calibre - en to ca translation catalogue (6244 entries)

en: Start
ca: Inici

en: Support calibre
ca: Ajudeu a calibre

en: Contribute to support calibre development
ca: Feu una donació per ajudar al desenvolupament de calibre

en: page
ca: pàgina

en: [options]
ca: [opcions]

en: {} Portable
ca: {} Portàtil

en: Recycle Bin
ca: Paperera de reciclatge

en: Trash
ca: Paperera

en: Does absolutely nothing
ca: No fa res

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Customize
ca: Personalitza

en: Cannot configure
ca: No es pot configurar

en: File type
ca: Tipus de fitxer

en: Metadata reader
ca: Lectura de metadades

en: Metadata writer
ca: Escriptor de metadades

en: Catalog generator
ca: Generació del catàleg

en: User interface action
ca: Acció d'interfície d'usuari

en: Preferences
ca: Preferències

en: Store
ca: Botiga

en: An e-book store.
ca: Una botiga de llibres electrònics.

en: Edit book tool
ca: Eina d'edició de llibres

en: Library closed
ca: S'ha tancat la biblioteca

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ca: Crea un arxiu PMLZ que conté el fitxer PML i totes les imatges del directori «pmlname_img» o «images». Aquest connector s'executa cada vegada que s'afegeix un fitxer PML a la biblioteca.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ca: Crea un arxiu TXTZ quan s'importi un fitxer TXT amb referències Markdown o Textile a imatges. A l'arxiu s'hi afegeixen tant el fitxer TXT com les imatges.

en: Extract cover from comic files
ca: Extreu la portada dels fitxers de còmic

en: Read metadata from %s files
ca: Llegeix les metadades dels fitxers %s

en: Read metadata from e-books in RAR archives
ca: Llegeix les metadades dels llibres electrònics als arxius RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
ca: Llegeix les metadades dels llibres en arxius ZIP

en: Set metadata in %s files
ca: Estableix les metadades dels fitxers %s

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
ca: Introduïu {0} més avall perquè el connector d'escriptura de les metadades EPUB no afegeixi imatges de portada als fitxers EPUB que no en tinguin.

en: Set metadata from %s files
ca: Estableix les metadades des dels fitxers %s

en: Add books to calibre or the connected device
ca: Afegeix els llibres al calibre o al dispositiu que hi hagi connectat

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ca: Captura anotacions des d'un Kindle connectat (experimental)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ca: Genera un catàleg dels llibres a la vostra biblioteca de calibre

en: Convert books to various e-book formats
ca: Converteix llibres a diversos formats de llibre electrònic

en: Fine tune your e-books
ca: Reajusteu els vostres llibres electrònics

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
ca: Explora els ressaltats i les adreces d'interès de tots els llibres de la biblioteca

en: Search the full text of all books in the calibre library
ca: Cerca el text sencer a tots els llibres de la biblioteca del Calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
ca: Edita la taula del contingut dels llibres

en: Delete books from your calibre library or connected device
ca: Suprimeix els llibres de la vostra biblioteca de calibre o del dispositiu connectat

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
ca: Incrusta les metadades actualitzades dins dels fitxers del llibre real a la vostra biblioteca de calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ca: Edita les metadades dels llibres a la vostra biblioteca de calibre

en: Read books in your calibre library
ca: Llegeix els llibres en la vostra biblioteca de calibre

en: Download news from the internet in e-book form
ca: Baixa notícies des d'internet en format de llibre electrònic

en: Show a list of related books quickly
ca: Mostra ràpidament una llista de llibres seleccionats

en: Filter/transform the tags for books in the library
ca: Filtra o transforma les etiquetes per als llibres a la biblioteca

en: Transform the authors for books in the library
ca: Transforma els autors per als llibres a la biblioteca

en: Show an editor for testing templates
ca: Mostra un editor per a provar plantilles

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
ca: Mostra un diàleg per crear i gestionar funcions de plantilla i plantilles desades

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ca: Exporta els llibres des de la vostra biblioteca de calibre al disc dur

en: Show Book details in a separate popup
ca: Mostra els detalls del llibre en una finestra emergent a part

en: Restart calibre
ca: Reinicia calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ca: Obre la carpeta que conté els fitxers dels llibres en la vostra biblioteca de calibre

en: Auto scroll through the list of books
ca: Desplaçament automàtic a través de la llista de llibres

en: Send books to the connected device
ca: Envia els llibres al dispositiu connectat

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
ca: Envia els llibres per correu electrònic o pel web. També connecta a carpetes del teu ordinador com si fossin dispositius

en: Browse the calibre User Manual
ca: Navega pel manual d'usuari de calibre

en: Customize calibre
ca: Personalitza calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
ca: Troba fàcilment llibres similars al seleccionat

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ca: Canvia entre biblioteques de calibre diferents i fes-hi tasques de manteniment

en: Copy books from the device to your calibre library
ca: Copia els llibres del dispositiu a la vostra biblioteca de calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ca: Edita les col·leccions en què es col·loquen els llibres al dispositiu

en: Match book on the devices to books in the library
ca: Fes que coincideixin els llibres dels dispositius amb els llibres de la biblioteca

en: Show the book in the calibre library that matches this book
ca: Mostra el llibre a la biblioteca del Calibre que coincideixi amb aquest llibre

en: Copy a book from one calibre library to another
ca: Copia un llibre des d'una biblioteca de calibre a una altra

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
ca: Edita els llibres en formats EPUB o AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
ca: Fa canvis petits als fitxers EPUB o HTMLZ a la vostra biblioteca de calibre

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ca: Troba la coincidència següent o anterior quan se cerca a la vostra biblioteca de calibre en mode de ressaltat

en: Choose a random book from your calibre library
ca: Tria un llibre a l'atzar de la vostra biblioteca de calibre

en: Sort the list of books
ca: Ordena la llista de llibres

en: Temporarily mark books
ca: Marca llibres temporalment

en: Manage tag browser categories
ca: Gestioneu les categories del navegador d'etiquetes

en: Show a menu of saved searches
ca: Mostrar un menú amb les cerques desades

en: Open the context menu for the column
ca: Obre el menú de context per la columna

en: Change the current Virtual library
ca: Canvia la biblioteca virtual actual

en: Search for books from different book sellers
ca: Cerca llibres de diferents botigues de llibres

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ca: Obteniu connectors nous de calibre o actualitzeu els existents

en: Look & feel
ca: Aparença

en: Interface
ca: Interfície

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ca: Ajusteu l'aparença de la interfície de calibre per a adaptar-la al vostre gust

en: Behavior
ca: Comportament

en: Change the way calibre behaves
ca: Canvieu el comportament de calibre

en: Add your own columns
ca: Columnes

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ca: Afegiu o suprimiu les vostres pròpies columnes a la llista de llibres de calibre

en: Toolbars & menus
ca: Barres d'eines i de menús

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ca: Personalitzeu les barres d'eines i els menús de context, en canviar les accions que estaran disponibles en cadascuna

en: Searching
ca: Cerca

en: Customize the way searching for books works in calibre
ca: Personalitzeu com funciona la cerca de llibres a calibre

en: Input options
ca: Opcions d'entrada

en: Conversion
ca: Conversió

en: Set conversion options specific to each input format
ca: Establiu les opcions de conversió específiques per a cada format d'entrada

en: Common options
ca: Opcions comunes

en: Set conversion options common to all formats
ca: Establiu les opcions de conversió comunes a tots els formats

en: Output options
ca: Opcions de sortida

en: Set conversion options specific to each output format
ca: Establiu les opcions de conversió específiques de cada format de sortida

en: Adding books
ca: Addició de llibres

en: Import/export
ca: Importació i exportació

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ca: Controleu com calibre llegeix les metadades dels fitxers quan s'afegeixen llibres

en: Saving books to disk
ca: Desament de llibres al disc

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ca: Controleu com calibre exporta els fitxers de la seva base de dades al disc quan s'utilitza «Desa al disc»

en: Sending books to devices
ca: Enviament de llibres als dispositius

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
ca: Controleu com calibre envia els fitxers al vostre lector de llibres electrònics

en: Metadata plugboards
ca: Taulers de connexions de metadades

en: Change metadata fields before saving/sending
ca: Canvieu els camps de les metadades abans de desar o enviar

en: Template functions
ca: Funcions de plantilla

en: Advanced
ca: Avançat

en: Create your own template functions
ca: Creeu les funcions de la vostra plantilla

en: Sharing books by email
ca: Compartició de llibres per correu electrònic

en: Sharing
ca: Compartició

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ca: Configura la compartició de llibres per correu electrònic. Es pot utilitzar per a enviar automàticament notícies baixades als teus dispositius.

en: Sharing over the net
ca: Compartició a la xarxa

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ca: Configureu el servidor de continguts de calibre que us donarà accés a la vostra biblioteca de calibre des de qualsevol lloc, en qualsevol dispositiu, a través d'Internet

en: Metadata download
ca: Baixada de metadades

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
ca: Controleu com calibre baixa les metadades dels llibres electrònics des de la xarxa

en: Ignored devices
ca: Dispositius ignorats

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
ca: Controleu quins dispositius ha d'ignorar calibre quan es connectin a l'ordinador.

en: Plugins
ca: Connectors

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ca: Afegiu, suprimiu o personalitzeu diverses parts de les funcions de calibre

en: Tweaks
ca: Retocs

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ca: Reajusteu com calibre es comporta en diversos contexts

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ca: Personalitzeu les dreceres de teclat utilitzades per calibre

en: Miscellaneous
ca: Altres

en: Miscellaneous advanced configuration
ca: Configuració avançada

en: Options specific to the output format.
ca: Opcions específiques per al format de sortida.

en: Options specific to the input format.
ca: Opcions específiques per al format d'entrada.

en: Conversion input
ca: Conversió de l'entrada

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ca: Especifiqueu la codificació de caràcters del document d'entrada. Aquesta opció anul·larà qualsevol codificació que pugui estar indicada al document. És particularment útil per a documents que no indiquen cap codificació o ho fan incorrectament.

en: Conversion output
ca: Resultat de la conversió

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ca: Si s'especifica, el connector de sortida intentarà generar una sortida que sigui el més llegible possible. Pot ser que no tingui cap efecte en alguns connectors de sortida.

en: Convert e-books to the %s format
ca: Converteix llibres al format %s

en: Input profile
ca: Perfil d'entrada

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ca: Aquest perfil intenta proporcionar valors predeterminats i és útil si no sabeu res del document d'entrada.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ca: Aquest perfil és adient per a la línia PRS de SONY. Models 500/505/600/700...

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ca: Aquest perfil és adient per al SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ca: Aquest perfil és adient per al SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ca: Aquest perfil és adient per al Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ca: Aquest perfil és adient per a llibres Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ca: Aquest perfil és adient per al Hanlin V3 i els seus clons.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ca: Aquest perfil és adient per al Hanlin V5 i els seus clons.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ca: Aquest perfil és adient per al Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ca: Aquest perfil és adient per al Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ca: Aquest perfil és adient per a l'Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ca: Aquest perfil és adient per a l'Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ca: Aquest perfil és adient per a l'IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ca: Aquest perfil és adient per a l'IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ca: Aquest perfil és adient per al B&N Nook.

en: Output profile
ca: Perfil de sortida

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ca: Aquest perfil intenta proporcionar valors predeterminats adients i és útil si voleu generar un document que es pugui llegir en un PC o en un conjunt ampli de dispositius diferents.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ca: Adient per a l'iPAD i dispositius similars amb una resolució de 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
ca: Pensat per a l'iPad 3 i dispositius similars amb una resolució de 1536x2048

en: Tablet
ca: Tauleta

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ca: Adient per a tauletes tàctils genèriques, no canvia la mida de les imatges

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ca: Adient per al Samsung Galaxy i tauletes tàctils similars amb una resolució de 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
ca: Pensat per al Nook HD+ i tauletes similars amb una resolució de 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ca: Aquest perfil és adient per al Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ca: Aquest perfil és adient per al SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
ca: Aquest perfil està pensat per al SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
ca: E-ink genèric

en: Suitable for use with any e-ink device
ca: Adequat per a utilitzar-lo amb qualsevol dispositiu de tinta electrònica

en: Generic e-ink large
ca: E-ink genèric gros

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ca: Adequat per a utilitzar-lo amb qualsevol dispositiu de tinta electrònica de pantalla gran

en: Generic e-ink HD
ca: E-ink genèric HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
ca: Adequat per utilitzar amb qualsevol dispositiu e-ink (tinta electrònica) modern d'alta resolució

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ca: Aquest perfil és adient per al JetBook de 5 polzades.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ca: Aquest perfil està pensat per a la línia PRS de SONY. El 500/505/700... en mode apaïsat. Principalment útil per còmics.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ca: Aquest perfil és adient per a l'Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
ca: Aquest perfil està pensat per a Amazon Kindle Paperwhite 1 i 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
ca: Aquest perfil està destinat per a l'Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
ca: Aquest perfil està pensat per a Amazon Kindle Paperwhite 3 i superiors

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
ca: Aquest perfil està pensat per a Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 i superiors

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
ca: Aquest perfil és per l'Amazon Kindle Scribe 2022 en amunt

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
ca: Aquest perfil és adient per a l'Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ca: Aquest perfil és adient per al B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
ca: Aquest perfil és adient per als dispositius de la sèrie PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
ca: Aquest perfil està pensat per als dispositius de la sèrie PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
ca: Aquest perfil està assignat a la sèrie de dispositius PocketBook Lux (1-5) i Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
ca: Aquest perfil està assignat a la sèrie de dispositius PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
ca: Aquest perfil està assignat a la sèrie de dispositius PocketBook Inkpad 3 i X.

en: Installed plugins
ca: Connectors instal·lats

en: Mapping for filetype plugins
ca: Mapatge per als connectors de tipus de fitxers

en: Local plugin customization
ca: Personalització del connector local

en: Disabled plugins
ca: Connectors inhabilitats

en: Enabled plugins
ca: Connectors habilitats

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ca: No s'ha pogut inicialitzar el connector %s i s'ha generat la traça:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ca:     %prog opcions
    
        Personalitzeu calibre amb la càrrega de connectors externs.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
ca: Afegeix un connector amb l'especificació del camí a l'arxiu ZIP que el conté.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
ca: Per a desenvolupadors de connectors: Camí a la carpeta on esteu desenvolupant el connector. Aquesta ordre comprimirà automàticament el connector i l'actualitzarà a Calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ca: Suprimeix un connector personalitzat pel nom. No té cap efecte als connectors integrats

en: List all installed plugins
ca: Mostra una llista dels connectors instal·lats

en: Enable the named plugin
ca: Habilita el connector especificat

en: Disable the named plugin
ca: Inhabilita el connector especificat

en: Catalog
ca: Catàleg

en: News
ca: Notícies

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
ca: El camí a la biblioteca ({0}) és massa llarg. Ha de tenir menys de {1} caràcters.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
ca: El camí a la biblioteca és massa llarg. Ha de tenir menys de %d caràcters.

en: restored preference
ca: s'ha restaurat la preferència

en: creating custom column
ca: s'està creant una columna personalitzada

en: No label was provided
ca: No s'ha donat cap etiqueta

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ca: L'etiqueta només pot contenir lletres minúscules, nombres i guions baixos, i ha de començar amb una lletra

en: Dumping database to SQL
ca: Bolc de la base de dades a SQL

en: Restoring database from SQL
ca: Restauració de la base de dades a partir d'SQL

en: Completed
ca: Completat

en: Saved searches
ca: Cerques desades

en: Yes
ca: Sí

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
ca: S'ha detectat recursivitat durant el processament de la Biblioteca virtual "1%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
ca: [Error a la biblioteca Virtual {0}: {1}]

en: Cover for %s
ca: Portada per a %s

en: {0} format for {1}
ca: Format {0} per a {1}

en: Added book ids: %s
ca: S'han afegit els id. dels llibres: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
ca: No s'han afegit els llibres següents perquè ja són a la base de dades (vegeu les opcions --duplicates i --automerge):

en: Merged book ids: %s
ca: S'han fusionat els id. dels llibres: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
ca: %prog add [opcions] fitxer1 fitxer2 fitxer3 ...
    
    Afegeix els fitxers especificats com a llibres a la base de dades. Podeu  indicar també
    directoris, vegeu les opcions relacionades amb els directoris més avall.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
ca: Afegeix els llibres a la base de dades encara que ja existeixin. La comparació es fa a partir dels títols dels llibres i els autors. Tingues en compte que l'opció {} té precedència.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
ca: Si es troben llibres amb títols i autors similars, fusiona els formats (fitxers) entrants automàticament amb els registres de llibres existents. El valor "ignore" significa que es descarten els formats duplicats. El valor "sobreescriure" significa que els formats duplicats de la biblioteca se sobreescriuen amb els fitxers afegits recentment. Un valor de "new_record" significa que els formats duplicats es col·loquen en un registre de llibre nou.

en: Add an empty book (a book with no formats)
ca: Afegeix un llibre en blanc (un llibre sense format)

en: Set the title of the added book(s)
ca: Estableix el títol del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Set the authors of the added book(s)
ca: Estableix els autors del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Set the ISBN of the added book(s)
ca: Estableix l'ISBN del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
ca: Estableix els identificadors per a aquest llibre, p. ex. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
ca: Estableix les etiquetes del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Set the series of the added book(s)
ca: Estableix la sèrie del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Set the series number of the added book(s)
ca: Estableix el nombre de sèrie del(s) llibre(s) afegit(s)

en: Path to the cover to use for the added book
ca: Camí a la portada que s'utilitzarà per al llibre afegit

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
ca: Una llista de llengües separades per comes (millor si s'utilitzen els codis de llengües ISO639, tot i que pot ser que també es reconegui els noms d'algunes llengües)

en: ADDING FROM FOLDERS
ca: AFEGIR DES DE CARPETES

en: Process folders recursively
ca: Procesa les carpetes recursivament

en: GLOB PATTERN
ca: PATRÓ GLOB

en: You must specify at least one file to add
ca: Heu d'especificar almenys un camp per afegir

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ca: %prog add_custom_column [opcions] etiqueta nom tipus_de_dades
    
    Crea una columna personalitzada. L'etiqueta és el nom intern de la columna. No hauria de contenir espais o dos punts. El nom és el nom visible de la columna.
    El tipus de dades és un de: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ca: Aquesta columna emmagatzema les etiquetes com a dades (amb valors separats per comes). Només s'aplica si les dades són de tipus text.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
ca: Un diccionari d'opcions per personalitzar com s'interpretaran les dades en aquesta columna. Això és una cadena JSON. Per columnes d'enumeració, utilitzeu --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Hi ha moltes opcions per a la variable "display". Les opcions per tipus de columna són:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    La millor manera de trobar combinacions legals és creant una columna personalitzada del tipus adient a la interfície gràfica i després cercar un llibre al fitxer OPF (comproveu que s'ha creat un OPF nou des de l'addició de la columna). Veureu el JSON per a la "display" de la columna nova a l'OPF.

en: You must specify label, name and datatype
ca: Heu d'especificar l'etiqueta, el nom i el tipus de dades

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
ca: %prog add_format [opcions] id fitxer_llibre
    
    Afegeix el llibre electrònic «fitxer_llibre» als formats disponibles per al llibre lògic identificat per l'«id». Podeu obtenir l'«id» mitjançant l'ordre «search». Si ja existeix el format, se substituirà, a no ser que s'especifiqui l'opció de no substitució.

en: Do not replace the format if it already exists
ca: No reemplacis el format si ja existeix

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
ca: Afegeix el fitxer com un fitxer de dades extra al llibre, no en format ebook

en: You must specify an id and an e-book file
ca: Heu d'especificar un id. i un fitxer de llibre electrònic

en: e-book file must have an extension
ca: El fitxer del llibre electrònic ha de tenir una extensió

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
ca: Ja hi ha un fitxer %(fmt)s per al llibre: %(id)d, no es reemplaça

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
ca: Normalment aquesta ordre només actua en llibres que tenen fitxers OPF obsolets. Aquesta opció fa que actuï en tots els llibres.

en: {} OPTIONS
ca: {} OPCIONS

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ca: Llista d'IDs de la base de dades separada per comes per catalogar.
    Si es declara, s'ignora --search.
    Per defecte: totes

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ca: Filtra els resultats segons la consulta de cerca. Per al format de la cerca vegeu la documentació del tema al manual d'usuari.
    Per defecte: sense filtrar

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ca: Mostra informació detallada de sortida. Útil per depurar

en: You must specify a catalog output file
ca: Heu d'especificar un fitxer de sortida de catàleg

en: Cannot generate a catalog in the {} format
ca: No es pot generar un catàleg en format {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ca: %prog check_library [opcions]
    
    Realitza algunes comprovacions al sistema de fitxers que representa una biblioteca. Els informes són {0}

en: Output in CSV
ca: Sortida CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ca: Llista d'informes separats per comes.
    Per defecte: tots

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ca: Llista de les extensions que s'ignoraran separada per comes.
    Per defecte: totes

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ca: Llista de noms a ignorar separada per comes.
    Per defecte: tot

en: Unknown report check
ca: Informe de comprovació desconegut

en: Vacuuming database...
ca: S'està recuperant l'emmagatzematge ocupat per tuples mortes en la base de dades...

en: Error: You must specify the path to the cloned library
ca: Error: Heu d'especificar el camí a la biblioteca clonada

en: The location for the new library is the same as the current library
ca: La ubicació de la nova biblioteca és la mateixa que la de la biblioteca actual

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
ca: %s no és buit. Cal que escolliu una carpeta buida per a la nova biblioteca.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
ca: %prog custom_columns [opcions]
    
    Llista les columnes personalitzades disponibles. Mostra les etiquetes ies id. de les columnes.

en: Show details for each column.
ca: Mostra els detalls per a cada columna.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
ca: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Actualitza les metadades als fitxers del llibre real que estan emmagatzemats a la biblioteca de calibre a partir de
    les metadades de la base de dades de calibre. Normalment, les metadades només s'actualitzen quan
    s'exporten els fitxers de calibre; per tant, aquesta ordre és útil si voleu que s'actualitzin
    a la vostra base de dades. Tingueu en compte que cada tipus de fitxer admet quantitats diferents
    de metadades. Es pot utilitzar el valor especial «all» perquè l'identificador de llibre actualitzi les metadades
    en tots els llibres. També es poden especificar diversos identificadors de llibre separats per espais o conjunts d'identificadors
    separats per guions. Per exemple: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
ca: Només actualitza les metadades als fitxers del format especificat. Especifiqueu-ho diverses vegades per diversos formats. Per defecte, tots els formats s'actualitzen.

en: Processed {0} ({1} of {2})
ca: S'han processat {0} ({1} de {2})

en: No book with id: {}
ca: No hi ha cap llibre amb l'id.: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ca: Exporta tots els llibres de la base de dades, ignorant la llista dels id.

en: Export books to the specified folder. Default is
ca: Exporta els llibres a la carpeta especificada. Per defecte és

en: Export all books into a single folder
ca: Exporta tots els llibres en una sola carpeta

en: Report progress
ca: Informe de progrés

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ca: Si s'especifica aquesta opció, es desactiva aquest comportament.

en: You must specify some ids or the %s option
ca: Heu d'especificar algun id. o l'opció %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
ca: Aquesta llibreria no té activat l'indexació de text sencer

en: {} of {} book files indexed, {}
ca: {} de {} llibres indexats, {}

en: Error: You must specify the indexing action
ca: Error: cal especificar l'acció d'indexament

en: FTS Indexing is enabled
ca: L'indexació FTS està habilitada

en: {0} of {1} books files indexed
ca: {0} de {1} llibres indexats

en: FTS Indexing is disabled
ca: L'indexació FTS està deshabilitada

en: FTS indexing has been enabled
ca: L'indexació FTS ha estat habilitada

en: Type {} to proceed, anything else to abort
ca: Prem {} per seguir, o qualsevol altre per abortar

en: FTS indexing has been disabled
ca: L'indexació FTS ha estat deshabilitada

en: {0} by {1}
ca: {0} per {1}

en: Error: You must specify the search expression
ca: Error: Heu d'especificar l'expressió de la cerca

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ca: %prog list [opcions]
    
    Llista dels llibres disponibles a la base de dades de calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
ca: Els camps que es mostraran quan es llistin els llibres a la base de dades. Hauria de ser una llista de camps separada per comes.
    Camps disponibles: %s
    Per defecte: %%per defecte. El camp especial "tots" es pot utilitzar per seleccionar tots els camps. A més dels camps predefinits abans, hi ha camps personalitzats disponibles amb *nom_del_camp, per exemple, per a un camp personalitzat #valoració, utilitzaríeu el nom: *valoració

en: Sort results in ascending order
ca: Ordena els resultats en ordre ascendent

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ca: Filtra els resultats amb la consulta de cerca. Per al format de la consulta de cerca vegeu la documentació relacionada al Manual de l'usuari. Per defecte no es filtra.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ca: Amplada màxima d'una línia a la sortida. Per defecte es detecta la mida de la pantalla.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ca: Cadena que s'utilitzarà per separar els camps. Per defecte és un espai.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ca: Prefix per a tots els camins dels fitxers. Per defecte és el camí d'accés a la carpeta de la biblioteca.

en: The maximum number of results to display. Default: all
ca: El nombre màxim de resultats a mostrar. Per defecte: tots

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
ca: Genera la sortida en format JSON, que és més adequada per a l'anàlisi amb autòmats. Provoca que s'ignorin les opcions de l'ample de línia i del separador.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
ca: %prog list_categories [opcions]
    
    Genera un informe de la informació de les categories de la base de dades. La
    informació equival al que es mostra al navegador d'etiquetes.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ca: Genera només la sortida del nombre d'ítems en una categoria en lloc del recompte per ítem a cada categoria

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
ca: El tipus de fitxer CSV a produir. Opcions: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
ca: Llista separada per comes dels noms de consulta de la categoria.
    Per defecte: tot

en: CATEGORY ITEMS
ca: ÍTEMS DE LES CATEGORIES

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
ca: %prog remove IDs
    
    Suprimeix els llibres identificats amb els identificadors de la base de dades. Els «IDs» han d'indicar-se en una llista separada per comes amb els nombres dels identificadors (es poden obtenir els nombres dels identificadors mitjançant l'ordre «search»). Per exemple, 23,34,57-85 (quan s'especifica un interval, no s'inclou l'últim nombre de l'interval).

en: Do not use the {}
ca: No feu servir els {}

en: You must specify at least one book to remove
ca: Heu d'especificar almenys un llibre per suprimir

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
ca: %prog remove_custom_column [opcions] etiqueta
    
    Suprimeix la columna personalitzada identificada per l'etiqueta. Podeu veure
    les columnes disponibles amb l'ordre «custom_columns».

en: Do not ask for confirmation
ca: No demanis confirmació

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
ca: Perdràs totes les dades a la columna: %s. N'esteu segur (s/n)?

en: y
ca: s

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
ca: No s'ha trobat cap columna anomenada %s. Heu d'utilitzar les etiquetes de columna, no els títols. Utilitzeu «calibredb custom_columns» per obtenir una llista de les etiquetes.

en: Error: You must specify a column label
ca: Error: Heu d'especificar una etiqueta per a la columna

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ca: 
    %prog remove_format [opcions] ID fmt
    
    Suprimeix el format «fmt» del llibre lògic identificat per l'ID. Podeu obtenir l'ID mitjançant l'ordre «search». «fmt» ha de ser una extensió de fitxer com ara LRF, TXT o EPUB. Si el llibre lògic no té el disponible el «fmt», no fa res.

en: You must specify an id and a format
ca: Heu d'especificar un id. i un format

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ca: Fes la recuperació. L'ordre no s'executa llevat que no s'especifiqui aquesta opció.

en: You must provide the %s option to do a recovery
ca: Heu d'introduir l'opció %s per fer una recuperació

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
ca: %prog saved_searches [opcions] (list|add|remove)
    
    Gestiona les cerques desades en aquesta base de dades.
    Si proveu d'afegir una cerca amb un nom que ja existeix, se
    substituirà.
    
    Sintaxi per afegir:
    
    %prog saved_searches add nom_cerca expressió_cerca
    
    Sintaxi per eliminar:
    
    %prog saved_searches remove nom_cerca

en: Name:
ca: Nom:

en: Search string:
ca: Cadena de cerca:

en: Error: You must specify a name and a search string
ca: Error: Heu d'especificar un nom i una cadena de cerca

en: added
ca: s'ha afegit

en: Error: You must specify a name
ca: Error: Heu d'especificar un nom

en: removed
ca: s'ha suprimit

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ca: Error: No es reconeix l'acció %s, ha de ser una de «add/remove/list»

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
ca: El nombre màxim de resultats que retornarà. Per defecte es mostren tots els resultats.

en: No books matching the search expression:
ca: No hi ha cap llibre que coincideixi amb l'expressió de cerca:

en: No book with id {} exists
ca: No existeix cap llibre amb l'id {}

en: No column with name {} exists
ca: No existeix cap columna amb el nom {}

en: Data set to: {} [{}]
ca: Dades establertes a: {} [{}]

en: Data set to: {}
ca: Dada establerta a: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
ca: %prog set_custom [opcions] columna ID valor
    
    Estableix el valor d'una columna personalitzada per al llibre identificat per l'ID.
    Podeu obtenir una llista dels ID mitjançant l'ordre «search».
    Podeu obtenir una llista dels noms de les columnes personalitzades mitjançant  l'ordre «custom_columns».

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ca: Si la columna emmagatzema diversos valors, annexa els valors especificats als ja existents, en lloc de substituir-los.

en: Error: You must specify a field name, id and value
ca: Error: Heu d'especificar un nom de camp, l'id. i el valor

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
ca: El camp a establir. El format és nom_del_camp:valor, per exemple: {0} etiquetes:etiqueta1,etiqueta2. Utilitzeu {1} per obtenir una llista de tots els noms de camps. Es pot especificar aquesta opció diverses vegades per establir diversos camps. Nota: Per llengües cal utilitzar els codis de llengua ISO639 (per exemple, "en" per l'anglès, "ca" per al català...). Per identificadors, la sintaxi és {0} {2}. Per als camps boolean (sí/no) utilitzeu "true" i "false" o "yes" i "no".

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
ca: Mostra una llista dels noms dels camps de metadades que es poden utilitzar amb l'opció --field opció

en: Field name
ca: Nom del camp

en: Title
ca: Tí­tol

en: You must specify a record id as the first argument
ca: Heu d'especificar un identificador de registre com a primer argument

en: The OPF file %s does not exist
ca: El fitxer OPF %s no existeix

en: No book with id: %s in the database
ca: No hi ha cap llibre amb l'id.: %s a la base de dades

en: %s is not a known field
ca: %s no és un camp conegut

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
ca: 
    %prog show_metadata [opcions] ID
    
    Mostra les metadades emmagatzemades a la base de dades de calibre per al llibre identificat amb l'ID.
    L'ID és un nombre d'identificador de l'ordre «search».

en: Print metadata in OPF form (XML)
ca: Imprimeix les metadades en format OPF (XML)

en: You must specify an id
ca: Heu d'especificar un id.

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
ca: L'ordre {} no és compatible amb les biblioteques (basades amb servidors) remotes

en: GLOBAL OPTIONS
ca: OPCIONS GLOBALS

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: http://hostname:port/#library_id for example, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {}.
ca: Camí a la biblioteca de calibre. Per defecte s'utilitza el camí emmagatzemat a la configuració. També és possible connectar-se al servidor de contingut de calibre per dur a terme accions a biblioteques remotes. Per fer-ho utilitzeu una URL com aquesta: http://nomdelservidor:port/#library_id per exemple, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id és l'identificador de la biblioteca que voleu connectar al servidor de contingut. Podeu utilitzar el valor especial "library_id value of" per obtenir una llista d'identificadors de biblioteques disponibles al servidor. Per a més detalls sobre com configurar l'accés a través d'un servidor de contingut, vegeu {}.

en: show this help message and exit
ca: mostra aquest missatge d'ajuda i surt

en: show program's version number and exit
ca: mostra el número de versió del programa i surt

en: Username for connecting to a calibre Content server
ca: Nom d'usuari per connectar a un servidor de continguts de calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
ca: Contrasenya per connectar a un servidor de continguts de calibre. Per llegir la contrasenya des d'una entrada estàndard, utilitzeu el valor especial: {0}. Per a llegir la contrasenya des d'un fitxer, utilitzeu: {1} (és a dir <f: followed by the full path to the file and a trailing >). Els angles de dalt són obligatòries, recordeu tancar-los o utilitzar cometes per a la closca.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ca: %%prog ordre [opcions] [arguments]
    
    %%prog és la interfície de la línia d'ordres per a la base de dades de calibre.
    
    l'ordre és una de:
      %s
    
    Per a l'ajuda d'una ordre concreta: %%prog ordre --help

en: Enter the password:
ca: Introduïu la contrasenya:

en: TEMPLATE ERROR
ca: ERROR A LA PLANTILLA

en: On Device
ca: Al dispositiu

en: Main
ca: Inici

en: Card A
ca: Targeta A

en: Card B
ca: Targeta B

en: Invalid field: %s
ca: Camp no vàlid: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
ca: S'ha començat a restaurar les preferències i les metadades de les columnes

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
ca: No es poden restaurar les preferències. No s'ha trobat el fitxer de còpia de seguretat.

en: Finished restoring preferences and column metadata
ca: S'ha restaurat les preferències i les metadades de les columnes

en: Finished restoring preferences
ca: S'ha restaurat les preferències

en: Restoring preferences and column metadata failed
ca: No s'ha pogut restaurar les preferències i les metadades de columna

en: Processed
ca: Processat

en: Creating custom column
ca: Creació d'una columna personalitzada

en: today
ca: avui

en: yesterday
ca: ahir

en: thismonth
ca: aquest mes

en: daysago
ca: dies enrere

en: Number conversion error: {0}
ca: Error de conversió de nombre: {0}

en: Date conversion error: {0}
ca: Error de conversió de data: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
ca: Valor no numèric a la consulta: {0}

en: yes
ca: sí

en: unchecked
ca: desactivat

en: checked
ca: activat

en: empty
ca: buit

en: blank
ca: en blanc

en: Invalid boolean query "{0}"
ca: Consulta booleana no vàlida «{0}»

en: No such Virtual library: {}
ca: No s'ha trobat la llibreria Virtual: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
ca: La cerca a la biblioteca virtual és recursiva: {}

en: Recursive query group detected: {0}
ca: S'ha detectat un grup de consulta recursiu: {0}

en: {} hours
ca: {} h

en: almost done
ca: gairebé fet

en: %prog [options]
ca: %prog [opcions]

en: Run Python code.
ca: Executa el codi Python.

en: Run the Python code in file.
ca: Executa el codi Python del fitxer.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
ca: Subconjunt de la lletra especificada. Utilitzeu -- després d'aquesta opció per a passar l'opció al programa de subconjunts de lletres.

en: Debug device detection
ca: Depura la detecció del dispositiu

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
ca: Executa la interfície gràfica amb la depuració habilitada. La informació del depurador sortirà per stdout i stderr.

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
ca: Executa la interfície gràfica amb una consola de depuració i amb enregistrament al camí especificat. Només és per a ús intern, utilitzeu l'opció -g per a executar la interfície gràfica en mode de depuració

en: Run the E-book viewer in debug mode
ca: Executa el visualitzador de llibres en mode de depuració

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
ca: Sortida dels camins necessaris per configurar l'entorn de calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
ca: Afegiu un connector simple (per exemple, un connector que consisteixi de només un fitxer .py) quan especifiqueu el camí al fitxer py que conté el codi del connector.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
ca: Inspecciona els fitxers MOBI als camins especificats

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
ca: Inicia l'eina d'edició de llibres de calibre en mode de depuració.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
ca: Contrau un llibre expandit anteriorment.
    Ús: -i dir_sortida fitxer.epub
    Importa el llibre a partir dels fitxers dins del dir_sortida, els quals han estat creats anteriorment amb la crida --explode-book. Assegureu-vos d'especificar el mateix tipus de fitxer que es va utilitzar amb l'expansió.

en: Import previously exported calibre data
ca: Importa dades de calibre prèviament exportades

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ca: Fa que es tanqui qualsevol instància de calibre, si n'hi ha alguna. Vigileu, ja que si hi ha treballs en execució, s'avortaran sense cap confirmació.

en: Test binary modules in build
ca: Prova els mòduls binaris a la construcció

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
ca: Executa l'eina diff de calibre. Per exemple:
    calibre-debug --diff fitxer1 fitxer2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
ca: (Des)registra calibre dels programes predeterminats de Windows.

en: For internal use
ca: Per a ús intern

en: Debug log
ca: Registre de depuració

en: No plugin named %s found
ca: No s'ha trobat cap connector anomenat %s

en: Communicate with Android phones.
ca: Comunica't amb els telèfons Android.

en: Communicate with S60 phones.
ca: Comunica't amb telèfons S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
ca: Comunica't amb tauletes tàctils WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ca: Comunica't amb un telèfon Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
ca: Comunica't amb el PlayBook de Blackberry.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
ca: Comunica't amb ells lectors de llibres electrònics BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
ca: Comunica't amb els lectors de llibres electrònics BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Cybook Gen 3 / Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Cybook Orizon.

en: Card A folder
ca: Carpeta de la targeta A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
ca: Introduïu la carpeta on s'ha de desar els llibres quan s'enviïn a la targeta de memòria. Aquesta carpeta es posa abans que qualsevol plantilla d'enviar al dispositiu

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector Cybook Muse eBook.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
ca: Comunica't amb els lectors Tolino Shine i Vision

en: Swap main and card A
ca: Intercanvia la memòria principal i la targeta A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
ca: Marqueu aquesta casella si la memòria principal del dispositiu es visualitza com una targeta i la targeta es visualitza com la memòria principal. Alguns dispositius tolino poden necessitar aquesta opció.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ca: Comunica't amb l'Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
ca: Comunica't amb el lector PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
ca: Comunica't amb el lector PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
ca: Comunica't amb els lectors PocketBook 622 i 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ca: Comunica't amb el lector PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
ca: Comunica't amb el PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
ca: Comunica't amb el PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
ca: Comunica't amb el lector Infibeam Pi2.

en: Entourage Edge
ca: enTourage eDGe

en: Communicate with the Entourage Edge.
ca: Comunica't amb l'Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
ca: Utilitza una carpeta arbitrària com a un dispositiu.

en: Device interface
ca: Interfície del dispositiu

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
ca: Comunica't amb els lectors de llibres electrònics Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
ca: Comunica't amb els lectors de llibres electrònics Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics BOOX.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
ca: Comunica't amb el lector The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
ca: Comunica't amb el lector Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
ca: S'estan suprimint els llibres del dispositiu...

en: Communicate with the Azbooka
ca: Comunica't amb un Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
ca: No es poden obtenir els fitxers des d'aquest dispositiu

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ca: Comunica't amb el lector IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ca: Comunica't amb el lector IRiver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ca: Comunica't amb el lector MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ca: Comunica't amb el lector JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
ca: Comunica't amb el lector JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
ca: No s'ha pogut generar el mapatge de les pàgines.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ca: No és un fitxer MOBI vàlid. La identitat dels informes és %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
ca: Els llibres següents estan en format KFX. KFX és un format per als llibres virtuals i no es pot transferir des del dispositiu. En lloc seu, heu d'anar a la pàgina «Gestiona el meu contingut i els meus dispositius» de la pàgina web d'Amazon i baixeu el llibre al vostre ordinador des d'allí. Això us donarà un fitxer AZW3 que podeu afegir a calibre com de costum. Feu clic a «Mostra els detalls» per veure la llista de llibres.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ca: %(time)s<br />Última pàgina llegida: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ca: %(time)s<br />Última pàgina llegida: Posició %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ca: <b>Posició %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ca: <b>Pàgina %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ca: <b>Posició %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
ca: Envia informació del nombre de pàgines en enviar llibres

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ca: Kindle 3 i les versions posteriors poden utilitzar la informació del número de pàgina als fitxers MOBI. Amb aquesta opció calibre calcula i envia aquesta informació al Kindle quan es pugen els fitxers MOBI per USB. Tingueu en compte que els números de pàgina no es corresponen amb cap llibre en paper.

en: Page count calculation method
ca: Mètode de recompte de pàgines

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
ca: Hi ha diverses maneres de generar la informació del número de pàgina. Si hi ha un recompte de pàgines llavors es dividirà el llibre en aquestes pàgines. D'altra banda es farà una aproximació del número de pàgines seguint un d'aquests mètodes. <ul> <li>ràpid: 2300 caràcters de text no comprimit per pàgina.
    
     <li>precís: basat en el número de capítols, paràgrafs i línies visibles al llibre. Aquest mètode està dissenyat per simular un llibre de butxaca normal que té 32 línies per pàgina i un màxim de 70 caràcters per línia.
    
     <li>salt de pàgina: el mètode de "salt de pàgina" utilitza la presència d' <mbp:pagebreak> etiquetes dins del llibre per determinar les pàgines.</ul>Els mètodes que no siguin el "ràpid" seran molt més lents. A més, si "salt de pàgina" no pot determinar el recompte de pàgines, s'utilitzarà "precís". Si "precís" falla, s'utilitzarà "ràpid".

en: Custom column name to retrieve page counts from
ca: Nom de columna personalitzat des d'on s'obtindrà la informació del recompte de pàgines

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
ca: Si a la biblioteca teniu una columna personalitzada per desar el recompte de pàgines dels llibres, podeu fer que calibre utilitzi aquesta informació en lloc de calcular un recompte de pàgines. Especifiqueu el nom de la columna personalitzada aquí, per exemple, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
ca: Nom de columna personalitzat des d'on s'obtindrà la informació del recompte de pàgines

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
ca: Si a la biblioteca teniu una columna personalitzada per desar el recompte de pàgines dels llibres, podeu fer que calibre utilitzi aquesta informació en lloc de calcular un recompte de pàgines. Especifiqueu el nom de la columna personalitzada aquí, per exemple, #pagemethod. La columna personalitzada hauria de contenir els valors: ràpid, precís o salt de pàgina.

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
ca: Comunica't amb el Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
ca: Comunica't amb el Kobo Reader original i amb el Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
ca: El Kobo és compatible amb diverses col·leccions, incloent-hi

en: Create tags for automatic management
ca: Crea etiquetes per a la gestió automàtica

en: Upload covers for books (newer readers)
ca: Puja les portades per als llibres (lectors nous)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
ca: Normalment els lectors Kobo obtenen la imatge de la portada del mateix fitxer del llibre. Amb aquesta opció, calibre envia al lector una imatge de portada per separat, és útil si heu modificat la portada.

en: Upload black and white covers
ca: Puja les portades en blanc i negre

en: Show expired books
ca: Mostra els llibres caducats

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
ca: Un error en una versió anterior deixava els registres de llibres no kepub a la base de dades. Amb aquesta opció calibre mostra els registres obsolets i permet suprimir-los amb la nova lògica de supressió.

en: Show previews
ca: Mostra les vistes prèvies

en: Show recommendations
ca: Mostra les recomanacions

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ca: Kobo ara mostra recomanacions al dispositiu. En alguns casos són fitxers però en d'altres només són senyaladors al lloc web de compra. Habiliteu-ho si les voleu veure o suprimir.

en: Attempt to support newer firmware
ca: Intenta donar compatibilitat a microprogramari més recent

en: Getting list of books on device...
ca: S'està obtenint la llista de llibres en el dispositiu...

en: Removing books from device metadata listing...
ca: S'estan suprimint els llibres del llistat de metadades del dispositiu...

en: Adding books to device metadata listing...
ca: S'estan afegint els llibres al llistat de metadades del dispositiu...

en: Kobo database version unsupported - See details
ca: La versió de la base de dades del Kobo no és compatible - Vegeu els detalls

en: Not Implemented
ca: No implementat

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ca: No hi ha fitxers de llibre «.kobo» al dispositiu, són files a la base de dades sqlite. De moment no es poden exportar ni visualitzar.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
ca: <hr /><b>Últim llibre llegit:</b> %(time)s<br /><b>Percentatge llegit:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
ca: <b>Capítol %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progrés al capítol:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
ca: <b>Capítol %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progrés al capítol:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Ressalta:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
ca: <b>Capítol %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progrés al capítol:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Ressalta:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Collections, covers && uploads
ca: Col·leccions, portades i pujades

en: Metadata, on device && advanced
ca: Metadades, al dispositiu i avançat

en: Uploading of books
ca: Pujant llibres

en: Modify CSS
ca: Modifica el CSS

en: Do not treat replacements as new books
ca: No tractes les substitucions com a llibres nous

en: Collections
ca: Col·leccions

en: Create new bookshelves on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ca: Crea prestatgeries noves al Kobo si no n'hi ha. Només per al microprogramari V2.0.0 o posterior.

en: Collections columns:
ca: Columnes de les col·leccions:

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports bookshelves. These are created on the Kobo. Specify a tags type column for automatic management.
ca: Kobo a partir del microprogramari V2.0.0 és compatible amb prestatgeries. Es creen a Kobo. Especifiqueu una columna de tipus d'etiquetes per a la gestió automàtica.

en: Create collections
ca: Crea col·leccions

en: Delete empty bookshelves
ca: Suprimeix les prestatgeries buides

en: Delete any empty bookshelves from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ca: Suprimeix les prestatgeries buides del Kobo després de sincronitzar. Només per al microprogramari V2.0.0 o posterior.

en: Ignore collections:
ca: Ignora les col·leccions:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
ca: Llista els noms de les col·leccions que ignorarà la gestió de la col·lecció. Les col·leccions llistades no es canviaran. Els noms estan separats per comes.

en: Upload covers
ca: Puja les portades

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
ca: Puja les imatges de les portades des de la biblioteca de calibre quan s'enviïn llibres al dispositiu.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
ca: Converteix les portades a escala de grisos quan es pugen

en: Keep cover aspect ratio
ca: Mantén la relació d'aspecte de la portada

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
ca: En pujar portades, no canviïs la relació d'aspecte en ajustar-ne la mida per al dispositiu. Per a versions de microprogramari 2.3.1 i posteriors.

en: Save covers as PNG
ca: Desa portades com a PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ca: Utilitza el format d'imatge PNG en lloc de JPG. Qualitat més alta, especialment amb l'opció "Puja portades dubtoses" activada, que també ajudarà a generar fitxers potencialment més petits. Es desconeix completament el funcionament a firmwares Kobo anteriors (< 3.x), es coneix que funciona a FW >= 4.8. No té cap efecte sense "Puja portades en blanc i negre"!

en: Show as on device
ca: Mostra-ho com en el dispositiu

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ca: Kobo mostra les recomanacions al dispositiu.  En alguns casos tenen fitxers però en altres només són enllaços a la pàgina web per a comprar. Habiliteu si voleu veure-les o eliminar-les.

en: Show archived books
ca: Mostra els llibres arxivats

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
ca: Els llibres arxivats estan a la llista del dispositiu però per llegir-los cal baixar-los. Utilitzeu aquesta opció per a mostrar aquests llibres i fer-los coincidir amb llibres de la biblioteca de calibre.

en: Advanced options
ca: Opcions avançades

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
ca: Kobo actualitza periòdicament el microprogramari i la versió de la base de dades. Amb aquesta opció, calibre provarà de realitzar funcions completes de lectura i escriptura. Aneu amb compte! Habiliteu-ho només si us trobeu a gust restaurant kobo als paràmetres de fàbrica i provant programari. Aquest controlador és compatible amb el microprogramari V2.x.x i DBVersion fins a

en: Title to test when debugging
ca: Títol que es provarà en la depuració

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
ca: Part del títol d'un llibre que es pot utilitzar en fer algunes proves per a la depuració. El que es mira és si la cadena està al títol del llibre. Com millor sigui la coincidència millor serà la sortida.

en: Title to test when debugging:
ca: Títol per a la prova quan es depuri:

en: Update metadata on the device
ca: Actualitza les metadades en el dispositiu

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
ca: Actualitza les metadades en el dispositiu quan es connecta. Aneu amb compte quan feu això perquè trigarà un temps i podria fer que la connexió inicial trigués molt de temps.

en: Set series information
ca: Estableix la informació de la sèrie

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
ca: Les llistes de llibres als dispositius Kobo pot mostrar la informació de la sèrie. El dispositiu no ho llegeix de llibres carregats manualment. La informació de la sèrie només es pot afegir després que el dispositiu hagi processat el llibre. Habiliteu-ho si voleu establir la informació de la sèrie.

en: Update purchased books
ca: Actualitza llibres adquirits

en: Subtitle
ca: Subtítol

en: Edit template
ca: Edita la plantilla

en: &Template editor
ca: Edi&tor de plantilles

en: Invalid template
ca: Plantilla no vàlida

en: The template "%s" is invalid:
ca: La plantilla %s no és vàlida:

en: Communicate with the Palm Pre
ca: Comunica't amb un Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
ca: Comunica't amb el Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ca: Comunica't amb un Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
ca: Comunica't amb un Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
ca: Comunica't amb un VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
ca: Comunica't amb un GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
ca: Comunica't amb l'Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
ca: Comunica't amb un Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
ca: Comunica't amb un Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
ca: Comunica't amb un EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
ca: Comunica't amb una tauleta tàctil Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
ca: Comunica't amb un Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
ca: Comunica't amb el Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
ca: Comunica't amb el COBY

en: Communicate with the Ex124G
ca: Comunica't amb l'Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
ca: Comunica't amb els lectors WayteQ i SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
ca: Comunica't amb el lector Woxter Scriba

en: Communicate with the SONY DPT-S1
ca: Comunica't amb el SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
ca: Comunica't amb el Bq Cervantes

en: Communicate with MTP devices
ca: Comunicació amb dispositius MTP

en: Get device information...
ca: Obtén la informació del dispositiu...

en: Listing files, this can take a while
ca: Generació de la llista de fitxers; pot trigar una estona

en: Reading e-book metadata
ca: Lectura de les metadades dels llibres electrònics

en: Reading metadata from %s
ca: Lectura de les metadades de «%s»

en: Updating metadata cache on device
ca: Actualització de la memòria cau de metadades al dispositiu

en: Finished reading metadata from device
ca: S'ha acabat de llegir les metadades des del dispositiu

en: Transferring books to device...
ca: S'estan transferint els llibres al dispositiu...

en: Transferred %s to device
ca: S'ha transferit %s al dispositiu

en: Transfer to device finished...
ca: S'ha acabat la transferència al dispositiu...

en: Added %s
ca: S'ha afegit %s

en: Adding complete
ca: S'ha acabat d'afegir

en: Deleting books from device...
ca: S'estan suprimint els llibres del dispositiu...

en: Deleted %s
ca: S'ha suprimit %s

en: All books deleted
ca: S'ha suprimit tots els llibres

en: Removing books from metadata
ca: Supressió dels llibres a partir de les metadades

en: Removed %s
ca: S'ha suprimit %s

en: All books removed
ca: S'ha suprimit tots els llibres

en: Unnamed device
ca: Dispositiu sense nom

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
ca: El dispositiu {0} no permet connexions. Desbloquegeu la pantalla a {0}, premeu "Permetre" a qualsevol missatge emergent de connexió que veieu, llavors espereu un minut o reinicieu calibre. Potser també heu de canviar el mode de la connexió USB a {0} per "mode de transferència multimèdia (MTP)" o similar.

en: Unknown MTP device
ca: Dispositiu MTP desconegut

en: Found object: %s
ca: No s'ha trobat l'objecte: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
ca: Els dispositius MTP no són compatibles amb Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
ca: El servei «Windows Portable Devices» no està disponible al vostre ordinador. Pot ser que hàgiu d'instal·lar Windows Media Player 11 o posterior i/o reiniciar el vostre ordinador

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
ca: Comunica't amb una tauleta d'internet Nokia 770.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
ca: Comunica't amb els dispositius Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
ca: Comunica't amb el Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
ca: Comunica't amb un Nokia E52

en: The Nook
ca: El Nook

en: Communicate with the Nook e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
ca: Comunica't amb els lectors de llibres electrònics Nook Color, TSR, Glowlight i Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
ca: Comunica't amb els lectors Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ca: Llista separada per comes de camps de metadades que en convertiran en col·leccions al dispositiu. Possibilitats:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
ca: Comunica't amb els lectors de llibres electrònics Sony anteriors al PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
ca: S'ha suprimit els comentaris perquè el lector SONY hi té problemes

en: All by title
ca: Tots per títol

en: All by author
ca: Tots per autor

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ca: Llista separada per comes de camps de metadades que en convertiran en col·leccions al dispositiu. Possibilitats: %(coll)s. Dues col·leccions especials estan disponibles: %(abt)s:%(abtv)s i %(aba)s:%(abav)s. Afegiu aquests valors a la llista per habilitar-los. Les col·leccions tindran el nom establert darrere del caràcter ":".

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ca: Puja per separat les imatges en miniatura de les portades per als llibres (lectors nous)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ca: Els lectors Sony normalment obtenen la imatge de portada del fitxer de llibre electrònic. Amb aquesta opció calibre enviarà una imatge de portada per separat, útil si s'envien llibres amb DRM perquè no se'ls pot canviar la portada. AVÍS: aquesta opció només s'ha d'utilitzar amb els lectors Sony més nous: 350, 650, 950 i posteriors.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ca: Actualitza les portades per separat quan s'utilitzi la gestió automàtica (lectors nous)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ca: Establiu aquesta opció per a pujar les portades dels llibres per separat cada vegada que es connecti el dispositiu. Desactiveu-la si el nombre de llibres al lector no permet un rendiment acceptable.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ca: Preserva la relació d'aspecte quan es generen les imatges en miniatura

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ca: Activeu aquesta opció per a fer que les imatges en miniatura de les portades tinguin la mateixa relació d'aspecte (amplada/alçada) que la portada. Desactiveu-la si voleu que la imatge en miniatura tingui la mida màxima sense tenir en compte la relació d'aspecte.

en: Search for books in all folders
ca: Cerca llibres a totes les carpetes

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ca: Amb l'establiment d'aquesta opció fa que calibre cerqui llibres a totes les carpetes del dispositiu i les seves targetes. Permet que calibre trobi llibres que ha posat al dispositiu un altre programari o per baixada sense fil.

en: Unnamed
ca: Sense nom

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
ca: Comunica't amb lectors de llibres electrònics Sony PRST1 i posteriors

en: Upload separate cover thumbnails for books
ca: Puja per separat les imatges en miniatura de les portades per als llibres

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
ca: Normalment els lectors de SONY obtenen la imatge de la portada a partir del fitxer del llibre electrònic. Amb aquesta opció, calibre envia al lector una imatge de portada per separat, és útil si envieu llibres amb DRM, que no se'ls pot canviar la portada.

en: Refresh separate covers when using automatic management
ca: Actualitza les portades per separat en utilitzar la gestió automàtica

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
ca: Utilitza el format d'autor de SONY (només el primer autor)

en: Wireless device
ca: Dispositiu sense fil

en: Communicate with Smart Device apps
ca: Comunicació amb aplicacions de dispositiu intel·ligent

en: All by something
ca: Tot per quelcom

en: Enable connections at startup
ca: Habilita les connexions a l'inici

en: Check this box to allow connections when calibre starts
ca: Marqueu aquesta casella per a permetre les connexions quan s'inicia calibre

en: Security password
ca: Contrasenya de seguretat

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
ca: Introduïu una contrasenya que l'aplicació del dispositiu haurà d'utilitzar per a connectar-se a calibre

en: Use fixed network port
ca: Utilitza un port de xarxa fix

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
ca: Si aquesta casella està marcada, s'utilitzarà el nombre de port de la casella «Port», altrament el controlador agafarà un port a l'atzar

en: Port number:
ca: Nombre de port:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
ca: Introduïu el nombre de port que utilitzarà el controlador, si està marcada la casella «Port fix»

en: Print extra debug information
ca: Mostra informació addicional de depuració

en: Check this box if requested when reporting problems
ca: Marqueu aquesta casella si se us demana en comunicar algun problema

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
ca: Llista separada per comes de camps de metadades que en convertiran en col·leccions al dispositiu.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ca: Les possibilitats són: sèries, etiquetes, autors... Hi ha dues col·leccions especials disponibles: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, i %(abs)s:%(absv)s. Afegiu aquests valors a la llista per a habilitar-les. Les col·leccions tindran el nom que s'introdueixi després del caràcter «:».

en: Enable the no-activity timeout
ca: Habilita el temps d'expiració sense activitat

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
ca: Si marqueu aquesta casella, calibre es desconnectarà automàticament si un dispositiu connectat no fa res durant %d minuts. Si desmarqueu aquesta casella, s'inhabilita aquest temps d'expiració i calibre no es desconnectarà mai automàticament.

en: Use this IP address
ca: Utilitza aquesta adreça IP

en: Replace books with same calibre ID
ca: Reemplaça els llibres que tinguin el mateix id. de calibre

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
ca: Utilitzeu aquesta opció per a sobreescriure un llibre en el dispositiu si aquest llibre té el mateix identificador de calibre que el llibre que s'està enviant. El nom del fitxer del llibre no canviarà encara que la plantilla de desament produeixi un resultat diferent. Mitjançant aquesta opció s'evita en la majoria de casos que hi hagi diverses còpies d'un llibre en el dispositiu.

en: Cover thumbnail compression quality
ca: Qualitat de compressió de la imatge en miniatura de la portada

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
ca: Utilitza aquesta opció per a controlar la mida i la qualitat del fitxer de portada enviat al dispositiu. Ha de ser entre 50 i 99. Com més gran sigui el nombre, més alta serà la qualitat de la portada, però també més gran serà el fitxer. Per exemple, canviar això de 70 a 90 resulta en una portada molt millor que és aproximadament 2,5 vegades més gran. Per a veure els canvis cal forçar Calibre a reenviar les metadades al dispositiu, sigui canviant les metadades per al llibre (actualitzant l'últim temps de modificació) o reenviant el llibre en si.

en: Use metadata cache
ca: Utilitza la memòria cau de metadades

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
ca: Amb l'establiment d'aquesta opció permet que calibre mantingui una còpia de les metadades al dispositiu, accelerant les connexions amb els dispositius. Si es desactiva, s'inhabilita la còpia i el dispositiu ha d'enviar les metadades al calibre a cada connexió. Desactiveu aquesta opció si penseu que la memòria cau no funciona correctament.

en: Additional file extensions to send to the device
ca: Extensions de fitxers addicionals per enviar al dispositiu

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
ca: Aquesta és una llista de formats de fitxers separats per comes que voleu enviar al dispositiu. Per exemple, llibres d'àudio de la biblioteca amb l'extensió «m4b» que voleu escoltar al vostre dispositiu. No feu cas de l'advertència: «extensions extres habilitades».

en: Too many connection attempts from %s
ca: Massa intents de connexió des de «%s»

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
ca: L'aplicació al dispositiu és massa antiga i ja no és compatible. The app on your device is too old and is no longer supported. Actualitzeu-la a una versió més recent.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
ca: Teniu formats de llibres a la vostra biblioteca amb dates futures. Consulteu a calibre per a més detalls

en: The read sync column %s is not in calibre's library
ca: La columna de sincronització de lectura %s no està a la biblioteca de calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
ca: La columna de sincronització de lectura %s no és una columna de sí/no

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
ca: La columna de sincronització de la data de lectura %s no està a la biblioteca de calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
ca: La columna de sincronització de la data de lectura %s no és una columna de data

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
ca: Configuració de qualitat de compressió incorrecta. Ha de ser un nombre entre 50 i 99. S'ha forçat a %d.

en: Invalid port in options: %s
ca: Port no vàlid a les opcions: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
ca: No s'ha pogut connectar al port %d. Intenteu un valor diferent.

en: Failed to allocate a random port
ca: No s'ha pogut assignar un port a l'atzar

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ca: Comunica't amb el lector de llibres electrònics Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
ca: Comunica't amb el lector Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
ca: Comunica't amb el lector Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
ca: Comunica't amb el lector Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ca: Comunica't amb el lector iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
ca: Comunica't amb el lector Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ca: Comunica't amb el lector Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ca: Comunica't amb el lector Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
ca: Comunica't amb el lector Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
ca: No s'ha pogut detectar cap unitat de disc per al dispositiu: %s. Intenteu reiniciar

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ca: No s'ha pogut detectar el punt de muntatge %s. Intenteu reiniciar.

en: Unable to detect the %s disk drive.
ca: No s'ha pogut detectar la unitat de disc %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ca: No s'ha pogut detectar la unitat de disc %s. Ja s'ha expulsat el dispositiu o bé el nucli exporta una versió obsoleta de SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ca: No s'ha pogut muntar la memòria principal (codi d'error: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ca: La memòria principal de %s és només de lectura. Sol passar per errors al sistema de fitxers.

en: Unable to mount the device
ca: No s'ha pogut muntar el dispositiu

en: settings for device drivers
ca: ajusts per als controladors del dispositiu

en: Ordered list of formats the device will accept
ca: Llista ordenada de formats acceptats pel dispositiu

en: Read metadata from files on device
ca: Llegeix les metadades dels fitxers del dispositiu

en: Use author sort instead of author
ca: Utilitza l'ordenació de l'autor en lloc de l'autor

en: Template to control how books are saved
ca: Plantilla per a controlar com es desen els llibres

en: Extra customization
ca: Personalització addicional

en: Communicate with an e-book reader.
ca: Comunica't amb un lector de llibres electrònics.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ca: No s'ha pogut accedir als fitxers de la memòria principal del vostre dispositiu. Caldria contactar amb el fabricant del dispositiu per a assistència. Solucions habituals: proveu un cable USB diferent o un port USB diferent de l'ordinador. Si el dispositiu té l'opció de «Torna a la configuració de fàbrica», utilitzeu-la. Error de fons: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ca: No s'ha pogut accedir als fitxers de la targeta SD del vostre dispositiu. Pot tenir moltes causes. La targeta pot estar malmesa, tenir massa capacitat per al dispositiu, estar protegida contra escriptura... Intenteu-ho amb una targeta diferent o reformateu-la utilitzant el sistema de fitxers FAT32. Assegureu-vos també que no hi ha massa fitxers a l'arrel de la targeta. Error de fons: %s

en: Sending metadata to device...
ca: S'estan enviant les metadades al dispositiu...

en: USB Vendor ID (in hex)
ca: Identificador del proveïdor de l'USB (hexadecimal)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ca: Obteniu aquest identificador mitjançant Preferències -> Altres -> Obtén la informació per a configurar un dispositiu definit per l'usuari

en: USB Product ID (in hex)
ca: Identificador del producte USB (hexadecimal)

en: USB Revision ID (in hex)
ca: Identificador de la revisió de l'USB (hexadecimal)

en: Unused (leave blank)
ca: Sense utilitzar (deixeu-ho en blanc)

en: This field is no longer used, leave it blank.
ca: Aquest camp ja no s'utilitza més, deixeu-ho en blanc.

en: Main memory folder
ca: Carpeta de la memòria principal

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ca: Introduïu la carpeta on es desaran els llibres. Aquesta carpeta s'afegeix abans de les plantilles tipus «envia_al_dispositiu»

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
ca: Marqueu aquesta casella, si la memòria principal del dispositiu es veu com la targeta i la targeta com la memòria principal

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
ca: El lector no té cap targeta de memòria %s. Potser heu canviat l'acció predeterminada per enviar al dispositiu. Feu clic dret al botó  «Envia al dispositiu» i restabliu l'acció predeterminada per «Envia a la memòria principal».

en: Selected slot: %s is not supported.
ca: La ranura seleccionada: %s no és compatible.

en: There is insufficient free space in main memory
ca: No hi ha espai lliure suficient a la memòria principal

en: There is insufficient free space on the storage card
ca: No hi ha espai lliure suficient a la targeta de memòria

en: Rendered %s
ca: %s renderitzat

en: Failed %s
ca: %s ha fallat

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ca: No s'ha pogut processar el còmic: 
    
    %s

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ca: Camí al fitxer que conté les regles per transformar els estils CSS del llibre. La manera més fàcil de crear aquest tipus de fitxer és utilitzar l'assistent de creació de regles a la interfície gràfica d'usuari. Podeu accedir-hi a la secció del diàleg de conversió a «Aparença->Transformació dels estils». Un cop hàgiu creat les regles, empreu el botó «Exporta» per desar-les en un fitxer.

en: INPUT OPTIONS
ca: OPCIONS D'ENTRADA

en: OUTPUT OPTIONS
ca: OPCIONS DE SORTIDA

en: Options to control the processing of the input %s file
ca: Opcions per a controlar el processament del fitxer d'entrada %s

en: Options to control the processing of the output %s
ca: Opcions per a controlar el processament de la sortida %s

en: LOOK AND FEEL
ca: APARENÇA

en: Options to control the look and feel of the output
ca: Opcions per a controlar l'aparença de la sortida

en: HEURISTIC PROCESSING
ca: PROCESSAMENT HEURÍSTIC

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ca: Modifica el text i l'estructura del document amb els patrons habituals. Inhabilitat per defecte. Utilitzeu %(en)s per a habilitar-ho.  Les accions individuals es poden inhabilitar amb les opcions %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
ca: CERCA I SUBSTITUCIÓ

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ca: Modifica el text i l'estructura del document mitjançant els patrons definits per l'usuari.

en: STRUCTURE DETECTION
ca: DETECCIÓ DE L'ESTRUCTURA

en: Control auto-detection of document structure.
ca: Controla l'autodetecció de l'estructura del document.

en: TABLE OF CONTENTS
ca: TAULA DEL CONTINGUT

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ca: Controla la generació automàtica d'una taula de continguts. Per defecte, si el fitxer d'origen té una taula de continguts, s'utilitzarà aquesta abans que la generada automàticament.

en: METADATA
ca: METADADES

en: Options to set metadata in the output
ca: Opcions per a assignar metadades a la sortida

en: DEBUG
ca: DEPURACIÓ

en: Options to help with debugging the conversion
ca: Opcions per a ajudar a la depuració de la conversió

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ca: Llista els noms de les receptes integrades. Podeu crear un llibre electrònic a partir d'una recepta integrada així: «Nom de la recepta.recipe» sortida.epub

en: Output saved to
ca: S'ha desat la sortida a

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
ca: Les opcions i els valors predeterminats per al canvi d'opcions depenen del format
    d'entrada com del format de sortida, per tant, sempre és possible comprovar-ho amb::
    
        %s
    
    A continuació es detallen les opcions comunes a totes les conversions, seguides per
    les opcions específiques de cada format d'entrada i de sortida.

