calibre - en to fa translation catalogue (1705 entries)

en: Start
fa: شروع

en: Support calibre
fa: پشتیبانی کالیبر

en: Contribute to support calibre development
fa: مشارکت برای حمایت از توسعه کالیبر

en: page
fa: صفحه

en: [options]
fa: [گزینه ها]

en: Recycle Bin
fa: سطل آشغال

en: Does absolutely nothing
fa: به هیچ وجه کاری انجام نمیدهد

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Base
fa: پایه

en: Customize
fa: سفارشی کردن

en: Cannot configure
fa: قادر به تنظیم نیست.

en: File type
fa: نوع فایل

en: Metadata reader
fa: خواننده ی فراداده (Metadata)

en: Metadata writer
fa: نویسنده ی فراداده (Metadata)

en: Catalog generator
fa: کاتالوگ ساز

en: User interface action
fa: عملکرد رابط کاربری

en: Preferences
fa: تنظیمات

en: Store
fa: فروشگاه

en: An e-book store.
fa: فروشگاه کتاب الکترونیک

en: Edit book tool
fa: ابزار ویرایش کتاب

en: Library closed
fa: کتابخانه بسته شد

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
fa: هنگامی که یک فایل TXT حاوی تخفیف یا بافت وارد گردید یک فایل فشرده TXTZ  ایجاد کن.  تصاویر ارجاعی و  فایل TXT به فایل فشرده اضافه می شوند.

en: Extract cover from comic files
fa: استخراج جلد از فایل های کمیک

en: Read metadata from %s files
fa: خواندن فراداده از فایل های %s

en: Read metadata from e-books in RAR archives
fa: خواندن فراداده از کتاب های داخل فایل های فشرده RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
fa: خواندن فراداده از کتاب های داخل فایل های فشرده ZIP

en: Set metadata in %s files
fa: مشخصات کتاب را در فایل های  %s  قرار بده

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
fa: برای داشتن پلاگین نویسنده فراداده EPUB عدد {0} را وارد کنید، عکس روی جلد را به فایل های EPUB که تصویر روی جلد ندارند اضافه نکنید.

en: Set metadata from %s files
fa: تنظیم کردن فراداده توسط فایل‌های %s

en: Add books to calibre or the connected device
fa: کتاب ها را به کالیبر یا دستگاه متصل شده اضافه کن.

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
fa: اطلاعات اضافی را از کیندل متصل شده بگیر (آزمایشی)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
fa: درست کردن یک کاتالوگ از کتاب های کتابخانه‌ی کالیبر

en: Convert books to various e-book formats
fa: تبدیل کتاب ها به فرمت های مختلف کتاب الکترونیک

en: Fine tune your e-books
fa: کتاب الکترونیکی خود را دقیق تنظیم کنید

en: Edit the Table of Contents in your books
fa: ویرایش کردن فهرست کتاب های شما

en: Delete books from your calibre library or connected device
fa: کتاب ها را از کتابخانه کالیبر یا دستگاه متصل پاک کن

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
fa: متا دیتا بروز شده در فایل اصلی کتاب در کتاب خانه کالیبره شما جایگزاری شد

en: Edit the metadata of books in your calibre library
fa: مشخصات کتابهای موجود در کتابخانه کالیبر را ویرایش کن

en: Read books in your calibre library
fa: کتاب ها را در کتابخانه کالیبر بخوان

en: Download news from the internet in e-book form
fa: دریافت اخبار از اینترنت در فرم کتاب الکترونیک

en: Show a list of related books quickly
fa: نشان دادن سریع لیستی از کتاب های مرتبط

en: Filter/transform the tags for books in the library
fa: فیلتر کردن/تبدیل برچسب ها برای کتاب ها در کتابخانه

en: Show an editor for testing templates
fa: نمایش ویرایشگر برای قالب‌های آزمایشی

en: Export books from your calibre library to the hard disk
fa: کتابهارا از کتابخانه کالیبر به هارد خود منتقل کن

en: Show Book details in a separate popup
fa: جزئیات کتاب را در یک پنجره جداگانه نمایش دهید

en: Restart calibre
fa: شروع مجدد کالیبر

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
fa: پوشه‌ی محتوی فایل‌های کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ی کالیبرتان را باز کنید

en: Send books to the connected device
fa: فرستادن کتاب ها به دستگاه متصل شده

en: Browse the calibre User Manual
fa: باز کردن راهنمای کاربر کالیبر

en: Customize calibre
fa: کالیبر را سفارشی‌سازی کنید

en: Easily find books similar to the currently selected one
fa: به راحتی کتاب‌های مشابه کتاب منتخب‌تان را بیابید

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
fa: میان کتابخانه‌های مختلف کالیبر جابجا شده و آن‌ها را حفظ و نگهداری کنید

en: Copy books from the device to your calibre library
fa: کتاب ها را از دستگاه به کتابخانه کلیبر کپی کن

en: Edit the collections in which books are placed on your device
fa: ویرایش مجموعه های حاوی کتاب در دستگاه شما

en: Match book on the devices to books in the library
fa: تطبیق کتاب‌های روی دستگاه با کتاب‌های درون کتابخانه

en: Copy a book from one calibre library to another
fa: کپی یک کتاب از یک کتاب خانه کالیبر به دیگری

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
fa: ویرایش کتاب های الکترونیکی در فرمت های EPUB یا AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
fa: تغییرات کوچکی در فایلهای EPUB یا HTMLZ در کتابخانه کالیبر خود ایجاد کنید

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
fa: هنگام جستجو در کتابخانه کالیبر خود در حالت برجسته، همخوان بعدی یا قبلی را پیدا کنید

en: Choose a random book from your calibre library
fa: کتابی اتفاقی از کتابخانه کالیبره انتخاب کنید

en: Sort the list of books
fa: فهرست کتابها را مرتب کن

en: Temporarily mark books
fa: کتابها را موقتا علامت بزن

en: Search for books from different book sellers
fa: جستجوی کتاب در فروشگاه های مختلف کتاب

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
fa: گرفتن افزونه های جدید و یا به روز کردن افزونه های موجود

en: Look & feel
fa: نگاه کن و احساس کن

en: Interface
fa: رابط کاربری

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
fa: شکل و شمایل calibre را برای مطابقت با سلیقه خودتان تنظیم کنید

en: Behavior
fa: رفتار

en: Change the way calibre behaves
fa: نحوه رفتار کالیبره را عوض کنید

en: Add your own columns
fa: اضافه کردن ستون های خودتان

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
fa: اضافه کردن/پاک کردن  ستون های خودتان در لیست کتاب های calibre

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
fa: سفارشی کردن نوار ابزار و منوها، تغییر امکانات موجود در هر کدام

en: Searching
fa: جستجو

en: Customize the way searching for books works in calibre
fa: سفارشی کردن نحوه ی جست و جوی کتاب ها در calibre

en: Input options
fa: گزینه های ورودی

en: Conversion
fa: تبدیل

en: Set conversion options specific to each input format
fa: قرار دادن خصوصیات تبدیل شدن برای هر فرمت ورودی به طور مجزا

en: Common options
fa: گزینه های معمول

en: Set conversion options common to all formats
fa: قرار دادن خصوصیات مشترک تبدیل برای تمام  فرمت ها

en: Output options
fa: گزینه های خروجی

en: Set conversion options specific to each output format
fa: قرار دادن خصوصیات تبدیل شدن برای هر فرمت خروجی به طور مجزا

en: Adding books
fa: اضافه کردن کتاب

en: Import/export
fa: وارد کردن/صادر کردن

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
fa: تنظیم چگونگی خوانش مشخصات کتاب، در هنگام اضافه شدن کتاب، توسط کالیبر

en: Saving books to disk
fa: ذخیره کتاب ها بر روی هارد

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
fa: چگونگی فرستادن فایلها از روی کتابخانه ی کالیبر بر روی هارد در هنگام استفاده از "ذخیره بر روی هارد"

en: Sending books to devices
fa: ارسال کتاب به دستگاه های مختلف

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
fa: کنترل کنید که چطور کالیبر فایل ها را به کتاب الکترونیک خوان شما انتقال دهد

en: Metadata plugboards
fa: صفحات کنترل فراداده

en: Change metadata fields before saving/sending
fa: تغییر قسمت های مشخصات کتاب قبل از ذخیره کردن/فرستادن

en: Template functions
fa: توابع الگو

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Create your own template functions
fa: توابع الگویی خود را بسازید

en: Sharing books by email
fa: اشتراک گذاری کتابها با پست الکترونیک

en: Sharing
fa: اشتراک گذاری

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
fa: تنضیمات اشتراک گذاری کتاب ه بوسیله ی پست الکترونیکی. می تواند برای ارسال خودکار اخبار بار گذاری شده به وسیله ی شما استفاده شود

en: Sharing over the net
fa: اشتراک بر روی شبکه

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
fa: راه اندازی کلاینت سرور محتوا که به شما دسترسی به کتابخانه کالیبر خود را از هر کجا، در هر دستگاه، از طریق اینترنت می دهد

en: Metadata download
fa: دریافت مشخصات کتاب

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
fa: کنترل چگونگی دانلود فراداده کتاب الکترونیک از شبکه

en: Ignored devices
fa: دستگاه‌های نادیده گرفته شده

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
fa: کنترل اینکه کالیبر کدام دستگاه ها را هنگامی که به کامپیوتر متصل شدند نادیده بگیرد.

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
fa: اضافه/حذف/دلبخواه کردن قابلیت های مختلف کالیبر

en: Tweaks
fa: تنظیمات کوچک

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
fa: بهینه کردن اعمال کالیبر در موارد مختلف

en: Shortcuts
fa: میانبرها

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
fa: تنظیم دلبخواه "میان بر" های کالیبر بر روی صفحه کلید

en: Miscellaneous
fa: گوناگون

en: Miscellaneous advanced configuration
fa: تنظیمات حرفه ای گوناگون

en: Options specific to the output format.
fa: تنظیمات مختص فرمت خروجی

en: Options specific to the input format.
fa: تنظیمات مختص فرمت ورودی

en: Conversion input
fa: ورودی تبدیل

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
fa: تنظیم رمزگذاری نویسه های سند ورودی. اگر این گزینه انتخاب شود، هر رمزگذاری دیگری که در خود سند تعریف شده باشد نادیده گرفته می شود. این گزینه به خصوص جهت تنظیم رمزگذاری برای سندهایی که رمزگذاری خود را تعریف نمی کنند (یا آن را به اشتباه تعریف می کنند) کارآمد است.

en: Conversion output
fa: خروجی تبدیل

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
fa: اگر تنظیم شده باشد، افزونه ی خروجی سعی می کند تا سند خروجی را تا حدّ ممکن به نوشتار قابل خواندن توسّط انسان نزدیک کند. برای برخی از افزونه های خروجی ممکن است کار به خصوصی انجام ندهد.

en: Convert e-books to the %s format
fa: تبدیل کتاب الکترونیک به فرمت %s

en: Input profile
fa: نمایه ی ورودی

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
fa: این نمایه به منظور ارائه ی پیش فرض های قابل قبول ایجاد شده است، و به خصوص زمانی کاربرد دارد که شما هیچ اطّلاعی از سند ورودی ندارید.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
fa: این نمایه برای سری SONY PRS در نظر گرفته شده است؛ یعنی مدل های 500/505/600/700 و غیره.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
fa: این نمایه برای مدل های SONY PRS 300 در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
fa: این نمایه برای SONY PRS-900 در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
fa: این نمایه برای Microsoft Reader در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
fa: این نمایه برای کتاب های Mobipocket در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
fa: این نمایه برای Hanlin V3 و مشابه آن در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
fa: این نمایه برای Hanlin V5 و مشابه آن در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
fa: این نمایه برای Cybook G3 در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
fa: این نمایه برای Cybook Opus  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
fa: این نمایه برای Amazon Kindle  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
fa: این نمایه برای Irex Illiad  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
fa: این نمایه برای IRex Digital Reader 1000  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
fa: این نمایه برای IRex Digital Reader 800  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
fa: این نمایه برای B&N Nook  در نظر گرفته شده است.

en: Output profile
fa: نمایه ی خروجی

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
fa: این نمایه به منظور ارائه ی پیش فرض های قابل قبول برای سند هایی که با هدف خواندن توسّط رایانه یا دست گاه های گوناگون دیگر تولید می شوند، ایجاد شده است.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
fa: برای کار با iPad و یا دست گاه های مشابه با بزرگ نمایی ۷۶۸×۱۰۲۴

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
fa: برای کار با 3 iPad و یا دست گاه های مشابه با بزرگ نمایی 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
fa: برای تبلت هایی که در اندازه ی تصویر تغییر ایجاد نمی کنند

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
fa: منظور شده برای Samsung Galaxy  و تبلت های مشابه دیگر با رزولوشن 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
fa: طراحی شده برای +Nook HD و دستگاه های تبلت مشابه با وضوح 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
fa: این نمایه برای Kobo Reader  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
fa: این نمایه برای SONY PRS-300  در نظر گرفته شده است

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
fa: این پروفایل برای SONY PRS-T3 در نظر گرفته شده است

en: Suitable for use with any e-ink device
fa: مناسب برای استفاده در هر دستگاه e-ink

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
fa: مناسب برای استفاده در هر دستگاه e-ink با صفحه بزرگ

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
fa: مناسب برای استفاده با هر دستگاه مدرن جوهر الکترونیکی با کیفیت بالا

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
fa: این نمایه برای  Five-inch JetBook  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
fa: این پروفایل برای سریSONY PRS در نظر گرفته شده است. مدلهای 500/505/700 و ... در حالت افقی. به طور عمده برای کمیک ها.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
fa: این نمایه برای  Amazon Kindle DX  در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
fa: این نمایه برای  Amazon Kindle Fire در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
fa: این نمایه برای  B&N Nook Color در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
fa: این نمایه برای  سری PocketBook Pro 900 در نظر گرفته شده است.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
fa: این نمایه برای سری دستگاههای PocketBook Pro 912 در نظر گرفته شده است.

