caja 1.25.3 - en to pt_BR translation catalogue (1464 entries)

en: _Patterns
pt_BR: _Padrões

en: Drag a pattern tile to an object to change it
pt_BR: Arraste objeto para o padrão ser alterado

en: Blue Ridge
pt_BR: Azul Listrado

en: Blue Rough
pt_BR: Azul Áspero

en: Blue Type
pt_BR: Tipo Azul

en: Brushed Metal
pt_BR: Metal Escovado

en: Burlap
pt_BR: Estopa

en: Camouflage
pt_BR: Camuflagem

en: Chalk
pt_BR: Giz

en: Cork
pt_BR: Cortiça

en: Countertop
pt_BR: Bancada

en: Dark GNOME
pt_BR: GNOME Escuro

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: Fibers
pt_BR: Fibras

en: Fleur De Lis
pt_BR: Flor de Lis

en: Fossil
pt_BR: Fóssil

en: Green Weave
pt_BR: Trançado Verde

en: Ice
pt_BR: Gelo

en: Manila Paper
pt_BR: Papel Pardo

en: Moss Ridge
pt_BR: Limo Listrado

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Ocean Strips
pt_BR: Oceano Listrado

en: Purple Marble
pt_BR: Mármore Roxo

en: Ridged Paper
pt_BR: Papel Dobrado

en: Rough Paper
pt_BR: Papel Amassado

en: Sky Ridge
pt_BR: Céu Listrado

en: Snow Ridge
pt_BR: Neve Listrada

en: Stucco
pt_BR: Reboco

en: Terracotta
pt_BR: Terracota

en: Wavy White
pt_BR: Branco Ondulado

en: C_olors
pt_BR: C_ores

en: Drag a color to an object to change it to that color
pt_BR: Arraste uma cor a um objeto para mudá-lo para esta cor

en: Mango
pt_BR: Manga

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Tangerine
pt_BR: Tangerina

en: Ruby
pt_BR: Rubi

en: Pale Blue
pt_BR: Azul Pálido

en: Sky
pt_BR: Céu

en: Danube
pt_BR: Danúbio

en: Indigo
pt_BR: Anil

en: Violet
pt_BR: Violeta

en: Sea Foam
pt_BR: Espuma do mar

en: Leaf
pt_BR: Folha

en: Deep Teal
pt_BR: Verde Azulado Escuro

en: Dark Cork
pt_BR: Cortiça Escura

en: Mud
pt_BR: Lama

en: Fire Engine
pt_BR: Carro de bombeiro

en: Envy
pt_BR: Inveja

en: Lemon
pt_BR: Limão

en: Bubble Gum
pt_BR: Chiclete

en: White
pt_BR: Branco

en: Apparition
pt_BR: Aparição

en: Silver
pt_BR: Prata

en: Concrete
pt_BR: Concreto

en: Shale
pt_BR: Xisto

en: Granite
pt_BR: Granito

en: Charcoal
pt_BR: Carvão

en: Onyx
pt_BR: Ônix

en: Black
pt_BR: Preto

en: _Emblems
pt_BR: _Emblemas

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
pt_BR: Arraste um emblema para um objeto para adicioná-lo ao objeto

en: Erase
pt_BR: Apagar

en: File manager for the MATE desktop environment
pt_BR: Gerenciador de arquivos para o ambiente MATE desktop

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
pt_BR: <p> Caja é o gerenciador de arquivos oficial do ambiente MATE. Ele permite navegar por diretórios, bem como visualizar arquivos e lançar aplicações que lhes estão associados. Ele também é responsável por tratar os ícones na área de trabalho MATE. Ele funciona em sistemas de arquivos locais e remotos. </p>

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
pt_BR: Caja é expansível por meio de um sistema de plugins, semelhante ao do Nautilus do GNOME, do qual Caja é um fork.

en: Autorun Prompt
pt_BR: Pergunta de Execução Automática

en: File Browser
pt_BR: Navegador de Arquivos

en: Browse the file system with the file manager
pt_BR: Navegue no sistema de arquivos com o gerenciador de arquivos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: files;browser;manager;MATE;
pt_BR: arquivos;navegar;gerenciar;MATE;

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pt_BR: Navegar em todos os discos e pastas, locais e remotos, acessíveis a partir deste computador

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
pt_BR: navegar;discos;diretórios;local;remoto;computador;MATE;

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de Arquivos

en: File Management
pt_BR: Gerenciamento de Arquivos

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
pt_BR: Altere o comportamento e aparência das janelas do gerenciador de arquivos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
pt_BR: arquivo;gerenciador;mudar;propriedade;comportamento;aparência;janelas;MATE;

en: Open Folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Home Folder
pt_BR: Pasta pessoal

en: Open your personal folder
pt_BR: Abrir sua pasta pessoal

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: home;personal;folder;open;MATE;
pt_BR: home;pessoal;diretório;abrir;MATE;

en: Saved search
pt_BR: Pesquisa salva

en: Network
pt_BR: Rede

en: Browse bookmarked and local network locations
pt_BR: Navegar em favoritos e em locais da rede local

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
pt_BR: favoritos;navegar;local;rede;locais;MATE;

en: Text
pt_BR: Texto

en: The text of the label.
pt_BR: O texto do rótulo.

en: Justification
pt_BR: Justificação

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
pt_BR: O alinhamento das linhas no texto do rótulo, umas em relação às outras. Isto NÃO afeta o alinhamento do rótulo dentro de sua alocação. Para informações a esse respeito, veja GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
pt_BR: Quebra de linha

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
pt_BR: Se ativada, quebra as linhas caso o texto se torne muito longo.

en: Cursor Position
pt_BR: Posição do cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars.
pt_BR: A posição atual do cursor de inserção, em caracteres.

en: Selection Bound
pt_BR: Limites da seleção

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
pt_BR: A posição em relação ao cursor da outra extremidade da seleção, em caracteres.

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Show more _details
pt_BR: Mostrar mais _detalhes

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Revert
pt_BR: _Reverter

en: You can stop this operation by clicking cancel.
pt_BR: Você pode parar essa operação clicando em cancelar.

en: _Clear
pt_BR: _Limpar

en:  (invalid Unicode)
pt_BR:  (Unicode inválido)

en: No applications found
pt_BR: Nenhum aplicativo localizado

en: Ask what to do
pt_BR: Perguntar o que fazer

en: Do Nothing
pt_BR: Fazer nada

en: Open %s
pt_BR: Abrir %s

en: Open with other Application...
pt_BR: Abrir com outro aplicativo...

en: You have just inserted an Audio CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um CD de áudio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
pt_BR: Você acabou de inserir um DVD de áudio.

en: You have just inserted a Video DVD.
pt_BR: Você acabou de inserir um DVD de vídeo.

en: You have just inserted a Video CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um VCD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um SVCD.

en: You have just inserted a blank CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um CD em branco.

en: You have just inserted a blank DVD.
pt_BR: Você acabou de inserir um DVD em branco.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
pt_BR: Você acabou de inserir um disco Blu-Ray em branco.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
pt_BR: Você acabou de inserir um HD DVD em branco.

en: You have just inserted a Photo CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um CD de fotos.

en: You have just inserted a Picture CD.
pt_BR: Você acabou de inserir um CD de imagens.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
pt_BR: Você acabou de inserir uma mídia com fotos digitais.

en: You have just inserted a digital audio player.
pt_BR: Você acabou de inserir um reprodutor de áudio digital.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
pt_BR: Você acabou de inserir uma mídia contendo um software de início automático.

en: You have just inserted a medium.
pt_BR: Você acabou de inserir uma mídia.

en: Choose what application to launch.
pt_BR: Escolha qual aplicativo lançar.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
pt_BR: Seleciona como abrir "%s" e se essa ação deve ser executada no futuro para outras mídias do tipo "%s".

en: _Always perform this action
pt_BR: _Sempre executar esta ação

en: _Eject
pt_BR: _Ejetar

en: _Unmount
pt_BR: _Desmontar

en: Cut the selected text to the clipboard
pt_BR: Recorta o texto selecionado para a área de transferência

en: Copy the selected text to the clipboard
pt_BR: Copia o texto selecionado para a área de transferência

en: Paste the text stored on the clipboard
pt_BR: Cola o texto armazenado na área de transferência

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _tudo

en: Select all the text in a text field
pt_BR: Selecionar todo o texto em um campo de texto

en: Move _Up
pt_BR: Mover para _cima

en: Move Dow_n
pt_BR: _Descer

en: Use De_fault
pt_BR: _Usar o padrão

en: Name
pt_BR: Nome

en: The name and icon of the file.
pt_BR: O nome e o ícone do arquivo.

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: The size of the file.
pt_BR: O tamanho do arquivo.

en: Size on Disk
pt_BR: Espaço em Disco

en: The size of the file on disk.
pt_BR: O tamanho do arquivo em disco.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: The type of the file.
pt_BR: O tipo do arquivo.

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: The date the file was modified.
pt_BR: A data do arquivo foi modificada.

en: Date Created
pt_BR: Data de Criado

en: The date the file was created.
pt_BR: A data em que o arquivo foi criado.

en: Date Accessed
pt_BR: Data de acesso

en: The date the file was accessed.
pt_BR: A data em que o arquivo foi acessado.

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: The owner of the file.
pt_BR: O proprietário do arquivo.

en: Group
pt_BR: Grupo

en: The group of the file.
pt_BR: O grupo do arquivo.

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: The permissions of the file.
pt_BR: As permissões do arquivo.

en: Octal Permissions
pt_BR: Permissões em octal

en: The permissions of the file, in octal notation.
pt_BR: As permissões do arquivo, em formato octal.

en: MIME Type
pt_BR: Tipo MIME

en: The mime type of the file.
pt_BR: O tipo MIME do arquivo.

en: SELinux Context
pt_BR: Contexto SELinux

en: The SELinux security context of the file.
pt_BR: O contexto de segurança SELinux do arquivo.

en: Location
pt_BR: Localização

en: The location of the file.
pt_BR: Localização do Arquivo

en: Extension
pt_BR: Extensão

en: The extension of the file.
pt_BR: A extensão do arquivo.

en: Trashed On
pt_BR: Reciclado

en: Date when file was moved to the Trash
pt_BR: Data no qual o arquivo foi movido para a lixeira.

en: Original Location
pt_BR: Localização original

en: Original location of file before moved to the Trash
pt_BR: Localização original do arquivo antes de ser movido para a lixeira

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: on the desktop
pt_BR: na área de trabalho

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
pt_BR: Pasta pessoal de %s

en: Network Servers
pt_BR: Servidores de rede

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: _Move Here
pt_BR: _Mover aqui

en: _Copy Here
pt_BR: _Copiar aqui

en: _Link Here
pt_BR: Criar _link aqui

en: Set as _Background
pt_BR: Definir como plano de _fundo

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Set as background for _all folders
pt_BR: Definir como fundo p_ara todos as pastas

en: Set as background for _this folder
pt_BR: Definir como fundo para es_ta pasta

en: The emblem cannot be installed.
pt_BR: O emblema não pôde ser instalado.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
pt_BR: Desculpe, mas você deve especificar uma palavra-chave não-vazia para o novo emblema.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
pt_BR: Desculpe, mas palavras-chave de emblema só podem conter letras, espaços e números.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
pt_BR: Desculpe, mas já existe um emblema com o nome "%s".

en: Please choose a different emblem name.
pt_BR: Escolha um nome de emblema diferente.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
pt_BR: Desculpe, não foi possível salvar o emblema personalizado.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
pt_BR: Desculpe, não foi possível salvar o nome de emblema personalizado.

en: This file cannot be mounted
pt_BR: Este arquivo não pode ser montado

en: This file cannot be unmounted
pt_BR: Este arquivo não pode ser desmontado

en: This file cannot be ejected
pt_BR: Este arquivo não pode ser ejetado

en: This file cannot be started
pt_BR: Este arquivo não pode ser iniciado

en: This file cannot be stopped
pt_BR: Este arquivo não pode ser parado

en: Slashes are not allowed in filenames
pt_BR: Barras não são permitidas nos nomes dos arquivos

en: File not found
pt_BR: Arquivo não localizado

en: Toplevel files cannot be renamed
pt_BR: Os arquivos do nível superior não podem ser renomeados

en: Unable to rename desktop icon
pt_BR: Não foi possível renomear o ícone da área de trabalho

en: Unable to rename desktop file
pt_BR: Não foi possível renomear o arquivo da área de trabalho

en: today at 00:00:00 PM
pt_BR: hoje às 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
pt_BR: hoje às %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
pt_BR: hoje às 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
pt_BR: hoje às %-H:%M

en: today, 00:00 PM
pt_BR: hoje, 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
pt_BR: hoje, %-H:%M

en: today
pt_BR: hoje

en: yesterday at 00:00:00 PM
pt_BR: ontem às 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
pt_BR: ontem às %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
pt_BR: ontem às 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
pt_BR: ontem às %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
pt_BR: ontem, 00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
pt_BR: ontem, %-H:%M

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
pt_BR: Segunda-feira, 00 de fevereiro de 0000 às 00:00:00 PM

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pt_BR: %A, %-d de %B de %Y às %-H:%M:%S

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
pt_BR: Seg, 00 de Out de 0000 às 00:00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pt_BR: %a, %-d de %b de %Y às %-H:%M:%S

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt_BR: Seg, 00 de Out de 0000 às 00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt_BR: %a, %-d de %b de %Y às %-H:%M

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt_BR: 00 de Out de 0000 às 00:00 PM

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt_BR: %-d de %b de %Y às %-H:%M