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
ca: Redueix el nombre de colors utilitzats a la imatge. Només funciona si trieu el format de sortida PNG. És útil per reduir les mides dels fitxers. Establiu-ho a zero per desactivar-ho. El valor màxim és 256. Està desactivat per defecte.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ca: Inhabilita la normalització (millora del contrast) de la gamma de colors per a les imatges. Per defecte: Fals

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ca: Mantén la relació d'aspecte de la imatge. Per defecte s'omple la pantalla.

en: Disable sharpening.
ca: Inhabilita l'enfocament.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ca: Inhabilita el retallament de les pàgines de còmic. Per a alguns còmics, el retallament podria eliminar contingut a més de les vores.

en: Don't split landscape images into two portrait images
ca: No divideixis les imatges apaïsades en dues imatges verticals

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ca: Conserva la relació d'aspecte i dimensiona la imatge utilitzant com a amplada l'alçada de la pantalla, per a veure-la en mode apaïsat.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ca: Usat en publicacions de dreta a esquerra com els manga. Fa que les pàgines apaïsades es divideixin en pàgines verticals de dreta a esquerra.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ca: Habilita la supressió de clapes. Redueix el soroll per clapes. Pot augmentar molt el temps de processament.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ca: No ordenis alfabèticament els fitxers que hi ha al còmic. Utilitza l'ordre en què es van afegir al còmic.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ca: El format en què es converteixen les imatges al llibre electrònic creat. Podeu experimentar per veure quin format us proporciona la mida i l'aspecte òptims per al vostre dispositiu.

en: Apply no processing to the image
ca: No processis les imatges

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ca: No converteixis a escala de grisos (blanc i negre).

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ca: En convertir un CBC no afegeixis enllaços per a cada pàgina a la taula del contingut. Només s'aplica si la taula del contingut té més d'una secció

en: Page
ca: Pàgina

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
ca: Converteix els fitxers DOCX (.docx i .docm) a HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
ca: Si hi ha una imatge gran al començament del document que sembla una portada, normalment s'eliminarà del document i s'utilitzarà com a portada del llibre electrònic creat. Amb aquesta opció es desactiva aquest comportament.

en: Do not insert a page break after every endnote.
ca: No insereixis un salt de pàgina després de cada nota final.

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
ca: La mida de la pàgina. Per defecte és "letter". Les opcions són %s.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
ca: No insereixis la portada del llibre com una imatge al començament del llibre. Si utilitzeu aquesta opció, es descartarà la portada del llibre.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
ca: Preserva la relació d'aspecte de la imatge de la portada en comptes d'ampliar-la perquè ocupi tota la pàgina.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
ca: No insereixis la taula del contingut com una pàgina al començament del llibre.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
ca: La mida del marge esquerre de la pàgina en pts. Per defecte és 72 pt. Anul·la la configuració normal del marge esquerre de la pàgina.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
ca: La mida del marge superior de la pàgina en pts. Per defecte és 72 pt. Anul·la la configuració normal del marge superior de la pàgina, llevat que s'estableixi a zero.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
ca: La mida del marge dret de la pàgina en pts. Per defecte és 72 pt. Anul·la la configuració normal del marge dret de la pàgina, llevat que s'estableixi a zero.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
ca: La mida del marge inferior de la pàgina en pts. Per defecte és 72 pt. Anul·la la configuració normal del marge inferior de la pàgina, llevat que s'estableixi a zero.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ca: Desactiva les divisions als salts de línia. Normalment, els fitxers d'entrada es divideixen en dos automàticament a cada salt de pàgina. Així s'obté un llibre electrònic que es pot analitzar més ràpidament i amb menys recursos. La divisió però, és lenta i si el vostre fitxer d'origen conté un gran nombre de salts de pàgina, hauríeu de desactivar la divisió als salts de pàgina.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
ca: Divideix tots els fitxers HTML més grans d'aquesta mida (en KB). Això és necessari, ja que la majoria de lectors EPUB no poden gestionar fitxers grans. El valor per defecte de %defaultKB, que és la mida requerida per Adobe Digital Editions. Establiu-ho a 0, per a inhabilitar la divisió en funció de la mida.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ca: Si el fitxer d'entrada no té portada i no n'especifiqueu cap, es genera una portada per defecte amb títol, autors... Aquesta opció inhabilita la generació d'aquesta portada.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ca: No utilitzis cap portada SVG. Utilitzeu aquesta opció si el vostre EPUB s'utilitzarà en un dispositiu que no té suport per a SVG, com ara l'iPhone o el JetBook Lite. Sense aquesta opció, aquests dispositius mostraran una portada en blanc.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ca: Quan s'utilitza una portada SVG, aquesta opció fa que s'escali per a cobrir l'àrea de pantalla disponible, però encara preservarà la seva relació d'aspecte (relació entre l'amplada i l'altura). Això significa que pot haver-hi vores blanques als costats o a la part superior i inferior de la imatge, però la imatge no es distorsiona mai. Sense aquesta opció, la imatge pot estar una mica distorsionada, però no hi haurà vores.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ca: Només es necessita aquesta opció si voleu utilitzar l'EPUB amb FBReaderJ. Aplanarà el sistema de fitxers de dins l'EPUB i posarà tots els fitxers al nivell superior.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
ca: Insereix una taula del contingut en línia que apareixerà com a part del contingut principal del llibre.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
ca: Posa la taula del contingut en línia inserida al final del llibre en lloc del començament.

en: Title for any generated in-line table of contents.
ca: Títol per a qualsevol taula del contingut generada automàticament.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
ca: No insereixis cap taula del contingut al començament del llibre

en: Section per file
ca: Una secció per fitxer

en: A single section
ca: Una única secció

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ca: Gènere del llibre. Opcions: %s
    
     Vegeu:

en: for a complete list with descriptions.
ca: per a una llista completa amb les descripcions.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ca: Recorre els enllaços dels fitxers HTML primer per amplitud. Normalment es recorren primer per profunditat.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ca: Els nivells màxims de recursivitat en seguir els enllaços als fitxers HTML. No han de ser negatius. 0 significa que no se segueixen els enllaços al fitxer HTML arrel. Per defecte %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
ca: Normalment aquest connector d'entrada reorganitza tots els fitxers d'entrada en una jerarquia de carpetes estàndard. Utilitzeu aquesta opció només si esteu segur de què esteu fent, ja que pot causar efectes desagradables no desitjats a la resta de la canonada de conversió.

en: CSS file used for the output instead of the default file
ca: Fitxer CSS que s'utilitzarà per a la sortida en lloc del fitxer per defecte

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
ca: Plantilla utilitzada per a la generació de l'índex HTML en lloc del fitxer predeterminat

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default file
ca: Plantilla utilitzada per a la generació dels continguts HTML del llibre en lloc del fitxer predeterminat

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
ca: S'han trobat diversos fitxers HTML a l'arxiu. Només s'utilitzarà %s.

en: No top level HTML file found.
ca: No s'ha trobat cap fitxer HTML de nivell superior.

en: Top level HTML file %s is empty
ca: El fitxer HTML de nivell superior %s està buit

en: Use CSS classes
ca: Usa classes CSS

en: Use HTML tags wherever possible
ca: Utilitza etiquetes HTML sempre que sigui possible

en: Use an external CSS file
ca: Utilitza un fitxer CSS extern

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
ca: Si s'estableix aquesta opció, provoca que el nom del fitxer HTML dins de l'arxiu HTMLZ estigui basat amb el títol del llibre.

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
ca: Habilita el gir automàtic de les imatges superiors a l'amplada de la pantalla.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ca: Estableix l'espai entre paraules en pts. Per defecte és %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
ca: Afegeix un encapçalament amb el títol i l'autor a totes les pàgines.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ca: Estableix el format de l'encapçalament: %a es reemplaça per l'autor i %t pel tí­tol. Per defecte: %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ca: Afegeix espai addicional a sota de l'encapçalament. Per defecte %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ca: Sagnat mínim dels paràgrafs (sagnat de la primera línia dels paràgrafs) en pts. Per defecte: %default

en: This option has no effect
ca: Aquesta opció no te efectes

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ca: Multiplica la mida del text a les taules renderitzades amb aquest factor. Per defecte %default

en: The serif family of fonts to embed
ca: La família amb traç decoratiu de les lletres a incrustar

en: The sans-serif family of fonts to embed
ca: La família sense traç decoratiu de les lletres a incrustar

en: The monospace family of fonts to embed
ca: La família amb espaiat uniforme de les lletres a incrustar

en: Comic
ca: Còmic

en: When present, use author sort field as author.
ca: Quan estigui present, utilitza el camp d'ordenació de l'autor com a l'autor.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ca: No afegeixis la taula de continguts al llibre. Útil si el llibre té la seva pròpia taula de continguts.

en: Disable compression of the file contents.
ca: Inhabilita la compressió del contingut del fitxer.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle.
ca: L'etiqueta per als fitxers MOBI per marcar com a documents personals. Aquesta opció no té cap efecte en la conversió. Només s'utilitza quan s'envien fitxers MOBI a un dispositiu. Si el fitxer que s'envia té l'etiqueta especificada, es marcarà com a document personal quan s'envia al Kindle.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ca: Ignora els marges al document d'entrada. Si és "False", llavors el connector de sortida MOBI intentarà convertir els marges especificats al document d'entrada, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, altrament els ignorarà.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ca: Quan s'afegeix una taula de continguts al llibre, afegiu-la al principi del llibre en lloc del final. No es recomana.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
ca: Habilita la compartició del contingut del llibre a través de Facebook, etc., al Kindle. AVÍS: L'ús d'aquesta opció comporta que el llibre no sincronitzarà automàticament la seva última posició de lectura a diversos dispositius. Queixeu-vos a Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
ca: Per defecte calibre converteix totes les imatges al format JPEG al fitxer de sortida MOBI. Això és per aconseguir el màxim de compatibilitat perquè alguns visualitzadors antics de MOBI tenen problemes amb altres formats d'imatge. Amb aquesta opció diu a calibre que no ho faci. És útil si el document conté moltes imatges GIF/PNG que augmenten molt la mida en convertir-les a JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
ca: Per defecte calibre genera fitxers MOBI que contenen el format MOBI 6 antic. Aquest format és compatible amb tots els dispositius. Malgrat això, si es canvia la configuració, podeu fer que calibre generi fitxers MOBI que continguin tant MOBI 6 com el format nou KF8, o només el format nou KF8. KF8 té més característiques que MOBI 6, però només funciona amb els Kindles més nous. Valors permesos: {}

en: All articles
ca: Tots els articles

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ca: Especifica la codificació de caràcters per al document de sortida. L'opció per defecte és cp1252. Nota: no tots els formats són compatibles amb aquesta opció.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ca: Afegeix la taula del contingut al començament del llibre.

en: Do not extract images from the document
ca: No extreguis les imatges del document

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ca: Escala utilitzada per a determinar la longitud en què una línia s'hauria d'ajustar. Els valors vàlids són un decimal entre 0 i 1. Per defecte és 0.45, just per sota de la longitud mitjana de la línia.

en: Use the new PDF conversion engine. Currently not operational.
ca: Utilitza el nou motor de conversió de PDF. Actualment no funciona.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
ca: En lloc d'utilitzar la mida del paper especificada a les opcions de sortida PDF, utilitza una mida de paper corresponent al perfil de sortida actual. És útil si voleu generar un PDF per visualitzar-lo en un dispositiu específic.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
ca: La unitat de mesura per a les mides de pàgina. Per defecte és la polzada. Les opcions són:  {} Nota: això no anul·la la unitat pels marges!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
ca: La mida del paper. Aquesta mida s'anul·larà si s'utilitza un perfil de sortida que no sigui predeterminat. Per defecte és "letter". Les opcions són {}

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
ca: Envolta tots els enllaços amb un quadre de color vermell, útil per depurar.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
ca: Afegeix nombres al peu de cada pàgina del fitxer PDF generat. Si especifiqueu una plantilla de peu de pàgina, tindrà preferència per damunt d'aquesta opció.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
ca: Una plantilla HTLM que s'utilitza per generar %s a cada pàgina. Se substituiran les cadenes _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ pels seus valors actuals.

en: footers
ca: peus de pàgina

en: headers
ca: encapçalaments

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
ca: Afegeix una taula de continguts al final del PDF que llista els números de pàgina. Útil si voleu imprimir el PDF. En canvi, si aquest PDF és per ús electrònic, utilitzeu l'esquema del PDF.

en: Title for generated table of contents.
ca: Títol per a la taula del contingut generada.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ca: Especifica la codificació de caràcters del document de sortida. Per defecte és cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ca: No redueixis la mida o la profunditat de bits de les imatges. Per defecte es redueix la mida i profunditat de les imatges per adaptar-se a aplicacions com el Dropbook que no poden convertir les imatges a un format propi.

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
ca: Útil per al desenvolupament de receptes. Força que max_articles_per_feed sigui 2 i baixa dos canals com a màxim. Podeu canviar el nombre de canals i articles donant arguments opcionals. Per exemple: --test 3 1 baixarà com a màxim dos canals i només un article per canal.

en: Username for sites that require a login to access content.
ca: Nom d'usuari per als llocs que demanen un inici de sessió per accedir al contingut.

en: Password for sites that require a login to access content.
ca: Contrasenya per als llocs que demanen un inici de sessió per accedir al contingut.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ca: No baixis l'última versió de les receptes integrades del servidor de calibre

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
ca: Ignora les imatges WMF en lloc de substituir-les amb una imatge de marcador de posició.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ca: Aquest fitxer RTF té una característica que no és compatible amb calibre. Convertiu-lo abans a HTML i torneu-ho a intentar.
    %s

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ca: Especifica la codificació de caràcters del document de sortida. Per defecte és utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ca: El nombre màxim de caràcters per línia. Això divideix al primer espai abans del valor especificat. Si no es troba cap espai, la línia es dividirà a l'espai següent i excedirà el valor especificat. This splits on the first space before the specified value. A més, hi ha un mínim de 25 caràcters. Utilitzeu 0 per inhabilitar la divisió de línies.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ca: Especifica si s'ha d'inserir una línia en blanc entre dos paràgrafs.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ca: Especifica si s'ha d'inserir dos espais per sagnar la primera línia de cada paràgraf.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ca: Especifica si s'ha d'amagar el títol del capítol per a cada capítol. Útil per a sortides en imatge (com per exemple, còmics).

en: Start page
ca: Pàgina d'inici

en: Cover pages
ca: Pàgines de portada

en:  (Preface)
ca:  (Pròleg)

en: Abbreviations
ca: Abreviatures

en: Support admonitions
ca: Admet admonicions

en: Add attribute to HTML tags
ca: Afegeix atributs a les etiquetes HTML

en: Add code highlighting via Pygments
ca: Afegeix el ressaltat del codi mitjançant Pygments

en: Definition lists
ca: Llistes de definicions

en: Enables various common extensions
ca: Habilita diverses extensions comunes

en: Alternative code block syntax
ca: Sintaxi alternativa de bloc de codi

en: Footnotes
ca: Notes al peu

en: Metadata in the document
ca: Metadades del document

en: Treat newlines as hard breaks
ca: Tracta els canvis de línia com a separadors durs

en: Support tables
ca: Admet taules

en: Generate a table of contents
ca: Genera una taula del contingut

en: Wiki style links
ca: Enllaços estil Wiki

en: Try to auto detect paragraph type
ca: Prova de detectar els tipus de paràgrafs

en: Treat a blank line as a paragraph break
ca: Tracta una línia en blanc com a separador de paràgraf

en: Assume every line is a paragraph
ca: Assumeix que cada línia és un paràgraf

en: Don't modify the paragraph structure
ca: No modifiquis l'estructura del paràgraf

en: No formatting
ca: Sense format

en: Use the Markdown markup language
ca: Utilitza el llenguatge de marcat Markdown

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ca: Normalment els espais addicionals es condensen en un de sol. Amb aquesta opció es mostraran tots els espais.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ca: Normalment es conserva l'espai en blanc al començament de les línies. Amb aquesta opció se suprimeixen.

en: Plain text
ca: Text pla

en: Markdown formatted text
ca: Text formatat en Markdown

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ca: Tecleig de salt de línia a utilitzar. Les opcions són %s. Per defecte és «system». Utilitzeu «old_mac» per a la compatibilitat amb Mac OS 9 o anteriors. Per a macOS, utilitzeu «unix». L'opció del tecleig de salt de línia «system» serà l'opció predeterminada que utilitzarà al SO.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ca: Força la divisió de línia a la longitud màxima quan no hi ha cap espai. També permet que la longitud de línia màxima estigui per sota del mínim.

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
ca: Nivell de detall. Especifiqueu diverses vegades per un detall més gran. Si s'especifica dues vegades el resultat serà un detall complet; una vegada, detall mitjà, i cap vegada, el mínim de detall.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ca: Especifica el perfil d'entrada. El perfil d'entrada proporciona informació al sistema de conversió de com interpretar informació diversa del document d'entrada. Per exemple, longituds depenent de la resolució (longitud en píxels). Les opcions són:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
ca: Especifica el perfil de sortida. El perfil de sortida li diu al sistema de conversió com ha d'optimitzar el document creat per al dispositiu especificat. En alguns casos es pot utilitzar un perfil de sortida per optimitzar la sortida per a un dispositiu particular, però no sol ser necessari. Les opcions són:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
ca: La mida de lletra base en pts. Totes les mides de lletra al llibre produït canviaran en base a aquesta mida. Escollir una mida més gran podeu fer les lletres més gran a la sortida i viceversa. Per defecte, quan el valor es zero, la mida de lletra base es tria en base al perfil de sortida triat.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ca: Mapatge a partir de noms de lletra de CSS a mides de lletra en pts. Un paràmetre d'exemple és 12,12,14,16,18,20,22,24. Aquests són els mapatges per a les mides xx-petita a xx-gran, amb la mida final sent per lletres enormes. L'algoritme de canvi de lletra utilitza aquestes mides per canviar lletres de manera intel·ligent. Per defecte s'utilitza un mapatge basat en el perfil de sortida triat.

en: Disable all rescaling of font sizes.
ca: Inhabilita tots els canvis d'escala de les mides de les lletres.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ca: L'alçada mínima de la línia, com a un percentatge de la mida de la lletra calculada de l'element. Calibre s'assegurarà que cada element tingui una alçada de línia d'almenys aquest ajust, independentment del que especifiqui el document d'entrada. Zero per a inhabilitar-ho. Per defecte és 120%. Utilitzeu aquest ajust en lloc de l'especificació directa de l'alçada de la línia, llevat que sapigueu el que esteu fent. Per exemple, podeu assolir text a «doble espai» amb l'establiment del valor a 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ca: L'alçada de línia en punts. Controla l'espaiat entre línies consecutives de text. Només s'aplica a elements que no defineixen la seva alçada de línia. A la majoria de casos és més útil l'opció de l'alçada mínima de línia. Per defecte no es manipula l'alçada de línia.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
ca: Incrusta la família de la lletra especificada al llibre. Això especifica la lletra «base» que s'utilitza per al llibre. Si el document d'entrada especifica les seves pròpies lletres, es poden substituir amb aquesta lletra base. Podeu utilitzar l'opció de la informació del filtre d'estils per suprimir lletres del document d'entrada. Tingueu en compte que la incrustació de lletres només funciona amb alguns formats de sortida, principalment EPUB, AZW3 i DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
ca: Incrusta cadascuna de les lletres referenciades al document d'entrada que encara no estan incrustades. Es farà una cerca de les lletres al sistema i, si es troben, s'incrustaran. La incrustació només funciona si el format que esteu convertint és compatible amb lletres incrustades, com ara EPUB, AZW3 o PDF. Assegureu-vos que teniu la llicència adequada per a la incrustació de les lletres utilitzades en aquest document.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
ca: Subconjunt de totes les lletres incrustades. Es redueixen totes les lletres incrustades perquè només continguin els caràcters utilitzats al document. Això redueix la mida dels fitxers de les lletres. És útil si incrusteu una lletra especialment gran amb molts caràcters que no s'utilitzen.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ca: Alguns documents mal dissenyats utilitzen taules per controlar la disposició del text a la pàgina. Quan es converteixen sovint hi ha desplaçaments del text fora de la pàgina i altres artefactes. Aquesta opció extreu el contingut de les taules i el presenta de forma lineal.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ca: Expressió XPath que especifica totes les etiquetes s'han d'afegir al primer nivell de la taula del contingut. Si s'especifica, té prioritat sobre les altres formes de detecció automàtica. Vegeu alguns exemples a la guia d'aprenentatge de XPath del manual d'usuari de calibre.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ca: Expressió XPath que especifica totes les etiquetes s'han d'afegir al segon nivell de la taula del contingut. Cada entrada s'afegeix a sota de l'entrada de primer nivell prèvia. Vegeu alguns exemples a la guia d'aprenentatge de XPath del manual d'usuari de calibre.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ca: Expressió XPath que especifica totes les etiquetes s'han d'afegir al tercer nivell de la taula del contingut. Cada entrada s'afegeix a sota de l'entrada de segon nivell prèvia. Vegeu alguns exemples a la guia d'aprenentatge de XPath del manual d'usuari de calibre.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ca: Normalment s'utilitza preferentment la taula del contingut del fitxer d'origen, si existeix, al generat automàticament. Amb aquesta opció sempre s'utilitza el generat automàticament.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ca: No afegeixis els capítols detectats automàticament a la taula del contingut.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ca: Si el nombre de capítols detectats és menor que aquest s'afegeixen els enllaços a la taula del contingut. Per defecte %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ca: Nombre màxim d'enllaços per afegir a la taula del contingut. Establiu-lo a 0 per a inhabilitar-ho. Per defecte és: %default. Els enllaços s'afegeixen a la taula del contingut si es detecta menys capítols que el nombre d'aquest llindar.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ca: Suprimeix les entrades de la taula del contingut quan els seus títols coincideixin amb l'expressió indicada. Se suprimiran les entrades coincidents i els seus subapartats.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ca: Quan es crea una taula del contingut a partir dels enllaços al document d'entrada permet que hi hagin entrades duplicades, és a dir, permet més d'una entrada amb el mateix text, sempre que apuntin a una ubicació diferent.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ca: Una expressió XPath per detectar els títols dels capítols. Per defecte es considera <h1> o <h2> etiquetes que contenen les paraules  "capítol", "llibre", "secció", "pròleg", "epíleg" o "part" així com títols de capítol i qualsevol etiqueta que tingui class="capítol". L'expressió utilitzada s'ha d'equiparar a una llista d'elements. Per inhabilitar la detecció de capítols, utilitzeu l'expressió "/". Vegeu el tutorial XPath al manual d'usuari de calibre per més ajuda sobre aquesta funció.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ca: Especifica com s'ha de marcar els capítols detectats. El valor «pagebreak» insereix un salt de pàgina abans dels capítols. El valor «rule» insereix  una línia abans dels capítols. El valor «none» inhabilita les marques dels capítols i el valor «both» insereix un salt de pàgina i una línia per marcar els capítols.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
ca: Una expressió XPath per detectar el lloc del document on s'ha de començar la lectura. Alguns programes de lectura (el més remarcable el Kindle) utilitzen aquest lloc com a la posició que s'ha d'obrir el llibre. Vegeu l'assistent de XPath al manual d'usuari de calibre per a més informació.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ca: Qualsevol camí a un full d'estil CSS o CSS en brut. Aquest CSS s'annexarà a les regles d'estil del fitxer d'origen, així es pot utilitzar per anul·lar aquelles regles.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
ca: Regles per a la transformació dels estils d'aquest llibre. Aquestes regles s'apliquen un cop hagin finalitzat tots els altres processaments CSS.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
ca: Una llista separada per comes de propietats CSS que se suprimiran de totes les regles d'estil CSS. És útil si la presència d'alguna informació d'estil no permet la substitució al vostre dispositiu. Per exemple: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
ca: Per defecte, calibre utilitza la forma abreujada per a diverses propietats CSS, com ara  «margin», «padding», «border», etc. Aquesta opció farà que s'utilitzi la forma estesa. Tingueu en compte que el CSS s'expandeix sempre quan es generen els fitxers EPUB amb el perfil de sortida establert a un dels perfils Nook, ja que els Nook no poden gestionar el CSS abreujat.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
ca: Una expressió XPath. Els salts de pàgina s'insereixen abans dels elements especificats. Per inhabilitar utilitzeu l'expressió: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ca: Alguns documents especifiquen els marges de pàgina amb un marge a la dreta i a l'esquerra per a cada paràgraf. Calibre pot intentar detectar i suprimir aquests marges. A vegades es poden suprimir marges que no s'haurien d'haver eliminat, en aquest cas es pot inhabilitar la supressió.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ca: Estableix el marge superior en pts. Per defecte és %default. Establir-lo en menys de zero farà que no hi hagi marge (els ajusts del marge del document original es conservaran). Atenció: Els formats orientats a pàgines, com PDF o DOCX, tenen els seus propis ajusts del marge i aquests tenen preferència.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ca: Estableix el marge inferior en pts. Per defecte és %default. Establir-lo en menys de zero farà que no hi hagi marge (els ajusts del marge del document original es conservaran). Atenció: Els formats orientats a pàgines, com PDF o DOCX, tenen els seus propis ajusts del marge i aquests tenen preferència.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ca: Estableix el marge esquerre en pts. Per defecte és %default. Establir-lo en menys de zero farà que no hi hagi marge (els ajusts del marge del document original es conservaran). Atenció: Els formats orientats a pàgines, com PDF o DOCX, tenen els seus propis ajusts del marge i aquests tenen preferència.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ca: Estableix el marge dret en pts. Per defecte és %default. Establir-lo en menys de zero farà que no hi hagi marge (els ajusts del marge del document original es conservaran). Atenció: Els formats orientats a pàgines, com PDF o DOCX, tenen els seus propis ajusts del marge i aquests tenen preferència.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ca: Canvia l'alineació del text. Un valor d'"esquerra" converteix tot el text alineat a l'origen en text alineat a l'esquerra (és a dir, no alineat). Un valor d'"alineat" converteix tot el text no alineat en text alineat. Un valor d'"original" (el predeterminat) no canvia l'alineació del fitxer d'origen. Tingues en compte que només alguns formats de sortida són compatibles amb l'alineació.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ca: Elimina l'espaiat entre paràgrafs. També estableix un sagnat als paràgrafs d'1.5 em. L'eliminació de l'espaiat no funcionarà si el fitxer d'origen no utilitza paràgrafs (etiquetes <p> o <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
ca: Quan calibre suprimeix les línies en blanc entre paràgrafs, estableix automàticament un sagnat per assegurar-se que es puguin distingir bé els paràgrafs. Aquesta opció controla l'amplada del sagnat (en unitats em). Si s'estableix un valor negatiu, s'utilitza el sagnat especificat al document d'entrada, és a dir, calibre no canvia el sagnat.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ca: Estableix la portada detectada al fitxer d'origen de forma preferent a la portada indicada.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ca: Insereix una línia en blanc entre paràgrafs. No funcionarà si el fitxer d'origen no utilitza paràgrafs (etiquetes <p> o <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ca: Estableix l'alçada de les línies en blanc inserides (en unitats em). L'alçada de les línies entre paràgrafs serà el doble del valor que s'estableixi aquí.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
ca: Suprimeix la primera imatge del llibre electrònic d'entrada. Útil si el document d'entrada té una imatge de portada que no s'identifica com a portada. En aquest cas, si establiu una portada a calibre, el document de sortida tindrà dues imatges de portada si no especifiqueu aquesta opció.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
ca: Insereix les metadades del llibre a l'inici. Això és útil si el vostre lector de llibres electrònics no disposa de cerca o visualització de metadades directament.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
ca: Converteix les cometes, els guions i els punts suspensius als seus equivalents senzills.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ca: Llegeix les metadades del fitxer OPF especificat. Les metadades que es llegeixin d'aquest fitxer substituiran les metadades del fitxer d'origen.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
ca: Preserva les lligadures presents al document d'entrada. Una lligadura és una renderització especial d'un parell de caràcters com ara ff, fi, fl.... La majoria dels lectors no admeten les lligadures en les seves lletres predeterminades, per aquest motiu és poc probable que les renderitzin correctament. Per defecte, calibre canvia una lligadura pel seu parell corresponent de caràcters normals. Aquesta opció fa que les lligadures en preservin en lloc seu.

en: Set the title.
ca: Estableix el títol.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ca: Estableix els autors. Diversos autors haurien d'estar separats per "&".

en: The version of the title to be used for sorting.
ca: La versió del títol que s'utilitzarà per a l'ordenació.

en: String to be used when sorting by author.
ca: La cadena que s'utilitzarà en l'ordenació per autor.

en: Set the cover to the specified file or URL
ca: Estableix la portada a partir del fitxer o URL especificat

en: Set the e-book description.
ca: Estableix la descripció del llibre.

en: Set the e-book publisher.
ca: Estableix l'editorial del llibre.

en: Set the series this e-book belongs to.
ca: Estableix la sèrie que pertany el llibre.

en: Set the index of the book in this series.
ca: Estableix l'índex del llibre en aquesta sèrie.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ca: Estableix la valoració. Hauria de ser un nombre entre l'1 i el 5.

en: Set the ISBN of the book.
ca: Estableix l'ISBN del llibre.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ca: Estableix les etiquetes per al llibre. Hauria de ser una llista separada per comes.

en: Set the book producer.
ca: Estableix el productor del llibre.

en: Set the language.
ca: Estableix la llengua.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
ca: Estableix la data de publicació (s'assumeix que és zona horària local, llevat que s'especifiqui una altra explícitament)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
ca: Estableix la marca horària del llibre (ja no s'utilitza enlloc més)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ca: Habilita el processament heurístic. S'ha d'activar aquesta opció per a poder fer qualsevol processament heurístic.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ca: Detecta els encapçalaments i els subencapçalaments sense format dels capítols i canvia'ls a etiquetes h2 i h3. Aquest ajust no crearà una taula del contingut, però es pot utilitzar conjuntament amb la detecció de l'estructura per crear-ne una.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ca: Cerca paraules i patrons que solen estar en cursiva i posar-los-hi.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ca: Converteix els sagnats creats amb blocs de diversos espais seguits en sagnats CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ca: Escala utilitzada per determinar la longitud en què una línia s'hauria d'ajustar. Els valors vàlids són un decimal entre 0 i 1. Per defecte és 0.4, just per sota de la longitud mitjana de la línia. Si només algunes línies del document necessiten ajustar-se aquest valor s'hauria de reduir

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ca: Suprimeix els salts de línia mitjançant la puntuació i altres indicis de formatació.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ca: Suprimeix els paràgrafs buits del document si aquests estan intercalats entre qualsevol altre paràgraf

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ca: Els marcadors de salt d'escena alineats a l'esquerra se centren. Se suprimeixen els salts d'escena amb diverses línies en blanc per línies horitzontals.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ca: Reemplaça els salts d'escena pel text especificat. Per defecte s'utilitza el text del document d'entrada.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ca: Analitza les paraules amb guió de tot el document. S'utilitza el mateix document com a diccionari per determinar si s'han de mantenir o suprimir els guions.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ca: Cerca la presència de seqüències d'etiquetes <h1> o <h2>. Es torna a numerar les etiquetes per evitar una divisió al mig dels encapçalaments dels capítols.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ca: Patró de cerca (expressió regular) que se substituirà per sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ca: Text de substitució del que es trobi amb sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ca: Patró de cerca (expressió regular) que se substituirà per sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ca: Text de substitució del que es trobi amb sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ca: Patró de cerca (expressió regular) que se substituirà per sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ca: Text de substitució del que es trobi amb sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
ca: Camí a un fitxer que conté les expressions regulars de cerca i substitució. El fitxer ha de contenir línies alternants d'expressions regulars seguides per un patró de substitució (que pot ser una línia buida). L'expressió regular ha de ser expressions regulars de Python i han d'estar codificades en UTF-8.

en: Could not find an e-book inside the archive
ca: No s'ha pogut trobar cap llibre electrònic dins de l'arxiu

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ca: Els valors de l'índex de la sèrie i la seva valoració han de ser nombres. S'ignora

en: Failed to parse date/time
ca: No s'ha pogut analitzar la data/hora

en: Converting input to HTML...
ca: S'està convertint l'entrada a HTML...

en: Running transforms on e-book...
ca: S'estan executant les transformacions al llibre electrònic...

en: Running %s plugin
ca: S'està executant el connector %s

en: Template error
ca: Error en la plantilla

en: Blocks
ca: Blocs

en: Remove the property
ca: Suprimeix la propietat

en: Add extra properties
ca: Afegeix propietats extres

en: Change the value to
ca: Canvia el valor a

en: Multiply the value by
ca: Multiplica el valor per

en: Divide the value by
ca: Divideix el valor per

en: Add to the value
ca: Afegeix al valor

en: Subtract from the value
ca: Resta del valor

en: is
ca: és

en: is not
ca: no és

en: is any value
ca: és qualsevol valor

en: matches pattern
ca: coincideix amb el patró

en: does not match pattern
ca: no coincideix amb el patró

en: is the same length as
ca: té la mateixa longitud que

en: is not the same length as
ca: no té la mateixa longitud que

en: is less than
ca: és menor que

en: is greater than
ca: és major que

en: is less than or equal to
ca: és menor o igual a

en: is greater than or equal to
ca: és major o igual a

en: Unknown keys
ca: Claus desconegudes

en: The rule has unknown keys: %s
ca: La regla té claus desconegudes: %s

en: Missing keys
ca: Falten claus

en: The rule has missing keys: %s
ca: A la regla li falten claus: %s

en: Property required
ca: Propietat requerida

en: You must specify a CSS property to match
ca: Heu d'especificar una propietat CSS per coincidir

en: Shorthand property not allowed
ca: Propietat abreujada no permesa

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
ca: {0} és una propietat abreujada. Utilitzeu la forma completa de la propietat, per exemple, en comptes de «font» utilitzeu «font-family», en comptes de «margin» utilitzeu «margin-top», etc.

en: Query required
ca: Consulta necessària

en: You must specify a value for the CSS property to match
ca: Heu d'especificar un valor per a la propietat CSS per coincidir

en: Unknown match type
ca: Tipus de coincidència desconegut

en: The match type %s is not known
ca: Es desconeix el tipus de coincidència %s

en: Query invalid
ca: Consulta incorrecta

en: %s is not a valid regular expression
ca: %s no és una expressió regular vàlida

en: %s is not a valid length or number
ca: %s no té una llargada vàlida o un nombre vàlid

en: Unknown action type
ca: Tipus d'acció desconegut

en: The action type %s is not known
ca: Es desconeix el tipus d'acció %s

en: You must specify a number
ca: Heu d'especificar un número

en: You must specify at least one CSS property to add
ca: Heu d'especificar almenys una propietat CSS per afegir

en: You must specify a value to change the property to
ca: Heu d'especificar un valor per canviar-ne la propietat

en: No data
ca: Sense dades

en: %s is not a number
ca: %s no és un número

en: Invalid number
ca: Número incorrecte

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
ca: Si la propietat {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
ca: Anotacions

en: Table of Contents
ca: Taula del contingut

en: Cover
ca: Portada

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ca: Segueix tots els enllaços locals d'un fitxer HTML i crea un arxiu ZIP amb tots els fitxers enllaçats. S'executa cada vegada que s'afegeix un fitxer HTML a la biblioteca.

en: Add linked files in breadth first order
ca: Afegeix els fitxers enllaçats per l'ordre dels nivells

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ca: Normalment, quan calibre segueix els enllaços en fitxers HTML comença per la màxima fondària, és a dir, si el fitxer A enllaça al B i C, però el B enllaça al D, els fitxers s'afegeixen en l'ordre A, B, D, C. Amb aquesta opció s'afegeixen en l'ordre A, B, C, D

en: Add classes
ca: Afegeix classes

en: Add the specified classes, e.g.:
ca: Afegeix les classes especificades, per exemple:

en: Add attributes
ca: Afegeix atributs

en: Add the specified attributes, e.g.:
ca: Afegeix els atributs especificats, per exemple:

en: 	Book Designer file detected.
ca: 	S'ha detectat un fitxer de Book Designer.

en: 	Parsing HTML...
ca: 	S'està analitzant l'HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ca: 	S'ha detectat un fitxer Baen. S'està reanalitzant...

en: Written preprocessed HTML to
ca: S'ha escrit l'html preprocessat a

en: Processing %s
ca: S'està processant %s

en: 	Converting to BBeB...
ca: 	S'està convertint a BBeB...

en: Could not parse file: %s
ca: No s'ha pogut analitzar el fitxer: %s

en: %s is an empty file
ca: %s és un fitxer buit

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ca: No s'ha pogut analitzar l'enllaç %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ca: No s'ha pogut processar la imatge %(path)s. Error: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ca: No s'ha pogut processar el PNG entrellaçat %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ca: Hi ha hagut un error en processar una taula: %s. S'ignora el marcatge de la taula.

en: Bad table:
    %s
ca: Taula errònia:
    %s

en: Table has cell that is too large
ca: Hi ha una cel·la massa gran a la taula

en: Could not read cover image: %s
ca: No s'ha pogut llegir la imatge de portada: %s

en: Cannot read from: %s
ca: No es pot llegir de: %s

en: Failed to process OPF file
ca: Ha fallat el processament del fitxer OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ca: %prog llibre.lrf
    Converteix un fitxer LRF a un fitxer LRS (XML amb codificació UTF-8)

en: Output LRS file
ca: Fitxer LRS de sortida

en: Do not save embedded image and font files to disk
ca: No desis les imatges incrustades ni els fitxers de lletres al disc

en: Be more verbose
ca: Mostra en més detall

en: Parsing LRF...
ca: S'està analitzat l'LRF...

en: Creating XML...
ca: S'està creant l'XML...

en: LRS written to
ca: S'ha escrit l'LRS a

en: Could not read from thumbnail file:
ca: No s'ha pogut llegir del fitxer de la imatge en miniatura:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ca: %prog [opcions] fitxer.lrs
    Compila un fitxer LRS a un fitxer LRF.

en: Path to output file
ca: Camí al fitxer de sortida

en: Verbose processing
ca: Processament detallat

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ca: Converteix LRS a LRS, és útil per a fer depuració.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ca: Fitxer LRF no vàlid. No s'han pogut establir les metadades.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ca: %prog [opcions] elmeullibre.lrf
    
    
    Visualitza o edita les metadades d'un fitxer LRF.

en: Set the book title
ca: Estableix el nom del llibre

en: Set sort key for the title
ca: Estableix la clau d'ordenació per al tí­tol

en: Set the author
ca: Estableix l'autor

en: Set sort key for the author
ca: Estableix la clau d'ordenació per autor

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ca: La categoria a la qual pertany aquest llibre. Per exemple: Història

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ca: Camí al fitxer d'imatge que s'utilitzarà com a la imatge en miniatura

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
ca: Camí­ a un fitxer TXT que conté el comentari que s'ha d'emmagatzemar al fitxer LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
ca: Extreu la imatge en miniatura d'un fitxer LRF

en: Set the publisher
ca: Estableix l'editorial

en: Set the book classification
ca: Estableix la classificació del llibre

en: Set the book creator
ca: Estableix el creador del llibre

en: Set the book producer
ca: Estableix el productor del llibre

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ca: Extreu la portada d'un fitxer LRF. Tingueu en compte que el format LRF no té una portada definida, per tant s'utilitzarà l'heurísitca per endevinar-la.

en: Set book ID
ca: Estableix l'id. del llibre

en: Author(s)
ca: Autors

en: Publisher
ca: Editorial

en: Producer
ca: Productor

en: Comments
ca: Comentaris

en: Tags
ca: Etiquetes

en: Series | Series
ca[0]: Sèrie
ca[1]: Sèries

en: Languages
ca: Llengües

en: Timestamp
ca: Marca horària

en: Published
ca: Publicació

en: Rights
ca: Drets

en: Value: unknown field
ca: Valor: camp desconegut

en: Search the calibre library for books by %s
ca: Cerca a la biblioteca de calibre els llibres per %s

en: Search {0} for the author: {1}
ca: Cerca {0} de l'autor: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
ca: Cerca {0} pel llibre: {1} de l'autor {2}

en: Click to open
ca: Feu clic per obrir-ho

en: Click to see books with {0}: {1}
ca: Feu clic per a veure els llibres amb {0}: {1}

en: Ids
ca: Identificadors

en: Search calibre for books with the language: {}
ca: Cerca al calibre llibres en la llengua: {}

en: Click to see books in this series
ca: Feu clic per veure els llibres d'aquesta sèrie

en: %prog ebook_file [options]
ca: %prog ebook_file [opcions]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ca: 
    Llegeix/escriu les metadades dels/cap als fitxers de llibre electrònic.
    
    Formats implementats per llegir metadades: {0}
    
    Formats implementats per escriure metadades: {1}
    
    Cada tipus de fitxer admet diferents tipus de metadades. Si proveu d'establir metadades a un tipus de fitxer que no les admet s'ignoraran sense cap avís.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ca: Estableix els autors. Diversos autors haurien d'estar separats pel caràcter &. Els noms dels autors haurien d'estar en ordre Nom Cognom.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ca: La versió del títol que s'utilitzarà per a l'ordenació. Si no s'especifica, i el títol està especificat, es generarà automàticament a partir del títol.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ca: La cadena que s'utilitzarà en l'ordenació per autor. Si no s'especifica, i els autors estan especificats, es generarà automàticament a partir dels autors.

en: Set the cover to the specified file.
ca: Estableix el fitxer especificat com a portada.

en: Set the book category.
ca: Estableix la categoria del llibre.

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
ca: Estableix els identificadors per al llibre, es poden especificar diverses vegades. Per exemple: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 Per suprimir un identificador, no especifiqueu cap valor --identifier isbn: Tingueu en compte que per fitxers EPUB, un identificador marcat com a identificador del paquet no es pot suprimir.

en: Set the published date.
ca: Estableix la data de publicació.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
ca: Obtén la portada a partir del llibre electrònic i desa-la al fitxer especificat.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ca: Especifiqueu el nom d'un fitxer OPF. Les metadades s'escriuran al fitxer OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ca: Llegeix les metadades des d'un fitxer OPF especificat i utilitza-les per establir les metadades al llibre. Les metadades especificades a la línia d'ordres substituiran les metadades llegides del fitxer OPF

en: Set the BookID in LRF files
ca: Estableix el BookID en fitxers LRF

en: No file specified
ca: No s'ha especificat cap fitxer

en: Original metadata
ca: Metadades originals

en: Changed metadata
ca: Metadades modificades

en: OPF created in
ca: OPF creat a

en: Cover saved to
ca: S'ha desat la portada a

en: No cover found
ca: No s'ha trobat cap portada

en: Wikipedia
ca: Viquipèdia

en: Google web search
ca: Cerca web de Google

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ca: Baixa les metadades i les portades d'Amazon

en: US
ca: Estats Units

en: France
ca: França

en: Germany
ca: Alemanya

en: UK
ca: Regne Unit

en: Australia
ca: Austràlia

en: Italy
ca: Itàlia

en: Japan
ca: Japó

en: Spain
ca: Espanya

en: Brazil
ca: Brasil

en: Netherlands
ca: Països Baixos

en: China
ca: Xina

en: Canada
ca: Canadà

en: Choose server automatically
ca: Tria automàticament el servidor

en: Amazon servers
ca: Servidors d'Amazon

en: Bing search cache
ca: Memòria cau de cerca de Bing

en: Google search cache
ca: Memòria cau de cerca de Google

en: Wayback machine cache (slow)
ca: Memòria cau de la màquina Wayback (lent)

en: Amazon country website to use:
ca: País del lloc web d'Amazon que s'utilitzarà:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ca: S'obtindrà les metadades d'Amazon del lloc web d'Amazon d'aquest país.

en: Server to get data from:
ca: Servidor des d'on s'obtenen les dades:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
ca: Amazon ha començat a bloquejar les descàrregues de metadades dels seus servidors. Per solucionar-ho, calibre pot obtenir les dades d'Amazon d'altres llocs on són emmagatzemades. Escolliu l'origen que preferiu.

en: Amazon timed out. Try again later.
ca: El temps d'espera d'Amazon s'ha esgotat. Torna-ho a provar més tard.

en: Metadata source
ca: Origen de les metadades

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
ca: Baixa diverses portades de llibres d'Amazon. Útil per trobar portades alternatives.

en: Maximum number of covers to get
ca: Nombre màxim de portades que s'obtindran

en: The maximum number of covers to process from the search result
ca: El nombre màxim de portades del resultat de la cerca que es processaran

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
ca: %prog [opcions]
    
    Agafa les metadades del llibre de fonts en línia. Heu d'especificar almenys un
    de títol, autors o ISBN.

en: Book title
ca: Títol del llibre

en: Book author(s)
ca: Autors del llibre

en: Book ISBN
ca: ISBN del llibre

en: Print the log to the console (stderr)
ca: Escriu el fitxer de registre a la consola (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
ca: Extreu les metadades en format OPF en comptes de text llegible.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
ca: Especifiqueu un nom de fitxer. Si la portada està disponible es desarà aquí. Sense aquesta opció, no es baixarà cap portada.

en: Timeout in seconds. Default is 30
ca: Temps d'expiració en segons. Per defecte és 30.

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
ca: Especifiqueu el nom del connector a les descàrregues de metadades que s'utilitzarà. Es pot especificar diverses vegades per a diferents connectors. Tots els noms dels connectors: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
ca: Baixa les metadades i les portades d'Edelweiss - Un catàleg actualitzat per a les editorials

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ca: Baixa les metadades i les portades de Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
ca: Baixa portades d'una cerca de Google Image. Útil per trobar portades més grans/alternatives.

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
ca: El nombre màxim de portades a processar a partir del resultat de la cerca de Google

en: Cover size
ca: Mida de la portada

en: Search for covers larger than the specified size
ca: Cerca portades més grans que la mida especificada

en: Any size
ca: Qualsevol mida

en: Large
ca: Gran

en: Larger than %s
ca: Més gran que %s

en: Downloads covers from The Open Library
ca: Baixa portades des de «The Open Library»

en: Sample Book
ca: Llibre de mostra

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
ca: Aquest és un llibre d'Amazon KFX. No es pot processar. Vegeu {} per a la informació de com gestionar els llibres KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ca: Aquest és un llibre d'Amazon Topaz. No es pot processar.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
ca: No és un fitxer MOBI. És un fitxer Topaz.

en: This is not a MOBI file.
ca: No és un fitxer MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
ca: El fitxer està bloquejat amb DRM, no es pot retocar.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
ca: El fitxer MOBI no conté un llibre amb format KF8. KF8 és el formal nou d'Amazon. Calibre només pot aplicar el retoc en fitxers MOBI que contenen els llibres KF8. Els fitxers MOBI antics sense KF8 no es poden retocar.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
ca: Aquest fitxer MOBI conté dades KF8 i Mobi6 antigues. Editar-lo suprimirà les dades Mobi6, que significa que el fitxer no es podrà utilitzar en Kindles antics. N'esteu segur?

en: No details available
ca: No es disposa de detalls

en: Title page
ca: Pàgina del títol

en: Index
ca: Índex

en: Glossary
ca: Glossari

en: Acknowledgements
ca: Agraïments

en: Bibliography
ca: Bibliografia

en: Colophon
ca: Colofó

en: Copyright
ca: Drets d'autor

en: Dedication
ca: Dedicatòria

en: Epigraph
ca: Epígraf

en: Foreword
ca: Prefaci

en: List of illustrations
ca: Índex d'il·lustracions

en: List of tables
ca: Índex de taules

en: Preface
ca: Pròleg

en: Main text
ca: Text principal

en: %s format books are not supported
ca: El format de llibre %s no és compatible

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
ca: No s'ha pogut processar aquesta lletra. Segurament tampoc funcionarà en un lector de llibres electrònics

en: The font {} is not allowed to be embedded
ca: No es pot incrustar la lletra {}

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
ca: La lletra té un indicador al seu conjunt de metadades ({:09b}) que indica que no està llicenciada per a la incrustació. Podeu ignorar aquest avís, si esteu segur que teniu el permís per incrustar aquesta lletra.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
ca: El nom de «font-family» {0} del CSS no coincideix amb el nom real de la lletra {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
ca: El nom de la família de la lletra especificat a la regla «@font-face» del CSS: «{0}» no coincideix amb el nom de la lletra que hi ha al fitxer de la lletra: «{1}». Això pot causar problemes en alguns lectors. Hauríeu de canviar el nom de la lletra del CSS perquè coincideixi amb el nom real de la lletra.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
ca: Canvia el nom de la lletra de {0} a {1} a tot arreu

en: Not a valid font: %s
ca: No és una lletra vàlida: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
ca: Una imatge no vàlida és una imatge que no es pot carregar, típicament perquè està malmesa. Hauríeu de substituir-la amb una imatge correcta o suprimir-la.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
ca: Els dispositius de lectura basats en Adobe Digital Editions no poden mostrar imatges amb colors especificats amb l'espai de colors CMYK. Hauríeu de convertir la imatge a l'espai de colors RGB per a una compatibilitat màxima.

en: Convert image to RGB automatically
ca: Converteix la imatge a RGB automàticament

en: Image is in the CMYK colorspace
ca: La imatge està en l'espai de color CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
ca: El recurs que apunta l'enllaç no existeix. És recomanable corregir o suprimir l'enllaç.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
ca: Els ordinadors amb Windows no permeten el caràcter : al nom de fitxer. Per obtenir la màxima compatibilitat, és millor no utilitzar-ho als noms de fitxer / enllaços a fitxers.

en: The linked to resource {0} does not exist
ca: El que s'enllaça al recurs {0} no existeix

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
ca: El cas de l'enllaç {0} i el del fitxer real, que apunta a {1}, no coincideixen. És recomanable que canvieu el cas de l'enllaç o el nom del fitxer.

en: Change the case of the link to match the actual file
ca: Canvia el cas de l'enllaç perquè coincideixi amb el del fitxer real

en: Link points to a file that is not a text document
ca: L'enllaç apunta a un fitxer que no és un document de text

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
ca: L'enllaça «{0}» apunta a un fitxer <i>{1}</i> que no és un document de text (HTML). Molts lectors de llibres electrònics no podran seguir aquest enllaç. És recomanable que elimineu l'enllaç o el canvieu perqué apunti a un document de text. Per exemple, si apunta a una imatge, es pot crear un senzill document que contingui la imatge i canviar l'enllaç perquè hi apunti.

en: Link points to a location not present in the target file
ca: L'enllaç apunta a una ubicació que no es troba al fitxer seleccionat

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
ca: L'enllaç «{0}» apunta a una ubicació <i>{1}</i> al fitxer {2} que no existeix. És recomanable que elimineu la ubicació perquè l'enllaç apunti al principi del fitxer o canvieu l'enllaç perquè apunti a la ubicació correcta.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
ca: Aquest enllaç utilitza l'esquema d'URL «file://». Això no funciona amb molts lectors de llibres electrònics. Suprimiu el prefix «file://» i assegureu-vos que l'enllaç apunta a un fitxer a dins del llibre.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
ca: L'enllaç apunta a un fitxer de fora del llibre. No funcionarà si es llegeix el llibre en un ordinador diferent del que va ser creat. Arregleu-ho o suprimiu l'enllaç.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
ca: Aquest enllaç està buit. Això gairebé sempre és un error. O bé ompliu el destí de l'enllaç o elimineu l'etiqueta de l'enllaç.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
ca: Aquest fitxer està inclòs al llibre però no està referenciat per cap document al llom. Això significa que no es veurà a la majoria de lectors de llibres electrònics. És recomanable que elimineu el fitxer del llibre o l'hi afegiu un enllaç en algun lloc.

en: The file %s is not referenced
ca: No hi ha referències del fitxer %s

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
ca: El fitxer no està al llom del llibre. Tots els documents de contingut han d'estar al llom. És recomanable que l'afegiu al llom.

en: Append this file to the spine
ca: Annexa aquest fitxer al llom

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
ca: El fitxer no està al manifest del llibre. Tot i que no és estrictament necessari, és una bona pràctica llistar tots els fitxers al manifest. Afegiu el fitxer al manifest o suprimiu-lo del llibre si és un fitxer innecessari.

en: The file %s is not listed in the manifest
ca: El fitxer %s no està al manifest

en: Remove %s from the book
ca: Elimina %s del llibre

en: Add %s to the manifest
ca: Afegeix %s al manifest

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
ca: Suprimeix totes les referències a %s de l'HTML i del CSS al llibre

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
ca: Aquest fitxer emmagatzema els marcadors i la informació de l'últim cop que s'ha obert des del visualitzador de llibres de calibre. Podeu suprimir-lo si no en necessiteu la informació o no la voleu compartir amb la gent que envieu el llibre.

en: Remove this file
ca: Suprimeix aquest fitxer

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
ca: Fitxer amb els marcadors utilitzat pel visualitzador de llibres electrònics de calibre

en: Change the file extension to .xhtml
ca: Canvia l'extensió del fitxer a .xhtml

en: The link is empty
ca: L'enllaç està buit

en: The linked resource %s does not exist
ca: El recurs enllaçat %s no existeix

en: The link %s is a file:// URL
ca: L'enllaç %s és un URL file://

en: The link %s points to a file outside the book
ca: L'enllaç %s apunta a un fitxer de fora del llibre

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
ca: L'enllaç %s conté un caràcter :, això provocarà errors als ordinadors amb Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
ca: Falta la secció <%s> de l'OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
ca: La secció <%s> és necessària al fitxer OPF. N'heu de crear una.

en: idref="%s" points to unknown id
ca: idref="%s" apunta a un identificador desconegut

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
ca: idref="%s" apunta un identificador que no existeix a l'OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
ca: La metaetiqueta de la portada apunta a un ítem que no existeix

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
ca: La metaetiqueta de la portada apunta a un ítem amb id="%s" que no existeix al manifest

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
ca: Alguns lectors de llibres electrònics, com ara Nook, no reconeixen les portades si l'atribut «content» ve abans que l'atribut «name». Moveu l'atribut «name» abans de l'atribut «content» per a la millor compatibilitat.

en: Move the name attribute before the content attribute
ca: Mou l'atribut «name» abans de l'atribut «content»

en: The meta cover tag has content before name
ca: La metaetiqueta de portada té «content» abans de «name»

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
ca: L'ítem identificat com a taula del contingut (%s) no existeix

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
ca: Al manifest no hi ha cap ítem amb id=«%s».

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
ca: L'ítem identificat com a taula del contingut és d'un tipus de mitjà incorrecte (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
ca: El tipus de mitjà per a la taula del contingut ha de ser %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
ca: Aquesta entrada del manifest no té cap atribut «href». Afegiu l'atribut «href» o elimineu l'entrada.

en: Remove this manifest entry
ca: Suprimeix aquesta entrada del manifest

en: Item in manifest has no href attribute
ca: L'ítem al manifest no té l'atribut «href»

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
ca: L'etiqueta <spine> no té cap referència al fitxer de la taula de continguts NCX. Sense aquesta referència, la taula de continguts no funcionarà a la majoria de lectors. La referència hauria de ser semblant a <spine toc="id de l'element manifest pel fitxer ncx">.

en: Add the reference to the NCX file
ca: Afegeix la referència al fitxer NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
ca: Falta la referència a la taula del contingut NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ca: Aquest llibre no té cap document de navegació. Segons l'especificació EPUB 3, cal un document de navegació. El document de navegació conté la taula del contingut. Utilitzeu l'eina «Taula del contingut» per afegir-ne una a aquest llibre.

en: Missing navigation document
ca: Falta el document de navegació

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ca: El document de navegació per a aquest llibre no conté cap taula del contingut, ni una taula buida del contingut. Utilitzeu l'eina «Taula del contingut» per afegir-ne una a aquest llibre.

en: Missing ToC in navigation document
ca: Falta la taula del contingut al document de navegació

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
ca: Falta un fitxer que apareix al manifest, l'hauríeu de suprimir del manifest o afegir el fitxer que falta al llibre.

en: Item (%s) in manifest is missing
ca: Falta un ítem al manifest (%s)

en: Remove the entry for %s from the manifest
ca: Suprimeix l'entrada per a %s del manifest

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
ca: Hi ha dos ítems marcats com a no lineals al <spine>. Aquests es mostraran en un ordre aleatori en diferents lectors de llibres electrònics. Alguns ignoraran l'atribut no lineal, d'altres els mostraran al final o al començament del llibre i alguns no els podran mostrar de cap manera. En lloc d'utilitzar ítems no lineals, simplement poseu-los en l'ordre que voleu que es visualitzin.

en: Mark all non-linear items as linear
ca: Marca tots els ítems no lineals com a lineals

en: Non-linear items in the spine
ca: Ítems no lineals al llom

en: Remove all but the first duplicate item
ca: Suprimeix tots els ítems duplicats excepte el primer

en: Duplicate item in {0}: {1}
ca: Ítem duplicat a {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
ca: L'ítem {0} està present al {2} a {1}. Això no està permès.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
ca: Hi ha més d'una etiqueta <meta name="cover"> definida. Només n'hi ha d'haver una.

en: Remove all but the first meta cover tag
ca: Suprimeix totes les metaetiquetes de portada excepte la primera

en: There is more than one cover defined
ca: Hi ha més d'una portada definida

en: Auto-generate a unique identifier
ca: Genera automàticament un identificador únic

en: The OPF has no unique identifier
ca: L'OPF no té un identificador únic

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
ca: L'element <dc:identifier> no ha d'estar buit.

en: Empty identifier element
ca: Identificador de l'element buit

en: Incorrect media-type for spine item
ca: Tipus de mitjà incorrecte per a l'ítem del llom

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
ca: L'element {0}, present al llom, té el tipus d'element multmèdia {1}. La major part del programari dels llibres electrònics no pot utilitzar elements del llom que no siguin HTML. Si l'element és realment HTML, és recomanable que canvieu el tipus d'element multimèdia a {2}. Si no és HTML, canvieu-lo per un element que sí ho sigui, perquè és poc probable que funcioni a la majoria de lectors.

en: Change the media-type to %s
ca: Canvia al tipus de mitjà a %s

en: The OPF does not have the correct root element
ca: L'OPF no té l'element arrel correcte

en: The OPF does not have a version
ca: L'OPF no té una versió

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
ca: L'etiqueta <package> a l'OPF ha de tenir un atribut de versió. Normalment és la versió «2.0» pels fitxers EPUB2 i AZW3, i la versió «3.0» pels EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
ca: Aquest fitxer està buit, no conté res, probablement hauríeu d'eliminar-lo.

en: The file %s is empty
ca: El fitxer %s està buit

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
ca: Un error de descodificació significa que els continguts del fitxer no s'han pogut interpretar com a text. Normalment, això passa si la declaració de codificació de caràcters del fitxer és incorrecta o si el fitxer és en realitat un arxiu binari, com per exemple una imatge o una font que s'ha etiquetat malament amb un tipus d'element multimèdia incorrecte a l'OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
ca: Ha fallat l'anàlisi de %s, no es pot descodificar

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
ca: Un error d'anàlisi a un fitxer XML significa que la sintaxi XML del fitxer és incorrecta. Un fitxer així segurament no s'obrirà en un lector. Aquests errors normalment es poden corregir automàticament, però corregir-ho automàticament a vegades pot fer el que no toca.

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
ca: Un error d'anàlisi en un fitxer HTML significa que la sintaxi HTML del fitxer és incorrecta. La majoria de lectors ignoraran automàticament aquests errors però poden causar que el contingut es visualitzi incorrectament. Aquests errors normalment es poden corregir automàticament, però corregir-ho automàticament a vegades pot fer el que no toca.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
ca: Reemplaça totes les entitats amb nom amb els seus caràcters equivalents en aquest llibre

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
ca: Les entitats amb nom sovint són només parcialment compatibles amb alguns dels programaris de lectura de llibres. Per tant, és millor no utilitzar-les i substituir-les amb els caràcters que representen. Això es pot fer automàticament.

en: Named entities present
ca: Entitats amb nom presents

en: Filename contains unsafe characters
ca: El nom del fitxer té caràcters no segurs

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
ca: El nom del fitxer {0} conté caràcters no segurs que deuen haver escapat, com aquest {1}. Això pot provocar problemes amb alguns lectors de llibres electrònics. Per estar complement segur, utilitzeu només l'alfabet llatí [a-z], números [0-9], guions baixos o guions als noms dels vostres fitxers. Tot i que es permeten molts altres caràcters, poden provocar problemes amb algun programari.

en: Rename the file {0} to {1}
ca: Canvia el nom del fitxer {0} a {1}

en: This HTML file is larger than %s. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
ca: Aquest fitxer HTML és més gran que %s. Els fitxers HTML massa grans poden causar problemes de rendiment en alguns lectors de llibres electrònics. Considereu dividir el fitxer en seccions més petites.

en: File too large
ca: Fitxer massa gran

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
ca: No és una entitat vàlida (no reconeguda). Substituïu-la amb el text que se suposa que representa.

en: Invalid entity: %s
ca: Entitat no vàlida: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
ca: Executeu «Corregeix l'HTML» per al fitxer, que inserirà automàticament a l'espai de noms correcte

en: Invalid or missing namespace
ca: Espai de noms no vàlid o inexistent

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
ca: Aquest fitxer té {0}. El seu espai de noms ha de ser {1}. Establiu l'espai de noms definint l'atribut xmlns a l'element <html>, com a <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
ca: espai de noms incorrecte %s

en: no namespace
ca: sense espai de noms

en: Change this file's encoding to UTF-8
ca: Canvia la codificació del fitxer a UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
ca: No hi és la declaració de codificació UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
ca: S'ha declarat la codificació d'aquest fitxer com a %s. Algun programari dels lectors no pot utilitzar fitxers no codificats en UTF-8. És recomanable que canvieu la codificació a UTF-8.