en: Installed plugins
fa: افزونه های نصب شده

en: Local plugin customization
fa: سفارشی کردن افزونه های محلّی

en: Disabled plugins
fa: افزونه های غیر فعال

en: Enabled plugins
fa: افزونه های

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
fa:     %prog گزینه ها
    
        کالیبر را با افزونه های خارجی به دلخواه تنظیم کنید

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
fa: حذف افزونه ای اضافه شده توسط کاربر بوسیله ی حذف اسم آن. تاثیری بر افزونه های خود برنامه ندارد

en: List all installed plugins
fa: فهرست کردن تمام وصله‌های نصب‌شده

en: Enable the named plugin
fa: فعال کردن افزونه ی نام برده شده

en: Disable the named plugin
fa: غیر فعال کردن افزونه ی نام برده شده

en: Catalog
fa: کاتالوگ

en: News
fa: اخبار

en: creating custom column
fa: درست کردن یک ستون سفارشی

en: No label was provided
fa: برچسبی ارایه نشده است

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
fa: برچسب باید تنها از حروف کوچک، اعداد و آندرلاین تشکیل شده باشد و با یک حرف شروع شود

en: Restoring database from SQL
fa: بازیابی پایگاه داده از SQL

en: Completed
fa: تکمیل شده

en: Yes
fa: بلی

en: Add an empty book (a book with no formats)
fa: اضافه کردن یک کتاب خالی (کتابی بدون قالب)

en: Set the authors of the added book(s)
fa: تنظیم نویسندگان کتاب(های) افزوده شده

en: You must specify at least one file to add
fa: باید حداقل یک پرونده برای اضافه کردن ذکر کنید

en: You must specify label, name and datatype
fa: باید برچسب، نام و نوع داده را ذکر کنید

en: Show detailed output information. Useful for debugging
fa: نمایش اطلاعات خروجی جزیی. برای اشکالزدایی مفید است

en: Output in CSV
fa: خروجی با فرمت CSV

en: The location for the new library is the same as the current library
fa: مکان قرارگیری کتابخانهٔ جدید و کتابخانهٔ فعلی یکی است.

en: Show details for each column.
fa: نمایش جزییات برای هر ستون

en: No book with id: {}
fa: کتابی با شناسه نیست: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
fa: تمام کتابهای موجود در پایگاه داده را صادر کن و فهرست شناسه ها را در نظر نگیر.

en: {0} by {1}
fa: {0} از {1}

en: Sort results in ascending order
fa: مرتب کردن نتایج به صورت صعودی

en: You must specify at least one book to remove
fa: باید حداقل یک کتاب برای حذف ذکر کنید

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
fa: تمام داده ها در ستون %s از بین خواهد رفت. آیا مطمئن هستید (y/n) ؟

en: Error: You must specify a column label
fa: خطا: باید برچسب ستون را ذکر کنید

en: You must specify an id and a format
fa: باید یک شماره شناشه و قالب ذکر کنید

en: Name:
fa: اسم:

en: Error: You must specify a name and a search string
fa: خطا: باید یک تام و متن جستجو ذکر کنید

en: added
fa: اضافه شد

en: Error: You must specify a name
fa: خطا: باید نام را ذکر کنید

en: removed
fa: حذف شد

en: Title
fa: عنوان

en: You must specify an id
fa: باید یک شماره شناسه ذکر کنید

en: TEMPLATE ERROR
fa: خطای قالب

en: On Device
fa: روی دستگاه

en: Main
fa: اصلی

en: Card A
fa: کارت A

en: Card B
fa: کارت B

en: Starting restoring preferences and column metadata
fa: شروع بازیابی تنظیمات و ابرداده های ستون

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
fa: نمیتوان تنظیمات را بازیابی کدر. فایل پشتیبان پیدا نشد.

en: Finished restoring preferences and column metadata
fa: بازیابی تنظیمات و ابرداده های ستون تمام شد

en: Finished restoring preferences
fa: بازیابی تنظیمات تمام شد

en: Restoring preferences and column metadata failed
fa: بازیابی تنظیمات و ابرداده های ستون ناموفق بود

en: Processed
fa: پردازش‌شده

en: Creating custom column
fa: ایجاد ستون سفارشی

en: today
fa: امروز

en: yesterday
fa: دیروز

en: thismonth
fa: این ماه

en: daysago
fa: روز پیش

en: Number conversion error: {0}
fa: خطای تبدیل عدد: {0}

en: Date conversion error: {0}
fa: خطای تبدیل تاریخ: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
fa: مقدار غیر عددی در پرس و جو: {0}

en: no
fa: خیر

en: yes
fa: بلی

en: unchecked
fa: نشانه زده نشده

en: checked
fa: نشانه زده شده

en: empty
fa: خالی

en: blank
fa: خالی

en: Invalid boolean query "{0}"
fa: پرس و جوی نامعتبر دودویی "{0}"

en: Recursive query group detected: {0}
fa: گروه پرس و جوی بازگشتی پیدا شد: {0}

en: Debug log
fa: لگاریتم اشکال یابی

en: No plugin named %s found
fa: هیچ افزونه ای به نام %s یافت نشد.

en: Communicate with Android phones.
fa: ارتباط با گوشی‌های اندروید.

en: Communicate with S60 phones.
fa: ارتباط با گوشی‌های s60

en: Communicate with WebOS tablets.
fa: ارتباط با تبلت‌های WebOS

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
fa: برقراری ارتباط با تلفن هوشمند Blackberry

en: Card A folder
fa: پوشه کارت A

en: Swap main and card A
fa: جایگزینی کارت A و اصلی

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان PocketBook 622 و 623

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان PocketBook 360+

en: Communicate with the PocketBook 701
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان PocketBook 701

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Infibeam Pi2

en: Communicate with the Entourage Edge.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Entourage Edge

en: Use an arbitrary folder as a device.
fa: استفاده از بک فولدر دلخواه به عنوان بک دستگاه.

en: Communicate with The Book reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان The Book

en: Communicate with the Libre Air reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Libre Air

en: Removing books from device...
fa: در حال پاک کردن کتاب‌ها از دستگاه ...

en: Communicate with the Azbooka
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Azbooka

en: Cannot get files from this device
fa: امکان گرفتن پرونده‌ها از این دستگاه وجود ندارد.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Iriver Story

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان MiBuk Wolder

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان JetBook Mini

en: Communicate with the JetBook Color reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان JetBook Color

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
fa: فایل معتبر MOBI نیست. بر اساس گزارش ها %s

en: Send page number information when sending books
fa: فرستادن اطلاعات شماره صفحه هنگام فرستادن کتاب

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
fa: Kindle 3 و نسخه های جدیدتر میتوانند در فایل های MOBI از اطلاعات شماره صفحه استفاده کنند. با این گزینه calibre در هنگام آپلود فایل های MOBI با USB این اطلاعات را به Kindle میفرستد. توجه داشته باشید که شماره صفحات مطابق کتابهای کاغذی نیستند.

en: Communicate with the Kindle Fire
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Kindle Fire

en: Upload covers for books (newer readers)
fa: آپلود جلد کتابها (کتابخوانهای جدیدتر)

en: Show expired books
fa: نشان دادن کتابهای منقضی شده

en: Attempt to support newer firmware
fa: تلاش برای پشتیبانی میان‌افزار جدیدتر

en: Getting list of books on device...
fa: در حال به دست آوردن لیست کتاب‌های روی دستگاه ...

en: Removing books from device metadata listing...
fa: درحال حدف کردن کتاب از فهرست فراداده دستگاه...

en: Adding books to device metadata listing...
fa: درحال اضافه کردن کتاب به فهرست فراداده دستگاه...

en: Kobo database version unsupported - See details
fa: نسخه پایگاه داده Kobo پشتیبانی نمیشود - جزییات را مشاهده کنید

en: Not Implemented
fa: پیاده‌سازی نشده

en: Modify CSS
fa: تغییر CSS

en: Collections
fa: مجموعه‌ها

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
fa: هنگام فرستادن کتابها به دستگاهه جلد کتابها در کتابخانه calibre را آپلود کن

en: Keep cover aspect ratio
fa: نسبت طول به عرض را ثابت نگاه دار

en: Show archived books
fa: نمایش کتاب‌های آرشیو شده

en: Invalid template
fa: الگوی نامعتبر

en: Communicate with the Palm Pre
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
fa: برقراری ارتباط با تبلت Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان COBY

en: Communicate with the Ex124G
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان WayteQ و SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Woxter Scriba

en: Communicate with MTP devices
fa: برقراری ارتباط با دستگاههای MTP

en: Get device information...
fa: دریافت اطّلاعات دستگاه...

en: Listing files, this can take a while
fa: در حال فهرست کردن، ممکن است کمی طول بکشد

en: Reading metadata from %s
fa: در حال خواندن فراداده از %s

en: Finished reading metadata from device
fa: پایان خوانش فراداده از دستگاه

en: Transferring books to device...
fa: در حال انتقال کتاب‌ها به دستگاه ...

en: Transferred %s to device
fa: %s به دستگاه انتقال داده شد

en: Transfer to device finished...
fa: انتقال به دستگاه تمام شد...

en: Added %s
fa: %s اضافه شد

en: Adding complete
fa: پایان اضافه کردن

en: Deleting books from device...
fa: در حال حذف کتابها از دستگاه...

en: Deleted %s
fa: %s حذف شد

en: All books deleted
fa: تمام کتابها حذف شدند

en: Removing books from metadata
fa: در حال حذف کتابها از فراداده

en: Removed %s
fa: %s حذف شد

en: All books removed
fa: تمام کتابها حذف شدند

en: MTP devices are not supported on Windows XP
fa: دستگاههای MTP در ویندوز XP پشتیبانی نمیشوند

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
fa: سرویس Windows Portable Devices بر روی کامپیوتر شما در دسترس نیست. ممکن است نیاز به نصب Windows Media Player 11 و یا ریست کردن کامپیوتر داشته باشید

en: Communicate with the Nokia E52
fa: در حال برقراری ارتباط با Nokia E52

en: The Nook
fa: Nook

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
fa: آپلود تصویر بند انگشتی از جلد به صورت جداگانه برای کتابها (کتابخوانهای جدیدتر)

en: Search for books in all folders
fa: جستجو کتاب در تمام پوشه ها

en: Communicate with Smart Device apps
fa: برقراری ارتباط با اپ دستگاههای هوشمند

en: Security password
fa: گذرواژه امنیتی

en: Use fixed network port
fa: استفاده از پورت شبکه ثابت

en: Port number:
fa: شماره پورت:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
fa: در صورتی که جعبه "پورت ثابت" تیک خورده است، شماره پورتی که درایور باید استفاده کنید را وارد کنید

en: Print extra debug information
fa: اطلاعات اضافی اشکال زدایی را چاپ کن

en: Use this IP address
fa: از این آدرس IP استفاده کن

en: Cover thumbnail compression quality
fa: کیفیت فشرده سازی تصویر جلد بندانگشتی

en: Invalid port in options: %s
fa: پورت نامعتبر در تنظیمات: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
fa: اتصال به پورت %d ناموفق بود. مقداری دیگر را امتحان کنید.

en: Failed to allocate a random port
fa: تخصیص پورت تصادفی ناموفق بود.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Teclast K3/K5

en: Communicate with the Newsmy reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Newsmy

en: Communicate with the Archos reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Archos

en: Communicate with the Pico reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Pico

en: Communicate with the iPapyrus reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان iPapyrus

en: Communicate with the Sovos reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Sovos

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Sunstech EB700

en: Communicate with the Stash W950 reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Stash W950

en: Communicate with the Wexler reader.
fa: برقراری ارتباط با کتابخوان Wexler

en: settings for device drivers
fa: تنظیمات درایور دستگاه

en: Ordered list of formats the device will accept
fa: فهرست مرتب شده از قالب هایی که دستگاه میپذیرد

en: Extra customization
fa: سفارشی سازی بیشتر

en: Sending metadata to device...
fa: در حال فرستادن فراداده به دستگاه ...

en: Failed %s
fa: %s ناموفق بود

en: INPUT OPTIONS
fa: گزینه های ورودی

en: OUTPUT OPTIONS
fa: گزینه های خروجی

en: HEURISTIC PROCESSING
fa: پردازش اکتشافی

en: SEARCH AND REPLACE
fa: جستجو و جایگزینی

en: STRUCTURE DETECTION
fa: تشخیص ساختار

en: TABLE OF CONTENTS
fa: فهرست محتوا

en: METADATA
fa: فراداده

en: DEBUG
fa: اشکال‌زدایی

en: Options to help with debugging the conversion
fa: گزینه هایی برای کمک به اشکال زدایی کردن تبدیل

en: Output saved to
fa: خروجی ذخیره میشود در

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
fa: نسبت طول به عرض تصویر را ثابت نگاه دار. پیش فرض بر کردن صفحه است

en: Don't split landscape images into two portrait images
fa: تصاویر افقی را به دو تصویر عمودی تبدیل نکن

en: Apply no processing to the image
fa: هیچ پردازشی بر روی تصویر انجام نده.

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
fa: تصویر را به دامنه خاکستری (سیاه و سفید) تبدیل نکن

en: Page
fa: صفحه

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
fa: فایل های DOCX (.docx و .docm ) را به HTML تبدیل کن

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
fa: ژانر کتاب. انتخاب ها: %s
    
     نگاه کنید به:

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
fa: فایل های متعدد HTML در آرشیو پیدا شد. تنها از %s استفاده خواهد شد.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
fa: فاصله بین کلمات به صورت pts باشد. پیش فرض %default است

en: Add a header to all the pages with title and author.
fa: به تمام صفحاتی که حاوی عنوان و نویسنده هستند، سربرگ اضافه کن.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
fa: قالب سربرگ را تنظیم کن. %a با نویسنده و %t با عنوان جایگزین میشود. پیشفرض %default است.