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
pt_BR: 00 de Out de 0000, 00:00 PM

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
pt_BR: %-d de %b de %Y, %-H:%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
pt_BR: %-d/%m/%y, %-H:%M

en: %m/%d/%y
pt_BR: %d/%m/%y

en: Not allowed to set permissions
pt_BR: Não autorizado a definir permissões

en: Not allowed to set owner
pt_BR: Não autorizado a definir o proprietário

en: Specified owner '%s' doesn't exist
pt_BR: Proprietário especificado "%s" não existe

en: Not allowed to set group
pt_BR: Não autorizado a definir o grupo

en: Specified group '%s' doesn't exist
pt_BR: Grupo especificado "%s" não existe

en: %'u item | %'u items
pt_BR[0]: %'u item
pt_BR[1]: %'u itens
pt_BR[2]: %'u itens

en: %'u folder | %'u folders
pt_BR[0]: %'u pasta
pt_BR[1]: %'u pastas
pt_BR[2]: %'u pastas

en: %'u file | %'u files
pt_BR[0]: %'u arquivo
pt_BR[1]: %'u arquivos
pt_BR[2]: %'u arquivos

en: ? items
pt_BR: ? itens

en: unknown type
pt_BR: tipo desconhecido

en: unknown MIME type
pt_BR: tipo MIME desconhecido

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: program
pt_BR: programa

en: Link to %s
pt_BR: Link para %s

en: link (broken)
pt_BR: link (quebrado)

en: Merge folder "%s"?
pt_BR: Mesclar pasta "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
pt_BR: A mesclagem vai solicitar uma confirmação antes de substituir qualquer arquivo na pasta que conflite com os arquivos copiados.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe uma pasta (mais antiga) com este mesmo nome em "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe uma pasta (mais nova) com este mesmo nome em "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe outra pasta com este nome em "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
pt_BR: A substituição removerá todos os arquivos na pasta.

en: Replace folder "%s"?
pt_BR: Substituir pasta "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe uma pasta com este nome em "%s".

en: Replace file "%s"?
pt_BR: Substituir arquivo "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
pt_BR: A substituição irá sobrescrever seu conteúdo.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe um arquivo (mais antigo) com o mesmo nome em "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe um arquivo (mais novo) com o mesmo nome em "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
pt_BR: Já existe outro arquivo com o mesmo nome em "%s".

en: Original folder
pt_BR: Pasta Original

en: Items:
pt_BR: Itens:

en: Original file
pt_BR: Arquivo original

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Last modified:
pt_BR: Última modificação:

en: Merge with
pt_BR: Mesclar com

en: Replace with
pt_BR: Substituir com

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Select a new name for the _destination
pt_BR: Selecione um novo nome para o _destino

en: Differences...
pt_BR: Diferenças...

en: Apply this action to all files and folders
pt_BR: Aplicar esta ação para todos os arquivos e pastas

en: _Skip
pt_BR: _Ignorar

en: Re_name
pt_BR: Re_nomear

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Merge Folder
pt_BR: Mesclar Pasta

en: File and Folder conflict
pt_BR: Conflito de Arquivo e Pasta

en: File conflict
pt_BR: Conflito de arquivo

en: S_kip All
pt_BR: I_gnorar todos

en: _Retry
pt_BR: Tenta_r novamente

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Delete _All
pt_BR: Excluir _tudo

en: Replace _All
pt_BR: Substituir _todos

en: Merge _All
pt_BR: Mesclar _tudo

en: Copy _Anyway
pt_BR: Copiar _de qualquer maneira

en: %'d second | %'d seconds
pt_BR[0]: %'d segundo
pt_BR[1]: %'d segundos
pt_BR[2]: %'d segundos

en: %'d minute | %'d minutes
pt_BR[0]: %'d minuto
pt_BR[1]: %'d minutos
pt_BR[2]: %'d minutos

en: %'d hour | %'d hours
pt_BR[0]: %'d hora
pt_BR[1]: %'d horas
pt_BR[2]: %'d horas

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
pt_BR[0]: aproximadamente %'d hora
pt_BR[1]: aproximadamente %'d horas
pt_BR[2]: aproximadamente %'d horas

en: Another link to %s
pt_BR: Outro link para %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
pt_BR: %'dº link para %s

en: %'dnd link to %s
pt_BR: %'dº link para %s

en: %'drd link to %s
pt_BR: %'dº link para %s

en: %'dth link to %s
pt_BR: %'dº link para %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
pt_BR:  (cópia)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
pt_BR:  (outra cópia)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
pt_BR: ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
pt_BR: ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
pt_BR: ª cópia)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
pt_BR: ª cópia)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
pt_BR: %s (cópia)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
pt_BR: %s (outra cópia)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
pt_BR: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
pt_BR: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
pt_BR: %s (%'dª cópia)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
pt_BR: %s (%'dª cópia)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir permanentemente "%B" da lixeira?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
pt_BR[0]: Você tem certeza que quer excluír permanentemente o %'d arquivo selecionado da lixeira?
pt_BR[1]: Você tem certeza que quer excluír permanentemente os %'d arquivos selecionados da lixeira?
pt_BR[2]: Você tem certeza que quer excluír permanentemente os %'d arquivos selecionados da lixeira?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pt_BR: Se você excluir um item, ele será perdido permanentemente.

en: Empty all items from Trash?
pt_BR: Esvaziar todos os itens da lixeira?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
pt_BR: Todos os itens na lixeira serão permanentemente excluídos.

en: Empty _Trash
pt_BR: Esvaziar _lixeira

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir permanentemente "%B"?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
pt_BR: Tem certeza que quer mover "%B" para a lixeira?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
pt_BR: Itens movidos para a lixeira podem ser recuperados até a lixeira ser esvaziada.

en: Move to _Trash
pt_BR: Mover para _Lixeira

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
pt_BR[0]: %'d arquivo restante para excluír
pt_BR[1]: %'d arquivos restantes para excluír
pt_BR[2]: %'d arquivos restantes para excluír

en: Deleting files
pt_BR: Excluindo arquivos

note: Translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
pt_BR[0]: %T restante
pt_BR[1]: %T restantes
pt_BR[2]: %T restantes

en: Error while deleting.
pt_BR: Erro ao excluir.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
pt_BR: Os arquivos na pasta "%B" não podem ser excluídos porque você não tem permissões para vê-los.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
pt_BR: Houve um erro ao obter informações sobre os arquivos na pasta "%B".

en: _Skip files
pt_BR: _Ignorar arquivos

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
pt_BR: A pasta "%B" não pode ser excluída porque você não tem permissões de leitura.

en: There was an error reading the folder "%B".
pt_BR: Houve um erro ao ler a pasta "%B".

en: Could not remove the folder %B.
pt_BR: Não foi possível remover a pasta %B.

en: There was an error deleting %B.
pt_BR: Houve um erro ao excluir %B.

en: Moving files to trash
pt_BR: Movendo arquivos para a lixeira

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pt_BR: Não é possível mover o arquivo para a lixeira, quer excluí-lo imediatamente?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
pt_BR: O arquivo "%B" não pode ser movido para a lixeira.

en: Trashing Files
pt_BR: Esvaziando arquivos

en: Deleting Files
pt_BR: Excluindo arquivos

en: It is now safe to remove the drive
pt_BR: Agora você pode remover o disco com segurança.

en: Unable to eject %V
pt_BR: Não foi possível ejetar %V

en: Unable to unmount %V
pt_BR: Não foi possível desmontar %V

en: Writing data to the drive -- do not unplug
pt_BR: Escrevendo dados no disco -- Não desconecte.

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
pt_BR: Você quer esvaziar a lixeira antes de desmontar?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
pt_BR: Para recuperar o espaço livre neste volume, a lixeira deve ser esvaziada. Todos os itens da lixeira no volume serão perdidos permanentemente.

en: Do _not Empty Trash
pt_BR: _Não esvaziar a lixeira

en: Unable to mount %s
pt_BR: Não foi possível montar %s

en: Error while copying.
pt_BR: Erro ao copiar.

en: Error while moving.
pt_BR: Erro ao mover.

en: Error while moving files to trash.
pt_BR: Erro ao mover arquivos para a lixeira.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
pt_BR: Os arquivos na pasta "%B" não podem ser manipulados porque você não tem permissões para vê-los.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt_BR: A pasta "%B" não pode ser manipulada porque você não tem permissões de leitura.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
pt_BR: O arquivo "%B" não pode ser manipulado porque você não tem permissões de leitura.

en: There was an error getting information about "%B".
pt_BR: Houve um erro ao obter informação sobre "%B".

en: Error while copying to "%B".
pt_BR: Erro ao copiar para "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
pt_BR: Você não tem permissões para acessar a pasta de destino.

en: There was an error getting information about the destination.
pt_BR: Houve um erro ao obter as informações sobre o destino.

en: The destination is not a folder.
pt_BR: O destino não é uma pasta.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
pt_BR: Não há espaço suficiente no destino. Tente remover arquivos para criar espaço.

en: There is %S available, but %S is required.
pt_BR: Existe %S disponível, mas %S é requerido.

en: The destination is read-only.
pt_BR: O destino é somente para leitura.

en: Moving "%B" to "%B"
pt_BR: Movendo "%B" para "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
pt_BR: Copiando "%B" para "%B"

en: Duplicating "%B"
pt_BR: Duplicando "%B"

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
pt_BR: %S de %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
pt_BR: A pasta "%B" não pode ser copiada porque você não tem permissões para criá-la no destino.

en: There was an error creating the folder "%B".
pt_BR: Houve um erro ao criar a pasta "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
pt_BR: Os arquivos na pasta "%B" não podem ser copiados porque você não tem permissões para vê-los.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pt_BR: A pasta "%B" não pode ser copiada porque você não tem permissões de leitura.

en: Error while moving "%B".
pt_BR: Erro ao mover "%B".

en: Could not remove the source folder.
pt_BR: Não foi possível remover a pasta de origem.

en: Error while copying "%B".
pt_BR: Erro ao copiar "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
pt_BR: Não foi possível remover arquivos da pasta %F já existente.

en: Could not remove the already existing file %F.
pt_BR: Não foi possível remover o arquivo %F já existente.

en: You cannot move a folder into itself.
pt_BR: Você não pode mover uma pasta dentro dela mesma.

en: You cannot copy a folder into itself.
pt_BR: Você não pode copiar uma pasta dentro dela mesma.

en: The destination folder is inside the source folder.
pt_BR: A pasta de destino está dentro da pasta de origem.

en: You cannot move a file over itself.
pt_BR: Você não pode mover um arquivo sobre ele próprio.

en: You cannot copy a file over itself.
pt_BR: Você não pode copiar um arquivo sobre ele próprio.

en: The source file would be overwritten by the destination.
pt_BR: O arquivo fonte seria sobrescrito pelo destino.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
pt_BR: Não foi possível remover o arquivo já existente com o mesmo nome em %F.

en: There was an error copying the file into %F.
pt_BR: Houve um erro ao copiar o arquivo para %F.

en: Copying Files
pt_BR: Copiando arquivos

en: Preparing to Move to "%B"
pt_BR: Preparando para mover para "%B"

en: There was an error moving the file into %F.
pt_BR: Houve um erro ao mover o arquivo para %F.

en: Moving Files
pt_BR: Movendo arquivos

en: Creating links in "%B"
pt_BR: Criando links em "%B"

en: Error while creating link to %B.
pt_BR: Erro ao criar link para %B.

en: Symbolic links only supported for local files
pt_BR: Suporte a links simbólicos apenas para arquivos locais

en: The target doesn't support symbolic links.
pt_BR: O alvo não tem suporte a links simbólicos.

en: There was an error creating the symlink in %F.
pt_BR: Houve um erro ao criar o link simbólico em %F.

en: Setting permissions
pt_BR: Definindo permissões

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
pt_BR: pasta sem título

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
pt_BR: novo arquivo

en: Error while creating directory %B.
pt_BR: Erro ao criar diretório %B.

en: Error while creating file %B.
pt_BR: Erro ao criar arquivo %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
pt_BR: Houve um erro ao criar o diretório em %F.

en: Emptying Trash
pt_BR: Esvaziando lixeira

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
pt_BR: Não foi possível marcar o lançador como confiável (executável)

en: Could not determine original location of "%s"
pt_BR: Não foi possível determinar a localização original de "%s"

en: The item cannot be restored from trash
pt_BR: O item não pode ser restaurado da lixeira

en: The selection rectangle
pt_BR: O retângulo da seleção

en: The Link "%s" is Broken.
pt_BR: O link "%s" está quebrado.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
pt_BR: O link "%s" está quebrado. Movê-lo para a lixeira?

en: This link cannot be used, because it has no target.
pt_BR: Não é possível usar este link, porque ele não tem um destino.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
pt_BR: Não é possível usar esse link, porque o destino "%s" não existe.

en: Mo_ve to Trash
pt_BR: _Mover para a lixeira

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pt_BR: Você quer executar "%s" ou exibir seu conteúdo?

en: "%s" is an executable text file.
pt_BR: "%s" é um arquivo de texto executável.

en: Run in _Terminal
pt_BR: Executar em _terminal

en: _Display
pt_BR: _Exibir

en: _Run
pt_BR: _Executar

en: Are you sure you want to open all files?
pt_BR: Você tem certeza que quer abrir todos os arquivos?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
pt_BR[0]: Isso abrirá %d janela separada.
pt_BR[1]: Isso abrirá %d janelas separadas.
pt_BR[2]: Isso abrirá %d janelas separadas.

