akonadi-kcal - en to sv translation catalogue (362 entries)

[ctx: @title:window]
en: Archive/Delete Past Events and To-dos
sv: Arkivera/Ta bort tidigare händelser och uppgifter

[ctx: @action:button]
en: &Archive
sv: &Arkivera

[ctx: @info:whatsthis]
en: Archiving saves old items into the given file and then deletes them in the current calendar. If the archive file already exists they will be added. (<link url="#">How to restore</link>)
sv: Arkivering sparar gamla objekt i den givna filen och tar sedan bort dem i nuvarande kalender. Om arkivfilen redan finns läggs de till. (<link url="#">Hur man återställer</link>)

[ctx: @info:whatsthis]
en: In order to add an archive to your calendar, use the Merge Calendar function. You can view an archive by opening it like you would any other calendar. It is not saved in a special format, but as vCalendar.
sv: För att lägga till ett arkiv i kalendern, använd funktionen Sammanfoga kalender. Ett arkiv kan visas genom att öppna det som vilken annan kalender som helst. Det sparas inte med något speciellt format, utan som vCalendar.

[ctx: @option:radio]
en: Archive now items older than:
sv: Arkivera nu objekt äldre än:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable one time archiving or purging of older items
sv: Aktivera engångsarkivering eller borttagning av äldre objekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you check this box, events and to-dos older than the specified age will be archived or purged. The items will be archived unless the "Delete only" option is enabled; else the items will be purged and not saved.
sv: Om den här rutan markeras så utförs arkivering eller borttagning av händelser och uppgifter äldre än angiven ålder. Objekten arkiveras, om inte alternativet "Ta bara bort" är aktiverat, annars tar objekten bort och sparas inte.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the one time archiving cut-off date
sv: Ställ in avgränsningsdatum för engångsarkivering

[ctx: @info:whatsthis]
en: The date before which items should be archived. All older events and to-dos will be saved and deleted, the newer (and events exactly on that date) will be kept.
sv: Datum då tidigare objekt ska arkiveras. Alla äldre händelser och uppgifter sparas och tas bort, medan nyare (och händelser med samma datum) behålls.

[ctx: @option:radio]
en: Automaticall&y archive items older than:
sv: Arkivera a&utomatiskt objekt äldre än:

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable automatic archiving or purging of older items
sv: Aktivera automatisk arkivering eller borttagning av äldre objekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this feature is enabled, the application will regularly check if events and to-dos have to be archived; this means you will not need to use this dialog box again, except to change the settings.
sv: Om funktionen är aktiverad, kontrollerar programmet regelbundet om händelser och uppgifter måste arkiveras. Det betyder att du inte behöver använda den här dialogrutan igen, utom för att ändra inställningarna.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the archival age in days, weeks or months
sv: Ställer in arkiveringsålder i dagar, veckor eller månader

[ctx: @info:whatsthis]
en: The age of the events and to-dos to archive. All older items will be saved and deleted, the newer will be kept.
sv: Ålder hos händelser och uppgifter som ska arkiveras. Alla äldre objekt sparas och tas bort, medan nyare behålls.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the units for the automatic archive age
sv: Ställer in enheter för ålder vid automatisk arkivering

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the time units (days, weeks or months) for automatic archiving.
sv: Väljer tidsenhet (dagar, veckor eller månader) för automatisk arkivering.

[ctx: @item:inlistbox expires in daily units]
en: Day(s)
sv: Dag(ar)

[ctx: @item:inlistbox expiration in weekly units]
en: Week(s)
sv: Vecka/veckor

[ctx: @item:inlistbox expiration in monthly units]
en: Month(s)
sv: Månad(er)

[ctx: @label]
en: Archive &file:
sv: Arkiv&fil:

[ctx: @label filter for KUrlRequester]
en: iCalendar Files (*.ics)
sv: iCalendar-filer (*.ics)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the location of the archive
sv: Ställer in arkivets plats

[ctx: @info:whatsthis]
en: The path of the archive file. The events and to-dos will be appended to the specified file, so any events that are already in the file will not be modified or deleted. You can later load or merge the file like any other calendar. It is not saved in a special format, it uses the iCalendar format.
sv: Sökvägen till arkivfilen. Händelserna och uppgifterna kommer att lägga till sist i angiven fil, alltså kommer inga händelser som redan finns i filen att ändras eller tas bort. Du kan senare läsa in eller sammanfoga filen som vilken annan kalender som helst. Den sparas inte med något specialformat, utan använder iCalendar-formatet.

[ctx: @title:group]
en: Type of Items to Archive
sv: Objekttyper att arkivera

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can select which items should be archived. Events are archived if they ended before the date given above; to-dos are archived if they were finished before the date.
sv: Här kan du välja vilka objekt som ska arkiveras. Händelser arkiveras om de slutar innan datumet som anges ovan. Uppgifter arkiveras om de var klara innan datumet.