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
fa: زیر سربرگ فاصله اضافی اضافه کن. پیش فرض %default pt است.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
fa: حداقل تورفتگی پاراگراف (تورفتگی اولین خط پاراگراف) در واحد pt. پیش فرض: %default

en: Comic
fa: کتاب کمیک

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
fa: فهرست محتوا به کتاب اضافه نکن. در صورتی که کتاب خودش فهرست محتوا داشته باشد مفید است.

en: Disable compression of the file contents.
fa: فشرده سازی محتوای فایل را غیر فعال کن.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
fa: در هنگام اضافه کردن فهرست محتوا به جای اول کتاب آن را به پایان کتاب اضافه کن. پیشنهاد نمیشود.

en: All articles
fa: تمام مقالات

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
fa: تبدیل فایل‌های ODT(LiberOffice) به HTML

en: Convert PDB to HTML
fa: تبدیل PDB به HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
fa: قالب برای استفاده در داخل ظرف PDB. گزینه‌ها عبارتند از:

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
fa: یک فهرست محتوا به ابتدای کتاب اضافه کن.

en: Convert PDF files to HTML
fa: تبدیل فایل‌های PDF به HTML

en: Do not extract images from the document
fa: از سند تصاویر را استخراج نکن

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
fa: دور تمام لینکها یک جعبه قرمز بکش. به منظور اشکال زدایی

en: footers
fa: ته برگ ها

en: headers
fa: سربرگ ها

en: Title for generated table of contents.
fa: عنوان فهرست محتوا ایجاد شده.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
fa: مشخص کنید که آیا یک خط خالی بین دو پاراگراف قرار داده شود یا نه.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
fa: مشخص کنید که آیا باید تو کاراکتر فاصله در آغاز هر پاراگراف برای ایجاد تورفتگی گذاشته شود یا نه.

en:  (Preface)
fa:  (پیشگفتار)

en: Abbreviations
fa: اختصار ها

en: Definition lists
fa: فهرست تعاریف

en: Footnotes
fa: پانویس‌ها

en: Metadata in the document
fa: فراداده در سند

en: Support tables
fa: جدولهای پشتیبانی

en: Generate a table of contents
fa: ایجاد یک فهرست محتوا

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
fa: معمولا فاصله های اضافی به یک فاصله کاهش میابند. با این گزینه تمام فاصله ها نمایش داده خواهند شد.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
fa: معمولا فاصله های اضافی در اول خط نگاه داشته میشوند. با این گزینه اینها حذف خواهند شد.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
fa: فصل هایی که به صورت خودکار تشخیص داده شده اند را به فهرست محتوا اضافه نکن.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
fa: جلد استخراج شده از فایل نسبت به جلد مشخص شده ارجح است.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
fa: یک خط بین دو پاراگراف قرار بده. اگر فایل مبدا از پاراگراف استفاده نکند کار نخواهد کرد ( تگ های <p> یا <div>)

en: Set the title.
fa: عنوان را تنظیم کنید.

en: Set the index of the book in this series.
fa: شماره مجموعه را تنظیم کنید

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
fa: امتیاز کتاب را مشخص کنید. از 1 تا 5.

en: Set the ISBN of the book.
fa: ISBN کتاب را مشخص کنید.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
fa: برچسب های کتاب را تنظیم کنید. لیست باید با کاما جدا شود.

en: Set the book producer.
fa: تولیدکننده کتاب را تنظیم کنید.

en: Set the language.
fa: زبان را تنظیم کنید.

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
fa: مهرزمانی کتاب را تنظیم کنید (دیگر در جایی کاربرد ندارد)

en: Failed to parse date/time
fa: خطا در تفسیر تاریخ/زمان

en: Converting input to HTML...
fa: در حال تبدیل ورودی به HTML...

en: Running %s plugin
fa: در حال اجرای افزونه %s

en: Banner
fa: پرچم

en: is
fa: است

en: is not
fa: نیست

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Table of Contents
fa: فهرست محتوا

en: Cover
fa: جلد

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
fa: تمام پیوند های یک فایل HTML را دنبال کنید و یک فایل ZIP حاوی تمام فایل های مرتبط بسازید. این افزونه هر بار که شما یک فایل HTML را به کتابخانه ی خود اضافه  کنید اجرا می شود.

en: Processing %s
fa: در حال پردازش %s

en: Could not parse file: %s
fa: فایل قابل تفسیر شدن نبود: %s

en: %s is an empty file
fa: %s یک فایل خالی است

en: Table has cell that is too large
fa: جدول حاوی خانه ای است که بسیار بزرگ است.

en: Could not read cover image: %s
fa: تصویر جلد قابل خواندن نبود: %s

en: Cannot read from: %s
fa: %s قابل خواندن نبود

en: Parsing LRF...
fa: در حال تفسیر فایل LRF...

en: Creating XML...
fa: در حال ایجاد XML...

en: Path to output file
fa: مسیر فایل خروجی

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
fa: تبدیل LRS به LRS، برایاشکال زدایی به کار میرود.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
fa: فایل LRF مامعتبر. فراداده تنظیم نشد.

en: Set the book title
fa: عنوان کتاب را تنظیم کنید

en: No
fa: خیر

en: Author(s)
fa: (نویسنده(ها

en: Publisher
fa: ناشر

en: Producer
fa: تولید‌کننده

en: Comments
fa: نظرات

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Series | Series
fa[0]: مجموعه‌ها
fa[1]: مجموعه‌ها

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Timestamp
fa: مُهر زمانی

en: Published
fa: تاریخ انتشار

en: Rights
fa: حقوق

en: Click to open
fa: برای باز کردن کلیک کنید

en: Ids
fa: شناسه ها

en: Set the book category.
fa: دسته کتاب را تنظیم کنید.

en: Set the published date.
fa: زمان انتشار را تنظیم کنید.

en: No file specified
fa: هیچ پرونده‌ای مشخص نشده است

en: Original metadata
fa: فراداده اصلی

en: No cover found
fa: هیچ جلدی یافت نشد

en: Downloads metadata and covers from Amazon
fa: دانلود فراداده و جلد از آمازون

en: US
fa: آمریکا

en: France
fa: فرانسه

en: Germany
fa: آلمان

en: UK
fa: انگلستان

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Metadata source
fa: منبع فراداده

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
fa: چنیدن جلد کتاب را از آمازون دانلود میکند. برای پیدا کردن جلدهای متناوب مفید است.

en: Maximum number of covers to get
fa: حداکثر تعداد دریافت جلد

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
fa: دانلود میکند که کاتالوگی به روز از کتابهای منتشر شده است Edelweiss فراداده و جلد را از

en: Downloads metadata and covers from Google Books
fa: دانلود فرداده و جلد از Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
fa: جلد ها را از یک جستجوی تصویر گوگل دانلود میکند. برای پیدا کردن جلدهای جایگزین و یا جلدهایی با اندازه بزرگ مفید است.

en: Cover size
fa: اندازه جلد

en: Search for covers larger than the specified size
fa: جستجو جلد های بزرگتر از اندازه ذکر شده

en: Any size
fa: هر اندازه ای

en: Large
fa: بزرگ

en: Larger than %s
fa: %s بزرگتر از

en: Downloads covers from The Open Library
fa: دریافت میکند The Open Library تصاویر جلد را از

en: Sample Book
fa: کتاب نمونه

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
fa: این یک کتاب Amazon Topaz است. نمیتوان آن را پدازش کرد.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
fa: این یک فایل MOBI نیست. یک فایل Topaz است.

en: This is not a MOBI file.
fa: این یک فایل MOBI نیست.

en: No details available
fa: جزییاتی در دسترس نیست

en: Index
fa: نمایه

en: Glossary
fa: واژه‌نامه

en: Acknowledgements
fa: تقدیر و تشکر

en: Colophon
fa: اطلاعات نشر

en: Copyright
fa: حق نشر

en: Dedication
fa: تقدیم‌نامه

en: Epigraph
fa: پسگفتار

en: Foreword
fa: پیش گفتار

en: Preface
fa: پیشگفتار

en: %s format books are not supported
fa: کتابهایی با فرمت %s پشتیبانی نمیشوند

en: Unknown error
fa: خطای نامعلوم

en: Not a valid font: %s
fa: فونت معتبر نیست: %s

en: Convert image to RGB automatically
fa: تصویر را به صورت خودکار به RGB تبدیل کن

en: Image is in the CMYK colorspace
fa: تصویر در فضای رنگ CMYK است

en: Remove this file
fa: این فایل را حذف کن

en: File too large
fa: فایل بسیار بزرگ است

en: No embeddable fonts found
fa: هیچ فونت جایگذاری شده ای پیدا نشد

en:  or
fa:  یا

en: Updating metadata
fa: در حال به روزرسانی فراداده

en: Metadata updated
fa: فراداده به روزرسانی شد

en: Setting cover
fa: تنظیم جلد

en: You must specify at least one action to perform
fa: باید حداقل یک عمل را برای انجام ذکر کنید

en: No file named %s exists
fa: هیچ فایلی به نام %s وجود ندارد

en: No HTML file named %s exists
fa: هیچ فایل HTML ی به نام %s وجود ندارد

en: (Untitled)
fa: (بدون عنوان)

en: Rating
fa: امتیاز

en: Date
fa: تاریخ

en: Sidebar
fa: نوار جانبی

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
fa: pdftohtml پیدا نشد، بررسی کنید که در PATH تا باشد

en: Table of Contents:
fa: فهرست محنوا:

en: Confirm before deleting
fa: قبل از حذف تایید کنید

en: Notify when a new version is available
fa: زمانی که نسخه جدیدی در دسترس بود اعلام کن

en: Use Roman numerals for series number
fa: برای مجموعه ها از شماره های رومی استفاده کن

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
fa: تعداد جلدهای نمایش داده شده در حالت پیمایش جلد

en: Columns to be displayed in the book list
fa: ستونهایی که در فهرست کتاب نمایش داده میشوند

en: Oldest news kept in database
fa: قدیمیترین خبر تگهداری شده در پایگاه داده

en: Show system tray icon
fa: نمایش شمایل سینی سیستم

en: Upload downloaded news to device
fa: اخبار دانلود شده را به دشتگاه آپلود کن

en: Automatically download the cover, if available
fa: در صورت وجود، به صورت خودکار جلد را دانلود کن

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
fa: تعداد همزامن کارها را به تعداد cpu ها محدود کن

en: WARNING:
fa: هشدار:

en: ERROR:
fa: خطا:

en: Show this confirmation again
fa: این تاییدیه را دوباره نمایش بده

en: Restart needed
fa: به راه اندازی مجدد نیاز است

en: Books
fa: کتاب ها

en: Text books
fa: کتابهای متنی

en: Archives
fa: بایگانی‌ها

en: Wordprocessor files
fa: فایلهای پردازشگرکلمه

en: Add books
fa: اضافه کردن کتاب

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
fa: اضافه کردن کتابها به کتابخانه calibre یا دستگاه از روی فایهای در کامپیوتر

en: Add from ISBN
fa: اضافه کردن شابک

en: Add files to selected book records
fa: اضافه کردن پرونده به سابقه کتاب انتخاب شده

en: Control the adding of books
fa: کنترل نحوه اضافه کردن کتابها

en: No books selected
fa: هیچ کتابی انتخاب نشده است

en: Are you sure?
fa: مطمئن هستید؟

en: Select book files
fa: انتخاب پرونده کتابها

en: Duplicates found
fa: نسخه تکراری پیدا شد.

en: Adding
fa: در حال اضافه کردن

en: Select books
fa: انتخاب کتابها

en: Merged some books
fa: چند کتاب ادغام شدند

en: Add to library
fa: اضافه کردن به کتابخانه

en: No book selected
fa: هیچ کتابی انتخاب نشده است

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
fa: :کتابهای زیر مجازی هستند و نمیتوانند به کتابخانه اضافه شوند

en: No book files found
fa: هیچ پرونده کتابی پیدا نشد

en: Downloading books
fa: در حال دانلود کتابها

en: Downloading books from device
fa: در حال دانلود کتابها از دستگاه

en: Could not download files from the device
fa: دانلود پرونده ها از دستگاه انجام نشد

en: Could not download some files from the device
fa: دانلود بعضی از پرونده ها از دستگاه انجام نشد

en: Could not download files
fa: دانلود پرونده ها انجام نشد

en: Add books to library
fa: اضافه کردن کتب به کتابخانه

en: Add books to your calibre library from the connected device
fa: اضافه کردن کتابها به کتابخانه شما از دستگاه متصل شده

en: Toolbars
fa: نوار ابزار

en: Create catalog
fa: ایجاد کاتالوگ

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
fa: ایجاد کاتالوگ از کتاب‌های موجود در کتابخانه کالیبر در شکل‌ها و فرمت‌های مختلف

en: No books selected for catalog generation
fa: برای ساخت کاتالوگ، کتابی انتخاب نشده

en: Generating %s catalog...
fa: درحال ساختن  %s کاتالوگ...

en: Catalog generation complete, with warnings.
fa: ساختن کاتالوگ به اتمام رسید، اما تعدادی هشدار باقی مانده است.

en: Catalog generated.
fa: کاتالوگ ایجاد شد.

en: No library found
fa: هیچ کتابخانه ای یافت نشد

en: New location of this library:
fa: مکان جدید این کتابخانه:

en: Library moved
fa: کتابخانه جابجا شد

en: Forget library
fa: این کتابخانه را نادیده بگیر

en: New library location
fa: مکان جدید کتابخانه

en: No existing calibre library found at %s
fa: هیچ کتابخانه ای در %s پیدا نشد

en: Queue &all books for backup
fa: قرار دادن &تمام کتابها در صف برای پشتیبان گیری

en: Backup status
fa: وضعیت پشتیبان

en: none
fa: هیچی

en: Book metadata files remaining to be written: %s
fa: تعداد کتابهای باقیمانده برای نوشته شدن: %s

en: Choose library
fa: انتخاب کتابخانه

en: Choose calibre library to work with
fa: calibre انتخاب کتابخانه

en: Pick a random book
fa: انتخاب اتفاقی یک کتاب

en: Quick switch
fa: تعویض سریع

en: Rename library
fa: تغییر اسم کتابخانه

en: Remove library
fa: حذف کتابخانه

en: Library metadata backup status
fa: وضعیت پشتیبان فرداده کتابخانه

en: Check library
fa: بررسی کتابخانه

en: Restore database
fa: بازگرداندن پایگاه داده

en: Remove: %s
fa: حذف: %s

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
fa: اسم جدیدی برای کتابخانه <b>%s</b> انتخاب کنید.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
fa: توجه داشته باشید که نام پوشه اصلی کتابخانه نیز عوض خواهد شد.

en: Already exists
fa: قبلا وجود داشته

en: The folder %s already exists. Delete it first.
fa: پوشه  %s قبلا وجود داشته. ابتدا آن را حذف کنید.

en: Too long
fa: نام طولانی

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Rename failed
fa: تغییر نام ناموفق بود

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
fa: نامگذاری مجدد کتابخانه %s ناموفق بود. شایع ترین علت این مشکل باز بودن یکی از پرونده های کتابخانه در برنامه ای دیگر است.

en: Library removed
fa: کتابخانه حذف شد

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
fa: کتابخانه %s از نرم‌افزار حذف شد. اما فایل‌ها همچنان بر روی رایانه شما قرار دارند. در صورتی که می‌خواهید آن‌ها را حذف کنید؛ به صورت دستی این فایل‌ها را از رایانه خود پاک کنید.

