caja 1.25.3 - en to ro translation catalogue (1410 entries)

en: _Patterns
ro: _Modele

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ro: Pentru modificarea modelului de fundal trageți unul dintre acestea deasupra unui obiect

en: Blue Ridge
ro: Striații albastre

en: Blue Rough
ro: Rugozități albastre

en: Blue Type
ro: Model albastru

en: Brushed Metal
ro: Metal lustruit

en: Burlap
ro: Pânză de sac

en: Camouflage
ro: Camuflaj

en: Chalk
ro: Cretă

en: Cork
ro: Plută

en: Countertop
ro: Forme rotunde

en: Dark GNOME
ro: GNOME întunecat

en: Dots
ro: Picături

en: Fibers
ro: Fibre

en: Fleur De Lis
ro: Crin

en: Fossil
ro: Fosile

en: Green Weave
ro: Pânză verzuie

en: Ice
ro: Gheață

en: Manila Paper
ro: Ambalaj

en: Moss Ridge
ro: Striații de mușchi

en: Numbers
ro: Numere

en: Ocean Strips
ro: Striații maritime

en: Purple Marble
ro: Marmură violetă

en: Ridged Paper
ro: Hârtie cu striații

en: Rough Paper
ro: Hârtie rugoasă

en: Sky Ridge
ro: Striații pe cer

en: Snow Ridge
ro: Striații în zăpadă

en: Stucco
ro: Stuc

en: Terracotta
ro: Teracotă

en: Wavy White
ro: Alb ondulat

en: C_olors
ro: Cul_ori

en: Drag a color to an object to change it to that color
ro: Pentru modificarea culorii unui obiect trageți una dintre acestea deasupra obiectului

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Tangerine
ro: Mandarină

en: Ruby
ro: Rubiniu

en: Pale Blue
ro: Albastru pal

en: Sky
ro: Cer

en: Danube
ro: Dunăre

en: Sea Foam
ro: Spuma mării

en: Leaf
ro: Frunză

en: Deep Teal
ro: Turcoaz umbrit

en: Dark Cork
ro: Plută umbrită

en: Mud
ro: Noroi

en: Fire Engine
ro: Tulumbă

en: Envy
ro: Invidie

en: Azul
ro: Azur

en: Lemon
ro: Lămâie

en: Bubble Gum
ro: Gumă de mestecat

en: White
ro: Alb

en: Apparition
ro: Umbrit

en: Silver
ro: Argintiu

en: Concrete
ro: Beton

en: Shale
ro: Șisturi

en: Granite
ro: Granit

en: Eclipse
ro: Eclipsă

en: Charcoal
ro: Cărbune

en: Onyx
ro: Onix

en: Black
ro: Negru

en: _Emblems
ro: _Embleme

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ro: Pentru atașarea unei embleme trageți una dintre acestea deasupra unui obiect

en: Erase
ro: De șters

en: File manager for the MATE desktop environment
ro: Administrator de fișiere pentru mediul desktop  MATE

en: Autorun Prompt
ro: Solicitare pornire automată

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: Browse the file system with the file manager
ro: Navigați prin sistemul de fișiere folosind administratorul de fișiere

en: Computer
ro: Calculator

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Navighează toate discurile locale și la distanță și dosarele accesibile de pe acest calculator

en: File Manager
ro: Administrator de fișiere

en: File Management
ro: Administrare fișiere

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
ro: Modifică comportamentul și aspectul ferestrelor administratorului de fișiere

en: Open Folder
ro: Deschide dosar

en: Home Folder
ro: Dosar personal

en: Open your personal folder
ro: Deschide dosarul personal

en: Saved search
ro: Căutare salvată

en: Network
ro: Rețea

en: Browse bookmarked and local network locations
ro: Navighează prin locațiile favorite sau din rețeaua locală

en: The text of the label.
ro: Textul conținut.

en: Justification
ro: Aliniere

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ro: Alinierea liniilor din text, relativ la ele. Aceasta nu afectează amplasarea textului la locul lui. Vezi GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
ro: Încadrare linie

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ro: Dacă este definit, liniile sunt încadrate în cazul în care textul devine prea lat

en: Cursor Position
ro: Poziție cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ro: Poziția actuală a cursorului de inserție, în caractere.

en: Selection Bound
ro: Margine selecție

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ro: Poziția capătului opusă pentru selecție de la curson, în caractere.

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Select All
ro: Selectare tot

en: Show more _details
ro: Arată mai multe _detalii

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Revert
ro: Restaurea_ză

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ro: Puteți opri acestă operație apăsând „Renunță”.

en: _Clear
ro: _Curăță

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode nevalid)

en: No applications found
ro: Nu s-a găsit nicio aplicație

en: Ask what to do
ro: Întreabă ce acțiune

en: Do Nothing
ro: Nu fă nimic

en: Open %s
ro: Deschide %s

en: Open with other Application...
ro: Deschide cu o altă aplicație...

en: You have just inserted an Audio CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD audio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
ro: Tocmai ați introdus un DVD audio.

en: You have just inserted a Video DVD.
ro: Tocmai ați introdus un DVD video.

en: You have just inserted a Video CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD Video.

en: You have just inserted a Super Video CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD Super Video.

en: You have just inserted a blank CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD gol.

en: You have just inserted a blank DVD.
ro: Tocmai ați introdus un DVD gol.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ro: Tocmai ați introdus un disc Blu-Ray.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ro: Tocmai ați introdus un HD DVD gol.

en: You have just inserted a Photo CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD Foto.

en: You have just inserted a Picture CD.
ro: Tocmai ați introdus un CD cu fotografii.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ro: Tocmai ați introdus un mediu cu fotografii digitale.

en: You have just inserted a digital audio player.
ro: Tocmai ați introdus un lector audio digital.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ro: Tocmai ați introdus un mediu cu aplicații ce vor fi rulate automat.

en: You have just inserted a medium.
ro: Tocmai ați introdus un mediu.

en: Choose what application to launch.
ro: Alegeți ce aplicația să porniți

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ro: Alegeți cum să fie deschis „%s” și dacă această acțiune să fie efectuată în viitor pentru medii de stocare de tipul „%s”.

en: _Always perform this action
ro: Efectuează întotdeauna această _acțiune

en: _Eject
ro: Scoat_e

en: _Unmount
ro: De_montează

en: Cut the selected text to the clipboard
ro: Taie în memorie textul selectat

en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază în memorie textul selectat

en: Paste the text stored on the clipboard
ro: Lipește textul stocat în memorie

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: Select all the text in a text field
ro: Selectează tot textul într-un câmp text

en: Move _Up
ro: Mută mai s_us

en: Move Dow_n
ro: Mută _jos

en: Use De_fault
ro: _Folosește valorile implicite

en: Name
ro: Nume

en: The name and icon of the file.
ro: Numele și pictograma fișierului.

en: Size
ro: Dimensiune

en: The size of the file.
ro: Mărimea fișierului.

en: Size on Disk
ro: Mărime pe disc

en: The size of the file on disk.
ro: Mărimea fișierului pe disc.

en: Type
ro: Tip

en: The type of the file.
ro: Tipul fișierului.

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: The date the file was modified.
ro: Data la care fișierul a fost modificat.

en: Date Created
ro: Data creării

en: The date the file was created.
ro: Data când fișierul a fost creat.

en: Date Accessed
ro: Data accesării

en: The date the file was accessed.
ro: Data la care fișierul a fost accesat.

en: Owner
ro: Deținător

en: The owner of the file.
ro: Deținătorul fișierului

en: Group
ro: Grup

en: The group of the file.
ro: Gupul de care aparține fișierul.

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: The permissions of the file.
ro: Permisiunile fișierului.

en: Octal Permissions
ro: Permisiuni octale

en: The permissions of the file, in octal notation.
ro: Permisiunile fișierului, în notație octală.

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: The mime type of the file.
ro: Tipul mime al fișierului.

en: SELinux Context
ro: Context SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ro: Contextul de securitate SELinux al fișierului.

en: Location
ro: Locație

en: The location of the file.
ro: Locația fișierului.

en: Extension
ro: Extensie

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: Trashed On
ro: Mutat în coșul de gunoi pe data de

en: Date when file was moved to the Trash
ro: Data când fișierul a fost mutat în coșul de gunoi

en: Original Location
ro: Locația originală

en: Original location of file before moved to the Trash
ro: Locația originală a fișierului înainte de a fi fost mutat în coșul de gunoi

en: Reset
ro: Restabilește

en: on the desktop
ro: pe desktop

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
ro: Acasă %.0s

en: Network Servers
ro: Servitoare rețea

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: _Move Here
ro: _Mută aici

en: _Copy Here
ro: _Copiază aici

en: _Link Here
ro: _Leagă aici

en: Set as _Background
ro: Definește ca _fundal

en: Cancel
ro: Renunță

en: Set as background for _all folders
ro: Definește ca fundal pentru to_ate dosarele

en: Set as background for _this folder
ro: Folosește ca fundal pentru aces_t dosar

en: The emblem cannot be installed.
ro: Emblema nu a putut fi instalată.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ro: Îmi pare rău, dar trebuie să specificați un nume cheie.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ro: Ne pare rău, dar cuvintele cheie ale emblemelor nu pot conține decât litere, spații și numere.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
ro: Ne pare rău, dar există deja o emblemă numită „%s”.

en: Please choose a different emblem name.
ro: Alegeți un nume diferit pentru emblemă.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
ro: Ne pare rău, nu s-a putut salva emblema personalizată.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
ro: Ne pare rău, nu s-a putut salva numele personalizat al emblemei.

en: This file cannot be mounted
ro: Fișierul nu poate fi montat

en: This file cannot be unmounted
ro: Fișierul nu poate fi demontat

en: This file cannot be ejected
ro: Fișierul nu poate fi scos

en: This file cannot be started
ro: Fișierul nu poate fi pornit

en: This file cannot be stopped
ro: Fișierul nu poate fi oprit

en: Slashes are not allowed in filenames
ro: Bara oblică nu este permisă în numele fișierelor

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Toplevel files cannot be renamed
ro: Fișierele din rădăcină nu pot fi redenumite

en: Unable to rename desktop icon
ro: Nu s-a putut redenumi pictograma

en: Unable to rename desktop file
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul

en: today at 00:00:00 PM
ro: azi la 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
ro: azi la %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
ro: azi la 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
ro: azi la %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
ro: azi, 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
ro: azi, %-I:%M %p

en: today
ro: azi

en: yesterday at 00:00:00 PM
ro: ieri la at 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ro: ieri la %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
ro: ieri la 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
ro: ieri la %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
ro: ieri, 00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
ro: ieri, %-I:%M %p

en: yesterday
ro: ieri

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
ro: Miercuri, Septembrie 00 0000 la 00:00:00 PM

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ro: %A, %B %-d %Y la %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
ro: Lun, Oct 00 0000 la 00:00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ro: %a, %b %-d %Y la %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
ro: Lun, Oct 00 0000 la 00:00 PM

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
ro: %a, %b %-d %Y la %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
ro: Oct 00 0000 la 00:00 PM

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
ro: %b %-d %Y la %-I:%M %p

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ro: %d.%m.%y, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
ro: %d.%m.%y

en: Not allowed to set permissions
ro: Nu este permisă definirea permisiunilor

en: Not allowed to set owner
ro: Nu este permisă definirea deținătorului

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ro: Deținătorul „%s” specificat nu există

en: Not allowed to set group
ro: Nu este permisă definirea grupului

en: Specified group '%s' doesn't exist
ro: Nu există grupul specificat „%s”

en: %s (%s bytes)
ro: %s (%s octeți)

en: ? items
ro: ? elemente

en: ? bytes
ro: ? octeți

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: unknown MIME type
ro: tip MIME necunoscut

en: unknown
ro: Necunoscut

en: link
ro: legătură

en: Link to %s
ro: Legătură la %s

en: link (broken)
ro: legătura (ruptă)

en: Merge folder "%s"?
ro: Combinați dosarele „%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ro: Combinarea vă va cere confirmare înainte de înlocuirea oricărui fișier în dosarul care este în conflict cu fișierele care sunt copiate.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ro: Există deja un dosar mai vechi cu același nume în „%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un dosar mai nou cu același nume există deja în „%s”.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un alt dosar cu același nume există deja în „%s”.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ro: Dacă îl înlocuiți, vor fi eliminate toate fișierele din dosar.