[ctx: @option:check]
en: Archive &Events
sv: Arkivera &händelser

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge events
sv: Arkivera eller ta bort händelser

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive events if they ended before the date given above.
sv: Markera alternativet för att arkivera händelser om de slutade innan datumet som anges ovan.

[ctx: @option:check]
en: Archive Completed &To-dos
sv: Arkivera färdiga &uppgifter

[ctx: @option:check]
en: Archive or purge completed to-dos
sv: Arkivera eller ta bort färdiga uppgifter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to archive to-dos if they were completed before the date given above.
sv: Markera alternativet för att arkivera uppgifter om de var färdiga innan datumet som anges ovan.

[ctx: @option:check]
en: &Delete only, do not save
sv: &Ta bara bort, spara inte

[ctx: @info:tooltip]
en: Purge the old items without saving them
sv: Ta bort gamla objekt utan att spara dem

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to delete old events and to-dos without saving them. It is not possible to recover the events later.
sv: Markera alternativet för att ta bort gamla händelser och uppgifter utan att spara dem. Det är inte möjligt att senare få tillbaka dessa händelser.

[ctx: @info]
en: The archive file name is not valid.
sv: Arkivfilens namn är inte giltigt.

en: No attachment named "%1" found in the incidence.
sv: Någon bilaga som heter "%1" hittades inte i förekomsten.

en: The attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer.
sv: Bilagan till inbjudan "%1" är en länk som inte går att komma åt från den här datorn.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
sv: Kalenderinbjudan lagrad i det här brevet är felaktig på något sätt. Kan inte fortsätta.

en: Unable to create a temporary file for the attachment.
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil för bilagan.

[ctx: @title:window]
en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

en: <placeholder>undefined</placeholder>
sv: <placeholder>odefinierad</placeholder>

en: There are no items before %1
sv: Det finns inga objekt före %1

[ctx: @title:window]
en: Archive
sv: Arkivera

en: Delete all items before %1 without saving?
    The following items will be deleted:
sv: Ta bort alla objekt före %1 utan att spara?
    Följande objekt kommer att tas bort:

[ctx: @title:window]
en: Delete Old Items
sv: Ta bort gamla objekt

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
sv: Okänd orsak

en: Cannot write archive file %1. %2
sv: Kan inte skriva arkivfilen %1. %2

en: Cannot write archive. %1
sv: Kan inte skriva arkivet. %1

en: Archiving events
sv: Arkiverar händelser

en: Free
sv: Ledig

en: Busy
sv: Upptagen

en: Unavailable
sv: Inte tillgängligt

en: Tentative
sv: Möjlig

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attendee
sv: Deltagare

[ctx: @label A time period duration. It is preceded/followed (based on the orientation) by the name of the week, see the message above. example: 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1 %2, %3 to %4
sv: %1 %2, %3 till %4

[ctx: @label A time period duration. KLocale is used to format the components. example: Monday, 12 June, 8:00am to 9:30am]
en: %1, %2 %3, %4 to %5
sv: %1, %2 %3, %4 till %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Free Period
sv: Ledig period

[ctx: @info:tooltip period end time]
en: End:
sv: Slut:

[ctx: @info:tooltip period duration]
en: Duration:
sv: Längd:

note: i18n: ectx: label, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Use email settings from System Settings
sv: Använd e-postinställningarna från Systeminställningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EmailControlCenter), group (Personal Settings)
en: Check this box to use the KDE-wide e-mail settings, which are defined using the System Settings "About Me" Module. Uncheck this box to be able to specify your full name and e-mail.
sv: Markera rutan för att använda e-postinställningarna som gäller hela KDE, och som definieras i modulen "Om mig" i systeminställningar. Avmarkera rutan för att kunna ange ditt fullständiga namn och e-postadress.

note: i18n: ectx: label, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Default appointment time
sv: Standardtid för möten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default time for events here. The default is used if you do not supply a start time.
sv: Skriv in händelsens standardtid här. Standardtiden används om du inte anger en starttid.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Default duration of new appointment (HH:MM)
sv: Standardvaraktighet för nytt möte (TT:MM)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDuration), group (Default Datetimes)
en: Enter default duration for events here. The default is used if you do not supply an end time.
sv: Skriv in händelsens standardlängd här. Standardlängden används om du inte anger en sluttid.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable a default sound file for audio reminders
sv: Aktivera en standardljudfil för ljudpåminnelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAudioFileReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable the specified file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
sv: Markera rutan om du vill aktivera att den angivna filen används som standardljudfil för nya påminnelser. Du kan alltid ange en annan fil under inställningarna av påminnelser som kan kommas åt från händelseditorn eller uppgiftseditorn.