en: &OK
fa: باشه!

en: Backup metadata
fa: پشتیبان گیری از فراداده

en: Success
fa: موفقیت

en: Failed
fa: ناموفق

en: Starting library scan, this may take a while
fa: در حال شروع بررسی کتابخانه، این ممکن است مدتی زمان ببرد

en: No problems found
fa: مشکلی یافت نشد

en: Finished
fa: تمام شده

en: Not allowed
fa: اجازه نیست

en: Convert books
fa: تبدیل کتاب

en: Convert individually
fa: تبدیل تکی

en: Bulk convert
fa: تبدیل فله ای

en: Create a catalog of the books in your calibre library
fa: calibre ایجاد فهرستی از کتابهای کتابخانه

en: Cannot convert
fa: نمیتوان تبدیل کرد

en: Book deleted
fa: کتاب با موفقیت حذف شد

en: Add to the %s library
fa: به کتابخانه %s اضافه کن

en: Library &path:
fa: &مسیر کتابخانه

en: Browse for library
fa: جستجوی کتابخانه

en: &Copy
fa: &کپی

en: Copy to the specified library
fa: کپی به کتابخانه مشخص شده

en: &Move
fa: &حرکت دادن

en: Duplicate books
fa: کتابهای تکراری

en: Select &all
fa: انتخاب &همه

en: Select &none
fa: انتخاب &هیچکدام

en: &Copy to clipboard
fa: clipboard &کپی به

en: Copy to library
fa: کپی به کتابخانه

en: Copy selected books to the specified library
fa: کپی کتابهای انتخاب شده به کتابخانه ای مشخص

en: (delete after copy)
fa: (حذف بعد از کپی کردن)

en: Cannot copy
fa: کپی نمیشود

en: Cannot copy to current library.
fa: به کتابخانه جاری نمیتوان کپی کرد.

en: No library found at %s
fa: کتابخانه ای در %s پیدا نشد

en: Copying to
fa: در حال کپی به

en: Moving to
fa: در حال انتقال به

en: Auto merged
fa: به صورت خودکار ادغام شد

en: Deleting...
fa: در حال حذف...

en: Deleted
fa: حذف گردید

en: Failed to delete
fa: حذف ناموفق بود

en: Delete books
fa: حذف کتابها

en: Remove books
fa: حذف کتاب

en: Remove selected books
fa: حذف کتابهای انتخاب شده

en: Remove all formats from selected books, except...
fa: تمام قالبها را از کتابهای انتخاب شده حذف کن، به جز...

en: Remove all formats from selected books
fa: تمام قالبها را از کتابهای انتخاب شده حذف کن

en: Remove covers from selected books
fa: جلد ها را از کتابهای انتخاب شده حذف کن

en: Remove matching books from device
fa: کتابهای منطبق را از دستگاه حذف کن

en: Cannot delete
fa: امکان حذف وجود ندارد

en: Choose formats to be deleted
fa: انتخاب قالبهایی که حذف میشوند

en: Cannot delete books
fa: نمیتوان کتابها را حذف کرد

en: No device is connected
fa: دستگاهی متصل نیست

en: Main memory
fa: حافظه اصلی

en: No books to delete
fa: کتابی برای حذف وجود ندارد

en: None of the selected books are on the device
fa: هیچکدام از کتابهای انتخاب شده بر روی دستگاه نیستند

en: Deleting books from device.
fa: در حال حذف کتاب از روی دستگاه.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
fa: بعضی از کتابهای انتخاب شده بر روی دستگاه متصل وجود دارند. کتابهای انتخاب شده را از <b>کجا</b> میخواهید حذف کنید؟

en: Start wireless device connection
fa: اتصال بیسیم به دستگاه را شروع کن

en: Stop wireless device connection
fa: اتصال بیسیم به دستگاه را متوقف کن

en: Connect to folder
fa: اتصال به پوشه

en: Email to
fa: ارسال ایمیل به

en: (delete from library)
fa: (حذف از کتابخانه)

en: Select recipients
fa: انتخاب دستورها

en: Setup email based sharing of books
fa: تنظیم اشتراک کتاب با استفاده از ایمیل

en: Send to device
fa: ارسال به دستگاه

en: Connect/share
fa: اتصال/اشتراک

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
fa: اشتراک کتابها با استفاده از سرور وب و ایمیل. اتصال به دستگاههای خاص و ...

en: Stopping
fa: در حال توقف

en: Disable autostart
fa: غیرفعال کردن شروع خودکار

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
fa: آیا مایلید دستگاههای بی سیم به صورت خودکار در زمان شروع به کار calibre، متصل شوند

en: Still looking for IP addresses
fa: همچنان در حال جستجو برای آدرس IP

en: Manage collections
fa: مدیریت مجموعه‌ها

en: Manage the collections on this device
fa: مدیریت مجموعه‌ها بر روی این دستگاه

en: Change the title/author/cover etc. of books
fa: تغییر عنوان،نویسنده،جلد و ... کتابها

en: Edit metadata
fa: ویرایش فراداده

en: Edit metadata individually
fa: ویرایش تک به تک فراداده

en: Edit metadata in bulk
fa: ویرایش فله فراداده

en: Download metadata and covers
fa: دانلود فراداده و جلد

en: Merge into first selected book - delete others
fa: ادغام با اولین کتاب انتخاب شده - حذف باقی

en: Merge into first selected book - keep others
fa: ادغام با اولین کتاب انتخاب شده - نگه داشتن بقیه

en: Merge book records
fa: ادغام سابقه های کتاب

en: Cannot download metadata
fa: قادر به دانلود فراداده نیست

en: Failed to download metadata
fa: دانلود فراداده ناموفق بود

en: Download failed
fa: دانلود ناموفق بود

en: Metadata download completed
fa: دانلود فراداده تمام شد

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
fa: فراداده و با جلدهای %d عدد از کتابها دانلود نشد. برای مشاهده کتابها "نمایش جزییات" را کلیک کنید.

en: Some books changed
fa: بعضی از کتابها تغییر کردند

en: Review downloaded metadata
fa: فراداده دانلود شده را بازبینی کنید

en: Discard downloaded metadata for this book
fa: فراداده دانلود شده برای این کتاب را دور بریز

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
fa: برای بقیه کتابها از فراداده دانلود شده استفاده کن

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
fa: برای بقیه کتابها فراداده دانلود شده را دور بریز

en: Discard the downloaded value for: %s
fa: مقادیر دانلود شده برای %s را دور بریز

en: Cannot edit metadata
fa: امکان ویرایش فراداده نیست

en: Cannot merge books
fa: امکان ادغام کتابها نیست

en: At least two books must be selected for merging
fa: برای ادغام حداقل دو کتاب باید انتخاب شوند

en: Applying changed metadata
fa: در حال اعمال تغییرات فراداده

en: &Stop
fa: &توقف

en: Fetch news
fa: گرفتن اخبار

en: Fetching news from
fa: در حال گرفتن اخبار از

en:  fetched.
fa:  گرفته شد.

en: Help
fa: راهنما

en: Invalid name
fa: اسم نامعتبر

en: Show marked books
fa: نمایش کتابهای علامتگذاری شده

en: Clear all marked books
fa: پاک کردن تمام کتابهای علامتگذاری شده

en: Mark all books by selected author(s)
fa: علامتگذاری تمام کتابها با نویسنده(های) انتخاب شده

en: Mark all books in the selected series
fa: علامتگذاری تمام کتابها با مجموعه(های) انتخاب شده

en: Clear all books by selected author(s)
fa: پاک کردن کتابهای نویسند(ها)ی انتخاب شده

en: Clear all books in the selected series
fa: پاک کردن کتابهای مجموعه های انتخاب شده

en: Show marked book
fa: نمایش کتاب علامتگذاری شده

en: Cannot mark
fa: امکان علامتگذاری وجود ندارد

en: Match book to library
fa: انطباق کتاب کتابخانه

en: Match books
fa: تطبیق کتابها

en: You must select one book
fa: باید یک کتاب را انتخاب کنید

en: Move to next match
fa: حرکت به تطبیق بعدی

en: Move to next highlighted match
fa: حرکت به تطبیق برجسته شده بعدی

en: Move to previous item
fa: حرکت به مورد قبلی

en: Move to previous highlighted item
fa: حرکت به مورد برجسته شده قبلی

en: Open the folder containing the current book's files
fa: پوشه محتوی فایل کتاب جاری را باز کن

en: Update any plugins you have installed in calibre
fa: به روزرسانی هر افزونه نصب شده در calibre

en: Select actions to perform:
fa: انتخاب عملها:

en: About
fa: درباره

en: Show &report
fa: نمایش &گزارش

en: No actions selected
fa: هیچ عملی انتخاب نشده

en: You must select at least one action before saving
fa: قبل از ذخیره سازی باید حداقل یک عمل را انتخاب کنید

en: Choose name
fa: انتخاب اسم

en: Choose a name for these settings
fa: انتخاب اسم برای این تنظیمات

en: Remove saved settings
fa: حذف تنظیمات ذخیره شده

en: Must update metadata
fa: باید فراداده ها به روز شوند

en: You must select at least one action, or click Cancel.
fa: باید حداقل یک عمل را انتخاب کنید و یا لغو کنید

en:  and
fa:  و

en: Ask for this confirmation again
fa: این تاییدیه را دوباره نمایش بده

en:  completed
fa:  کامل شد

en: Configure calibre
fa: تنظیم calibre

en: Change calibre behavior
fa: calibre تغییر رفتار

en: Get plugins to enhance calibre
fa: calibre دریافت افزونه برای بهبود

en: Restart in debug mode
fa: شروع دوباره در حالت اشکال زدایی

en: Sections
fa: بخش ها

en: Cannot configure while there are running jobs.
fa: در حالیکه کاری در حال اجرا باشد نمیتوان تنظیم کرد

en: Cannot configure before calibre is restarted.
fa: قبل از راه اندازی مجدد calibre نمیتوان تنظیم کرد

en: Restart
fa: راه‌اندازی مجدد

en: Save to disk
fa: ذخیره در دیسک

en: Save only %s format to disk
fa: را در دیسک ذخیره کن %s تنها قالب

en: Save single format to disk...
fa: ذخیره یک فرمت واحد به دیسک...

en: Cannot save to disk
fa: امکان ذخیره کردن در دیسک وجود ندارد

en: Choose format to save to disk
fa: انتخاب قالب ذخیره سازی بر روی دیسک

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
fa: نمایش جزییات فراداده کتاب را در یک پنجره جدا

en: No detailed info available
fa: جزییات در دسترس نیست

en: No detailed information is available for books on the device.
fa: اطلاعات جزیی در مورد کتابهای موجود در دستگاه وجود ندارد.

en: No quickview available
fa: پیش‌نمایشی وجود ندارد

en: Quickview is not available for books on the device.
fa: برای کتاب‌های موجود در دستگاه پیش‌نمایشی در دسترس نیست.

en: Template tester
fa: تست قالب پیش‌ساخته

en: Show books similar to the current book
fa: نمایش کتابهای مشابه کتاب جاری

en: Books by same author
fa: کتابهایی با همین نویسنده

en: Books in this series
fa: کتابهای این مجموعه

en: Books by this publisher
fa: کتابهایی با این ناشر

en: Books with the same tags
fa: کتاب‌های با برچسب‌های یکسان

en: Sort by
fa: مرتب کردن بر اساس

en: Get books
fa: دریافت کتاب

en: this author
fa: این نویسنده

en: this title
fa: این عنوان

en: this book
fa: این کتاب

en: Search for %s
fa: به دنبال  %s جستجو کن

en: Stores
fa: فروشگاه ها

en: Choose stores
fa: انتخاب فروشگاهها

en: Cannot search
fa: قادر به جستجو نمیباشد

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
fa: با استفاده از محیط یکپارچه جستجو شما به راحتی می‌توانید فروشگاه حاوی کتاب‌های مورد نظر خود را با بهترین قیمت پیدا کنید. همچنین وضعیت DRM و سایر اطلاعات مفید نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

en: Show this message again
fa: دفعه بعد هم این پیغام را نمایش بده

en: Choose format to edit
fa: انتخاب قالب برای ویرایش

en: Choose which format you want to edit:
fa: قالبی که مایل به ویرایش هستید را انتخاب کنید:

en: &All formats
fa: &تمام قالبها

en: Edit ToC
fa: ویرایش ToC

en: Cannot edit ToC
fa: قادر به ویرایش ToC نیست

en: Always ask when more than one format is available
fa: همیشه زمانی که بیش از یک قالب وجود دارد بپرس

en: Edit book
fa: ویرایش کتاب

en: Editing of books on the device is not supported
fa: ویرایش کتاب‌های موجود در دستگاه امکان‌پذیر نیست.

en: File missing
fa: فایل وجود ندارد

en: &Cancel
fa: &لغو

en: Explode the book to edit its components
fa: منفجر کردن کتاب به منظور ویرایش اجزایش

en: Preview the result of your changes
fa: پیش نمایش نتیجه تغییرات

en: Abort without saving any changes
fa: لغو بدون ذخیره تغییرات

en: Exploding, please wait...
fa: در حال منفجر کردن، لطفا صبر کنید...

en: Failed to rebuild file
fa: بازسازی پرونده ناموفق بود

en: Read books
fa: خواندن کتاب

en: View
fa: نما

en: View specific format
fa: نمایش یک قالب مشخص

en: Read a random book
fa: خواندن یک کتاب اتفاقی

en: Clear recently viewed list
fa: فهرست کتابهای به تازگی دیده شده را پاک کن

en: Format unavailable
fa: قالب در دسترس نیست

en: Selected books have no formats
fa: کتابهای انتخاب شده هیچ قالبی ندارند

en: Choose the format to view
fa: انتخاب قالب برای نمایش

en: Cannot open folder
fa: قادر به باز کردن پوشه نیست

en: This book no longer exists in your library
fa: این کتاب دیگر در کتابخانه اتان وجود ندارد

en: %s has no available formats.
fa: %s هیچ قالب در دسترسی ندارد

en: Cannot add books
fa: نمی‌توان کتاب‌ها را اضافه کرد

en: The path %s does not exist
fa: مسیر  %s وجود ندارد

en: You do not have permission to read %s
fa: شما اجازه خواندن از مسیر  %s را ندارید.

en: You do not have permission to read any of the selected files
fa: شما اجازه خواندن هیچ کدام از فایل‌های انتخاب شده را ندارید.

en: Adding books...
fa: در حال اضافه کردن کتاب‌ها...

en: Scanning for files...
fa: در حال اسکن کردن فایل‌ها...

