesso

en: The date the file was accessed.
pt: A data em que o ficheiro foi acedido.

en: Owner
pt: Proprietário

en: The owner of the file.
pt: O dono do ficheiro.

en: Group
pt: Grupo

en: The group of the file.
pt: O grupo do ficheiro.

en: Permissions
pt: Permissões

en: The permissions of the file.
pt: As permissões do ficheiro.

en: Octal Permissions
pt: Permissões em Octal

en: The permissions of the file, in octal notation.
pt: As permissões do ficheiro, em notação octal.

en: MIME Type
pt: Tipo MIME

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: SELinux Context
pt: Contexto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
pt: O contexto de segurança SELinux do ficheiro.

en: Location
pt: Local

en: The location of the file.
pt: A localização do ficheiro.

en: Extension
pt: Extensão

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: Trashed On
pt: Movido para o Lixo

en: Date when file was moved to the Trash
pt: Data em que o ficheiro foi movido para o Lixo

en: Original Location
pt: Localização Original

en: Original location of file before moved to the Trash
pt: Localização original do ficheiro antes de ser movido para o Lixo

en: Reset
pt: Repor

en: on the desktop
pt: na área de trabalho

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
pt: Pasta Pessoal de %s

en: Network Servers
pt: Servidores de Rede

en: Trash
pt: Lixo

en: _Move Here
pt: _Mover para Aqui

en: _Copy Here
pt: _Copiar para Aqui

en: _Link Here
pt: Ata_lho para Aqui

en: Set as _Background
pt: Definir como _Fundo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Set as background for _all folders
pt: Definir como fundo para tod_as as pastas

en: Set as background for _this folder
pt: Definir como fundo para esta _pasta

en: The emblem cannot be installed.
pt: O emblema não pode ser instalado.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
pt: Tem de especificar uma palavra-chave não vazia para o novo emblema.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
pt: As palavras-chave de emblema apenas podem conter letras, espaços e números.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
pt: Já existe um emblema chamado "%s".

en: Please choose a different emblem name.
pt: Por favor escolha um nome de emblema diferente.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
pt: Incapaz de gravar emblema personalizado.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
pt: Incapaz de gravar nome de emblema personalizado.

en: This file cannot be mounted
pt: Incapaz de montar este ficheiro

en: This file cannot be unmounted
pt: Não é possível desmontar este ficheiro

en: This file cannot be ejected
pt: Não é possível ejetar este ficheiro

en: This file cannot be started
pt: Não é possível iniciar este ficheiro

en: This file cannot be stopped
pt: Não é possível parar este ficheiro

en: Slashes are not allowed in filenames
pt: Não são permitidas barras nos nomes dos ficheiros

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Toplevel files cannot be renamed
pt: Não é possível renomear os ficheiros de topo

en: Unable to rename desktop icon
pt: Incapaz de renomear o ícone da área de trabalho

en: Unable to rename desktop file
pt: Incapaz de renomear o ficheiro da área de trabalho

en: today at 00:00:00 PM
pt: hoje às 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
pt: hoje às %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
pt: hoje às 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
pt: hoje às %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
pt: hoje, 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
pt: hoje, %-I:%M %p

en: today
pt: hoje

en: yesterday at 00:00:00 PM
pt: ontem às 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
pt: ontem às %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
pt: ontem às 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
pt: ontem às %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
pt: ontem, 00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
pt: ontem, %-I:%M %p

en: yesterday
pt: ontem

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
pt: Quarta-Feira, 00 de Setembro de 0000 às 00:00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
pt: Seg, Out 00 0000 às 00:00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pt: %a, %-d de %b de %Y às %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt: Seg, Out 00 0000 às 00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt: %a, %-d de %b de %Y às %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt: Out 00 0000 às 00:00 PM

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt: %-d de %b de %Y às %-I:%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
pt: Out 00 0000, 00:00 PM

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
pt: %-d de %b %Y, %-I:%M %p

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
pt: %y/%-m/%-d, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
pt: %d/%m/%y

en: Not allowed to set permissions
pt: Sem autorização para definir permissões

en: Not allowed to set owner
pt: Sem autorização para definir o dono

en: Specified owner '%s' doesn't exist
pt: O dono '%s' especificado não existe

en: Not allowed to set group
pt: Sem autorização para definir o grupo

en: Specified group '%s' doesn't exist
pt: O grupo '%s' especificado não existe

en: %'u item | %'u items
pt[0]: %'u item
pt[1]: %'u itens
pt[2]: %'u itens

en: %'u folder | %'u folders
pt[0]: %'u pasta
pt[1]: %'u pastas
pt[2]: %'u pastas

en: %'u file | %'u files
pt[0]: %'u ficheiro
pt[1]: %'u ficheiros
pt[2]: %'u ficheiros

en: ? items
pt: ? itens

en: unknown type
pt: tipo desconhecido

en: unknown MIME type
pt: tipo MIME desconhecido

en: unknown
pt: desconhecido

en: program
pt: programa

en: link
pt: atalho

en: Link to %s
pt: Atalho para %s

en: link (broken)
pt: ligação (danificada)

en: Merge folder "%s"?
pt: Juntar a pasta "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
pt: Juntar irá pedir confirmação antes de sobrepor quaisquer ficheiros na pasta que entrem em conflito com os ficheiros a serem copiados.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta mais antiga com o mesmo nome em "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta mais recente com o mesmo nome em "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome em "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
pt: Substituí-la irá remover todos os ficheiros na pasta.

en: Replace folder "%s"?
pt: Substituir a pasta "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome em "%s".

en: Replace file "%s"?
pt: Substituir ficheiro "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
pt: Substituí-lo irá sobrepor o seu conteúdo.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um ficheiro mais antigo com o mesmo nome em "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe um ficheiro mais recente com o mesmo nome em "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe outro ficheiro com o mesmo nome em "%s".

en: Original folder
pt: Pasta original

en: Items:
pt: Itens:

en: Original file
pt: Ficheiro original

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Last modified:
pt: Última modificação:

en: Merge with
pt: Unir com

en: Replace with
pt: Substituir por

en: Merge
pt: Juntar

en: Select a new name for the _destination
pt: Escolha um novo nome para o _destino

en: Differences...
pt: Diferenças...

en: Apply this action to all files and folders
pt: Aplicar esta ação a todos os ficheiros e pastas

en: _Skip
pt: _Ignorar

en: Re_name
pt: Re_nomear

en: Replace
pt: Substituir

en: Merge Folder
pt: Unir Pasta

en: File and Folder conflict
pt: Conflito de ficheiro e pasta

en: File conflict
pt: Conflito de ficheiros

en: S_kip All
pt: Ignorar T_odos

en: _Retry
pt: Tenta_r novamente

en: _Delete
pt: _Apagar

en: Delete _All
pt: _Eliminar Tudo

en: Replace _All
pt: Substituir _Tudo

en: Merge _All
pt: Juntar _Tudo

en: Copy _Anyway
pt: _Ainda Assim Copiar

en: %'d second | %'d seconds
pt[0]: %'d segundo
pt[1]: %'d segundos
pt[2]: %'d segundos

en: %'d minute | %'d minutes
pt[0]: %'d minuto
pt[1]: %'d minutos
pt[2]: %'d minutos

en: %'d hour | %'d hours
pt[0]: %'d hora
pt[1]: %'d horas
pt[2]: %'d horas

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
pt[0]: aproximadamente %'d hora
pt[1]: aproximadamente %'d horas
pt[2]: aproximadamente %'d horas

en: Another link to %s
pt: Outro atalho para %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
pt: %'dº atalho para %s

en: %'dnd link to %s
pt: %'dº atalho para %s

en: %'drd link to %s
pt: %'dº atalho para %s

en: %'dth link to %s
pt: %'dº atalho para %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
pt: (cópia)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
pt: (outra cópia)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
pt: .ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
pt: .ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
pt: .ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
pt: .ª cópia)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
pt: %s (cópia)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
pt: %s (outra cópia)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
pt: %s (%'dª cópia)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
pt: Tem a certeza de que deseja apagar definitivamente "%B" do lixo?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pt: Se apagar um ficheiro, será definitivamente perdido.

en: Empty all items from Trash?
pt: Esvaziar todos os itens do Lixo?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt: Todos os itens no Lixo serão definitivamente eliminados.

en: Empty _Trash
pt: Esvaziar _Lixo

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
pt: Tem a certeza de que deseja apagar "%B" definitivamente?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
pt: Tem a certeza fr que pretende eliminar "%B"?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
pt: Os itens movidos para o lixo são recuperáveis até que o lixo seja esvaziado.

en: Move to _Trash
pt: Mover para o _Lixo

en: Deleting files
pt: A apagar ficheiros

note: Translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
pt[0]: resta %T
pt[1]: restam %T
pt[2]: restam %T

en: Error while deleting.
pt: Erro ao apagar.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
pt: Impossível apagar os ficheiros na pasta "%B" pois não possui permissões para os ver.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao obter informação sobre os ficheiros na pasta "%B".

en: _Skip files
pt: _Ignorar os ficheiros

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
pt: Incapaz de apagar a pasta "%B" pois não possui permissões para a ler.

en: There was an error reading the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao ler a pasta "%B".

en: Could not remove the folder %B.
pt: Incapaz de remover a pasta %B.

en: There was an error deleting %B.
pt: Ocorreu um erro ao apagar %B.

en: Moving files to trash
pt: A mover os ficheiros para o lixo

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pt: Incapaz de mover ficheiro para o lixo. Deseja apagá-lo imediatamente?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
pt: Incapaz de mover o ficheiro "%B" para o lixo.

en: Trashing Files
pt: A Enviar Ficheiros para o Lixo

en: Deleting Files
pt: A Apagar Ficheiros

en: It is now safe to remove the drive
pt: Pode agora remover a unidade de armazenamento com segurança

en: Unable to eject %V
pt: Incapaz de ejetar %V

en: Unable to unmount %V
pt: Incapaz de desmontar %V

en: Writing data to the drive -- do not unplug
pt: A escrever dados na unidade de armazenamento -- não desconecte

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
pt: Deseja esvaziar o lixo antes de desmontar?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
pt: Por forma a reclamar o espaço livre nesta unidade, o lixo tem de ser esvaziado. Todos os itens contidos no lixo da unidade serão permanentemente perdidos.

en: Do _not Empty Trash
pt: _Não Esvaziar o Lixo

en: Unable to mount %s
pt: Incapaz de montar %s

en: Error while copying.
pt: Erro ao copiar.

en: Error while moving.
pt: Erro ao mover.

en: Error while moving files to trash.
pt: Erro ao mover ficheiros para o lixo.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
pt: Os ficheiros na pasta "%B" não podem ser manipulados pois não possui permissões para os ver.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt: Incapaz de manipular a pasta "%B" pois não possui permissões para a ler.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt: Incapaz de manipular o ficheiro "%B" pois não possui permissões para o ler.

en: There was an error getting information about "%B".
pt: Ocorreu um erro ao obter informação sobre "%B".

en: Error while copying to "%B".
pt: Erro ao copiar para "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
pt: Não possui permissões para aceder à pasta de destino.

en: There was an error getting information about the destination.
pt: Ocorreu um erro ao obter informação sobre o destino.

en: The destination is not a folder.
pt: O destino não é uma pasta.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
pt: Não existe espaço suficiente no destino. Tente remover ficheiros para libertar espaço.

en: There is %S available, but %S is required.
pt: Existem %S disponíveis, mas são necessários %S.

en: The destination is read-only.
pt: O destino é apenas de leitura.

en: Moving "%B" to "%B"
pt: A mover "%B" para "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
pt: A copiar "%B" para "%B"

en: Duplicating "%B"
pt: A duplicar "%B"

