caja 1.25.3 - en to kab translation catalogue (607 entries)

en: Dots
kab: Tinqiḍin

en: Numbers
kab: Imiḍanen

en: Orange
kab: Aččini

en: Sky
kab: Igenni

en: Mud
kab: Ixmiṛ

en: Azul
kab: Azegzaw

en: White
kab: Amellal

en: Silver
kab: Argent

en: Black
kab: Aberkan

en: Erase
kab: Sfeḍ

en: File Browser
kab: Anaram n ifuyla

en: Browse the file system with the file manager
kab: Snirem afaylu n unagraw n umsefrak n ifuyla

en: Computer
kab: Aselkim

en: File Manager
kab: Amsefrak n ufuyla

en: Open Folder
kab: Ldi akaram

en: Home Folder
kab: Akaram agejdan

en: Network
kab: Aẓeṭṭa

en: Text
kab: Aḍris

en: Cu_t
kab: _Gzem

en: _Copy
kab: _Suken

en: _Paste
kab: _Senteḍ

en: Select All
kab: Fren akk

en: Show more _details
kab: Beqqeḍ ugar n te_lqayt

en: _Cancel
kab: _Sefsex

en: _Open
kab: _Ldi

en: _Revert
kab: _Tti

en: You can stop this operation by clicking cancel.
kab: Tzemred ad tesḥebseḍ tamhelt-agi s usiti ɣef sefsex.

en: _OK
kab: _IH

en: _Clear
kab: _Sfeḍ

en:  (invalid Unicode)
kab:  (Unicode arameɣtu)

en: Ask what to do
kab: Steqsi d acu ara tgeḍ

en: Open %s
kab: Ldi %s

en: _Eject
kab: _Ḍeqqer

en: _Unmount
kab: Kkes aser_keb

en: Select _All
kab: Fren a_kk

en: Select all the text in a text field
kab: Fren meṛṛa aḍris deg urti n uḍris

en: Use De_fault
kab: Seqdec s wu_dem amezwaru

en: Name
kab: Isem

en: The name and icon of the file.
kab: Isem akked tignit n ufaylu.

en: Size
kab: Taille

en: The size of the file.
kab: Tiddi n ufaylu.

en: Type
kab: Anaw

en: Date Modified
kab: Azemz n usnifel

en: The date the file was modified.
kab: Azemz ideg yettwabeddel ufaylu.

en: Date Accessed
kab: Azemz n unekcum

en: The date the file was accessed.
kab: Azemz ideg yettwaddef ufaylu.

en: Owner
kab: Bab

en: The owner of the file.
kab: Bab n ufaylu.

en: Group
kab: Groupe

en: The group of the file.
kab: Agraw n ufaylu.

en: Permissions
kab: Tisirag

en: The permissions of the file.
kab: Isirigen n ufaylu.

en: SELinux Context
kab: Asatal SELinux

en: Location
kab: Emplacement

en: The location of the file.
kab: Asun n ufaylu.

en: Extension
kab: Asiɣzef

en: Trashed On
kab: Deg iḍumman di

en: Date when file was moved to the Trash
kab: Azemz ideg yemutti ufaylu ɣer tqecwalt

en: Original Location
kab: Asun asentan

en: Original location of file before moved to the Trash
kab: Adig asentan n ufaylu send ad yemutti ɣer tqecwalt

en: Reset
kab: Réinitialisation

en: on the desktop
kab: ɣef tnarit

en: Trash
kab: Iḍumman

en: _Move Here
kab: _Smutti ɣer dagi

en: _Copy Here
kab: _Nɣel dagi

en: _Link Here
kab: _Snulfu-d aseɣwen dagi

en: Cancel
kab: Annuler

en: This file cannot be mounted
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yerkeb

en: This file cannot be unmounted
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad d-yekkes

en: This file cannot be ejected
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yeffeɣ

en: This file cannot be started
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yebdu

en: This file cannot be stopped
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yettwaseḥbes

en: Slashes are not allowed in filenames
kab: Tifeggagin yeknan ur urigent ara deg yismawen n ifuyla

en: File not found
kab: Ulac afaylu

en: Toplevel files cannot be renamed
kab: D awezɣi abeddel n yisem n ifuyla iẓuran

en: today
kab: ass-a

en: yesterday at 00:00:00 PM
kab: iḍelli af 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
kab: iḍelli af %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
kab: iḍelli af 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
kab: iḍelli af %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
kab: iḍelli, 00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
kab: iḍelli, %-I:%M %p

en: yesterday
kab: iḍelli

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
kab: %A, %B %-d %Y dɣef %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
kab: %a, %b %-d %Y ɣef %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
kab: %a, %b %-d %Y ɣef %-I:%M %p