en: Could not display "%s".
pt_BR: Não foi possível exibir "%s".

en: The file is of an unknown type
pt_BR: O tipo do arquivo é desconhecido

en: There is no application installed for %s files
pt_BR: Não existe aplicativo instalado para os arquivos %s

en: _Select Application
pt_BR: Selecionar aplicativo

en: There was an internal error trying to search for applications:
pt_BR: Houve um erro interno tentando procurar por aplicativos:

en: Unable to search for application
pt_BR: Não foi possível pesquisar pelo aplicativo

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
pt_BR: Não existe aplicativo instalado para os arquivos %s.
    Você deseja pesquisar por um aplicativo capaz de abrir estes arquivos?

en: Untrusted application launcher
pt_BR: Lançador de aplicativo não confiável

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
pt_BR: O lançador do aplicativo "%s" não foi marcado como confiável. Se você não conhece a fonte deste arquivo, a sua execução pode não ser segura.

en: _Launch Anyway
pt_BR: _Lançar mesmo assim

en: Mark as _Trusted
pt_BR: Marcar como _confiável

en: Unable to mount location
pt_BR: Não foi possível montar o local

en: Unable to start location
pt_BR: Não foi possível iniciar o local

en: Opening "%s".
pt_BR: Abrindo "%s".

en: Could not set application as the default: %s
pt_BR: Não foi possível definir o aplicativo como o padrão: %s

en: Could not set as default application
pt_BR: Não foi possível definir como aplicativo padrão

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Could not remove application
pt_BR: Não foi possível remover o aplicativo

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: No applications selected
pt_BR: Nenhum aplicativo selecionado

en: %s document
pt_BR: documento %s

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
pt_BR: Selecionar um aplicativo para abrir %s e outros arquivos do tipo "%s"

en: Open all files of type "%s" with:
pt_BR: Abrir todos os arquivos do tipo "%s" com:

en: Could not run application
pt_BR: Não foi possível executar o aplicativo

en: Could not find '%s'
pt_BR: Não foi possível encontrar "%s"

en: Could not find application
pt_BR: Não foi possível encontrar o aplicativo

en: Could not add application to the application database: %s
pt_BR: Não foi possível adicionar o aplicativo ao banco de dados de aplicativo: %s

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Could not add application
pt_BR: Não foi possível adicionar o aplicativo

en: Select an Application
pt_BR: Selecionar um aplicativo

en: Open With
pt_BR: Abrir com

en: Select an application to view its description.
pt_BR: Selecione um aplicativo para ver sua descrição.

en: _Use a custom command
pt_BR: _Usar um comando personalizado

en: _Browse...
pt_BR: _Selecionar...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
pt_BR: Abrir %se outro %s documento com:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
pt_BR: Abrir %s com:

en: _Remember this application for %s documents
pt_BR: _Lembrar este aplicativo para %s documentos

en: Open all %s documents with:
pt_BR: Abrir todos os %s documentos com:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
pt_BR: Abrir %s e outros arquivos "%s" com:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
pt_BR: Lemb_rar este aplicativo para os arquivos "%s"

en: Open all "%s" files with:
pt_BR: Abrir todos os arquivos "%s" com:

en: Add Application
pt_BR: Adicionar aplicativo

en: Open Failed, would you like to choose another application?
pt_BR: Falha ao abrir, você gostaria de escolher outro aplicativo?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
pt_BR: "%s" não pode abrir "%s" porque "%s" não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: Open Failed, would you like to choose another action?
pt_BR: Falha ao abrir, você gostaria de escolher outra ação?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
pt_BR: A ação padrão não pode abrir "%s" porque ela não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt_BR: Nenhum outros aplicativos estão disponíveis para ver esse arquivo. Se você copiar este arquivo para o seu computador, você poderá ser capaz de abri-lo.

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt_BR: Nenhuma outras ações estão disponíveis para ver este arquivo. Se você copiar este arquivo para o seu computador, você poderá ser capaz de abri-lo.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
pt_BR: Desculpe, mas não é possível executar comandos a partir de um site remoto.

en: This is disabled due to security considerations.
pt_BR: Desabilitado por questões de segurança.

en: There was an error launching the application.
pt_BR: Houve um erro ao lançar o aplicativo.

en: This drop target only supports local files.
pt_BR: Esse alvo só tem suporte para arquivos locais.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pt_BR: Para abrir arquivos externos, copie-os para uma pasta local e arraste-os novamente.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pt_BR: Para abrir arquivos externos, copie-os para uma pasta local e arraste-os novamente. Os arquivos locais que você arrastou já foram abertos.

en: Details:
pt_BR: Detalhes:

en: File Operations
pt_BR: Operações de arquivo

en: paused
pt_BR: pausado

en: pausing
pt_BR: pausando

en: queued
pt_BR: enfileirado

en: queuing
pt_BR: enfileirando

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Resume
pt_BR: Resumir

en: Process completed
pt_BR: Processo concluído

en: Queue
pt_BR: Fila

en: Preparing
pt_BR: Preparando

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search for "%s"
pt_BR: Pesquisar por "%s"

en: Delete %d copied items
pt_BR: Excluir %d itens copiados

en: Delete '%s'
pt_BR: Excluir '%s'

en: Delete %d duplicated items
pt_BR: Excluir %d itens duplicados

en: Move %d items back to '%s'
pt_BR: Mover %d itens de volta para '%s'

en: Move '%s' back to '%s'
pt_BR: Mover '%s' de volta para '%s'

en: Rename '%s' as '%s'
pt_BR: Renomear '%s' como '%s'

en: Restore %d items from trash
pt_BR: Restaurar %d itens da lixeira

en: Restore '%s' to '%s'
pt_BR: Restaurar '%s' para '%s'

en: Move %d items back to trash
pt_BR: Mover %d itens de volta para a lixeira

en: Move '%s' back to trash
pt_BR: Mover '%s' de volta para a lixeira

en: Delete links to %d items
pt_BR: Excluir ligações para %d itens

en: Delete link to '%s'
pt_BR: Excluir ligações para '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
pt_BR: Restaurar permissões originais dos itens
    Restore original permissions of items selecionados em '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
pt_BR: Restaurar permissões originais de '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
pt_BR: Restaurar grupo do '%s' para '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
pt_BR: Restaurar proprietário de '%s' para '%s'

en: Copy %d items to '%s'
pt_BR: Copiar %d itens para '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
pt_BR: Copiar '%s' para '%s'

en: Duplicate of %d items in '%s'
pt_BR: %d item(ns) em '%s' duplicado(s)

en: Duplicate '%s' in '%s'
pt_BR: '%s' em '%s' duplicado(s)

en: Move %d items to '%s'
pt_BR: Mover %d itens para '%s'

en: Move '%s' to '%s'
pt_BR: Mover '%s' para '%s'

en: Create new file '%s' from template
pt_BR: Criar novo arquivo '%s' do modelo

en: Create an empty file '%s'
pt_BR: Criar um arquivo '%s' vazio

en: Create a new folder '%s'
pt_BR: Criar uma nova pasta '%s'

en: Move %d items to trash
pt_BR: Mover %d itens para a lixeira

en: Move '%s' to trash
pt_BR: Mover '%s' para a lixeira

en: Restore '%s' from trash
pt_BR: Restaurar '%s' da lixeira

en: Create links to %d items
pt_BR: Criar ligação para %d itens

en: Create link to '%s'
pt_BR: Criar ligação para '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
pt_BR: Definir permissões dos itens selecionados em '%s'

en: Set permissions of '%s'
pt_BR: Definir permissões de '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
pt_BR: Definir grupo de '%s' para '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
pt_BR: Definir proprietário de '%s' para '%s'

en: _Undo creation of an empty file
pt_BR: _Desfazer criação de um arquivo vazio

en: _Undo creation of a file from template
pt_BR: _Desfazer criação de um arquivo do modelo

en: _Redo creation of an empty file
pt_BR: _Refazer criação de um arquivo vazio

en: _Redo creation of a file from template
pt_BR: _Refazer criação de um arquivo do modelo

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
pt_BR: Onde posicionar as abas abertas recentemente em janelas de navegador.

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
pt_BR: Se configurado para "after-current-tab", as novas Abas serão inseridas após a Aba corrente. Se configurado para "end", então as novas Abas serão colocadas no final da lista das Abas.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
pt_BR: Mudar abas com [ctrl + tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
pt_BR: Se verdadeiro, ativa a funcionalidade de mudar abas através das combinações [ctrl + tab] e [ctrl + shift + tab]

en: Caja will exit when last window destroyed.
pt_BR: Caja vai sair quando a última janela for destruída.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
pt_BR: Se definido como true, então o Caja irá sair quando todas as janelas forem destruídas. Esta é a configuração padrão. Se definido como false, ele pode ser iniciado sem qualquer janela, portanto, o Caja pode servir como um daemon para monitorar mídia automontável ou tarefas semelhantes.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
pt_BR: Habilita o comportamento clássico do Caja, em que todas as janelas são navegadores

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
pt_BR: Se regulado para verdadeiro, todas as janelas do Caja serão janelas do navegador. É assim que o Antigo Nautilus era, antes da versão 2.6 e, algumas pessoas preferem assim.

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
pt_BR: Sempre usar a entrada de localização, em vez da barra de caminho

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
pt_BR: Se verdadeiro, então as janelas de navegador do Caja usarão sempre uma caixa de entrada de texto para a barra de ferramentas de localização, em vez da barra de caminho.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
pt_BR: Pedir confirmação antes de excluir arquivos, ou movê-los para a lixeira

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja pedirá confirmação antes de tentar excluir arquivos, ou esvaziar a lixeira.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
pt_BR: Pedir ou não confirmação ao mover arquivos para a lixeira

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja pedirá confirmação quando você tentar mover arquivos para a lixeira.

en: Whether to enable immediate deletion
pt_BR: Permitir que arquivos sejam excluídos diretamente

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja apresentará um comando que permite excluir arquivos sem antes movê-los para a lixeira. Esta opção pode ser perigosa, use com cuidado.

en: When to show preview text in icons
pt_BR: Quando mostrar visualização de texto em ícones

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
pt_BR: Para uma previsão rápida do conteúdo dos arquivos de texto, no ìcone Arquivo. Em "Sempre", sempre mostrará as previsões, mesmo de pastas no servidor remoto. Se setado em "Só-Local", mostrará previsões dos sistemas e arquivos locais. Se regulado em "Nunca" nunca mostrará dados, nem previsões.

en: When to show number of items in a folder
pt_BR: Quando mostrar o número de itens de uma pasta

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
pt_BR: Para uma previsão rápida do número de ítens em uma pasta. "Sempre", sempre mostrará os ítens, mesmo se estiverem no servidor remoto. Se setado em "Só-Local", mostrará contagem de ítens locais. Se regulado em "Nunca" nunca mostrará a contagem dos ítens.

en: Type of click used to launch/open files
pt_BR: Tipo de clique usado para abrir arquivos

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
pt_BR: Valores possíveis são "single" para abrir arquivos com um único clique, ou "double" para abrir arquivos com clique duplo.

en: What to do with executable text files when activated
pt_BR: O que fazer com arquivos de texto executáveis ao ativá-los

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
pt_BR: O que fazer com arquivos de texto executáveis quando eles são ativados (por um clique ou um clique-duplo). Valores possíveis são "launch" para abri-los como programas, "ask" para perguntar através de um diálogo e "display" para exibi-los como arquivos de texto.

en: Show the package installer for unknown MIME types
pt_BR: Mostrar o instalador de pacotes para tipos MIME desconhecidos

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
pt_BR: Se mostrar ao usuário uma caixa de diálogo do instalador de pacote no caso de um tipo MIME desconhecido ser aberto, a fim de procurar um aplicação para lidar com ele.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
pt_BR: Usar botão extra do mouse em eventos na janela do navegador Caja'

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões "Avançar" e "Voltar", esta chave irá determinar se alguma ação é tomada dentro do Caja, quando um deles for pressionado.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
pt_BR: Botão do mouse para ativar o comando "Avançar" na janela do navegador

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões para "Avançar" e "Voltar", esta chave atribuirá qual botão ativa o comando "Avançar" em uma janela de navegador. Os valores possíveis variam entre 6 e 14.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
pt_BR: Botão do mouse para ativar o comando "Voltar" na janela do navegador

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões para "Avançar" e "Voltar", esta chave atribuirá qual botão ativa o comando "Voltar" em uma janela de navegador. Os valores possíveis variam entre 6 e 14.

en: When to show thumbnails of image files
pt_BR: Quando mostrar miniaturas de arquivos de imagens

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
pt_BR: Para uma visão rápida de imagens, como miniaturas. Em "Sempre", sempre mostrará as miniaturas, mesmo de imagens no servidor remoto. Se setado em "Só-Local", mostrará miniaturas de imagens locais. Se regulado em "Nunca" nunca miniaturas, porisso use um Ícone geral.

en: Maximum image size for thumbnailing
pt_BR: Tamanho máximo de imagem para gerar miniatura

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
pt_BR: Imagens maiores que esse tamanho (em bytes) não terão miniaturas. O objetivo desta configuração é evitar a geração de miniaturas de arquivos muito grandes, que pode levar muito tempo e usar muita memória.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
pt_BR: Reproduzir prévia de arquivo de som quando o mouse estiver sobre o ícone

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
pt_BR: Para uma previsão de um som, movendo o mouse sôbre o arquivo. Em "Sempre", sempre tocará o som, mesmo que esteja no servidor remoto. Se setado em "Só-Local", tocará sons que estão no local, no micro.  Se regulado em "Nunca" nunca tocará sons.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
pt_BR: Mostrar permissões avançadas no diálogo de propriedades do arquivo