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
ca: Suprimeix els identificadors duplicats de tots els elements excepte del primer

en: Duplicate id: %s
ca: Identificadors duplicats: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
ca: L'identificador {0} està en un o més elements a {1}. Això no està permès. Suprimiu l'identificador de tots elements excepte un

en: Replace this id with a randomly generated valid id
ca: Reemplaça aquest id, amb un id. vàlid generat aleatòriament

en: Invalid id: %s
ca: Id. incorrecte: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
ca: L'id {0} no és vàlid. Els ID han de començar amb una lletra ([A-Za-z]) i poden portar darrere qualsevol nombre de lletres, nombres ([0-9]), guions («-»), guions baixos («_»), dos punts («:») o punts («.»). Això és per assegurar la màxima compatibilitat amb un ampli ventall de dispositius.

en: Wrap the bare text in a p tag
ca: Embolcalla el text concís en una etiqueta «p»

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
ca: No podeu tenir text concís dins de l'etiqueta «body». El text s'ha de col·locar dins d'una altra etiqueta, com ara «p» o «div»

en: Bare text in body tag
ca: Text concís a l'etiqueta «body»

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
ca: Aquest fitxer MOBI no conté un llibre de format KF8. El KF8 és el nou format d'Amazon. Calibre només pot editar fitxers MOBI que contenen llibres KF8. No es pot editar els fitxers MOBI antics sense KF8.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
ca: Aquest fitxer MOBI conté tant dades KF8 i com dades antigues Mobi6. Calibre només pot editar fitxers MOBI que contenen dades KF8.

en: Cover inserted
ca: S'ha inserit la portada

en: Cover updated
ca: S'ha actualitzat la portada

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
ca[0]: S'ha suprimit una regla d'estil CSS que no s'utilitza
ca[1]: S'han suprimit {} regles d'estil CSS que no s'utilitzen

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
ca[0]: S'ha suprimit una classes que no s'utilitza de l'HTML
ca[1]: S'han suprimit {} classes que no s'utilitzen de l'HTML

en: No unused CSS style rules found
ca: No s'ha trobat regles d'estil CSS sense utilitzar

en: No unused class attributes found
ca: No s'han trobat atributs de classe buits

en: No style rules that could be merged found
ca: No s'ha trobat cap regla d'estil que es pugui fusionar

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
ca: No s'ha pogut trobar una lletra a la família «%s» que coincideixi exactament amb l'especificació de la lletra del CSS, s'incrustarà una lletra alternativa en comptes d'aquesta. Especificació de la lletra del CSS:

en: Matched font specification:
ca: Especificació de la lletra coincident:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
ca: No s'ha trobat cap lletra per a la família: %s, no s'incrusta

en: No embeddable fonts found
ca: No s'ha trobat cap lletra que es pugui incrustar

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
ca: Aquest fitxer està bloquejat amb DRM. No es pot editar.

en: Soft hyphens added
ca: S'han afegit guions suaus

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
ca: S'ha comprimit {0} dels {1} als {2} bytes [reducció del {3:.1%}]

en: Failed to process {0} with error:
ca: Ha fallat el processament de {0} amb l'error:

en: Images are already fully optimized
ca: Les imatges ja estan completament optimitzades

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
ca: <p>El <i>poliment de llibres</i> consisteix a posar la cirereta al pastís de la perfecció als
    llibres que heu creat amb tanta cura.</p>
    
    <p>En polir s'intenta minimitzar els canvis al codi intern del llibre. A diferència de
    la conversió <i>no</i> aplana el CSS, reanomena fitxers, canvia la mida de lletra,
    ajusta els marges... Cada acció fa els canvis mínims necessaris per a l'efecte desitjat.</p>
    
    <p>Hauríeu d'utilitzar aquesta eina com al darrer pas del procés de creació del
    vostre llibre.</p>
    {0}
    <p>Tingueu en compte que el poliment de llibres només funciona en llibres en
    formats %s.</<p>

en:  or
ca:  o

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
ca: <p>Incrusta totes les lletres referenciades al document que encara no estiguin incrustades.
    S'explorarà l'ordinador per cercar les lletres i, si es troben, s'incrustaran
    al document.</p>
    <p>Assegureu-vos que teniu la llicència adequada per a la incrustació de les lletres utilitzades en aquest document.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
ca: <p>Fer un subconjunt de lletres significa que es redueix una lletra incrustada perquè només contingui els caràcters utilitzats de la lletra al llibre. Això redueix molt la mida dels
    fitxers de les lletres (normalment redueix la mida del fitxer de la lletra a la meitat.</p>
    
    <p>Per exemple, si el llibre utilitza una lletra específica per
    als encapçalaments, si en fem un subconjunt, això reduirà la
    lletra perquè contingui els caràcters que hi ha als encapçalaments
    del llibre. O bé, si el llibre conté les versions en negreta i en cursiva
    d'una lletra però els textos en negreta o cursiva són poc freqüents
    o absents, les lletres en negreta o cursiva es poden reduir a
    només uns quants caràcters o es poden suprimir completament.</p>
    
    <p>L'únic inconvenient dels subconjunts de lletres és que si
    més tard decidiu afegir més text als llibres, el text que s'afegeixi
    podria no estar cobert pel subconjunt de la lletra.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
ca: <p>Inserció d'una pàgina de «sobrecoberta» al començament del llibre
    que en contingui totes les metadades com el títol, etiquetes, autors,
    sèrie, comentaris, etc. Se substituirà qualsevol sobrecoberta anterior.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
ca: <p>Suprimeix una pàgina de sobrecoberta inserida prèviament.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
ca: <p>Converteix els guions, els punts suspensius, les cometes, els guions múltiples... del text senzill
    als equivalents tipogràfics correctes.</p>
    <p>Tingueu en compte que l'algorisme pot generar algun cop resultats incorrectes,
    especialment quan hi ha cometes senzilles al començament de contraccions.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
ca: <p>Comprimeix sense pèrdua les imatges al llibre, per reduir-ne la mida, sense
    afectar la qualitat de la imatge.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
ca: <p>Afegeix guionets suaus a totes les paraules del llibre. Això permet renderitzar el llibre
    millor quan el text està justificat, en lectors que no donen suport a la partició de mots.</p>

en: Updating metadata
ca: Actualització de les metadades

en: Updated metadata jacket
ca: S'ha actualitzat la sobrecoberta de metadades

en: Metadata updated
ca: S'ha actualitzat les metadades

en: Setting cover
ca: S'està establint la portada

en: Inserting metadata jacket
ca: S'està inserint la sobrecoberta de metadades

en: Existing metadata jacket replaced
ca: S'ha substituït la sobrecoberta existent

en: Metadata jacket inserted
ca: S'ha inserit la sobrecoberta de metadades

en: Removing metadata jacket
ca: S'està suprimint la sobrecoberta de metadades

en: Metadata jacket removed
ca: S'ha suprimit la sobrecoberta de metadades

en: No metadata jacket found
ca: No s'ha trobat cap sobrecoberta de metadades

en: Smartening punctuation
ca: Fer elegant la puntuació

en: Embedding referenced fonts
ca: Incrustació de les lletres referenciades

en: Subsetting embedded fonts
ca: Creació d'un subconjunt de les lletres incrustades

en: Removing unused CSS rules
ca: Supressió de les regles CSS que no s'utilitzen

en: Losslessly compressing images
ca: Compressió sense pèrdua de les imatges

en: Upgrading book, if possible
ca: Actualitzant llibre, si es possible

en: Adding soft hyphens
ca: Afegir guionets suaus

en: ## Polishing: %s
ca: ## S'està polint: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
ca: El poliment ha durat: %.1f segons

en: %prog [options] input_file [output_file]
ca: %prog [opcions] input_file [output_file]

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
ca: Camí a una imatge de portada. Canvia la portada especificada al llibre electrònic. Si no hi ha cap portada o no està identificada correctament, n'insereix una de nova.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
ca: Camí a un fitxer OPF. Les metadades del llibre s'actualitzen a partir del fitxer OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
ca: Dóna una sortida més detallada, útil per depurar.

en: You must provide the input file to polish
ca: Heu de donar el fitxer d'entrada per polir

en: Unknown extra arguments
ca: Arguments addicionals desconeguts

en: You must specify at least one action to perform
ca: Heu d'especificar almenys una acció a realitzar

en: Smartened punctuation in: %s
ca: Puntuació feta elegant a: %s

en: No punctuation that could be smartened found
ca: No s'ha trobat cap puntuació que es pugui fer elegant

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
ca: El fitxer %s té el marcatge malmès. Intenteu executar l'eina de correcció d'HTML abans de dividir-lo

en: The expression %s did not match any nodes
ca: No hi ha cap node que coincideixi amb l'expressió %s

en: Removed unused font: %s
ca: Lletra sense utilitzar eliminada: %s

en: The font %s was already subset
ca: La lletra %s ja és a un subconjunt

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
ca: S'ha disminuït la lletra {0} a {1} de la seva mida original

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
ca: S'ha reduït la mida de la lletra al %.1f%% de l'original

en: No embedded fonts found
ca: No s'ha trobat cap lletra incrustada

en: No file named %s exists
ca: No hi ha cap fitxer anomenat %s

en: No HTML file named %s exists
ca: No hi ha cap fitxer HTML anomenat %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
ca: No hi ha cap ancoratge %(a)s al fitxer %(f)s

en: (Untitled)
ca: (Sense títol)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
ca: El fitxer %s té el marcatge malmès. Intenteu executar l'eina de correcció d'HTML abans d'editar-lo.

en: No upgrade needed
ca: No cal actualitzar

en: Updated EPUB from version 2 to 3
ca: Actualitzat EPUB de la versió 2 a la 3

en: HTML TOC generation options.
ca: Opcions de la generació de la taula del contingut HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
ca: {1} de <em>{0}</em>

en: Rating
ca: Valoració

en: Date
ca: Data

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ca: No s'ha trobat un punt en el qual sigui lògic dividir: %(path)s mida de l'arbre: %(size)d kB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ca: Opcions de generació OPF, NCX...

en: OPF version to generate. Default is %default.
ca: Versió OPF que s'ha de generar. Per defecte és %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ca: Genera un fitxer Adobe «page-map» si es disposa de la informació de paginació.

en: Sidebar
ca: Barra lateral

en: Adding headers and footers
ca: Afegir capçaleres i peus

en: Headers and footers added
ca: S'han afegit capçaleres i peus

en: Added links to PDF content
ca: S'han afegit enllaços al contingut del PDF

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ca: No es troba pdftohtml, comproveu que està al PATH

en: Table of Contents:
ca: Taula del contingut:

en: Default icons
ca: Icones predeterminades

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ca: Per defecte envia el fitxer a la targeta de memòria en lloc de fer-ho a la memòria principal.

en: Confirm before deleting
ca: Confirmeu abans de suprimir

en: Main window geometry
ca: Geometria de la finestra principal

en: Notify when a new version is available
ca: Notifica'm quan hi hagi una versió nova disponible

en: Use Roman numerals for series number
ca: Utilitza números romans per als números de les sèries

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ca: Ordena la llista d'etiquetes per nom, popularitat o per valoració

en: Match tags by any or all.
ca: Coincidència amb totes o alguna de les etiquetes.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ca: Nombre de portades que es mostraran en el mode de navegació per portades

en: Defaults for conversion to LRF
ca: Valors predeterminats per a la conversió a LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
ca: Opcions per al visualitzador de llibres electrònics LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ca: Formats que s'obriran amb el visualitzador intern

en: Columns to be displayed in the book list
ca: Columnes que es veuran a la llista de llibres

en: Automatically launch Content server on application startup
ca: Llança automàticament el servidor de continguts amb l'inici de l'aplicació

en: Oldest news kept in database
ca: Les notícies antigues es conserven a la base de dades

en: Show system tray icon
ca: Mostra la icona a la safata del sistema

en: Upload downloaded news to device
ca: Puja les notícies baixades al dispositiu

en: Delete news books from library after uploading to device
ca: Suprimeix els llibres nous de la biblioteca després de pujar-los al dispositiu

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ca: Mostra la portada en una altra finestra en lloc de fer-ho a la finestra principal de calibre

en: Disable notifications from the system tray icon
ca: Inhabilita els missatges des de la icona de la safata del sistema

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
ca: Acció predeterminada a realitzar quan es faci clic al botó «Envia al dispositiu»

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ca: En cercar, mostra ressaltats tots els llibres que estiguin al resultat de la cerca en lloc de mostrar només les coincidències. Premeu «N» o «F3» per anar a la coincidència següent.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ca: Nombre màxim de treballs simultanis de conversió/baixada de notícies. Aquest nombre és el doble del valor real per raons històriques.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ca: Baixa les metadades socials (etiquetes, valoració...)

en: Overwrite author and title with new metadata
ca: Sobreescriu l'autor i el títol amb les noves metadades

en: Automatically download the cover, if available
ca: Si n'hi ha, baixa la portada automàticament

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ca: Limita el nombre màxim de treballs simultanis al nombre de les CPU

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ca: La disposició de la interfície d'usuari. La disposició ampla té el plafó dels detalls del llibre a la dreta i l'estreta a sota.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
ca: Mostra la mitjana de les valoracions per a cada ítem del navegador d'etiquetes

en: Disable UI animations
ca: Inhabilita les animacions

en: Tag browser categories not to display
ca: Categories del navegador d'etiquetes que no s'han de mostrar

en: WARNING:
ca: AVÍS:

en: Show this confirmation again
ca: Mostra un altre cop aquesta informació

en: Restart needed
ca: Requereix reiniciar

en: &Restart calibre now
ca: &Reinicia calibre ara

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
ca: Separa del terminal de control, si escau (només Linux)

en: Click "Show details" for more information.
ca: Feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
ca: La variable d'entorn %s està establerta. Proveu amb des-establir-la.

en: Windows XP not supported
ca: No és compatible amb el Windows XP

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
ca: Les versions de calibre posteriors a la 2.0 no s'executen en el Windows XP. Això és perquè les biblioteques gràfiques que usa calibre (Qt 5) tenen molts errors al Windows XP. Us suggerim que seguiu amb el  <a href="%s">calibre 1.48</a>, que funciona bé al Windows XP.

en: Books
ca: Llibres

en: EPUB books
ca: Llibres EPUB

en: Kindle books
ca: Llibres Kindle

en: PDF books
ca: Llibres PDF

en: HTML books
ca: Llibres HTML

en: LIT books
ca: Llibres LIT

en: Text books
ca: Llibres de text

en: Comics
ca: Còmics

en: Archives
ca: Arxius

en: Wordprocessor files
ca: Fitxers de processador de text

en: Add books
ca: Afegeix llibres

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ca: Afegeix els llibres a la biblioteca o al dispositiu a partir dels fitxers del vostre ordinador

en: Add books from a single folder
ca: Afegeix llibres des d'una única carpeta

en: Add from folders and sub-folders
ca: Afegeix de carpetes i subcarpetes

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
ca: Afegeix diversos llibres des d'un arxiu (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
ca: Afegeix un llibre buit (una entrada de llibre sense format)

en: Add from ISBN
ca: Afegeix a partir de l'ISBN

en: Add files to selected book records
ca: Afegeix fitxers als registres dels llibres seleccionats

en: Add files to selected book records from clipboard
ca: Afegeix fitxers als registres dels llibres seleccionats des del porta-retalls

en: Add data files to selected book records
ca: Afegeix fitxers de dades als registres dels llibres seleccionats

en: Add an empty file to selected book records
ca: Afegeix un fitxer buit als registres dels llibres seleccionats

en: Control the adding of books
ca: Control de l'addició de llibres

en: No books selected
ca: No s'ha seleccionat cap llibre

en: Cannot add files as no books are selected
ca: No es pot afegir fitxers perquè no hi ha llibres seleccionats

en: Are you sure?
ca: N'esteu segur?

en: Select book files
ca: Seleccioneu els fitxers de llibre

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ca: Esteu segur que voleu afegir els mateixos fitxers a tots els %d llibres? Si el format ja existeix per a un llibre, se substituirà.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
ca[0]: The {0} format will be replaced in the book {1}. N'esteu segur?
ca[1]: Els formats {0} es reemplaçaran al llibre {1}. N'esteu segur?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ca: Esteu segur que voleu afegir el mateix fitxer buit a tots els %d llibres? Si el format ja existeix per a un llibre, se substituirà.

en: Choose archive file
ca: Trieu el fitxer de l'arxiu

en: Type of archive
ca: Tipus d'arxiu

en: Select root folder
ca: Seleccioneu la carpeta arrel

en: Cannot add
ca: No es pot afegir

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
ca: No es poden afegir els llibres de la carpeta: %sperquè conté la biblioteca de calibre oberta actualment

en: Multi-file books?
ca: Llibres multifitxers?

en: Duplicates found
ca: S'han trobat duplicats

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
ca: Els llibres amb alguns dels ISBN especificats ja existeixen a la biblioteca de Calibre. Feu clic a "Mostra els detalls" per a veure la llista completa. Voleu afegir-les igualment?

en: Adding
ca: S'està afegint

en: Creating book records from ISBNs
ca: Creació dels registres dels llibres a partir dels ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
ca: Heu deixat anar alguns fitxers al llibre <b>%s</b>. Això afegirà o substituirà els fitxers d'aquest llibre. Voleu continuar?

en: Uploading books to device.
ca: Pujada dels llibres al dispositiu.

en: Supported books
ca: Llibres compatibles

en: Select books
ca: Seleccioneu els llibres

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
ca[0]: S'ha trobat el següent llibre duplicat.
ca[1]: S'han trobat els següents {} llibres duplicats.

en: Merged some books
ca: S'han fusionat els llibres

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
ca: S'ha processat els formats dels llibres d'entrada i s'han fusionat amb la vostra base de dades de calibre segons els vostres ajusts de fusió automàtica. Feu clic a «Mostra els detalls» per veure la llista de llibres fusionats.

en: Add to library
ca: Afegeix a la biblioteca

en: No book selected
ca: No s'ha seleccionat cap llibre

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ca: Aquests llibres són virtuals i no es poden afegir a la biblioteca:

en: No book files found
ca: No s'han trobat llibres

en: Downloading books
ca: Baixada dels llibres

en: Downloading books from device
ca: Baixada dels llibres del dispositiu

en: Could not download files from the device
ca: No s'han pogut baixar els fitxers del dispositiu

en: Could not download some files from the device
ca: No s'han pogut baixar alguns fitxers del dispositiu

en: Could not download files
ca: No s'ha pogut baixar els fitxers

en: Add books to library
ca: Afegeix llibres a la biblioteca

en: Add books to your calibre library from the connected device
ca: Afegeix els llibres a la vostra biblioteca de calibre des del dispositiu connectat

en: Toolbars
ca: Barres d'eines

en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: Merging user annotations into database
ca: Incorporació de les anotacions de l'usuari a la base de dades

en: Fetch annotations (experimental)
ca: Captura les anotacions (experimental)

en: Not supported
ca: No està implementat

en: Fetching annotations is not supported for this device
ca: No es pot obtenir anotacions per a aquest dispositiu

en: Use library only
ca: Utilitza només la biblioteca

en: User annotations generated from main library only
ca: Anotacions de l'usuari generades només des de la biblioteca principal

en: No books selected to fetch annotations from
ca: No s'ha seleccionat cap llibre del qual obtenir-ne anotacions

en: Some errors
ca: Alguns errors

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
ca[0]: S'aplicaran els canvis al <b>llibre seleccionat</b>
ca[1]: S'aplicaran els canvis als <b>{} llibres seleccionats</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
ca[0]: S'aplicaran els canvis a un <b>llibre a la biblioteca</b>
ca[1]: S'aplicaran els canvis a <b>{} llibres a la biblioteca</b>

en: Browse annotations
ca: Navega per les anotacions

en: Create catalog
ca: Crea un catàleg

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
ca: Crea un catàleg dels llibres a la vostra biblioteca de calibre en formats diferents

en: No books selected for catalog generation
ca: No s'ha seleccionat cap llibre per a la generació del catàleg

en: Generating %s catalog...
ca: S'està generant el catàleg %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
ca: S'ha acabat de generar el catàleg amb avisos.

en: Catalog generated.
ca: S'ha generat el catàleg.

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ca: Seleccioneu la destinació de %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
ca: No s'ha trobat cap biblioteca

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ca: No s'ha trobat cap biblioteca de calibre a %s. Seleccioneu la ubicació nova a continuació si és que s'ha mogut la carpeta. Si no és així, calibre oblidarà aquesta biblioteca.

en: New location of this library:
ca: Ubicació nova d'aquesta biblioteca:

en: Library moved
ca: S'ha mogut la biblioteca

en: Forget library
ca: Oblida la biblioteca

en: New library location
ca: Ubicació de la biblioteca nova

en: No existing calibre library found at %s
ca: No hi ha cap biblioteca de calibre a %s

en: Queue &all books for backup
ca: Posa a la cua &tots els llibres per a la còpia de seguretat

en: Backup status
ca: Estat de la còpia de seguretat

en: none
ca: cap

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ca: Fitxers de metadades que estan pendents de desar: %s

en: Choose library
ca: Tria la biblioteca

en: Choose calibre library to work with
ca: Trieu una biblioteca de calibre per treballar-hi

en: Switch/create library
ca: Canvia de biblioteca o crea'n una

en: Export/import all calibre data
ca: Exporta o importa totes les dades de calibre

en: Pick a random book
ca: Agafa un llibre a l'atzar

en: Change the icon for this library
ca: Canvia la icona d'aquesta biblioteca

en: Choose an icon
ca: Trieu una icona

en: Quick switch
ca: Canvi ràpid

en: Rename library
ca: Canvia el nom de la biblioteca

en: Remove library
ca: Suprimeix la biblioteca

en: Library maintenance
ca: Manteniment de la biblioteca

en: Library metadata backup status
ca: Estat de la còpia de seguretat de les metadades de la biblioteca

en: Check library
ca: Comprova la biblioteca

en: Restore database
ca: Restaura la base de dades

en: Cannot export/import
ca: No es pot importar/exportar

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
ca: S'està executant la versió portàtil de calibre, totes les dades de calibre ja són a la carpeta portàtil. No es pot exportar ni importar.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
ca: No es pot exportar o importar mentre hi ha treballs en execució.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
ca[0]: {0} [{1} llibre]
ca[1]: {0} [{1} llibres]

en: Apply Virtual library when %s is opened
ca: Aplica la biblioteca virtual si s'obre %s

en: Switch to: %s
ca: Canvia a: %s

en: Rename: %s
ca: Canvia el nom: %s

en: Remove: %s
ca: Suprimeix: %s

en: No Virtual library
ca: No hi ha cap biblioteca virtual

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ca: Tria un nom nou per a la biblioteca <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ca: Tingueu en compte que es canviarà el nom a la carpeta de la biblioteca.

en: Already exists
ca: Ja existeix

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ca: La carpeta %s ja existeix. Esborreu-la primer.

en: Too long
ca: Massa llarg

en: Not found
ca: No s'ha trobat

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
ca: No s'ha pogut canviar el nom perquè no s'ha trobat cap biblioteca a %s. Intenteu canviar primer a aquesta biblioteca, torneu a l'anterior i intenteu canviar el nom un altre cop.

en: Rename failed
ca: Ha fallat el canvi de nom

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ca: No s'ha pogut canviar el nom de la biblioteca a %s. La causa més habitual és que un altre programa té obert un dels fitxers de la biblioteca .

en: Library removed
ca: S'ha suprimit la biblioteca

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ca: S'ha suprimit de calibre la biblioteca %s. Els fitxers encara són a l'ordinador, si els voleu suprimir, heu de fer-ho manualment.

en: &OK
ca: D'ac&ord

en: &Undo
ca: &Desfés

en: Backup metadata
ca: Còpia de seguretat de les metadades

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ca: Es farà una còpia de seguretat de les metadades mentre calibre s'executa, a una velocitat aproximada d'un llibre cada tres segons.

en: Success
ca: Reeixit

en: Failed
ca: Ha fallat

en: Starting library scan, this may take a while
ca: S'està iniciant l'anàlisi de la biblioteca. Pot trigar una estona

en: No problems found
ca: No s'ha trobat cap problema

en: Finished
ca: Finalitzat

en: Not allowed
ca: No està permès

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ca: No podeu canviar de biblioteca mentre s'estigui utilitzant la variable d'entorn «CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH».

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ca: No podeu canviar les biblioteques mentre hi ha treballs en execució.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
ca: No podeu canviar les biblioteques fins que s'acceptin o es rebutgin les actualitzacions.

en: Convert books
ca: Conversió de llibres

en: Convert books between different e-book formats
ca: Converteix llibres entre diferents formats de llibres electrònics

en: Convert individually
ca: Conversió individual

en: Bulk convert
ca: Conversió en grup

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ca: Crea un catàleg dels llibres a la vostra biblioteca de calibre

en: Cannot convert
ca: No es pot convertir

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
ca[0]: S'està començant la conversió del llibre
ca[1]: S'està començant la conversió de {} llibres

en: Book deleted
ca: S'ha suprimit el llibre

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
ca: El llibre que esteu intentant convertir s'ha suprimit de la biblioteca de calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ca: Fitxer de sortida buit, probablement el procés de conversió ha fallat

en: completed
ca: acabat

en: Different custom columns
ca: Columnes personalitzades diferents

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
ca: Les columnes personalitzades a la biblioteca <i>{0}</i> són diferents de les de la biblioteca <i>{1}</i>. És possible que això comporti que algunes dades no es copiïn.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
ca: Les columnes següents no són compatibles - tenen el mateix nom però tipus de dades diferents. S'ignoraran:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
ca: Les columnes següents no existeixen a la biblioteca <i>{0}</i>. Podeu triar afegir-les automàticament més avall.

en: Add to the %s library
ca: Afegeix a la biblioteca %s

en: This warning is only shown once per library, per session
ca: Aquest avís es mostra un cop per biblioteca i sessió

en: %(title)s by %(author)s
ca: %(title)s per %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
ca: Ordena les biblioteque&s alfabèticament

en: Library &path:
ca: &Camí a la biblioteca:

en: Browse for library
ca: Navega per una biblioteca

en: &Copy
ca: &Copia

en: Copy to the specified library
ca: Copia a la biblioteca especificada

en: &Move
ca: &Mou

en: Copy to the specified library and delete from the current library
ca: Copia a la biblioteca especificada i suprimeix de la biblioteca actual

en: Duplicate books
ca: Llibres duplicats

en: Select &all
ca: Selecciona'ls &tots

en: Select &none
ca: No en seleccionis &cap

en: &Copy to clipboard
ca: &Copia al porta-retalls

en: Copy to library
ca: Copia a la biblioteca

en: Copy selected books to the specified library
ca: Copia els llibres seleccionats a la biblioteca que s'indica

en: Choose library...
ca: Trieu la biblioteca...

en: (delete after copy)
ca: (suprimeix després de copiar)

en: Cannot copy
ca: No es pot copiar

en: Cannot copy to current library.
ca: No es pot copiar a la biblioteca actual.

en: No library
ca: No hi ha cap biblioteca

en: No library found at %s
ca: No s'ha trobat cap biblioteca a %s

en: Copying to
ca: S'està copiant a

en: Moving to
ca: S'està movent a

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
ca: S'ha interromput el procés de còpia. S'han copiat {} llibres.

en: No books were deleted from this library.
ca: No s'ha suprimit cap llibre d'aquesta biblioteca.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
ca: La millor manera de reprendre l'operació és tornar a copiar tots els llibres amb l'opció «Comprova si hi ha duplicats quan es copïi a la biblioteca», a Preferències->Importació i exportació->Addició de llibres, activada.

en: Canceled
ca: Cancel·lat

en: Could not copy books:
ca: No s'ha pogut copiar els llibres:

en: Moved {num} books to {loc}
ca: S'han mogut {num} llibres a {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
ca: S'han copiat {num} llibres a {loc}

en: Auto merged
ca: Fusió automàtica

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
ca: Alguns llibres es van fusionar automàticament en els registres existents a la biblioteca de destinació. Feu clic a "Mostra els detalls" per veure quins. Aquest comportament està controlat per l'opció de la Fusió automàtica a Preferències->Importa/exporta->Afegir llibres->Afegir accions.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
ca: Còpia: {0} ha fallat, amb l'error:
    {1}

en: Failed to copy some books
ca: No s'han pogut copiar alguns llibres

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
ca[0]: No s'ha pogut copiar un llibre, vegeu a sota els detalls
ca[1]: No s'ha pogut copiar {} llibres, vegeu a sota els detalls

en: Failed to copy books
ca: No s'han pogut copiar els llibres

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ca: No podeu utilitzar altres biblioteques mentre s'estigui utilitzant la variable d'entorn «CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH».

en: Deleting...
ca: S'està suprimint...

en: Deleted
ca: S'ha suprimit

en: Failed to delete
ca: No s'ha pogut suprimir

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
ca: Ha fallat la supressió d'alguns llibres, feu clic a «Mostra els detalls» per als detalls.

en: Delete books
ca: Suprimeix els llibres

en: Remove books
ca: Suprimeix els llibres

en: Remove selected books
ca: Suprimeix els llibres seleccionats

en: Remove files of a specific format from selected books
ca: Suprimeix els fitxers d'un format específic dels llibres seleccionats

en: Remove all formats from selected books, except...
ca: Suprimeix tots els formats dels llibres seleccionats excepte...

en: Remove all formats from selected books
ca: Suprimeix tots els formats dels llibres seleccionats

en: Remove covers from selected books
ca: Suprimeix les portades dels llibres seleccionats

en: Remove matching books from device
ca: Suprimeix els llibres coincidents del dispositiu

en: Restore recently deleted
ca: Restableix els esborrats recentment

en: Cannot delete
ca: No s'ha pogut suprimir

en: Choose formats to be deleted
ca: Trieu els formats que s'han de suprimir

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ca: Trieu els formats que <b>no</b> se suprimiran.<p>Fixeu-vos que això no suprimirà mai tots els formats d'un llibre.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ca: <b>Tots els formats</b> dels llibres seleccionats se <b>suprimiran</b> de la teva biblioteca.<br>Les metadades del llibre es guardaran. N'esteu segur?

en: Cannot delete books
ca: No es poden suprimir els llibres

en: No device is connected
ca: No hi ha cap dispositiu connectat

en: Main memory
ca: Memòria principal

en: No books to delete
ca: No hi ha cap llibre per suprimir

en: None of the selected books are on the device
ca: Cap dels llibres seleccionats són al dispositiu

en: Deleting books from device.
ca: Supressió dels llibres del dispositiu.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ca: Alguns dels llibres seleccionats són al dispositiu connectat. D'<b>on</b> voleu que se suprimeixin els fitxers seleccionats?

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ca[0]: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. N'esteu segur?
ca[1]: Els {} llibres seleccionats se <b>suprimiran permanentment</b> del teu dispositiu. N'esteu segur?

en: Start wireless device connection
ca: Inicia la connexió sense fil amb el dispositiu

en: Stop wireless device connection
ca: Atura la connexió sense fil amb el dispositiu

en: Connect to folder
ca: Connecta a una carpeta

en: Start Content server
ca: Inicia el servidor de continguts

en: Start/stop Content server
ca: Inicia o atura el servidor de continguts

en: Stop Content server
ca: Atura el servidor de continguts

en: Email to
ca: Envia per correu electrònic a

en: Email to and delete from library
ca: Envia'l per correu electrònic i suprimeix-lo de la biblioteca

en: (delete from library)
ca: (suprimeix de la biblioteca)

en: Select recipients
ca: Selecció dels destinataris

en: Email to selected recipients...
ca: Envia un correu electrònic als destinataris seleccionats...

en: Setup email based sharing of books
ca: Prepara la compartició dels llibres per correu electrònic

en: Send to device
ca: Envia al dispositiu

en: Connect/share
ca: Connecta o comparteix

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
ca: Compartiu els llibres mitjançant un servidor web o per correu electrònic. Connecteu-vos a dispositius especials, etc.

en: Stopping
ca: S'està aturant

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
ca: S'està aturant el servidor, pot trigar fins a un minut, espereu...

en: Disable autostart
ca: Inhabilita l'inici automàtic

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
ca: Voleu que les connexions sense fil s'iniciïn automàticament a l'inici de calibre?

en: Still looking for IP addresses
ca: Encara s'estan cercant les adreces IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
ca: Moltes adreces IP. Vegeu el diàleg inicia o atura.

en: Manage collections
ca: Gestiona les col·leccions

en: Manage the collections on this device
ca: Gestiona les col·leccions d'aquest dispositiu

en: In library view
ca: A la vista de la biblioteca

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
ca: Les col·lecions només es poden editar quan es mostren els llibres al dispositiu. Canvieu primer a la visualització de dispositiu fent clic al botó de la barra d'eines.

en: Change the title/author/cover etc. of books
ca: Canvia el títol, autor, portada... dels llibres

en: Edit metadata
ca: Edita les metadades

en: Edit metadata individually
ca: Edita les metadades individualment

en: Edit metadata in bulk
ca: Edita les metadades en massa

en: Download metadata and covers
ca: Baixa les metadades i les portades

en: Merge into first selected book - delete others
ca: Fusiona dins del primer llibre seleccionat - suprimeix la resta

en: Merge into first selected book - keep others
ca: Fusiona dins del primer llibre seleccionat - conserva la resta

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ca: Fusiona només els formats dins del primer llibre seleccionat - suprimeix la resta

en: Copy metadata
ca: Copia les metadades

en: Paste metadata
ca: Enganxa les metadades

en: Merge book records
ca: Fusiona els registres de llibres

en: Manage data files
ca: Gestiona fitxers de dades

en: Cannot copy metadata
ca: No es poden copiar les metadades

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
ca: Hi ha diversos llibres seleccionats, només es poden copiar d'un llibre alhora.

en: Cannot paste metadata
ca: No es poden enganxar les metadades

en: No copied metadata available
ca: No hi ha metadades copiades disponibles

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
ca: Esteu enganxant metadades a <b>diversos llibres</b> ({num_of_books}). Esteu segur que voleu fer això?

en: Cannot download metadata
ca: No es poden baixar les metadades

en: Failed to download metadata
ca: No s'ha pogut baixar les metadades

en: Download failed
ca: No s'ha pogut baixar

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
ca[0]: Ha fallat la baixada de metadades o de la portada del llibre seleccionat.
ca[1]: Ha fallat la baixada de metadades o de la portada de tots els llibres {}.

en: Metadata download completed
ca: S'ha acabat la baixada de metadades

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
ca[0]: S'ha acabat la baixada de metadades per al llibre seleccionat.
ca[1]: S'ha acabat la baixada de metadades per als <b>{} llibres</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
ca: Voleu continuar amb l'actualització de metadades a la vostra biblioteca?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ca: No s'ha pogut baixar les metadades i/o portades de %d dels llibres. Feu clic a «Mostra els detalls» per veure quins llibres són.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
ca: Mostra els llibres que han &fallat a la llista principal de llibres després d'actualitzar les metadades

en: Download log
ca: Registre de baixades

en: Metadata download complete
ca: La baixada de metadades s'ha completat

en: Revie&w downloaded metadata
ca: Re&visa les metadades baixades

en: Some books changed
ca: Alguns llibres han canviat

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ca: Les metadades d'alguns dels llibres de la biblioteca han canviat després de començar la baixada. Si continueu, pot ser que se sobreescrigui algun d'aquests canvis. Feu clic a «Mostra els detalls» per veure la llista de llibres canviats. Voleu continuar?

en: Review downloaded metadata
ca: Revisa les metadades baixades

en: Discard downloaded metadata for this book
ca: Descarta les metadades baixades per a aquest llibre

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
ca: Utilitza les metadades baixades per a la resta de llibres

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
ca: Descarta les metadades baixades per a la resta de llibres

en: Discard the downloaded value for: %s
ca: Descarta el valor baixat per a: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
ca: Les metadades baixades estan a l'esquerra i les originals a la dreta. Si un valor baixat està en blanc o és desconegut, s'utilitza el valor original.

en: Cannot edit metadata
ca: No es poden editar les metadades

en: Cannot merge books
ca: No es pot fusionar els llibres

en: At least two books must be selected for merging
ca: Cal seleccionar almenys dos llibres per fer una fusió

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ca: Els formats de llibre i metadades dels llibres seleccionats s'afegiran al <b>primer llibre seleccionat</b> (%s).<br> El segon llibre seleccionat i els següents no se suprimiran ni canviaran. <br><br>Confirmeu que voleu continuar.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ca: Es fusionaran els formats de llibre dels llibres seleccionats amb el <b>primer llibre seleccionat</b>(%s). Les metadades del primer llibre seleccionat no es canviaran. Les metadades amb l'autor, el títol i totes les altres <i>no</i> es fusionaran.<br><br>Després de la fusió, se <b>suprimiran</b> els llibres seleccionats a partir del segon, juntament amb totes les seves metadades. <br><br>Es mantindran els formats de llibre del primer llibre seleccionat i se <b>suprimirà</b> qualsevol format duplicat dels llibres seleccionats a partir del segon de la vostra biblioteca de calibre.<br><br> N'esteu <b>segur</b> que voleu continuar?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ca: Es fusionaran els formats de llibre dels llibres seleccionats amb el <b>primer llibre seleccionat</b>(%s).<br><br>Després de la fusió, se <b>suprimiran</b> els llibres seleccionats a partir del segon. <br><br>Es mantindran els formats de llibre del primer llibre seleccionat i se <b>suprimirà</b> de forma permanent qualsevol format duplicat dels llibres seleccionats a partir del segon de la vostra biblioteca de calibre.<br><br> N'esteu <b>segur</b> que voleu continuar?

en: Applying changed metadata
ca: Aplicació de les metadades canviades

en: Some failures
ca: Alguns errors

en: Format file missing
ca: Falta el format del fitxer

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
ca: No es pot llegir la portada, ja que falta el fitxer %s d'aquest llibre

en: Could not read metadata
ca: No s'ha pogut llegir les metadades

en: Could not read metadata from %s format
ca: No s'ha pogut llegir les metadades del format %s

en: Could not read cover
ca: No s'ha pogut llegir la portada

en: Could not read cover from %s format
ca: No s'ha pogut llegir la portada del format %s

en: Embed metadata
ca: Metadades incrustades

en: Embed metadata into book files
ca: Metadades incrustades als fitxers del llibre

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
ca: Incrusta metadades a fitxers d'un format específic dels llibres seleccionats...

en: Cannot embed
ca: No es pot incrustar

en: Choose formats to be updated
ca: Trieu els formats que s'han d'actualitzar

en: &Stop
ca: &Atura

en: Embedding updated metadata into book files...
ca: Incrustant les metadades actualitzades als fitxers de llibre...

en: Embedding metadata...
ca: Incrustació de les metadades...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
ca[0]: Metadades incrustades a un llibre
ca[1]: Metadades incrustades a {} llibres

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
ca: El format {0} de {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
ca: Fallit per alguns fitxers

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
ca: No s'han pogut incrustar les metadades a alguns fitxers de llibre. Feu clic a «Mostra els detalls» per més detalls.

en: Show the &failed books in the main book list
ca: Mostra els llibres que han &fallat a la llista principal de llibres

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
ca: Baixa notícies en forma de llibre electrònic de diferents llocs web de tot el món

en: Fetch news
ca: Notí­cies (RSS)

en: Fetching news from
ca: Captura de notícies de

en:  fetched.
ca:  s'ha capturat.

en: Help
ca: Ajuda

en: Invalid name
ca: El nom no és vàlid

en: Show {}
ca: Mostra {}

en: Hide {}
ca: Oculta {}

en: Mark books
ca: Marca els llibres

en: Temporarily mark books for easy access
ca: Marca llibres temporalment per facilitar-ne l'accés

en: Toggle mark for selected books
ca: Commuta la marca per als llibres seleccionats

en: Show marked books
ca: Mostra els llibres marcats

en: Clear all marked books
ca: Neteja tots els llibres marcats

en: Mark all books by selected author(s)
ca: Marca tots els llibres dels autors seleccionats

en: Mark all books in the selected series
ca: Marca tots els llibres de la sèrie seleccionada

en: Clear all books by selected author(s)
ca: Neteja tots els llibres amb els autors seleccionats

en: Clear all books in the selected series
ca: Neteja tots els llibres de la sèrie seleccionada

en: Show marked book
ca: Mostra el llibre marcat

en: Cannot mark
ca: No es pot marcar

en: Match book to library
ca: Fes coincidir el llibre amb la biblioteca

en: Match this book to a book in the library
ca: Fes coincidir aquest llibre amb un llibre de la biblioteca

en: Match books
ca: Fes coincidir llibres

en: You must select one book
ca: Heu de seleccionar un llibre

en: Move to next match
ca: Passa a la següent coincidència

en: Move to next highlighted match
ca: Passa a la següent coincidència ressaltada

en: Move to previous item
ca: Passa a l'ítem anterior

en: Move to previous highlighted item
ca: Passa a l'ítem ressaltat anterior

en: Open the folder containing the current book's files
ca: Obre la carpeta que conté els fitxers del llibre actual

en: Plugin updater
ca: Actualitzador dels connectors

en: Update any plugins you have installed in calibre
ca: Actualitza qualsevol connector que heu instal·lat al calibre

en: Polish book
ca: Poliment de llibres

en: Polish %d books
ca: Poleix %d llibres

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
ca: <h3>Quant al poliment de llibres</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
ca: <p>Si teniu EPUB i ORIGINAL_EPUB al llibre,
                      el poliment s'executarà a ORIGINAL_EPUB (el mateix amb
                      els altres formats ORIGINAL_*). Si no voleu que el
                      poliment s'executi en el format ORIGINAL_*, suprimiu el
                      format ORIGINAL_* abans d'executar-ho.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
ca: <h3>Incrusta les lletres referenciades</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
ca: <h3>Subconjunts de lletres</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
ca: <h3>Puntuació elegant</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
ca: <h3>Actualització de metadades</h3><p>Actualitza totes les metadades, <i>excepte</i> la portada, dels fitxers de llibre electrònic perquè coincideixin amb les metadades de la biblioteca de calibre.</p><p>Tingueu en compte que la majoria de formats de llibre electrònic no admeten totes les metadades de calibre.</p><p>Hi ha una opció diferent per actualitzar la portada.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
ca: <h3>Actualització de la portada</h3><p>Actualitza les portades dels fitxers de llibre electrònic perquè coincideixin amb la portada de la biblioteca de calibre.</p><p>SI el fitxer de llibre electrònic no té una portada identificable, s'hi inserirà una de nova.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
ca: <h3>Sobrecoberta del llibre</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
ca: <h3>Suprimeix la sobrecoberta del llibre</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
ca: <h3>Suprimeix les regles CSS que no s'utilitzen</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
ca: <h3>Compressió sense pèrdua de les imatges</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
ca: <h3>Afegeix guionets</h3>%s

en: Select actions to perform:
ca: Selecciona les accions a realitzar:

en: &Embed all referenced fonts
ca: Incrusta tot&es les lletres referenciades

en: &Subset all embedded fonts
ca: &Subconjunt de totes les lletres incrustades

en: Smarten &punctuation
ca: &Puntuació elegant

en: Update &metadata in the book files
ca: Actualitza les &metadades als fitxers del llibre

en: Update the &cover in the book files
ca: Actualitza la &portada als fitxers de llibre

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
ca: Afe&geix o reemplaça les metadades com a pàgina de «sobrecoberta»

en: &Remove a previously inserted book jacket
ca: &Suprimeix una sobrecoberta inserida prèviament

en: Remove &unused CSS rules from the book
ca: S&uprimeix les regles CSS que no s'utilitzen del llibre

en: Losslessly &compress images
ca: &Compressió sense pèrdua de les imatges

en: Add s&oft hyphens
ca: Afegeix guionets

en: About
ca: Quant a

en: Show &report
ca: Mostra l'info&rme

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
ca: Mostra un informe de totes les accions realitzades després d'acabar el poliment

en: &Save settings
ca: De&sa els ajusts

en: &Load settings
ca: Carrega e&ls ajusts

en: No actions selected
ca: No s'ha seleccionat cap acció

en: You must select at least one action before saving
ca: Heu de seleccionar almenys una acció abans de desar

en: Choose name
ca: Triatge del nom

en: Choose a name for these settings
ca: Trieu un nom per a aquests ajusts

en: Remove saved settings
ca: Suprimeix els ajusts desats

en: Must update metadata
ca: Cal actualitzar les metadades

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
ca: Heu seleccionat l'opció d'afegir les metadades com a «sobrecoberta». Perquè funcioni l'opció també heu de seleccionar l'opció d'actualitzar les metadades als fitxers de llibre. Voleu seleccionar-la?

en: Add or remove jacket?
ca: Voleu afegir o suprimir la sobrecoberta?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
ca: Heu seleccionat afegir i suprimir les metadades de la sobrecoberta. Això farà que el llibre resultant no tingui sobrecoberta. Voleu fer-ho?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
ca: Heu de seleccionar almenys una acció o fer clic a «Cancel·la».

en: Queueing books for polishing
ca: S'estan posant els llibres per s polir a la cua

en: Polish %s
ca: Poleix %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ca: S'està polint el llibre %(nums)s de %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ca: S'està posant a la cua el llibre %(nums)s de %(tot)s (%(title)s)

en: View full &log
ca: Visua&litza el registre complet

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
ca[0]: Ignora l'informe restant
ca[1]: Ignora els {} informes restants

en: Polishing of %s
ca: S'està polint %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
ca[0]: El fitxer original s'ha desat com a %s.
ca[1]: Els fitxers originals s'han desat com a %s.

en:  and
ca:  i

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
ca: Si torneu a polir, el poliment es farà en els originals.

en: Polish books
ca: Poliment de llibres

en: Apply the shine of perfection to your books
ca: Aplica un toc de perfecció als llibres

en: Cannot polish
ca: No s'ha pogut polir

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
ca: Un dels llibres que esteu polint té un format {0}. El polit utilitzarà això com a font i sobreescriurà qualsevol format {1} existent. Esteu segur que voleu continuar?

en: Ask for this confirmation again
ca: Mostra aquesta confirmació la pròxima vegada

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ca: El poliment tan sols està admès per als llibres amb els formats %s. Convertiu-ho a un d'aquests formats abans del poliment.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
ca[0]: Comença el poliment del llibre
ca[1]: Comença el poliment dels {} llibres

en:  completed
ca:  acabat

en: Configure calibre
ca: Configura calibre

en: Change calibre behavior
ca: Canvia el comportament de calibre

en: Run Welcome wizard
ca: Executa l'assistent de benvinguda

en: Get plugins to enhance calibre
ca: Obtén connectors per a millorar Calibre

en: Restart in debug mode
ca: Reinicia en mode de depuració

en: Restart ignoring third party plugins
ca: Reinicia ignorant els connectors de tercers

en: Sections
ca: Seccions

en: Cannot configure while there are running jobs.
ca: No es pot configurar si hi ha treballs en execució.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ca: No es pot configurar fins que calibre es reiniciï.

en: Select a random book from your calibre library
ca: Selecciona un llibre a l'atzar de la vostra biblioteca de calibre

en: Restart
ca: Reinicia

en: Save to disk
ca: Desa al disc

en: Export e-book files from the calibre library
ca: Exporta fitxers de llibres electrònics de la biblioteca de calibre

en: Save to disk in a single folder
ca: Desa al disc en una única carpeta

en: Save only %s format to disk
ca: Desa al disc només en format %s

en: Save only %s format to disk in a single folder
ca: Desa al disc en una única carpeta només en el format %s

en: Save single format to disk...
ca: Desa al disc en un sol format...

en: Cannot save to disk
ca: No es pot desar al disc

en: Choose format to save to disk
ca: Trieu el format que s'ha de desar al disc

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ca: Esteu intentant desar els fitxers dins de la biblioteca de calibre. Això pot causar una corrupció de la vostra biblioteca. El desament al disc està fet per a exportar els fitxers des de la vostra biblioteca de calibre a qualsevol lloc.

en: Book details
ca: Detalls del llibre

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
ca: Mostra detalladament en una finestra separada les metadades del llibre actual

en: No detailed info available
ca: No es disposa d'informació detallada

en: No detailed information is available for books on the device.
ca: No es disposa d'informació detallada per als llibres d'aquest dispositiu.

en: Quickview
ca: Vista ràpida

en: Toggle Quickview
ca: Commuta la vista ràpida

en: Focus to Quickview
ca: Focus a la vista ràpida

en: Move the focus to the Quickview panel/window
ca: Mou el focus al plafó o la finestra de la vista ràpida

en: Focus from Quickview to the book list
ca: Focus de la vista ràpida a la llista de llibres

en: Move the focus from Quickview to the book list
ca: Mou el focus de la vista ràpida a la llista de llibres

en: Refresh Quickview
ca: Refresca la vista ràpida

en: Search from Quickview
ca: Cerca des de la vista ràpida

en: Search for the currently selected Quickview item
ca: Cerca l'ítem de la vista ràpida seleccionat actualment

en: No quickview available
ca: No es disposa de vista ràpida

en: Quickview is not available for books on the device.
ca: La vista ràpida no està disponible per als llibres al dispositiu.

en: Template tester
ca: Comprovació de plantilla

en: Enter a template to test using data from the selected book
ca: Introduiu la plantilla que s'ha de comprovar utilitzant les dades del llibre seleccionat

en: No template tester available
ca: No hi ha disponible cap comprovador

en: Template tester is not available for books on the device.
ca: No hi ha cap comprovador de plantilla per als llibres del dispositiu.

en: Show books similar to the current book
ca: Mostra llibres similars al llibre actual

en: Books by same author
ca: Llibres del mateix autor

en: Books in this series
ca: Llibres d'aquesta sèrie

en: Books by this publisher
ca: Llibres d'aquesta editorial

en: Books with the same tags
ca: Llibres amb les mateixes etiquetes

en: Sort by
ca: Ordena per

en: Select sortable columns
ca: Selecciona columnes ordenables

en: Sort on multiple columns
ca: Ordena per múltiples columnes

en: Get books
ca: Obtén llibres

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
ca: Cerca els llibres més barats en dotzenes de detallistes en línia de llibres electrònics

en: Search for e-books
ca: Cerca llibres

en: this author
ca: aquest autor

en: this title
ca: aquest títol

en: this book
ca: aquest llibre

en: Search for %s
ca: Cerca %s

en: Stores
ca: Botigues

en: Choose stores
ca: Tria les botigues

en: Cannot search
ca: No es pot cercar

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ca: Si utilitzeu la cerca integrada, podeu trobar fàcilment quina botiga té el llibre que esteu cercant, al millor preu. També podeu saber l'estat DRM i d'altra informació útil.

en: Show this message again
ca: Torna a mostrar aquest missatge

en: About Get books
ca: Quant a Obtén llibres

en: Tag mapper
ca: Assignació d'etiquetes

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
ca[0]: Assigna les etiquetes per al llibre a la biblioteca
ca[1]: Assigna les etiquetes per als {} llibres a la biblioteca

en: Choose format to edit
ca: Trieu el format que s'ha d'editar

en: Choose which format you want to edit:
ca: Trieu quin format voleu editar:

en: &All formats
ca: &Tots els formats

en: Edit ToC
ca: Edita la taula del contingut

en: Cannot edit ToC
ca: No es pot editar la taula del contingut

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ca: L'edició de la taula del contingut només és compatible amb els llibres en els formats %s. Convertiu-lo a un d'aquests formats abans del poliment.

en: Always ask when more than one format is available
ca: Pregunta-ho sempre quan hi ha disponible més d'un format

en: Edit book
ca: Edita el llibre

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
ca: Edita els llibres en formats epub o azw

en: Cannot Edit book
ca: No es pot editar el llibre

en: Cannot edit book
ca: No es pot editar el llibre

en: Editing of books on the device is not supported
ca: No hi ha compatibilitat per a l'edició de llibres al dispositiu

en: File missing
ca: El fitxer no hi és

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
ca: No hi ha el format %s a la biblioteca de calibre. Hauríeu d'executar un manteniment de la biblioteca.

en: Unpack book
ca: Desempaqueta un llibre

en: Choose the format to unpack:
ca: Trieu el format que s'ha de desempaquetar:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
ca:             <h2>Quant a desempaquetar un llibre</h2>
                <p>Desempaquetar un llibre permet fer petits ajustos en l'aspecte
                mitjançant petits canvis interns. Per a utilitzar el desempaquetament,
                cal que sapigueu una mica de les tecnologies HTML i CSS que s'utilitzen
                en els llibres electrònics. Seguiu aquestes passes:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Feu clic a «Expandeix el llibre»: això «expandirà» el llibre en els seus
                components interns individuals.<br></li>
                <li>Feu clic dret en qualsevol fitxer individual i seleccioneu «Obre amb...»
                per a editar-lo en el vostre editor de text preferit.<br></li>
                <li>Quan hàgiu acabat: <b>tanqueu la finestra del navegador de fitxers
                i les finestres de l'editor que heu utilitzat per a fer els retocs</b>.
                Aleshores feu clic al botó «Reconstrueix el llibre» per a actualitzar el llibre
                a la biblioteca de calibre.</li>
                </ol>

en: &Explode book
ca: &Expandeix el llibre

en: &Preview book
ca: Vista &prèvia del llibre

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: &Rebuild book
ca: &Reconstrueix el llibre

en: Explode the book to edit its components
ca: Expandeix el llibre per a editar-ne els components

en: Preview the result of your changes
ca: Previsualitza els resultats dels canvis

en: Abort without saving any changes
ca: Cancel·la sense desar els canvis

en: Save your changes and update the book in the calibre library
ca: Desa els vostres canvis i actualitza el llibre a la biblioteca de calibre

en: Exploding, please wait...
ca: S'està expandint, espereu...

en: Failed to unpack
ca: No s'ha pogut desempaquetar

en: Could not explode the %s file.
ca: No s'ha pogut expandir el fitxer %s.

en: Failed to rebuild file
ca: No s'ha pogut regenerar el fitxer

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
ca: No s'ha pogut regenerar %s. Per a més informació feu clic a «Mostra els detalls».

en: Rebuilding, please wait...
ca: S'està regenerant, espereu...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
ca: Desempaqueta llibres en els formats EPUB, AZW3, HTMLZ en els seus components individuals

en: Cannot unpack book
ca: No es pot desempaquetar el llibre

en: Read books
ca: Llegeix llibres

en: View
ca: Visualitza

en: View specific format
ca: Visualitza un format concret

en: View with calibre E-book viewer
ca: Visualitza amb el visualitzador de llibres electrònics de calibre

en: Read a random book
ca: Lectura d'un llibre a l'atzar

en: Clear recently viewed list
ca: Neteja la llista de vists recentment

en: No associated program
ca: No hi ha cap programa associat

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
ca: El Windows intentarà obrir %s amb calibre, amb el resultat d'un duplicat a la vostra biblioteca de calibre. Hauríeu d'instal·lar un programa que pugui visualitzar aquest format de fitxer i dir-li a Windows que l'utilitzi per a obrir els fitxers d'aquest tipus.

en: Cannot view
ca: No es pot mostrar

en: Format unavailable
ca: Format no disponible

en: Selected books have no formats
ca: Els llibres seleccionats no tenen cap format

en: Choose the format to view
ca: Trieu el format que s'ha de visualitzar

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ca: No tots els llibres seleccionats estan disponibles en format %s. Els hauríeu de convertir abans.

en: Multiple books selected
ca: S'han seleccionat diversos llibres

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ca: Esteu intentant obrir %d llibres. Obrir massa llibres simultàniament pot ser lent i tenir un efecte negatiu a la resposta del vostre equip. Si s'inicia el procés, no es pot aturar fins que s'acabi. Voleu continuar?

en: Cannot open folder
ca: No es pot obrir la carpeta

en: This book no longer exists in your library
ca: Aquest llibre ja no existeix a la biblioteca

en: %s has no available formats.
ca: No hi ha formats disponibles a %s.

en: Virtual library
ca: Biblioteca virtual

en: Cannot add books
ca: No es poden afegir-hi llibres

en: The path %s does not exist
ca: El camí %s no existeix

en: You do not have permission to read %s
ca: No teniu permís per llegir %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
ca: No teniu permís per llegir cap dels fitxers seleccionats

en: Adding books...
ca: S'estan afegint llibres...

en: Scanning for files...
ca: S'està explorant per als fitxers...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
ca[0]: No teniu permís per llegir el fitxer seleccionat.
ca[1]: No teniu permís per llegir els fitxers seleccionats.

en: Could not add %s as you do not have permission to read the file
ca: No s'ha pogut afegir %s perquè no teniu permís de lectura del fitxer

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
ca: No s'ha pogut afegir cap llibre, feu clic a «Mostra els detalls» per més informació.

en: Could not add
ca: No s'ha pogut afegir

en: No e-book files were found in %s
ca: No s'ha trobat cap fitxer de llibre electrònic a %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
ca[0]: Lectura de metadades i afegiment a la biblioteca (un llibre)...
ca[1]: Lectura de metadades i afegiment a la biblioteca ({} llibres)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
ca: No s'han pogut afegir alguns llibres, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació.

en: Critical failure
ca: Fallada crítica

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
ca: El procés de treball de lectura de metadades ha fallat mentre processava alguns fitxers. S'ha cancel·lat l'afegiment de llibres. Feu clic a «Mostra els detalls» per veure quins fitxers han provocat el problema.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
ca[0]: No s'han pogut llegir les metadades del fitxer:
ca[1]: No s'han pogut llegir les metadades dels fitxers:

en: With error:
ca: Amb l'error:

en: Failed to merge the book:
ca: No s'ha pogut fusionar el llibre:

en: Failed to add the book:
ca: No s'ha pogut afegir el llibre:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
ca: No s'ha pogut afegir el fitxer {0} al llibre: {1}

en: Adding duplicates
ca: Addició de duplicats

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
ca: Hi han hagut problemes a l'hora d'afegir alguns fitxers, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
ca: No s'ha pogut afegir cap llibre, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Errors while adding
ca: Errors mentre s'afegia

en: Ignore
ca: Ignora

en: Add
ca: Afegeix

en: starts with
ca: comença per

en: does not start with
ca: no comença per

en: ends with
ca: acaba en

en: does not end with
ca: no acaba en

en: matches glob pattern
ca: coincideix amb el patró global

en: does not match glob pattern
ca: no coincideix amb el patró global

en: matches regex pattern
ca: coincideix amb el patró de l'expressió regular

en: does not match regex pattern
ca: no coincideix amb el patró de l'expressió regular

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
ca: Creeu la regla de sota, la regla es pot utilitzar per afegir o ignorar fitxers

en: the file, if the filename
ca: el fitxer, si el nom de fitxer

en: You must provide a value for the filename to match
ca: heu de proporcionar un valor perquè coincideixi el nom del fitxer

en: A comma separated list of tags
ca: Una llista d'etiquetes separades per comes

en: Matching is case-insensitive
ca: La coincidència no distingeix entre majúscules i minúscules

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
ca: Un patró de nom de fitxer que no distingeix entre majúscules i minúscules, per exemple: {0} o {1}

en: A regular expression
ca: Una expressió regular

en: %s is not a valid glob expression
ca: %s no és una expressió glob vàlida

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ca: <b>{action}</b> el fitxer, si el nom de fitxer <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: Test filename filter rules
ca: Prova les regles del filtre de nom de fitxer

en: Enter a filename to test:
ca: Introduïu un nom de fitxer de prova:

en: Enter filename and click the "Test" button
ca: Introduïu el nom del fitxer i feu clic al botó de «Prova»

en: The filename %s did not match any rules
ca: El nom de fitxer %s no compleix cap de les regles

en: The filename {0} will be {1}
ca: El nom de fitxer {0} serà {1}

en: Edit file filter rules
ca: Edita les regles del filtre de fitxers

en: Change
ca: Canvia

en: Capitalize
ca: Primera lletra en majúscula

en: Lower-case
ca: Minúscules

en: Upper-case
ca: Majúscules

en: is one of
ca: és una d'aquestes

en: is not one of
ca: no és una d'aquestes

en: contains
ca: conté

en: with the name:
ca: amb el nom:

en: to the name
ca: al nom

en: Added {num} books automatically from {src}
ca: S'han afegit {num} llibres automàticament des de {src}

en: Donate
ca: Donacions

en: Edit
ca: Edita

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Search the internet for the author {}
ca: Cerca l'autor {} a Internet

en: Search the internet for this book
ca: Cerca aquest llibre a Internet

en: Manage %s
ca: Gestiona %s

en: Find %s in the Tag browser
ca: Cerca %s en el navegador d'etiquetes

en: Search calibre for %s
ca: Cerca %s a calibre

en: Delete the %s format
ca: Suprimeix el format %s

en: Save the %s format to disk
ca: Desa el format %s al disc

en: Restore the %s format
ca: Restaura el format %s

en: Set the book cover from the %s file
ca: Estableix la portada del llibre a partir del fitxer %s

en: Compare to the %s format
ca: Compara'l amb el format %s

en: Open %s with...
ca: Obre %s amb...

en: Add other application for %s files...
ca: Afegeix una altra aplicació per als fitxers %s...

en: Edit Open with applications...
ca: Edita l'obertura amb les aplicacions...

en: Remove %s from this book
ca: Suprimeix %s d'aquest llibre

en: Search
ca: Cerca

en: Open cover with...
ca: Obre la portada amb...

en: Paste cover
ca: Enganxa la portada

en: Copy cover
ca: Copia la portada

en: Save cover to disk
ca: Desa la portada al disc

en: Remove cover
ca: Suprimeix la portada

en: Generate cover from metadata
ca: Genera la portada a partir de les metadades

en: Automatically trim borders
ca: Retalla les vores automàticament

en: Trim borders manually
ca: Retalla les vores manualment

en: Undo last trim
ca: Desfés l'últim retall

en: Choose cover save location
ca: Tria la ubicació del desament de la portada

en: JPEG images
ca: Imatges JPEG

en: Double click to open the Book details window
ca: Feu doble clic per obrir la finestra dels detalls del llibre

en: Path
ca: Camí

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ca: Mida de la portada: %(width)d×%(height)d píxels

en: Edit identifiers for this book
ca: Edita els identificadors d'aquest llibre

en: BibTeX options
ca: Opcions de BibTeX

en: Options specific to
ca: Opcions específiques per a

en: output
ca: sortida

en: Form
ca: Formulari

en: Bib file encoding:
ca: Codificació del fitxer bib:

en: Fields to include in output:
ca: Camps que s'inclouran a la sortida:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
ca: Configuració de la codificació (canvieu-ho si hi ha errors):

en: BibTeX entry type:
ca: Tipus d'entrada BibTeX:

en: Create a citation tag?
ca: S'ha de crear una etiqueta de cita?

en: Add file paths with formats?
ca: S'han d'afegir els camins als fitxers amb els formats?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ca: Expressió per a crear l'etiqueta de cita BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ca: Alguns aclariments sobre aquesta plantilla:
     -Els camps disponibles són 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -Per als tipus de llista, és a dir, autors i etiquetes, només se seleccionarà
       el primer element.
     -Per al camp de temps, només s'utilitzarà la data.

en: CSV/XML options
ca: Opcions de CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
ca: Arrossegueu i deixeu anar per reorganitzar els camps

en: Library name
ca: Nom de la biblioteca

en: Number
ca: Nombre

en: E-book options
ca: Opcions dels llibres electrònics

en: Catalogs
ca: Catàlegs

en: Read book
ca: Llibre llegit

en: Wishlist item
ca: Ítem desitjat

en: any date
ca: qualsevol data

en: any value
ca: qualsevol valor

en: unspecified
ca: sense especificar

en: No genres will be excluded
ca: No s'exclourà cap gènere

en: regex error: %s
ca: error de regex: %s

en: All genres will be excluded
ca: S'exclourà tots els gèneres

en: Delete saved catalog preset
ca: Suprimeix el catàleg predefinit desat

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
ca: Se suprimirà la preconfiguració del catàleg desat. N'esteu segur?

en: Save catalog preset
ca: Desa el catàleg predefinit

en: Preset name:
ca: Nom del predefinit:

en: You must provide a name.
ca: Heu de proporcionar un nom.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
ca: La preconfiguració desada ja existeix i se sobreescriurà. N'esteu segur?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ca: Esteu segur que voleu suprimir «%s»?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
ca: Esteu segur que voleu suprimir les regles #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
ca: Suprimeix la regla

en: False
ca: Fals

en: True
ca: Cert

en: Name
ca: Nom

en: Field
ca: Camp

en: Value
ca: Valor

en: Presets
ca: Predefinits

en: Select catalog preset to load
ca: Selecció del predefinit a carregar

en: Save current catalog settings as preset
ca: Desa els ajusts del catàleg actual com a predefinit

en: Save
ca: Desa

en: Delete current preset
ca: Suprimeix el predefinit actual

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
ca: Les seccions habilitades s'inclouran al catàleg generat.

en: Included sections
ca: Seccions incloses

en: List of books, sorted by Author
ca: Llista de llibres ordenats per autor

en: &Authors
ca: &Autors

en: List of books, sorted by Title
ca: Llista de llibres ordenats per títol

en: &Titles
ca: &Títols

en: List of series books, sorted by Series
ca: Llista de llibres de la sèrie, ordenats per sèrie

en: &Series
ca: &Sèries

en: List of books, sorted by genre
ca: Llista de llibres, ordenats per gènere

en: &Genres
ca: &Gèneres

en: Field containing genres
ca: Camp que conté els gèneres

en: List of books, sorted by date added to calibre
ca: Llista de llibres, ordenats per la data que es van afegir a calibre

en: &Recently added
ca: Afegits &recentment

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
ca: Descripcions individuals dels llibres amb miniatures de portada ordenats per autor

en: &Descriptions
ca: &Descripcions

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
ca: La primera regla de prefix aplica un prefix a les llistes de llibres al catàleg generat.