en: Not allowed to set permissions
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ isirigen

en: Not allowed to set owner
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ amli

en: Not allowed to set group
kab: Ur  turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ agraw

en: ? items
kab: ? iferdisen

en: ? bytes
kab: ? iṭamḍanen

en: unknown
kab: arussin

en: link
kab: aseɣwen

en: Link to %s
kab: Ccud ɣer %s

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
kab: Azday ad yesuter asentem send asemselsi n ifuyla n ukaram ittemceččawen akked ifuyla ara yettusuknen.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram aqbur s yisem-agi yella yakan "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram amaynut s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram-nniḍen s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
kab: Asemselsi-is ad yekkes akk ifuyla deg ukaram.

en: Replace folder "%s"?
kab: Semselsi akaram "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Replace file "%s"?
kab: Semselsi afaylu "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
kab: Semselsi-t s usefɛej n ugbur-is.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu aqbur s yisem-agi yella yakan "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu amaynut s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu-nniden s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Original file
kab: Afaylu aneṣli

en: Size:
kab: Teɣzi:

en: Type:
kab: Anaw:

en: Last modified:
kab: Asnifel aneggaru:

en: Replace with
kab: Semselsi s

en: Merge
kab: Smezdi

en: _Skip
kab: _Ttu

en: Re_name
kab: _Beddel isem

en: Replace
kab: Semselsi

en: File conflict
kab: Tilla n ufaylu

en: S_kip All
kab: _Ttu kulec

en: _Retry
kab: _Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: _Delete
kab: _Kkes

en: Delete _All
kab: Kkes _kulec

en: Replace _All
kab: Se_mselsi akk

en: Merge _All
kab: Zdi _kulec

en: Copy _Anyway
kab: Suken a_kken ibɣu yili

en: Another link to %s
kab: Aseɣwen-nniḍen ar %s

note: Translators: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
kab: %'dst icudd ar %s

en: %'dnd link to %s
kab: %'dnd icudd ar %s

en: %'drd link to %s
kab: %'drd icudd ar %s

en: %'dth link to %s
kab: %'dth icudd ar %s

note: Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
kab:  (anɣel)

note: Translators: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
kab:  (anɣel-nniḍen)

note: Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
kab: anɣel )

note: Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
kab: anɣel mzr)

note: Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
kab: anɣel wis sn)

note: Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
kab: anɣel wis krḍ)

note: Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
kab: %s (anɣel)%s

note: Translators: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
kab: %s (an qel-nniḍen)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
kab: %s (%'dth n unɣel)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
kab: %s (%'dst n unɣel)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
kab: %s (%'dnd n unɣel)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
kab: %s (%'drd n unɣel)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi "%B" seg iḍuman?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
kab: Ma tekkseḍ aferdis, ad iṛuḥ i lebda.

en: Empty all items from Trash?
kab: Ad tekkseḍ akk iferdisen n tqecwalt?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
kab: Akk iferdisen n tqecwalt ad ṛuḥen i lebda.

en: Empty _Trash
kab: S_mir taqecwalt

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi "%B" ?

en: Error while deleting.
kab: Tuccḍa di tukksa.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  ifuyla deg ukaram "%B".

en: _Skip files
kab: _Ttu ifuyla

en: There was an error reading the folder "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa di tɣuri n ukaram "%B".

en: There was an error deleting %B.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tukksa n %B.

en: Trashing Files
kab: Ifuyla n idumman

en: Deleting Files
kab: Tukksa n ifuyla

en: Unable to eject %V
kab: Ur izmir ara ad d-yessuffeɣ %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
kab: Tebɣiḍ ad tesmireḍ taqecwalt send afsay?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
kab: Iwakken ad d-trebḥeḍ tallunt tilellit deg ubleɣ-agi isefk ad tesneɣleḍ taqecwalt.  Akk iferdisen n tqecwalt n ubleɣ-agi ad ṛuḥen i lebda.

en: Do _not Empty Trash
kab: Ur ttesmiri a_ra tawecwalt

en: Error while copying.
kab: Tuccḍa deg unɣal.

en: Error while moving.
kab: Tuccḍa deg usenkez.

en: Error while moving files to trash.
kab: Tuccḍa deg usenkez ifuyla ar idumman.

en: There was an error getting information about "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  "%B".

en: Error while copying to "%B".
kab: Tuccḍa deg unɣal ar "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
kab: Yettban am akken ur ɣur-k ara tisirag n unekcum ar ukaram aɣerwaḍ.

en: There was an error getting information about the destination.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  tniɣert.