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja permitirá que você edite e veja permissões de arquivos de uma forma mais próxima do Unix, acessando opções mais esotéricas.

en: Show folders first in windows
pt_BR: Mostrar primeiro as pastas nas janelas

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja mostrará as pastas antes dos arquivos nas visões em ícones e lista.

en: Default sort order
pt_BR: Modo de ordenação padrão

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
pt_BR: Indexação padrão no modo Ícones. Valores possíveis são por: "Nome", "Tamanho", "Data" ou "Emblemas".

en: Reverse sort order in new windows
pt_BR: Reverter ordenação em novas janelas

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
pt_BR: Se verdadeiro, arquivos em novas janelas serão ordenados em ordem reversa. Se estiverem organizados por nome, ao invés de ordenar de "a" a "z", eles serão ordenados de "z" a "a"; se organizados por tamanho, ao invés de em ordem crescente, estarão em ordem decrescente.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
pt_BR: O Caja usa a pasta pessoal (home) como área de trabalho

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja usará a pasta pessoal (home) do usuário como área de trabalho. Se falso, usará a pasta ~/Desktop.

en: Custom Background
pt_BR: Plano de fundo personalizado

en: Whether a custom default folder background has been set.
pt_BR: Se um plano de fundo personalizado foi definido para a pasta.

en: Default Background Color
pt_BR: Cor padrão do plano de fundo

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
pt_BR: Cor para o plano de fundo padrão da pasta. Usado apenas se background_set for verdadeiro.

en: Default Background Filename
pt_BR: Nome do arquivo de plano de fundo padrão

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
pt_BR: Nome de arquivo para o plano de fundo das pastas. Só funciona em modo background_set.

en: Custom Side Pane Background Set
pt_BR: Plano de fundo do painel lateral personalizado

en: Whether a custom default side pane background has been set.
pt_BR: Se um plano de fundo personalizado foi definido para o painel lateral.

en: Default Side Pane Background Color
pt_BR: Cor de fundo padrão do painel lateral

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pt_BR: Nome de arquivo para o plano de fundo padrão da barra lateral. Usado apenas se side_pane_background_set for verdadeiro.

en: Default Side Pane Background Filename
pt_BR: Nome do arquivo de plano de fundo padrão do painel lateral

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pt_BR: Nome de arquivo para o plano de fundo do painel lateral. Só funciona em modo side_pane_background_set .

en: Default folder viewer
pt_BR: Visualizador padrão de pastas

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
pt_BR: Quando uma pasta é visitada, este visualizador é usado, a não ser que você tenha selecionado outro modo de visão para a pasta em particular. Valores possíveis são ""lista", "ícone" ou "compacta".

en: Date Format
pt_BR: Formato de data

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
pt_BR: O formato das datas dos arquivos. Valores possíveis são "locale", "iso" e "informal".

en: Whether to show hidden files
pt_BR: Mostrar arquivos ocultos

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
pt_BR: Se ligado, arquivos ocultos serão exibidos no Gerenciador de Arquivos. Arquivos ocultos têm o nome começando com ponto (.) ou estão presentes no arquivo .hidden da pasta.

en: Whether to show backup files
pt_BR: Mostrar arquivos de backup

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
pt_BR: Se ligado, arquivos de backup serão exibidos no Gerenciador de Arquivos. Arquivos de backup têm o nome terminando com til (~).

en: Whether to show file sizes with IEC units
pt_BR: Se deve mostrar o tamanho dos arquivos com as unidades do IEC

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, tamanho dos arquivos são exibidos usando unidades IEC (base 1024) com sufixos estilo "kib", ao invés do padrão com unidades do SI.

en: Whether to show icons in list view
pt_BR: Se os ícones devem ser exibidos no modo de exibição de lista

en: If set to true, show file icons in list view.
pt_BR: Se definido como verdade, mostrar ícones de arquivos em visão em lista.

en: Whether to show desktop notifications
pt_BR: Quer mostrar notificações na área de trabalho

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
pt_BR: Se definido como true, o Caja mostrará notificações na área de trabalho.

en: List of possible captions on icons
pt_BR: Lista de legendas possíveis em ícones

en: Use tighter layout in new windows
pt_BR: Usar organização mais rígida em novas janelas

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
pt_BR: Se verdadeiro, os ícones serão dispostos mais próximos uns dos outros por padrão em novas janelas.

en: Put labels beside icons
pt_BR: Colocar rótulos ao lado dos ícones

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
pt_BR: Se verdadeiro, rótulos serão colocadas ao lado dos ícones em vez de abaixo.

en: Default icon zoom level
pt_BR: Nível padrão de zoom para ícones

en: Default zoom level used by the icon view.
pt_BR: Nível de zoom padrão usado pela visão em ícones.

en: Default Thumbnail Icon Size
pt_BR: Tamanho padrão de ícone de miniatura

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
pt_BR: O tamanho padrão de um ícone para uma miniatura na visão em ícones.

en: Text Ellipsis Limit
pt_BR: Limite de omissão do texto

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
pt_BR: Uma mensagem especificando como partes de nomes muito extensos de arquivos devem ser substituídas por padrão, dependendo do nível de zoom. Cada uma das entradas da lista é da forma "Zoom Level:Integer". Para cada nível de zoom especificado, se o inteiro dado for maior que 0, o nome de arquivo não excederá o número dado de linhas. Se o inteiro for 0 ou menor, nenhum limite é imposto ao nível de zoom especificado. A entrada padrão da forma "Integer" sem qualquer nível de zoom especificado também é permitida. Isto define o número máximo de linhas para todos os outros níveis de zoom. Exemplos: 0 - sempre exibir nomes muito extensos de arquivos; 3 - encurtar nomes de arquivos se eles excederem três linhas; menor:5,muito pequeno:4,0 - encurtar nomes de arquivos ele excederem cinco linhas para o nível de zoom "menor". Encurtar nomes de arquivos se eles excederem quatro linhas para o nível de zoom "muito pequeno". Não encurtar os nomes de arquivos para outros níveis de zoom. Níveis de zoom disponíveis: menor (33%), muito pequeno (50%), pequeno (66%), normal (100%), grande (150%), muito grande (200%), maior (400%)

en: Default compact view zoom level
pt_BR: Nível padrão de zoom para visão compacta

en: Default zoom level used by the compact view.
pt_BR: Nível padrão de zoom usado pela visão compacta.

en: All columns have same width
pt_BR: Todas as colunas têm a mesma largura

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
pt_BR: Se esta preferência for selecionada, todas as colunas na visão compacta terão a mesma largura. Caso contrário, a largura de cada coluna será determinada separadamente.

en: Default list zoom level
pt_BR: Nível padrão de zoom para lista

en: Default zoom level used by the list view.
pt_BR: Nível de zoom padrão usado pela visão em lista.

en: Default list of columns visible in the list view
pt_BR: Lista padrão de colunas visíveis na visão em lista

en: Default list of columns visible in the list view.
pt_BR: Lista padrão de colunas visíveis na visão em lista.

en: Default column order in the list view
pt_BR: Ordem padrão das colunas na visão em lista

en: Default column order in the list view.
pt_BR: Ordem padrão das colunas na visão em lista.

en: Only show folders in the tree side pane
pt_BR: Mostrar apenas pastas na árvore do painel lateral

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
pt_BR: Se verdadeiro, o Caja mostrará apenas pastas na árvore do painel lateral. Caso contrário, mostrará tanto pastas quanto arquivos.

en: Desktop font
pt_BR: Fonte da área de trabalho

en: The font description used for the icons on the desktop.
pt_BR: A fonte de descrição de usada em ícones e na Área de Tabalho

en: Home icon visible on desktop
pt_BR: Ícone da pasta pessoal visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para a pasta pessoal (home) será colocado na área de trabalho.

en: Computer icon visible on desktop
pt_BR: Ícone do computador visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para o computador será colocado na área de trabalho.

en: Trash icon visible on desktop
pt_BR: Ícone da lixeira visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para a lixeira será colocado na área de trabalho.

en: Show mounted volumes on the desktop
pt_BR: Mostrar volumes montados na área de trabalho

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, ícones apontando para volumes vazios serão colocados na área de trabalho.

en: Network Servers icon visible on the desktop
pt_BR: Ícone de servidores de rede visível na área de trabalho

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para servidores de rede será colocado na área de trabalho.

en: Desktop computer icon name
pt_BR: Nome do ícone do computador na área de trabalho

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quiser um nome personalizado para o ícone do computador na área de trabalho.

en: Desktop home icon name
pt_BR: Nome do ícone da pasta pessoal

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quiser um nome personalizado para o ícone da pasta pessoal (home) na área de trabalho.

en: Desktop trash icon name
pt_BR: Nome do ícone da lixeira

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quiser um nome personalizado para o ícone da lixeira na área de trabalho.

en: Network servers icon name
pt_BR: Nome do ícone de servidores de rede

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quiser um nome personalizado para o ícone de servidores de rede na área de trabalho.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
pt_BR: Um inteiro especificando como partes de nomes muito extensos de arquivos devem ser substituídas por omissões na área de trabalho. Se o número for maior que 0, o nome de arquivo não excederá o número de linhas dado. Se o número for 0 ou menor, nenhum limite é imposto ao número de linhas exibidas.

en: The geometry string for a navigation window.
pt_BR: A mensagem de geometria para uma janela de navegação.

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
pt_BR: Uma mensagem contendo a geometria salva e uma mensagem de coordenadas para janelas de navegação.

en: Whether the navigation window should be maximized.
pt_BR: Se a janela de navegação deve ser maximizada.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
pt_BR: Se a janela de navegação deve ser maximizada por padrão.

en: Width of the side pane
pt_BR: Largura do painel lateral

en: The default width of the side pane in new windows.
pt_BR: A largura padrão do painel lateral em novas janelas.

en: Show toolbar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
pt_BR: Se verdadeiro, novas janelas abertas terão barras de ferramentas visíveis.

en: Show location bar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de endereços em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
pt_BR: Se verdadeiro, novas janelas abertas terão a barra de endereços visível.

en: Show status bar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de status em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
pt_BR: Se verdadeiro, novas janelas abertas terão a barra de status visível.

en: Show side pane in new windows
pt_BR: Mostrar painel lateral em novas janelas

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
pt_BR: Se verdadeiro, novas janelas abertas terão o painel lateral visível.

en: Side pane view
pt_BR: Visão do painel lateral

en: The side pane view to show in newly opened windows.
pt_BR: A visão do painel lateral a mostrar em novas janelas abertas.

en: List of extensions in disabled state.
pt_BR: Lista das extensões desabilitadas.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
pt_BR: Essa lista contem as extensões que estão atualmente desativadas.

en: Whether to automatically mount media
pt_BR: Montar a mídia automaticamente

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
pt_BR: Se verdadeiro, então o Caja montará automaticamente mídias como discos rígidos visíveis pelo usuário e mídias removíveis na inicialização e quando inseridas.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
pt_BR: Abrir a pasta automaticamente para a mídia montada automaticamente

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
pt_BR: Se verdadeiro, então o Caja abrirá automaticamente uma pasta quando a mídia for montada automaticamente. Isso se aplica apenas às mídias nas quais nenhum tipo x-content/* for detectado; para mídias nas quais um tipo de x-content/* for detectado, a ação configurável pelo usuário será efetuada.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
pt_BR: Nunca perguntar ou executar/iniciar automaticamente programas quando a mídia for inserida

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
pt_BR: Se verdadeiro, então o Caja nunca irá perguntar nem executar/iniciar automaticamente programas quando a mídia for inserida.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
pt_BR: Lista de tipos x-content/* a partir de onde o aplicativo preferido será lançado

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
pt_BR: Lista de tipos x-content/* para os quais o usuário escolheu iniciar um aplicativo no miniaplicativo de preferências. O aplicativo preferido para o tipo dado será iniciado ao inserir uma mídia correspondente a esses tipos.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
pt_BR: Lista de tipos x-content/* definidos para "Fazer nada"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
pt_BR: Lista de tipos x-content/* para os quais o usuário escolheu "Fazer nada" no miniaplicativo de preferências. Nenhuma pergunta será mostrada nem qualquer aplicativo será iniciado ao inserir uma mídia correspondente a esses tipos.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
pt_BR: Lista de tipos x-content/* definidos para "Abrir pasta"

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
pt_BR: Lista de tipos x-content/* para os quais o usuário escolheu "Abrir pasta" no miniaplicativo de preferências. Uma janela de pasta será aberta ao inserir uma mídia correspondente a esses tipos.

en: File is not a valid .desktop file
pt_BR: O arquivo não é um arquivo .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt_BR: Versão '%s' do arquivo .desktop não reconhecida

en: Starting %s
pt_BR: Iniciando %s

en: Application does not accept documents on command line
pt_BR: O aplicativo não aceita documentos na linha de comando

en: Unrecognized launch option: %d
pt_BR: Opção de inicialização desconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt_BR: Não é possível passar URIs de documentos para um item de desktop caracterizado por 'Type=Link'

en: Not a launchable item
pt_BR: O item não é executável

en: Disable connection to session manager
pt_BR: Desabilita a conexão com o gerenciador de sessões

en: Specify file containing saved configuration
pt_BR: Especifique o arquivo contendo a configuração salva

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: Specify session management ID
pt_BR: Especifica o ID de gerenciamento de sessão

en: Session management options:
pt_BR: Opções de gerenciamento de sessão:

en: Show session management options
pt_BR: Exibe as opções de gerenciamento de sessão

en: Caja could not create the required folder "%s".
pt_BR: O Caja não pôde criar a pasta necessária: "%s".

