MATE Desktop Environment - en to tt translation catalogue (23 entries)

en: Text
tt: Mäten

en: Justification
tt: Tuğraytu

note: name, icon name label, accelerator add the "cut folder" menu item
en: Cu_t
tt: Kise_p al

note: name, icon name label, accelerator add the "copy folder" menu item
en: _Copy
tt: İs_kä al:

note: name, icon name label, accelerator
en: _Paste
tt: Ös_tä

en: _Revert
tt: _Qaytart

note: name, icon name label, accelerator
en: Select _All
tt: _Barın Sayla

en: _Browse...
tt: _Saylaw...

note: create the "help" button name, icon name, label
en: _Help
tt: _Yärdäm

en: _Save
tt: _Saqla

note: name, icon name label, accelerator add the "properties" menu item
en: _Properties
tt: Ü_zençälege

note: name, icon name label, accelerator
en: _Undo
tt: Kire _al

note: tooltip
en: Undo the last action
tt: Soñğı eşne kire alu

note: name, icon name label, accelerator
en: _Redo
tt: Kire _quy

note: create the "close" button name, icon name label, accelerator
en: _Close
tt: Ya_p

en: Preview
tt: Küzläp alu

en: Information
tt: Beldermä

note: name, icon name, label
en: _File
tt: _Birem

note: name, icon name, label
en: _Edit
tt: Ü_zgärtü

note: name, icon name, label
en: _View
tt: _Küreneş

en: Prefere_nces
tt: _Caylaw

note: name, icon name label, accelerator
en: _Contents
tt: _Eçtälek

note: name, icon name label, accelerator
en: _About
tt: _Turında