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
ca: Els llibres que compleixin alguna de les regles d'exclusió no sortiran al catàleg generat.

en: Excluded books
ca: Llibres exclosos

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
ca: Una expressió regular que descriu els gèneres que s'exclouran del catàleg generat. Els gèneres es deriven de les etiquetes aplicades als llibres.
    El patró per defecte «\[.+\]|\+» exclou les etiquetes amb la forma «[etiqueta]», per exemple «[Llibre de prova]» i «+», que és l'etiqueta per defecte per a un llibre llegit.

en: Excluded genres
ca: Gèneres exclosos

en: Genres to &exclude (regex):
ca: Gèneres que s'&exclouran (regex):

en: Reset to default
ca: Restableix als valors predeterminats

en: Results of regex:
ca: Resultats de regex:

en: Tags that will be excluded as genres
ca: Etiquetes que s'exclouran com a gèneres

en: Other options
ca: Altres opcions

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
ca: Les columnes personalitzades que contenen contingut addicional es fusionaran amb les metadades de comentaris a la secció de descripcions.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
ca: Fusiona el contingut addicional abans dels comentaris a la secció de descripcions.

en: &Before
ca: A&bans

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
ca: Fusiona el contingut addicional després dels comentaris a la secció de descripcions.

en: &After
ca: &Després

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
ca: Separa les metadades de comentaris i el contingut addicional amb una línia horitzontal a la secció de descripcions.

en: Include &separator
ca: Inclou un &separador

en: &Merge with comments:
ca: &Fusiona amb els comentaris:

en: Catalog cover:
ca: Portada del catàleg:

en: Generate new cover
ca: Genera una nova portada

en: Use existing cover
ca: Utilitza la portada actual

en: E&xtra Description note:
ca: Nota de descripció a&ddicional:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
ca: Columna personalitzada origen del text que s'inclourà a la secció «Descripcions».

en: &Thumb width:
ca: Amplada de la minia&tura:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
ca: Mides suggerides per a les imatges en miniatura de les portades incloses a la secció «Descripció».

en:  inch
ca:  polsada

en: Author cross-references:
ca: Referències creuades dels autors:

en: For books with multiple authors, list each author separately
ca: Mostra cada autor per separat en llibres amb diversos autors

en: Tab template for catalog.ui
ca: Plantilla de fitxa per al catalog.ui

en: Toggle
ca: Commuta

en: Tag browser
ca: Navegador d'etiquetes

en: Cover browser
ca: Navegador de portades

en: Bold
ca: Negreta

en: Italic
ca: Cursiva

en: Underline
ca: Subratllat

en: Strikethrough
ca: Ratllat

en: Superscript
ca: Superíndex

en: Subscript
ca: Subíndex

en: Ordered list
ca: Llista ordenada

en: Unordered list
ca: Llista sense ordenar

en: Align left
ca: Alinea a l'esquerra

en: Align center
ca: Alinea al centre

en: Align right
ca: Alinea a la dreta

en: Align justified
ca: Justifica

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Remove formatting
ca: Elimina el format

en: Cut
ca: Retalla

en: Increase indentation
ca: Augmenta el sagnat

en: Decrease indentation
ca: Disminueix el sagnat

en: Foreground color
ca: Color del primer pla

en: Background color
ca: Color del fons

en: Insert link or image
ca: Inserció d'un enllaç o d'una imatge

en: Insert separator
ca: Insereix un separador

en: Clear
ca: Neteja

en: Style text block
ca: Aplica un estil al bloc de text

en: Style the selected text block
ca: Aplica un estil al bloc de text seleccionat

en: Blockquote
ca: Bloc de cita

en: Choose foreground color
ca: Trieu el color del primer pla

en: Choose background color
ca: Trieu el color del fons

en: Choose image
ca: Trieu la imatge

en: Invalid URL
ca: URL no vàlid

en: Create link
ca: Crea un enllaç

en: &File
ca: &Fitxer

en: Images
ca: Imatges

en: Choose file
ca: Trieu un fitxer

en: Choose folder
ca: Trieu la carpeta

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
ca: Introduïu un URL. Si marqueu la casella «Tracta l'URL com a una imatge», s'afegirà l'URL com una referència d'imatge en lloc de com a un enllaç. També podeu crear un enllaç a un fitxer de l'ordinador. Tingueu en compte que si creeu un enllaç a un fitxer de l'ordinador, deixarà de funcionar si es mou el fitxer.

en: Enter &URL:
ca: Introduïu l'&URL:

en: Treat the URL as an &image
ca: Tracta l'URL com a una &imatge

en: Enter &name (optional):
ca: Introduïu el &nom (opcional):

en: Choose a file on your computer:
ca: Trieu un fitxer de l'ordinador:

en: &Width:
ca: Am&plada:

en: &Height:
ca: &Alçada:

en: Open link
ca: Obre l’enllaç

en: Fonts
ca: Lletres

en: %s toolbars
ca: Barres d'eines %s

en: Hide
ca: Oculta

en: Show
ca: Mostra

en: Smarten punctuation
ca: Puntuació elegant

en: &HTML source
ca: Codi font &HTML

en: AZW3 output
ca: Sortida AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
ca: No afegeixis la &taula del contingut al llibre

en: &Title for Table of Contents:
ca: &Títol per a la taula del contingut:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ca: Po&sa la taula del contingut generada al començament del llibre en lloc de posar-la a l'acabament

en: Use author &sort for author
ca: Utilitza l'ordenació de l'au&tor per a l'autor

en: Disable &compression of the file contents
ca: Inhabilita la c&ompressió del contingut del fitxer

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
ca: Habilita la compartició del contingut del llibre a travé&s de Facebook, etc. AVÍS: Inhabilita la sincronització de l'última lectura

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ca: Per als ajusts que no es poden especificar en aquest diàleg, utilitza els valors desats d'una conversió prèvia (si existeix) en comptes d'utilitzar els valors predeterminats especificats a les preferències

en: None of the selected books have saved conversion settings.
ca: Cap dels llibres seleccionats tenen ajusts de conversió desats.

en: Comic input
ca: Entrada còmic

en: input
ca: entrada

en: &Number of colors:
ca: &Nombre de colors:

en: off
ca: Desactivat

en: Disable &normalize
ca: Inhabilita la &normalització

en: Keep &aspect ratio
ca: Mantén la relació d'&aspecte

en: &Wide
ca: A&mplada

en: &Landscape
ca: A&païsat

en: &Right to left
ca: De dreta a es&querra

en: Don't so&rt
ca: No &ordenis

en: De&speckle
ca: Nete&ja els artefactes

en: &Disable comic processing
ca: &Inhabilita el processament de còmics

en: &Output format:
ca: &Format de sortida:

en: Disable conversion of images to &black and white
ca: Inhabilita la conversió d'imatges a &blanc i negre

en: Override image &size:
ca: Anul·la la mi&da de la imatge:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ca: No afegeixis enllaços a les &pàgines en la taula del contingut per als fitxers CBC

en: Debug
ca: Depura

en: Debug the conversion process.
ca: Depura el procés de conversió.

en: Choose debug folder
ca: Tria la carpeta de depuració

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ca: El procés de depuració treu l'HTML intermedi que s'ha generat en diversos estadis del procés de conversió. Aquest HTML pot ser alguns cops un bon punt de sortida per editar a mà una conversió.

en: DOCX input
ca: Entrada DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
ca: No intentis detectar automàticament la &portada a les imatges del document

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
ca: Renderitza els &superíndexs i els subíndexs perquè no afecti l'alçada de línia

en: DOCX output
ca: Sortida DOCX

en: Paper si&ze:
ca: &Mida del paper:

en: &Custom size:
ca: Mida &personalitzada:

en: Page &bottom margin
ca: Marge &inferior de la pàgina

en: Page &left margin
ca: Marge &esquerre de la pàgina

en: Page &right margin
ca: Marge &dret de la pàgina

en: Page &top margin
ca: Marge &superior de la pàgina

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
ca: No insereixis la &taula del contingut com una pàgina al començament del llibre

en: Do not insert &cover as image at start of document
ca: No insereixis la portada com una imatge al &començament del llibre

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
ca: Conserva la relació d'aspecte de la imatge inserida com a portada

en: EPUB output
ca: Sortida EPUB

en: EP&UB version:
ca: Versió d'EP&UB:

en: No default &cover
ca: Sense &portada predeterminada

en: Insert inline &Table of Contents
ca: Insereix una &taula del contingut en línia

en: Split files &larger than:
ca: Divideix els fitxers més &grans que:

en: No &SVG cover
ca: &Sense portada SVG

en: &Flatten EPUB file structure
ca: A&plana l'estructura del fitxer EPUB

en: &Title for inserted ToC:
ca: &Títol de la taula del contingut inserida:

en: Disabled
ca: Inhabilitat

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
ca: Posa la taula del contingut inserida a l'acabam&ent del llibre

en: Preserve cover &aspect ratio
ca: Preserva la relació d'&aspecte de la portada

en: Do not &split on page breaks
ca: No &divideixis amb els salts de pàgina

en: FB2 input
ca: Entrada FB2

en: FB2 output
ca: Sortida FB2

en: &Sectionize:
ca: &Secciona:

en: &Genre:
ca: &Gènere:

en: Font rescaling wizard
ca: Assistent per al canvi d'escala de la lletra

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
ca: <p>Aquest assistent us ajudarà a triar una clau de la mida de la lletra adequada a les vostres necessitats. Simplement introduïu la mida base de la lletra del document d'entrada i després introduïu una mida de lletra d'entrada. L'assistent mostrarà la mida de la lletra a la qual s'assignarà mitjançant l'algorisme de redimensionament de la lletra. Es pot ajustar l'algorisme canviant la mida base de la lletra de sortida i la clau de la lletra més avall. Quan trobeu les mides adequades feu clic a «D'acord».</p>
    <p>Per defecte, si la mida base de la lletra de sortida és zero o no s'especifica cap clau de mida de la lletra, calibre utilitzarà els valors del perfil de sortida actual.</p>
    <p>Vegeu el <a href="%s">Manual de l'usuari</a> per una explicació de com funciona el redimensionament de la lletra.</p>

en: &Output document
ca: &Document de sortida

en: &Base font size:
ca: Mida &base de la lletra:

en: Font size &key:
ca: Re&ferència de la mida de la lletra:

en: Use &default values
ca: Utilitza els valors pre&determinats

en: &Input document
ca: Document d'&entrada

en: &Font size:
ca: &Mida de la lletra:

en:  will map to size:
ca:  mida resultant:

en: Heuristic
    processing
ca: Processament
    heurístic

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ca: Modifica el text i l'estructura del document amb els patrons habituals.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
ca: El <b>processament heurístic</b> significa que calibre cercarà al vostre llibre patrons habituals i els corregirà. Tal com indica el nom, implica que es faran conjectures i, per tant, podria acabar empitjorant el resultat d'una conversió si calibre no fa la deducció correcta. Per aquest motiu està inhabilitat per defecte. Si una conversió no dóna el resultat esperat, l'activació d'heurístiques pot millorar-ho. Més informació quant a les diferents opcions de processament heurístic al <a href="%s">manual d'usuari</a>.

en: Enable &heuristic processing
ca: Habilita el processament &heurístic

en: Heuristic processing
ca: Processament heurístic

en: Unwrap lines
ca: Suprimeix els salts de línia

en: Line &un-wrap factor:
ca: Factor per a s&uprimir el salt de línia:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ca: Detecta i marca els encapçalaments i els subencapçalaments sense format dels capítols

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ca: Canvia la numeració de seqüències d'etiquetes <h1> o <h2> per evitar divisions

en: Delete blank lines between paragraphs
ca: Suprimeix les línies en blanc entre paràgrafs

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ca: Assegura't que els salts d'escena tenen un format consistent

en: Replace soft scene &breaks:
ca: Reemplaça els salts d'es&cena:

en: Remove unnecessary hyphens
ca: Suprimeix els guions innecessaris

en: Italicize common words and patterns
ca: Posa en cursiva les paraules i els patrons habituals

en: Replace entity indents with CSS indents
ca: Reemplaça els sagnats amb caràcters per sagnats CSS

en: HTMLZ output
ca: Sortida HTLMZ

en: How to handle &CSS
ca: Com gestionar el &CSS

en: How to handle class &based CSS
ca: Com gestionar el CSS &basat en classes

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
ca: Utilitza el &títol del llibre com a nom del fitxer per al fitxer HTML que hi ha dins de l'arxiu

en: Left align
ca: Alinea a l'esquerra

en: Justify text
ca: Justifica el text

en: Base font si&ze:
ca: Mida ba&se de la lletra:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ca: Assistent per triar una mida adequada de la lletra

en: Minim&um line height:
ca: Alçada mí&nima de línia:

en: L&ine height:
ca: Alçada de lín&ia:

en: Embed font fami&ly:
ca: Incrusta la &família de la lletra:

en: &Embed all fonts in document
ca: Incrusta totes les ll&etres al document

en: E&xpand CSS
ca: E&xpandeix el CSS

en: Keep &ligatures
ca: Conserva les &lligadures

en: &Disable font size rescaling
ca: In&habilita el canvi d'escala de la mida de la lletra

en: &Fonts
ca: &Lletres

en: Text &justification:
ca: &Justificació del text:

en: I&nput character encoding:
ca: Codificació dels caràcters d'e&ntrada:

en: &Line size:
ca: Alçada de &línia:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ca: <p>Quan calibre elimina l'espaiat entre paràgrafs, estableix automàticament un sagnat per al paràgraf per assegurar que es poden distingir els paràgrafs. Aquesta opció controla la mida d'aquest sagnat.

en: No change
ca: Sense canvis

en: Insert &blank line between paragraphs
ca: Insereix línies en &blanc entre paràgrafs

en: Remove &spacing between paragraphs
ca: Elimina l'e&spaiat entre paràgrafs

en: I&ndent size:
ca: Mida del &sagnat:

en: &Linearize tables
ca: Linealitza les &taules

en: &Layout
ca: &Disposició

en: E&xtra CSS
ca: CSS e&xtra

en: Filter style information
ca: Filtra la informació d'estil

en: Select what style information you want completely removed:
ca: Seleccioneu la informació d'estil que voleu suprimir totalment:

en: Removes the font-family CSS property
ca: Suprimeix la propietat CSS «font-family»

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
ca: Suprimeix les propietats CSS de marge. Tingueu en compte que als marges de pàgina no els afecta aquest ajust.

en: &Margins
ca: &Marges

en: Removes the padding CSS properties
ca: Suprimeix les propietats CSS de separació

en: &Padding
ca: &Separació

en: Convert floating images/text into static images/text
ca: Converteix imatges/text flotants en imatges/text estàtics

en: F&loats
ca: &Flotació

en: Removes foreground and background colors
ca: Suprimeix els colors del fons i de la lletra

en: Other CSS Propert&ies:
ca: Altres prop&ietats CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
ca: Llista separada per comes de propietats CSS que se suprimiran. Per exemple: «display, color, font-family»

en: &Styling
ca: E&stilització

en: &Transform styles
ca: &Transformació dels estils

en: LRF output
ca: Sortida LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
ca: Habilita el gir &automàtic d'imatges amples

en: &Wordspace:
ca: Espai entre &paraules:

en: Minimum para. &indent:
ca: &Sagnia de paràgrafs mínima:

en: Render &tables as images
ca: Renderitza les &taules com a imatges

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ca: Multiplicador de la mida del text per al text a les taules renderitzades:

en: Add &header
ca: Afegeix un encap&çalament

en: Header &separation:
ca: Separació de l'encapça&lament:

en: Header &format:
ca: &Format de l'encapçalament:

en: &Embed fonts
ca: Incrusta les ll&etres

en: &Serif font family:
ca: Família de la lletra amb tra&ç decoratiu:

en: S&ans-serif font family:
ca: F&amília de la lletra sense traç decoratiu:

en: &Monospace font family:
ca: Família de la lletra amb espaiat unifor&me:

en: Metadata
ca: Metadades

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ca: Estableix les metadades. El fitxer de sortida contindrà tot el que es pugui d'aquestes metadades.

en: This book has no cover
ca: El llibre no té portada

en: Choose cover for
ca: Tria portada per a

en: Cannot read
ca: No es pot llegir

en: You do not have permission to read the file:
ca: No teniu permís per llegir el fitxer:

en: Error reading file
ca: Error en llegir el fitxer

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ca: <p>Hi ha hagut un error en llegir del fitxer: <br /><b>

en:  is not a valid picture
ca:  no és una imatge vàlida

en: Book cover
ca: Portada del llibre

en: Change &cover image:
ca: Canvia la imatge de la &portada:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ca: Navega per una imatge per a utilitzar com a portada d'aquest llibre.

en: Use cover from &source file
ca: Utilitza la portada del fitxer &origen

en: &Title:
ca: &Títol:

en: Change the title of this book
ca: Canvia el tí­tol del llibre

en: &Author(s):
ca: &Autors:

en: Author so&rt:
ca: O&rdenació per autor:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ca: Canvia l'autor o els autors del llibre. Si hi ha diversos autors, s'han de separar per comes

en: &Publisher:
ca: &Editorial:

en: Ta&gs:
ca: Eti&quetes:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ca: Etiquetes per categoritzar un llibre. És útil sobretot per a una cerca. <br><br>Pot ser qualsevol paraula o frase, separades per comes.

en: &Series:
ca: &Sèrie:

en: List of known series. You can add new series.
ca: Llista de les sèries conegudes. Podeu afegir-ne de noves.

en: Book
ca: Llibre

en: MOBI output
ca: Sortida MOBI

en: Ignore &margins
ca: Ignora els &marges

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
ca: No converteixis totes les imatges a &JPEG (pot fer que no es vegin les imatges als visualitzadors antics)

en: Kindle options
ca: Opcions del Kindle

en: MOBI file &type:
ca: &Tipus de fitxer MOBI:

en: Personal Doc tag:
ca: Etiqueta de documents personals:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
ca: <b>AVÍS:</b> Diversos dispositius Kindle tenen dificultats per mostrar els tipus de fitxer MOBI nous o els dos. Si voleu utilitzar el nou format al vostre dispositiu, convertiu a AZW3 en lloc de MOBI.

en: Default profile
ca: Perfil predeterminat

en: unlimited
ca: sense límit

en: %(width)d x %(height)d pixels
ca: %(width)d x %(height)d píxels

en: Screen size: %s
ca: Mida de la pantalla: %s

en: Page setup
ca: Configuració de la pàgina

en: &Output profile:
ca: Perfil de &sortida:

en: Profile description
ca: Descripció del perfil

en: &Input profile:
ca: Perf&il d'entrada:

en: Margins
ca: Marges

en: &Left:
ca: &Esquerre:

en: Unchanged
ca: Sense canvis

en: &Top:
ca: &Superior:

en: &Right:
ca: &Dret:

en: &Bottom:
ca: &Inferior:

en: PDB output
ca: Sortida PDB

en: &Inline TOC
ca: Afege&ix la taula del contingut

en: Output &encoding:
ca: Codificació de la &sortida:

en: PDF input
ca: Entrada PDF

en: Line &un-wrapping factor:
ca: Factor per a s&uprimir el salt de línia:

en: No &images
ca: Sense &imatges

en: PDF output
ca: Sortida PDF

en: Use page margins from the &document being converted
ca: Utilitza els marges de pàgina del document que s'està convertint

en: &Use the paper size set in output profile
ca: &Utilitza la mida del paper establerta al perfil de sortida

en: &Paper size:
ca: Mida del &paper:

en: &Unit:
ca: &Unitat:

en: Preserve &aspect ratio of cover
ca: Preserva la relació d'&aspecte de la portada

en: Add page &numbers to the bottom of every page
ca: Afegeix els &números de pàgina a la part inferior de cada pàgina

en: Add a printable &Table of Contents at the end
ca: Afegeix una &taula del contingut que es pugui imprimir a l'acabament

en: &Title for ToC:
ca: &Títol per a la taula del contingut:

en: Serif famil&y:
ca: Família amb traç &decoratiu:

en: Sans fami&ly:
ca: Famí&lia sense traç decoratiu:

en: &Monospace family:
ca: Família amb espaiat unifor&me:

en: S&tandard font:
ca: Lletra es&tàndard:

en: Default font si&ze:
ca: Mida predeterminada del tipu&s de lletra:

en:  px
ca:  Pí­xels

en: Monospace &font size:
ca: Mida de la lletra amb espaiat uni&forme:

en: Page  margins
ca: Marges de la pàgina

en: Page headers and footers
ca: Encapçalaments i peus de pàgina

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
ca: Si utilitzeu plantilles d'encapçalament i peu de pàgina podeu inserir encapçalaments i peus de pàgina a cada pàgina del fitxer PDF obtingut. Per als exemples vegeu la <a href="%s">documentació</a>.

en: &Header template:
ca: Plantilla d'&encapçalament:

en: &Footer template:
ca: Plantilla de &peu de pàgina:

en: PMLZ output
ca: Sortida PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
ca: No &redueixis la mida i la profunditat de la imatge

en: RB output
ca: Sortida RB

en: No formats available
ca: No es disposa de formats

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ca: No es pot construir una expressió regular amb la interfície gràfica sense un llibre.

en: Could not open file
ca: No es pot obrir el fitxer

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ca: No es pot obrir el fitxer. El teniu obert amb un altre programa?

en: Failed to generate preview
ca: No s'ha pogut generar la vista prèvia

en: Open book
ca: Obre un llibre

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
ca: Feu clic al botó «Obre» per a obrir un llibre i utilitzar-lo com a prova.

en: Regex:
ca: Expressió regular:

en: &Test
ca: &Prova

en: Occurrences:
ca: Coincidències:

en: Goto:
ca: Vés a:

en: &Previous
ca: &Anterior

en: &Next
ca: &Següent

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: RTF input
ca: Entrada RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
ca: Ignora les imatges &WMF al fitxer RTF

en: Search &
    replace
ca: Cerca i
    reemplaça

en: &Search regular expression:
ca: Expre&ssió regular de la cerca:

en: Replacement text
ca: Text de substitució

en: Search regular expression
ca: Expressió regular de la cerca

en: Load calibre search-replace definitions file
ca: Carrega el fitxer de definicions de cerca i reemplaça de calibre

en: calibre search-replace definitions file
ca: Fitxer de definicions de cerca i reemplaça de calibre

en: Failed to read
ca: No s'ha pogut llegir

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
ca: Ha fallat la càrrega dels patrons des de %s. Per saber-ne més, feu clic a «Mostra els detalls».

en: Save calibre search-replace definitions file
ca: Desa el fitxer de definicions de cerca i reemplaça de calibre

en: Unused search & replace definition
ca: Definició de cerca i reemplaça sense utilitzar

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
ca: La definició de cerca/reemplaça que s'està editant no s'ha afegit a la llista de les definicions. Voleu continuar amb la conversió (no s'utilitzarà la definició)?

en: Invalid regular expression
ca: L'expressió regular no és vàlida

en: Invalid regular expression: %s
ca: Expressió regular no vàlida: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
ca: La llista de les definicions de cerca/substitució que s'aplicaran a aquesta conversió.

en: Edit search/replace definition
ca: Editeu la definició de cerca i reemplaça

en: &Replacement text:
ca: Te&xt de substitució:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
ca: Afegeix l'expressió actual a la llista d'expressions que s'aplicaran

en: &Add
ca: &Afegeix

en: Edit the currently selected expression
ca: Edita l'expressió seleccionada

en: &Change
ca: &Canvia

en: Remove the currently selected expression
ca: Suprimeix l'expressió seleccionada

en: &Remove
ca: Sup&rimeix

en: Load a list of expressions from a previously saved file
ca: Carrega una llista d'expressions d'un fitxer desat prèviament

en: &Load
ca: Carre&ga

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
ca: Desa aquesta llista d'expressions per poder-les tornar a utilitzar fàcilment

en: &Save
ca: &Desa

en: Move expression up.
ca: Mou l'expressió cap amunt

en: Move expression down.
ca: Mou l'expressió cap avall.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
ca: <p>La cerca i substitució utilitza <i>expressions regulars</i>. Vegeu la <a href="%s">guia d'aprenentatge de les expressions regulars</a> per començar amb les expressions regulars. A més, si feu clic al botó de l'assistent de més avall, podreu provar les vostres expressions regulars al document d'entrada actual. Quan estigueu satisfet amb una expressió, feu clic al botó «Afegeix» per afegir-ho a la llista d'expressions.

en: Restore &defaults
ca: Restaura els valors pre&determinats

en: &Input format:
ca: Format d'&entrada:

en: Use &saved conversion settings for individual books
ca: Utilitza els ajusts de conversió &desats per a llibres individuals

en: Convert
ca: Conversió

en: SNB output
ca: Sortida SNB

en: Hide &chapter name
ca: O&culta el nom del capítol

en: Don't indent the &first line for each paragraph
ca: No sagnis la primera línia de cada paràgra&f

en: Insert &empty line between paragraphs
ca: Ins&ereix una línia buida entre els paràgrafs

en: Structure
    detection
ca: Detecció de
    l'estructura

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ca: Afina la detecció dels encapçalaments dels capítols i de la resta de l'estructura del document.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
ca: Detecta als &capítols (expressió XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
ca: Insereix abans salts de &pàgina (expressió XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
ca: Comença la lectu&ra a (expressió XPath):

en: Invalid XPath
ca: XPath invàlid

en: The XPath expression %s is invalid.
ca: L'expressió XPath %s no és vàlida.

en: Remove &fake margins
ca: Suprimeix els marges &falsos

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ca: S'han substituït les opcions de supressió de l'encapçalament i del peu de pàgina per les opcions de «Cerca i reemplaça». Feu clic a la categoria «Cerca i reemplaça» de la barra de l'esquerra per utilitzar aquestes opcions. Deixeu el camp de la substitució en blanc i introduïu al camp de cerca les expressions regulars d'eliminació per a la capçalera i el peu de pàgina.

en: Insert &metadata as page at start of book
ca: Insereix les &metadades com una pàgina al començament del llibre

en: Chapter &mark:
ca: Marca de &capítol:

en: Remove first &image
ca: Suprimeix la primera &imatge

en: Table of
    Contents
ca: Taula del
    contingut

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ca: Controla la creació o la conversió de la taula del contingut.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ca: Nivell &1 de la taula del contingut (expressió xPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ca: Nivell &2 de la taula del contingut (expressió xPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ca: Nivell &3 de la taula del contingut (expressió xPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ca: &Força l'ús de la taula del contingut que es genera automàticament

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ca: No afegeixis els capítols que es &detectin a la taula del contingut

en: Number of &links to add to Table of Contents:
ca: Nombre d'en&llaços a afegir a la taula del contingut:

en: TOC &filter:
ca: &Filtre de la taula del contingut:

en: Chapter &threshold:
ca: Llindar de capí&tols:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ca: Permet enllaços &duplicats quan es creï la taula del contingut

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
ca: <a href="%s">Ajuda quant a l'ús d'aquestes opcions per generar la Taula del contingut</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
ca: Aquesta opció farà que es mostri l'emergent de l'eina d'edició de la taula del contingut,
     que us permetrà editar manualment la taula del contingut per corregir qualsevol error
     causat per la generació automàtica.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
ca: Reajusta &manualment la taula del contingut abans de completar la conversió

en: TXT input
ca: Entrada TXT

en: Structure
ca: Estructura

en: &Paragraph style:
ca: Estil del &paràgraf:

en: &Formatting style:
ca: Estil del &format:

en: Common
ca: Comú

en: Preserve &spaces
ca: Preserva els e&spais

en: Remove &indents at the beginning of lines
ca: Supr&imeix el sagnat al començament de les línies

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.
ca: <p>Markdown és un llenguatge de marcat senzill per als fitxers de text, que permet una formació avançada. Per saber-ne més vegeu <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
ca: A sota podeu habilitar de manera opcional extensions a la sintaxi Markdown bàsica.

en: TXT output
ca: Sortida TXT

en: &Line ending style:
ca: &Estil de final de línia:

en: &Formatting:
ca: &Format:

en: Plain
ca: Text net

en: &Maximum line length:
ca: Longitud de línia &màxima:

en: Force maximum line &length
ca: Força la &longitud de línia màxima

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ca: No suprimeixis els enllaços (etiquetes <a>) abans de processar

en: Do not remove image &references before processing
ca: No suprimeixis les &referències a imatges abans de processar

en: Keep text &color, when possible
ca: Mantén el &color del text, quan sigui possible

en: TXTZ output
ca: Sortida TXTZ

en: Match HTML &tags with tag name:
ca: Fes coincidir les &etiquetes HTML amb l'etiqueta:

en: span
ca: interval

en: Having the &attribute:
ca: Amb l'&atribut:

en: With &value:
ca: Amb el &valor:

en: (A regular expression)
ca: (Una expressió regular)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
ca: <p>Per exemple, per coincidir amb totes les etiquetes h2 que tenen class="chapter", establiu l'etiqueta a <i>h2</i>, l'atribut a <i>class</i> i el valor a <i>chapter</i>.</p><p>Si es deixa l'atribut en blanc, coincidirà amb qualsevol atribut i si es deixa el valor en blanc, coincidirà amb qualsevol valor. Si s'estableix l'etiqueta a «*» coincidirà amb qualsevol etiqueta.</p><p>Per aprendre més usos avançats de XPath vegeu la <a href="%s">guia d'aprenentatge de XPath</a>.

en: Browse by covers
ca: Navegació per portades

en: Choose color
ca: Trieu un color

en: &Name:
ca: &Nom:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
ca: Color de contrast &1 (principalment per al text):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
ca: Color de contrast &2 (principalment per al text):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
ca: El nom de l'esquema de color «%s» no és vàlid. Ha de començar amb # i tenir dos caràcters de llarg com a mínim.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
ca: Ja existeix un esquema de color amb el nom «%s».

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
ca: Quan es generen les portades, es tria un esquema de color per a la portada a l'atzar dels esquemes de colors següents. Podeu evitar que se seleccioni un esquema de color individual si es desmarca. La vista prèvia a la dreta mostra l'esquema de color seleccionat actualment.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
ca: Trieu un esquema de color que s'utilitzarà per a aquesta portada generada.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
ca: En la generació normal de les portades, l'esquema de color es tria a l'atzar de la llista de combinacions de colors de sota. Podeu evitar que se seleccioni un esquema de color individual si es desmarca aquí.

en: &New color scheme
ca: Esquema de color &nou

en: &Edit color scheme
ca: &Edita l'esquema de color

en: &Remove color scheme
ca: Sup&rimeix l'esquema de color

en: &Styles
ca: E&stils

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
ca: Quan es generen les portades, es tria un estil per a la portada a l'atzar dels estils següents. Podeu evitar que se seleccioni un estil individual si es desmarca. La vista prèvia a la dreta mostra l'estil seleccionat actualment.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
ca: Trieu un estil que s'utilitzarà per a aquesta portada generada.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
ca: En la generació normal de les portades, l'estil es tria a l'atzar de la llista d'estils de sota. Podeu evitar que se seleccioni un estil individual si es desmarca aquí.

en: &Fonts and sizes
ca: &Lletres i mides

en: &Title font family:
ca: Família de la lletra del &títol:

en: &Title font size:
ca: Mida de la lletra del &títol:

en: &Subtitle font size:
ca: Mida de la lletra del &subtítol:

en: Cover &width:
ca: Am&plada de la portada:

en: Cover &height:
ca: A&lçada de la portada:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
ca: Tingueu en compte que la proporció de la vista prèvia del marge és fixa, per tant, canviar l'amplada de la portada que hi ha a sobre no tindrà cap efecte. Tot i això, si es canvia l'alçada, també s'hauria de canviar l'amplada, perquè s'utilitzarà quan es generi la portada real.

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
ca: El text que surt a la portada generada es pren de les metadades dels llibres. Aquest comportament es controla a través de les plantilles. Empreu les etiquetes <b>, <i> i <br> a les plantilles per aconseguir, respectivament, la negreta, la cursiva i els salts de línia. Les plantilles per defecte utilitzen títol, sèries i autors. Es poden canviar perquè utilitzin les metades que es desitgin.

en: Change the &title template
ca: Canvia la plantilla del &títol

en: The title template
ca: La plantilla del títol

en: Change the &sub-title template
ca: Canvia la plantilla del &subtítol

en: The sub-title template
ca: La plantilla del subtítol

en: Change the &footer template
ca: Canvia la plantilla del &peu

en: The footer template
ca: La plantilla del peu

en: My Color Scheme
ca: El meu esquema de color

en: Cannot edit
ca: No es pot editar

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
ca: No es pot editar l'esquema de color integrat. En lloc seu, creeu un  esquema de color nou.

en: Cannot remove
ca: No es pot suprimir

en: Cannot remove a builtin color scheme.
ca: No es pot suprimir un esquema de color integrat.

en: A sample book
ca: Un llibre de mostra

en: Author One
ca: Autor 1

en: Author Two
ca: Autor 2

en: A series of samples
ca: Una sèrie d'exemples

en: Tag One
ca: Etiqueta u

en: Tag Two
ca: Etiqueta 2

en: Some publisher
ca: Un editor

en: Cover generation settings
ca: Ajusts de generació de la portada

en: Save these settings as the &defaults for future use
ca: Desa aquests ajusts com els pre&determinats per a un futur ús

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
ca: Desa els ajusts actuals com als ajusts predeterminats, perquè s'utilitzin sempre, en comptes de només aquesta vegada. Tingueu en compte que l'estil o color que s'utilitza en realitat s'escull aleatòriament de la llista d'estils i colors marcats.

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
ca: Creeu la regla de sota, la regla es pot utilitzar per transformar les propietats de l'estil

en: If the &property:
ca: Si la &propietat:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
ca: El nom d'una propietat CSS, per exemple: «font-size»
    No utilitzeu formes abreujades, no funcionaran.
    Per exemple, utilitzeu «margin-top», no «margin».

en: The CSS property value
ca: El valor de la propietat CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
ca: Tant pot ser una longitud CSS, per exemple 10 pt, com un número sense unitats. Si s'utilitza un número sense unitats es compararà amb el valor CSS mitjançant qualsevol unitat de les que té el valor. Tingueu en compte que la comparació converteix les unitats automàticament, a excepció de les que tenen unitats relatives, com les de percentatge o les d'em, amb les quals fallarà si les unitats són diferents.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
ca: Propietats CSS que s'han d'afegir a la regla que conté l'estil coincident. Es poden especificar més d'una propietat, separades per punts i coma, per exemple: color:red; font-weight: bold

en: A number
ca: Un nombre

en: Edit rule
ca: Edita la regla

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
ca: Si la propietat <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
ca: Aquesta regla no és vàlida, suprimiu-la

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
ca: Aquí podeu especificar les regles per a transformar els estils. Feu clic més avall al botó «Afegeix una regla» per començar.

en: Test style transform rules
ca: Prova les regles de transformació de l'estil

en: Resulting stylesheet
ca: Full d'estil resultant

en: Edit style transform rules
ca: Edita les regles de la transformació de l'estil

en: E&xport
ca: E&xporta

en: Export these rules to a file
ca: Exporta aquestes regles a un fitxer

en: &Import
ca: &Importa

en: Import previously exported rules
ca: Importa les regles exportades anteriorment

en: &Test rules
ca: &Prova les regles

en: Save this ruleset for later re-use
ca: Desa el conjunt de regles per a un posterior ús

en: Load a previously saved ruleset
ca: Carrega un conjunt de regles desat anteriorment

en: No rules
ca: Sense regles

en: There are no rules to export
ca: No hi ha regles a exportar

en: Choose file for exported rules
ca: Trieu el fitxer per a les regles exportades

en: Choose file to import rules from
ca: Trieu el fitxer per a importar-ne les regles

en: Values changed
ca: S'ha canviat els valors

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ca: Heu canviat els valors. Per utilitzar aquest editor heu de descartar o aplicar aquests canvis. S'apliquen els canvis?

en: Undefined
ca: Sense definir

en: Today
ca: avui

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ca: L'enumeració «{0}» conté un valor no vàlid que s'establirà al predeterminat

en: Apply changes
ca: Aplica els canvis

en: Clear series
ca: Neteja la sèrie

en: Automatically number books
ca: Numera els llibres automàticament

en: Force numbers to start with
ca: Força començar la numeració amb

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ca: L'enumeració «{0}» té valors no vàlids que no surten a la llista

en: Remove all tags
ca: Suprimeix totes les etiquetes

en: tags to remove
ca: etiquetes que se suprimiran

en: No details available.
ca: No hi ha detalls disponibles.

en: Device no longer connected.
ca: El dispositiu ja no està connectat.

en: Get device information
ca: Obtén la informació del dispositiu

en: Set library information
ca: Estableix la informació de la biblioteca

en: Get list of books on device
ca: Obtén la llista de llibres en el dispositiu

en: Prepare files for transfer from device
ca: Prepara els fitxers per transferir-los des del dispositiu

en: Get annotations from device
ca: Obtén les anotacions del dispositiu

en: Send metadata to device
ca: Envia les metadades al dispositiu

en: Send collections to device
ca: Envia les col·leccions al dispositiu

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
ca[0]: Puja un llibre al dispositiu
ca[1]: Puja {} llibres al dispositiu

en: Delete books from device
ca: Suprimeix llibres del dispositiu

en: Download books from device
ca: Baixa els llibres del dispositiu

en: View book on device
ca: Visualitza un llibre del dispositiu

en: Set default send to device action
ca: Configura l'acció d'enviar al dispositiu

en: Send to main memory
ca: Envia a la memòria principal

en: Send to storage card A
ca: Envia a la targeta de memòria A

en: Send to storage card B
ca: Envia a la targeta de memòria B

en: Send specific format to
ca: Envia un format concret a

en: Send and delete from library
ca: Envia i suprimeix de la biblioteca

en: Eject device
ca: Expulsa el dispositiu

en: Error communicating with device
ca: Error a la comunicació amb el dispositiu

en: Manage the %s?
ca: Voleu gestionar %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
ca: S'ha detectat un <b>%s</b>. Voleu que calibre el gestioni?

en: No suitable formats
ca: No hi ha formats adequats

en: Select folder to open as device
ca: Selecciona la carpeta que s'obrirà com a dispositiu

en: Running jobs
ca: Treballs en execució

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
ca: No es pot configurar el dispositiu mentre hi hagi treballs del dispositiu en execució.

en: Configure %s
ca: Configura %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
ca: Reinicieu Calibre perquè s'apliquin els canvis a %s.

en: Error talking to device
ca: Hi ha hagut un error en comunicar-se amb el dispositiu

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
ca: Hi ha hagut un error temporal en la comunicació amb el dispositiu. Desconnecteu i torneu a connectar el dispositiu o torneu a arrencar.

en: Device:
ca: Dispositiu:

en:  detected.
ca:  detectat.

en: No books
ca: Cap llibre

en: selected to send
ca: seleccionat per enviar

en: No device
ca: No hi ha cap dispositiu

en: No device connected
ca: No hi ha cap dispositiu connectat

en: %(num)i of %(total)i books
ca: %(num)i de %(total)i llibres

en: 0 of %i books
ca: 0 de %i llibres

en: Choose format to send to device
ca: Trieu el format que s'ha d'enviar al dispositiu

en: Cannot send: No device is connected
ca: No s'ha pogut enviar: no hi ha cap dispositiu connectat

en: No card
ca: Sense targeta

en: Cannot send: Device has no storage card
ca: No s'ha pogut enviar: el dispositiu no té targeta de memòria

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ca: S'ha de convertir automàticament aquests llibres abans de pujar-los al dispositiu?

en: Sending catalogs to device.
ca: Enviament de catàlegs al dispositiu.

en: Sending news to device.
ca: Enviament de notícies al dispositiu.

en: Sending books to device.
ca: Enviament de llibres al dispositiu.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ca: No s'han pogut pujar aquests llibres al dispositiu, ja que no s'ha trobat un format adequat. Convertiu primer el(s) llibre(s) a un format compatible amb el vostre dispositiu.

en: No space on device
ca: No hi ha espai al dispositiu

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ca: <p>No es poden pujar els llibres al dispositiu perquè no hi ha disponible prou espai

en: Incorrect destination
ca: Destinació incorrecta

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
ca: S'estan analitzant els llibres del dispositiu: %d%% acabat

en: Book format sync problem
ca: Problema de sincronització del format del llibre

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
ca: Alguns dels formats del llibre a la vostra biblioteca no es poden sincronitzar perquè tenen dates futures

en: Device
ca: Dispositiu

en: Unknown formats
ca: Formats desconeguts

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ca: Heu habilitat els formats <b>{0}</b> per al {1}. El {1} pot ser incompatible. Si envieu aquests formats al {1} podrien no funcionar. N'esteu segur?

en: The template %s is invalid:
ca: La plantilla %s no és vàlida:

en: Select available formats and their order for this device
ca: Seleccioneu els formats disponibles i el seu ordre de preferència per a aquest dispositiu

en: Use author sort for author
ca: Utilitza l'ordenació de l'autor per a l'autor

en: Save &template:
ca: Plan&tilla de desament:

en: No formats selected
ca: No s'ha seleccionat cap format

en: You must choose at least one format to send to the device
ca: Heu de triar almenys un format per enviar al dispositiu

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
ca: <b>Plantilla de desa&ment</b> per controlar el nom i la
            ubicació dels fitxers enviats al dispositiu:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
ca: Una <b>llista de &carpetes</b> en el dispositiu a la qual
            enviar els llibres electrònics. S'utilitzarà la primera que hi hagi:

en: Browse for a folder on the device
ca: Navega per una carpeta al dispositiu

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
ca: Seleccioneu els dispositius que s'<b>ignoraran</b>. Calibre <b>no</b>
                es connectarà a dispositius amb una marca al costat del seu nom.

en: Send the %s format to the folder:
ca: Envia el format %s a la carpeta:

en: Folder on the device
ca: Carpeta al dispositiu

en: &Remove rule
ca: Sup&rimeix la regla

en: Format specific sending
ca: Enviament d'un format específic

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
ca: Aquí podeu crear les regles que controlen en quin lloc del dispositiu s'envien
                els llibres d'un format específic. Aquestes regles tenen prioritat sobre
                les carpetes que s'especifiquen més amunt.

en: Add a &new rule
ca: Afegeix una regla &nova

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
ca: El dispositiu <b>%s</b> no té nombre de sèrie, no es pot configurar

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
ca: <b>No hi ha cap dispositiu MTP connectat.</b> Només podeu configurar el connector de dispositius MTP quan n'hi ha un connectat.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
ca: Utilitzeu la pestanya «Dispositius ignorats» si voleu deixar d'ignorar un dispositiu MTP prèviament ignorat.

en: Choose the formats to send to the %s
ca: Trieu els formats que s'han d'enviar a %s

en: &Ignore the %s in calibre
ca: &Ignora %s al calibre

en: Change scanned &folders
ca: &Canvia les carpetes explorades

en: Show device information
ca: Mostra la informació del dispositiu

en: Copy to clipboard
ca: Copia-ho al porta-retalls

en: The %s will be ignored in calibre
ca: S'ignorarà %s al calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
ca: Esteu intentant enviar llibres a la carpeta <b>%s</b>. Aquesta carpeta actualment és ignorada per Calibre quan examina el dispositiu. Li heu de dir a calibre que voleu que examini aquesta carpeta perquè pugui enviar-hi llibres. Feu clic al botó <b>configura</b> de més avall per enviar-hi llibres.

en: Configure
ca: Configura

en: Cannot send to %s
ca: No es pot enviar a %s

en: Choose folder on device
ca: Trieu una carpeta del dispositiu

en: <b>Scanned folders:</b>
ca: <b>Carpetes explorades:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
ca: Podeu seleccionar les carpetes que calibre explorarà quan cerqui llibres en aquest dispositiu.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
ca: Si seleccioneu una carpeta prèviament no seleccionada, qualsevol subcarpeta no serà visible fins que reinicieu calibre.

en: Choose folders to scan
ca: Trieu les carpetes a explorar

en: File formats
ca: Formats de fitxers

en: Extra driver customization options
ca: Opcions de personalització dels controladors extres

en: How many empty books?
ca: Quants llibres buits?

en: How many empty books should be added?
ca: Quants llibres buits s'han d'afegir?

en: Set the author of the new books to:
ca: Estableix l'autor dels llibres nous a:

en: Reset author to Unknown
ca: Restableix l'autor a «Desconegut»

en: Set the series of the new books to:
ca: Estableix la sèrie dels llibres nous a:

en: Reset series
ca: Restableix la sèrie

en: Set the title of the new books to:
ca: Estableix el títol dels llibres nous a:

en: Reset title
ca: Restableix el títol

en: Also create an empty e-book in format:
ca: Crea també un llibre electrònic buit en format:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
ca: Crea també un llibre electrònic buit en format:

en: Also copy book &formats when duplicating a book
ca: Copia també els &formats del llibre quan es dupliqui un llibre

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
ca: Copia també tots els fitxers del llibre electrònic dins dels llibres duplicats de nova creació.

en: &Duplicate current book
ca: &Duplica el llibre actual

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
ca: Fes els nous registres de llibre buits duplicats exactes
    del llibre actual «%s», amb totes les metadades idèntiques

en: Add books by ISBN
ca: Afegeix llibres per ISBN

en: &Paste from clipboard
ca: &Enganxa del porta-retalls

en: &Tags to set on created book entries:
ca: E&tiquetes que s'aplicaran a les entrades dels llibres creats:

en: Some invalid ISBNs
ca: Algun ISBN no vàlid

en: All invalid ISBNs
ca: Cap ISBN vàlid

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
ca: Cap dels ISBN que heu introduït és vàlid. No es pot afegir cap llibre.

en: Edit authors
ca: Edita els autors

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
ca: Edita els autors del llibre. Podeu arrossegar i deixar anar per reorganitzar-los

en: Enter an author to add
ca: Introduïu un autor per afegir

en: &Remove selected
ca: Sup&rimiu el seleccionat

en: Select displayed metadata
ca: Seleccioneu les metadades que es visualitzen

en: Move the selected field up
ca: Mou el camp seleccionat cap amunt

en: Move the selected field down
ca: Mou el camp seleccionat cap avall

en: Fit &cover within view
ca: Omple la &portada dins de la vista

en: Next [%s]
ca: Següent [%s]

en: Previous [%s]
ca: Anterior [%s]

en: Configure this view
ca: Configura aquesta vista

en: This book is marked
ca: El llibre està marcat

en: This book is marked as: %s
ca: El llibre està marcat com a: %s

en: Path: {}
ca: Camí: {}

en: My books
ca: Els meus llibres

en: No help available
ca: No hi ha ajuda disponible

en: No help available for this output format.
ca: No hi ha ajuda disponible per a aquest format de sortida.

en: Generate catalog
ca: Genera el catàleg

en: Generate catalog for {0} books
ca: Genera el catàleg per a {0} llibres

en: Catalo&g format:
ca: Format del catàle&g:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ca: &Títol del catàleg (se sobreescriurà qualsevol catàleg amb el mateix títol):

en: &Send catalog to device automatically
ca: &Envia automàticament el catàleg al dispositiu

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
ca: Afegeix el catàleg a la biblioteca de calibre quan s'hagi generat.
    Tingueu en compte que si es desactiva l'afegiment del catàleg a la biblioteca
    l'enviament automàtic del catàleg al dispositiu no funcionarà.

en: &Add catalog to library
ca: &Afegeix el catàleg a la biblioteca

en: Catalog options
ca: Opcions del catàleg

en: Vacuuming database to improve performance.
ca: Recupera l'emmagatzematge ocupat per tuples mortes en la base de dades per millorar el rendiment.

en: This will take a while, please wait...
ca: Això trigarà una estona, espereu...

en: Vacuuming...
ca: S'està recuperant l'emmagatzematge ocupat per tuples mortes...

en: Check library -- Problems found
ca: Comprovació de la biblioteca -- S'han trobat problemes

en: &Run the check again
ca: To&rna a fer la comprovació

en: Copy &to clipboard
ca: Copia al por&ta-retalls

en: &Done
ca: &Fet

en: Mark &all for delete
ca: Marca-ho &tot per a suprimir

en: Mark all deletable subitems
ca: Marca tots els ítems que es poden suprimir

en: Delete &marked
ca: Suprimeix &marcats

en: Delete marked files (checked subitems)
ca: Suprimeix els fitxers marcats (subítems marcats)

en: Mar&k all for fix
ca: Mar&ca-ho tot per a corregir

en: Mark all fixable items
ca: Marca tots els ítems que es poden corregir

en: &Fix marked
ca: &Repara els marcats

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ca: Corregeix les seccions marcades (ítems corregibles marcats)

en: Names to ignore:
ca: Noms que s'ignoraran:

en: Extensions to ignore:
ca: Extensions a ignorar:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ca: Introduïu extensions separades per comes sense punt al començament. Només per a carpetes de llibres

en: (fixable)
ca: (corregible)

en: Path from library
ca: Camí de la biblioteca

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ca: Els fitxers i les carpetes marcades se <b>suprimiran permanentment</b>. N'esteu segur?

en: Choose format
ca: Trieu un format

en: &Open with...
ca: &Obre amb...

en: Edit "Open with" applications...
ca: Edita les aplicacions «Obre amb»...

en: Existing
ca: Existents

en: Choose location for calibre library
ca: Trieu la ubicació per a la biblioteca de calibre

en: Same as current
ca: Igual que l'actual

en: The location %s contains the current calibre library
ca: La ubicació %s conté la biblioteca de calibre actual

en: Bad location
ca: La ubicació és incorrecta

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
ca: És recomanable no crear una biblioteca a dins de la carpeta de calibre perquè aquesta s'esborra automàticament quan s'actualitza.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
ca: Només podeu crear biblioteques dins de %s al nivell superior, no en subcarpetes

en: No existing library found
ca: No s'ha trobat cap biblioteca

en: There is no existing calibre library at %s
ca: No existeix cap biblioteca de calibre a %s

en: Not empty
ca: No està buit

en: Moving library, please wait...
ca: S'està movent la biblioteca, espereu...

en: Scanning...
ca: S'està explorant...

en: Failed to move library
ca: No s'ha pogut moure la biblioteca

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
ca: S'ha produït un error mentre es movia la biblioteca. S'ha cancel·lat l'operació. Feu clic a «Mostra els detalls» per a més detalls.

en: No location
ca: Sense ubicació

en: No location selected
ca: No s'ha seleccionat cap ubicació

en: %s is not an existing folder
ca: La carpeta %s no existeix

en: Choose your calibre library
ca: Trieu la vostra biblioteca de calibre

en: Your calibre library is currently located at {0}
ca: La biblioteca de calibre està ubicada actualment a {0}

en: &Create an empty library at the new location
ca: &Crea una biblioteca buida a la ubicació nova

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ca: Copia les columnes personalitzades, cerques desades, amplades de columna, taulers
    de connexions, categories de l'usuari i més informació de la biblioteca antiga a la nova

en: &Copy structure from the current library
ca: &Copia l'estructura de la biblioteca actual

en: Add "%s" to toolbars or menus
ca: Afegeix «%s» a les barres d'eines o als menús

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ca: Seleccioneu les barres d'eines i/o els menús als quals s'afegirà <b>%s</b>:

en: Edit comments
ca: Edita els comentaris

en: Edit "{0}"
ca: Edita «{0}»

en: Edit text
ca: Edita el text

en: &Show this warning again
ca: &Mostra aquest avís la pròxima vegada

en: {num} of {series}
ca: {num} de {series}

en: Target book
ca: Llibre de l'objectiu

en: Has cover
ca: Té portada

en: Merge books
ca: Fusiona els llibres

en: Merge metadata
ca: Fusiona les metadades

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
ca: Creeu un origen de notícies nou en fer clic en un dels botons de sota

en: &Edit this recipe
ca: &Edita aquesta recepta

en: &Remove this recipe
ca: Sup&rimeix aquesta recepta

en: S&ave recipe as file
ca: De&sa la recepta com a fitxer

en: &Download this recipe
ca: &Baixa aquesta recepta

en: Save recipe
ca: Desa la recepta

en: Recipes
ca: Receptes

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
ca: Creeu una recepta de notícies bàsica, afegint-hi un canal RSS.
    Per a alguns orígens de notícies, heu d'utilitzar el botó "Canvia al mode avançat" per a personalitzar el procés de captura.

en: Recipe &title:
ca: &Títol de la recepta:

en: day(s)
ca: dies

en: The oldest article to download
ca: L'article més antic que es baixarà

en: &Oldest article:
ca: &Article més antic:

en: Maximum number of articles to download per feed.
ca: Nombre màxim d'articles que es baixaran per canal.

en: &Max. number of articles per feed:
ca: Nombre &màxim d'articles per canal:

en: Feeds in recipe
ca: Canals a la recepta

en: Move selected feed up
ca: Mou el canal seleccionat cap amunt

en: Remove selected feed
ca: Suprimeix el canal seleccionat

en: Move selected feed down
ca: Mou el canal seleccionat cap avall

en: Add feed to recipe
ca: Afegeix el canal a la recepta

en: &Feed title:
ca: Títol del &canal:

en: Feed &URL:
ca: &URL del canal:

en: &Add feed
ca: &Afegeix un canal

en: Add this feed to the recipe
ca: Afegeix aquest canal a la recepta

en: You must specify a title for the feed
ca: Heu d'especificar un títol per al canal

en: No feed URL
ca: No hi ha cap URL al canal

en: You must specify a URL for the feed
ca: Heu d'especificar un URL per al canal

en: Invalid recipe
ca: La recepta no és vàlida

en: My news source
ca: El meu origen de notícies

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
ca: Per obtenir ajuda amb l'escriptura de receptes de notícies avançades, vegeu el <a href="%s">manual d'usuari</a>

en: Choose builtin recipe
ca: Tria una recepta integrada

en: Go
ca: Vés

en: Add custom news source
ca: Afegeix un nou origen de notícies

en: &New recipe
ca: Recepta &nova

en: Create a new recipe from scratch
ca: Crea una recepta nova des de zero

en: Customize &builtin recipe
ca: Comparteix la recepta &integrada

en: Load recipe from &file
ca: Carrega la recepta des del &fitxer

en: &Show recipe files
ca: &Mostra els fitxers de receptes

en: Show the folder containing all recipe files
ca: Mostra la carpeta que conté tots els fitxers de receptes

en: Import &OPML
ca: Importa &OMPL

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
ca: Importa una col·lecció de canals RSS en format OPML
    Molts lectors RSS poden exportar els canals RSS amb
    subscripció a format OPML

en: S&witch to advanced mode
ca: Can&via al mode avançat

en: Edit this recipe in advanced mode
ca: Edita aquesta recepta en el mode avançat

en: No recipes
ca: No hi ha receptes

en: No custom recipes created.
ca: No s'ha creat cap recepta personalitzada.

en: Choose a recipe file
ca: Tria un fitxer de recepta

en: Invalid input
ca: L'entrada no és vàlida

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ca: <p>No s'ha pogut crear la recepta. Error:<br>%s

en: Failed to create recipes
ca: Ha fallat la creació de receptes

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
ca: Ha fallat la creació d'algunes receptes, feu clic «Mostra els detalls» a per a més detalls

en: Manage data files for {}
ca: Gestiona fitxers de dades per {}

en: &Sort by:
ca: &Ordena per:

en: Size
ca: Mida

en: Open with
ca: Obre amb

en: &Add files
ca: &Afegeix fitxers

en: &Remove files
ca: &Suprimeix fitxers

en: Choose files to add
ca: Tria fitxers a afegir

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ca: Tots els llibres seleccionats se suprimiran <b>permanentment</b> del vostre dispositiu. Comproveu la llista.

en: Author
ca: Autor

en: Location
ca: Ubicació

en: Delete from device
ca: Suprimeix del dispositiu

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ca: %(curr)s (era %(initial)s)

en: Item is blank
ca: L'ítem està en blanc

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ca: No es pot deixar un ítem en blanc. En tot cas l'heu d'esborrar.

en: No item selected
ca: No s'ha seleccionat cap ítem

en: No items selected
ca: No s'ha seleccionat cap ítem

en: You must select at least one item from the list.
ca: Heu de seleccionar almenys un ítem de la llista.

en: Are you sure you want to delete the following items?
ca: Esteu segur que voleu suprimir els ítems següents?

en: Category editor
ca: Editor de categories

en: Items in use
ca: Ítems que estan en ús

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ca: Suprimeix l'ítem de la base de dades. Això traurà l'ítem de tots els llibres i després el suprimirà de la base de dades.

en: Rename the item in every book where it is used.
ca: Canvia el nom de l'ítem en cada llibre on s'utilitza.

en: This book has DRM
ca: Aquest llibre té DRM

en: Duplicate found | duplicates found
ca[0]: S'ha trobat un duplicat
ca[1]: s'ha trobat duplicats

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
ca: Ja hi ha llibres al calibre amb el mateix nom que els següents. Seleccioneu els que voleu que s'afegeixin de totes maneres.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
ca: %(title)s per %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
ca: Ja està al calibre:

en: No matches found
ca: No s'han trobat coincidències

en: Author sort
ca: Ordenació de l'autor

en: Link
ca: Enllaç

en: Change case
ca: Canvia majúscules/minúscules

en: Upper case
ca: Majúscules

en: Lower case
ca: Minúscules

en: Swap case
ca: Intercanvia majúscules/minúscules

en: Title case
ca: Inicials en majúscules

en: Copy to author sort
ca: Copia a l'ordenació de l'autor

en: Copy to author
ca: Copia a autor

en: Invalid author name
ca: El nom de l'autor no és vàlid

en: Manage authors
ca: Gestiona els autors

en: &Search for:
ca: &Cerca:

en: Filter &by:
ca: Filtra &per:

en: Fi&lter
ca: Fi&ltre

en: S&earch
ca: &Cerca

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ca: Restableix tots els valors de l'ordenació de l'autor a un valor generat
    automàticament a partir de l'autor. Es pot controlar la manera
    exacta com es genera aquest valor a través de Preferències->Avançat->Retocs

en: &Recalculate all author sort values
ca: To&rna a calcular tots els valors de l'ordenació de l'autor

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ca: Copia l'ordenació de l'autor a l'autor per a tots els autors. Normalment
    s'utilitza aquest botó després de canviar Preferències->Avançat->Retocs->Algorisme d'ordre per autor

en: &Copy all author sort values to author
ca: &Copia tots els valors d'ordenació de l'autor a l'autor

en: HTML files
ca: Fitxers HTML

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
ca: El valor «{0}» és a la llista més d'un cop, potser amb diferències de majúscules i minúscules

en: Previous location:
ca: Ubicació anterior:

en: Location to import this library to
ca: Ubicació on s'importa aquesta biblioteca

en: Select &folder
ca: Selecciona la carp&eta

en: Choose a folder for this library
ca: Trieu una carpeta per a aquesta biblioteca

en: Current:
ca: Actual:

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
ca: Aquesta és una manera senzilla de moure la vostra instal·lació de calibre amb totes les seves dades a un ordinador nou o per replicar la configuració actual a un segon ordinador.

en: &Export all your calibre data
ca: &Exporta totes les vostres dades de calibre

en: &Import previously exported data
ca: &Importa les dades prèviament exportades

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
ca: {0} [Mida: {1}]
    a {2}

en: Calculating...
ca: S'està calculant...

en: Select which libraries you want to export below
ca: Seleccioneu quines biblioteques voleu exportar de sota

en: Choose &folder
ca: Se&lecciona la carpeta

en: Select folder with exported data
ca: Seleccioneu la carpeta amb les dades exportades

en: Not valid
ca: No és vàlid

en: The folder {0} is not valid: {1}
ca: La carpeta {0} no és vàlida: {1}

en: Content server running
ca: Servidor de continguts en execució

en: No folder selected
ca: No s'ha seleccionat cap carpeta

en: %s is not a folder
ca: %s no és una carpeta

en: Not a folder
ca: No és una carpeta

en: %s is not an empty folder
ca: %s no és una carpeta buida

en: Folder not empty
ca: La carpeta no està buida

en: No libraries selected
ca: No s'ha seleccionat cap biblioteca

en: You must specify the location for at least one library
ca: Heu d'especificar com a mínim la ubicació d'una biblioteca

en: Some libraries ignored
ca: S'han ignorat algunes biblioteques

en: Exporting all calibre data...
ca: S'estan exportant totes les dades de calibre...

en: Failed to export data.
ca: Ha fallat l'exportació de les dades.

en: Importing all calibre data...
ca: S'estan important totes les dades de calibre...

en: Failed to import data.
ca: Ha fallat la importació de les dades.

en: Active jobs
ca: Treballs actius

en: Find next match
ca: Troba la següent coincidència

en: &Search
ca: &Cerca

en: &Stop selected jobs
ca: &Atura els treballs seleccionats

en: &Hide selected jobs
ca: &Oculta els treballs seleccionats

en: Show job &details
ca: Mostra els &detalls del treball

en: Show &all jobs
ca: Mostra &tots els treballs

en: Stop &all non device jobs
ca: Atura &tots els treballs que no siguin de dispositiu

en: &Hide all jobs
ca: &Oculta tots els treballs

en: Authors
ca: Autors

en: You must select a matching book
ca: Heu de seleccionar un llibre coincident

en: Do a search to find the book you want to match
ca: Feu una cerca per trobar el llibre que voleu fer coincidir

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
ca: <p>No us oblideu d'actualitzar les metadades del dispositiu quan acabeu (feu clic dret a la icona del dispositiu i trieu <i>Actualitza les dades de la memòria cau</i>)</p>

en: Show &details
ca: Mostra els &detalls

en: Hide &details
ca: Oculta els &detalls

en: Show detailed information about this error
ca: Mostra la informació detallada quant a aquest error

en: Copied
ca: Copiat

en: &View log
ca: &Visualitza el registre

en: &Retry
ca: To&rna a intentar-ho

en: Working
ca: S'està treballant...

en: Processing %d books, please wait...
ca: S'estan processant %d llibres, espereu...

en: Lower Case
ca: Minúscules

en: Upper Case
ca: Majúscules

en: Title Case
ca: Inicials en majúscules

en: Character match
ca: Coincidència amb caràcters

en: Regular expression
ca: Expressió regular

en: Replace field
ca: Reemplaça el camp

en: Prepend to field
ca: Posa-ho abans del camp

en: Append to field
ca: Annexa al camp

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ca: Fes immediatament tots els canvis sense tancar el diàleg. Aquesta acció no es pot cancel·lar ni desfer

en: Book %d:
ca: Llibre %d:

en: Enter an identifier type
ca: Introduïu un tipus d'identificador

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ca: <b>Amb aquesta funció podeu destruir la vostra biblioteca.</b> Els canvis són permanents. No hi ha cap funció per a desfer-ho. Es recomana que feu una còpia de seguretat abans de continuar. <p>Cerca i reemplaça en els camps de text mitjançant la coincidència amb caràcters o expressions regulars.

en: S/R TEMPLATE ERROR
ca: ERROR DE LA PLANTILLA CERCA/SUBSTITUCIÓ

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
ca: Cal una destinació quan l'origen és un camp compost o una plantilla

en: You must specify a destination identifier type
ca: Heu d'especificar un tipus d'identificador de destí

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
ca: Heu d'especificar una expressió de cerca al camp «Cerca»

en: Search/replace invalid
ca: Cerca/substitució no vàlida

en: Search/replace is invalid: %s
ca: La cerca/substitució no és vàlida: %s

en: Delete saved search/replace
ca: Suprimeix la cerca/substitució desada

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ca: La cerca/reemplaça desades se suprimiran. N'esteu segur?

en: Save search/replace
ca: Desa la cerca/substitució

en: Search/replace name:
ca: Nom de cerca/substitució:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ca: Aquesta cerca/reemplaça ja existeix i se sobreescriurà. N'esteu segur?

en: Edit meta information
ca: Edita la informació meta

en: &Author(s):
ca: &Autors:

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
ca: Això farà que el camp d'ordenació de l'autor s'activi automàticament
    en funció del camp dels autors per a cada llibre seleccionat. Tingueu
    en compte que si utilitzeu el control anterior per establir els autors en
    massa, el camp d'ordenació de l'autor s'actualitza de totes maneres,
    independentment del valor d'aquesta casella de selecció.

en: A&utomatically set author sort
ca: Estableix a&utomàticament l'ordenació de l'autor

en: S&wap title and author
ca: Inter&canvia el títol i l'autor

en: Author s&ort:
ca: &Ordenació de l'autor:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ca: Especifiqueu com s'han d'ordenar els autors d'aquest llibre. Per exemple, ordena «Vicent A. Estellés» com a «Estellés, Vicent A».

en: &Rating:
ca: &Valoració:

en: &Apply rating
ca: &Aplica la valoració

en: &Publisher:
ca: &Editorial:

en: If checked, the publisher will be cleared
ca: Si es marca, es netejarà l'editorial

en: &Clear pub
ca: &Neteja l'editorial

en: Add ta&gs:
ca: Afegeix les eti&quetes:

en: Open Tag editor
ca: Obre l'editor d'etiquetes

en: &Remove tags:
ca: Sup&rimeix les etiquetes:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ca: Llista d'etiquetes separades per comes que s'eliminaran dels llibres.

en: Check this box to remove all tags from the books.
ca: Marqueu aquesta casella per eliminar totes les etiquetes dels llibres.

en: &Clear all
ca: Neteja-ho &tot

en: Ser&ies:
ca: Sèr&ie:

en: If checked, the series will be cleared
ca: Si es marca, es netejarà la sèrie

en: &Clear series
ca: Neteja la sè&rie

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ca: Si no s'activa el número de la sèrie per als llibres, quedarà establert a 1.
    Si s'activa, els llibres seleccionats es numeraran automàticament
    en l'ordre que els hàgiu escollit. Si heu seleccionat el llibre A i després
    el llibre B, el llibre A tindrà el nombre 1 de la sèrie i el B el nombre 2.

en: &Automatically number books in this series
ca: Numera &automàticament els llibres de la sèrie

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ca: Les sèries normalment es tornaran a numerar a partir del número més alt a la
    base de dades de la sèrie. Si marqueu aquesta casella, li dieu a calibre que
    comenci la numeració a partir del valor a la casella

en: &Force numbers to start with:
ca: &Força que els nombres comencin per:

en: &Date:
ca: &Data:

en: P&ublished:
ca: P&ublicació:

en: Clear published date
ca: Neteja la data de publicació

en: &Languages:
ca: &Llengües:

en: Restore pre conversion &originals, if available
ca: Restaura els &originals d'abans de la conversió, si estan disponibles

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ca: Suprimeix els ajusts de conversió desats per als llibres seleccionats.
    