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
pt_BR: Antes de executar o Caja, crie a seguinte pasta ou configure as permissões de forma que o Caja possa criá-la.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
pt_BR: O Caja não pôde criar as seguintes pastas necessárias: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
pt_BR: Antes de executar o Caja, crie essas pastas ou configure as permissões de forma que o Caja possa criá-las.

en: Unable to eject %s
pt_BR: Não foi possível ejetar %s

en: --check cannot be used with other options.
pt_BR: --check não pode ser usado com outras opções.

en: --quit cannot be used with URIs.
pt_BR: --quit não pode ser usado com URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
pt_BR: --geometry não pode ser usado com mais de uma URI.

en: --select must be used with at least an URI.
pt_BR: --select deve ser utilizado com pelo menos um URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
pt_BR: Realiza um conjunto rápido de testes automáticos.

en: Show the version of the program.
pt_BR: Mostra a versão do programa.

en: Create the initial window with the given geometry.
pt_BR: Cria a janela inicial com a geometria dada.

en: GEOMETRY
pt_BR: GEOMETRIA

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pt_BR: Cria janelas apenas para URIs especificadas explicitamente.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
pt_BR: Não gerencia a área de trabalho (ignora as preferências definidas no diálogo de preferências).

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
pt_BR: Gerencie a área de trabalho independentemente das preferências ou do ambiente definidos (somente na nova inicialização)

en: Open URIs in tabs.
pt_BR: Abra URIs em tabs.

en: Open a browser window.
pt_BR: Abrir uma janela do navegador.

en: Quit Caja.
pt_BR: Sai do Caja.

en: Select specified URI in parent folder.
pt_BR: Selecione o URI especificado na pasta superior.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
pt_BR: 
    
    Navegue no sistema de arquivos com o gerenciador de arquivos

en: Error starting autorun program: %s
pt_BR: Erro ao iniciar programa automaticamente executável: %s

en: Cannot find the autorun program
pt_BR: Não foi possível localizar o programa automaticamente executável

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
pt_BR: <big><b>Erro ao executar software automaticamente</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
pt_BR: <big><b>Está mídia contém um software de início automático. Você gostaria de executá-lo?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
pt_BR: O software executará diretamente a partir da mídia "%s". Você nunca deve executar um software no qual você não confia.
    
    Se tiver dúvida, pressione Cancelar.

en: No bookmarks defined
pt_BR: Nenhum marcador definido

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Show a list of your personal bookmarks
pt_BR: Exibir uma lista dos seus favoritos.

en: There was an error displaying help: 
    %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir ajuda: 
    %s

en: Edit Bookmarks
pt_BR: Editar marcadores

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Jump to
pt_BR: _Pular para

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Bookmarks
pt_BR: _Marcadores

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _Location
pt_BR: _Local

en: Public FTP
pt_BR: FTP público

en: FTP (with login)
pt_BR: FTP (com autenticação)

en: Windows share
pt_BR: Compartilhamento Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
pt_BR: WebDAV seguro (HTTPS)

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
pt_BR: Modo Servidor não suportado.⏎ Cheque sua instalação do GVfs

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
pt_BR: A Pasta "%s" não pôde ser aberta em "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
pt_BR: O Servidor em "%s" não foi encontrado.

en: Try Again
pt_BR: Tente Novamente

en: Please verify your user details.
pt_BR: Verifique seus detalhes de usuário.

en: Continue
pt_BR: Continua

en: There was an error displaying help.
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir a ajuda.

en: C_onnect
pt_BR: C_onectar

en: Connect to Server
pt_BR: Conectar ao servidor

en: Server Details
pt_BR: Detalhes do Servidor

en: _Server:
pt_BR: S_ervidor:

en: _Port:
pt_BR: _Porta:

en: Share:
pt_BR: Compartilhar:

en: Folder:
pt_BR: Pasta:

en: User Details
pt_BR: Detalhes do Usuário

en: Domain Name:
pt_BR: Nome do Domínio:

en: User Name:
pt_BR: Nome do Usuário

en: Password:
pt_BR: Palavra-Chave:

en: Remember this password
pt_BR: Lembrar a Palavra-Chave

en: Add _bookmark
pt_BR: Adicionar _marcador

en: Bookmark Name:
pt_BR: Nome do marcador:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
pt_BR: 
    
    Adicionar ponto de montagem conectar ao servidor

en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

en: Could not remove emblem with name '%s'.
pt_BR: Não foi possível remover o emblema com o nome "%s".

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
pt_BR: Isso provavelmente aconteceu porque o emblema é permanente, não um adicionado por você.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
pt_BR: Não foi possível renomear o emblema com o nome "%s".

en: Rename Emblem
pt_BR: Renomear emblema

en: Enter a new name for the displayed emblem:
pt_BR: Digite um novo nome para o emblema exibido:

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Add Emblems...
pt_BR: Adicionar emblemas...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt_BR: Digite um nome descritivo para cada emblema. Esse nome será usado em outros lugares para identificar o emblema.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt_BR: Digite um nome descritivo para o emblema. Esse nome será usado em outros lugares para identificar o emblema.

en: Some of the files could not be added as emblems.
pt_BR: Não foi possível adicionar alguns arquivos como emblemas.

en: The emblems do not appear to be valid images.
pt_BR: Os emblemas não parecem ser imagens válidas.

en: None of the files could be added as emblems.
pt_BR: Não foi possível adicionar nenhum dos arquivos como emblemas.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
pt_BR: O arquivo "%s" não parece ser uma imagem válida.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
pt_BR: O arquivo arrastado não parece ser uma imagem válida.

en: The emblem cannot be added.
pt_BR: Não foi possível adicionar o emblema.

en: Emblems
pt_BR: Emblemas

en: Show Emblems
pt_BR: Mostrar emblemas

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: About Extension
pt_BR: Sobre a extensão

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
pt_BR: Visão em ícones

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
pt_BR: Visão em lista

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
pt_BR: Visão compacta

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Local Files Only
pt_BR: Apenas arquivos locais

en: Never
pt_BR: Nunca

en: By Name
pt_BR: Por nome

en: By Path
pt_BR: Por Caminho

en: By Size
pt_BR: Por tamanho

en: By Size on Disk
pt_BR: por Tamanho no Disco

en: By Type
pt_BR: Por tipo

en: By Modification Date
pt_BR: Por data de modificação

en: By Creation Date
pt_BR: Por data de criação

en: By Access Date
pt_BR: Por Data de Acesso

en: By Emblems
pt_BR: Por emblemas

en: By Extension
pt_BR: Por extensão

en: By Trashed Date
pt_BR: Por Data Antiga

en: File Management Preferences
pt_BR: Preferências de gerenciamento de arquivos

en: <b>Default View</b>
pt_BR: <b>Visão padrão</b>

en: View _new folders using:
pt_BR: Ver _novas pastas usando:

en: _Arrange items:
pt_BR: Org_anizar itens:

en: Sort _folders before files
pt_BR: Pastas antes de arquiv_os

en: Show hidden files
pt_BR: Mostrar arquivos ocultos

en: Show backup files
pt_BR: Mostrar arquivos de backup

en: Default _zoom level:
pt_BR: Nível padrão de _zoom:

en: _Use compact layout
pt_BR: _Usar aparência compacta

en: _Text beside icons
pt_BR: _Texto ao lado de ícones

en: _Default zoom level:
pt_BR: Nível pa_drão de zoom:

en: A_ll columns have the same width
pt_BR: _Todas as colunas têm a mesma largura

en: D_efault zoom level:
pt_BR: Nível padrão de _zoom:

en: _Show icons
pt_BR: _Mostrar ícones

en: Show _only folders
pt_BR: Mostrar apenas pa_stas

en: Tree View
pt_BR: Visão em árvore

en: Defaults
pt_BR: Padrões

en: Views
pt_BR: Visões

en: <b>Behavior</b>
pt_BR: <b>Comportamento</b>

en: _Single click to open items
pt_BR: Clique único para abrir iten_s

en: _Double click to open items
pt_BR: Clique _duplo para abrir itens

en: Open each _folder in its own window
pt_BR: Abre cada _pasta em sua própria janela

en: <b>Executable Text Files</b>
pt_BR: <b>Arquivos de texto executáveis</b>

en: _Run executable text files when they are opened
pt_BR: E_xecutar arquivos de texto executáveis quando forem abertos

en: _View executable text files when they are opened
pt_BR: _Ver arquivos de texto executáveis quando forem abertos

en: _Ask each time
pt_BR: Perguntar a cada _vez

en: <b>Trash</b>
pt_BR: <b>Lixeira</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pt_BR: Perguntar antes de _esvaziar a lixeira ou excluir arquivos

en: Ask before moving files to the _Trash
pt_BR: Perguntar antes de mover arquivos para a _Lixeira

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pt_BR: I_ncluir um comando excluir que não usa a lixeira

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: <b>Icon Captions</b>
pt_BR: <b>Legendas dos ícones</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pt_BR: Escolha a ordem em que as informações aparecerão sob os nomes dos ícones. Você terá acesso a mais informações a medida que a visão se aproximar.

en: <b>Date</b>
pt_BR: <b>Data</b>

en: _Format:
pt_BR: _Formato:

en: <b>Size</b>
pt_BR: <b>Tamanho</b>

en: _Show file sizes with IEC units
pt_BR: _Exibir tamanho de arquivos em unidades IEC

en: Display
pt_BR: Mostrador

en: <b>List Columns</b>
pt_BR: <b>Colunas da lista</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pt_BR: Escolha a ordem em que as informações aparecerão na visão em lista.

en: List Columns
pt_BR: Colunas da lista

en: <b>Text Files</b>
pt_BR: <b>Arquivos de texto</b>

en: Show te_xt in icons:
pt_BR: Mostrar te_xto nos ícones:

en: <b>Other Previewable Files</b>
pt_BR: <b>Outros arquivos visualizáveis</b>

en: Show _thumbnails:
pt_BR: Mostrar minia_turas:

en: _Only for files smaller than:
pt_BR: Apenas para arquivos _menores que:

en: <b>Sound Files</b>
pt_BR: <b>Arquivos de som</b>

en: Preview _sound files:
pt_BR: Prever arquivos de _som:

en: <b>Folders</b>
pt_BR: <b>Pastas</b>

en: Count _number of items:
pt_BR: Contar _número de itens:

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: <b>Media Handling</b>
pt_BR: <b>Manuseio de mídias</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
pt_BR: Escolha o que acontece ao inserir a mídia ou conectar dispositivos ao sistema

en: CD _Audio:
pt_BR: Á_udio CD:

en: _DVD Video:
pt_BR: Vídeo _DVD:

en: _Music Player:
pt_BR: Reprodutor de _música:

en: _Photos:
pt_BR: _Fotos:

en: <b>Other Media</b>
pt_BR: <b>Outras mídias</b>

en: Less common media formats can be configured here
pt_BR: Formatos de mídia menos comuns podem ser configurados aqui

en: _Type:
pt_BR: _Tipo:

en: Acti_on:
pt_BR: Açã_o:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
pt_BR: _Nunca perguntar ou iniciar programas ao inserir mídia

en: B_rowse media when inserted
pt_BR: Navega_r na mídia quando inserida

en: Media
pt_BR: Mídia

en: <b>Available _Extensions:</b>
pt_BR: <b>_Extensões disponíveis:</b>

en: column
pt_BR: coluna

en: _About Extension
pt_BR: _Sobre a extensão

en: C_onfigure Extension
pt_BR: C_onfigurar extensão

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: History
pt_BR: Histórico

en: Show History
pt_BR: Mostrar histórico

en: Camera Brand
pt_BR: Marca da câmera

en: Camera Model
pt_BR: Modelo da câmera

en: Date Taken
pt_BR: Data da foto

en: Date Digitized
pt_BR: Data de digitalização

en: Exposure Time
pt_BR: Tempo de exposição

en: Aperture Value
pt_BR: Valor da abertura

en: ISO Speed Rating
pt_BR: Taxa de velocidade ISO

en: Flash Fired
pt_BR: Flash disparado

en: Metering Mode
pt_BR: Modo de medição

en: Exposure Program
pt_BR: Programa de exposição

en: Focal Length
pt_BR: Distância focal

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Creator
pt_BR: Criador

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Image Type:
pt_BR: Tipo de imagem:

en: Failed to load image information
pt_BR: Erro ao carregar informações da imagem

en: loading...
pt_BR: carregando...