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
fa: اضافه کردن کتاب ناموفق بود، برای اطلاعات بیشتر روی «نمایش جزییات» کلیک کنید.

en: Could not add
fa: اضافه کردن امکان‌پذیر نیست

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
fa: اضافه کردن بعضی از کتاب‌ها ناموفق بود. برای اطلاعات بیشتر روی «نمایش جزییات» کلیک کنید.

en: Critical failure
fa: اشکال اساسی

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
fa: هنگام پردازش بعضی از فایل‌ها، عملیات خوانش فراداده (متادیتا) با مشکل مواجه شد. به همین دلیل اضافه کردن کتاب متوقف شده است. برای مشخص شدن فایلی که باعث بروز این مشکل شده است؛ روی «نمایش جزییات» کلیک کنید.

en: Failed to merge the book:
fa: ادغام کتاب ناموفق بود:

en: Failed to add the book:
fa: اضافه کردن کتاب ناموفق بود:

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
fa: اضافه کردن بعضی از کتاب‌ها با مشکل مواجه شده است. برای اطلاعات بیشتر روی «نمایش جزییات» کلیک کنید.

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
fa: امکان اضافه کردن هیچ کتابی وجود ندارد، برای اطلاعات بیشتر روی «نمایش جزییات» کلیک کنید.

en: Errors while adding
fa: خطا در هنگام اضافه کردن

en: Donate
fa: حمایت مالی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Copy
fa: کپی

en: Paste
fa: چسباندن

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Manage %s
fa: مدیریت %s

en: Delete the %s format
fa: حذف کردن قالب %s

en: Save the %s format to disk
fa: ذخیره قالب %s به دیسک

en: Search
fa: جستجو

en: Automatically trim borders
fa: پیرایش خودکار حاشیه ها

en: Trim borders manually
fa: پیرایش دستی حاشیه ها

en: Undo last trim
fa: بازگردانی پیرایش آخر

en: Path
fa: مسیر

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
fa: اندازه جلد: %(width)d x %(height)d پیکسل

en: Options specific to
fa: گزینه های مربوط به

en: output
fa: خروجی

en: Form
fa: برگه

en: Number
fa: شماره

en: E-book options
fa: گزینه های کتاب الکترونیک

en: Catalogs
fa: فهرستها

en: Read book
fa: خواندن کتاب

en: any date
fa: هر تاریخی

en: any value
fa: هر مقداری

en: unspecified
fa: مشخص‌نشده

en: regex error: %s
fa: خطای عبارت باقاعده: %s

en: Are you sure you want to delete '%s'?
fa: آیا میخواهید %s را حذف کنید؟

en: Delete Rule
fa: حذف قاعده

en: False
fa: نادرست

en: True
fa: درست

en: Name
fa: نام

en: Value
fa: مقدار

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Presets
fa: پیش‌تنظیمات

en: Save current catalog settings as preset
fa: تنظیمات فهرست جاری را بع عنوان پیش تنظیم ذخیره کن

en: Save
fa: ذخیره

en: Delete
fa: حذف

en: List of books, sorted by Author
fa: فهرست کتابها، مرتب شده بر اساس نویسنده

en: &Authors
fa: &نویسندگان‌

en: List of books, sorted by Title
fa: فهرست کتابها، مرتب شده بر اساس عنوان

en: &Titles
fa: &عنوان ها

en: List of series books, sorted by Series
fa: فهرست کتابهای مجموعه، مرتب شده بر اساس مجموعه

en: &Series
fa: &مجموعه ها

en: &Genres
fa: &ژانر

en: List of books, sorted by date added to calibre
fa: فهرست کتابها، مرتب شده بر اساس تاریخ اضافه شدن به calibre

en: &Descriptions
fa: &توصیفات

en: Prefixes
fa: پیشوندها

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
fa: کتابهایی که منطبق بر هر کدام از قواعد استثنا باشند از فهرست ایجاد شده مستثنا میشوند.

en: Excluded books
fa: کتابهای مستثنا شده

en: Excluded genres
fa: ژانرهای مستثنا شده

en: Reset to default
fa: برگرداندن به حالت پیش‌فرض

en: Results of regex:
fa: نتیجه عبارت باقاعده

en: Other options
fa: گزینه‌های دیگر

en: &Before
fa: &قبلی

en: &After
fa: &بعد

en: Catalog cover:
fa: جلد کاتالوگ

en: Generate new cover
fa: ایجاد جلد جدید

en: Use existing cover
fa: استفاده از جلد موجود

en:  inch
fa:  اینچ

en: For books with multiple authors, list each author separately
fa: برای کتاب‌های دارای چند نویسنده، هر نویسنده را جدا فهرست کن

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Ordered list
fa: فهرست ترتیب‌دار

en: Unordered list
fa: فهرست بدون‌ترتیب

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Undo
fa: بر‌گرداندن

en: Redo
fa: بازگرداندن

en: Remove formatting
fa: حذف قالب بندی

en: Cut
fa: برش

en: Foreground color
fa: رنگ پیش‌زمینه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Insert link or image
fa: جایگذاری پیوند یا تصویر

en: Clear
fa: پاک‌کردن

en: Normal
fa: عادی

en: Blockquote
fa: بلوک نقل‌قول

en: Choose foreground color
fa: انتخاب رنگ پس زمینه

en: Choose background color
fa: انتهاب رنگ پیش زمینه

en: Invalid URL
fa: نشانی اینترنتی نامعتبر

en: Create link
fa: ساخت لینک

en: &File
fa: &پرونده

en: Images
fa: تصاویر

en: Choose file
fa: انتخاب پرونده

en: Enter &URL:
fa: &وارد کردن آدرس اینترنتی:

en: Enter &name (optional):
fa: وارد کردن ا&سم (اختیاری)

en: Choose a file on your computer:
fa: انتخاب یک پرونده از کامپیوترتان

en: &Width:
fa: :&عرض

en: &Height:
fa: :&ارتفاع

en: Fonts
fa: قلم ها

en: &Title for Table of Contents:
fa: &عنوان فهرست محتوا

en: None of the selected books have saved conversion settings.
fa: هیچکدام از کتابهای انتخاب شده تنظیمات تبدیل ذخیره شده ندارند.

en: input
fa: ورودی

en: Keep &aspect ratio
fa: حفظ &ضریب نسبت

en: &Wide
fa: &عریض

en: &Landscape
fa: &افقی

en: &Right to left
fa: &راست به چپ

en: Don't so&rt
fa: &مرتب نکن

en: &Output format:
fa: :قالب &خروجی

en: Disable conversion of images to &black and white
fa: غیرفعال سازی تبدیل تصاویر به س&یاه و سفید

en: Debug
fa: اشکال‌زدایی

en: Debug the conversion process.
fa: اشکال زدایی فرآیند تبدیل

en: Choose debug folder
fa: انتخاب پوشه اشکال زدایی

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
fa: &جلد را به صورت خودکار از تصاویر داخل سند تشخیص نده

en: &Custom size:
fa: اندازه &سفارشی

en: Split files &larger than:
fa: تقسیم پرونده های &بزرگتر از:

en: No &SVG cover
fa: کاور &SVG وجود ندارد

en: &Flatten EPUB file structure
fa: &تخت کردن ساختار پرونده EPUB

en: &Output document
fa: سند &خروجی

en: &Base font size:
fa: اندازه فونت &پایه

en: Font size &key:
fa: &کلید اندازه فونت

en: Use &default values
fa: استفاده از مقادیر &پیشفرض

en: &Input document
fa: سند &ورودی

en: &Font size:
fa: اندازه &فونت:

en: Enable &heuristic processing
fa: فعالسازی پردازش &اکتشافی

en: Delete blank lines between paragraphs
fa: حذف خطوط خالی بین پاراگرف ها

en: Remove unnecessary hyphens
fa: حذف خط فاصله های اضافی

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
fa: از &عنوان کتاب به عنوان اسم پرونده HTML در داخل آرشیو استفاده کن

en: Original
fa: اصلی

en: Left align
fa: چپ چین

en: &Disable font size rescaling
fa: :&غیرفعالسازی تغییر اندازه قلم

en: &Fonts
fa: &قلم‌ها

en: &Line size:
fa: اندازه &خط

en: No change
fa: بدون تغییر

en: Insert &blank line between paragraphs
fa: جایگذازی &خط خالی بین پاراگراف ها

en: Remove &spacing between paragraphs
fa: حذف فا&صله بین پاراگراف ها

en: &Margins
fa: &حاشیه ها

en: Removes foreground and background colors
fa: رنگهای پیش زمینه و پس زمینه را حذف میکند

en: &Colors
fa: &رنگها‌

en: Minimum para. &indent:
fa: حداقل &تورفتگی پاراگراف

en: Render &tables as images
fa: &جدولها را به عنوان تصویر نمایش بده

en: Add &header
fa: اضافه کردن &سربرگ

en: Header &format:
fa: قالب س&ربرگ

en: &Embed fonts
fa: جاسازی قلم ها

en: Metadata
fa: فراداده

en: This book has no cover
fa: این کتاب جلد ندارد

en: Choose cover for
fa: انتخاب جلد برای

en: Cannot read
fa: نمیتوان خواند

en: You do not have permission to read the file:
fa: شما اجازه خواندن پرونده را ندارید:

en: Error reading file
fa: خطا هنگام خواندن پرونده

en:  is not a valid picture
fa:  تصویر معتبری نیست

en: Change &cover image:
fa: تغییر تصویر &جلد

en: Use cover from &source file
fa: استفاده از جلد پرونده &منبع

en: &Title:
fa: :&عنوان

en: Change the title of this book
fa: عنوان کتاب را تغییر دهید

en: &Author(s):
fa: :&نویسنده(ها)

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
fa: تغییر نویسنده(های) این کتاب. نویسندگان متعدد باید توسط کاما جدا شوند

en: &Publisher:
fa: :نا&شر

en: Ta&gs:
fa: :&برچسب ها

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
fa: برچسب ها کتاب را دسته بندی میکنند. مخصوصا در هنگام جستجو مفید است.<br><br> میتوانند هر کلمه یا عبارتی باشد که با کاما از هم جدا شده باشند

en: &Series:
fa: :&مجموعه ها

en: List of known series. You can add new series.
fa: فهرست مجموعه های موجود. میتوانید مجموعه جدید اضافه کنید.

en: Book
fa: کتاب

en: Ignore &margins
fa: در نظر نگرفتن &حاشیه ها

en: Kindle options
fa: گزینه های Kindle

en: MOBI file &type:
fa: &نوع پرونده MOBI:

en: unlimited
fa: نامحدود

en: %(width)d x %(height)d pixels
fa: %(width)d x %(height)d پیکسل

en: Screen size: %s
fa: اندازه صفحه: %s

en: Margins
fa: حاشیه ها

en: &Left:
fa: :&چپ:

en: Unchanged
fa: دست نخورده

en: &Top:
fa: :&بالا

en: &Right:
fa: :&راست:

en: &Bottom:
fa: :&پایین:

en: &Format:
fa: :&قالب:

en: &Unit:
fa: &واحد

en: Preserve &aspect ratio of cover
fa: حفظ &ضریب نسبت جلد

en: Add page &numbers to the bottom of every page
fa: اضافه کردن شماره ص&فحه به انتهای هر صفحه

en: S&tandard font:
fa: قلم &استاندارد:‌

en: Default font si&ze:
fa: اندازه پیشف&رض قلم

en: Page headers and footers
fa: سربرگ و ته برگ صفحه

en: &Header template:
fa: قالب &سربرگ

en: &Footer template:
fa: قالب &ته برگ

en: No formats available
fa: هیچ قالبی در دسترس نیست

en: Could not open file
fa: باز کردن پرونده ممکن نیست

en: Failed to generate preview
fa: ایجاد پیش نمایش ناموفق بود

en: Open book
fa: باز کردن کتاب

en: Regex:
fa: عبارت باقاعده:

en: Occurrences:
fa: رخدادها:

en: 0
fa: ۰

en: Goto:
fa: برو به:

en: &Previous
fa: &قبلی‌

en: &Next
fa: &بعدی‌

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Ignore &WMF images in the RTF file
fa: در پرونده های RTF تصاویر WMF را در نظر نگیر

en: Failed to read
fa: خواندن ناموفق بود

en: Invalid regular expression
fa: عبارت باقاعده نامعتبر

en: Invalid regular expression: %s
fa: عبارت باقاعده نامعتبر: %s

en: &Add
fa: &افزودن‌

en: Edit the currently selected expression
fa: ویرایش عبارت انتخاب شده جاری

en: &Change
fa: &تغییر‌

en: Remove the currently selected expression
fa: خذف عبارت انتخاب شده جاری

en: &Remove
fa: &حذف‌

en: &Load
fa: &بارگذاری‌

en: &Save
fa: &ذخیره‌‌

en: Move expression up.
fa: جابجایی عبارت به بالا

en: Move expression down.
fa: جابجایی عبارت به پایین

en: Restore &defaults
fa: بازنشانی &پیش فرض ها

en: &Input format:
fa: :&قالب ورودی

en: Convert
fa: تبدیل

en: Invalid XPath
fa: XPath نامعتبر

en: Insert &metadata as page at start of book
fa: جایگذاری &فراداده به عنوان یک صفحه در آغاز کتاب

en: Chapter &mark:
fa: &علامت فصل

en: Remove first &image
fa: حذف &تصویر اول

en: Structure
fa: ساختار

en: Preserve &spaces
fa: حفظ فا&صله ها

en: General
fa: عمومی

en: &Line ending style:
fa: سبک پایان &خط:

en: &Formatting:
fa: &قالب بندی:

en: Plain
fa: ساده

en: &Maximum line length:
fa: &حداکثر طول خط

en: (A regular expression)
fa: (عبارت باقاعده)

en: Browse by covers
fa: جستجو بر اساس جلد

en: &Name:
fa: &اسم:

en: Values changed
fa: مقادیر تغییر کردند

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: Apply changes
fa: اعمال تغییرات

en: Clear series
fa: پاک کردن مجموعه

en: No details available.
fa: هیچ جزییاتی در دسترس نیست.