note: i18n: ectx: label, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Default audio file
sv: Standardljudfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (audioFilePath), group (Default Datetimes)
en: Set a file to be used as the default sound file for new reminders. You can always specify another file in the Reminder configuration accessible from the Event or To-do editors.
sv: Ange en fil att används som standardljudfil för nya påminnelser. Du kan alltid ange en annan fil under inställningarna av påminnelser som kan kommas åt från händelseditorn eller uppgiftseditorn.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new Events
sv: Aktivera påminnelser för nya händelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created Events. You can always turn-off the reminders in the Event editor dialog.
sv: Markera rutan om du vill aktivera påminnelser för alla nyskapade händelser. Du kan alltid stänga av påminnelserna i händelseditorns dialogruta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultEventReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new events
sv: Aktivera normalt påminnelser för nya händelser

note: i18n: ectx: label, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Enable reminders for new To-dos
sv: Aktivera påminnelser för nya uppgifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: Check this box if you want to enable reminders for all newly created To-dos. You can always turn-off the reminders in the To-do editor dialog.
sv: Markera rutan om du vill aktivera påminnelser för alla nyskapade uppgifter. Du kan alltid stänga av påminnelserna i uppgiftseditorns dialogruta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (defaultTodoReminders), group (Default Datetimes)
en: By default, enable reminders for new to-dos
sv: Aktivera normalt påminnelser för nya uppgifter

note: i18n: ectx: label, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default reminder time
sv: Standardtid för påminnelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time for all newly created items. The time unit is specified in the adjacent combobox.
sv: Skriv in standardtid för påminnelse för alla nyskapade objekt. Tidsenheten anges i kombinationsrutan intill.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTime), group (Default Datetimes)
en: Default time for reminders
sv: Standardtid för påminnelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Enter the default reminder time units for all newly created items. The time is specified in the adjacent spinbox.
sv: Skriv in standardtidsenheter för påminnelse för alla nyskapade objekt. Tiden anges i nummerrutan intill.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReminderTimeUnits), group (Default Datetimes)
en: Default time unit for reminders
sv: Standardtid för påminnelser

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
sv: Dagen börjar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events.
sv: Skriv in händelsens standardtid här. Standardtiden används om du inte anger en starttid.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
sv: Undanta helger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
sv: Markera rutan för att förhindra att Korganizer anger arbetstid på helger.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
sv: Använd helgområden:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
sv: Ange från vilka områden du vill använda helgdagar här. Angivna helgdagar visas som lediga dagar i datumnavigeringen, agendan, etc.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Group Scheduling)
en: Use Groupware communication
sv: Använd gruppkommunikation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Group Scheduling)
en: Check this box to enable automatic generation of mails when creating, updating or deleting events (or to-dos) involving other attendees. You should check this box if you want to use the groupware functionality (e.g. Configuring Kontact as a KDE Kolab client).
sv: Markera rutan för att aktivera att automatiskt skicka e-post när händelser (eller uppgifter) som berör andra deltagare skapas, uppdateras eller tas bort. Du måste markera rutan om du vill använda grupprogramfunktioner (t.ex. vid inställning av Kontact som en KDE Kolab-klient).

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Default policy for invitations to other users:
sv: Standardprincip för inbjudningar till andra användare:

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Send mails without asking.
sv: Skicka brev utan att fråga.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Ask for every individual attendee what to do.
sv: Fråga vad som ska göras för varje individuell deltagare.

note: i18n: ectx: label, entry (SendPolicy), group (Group Scheduling)
en: Do not send invitation emails at all (this can break group scheduling for iTip compliant clients).
sv: Skicka inte inbjudningsbrev alls (det kan göra att gruppschemaläggning för iTip-kompatibla klienter inte fungerar).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeZoneSelectorInIncidenceEditor), group (Hidden Options)
en: Show timezone selectors in the event and todo editor dialog.
sv: Visa val av tidszon i dialogrutorna för händelser och uppgifter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Regularly archive events
sv: Arkivera händelser regelbundet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: If auto-archiving is enabled, events older than this amount will be archived. The unit of this value is specified in another field.
sv: Om automatisk arkivering är aktiverad, så arkiveras händelser äldre än det här värdet. Enheten för värdet anges i ett annat fält.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: The unit in which the expiry time is expressed.
sv: Enheten som utgångstiden uttrycks i.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In days
sv: I dagar

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In weeks
sv: I veckor

note: i18n: ectx: label, entry (ExpiryUnit), group (Archive Dialog)
en: In months
sv: I månader

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: URL of the file where old events should be archived
sv: Webbadress till filen där gamla händelser ska arkiveras

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive events
sv: Arkivera händelser

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive to-dos
sv: Arkivera uppgifter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: What to do when archiving
sv: Vad som ska göras vid arkivering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Delete old events
sv: Ta bort gamla händelser

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive Dialog)
en: Archive old events to a separate file
sv: Arkivera gamla händelser till en särskild fil

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Full &name
sv: Fullständigt &namn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserName), group (Internal Settings)
en: Enter your full name here. This name will be displayed as "Organizer" in to-dos and events you create.
sv: Skriv in ditt fullständiga namn här. Namnet visas som "Organisatör" i uppgifter och händelser du skapar.

en: Anonymous
sv: Anonym

note: i18n: ectx: label, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: E&mail address
sv: E-&postadress