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
pt: %S de %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
pt: Incapaz de copiar a pasta "%B" pois não possui permissões para a criar no destino.

en: There was an error creating the folder "%B".
pt: Ocorreu um erro ao criar a pasta "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
pt: Incapaz de copiar os ficheiros na pasta "%B" pois não possui permissões para os ver.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pt: Incapaz de copiar a pasta "%B" pois não possui permissões para a ler.

en: Error while moving "%B".
pt: Erro ao mover "%B".

en: Could not remove the source folder.
pt: Incapaz de remover a pasta de origem.

en: Error while copying "%B".
pt: Erro ao copiar "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
pt: Incapaz de remover os ficheiros da pasta já existente %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
pt: Incapaz de remover o ficheiro já existente %F.

en: You cannot move a folder into itself.
pt: Não pode mover uma pasta para dentro de si própria.

en: You cannot copy a folder into itself.
pt: Não pode copiar uma pasta para dentro de si própria.

en: The destination folder is inside the source folder.
pt: A pasta de destino encontra-se dentro da pasta de origem.

en: You cannot move a file over itself.
pt: Não pode copiar um ficheiro sobre ele próprio.

en: You cannot copy a file over itself.
pt: Não pode copiar um ficheiro sobre ele próprio.

en: The source file would be overwritten by the destination.
pt: O ficheiro de origem seria sobreposto pelo de destino.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
pt: Incapaz de remover o ficheiro já existente com o mesmo nome em %F.

en: There was an error copying the file into %F.
pt: Ocorreu um erro ao copiar o ficheiro para %F.

en: Copying Files
pt: A Copiar Ficheiros

en: Preparing to Move to "%B"
pt: A Preparar para Mover para "%B"

en: There was an error moving the file into %F.
pt: Ocorreu um erro ao mover o ficheiro para %F.

en: Moving Files
pt: A Mover Ficheiros

en: Creating links in "%B"
pt: A criar atalhos em "%B"

en: Error while creating link to %B.
pt: Erro ao criar um atalho para %B.

en: Symbolic links only supported for local files
pt: Atalhos simbólicos apenas são suportados em ficheiros locais

en: The target doesn't support symbolic links.
pt: O destino não suporta atalhos simbólicos.

en: There was an error creating the symlink in %F.
pt: Ocorreu um erro ao criar o atalho simbólico em %F.

en: Setting permissions
pt: A definir as permissões

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
pt: pasta sem nome

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
pt: novo ficheiro

en: Error while creating directory %B.
pt: Erro ao criar o diretório %B.

en: Error while creating file %B.
pt: Erro ao criar o ficheiro %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
pt: Ocorreu um erro ao criar o diretório em %F.

en: Emptying Trash
pt: A Esvaziar o Lixo

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
pt: Incapaz de marcar o iniciador como de confiança (executável)

en: Could not determine original location of "%s"
pt: Incapaz de determinar a localização original de "%s"

en: The item cannot be restored from trash
pt: Incapaz de recuperar o item do lixo

en: The selection rectangle
pt: O retângulo de seleção

en: The Link "%s" is Broken.
pt: O Atalho "%s" está Inválido.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
pt: O Atalho "%s" está Inválido. Deseja movê-lo para o Lixo?

en: This link cannot be used, because it has no target.
pt: Este atalho não pode ser utilizado, pois não possui destino.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
pt: Este atalho não pode ser utilizado,pois o seu destino "%s" não existe.

en: Mo_ve to Trash
pt: Mo_ver para o lixo

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pt: Deseja executar "%s", ou visualizar o seu conteúdo?

en: "%s" is an executable text file.
pt: "%s" é um ficheiro de texto executável.

en: Run in _Terminal
pt: Executar na _Consola

en: _Display
pt: _Apresentar

en: _Run
pt: Executa_r

en: Are you sure you want to open all files?
pt: Tem a certeza que deseja abrir todos os ficheiros?

en: Could not display "%s".
pt: Incapaz de apresentar "%s".

en: The file is of an unknown type
pt: O ficheiro é de um tipo desconhecido

en: There is no application installed for %s files
pt: Não existe nenhuma aplicação instalada para ficheiros %s

en: _Select Application
pt: _Selecione uma Aplicação

en: There was an internal error trying to search for applications:
pt: Ocorreu um erro interno ao procurar as aplicações:

en: Unable to search for application
pt: Incapaz de procurar a aplicação

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
pt: Não existe nenhuma aplicação instalada para ficheiros %s.
    Deseja procurar uma aplicação para abrir este ficheiro?

en: Untrusted application launcher
pt: Iniciador de aplicações não de confiança

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
pt: O iniciador de aplicação "%s" não foi marcado como de confiança. Caso não saiba qual a origem deste ficheiro, iniciá-lo poderá não ser seguro.

en: _Launch Anyway
pt: Ainda Assim _Iniciar

en: Mark as _Trusted
pt: Marcar como de _Confiança

en: Unable to mount location
pt: Incapaz de montar a localização

en: Unable to start location
pt: Incapaz de iniciar a localização

en: Opening "%s".
pt: A abrir "%s".

en: Could not set application as the default: %s
pt: Incapaz de definir a aplicação como o padrão: %s

en: Could not set as default application
pt: Incapaz de definir como a aplicação padrão

en: Default
pt: Predefinição

en: Icon
pt: Ícone

en: Could not remove application
pt: Incapaz de remover a aplicação

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Remove
pt: _Remover

en: No applications selected
pt: Nenhuma aplicação selecionada

en: %s document
pt: documento %s

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
pt: Selecione uma aplicação para abrir %s e outros ficheiros do tipo "%s"

en: Open all files of type "%s" with:
pt: Abrir todos os ficheiros do tipo "%s" com:

en: Could not run application
pt: Incapaz de executar a aplicação

en: Could not find '%s'
pt: Incapaz de encontrar '%s'

en: Could not find application
pt: Incapaz de encontrar a aplicação

en: Could not add application to the application database: %s
pt: Incapaz de adicionar a aplicação à base de dados de aplicações: %s

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Could not add application
pt: Incapaz de adicionar a aplicação

en: Select an Application
pt: Selecione uma Aplicação

en: Open With
pt: Abrir Com

en: Select an application to view its description.
pt: Selecione uma aplicação para ver a sua descrição.

en: _Use a custom command
pt: _Utilizar um comando personalizado

en: _Browse...
pt: _Procurar...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
pt: Abrir %s e outro documento %s com:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
pt: Abrir %s com:

en: _Remember this application for %s documents
pt: _Recordar esta aplicação para %s documentos

en: Open all %s documents with:
pt: Abrir todos os documentos %s com:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
pt: Abrir %s e outros ficheiros "%s" com:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
pt: _Recordar esta aplicação para ficheiros "%s"

en: Open all "%s" files with:
pt: Abrir todos os ficheiros "%s" com:

en: Add Application
pt: Adicionar Aplicação

en: Open Failed, would you like to choose another application?
pt: Falha ao Abrir, deseja escolher outra aplicação?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
pt: "%s" incapaz de abrir "%s" porque "%s" não pode aceder a ficheiros em localizações "%s".

en: Open Failed, would you like to choose another action?
pt: Falha ao Abrir, deseja escolher outra ação?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
pt: A ação por defeito é incapaz de abrir "%s" pois não pode aceder a ficheiros em localizações "%s".

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt: Não existem outras aplicações disponíveis para visualizar este ficheiro. Se copiar este ficheiro para o seu computador, poderá conseguir abri-lo.

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt: Não existem outras ações disponíveis para visualizar este ficheiro. Se copiar este ficheiro para o seu computador, poderá conseguir abri-lo.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
pt: Não pode executar comandos de um sítio remoto.

en: This is disabled due to security considerations.
pt: Esta ação esta desativada por motivos de segurança.

en: There was an error launching the application.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a aplicação.

en: This drop target only supports local files.
pt: Este alvo de largada apenas suporta ficheiros locais.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pt: Para abrir ficheiros não locais, copie-os para uma pasta local e largue-os novamente.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pt: Para abrir ficheiros não locais, copie-os para uma pasta local e depois largue-os novamente. Os ficheiros locais que largou já foram abertos.

en: Details:
pt: Detalhes:

en: File Operations
pt: Operações de Ficheiros

en: paused
pt: pausado

en: pausing
pt: pausando

en: queued
pt: em fila

en: queuing
pt: formando fila

en: Pause
pt: Suspender

en: Resume
pt: Retomar

en: Process completed
pt: Processo terminado

en: Queue
pt: Fila

en: Preparing
pt: A Preparar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search for "%s"
pt: Procurar por "%s"

en: Delete %d copied items
pt: Eliminar %d itens copiados

en: Delete '%s'
pt: Eliminar %s

en: Delete %d duplicated items
pt: Eliminar %d itens duplicados

en: Move %d items back to '%s'
pt: Mover %d itens para %s

en: Move '%s' back to '%s'
pt: Mover %s para %s

en: Rename '%s' as '%s'
pt: Miudar nome de %s para %s

en: Restore %d items from trash
pt: Restaurar %d itens no lixo

en: Restore '%s' to '%s'
pt: Restaurar %s para %s

en: Move %d items back to trash
pt: Mover %d itens para o lixo

en: Move '%s' back to trash
pt: Mover %s para o lixo

en: Delete links to %d items
pt: Eliminar ligações a %d itens

en: Delete link to '%s'
pt: Eliminar ligação a %s

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
pt: Restaurar permissões originais dos itens em %s

en: Restore original permissions of '%s'
pt: Restaurar permissões originais de %s

en: Restore group of '%s' to '%s'
pt: Restaurar grupo de %s para %s

en: Restore owner of '%s' to '%s'
pt: Restaurar dono de %s para %s

en: Copy %d items to '%s'
pt: Copiar %d itens para %s

en: Copy '%s' to '%s'
pt: Copiar %s para %s

en: Duplicate of %d items in '%s'
pt: Duplicado de %d itens em '%s'

en: Duplicate '%s' in '%s'
pt: Duplicado '%s' em '%s'

en: Move %d items to '%s'
pt: Mover %d itens para '%s'

en: Move '%s' to '%s'
pt: Mover '%s' para '%s'

en: Create new file '%s' from template
pt: Criar novo ficheiro '%s' a partir de modelo

en: Create an empty file '%s'
pt: Criar um ficheiro vazio '%s'

en: Create a new folder '%s'
pt: Criar uma nova pasta '%s'

en: Move %d items to trash
pt: Mover %d itens para o lixo

en: Move '%s' to trash
pt: Mover '%s' para o lixo

en: Restore '%s' from trash
pt: Restaurar '%s' do lixo

en: Create links to %d items
pt: Criar ligações a %d itens

en: Create link to '%s'
pt: Criar ligação a '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
pt: Definir permissões de itens mantidos em '%s'

en: Set permissions of '%s'
pt: Definir permissões de '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
pt: Definir grupo de '%s' para '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
pt: Definir proprietário de '%s' para '%s'

en: _Undo creation of an empty file
pt: _Desfazer criação de um ficheiro vazio

en: _Undo creation of a file from template
pt: _Desfazer criação de um ficheiro a partir de um modelo

en: _Redo creation of an empty file
pt: _Refazer criação de um ficheiro vazio

en: _Redo creation of a file from template
pt: _Refazer criação de um ficheiro a partir de modelo

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
pt: Onde colocar os separadores novos nas janelas de navegador.