en: The destination is not a folder.
kab: Taɣerwaḍt mačči d akaram.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
kab: Taɣerwaḍt ur tesɛi ara aṭas n tallunt tilellit. Eɛreḍ ad tekkseḍ ifuyla iwakken ad teslelliḍ tallunt.

en: The destination is read-only.
kab: Taɣerwaḍt i tira kan.

note: Translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
kab: %S si %S

en: There was an error creating the folder "%B".
kab: Tuccḍa di tmerna n useɣwen ar "%B".

en: Error while moving "%B".
kab: Tuccḍa deg usenkez n "%B".

en: Could not remove the source folder.
kab: D waezɣi tukksa n ukaram aɣbalu.

en: Error while copying "%B".
kab: Tuccḍa deg unɣal n "%B".

en: You cannot move a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ akaram ar yiman-is.

en: You cannot copy a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad neɣleḍ akaram ar yiman-is.

en: The destination folder is inside the source folder.
kab: Akaram aɣerwaḍ atan deg ukaram aɣbalu.

en: You cannot move a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ afaylu ar yiman-is.

en: You cannot copy a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tneɣleḍ afaylu ar yiman-is.

en: The source file would be overwritten by the destination.
kab: Afaylu aɣbalu ad t-tesefsex tɣerwaḍt.

en: There was an error copying the file into %F.
kab: Tuccḍa deg unɣal n ufaylu ar %F.

en: Copying Files
kab: Anɣel n yifuyla

en: There was an error moving the file into %F.
kab: Tuccḍa deg unɣal n usenkez n ufaylu ar ar %F.

en: Moving Files
kab: Asmutti n ifuyla

en: Error while creating link to %B.
kab: Tuccḍa di tmerna n useɣwen ar "%B".

en: Symbolic links only supported for local files
kab: Isɣewnen izamulen tteddun kkan i ifuyla idiganen

en: There was an error creating the symlink in %F.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tmerna n useɣwen azamulan di %F.

en: Setting permissions
kab: Asbadu n isirigen

en: Error while creating directory %B.
kab: Tuccḍa deg unɣal ar "%B".

en: Error while creating file %B.
kab: Tuccḍa di tmerna n ufaylu "%B".

en: There was an error creating the directory in %F.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tmerna n ukaram di %F.

en: Emptying Trash
kab: Asmiri n tqecwalt

en: The item cannot be restored from trash
kab: D awezɣi tiririt n uferdis si tqecwalt

en: The selection rectangle
kab: Asrem n tefrayt

en: Mo_ve to Trash
kab: S_mutti ɣer tqecwalt

en: "%s" is an executable text file.
kab: "%s" d afaylu aḍris yettwaselkamen.

en: Run in _Terminal
kab: Sekker deg yi_xef

en: _Display
kab: _Beqqeḍ

en: _Run
kab: _Sekker

en: Are you sure you want to open all files?
kab: Tebɣiḍ ad tmedleḍ akk ifuyla?

en: Could not display "%s".
kab: Ur izmir ara ad d-yesken "%s".

en: Unable to start location
kab: D awezɣi asekker n wasun

en: Default
kab: Prédéfini(e)

en: Icon
kab: Tignit

en: _Add
kab: _Rnu

en: _Remove
kab: _Kkes

en: %s document
kab: %s isemli

en: Unknown
kab: Arussin

en: Could not find '%s'
kab: Ur izmir ara d yaf '%s'

en: Could not find application
kab: Ur izmir ara ad yaf asnas

en: Unknown error
kab: Erreur inconnue

en: Open With
kab: Ldi s

en: _Browse...
kab: S_nirem...

en: Add Application
kab: Rnu asnas

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
kab: Surfaɣ, maca ur tezmireḍ ara ad tselkmeḍ inezḍayen seg usmel anmeggag.

en: This is disabled due to security considerations.
kab: Ayagi yexsi i lmend n tɣellist.

en: There was an error launching the application.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tnekra n usnas.

en: This drop target only supports local files.
kab: Anican n usersi d ifuyla idiganen kan i yetteddun deg-s.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen. Ifuyla idiganen i tserseḍ ttwaldin yakan.

en: Details:
kab: Telqey:

en: File Operations
kab: Timhalin n ufaylu

en: paused
kab: asteεfu

en: Pause
kab: Ḥbes

en: Resume
kab: Reprendre

en: Queue
kab: Adras

en: Preparing
kab: Aheyyi

en: Search
kab: Rechercher

en: Delete %d copied items
kab: Kkes %d n iferdisen yettusuknen

en: Delete '%s'
kab: Kkes '%s'

en: Delete %d duplicated items
kab: Kkes %d n iferdisen yettusiselgen

en: Rename '%s' as '%s'
kab: Beddel isem n '%s' s '%s'

en: Restore %d items from trash
kab: Err-d %d n yiferdisen seg iḍuman.

