caja 1.25.3 - en to tk translation catalogue (534 entries)

en: _Patterns
tk: _Bejergiler

en: Drag a pattern tile to an object to change it
tk: Bir objektiň bejergisini ewez etmek üçin bir bejergini onyň üstine süýräň

en: Blue Ridge
tk: Hat Hat Gök

en: Blue Rough
tk: Zibir Gök

en: Blue Type
tk: Tör Tör Gök

en: Brushed Metal
tk: Firçelenen Metal

en: Burlap
tk: Palas

en: Camouflage
tk: Gizgenç

en: Chalk
tk: Hek

en: Cork
tk: Dyky

en: Countertop
tk: Pyştahta

en: Dots
tk: Nokatlar

en: Fibers
tk: Süýümler

en: Floral
tk: Güllik

en: Fossil
tk: Fösil

en: Green Weave
tk: Ýaşyl dokum

en: Ice
tk: Buz

en: Manila Paper
tk: Agaç Kagyzy

en: Moss Ridge
tk: Zibir Haza

en: Numbers
tk: Sanlar

en: Ocean Strips
tk: Deňiz Çylgymy

en: Ridged Paper
tk: Ulkemly Kagyz

en: Rough Paper
tk: Gara Kagyz

en: Sky Ridge
tk: Göň Ulkemy

en: Snow Ridge
tk: Gar Ulkemy

en: C_olors
tk: _Renkler

en: Drag a color to an object to change it to that color
tk: Bir objektiň renkini ewez etmek üçin bir renki onyň üstine süýräň

en: Orange
tk: Pyrtykal

en: Grapefruit
tk: Içi Gyzyl

en: Ruby
tk: Ýýagut

en: Sky
tk: Göň

en: Danube
tk: Danub

en: Indigo
tk: Nil

en: Violet
tk: Badamjan

en: Sea Foam
tk: Deňiz Köpüky

en: Leaf
tk: Ýaprak

en: Dark Cork
tk: Garanky Dyky

en: Mud
tk: Palçyk

en: Fire Engine
tk: Matur

en: Envy
tk: Bahyllyk

en: Lemon
tk: Limon

en: Bubble Gum
tk: Sakyç

en: White
tk: Ag

en: Apparition
tk: Menzer

en: Silver
tk: Kümüş

en: Concrete
tk: Beton

en: Granite
tk: Granyt

en: Eclipse
tk: Gün Tutulmak

en: Charcoal
tk: Kömür

en: Onyx
tk: Agyg

en: Black
tk: Gara

en: _Emblems
tk: _Alamatlar

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
tk: Bir objektiň alamatyny ewez etmek üçin bir alamaty onyň üstine süýräň

en: Erase
tk: Boz

en: Computer
tk: _Kampýuter

en: File Manager
tk: Faýl Müdiri

en: File Management
tk: Faýl Müdirlemegi

en: Open Folder
tk: Haltany Aç

en: Home Folder
tk: Öý Haltasy

en: Network
tk: Şebeke

en: Text
tk: Metin

en: Cu_t
tk: _Kes

en: _Copy
tk: _Nusgala

en: _Paste
tk: _Ýabşyr

en: _Open
tk: _Aç

en: _Revert
tk: _Ewir

en: Select _All
tk: _Ehlisini Saýla

en: Move _Up
tk: _Ýokara göçir

en: Name
tk: Ad

en: The name and icon of the file.
tk: Faýlyň ady we tymsaly

en: Size
tk: Ululyk

en: The size of the file.
tk: Faýlyň Ululyky

en: Type
tk: Hil

en: The type of the file.
tk: Faýlyň hili

en: Date Modified
tk: Üýtgemek Taryhy

en: The date the file was modified.
tk: Faýlyň üýtgemek taryhy

en: Date Accessed
tk: El Ýetirmek Tarihi

en: The date the file was accessed.
tk: Faýla el ýetirmek tarihi

en: Owner
tk: Eýe

en: The owner of the file.
tk: Faýlyň eýesi

en: Group
tk: Topar

en: The group of the file.
tk: Faýlyň topary

en: Permissions
tk: Ejaza

en: The permissions of the file.
tk: Faýlyň ejazalary

en: Octal Permissions
tk: Sekizlik ejazalar

en: The permissions of the file, in octal notation.
tk: Faýlyň ejazalary, sekizlik ýazymda.