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserEmail), group (Internal Settings)
en: Enter here your e-mail address. This e-mail address will be used to identify the owner of the calendar, and displayed in events and to-dos you create.
sv: Skriv in din e-postadress här. E-postadressen används för att identifiera kalenderns ägare, och visas i händelser och uppgifter du skapar.

en: nobody@nowhere
sv: okänd@ingenstans

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: "No tag" color (for "Only tag" drawing schemes)
sv: "Ingen etikett" färg (för uppritningsmetoder med "Bara etikett")

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the "no tag" or "unset tag" situation, when an item does not have any tags.  This color is used when drawing items in the agenda or month views using the "Only tag" scheme.
sv: Välj en färg att använda i fallet "ingen etikett", när ett objekt inte har någon etikett. Färgen används när objekt ritas i agendavyn och månadsvyn, med metoden "Bara etikett".

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color when drawing items without any tags
sv: Använd denna färg när objekt utan någon etikett ritas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print day options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av dag:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date && Time Range
sv: Datum- och tidsintervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: Starting date for the print
sv: Startdatum för utskriften

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mFromDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>End date</i> option. This option is used to define the start date.
sv: Om du vill skriva ut fler dagar på en gång, kan du ange ett datumintervall med det här alternativet och <i>Slutdatum</i>. Alternativet används för att definiera startdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: &Start date:
sv: &Startdatum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mFromTimeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, mFromTime)
en: Starting time for the print
sv: Starttid för utskriften

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromTimeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, mFromTime)
en: It is possible to print only those events which are inside a given time range. With this time selection box you can define the start of this time range. The end time should be defined with the <i>End time</i> option. Note you can automatically modify these settings if you check <i>Extend time range to include all events</i>.
sv: Det är möjligt att bara skriva ut händelser som är inom ett givet tidsintervall. Med den här rutan som väljer tid kan du ange tidsintervallets start. Sluttiden definieras med alternativet <i>Sluttid</i>. Observera att du kan ändra inställningarna automatiskt om du markerar <i>Utöka tidsintervall för att inkludera alla händelser</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromTimeLabel)
en: Start &time:
sv: Start&tid:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mFromTime) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: hh:mm
sv: tt:mm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, mToDate)
en: Ending date for the print
sv: Utskriftens slutdatum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, mToDate)
en: If you want to print more days at once, you can define a range of dates with this option and the <i>Start date</i> option. This option is used to define the end date.
sv: Om du vill skriva ut fler dagar på en gång, kan du ange ett datumintervall med det här alternativet och <i>Startdatum</i>. Alternativet används för att definiera slutdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End date:
sv: Slut&datum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mToTimeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: Ending time for the print
sv: Utskriftens sluttid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToTimeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, mToTime)
en: It is possible to print only those events which are inside a given time range. With this time selection box you can define the end of this time range. The start time should be defined with the <i>Start time</i> option. Note you can automatically modify these settings if you check <i>Extend time range to include all events</i>.
sv: Det är möjligt att bara skriva ut händelser som är inom ett givet tidsintervall. Med den här rutan som väljer tid kan du ange tidsintervallets slut. Sluttiden definieras med alternativet <i>Starttid</i>. Observera att du kan ändra inställningarna automatiskt om du markerar <i>Utöka tidsintervall för att inkludera alla händelser</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToTimeLabel)
en: End ti&me:
sv: Sl&uttid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: Check this option to automatically determine the required time range, so all events will be shown.
sv: Markera det här alternativet för att automatiskt avgöra nödvändigt tidsintervall, så att alla händelser visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeAllEvents)
en: E&xtend time range to include all events
sv: &Utöka tidsintervall för att inkludera alla händelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: Print Layout
sv: Utskriftslayout

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: The Filofax format prints the information for the days selected without a timeline.
sv: Filofax-formatet skriver ut information för markerade dagar utan en tidslinje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: Print date &range as Filofax format, all on one page
sv: Skriv ut datuminte&rvall med filofax-format, allt på en sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: The timetable print view has the times to the left of the page.
sv: Utskrift med tidtabellvy har tiderna till vänster på sidan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: Print as timeta&ble view, one page per day
sv: Skriv ut som tidta&bellvy, en sida per dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeSingleTimetable)
en: The timetable print view has the times to the left of the page. All days are printed as columns in one big timetable.
sv: Utskrift med tidtabellvy har tiderna till vänster på sidan. Alla dagar skrivs ut som kolumner i en stor tidtabell.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSingleTimetable)
en: Print as timetable view, all da&ys on a single page
sv: Skriv ut som tidtabellvy, alla da&gar på en enda sida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mSecurity)
en: Security Exclusions
sv: Säkerhetsundantag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludeConfidential)
en: Check this option to exclude items that have their Access level set to &#8220;Confidential&#8221;
sv: Markera alternativet för att undanta objekt som har sin åtkomstnivå inställd till&#8220;Konfidentiell&#8221;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeConfidential)
en: Exclude c&onfidential
sv: Undanta k&onfidentiella