en: Restore '%s' to '%s'
kab: Err-d '%s' ar '%s'

en: Move %d items back to trash
kab: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Delete links to %d items
kab: Kkes isɣewnen ɣer %d n iferdisen

en: Restore group of '%s' to '%s'
kab: Err-d tagrumma n '%s' ar '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
kab: Nɣel '%s' ar '%s'

en: Create new file '%s' from template
kab: Rnu afaylu '%s' seg tineɣrufin

en: Create an empty file '%s'
kab: Rnu afaylu ilem '%s'

en: Create a new folder '%s'
kab: Rnu akaram amaynut '%s'

en: Move %d items to trash
kab: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Restore '%s' from trash
kab: Err-d '%s' seg iduman.

en: Create links to %d items
kab: Rnu iseɣwan ar %d n yiferdisen

en: Create link to '%s'
kab: Rnu aseɣwen ar '%s'

en: Custom Background
kab: Sagen agilal

en: Date Format
kab: Amasal n uzemz

en: Desktop font
kab: Tasefsit n tnarit

en: Show location bar in new windows
kab: Sken-d afeggag n wadig deg usfaylu amaynut

en: FILE
kab: AFAYLU

en: Unable to eject %s
kab: Ur izmir ara ad d-yessuffeɣ %s

en: --check cannot be used with other options.
kab: --check ulamek aa yettwasemres akked tnefrunin-nniḍen.

en: --quit cannot be used with URIs.
kab: --quit ulamek ad yettwasemres akked URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
kab: --geometry ulamek ad yettwasemres akked ugar n yiwen URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
kab: Selkem asbadu uzrib ɣef ikayaden n usenqed awurman.

en: Show the version of the program.
kab: Sken-d tasenfelt n wahil

en: Create the initial window with the given geometry.
kab: Rnu asfaylu amezwaru s tsidag ittunefken.

en: GEOMETRY
kab: TANZEGGIT

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
kab: Rnu kan isfuyla i tansiwin yettwamlen s wudem aflalay.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
kab: 
    
    Snirem afaylu n unagraw n umsefrak n ifuyla

en: Error starting autorun program: %s
kab: Tuccḍa deg usenker n useɣẓan n uselkem awurman: %s

en: Cannot find the autorun program
kab: Ur ad d-yaf ahil n uselkem awurman

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
kab: <big><b>Tuccḍa deg uselkem awurman n wahi</b></big>

en: No bookmarks defined
kab: Ulac ticrad yettusbadun

en: Bookmarks
kab: Signets

en: There was an error displaying help: 
    %s
kab: Tella-d tuccḍa deg uskan n tallalt: 
    %s

en: Edit Bookmarks
kab: Modifier les signets

en: _Help
kab: Ta_llalt

en: _Jump to
kab: _Ali ɣer

en: _Close
kab: _Mdel

en: _Bookmarks
kab: Ti_craḍ n isebtar

en: Public FTP
kab: FTP Azayez

en: FTP (with login)
kab: FTP (s usesteb)

en: Windows share
kab: Beṭṭu n Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
kab: WebDAV aɣelsan (HTTPS)

en: Connecting...
kab: Tuqqna...

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
kab: Akaram "%s" ur d-yettwaldi ara di "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
kab: Aqeddac "%s" ulac-it.

en: Try Again
kab: Arem tikelt-nniḍen

en: Please verify your user details.
kab: Ma ulac aɣilif senqed talqayt n useqdac.

en: Continue
kab: Continuer

en: There was an error displaying help.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg uskan n tallalt

en: C_onnect
kab: _QqenQqen ɣer uqeddac

en: Connect to Server
kab: Qqen ɣer uqeddac

en: Server Details
kab: Talqayt ɣef uqeddac

en: _Server:
kab: A_qeddac:

en: _Port:
kab: Ta_bburt:

en: Folder:
kab: Akaram:

en: User Details
kab: Talqayt n useqdac

en: User Name:
kab: Isem n useqdac:

en: Password:
kab: Awal n tbaḍnit:

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
kab: 
    