en: Replace folder "%s"?
ro: Înlocuiți dosarul „%s”?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un dosar cu același nume deja există  în „%s”

en: Replace file "%s"?
ro: Înlocuiți fișierul „%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
ro: Dacă îl înlocuiți, conținutul îi va fi suprascris.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ro: Există deja un fișier mai vechi cu același nume în „%s”.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ro: Există deja un fișier mai nou cu același nume în „%s”.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ro: Un alt fișier cu același nume deja există în „%s”.

en: Original folder
ro: Dosar original

en: Items:
ro: Elemente:

en: Original file
ro: Fișier original

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Type:
ro: Tip:

en: Last modified:
ro: Modificat ultima dată:

en: Merge with
ro: Îmbină cu

en: Replace with
ro: Înlocuire cu

en: Merge
ro: Combină

en: Select a new name for the _destination
ro: Selectare nume nou pentru destinație

en: Differences...
ro: Diferențe...

en: Apply this action to all files and folders
ro: Aplică această acțiune tuturor fișierelor și dosarelor

en: _Skip
ro: _Omite

en: Re_name
ro: Rede_numește

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Merge Folder
ro: Îmbină dosarul

en: File and Folder conflict
ro: Conflict fișier și dosar

en: File conflict
ro: Conflict de fișiere

en: S_kip All
ro: O_mite tot

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: Delete _All
ro: Șterge _tot

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _toate

en: Merge _All
ro: Combină _toate

en: Copy _Anyway
ro: Copi_ază oricum

en: Another link to %s
ro: O altă legătură la %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ro: %'d legătura la %s

en: %'dnd link to %s
ro: %'d legătura la %s

en: %'drd link to %s
ro: %'d legătura la %s

en: %'dth link to %s
ro: %'d legătura la %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ro:  (copie)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ro:  (altă copie)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ro: a copie)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ro: a copie)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ro: a copie)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ro: a copie)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ro: %s (copie)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ro: %s (altă copie)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ro: %s (%'d copie)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ro: %s (%'d copie)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ro: %s (%'d copie)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ro: %s (%'d copie)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ro: Doriți să ștergeți ireversibil „%B” din coșul de gunoi?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți un element, nu îl veți mai putea recupera.

en: Empty all items from Trash?
ro: Ștergeți toate elementele din coș?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ro: Toate elementele din coș vor fi șterse permanent

en: Empty _Trash
ro: Goleș_te coșul de gunoi

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ro: Doriți să ștergeți ireversibil „%B” ?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
ro: Sigur doriți să mutați la gunoi „%B”?

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
ro: Elementele mutate în coșul de gunoi pot fi recuperate până când coșul este golit.

en: Move to _Trash
ro: Mu_tă în coșul de gunoi

en: Deleting files
ro: Se șterg fișierele

en: Error while deleting.
ro: Eroare la ștergere.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ro: Fișiere din dosarul „%B” nu pot fi șterse deoarece nu aveți suficiente permisiuni.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ro: S-a produs o eroare la obținerea informațiilor despre fișierele din dosarul „%B”.

en: _Skip files
ro: _Omite fișiere

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu a putu fi șters deoarece nu aveți suficiente permisiuni pentru citirea lui.

en: There was an error reading the folder "%B".
ro: S-a produs o eroare la citirea dosarului „%B”.

en: Could not remove the folder %B.
ro: Dosarul %B nu se poate șterge.

en: There was an error deleting %B.
ro: S-a produs o eroare la ștergerea %B.

en: Moving files to trash
ro: Se mută fișiere în coșul de gunoi

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ro: Fișierul nu poate fi mutat în coșul de gunoi. Doriți să-l ștergeți imediat?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ro: Fișierul „%B” nu poate fi mutat în coșul de gunoi.

en: Trashing Files
ro: Se mută fișiere în coșul de gunoi

en: Deleting Files
ro: Se șterg fișiere

en: Unable to eject %V
ro: Nu s-a putut scoate %V

en: Unable to unmount %V
ro: Nu s-a putut demonta %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ro: Doriți să goliți coșul de gunoi înainte de a-l demonta?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ro: Pentru a recâștiga spațiu liber pe acest volum trebuie golit coșul de gunoi. Toate fișierele din coș vor fi șterse ireversibil.

en: Do _not Empty Trash
ro: _Nu goli coșul de gunoi

en: Unable to mount %s
ro: Nu s-a putut monta %s

en: Error while copying.
ro: Eroare la copiere.

en: Error while moving.
ro: Eroare la mutare.

en: Error while moving files to trash.
ro: Eroare la mutarea fișierelor în coșul de gunoi.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ro: Fișiere din dosarul „%B” nu pot fi accesate deoarece nu aveți suficiente permisiuni.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu poate fi accesat deoarece nu aveți permisiuni de citire.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ro: Fișierul „%B” nu poate fi accesat deoarece nu aveți permisiuni de citire.

en: There was an error getting information about "%B".
ro: S-a produs o eroare la obținerea informațiilor despre „%B”.

en: Error while copying to "%B".
ro: S-a produs o eroare la copierea în „%B”.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ro: Nu aveți permisiuni pentru a accesa dosarul destinație.

en: There was an error getting information about the destination.
ro: S-a produs o eroare la obținerea informațiilor despre destinație.

en: The destination is not a folder.
ro: Destinația nu este un dosar.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ro: Destinația nu are suficient spațiu liber. Pentru a obține spațiu încercați să ștergeți fișiere.

en: There is %S available, but %S is required.
ro: Există %S disponibili, dar sunt necesari %S.

en: The destination is read-only.
ro: Destinația este doar pentru citire.

en: Moving "%B" to "%B"
ro: Se mută „%B” în „%B”

en: Copying "%B" to "%B"
ro: Se copiază „%B” în „%B”

en: Duplicating "%B"
ro: Se duplică „%B”

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ro: %S din %S

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ro: Dosarul „%B” nu a putut fi copiat deoarece nu aveți permisiuni de creare în destinație.

en: There was an error creating the folder "%B".
ro: S-a produs o eroare la crearea dosarului „%B”.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ro: Fișiere din dosarul „%B” nu pot fi copiate deoarece nu aveți permisiuni de citire.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu poate fi copiat deoarece nu aveți permisiuni de citire.

en: Error while moving "%B".
ro: Eroare la mutarea „%B”.

en: Could not remove the source folder.
ro: Dosarul sursă nu se poate șterge.

en: Error while copying "%B".
ro: Eroare la copierea „%B”.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ro: Nu s-au putut șterge fișiere din dosarul existent %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul existent %F.

en: You cannot move a folder into itself.
ro: Nu puteți muta un dosar în el însuși.

en: You cannot copy a folder into itself.
ro: Nu puteți copia un dosar în el însuși.

en: The destination folder is inside the source folder.
ro: Dosarul destinație este în interiorul dosarului sursă.

en: You cannot move a file over itself.
ro: Nu puteți muta un fișier peste el însuși.

en: You cannot copy a file over itself.
ro: Nu puteți copia un fișier în el însuși.

en: The source file would be overwritten by the destination.
ro: Fișierul sursă ar fi suprascris de destinație.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul existent cu același nume din %F.

en: There was an error copying the file into %F.
ro: S-a produs o eroare la copierea fișierului în %F.

en: Copying Files
ro: Se copiază fișiere

en: Preparing to Move to "%B"
ro: Se pregătește mutarea în „%B”

en: There was an error moving the file into %F.
ro: S-a produs o eroare la mutarea fișierului în %F.

en: Moving Files
ro: Se mută fișiere

en: Creating links in "%B"
ro: Se crează legături în „%B”

en: Error while creating link to %B.
ro: Eroare la efectuarea legături către %B.

en: Symbolic links only supported for local files
ro: Legăturile simbolice sunt suportate doar pentru fișiere locale

en: The target doesn't support symbolic links.
ro: Destinația nu suportă legături simbolice.

en: There was an error creating the symlink in %F.
ro: S-a produs o eroare la efectuarea legăturii simbolice în %F.

en: Setting permissions
ro: Se definesc permisiuni

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
ro: dosar fără nume

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
ro: fișier nou

en: Error while creating directory %B.
ro: Eroare la crearea dosarului %B.

en: Error while creating file %B.
ro: Eroare la crearea fișierului %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
ro: S-a produs o eroare la crearea dosarului în %F.

en: Emptying Trash
ro: Se golește coșul de gunoi

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ro: Nu s-a putut marca lansatorul ca fiind de încredere (executabil)

en: Could not determine original location of "%s"
ro: Nu s-a putut determina locația originală pentru „%s”

en: The item cannot be restored from trash
ro: Elementul nu a putut fi restaurat din coșul de gunoi

en: The selection rectangle
ro: Dreptunghiul de selecție

en: The Link "%s" is Broken.
ro: Legătura „%s” nu este validă.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ro: Legătura „%s” nu este validă. Doriți să o mutați în coșul de gunoi?

en: This link cannot be used, because it has no target.
ro: Această legătură nu poate fi folosită, deoarece nu are nici o destinație.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ro: Această legătură nu se poate folosi deoarece destinația ei „%s” nu există.

en: Mo_ve to Trash
ro: Mută în coșul de _gunoi

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ro: Doriți să rulați „%s” sau să-l vizualizați?

en: "%s" is an executable text file.
ro: „%s” este un fișier text executabil.

en: Run in _Terminal
ro: Execută în _terminal

en: _Display
ro: _Afișează

en: _Run
ro: _Pornește

en: Are you sure you want to open all files?
ro: Sigur doriți să deschideți toate fișierele?

en: Could not display "%s".
ro: „%s” nu se poate afișa.

en: The file is of an unknown type
ro: Fișierul este de un tip necunoscut

en: There is no application installed for %s files
ro: Nu există nicio aplicație instalată pentru fișierele %s

en: _Select Application
ro: A_legeți o aplicație

en: There was an internal error trying to search for applications:
ro: S-a produs o eroare internă în timpul căutarii după aplicații:

en: Unable to search for application
ro: Nu s-a putut căuta aplicația

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
ro: Nu există nici o aplicație instalată pentru fișierele %s.
    Doriți să căutați o aplicație pentru deschiderea acestui fișier?

en: Untrusted application launcher
ro: Lansator aplicație fără încredere

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ro: Lansatorul de aplicație „%s” nu a fost marcat ca fiind de încredere. În cazul în care nu cunoașteți sursa acestui fișier, pornirea aplicației poate fi nesigură.

en: _Launch Anyway
ro: _Pornește oricum

en: Mark as _Trusted
ro: Marchează ca _De încredere

en: Unable to mount location
ro: Nu s-a putut monta locația

en: Unable to start location
ro: Nu s-a putut porni locația

en: Opening "%s".
ro: Se deschide „%s”.

en: Could not set application as the default: %s
ro: Nu s-a putut definii aplicația ca implicită: %s

en: Could not set as default application
ro: Nu s-a putut definii aplicația ca implicită

en: Default
ro: Mod implicit

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Could not remove application
ro: Nu s-a putut șterge aplicația

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: No applications selected
ro: Nu a fost selectată nicio aplicație

en: %s document
ro: document %s

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
ro: Alegeți o aplicație pentru a deschide %s și alte fișiere de tipul „%s”

en: Open all files of type "%s" with:
ro: Deschide toate fișierele de tipul „%s” cu:

en: Could not run application
ro: Nu s-a putut porni aplicația

en: Could not find '%s'
ro: Nu s-a găsit „%s”

en: Could not find application
ro: Nu s-a găsit aplicația

en: Could not add application to the application database: %s
ro: Nu s-a putut adăuga aplicația în baza de date pentru aplicații: %s

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Could not add application
ro: Nu s-a putut adăuga aplicația

en: Select an Application
ro: Alegeți o aplicație

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Select an application to view its description.
ro: Alegeți o aplicație pentru a-i vedea descrierea.

en: _Use a custom command
ro: _Folosește o comandă personalizată

en: _Browse...
ro: _Răsfoire...

note: Translators: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
ro: Deschide %s și alte fișiere cu extensia „%s” cu:

note: Translators: the %s here is a file name Translators: %s is a filename
en: Open %s with:
ro: Deschide „%s” cu:

en: _Remember this application for %s documents
ro: _Reține această aplicație pentru documente de tip %s

en: Open all %s documents with:
ro: Deschide toate fișierele de tipul „%s” cu:

note: Translators: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
ro: Deschide %s și alte fișiere de tipul „%s” cu:

note: Translators: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
ro: _Reține această aplicație pentru documente de tip „%s”

en: Open all "%s" files with:
ro: Deschide toate fișierele de tipul „%s” cu:

en: Add Application
ro: Adaugă aplicație

en: Open Failed, would you like to choose another application?
ro: Deschiderea a eșuat, doriți să alegeți altă aplicație?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
ro: „%s” nu poate deschide „%s” deoarece „%s” nu poate accesa fișiere din locația „%s”.

en: Open Failed, would you like to choose another action?
ro: Deschiderea a eșuat, doriți să alegeți o altă acțiune?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
ro: Acțiunea implicită nu poate deschide „%s” deoarece nu poate accesa fișiere din locația „%s”.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ro: Nu sunt disponibile alte aplicații pentru a vizualiza acest fișier. Dacă copiați acest fișier pe calculatorul dumneavoastră, este posibil să îl puteți deschide.