    La conversió d'aquests llibres es farà en endavant amb els ajusts predeterminats.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ca: Suprimeix els ajusts de conversió de&sats per als llibres seleccionats

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ca: Feu que el títol tingui les inicials en majúscules. Si es marca això i l'intercanvi
    d'autor i títol, primer es fa l'intercanvi i després es canvien les inicials en majúscules del títol

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ca: Actualitza l'ordenació del títol en funció del títol actual. S'aplicarà després dels altres canvis al títol.

en: Update &title sort
ca: Actualitza l'ordenació del &títol

en: Change &cover
ca: &Canvia la portada

en: &Generate default cover
ca: &Genera la portada predeterminada

en: &Remove cover
ca: Sup&rimeix la portada

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
ca: Intenta detectar i suprimir automàticament les vores i l'espai sobrer
     del voltant de les imatges de portada. Així a vegades se suprimeix massa,
     utilitzeu-ho amb compte.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
ca: Re&talla la portada (PERILLÓS)

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
ca: Estableix que les portades de tots els llibres seleccionats
    sigui la mateixa que la del primer llibre seleccionat.

en: &Clone covers
ca: &Clona les portades

en: Configure co&ver generation
ca: Configura la &generació de les portades

en: Set the co&mments for all selected books
ca: Estableix els co&mentaris per a tots els llibres seleccionats

en: &Basic metadata
ca: Metadades &bàsiques

en: &Custom metadata
ca: &Personalitza les metadades

en: &Load search/replace:
ca: Carrega la cerca/su&bstitució:

en: Select saved search/replace to load.
ca: Seleccioneu la cerca/substitució que s'ha de carregar.

en: Save current search/replace
ca: Desa la cerca/substitució actual

en: Sa&ve
ca: &Desa

en: Search &mode:
ca: &Mode de cerca:

en: Search &field:
ca: Cerca al &camp:

en: The name of the field that you want to search
ca: Nom del camp on voleu fer la cerca

en: &Identifier type:
ca: Tipus d'&identificador:

en: Choose which identifier type to operate upon
ca: Trieu sobre quin tipus d'identificador s'intervindrà

en: &Template:
ca: &Plantilla:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ca: Introduïu una plantilla per utilitzar-la com a origen de cerca/reemplaça

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ca: Introduïu el que esteu cercant en text simple o com a expressió regular, segons el mode

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ca: Marqueu aquesta casella si la cadena de cerca ha de coincidir exactament en majúscules i minúscules. Desmarqueu-la per ignorar-les.

en: Cas&e sensitive
ca: Disting&eix entre majúscules i minúscules

en: &Replace with:
ca: &Reemplaça amb:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ca: El text de substitució. Els textos que coincideixin se substituiran per aquesta cadena

en: &Apply function after replace:
ca: &Aplica una funció després de la substitució:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ca: Especifiqueu com s'ha de processar el text després de la cerca i substitució. Al mode de caràcters es processa
    tot el camp. Al mode d'expressions regulars només es processa el text que coincideixi

en: &Destination field:
ca: Camp de &destí:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ca: El camp on es posarà el text després d'acabar totes les substitucions.
    Si es deixa en blanc, s'utilitza el camp de l'origen si es pot modificar

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ca: Especifica com s'ha de copiar el text al destí.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ca: Especifica si els resultats s'han de dividir en diversos valors o es deixen
    com un de sol. Aquesta opció és més efectiva si el camp d'origen no és
    múltiple i el de destinació sí.

en: Split &result
ca: Divideix el &resultat

en: Identifier type:
ca: Tipus d'identificador:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
ca: <p>Trieu el tipus d'identificador en què s'operarà. Quan el
                  camp d'origen és diferent d''identifiers' podeu
                  introduir «*» si voleu substituir tot el conjunt
                  d'identificadors amb el resultat de cerca/reemplaça.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
ca: Per als camps amb diversos &valors, mostra

en: val&ues starting at
ca: valors començant al

en: with values separated b&y
ca: amb els valors separats am&b

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ca: S'utilitza quan es visualitzen els resultats de la prova per separar els valors als camps amb valors diversos

en: Test text
ca: Text de la prova

en: Test result
ca: Resultat de la prova

en: Your &test:
ca: La vos&tra prova:

en: &Search and replace
ca: &Cerca i reemplaça

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
ca: Si s'habilita, es reordenarà la llista de llibres i qualsevol
    cerca o biblioteca virtual existent s'actualitzarà quan
    s'acabi l'edició. Això pot ser lent en biblioteques grans.

en: &Refresh book list after edit
ca: &Actualitza la llista de llibres després d'una edició

en: Sort by multiple columns
ca: Ordena per múltiples columnes

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
ca: Marca les múltiples columnes per les quals ordenar. Per reorganitzar-les arrossega i deixa anar. Les superiors són més importants. Un cop seleccionada es pot canviar l'ordre ascendent o descendent clicant al nom de la columna al final d'aquesta finestra.

en: &Clear
ca: &Neteja

en: Effective sort
ca: Ordre efectiu

en: No saved sorts available
ca: No hi ha disponible cap ordenació desada

en: Import OPML file
ca: Importa un fitxer OPML

en: Path to OPML file
ca: Camí al fitxer OPML

en: Browse for OPML file
ca: Navega per al fitxer OPML

en: &OPML file:
ca: Fitxer &OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
ca: Nombre màxim d'articles que es baixaran per canal RSS

en: &Maximum articles per feed:
ca: &Màxim d'articles per canal:

en:  days
ca:  dies

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
ca: S'ignoraran els articles dels canals RSS més antics que això

en: Preserve groups in the OPML file
ca: Preserva els grups al fitxer OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
ca: Si s'habilita, cada grup de canals del fitxer OPML es convertirà en una sola recepta. En cas contrari, cada canal tindrà la seva recepta

en: Replace existing recipes
ca: Reemplaça les receptes existents

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
ca: Si s'habilita, se substituirà totes les receptes existents amb el mateix títol que les entrades del fitxer OPML. En cas contrari, es crearan entrades noves amb títols modificats

en: OPML files
ca: Fitxers OPML

en: Select OPML file
ca: Selecciona el fitxer OPML

en: Path not specified
ca: No s'ha especificat el camí

en: You must specify the path to the OPML file to import
ca: Heu d'especificar el camí al fitxer OPML per importar-lo

en: No feeds found
ca: No s'ha trobat cap canal

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
ca: No s'ha trobat cap canal RSS importable al fitxer OPML

en: System default
ca: Valor predeterminat del sistema

en: Choose file to import from
ca: Trieu el fitxer des del qual s'importarà

en: Choose file to export to
ca: Trieu el fitxer al qual s'exportarà

en: Password needed
ca: Cal una contrasenya.

en: &Username:
ca: Nom d'&usuari:

en: &Password:
ca: &Contrasenya:

en: &Show password
ca: Mo&stra la contrasenya

en: Restart required
ca: Requereix reiniciar

en: You must restart calibre before using this plugin!
ca: Heu de reiniciar calibre abans d'utilitzar aquest connector!

en: All
ca: Tot

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Not installed
ca: No instal·lat

en: Update available
ca: Hi ha una actualització disponible

en: Plugin name
ca: Nom del connector

en: Status
ca: Estat

en: Available
ca: Disponible

en: Released
ca: Alliberat

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
ca: Aquest connector és GRATUÏT però podeu premiar els esforços
    del desenvolupador amb una donació via PayPal.
    
    Feu clic dret i trieu «Donacions» per al pagament:

en: Platform unavailable
ca: Plataforma no disponible

en: calibre upgrade required
ca: Cal actualitzar calibre

en: Plugin deprecated
ca: Connector desfasat

en: New version available
ca: Hi ha una nova versió disponible

en: Latest version installed
ca: Ja està instal·lada l'última versió

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ca: Aquest connector està desfasat i s'ha de desinstal·lar

en: Right-click to see more options
ca: Feu clic dret per veure més opcions

en: This plugin can only be installed on: %s
ca: Aquest connector només es pot instal·lar a: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
ca: Abans d'instal·lar aquest connector heu d'actualitzar calibre almenys a la versió %s

en: You can install this plugin
ca: Podeu instal·lar aquest connector

en: A new version of this plugin is available
ca: Hi ha disponible una versió nova d'aquest connector

en: This plugin is installed and up-to-date
ca: Aquest connector està instal·lat i actualitzat

en: Plugin homepage
ca: Pàgina principal del connector

en: Update Check Failed
ca: Ha fallat la comprovació d'actualitzacions

en: Unable to reach the plugin index page.
ca: No s'ha pogut contactar amb la pàgina d'índex de connectors.

en: User plugins
ca: Connectors de l'usuari

en: Filter list of &plugins
ca: Filtra la llista dels &connectors

en: Filter by &name
ca: Filtra pel &nom

en: Description
ca: Descripció

en: &Install
ca: &Instal·la

en: Install the selected plugin
ca: Instal·la el connector seleccionat

en: &Customize plugin
ca: Personalitza el &connector

en: Customize the options for this plugin
ca: Personalitza les opcions d'aquest connector

en: Plugin &forum thread
ca: Fil del &fòrum del connector

en: Enable/&disable plugin
ca: Ha&bilita/inhabilita el connector

en: Enable or disable this plugin
ca: Habilita o inhabilita aquest connector

en: &Remove plugin
ca: &Suprimeix el connector

en: Uninstall the selected plugin
ca: Desinstal·la el connector seleccionat

en: Donate to developer
ca: Donació al desenvolupador

en: Donate to the developer of this plugin
ca: Feu una donació al desenvolupador d'aquest connector

en: &Customize plugin
ca: Personalitza el &connector

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ca: Esteu segur que voleu desinstal·lar el connector <b>%s</b>?

en: Install %s
ca: Instal·la %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ca: La instal·lació de connectors és un <b>risc de seguretat</b>. Els connectors poden contenir virus o programari maliciós. Instal·leu-ho només si ho heu obtingut des d'un origen de confiança. Esteu segur que voleu continuar?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
ca: Baixada de l'adjunt ZIP del connector: %s

en: Installing plugin: %s
ca: S'està instal·lant el connector: %s

en: Plugin installed: %s
ca: S'ha instal·lat el connector: %s

en: Install plugin failed
ca: Ha fallat la instal·lació del connector

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
ca: S'ha produït un error mentre s'instal·lava aquest connector. Ara es desinstal·larà aquest connector. Publiqueu el missatge d'error als detalls de més avall al fil del fòrum per a aquest connector i reinicieu calibre.

en: Plugin not customizable
ca: El connector no es pot personalitzar

en: Plugin: %s does not need customization
ca: El connector %s no necessita personalització

en: Must restart
ca: S'ha de reiniciar

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ca: S'ha de reiniciar calibre abans que pugueu configurar el connector <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
ca: No es pot inhabilitar el connector

en: The plugin: %s cannot be disabled
ca: El connector %s no es pot inhabilitar

en: Aborting...
ca: S'està avortant...

en: Lock Quickview contents
ca: Bloqueja els continguts de la vista ràpida

en: Refresh
ca: Actualitza

en: Alternate shortcut:
ca: Drecera alternativa:

en: Find item in the Tag browser
ca: Cerca ítem en el navegador d'etiquetes

en: Open book in the E-book viewer
ca: Obre el llibre en el visor de llibres electrònics

en: &Item: {0} ({1})
ca: Ít&em: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
ca: Cliqueu per veure només els llibres amb aquest ítem. Feu doble clic per cercar aquest ítem en el navegador d'etiquetes

en: **No items found**
ca: **No s'ha trobat cap ítem**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ca: Feu clic a una columna a la vista de biblioteca per veure informació del llibre

en: &Books with selected item "{0}": {1}
ca: &Llibres amb l'ítem seleccionat "{0}": {1}

en: Quickview: Book not in library view
ca: Vista ràpida: el llibre no està a la vista de biblioteca

en: &Lock Quickview contents
ca: &Bloqueja els continguts de la vista ràpida

en: &Refresh
ca: &Actualitza

en: &Dock
ca: Acobla&dor

en: &Close
ca: &Tanca

en: Restoring database
ca: Restauració de la base de dades

en: The old database was saved as: %s
ca: S'ha desat la base de dades antiga com a: %s

en: Restoring database was successful. %s
ca: S'ha restaurat la base de dades correctament. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
ca: La vostra llista de llibres amb totes les metadades s'emmagatzemen en un únic fitxer que s'anomena base de dades. A més, les metadades de cada llibre s'emmagatzemen a la seva carpeta de llibre com a còpia de seguretat.<p>Aquesta operació reconstruirà la base de dades a partir de les metadades individuals dels llibres. Això és útil si la base de dades està malmesa i obteniu una llista de llibres en blanc.<p>Voleu restaurar la base de dades?

en: Failed to repair library
ca: Ha fallat la reparació de la biblioteca

en: Add a new Saved search
ca: Afegeix una cerca desada nova

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
ca: Aquí podeu crear una <i>cerca desada</i>, per a les cerques utilitzades freqüentment. La cerca estarà visible a sota les <i>cerques</i> al navegador d'etiquetes, amb el nom que especifiqueu aquí.

en: The Saved search name
ca: El nom de la cerca desada

en: &Search:
ca: &Cerca:

en: The search expression
ca: L'expressió de la cerca

en: No search name
ca: Cerca sense nom

en: No search expression
ca: Cerca sense expressió

en: You must specify a search expression for the Saved search
ca: Heu d'especificar una expressió de cerca per a la cerca desada

en: Manage Saved searches
ca: Gestiona les cerques desades

en: &Add search
ca: &Afegeix una cerca

en: &Remove search
ca: &Suprimeix la cerca

en: &Edit search
ca: &Edita la cerca

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ca: La cerca desada actual se <b>suprimirà permanentment</b>. N'esteu segur?

en: Edit the name and/or expression below.
ca: Editeu el nom i/o l'expressió de sota.

en: Edit saved search
ca: Edita cerca desada

en: Search expression
ca: Expressió de cerca

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ca:                 Baixa aquesta publicació cada setmana, els dies especificats, després
                    de l'hora especificada. Per exemple, si trieu «Dilluns després de les 9:00
                    AM», baixarà la publicació cada dilluns després de les 9:00 AM, tan
                    aviat com sigui possible.

en: &Download after:
ca: &Baixa després de les:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ca:                 Baixa aquesta publicació cada mes, els dies especificats.
                    La baixada es farà tan aviat com sigui possible després del temps especificat
                    els dies especificats de cada mes. Per exemple,
                    si trieu els dies 1 i 15 després de les 9:00 del matí, la
                    publicació es baixarà el dia 1 i 15 de cada
                    mes, tan aviat com sigui possible després de les 9:00 del matí.

en: &Days of the month:
ca: &Dies del mes:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ca: Llista separada per comes dels dies del mes. Per exemple: 1, 15

en: Download &after:
ca: B&aixa després de:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ca:                 Baixa aquesta publicació cada x dies. Per exemple, si trieu 30 dies,
                    baixarà la publicació cada 30 dies. Podeu establir intervals de
                    menys d'un dia, com 0.1 dies, per baixar una publicació més
                    d'un cop al dia.

en: &Download every:
ca: &Baixa cada:

en: every hour
ca: cada hora

en: days
ca: dies

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ca: Nota: Podeu establir intervals de menys d'un dia, teclejant manualment el valor.

en: &Schedule
ca: &Planifica

en: &Schedule for download:
ca: Planifica la bai&xada:

en: &Days of  week
ca: &Dies de la setmana

en: Da&ys of month
ca: D&ies del mes

en: Every &x days
ca: Cada &x dies

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ca: Perquè la planificació funcioni heu de deixar calibre en execució.

en: &Account
ca: Com&pte

en: &Advanced
ca: &Avançat

en: Add &title as tag
ca: Afegeix el &títol com a etiqueta

en: &Extra tags:
ca: &Etiquetes addicionals:

en: &Keep at most:
ca: &Desa com a màxim:

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
ca: Nombre màxim de còpies (exemplars) que es desaran d'aquesta recepta. Poseu-hi «0» per desar-ho tot (inhabilita).

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
ca: <p>Si s'activa, aquesta opció fa que calibre conservi com a màxim el nombre d'exemplars que s'especifiqui de la publicació. Cada vegada que es baixi un exemplar nou el més vell se suprimeix, si el total és més gran que aquest número.
    <p>Aquesta característica només funciona si heu activat l'opció d'afegir el títol com a etiqueta, més amunt.
    <p>A més, l'opció de suprimir publicacions més antigues d'un nombre de dies, més avall, té prioritat sobre aquesta opció.

en:  issues
ca:  exemplars

en: all issues
ca: tots els exemplars

en: Delete downloaded &news older than:
ca: Suprimeix les &notícies baixades més antigues de:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ca: <p>Suprimeix les notícies baixades més antigues al nombre de dies que s'especifica. Establiu-ho a zero per a inhabilitar-ho.
    <p>També podeu controlar el nombre màxim d'exemplars que es conserva d'una publicació concreta fent clic a la pestanya «Avançat» per a la publicació.

en: never delete
ca: no suprimeixis mai

en: Download &all scheduled
ca: Baixa &totes les que s'ha planificat

en: Download all scheduled news sources at once
ca: Baixa tots els orígens de notícies planificats alhora

en: &Download now
ca: &Baixa-ho ara

en: Need username and password
ca: Fa falta un nom d'usuari i una contrasenya

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ca: Heu de proporcionar un nom d'usuari i/o una contrasenya per a aquest origen de notícies.

en: Account
ca: Compte

en: (optional)
ca: (opcional)

en: (required)
ca: (necessari)

en: Created by:
ca: Creat per:

en: Download %s now
ca: Baixa ara %s

en: Last downloaded: never
ca: Última baixada: mai

en: never
ca: mai

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ca: Fa %(days)d dies, %(hours)d hores i %(mins)d minuts

en: Last downloaded:
ca: Última baixada:

en: Cannot download news as no internet connection is active
ca: No es poden baixar notícies perquè no hi ha connexió d'internet activa

en: No internet connection
ca: No hi ha connexió a internet

en: Schedule news download
ca: Planifica la baixada de notícies

en: Add or edit a custom news source
ca: Afegeix o edita un origen de notícies personalitzat

en: Download all scheduled news sources
ca: Baixa tots els orígens de notícies planificats

en: equal to
ca: igual a

en: before
ca: abans de

en: after
ca: després de

en: before or equal to
ca: abans o igual a

en: after or equal to
ca: després o igual a

en: is set
ca: està establert

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
ca: <p>També podeu realitzar altres tipus de cerques avançades, com ara comprovar els llibres que no tenen portades, combinar diverses expressions de cerca amb operadors booleans, etc. Per a més informació, vegeu <a href="%s">la interfície de cerca</a>.

en: What &kind of match to use:
ca: &Tipus de coincidència que s'ha d'utilitzar:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ca: Conté: la paraula o frase coincideix amb qualsevol lloc del camp de les metadades

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ca: Equival: la paraula o frase ha de coincidir amb tot el camp de les metadades

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ca: Expressió regular: l'expressió ha de coincidir amb qualsevol lloc del camp de les metadades

en: A&dvanced search
ca: Cerca avança&da

en: Find entries that have...
ca: Cerca les entrades que tinguin...

en: But don't show entries that have...
ca: Però no mostris les entrades que tinguin...

en: A&ll these words:
ca: Totes aquestes parau&les:

en: &This exact phrase:
ca: Aquesta frase exac&ta:

en: O&ne or more of these words:
ca: U&na o més d'aquestes paraules:

en: Any of these &unwanted words:
ca: Qualsevol d'aquestes para&ules no desitjades:

en: Titl&e/author/series...
ca: Títol/Autor/Sèri&e...

en: The title to search for
ca: El títol que s'ha de cercar

en: The author to search for
ca: L'autor que s'ha de cercar

en: &Author:
ca: &Autor:

en: The series to search for
ca: La sèrie que s'ha de cercar

en: The tags to search for
ca: Les etiquetes que s'han de cercar

en: &Search the
ca: &Cerca:

en: date column for books whose &date is
ca: (columna) per als llibres on la &data sigui

en: &year
ca: &any

en: mo&nth
ca: &mes

en: &day
ca: &dia

en: months
ca: mesos

en: weeks
ca: setmanes

en: years
ca: anys

en: ago
ca: enrere

en: This month
ca: aquest mes

en: Yesterday
ca: ahir

en: Open template editor
ca: Obre l'editor de plantilles

en: Advanced search
ca: Cerca avançada

en: Choose formats
ca: Triatge dels formats

en: &Edit
ca: &Edita

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
ca: Utilitzeu una contrasenya si calibre s'executa a una xarxa no segura. Per exemple, si executeu calibre en un portàtil, utilitzeu calibre a un aeroport i voleu connectar un dispositiu intel·ligent al calibre, cal que utilitzeu una contrasenya.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
ca: Marqueu aquesta casella si voleu que calibre iniciï automàticament la interfície del dispositiu intel·ligent en iniciar-se. No ho feu si utilitzeu una xarxa no segura i no establiu una contrasenya.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
ca: Marqueu aquesta casella si voleu que calibre utilitzi un port de xarxa fix. Normalment no és necessari; tot i això, si el vostre dispositiu no es pot connectar repetidament a calibre, intenteu marcar aquesta casella i introduïu-hi un nombre.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
ca: Aquestes són les adreces IP per a aquest ordinador. Si decidiu tenir el vostre dispositiu connectat a calibre mitjançant una adreça IP fixa, hauríeu d'utilitzar una d'aquestes adreces. És poc probable però possible que l'adreça IP correcta no estigui a la llista. En aquest cas haureu d'anar al tauler de control del vostre ordinador per obtenir una llista completa de les interfícies de xarxa i les adreces IP del vostre ordinador.

en: Invalid port number
ca: Nombre de port no vàlid

en: You must provide a port number.
ca: Heu de donar un nombre de port.

en: Problem starting the wireless device
ca: Hi ha hagut un problema en iniciar el dispositiu sense fil

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
ca: El controlador del dispositiu sense fil ha tingut problemes en iniciar-se. Missatge: «%s»

en: Smart device control
ca: Control de dispositiu intel·ligent

en: calibre IP addresses:
ca: Adreces IP de calibre:

en: Optional &password:
ca: Contrasenya o&pcional:

en: Optional password for security
ca: Contrasenya de seguretat opcional

en: Optional &fixed port:
ca: Port &fix opcional:

en: Optional port number
ca: Nombre de port fix opcional

en: &Use a fixed port
ca: &Utilitza un port fix

en: &Automatically allow connections at calibre startup
ca: Permet &automàticament les connexions a l'inici de calibre

en: (Hidden in Tag browser)
ca: (Ocult en el navegador d'etiquetes)

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ca: Aquest nom conté punts al començament o al final, diversos punts seguits o espais abans o després de punts.

en: Name already used
ca: El nom ja s'està utilitzant

en: User categories editor
ca: Editor de categories de l'usuari

en: Select a category to edit
ca: Seleccioneu una categoria per editar

en: &Category filter:
ca: Filtre per &categoria:

en: Select the content kind of the new category
ca: Seleccioneu el tipus de contingut de la categoria nova

en: Item &filter:
ca: &Filtre per ítem:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
ca: Entreu el text per filtrar els ítems disponibles. S'ignoren les majúscules i els accents.

en: Add a new category
ca: Afegeix una categoria nova

en: Rename the current category to what is in the box
ca: Reanomena la categoria actual amb el que hi ha a la casella

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
ca: <p>No mostris ítems ocults en el navegador d'etiquetes.
              Els ítems aplicats no mostrats en el navegador d'etiquetes es marcaran
              "Ocult en el navegador d'etiquetes".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
ca: &No mostris ítems ocults en el navegador d'etiquetes

en: &Available items
ca: Ít&ems disponibles

en: Applied &items
ca: Ítems apl&icats

en: Are your sure?
ca: N'esteu segur?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ca: Un o més llibres estan utilitzant les etiquetes següents. Esteu segur que voleu suprimir-les?

en: Ava&ilable items
ca: Elements &disponibles

en: Manage {}
ca: Gestiona {}

en: Count
ca: Recompte

en: Was
ca: Abans tenia el valor

en: Editing...
ca: S'està editant...

en: &Filter by:
ca: &Filtra per:

en: F&ilter
ca: F&iltre

en: Template language tutorial
ca: Guia d'aprenentatge del llenguatge de les plantilles

en: Template function reference
ca: Glossari de les funcions de plantilla

en: Author Sort
ca: Ordenació de l'autor

en: Tag 1
ca: Etiqueta 1

en: Tag 2
ca: Etiqueta 2

en: No template provided
ca: No s'ha donat cap plantilla

en: The template box cannot be empty
ca: La casella de la plantilla no pot estar buida

en: No column chosen
ca: No s'ha triat cap columna

en: You must specify a column to be colored
ca: Heu d'especificar una columna per pintar

en: Set the color of the column:
ca: Estableix el color de la columna:

en: Copy a color name to the clipboard:
ca: Copia un nom de color al porta-retalls:

en: Copy the selected color name to the clipboard
ca: Copia el nom del color seleccionat al porta-retalls

en: Kind:
ca: Tipus:

en: Apply the icon to column:
ca: Aplica la icona a la columna:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
ca: Copia un nom de fitxer d'icona al porta-retalls:

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
ca: Copia el nom del fitxer d'icona seleccionat al porta-retalls

en: Add icon
ca: Afegeix una icona

en: Add an icon file to the set of choices
ca: Afegeix un fitxer d'icona a un conjunt d'opcions

en: Template value:
ca: Valor de la plantilla:

en: The value of the template using the current book in the library view
ca: El valor de la plantilla que utilitza el llibre actual a la vista de la biblioteca

en: Size:
ca: Mida:

en: Function &name:
ca: &Nom de la funció:

en: &Documentation:
ca: &Documentació:

en: &Code:
ca: &Codi:

en: Remove any template from the box
ca: Suprimeix totes les plantilles del quadre

en: Trim Image
ca: Retalla la imatge

en: &Trim
ca: &Retalla

en: Trim image by removing borders outside the selected region
ca: Retalla la imatge suprimint-ne les vores fora de la regió seleccionada

en: Download %s
ca: Baixa %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ca: S'està baixant <b>%(fname)s</b> de %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ca: Ha fallat la baixada des de %(url)r amb l'error: %(err)s

en: Downloading book
ca: Baixada del llibre

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
ca: El llibre «{0}» es baixarà i s'afegirà a la vostra biblioteca de calibre automàticament.

en: No file specified to download.
ca: No s'ha especificat cap llibre per baixar.

en: Downloading %s
ca: S'està baixant %s

en: Downloading
ca: Baixada

en: Failed to download e-book
ca: Ha fallat la baixada del llibre electrònic

en: finished
ca: s'ha acabat

en: Email %(name)s to %(to)s
ca: Envia %(name)s per correu electrònic a %(to)s

en: News:
ca: Notícies:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ca: S'adjunta el diari %s baixat amb calibre.

en: Add a new recipient:
ca: Afegiu un destinatari nou:

en: &Address
ca: &Adreça

en: &Subject
ca: A&ssumpte

en: A&lias
ca: À&lies

en: The email address of the recipient
ca: Adreça de correu electrònic del destinatari

en: The optional alias (simple name) of the recipient
ca: Àlies (nom simple) opcional del destinatari

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
ca: Formats a enviar. S'enviarà el primer que coincideixi (llista separada per comes)

en: The optional subject for email sent to this recipient
ca: Assumpte opcional per al correu enviat a aquest destinatari

en: &Add recipient
ca: &Afegiu un destinatari

en: Need address
ca: Cal una adreça

en: You must specify an address
ca: Heu d'especificar una adreça

en: Need formats
ca: Calen formats

en: You must specify at least one format to send
ca: Heu d'especificar almenys un format per enviar

en: The recipient %s already exists
ca: El destinatari %s ja existeix

en: No recipients
ca: No hi ha destinataris

en: You must select at least one recipient
ca: Heu de seleccionar almenys un destinatari

en: Auto convert the following books before sending via email?
ca: S'ha de convertir automàticament els llibres següents abans d'enviar-los per correu electrònic?

en: This recipient has no valid formats defined
ca: Aquest destinatari no té definit cap format vàlid

en: These books have no suitable input formats for conversion
ca: Aquests llibres no tenen cap format d'entrada adequat per a la conversió

en: Could not send
ca: No s'ha pogut enviar

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
ca: No s'han pogut enviar els llibres a alguns destinataris. Feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: E-book:
ca: Llibre electrònic:

en: Attached, you will find the e-book
ca: Hi trobareu el llibre electrònic adjunt

en: by
ca: per

en: in the %s format.
ca: en el format %s.

en: About this book:
ca: Quant a aquest llibre:

en: Sending email to
ca: Enviament d'un correu electrònic a

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
ca: S'ha de convertir automàticament els llibres següents a %s abans d'enviar-los per correu electrònic?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ca: No s'ha pogut enviar aquests llibres perquè no s'ha trobat formats adequats:

en: Failed to email book
ca: No s'ha pogut enviar el llibre

en: sent
ca: s'ha enviat

en: Sent news to
ca: S'ha enviat notícies a

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
ca: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Establiu un patró d'expressió regular a utilitzar quan s'intenten endevinar les metadades dels llibres electrònics a partir dels noms dels fitxers. </p>
    <p>Hi ha una <a href="%s">guia d'aprenentatge</a> amb l'ús d'expressions regulars.</p>
    <p>Utilitzeu la funcionalitat de <b>prova</b> de més avall per provar la vostra expressió regular amb alguns noms de fitxers de mostra (no oblideu d'incloure l'extensió de fitxer). Els noms dels grups per a les diverses entrades de metadades estan documentades als quadres d'informació emergent. Tingueu en compte que els guions baixos se substitueixen amb espais en blanc</p></div>

en: Regular &expression
ca: &Expressió regular

en: Test
ca: Prova-ho

en: File &name:
ca: &Nom de fitxer:

en: Title:
ca: Títol:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ca: Expressió regular (?P&lt;title&gt;)

en: No match
ca: No hi ha cap coincidència

en: Authors:
ca: Autors:

en: Regular expression (?P<author>)
ca: Expressió regular (?P<author>)

en: Series:
ca: Sèrie:

en: Regular expression (?P<series>)
ca: Expressió regular (?P<series>)

en: Series index:
ca: Número dins la sèrie:

en: Regular expression (?P<series_index>)
ca: Expressió regular (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
ca: Expressió regular (?P<isbn>)

en: Publisher:
ca: Editorial:

en: Regular expression (?P<publisher>)
ca: Expressió regular (?P<publisher>)

en: Published:
ca: Publicació:

en: Regular expression (?P<published>)
ca: Expressió regular (?P<published>)

en: Comments:
ca: Comentaris:

en: Regular expression (?P<comments>)
ca: Expressió regular (?P<comments>)

en: Select font files
ca: Selecciona fitxers de lletres

en: TrueType/OpenType Fonts
ca: Lletres TrueType/OpenType

en: Corrupt font
ca: Lletra malmesa

en: Choose a font family
ca: Trieu una família de la lletra

en: Available faces for %s
ca: Distribucions de caràcters disponibles per a %s

en: Choose font family
ca: Tria la família de la lletra

en: Add &fonts
ca: A&fegeix lletres

en: Choose a font family from the list below:
ca: Trieu una família de la lletra de la llista següent:

en: Find next
ca: Cerca el següent

en: Find previous
ca: Cerca l'anterior

en: None
ca: Cap

en: Added fonts
ca: Lletres afegides

en: Added font families: %s
ca: S'han afegit les famílies de les lletres: %s

en: Choose &font family
ca: Trieu la família de la &lletra

en: Clear the font family
ca: Neteja la família de la lletra

en: WARNING
ca: ADVERTIMENT

en: Unknown book
ca: Llibre desconegut

en: Collapse all
ca: Contreu-ho tot

en: Create an icon theme
ca: Crea un tema d'icones

en: Theme Metadata
ca: Metadades del tema

en: &Version:
ca: &Versió:

en: &License:
ca: &Llicència:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
ca: La llicència per a les icones en aquest tema. Les opcions comunes són Creative Commons o Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
ca: falten %d icones en aquest tema

en: No missing icons
ca: No hi falta cap icona

en: No title specified
ca: Cap títol especificat

en: You must specify a title for this icon theme
ca: Heu d'especificar un títol per a aquest tema d'icones

en: No author specified
ca: Cap autor especificat

en: You must specify an author for this icon theme
ca: Heu d'especificar un autor per a aquest tema d'icones

en: &Abort
ca: &Avorta

en: Losslessly optimizing images, please wait...
ca: S'estan optimitzant sense pèrdua les imatges, espereu...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
ca: Ha fallat l'optimització de les imatges, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Compression failed
ca: Ha fallat la compressió

en: Optimizing %s
ca: S'està optimitzant %s

en: Creating theme file
ca: Creació del fitxer del tema

en: Compressing theme file
ca: Compressió del fitxer del tema

en: Choose a folder from which to read the icons
ca: Seleccioneu una carpeta des d'on es llegiran les icones

en: Choose destination for icon theme
ca: Seleccioneu la destinació per al tema d'icones

en: ZIP files
ca: Fitxers ZIP

en: Downloading icons...
ca: S'estan baixant les icones...

en: Downloading icons, please wait...
ca: S'estan baixant les icones, espereu...

en: Number of icons
ca: Nombre d'icones

en: Popularity
ca: Popularitat

en: Choose an icon theme
ca: Trieu un tema d'icones

en: Restore &default icons
ca: Restaura les icones pre&determinades

en: Downloading, please wait...
ca: S'està baixant, espereu...

en: Failed to download list of themes
ca: Ha fallat la baixada de la llista dels temes

en: Zoom &in
ca: A&tansa

en: Zoom &out
ca: A&llunya

en: &Save as
ca: &Desa com a

en: &Rotate
ca: Gi&ra

en: &Fit image
ca: &Ajusta a la imatge

en: Choose a file to save to
ca: Trieu en quin fitxer es desarà

en: See what's new in this calibre release
ca: Veieu que hi ha de nou en aquest llançament de calibre

en: Connected
ca: Connectat

en: created by
ca: creat per

en: %(num)d of %(total)d books
ca: %(num)d de %(total)d llibres

en: one book | {} books
ca[0]: un llibre
ca[1]: {} llibres

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
ca[0]: %(num)s, %(sel)d seleccionat
ca[1]: %(num)s, %(sel)d seleccionats

en: {0}, {1} total
ca: {0}, {1} en total

en: Cover grid
ca: Mosaic de portades

en: Search bar
ca: Barra de cerca

en: All books
ca: Tots els llibres

en: Sort tabs alphabetically
ca: Ordena alfabèticament les pestanyes

en: Restore hidden tabs
ca: Restaura les pestanyes ocultes

en: Edit "%s"
ca: Edita «%s»

en: Delete "%s"
ca: Suprimeix «%s»

en: Layout
ca: Disposició

en: Show and hide various parts of the calibre main window
ca: Mostra o amaga diverses parts de la finestra principal de calibre

en: No %s format
ca: Sense format %s

en: The book {0} does not have the {1} format
ca: El llibre {0} no té el format {1}

en: Restore %s
ca: Restaura %s

en: Job
ca: Treball

en: Progress
ca: Progrés

en: Running time
ca: Temps en execució

en: Start time
ca: Hora d'inici

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
ca[0]: Hi ha un treball en execució:
ca[1]: Hi ha {} treballs en execució:

en: Unknown job
ca: Treball desconegut

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
ca[0]: Hi ha un treball en espera
ca[1]: Hi ha {} treballs en espera

en: Cannot kill job
ca: No es pot aturar el treball

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ca: No es poden aturar els treballs que es comuniquen amb el dispositiu

en: Job has already run
ca: El treball ja s'ha executat

en: This job cannot be stopped
ca: No es pot aturar aquest treball

en: Unavailable
ca: No disponible

en: Click to see list of jobs
ca: Feu clic per veure la llista dels treballs

en: Show/hide the Jobs List
ca: Mostra o oculta la llista dels treballs

en: Jobs:
ca: Treballs:

en: No running jobs
ca: Cap treball en execució

en: One running job
ca: Un treball en execució

en: %d running jobs
ca: %d treballs en execució

en:  - Jobs
ca:  - Treballs

en: Search for a job by name
ca: Cerca un treball pel nom

en: No job
ca: No hi ha cap treball

en: No job selected
ca: No s'ha seleccionat cap treball

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ca[0]: Esteu segur que voleu aturar el treball seleccionat?
ca[1]: Esteu segur que voleu aturar els treballs seleccionats?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ca: Esteu segur que voleu aturar tots els treballs que no siguin de dispositiu?

en: &Custom
ca: &Personalitzat

en: &Alternate shortcut:
ca: Drecera &alternativa:

en: &Shortcut:
ca: &Drecera:

en: Done
ca: Acabat

en: Press a key...
ca: Premeu una tecla...

en: Already assigned
ca: Ja s'ha assignat

en: already assigned to
ca: ja s'ha assignat a

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ca: <b>Aquesta drecera ja no existeix</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ca: Feu doble clic en qualsevol entrada per canviar les dreceres de teclat associades

en: Search for a shortcut by name
ca: Cerca una drecera pel nom

en: No matches
ca: Cap coincidència

en: Eject this device
ca: Expulsa el dispositiu

en: Configure this device
ca: Configureu aquest dispositiu

en: Update cached metadata on device
ca: S'ha actualitzat les metadades de la memòria cau del dispositiu

en: Library
ca: Biblioteca

en: Show books in calibre library
ca: Mostra els llibres de la biblioteca de calibre

en: Show books in the main memory of the device
ca: Mostra els llibres de la memòria principal del dispositiu

en: Show books in storage card A
ca: Mostra els llibres de la targeta de memòria A

en: Show books in storage card B
ca: Mostra els llibres de la targeta de memòria B

en: Delete library
ca: Esborra la biblioteca

en: available
ca: disponible

en: Close the Virtual library
ca: Tanca la biblioteca virtual

en: Change how the displayed books are sorted
ca: Canvia com s'ordenen els llibres visualitzats

en: Sort
ca: Ordena

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ca: <p>Cerca la llista dels llibres per títol, autor, editorial, etiquetes, comentaris, etc.<br><br>Les paraules separades per espais se'ls aplica l'operador lògic de conjunció (AND)

en: <h2>Shutting down</h2><div>
ca: <h2>Apagada</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ca: Llibre %(sidx)s de <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
ca: Aquest llibre està al dispositiu %s

en: Bookmark
ca: Marcador

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: annotations
ca: anotacions

en: Save to file
ca: Desa al fitxer

en: Open in viewer
ca: Obre-ho en el visor

en: Show in calibre
ca: Mostra-ho al calibre

en: Type:
ca: Tipus:

en: User:
ca: Usuari:

en: Find previous match
ca: Troba l'anterior coincidència

en: Add notes
ca: Afegeix notes

en: User
ca: Usuari

en: Annotations browser
ca: Navegador d'anotacions

en: Export the selected annotations
ca: Exporta les anotacions seleccionades

en: No selected annotations
ca: No hi ha cap anotació seleccionada

en: Set to undefined
ca: Estableix-ho a indefinit

en: Size (MB)
ca: Mida (MB)

en: Modified
ca: Modificació

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
ca: La portada per al llibre %s és massa gran i no es pot carregar. Canvieu-ne la mida o suprimiu-la.

en: %s stars
ca: %s estrelles

en: Description:
ca: Descripció:

en: This book's UUID is "{0}"
ca: L'UUID del llibre és «{0}»

en: Failed to set data
ca: No s'ha pogut establir les dades

en: In Library
ca: A la biblioteca

en: Unhandled error
ca: Error no gestionat

en: Waiting for metadata to be updated
ca: S'està esperant l'actualització de les metadades

en: Marked for deletion
ca: S'ha marcat per suprimir

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ca: Feu doble clic per a <b>editar>/b><br>-me<b>

en: Export selected
ca: Exporta els seleccionats

en: Select none
ca: No en seleccionis cap

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Export
ca: Exporta

en: Original size:
ca: Mida original:

en: Minimum size:
ca: Mida mínima:

en: Maximum size:
ca: Mida màxima:

en: &Shrink 10%
ca: &Reduir 10%

en: &Expand 10%
ca: &Expandir 10%

en: Cannot hide all columns
ca: No es poden ocultar totes les columnes

en: You must not hide all columns
ca: No heu d'ocultar totes les columnes

en: Sort on %s
ca: Ordena per %s

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Descending
ca: Descendent

en: Change text alignment for %s
ca: Canvia l'alineació del text de %s

en: Center
ca: Centrat

en: Left
ca: Esquerra

en: Right
ca: Dreta

en: Bold font
ca: Lletra negreta

en: Normal font
ca: Lletra normal

en: Italic font
ca: Lletra cursiva

en: Adjust width of column {0}
ca: Ajusta la mida de la columna {0}

en: Quickview column %s
ca: Vista ràpida de la columna %s

en: Edit permissible values for %s
ca: Edita els valors permesos per %s

en: Hide column %s
ca: Oculta la columna %s

en: Show column
ca: Mostra la columna

en: Remember On Device column width
ca: Recorda l'amplada de columna del dispositiu

en: Restore default layout
ca: Restaura la disposició per defecte

en: Hide row numbers
ca: Amaga els números de fila

en: Show row numbers
ca: Mostra els números de fila

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ca: No es pot fer una còpia directa a un dispositiu. Afegiu primer el llibre a la biblioteca de calibre.

en: File name
ca: Nom de fitxer

en: Use white background
ca: Utilitza fons blanc

en: Hyphenate
ca: Partició de mots

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ca: <b>Els canvis no s'aplicaran fins que es reiniciï el programa.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ca: <b>No</b> s'ha trobat coincidències per al text «<i>%s</i>».

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
ca: %prog [opcions] llibre.lrf
    
    Llegeix el llibre electrònic LRF book.lrf

en: Print more information about the rendering process
ca: Imprimeix més informació quant al procés de renderització

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
ca: Inhabilita la partició de mots a final de ratlla. Això redueix significativament el temps de renderització.

en: LRF viewer
ca: Visor LRF

en: Parsing LRF file
ca: Anàlisi del fitxer LRF

en: Next page
ca: Pàgina següent

en: Previous Page
ca: Pàgina anterior

en: Back
ca: Enrere

en: Forward
ca: Endavant

en: Next match
ca: Coincidència següent

en: Open e-book
ca: Obre el llibre electrònic

en: Use the library located at the specified path.
ca: Utilitza la biblioteca que hi ha al camí especificat.

en: Start minimized to system tray.
ca: Comença minimitzat a la safata del sistema.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
ca: Ignoreu-ho i no ho utilitzeu. Present només per motius històrics

en: Do not check for updates
ca: No comprovis si hi ha actualitzacions

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ca: Ignora els connectors personalitzats. Útil si heu instal·lat un connector que no deixa que calibre s'engegui

en: Path too long
ca: Camí massa llarg

en: Calibre Library
ca: Biblioteca de calibre

en: Failed to create library
ca: No s'ha pogut crear la biblioteca

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
ca: No s'ha pogut reparar la biblioteca. Feu clic a "Mostra els detalls" per a més informació.

en: Initializing user interface...
ca: S'està iniciant la interfície d'usuari...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ca: Trieu una ubicació per a la vostra nova biblioteca de llibres electrònics de calibre

en: Repairing failed
ca: Ha fallat la reparació

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ca: La reparació de la base de dades ha fallat. S'està començant amb una nova biblioteca buida.

en: Bad database location
ca: Ubicació de la base de dades incorrecta

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ca: Ubicació de la base de dades incorrecta %r. Calibre es tancarà tot seguit.

en: Startup error
ca: Error d'inici

en: Corrupted database
ca: Base de dades malmesa

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
ca: Sembla que la base de dades de la biblioteca de %s està malmesa. Voleu que calibre intenti reconstruir-la automàticament? Pot ser que no es pugui reconstruir totalment. Si escolliu «No», es crearà una biblioteca de calibre nova buida.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ca: Ubicació de la base de dades incorrecta %r. Es començarà amb una nova biblioteca de calibre buida

en: Starting %s: Loading books...
ca: S'està iniciant el %s: s'està carregant els llibres...

en: Cannot start calibre
ca: No es pot iniciar calibre

en: Contacting calibre failed
ca: El contacte amb calibre ha fallat

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
ca: S'ha enviat l'ordre de tancament, s'està esperant el tancament...

en: Failed to shutdown running calibre instance
ca: No s'ha pogut tancar la instància de calibre en execució

en: &Preferences
ca: &Preferències

en: &Quit
ca: &Surt

en: Unhandled exception
ca: Excepció no gestionada

en: Set date to undefined
ca: estableix la data a indefinida

en: Set date to today
ca: Defineix la data a avui

en: &Redo
ca: &Refés

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ca: Especifica com s'ha d'ordenar aquest llibre quan es faci pel títol. Per exemple, «L'Exorcista» es pot ordenar com a «Exorcista, L'».

en: Title &sort:
ca: O&rdenació del títol:

en: &Edit authors
ca: &Edita els autors

en: Authors changed
ca: S'ha canviat els autors

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ca: Heu canviat els autors del llibre. Heu de desar els canvis abans d'utilitzar la gestió d'autors. Voleu desar els canvis?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
ca: Especifiqueu com s'han d'ordenar els autors d'aquest llibre. Per exemple, ordena «Vicent A. Estellés» com a «Estellés, Vicent A».
    Si la casella està en verd, aleshores el text coincideix amb l'ordre per autors individuals. Si està en vermell, els autors i el text no coincideixen.

en: Author s&ort:
ca: &Ordenació de l'autor:

en: &Number:
ca: &Nombre:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ca: Última modificació: %s
    
    Feu doble clic per visualitzar

en: Restore %s from the original
ca: Restaura %s a partir de l'original

en: Set the cover for the book from the selected format
ca: Estableix la portada a partir de la del format seleccionat

en: Set metadata for the book from the selected format
ca: Estableix les metadades per al llibre del format seleccionat

en: Add a format to this book
ca: Afegeix un format a aquest llibre

en: Remove the selected format from this book
ca: Suprimeix el format seleccionat d'aquest llibre

en: Choose formats for
ca: Trieu els formats per a

en: No permission
ca: No està permès

en: You do not have permission to read the following files:
ca: No teniu permís per accedit els fitxers següents:

en: No format selected
ca: No s'ha seleccionat cap format

en: &Browse
ca: &Navega

en: Trim bord&ers
ca: Retalla les vor&es

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
ca: Detecta i suprimeix automàticament l'espai sobrer al voltant de la portada.
    A vegades, si es prem repetidament, pot suprimir vores difícils.

en: Download co&ver
ca: Baixa la &portada

en: &Generate cover
ca: &Genera la portada

en: Customize the styles and colors of the generated cover
ca: Personalitza els estils i els colors de la portada generada

en: Not a valid picture
ca: La imatge no és vàlida

en: Invalid cover
ca: Portada no vàlida

en: Could not change cover as the image is invalid.
ca: No s'ha canviat la portada perquè la imatge no és vàlida.

en: Rating of this book. 0-5 stars
ca: Valoració d'aquest llibre: 0-5 estrelles

en: Tags changed
ca: S'ha canviat les etiquetes

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ca: Heu canviat les etiquetes. Per utilitzar l'editor d'etiquetes heu de descartar o aplicar els canvis. Voleu aplicar-los?

en: A comma separated list of languages for this book
ca: Una llista de llengües separades per comes per al llibre

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ca[0]: No es reconeix l'idioma %s
ca[1]: No es reconeixen les llengües %s

en: Unknown language
ca: llengua desconeguda

en: Edit Identifiers
ca: Edita els identificadors

en: Duplicate identifier
ca: Duplica l'identificador

en: Invalid identifier
ca: Identificador no vàlid

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
ca: L'identificador %s no és vàlid. Els identificadors han de ser de la forma tipus:valor

en: &Ids:
ca: &Identificadors:

en: Edit identifiers in a dedicated window
ca: Edita els identificadors en una finestra dedicada

en: This ISBN is valid
ca: Aquest ISBN és vàlid

en: This ISBN is invalid
ca: Aquest ISBN no és vàlid

en: Invalid ISBN
ca: ISBN no vàlid

en: Enter an ISBN
ca: Introduïu un ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ca: L'ISBN que heu introduït no és vàlid. Torneu-ho a intentar.

en: Clear publisher
ca: Neteja l'editorial

en: Clear date
ca: Neteja la data

en: Schedule download?
ca: Voleu planificar la baixada?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
ca[0]: La baixada de les metadades per al <b>llibre seleccionat</b> s'executarà en un segon pla. Voleu continuar?
ca[1]: La baixada de les metadades per als <b>{} llibres seleccionats</b> s'executarà en un segon pla. Voleu continuar?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ca: Podeu monitorar el progrés de la baixada en fer clic a la rodeta giratòria de la cantonada inferior esquerra.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ca: Quan acabi la baixada es demanarà una confirmació abans que calibre apliqui les metadades baixades.

en: Download only &metadata
ca: Baixa només les &metadades

en: Download only &covers
ca: Baixa només les &portades

en: &Configure download
ca: &Configura la baixada

en: Download &both
ca: Baixa &ambdós

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
ca[0]: Baixa les metadades per a un llibre
ca[1]: Baixa les metadades per als {} libres

en: Metadata download started
ca: Ha començat la baixada de metadades

en: (Failed metadata)
ca: (Error a les metadades)

en: (Failed cover)
ca: (Error a la portada)

en: Processed %s
ca: S'ha processat %s

en: Metadata fields to download
ca: Camps de metadades a baixar

en: Revert %s
ca: Desfés %s

en: Merge identifiers
ca: Fusiona identificadors

en: Merge tags
ca: Fusiona etiquetes

en: Compare metadata
ca: Comparació de metadades

en: &Accept all remaining
ca: &Accepta la resta

en: Re&ject all remaining
ca: Rebut&ja la resta

en: R&eject
ca: R&ebutja

en: Move to next [%s]
ca: Mou al següent [%s]

en: &Mark rejected books
ca: &Marca els llibres rebutjats

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ca:  [%(num)d de %(tot)d]

en: &More pages
ca: &Més pàgines

en: Choose cover from book
ca: Selecciona una portada pel llibre

en: Failed to render
ca: No s'ha pogut renderitzar

en: This book has no pages
ca: El llibre no té pàgines

en: page %d
ca: pàgina %d

en: Next
ca: Següent

en: Previous
ca: Anterior

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
ca: Gestiona fitxers de dades extres associats amb aquest llibre [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ca: Crea automàticament l'entrada d'ordenació del títol en funció de l'entrada del títol actual.
    Si utilitzeu aquest botó per crear l'ordenació del títol, canviarà l'ordenació del títol de vermell a verd.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ca: Crea automàticament l'entrada d'ordenació de l'autor en funció de l'entrada de l'autor actual. Si s'utilitza aquest botó per crear l'ordenació de l'autor, l'ordenació de l'autor canviarà de vermell a verd. Hi ha disponible un menú de funcions a sota d'aquest botó. Per veure'l, feu clic mantenint premut el ratolí damunt del botó.

en: Set author sort from author
ca: Estableix l'ordenació de l'autor a partir de l'autor

en: Set author from author sort
ca: Estableix l'autor a partir de l'ordenació de l'autor

en: Copy author to author sort
ca: Copia l'autor a l'ordenació de l'autor

en: Copy author sort to author
ca: Copia l'ordenació de l'autor a l'autor

en: Swap the author and title
ca: Intercanvia l'autor i el títol

en: Clear rating
ca: Neteja la valoració

en: Clear all tags
ca: Neteja totes les etiquetes

en: Clear Ids
ca: Neteja l'identificador

en: &Download metadata
ca: &Baixa les metadades

en: Download metadata for this book [%s]
ca: Baixa les metadades d'aquest llibre [%s]

en: Undo last metadata download
ca: Desfés l'última baixada de metadades

en: Configure download metadata
ca: Configura la baixada de metadades

en: Change how calibre downloads metadata
ca: Canvia com calibre baixa les metadades

en: Edit list of prefixes
ca: Edita la llista de prefixes

en: Edit prefixes
ca: Edita els prefixes

en: Save changed metadata?
ca: Voles desar les metadades canviades?

en: &Don't save
ca: &No desis

en: The cover in the %s format is invalid
ca: La portada del format %s no és vàlida

en: No downloaded metadata
ca: No s'han baixat metadades

en: There is no downloaded metadata to undo
ca: No hi ha cap baixada de metadades per desfer

en: &Continue editing
ca: &Continua l'edició

en: &Stop editing
ca: &Atura l'edició

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
ca: Es perdran tots els canvis no desats. N'estàs segur?

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Right]
ca: Guarda els canvis i edita la metadata de {} [Alt+Right]

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Left]
ca: Guarda els canvis i edita la metadata de {} [Alt+Left]

en: Change cover
ca: Canvia la portada

en: Co&mments
ca: Co&mentaris

en: &Metadata
ca: &Metadades

en: &Cover and formats
ca: &Portada i formats

en: C&ustom metadata
ca: Metadades &personalitzades

en: &Comments
ca: &Comentaris

en: Basic metadata
ca: Metadades bàsiques

en: Custom metadata
ca: Metadades personalitzades

en: Has summary
ca: Té resum

en: See at
ca: Vegeu a

en: Please wait
ca: Espereu

en: calibre is downloading metadata from:
ca: calibre està baixant les metadades des de:

en: Title: %s
ca: Títol: %s

en: Authors: %s
ca: Autors: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ca: No s'ha pogut baixar les metadades. Feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
ca: No s'ha pogut trobar cap llibre que coincideixi amb la vostra cerca. Feu una cerca <b>menys específica</b>. Per exemple, empreu només el cognom de l'autor i una única paraula distintiva del títol.<p>Feu clic a «Mostra els detalls» per veure registre complet.

en: Current cover
ca: Portada actual

en: Searching...
ca: S'està cercant...

en: View this cover at full size
ca: Visualitza la portada a mida completa

en: Copy this cover to clipboard
ca: Copia aquesta portada al porta-retalls

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ca: S'estan baixant les portades per a <b>%s</b>, espereu...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ca: No s'ha pogut baixar cap portada. Feu clic a «Mostra els detalls» per a més detalls.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ca: No s'ha trobat cap portada per a <b>%s</b>

en: Downloading metadata...
ca: S'estan baixant de les metadades...

en: &Back
ca: &Enrere

en: Downloading cover...
ca: Baixada de la portada...

en: Failed to run
ca: Ha fallat l'execució

en: Command line:
ca: Línia d'ordres:

en: Choose a program to open %s files
ca: Seleccioneu un programa per obrir els fitxers %s

en: Executable files
ca: Fitxers executables

en: Cannot execute
ca: No es pot executar

en: The program %s is not an executable file
ca: El programa %s no és un fitxer executable

en: Application path:
ca: Camí de l'aplicació:

en: Invalid application
ca: Aplicació invàlida

en: %s is not a valid macOS application bundle.
ca: %s no és un paquet d'aplicacions de macOS vàlid.

en: Choose a program
ca: Trieu un programa

en: Gathering data, please wait...
ca: S'estan recopilant les dades, espereu...

en: &Browse computer for program
ca: &Navega per l'ordinador per al programa

en: Error finding programs
ca: Error en cercar els programes

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
ca: Ha fallat la cerca de programes al vostre ordinador, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Change &icon
ca: Canvia la &icona

en: No selection
ca: No hi ha selecció

en: No application selected
ca: No s'ha seleccionat cap aplicació

en: Choose new icon
ca: Trieu una icona nova

en: Invalid icon
ca: Icona no vàlida

en: Could not load image from %s
ca: No s'ha pogut carregar la imatge des de «%s»

en: New name for {}
ca: Nou nom per {}

en: cover image
ca: imatge de portada

en: Open {0} files with {1}
ca: Obre {0} fitxers amb {1}

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ca: Restaura els ajusts als valors predeterminats. Heu de fer clic a 'Aplica' per a desar els ajusts predeterminats.

en: Configure
ca: Configura

en: Ignore duplicate incoming formats
ca: Ignora els formats entrants duplicats

en: Overwrite existing duplicate formats
ca: Sobreescriu els formats existents

en: Create new record for each duplicate format
ca: Crea un registre nou per a cada format duplicat

en: Choose a folder
ca: Trieu una carpeta

en: Invalid folder
ca: La carpeta no és vàlida

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
ca: Heu d'especificar una carpeta existent com a carpeta d'addició automàtica. %s no existeix.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
ca: No teniu permisos de lectura/escriptura a la carpeta %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
ca: No es poden utilitzar carpetes amb noms que comencin per punt o guió baix: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
ca: <b>AVÍS:</b> Qualsevol fitxer que col·loqueu a %s se suprimirà automàticament després de ser afegit a calibre. N'esteu segur?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ca: Aquí podeu controlar com calibre llegirà les metadades dels fitxers que hi afegiu. Calibre pot llegir les metadades des del contingut del fitxer com des del seu nom de fitxer.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ca: En lloc de llegir les &metadades a partir del nom del fitxer fes-ho a partir del seu contingut

en: Configure metadata from file name
ca: Configura les metadades a partir del nom de fitxer

en: Reading &metadata
ca: Lectura de les &metadades

en: &Mark newly added books
ca: &Marca els llibres acabats d'afegir

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ca: Preserva la data quan s'utilitzi l'acció «&Copia a la biblioteca» per copiar llibres entre biblioteques

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
ca: Quan s'utilitzi l'acció «Copia a la biblioteca», comprova si hi ha &duplicats amb el mateix títol, autor i llengua

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
ca: Això forçarà una conversió automàtica, fins i tot si el fitxer que s'afegeix té el mateix format que el de sortida. Per exemple, si establiu el format de sortida a EPUB i afegiu un fitxer EPUB, s'executarà una conversió EPUB a EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
ca: Quan es faci la conversió automàtica, converteix encara que el format que s'afegeix sigui el mateix que el format de &sortida

en: &Auto-merge added books if they already exist:
ca: Fusiona &automàticament els llibres afegits si ja existeixen:

en: &Tags to apply when adding a book:
ca: E&tiquetes que s'aplicaran quan s'afegeixi un llibre:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ca: S'afegirà una llista d'etiquetes separades per comes als llibres que s'afegeixin a la biblioteca

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
ca: Creeu regles que puguin filtrar o transformar les etiquetes als llibres afegits automàticament tan aviat com s'afegeixin.

en: &Rules to filter tags read from metadata
ca: &Regles per a filtrar les etiquetes de les metadades

en: Rules to filter added &files
ca: Regles per a &filtrar els fitxers afegits

en: Adding &actions
ca: &Accions de l'addició

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
ca: Per defecte, calibre només afegeix automàticament els fitxers de llibres
    electrònics coneguts. Aquesta opció diu a calibre que afegeixi tots els
    tipus de fitxer, excepte els que s'ignoren de manera explícita més avall.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
ca: Afegeix &automàticament fitxers de tot tipus (no només els llibres electrònics)

en: Folder to automatically add files from
ca: Carpeta d'addició automàtica

en: Browse for folder
ca: Navega per la carpeta

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
ca: <b>Ignora</b> els fitxers amb les &extensions següents quan s'afegeixin automàticament

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
ca: Especi&fiqueu una carpeta. Qualsevol fitxer que hi poseu, s'afegirà automàticament a calibre (requereix reiniciar).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
ca: <b>AVÍS</b> Els fitxers de la carpeta de més amunt se suprimiran després d'afegir-los a calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
ca: Si s'estableix aquesta opció, calibre comprovarà si un fitxer
     afegit automàticament ja es troba a la biblioteca de calibre.
     Si hi és, apareixerà un missatge preguntant si
     voleu afegir-lo de totes maneres.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
ca: Comprova si hi ha &duplicats quan s'afegeixen fitxers automàticament

en: &Automatic adding
ca: &Addició automàtica

en: High
ca: Alt

en: Low
ca: Baix

en: Very low
ca: Molt baix

en: Confirmation dialogs have all been reset
ca: S'han restablert tot els diàlegs de confirmació

en: Job &priority:
ca: &Prioritat dels treballs:

en: Preferred &input format order:
ca: Ordre de formats d'entrada prefer&it:

en: Preferred &output format:
ca: F&ormat de sortida preferit:

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ca: Si s'activa, els valors de les columnes personalitzades «Sí/No» poden ser «Sí», «No» o «Desconegut».
    Si no s'activa, els valors poder ser «Sí» o «No».

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
ca: Les columnes «&Sí/No» tenen tres valors (requereix reiniciar)

en: Default network &timeout:
ca: &Temps d'expiració de xarxa predeterminat:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ca: Estableix el temps d'expiració predeterminat per a les captures de xarxa (p. ex. cada vegada que s'hagi d'anar a internet per obtenir informació)

en:  seconds
ca:  segons

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ca: Restableix tots els diàlegs de &confirmació que s'hagin inhabilitat

en: Use internal &viewer for:
ca: Utilitza el &visualitzador intern per:

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
ca: Biblioteca virtual que s'aplica quan s'obre la bib&lioteca actual:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
ca: Envia automàticament les &notícies baixades al lector de llibres

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ca: &Suprimeix les notícies de la biblioteca quan s'enviïn automàticament al lector

en: All columns
ca: Totes les columnes

en: icon with text
ca: icona amb text

en: icon with no text
ca: icona sense text

en: composed icons w/text
ca: icones compostes amb text

en: composed icons w/no text
ca: icones compostes sense text

en: is true
ca: és cert

en: is false
ca: és fals

en: is not true
ca: no és cert

en: is not false
ca: no és fals

en: is undefined
ca: no està definit

en: has id
ca: té identificador

en: does not have id
ca: no té identificador

en: is equal to
ca: és igual a

en: is not set
ca: no està establert

en: is earlier than
ca: és abans de

en: is later than
ca: és després de

en: is today
ca: és avui

en: is more days ago than
ca: és de fa més dies que

en: is fewer days ago than
ca: és de fa menys dies que

en: is more days from now than
ca: és de fa més dies des d'ara que

en: is fewer days from now than
ca: és de fa menys dies des d'ara que

en: has
ca: té

en: does not have
ca: no té

en: has pattern
ca: té el patró

en: does not have pattern
ca: no té el patró

en: does not contain
ca: no conté

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ca: Introduïu un tipus d'identificador o un tipus d'identificador i un valor en la forma «identificador:valor»

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
ca: Introduïu un codi de llengua ISO de tres lletres, com ara «cat» per al català, «spa» per a l'espanyol o «eng» per a l'anglès. També podeu utilitzar el nom complet; en aquest cas calibre intentarà convertir-lo automàticament al codi de llengua.

en: Enter a number
ca: Introduïu un nombre

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
ca: Introduïu l'antiguitat màxima en dies que pot ser un ítem. Zero és avui. Les dates del futur coincideixen sempre

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
ca: Introduïu l'antiguitat mínima en dies que pot ser un ítem. Zero és avui. Les dates del futur no coincideixen mai

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
ca: Introduïu el màxim de dies en el futur que pot ser un ítem. Zero és avui. Les dates del passat coincideixen sempre

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
ca: Introduïu el mínim de dies en el futur que pot ser un ítem. Zero és avui. Les dates del passat no coincideixen mai

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ca: Introduïu una data en el format AAAA-MM-DD

en: Enter a string.
ca: Introduïu una cadena.

en: Enter a regular expression
ca: Introduïu una expressió regular

en: You can match multiple values by separating them with %s
ca: Podeu fer coincidir diversos valors si els separeu amb %s

en: Remove icons
ca: Elimina els icones

en: No icons selected
ca: Cap icona seleccionada

en: You must select at least one icon to remove
ca: Cal seleccionar com a mínim un icona per eliminar

en: column coloring
ca: acoloriment de columnes

en: column icon
ca: icona de la columna

en: Cover grid emblem
ca: Emblema del mosaic de portades

en: Create/edit a {0} rule
ca: Crea/edita una regla {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
ca: Creeu una regla {0} amb l'ompliment dels quadres de més avall

en: Add the emblem:
ca: Afegeix l'emblema:

en: of the column:
ca: de la columna:

en: to:
ca: a:

en: &Add new image
ca: &Afegeix una imatge nova

en: (Images should be square-ish)
ca: (les imatges han de poder-se enquadrar)

en: Choose &more than one icon
ca: Trieu &més d'una icona

en: &Add icon
ca: &Afegeix una icona

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ca: Només si es compleixen les condicions següents:

en: Add &another condition
ca: &Afegeix una altra condició

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ca: Podeu inhabilitar una condició en deixar en blanc tots els seus quadres

en: Open to see checkboxes
ca: Obriu per veure les caselles de selecció

en: Sample text
ca: Text de mostra

en: No icon selected
ca: No s'ha seleccionat cap icona

en: You must choose an icon for this rule
ca: Heu de triar una icona per a aquesta regla

en: Invalid condition
ca: Condició no vàlida

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ca: Una de les condicions per a aquesta regla no és vàlida: <b>%s</b>

en: No conditions
ca: No hi ha condicions

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ca: Per a aquesta regla s'ha d'especificar almenys una condició que no estigui buida

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ca: 
                    <p>Regla avançada per la columna <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ca: 
                    <p>Regla avançada:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ca: 
                    <p>Regla avançada: estableix <b>%(typ)s</b> per la columna <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
ca: (<span style="color: %s;">mostra</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
ca: <p>Afegeix l'emblema <b>{0}</b> a la portada si es compleixen les condicions següents:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ca:             <p>Estableix el <b>%(kind)s</b> de <b>%(col)s</b> a <b>%(color)s</b> %(sample)s
                si es compleixen les condicions següents:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
ca: <li>La condició que utilitza la columna <b>%(col)s</b> és <b>invàlida</b>

en: value:
ca: valor:

en: &Add rule
ca: &Afegeix una regla

en: &Remove rule(s)
ca: Sup&rimeix les regles

en: Move the selected rule up
ca: Mou la regla seleccionada cap amunt

en: Move the selected rule down
ca: Mou la regla seleccionada a baix

en: Add ad&vanced rule
ca: Afegeix una regla a&vançada

en: Import rules from a file
ca: Importa regles des d'un fitxer

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ca: Podeu controlar el color de les columnes de la llista de llibres amb la creació de «regles» que diuen a calibre quin color ha d'utilitzar. Feu clic més avall al botó «Afegeix una regla» per a començar.<p>Podeu <b>canviar una regla existent</b> en fer-hi doble clic.

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ca: Podeu afegir icones a les columnes en la llista de llibres amb la creació de «regles» que diuen a calibre quina icona ha d'utilitzar. Feu clic més avall al botó «Afegeix una regla» per a començar.<p>Podeu <b>canviar una regla existent</b> en fer-hi doble clic.

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ca: Podeu afegir emblemes (icones petites) que es mostren al costat de les portades al mosaic de portades amb la creació de «regles» que diuen a calibre quina és la imatge que ha d'utilitzar. Feu clic més avall al botó «Afegeix una regla» per començar.<p>Podeu <b>canviar una regla existent</b> en fer-hi doble clic.

en: Show &emblems next to the covers
ca: Mostra els &emblemes al costat de les portades

en: If checked, you can tell calibre to display icons of your choosing next to the covers shown in the Cover grid, controlled by the metadata of the book.
ca: Si està activada, es pot fer que calibre mostri les icones desitjades al costat de les portades que es mostren a la graella de Portada, que es regeix per les metadades del llibre.

en: No rule selected
ca: No s'ha seleccionat cap regla

en: No rule selected for %s.
ca: No s'ha seleccionat cap regla per a %s.

en: removal
ca: supressió

en: Rules
ca: Regles

en: No valid rules found
ca: No s'ha trobat cap regla vàlida

en: No valid rules were found in {}.
ca: No s'ha trobat cap regla vàlida a {}.

en: Column header
ca: Encapçalament de la columna

en: Lookup name
ca: Nom de consulta

en: Type
ca: Tipus

en: Yes/No with text
ca: Sí/No amb text

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
ca: Text separat per ets (i comercial) que es mostra al navegador d'etiquetes

en: You must select a column to delete it
ca: Heu de seleccionar una columna per suprimir-la

en: The selected column is not a custom column
ca: La columna seleccionada no és una columna personalitzada

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ca: Esteu segur que voleu suprimir la columna %s i totes les seves dades?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ca: Aquí podeu reorganitzar la disposició de les columnes a llista de llibres de la biblioteca de calibre. Podeu ocultar les columnes si les desmarqueu. També podeu crear les vostres columnes personalitzades.

en: Move column up
ca: Puja la columna

en: Remove a user-defined column
ca: Suprimeix una columna definida per l'usuari

en: Add a user-defined column
ca: Afegeix una columna definida per l'usuari

en: Edit settings of a user-defined column
ca: Edita els ajusts d'una columna definida per l'usuari

en: Move column down
ca: Baixa la columna

en: Add &custom column
ca: Afegeix una &columna personalitzada

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ca: Restaura els ajusts als valors predeterminats. Només es restauren els ajusts de la secció que estigui seleccionada.

en: Text, column shown in the Tag browser
ca: Text, columna que es mostra al navegador d'etiquetes

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
ca: Text separat per comes, com ara les etiquetes, que es mostra al navegador d'etiquetes

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
ca: Text llarg, com ara els comentaris, que no es mostra al navegador d'etiquetes

en: Text column for keeping series-like information
ca: Columna de text per mantenir informació com una sèrie

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ca: Text, però amb un conjunt fix de valors permesos

en: Floating point numbers
ca: Nombre amb decimals

en: Integers
ca: Enters

en: Ratings, shown with stars
ca: Valoracions que es mostren amb estrelles

en: Yes/No
ca: Sí/No

en: Column built from other columns
ca: Columna construïda a partir d'altres columnes

en: Column built from other columns, behaves like tags
ca: Columna construïda a partir d'altres columnes, es comporta com les etiquetes

en: Create a custom column
ca: Crea una columna personalitzada

en: Edit custom column
ca: Edita la columna personalitzada

en: Now
ca: Ara

en: My Tags
ca: Les meves etiquetes

en: My Series
ca: La meva sèrie

en: My Rating
ca: La meva valoració

en: People
ca: Persones

en: My Title
ca: El mau tí­tol

en: Quick create:
ca: Creació ràpida:

en: Names
ca: Noms

en: Short text
ca: Text curt

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ca: S'utilitza per cercar dins la columna. Ha de contenir només números i minúscules.