    Rnu tuqqna ar userkeb n uqeddac

en: Desktop
kab: Tanarit

en: Rename
kab: Beddel isem

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
kab: Ula yiwen

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
kab: Tamuɣli s tignitin

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
kab: Tamuɣli s tebdart

en: Always
kab: Toujours

en: Local Files Only
kab: Ifuyla idiganen kan

en: Never
kab: Jamais

en: By Name
kab: S yisem

en: By Size
kab: S teɣzi

en: By Type
kab: S wanaw

en: By Modification Date
kab: S wazem n usnifel

en: By Access Date
kab: S wazemz n unekcum

en: By Trashed Date
kab: S wazemz n tukksa

en: 100 KB
kab: 100 KAṬ

en: 500 KB
kab: 500 KAṬ

en: 1 MB
kab: 1 MAṬ

en: 3 MB
kab: 3 MAṬ

en: 5 MB
kab: 5 MAṬ

en: 10 MB
kab: 10 MAṬ

en: 100 MB
kab: 100 MAṬ

en: 1 GB
kab: 1 GAṬ

en: 2 GB
kab: 2 GAṬ

en: 4 GB
kab: 4 GAṬ

en: File Management Preferences
kab: Ismenyifen n usefrek n ifuyla

en: <b>Default View</b>
kab: <b>Timeẓri tamewarut</b>

en: Sort _folders before files
kab: Smizzwer ikaramen send ifuyla

en: A_ll columns have the same width
kab: Akk ti_gejda ɣer-sent yiwet n tehri.

en: Show _only folders
kab: Sken ka_n ikaramen

en: Views
kab: Timezriyin

en: <b>Behavior</b>
kab: <b>Tikli</b>

en: _Single click to open items
kab: Asiti a_ḥerfi iwakken ad teldiḍ aferdis

en: _Double click to open items
kab: Asiti u_slig iwakken ad teldiḍ iferdisen

en: Open each _folder in its own window
kab: Ldi yala a_karam deg usfaylu-is

en: <b>Executable Text Files</b>
kab: <b>Ifuyla iḍrisen yettwaselkamen</b>

en: <b>Trash</b>
kab: <b>Iḍuman</b>

en: Behavior
kab: Comportement

en: <b>Icon Captions</b>
kab: <b>Ismawen n tignitin</b>

en: <b>Date</b>
kab: <b>Azemz</b>

en: _Format:
kab: A_masal:

en: Display
kab: Affichage

en: <b>List Columns</b>
kab: <b>Tigejda n tebdert</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
kab: Fren amizzwer n isallan ara yettwabeqqeḍen di tmuɣli s tebdart.

en: List Columns
kab: Ijga n tebdart

en: _Only for files smaller than:
kab: Ala i yi_fuyla daw n:

en: <b>Folders</b>
kab: <b>Ikaramen</b>

en: Count _number of items:
kab: Am_ḍan n iferdisen

en: Preview
kab: Aperçu

en: <b>Media Handling</b>
kab: <b>Asefrek n wallen n teywalt</b>

en: _Type:
kab: A_naw:

en: Media
kab: Amidya

en: column
kab: Tigejdit

en: History
kab: Amazray

en: Camera Brand
kab: Maṛka n tkamiṛat

en: Camera Model
kab: Tamuddemt n tkamirat

en: Date Taken
kab: Azemz yettwaṭṭfen

en: Exposure Time
kab: Akud n timzikkent

en: Aperture Value
kab: Azal n welday

en: ISO Speed Rating
kab: Aḥulfu ISO

en: Flash Fired
kab: Ikker flac

en: Metering Mode
kab: Askar n wakat

en: Exposure Program
kab: Ahil n timzikent

en: Focal Length
kab: Teɣzi n udikan

en: Software
kab: Aseɣẓan

en: Description
kab: Asnummel

en: Keywords
kab: mots-clés

en: Creator
kab: Amernay

en: Rating
kab: Note

en: Failed to load image information
kab: D awezɣi aɛebbi talɣut n tugna

en: Image
kab: Tugna

en: Information
kab: Informations

en: The file that you dropped is not local.
kab: Afaylu i tserseḍ ulac-it deg uselkim-agi.

en: You can only use local images as custom icons.
kab: Tzemreḍ kan ad tesqedceḍ tugniwin tidiganin am tignitin tudmawanin.

en: The file that you dropped is not an image.
kab: Afaylu i tserseḍ mačči d tugna.

en: Open With %s
kab: Ldi s %s

en: Location:
kab: Emplacement :

en: Open Location
kab: Ldi adig

en: %s - File Browser
kab: %s - Anaram n ifuyla

en: _Go
kab: _Ddu

en: _Tabs
kab: I_ccaren

en: Open another tab for the displayed location
kab: Ldi iccer nniden i wadig i d-yettwaseknen

en: Close _All Windows
kab: Mdel akk isf_uyla

en: _Add Bookmark
kab: _Rnu tacreṭ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
kab: Rnu tacreḍt ar wadig amiran deg umuɣ-agi.