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
pt: Se definido como "após-separador-atual", então os novos separadores são inseridos após o separador atual. Se definido como "fim", os novos separadores são adicionados ao fim da lista de separadores.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
pt: Mudar de separador com [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
pt: Se verdadeiro, ativa a possibilidade de separador usando [ctrl + tab] e [ctrl + shift + tab].

en: Caja will exit when last window destroyed.
pt: O Caja irá terminar quando a última janela for encerrada

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja irá terminar quando todas as janelas forem encerradas. Esta é a definição por defeito. Se definido como falso, pode ser iniciado sem qualquer janela, pelo que o Caja pode atuar como servidor para monitorizar a montagem de media, ou tarefas semelhantes.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
pt: Ativa o comportamento clássico do Caja, em que todas as janelas são de navegação

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
pt: Se definido como verdadeiro, todas as janelas Caja serão janelas de navegação. Esta é a forma como o Caja se comportava antes da versão 2.6, e algumas pessoas preferem este comportamento.

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
pt: Usar sempre a entrada de localização em vez da barra de caminho

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
pt: Se definido como verdadeiro, as janelas de navegação do Caja irão sempre utilizar uma entrada de texto para a barra de localização, em vez de uma barra de caminho.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
pt: Se pedir confirmação ao apagar ficheiros, ou esvaziar o Lixo

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja pedirá confirmação quando tentar apagar ficheiros ou esvaziar o Lixo.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
pt: Se pedir confirmação ao mover ficheiros, para o Lixo

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja pedirá confirmação quando tentar mover ficheiros para o Lixo.

en: Whether to enable immediate deletion
pt: Se deve ativar remoção imediata

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja terá uma funcionalidade que lhe permite eliminar um ficheiro imediatamente no local, em vez de o mover para o lixo. Esta funcionalidade pode ser perigosa, pelo que tenha cuidado.

en: When to show preview text in icons
pt: Quando apresentar texto de antevisão nos ícones

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
pt: Compromisso de velocidade ao antever o conteúdo de ficheiros de texto no ícone do ficheiro. Se "always", então apresenta sempre as antevisões, mesmo que a pasta esteja num servidor remoto. Se "local_only", apenas apresenta antevisões para sistemas de ficheiros locais. Se "never", não haverá uma antevisão dos dados.

en: When to show number of items in a folder
pt: Quando apresentar o número de itens numa pasta

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
pt: Compromisso de velocidade ao mostrar o número de itens numa pasta. Se "always", então apresenta sempre a contagem de itens, mesmo que a pasta esteja num servidor remoto. Se "local_only", apenas apresenta contagens em sistemas de ficheiros locais. Se "never", não haverá uma contagem de itens.

en: Type of click used to launch/open files
pt: Tipo de clique utilizado para iniciar/abrir ficheiros

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
pt: Valores possíveis são "single" para iniciar ficheiros com um único clique ou "double" para os iniciar com um clique duplo.

en: What to do with executable text files when activated
pt: O que fazer com ficheiros de texto executáveis ao ativá-los

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
pt: O que fazer com ficheiros de texto executáveis ao ativá-los (clique único ou duplo). Valores possíveis são "launch" para os iniciar como aplicações, "ask" para perguntar o que fazer através de um diálogo, e "display" para os apresentar como ficheiros de texto.

en: Show the package installer for unknown MIME types
pt: Mostrar o instalador do pacote para tipos MIME desconhecidos

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
pt: Se apresenta ou não ao utilizador um diálogo do instalador de pacotes caso seja aberto um tipo MIME desconhecido, para que se procure uma aplicação que o manipule.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
pt: Utilizar os eventos dos botões de rato adicionais nas janelas de navegação do Caja

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
pt: Para utilizadores com ratos que têm botões "Avançar" e "Retroceder", esta chave determina se é realizada alguma acão dentro do Caja quando um deles for premido.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
pt: Botão do rato para ativar o comando "Avançar" na janela de navegação

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt: Para utilizadores com ratos que têm botões "Avançar" e "Retroceder", esta chave determina que botão ativa o comando "Avançar" numa janela de navegador. Valores possíveis estão no intervalo entre 6 e 14.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
pt: Botão do rato para ativar o comando "Retroceder" na janela de navegação

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt: Para utilizadores com ratos que têm botões "Avançar" e "Retroceder", esta chave determina que botão ativa o comando "Retroceder" numa janela de navegador. Valores possíveis estão no intervalo entre 6 e 14.

en: When to show thumbnails of image files
pt: Quando apresentar miniaturas de ficheiros de imagem

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
pt: Compromisso de velocidade ao mostrar um ficheiro de imagem em miniatura. Se "always", então irá sempre miniaturizar, mesmo que a pasta esteja num servidor remoto. Se "local_only", apenas apresenta miniaturas em sistemas de ficheiros locais. Se "never", não haverá miniaturas, apenas um ícone genérico.

en: Maximum image size for thumbnailing
pt: Tamanho máximo de imagem em miniaturas

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
pt: Imagens de tamanho acima deste (em bytes) não serão amostradas. O objetivo desta definição é evitar amostrar imagens grandes que demoram muito tempo a ler ou ocupam muita memória.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
pt: Se antever sons ao mover o rato sobre um ícone

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
pt: Compromisso de velocidade na antevisão de ficheiros áudio quando o rato paira sobre o ícone de um ficheiro. Se "always", reproduz sempre o som, mesmo quando o ficheiro está num servidor remoto. Se "local_only", apenas reproduz sons em sistemas de ficheiros locais. Se "never", não serão reproduzidos quaisquer sons.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
pt: Mostrar permissões avançadas no diálogo de propriedades do ficheiro

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja permitir-lhe-á editar e visualizar as permissões de ficheiros de uma forma similar ao unix, permitindo-lhe aceder a algumas opções mais esotéricas.

en: Show folders first in windows
pt: Mostrar pastas primeiro em janelas

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja apresenta as pastas antes de apresentar os ficheiros, nas vistas de lista e de ícones.

en: Default sort order
pt: Ordenação pré-definida

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
pt: O modo de ordenação por defeito na vista de ícones. Os valores possíveis são "nome", "tamanho", "tipo", "mtime" e "emblemas".

en: Reverse sort order in new windows
pt: Inverter ordenação em novas janelas

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
pt: Se verdadeiro, os ficheiros nas novas janelas serão ordenados inversamente. Isto é, se ordenados por nome, em vez de ordenados de "a" a "z", serão ordenados de "z" a "a"; se ordenados por tamanho, em vez de incrementalmente serão ordenados decrementalmente.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
pt: O Caja utiliza a pasta pessoal do utilizador como área de trabalho

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja utilizará a pasta pessoal do utilizador como a sua área de trabalho. Se falso, utilizará ~/Desktop como a área de trabalho.

en: Custom Background
pt: Fundo personalizado

en: Whether a custom default folder background has been set.
pt: Se foi definido um fundo de diretório por omissão personalizado.

en: Default Background Color
pt: Cor pré-definida do fundo

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
pt: Cor padrão do fundo das pastas. Só utilizada se background_set for true

en: Default Background Filename
pt: Nome de ficheiro do fundo pré-definido

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
pt: URI do fundo padrão das pastas. Apenas utilizado se background_set for verdadeiro.

en: Custom Side Pane Background Set
pt: Fundo personalizado definido no painel lateral

en: Whether a custom default side pane background has been set.
pt: Se foi definido um fundo de painel lateral por defeito personalizado.

en: Default Side Pane Background Color
pt: Cor de fundo pré-definida do painel lateral

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pt: Nome pré-definido do ficheiro para o fundo do painel lateral. Só usado se side_pane_background_set for verdadeiro

en: Default Side Pane Background Filename
pt: Nome de ficheiro do fundo pré-definido do painel lateral

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pt: URI do fundo padrão do painel lateral. Apenas usado se side_pane_background_set for verdadeiro.

en: Default folder viewer
pt: Vista pré-definida da pasta

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
pt: Quando uma pasta é visitada, é utilizada este visualizador a menos que tenha selecionado outra vista para essa pasta específica. Os valores possíveis são "vista de lista", "vista de ícones" e "vista compacta".

en: Date Format
pt: Formato de data

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
pt: O formato das datas dos ficheiros. Valores possíveis são "locale", "iso", e "informal".

en: Whether to show hidden files
pt: Se apresenta ficheiros escondidos

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
pt: Se ativado, os ficheiros ocultos são mostrados por padrão no gestor de ficheiros. Os ficheiros ocultos são ficheiros ponto (dotfiles) ou são listados no ficheiro .hidden da pasta.

en: Whether to show backup files
pt: Se apresentar cópias de segurança de ficheiros

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
pt: Se ativado, então os ficheiros de cópias de segurança são mostrados por padrão no gestor de ficheiros. Os ficheiros de cópias de segurança terminam com um til (~).

en: Whether to show file sizes with IEC units
pt: Se se deve mostrar os tamanhos de ficheiros com unidades IEC

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
pt: Se definido como verdade, os tamanhos de ficheiros são mostrados usando unidades IEC (base 1024) com sufixos de estilo "KiB", em vez das unidades SI padrão.

en: Whether to show icons in list view
pt: Mostrar ícone do ficheiro na vista de lista

en: If set to true, show file icons in list view.
pt: Se verdadeiro, mostrar ícone do ficheiro na vista de lista.

en: Whether to show desktop notifications
pt: Se se deve mostrar ou não notificações na área de trabalho

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
pt: Se ativado, o Caja irá mostrar notificações no ambiente de trabalho.

en: List of possible captions on icons
pt: Lista de legendas possíveis nos ícones

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
pt: Lista de legendas abaixo de um ícone na vista de ícones e no ambiente de trabalho. O número real de legendas depende do nível de ampliação. Alguns valores possíveis são: "tamanho", "tipo", "data_modificado", "data_criado", "data_alterado", "data_acedido", "detentor", "grupo", "permissões", "permissões_octal" e "tipo_de_mime".

en: Use tighter layout in new windows
pt: Utilizar disposição mais apertada em novas janelas

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
pt: Se verdadeiro, os ícones serão dispostos por defeito mais juntos nas novas janelas.

en: Put labels beside icons
pt: Colocar etiquetas ao lado dos ícones

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
pt: Se verdadeiro, serão colocadas etiquetas ao lado dos ícones, em vez de por baixo.

en: Default icon zoom level
pt: Nível de ampliação padrão dos ícones

en: Default zoom level used by the icon view.
pt: Nível de ampliação padrão utilizado na vista de ícones.

en: Default Thumbnail Icon Size
pt: Tamanho pré-definido do ícones das miniaturas

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
pt: O tamanho padrão do ícone de uma miniatura na vista de ícones.

en: Text Ellipsis Limit
pt: Limite das Reticências no Texto

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
pt: Uma expressão que especifica como partes de um nome de ficheiro demasiado extenso deverá ser substituído por reticências, dependendo do nível de zoom. Cada uma das entradas da lista está no formato "Nível de Zoom:Inteiro". Para cada nível de zoom especificado, se o inteiro indicado for maior do que 0, o nome do ficheiro não excederá o número indicado de linhas. Se o inteiro for 0 ou inferior, não é imposto nenhum limite no nível de zoom especificado. Uma entrada por omissão no formato "Inteiro" sem qualquer nível de zoom especificado é também permitido. Define o número máximo de linhas para todos os outros níveis de zoom. Exemplos: 0 - mostrar sempre nomes de ficheiros extensos; 3 - abreviar nomes de ficheiros se excederem três linhas; smallest:5,smaller:4,0 - abreviar os nomes dos ficheiros se excederem cinco linhas no nível de zoom "smallest". Abreviar os nomes dos ficheiros se excederem quatro linhas no nível de zoom "smaller". Não abreviar os nomes dos ficheiros nos restantes níveis de zoom. Níveis de zoom disponíveis: "smallest" (33%), "smaller" (50%), "small" (66%), "standard" (100%), "large" (150%), "larger" (200%), "largest" (400%)

en: Default compact view zoom level
pt: Nível de ampliação padrão da vista compacta

en: Default zoom level used by the compact view.
pt: Nível de ampliação padrão utilizado na vista compacta.