en: MIME Type
tk: MIME hili

en: The mime type of the file.
tk: Faýlyň MIME hili

en: Location
tk: Ýer

en: on the desktop
tk: Desktap üstinde

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
tk: %sniň Öýy

en: Network Servers
tk: Şebeke Gullukçiler

en: Trash
tk: Zibil

en: Set as _Background
tk: _Arkaplan olarak düz

en: Cancel
tk: Ybtal

en: Set as background for _all folders
tk: _Ehli haltalar üçin arkaplan olarak düz

en: Set as background for _this folder
tk: _Bu halta üçin arkaplan olarak düz

en: The emblem cannot be installed.
tk: Bu alamat gurulyb bilmedi

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
tk: Bagyşlaň, siz täze alamat üçin bir boşdal açar keleme takyklamaly.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
tk: Bagyşlaň, alamat açar kelemesi diňe harp, seleň we sanlary ekläp başarýar.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
tk: Bagyşlaň, bu ýerde "%s" adly alamat öňden bar.

en: Please choose a different emblem name.
tk: Lütfen alamat üçin başa bir ad saýlaň.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
tk: Bagyşlaň, şahsy alamat gaýd etilip başaramdy.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
tk: Bagyşlaň, şahsy alamat ady gaýd etilip başaramdy.

en: today at 00:00:00 PM
tk: bugün 00:00:00 PM da

en: today at %-I:%M:%S %p
tk: bugün %-I:%M %S %p da

en: today at 00:00 PM
tk: bugün 00:00 PM da

en: today at %-I:%M %p
tk: bugün %-I:%M %p da

en: today, 00:00 PM
tk: bugün, 00:00 PM da

en: today, %-I:%M %p
tk: bugün %-I:%M %p da

en: today
tk: bugün

en: yesterday at 00:00:00 PM
tk: düýn 00:00:00 PM da

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
tk: düýn %-H:%M :%S %p da

en: yesterday at 00:00 PM
tk: düýn 00:00 PM da

en: yesterday at %-I:%M %p
tk: düýn %-H:%M %p da

en: yesterday, 00:00 PM
tk: düýn, 00:00 PM da

en: yesterday, %-I:%M %p
tk: düýn %-I:%M %p da

en: yesterday
tk: düýn

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
tk: Çarşenbe, Sentýabr 00 0000 00:00:00 PM da

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
tk: %A, %B %-d %Y  %-I:%M:%S %p da

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
tk: Dü., Okt 00 0000 00:00:00 PM da

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
tk: %a, %b %-d %Y %-I:%M:%S %p da

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
tk: Dü, Okt 00 0000 00:00 PM da

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
tk: %a, %b %-d %Y %-I:%M %p da

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
tk: Okt 00 0000 00:00 da

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
tk: %b %-d %Y %-I:%M %p da

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
tk: Okt 00 0000, 00:00 PM da

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
tk: %b %-d %Y, %-I:%M %p da

en: 00/00/00, 00:00 PM
tk: 00/00/00, 00:00 PM da

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
tk: %m/%-d/%y, %-I:%M %p da

en: ? items
tk: ? aýtem

en: ? bytes
tk: ? baýt

en: unknown type
tk: natanyş hil

en: unknown MIME type
tk: natanyş MIME hil

en: unknown
tk: natanyş

en: link
tk: baglaýyş

en: link (broken)
tk: baglaýyş (döwük)

en: Size:
tk: Ululyk:

en: Type:
tk: Hil:

en: _Skip
tk: _Geç

en: Replace
tk: Ewez Et

en: _Retry
tk: _Ýenede

en: _Delete
tk: _Poz

en: Replace _All
tk: _Ehlisini Ewez Et

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
tk:  (nusgala)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
tk:  (ýene bir nusga)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
tk:  inji nusgasy)

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
tk:  inji nusgasy)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
tk:  inji nusgasy)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
tk:  inji nusgasy)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
tk: %s (nusga)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
tk: %s (ýene bir nusga)%s

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
tk: Eger siz bir aýtemi pozsaňyz, ol zöwwe pozylar.

en: Empty _Trash
tk: _Zibili Boşald

en: Deleting files
tk: Faýllar pozylýar

en: Error while deleting.
tk: Pozmakda hata boldy.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
tk: Faýl zibile göçirilip başarmady, ol zöwwe pozylsyn mi?

en: Error while copying.
tk: Nusgalamakda hata boldy.

en: Error while moving.
tk: Göçirişde hata boldy.

en: You cannot move a folder into itself.
tk: Siz bir haltany oz içine göçirip başaramaýarsňiz.

en: You cannot copy a folder into itself.
tk: Siz bir haltany oz içine nusgalap başaramaýarsňiz.

en: The destination folder is inside the source folder.
tk: Magsad haltasy çeşme haltasynyň içinde.

en: You cannot copy a file over itself.
tk: Siz bir faýly oz üstine nusgalap başaramaýarsňiz.

note: Translators: the initial name of a new folder
en: untitled folder
tk: adsyz halta