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludePrivate)
en: Check this option to exclude items that have their Access level set to &#8220;Private&#8221;
sv: Markera alternativet för att undanta objekt som har sin åtkomstnivå inställd till&#8220;Privat&#8221;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludePrivate)
en: Exclude pri&vate
sv: Undanta pri&vata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mIncludeInfoGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, includeInfoBox)
en: Include Information
sv: Inkludera information

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Print item descriptions
sv: Skriv ut objektbeskrivningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mDescription)
en: Check this option if you want to see the item descriptions printed.
sv: Markera alternativet om du vill få objektbeskrivningarna utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeDescription) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDescription)
en: &Descriptions
sv: &Beskrivningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Print item tags
sv: Skriv ut objektetiketter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Check this option if you want to see the item tags printed.
sv: Markera alternativet om du vill få objektetiketterna utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeCategories) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCategories)
en: Ta&gs
sv: Eti&ketter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Print to-dos due within the specified date range
sv: Skriv ut uppgifter som ska vara färdiga inom angivet datumintervall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: You should check this option if you want to print to-dos which are due on one of the dates which are in the supplied date range.
sv: Du bör markera det här alternativet om du vill skriva ut uppgifter som ska vara klara något av datumen som ingår i tillhandahållet datumintervall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mIncludeTodos)
en: Include to-&dos that are due on the printed day(s)
sv: Inkludera &uppgifter som ska vara klara de utskrivna dagarna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Check this option to exclude the time in description box
sv: Markera alternativet för att undanta tiden i beskrivningsrutan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeTime)
en: Exclude t&ime from timetable detail display items
sv: Undanta t&id från tidtabellens detaljerade visningsobjekt

[ctx: @title general print settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGeneralGroup)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Print items on one line
sv: Skriv ut objekt på en rad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Check this option to limit events to a single line, truncating as necessary to save space.
sv: Markera alternativet för att begränsa händelser till en enda rad, och avkorta efter behov, för att spara utrymme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSingleLineLimit)
en: Limit events in each day to a &single line
sv: Begränsa händelser på varje enskild dag till en enda &rad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Check this option to draw note lines in empty areas.
sv: Markera alternativet för att rita anteckningslinjer i tomma utrymmen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines in Filofax layout
sv: Visa antecknings&linjer i filofax-layout

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mColors)
en: Print in color
sv: Skriv ut i färg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mColors)
en: If you want to use colors to distinguish certain tags in the printed output, check this option.
sv: Om du vill använda färger för att urskilja vissa etiketter på utskriften, markera då det här alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mColors)
en: &Use colors
sv: An&vänd färger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print a datetime footer on each page
sv: Skriver ut en sidfot med datum  och tid på varje sida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Check this box if you want to print a small footer on each page that contains the date of the print.
sv: Markera rutan om du vill skriva ut en liten sidfot på varje sida so innehåller utskriftens datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPrintFooter)
en: Print &Footer
sv: Skriv ut sid&fot

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: No start date
sv: Inget startdatum

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: Duration:
sv: Längd:

en: 1 hour  | %1 hours
sv[0]: 1 timma
sv[1]: %1 timmar

en: 1 minute  | %1 minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: No end date
sv: Inget slutdatum

en: Due date:
sv: Datumfrist:

en: No due date
sv: Ingen datumfrist

[ctx: except for listed dates]
en:  except
sv:  förutom

en: Repeats:
sv: Upprepningar:

en: No reminders
sv: Inga påminnelser

en: Reminder:  | %1 reminders:
sv[0]: Påminnelse:
sv[1]: %1 påminnelser:

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the start
sv: %1 innan början

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the start
sv: %1 efter början

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 before the end
sv: %1 innan slutet

[ctx: N days/hours/minutes before/after the start/end]
en: %1 after the end
sv: %1 efter slutet

en: 1 day | %1 days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: 1 hour | %1 hours
sv[0]: 1 timma
sv[1]: %1 timmar

en: 1 minute | %1 minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: Organizer:
sv: Organisatör:

en: Location:
sv: Plats:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: No Subitems
sv: Inga delobjekt

en: 1 Subitem: | %1 Subitems:
sv[0]: 1 delobjekt:
sv[1]: %1 delobjekt:

[ctx: no status]
en: none
sv: ingen

[ctx: unknown status]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: subitem start date]
en: Start Date: %1
sv: Startdatum: %1

[ctx: subitem start time]
en: Start Time: %1
sv: Starttid: %1

[ctx: subitem due date]
en: Due Date: %1
sv: Datumfrist: %1

[ctx: subitem due time]
en: Due Time: %1
sv: Tidsfrist: %1

[ctx: subitem Priority: N]
en: Priority: %1
sv: Prioritet: %1

[ctx: subitem Secrecy: secrecyString]
en: Secrecy: %1
sv: Sekretess: %1

en: No Attachments
sv: Inga bilagor

en: 1 Attachment: | %1 Attachments:
sv[0]: 1 bilaga:
sv[1]: %1 bilagor:

en: No Attendees
sv: Inga deltagare

en: 1 Attendee: | %1 Attendees:
sv[0]: 1 deltagare:
sv[1]: %1 deltagare:

en: Secrecy: %1
sv: Sekretess: %1

en: Show as: Busy
sv: Visa som: Upptagen

en: Show as: Free
sv: Visa som: Ledig

en: This task is overdue!
sv: Uppgiften är försenad!