en: All columns have same width
pt: Todas as colunas têm a mesma largura

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
pt: Se esta preferência estiver definida, todas as colunas na vista compacta têm a mesma largura. Caso contrário, a largura de cada coluna é determinada individualmente.

en: Default list zoom level
pt: Nível pré-definido da ampliação da lista

en: Default zoom level used by the list view.
pt: Nível pré-definido de ampliação utilizado na vista de lista

en: Default list of columns visible in the list view
pt: Lista pré-definida das colunas visíveis na vista de lista

en: Default list of columns visible in the list view.
pt: Lista pré-definida das colunas visíveis na vista de lista

en: Default column order in the list view
pt: Ordenação pré-definida na vista de lista

en: Default column order in the list view.
pt: Ordenação pré-definida na vista de lista

en: Only show folders in the tree side pane
pt: Apenas mostrar pastas na árvore do painel lateral

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja apenas apresentará pastas no painel lateral de árvore. Caso contrário, apresentará pastas e ficheiros.

en: Desktop font
pt: Tipo de letra da área de trabalho

en: The font description used for the icons on the desktop.
pt: A descrição da fonte utilizada para os ícones na área de trabalho.

en: Home icon visible on desktop
pt: Ícone de Pasta Pessoal visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, será colocado na área de trabalho um ícone a apontar para a pasta pessoal do utilizador.

en: Computer icon visible on desktop
pt: Ícone de computador visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, será colocado na área de trabalho um ícone a apontar para o computador.

en: Trash icon visible on desktop
pt: Ícone de lixo visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, será colocado na área de trabalho um ícone a apontar para o lixo.

en: Show mounted volumes on the desktop
pt: Mostrar unidades montadas na área de trabalho

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, serão colocados na área de trabalho ícones que apontam para as unidades montadas.

en: Network Servers icon visible on the desktop
pt: Ícone de Servidores na Rede visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
pt: Se definido como verdadeiro, será colocado na área de trabalho um ícone a apontar a vista de Servidores da Rede.

en: Desktop computer icon name
pt: Nome do ícone do computador da área de trabalho

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
pt: Este nome pode ser definido caso deseje um nome personalizado para o ícone de computador na área de trabalho.

en: Desktop home icon name
pt: Nome do ícone da pata pessoal na área de trabalho

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
pt: Este nome pode ser definido caso deseje um nome personalizado para o ícone de pasta pessoal na área de trabalho.

en: Desktop trash icon name
pt: Nome do ícone do lixo na área de trabalho

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
pt: Este nome pode ser definido caso deseje um nome personalizado para o ícone de lixo na área de trabalho.

en: Network servers icon name
pt: Nome do ícone de servidores de rede

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
pt: Este nome pode ser definido caso deseje um nome personalizado para o ícone servidores de rede na área de trabalho.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
pt: Um inteiro que especifica como partes de um nome de ficheiro demasiado extenso devem ser substituídas por reticências na área de trabalho. Se o número for maior do que 0, o nome do ficheiro não excederá o número de linhas indicado. Se o número for 0 ou inferior, nenhum limite será imposto sobre o número de linhas apresentadas.

en: The geometry string for a navigation window.
pt: A expressão de geometria de uma janela de navegação.

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
pt: Uma expressão com a geometria gravada e as coordenadas das janelas de navegação

en: Whether the navigation window should be maximized.
pt: Se a janela de navegação deverá estar maximizada.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
pt: Se a janela de navegação deverá estar maximizada por defeito.

en: Width of the side pane
pt: Largura do painel lateral

en: The default width of the side pane in new windows.
pt: A largura padrão do painel lateral nas novas janelas.

en: Show toolbar in new windows
pt: Mostrar barra de ferramentas em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
pt: Se definido como verdadeiro, novas janelas terão a barra de ferramentas visível.

en: Show location bar in new windows
pt: Mostrar barra de localização em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
pt: Se definido como verdadeiro, novas janelas terão a barra de localização visível.

en: Show status bar in new windows
pt: Mostrar barra de estado nas novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
pt: Se definido como verdadeiro, novas janelas terão a barra de estado visível.

en: Show side pane in new windows
pt: Mostrar painel lateral nas novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
pt: Se definido como verdadeiro, novas janelas terão o painel lateral visível.

en: Side pane view
pt: Vista de painel lateral

en: The side pane view to show in newly opened windows.
pt: A vista de painel lateral a apresentar em novas janelas.

en: List of extensions in disabled state.
pt: Lista de extensões no estado desativado

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
pt: Esta lista contém as extensões que estão atualmente desativadas.

en: Whether to automatically mount media
pt: Se montar ou não o media automaticamente

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja irá montar automaticamente media visíveis pelo utilizador tal como discos rígidos e media removível, ao iniciar e ao serem inseridos.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
pt: Se abrir automaticamente ou não uma pasta para o media montado automaticamente

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja irá abrir automaticamente uma pasta quando um media for montado automaticamente. Apenas se aplica a media onde não foi detetado nenhum x-content/* conhecido; para media em que foi detetado um x-content/* conhecido, será executada a ação configurável pelo utilizador.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
pt: Nunca questionar nem executar/iniciar automaticamente aplicações quando é inserido um media

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
pt: Se definido como verdadeiro, o Caja nunca questionará sobre aplicações de execução ou abertura automática ao ser inserido um media.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
pt: Lista de tipos de x-content/* para os quais será iniciada uma aplicação

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
pt: Lista de tipos x-content/* para os quais o utilizador escolheu iniciar uma aplicação na applet de preferências. A aplicação preferida de cada tipo será iniciada ao ser inserido um media de um desses tipos.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
pt: Lista de tipos de x-content/* definidos para "Não Fazer Nada"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
pt: Lista de tipos x-content/* para os quais o utilizador escolheu "Não Fazer Nada" na applet de preferências. Nada será questionado nem será iniciada nenhuma aplicação ao ser inserido um media de um desses tipos.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
pt: Lista de tipos de x-content/* definidos para "Abrir Pasta"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
pt: Lista de tipos x-content/* para os quais o utilizador escolheu "Abrir Pasta" na applet de preferências. Será aberta uma janela de pasta ao ser inserido um media de um desses tipos.

en: File is not a valid .desktop file
pt: O ficheiro não é um ficheiro .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt: Versão de ficheiro .desktop '%s' não reconhecida

en: Starting %s
pt: A iniciar %s

en: Application does not accept documents on command line
pt: A aplicação não aceita documentos na linha de comando

en: Unrecognized launch option: %d
pt: Opção de arranque desconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt: Não pode enviar URIs de documento para uma entrada da área de trabalho 'Tipo=Hiperligação'

en: Not a launchable item
pt: Não é um item de iniciação

en: Disable connection to session manager
pt: Desativar a ligação ao gestor de sessões

en: Specify file containing saved configuration
pt: Especifique o ficheiro que contém a configuração guardada

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Specify session management ID
pt: Especifique a ID de gestão de sessão

en: ID
pt: ID.

en: Session management options:
pt: Opções do gestor de sessão:

en: Show session management options
pt: Mostrar as opções de gestão de sessões

en: Caja could not create the required folder "%s".
pt: Caja incapaz de criar a pasta necessária "%s".

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
pt: Antes de executar o Caja, crie a pasta seguinte ou defina as permissões por forma a que o Caja a possa criar.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
pt: Caja incapaz de criar as seguintes pastas necessárias: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
pt: Antes de executar o Caja, crie estas pastas ou defina as permissões por forma a que o Caja as possa criar.

en: Unable to eject %s
pt: Incapaz de ejetar %s

en: --check cannot be used with other options.
pt: --check não pode ser utilizado com outras opções.

en: --quit cannot be used with URIs.
pt: --quit não pode ser utilizado com URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
pt: --geometry não pode ser utilizado com mais do que um URI.

en: --select must be used with at least an URI.
pt: --select deve ser usado com pelo menos um URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
pt: Realizar um conjunto rápido de testes de auto-análise.

en: Show the version of the program.
pt: Mostrar a versão do programa.

en: Create the initial window with the given geometry.
pt: Criar a janela inicial com a geometria especificada.

en: GEOMETRY
pt: Geometria

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pt: Apenas criar janelas para URIs explicitamente especificados.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
pt: Não gerir a área de trabalho (ignorar as preferências definidas no diálogo de preferências).

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
pt: Gerir a área de trabalho independentemente do ambiente ou preferências definidas (apenas num novo arranque)

en: Open URIs in tabs.
pt: Abrir URIs em separadores.

en: Open a browser window.
pt: Abrir uma janela de navegador.

en: Quit Caja.
pt: Sair do Caja.

en: Select specified URI in parent folder.
pt: Selecione o URI especificado na pasta mãe

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
pt: 
    
    Navegar no sistema de ficheiros com o gestor de ficheiros

en: Error starting autorun program: %s
pt: Erro ao iniciar aplicação de execução automática: %s

en: Cannot find the autorun program
pt: Incapaz de encontrar a aplicação de execução automática

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
pt: <big><b>Erro ao executar automaticamente a aplicação</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
pt: <big><b>Este media contém software cujo propósito é ser iniciado automaticamente. Deseja executá-lo?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
pt: A aplicação irá ser executada diretamente a partir do media "%s". Nunca deverá executar aplicações nas quais não tem confiança.
    
    Se em dúvida, prima Cancelar.

en: No bookmarks defined
pt: Nenhum marcador definido

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Show a list of your personal bookmarks
pt: Mostrar a lista de marcadores pessoais

en: There was an error displaying help: 
    %s
pt: Ocorreu um erro ao apresentar a ajuda: 
    %s

en: Edit Bookmarks
pt: Editar Marcadores

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Jump to
pt: _Saltar para

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Bookmarks
pt: _Marcadores

en: _Name
pt: _Nome

en: _Location
pt: _Localização

en: Public FTP
pt: FTP público

en: FTP (with login)
pt: FTP (com sessão)

en: Windows share
pt: Partilha Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
pt: WebDAV protegido (HTTPS)

en: Apple Filing Protocol (AFP)
pt: Protocolo de arquivamento Apple (AFP)

en: Connecting...
pt: A ligar...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
pt: Não consegue carregar a lista de métodos do servidor suportado.
    Por favor verifique a sua instalação GVfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
pt: A pasta "%s" não pode ser aberta em "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
pt: O servidor em "%s" não pode ser encontrado.

en: Try Again
pt: Tente Novamente

en: Please verify your user details.
pt: Por favor verifique os detalhes do utilizador.

en: Continue
pt: Continuar

en: There was an error displaying help.
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a ajuda.

en: C_onnect
pt: _Ligar

en: Connect to Server
pt: Ligar a um Servidor

en: Server Details
pt: Detalhes do Servidor

en: _Server:
pt: _Servidor:

en: _Port:
pt: _Porta:

en: Share:
pt: Partilha:

en: Folder:
pt: Pasta:

en: User Details
pt: Detalhes de Utilizador

en: Domain Name:
pt: Nome de Domínio:

en: User Name:
pt: Nome de Utilizador:

en: Password:
pt: Senha:

en: Remember this password
pt: Recordar esta senha

en: Add _bookmark
pt: Adicionar _Marcador

en: Bookmark Name:
pt: Nome do Marcador:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
pt: 
    
    Adicionar ligação à montagem no servidor

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: Could not remove emblem with name '%s'.
pt: Incapaz de remover emblema com o nome '%s'.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
pt: Provavelmente deve-se a este ser um emblema permanente, e não um adicionado por si.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
pt: Incapaz de renomear emblema com o nome '%s'.