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
tk: täze faýl

en: The selection rectangle
tk: Saýlaw dört-burçlisi

en: Mo_ve to Trash
tk: Zibile Göçir

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
tk: "%s" bitsinmi ýädä öniň mazmuny görkezilsinmi?

en: "%s" is an executable text file.
tk: "%s" işe salynjak bir faýl.

en: Run in _Terminal
tk: _Terminal içinde Bitir

en: _Display
tk: _Görkez

en: _Run
tk: _Bitir

en: Are you sure you want to open all files?
tk: Siz ehli faýllar açylmagyna hatyrjem mi?

en: Opening "%s".
tk: "%s" açilşi.

en: Icon
tk: Tymsal

en: _Add
tk: _Ekle

en: Unknown
tk: Natanyş

en: _Browse...
tk: _Ahtar...

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
tk: Ehli äpişgeler ahtaçy bolsalar klasik caja boluşyny etginleşdir

en: Whether to enable immediate deletion
tk: Faýllary zöwwe pozmaki mümkin etmesi

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
tk: Eger true bolsa, Caja size bir faýly zibile göçirmãni ony duran ýerinde pozmak ymkanyny berer. Bu ymkan hatarly. Öndan ãtýaç bilen ullanyň.

en: When to show preview text in icons
tk: Haltaniň içinde metinlön namaýyş ön namaýyş görközilşi

en: When to show number of items in a folder
tk: Haltaniň içinde aýtemleriň görközilşi

en: What to do with executable text files when activated
tk: Işeňger faýllar janlaşdyrylanda olar bilen näme edilmeli

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
tk: Işeňger faýllar janlaşdyrylanda olar bilen näme edilmeli (birje ya iki tiklenende). ??????????????????????????????????????????????????????????

en: Show folders first in windows
tk: Äpişgelerde haltalry ilkinjde görkez

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
tk: Eger true bolsa, Caja tymsal we list görnöşde haltalery faýllardan öňinçä görkezýãr

en: Default sort order
tk: Ön bellenen tertiblemek tertibi

en: Reverse sort order in new windows
tk: Täze äpişgelerde tersine tertiblkemek

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
tk: Eger true bolsa, täze äpişgeler içinde faýllar tersine tertiblener. meselen, eger ad hesibine tertiblenen bolsalar, "a" dan "z" ýerine "z" dan "a" eçenli tertiblenerler. eger ululyk hesibine tertiblenel bölsa ulalamak ýerine kiçilik hesibine tertiblenerler.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
tk: Caja ullançylaryň öý haltasyndan desktapa ullanýar.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
tk: Eger true bolsa, Caja ullançy öýi haltasyndan desktap üçin ullanar. Eger false bolsa, ol ~/Desktop haltasyndan ullanar.

en: Whether a custom default folder background has been set.
tk: Şahsy ön bellenen haltaniň arkaplani düzümlenşi

en: Default Background Color
tk: Ön Bellenen Arkaplan Renki

en: Default Background Filename
tk: Ön Bellenen Arkaplan Faýl ady

en: Custom Side Pane Background Set
tk: Şahsy Böwür Jam Arkaplani

en: Whether a custom default side pane background has been set.
tk: Şahsy ön bellenen böwür jamiň arkaplani düzümlenşi

en: Default Side Pane Background Color
tk: Ön Bellenen Böwür Jam Arkaplan Renki

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
tk: Ön bellenen böwür jam arkaplaniň faýl ady. eger side_pane_background_set true bolsa ullanlýar

en: Default Side Pane Background Filename
tk: Ön Bellenen Böwür Jam Arkaplan Faýl ady

en: Default folder viewer
tk: Ön Bellenen halta namaýyşçysy

en: Whether to show hidden files
tk: Gizlin faýllaryň görkezilişi

en: Whether to show backup files
tk: Zapas faýllaryň görkezilişi

en: List of possible captions on icons
tk: Tymsallarýazyň mümkin ýazylar listi

en: Default icon zoom level
tk: Ön bellenen tymsal ulaldyş derejesi

en: Default zoom level used by the icon view.
tk: Tymsal görnöşinde ön bellenen ulaldyş derejesi

en: Default list zoom level
tk: Ön bellenen list ulaldyş derejesi

en: Default zoom level used by the list view.
tk: List görnöşinde ön bellenen ulaldyş derejesi

en: Default list of columns visible in the list view
tk: List görnöşinde ön bellenen görkezilýãn sütünler listi

en: Default list of columns visible in the list view.
tk: List görnöşinde ön bellenen görkezilýãn sütünler listi

en: Default column order in the list view
tk: List görnöşde ön bellenen sütün tertibi

en: Default column order in the list view.
tk: List görnöşde ön bellenen sütün tertibi