en: _Edit Bookmarks...
kab: _Ẓreg ticraḍ n isebtar..

en: Activate previous tab
kab: Rmed iccer d-iteddun

en: Activate next tab
kab: Rmed iccer d-iteddun

en: Move Tab _Left
kab: Smutti iccer ɣer _zelmaḍ

en: Move Tab _Right
kab: Smutti iccer amiran ɣer ye_fus

en: Open an extra folder view side-by-side
kab: Ldi timeẓri n ukaram-nniḍen idis ar yidis

en: _Back
kab: _Ɣer deffir

en: _Forward
kab: Ɣeṛ z_dat

en: _Zoom
kab: _Semɣer/Semẓi

en: _New Tab
kab: Iccer a_maynut

en: _Close Tab
kab: _Mdel iccer

en: Close tab
kab: Mdel Iccer

en: Notes
kab: Tizmilin

en: Devices
kab: Périphériques

en: File System
kab: Anagraw n ifuyla

en: Browse Network
kab: Inig deg uzeṭṭa

en: _Start
kab: _Sekker

en: _Stop
kab: _Bedd

en: _Safely Remove Drive
kab: Kkes ableɣ s t_ɣellist

en: _Connect Drive
kab: _Qqen ameɣri

en: _Lock Drive
kab: _Sekkeṛ ableɣ

en: Open in New _Tab
kab: Ldi deg iccer a_maynut

en: Open in New _Window
kab: Ldi deg usfaylu a_maynut

en: Remove
kab: Supprimer

en: Rename...
kab: Snifel isem...

en: _Mount
kab: Se_rkeb

en: _Detect Media
kab: A_f-d amidya

en: _Format
kab: _Amasal

en: Places
kab: Imukan

en: Show Places
kab: Sken idigen

en: File Type
kab: Anaw n ufaylu

en: Tags
kab: Ticraḍ

en: Documents
kab: Arraten

en: Music
kab: Aẓawan

en: Video
kab: Tamwalit

en: Picture
kab: Image

en: Spreadsheet
kab: Tiferkit n usiḍen

en: Presentation
kab: PrÃ©sentation

en: Text File
kab: afaylu adris

en: Select type
kab: Fren anaw

en: Any
kab: Ayen yellan

en: 1 Hour
kab: 1 asrag

en: 1 Day
kab: ass

en: 1 Week
kab: 1 n umalas

en: 1 Month
kab: aggur

en: 1 Year
kab: Aseggas

en: Edit
kab: Édition

en: Add a new criterion to this search
kab: Rnu asebdad amaynut ar unadi-agi

en: Go
kab: Ddu

en: Reload
kab: Smiren

en: Search results
kab: Igmad n unadi

en: Delete all items in the Trash
kab: Kkes iferdisen seg iḍumman

en: Restore selected items to their original position
kab: Err-d iferdisen yettwafernen ɣer wadig-nnsen asentan

en: Content View
kab: Tamuɣli n ugbur

en: View of the current folder
kab: Wali akaram amiran

en: Could not find "%s".
kab: Ur izmir ara ad d-yaf "%s".

en: Access was denied.
kab: Anekcum igdel.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
kab: Tuccḍa: %s
    Ma ulac aɣilif, fren ameskan-nniḍen sakin ɛren tikelt-nniden.

en: _File
kab: A_faylu

en: _Edit
kab: _Ẓreg

en: _View
kab: Sk_en

en: Close this folder
kab: Mdel akaram-agi

en: Open _Parent
kab: Ldi a_saraw

en: Open the parent folder
kab: Ldi akaram asaraw

en: _Reload
kab: _Smiren

en: Reload the current location
kab: Ales asali n wadig amiran

en: _About
kab: _Ɣef

en: Zoom _In
kab: Se_mɣeṛ

en: Zoom _Out
kab: _Semẓi

en: Decrease the view size
kab: Senɣes teɣzi n tmeẓri

en: Use the normal view size
kab: Seqdec teɣzi n temmmzri tamagnut

en: _Computer
kab: Aselki_m

en: T_emplates
kab: Ti_neɣrufin

en: _Trash
kab: Iḍu_mman

en: Show _Hidden Files
kab: Sken ifuyla ye_ffren

en: _Up
kab: D _asawen

en: _Home
kab: A_gejdan

en: Loading...
kab: Asali…

en: These files are on a Video DVD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi DVD n tvidyutin.

en: These files are on a Video CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi CD n tvidyutin.

en: These files are on a Super Video CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uḍebsi CD n tewlafin.

en: These files are on a Picture CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uḍebsi CD n tewlafin.

en: These files are on a digital audio player.
kab: Ifuyla agi llan deg umeɣri ameslaw umḍin.