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
ca: Encapçalament de columna a la vista de biblioteca i nom de la categoria al navegador d'etiquetes

en: What kind of information will be kept in the column.
ca: Tipus d'informació que hi haurà a la columna.

en: Show &checkmarks
ca: Mostra les marques de verifi&cació

en: Contains names
ca: Conté noms

en: Optional text describing what this column is for
ca: Text opcional per descriure la funció de la columna

en: Default: (nothing)
ca: Per defecte: (no res)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ca: Plantilla de fitxer. Utilitza la mateixa sintaxi que les plantilles de desament.

en: Similar to save templates. For example, %s
ca: Semblant a desar les plantilles. Per exemple, %s

en: No heading
ca: Sense encapçalament

en: Show heading above the text
ca: Mostra l'encapçalament a sobre del text

en: Show heading to the side of the text
ca: Mostra l'encapçalament al costat del text

en: Short text, like a title
ca: Text curt, com un títol

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
ca: Trieu com s'interpretarà les dades d'aquesta columna.
    Això controla com es visualitzen les dades al Panell de detalls del llibre
    i com s'editen.

en: Interpret this column as:
ca: Interpreta la columna com a:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ca: Una llista separada per comes dels valors permesos. Sempre s'inclou un
    valor buit i és el predefinit. Per exemple, la llista «un,dos,tres» té quatre
    valors, el primer és un valor buit.

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ca: Llista de colors per utilitzar en mostrar un ítem. La llista
    ha d'estar buida o contenir un color per a cada valor.

en: Allow half stars
ca: Permet mitges estrelles

en: Allow half star ratings, for example:
ca: Permet valoracions de mitges estrelles, per exemple:

en: &Sort/search column by
ca: &Ordena/cerca la columna per

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ca: Com s'ha de gestionar aquesta columna a la interfície en ordenar i cercar

en: Show in Tag browser
ca: Mostra-ho al navegador d'etiquetes

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
ca: Si és activada, la columna apareixerà al navegador d'etiquetes com a categoria

en: Show as HTML in Book details
ca: Mostra com a HTML als detalls del llibre

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam e-books site.
ca: Si és marcada, la columna es mostrarà com a HTML als detalls del llibre i al servidor de continguts. Això és útil per establir enllaços amb el llenguatge de les plantilles. Per exemple, la plantilla <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre> crearà un camp que mostri el títol en caràcters grans i en negreta, igual que les sèries, com <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". La plantilla <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> generarà un enllaç al llibre en el lloc web de Beam.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
ca: Trieu si mostrar o no l'encapçalament de columna al Panell
    de detalls del llibre i on fer-ho, en cas que es mostri

en: Default: dd MMM yyyy.
ca: Fer defecte: dd MMM yyyy.

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the Python documentation</a>
ca: Per defecte: sense format. Per als detalls del format del llenguatge vegeu <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">la documentació de Python</a>

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ca: Exemples: el format <code>{0:0>4d}</code> dóna un nombre de quatre dígits amb zeros inicials. El format <code>{0:d}&nbsp;dies</code> imprimeix el nombre i després la paraula «dies».

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ca: Exemples: el format <code>{0:.1f}</code> dóna un nombre amb decimals amb un dígit després de la coma. El format <code>Preu:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> imprimeix «Preu&nbsp;$&nbsp;» i després el nombre amb dos dígits després de la coma i els milers separats per punts.

en: No lookup name was provided
ca: No s'ha proporcionat cap nom de consulta

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ca: El nom de consulta només ha de contenir minúscules, números i barres baixes, i ha de començar amb una lletra

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ca: Els noms de consultes no poden acabar en _index perquè aquests noms estan reservats per als índexs d'una columna de sèrie.

en: No column heading was provided
ca: No s'ha donat cap encapçalament de columna

en: The lookup name %s is already used
ca: El nom de consulta %s ja està en ús

en: The heading %s is already used
ca: L'encapçalament %s ja està en ús

en: You must enter a template for composite columns
ca: Heu d'introduir una plantilla per a les columnes compostes

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ca: S'ha d'introduir almenys un valor per a les columnes d'enumeració

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ca: El quadre de colors ha d'estar buit o contenir el mateix nombre d'ítems que el quadre de valors

en: The color {0} is unknown
ca: El color {0} és desconegut

en: Getting debug information, please wait
ca: S'està obtenint la informació de depuració, espereu

en: Copy to &clipboard
ca: &Copia al porta-retalls

en: Device already detected
ca: Dispositiu ja detectat

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
ca: Calibre ja ha detectat un dispositiu (%s). Si voleu depurar la detecció d'un altre dispositiu, desconnecteu abans aquest dispositiu.

en: Debugging failed
ca: La depuració ha fallat

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
ca: Ha fallat la depuració de la detecció del dispositiu. Feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació.

en: Getting device information
ca: Obtenció de la informació del dispositiu

en: User-defined device information
ca: Informació del dispositiu definit per l'usuari

en: Device Detection
ca: Detecció dels dispositius

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ca: Assegureu-vos que el dispositiu està desconnectat i premeu a «D'acord»

en: Ensure your device is connected, then press OK
ca: Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i premeu a «D'acord»

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ca: Es pot copiar els valors al porta-retalls, enganxar-los en un editor i introduir-los al USER_DEVICE personalitzant el connector del dispositiu a Preferències->Avançat->Connectors. Tingueu en compte que també s'han d'introduir les carpetes on voleu que es desin els llibres. Reinicieu Calibre perquè els canvis s'apliquin.

en: Add an email address to which to send books
ca: Afegeix una adreça de correu electrònic per enviar-hi llibres

en: &Add email
ca: &Afegeix un correu electrònic

en: Make &default
ca: Fes-ho el pre&determinat

en: &Remove email
ca: Elimina el co&rreu electrònic

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
ca: Afegiu els comentaris de les metadades del llibre al correu
    electrònic. Útil per permetre que el destinatari vegi un
    resum del llibre abans d'obrir-lo.

en: Add &comments metadata as text to the email
ca: Afegeix els &comentaris de les metadades com a text al correu electrònic

en: Email
ca: Correu electrònic

en: Subject
ca: Assumpte

en: Alias
ca: Àlies

en: Auto send
ca: Enviament automàtic

en: Auto send only tags
ca: Envia automàticament només les etiquetes

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ca: Formats per al correu. S'enviarà el primer format que coincideixi.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ca: Assumpte del correu electrònic que s'envia. Si es deixa en blanc, s'utilitzarà el títol com a assumpte. A més, es poden utilitzar les mateixes plantilles que a «Desa al disc» com {title} i {author_sort}.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
ca: Si aquesta casella està marcada, s'enviaran automàticament les notícies baixades a aquesta adreça de correu electrònic (sempre que estigui en un dels formats llistats i no hagi estat filtrada amb les etiquetes).

en: Friendly name to use for this email address
ca: Nom descriptiu per a aquesta adreça de correu electrònic

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
ca: Si s'especifica, només les notícies amb una d'aquestes etiquetes seran enviades a aquesta adreça de correu electrònic. Totes les baixades de notícies tenen el seu títol com a etiqueta, de manera que podeu utilitzar-ho per controlar fàcilment quines baixades de notícies s'envien a aquesta adreça de correu electrònic.

en: new email address
ca: nova adreça de correu electrònic

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
ca: La llista dels dispositius que heu demanat a calibre que ignori. Desmarqueu un dispositiu perquè Calibre ja no l'ignori.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
ca: La llista dels connectors de dispositiu que heu inhabilitat. Desmarqueu una entrada per habilitar el connector, calibre no pot detectar aquells dispositius que siguin gestionats pels connectors inhabilitats.

en: Search for the author on Goodreads
ca: cercar l'autor a Goodreads

en: Search for the author on Amazon
ca: cercar l'autor a Amazon

en: Search for the author in your calibre library
ca: cercar l'autor a la vostra biblioteca de calibre

en: Search for the author on Wikipedia
ca: cercar l'autor a Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
ca: cercar l'autor a Google Books

en: Search for the book on Goodreads
ca: cercar el llibre a Goodreads

en: Search for the book on Amazon
ca: cercar el llibre a Amazon

en: Search for the book on Google Books
ca: cercar el llibre a Google Books

en: Use a custom search URL
ca: utilitzar un URL de cerca personalitzat

en: Clicking on &author names should:
ca: Si es fa clic als noms dels &autors, s'ha de:

en: Enter the URL
ca: Introduïu l'URL

en: Create a new rule
ca: Crea una regla nova

en: &Key:
ca: &Clau:

en: The name that will appear in the Book details panel
ca: El nom que apareixerà al plafó dels detalls del llibre

en: Key
ca: Clau

en: Template
ca: Plantilla

en: Value needed
ca: Valor requerit

en: The %s field cannot be empty
ca: El camp %s no pot ser buit

en: Create rules for identifiers
ca: Crea regles per als identificadors

en: Create rules to convert identifiers into links.
ca: Crea les regles per a convertir els identificadors a enllaços.

en: &Edit rule
ca: &Edita la regla

en: Icon theme: <b>%s</b>
ca: Tema d'icones: <b>%s</b>

en: calibre style
ca: Estil de calibre

en: Automatic
ca: Automàtic

en: No subtitle
ca: Sense subtítol

en: Bottom
ca: Inferior

en: Top
ca: Superior

en: Above text
ca: Sobre el text

en: Never
ca: Mai

en: Off
ca: Desactivat

en: Small
ca: Petita

en: Medium
ca: Mitjana

en: Always
ca: Sempre

en: If there is enough room
ca: Si hi ha prou espai

en: By first letter
ca: Per la primera lletra

en: Partitioned
ca: Partit

en: Default
ca: Per defecte

en: All on 1 tab
ca: Tot en una pestanya

en: Middle
ca: Mitjana

en: Column &coloring
ca: Acoloriment de &columnes

en: Column &icons
ca: &Icones de columna

en: Change &color
ca: Canvia el &color

en: Change &background image
ca: Canvia la &imatge de fons

en: Wide
ca: Ampla

en: Narrow
ca: Estreta

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
ca: Relació d'aspecte actual (amplada/alçada): %.2g

en: Edit template for caption
ca: Edita la plantilla per a la llegenda

en: Current space used: %s
ca: Espai utilitzat actualment: %s

en: Choose background color for the Cover grid
ca: Trieu el color del fons per al mosaic de portades

en: Remove background image?
ca: S'ha de suprimir la imatge de fons?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
ca: S'ha establert una imatge de fons, per tant el color que heu triat no serà visible. S'ha de suprimir la imatge de fons?

en: Show &row numbers in the book list
ca: Most&ra els números de les files a la llista de llibres

en: User interface style (&needs restart):
ca: Estil de la i&nterfície d'usuari (requereix reiniciar):

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
ca: Espai e&xtra a afegir entre les files a la llista dels llibres (pot ser negatiu):

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
ca: Habilita la icona a la safata del s&istema (requereix reiniciar)

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ca: Inhabilita totes les animacions. Útil si teniu un ordinador lent o vell.

en: Disable &animations
ca: Inhabilita les &animacions

en: &Interface font:
ca: Lletra de la &interfície:

en: Change &font (needs restart)
ca: Canvia la &lletra (requereix reiniciar)

en: Show &tooltips in the book list
ca: Mostra indic&adors de funció a la llista de llibres

en: Toolbar
ca: Barra d'eines

en: Icon si&ze:
ca: Mi&da de la icona:

en: Show &text under icons:
ca: Mostra el &text sota les icones:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
ca: Utilitza dues línies per al text sota les icones (requereix reiniciar)

en: Choose &language (needs restart):
ca: Trieu la &llengua (requereix reiniciar):

en: Allow using &drag and drop to merge books
ca: Permet arrossegar i deixar anar per &fusionar llibres

en: Show the &splash screen at startup
ca: Mostra la pantalla de pre&sentació a l'inici

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available. Note that on Windows, you have to enable the system tray icon for notifications to work.
ca: Inhabilita notificacions emergents quan calibre completa feines com ara una conversió, l'enviament a un dispositiu etc. Les notificacions s'envien a través de la funcionalitat de notificacions del sistema operatiu, si està disponible. Noteu que en Windows, perquè funcioni, heu d'habilitar la icona a la safata del sistema.

en: Disable n&otifications on job completion
ca: Inhabilita n&otificacions en la compleció de treballs

en: Draw a &grid in the book list
ca: Dibuixa una &graella a la llista de llibres

en: &Main interface
ca: I&nterfície principal

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
ca: Control de la vista de portades. Podeu habilitar aquesta vista clicant al botó "Disposició" a la cantonada inferior dreta de la finestra principal de calibre.

en: Field to show &under the covers:
ca: Camp a mostrar a s&ota de les portades:

en: Spac&ing between covers:
ca: Espa&iat entre portades:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
ca: L'espai entre portades. Un valor de zero significa que es calcula automàticament a partir de la mida de la portada.

en: Background for the Cover grid
ca: Fons per al mosaic de portades

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
ca: Per defecte calibre tria una mida de portada depenent de la mida de la pantalla de l'ordinador. Podeu canviar la mida de portada aquí:

en: Cover &width:
ca: Am&plada de la portada:

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ca: Amplada de les portades que es mostren.
    Un valor de zero vol dir que es calcula automàticament.

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
ca: Fes les portades més grans, mantenint la relació d'aspecte actual.

en: &Larger covers
ca: Portades més &grans

en: Cover &height:
ca: A&lçada de la portada:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ca: Alçada de les portades que es mostren.
    Un valor de zero vol dir que es calcula automàticament.

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
ca: Fes les portades més petites, mantenint la relació d'aspecte actual.

en: &Smaller covers
ca: Portades més &petites

en: Reset size to automatic
ca: Restableix la mida a automàtica

en: &Reset size
ca: &Restableix la mida

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
ca: Mida dels emblemes (si n'hi ha) que es mostre&n al costat de les portades:

en: Show a &field (such as title) under the covers
ca: Mostra un camp (com ara el títol) &sota les portades

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
ca: Ubicació dels emb&lemes mostrats al costat de les portades:

en: &Emblems
ca: &Emblemes

en: Caching of covers for improved performance
ca: Portades a la memòria cau per millorar el rendiment

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
ca: Hi ha dos tipus de memòria cau que calibre utilitza per millorar el rendiment quan es renderitzen les portades a la vista de mosaic. Una memòria cau de disc que es manté al vostre disc dur i que emmagatzema les miniatures de les portades i una altra a la memòria de l'ordinador que s'utilitza per assegurar-se que les portades es mostren sense parpellejos. Per millorar els resultats, manteniu la memòria cau del disc gran i la de la memòria de l'ordinador petita, llevat que teniu molta memòria RAM addicional a l'ordinador i no us molesta que l'utilitzi la memòria cau.

en: Disable
ca: Inhabilita

en: &Empty disk cache
ca: Buida la m&emòria cau del disc

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
ca: Nombre d'ompliments de pantalla de portades per a l'emmagatzematge temporal en &memòria (manteniu-ho petit):

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
ca: Quantitat màxima &d'espai al disc que s'utilitzarà per a la memòria cau de les imatges en miniatura:

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
ca: El nombre màxim d'ompliments de pantalla d'imatges en miniatures a mantenir en memòria. L'augment d'aquest valor farà que la renderització sigui més ràpida, a costa d'un major ús de memòria. Recordeu que independentment d'aquest ajust, un mínim d'un centenar d'imatges en miniatura es mantenen sempre en memòria, per garantir una representació lliure de parpelleigs.

en: &Performance
ca: &Rendiment

en: Cover &grid
ca: Mosaic de &portades

en: Create rules to convert &identifiers into links
ca: Crea les regles per a convertir els &identificadors a enllaços

en: Show &cover
ca: Mostra la &coberta

en: Show the size of the book's cover in pixels
ca: Mostra la mida de la portada del llibre en píxels

en: Show cover &size
ca: Mo&stra la mida de la portada

en: Use &Roman numerals for series
ca: Utilitza números &romans per a les sèries

en: Show comments &heading:
ca: Mostra encapçalament de comentaris

en: &Book details
ca: Detalls del lli&bre

en: Edit metadata (single) &layout:
ca: Edita la &disposició (única) de les metadades:

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
ca: Seleccioneu les categories a mostrar en el navegador d'etiquetes, i el seu &ordre

en: Show &average ratings
ca: Mostra les v&aloracions mitjanes

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
ca: <p>Mostra el recompte d'ítems en el navegador d'etiquetes. Com ara el nombre de llibres
    per cada autor, el nombre d'autors, etc. Si ho inhabiliteu, encara podeu
    veure els recomptes passant el ratolí per sobre de qualsevol ítem.</p>

en: Show &counts
ca: Mostra &recomptes

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
ca: <p>Si s'activa, la Cerca en el navegador d'etiquetes mostrarà tots els ítems que coincideixin amb la cerca en comptes de la primera. Si també hi ha activat Oculta categories buides només es mostraran les categories que continguin un element coincident.</p>

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
ca: <p> Si s'activa, el navegador d'etiquetes pot obtenir el focus del teclat, permetent
    l'ús del teclat per navegar per l'arbre amb les tecles de fletxa. La tecla Intro simula
    un clic en l'ítem seleccionat. La drecera de teclat 'Navegador d'etiquetes/
    Dóna el focus del teclat al navegador d'etiquetes' canvia el focus del teclat
    sense utilitzar el ratolí.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
ca: Permet al navegador d'etiquetes tenir el &focus del teclat

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
ca: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Si habiliteu aquesta opció podreu definir una drecera de teclat per
    enfocar el navegador d'etiquetes a
    <code>Preferències-&gt;Dreceres-&gt;Navegador d'etiquetes-&gt;Dóna
    el focus del teclat al navegador d'etiquetes</code></p>

en: Spacing between &items:
ca: Espa&i entre ítems:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
ca: <p>L'espaiat entre ítems consecutius en el navegador d'etiquetes.
    Les unitats són (ex), que és l'altura aproximada de la lletra 'x' en el
    tipus de lletra que s'està utilitzant.</p>

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
ca: Trieu com es mostren les subcategories del navegador d'etiquetes quan
    el nombre d'ítems supera el límit. Trieu per la primera
    lletra per veure una llista A, B, C. Trieu partit per
    tenir una llista de grups de mida fixa. Trieu inhabilitat
    si no voleu mai subcategories.<p>

en: Co&llapse when more items than:
ca: Contreu quan hi hagi un nombre d'e&lements superior a:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
ca: <p>Si una categoria del navegador d'etiquetes en té un nombre d'elements superior, es divideix
    en subcategories. Si el mètode de partició s'estableix a «inhabilita», aquest valor s'ignora.</p>

en: &Tag browser
ca: Navegador d'e&tiquetes

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ca: &Nombre de portades que es mostraran al mode navegador (requereix reiniciar):

en: Template &editor
ca: &Editor de plantilles

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
ca: Mostra les portades en la seva relació d'aspecte original en lloc de canviar-ne
    la mida perquè totes tinguin la mateixa alçada i amplada

en: &Template for caption:
ca: Plan&tilla per a la llegenda:

en: Fie&ld for sub-title:
ca: Camp per al subtíto&l:

en: Cover &browser
ca: Na&vegador de portades

en: &Change Quickview item when book list column changes
ca: &Canvia l'ítem de la vista ràpida si canvia la columna a la llista de llibres

en: &Double click changes examined column
ca: El &doble clic canvia la columna examinada

en: Select columns to display
ca: Seleccioneu les columnes que es mostren

en: &Quickview
ca: Vista &ràpida

en: version
ca: versió

en: created by Kovid Goyal
ca: ha estat creat per Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
ca: Els canvis que heu fet requereixen que calibre es reiniciï immediatament. No podreu establir més preferències fins que reinicieu.

en: Run Welcome &wizard
ca: Executa l'&assistent de benvinguda

en: Save changes
ca: Desa els canvis

en: Cancel and return to overview
ca: Cancel·la i torna a la vista general

en: Restoring to defaults not supported for
ca: No es pot tornar als predeterminats per a

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ca: Alguns dels canvis que heu fet requereixen un reinici. Reinicieu calibre tan aviat com sigui possible.

en: Source
ca: Origen

en: Cover priority
ca: Prioritat de la portada

en: This source is configured and ready to go
ca: Aquest origen està configurat i preparat per funcionar

en: This source needs configuration
ca: Cal configurar aquest origen

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ca: Aquest connector només és útil per als llibres en <b>xinès</b>. Pot retornar resultats incorrectes per als llibres en altres llengües. Esteu segur que el voleu habilitar?

en: Published date
ca: Data de publicació

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ca: <b>Configura %(name)s</b><br>%(desc)s

en: No source selected
ca: No s'ha seleccionat cap origen

en: No source selected, cannot configure.
ca: No s'ha seleccionat cap origen, no es pot configurar.

en: Metadata sources
ca: Orígens de les metadades

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ca: Els orígens amb una X vermella al costat dels seus noms han de configurar-se abans que es puguin utilitzar.

en: C&onfigure selected source
ca: C&onfigura l'origen seleccionat

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ca: Si desmarqueu algun camp, no es baixaran les metadades d'aquests camps

en: &Select all
ca: &Selecciona-ho tot

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ca: Restaureu el conjunt de camps seleccionats que definiu amb el botó «Estableix com a predeterminat»

en: &Set as default
ca: &Estableix com a predeterminat

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ca: Converteix tots els comentaris baixats a &text net

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
ca: Inverteix els noms d'&autors de «nom, cognom» a «cognom, nom»

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ca: <p>Quan baixis els comentaris, annexa els comentaris a qualsevol comentari existent, en lloc de sobreescriure'ls.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ca: Quan baixis els comentaris, annexa els comentaris a qualsevol comentari existent, en lloc de sobreescriure'ls.

en: Append comments to &existing
ca: Annexa els comentaris als &existents

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ca: <p>Diferents fons de metadades tenen diferents conjunts d'etiquetes per al mateix llibre. Amb aquesta opció activada calibre utilitzarà el conjunt d'etiquetes més petit. Els conjunts petits solen contenir informació com el gènere, mentre que els conjunts més grans tendeixen a descriure el contingut del llibre.
    <p>Aquesta opció comporta una diferència pràctica només si una de les fonts de metadades té un conjunt d'etiquetes tipus gènere per al llibre que cerqueu. La majoria de vegades totes tenen conjunts d'etiquetes grans.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
ca: Prefereix conjunts d'etiquetes més petits en agafar etiquetes de diferents orígens de metadades

en: Prefer &fewer tags
ca: Prefereix &menys etiquetes

en: Max. &number of tags to download:
ca: &Nombre màxim d'etiquetes a baixar:

en: Max. &time to wait after first match is found:
ca: &Temps màxim d'espera després que s'hagi trobat la primera coincidència:

en:  secs
ca:  segons

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ca: Temps màxim d'espera després que s'hagi trobat la primera &portada:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
ca: El nombre màxim de treballs que s'executaran simultàniament en segon pla. Es refereix a tasques que carreguen molt la CPU com ara les conversions. Reduïu aquest nombre perquè calibre utilitzi menys CPU.

en: No proxies used
ca: No s'utilitza cap servidor intermediari

en: <b>Using proxies:</b>
ca: <b>S'estan utilitzant els servidors intermediaris:</b>

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
ca: &Nombre màx. de treballs simultanis de conversió, de baixada de notícies o de connectors:

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ca: Limita el nombre màx. de treballs simultanis als nu&clis de CPU disponibles

en: Debug &device detection
ca: &Depura la detecció del dispositiu

en: Get information to setup the &user defined device
ca: Obtén la informació per configurar el dispositiu definit per l'&usuari

en: Abort &jobs that take more than:
ca: Avorta els &treballs que triguin més de:

en: Never abort
ca: No avortis mai

en:  minutes
ca:  minuts

en: Create a calibre &icon theme
ca: Crea un tema d'&icones de calibre

en: Device currently connected:
ca: Dispositiu que està connectat:

en: Device currently connected: None
ca: Dispositiu que està connectat: cap

en: That format and device already has a plugboard.
ca: Aquest format i dispositiu ja té un tauler de connexions.

en: Possibly override plugboard?
ca: Potser s'hauria d'anul·lar el tauler de connexions?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ca: Ja hi ha un tauler de connexions més general per a aquest format i dispositiu. Esteu segur que voleu afegir un tauler de connexions nou?

en: Add possibly overridden plugboard?
ca: S'ha d'afegir el tauler de connexions possiblement anul·lat?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ca: Hi ha taulers de connexions més específics per a aquest format. Voleu afegir un tauler de connexions nou?

en: Really add plugboard?
ca: S'ha d'afegir el tauler de connexions?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ca: Un altre tauler de connexions coincideix amb aquesta combinació de format i dispositiu. Esteu segur que voleu afegir un tauler de connexions nou?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ca: Ja hi ha taulers de connexions de format i dispositiu més específics. Esteu segur que voleu afegir un tauler de connexions nou?

en: The {0} device does not support the {1} format.
ca: El dispositiu {0} no és compatible amb el format {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
ca: El dispositiu {0} només és compatible amb el(s) format(s) {1}.

en: Invalid destination
ca: El destí no és vàlid

en: The destination field cannot be blank
ca: El camp de destí no pot estar en blanc

en: Format (choose first)
ca: Format (trieu-ho primer)

en: Device (choose second)
ca: Dispositiu (trieu-ho segon)

en: Add &new plugboard:
ca: Afegeix un tauler de connexions &nou:

en: Edit &existing plugboard:
ca: Edita un tauler de connexions &existent:

en: Existing &plugboards:
ca: Taulers de connexions e&xistents:

en: Source template
ca: Plantilla d'origen

en: Destination field
ca: Camp de destí

en: &Save plugboard
ca: De&sa el tauler de connexions

en: &Delete plugboard
ca: Suprimeix el tauler &de connexions

en: 
    Customization:
ca: 
    Personalització:

en: 
    
    This plugin has been disabled
ca: 
    
    S'ha inhabilitat aquest connector

en: Search for plugin
ca: Cerca un connector

en: Could not find any matching plugins
ca: No s'ha trobat cap connector que coincideixi

en: files
ca: fitxers

en: Add plugin
ca: Afegeix un connector

en: No valid plugin path
ca: Cap camí vàlid al connector

en: %s is not a valid plugin path
ca: %s no és un camí vàlid al connector

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ca: Seleccioneu un connector existent per personalitzar-lo a <b>%s</b>

en: Disabling the plugin %s is not allowed
ca: No està permesa la inhabilitació del connector %s

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
ca: Esteu segur que voleu suprimir el connector %s?

en: Cannot remove builtin plugin
ca: No es pot suprimir un connector integrat

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ca:  no es pot suprimir. És un connector integrat. Intenteu inhabilitar-lo.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
ca: Aquí podeu personalitzar el comportament de calibre amb el control sobre quins connectors utilitza.

en: Show only those plugins that have been installed by you
ca: Mostra només els connectors que heu instal·lat

en: Show only &user installed plugins
ca: Mostra només els connectors instal·lats de l'&usuari

en: Get &new plugins
ca: Obtén connectors &nous

en: Check for &updated plugins
ca: Comprova si hi ha &actualitzacions dels connectors

en: &Load plugin from file
ca: Carre&ga el connector del fitxer

en: Any custom field
ca: Qualsevol camp personalitzat

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ca: El nom de consulta de qualsevol camp personalitzat (aquests noms comencen amb «#»).

en: Constant template
ca: Plantilla de constant

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ca: Aquesta plantilla no té {fields}, per tant tots els llibres tindran el mateix nom. És correcte?

en: Save template
ca: Plantilla de desament

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ca: Amb l'ajust la plantilla de més avall, podeu controlar les carpetes on es desen els fitxers i els noms que se'ls dóna. Podeu utilitzar el caràcter '/' per especificar subcarpetes. Les variables de metadades disponibles es descriuen més avall. Si un llibre concret no té alguna metadada, la variable se substitueix per una cadena en blanc.

en: Available variables:
ca: Variables disponibles:

en: Save metadata in a separate &OPF file
ca: Desa les metadades en un fitxer &OPF separat

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
ca: Aquí podeu controlar com calibre desarà els vostres llibres quan feu clic al botó «Desa al disc»:

en: Change paths to &lowercase
ca: Canvia els camins a mi&núscules

en: Replace space with &underscores
ca: Reemplaça els espais per g&uions baixos

en: Format &dates as:
ca: Formata les &dates com:

en: Update &metadata in saved copies
ca: Actualitza les &metadades a les còpies desades

en: File &formats to save:
ca: &Formats de fitxer en què es desarà:

en: Save &cover separately
ca: Desa la &portada per separat

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ca: Converteix els caràcters no-ASCII a &equivalents ASCII

en: &Show files in the file browser after saving to disk
ca: Mo&stra els fitxers al navegador de fitxers després de desar-los al disc

en: Enter new or select existing name
ca: Introduïu un nom nou o seleccioneu-ne un d'existent

en: Match all
ca: Coincidència amb tot

en: Match any
ca: Qualsevol coincidència

en: Grouped search terms
ca: Agrupació de termes de cerca

en: That name is already used for a column or grouped search term
ca: Aquest nom ja l'utilitza una columna o una agrupació de termes de cerca

en: The value box cannot be empty
ca: La casella del valor no pot estar buida

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ca: L'agrupació de termes de cerca buida no es pot suprimir

en: Incompatible options
ca: Opcions incompatibles

en: Clear search &histories
ca: Neteja l'&historial de cerques

en: What to search by default
ca: El que se cercarà per defecte

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ca: Quan s'introdueix un terme de cerca sense prefix, per defecte calibre cercarà coincidències a totes les metadades. Per exemple, si introduïu «Espriu» no se cercarà només als autors, sinó a títol/etiquetes/sèrie/comentaris/... Aquestes opcions canvien aquest comportament.

en: &Limit the searched metadata
ca: &Limita les metadades que se cercaran

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ca: &Columnes a les quals es limita les cerques sense prefix:

en: Search as you &type
ca: Cerca mentre es &tecleja

en: Case &sensitive searching
ca: Cerca amb di&stinció de majúscules i minúscules

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ca: &Ressalta els resultats de la cerca en lloc de restringir la llista de llibres al resultat

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
ca: <p>Aquesta opció farà aparèixer un botó petit al costat de la barra de cerca. Si es fa clic al botó, es commutarà entre mostrar només els resultats de la cerca i mostrar tots els llibres amb els resultats de la cerca ressaltats.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
ca: Mostra un botó de commutació rà&pida per canviar entre ressaltar i restringir els resultats al costat de la barra de cerca

en: &Names:
ca: &Noms:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ca: Conté els noms de les agrupacions de termes de cerca definits. Per crear
    un nom nou introduïu-lo a quadre buit, després premeu 
    «Desa». Reanomeneu el terme de cerca, amb la selecció i després el canvi de
    nom i premeu «Desa». Canvieu el valor d'un terme de cerca
    amb el canvi del quadre del valor i premeu «Desa».

en: Delete the current search term
ca: Suprimeix el terme de cerca actual

en: &Value:
ca: &Valor:

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ca: Desa el terme de cerca actual. Per canviar el nom d'un terme de
    cerca modifiqueu-ne el nom i premeu «Desa». Per canviar el valor
    d'un terme de cerca modifiqueu la casella del valor i premeu «Desa».

en: Make &user categories from:
ca: Fes-ne categories de l'&usuari:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ca: Introduïu els noms de qualsevol agrupació de termes de cerca
    que voleu que es mostrin com a categories de l'usuari

en: &Grouped searches
ca: Cerques a&grupades

en: What to search when searching similar books
ca: Què se cerca quan se cerquen llibres similars

en: S&imilar authors:
ca: Autors s&imilars:

en: Si&milar series:
ca: Sèries si&milars:

en: Similar &tags:
ca: E&tiquetes similars:

en: Simi&lar publishers:
ca: Editoria&ls similars:

en: &Similar books
ca: Llibres &similars

en: Manual management
ca: Gestió manual

en: Only on send
ca: Només amb l'enviament

en: Automatic management
ca: Gestió automàtica

en: Cannot change metadata management while a device is connected
ca: No es pot canviar la gestió de metadades si hi ha un dispositiu connectat

en: Metadata management (disabled while device connected)
ca: Gestió de metadades (inhabilitat mentre el dispositiu està connectat)

en: Me&tadata management:
ca: Gestió de les me&tadades:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ca: <li><b>Gestió manual</b>: calibre actualitza les metadades i afegeix les col·leccions només quan s'envia un llibre. Amb aquesta opció calibre no eliminarà mai una col·lecció.</li>
    <li><b>Només amb l'enviament</b>: calibre actualitza les metadades i afegeix o suprimeix les col·leccions per a un llibre només quan s'envia al dispositiu.</li>
    <li><b>Gestió automàtica</b>: calibre manté automàticament les metadades al dispositiu en sincronització amb la biblioteca de calibre, cada vegada que es connecti.</li></ul>

en: Browse for the file
ca: Navega per al fitxer

en: Choose a file
ca: Trieu un fitxer

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ca: calibre incorpora un servidor d'Internet que us permet accedir a la vostra col·lecció de llibres mitjançant un navegador des de qualsevol indret del món. Qualsevol canvi als ajusts no s'aplicarà fins que es reiniciï el servidor.

en: Run server &automatically when calibre starts
ca: Executa &automàticament el servidor quan s'inicia calibre

en: &Start server
ca: Inicia el &servidor

en: St&op server
ca: Atura el servid&or

en: &Test server
ca: Prova el ser&vidor

en: Show server &logs
ca: Mostra els re&gistres del servidor

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
ca: El fet de requerir un nom d'usuari / contrasenya impedeix que les persones no autoritzades accedeixin a la vostra biblioteca de calibre. També és necessari per a algunes funcions, com fer canvis a la biblioteca, així com la sincronització de la posició/anotació de l'última lectura.

en: Change password for {}
ca: Canvia la contrasenya per {}

en: Add new user
ca: Afegeix un usuari nou

en: Set the password for this user
ca: Establiu la contrasenya per a aquest usuari

en: &Repeat password:
ca: &Repetiu la contrasenya:

en: Empty username
ca: Nom d'usuari buit

en: You must enter a username
ca: Heu d'introduir un nom d'usuari

en: Username already exists
ca: El nom d'usuari ja existeix

en: Username is not valid
ca: En nom d'usuari no ès vàlid

en: Password do not match
ca: Les contrasenyes no coincideixen

en: The two passwords you entered do not match!
ca: Les dues contrasenyes que heu introduït no coincideixen!

en: Empty password
ca: Contrasenya buida

en: You must enter a password for this user
ca: Heu d'introduir una contrasenya per a aquest usuari

en: Invalid password
ca: Contrasenya no vàlida

en: Further &restrict access to books in this library that match:
ca: Limiteu enca&ra més l'accés als llibres d'aquesta biblioteca:

en: A search expression
ca: Una expressió de cerca

en: Change library access permissions for {}
ca: Canvieu els permisos d'accés de la biblioteca per a {}

en: All except the specified libraries
ca: Totes amb l'excepció de les biblioteques especificades

en: All libraries
ca: Totes les biblioteques

en: Only the specified libraries
ca: Només les biblioteques especificades

en: Allow access to:
ca: Permet l'accés a:

en: Specify the libraries below:
ca: Especifiqueu les biblioteques a sota:

en: No libraries specified
ca: No s'ha especificat cap biblioteca

en: You have not specified any libraries
ca: No heu especificat cap biblioteca

en: <b>{} is allowed access to all libraries
ca: <b>«{}» pot accedir a totes les biblioteques

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
ca: «{}» pot accedir únicament a les biblioteques en les quals el nom <b>coincideixi</b> amb un dels especificats a sota.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
ca: «{}» pot accedir a totes les biblioteques, <b>excepte</b> en les quals el nom coincideixi amb un dels noms especificats a sota.

en: Change &password
ca: Canvia la contrasen&ya

en: Change the allowed libraries
ca: Canvia les biblioteques permeses

en: Change the blocked libraries
ca: Canvia les biblioteques bloquejades

en: {} is currently allowed access to all libraries
ca: «{}» pot accedir actualment a totes les biblioteques

en: Restrict the &libraries {} can access
ca: Restringeix les bib&lioteques que «{}» pot accedir

en: &Add user
ca: &Afegeix un usuari

en: &Remove user
ca: Sup&rimeix l'usuari

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
ca: Aquí podeu crear una plantilla per controlar quines dades es mostren quan s'utilitza el mode de <i>llista personalitzada</i> per a la llista dels llibres

en: Show a cover &thumbnail
ca: Mostra una imatge en minia&tura de la portada

en: Thumbnail &height:
ca: A&lçada de la imatge en miniatura:

en: Entry &height:
ca: A&lçada de l'entrada:

en: &Long text fields:
ca: Camps de texts &llargs:

en: &Import template
ca: &Importa una plantilla

en: E&xport template
ca: E&xporta la plantilla

en: Choose template file
ca: Trieu el fitxer de plantilla

en: Template files
ca: Fitxers de plantilles

en: Book
ca: Llibre

en: &Main
ca: I&nici

en: &User accounts
ca: Comptes d'&usuaris

en: Book &list template
ca: Plantilla de la &llista de llibres

en: Failed to start Content server
ca: Ha fallat l'inici del servidor de continguts

en: Error log:
ca: Registre d'error:

en: No error log found
ca: No s'ha trobat cap registre d'error

en: Access log:
ca: Registre d'accés:

en: No access log found
ca: No s'ha trobat cap registre d'accés

en: The server log files are in: {}
ca: Els fitxers dels registres del servidor estan a: {}

en: &Clear logs
ca: &Neteja els registres

en: No users specified
ca: No s'han especificat els usuaris

en: You need to restart the server for changes to take effect
ca: Heu de reiniciar el servidor perquè els canvis s'apliquin

en: You cannot delete a built-in function
ca: No es pot suprimir una funció integrada

en: Function not defined
ca: Funció no definida

en: Name %s already used
ca: El nom %s ja està en ús

en: Exception while compiling function
ca: Hi ha hagut una excepció compilant la funció

en: function source code not available
ca: el codi font de la funció no està disponible

en: &Replace
ca: Su&bstitueix

en: C&reate
ca: C&rea

en: F&unction:
ca: F&unció:

en: Enter the name of the function to create.
ca: Introduïu el nom de la funció que es crearà.

en: Argument &count:
ca: &Nombre d'arguments:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ca: Establiu-ho a -1 si la funció agafa un nombre variable d'arguments

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Choose a texture
ca: Trieu una textura

en: Add texture
ca: Afegeix una textura

en: Remove texture
ca: Suprimeix la textura

en: Cannot remove builtin textures
ca: No es poden suprimir les textures incloses

en: Donate to support the development of calibre
ca: Feu una donació per ajudar al desenvolupament de calibre

en: Location Manager
ca: Gestor d'ubicacions

en: Switch between library and device views
ca: Canvia entre les vistes de la biblioteca i del dispositiu

en: Separator
ca: Separador

en: %d books
ca: %d llibres

en: The main toolbar
ca: Barra d'eines principal

en: The main toolbar when a device is connected
ca: Barra d'eines principal quan es connecta un dispositiu

en: The optional second toolbar
ca: Segona barra d'eines (opcional)

en: The menubar
ca: Barra de menú

en: The menubar when a device is connected
ca: Barra de menú quan es connecta un dispositiu

en: The context menu for the books in the calibre library
ca: Menú contextual per als llibres a la biblioteca de calibre

en: The context menu for the books on the device
ca: Menú contextual per als llibres al dispositiu

en: The context menu for the Cover browser
ca: Menú contextual per al navegador de portades

en: Click to choose toolbar or menu to customize
ca: Feu clic per triar la barra d'eines o el menú que s'ha de personalitzar

en: Cannot add the actions %s to this location
ca: No es poden afegir totes les accions %s per a aquesta ubicació

en: Cannot remove the actions %s from this location
ca: No es poden suprimir les accions %s per a aquesta ubicació

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
ca: <p>La barra d'eines de calibre canvia si hi ha o no un dispositiu connectat. Trieu <b>quina barra d'eines</b> voleu personalitzar:

en: Choose the toolbar to customize
ca: Trieu la barra d'eines que s'ha de personalitzar

en: A&vailable actions
ca: Accions &disponibles

en: Add selected actions to toolbar
ca: Afegeix a la barra d'eines les accions seleccionades

en: Remove selected actions from toolbar
ca: Suprimeix les accions seleccionades de la barra d'eines

en: &Current actions
ca: &Accions actuals

en: Move selected action up
ca: Mou l'acció seleccionada cap amunt

en: Move selected action down
ca: Mou l'acció seleccionada cap avall

en: ID
ca: Identificador

en: This tweak has been customized
ca: Aquest retoc s'ha personalitzat

en: Plugin tweaks
ca: Retocs del connector

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ca: Afegeix o edita els retocs per a tots els connectors personalitzats que hàgiu instal·lat. La documentació d'aquests retocs hauria d'estar disponible al lloc web d'on s'han baixat els connectors.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ca: Els valors dels retocs es mostren a continuació. Editeu-los per canviar el comportament de calibre. Els canvis no s'aplicaran <b>fins que es reiniciï</b> calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ca: Edita els retocs per a qualsevol connector personalitat que hàgiu instal·lat

en: &Plugin tweaks
ca: Re&tocs del connector

en: Edit tweak
ca: Edició del retoc

en: Restore this tweak to its default value
ca: Restaura aquest retoc al seu valor per defecte

en: &Reset this tweak
ca: &Restableix aquest retoc

en: Apply any changes you made to this tweak
ca: Aplica qualsevol canvi que hàgiu fet a aquest retoc

en: &Apply changes to this tweak
ca: &Aplica els canvis a aquest retoc

en: Search for tweak
ca: Cerca un retoc

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
ca: Hi ha un error de sintaxi al vostre retoc. Feu clic al botó «Mostra els detalls» per als detalls.

en: Invalid tweaks
ca: Retocs no vàlids

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ca: Els retocs que heu introduït no són vàlids. Intenteu tornar als retocs predeterminats i canvieu-los un per un fins que trobeu l'ajust no vàlid.

en: View log
ca: Mostra el registre

en: Choose files
ca: Trieu els fitxers

en: Collecting metadata...
ca: S'estan recopilant les metadades...

en: Saving %d books...
ca: S'estan desant %d llibres...

en: Copying files and writing metadata...
ca: S'estan copiant els fitxers i escrivint les metadades...

en: Copying files...
ca: S'estan copiant els fitxers...

en: Requested formats not available
ca: No es disposa dels formats sol·licitats

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
ca: No s'ha pogut desar: {0} per {1} al disc, amb error:

en: Error while saving
ca: Error mentre es desava

en: Paste and &search
ca: Enganxa i &cerca

en: &Paste
ca: &Enganxa

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
ca: Cerca (per a la cerca avançada feu clic al botó de l'engranatge de l'esquerra)

en: Start search
ca: Inicia la cerca

en: Enable or disable search highlighting.
ca: Habilita o inhabilita el ressaltat de la cerca.

en: Highlight search results
ca: Ressalta els resultats de la cerca

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
ca: Això canviarà com funciona la cerca. Quan cerqueu, en lloc de mostrar només els llibres coincidents, es mostraran tots els llibres amb els coincidents ressaltats. Esteu segur que és el que voleu?

en: Filter
ca: Filtre

en: Add Saved search
ca: Afegeix una cerca desada nova

en: Get Saved search expression
ca: Obtén l'expressió de la cerca desada

en: Current search is not a saved search
ca: La cerca actual no és una cerca desada vàlida

en: Create a Virtual library based on %s
ca: Crea una biblioteca virtual badada en %s

en: Edit Virtual library
ca: Edita la biblioteca virtual

en: Create Virtual library
ca: Crea una biblioteca virtual

en: Virtual library &name:
ca: &Nom de la biblioteca virtual:

en: &Search expression:
ca: Expre&ssió de la cerca:

en: Publishers
ca: Editorial

en: Saved searches recognized in the expression:
ca: Cerques desades reconegudes a l'expressió:

en: Search text changed
ca: Ha canviat el text de cerca

en: No name
ca: Sense nom

en: Name already in use
ca: El nom ja està en ús

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
ca: El nom ja està en ús. Voleu substituir-ho amb el de la nova cerca?

en: No search string
ca: No hi ha cadena de cerca

en: Invalid search
ca: Cerca no vàlida

en: The search in the search box is not valid
ca: La cerca de la casella de cerca no és vàlida

en: Search found no books
ca: La cerca no ha trobat cap llibre

en: *current search
ca: *cerca actual

en: Virtual library from current search
ca: Biblioteca virtual a partir de la cerca actual

en: Create a temporary Virtual library from the current search
ca: Crea una biblioteca virtual temporal a partir de la cerca actual

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
ca: Altres

en: (all books)
ca: (tots els llibres)

en: Additional restriction
ca: Restricció addicional

en: Remove Virtual library
ca: Suprimeix la biblioteca virtual

en: Choose Virtual library
ca: Trieu la biblioteca virtual

en: Starting up, please wait...
ca: S'està iniciant, espereu...

en: Added tags:
ca: Etiquetes afegides:

en: Open store in external web browser
ca: Obre la botiga en un navegador web extern

en: &What kind of match to use:
ca: &Tipus de coincidència que s'ha d'utilitzar:

en: &All these words:
ca: Totes &aquestes paraules:

en: This exact &phrase:
ca: Aquesta &frase exacta:

en: &One or more of these words:
ca: Una &o més d'aquestes paraules:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
ca: Vegeu el <a href="%s">Manual de l'usuari</a> per a més ajuda

en: Enter the title.
ca: Introduïu el títol.

en: &Description:
ca: &Descripció:

en: &Headquarters:
ca: &Seu:

en: Search only in specific fields:
ca: Cerca només en camps concrets:

en: Enabled:
ca: Habilitat:

en: true
ca: cert

en: false
ca: fals

en: Affiliate:
ca: Afiliat:

en: Nam&e/description...
ca: Nom/d&escripció...

en: Query
ca: Consulta

en: Enable:
ca: Habilita:

en: &All
ca: T&ot

en: &None
ca: &Cap

en: &Invert
ca: &Inverteix

en: Affiliate
ca: Afiliat

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Headquarters
ca: Seu

en: No DRM
ca: Sense DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ca: Aquesta botiga està inhabilitada i no es pot utilitzar en altres parts de calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ca: Aquesta botiga està habilitada i es pot utilitzar en altres parts de calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
ca: Aquesta botiga només distribueix llibres electrònics sense DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
ca: Aquesta botiga distribueix llibres amb DRM. És possible que tingui algun títol sense DRM però caldrà comprovar-ho per a cada títol.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ca: Aquesta botiga té la seva seu a %s. Això és un bon indicador del mercat al qual dóna servei. No significa però que la botiga es limiti només a aquest mercat.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ca: Si compreu en aquesta botiga, doneu suport al desenvolupador de calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
ca: Aquesta botiga distribueix llibres electrònics en els formats següents: %s

en: Configure...
ca: Configura...

en: Time
ca: Temps

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
ca: Nombre de segons que s'ha d'esperar perquè una botiga respongui:

en: Number of seconds to let a store process results:
ca: Nombre de segons que se li dóna a una botiga per processar els resultats:

en: Display
ca: Visualització

en: Maximum number of results to show per store:
ca: Nombre màxim de resultats per botiga que es mostraran:

en: Open search result in system browser
ca: Obre el resultat de la cerca al navegador del sistema

en: Threads
ca: Subprocessos

en: Number of search threads to use:
ca: Nombre de subprocessos de cerca a utilitzar:

en: Number of cache update threads to use:
ca: Nombre de subprocessos d'actualització de la memòria cau a utilitzar:

en: Number of cover download threads to use:
ca: Nombre de subprocessos de baixada de portades a utilitzar:

en: Number of details threads to use:
ca: Nombre de subprocessos de detalls a utilitzar:

en: &Price:
ca: &Preu:

en: Download:
ca: Baixada:

en: Titl&e/author/price...
ca: Títol/autor/pr&eu...

en: Download
ca: Baixada

en: Price
ca: Preu

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ca: S'ha detectat aquest preu: %s. Abans de fer una compra comproveu amb la botiga que aquest preu és el correcte. Aquest preu sovint no inclou les promocions que tingui actives la botiga.

en: No price was found
ca: No s'ha trobat el preu

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ca: S'ha detectat que aquest llibre té restriccions DRM. És possible que no funcioni amb el vostre lector i tindreu limitacions quant a què poder fer amb el llibre. Comproveu amb la botiga per assegurar-vos que podeu llegir el llibre abans de fer cap compra.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ca: No s'ha detectat restriccions DRM en aquest llibre. Hauria de ser possible utilitzar el llibre a qualsevol lector si està en un format que calibre pot convertir. Tot i això, assegureu-vos de l'estat del DRM a la botiga abans de fer una compra. És possible que la botiga no faci públic la utilització de DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ca: No s'ha pogut determinar si el llibre té restriccions DRM. És molt probable que en realitat aquest llibre en tingui.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ca: Es poden baixar directament els formats següents: %s.

en: Download...
ca: Baixada...

en: Clear search &history
ca: Neteja l'&historial de cerques

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ca: Si compreu en aquesta botiga, doneu suport al desenvolupador de calibre: %s</p>

en: No query
ca: No hi ha cap consulta

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
ca: Heu d'introduir el títol, autor o paraula clau que s'ha de cercar.

en: Customize Get books search
ca: Personalitza la cerca d'obtenció de llibres

en: Choose s&tores
ca: Tria les bo&tigues

en: Configure s&earch
ca: Configura la c&erca

en: Couldn't find any books matching your query.
ca: No s'ha pogut trobar cap llibre que coincideixi amb la consulta.

en: Choose format to download to your library.
ca: Trieu el format que s'ha de baixar a la vostra biblioteca.

en: Search by title
ca: Cerca per títol

en: Search by author
ca: Cerca per autor

en: &Keyword:
ca: Paraula &clau:

en: Search by any keyword
ca: Cerca qualsevol de les paraules clau

en: &Invert selection
ca: &Inverteix la selecció

en: Configure Get books behavior
ca: Configura el comportament d'obtén llibres

en: &Configure
ca: &Configura

en: Open a selected book in the system's web browser
ca: Obre el llibre seleccionat al navegador web del sistema

en: Open in &external browser
ca: Obre en un navegador &extern

en: Books:
ca: Llibres:

en: See the <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ca: Vegeu el <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">Manual de l'usuari</a> per a més ajuda

en: Titl&e/author/price ...
ca: Títol/autor/pr&eu...

en: Dialog
ca: Diàleg

en: Updating book cache
ca: Actualització de la memòria cau de llibres

en: Checking last download date.
ca: Comprovació de la data de l'última baixada.

en: Downloading book list from MobileRead.
ca: S'està baixant la llista dels llibres des de MobileRead.

en: Processing books.
ca: Processament dels llibres.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ca: "%(num)s de %(tot)s llibres processats.

en: Updating MobileRead book cache...
ca: S'està actualitzant la memòria cau de llibres MobileRead...

en: &Query:
ca: &Consulta:

en: Home
ca: Inici

en: Reload
ca: Torna a carregar

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
ca: Aquest llibre és un fitxer EPUB amb DRM. Se us demanarà que deseu aquest fitxer a l'ordinador. Un cop desat, obriu-lo amb <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>L'ADE per la seva banda baixarà el llibre pròpiament dit, què serà un fitxer .epub. Podeu afegir aquest llibre al calibre a través d'«Afegeix llibres» i amb la selecció del fitxer des de la carpeta de la biblioteca ADE.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
ca: El fitxer no és un tipus de llibre electrònic compatible. S'ha de desar al disc?

en: Search expression:
ca: Expre&ssió de la cerca:

en: Average rating for books in this category: %.1f
ca: Valoració mitjana per als llibres en aquesta categoria: %.1f

en: Number of books: %s
ca: Nombre de llibres: %s

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
ca: Voleu que aquest canvi de nom s'apliqui només en la biblioteca virtual actual?

en: The grouped search term name is "{0}"
ca: El nom de l'agrupació de termes de cerca és «{0}»

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
ca: El nom de consulta/cerca és «{0}»{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ca: Canviar els autors de diversos llibres pot trigar una estona. N'esteu segur?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ca: Canviar les metadades per tants llibres pot trigar una estona. N'esteu segur?

en: Rename User category
ca: Canvia el nom a la categoria de l'usuari

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
ca: No es poden utilitzar punts al nom quan s'està canviant el nom de les categories de l'usuari

en: The name %s is already used
ca: El nom %s ja està en ús

en: Author names cannot contain & characters.
ca: Els noms d'autor no poden contenir caràcters &.

en: Duplicate search name
ca: El nom de cerca està duplicat

en: The saved search name %s is already used.
ca: El nom de cerca %s ja està en ús.

en: User categories
ca: Categories de l'usuari

en: Invalid search restriction
ca: Restricció de cerca no vàlida

en: The current search restriction is invalid
ca: La restricció de cerca actual no és vàlida

en: Delete User category
ca: Suprimeix la categoria de l'usuari

en: %s is not a User category
ca: %s no és una categoria de l'usuari

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ca: %s conté ítems. Esteu segur que voleu suprimir-ho?

en: Remove category
ca: Suprimeix una categoria

en: User category %s does not exist
ca: La categoria de l'usuari %s no existeix

en: Add to User category
ca: Afegeix a la categoria de l'usuari

en: A User category %s does not exist
ca: La categoria de l'usuari %s no existeix

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
ca: %s se suprimirà de tots els llibres. N'esteu segur?

en: Delete item
ca: Suprimeix l'ítem

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
ca: Canvia el funcionament del navegador d'etiquetes, com ara l'ordenació, què passa en clicar als ítems, etc.

en: Find the first/next matching item
ca: Cerca el primer/següent ítem coincident

en: Find
ca: Cerca

en: Configure Tag browser
ca: Configura el navegador d'etiquetes

en: Number of books
ca: Nombre de llibres

en: Average rating
ca: Valoració mitjana

en: Sort by average rating
ca: Ordena per valoració mitjana

en: Sort by name
ca: Ordena per nom

en: Sort by number of books
ca: Ordena per nombre de llibres

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
ca: Estableix l'ordre per a les entrades al navegador d'etiquetes

en: Search type when selecting multiple items
ca: Tipus de cerca en seleccionar diversos ítems

en: Match all of the items
ca: Coincidència amb tots els ítems

en: Match any of the items
ca: Coincidència amb qualsevol dels ítems

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
ca: Quan se seleccionin diverses entrades al navegador d'etiquetes, fes que coincideixi una qualsevol o totes

en: Manage authors, tags, etc.
ca: Gestiona els autors, les etiquetes, etc.

en: Show only books that have visible categories
ca: Mostra només els llibres que tenen categories visibles

en: Give the Tag browser keyboard focus
ca: Dóna el focus del teclat al navegador d'etiquetes

en: Hide counts
ca: Amaga recomptes

en: Show counts
ca: Mostra recomptes

en: Hide average rating
ca: Amaga la valoració mitjana

en: Show average rating
ca: Mostra la valoració mitjana

en: Hide empty categories (columns)
ca: Oculta les categories (columnes) buides

en: No, apply only in Virtual library
ca: No, aplica només en la biblioteca virtual

en: Change icon for: %s
ca: Canvia la icona per a: %s

en: Delete Saved search
ca: Suprimeix la cerca desada

en: Show category
ca: Mostra la categoria

en: Rename %s
ca: Canvia el nom de «%s»

en: Delete %s
ca: Suprimeix %s

en: Edit sort for %s
ca: Edita l'ordre de «%s»

en: Edit link for %s
ca: Modifica l'enllaç per «%s»

en: Add %s to User category
ca: Afegeix %s a la categoria de l'usuari

en: Children of %s
ca: Fill de «%s»

en: Add sub-category to %s
ca: Afegeix una subcategoria a %s

en: Delete User category %s
ca: Suprimeix la categoria de l'usuari %s

en: Hide category %s
ca: Oculta la categoria %s

en: Manage User categories
ca: Gestiona les categories de l'usuari

en: Change sub-categorization scheme
ca: Canvia el mètode de divisió per categories

en: Partition
ca: Partició

en: First letter is usable only when sorting by name
ca: Només es pot utilitzar la primera lletra quan s'ordena per nom

en: Keep
ca: Mantén

en: Split
ca: Divideix

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
ca: Creeu la regla de sota, la regla es pot utilitzar per eliminar o substituir etiquetes

en: the tag, if it
ca: l'etiqueta, si

en: with the tag:
ca: amb l'etiqueta:

en: on the character:
ca: en el caràcter:

en: Edit the list of tags with the Tag editor
ca: Edita la llista d'etiquetes amb l'editor d'etiquetes

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
ca: Utilitza l'editor d'etiquetes per editar la llista d'etiquetes

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ca: <b>{action}</b> l'etiqueta, si <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
ca: Aquí podeu especificar les regles per a transformar/filtrar etiquetes. Feu clic més avall al botó «Afegeix una regla» per començar. Les regles es processen en ordre per a cadascuna de les etiquetes fins que coincideix una regla «suprimeix» o «mantén».

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
ca: Podeu <b>canviar una regla existent</b> en fer-hi doble clic

en: Move current rule up
ca: Mou la regla actual cap amunt

en: Move current rule down
ca: Mou la regla actual cap avall

en: Test tag mapper rules
ca: Prova les regles de l'assignació d'etiquetes

en: <b>Resulting tags:</b> %s
ca: <b>Etiquetes resultants:</b> %s

en: Save ruleset as
ca: Desa el conjunt de regles com a

en: Enter a name for this ruleset:
ca: Introduïu un nom per a aquest conjunt de regles:

en: Delete saved rulesets
ca: Elimina els conjunts de regles

en: No saved rulesets available
ca: No hi ha disponible cap conjunt de regles

en: Edit tag mapper rules
ca: Edita les regles de l'assignació d'etiquetes

en: Select a destination for the Table of Contents entry
ca: Seleccioneu una destinació per a l'entrada de la taula del contingut

en: Search for text...
ca: Cerca text...

en: Find &next
ca: Cerca el &següent

en: Find &previous
ca: Cerca l'&anterior

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
ca: Aquí podeu tria una destinació on apuntarà l'entrada de la taula del contingut. Primer trieu un fitxer del llibre al plafó que està més a l'esquerra. El fitxer s'obrirà al plafó central.<p>Aleshores trieu una ubicació a dins del llibre. Per fer-ho simplement feu clic al lloc del plafó central que vulgueu utilitzar com a destinació. En moure el ratolí pel plafó central, apareix una línia verda gruixuda, indicant la ubicació exacta que se seleccionarà en fer clic.

en: Currently selected destination:
ca: Destinació seleccionada actualment:

en: No match found
ca: No s'ha trobat cap coincidència

en: No match found for: %s
ca: No s'ha trobat cap coincidència per a: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
ca: No s'ha trobat coincidències per a %(text)s al fitxer actual [%(current)s]. Voleu cercar al fitxer %(which)s [%(next)s]?

en: next
ca: següent

en: previous
ca: anterior

en: Bad markup
ca: Marcatge incorrecte

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
ca: Aquest llibre té el marcatge greument malmès, no se'n pot editar la taula del contingut.

en: File:
ca: Fitxer:

en: Top of the file
ca: Començament del fitxer

en: Approximately %d%% from the top
ca: Aproximadament %d%% des del principi

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
ca: Ubicació: Una etiqueta &lt;%s&gt; a dins del fitxer

en: Create ToC from XPath
ca: Crea la taula del contingut des de XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
ca: Especifiqueu una sèrie d'expressions XPath per als diferents nivells de la taula del contingut. Podeu utilitzar els botons de l'assistent per ajudar-vos a crear les expressions XPath.

en: Level %s ToC:
ca: Nivell %s de la taula del contingut:

en: No XPaths
ca: Cap expressió XPath

en: No XPaths have been entered
ca: No s'ha introduït cap expressió XPath

en: The XPath expression %s is not valid.
ca: L'expressió XPath %s no és vàlida.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
ca: Podeu editar les entrades existents a la taula del contingut en fer-hi clic al plafó de l'esquerra.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
ca: Les entrades amb una marca verda al costat apunten a una ubicació que s'ha verificat que existeix. Les entrades amb un punt vermell no són vàlides i pot ser que calgui corregir-les.

en: Create a &new entry
ca: Crea una entrada &nova

en: Generate ToC from &major headings
ca: Genera la taula del contingut a partir dels encapçalaments &principals

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
ca: Genera una taula del contingut a partir dels encapçalaments principals del llibre. Funcionarà si el llibre identifica els títols utilitzant etiquetes d'encapçalament HTML. Utilitza les etiquetes <h1>, <h2> i <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
ca: Genera la taula del contingut a partir de &tots els encapçalaments

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
ca: Genera una taula del contingut a partir de tots els encapçalaments del llibre. Funcionarà si el llibre identifica els títols utilitzant etiquetes d'encapçalament HTML. Utilitza les etiquetes <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
ca: Genera la taula del contingut a partir dels en&llaços

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
ca: Genera una taula del contingut a partir de tots els enllaços del llibre. S'ignoren els enllaços que apunten a destinacions que no existeixen. També s'ignoren els diversos enllaços amb la mateixa destinació o el mateix text.

en: Generate ToC from &files
ca: Genera la taula del contingut a partir dels &fitxers

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
ca: Genera una taula del contingut a partir dels fitxers individuals que hi ha al llibre. Cada entrada a la taula del contingut apuntarà al començament del fitxer i el text de l'entrada serà la «primera línia» del text del fitxer.

en: Generate ToC from &XPath
ca: Genera la taula del contingut a partir de &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
ca: Genera una taula del contingut a partir d'expressions XPath arbitràries.

en: &Flatten the ToC
ca: &Aplana la taula del contingut

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
ca: Aplana la taula del contingut, en posar totes les entrades al nivell superior

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
ca: <b>AVÍS:</b> Per als fitxers AZW3, calibre només és compatible amb la creació de taules de continguts lineals. En una taula lineal del contingut cada entrada apunta a una ubicació després de l'entrada prèvia. Si creeu una taula no lineal del contingut, es reorganitzarà automàticament a dins del fitxer AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
ca: Podeu moure aquesta entrada per la taula del contingut en arrossegar-la i en deixar-la anar o mitjançant els botons «Amunt» i «Avall» de l'esquerra

en: Change the &location this entry points to
ca: Canvia &la ubicació cap a on apunta l'entrada

en: &Remove this entry
ca: Sup&rimeix l'entrada

en: New entry &inside this entry
ca: Nova entrada a d&ins de l'entrada

en: New entry &above this entry
ca: Nova entrada al d&amunt de l'entrada

en: New entry &below this entry
ca: Nova entrada per &sota de l'entrada

en: &Flatten this entry
ca: &Aplana l'entrada

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
ca: Tots els fills de l'entrada es duran al seu mateix nivell.

en: &Return to welcome screen
ca: To&rna a la pantalla de benvinguda

en: Go back to the top level view
ca: Torna a la visualització del nivell més alt

en: This entry points to an existing destination
ca: L'entrada apunta a una destinació existent

en: The location this entry points to does not exist
ca: La ubicació cap a on apunta l'entrada no existeix

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
ca: <b>Títol</b>: {0} <b>Destí</b>: {1}{2}

en: Multiple items selected
ca: S'han seleccionat diversos ítems

en: Chapter
ca: Capítol

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
ca: Es canviarà el nom de tots els ítems seleccionats a la forma prefix-nombre

en: Change the location this entry points to
ca: Canvia la ubicació que apunta aquesta entrada a

en: Bulk rename all selected items
ca: Canvia en nom en massa de tots els ítems seleccionats

en: Remove all selected items
ca: Suprimeix tots els ítems seleccionats

en: Move "%s" up
ca: Mou «%s» cap amunt

en: Move "%s" down
ca: Mou «%s» cap avall

en: Unindent "%s"
ca: Treu la sagnia de «%s»

en: Indent "%s"
ca: Sagna «%s»

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
ca: Mou l'entrada actual cap amunt [Ctrl+Amunt]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
ca: Treu el sagnat de l'entrada actual [Ctrl+Esquerra]

en: Remove all selected entries
ca: Suprimeix totes les entrades seleccionades

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
ca: Sagna l'entrada actual [Ctrl+Dreta]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
ca: Mou l'entrada actual cap avall [Ctrl+Avall]

en: &Expand all
ca: &Expandeix-ho tot

en: &Collapse all
ca: &Contreu-ho tot

en: Double click on an entry to change the text
ca: Feu doble clic a una entrada per canviar-ne el text

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
ca: La ubicació que apunta aquesta entrada no existeix:
    %s

en: No items found
ca: No s'ha trobat cap ítem

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
ca: No s'ha trobat cap ítem que es pugui afegir a la taula del contingut.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
ca: No s'ha trobat cap enllaç que es pugui afegir a la taula del contingut.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
ca: No s'ha trobat cap fitxer que es pugui afegir a la taula del contingut.

en: Edit the ToC in %s
ca: Edita la taula del contingut a %s

en: Loading %s, please wait...
ca: S'està carregant %s, espereu...

en: Undo the last action, if any
ca: Desfà l'última acció, si n'hi ha

en: Writing %s, please wait...
ca: S'està escrivint %s, espereu...

en: Failed to write book
ca: No s'ha pogut desar el llibre

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
ca: No s'ha pogut escriure %s. Feu clic a "Mostra els detalls" per a més informació.

en: Failed to load book
ca: La càrrega del llibre ha fallat

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
ca: No s'ha pogut carregar %s. Feu clic a "Mostra els detalls" per a més informació.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ca: Converteix el llibre %(num)d de %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
ca: No s'ha pogut convertir

en: No supported formats (Available formats: %s)
ca: No hi ha formats compatibles (formats disponibles: %s)

en: This book has no actual e-book files
ca: Aquest llibre no té fitxers de llibres electrònics reals

en: Could not convert some books
ca: No s'ha pogut convertir alguns llibres

en: Queueing books for bulk conversion
ca: S'estan posant els llibres a la cua per a una conversió en massa

en: Queueing
ca: S'està posant a la cua

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ca: Converteix el llibre %(num)d de %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ca: No s'ha pogut convertir %(num)d de %(tot)d llibres perquè no s'ha trobat cap format d'origen adequat.

en: Fetch news from %s
ca: Captura les notícies de «%s»

en: Convert existing
ca: La conversió ja existeix

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
ca: Els llibres següents ja s'han convertit al format %s. Els voleu tornar a convertir?

en: Language
ca: Llengua

en: &Unmark marked text
ca: Des&marca el text marcat

en: Unsaved changes
ca: Canvis sense desar

en: Cannot open
ca: No es pot obrir

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
ca: S'està desant el llibre actual, no en podeu obrir un altre fins que s'acabi de desar

en: Choose file location
ca: Trieu la ubicació del fitxer

en: Importing book, please wait...
ca: S'està important el llibre, espereu...

en: Choose book folder
ca: Trieu la carpeta del llibre

en: Choose book
ca: Tria un llibre

en: File not found
ca: No s'ha trobat el fitxer

en: The file %s does not exist.
ca: El fitxer %s no existeix.

en: Unsupported format
ca: Format no compatible

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
ca: Els retocs només són compatibles amb els llibres en els formats %s. Convertiu el llibre a un d'aquests formats primer.

en: Opening book, please wait...
ca: S'està obrint el llibre, espereu...

en: Failed to open book
ca: No s'ha pogut obrir el llibre

en: Start of editing session
ca: Començament de la sessió d'edició

en: Before: Delete files
ca: Abans: Suprimeix fitxers

en: Before: Re-order text
ca: Abans: Reordena el text

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
ca: Primer heu d'obrir un llibre a editar abans de provar de crear nous fitxers dins seu.

en: Before: Add file %s
ca: Abans: Afegeix el fitxer %s

en: Before Add files
ca: Abans: Afegeix fitxers

en: Before: Add cover
ca: Abans: Afegeix una coberta

en: No book open
ca: Cap llibre obert

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
ca: Primer heu d'obrir un llibre abans de provar d'editar-ne la taula dels continguts.

en: Before: Edit Table of Contents
ca: Abans: Edita la taula del contingut

en: Before: Insert inline Table of Contents
ca: Abans: Insereix una taula del contingut en línia

en: No Table of Contents
ca: Sense taula del contingut

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
ca: No es pot crear una taula del contingut en línia perquè aquest llibre no té cap taula del contingut. Heu de crear primer una taula del contingut mitjançant l'eina «Edita la taula del contingut».

en: Before: %s
ca: Abans: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
ca: Primer heu d'obrir un llibre per a transformar-ne els estils.

en: No changes
ca: Sense canvis

en: Before style transformation
ca: Abans de la transformació de l'estil

en: No styles were changed.
ca: No s'han canviat els estils.

en: Before: Get external resources
ca: Abans: Obtén els recursos externs

en: Embed all fonts
ca: Incrusta totes les lletres

en: Subset all fonts
ca: Subconjunt de totes les lletres

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
ca: El format %s no permet noms de fitxer i carpeta internament, per tant no es permet organitzar fitxers en carpetes.

en: The files in this book are already arranged into folders
ca: Els fitxers d'aquest llibre ja estan organitzats en carpetes

en: Nothing to do
ca: Res per fer

en: Show this message &again
ca: Torn&a a mostrar aquest missatge

en: Before: Arrange into folders
ca: Abans: Organitza en carpetes

en: Renaming and updating links...
ca: S'està reanomenant i actualitzant els enllaços...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
ca: Esteu canviat el tipus de fitxer de {0}<b>{1}</b> a {2}<b>{3}</b>. Això pot causar problemes. N'esteu segur?

en: Before: Rename %s
ca: Abans: Canvi el nom de «%s»

en: Before: Bulk rename
ca: Abans: Canvia el nom en massa

en: Failed to rename files
ca: No s'ha pogut reanomenar els fitxers

en: &Revert to
ca: &Reverteix a

en: &Revert changes
ca: &Desfés els canvis

en: See what &changed
ca: Visualització dels &canvis

en: %s books
ca: %s llibres

en: Current book
ca: Llibre actual

en: Other book
ca: Un altre llibre

en: Before: Fix HTML
ca: Abans: Corregeix l'HTML

en: Before: Beautify files
ca: Abans: Embelleix els fitxers

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
ca: La inserció d'imatges només és compatible amb fitxers HTML i CSS.