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
tk: Eger true bolsa, Caja böwür jamda diňe halatalary görkezer. Ýogsa hem faýllary  we hem haltalary görkezer.

en: Desktop font
tk: Desktap kalamy

en: Home icon visible on desktop
tk: Öý tymsaly desktapda görkezilsin

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
tk: Eger bu true bolsa, öý halatasyna bir baglaýyş tymsal desktapda goýular.

en: Computer icon visible on desktop
tk: Kompýuter tymsaly desktapda görkezilsin

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
tk: Eger bu true bolsa, kompýuter ýeryne bir baglaýyş tymsal desktapda goýular.

en: Trash icon visible on desktop
tk: Zibil tymsaly desktapda görkezilsin

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
tk: Eger bu true bolsa, öý zibile bir baglaýyş tymsal desktapda goýular.

en: Desktop home icon name
tk: Desktap üstinde ýerleşen öý tymsalynyň ady

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
tk: Siz desktapda öý tymsaly üçin şahsy bir ad goýjak bolsaňiz bu ad düzümlenip biler.

en: Desktop trash icon name
tk: Desktap üstinde ýerleşen zibil tymsalynyň ady

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
tk: Siz desktapda zibil tymsaly üçin şahsy bir ad goýjak bolsaňiz bu ad düzümlenip biler.

en: Width of the side pane
tk: Böwür jamiň giňliki

en: The default width of the side pane in new windows.
tk: Täze äpişgelerde böwür jamiň ön bellenen giňliki

en: Show toolbar in new windows
tk: Esbap zolakyny täze äpişgelerde görkez

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
tk: Eger true bolsa, tãze açylan ãpişgeleriň esbap zolaky görkezilsin.

en: Show location bar in new windows
tk: Ýer zolakyny täze äpişgelerde görkez

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
tk: Eger true bolsa, tãze açylan ãpişgeleriň ýer zolaky görkezilsin.

en: Show status bar in new windows
tk: Durum zolakyny täze äpişgelerde görkez

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
tk: Eger true bolsa, tãze açylan ãpişgeleriň durum zolaky görkezilsin.

en: Show side pane in new windows
tk: Böwür zolakyny täze äpişgelerde görkez

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
tk: Eger true bolsa, tãze açylan ãpişgeleriň böwür jamy görkezilsin.

en: Side pane view
tk: Böwür jamynyň görnöşi

en: The side pane view to show in newly opened windows.
tk: Täze açylan äpişgelerde görkezmek üçin böwür jamiň görnöşi

en: Starting %s
tk: %s başlanýa

en: Not a launchable item
tk: Aýtem sataşarlik dal

en: Disable connection to session manager
tk: Ötürşük müdire baglançy söndir

en: Caja could not create the required folder "%s".
tk: Caja gerek "%s" haltany bejerip başarmady.

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
tk: Cajai bitirmekden öňinçä  bu haltany bejeriň ýädä Caja ony üýgetmek üçin ejezalari düziň.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
tk: Nutilus bu gerek haltalary bejerip bilmedi: %s

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
tk: Cajai bitirmekden öňinçä  bu haltalary bejeriň ýädä Caja olary üýgetmek üçin ejezalari düziň.

en: Create the initial window with the given geometry.
tk: Başlanç äpişgeni berilen şekil bilen bejer.

en: GEOMETRY
tk: ŞEKIL

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
tk: Desktapi müdirleme (seçenekler dýalogyndaky düzülenen seçenekleri red et).

en: Quit Caja.
tk: Cajaden Çik.

en: No bookmarks defined
tk: Nişanlar bellenmäpdir

en: There was an error displaying help: 
    %s
tk: Ýardamy görkezmede hata böldi: 
    %s

en: Edit Bookmarks
tk: Nişanlary Editle

en: _Close
tk: _Ýap

en: _Bookmarks
tk: _Nişanlar

en: There was an error displaying help.
tk: Ýardamy görkezmede hata boldy.

en: C_onnect
tk: _Baglan

en: Connect to Server
tk: Gullukçiýa Baglan

en: Folder:
tk: Halt:

en: Desktop
tk: Desktoap

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
tk: Alamtiň hemişelik bolmagy ahmal we mümkin ki siz ony eklemedik böldiňiz.

en: Rename Emblem
tk: Alamaty Adyny Ewez et

en: Enter a new name for the displayed emblem:
tk: Görkezilen alamat üçin täze bir ad ber.

en: Rename
tk: Adyny Ewez Ed

en: Add Emblems...
tk: Alamatlary Ekle...