en: Settings:
sv: Inställningar:

en: Tags:
sv: Etiketter:

[ctx: label for timetable all-day boxes]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: date from-to]
en: %1–%2
sv: %1 – %2

[ctx: date from - to (week number)]
en: %1–%2 (Week %3)
sv: %1 – %2 (vecka %3)

[ctx: date from - to\n(week number)]
en: %1–%2
    (Week %3)
sv: %1 – %2
    (vecka %3)

[ctx: @option sort by summary]
en: Summary
sv: Sammanfattning

[ctx: @option sort by start date/time]
en: Start Date
sv: Startdatum

[ctx: @option sort by due date/time]
en: Due Date
sv: Färdigdatum

[ctx: @option sort by priority]
en: Priority
sv: Prioritet

[ctx: @option sort by percent completed]
en: Percent Complete
sv: Färdigprocent

[ctx: @option sort by tags]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @option sort in increasing order]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @option sort in descreasing order]
en: Descending
sv: Fallande

en: To-do list
sv: Uppgiftslista

en: %1%
sv: %1 %

en: Priority
sv: Prioritet

[ctx: @label to-do due date]
en: Due
sv: Frist

[ctx: @label to-do percentage complete]
en: Complete
sv: Färdig

[ctx: @label to-do categories]
en: Tags
sv: Etiketter

en: Print &incidence
sv: Skriv ut &förekomst

en: Prints an incidence on one page
sv: Skriver ut en förekomst på en sida

en: Print da&y
sv: Skriv ut &dag

en: Prints all events of a single day on one page
sv: Skriver ut alla händelser under en enstaka dag på en sida

en: Print &week
sv: Skriv ut &vecka

en: Prints all events of one week on one page
sv: Skriver ut alla händelser under en vecka på en sida

en: Print mont&h
sv: Skriv ut &månad

en: Prints all events of one month on one page
sv: Skriver ut alla händelser under en månad på en sida

en: Print to-&dos
sv: Skriv ut &uppgifter

en: Prints all to-dos in a (tree-like) list
sv: Skriver ut alla uppgifter i en (trädliknande) lista

[ctx: @info]
en: Unable to print, an invalid print style was specified.
sv: Kan inte skriva ut. En ogiltig utskriftsstil angavs.

[ctx: @title:window]
en: Printing error
sv: Uskriftsfel

[ctx: @title:window]
en: Print
sv: Utskrift

[ctx: @title:group]
en: Print Style
sv: Utskriftsstil

[ctx: @label]
en: Page &orientation:
sv: Sid&orientering:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the print orientation
sv: Ange utskriftsorientering

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want your output to be printed in "portrait" or "landscape". You can also default to the orientation best suited to the selected style or to your printer's default setting.
sv: Välj om du vill att utskriften ska göras stående eller liggande. Du kan också ange orienteringen som bäst passar den valda stilen, eller skrivarens förvalda inställning.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Default Orientation of Selected Style
sv: Använd den valda stilens förvalda orientering

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use Printer Default
sv: Använd skrivarens förval

[ctx: @item:inlistbox]
en: Portrait
sv: Stående

[ctx: @item:inlistbox]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the type of print
sv: Välj utskriftstyp