en: Zoom In
kab: Semɣer

en: Zoom Out
kab: Zoom -

en: Zoom
kab: Simɣur

en: Background
kab: Arrière-plan

en: E_mpty Trash
kab: U_lac iḍumman

en: Empty Trash
kab: Taqecwalt n iḍumman tilemt

en: _Desktop
kab: Ta_narit

en: The desktop view encountered an error.
kab: Tanarit temmuger-d tuccḍa

en: Select Items Matching
kab: Fren iferdisen isaḍan

en: Examples:
kab: Imedyaten:

en: _Save
kab: _Sekles

en: Search _name:
kab: Nadi i_sem:

en: _Folder:
kab: Aka_ram:

en: "%s" selected
kab: "%s" yettwafren

en: Free space: %s
kab: Amkan yellan: %s

en: %s, Free space: %s
kab: %s, Amkan yella: %s

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
kab: "%s" ad yettwakkes ma yella tferneḍ taladna Senteḍ

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
kab: "%s" ad yettwanɣel ma yella tferneḍ taladna Senteḍ

en: Unable to stop drive
kab: D awezɣi aseḥbes n imeɣri

en: _Connect
kab: Qqen

en: Create _Document
kab: Rnu _Isemli

en: _Properties
kab: _Iraten

en: View or modify the properties of each selected item
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n yal aferdis yettwafernen

en: Create _Folder
kab: _Rnu akaram

en: No templates installed
kab: Ulac tineɣrufin yettwasbedden

note: Translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
kab: _Afaylu ilem

en: Open in Navigation Window
kab: Ldi deg usfaylu n tunigin

en: Open each selected item in a navigation window
kab: Ldi yal aferdis yettwafernen deg usfaylu n tunigin

en: Open each selected item in a new tab
kab: Ldi yal aferdis yettwafernen deg iccer amaynut

en: Open With Other _Application...
kab: Ldi s _Yisnasen-nniḍen...

en: _Paste Into Folder
kab: _Senteḍ deg ukaram

en: Select all items in this window
kab: Fren akk iferdisen deg usfaylu

en: Select all and only the items that are not currently selected
kab: Fren meṛṛa maca ala iferdisen ur nettwafren ara

en: _Rename...
kab: S_nifel isem...

en: Rename selected item
kab: Beddel isem n uferdis yettwafernen

en: _Restore
kab: _Err-d

en: _Undo
kab: Se_fsex

en: Undo the last action
kab: Sefsex tigawt taneggarut

en: _Redo
kab: E_rr-d

en: Connect To This Server
kab: Qqen ɣer uqeddac-agi

en: Open File and Close window
kab: Ldi afaylu sakin Mdel asfaylu

en: View or modify the properties of this folder
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n ukaram-agi

en: _Scripts
kab: I_skripten

en: _Start Multi-disk Drive
kab: _Sekker ableɣ aget-aḍebsi

en: U_nlock Drive
kab: K_kes azekṛun i webleɣ

en: _Disconnect
kab: _Senser

en: _Stop Multi-disk Drive
kab: _Seḥbes ableɣ aget-aḍebsi

en: _Delete Permanently
kab: _Kkes i lebda

en: View or modify the properties of the open folder
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n ukaram yeldin

en: Drag and drop is not supported.
kab: Azuɣer akked usersi ur itteddu ara.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
kab: Azuɣer akked usersi itteddu kan deg yinagrawen n ifuyla idiganen.

en: An invalid drag type was used.
kab: Anaw n uzuɣer arameɣtu yettwaseqdec.

note: Translators: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
kab: isefka yettusersen

en: Undo
kab: Sefsex

en: Redo
kab: Uɣal

en: Comment
kab: Commentaire

en: Command
kab: Taladna

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen akken ad twaliḍ agbur n "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
kab: "%s" ulac-it. Ahat yettwakkes melmi kan.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad d-yesken akk igburen n "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
kab: Igburen n ukaram ur yezmir ara ad d-yettwasken.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
kab: Isem "%s" yettwaseqdec yakan deg ukaram-agi. Ma ulac aɣilif seqdec isem-nnḍen.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
kab: Ulac "%s" deg ukaram-agi. Ahat yettwasenkez neɣ yettwakkes.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen i usnifel n yisem n "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
kab: Isem "%s" mačči d ameɣtu acku yegber asekkil "/". Ma ulac aɣilif, fren isem-nniḍen.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
kab: Isem "%s" mačči d ameɣtu. Ma ulac aɣilif, fren isem-nniḍen.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel isem "%s" ar "%s": %s

en: The item could not be renamed.
kab: Isem n uferdis ur izmir ara ad ittusnifel.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen i usnifel n ugraw n "%s".