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
tk: Her bir alamat üçin wasply bir ad ber.  Bu ad başga ýerlerde alamaty tanimak üçin ullanyb biler.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
tk: Alamat üçin wasply bir ad ber.  Bu ad başga ýerlerde alamaty tanimak üçin ullanyb biler.

en: Some of the files could not be added as emblems.
tk: Bireme faýllar alamat bolyp eklenib başarmady.

en: The emblems do not appear to be valid images.
tk: Alamatlar dogry resim bolyp görünmýiärler.

en: None of the files could be added as emblems.
tk: Hiç bir faýl alamat bolyp eklenib başarmady.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
tk: '%s' faýly dogry bir resim bolyp görünmýiär.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
tk: Süýrenen faý dogry bir resim bolyp görünmýiär.

en: The emblem cannot be added.
tk: Alamat eklenib başarmady.

en: Emblems
tk: Alamatlar

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
tk: Hiç

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
tk: Tymsal Görnöşi

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
tk: List Görnöşi

en: Always
tk: Hemişe

en: Local Files Only
tk: Diňe Ýerli Faýllr

en: Never
tk: Hergiz

en: By Name
tk: Ada Görä

en: By Size
tk: Ululyka Görä

en: By Type
tk: Hile Görä

en: By Modification Date
tk: Üýgetmek Tariha Görä

en: By Emblems
tk: Alamatlara Görä

en: File Management Preferences
tk: Faýl Müdirlemeg Seçenekleri

en: View _new folders using:
tk: _Täze haltalary bunu ullanyb görkez

en: _Arrange items:
tk: Aýtemleri _Düzümle

en: Sort _folders before files
tk: _Haltalary faýllardan öňinçä tertible

en: Default _zoom level:
tk: Ön bellenen ulaldyş derejesi:

en: _Use compact layout
tk: Sikik düzümden _ullan

en: _Text beside icons
tk: _Metin tymsallariň ýanynda

en: _Default zoom level:
tk: Ön bellenen ulaldyş derejesi:

en: Show _only folders
tk: Diňe haltalary görkez

en: Views
tk: Görnöşler

en: _Ask each time
tk: _Her gezek sora

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
tk: Zibili sowmak üçin bir Poz buýruky ekle

en: Behavior
tk: Boluş

en: Choose the order of information to appear in the list view.
tk: List görnöşinde görkeziljek bilgileriň tertibini görkez.

en: List Columns
tk: List Sütünleri

en: Show te_xt in icons:
tk: Tymsallarda _metini görkez

en: _Only for files smaller than:
tk: _Diňe bu ululykdan kiçijek faýllar üçin:

en: Preview _sound files:
tk: _Ses faýllaryň ön namaýyşy:

en: Count _number of items:
tk: Aýtemleri _sana:

en: Preview
tk: Namaýyş

en: History
tk: Geçmiş

en: Camera Brand
tk: Fotograf Tagmasy

en: Camera Model
tk: Fotograf Modeli

en: Date Taken
tk: Çekilen Taryhy

en: Exposure Time
tk: Paş Zamany

en: Aperture Value
tk: Deşik mykdary

en: ISO Speed Rating
tk: ISO Tizlik Desselemeki

en: Flash Fired
tk: Ýyldyram ýyldyrady

en: Metering Mode
tk: Ölçmek Modi

en: Exposure Program
tk: Paş Programi

en: Focal Length
tk: Orta Uzynlyky

en: Software
tk: Program

en: Description
tk: Wasp

en: Failed to load image information
tk: Resim bilgilerni ýüklemede hata boldy

en: loading...
tk: Ýüklemek...

en: Image
tk: Resim

en: Information
tk: Maglumat

en: Use _Default Background
tk: _Ön Bellenen Arkaplany Ullan

en: Please drag just one image to set a custom icon.
tk: Bir şahsy tymsaly düzmek üçin lütfen diňe birje tymsaly süýräň.

en: The file that you dropped is not local.
tk: Siziň zyňan faýlyňyz ýerli faýl däl.

en: You can only use local images as custom icons.
tk: Siz diňe ýerli resimleri icon ýaly ullanyp başarýarsiňiz.

en: The file that you dropped is not an image.
tk: Siziň zyňan faýlyňyz resim faýl däl.

en: You can only use images as custom icons.
tk: Siz diňe ýerli resimleri icon ýaly ullanyp başarýarsiňiz.

en: Location:
tk: Ýer:

en: Go To:
tk: Git:

en: Open Location
tk: Ýery Aç

en: _Location:
tk: _Ýer

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
tk: Gören ýerleriňiziň listi pozilsinmi?

en: The location "%s" does not exist.
tk: "%s" ýery yok.

en: _Go
tk: _Git

en: Close _All Windows
tk: _Ehli Äpişgeleri Bagla

en: _Location...
tk: _Ýer...