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ro: Nu sunt disponibile alte acțiuni pentru a vizualiza acest fișier. Dacă copiați acest fișier pe calculatorul dumneavoastră, este posibil să îl puteți deschide.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ro: Ne pare rău, nu puteți executa comenzi de pe un loc de la distanță.

en: This is disabled due to security considerations.
ro: Aceasta este dezactivată din motive de securitate.

en: There was an error launching the application.
ro: A intervenit o eroare la lansarea aplicației.

en: This drop target only supports local files.
ro: Această destinație suportă doar sisteme de fișiere locale.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ro: Pentru a deschide fișiere nonlocale copiați-le mai întâi într-un dosar local și încercați să le lăsați din nou.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ro: Pentru a deschide fișierele nonlocale, copiați-le într-un dosar local și încercați din nou. Fișierele locale pe care le-ați lăsat au fost deja deschise.

en: Details:
ro: Detalii:

en: File Operations
ro: Operații cu fișiere

en: paused
ro: suspendat

en: pausing
ro: în curs de suspendare

en: queued
ro: adăugat la coadă

en: queuing
ro: se adaugă la coadă

en: Preparing
ro: Se pregătește

en: Search
ro: Caută

en: Search for "%s"
ro: Caută după „%s”

en: Delete %d copied items
ro: Șterge %d itemuri copiate

en: Delete '%s'
ro: Șterge '%s'

en: Delete %d duplicated items
ro: Șterge %d itemurile duplicate

en: Move %d items back to '%s'
ro: Mută %d elemente înapoi în „%s”

en: Move '%s' back to '%s'
ro: Mută „%s” înapoi în „%s”

en: Rename '%s' as '%s'
ro: Redenumește „%s” în „%s”

en: Restore %d items from trash
ro: Restaurează %d elemente din coș

en: Restore '%s' to '%s'
ro: Restaurează „%s” în „%s”

en: Move %d items back to trash
ro: Mută %d elemente înapoi în coș

en: Move '%s' back to trash
ro: Mută „%s” înapoi în coșul de gunoi

en: Delete links to %d items
ro: Șterge legături către %d elemente

en: Delete link to '%s'
ro: Șterge legătură către „%s”

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ro: Restaurează permisiunile originale ale elementelor incluse în „%s”

en: Restore original permissions of '%s'
ro: Restaurează permisiunile originale pentru „%s”

en: Restore group of '%s' to '%s'
ro: Restaurează grupul lui „%s” la „%s”

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ro: Restaurează deținătorul lui „%s” la „%s”

en: Copy %d items to '%s'
ro: Copiază %d elemente în „%s”

en: Copy '%s' to '%s'
ro: Copiază „%s” în „%s”

en: Duplicate of %d items in '%s'
ro: Duplicarea a %d elemente în „%s”

en: Duplicate '%s' in '%s'
ro: Duplică „%s” în „%s”

en: Move %d items to '%s'
ro: Mută %d elemente în „%s”

en: Move '%s' to '%s'
ro: Mută „%s” în „%s”

en: Create new file '%s' from template
ro: Creează fișierul nou „%s” după șablon

en: Create an empty file '%s'
ro: Creează un fișier gol „%s”

en: Create a new folder '%s'
ro: Creează un dosar nou „%s”

en: Move %d items to trash
ro: Mută %d elemente în coș

en: Move '%s' to trash
ro: Mută „%s” în coșul de gunoi

en: Restore '%s' from trash
ro: Restaurează „%s” din coșul de gunoi

en: Create links to %d items
ro: Creează legături la %d elemente

en: Create link to '%s'
ro: Creează legătură la „%s”

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ro: Definește permisiunile elementelor incluse în „%s”

en: Set permissions of '%s'
ro: Definește permisiunile pentru „%s”

en: Set group of '%s' to '%s'
ro: Definește grupul pentru „%s” ca „%s”

en: Set owner of '%s' to '%s'
ro: Definește deținătorul pentru „%s” ca „%s”

en: _Undo creation of an empty file
ro: _Anulează crearea unui fișier gol

en: _Undo creation of a file from template
ro: _Anulează crearea unui fișier după șablon

en: _Redo creation of an empty file
ro: _Refă crearea unui fișier gol

en: _Redo creation of a file from template
ro: _Refă crearea unui fișier după șablon

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
ro: Unde se poziționează taburile noi deschise în ferestrele de navigare.

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
ro: Dacă este definit ca „after-current-tab”, atunci noile pagini vor fi inserate după pagina actuală. Dacă este definit ca „end”, atunci noile pagini vor fi adăugate la sfârșitul listei de pagini.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ro: Comută taburile folosind combinația de taste [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ro: Dacă este activat, permite schimbarea taburilor folosind combinațiile de taste [ctrl + tab] și [ctrl + shift + tab].

en: Caja will exit when last window destroyed.
ro: Caja va ieși la închiderea ultimei ferestre.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
ro: Dacă este activat, Caja va ieși atunci când toate ferestrele sunt închise. Aceasta este configurarea implicită. Dacă nu este activat, poate fi pornit fără nicio fereastră, în acest caz putând servi ca un serviciu de monitorizare a montării automate de medii de stocare sau sarcini similare.

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
ro: Activează comportamenul tradițional Caja;  toate ferestrele sunt navigatoare

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
ro: Dacă opțiunea este activată, toate ferestrele Caja vor fi navigatoare. Așa obișnuia Nautilus să se comporte înainte de versiunea 2.6, și unii oameni preferă acest comportament.

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
ro: Pentru afișarea locului se utilizează întotdeauna un câmp text, nu o bară de butoane

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
ro: Dacă opțiunea este activată, ferestrele de navigare Caja vor utiliza întotdeauna un câmp text în locul barei de butoane pentru bara de locuri.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
ro: Dacă să ceară confirmarea la ștergerea fișierelor, sau la golirea Coșului de gunoi.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja va solicita confirmare la ștergerea de fișiere sau la golirea Coșului de gunoi.

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
ro: Dacă să ceară confirmarea la mutarea fișierelor în coșul de gunoi

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
ro: Dacă este stabilită ca true (adevărat), atunci Caja va cere confirmarea când încercați să mutați fișiere în Coșul de gunoi.

en: Whether to enable immediate deletion
ro: Dacă să activeze ștergerea fără avertizare

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja va activa o facilitate care permite ștergerea imediată, pe loc, a fișierelor, în locul mutării acestora în Coșul de gunoi.  Această facilitate poate fi periculoasă, așa că trebuie utilizată cu atenție.

en: When to show preview text in icons
ro: Când să afișeze text în pictograme

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
ro: Compromisul de viteză pentru previzualizarea fișierelor text în cadrul pictogramelor. Dacă este stabilită ca „always”(întotdeauna), fișierul va fi previzualizat întotdeauna, chiar dacă este situat pe un servitor la distanță. Dacă este stabilită ca „local-only”(doar-locale), se vor arăta previzualizări doar pentru sistemele de fișiere locale. Dacă este stabilită ca „never”(niciodată), previzualizările nu vor fi arătate niciodată.

en: When to show number of items in a folder
ro: Când să afișeze numărul de elemente în dosare

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
ro: Compromisul de viteză pentru afișarea numărului de elemente dintr-un dosar. Dacă este stabilită ca „always”(întotdeauna), numărul de elemente va fi afișat întotdeauna, chiar dacă dosarul este situat pe un servitor la distanță. Dacă este stabilită ca „local-only”(doar-locale), atunci se va afișa numărul doar pentru sistemele de fișiere locale. Dacă este stabilită ca „never”(niciodată), atunci nu se va mai deranja să calculeze numărul de elemente.

en: Type of click used to launch/open files
ro: Tipul de clic folosit pentru a lansa/deschide fișiere

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
ro: Valorile posibile sunt „single” pentru lansarea fișierelor cu un singur clic, sau „double” pentru lansarea acestora cu un clic dublu.

en: What to do with executable text files when activated
ro: Comportarea fișierelor text executabile la activare

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
ro: Comportarea fișierelor text executabile la activare (clic sau dublu clic). Valori posibile sunt „launch” pentru a le lansa în execuție, „ask” pentru a întreba ce urmează să facă printr-un dialog, și „display” pentru a le afișa ca fișiere text.

en: Show the package installer for unknown MIME types
ro: Afișează instalatorul de pachete pentru tipuri MIME necunoscute

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
ro: Dacă să fie afișat dialogul instalatorul de pachete în că un tip MIME type este deschis, pentru a căuta o aplicație care să îl manevreze.

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
ro: Folosește evenimente adiționale ale butoanelor de  maus în ferestra de navigare Caja

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
ro: Pentru utilizatorii a căror maus are butoanele „Înainte” și „Înapoi”, această cheie determină dacă Caja va răspunde la apăsarea unuia dintre ele.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
ro: Buton maus pentru a activa comanda „Înainte” din fereastra de navigare

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ro: Pentru utilizatorii a căror maus are butoanele „Înainte” și „Înapoi”, această cheie determină care buton activează comanda „Înainte” în ferastra de navigare. Rază de valori posibile între 6 și 14.