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel agraw "%s": %s

en: The group could not be changed.
kab: Agraw ulamek ad yettwasenfel

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur yezmir ara ad isnifel bab n "%s": %s

en: The owner could not be changed.
kab: Bab-is ur izmir ara ad ittusnifel.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel tizirag n "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
kab: Tisirag ur zmirent ara ad ttusniflent.

en: Renaming "%s" to "%s".
kab: Asnifel n yisem si "%s" ar "%s".

en: by _Name
kab: s _yisem

en: Keep icons sorted by name in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s yisem deg izirigen

en: by _Size
kab: s Te_ɣzi

en: Keep icons sorted by size in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s teɣzi deg izirigen

en: by _Type
kab: s _Wanaw

en: Keep icons sorted by type in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s wanaw deg izirigen

en: by Modification _Date
kab: S wazem n usni_fel

en: Keep icons sorted by modification date in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s wazemz n usnifel deg izirigen

en: by T_rash Time
kab: S wa_zemz n tukksa

en: Arran_ge Items
kab: Se_ggem iferdisen

en: Resize Icon...
kab: Ẓreg tuγzi n tignit...

en: Restore Icons' Original Si_zes
kab: Err-d te_ɣzi taneẓlit n tegnitin

en: By _Name
kab: S yi_sem

en: By _Size
kab: S teɣ_zi

en: By _Type
kab: S _wanaw

en: By Modification _Date
kab: S wazem n usni_fel

en: By T_rash Time
kab: S wa_zemz n tukksa

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Icons
kab: _Tignitin

note: Translators: this is used in the view menu
en: _Compact
kab: S_sed

en: (Empty)
kab: (Ilem)

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
kab: Ur tezmireḍ ara ad tmuddeḍ ugar n yiwet n tignit i tikelt!

en: Properties
kab: Tulmisin

en: %s Properties
kab: timeziliyin %s

en: Cancel Group Change?
kab: Sefsex asnifel n ugraw?

en: Cancel Owner Change?
kab: Sefsex asnifel n bab-is?

en: nothing
kab: ulac

en: unreadable
kab: ulamek taɣuri

en: (some contents unreadable)
kab: (kra n ugbur ur yattwaɣray ara)

en: Contents:
kab: Igburen :

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
kab: yettwaseqdec

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
kab: ilelli

en: Total capacity:
kab: Akettur uɣrid:

en: Filesystem type:
kab: anaw n unagraw n ufaylu

en: Basic
kab: Azadur

en: Link target:
kab: Anican n useɣwen:

en: Volume:
kab: Imeɣri:

en: Accessed:
kab: yettwakcem:

en: Modified:
kab: Yettwabeddel:

en: Free space:
kab: Amkan yellan:

en: _Write
kab: _Aru

en: E_xecute
kab: Se_lkem

note: Translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
kab: ala

en: list
kab: tabdart

en: read
kab: ɣeṛ

en: create/delete
kab: rnu/kkes

en: write
kab: aru

en: access
kab: anekcum

en: Access:
kab: Anekcum:

en: Folder access:
kab: Anekcum ar ukaram:

en: File access:
kab: Anekcum ar ufaylu:

en: List files only
kab: Sebder ifuyla kan

en: Access files
kab: Anekcum ar ifuyla

en: Create and delete files
kab: Rnu sakin kkes ifuyla

en: Read-only
kab: Tɣuri kan

en: Read and write
kab: Ɣeṛ & aru

en: _Owner:
kab: _Bab:

en: Owner:
kab: Bab:

en: _Group:
kab: _Agraw:

en: Group:
kab: Agraw:

en: Others
kab: Wiyyaḍ

en: Execute:
kab: Selkem:

en: Allow _executing file as program
kab: Sireg aselkem n ufaylu am wahil

en: Others:
kab: Wiyiḍ:

en: Folder Permissions:
kab: Tisirag n ukaram:

en: File Permissions:
kab: Tisirag n ufaylu:

en: Text view:
kab: Timiẓri aḍris:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
kab: Kečč mačči d bab, ihi ur tezmireḍ ara ad tbeddleḍ tizirag-agi.

en: SELinux context:
kab: Asatal SELinux:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
kab: Snes i yifuyla merra i ttaẓrageɣq

en: The permissions of the selected file could not be determined.
kab: Isirigen n ufaylu yettwafernen ur ttusbadun ara.

en: Creating Properties window.
kab: Asnulfu n ufaylu Iraten.

en: Select Custom Icon
kab: Fren tignit tudmawant

en: Tree
kab: Aseklu