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
tk: Git menüsiniň we Iz/Ew listlerniň mazmunlaryny poz

en: _Add Bookmark
tk: Nişan _Goş

en: Add a bookmark for the current location to this menu
tk: Häzirki ýer üçin bu menüde bir nişan goş

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
tk: Bu menü içindäki nişanlary editlemek üçin bir äpişge görkezýär

en: _Side Pane
tk: _Böwür Jam

en: Location _Bar
tk: Ýer _Zolaky

en: Change the visibility of this window's location bar
tk: Bu äpişgäniň ýer zolakynyň aýanlygny üýtget

en: St_atusbar
tk: _Durum Zolaky

en: Change the visibility of this window's statusbar
tk: Bu äpişgäniň durum zolakynyň aýanlygny üýtget

en: _Back
tk: _Iz

en: Go to the previous visited location
tk: Öňki görilen ýere git

en: _Forward
tk: _Ew

en: Go to the next visited location
tk: Indiki görilen ýere git

en: _Search
tk: _Agtar

en: Notes
tk: Notlar

en: _Stop
tk: _Dur

en: Remove
tk: Çykar

en: Backgrounds and Emblems
tk: Arkaplanlar we Alamatlar

en: _Remove...
tk: _Çykar...

en: Check that you have permission to delete the pattern.
tk: Bejergini pozmana ejazaňiz barligni synanyň.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
tk: Alamaty pozmana ejazaňiz barligni synanyň.

en: _Keyword:
tk: _Açar keleme

en: _Image:
tk: _Resim:

en: Create a New Color:
tk: Bir Täze Renk Bejer:

en: Color _name:
tk: Renk _ady:

en: Color _value:
tk: Renk _mykdary:

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
tk: Sifirleme pozilip bilmejek bir has resim dir.

en: The color cannot be installed.
tk: Renk gurulip başarmady.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
tk: Bagyşlaň, siz täze renk üçin bir boşdäl ad bermeli.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
tk: Bagyşlaň, %s ullanylyp biljek bir resim faýl däl.

en: The file is not an image.
tk: Bu faýl bir resim däl.

en: Select a Category:
tk: Bir Sinfi Saýla:

en: C_ancel Remove
tk: _Çykarmaky Ybtal Et

en: _Add a New Pattern...
tk: Bir Täze Bejergini _Goş...

en: _Add a New Color...
tk: Bir Täze Renki _Goş...

en: _Add a New Emblem...
tk: Bir Täze Alamaty _Goş...

en: Click on a pattern to remove it
tk: Çykarmak üçin bejergi üstine tikle

en: Click on a color to remove it
tk: Çykarmak üçin renk üstine tikle

en: Click on an emblem to remove it
tk: Çykarmak üçin alamat üstine tikle

en: Patterns:
tk: Bejergiler:

en: Colors:
tk: Renkler:

en: Emblems:
tk: Alamatlar:

en: _Remove a Pattern...
tk: Bir Bejergini _Çykar...

en: _Remove a Color...
tk: Bir Renki _Çykar...

en: _Remove an Emblem...
tk: Bir Alamaty _Çykar...

en: Tags
tk: Tägler

en: Documents
tk: Senedler

en: Video
tk: Widiýo

en: Search results
tk: Ahtarmak netijeleri

en: Close the side pane
tk: Böwür jamy ýap

en: _Places
tk: _Ýerler

en: Open _Location...
tk: _Ýeri Aç...

en: Close P_arent Folders
tk: _Ene haltalary Ýap

en: Close this folder's parents
tk: Bu haltanyň ene haltasyny ýap

en: Delete all items in the Trash
tk: Ehli Zibil aýtemlerni poz

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
tk: Ýersiz nişanlar siziň listiňizden çykarylsynmy?

en: Bookmark for Nonexistent Location
tk: Ýersiz Nişan

en: Please check the spelling and try again.
tk: Lütfen ymlany barlaniň we ýenede bir synanyň.

en: Go to the location specified by this bookmark
tk: Bu nişan bilen bellenen ýere git

en: _File
tk: _Faýl

en: _View
tk: _Görkez

en: Close this folder
tk: Bu haltany ýap

en: _Backgrounds and Emblems...
tk: _Arkaplanlar we Alamatlar

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
tk: Keşpi haslamak üçin ullanyliyp biljek bejergiler, renkler, we alamatlari görkez.

en: Prefere_nces
tk: _Seçeneekler

en: Edit Caja preferences
tk: Caja seçeneklerni editle

en: Open _Parent
tk: _Eneni Aç

en: Open the parent folder
tk: Ene haltany aç

en: _Reload
tk: _Ýene Ýükle

en: _Contents
tk: _Mazmunlar

en: Display Caja help
tk: Caja ýardamyny görkez

en: _About
tk: _Barada

en: Display credits for the creators of Caja
tk: Caja döredijileriň kreditlerni görkez

en: Zoom _In
tk: _Ulalt

en: Zoom _Out
tk: _Ulalt

en: Normal Si_ze
tk: Kadaly _Ululyk

en: Connect to _Server...
tk: _Gullukçiýa Baglan...

en: _Computer
tk: _Kampýuter

en: _Trash
tk: _Zibil

en: _Up
tk: _Ýokary

en: _Home
tk: _Öý

en: Loading...
tk: Ýüklenýär...

en: Zoom In
tk: Ulalt

en: Zoom Out
tk: Kiçeld

en: Zoom
tk: Ulaldyş

en: Set the zoom level of the current view
tk: Häzirki görnöşiň ulaldyş derejesini düz

en: Background
tk: Arkaplan

en: Create a new launcher
tk: Bir täze başladyçy bejer

en: Change Desktop _Background
tk: Desktap Arkaplany Üýtget

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
tk: Size desktap arkaplanyň bejergi we renkini düzmege ejaza berýan äpişgeni görkez.

en: Empty Trash
tk: Zibili Boşot

en: _Pattern:
tk: _Bejergi

en: _Save
tk: _Gaýd Et

en: "%s" selected
tk: "%s" saýlanydi

en: %s, Free space: %s
tk: %s Azat seleň: %s

en: Run "%s" on any selected items
tk: "%s"-i her saýlanan aýtem üstine bitir

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
tk: Bu haltaniň içinde ehli işe salynyp biljek faýllat Skriptler menüsinde görüner.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
tk: Menüden bir skripti saýlamak skripti ehli saýlanan aýtemleri giriş edip bitirer.

en: Link _name:
tk: Baglaýyş _ady:

en: Create _Document
tk: _Sened Bejer

en: Open Wit_h
tk: _Aýry Aç

en: _Properties
tk: _Häsyýetler

en: View or modify the properties of each selected item
tk: Her saýlanan aýtem häsiýetlerny görkez ýäda üýtget

en: Create _Folder
tk: _Halta Bejer

en: Create a new empty folder inside this folder
tk: Bu halta içinde bir täze boş halta bejer

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
tk: _Boş Faýl

en: Create a new empty file inside this folder
tk: Bu halta içinde bir täze boş faýl bejer

en: Open the selected item in this window
tk: Saýlanan aýtemi bu äpişgede aç

en: _Open Scripts Folder
tk: Skriptler Haltasini _Aç

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
tk: Bu menü-de görkezilýän skriptleri ekleýän haltany görkez

en: Select all items in this window
tk: Bu äpişgeniň içinde ehli aýtemleri saýla

en: Select items in this window matching a given pattern
tk: Bu äpişgeniň içinde aýtemleri berilen bejergi bilen nezirläb saýla

en: D_uplicate
tk: _Ikile

en: Duplicate each selected item
tk: Her bir saýlanan aýtemi ikile

en: Create a symbolic link for each selected item
tk: Her saýlanan aýtem üçin bir simbolik-baglaýyş bejer

en: _Rename...
tk: _Adyny Eweý ed...

en: Rename selected item
tk: Saýlanan aýtemleriň adyny üýtget

en: Move each selected item to the Trash
tk: Ehli saýlanan aýtemleri Zibile göçir

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
tk: Her bir saýlanan aýtemi Zibile göçirmäni poz

en: _Undo
tk: _Izine Al

en: Undo the last action
tk: Iň söňki emeli izine al

en: _Redo
tk: _Ýene Et

en: Reset View to _Defaults
tk: Görnöşi _Ön Bellenene Sifirle

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
tk: Tertiblemek tertibini we ulaldyş derejesini bu görnöş bilen nezirlemek üçin sifirle

en: Mount the selected volume
tk: Saýlanan hejmi bagla

en: Unmount the selected volume
tk: Saýlanan hejmi baglamadan aýyr

en: _Scripts
tk: _Skriptler

en: Delete all selected items permanently
tk: Ehli saýlanan aýtemleri hamişelikçe poz

en: Drag and drop is not supported.
tk: Süýremek we zyňmak arkalanmaýar.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
tk: Süýremek we zyňmak diňe ýeli faýl-sistemlerde arkalanýar.

en: An invalid drag type was used.
tk: Maýyp süýremek hili ullanylypdir.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
tk: Siz "%s" mazmunyny görmek üçin gerek ejazaňiz ýok.