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Information
pt_BR: Informação

en: Show Information
pt_BR: Mostrar informações

en: Use _Default Background
pt_BR: _Usar plano de fundo padrão

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
pt_BR: Você não pode atribuir mais de um ícone personalizado por vez.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pt_BR: Arraste apenas uma imagem para definir um ícone personalizado.

en: The file that you dropped is not local.
pt_BR: O arquivo que você arrastou não é local.

en: You can only use local images as custom icons.
pt_BR: Você só pode usar imagens locais como ícones personalizados.

en: The file that you dropped is not an image.
pt_BR: O arquivo que você arrastou não é uma imagem.

en: You can only use images as custom icons.
pt_BR: Você só pode usar imagens como ícones personalizados.

en: Open With %s
pt_BR: Abrir com %s

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Go To:
pt_BR: Ir para:

en: Open Location
pt_BR: Abrir localização

en: _Location:
pt_BR: _Localização:

en: folder removed
pt_BR: pasta removida

en: %s - File Browser
pt_BR: %s - Navegador de Arquivos

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
pt_BR: Você tem certeza que quer limpar a lista de localizações que visitou?

en: The location "%s" does not exist.
pt_BR: A localização "%s" não existe.

en: The history location doesn't exist.
pt_BR: A localização do histórico não existe.

en: _Go
pt_BR: _Ir

en: _Tabs
pt_BR: A_bas

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: Open another Caja window for the displayed location
pt_BR: Abre outra janela do Caja para a localização exibida

en: New _Tab
pt_BR: Nova a_ba

en: Open another tab for the displayed location
pt_BR: Abre outra aba para a localização exibida

en: Open Folder W_indow
pt_BR: Abrir _janela de pasta

en: Open a folder window for the displayed location
pt_BR: Abre uma janela de pasta para a localização exibida

en: Close _All Windows
pt_BR: Fechar _todas as janelas

en: Close all Navigation windows
pt_BR: Fecha todas as janelas de navegação

en: _Location...
pt_BR: _Localização...

en: Specify a location to open
pt_BR: Especifique uma localização para abrir

en: Clea_r History
pt_BR: Limpa_r histórico

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
pt_BR: Limpa o conteúdo do menu Ir e das listas voltar/avançar

en: S_witch to Other Pane
pt_BR: Al_ternar para outro painel

en: Move focus to the other pane in a split view window
pt_BR: Move o foco para outro painel em uma visão de janela dividida

en: Sa_me Location as Other Pane
pt_BR: Mes_ma localização como no outro painel

en: Go to the same location as in the extra pane
pt_BR: Vai para a mesma localização como no painel extra

en: _Add Bookmark
pt_BR: _Adicionar marcador

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pt_BR: Inclui um marcador para a localização atual neste menu

en: _Edit Bookmarks...
pt_BR: _Editar marcadores...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pt_BR: Exibe uma janela que permite editar os marcadores deste menu

en: _Previous Tab
pt_BR: Aba _anterior

en: Activate previous tab
pt_BR: Ativa a aba anterior

en: _Next Tab
pt_BR: Pró_xima aba

en: Activate next tab
pt_BR: Ativa a próxima aba

en: Move Tab _Left
pt_BR: Mover aba para a _esquerda

en: Move current tab to left
pt_BR: Move a aba atual para a esquerda

en: Move Tab _Right
pt_BR: Mover aba para a _direita

en: Move current tab to right
pt_BR: Move a aba atual para a direita

en: S_how Search
pt_BR: Mostra _pesquisa

en: Show search
pt_BR: Mostra pesquisa

en: _Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas _principal

en: Change the visibility of this window's main toolbar
pt_BR: Altera a visibilidade da barra de ferramentas principal desta janela

en: _Side Pane
pt_BR: Painel _lateral

en: Change the visibility of this window's side pane
pt_BR: Alterar a visibilidade do painel lateral desta janela

en: Location _Bar
pt_BR: _Barra de localização

en: Change the visibility of this window's location bar
pt_BR: Altera a visibilidade da barra de localização desta janela

en: St_atusbar
pt_BR: Barra de st_atus

en: Change the visibility of this window's statusbar
pt_BR: Altera a visibilidade da barra de status desta janela

en: _Search for Files...
pt_BR: _Pesquisar por arquivos...

en: Search documents and folders by name
pt_BR: Pesquisa documentos e pastas por nome

en: E_xtra Pane
pt_BR: Pai_nel extra

en: Open an extra folder view side-by-side
pt_BR: Abre uma visão de pasta extra lado-a-lado

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: Go to the previous visited location
pt_BR: Ir para a localização visitada anteriormente

en: Back history
pt_BR: Voltar no histórico

en: _Forward
pt_BR: _Avançar

en: Go to the next visited location
pt_BR: Ir para a próxima localização visitada

en: Forward history
pt_BR: Avançar no histórico

en: _View As
pt_BR: _Ver como

en: _Search
pt_BR: _Pesquisar

en: Toggle between button and text-based location bar
pt_BR: Trocar entre Botão e Texto na Barra de Localização

en: _New Tab
pt_BR: _Nova Aba

en: _Close Tab
pt_BR: _Fechar aba

en: Close tab
pt_BR: Fechar aba

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Show Notes
pt_BR: Mostrar Notas

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Open the contents of your desktop in a folder
pt_BR: Abra a área de trabalho como uma pasta

en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

en: Open the contents of the File System
pt_BR: Abre o conteúdo do Sistema de arquivos

en: Open the trash
pt_BR: Abrir a lixeira

en: Mount and open %s
pt_BR: Montar e abrir %s

en: Browse Network
pt_BR: Navegar na Rede

en: Browse the contents of the network
pt_BR: Navega o conteúdo da rede

en: _Start
pt_BR: _Iniciar

en: _Stop
pt_BR: _Parar

en: _Power On
pt_BR: _Ligado

en: _Safely Remove Drive
pt_BR: _Remover com segurança a unidade

en: _Connect Drive
pt_BR: _Conectar unidade

en: _Disconnect Drive
pt_BR: _Desconectar unidade

en: _Start Multi-disk Device
pt_BR: _Iniciar unidade multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
pt_BR: _Parar unidade multi-disco

en: _Unlock Drive
pt_BR: _Desbloquear unidade

en: _Lock Drive
pt_BR: _Bloquear unidade

en: Unable to start %s
pt_BR: Não foi possível montar %s

en: Unable to poll %s for media changes
pt_BR: Não foi possível verificar %s para alterações de mídia

en: Unable to stop %s
pt_BR: Não foi possível montar %s

en: Open in New _Tab
pt_BR: Abrir em nova a_ba

en: Open in New _Window
pt_BR: Abrir em uma nova _janela

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Rename...
pt_BR: Renomear...

en: _Mount
pt_BR: _Montar

en: _Detect Media
pt_BR: _Detectar mídia

en: _Format
pt_BR: _Formatar

en: Places
pt_BR: Locais

en: Show Places
pt_BR: Exibir Locais

en: Backgrounds and Emblems
pt_BR: Fundos e emblemas

en: _Remove...
pt_BR: _Remover...

en: Add new...
pt_BR: Adicionar novo...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
pt_BR: Desculpe, mas não foi possível excluir o padrão %s.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
pt_BR: Verifique se você tem permissões para excluir o padrão.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
pt_BR: Desculpe, mas não foi possível excluir o emblema %s.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
pt_BR: Verifique se você tem permissões para excluir o emblema.

en: Select an Image File for the New Emblem
pt_BR: Selecione um arquivo de imagem para o novo emblema:

en: Create a New Emblem
pt_BR: Criar novo emblema

en: _Keyword:
pt_BR: _Palavra-chave:

en: _Image:
pt_BR: _Imagem:

en: Create a New Color:
pt_BR: Criar uma nova cor:

en: Color _name:
pt_BR: _Nome da cor:

en: Color _value:
pt_BR: _Valor da cor:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
pt_BR: Desculpe, mas você não pode substituir a imagem de restauração.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
pt_BR: A imagem de restauração é uma imagem especial que não pode ser excluída.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
pt_BR: Desculpe, mas não foi possível instalar o padrão %s.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
pt_BR: Selecione um arquivo de imagem para adicionar como padrão

en: The color cannot be installed.
pt_BR: Não é possível instalar a cor.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
pt_BR: Desculpe, mas você deve especificar um nome não usado para a nova cor.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
pt_BR: Desculpe, mas você deve especificar um nome não-vazio para a nova cor.

en: Select a Color to Add
pt_BR: Selecione uma cor a adicionar

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
pt_BR: Desculpe, mas "%s" não é um arquivo de imagem usável.

en: The file is not an image.
pt_BR: O arquivo não é uma imagem.

en: Select a Category:
pt_BR: Selecione uma categoria:

en: C_ancel Remove
pt_BR: C_ancelar remoção

en: _Add a New Pattern...
pt_BR: _Adicionar um novo padrão...

en: _Add a New Color...
pt_BR: _Adicionar uma nova cor...

en: _Add a New Emblem...
pt_BR: _Adicionar um novo emblema...

en: Click on a pattern to remove it
pt_BR: Clique sobre um padrão para removê-lo

en: Click on a color to remove it
pt_BR: Clique sobre uma cor para removê-la

en: Click on an emblem to remove it
pt_BR: Clique sobre um emblema para removê-lo

en: Patterns:
pt_BR: Padrões:

en: Colors:
pt_BR: Cores:

en: Emblems:
pt_BR: Emblemas:

en: _Remove a Pattern...
pt_BR: _Remover um padrão...

en: _Remove a Color...
pt_BR: _Remover uma cor...

en: _Remove an Emblem...
pt_BR: _Remover um emblema...

en: File Type
pt_BR: Tipo de arquivo

en: Modification Time
pt_BR: Tempo de modificação

en: Contained text
pt_BR: Texto contido

en: Select folder to search in
pt_BR: Selecionar pasta onde pesquisar

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
pt_BR: Tags separadas por espaços. Corresponde aos arquivos que contém TODAS as tags especificadas.

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Music
pt_BR: Música

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Picture
pt_BR: Foto

en: Illustration
pt_BR: Ilustração

en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

en: Pdf / Postscript
pt_BR: PDF / Postscript

en: Text File
pt_BR: Arquivo de Texto

en: Select type
pt_BR: Selecione o tipo

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Other Type...
pt_BR: Outro tipo...

en: Less than or equal to
pt_BR: Menos que ou igual a

en: Greater than or equal to
pt_BR: Maior ou igual a

en: 1 Hour
pt_BR: 1 hora

en: 1 Day
pt_BR: 1 dia

en: 1 Week
pt_BR: 1 semana

en: 1 Month
pt_BR: 1 mês

en: 6 Months
pt_BR: 6 meses

en: 1 Year
pt_BR: 1 ano

en: Matches files that contains specified text.
pt_BR: Procura arquivos que contenham o texto especificado.

en: Remove this criterion from the search
pt_BR: Remover este critério da pesquisa

en: Search Folder
pt_BR: Pasta de pesquisa

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit the saved search
pt_BR: Editar pesquisa salva

en: Add a new criterion to this search
pt_BR: Adicionar novo critério a esta pesquisa

en: Go
pt_BR: Ir

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Perform or update the search
pt_BR: Realizar ou atualizar a pesquisa

en: _Search for:
pt_BR: _Pesquisar por:

en: Search results
pt_BR: Resultados da busca

en: Search:
pt_BR: Pesquisa:

en: Close the side pane
pt_BR: Fecha o painel lateral

en: _Places
pt_BR: _Locais

en: Open _Location...
pt_BR: Abrir _localização...

en: Close P_arent Folders
pt_BR: Fechar pastas p_ai

en: Close this folder's parents
pt_BR: Fecha os pais desta pasta

en: Clos_e All Folders
pt_BR: F_echar todas as pastas

en: Close all folder windows
pt_BR: Fecha todas as janelas de pastas

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
pt_BR: Localizar documentos e pastas neste computador por nome ou conteúdo

en: Delete all items in the Trash
pt_BR: Excluir todos os itens na lixeira

en: Restore Selected Items
pt_BR: Restaura os itens selecionados

en: Restore selected items to their original position
pt_BR: Restaura os itens selecionados à sua posição original

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pt_BR: Você quer remover da sua lista qualquer marcador com localização inexistente?

en: Bookmark for Nonexistent Location
pt_BR: Marcador para uma localização inexistente

en: You can choose another view or go to a different location.
pt_BR: Você pode escolher outra visão ou ir a uma localização diferente.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
pt_BR: A localização não pode ser exibida com este visualizador.

en: Content View
pt_BR: Visão do conteúdo

en: View of the current folder
pt_BR: Visão da pasta atual

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
pt_BR: O Caja não tem nenhum visualizador instalado capaz de exibir a pasta.

en: The location is not a folder.
pt_BR: A localização não é uma pasta.

en: Could not find "%s".
pt_BR: Não foi possível localizar "%s".

en: Please check the spelling and try again.
pt_BR: Verifique a grafia e tente novamente.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
pt_BR: O Caja não pode manipular localizações "%s".

en: Caja cannot handle this kind of location.
pt_BR: O Caja não pode manipular esse tipo de localização.

en: Unable to mount the location.
pt_BR: Não foi possível montar a localização.

en: Access was denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
pt_BR: Não foi possível exibir "%s", porque a máquina não foi localizada.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pt_BR: Verifique se a grafia está correta e se suas configurações de proxy estão corretas.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
pt_BR: Erro: %s
    Selecione outro visualizador e tente novamente.

en: Go to the location specified by this bookmark
pt_BR: Vai para a localização especificada por este marcador

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt_BR: O Caja é um software livre; você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU (GNU GPL) como publicada pela Free Software Foundation; tanto a versão 2 da Licença ou (a sua escolha) qualquer versão posterior.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt_BR: O Caja é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA; até mesmo sem a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO EM PARTICULAR. Veja a Licença Pública Geral GNU (GNU GPL) para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
pt_BR: Você deve ter recebido uma cópia da GNU General Public License (GPL) junto com o Caja; se não, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Caja
pt_BR: Sobre o Caja

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
pt_BR: O Caja permite que você organize arquivos e pastas, armazenador em seu computador ou remotamente.