en: Get device information
fa: دریافت اطلاعات دستگاه

en: Get list of books on device
fa: دریافت فهرست کتابهای موجود در دستگاه

en: Download books from device
fa: دانلود کتابها از دستگاه

en: Send and delete from library
fa: ارسال و حذف از کتابخانه

en: Error
fa: خطا

en: Error communicating with device
fa: خطای ارتباط با دستگاه

en: Running jobs
fa: کارهای در حال اجرا

en: Configure %s
fa: تنظیم %s

en: Device:
fa: :دستگاه

en:  detected.
fa:  تشخیص داده شد.

en: No books
fa: کتابی وجود ندارد

en: No device connected
fa: هیچ دستگاهی متصل نیست

en: Choose format to send to device
fa: قالب ارسالی به دستگاه را انتخاب کنید

en: Cannot send: No device is connected
fa: قادر به ارسال نیست: هیچ دستگاهی متصل نیست

en: Sending news to device.
fa: .در حال ارسال خبرها به دستگاه

en: Sending books to device.
fa: .در حال ارسال کتابها به دستگاه

en: No space on device
fa: فضا بر روی دستگاه وجود ندارد

en: Incorrect destination
fa: مقصد اشتباه

en: Device
fa: دستگاه

en: Unknown formats
fa: قالبهای ناشناخته

en: No formats selected
fa: هیچ قالبی انتخاب نشده

en: Folder on the device
fa: پوشه در دستگاه

en: &Remove rule
fa: &حذف قاعده

en: Add a &new rule
fa: اضافه کردن &قاعده جدید

en: Show device information
fa: نمایش اطلاعات دستگاه

en: Copy to clipboard
fa: clipboard کپی در

en: Configure
fa: تنظیم

en: How many empty books?
fa: چند کتاب خالی

en: How many empty books should be added?
fa: چند عدد کتاب خالی باید اضافه شود؟

en: Set the author of the new books to:
fa: :تنظیم نویسنده کتاب های جدید به

en: Reset author to Unknown
fa: :بازنشانی نوینسنده به نامعلوم

en: Set the series of the new books to:
fa: :تنظیم مجموعه کتاب های جدید به

en: Reset series
fa: :بازنشانی مجموعه

en: Add books by ISBN
fa: اضافه کردن کتاب بر اساس شابک

en: &Paste from clipboard
fa: clipboard &چسباندن از

en: &Tags to set on created book entries:
fa: :&برچسب تنظیم شده برای کتابهای جدید

en: Edit authors
fa: ویرایش نویسندگان

en: Enter an author to add
fa: یک نویسنده وارد کنید تا اضافه شود

en: &Remove selected
fa: &حذف انتخاب شده

en: No help available
fa: راهنما در دسترس نیست

en: No help available for this output format.
fa: برای این قالب خروجی راهنما در دسترس نیست.

en: &Run the check again
fa: &بررسی دوباره

en: Copy &to clipboard
fa: clipboard کپی &به

en: &Done
fa: &تمام

en: Delete &marked
fa: حذف &علامتگذاری شده ها

en: &Fix marked
fa: &تعمیر علامتگذاری شده ها

en: (fixable)
fa: (

en: Path from library
fa: مسیر در کتابخانه

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
fa: پرونده ها و  پوشه های علامتگذاری شده <b>برای همیشه حذف </b> خواهند شد. آیا مطمئن هستید؟

en: Format
fa: قالب

en: Choose location for calibre library
fa: calibre انتخاب مکان کتابخانه

en: Same as current
fa: مثل فعلی

en: No existing library found
fa: هیچ کتابخانه ای پیدا نشد

en: Not empty
fa: خالی نیست

en: Failed to move library
fa: انتقال کتابخانه ناموفق بود

en: No location selected
fa: هیچ موقعیتی یافت نشد

en: Choose your calibre library
fa: calibre انتخاب کتابخانه

en: Your calibre library is currently located at {0}
fa: کتابخانه calibre شما در {0} قرار دارد

en: &Create an empty library at the new location
fa: &ایجاد کتابخانه خالی در محلی جدید

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
fa: کپی کردن ستون های سفارشی، جستجوهای ذخیره شده، عرض ستونها، تخته سیمبندیها،
    دسته های کاربر و اطلاعات دیگر از کتابخانه قدیمی به کتابخانه جدید

en: &Copy structure from the current library
fa: &کپی کردن ساختار از کتابخانه فعلی

en: Edit "{0}"
fa: ویرایش "{0}"

en: &Show this warning again
fa: دفعه بعد هم این تذکر را &نمایش بده

en: Has cover
fa: جلد دارد

en: ERROR
fa: خطا

en: &Oldest article:
fa: &قدیمیترین مقاله:

en: &Max. number of articles per feed:
fa: حداکثر تعداد مقاله به ازای هر خوراک:

en: Add feed to recipe
fa: اضافه کردن خوراک به دستور

en: &Feed title:
fa: عنوا&ن خوراک:

en: Feed &URL:
fa: URL خورا&ک:

en: &Add feed
fa: اضافه کردن &خوراک

en: Go
fa: برو

en: Add custom news source
fa: اضافه کردن منبع خبری سفارشی

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Size
fa: اندازه

en: Author
fa: نویسنده

en: Location
fa: محل

en: Delete from device
fa: حذف از دستگاه

en: No item selected
fa: هیچ موردی انتخاب نشده

en: No items selected
fa: هیچ موردی انتخاب نشده

en: Are you sure you want to delete the following items?
fa: آیا مطمئن هستید که موارد زیر را میخواهید حذف کنید؟

en: Author sort
fa: ترتیب نویسنده

en: Link
fa: پیوند

en: Copy to author
fa: کپی به نویسنده

en: Invalid author name
fa: نام نویسنده نامعتبر

en: Manage authors
fa: مدیریت نویسندگان

en: &Search for:
fa: :&جستجو برای

en: Color
fa: رنگ

en: Find next match
fa: پیدا کردن تطبیق بعدی

en: &Search
fa: &جستجو

en: &Stop selected jobs
fa: &توقف کارهای انتخاب شده

en: &Hide selected jobs
fa: &پنهان کردن کارهای انتخاب شده

en: Show job &details
fa: نمایش &جزییات کارها

en: Show &all jobs
fa: نمایش &تمام کارها

en: Stop &all non device jobs
fa: توقف &همه کارهای غیر دستگاهی

en: &Hide all jobs
fa: &پنهان کردن تمام کارها

en: Authors
fa: نویسندگان‌

en: Show &details
fa: نمایش &جزییات

en: Hide &details
fa: پنهان کردن &جزییات

en: Show detailed information about this error
fa: نمایش اطلاعات جزیی درباره این خطا

en: Working
fa: در حال کار

en: Lower Case
fa: حروف کوچک

en: Upper Case
fa: حروف بزرگ

en: &Author(s):
fa: :&نویسنده(ها)

en: A&utomatically set author sort
fa: تنظیم &خودکار ترتیب نویسنده

en: Author s&ort:
fa: :ترتیب &نویسنده

en: &Rating:
fa: :&امتیاز

en: &Publisher:
fa: :نا&شر

en: If checked, the publisher will be cleared
fa: اگر تیک زده شود ناشر پاک خواهد شد

en: &Clear pub
fa: &پاک کردن ناشر

en: Add ta&gs:
fa: :اضافه کردن بر&چسب

en: &Remove tags:
fa: :&حذف برچسب ها

en: Check this box to remove all tags from the books.
fa: .با تیک زدن این جعبه تمام برچسب های کتابها حذف خواهد شد

en: &Clear all
fa: &پاک کردن همه

en: &Clear series
fa: &پاک کردن مجموعه

en: &Automatically number books in this series
fa: &شماره گذاری خودکار کتابها در این مجموعه

en: &Force numbers to start with:
fa: &شماره مجموعه ها را اجبارا از 1 شروع کن:

en: &Date:
fa: :&تاریخ

en: Clear published date
fa: پاک کردن تاریخ انتشار

en: &Languages:
fa: :&زبان‌ها

en: Restore pre conversion &originals, if available
fa: &مقادیر اصلی قبلی را در صورت امکان برگردان

en: Update &title sort
fa: ترتیب عنوان را &به روز کن

en: Change &cover
fa: تغییر &جلد

en: &Generate default cover
fa: ایجاد &جلد پیش فرض

en: &Remove cover
fa: &حذف جلد

en: &Trim cover (DANGEROUS)
fa: (&پیرایش جلد (خطرناک

en: Set the co&mments for all selected books
fa: تنظیم &نظرات برای تمام کتابها

en: &Basic metadata
fa: فراداده &پایه

en: &Custom metadata
fa: فراداده &سفارشی

en: Sa&ve
fa: &ذخیره

en: M&ode:
fa: ح&الت:

en: &Search and replace
fa: &جستجو و جایگزینی

en:  days
fa:  روز

en: System default
fa: پیش فرض سیستم

en: Password needed
fa: نیازمند گذرواژه

en: &Username:
fa: :&نام کاربری

en: &Password:
fa: :&گذرواژه

en: &Show password
fa: &نمایش گذرواژه

en: Restart required
fa: نیازمند شروع دوباره

en: All
fa: همه

en: Installed
fa: نصب شد

en: Update available
fa: به روزرسانی موجود است

en: Status
fa: وضعیت

en: New version available
fa: نسخه جدید در دسترس است

en: User plugins
fa: افزونه های کاربر

en: &Install
fa: &نصب

en: Install the selected plugin
fa: نصب افزونه انتخاب شده

en: &Remove plugin
fa: &حذف کتابخانه

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
fa: آیا مطمئن هستید که افزونه <b>%s</b> را میخواهید حذف کنید؟

en: Install %s
fa: نصب %s

en: Installing plugin: %s
fa: در حال نصب افزونه: %s

en: Must restart
fa: نیازمند شروع دوباره

en: Aborting...
fa: در حال لغو...

en: &Close
fa: &بستن

en: &Download after:
fa: :&دانلود بعد از

en: Download &after:
fa: :دانلود &بعد از

en: every hour
fa: هر ساعت

en: &Schedule
fa: &زمانبندی

en: &Schedule for download:
fa: :&زمانبندی برای دانلود

en: &Account
fa: &حساب

en: &Advanced
fa: &پیشرفته

en: Add &title as tag
fa: اضافه کردن &عنوان به جای برچسب

en: &Keep at most:
fa: :&حداکثر شماره نگهداری شده

en:  issues
fa:  شماره

en: all issues
fa: تمام شماره ها

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
fa: <p>حذف خبرهای قدیمی تر از مدت زمان مشخص شده. برای غیرفعال کردن بر روی صفر تنظیم کنید.
    <p>همچنین میتوانید حداکثر تعداد شماره یک دوره خاص را که نگهداری میشود، تنظیم کنید. برای این کار برگه پیشرفته را کلیک کنید.

en: never delete
fa: هیچوقت حذف نکن

en: Download &all scheduled
fa: دانلود &تمام زمانبندی شده ها

en: Download all scheduled news sources at once
fa: دانلود یکجا تمام اخبار زمانبندی شده

en: &Download now
fa: &هم اکنون دانلود کن

en: Need username and password
fa: نیازمند نام کاربری و گذرواژه

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
fa: برای استفاده از این پایگاه خبری به نام کاربری و کلمه عبور نیازمندید.

en: Account
fa: حساب

en: (optional)
fa: (دلخواه)

en: (required)
fa: (لازم)

en: Created by:
fa: ساخته شده توسط:

en: Download %s now
fa: هم اکنون دانلود %s

en: never
fa: هیچوقت

en: No internet connection
fa: اتصال اینترنت وجود ندارد

en: Schedule news download
fa: زمانبندی دانلود اخبار

en: Download all scheduled news sources
fa: دانلود تمام منابع خبری زمانبندی شده

en: Find entries that have...
fa: ...جستجو برای مدخل هایی که شرایط زیر را دارا هستند

en: Any of these &unwanted words:
fa: :هر کدام از این کلمات &ناخواسته

en: &Author:
fa: :&نویسنده

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Choose formats
fa: انتخاب قالب

en: &Edit
fa: &ویرایش

en: Invalid port number
fa: شماره پورت نامعتبر

en: Optional &password:
fa: &گذرواژه امنیتی

en: Optional password for security
fa: گذر واژه اختیاری به منظور امنیت

en: Optional port number
fa: شماره پورت اختیاری

en: Name already used
fa: اسم قبلا استفاده شده است

en: Add a new category
fa: اضافه کردن یک دسته جدید

en: Are your sure?
fa: مطمئن هستید؟

en: Author Sort
fa: مرتب سازی بر اساس نویسنده

en: Tag 1
fa: برچسب 1

en: Tag 2
fa: برچسب 2

en: No column chosen
fa: هیچ ستونی انتخاب نشده

en: Add icon
fa: افزودن آیکون

en: Size:
fa: اندازه:

en: Download %s
fa: دانلود %s

en: No file specified to download.
fa: هیچ پرونده ای برای دانلود ذکر نشده.

en: Downloading %s
fa: در حال دانلود %s

en: Downloading
fa: در حال دانلود

en: finished
fa: پایان یافت

en: News:
fa: اخبار:

en: Add a new recipient:
fa: اضافه کردن یک دستور جدید:

en: &Address
fa: &نشانی

en: &Formats
fa: &قالب ها

en: Need address
fa: نیازمند نشانی

en: You must specify an address
fa: باید یک نشانی ذکر کنید

en: Need formats
fa: نیازمند قالب

en: You must specify at least one format to send
fa: باید حذاقل یک قالب برای ارسال ذکر کنید

en: No recipients
fa: بدون گیرنده

en: by
fa: بر اساس

en: in the %s format.
fa: در قالب %s.