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
ca: La semàntica no està admesa per al format AZW3.

en: Before: Set Semantics
ca: Abans: Estableix la semàntica

en: No matching style rules were found
ca: No s’ha trobat cap regla d’estil coincident

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
ca: Trieu un nom per al punt de control.
    Més tard podreu restaurar aquest punt de control del llibre
    amb les entrades «Torna a...» del menú Edita.

en: Path does not exist
ca: El camí no existeix

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
ca: El fitxer que esteu editant (%s) ja no existeix. L'heu de desar a una ubicació nova.

en: Cannot save a copy
ca: No es pot desar una còpia

en: Choose path
ca: Trieu el camí

en: Book (%s)
ca: Llibre (%s)

en: Saving copy, please wait...
ca: S'està desant la còpia, espereu...

en: Failed to save copy
ca: No s'ha pogut desar la còpia

en: Copy saved to %s
ca: Còpia desada a %s

en: Copy saved
ca: Còpia desada

en: Could not save
ca: No s'ha pogut desar

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
ca: No s'ha pogut desar el llibre. Feu clic a "Mostra els detalls" per a més informació. Podeu intentar desar una còpia a una ubicació diferent mitjançant Arxiu->Desa una còpia

en: Enter line number
ca: Introduïu el número de línia

en: Before: Split %s
ca: Abans: Divideix %s

en: Does not exist
ca: No existeix

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
ca: El fitxer %s no existeix. Si intentàveu clicar a un element a la taula de continguts, potser necessiteu actualitzar-la fent clic amb el botó dret i triant "Actualitza".

en: Unsupported file format
ca: Format de fitxer no compatible

en: Editing files of type %s is not supported
ca: L'edició de fitxers de tipus %s no és compatible

en: The anchor %s was not found in this file
ca: No s'ha trobat l'ancoratge %s en aquest fitxer

en: File deleted
ca: S'ha suprimit el fitxer

en: Before: Auto-fix errors
ca: Abans: Corregeix automàticament els errors

en: Before: Merge files into %s
ca: Abans: Fusiona els fitxers dins de «%s»

en: Before: Link stylesheets
ca: Abans: Enllaça els fulls d'estil

en: Discard
ca: Descarta

en: Import
ca: Importa

en: Before: Replace %s
ca: Abans: Reemplaça %s

en: You must first open a book in order to see the report.
ca: Primer heu d'obrir un llibre per a visualitzar-ne l'informe.

en: You must first open a book in order to check links.
ca: Primer heu d'obrir un llibre per a comprovar els enllaços.

en: You must first open a book in order to compress images.
ca: Primer heu d'obrir un llibre per a comprimir les imatges.

en: Before: compress images
ca: Abans: comprimeix les imatges

en: Unexpected error
ca: Error inesperat

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
ca: No s'han pogut comprimir les imatges, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació

en: Cannot decode
ca: No es pot descodificar

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
ca: No es pot editar %s perquè sembla que està en una codificació de caràcters desconeguda

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
ca: No hi ha cap llibre obert. Primer has d'obrir un llibre per poder-lo editar.

en: &Quit immediately
ca: &Surt immediatament

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
ca: Hi ha canvis sense desar, si sortiu sense desar, els perdreu.

en: &Save and Quit
ca: &Desa i surt

en: &Quit without saving
ca: &Surt sense desar

en: Saving, please wait...
ca: S'està desant, espereu...

en: Favorites
ca: Preferits

en: European scripts
ca: Escriptures europees

en: Armenian
ca: Armeni

en: Armenian ligatures
ca: Lligadures armènies

en: Coptic
ca: Copte

en: Coptic in Greek block
ca: copte en bloc grec

en: Cyrillic
ca: ciríl·lic

en: Cyrillic supplement
ca: suplement ciríl·lic

en: Cyrillic extended A
ca: ciríl·lic ampliat-A

en: Cyrillic extended B
ca: ciríl·lic ampliat-B

en: Georgian
ca: Georgià

en: Glagolitic
ca: Glagolític

en: Gothic
ca: Gòtic

en: Greek and Coptic
ca: grec i copte

en: Greek extended
ca: grec ampliat

en: Latin ligatures
ca: Lligadures llatines

en: Fullwidth Latin letters
ca: Lletres llatines d'amplada completa

en: Ogham
ca: Ogàmic

en: Old italic
ca: Cursiva antiga

en: Runic
ca: Rúnic

en: Shavian
ca: Shavià

en: Phonetic symbols
ca: Símbols fonètics

en: Superscripts and subscripts
ca: Superíndexs i subíndexs

en: Combining diacritical marks for symbols
ca: Combinació de marques diacrítiques per a símbols

en: African scripts
ca: Escriptures africanes

en: Ethiopic
ca: Etiòpic

en: N'Ko
ca: nko

en: Middle Eastern scripts
ca: Escriptures de l'Orient Mitjà

en: Arabic
ca: Àrab

en: Avestan
ca: Avèstic

en: Carian
ca: Cària

en: Cuneiform
ca: Cuneïforme

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Imperial Aramaic
ca: Arameu imperial

en: Inscriptional Pahlavi
ca: Inscripcions Pahlavi

en: Inscriptional Parthian
ca: Inscripcions partes

en: Lycian
ca: Lici

en: Lydian
ca: Lidi

en: Old Persian
ca: Persa antic

en: Old South Arabian
ca: Àrab meridional antic

en: Phoenician
ca: Fenici

en: Samaritan
ca: Samarità

en: Syriac
ca: Siríac

en: Ugaritic
ca: Ugarític

en: Central Asian scripts
ca: Escriptures de l'Àsia central

en: Mongolian
ca: Mongol

en: Old Turkic
ca: Turquès antic

en: Tibetan
ca: Tibetà

en: South Asian scripts
ca: Escriptures de l'Àsia meridional

en: Bengali
ca: Bengalí

en: Kannada
ca: Kanarès

en: Malayalam
ca: malaiàlam

en: Oriya
ca: oriya

en: Sinhala
ca: Singalès

en: Tamil
ca: tàmil

en: Southeast Asian scripts
ca: Escriptures del sudest asiàtic

en: Balinese
ca: Balinès

en: Buginese
ca: bugui

en: Javanese
ca: Javanès

en: Khmer symbols
ca: Símbols Khmer

en: Lao
ca: Laosià

en: Myanmar
ca: Birmà

en: New Tai Lue
ca: Tai Lue nou

en: Sundanese
ca: sundanès

en: Thai
ca: Tai

en: Philippine scripts
ca: Escriptures de les Filipines

en: Tagalog
ca: Tagàlog

en: East Asian scripts
ca: Escriptures de l'est d'Àsia

en: Halfwidth Katakana
ca: Katakana de mitja amplada

en: Halfwidth Jamo
ca: Jamo de mitja amplada

en: Lisu
ca: Lisú

en: American scripts
ca: Escriptures americanes

en: Other
ca: Altres

en: Punctuation
ca: Puntuació

en: CJK symbols and punctuation
ca: Símbols i puntuació CJK

en: Alphanumeric symbols
ca: Símbols alfanumèrics

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
ca: Símbols alfabètics matemàtics àrabs

en: Letterlike symbols
ca: Símbols literals

en: Roman symbols
ca: Símbols romans

en: Mathematical alphanumeric symbols
ca: Símbols alfanumèrics matemàtics

en: Technical symbols
ca: Símbols tècnics

en: Numbers and digits
ca: Nombres i dígits

en: Ancient Greek numbers
ca: Xifres gregues antigues

en: Rumi numeral symbols
ca: Símbols numerals rumi

en: Mathematical symbols
ca: Símbols matemàtics

en: Arrows
ca: Fletxes

en: Miscellaneous symbols and arrows
ca: Símbols i fletxes diversos

en: Miscellaneous mathematical symbols A
ca: Símbols matemàtics diversos-A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
ca: Símbols matemàtics diversos-B

en: Musical symbols
ca: Símbols musicals

en: More musical symbols
ca: Més símbols musicals

en: Ancient Greek musical notation
ca: Notació musical grega antiga

en: Byzantine musical symbols
ca: Símbols musicals bizantins

en: Game symbols
ca: Símbols de jocs

en: Chess
ca: Escacs

en: Draughts
ca: Dames

en: Other symbols
ca: Altres símbols

en: Alchemical symbols
ca: Símbols alquímics

en: Ancient symbols
ca: Símbols antics

en: Currency symbols
ca: Símbols de monedes

en: Emoticons
ca: Emoticones

en: Miscellaneous symbols
ca: Símbols diversos

en: Miscellaneous symbols and pictographs
ca: Símbols i pictogrames diversos

en: Yijing hexagram symbols
ca: Símbols d'hexagrama Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
ca: Símbols Tai Xuan Jing

en: Transport and map symbols
ca: Símbols de transport i mapes

en: Specials
ca: Especials

en: Copy %s to clipboard
ca: Copia %s al porta-retalls

en: Add %s to favorites
ca: Afegeix %s als preferits

en: Remove %s from favorites
ca: Suprimeix %s dels preferits

en: Restore favorites to defaults
ca: Restaura els preferits als predeterminats

en: Insert character
ca: Insereix un caràcter

en: Re-arrange favorites
ca: Reorganitza els preferits

en: Search by name, nickname or character code
ca: Cerca per nom, sobrenom o codi de caràcter

en: Clear search
ca: Neteja la cerca

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
ca: Arrossegueu i deixeu anar caràcters per reorganitzar-los. Torneu a fer clic al botó «Reordena» quan acabeu.

en: INFO
ca: INFORMACIÓ

en: Check has not been run
ca: No s'ha fet la comprovació

en: Copy list of errors to clipboard
ca: Copia la llista d’errors en el porta-retalls

en: Click to run a check on the book
ca: Feu clic per fer una comprovació del llibre

en: Run check
ca: Fes la comprovació

en: line: %d
ca: línia: %d

en:  column: %d
ca:  columna: %d

en: Information
ca: Informació

en: Warning
ca: Avís

en: Try to fix only this error
ca: Intenta corregir només aquest error

en: Click to open in editor
ca: Feu clic per obrir-ho a l'editor

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
ca: Intenta corregir automàticament tots els errors que es pugui. Només funciona amb alguns tipus d'error.

en: Try to correct all fixable errors automatically
ca: Intenta corregir automàticament tots els errors

en: Re-run check
ca: Torna a comprovar

en: Re-run the check
ca: Torna a fer la comprovació

en: Running fixers, please wait...
ca: S'està corregint, espereu...

en: Running checks, please wait...
ca: S'està comprovant, espereu...

en: Check external links
ca: Comprova els enllaços externs

en: Checking external links, please wait...
ca: S'estan comprovant els enllaços externs, espereu...

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
ca: Comprova els ancoratges HTML als enllaços (la part després de #).
     Pot ser una mica lent, ja que implica baixar i analitzar totes les pàgines d'HTML.

en: Fix this link
ca: Corregeix aquest enllaç

en: line number
ca: número de línia

en: Enter the corrected URL:
ca: Introduïu l'URL corregit:

en: Fix URL
ca: Corregeix l'URL

en: Font
ca: Lletra

en: Image
ca: Imatge

en: Stylesheet
ca: Full d'estil

en: Calculating differences, please wait...
ca: S'estan calculant les diferències, espereu...

en: Differences between books
ca: Diferències entre els llibres

en: Go to previous change
ca: Vés al canvi anterior

en: &Previous change
ca: Canvi &anterior

en: Go to next change
ca: Vés al canvi següent

en: &Next change
ca: Canvi &següent

en: Search for text
ca: Cerca un text

en: Next &match
ca: Coincidència se&güent

en: P&revious match
ca: Coincidència a&nterior

en: Left panel
ca: Plafó esquerre

en: Perform search in the left panel
ca: Fes la cerca al plafó esquerre

en: Right panel
ca: Plafó dret

en: Perform search in the right panel
ca: Fes la cerca al plafó dret

en: &Options
ca: &Opcions

en: Change how the differences are displayed
ca: Canvia com es mostren les diferències

en: Lines of context around each change
ca: Línies de context al voltant de cada canvi

en: Show %d lines of context
ca: Mostra %d línies de context

en: Show all text
ca: Mostra tot el text

en: Beautify files before comparing them
ca: Embelleix els fitxers abans de comparar-los

en: Do not beautify files before comparing
ca: No embelleixis els fitxers abans de comparar-los

en: The books are identical
ca: Els llibres són idèntics

en: No changes found
ca: No s'ha trobat cap canvi

en: The files are identical
ca: Els fitxers són idèntics

en: [%s was added]
ca: [S'ha afegit %s]

en: [%s was removed]
ca: [S'ha suprimit %s]

en: Previous change
ca: Canvi anterior

en: Next change
ca: Canvi següent

en: Open file in the editor
ca: Obre el fitxer a l'editor

en: No matches found for query: %s
ca: No s'ha trobat coincidències per a la consulta: %s

en: This file was added
ca: S'ha afegit aquest fitxer

en: This file was removed
ca: S'ha suprimit aquest fitxer

en: [This file was renamed from %s]
ca: [S'ha canviat el nom d'aquest fitxer de %s]

en: [This file was renamed to %s]
ca: [S'ha canviat el nom d'aquest fitxer a %s]

en: Binary file of size: %s
ca: Fitxer binari de mida: %s

en: Image could not be rendered
ca: No s'ha pogut renderitzar la imatge

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
ca: Mida: {0} Resolució: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
ca: Els fitxers són idèntics després de l'embelliment

en: Choose the external resources to download
ca: Trieu els recursos externs a baixar

en: Download external resources
ca: Baixa els recursos externs

en: Searching for external resources...
ca: S'estan cercant els recursos externs...

en: No external resources found
ca: No s'ha trobat cap recurs extern

en: No external resources were found in this book.
ca: No s'ha trobat cap recurs extern en aquest llibre.

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
ca[0]: S'ha processat correctament el recurs extern
ca[1]: S'han processat correctament {} recursos externs

en: Replace failed
ca: Ha fallat la substitució

en: Trim image
ca: Retalla la imatge

en: Auto-trim image
ca: Retalla la imatge automàticament

en: Rotate image
ca: Gira la imatge

en: Resize image
ca: Canvia la mida de la imatge

en: Sharpen image
ca: Enfoca la imatge

en: Blur image
ca: Difumina la imatge

en: Make image look like an oil painting
ca: Fes que la imatge sembli una pintura a l'oli

en: De-speckle image
ca: Neteja la imatge

en: Normalize image
ca: Normalitza la imatge

en: No image
ca: Sense imatge

en: No image loaded
ca: No s'ha carregat cap imatge

en: Invalid image
ca: Imatge no vàlida

en: The current image is not valid
ca: La imatge actual no és vàlida

en: Drop image
ca: Deixeu anar una imatge

en: Paste image
ca: Enganxa la imatge

en: No image available in the clipboard
ca: No hi ha cap imatge disponible al porta-retalls

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
ca: No hi ha cap selecció activa, seleccioneu primer una zona de la imatge arrossegant-hi el ratolí

en: Not a valid image
ca: No és una imatge vàlida

en: Choose the new width and height
ca: Trieu l'amplada i l'alçada noves

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
ca: No es permet el retall de les imatges. Si la voleu suprimir, utilitzeu el navegador de fitxers per fer-ho.

en: File actions tool bar
ca: Barra d'eines d'accions de fitxer

en: Edit actions tool bar
ca: Edita la barra d'eines d'accions

en: Image filters
ca: Filtres d'imatge

en: Improve contrast (normalize image)
ca: Millora el contrast (normalitza la imatge)

en: Image information bar
ca: Barra d'informació de la imatge

en: Copy selected region
ca: Copia la zona seleccionada

en: Paste into selected region
ca: Enganxa a la zona seleccionada

en: Copy image
ca: Copia la imatge

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
ca: Desviació estàndard per a l'operació d'enfocament gaussià (més alt significa més enfocament)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
ca: Desviació estàndard per a l'operació de difuminat gaussià (més alt significa més difuminat)

en: Oilify image
ca: Imatge a l'oli

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
ca: La intensitat de l'operació (els nombres superiors tenen efectes més grans)

en: Choose file name
ca: Trieu el nom del fitxer

en: No name specified
ca: No s'ha especificat cap nom

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
ca: Heu d'especificar un nom per al fitxer nou, amb una extensió.

en: Choose an image
ca: Trieu una imatge

en: Images in book
ca: Imatges al llibre

en: &Existing images in the book
ca: Imatges &existents al llibre

en: Search for image by file name
ca: Cerca d'imatge per nom de fitxer

en: Refresh the displayed images
ca: Actualitza les imatges visualitzades

en: &Import image
ca: &Importa una imatge

en: Import an image from elsewhere in your computer
ca: Importa una imatge des d'un altre lloc al vostre ordinador

en: &Paste image
ca: Engan&xa la imatge

en: Paste an image from the clipboard
ca: Enganxa una imatge del porta-retalls

en: Preserve aspect ratio
ca: Preserva la relació d'aspecte

en: There is no image on the clipboard
ca: No hi ha cap imatge al porta-retalls

en: Invalid file extension
ca: Extensió de fitxer no vàlida

en: Choose the folder into which the files will be placed
ca: Trieu la carpeta on es col·locaran els fitxers

en: Create new folder
ca: Crea una carpeta nova

en: Enter a name for the new folder
ca: Introduïu el nom de la carpeta nova

en: Folder name
ca: Nom de la carpeta

en: Create new book
ca: Crea un llibre nou

en: &Authors:
ca: &Autors:

en: &Language:
ca: &Llengua:

en: Invalid markup
ca: Marcatge no vàlid

en: Invalid HTML
ca: HTML no vàlid

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
ca: Hi ha una etiqueta %s sense tancar. Hauríeu d'executar l'eina «Corregeix l'HTML» abans d'intentar canviar el nom de les etiquetes.

en: No tag found
ca: No s'ha trobat cap etiqueta

en: No suitable block level tag was found to rename
ca: No s'ha trobat cap etiqueta de bloqueig de nivell adequada per canviar-ne el nom

en: Insert a tag
ca: Insereix una etiqueta

en: Insert a HTML link
ca: Insereix un enllaç HTML

en: Insert a HTML image
ca: Insereix una imatge HTML

en: &File types:
ca: Tipus de &fitxers:

en: T&est:
ca: Pro&va:

en: Invalid text
ca: Text no vàlid

en: Unterminated string
ca: Cadena no acabada

en: This link points to a file that is not present in the book
ca: Aquest enllaç apunta a un fitxer que no està present al llibre

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
ca: No està permès un «<» sense escapament. Substituïu-ho amb &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
ca: No està permès un «ampersand» sense escapament. Substituïu-ho amb &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
ca: No està permès un «>» sense escapament. Substituïu-ho amb &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
ca: No està permès un «/», excepte si està al final de l'etiqueta

en: Unknown character
ca: Caràcter desconegut

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
ca: L'etiqueta de tancament només ha de contenir el nom de l'etiqueta

en: Expecting an attribute value
ca: S'espera un valor d'atribut

en: A tag name cannot end with a colon
ca: Un nom d'etiqueta no pot acabar en dos punts

en: Create custom theme
ca: Crea un tema personalitzat

en: &Name of custom theme:
ca: &Nom del tema personalitzat:

en: &Builtin theme to base on:
ca: Tema integrat per &basar-se:

en: You must specify a name for your theme
ca: Heu d'especificar un nom per al vostre tema

en: A custom theme with the name %s already exists
ca: Ja existeix un tema personalitzat anomenat %s

en: No color
ca: Cap color

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
ca: Vermell: {0} Verd: {1} Blau: {2}

en: Remove color
ca: Elimina color

en: &Background
ca: &Fons

en: &Italic
ca: Curs&iva

en: B&old
ca: &Negreta

en: &Underline:
ca: &Subratllat:

en: Create/edit custom theme
ca: Crea o edita un tema personalitzat

en: &Edit theme:
ca: &Edita el tema:

en: Add &new theme
ca: Afegeix un tema &nou

en: &Remove theme
ca: Sup&rimeix el tema

en: &Bold
ca: &Negreta

en: Make the selected text bold
ca: Posa el text seleccionat en negreta

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
ca: <h3>Negreta</h3>Posa el text seleccionat en negreta

en: Make the selected text italic
ca: Posa el text seleccionat en cursiva

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
ca: <h3>Cursiva</h3>Posa el text seleccionat en cursiva

en: &Underline
ca: &Subratllat

en: Underline the selected text
ca: Subratlla el text seleccionat

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
ca: <h3>Subratllat</h3>Subratlla el text seleccionat

en: &Strikethrough
ca: &Ratllat

en: Draw a line through the selected text
ca: Traça una línia que travessa el text seleccionat

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
ca: <h3>Ratllat</h3>Traça una línia que travessa el text seleccionat

en: &Superscript
ca: S&uperíndex

en: Make the selected text a superscript
ca: Posa el text seleccionat com a superíndex

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
ca: <h3>Superíndex</h3>Estableix el text seleccionat lleugerament més petit i més amunt de la línia normal

en: &Subscript
ca: &Subíndex

en: Make the selected text a subscript
ca: Posa el text seleccionat com a subíndex

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
ca: <h3>Subíndex</h3>Estableix el text seleccionat lleugerament més petit i més avall de la línia normal

en: Change text color
ca: Canvia el color del text

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
ca: <h3>Color</h3>Canvia el color del text seleccionat

en: &Background color
ca: &Color del fons

en: Change background color of text
ca: Canvia el color del fons del text

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
ca: <h3>Color del fons</h3>Canvia el color del fons del text seleccionat

en: Align &left
ca: Alinea a l'&esquerra

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
ca: <h3>Alinea a l'esquerra</h3>Alinea el paràgraf a l'esquerra

en: &Center
ca: &Centra

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
ca: <h3>Centra</h3>Centra el paràgraf

en: Align &right
ca: Alinea a la &dreta

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
ca: <h3>Alinea a la dreta</h3>Alinea el paràgraf a la dreta

en: &Justify
ca: &Justifica

en: Justify
ca: Justifica

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
ca: <h3>Justifica</h3>Alinea el paràgraf tant al marge esquerre com al marge dret

en: &Sort style rules
ca: Ordena les regle&s d'estil

en: Sort the style rules
ca: Ordena les regles d'estil

en: &Insert image
ca: &Insereix una imatge

en: Insert an image into the text
ca: Insereix una imatge al text

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
ca: <h3>Insereix una imatge</h3>Insereix una imatge al text

en: Insert &hyperlink
ca: Insereix un &enllaç

en: Insert hyperlink
ca: Insereix un enllaç

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
ca: <h3>Insereix un enllaç</h3>Insereix un enllaç al text

en: Smart &comment
ca: &Comentari intel·ligent

en: Smart comment (toggle block comments)
ca: Comentari intel·ligent (commuta el comentari de bloc)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
ca: <h3>Comentari intel·ligent</h3>Comenta o des-comenta el text<br><br>Si el cursor es troba dins d'un comentari de bloc existent, es des-comenta, en cas contrari comenta el text seleccionat.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
ca: Converteix el paràgraf a &lt;%s&gt;

en: &Lower case
ca: Mi&núscules

en: &Swap case
ca: &Intercanvia majúscules/minúscules

en: &Upper case
ca: Ma&júscules

en: &Capitalize
ca: Primera lletra en majús&cula

en: &Title case
ca: &Inicials en majúscules

en: Change the case of the selected text: %s
ca: Canvia les majúscules/minúscules del text seleccionat: %s

en: Insert &tag
ca: Insereix una e&tiqueta

en: Insert tag
ca: Insereix una etiqueta

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
ca: <h3>Insereix una etiqueta</h3>Insereix una etiqueta; si hi ha algun text seleccionat, s'inserirà l'etiqueta al voltant del text seleccionat

en: Change paragraph to heading
ca: Canvia el paràgraf a encapçalament

en: Remove from this menu
ca: Suprimeix d'aquest menú

en: Editor tools
ca: Eines de l'editor

en: Format text
ca: Format del text

en: No text
ca: Cap text

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
ca: No hi ha cap text adequat al porta-retalls per enganxar.

en: Ignore this word
ca: Ignora aquesta paraula

en: Add this word to the dictionary: {0}
ca: Afegeix aquesta paraula al diccionari: {0}

en: Add this word to the dictionary
ca: Afegeix aquesta paraula al diccionari

en: Open %s
ca: Obre %s

en: Show help for: %s
ca: Mostra l'ajuda per: %s

en: Chapter-
ca: Capítol-

en: Style-
ca: Estil-

en: Styles
ca: Estils

en: Image-
ca: Imatge-

en: Misc-
ca: Altres-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
ca: Altres

en: The file name must have an extension
ca: El nom de fitxer ha de tenir una extensió

en: The file name contains invalid characters
ca: El nom de fitxer conté caràcters no vàlids

en: This file name already exists in the book
ca: Aquest nom de fitxer ja existeix al llibre

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
ca: Es canviarà el nom de tots els fitxers seleccionats a la forma prefix-nombre

en: Starting &number:
ca: &Nombre inicial:

en: Full path:
ca: Camí complet:

en: This file is the cover %s for this book
ca: Aquest fitxer és la portada %s per a aquest llibre

en: image
ca: imatge

en: This file contains all the metadata and book structure information
ca: Aquest fitxer conté totes les metadades i la informació de l'estructura del llibre

en: This file contains the metadata table of contents
ca: Aquest fitxer conté les metadades de la taula del contingut

en: This file is not listed in the book manifest
ca: Aquest fitxer no surt al manifest del llibre

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
ca: Aquest fitxer està marcat com a no lineal al llom
    Arrossegueu-lo a dalt de tot per fer-lo lineal

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
ca: Aquest fitxer és un fitxer de text que no té referència al llom

en: This file occurs more than once in the spine
ca: Aquest fitxer surt més d'un cop al llom

en: Export %s
ca: Exporta %s

en: Replace %s with file...
ca: Reemplaça %s amb el fitxer...

en: &Rename %s
ca: &Canvia el nom de «%s»

en: Mark %s as cover image
ca: Marca %s com a imatge de portada

en: Mark %s as cover page
ca: Marca %s com a pàgina de portada

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
ca[0]: &Suprimeix el fitxer seleccionat
ca[1]: &Suprimeix els {} fitxers seleccionats

en: Link &stylesheets...
ca: Enllaça full&s d'estil...

en: &Merge selected text files
ca: &Fusiona els fitxers de text seleccionats

en: &Merge selected style files
ca: &Fusiona els fitxers d'estil seleccionats

en: Cannot rename
ca: No es pot canviar el nom

en: Not first item
ca: No és el primer ítem

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
ca: %s no és el primer ítem de text. Només hauríeu de marcar com a portada el primer ítem de text. Voleu que sigui el primer ítem?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
ca: No es pot canviar el nom del(s) fitxer(s) %s.

en: Rename files
ca: Canvia el nom dels fitxers

en: The file(s) %s cannot be deleted.
ca: No es pot suprimir el(s) fitxer(s) %s.

en: Choose location
ca: Trieu una ubicació

en: Files
ca: Fitxers

en: No stylesheets
ca: Sense fulls d'estil

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
ca: Aquest llibre no té fulls d'estil. N'heu de crear una abans d'enllaçar-la.

en: Choose stylesheets
ca: Tria de fulls d'estil

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
ca: Trieu els fulls d'estil a enllaçar. Arrossegueu i deixeu anar per reorganitzar

en: Remove existing links to stylesheets
ca: Supressió dels enllaços existents a fulls d'estil

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
ca: Trieu un nom per al fitxer nou (en blanc). Per col·locar el fitxer en una carpeta concreta del llibre, incloeu el nom de la carpeta, per exemple: <i>text/capítol1.html

en: Import resource file (image/font/etc.)
ca: Importa un fitxer de recursos (imatge/lletra/...)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
ca: Importa un fitxer des del vostre ordinador com un fitxer nou al llibre.

en: Choose a name for the imported file
ca: Trieu un nom per al fitxer importat

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
ca: Heu d'especificar un nom per al fitxer nou, amb una extensió. Per exemple: capítol1.html

en: Choose master file
ca: Trieu un fitxer principal

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
ca: Trieu el fitxer principal. Tots els fitxers seleccionats es fusionaran dins del fitxer principal:

en: Debug output from %s
ca: Depura la sortida des de %s

en: Save current search
ca: Desa la cerca actual

en: Show saved searches
ca: Mostra les cerques desades

en: Create/edit a function
ca: Crea/edita una funció

en: F&unction name:
ca: Nom de la f&unció:

en: Must specify name
ca: Heu d'especificar el nom

en: You must specify a name for this function.
ca: Cal que especifiqueu un nom per a aquesta funció.

en: Invalid Python code
ca: Codi Python no vàlid

en: No replace function
ca: Sense funció de substitució

en: Inherited from %s
ca: Heretat de %s

en: Computed final style
ca: Estil final calculat

en: No style information found
ca: No s’ha trobat cap informació d’estil

en: Font faces for %s
ca: Distribucions de caràcters per a %s

en: Embedded
ca: Incrustat

en: Font family
ca: Família de la lletra

en: Change font
ca: Canvia la lletra

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
ca[0]: Canvia la lletra %s a:
ca[1]: Canvia les lletres %s a:

en: &New font:
ca: Lletra &nova:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
ca: La lletra <i>%s</i> <b>existeix</b> al vostre ordinador

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
ca: La lletra <i>%s</i> <b>no existeix</b> al vostre ordinador

en: &Install fonts
ca: &Instal·la les lletres

en: &Change selected fonts
ca: &Canvia les lletres seleccionades

en: &Remove selected fonts
ca: Sup&rimeix les lletres seleccionades

en: &Embed all fonts
ca: Incrusta totes les ll&etres

en: &Subset all fonts
ca: &Subconjunt de totes les lletres

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
ca:  Totes les lletres declarades en aquest llibre es mostren a l'esquerra, amb la seva incrustació.
                Podeu eliminar o reemplaçar qualsevol lletra seleccionada i també incrustar lletres declarades que no ho estiguin.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
ca:  Feu doble clic en qualsevol família de la lletra per a visualitzar si la lletra està disponible per a la incrustació en el vostre ordinador.

en: No fonts selected
ca: No hi ha cap lletra seleccionada

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
ca: No hi ha cap lletra seleccionada, primer heu de seleccionar algunes lletres al plafó de l'esquerra

en: Remove unused CSS
ca: Suprimeix els CSS que no s'utilitzen

en: Remove unused &class attributes
ca: Suprimeix els atributs de la &classe que no s'utilitzen

en: Action report
ca: Informe de l'acció

en: Compress images
ca: Comprimeix les imatges

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
ca: Podeu comprimir sense pèrdua les imatges en aquest llibre, fer-ho redueix la mida del fitxer del llibre, sense afectar la qualitat d'imatge. Típicament, la mida de la imatge es redueix un 5 - 15%.

en: Compressing images...
ca: S'estan comprimint les imatges...

en: Compressing images, please wait...
ca: S'estan comprimint les imatges, espereu...

en: Editor font &family:
ca: &Família de la lletra de l'editor:

en: Editor font &size:
ca: &Mida de la lletra de l'editor:

en: Create/edit &custom color schemes
ca: &Crea o edita esquemes de color personalitzats

en: &Color scheme:
ca: Esquema de &color:

en:  characters
ca:  caràcters

en: W&idth of tabs:
ca: Amplada de les tabulac&ions:

en: Change &templates
ca: Canvia les plan&tilles

en: Templates for new files:
ca: Plantilles per als fitxers nous:

en: &Wrap long lines in the editor
ca: A&justa línies llargues a l'editor

en: &Replace HTML entities as they are typed
ca: &Reemplaça les entitats HTML mentre es teclegen

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
ca: Amb aquesta opció, cada vegada que introduïu una entitat HTML completa, com ara «&amp;hellip»;, el caràcter corresponent la substituirà automàticament. La substitució només passa si s'introdueix el punt i coma final.

en: Auto close t&ags when typing </
ca: Tanca &automàticament les etiquetes quan es teclegi </

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
ca: Mostra el &nom del caràcter actual d'abans del cursor junt amb el nombre de línia i columna

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
ca: Embelleix automàticament els &fitxers individuals quan s'obren

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
ca: Això fa que l'acció d'embellir el fitxer actual s'executi cada vegada que obriu un fitxer HTML/CSS/... per a editar-lo.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
ca: &Mostra les paraules mal escrites subratllades a la vista del codi

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
ca: Això farà que es ressaltin els errors ortogràfics a la vista de codi per facilitar-ne la correcció mentre escriviu.

en: Allow drag and drop &editing of text
ca: Permet arrossegar i deixar anar a l'&edició de text

en: Manage &spelling dictionaries
ca: Gestió de diccionari&s ortogràfics

en: Automatic (%s)
ca: Automàtic (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
ca: Actualitza les &metadades incrustades al llibre en obrir-lo

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
ca: Quan s'obre el fitxer, actualitza les metadades incrustades al fitxer del llibre amb les metadades actuals de la biblioteca de calibre.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
ca: Si hi ha més d'un &format disponible per al llibre, pregunta quin s'ha d'utilitzar per a l'edició

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
ca: En seleccionar automàticament el format que s'editarà per a un llibre amb diversos formats, aquest és l'ordre de preferència.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
ca: Ordre de preferència del format (arrossegueu i deixeu anar per modificar-ho)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
ca: Permet que les finestres am&b acoblament s'insereixin a les àrees d'acoblament

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
ca: Per defecte teniu només una sola fila o columna de finestres a les àrees d'acoblament (les zones al voltant dels editors centrals). Aquesta opció permet una disposició de finestres més flexible, però és una mica més complicada d'utilitzar.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
ca: Trieu quines finestres ocuparan les cantonades de les àrees d'acoblament

en: The &top-left corner
ca: La can&tonada superior esquerra

en: The top-&right corner
ca: La cantonada superior d&reta

en: The &bottom-left corner
ca: La cantonada in&ferior esquerra

en: The bottom-ri&ght corner
ca: La cantonada inferior &dreta

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
ca: Restaura l'e&stat del llibre editat anteriorment quan es torni a obrir

en: Show full &file paths in the File browser
ca: Mostra tots els canins als &fitxers al navegador de fitxers

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
ca: Mostrar els camins complets dels fitxers és útil quan s'editen llibres que contenen diversos fitxers amb el mateix nom de fitxer.

en: Monospaced text
ca: text amb espaiat uniforme

en: Sans-serif text
ca: text sense traç decoratiu

en: Serif text
ca: text amb traç decoratiu

en: Font family for &%s:
ca: Família de la lletra per al %s:

en: Style for standard &text:
ca: Estil per al &text estàndard:

en: &Default font size:
ca: Mida de la lletra pre&determinada:

en: &Monospace font size:
ca: &Mida de la lletra amb espaiat uniforme:

en: Mi&nimum font size:
ca: Mida mí&nima de la lletra:

en: Background color:
ca: Color del fons:

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Choose which toolbar you want to customize
ca: Trieu quina barra d'eines voleu personalitzar

en: Tools for %s editors
ca: Eines per als editors de %s

en: Book wide actions
ca: Accions a l'abast del llibre

en: Book wide tools
ca: Eines a l'abast del llibre

en: Book wide tools from third party plugins
ca: Eines a l'abast del llibre a partir de connectors de tercers

en: Text formatting actions
ca: Accions de formatació del text

en: &Toolbar to customize:
ca: Barra d'eines a personali&tzar:

en: Adjust the size of icons on all toolbars
ca: Ajusta la mida de les icones en totes les barres d'eines

en: Toolbar &icon size:
ca: Mida de les &icones de la barra d'eines:

en: Customize templates
ca: Personalitza les plantilles

en: Choose the &type of template to edit:
ca: Trieu el &tipus de plantilla a editar:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
ca: Les variables {0} i {1} seran substituïdes amb el títol i l'autor del llibre. {2} és on es posicionarà el cursor. Si voleu incloure claus a la vostra plantilla, per exemple per a les regles CSS, el que heu de fer és fugir d'elles, d'una manera similar a aquesta: {3}

en: Preferences for Edit book
ca: Preferències per a l'edició del llibre

en: Restore all &defaults
ca: Restaura-ho tot als valors pre&determinats

en: Restore defaults for all preferences
ca: Restaura els valors predeterminats per a totes les preferències

en: Restore &current defaults
ca: Restaura els valors a&ctuals als predeterminats

en: Restore defaults for currently displayed preferences
ca: Restaura els valors predeterminats per a les preferències que s'estan mostrant

en: Restore c&onfirmations
ca: Restaura les c&onfirmacions

en: Main window
ca: Finestra principal

en: Editor settings
ca: Ajusts Editor

en: Preview settings
ca: Ajusts Vista prèvia

en: Integration with calibre
ca: Integració amb calibre

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
ca: 
                <h3>Vista prèvia en directe</h3>
    
                <p>Aquí podreu veure una vista prèvia del fitxer HTML que esteu editant actualment.
                La vista prèvia s'actualitzarà automàticament a mesura que feu canvis.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Tingueu en compte que
                únicament és una vista prèvia ràpida, la seva intenció no és la simulació d'un lector de llibres electrònics real. 
                Alguns aspectes del vostre llibre electrònic no funcionaran, com ara els salts de pàgina i els marges de pàgina.

en: Inspect element
ca: Inspecciona l'element

en: Edit %s
ca: Edita %s

en: Loading preview, please wait...
ca: Carregant vista prèvia, espereu si us plau...

en: Search in preview
ca: Cerca a la vista prèvia

en: Invalid location
ca: Ubicació no vàlida

en: Cannot split on the body tag
ca: No es pot dividir l'etiqueta «body»

en: Cannot disable
ca: No es pot inhabilitar

en: Auto reload preview when text changes in editor
ca: Torna a carregar automàticament la vista prèvia quan es canviï el text a l'editor

en: Disable auto reload of preview
ca: Inhabilita la recàrrega automàtica de la vista prèvia

en: Disable syncing of preview position to editor position
ca: Inhabilita la sincronització de la posició de la vista prèvia a la posició de l'editor

en: Enable syncing of preview position to editor position
ca: Habilita la sincronització de la vista prèvia a la posició de l'editor

en: Abort file split
ca: Avorta la divisió del fitxer

en: Delete selected files
ca: Suprimeix els fitxers seleccionats

en: Size (KB)
ca: Mida (KB)

en: Style
ca: Estil

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
ca: Mida total de tots els fitxers descomprimits: {0} :: Imatges {1} :: Lletres {2}

en: Resolution
ca: Resolució

en: Times used
ca: Nombre d'usos

en: Edit the image: %s
ca: Edita la imatge: %s

en: Anchor
ca: Ancoratge

en: Source text
ca: Text de l'origen

en: Target
ca: Objectiu

en: Target text
ca: Text de l'objectiu

en: The link destination does not exist
ca: L'enllaç de destinació no existeix

en: The link destination exists
ca: L'enllaç de destinació existeix

en: Click entries above to see their destination here
ca: Feu clic a les entrades anteriors per veure aquí la seva destinació

en: Word
ca: Paraula

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
ca: Paraules: {2} :: Paraules úniques: :: {0} :: Llengües: {1}

en: Character
ca: Caràcter

en: Codepoint
ca: Posició del codi

en: Sort by:
ca: Ordena per:

en: &Name
ca: &Nom

en: {0} rules, {1} unused
ca: {0} regles, {1} sense utilitzar

en: Number of matches
ca: Nombre de coincidències

en: Style Rule
ca: Regla d'estil

en: {0} classes, {1} unused
ca: {0} classes, {1} sense utilitzar

en: Class
ca: Classe

en: Words
ca: Paraules

en: Style rules
ca: Regles d'estil

en: Style classes
ca: Classes d'estil

en: Characters
ca: Caràcters

en: Links
ca: Enllaços

en: Export of %s data is not supported
ca: L'exportació de les dades %s no és compatible

en: Choose a filename for the data
ca: Trieu un nom de fitxer per a les metadades

en: CSV files
ca: Fitxers CSV

en: Reports
ca: Informes

en: Export the currently shown report as a CSV file
ca: Exporta l'informe mostrat actualment com a un fitxer CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
ca: Esteu segur que voleu suprimir els fitxers seleccionats?

en: Failed to gather data
ca: No s'han pogut recollir les dades

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
ca: No s'han pogut recopilar dades per l'informe. Feu clic a "Mostra els detalls" per a més informació.

en: Saving...
ca: S’està desant…

en: Enable completion based on search history
ca: Habilita la compleció basada en l'historial de cerca

en: Disable completion based on search history
ca: Inhabilita la compleció basada en l'historial de cerca

en: All style files
ca: Tots els fitxers d'estil

en: All text files
ca: Tots els fitxers de text

en: Current file
ca: Fitxer actual

en: Marked text
ca: Text marcat

en: Open files
ca: Fitxers oberts

en: Selected files
ca: Fitxers seleccionats

en: Down
ca: Cap avall

en: Up
ca: Cap amunt

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
ca: 
                Direcció de la cerca:
                <dl>
                <dt><b>Avall</b></dt>
                <dd>Cerca la coincidència següent des de la posició actual</dd>
                <dt><b>Amunt</b></dt>
                <dd>Cerca la coincidència anterior des de la posició actual</dd>
                </dl>

en: Regex
ca: Expressió regular

en: &Find:
ca: &Cerca:

en: &Replace:
ca: &Reemplaça:

en: Clear replace &history
ca: Neteja l'&historial de substitucions

en: Create/&edit
ca: Crea/&edita

en: Create a new function, or edit an existing function
ca: Creeu una funció nova, editeu una funció existent

en: Remo&ve
ca: &Suprimeix

en: Remove this function
ca: Suprimeix aquesta funció

en: Fin&d
ca: Tro&ba

en: Replace a&nd Find
ca: Reemplaça i &cerca

en: Re&place
ca: Substituei&x

en: Replace &all
ca: Reempl&aça-ho tot

en: &Case sensitive
ca: Distingeix majúscules i minús&cules

en: &Wrap
ca: &Torna a començar

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
ca: Quan la cerca arriba al final, torna al començament i continua la cerca

en: &Dot all
ca: &Punteja-ho tot

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
ca: Fes que el caràcter especial «.» coincideixi amb qualsevol caràcter, incloent-hi un salt de línia

en: Close search panel
ca: Tanca el plafó de cerca

en: Abort editing of search
ca: Avorta l'edició de la cerca

en: The name with which to save this search
ca: El nom per desar aquesta cerca

en: Case sensitive
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

en: Dot matches all
ca: El punt coincideix amb tot

en: Finish editing of search
ca: Finalitza l'edició de la cerca

en: Add search
ca: Afegeix una cerca

en: Edit search
ca: Edita la cerca

en: You must specify a search name
ca: Heu d'especificar un nom de cerca

en: Name exists
ca: El nom ja existeix

en: Another search with the name %s already exists
ca: Ja hi ha una cerca amb el nom %s

en: Must specify find
ca: Heu d'especificar cerca

en: You must specify a find expression
ca: Heu d'especificar una expressió de cerca

en: Must specify function
ca: Heu d'especificar una funció

en: Filter displayed searches
ca: Filtra les cerques mostrades

en: The entries are tried in order until the first one matches.
ca: Es proven les entrades per ordre fins que la primera coincideix.

en: &Find
ca: &Cerca

en: Run the search using the selected entries.
ca: Executa la cerca utilitzant les entrades seleccionades.

en: Run replace using the selected entries.
ca: Executa el reemplaçament mitjançant les entrades seleccionades.

en: Run replace and then find using the selected entries.
ca: Executa el reemplaçament i després executa la cerca fent servir les entrades seleccionades.

en: &Count all
ca: &Compta-ho tot

en: Move selected entries up
ca: Mou les entrades seleccionades cap amunt

en: Move selected entries down
ca: Mou les entrades seleccionades cap avall

en: Edit the currently selected search
ca: Edita la cerca seleccionada

en: Re&move search
ca: Supri&meix la cerca

en: Remove the currently selected searches
ca: Suprimeix les cerques seleccionades

en: Add a new saved search
ca: Afegeix una cerca desada nova

en: Import saved searches
ca: Importa les cerques desades

en: Export saved searches
ca: Exporta les cerques desades

en: Export all
ca: Exporta-ho tot

en: No saved search is selected
ca: No hi ha seleccionada cap cerca desada

en: Cannot edit search - no search selected.
ca: No es pot editar la cerca - no s'ha seleccionat cap cerca.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
ca: Esteu segur que voleu eliminar permanentment les cerques desades seleccionades?

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
ca: (Distingeix majúscules: {0} [Cerca normal])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
ca: {2} {3}
    Cerca: {0}
    Reemplaça: {1}

en: Invalid data
ca: Dades no vàlides

en: The file %s does not contain valid saved searches
ca: El fitxer %s no conté cerques desades vàlides

en: No searches
ca: Cap cerca

en: No searches available to be saved
ca: No hi ha cerques disponibles per desar

en: No searches selected
ca: No s'ha seleccionat cap cerca

en: No file is being edited.
ca: No s'està editant cap fitxer.

en: No files are selected in the File browser
ca: No s'ha seleccionat cap fitxer al navegador de fitxers

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
ca: No s'ha marcat cap text. Seleccioneu primer el text i utilitzeu l'acció «Marca el text seleccionat» al menú de cerca per marcar-lo.

en: No search query specified
ca: No s'ha especificat cap consulta de cerca

en: the selected searches
ca: les cerques seleccionades

en: Invalid regex
ca: Expressió regular invàlida

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
ca: L'expressió regular que heu introduït no és vàlida: <pre>{0}</pre>Amb error: {1}

en: No matches were found for %s
ca: No s'ha trobat cap coincidència per a %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
ca: Heu desactivat tornar al començament per a la cerca i és possible que no s'hagi cercat a tot el text. Intenteu la cerca de nou amb tornar al començament per a la cerca, habilitat. Tornar al començament per a la cerca, s'habilita a través de la casella de selecció «Torna a començar» de la part inferior del plafó de cerca.

en: Cannot replace
ca: No es pot reemplaçar

en: You must first click "Find", before trying to replace
ca: Primer heu de fer clic a «Troba», abans d'intentar substituir

en: Currently selected text does not match the search query.
ca: El text seleccionat no coincideix amb la consulta de la cerca.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
ca: S'han realitzat la substitució de {num} coincidències de {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
ca: S'han trobat {num} coincidències de {query}

en: {0}: {1} occurrences
ca: {0}: {1} coincidències

en: Searching done
ca: S'ha acabat la cerca

en: Before: Replace all
ca: Abans: Reemplaça-ho tot

en: Add a dictionary
ca: Afegeix un diccionari

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
ca: {0} admet l'ús dels diccionaris de LibreOffice per comprovar l'ortografia. Podeu
                baixar més diccionaris des del <a href="{1}">dipòsit d'extensions de LibreOffice</a>.
               Baixarà el diccionari com un fitxer .oxt. Només cal que especifiqueu aquí el camí
                al fitxer .oxt baixat per afegir el diccionari a {0}.

en: Path to OXT file
ca: Camí al fitxer OXT

en: Browse for an OXT file
ca: Navega per un fitxer OXT

en: &Path to OXT file:
ca: &Camí al fitxer OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
ca: Trieu un sobrenom per al diccionari

en: &Nickname:
ca: &Sobrenom:

en: Choose OXT Dictionary
ca: Trieu el diccionari OXT

en: Dictionaries
ca: Diccionaris

en: Must specify nickname
ca: Heu d’especificar un sobrenom

en: You must specify a nickname for this dictionary
ca: Cal que especifiqueu un sobrenom per al diccionari

en: Nickname already used
ca: Sobrenom en ús

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
ca: Ja existeix un diccionari amb l’àlies «%s».

en: Failed to import dictionaries
ca: No s’han pogut importar els diccionaris

en: No dictionaries
ca: No hi ha cap diccionari

en: No dictionaries were found in %s
ca: No s’ha trobat cap diccionari en %s

en: Copy selected words to clipboard
ca: Copia les paraules seleccionades al porta-retalls

en: Select all words
ca: Selecciona totes les paraules

en: Manage user dictionaries
ca: Gestiona els diccionaris de l'usuari

en: &New dictionary
ca: Diccionari &nou

en: &Remove dictionary
ca: Sup&rimeix el diccionari

en: Re&name dictionary
ca: Ca&nvia el nom del diccionari

en: Mark this dictionary as active
ca: Marca aquest diccionari com a actiu

en: Words in this dictionary:
ca: Paraules en aquest diccionari:

en: &Add word
ca: &Afegeix una paraula

en: &Remove selected words
ca: Sup&rimeix les paraules seleccionades

en: &Import list of words
ca: &Importa una llista de paraules

en: New dictionary
ca: Diccionari nou

en: Name of the new dictionary
ca: Nom del diccionari nou

en: Already used
ca: Ja està en ús

en: A dictionary with the name %s already exists
ca: Ja hi ha un diccionari amb el nom %s

en: New name
ca: Nom nou

en: New name for the dictionary
ca: Nom nou per al diccionari

en: Configure the dictionary: <b>%s
ca: Configura el diccionari: <b>%s

en: Add a word
ca: Afegeix una paraula

en: Word to add
ca: Paraula que s'ha d'afegir

en: &Word:
ca: &Paraula:

en: Import list of words
ca: Importa una llista de paraules

en: Enter a list of words, one per line
ca: Introduïu una llista de paraules, una per línia

en: Paste from clipboard
ca: Enganxa del porta-retalls

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
ca: Les paraules del diccionari de l'usuari han d'estar associades a una llengua. Trieu la llengua més avall:

en: Must specify language
ca: Cal que especifiqueu una llengua

en: You must specify a language to import words
ca: Heu d'especificar una llengua per a importar paraules

en: Manage dictionaries
ca: Gestiona els diccionaris

en: &Remove this dictionary
ca: Sup&rimeix aquest diccionari

en: Manage &user dictionaries
ca: Gestiona els diccionaris de l'&usuari

en: &Add dictionary
ca: &Afegeix un diccionari

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
ca: Afegeix un diccionari baixat des d'Internet nou

en: <Builtin dictionary for {0}>
ca: <Diccionari integrat per a {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
ca: <p>Podeu canviar els diccionaris utilitzats per a qualsevol llengua especificada.</p>
                <p>Una llengua pot tenir moltes variants específiques de cada país. Cada variant pot tenir
                assignat un o més diccionaris. La variant per defecte per a cada llengua es mostra en
                negreta a l'esquerra.</p>
                <p>Podeu canviar la variant per defecte del país i també els diccionaris utilitzats per a
                cada variant.</p>
                <p>Si un llibre especifica una llengua sense cap variant concreta, la variant que
                trieu aquí serà la que s'utilitzarà.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
ca: Aquesta ja és la variant preferida per a la llengua: {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
ca: Utilitza aquest com a la variant preferida per a la llengua: {1}

en: This is already the preferred dictionary
ca: Aquest ja és el diccionari preferit

en: Use this as the preferred dictionary
ca: Utilitza aquest com a diccionari preferit

en: Misspelled?
ca: Mal escrit?

en: Ignored
ca: Ignorat

en: Change %s to
ca: Canvia %s a

en: Specify replacement manually
ca: Especifiqueu manualment el reemplaçament

en: Ignore/un-ignore all selected words
ca: Ignora o deixa d'ignorar totes les paraules seleccionades

en: Add/remove all selected words
ca: Afegeix o suprimeix totes les paraules seleccionades

en: Check spelling
ca: Comprova l'ortografia

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
ca: Tornar a explorar el llibre per a les paraules, útil si heu editat el llibre des que s'ha obert aquest diàleg

en: &Undo last change
ca: &Desfés l'últim canvi

en: Checking, please wait...
ca: S’està comprovant, espereu…

en: Filter the list of words
ca: Filtra la llista de paraules

en: &Ignore
ca: &Ignora

en: Un&ignore
ca: Deixa d'&ignorar-ho

en: Ignore the current word for the rest of this session
ca: Ignora la paraula actual per a la resta de la sessió

en: Stop ignoring the current word
ca: Deixa d'ignorar la paraula actual

en: Add word to &dictionary:
ca: Afegeix la paraula al &diccionari:

en: Remove from &dictionaries
ca: Suprimeix dels &diccionaris

en: Add the current word to the specified user dictionary
ca: Afegeix la paraula actual al diccionari de l'usuari especificat

en: Remove the current word from all active user dictionaries
ca: Suprimeix la paraula actual de tots els diccionaris d'usuari actius

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
ca: No teniu cap diccionari d'usuari actiu. Heu de triar almenys un diccionari d'usuari actiu a través de Preferències->Editor->Gestió de diccionaris ortogràfics

en: Show &next occurrence
ca: Mostra la següe&nt coincidència

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
ca: Mostra la següent coincidència de la paraula seleccionada a l'editor, d'aquesta manera la podreu editar manualment

en: &Change selected word to:
ca: &Canvia la paraula seleccionada a:

en: The replacement word
ca: La paraula de reemplaçament

en: Show &only misspelled words
ca: Mostra n&omés les paraules mal escrites

en: Case &sensitive sort
ca: Ordenació amb di&stinció de majúscules i minúscules

en: Case sensitive sea&rch
ca: Ce&rca amb distinció de majúscules i minúscules

en: No changed word
ca: Cap paraula canviada

en: Failed to check spelling
ca: La comprovació ortogràfica ha fallat

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
ca: Ha fallat la comprovació ortogràfica, feu clic a «Mostra els detalls» per a tota la informació de l'error.

en: Files edited
ca: Fitxers editats

en: Misspelled words: {0} Total words: {1}
ca: Paraules mal escrites: {0} Nombre total de paraules: {1}

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
ca: Seleccioneu com s'interpreta l'expressió de cerca
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>L'expressió de cerca es tracta com a text normal, calibre cercarà el text exacte.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>L'expressió de cerca s'interpreta com a expressió regular. Vegeu el manual de l'usuari per a més ajuda en l'ús d'expressions regulars.</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
ca: Fitxer: {0}
    Ancoratge: {1}

en: Top of file
ca: Començament del fitxer

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
ca: Feu doble clic a un fitxer del plafó de l'esquerra per començar a editar-lo.

en: Full path:
ca: Camí complet:

en: Close tab
ca: Tanca la pestanya

en: Close other tabs
ca: Tanca les altres pestanyes

en: Line: {0} : {1}
ca: Línia: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
ca: {0} {1} creat per {2}

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
ca: Fitxer &nou (imatges/lletres/HTML/...)

en: Create a new file in the current book
ca: Crea un fitxer nou al llibre actual

en: &Import files into book
ca: &Importa fitxers al llibre

en: Import files into book
ca: Importació de fitxers al llibre

en: &Open book
ca: &Obre un llibre

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
ca: Obre una &carpeta (EPUB descomprimit) com a un llibre

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
ca: Obre una carpeta (EPUB descomprimit) com a un llibre

en: &Revert to before
ca: To&rna a l'anterior

en: Revert book to before the last action (Undo)
ca: Torna el llibre al d'abans de la darrera acció (desfés)

en: &Revert to after
ca: To&rna al posterior

en: Revert book state to after the next action (Redo)
ca: Torna el llibre a l'estat de després de l'acció següent (refés)

en: Save book
ca: Desa el llibre

en: Save a &copy
ca: Desa'n una &còpia

en: Save a copy of the book
ca: Desa una còpia del llibre

en: Quit
ca: Surt

en: Create a new, empty book
ca: Creació d'un llibre buit nou

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
ca: &Importa un fitxer HTML o DOCX com a un llibre nou

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
ca: Importa un fitxer HTML o DOCX com a un llibre nou

en: &Quick open a file to edit
ca: Obre &ràpidament un fitxer per editar-lo

en: Quickly open a file from the book to edit it
ca: Obre ràpidament un fitxer per editar-lo

en: Editor actions
ca: Accions de l'editor

en: Undo typing
ca: Desfés l'escriptura

en: R&edo
ca: R&efés

en: Redo typing
ca: Refés l'escriptura

en: Cut &text
ca: Retalla el &text

en: Cut text
ca: Retalla el text

en: P&aste from clipboard
ca: Eng&anxa del porta-retalls

en: Tools
ca: Eines

en: &Edit Table of Contents
ca: &Edita la taula del contingut

en: Edit Table of Contents
ca: Edició de la taula del contingut

en: &Insert inline Table of Contents
ca: &Insereix una taula del contingut en línia

en: Insert inline Table of Contents
ca: Insereix una taula del contingut en línia

en: &Fix HTML
ca: Corregei&x l'HTML

en: Fix HTML in the current file
ca: Corregeix l'HTML al fitxer actual

en: &Fix HTML - all files
ca: Corregei&x l'HTML - tots els fitxers

en: Fix HTML in all files
ca: Corregeix l'HTML a tots els fitxers

en: &Beautify current file
ca: Em&belleix el fitxer actual

en: Beautify current file
ca: Embelliment del fitxer actual

en: &Beautify all files
ca: Em&belleix tots els fitxers

en: Beautify all files
ca: Embelliment de tots els fitxers

en: &Insert special character
ca: &Insereix un caràcter especial

en: Insert special character
ca: Insereix un caràcter especial

en: &Arrange into folders
ca: Org&anitza en carpetes

en: Arrange into folders
ca: Organitza en carpetes

en: Set &semantics
ca: Estableix la &semàntica

en: Set semantics
ca: Estableix la semàntica

en: &Filter style information
ca: &Filtra la informació d'estil

en: &Manage fonts
ca: Gestio&na les lletres

en: Manage fonts in the book
ca: Gestiona les lletres al llibre

en: Add &cover
ca: Afegeix una &portada

en: Add a cover to the book
ca: Afegeix una portada al llibre

en: &Reports
ca: &Informes

en: Show a report on various aspects of the book
ca: Mostra un informe de diversos aspectes del llibre

en: Check &external links
ca: Comprova els enllaços &externs

en: Check external links in the book
ca: Comprova els enllaços externs al llibre

en: C&ompress images losslessly
ca: C&omprimeix sense pèrdua les imatges

en: Compress images losslessly
ca: Comprimeix sense pèrdua les imatges

en: Transform &styles
ca: Transformació dels e&stils

en: Transform styles used in the book
ca: Transformació dels estils utilitzats al llibre

en: Download external &resources
ca: Baixa els &recursos externs

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
ca: Baixa els recursos externs al llibre (les imatges, els fulls d'estil, etc. que no estan inclosos al llibre)

en: &Subset embedded fonts
ca: &Subconjunt de les lletres incrustades

en: Subset embedded fonts
ca: Subconjunt de les lletres incrustades

en: Subset fonts
ca: Subconjunt de les lletres

en: &Embed referenced fonts
ca: &Incrusta les lletres referenciades

en: Embed fonts
ca: Incrusta les lletres

en: Embed referenced fonts
ca: Incrusta les lletres referenciades

en: &Smarten punctuation (works best for English)
ca: Puntua&ció elegant (funciona millor per a l'anglès)

en: Remove &unused CSS rules
ca: S&uprimeix les regles CSS que no s'utilitzen

en: Remove unused CSS rules
ca: Suprimeix les regles CSS que no s'utilitzen

en: Auto reload preview
ca: Recarrega automàticament la vista prèvia

en: Sync preview position to editor position
ca: Sincronitza la posició de la vista prèvia a la posició de l'editor

en: Refresh preview
ca: Refresca la vista prèvia

en: Split this file
ca: Divideix el fitxer

en: Split file in the preview panel
ca: Divideix el fitxer al plafó de vista prèvia

en: Find next in preview
ca: Cerca el següent en la vista prèvia

en: Find previous in preview
ca: Cerca l'anterior en la vista prèvia

en: &Find/replace
ca: &Cerca/reemplaça

en: Show the Find/replace panel
ca: Mostra el plafó de cerca/reemplaça

en: Replace current match
ca: Reemplaça la coincidència actual

en: Replace current match and find next
ca: Reemplaça la coincidència actual i cerca la següent

en: R&eplace and find previous
ca: R&eemplaça i cerca l'anterior

en: Replace current match and find previous
ca: Reemplaça la coincidència actual i cerca l'anterior

en: Replace all matches
ca: Reemplaça totes les coincidències

en: Count number of matches
ca: Compta el nombre de coincidències

en: &Mark selected text
ca: &Marca el text seleccionat

en: Mark selected text or unmark already marked text
ca: Marca el text seleccionat o desmarca text ja marcat

en: Go to &line
ca: Vés a la &línia

en: Go to line number
ca: Vés al número de línia

en: Sa&ved searches
ca: &Cerques desades

en: Show the saved searches dialog
ca: Mostra el diàleg de cerques desades

en: &Search ignoring HTML markup
ca: &Cerca ignorant el marcatge HTML

en: Show the text search panel
ca: Mostra el plafó de cerca de text

en: Check book
ca: Comprova el llibre

en: Check book for errors
ca: Comprova el llibre per si hi ha errors

en: Check &spelling
ca: Comprova l'&ortografia

en: Check book for spelling errors
ca: Comprova el llibre per si hi ha errors ortogràfics

en: &Next error
ca: Error &següent

en: Show next error
ca: Mostra l'error següent

en: &Previous error
ca: Error &anterior

en: Show previous error
ca: Mostra l'error anterior

en: &Next spelling mistake
ca: Següe&nt error ortogràfic

en: Go to next spelling mistake
ca: Vés al següent error ortogràfic

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
ca: Altres

en: &Create checkpoint
ca: &Crea un punt de control

en: Create a checkpoint with the current state of the book
ca: Crea un punt de control amb l'estat actual del llibre

en: &Close current tab
ca: Tan&ca la pestanya actual

en: Close the currently open tab
ca: Tanca la pestanya que ara està oberta

en: Close all tabs except the current tab
ca: Tanca totes les pestanyes excepte l'actual

en: User &Manual
ca: &Manual d'usuari

en: Show User Manual
ca: Mostra el manual d'usuari

en: &Browse images in book
ca: &Navega per les imatges del llibre

en: Browse images in the books visually
ca: Navega visualment per les imatges del llibre

en: &Split at multiple locations
ca: Divideix en diver&ses ubicacions

en: Split HTML file at multiple locations
ca: Divideix el fitxer HTML en diverses ubicacions

en: Compare to &another book
ca: Compara amb un &altre llibre

en: Compare to another book
ca: Compara amb un altre llibre

en: &Recently opened books
ca: Llibres oberts &recentment

en: &Tools
ca: Ei&nes

en: External &links
ca: En&llaços externs

en: &View
ca: &Visualitza

en: Tool&bars
ca: &Barres d'eines

en: &Plugins
ca: &Connectors

en: &Help
ca: A&juda

en: Book tool bar
ca: Barra d'eines de llibre

en: Tools tool bar
ca: Barra d'eines de les eines

en: Plugins tool bar
ca: Barra d'eines dels connectors

en: Donate to support calibre development
ca: Feu una donació per ajudar al desenvolupament de calibre

en: Toggle %s
ca: Commuta %s

en: Windows
ca: Finestres

en: File browser
ca: Navegador de fitxers

en: File preview
ca: Vista prèvia del fitxer

en: Live CSS
ca: CSS en directe

en: Text search
ca: Cerca de text

en: Checkpoints
ca: Punts de control

en:  [was %s]
ca:  [era %s]

en: Current state
ca: Estat actual

en: [Unnamed state]
ca: [Estat sense nom]

en: Revert the book to the selected checkpoint
ca: Torna el llibre al punt de control seleccionat

en: &Compare
ca: &Compara

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
ca: Compara l'estat del llibre al punt de control seleccionat amb l'estat actual

en: Cannot revert
ca: No es pot revertir

en: Cannot revert to the current state
ca: No es pot revertir a l'estat actual

en: Cannot compare
ca: No es pot comparar

en: There is no point comparing the current state to itself
ca: No té sentit comparar l'estat actual amb ell mateix

en: Choose tag name
ca: Trieu un nom d'etiqueta

en: Specify the name of the &tag to insert:
ca: Especifiqueu el nom de l'etique&ta a inserir:

en: Text (HTML) files
ca: Fitxers de text (HTML)

en: Style (CSS) files
ca: Fitxers d'estil (CSS)

en: Audio
ca: Àudio

en: Video
ca: Vídeo

en: OPF file (metadata)
ca: Fitxer OPF (metadades)

en: Table of contents file (NCX)
ca: Fitxer de taula del contingut (NCX)

en: Arrange in folders
ca: Organitza en carpetes

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
ca: Organitza els fitxers del llibre en subcarpetes segons el tipus de fitxer. Si deixeu una carpeta en blanc, els fitxers es posaran a l'arrel.

en: Specify locations to split at
ca: Especifica les ubicacions en què s'ha de dividir

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
ca: Especifiqueu les ubicacions en què s'ha de dividir utilitzant una expressió XPath (feu clic al botó de l'assistent per a ajuda en la generació d'expressions XPath).

en: &XPath expression:
ca: Expressió &XPath:

en: Invalid XPath expression
ca: Expressió XPath no vàlida

en: Choose file to import
ca: Tria un fitxer per importar

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
ca: Podeu importar un fitxer HTML o DOCX directament a EPUB i editar-lo. Es generarà l'EPUB amb canvis mínims des de la font, a diferència d'una conversió completa al calibre.

en: Choose the file to import
ca: Trieu un fitxer per importar

en: Source file:
ca: Fitxer d'origen:

en: Choose the location for the newly created EPUB
ca: Trieu la ubicació per a l'EPUB nou creat

en: Destination file:
ca: Fitxer de destinació

en: Importable files
ca: Fitxers importables

en: Choose destination
ca: Trieu la destinació

en: EPUB files
ca: Fitxers EPUB

en: Need document
ca: Cal un document

en: You must specify the source file that will be imported.
ca: Heu d'especificar el fitxer font que s'importarà.

en: No results found
ca: No s'ha trobat cap resultat

en: Choose file to edit
ca: Trieu un fitxer per modificar

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ca: <p>Trieu ràpidament un fitxer amb el tecleig d'uns pocs caràcters des del nom de fitxer al camp de més amunt.
            Per exemple, si voleu triar el fitxer:
            {example}
            N'hi ha prou amb el tecleig dels caràcters:
            {chars}
            i prémer retorn.

en: Filter files
ca: Filtra els fitxers

en: Choose a &file to link to:
ca: Trieu el &fitxer al qual s'ha d'enllaçar:

en: Filter locations
ca: Filtra les ubicacions

en: Choose a &location (anchor) in the file:
ca: Trieu &la ubicació (ancoratge) al fitxer:

en: The destination (href) for the link
ca: La destinació (href) per a l'enllaç

en: &Target:
ca: Des&tinació:

en: The (optional) text for the link
ca: El text per a l'enllaç (opcional)

en: Tem&plate:
ca: &Plantilla:

en: Copyright page
ca: Pàgina de drets d'autor

en: Page with title, author, publisher, etc.
ca: Pàgina amb títol, autor, editorial...

en: Back-of-book style index
ca: Índex de tipus contraportada

en: First "real" page of content
ca: Primera pàgina de contingut «real»

en: Type of &semantics:
ca: Tipus de &semàntica:

en: Choose a &file:
ca: Trieu un &fitxer:

en: About semantics
ca: Quant a la semàntica

en: &Other CSS properties:
ca: Altres pr&opietats CSS:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
ca: Filtra només el CSS en aquest fitxer (%s)

en: Add a cover
ca: Afegeix una portada

en: &Images in book
ca: &Imatges al llibre

en: Filter the list of images
ca: Filtra la llista d'imatges

en: Import &image
ca: Importa una &imatge

en: Choose a cover image
ca: Seleccioneu una imatge de portada

en: Quick Start Guide
ca: Guia d'iniciació ràpida

en: &Donate to support calibre
ca: Feu una &donació per donar suport a calibre

en: &Eject connected device
ca: &Expulseu el dispositiu connectat

en: Quit calibre
ca: Surt de calibre

en: Minimize the calibre window
ca: Minimitza la finestra de calibre

en: Clear the current search
ca: Neteja la cerca actual

en: Focus the book list
ca: Focus a la llista de llibres

en: Clear the additional restriction
ca: Neteja la restricció addicional

en: Debug mode
ca: Mode de depuració

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ca: S'ha iniciat calibre en mode de depuració. Després de sortir de calibre el registre de depuració estarà disponible al fitxer: %s<p> El registre es mostrarà automàticament.

en: Content server changed!
ca: Ha canviat el servidor de continguts!

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
ca: No s'ha pogut iniciar el servidor de continguts. Error:
    
    %s

en: Hide main window
ca: Oculta la finestra principal

en: Show main window
ca: Mostra la finestra principal

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
ca: Sembla que la base de dades de la biblioteca de %s està malmesa. Voleu que calibre intenti reconstruir-la automàticament? Pot ser que no es pugui reconstruir totalment.

en: Conversion error
ca: Error de conversió

en: <p><b>Failed to convert: %s
ca: <p><b>No s'ha pogut convertir: %s

en: Conversion failed
ca: No s'ha pogut convertir

en: here
ca: aquí

en: Recipe Disabled
ca: Recepta inhabilitada

en: <b>Failed</b>
ca: <b>Ha fallat</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ca: Hi ha treballs actius. Esteu segur que voleu sortir?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ca:  està comunicant-se amb el dispositiu!<br>
                          Si sortiu, podeu malmetre el dispositiu.<br>
                          Esteu segur que voleu sortir?

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ca: continuarà en execució a la safata del sistema. Per tancar-lo trieu <b>Surt</b> al menú de context de la safata del sistema.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
ca: Ja es pot baixar la nova versió <b>{ver}</b> de {app}. Vegeu-ne les <a href="{url}">novetats</a>.

en: Update available!
ca: Hi ha una actualització!

en: Show this notification for future updates
ca: Mostra aquesta notificació per a les properes actualitzacions

en: &Get update
ca: Obtén l'&actualització

en: Update &plugins
ca: Actualitza els &connectors

en: Update found
ca: S'ha trobat una actualització

en: Plugin updates
ca: Actualitzacions de connectors

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
ca[0]: Hi ha una actualització de connector disponible
ca[1]: Hi ha {} actualitzacions de connectors disponibles

en: Install and configure user plugins
ca: Instal·la i configura els connectors de l'usuari

en: Rename this bookmark
ca: Canvia el nom d'aquest marcador

en: Remove this bookmark
ca: Suprimeix aquest marcador

en: &New
ca: &Nou

en: Create a new bookmark at the current location
ca: Crea un marcador nou en la ubicació actual

en: Remove the currently selected bookmark
ca: Suprimeix el marcador seleccionat actual

en: Position in book
ca: Posició al llibre

en: Export bookmarks
ca: Exporta els marcadors

en: Saved bookmarks
ca: Marcadors desats

en: Import bookmarks
ca: Importa els marcadors

en: Add bookmark
ca: Afegeix un nou marcador

en: Enter title for bookmark:
ca: Introduïu el títol del marcador:

en: Name already exists
ca: El nom ja existeix

en: Restore defaults
ca: Restaura els valors predeterminats

en: Zoom in
ca: Apropa't

en: Zoom out
ca: Allunya't

en: Default zoom
ca: Escala predeterminada

en: Inspect
ca: Inspecciona

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
ca: %prog [opcions] fitxer
    
    Visualitza un llibre electrònic.

en: Print to PDF
ca: Impressió a PDF

en: Print %s to a PDF file
ca: Imprimeix %s a un fitxer PDF

en: Choose location for PDF file
ca: Trieu la ubicació per al fitxer PDF

en: &File:
ca: &Fitxer:

en: Paper &size:
ca: &Mida del paper:

en: &Left margin:
ca: Marge &esquerre:

en: &Top margin:
ca: Marge &superior:

en: &Right margin:
ca: Marge &dret:

en: &Bottom margin:
ca: Marge &inferior:

en: inches
ca: polzades

en: Add page &number to printed pages
ca: Afegeix el &número de pàgina a les pàgines impreses

en: &Open PDF file after printing
ca: &Obre el fitxer PDF després de la impressió

en: PDF file
ca: Fitxer PDF

en: No filename specified
ca: No s'ha especificat cap nom de fitxer

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
ca: Heu d'especificar un nom de fitxer per al fitxer PDF a generar

en: Incorrect filename specified
ca: S'ha especificat un nom de fitxer incorrecte

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
ca: El nom de fitxer per al fitxer PDF ha d'acabar amb .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
ca: S'està imprimint, això trigarà una estona, espereu...

en: Printing...
ca: S'està imprimint...

en: Failed to convert to PDF
ca: No s'ha pogut convertir a PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
ca: Ha fallat la generació del fitxer PDF, feu clic a «Mostra els detalls» per a més informació.

en: No matches were found for:
ca: No s'han trobat coincidències per a:

en: Expand all items under %s
ca: Expandeix tots els ítems que hi ha sota %s

en: Expand all items
ca: Expandeix tots els ítems

en: Collapse all items
ca: Contreu tots els ítems

en: Search Table of Contents
ca: Cerca a la taula del contingut

en: Search for text in the Table of Contents
ca: Cerca el text a la taula del contingut

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
ca: No hi ha cap entrada de la taula del contingut que coincideixi: %s

en: Increase font size
ca: Augmenta la mida de la lletra

en: Decrease font size
ca: Disminueix la mida de la lletra

en: Toggle full screen
ca: Commuta a pantalla completa

en: Previous page
ca: Pàgina anterior

en: Next section
ca: Secció següent

en: Previous section
ca: Secció anterior

en: Show viewer controls
ca: Mostra els controls del visor

en: Toggle paged mode
ca: Commuta el mode de pàgina

en: Show book metadata
ca: Mostra les metadades del llibre

en: Customize this toolbar
ca: Personalitza aquesta barra d'eines

en: Hide this toolbar
ca: Amaga aquesta barra d'eines

en: Clear list of recently opened books
ca: Neteja la llista de llibres oberts recentment

en: Configure the toolbar
ca: Configura la barra d'eines

en: Preparing book for first read, please wait
ca: Preparant el llibre per a la primera lectura, espereu si us plau.

en: E-book viewer
ca: Visualitzador de llibres electrònics

en: Start of book
ca: Inici del llibre

en: End of book
ca: Final del llibre

en: Start of current file
ca: Inici del fitxer actual

en: End of current file
ca: Final del fitxer actual

en: Choose e-book
ca: Trieu un llibre electrònic

en: E-books
ca: Llibres electrònics

en: Loading book
ca: Càrrega del llibre

en: Loading book, please wait
ca: Carregant llibre, espereu si us plau

en: Loading book failed
ca: Ha fallat la càrrega del llibre

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
ca: Un llibre ha d'estar en els formats %s per a editar-lo.
    
    Convertiu-lo primer a un d'aquests formats.

en: Clear search history
ca: Neteja l'historial de cerca

en: Hide size in corner
ca: No mostris la mida a la cantonada

en: Show size in corner
ca: Mostra la mida a la cantonada

en: Drag to resize
ca: Arrossega per canviar la mida

en: Choose &color
ca: Trieu un &color

en: Choose a color
ca: Trieu un color

en: Cu&t
ca: Re&talla

en: &Step up
ca: Pa&s cap amunt

en: Step &down
ca: Pas a&vall

en: Not rated
ca: Sense valorar

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
ca: Si esteu traslladant calibre d'un ordinador vell a un de nou, si us plau llegiu <a href="{0}">les instruccions</a>.

en: Select location for books
ca: Seleccioneu una ubicació per als llibres

en: Failed to create a folder at %s
ca: No s'ha pogut crear una carpeta a %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ca: Heu de triar una carpeta buida per a la biblioteca de calibre. %s no està buit.

en: &Next >
ca: Següe&nt >

en: < &Back
ca: < &Endarrere

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: &Finish
ca: &Acaba

en: Commit
ca: Valida

en: Welcome wizard
ca: Assistent de benvinguda

en: Welcome to calibre
ca: Benvingut al calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ca: La solució unificada per a tot el que necessiteu en llibres electrònics.

en: &Manufacturers
ca: &Fabricants

en: &Devices
ca: &Dispositius

en: WizardPage
ca: Pàgina de l'assistent

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ca: <h2>Felicitats!</h2> Heu configurat calibre amb èxit. Premeu el botó «%s» per aplicar els vostres ajusts.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="https://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
ca: <h2>Vídeos de demostració</h2> Alguns vídeos que demostren les diferents funcions de calibre estan disponibles <a href="https://calibre-ebook.com/demo">en línia</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
ca: <h2>Manual d'usuari</h2>També hi ha disponible un manual d'usuari <a href="%s">en línia</a>.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="https://gmx.com">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
ca: Calibre pot enviar els llibres per corrreu electrònic directament al vostre Kindle. Per fer-ho, només s'ha de configurar el correu al qual els voleu enviar. La manera més fàcil és mitjançant un<a href="https://gmx.com">compte de GMX</a>, fent clic al botó «Utilitza GMX». També haureu de registrar el correu electrònic al vostre compte d'Amazon.

en: &Kindle email:
ca: Correu electrònic del &Kindle:

en: Choose your &language:
ca: Trieu la vostra &llengua:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ca: <p>Trieu una ubicació per als llibres. Quan s'afegeixin llibres a calibre es copiaran aquí. Utilitzeu una <b>carpeta buida</b> per a una nova biblioteca de calibre:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
ca: Si ja existeix una biblioteca de calibre a la nova ubicació seleccionada, calibre la utilitzarà automàticament.

en: Test email settings
ca: Prova els ajusts del correu electrònic

en: Send test mail from %s to:
ca: Envia un correu de prova de %s a:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ca: Mitjançant: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s i xifratge %(enc)s

en: Sending email, please wait...
ca: S'està enviat el correu electrònic, espereu...

en: Email successfully sent
ca: S'ha enviat el correu electrònic amb èxit

en: Setup sending email using
ca: Configureu l'enviament de correu electrònic amb

en: Your %s &email address:
ca: La vostra adreça de correu &electrònic de %s:

en: Your %s &password:
ca: La vostra &contrasenya de %s:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ca: Si penseu utilitzar el correu electrònic per enviar llibres al vostre Kindle, recordeu que heu d'afegir la vostra adreça de %s a les adreces permeses en la vostra pàgina de gestió de Kindle d'Amazon.com.

en: Setup
ca: Configura

en: OK to proceed?
ca: Voleu continuar?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ca: La contrasenya del vostre correu electrònic es visualitzarà a la pantalla. Voleu continuar?

en: Bad configuration
ca: Mala configuració

en: You must set the From email address
ca: Heu d'establir l'adreça de correu electrònic remitent

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ca: Heu d'establir tant l'usuari <b>i</b> com la contrasenya del servidor de correu o no posar ni l'usuari ni la contrasenya.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ca: No s'ha establert nom d'usuari ni contrasenya per al servidor de correu. La majoria de servidors de correu necessiten un nom d'usuari i una contrasenya. N'esteu segur?

en: Send email &from:
ca: &Enviament del correu electrònic, de:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ca: <p>És el que hi haurà al camp «De:» dels correus electrònics que enviï calibre. <br>Poseu-hi la vostra adreça de correu electrònic.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ca: <p>Un servidor de correu és útil si el servei que envieu el correu només accepta correus electrònics de serveis de correu coneguts.

en: Email server
ca: Servidor de correu electrònic

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ca: calibre pot utilitzar <b>de forma opcional</b> un servidor per enviar correu

en: &Hostname:
ca: Nom d'&amfitrió:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
ca: El nom d'amfitrió del vostre servidor de correu. Per exemple smtp.gmail.com

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ca: Port que el vostre servidor de correu utilitza per rebre connexions. Per defecte és el 25

en: Your username on the mail server
ca: El vostre usuari al servidor de correu

en: Your password on the mail server
ca: La vostra contrasenya al servidor de correu

en: &Show
ca: Mo&stra

en: Encr&yption:
ca: &Xifratge:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ca: Utilitza el xifratge SSL quan es connecti al servidor de correu. Això és el més habitual.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ca: Utilitza el xifratge SSL quan es connecti al servidor de correu.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ca: Avís: L'ús de cap xifratge és molt insegur

en: Use &GMX
ca: Utilitza &GMX

en: &Test email
ca: Prova el correu elec&trònic

en: Turn on the &Content server
ca: Engega el servidor de &continguts

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
ca: <p>Recordeu deixar calibre en execució, ja que el servidor només funciona amb calibre en execució.
    <p>L'aplicació del lector hauria de veure automàticament la vostra col·lecció de calibre. Si no fos així, intenteu afegir l'URL http://nomamfitrio:8080 com a catàleg nou al lector del vostre iDevice. Aquí «nomamfitrio» ha de ser el nom de l'amfitrió totalment qualificat o l'adreça IP des d'on s'està executant calibre. Vegeu el <a href="%s">manual d'usuari</a> per a més informació.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
ca: Format de consulta no vàlid per a la cerca separada per dos punts: {0}

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Els camps que s'obtindran quan es cataloguin llibres a la base de dades. Ha de ser una llista de camps separada per comes.
    Camps disponibles: %(fields)s,
    a més dels camps personalitzats creats per l'usuari.
    Exemple: %(opt)s=title,authors,tags
    Per defecte: «%%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Camps de sortida per ordenar.
    Els camps disponibles són: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Crea una cita per a les entrades de BibTeX.
    Valor booleà: True, False
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Crea una entrada de fitxer si s'ha seleccionat els formats per a entrades BibTeX.
    Booleà: Cert, Fals
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Plantilla per a la creació de cites a partir dels camps de la base de dades.
    Ha de ser una plantilla amb camps entre {}.
    Camps disponibles: %s.
    Per defecte: «%%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Codificació del fitxer de sortida BIBTEX.
    Tipus disponibles: utf8, cp1252, ascii.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Senyalador de codificació BIBYEX.
    Tipus disponibles: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ca: Tipus d'entrada per al catàleg BIBYEX.
    Tipus disponibles: book, misc, mixed.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica al format de sortida BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ca: Els camps que s'obtindran quan es cataloguin llibres a la base de dades. Ha de ser una llista de camps separada per comes.
    Camps disponibles: %(fields)s,
    a més dels camps personalitzats creats per l'usuari.
    Exemple: %(opt)s=title,authors,tags
    Per defecte: «%%default»
    S'aplica als formats de sortida CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ca: Camp de sortida pel qual s'ordena.
    Camps disponibles: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida CSV, XML

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Títol del catàleg generat, que s'utilitzarà com a títol a les metadades.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Crea referències creuades a la secció dels autors per als llibres amb diversos autors.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Expressió regular que descriu les etiquetes que s'exclouran com a gèneres.
    Per defecte: «%default» exclou les etiquetes entre claudàtors, per exemple «[Projecte Gutemberg]», i «+», l'etiqueta per defecte per als llibres llegits.
    S'aplica als formats de sortida: AZW3, EPUB i MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Especifica les regles que s'utilitzaran per excloure llibres del catàleg generat.
    El model per a una regla d'exclusió pot ser
    ('<nom de la regla>','Tags','<llista d'etiquetes separades per comes>') o bé
    ('<nom de la regla>','<columna personalitzada>','<patró>').
    Per exemple:
    (('Llibres emmagatzemats','#estat','Emmagatzemat'),)
    exclourà un llibre amb un valor d'«Emmagatzemat» a la columna personalitzada «estat».
    Si es defineixen diverses regles, s'apliquen totes les regles.
    Per defecte: 
    «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou la secció «Autors» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou la secció «Descripcions» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou la secció «Gèneres» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou la secció «Títols» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou la secció «Sèries» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Inclou una secció «Afegits recentment» al catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Camp origen de la secció «Gèneres».
    Per defecte «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Camp personalitzat que conté una nota de text per inserir a l'encapçalament «Descripció».
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Especifica el perfil de sortida. En alguns casos, cal un perfil de sortida per optimitzar el catàleg per al dispositiu. Per exemple, 'kindle' o 'kindle_dx' crea una taula del contingut estructurada en seccions i articles.
    Per defecte: '%default'
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI.

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Especifica les regles que s'utilitzen per incloure prefixos que indiquin els llibres llegits, els ítems de la llista de desitjos i altres prefixos especificats per l'usuari.
    El model per a una regla de prefix és ('<nom de la regla>','<camp d'origen>','<patró>','<prefix>').
    Si es defineixen diverses regles, s'utilitza la primera que coincideixi.
    Per defecte:
    «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Utilitza una predefinició creada amb la interfície gràfica del
    constructor de catàlegs. Una predefinició especifica tots
    els ajusts per a la construcció d'un catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Reemplaça la portada existent quan es genera el catàleg.
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ca: Mida recomanada (en polzades) per a les portades dels llibres del catàleg.
    Interval: 1,0 - 2,0
    Per defecte: «%default»
    S'aplica als formats de sortida AZW3, EPUB i MOBI

en: Error: Preset "%s" not found.
ca: Error: No s'ha trobat el predefinit «%s».

en: Stored presets: %s
ca: Predefinits desats: %s

en: Error: No stored presets.
ca: Error: No hi ha predefinits desats.

en: Symbols
ca: Símbols

en: No genres to catalog.
ca: No hi ha cap gènere per catalogar.

en: No books available to catalog
ca: No es disposa de cap llibre per catalogar

en: Titles
ca: Títols

en: Genres
ca: Gèneres

en: Recently Added
ca: Afegits recentment

en: Recently Read
ca: Llegits recentment

en: Descriptions
ca: Descripcions

en: Sorting database
ca: Ordenació de la base de dades

en: Sorting titles
ca: Ordenació dels títols

en: No books available to include in catalog
ca: No es disposa de cap llibre per incloure al catàleg

en: Genres HTML
ca: HTML de Gèneres

en: Titles HTML
ca: HTML de Títols

en: by
ca: per

en: Descriptions HTML
ca: HTML de Descripcions

en: Description HTML
ca: HTML de Descripció

en: NCX header
ca: Encapçalament NCX

en: NCX for Series
ca: NCX per a Sèries

en: Series beginning with %s
ca: Sèries que comencen per %s

en: Series beginning with '%s'
ca: Sèries que comencen per «%s»

en: NCX for Titles
ca: NCX per a Títols

en: Titles beginning with %s
ca: Títols que comencen per %s

en: Titles beginning with '%s'
ca: Títols que comencen per «%s»

en: NCX for Authors
ca: NCX per a Autors

en: Authors beginning with %s
ca: Autors que comencen per %s

en: Authors beginning with '%s'
ca: Autors que comencen per «%s»

en: NCX for Recently Added
ca: NCX per a Afegits recentment

en: NCX for Recently Read
ca: NCX per a Llegits recentment

en: NCX for genres
ca: NCX per a gèneres

en: Generating OPF
ca: Generació de l'OPF

en: Thumbnails
ca: Imatges en miniatura

en: Thumbnail
ca: Imatge en miniatura

en: Saving NCX
ca: Desament de l'NCX

en: Invalid titles
ca: Títols no vàlids

en: Extra titles
ca: Títols addicionals

en: Invalid authors
ca: Autors no vàlids

en: Extra authors
ca: Autors addicionals

en: Missing book formats
ca: Formats de llibre que no es troben

en: Extra book formats
ca: Formats de llibre addicionals

en: Unknown files in books
ca: Hi ha fitxers desconeguts als llibres

en: Missing cover files
ca: Falten els fitxers de la portada

en: Cover files not in database
ca: Fitxers de portada que no són a la base de dades

en: Folders raising exception
ca: Carpetes que donen errors

en: INVALID CONDITION
ca: CONDICIÓ NO VÀLIDA

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ca: Camí a la biblioteca massa llarg. Ha de tenir menys de %d caràcters.

en:  (%s books)
ca:  (%s llibres)

en: Identifiers
ca: Identificadors

en: On device
ca: Al dispositiu

en: Series sort
ca: Ordenació de la sèrie

en: Title sort
ca: Ordenació del títol

en: The title
ca: El títol

en: The authors
ca: Els autors

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ca: La cadena d'ordenació de l'autor. Per a utilitzar només la primera lletra del nom utilitzeu {author_sort[0]}

en: The tags
ca: Les etiquetes

en: The series
ca: La sèrie

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ca: El nombre dins de la sèrie. Si voleu zeros inicials utilitzeu {series_index:0>3s} o {series_index:>3s} si hi voleu espais

en: The rating
ca: La valoració

en: The ISBN
ca: L'ISBN

en: The publisher
ca: L'editorial

en: The date
ca: La data

en: The published date
ca: La data de publicació

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ca: La data que les metadades d'aquest registre de llibre es van modificar per darrer cop

en: The language(s) of this book
ca: La llengua, o llengües, d'aquest llibre

en: The calibre internal id
ca: L'identificador intern de calibre

en: Options to control saving to disk
ca: Opcions per controlar com es desa al disc

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ca: Normalment calibre actualitza les metadades als fitxers que es desen a partir del que hi ha a la biblioteca de calibre. Fa que es desi més lentament.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ca: Normalment calibre escriurà les metadades a un fitxer OPF separat, junt amb els fitxers reals del llibre electrònic.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ca: Llista separada per comes de la llista de formats que es desaran de cada llibre. Per defecte es desen tots els formats disponibles.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ca: El format en què es visualitzaran les dates. %(day)s: dia, %(month)s: mes, %(mn)s: nombre del mes, %(year)s: any. Per defecte: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
ca: Converteix els camins a minúscules.

en: Replace whitespace with underscores.
ca: Reemplaça els espais en blanc amb guions baixos.

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ca: No s'ha pogut calcular el camí per desar al disc. Plantilla: %(templ)s
    Error: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ca: L'avaluació de la plantilla no dóna cap component per al camí. Plantilla: %s

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
ca: calibre és la solució completa per a totes les vostres necessitats en llibres electrònics.

en: Read e-books in over a dozen different formats
ca: Llegiu llibres electrònics en una dotzena de formats diferents

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
ca: El visor de llibres electrònics del calibre us permet llegir llibres electrònics en una dotzena de formats diferents.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
ca: Té mode de pantalla completa per a una lectura lliure de distraccions i pot mostrar el text en diverses columnes per pantalla.

en: Command Line Interface
ca: Interfície de línia d'ordres

en: Documented commands
ca: Ordres documentades

en: Undocumented commands
ca: Ordres no documentades

en: Change language
ca: Canvia la llengua

en: Newest
ca: El més recent

en: <b>{title}</b> by {authors}
ca: <b>{title}</b> per {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
ca: {series_index} de <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
ca: Data: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
ca: Publicació: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
ca: Editorial: {publisher}

en: Show
ca: Mostra

en:  sorted by
ca:  ordenat per

en: Change library
ca: Canvia la biblioteca

en: Change library to:
ca: Canvia la biblioteca a:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ca: Canvia a la interfície completa (interfície «no telèfon mòbil»)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ca: La interfície completa té moltes més opcions, però pot ser que no funcioni bé en una pantalla petita

en: username [password]
ca: usuari [contrasenya]

en: What do you want to do?
ca: Què voleu fer?

en: default
ca: per defecte

en: Existing user names:
ca: Noms d'usuaris existents:

en: There are no users, you must first add an user
ca: No hi ha cap usuari, primer heu d'afegir un usuari

en: The username %s does not exist
ca: El nom d'usuari %s no existeix

en: Enter the username
ca: Introduïu el nom d'usuari

en: Enter the new password for %s:
ca: Introduïu la contrasenya nova per %s:

en: Empty passwords are not allowed
ca: Les contrasenyes en blanc no estan permeses

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
ca: Torneu a introduir la contrasenya nova per %s, per a verificar-la:

en: Passwords do not match
ca: Les contrasenyes no coincideixen

en: User %s added successfully!
ca: S'ha afegit correctament l'usuari %s!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
ca: Esteu segur que voleu suprimir l'usuari %s?

en: User %s successfully removed!
ca: L'usuari %s ha estat suprimit correctament!

en: Password for %s successfully changed!
ca: La contrasenya per a %s ha estat canviada correctament!

en: Allow access to all libraries
ca: Permet l'accés a totes les biblioteques

en: Allow access to only specified libraries
ca: Permet l'accés només a les biblioteques especificades

en: Allow access to all, except specified libraries
ca: Permet l'accés a tot, excepte a les biblioteques especificades

en: Change per-library restrictions
ca: Canvia les restriccions segons la biblioteca

en: Enter the name of the library:
ca: Introduïu el nom de la biblioteca:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
ca: Introduïu una expressió de cerca, només es concedirà l'accés als llibres que coincideixin amb aquesta expressió. Una expressió buida permetrà l'accés a tots els llibres.

en: Another restriction?
ca: Una altra restricció?

en: Enter a comma separated list of library names:
ca: Introduïu una llista de noms de biblioteques separades per comes:

en: Allowing access only to libraries: {}
ca: Es permet l'accés només a les biblioteques: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
ca: Es permet l'accés a totes les biblioteques, excepte: {}

en: Show password for {}
ca: Mostra la contrasenya per {}

en: Change read/write permission for {}
ca: Canvia el permís de lectura/escriptura per a {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
ca: Canvia les biblioteques que «{}» pot accedir

en: {0} has {1} access
ca: {0} té {1} accés

en: read-write
ca: lectura-escriptura

en: readonly
ca: només-lectura

en: Add a new user
ca: Afegeix un usuari nou

en: Edit an existing user
ca: Edita un usuari existent

en: Remove a user
ca: Suprimeix un usuari

en: one item | {} items
ca[0]: un ítem
ca[1]: {} ítems

en: RATING: %s<br />
ca: VALORACIÓ: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
ca: ETIQUETES: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ca: SÈRIE: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
ca: Llibres a la biblioteca

en: By
ca: Per

en: Books sorted by
ca: Llibres ordenats per

en: Library:
ca: Biblioteca:

en: Change calibre library to:
ca: Canvia la biblioteca de calibre a:

en: By %s
ca: Per %s

en: By {0} :: {1}
ca: Per {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
ca: Camí al fitxer del certificat SSL

en: Path to the SSL private key file
ca: Camí al fitxer de la clau privada SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
ca: El temps (en segons) després del qual es tanca una connexió ociosa

en: Number of worker threads used to process requests
ca: Nombre de subprocessos de treball a utilitzar per a processar les peticions

en: Maximum time for worker processes
ca: Temps màxim per als processos de treball

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
ca: Temps màxim que els processos de treball poden executar-se (en minuts). Definiu-ho com a zero si no voleu límit.

en: The port on which to listen for connections
ca: El port on escoltar les connexions

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
ca: Agrupa els ítems en categories com ara autors o etiquetes per la primera lletra quan hi hagi més d'aquest nombre d'ítems. Establiu-ho a zero per a inhabilitar-ho.

en: Max. log file size (in MB)
ca: Mida màx. del fitxer del registre (en MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
ca: La mida màxima dels fitxers dels registres, generats pel servidor. Quan el registre supera aquesta mida, es rota automàticament. Establiu-ho a zero per inhabilitar la rotació del registre.

en: Path to user database
ca: Camí a la base de dades de l'usuari

en: By default, this option is disabled.
ca: Per defecte, aquesta opció està inhabilitada.

en: By default, this option is enabled.
ca: Per defecte, aquesta opció està habilitada.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
ca: Executa el procés en segon pla com a dimoni (només a Linux).

en: Write process PID to the specified file
ca: Desa el PID del procés al fitxer que s'especifiqui

en: Interrupted by user
ca: S'ha interromput per l'usuari

en: There is no calibre library at: %s
ca: No hi ha cap biblioteca de calibre a: %s

en: You must specify at least one calibre library
ca: Com a mínim heu d'especificar una biblioteca de calibre

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
ca: Sintaxi no vàlida. S'esperava un nom o una paraula de consulta

en: The username %s already exists
ca: El nom d'usuari %s ja existeix

en: Usage
ca: Ús

en: Created by
ca: Creat per

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
ca: Sempre que passeu arguments a %prog i aquests tinguin espais en blanc, delimiteu els arguments amb cometes. Per exemple: "{}"

en: Options
ca: Opcions

en: Path to the database in which books are stored
ca: Camí a la base de dades que s'emmagatzemen els llibres

en: Pattern to guess metadata from filenames
ca: Patró per endevinar metadades a partir dels noms de fitxer

en: Access key for isbndb.com
ca: Clau d'accés per a isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
ca: Temps d'expiració per a les operacions de xarxa (segons)

en: The language in which to display the user interface
ca: La llengua per a la interfície de l'usuari

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ca: Llista ordenada dels formats de preferència per a l'entrada.

en: Read metadata from files
ca: Llegeix les metadades dels fitxers

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ca: La prioritat dels processos dels treballs. Una prioritat més elevada significa que s'executa més de pressa i consumeix més recursos. Afecta la majoria de tasques com ara les conversions, la baixada de notícies, l'addició de llibres, etc.

en: Swap author first and last names when reading metadata
ca: Intercanvia nom i cognoms de l'autor en llegir les metadades

en: Add new formats to existing book records
ca: Afegeix formats nous als llibres existents

en: Check for duplicates when copying to another library
ca: Comprova si hi ha duplicats quan es copiï a una altra biblioteca

en: Tags to apply to books added to the library
ca: Etiquetes que s'aplicaran als llibres que s'afegeixin a la biblioteca

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
ca: Marca els llibres acabats d'afegir. La marca és una marca temporal que s'elimina automàticament quan es reinicia calibre.

en: List of named saved searches
ca: Llista de les cerques desades amb nom

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ca: Com i quan calibre ha d'actualitzar les metadades del dispositiu.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ca: Quan se cerqui un text sense utilitzar prefixos de consulta, com «Vermell» en lloc de «tittle:Vermell», limita les columnes de cerca a les següents.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ca: Trieu les columnes on s'ha de cercar quan no s'utilitzin prefixos, per exemple en cercar «Vermell» en lloc de «tittle:Vermell». Introduïu una llista separada per comes de noms de consulta/cerca. Només té efecte si establiu l'opció de limitar les columnes de cerca de més amunt.

en: Settings and plugins
ca: Ajusts i connectors

en: File is open in another process
ca: El fitxer està obert en un altre procés

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ca: format: el tipus {0} necessita un valor sencer, s'obté {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ca: format: el tipus {0} necessita un valor decimal (coma flotant), s'obté {1}

en: %s: unknown function
ca: %s: funció desconeguda

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
ca: Nom de funció d'usuari duplicat {0}. Canvieu-ne el nom o assegureu-vos que les funcions són idèntiques

en: No documentation provided
ca: No s'ha facilitat cap documentació

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
ca: strlen(a) -- Retorna la longitud del text passat com a argument

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
ca: template(x) -- avalua «x» com a una plantilla. L'avaluació es fa al seu context, és a dir, les variables no es comparteixen entre la crida a la funció i l'avaluació de la plantilla. Com que els caràcters «{» i «}» són especials, heu d'utilitzar «[[» per al caràcter «{» i «]]» per al caràcter «}»; es converteixen automàticament. Per exemple «template('[[title_sort]]')» avalua la plantilla «{title_sort}» i retorna el seu valor. També heu de tenir en compte que els prefixos i sufixos (la sintaxi `|prefix|sufix`) no es pot utilitzar a l'argument d'aquesta funció en el mode de programació de plantilles.

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
ca: eval(plantilla) -- avalua la plantilla passant les variables locals (les definides amb «assign») en lloc de les metadades del llibre. Això permet utilitzar el processador de plantilles per construir resultats complexos amb les variables locals. Com que els caràcters «{» i «}» són especials, heu d'utilitzar «[[» per al caràcter «{» i «]]» per al caràcter «}»; es converteixen automàticament. També heu de tenir en compte que els prefixos i sufixos (la sintaxi `|prefix|sufix`) no es pot utilitzar a l'argument d'aquesta funció en el mode de programació de plantilles.

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
ca: substr(str, inici, fi) -- retorna des del caràcter al lloc definit per «inici» al darrer caràcter definit per «fi» de «str». El primer caràcter a «str» és el que està al lloc zero. Si «fi» és negatiu indica el nombre de caràcters comptant des de la dreta. Si «fi» és zero, indica el darrer caràcter. Per exemple, amb substr('12345', 1, 0) retorna «2345», i amb substr('12345', 1, -1) retorna «234».

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ca: la consulta necessita 2 o un nombre senar d'arguments

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ca: strcat_max requereix dos o més arguments

en: strcat_max requires an even number of arguments
ca: strcat_max requereix un nombre parell d'arguments

en: first argument to strcat_max must be an integer
ca: el primer argument de strcat_max ha de ser un enter

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
ca: swap_around_comma(val) -- si es dóna un valor amb la forma «B, A», retorna «A B». És útil per convertir noms en format COGNOM, NOM a NOM COGNOM. Si no hi ha cap coma, retorna «val» sense canvis

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
ca: ifempty(val, text si està buit) -- retorna «val» si «val» no està buit, en cas contrari retorna `text si està buit`

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
ca: list_item(val, índex, separador) -- interpreta el valor com una llista d'ítems separats per `separador` i retorna l'ítem de la posició `índex`. L'últim ítem es pot obtenir amb `list_item(-1,separador)`. Si l'ítem no està a la llista retorna un valor buit. El separador té el mateix significat que a la funció «count».

en: approximate_formats() -- return a comma-separated list of formats that at one point were associated with the book. There is no guarantee that this list is correct, although it probably is. This function can be called in template program mode using the template "{:'approximate_formats()'}". Note that format names are always uppercase, as in EPUB. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ca: approximate_formats() -- retorna una llista separada per comes de formats que en algun moment van estar associats amb el llibre. No hi ha cap garantia que la llista sigui correcta, tot i que probablement ho és. Aquesta funció es pot cridar en el mode de programació de plantilles utilitzant la plantilla «{:'approximate_formats()'}». Tingueu en compte que els noms de format estan sempre en majúscules, com a EPUB. Aquesta funció només funciona a la interfície gràfica. Si voleu utilitzar aquests valors a les plantilles de desament al disc o enviament al dispositiu, heu de crear una «Columna construïda a partir d'altres columnes» personalitzada, utilitzeu la funció en aquesta plantilla de la columna i utilitzeu aquest valor de la columna a les vostres plantilles de desament o d'enviament

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
ca: human_readabe(v) -- retorna una cadena que representa el nombre «v» en KB, MB, GB...

en: subitems(val, start_index, end_index) -- This function is used to break apart lists of items such as genres. It interprets the value as a comma-separated list of items, where each item is a period-separated list. Returns a new list made by first finding all the period-separated items, then for each such item extracting the `start_index` to the `end_index` components, then combining the results back together. The first component in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Example using basic template mode and assuming a #genre value of "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} returns "A". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B". {#genre:subitems(1,0)} returns "B.C". Assuming a #genre value of "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} returns "A, D". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B, D.E"
ca: subitems(val, inici_index, fi_index) -- Aquesta funció s'utilitza per separar llistes d'ítems, per exemple per gènere. Interpreta el valor com una llista d'ítem separats per comes, on cada ítem és al mateix temps un llistat d'ítems separats per punts. Retorna una nova llista agafant, de cada llista d'ítems separats per punts, els ítems situats entre les posicions `inici_index` i `fi_index` i combinant-ne els resultats. El primer ítem de cada llista separada per punts ocupa la posició zero. Si un índex és negatiu, es compta des del final de la llista. Com a cas especial, si «fi_index» és zero, es considera que és el final de la llista. Exemples utilitzant el tipus bàsic de plantilla i suposant que la columna #gènere conté el valor «A.B.C»: amb {#genre:subitems(0,1)} retorna «A»; amb {#genre:subitems(0,2)} retorna «A.B»; amb {#genre:subitems(1,0)} retorna «B.C». Considerant que #gènere conté «A.B.C, D.E.F», amb {#genre:subitems(0,1)} retorna «A, D»; amb {#genre:subitems(0,2)} retorna «A.B, D.E»

en: booksize() -- return value of the size field. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ca: booksize() -- retorna el valor del camp de la mida. Aquesta funció només funciona a la interfície gràfica. Si voleu utilitzar aquests valors a les plantilles de desament al disc o enviament al dispositiu, heu de crear una «Columna construïda a partir d'altres columnes» personalitzada, utilitzeu la funció en aquesta plantilla de la columna i utilitzeu aquest valor de la columna a les vostres plantilles de desament o d'enviament

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ca: ondevice() -- retorna «Yes» si s'ha establert «ondevice», en cas contrari retorna una cadena buida. Aquesta funció només funciona a la interfície gràfica. Si voleu utilitzar aquests valors a les plantilles de desament al disc o enviament al dispositiu, heu de crear una «Columna construïda a partir d'altres columnes» personalitzada, utilitzeu la funció en aquesta plantilla de la columna i utilitzeu aquest valor de la columna a les vostres plantilles de desament o d'enviament

en: series_sort() -- return the series sort value
ca: series_sort() -- retorna el valor de l'ordre de les sèries

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
ca: has_cover() -- retorna «Yes» si el llibre té portada, altrament retorna la cadena buida

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
ca: list_sort(llista, adreça, separador) -- retorna la «llista» ordenada sense distingir majúscules de minúscules. Si «adreça» és zero, la llista tindrà ordre ascendent, en cas contrari el tindrà descendent. Els ítems de «llista» estan separats pel «separador», de la mateixa manera que a la llista obtinguda.

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
ca: today() -- retorna la cadena d'una data per a avui. Aquest valor està pensat per utilitzar-lo a «format_date» o «days_between», però es pot manipular com qualsevol altra cadena. La data està en format ISO.

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
ca: days_between(data1, data2) -- retorna el nombre de dies entre «data1» i «data2». El nombre és positiu si «data1» és posterior a «data2», negatiu en cas contrari. Si «data1» o «data2» no són dates, retorna una cadena buida.

en: language_strings(lang_codes, localize) -- return the strings for the language codes passed in lang_codes. If localize is zero, return the strings in English. If localize is not zero, return the strings in the language of the current locale. Lang_codes is a comma-separated list.
ca: language_strings(lang_codes, localize) -- retorna les cadenes per als codis de llengua introduïts a «lang_codes». Si «localize» és zero, s'obtenen les cadenes en anglès. Sí «localize» no és zero, s'obtenen les cadenes en la llengua local actual. «lang_codes» és una llista separada per comes.

en: language_codes(lang_strings) -- return the language codes for the strings passed in lang_strings. The strings must be in the language of the current locale. Lang_strings is a comma-separated list.
ca: language_codes(lang_strings) -- retorna els codis de llengua introduïts a «lang_strings». Les cadenes han d'estar en la llengua local actual. «lang_strings» és una llista separada per comes.

en: current_library_name() -- return the last name on the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_name()'}".
ca: current_library_name() -- retorna el darrer nom del camí a la biblioteca de calibre. Aquesta funció es pot invocar al mode de programació de plantilles utilitzant la plantilla "{:'current_library_name()'}".

en: current_library_path() -- return the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_path()'}".
ca: current_library_path() -- retorna el camí a la biblioteca actual de calibre. Aquesta funció es pot invocar al mode de programació de plantilles utilitzant la plantilla «{:'current_library_path()'}».

en: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- apply the format, prefix, and suffix to a value in the same way as done in a template like `{series_index:05.2f| - |- }`. For example, the following program produces the same output as the above template: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
ca: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- s'aplica al format, prefix i sufix a un valor igual que en una plantilla com `{series_index:05.2f| - |- }`. Per exemple, el programa següent dóna la mateixa sortida que la plantilla de més amunt: «program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")»

en: user_categories() -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ca: user_categories() -- retorna una llista separada per comes de les categories de l'usuari que conté aquest llibre. Aquesta funció només funciona a la interfície gràfica. Si voleu utilitzar aquests valors a les plantilles de desament al disc o enviament al dispositiu, heu de crear una «Columna construïda a partir d'altres columnes» personalitzada, utilitzeu la funció en aquesta plantilla de la columna i utilitzeu aquest valor de la columna a les vostres plantilles de desament o d'enviament

en: transliterate(a) -- Returns a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in the source string. For example, if the source is "{0}" the function returns "{1}".
ca: ransliterate(a) -- Retorna una cadena en alfabet llatí formada per l'aproximació del so de les paraules de la cadena original. Per exemple, si l'origen és «{0}» la funció dóna «{1}».

en: Waiting...
ca: S'està esperant...

en: Aborted, taking too long
ca: S'ha avortat, trigava massa estona

en: Stopped
ca: Aturat

en: Working...
ca: S'està treballant...

en: Brazilian Portuguese
ca: portuguès (Brasil)

en: Simplified Chinese
ca: xinès simplificat

en: Traditional Chinese
ca: xinès tradicional

en: English
ca: anglès

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Copy Link
ca: Copia l’enllaç

en: &Select All
ca: &Selecciona-ho tot

en: Copy &Link Location
ca: Copia &la ubicació de l'enllaç

en: Paste and Match Style
ca: Enganxa i fes coincidir l'estil

en: Directions
ca: Instruccions

en: Left to Right
ca: D'esquerra a dreta

en: Right to Left
ca: De dreta a esquerra

en: Close without Saving
ca: Tanca sense desar

en: Extra characters at end of search
ca: Caràcters addicionals al final de la cerca

en: missing )
ca: falta un «)»

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
ca: Ha fallat l'anàlisi de la consulta, s'ha arribat al límit de recursivitat: %s

en: Recursive saved search: {0}
ca: S'ha desat la cerca recursiva: {0}

en: Unknown saved search: {}
ca: Cerca desada desconeguda: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
ca: Error desconegut a la cerca desada: {0}

en: File to attach to the email
ca: Fitxer a adjuntar al correu electrònic

en: Subject of the email
ca: Assumpte del correu electrònic

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
ca: Opcions per utilitzar un servidor de retransmissió SMTP per enviar correu. calibre intentarà enviar directament el correu electrònic, llevat que s'especifiqui --relay.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
ca: Un servidor de retransmissió SMTP per utilitzar per enviar correus electrònics.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
ca: Port per connectar al servidor de retransmissió. El valor per defecte és utilitzar el port 465 si el mètode de xifrat és SSL i 25 altrament.

en: Username for relay
ca: Nom d'usuari per a la retransmissió

en: Password for relay
ca: Contrasenya per a la retransmissió

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
ca: El mètode de xifrat a utilitzar quan es connecta al retransmissor. Les opcions són TLS, SSL i NONE. El valor per defecte és TLS. AVÍS: Escollir NONE és molt insegur

en: Timeout for connection
ca: Temps d'expiració per a la connexió

en: Control email delivery
ca: Control l'enviament del correu electrònic

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
ca: El programa calibre principal, que s'utilitza per a gestionar la vostra col·lecció de llibres electrònics

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
ca: El visualitzador de llibres electrònics de calibre. Us permet visualitzar la majoria de formats coneguts de llibres electrònics.

en: %s Document
ca: Document %s

en: Unknown section
ca: Secció desconeguda

en: Unknown feed
ca: Canal desconegut

en: Untitled article
ca: Article sense títol

en: Unknown News Source
ca: Origen de notícies desconegut

en: Article download aborted
ca: S'ha cancel·lat la baixada de l'article

en: Failed to download %s
ca: No s'ha pogut baixar %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ca: La recepta «%s» necessita un usuari i contrasenya.

en: Download finished
ca: S'ha finalitzat la baixada

en: Failed to download the following articles:
ca: No s'ha pogut baixar aquests articles:

en: Failed to download parts of the following articles:
ca: No s'ha pogut baixar part d'aquests articles:

en:  from
ca:  des de

en: 	Failed links:
ca: 	Enllaços que han fallat:

en: Could not fetch article.
ca: No s'ha pogut capturar l'article.

en: The debug traceback is available earlier in this log
ca: La traça de depuració està més amunt en aquest registre

en: Run with -vv to see the reason
ca: Executeu amb -vv per saber-ne el motiu

en: Fetching feeds...
ca: S'estan capturant els canals...

en: Got feeds from index page
ca: S'han obtingut els canals des de la pàgina d'índex

en: Trying to download cover...
ca: S'està intentant baixar la portada...

en: Generating masthead...
ca: S'està generant l'encapçalament...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
ca[0]: S'està iniciant la baixada en un sol fil...
ca[1]: S'està iniciant la baixada [{} fils]...

en: Feeds downloaded to %s
ca: S'ha baixat els canals a %s

en: Could not download cover: %s
ca: No s'ha pogut baixar la portada: %s

en: Downloading cover from %s
ca: Baixada de la portada de %s

en: Masthead image downloaded
ca: S'ha baixat la imatge de capçalera

en: Articles in this issue:
ca: Articles en aquest exemplar:

en: Article downloaded: %s
ca: Article baixat: %s

en: Article download aborted: %s
ca: S'ha cancel·lat la baixada de l'article: %s

en: Article download failed: %s
ca: Ha fallat la baixada de l'article: %s

en: Fetching feed
ca: Captura del canal

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ca: No s'ha pogut iniciar la sessió, comproveu el nom d'usuari i la contrasenya del servei de publicacions periòdiques de calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ca: No teniu permís per baixar aquest exemplar. Pot ser que us hagi caducat la subscripció o heu excedit el límit màxim de baixades permeses per avui.

en: You
ca: Tu

en: Scheduled
ca: Planificat

en: Main menu
ca: Menú principal

en: Section menu
ca: Menú de seccions

en: %prog URL
    
    Where URL is for example https://google.com
ca: %prog URL
    
    On l'URL és per exemple https://google.com

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ca: Temps d'expiració en segons per a rebre una resposta del servidor. Per defecte: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ca: Nombre màxim de nivells que s'inclouen, és a dir profunditat dels enllaços que se segueixen. Per defecte %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ca: El nombre màxim de fitxers a baixar. Només s'aplica als fitxers de les etiquetes <a href>. Per defecte %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ca: Interval mínim en segons entre captures consecutives. Per defecte %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ca: La codificació de caràcters de les pàgines web que esteu intentant baixar. Per defecte s'intenta endevinar la codificació.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ca: Només se segueixen els enllaços que coincideixen amb l'expressió regular. Aquesta opció es pot especificar diverses vegades. En aquest cas un enllaç se seguirà si coincideix amb qualsevol expressió regular. Per defecte se segueixen tots els enllaços.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ca: S'ignorarà qualsevol enllaç que coincideixi amb aquesta expressió regular. Es pot especificar aquesta opció diversos cops; en aquest cas s'ignorarà sempre que una expressió regular coincideixi amb un enllaç. Per defecte no s'ignora cap enllaç. Si s'especifiquen expressions regulars de filtre i de coincidència s'aplica primer l'expressió regular de filtre.

en: Do not download CSS stylesheets.
ca: No baixis els fulls d'estil CSS.

en: OK
ca: D'acord

en: Save All
ca: Desa-ho tot

en: Open
ca: Obre

en: &Yes
ca: &Sí

en: Yes to &All
ca: Sí &a tot

en: N&o to All
ca: N&o a tot

en: Abort
ca: Avorta

en: Retry
ca: Reintenta-ho

en: Close
ca: Tanca

en: Apply
ca: Aplica

en: Reset
ca: Restableix

en: Restore Defaults
ca: Restaura els valors predeterminats

en: Hu&e:
ca: &Matís:

en: &Red:
ca: Ve&rmell:

en: &Green:
ca: &Verd:

en: Bl&ue:
ca: &Blau:

en: A&lpha channel:
ca: Canal &alfa:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
ca: Cursor a %1, %2
    Premeu ESC per cancel·lar

en: Select Color
ca: Seleccioneu un color

en: &Basic colors
ca: Colors &bàsics

en: &Custom colors
ca: Colors &personalitzats

en: &Add to Custom Colors
ca: &Afegeix-lo als colors personalitzats

en: Select Font
ca: Seleccioneu la lletra

en: &Font
ca: &Lletra

en: Font st&yle
ca: E&stil de la lletra

en: &Size
ca: &Mida

en: Effects
ca: Efectes

en: Stri&keout
ca: &Ratllat

en: Sample
ca: Mostra

en: Wr&iting System
ca: Sistema d'&escriptura

en: Scroll left
ca: Desplaça a l'esquerra

en: Scroll up
ca: Desplaça cap amunt

en: Scroll down
ca: Desplaça cap avall

en: Scroll right
ca: Desplaça a la dreta

en: Auto increment series index
ca: Increment automàtic de la taula del contingut de la sèrie

en: Add separator after completing an author name
ca: Afegeix un separador després de completar un nom d'autor

en: Author sort name algorithm
ca: Algorisme d'ordenació de l'autor per nom

en: Splitting multiple author names
ca: Divisió dels diversos noms d'autor

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
ca: Per defecte, calibre divideix una cadena que conté diversos noms d'autors
    units per «&» i les paraules «and» i «with». Podeu personalitzar la divisió
    canviant l'expressió regular de més avall. Es divideixen les cadenes si hi ha
    una coincidència amb qualsevol de les expressions regulars, a més de «&».
    Per defecte: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author sort in Tag browser
ca: Utilitza l'ordenació de l'autor al navegador d'etiquetes

en: Control partitioning of Tag browser
ca: Controla la divisió del navegador d'etiquetes

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ca: Especifica per quines columnes s'ordena la llista de llibres a l'inici

en: Control how dates are displayed
ca: Controla com es visualitzen les dates

en: Control sorting of titles and series in the library display
ca: Controla l'ordenació dels títols i de les sèries en mostrar la biblioteca

en: Control formatting of title and series when used in templates
ca: Controla el format de títols i sèries quan s'utilitzen a les plantilles

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
ca: Controla com es dóna format als noms dels títols i de les sèries quan es desen al disc o
    s'envien a un dispositiu. Aquest comportament depèn del camp que s'estigui
    processant. Si s'està processant el títol i s'estableix a «library_order» se
    substituirà el títol per l'ordenació del títol. Si s'estableix a «strictly_alphabetic» no
    es canviarà el títol. Si s'està processant la sèrie i s'estableix a «library_order»,
    es mouran al final els articles com ara «El» i «Un». Si s'estableix a «strictly_alphabetic»
    s'enviarà la sèrie sense cap canvi. Per exemple, si s'estableix a «library_order»,
    «El senyor dels anells» passarà a ser «Senyor dels anells, El». Si s'estableix a 
    «strictly_alphabetic» seguirà com a «El senyor dels anells». Tingueu en compte
    que la funció de format «raw_field» dóna el valor inicial del títol i de la sèrie
    independentment com s'estableixi aquest retoc.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ca: Estableix la llista de les paraules que es consideraran «articles» per ordenar les cadenes

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
ca: Establiu la llista de paraules que es consideraran «articles» quan es processin les
    cadenes d'ordenació del títol. Els articles depenen segons la llengua. Per defecte,
    calibre utilitza una combinació d'articles de l'anglès i la llengua que està establerta
    per a la interfície d'usuari de calibre. A més, s'utilitza la llengua del llibre en
    alguns contexts si la llengua del llibre està disponible. Podeu canviar la llista dels
    articles per a una llengua determinada o afegir una llengua nova amb l'edició de
    «per_language_title_sort_articles». Per a dir al calibre que utilitzi una llengua diferent
    de la interfície editeu «default_language_for_title_sort». Per exemple, per utilitzar
    l'alemany, establiu-ho a «deu». El valor «None» indica que s'utilitza la llengua de la
    interfície. S'ignora l'ajust «title_sort_articles» (present només com a herència de
    versions antigues).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ca: Especifica una carpeta amb la qual calibre es connectarà a l'inici

en: Specify renaming rules for SONY collections
ca: Especifica les regles de canvi de nom per a les col·leccions SONY

en: Specify how SONY collections are sorted
ca: Especifica com s'ordenen les col·leccions SONY

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ca: Controla com s'apliquen les etiquetes en copiar llibres a una altra biblioteca

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
ca: Establiu-ho a «True» per assegurar que les etiquetes a les «Etiquetes que s'aplicaran
    quan s'afegeixi un llibre» s'afegeixin quan es copiïn llibres a una altra biblioteca

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ca: Estableix el nombre màxim de «nivells» d'ordre

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
ca: Estableix el nombre màxim de «nivells» d'ordre que calibre utilitza per
    reordenar la biblioteca després d'operacions com cerques o inserció de
    dispositius. Cada nivell d'ordre comporta una reducció de rendiment. Si la
    base de dades és gran (milers de llibres) la reducció pot ser important. Si
    no us interessen els ordres en diversos nivells i detecteu una reducció de
    rendiment, disminuïu el valor d'aquest retoc.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
ca: Selecciona si les dates estan ordenades mitjançant els camps visibles

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
ca: Els valors de les dates contenen la data i l'hora. Quan s'ordena s'utilitzen
    tots els camps, independent del que es mostra. Establiu aquest retoc a
    «True» per utilitzar només els camps que es mostren.

en: Fuzz value for trimming covers
ca: Valor difús per al retallament de les portades

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
ca: El valor utilitzar per a la distància difusa en retallar una portada.
    Els colors a dins d'aquesta distància es consideren iguals.
    La distància està en unitats d'intensitat absolutes.

en: Control behavior of the book list
ca: Controla el comportament de la llista de llibres

en: Language to use when sorting
ca: Llengua que s'utilitza quan s'ordena

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
ca: Si s'estableix aquest retoc es força l'ús de l'ordre alfabètic de la llengua que
    s'especifiqui. Pot ser útil si executeu calibre en anglès però voleu que s'ordeni
    amb la llengua del lloc on viviu. Establiu aquest retoc al codi de llengua ISO
    639-1 que vulgueu, en minúscules. Podeu trobar la llista de les configuracions
    regionals que estan admeses a https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Per defecte: locale_for_sorting = '' -- utilitza la llengua amb la qual es mostra calibre.
    Exemple: locale_for_sorting = 'ca' -- ordena mitjançant les regles del català.
    Exemple: locale_for_sorting = 'es' -- ordena mitjançant les regles del castellà.

en: The number of seconds to wait before sending emails
ca: El nombre de segons que s'espera abans d'enviar correus electrònics

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ca: Amplada i alçada màximes per a les portades desades a la biblioteca de calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ca: A totes les portades de la biblioteca de calibre se'ls hi canviarà la mida,
    per conservar la relació d'aspecte, per adaptar-les a aquestes mides.
    Això permet evitar reduccions de rendiment per portades
    extremadament grans

en: Where to send downloaded news
ca: On s'envien les notícies baixades

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ca: Quan s'envien automàticament les notícies baixades a un dispositiu connectat,
    calibre ho envia per defecte a la memòria principal. Si canvieu aquest retoc
    podeu controlar on s'envien. Els valors vàlids són «main», «carda», «cardb».
    Tingueu en compte que si no hi ha prou espai lliure disponible a la ubicació
    que s'ha triat, s'enviaran els fitxers a la ubicació que tingui més espai lliure.

en: Unified toolbar on macOS
ca: Barra d'eines unificada en OS X

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
ca: Si activeu aquesta opció i reinicieu calibre, la barra d'eines s'«unificarà»
    amb la barra de títol, com és normal per a les aplicacions de macOS.
    Tanmateix fer-ho té diversos errors, per exemple l'amplada mínima de la
    barra d'eines és el doble del que tocaria i causa altres errors aleatoris en
    alguns sistemes, per tant activeu-ho  sota la vostra responsabilitat!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
ca: Desa el fitxer original en convertir/polir d'un format al mateix format

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
ca: Quan calibre fa una conversió d'un format al mateix format, per exemple,
    d'EPUB a EPUB, es desa el fitxer original perquè si la conversió és dolenta
    es puguin retocar els ajusts i tornar-ho a executar. Si ho establiu a «False»
    eviteu que calibre desi el fitxer original.
    De la mateixa manera, si establiu save_original_format_when_polishing
    a «False», eviteu que calibre desi el fitxer original en polir.

en: Number of recently viewed books to show
ca: Nombre de llibres llegits recentment que es mostren

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
ca: En fer clic dret al botó «Visualitza», mostra una llista dels llibres vists recentment.
    Aquí es controla quants se'n mostraran.

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size.
ca: Canvia la mida de la lletra en què es renderitzen els detalls del llibre al plafó lateral i els
    comentaris al diàleg d'edició de les metadades. Establiu-ho a un nombre positiu o
    negatiu per augmentar o disminuir la mida de la lletra.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
ca: Quin format teniu com a predeterminat quan s'utilitza l'eina «Desempaqueta un llibre»

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
ca: La funció «Desempaqueta un llibre» de calibre permet l'edició directa d'un format
    de llibre. Si hi ha diversos formats disponibles, calibre us deixarà triar-ne, on el
    predeterminat serà el vostre format de sortida preferit, si està disponible.
    Establiu aquest retoc a un valor específic «EPUB» o «AZW3» per utilitzar sempre
    per defecte aquest format en lloc de la vostra preferència de format de sortida.
    Establiu-ho a «remember» per utilitzar el format que vàreu triar l'últim cop que
    vàreu utilitzar la funció «Desempaqueta un llibre».
    Exemples:
    default_tweak_format = None (utilitza el format de sortida)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
ca: No preseleccionis una compleció en editar autors, etiquetes, sèries...

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
ca: Mode per completar en editar autors/etiquetes/sèries/...

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
ca: Per defecte, quan es completen els ítems, calibre us mostrarà tots els
    candidats que comencen pel text que heu teclejat. També podeu fer que
    mostri tots els candidats que contenen el text que heu introduït. Per fer-ho,
    establiu «completion_mode» a 'contains'. Per exemple, si introduïu «asi»,
    coincidirà amb «Asimov» i «Quasimodo», en canvi, amb el comportament
    predeterminat, només coincidiria amb «Asimov».

en: Sort the list of libraries alphabetically
ca: Ordena la llista de biblioteques alfabèticament

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
ca: La llista de biblioteques als menús «Copia a la biblioteca» i de canvi ràpid,
    normalment s'ordenen per freqüència d'ús. Tanmateix, si hi ha més d'un
    nombre concret de biblioteques, l'ordre esdevé alfabètic. Aquí podeu
    establir aquest nombre. Per defecte són deu biblioteques.

en: Choose available output formats for conversion
ca: Selecciona els formats de sortida disponibles per a la conversió

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
ca: Restringeix la llista dels formats de sortida disponibles als diàlegs de
    conversió. Per exemple, si voleu convertir EPUB i AZW3, canvieu-ho
    a restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. El valor per defecte és
    «None» i fa que estiguin presents tots els formats disponibles.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
ca: Estableix la qualitat de la imatge en miniatura utilitzada pel servidor de contingut

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
ca: La qualitat d'una imatge en miniatura es controla principalment per la qualitat
    de compressió utilitzada en crear-la. Establiu-ho en un nombre gran per a
    millorar la qualitat. Tingueu en compte que les miniatures es fan molt més
    grans amb nombres de compressió més grans.
    El valor pot estar entre 50 i 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
ca: Tipus de fitxers d'imatges a tractar com a llibres electrònics quan es deixin caure damunt del plafó dels «Detalls del llibre»

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
ca: Normalment, si deixeu caure qualsevol fitxer d'imatge, en un format conegut
    per calibre, damunt del plafó dels «Detalls del llibre», s'utilitzarà aquesta
    imatge per establir la portada. Si voleu emmagatzemar alguns tipus d'imatge
    com a llibres electrònics, podeu configurar aquest retoc.
    Exemples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
ca: Exclou els camps quan es copiïn o enganxin les metadades