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
pt_BR: Copyright © 1999-2009 Os autores do Nautilus
    Copyright © 2011-2021 Os autores do Caja

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _View
pt_BR: _Exibir

en: Close this folder
pt_BR: Fecha esta pasta

en: _Backgrounds and Emblems...
pt_BR: Planos de _fundo e emblemas...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
pt_BR: Exibe padrões, cores e emblemas que podem ser usados para personalizar a aparência

en: Prefere_nces
pt_BR: _Preferências

en: Edit Caja preferences
pt_BR: Edita as preferências do Caja

en: Open _Parent
pt_BR: Abrir pasta _pai

en: Open the parent folder
pt_BR: Abre a pasta pai

en: Stop loading the current location
pt_BR: Pára de carregar a localização atual

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: Reload the current location
pt_BR: Recarrega a localização atual

en: _Contents
pt_BR: S_umário

en: Display Caja help
pt_BR: Exibe a ajuda do Caja

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: Display credits for the creators of Caja
pt_BR: Exibe os créditos dos criadores do Caja

en: Zoom _In
pt_BR: _Ampliar

en: Increase the view size
pt_BR: Aumenta o tamanho de visão

en: Zoom _Out
pt_BR: _Reduzir

en: Decrease the view size
pt_BR: Diminui o tamanho de visão

en: Normal Si_ze
pt_BR: _Tamanho normal

en: Use the normal view size
pt_BR: Usa o tamanho de visão normal

en: Connect to _Server...
pt_BR: Conectar ao _servidor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
pt_BR: Conecte-se a um servidor remoto ou disco partilhado

en: _Home Folder
pt_BR: Pa_sta pessoal

en: _Computer
pt_BR: _Computador

en: _Network
pt_BR: _Rede

en: T_emplates
pt_BR: _Modelos

en: Open your personal templates folder
pt_BR: Abre a sua pasta pessoal de modelos

en: _Trash
pt_BR: Li_xeira

en: Open your personal trash folder
pt_BR: Abre a pasta de lixeira pessoal

en: Show _Hidden Files
pt_BR: _Mostrar arquivos ocultos

en: Toggle the display of hidden files in the current window
pt_BR: Alterna a exibição de arquivos ocultos na janela atual

en: Show Bac_kup Files
pt_BR: Mostrar arquivos Bac_kup

en: Toggle the display of backup files in the current window
pt_BR: Alternar a exibição de arquivos de backup na janela atual

en: _Up
pt_BR: A_cima

en: _Home
pt_BR: _Início

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: These files are on an Audio CD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um CD de áudio.

en: These files are on an Audio DVD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um DVD de áudio.

en: These files are on a Video DVD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um DVD de vídeo.

en: These files are on a Video CD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um CD de vídeo.

en: These files are on a Super Video CD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um SVCD.

en: These files are on a Photo CD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um CD de fotos.

en: These files are on a Picture CD.
pt_BR: Estes arquivos estão em um CD de imagens.

en: The media contains digital photos.
pt_BR: A mídia contém fotos digitais.

en: These files are on a digital audio player.
pt_BR: Estes arquivos estão em um reprodutor de áudio digital.

en: The media contains software.
pt_BR: A mídia contém software.

en: The media has been detected as "%s".
pt_BR: A mídia foi detectada como "%s".

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

en: Zoom to Default
pt_BR: Zoom padrão

en: Zoom
pt_BR: Ampliar

en: Set the zoom level of the current view
pt_BR: Define o nível de zoom da visão atual

en: Background
pt_BR: Plano de fundo

en: E_mpty Trash
pt_BR: Esvaziar _lixeira

en: Create L_auncher...
pt_BR: Criar _lançador...

en: Create a new launcher
pt_BR: Crie um novo lançador

en: Change Desktop _Background
pt_BR: Alterar plano de _fundo

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
pt_BR: Mostra uma janela que lhe permite configurar o padrão ou cor do fundo da área de trabalho

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Desktop View
pt_BR: Visão de Desktop

en: _Desktop
pt_BR: Áre_a de trabalho

en: The desktop view encountered an error.
pt_BR: A visão de área de trabalho encontrou um erro.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visão de área de trabalho encontrou um erro ao iniciar.

en: Display this location with the desktop view.
pt_BR: Mostrar este local com a visão em desktop.

en: Select Items Matching
pt_BR: Selecionar ocorrências de padrão

en: _Pattern:
pt_BR: _Padrão:

en: Examples:
pt_BR: Exemplos:

en: Save Search as
pt_BR: Salvar pesquisa como

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Search _name:
pt_BR: _Nome da pesquisa:

en: _Folder:
pt_BR: _Pasta:

en: Select Folder to Save Search In
pt_BR: Selecionar pasta para salvar a pesquisa

en: "%s" selected
pt_BR: "%s" selecionado

en: Free space: %s
pt_BR: Espaço livre: %s

en: %s, Free space: %s
pt_BR: %s, espaço livre: %s

en: Open parent location
pt_BR: Abre a localização pai

en: Open parent location for the selected item
pt_BR: Abre a localização pai para o item selecionado

en: Run "%s" on any selected items
pt_BR: Executar "%s" em qualquer item selecionado

en: Create Document from template "%s"
pt_BR: Criar documento a partir do modelo "%s"

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pt_BR: Todos os arquivos executáveis desta pasta aparecerão no menu Scripts.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
pt_BR: Ao escolher um script no menu, este será executado com os itens selecionados como entrada.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
pt_BR: Todos os arquivos executáveis nesta pasta aparecerão no menu Scripts. Ao escolher um script no menu, este será executado.
    
    Quando executados a partir de uma pasta local, os scripts serão informados dos nomes de arquivos selecionados. Quando executados a partir de uma pasta remota (por exemplo, uma pasta mostrando conteúdo web ou FTP), nenhum parâmetro será passado aos scripts.
    
    Em todos os casos, os scripts poderão usar as seguintes variáveis de sistema definidas pelo Caja:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: caminhos delimitados por fim-de-linha para os arquivos selecionados (apenas se locais)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URIs delimitadas por fim-de-linha para os arquivos selecionados
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI para a localização atual
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: posição e tamanho da janela atual
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: caminhos delimitados por fim-de-linha para os arquivos selecionados no painel inativo de uma janela dividida (apenas se locais)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URIs delimitadas por fim-de-linha para os arquivos selecionados no painel inativo de uma janela dividida
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI para a localização atual no painel inativo de uma janela dividida

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
pt_BR: "%s" será movido se você selecionar o comando colar

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
pt_BR: "%s" será copiado se você selecionar o comando colar

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pt_BR: Não há nada na área de transferência para ser colado.

en: Unable to unmount location
pt_BR: Não foi possível desmontar a localização

en: Unable to eject location
pt_BR: Não foi possível ejetar a localização

en: Unable to stop drive
pt_BR: Não foi possível parar a unidade

en: Connect to Server %s
pt_BR: Conectar ao servidor %s

en: _Connect
pt_BR: _Conectar

en: Link _name:
pt_BR: _Nome do link:

en: Create _Document
pt_BR: Criar _documento

en: Open Wit_h
pt_BR: Abrir _com

en: Choose a program with which to open the selected item
pt_BR: Escolha um programa com o qual abrir o item selecionado

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: View or modify the properties of each selected item
pt_BR: Vê ou modifica as propriedades de cada item selecionado

en: Create _Folder
pt_BR: Criar _pasta

en: Create a new empty folder inside this folder
pt_BR: Cria uma nova pasta vazia dentro desta pasta

en: No templates installed
pt_BR: Nenhum modelo instalado

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
pt_BR: _Arquivo vazio

en: Create a new empty file inside this folder
pt_BR: Cria um arquivo vazio dentro desta pasta

en: Open the selected item in this window
pt_BR: Abre o item selecionado nesta janela

en: Open in Navigation Window
pt_BR: Abrir em janela de navegação

en: Open each selected item in a navigation window
pt_BR: Abre cada item selecionado em uma janela de navegação

en: Open each selected item in a new tab
pt_BR: Abrir cada item selecionado em uma nova aba

en: Open in _Folder Window
pt_BR: Abrir em janela de _pasta

en: Open each selected item in a folder window
pt_BR: Abrir cada item selecionado em uma janela de pasta

en: Other _Application...
pt_BR: Outro _Aplicativo...

en: Choose another application with which to open the selected item
pt_BR: Escolhe outro aplicativo com a qual abrir o item selecionado

en: Open With Other _Application...
pt_BR: Abrir com outro _aplicativo...

en: _Open Scripts Folder
pt_BR: _Abrir pasta de scripts

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
pt_BR: Mostra a pasta contendo os scripts que aparecem neste menu

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
pt_BR: Prepara os arquivos selecionados para ser movidos com um comando Colar

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
pt_BR: Prepara os arquivos selecionados para serem copiados com um comando colar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
pt_BR: Move ou copia arquivos selecionados previamente por um comando recortar ou copiar

en: _Paste Into Folder
pt_BR: C_olar na pasta

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
pt_BR: Move ou copia arquivos selecionados previamente por um comando recortar ou copiar na pasta selecionada

en: Cop_y to
pt_BR: Cop_iar para

en: M_ove to
pt_BR: M_over para

en: Select all items in this window
pt_BR: Seleciona todos os itens nessa janela

en: Select I_tems Matching...
pt_BR: Selecionar i_tens coincidentes...

en: Select items in this window matching a given pattern
pt_BR: Seleciona itens nessa janela que correspondem a um padrão fornecido

en: _Invert Selection
pt_BR: _Inverter seleção

en: Select all and only the items that are not currently selected
pt_BR: Seleciona todos e apenas os itens que não estão selecionados atualmente

en: D_uplicate
pt_BR: _Duplicar

en: Duplicate each selected item
pt_BR: Duplica cada item selecionado

en: Create a symbolic link for each selected item
pt_BR: Cria um link simbólico para cada item selecionado

en: _Rename...
pt_BR: _Renomear...

en: Rename selected item
pt_BR: Renomeia o item selecionado

en: Move each selected item to the Trash
pt_BR: Move cada item selecionado para a lixeira

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pt_BR: Exclui cada item selecionado, sem movê-los para a lixeira

en: _Restore
pt_BR: _Restaurar

en: _Undo
pt_BR: Desfa_zer

en: Undo the last action
pt_BR: Desfazer a última ação

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: Redo the last undone action
pt_BR: Refazer a última ação desfeita

en: Reset View to _Defaults
pt_BR: Restaurar visão para os _padrões

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pt_BR: Restaura a ordenação e o zoom para corresponder às preferências para esta visão

en: Connect To This Server
pt_BR: Conectar a este servidor

en: Make a permanent connection to this server
pt_BR: Cria uma conexão permanente com este servidor

en: Mount the selected volume
pt_BR: Monta o volume selecionado

en: Unmount the selected volume
pt_BR: Desmonta o volume selecionado

en: Eject the selected volume
pt_BR: Ejeta o volume selecionado

en: Format the selected volume
pt_BR: Formata o volume selecionado

en: Start the selected volume
pt_BR: Iniciar o volume selecionado

en: Stop the selected volume
pt_BR: Parar o volume selecionado

en: Detect media in the selected drive
pt_BR: Detectar mídia na unidade selecionada

en: Mount the volume associated with the open folder
pt_BR: Monta o volume associado à pasta aberta

en: Unmount the volume associated with the open folder
pt_BR: Desmonta o volume associado à pasta aberta

en: Eject the volume associated with the open folder
pt_BR: Ejeta o volume associado à pasta aberta

en: Format the volume associated with the open folder
pt_BR: Formata o volume associado à pasta aberta

en: Start the volume associated with the open folder
pt_BR: Iniciar a associação do volume à pasta aberta

en: Stop the volume associated with the open folder
pt_BR: Parar a associação do volume à pasta aberta

en: Open File and Close window
pt_BR: Abrir arquivo e fechar janela

en: Sa_ve Search
pt_BR: Sal_var pesquisa

en: Save the edited search
pt_BR: Salva a pesquisa editada

en: Sa_ve Search As...
pt_BR: Sal_var pesquisa como...

en: Save the current search as a file
pt_BR: Salva a pesquisa atual como um arquivo

en: Open this folder in a navigation window
pt_BR: Abre esta pasta em uma janela de navegação

en: Open this folder in a new tab
pt_BR: Abre esta pasta em uma nova aba

en: Open this folder in a folder window
pt_BR: Abre esta pasta em uma janela de pasta

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
pt_BR: Prepara essa pasta para ser movida com um comando colar

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
pt_BR: Prepara esta pasta para ser copiada com um comando colar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
pt_BR: Move ou copia arquivos selecionados previamente por um comando recortar ou copiar dentro desta pasta

en: Move this folder to the Trash
pt_BR: Move esta pasta para a lixeira

en: Delete this folder, without moving to the Trash
pt_BR: Exclui esta pasta sem movê-la para a lixeira

en: Mount the volume associated with this folder
pt_BR: Monta o volume associado a esta pasta

en: Unmount the volume associated with this folder
pt_BR: Desmonta o volume associado a esta pasta

en: Eject the volume associated with this folder
pt_BR: Ejeta o volume associado a esta pasta

en: Format the volume associated with this folder
pt_BR: Formata o volume associado a esta pasta

en: Start the volume associated with this folder
pt_BR: Iniciar a associação do volume com esta pasta

en: Stop the volume associated with this folder
pt_BR: Parar a associação do volume com esta pasta

en: View or modify the properties of this folder
pt_BR: Vê ou modifica as propriedades desta pasta

en: _Other pane
pt_BR: _Outro painel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
pt_BR: Copia a seleção atual para o outro painel nesta janela

en: Move the current selection to the other pane in the window
pt_BR: Move a seleção atual para o outro painel nesta janela

en: Copy the current selection to the home folder
pt_BR: Copia a seleção atual para a pasta pessoal

en: Move the current selection to the home folder
pt_BR: Move a seleção atual para a pasta pessoal

en: Copy the current selection to the desktop
pt_BR: Copia a seleção atual para a área de trabalho

en: Move the current selection to the desktop
pt_BR: Move a seleção atual para a área de trabalho