en: About this book:
fa: دربارهٔ این کتاب:

en: Failed to email book
fa: ایمیل کردن کتاب ناموفق بود

en: Test
fa: آزمایش

en: File &name:
fa: ا&سم پرونده:

en: Title:
fa: :عنوان

en: Authors:
fa: نویسندگان:

en: Series:
fa: :مجموعه ها

en: Publisher:
fa: :ناشر

en: Published:
fa: :تاریخ انتشار

en: Select font files
fa: انتخاب پرونده های قلم

en: Choose font family
fa: انتخاب خانواده قلم

en: Add &fonts
fa: اضافه کردن &قلم

en: Choose a font family from the list below:
fa: :انتخاب یک خانواده قلم از فهرست زیر

en: None
fa: هیچ کدام

en: Added fonts
fa: قلم ها اضافه شدند

en: Clear the font family
fa: پاک کردن خانواده قلم

en: Unknown book
fa: کتاب ناشناخته

en: Connected
fa: متصل شد

en: created by
fa: ساخته شده توسط

en: All books
fa: تمام کتابها

en: Job
fa: کار

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Running time
fa: زمان اجرا

en: Start time
fa: زمان شروع

en: Click to see list of jobs
fa: برای دیدن فهرست کارها کلیک کنید

en: Jobs:
fa: کارها:

en: Search for a job by name
fa: جستجوی یک کار بر اساس اسم آن

en: No job selected
fa: هیچ کاری انتخاب نشده

en: &Custom
fa: &سفارشی

en: &Shortcut:
fa: :&میانبرها

en: Press a key...
fa: ...یک کلید را فشار دهید

en: Library
fa: کتابخانه

en: Bookmark
fa: چوب الف

en: Bookmarks
fa: علامت گذاری ها

en: Find previous match
fa: پیدا کردن تطبیق قبلی

en: Size (MB)
fa: (اندازه (مگابایت

en: Modified
fa: تغییر داده شد

en: Formats
fa: قالب

en: In Library
fa: در کتابخانه

en: Unhandled error
fa: خطای نامعلوم

en: Export
fa: صادر کردن

en: Sort on %s
fa: مرتب سازی بر اساس %s

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Change text alignment for %s
fa: تغییر جهت متن برای %s

en: Center
fa: وسط

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Hide column %s
fa: پنهان کردن ستون %s

en: Show column
fa: نمایش ستون

en: Restore default layout
fa: بازگرداندن چینش پیش فرض

en: Next page
fa: صفحه بعدی

en: Previous Page
fa: صفحه قبلی

en: Back
fa: عقب

en: Forward
fa: جلو

en: Next match
fa: تطبیق بعدی

en: Calibre Library
fa: کتابخانه calibre

en: Failed to create library
fa: ایجاد کتابخانه ناموفق بود

en: &Quit
fa: &خروج

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
fa: مشخص کنید که این کتاب چگونه باید بر اساس عنوان مرتب شود. به عنوان مثال The Exorcist میتواند به صورت Exorcist, The مرتب شود

en: Title &sort:
fa: :&ترتیب عنوان

en: &Edit authors
fa: &ویرایش نویسندگان

en: Authors changed
fa: نویسندگان تغییر یافت.

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
fa: شما نویسندگان را برای این کتاب تغییر داده‌اید. باید این تغییرات را ذخیره کنید تا بتوانید از مدیریت نویسندگان استفاده کنید. آیا مایلید این تغییرات را ذخیره کنید؟

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
fa: مشخص کردن نحوه مرتب کردن نویسنده(ها)ی کتاب. به عنوان مثال چارلز دیکنز میتواند به عنوان دیکنز، چارلز مرتب شود.
    اگر جعبه سبز باشد، ترتیب نویسنده و نویسنده برابرند اما در صورتی که قرمز باشد به معنای عدم تطابق نویسنده و ترتیب نویسنده است.

en: Author s&ort:
fa: :ت&رتیب نویسنده

en: &Number:
fa: :&شماره

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
fa: آخرین تغییر در تاریخ %s انجام شده است
    برای نمایش دوبار کلیک کنید

en: Set the cover for the book from the selected format
fa: تنظیم جلد قالب انتخاب شده کتاب

en: Set metadata for the book from the selected format
fa: تنظیم فراداده قالب انتخاب شده کتاب

en: Add a format to this book
fa: اضافه کردن یک قالب به این کتاب

en: Remove the selected format from this book
fa: حذف قالب انتخاب شده از این کتاب

en: No format selected
fa: هیچ قالبی انتخاب نشده

en: &Browse
fa: &مرور‌

en: Download co&ver
fa: دانلود ج&لد

en: &Generate cover
fa: ایجاد &جلد

en: Not a valid picture
fa: تصویر، معتبر نیست

en: Invalid cover
fa: جلد نامعتبر

en: Could not change cover as the image is invalid.
fa: تغییر جلد ممکن نیست زیرا تصویر نامعتبر است.

en: Rating of this book. 0-5 stars
fa: .امتیاز این کتاب. از 0 تا 5 ستاره

en: Tags changed
fa: برچسب ها تغییر پیدا کردند

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
fa: شما برچسب ها را تغییر داده اید. به منظور استفاده از ویرایشگر برچسب، یا باید این تغییرات را اعمال کنید و یا آنها را دور بریزید. اعمال میکنید؟

en: A comma separated list of languages for this book
fa: زبان

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
fa[0]: شناخته شده نیست %s زبان
fa[1]: شناخته شده نیست %s زبان

en: Unknown language
fa: زبان نامشخص

en: Invalid ISBN
fa: شابک نامعتبر

en: Clear date
fa: پاک کردن تاریخ

en: Download &both
fa: دانلود &هردو

en: Metadata download started
fa: دانلود فراداده شروع شد

en: Compare metadata
fa: مقایسه فراداده

en: Next
fa: بعدی

en: Previous
fa: قبلی

en: Swap the author and title
fa: جای نویسنده و عنوان را عوض کن

en: Clear rating
fa: پاک کردن امتیاز

en: Clear all tags
fa: پا کردن تمام برچسب ها

en: Clear Ids
fa: پاک کردن شناسه ها

en: &Download metadata
fa: &دانلود فراداده

en: Change how calibre downloads metadata
fa: تغییر دادن نحوه دانلود کردن فراداده در calibre

en: Change cover
fa: تغییر جلد

en: Co&mments
fa: ن&ظرات

en: &Metadata
fa: &فراداده

en: &Cover and formats
fa: &جلد و قالبها

en: C&ustom metadata
fa: ف&راداده سفارشی

en: &Comments
fa: &نظرات

en: Basic metadata
fa: فراداده پایه

en: Custom metadata
fa: فراداده سفارشی

en: Has summary
fa: دارای خلاصه است

en: See at
fa: رجوع کنید به

en: Please wait
fa: لطفا صبر کنید

en: calibre is downloading metadata from:
fa: calibre در حال دانلود فراداده از:

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
fa: دانلود فراداده ناموفق بود. برای دیدن جزییات نمایش جزییات را کلیک کنید

en: Current cover
fa: جلد فعلی

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
fa: دانلود جلد ناموفق بود، برای جزییات «نمایش جزییات» را کلیک کنید

en: Downloading metadata...
fa: در حال دانلود فراداده...

en: Downloading cover...
fa: در حال دانلود جلد...

en: Choose a folder
fa: انتخاب یک پوشه

en: Invalid folder
fa: پوشه نامعتبر

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
fa: باید یک پوشه موجود به عنوان پوشه اضافه کردن خودکار ذکر کنید. %s وجود ندارد

en: High
fa: زیاد

en: Low
fa: کم

en: Job &priority:
fa: :&اولویت کار

en: Preferred &input format order:
fa: :ترتیب قالب &ورودی ارجح

en: Preferred &output format:
fa: :قالب &خروجی ارجح

en:  seconds
fa:  ثانیه

en: Use internal &viewer for:
fa: :استفاده از &نمایشگر داخلی برای

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
fa: هنگامی که اخبار به صورت خودکار به دستگاه فرستاده شد، خبر را &حذف کن

en: icon with text
fa: شمایل با متن

en: icon with no text
fa: شمایل بدون متن

en: is false
fa: غلط

en: Only if the following conditions are all satisfied:
fa: تنها در صورتی که شروط زیر ارضا شوند:

en: No icon selected
fa: هیچ شمایلی انتخاب نشده

en: Invalid condition
fa: شرط نامعتبر

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
fa: باید حداقل یک شرط غیر تهی برای این قاعده ذکر کنید

en: No rule selected
fa: قاعده ای انتخاب نشده

en: No rule selected for %s.
fa: قاعده ای برای %s انتخاب نشده.

en: Add a user-defined column
fa: اضافه کردن یک ستون تعریف شده توسط کاربر

en: Add &custom column
fa: اضافه کردن ستون &سفارشی

en: Integers
fa: اعداد صحیح

en: Yes/No
fa: بله/نه

en: My Tags
fa: برچسب های من

en: My Series
fa: کجموعه های من

en: My Rating
fa: امتیازهای من

en: Add an email address to which to send books
fa: اضافه کردن نشانی ایمیل برای فرستادن کتابها

en: &Add email
fa: اضافه کردن &ایمیل

en: Make &default
fa: انتخاب &پیش فرض

en: &Remove email
fa: &حذف ایمیل

en: Email
fa: ایمیل

en: Subject
fa: موضوع

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Auto send
fa: ارسال  خودکار

en: new email address
fa: نشانی ایمیل جدید

en: Automatic
fa: خودکار

en: Bottom
fa: پایین

en: Never
fa: هیچوقت

en: Off
fa: خاموش

en: Small
fa: کوچک

en: Medium
fa: متوسط

en: Always
fa: همیشه

en: If there is enough room
fa: اگر جا به اندازه کافی بود

en: By first letter
fa: بر اساس حرف اول

en: Default
fa: پیش فرض

en: All on 1 tab
fa: همه در 1 برگه

en: Change &color
fa: تغییر &رنگ

en: Wide
fa: عریض

en: Narrow
fa: باریک

en: Change &font (needs restart)
fa: (تغییر &قلم (نیازمند شروع دوباره

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Show &text under icons:
fa: :نمایش &متن زیر شمایل ها

en: &Larger covers
fa: جلد &بزرگتر

en: &Smaller covers
fa: جلد &کوچکتر

en: Disable
fa: غیر فعال

en: Show cover &size
fa: نمایش &اندازه جلد

en: version
fa: نسخه

en: created by Kovid Goyal
fa: ساخته شده توسط Kovid Goyal

en: Cancel and return to overview
fa: لغو و بازگشت به نمای کل

en: Source
fa: منبع

en: Cover priority
fa: اولویت جلد

en: This source is configured and ready to go
fa: این مرجع تنظیم شده و آماده استفاده است

en: This source needs configuration
fa: این مرجع نیازمند تنظیم است

en: Published date
fa: تاریخ انتشار

en: No source selected
fa: منبعی انتخاب نشده است

en: Metadata sources
fa: منابع فراداده

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
fa: مراجعی که در کنار اسمشان ضربدر قرمز دارند، قبل از استفاده باید تنظیم شوند.

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
fa: اگر تیک هر کدام از موارد را بردارید، فراداده مربوط به آن مورد دانلود نمی شود

en: &Select all
fa: &انتخاب همه

en: &Set as default
fa: &تنظیم به عنوان پیش فرض

en: Convert all downloaded comments to plain &text
fa: تمام نظرات دانلود شده را به &متن ساده تبدیل کن

en: Prefer &fewer tags
fa: ترجیح برچسب های &کمتر

en: Max. &time to wait after first match is found:
fa: :حداکثر &زمان انتظار بعد از پیدا شدن اولین انطباق

en:  secs
fa:  ثانیه ها

en: Max. time to wait after first &cover is found:
fa: :حداکثر زمان انتظار بعد از پیدا شدن اولین &جلد

en:  minutes
fa:  دقیقه ها

en: Invalid destination
fa: مقصد نامعتبر

en: Format (choose first)
fa: قالب (اول انتخاب کنید)

en: Search for plugin
fa: جستجو افزونه

en: files
fa: پرونده ها

en: No valid plugin path
fa: هیچ مسیر معتبر افزونه ای وجود ندارد

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
fa: آیا مطمئن هستید که افزونه %s را میخواهید حذف کنید؟

en: Get &new plugins
fa: دریافت &افزونه های جدید

en: Clear search &histories
fa: پاک کردن &تاریخچه جستجو

en: &Names:
fa: &اسم:

en: Metadata management (disabled while device connected)
fa: مدیریت فراداده (در هنگام اتصال دستگاه غیرفعال است)

en: You need to restart the server for changes to take effect
fa: برای اثرگذاری تغییرات باید سرور را راه اندازی مجدد کنید

en: Name %s already used
fa: اسم %s قبلا استفاده شده است

en: &Replace
fa: &جایگزینی

en: C&reate
fa: ا&یجاد

en: Choose a texture
fa: انتخاب بافت

en: Add texture
fa: اضافه کردن بافت

en: Remove texture
fa: حذف بافت

en: Separator
fa: جداکننده

en: %d books
fa: %d کتاب

en: The main toolbar
fa: نوارابزار اصلی

en: ID
fa: شناسه

en: Error while saving
fa: خطا در ذخیره سازی

en: &Paste
fa: چس&باندن

en: Start search
fa: شروع جستجو

en: Virtual library &name:
fa: :&اسم کتابخانه مجازی

en: &Search expression:
fa: :عبارت &جستجو

en: Publishers
fa: ناشرها

en: No name
fa: بدون اسم

en: Name already in use
fa: اسم قبلا استفاده شده است

en: Invalid search
fa: جستجوی نامعتبر

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
fa: گوناگون

en: (all books)
fa: (تمام کتابها)

en: Additional restriction
fa: محدودیت های اضافی

en: &All these words:
fa: :&تمام این کلمات

en: This exact &phrase:
fa: :دقیقا این &عبارت

en: &One or more of these words:
fa: :&یک یا چند تا از واژگان زیر

en: Enter the title.
fa: عنوان را وارد کنید.

en: false
fa: غلط

en: &None
fa: &هیچ کدام

en: Enabled
fa: فعال شده

en: Time
fa: زمان

en: &Price:
fa: :&قیمت

en: Download:
fa: :دانلود

en: Download
fa: دانلود

en: Price
fa: قیمت

en: Download...
fa: ...دانلود

en: Search by title
fa: جستجو بر اساس عنوان

en: Search by author
fa: جستجو بر اساس نویسنده

en: &Keyword:
fa: :&کلیدواژه

en: Search by any keyword
fa: جستجو بر اساس کلیدواژه

en: Open in &external browser
fa: باز کردن در مرورگر &خارجی

en: Books:
fa: :کتابها

en: Dialog
fa: محاوره

en: &Query:
fa: &پرس و جو:

en: Home
fa: خانه

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
fa: اسم جستجو "{0}"{1} است

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
fa: تغییر همزمان نویسندگان چندین کتاب ممکن است کمی زمان ببرد. آیا مطمئن هستید؟

en: Invalid search restriction
fa: محدودیت جستجوی نامعتبر

en: Delete item
fa: حذف مورد

en: Find
fa: پیدا کردن

en: Average rating
fa: امتیاز متوسط

en: Sort by average rating
fa: بر اساس امتیاز متوسط

en: Sort by name
fa: بر اساس اسم

en: Search type when selecting multiple items
fa: نوع جستجو هنگام انتخاب چندین مورد

en: Match all of the items
fa: منطبق با تمام موارد

en: Match any of the items
fa: منطبق با هر کدام از موارد

en: Show category
fa: نمایش دسته

en: Hide category %s
fa: پنهان کردن دسته %s

en: Partition
fa: پارتیشن

en: Search for text...
fa: جستجو متن...