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
ro: Buton maus pentru a activa comanda „Înapoi” din fereastra de navigare

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ro: Pentru utilizatorii a căror maus are butoanele „Înainte” și „Înapoi”, această cheie determină care buton activează comanda „Înapoi” în ferastra de navigare. Rază de valori posibile între 6 și 14.

en: When to show thumbnails of image files
ro: Când să afișeze miniaturi pentru fișiere imagine

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
ro: Compromisul de viteză pentru previzualizarea fișierelor imagine ca miniaturi. Dacă este stabilită ca „always”(întotdeauna), fișierul va fi previzualizat întotdeauna, chiar dacă este situat pe un servitor la distanță. Dacă este stabilită ca „local-only”(doar-locale), vor fi afișate miniaturi doar pentru sistemele de fișiere locale. Dacă este stabilită ca „never”(niciodată), atunci nici nu se va mai deranja să facă miniaturi pentru imagini, se vor folosi doar pictograme generale.

en: Maximum image size for thumbnailing
ro: Dimensiunea maximă a fișierelor pentru care se produc miniaturi

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
ro: Imaginile peste această mărime (în octeți) nu vor fi miniaturizate. Scopul acestei opțiuni de configurare este evitarea miniaturizării imaginilor foarte mari, proces ce ar putea dura foarte mult sau folosi foarte multă memorie.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
ro: Dacă să previzualizeze sunetele la deplasarea mausului peste pictogramă

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
ro: Compromisul de viteză pentru previzualizarea unui fișier de sunet când mausul planează deasupra pictogramei acestuia. Dacă este stabilită ca „always”(întotdeauna), se va reda întotdeauna sunetul, chiar dacă fișierul este situat pe un servitor la distanță. Dacă este stabilită ca „local-only”(doar-locale), previzualizările vor fi redate doar pe sistemele de fișiere locale. Dacă este stabilită ca „never”(niciodată), atunci sunetele nu vor fi previzualizate niciodată.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ro: Afișează permisiuni avansate în dialogul pentru proprietățile fișierului

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja permite examinarea și modificarea permisiunilor fișierelor în mod tradițional unix și, de asemenea, oferă acces la unele opțiuni ascunse.

en: Show folders first in windows
ro: Afișează mai întâi dosarele

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
ro: Dacă opțiunea este activată, directoarele vor fi afișate înaintea fișierelor în modurile de vizualizare „listă” sau „pictograme”.

en: Default sort order
ro: Ordinea implicită de sortare

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
ro: Ordinea implicită de sortare a elementelor în vizualizarea pictograme. Valorile posibile sunt „name”, „size”, „type”, „mtime”, și „emblems”.

en: Reverse sort order in new windows
ro: Ordine inversă de sortare în noile ferestre

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
ro: Dacă opțiunea este activată, fișierele din noile ferestre vor fi sortate în ordine inversă. Spre exemplu, la sortarea după nume, în loc ca sortarea să se facă de la „a” la „z”, se va face de la „z” la „a”; la sortarea după mărime, vor fi sortate de la mai mare către mai mic.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
ro: Caja utilizează dosarul personal al utilizatorului ca desktop

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja va utiliza dosarul personal al utilizatorului ca desktop.  Dacă este dezactivată, va utiliza dosarul ~/Desktop.

en: Custom Background
ro: Fundal personalizat

en: Whether a custom default folder background has been set.
ro: Dacă a fost definit un fundal implicit pentru dosar.

en: Default Background Color
ro: Culoarea de fundal implicită

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
ro: Culoarea implicită de fundal pentru directoare.  Este utilizată doar dacă opțiunea background_set este activată.

en: Default Background Filename
ro: Fișierul de fundal implicit

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
ro: Uri-ul fundalului implicit pentru dosar. Folosit doar dacă background_set is adevărat.

en: Custom Side Pane Background Set
ro: Activare fundal personalizat pentru panoul lateral

en: Whether a custom default side pane background has been set.
ro: Dacă a fost definit un fundal implicit pentru panoul lateral.

en: Default Side Pane Background Color
ro: Culoarea implicită pentru fundalul panoului lateral

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ro: Fișierul de fundal implicit pentru panoul lateral.  Este utilizat doar dacă opțiunea side_pane_background_set este activată.

en: Default Side Pane Background Filename
ro: Fișierul implicit pentru fundalul panoului lateral

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ro: Uri-ul fundalului implicit pentru panoul lateral. Folosit doar dacă side_pane_background_set este adevărat.

en: Default folder viewer
ro: Modul implicit de vizualizare pentru directoare

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
ro: Când un dosar este vizitat este folosit această vizualizare dacă nu ați selectat o altă vizualizare pentru acel dosar particular. Valorile posibile sunt „list-view”, „icon-view” și „compact-view”.

en: Date Format
ro: Format dată

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
ro: Formatul datei fișierelor. Valori posibile sunt „locale”, „iso” și „informal”.

en: Whether to show hidden files
ro: Dacă să afișeze fișierele ascunse

en: Whether to show backup files
ro: Dacă să afișeze fișierele copii de siguranță

en: Whether to show file sizes with IEC units
ro: Dacă să fie afișate dimensiunile fișierelor în unități IEC

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
ro: Dacă este definită ca adevărată, dimensiunile fișierelor vor fi afișate folosind unitățile IEC (în baza 1024) cu prefixe în stil „KiB”, în locul unităților implicite în SI.

en: Whether to show desktop notifications
ro: Arată notificări pe desktop

en: List of possible captions on icons
ro: Lista câmpurilor care pot fi afișate în legenda explicativă pentru pictograme

en: Use tighter layout in new windows
ro: Folosește aranjare strânsă pentru noile ferestre

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
ro: Dacă opțiunea este activată, aranjarea implicită a pictogramelor va fi mai compactă în ferestrele noi.

en: Put labels beside icons
ro: Arată etichete lângă pictograme

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
ro: Dacă opțiunea este activată, etichetele vor fi plasate lângă pictograme, și nu sub acestea.

en: Default icon zoom level
ro: Nivelul implicit de mărire pentru pictograme

en: Default zoom level used by the icon view.
ro: Nivelul implicit de mărire pentru modul de vizualizare „pictograme”.

en: Default Thumbnail Icon Size
ro: Dimensiunea implicită pentru pictograme

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
ro: Dimensiunea implicită a miniaturilor în modul de vizualizare „pictograme”.

en: Text Ellipsis Limit
ro: Limită omisie text

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
ro: Un șir de caractere ce specifică cum să fie înlocuite prin puncte de suspensie, părți din nume prea lungi de fișiere. Fiecare element al liste este de forma „Zoom Level:Întreg”. Pentru fiecare nivel de scalare specificat, dacă valoarea dată este mai mare decât 0, numele fișierului nu va depăzi lungimea valorii date. Dacă valoare este 0 sau mai mică, nu se impune nici o limită pentru nivelul de scalare specificat. Nu este permisă o valoare implicită, fără specificarea nivelului de scalare. O astfel de valoare definește numărul maxim de linii a tuturor celorlate nivele. Exemple: 0 - afișează întotdeanua numele lungi; 3 - scurtează numele fișierelor dacă depășesc 3 linii; „smallest:5,smaller:4,0” - scurtează numele fișierelor dacă depășesc 5 linii pentru nivelul de scalare „smallest”. Nu scurtează numele fișierelor pentru alte nivele. Nivele disponibile: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: Default compact view zoom level
ro: Nivel scalare implicit în vizualizarea compactă

en: Default zoom level used by the compact view.
ro: Nivelul de scalare implicit folosit în vizualizarea compactă.

en: All columns have same width
ro: Toate coloanele au aceeași lățime

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
ro: Dacă această preferință este stabilită, toate coloanele în modul de afișare compact vor avea aceeași lățime. Altfel, lățimea fiecărei coloane este determinată separat.

en: Default list zoom level
ro: Nivelul implicit de mărire pentru modul de vizualizare „listă”

en: Default zoom level used by the list view.
ro: Nivelul implicit de mărire utilizat în modul de vizualizare „listă”.

en: Default list of columns visible in the list view
ro: Lista implicită de coloane vizibile în modul de vizualizare „listă”

en: Default list of columns visible in the list view.
ro: Lista implicită de coloane vizibile în modul de vizualizare „listă”

en: Default column order in the list view
ro: Ordinea implicită a coloanelor în modul de vizualizare „listă”

en: Default column order in the list view.
ro: Ordinea implicită a coloanelor în modul de vizualizare „listă”

en: Only show folders in the tree side pane
ro: Afișează doar directoare în panoul lateral în modul arbore

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja va afișa doar directoare în panoul lateral în modul arbore. În caz contrar, va afișa atât directoare cât și fișiere.

en: Desktop font
ro: Font pentru desktop

en: The font description used for the icons on the desktop.
ro: Descrierea fontului folosit pentru pictogramele de pe desktop.

en: Home icon visible on desktop
ro: Pictograma „Dosar Acasă” vizibilă pe desktop

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, pe desktop va fi afișată o pictogramă care permite afișarea dosarului personal.

en: Computer icon visible on desktop
ro: Pictograma Calculator vizibilă pe desktop

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, pe desktop va fi afișată o pictogramă care permite afișarea locației Calculator.

en: Trash icon visible on desktop
ro: Pictograma Coș de gunoi vizibilă pe desktop

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, pe desktop va fi afișată o pictogramă care permite accesarea coșului de gunoi.

en: Show mounted volumes on the desktop
ro: Afișează pe desktop volumele montate

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, pe desktop vor fi afișate pictograme care permit accesarea volumelor montate.

en: Network Servers icon visible on the desktop
ro: Pictograma Servitoare de rețea vizibilă pe desktop

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
ro: Dacă opțiunea este activată, pe desktop va fi afișată o pictogramă care permite afișarea locației Servitoare.

en: Desktop computer icon name
ro: Nume alternativ pentru pictograma Calculator

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
ro: Acest nume poate fi setat dacă doriți un nume personalizat pentru pictograma Calculator de pe desktop.

en: Desktop home icon name
ro: Nume alternativ pentru pictograma Acasă de pe desktop

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
ro: Acest nume poate fi setat dacă doriți un nume personalizat pentru pictograma Acasă de pe de desktop.

en: Desktop trash icon name
ro: Nume alternativ pentru pictograma Coș de gunoi de pe desktop

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
ro: Acest nume poate fi definit dacă doriți un nume personalizat pentru pictograma „Coș de gunoi” de pe de desktop.

en: Network servers icon name
ro: Nume pictogramă Servitoare

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
ro: Acest nume poate fi definit dacă doriți un nume personalizat pentru pictograma servitoarelor de rețea de pe desktop.

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
ro: Un număr întreg specificând cum părți din nume de fișiere prea lungi ar trebui înlocuite de elipse pe suprafața de lucru. Dacă numărul este mai mare ca 0, numele fișierului nu va depăși numărul de linii specificat. Dacă numărul este 0 sau mai mic, nicio limită nu este impusă asupra numărului de linii afișate.

en: The geometry string for a navigation window.
ro: Șirul care descrie geometria unei ferestre de navigare.

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
ro: Un șir de caractere care conține datele geometrice și coordonatele salvate pentru ferestrele de navigare.

en: Whether the navigation window should be maximized.
ro: Dacă fereastra de navigare să fie maximizată.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
ro: Dacă fereastra de navigare să fie implicit maximizată.

en: Width of the side pane
ro: Lățimea panoului lateral

en: The default width of the side pane in new windows.
ro: Lățimea implicită a panoului lateral în noile ferestre.

en: Show toolbar in new windows
ro: Afișează bara de instrumente în ferestre noi

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
ro: Dacă opțiunea este activată, ferestrele noi vor avea barele de instrumente vizibile.

en: Show location bar in new windows
ro: Afișează bara de locație în ferestre noi

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
ro: Dacă opțiunea este activată, ferestrele noi vor avea bara de locuri vizibilă.

en: Show status bar in new windows
ro: Afișează bara de stare în ferestre noi

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
ro: Dacă opțiunea este activată, ferestrele noi vor avea bara de stare vizibilă.

en: Show side pane in new windows
ro: Afișează panoul lateral în ferestre noi

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
ro: Dacă opțiunea este activată, ferestrele noi vor avea panoul lateral vizibil.

en: Side pane view
ro: Tip de informații prezentat în panoul lateral

en: The side pane view to show in newly opened windows.
ro: Panoul lateral folosit în noile ferestre deschise.

en: List of extensions in disabled state.
ro: Listă de extensii dezactivate.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
ro: Această listă conține extensiile care sunt momentan dezactivate.

en: Whether to automatically mount media
ro: Dacă mediile de stocare să fie montate automat

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Caja va monta automat medii de stocare ca discurile fixe vizibile utilizatorului și medii detașabile la pornire și la introducerea acestor medii.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
ro: Dacă să fie deschis automat dosarul pentru mediile de stocare montate automat

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
ro: Dacă opțiunea este activată, Caja va deschide o fereastră cu conținutul dosarului după montarea automată a unui mediu de stocare. Aceasta este acțiunea implicită pentru suporturile de date pentru care tipul x-content/* este necunoscut; în cazul suporturilor de date al căror tip x-content este recunoscut se execută acțiunea asociată, configurabilă de utilizator.

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ro: Nu întreba și nu rula automat programe niciodată când sunt introduse medii de stocare

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Caja nu va întreba și nici nu va porni automat programe când un mediu este introdus.

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
ro: Lista tipurilor x-content/* unde aplicația preferată va fi rulată

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
ro: Lista tipurilor x-content/* pentru care utilizatorul a ales să ruleze o aplicație în cappletul de preferințe. Aplicația preferată pentru tipul fișierului respectiv va fi rulată la introducerea mediului de stocare care se potrivește acestor tipuri.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
ro: Lista tipurilor x-content/* definite la „Nu fă nimic”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
ro: Lista tipurilor x-content/* pentru care utilizatorul a ales „Nu fă nimic” în cappletul de preferințe. Nicio solicitare nu va fi afișată și nicio aplicație potrivită nu va fi rulată la introducerea unor medii de stocare de aceste tipuri.

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
ro: Lista tipurilor x-content/* definite la „Deschide dosar”

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
ro: Lista tipurilor x-content/* pentru care utilizatorul a ales ”Deschide dosarul” în cappletul de preferințe. O fereastră dosar va fi deschisă la introducerea unor medii de stocare de aceste tipuri.

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Caja could not create the required folder "%s".
ro: Caja nu a putut crea dosarul „%s”.

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
ro: Înainte de a rula Caja, vă rugăm creați acest dosar, sau definiți permisiunile astfel încât Caja să îl poată crea.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
ro: Caja nu a putut crea următoarele dosare: %s.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
ro: Înainte de a rula Caja, vă rugăm creați aceste dosare, sau definiți permisiunile astfel încât Caja să le poată crea.

en: Unable to eject %s
ro: Nu s-a putut scoate %s

en: --check cannot be used with other options.
ro: --check nu poate fi folosit cu alte opțiuni.

en: --quit cannot be used with URIs.
ro: --quit nu poate fi folosit cu URI-uri.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ro: --geometry nu poate fi folosit cu mai mult de un URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
ro: Efectuează o suită rapidă de auto-testări.

en: Show the version of the program.
ro: Afișează versiunea programului.

en: Create the initial window with the given geometry.
ro: Creează fereastra inițială cu geometria dată.

en: GEOMETRY
ro: GEOMETRIE

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ro: Creează ferestre doar pentru URI-urile specificate.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ro: Nu administra desktopul (ignoră preferința definită).

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
ro: Administrează desktop-ul indiferent de preferințele setate sau de mediu (doar la o nouă repornire)

en: Open a browser window.
ro: Deschide o fereastră de navigare.

en: Quit Caja.
ro: Ieși din Caja

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ro: 
    
    Navigare sistem de fișiere cu administratorul de fișiere

en: Error starting autorun program: %s
ro: Eroare la pornirea automată a programului: %s

en: Cannot find the autorun program
ro: Nu s-a putut găsi programul pentru pornire automată

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ro: <big><b>Eroare la pornirea automată a softwareului</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ro: <big><b>Acest mediu conține aplicații care rulează automat la pornire. Doriți să le rulați?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ro: Această aplicație va rula direct de pe mediul „%s”. Nu trebuie să rulați niciodată aplicații în care nu aveți încredere.
    
    Dacă aveți dubii apăsați Anulează.

en: No bookmarks defined
ro: Niciun semn de carte definit

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: There was an error displaying help: 
    %s
ro: A fost o eroare la afișarea ajutorului: 
    %s

en: Edit Bookmarks
ro: Editare favorite

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: _Bookmarks
ro: Semne de _carte

en: _Name
ro: _Nume

en: Public FTP
ro: FTP public

en: FTP (with login)
ro: FTP (cu autentificare)

en: Windows share
ro: Partajare Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ro: WebDAV securizat (HTTPS)

en: Apple Filing Protocol (AFP)
ro: Protocol servicii fișiere Apple (AFP)

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
ro: Nu poate fi încărcată lista de metode suportate de servitor.
    Verificați instalarea GVfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ro: Dosarul „%s” nu poate fi deschis pe „%s”.

en: The server at "%s" cannot be found.
ro: Servitorul de la „%s” nu poate fi găsit.

en: Try Again
ro: Încearcă din nou

en: Please verify your user details.
ro: Te rog să verifici detaliile utilizatorului tău

en: Continue
ro: Continuă

en: There was an error displaying help.
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului.

en: C_onnect
ro: _Conectare

en: Connect to Server
ro: Conectare la servitor

en: Server Details
ro: Detaliile servitorului

en: _Server:
ro: _Servitor:

en: Share:
ro: Imparte

en: Folder:
ro: Dosar:

en: User Details
ro: Detalii Utilizator

en: Domain Name:
ro: Nume Domeniu

en: User Name:
ro: Nume Utilizator

en: Password:
ro: Parola:

en: Remember this password
ro: Ține minte parola

en: Add _bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Bookmark Name:
ro: Numele Semnului de Carte

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ro: 
    
    Adaugă conectarea la montarea unui servitor

en: Could not remove emblem with name '%s'.
ro: Nu se poate elimina emblema cu numele „%s”.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
ro: Acest lucru se întâmplă probabil din cauză că emblema este permanentă și nu a fost adăugată de dumneavoastră.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
ro: Nu se poate redenumi emblema cu numele „%s”.

en: Rename Emblem
ro: Redenumește emblema

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ro: Introduceți un nume pentru emblema afișată:

en: Rename
ro: Redenumește

en: Add Emblems...
ro: Adaugă embleme...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ro: Introduceți un nume descriptiv lângă fiecare emblemă. Acest nume va fi folosit în alte locuri pentru a identifica emblema.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ro: Introduceți un nume descriptiv lângă emblemă. Acest nume va fi folosit în alte locuri pentru a identifica emblema.

en: Some of the files could not be added as emblems.
ro: Unele dintre fișiere nu au putut fi adăugate ca embleme.

en: The emblems do not appear to be valid images.
ro: Emblemele nu par a fi imagini valide.

en: None of the files could be added as emblems.
ro: Niciunul dintre fișiere nu au putut fi adăugate ca embleme.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ro: Fișierul „%s” nu pare a fi o imagine validă.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ro: Fișierul tras nu pare a fi o imagine validă.

en: The emblem cannot be added.
ro: Emblema nu a putut fi adăugată.

en: Emblems
ro: Embleme

en: Show Emblems
ro: Arată embleme

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ro: Niciuna

en: About Extension
ro: Despre Extensie

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ro: Vizualizare pictograme

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ro: Vizualizare listă

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ro: Vizualizare compactă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Local Files Only
ro: Doar fișiere locale

en: Never
ro: Niciodată

en: By Name
ro: După nume

en: By Path
ro: După cale

en: By Size
ro: După mărime

en: By Size on Disk
ro: După mărimea pe disc

en: By Type
ro: După tip

en: By Modification Date
ro: După data modificării

en: By Creation Date
ro: După data creării

en: By Access Date
ro: După data accesării

en: By Emblems
ro: După embleme

en: By Extension
ro: După extensie

en: By Trashed Date
ro: După data mutării în coșul de gunoi

en: 100 KB
ro: 100 KO

en: 500 KB
ro: 500 KO

en: 1 MB
ro: 1 MO

en: 3 MB
ro: 3 MO

en: 5 MB
ro: 5 MO

en: 10 MB
ro: 10 MO

en: 100 MB
ro: 100 MO

en: 1 GB
ro: 1 GO

en: 2 GB
ro: 2 GO

en: 4 GB
ro: 4 GO

en: File Management Preferences
ro: Preferințe administrare fișiere

en: <b>Default View</b>
ro: <b>Vizualizare implicită</b>

en: View _new folders using:
ro: Vizualizează dosare _noi folosind:

en: _Arrange items:
ro: _Aranjează elementele:

en: Sort _folders before files
ro: Arată dosarele înaintea _fișierelor

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Default _zoom level:
ro: Nivel _scalare implicit:

en: _Use compact layout
ro: Folosește aranjament _compact

en: _Text beside icons
ro: _Text lângă pictograme

en: _Default zoom level:
ro: _Nivel scalare implicit:

en: A_ll columns have the same width
ro: Toate co_loanele au aceeași lățime

en: D_efault zoom level:
ro: Niv_el scalare implicit:

en: _Show icons
ro: A_fișează pictogramele

en: Show _only folders
ro: Arată d_oar dosare

en: Tree View
ro: Vizualizare arborescentă

en: Defaults
ro: Implicite

en: Views
ro: Vizualizări

en: <b>Behavior</b>
ro: <b>Comportament</b>

en: _Single click to open items
ro: Clic _simplu pentru a deschide elementele

en: _Double click to open items
ro: Clic _dublu pentru a deschide elementele

en: Open each _folder in its own window
ro: Deschide fiecare dosar într-o _fereastră proprie

en: <b>Executable Text Files</b>
ro: <b>Fișier text executabil</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ro: E_xecută fișierele text executabile când acestea sunt deschise

en: _View executable text files when they are opened
ro: _Vizualizează fișierele text executabile când sunt deschise

en: _Ask each time
ro: Între_abă de fiecare dată

en: <b>Trash</b>
ro: <b>Coș de gunoi</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ro: Într_eabă înainte de a goli coșul de gunoi sau de a șterge fișiere

en: Ask before moving files to the _Trash
ro: Întreabă înainte de a  mu_ta fișiere în coșul de gunoi

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ro: I_nclude o comandă Șterge care ignoră Coșul de gunoi

en: Behavior
ro: Comportament

en: <b>Icon Captions</b>
ro: <b>Etichete pictogramă</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ro: Alegeți ordinea în care apar informațiile sub pictograme.
    Mai multă informații vor fi disponibile pe măsură ce măriți vizualizarea

en: <b>Date</b>
ro: <b>Dată</b>

en: <b>Size</b>
ro: <b>Dimensiune</b>

en: _Show file sizes with IEC units
ro: Arată dimensiunile fișierelor în unități IEC

en: Display
ro: Ecran

en: <b>List Columns</b>
ro: <b>Coloane listă</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ro: Alegeți ordinea în care apar informațiile în vizualizarea ca listă.

en: List Columns
ro: Coloane listă

en: <b>Text Files</b>
ro: <b>Fișiere text</b>

en: Show te_xt in icons:
ro: Arată te_xt în pictograme:

en: <b>Other Previewable Files</b>
ro: <b>Alte fișiere ce pot fi previzualizate</b>

en: Show _thumbnails:
ro: Arată minia_turi:

en: _Only for files smaller than:
ro: D_oar pentru fișiere mai mici de:

en: <b>Sound Files</b>
ro: <b>Fișiere sunet</b>

en: Preview _sound files:
ro: Previzualizare fișiere _sunet:

en: <b>Folders</b>
ro: <b>Dosare</b>

en: Count _number of items:
ro: _Numără elementele:

en: Preview
ro: Previzualizare

en: <b>Media Handling</b>
ro: <b>Gestionare medii de stocare</b>

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
ro: Alegeți acțiunea efectuală la introducerea mediilor sau conectarea dispozitivelor în sistem

en: CD _Audio:
ro: CD _audio:

en: _DVD Video:
ro: _DVD video:

en: _Music Player:
ro: Lector _muzică:

en: _Photos:
ro: _Fotografii:

en: <b>Other Media</b>
ro: <b>Alte medii de stocare</b>

en: Less common media formats can be configured here
ro: Formatele de medii de stocare mai puțin populare pot fi configurate aici

en: _Type:
ro: _Tip:

en: Acti_on:
ro: Acți_une:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ro: _Nu solicita sau porni aplicații la introducerea mediilor de stocare

en: B_rowse media when inserted
ro: _Răsfoire mediul de stocare la introducere

en: Media
ro: Medii de stocare

en: <b>Available _Extensions:</b>
ro: <b>_Extensii disponibile:</b>

en: column
ro: coloană

en: _About Extension
ro: Despre extensie

en: C_onfigure Extension
ro: C_onfigurare extensie

en: Extensions
ro: Extensii

en: History
ro: Istoric

en: Show History
ro: Arată istoric

en: Camera Brand
ro: Producător cameră

en: Camera Model
ro: Model cameră

en: Date Taken
ro: Data capturii

en: Date Digitized
ro: Data digitizării

en: Exposure Time
ro: Timp expunere

en: Aperture Value
ro: Valoare apertură

en: ISO Speed Rating
ro: Evaluarea vitezei ISO

en: Flash Fired
ro: Folosire flash

en: Metering Mode
ro: Metoda de măsură

en: Exposure Program
ro: Programul de expunere

en: Focal Length
ro: Lungimea focală

en: Description
ro: Descriere

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: Rating
ro: Evaluare

en: Image Type:
ro: Tip imagine:

en: Failed to load image information
ro: Eșec la încărcarea informațiilor imaginii

en: loading...
ro: se încarcă...

en: Image
ro: Imagine

en: Information
ro: Informații

en: Show Information
ro: Arată informații

en: Use _Default Background
ro: Folosește fun_dalul implicit

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
ro: Nu puteți atribui mai mult de o singură pictogramă personalizată în același timp.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ro: Vă rugăm trageți doar o singură imagine pentru a definii o pictogramă personalizată.

en: The file that you dropped is not local.
ro: Fișierul tras nu este local.

en: You can only use local images as custom icons.
ro: Puteți folosi doar fișiere locale pentru pictograme personalizate.

en: The file that you dropped is not an image.
ro: Fișierul tras nu este o imagine.

en: You can only use images as custom icons.
ro: Puteți folosi doar imagini pentru pictograme personalizate.

en: Open With %s
ro: Deschide cu %s

en: Location:
ro: Locație:

en: Go To:
ro: Du-te la:

en: Open Location
ro: Deschide locația

en: _Location:
ro: _Locație:

en: folder removed
ro: dosar eliminat

en: %s - File Browser
ro: %s - Navigator fișiere

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ro: Sigur doriți ca Caja să uite ce locații ați vizitat?

en: The location "%s" does not exist.
ro: Locația „%s” nu există.

en: The history location doesn't exist.
ro: Locația de istoric nu există.

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Tabs
ro: _Taburi

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: Open another Caja window for the displayed location
ro: Deschide o nouă fereastră Caja pentru locația afișată

en: New _Tab
ro: _Tab nou

en: Open another tab for the displayed location
ro: Deschide un nou tab Caja pentru locația afișată

en: Open Folder W_indow
ro: Desch_ide fereastră dosar

en: Open a folder window for the displayed location
ro: Deschide o fereastră pentru locul afișat

en: Close _All Windows
ro: Închide _toate ferestrele

en: Close all Navigation windows
ro: Închide toate ferestrele de navigare

en: _Location...
ro: _Locație...

en: Specify a location to open
ro: Specificați o locație pentru deschidere

en: Clea_r History
ro: Ște_rge istoric

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ro: Șterge conținutul meniului „Navigare” și listelor Înainte/Înapoi

en: S_witch to Other Pane
ro: Comu_tă în celălalt panou

en: Move focus to the other pane in a split view window
ro: Mută focalizarea în celălalt panou într-o vizualizare împărțită a ferestrei

en: Sa_me Location as Other Pane
ro: Aceeași locație ca în celălalt pa_nou

en: Go to the same location as in the extra pane
ro: Mergi în aceeași locație ca în celălalt panou

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ro: Adaugă un favorit pentru locația actuală la acest meniu

en: _Edit Bookmarks...
ro: _Editare favorite...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ro: Afișează o fereatră care permite editarea favoritelor în acest meniu

en: _Previous Tab
ro: Tab _anterior

en: Activate previous tab
ro: Activează tabul precedent

en: _Next Tab
ro: Tab _următor

en: Activate next tab
ro: Activează tabul următor

en: Move Tab _Left
ro: Mută pagina în _stânga

en: Move current tab to left
ro: Mută pagina actuală în stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută pagina în d_reapta

en: Move current tab to right
ro: Mută pagina actuală în dreapta

en: S_how Search
ro: Afișează căuta_rea

en: Show search
ro: Afișează cautarea

en: _Main Toolbar
ro: Bară de u_nelte principală

en: Change the visibility of this window's main toolbar
ro: Schimbă vizibilitatea principalei bare de unelte a acestei ferestre

en: _Side Pane
ro: _Panou lateral

en: Change the visibility of this window's side pane
ro: Schimbă vizibilitatea barei laterale a acestei ferestre

en: Location _Bar
ro: _Bară de locație

en: Change the visibility of this window's location bar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de locație a acestei ferestre

en: St_atusbar
ro: B_ară de stare

en: Change the visibility of this window's statusbar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de stare a acestei ferestre

en: _Search for Files...
ro: _Căutare fișiere...

en: Search documents and folders by name
ro: Caută documente și dosare după nume

en: E_xtra Pane
ro: Panou a_dițional

en: Open an extra folder view side-by-side
ro: Deschide o vizualizare adițională de dosare una-lângă-alta

en: _Back
ro: _Înapoi

en: Go to the previous visited location
ro: Du-te la locația precedentă

en: Back history
ro: Istoricul pentru înapoi

en: _Forward
ro: În_ainte

en: Go to the next visited location
ro: Du-te la locația următoare

en: Forward history
ro: Istoricul pentru înainte

en: _View As
ro: _Vizualizează ca

en: _Search
ro: _Caută

en: Toggle between button and text-based location bar
ro: Comută bara de locație între butoane și bazată pe text

en: _New Tab
ro: Pagină _nouă

en: _Close Tab
ro: În_chide pagina

en: Close tab
ro: Închide tabul

en: Notes
ro: Note

en: Show Notes
ro: Arată notele

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Open the contents of your desktop in a folder
ro: Deschide conținutul desktopului într-un dosar

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Open the contents of the File System
ro: Deschide conținutul sistemului de fișiere

en: Open the trash
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Mount and open %s
ro: Montează și deschide %s

en: Browse Network
ro: Navigare în rețea

en: Browse the contents of the network
ro: Navighează conținutul rețelei

en: _Start
ro: _Pornește:

en: _Power On
ro: _Pornește

en: _Safely Remove Drive
ro: _Scoate în siguranță dispozitivul

en: _Connect Drive
ro: _Conectare dispozitiv

en: _Disconnect Drive
ro: _Deconectează dispozitiv

en: _Start Multi-disk Device
ro: Pornește di_spozitiv multi-disc

en: _Stop Multi-disk Device
ro: Oprește di_spozitiv multi-disc

en: _Unlock Drive
ro: Debloc_hează unitatea

en: _Lock Drive
ro: B_lochează dispozitiv

en: Unable to start %s
ro: Nu s-a putut porni %s

en: Unable to poll %s for media changes
ro: Nu s-a putut interoga %s pentru modificări ale mediului de stocare

en: Unable to stop %s
ro: Nu s-a putut opri %s

en: Open in New _Tab
ro: Deschide în _pagină nouă

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o nouă _fereastră

en: Remove
ro: Elimină

en: Rename...
ro: Redenumire...

en: _Mount
ro: _Montează

en: _Detect Media
ro: _Detectează mediul de stocare

en: _Format
ro: _Formatează

en: Places
ro: Locuri

en: Show Places
ro: Arată locurile

en: Backgrounds and Emblems
ro: Fundaluri și embleme

en: _Remove...
ro: _Elimină...

en: Add new...
ro: Adaugă nou...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
ro: Ne pare rău, dar șablonul %s nu se poate șterge.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
ro: Verificați dacă aveți permisiunile necesare pentru a șterge modelul.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
ro: Ne pare rău, dar emblema %s nu poate fi ștersă.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
ro: Verificați dacă aveți permisiunile necesare pentru a șterge emblema.

en: Select an Image File for the New Emblem
ro: Alegeți un fișier imagine pentru emblema nouă

en: Create a New Emblem
ro: Creează o emblemă nouă

en: _Keyword:
ro: _Cuvânt cheie:

en: _Image:
ro: _Imagine:

en: Create a New Color:
ro: Creează o nouă culoare:

en: Color _name:
ro: _Nume culoare:

en: Color _value:
ro: _Valoare culoare:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
ro: Ne pare rău, dar nu puteți înlocui imaginea de restabilire.

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
ro: Reset este o imagine specială care nu poate fi ștearsă.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
ro: Ne pare rău, dar tiparul %s nu a putut fi instalat.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
ro: Alegeți un fișier imagine pentru a fi adăugat ca șablon

en: The color cannot be installed.
ro: Culoarea nu a putut fi instalată.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
ro: Ne pare rău, dar trebuie să specificați un nume de culoare nefolosit pentru noua culoare.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ro: Ne pare rău, dar trebuie să specificați un nume pentru culoare

en: Select a Color to Add
ro: Alegeți o culoare pentru adăugare

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
ro: Ne pare rău, dar „%s” nu este un fișier imagine folosibil.

en: The file is not an image.
ro: Fișierul nu este o imagine validă.

en: Select a Category:
ro: Alegeți o categorie:

en: C_ancel Remove
ro: Renunță la elimin_are

en: _Add a New Pattern...
ro: _Adaugă un model nou...

en: _Add a New Color...
ro: Adaugă o _culoare nouă...

en: _Add a New Emblem...
ro: Adaugă o _emblemă nouă...

en: Click on a pattern to remove it
ro: Clic pe un model pentru a-l elimina

en: Click on a color to remove it
ro: Clic pe o culoare pentru a o elimina

en: Click on an emblem to remove it
ro: Clic pe o emblemă pentru a o elimina

en: Patterns:
ro: Modele:

en: Colors:
ro: Culori:

en: Emblems:
ro: Embleme:

en: _Remove a Pattern...
ro: _Elimină un model...

en: _Remove a Color...
ro: Elimină o _culoare...

en: _Remove an Emblem...
ro: Elimină o _emblemă...

en: File Type
ro: Tip fișier

en: Tags
ro: Etichete

en: Select folder to search in
ro: Alegeți dosarele în care să se caute

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
ro: Etichete separate prin spații. Returnează fișiere care conțin TOATE etichetele specificate.

en: Documents
ro: Documente

en: Music
ro: Muzică

en: Picture
ro: Imagine

en: Illustration
ro: Ilustrație

en: Spreadsheet
ro: Foaie de calcul

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Text File
ro: Fișier text

en: Select type
ro: Alegere tip

en: Any
ro: Oricare

en: Other Type...
ro: Alt tip...

en: 1 Hour
ro: O oră

en: 1 Day
ro: O zi

en: 1 Week
ro: O săptămână

en: 1 Month
ro: O lună

en: 6 Months
ro: 6 luni

en: 1 Year
ro: 1 an

en: 10 KiB
ro: 10 KiO

en: 100 KiB
ro: 100 KiO

en: 500 KiB
ro: 500 KiO

en: 1 MiB
ro: 1 MiO

en: 5 MiB
ro: 5 MiO

en: 10 MiB
ro: 10 MiO

en: 100 MiB
ro: 100 MiO

en: 500 MiB
ro: 500 MiO

en: 1 GiB
ro: 1 GiO

en: 2 GiB
ro: 2 GiO

en: 4 GiB
ro: 4 GiO

en: Remove this criterion from the search
ro: Înlătură acest criteriu din căutare

en: Search Folder
ro: Caută dosar

en: Edit
ro: Editare

en: Edit the saved search
ro: Editează căutarea salvată

en: Add a new criterion to this search
ro: Adăugă un nou criteriu căutării

en: Go
ro: Navigare

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Perform or update the search
ro: Realizează sau actualizează căutarea

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: Search results
ro: Rezultate căutare

en: Search:
ro: Caută:

en: Close the side pane
ro: Închide panoul lateral

en: _Places
ro: _Locuri

en: Open _Location...
ro: Deschide _locație...

en: Close P_arent Folders
ro: Închide _dosarele părinte

en: Close this folder's parents
ro: Închide dosarele părinte acestui dosar

en: Clos_e All Folders
ro: Închid_e toate dosarele

en: Close all folder windows
ro: Închide toate ferestrele dosar

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ro: Găsiți documente și dosare pe acest calculator după nume sau conținut

en: Delete all items in the Trash
ro: Șterge toate elementele din coșul de gunoi

en: Restore Selected Items
ro: Restaurează elementele selectate

en: Restore selected items to their original position
ro: Restaurează fiecare element selectat la poziția inițială

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ro: Doriți să eliminați favoritele cu locații non-existente din lista dumneavoastră?

en: Bookmark for Nonexistent Location
ro: Favorit pentru locație inexistentă

en: You can choose another view or go to a different location.
ro: Puteți alege altă vizualizare sau să mergeți la o locație diferită.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
ro: Locația nu poate fi afișată cu acest vizualizator.

en: Content View
ro: Vizualizare conținut

en: View of the current folder
ro: Vizualizarea dosarului actual

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
ro: Caja nu are instalat un vizualizator capabil să afișeze dosarul.

en: The location is not a folder.
ro: Locația nu este un dosar.

en: Could not find "%s".
ro: „%s” nu se poate găsi.

en: Please check the spelling and try again.
ro: Vă rugăm verificați ortografia și încercați din nou.

en: Caja cannot handle "%s" locations.
ro: Caja nu poate gestiona locațiile „%s”.

en: Caja cannot handle this kind of location.
ro: Caja nu poate gestiona acest tip de locație.

en: Unable to mount the location.
ro: Nu s-a putut monta locul.

en: Access was denied.
ro: Accesul a fost interzis.

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ro: Nu se poate afișa „%s”, deoarece gazda nu poate fi găsită.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ro: Vă rugăm verificați ortografia și configurările proxy.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ro: Eroare: %s
    Alegeți un alt vizualizator și încercați din nou.

en: Go to the location specified by this bookmark
ro: Mergi la locația specificată de acest favorit

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Caja este un program liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Caja este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și conformitate unui anumit scop.  Citiți GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ro: Trebuie să fi primit o copie a GNU General Public License împreună cu Caja; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: About Caja
ro: Despre Caja

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ro: Caja vă permite să vă organizați fișierele și dosarele, atât pe calculatorul personal cât și cele aflate online.

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Close this folder
ro: Închide acest dosar

en: _Backgrounds and Emblems...
ro: _Fundaluri și embleme...

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ro: Afișează modele, culori și embleme ce pot fi folosite pentru a personaliza aspectul

en: Prefere_nces
ro: _Preferințe

en: Edit Caja preferences
ro: Editează preferințele Caja

en: Open _Parent
ro: Deschide _părinte

en: Open the parent folder
ro: Deschide dosarul părinte

en: Stop loading the current location
ro: Oprește încărcarea locației actuale

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Reload the current location
ro: Reîncarcă locația actuală

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Display Caja help
ro: Afișează ajutorul pentru Caja

en: _About
ro: _Despre

en: Display credits for the creators of Caja
ro: Afișează echipa creatorilor Caja

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Increase the view size
ro: Crește dimensiunea modului de afișare

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: Decrease the view size
ro: Scade dimensiunea modului de afișare

en: Normal Si_ze
ro: Mărime _normală

en: Use the normal view size
ro: Folosește dimensiunea normală a modului de afișare

en: Connect to _Server...
ro: Conectare la _servitor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ro: Conectează-te la un calculator de la distanță sau un disc partajat

en: _Home Folder
ro: Dosar _Acasă

en: _Computer
ro: _Calculator

en: _Network
ro: _Rețea

en: T_emplates
ro: Șabloan_e

en: Open your personal templates folder
ro: Deschide dosarul cu șabloanele persoanale

en: _Trash
ro: Coșul de _gunoi

en: Open your personal trash folder
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Show _Hidden Files
ro: Arată fișierele _ascunse

en: Toggle the display of hidden files in the current window
ro: Comută afișarea fișierelor ascunse în ferestra actuală

en: _Up
ro: _Sus

en: _Home
ro: _Acasă

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: These files are on an Audio CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD audio.

en: These files are on an Audio DVD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un DVD audio.

en: These files are on a Video DVD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un DVD video.

en: These files are on a Video CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe CD video.

en: These files are on a Super Video CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe CD Super video.

en: These files are on a Photo CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe CD foto.

en: These files are on a Picture CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe CD cu poze.

en: The media contains digital photos.
ro: Acest mediu de stocare conține fotografii digitale.

en: These files are on a digital audio player.
ro: Aceste fișiere sunt pe un lector audio digital.

en: The media contains software.
ro: Acest mediu de stocare conține fotografii.

en: The media has been detected as "%s".
ro: Mediul de stocare a fost detectat ca „%s”.

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Zoom to Default
ro: Scalare la valoarea implicită

en: Set the zoom level of the current view
ro: Definește nivelul de scalare al vizualizării actuale

en: Background
ro: Fundal

en: E_mpty Trash
ro: _Golește coșul de gunoi

en: Create L_auncher...
ro: Creează l_ansator...

en: Create a new launcher
ro: Creează un nou lansator

en: Change Desktop _Background
ro: Schimbare _fundal desktop

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ro: Arată o fereastră care vă lasă să stabiliți fundalul desktopului

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: The desktop view encountered an error.
ro: Vizualizarea desktop a întâmpinat o eroare.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea desktop a întâmpinat o eroare la pornire.

en: Select Items Matching
ro: Alegeți potrivire elemente după

en: _Pattern:
ro: M_odel:

en: Examples:
ro: Exemple:

en: Save Search as
ro: Salvează căutarea ca

en: _Save
ro: _Salvează

en: Search _name:
ro: _Nume căutare:

en: _Folder:
ro: _Dosar:

en: Select Folder to Save Search In
ro: Selectați dosarul pentru a salva căutarea

en: "%s" selected
ro: „%s” selectat

en: Free space: %s
ro: Spațiu liber: %s

en: %s, Free space: %s
ro: %s, Spațiu liber: %s

en: Open parent location
ro: Deschide locație părinte

en: Open parent location for the selected item
ro: Deschide locație părinte pentru elementul selectat

en: Run "%s" on any selected items
ro: Execută „%s” pe orice elemente selectate

en: Create Document from template "%s"
ro: Creează document folosind șablonul „%s”

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ro: Toate fișierele executabile din acest dosar vor apare în meniul Scripturi.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
ro: Alegând un script din meniu va rula acel script cu elementele selectate ca parametru.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
ro: Toate fișierele executabile din acest dosar vor apare în meniul Scripturi. Alegând un script din meniu va rula acel script.
    
    Când sunt executate dintr-un dosar local, scripturilor le vor fi pasate numele elementelor selectate. Când sunt executate dintr-un dosar la distanță (de exemplu prin ftp), scripturile nu vor avea parametri.
    
    În toate cazurile, următoarele variabile de mediu care pot fi folosite de scripturi vor fi setate de Caja:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: căi separate printr-o linie nouă pentru fișierele selectate (doar local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI-uri separate printr-o linie nouă pentru fișierele selectate
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI pentru locația curentă
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: poziția și mărimea ferestrei curente
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: căi separate printr-o linie nouă pentru fișierele selectate în panoul inactiv într-o vizualizare împărțită a ferestrei (doar local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URI-uri separate printr-o linie nouă pentru fișierele selectate în panoul inactiv într-o vizualizare împărțită a ferestrei
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI pentru locația curentă în panoul inactiv într-o vizualizare împărțită a ferestrei

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ro: „%s” va fi mutat dacă selectați comanda Lipește

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ro: „%s” va fi copiat dacă selectați comanda Lipește

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ro: Nu este nimic în memorie pentru a fi lipit.

en: Unable to unmount location
ro: Nu s-a putut demonta locația

en: Unable to eject location
ro: Nu s-a putut scoate locația

en: Unable to stop drive
ro: Nu s-a putut opri dispozitivul

en: Connect to Server %s
ro: Conectare la servitor %s

en: _Connect
ro: _Conectează

en: Link _name:
ro: _Nume legătură:

en: Create _Document
ro: Creează docu_ment

en: Open Wit_h
ro: Deschide _cu

en: Choose a program with which to open the selected item
ro: Alegeți un program cu care să deschideți elementul selectat

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: View or modify the properties of each selected item
ro: Vizualizare sau modificare proprietăți ale fiecărui element selectat

en: Create _Folder
ro: Creează _dosar

en: Create a new empty folder inside this folder
ro: Creează un dosar gol în dosarul actual

en: No templates installed
ro: Niciun șablon instalat

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
ro: Fiși_er gol

en: Create a new empty file inside this folder
ro: Creează un fișier gol în acest dosar

en: Open the selected item in this window
ro: Deschide elementul selectat în această fereastră

en: Open in Navigation Window
ro: Deschide într-o fereastră de navigare

en: Open each selected item in a navigation window
ro: Deschide fiecare element selectat într-o fereastră nouă

en: Open each selected item in a new tab
ro: Deschide fiecare element selectat într-un nou tab

en: Open in _Folder Window
ro: Deschide într-o fereastră tip _dosar

en: Open each selected item in a folder window
ro: Deschide fiecare element selectată într-o fereastră

en: Other _Application...
ro: _Altă aplicație...

en: Choose another application with which to open the selected item
ro: Alegeți altă aplicație cu care să deschideți elementul selectat

en: Open With Other _Application...
ro: Deschide cu altă _aplicație...

en: _Open Scripts Folder
ro: Deschide dosarul cu _scripturi

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ro: Arată dosarul care conține scripturile ce apar în acest meniu

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ro: Pregătește fișierele selectate pentru a fi mutate cu o comandă Lipește

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ro: Pregătește fișierele selectate pentru a fi copiate cu o comandă Lipește

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază

en: _Paste Into Folder
ro: Li_pește în dosar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază în dosarul selectat

en: Cop_y to
ro: Copia_ză în

en: M_ove to
ro: M_ută în

en: Select all items in this window
ro: Selectează toate elementele din această fereastră

en: Select I_tems Matching...
ro: Selec_tare elemente după...

en: Select items in this window matching a given pattern
ro: Selectează elementele din această ferestră ce se potrivesc unui anumit model

en: _Invert Selection
ro: Inversează _selecția

en: Select all and only the items that are not currently selected
ro: Selectează tot și doar elementele ce nu sunt deja alese

en: D_uplicate
ro: D_uplică

en: Duplicate each selected item
ro: Duplică elementele selectate

en: Create a symbolic link for each selected item
ro: Creează o legătură simbolică pentru fiecare element selectat

en: _Rename...
ro: _Redenumire...

en: Rename selected item
ro: Redenumire element selectat

en: Move each selected item to the Trash
ro: Mută elementele selectate în coșul de gunoi

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ro: Șterge elementele selectate, fără a le muta în coșul de gunoi

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: _Undo
ro: Anulea_ză

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acțiune

en: _Redo
ro: _Refă

en: Redo the last undone action
ro: Refă ultima acțiune anulată

en: Reset View to _Defaults
ro: Restabilește _vizualizarea la cea implicită

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ro: Resetează ordinea sortării și nivelul de mărire pentru a se potrivi cu preferințele

en: Connect To This Server
ro: Conectare la acest servitor

en: Make a permanent connection to this server
ro: Creează o conexiune permanentă la acest servitor

en: Mount the selected volume
ro: Montează volumul selectat

en: Unmount the selected volume
ro: Demontează volumul selectat

en: Eject the selected volume
ro: Scoate volumul selectat

en: Format the selected volume
ro: Formatează volumul selectat

en: Start the selected volume
ro: Pornește volumul selectat

en: Stop the selected volume
ro: Oprește volumul selectat

en: Detect media in the selected drive
ro: Detectează mediul de stocare din dispozitivul selectat

en: Mount the volume associated with the open folder
ro: Montează volumul asociat dosarului deschis

en: Unmount the volume associated with the open folder
ro: Demontează volumul asociat dosarului deschis

en: Eject the volume associated with the open folder
ro: Scoate volumul asociat dosarului deschis

en: Format the volume associated with the open folder
ro: Formatează volumul asociat dosarului deschis

en: Start the volume associated with the open folder
ro: Pornește volumul asociat dosarului deschis

en: Stop the volume associated with the open folder
ro: Oprește volumul asociat dosarului deschis

en: Open File and Close window
ro: Deschide fișierul și închide fereastra

en: Sa_ve Search
ro: Sal_vează căutarea

en: Save the edited search
ro: Salvează căutarea editată

en: Sa_ve Search As...
ro: Sal_vează căutarea ca...

en: Save the current search as a file
ro: Salvează căutarea actuală ca un fișier

en: Open this folder in a navigation window
ro: Deschide acest dosar într-o fereastră de navigare

en: Open this folder in a new tab
ro: Deschide acest dosar într-un tab de navigare

en: Open this folder in a folder window
ro: Deschide acest dosar într-o fereastră

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ro: Pregătește acest dosar pentru a fi mutat cu o comandă Lipește

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ro: Pregătește acest dosar pentru a fi copiat cu o comandă Lipește

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază în acest dosar

en: Move this folder to the Trash
ro: Mută acest dosar în coșul de gunoi

en: Delete this folder, without moving to the Trash
ro: Șterge acest dosar, fără a-l muta în coșul de gunoi

en: Mount the volume associated with this folder
ro: Montează volumul asociat cu acest dosar

en: Unmount the volume associated with this folder
ro: Demontează volumul asociat cu acest dosar

en: Eject the volume associated with this folder
ro: Scoate volumul asociat cu acest dosar

en: Format the volume associated with this folder
ro: Formatează volumul asociat cu acest dosar

en: Start the volume associated with this folder
ro: Pornește volumul asociat cu acest dosar

en: Stop the volume associated with this folder
ro: Oprește volumul asociat cu acest dosar

en: View or modify the properties of this folder
ro: Vizualizare sau modificare proprietăți ale acestui dosar

en: _Other pane
ro: _Celălalt panou

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ro: Copiază selecția actuală în celălalt panou din fereastră

en: Move the current selection to the other pane in the window
ro: Mută selecția actuală în celălalt panou din fereastră

en: Copy the current selection to the home folder
ro: Copiază selecția actuală în dosarul personal

en: Move the current selection to the home folder
ro: Mută selecția actuală în dosarul personal

en: Copy the current selection to the desktop
ro: Copiază selecția actuală pe desktop

en: Move the current selection to the desktop
ro: Mută selecția actuală pe desktop

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
ro: Execută sau administrează scripturi din %s

en: _Scripts
ro: _Scripturi

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ro: Mută dosarul deschis afară din coșul de gunoi în „%s”

en: Start the selected drive
ro: Pornește volumul selectat

en: Connect to the selected drive
ro: Conectează dispozitivul selectat

en: _Start Multi-disk Drive
ro: Pornește dispozitiv multi-_disc

en: Start the selected multi-disk drive
ro: Pornește dispozitivul multi-disc selectat

en: U_nlock Drive
ro: Deblochea_ză dispozitiv

en: Unlock the selected drive
ro: Deblochează unitatea selectată

en: Stop the selected drive
ro: Oprește dispozitivul selectat

en: Safely remove the selected drive
ro: Scoate în siguranță dispozitivul selectat

en: _Disconnect
ro: _Deconectează

en: Disconnect the selected drive
ro: Deconectează dispozitivul selectat

en: _Stop Multi-disk Drive
ro: Oprește dispozitiv multi-_disc

en: Stop the selected multi-disk drive
ro: Oprește dispozitivul multi-disc selectat

en: Lock the selected drive
ro: Blochează dispozitivul selectat

en: Start the drive associated with the open folder
ro: Pornește dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Connect to the drive associated with the open folder
ro: Conectează dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ro: Pornește dispozitivul multi-disc asociat dosarului deschis

en: Unlock the drive associated with the open folder
ro: Deblochează dispozitivul asociat dosarului deschis

en: _Stop the drive associated with the open folder
ro: Oprește dispozitivul multi-di_sc asociat dosarului deschis

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ro: Scoate în siguranță dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ro: Deconectează dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ro: Oprește dispozitivul multi-disc asociat dosarului deschis

en: Lock the drive associated with the open folder
ro: Blochează dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Browse in New _Window
ro: Navigare în _fereastră nouă

en: Browse in New _Tab
ro: Navighează în _tab nou

en: _Delete Permanently
ro: Ș_terge permanent

en: Delete the open folder permanently
ro: Șterge permanent dosarul deschis

en: Move the open folder to the Trash
ro: Mută dosarul deschis în coșul de gunoi

en: _Open With %s
ro: _Deschide cu %s

en: Delete all selected items permanently
ro: Șterge permanent toate elementele selectate

en: View or modify the properties of the open folder
ro: Vizualizare sau modificare proprietăți ale dosarului deschis

en: Download location?
ro: Descărcare locație?

en: You can download it or make a link to it.
ro: Puteți descărcă sau puteți crea o legătura.

en: Make a _Link
ro: Creează o _legătură

en: _Download
ro: _Descarcă

en: Drag and drop is not supported.
ro: Tragerea și plasarea nu este suportată.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ro: Tragerea și plasarea este suportată doar pe sistemele de fișiere locale.

en: An invalid drag type was used.
ro: A fost folosit un tip de tragere invalid.

note: Translators: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
ro: text_lăsat.txt

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
ro: date lăsate

en: Undo
ro: Anulează ultima acțiune

en: Redo
ro: Refă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Command
ro: Comandă

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a vizualiza conținutul lui „%s”.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ro: „%s” nu se poate găsi. Probabil a fost șters de curând.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ro: Ne pare rău, nu se poate afișa întregul conținut al „%s”: %s

en: The folder contents could not be displayed.
ro: Conținutul dosarului nu a putut fi afișat.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ro: Numele „%s” este deja folosit în acest dosar. Vă rog să alegeți alt nume.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ro: „%s” nu există în acest dosar. Poate a fost șters sau mutat recent?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a renumi „%s”.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ro: Numele „%s” nu este valid deoarece conține caracterul „/”. Alegeți alt nume.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ro: Numele „%s” nu este valid. Vă rog alegeți alt nume.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ro: Ne pare rău, nu se poate redenumi „%s” la „%s”: %s

en: The item could not be renamed.
ro: Elementul nu a putut fi redenumit.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a schimba grupul lui „%s”.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ro: Ne pare rău, nu se poate schimba grupul lui „%s”: %s

en: The group could not be changed.
ro: Grupul nu a putut fi schimbat.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ro: Ne pare rău, nu se poate schimba deținătorul lui „%s”: %s

en: The owner could not be changed.
ro: Deținătorul nu a putut fi schimbat.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ro: Ne pare rău, nu se pot schimba permisiunile lui „%s”: %s

en: The permissions could not be changed.
ro: Permisiunile nu au putut fi schimbate.

en: Renaming "%s" to "%s".
ro: Redenumire „%s” la „%s”.

en: by _Name
ro: după _nume

en: Keep icons sorted by name in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după nume

en: by _Size
ro: după _mărime

en: Keep icons sorted by size in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după mărime

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după mărimea pe disc în rânduri

en: by _Type
ro: după _tip

en: Keep icons sorted by type in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după tip

en: by Modification _Date
ro: după _data modificării

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după data modificării

en: by _Emblems
ro: după _embleme

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate după embleme

en: by T_rash Time
ro: după timpul t_rimiterii la coșul de gunoi

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate în rânduri după timpul trimiterii în coșul de gunoi

en: _Organize Desktop by Name
ro: _Organizează elementele după nume

en: Arran_ge Items
ro: Aranjează _elementele

en: Resize Icon...
ro: Redimensionare pictogramă...

en: Make the selected icon resizable
ro: Permite redimensionarea pictogramei selectate

en: Restore Icons' Original Si_zes
ro: Restaurea_ză mărimile inițiale ale pictogramelor

en: Restore each selected icon to its original size
ro: Restaurează fiecare pictogramă selectată la dimensiunea inițială

en: _Organize by Name
ro: _Organizează după nume

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ro: Repoziționează pictogramele pentru a încăpea mai bine în fereastră și a evita suprapunerile

en: Compact _Layout
ro: Aranjare mai _strânsă

en: Toggle using a tighter layout scheme
ro: Comută folosirea unei scheme de aranjare mai strânsă

en: Re_versed Order
ro: Ordine in_versă

en: Display icons in the opposite order
ro: Afișează pictogramele în ordine inversă

en: _Keep Aligned
ro: _Păstrează alinierea

en: Keep icons lined up on a grid
ro: Păstrează pictogramele aliniate după grilă

en: _Manually
ro: _Manual

en: Leave icons wherever they are dropped
ro: Lasă pictogramele unde sunt puse

en: By _Name
ro: după _nume

en: By _Size
ro: după mă_rime

en: By _Type
ro: după _tip

en: By Modification _Date
ro: după _data modificării

en: By _Emblems
ro: după _embleme

en: By T_rash Time
ro: După timpul t_rimiterii în coșul de gunoi

en: Restore Icon's Original Si_ze
ro: Restaurea_ză dimensiunea originală a pictogramei

en: pointing at "%s"
ro: ducă către „%s”

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ro: _Pictograme

en: The icon view encountered an error.
ro: Vizualizarea ca pictograme a avut o eroare la pornire.

en: The icon view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea ca pictograme a avut o eroare la pornire.

en: Display this location with the icon view.
ro: Arată această locație cu vizualizarea ca pictograme.

en: The compact view encountered an error.
ro: Modul de afișare compact a întâmpinat o eroare.

en: The compact view encountered an error while starting up.
ro: Modul de afișare compact a întâmpinat o eroare în timpul pornirii.

en: Display this location with the compact view.
ro: Afișează locația cu modul de afișare compact.

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: %s Visible Columns
ro: %s coloane vizibile

en: Choose the order of information to appear in this folder:
ro: Alegeți ordinea în care apare informația în acest dosar:

en: Visible _Columns...
ro: _Coloane vizibile...

en: Select the columns visible in this folder
ro: Selectați coloanele vizibile în acest dosar

note: Translators: this is used in the view menu
en: _List
ro: _Listă

en: The list view encountered an error.
ro: Vizualizarea ca listă a avut o eroare la pornire.

en: The list view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea ca listă a avut o eroare la pornire.

en: Display this location with the list view.
ro: Afișează această locație cu vizualizare ca listă.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ro: Nu puteți atribui mai mult de o pictogramă personalizată în același timp!

en: Properties
ro: Proprietăți

en: %s Properties
ro: Proprietăți %s

en: Cancel Group Change?
ro: Renunțați la schimbarea grupului?

en: Cancel Owner Change?
ro: Renunțați la schimbarea deținătorului?

en: nothing
ro: nimic

en: unreadable
ro: necitibil

en: (some contents unreadable)
ro: (o parte din conținut necitibil)

en: Contents:
ro: Conținut:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ro: folosit

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ro: liber

en: Total capacity:
ro: Capacitate totală:

en: Filesystem type:
ro: Tip sistem de fișiere:

en: Basic
ro: Simplu

en: Link target:
ro: Destinație legătură:

en: Size on Disk:
ro: Mărime pe disc:

en: Volume:
ro: Volum:

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Created:
ro: Creat:

en: Free space:
ro: Spațiu liber:

en: _Read
ro: Citi_re

en: _Write
ro: _Scriere

en: E_xecute
ro: E_xecuție

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ro: fără

en: list
ro: listă

en: read
ro: citire

en: create/delete
ro: creare/ștergere

en: write
ro: scriere

en: access
ro: acces

en: Access:
ro: Acces:

en: Folder access:
ro: Acces dosar:

en: File access:
ro: Acces fișier:

en: List files only
ro: Doar enumerare fișiere

en: Access files
ro: Acces fișiere

en: Create and delete files
ro: Creare și ștergere fișiere

en: Read-only
ro: Doar citire

en: Read and write
ro: Citire și scriere

en: Special flags:
ro: Marcaje speciale:

en: Set _user ID
ro: Definește ID _utilizator

en: Set gro_up ID
ro: Definire ID _grup

en: _Sticky
ro: Lipicio_s

en: _Owner:
ro: _Deținător:

en: Owner:
ro: Deținător:

en: _Group:
ro: _Grup:

en: Group:
ro: Grup:

en: Others
ro: Alții

en: Execute:
ro: Execuție:

en: Allow _executing file as program
ro: Permite _execuția fișierului drept program

en: Others:
ro: Alții:

en: Folder Permissions:
ro: Drepturi dosar:

en: File Permissions:
ro: Drepturi fișier:

en: Text view:
ro: Vizualizare text:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ro: Nu sunteți deținătorul, de aceea nu puteți modifica aceste permisiuni.

en: SELinux context:
ro: Context SELinux:

en: Last changed:
ro: Ultima schimbare:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ro: Aplică permisiunile pentru fișierele conținute

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ro: Drepturile lui „%s” nu au putut fi determinate.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ro: Drepturile asupra fișierului selectat nu au putut fi determinate.

en: Creating Properties window.
ro: Creare fereastra cu proprietăți.

en: Select Custom Icon
ro: Selectează pictogramă personalizată

en: Tree
ro: Arbore

en: Show Tree
ro: Arată arborele