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
pt_BR: Executa ou gerencia scripts em %s

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
pt_BR: Move a pasta aberta da lixeira para "%s"

en: Start the selected drive
pt_BR: Iniciar a unidade selecionada

en: Connect to the selected drive
pt_BR: Conectar à unidade selecionada

en: _Start Multi-disk Drive
pt_BR: _Iniciar unidade multi-disco

en: Start the selected multi-disk drive
pt_BR: Inicar a unidade multi-disco selecionada

en: U_nlock Drive
pt_BR: D_esbloquear unidade

en: Unlock the selected drive
pt_BR: Desbloquear a unidade selecionada

en: Stop the selected drive
pt_BR: Parar unidade selecionada

en: Safely remove the selected drive
pt_BR: Remover com segurança a unidade selecionada

en: _Disconnect
pt_BR: _Desconectar

en: Disconnect the selected drive
pt_BR: Desconectar a unidade selecionada

en: _Stop Multi-disk Drive
pt_BR: _Parar unidade multi-disco

en: Stop the selected multi-disk drive
pt_BR: Parar a unidade multi-disco selecionada

en: Lock the selected drive
pt_BR: Bloquear a unidade selecionada

en: Start the drive associated with the open folder
pt_BR: Iniciar a associação da unidade à pasta aberta

en: Connect to the drive associated with the open folder
pt_BR: Conectar a unidade para associação à pasta aberta

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
pt_BR: Iniciar a associação da unidade multi-disco à pasta aberta

en: Unlock the drive associated with the open folder
pt_BR: Desbloquear a unidade associada à pasta aberta

en: _Stop the drive associated with the open folder
pt_BR: _Parar a associação da unidade à pasta aberta

en: Safely remove the drive associated with the open folder
pt_BR: Remover com segurança a unidade da associação à pasta aberta

en: Disconnect the drive associated with the open folder
pt_BR: Desconectar a associação da unidade à pasta aberta

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
pt_BR: Parar a associação da unidade milti-disco à pasta aberta

en: Lock the drive associated with the open folder
pt_BR: Bloquear a associação da unidade à pasta aberta

en: Browse in New _Window
pt_BR: Navegar em nova _janela

en: Browse in New _Tab
pt_BR: Navegar em nova a_ba

en: _Delete Permanently
pt_BR: E_xcluir permanentemente

en: Delete the open folder permanently
pt_BR: Exclui permanentemente a pasta aberta

en: Move the open folder to the Trash
pt_BR: Move a pasta aberta para a lixeira

en: _Open With %s
pt_BR: _Abrir com %s

en: Delete all selected items permanently
pt_BR: Exclui permanentemente todos os itens selecionados

en: View or modify the properties of the open folder
pt_BR: Vê ou modifica as propriedades da pasta aberta

en: Download location?
pt_BR: Baixar desta localização?

en: You can download it or make a link to it.
pt_BR: Você pode baixá-la ou criar um link para ela.

en: Make a _Link
pt_BR: Criar _link

en: _Download
pt_BR: _Baixar

en: Drag and drop is not supported.
pt_BR: Arrastar e soltar sem suporte.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pt_BR: Arrastar e soltar só tem suporte em sistemas de arquivos locais.

en: An invalid drag type was used.
pt_BR: Um tipo de arraste inválido foi usado.

en: Link Creation Failed
pt_BR: Falha de criação de link

en: Cannot create the link to %s
pt_BR: Não foi possível criar o link para %s

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
pt_BR: text.txt solto

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
pt_BR: dados soltos

en: Undo
pt_BR: Desfaz

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Command
pt_BR: Comando

en: Empty View
pt_BR: Visão em vazio

en: _Empty
pt_BR: _Vazio

en: The empty view encountered an error.
pt_BR: A visão vazia encontrou um erro.

en: Display this location with the empty view.
pt_BR: Exiba esse local com a visão vazia.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pt_BR: Você não tem as permissões necessárias para ver o conteúdo de "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
pt_BR: Não foi possível localizar "%s". Talvez tenha sido excluído recentemente.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
pt_BR: Desculpe, não foi possível exibir todo o conteúdo de "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
pt_BR: Não foi possível exibir o conteúdo da pasta.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" já é usado nesta pasta. Use um nome diferente.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pt_BR: Não existe "%s" nesta pasta. Talvez ele tenha sido movido ou excluído?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pt_BR: Você não tem as permissões necessárias para renomear "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" não é válido, pois contém o caractere "/". Use um nome diferente.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" não é válido. Use um nome diferente.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
pt_BR: Desculpe, não foi possível renomear "%s" para "%s": %s

en: The item could not be renamed.
pt_BR: Não foi possível renomear o item.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pt_BR: Você não tem as permissões necessárias para alterar o grupo de "%s".

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
pt_BR: Desculpe, não foi possível alterar o grupo de "%s": %s

en: The group could not be changed.
pt_BR: Não foi possível alterar o grupo.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
pt_BR: Desculpe, não foi possível alterar o proprietário de "%s": %s

en: The owner could not be changed.
pt_BR: Não foi possível alterar o proprietário.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
pt_BR: Desculpe, não foi possível alterar as permissões de "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
pt_BR: Não foi possível alterar as permissões.

en: Renaming "%s" to "%s".
pt_BR: Renomeando "%s" para "%s".

en: by _Name
pt_BR: por _nome

en: Keep icons sorted by name in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por nome nas linhas

en: by _Size
pt_BR: por _tamanho

en: Keep icons sorted by size in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por tamanho nas linhas

en: by S_ize on Disk
pt_BR: por Tamanho no Disco

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
pt_BR: Mantenha os ícones ordenados pelo uso do disco em linhas

en: by _Type
pt_BR: por t_ipo

en: Keep icons sorted by type in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por tipo nas linhas

en: by Modification _Date
pt_BR: por _data de modificação

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por data de modificação nas linhas

en: by _Creation Date
pt_BR: por _Data de Criação

en: Keep icons sorted by creation date in rows
pt_BR: Deixe os arquivos ordenados por data de criação em linhas.

en: by _Emblems
pt_BR: por _emblemas

en: Keep icons sorted by emblems in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por emblemas nas linhas

en: by T_rash Time
pt_BR: por hora de e_xclusão

en: Keep icons sorted by trash time in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por hora de exclusão nas linhas

en: by E_xtension
pt_BR: Por extensão

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
pt_BR: Mantém ícones classificados por segmentos de extensão invertidos em linhas

en: _Organize Desktop by Name
pt_BR: _Organizar por nome

en: Arran_ge Items
pt_BR: _Organizar itens

en: Resize Icon...
pt_BR: _Redimensionar ícone...

en: Make the selected icon resizable
pt_BR: Torna o ícone selecionado redimensionável

en: Restore Icons' Original Si_zes
pt_BR: Restaurar _tamanho original dos ícones

en: Restore each selected icon to its original size
pt_BR: Restaura cada ícone selecionado ao tamanho original

en: _Organize by Name
pt_BR: _Organizar por nome

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pt_BR: Reposiciona os ícones de forma a caber melhor na janela e evitar sobreposição

en: Compact _Layout
pt_BR: Aparência _compacta

en: Toggle using a tighter layout scheme
pt_BR: Alterna o uso de um esquema de organização mais compacto

en: Re_versed Order
pt_BR: _Ordem reversa

en: Display icons in the opposite order
pt_BR: Exibe ícones na ordem contrária

en: _Keep Aligned
pt_BR: _Manter alinhado

en: Keep icons lined up on a grid
pt_BR: Mantém ícones alinhados

en: _Lock Icons Position
pt_BR: _Bloquear a posição dos ícones

en: Prevent repositioning icons
pt_BR: Prevenir o reposicionamento de ícones

en: _Manually
pt_BR: _Manualmente

en: Leave icons wherever they are dropped
pt_BR: Deixa os ícones onde foram colocados

en: By _Name
pt_BR: Por _nome

en: By _Size
pt_BR: Por _tamanho

en: By S_ize on Disk
pt_BR: por Tamanho no Disco

en: By _Type
pt_BR: Por t_ipo

en: By Modification _Date
pt_BR: Por _data de modificação

en: By _Creation Date
pt_BR: Por _data de criação

en: By _Emblems
pt_BR: Por _emblemas

en: By T_rash Time
pt_BR: Por _hora de exclusão

en: By E_xtension
pt_BR: Por extensão

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
pt_BR: Mantém ícones classificados por segmentos de extensão reversos em linhas

en: Restore Icon's Original Si_ze
pt_BR: Restaurar _tamanho original do ícone

en: pointing at "%s"
pt_BR: apontando para "%s"

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
pt_BR: Íc_ones

en: The icon view encountered an error.
pt_BR: A visão em ícones encontrou um erro.

en: The icon view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visão em ícones encontrou um erro ao iniciar.

en: Display this location with the icon view.
pt_BR: Exibir esta localização com a visão em ícones.

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
pt_BR: _Compacta

en: The compact view encountered an error.
pt_BR: A visão compacta encontrou um erro.

en: The compact view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visão compacta encontrou um erro ao iniciar.

en: Display this location with the compact view.
pt_BR: Exibir esta localização com a visão compacta.

en: (Empty)
pt_BR: (Vazio)

en: %s Visible Columns
pt_BR: %s Colunas visíveis

en: Choose the order of information to appear in this folder:
pt_BR: Escolha a ordem na qual as informações aparecerão nesta pasta:

en: Visible _Columns...
pt_BR: _Colunas visíveis...

en: Select the columns visible in this folder
pt_BR: Seleciona as colunas visíveis nesta pasta

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
pt_BR: _Lista

en: The list view encountered an error.
pt_BR: A visão em lista encontrou um erro.

en: The list view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visão em lista encontrou um erro ao iniciar.

en: Display this location with the list view.
pt_BR: Exibir esta localização com a visão em lista.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
pt_BR: Você não pode atribuir mais de um ícone personalizado por vez!

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: %s Properties
pt_BR: Propriedades de %s

en: Cancel Group Change?
pt_BR: Cancelar alteração de grupo?

en: Cancel Owner Change?
pt_BR: Cancelar alteração de proprietário?

en: nothing
pt_BR: nada

en: unreadable
pt_BR: ilegível

en: (some contents unreadable)
pt_BR: (alguns conteúdos ilegíveis)

en: Contents:
pt_BR: Conteúdo:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
pt_BR: usado

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
pt_BR: disponível

en: Total capacity:
pt_BR: Capacidade total:

en: Filesystem type:
pt_BR: Tipo de sistema de arquivo:

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Link target:
pt_BR: Destino do link:

en: Size on Disk:
pt_BR: Espaço em Disco:

en: Accessed:
pt_BR: Acessado:

en: Modified:
pt_BR: Modificado em:

en: Created:
pt_BR: Criado em:

en: Free space:
pt_BR: Espaço livre:

en: _Read
pt_BR: _Leitura

en: _Write
pt_BR: _Gravação

en: E_xecute
pt_BR: E_xecução

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
pt_BR: não

en: list
pt_BR: listar

en: read
pt_BR: ler

en: create/delete
pt_BR: criar/excluir

en: write
pt_BR: escrever

en: access
pt_BR: acessar

en: Access:
pt_BR: Acesso:

en: Folder access:
pt_BR: Acesso à pasta:

en: File access:
pt_BR: Acesso ao arquivo:

en: List files only
pt_BR: Apenas listar arquivos

en: Access files
pt_BR: Acessar arquivos

en: Create and delete files
pt_BR: Criar e excluir arquivos

en: Read-only
pt_BR: Apenas leitura

en: Read and write
pt_BR: Leitura e escrita

en: Special flags:
pt_BR: Indicadores especiais:

en: Set _user ID
pt_BR: Definir ID do _usuário

en: Set gro_up ID
pt_BR: Definir ID do gr_upo

en: _Sticky
pt_BR: _Pegajoso

en: _Owner:
pt_BR: D_ono:

en: Owner:
pt_BR: Proprietário:

en: _Group:
pt_BR: _Grupo:

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: Others
pt_BR: Outros

en: Execute:
pt_BR: Executar:

en: Allow _executing file as program
pt_BR: Permitir _execução do arquivo como um programa

en: Others:
pt_BR: Outros:

en: Folder Permissions:
pt_BR: Permissões da pasta:

en: File Permissions:
pt_BR: Permissões do arquivo:

en: Text view:
pt_BR: Como texto:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
pt_BR: Você não é o proprietário, logo você não pode alterar estas permissões.

en: SELinux context:
pt_BR: Contexto SELinux:

en: Last changed:
pt_BR: Última alteração:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
pt_BR: Aplicar permissões aos anexos

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pt_BR: Não foi possível determinar as permissões de "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pt_BR: Não foi possível determinar as permissões do arquivo selecionado.

en: Creating Properties window.
pt_BR: Criando janela de propriedades.

en: Select Custom Icon
pt_BR: Selecionar Ícone Personalizado

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: Show Tree
pt_BR: Mostrar Árvore

en: Widget View
pt_BR: Widget Ver

en: _Widget View
pt_BR: _Widget Ver

en: The widget view encountered an error.
pt_BR: A visualização do widget encontrou um erro

en: The widget view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visualização do widget encontrou um erro durante a inicialização.

en: Display this location with the widget view.
pt_BR: Exiba este local com a visualização do widget.