en: next
fa: بعدی

en: previous
fa: قبلی

en: File:
fa: پرونده:

en: &Return to welcome screen
fa: &بازگشت به صفحهٔ خوشامدگویی

en: Bulk rename all selected items
fa: تغییر نام فله تمام موارد انتخاب شده

en: No items found
fa: هیچ موردی یافت نشد

en: Failed to write book
fa: نوشتن کتاب ناموفق بود

en: Failed to load book
fa: بارگذاری کتاب ناموفق بود

en: Unsaved changes
fa: تغییرات ذخیره نشده

en: File not found
fa: پرونده یافت نشد

en: Opening book, please wait...
fa: در حال باز کردن کتاب، لطفا صبر کنید...

en: Failed to open book
fa: باز کردن کتاب ناموفق بود

en: Failed to rename files
fa: نامگذاری پرونده ناموفق بود

en: Choose path
fa: انتخاب مسیر

en: Book (%s)
fa: کتاب (%s)

en: Failed to save copy
fa: ذخیره کپی ناموفق بود

en: Import
fa: وارد کردن

en: &Save and Quit
fa: &ذخیره و خروج

en: &Quit without saving
fa: &خروج بدون ذخیره کردن

en: Saving, please wait...
fa: ...در حال ذخیره سازی، لطفا صبر کنید

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Coptic
fa: قبطی

en: Georgian
fa: گرجی

en: Gothic
fa: گوتیک

en: Ogham
fa: اوگامی

en: Vai
fa: ویایی

en: Arabic
fa: عربی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Hebrew
fa: هبرو

en: Inscriptional Pahlavi
fa: پهلوی کتیبه ای

en: Inscriptional Parthian
fa: پارتی کتیبه ای

en: Old Persian
fa: پارسی دری

en: Phoenician
fa: فنیقی

en: Samaritan
fa: سامری

en: Syriac
fa: سریانی

en: Mongolian
fa: مغلی

en: Old Turkic
fa: ترکی قدیم

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Brahmi
fa: براهمی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Gurmukhi
fa: گورموخی

en: Kannada
fa: کاناده‌ای

en: Kharoshthi
fa: خروشتی

en: Lepcha
fa: لپچا

en: Malayalam
fa: مالایالامی

en: Oriya
fa: اوریه‌ای

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Balinese
fa: بالیایی

en: Buginese
fa: بوگیایی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Khmer
fa: خمر

en: Lao
fa: لائوسی

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Buhid
fa: بوهید

en: Tagalog
fa: تاگالوگی

en: Tagbanwa
fa: تاگبانوا

en: Bopomofo
fa: بوپوموفو

en: Hiragana
fa: هیراگانا

en: Katakana
fa: کاتاکانا

en: Cherokee
fa: چروکیایی

en: Deseret
fa: دیسرتی

en: Other
fa: دیگر

en: Chess
fa: شطرندج

en: Clear search
fa: پاک کردن جستجو

en: line: %d
fa: خط: %d

en: Information
fa: اطلاعات

en: Warning
fa: هشدار

en: Click to open in editor
fa: برای باز کردن در ویرایشگر کلیک کنید

en: Image
fa: تصویر

en: Trim image
fa: پیرایش تصویر

en: Auto-trim image
fa: پیرایش خودکار تصویر

en: Rotate image
fa: چرخش تصویر

en: Blur image
fa: تار کردن تصویر

en: No image
fa: بدون تصویر

en: No image loaded
fa: هیچ تصویری بارگذاری نشده

en: Invalid image
fa: تصویر نامعتبر

en: Paste image
fa: چسباندن تصویر

en: No image available in the clipboard
fa: هیچ شمایلی در clipboard وجود ندارد

en: Choose the new width and height
fa: انتخاب عرض و ارتفاع جدید

en: No name specified
fa: اسمی ذکر نشده است

en: Images in book
fa: تصاویر در کتاب

en: &Existing images in the book
fa: &تصاویر موجود در کتاب

en: Search for image by file name
fa: جستجو تصویر براساس اسم پرونده

en: &Import image
fa: &وارد کردن تصویر

en: Import an image from elsewhere in your computer
fa: وارد کردن یک تصویر از جایی دیگر در کامپیوترتان

en: Choose the folder into which the files will be placed
fa: انتخاب پوشه ای که پرونده ها در آن قرار خواهند گرفت

en: Create new folder
fa: ایجاد پوشه جدید

en: Folder name
fa: اسم پوشه

en: &Authors:
fa: &نویسندگان:

en: No tag found
fa: برچسبی پیدا نشد

en: Invalid text
fa: متن نامعتبر

en: Create/edit custom theme
fa: ساخت/ویرایش پوستهٔ دلخواه

en: &Insert image
fa: &جایگذاری تصویر

en: Format text
fa: قالب بندی متن

en: No text
fa: بدون متن

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
fa: گوناگون

en: Full path:
fa: مسیر کامل:

en: Export %s
fa: صادر کردن %s

en: Choose location
fa: انتخاب مکان

en: Files
fa: پرونده ها

en: Import resource file (image/font/etc.)
fa: وارد کردن پرونده منابع (تصویر/قلم/ غیره)

en:  characters
fa:  کاراکترها

en: Mi&nimum font size:
fa: &حداقل اندازه قلم:

en: Background color:
fa: رنگ پیش زمینه:

en: Custom
fa: سفارشی

en: Integration with calibre
fa: ادغام با calibre

en: Invalid location
fa: محل نامعتبر

en: Saving...
fa: در حال ذخیره سازی...

en: All style files
fa: تمام پرونده های سبک

en: All text files
fa: تمام پرونده های متنی

en: Current file
fa: پرونده جاری

en: &Mode:
fa: &حالت:

en: &Find
fa: &پیدا کردن

en: No search query specified
fa: هیچ پر و جوی جستجویی ذکر نشده

en: Full path:
fa: مسیر کامل:

en: Line: {0} : {1}
fa: خط: {0} از {1}

en: {0} {1} created by {2}
fa: {0} {1} به وسیله {2} ایجاد شده

en: Import files into book
fa: وارد کردن پرونده ها به کتاب

en: Cut text
fa: بریدن متن

en: &Fix HTML
fa: &تعمیر HTML

en: Fix HTML in the current file
fa: تعمیر HTML در پرونده جاری

en: &Fix HTML - all files
fa: &تعمیر HTML - تمام پرونده ها

en: Fix HTML in all files
fa: تعمیر HTML در تمام پرونده ها

en: &Next error
fa: &خطای بعدی

en: Show next error
fa: نمایش خطای بعدی

en: &Previous error
fa: خطای &قبلی

en: Show previous error
fa: نمایش خطای قبلی

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
fa: گوناگون

en: &Browse images in book
fa: &مرور تصاویر کتاب

en: Compare to another book
fa: مقایسه با کتاب دیگر

en: Clear the current search
fa: پاک کردن جستجوی فعلی

en: Clear the additional restriction
fa: پاک کردن محدودیت های اضافی

en: Update available!
fa: !به روزرسانی موجود است

en: Show this notification for future updates
fa: این تذکر را برای به روزرسانی های آینده هم نشان بده

en: &Get update
fa: &دریافت به روزرسانی

en: Update found
fa: به روزسانی پیدا شد

en: Install and configure user plugins
fa: نصب و تنظیم افزونه های کاربر

en: Increase font size
fa: افزایش اندازه قلم

en: Previous page
fa: صفحه قبل

en: Next section
fa: بخش بعدی

en: Previous section
fa: بهش بعدی

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
fa: کتاب باید در قالب %s باشد تا بتوان آن را ویرایش کرد
    
    ابتدا کتاب را به یکی از این قالبها تبدیل کنید

en: Clear search history
fa: پاک کردن تاریخچه جستجو

en: Hide size in corner
fa: پنهان کردن اندازه در گوشه

en: Choose a color
fa: یک رنگ را برگزینید

en: Cu&t
fa: بر&ش

en: Failed to create a folder at %s
fa: ایجاد پوشه در %s ناموفق بود

en: Cancel
fa: لغو

en: Send email &from:
fa: :ایمیل را &از طرف این نشانی بفرست

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
fa: <p>در صورتیکه سرویسی که نامه شما را دریافت میکند تنها از سرویسهای ایمیل شناخته شده ایمیل قبول میکند، استفاده از سرور نامه مفید است

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
fa: نرم افزار میتواند به صورت <b>اختیاری</b> از یک سرور برای ارسال نامه استفاده کند

en: &Hostname:
fa: :اسم م&یزبان

en: &Port:
fa: :&پورت

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
fa: .پورتی که سرور پستی شما به آن گوش میدهد. پیش فرض 25 است

en: Your username on the mail server
fa: نام کاربری شما در mail server

en: Your password on the mail server
fa: گذرواژه شما در سرور نامه

en: &Show
fa: &نمایش

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
fa: استفاده از رمزگذاری TLS برای سرور نامه. این معمول ترین گزینه است.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
fa: استفاده از رمزگذاری SSL برای اتصال به سرور نامه.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
fa: هشدار: عدم استفاده از رمزگذاری بسیار ناامن است

en: &Test email
fa: &تست ایمیل

en: Genres
fa: ژانر ها

en: by
fa: بر اساس

en: Authors beginning with %s
fa: نویسندگان با حرف اول %s

en: Authors beginning with '%s'
fa: نویسندگان با حرف اول '%s'

en: Generating OPF
fa: در حال ایجاد OPF

en: Invalid titles
fa: عنوانهای نامعتبر

en: Extra titles
fa: عناوین اضافی

en: Invalid authors
fa: نویسندگان نامعتبر

en: Extra authors
fa: نویسندگان اضافی

en: Missing book formats
fa: قالبهای غایب کتاب

en: Extra book formats
fa: قالبهای کتاب اضافی

en: Unknown files in books
fa: پرونده های ناشناخته در پوشه کتاب

en: Cover files not in database
fa: عدم وجود پرونده های جلد در پایگاه داده

en: Folders raising exception
fa: پوشه هایی که استثنا پرتاب میکنند

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
fa: آدرس برای کتاب خانه طولانی است. باید کمتر از %d حرف باشد.

en: Identifiers
fa: شناسه ها

en: The title
fa: عنوان

en: The authors
fa: نویسندگان

en: Newest
fa: جدیدترین

en: Books in your library
fa: کتابهای کتابخانه شما

en: By
fa: بر اساس

en: Created by
fa: ساخته شده توسط

en: Options
fa: گزینه ها

en: List of named saved searches
fa: فهرست جستجوی های ذخیره شده با اسم

en: How and when calibre updates metadata on the device.
fa: چگونگی و زمان به روز رسانی فراداده موجود در دستگاه

en: File is open in another process
fa: پرونده در پروسه دیگری باز است

en: No documentation provided
fa: هیچ مستند سازی ای ارایه نشده

en: Stopped
fa: متوقف شده

en: Working...
fa: در حال کار...

en: Brazilian Portuguese
fa: پرتغالی برزیلی

en: Simplified Chinese
fa: چینی ساده شده

en: Traditional Chinese
fa: چینی سنتی

en: English
fa: انگلیسی

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
fa: ب.ظ

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
fa: ب.ظ

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
fa: ب.ظ

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
fa: ب.ظ

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: &Select All
fa: &انتخاب همه

en: Paste and Match Style
fa: چسباندن و انطباق سبک

en: Left to Right
fa: چپ به راست

en: Right to Left
fa: راست به چپ

en: Extra characters at end of search
fa: کاراکترهای اضافی در پپایان جستجو

en: Unknown feed
fa: خوراک ناشناخته

en: Untitled article
fa: مقاله بدون عنوان

en: Unknown News Source
fa: منبع خبری ناشناخته

en: Failed to download %s
fa: دانلود %s ناموفق بود

en: Download finished
fa: دانلود تمام شد

en: Failed to download the following articles:
fa: دانلود مقالات زیر ناموفق بود»

en: Failed to download parts of the following articles:
fa: دانلود بخش هایی از مقاله زیر ناموفق بود:

en:  from
fa:  از

en: Fetching feeds...
fa: در حال دریافت اخبار...

en: Feeds downloaded to %s
fa: خوراکها در %s دانلود شدند

en: Downloading cover from %s
fa: در حال دانلود جلد از %s

en: Article downloaded: %s
fa: مقاله دانلود شده: %s

en: Article download failed: %s
fa: دانلود مقاله ناموفق بود: %s

en: Fetching feed
fa: در حال دریافت اخبار

en: You
fa: شما

en: Scheduled
fa: زمانبندی شد

en: Articles
fa: مقالات

en: Open
fa: باز کردن

en: &Yes
fa: &بله

en: Yes to &All
fa: بله برای &همه

en: &No
fa: &خیر

en: N&o to All
fa: &خیر به همه

en: Close
fa: بستن

en: Apply
fa: اعمال

en: Restore Defaults
fa: بازنشانی پیش فرضها

en: &Add to Custom Colors
fa: اضافه کردن رنگ س&فارشی

en: Author sort name algorithm
fa: الگوریتم مرتب سازی بر اساس اسم نویسنده

en: The number of seconds to wait before sending emails
fa: میزان ثانیه هایی که قبل از فرستادن نامه ی الکترونیکی صبر می شود.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
fa: حداکثر طول و عرض جلدهای ذخیره شده در کتابخانه calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
fa: تمام اندازه های جلدها در کتابخانه ی کالیبر، با حفظ تناسب
     به این اندازه تغییر می کنند. این کار برای جلوگیری از  کاهش سرعت به خاطر
    اندازه بسیار بزرگ جلد ها است.

en: Where to send downloaded news
fa: اخبار بار گذاری شده به کجا فرستاده شود

en: Number of recently viewed books to show
fa: نمایش این تعداد از کتاب‌های به‌تازگی مشاهده شده

en: Choose available output formats for conversion
fa: فرمت های خروجی در دسترس را برای تبدیل انتخاب کنید