en: The folder contents could not be displayed.
tk: Halta mazmuny görkezilip başarmady.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
tk: "%s" ady bu haltada ullanylyp dir. Başgfa bir ady ullanyň.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
tk: Bu haltada "%s" tapylmady. Ol göçirlipdir yädä pozylypdyr.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
tk: Siz "%s" adyny üýtgetmek üçin gerek ejazaňiz ýok.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
tk: "%s" bir dogry ad däl. öniň içinde "/" karakteri bar. Lütfen başga bir ady ullanyň.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
tk: "%s" bir dogry ad däl. Lütfen başga bir ady ullanyň.

en: The item could not be renamed.
tk: Aýtemiň ady üýtgetib başarylyýar.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
tk: Siz "%s" toparyny üýtgetmek üçin gerek ejazaňiz ýok.

en: The group could not be changed.
tk: Topar üýtgetib başarylmady.

en: The owner could not be changed.
tk: Eýe üýtgetib başarylmady.

en: The permissions could not be changed.
tk: Ejazalar üýtgetib başarylmady.

en: by _Name
tk: _Ada görä

en: Keep icons sorted by name in rows
tk: Tymsallar ada görä tertible

en: by _Size
tk: _Ululyka görä

en: Keep icons sorted by size in rows
tk: Tymsallary ululyka görä tertible

en: by _Type
tk: _Hile görä

en: Keep icons sorted by type in rows
tk: Tymsallary hile görä tertible

en: by Modification _Date
tk: Üýgetmek taryhyna görä

en: Keep icons sorted by modification date in rows
tk: Tymsallary üýgetmek taryhyna görä tertible

en: by _Emblems
tk: _Alamatlara görä

en: Keep icons sorted by emblems in rows
tk: Tymsallary alamatlara görä tetible

en: Arran_ge Items
tk: Aýtemleri _Düze

en: Restore Icons' Original Si_zes
tk: Tymsallaryň Esli _Ululyklaryny Gaytar.

en: Restore each selected icon to its original size
tk: Her saýlanan tymsaly esli ululykna gaytar

en: Compact _Layout
tk: Sikik _Düzümi

en: Display icons in the opposite order
tk: Tymsallary ters tetibi bilen görkez

en: Keep icons lined up on a grid
tk: Tymsallary tor üstinde düz

en: Leave icons wherever they are dropped
tk: Tymsallar nirede zyňylan bolsa dursun

en: By _Name
tk: _Ada Görä

en: By _Size
tk: _Ululyka Görä

en: By _Type
tk: _Hile Görä

en: By Modification _Date
tk: Üýtgemek _Tariha Görä

en: By _Emblems
tk: _Alamatlara Görä

en: Restore Icon's Original Si_ze
tk: Tymsalyň Esli _Ululykny Gaytar.

en: pointing at "%s"
tk: "%s" jaýyna yşara edilýär.

en: (Empty)
tk: (Puç)

en: %s Visible Columns
tk: %s aýan sütünler.

en: Visible _Columns...
tk: Aýan Sütünler...

en: Select the columns visible in this folder
tk: Bu haltada aýan sütünleri saýla

en: Properties
tk: Häsiýetler

en: %s Properties
tk: %s hasyýatlar

en: Cancel Group Change?
tk: Topar Üýtgemekni Ybtal Et.

en: Cancel Owner Change?
tk: Eýe Üýtgemekni Ybtal Et.

en: nothing
tk: hiç

en: unreadable
tk: okalyp başarmaýar

en: (some contents unreadable)
tk: (bireme mazmunlar okalyp başarmaýar)

en: Contents:
tk: Mazmunlar:

en: Basic
tk: Asasy

en: Link target:
tk: Baglaýyş magsad:

en: Volume:
tk: Hejm:

en: Accessed:
tk: Elýetgiş:

en: Modified:
tk: Üýtgedi:

en: Free space:
tk: Azat Seleň:

en: _Read
tk: _Oka

en: _Write
tk: _Ýaz

en: E_xecute
tk: _Işe sal

en: Special flags:
tk: Ýöryte baýdaklar:

en: Set _user ID
tk: _Ullançy ID-sini düz

en: Set gro_up ID
tk: _Topar ID-sini düz

en: Owner:
tk: Eýe:

en: Group:
tk: Topar:

en: Others:
tk: Başgalar:

en: Text view:
tk: Metin görnöşi:

en: Last changed:
tk: Iň soňky üýtgemek:

en: The permissions of "%s" could not be determined.
tk: "%s" ejazalary seljerilip bilmedi.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
tk: Saýlanan faýliň ejazalary seljerilip bilmedi.

en: Creating Properties window.
tk: Häsiýetlar Äpişgesi Bejerilýäar.

en: Tree
tk: Bag