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select one of the following types of prints you want to make. You may want to print an individual item, or all the items for a specific time range (like a day, week or month), or you may want to print your to-do list.
sv: Välj en av följande utskriftstyper du vill använda. Du kanske vill skriva ut ett enstaka objekt, eller alla objekt för ett visst tidsintervall (som en dag, vecka eller månad), eller din uppgiftslista.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print incidence options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av förekomst:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Print incidence details
sv: Skriv ut förekomstinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Check this box if you want to print more details for the incidence, including the visibility and secrecy properties.
sv: Markera rutan om du vill skriva ut mer information om förekomsten, inklusive synlighets- och sekretessegenskaper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowDetails)
en: Detai&ls (visiblility, secrecy, etc.)
sv: &Detaljinformation (synlighet, sekretess, etc.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Print the attendees
sv: Skriv ut deltagare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: Check this box if you want the attendees list included on the print-out.
sv: Markera rutan om du vill att deltagarlistan ska ingå i utskriften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttendees)
en: &Attendees
sv: &Deltagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Print the notes
sv: Skriv ut anteckningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: Check this box if you want the incidence notes included on the print-out.
sv: Markera rutan om du vill att förekomstens anteckningar ska ingå i utskriften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSubitemsNotes)
en: &Notes, subitems
sv: A&nteckningar, delobjekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Print the attachments
sv: Skriv ut bilagorna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Check this box if you want the attachment information included on the print-out. The attachments themselves are not printed.
sv: Markera rutan om du vill att information om bilagor ska ingå i utskriften. Själva bilagorna skrivs inte ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAttachments)
en: Attach&ments
sv: &Bilagor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Check this box if you want to draw note lines in the empty area of the print. This is useful if you want to hand-write notes on this print-out.
sv: Markera rutan om du vill rita anteckningslinjer på den tomma delen av utskriften. Det är användbart om du vill anteckna för hand på utskriften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowNoteLines)
en: Show note &lines
sv: Visa antecknings&linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print journal options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av journalanteckning:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mAllJournals)
en: &All journal entries
sv: &Alla journalanteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mRangeJournals)
en: Date &range:
sv: Datuminte&rvall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print month options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av månad:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mFromDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the first month to be printed. Use the option <i>End month</i> to define the last month in this range.
sv: När du vill skriva ut flera månader på en gång kan du ange ett månadsintervall. Alternativet anger den första månaden som ska skrivas ut. Använd alternativet <i>Slutmånad</i> för att ange den sista månaden i intervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFromDateLabel)
en: Sta&rt month:
sv: Sta&rtmånad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mFromMonth)
en: Starting month for printing
sv: Utskriftens startmånad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: Starting year for printing
sv: Utskriftens startår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mFromYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the first year to be printed. Use the option <i>End year</i> to define the last year in this range.
sv: När du vill skriva ut flera år på en gång kan du ange ett årsintervall. Alternativet anger det första året som ska skrivas ut. Använd alternativet <i>Slutår</i> för att ange det sista året i intervallet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mToDateLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mToMonth)
en: When you want to print more months at once, you can define a month range. This option defines the last month to be printed. Use the option <i>Start month</i> to define the first month in this range.
sv: När du vill skriva ut flera månader på en gång kan du ange ett månadsintervall. Alternativet anger den sista månaden som ska skrivas ut. Använd alternativet <i>Startmånad</i> för att ange den första månaden i intervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mToDateLabel)
en: &End month:
sv: Slut&månad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, mToMonth)
en: Ending month for the print
sv: Utskriftens slutmånad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mToYear)
en: Ending year for the print
sv: Utskriftens slutår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mToYear)
en: When you want to print more years at once, you can define a year range. This option defines the last year to be printed. Use the option <i>Start year</i> to define the first year in this range.
sv: När du vill skriva ut flera år på en gång kan du ange ett årsintervall. Alternativet anger det sista året som ska skrivas ut. Använd alternativet <i>Startår</i> för att ange det första året i intervallet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Print daily recurring items
sv: Skriv ut dagligen upprepade objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: With this option it is possible to leave out the daily recurring to-dos and events in the print. They take a lot of space and make the month view needlessly complicated.
sv: Det är möjligt att utelämna dagligen upprepade uppgifter och händelser i utskriften med det här alternativet. Förekomsterna tar mycket utrymme och gör månadsvyn onödigt komplicerad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurDaily)
en: Include daily re&curring to-dos and events
sv: Inkludera &dagligen upprepade uppgifter och händelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Print weekly recurring items
sv: Skriv ut veckovis upprepade objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Similar to "Print daily recurring to-dos and events". Weekly to-dos and events will be omitted when making a print of the selected month.
sv: Liknar "Skriv ut dagligen upprepade uppgifter och händelser". Veckovis upprepade uppgifter och händelser utelämnas när vald månad skrivs ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurWeekly)
en: Include weekl&y recurring to-dos and events
sv: Inkludera &veckovis upprepade uppgifter och händelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week numbers
sv: Skriv ut veckonummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Enable this to print week numbers at the left of each row.
sv: Aktivera det här för att skriva ut veckonummer till vänster på varje rad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWeekNumbers)
en: Print week &numbers
sv: Skriv ut vecko&nummer

[ctx: @label:textbox]
en: This printing style does not have any configuration options.
sv: Utskriftsstilen har inga inställningsalternativ.

en: Holiday
sv: Helgdag

[ctx: print date: formatted-datetime]
en: printed: %1
sv: utskriftsdatum: %1

[ctx: to-do summary (Due: datetime)]
en: %1 (Due: %2)
sv: %1 (Frist: %2)

[ctx: to-do summary (Due: date)]
en: %1 (Due: %2)
sv: %1 (Frist: %2)

en: To-do: %1
sv: Uppgift: %1

[ctx: Date range: Month dayStart - dayEnd]
en: %1 %2–%3
sv: %1 %2 – %3

[ctx: Date range: monthStart dayStart - monthEnd dayEnd]
en: %1 %2–%3 %4
sv: %1 %2 – %3 %4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print to-dos options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av uppgifter:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Name for this to-do list
sv: Uppgiftslistans namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mTitleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mTitle)
en: Enter a name for this to-do list that will be put at the top of the print-out
sv: Ange ett namn på uppgiftslistan som läggs till överst på utskriften