en: Rename Emblem
pt: Renomear Emblema

en: Enter a new name for the displayed emblem:
pt: Introduza o novo nome para o emblema apresentado:

en: Rename
pt: Mudar nome

en: Add Emblems...
pt: Adicionar Emblemas...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt: Introduza um nome descritivo para cada emblema.  Este nome será utilizado noutros locais para identificar o emblema.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt: Introduza um nome descritivo para o emblema.  Este nome será utilizado noutros locais para identificar o emblema.

en: Some of the files could not be added as emblems.
pt: Alguns dos ficheiros não poderam ser adicionados como emblemas.

en: The emblems do not appear to be valid images.
pt: Os emblemas não aparentam ser imagens válidas.

en: None of the files could be added as emblems.
pt: Nenhum dos ficheiros pode ser adicionado como emblema.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
pt: O ficheiro '%s' não aparenta ser uma imagem válida.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
pt: O ficheiro arrastado não aparenta ser uma imagem válida.

en: The emblem cannot be added.
pt: O emblema não pode ser adicionado.

en: Emblems
pt: Emblemas

en: Show Emblems
pt: Mostrar Emblemas

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
pt: Nenhuma

en: About Extension
pt: Sobre a Extensão

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
pt: Vista de Ícones

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
pt: Vista em Lista

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
pt: Vista Compacta

en: Always
pt: Sempre

en: Local Files Only
pt: Apenas Ficheiros Locais

en: Never
pt: Nunca

en: By Name
pt: Por Nome

en: By Path
pt: Por Caminho

en: By Size
pt: Por Tamanho

en: By Size on Disk
pt: Pelo Espaço no Disco

en: By Type
pt: Por Tipo

en: By Modification Date
pt: Por Data de Alteração

en: By Creation Date
pt: Por Data de Criação

en: By Access Date
pt: Por Data de Acesso

en: By Emblems
pt: Por Emblemas

en: By Extension
pt: Por extensão

en: By Trashed Date
pt: Por Data de Remoção

en: File Management Preferences
pt: Preferências de Gestão de Ficheiros

en: <b>Default View</b>
pt: <b>Vista Padrão</b>

en: View _new folders using:
pt: Visualizar _novas pastas utilizando:

en: _Arrange items:
pt: _Arrumar itens:

en: Sort _folders before files
pt: Ordenar pastas antes dos _ficheiros

en: Show hidden files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: Show backup files
pt: Mostrar ficheiros de cópias de segurança

en: Default _zoom level:
pt: Nível de _ampliação por defeito:

en: _Use compact layout
pt: _Usar disposição compacta

en: _Text beside icons
pt: _Texto ao lado dos ícones

en: _Default zoom level:
pt: Nível _de zoom por omissão:

en: A_ll columns have the same width
pt: Todas as colunas têm a mesma _largura

en: D_efault zoom level:
pt: Nív_el de zoom por omissão:

en: _Show icons
pt: _Mostrar ícones

en: Show _only folders
pt: _Mostrar apenas pastas

en: Tree View
pt: Vista de Árvore

en: Defaults
pt: Pré-definição

en: Views
pt: Vistas

en: <b>Behavior</b>
pt: <b>Comportamento</b>

en: _Single click to open items
pt: Cli_que-único para abrir os itens

en: _Double click to open items
pt: Clique-_duplo para abrir os itens

en: Open each _folder in its own window
pt: Abrir cada _pasta na sua própria janela

en: <b>Executable Text Files</b>
pt: <b>Ficheiros de Texto Executáveis</b>

en: _Run executable text files when they are opened
pt: Executar fichei_ros de texto executáveis ao abrí-los

en: _View executable text files when they are opened
pt: _Visualizar os ficheiros de texto executáveis ao abrí-los

en: _Ask each time
pt: Pergunt_ar sempre

en: <b>Trash</b>
pt: <b>Lixo</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pt: Perguntar antes de _esvaziar o Lixo ou apagar ficheiros

en: Ask before moving files to the _Trash
pt: Perguntar antes de mover ficheiros para o _Lixo

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pt: I_ncluir um comando de Apagar que ignora o Lixo

en: Behavior
pt: Comportamento

en: <b>Icon Captions</b>
pt: <b>Legendas dos Ícones</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pt: Escolha a ordem por que é apresentada a informação abaixo dos nomes dos ícones. A quantidade de informação aumenta ao ampliar a vista.

en: <b>Date</b>
pt: <b>Data</b>

en: _Format:
pt: _Formato:

en: <b>Size</b>
pt: <b>Tamanho</b>

en: _Show file sizes with IEC units
pt: _Mostrar tamanho dos ficheiros em unidades IEC

en: Display
pt: Ecrã

en: <b>List Columns</b>
pt: <b>Colunas da Lista</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pt: Escolha a ordem em que aparece a informação na lista em vista.

en: List Columns
pt: Colunas da Lista

en: <b>Text Files</b>
pt: <b>Ficheiro de Texto</b>

en: Show te_xt in icons:
pt: Mostrar te_xto nos ícones:

en: <b>Other Previewable Files</b>
pt: <b>Outros Ficheiros a Antever</b>

en: Show _thumbnails:
pt: Mostrar minia_turas:

en: _Only for files smaller than:
pt: Apenas para ficheiros men_ores do que:

en: <b>Sound Files</b>
pt: <b>Ficheiros de Som</b>

en: Preview _sound files:
pt: Antever ficheiros de _som:

en: <b>Folders</b>
pt: <b>Pastas</b>

en: Count _number of items:
pt: Contar o _número de itens:

en: Preview
pt: Antevisão

en: <b>Media Handling</b>
pt: <b>Gestão de Media</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
pt: Escolha o que sucede ao inserir media ou ligar dispositivos ao sistema

en: CD _Audio:
pt: CD _Áudio:

en: _DVD Video:
pt: _DVD Vídeo:

en: _Music Player:
pt: Reprodutor de _Música:

en: _Photos:
pt: _Fotos:

en: _Software:
pt: _Aplicação:

en: <b>Other Media</b>
pt: <b>Outro Media</b>

en: Less common media formats can be configured here
pt: Formatos de media menos comuns podem ser configurados aqui

en: _Type:
pt: _Tipo:

en: Acti_on:
pt: Açã_o:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pt: _Nunca questionar ou iniciar programas ao inserir um media

en: B_rowse media when inserted
pt: Navega_r no media ao inserí-lo

en: <b>Available _Extensions:</b>
pt: <b> _Extensões Disponíveis:</b>

en: column
pt: coluna

en: _About Extension
pt: _Sobre a Extensão

en: C_onfigure Extension
pt: C_onfigurar Extensão

en: Extensions
pt: Extensões

en: History
pt: Histórico

en: Show History
pt: Mostrar o Histórico

en: Camera Brand
pt: Marca da Câmara

en: Camera Model
pt: Modelo da Câmara

en: Date Taken
pt: Data da Fotografia

en: Date Digitized
pt: Data de Digitalização

en: Exposure Time
pt: Tempo de Exposição

en: Aperture Value
pt: Valor da Abertura

en: ISO Speed Rating
pt: Taxa de Velocidade ISO

en: Flash Fired
pt: Flash Disparado

en: Metering Mode
pt: Modo de Medida

en: Exposure Program
pt: Programa de Exposição

en: Focal Length
pt: Distância Focal

en: Software
pt: Aplicação

en: Description
pt: Descrição

en: Keywords
pt: Palavras-Chave

en: Creator
pt: Criador

en: Rating
pt: Pontuação

en: Image Type:
pt: Tipo de Imagem:

en: Failed to load image information
pt: Falha ao ler informação da imagem

en: loading...
pt: a carregar...

en: Image
pt: Imagem

en: Information
pt: Informação

en: Show Information
pt: Mostrar Informação

en: Use _Default Background
pt: Utilizar Fundo por _Omissão

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
pt: Não pode associar simultaneamente mais do que um ícone personalizado.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pt: Arraste apenas uma imagem para definir um ícone personalizado.

en: The file that you dropped is not local.
pt: O ficheiro que largou não é local.

en: You can only use local images as custom icons.
pt: Apenas pode utilizar imagens locais como ícones personalizados.

en: The file that you dropped is not an image.
pt: O ficheiro que largou não é uma imagem.

en: You can only use images as custom icons.
pt: Apenas pode utilizar imagens como ícones personalizados.

en: Open With %s
pt: Abrir Com %s

en: Location:
pt: Local:

en: Go To:
pt: Ir Para:

en: Open Location
pt: Abrir Localização

en: _Location:
pt: _Localização:

en: folder removed
pt: pasta removida

en: %s - File Browser
pt: Navegador de Ficheiros - %s

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
pt: Tem a certeza que deseja limpar a lista das localizações que visitou?

en: The location "%s" does not exist.
pt: A localização "%s" não existe.

en: The history location doesn't exist.
pt: A localização de histórico não existe.

en: _Go
pt: _Ir Para

en: _Tabs
pt: _Separadores

en: New _Window
pt: Nova _Janela

en: Open another Caja window for the displayed location
pt: Abrir outra janela Caja para a localização apresentada

en: New _Tab
pt: Novo _Separador

en: Open another tab for the displayed location
pt: Abrir outro separador para o local exibido

en: Open Folder W_indow
pt: Abr_ir Janela de Pasta

en: Open a folder window for the displayed location
pt: Abrir uma janela de pasta para a localização apresentada

en: Close _All Windows
pt: Fechar Tod_as as Janelas

en: Close all Navigation windows
pt: Fechar todas as janelas de Navegação

en: _Location...
pt: _Localização...

en: Specify a location to open
pt: Especifique uma localização a abrir

en: Clea_r History
pt: Limpa_r o Histórico

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
pt: Limpar conteúdo do menu Ir e das listas Retroceder/Avançar

en: S_witch to Other Pane
pt: Alternar para _Outro Painel

en: Move focus to the other pane in a split view window
pt: Mover o foco para o outro painel numa janela em vista dividida

en: Sa_me Location as Other Pane
pt: _Mesma Localização que o Outro Painel

en: Go to the same location as in the extra pane
pt: Ir para a mesma localização que a do painel extra

en: _Add Bookmark
pt: _Adicionar Marcador

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pt: Adicionar um marcador da localização atual a este menu

en: _Edit Bookmarks...
pt: _Editar Marcadores...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pt: Apresentar uma janela que permite editar os marcadores deste menu

en: _Previous Tab
pt: Separador _anterior

en: Activate previous tab
pt: Ativar o separador anterior

en: _Next Tab
pt: Separador _seguinte

en: Activate next tab
pt: Ativar o separador seguinte

en: Move Tab _Left
pt: Mover separador para a _esquerda

en: Move current tab to left
pt: Mover o separador atual à esquerda

en: Move Tab _Right
pt: Mover separador para a _direita

en: Move current tab to right
pt: Mover o separador atual à direita

en: S_how Search
pt: Mostrar a _Procura

en: Show search
pt: Mostrar a procura

en: _Main Toolbar
pt: Barra de Ferramentas _Principal

en: Change the visibility of this window's main toolbar
pt: Alterar a visibilidade da barra de ferramentas principal desta janela

en: _Side Pane
pt: Painel _Lateral

en: Change the visibility of this window's side pane
pt: Alterar a visibilidade do painel lateral desta janela

en: Location _Bar
pt: _Barra de Localização

en: Change the visibility of this window's location bar
pt: Alterar a visibilidade da barra de localização desta janela

en: St_atusbar
pt: Barra de Est_ado

en: Change the visibility of this window's statusbar
pt: Alterar a visibilidade da barra de estado desta janela

en: _Search for Files...
pt: _Procurar por Ficheiros...

en: Search documents and folders by name
pt: Procurar documentos e pastas por nome

en: E_xtra Pane
pt: Painel E_xtra

en: Open an extra folder view side-by-side
pt: Abrir uma vista de pasta extra ao lado da atual

en: _Back
pt: _Retroceder

en: Go to the previous visited location
pt: Ir para a localização visitada anterior

en: Back history
pt: Retroceder no histórico

en: _Forward
pt: _Avançar

en: Go to the next visited location
pt: Ir para a localização visitada seguinte

en: Forward history
pt: Avançar no histórico

en: _Zoom
pt: _Ampliação

en: _View As
pt: _Ver Como

en: _Search
pt: _Procurar

en: Toggle between button and text-based location bar
pt: Alternar entre barra de localização com botões ou baseada em texto

en: _New Tab
pt: _Novo Separador

en: _Close Tab
pt: Fe_char o Separador

en: Close tab
pt: Fechar separador

en: Notes
pt: Notas

en: Show Notes
pt: Mostrar Notas

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Open the contents of your desktop in a folder
pt: Abrir o conteúdo da sua área de trabalho numa pasta

en: File System
pt: Sistema de Ficheiros

en: Open the contents of the File System
pt: Abrir o conteúdo do Sistema de Ficheiros

en: Open the trash
pt: Abrir o lixo

en: Mount and open %s
pt: Montar e abrir %s

en: Browse Network
pt: Navegar Rede

en: Browse the contents of the network
pt: Navegar no conteúdo da rede

en: _Start
pt: _Iniciar

en: _Stop
pt: _Parar

en: _Power On
pt: _Ligar

en: _Safely Remove Drive
pt: Remover a Unidade em _Segurança

en: _Connect Drive
pt: _Ligar a Unidade

en: _Disconnect Drive
pt: _Desligar a Unidade

en: _Start Multi-disk Device
pt: _Iniciar Unidade Multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
pt: _Parar Unidade Multi-disco

en: _Unlock Drive
pt: _Destrancar Unidade

en: _Lock Drive
pt: _Trancar a Unidade

en: Unable to start %s
pt: Incapaz de iniciar %s

en: Unable to poll %s for media changes
pt: Incapaz de verificar em %s alterações de media

en: Unable to stop %s
pt: Incapaz de parar %s

en: Open in New _Tab
pt: Abrir num Novo _Separador

en: Open in New _Window
pt: Abrir numa nova _janela

en: Remove
pt: Remover

en: Rename...
pt: Renomear...

en: _Mount
pt: _Montar

en: _Detect Media
pt: _Detetar Media

en: _Format
pt: _Formatar

en: Places
pt: Localizações

en: Show Places
pt: Mostrar Locais

en: Backgrounds and Emblems
pt: Fundos e Emblemas

en: _Remove...
pt: _Remover...

en: Add new...
pt: Adicionar novo...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
pt: Incapaz de apagar o padrão %s.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
pt: Verifique se possui permissões para apagar o padrão.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
pt: Incapaz de apagar o emblema %s.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
pt: Verifique se possui permissões para apagar o emblema.

en: Select an Image File for the New Emblem
pt: Selecione um Ficheiro de Imagem para o Novo Emblema

en: Create a New Emblem
pt: Criar um Novo Emblema

en: _Keyword:
pt: Palavra-C_have:

en: _Image:
pt: _Imagem:

en: Create a New Color:
pt: Criar uma Nova Cor:

en: Color _name:
pt: _Nome da cor:

en: Color _value:
pt: _Valor da cor:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
pt: Não pode substituir a imagem de reiniciar.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
pt: Reiniciar é uma imagem especial que não pode ser removida.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
pt: Incapaz de instalar o padrão %s.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
pt: Selecione um Ficheiro de Imagem a Adicionar como Padrão

en: The color cannot be installed.
pt: Incapaz de instalar a cor.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
pt: Tem de especificar um nome de cor não utilizado para a nova cor.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
pt: Tem de especificar um nome não vazio para a nova cor.

en: Select a Color to Add
pt: Selecione uma Cor a Adicionar

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
pt: "%s" não é um ficheiro de imagem utilizável.

en: The file is not an image.
pt: O ficheiro não é uma imagem.

en: Select a Category:
pt: Selecione Uma Categoria:

en: C_ancel Remove
pt: C_ancelar Remoção

en: _Add a New Pattern...
pt: _Adicionar um Novo Padrão...

en: _Add a New Color...
pt: _Adicionar uma Nova Cor...

en: _Add a New Emblem...
pt: _Adicionar um Novo Emblema...

en: Click on a pattern to remove it
pt: Clique num padrão para o remover

en: Click on a color to remove it
pt: Clique numa cor para a remover

en: Click on an emblem to remove it
pt: Clique num emblema para o remover

en: Patterns:
pt: Padrões:

en: Colors:
pt: Cores:

en: Emblems:
pt: Emblemas:

en: _Remove a Pattern...
pt: _Remover um Padrão...

en: _Remove a Color...
pt: _Remover uma Cor...

en: _Remove an Emblem...
pt: _Remover um Emblema...

en: File Type
pt: Tipo de Ficheiro

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Modification Time
pt: Hora de Alteração

en: Contained text
pt: Texto contido

en: Select folder to search in
pt: Selecione a pasta onde procurar

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
pt: Palavras marcadas separadas por espaços. Procura ficheiros que contenham TODAS as palavras especificadas.

en: Documents
pt: Documentos

en: Music
pt: Música

en: Picture
pt: Imagem

en: Illustration
pt: Ilustração

en: Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Text File
pt: Ficheiro de Texto

en: Select type
pt: Selecione o tipo

en: Any
pt: Qualquer

en: Other Type...
pt: Outro Tipo...

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Greater than or equal to
pt: Maior ou igual a

en: 1 Hour
pt: 1 hora

en: 1 Day
pt: 1 dia

en: 1 Week
pt: 1 semana

en: 1 Month
pt: 1 mês

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: 1 Year
pt: 1 Ano

en: Matches files that contains specified text.
pt: Procura ficheiros que contenham texto específico.

en: Remove this criterion from the search
pt: Remover este critério de procura

en: Search Folder
pt: Pasta de Procura

en: Edit
pt: Editar

en: Edit the saved search
pt: Editar a procura gravada

en: Add a new criterion to this search
pt: Adicionar um novo critério a esta procura

en: Go
pt: Ir

en: Reload
pt: Recarregar

en: Perform or update the search
pt: Realizar ou atualizar a procura

en: _Search for:
pt: Procura_r por:

en: Search results
pt: Resultados da procura

en: Search:
pt: Procurar:

en: Close the side pane
pt: Fechar o painel lateral

en: _Places
pt: _Locais

en: Open _Location...
pt: Abrir _Localização...

en: Close P_arent Folders
pt: Fechar _as Pastas Pai

en: Close this folder's parents
pt: Fechar os pais desta pasta

en: Clos_e All Folders
pt: Fechar _Todas as Pastas

en: Close all folder windows
pt: Fechar todas as janelas de pastas

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
pt: Localizar documentos e pastas neste computador por nome ou conteúdo

en: Delete all items in the Trash
pt: Eliminar todos os itens no Lixo

en: Restore Selected Items
pt: Repor os Itens Selecionados

en: Restore selected items to their original position
pt: Repor os itens selecionados nas suas posições originais

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pt: Deseja remover da sua lista quaisquer marcadores que apontem para esta localização inexistente?

en: Bookmark for Nonexistent Location
pt: Marcador para Localização Inexistente

en: You can choose another view or go to a different location.
pt: Pode escolher outra vista ou ir para uma localização diferente.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
pt: A localização não pode ser apresentada com este visualizador.

en: Content View
pt: Visualizador de Conteúdo

en: View of the current folder
pt: Vista da pasta atual

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
pt: Caja não possui um visualizador instalado capaz de apresentar a pasta.

en: The location is not a folder.
pt: A localização não é uma pasta.

en: Could not find "%s".
pt: Incapaz de encontrar "%s".

en: Please check the spelling and try again.
pt: Verifique a ortografia e tente novamente.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
pt: Caja incapaz de manipular localizações "%s".

en: Caja cannot handle this kind of location.
pt: Caja é incapaz de manipular este tipo de localização.

en: Unable to mount the location.
pt: Incapaz de montar a localização.

en: Access was denied.
pt: O acesso foi negado.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
pt: Incapaz de apresentar "%s" pois não foi encontrada a máquina.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pt: Verifique a ortografia do nome e que as configurações de proxy estão corretas.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
pt: Erro: %s
    Por favor escolha outro visualizador e tente novamente.

en: Go to the location specified by this bookmark
pt: Ir para a localização especificada por este marcador

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: Caja é uma aplicação livre; pode redistribuí-la e/ou alterá-la sob os termos da Licença Pública Genérica GNU tal como publicada pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da Licença ou (à sua discrição) qualquer versão posterior.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: Caja é distribuído na expetativa de que possa ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; sem sequer a garantia implícita de COMERCIABILIDADE ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO FIM.  Consulte a Licença Pública Genérica GNU para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
pt: Deverá ter recebido uma cópia da Licença Pública Genérica GNU juntamente com o Caja; caso contrário, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA (em inglês)

en: About Caja
pt: Sobre o Caja

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
pt: Caja permite-lhe organizar ficheiros e pastas, tanto no seu computador como online.

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
pt: Direitos de Autor © 1999-2009 Os autores do Nautilus
    Direitos de Autor © 2011-2021 Os autores do Caja

en: Website
pt: Sítio Web

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: Close this folder
pt: Fechar esta pasta

en: _Backgrounds and Emblems...
pt: Fundos e Em_blemas...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
pt: Apresentar padrões, cores e emblemas que podem ser utilizados para personalizar a aparência

en: Prefere_nces
pt: Preferê_ncias

en: Edit Caja preferences
pt: Editar as preferências do Caja

en: Open _Parent
pt: Abrir _Pai

en: Open the parent folder
pt: Abrir a pasta superior

en: Stop loading the current location
pt: Parar de carregar a localização atual

en: _Reload
pt: _Recarregar

en: Reload the current location
pt: Recarregar a localização atual

en: _Contents
pt: _Conteúdo

en: Display Caja help
pt: Apresentar a ajuda Caja

en: _About
pt: _Acerca

en: Display credits for the creators of Caja
pt: Apresenta os créditos para os criadores do Caja

en: Zoom _In
pt: _Ampliar

en: Increase the view size
pt: Aumentar o tamanho da vista

en: Zoom _Out
pt: _Reduzir

en: Decrease the view size
pt: Reduzir o tamanho da vista

en: Normal Si_ze
pt: Taman_ho Normal

en: Use the normal view size
pt: Utilizar o tamanho normal da vista

en: Connect to _Server...
pt: Ligar-se ao _Servidor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
pt: Ligar a um computador remoto ou um disco partilhado

en: _Home Folder
pt: Pasta _Pessoal

en: _Computer
pt: _Computador

en: _Network
pt: _Rede

en: T_emplates
pt: _Modelos

en: Open your personal templates folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal de modelos

en: _Trash
pt: Li_xo

en: Open your personal trash folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal de lixo

en: Show _Hidden Files
pt: Mostrar os Ficheiros _Escondidos

en: Toggle the display of hidden files in the current window
pt: Alternar a apresentação de ficheiros escondidos no pasta atual

en: Show Bac_kup Files
pt: Mostrar Ficheiros de _Cópias de Segurança

en: Toggle the display of backup files in the current window
pt: Alterar a visualização de ficheiros de cópias de segurança na janela atual.

en: _Up
pt: _Subir

en: _Home
pt: _Pasta Pessoal

en: Loading...
pt: A carregar...

en: These files are on an Audio CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num CD de Áudio.

en: These files are on an Audio DVD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num DVD de Áudio.

en: These files are on a Video DVD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num DVD de Vídeo.

en: These files are on a Video CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num CD de Vídeo.

en: These files are on a Super Video CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num CD de Super Vídeo.

en: These files are on a Photo CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
pt: Estes ficheiros encontram-se num Picture CD.

en: The media contains digital photos.
pt: O media contém fotografias digitais.

en: These files are on a digital audio player.
pt: Estes ficheiros estão num reprodutor de audio digital.

en: The media contains software.
pt: O media contém aplicações.

en: The media has been detected as "%s".
pt: O media foi detetado como sendo "%s".

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Zoom to Default
pt: Zoom por Defeito

en: Zoom
pt: Ampliação

en: Set the zoom level of the current view
pt: Definir o nível de ampliação da vista atual

en: Background
pt: Fundo

en: E_mpty Trash
pt: Esva_ziar o Lixo

en: Create L_auncher...
pt: Criar Inici_ador...

en: Create a new launcher
pt: Criar um novo iniciador

en: Change Desktop _Background
pt: Alterar o _Fundo da Área de Trabalho

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
pt: Apresenta uma janela que lhe permite definir a cor ou padrão de fundo da sua área de trabalho

en: Empty Trash
pt: Esvaziar o Lixo

en: Desktop View
pt: Vista do Ambiente de Trabalho

en: _Desktop
pt: Área de _Trabalho

en: The desktop view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista como área de trabalho.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista como área de trabalho.

en: Display this location with the desktop view.
pt: Mostrar esta localização com a vista de ambiente de trabalho.

en: Select Items Matching
pt: Selecionar Itens que Equivalham

en: _Pattern:
pt: _Padrão:

en: Examples:
pt: Exemplos:

en: Save Search as
pt: Gravar a Procura como

en: _Save
pt: _Guardar

en: Search _name:
pt: _Nome da procura:

en: _Folder:
pt: P_asta:

en: Select Folder to Save Search In
pt: Selecione a Pasta onde Gravar a Procura

en: "%s" selected
pt: "%s" selecionados

en: Free space: %s
pt: Espaço livre: %s

en: %s, Free space: %s
pt: %s, Espaço livre: %s

en: Open parent location
pt: Abrir localização pai

en: Open parent location for the selected item
pt: Abrir localização mãe do item selecionado

en: Run "%s" on any selected items
pt: Executar "%s" em quaisquer itens selecionados

en: Create Document from template "%s"
pt: Criar Documento a partir do modelo "%s"

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pt: Todos os ficheiros executáveis nesta pasta serão apresentados no menu Scripts.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
pt: Escolher um script do menu irá executar esse script com quaisquer itens selecionados de entrada.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
pt: Todos os ficheiros executáveis nesta pasta serão apresentados no menu Scripts. Escolher um script desse menu irá executá-lo.
    
    Quando executados a partir de uma pasta local, ser-lhes-ão indicados os nomes dos ficheiros selecionados. Quando executados a partir de uma pasta remota (por ex. uma pasta que apresente conteúdo web ou ftp), não lhes serão indicados parâmetros.
    
    Em qualquer caso, serão definidas pelo Caja as seguintes variáveis de ambiente, que os scripts poderão utilizar:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: caminhos, um por linha, dos ficheiros selecionados (apenas se locais)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URIs, um por linha, dos ficheiros selecionados
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI da localização atual
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: posição e tamanho da janela atual
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: caminhos, um por linha, dos ficheiros selecionados no painel inativo de uma janela em vista dividida (apenas se locais)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URIs, um por linha, dos ficheiros selecionados no painel inativo de uma janela em vista dividida
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI da localização atual no painel inativo de uma janela em vista dividida

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
pt: Se selecionar o comando Colar, "%s" será movido

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
pt: Se selecionar o comando Colar, "%s" será copiado

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pt: Não há nada na área de transferência para colar.

en: Unable to unmount location
pt: Incapaz de desmontar a localização

en: Unable to eject location
pt: Incapaz de ejetar a localização

en: Unable to stop drive
pt: Incapaz de parar a unidade

en: Connect to Server %s
pt: Ligar ao Servidor %s

en: _Connect
pt: _Ligar

en: Link _name:
pt: _Nome da ligação:

en: Create _Document
pt: Criar _Documento

en: Open Wit_h
pt: A_brir Com

en: Choose a program with which to open the selected item
pt: Escolha uma aplicação para abrir o item selecionado

en: _Properties
pt: _Propriedades

en: View or modify the properties of each selected item
pt: Ver ou alterar as propriedades de cada item selecionado

en: Create _Folder
pt: Criar _pasta

en: Create a new empty folder inside this folder
pt: Criar uma nova pasta vazia dentro desta pasta

en: No templates installed
pt: Nenhum modelo instalado

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
pt: Ficheiro _Vazio

en: Create a new empty file inside this folder
pt: Criar um novo ficheiro vazio dentro desta pasta

en: Open the selected item in this window
pt: Abrir o item selecionado nesta janela

en: Open in Navigation Window
pt: Abrir numa Janela de Navegação

en: Open each selected item in a navigation window
pt: Abrir cada item selecionado numa janela de navegação

en: Open each selected item in a new tab
pt: Abrir cada item selecionado num novo separador

en: Open in _Folder Window
pt: Abrir na Janela de _Pasta

en: Open each selected item in a folder window
pt: Abrir cada item selecionado numa janela de pasta

en: Other _Application...
pt: Outra _Aplicação...

en: Choose another application with which to open the selected item
pt: Escolher outra aplicação com a qual abrir o item selecionado

en: Open With Other _Application...
pt: Abrir Com Outra _Aplicação...

en: _Open Scripts Folder
pt: _Abrir Pasta de Scripts

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
pt: Apresentar a pasta que contém os scripts presentes neste menu

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
pt: Preparar os ficheiros selecionados para serem movidos com o comando Colar

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
pt: Preparar os ficheiros selecionados para serem copiados com o comando Colar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
pt: Mover ou copiar ficheiros previamente selecionados com o comando Cortar ou Copiar

en: _Paste Into Folder
pt: _Colar Na Pasta

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
pt: Mover ou copiar para dentro da pasta selecionada os ficheiros previamente selecionados com o comando Cortar ou Copiar

en: Cop_y to
pt: Cop_iar para

en: M_ove to
pt: M_over para

en: Select all items in this window
pt: Selecionar todos os itens nesta janela

en: Select I_tems Matching...
pt: Selecionar os I_tens Equivalentes...

en: Select items in this window matching a given pattern
pt: Selecionar os itens nesta janela que respeitam um dado padrão

en: _Invert Selection
pt: _Inverter a Seleção

en: Select all and only the items that are not currently selected
pt: Selecionar apenas e todos os itens que não estão de momento selecionados

en: D_uplicate
pt: D_uplicar

en: Duplicate each selected item
pt: Duplicar cada item selecionado

en: Create a symbolic link for each selected item
pt: Criar uma ligação simbólica para cada item selecionado

en: _Rename...
pt: _Mudar nome...

en: Rename selected item
pt: Renomear o item selecionado

en: Move each selected item to the Trash
pt: Mover cada item selecionado para o Lixo

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pt: Apagar cada item selecionado, sem os mover para o Lixo

en: _Restore
pt: _Restaurar

en: _Undo
pt: An_ular

en: Undo the last action
pt: Anular última ação

en: _Redo
pt: _Refazer

en: Redo the last undone action
pt: Refazer a última ação anulada

en: Reset View to _Defaults
pt: Repor Vista Padrão

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pt: Repor ordenação e nível de ampliação para respeitar as preferências nesta vista

en: Connect To This Server
pt: Ligar a Este Servidor

en: Make a permanent connection to this server
pt: Fazer uma ligação permanente a este servidor

en: Mount the selected volume
pt: Montar a unidade selecionada

en: Unmount the selected volume
pt: Desmontar a unidade selecionada

en: Eject the selected volume
pt: Ejetar a unidade selecionada

en: Format the selected volume
pt: Formatar a unidade selecionada

en: Start the selected volume
pt: Iniciar a unidade selecionada

en: Stop the selected volume
pt: Parar a unidade selecionada

en: Detect media in the selected drive
pt: Detetar media na unidade selecionada

en: Mount the volume associated with the open folder
pt: Montar a unidade associada à pasta aberta

en: Unmount the volume associated with the open folder
pt: Desmontar a unidade associada à pasta aberta

en: Eject the volume associated with the open folder
pt: Ejetar a unidade associada à pasta aberta

en: Format the volume associated with the open folder
pt: Formatar a unidade associada à pasta aberta

en: Start the volume associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade associada à pasta aberta

en: Stop the volume associated with the open folder
pt: Parar a unidade associada à pasta aberta

en: Open File and Close window
pt: Abrir o Ficheiro e Fechar a janela

en: Sa_ve Search
pt: Gra_var a Procura

en: Save the edited search
pt: Gravar a procura editada

en: Sa_ve Search As...
pt: Gra_var a Procura Como...

en: Save the current search as a file
pt: Gravar a procura atual como um ficheiro

en: Open this folder in a navigation window
pt: Abrir esta pasta numa janela de navegação

en: Open this folder in a new tab
pt: Abrir esta pasta num novo separador

en: Open this folder in a folder window
pt: Abrir esta pasta numa janela de pasta

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
pt: Preparar esta pasta para serem movida com o comando Colar

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
pt: Preparar esta pasta para ser copiada com o comando Colar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
pt: Mover ou copiar para dentro desta pasta os ficheiros previamente selecionados com o comando Cortar ou Copiar

en: Move this folder to the Trash
pt: Mover esta pasta para o Lixo

en: Delete this folder, without moving to the Trash
pt: Apagar esta pasta, sem a mover para o Lixo

en: Mount the volume associated with this folder
pt: Montar a unidade associada a esta pasta

en: Unmount the volume associated with this folder
pt: Desmontar a unidade associada a esta pasta

en: Eject the volume associated with this folder
pt: Ejetar a unidade associada a esta pasta

en: Format the volume associated with this folder
pt: Formatar a unidade associada a esta pasta

en: Start the volume associated with this folder
pt: Iniciar a unidade associada a esta pasta

en: Stop the volume associated with this folder
pt: Parar a unidade associada a esta pasta

en: View or modify the properties of this folder
pt: Visualizar ou alterar as propriedades desta pasta

en: _Other pane
pt: _Outro painel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
pt: Copiar a seleção atual para o outro painel da janela

en: Move the current selection to the other pane in the window
pt: Mover a seleção atual para o outro painel da janela

en: Copy the current selection to the home folder
pt: Copiar a seleção atual para a pasta pessoal

en: Move the current selection to the home folder
pt: Mover a seleção atual para a pasta pessoal

en: Copy the current selection to the desktop
pt: Copiar a seleção atual para a área de trabalho

en: Move the current selection to the desktop
pt: Mover a seleção atual para a área de trabalho

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
pt: Executar ou gerir scripts de %s

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
pt: Mover a pasta aberta do lixo para "%s"

en: Start the selected drive
pt: Iniciar a unidade selecionada

en: Connect to the selected drive
pt: Ligar à unidade selecionada

en: _Start Multi-disk Drive
pt: _Iniciar Unidade Multi-disco

en: Start the selected multi-disk drive
pt: Iniciar a unidade multidisco selecionada

en: U_nlock Drive
pt: _Destrancar Unidade

en: Unlock the selected drive
pt: Destrancar a unidade selecionada

en: Stop the selected drive
pt: Parar a unidade selecionada

en: Safely remove the selected drive
pt: Remover em segurança a unidade selecionada

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: Disconnect the selected drive
pt: Desligar a unidade selecionada

en: _Stop Multi-disk Drive
pt: _Parar Unidade Multi-disco

en: Stop the selected multi-disk drive
pt: Parar a unidade multidisco selecionada

en: Lock the selected drive
pt: Trancar a unidade selecionada

en: Start the drive associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade associada à pasta aberta

en: Connect to the drive associated with the open folder
pt: Ligar-se à unidade associada à pasta aberta

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
pt: Iniciar a unidade multi-disco associada à pasta aberta

en: Unlock the drive associated with the open folder
pt: Destrancar a unidade associada à pasta aberta

en: _Stop the drive associated with the open folder
pt: _Parar a unidade associada à pasta aberta

en: Safely remove the drive associated with the open folder
pt: Remover em segurança a unidade associada à pasta aberta

en: Disconnect the drive associated with the open folder
pt: Desligar a unidade associada à pasta aberta

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
pt: Parar a unidade multi-disco associada à pasta aberta

en: Lock the drive associated with the open folder
pt: Trancar a unidade associada à pasta aberta

en: Browse in New _Window
pt: Navegar numa Nova _Janela

en: Browse in New _Tab
pt: Navegar num Novo _Separador

en: _Delete Permanently
pt: Apagar _Definitivamente

en: Delete the open folder permanently
pt: Apagar definitivamente a pasta aberta

en: Move the open folder to the Trash
pt: Mover a pasta aberta para o Lixo

en: _Open With %s
pt: _Abrir Com %s

en: Delete all selected items permanently
pt: Eliminar todos os itens selecionados definitivamente

en: View or modify the properties of the open folder
pt: Ver ou modificar as propriedades da pasta aberta

en: Download location?
pt: Local da transferência?

en: You can download it or make a link to it.
pt: Pode transferi-lo ou criar um atalho para lá.

en: Make a _Link
pt: Criar um Atal_ho

en: _Download
pt: _Transferir

en: Drag and drop is not supported.
pt: Arrastar e largar não é suportado.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pt: Arrastar e largar apenas é suportado em sistemas de ficheiros locais.

en: An invalid drag type was used.
pt: Foi utilizado um tipo de arrasto inválido.

en: Link Creation Failed
pt: Criação da Hiperligação Falhou

en: Cannot create the link to %s
pt: Não é possível criar hiperligação a %s

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
pt: texto.txt largado

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
pt: dados largados

en: Undo
pt: Anular

en: Redo
pt: Refazer

en: Comment
pt: Comentário

en: Command
pt: Comando

en: Empty View
pt: Vista Vazia

en: _Empty
pt: _Esvaziar

en: The empty view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista vazia.

en: Display this location with the empty view.
pt: Mostrar esta localização com a vista vazia.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para visualizar o conteúdo de "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
pt: Incapaz de encontrar "%s". Talvez tenha sido apagado recentemente.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
pt: Incapaz de apresentar todo o conteúdo de "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
pt: Incapaz de apresentar o conteúdo da pasta.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pt: O nome "%s" já está a ser utilizado nesta pasta. Utilize um nome diferente.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pt: Não existe nenhum "%s" nesta pasta. Talvez tenha sido movido ou apagado?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para renomear "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pt: O nome "%s" não é válido pois contém o caracter "/". Utilize um nome diferente.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pt: O nome "%s" não é válido. Utilize um nome diferente.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
pt: Incapaz de renomear "%s" para "%s": %s

en: The item could not be renamed.
pt: Incapaz de renomear o item.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pt: Não possui as permissões necessárias para alterar o grupo de "%s".

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
pt: Incapaz de alterar o grupo de "%s": %s

en: The group could not be changed.
pt: Incapaz de alterar o grupo.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
pt: Incapaz de alterar o dono de "%s": %s

en: The owner could not be changed.
pt: Incapaz de alterar o dono.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
pt: Incapaz de alterar as permissões de "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
pt: Incapaz de alterar as permissões.

en: Renaming "%s" to "%s".
pt: A renomear "%s" para "%s".

en: by _Name
pt: por _nome

en: Keep icons sorted by name in rows
pt: Manter ícones ordenados por nome nas linhas

en: by _Size
pt: por ta_manho

en: Keep icons sorted by size in rows
pt: Manter ícones ordenados por tamanho nas linhas

en: by S_ize on Disk
pt: pelo Espaço no D_isco

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
pt: Manter os ícones ordenados pelo espaço em disco, em linhas

en: by _Type
pt: por _Tipo

en: Keep icons sorted by type in rows
pt: Manter ícones ordenados por tipo nas linhas

en: by Modification _Date
pt: por _Data de Alteração

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pt: Manter ícones ordenados por data de alteração nas linhas

en: by _Creation Date
pt: por Data de _Criação

en: Keep icons sorted by creation date in rows
pt: Nas linhas, manter os ícones ordenados por data de criação

en: by _Emblems
pt: por _Emblemas

en: Keep icons sorted by emblems in rows
pt: Manter ícones ordenados por emblemas nas linhas

en: by T_rash Time
pt: por _Hora de Envio para o Lixo

en: Keep icons sorted by trash time in rows
pt: Manter ícones ordenados nas linhas por hora de envio para o lixo

en: by E_xtension
pt: pela E_xtensão

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
pt: Manter ícones ordenados por segmentos da extensão inversa em linhas

en: _Organize Desktop by Name
pt: _Organizar Área de Trabalho por Nome

en: Arran_ge Items
pt: Arru_mar Itens

en: Resize Icon...
pt: Redimensionar Ícone...

en: Make the selected icon resizable
pt: Poder redimensionar o ícone selecionado

en: Restore Icons' Original Si_zes
pt: Repor Taman_ho Original dos Ícones

en: Restore each selected icon to its original size
pt: Repor o tamanho original de cada um dos ícones selecionados

en: _Organize by Name
pt: _Organizar por Nome

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pt: Reposicionar os ícones para caberem melhor na janela e evitar sobreposições

en: Compact _Layout
pt: Disposição _Compacta

en: Toggle using a tighter layout scheme
pt: Alternar a utilização de uma disposição mais compacta

en: Re_versed Order
pt: Ordem In_versa

en: Display icons in the opposite order
pt: Apresentar ícones pela ordem inversa

en: _Keep Aligned
pt: Manter Alin_hados

en: Keep icons lined up on a grid
pt: Manter ícones alinhados numa grelha

en: _Lock Icons Position
pt: _Bloquear a posição dos Ícones

en: Prevent repositioning icons
pt: Impedir o reposicionamento dos ícones

en: _Manually
pt: _Manualmente

en: Leave icons wherever they are dropped
pt: Manter os ícones onde estes forem largados

en: By _Name
pt: Por _Nome

en: By _Size
pt: Por Ta_manho

en: By S_ize on Disk
pt: Pelo Espaço no D_isco

en: By _Type
pt: Por _Tipo

en: By Modification _Date
pt: Por _Data de Alteração

en: By _Creation Date
pt: Por Data de _Criação

en: By _Emblems
pt: Por _Emblemas

en: By T_rash Time
pt: Por Hora de Envio para o _Lixo

en: By E_xtension
pt: Pela E_xtensão

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
pt: Manter ícones ordenados por segmentos da extensão inversa em linhas

en: Restore Icon's Original Si_ze
pt: Repor Taman_ho Original do Ícone

en: pointing at "%s"
pt: a apontar para "%s"

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
pt: Í_cones

en: The icon view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista de ícones.

en: The icon view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista ícones.

en: Display this location with the icon view.
pt: Mostrar esta localização com a vista de ícones.

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
pt: _Compacta

en: The compact view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista compacta.

en: The compact view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista compacta.

en: Display this location with the compact view.
pt: Apresentar esta localização com a vista compacta.

en: (Empty)
pt: (Vazio)

en: %s Visible Columns
pt: %s Colunas Visíveis

en: Choose the order of information to appear in this folder:
pt: Escolha a ordem da informação a apresentar nesta pasta:

en: Visible _Columns...
pt: _Colunas Visíveis...

en: Select the columns visible in this folder
pt: Selecione as colunas visíveis nesta pasta

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
pt: _Lista

en: The list view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista em lista.

en: The list view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista em lista.

en: Display this location with the list view.
pt: Apresentar esta localização com a vista em lista.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
pt: Não pode associar simultaneamente mais do que um ícone personalizado!

en: Properties
pt: Propriedades

en: %s Properties
pt: Propriedades de %s

en: Cancel Group Change?
pt: Cancelar Alteração de Grupo?

en: Cancel Owner Change?
pt: Cancelar Alteração de Dono?

en: nothing
pt: vazio

en: unreadable
pt: ilegível

en: (some contents unreadable)
pt: (algum conteúdo ilegível)

en: Contents:
pt: Conteúdo:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
pt: utilizado

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
pt: livre

en: Total capacity:
pt: Capacidade total:

en: Filesystem type:
pt: Tipo de sistema de ficheiros:

en: Basic
pt: Básico

en: Link target:
pt: Destino do atalho:

en: Size on Disk:
pt: Espaço no Disco:

en: Volume:
pt: Unidade:

en: Accessed:
pt: Acedida:

en: Modified:
pt: Modificada:

en: Created:
pt: Criado:

en: Free space:
pt: Espaço livre:

en: _Read
pt: _Leitura

en: _Write
pt: _Escrita

en: E_xecute
pt: E_xecução

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
pt: não

en: list
pt: lista

en: read
pt: leitura

en: create/delete
pt: criar/apagar

en: write
pt: escrita

en: access
pt: acesso

en: Access:
pt: Acesso:

en: Folder access:
pt: Acesso à pasta:

en: File access:
pt: Acesso ao ficheiro:

en: List files only
pt: Apenas listar os ficheiros

en: Access files
pt: Aceder aos ficheiros

en: Create and delete files
pt: Criar e apagar ficheiros

en: Read-only
pt: Apenas de leitura

en: Read and write
pt: Leitura e escrita

en: Special flags:
pt: Parâmetros especiais:

en: Set _user ID
pt: Definir ID de _utilizador

en: Set gro_up ID
pt: Definir ID de gr_upo

en: _Sticky
pt: Pega_joso

en: _Owner:
pt: _Dono:

en: Owner:
pt: Dono:

en: _Group:
pt: _Grupo:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Others
pt: Outros

en: Execute:
pt: Executar:

en: Allow _executing file as program
pt: Permitir _executar o ficheiro como um programa

en: Others:
pt: Outros:

en: Folder Permissions:
pt: Permissões da Pasta:

en: File Permissions:
pt: Permissões do Ficheiro:

en: Text view:
pt: Vista de texto:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
pt: Não é o dono, pelo que não pode alterar estas permissões.

en: SELinux context:
pt: Contexto SELinux:

en: Last changed:
pt: Última alteração:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
pt: Aplicar as Permissões aos Ficheiros Contidos

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pt: Incapaz de determinar as permissões de "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pt: As permissões do ficheiro selecionado não puderam ser determinadas.

en: Creating Properties window.
pt: A criar a janela de Propriedades.

en: Select Custom Icon
pt: Selecionar Ícone Personalizado

en: Tree
pt: Árvore

en: Show Tree
pt: Mostrar a Árvore

en: Widget View
pt: Vista de Ferramenta

en: _Widget View
pt: Vista de _Ferramenta

en: The widget view encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na vista de ferramenta.

en: The widget view encountered an error while starting up.
pt: Ocorreu um erro ao iniciar a vista de ferramenta.

en: Display this location with the widget view.
pt: Mostrar esta localização com a vista de ferramenta.