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mTitleLabel)
en: &Title:
sv: &Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mTitle)
en: To-do List
sv: Uppgiftslista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mPrintType)
en: To-dos to Print
sv: Uppgifter som ska skrivas ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintAll)
en: Print &all to-dos
sv: Skriv ut &alla uppgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintUnfinished)
en: Print &uncompleted to-dos only
sv: Skriv bara ut &uppgifter som inte är färdiga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintDueRange)
en: Print only to-dos due in the &range:
sv: Skriv bara ut uppgifter med tidsfrist i &intervallet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPriority)
en: Print item priorities
sv: Skriv ut objektprioriteter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPriority)
en: Check this option if you want to see the item priorities printed.
sv: Markera alternativet om du vill få objektprioriteterna utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPriority)
en: &Priority
sv: &Prioritet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: Print item start dates
sv: Skriv ut objektens startdatum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: Check this option if you want to see the item start dates (when work can begin) printed.
sv: Markera alternativet om du vill få objektens startdatum (då arbetet kan påbörjas) utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartDate)
en: &Start date
sv: &Startdatum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Print item due dates
sv: Skriv ut färdigdatum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Check this option if you want to see the item due dates printed.
sv: Markera alternativet om du vill få objektens färdigdatum utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDueDate)
en: Du&e date
sv: &Färdigdatum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Print item completion percentage
sv: Skriv ut objektens färdigprocent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Check this option if you want to see the item completion percentage printed as a number and bar graph.
sv: Markera alternativet om du vill få objektens färdigprocent utskrivna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPercentComplete)
en: Percentage co&mpleted
sv: Färdig&procent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortingOptionsBox)
en: Sorting Options
sv: Sorteringsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortFieldLabel)
en: Sort field:
sv: Sorteringsfält:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortDirectionLabel)
en: Sort direction:
sv: Sorteringsriktning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectSubTodos)
en: Co&nnect sub-to-dos with its parent
sv: A&nslut deluppgifter till motsvarande uppgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStrikeOutCompleted)
en: Stri&ke out completed to-do summaries
sv: Stry&k över sammanfattningar av färdiga uppgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Print week options:</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alternativ för utskrift av vecka:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeFilofax)
en: Print date &range as Filofax format, one week per page
sv: Skriv ut datuminte&rvall med filofax-format, en vecka per sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeTimetable)
en: Print as timeta&ble view, one week per page
sv: Skriv ut som tidta&bellvy, en vecka per sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mPrintTypeSplitWeek)
en: The split week view has the times to the left of the page, with two pages per week.
sv: Den delade veckovyn har tiderna till vänster på sidan, med två sidor per vecka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mPrintTypeSplitWeek)
en: Print as split wee&k view
sv: Skriv ut som vy med delad vec&ka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Print year options:</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">Skriv ut årsalternativ:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDateRangeGroup)
en: Date Range
sv: Datumintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mYearLabel)
en: &Year:
sv: Å&r:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGeneralGroup)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mPagesLabel)
en: Num&ber of pages:
sv: Antal si&dor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSubDaysLabel)
en: Show &sub-day events as:
sv: Vi&sa händelser kortare än en dag som:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mSubDays) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mHolidays)
en: Time Boxes
sv: Tidrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mHolidaysLabel)
en: Show &holidays as:
sv: Visa &helger som:

en: Journal entries
sv: Journalanteckningar

en: Print &journal
sv: Skriv ut &journal

en: Prints all journals for a given date range
sv: Skriver ut alla journalanteckningar för ett givet datumintervall.

en: Print &year
sv: Skriv ut å&r

en: Prints a calendar for an entire year
sv: Skriver ut en kalender för ett helt år

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar
sv: Välj kalender

en: Select the calendar where this item will be stored.
sv: Välj kalender där objektet ska lagras.

[ctx: this is the default calendar]
en: %1 (Default Calendar)
sv: %1 (standardkalender)

[ctx: a virtual folder type]
en: Virtual
sv: Virtuell

en: Folder type:
sv: Katalogtyp:

[ctx: collection has no mimetypes to show the user]
en: none
sv: ingen

en: Content type:
sv: Innehållstyp:

en: Rights:
sv: Rättigheter:

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
sv: skrivskyddad

[ctx: the calendar is read and write]
en: read+write
sv: läs- och skrivbar

[ctx: blocking all reminders for this calendar]
en: all
sv: alla

[ctx: blocking audio reminders for this calendar]
en: audio
sv: ljud

[ctx: blocking display pop-up dialog reminders for this calendar]
en: display
sv: skärm

[ctx: blocking email reminders for this calendar]
en: email
sv: e-post

[ctx: blocking run a command reminders for this calendar]
en: procedure
sv: procedur

[ctx: blocking unknown type reminders for this calendar]
en: other
sv: andra

[ctx: not blocking any reminder types for this calendar]
en: none
sv: inga

en: Blocked Reminders:
sv: Blockera påminnelser:
