calibre - en to it translation catalogue (8764 entries)

en: Start
it: Inizio

en: Support calibre
it: Supporta calibre

en: Contribute to support calibre development
it: Contribuisci a supportare lo sviluppo di calibre

en: page
it: pagina

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
it: :command:`calibredb` è l'interfaccia da linea di comando che agisce sul database di calibre. Possiede
    molti sotto-comandi, descritti più sotto
    
    :command:`calibredb` può essere usato per manipolare un database di calibre
    identificato da un percorso oppure da un :guilabel:`Server dei contenuti` di calibre in esecuzione sulla
    macchina locale o su internet. Puoi avviare un
    :guilabel:`Server dei contenuti` di calibre con il comando :command:`calibre-server`
    oppure facendo clic nell'interfaccia principale di calibre :guilabel:`Connetti/condividi ->
    Avvia server dei contenuti`. Dato che :command:`calibredb` può modificare le tue
    biblioteche di calibre, devi prima impostare un'autenticazione per il server. Ci
    sono due modi per farlo:
    
     * Se intendi connetterti solamente a un server in esecuzione sul computer stesso,
    puoi semplicemente usare l'opzione ``--enable-local-write`` del
    server dei contenuti, per permettere ad ogni programma, calibredb incluso, in esecuzione
    sul computer locale di  modificare i tuoi dati di calibre. Se il server
    è avviato dall'interfaccia principale di calibre, questa opzione si trova
    in :guilabel:`Preferenze->Condivisione via rete->Avanzate`.
    
    * Se vuoi invece abilitare l'accesso via internet, dovresti impostare
    degli utenti per il server e usare le opzioni :option:`--username` e :option:`--password`
    con :command:`calibredb` per permettergli di accedere. Puoi impostare
    l'autenticazione utente per :command:`calibre-server` usando l'opzione ``--enable-auth``
    e usando ``--manage-users`` per creare gli utenti.
    Se hai avviato il server dall'interfaccia principale di calibre, usa
    :guilabel:`Preferenze->Condivisione via rete->Richiedi nome utente/password`.
    
    Per connetterti a un server dei contenuti in esecuzione, inserisci l'URL del server dopo l'opzione
    :option:`--with-library`, vedi la documentazione dell'opzione per
    dettagli ed esempi.

en: [options]
it: [opzioni]

en: {} Portable
it: {} Portatile

en: Recycle Bin
it: Cestino

en: Trash
it: Spazzatura

en: Does absolutely nothing
it: Non fa assolutamente niente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Customize
it: Personalizza

en: Cannot configure
it: Impossibile configurare

en: File type
it: Tipo di file

en: Metadata reader
it: Lettore metadati

en: Metadata writer
it: Scrittore metadati

en: Catalog generator
it: Generatore di catalogo

en: User interface action
it: Azione dell'interfaccia utente

en: Preferences
it: Preferenze

en: Store
it: Negozio

en: An e-book store.
it: Un negozio di e-book.

en: Edit book tool
it: Strumento modifica libro

en: Library closed
it: Biblioteca chiusa

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
it: Crea un archivio PMLZ che contenga il file PML e tutte le immagini nella cartella pmlname_img o images. Questo plugin è eseguito ogni volta che viene aggiunto un file PML alla biblioteca.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
it: Crea un archivio TXTZ quando si importa un file TXT che contiene riferimenti (Markdown o Textile) ad immagini. Le immagini referenziate, così come il file TXT, sono aggiunte all'archivio

en: Extract cover from comic files
it: Estrai le copertine dai file dei fumetti

en: Read metadata from %s files
it: Leggi i metadati dai file %s

en: Read metadata from e-books in RAR archives
it: Leggi i metadati da e-book contenuti in archivi RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
it: Leggi i metadati da e-book contenuti in archivi ZIP

en: Set metadata in %s files
it: Imposta i metadati nei file %s

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
it: Inserisci sotto {0} per evitare che il plugin che si occupa di scrivere i metadati EPUB aggiunga immagini ai file EPUB che non hanno un'immagine di copertina.

en: Set metadata from %s files
it: Imposta i metadati dai file %s

en: Add books to calibre or the connected device
it: Aggiungi libri a calibre o al dispositivo connesso

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
it: Scarica le annotazioni da un Kindle connesso (sperimentale)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
it: Genera un catalogo dei libri nella biblioteca di Calibre

en: Convert books to various e-book formats
it: Converti i libri in vari formati di e-book

en: Fine tune your e-books
it: Perfeziona i tuoi e-book

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
it: Sfoglia i segnalibri e le evidenziazioni di tutti i libri presenti nella biblioteca

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
it: Sfoglia nella biblioteca le note sugli autori, etichette, ecc.

en: Search the full text of all books in the calibre library
it: Cerca dentro il contenuto di tutti i libri della biblioteca di calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
it: Cambia l'indice dei tuoi libri

en: Delete books from your calibre library or connected device
it: Elimina i libri dalla biblioteca di calibre o dal dispositivo connesso

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
it: Incorpora i metadati aggiornati dentro i file dei libri della tua biblioteca di Calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
it: Modifica i metadati dei libri nella biblioteca di Calibre

en: Read books in your calibre library
it: Leggi i libri nella biblioteca di Calibre

en: Download news from the internet in e-book form
it: Scarica notizie da internet in forma di e-book

en: Show a list of related books quickly
it: Mostra rapidamente un elenco di libri correlati

en: Filter/transform the tags for books in the library
it: Filtra/trasforma i tag per i libri nella biblioteca

en: Transform the authors for books in the library
it: Trasforma gli autori dei libri presenti nella biblioteca

en: Show an editor for testing templates
it: Mostra un editor per testare i modelli

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
it: Mostra una finestra per creare e gestire funzioni di modello e modelli salvati

en: Export books from your calibre library to the hard disk
it: Esporta i libri dalla biblioteca di calibre al disco fisso

en: Show Book details in a separate popup
it: Mostra i dettagli del libro in un riquadro separato

en: Restart calibre
it: Riavvia calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
it: Apri la cartella che contiene i file dei libri nella tua biblioteca di calibre

en: Auto scroll through the list of books
it: Scorrimento automatico nell'elenco dei libri

en: Send books to the connected device
it: Invia i libri al dispositivo connesso

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
it: Invia libri via email o sul web. Si collega anche a cartelle sul tuo computer come se fossero dispositivi

en: Browse the calibre User Manual
it: Sfoglia il manuale utente di calibre

en: Customize calibre
it: Personalizza calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
it: Cerca facilmente libri simili a quello attualmente selezionato

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
it: Passa ad altre biblioteche di calibre ed effettua azioni di manutenzione su di esse

en: Copy books from the device to your calibre library
it: Copia i libri dal dispositivo alla biblioteca di calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
it: Modifica le raccolte in cui sono organizzati i libri sul dispositivo

en: Match book on the devices to books in the library
it: Sincronizza i libri sui dispositivi con quelli nella biblioteca

en: Show the book in the calibre library that matches this book
it: Mostra il libro della biblioteca di calibre che corrisponde a questo libro

en: Copy a book from one calibre library to another
it: Copia un libro da una biblioteca di calibre ad un'altra

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
it: Modifica e-book in formato EPUB o AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
it: Fai piccole modifiche ai file EPUB o HTMLZ della tua biblioteca di calibre

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
it: Trova la prossima o la precedente occorrenza durante la ricerca nella biblioteca di calibre in modalità evidenziata

en: Choose a random book from your calibre library
it: Scegli un libro a caso dalla biblioteca di calibre

en: Sort the list of books
it: Ordina l'elenco dei libri

en: Temporarily mark books
it: Marca temporaneamente i libri

en: Manage tag browser categories
it: Gestisci le categorie del navigatore delle etichette

en: Show a menu of saved searches
it: Mostra un menu di ricerche salvate

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
it: Mostra un menu di azioni per modificare la struttura di Calibre

en: Open the context menu for the column
it: Apri il menu di scelta rapida per la colonna

en: Open a menu showing all installed GUI actions
it: Apri un menu che mostra tutte le azioni dell'interfaccia grafica installate

en: Change the current Virtual library
it: Cambia la biblioteca virtuale corrente

en: Search for books from different book sellers
it: Cerca libri da diversi venditori

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
it: Ottieni nuovi plugin di calibre o aggiorna quelli esistenti

en: Look & feel
it: Aspetto

en: Interface
it: Interfaccia

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
it: Modifica l'aspetto dell'interfaccia di calibre secondo i tuoi gusti

en: Behavior
it: Comportamento

en: Change the way calibre behaves
it: Cambia il comportamento di calibre

en: Add your own columns
it: Aggiungi colonne personalizzate

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
it: Aggiungi/Rimuovi colonne personalizzate dall'elenco dei libri

en: Toolbars & menus
it: Barre degli strumenti e menu

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
it: Personalizza la barra degli strumenti e i menu contestuali, cambiando le azioni disponibili in ognuno

en: Searching
it: Ricerca

en: Customize the way searching for books works in calibre
it: Personalizza il funzionamento della modalità di ricerca

en: Input options
it: Profilo di input

en: Conversion
it: Conversione

en: Set conversion options specific to each input format
it: Imposta le opzioni di conversione specifiche per ogni formato di input

en: Common options
it: Opzioni comuni

en: Set conversion options common to all formats
it: Imposta le opzioni di conversione comuni a tutti i formati

en: Output options
it: Opzioni di output

en: Set conversion options specific to each output format
it: Imposta le opzioni di conversione specifiche per ogni formato di output

en: Adding books
it: Aggiunta libri

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
it: Controlla come calibre legge i metadati dai file quando vengono aggiunti dei libri

en: Saving books to disk
it: Salvataggio libri su disco

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
it: Controlla come calibre esporta i file dal suo database al disco quando si usa Salva su disco

en: Sending books to devices
it: Invio libri ai dispositivi

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
it: Controlla come calibre trasferisce i file nel tuo lettore e-book

en: Metadata plugboards
it: Pannelli di controllo dei metadati

en: Change metadata fields before saving/sending
it: Cambia i campi dei metadati prima di salvare/inviare

en: Template functions
it: Funzioni di modello

en: Advanced
it: Avanzate

en: Create your own template functions
it: Crea le tue funzioni di modello

en: Sharing books by email
it: Condivisione libri via email

en: Sharing
it: Condivisione

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
it: Imposta la condivisione dei libri via email. Può essere usato per inviare automaticamente le notizie scaricate ai dispositivi

en: Sharing over the net
it: Condivisione via rete

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
it: Imposta il server dei contenuti di calibre, che dà accesso alla tua biblioteca di calibre da qualsiasi luogo e dispositivo attraverso internet

en: Metadata download
it: Scaricamento metadati

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
it: Controlla come calibre scarica i metadati degli e-book dalla rete

en: Ignored devices
it: Dispositivi ignorati

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
it: Controlla quali dispositivi saranno ignorati da calibre se collegati al computer.

en: Plugins
it: Plugin

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
it: Aggiungi/rimuovi/personalizza vari dettagli delle funzionalità di calibre

en: Tweaks
it: Ottimizzazioni

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
it: Regolazione del comportamento di calibre in diversi contesti

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
it: Personalizza le scorciatoie da tastiera utilizzate da calibre

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Miscellaneous advanced configuration
it: Altre generiche impostazioni avanzate

en: Options specific to the output format.
it: Opzioni specifiche per i formati di output

en: Options specific to the input format.
it: Opzioni specifiche per la formattazione dell'input.

en: Conversion input
it: Input per la conversione

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
it: Specifica la codifica dei caratteri del documento di origine. Se impostata, questa opzione sovrascrive l'eventuale codifica indicata nel documento stesso. Particolarmente utile per documenti in cui la codifica non è esplicitamente indicata o che hanno dichiarazioni di codifica errate.

en: Conversion output
it: Output della conversione

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
it: Se specificato, il plugin tenta di creare un output il più leggibile possibile. Potrebbe non avere effetto per alcuni plugin.

en: Convert e-books to the %s format
it: Converti e-book nel formato %s

en: Input profile
it: Profilo di input

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
it: Questo profilo imposta valori predefiniti adeguati ed è utile quando non si hanno informazioni sul documento di origine.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
it: Questo profilo è adatto alla linea SONY PRS. Ad esempio, 500/505/600/700 ecc.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
it: Questo profilo è adatto al Sony PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
it: Questo profilo è adatto al Sony PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
it: Questo profilo è adatto al Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
it: Questo profilo è adatto ai libri in formato Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
it: Questo profilo è adatto all'Hanlin V3 e ai suoi cloni.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
it: Questo profilo è adatto all'Hanlin V5 e ai suoi cloni.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
it: Questo profilo è adatto al Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
it: Questo profilo è adatto al Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
it: Questo profilo è adatto al Kindle di Amazon.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
it: Questo profilo è adatto all'Irex di Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
it: Questo profilo è adatto all'IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
it: Questo profilo è adatto all'IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
it: Questo profilo è adatto al Nook B&N.

en: Output profile
it: Profilo di output

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
it: Questo profilo cerca di fornire impostazioni predefinite adeguate ed è utile per produrre un documento da poter leggere tramite computer o su vari dispositivi.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
it: Pensato per l'iPad e per dispositivi simili con una risoluzione di 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
it: Pensato per l'iPad 3 e per dispositivi simili con una risoluzione di 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
it: Pensato per dispositivi tablet generici, non ridimensiona le immagini

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
it: Pensato per il Samsung Galaxy e dispositivi tablet simili con una risoluzione di 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
it: Pensato per il Nook HD+ e tablet simili con una risoluzione di 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
it: Questo profilo è adatto al Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
it: Questo profilo è adatto al Sony PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
it: Questo profilo è adatto al SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
it: e-ink Generico

en: Suitable for use with any e-ink device
it: Adatto per l'uso con qualsiasi dispositivo ad inchiostro elettronico

en: Generic e-ink large
it: e-ink Generico largo

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
it: Adatto per l'uso con qualsiasi schermo di grandi dimensioni per dispositivi ad inchiostro elettronico

en: Generic e-ink HD
it: e-ink Generico HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
it: Adatto all'utilizzo con ogni moderno dispositivo con schermo e-ink ad alta risoluzione

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
it: Questo profilo è adatto al JetBook da 5 pollici.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
it: Questo profilo è adatto alla linea SONY PRS. Il 500/505/700 ecc, in modalità panoramica. Utile principalmente per i fumetti.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
it: Questo profilo è adatto al Kindle DX di Amazon.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
it: Questo profilo è pensato per i dispositivi Amazon Kindle Paperwhite 1 e 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
it: Questo profilo è adatto al Kindle Voyage di Amazon

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
it: Questo profilo è pensato per l'Amazon Kindle Paperwhite 3 e successivi

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
it: Questo profilo è pensato per i dispositivi Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 e successivi

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
it: Questo profilo è destinato ad Amazon Kindle Scribe 2022 e versioni successive

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
it: Questo profilo è adatto al Kindle Fire di Amazon.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
it: Questo profilo è adatto al B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
it: Questo profilo è adatto ai dispositivi della serie PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
it: Questo profilo è adatto alla serie di dispositivi PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
it: Questo profilo è pensato per le serie di dispositivi PocketBook Lux (1-5) e Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
it: Questo profilo è pensato per le serie di dispositivi PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
it: Questo profilo è pensato per le serie di dispositivi PocketBook Inkpad 3 e X.

en: Installed plugins
it: Plugin installati

en: Mapping for filetype plugins
it: Plugin per l'associazione dei tipi di file

en: Local plugin customization
it: Personalizzazione dei plugin locali

en: Disabled plugins
it: Plugin disabilitati

en: Enabled plugins
it: Plugin attivati

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
it: Inizializzazione del plugin %s non riuscita con messaggio:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
it:     opzioni %prog
    
        Personalizza calibre con l'utilizzo di plugin esterni

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
it: Aggiungi un plugin specificando il percorso al file ZIP che lo contiene

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
it: Per gli sviluppatori di plugin: percorso della cartella dove state sviluppando il plugin. Questo comando creerà automaticamente un archivio ZIP del plugin e lo aggiornerà in calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
it: Rimuovi un plugin scelto per nome. Non ha effetto sui plugin di sistema

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
it: Configura plugin. Specifica il nome del plugin e la stringa di configurazione separati da una virgola. La stringa di configurazione è la stessa che inseriresti per configurare il plugin nell'interfaccia principale di calibre.

en: List all installed plugins
it: Elenca tutti i plugin installati

en: Enable the named plugin
it: Abilita il plugin nominato

en: Disable the named plugin
it: Disabilita il plugin nominato

en: Catalog
it: Catalogo

en: News
it: Notizie

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
it: Il percorso della biblioteca ({0}) è troppo lungo. Deve avere meno di {1} caratteri.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
it: Il percorso della biblioteca è troppo lungo. Deve avere meno di %d caratteri.

en: restored preference
it: preferenza ripristinata

en: creating custom column
it: creazione colonna personalizzata

en: No label was provided
it: Nessuna etichetta fornita

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
it: L'etichetta può contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini bassi, e deve iniziare con una lettera

en: Dumping database to SQL
it: Dump del database in SQL

en: Restoring database from SQL
it: Ripristino del database da SQL

en: Completed
it: Completato

en: Saved searches
it: Ricerche salvate

en: Yes
it: Sì

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
it: Rilevata ricorsività nell'elaborazione della biblioteca virtuale "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
it: [Errore nella biblioteca virtuale {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
it: Impossibile aprire il file: "{}". È già aperto nei seguenti programmi:

en: Cover for %s
it: Copertina per %s

en: {0} format for {1}
it: {0} formato per {1}

en: Extra file {0} for book {1}
it: File extra {0} per il libro {1}

en: Added book ids: %s
it: ID libri aggiunti: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
it: I seguenti libri non sono stati aggiunti, essendo già presenti nel database (vedi le opzioni --duplicates o --automerge):

en: Merged book ids: %s
it: ID libri uniti: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
it: %prog add [opzioni] file1 file2 file3 ...
    
    Aggiungi come libri i file specificati nel database. Puoi anche specificare delle cartelle,
    vedi le opzioni riferite alle cartelle qui sotto.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
it: Aggiungi libri al database anche se esistono già. Il confronto è basato su titoli e autori dei libri. Nota che l'opzione {} ha la precedenza.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
it: Se vengono trovati libri con titoli e autori simili, unisci automaticamente i formati (file) in arrivo con voci di libro già esistenti. Un valore di "ignore" significa che i formati duplicati vengono scartati. Un valore di "overwrite" significa che i formati duplicati nella biblioteca vengono sovrascritti dai nuovi file aggiunti. Un valore di "new_record" significa che i formati duplicati sono inseriti in una nuova voce libro.

en: Add an empty book (a book with no formats)
it: Aggiungi un libro vuoto (un libro senza formati)

en: Set the title of the added book(s)
it: Imposta il titolo dei libri aggiunti

en: Set the authors of the added book(s)
it: Imposta gli autori dei libri aggiunti

en: Set the ISBN of the added book(s)
it: Imposta l'ISBN dei libri aggiunti

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
it: Imposta gli identificatori per questo libro, ad esempio: -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
it: Imposta i tag dei libri aggiunti

en: Set the series of the added book(s)
it: Imposta le serie dei libri aggiunti

en: Set the series number of the added book(s)
it: Imposta il numero della serie dei libri aggiunti

en: Path to the cover to use for the added book
it: Percorso della copertina da utilizzare per il libro aggiunto

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
it: Un elenco separato da virgole di lingue (meglio utilizzare i codici di lingua ISO639 per evitare che alcuni nomi di lingue non siano riconosciuti)

en: ADDING FROM FOLDERS
it: AGGIUNTA DA CARTELLE

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
it: Opzioni per controllare l'aggiunta di libri dalle cartelle. Per impostazione predefinita solo i file con estensioni di e-book note sono aggiunti.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
it: Assumi che ogni cartella abbia un solo libro "logico" e che tutti i file in essa contenuti siano differenti formati e-book dello stesso libro

en: Process folders recursively
it: Controlla cartelle ricorsivamente

en: GLOB PATTERN
it: MODELLO GLOB

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
it: Uno schema per il nome del file (glob pattern), i file che corrispondono a questo schema saranno ignorati durante la scansione delle cartelle. Può essere specificato più volte per schemi multipli. Ad esempio: *.pdf escluderà tutti i file PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
it: Uno schema per il nome del file (glob pattern), i file che corrispondono a questo schema saranno aggiunti durante la scansione delle cartelle, anche se il loro tipo di file non è quello tipico di un e-book. Può essere specificato più volte per schemi multipli.

en: You must specify at least one file to add
it: È necessario specificare almeno un file da aggiungere

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
it: %prog add_custom_column [opzioni] etichetta nome tipo
    
    Crea una colonna personalizzata. etichetta è il nome amichevole della macchina della colonna. Non
    deve contenere spazi o punteggiatura. nome è il nome amichevole della colonna.
    tipo è uno di: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
it: Questa colonna salva i tag come dati (es. valori separati da virgole). Applicato solo se il tipo di dato è testo.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
it: Un dizionario di opzioni per personalizzare l'interpretazione dei dati di questa colonna. Questa è una stringa JSON. Per le colonne di enumerazione, usare --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}".
    Ci sono molte opzioni che possono entrare nella variabile di visualizzazione. Le opzioni per tipo di colonna sono:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    data e ora: formato_data
    enumerazione: enum_valori, enum_colori, uso_decorazioni
    int, float: numero_formato
    testo: is_nomi, uso_decorazioni
    Il modo migliore per trovare combinazioni ammesse è quello di creare una colonna personalizzata del tipo appropriato nella GUI e poi guardare l'OPF di backup per un libro (assicurarsi che sia stato creato un nuovo OPF da quando la colonna è stata aggiunta). Vedrete il JSON per il "display" per la nuova colonna nell'OPF.

en: You must specify label, name and datatype
it: Devi specificare etichetta, nome e tipo di dato

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
it: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Aggiungi l' e-book in ebook_file ai formati disponibili per il libro identificato per id. Puoi trovare l'id usando il comando cerca, se il formato è già presente verrà sostituito a meno che l'opzione 'non sostituire' non sia stata specificata.

en: Do not replace the format if it already exists
it: Non sostituire il formato se esiste già

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
it: Aggiungi il file come un file di dati aggiuntivo, non come formato di e-book

en: You must specify an id and an e-book file
it: È necessario specificare un id e un file e-book

en: e-book file must have an extension
it: Il file e-book deve avere un'estensione

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
it: Un file %(fmt)s esiste già per il libro: %(id)d, nessuna sostituzione

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
it: %prog backup_metadata [opzioni]
    
    Effettua il backup dei metadati presenti nel database in file OPF dedicati nella cartella di
    ogni libro. Normalmente questo avviene in maniera automatica ma puoi eseguire questo
    comando per forzare una nuova creazione dei file OPF, con l'opzione --all.
    
    Nota che normalmente non è necessario farlo dato che il backup dei file OPF viene
    effettuato automaticamente ogni volta che i metadati cambiano.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
it: Di solito, questo comando opera solo su libri che hanno file OPF datati. Questa opzione lo applica a tutti i libri.

en: {} OPTIONS
it: {} OPZIONI

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
it: %prog catalog /percorso/di/destinazione.(csv|epub|mobi|xml...) [opzioni]
    
    Esporta un catalogo nel formato specificato dall'estensione di /percorso/di/destinazione.
    Le opzioni controllano come sono mostrate le voci nel catalogo generato in output.
    Nota che formati di catalogo differenti supportano diversi set di opzioni. Per
    vedere le varie opzioni, specifica il nome del file di output e poi
    l'opzione {}.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
it: Lista degli identificativi ID per il catalogo in campi separati da virgole.
    Se dichiarati, --search è ignorata.
    Valore predefinito: tutti

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
it: Filtra i risultati in base alla query di ricerca. Per il formato della query di ricerca fare riferimento alla documentazione sulla sintassi di ricerca nel manuale utente.
    Predefinito: nessun filtraggio

en: Show detailed output information. Useful for debugging
it: Mostra un output dettagliato. Utile per il debug

en: You must specify a catalog output file
it: È necessario specificare un file di output per il catalogo

en: Cannot generate a catalog in the {} format
it: Impossibile generare un catalogo nel formato {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
it: %prog check_library [opzioni]
    
    Esegue alcuni controlli sul filesystem che rappresenta la biblioteca. I resoconti sono {0}

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
it: Elenco separato da virgole dei resoconti.
    Predefinito: tutti

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
it: Elenco separato da virgole delle estensioni che devono essere ignorate.
    Predefinito: tutte

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
it: Elenco separato da virgole dei nomi da ignorare.
    Predefinito: tutti

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
it: Svuota il database di ricerca del testo completo. Questo può risultare molto lento e richiedere molta memoria, a seconda delle dimensioni del database.

en: Unknown report check
it: Risultato sconosciuto

en: Vacuuming database...
it: Svuotamento del database in corso...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
it: %prog clone percorso/della/nuova/biblioteca
    
    Crea un clone della biblioteca corrente. Questo crea una nuova biblioteca, vuota, che ha tutte le
    stesse colonne personalizzate, biblioteche virtuali e altre impostazioni della biblioteca corrente.
    
    La biblioteca clonata non conterrà libri. Se desideri creare un duplicato completo, che includa
    tutti i libri, è sufficiente usare gli strumenti del filesystem per copiare la cartella della biblioteca.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
it: Errore: devi specificare il percorso della biblioteca clonata

en: The location for the new library is the same as the current library
it: La posizione della nuova biblioteca è la stessa della biblioteca attuale

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
it: %s non è vuota. Devi scegliere una cartella vuota per la nuova biblioteca.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
it: %prog custom_columns [options]
    Elenca le colonne personalizzate disponibili. Mostra le etichette delle colonne e gli ID.

en: Show details for each column.
it: Mostra i dettagli per ogni colonna

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
it: 
    %prog embed_metadata [opzioni] id_libro
    
    Aggiorna i metadati dentro i file dei libri conservati nella biblioteca di calibre
    con i metadati del database di calibre. Normalmente i metadati sono aggiornati solo
    quando vengono esportati file da calibre, questo comando è utile se vuoi che
    i file siano aggiornati dove si trovano. Tieni presente che formati di file
    differenti supportano diversi livelli di metadati. Puoi usare il valore speciale
    'all' come id_libro per aggiornare i metadati in tutti i libri. Puoi anche specificare
    più id libro separati da spazi e intervalli di id separati da trattini. Per esempio:
    %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
it: Aggiorna i metadati solamente nei file del formato specificato. Specificalo più volte per più formati. Per impostazione predefinita vengono aggiornati tutti i formati.

en: Processed {0} ({1} of {2})
it: Elaborati {0} ({1} di {2})

en: No book with id: {}
it: Nessun libro con id: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
it: %prog export [opzioni] id
    
    Esporta i libri specificati con id (una lista separata da virgole) su disco.
    L'operazione di esportazione salva tutti i formati del libro, la copertina e i metadati
    (in un file OPF). Anche tutti i file di dati aggiuntivi associati al libro vengono salvati.
    Puoi ottenere i numeri di id con il comando search.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
it: Esporta tutti i libri del database, ignorando la lista di id.

en: Export books to the specified folder. Default is
it: Esporta i libri nella cartella specificata. Il valore predefinito è

en: Export all books into a single folder
it: Esporta tutti i libri in una singola cartella

en: Report progress
it: Avanzamento report

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
it: Selezionando questa opzione verrà disattivata questa funzione.

en: You must specify some ids or the %s option
it: È necessario specificare qualche id o l'opzione %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
it: L'indicizzazione dei contenuti non è abilitata in questa biblioteca

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
it: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Controlla il processo di indicizzazione dei contenuti.
    
    {enable}
        Abilita l'indicizzazione per la Ricerca FT in questa biblioteca
    {disable}
        Disbilita l'indicizzazione per la Ricerca FT in questa biblioteca
    {status}
        Mostra lo stato di indicizzazione corrente
    {reindex}
        Può essere usato per reindicizzare libri specifici o
        anche l'intera biblioteca. Per reindicizzare libri specifici
        devi fornire i loro id come argomenti aggiuntivi dopo il
        il comando {reindex}. Se non viene specificato alcun id,
        l'intera biblioteca verrà reindicizzata.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
it: Aspetta che tutti i libri siano indicizzati, mostrando periodicamente il progresso dell'indicizzazione

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
it: La velocità di indicizzazione. Usa rapida per fare in modo che l'indicizzazione usi tutte le risorse disponibili del computer, lenta per un'indicizzazione con meno impatto sulle risorse. Tieni presente che la velocità è riportata a lenta dopo ogni utilizzo.

en: {} of {} book files indexed, {}
it: {} di {} file di libro indicizzati, {}

en: Error: You must specify the indexing action
it: Errore: Devi specificare l'azione di indicizzazione

en: FTS Indexing is enabled
it: L'indicizzazione per la ricerca FT è abilitata

en: {0} of {1} books files indexed
it: {0} di {1} file di libro indicizzati

en: FTS Indexing is disabled
it: L'indicizzazione per la ricerca FT è disabilitata

en: FTS indexing has been enabled
it: L'indicizzazione per la ricerca FT è stata abilitata

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
it: Reindicizzare l'intera biblioteca può richiedere parecchio tempo. Sei sicuro?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
it: Digita {} per procedere o qualsiasi altra cosa per interrompere

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
it: Disattivare l'indicizzazione significherà dover ricontrollare tutti i libri quando si vorrà riattivarla. Sei sicuro?

en: FTS indexing has been disabled
it: L'indicizzazione per la ricerca FT è stata disabilitata

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
it: In attesa che l'indicizzazione per la ricerca FT finisca, premi Ctrl-C per interromperla...

en: All books indexed!
it: Tutti i libri sono indicizzati!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
it: La Ricerca nei Contenuti non è abilitata in questa biblioteca. Usa il comando calibredb fts_index enable --wait-until-complete per abilitarla

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
it: {0} file di {1} non sono ancora indicizzati, la ricerca non è abilitata

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
it: %prog fts_search [options] search expression
    
    Esegui una ricerca nei contenuti sull'intera biblioteca o su una sua parte.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
it: Includi estratti del testo nelle vicinanze dei risultati. Tieni presente che questo rende la ricerca molto più lenta.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
it: Il marcatore usato per indicare l'inizio di una parola corrispondente dentro un estratto

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
it: Il marcatore usato per indicare la fine di una parola corrispondente dentro un estratto

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
it: Trova solo le parole esatte e non quelle derivate. Per esempio, correggere non troverà correzione.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
it: Limita la ricerca a libri specifici, usando un'espressione di ricerca oppure gli id. Per esempio: ids:1,2,3 limita usando gli id, mentre search:tag:qualcosa limita la ricerca ai libri con il tag "qualcosa".

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
it: Il formato da usare per i risultati. La scelta è tra "text" per testo semplice e "json" per il formato JSON.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
it: Quale percentuale della biblioteca deve essere indicizzata prima che la ricerca sia permessa. Il valore predefinito è 90

en: {0} by {1}
it: {0} di {1}

en: Error: You must specify the search expression
it: Errore: devi specificare l'espressione da cercare

en: You must provide a template
it: Devi fornire un modello

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
it: %prog list [opzioni]
    
    Elenca i libri disponibili nel database di calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
it: I campi da mostrare quando sono elencati i libri del database. Dovrebbe essere una lista separata da virgole di campi.
    Campi disponibili: %s
    Valore predefinito: %%predefinito. Il campo speciale "all" può essere usato per selezionare tutti i campi. Oltre ai campi integrati di cui sopra, sono disponibili anche campi personalizzati scritti come *nome_campo; per esempio, per un campo personalizzato #valutazione, usa il nome: *rating

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}
it: Il campo da usare per l'ordinamento dei risultati. Puoi specificare più campi usando la virgola come separatore.
    Campi disponibili: {0}
    Predefinito: {1}

en: Sort results in ascending order
it: Ordina i risultati in ordine crescente

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
it: Filtra i risultati con una ricerca. Per il formato della ricerca, vedere la documentazione relativa alla ricerca nel manuale utente. L'opzione predefinita è quella di non filtrare.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
it: La larghezza massima di una singola riga nell'output. L'impostazione predefinita è quella di rilevare la dimensione dello schermo.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
it: La stringa usata per separare i campi. Predefinita: uno spazio.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
it: Il prefisso per tutti i percorsi. L'impostazione predefinita è il percorso alla cartella della biblioteca.

en: The maximum number of results to display. Default: all
it: Il numero massimo di risultati da visualizzare. Predefinito: tutti

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
it: Genera output in formato JSON, più adatto all'elaborazione automatica. Le opzioni di larghezza e separazione di linea verranno ignorate.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Default: None
it: Il modello da eseguire se "{}" è nell'elenco dei campi. Predefinito: Nessuno

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
it: Percorso di un file contenente il modello da eseguire se "{}" è nell'elenco dei campi. Predefinito: Nessuno

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
it: Intestazione della colonna del modello. Predefinito: pre%definito. Questa opzione viene ignorata se l'opzione {} è impostata

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
it: %prog list_categories [options]
    
    Crea un rapporto delle informazione sulle categorie della base di dati.
    Le informazioni sono equivalenti a ciò che è mostrato nel navigatore delle etichette.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
it: Visualizza solo il numero di oggetti nella categoria invece del totale per oggetto all'interno della categoria

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
it: Tipo di file CSV da produrre. Alternative: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
it: Elenco separato da virgole di nomi di riferimento per categorie.
    Predefinito: tutti

en: CATEGORY ITEMS
it: ELEMENTI CATEGORIA

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
it: %prog remove id
    
    Rimuove dal database i libri identificati dagli id. Gli id dovrebbero essere una lista separata da virgole di numeri id (puoi ottenere i numeri id usando il comando search). Per esempio, 23,34,57-85 (quando si specifica un intervallo, l'ultimo numero dell'intervallo è escluso).

en: Do not use the {}
it: Non usare il {}

en: You must specify at least one book to remove
it: È necessario specificare almeno un libro da aggiungere

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
it: %prog remove_custom_column [opzioni] etichetta
    
    Rimuove la colonna personalizzata identificata dall'etichetta. Puoi
    vedere le colonne disponibili con il comando custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
it: Non chiedere conferma

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
it: Perderai tutti i dati nella colonna: %s. Sei sicuro (s/n)?

en: y
it: s

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
it: Nessuna colonna di nome %s trovata. Devi usare le etichette di colonna, non i titoli. Utilizza calibredb custom_columns per ottenere una lista delle etichette.

en: Error: You must specify a column label
it: Errore: devi specificare un'etichetta per la colonna

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
it: 
    %prog remove_format [opzioni] id fmt
    
    Rimuovi il formato fmt identificato da id dal libro logico. Puoi ottenere l'id usando il comando search. fmt deve essere un'estensione di file come LRF, TXT o EPUB. Se il libro logico non ha un fmt disponibile, non fa niente.

en: You must specify an id and a format
it: È necessario specificare un id e un formato

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
it: %prog restore_database [opzioni]
    
    Ripristina il database a partire dai metadati conservati nei file OPF in
    ognuna delle cartelle della biblioteca di calibre. Utile se il tuo file
    metadata.db si è corrotto.
    
    ATTENZIONE: Questo comando rigenera completamente il database. Perderai
    tutte le ricerche salvate, le categorie utente, i pannelli di controllo, le impostazioni
    di conversione per singolo libro e le ricette personalizzate. I metadati recuperati
    saranno accurati solo quanto lo erano i file OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
it: Effettua realmente il ripristino. Il comando non sarà eseguito a meno che questa opzione non sia specificata.

en: You must provide the %s option to do a recovery
it: Devi fornire l'opzione %s per effettuare il ripristino

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
it: %prog saved_searches [opzioni] (list|add|remove)
    
    Gestisci le ricerche salvate conservate in questo database.
    Se provi ad aggiungere una ricerca con un nome già esistente, sarà
    sostituita.
    
    Sintassi per aggiungere:
    
    %prog saved_searches add nome_ricerca espressione_di_ricerca
    
    Sintassi per rimuovere:
    
    %prog saved_searches remove nome_ricerca

en: Name:
it: Nome:

en: Search string:
it: Stringa di ricerca:

en: Error: You must specify a name and a search string
it: Errore: devi specificare un nome e una stringa di ricerca

en: added
it: aggiunto

en: Error: You must specify a name
it: Errore: devi specificare un nome

en: removed
it: rimosso

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
it: Errore: azione %s non riconosciuta, deve essere una tra: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
it: Impossibile analizzare la chiave di ricerca: ({0}) con errore: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
it: %prog search [opzioni] espressione di ricerca
    
    Cerca nella biblioteca il termine di ricerca specificato, restituisce una lista
    separata da virgole di id libro che risultano dall'espressione di ricerca.
    Il formato di uscita è comodo da usare in altri comandi che accettano
    una lista di id in ingresso.
    
    L'espressione di ricerca può essere qualsiasi cosa che rispetti il potente
    linguaggio di ricerca di calibre, ad esempio: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
it: Il numero massimo di risultati da fornire. Il valore predefinito è tutti i risultati.

en: No books matching the search expression:
it: Nessun libro che corrisponda alla ricerca

en: No book with id {} exists
it: Nessun libro con id {} esistente

en: No column with name {} exists
it: Nessuna colonna con nome {} esistente

en: Data set to: {} [{}]
it: Data impostata su: {} [{}]

en: Data set to: {}
it: Data impostata su: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
it: %prog set_custom [opzioni] colonna id valore
    
    Imposta il valore di una colonna personalizzata per il libro identificato da id.
    Puoi ottenere una lista di id usando il comando search.
    Puoi ottenere una lista dei nomi delle colonne personalizzate usando il comando
    custom_columns.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
it: Se la colonna salva più valori, aggiunge i valori specificati a quelli esistenti, altrimenti li sostituisce.

en: Error: You must specify a field name, id and value
it: Errore: Specificare nome del campo, id e valore

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
it: 
    %prog set_metadata [opzioni] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Imposta i metadati memorizzati nel database di calibre per il libro identificato da
    book_id dal file OPF metadata.opf. book_id è un numero di identificazione del libro dal
    comando di ricerca. Puoi farti un'idea del formato OPF usando
    --as-opf passa al comando show_metadata. Puoi anche impostare i metadati di
    singoli campi con l'opzione --field. Se usi l'opzione --field, lì
    non è necessario specificare un file OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
it: Il campo da impostare. Il formato è nome_campo:valore, per esempio: {0} tags:tag1,tag2. Usa {1} per ottenere una lista di tutti i nomi dei campi. Puoi specificare questa opzione più volte per impostare più di un campo. Nota bene: per le lingue devi usare i codici lingua ISO639 (p. es. en per inglese, it per italiano e così via). Per gli identificatori, la sintassi è {0} {2}. Per campi booleani (sì/no) usa true e false oppure yes e no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
it: Elenca i nomi dei campi di metadati che possono essere utilizzati con l'opzione --field

en: Field name
it: Nome del campo

en: Title
it: Titolo

en: You must specify a record id as the first argument
it: Devi specificare l'id di una voce come primo argomento

en: You must specify either a field or an OPF file
it: Devi specificare un campo o un file OPF

en: The OPF file %s does not exist
it: Il file OPF %s non esiste

en: No book with id: %s in the database
it: Nessun libro con id: %s nel database

en: %s is not a known field
it: %s non è un campo conosciuto

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
it: 
    %prog show_metadata [opzioni] id
    
    Mostra i metadati salvati nel database di calibre per il libro identificato da id.
    id è un numero identificativo del comando di ricerca.

en: Print metadata in OPF form (XML)
it: Stampa i metadati in formato OPF (XML)

en: You must specify an id
it: È necessario specificare un id

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
it: Il comando {} non è supportato su biblioteche remote (su server)

en: GLOBAL OPTIONS
it: OPZIONI GLOBALI

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: http://hostname:port/#library_id for example, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {}.
it: Percorso della biblioteca di calibre. Per impostazione predefinita viene usato il percorso salvato nelle impostazioni. Puoi anche connetterti a un server dei contenuti di calibre ed eseguire azioni su biblioteche remote. Per fare ciò usa un URL di formato: http://nomehost:porta/#id_biblioteca per esempio http://localhost:8080/#lamiabiblioteca. id_biblioteca è l'id della biblioteca a cui ti vuoi connettere nel server dei contenuti. Puoi usare il valore speciale di id_biblioteca di - per ottenere un elenco di id biblioteca disponibili nel server. Per dettagli su come impostare l'accesso attraverso un server dei contenuti, vedi {}.

en: show this help message and exit
it: mostra questo messaggio di aiuto ed esci

en: show program's version number and exit
it: mostra la versione del programma ed esci

en: Username for connecting to a calibre Content server
it: Nome utente per connettersi a un server di contenuto calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
it: La password per connettersi a un server dei contenuti di calibre. Per leggere la password dallo standard input, usa il valore speciale: {0}. Per leggere la password da un file, usa {1} (ovvero <f: followed by the full path to the file and a trailing >). Le parentesi angolari di cui sopra sono richieste, ricordati di anteporre un carattere di escape o di usare le virgolette nel tuo terminale.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
it: Il timeout, in secondi, della connessione a una biblioteca di calibre in rete. Il tempo predefinito è di due minuti.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
it: %%prog command [opzioni] [argomenti]
    
    %%prog è l'interfaccia a riga di comando per il database di calibre.
    
    il comando è uno di:
      %s
    
    Per aiuto su un comando particolare: %%prog command --help

en: Enter the password:
it: Inserisci la password:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
it: Un altro programma di calibre come {} o il programma principale di calibre è in esecuzione. Avere più programmi in grado di fare cambiamenti a una biblioteca di calibre in esecuzione contemporaneamente è una cattiva idea. calibredb può connettersi direttamente a un server dei contenuti di calibre in esecuzione e farvi cambiamenti, invece. Vedi la documentazione dell'opzione {} per dettagli.

en: Error: You must specify a command from the list above
it: Errore: Devi specificare un comando dall'elenco soprastante

en: TEMPLATE ERROR
it: ERRORE TEMPLATE

en: On Device
it: Sul dispositivo

en: Main
it: Principale

en: Card A
it: Scheda A

en: Card B
it: Scheda B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
it: L'estrazione del testo dal file {0} di dimensione {1} ha impiegato troppo tempo

en: Invalid field: %s
it: Campo non valido: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
it: Impossibile leggere il documento per {path}, errore: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
it: Impossibile interpretare il documento per: {0}. Errore: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
it: L'elemento {old_item_val} non esiste nella colonna {field} del database ripristinato, impossibile ripristinarne le note

en: Some resources for {} were missing
it: Alcune risorse di {} sono mancanti

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
it: Impossibile impostare la nota per {path}, errore: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
it: Avvio del ripristino delle preferenze e dei metadati delle colonne

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
it: Impossibile ripristinare le preferenze. File di backup non trovato.

en: Finished restoring preferences and column metadata
it: Ripristino delle preferenze e dei metadati delle colonne terminato

en: Finished restoring preferences
it: Ripristino delle preferenze terminato

en: Restoring preferences and column metadata failed
it: Ripristino delle preferenze terminato e dei metadati delle colonne non riuscito

en: Processed
it: Elaborato

en: Creating custom column
it: Creazione colonna personalizzata

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
it: Espressione regolare non valida: {!r} con errore: {}

en: today
it: oggi

en: yesterday
it: ieri

en: thismonth
it: questomese

en: daysago
it: giornifa

en: Number conversion error: {0}
it: Errore di conversione del numero: {0}

en: Date conversion error: {0}
it: Errore di conversione della data: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
it: Valore non numerico nella ricerca: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
it: Valore non numerico nella colonna {0}: {1}

en: yes
it: sì

en: unchecked
it: non marcato

en: checked
it: marcato

en: empty
it: vuoto

en: blank
it: vuota

en: Invalid boolean query "{0}"
it: Ricerca booleana non valida "{0}"

en: No such Virtual library: {}
it: Non esiste la biblioteca virtuale: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
it: La ricerca nella biblioteca virtuale è ricorsiva: {}

en: Recursive query group detected: {0}
it: Rilevato gruppo di ricerca ricorsivo: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
it: modello di ricerca: separatore mancante o invalido. Separatori validi sono {}

en: {} days
it: {} giorni

en: {} hours
it: {} ore

en: {} minutes
it: {} minuti

en: {} seconds
it: {} secondi

en: calculating time left
it: calcolo il tempo rimanente

en: almost done
it: quasi finito

en: ~{} left
it: ~{} rimanenti

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
it: {0}
    
    Diverse interfacce da linea di comando utili per il debug di calibre. Senza opzioni,
    questo comando avvia un interprete Python integrato. Puoi anche avviare l'interfaccia
    principale di calibre, il lettore di e-book di calibre e l'editor di calibre in modalità debug.
    
    Contiene anche interfacce per diverse parti di calibre che non hanno
    strumenti da linea di comando specifici, come la riduzione dei caratteri, lo strumento di
    comparazione e-book, ecc.
    
    Puoi anche usare %prog per avviare script stand-alone. Per farlo segui queste istruzioni:
    
        {1}
    
    Tutto ciò che segue i -- è passato allo script. Puoi anche usare calibre-debug
    come shabang negli script, in questo modo:
    
        {2}

en: %prog [options]
it: %prog [opzioni]

en: Run Python code.
it: Esegui codice Python.

en: Run the Python code in file.
it: Esegui codice Python nel file.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
it: Crea un sottoinsieme del carattere specificato. Usa -- dopo questa opzione per passare opzione al programma di riduzione caratteri.

en: Debug device detection
it: Debug riconoscimento dispositivi

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
it: Avvia l'interfaccia con il debug abilitato. Il risultato del debug è stampato su stdout e stderr.

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
it: Avvia l'interfaccia con una console di debug, registrando i log in un percorso specificato. Solo per uso interno, utilizza l'opzione -g per avviare l'interfaccia nella modalità debug

en: Don't run with the DEBUG flag set
it: Non eseguire con il flag DEBUG attivato

en: Run the E-book viewer in debug mode
it: Esegui lettore di e-book in modalità debug

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
it: Fornisce i percorsi necessari per configurare l'ambiente di calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
it: Aggiungi un plugin semplice (es. un plugin composto dal solo file .py), specificando il percorso del file py contenente il codice del plugin.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
it: Analizza i file MOBI nel percorso specifico

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
it: Avvia lo strumento "Modifica libro" in modalità debug

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
it: Frantuma il libro nella cartella specificata.
    Utilizzo: -x file.epub cartella_di_output
    Esporta il libro come collezione di file HTML e metadati, che puoi modificare usando strumenti pensati per l'HTML. Funziona con i file EPUB, AZW3, HTMLZ e DOCX.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
it: Ricompone un libro frantumato precedentemente.
    Utilizzo: -i cartella_di_output file.epub
    Importa il libro dai file in cartella_di_output che devono essere stati creati da una precedente chiamata a --explode-book. Assicurati di specificare lo stesso tipo di file utilizzato per la frantumazione.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
it: Esporta tutti i dati di calibre (libri/impostazioni/plugin). Normalmente, ti verrà chiesta la cartella di esportazione e le librerie da esportare. Puoi anche specificarli come argomenti della riga di comando per saltare le domande. Utilizza percorsi assoluti per la cartella di esportazione e le librerie. La parola chiave speciale "all" può essere utilizzata per esportare tutte le librerie. Esempi:
    
    calibre-debug --export-all-calibre-data # per uso interattivo
    calibre-debug --export-all-calibre-data /percorso/per/vuoto/esporta/cartella /percorso/per/libreria/cartella1 /percorso/per/libreria2
    calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all # esporta tutte le librerie conosciute

en: Import previously exported calibre data
it: Importa i dati esportati in precedenza

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
it: A causa di un'istanza calibre in esecuzione, se del caso, da arrestare. Nota che se ci sono lavori in esecuzione, essi saranno interrotti silenziosamente, perciò usala con attenzione.

en: Test binary modules in build
it: Prova moduli binari in costruzione

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
it: Esegui un plugin con un'interfaccia a linea di comando. Per esempio:
    calibre-debug -r "Nome plugin" -- file1 --opzione1
    Tutto ciò che segue il -- sarà passato al plugin come argomento.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
it: Esegui i(l) test nominato(i). Usa il valore speciale "all" per eseguirli tutti. Se il nome del test inizia con un punto, è interpretato come nome di un modulo. Se il nome del test inizia con @, è interpretato come nome di una categoria.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
it: Esegui lo strumento diff di calibre. Ad esempio: calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
it: Aggiungi/rimuovi calibre dai programmi predefiniti di Windows.

en: For internal use
it: Per uso interno.

en: Debug log
it: Log di debug

en: No plugin named %s found
it: Nessun plugin chiamato %s trovato

en: Communicate with Android phones.
it: Comunica con i telefoni Android.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
it: Elenco separato da virgole di cartelle in cui inviare e-book sulla <b>memoria principale</b> del dispositivo. Sarà utilizzata la prima ad essere trovata

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
it: Elenco separato da virgole di cartelle in cui inviare e-book sulle <b>schede di memoria</b> del dispositivo. Sarà utilizzata la prima ad essere trovata

en: Communicate with S60 phones.
it: Comunica con i telefoni S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
it: Comunica con tablet WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
it: Comunica con lo smart phone Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
it: Comunica il Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
it: Comunica con l'ebook reader BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
it: Comunica con l'ebook reader BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
it: Comunica con il lettore e-book Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader Cybook Orizon.

en: Card A folder
it: Cartella nella scheda A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
it: Digita la cartella in cui i libri saranno salvati se inviati alla scheda di memoria. Questa cartella è anteposta a ogni invio al modello di dispositivo

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book Bookeen Diva HD

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
it: Comunica con i lettori Tolino Shine e Vision.

en: Swap main and card A
it: Scambia principale con scheda A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
it: Spunta questa casella se la memoria principale del dispositivo è vista come scheda di memoria e se la scheda di memoria è vista come memoria principale. Alcuni dispositivi Tolino potrebbero aver bisogno di questa opzione.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
it: Comunica con l'Astak Mentor EB600.

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
it: Comunica con l'ebook reader PocketBook 301 Reader.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
it: Comunicate con il lettore PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
it: Comunica con i lettori PocketBook 622 e 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
it: Comunica con il lettore PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
it: Comunica con il PocketBook 701.

en: Communicate with the PocketBook 740
it: Comunica con il PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
it: Comunica con il lettore Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
it: Comunica con l'Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
it: Usa una cartella a scelta come dispositivo.

en: Device interface
it: Interfaccia dispositivo

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
it: Comunica con l'ebook reader Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
it: Comunica con l'ebook reader Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
it: Comunica con l'ebook reader BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
it: Elenco separato da virgole di cartelle in cui inviare e-book sul dispositivo. Sarà utilizzata la prima ad essere trovata.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
it: Comunicazione con l'e-book reader Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
it: Comunicazione con l'e-book reader Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
it: Comunica con il lettore The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
it: Comunica con il lettore Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
it: Comunicazione con l'e-book reader SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
it: Rimozione dei libri dal dispositivo...

en: Communicate with the Azbooka
it: Comunica con l'Azbooka.

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
it: Comunicazione con l'e-book reader Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
it: Comunicazione con l'e-book reader Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book IRex Illiad

en: Cannot get files from this device
it: Impossibile scaricare i file da questo dispositivo

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book IRex Digital Reader 1000

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
it: Comunica con il lettore IRex Digital Reader 800.

en: Communicate with the Iriver Story reader.
it: Comunica con il lettore Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book JetBook

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
it: Comunica con il lettore MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
it: Comunica con il lettore JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
it: Comunica con il lettore JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
it: Impossibile generare la mappatura delle pagine.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
it: Non è un file MOBI valido. È stato rilevato come: %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book Kindle

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
it: I seguenti libri sono in formato KFX. Il formato KFX è un formato di libro virtuale e non può essere trasferito dal dispositivo. È necessario andare sulla propria pagina "I miei contenuti e dispositivi" dalla pagina principale di Amazon e da lì scaricare il libro sul proprio computer. Questo fornirà un normale file AZW3 da aggiungere a calibre. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere la lista dei libri.

en: WARNING: E-book covers
it: ATTENZIONE: Copertine degli e-book

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
it: Amazon ha <b>bloccato la visualizzazione delle copertine</b> per i libri inviati al Kindle via USB. Per aggirare il problema, devi o tenere il tuo Kindle in modalità aereo, o:<ol><li>Inviare i libri al Kindle</li><li>Disconnettere il Kindle e aspettare che le copertine siano eliminate da Amazon</li><li>Riconnettere il Kindle così che calibre le ripristini.</li></ol>Dopodiché le copertine di quei libri dovrebbere essere mantenute. <a href="{}">Clicca qui</a> per maggiori informazioni.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
it: %(time)s<br />Ultima pagina letta: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
it: %(time)s<br />Ultima pagina letta: Posizione %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
it: <b>Posizione %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
it: <b>Pagina %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
it: <b>Posizione %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
it: Comunica con i lettori di e-book Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
it: Invia le informazioni relative ai numeri di pagina in fase di invio dei libri

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
it: Il Kindle 3 e le versioni più recenti possono utilizzare le informazioni sui numero di pagina presenti nei file MOBI. Con questa opzione, calibre calcolerà ed invierà queste informazioni al Kindle in fase di caricamento di file MOBI tramite USB. Da notare che i numeri di pagina non corrispondono alle pagine del libro in versione cartacea.

en: Page count calculation method
it: Metodo di calcolo del numero delle pagine

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
it: Esistono molti modi per generare il numero delle pagine. Se viene inserito un conto pagine il libro verrà diviso nel numero delle pagine specificate. Altrimenti il numero di pagine verrà approssimato utilizzando uno dei seguenti metodi.<ul> <li>fast: 2300 caratteri di testo non compresso per pagina
    
    <li>accurate: Basato sul numero di capitoli, paragrafi, e linee visibili nel libro. Questo metodo è stato pensato per simulare un libro tascabile medio dove ci sono 32 linee per pagina ed un massimo di 70 caratteri per linea
    
    <li>pagebreak: Il metodo "interruzione pagina" utilizza la presenza di tag <mbp:pagebreak> all'interno del libro per determinare le pagine.</ul>I metodi diversi da "veloce" sono molto più lenti. Inoltre, se "interruzione pagina" non riesce a determinare il numero di pagine verrà utilizzato automaticamente il metodo "accurato" e nel caso di ulteriori problemi verrà utilizzato "veloce".

en: Custom column name to retrieve page counts from
it: Nome personalizzato della colonna da cui ricavare il numero delle pagine

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
it: Se hai una colonna personalizzata nella biblioteca che usi per memorizzare il numero di pagine dei libri, puoi fare in modo che calibre utilizzi tale informazione, invece di calcolare un numero di pagine. Specifica il nome della colonna personalizzata qui, per esempio, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
it: Il nome della colonna personalizzata dalla quale derivare il metodo di calcolo

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
it: Se hai una colonna personalizzata nella biblioteca che usi per memorizzare il metodo preferito di calcolo del numero di pagine in un libro, puoi fare in modo che calibre utilizzi quel metodo al posto di quello predefinito selezionato sopra. Specifica il nome della colonna personalizzata qui, per esempio, #pagemethod. La colonna personalizzata dovrebbe contenere i valori: fast, accurate o pagebreak.

en: Overwrite existing APNX on device
it: Sovrascrivi l'APNX esistente sul dispositivo

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
it: Deseleziona questa opzione per permettere a un file APNX esistente sul dispositivo di avere priorità sulla versione che calibre vorrebbe inviare. Poiché i file APNX vengono solitamente eliminati quando un libro è rimosso dal Kindle, questo è utile perlopiù quando si vuole inviare nuovamente un libro che è già presente sul dispositivo (p. es. dopo aver fatto una modifica).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book Kindle DX

en: Communicate with the Kindle Fire
it: Comunica con il Kindle Fire.

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
it: Comunica con Kobo Reader originale e il Kobo WiFi

en: The Kobo supports several collections including
it: Il Kobo supporta diverse raccolte tra cui

en: Create tags for automatic management
it: Crea tag per la gestione automatica

en: Upload covers for books (newer readers)
it: Invia copertine dei libri (nuovi lettori)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
it: Normalmente, i lettori Kobo prendono l'immagine di copertina dal file del libro stesso. Con questa opzione, invierà al lettore un'immagine di copertina separata, operazione utile se hai modificato la copertina.

en: Upload black and white covers
it: Carica copertine in bianco e nero

en: Show expired books
it: Mostra i libri scaduti

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
it: Un bug in una precedente versione ha lasciato voci di libro non kepub nel database. Con questa opzione calibre mostrerà le voci scadute e ti permetterà di eliminarle con la nuova logica di eliminazione.

en: Show previews
it: Mostra anteprime

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
it: Le anteprime in Kobo sono incluse nella versione Touch e alcune altre. Per impostazione predefinita non sono più visualizzate poiché non ci sarebbe alcuna ragione di vederle. Abilita l'opzione se desideri vederle/eliminarle.

en: Show recommendations
it: Mostra consigli

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
it: Attualmente Kobo mostra suggerimenti sul dispositivo. In alcuni casi sono presenti dei file mentre in altri sono solo collegamenti a siti web dove acquistare. Abilitare per visualizzarli o cancellarli.

en: Attempt to support newer firmware
it: Prova a supportare un firmware più recente

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
it: Kobo aggiorna periodicamente la versione del firmware e del database. Con questa opzione calibre cercherà di effettuare una funzionalità di piena lettura-scrittura. - Hic sunt dracones!! Attiva questa opzione solo se sei a tuo agio nel ripristinare il tuo kobo alle impostazioni di fabbrica e nel testare software

en: Getting list of books on device...
it: Recupero dell'elenco dei libri sul dispositivo...

en: Removing books from device metadata listing...
it: Rimozione dei libri dall'elenco dei metadati del dispositivo...

en: Adding books to device metadata listing...
it: Aggiunta dei libri alla lista metadati del dispositivo...

en: Kobo database version unsupported - See details
it: La versione del database di Kobo non è supportata - Vedi i dettagli

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
it: Il tuo Kobo usa una versione aggiornata del firmware/database. Poiché calibre non è a conoscenza di tale aggiornamento, la modifica del database è disabilitata, per evitare danni. Puoi ancora inviare libri al tuo Kobo con calibre, ma l'eliminazione dei libri e la gestione delle raccolte sono disabilitate. Se intendi sperimentare e sai come ripristinare le impostazioni di fabbrica del tuo Kobo, puoi disattivare questa misura di sicurezza facendo clic con il tasto destro sull'icona del dispositivo in calibre, selezionando "Configura questo dispositivo" e quindi l'opzione "Prova a supportare un firmware più recente". Questa operazione potrebbe richiedere il ripristino alle Impostazioni di Fabbrica del tuo Kobo.

en: Not Implemented
it: Non implementato

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
it: I file ".kobo" non esistono sul dispositivo come libri; sono invece righe nel database sqlite. Attualmente non possono essere esportati o visualizzati.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
it: <hr /><b>Ultima lettura del libro:</b> %(time)s<br /><b>Percentuale letta:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
it: <b>Capitolo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Avanzamento capitolo:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
it: <b>Capitolo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Avanzamento capitolo:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>In evidenza:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
it: <b>Capitolo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Avanzamento capitolo:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>In evidenza:</b> %(text)s<br /><b>Note:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
it: Comunica con i lettori Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour. Basato sul driver Kobo esistente di %s.

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
it: Il tuo Kobo usa una versione aggiornata del firmware/database. Poiché calibre non è a conoscenza di tale aggiornamento, la modifica del database è disabilitata, per evitare danni. Puoi ancora inviare libri al tuo Kobo con calibre, ma l'eliminazione dei libri e la gestione delle raccolte sono disabilitate. Se intendi sperimentare e sai come ripristinare le impostazioni di fabbrica del tuo Kobo, puoi disattivare questa misura di sicurezza facendo clic con il tasto destro sull'icona del dispositivo in calibre, selezionando "Configura questo dispositivo" e quindi l'opzione "Prova a supportare un firmware più recente". Questa operazione potrebbe richiedere il ripristino alle Impostazioni di Fabbrica del tuo Kobo.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
it: La discussione su ogni nuovo firmware Kobo si trova nel forum Kobo su MobileRead, al link %s.

en: Collections, covers && uploads
it: Raccolte, copertine e caricamenti

en: Metadata, on device && advanced
it: Metadati, su dispositivo && avanzate

en: Uploading of books
it: Caricamento dei libri

en: Modify CSS
it: Modifica CSS

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the EPUB. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for the "orphans" or "widows", these are removed for all styles in the original stylesheet.
it: Permette l'aggiunta di regole CSS dell'utente e la rimozione di parte del CSS. Quando si invia un libro vengono aggiunti i contenuti di {0} a tutti i fogli di stile nel file EPUB. Il file viene cercato nella cartella radice della memoria principale del dispositivo. Inoltre, se il file contiene impostazioni per gli elementi "orfani" o "vedovi", questi verranno rimossi per tutti gli stili del foglio di stile originale.

en: Do not treat replacements as new books
it: Non considerare le sostituzioni come nuovi libri

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
it: Quando un nuovo libro è inviato al dispositivo, il firmware Kobo importa i dettagli del libro nel database interno. Anche se il libro ne sostituisce uno già esistente, il Kobo rimuoverà il libro dal database e lo tratterà come uno nuovo. Questo significa che lo stato di lettura, i segnalibri e le collezioni del libro saranno perse. Questa opzione scavalca il comportamento del firmware e prova a evitare che un libro reinviato venga considerato come un nuovo libro. Se preferisci che i libri reinviati siano trattati come nuovi libri, disattiva questa opzione.

en: Collections
it: Raccolte

en: Create new bookshelves on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
it: Crea nuove librerie sul Kobo se non esistono. Questo solo per firmware V2.0.0 o successivo.

en: Collections columns:
it: Colonne raccolte:

en: Use a column to generate collections.
it: Usa una colonna per generare le raccolte.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports bookshelves. These are created on the Kobo. Specify a tags type column for automatic management.
it: Il Kobo dalla versione firmware V2.0.0 supporta le librerie. Queste vengono create sul Kobo. Specifica una colonna di tipo tag per la gestione automatica.

en: Collections template:
it: Modello per le raccolte:

en: Use a template to generate collections.
it: Usa un modello per generare le raccolte

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
it: Inserisci un modello per generare le raccolte. Il risultato del modello sarà combinato con i valori della colonna Raccolte. Il modello deve restituire un elenco di nomi di raccolta separato da ':@:' (senza apici).

en: Create collections
it: Crea raccolte

en: Delete empty bookshelves
it: Elimina librerie vuote

en: Delete any empty bookshelves from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
it: Elimina eventuali librerie vuote dal Kobo quando la sincronizzazione è terminata. Questo solo per firmware V2.0.0 o successivo.

en: Ignore collections:
it: Ignora raccolte:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
it: Elenca i nomi delle raccolte che il gestore delle raccolte deve ignorare. Le raccolte elencate non saranno modificate. I nomi sono separati da virgole.

en: Upload covers
it: Carica le copertine

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
it: Carica le immagini delle copertine dalla biblioteca di calibre quando invii libri al dispositivo.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
it: Durante il caricamento converti in scala di grigi le copertine

en: Upload dithered covers
it: Carica copertine retinate

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
it: Aggiungi retinatura alle immagini di copertina per portarle a una gamma di scala di grigi a 16 colori, appropriata per uno schermo eInk. Normalmente questo porta a una maggiore accuratezza ed evita salti tra i colori, cosa che rende migliori le copertine salvaschermo. Su FW >= 4.11, anche Nickel potrebbe a volte ottenere un risultato dignitoso. Non ha effetto senza "Carica copertine in bianco e nero"!

en: Keep cover aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni della copertina

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
it: Quando carichi le copertine, le proporzioni non cambiano durante il ridimensionamento per il dispositivo. Adatto alle versioni di firmware 2.3.1 e successive.

en: Letterbox full-screen covers
it: Copertine a schermo intero con bande nere in alto e in basso

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
it: Lascia che ce ne occupiamo noi, invece di Nickel. Porta a ottimi risultati sui dispositivi in cui Nickel non esegue un'elaborazione aggiuntiva. Chiaramente non ha effetto senza l'opzione "Mantieni le proporzioni della copertina". Probabilmente è meglio non usare questa opzione se disabiliti "Mostra copertine a schermo intero" sul tuo dispositivo.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
it: Scegli il colore da usare per l'aggiunta di bande alla copertina. Il colore predefinito è il nero (#000000)

en: Save covers as PNG
it: Salva le copertine come PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
it: Usa il formato di immagine PNG invece di JPG. Maggiore qualità, specialmente con "Carica copertine retinate" abilitato, che aiuterà anche a generare file potenzialmente più piccoli. Comportamento completamente sconosciuto su vecchi (< 3.x) firmware Kobo, funziona sicuramente su FW >= 4.8. Non ha effetto senza "Carica copertine in bianco e nero"!

en: Show as on device
it: Mostra come su dispositivo

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
it: Kobo mostra consigli sul dispositivo. In alcuni casi riguardano file, ma in altri sono solo riferimenti al sito web dal quale acquistare. Abilitala se desideri vederli/eliminarli.

en: Show archived books
it: Mostra i libri archiviati

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
it: I libri archiviati sono elencati sul dispositivo, ma è necessario scaricarli per la lettura. Utilizza questa opzione per mostrare questi libri e trova le corrispondenze con i libri nella biblioteca di calibre.

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
it: Kobo aggiorna regolarmente la versione del firmware e del database. Con questa opzione calibre proverà a eseguire le funzionalità complete in lettura-scrittura. Qui serve coraggio! Abilitala solo se sei in grado di ripristinare le impostazioni di fabbrica del tuo Kobo e di provare il software. Questo driver supporta firmware V2.x.x e DBVersion fino a

en: Title to test when debugging
it: Titolo da provare in fase di debug

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
it: Parte del titolo di un libro che può essere utilizzato per le prove di debug. Il test consiste nel vedere se la stringa è contenuta nel titolo di un libro. Migliore è la corrispondenza, minori saranno i risultati indesiderati.

en: Title to test when debugging:
it: Titolo da provare in fase di debug:

en: Update metadata on the device
it: Aggiorna i metadati sul dispositivo

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
it: Aggiorna i metadati sul dispositivo quando viene connesso. L'aggiornamento potrebbe richiedere tempo e la connessione iniziale richiederà più tempo.

en: Set series information
it: Imposta informazioni sulla serie

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
it: Gli elenchi di libri sui dispositivi Kobo sono in grado di mostrare informazioni sulle serie. Queste non vengono lette dal dispositivo tramite gli altri libri caricati. Le informazioni sulle serie possono essere aggiunte al dispositivo solo dopo che i libri sono stati elaborati. Attiva l'opzione se desideri le informazioni sulle serie.

en: Update metadata on Book Details pages
it: Aggiorna i metadati nelle pagine Dettagli libro

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
it: Questo aggiornerà i metadati nel database del dispositivo alla connessione. I metadati aggiornati sono mostrati nella biblioteca e nella pagina dei dettagli del libro sul dispositivo, che sono titolo, autori, commenti/sinossi, nome e numerazione della serie, editore e data di pubblicazione, ISBN e lingua. Se esiste un pannello di controllo dei metadati per dispositivo e formato del libro, esso sarà usato per impostare i metadati.

en: Update purchased books
it: Aggiorna libri acquistati

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
it: Aggiorna i libri acquistati da Kobo e scaricati sul dispositivo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Update the subtitle on the device using a template.
it: Aggiorna il sottotitolo sul dispositivo usando un modello.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
it: Inserisci un modello da usare per definire il sottotitolo. Se il modello è vuoto, il sottotitolo sarà cancellato.

en: Book stats
it: Statistiche libro

en: Update the book stats
it: Aggiorna le statistiche del libro

en: Words:
it: Parole:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
it: Inserisci un modello da utilizzare per il calcolo del numero di parole del libro. Se il modello è vuoto, il numero di parole sarà rimosso.

en: Pages:
it: Pagine:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
it: Inserisci un modello da utilizzare per il calcolo del numero di pagine del libro. Se il modello è vuoto, il numero di pagine sarà rimosso.

en: Hours to read estimates:
it: Stima delle ore di lettura:

en: Upper:
it: Superiore:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
it: Inserisci un modello per il calcolo della stima superiore del tempo di lettura. La stima è in ore. Se il modello è vuoto, il tempo stimato sarà rimosso.

en: Lower:
it: Inferiore:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
it: Inserisci un modello per il calcolo della stima inferiore del tempo di lettura. La stima è in ore. Se il modello è vuoto, il tempo stimato sarà rimosso.

en: Edit template
it: Modifica modello

en: &Template editor
it: Edi&tor modelli

en: Invalid template
it: Modello non valido

en: The template "%s" is invalid:
it: Il modello %s non è valido:

en: Communicate with the Palm Pre
it: Comunica con il Palm Pre.

en: Communicate with the Bq Avant
it: Comunica con il Bq Avant.

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
it: Comunica con Sweex/Kogan/Q600/Wink.

en: Communicate with the Pandigital Novel
it: Comunica con il Pandigital Novel.

en: Communicate with the VelocityMicro
it: Comunica con il VelocityMicro.

en: Communicate with the GM2000
it: Comunica con il GM2000.

en: Communicate with the Acer Lumiread
it: Comunica con l'Acer Lumiread.

en: Communicate with the Aluratek Color
it: Comunica con Aluratek Color.

en: Communicate with the Trekstor
it: Comunica con il Trekstor.

en: Communicate with the EEE Reader
it: Comunica con l'EEE Reader.

en: Communicate with the Adam tablet
it: Comunica con il tablet Adam.

en: Communicate with the Nextbook Reader
it: Comunica con il Nextbook Reader.

en: Communicate with the Moovybook Reader
it: Comunica con il lettore Moovybook.

en: Communicate with the COBY
it: Comunica con il COBY.

en: Communicate with the Ex124G
it: Comunica con l'Ex124G.

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
it: Comunica con i lettori WayteQ e SPC Dickens.

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
it: Comunica con il lettore Woxter Scriba.

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
it: Comunica con i lettori PocketBook Touch Lux 2 ed Inkpad X.

en: Communicate with the SONY DPT-S1
it: Comunica con SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
it: Comunica con Bq Cervantes

en: MTP device
it: Dispositivo MTP

en: Communicate with MTP devices
it: Comunica con dispositivi MTP.

en: Get device information...
it: Recupero informazioni del dispositivo...

en: Listing files, this can take a while
it: Elencazione dei file in corso, potrebbe richiedere del tempo

en: Reading e-book metadata
it: Leggo i metadati dell'e-book

en: Reading metadata from %s
it: Lettura dei metadati da %s

en: Updating metadata cache on device
it: Aggiornamento della cache dei metadati sul dispositivo

en: Finished reading metadata from device
it: Lettura dei metadati dal dispositivo terminata

en: Transferring books to device...
it: Trasferimento dei libri nel dispositivo...

en: Transferred %s to device
it: %s trasferito al dispositivo

en: Transfer to device finished...
it: Trasferimento al dispositivo terminata...

en: Added %s
it: Aggiunto %s

en: Adding complete
it: Aggiunta completata

en: Deleting books from device...
it: Eliminazione libri dal dispositivo in corso...

en: Deleted %s
it: %s eliminato

en: All books deleted
it: Tutti i libri sono stati eliminati

en: Removing books from metadata
it: Rimozione libri dai metadati

en: Removed %s
it: %s rimosso

en: All books removed
it: Tutti i libri sono stati rimossi

en: Unnamed device
it: Dispositivo senza nome

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
it: Il dispositivo {0} non sta permettendo la connessione. Sblocca lo schermo sul {0}, tocca su "Consenti" in un eventuale messaggio di conferma poi o aspetta un minuto o riavvia calibre. Potresti anche dover cambiare la modalità di connessione USB nel {0} in "Trasferimento Media (MTP)" o simili.

en: Unknown MTP device
it: Dispositivo MTP sconosciuto

en: Found object: %s
it: Oggetto trovato: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
it: I dispositivi MTP non sono supportati su Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
it: Il servizio Dispositivi portatili  Windows non è disponibile sul tuo computer. Dovresti installare Windows Media Player 11 o superiori e/o riavviare il computer

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
it: Comunica con il Nokia 700 Internet Tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
it: Comunica con i dispositivi Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
it: Comunica con il Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
it: Comunica con il Nokia E52.

en: The Nook
it: Il lettore Nook

en: Communicate with the Nook e-book reader.
it: Comunica con il lettore Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
it: Comunica con i lettori di e-book Nook Color, TSR, Glowlight e Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
it: Comunica con Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
it: Elenco di metadati separati da virgole da convertire in raccolte sul dispositivo. Le possibilità sono:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
it: Comunica con i lettori di e-book precedenti al PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
it: I commenti sono stati rimossi perché il lettore SONY non è in grado di gestirli

en: All by title
it: Tutti per titolo

en: All by author
it: Tutti per autore

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
it: Lista separata da virgole di campi di metadati da convertire in raccolte sul dispositivo. Le possibilità includono: %(coll)s. Due raccolte speciali sono disponibili: %(abt)s:%(abtv)s e %(aba)s:%(abav)s. Aggiungi questi valori all'elenco per abilitarli. Alle raccolte sarà dato il nome fornito dopo il carattere ":".

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
it: Invia copertine aggiuntive al lettore (per lettori recenti)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
it: Normalmente, i lettori SONY utilizzano la copertina contenuta nel file dell'e-book. Selezionando questa opzione, calibre invierà separatamente la copertina al lettore, opzione utile se stai trasferendo libri protetti da DRM ai quali non puoi cambiare la copertina. ATTENZIONE: Questa opzione dovrebbe essere usata solamente con i nuovi modelli SONY: 350, 650, 950 e più recenti.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
it: Aggiorna le copertine aggiuntive se la gestione automatica è abilitata (per lettori recenti)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
it: Seleziona questa opzione per inviare le copertine aggiuntive ogni volta che colleghi il lettore. Deseleziona l'opzione se hai tanti libri sul lettore da rendere le prestazioni inaccettabili.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
it: Conserva le corrette proporzioni della copertina in fase di generazione delle miniatura

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
it: Seleziona questa opzione se desideri che le miniature conservino il corretto rapporto tra le dimensioni (larghezza e altezza). Deseleziona l'opzione se desideri che le miniature siano di grandezza massima, tralasciando le corrette proporzioni.

en: Search for books in all folders
it: Ricerca libri in tutte le cartelle

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
it: Selezionando questa opzione calibre cercherà libri in tutte le cartelle sul dispositivo e sulle relative schede di memoria.
    Ciò consente a calibre di trovare i libri registrati sul dispositivo da altri programmi o scaricati da reti senza fili.

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
it: Comunica con i lettori di e-book PRST1 e SONY più recenti.

en: Upload separate cover thumbnails for books
it: Invia le miniature delle copertine separate dei libri

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
it: Normalmente, i lettori SONY utilizzano la copertina contenuta nel file dell'e-book. Selezionando questa opzione, calibre invierà separatamente la copertina al lettore, opzione utile se stai trasferendo libri protetti da DRM ai quali non puoi cambiare la copertina.

en: Refresh separate covers when using automatic management
it: Aggiorna le copertine separate quando utilizzi la gestione automatica

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
it: Usa il formato autore di SONY (solo il primo autore)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
it: Imposta questa opzione se vuoi che l'autore sul Sony appaia allo stesso modo in cui lo imposta il T1. Ciò significa che mostrerà solo il primo autore per i libri che ne abbiano diversi. Lasciala disabilitata se usi i pannelli di controllo dei metadati.

en: Wireless device
it: Dispositivo wireless

en: Communicate with Smart Device apps
it: Comunica con applicazioni Smart Device.

en: All by something
it: Tutto per alcuni

en: Enable connections at startup
it: Abilita connessioni all'avvio

en: Check this box to allow connections when calibre starts
it: Marca questa casella per consentire connessioni all'avvio di calibre

en: Security password
it: Password di sicurezza

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
it: Digita una password che l'applicazione del dispositivo deve utilizzare per connettersi a calibre

en: Use fixed network port
it: Usa porta fissa

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
it: Se marcata, usa il numero di porta nel campo "Porta", altrimenti il driver utilizzerà una porta casuale

en: Port number:
it: Numero di porta:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
it: Digita il numero di porta che il driver utilizzerà se la casella "Porta fissa" è marcata

en: Print extra debug information
it: Stampa informazioni aggiuntive di debug

en: Check this box if requested when reporting problems
it: Marca questa casella se necessario in caso di segnalazione di problemi

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
it: Elenco separato da virgole di  campi dei metadati da trasformare in raccolte sul dispositivo.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
it: Le possibilità includono: serie, tag, autori, etc. Sono disponibili tre raccolte speciali: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s e %(abs)s:%(absv)s. Aggiungi questi valori all'elenco per abilitarli. Alle collezioni sarà dato il nome fornito dopo il carattere ":".

en: Enable the no-activity timeout
it: Abilita scadenza per inattività

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
it: Se questa casella è marcata, calibre si disconnetterà automaticamente se un dispositivo connesso rimane inattivo per %d minuti. Deselezionando l'opzione, calibre non si disconnetterà mai automaticamente.

en: Use this IP address
it: Utilizza questo indirizzo IP

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
it: Utilizza questa opzione se vuoi forzare il driver a rimanere in ascolto su un indirizzo IP specifico. Il driver ascolterà solo sull'indirizzo inserito, e tale indirizzo sarà quello pubblicizzato via mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
it: Sostituisci i libri con lo stesso ID di calibre

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
it: Usa questa opzione per sovrascrivere un libro sul dispositivo se il libro ha lo stesso identificatore di calibre di quello da inviare. Il nome del file del libro non cambierà anche se il modello di salvataggio produce un risultato diverso. L'utilizzo di questa opzione evita nella maggior parte dei casi di avere diverse copie di un libro sul dispositivo.

en: Cover thumbnail compression quality
it: Qualità della compressione delle miniature delle copertine

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
it: Usa questa opzione per controllare la dimensione e la qualità della copertina inviata al dispositivo. Il valore deve essere incluso tra 50 e 99. Più alto è il valore, migliore sarà la qualità della copertina, ma sarà anche maggiore la dimensione del file. Per esempio, cambiare il valore da 70 a 90 risulterà in una copertina decisamente migliore che sarà di circa 2,5 volte più grande. Per vedere i cambiamenti devi forzare calibre a inviare nuovamente i metadati al dispositivo, o cambiando i metadati del libro (aggiornando la data di ultima modifica) o reinviando il libro stesso.

en: Use metadata cache
it: Utilizza la cache dei metadati

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
it: La scelta di questa opzione permette a calibre di mantenere una copia dei metadati sul dispositivo, velocizzando così la connessione con o stesso. Disabilitando questa opzione si disabilita il mantenimento della copia, forzando il dispositivo a inviare i metadati a calibre ad ogni connessione. Disabilitare questa opzione se si pensa che la cache possa funzionare in maniera errata.

en: Additional file extensions to send to the device
it: Estensioni di file aggiuntive da inviare al dispositivo

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
it: Questo è un elenco separato da virgole di estensioni di file che vuoi essere in grado di inviare al dispositivo. Per esempio potresti avere degli audiolibri nella tua biblioteca con estensione "m4b" che vuoi ascoltare sul tuo dispositivo. Non ti preoccupare dell'avvertimento "Estensioni aggiuntive abilitate".

en: Ignore device free space
it: Ignora lo spazio disponibile sul dispositivo

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
it: Seleziona questa casella per ignorare la quantità di spazio libero indicata dai tuoi dispositivi. Potrebbe essere necessario se conservi i libri in una scheda SD e il dispositivo non ha molta della memoria interna libera.

en: Too many connection attempts from %s
it: Troppe connessioni da %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
it: L'applicazione sul tuo dispositivo è obsoleta e non è più supportata. Aggiorna a una versione successiva.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
it: Hai dei formati di libri nella tua biblioteca con le date nel futuro. Vedi calibre per i dettagli.

en: The read sync column %s is not in calibre's library
it: La colonna di sincronizzazione letta %s non è nella biblioteca di calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
it: La colonna di sincronizzazione letta %s non è una colonna Sì/No

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
it: La colonna di sincronizzazione data letta %s non è nella biblioteca di calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
it: La colonna di sincronizzazione data letta %s non è una colonna data

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
it: Settaggio errato della compressione. Deve essere un numero tra 50 e 99. Impostato a %d

en: Invalid port in options: %s
it: Porta non valida nelle opzioni: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
it: Connessione alla porta %d non riuscita. Prova un valore diverso.

en: Failed to allocate a random port
it: Allocazione di una porta casuale non riuscita

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
it: Comunica con il lettore di e-book Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
it: Comunica con il lettore Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
it: Comunica con il lettore Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
it: Comunica con il lettore Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
it: Comunica con il lettore Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
it: Comunica con il lettore iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
it: Comunica con il lettore Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
it: Comunica con il lettore Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
it: Comunica con il lettore Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
it: Comunica con il lettore Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
it: Impossibile rilevare un disco dal dispositivo %s. Prova a riavviare

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
it: Impossibile rilevare il punto di mount %s. Prova a riavviare.

en: Unable to detect the %s disk drive.
it: Impossibile rilevare il disco %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
it: Impossibile rilevare l'unità disco %s. Il dispositivo è già stato espulso oppure il kernel esporta una versione di SYSFS non più supportata.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
it: Impossibile montare la memoria principale (Codice di errore: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
it: La memoria principale di %s è in sola lettura. Questo accade di solito per un errore del filesystem.

en: Unable to mount the device
it: Impossibile montare il dispositivo

en: Configure device
it: Configura dispositivo

en: settings for device drivers
it: Impostazioni per il driver del dispositivo

en: Ordered list of formats the device will accept
it: Elenco ordinato dei formati che il dispositivo accetterà

en: Place files in sub-folders if the device supports them
it: Organizza i file in sottocartelle se il dispositivo le supporta

en: Read metadata from files on device
it: Leggi i metadati dai file sul dispositivo

en: Use author sort instead of author
it: Usa l'ordinamento autore invece dell'autore

en: Template to control how books are saved
it: Modello per controllare come i libri vengono salvati

en: Extra customization
it: Ulteriori personalizzazioni

en: Communicate with an e-book reader.
it: Comunica con un lettore di e-book.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
it: Impossibile accedere ai file nelle memoria principale del dispositivo. Contatta il fornitore per supporto. Le più comuni soluzioni possono essere: provare con un altro cavo USB, provare ad usare un'altra porta USB del computer. Se il dispositivo è stato riportato alle impostazioni di fabbrica, controlla le impostazioni di comunicazione.
     Errore implicito: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
it: Nel tentativo di accedere ai file nella memoria principale del tuo dispositivo, il permesso è stato negato da macOS. Dovrai concedere esplicitamente l'autorizzazione andando in Preferenze di Sistema > Sicurezza e Privacy > Privacy > File e cartelle. Errore sottostante: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
it: Errore nell'accesso ai file sulla scheda SD del tuo dispositivo. Questo errore si può verificare per diversi motivi. La scheda SD potrebbe essere danneggiata, troppo grande per il tuo dispositivo, protetta per la scrittura, ecc. Prova una scheda SD diversa oppure formattala di nuovo usando il filesystem FAT32. Assicurati anche che non ci siano troppi file nella radice della scheda SD. Errore implicito: %s

en: Sending metadata to device...
it: Invio dei metadati al dispositivo...

en: USB Vendor ID (in hex)
it: Vendor ID USB (in hex)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
it: Ottieni questo ID andando in Preferenze -> Varie -> Ottieni informazioni per configurare un dispositivo definito dall'utente

en: USB Product ID (in hex)
it: Product ID USB (in hex)

en: USB Revision ID (in hex)
it: ID di revisione USB (esadecimale)

en: Unused (leave blank)
it: Inutilizzato (lascia il campo vuoto)

en: This field is no longer used, leave it blank.
it: Questo campo non è più utilizzato, lascialo vuoto.

en: Main memory folder
it: Cartella nella memoria principale

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
it: Inserisci la cartella in cui devono essere conservati i libri. Questa cartella è anteposta ad ogni modello send_to_device

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
it: Marca questa casella se la memoria principale del dispositivo viene vista come scheda A e la scheda come memoria principale

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
it: Il lettore non ha una scheda di memoria %s. Potresti aver cambiato l'azione predefinita di invio al dispositivo. Fai clic con il tasto destro sul pulsante "Invia al dispositivo" e ripristina l'azione predefinita in modo che sia "Invia alla memoria principale".

en: Selected slot: %s is not supported.
it: Slot selezionato: %s non è supportato.

en: There is insufficient free space in main memory
it: Non c'è spazio sufficiente nella memoria principale

en: There is insufficient free space on the storage card
it: Non c'è spazio sufficiente nella scheda di memoria

en: Rendered %s
it: Trasformato %s

en: Failed %s
it: %s non riuscito

en: Failed to process comic: 
    
    %s
it: Elaborazione del fumetto non riuscita: 
    
    %s

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
it: file_di_input file_di_output [opzioni]
    
    Converti un e-book da un formato a un altro.
    
    file_di_input è il file da convertire e file_di_output è il file convertito. Entrambi devono essere specificati come primi due argomenti del comando.
    
    Il formato di output viene dedotto dall'estensione del file convertito file_di_output. file_di_output può anche essere del formato speciale .EXT dove EXT è l'estensione del file di output. In questo caso il nome del file di output è derivato dal nome del file di input. Nota che i nomi dei file non devono cominciare un un trattino. Infine, se file_di_output non ha estensione verrà trattato come cartella e un "open e-book" (OEB) formato da file HTML viene inserito nella cartella. Questi file HTML sono quelli che normalmente sarebbero stati passati al plugin atto a generare l'output.
    
    Dopo aver specificato i file di input e output è possibile personalizzare la conversione specificando varie opzioni. Le opzioni disponibili dipendono dal tipo di file di input e output. Per avere maggiori informazioni sulle opzioni specifiche, indica i file di input e output e poi inserisci l'opzione -h.
    
    Per la documentazione completa sul sistema di conversione, vedi

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
it: Percorso a un file che contiene regole per trasformare gli stili CSS di questo libro. Il modo più semplice per creare questo file è quello di usare la procedura guidata per la creazione di regole nell'interfaccia utente di calibre. Avvialo dalla sezione della finestra di conversione "Aspetto->Trasforma stili". Dopo aver creato queste regole, puoi usare il pulsante "Esporta" per salvarle in un file.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
it: Percorso a un file che contiene regole per trasformare il codice HTML di questo libro. Il modo più semplice per creare questo file è quello di usare la procedura guidata per la creazione di regole nell'interfaccia utente di calibre. Avvialo dalla sezione della finestra di conversione "Aspetto->Trasforma HTML". Dopo aver creato queste regole, puoi usare il pulsante "Esporta" per salvarle in un file.

en: INPUT OPTIONS
it: OPZIONI DI INPUT

en: OUTPUT OPTIONS
it: OPZIONI DI OUTPUT

en: Options to control the processing of the input %s file
it: Opzioni per controllare l'elaborazione dei file di input %s

en: Options to control the processing of the output %s
it: Opzioni per controllare l'elaborazione dell'output %s

en: LOOK AND FEEL
it: IMPRESSIONE VISIVA

en: Options to control the look and feel of the output
it: Opzioni per controllare l'aspetto dell'output

en: HEURISTIC PROCESSING
it: ELABORAZIONE EURISTICA

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
it: Modifica il testo e la struttura del documento utilizzando schemi comuni. Disabilitata in modo predefinito. Usa %(en)s per abilitarla. Azioni singole possono essere disabilitate con le opzioni %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
it: CERCA E SOSTITUISCI

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
it: Modifica il testo e la struttura del documento usando pattern definiti.

en: STRUCTURE DETECTION
it: RILEVAZIONE STRUTTURA

en: Control auto-detection of document structure.
it: Controlla il rilevamento automatico della struttura del documento.

en: TABLE OF CONTENTS
it: INDICE

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
it: Gestisce la generazione automatica dell'indice. In modo predefinito, se il file sorgente ha un indice, questo sarà preferito a quello generato automaticamente.

en: METADATA
it: METADATI

en: Options to set metadata in the output
it: Opzioni per impostare i metadati in output

en: Options to help with debugging the conversion
it: Opzioni per aiutare a individuare problemi con la conversione

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
it: Elenca i nomi delle ricette integrate. Puoi creare un e-book da una ricetta integrata in questo modo: ebook-convert "Nome Ricetta.recipe" output.epub

en: Output saved to
it: Output salvato in

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
it: Le opzioni e i valori predefiniti cambiano a seconda sia del
    formato di input che ti output, quindi bisognerebbe sempre controllare:
    
    %s
    
    Sotto sono presentate le opzioni comuni per tutte le conversioni, seguite da
    opzioni specifiche per ogni formato di input e di output.

en: Convert AZW4 to HTML
it: Converti AZW4 in HTML

en: Convert CHM files to OEB
it: Converti file CHM in OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
it: Ottimizza file di fumetti (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) per la lettura su dispositivi portatili

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
it: Riduci il numero di colori usati nell'immagine. Funziona solo se il formato di output è PNG. Utile per ridurre le dimensioni dei file. Imposta a zero per disattivarlo. Valore massimo: 256. È disattivato per impostazione predefinita.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
it: Disabilita la normalizzazione dell'intervallo dei colori per le immagini (migliora il contrasto). Predefinito: falso.

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
it: Mantieni le proporzioni dell'immagine. Predefinito: riempimento dello schermo.

en: Disable sharpening.
it: Disabilita la maschera di nitidezza.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
it: Disabilita la rimozione dei margini delle pagine del fumetto. Per alcuni fumetti la rimozione dei margini potrebbe rimuovere parte del contenuto oltre che i bordi.

en: Don't split landscape images into two portrait images
it: Non dividere le immagini orizzontali in due immagini verticali

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
it: Mantieni le proporzioni e scala l'immagine usando l'altezza dello schermo come larghezza dell'immagine per la visualizzazione in orizzontale.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
it: Usato per pubblicazioni da destra a sinistra come i manga. Provoca la divisione di una pagina orizzontale in due pagine verticali orientate da destra a sinistra.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
it: Abilita Despeckle. Tenta di ridurre le macchie nell'immagine. Può aumentare notevolmente il tempo di elaborazione.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
it: Invece di ordinare i file del fumetto alfabeticamente, usa l'ordine con cui sono stati aggiunti al fumetto

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
it: Formato in cui sono convertite le immagini nell'e-book generato. Puoi sperimentare vari formati per trovare la dimensione e l'aspetto ottimale per il tuo dispositivo.

en: Apply no processing to the image
it: Non applicare alcuna elaborazione all'immagine

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
it: Non convertire l'immagine in scala di grigi (bianco e nero)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
it: Specifica le dimensioni dell'immagine in pixel, larghezza x altezza. Per esempio: 123x321. Normalmente le dimensioni dell'immagine sono calcolate automaticamente dal profilo di output, questa opzione ha la precedenza.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
it: Durante la conversione a CBC non aggiungere i collegamenti di ciascuna pagina all'indice. Questa opzione ha effetto solo se l'indice ha più di una sezione.

en: Page
it: Pagina

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
it: Converti file DJVU (.djvu) con OCR in HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
it: Converti i file DOCX (.docx e .docm) in HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
it: Normalmente, se all'inizio del documento è presente una grossa immagine che sembra una copertina, sarà rimossa dal documento e usata come copertina per l'e-book creato. Questa opzione disattiva quel comportamento.

en: Do not insert a page break after every endnote.
it: Non aggiungere un'interruzione di pagina dopo ogni fine nota.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
it: Disegna apici e pedici in modo che non cambino l'altezza della riga

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
it: Il formato della pagina. Il predefinito è lettera. Le scelte sono %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
it: Dimensione personalizzata del documento. Usa il formato larghezza x altezza, per esempio `123x321`, per specificare la larghezza e altezza (in punti). Questa opzione prevale su qualsiasi dimensione della pagina già specificata.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
it: Non inserire la copertina come immagine all'inizio del libro. Se si usa questa opzione la copertina verrà scartata.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
it: Conserva le proporzioni dell'immagine di copertina, invece di allungarla per riempire l'intera pagina.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
it: Non inserire l'indice come pagina all'inizio del documento.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
it: Estrai i contenuti del file %s generato nella cartella selezionata. I contenuti della cartella vengono prima eliminati, quindi fai attenzione.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
it: La dimensione del margine sinistro della pagina, in pts. Predefinito è 72pt. Sovrascrive le impostazioni comuni del margine sinistro della pagina.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
it: La dimensione del margine superiore della pagina, in pts. Predefinito è 72pt. Sovrascrive le impostazioni comuni del margine superiore della pagina.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
it: La dimensione del margine destro della pagina, in pts. Predefinito è 72pt. Sovrascrive le impostazioni comuni del margine destro della pagina.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
it: La dimensione del margine inferiore della pagina, in pts. Predefinito è 72pt. Sovrascrive le impostazioni comuni del margine inferiore della pagina.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
it: Converti file EPUB (.epub) in HTML

en: Cover image
it: Immagine di copertina

en: Cover page
it: Pagina di copertina

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
it: Disattiva la divisione dei file alle interruzioni di pagina. Normalmente i file di input sono automaticamente divisi a ogni interruzione di pagina in due file. Ciò dà in output un e-book che può essere decodificato più velocemente e con minore uso di risorse. Tuttavia, la suddivisione è lenta e se il tuo file sorgente contiene un gran numero di interruzioni di pagina, è consigliabile disattivare la suddivisione alle interruzioni di pagina.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
it: Separa tutti i file HTML più grandi di questa dimensione (in KB). Ciò è necessario in quanto molti lettori EPUB non sono in grado di gestire file di dimensioni maggiori. La dimensione di %defaultKB è quella predefinita per le Edizioni Digitali di Adobe. Imposta a 0 per disabilitare la divisione basata sulla dimensione.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
it: In genere, se il file di input non ha una copertina e non ne viene specificata una, viene generata una copertina predefinita con il titolo, l'autore, etc. Questa opzione disabilita la generazione di questa copertina.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
it: Non utilizzare SVG per la copertina del libro. Usa questa opzione se l'EPUB verrà usato su un dispositivo che non supporta SVG, come l'iPhone o il JetBook Lite. Senza questa opzione, questi dispositivi visualizzeranno come copertina una pagina bianca.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
it: Quando viene usata una copertina SVG, questa opzione ridimensiona la copertina per coprire l'area dello schermo, ma preservando le proporzioni. Questo significa che potrebbero esserci dei bordi bianchi intorno alla copertina, ma questa non verrà distorta. Senza questa opzione l'immagine potrebbe essere sproporzionata anche se non avrà bordi bianchi.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
it: Questa opzione è necessaria solo se si intende usare l'epub con FBReaderJ. Verrà linearizzata la struttura all'interno dell'epub, tutti i file saranno spostati nella cartella principale.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
it: Inserisci un indice che apparirà come parte del contenuto principale del libro

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
it: Metti l'indice in linea inserito alla fine del libro invece che all'inizio.

en: Title for any generated in-line table of contents.
it: Titolo per ogni indice in linea generato.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
it: La versione del file EPUB da generare. EPUB 2 è quello largamente compatibile, usa EPUB 3 solo se ritieni sia necessario.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
it: La massima dimensione dell'immagine (larghezza x altezza). Il valore {0} vuol dire che verrà usata la dimensione dello schermo del profilo di output. Il valore {1} non applicherà alcuna limitazione alla dimensione. Per esempio, un valore di {2} ridimensionerà tutte le immagini in modo che la loro larghezza non sia più di {3} pixel, né la loro altezza più di {4} pixel. Tieni presente che questa opzione si riferisce solo alla dimensione effettiva dei file di immagine stessi. Un'immagine potrebbe apparire con una dimensione differente in base agli stili ad essa applicati nel documento.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
it: Converti file FB2 e FBZ in HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
it: Non inserire un indice all'inizio del libro

en: Section per entry in the ToC
it: Una sezione per elemento dell'Indice

en: Section per file
it: Una sezione per file

en: A single section
it: Una sezione singola

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
it: Specifica come sono create le sezioni:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    Se la generazione basata su indice fallisce, adatta il "Rilevamento struttura" e/o le impostazioni "Indice" (attiva "Forza l'uso dell'indice generato automaticamente").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
it: Genere per il libro. Scelte: %s 
    
     Vedi:

en: for a complete list with descriptions.
it: per un elenco completo con descrizioni.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
it: Converti file HTML e OPF in un OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
it: Seguire i collegamenti nelle pagine HTML per ampiezza. Normalmente sono seguiti prima in profondità

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
it: Il livello massimo di profondità quando si seguono i collegamenti nei documenti HTML. Questo deve essere un numero positivo. 0 significa che nessun collegamento nel documento HTML verrà seguito. Il valore predefinito è %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
it: Questo plugin di input riorganizza tutti i file in ingresso in una gerarchia di cartelle standard. Usa questa opzione solo se sai cosa stai facendo poiché potrebbe essere causa di diversi effetti collaterali nella fase di conversione.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
it: Normalmente, le risorse collegate al file HTML o ai suoi figli sono consentite solo se si trovano in una sottocartella del file HTML originale. Questa opzione consente di includere file locali da qualsiasi posizione del computer. Questo può essere un rischio per la sicurezza se si sta convertendo HTML non attendibile e si prevede di distribuire il risultato della conversione.

en: CSS file used for the output instead of the default file
it: File CSS usato per l'output invece del file predefinito

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
it: Modello usato per generare il file HTML dell'indice invece del file predefinito

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default file
it: Modello usato per generare il file HTML con i contenuti del libro invece del file predefinito.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
it: Estrai i contenuti del file ZIP generato nella cartella selezionata. ATTENZIONE: I contenuti della cartella verranno eliminati.

en: Convert HTMLZ files to HTML
it: Converti file HTMLZ in HTML

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
it: Trovati diversi file HTML nell'archivio. Sarà utilizzato solo %s.

en: No top level HTML file found.
it: Nessun file HTML di primo livello trovato.

en: Top level HTML file %s is empty
it: Il file HTML di primo livello %s è vuoto

en: Use CSS classes
it: Utilizza classi CSS

en: Use the style attribute
it: Utilizza l'attributo style

en: Use HTML tags wherever possible
it: Utilizza tag HTML dove possibile

en: Use an external CSS file
it: Utilizza file CSS esterno

en: Use a <style> tag in the HTML file
it: Usa un tag <style> nel file HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
it: Specifica la gestione dei CSS. Il valore predefinito è class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
it: Come gestire i CSS quando si usa css-type = 'class'.
    Il valore predefinito è external.
    external: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
it: Se si imposta questa opzione, il nome del file HTML all'interno dell'archivio HTMLZ si basa sul titolo del libro.

en: Convert LIT files to HTML
it: Converti file LIT in HTML

en: Convert LRF files to HTML
it: Converti file LRF in HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
it: Abilita la rotazione automatica delle immagini più larghe dello schermo

en: Set the space between words in pts. Default is %default
it: Imposta lo spazio tra le parole in punti. Il valore predefinito è %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
it: Aggiunge a tutte le pagine un'intestazione contenente il titolo e l'autore

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
it: Imposta il formato dell'intestazione. %a verrà rimpiazzato dall'autore e %t dal titolo. L'impostazione predefinita è %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
it: Aggiungi una spaziatura aggiuntiva sotto l'intestazione. Il valore predefinito è %default punti.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
it: Rientro minimo paragrafo (il rientro della prima riga di un paragrafo) in pt. Predefinita: %default

en: This option has no effect
it: Questa opzione non ha alcun effetto

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
it: Moltiplica la dimensione del testo nelle tabelle trasformate di questo fattore. Predefinito: %default

en: The serif family of fonts to embed
it: La famiglia di caratteri serif da includere

en: The sans-serif family of fonts to embed
it: La famiglia di caratteri sans-serif da includere

en: The monospace family of fonts to embed
it: La famiglia di caratteri a spaziatura fissa da includere

en: Comic
it: Fumetto

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
it: Converti file MOBI (.mobi, .prc, .azw) in HTML

en: When present, use author sort field as author.
it: Se presente, usa il campo di ordinamento autore come autore.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
it: Non aggiungere l'indice al libro. Utile se il libro ha il suo indice.

en: Disable compression of the file contents.
it: Disabilita la compressione del contenuto dei file.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle.
it: Il tag per segnare i file MOBI come documento personale. Questa opzione non ha effetto sulla conversione. Utilizzato solo durante l'invio di file MOBI verso un dispositivo. Se il file inviato ha tag specifici verrà segnato come documento personale durante l'invio verso dispositivi Kindle.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
it: Ignora margini nel documento di input. Se Falso, il plugin di output MOBI tenterà di convertire di margini del documento di input, altrimenti questi saranno ignorati.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
it: Quando aggiungi l'indice al libro, aggiungilo all'inizio del libro anziché alla fine. Non consigliata.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
it: Abilita la condivisione del contenuto del libro tramite Facebook ecc. sul Kindle. AVVISO: l'utilizzo di questa funzionalità comporta che il libro non sincronizzi automaticamente l'ultima posizione di lettura su diversi dispositivi. Lamentati con Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
it: In modo predefinito, calibre converte tutte le immagini in formato JPEG per la produzione di file MOBI. Ciò avviene per massimizzare la compatibilità con alcuni lettori MOBI datati che hanno problemi con altri formati di immagine. Questa opzione impedisce che calibre esegua la conversione. Utile se il documento contiene molte immagini GIF/PNG che diventano molto grandi se convertite in JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
it: In modo predefinito calibre genera file MOBI che contengono il vecchio formato MOBI 6. Questo formato è compatibile con tutti i dispositivi. Tuttavia, modificando questa impostazione, puoi dire a calibre di generare file MOBI che contengono sia il formato MOBI 6 sia il nuovo KF8, oppure solo il nuovo formato KF8. KF8 ha più funzionalità di MOBI 6, ma funziona solo con i Kindle più recenti. Valori permessi: {}

en: All articles
it: Tutti gli articoli

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
it: Converti file ODT (LibreOffice) in HTML

en: Convert PDB to HTML
it: Converti PDB in HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
it: Formato da utilizzare all'interno del contenitore PDB. Le scelte sono:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
it: Specifica la codifica dei caratteri nel documento di output. Il valore predefinito è CP1252. Nota: Questa opzione non è rispettata da tutti i formati.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
it: Aggiungi indice all'inizio del libro.

en: Convert PDF files to HTML
it: Converti file PDF in HTML

en: Do not extract images from the document
it: Non estrarre le immagini dal documento

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
it: Scala usata per determinare la lunghezza alla quale una riga deve essere ricongiunta. I valori validi sono i decimali compresi tra 0 e 1. Il valore predefinito è 0.45, appena inferiore alla lunghezza mediana di una riga.

en: Use the new PDF conversion engine. Currently not operational.
it: Usa il nuovo motore di conversione in PDF. Attualmente non operativo.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
it: Invece di utilizzare la dimensione del foglio specificata nelle opzioni Output PDF, usa una dimensione foglio corrispondente al profilo di dispositivo corrente. Utile se vuoi generare un PDF che deve essere mostrato su un dispositivo specifico.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
it: L'unità di misura per le dimensioni di pagina. L'unità predefinita è il pollice. Le possibili scelte sono {} Nota: questa opzione non cambia l'unità relativa ai margini!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
it: La dimensione del foglio. Tale dimensione sarà ignorata se viene utilizzato un profilo di output diverso da quello predefinito. Il valore predefinito è lettera. Le possibili scelte sono {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
it: Dimensione personalizzata del documento. Usa la forma larghezza x altezza p. es. `123x321` per specificare larghezza e altezza. Questa opzione prevale su ogni dimensione del foglio già specificata.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
it: Mantieni le proporzioni della copertina, invece di allungarla per riempire la prima pagina del PDF generato.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
it: La famiglia caratteri da utilizzare per la resa dei caratteri con grazie. Funzionerà solo se il carattere è presente nel sistema.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
it: La famiglia caratteri da utilizzare per la resa dei caratteri senza grazie. Funzionerà solo se il carattere è presente nel sistema.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
it: La famiglia caratteri da utilizzare per la resa dei caratteri a spaziatura fissa. Funzionerà solo se il carattere è presente nel sistema.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
it: La famiglia caratteri utilizzata per la resa del testo per il quale non è specificata alcuna famiglia caratteri.

en: The default font size (in pixels)
it: La dimensione predefinita del carattere (in pixel)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
it: La dimensione predefinita del carattere per il testo a spaziatura fissa (in pixel)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
it: Dividi le parole lunghe a fine riga. Questo può dare al testo verso il margine destro un aspetto più uniforme. Tieni presente che in base ai caratteri utilizzati questa opzione potrebbe "rompere" la copia del testo dal file PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
it: Circonda tutti i collegamenti con un riquadro rosso, utile per il debug.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
it: Aggiungi i numeri di pagina in fondo a ogni pagina del file PDF generato. Se specifichi un modello di piè di pagina, il modello avrà la precedenza su questa opzione.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
it: Un modello HTML utilizzato per generare %s in ogni pagina. Le stringhe _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ e _SECTION_ verranno sostituite dai loro valori correnti.

en: footers
it: piè di pagina

en: headers
it: intestazioni

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
it: Aggiungi alla fine del PDF un indice che elenca i numeri di pagina. Utile se vuoi stampare il PDF. Se invece il PDF è pensato per un uso digitale, usa l'Indice PDF

en: Title for generated table of contents.
it: Titolo per l'indice generato.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
it: Usa i margini di pagina specificati nel documento di input con le regole CSS @page. Se attivato i margini specificati nelle impostazioni di conversione verranno ignorati. Se il documento non specifica i margini di pagina, verranno usate le impostazioni di conversione in alternativa.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
it: Adatta i numeri di pagina secondo le necessità. La sintassi è un'espressione JavaScript per il numero di pagina. Per esempio, "if (n < 3) 0; else n - 3;", dove n è il numero di pagina corrente.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
it: Genera un PDF non compresso, utile per il debug,

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
it: Sposta il testo orizzontalmente del valore specificato (in pt). Nelle pagine dispari, è spostato verso destra e in quelle pari verso sinistra. Usa numeri negativi per un effetto opposto. Nota che questa opzione è ignorata nelle pagine con margini più piccoli del valore specificato. Lo scostamento è effettuato impostando il valore CropBox del PDF, non tutti i programmi rispettano CropBox.

en: Convert PML to OEB
it: Converti PML in OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
it: Specifica la codifica dei caratteri nel documento di output. Il valore predefinito è CP1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
it: Non ridurre la profondità di colore delle immagini. Le immagini sono ridimensionate e la profondità ridotta come predefinito per funzionare con applicazioni che non possono convertire le immagini da sole come Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
it: Converti file RB in HTML

en: Download periodical content from the Internet
it: Scarica contenuti periodici da internet

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
it: Utile per lo sviluppo di ricette. Forza max_articles_per_feed su 2 e scarica al massimo 2 feed. È possibile cambiare il numero di feed ed articoli fornendo argomenti opzionali. Per esempio: --test 3 1 scaricherà al massimo 3 feed e solo 1 articolo per feed.

en: Username for sites that require a login to access content.
it: Nome utente per i siti che richiedono un'identificazione per accedere ai contenuti

en: Password for sites that require a login to access content.
it: Password per i siti che richiedono un'identificazione per accedere ai contenuti.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
it: Non scaricare l'ultima versione delle ricette di sistema dal server di calibre

en: Convert RTF files to HTML
it: Converti file RTF in HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
it: Ignora le immagini WMF invece di inserire al loro posto un'immagine fittizia

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
it: Questo documento RTF ha alcune caratteristiche non supportate da calibre. Prova a convertire il documento in HTML e riprova.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
it: Converti file SNB in OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
it: Specifica la codifica dei caratteri nel documento di output. Il valore predefinito è UTF-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
it: Il numero massimo di caratteri per linea. Questo divide al primo spazio presente prima del valore specificato. Se non esistono spazi, la linea sarà troncata allo spazio successivo e oltrepasserà il valore indicato. Esiste inoltre un valore minimo di 25 caratteri. Usa 0 per disattivare il troncamento di riga.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
it: Specifica se inserire una riga vuota tra due paragrafi.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
it: Specifica se inserire due spazi per aggiungere un rientro alla prima riga di ciascun paragrafo.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
it: Specifica se nascondere il titolo del capitolo di ogni capitolo. Utile per output con sole immagini (es. fumetti).

en: Resize all the images for full screen mode.
it: Ridimensiona tutte le immagini per la modalità a schermo intero.

en: Start page
it: Pagina iniziale

en: Cover pages
it: Pagine di copertina

en:  (Preface)
it:  (Prefazione)

en: Convert TCR files to HTML
it: Converti file TCR in HTML

en: Abbreviations
it: Abbreviazioni

en: Support admonitions
it: Supporta gli ammonimenti.

en: Add attribute to HTML tags
it: Aggiungi gli attributi alle etichette HTML

en: Add code highlighting via Pygments
it: Aggiunge l'evidenziazione del codice tramite Pygments

en: Definition lists
it: Elenchi di definizioni

en: Enables various common extensions
it: Abilita diverse estensioni comuni

en: Alternative code block syntax
it: Sintassi alternativa del blocco di codice

en: Footnotes
it: Note a piè di pagina

en: Use legacy element attributes
it: Usa attributi di elemento obsoleti

en: Use legacy underscore handling for connected words
it: Usa vecchio modo di gestire i trattini bassi per le parole connesse

en: Metadata in the document
it: Metadati nel documento

en: Treat newlines as hard breaks
it: Considera newline come hard break

en: Do not allow mixing list types
it: Non unire tipi di lista differenti

en: Use Markdown's internal smartypants parser
it: Usa il parser smartypants interno di Markdown

en: Support tables
it: Supporta le tabelle

en: Generate a table of contents
it: Genera un indice

en: Wiki style links
it: Collegamenti in stile wiki

en: Convert TXT files to HTML
it: Converti file TXT in HTML

en: Try to auto detect paragraph type
it: Tenta di riconoscere il tipo di paragrafo

en: Treat a blank line as a paragraph break
it: Usa una riga vuota come interruzione di paragrafo

en: Assume every line is a paragraph
it: Assume che ogni riga sia un paragrafo::

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
it: Assume che ogni riga che inizia con 2+ spazi o una tabulazione sia un inizio di paragrafo

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
it: La maggior parte delle linee ha interruzioni di linea esplicite (hard), pochi o nessun rientro o linee vuote

en: Don't modify the paragraph structure
it: Non modifica la  struttura del paragrafo

en: Automatically decide which formatting processor to use
it: Decide automaticamente quale processore di formattazione utilizzare

en: No formatting
it: Nessuna formattazione

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
it: Usa l'euristica per determinare intestazioni dei paragrafi, corsivo, ecc.

en: Use the Textile markup language
it: Utilizza il linguaggio di formattazione Textile

en: Use the Markdown markup language
it: Utilizza il linguaggio di formattazione Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
it: Formattazione usata nel documento.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    Per saperne di più su Markdown vedi {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
it: Struttura paragrafo da presumere. Il valore "off" è utile per documenti formattati, come con Markdown o Textile. Le scelte disponibili sono:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print: {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
it: Normalmente gli spazi aggiuntivi vengono trasformati in uno unico. Con questa opzione sono visualizzati tutti gli spazi.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
it: Normalmente gli spazi a inizio riga vengono conservati. Con questa opzione saranno rimossi.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
it: Abilita estensioni alla sintassi di Markdown. Le estensioni sono elementi di formattazione che non sono parte del formato standard di Markdown. Estensioni abilitate in modo predefinito: %default.
    Per saperne di più sulle estensioni del Markdown, vedi {}
    Questa dovrebbe essere una lista separata da virgole di estensioni da abilitare:

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Markdown formatted text
it: Testo formattato con Markdown

en: Textile formatted text
it: Testo formattato con Textile

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
it: Tipo di newline da utilizzare. Le opzioni sono %s. Il valore predefinito è 'system'. Usa 'old_mac' per avere la compatibilità con Mac OS 9 e precedenti. Per macOS usa 'unix'. 'system' userà il tipo di newline usato da questo sistema operativo.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
it: Forza il troncamento di riga al valore della massima lunghezza di riga quando non ci sono spazi. Inoltre permette un valore di massima lunghezza di riga inferiore al minimo

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
it: Formattazione usata nel documento.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
it: Non rimuovere i collegamenti nel documento. È utile solamente quando accoppiato a un'opzione di formattazione di uscita TXT diversa da plain perché i collegamenti sono sempre rimossi con un testo semplice in uscita.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
it: Non rimuovere i riferimenti alle immagini presenti nel documento. È utile solamente quando accoppiato a un'opzione di formattazione di uscita TXT diversa da plain perché i collegamenti sono sempre rimossi con un testo semplice in uscita.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
it: Non rimuovere il colore del carattere dall'output. È utile solamente quando la formattazione in Output TXT è impostata a textile. Textile è l'unica formattazione che supporta i caratteri colorati. Se questa opzione non è selezionata il colore dei caratteri non sarà impostato e verrà usato il colore predefinito del lettore (generalmente il nero).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
it: Livello di verbosità. Specificare più volte per maggiore verbosità. Due volte verbosità massima, una volta per verbosità media e zero per quella più bassa.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
it: Salva l'output dei differenti stadi di conversione raggiunti nella cartella specificata. Utile se non si conosce in quale stadio del processo di conversione si verifica l'errore.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
it: Specifica il profilo di input. Il profilo di input fornisce informazioni al sistema di conversione su come interpretare i vari dati del documento di input. Per esempio le lunghezze dipendenti dalla risoluzione (es. lunghezze in pixel). Le scelte sono:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
it: Specifica il profilo di output. Il profilo di output indica al sistema di conversione come ottimizzare il documento creato per il dispositivo indicato. In alcuni casi il profilo di output può essere usato per ottimizzare l'output per un particolare dispositivo, ma ciò è necessario raramente. Le scelte sono:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
it: La dimensione base dei caratteri in pt. Tutte le dimensioni dei caratteri nel libro prodotto saranno scalate in base a questa dimensione. Scegliendo una dimensione maggiore si possono ottenere caratteri più grandi nell'output e viceversa. In modo predefinito, quando il valore è zero, la dimensione base dei caratteri è scelta in base al profilo di output scelto.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
it: Correla le dimensioni relative dei caratteri CSS a valori di dimensione in pt. Un esempio di valori è 10,12,14,16,18,20,22,24. Questi sono i valori per le dimensioni che vanno da xx-small a xx-large, con l'ultima dimensione usata per caratteri enormi. L'algoritmo di ridimensionamento usa questi riferimenti per ridimensionare i caratteri. L'impostazione predefinita è l'utilizzo di valori basati sul profilo di output scelto.

en: Disable all rescaling of font sizes.
it: Disabilita ogni ridimensionamento delle dimensioni dei caratteri.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
it: L'altezza minima della riga, come percentuale della dimensione carattere calcolata dell'elemento. calibre farà in modo che ogni elemento abbia un'altezza di riga di almeno questo valore, senza tenere conto di quanto specifica il documento sorgente. Per disabilitare, imposta il valore a zero. Il valore predefinito è 120%. Usa questa impostazione come prima scelta rispetto all'impostazione diretta dell'altezza della riga, a meno di non sapere esattamente cosa stai facendo. Ad esempio, puoi ottenere impostare una "spaziatura doppia" utilizzando come valore 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
it: Altezza della riga, espressa in punti. Gestisce la spaziatura tra righe consecutive di testo. Si applica solo ad elementi che non definiscono la propria altezza di riga. Nella maggior parte dei casi, l'opzione che definisce l'altezza minima della riga è più utile. Per impostazione predefinita non viene applicata alcuna manipolazione di altezza di riga.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
it: Incorpora la famiglia caratteri specificata nel libro. Permette di specificare il carattere di "base" utilizzato per il libro. Se il documento di input specifica i propri caratteri, potrebbero sovrascrivere il carattere di base. Nota che l'incorporamento dei caratteri funziona solo con alcuni formati di output, tra cui EPUB, AZW3 e DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
it: Incorpora qualsiasi carattere che sia referenziato ma non ancora incorporato nel documento di input. Verranno cercati i caratteri nel sistema e, se trovati, verranno incorporati. L'incorporamento funziona solo se il formato di destinazione, come EPUB, AZW3, DOCX o PDF, supporta l'incorporamento dei caratteri. Assicurati di avere una licenza valida per l'incorporamento dei caratteri usati nel documento.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
it: Crea un sottoinsieme di tutti i caratteri integrati. Ogni carattere integrato è ridotto per contenere solo i glifi utilizzati in questo documento. Ciò riduce la dimensione dei file dei caratteri. Utile se stai incorporando un carattere particolarmente grande con molti glifi non utilizzati.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
it: Alcuni documenti mal costruiti usano tabelle per controllare la struttura del testo nella pagina. Questi documenti, una volta convertiti, spesso presentano testi non allineati nella pagina ed altri difetti grafici. Questa opzione estrae il contenuto dalle tabelle e lo presenta in maniera lineare.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
it: L'espressione XPath che specifica tutti i tag che devono essere aggiunti al primo livello dell'indice. Se è specificato, ha la precedenza su altre forme di rilevamento automatico. Vedi la guida a XPath del manuale utente di calibre per gli esempi.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
it: L'espressione XPath che specifica tutti i tag che devono essere aggiunti al secondo livello dell'indice. Ogni voce è aggiunta sotto la precedente voce di primo livello. Vedi la guida a XPath del manuale utente di calibre per gli esempi.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
it: L'espressione XPath che specifica tutti i tag che devono essere aggiunti al terzo livello dell'indice. Ogni voce è aggiunta sotto la precedente voce di secondo livello. Vedi la guida a XPath del manuale utente di calibre per gli esempi.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
it: Normalmente, se il file sorgente possiede già un indice, esso è usato di preferenza rispetto a quello auto-generato. Con questa opzione, verrà sempre usato l'indice auto-generato.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
it: Non aggiungere i capitoli rilevati automaticamente all'indice.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
it: Se viene rilevato un numero di capitoli inferiore a questo numero, i collegamenti interni al libro saranno aggiunti all'indice. Predefinito: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
it: Massimo numero di collegamenti da inserire nell'indice. Inserisci 0 per disabilitare. Il valore predefinito è %default. I collegamenti sono aggiunti all'indice soltanto se non viene raggiunto il valore soglia dei capitoli.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
it: Rimuovi dall'indice le voci il cui titolo corrisponde alla espressione specificata. Le voci che corrispondono saranno rimosse insieme alle voci "figlie".

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
it: Quando crei un indice dai collegamenti nel documento in ingresso, consenti la duplicazione delle voci, ovvero permetti più di una voce con lo stesso testo, a condizione che si riferiscano a una posizione diversa.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
it: Un'espressione XPath per rilevare i titoli dei capitoli. Per impostazione predefinita si considerano come titoli di capitolo i tag <h1> o <h2> che contengono le parole "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" o "part", così come ogni tag che contenga class="chapter". L'espressione usata deve restituire un elenco di elementi. Per disabilitare la rilevazione dei capitoli, usa l'espressione "/". Vedi la Guida XPath nel manuale utente di calibre per ulteriore aiuto nell'usare questa funzione.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
it: Specificare come marcare i capitoli rilevati. Il valore "pagebreak" inserirà un'interruzione di pagina prima del capitolo. Il valore "rule" inserirà una linea prima del capitolo. Il valore "none" disabiliterà la marcatura dei capitoli e il valore "both" userà sia l'interruzione di pagina che la linea per marcare i capitoli.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
it: Un'espressione XPath per rilevare la posizione nel documento da cui cominciare la lettura. Alcuni programmi di lettura e-book (in particolare Kindle) usano questa posizione come quella in cui il libro viene aperto. Vedi la guida XPath nel manuale utente di calibre per maggiori informazioni sull'utilizzo di questa funzione.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
it: Questo può essere il percorso di un foglio di stile CSS o semplice codice CSS. Il CSS verrà unito alle regole di stile del file sorgente e pertanto può essere usato per prevalere su di esse.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
it: Regole per la trasformazione degli stili in questo libro. Queste regole sono applicate dopo aver processato tutti gli altri CSS.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
it: Regole per la trasformazione del codice HTML in questo libro. Queste regole sono applicate dopo l'analisi del codice HTML, ma prima di ogni altra trasformazione.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
it: Un elenco separato da virgole delle proprietà CSS che saranno rimosse da tutte le regole di stile CSS. Ciò è utile se la presenza di alcune informazioni di stile impedisce l'applicazione delle regole del dispositivo. Ad esempio: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
it: Per impostazione predefinita, calibre utilizza la forma abbreviata per varie proprietà CSS come margin, padding, border, ecc. Questa opzione farà usare invece la loro forma completa. Tieni presente che il CSS è sempre espanso quando si generano file EPUB con il profilo di output impostato su uno dei profili Nook, in quanto il Nook non può gestire un CSS abbreviato.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
it: Un'espressione XPath. Le interruzioni di pagina sono inserite prima degli elementi specificati. Per disabilitarla, usa l'espressione: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
it: Alcuni documenti specificano i margini destro e sinistro per ogni singolo paragrafo. calibre cercherà di trovare ed eliminare questi margini. Qualche volta questo meccanismo elimina però dei margini che non dovrebbero essere rimossi. In questo caso disabilita la funzione.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
it: Imposta il margine superiore in pt. Il valore predefinito è %default. L'impostazione a un valore minore di zero non produrrà alcuna variazione del margine (rimarrà impostato il valore originale). Nota: formati basati sulle pagine come PDF e DOCX hanno impostazioni interne sui margini, che prevalgono.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
it: Imposta il margine inferiore in pt. Il valore predefinito è %default. L'impostazione a un valore minore di zero non produrrà alcuna variazione del margine (rimarrà impostato il valore originale). Nota: formati basati sulle pagine come PDF e DOCX hanno impostazioni interne sui margini, che prevalgono.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
it: Imposta il margine sinistro in pt. Il valore predefinito è %default. L'impostazione a un valore minore di zero non produrrà alcuna variazione del margine (rimarrà impostato il valore originale). Nota: formati basati sulle pagine come PDF e DOCX hanno impostazioni interne sui margini, che prevalgono.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
it: Imposta il margine destro in pt. Il valore predefinito è %default. L'impostazione a un valore minore di zero non produrrà alcuna variazione del margine (rimarrà impostato il valore originale). Nota: formati basati sulle pagine come PDF e DOCX hanno impostazioni interne sui margini, che prevalgono.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
it: Cambia allineamento del testo. Impostato a "sinistra" il testo della sorgente sarà convertito con un allineamento a sinistra. Impostato a "giustificato" il testo verrà distribuito per larghezza della pagina. Impostato a "originale" (predefinito) l'allineamento non verrà cambiato. Notare che solo alcuni formati di output supportano il testo giustificato.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
it: Rimuovi gli spazi fra i paragrafi. Imposta anche un rientro dei paragrafi di 1.5em. La rimozione degli spazi non funzionerà se il documento sorgente non usa la notazione per i paragrafi del tipo <p> o <div>.

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
it: Quando calibre rimuove le righe vuote tra paragrafi, imposta automaticamente un rientro di paragrafo, per assicurare che i paragrafi siano facilmente distinguibili. Questa opzione controlla l'ampiezza di questo rientro (in em). Se imposti un valore negativo, viene utilizzato il rientro specificato nel documento in ingresso, in altre parole, calibre non cambierà il rientro.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
it: Usa la copertina rilevata dal file di origine al posto di quella specificata.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
it: Inserisci una riga vuota tra i paragrafi. Non funzionerà se il file sorgente non usa i paragrafi (tag <p> o <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
it: Imposta l'altezza delle righe vuote inserite (in em). L'altezza delle righe tra i paragrafi sarà doppia del valore impostato qui.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
it: Rimuovi la prima immagine dall'e-book in ingresso. Utile se il documento in ingresso ha un'immagine di copertina che non è identificata come tale. In questo caso, se imposti una copertina tramite calibre, il documento si troverà con due immagini di copertina se non specifichi questa opzione.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
it: Inserisci i metadati del libro all'inizio. Utile se il dispositivo non supporta la visualizzazione/ricerca di metadati direttamente.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see https://daringfireball.net/projects/smartypants.
it: Converti gli apici semplici, i trattini e i puntini di sospensione nei loro equivalenti tipografici corretti. Per i dettagli, vedi https://daringfireball.net/projects/smartypants.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
it: Converti virgolette eleganti, trattini e punti di sospensione nel loro equivalente semplice.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
it: Leggi i metadati dal file OPF specificato. I metadati letti da questo file sovrascrivono qualunque altro metadato presente nel file sorgente.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
it: Converti i caratteri Unicode in una rappresentazione ASCII. Usa con attenzione perché sostituirà i caratteri Unicode con caratteri ASCII. Per esempio sostituirà "{0}" con "{1}". In più, nota che nei casi in cui ci sia più di una rappresentazione per un carattere (caratteri presenti sia in cinese che in giapponese per esempio) la rappresentazione basata sul linguaggio corrente dell'interfaccia di calibre sarà usata.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
it: Mantieni le legature presenti nel documento di input. Una legatura è una formattazione speciale di una coppia di caratteri come ff, fi, fl, eccetera. La maggior parte dei lettori non supporta le legature nei loro caratteri predefiniti, perciò probabilmente queste non verranno mostrate correttamente. Per impostazione predefinita calibre divide le legature nei suoi due caratteri corrispondenti. Questa opzione invece le manterrà.

en: Set the title.
it: Imposta il titolo.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
it: Imposta gli autori. Autori multipli devono essere separati dal carattere &.

en: The version of the title to be used for sorting.
it: La versione del titolo da usare per l'ordinamento.

en: String to be used when sorting by author.
it: Stringa da utilizzare quando si ordina per autore.

en: Set the cover to the specified file or URL
it: Seleziona la copertina da un file o da un URL

en: Set the e-book description.
it: Imposta la descrizione dell'e-book.

en: Set the e-book publisher.
it: Imposta l'editore dell'e-book.

en: Set the series this e-book belongs to.
it: Imposta la serie alla quale questo e-book appartiene.

en: Set the index of the book in this series.
it: Imposta la numerazione del libro in questa serie.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
it: Imposta la valutazione. Deve essere un numero compreso tra 1 e 5.

en: Set the ISBN of the book.
it: Imposta il codice ISBN del libro.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
it: Imposta i tag per il libro. Deve essere un elenco separato da virgole.

en: Set the book producer.
it: Imposta il produttore del libro.

en: Set the language.
it: Imposta la lingua.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
it: Imposta la data di pubblicazione (viene usata l'ora locale, a meno che il fuso orario non sia specificato esplicitamente)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
it: Imposta la marca temporale del libro (non più utilizzata ovunque)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
it: Abilita l'elaborazione euristica. Questa opzione deve essere impostata per attivare l'elaborazione euristica.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
it: Rileva i titoli e i sottotitoli di paragrafo non formattati. Cambia i tag in h2 e h3. Questa impostazione non creerà un indice, ma può essere utilizzata con la funzione di rilevamento della struttura crearne uno.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
it: Cerca parole e segni che indicano l'uso del corsivo e rendili in corsivo.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
it: Cambia il rientro ottenuto con spazi multipli in un rientro CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
it: Scala usata per determinare la posizione alla quale una riga dovrebbe essere ricongiunta. I valori ammessi sono i decimali compresi tra 0 e 1. Il valore predefinito è 0.4, appena inferiore al valore mediano della lunghezza. Se solo alcune righe del documento richiedono il ricongiungimento questo valore dovrebbe essere ridotto.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
it: Unisci le righe utilizzando la punteggiatura o altri metodi di formattazione.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
it: Rimuovi i paragrafi vuoti dal documento quando sono presenti tra gli altri paragrafi

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
it: I marcatori di interruzione di scena allineati a sinistra sono centrati. Sostituisci le interruzioni di scena leggere, che usano più paragrafi vuoti, con un tratteggio orizzontale.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
it: Sostituisci i marcatori di interruzione scena con un testo specifico. In modo predefinito, viene usato il testo del documento.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
it: Analizza nel documento le parole che contengono un trattino. Lo stesso documento è utilizzato come un dizionario per determinare quando i trattini devono essere rimossi o mantenuti.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
it: Cerca occorrenze di sequenze di tag <h1> o <h2>. I tag sono rinumerati per prevenire la divisione a metà del titolo di capitolo.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
it: Pattern di ricerca (espressione regolare) da sostituire con sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
it: Elemento sostitutivo del testo trovato con sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
it: Pattern di ricerca (espressione regolare) da sostituire con sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
it: Elemento sostitutivo del testo trovato con sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
it: Pattern di ricerca (espressione regolare) da sostituire con sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
it: Elemento sostitutivo del testo trovato con sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
it: Percorso a un file che contiene espressioni regolari di ricerca e sostituzione. Il file deve contenere linee alternate di espressione regolare seguita da un modello di sostituzione (anche una riga vuota). L'espressione regolare deve seguire la sintassi regex di Python e il file deve utilizzare la codifica UTF-8.

en: Could not find an e-book inside the archive
it: Impossibile trovare un e-book nell'archivio

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
it: I valori di numerazione della serie e valutazione devono essere numerici. Ignorato

en: Failed to parse date/time
it: Errore di interpretazione di data/ora

en: Converting input to HTML...
it: Conversione dell'input in HTML...

en: Running transforms on e-book...
it: Transcodifica di un ebook in corso...

en: Running %s plugin
it: %s plugin in esecuzione

en: Template error
it: Errore del modello

en: The Cross
it: La croce

en: Half and half
it: Mezzo e mezzo

en: Banner
it: Manifesto

en: Ornamental
it: Ornamentale

en: Blocks
it: Blocchi

en: Remove the property
it: Rimuovi la proprietà

en: Add extra properties
it: Aggiungi proprietà extra

en: Change the value to
it: Cambia il valore in

en: Multiply the value by
it: Moltiplica il valore per

en: Divide the value by
it: Dividi il valore per

en: Add to the value
it: Aggiungi il valore

en: Subtract from the value
it: Sottrai dal valore

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: is any value
it: ha qualsiasi valore

en: matches pattern
it: corrisponde a uno schema

en: does not match pattern
it: non corrisponde a uno schema

en: is the same length as
it: è della stessa lunghezza di

en: is not the same length as
it: non è della stessa lunghezza di

en: is less than
it: è minore di

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than or equal to
it: è inferiore o uguale a

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: Unknown keys
it: Chiavi sconosciute

en: The rule has unknown keys: %s
it: La regola ha chiavi sconosciute: %s

en: Missing keys
it: Chiavi mancanti

en: The rule has missing keys: %s
it: La regola ha chiavi mancanti: %s

en: Property required
it: Proprietà richiesta

en: You must specify a CSS property to match
it: Devi specificare una proprietà CSS da corrispondere

en: Shorthand property not allowed
it: Proprietà abbreviata non permessa

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
it: {0} è una proprietà abbreviata. Usa la forma estesa della proprietà, ad esempio, invece di font, usa font-family, invece di margin, usa margin-top, ecc.

en: Query required
it: Query richiesta

en: You must specify a value for the CSS property to match
it: Devi specificare un valore per la proprietà CSS da verificare

en: Unknown match type
it: Tipo di corrispondenza sconosciuto

en: The match type %s is not known
it: Il tipo di corrispondenza %s è sconosciuto

en: Query invalid
it: Ricerca non valida

en: %s is not a valid regular expression
it: %s non è un'espressione regolare valida

en: %s is not a valid length or number
it: %s non è una lunghezza valida o un numero

en: Unknown action type
it: Tipo di azione sconosciuta

en: The action type %s is not known
it: L'azione di tipo %s è sconosciuta

en: You must specify a number
it: Devi specificare un numero

en: You must specify at least one CSS property to add
it: Devi specificare almeno una proprietà CSS da aggiungere

en: You must specify a value to change the property to
it: Devi specificare un valore con cui cambiare la proprietà

en: No data
it: Non ci sono dati

en: %s is not a number
it: %s non è un numero

en: Invalid number
it: Numero non valido

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
it: Se la proprietà {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
it: Note

en: Table of Contents
it: Indice

en: Cover
it: Copertina

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
it: Esamina tutti i collegamenti locali in un file HTML e crea un file ZIP contenente tutti i file collegati. Questo plugin viene eseguito ogni volta che si aggiunge un file HTML alla biblioteca.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
it: Codifica dei caratteri per i file HTML in ingresso. Le scelte più comuni sono: utf-8, cp1252, cp1251 e latin1.

en: Add linked files in breadth first order
it: Aggiungi i file collegati in ordine di ampiezza

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
it: Normalmente, quando si seguono i collegamenti nei file HTML, calibre da priorità ai file con più collegamenti, ovvero se il file A è collegato a B e C, ma B è collegato a D, i file saranno aggiunti nell'ordine A, B, D, C. Con questa opzione, saranno invece aggiunti come A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
it: Consente di utilizzare risorse al di fuori della cartella principale del file HTML

en: {} must not be empty
it: {} non deve essere vuota

en: Change tag name
it: Cambia il nome del tag

en: New tag name
it: Nuovo nome tag

en: Rename tag to the specified name
it: Rinomina tag nel nome specificato

en: Remove tag and children
it: Rimuovi il tag e i suoi discendenti

en: Remove the tag and all its contents
it: Rimuovi il tag e tutti i suoi contenuti

en: Remove tag only
it: Rimuovi solo il tag

en: Remove the tag but keep its contents
it: Rimuovi il tag ma mantieni i suoi contenuti

en: Add classes
it: Aggiungi classi

en: Add the specified classes, e.g.:
it: Aggiungi le classi specificate. es.:

en: Space separated class names
it: nomi di classe separati da spazio

en: Remove classes
it: Rimuovi classi

en: Remove the specified classes, e.g.:
it: Rimuovi le classi specificate, es.:

en: Remove attributes
it: Rimuovi attributi

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
it: Rimuovi gli attributi specificati dal tag. Più nomi di attributi vanno separati con spazi. Il valore speciale * rimuove tutti gli attributi.

en: Space separated attribute names
it: Nomi di attributi separati da spazi

en: Add attributes
it: Aggiungi attributi

en: Add the specified attributes, e.g.:
it: Aggiungi gli attributi specificati, es.:

en: Empty the tag
it: Svuota il tag

en: Remove all contents from the tag
it: Rimuovi tutti i contenuti dal tag

en: Wrap the tag
it: Incapsula il tag

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
it: Incapsula il tag dentro il tag specificato, es.: {0} incapsulerà il tag in un tag DIV con classe {1}

en: An HTML opening tag
it: Un tag HTML di apertura

en: Insert HTML at start
it: Inserisci HTML all'inizio

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
it: Il frammento HTML specificato viene inserito dopo il tag di apertura. Tieni presente che solo frammenti HTML validi possono essere usati senza tag non chiusi

en: HTML snippet
it: Frammento HTML

en: Insert HTML at end
it: Inserisci HTML alla fine

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
it: Il frammento HTML specificato viene inserito prima del tag di chiusura. Tieni presente che solo frammenti HTML validi possono essere usati senza tag non chiusi

en: Insert HTML before tag
it: Inserisci HTML prima del tag

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
it: Il frammento HTML specificato viene inserito prima del tag di apertura. Tieni presente che solo frammenti HTML validi possono essere usati senza tag non chiusi

en: Insert HTML after tag
it: Inserisci HTML dopo il tag

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
it: Il frammento HTML specificato viene inserito dopo il tag di chiusura. Tieni presente che solo frammenti HTML validi possono essere usati senza tag non chiusi

en: Action must have both:
it: L'azione deve avere entrambi:

en: {} is not a valid CSS selector
it: {} non è un selettore CSS valido

en: {} is not a valid XPath selector
it: {} non è un selettore XPath valido

en: Tag name
it: Nome del tag

en: Class name
it: Nome della classe

en: has class
it: ha la classe

en: does not have class
it: non ha la classe

en: CSS selector
it: Selettore CSS

en: matches CSS selector
it: corrisponde al selettore CSS

en: XPath selector
it: Selettore XPath

en: matches XPath selector
it: corrisponde al selettore XPath

en: is any tag
it: è un qualsiasi tag

en: Text
it: Testo

en: contains text
it: contiene il testo

en: You must specify a value for the tag to match
it: Devi specificare un valore a cui il tag deve corrispondere

en: Invalid {}
it: {} non valido

en: No actions
it: Nessuna azione

en: The rule has no actions
it: La regola non ha azioni

en: Invalid action
it: Azione non valida

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
it: Nessun tag trovato in: {}. Il tag deve essere espresso nella forma <tag>, per esempio: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
it: Se il tag {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
it: 	File di Book Designer individuato.

en: 	Parsing HTML...
it: 	Analisi HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
it: 	File di Baen individuato. Nuova analisi...

en: Written preprocessed HTML to
it: HTML preprocessato scritto in

en: Processing %s
it: Elaborazione %s

en: 	Converting to BBeB...
it: 	Conversione in BBeB...

en: Could not parse file: %s
it: Impossibile analizzare il file: %s

en: %s is an empty file
it: %s è un file vuoto

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
it: Interpretazione del collegamento %(tag)s %(children)s non riuscita

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
it: Impossibile elaborare l'immagine %(path)s. Errore: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
it: Impossibile elaborare l'immagine PNG interlacciata %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione di una tabella: %s. Codice della tabella ignorato.

en: Bad table:
    %s
it: Tabella malformata:
    %s

en: Table has cell that is too large
it: La tabella ha celle troppo larghe

en: Could not read cover image: %s
it: Impossibile leggere l'immagine di copertina: %s

en: Cannot read from: %s
it: Impossibile leggere da: %s

en: Failed to process OPF file
it: Elaborazione del file OPF non riuscita

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
it: %prog libro.lrf
    Converti un file LRF in un file LRS (XML codificato UTF-8)

en: Output LRS file
it: Restituisce un file LRS

en: Do not save embedded image and font files to disk
it: Non salvare le immagini incorporate e i caratteri sul disco

en: Be more verbose
it: Aumenta la verbosità

en: Parsing LRF...
it: Analisi LRF...

en: Creating XML...
it: Creazione XML...

en: LRS written to
it: LRS scritto in

en: Could not read from thumbnail file:
it: Impossibile leggere dal file della miniatura:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
it: %prog [opzioni] file.lrs
    Compila un file LRS dentro un file LRF

en: Path to output file
it: Percorso del file in uscita

en: Verbose processing
it: Elaborazione dettagliata

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
it: Converti LRS in LRS, utile per il debug

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
it: File LRF non valido. Impossibile inviare metadati.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
it: %prog [opzioni] miolibro.lrf
    
    
    Mostra/modifica i metadati in un file LRF

en: Set the book title
it: Imposta il titolo del libro

en: Set sort key for the title
it: Imposta la chiave di ordinamento per il titolo

en: Set the author
it: Imposta l'autore

en: Set sort key for the author
it: Imposta la chiave di ordinamento per l'autore

en: The category this book belongs to. E.g.: History
it: La categoria a cui questo libro appartiene. Es: Storia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
it: Percorso a un'immagine che verrà impostata come miniatura di questo file

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
it: Percorso di un file TXT contenente il commento da includere nel file LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
it: Estrai la miniatura da un file LRF

en: Set the publisher
it: Imposta l'editore

en: Set the book classification
it: Imposta la classificazione del libro

en: Set the book creator
it: Imposta il creatore del libro

en: Set the book producer
it: Imposta il produttore del libro

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
it: Estrai la copertina dal file LRF. Nota che il formato LRF non ha una copertina definita, quindi viene usato un algoritmo euristico per provare a stimare la copertina.

en: Set book ID
it: Imposta l'ID del libro

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
it: Estrai il file DOCX sorgente dai file KPF di Amazon Kindle Create. Nota che non saranno incluse le modifiche fatte nel programma Kindle Create stesso.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
it: Estrai formati di e-book comuni dai file di archivio (ZIP/RAR/7z). Prova anche a rilevare automaticamente se siano file CBZ/CBR/CB7.

en: Author(s)
it: Autori

en: Publisher
it: Editore

en: Producer
it: Produttore

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Tag

en: Series | Series
it[0]: Serie
it[1]: Serie
it[2]: Serie

en: Languages
it: Lingue

en: Published
it: Pubblicato

en: Rights
it: Privilegi

en: Value: unknown field
it: Valore: campo sconosciuto

en: Search the calibre library for books by %s
it: Cerca libri nella biblioteca di calibre per %s

en: Search {0} for the author: {1}
it: Cerca {0} per l'autore: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
it: Cerca {0} per il libro: {1} dell'autore {2}

en: Click to open
it: Fai clic per aprire

en: Show notes for: {}
it: Mostra note per: {}

en: Click to see books with {0}: {1}
it: Fai clic per vedere i libri con {0}: {1}

en: Book files
it: File del libro

en: Folder | Folders
it[0]: Cartella
it[1]: Cartelle
it[2]: Cartelle

en: Data files
it: File di dati

en: Ids
it: Id

en: Search calibre for books with the language: {}
it: Ricerca libri in calibre usando la lingua: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
it: %(sidx)s di <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
it: Fai clic per vedere i libri in questa serie

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
it: Fai clic per vedere i libri con {0}: {1} (derivato da {2})

en: %prog ebook_file [options]
it: %prog ebook_file [opzioni]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
it: 
    Leggi/Scrivi metadati da/su file e-book.
    
    Formati supportati per la lettura dei metadati: {0}
    
    Formati supportati per la scrittura dei metadati: {1}
    
    Tipi di file differenti supportano differenti tipi di metadati. Se imposti
    alcuni metadati in un tipo di file che non li supporta, i metadati saranno
    ignorati silenziosamente.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
it: Imposta gli autori. Multipli autori devono essere divisi dal carattere &. I nomi degli autori devono essere nell'ordine Nome Cognome.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
it: La versione del titolo da usare per l'ordinamento. Se non specificata, la versione verrà generata automaticamente dal titolo.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
it: La stringa che verrà usata nell'ordinamento per autore. Se non specificata, essa verrà generata automaticamente dal nome dell'autore.

en: Set the cover to the specified file.
it: Imposta la copertina per il file specificato.

en: Set the book category.
it: Imposta la categoria del libro.

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
it: Imposta gli identificatori del libro, possono essere specificati più volte. Per esempio: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 Per rimuovere un identificatore non specificare alcun valore --identifier isbn: Nota che per i file EPUB, un identificatore impostato come identificatore del pacchetto non può essere rimosso.

en: Set the published date.
it: Imposta la data di pubblicazione.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
it: Estrai la copertina dall'e-book e salvala in un file specificato.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
it: Specifica il nome di un file OPF. I metadati saranno scritti in questo file.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
it: Leggi i metadati dal file OPF specificato e usalo per impostare i metadati nell'ebook. I metadati specificati da linea di comando sovrascriveranno quelli letti dal file OPF

en: Set the BookID in LRF files
it: Imposta il BookID nei file LRF

en: No file specified
it: Nessun file specificato

en: Original metadata
it: Metadati originali

en: Changed metadata
it: Metadati cambiati

en: OPF created in
it: Creato OPF in

en: Cover saved to
it: Copertina salvata in

en: No cover found
it: Nessuna copertina trovata

en: Google Books
it: Google Libri

en: Google web search
it: Google

en: Google Images
it: Google Immagini

en: Downloads metadata and covers from Amazon
it: Scaricamento di metadati e copertine da Amazon

en: France
it: Francia

en: Germany
it: Germania

en: UK
it: GB

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: Spain
it: Spagna

en: Brazil
it: Brasile

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: China
it: Cina

en: Sweden
it: Svezia

en: Choose server automatically
it: Scegli server automaticamente

en: Amazon servers
it: Server di Amazon

en: Bing search cache
it: Cache di ricerca Bing

en: Google search cache
it: Cache di ricerca Google

en: Wayback machine cache (slow)
it: Cache della Wayback machine (lento)

en: DuckDuckGo search and Google cache
it: Ricerca su DuckDuckGo e cache di Google

en: Amazon country website to use:
it: Sito web nazionale di Amazon da usare:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
it: I metadati da Amazon saranno ottenuti dal sito Amazon di questo stato.

en: Server to get data from:
it: Server da cui recuperare dati:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
it: Amazon ha cominciato a bloccare i tentativi di scaricare i metadati dai suoi server. Per aggirare questo problema, calibre può recuperare i dati di Amazon da molti posti differenti dove sono in cache. Scegli la fonte che preferisci.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
it: Usa il MOBI-ASIN per la ricerca dei metadati

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
it: Abilita questa opzione per cercare i metadati con un identificatore ASIN preso dal file MOBI nel sito della nazione corrente, a meno che non ci sia già un altro id di Amazon. Nota che se il file MOBI proviene da un negozio Amazon di una nazione differente, potresti ottenere risultati errati.

en: Prefer the Kindle edition, when available
it: Preferisci l'edizione Kindle, se disponibile

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
it: Quando cerchi un libro e il motore di ricerca restituisce sia un'edizione cartacea sia una Kindle, preferisci sempre la versione Kindle, invece del risultato che il motore di ricerca pone al primo posto.

en: Amazon timed out. Try again later.
it: Timeout da Amazon. Prova più tardi.

en: Metadata source
it: Sorgente metadati

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
it: Scarica diverse copertine da Amazon. Utile per trovare copertine alternative.

en: Maximum number of covers to get
it: Numero massimo di copertine da scaricare

en: The maximum number of covers to process from the search result
it: Il numero massimo di copertine da processare dal risultato della ricerca

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
it: %prog [options]
    
    Recupera i metadati del libro dalle fonti online. È necessario specificare almeno uno
    tra titolo, autori o ISBN.

en: Book title
it: Titolo del libro

en: Book author(s)
it: Autore/i del libro

en: Book ISBN
it: ISBN del libro

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
it: Identificatori come ASIN/Id Goodreads ecc. Può essere specificato più volte per più identificatori. Per esempio:

en: Print the log to the console (stderr)
it: Stampa il log sulla console (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
it: Restituisce i metadati in formato OPF invece di testo leggibile.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
it: Specifica un nome file. La copertina, se disponibile, sarà salvata all'interno di esso. Senza quest'opzione, non sarà scaricata nessuna copertina.

en: Timeout in seconds. Default is 30
it: Tempo massimo in secondi. Predefinito è 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
it: Specifica il nome di un plugin di download dei metadati da usare. Per impostazione predefinita, tutti i plugin dei metadati verranno utilizzati. Può essere specificato più volte per più plugin. Tutti i nomi dei plugin: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
it: Scarica i metadati e le copertine da Edelweiss - Un catalogo aggiornato dagli editori di libri

en: Downloads metadata and covers from Google Books
it: Scaricamento di metadati e copertine da Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
it: Scarica copertine dalla Ricerca immagini di Google. Utile per trovare copertine di dimensioni superiori o alternative.

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
it: Il numero massimo di copertine da elaborare dai risultati di ricerca di Google

en: Cover size
it: Dimensioni copertina

en: Search for covers larger than the specified size
it: Cerca copertine di dimensioni maggiori rispetto alle dimensioni specificate

en: Any size
it: Qualsiasi dimensione

en: Large
it: Grande

en: Larger than %s
it: Più grande di %s

en: Downloads covers from The Open Library
it: Scarica le copertine da "The Open Library"

en: Sample Book
it: Libro campione

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
it: Questo è un libro KFX di Amazon. Non può essere elaborato. Vedi {} per informazioni su come gestire i libri in formato KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
it: Questo è un libro Amazon Topaz. Non può essere elaborato.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
it: Non è un file MOBI, ma un file Topaz.

en: This is not a MOBI file.
it: Non è un file MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
it: Questo file è protetto da DRM. Non può essere ottimizzato.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
it: Questo file MOBI non contiene un libro in formato KF8. KF8 è il nuovo formato di Amazon. calibre può ottimizzare solo i file MOBI che contengono libri KF8. I vecchi file MOBI senza KF8 non sono ottimizzabili.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
it: Questo file MOBI contiene sia dati KF8 che i vecchi Mobi6. L'ottimizzazione rimuoverà i dati Mobi6, ciò significa che il file non sarà utilizzabile su Kindle datati. Sei sicuro?

en: No details available
it: Nessun dettaglio disponibile

en: Title page
it: Pagina del titolo

en: Index
it: Indice analitico

en: Glossary
it: Glossario

en: Acknowledgements
it: Ringraziamenti

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Copyright
it: Diritti d'autore

en: Dedication
it: Dedica

en: Epigraph
it: Epigrafe

en: Foreword
it: Introduzione

en: List of illustrations
it: Lista delle figure

en: List of tables
it: Lista delle tabelle

en: Preface
it: Prefazione

en: Main text
it: Corpo del testo

en: %s format books are not supported
it: I libri nel formato %s non sono supportati

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
it: Vedi <a href="{}">descrizione dettagliata</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
it: Questo errore sarà corretto automaticamente facendo clic su "Prova a correggere tutti gli errori risolvibili", qui sotto.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
it: Elaborazione del CSS in {name} fallita con errori: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
it: Questo carattere non può essere elaborato. Molto probabilmente non funzionerà nemmeno in un lettore di ebook,

en: The font {} is not allowed to be embedded
it: Non è permesso incorporare il carattere {}

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
it: Il carattere ha un flag nei suoi metadati ({:09b}) che indica che non ha la licenza per l'integrazione. Puoi ignorare questo avvertimento se sei sicuro di avere il permesso di integrare questo carattere.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
it: Il nome della famiglia di caratteri {0} nel CSS non corrisponde al nome effettivo del carattere {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
it: Il nome della famiglia di caratteri specificato nella regola CSS @font-face: "{0}" non corrisponde al nome del carattere nel file effettivo del carattere: "{1}". Ciò può causare problemi in alcuni lettori. È necessario modificare il nome del carattere del CSS affinché corrisponda al nome effettivo del carattere.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
it: Cambia il nome del carattere da {0} a {1} ovunque

en: Not a valid font: %s
it: Non è un carattere valido: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
it: Un'immagine non valida è un'immagine che non può essere caricata, in genere perché è danneggiata. È necessario sostituirla con una buona immagine o rimuoverla.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
it: I dispositivi di lettura basati su Adobe Digital Editions non possono mostrare immagini il cui spazio colore sia CMYK. Sarebbe meglio convertire queste immagini nello spazio colore RGB per compatibilità massima.

en: Convert image to RGB automatically
it: Converti automaticamente l'immagine in RGB

en: Image is in the CMYK colorspace
it: L'immagine è nello spazio di colori CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
it: La risorsa alla quale punta questo collegamento non esiste. Dovresti correggere o rimuovere il collegamento.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
it: I computer Windows non consentono il carattere : nel nome del file. Per una migliore compatibilità è meglio non usarlo in nomi file o link to altri file.

en: This URL could not be parsed.
it: Impossibile analizzare questo URL.

en: The linked to resource {0} does not exist
it: Il collegamento alla risorsa {0} non esiste

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
it: Il collegamento {0} ed il file a cui attualmente punta {1} non corrispondono. Si prega di cambiare il collegamento o rinominare il file.

en: Change the case of the link to match the actual file
it: Cambia le maiuscole/minuscole del collegamento affinché rispecchino il nome del file

en: Link points to a file that is not a text document
it: Il collegamento punta a un file che non è un documento di testo

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
it: Il link "{0}" punta a un file <i>{1}</i> che non è un documento di testo (HTML). Molti lettori di e-book non saranno in grado di seguire un link del genere. Dovresti rimuovere il link oppure modificarlo in modo che punti a un documento di testo. Per esempio, se punta a un'immagine, puoi creare un piccolo documento apposito che contenga l'immagine e fare in modo che il link punti ad esso.

en: Link points to a location not present in the target file
it: Il collegamento punta a una posizione non presente nel file di destinazione

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
it: Il collegamento "{0}" punta ad una posizione inesistente <i>{1}</i> nel file {2}. Rimuovere la posizione per collegarsi alla parte iniziale del documento o modificare il collegamento ad una posizione esistente.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
it: Questo link usa lo schema URL file://, che non funziona con molti lettori di e-book. Rimuovi il prefisso file:// e fai in modo che il link punti a un file dentro al libro.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
it: Questo collegamento punta a un file esterno al libro. Non funzionerà se il libro verrà letto in un computer diverso da quello in cui è stato creato. Modifica o rimuovi tale collegamento.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
it: Questo link è vuoto. Ciò è quasi sempre uno sbaglio. Riempi la destinazione del link oppure rimuovi il tag del link.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
it: Questo file è incluso nel libro ma non è referenziato da alcun documento presente nel dorso. Questo significa che il file non sarà visibile nella maggior parte dei lettori di e-book. Dovresti probabilmente rimuoverlo dal libro o aggiungere un link ad esso da qualche parte.

en: The file %s is not referenced
it: Il file %s non è stato referenziato

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
it: Questo file non è nel dorso del libro. Tutti i documenti dovrebbero essere nel dorso. Dovresti probabilmente aggiungerlo al dorso.

en: Append this file to the spine
it: Aggiungi questo file al dorso

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
it: Il file non è presente nel manifesto del libro. Anche se non strettamente necessario è buona pratica elencare tutti i file nel manifesto. Si consiglia di effettuare le opportune modifiche.

en: The file %s is not listed in the manifest
it: Il file %s non è elencato nel manifesto

en: Remove %s from the book
it: Elimina %s dal libro

en: Add %s to the manifest
it: Aggiungi %s al manifesto

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
it: Rimuovi tutti i riferimenti a %s dall'HTML e CSS nel libro

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
it: Questo file conserva i segnalibri e le informazioni di ultima apertura del Lettore e-book di calibre. Puoi rimuoverlo se non ti servono queste informazioni, o se non vuoi condividerle con altre persone a cui mandi questo libro.

en: Remove this file
it: Rimuovi questo file

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
it: Il file dei segnalibri utilizzato dal lettore di e-book di calibre è presente

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
it: Il file %s ha un MIME type che non corrisponde alla sua estensione

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
it: Il file {0} ha un MIME type specificato nel file OPF di tipo {1}. Il MIME type raccomandato per i file con l'estensione "{2}" è {3}. Dovresti cambiare o l'estensione del file o il MIME type nell'OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
it: Cambia l'estensione del file a .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
it: Cambia il MIME type per questo file nell'OPF in %s

en: The link is empty
it: Il link è vuoto

en: The linked resource %s is a folder
it: La risorsa collegata %s è una cartella

en: The linked resource %s does not exist
it: La risorsa collegata %s non esiste

en: The URL {} could not be parsed
it: Impossibile analizzare l'URL {}

en: The link %s is a file:// URL
it: Il collegamento %s è un URL di tipo file://

en: The link %s points to a file outside the book
it: Il collegamento %s punta a un file esterno al libro

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
it: Il link %s contiene un carattere :, questo causerà errori nei computer Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
it: La sezione <%s> manca dall'OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
it: La sezione <%s> è richiesta nel file OPF. Devi crearne uno.

en: Empty id attributes are invalid
it: Gli attributi id vuoti sono invalidi

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
it: Gli attributi ID vuoti non sono validi nei file OPF.

en: idref="%s" points to unknown id
it: idref="%s" punta a un id sconosciuto

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
it: The idref="%s" punta a un id che non esiste nell'OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
it: La copertina nei meta tag punta a un oggetto non esistente

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
it: Il meta tag Copertina punta ad un elemento con id="%s" che non esiste nel manifesto.

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
it: Alcuni lettori di e-book come il Nook non riconoscono le copertine se l'attributo del contenuto viene prima dell'attributo del nome. Per una migliore compatibilità sposta l'attributo del nome prima dell'attributo del contenuto.

en: Move the name attribute before the content attribute
it: Sposta l'attributo del nome prima  dell'attributo del contenuto

en: The meta cover tag has content before name
it: Il meta tag copertina ha dei contenuti prima del nome.

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
it: L'elemento identificato dall'indice (%s) non esiste

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
it: Non è presente alcun elemento con id="%s" nel manifesto.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
it: L'elemento identificato come Indice presenta un tipo di media non corretto (%s).

en: The media type for the Table of Contents must be %s
it: Il tipo di media per l'Indice deve essere %s.

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
it: Questa voce del manifesto non presenta un attributo href. Aggiungere l'attributo o rimuovere la voce.

en: Remove this manifest entry
it: Rimuovi questa voce del manifesto

en: Item in manifest has no href attribute
it: L'elemento nel manifesto non ha un attributo href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
it: Il tag <spine> non fa riferimento al file di indice NCX. Senza questo riferimento, l'indice non funzionerà nella maggior parte dei lettori. Il riferimento dovrebbe avere questo aspetto <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.

en: Add the reference to the NCX file
it: Aggiungi un riferimento al file NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
it: Riferimento all'indice NCX mancante

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
it: Questo libro non ha alcun documento di navigazione. Secondo le specifiche EPUB 3, è necessario un documento di navigazione. Il documento di navigazione contiene l'indice. Usa lo strumento Indice per aggiungere un indice a questo libro.

en: Missing navigation document
it: Documento di navigazione mancante

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
it: Il documento di navigazione di questo libro non contiene l'indice o ne contiene uno vuoto. Usa lo strumento Indice per aggiungere un indice a questo libro.

en: Missing ToC in navigation document
it: Indice assente dal documento di navigazione

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
it: Un file presente nel manifesto è mancante. Si prega di apportare le modifiche necessarie nel manifesto o aggiungere il file mancante.

en: Item (%s) in manifest is missing
it: Elemento (%s) mancante nel manifesto

en: Remove the entry for %s from the manifest
it: Rimuovi la voce per %s dal manifesto

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
it: Ci sono elementi segnati come non-linear nel <spine>. Questi elementi saranno mostrati in ordine casuale da lettori e-book differenti. Alcuni ignoreranno l'attributo non-linear, altri li mostreranno alla fine o all'inizio del libro e altri ancora non li mostreranno proprio. Invece di usare elementi non-linear, ponili semplicemente nell'ordine in cui vuoi che vengano mostrati.

en: Mark all non-linear items as linear
it: Marca tutti gli elementi non lineari come lineari

en: Non-linear items in the spine
it: Elementi non-lineari nel dorso.

en: Remove all but the first duplicate item
it: Rimuovi tutto tranne l'elemento duplicato

en: Duplicate item in {0}: {1}
it: Elemento duplicato in {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
it: L'elemento {0} è presente più di una volta nel {2} in {1}. La cosa non è permessa.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
it: C'è più di un tag <meta name="cover"> definito. Ce ne dovrebbe essere solo uno.

en: Remove all but the first meta cover tag
it: Rimuovi tutto tranne la prima cover nelle meta tag

en: There is more than one cover defined
it: È stata definita più di una copertina

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
it: L'OPF deve avere un identificativo univoco, es. un elemento <dc:identifier> il cui id è referenziato dall'elemento <package>.

en: Auto-generate a unique identifier
it: Genera automaticamente un identificatore univoco

en: The OPF has no unique identifier
it: L'OPF non ha un identificatore univoco

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
it: L'elemento <dc:identifier> non può essere vuoto.

en: Remove empty identifiers
it: Rimuovi identificatori vuoti

en: Empty identifier element
it: Identificatore vuoto

en: Incorrect media-type for spine item
it: Tipo di media non corretto per l'elemento del dorso.

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
it: L'elemento {0} presente nel dorso ha {1} come media-type. Buona parte dei software e-book non riesce a gestire elementi del dorso in formati diversi da HTML. Se l'elemento è in formato HTML, dovresti modificare il suo media-type in {2}. Se invece non fosse in formato HTML dovresti considerare di sostituirlo con un elemento HTML, perché è probabile che non funzioni nella maggior parte dei lettori.

en: Change the media-type to %s
it: Cambia il tipo di media in %s

en: The OPF does not have the correct root element
it: L'OPF non ha l'elemento radice corretto

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
it: L'OPF deve avere l'elemento radice <package> nel namespace {0}, in questo modo: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
it: L'OPF non ha un numero di versione

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
it: Il tag <package> nell'OPF deve avere un attributo di versione. Solitamente è version="2.0" per EPUB2 e AZW3 e version="3.0" per EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
it: Questo file è vuoto, non contiene niente. Dovresti rimuoverlo.

en: The file %s is empty
it: Il file %s è vuoto

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
it: Un errore di decodifica significa che i contenuti del file non possono essere interpretati come testo. Questo accade di solito se il file ha una dichiarazione di codifica carattere errata o se è in realtà un file binario, come ad esempio un'immagine o un carattere non correttamente identificati nell'OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
it: Elaborazione di %s non riuscita, impossibile decodificare

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
it: Un errore di analisi in un file XML significa che la sintassi XML nel file è errata. Un file del genere molto probabilmente non si aprirà in un lettore e-book. Questi errori possono spesso essere risolti automaticamente, tuttavia le correzioni automatiche possono in alcuni casi "farlo male".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
it: Un errore di analisi in un file HTML significa che la sintassi HTML è errata. La maggior parte dei lettori ignorerà gli errori ma ciò potrebbe portare a un aspetto errato dei contenuti. Di solito questi errori possono essere corretti automaticamente, tuttavia le correzioni automatiche possono in alcuni casi "farlo male".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
it: Questo file HTML usa entità private, che non sono supportate. Puoi provare a eseguire "Correggi HTML" dal menu Strumenti, che proverà a risolvere automaticamente i problemi con le entità private.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
it: Sostituisci tutte le entità con nome con i loro caratteri equivalenti in questo libro

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
it: Le entità con nome spesso non sono del tutto supportate dai vari programmi di lettura. È meglio quindi non utilizzarle e sostituirle con i caratteri che rappresentano. Può essere fatto automaticamente.

en: Named entities present
it: Entità con nome presenti

en: Filename contains unsafe characters
it: Il nome del file contiene caratteri non sicuri

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
it: Il nome di file {0} contiene caratteri non validi, da sostituire in questo modo {1}. La loro presenza può causare problemi con alcuni lettori di e-book. Per essere completamente sicuro, usa solamente caratteri alfanumerici [a-z], [0-9], trattini bassi e trattini nei nomi di file. Anche se molti altri caratteri sono permessi, potrebbero comunque comportare problemi con alcuni software.

en: Rename the file {0} to {1}
it: Rinomina il file {0} in {1}

en: This HTML file is larger than %s. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
it: Questo file HTML è più grande di %s. File HTML troppo grandi possono creare problemi prestazionali su alcuni lettori di e-book. È consigliabile suddividere il file in sezioni più piccole.

en: File too large
it: File troppo grande

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
it: Entità non valida (non riconosciuta). Sostituirla con qualsiasi altro testo che possa rappresentarla.

en: Invalid entity: %s
it: Entità non valida: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
it: Esegui la correzione HTML su questo file, per inserire automaticamente il namespace corretto

en: Invalid or missing namespace
it: Spazio dei nomi non valido o mancante

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
it: Questo file ha {0}. Il suo namespace deve essere {1}. Imposta il namespace definendo l'attributo xmlns nell'elemento <html>. Es. <html xmlsns="{1}">

en: incorrect namespace %s
it: Spazio dei nomi non corretto: %s

en: no namespace
it: nessuno spazio dei nomi

en: Change this file's encoding to UTF-8
it: Cambia la codifica del file in UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
it: Dichiarazione codifica non UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
it: Questo file ha la sua codifica dichiarata come  %s. Alcuni lettori non possono gestire codifiche che non siano UTF-8. Si consiglia di cambiare la codifica in UTF-8.

en: Private entities found
it: Trovate entità private

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
it: Rimuovi gli ID duplicati da tutti gli elementi tranne il primo

en: Duplicate id: %s
it: ID duplicato: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
it: L' ID {0} compare più di una volta in {1}. Questo non è permesso. Rimuovi l'ID da tutti gli elementi tranne uno.

en: Replace this id with a randomly generated valid id
it: Sostituisci questo ID con un ID valido generato casualmente

en: Invalid id: %s
it: ID %s non valido

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
it: L'id {0} non è un id valido. Gli id devono cominciare con una lettera ([A-Za-z]) e possono contenere un numero qualsiasi di lettere, numeri ([0-9]), trattini ("-"), trattini bassi ("_"), due punti (":") e punti ("."). Questo per assicurare la massima compatibilità su tutti i dispositivi.

en: Wrap the bare text in a p tag
it: Mettere il testo libero all'interno di un tag p

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
it: Non si può avere testo libero all'interno del corpo del tag. Il testo deve essere messo all'interno di altri tag, come p o div

en: Bare text in body tag
it: Testo libero all'interno del corpo di un tag

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
it: Questo file MOBI non contiene libro in formato KF8. KF8 è il nuovo formato di Amazon. calibre può modificare solo i file MOBI che contengono libri KF8. I vecchi file MOBI senza KF8 non sono modificabili.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
it: Questo file MOBI contiene sia dati KF8 che vecchi dati Mobi6. calibre può modificare solo i file MOBI che contengono dati KF8.

en: Cover inserted
it: Copertina inserita

en: Cover updated
it: Copertina aggiornata

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
it[0]: Rimossa una regola di stile CSS non utilizzata
it[1]: Rimosse {} regole di stile CSS non utilizzate
it[2]: Rimosse {} regole di stile CSS non utilizzate

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
it[0]: Rimosso un selettore CSS inutilizzato
it[1]: Rimossi {} selettori CSS inutilizzati
it[2]: Rimossi {} selettori CSS inutilizzati

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
it[0]: Rimossa una classe inutilizzata dal codice HTML
it[1]: Rimosse {} classi inutilizzate dal codice HTML
it[2]: Rimosse {} classi inutilizzate dal codice HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
it[0]: Combinata una regola di stile CSS con selettori identici
it[1]: Combinate {} regole di stile CSS con selettori identici
it[2]: Combinate {} regole di stile CSS con selettori identici

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
it[0]: Combinata una regola di stile CSS con proprietà identiche
it[1]: Combinate {} regole di stile CSS con proprietà identiche
it[2]: Combinate {} regole di stile CSS con proprietà identiche

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
it[0]: Rimosso un foglio di stile CSS senza riferimenti
it[1]: Rimossi {} fogli di stile CSS senza riferimenti
it[2]: Rimossi {} fogli di stile CSS senza riferimenti

en: No unused CSS style rules found
it: Nessuna regola di stile CSS non utilizzata

en: No unused CSS selectors found
it: Nessun selettore CSS inutilizzato trovato

en: No unused class attributes found
it: Non sono stati trovati  attributi di classe inutilizzati

en: No style rules that could be merged found
it: Non è stata trovata nessuna regola di stile da unificare

en: No unused stylesheets found
it: Nessun foglio di stile senza utilizzi trovato

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
it: Impossibile trovare un carattere della famiglia "%s" con le esatte caratteristiche richieste dalla specifica CSS del carattere, inserirò al suo posto un altro carattere. Specifica CSS del carattere:

en: Matched font specification:
it: Caratteristiche del carattere trovato:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
it: Impossibile trovare i caratteri per la famiglia: %s, nessuna integrazione

en: No embeddable fonts found
it: Non ci sono caratteri integrabili

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
it: Questo file è bloccato da DRM. Non può essere modificato.

en: Soft hyphens added
it: Aggiunti trattini morbidi

en: Soft hyphens removed
it: Rimossi trattini morbidi

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
it: {0} compresso da {1} a  {2} byte [{3:.1%} di riduzione]

en: {0} could not be further compressed
it: {0} non può essere ulteriormente compresso

en: Failed to process {0} with error:
it: Elaborazione di {0} fallita con errore:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
it: Dimensione totale delle immagini ridotta da {0} a {1} [riduzione del {2:.1%}, {3} immagini modificate]

en: Images are already fully optimized
it: Le immagini sono già completamente ottimizzate

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
it: <p>La <i>rifinitura dei libri</i> è ciò che ti serve per raggiungere il
    non plus ultra negli e-book che con cura hai costruito.</p>
    
    <p>La rifinitura prova a minimizzare i cambiamenti al codice interno del tuo e-book.
    Diversamente dalla conversione, <i>non</i> appiattisce il CSS, rinomina file,
    cambia la dimensione dei caratteri, modifica i margini, ecc. Ogni azione effettua
    solo i minimi cambiamenti necessari ad ottenere l'effetto desiderato.</p>
    
    <p>Dovresti usare questo strumento come ultimo passo nel processo di
    creazione del tuo e-book.</p>
    {0}
    <p>Nota che la rifinitura funziona solo sui file nei formati %s.</p>

en:  or
it:  oppure

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
it: <p>Incorpora tutti i caratteri che sono referenziati nel documento ma non ancora incorporati.
    Verranno cercati i caratteri nel computer e, se trovati, verranno
    incorporati nel documento.</p>
    <p>Assicurati di avere una licenza valida per l'incorporamento dei caratteri usati nel documento.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
it: <p>Creare un sottoinsieme dei caratteri significa fare in modo che un carattere integrato contenga solo i simboli utilizzati da quel carattere nel libro. Ciò riduce di molto la dimensione dei file dei caratteri (è comune dimezzarne la dimensione).</p>
    
    <p>Ad esempio, se il libro usa un carattere specifico per i titoli,
    la riduzione farà si che quel carattere contenga solo i simboli
    presenti attualmente nei titoli del libro. Oppure se il libro
    contiene la versione in corsivo e in grassetto di un carattere,
    ma il testo in grassetto o in corsivo è relativamente raro,
    oppure completamente assente, allora i caratteri in corsivo
    e grassetto possono essere ridotti a solamente alcuni
    simboli, oppure completamente eliminati.</p>
    
    <p>L'unico svantaggio del ridurre i caratteri è che, se in seguito
    vuoi aggiungere altro testo al tuo libro, per il testo
    aggiunto potrebbero non essere sufficienti i caratteri integrati</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
it: <p>Inserisci una pagina di "sovracopertina" all'inizio del libro che contiene
    tutti i metadati del libro come titolo, tag, autori, serie, commenti,
    ecc. Ogni sovracopertina precedente sarà rimpiazzata.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
it: <p>Rimuovi una sovracopertina inserita precedentemente.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
it: <p>Converti trattini, parentesi, apici, apostrofi, ecc. nelle loro rispettive
    forme tipografiche corrette.<p>
    <p>L'algoritmo potrebbe generare a volte risultati indesiderati, specialmente
    quando si presentano apici singoli all'inizio di contrazioni.

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
it: <p>Rimuovi tutte le regole CSS non utilizzate dai fogli di stile e i tag &lt;style&gt. Alcuni libri
    creati da modelli professionali possono avere un gran numero di regole CSS
    che non corrispondono ad alcun contenuto effettivo. Le regole aggiuntive tendono a diminuire
    le prestazioni dei dispositivi di lettura.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
it: Comprimi le immagini nel libro per ridurre le dimensioni del file senza alcuna perdita di qualità.

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
it: <p>Aggiorna la struttura interna del libro, se possibile. Per esempio,
    aggiorna libri in formato EPUB 2 a EPUB3.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
it: <p>Aggiungi trattini morbidi a tutte le parole nel libro. Questo permette al libro di essere
    impaginato meglio quando il testo è giustificato, nei lettori che non supportano
    la divisione in sillabe.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
it: <p>Rimuovi i trattini morbidi da tutto il testo del libro.</p>

en: Updating metadata
it: Aggiornamento dei metadati

en: Updated metadata jacket
it: La sovracopertina con i metadati è stata aggiornata

en: Metadata updated
it: Metadati aggiornati

en: Setting cover
it: Impostazione della copertina

en: Inserting metadata jacket
it: La sovracopertina con i metadati viene inserita

en: Existing metadata jacket replaced
it: La sovracopertina con i metadati esistente è stata sostituita

en: Metadata jacket inserted
it: La sovracopertina con i metadati è stata inserita

en: Removing metadata jacket
it: La sovracopertina con i metadati viene rimossa

en: Metadata jacket removed
it: La sovracopertina con i metadati è stata rimossa

en: No metadata jacket found
it: La sovracopertina con i metadati non è stata trovata

en: Smartening punctuation
it: Miglioramento della punteggiatura

en: Embedding referenced fonts
it: Integrazione dei caratteri referenziati

en: Subsetting embedded fonts
it: Riduzione dei caratteri integrati

en: No embedded fonts to subset
it: Nessun carattere incorporato da cui ottenere un sottoinsieme

en: Removing unused CSS rules
it: Rimozione regole CSS non utilizzate

en: Losslessly compressing images
it: Compressione immagini senza perdita di dati

en: Upgrading book, if possible
it: Aggiornamento del libro, se possibile

en: Removing soft hyphens
it: Sto rimuovendo i trattini morbidi

en: Adding soft hyphens
it: Aggiungo i trattini morbidi

en: ## Polishing: %s
it: ## Rifinitura: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
it: La rifinitura ha richiesto: %.1f secondi

en: %prog [options] input_file [output_file]
it: %prog [opzioni] file_di_input [file_di_output]

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
it: Percorso di un'immagine di copertina. Cambia la copertina specificata nell'e-book. Se nessuna copertina è presente, o se la copertina non è identificata correttamente, viene inserita una nuova copertina.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
it: Percorso a un file OPF. I metadati nel libro sono aggiornati dal file OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
it: Genera un risultato più prolisso, utile per debug.

en: You must provide the input file to polish
it: Devi specificare il file da rifinire

en: Unknown extra arguments
it: Argomenti aggiuntivi sconosciuti

en: You must specify at least one action to perform
it: Devi specificare almeno un'azione da eseguire

en: Smartened punctuation in: %s
it: Punteggiatura migliorata in: %s

en: No punctuation that could be smartened found
it: Impossibile trovare punteggiatura da migliorare.

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
it: Il file %s ha un markup malformato. Prova a eseguire lo strumento Correggi HTML prima di dividere

en: The expression %s did not match any nodes
it: L'espressione %s non ha verificato alcun nodo

en: Removed unused font: %s
it: Rimosso carattere inutilizzato: %s

en: The font %s was already subset
it: Il carattere %s era già ridotto

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
it: Carattere {0} ridotto al {1} della grandezza originale.

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
it: Grandezza del carattere ridotta a %.1f%% dell'originale.

en: No embedded fonts found
it: Non sono stati trovati caratteri incorporati

en: No file named %s exists
it: Non esiste alcun file con nome %s

en: No HTML file named %s exists
it: Non esiste alcun file HTML con nome %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
it: L'ancora %(a)s non esiste nel file %(f)s

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
it: Il file %s ha un markup malformato. Prova a eseguire lo strumento Correggi HTML prima di modificare.

en: No upgrade needed
it: Aggiornamento non richiesto

en: Updated EPUB from version 2 to 3
it: Aggiornata versione EPUB da 2 a 3

en: HTML TOC generation options.
it: Opzioni di creazione dell'indice HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
it: {1} di <em>{0}</em>

en: Rating
it: Valutazione

en: Date
it: Data

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
it: Impossibile trovare un punto appropriato di interruzione: %(path)s Dimensione sottoalbero: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
it: Opzioni per creare OPF/NCX/etc.

en: OPF version to generate. Default is %default.
it: Versione OPF da creare. Il valore predefinito è %default

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
it: Crea un documento Adobe "page-map" se le preferenze di impaginazione sono disponibili.

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Adding headers and footers
it: Aggiungo intestazioni e piè di pagina

en: Headers and footers added
it: Intestazioni e piè di pagina aggiunti

en: Parsed all content for markup transformation
it: Elaborato tutto il contenuto per la trasformazione del markup

en: Completed markup transformation
it: Completata la trasformazione del markup

en: Rendered all HTML as PDF
it: Renderizzato tutto l'HTML come PDF

en: Added links to PDF content
it: Aggiunti link al contenuto PDF

en: Updated metadata in PDF
it: Aggiornati i metadati nel PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
it: Renderizzate {0} pagine su {1}

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
it: Impossibile trovare pdftohtml, verificare che sia nel proprio PATH

en: Table of Contents:
it: Indice:

en: Default icons
it: Icone predefinite

en: Send file to storage card instead of main memory by default
it: Invia il file alla scheda di memoria invece che alla memoria principale come impostazione predefinita

en: Confirm before deleting
it: Chiedi conferma prima di eliminare

en: Main window geometry
it: Geometria della finestra principale

en: Notify when a new version is available
it: Avvisami quando è disponibile una nuova versione

en: Use Roman numerals for series number
it: Usa numeri romani per i numeri delle serie

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
it: Ordina l'elenco dei tag per nome, popolarità o valutazione

en: Match tags by any or all.
it: Corrispondenza dei tag per alcuni o per tutti

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
it: Numero di copertine da visualizzare nella modalità di navigazione delle copertine

en: Defaults for conversion to LRF
it: Parametri predefiniti per la conversione in LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
it: Opzioni del lettore di libri LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
it: Formati visualizzati utilizzando il lettore interno

en: Columns to be displayed in the book list
it: Colonne da mostrare nella lista dei libri

en: Automatically launch Content server on application startup
it: Avvia automaticamente il server dei contenuti all'avvio dell'applicazione

en: Oldest news kept in database
it: Notizie più vecchie da mantenere nel database

en: Show system tray icon
it: Mostra l'icona nell'area di notifica

en: Upload downloaded news to device
it: Invia le notizie scaricate al dispositivo

en: Delete news books from library after uploading to device
it: Elimina i libri dalla biblioteca dopo l'invio al dispositivo

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
it: Visualizza le copertine in una finestra separata invece che nella finestra principale di calibre.

en: Disable notifications from the system tray icon
it: Disabilita messaggi dall'icona nella area di notifica

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
it: Azione predefinita da eseguire quando viene si fa clic sul pulsante "Invia al dispositivo"

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
it: Inizia a cercare mentre scrivi. Se questa opzione è disabilitata, la ricerca inizierà solo dopo aver premuto il tasto Invio.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
it: Durante la ricerca, mostra tutti i libri con i risultati evidenziati piuttosto che mostrare solo le occorrenze trovate. Puoi usare il tasto N o F3 per andare sulla prossima occorrenza.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
it: Numero massimo di lavori di conversione/scaricamento di notizie. Questo numero è il doppio del valore effettivo per ragioni storiche.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
it: Scarica metadati sociali (tag/valutazioni/etc.)

en: Overwrite author and title with new metadata
it: Usa i nuovi metadati per cambiare l'autore e il titolo

en: Automatically download the cover, if available
it: Scarica automaticamente la copertina, se disponibile

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
it: Limita il massimo numero di lavori simultanei al numero delle CPU.

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
it: La struttura dell'interfaccia utente. Largo mette il pannello Dettagli libro sulla destra, Stretto lo mette in basso.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
it: Mostra la valutazione media di ogni elemento nel navigatore delle etichette

en: Disable UI animations
it: Disattiva animazioni interfaccia

en: Tag browser categories not to display
it: Categorie del Navigatore delle etichette da non mostrare

en: WARNING:
it: AVVISO:

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: Show this confirmation again
it: Mostra ancora questa conferma

en: Restart needed
it: Riavvio richiesto

en: &Restart calibre now
it: &Riavvia calibre ora

en: All files
it: Tutti i file

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
it: Scollega dal terminale di controllo, se presente (solo su Linux)

en: Click "Show details" for more information.
it: Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
it: La variabile di ambiente %s è in uso. Prova a liberarla.

en: Could not create temporary folder
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
it: Impossibile creare una cartella temporanea, calibre non può avviarsi.

en: Windows XP not supported
it: Windows XP non supportato

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
it: Le versioni di calibre superiori a 2.0 non funzionano su Windows XP. Ciò è dovuto al fatto che le librerie Qt5 generano numerose chiusure inattese con XP. Suggeriamo di rimanere alla versione <a href="%s">calibre 1.48</a>.

en: Books
it: Libri

en: EPUB books
it: Libri EPUB

en: Kindle books
it: Libri Kindle

en: PDF books
it: Libri PDF

en: HTML books
it: Libri HTML

en: LIT books
it: Libri LIT

en: Text books
it: Libri TXT

en: Comics
it: Fumetti

en: Archives
it: Archivi

en: Wordprocessor files
it: File elaboratore di testi

en: Add books
it: Aggiungi libri

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
it: Aggiungi libri alla biblioteca/dispositivo di calibre dai file sul computer

en: Add books from a single folder
it: Aggiungi libri da una singola cartella

en: Add from folders and sub-folders
it: Aggiungi da cartelle e sottocartelle

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
it: Aggiungi più libri da un archivio (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
it: Aggiungi libro vuoto (voce senza formati)

en: Add from ISBN
it: Aggiungi con ISBN

en: Add files to selected book records
it: Aggiungi file alle voci di libro selezionate

en: Add files to selected book records from clipboard
it: Aggiungi file dagli appunti alle voci di libro selezionate

en: Add data files to selected book records
it: Aggiungi file di dati alle voci di libro selezionate

en: Add an empty file to selected book records
it: Aggiungi un file vuoto alle informazioni selezionate del libro

en: Control the adding of books
it: Controlla l'aggiunta di libri

en: No books selected
it: Nessun libro selezionato

en: Cannot add files as no books are selected
it: Impossibile aggiungere file se nessun libro è selezionato

en: No files in clipboard
it: Nessun file negli appunti

en: No files have been copied to the clipboard
it: Nessun file è stato copiato negli appunti

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
it: Sei sicuro di voler impostare la stessa copertina per tutti i %d libri?

en: Select book files
it: Seleziona file libro

en: Select extra data files
it: Seleziona ulteriori file dati

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
it: Sei sicuro di voler aggiungere gli stessi file a tutti i %d libri? Se il formato esiste già per un libro, sarà sostituito.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
it[0]: Il formato {0} sarà sostituito nel libro {1}. Sei sicuro?
it[1]: I formati {0} saranno sostituiti nel libro {1}. Sei sicuro?
it[2]: I formati {0} saranno sostituiti nel libro {1}. Sei sicuro?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
it: Sicuri di voler aggiungere lo stesso file vuoto a tutti i %d libri? Se il formato già esiste per il libro verrà sostituito.

en: Choose format of empty file
it: Scegli il formato del file vuoto

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
it: Il formato {0} sarà sostituito nel libro: {1}. Sei sicuro?

en: Choose archive file
it: Scegli il file archivio

en: Type of archive
it: Tipo di archivio

en: Will the archive have a single book per internal folder?
it: L'archivio contiene un solo libro per ogni cartella interna?

en: Select root folder
it: Seleziona la cartella radice

en: Cannot add
it: Impossibile aggiungere

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
it: Impossibile aggiungere libri dalla cartella: %s perché contiene la biblioteca di calibre aperta al momento

en: Multi-file books?
it: Libri con più di un file?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
it: Presumere che tutti i file e-book in una cartella singola siano più formati dello stesso libro?

en: Duplicates found
it: Trovati duplicati

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
it: Libri con alcuni degli ISBN specificati sono già presenti nella biblioteca di calibre. Fai clic su "Mostra dettagli" per la lista completa. Vuoi comunque aggiungerli?

en: Adding
it: Sto aggiungendo

en: Creating book records from ISBNs
it: Creazione di informazioni dai numeri ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
it: Hai rilasciato alcuni file sul libro <b>%s</b>.  Ciò aggiungerà o sostituirà i file a questo libro. Vuoi continuare?

en: Add as new book | Add as new books
it[0]: Aggiungi come nuovo libro
it[1]: Aggiungi come nuovi libri
it[2]: Aggiungi come nuovi libri

en: Uploading books to device.
it: Invio dei libri al dispositivo.

en: Supported books
it: Libri supportati

en: Select books
it: Seleziona libro

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
it[0]: È stato trovato il seguente libro duplicato.
it[1]: Sono stati trovati i seguenti {} libri duplicati.
it[2]: Sono stati trovati i seguenti {} libri duplicati.

en: Merged some books
it: Uniti alcuni libri

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
it: I formati di libri in ingresso vengono processati e uniti nel database di calibre in base alle impostazioni di unione. Premi "Mostra dettagli" per vedere la lista di libri uniti.

en: Add to library
it: Aggiungi alla biblioteca

en: No book selected
it: Nessun libro selezionato

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
it: I seguenti libri sono virtuali e non possono essere aggiunti alla biblioteca di calibre:

en: No book files found
it: Nessun libro trovato

en: Downloading books
it: Scaricamento libri

en: Downloading books from device
it: Scaricamento libri dal dispositivo

en: Could not download files from the device
it: Impossibile scaricare file dal dispositivo

en: Could not download some files from the device
it: Impossibile scaricare alcuni file dal dispositivo

en: Could not download files
it: Impossibile scaricare file

en: Add books to library
it: Aggiungi libri alla biblioteca

en: Add books to your calibre library from the connected device
it: Aggiungi libri alla biblioteca di calibre dal dispositivo connesso

en: All GUI actions
it: Tutte le azioni dell'interfaccia grafica

en: Show a menu of all available GUI and plugin actions.
    This menu is not available when looking at books on a device
it: Mostra un menu con tutte le azioni disponibili per l'interfaccia grafica e per i plugin .
    Questo menu non è disponibile quando si guardano i libri su un dispositivo

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
it: Salva e ripristina le dimensioni degli elementi della disposizione e aggiungi/rimuovi/togli elementi della disposizione quali la barra di ricerca, il navigatore dei tag, ecc.

en: Built-in calibre actions
it: Azioni interne di calibre

en: Toolbars
it: Barre degli strumenti

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Merging user annotations into database
it: Unisci le annotazioni utente nel database

en: Fetch annotations (experimental)
it: Preleva annotazioni (sperimentale)

en: Not supported
it: Non supportato

en: Fetching annotations is not supported for this device
it: Il recupero delle annotazioni non è supportato per questo dispositivo

en: Use library only
it: Usa solo la biblioteca

en: User annotations generated from main library only
it: Annotazioni utente generate solo dalla biblioteca principale

en: No books selected to fetch annotations from
it: Nessun libro selezionato da cui prendere annotazioni

en: Some errors
it: Alcuni errori

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
it: Impossibile recuperare le annotazioni per alcuni libri. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere quali.

en: Author mapper
it: Mappatura autori

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
it[0]: Mappa autori per un libro nella biblioteca
it[1]: Mappa autori per {} libri nella biblioteca
it[2]: Mappa autori per {} libri nella biblioteca

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
it[0]: Il cambiamento verrà applicato al <b>libro selezionato</b>
it[1]: I cambiamenti verranno applicati ai <b>{} libri selezionati</b>
it[2]: I cambiamenti verranno applicati ai <b>{} libri selezionati</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
it[0]: I cambiamenti verranno applicati a <b>un libro nella biblioteca</b>
it[1]: I cambiamenti verranno applicati a <b>{} libri nella biblioteca</b>
it[2]: I cambiamenti verranno applicati a <b>{} libri nella biblioteca</b>

en: Auto scroll through the book list
it: Scorrimento automatico nell'elenco dei libri

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
it: Scorri automaticamente lungo l'elenco dei libri, particolarmente utile quando il navigatore delle copertine è aperto

en: Book list header menu
it: Menu intestazioni colonne dei libri

en: Show the book list header context menu
it: Mostra il menu contestuale delle intestazioni delle colonne dell'elenco dei libri

en: Browse annotations
it: Naviga annotazioni

en: Not visible
it: Non visibile

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
it: Il libro "{}" non è visibile nella biblioteca di calibre al momento. Se hai una ricerca o una biblioteca virtuale attive, prima rimuovile.

en: Browse notes
it: Naviga note

en: Ctrl+Shift+N
it: Ctrl+Maiusc+N

en: Create catalog
it: Crea un catalogo

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
it: Crea un catalogo dei libri nella biblioteca di calibre in diversi formati

en: No books selected for catalog generation
it: Non sono stati scelti libri per generare il catalogo

en: Generating %s catalog...
it: Generazione catalogo di %s in corso...

en: Catalog generation complete, with warnings.
it: Generazione del catalogo completata con alcuni avvisi.

en: Catalog generated.
it: Catalogo generato.

en: Export catalog folder
it: Esporta la cartella del catalogo

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
it: Seleziona la destinazione per %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
it: Impossibile aprire il file di output del catalogo.

en: No library found
it: Nessuna biblioteca trovata

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
it: Non è stata trovata una biblioteca esistente di calibre in %s. Se la biblioteca è stata spostata, seleziona in basso la nuova posizione. Altrimenti calibre scarterà questa biblioteca.

en: New location of this library:
it: Nuova posizione di questa biblioteca:

en: Library moved
it: Biblioteca spostata

en: Forget library
it: Scarta la biblioteca

en: New library location
it: Nuova posizione della biblioteca

en: No existing calibre library found at %s
it: Non è stata trovata una biblioteca esistente di calibre in %s

en: Queue &all books for backup
it: &Accoda tutti i libri per il backup

en: Backup status
it: Stato del backup

en: none
it: nessuno

en: Book metadata files remaining to be written: %s
it: Metadati dei libri ancora da scrivere: %s

en: Choose library
it: Seleziona biblioteca

en: Choose calibre library to work with
it: Seleziona la biblioteca di calibre con cui lavorare

en: Switch/create library
it: Cambia/crea biblioteca

en: Export/import all calibre data
it: Esporta/Importa tutti i dati di calibre

en: Pick a random book
it: Scegli un libro a caso

en: Change the icon for this library
it: Cambia l'icona per questa biblioteca

en: Choose an icon
it: Scegli un'icona

en: Remove current icon
it: Rimuovi l'icona attuale

en: Quick switch
it: Cambiamento rapido

en: Rename library
it: Rinomina biblioteca

en: Remove library
it: Rimuovi biblioteca

en: Library maintenance
it: Manutenzione biblioteca

en: Library metadata backup status
it: Stato backup metadati della biblioteca

en: Check library
it: Controlla biblioteca

en: Restore database
it: Ripristina database

en: Switch to previous library
it: Passa alla biblioteca precedente

en: Select icon for library "%s"
it: Seleziona icona per la biblioteca "%s"

en: Cannot export/import
it: Non è possibile esportare/importare

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
it: Stai eseguendo calibre portable, tutti i dati sono già nella cartella di calibre portable. Esporta/Importa non disponibile.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
it: Non è possibile esportare/importare mentre è in corso un'altra operazione

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
it[0]: {0} [{1} libro]
it[1]: {0} [{1} libri]
it[2]: {0} [{1} libri]

en: Apply Virtual library when %s is opened
it: Applica una biblioteca virtuale all'apertura di %s

en: Switch to: %s
it: Passa a: %s

en: Rename: %s
it: Rinomina: %s

en: Remove: %s
it: Rimuovi: %s

en: No Virtual library
it: Nessuna biblioteca virtuale

en: Rename
it: Rinomina

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
it: Seleziona un nuovo nome per la biblioteca <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
it: La cartella della biblioteca attuale verrà rinominata.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
it: ATTENZIONE: Questo significa che tutti gli URL calibre:// che puntano a oggetti in questa biblioteca smetteranno di funzionare.

en: Already exists
it: Esiste già

en: The folder %s already exists. Delete it first.
it: La cartella %s esiste già. Eliminala prima.

en: Too long
it: Troppo lungo

en: Not found
it: Non trovato

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
it: Impossibile rinominare poiché nessuna biblioteca è stata trovata in %s. Prova a passare prima a questa biblioteca, poi torna indietro e prova a rinominare.

en: Rename failed
it: Impossibile rinominare

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
it: Impossibile rinominare la biblioteca in %s. La causa più comune a questo problema è quando un file della biblioteca è aperto da un altro programma.

en: Library removed
it: Biblioteca rimossa

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
it: La biblioteca %s è stata rimossa da calibre. I file rimarranno sul computer. Se vuoi eliminarli, dovrai farlo manualmente.

en: &Undo
it: Ann&ulla

en: Backup metadata
it: Backup metadati

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
it: Verrà fatto un backup dei metadati durante il funzionamento di calibre, alla velocità approssimativa di un libro ogni tre secondi

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
it: Il percorso della biblioteca è troppo lungo. Deve avere meno di %d caratteri. Sposta la tua biblioteca in una posizione con un percorso più breve usando Windows Explorer, poi di' a calibre la nuova posizione e riprova.

en: books
it: libri

en: full text search
it: ricerca nei contenuti

en: notes
it: note

en: Size of the {} database was unchanged.
it: Dimensione del database {} non modificata.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
it: Dimensione del database {0} ridotta da {1} a {2}.

en: Success
it: Riuscito

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
it: Non sono stati trovati errori nel database della tua biblioteca di calibre. Vuoi che calibre verifichi se i file nella tua biblioteca corrispondono alle informazioni nel database?

en: Failed
it: Non riuscito

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
it: Verifica di integrità del database non riuscita, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Starting library scan, this may take a while
it: Avvio della scansione della biblioteca, potrebbe richiedere del tempo

en: No problems found
it: Nessun problema trovato

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
it: I file nella tua libreria corrispondono alle informazioni nel database.
    
    Scegli "Apri finestra di dialogo" per modificare le impostazioni ed eseguire nuovamente il controllo.

en: Open dialog
it: Apri finestra di dialogo

en: Finished
it: Finito

en: Not allowed
it: Non permesso

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
it: Non è possibile cambiare biblioteca mentre si usa la variabile di ambiente CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
it: Non è possibile cambiare biblioteca quando ci sono dei lavori in corso.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
it: Impossibile cambiare le biblioteche fino a quando tutti gli aggiornamenti saranno stati accettati o rifiutati.

en: Convert books
it: Converti libri

en: Convert books between different e-book formats
it: Converti i libri tra diversi formati di e-book

en: Convert individually
it: Converti individualmente

en: Bulk convert
it: Converti in gruppo

en: Create a catalog of the books in your calibre library
it: Crea un catalogo dei libri della tua biblioteca di calibre

en: Cannot convert
it: Impossibile convertire

en: Conversion to the {} format is not supported
it: La conversione nel formato {} non è supportata

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
it[0]: Conversione del libro avviata
it[1]: Conversione di {} libri avviata
it[2]: Conversione di {} libri avviata

en: Book deleted
it: Libro eliminato

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
it: Il libro che si voleva convertire è stato cancellato dalla biblioteca di calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
it: File di output vuoto, probabilmente il processo di conversione non è riuscito

en: completed
it: completato

en: Different custom columns
it: Colonne personalizzate diverse

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
it: Le colonne personalizzate nella biblioteca <i>{0}</i> sono diverse dalle colonne personalizzate nella biblioteca <i>{1}</i>. Alcuni metadati potrebbero non venire copiati.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
it: Le seguenti colonne sono incompatibili - hanno lo stesso nome, ma tipi di dati diversi. Saranno ignorate:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
it: Mancano le seguenti colonne nella biblioteca <i>{0}</i> . Si può scegliere di aggiungerle automaticamente di seguito.

en: Add to the %s library
it: Aggiungi alla biblioteca %s

en: This warning is only shown once per library, per session
it: Questo avviso è mostrato solo una volta per biblioteca, per sessione

en: %(title)s by %(author)s
it: %(title)s di %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
it: &Ordina biblioteche alfabeticamente

en: Library &path:
it: &Percorso della biblioteca:

en: Browse for library
it: Cerca le biblioteche

en: &Copy
it: &Copia

en: Copy to the specified library
it: Copia nella biblioteca specificata

en: &Move
it: S&posta

en: Copy to the specified library and delete from the current library
it: Copia nella biblioteca specificata ed elimina dalla biblioteca attuale

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
it: Libri con gli stessi titolo, autore e lingua del libro seguente sono già presenti nella biblioteca %s. Seleziona i libri che vuoi comunque copiare.

en: Duplicate books
it: Libri duplicati

en: Select &all
it: Selezion&a tutto

en: Select &none
it: Deselezio&na tutto

en: &Copy to clipboard
it: &Copia negli appunti

en: Copy to library
it: Copia nella biblioteca

en: Copy selected books to the specified library
it: Copia i libri selezionati nella biblioteca specificata

en: Choose library...
it: Seleziona biblioteca...

en: (delete after copy)
it: (elimina dopo la copia)

en: Cannot copy
it: Impossibile copiare

en: Cannot copy to current library.
it: Impossibile copiare la biblioteca attuale.

en: No library
it: Nessuna biblioteca

en: No library found at %s
it: Nessuna biblioteca trovata in %s

en: Copying to
it: Copia in

en: Moving to
it: Spostamento in

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
it: Se interrompi questa operazione solo alcuni libri verranno copiati e non è possibile riprendere una copia parziale. Sei sicuro di voler interrompere?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
it: Il processo di copia è stato interrotto. {} libri copiati.

en: No books were deleted from this library.
it: Nessun libro eliminato da questa biblioteca.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
it: Il modo migliore per riprendere questa operazione è di ricopiare tutti i libri con l'opzione "Controlla duplicati quando copi nella biblioteca" in Preferenze->Importazione/esportazione->Aggiungi libri attivata.

en: Canceled
it: Cancellato

en: Could not copy books:
it: Impossibile copiare i libri:

en: Moved the book to {loc}
it: Libro spostato in {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
it: {num} libri spostati in {loc}

en: Copied the book to {loc}
it: Libro copiato in {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
it: {num} libri copiati in {loc}

en: Auto merged
it: Unito automaticamente

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
it: Alcuni libri sono stati uniti automaticamente in record esistenti nella biblioteca di destinazione. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere quali. Questo comportamento è controllato dall'opzione Unione automatica in Preferenze->Importazione/esportazione->Aggiungi libri->Azioni all'aggiunta

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
it: Copia: {0} non riusciti, con errore:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
it: Impossibile copiare alcuni libri, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Failed to copy some books
it: Impossibile copiare alcuni libri

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
it[0]: Impossibile copiare un libro, vedi sotto per i dettagli
it[1]: Impossibile copiare {} libri, vedi sotto per i dettagli
it[2]: Impossibile copiare {} libri, vedi sotto per i dettagli

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
it: Impossibile copiare alcun libro, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Failed to copy books
it: Errore nel copiare i libri

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
it: Non è possibile usare altre biblioteche mentre si usa la variabile di ambiente CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
it: Eliminazione in corso...

en: Deleted
it: Eliminato

en: Failed to delete
it: Eliminazione non riuscita

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
it: Impossibile eliminare alcuni libri, fai clic sul pulsante "Mostra dettagli" per i dettagli.

en: Delete books
it: Elimina i libri

en: Remove books
it: Rimuovi libri

en: Remove selected books
it: Rimuovi i libri selezionati

en: Remove files of a specific format from selected books
it: Rimuovi i file di un formato specifico dai libri selezionati

en: Remove all formats from selected books, except...
it: Rimuovi tutti i formati dai libri selezionati, tranne...

en: Remove all formats from selected books
it: Rimuovi tutti i formati di libri selezionati

en: Remove covers from selected books
it: Rimuovi le copertine dai libri selezionati

en: Remove matching books from device
it: Rimuovi i libri corrispondenti dal dispositivo

en: Restore recently deleted
it: Ripristina cancellazioni recenti

en: Cannot delete
it: Impossibile eliminare

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
it: Il formato %(fmt)s verrà <b>eliminato</b> da %(title)s. Sei sicuro?

en: Format not found
it: Formato non trovato

en: The {} format is not present in the selected books.
it: Il formato {} non è presente nei libri selezionati.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
it: Il formato {fmt} verrà <b>eliminato</b> da {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
it: Il formato {fmt} verrà <b>eliminato</b> da tutti e {num} i libri selezionati.

en: Choose formats to be deleted
it: Seleziona i formati da eliminare

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
it: Scegli i formati che<b>non</b> devono essere eliminati.<p>Nota che questo non rimuoverà tutti i formati da un libro.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
it: <b>Tutti i formati</b> dei libri selezionati saranno <b>eliminati</b> dalla biblioteca.<br>I metadati dei libri saranno mantenuti. Sei sicuro?

en: Cannot delete books
it: Impossibile eliminare i libri

en: No device is connected
it: Nessun dispositivo collegato

en: Main memory
it: Memoria principale

en: Storage card A
it: Scheda di memoria A

en: Storage card B
it: Scheda di memoria B

en: No books to delete
it: Nessun libro da eliminare

en: None of the selected books are on the device
it: Nessuno dei libri selezionati è sul dispositivo

en: Deleting books from device.
it: Eliminazione dei libri dal dispositivo.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
it[0]: La copertina del libro selezionato sarà <b>eliminata definitivamente</b>. Sei sicuro?
it[1]: Le copertine dei libri selezionati saranno <b>eliminate definitivamente</b>. Sei sicuro?
it[2]: Le copertine dei libri selezionati saranno <b>eliminate definitivamente</b>. Sei sicuro?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
it[0]: Un libro rimosso dalla libreria.
it[1]: {} libri rimossi dalla libreria.
it[2]: {} libri rimossi dalla libreria.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
it[0]: Un formato di libro eliminato.
it[1]: {} formati di libro eliminati.
it[2]: {} formati di libro eliminati.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
it: Alcuni dei libri selezionati sono sul dispositivo connesso.<b>Da dove</b> si desidera che i file selezionati siano eliminati?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
it[0]: Il libro selezionato verrà <b>eliminato</b> e i file rimossi dalla tua biblioteca di calibre. Sei sicuro?
it[1]: I {} libri selezionati verranno <b>eliminati</b> e i file rimossi dalla tua biblioteca di calibre. Sei sicuro?
it[2]: I {} libri selezionati verranno <b>eliminati</b> e i file rimossi dalla tua biblioteca di calibre. Sei sicuro?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
it: Impossibile modificare la posizione su disco dei file di questo libro.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
it[0]: Il libro selezionato sarà <b>eliminato definitivamente</b> dal tuo dispositivo. Sei sicuro?
it[1]: I {} libri selezionati saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal tuo dispositivo. Sei sicuro?
it[2]: I {} libri selezionati saranno <b>eliminati definitivamente</b> dal tuo dispositivo. Sei sicuro?

en: Start wireless device connection
it: Avvia connessione wireless con dispositivo

en: Stop wireless device connection
it: Ferma connessione wireless con dispositivo

en: Connect to folder
it: Connetti a cartella

en: Start Content server
it: Avvia il server dei contenuti

en: Visit Content server in browser
it: Apri il server dei contenuti nel browser

en: Start/stop Content server
it: Avvia/ferma il server dei contenuti

en: [{ip}, port {port}, {protocol}]
it: [{ip}, porta {port}, {protocol}]

en: Stop Content server
it: Ferma il server dei contenuti

en: Email to
it: Invia email a

en: Email to and delete from library
it: Invia email a ed elimina dalla biblioteca

en: (delete from library)
it: (elimina dalla biblioteca)

en: Select recipients
it: Seleziona i destinatari

en: Email to selected recipients...
it: Invia email ai destinatari selezionati...

en: Setup email based sharing of books
it: Imposta condivisione di libri basata su email

en: Send to device
it: Invia al dispositivo

en: Connect/share
it: Connetti/condividi

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
it: Condividi i libri utilizzando un server web o la posta elettronica. Connettiti a dispositivi speciali, ecc.

en: Stopping
it: Arresto in corso

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
it: Arresto del server in corso; potrebbe richiedere fino a un minuto. Attendere...

en: Disable autostart
it: Disabilita avvio automatico

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
it: Vuoi che le connessioni wireless con dispositivo siano avviate automaticamente all'avvio di calibre?

en: Still looking for IP addresses
it: Ancora alla ricerca di indirizzi IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
it: Troppi indirizzi IP. Vedi la finestra Avvia/Ferma.

en: Manage collections
it: Gestisci raccolte

en: Manage the collections on this device
it: Gestisci le raccolte su questo dispositivo

en: In library view
it: Nella vista biblioteca

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
it: Le raccolte possono essere modificate solo quando vengono mostrati i libri sul dispositivo. Fai clic sul pulsante sulla barra degli strumenti per passare prima alla vista dispositivo.

en: Change the title/author/cover etc. of books
it: Cambia il titolo/autore/copertina ecc. dei libri

en: Edit metadata
it: Modifica metadati

en: Edit metadata individually
it: Modifica i metadati individualmente

en: Edit metadata in bulk
it: Modifica i metadati in gruppo

en: Download metadata and covers
it: Scarica metadati e copertine

en: Merge into first selected book - delete others
it: Unisci nel primo libro selezionato - elimina gli altri

en: Merge into first selected book - keep others
it: Unisci nel primo libro selezionato - mantieni gli altri

en: Merge only formats into first selected book - delete others
it: Unisci nel primo libro selezionato solamente i formati - elimina gli altri

en: Copy metadata
it: Copia metadati

en: Paste metadata
it: Incolla metadati

en: Paste metadata including excluded fields
it: Incolla metadati con l'inclusione dei campi esclusi

en: Merge book records
it: Unisci le voci di libro

en: Manage data files
it: Gestisci file di dati

en: Copy URL to show book in calibre
it: Copia URL che mostra il libro in calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
it: Copia URL che mostra i libri correntemente selezionati in calibre, negli appunti

en: Copy URL to open book in calibre
it: Copia URL che apre il libro in calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
it: Copia URL che apre i libri correntemente selezionati in calibre, negli appunti

en: Cannot copy metadata
it: Impossibile copiare i metadati

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
it: Più di un libro selezionato, è possibile copiare da un solo libro alla volta.

en: Cannot paste metadata
it: Impossibile incollare i metadati

en: No copied metadata available
it: Nessun metadato copiato disponibile

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
it: Stai incollando metadati su <b>più di un libro</b> ({num_of_books}). Sei sicuro di volerlo fare?

en: Cannot download metadata
it: Impossibile scaricare i metadati

en: Failed to download metadata
it: Scaricamento metadati non riuscito

en: Download failed
it: Scaricamento non riuscito

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
it[0]: Impossibile scaricare metadata o cover per il libro selezionato.
it[1]: Impossibile scaricare metadati o copertine per ognuno dei {} libri.
it[2]: Impossibile scaricare metadati o copertine per ognuno dei {} libri.

en: Metadata download completed
it: Scaricamento dei metadati completato

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
it[0]: Completato lo scaricamento dei metadati per il libro selezionato.
it[1]: Completato lo scaricamento dei metadati per <b>{} libri</b>.
it[2]: Completato lo scaricamento dei metadati per <b>{} libri</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
it: Vuoi procedere con l'aggiornamento dei metadati nella tua biblioteca?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
it: Impossibile scaricare metadati e/o copertine per %d libri. Fai clic su "Mostra dettagli"per vedere quali libri.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
it: Mostra i li&bri con problemi nell'elenco principale dopo l'aggiornamento dei metadati

en: Download log
it: Registro scaricamenti

en: Metadata download complete
it: Scaricamento dei metadati completato

en: Revie&w downloaded metadata
it: &Verifica i metadati scaricati

en: Some books changed
it: Alcuni libri sono cambiati

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
it: I metadati di alcuni libri della biblioteca sono cambiati da quando hai iniziato lo scaricamento. Se continui, alcuni di questi cambiamenti saranno sovrascritti. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere l'elenco dei libri cambiati. Vuoi continuare?

en: Review downloaded metadata
it: Controlla i metadati scaricati

en: Discard downloaded metadata for this book
it: Rimuovi i metadati scaricati per questo libro

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
it: Utilizza i metadati scaricati per tutti i libri rimanenti

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
it: Rimuovi i metadati scaricati per tutti i libri rimanenti

en: Discard the downloaded value for: %s
it: Scarta il valore scaricato per: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
it: I metadati scaricati sono a sinistra e i metadati originali sono a destra. Se un valore scaricato è vuoto o sconosciuto, sarà utilizzato il valore originale.

en: &View book
it: &Visualizza libro

en: Cannot edit metadata
it: Impossibile modificare i metadati

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
it: Si stanno per unire molti ({}) libri. Sei <b>sicuro</b> di voler continuare?

en: Cannot merge books
it: Impossibile unire i libri

en: At least two books must be selected for merging
it: Devono essere selezionati almeno due libri per essere uniti

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
it: I formati e i metadati dei libri selezionati verranno aggiungi al <b>primo libro selezionato</b> (%s).<br> Il secondo e i libri selezionati successivamente non saranno cancellati o modificati. <br><br>Si prega di confermare che volete procedere

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
it: I formati dei libri selezionati saranno uniti nel <b>primo libro selezionato</b> (%s). I metadati del primo libro selezionato non saranno modificati. Autore, Titolo e tutti gli altri metadati <i>non</i> saranno uniti.<br><br>Dopo l'unione, il secondo libro e tutti quelli selezionati successivamente saranno<b>eliminati</b> insieme ai loro metadati. <br><br>Tutti i formati del primo libro selezionato saranno mantenuti e ogni formato duplicato contenuto nel secondo libro e in tutti i libri selezionati successivamente sarà <b>eliminato</b> definitivamente dalla tua biblioteca di calibre.<br><br> Sei <b>sicuro</b> di voler procedere?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
it: I formati e i metadati dei libri selezionati saranno uniti nel <b>primo libro selezionato</b> (%s).<br><br>Dopo l'unione, il secondo libro e tutti quelli selezionati successivamente saranno <b>eliminati</b>. <br><br>Tutti i formati del primo libro selezionato saranno mantenuti e ogni formato duplicato contenuto nel secondo libro e in tutti i libri selezionati successivamente sarà <b>eliminato</b> definitivamente dalla tua biblioteca di calibre.<br><br> Sei <b>sicuro</b> di voler procedere?

en: Applying changed metadata
it: Applica i cambiamenti ai metadati

en: Some failures
it: Alcuni errori

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
it: Impossibile applicare i metadati aggiornati ad alcuni libri della biblioteca. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Format file missing
it: Formato file mancante

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
it: Non posso leggere la copertina poiché %s file è mancante da questo libro

en: Could not read metadata
it: Impossibile leggere i metadati

en: Could not read metadata from %s format
it: Impossibile leggere i metadati dai formati %s

en: Could not read cover
it: Impossibile visualizzare la copertina

en: Could not read cover from %s format
it: Impossibile visualizzare la copertina con formato %s

en: Embed metadata
it: Integra i metadati

en: Embed metadata into book files
it: Integra i metadati nei file dei libri

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
it: Integra i metadati nei file di uno specifico formato dei libri selezionati...

en: Cannot embed
it: Impossibile integrare

en: Choose formats to be updated
it: Scegli i formati da aggiornare

en: &Stop
it: &Ferma

en: Embedding updated metadata into book files...
it: Integrazione dei metadati aggiornati nei file dei libri...

en: Embedding metadata...
it: Integrazione metadati...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
it[0]: Metadati integrati in un libro
it[1]: Metadati integrati in {} libri
it[2]: Metadati integrati in {} libri

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
it: Il formato {0} di {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
it: Non riuscita per alcuni file

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
it: Integrazione dei metadati nei alcuni dei file dei libri non riuscita. Fai cli su "Mostra dettagli" per i dettagli

en: Show the &failed books in the main book list
it: Mostra i libri &falliti nell'elenco principale dei libri

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
it: Scarica notizie da internet in forma di e-book da diversi siti sparsi in tutto il mondo

en: Fetch news
it: Scarica notizie

en: Fetching news from
it: Recupero notizie da

en:  fetched.
it:  preso.

en: Search full text
it: Cerca nei contenuti

en: Help
it: Aiuto

en: Layout name
it: Nome disposizione

en: Invalid name
it: Nome non valido

en: The settings name cannot be blank
it: Il nome delle impostazioni non può essere vuoto

en: Replace saved layout
it: Sostituisci la disposizione salvata

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
it: Vuoi davvero sovrascrivere il layout salvato {0}?

en: Layout actions
it: Azioni di disposizione

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
it: Salva e ripristina le dimensioni degli elementi della disposizione e aggiungi/rimuovi/togli elementi della disposizione quali la barra di ricerca, il navigatore dei tag, ecc. Le dimensioni degli elementi nelle disposizioni salvate sono salvate come percentuale della dimensione della finestra. Il ripristino di una disposizione non modifica le dimensioni della finestra, ma adatta gli elementi alla finestra corrente.

en: Restore saved layout
it: Ripristina la disposizione salvata

en: Save current layout
it: Salva la disposizione corrente

en: Delete saved layout
it: Elimina la disposizione salvata

en: Hide all
it: Nascondere tutto

en: Show {}
it: Mostra {}

en: Hide {}
it: Nascondi {}

en: Toggle {}
it: Mostra/nascondi {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
it: Vuoi davvero eliminare la disposizione salvata {0}?

en: Manage categories
it: Gestisci categorie

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
it: Gestisci categorie: autori, tag, serie, ecc.

en: Mark books with text label
it: Marca libri con un'etichetta di testo

en: Recently used values:
it: Valori usati di recente:

en: Enter a value:
it: Inserisci un valore:

en: Value cannot be empty
it: Il valore non può essere vuoto

en: You must provide a value
it: Devi fornire un valore

en: Mark books
it: Marca libri

en: Temporarily mark books for easy access
it: Marca temporaneamente i libri per un accesso rapido

en: Toggle mark for selected books
it: Aggiungi/rimuovi marcatura ai libri selezionati

en: Mark all selected books
it: Marca tutti i libri selezionati

en: Show marked books
it: Mostra i libri marcati

en: Show marked books with text label
it: Mostra i libri marcati con etichetta

en: Clear marks for selected books
it: Rimuovi tutte le marcature dai libri selezionati

en: Clear all marked books
it: Cancella tutti i libri marcati

en: Mark all books by selected author(s)
it: Marca tutti i libri degli autori selezionati

en: Mark all books in the selected series
it: Marca tutti i libri delle serie selezionate

en: Clear all books by selected author(s)
it: Cancella tutti i libri degli autori selezionati

en: Clear all books in the selected series
it: Cancella tutti i libri nelle serie selezionate

en: Show marked book
it: Mostra i libri marcati

en: {0} labels not shown
it: {0} etichette non mostrate

en: Cannot mark
it: Impossibile marcare

en: Match book to library
it: Sincronizza libro con la biblioteca

en: Match this book to a book in the library
it: Trova una corrispondenza tra questo libro e un libro nella biblioteca

en: Match books
it: Sincronizza libri

en: You must select one book
it: Devi selezionare almeno un libro

en: Show matched book in library
it: Mostra libro corrispondente nella biblioteca

en: No matching books
it: Nessun libro corrispondente

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
it: Nessun libro corrispondente trovato nella biblioteca di calibre. Vuoi specificare manualmente il libro corrispondente?

en: Move to next match
it: Prossima corrispondenza

en: Move to next highlighted match
it: Prossima corrispondenza evidenziata

en: Move to previous item
it: All'elemento precedente

en: Move to previous highlighted item
it: All'elemento selezionato precedente

en: Open book folder
it: Apri cartella del libro

en: Open the folder containing the current book's files
it: Apri la cartella che contiene i file del libro corrente

en: Open book data folder
it: Apri cartella dati del libro

en: Plugin updater
it: Aggiorna plugin

en: Update any plugins you have installed in calibre
it: Aggiorna tutti i plugin installati in calibre

en: Polish book
it: Rifinisci libro

en: Polish %d books
it: Rifinisci %d libri

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
it: <h3>Informazioni sulla rifinitura dei libri</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
it: <p>Se hai sia l'EPUB che l'ORIGINAL_EPUB nel tuo libro,
                      la rifinitura verrà eseguita sull'ORIGINAL_EPUB (lo stesso vale per gli altri
                      formati ORIGINAL_*). Quindi
                      se vuoi che la rifinitura non sia eseguita sul formato ORIGINAL_*, cancella
                      il formato ORIGINAL_* prima di eseguirla.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
it: <h3>Integra i caratteri  indicati</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
it: <h3>Riduzione dei caratteri</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
it: <h3>Punteggiatura migliorata</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
it: <h3>Aggiornamento dei metadati</h3><p>Questo aggiornerà tutti i metadati <i>esclusa</i> la copertina nei file del libro per avere corrispondenza con i metadati presenti nella biblioteca di calibre.</p> <p>Si noti che la maggior parte dei formati dei formati di e-book non supporta tutti i metadati di calibre.</p><p>C'è un'opzione separata per aggiornare la copertina.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
it: <h3>Aggiorna Copertina</h3><p>Aggiorna le copertine nei file dell'ebook per avere corrispondenza con la copertina nella biblioteca di calibre.</p><p>Se il file dell'ebook non ha una copertina identificabile, ne verrà inserita una nuova.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
it: <h3>Sovracopertina</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
it: <h3>Rimuovi sovracopertina</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
it: <h3>Rimuovi regole CSS non utilizzate</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
it: <h3>Comprimi le immagini senza perdita di qualità</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
it: <h3>Aggiungi i trattini morbidi</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
it: <h3>Rimuovi trattini morbidi</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
it: <h3>Aggiorna contenuti interni del libro</h3>%s

en: Select actions to perform:
it: Seleziona le azioni da eseguire:

en: &Embed all referenced fonts
it: Int&egra tutti i caratteri indicati

en: &Subset all embedded fonts
it: &Riduci tutti i caratteri integrati

en: Smarten &punctuation
it: &Punteggiatura migliorata

en: Update &metadata in the book files
it: Aggiorna i &metadati nei file dei libri

en: Update the &cover in the book files
it: Aggiorna la copertina nei file dei libri

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
it: Aggiungi/sostituisci i metadati come pagina di "&sovracopertina"

en: &Remove a previously inserted book jacket
it: &Rimuovi una sovracopertina inserita in precedenza

en: Remove &unused CSS rules from the book
it: Rimuovi regole CSS non &utilizzate dal libro

en: Losslessly &compress images
it: &Comprimi le immagini senza perdite

en: Add s&oft hyphens
it: Aggiungi trattini m&orbidi

en: Remove so&ft hyphens
it: Rimuovi trattini &morbidi

en: &Upgrade book internals
it: &Aggiorna contenuti interni del libro

en: About
it: Informazioni

en: Show &report
it: Mostra &resoconti

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
it: Mostra un resoconto di tutte le azioni eseguite al termine della rifinitura

en: &Save settings
it: &Salva le impostazioni

en: &Load settings
it: Carica &le impostazioni

en: No actions selected
it: Nessuna azione selezionata

en: You must select at least one action before saving
it: Devi selezionare almeno un'azione prima di salvare

en: Choose name
it: Scegli il nome

en: Choose a name for these settings
it: Scegli un nome per queste impostazioni

en: Remove saved settings
it: Rimuovi le impostazioni salvate

en: Must update metadata
it: Necessario aggiornare i metadati

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
it: Hai selezionato l'opzione per aggiungere i metadati come "sovracopertina". Perché questa opzione abbia effetto, devi anche selezionare l'opzione per aggiornare i metadati nei file interni del libro. Vuoi selezionarla?

en: Add or remove jacket?
it: Aggiungere o rimuovere la sovracopertina?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
it: Hai scelto sia di aggiungere sia di rimuovere la sovracopertina con i metadati. Questo porterà di conseguenza a un libro senza sovracopertina. È questo quello che desideri?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
it: Devi selezionare almeno un'azione, o fai clic su Annulla

en: Queueing books for polishing
it: Libri accodati per la rifinitura

en: Polish %s
it: Rifinisco %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
it: Rifinitura libro %(nums)s di %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
it: Accodamento libro %(nums)s di %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
it: Ignora i resoconti rimanenti

en: View full &log
it: Visualizza il &log completo

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
it[0]: Ignora il resoconto rimanente
it[1]: Ignora i {} resoconti rimanenti
it[2]: Ignora i {} resoconti rimanenti

en: Polishing of %s
it: Rifinitura di %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
it[0]: Il file originale è stato salvato come %s.
it[1]: I file originali sono stati salvati come %s.
it[2]: I file originali sono stati salvati come %s.

en:  and
it:  e

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
it: Se rifinisci nuovamente, la rifinitura verrà eseguita sugli originali.

en: Polish books
it: Rifinisci libri

en: Apply the shine of perfection to your books
it: Applica lo splendore della perfezione ai tuoi libri

en: Cannot polish
it: Impossibile eseguire la rifinitura

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
it: Uno dei libri in fase di rifinitura ha un formato {0}. La rifinitura lo utilizzerà come sorgente e sovrascriverà qualsiasi formato {1} esistente. Sei sicuro di voler procedere?

en: Ask for this confirmation again
it: Mostra ancora questa conferma

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
it: La rifinitura è supportata solamente per i libri nei formati %s. Converti in uno di quei formati prima di rifinire.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
it[0]: Avvio la rifinitura del libro
it[1]: Avvio la rifinitura di {} libri
it[2]: Avvio la rifinitura di {} libri

en:  completed
it:  completata

en: Configure calibre
it: Configura calibre

en: Change calibre behavior
it: Cambia il comportamento di calibre

en: Run Welcome wizard
it: Avvia la procedura guidata di benvenuto

en: Get plugins to enhance calibre
it: Ottieni plugin per potenziare calibre

en: Restart in debug mode
it: Riavvia in modalità debug

en: Restart ignoring third party plugins
it: Riavvia senza i plugin di terze parti

en: Sections
it: Sezioni

en: Cannot configure while there are running jobs.
it: Impossibile configurare mentre ci sono lavori in esecuzione

en: Cannot configure before calibre is restarted.
it: Impossibile configurare prima che calibre sia riavviato.

en: Select a random book from your calibre library
it: Seleziona un libro a caso dalla tua biblioteca di calibre

en: Restart
it: Riavvia

en: Save to disk
it: Salva su disco

en: Export e-book files from the calibre library
it: Esporta i file degli e-book dalla biblioteca di calibre

en: Save to disk in a single folder
it: Salva su disco in una singola cartella

en: Save only %s format to disk
it: Salva sul disco solo il formato %s

en: Save only %s format to disk in a single folder
it: Salva solo il formato %s su disco in una singola cartella

en: Save single format to disk...
it: Salva formato singolo su disco...

en: Cannot save to disk
it: Impossibile salvare sul disco

en: Choose format to save to disk
it: Scegli il formato da salvare su disco

en: Choose destination folder
it: Scegli cartella di destinazione

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
it: Si sta tentando di salvare dei file nella biblioteca di calibre. Ciò può danneggiare la biblioteca. Il salvataggio su disco è pensato per esportare i file dalla biblioteca di calibre in un'altra posizione.

en: Book details
it: Dettagli del libro

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
it: Mostra i metadati dettagliati del libro corrente in una finestra separata

en: Show Book details in a separate window
it: Visualizza i dettagli del libro in una finestra separata

en: Show Book details in a separate locked window
it: Visualizza i dettagli del libro in una finestra separata e bloccata

en: Close all Book details windows
it: Chiudi tutte le finestre con dettagli di libri

en: No detailed info available
it: Nessuna informazione dettagliata disponibile

en: No detailed information is available for books on the device.
it: Non è disponibile alcun dettaglio per i libri nel dispositivo.

en: Book not found
it: Libro non trovato

en: Toggle Quickview
it: Mostra/nascondi Quickview

en: Focus to Quickview
it: Focus su Quickview

en: Move the focus to the Quickview panel/window
it: Sposta il focus su pannello/finestra Quickview

en: Focus from Quickview to the book list
it: Focus da Quickview alla lista dei libri

en: Move the focus from Quickview to the book list
it: Sposta il focus da Quickview alla lista dei libri

en: Refresh Quickview
it: Aggiorna Quickview

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
it: Aggiorna le informazioni mostrate nel pannello di Quickview

en: Search from Quickview
it: Cerca da QuickView

en: Search for the currently selected Quickview item
it: Cerca l'oggetto attualmente selezionato in Quickview

en: No quickview available
it: Nessun quickview disponibile

en: Quickview is not available for books on the device.
it: Quickview non è disponibile per i libri nel dispositivo.

en: Manage template functions
it: Gestisci funzioni di modello

en: Template tester
it: Prova modelli

en: Enter a template to test using data from the selected book
it: Inserisci un modello da provare utilizzando dati dal libro selezionato

en: No template tester available
it: Prova modelli non disponibile

en: Template tester is not available for books on the device.
it: Prova modelli non è disponibile per i libri sul dispositivo.

en: At least one book must be selected
it: Deve essere selezionato almeno un libro

en: Show books similar to the current book
it: Mostro i libri simili al libro corrente

en: Similar books
it: Libri simili

en: Books by same author
it: Libri dello stesso autore

en: Books in this series
it: Libri in questa serie

en: Books by this publisher
it: Libri di questo editore

en: Books with the same tags
it: Libri con gli stessi tag

en: Sort by
it: Ordina per

en: Show the Sort by menu
it: Mostra il menu Ordina per

en: Reverse current sort
it: Inverti ordinamento corrente

en: Reverse the current sort order
it: Inverti l'ordinamento corrente

en: Re-apply current sort
it: Riapplica ordinamento corrente

en: Re-apply the current sort
it: Riapplica l'ordinamento corrente

en: Select sortable columns
it: Seleziona colonne che possono essere ordinate

en: Sort on multiple columns
it: Ordina su più colonne

en: Get books
it: Ottieni libri

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
it: Ricerca dozzine di rivenditori online di libri elettronici per trovare i più convenienti

en: Search for e-books
it: Cerca e-book

en: this author
it: questo autore

en: this title
it: questo titolo

en: this book
it: questo libro

en: Search for %s
it: Cerca %s

en: Stores
it: Negozi

en: Choose stores
it: Scegli negozi

en: Cannot search
it: Impossibile cercare

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
it: calibre ti aiuta a trovare gli e-book che desideri cercando nei siti web di varie fonti di libri, sia commerciali sia di pubblico dominio.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
it: Utilizzando la ricerca integrata è possibile trovare facilmente in quale negozio è il libro che stai cercando, al miglior prezzo. Puoi ottenere anche il tipo di DRM e altre informazioni utili.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
it: Tutte le transazioni (a pagamento o meno) avvengono tra te e il venditore. calibre non è parte del processo e ogni problema legato a un acquisto va riportato al sito web da cui stai acquistando. Fai attenzione e controlla bene che ogni libro che acquisti funzioni con il tuo lettore di e-book, specialmente se il libro che stai comprando ha un <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
it: Mostra di nuovo questo messaggio

en: About Get books
it: Informazioni su Ottieni libri

en: Tag mapper
it: Mappatura tag

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
it[0]: Mappa tag per un libro nella biblioteca
it[1]: Mappa tag per {} libri nella biblioteca
it[2]: Mappa tag per {} libri nella biblioteca

en: Choose format to edit
it: Scegli il formato da modificare

en: Choose which format you want to edit:
it: Scegli quale formato desideri modificare:

en: &All formats
it: Tutti i form&ati

en: Edit ToC
it: Modifica indice

en: Cannot edit ToC
it: Impossibile modificare l'Indice

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
it: La modifica dell'indice è supportata solo per i libri nei formati %s. Converti in uno di quei formati prima di rifinire.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
it: Hai scelto di modificare l'indice di {} libri in una volta. Probabilmente questo porterà a un forte rallentamento del tuo computer. Sei sicuro?

en: Failed to start editor
it: Impossibile avviare lo strumento di modifica

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
it: Impossibile modificare: {}. L'editor dell'indice non è stato avviato in due minuti

en: Library changed
it: Biblioteca cambiata

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
it: Impossibile salvare i cambiamenti fatti a {0} da Modifica indice perché la biblioteca di calibre è stata cambiata.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
it: Il libro "{}" ha diversi formati che possono essere modificati. Scegli il formato che desideri modificare.

en: Always ask when more than one format is available
it: Chiedi sempre quando sono disponibili più formati

en: Edit book
it: Modifica libro

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
it: Modifica i libri nei formati EPUB o AZW

en: Cannot Edit book
it: Impossibile modificare il libro

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
it: Stai cercando di modificare {} libri contemporaneamente. Sei sicuro?

en: Cannot edit book
it: Impossibile modificare il libro

en: Editing of books on the device is not supported
it: La modifica dei libri sul dispositivo non è supportata

en: No editable formats
it: Nessun formato modificabile

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
it: Vuoi creare un file EPUB vuoto nel libro "{}" da modificare?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
it: Il libro "{0}" deve essere nei formati {1} per poter essere modificato.
    
    Per prima cosa converti il libro in uno di questi formati.

en: File missing
it: File mancante

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
it: Manca il formato %s nella biblioteca di calibre. Dovresti eseguire una manutenzione della biblioteca.

en: Unpack book
it: Scorpora libro

en: Choose the format to unpack:
it: Scegli il formato da scorporare:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
it:             <h2>Informazioni su Scorpora libro</h2>
                <p>Scorpora libro ti permette di affinare l'aspetto di un e-book facendo
                piccoli cambiamenti alle sue componenti interne. Per poter utilizzare
                Scorpora libro, devi conoscere le basi di HTML e CSS, tecnologie
                che sono usate negli e-book. Segui questi passi:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Fai clic su "Frantuma libro": questo "frantumerà" il libro nei suoi
                singoli costituenti interni.<br></li>
                <li>Fai clic con il tasto destro su un qualunque file e scegli "Apri con"
                per modificarlo nel tuo editor di testo preferito.<br></li>
                <li>Quando hai finito: <b>chiudi la finestra del file browser
                e la finestra dell'editor che hai usato per le tue modifiche</b>. Dopodiché
                fai clic sul pulsante "Ricostruisci libro" per aggiornare il libro nella
                tua biblioteca di calibre.</li>
                </ol>

en: &Explode book
it: &Frantuma libro

en: &Preview book
it: Ante&prima libro

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Rebuild book
it: &Ricostruisci libro

en: Explode the book to edit its components
it: Frantuma il libro per modificarne i componenti

en: Preview the result of your changes
it: Anteprima dei risultati delle modifiche

en: Abort without saving any changes
it: Interrompi senza salvare le modifiche

en: Save your changes and update the book in the calibre library
it: Salva le modifiche e aggiorna il libro nella biblioteca di calibre

en: Exploding, please wait...
it: Frantumazione in corso, attendi...

en: Failed to unpack
it: Scorporamento non riuscito

en: Could not explode the %s file.
it: Impossibile frantumare il file %s.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
it: Impossibile frantumare il file %s. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Failed to rebuild file
it: Rigenerazione del file non riuscita

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
it: Rigenerazione di %s non riuscita. Per ulteriori informazioni, fai clic su "Mostra dettagli".

en: Rebuilding, please wait...
it: Rigenerazione in corso, attendi...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
it: Scorpora i libri di formato EPUB, AZW3, o HTMLZ nei loro singoli componenti

en: Cannot unpack book
it: Impossibile scorporare il libro

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
it: Il libro deve essere nei formati EPUB, HTMLZ o AZW3 per essere scorporato.
    
    Converti prima il libro in uno dei questi formati.

en: Read books
it: Leggi libri

en: View
it: Leggi

en: View specific format
it: Leggi un formato specifico

en: View with calibre E-book viewer
it: Leggi con il lettore di e-book di calibre

en: Read a random book
it: Leggi un libro a caso

en: Clear recently viewed list
it: Cancella l'elenco degli ultimi libri visualizzati

en: Continue reading previous book
it: Prosegui la lettura del libro precedente

en: Continue reading the last opened book
it: Prosegui la lettura dell'ultimo libro aperto

en: E-book file missing
it: File dell'e-book mancante

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
it: Il file di formato {} non è presente nella cartella della biblioteca di calibre

en: No associated program
it: Nessun programma associato

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
it: Windows cercherà di aprire %s con calibre stesso, il che creerà un duplicato nella tua biblioteca di calibre. Dovresti installare un programma capace di aprire questo formato di file e dire a Windows di usarlo per aprire i file di questo tipo.

en: Cannot view
it: Impossibile leggere

en: Format unavailable
it: Formato non disponibile

en: Selected books have no formats
it: I libri selezionati non hanno formati

en: Choose the format to view
it: Scegli il formato da leggere

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
it: Non tutti i libri selezionati sono disponibili nel formato %s. È necessario convertirli prima.

en: Multiple books selected
it: Più libri selezionati

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
it: Tentativo di aprire %d libri. Aprire molti libri allo stesso tempo può essere molto lento e causare effetti indesiderati nella reattività del computer. Una volta avviato il processo questo non può essere fermato fino al completamento. Continuare comunque?

en: Cannot open folder
it: Impossibile aprire la cartella

en: Failed to create folder
it: Impossibile creare la cartella

en: This book no longer exists in your library
it: Questo libro non esiste più nella tua biblioteca

en: %s has no available formats.
it: %s non ha formati disponibili.

en: Virtual library
it: Biblioteca virtuale

en: Quick select Virtual library
it: Selezione rapida biblioteca virtuale

en: Quick select a Virtual library
it: Seleziona velocemente una biblioteca virtuale

en: Cannot add books
it: Impossibile aggiungere i libri

en: The path %s does not exist
it: Il percorso %s non esiste

en: You do not have permission to read %s
it: Non hai i permessi per leggere %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
it: Non hai i permessi per leggere alcuno dei file selezionati

en: Adding books...
it: Aggiunta libri...

en: Scanning for files...
it: Scansione alla ricerca di file...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
it[0]: Non hai il permesso di leggere il file selezionato.
it[1]: Non hai il permesso di leggere i file selezionati.
it[2]: Non hai il permesso di leggere i file selezionati.

en: Could not add %s as you do not have permission to read the file
it: Impossibile aggiungere %s poiché non hai i permessi per leggere il file

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
it: Impossibile aggiungere qualsiasi libro, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Could not add
it: Impossibile aggiungere

en: No e-book files were found in %s
it: Nessun file di ebook è stato trovato in %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
it[0]: Lettura dei metadati e aggiunta alla biblioteca (un libro)...
it[1]: Lettura dei metadati e aggiunta alla biblioteca ({} libri)...
it[2]: Lettura dei metadati e aggiunta alla biblioteca ({} libri)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
it: Aggiunta di alcuni libri non riuscita, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Critical failure
it: Errore grave

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
it: Il processo che si occupa di leggere i metadati si è interrotto inaspettatamente durante l'elaborazione di alcuni file. L'aggiunta di libri è stata interrotta. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere quali file hanno causato il problema.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
it[0]: Lettura dei metadati dai file non riuscita:
it[1]: Lettura dei metadati dai file non riuscita:
it[2]: Lettura dei metadati dai file non riuscita:

en: With error:
it: Con errore:

en: Failed to merge the book:
it: Impossibile unire il libro:

en: Failed to add the book:
it: Impossibile aggiungere il libro:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
it: Impossibile aggiungere il file {0} al libro: {1}

en: Adding duplicates
it: Aggiunta duplicati

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
it: Si sono verificati dei problemi durante l'aggiunta di alcuni file, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
it: Impossibile aggiungere i libri, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Errors while adding
it: Errore durante l'aggiunta

en: Ignore
it: Ignora

en: Add
it: Aggiungi

en: starts with
it: inizia con

en: does not start with
it: non inizia con

en: ends with
it: finisce con

en: does not end with
it: non finisce con

en: matches glob pattern
it: corrisponde al glob pattern

en: does not match glob pattern
it: non corrisponde al glob pattern

en: matches regex pattern
it: corrisponde a un'espressione regolare

en: does not match regex pattern
it: non corrisponde a un'espressione regolare

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
it: Crea la regola qui sotto, la regola può essere usata per aggiungere o ignorare file

en: the file, if the filename
it: il file, se il nome del file

en: You must provide a value for the filename to match
it: Devi fornire un valore che corrisponda al nome del file

en: A comma separated list of tags
it: Un elenco di tag separati da virgole

en: Matching is case-insensitive
it: L'abbinamento non distingue tra maiuscole e minuscole

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
it: Un modello che non distingue tra maiuscole e minuscole per il nome del file, per esempio: {0} o {1}

en: A regular expression
it: Una espressione regolare

en: %s is not a valid glob expression
it: %s non è una espressione globale valida

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
it: <b>{action}</b> il file, se il nome del file <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
it: Qui puoi specificare delle regole per aggiungere/ignorare i file. Saranno usate quando aggiungi ricorsivamente file da cartelle/archivi e quando effettui l'auto-aggiunta. Fai clic sul pulsante "Aggiungi regola" qui sotto per iniziare. Le regole saranno elaborate in questo ordine per ogni file fino a quando una regola "aggiungi" o "ignora" non corrisponde. Se nessuna regola corrisponde, il file verrà aggiunto solo se la sua estensione è di un tipo di e-book noto.

en: Test filename filter rules
it: Prova le regole del filtro nome file

en: Enter a filename to test:
it: Inserisci un nome del file da esaminare:

en: Enter filename and click the "Test" button
it: Inserisci il nome del file e fai clic sul tasto "Prova"

en: The filename %s did not match any rules
it: Il nome file %s non corrisponde ad alcuna regola

en: The filename {0} will be {1}
it: Il nome del file {0} sarà {1}

en: Edit file filter rules
it: Modifica le regole del filtro file

en: Change
it: Cambia

en: Capitalize
it: Iniziale maiuscola

en: Lower-case
it: Minuscolo

en: Upper-case
it: Maiuscolo

en: is one of
it: è uno di

en: is not one of
it: non è uno di

en: contains
it: contiene

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
it: Crea la regola qui sotto, la regola può essere usata per aggiungere o ignorare autori

en: the author, if the author name
it: l'autore, se il suo nome

en: You must provide a value for the author name to match
it: Devi inserire un valore per il nome dell'autore per poter trovare una corrispondenza

en: with the name:
it: con il nome:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
it: <b>{action}</b> il nome dell'autore, se <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
it: con il nome

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
it: Qui puoi definire delle regole per manipolare i nomi degli autori. Fai clic sul tasto "Aggiungi regola" qui sotto per iniziare. Le regole saranno applicate in ordine per ogni autore.

en: Test author mapping rules
it: Prova le regole di mappatura autore

en: Enter an author name to test:
it: Inserisci il nome di un autore da provare:

en: Enter author and click the "Test" button
it: Inserisci autore e fai clic su "Prova"

en: Edit author mapping rules
it: Modifica le regole di mappatura autore

en: Added a book automatically from {src}
it: Aggiunto un libro da {src} automaticamente

en: Added {num} books automatically from {src}
it: Aggiunti {num} libri da {src} automaticamente

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Edit
it: Modifica

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Search the internet for the author {}
it: Cerca l'autore {} in internet

en: Search the internet for this book
it: Cerca su internet questo libro

en: Manage %s
it: Gestisci %s

en: Edit note for {}
it: Modifica nota per {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
it: Sei sicuro di voler eliminare la nota per {} da questa biblioteca? Non puoi annullare questa azione.

en: Delete note for {}
it: Elimina nota per {}

en: Find %s in the Tag browser
it: Cerca %s nel navigatore delle etichette

en: Search calibre for %s
it: Cerca %s in calibre

en: in category %s
it: nella categoria %s

en: in grouped search %s
it: nella ricerca di gruppo %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
it: Cerca {val} in calibre nella categoria {name}

en: Delete the %s format
it: Elimina il formato %s

en: Save the %s format to disk
it: Salva il formato %s su disco

en: Restore the %s format
it: Ripristina il formato %s

en: Set the book cover from the %s file
it: Imposta la copertina del libro dal file %s

en: Compare to the %s format
it: Confronta con il formato %s

en: Open %s with...
it: Apri %s con...

en: Add other application for %s files...
it: Aggiungi un'altra applicazione per i file %s...

en: Edit Open with applications...
it: Modifica le applicazioni Apri con...

en: Edit %s format
it: Modifica il formato %s

en: Path to file
it: Percorso del file

en: Re-index the {} format for full text searching
it: Reindicizza il formato {} per la ricerca nei contenuti

en: Associated link
it: Collegamento associato

en: Open: {}
it: Apri: {}

en: Remove the link
it: Rimuovi il collegamento

en: Open associated link
it: Apri collegamento associato

en: The text: {}
it: Il testo: {}

en: &Author link
it: Collegamento &autore

en: Search {0} for {1}
it: Cerca {0} per {1}

en: Remove %s from this book
it: Rimuovi %s da questo libro

en: The location of the book
it: La collocazione del libro

en: The location of the book's data files
it: La posizione dei file di dati del libro

en: &Identifier
it: &Identificatore

en: Link to show book in calibre
it: Collegamento che mostra il libro in calibre

en: Link to show book details in a popup window
it: Collegamento che mostra i dettagli del libro in una finestra a comparsa

en: Link to open book's data files folder
it: Collegamento che apre la cartella dei file di dati del libro

en: HTML for note
it: HTML della nota

en: Text for note
it: Testo della nota

en: Link to show note in calibre
it: Collegamento che mostra la nota in calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
it: Collegamento che mostra i libri con {} in calibre

en: Link to view {} format of book
it: Collegamento che apre il formato {} del libro

en: Copy all the above links
it: Copia tutti i link qui sopra

en: All book details
it: Tutti i dettagli del libro

en: Selected text
it: Testo selezionato

en: Search
it: Cerca

en: Copy link location
it: Copia posizione del collegamento

en: Search {0} for this book
it: Cerca questo libro su {0}

en: Open the Edit metadata window
it: Apri la finestra Modifica metadati

en: Re-index this book for full text searching
it: Reindicizza questo libro per la ricerca nei contenuti

en: Open cover with...
it: Apri la copertina con...

en: Add another application to open cover with...
it: Aggiungi un'altra applicazione con cui aprire le copertine...

en: Paste cover
it: Incolla copertina

en: Copy cover
it: Copia copertina

en: Save cover to disk
it: Salva la copertina su disco

en: Remove cover
it: Rimuovi copertina

en: Generate cover from metadata
it: Genera copertina dai metadati

en: Trim cover
it: Rifila copertina

en: Automatically trim borders
it: Rifila i bordi automaticamente

en: Trim borders manually
it: Rifila i bordi manualmente

en: Undo last trim
it: Annulla l'ultimo taglio

en: Choose cover save location
it: Scegli dove salvare la copertina

en: JPEG images
it: Immagini JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
it: Sei sicuro di voler sostituire la copertina? La copertina esistente sarà persa per sempre.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente la copertina?

en: Double click to open the Book details window
it: Doppio clic per aprire la finestra dei Dettagli del libro

en: Path
it: Percorso

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
it: Dimensione della copertina: %(width)d x %(height)d pixel

en: Edit identifiers for this book
it: Modifica gli identificatori di questo libro

en: Identifier &URL
it: &URL dell'identificatore

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
it: Sei sicuro di voler eliminare <b>{}</b> dal libro?

en: BibTeX options
it: Opzioni BibTeX

en: Options specific to
it: Opzioni specifiche per

en: Form
it: Formato

en: Bib file encoding:
it: Codifica file Bib:

en: Fields to include in output:
it: Campi da includere nell'output

en: Encoding configuration (change if you have errors):
it: Configurazione codifica (cambiala se hai degli errori):

en: BibTeX entry type:
it: Tipo elemento BibTeX:

en: Create a citation tag?
it: Creare un nuovo tag citazione?

en: Add file paths with formats?
it: Aggiungere il percorso dei file con i formati?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
it: Espressione per formare il tag di citazione BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
it: Alcune spiegazioni riguardo a questo modello:
     -I campi disponibili sono 'author_sort', 'authors', 'id',
      'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
      'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -Per gli elenchi come autori ed etichette, solo il primo elemento
       sarà selezionato.
     -Per il campo relativo al tempo, solo la data sarà usata.

en: CSV/XML options
it: Opzioni CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
it: Trascina e rilascia per organizzare i campi

en: Select &visible
it: Seleziona &visibili

en: Select the fields currently shown in the book list
it: Seleziona i campi attualmente mostrati nell'elenco dei libri

en: Library name
it: Nome biblioteca

en: Number
it: Numero

en: E-book options
it: Opzioni e-book

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Read book
it: Libro letto

en: Wishlist item
it: Lista dei desideri

en: any date
it: qualsiasi data

en: any value
it: qualsiasi valore

en: unspecified
it: non specificato

en: No genres will be excluded
it: Nessun genere sarà escluso

en: regex error: %s
it: errore espressione regolare: %s

en: All genres will be excluded
it: Tutti i generi saranno esclusi

en: Delete saved catalog preset
it: Elimina profilo di catalogo salvato

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
it: Il profilo di catalogo selezionato sarà eliminato. Sei sicuro?

en: Save catalog preset
it: Salva profilo di catalogo

en: Preset name:
it: Nome profilo:

en: You must provide a name.
it: Devi fornire un nome.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
it: Un profilo salvato con quel nome esiste già e sarà sovrascritto. Sei sicuro?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
it: Sei sicuro di voler eliminare '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
it: Sei sicuro di voler eliminare le regole #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
it: Elimina regola

en: False
it: Falso

en: True
it: Vero

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Value
it: Valore

en: Prefix
it: Prefisso

en: Presets
it: Profili

en: Select catalog preset to load
it: Seleziona il profilo di catalogo da caricare

en: Save current catalog settings as preset
it: Salva le impostazioni correnti di catalogo in un profilo

en: Save
it: Salva

en: Delete current preset
it: Elimina il profilo corrente

en: Delete
it: Elimina

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
it: Le sezioni abilitate saranno incluse nel catalogo generato.

en: Included sections
it: Sezioni incluse

en: List of books, sorted by Author
it: Elenco dei libri, ordinato per Autore

en: &Authors
it: &Autori

en: List of books, sorted by Title
it: Elenco dei libri, ordinato per Titolo

en: &Titles
it: &Titoli

en: List of series books, sorted by Series
it: Elenco di serie di libri, ordinato per Serie

en: &Series
it: &Serie

en: List of books, sorted by genre
it: Lista dei libri, ordinata per genere

en: &Genres
it: &Generi

en: Field containing genres
it: Campo contenente i generi

en: List of books, sorted by date added to calibre
it: Elenco di libri, ordinato per data di aggiunta a calibre

en: &Recently added
it: Aggiunti di &recente

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
it: Descrizioni dei singoli libri con miniature della copertine, ordinate per autore

en: &Descriptions
it: &Descrizioni

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
it: La prima tra le regole di prefisso che corrisponde applica un prefisso agli elenchi dei libri nel catalogo generato.

en: Prefixes
it: Prefissi

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
it: I libri che verificano una qualsiasi delle regole di esclusione saranno esclusi dal catalogo generato.

en: Excluded books
it: Libri esclusi

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
it: Un'espressione regolare che descrive i generi da escludere dal catalogo generato. I generi sono presi dai tag applicati ai tuoi libri.
    L'espressione predefinita \[.+\]|\+ esclude i tag nella forma [tag], p. es. [Libro di prova], e '+', il tag standard per un libro già letto.

en: Excluded genres
it: Generi esclusi

en: Genres to &exclude (regex):
it: Generi da &escludere (espressione regolare):

en: Reset to default
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Results of regex:
it: Risultati dell'espressione regolare:

en: Tags that will be excluded as genres
it: Tag che saranno esclusi come generi

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
it: Colonna personalizzata contenente contenuti aggiuntivi da unire con i metadati dei commenti nella sezione descrizioni.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
it: Unisci il contenuto aggiuntivo prima dei commenti nella sezione descrizioni.

en: &Before
it: &Prima

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
it: Unisci il contenuto aggiuntivo dopo i commenti nella sezione descrizioni.

en: &After
it: &Dopo

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
it: Separa i metadati dei commenti e il contenuto aggiuntivo con una linea orizzontale nella sezione descrizioni.

en: Include &separator
it: Includi &separatore

en: &Merge with comments:
it: &Unisci con i commenti:

en: Catalog cover:
it: Copertina del catalogo:

en: Generate new cover
it: Genera una nuova copertina

en: Use existing cover
it: Usa copertina esistente

en: E&xtra Description note:
it: Nota aggiuntiva alla descri&zione:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
it: Colonna personalizzata che è origine di un testo da includere nella sezione Descrizioni.

en: &Thumb width:
it: Larghezza &miniature:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
it: Suggerimento delle dimensioni per il thumbnail della copertina incluse nella sezione Descrizioni.

en:  inch
it:  pollice

en: Author cross-references:
it: Riferimenti incrociati autore:

en: For books with multiple authors, list each author separately
it: Per libri con diversi autori, elenca separatamente ogni autore

en: Tab template for catalog.ui
it: Esempio paginazione per il catalog.ui

en: Toggle
it: Mostra/nascondi

en: Main window layout
it: Disposizione della finestra principale

en: Tag browser
it: Navigatore delle etichette

en: Cover browser
it: Navigatore delle copertine

en: Toggle layout between wide and narrow
it: Passa da stile largo a stretto e viceversa

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Superscript
it: Apice

en: Subscript
it: Pedice

en: Ordered list
it: Elenco numerato

en: Unordered list
it: Elenco puntato

en: Align left
it: Allinea a sinistra

en: Align center
it: Allinea al centro

en: Align right
it: Allinea a destra

en: Align justified
it: Giustificato

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifai

en: Remove formatting
it: Rimuovi la formattazione

en: Paste and match style
it: Incolla e abbina lo stile

en: Cut
it: Taglia

en: Increase indentation
it: Aumenta rientro

en: Decrease indentation
it: Diminuisci rientro

en: Foreground color
it: Colore primario

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Insert link
it: Inserisci collegamento

en: Insert link or image
it: Inserisci collegamento o immagine

en: Insert image
it: Inserisci immagine

en: Insert separator
it: Inserisci separatore

en: Clear
it: Svuota

en: Style text block
it: Scegli stile del blocco di testo

en: Style the selected text block
it: Scegli stile del blocco di testo selezionato

en: Heading {0}
it: Intestazione {0}

en: Normal
it: Normale

en: Blockquote
it: Citazione

en: Download images
it: Scarica immagini

en: Download all remote images in the pasted content?
it: Scaricare tutte le immagini remote del contenuto incollato?

en: Downloading images...
it: Scarico le immagini...

en: Downloading {}...
it: Scarico {}...

en: Could not download {0} with error:
it: Impossibile scaricare {0}, errore:

en: Failed to download some images
it: Impossibile scaricare alcune immagini

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
it: Impossibile scaricare alcune immagini, fai clic su "Mostra dettagli" per vedere quali

en: Choose foreground color
it: Scegli il colore primario

en: Choose background color
it: Scegli il colore di sfondo

en: Choose image
it: Seleziona immagine

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: The URL %r is invalid
it: L'URL %r non è valido

en: Remote images not supported
it: Immagini remote non supportate

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
it: Devi scaricare l'immagine sul tuo computer, URL che puntano a immagini remote non sono supportati.

en: Create link
it: Crea collegamento

en: Images
it: Immagini

en: Choose file
it: Seleziona file

en: &Data file
it: File di &dati

en: A relative link to a data file associated with this book
it: Un collegamento (relativo) a un file di dati associato a questo libro

en: F&older
it: &Cartella

en: Choose folder
it: Scegli la cartella

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
it: Inserisci un URL. Se selezioni la casella "Elabora l'URL come immagine" l'URL sarà aggiunto come riferimento a una immagine invece che come collegamento. Puoi anche scegliere di creare un collegamento a un file nel tuo computer. Ricorda che se crei un collegamento a un file sul tuo computer, non funzionerà più qualora il file venga spostato.

en: Enter &URL:
it: Digita l'&URL:

en: Treat the URL as an &image
it: Tratta l'URL come un'&immagine

en: Enter &name (optional):
it: Inserisci &nome (opzionale):

en: Choose a file on your computer:
it: Seleziona un file sul tuo computer:

en: Shrink image to fit within:
it: Rimpicciolisci immagine per stare in questi limiti:

en: &Width:
it: &Larghezza:

en: &Height:
it: &Altezza:

en: Enter new size for image
it: Inserisci nuova dimensione per l'immagine

en: Image...
it: Immagine...

en: Change size
it: Cambia dimensione

en: Float to the left
it: Libera a sinistra

en: Inline with text
it: In linea con il testo

en: Float to the right
it: Libera a destra

en: Remove this image
it: Rimuovi questa immagine

en: Open link
it: Apri collegamento

en: Fonts
it: Caratteri

en: %s toolbars
it: %s barre degli strumenti

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Smarten punctuation
it: Punteggiatura migliorata

en: &Normal view
it: Vista &Normale

en: &HTML source
it: Sorgente &HTML

en: AZW3 output
it: Output AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
it: Non aggiungere l'&indice al libro

en: &Title for Table of Contents:
it: &Titolo per l'indice:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
it: Po&siziona l'indice generato all'inizio del libro anziché alla fine

en: Use author &sort for author
it: U&sa l'ordinamento autore come autore

en: Disable &compression of the file contents
it: Disabilita la &compressione del contenuto dei file.

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
it: Abilita la &condivisione del contenuto del libro tramite Facebook, ecc. ATTENZIONE: disabilita la sincronizzazione dell'ultima lettura

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
it: Per le opzioni che non sono presenti in questa finestra, usa i valori salvati in una conversione precedente (se esistenti) invece di usare i valori predefiniti impostati nelle Preferenze

en: None of the selected books have saved conversion settings.
it: Nessuno dei libri selezionati ha impostazioni di conversione salvate.

en: Bulk convert one book
it: Converti in gruppo un libro

en: Bulk convert {} books
it: Converti in gruppo {} libri

en: Comic input
it: Input fumetti

en: &Number of colors:
it: &Numero di colori:

en: Disable &normalize
it: Disabilita la &normalizzazione

en: Keep &aspect ratio
it: Ma&ntieni proporzioni

en: Disable &sharpening
it: Disabilita aumento &nitidezza

en: Disable &trimming
it: Disabilita la rifila&tura

en: &Wide
it: &Larghezza

en: &Landscape
it: &Orizzontale

en: &Right to left
it: &Da destra a sinistra

en: Don't so&rt
it: Non ord&inare

en: De&speckle
it: S&macchia

en: &Disable comic processing
it: &Disabilita l'elaborazione di fumetti

en: &Output format:
it: Formato di &output:

en: Disable conversion of images to &black and white
it: Disabilita la conversione delle immagini in bianco e nero

en: Override image &size:
it: Cambia la dimen&sione delle Immagini

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
it: Non aggiungere i collegamenti delle &pagine all'indice per i file CBC

en: Debug the conversion process.
it: Debug del processo di conversione.

en: Choose debug folder
it: Seleziona cartella per il debug

en: Invalid debug folder
it: Cartella di debug non valida

en: Failed to create debug folder
it: Impossibile creare la cartella di debug

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
it: Scegli una cartella in cui salvare i file per il debug. Se specifichi una cartella, calibre vi scriverà dentro molti messaggi di errore. Questa opzione è utile per capire il processo di conversione e trovare i parametri di conversione corretti per l'indice e l'identificazione automatica dei capitoli.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
it: Il processo di debug genera il codice HTML intermedio creato nelle varie fasi del processo di conversione. Questo codice HTML può essere un ottimo punto di partenza per adattare manualmente il processo di conversione.

en: DOCX input
it: Input DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
it: Non provare a rilevare automaticamente una &copertina dalle immagini del documento

en: Do not add a page break after every &endnote
it: Non aggiungere un'interruzione di pagina dopo ogni fin&e nota

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
it: Disegna &apici e pedici in modo che non cambino l'altezza della riga

en: DOCX output
it: Output DOCX

en: Paper si&ze:
it: Dimensioni &pagina:

en: &Custom size:
it: Dimensione &personalizzata:

en: Page &bottom margin
it: Margine &inferiore della pagina

en: Page &left margin
it: Margine &sinistro della pagina

en: Page &right margin
it: Margine &destro della pagina

en: Page &top margin
it: Margine &superiore della pagina

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
it: Non inserire l'&indice come pagina all'inizio del documento

en: Do not insert &cover as image at start of document
it: Non inserire la &copertina come immagine all'inizio del documento.

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
it: Mantieni la proporzione dell'immagine inserita come  copertina

en: EPUB output
it: Output EPUB

en: EP&UB version:
it: Versione EP&UB:

en: No default &cover
it: Nessuna &copertina predefinita

en: Insert inline &Table of Contents
it: Inse&risci indice in linea

en: Split files &larger than:
it: Dividi i file più &grandi di:

en: No &SVG cover
it: Nessuna copertina &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
it: Struttura file EPUB &lineare

en: &Title for inserted ToC:
it: &Titolo per l'indice inserito

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
it: Posiziona l'indic&e inserito alla fine del libro

en: Preserve cover &aspect ratio
it: M&antieni le proporzioni della copertina

en: Do not &split on page breaks
it: Non &dividere alle interruzioni di pagina

en: Shrink &images larger than:
it: Riduci &immagini più grandi di:

en: FB2 input
it: Input FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
it: Non inserire un &Indice all'inizio del libro

en: FB2 output
it: Output FB2

en: &Sectionize:
it: Dividi in &sezioni:

en: &Genre:
it: &Genere:

en: Font rescaling wizard
it: Procedura guidata di ridimensionamento dei caratteri

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
it: <p>Questa procedura guidata ti aiuterà a scegliere una tavola di dimensione caratteri adatta alle tue necessità. Inserisci semplicemente la dimensione carattere di base del documento di input e poi inserisci una dimensione per il carattere di ingresso. La procedura guidata mostrerà a quale dimensione carattere verrà mappata dall'algoritmo di ridimensionamento. Puoi adattare l'algoritmo modificando la dimensione base del carattere e la tavola caratteri di uscita di seguito. Una volta trovati valori per te accettabili, fai clic su OK.</p>
    <p>Per impostazione predefinita, se la dimensione base del carattere di output è zero e/o nessuna tavola di dimensione caratteri è specificata, calibre userà i valori del profilo di uscita attuale.</p>
    <p>Leggi il <a href="%s">Manuale utente</a> per una spiegazione sul funzionamento del ridimensionamento dei caratteri.</p>

en: &Output document
it: &Output documento

en: &Base font size:
it: Grandezza caratteri di &base:

en: Font size &key:
it: T&avola di dimensione caratteri:

en: Use &default values
it: Usa i valori &predefiniti

en: &Input document
it: &Input documento

en: &Font size:
it: &Dimensione dei caratteri:

en:  will map to size:
it:  sarà utilizzato come dimensione:

en: Heuristic
    processing
it: Elaborazione
    euristica

en: Modify the document text and structure using common patterns.
it: Modifica il testo e la struttura del documento usando pattern comuni

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
it: <b>Elaborazione euristica</b> significa che calibre effettuerà una scansione dei libri per rilevare modelli comuni e li sistemerà. Come indica il nome, questo processo si basa su un'elaborazione automatica che potrebbe persino peggiorare il risultato finale di una conversione. Per questo è disabilitato in modo predefinito. Spesso, se una conversione non risulta precisa, attivare questa opzione potrebbe migliorare la situazione. Maggiori informazioni sulle opzioni dell'Elaborazione Euristica si trovano nel <a href="%s">Manuale utente</a>.

en: Enable &heuristic processing
it: Abilita l'elaborazione &euristica

en: Heuristic processing
it: Elaborazione euristica

en: Unwrap lines
it: Ricongiungi righe

en: Line &un-wrap factor:
it: Fattore di &ricongiungimento riga:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
it: Rileva e qualifica titoli e sottotitoli di capitolo non formattati

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
it: Rinumera sequenze di tag <h1> o <h2> per evitare di spezzare il testo

en: Delete blank lines between paragraphs
it: Elimina le righe vuote tra i paragrafi

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
it: Assicurati che i salti di scena siano formattati in modo coerente

en: Replace soft scene &breaks:
it: Sostituisci i sa&lti di scena:

en: Remove unnecessary hyphens
it: Rimuovi trattini superflui

en: Italicize common words and patterns
it: Applica il corsivo a parole e schemi comuni

en: Replace entity indents with CSS indents
it: Sostituisci i rientri forzati con rientri CSS

en: HTMLZ output
it: Output HTMLZ

en: How to handle &CSS
it: Come gestire i &CSS

en: How to handle class &based CSS
it: Come gestire i CSS &basati sulle classi

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
it: Usa il &titolo del libro come nome del file HTML presente nell'archivio

en: Control the look and feel of the output.
it: Controlla l'aspetto dell'output.

en: Original
it: Originale

en: Left align
it: Allineamento a sinistra

en: Justify text
it: Testo giustificato

en: Base font si&ze:
it: Dimen&sioni carattere di base

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
it: Procedura guidata per scegliere una tavola di dimensione caratteri appropriata

en: Minim&um line height:
it: Altezza min&ima riga:

en: L&ine height:
it: Altezza ri&ga:

en: Embed font fami&ly:
it: Integra la fami&glia di caratteri:

en: &Embed all fonts in document
it: Int&egra tutti i caratteri nel documento

en: E&xpand CSS
it: E&spandi CSS

en: Keep &ligatures
it: Mantieni le &legature

en: &Disable font size rescaling
it: &Disabilita il ridimensionamento dei caratteri

en: &Fonts
it: &Caratteri

en: Text &justification:
it: &Giustificazione del testo:

en: &Unsmarten punctuation
it: P&unteggiatura semplificata

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
it: &Trasforma i caratteri Unicode in caratteri ASCII

en: I&nput character encoding:
it: Codifica caratteri in i&ngresso:

en: T&ext
it: Te&sto

en: &Line size:
it: Dimensione &linea:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
it: <p>Quando calibre rimuove la spaziatura tra paragrafi, imposta automaticamente un rientro per assicurarsi che i paragrafi possano essere facilmente distinti. Questa opzione controlla l'ampiezza del rientro.

en: No change
it: Nessuna modifica

en: Insert &blank line between paragraphs
it: Inserisci linee vuote tra i paragrafi

en: Remove &spacing between paragraphs
it: Rimuovi gli spa&zi tra i paragrafi

en: I&ndent size:
it: Dimensione rie&ntro:

en: &Linearize tables
it: &Linearizza le tabelle

en: &Layout
it: &Disposizione

en: E&xtra CSS
it: CSS aggiuntivo

en: Filter style information
it: Filtra informazioni di stile

en: Select what style information you want completely removed:
it: Seleziona le informazioni di stile che desideri rimuovere completamente:

en: Removes the font-family CSS property
it: Rimuove la proprietà CSS font-family

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
it: Rimuove le proprietà CSS dei margini. Nota che i margini delle pagine non sono interessate da questa impostazione.

en: &Margins
it: &Margini

en: Removes the padding CSS properties
it: Rimuove le proprietà CSS di spaziatura

en: &Padding
it: S&paziature

en: Convert floating images/text into static images/text
it: Converti immagini/testo fluttuanti in immagini/testo statico

en: F&loats
it: Mobi&li

en: Removes foreground and background colors
it: Rimuovi i colori di primo piano e sfondo

en: &Colors
it: &Colori

en: Other CSS Propert&ies:
it: Altre pr&oprietà CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
it: Elenco separate da virgole delle proprietà CSS da rimuovere. Ad esempio: display, color, font-family

en: &Styling
it: &Stile

en: &Transform styles
it: &Trasforma stili

en: Transform &HTML
it: Trasforma &HTML

en: LRF output
it: Output LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
it: Abilita rotazione &automatica delle immagini larghe

en: &Wordspace:
it: &Spazio tra le parole:

en: Minimum para. &indent:
it: &Rientro minimo del paragrafo:

en: Render &tables as images
it: Trasforma le &tabelle in immagini

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
it: Moltiplicatore della grandezza del testo per la presentazione di tabelle:

en: Add &header
it: Aggiungi &intestazione

en: Header &separation:
it: &Spazio dall'intestazione:

en: Header &format:
it: &Formato dell'intestazione:

en: &Embed fonts
it: Caratt&eri integrati

en: &Serif font family:
it: Famiglia di caratteri con &grazie:

en: S&ans-serif font family:
it: Famiglia di caratteri senz&a grazie:

en: &Monospace font family:
it: Fa&miglia di caratteri a spaziatura fissa:

en: Metadata
it: Metadati

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
it: Specificare i metadati. Il documento di output conterrà quanti più metadati possibili.

en: This book has no cover
it: Questo libro non ha copertina

en: Choose cover for
it: Scegli copertina per

en: Cannot read
it: Impossibile leggere

en: You do not have permission to read the file:
it: Non hai i permessi per leggere il file:

en: Error reading file
it: Errore nella lettura del file

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
it: <p>Si è verificato un errore nella lettura del file: <br /><b>

en:  is not a valid picture
it:  non è un'immagine valida

en: Failed to change on disk location of this book's files.
it: Impossibile cambiare la posizione su disco dei file di questo libro.

en: Book cover
it: Copertina libro

en: Change &cover image:
it: Ca&mbia l'immagine di copertina:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
it: Sfoglia per trovare un'immagine da usare come copertina per questo libro.

en: Use cover from &source file
it: Usa copertina del file di &origine

en: &Title:
it: &Titolo:

en: Change the title of this book
it: Cambia il titolo di questo libro

en: &Author(s):
it: &Autori:

en: Author so&rt:
it: O&rdinamento Autore

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
it: Cambia l'autore di questo libro. Autori multipli devono essere separati da una virgola

en: &Publisher:
it: E&ditore:

en: Ta&gs:
it: Ta&g:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
it: I tag categorizzano un libro. Questo è particolarmente utile durante le ricerche. <br><br>Possono essere qualsiasi parola o frase, separati da virgole.

en: &Series:
it: &Serie:

en: List of known series. You can add new series.
it: Elenco di serie conosciute. È possibile aggiungere nuove serie.

en: Book
it: Libro

en: MOBI output
it: Output MOBI

en: Ignore &margins
it: Ignora i &margini

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
it: Non convertire tutte le immagini in &JPEG (potrebbe causare problemi con le immagini in lettori datati)

en: Kindle options
it: Opzioni Kindle

en: MOBI file &type:
it: &Tipo di file MOBI:

en: Personal Doc tag:
it: Tag Documenti Personali:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
it: <b>AVVISO:</b> diversi dispositivi Kindle hanno problemi a visualizzare il nuovo o entrambi i tipi di file MOBI. Se desideri utilizzare il nuovo formato sul tuo dispositivo, converti in AZW3 invece che MOBI.

en: Default profile
it: Profilo predefinito

en: unlimited
it: illimitato

en: %(width)d x %(height)d pixels
it: %(width)d x %(height)d pixel

en: Screen size: %s
it: Dimensione dello schermo: %s

en: Page setup
it: Impostazioni pagina

en: &Output profile:
it: Personalizzazione &output:

en: Profile description
it: Descrizione del profilo

en: &Input profile:
it: Personalizzazione &input:

en: Margins
it: Margini

en: &Left:
it: &Sinistra:

en: Unchanged
it: Non modificato

en: &Top:
it: &Alto:

en: &Right:
it: &Destra:

en: &Bottom:
it: &Basso:

en: PDB output
it: Output PDB

en: &Format:
it: &Formato:

en: &Inline TOC
it: &Indice nel testo

en: Output &encoding:
it: &Codifica output:

en: PDF input
it: Input PDF

en: Line &un-wrapping factor:
it: Fattore di d&isimballaggio della linea:

en: No &images
it: Nessuna &immagine

en: PDF output
it: Output PDF

en: Use page margins from the &document being converted
it: Usa margini delle pagine dal &documento in conversione

en: &Use the paper size set in output profile
it: &Usa la dimensione del foglio impostata nel profilo di output

en: &Paper size:
it: Dimensioni &pagina:

en: &Unit:
it: &Unità:

en: Preserve &aspect ratio of cover
it: M&antieni le proporzioni della copertina

en: Add page &numbers to the bottom of every page
it: Aggiungi i numeri di pagina in fondo ad ogni pagina

en: Add a printable &Table of Contents at the end
it: Aggiungi un indice s&tampabile alla fine

en: &Title for ToC:
it: &Titolo per l'indice

en: Serif famil&y:
it: Famigl&ia Serif:

en: Sans fami&ly:
it: Fami&glia Sans

en: &Monospace family:
it: Fa&miglia a spaziatura fissa:

en: S&tandard font:
it: Carattere sta&ndard:

en: Default font si&ze:
it: Dimensione prede&finita dei caratteri:

en: Monospace &font size:
it: Dimensione caratteri a spa&ziatura fissa:

en: Page &number map:
it: Rimappa &numero pagina:

en: Page  margins
it: Margini della pagina

en: Page headers and footers
it: Intestazioni e piè di pagina

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
it: Puoi inserire intestazioni e piè di pagina in ogni pagina del PDF generato utilizzando modelli di intestazione e piè di pagina. Fai riferimento alla <a href="%s">documentazione</a> per alcuni esempi.

en: &Header template:
it: Modello &Intestazione:

en: &Footer template:
it: Modello &Piè di pagina

en: &Break long words at the end of lines
it: &Interrompi parole lunghe alla fine delle linee

en: Odd/even &offset:
it: Sc&ostamento pari/dispari:

en: Discard book &cover
it: Scartare la &copertina del libro

en: PMLZ output
it: Output PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
it: Non &ridurre la dimensione e la profondità dell'immagine

en: RB output
it: Output RB

en: No formats available
it: Non sono disponibili formati

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
it: Impossibile creare un'espressione regolare usando l'editor con interfaccia grafica senza un libro.

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
it: Impossibile aprire il file, è già aperto in un altro programma?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
it: Impossibile generare il markup per il test. Fai clic su "Mostra dettagli" per saperne di più.

en: Failed to generate preview
it: Generazione anteprima non riuscita

en: Open book
it: Apri libro

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
it: Premere il tasto "Apri" in basso per aprire un e-book da utilizzare per un collaudo

en: Regex builder
it: Compositore regole

en: &Test
it: &Prova

en: Occurrences:
it: Risultati:

en: Goto:
it: Vai a:

en: &Previous
it: &Precedente

en: &Next
it: &Successivo

en: Preview
it: Anteprima

en: RTF input
it: Input RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
it: Ignora immagini &WMF nel file RTF

en: Search &
    replace
it: Cerca e Sostituisci

en: &Search regular expression:
it: &Cerca espressione regolare:

en: Replacement text
it: Sostituisci con

en: Search regular expression
it: Cerca espressione regolare

en: Load calibre search-replace definitions file
it: Carica file di definizioni cerca-sostituisci di calibre

en: calibre search-replace definitions file
it: File di definizioni cerca-sostituisci di calibre

en: Failed to read
it: Impossibile leggere

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
it: Impossibile caricare gli schemi da %s, fai clic su "Mostra dettagli" per saperne di più.

en: Save calibre search-replace definitions file
it: Salva file di definizioni cerca-sostituisci di calibre

en: Unused search & replace definition
it: Definizioni Cerca & Sostituisci inutilizzate

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
it: La definizione cerca/sostituisci da modificare non è stata aggiunta all'elenco delle definizioni. Vuoi procedere con la conversione (la definizione non sarà utilizzata)?

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare non valida

en: Invalid regular expression: %s
it: Espressione regolare non valida: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
it: L'elenco delle definizioni di ricerca e sostituzione che sarà applicato alla conversione.

en: Edit search/replace definition
it: Modifica definizioni Cerca/Sostituisci

en: &Replacement text:
it: Sostituisci con:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
it: Aggiungi l'espressione corrente all'elenco di espressioni che sarà applicato

en: &Add
it: &Aggiungi

en: Edit the currently selected expression
it: Modifica l'espressione selezionata

en: &Change
it: &Cambia

en: Remove the currently selected expression
it: Rimuovi l'espressione selezionata

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Load a list of expressions from a previously saved file
it: Carica un elenco di espressioni da un file salvato in precedenza

en: &Load
it: &Carica

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
it: Salva un elenco di espressioni che può essere riutilizzato facilmente

en: &Save
it: &Salva

en: Move expression up.
it: Sposta su l'espressione.

en: Move expression down.
it: Sposta giù l'espressione.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
it: <p>Cerca e sostituisci usa le <i>espressioni regolari</i>. Vedi la <a href="%s">guida alle espressioni regolari</a> per capirne l'utilizzo. Selezionando la procedura guidata qui sotto ti permetterà di provare le tue espressioni regolari sul documento di input corrente. Quando sei soddisfatto del risultato, fai clic sul pulsante Aggiungi per aggiungere l'espressione alla lista.

en: Restore &defaults
it: Ripristina &predefiniti

en: &Input format:
it: Formato di &input:

en: Use &saved conversion settings for individual books
it: Usa le impostazioni di conversione per singoli libri &salvate

en: Convert
it: Converti

en: SNB output
it: Output SNB

en: Hide &chapter name
it: Nascondi nome del &capitolo

en: Don't indent the &first line for each paragraph
it: Non far rientrare la &prima riga di ogni paragrafo

en: Insert &empty line between paragraphs
it: Inserisci riga &vuota tra i paragrafi

en: Optimize for full-&screen mode
it: Ottimizza per modalità a &schermo intero

en: Structure
    detection
it: Rilevazione struttura

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
it: Rilevamento approfondito dei capitoli e del resto della struttura del documento.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
it: Rileva &capitoli in (espressione XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
it: Inserisci interruzioni di &pagina prima di (espressione XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
it: Incomincia la lettura a (espressione XPath):

en: Invalid XPath
it: XPath non valido

en: The XPath expression %s is invalid.
it: L'espressione XPath %s non è valida.

en: Remove &fake margins
it: Rimuovi i &falsi margini

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
it: Le opzioni di rimozione intestazione e piè di pagina sono state sostituite dalle opzioni Cerca e sostituisci. Fai clic sulla categoria Cerca e sostituisci nella barra a sinistra per usare queste opzioni. Lascia vuoto il campo sostituisci e inserisci le tue espressioni regolari di rimozione intestazione/piè di pagina nel campo di ricerca.

en: Insert &metadata as page at start of book
it: Inserisci i &metadati come prima pagina del libro

en: Chapter &mark:
it: &Marcatore capitoli:

en: Remove first &image
it: Rimuovi la prima &immagine

en: Table of
    Contents
it: Indice

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
it: Controllo della creazione/conversione dell'indice.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
it: Indice di &1° livello (espressione XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
it: Indice di &2° livello (espressione XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
it: Indice di &3° livello (espressione XPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
it: &Forza l'uso dell'indice generato automaticamente

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
it: N&on aggiungere all'indice i capitoli rilevati

en: Number of &links to add to Table of Contents:
it: Numero di co&llegamenti da aggiungere all'indice:

en: TOC &filter:
it: &Filtro indice:

en: Chapter &threshold:
it: Soglia capi&toli:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
it: Consenti collegamenti &duplicati in fase di creazione dell'indice

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
it: <a href="%s">Aiuto nell'utilizzo di queste opzioni per generare l'indice</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
it: Questa opzione farà aprire a calibre lo strumento Modifica la Table of Contents,
     che permetterà di modificare manualmente la Table of Contents, per correggere
     ogni errore causato dalla generazione automatica.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
it: Perfeziona &manualmente l'Indice dopo aver completato la conversione

en: TXT input
it: Input TXT

en: Structure
it: Struttura

en: &Paragraph style:
it: Stile &paragrafo:

en: &Formatting style:
it: Stile &formattazione:

en: Common
it: Comune

en: Preserve &spaces
it: Mantieni gli &spazi

en: Remove &indents at the beginning of lines
it: Rimuovi i &rientri all'inizio delle righe

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.
it: <p>Markdown è un semplice linguaggio di markup per file di testo che permette una formattazione avanzata. Per maggiori informazioni visita <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
it: Qui sotto puoi abilitare, facoltativamente, diverse estensioni alla sintassi Markdown di base.

en: More information on <a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">Markdown extensions</a>
it: Più informazioni sulle <a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">estensioni a Markdown</a>

en: TXT output
it: Output TXT

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
it: Tieni presente che per fare in modo di conservare le immagini l'opzione di formattazione selezionata più in alto deve essere markdown oppure textile, e che anche l'opzione di non rimuovere i riferimenti alle immagini deve essere selezionata.

en: General
it: Generale

en: &Line ending style:
it: Tipo di interruzione &linea:

en: &Formatting:
it: &Formattazione:

en: Plain
it: Semplice

en: &Maximum line length:
it: Massima lunghezza di riga:

en: Force maximum line &length
it: Forza &lunghezza massima della linea

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
it: Non rimuovere i link (tag <a>) prima dell'elaborazione

en: Do not remove image &references before processing
it: Non rimuovere i riferimenti alle immagini prima dell'elaborazione

en: Keep text &color, when possible
it: Mantieni &colore del testo quando possibile

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
it: Tieni presente che le immagini non saranno conservate. Per conservarle, converti in TXTZ e imposta markdown come formattazione sotto Output.

en: TXTZ output
it: Output TXTZ

en: Use a wizard to generate the XPath expression
it: Usa una procedura guidata per generare l'espressione XPath

en: Match HTML &tags with tag name:
it: Trova i &tag HTML con nome di tag:

en: Having the &attribute:
it: Con il seguente &attributo

en: With &value:
it: Con &valore:

en: (A regular expression)
it: (Un'espressione regolare)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
it: <p>Ad esempio, per trovare tutti i tag h2 che hanno class="chapter", imposta il tag su <i>h2</i>, l'attributo su <i>class</i> e il valore su <i>chapter</i>.</p><p>Lasciando vuoto l'attributo verranno trovati tutti gli attributi e lasciando vuoto il valore verranno trovati tutti i valori. Impostando il tag su * verranno trovati tutti i tag.</p><p>Per un utilizzo più avanzato di XPath vedi la <a href="%s">guida di XPath</a>.

en: Browse by covers
it: Sfoglia per copertine

en: Choose color
it: Scegli il colore

en: &Name:
it: &Nome:

en: Color &1:
it: Colore &1:

en: Color &2:
it: Colore &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
it: Colore di contrasto &1 (principalmente per testo):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
it: Colore di contrasto &2 (principalmente per testo):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
it: Il nome dello schema di colori "%s" non è valido. Deve iniziare con un # e contenere almeno due caratteri.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
it: Una schema di colori con il nome "%s" esiste già.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
it: Quando si generano le copertine viene selezionato uno schema colori casuale dall'elenco sottostante. Puoi evitare l'utilizzo di uno schema colori specifico semplicemente deselezionandolo. L'anteprima sulla destra mostra lo schema colori attualmente selezionato.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
it: Scegli uno schema di colori da utilizzare per la copertina generata.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
it: Nella normale creazione di copertine lo schema colore è scelto casualmente nella lista degli schemi colore sotto. Puoi evitare che un preciso schema colore possa essere usato deselezionandolo qui.

en: &New color scheme
it: &Nuovo schema di colori

en: &Edit color scheme
it: Modifica sch&ema di colori

en: &Remove color scheme
it: &Rimuovi schema di colori

en: &Styles
it: &Stili

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
it: Nella normale creazione di copertine lo stile della copertina viene scelto casualmente nella lista degli stili qui sotto. Puoi evitare che un preciso stile possa essere usato deselezionandolo qui. L'anteprima sulla destra mostra lo stile attualmente selezionato.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
it: Scegli uno stile da utilizzare per la copertina generata.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
it: Nella normale generazione delle copertine, lo stile è scelto in modo casuale dalla lista degli stili riportata sotto. È possibile evitare che un particolare stile venga scelto deselezionandolo qui.

en: &Fonts and sizes
it: Caratteri e dimensioni

en: &Title font family:
it: Famiglia di cara&tteri del titolo:

en: &Title font size:
it: Dimensione dei cara&tteri del titolo:

en: &Subtitle font family:
it: Famiglia caratteri del &sottotitolo:

en: &Subtitle font size:
it: Dimen&sione dei caratteri dei sottotitoli:

en: &Footer font family:
it: Famiglia caratteri &piè di pagina:

en: &Footer font size:
it: Dimensione carattere &piè di pagina:

en: Cover &width:
it: Lar&ghezza copertina:

en: Cover &height:
it: Alte&zza copertina:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
it: Notare che l'anteprima a lato è di proporzioni fisse.
    Il cambiamento della larghezza della copertina non sortirà alcun effetto.
    Se cambiate l'altezza dovete cambiare anche la larghezza dato che verrà utilizzata nella attuale generazione della copertina.

en: &Text
it: &Testo

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
it: Il testo sulla copertina creata viene preso dai metadati del libro. Questa funzionalità viene controllata tramite i modelli. Potete utilizzare i tag <b>, <i> e <br> nel modello per ottenere rispettivamente grassetto, corsivo e interruzioni di riga. I modelli predefiniti utilizzano il titolo, serie e autori. Potete cambiarli per utilizzare qualsiasi metadato.

en: Change the &title template
it: Cambia il modello del &titolo

en: The title template
it: Il modello di titolo

en: Change the &sub-title template
it: Cambia il modello del &sottotitolo

en: The sub-title template
it: Il modello del sottotitolo

en: Change the &footer template
it: Cam&bia il modello del piè di pagina

en: The footer template
it: Il modello del piè di pagina

en: My Color Scheme
it: Il mio schema colori

en: Cannot edit
it: Impossibile modificare

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
it: Impossibile modificare uno schema colori interno. Creane uno nuovo invece.

en: Cannot remove
it: Impossibile rimuovere

en: Cannot remove a builtin color scheme.
it: Impossibile rimuovere uno schema di colori integrato.

en: A sample book
it: Un libro di esempio

en: Author One
it: Autore uno

en: Author Two
it: Autore due

en: A series of samples
it: Alcuni esempi

en: Tag One
it: Tag uno

en: Tag Two
it: Tag due

en: Some publisher
it: Alcuni editori

en: Cover generation settings
it: Impostazioni di generazione copertine

en: Save these settings as the &defaults for future use
it: Salva queste impostazioni come pre&definite per usi futuri

en: Save the current cover generation settings for later re-use
it: Salva le impostazioni di generazione copertina correnti per un successivo riuso

en: Load previously saved cover generation settings
it: Carica impostazioni di generazione copertina salvate in precedenza

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
it: Salva le impostazioni correnti come predefinite per utilizzarle sempre invece che solo questa volta. Ricorda che stili e colori vengono scelti casualmente dall'elenco degli stili/colori selezionati.

en: My cover style
it: Il mio stile di copertina

en: Name for these settings
it: Nome per queste impostazioni

en: Theme name:
it: Nome del tema

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
it: Crea la regola qui sotto, la regola può essere usata per trasformare le proprietà di stile

en: If the &property:
it: Se la &proprietà:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
it: Il nome di una proprietà CSS, per esempio: font-size
    Non usare proprietà abbreviate, non funzioneranno.
    Per esempio usa margin-top, non margin.

en: The CSS property value
it: Il valore della proprietà CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
it: O una lunghezza CSS, come 10pt o un numero di unità in meno. Se viene usato un numero di unità in meno, esso verrà confrontato con il valore CSS usando qualsiasi unità il valore abbia. Si noti che il confronto converte automaticamente le unità, tranne che per le unità relative come percentuale o em, per le quali il confronto fallisce se le unità sono diverse.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
it: Proprietà CSS da aggiungere alla regola che contiene lo stile corrispondente. Puoi specificare più di una proprietà, separate da punti e virgola, per esempio: color:red; font-weight: bold

en: A number
it: Un numero

en: Edit rule
it: Modifica la regola

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
it: Se la proprietà <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
it: La regola non è valida, per favore rimuovila

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
it: Qui puoi definire delle regole per trasformare gli stili. Fai clic sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare.

en: Test style transform rules
it: Prova regole di trasformazione stile

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
it: Inserisci un foglio di stile CSS qui sotto e fai clic sul pulsante "Prova"

en: Resulting stylesheet
it: Foglio di stile elaborato

en: Edit style transform rules
it: Modifica regole di trasformazione stile

en: E&xport
it: E&sporta

en: Export these rules to a file
it: Esporta queste regole in un file

en: &Import
it: &Importa

en: Import previously exported rules
it: Importa le regole esportate in precedenza

en: &Test rules
it: &Prova regole

en: Save this ruleset for later re-use
it: Salva questo insieme di regole per riutilizzarle più tardi

en: Load a previously saved ruleset
it: Carica un insieme di regole salvato in precedenza

en: No rules
it: Nessuna regola selezionata

en: There are no rules to export
it: Non ci sono regole da esportare

en: Choose file for exported rules
it: Scegli file per le regole esportate

en: Choose file to import rules from
it: Scegli file da cui importare le regole

en:  index
it:  indice

en: Clear {0}
it: Pulisci {0}

en: Values changed
it: Valori cambiati

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
it: Hai cambiato i valori. Per utilizzare questo editor, devi scartare o applicare le modifiche. Vuoi applicare le modifiche?

en: Set {} to yes
it: Imposta {} su sì

en: Set {} to no
it: Imposta {} su no

en: Clear {}
it: Pulisci {}

en: Undefined
it: Non definito

en: Today
it: Oggi

en: Exact time: {}
it: Ora esatta: {}

en: items
it: elementi

en: Open the Manage {} window
it: Apri Gestisci {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
it: Apri Gestisci elementi: {0}. Se viene premuto Ctrl o Maiusc, apri Gestisci {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
it: L'enumerazione "{0}" contiene un valore non valido che verrà impostato a quello predefinito

en: Set {0} to No
it: Imposta {0} su No

en: Set {0} to Yes
it: Imposta {0} su Sì

en: Open Item editor
it: Apri l'Editor degli elementi

en: Apply changes
it: Applica le modifiche

en: Clear series
it: Rimuovi serie

en: Automatically number books
it: Numera i libri automaticamente

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
it: Se non selezionato, la numerazione della serie per i libri sarà impostata a 1. Se selezionato, i libri selezionati saranno numerati automaticamente, nell'ordine in cui li hai selezionati. Quindi se hai selezionato il Libro A e poi il Libro B, il Libro A avrà numerazione 1 mentre il Libro B numerazione 2.

en: Force numbers to start with
it: Forza i numeri ad iniziare con

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
it: Normalmente le serie sono rinumerate a partire dal numero più alto presente nel database per quella serie. Selezionare questa casella dice a calibre di cominciare a numerare dal numero in questa casella

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
it: La quantità di cui incrementare la numerazione della serie per libri successivi. Si applica solo con l'uso di Forza numerazione della serie.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
it: L'enumerazione "{0}" contiene un valore non valido che non appare nella lista

en: Remove all tags
it: Elimina tutti i tag

en: tags to remove
it: tag da eliminare

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
it: Hai inserito dei valori. Per poter utilizzare questo editor devi prima scartarli. Eliminare i valori?

en: No details available.
it: Nessun dettaglio disponibile.

en: Device no longer connected.
it: Dispositivo non più collegato.

en: Get device information
it: Recupera informazioni sul dispositivo

en: Set library information
it: Imposta informazioni sulla biblioteca

en: Get list of books on device
it: Recupera la lista dei libri del dispositivo

en: Prepare files for transfer from device
it: Prepara i file da trasferire dal dispositivo

en: Get annotations from device
it: Ricevi annotazioni dal dispositivo

en: Send metadata to device
it: Invia metadati al dispositivo

en: Send collections to device
it: Invia raccolte al dispositivo

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
it[0]: Carica un libro sul dispositivo
it[1]: Carica {} libri sul dispositivo
it[2]: Carica {} libri sul dispositivo

en: Delete books from device
it: Elimina i libri dal dispositivo

en: Download books from device
it: Scarica libri dal dispositivo

en: View book on device
it: Visualizza libro sul dispositivo

en: Set default send to device action
it: Imposta azione predefinita di invio

en: Send to main memory
it: Invia alla memoria principale

en: Send to storage card A
it: Invia alla scheda di memoria A

en: Send to storage card B
it: Invia alla scheda di memoria B

en: Send specific format to
it: Invia formato specifico a

en: Send and delete from library
it: Invia ed elimina dalla biblioteca

en: Eject device
it: Espelli dispositivo

en: Error
it: Errore

en: Error communicating with device
it: Errore di comunicazione col dispositivo

en: Manage the %s?
it: Vuoi gestire il %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
it: Rilevato il <b>%s</b>.  Vuoi che calibre lo gestisca?

en: No suitable formats
it: Nessun formato adatto

en: Select folder to open as device
it: Seleziona la cartella da aprire come dispositivo

en: Running jobs
it: Lavori in esecuzione

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
it: Impossibile configurare il dispositivo mentre ci sono lavori in esecuzione.

en: Configure %s
it: Configura %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
it: Riavvia calibre affinché le modifiche a %s siano applicate.

en: Book already on device
it: Il libro è già sul dispositivo

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
it: Il libro {} è già presente sul dispositivo. Inviarlo nuovamente potrebbe causare la perdita di eventuali annotazioni/segnalibri di questo libro presenti sul dispositivo. Sei sicuro?

en: Some books already on device
it: Alcuni libri sono già sul dispositivo

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
it: Alcuni dei libri selezionati sono già sul dispositivo. Inviarli nuovamente potrebbe causare la perdita di eventuali annotazioni/segnalibri di questo libri presenti sul dispositivo. Clicca su "Mostra dettagli" per vedere i libri già sul dispositivo. Sei sicuro?

en: Error talking to device
it: Errore di comunicazione col dispositivo

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
it: Si è verificato un errore temporaneo nella comunicazione con il dispositivo. Scollega e ricollega il dispositivo o riavvia.

en: Device:
it: Dispositivo:

en:  detected.
it:  individuato.

en: No books
it: Nessun libro.

en: selected to send
it: Selezione per l'invio

en: No device
it: Nessun dispositivo

en: No device connected
it: Nessun dispositivo connesso

en: %(num)i of %(total)i books
it: %(num)i di %(total)i libri

en: 0 of %i books
it: 0 di %i libri

en: Choose format to send to device
it: Scegli il formato da inviare al dispositivo

en: Cannot send: No device is connected
it: Impossibile inviare: nessun dispositivo connesso

en: No card
it: Nessuna scheda

en: Cannot send: Device has no storage card
it: Impossibile inviare: il dispositivo non ha schede di memoria

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
it: Convertire automaticamente i libri seguenti prima di inviarli al dispositivo?

en: Sending catalogs to device.
it: Invio dei cataloghi al dispositivo in corso.

en: Sending news to device.
it: Invio delle notizie al dispositivo in corso.

en: Sending books to device.
it: Invio dei libri al dispositivo.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
it: Impossibile inviare i libri seguenti al dispositivo, poiché non è stato trovato un formato adeguato. È necessario convertire prima i libri in un formato supportato dal dispositivo.

en: No space on device
it: Spazio sul dispositivo insufficiente

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
it: <p>Impossibile inviare i libri al dispositivo poiché non c'è spazio sufficiente

en: Incorrect destination
it: Destinazione non corretta

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
it: Analisi dei libri sul dispositivo: %d%% completato

en: Book format sync problem
it: Problema di sincronizzazione del formato del libro

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
it: Alcuni formati dei libri presenti nella biblioteca non possono essere sincronizzati in quanto hanno date future

en: Device
it: Dispositivo

en: Unknown formats
it: Formati sconosciuti

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
it: Hai abilitato i formati <b>{0}</b> per il tuo {1}. Il {1} potrebbe non supportarli. Se invii questi formati al tuo {1} potrebbero non funzionare. Sei sicuro?

en: The template %s is invalid:
it: Il modello %s non è valido:

en: Select available formats and their order for this device
it: Seleziona i formati disponibili e il loro ordine per questo dispositivo.

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
it: Se selezionato, i libri sono posti in sottocartelle in base ai loro metadati nel dispositivo. Se deselezionato, i libri sono tutti posti nella cartella principale.

en: Use sub-folders
it: Usa sottocartelle

en: Use author sort for author
it: Usa l'ordinamento autore come autore

en: Save &template:
it: Modello di salva&taggio:

en: No formats selected
it: Nessun formato selezionato

en: You must choose at least one format to send to the device
it: Devi scegliere almeno un formato da inviare al dispositivo

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
it: <b>Modello di sal&vataggio</b> per controllare il nome
            e la posizione dei file inviati al dispositivo:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
it: Una <b>lista di &cartelle</b> sul dispositivo a
            cui mandare gli e-book. La prima ad essere trovata sarà usata:

en: Browse for a folder on the device
it: Cerca una cartella sul dispositivo

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
it: Seleziona i dispositivi che saranno <b>ignorati</b>. calibre <b>non</b>
                si collegherà ai dispositivi con una spunta accanto ai loro nomi.

en: Send the %s format to the folder:
it: Invia il formato %s alla cartella:

en: Folder on the device
it: Cartella sul dispositivo

en: &Remove rule
it: &Rimuovi la regola

en: Format specific sending
it: Invio formato specifico

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
it: Puoi creare delle regole per controllare dove vengono inviati
                nel dispositivo gli e-book di un formato specifico. Queste regole hanno
                la precedenza sulle cartelle sopraindicate.

en: Add a &new rule
it: Aggiungi una &nuova regola

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
it: Il dispositivo <b>%s</b> non ha alcun numero di serie, non può essere configurato

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
it: <b>Nessun dispositivo MTP connesso.</b><p> Puoi configurare il plugin del dispositivo MTP solo quando un dispositivo è connesso.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
it: Se vuoi ripristinare un dispositivo MTP precedentemente ignorato, utilizza la scheda "Dispositivi ignorati".

en: Choose the formats to send to the %s
it: Scegli i formati da inviare al %s

en: &Ignore the %s in calibre
it: &Ignora il %s in calibre

en: Change scanned &folders
it: Cam&bia le cartelle analizzate

en: Show device information
it: Mostra informazioni sul dispositivo

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: The %s will be ignored in calibre
it: Il %s sarà ignorato in calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
it: Stai provando a inviare libri nella cartella <b>%s</b>. Questa cartella al momento è ignorata da calibre quando scansiona il dispositivo. Devi dire a calibre che vuoi che questa cartella sia scansionata per poterci inviare dei libri. Fai clic sul pulsante <b>Configura</b> qui sotto per inviarci libri.

en: Configure
it: Configurazione

en: Cannot send to %s
it: Impossibile inviare a %s

en: Choose folder on device
it: Scegli cartella sul dispositivo

en: <b>Scanned folders:</b>
it: <b>Cartella analizzate:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
it: Puoi selezionare le cartelle che calibre analizzerà durante la ricerca di libri su questo dispositivo.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
it: Se hai selezionato una cartella precedentemente non selezionata, le sottocartelle non saranno visibili fino al riavvio di calibre.

en: Choose folders to scan
it: Scegli le cartella da analizzare

en: File formats
it: Formati di file

en: Extra driver customization options
it: Opzioni extra di personalizzazione driver

en: How many empty books?
it: Quanti libri vuoti?

en: How many empty books should be added?
it: Quanti libri vuoti devono essere aggiunti?

en: Set the author of the new books to:
it: Imposta l'autore dei nuovi libri a:

en: Reset author to Unknown
it: Reimposta autore a Sconosciuto

en: Set the series of the new books to:
it: Imposta la serie del nuovo libro a:

en: Reset series
it: Ripristina la serie

en: Set the title of the new books to:
it: Imposta il titolo dei nuovi libri a:

en: Reset title
it: Ripristina il titolo

en: Also create an empty e-book in format:
it: Crea anche un e-book vuoto nel formato:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
it: Crea anche un libro vuoto da poter modificare successivamente

en: Also copy book &formats when duplicating a book
it: Copiare anche i &formati dei libri durante la duplicazione di un libro

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
it: Copiare anche tutti gli e-book nei libri duplicati appena creati.

en: &Duplicate current book
it: &Duplica il libro corrente

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
it: Crea le nuove voci di libro vuote come duplicati esatti
    del libro corrente "%s", con gli stessi esatti metadati

en: Add books by ISBN
it: Aggiungi libri per ISBN

en: &Paste from clipboard
it: &Incolla dagli appunti

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
it: <p>Inserisci una lista di ISBN nella casella di sinistra, uno per riga. calibre creerà automaticamente le voci per i libri basandosi sugli ISBN e scaricherà per essi metadati e copertine.</p>
    <p>Tutti gli ISBN non validi nella lista saranno ignorati.</p>
    <p>È possibile specificare un file che verrà aggiunto con ogni ISBN. Per fare ciò inserisci il percorso completo del file dopo un <code>&gt;&gt;</code>. Per esempio:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>Per utilizzare identificatori diversi dall'ISBN usa la sintassi key:value, Per esempio:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
it: &Tag da impostare per i libri creati:

en: Check for books with the same ISBN already in library
it: Controlla se ci sono libri con lo stesso ISBN già presenti nella biblioteca

en: Some invalid ISBNs
it: Alcuni ISBN non validi

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
it: Alcuni degli ISBN che hai inserito non erano validi. Saranno ignorati. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere quali. Vuoi continuare?

en: All invalid ISBNs
it: Tutti gli ISBN non validi

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
it: Tutti gli ISBN inseriti non sono validi. Non può essere aggiunto alcun libro.

en: Edit authors
it: Modifica autori

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
it: Modifica gli autori di questo libro. Puoi trascinare e rilasciare per riorganizzare gli autori

en: Enter an author to add
it: Inserisci un autore da aggiungere

en: &Remove selected
it: &Rimuovi selezionati

en: Configure the Book details window
it: Configura la finestra Dettagli del libro

en: Select displayed metadata
it: Seleziona i metadati visualizzati

en: Move the selected field up
it: Sposta in su il campo selezionato

en: Move the selected field down
it: Sposta in giù il campo selezionato

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
it: Nota: le colonne di tipo <b>commenti</b> verranno sempre mostrate alla fine, a meno che la loro "Posizione intestazione" non sia "Mostra intestazione a lato"

en: Fit &cover within view
it: Adatta &copertina nella visuale

en: Next [%s]
it: Successivo [%s]

en: Previous [%s]
it: Precedente [%s]

en: Book {} doesn't exist
it: Il libro {} non esiste

en: Configure this view
it: Configura questa vista

en: This book is marked
it: Questo libro è marcato

en: This book is marked as: %s
it: Questo libro è marcato come: %s

en: Path: {}
it: Percorso: {}

en: (the current book)
it: (il libro attuale)

en: (from {})
it: (da {})

en: (will not change)
it: (non cambierà)

en: My books
it: I miei libri

en: No help available
it: Non è disponibile alcun aiuto

en: No help available for this output format.
it: Non è disponibile alcun aiuto per questo formato di output.

en: Generate catalog
it: Crea catalogo

en: Generate catalog for {0} books
it: Genera catalogo per {0} libri

en: Catalo&g format:
it: Formato catalo&go

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
it: &Titolo catalogo (cataloghi esistenti con lo stesso nome saranno sovrascritti):

en: &Send catalog to device automatically
it: Invia automaticamente il catalogo al di&spositivo

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
it: Aggiungi il catalogo alla tua biblioteca di calibre dopo che è stato generato.
    Nota che se disabiliti l'aggiunta del catalogo alla biblioteca
    l'invio automatico del catalogo al dispositivo non funzionerà.

en: &Add catalog to library
it: &Aggiungi catalogo alla biblioteca

en: Catalog options
it: Opzioni catalogo

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
it: Verifica l'integrità del database e compattalo per migliorare le prestazioni.

en: Also compact the Full text search database
it: Compatta anche il database di ricerca di testo completo

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
it: Questa può essere un'operazione molto lenta e che richiede molta memoria, a seconda delle dimensioni del database di testo completo.

en: Also compact the notes database
it: Compatta anche il database delle note

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
it: Questa può essere un'operazione molto lenta e che richiede molta memoria, a seconda delle dimensioni del database delle note.

en: Check the database file
it: Controllare il file del database

en: Vacuuming database to improve performance.
it: Svuotamento del database per migliorare le prestazioni.

en: This will take a while, please wait...
it: L'operazione richiederà del tempo, attendi...

en: Vacuuming...
it: Svuotamento in corso...

en: Open folder {}
it: Apri cartella {}

en: Check library -- Problems found
it: Controlla la biblioteca -- Riscontrati problemi

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
it:         <h1>Guida</h1>
    
            <p>calibre archivia l'elenco dei tuoi libri e dei rispettivi metadati in un
            database. I file dei libri attuali e le loro copertine sono archiviati come normali 
            file nella cartella di archiviazione di calibre. Il database contiene un elenco dei file
            e delle copertine appartenenti ad ogni voce della lista. Questo strumento controlla che i
            file presenti nella cartella dell'archivio del computer corrispondano alle 
            informazioni nel database.</p>
            <p>Il risultato di ogni tipo di controllo è mostrato a sinistra. I vari
            controlli sono:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Titoli non validi</b>: sono file e cartelle che compaiono
            nella biblioteca dove dovrebbero esserci i titoli dei libri, ma non hanno il
             formato corretto per per essere un titolo del libro.</li>
            <li><b>Titoli aggiuntivi</b>: sono dei file in più nella biblioteca di
            calibre che sembrano essere titoli corretti, ma non hanno le corrispondenti
            voci nel database</li>
            <li><b>Autori non validi</b>: questi file compaiono
            nella biblioteca dove solo le cartelle autori dovrebbero essere presenti.</li>
            <li><b>Autori aggiuntivi</b>: sono cartelle nella biblioteca di 
            calibre che sembrano essere autori, ma non hanno corrispondenze nel database</li>
            <li><b>Formati di libro mancanti</b>: sono formati di libro che sono 
            nel database, ma non hanno il corrispondente file del formato nella cartella del libro.
            <li><b>Formati di libro aggiuntivi</b>: sono altri file formati trovati nella
            cartella del libro, ma non nel database.
            <li><b>File sconosciuti nella cartella del libro</b>: sono dei file in più nella
            cartella di ogni libro che non corrispondono a file di formati o copertine 
            conosciuti.</li>
            <li><b>File delle copertine mancanti</b>: rappresentano libri che sono marcati
            nel database come dotati di copertine mentre in realtà i file delle copertine sono
            mancanti.</li>
            <li><b>File delle copertine non presenti nel database</b>: sono libri che hanno
            dotati di file delle copertine, ma sono marcati come privi di copertina nel database.</li>
            <li><b>Cartelle problematiche</b>: rappresentano le cartelle nella
            biblioteca di calibre che non possono essere elaborate/analizzate da questo
            strumento.</li>
            </ul>
    
            <p>Ci sono due tipi di correzioni automatiche possibili: <i>Elimina 
            i marcati</i> e <i>Ripara i marcati</i>.</p>
            <p><i>Elimina i marcati</i> è usata per rimuovere i file/cartelle/copertine in più che
            non hanno corrispondenza di voci nel database. Seleziona la casella vicino all'articolo che vuoi
            eliminare. Usare con attenzione.</p>
    
            <p><i>Ripara i marcati</i> è applicabile solamente alle copertine e ai formati mancanti
            (le tre righe marcate con 'riparabile'). Nel caso di mancanza dei file delle copertine,
            la selezione della casella 'riparabile' e la pressione di questo pulsante informeranno calibre che
            non ci sono copertine per tutti i libri elencati. Usa questa opzione se 
            non intendi ripristinare le copertine da una copia di sicurezza. In caso di file di
            copertine aggiuntivi, selezionando la casella 'riparabile' e premendo questo pulsante si informerà
            calibre che che i file di copertina trovati sono corretti per tutti i libri
            elencati. Utilizza questa procedura quando non hai intenzione di eliminare il file. Nel 
            caso di formati mancanti, la selezione della casella ripara e la pressione del 
            pulsante dirà a calibre che i formati non sono recuperabili. Utilizza questa procedura se
            non intendi ripristinare i formati da una copia di sicurezza.</p>

en: &Run the check again
it: Esegui &nuovamente il controllo

en: Copy &to clipboard
it: Copia negli &appunti

en: &Done
it: &Fatto

en: Mark &all for delete
it: Marca tutti per l'e&liminazione

en: Mark all deletable subitems
it: Marca tutti gli elementi eliminabili

en: Delete &marked
it: &Elimina marcati

en: Delete marked files (checked subitems)
it: Elimina file marcati(sottoelementi selezionati)

en: Mar&k all for fix
it: Marca tutti per la c&orrezione

en: Mark all fixable items
it: Marca tutti gli elementi correggibili

en: &Fix marked
it: &Correggi marcati

en: Fix marked sections (checked fixable items)
it: Correggi sezioni marcate (sottoelementi selezionati riparabili)

en: Names to ignore:
it: Nomi da ignorare:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
it: Nota: ignorare cartelle o file all'interno di una cartella di libri può portare alla perdita di dati. Le cartelle e i file ignorati andranno perduti se modifichi il titolo o l'autore(i) del libro.

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
it: Immettere i caratteri jolly del nome file della shell standard separati da virgole, ad esempio synctoy*.dat. Utilizzato nelle cartelle della biblioteca, dell'autore e del libro

en: Extensions to ignore:
it: Estensioni da ignorare

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
it: Inserisci le estensioni separate da virgole senza il punto. Usato solo nelle cartelle dei libri

en: (fixable)
it: (correggibile)

en: (deletable)
it: (eliminabile)

en: Path from library
it: Percorso della biblioteca

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
it: I file e le cartelle selezionate saranno <b>eliminati definitivamente</b>. Sei sicuro?

en: Choose format
it: Scegli formato

en: &Open with...
it: Apri con...

en: Edit "Open with" applications...
it: Modifica le applicazioni "Apri con"...

en: Format
it: Formato

en: Existing
it: Esistente

en: Convertible
it: Convertibile

en: Choose location for calibre library
it: Scegli la posizione per la biblioteca di calibre

en: Same as current
it: Come l'attuale

en: The location %s contains the current calibre library
it: La posizione %s contiene la biblioteca di calibre attuale

en: Bad location
it: Posizione non valida

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
it: Non dovresti creare una biblioteca all'interno della cartella di calibre perché questa cartella viene automaticamente cancellata durante gli aggiornamenti.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
it: Puoi creare biblioteche solo all'interno di %s nel livello principale. non nelle sottocartelle

en: No existing library found
it: Nessuna biblioteca trovata

en: There is no existing calibre library at %s
it: Non è presente alcuna biblioteca di calibre in %s

en: Not empty
it: Non vuoto

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
it: La cartella %s non è vuota. Per favore, scegli una cartella vuota.

en: Moving library, please wait...
it: Spostamento della biblioteca in corso...

en: Scanning...
it: Scansione alla ricerca di file...

en: Failed to move library
it: Spostamento della biblioteca non riuscito

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
it: Si è verificato un errore nello spostamento della biblioteca. L'operazione è stata annullata. Fai clic su "Mostra dettagli" per i dettagli.

en: No location
it: Nessuna posizione

en: No location selected
it: Nessuna posizione selezionata

en: %s is not an existing folder
it: %s non è una cartella esistente

en: Choose your calibre library
it: Scegli una biblioteca di calibre

en: Your calibre library is currently located at {0}
it: La biblioteca di calibre attuale è posizionata in {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
it: &Usa una biblioteca già esistente che si trova nella nuova posizione scelta

en: &Create an empty library at the new location
it: &Crea una biblioteca vuota nella nuova posizione

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
it: Copia colonne personalizzate, ricerche salvate, larghezze colonne, pannelli metadati,
    categorie utente, e altre informazioni dalla vecchia alla nuova biblioteca

en: &Copy structure from the current library
it: &Copia la struttura della biblioteca attuale

en: &Move the current library to new location
it: &Sposta la biblioteca attuale in una nuova posizione

en: New &location:
it: Nuova posizione:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
it: Posizionare la libreria di calibre su un disco di rete <a href="{}">non è sicuro</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
it: Aggiungi "%s" alle barre degli strumenti o ai menu

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
it: Seleziona le barre degli strumenti e/o i menu per aggiungere <b>%s</b> a:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
it: Puoi anche personalizzare la posizione dei plugin usando <b>Preferenze -> Interfaccia -> Barre degli strumenti</b>

en: Edit comments
it: Modifica commenti

en: Edit text
it: Modifica testo

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
it: Premi Ctrl+Invio per accettare o Esc per annullare

en: &Show this warning again
it: &Visualizza ancora questo avviso

en: &Library
it: &Biblioteca

en: &Device
it: &Dispositivo

en: Library &and device
it: Biblioteca &e dispositivo

en: {num} of {series}
it: {num} di {series}

en: Target book
it: Libro di destinazione

en: Has cover
it: Ha la copertina

en: Merge books
it: Unisci libri

en: Merge metadata
it: Unisci metadati

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
it: Unisci i metadati dei libri selezionati nel libro bersaglio

en: Merge formats
it: Unisci formati

en: Merge the book files of the selected books into the target book
it: Unisce i file dei libri selezionati all'interno del libro di destinazione

en: Delete merged books
it: Elimina libri uniti

en: Delete the selected books after merging
it: Elimina i libri selezionati dopo l'unione

en: Replace existing cover
it: Sostituisci copertina esistente

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
it: Sostituisci la copertina nel libro di destinazione con quella trascinata

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
it: I formati e i metadati dei libri selezionati saranno uniti nel libro bersaglio ({title}).

en: The dragged cover will be used.
it: Verrà usata la copertina trascinata.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
it: I formati dei libri selezionati saranno uniti nel libro di destinazione ({title}). I metadati e la copertina presenti nel libro di destinazione non subiranno modifiche.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
it: I metadati dei libri selezionati saranno uniti nel libro di destinazione ({title}). I formati non verranno uniti.

en: All book formats of the target book will be kept.
it: Tutti i formati del libro di destinazione saranno mantenuti.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
it: Dopo essere stati uniti, i libri selezionati verranno <b>eliminati</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
it: Ogni formato duplicato nei libri selezionati sarà <b>eliminato</b> permanentemente dalla tua biblioteca di calibre.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
it: Ogni formato non già nel libro bersaglio gli sarà aggiunto dai libri selezionati.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
it: Sei <b>sicuro</b> di voler procedere?

en: ERROR
it: ERRORE

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
it: Crea una nuova fonte di notizie facendo clic su uno dei pulsanti seguenti

en: &Edit this recipe
it: Modifica qu&esta ricetta

en: &Remove this recipe
it: &Rimuovi questa ricetta

en: S&ave recipe as file
it: S&alva ricetta come file

en: &Download this recipe
it: Scarica questa ricetta

en: Save recipe
it: Salva ricetta

en: Recipes
it: Ricette

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
it: Sei sicuro di voler rimuovere definitivamente questa ricetta?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
it: Crea una semplice ricetta news aggiungendo gli RSS feed
    Per alcune sorgenti di news dovrete utilizzare il pulsante "Passa alla modalità avanzata" per ulteriori impostazioni sul processo di recupero dei dati.

en: Recipe &title:
it: &Titolo ricetta:

en: day(s)
it: giorno(i)

en: The oldest article to download
it: L'articolo più vecchio da scaricare

en: &Oldest article:
it: Arti&colo più vecchio:

en: Maximum number of articles to download per feed.
it: Massimo numero di articoli da scaricare per feed

en: &Max. number of articles per feed:
it: Numero &massimo di articoli per feed:

en: Feeds in recipe
it: Feed nella ricetta

en: Move selected feed up
it: Sposta in alto la fonte selezionata

en: Remove selected feed
it: Rimuovi la fonte selezionata

en: Move selected feed down
it: Sposta in basso la fonte selezionata

en: Add feed to recipe
it: Aggiungi feed alla ricetta

en: &Feed title:
it: Titolo del &feed:

en: Feed &URL:
it: &URL del feed:

en: &Add feed
it: &Aggiungi feed

en: Add this feed to the recipe
it: Aggiungi questa fonte alla ricetta

en: No feed title
it: Nessun titolo della fonte

en: You must specify a title for the feed
it: Devi specificare un titolo per la fonte

en: No feed URL
it: Nessun URL della fonte

en: You must specify a URL for the feed
it: Devi specificare un URL per la fonte

en: Title required
it: Titolo richiesto

en: You must give your news source a title
it: Dovresti specificare un titolo per la la fonte di notizie

en: Feed required
it: Feed richiesto

en: You must add at least one feed to your news source
it: Devi aggiungere almeno una fonte alle tue notizie

en: Invalid recipe
it: Ricetta non valida

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: %s
it: Compilazione della ricetta non riuscita, con errore di sintassi: %s

en: My news source
it: La mia fonte di notizie

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
it: Per aiuto nella scrittura di ricette di notizie avanzate, vedi il <a href="%s">Manuale utente</a>

en: Choose builtin recipe
it: Scegli la ricetta integrata

en: Go
it: Vai

en: Choose recipe
it: Scegli ricetta

en: You must choose a recipe to customize first
it: Devi prima scegliere una ricetta da personalizzare

en: Add custom news source
it: Aggiungi una fonte di notizie personalizzata

en: &New recipe
it: &Nuova ricetta

en: Create a new recipe from scratch
it: Crea una nuova ricetta da zero

en: Customize &builtin recipe
it: Personalizza &ricetta incorporata

en: Customize a builtin news download source
it: Personalizza una fonte di scaricamento delle notizie integrata

en: Load a recipe from a file
it: Carica una ricetta da un file

en: Load recipe from &file
it: Carica ricetta da &file

en: &Show recipe files
it: Mo&stra i file della ricetta

en: Show the folder containing all recipe files
it: Mostra la cartella contenente tutti i file della ricetta

en: Import &OPML
it: Importa &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
it: Importa una collezione di feed RSS in formato OPML
    Molti lettori RSS possono esportare le fonti sottoscritte
    in formato OPML

en: S&witch to advanced mode
it: &Passa a modalità avanzata

en: Edit this recipe in advanced mode
it: Modifica questa ricetta in modalità avanzata

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
it: Sei sicuro? Ogni cambiamento non salvato sarà perso.

en: No recipes
it: Nessuna ricetta

en: No custom recipes created.
it: Non è stata creata alcuna ricetta personalizzata.

en: Choose a recipe file
it: Scegli un file di ricetta

en: Invalid input
it: Input non valido

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
it: <p>Impossibile creare la ricetta. Errore:<br>%s

en: Failed to create recipes
it: Creazione delle ricette non riuscita

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
it: Creazione di alcune ricette non riuscita, fai clic su "Mostra dettagli" per i dettagli

en: Manage data files for {}
it: Gestisci file di dati per {}

en: &Sort by:
it: &Ordina per:

en: Recency
it: Data di aggiunta

en: Size
it: Dimensione

en: Open with
it: Apri con

en: &Add files
it: &Aggiungi file

en: &Remove files
it: &Rimuovi file

en: Trash bin
it: Cestino

en: Recycle bin
it: Cestino

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
it: Sposta tutti i file selezionati nel {trash} del sistema.
    Possono essere ripristinati da lì, se necessario

en: Rename this file
it: Rinomina questo file

en: Open with...
it: Apri con...

en: Open %s file with...
it: Apri il file %s con

en: Choose files to add
it: Scegli i file da aggiungere

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
it: Impossibile aggiungere questi file di dati al libro perché sono già presenti nella cartella dati del libro

en: Replace existing files?
it: Sostituire i file esistenti?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
it: I seguenti file esistono già come file di dati nel libro. Sostituirli?

en: No files selected to remove
it: Non hai selezionato alcun file da rimuovere

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
it: Inviare il file "{}" al Cestino?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
it: Inviare i {} file selezionati al Cestino?

en: "{}" is not a valid file name
it: "{}" non è un nome file valido

en: Replace existing file?
it: Sostituire file esistente?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
it: Esiste già un altro file di dati chiamato "{}". Sostituirlo?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
it: Tutti i libri selezionati saranno <b>definitivamente eliminati</b> dal dispositivo. Controllare l'elenco.

en: Author
it: Autore

en: Location
it: Posizione

en: Delete from device
it: Elimina dal dispositivo

en: %(curr)s (was %(initial)s)
it: %(curr)s (era %(initial)s)

en: Item is blank
it: L'elemento è vuoto

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
it: Un elemento non può essere impostato a niente. Eliminalo piuttosto.

en: No item selected
it: Nessun elemento selezionato

en: You must select one item from the list of available items.
it: Devi selezionare un elemento dalla lista degli elementi disponibili.

en: No items selected
it: Nessun elemento selezionato

en: You must select at least one item from the list.
it: Devi selezionare almeno un elemento dall'elenco.

en: Are you sure you want to delete the following items?
it: Sei sicuro di voler eliminare i seguenti elementi?

en: Category editor
it: Modifica categorie

en: Items in use
it: Elementi da usare

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
it: Elimina l'elemento dal database. Questo toglierà l'elemento da tutti i libri e lo eliminerà dal database.

en: Rename the item in every book where it is used.
it: Rinomina l'elemento in ogni libro dove è presente.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
it: <p>Questo libro è protetto da <b>DRM</b>. Per saperne di più sui DRM e su perché non puoi leggere o convertire questo libro in calibre, <a href="{0}">fai clic qui</a>. </p>

en: This book has DRM
it: Questo libro ha un DRM

en: Duplicate found | duplicates found
it[0]: Trovato duplicato
it[1]: duplicati trovati
it[2]: duplicati trovati

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
it: In calibre esistono già libri con gli stessi titoli. Seleziona quali libri vuoi aggiungere comunque.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
it: %(title)s di %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
it: Già in calibre:

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Author sort
it: Ordinamento autore

en: Link
it: Collegamento

en: Change case
it: Modifica maiuscole

en: Upper case
it: Maiuscolo

en: Lower case
it: Minuscolo

en: Swap case
it: Inverti maiuscole

en: Title case
it: Iniziali maiuscole

en: Copy to author sort
it: Copia in ordinamento autore

en: Show books by author in book list
it: Mostra libri per autore nella lista dei libri

en: Copy to author
it: Copia in autore

en: Invalid author name
it: Nome dell'autore non valido

en: You cannot change an author to multiple authors.
it: Non puoi cambiare un autore in autori multipli.

en: Manage authors
it: Gestisci autori

en: <p>Only show authors that contain the text in this box.
              The match ignores case.</p>
it: <p>Mostra solo gli autori che contengono il testo in questa casella.
    Non c'è distinzione tra maiuscole e minuscole.</p>

en: &Search for:
it: &Cerca:

en: Filter &by:
it: &Filtra:

en: Fi&lter
it: Fi&ltra

en: S&earch
it: C&erca

en: Show &all authors
it: Mostra &tutti gli autori

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p><
it: <p>Mostra autori solo se appaiono nella
                        biblioteca virtuale corrente. Le modifiche già effettuate saranno nascoste,
                        ma non verranno dimenticate.
                        </p><p>
                        Tieni presente che questa casella cambia solo ciò che è mostrato.
                        I cambiamenti avranno effetto su tutti i libri della tua biblioteca
                        anche con questa casella spuntata</p><

en: Only show authors in the current &Virtual library
it: Mostra solo autori nella biblioteca &virtuale attuale

en: <p>Show items only if they appear in the
                        currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p><
it: <p>Mostra elementi solo se appaiono nei
                        libri attualmente selezionati. Le modifiche già effettuate saranno,
                        nascoste ma non verranno dimenticate.
                        </p><p>
                        Tieni presente che questa casella cambia solo ciò che è mostrato.
                        I cambiamenti avranno effetto su tutti i libri della tua biblioteca
                        anche con questa casella spuntata</p><

en: O&nly show authors in the currently selected books
it: Mostra &solo autori dei libri attualmente selezionati

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
it: Ripristina tutti i valori di ordinamento autori a un valore automaticamente
    generato dall'autore. Come viene generato automaticamente questo valore
    può essere controllato in Preferenze->Avanzate->Ottimizzazioni

en: &Recalculate all author sort values
it: &Ricalcola tutti i valori di ordinamento autore

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
it: Copia l'ordinamento autore in autore per ogni autore. Normalmente si utilizza questo pulsante
    dopo aver cambiato Preferenze->Avanzate->Ottimizzazioni->Algoritmo ordinamento nome autore

en: &Copy all author sort values to author
it: Co&pia tutti i valori di ordinamento autore in autore

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
it: <p>Modifica la cella attualmente selezionata. Se un autore viene modificato,
                    è rinominato in tutti i libri in cui appare. Puoi modificare la cella
                    anche facendo doppio clic o premendo il tasto associato.</p>

en: Edi&t current cell
it: &Modifica cella corrente

en: The URL for this link
it: L'URL per questo collegamento

en: The name (optional) for this link
it: Il nome (opzionale) per questo collegamento

en: Choose an image:
it: Scegli un'immagine:

en: Filename for the image
it: Nome del file di immagine

en: Choose image &file
it: Scegli &file immagine

en: Place image:
it: Posiziona immagine:

en: Float &left
it: Libera a &sinistra

en: Inline
it: In linea

en: Float &right
it: Libera a &destra

en: Bad image
it: Problemi con l'immagine

en: Failed to render the image in {}
it: Impossibile interpretare l'immagine in {}

en: Could not paste
it: Impossibile incollare

en: No image is present in the system clipboard
it: Nessuna immagine è presente negli appunti di sistema

en: Edit notes for {}
it: Modifica note per {}

en: Export note to a file
it: Esporta nota in un file

en: HTML files
it: File HTML

en: Import note from a file
it: Importa nota da un file

en: Edit permissible values for {0}
it: Modifica i valori permessi per {0}

en: Remove the currently selected value
it: Rimuovi il valore attualmente selezionato

en: Add a new permissible value
it: Aggiungi un nuovo valore permesso

en: Color
it: Colore

en: Check the box if you change the value and want it renamed in books where it is used
it: Selezionate la casella se modificate il valore e volete che venga rinominato nei libri in cui viene utilizzato.

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
it: Seleziona il colore del testo quando viene visualizzato nell'elenco dei libri. Tutte le righe devono avere un colore oppure nessuna riga deve avere un colore.

en: Select a cell
it: Seleziona una cella

en: Select a cell before clicking the button
it: Seleziona una cella prima di fare clic sul pulsante

en: Empty value
it: Valore vuoto

en: Empty values are not allowed
it: Non sono permessi valori vuoti

en: Duplicate value
it: Valore duplicato

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
it: Il valore "{0}" è presente più di una volta nell'elenco, forse con diverse maiuscole

en: Invalid colors specification
it: Colori specificati non validi

en: Either all values or no values must have colors
it: O tutti i valori o nessuno di essi devono avere colori

en: Previous location:
it: Posizione precedente

en: Location to import this library to
it: Posizione nella quale importare la biblioteca:

en: Select &folder
it: Seleziona la cartella

en: Choose a folder for this library
it: Scegli una cartella per questa biblioteca

en: Working, please wait...
it: Attendere...

en: Total:
it: Totale:

en: Current:
it: Stato corrente

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
it: Puoi esportare tutti i dati di calibre, inclusi i tuoi libri, le impostazioni e i plugin in un'unica cartella. Dopodiché, puoi usare questo strumento per importare nuovamente tutti i dati in un'altra installazione di calibre, ad esempio su un altro computer.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
it: Questo è un semplice modo di spostare l'installazione di calibre con tutti i dati su un nuovo computer, o per replicare la configurazione attuale su un secondo computer.

en: &Export all your calibre data
it: &Esporta tutti i tuoi dati di calibre

en: &Import previously exported data
it: &Importa i dati esportati in precedenza

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
it: {0} [Dimensione: {1}]
    in {2}

en: Calculating...
it: Sto calcolando...

en: Select which libraries you want to export below
it: Seleziona le biblioteche che vuoi esportare qui sotto

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
it: Specifica la cartella contenente i dati di calibre esportati in precedenza che desideri importare.

en: Choose &folder
it: Scegli la cartella

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
it: Specifica delle posizioni per le biblioteche che vuoi importare. Una posizione dev'essere una cartella vuota nel tuo computer. Se ne lasci di vuote, le biblioteche corrispondenti non saranno importate.

en: Select folder with exported data
it: Seleziona la cartella con i dati esportati

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
it: Importare i dati di calibre significa che tutte le biblioteche, le impostazioni, i plugin, ecc. saranno importati. Questo è un rischio per la sicurezza, procedi solamente se i dati che stai importando erano stati creati in precedenza da te, usando la funzione di esportazione di calibre.

en: Not valid
it: Non valido

en: The folder {0} is not valid: {1}
it: La cartella {0} non è valida: {1}

en: Content server running
it: Server dei contenuti in esecuzione

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
it: Impossibile importare mentre il server dei contenuti è in esecuzione, arrestalo facendo clic sul pulsante "Connetti/condividi" nella barra degli strumenti di calibre

en: No folder selected
it: Nessuna cartella selezionata

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
it: Devi selezionare una cartella contenente i dati esportati in precedenza che desideri importare

en: %s is not a folder
it: %s non è una cartella

en: Not a folder
it: Non è una cartella

en: %s is not an empty folder
it: %s non è una cartella vuota

en: Folder not empty
it: La cartella non è vuota

en: No libraries selected
it: Nessuna biblioteca selezionata

en: You must specify the location for at least one library
it: Devi specificare la posizione di almeno una biblioteca.

en: Some libraries ignored
it: Alcune biblioteche sono state ignorate

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
it: Hai scelto di non importare alcune biblioteche. Procedere ugualmente?

en: Choose a folder to export to
it: Scegli una cartella in cui esportare

en: Export folder not empty
it: La cartella di esportazione non è vuota

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
it: La cartella che scegli per esportare i dati deve essere vuota.

en: Exporting all calibre data...
it: Esporta tutti i dati di calibre

en: Failed to export data.
it: Esportazione dati fallita

en: Importing all calibre data...
it: Importare tutti i dati calibre

en: Failed to import data.
it: Impostazione dati non riuscita

en: Active jobs
it: Lavori attivi

en: Find next match
it: Trova corrispondenza successiva

en: &Search
it: &Cerca

en: &Stop selected jobs
it: Ferma i lavori &selezionati

en: &Hide selected jobs
it: Nascon&di i lavori selezionati

en: Show job &details
it: Mostra &dettagli del lavoro

en: Show &all jobs
it: Mostr&a tutti i lavori

en: Stop &all non device jobs
it: Ferma &tutti i lavori non legati al dispositivo

en: &Hide all jobs
it: Nascon&di tutti i lavori

en: Authors
it: Autori

en: You must enter a search expression into the search field
it: Devi inserire una espressione di ricerca nel campo Cerca

en: You must select a matching book
it: Devi selezionare un libro corrispondente

en: Do a search to find the book you want to match
it: Fai una ricerca per trovare i libri che vuoi verificare

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
it: <p>Ricorda di aggiornare i  metadati sul dispositivo quando hai finito (fai clic con il tasto destro sull'icona del dispositivo e seleziona <i>Aggiorna metadati in memoria</i>)</p>

en: Show &details
it: Mostra &dettagli

en: Hide &details
it: Nascondi i &dettagli

en: Show detailed information about this error
it: Mostra informazioni dettagliate su questo errore

en: Copied
it: Copiato

en: &View log
it: &Mostra Log

en: &Retry
it: &Riprova

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
it[0]: Nascondi il messaggio di errore rimanente
it[1]: Nascondi i {} messaggi di errore rimanenti
it[2]: Nascondi i {} messaggi di errore rimanenti

en: Working
it: In esecuzione

en: Processing %d books, please wait...
it: Elaborazione di %d libri in corso...

en: Current step progress: %p %
it: Progresso parte corrente: %p %

en: Step %v/%m
it: Parte %v/%m

en: Lower Case
it: Minuscolo

en: Upper Case
it: Maiuscolo

en: Title Case
it: Iniziali Maiuscole

en: Character match
it: Corrispondenza carattere

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Replace field
it: Sostituisci campo

en: Prepend to field
it: Anteponi al campo

en: Append to field
it: Aggiungi al campo

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
it[0]: Modifica dei metadati di un libro
it[1]: Modifica dei metadati di {} libri
it[2]: Modifica dei metadati di {} libri

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
it: Esegue immediatamente le variazioni senza chiudere la finestra di dialogo. Questa operazione non può essere annullata

en: Book %d:
it: Libro %d:

en: Enter an identifier type
it: Inserisci un tipo di identificatore

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
it: <b>È possibile distruggere la biblioteca con questa funzionalità.</b> Le modifiche sono permanenti, non è possibile tornare indietro. È fortemente consigliato di fare una copia della propria biblioteca prima di procedere.<p>Cerca e sostituisce nei campi di testo usando la corrispondenza dei caratteri o le espressioni regolari.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
it: In modalità carattere, si ricerca nel campo il testo inserito. Il testo è sostituito dal testo di sostituzione specificato ovunque venga trovato nel campo specificato. Alla fine della sostituzione, il testo può essere cambiato in maiuscolo, minuscolo, o iniziali maiuscole. Se l'opzione Distingui le maiuscole è selezionata, il testo di ricerca deve corrispondere esattamente. Se non è selezionata, il testo di ricerca troverà sia le lettere maiuscole che le minuscole

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary Python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="https://docs.python.org/library/re.html">this reference</a> for more information on Python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
it: Nella modalità espressione regolare, il testo da cercare è una qualsiasi espressione regolare compatibile con Python. Il testo di sostituzione può contenere riferimenti a espressioni tra parentesi presenti nell'espressione di ricerca stessa. La ricerca non è ancorata e può trovare e sostituire una corrispondenza più volte nella stessa stringa. Le funzioni di modifica (minuscole ecc.) vengono applicate al testo trovato, non all'intero campo. La casella di destinazione specifica il campo dove il risultato dovrà essere assegnato, dopo la rilevazione e la sostituzione. Puoi sostituire il testo nel campo, o anteporre o posporre il testo trovato. Vedi <a href="https://docs.python.org/library/re.html">questo riferimento</a> per ulteriori informazioni sulle espressioni regolari in Python, e in particolare sulla funzione 'sub'.

en: S/R TEMPLATE ERROR
it: ERRORE MODELLO S/R

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
it: Devi specificare una destinazione quando l'origine è un campo composto o un modello

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
it: Il valore di sostituzione per una colonna di valutazione deve essere vuoto oppure un intero compreso tra 0 e 10

en: You must specify a destination identifier type
it: Devi specificare un tipo di identificatore di destinazione

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
it: Devi specificare un'espressione di ricerca nel campo "Cerca"

en: Invalid identifier string
it: Stringa identificatrice non valida

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
it: La stringa identificatrice per il libro "{0}" (id {1}) non è valida. Deve essere una lista separata da virgole di coppie di stringhe separate da due punti (:).
    
    Vuoi continuare con l'elaborazione dei libri?

en: Result identifier string:
it: Stringa identificatrice risultante:

en: Search/replace invalid
it: Cerca/sostituisci non validi

en: Search/replace is invalid: %s
it: Cerca/Sostituisci non è valido:%s

en: Covers compressed
it: Copertine compresse

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
it: Le copertine sono state compresse del {percent:.1%} da una dimensione totale di {old} a {new}.

en: Delete saved search/replace
it: Elimina ricerca/sostituzione salvata

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
it: La ricerca/sostituzione salvata sarà eliminata. Sei sicuro?

en: Save search/replace
it: Salva ricerca/sostituzione

en: Search/replace name:
it: Nome della ricerca/sostituzione:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
it: La ricerca/sostituzione salvata esiste già e sarà sovrascritta. Sei sicuro?

en: Edit meta information
it: Modifica le metainformazioni

en: &Author(s):
it: &Autore(i):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
it: Questo farà in modo che il campo di ordinamento autore venga
    automaticamente aggiornato in base al campo autori per ognuno
     dei libri selezionati. Nota che se usi il controllo qui sopra per
    impostare gli autori in gruppo, il campo di ordinamento autore viene
    comunque aggiornato, indipendentemente dal valore di questa casella.

en: A&utomatically set author sort
it: Imposta a&utomaticamente l'ordinamento autore

en: S&wap title and author
it: Sca&mbia titolo e autore

en: Author s&ort:
it: &Ordinamento autore:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
it: Specificare come deve essere classificato l'autore di questo libro. Ad esempio, Alessandro Manzoni deve essere classificato come Manzoni, Alessandro.

en: &Rating:
it: &Valutazione:

en: &Apply rating
it: &Applica valutazione

en: &Publisher:
it: &Editore:

en: If checked, the publisher will be cleared
it: Se selezionata, l'editore sarà cancellato

en: &Clear pub
it: &Rimuovi editore

en: Add ta&gs:
it: Aggiungi ta&g:

en: Open Tag editor
it: Apri editor dei Tag

en: &Remove tags:
it: &Rimuovi tag:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
it: Elenco separato da virgole dei tag da rimuovere dal libro.

en: Check this box to remove all tags from the books.
it: Marca questa casella per eliminare tutti i tag dai libri.

en: &Clear all
it: &Cancella tutto

en: Ser&ies:
it: &Serie:

en: If checked, the series will be cleared
it: Se selezionato, le serie saranno rimosse

en: &Clear series
it: R&imuovi serie

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
it: Se non marcato, il numero di serie per i libri sarà impostato a 1.
    Se impostato, i libri selezionati saranno numerati automaticamente, nell'ordine
    in cui sono stati selezionati. Così se è stato selezionato il libro A e poi il libro B,
    il libro A avrà il numero di serie 1 e il libro B il numero di serie 2.

en: &Automatically number books in this series
it: Numer&a automaticamente i libri in questa serie

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
it: Le serie saranno normalmente rinumerate partendo dal numero più alto del database
    per quella serie. Selezionando questa casella permetterai a calibre di iniziare la numerazione
    partendo dal valore presente nella casella.

en: &Force numbers to start with:
it: &Forza l'inizio della numerazione da:

en: &Date:
it: &Data:

en: A&pply date
it: A&pplica data

en: P&ublished:
it: Pubblicato

en: Clear published date
it: Elimina la data di pubblicazione

en: &Languages:
it: &Lingue:

en: Check this box to remove all languages from the books.
it: Seleziona questa casella per rimuovere tutte le lingue dai libri.

en: Clear &all
it: Rimuovi &tutte

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
it: Quando si effettua una conversione dallo stesso formato allo stesso formato,
    per esempio da EPUB a EPUB, calibre salva l'EPUB originale
     come ORIGINAL_EPUB. Questa opzione dice a calibre di ripristinare
     l'EPUB dall'ORIGINAL_EPUB. Utile se hai fatto una conversione
     in blocco di un grande numero di ebook e qualcosa è andato storto.

en: Restore pre conversion &originals, if available
it: Ripristina gli &originali precedenti la conversione, se disponibili

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
it: Elimina le impostazione di conversione per i libri selezionati.
    
    Per le prossime conversioni di questi libri saranno usate le impostazioni predefinite.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
it: Elimina le impostazioni di &conversione per i libri selezionati

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
it: Forza il titolo ad avere le iniziali maiuscole. Se selezionata assieme a "scambia autori",
    il titolo e l'autore sono scambiati prima che al titolo vengano applicate le iniziali maiuscole

en: Change title &case to:
it: Cambia maius&cole/minuscole del titolo in:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
it: Aggiorna l'ordinamento titolo sulla base del titolo corrente. Sarà applicata solo dopo le altre modifiche al titolo.

en: Update &title sort
it: Aggiorna l'ordinamen&to titolo

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
it: Prendi i metadati per calibre dai metadati inclusi nei file degli e-book associati con ciascun libro. Nota che questo non cambia la copertina, per fare ciò usa l'opzione separata qui sotto.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
it: Imposta &metadati (esclusa la copertina) dai file degli e-book

en: Change &cover
it: Cambia &copertina

en: &Generate default cover
it: &Genera copertina predefinita

en: &Remove cover
it: &Elimina copertina

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
it: Cerca di individuare e rimuovere automaticamente bordi e spazi in eccesso
    dai bordi delle copertine. Qualche volta può rimuovere
    troppo, perciò usala con cautela.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
it: Rifila coper&tina (PERICOLOSO)

en: Set from &e-book files
it: Imposta da file degli &e-book

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
it: Imposta le copertine di tutti i libri selezionati uguali al primo libro selezionato.

en: &Clone covers
it: &Clona le copertine

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
it: <p>Comprimi le immagini di copertina, se la qualità è impostata a 100 la compressione è senza perdite, altrimenti con perdite

en: Co&mpress cover images:
it: Co&mprimi le copertine:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
it: <p>Qualità di compressione della copertina. Se la qualità è impostata a 100, la compressione è senza perdite, altrimenti con perdite

en: Control how the default generated covers are created
it: Controlla come vengono create le copertine generate in modo predefinito

en: Configure co&ver generation
it: Configura generazione copertine

en: Set the co&mments for all selected books
it: Imposta i co&mmenti per tutti i libri selezionati

en: &Basic metadata
it: Metadati &principali

en: &Custom metadata
it: Metadati &personalizzati

en: &Load search/replace:
it: &Carica Cerca/Sostituisci:

en: Select saved search/replace to load.
it: Seleziona la ricerca/sostituzione salvata da caricare.

en: Save current search/replace
it: Salva la ricerca/sostituzione corrente

en: Sa&ve
it: Sal&va

en: Search &mode:
it: Modalità di &ricerca:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
it: <p>Scegli se usare una semplice corrispondenza di testo o una
                    corrispondenza avanzata basata sulle espressioni regolari. Cambiare la
                    modalità pulisce tutti i campi in questa finestra.</p>

en: Search &field:
it: &Campo di ricerca:

en: The name of the field that you want to search
it: Il nome del campo per il quale vuoi effettuare la ricerca

en: &Identifier type:
it: Tipo di &identificatore:

en: Choose which identifier type to operate upon
it: Scegli su quale identificatore lavorare

en: &Template:
it: &Schema:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
it: Inserisci un modello da usare come fonte per cerca/sostituisci

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
it: Digita cosa stai cercando, sia in testo semplice che con un'espressione regolare, in base alla modalità

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
it: Marca questa casella se la stringa di ricerca deve far corrispondere esattamente i caratteri maiuscoli e minuscoli. Deselezionala per ignorare la corrispondenza

en: Cas&e sensitive
it: Distingui le maiuscol&e

en: &Replace with:
it: &Sostituisci con:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
it: Il testo da sostituire. Il testo corrispondente dalla ricerca verrà sostituito con questa stringa

en: &Apply function after replace:
it: &Applica funzione dopo la sostituzione:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
it: Specifica come il testo deve essere elaborato dopo il cerca e sostituisci. Nel modo carattere, l'intero campo viene elaborato. Nel modo espressioni regolari, solo il testo che corrisponde viene elaborato.

en: &Destination field:
it: Campo di &destinazione:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
it: Campo nel quale il testo sarà immesso dopo le sostituzioni. 
    Se lasciato vuoto, sarà utilizzato il campo sorgente (se modificabile).

en: M&ode:
it: M&odalità:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
it: Specifica come il testo deve essere copiato nella destinazione.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
it: Specifica se i risultati devono essere spezzati in valori multipli o
    lasciati come valori singoli. Questa opzione ha effetto maggiore se il campo
    d'origine non è multiplo e quello di destinazione invece lo è

en: Split &result
it: Dividi &risultato

en: Identifier type:
it: Tipo di identificatore:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
it: <p>Sceglie su quale identificatore operare. Quando il
                  campo di origine è qualcosa di diverso da 'identificatori' potete inserire
                  un * se volete sostituire l'intero set di identificatori con
                  il risultato della ricerca/sostituzione.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
it: Per campi multi-valore, &visualizza

en: val&ues starting at
it: valori a partire da

en: with values separated b&y
it: con valori separati &da

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
it: Utilizzato per separare i valori in campi multivalore quando si mostrano i risultati dei test

en: Test text
it: Testo di prova

en: Test result
it: Risultato della prova

en: Your &test:
it: La tua prova:

en: &Search and replace
it: &Cerca e sostituisci

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
it: Se abilitato, l'elenco dei libri verrà riordinato e qualsiasi ricerca
    esistente o biblioteca virtuale aggiornata dopo aver
    completato la modifica. L'operazione può richiedere molto
    tempo per grosse biblioteche.

en: &Refresh book list after edit
it: &Aggiorna l'elenco dei libri dopo la modifica

en: Sort by multiple columns
it: Ordina usando più di una colonna

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
it: Scegli più colonne con cui ordinare. Trascina e rilascia per riordinarle. Le colonne più in alto sono più importanti. Per passare da ordine ascendente a discendente fai clic sul nome della colonna in fondo a questa finestra, dopo averlo selezionato.

en: &Clear
it: &Pulisci

en: Clear all selected columns
it: Rimuovi tutte le colonne selezionate

en: Save this sort order for easy re-use
it: Salva questo ordinamento per un facile riutilizzo

en: Load previously saved settings
it: Carica impostazioni salvate in precedenza

en: Effective sort
it: Ordinamento effettivo

en: No sort selected
it: Nessun ordinamento selezionato

en: You must select at least one column on which to sort
it: Devi selezionare almeno una colonna per la quale ordinare

en: No name provided
it: Nessun nome fornito

en: You must provide a name for the settings
it: Devi fornire un nome per le impostazioni

en: No saved sorts available
it: Nessun ordinamento salvato disponibile

en: Remove saved sort
it: Rimuovi ordinamento salvato

en: Import OPML file
it: Importa file OPML

en: Path to OPML file
it: Percorso del file OPML

en: Browse for OPML file
it: Cerca file OPML

en: &OPML file:
it: File &OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
it: Numero massimo di articoli da scaricare per feed RSS

en: &Maximum articles per feed:
it: Numero &massimo di articoli per fonte:

en:  days
it:  giorni

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
it: Gli articoli delle fonti RSS più vecchi di questo valore saranno ignorati

en: Preserve groups in the OPML file
it: Mantieni i gruppi nel file OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
it: Se abilitato, ogni gruppo di feed nel file OPML verrà convertito in una singola ricetta. Se disabilitato ogni feed diventa ricetta.

en: Replace existing recipes
it: Sostituisci le ricette esistenti

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
it: Se abilitato, ogni ricetta con lo stesso titolo come voci nel file OPML verrà sostituito. Se disabilitato, verranno create nuove voci con titoli modificati.

en: OPML files
it: File OPML

en: Select OPML file
it: Seleziona file OPML

en: Path not specified
it: Percorso non specificato

en: You must specify the path to the OPML file to import
it: Devi specificare il percorso del file OPML da importare

en: No feeds found
it: Nessun feed trovato

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
it: Non ci sono fonti RSS importabili nel file OPML

en: Background colors
it: Colori di sfondo

en: Foreground (text) colors
it: Colori primari (testo)

en: Foreground (text) colors when disabled
it: Colori primari (testo) quando disabilitati

en: Link colors
it: Colori dei collegamenti

en: dark
it: scuro

en: light
it: chiaro

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
it: Questi colori saranno utilizzati per l'interfaccia di calibre quando in calibre è usato il tema "{}". È possibile regolare i singoli colori di seguito attivando l'impostazione "Usa schema colori personalizzato".

en: Use a &custom color scheme
it: Usa schema colori &personalizzato

en: Import &system colors
it: Importa colori del &sistema

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
it: Imposta i colori personalizzati sui colori utilizzati dal sistema. Nota che verranno utilizzati i colori dello schema attualmente in uso dal sistema, che sia scuro o chiaro.

en: Customize the colors used by calibre
it: Personalizza i colori utilizzati da calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
it: <b>ATTENZIONE:</b> calibre è stato configurato per utilizzare lo stile di interfaccia utente "Predefinito del sistema". Le impostazioni seguenti verranno ignorate a meno che non si torni a utilizzare lo stile di interfaccia "calibre".

en: Color &palette
it: &Schema colori

en: System default
it: Predefinito del sistema

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
it: Lo stile di colori da utilizzare, chiaro o scuro. Per impostazione predefinita, viene utilizzata l'impostazione di sistema. Ciò significa che calibre passerà da chiaro a scuro e viceversa quando il sistema cambia i suoi colori.

en: &Light mode colors
it: Colori tema &chiaro

en: &Dark mode colors
it: Colori tema &scuro

en: Import previously exported color scheme from a file
it: Importa schema colori esportato in precedenza da file

en: Export current colors as a file
it: Esporta i colori correnti in un file

en: Choose file to import from
it: Scegli il file da cui importare

en: calibre Palette
it: Schema colori di calibre

en: Choose file to export to
it: Scegli il file in cui esportare

en: Password needed
it: Password necessaria

en: TextLabel
it: EtichettaDiTesto

en: &Username:
it: &Nome utente:

en: &Show password
it: &Mostra password

en: Restart required
it: È richiesto il riavvio

en: You must restart calibre before using this plugin!
it: Devi riavviare calibre prima di utilizzare questo plugin

en: All
it: Tutti

en: Installed
it: Installato

en: Not installed
it: Non installato

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: Plugin name
it: Nome del plugin

en: Status
it: Stato

en: Available
it: Disponibile

en: Released
it: Rilasciato il

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
it: Questo plugin è GRATUITO ma puoi premiare lo sviluppatore per il suo sforzo
    con una donazione via PayPal.
    
    Fai clic con il pulsante destro e scegli Fai una donazione per premiarlo:

en: Platform unavailable
it: Piattaforma non disponibile

en: calibre upgrade required
it: Aggiornamento di calibre richiesto

en: Plugin deprecated
it: Plugin deprecato

en: New version available
it: Una nuova versione è disponibile

en: Latest version installed
it: Ultima versione installata

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
it: Questo plugin è deprecato e dovrebbe essere disinstallato

en: Right-click to see more options
it: Tasto destro per vedere altre opzioni

en: This plugin can only be installed on: %s
it: Questo plugin può essere installato solo su: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
it: Devi aggiornare alla versione più recente di calibre %s prima di utilizzare questo plugin

en: You can install this plugin
it: Puoi installare questo plugin

en: A new version of this plugin is available
it: Una nuova versione di questo plugin è disponibile

en: This plugin is installed and up-to-date
it: Questo plugin è installato e aggiornato

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
it: Plugin <b>{0}</b> installato con successo, sotto <b>{1}</b>. Potresti dover riavviare calibre perché il plugin cominci a funzionare.

en: Plugin homepage
it: Pagina principale plugin

en: Update Check Failed
it: Controllo degli aggiornamenti non riuscito

en: Unable to reach the plugin index page.
it: Impossibile raggiungere la pagina di indice del plugin.

en: User plugins
it: Plugin utente

en: Filter list of &plugins
it: Filtra lista dei &plugin

en: Filter by &name
it: Filtra per &nome

en: Description
it: Descrizione

en: &Install
it: &Installa

en: Install the selected plugin
it: Installa il plugin selezionato

en: &Customize plugin
it: &Configura plugin

en: Customize the options for this plugin
it: Personalizza le opzioni di questo plugin

en: Plugin &forum thread
it: Sezione Plugin del &forum

en: Enable/&disable plugin
it: Attiva/&disattiva plugin

en: Enable or disable this plugin
it: Abilita o disabilita questo plugin

en: &Remove plugin
it: &Rimuovi il plugin

en: Uninstall the selected plugin
it: Disinstalla il plugin selezionato

en: Donate to developer
it: Dona allo sviluppatore

en: Donate to the developer of this plugin
it: Dona allo sviluppatore del plugin

en: &Customize plugin
it: &Configura il plugin

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
it: Sei sicuro di voler disinstallare il plugin <b>%s</b>?

en: Install %s
it: Installa %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
it: L'installazione di plugin è un <b>rischio per la sicurezza</b>. I plugin possono contenere virus/malware. Installalo solo se l'hai ottenuto da una fonte sicura. Sei certo di voler proseguire?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
it: Allegato ZIP del plugin in fase di scaricamento: %s

en: Installing plugin: %s
it: Installazione plugin: %s

en: Plugin installed: %s
it: Plugin installato: %s

en: Install plugin failed
it: Installazione del Plugin fallita

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
it: Si è verificato un problema durante l'installazione di questo plugin. Il plugin sarà ora disinstallato. Per favore, riporta il messaggio di errore che segue nella discussione del forum relativa al plugin e riavvia calibre.

en: Plugin not customizable
it: Plugin non personalizzabile

en: Plugin: %s does not need customization
it: Plugin: %s non richiede personalizzazione

en: Must restart
it: Necessario riavviare

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
it: Devi riavviare calibre prima di poter configurare il plugin <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
it: Il plugin non può essere disattivato

en: The plugin: %s cannot be disabled
it: Il plugin: %s non può essere disattivato

en: No, keep copying
it: No, continua la copia

en: Yes, abort
it: Sì, interrompi

en: Aborting...
it: Interruzione in corso...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
it: La scorciatoia di Quickview ({0}) mostra/nasconde il pannello Quickview

en: Undock
it: Sgancia

en: Show the Quickview panel in its own floating window
it: Mostra il pannello Quickview nella sua finestra separata

en: Lock Quickview contents
it: Blocca i contenuti Quickview

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
it: Incorpora il pannello Quickview nella finestra principale di calibre

en: Alternate shortcut:
it: Collegamento alternativo:

en: Find item in the Tag browser
it: Trova elemento nel Navigatore delle etichette

en: Find item in the library
it: Trova elemento nella biblioteca

en: Select this book in the library
it: Seleziona libro nella biblioteca

en: Open a locked Book details window for this book
it: Apri una finestra Dettagli libro bloccata su questo libro

en: Quickview this cell
it: Quickview su questa cella

en: Open book in the E-book viewer
it: Apri libro nel lettore E-book

en: &Item: {0} ({1})
it: &Elemento: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
it: Fai clic per mostrare solamente libri con questo elemento. Fai doppio clic per cercare questo elemento nel navigatore delle etichette

en: **No items found**
it: **Nessun elemento trovato**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
it: Fai clic su una colonna della biblioteca per vedere le informazioni sul libro

en: &Books with selected item "{0}": {1}
it: Li&bri con l'elemento selezionato "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
it: Fai doppio clic su un libro per cambiare la selezione nella schermata della biblioteca o per cambiare la colonna mostrata nel pannello di sinistra. Tieni premuto Maiusc o Ctrl e fai doppio clic per modificare i metadati di un libro, azione che cambia anche il libro selezionato.

en: Something went wrong while filling in the table
it: Qualcosa è andato storto nello riempimento della tabella

en: Quickview: Book not in library view
it: Quickview: il libro non è nella schermata biblioteca

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
it: Il libro che hai selezionato non è attualmente mostrato nella schermata della biblioteca, forse a causa di una ricerca o di una biblioteca virtuale, perciò Quickview non lo può selezionare.

en: Quickview: Column cannot be selected
it: Quickview: la colonna non può essere selezionata

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
it: La colonna su cui hai fatto doppio clic, '{}', non è mostrata nella vista biblioteca. Il libro/la colonna non possono essere selezionati da Quickview.

en: &Apply Virtual libraries
it: &Applica Biblioteche virtuali

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
it: <p>Seleziona per mostrare in Quickview solo i libri della
            biblioteca virtuale</p>

en: &Lock Quickview contents
it: B&locca i contenuti di Quickview

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
it: <p>Seleziona per evitare che che i contenuti di Quickview cambino al
    cambiare della selezione nella vista biblioteca</p>

en: &Refresh
it: Aggio&rna

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
it: Quando Quickview è bloccata, aggiorna la finestra usando l'ultimo libro selezionato e il suo valore nell'ultima colonna selezionata.

en: &Dock
it: A&ggancia

en: &Close
it: &Chiudi

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
it: Ripristino del database dal backup in corso, non interrompere, il processo richiederà più fasi

en: Restoring database
it: Ripristino del database

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
it: Il ripristino non è stato completato, sei sicuro di voler annullare?

en: The old database was saved as: %s
it: Il vecchio database è stato salvato come: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
it: Il ripristino del database è riuscito con alcuni avvisi, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni. %s

en: Restoring database was successful. %s
it: Il database è stato ripristinato correttamente. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
it: L'elenco dei tuoi libri, con tutti i metadati è archiviato in un singolo file, chiamato database. In aggiunta, i metadati per ogni singolo libro sono archiviati nella cartella di tale libro, come copia di sicurezza.<p>Questa operazione ricostruirà il database dai metadati dei singoli libri. Ciò è utile se il database è stato danneggiato e ottieni un elenco vuoto di libri.<p>Vuoi ripristinare il database?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
it: Il ripristino del database non è riuscito, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Failed to repair library
it: Riparazione della biblioteca non riuscita

en: Add a new Saved search
it: Aggiungi una nuova Ricerca salvata

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
it: Puoi creare una <i>Ricerca salvata</i>, per le ricerche frequenti, qui. La ricerca sarà visibile sotto <i>Ricerche salvate</i> nel navigatore delle etichette, con il nome che inserirai qui.

en: The Saved search name
it: Il nome della Ricerca salvata

en: &Search:
it: &Cerca

en: The search expression
it: Espressione di ricerca

en: No search name
it: Nessun nome per la ricerca

en: You must specify a name for the Saved search
it: Devi specificare un nome per la Ricerca salvata

en: No search expression
it: Nessuna espressione di ricerca

en: You must specify a search expression for the Saved search
it: Devi specificare un'espressione di ricerca per la Ricerca salvata

en: Invalid saved search
it: Ricerca salvata non valida

en: Manage Saved searches
it: Gestisci le Ricerche salvate

en: &Add search
it: &Aggiungi ricerca

en: &Remove search
it: &Rimuovi ricerca

en: &Edit search
it: Modifica ric&erca

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
it: La ricerca corrente salvata sarà <b>eliminata definitivamente</b>. Sei sicuro?

en: Edit the name and/or expression below.
it: Modifica il nome e/o l'espressione qui sotto.

en: Edit saved search
it: Modifica ricerca salvata

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
it: Esiste già una ricerca salvata con il nome {}. Scegli un altro nome

en: Search expression
it: Espressione di ricerca

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
it:                 Scaricalo ciclicamente ogni settimana nel giorno specificato dopo
                    l'ora impostata. Ad esempio, se scegli: lunedì dopo le 
                    9:00, ciclicamente ogni lunedì, appena possibile,
                    sarà scaricato subito dopo le 9:00.

en: &Download after:
it: Scarica &dopo:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
it:                 Scaricalo periodicamente ogni mese, nei giorni specificati.
                    Lo scaricamento avverrà appena possibile dopo l'orario 
                    impostato nel giorno specificato di ogni mese. Ad esempio,
                    se sceglierai il 1°e il 15° dopo le 9:00,  lo scaricamento 
                    periodico avverrà  il 1°e il 15° di ogni mese, appena
                    possibile dopo le 9:00.

en: &Days of the month:
it: Giorni &del mese:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
it: Elenco separato da virgole dei giorni del mese. Ad esempio: 1, 15

en: Download &after:
it: Sc&arica dopo:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
it:                 Scarica questo periodico ogni x giorni. Se scegli 30 giorni,
    ogni 30 giorni sarà scaricato. Nota che puoi scegliere
    anche periodi minori di un giorno, ad esempio ogni
    0,1 giorni, per scaricarlo più volte al giorno.

en: &Download every:
it: &Scarica ogni:

en: every hour
it: ogni ora

en: days
it: giorni

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
it: Nota: puoi inserire intervalli inferiori al giorno scrivendoli a mano

en: Schedule news download [{} sources]
it: Programma lo scaricamento delle notizie [{} fonti]

en: &Schedule
it: &Pianifica

en: &Schedule for download:
it: &Pianifica per lo scaricamento:

en: &Days of  week
it: &Giorni della settimana

en: Da&ys of month
it: Gior&ni del mese

en: Every &x days
it: Ogni &x giorni

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
it: Perché la pianificazione funzioni, calibre deve essere in esecuzione.

en: &Advanced
it: &Avanzate

en: Add &title as tag
it: Aggiungi &titolo come tag

en: &Extra tags:
it: Tag a&ggiuntivi:

en: &Keep at most:
it: Conserva al &massimo:

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
it: Numero massimo di uscite da conservare. 0 per conservarle tutte (disabilita).

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
it: <p>Se impostata, questa opzione fa sì che calibre conservi al massimo il numero specificato di uscite di questo periodico. Ogni volta che viene scaricata una nuova uscita, la più vecchia viene cancellata se il totale è maggiore di questo numero.
    <p>Nota che questa opzione funziona solo se hai impostato sopra l'opzione per aggiungere il titolo come tag.
    <p>Inoltre, l'impostazione più sotto per cancellare periodici più vecchi di un numero di giorni ha priorità su questa opzione.

en:  issues
it:  uscite

en: all issues
it: tutte le uscite

en: Delete downloaded &news older than:
it: Elimina &notizie scaricate più vecchie di:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
it: <p>Elimina le notizie scaricate più vecchie di un numero specificato di giorni. Impostala a zero per disabilitarla.
    <p>Puoi controllare anche quanti numeri di un singolo periodico tenere al massimo facendo clic sulla scheda Avanzate per quel periodico

en: never delete
it: non eliminare mai

en: Download &all scheduled
it: Scarica &tutti i pianificati

en: Download all scheduled news sources at once
it: Scarica in una volta tutte le fonti di notizie pianificate

en: &Download now
it: &Scarica ora

en: Need username and password
it: È necessario usare un nome utente e una password

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
it: È necessario usare un nome utente e/o una password per questa fonte di notizie.

en: (optional)
it: (opzionale)

en: (required)
it: (richiesto)

en: Created by:
it: Creato da:

en: Download %s now
it: Scarica %s subito

en: Last downloaded: never
it: Ultimo scaricamento: mai

en: never
it: mai

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
it: %(days)d giorni, %(hours)d ore  %(mins)d minuti fa

en: Last downloaded:
it: Ultimo scaricato:

en: Cannot download news as no internet connection is active
it: Impossibile scaricare le notizie perché la connessione non è attiva

en: No internet connection
it: Nessuna connessione internet

en: Schedule news download
it: Pianifica lo scaricamento delle notizie

en: Add or edit a custom news source
it: Aggiungi o modifica una sorgente personale

en: Download all scheduled news sources
it: Scarica tutte le fonti di notizie pianificate

en: equal to
it: uguale a

en: before
it: precedente a

en: after
it: successiva a

en: before or equal to
it: precedente o uguale a

en: after or equal to
it: successiva o uguale a

en: is set
it: contiene un valore

en: is unset
it: non impostata

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
it: <p>È anche possibile eseguire altri tipi di ricerche avanzate, ad esempio controllando i libri che non hanno copertine, combinando le espressioni di ricerca multipla utilizzando operatori booleani e così via. Vedere<a href="%s"> l'interfaccia di ricerca</a> per maggiori informazioni.

en: What &kind of match to use:
it: &Il tipo di corrispondenza da utilizzare:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
it: Contiene: la parola o frase corrisponde a un campo di metadati qualsiasi

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
it: Eguaglia: la parola o frase deve corrispondere interamente al campo di metadati

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
it: Espressione regolare: l'espressione deve corrispondere in un campo di metadati qualsiasi

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
it: Varianti di carattere: come 'contiene', ma ignora gli accenti e tiene conto della punteggiatura

en: A&dvanced search
it: Ricerca A&vanzata

en: Find entries that have...
it: Trova elementi che hanno...

en: But don't show entries that have...
it: Ma non mostrare le voci che hanno...

en: A&ll these words:
it: Tutte queste paro&le:

en: &This exact phrase:
it: Questa frase esa&tta:

en: O&ne or more of these words:
it: U&na o più di queste parole:

en: Any of these &unwanted words:
it: Una di queste parole non richie&ste:

en: Titl&e/author/series...
it: Tit&olo/autore/serie...

en: The title to search for
it: Il titolo da ricercare

en: The author to search for
it: L'autore da ricercare

en: &Author:
it: &Autore:

en: The series to search for
it: La serie da ricercare

en: The tags to search for
it: I Tag da ricercare

en: &Date search
it: Ricerca per &data

en: &Search the
it: &Cerca nella colonna di data

en: date column for books whose &date is
it: i libri la cui &data è

en: &year
it: &anno

en: mo&nth
it: me&se

en: &day
it: &giorno

en: months
it: mesi

en: weeks
it: settimane

en: years
it: anni

en: ago
it: fa

en: This month
it: Questo mese

en: Yesterday
it: Ieri

en: &Template search
it: Ricerca con &modello

en: The value to search for
it: Il valore da cercare

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
it: Puoi usare le specifiche di ricerca descritte nella documentazione di calibre. Per esempio, con i confronti di tipo Numero puoi usare gli operatori relazionali come '>=' ecc. Con i confronti di tipo Testo puoi usare contiene (T), corrispondenza esatta (=T) o un'espressione regolare (~T), dove T è il tuo testo. Con quelli di tipo Data puoi usare 'today', 'yesterday', ecc. Per controllare se Impostato usa 'true' o 'yes'. Per controllare se Non impostato usa 'false' o 'no'

en: Template &value:
it: &Valore modello:

en: Set/Not set
it: Impostato/Non impostato

en: How the template result will be compared to the value
it: Come il risultato del modello sarà confrontato al valore

en: C&omparison type:
it: Tipo di c&onfronto:

en: The template that generates the value
it: Il modello che genera il valore

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
it: Fai clic con il tasto destro del mouse per aprire un editor di modelli. <br>Nota tecnica: l'insieme di id di libro già trovati dai termini di ricerca precedenti nell'espressione di ricerca è passato al modello nel dizionario delle variabili globali, con la chiave "{0}". Puoi usare questo insieme per limitare il lavoro effettuato dal modello all'insieme di libri già trovato, per un possibile miglioramento delle prestazioni.

en: Open template editor
it: Apri editor dei modelli

en: &Copy the current search into the boxes
it: &Copia la ricerca corrente nei campi di testo

en: Use this button to retrieve and edit the current search
it: Usa questo pulsante per recuperare e modificare la ricerca corrente

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: There is one book with the {} format
it: È presente un libro con il formato {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
it: Sono presenti {count} libri con il formato {fmt}

en: Choose formats
it: Seleziona i formati

en: &Edit
it: Mo&difica

en: Edit this note
it: Modifica questa nota

en: Find &books
it: Trova &libri

en: Search the calibre library for books by: {}
it: Cerca nella biblioteca di calibre i libri di: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
it: Cerca nella biblioteca di calibre i libri con: {}

en: Copy &URL
it: Copia &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
it: Copia negli appunti un URL calibre:// utilizzabile per accedere a questa nota da altri programmi

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
it: Usa una password se calibre è in esecuzione in una rete non sicura. Ad esempio, se esegui calibre su un portatile, in un aeroporto, e vuoi collegare uno smart device a calibre, dovresti utilizzare una password.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
it: Marca questa casella se vuoi che calibre esegua automaticamente l'interfaccia smart device al suo avvio. Non dovresti farlo se usi una rete non sicura e non intendi impostare una password.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
it: Marca questa casella se vuoi che calibre utilizzi un numero di porta fisso. Di solito, non dovresti averne bisogno. Comunque, se il tuo dispositivo continua a non riuscire a collegarsi a calibre, marca questa casella e digita un numero.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
it: Prova 9090. Se calibre dice che la connessione alla porta non è riuscita, prova un altro numero. Puoi usare tutti i numeri compresi tra 8000 e 65535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
it: Questi sono gli indirizzi IP di questo computer. Se decidi di collegare il tuo dispositivo a calibre utilizzando un indirizzo IP fisso, deve essere utilizzato uno di questi indirizzi. È improbabile, ma possibile che l'indirizzo IP non sia elencato qui, in tal caso dovrai ottenere l'elenco completo delle interfacce e degli indirizzi IP dal pannello di controllo del tuo computer.

en: Invalid port number
it: Numero di porta non valido

en: You must provide a port number.
it: Devi specificare un numero di porta.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
it: La porta deve essere un numero tra 8000 e 65535.

en: Problem starting the wireless device
it: Problema durante l'avvio del dispositivo wireless

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
it: Il driver del dispositivo wireless ha problemi ad avviarsi. Ha restituito "%s"

en: Smart device control
it: Controllo Smart device

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
it: <p>Avvia connessioni wireless con dispositivo.
           <p>Potresti vedere alcuni messaggi dal firewall o dall'antivirus del tuo computer che ti chiedono se vuoi lasciare che calibre si connetta alla rete. <b>Rispondi di sì per favore</b>. Se non lo farai, le connessioni wireless non funzioneranno.

en: calibre IP addresses:
it: Indirizzi IP di calibre:

en: Possible IP addresses:
it: Possibili indirizzi IP:

en: Optional &password:
it: &Password opzionale:

en: Optional password for security
it: Password opzionale di sicurezza

en: Optional &fixed port:
it: Porta &fissa opzionale:

en: Optional port number
it: Numero di porta opzionale

en: &Use a fixed port
it: &Usa come porta fissa

en: &Automatically allow connections at calibre startup
it: Consenti &automaticamente connessioni all'avvio di calibre

en: Lookup name: {}
it: Nome di riferimento: {}

en: (Not in library)
it: (Non è nella biblioteca)

en: (Hidden in Tag browser)
it: (Nascosto nel Navigatore delle etichette)

en: (Hidden by Virtual library)
it: (Nascosto da una Biblioteca Virtuale)

en: You must select items to apply
it: Devi selezionare degli elementi da applicare

en: You must select items to unapply
it: Devi selezionare degli elementi da disapplicare

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
it: Il nome contiene punti iniziali o finali, diversi punti consecutivi o spazi prima o dopo i punti.

en: Name already used
it: Nome già utilizzato

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
it: Il nome della categoria utente è già in uso, magari con maiuscole differenti.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
it: Categoria esistente: {existing}
    Nuovo nome categoria: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
it: Il prefisso gerarchico della nuova categoria è gia in uso, magari con maiuscole differenti.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
it: Prefisso esistente: {prefix}
    Nuovo nome categoria: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
it: Categoria esistente: {existing}
    Nuova categoria: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
it: La Categoria utente corrente sarà <b>eliminata definitivamente</b>. Sei sicuro?

en: User categories editor
it: Modifica categorie utente

en: &User category name:
it: Nome categoria &utente:

en: Select a category to edit
it: Seleziona una categoria da modificare

en: Copy the category name to the clipboard
it: Copia il nome della categoria negli appunti

en: &Category filter:
it: Filtro &categoria:

en: Select the content kind of the new category
it: Seleziona il tipo di contenuto della nuova categoria

en: Item &filter:
it: &Filtro elementi:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
it: Inserisci del testo per filtrare gli elementi disponibili. Maiuscole e accenti vengono ignorati.

en: Delete the current User category
it: Elimina la Categoria utente corrente

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
it: Inserisci un nome categoria, poi usa il pulsante Aggiungi o il pulsante Rinomina

en: Add a new category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Rename the current category to what is in the box
it: Rinomina la categoria con quanto contenuto nella casella

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
it: <p>Mostra solo gli elementi attualmente visibili nella Biblioteca
                Virtuale. Gli elementi applicati non mostrati nella Biblioteca
                Virtuale saranno marcati con "Nascosto da una Biblioteca Virtuale".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
it: &Mostra solo gli elementi attualmente visibili nella Biblioteca Virtuale.

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
it: <p>Non mostrare gli elementi nascosti con il Navigatore delle etichette
              Gli elementi applicati non mostrati nel Navigatore delle etichette saranno
              marcati con "Nascosto nel Navigatore delle etichette".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
it: &Non mostrare gli elementi nascosti con il Navigatore delle etichette

en: &Available items
it: Elementi &disponibili

en: Apply items to current category
it: Applica elementi alla categoria attuale

en: Applied &items
it: Element&i applicati

en: Unapply (remove) selected items from current category
it: Disapplica (rimuovi) gli elementi selezionati dalla categoria attuale

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
it: Se l'elemento che desideri non è nell'elenco di quelli disponibili, puoi aggiungerlo qui. Accetta una lista di elementi separati da e commerciale (&). Gli elementi saranno applicati al libro.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
it: Se l'elemento che desideri non è nell'elenco di quelli disponibili, puoi aggiungerlo qui. Accetta una lista di elementi separati da virgola. Gli elementi saranno applicati al libro.

en: No tags selected
it: Nessun tag selezionato

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
it: Devi selezionare almeno un tag dalla lista di quelli disponibili.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
it: L'eliminazione dei tag è fatta istantaneamente e non si può annullare.

en: Are your sure?
it: Confermare?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
it: Questi tag sono usati da uno o più libri. Eliminarli comunque?

en: Manage items
it: Gestisci elementi

en: &Apply item:
it: &Applica elemento:

en: Apply item(s) to the current book
it: Applica elemento(i) al libro corrente

en: Filter the available items
it: Filtra gli elementi disponibili

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
it: Elimina gli elementi selezionati dal database. Questo rimuoverà gli elementi da tutti i libri e li eliminerà poi dal database.

en: Ava&ilable items
it: Elementi dispon&ibili

en: Apply item to current book
it: Applica elemento al libro corrente

en: Unapply (remove) the item from current book
it: Rimuovi elemento dal libro corrente

en: Filter the applied items
it: Filtra gli elementi applicati

en: Create note
it: Crea nota

en: Edit note
it: Modifica nota

en: Delete note
it: Elimina nota

en: Manage {}
it: Gestisci {}

en: Delete link
it: Elimina collegamento

en: Search for {}
it: Cerca {}

en: Filter by {}
it: Filtra {}

en: Search the library for {0}
it: Cerca {0} nella biblioteca

en: Count
it: Numero

en: Was
it: Prima era

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
it: Questo valore non è uno dei valori permessi ({0}) di questa colonna

en: no links available
it: nessun link disponibile

en: Editing...
it: Modifica in corso...

en: Item is not a permitted value
it: L'elemento non è un valore permesso

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
it: Questa colonna ha un insieme specifico di valori permessi. Il testo inserito deve essere uno di ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
it: Vuoi davvero annullare tutti i tuoi cambiamenti alle righe selezionate?

en: Selection contains deleted items
it: La selezione contiene elementi eliminati

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
it: La selezione contiene elementi eliminati. Devi ripristinarli prima di poter modificare.

en: Undelete items?
it: Ripristinare gli elementi?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
it: Gli elementi devono essere ripristinati per continuare. Vuoi ciò avvenga?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
it: Sei sicuro di voler cancellare i link selezionati? L'operazione è irreversibile.

en: Search for an item in the first column
it: Cerca un elemento nella prima colonna

en: Find items containing the search string
it: Trova elementi contenenti la stringa di ricerca

en: &Filter by:
it: &Filtra:

en: Filter items using the text in this box
it: Filtra elementi usando il testo in questa casella

en: Show only items containing this text
it: Mostra solo elementi che contengono questo testo

en: F&ilter
it: F&iltra

en: Show &all items
it: Mostra &tutti gli elementi

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
it: <p>Mostra elementi solo se appaiono nella
                 biblioteca virtuale corrente. Le modifiche già effettuate saranno nascoste,
                 ma non verranno dimenticate.
                 </p><p>
                 Tieni presente che questa casella cambia solo ciò che è mostrato.
                 I cambiamenti avranno effetto su tutti i libri della tua biblioteca
                 anche con questa casella spuntata</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
it: Mostra solo elementi nella biblioteca &virtuale attuale

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
it: <p>Mostra elementi solo se appaiono nei
                 libri attualmente selezionati. Le modifiche già effettuate saranno nascoste,
                 ma non verranno dimenticate.
                 </p><p>
                 Tieni presente che questa casella cambia solo ciò che è mostrato.
                 I cambiamenti avranno effetto su tutti i libri della tua biblioteca
                 anche con questa casella spuntata</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
it: Mostra &solo elementi dei libri attualmente selezionati

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
it: <p>Elimina gli elementi selezionati dal database.
                    Questo rimuoverà gli elementi da tutti i libri e li cancellerà poi
                    dal database. La scorciatoia per questo pulsante è Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
it: <p>Modifica la cella attualmente selezionata. Se un tag viene modificato,
                    è rinominato in tutti i libri in cui appare. Puoi modificare la cella
                    anche facendo doppio clic o premendo il tasto associato. La scorciatoia
                    per questo pulsante è Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
it: <p>Annulla tutte le cancellazioni o modifiche nelle linee selezionate.
                    La scorciatoia per questo pulsante è Ctrl+U</p>

en: {title} (only one template dialog allowed)
it: {title} (solo una finestra modelli permessa)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
it: {title} finestra numero {number} (più finestre modelli permesse)

en: Template language tutorial
it: Guida al linguaggio dei modelli

en: Template function reference
it: Riferimenti per le funzioni di modello

en: Author Sort
it: Ordinamento autore

en: Template value
it: Output modello

en: *** Breakpoints are enabled. Waiting for the 'Go' button to be pressed
it: *** I punti di interruzione sono abilitati. In attesa che venga premuto il pulsante "Vai".

en: Disable word wrap
it: Disattiva testo a capo

en: Enable word wrap
it: Attiva testo a capo

en: Add Python template definition text
it: Aggiungi testo di definizione del modello Python

en: Load template from the Template tester
it: Carica modello da Prova modelli

en: Load template from file
it: Carica modello da file

en: Save template to file
it: Salva modello su file

en: No Template tester text is available
it: Nessun Prova modelli disponibile

en: Template file
it: File di modello

en: Select icon
it: Seleziona icona

en: EXCEPTION:
it: ECCEZIONE:

en: Built-in template function
it: Funzione di modello interna

en: Built-in function
it: Funzione interna

en: User defined Python template function
it: Funzione di modello Python definita dall'utente

en: User function
it: Funzione dell'utente

en: Stored template
it: Modello salvato

en: Stored user defined Python template
it: Modello Python definito dall'utente memorizzato

en: Stored user defined GPM template
it: Modello GPM definito dall'utente memorizzato

en: Discard changes?
it: Abbandona le modifiche?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
it: Vuoi davvero chiudere questa finestra di dialogo, ignorando eventuali modifiche?

en: No template provided
it: Nessun modello fornito

en: The template box cannot be empty
it: Il riquadro del modello non può essere vuoto

en: No column chosen
it: Nessuna colonna selezionata

en: You must specify a column to be colored
it: Devi specificare una colonna da colorare

en: You must specify the column where the icons are applied
it: Devi specificare la colonna a cui applicare le icone

en: &Continue
it: &Continua

en: Continue running the template
it: Continua l'esecuzione del modello

en: Stop running the template
it: Ferma l'esecuzione del modello

en: Break: line {0}, book {1}
it: Stop: linea {0}, libro {1}

en: A variable in the template
it: Una variabile del modello

en: The value of the variable
it: Il valore della variabile

en: The name of the template language operation
it: Il nome dell'operazione del linguaggio dei modelli

en: A General Program Mode Template
it: Un modello in Modalità Programma Generale

en: Set the color of the column:
it: Imposta il colore della colonna:

en: Copy a color name to the clipboard:
it: Copia il nome di un colore negli appunti:

en: Copy the selected color name to the clipboard
it: Copia il nome del colore selezionato negli appunti

en: Kind:
it: Tipo:

en: Apply the icon to column:
it: Applica l'icona alla colonna:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
it: Copia il nome file di un'icona negli appunti:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
it: <p>Il modello deve restituire il nome del file di icona
                    da mostrare. Se desideri mostrare più icone, separa i
                    nomi dei singoli file di icona con un ':' (due punti). Saranno
                    tutte mostrate nella colonna</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
it: Copia il nome file dell'icona selezionata negli appunti:

en: Add icon
it: Aggiungi icona

en: Add an icon file to the set of choices
it: Aggiungi un'icona all'insieme delle scelte

en: Template &name:
it: &Nome modello:

en: The name of the callable template
it: Il nome invocabile del modello

en: T&emplate:
it: Mod&ello:

en: The text of the template program goes into the box below
it: Il testo del programma di modello va nella casella qui sotto

en: Enable &breakpoints
it: Abilita &punti di stop

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
it: <p>Se selezionato, la valutazione del modello si fermerà
    dopo la valutazione di un'espressione ad un numero di linea su cui è stato fatto
    doppio clic, aprendo una finestra che ne mostra il valore e tutte le variabili locali</p>

en: &Go
it: &Vai

en: If 'Enable breakpoints' is checked then click this button to run your template
it: Se 'Abilita punti di stop' è selezionato, fai clic su questo pulsante per eseguire il tuo modello

en: &Line:
it: &Linea:

en: Line number to toggle
it: Numero di linea su cui agire

en: &Toggle
it: &Attiva/Disattiva

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
it: Mostra/nascondi punto di stop per il numero di linea nella casella

en: &Remove all
it: &Rimuovi tutti

en: Remove all breakpoints
it: Rimuovi tutti i punti di stop

en: &Set all
it: &Imposta tutti

en: Set breakpoint on every line
it: Imposta punto di stop in ogni linea

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
it: <p>Il testo del programma modello va in questa casella. Un modello in Modalità Programma Generale deve iniziare con la parola "program:". 
    Un modello Python deve iniziare con la parola "python:" seguita da una riga di definizione della funzione. C'è una voce del menu contestuale che puoi usare
     per inserire le prime righe di un modello Python.</p>

en: D&ocumentation:
it: D&ocumentazione:

en: Documentation for the function being defined or edited
it: Documentazione per la funzione creata o modificata

en: Template value:
it: Output modello:

en: The value of the template using the current book in the library view
it: Il valore del modello che utilizza il libro corrente nella vista della biblioteca

en: User label
it: Etichetta utente

en: Font:
it: Carattere:

en: Select the font for the Template box
it: Seleziona il carattere per il box del modello

en: Size:
it: Dimensione:

en: Select the font size for the Template box
it: Seleziona la dimensione carattere per il box del modello

en: Lo&ad
it: C&arica

en: Load the template from a file
it: Carica il modello da un file

en: Save the template in a file
it: Salva il modello in un file

en: Template Function Reference
it: Riferimenti per le Funzioni di Modello

en: Function &name:
it: &Nome funzione:

en: &Function type:
it: Tipo di &funzione:

en: &Documentation:
it: &Documentazione:

en: &Code:
it: &Codice:

en: Remove any template from the box
it: Rimuovi qualsiasi modello dal riquadro

en: Set size of selected area
it: Imposta dimensione dell'area selezionata

en: Keep the ratio of width to height fixed
it: Mantieni fissate le proporzioni tra larghezza e altezza

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
it: Tieni presente che tenere premuto il tasto {} mentre si trascinano i margini di selezione ridimensionerà l'area selezionata mantenendone le proporzioni.

en: Trim Image
it: Ritaglia Immagine

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
it: Seleziona una regione trascinando il mouse, e poi fai clic su ritaglia

en: &Trim
it: Ri&taglia

en: Trim image by removing borders outside the selected region
it: Ritaglia l'immagine rimuovendo i bordi esterni all'area selezionata

en: &Region
it: &Regione

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
it: Specifica una dimensione per la regione di selezione con i numeri, per ottenere un controllo più preciso

en: Adjust selection by dragging corners
it: Perfeziona la selezione trascinando gli angoli

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
it: Dimensione: {0}px Rapporto di aspetto: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
it: Dimensione: {0}x{1}px

en: Download %s
it: Scarica %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
it: Scaricamento di <b>%(fname)s</b> da %(url)s in corso

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
it: Scaricamento non riuscito da %(url)r con errore: %(err)s

en: Downloading book
it: Scaricamento libri

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
it: Il libro {0} sarà scaricato e aggiunto automaticamente alla biblioteca di calibre.

en: No file specified to download.
it: Non è stato specificato alcun file da scaricare

en: {} is not a supported e-book format
it: {} non è un formato di e-book supportato

en: Downloading %s
it: Scaricamento di %s in corso

en: Downloading
it: Scaricamento in corso

en: Failed to download e-book
it: Scaricamento dell'e-book non riuscito

en: finished
it: completato

en: Email %(name)s to %(to)s
it: Invia tramite email %(name)s a %(to)s

en: News:
it: Notizie:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
it: In allegato c'è il %s periodico scaricato da calibre.

en: Add a new recipient:
it: Aggiungi un nuovo destinatario:

en: &Address
it: &Indirizzo

en: &Formats
it: &Formati

en: &Subject
it: &Oggetto

en: The email address of the recipient
it: L'indirizzo email del destinatario

en: The optional alias (simple name) of the recipient
it: L'alias facoltativo (nome semplice) del destinatario

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
it: Formati tramite email. La prima corrispondenza sarà inviata (elenco separato da virgole)

en: The optional subject for email sent to this recipient
it: L'oggetto facoltativo per il messaggio inviato a questo destinatario

en: &Add recipient
it: &Aggiungi destinatario

en: Need address
it: Indirizzo richiesto

en: You must specify an address
it: Devi specificare un indirizzo

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: The address {} is invalid
it: L'indirizzo {} non è valido

en: Need formats
it: Formati richiesti

en: You must specify at least one format to send
it: Devi specificare almeno un formato per inviare

en: The recipient %s already exists
it: Il destinatario %s esiste già

en: No recipients
it: Nessun destinatario

en: You must select at least one recipient
it: Devi selezionare almeno un destinatario

en: Auto convert the following books before sending via email?
it: Converti automaticamente i seguenti libri prima dell'invio tramite email?

en: This recipient has no valid formats defined
it: Questo destinatario non ha formati validi specificati

en: These books have no suitable input formats for conversion
it: Questi libri non hanno formato di input appropriati per la conversione

en: Could not send
it: Impossibile inviare

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
it: Impossibile inviare i libri ad alcuni destinatari. Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: E-book:
it: Libro elettronico

en: Attached, you will find the e-book
it: Troverete allegato il libro elettronico

en: by
it: di

en: in the %s format.
it: nel formato %s

en: {series_index} of {series}
it: {series_index} di {series}

en: About this book:
it: Informazioni su questo libro:

en: Sending email to
it: Sto inviando un'email a

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
it: Convertire automaticamente i seguenti libri in %s prima dell'invio tramite email?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
it: Impossibile inviare i libri seguenti via email poiché non sono stati trovati formati adatti:

en: Failed to email book
it: Invio del libro tramite email non riuscito

en: sent
it: inviato

en: Sent news to
it: Notizie inviate a

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
it: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Imposta uno schema di espressione regolare da usare quando si cerca di indovinare i metadati di e-book dai nomi dei file. </p>
    <p>È disponibile una <a href="%s">guida</a> sull'uso delle espressioni regolari.</p>
    <p>Usa la funzione <b>Prova</b> qui sotto per testare la tua espressione regolare su alcuni nomi di file di esempio (ricordati di includere l'estensione del file). I nomi dei gruppi per le varie voci di metadati sono documentati nei tooltip. Nota che i trattini bassi nei nomi dei file sono sostituiti automaticamente da spazi.</p></div>

en: Regular &expression
it: &Espressione regolare

en: Test
it: Prova

en: File &name:
it: &Nome file:

en: Title:
it: Titolo:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
it: Espressione regolare (?P&lt;title&gt;)

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: Authors:
it: Autori:

en: Regular expression (?P<author>)
it: Espressione regolare (?P<author>)

en: Series:
it: Serie:

en: Regular expression (?P<series>)
it: Espressione regolare (?P<series>)

en: Series index:
it: Numerazione della serie:

en: Regular expression (?P<series_index>)
it: Espressione regolare (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
it: Espressione regolare (?P<isbn>)

en: Publisher:
it: Editore:

en: Regular expression (?P<publisher>)
it: Espressione regolare (?P<publisher>)

en: Published:
it: Pubblicato:

en: Regular expression (?P<published>)
it: Espressione regolare (?P<published>)

en: Comments:
it: Commenti:

en: Regular expression (?P<comments>)
it: Espressione regolare (?P<comments>)

en: Select font files
it: Seleziona file di caratteri

en: TrueType/OpenType Fonts
it: Caratteri TrueType/OpenType

en: Corrupt font
it: Carattere danneggiato

en: Failed to load font from the file: {}
it: Impossibile caricare il carattere dal file: {}

en: Choose a font family
it: Scegli una famiglia di caratteri

en: Available faces for %s
it: Tipi disponibili per %s

en: Choose font family
it: Scegli la famiglia di caratteri

en: Add &fonts
it: A&ggiungi caratteri

en: Choose a font family from the list below:
it: Scegli una famiglia di caratteri dall'elenco seguente:

en: Find next
it: Trova successivo

en: Find previous
it: Trova precedente

en: None
it: Nessuno

en: Added fonts
it: Caratteri aggiunti

en: Added font families: %s
it: Famiglie di caratteri aggiunte: %s

en: Choose &font family
it: Scegli la &famiglia caratteri

en: Clear the font family
it: Ripristina la famiglia caratteri

en: Search the text of all books in the library
it: Cerca nel contenuto di tutti i libri della biblioteca

en: Cannot view book as no result is selected
it: Impossibile visualizzare il libro, nessun risultato è stato selezionato

en: No result selected
it: Nessun risultato selezionato

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books wont work.
it: La biblioteca di calibre si trova in un disco FAT, indicizzare più di qualche centinaio di libri non funzionerà.

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
it: L'indicizzazione di tutti i libri in questa biblioteca non è ancora completa, perciò i risultati di ricerca non includeranno tutti i libri. Clicca sul pulsante <i>Mostra stato indicizzazione</i> per vedere i dettagli.

en: Library on a FAT drive
it: La biblioteca è in un disco FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
it: La biblioteca di calibre {} si trova in un disco FAT. Questi dischi limitano la dimensione massima dei file. Di conseguenza, l'indicizzazione di più di qualche centinaio di libri fallirà. Dovresti spostare la tua biblioteca di calibre su un disco NTFS o exFAT.

en: Indexing is almost complete
it: L'indicizzazione è quasi completa

en: Indexing is only {} done
it: L'indicizzazione è solo al {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
it: Normalmente, calibre indicizza i libri lentamente, in background, per evitare di sovraccaricare il computer. Puoi invece fare in modo che calibre acceleri l'indicizzazione. Ciò è utile se intendi lasciare il computer in esecuzione durante la notte per completare rapidamente l'indicizzazione. Sia il tuo computer che calibre saranno meno reattivi mentre l'indicizzazione veloce è attiva. La chiusura di questa finestra ripristinerà automaticamente l'indicizzazione lenta.

en: Indexing speed:
it: Velocità di indicizzazione:

en: &Slow
it: &Lenta

en: &Fast
it: &Rapida

en: WARNING
it: AVVISO

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
it: Non tutti i libri di questa biblioteca sono stati già indicizzati. La ricerca darà risultati incompleti.

en: All book files indexed
it: Tutti i libri indicizzati

en: Start &searching
it: Inizia a &cercare

en: almost 100%
it: quasi al 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
it: {0} di {1} file di libro, {2} sono stati indicizzati, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
it: Inizia a &cercare anche se l'indice è incompleto

en: &Index books in this library to allow searching their full text
it: &Indicizza i libri di questa biblioteca per essere in grado di cercare dentro il loro contenuto

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
it: Per poter cercare dentro il contenuto dei libri, il testo deve essere stato prima <i>indicizzato</i>. Una volta attivata, l'indicizzazione viene eseguita automaticamente, in secondo piano, ogni volta che nuovi libri sono aggiunti a questa biblioteca di calibre.

en: Re-index
it: Reindicizza

en: Re-index all books in this library
it: Reindicizza tutti i libri di questa biblioteca, libreria

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
it: Questo costringerà calibre a reindicizzare tutti i libri di questa biblioteca, operazione che può richiedere molto tempo. Sei sicuro?

en: This book was not found in the calibre library
it: Questo libro non è stato trovato nella biblioteca di calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
it: Questo libro non è attualmente visibile nella libreria di calibre. Se hai una ricerca o una libreria virtuale attiva, prova a cancellarla. Oppure fai clic sulla casella di controllo "Limita i libri cercati" in questa finestra per cercare solo i libri attualmente visibili.

en: Unknown book
it: Libro sconosciuto

en: Unknown author
it: Autore sconosciuto

en: Invalid search query
it: Chiave di ricerca non valida

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
it: La chiave di ricerca: {query} non è stata compresa. Leggi <a href="{fts_url}">qui</a> per dettagli sulla sintassi di ricerca supportata.

en: Jump to this book in the library
it: Salta a questo libro nella biblioteca

en: Mark this book in the library
it: Marca questo libro nella biblioteca

en: View this book at this search result
it: Visualizza questo libro alla posizione di questo risultato di ricerca

en: View this book
it: Visualizza questo libro

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Contrai tutto

en: Enter words to search for
it: Inserisci parole da cercare

en: &Restrict searched books
it: &Limita i libri in cui cercare

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
it: Limita i risultati di ricerca solamente ai libri attualmente visibili nella schermata principale della biblioteca. Questo vuol dire che ogni eventuale Biblioteca Virtuale o ricerca saranno applicate.

en: &Match on related words
it: &Trova anche parole correlate

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
it: Con questa opzione la ricerca di parole corrisponderà anche a qualsiasi parola correlata (supportata in diverse lingue). Ad esempio, in lingua inglese: {0} corrisponde anche a {1} e {2}

en: One book | {num} books
it[0]: Un libro
it[1]: {num} libri
it[2]: {num} libri

en: Scheduled for re-indexing
it: Reindicizzazione programmata

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
it: Questo libro è in attesa di essere reindicizzato, processo che di solito impiega alcuni secondi se non ci sono altri libri da reindicizzare. Una volta finita l'indicizzazione puoi rieseguire la ricerca per vedere i risultati aggiornati.

en: Scroll to this book in the calibre library book list and select it [{}]
it: Scorri fino a questo libro nell'elenco dei libri della biblioteca di calibre e selezionalo [{}]

en: Select
it: Seleziona

en: Mark
it: Marca

en: Put a pin on this book in the calibre library, for future reference. You can search for marked books using the search term: {0}
it: Appunta questo libro nella biblioteca di calibre per futuri riferimenti ad esso. Puoi cercare i libri marcati usando la chiave di ricerca: {0}

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
it: Reindicizza questo libro. Utile se il libro è stato modificato al di fuori di calibre, e quindi non automaticamente reindicizzato.

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
it: Questo libro è stato rimosso dalla biblioteca, ma è ancora presente nell'indice di ricerca nei contenuti. Rimuovilo.

en: Un-index
it: Deindicizza

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
it: Questo libro potrebbe avere più di una corrispondenza, viene mostrata solo una corrispondenza per libro.

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
it: Apri il libro, nel formato {fmt}.
    Quando il Lettore E-book di calibre è utilizzato, cercherà di
    scorrere automaticamente fino al risultato della ricerca.

en: 
    <div class="h">Search for single words</div>
    <p>Simply type the word:</p>
    <div class="bq">awesome<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Search for phrases</div>
    <p>Enclose the phrase in quotes:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Boolean searches</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Phrases near each other</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Here, 30 is the most words allowed between near groups. Defaults to 10 when unspecified.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Full syntax reference</a></div>
    </div>
it: 
    <div class="h">Cerca parole singole</div>
    <p>Digita semplicemente la parola:</p>
    <div class="bq">meraviglioso<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Cerca frasi</div>
    <p>Racchiudi la frase tra virgolette:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Ricerche booleane</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Frasi vicine l'una all'altra</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Qui 30 è il massimo numero di parole consentite tra gruppi vicini. Il valore predefinito è 10 quando non specificato.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Riferimenti completi per la sintassi</a></div>
    </div>

en: Abort the current search?
it: Fermare la ricerca corrente?

en: Show &indexing status
it: Mostra lo stato dell'&indicizzazione

en: &Mark all books
it: &Marca tutti i libri

en: Mark all matched books in the library
it: Marca tutti i libri della biblioteca con corrispondenze

en: Select all matched books in the library
it: Seleziona tutti i libri della biblioteca con corrispondenze

en: Mark and select all matched books
it: Marca e seleziona tutti i libri trovati

en: Remove this action
it: Rimuovi questa azione

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
it: <a href="{}">Aiuto sui selettori CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
it: Crea la regola per trasformare il codice HTML qui sotto

en: If the tag
it: Se il tag

en: Then:
it: Allora:

en: Add another action
it: Aggiungi un'altra azione

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
it: Se il tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
it: Qui puoi definire delle regole per trasformare il codice HTML. Fai clic sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare.

en: Test HTML transform rules
it: Prova regole di trasformazione HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
it: Inserisci un documento HTML qui sotto e fai clic sul pulsante "Prova"

en: Resulting HTML
it: HTML elaborato

en: Edit HTML transform rules
it: Modifica regole di trasformazione HTML

en: Current HTML file
it: File HTML corrente

en: All HTML files
it: Tutti i file HTML

en: Open HTML files
it: File HTML aperti

en: Selected HTML files
it: File HTML selezionati

en: Create an icon theme
it: Crea un tema icone

en: Use this theme in calibre
it: Usa questo tema in calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
it: Passa dall'attuale tema icone di calibre a questo tema

en: Theme Metadata
it: Metadati del tema

en: &Version:
it: &Versione:

en: Light and Dark
it: Chiaro e Scuro

en: Light only
it: Solo chiaro

en: Dark only
it: Solo scuro

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
it: Scegli lo schema colori adatto a questo tema di icone

en: &Color palette:
it: &Schema colori

en: &License:
it: &Licenza:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
it: La licenza delle icone in questo tema. Le scelte più popolari sono Creative Commons o Pubblico Dominio.

en: %d icons missing in this theme
it: %d icone mancanti in questo tema

en: No missing icons
it: Nessuna icona mancante

en: No title specified
it: Nessun titolo specificato

en: You must specify a title for this icon theme
it: Devi specificare un titolo per questo tema icone

en: No author specified
it: Nessun autore specificato

en: You must specify an author for this icon theme
it: Devi specificare un autore per questo tema icone

en: &Abort
it: &Interrompi

en: Losslessly optimizing images, please wait...
it: Ottimizzazione senza perdita di qualità delle immagini. Attendere...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
it: Ottimizzazione delle immagini non riuscita, Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: Compression failed
it: Compressione fallita

en: Optimizing %s
it: Ottimizzo %s

en: Creating theme file
it: Creo file del tema

en: Compressing theme file
it: Comprimo il file del tema

en: Choose a folder from which to read the icons
it: Scegli una cartella da cui leggere le icone

en: Choose destination for icon theme
it: Scegli una destinazione per il tema icone

en: ZIP files
it: Files ZIP

en: Right click to visit theme homepage
it: Fai clic col tasto destro per visitare la pagina web del tema

en: 
                <h2>{title}</h2>
                <p>by <i>{author}</i> with <b>{number}</b> icons [{size}]</p>
                <p>{description}</p>
                <p>Version: {version} Number of users: {usage:n}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>
it: 
                <h2>{title}</h2>
                <p>di <i>{author}</i> con <b>{number}</b> icone [{size}]</p>
                <p>{description}</p>
                <p>Versione: {version} Numero di utilizzatori: {usage:n}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>

en: Downloading icons...
it: Scarico le icone...

en: Downloading icons, please wait...
it: Scaricamento delle icone in corso. Attendere...

en: Use the calibre default icons
it: Usa le icone predefinite di calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
it: Scegli un tema icone di seguito. Sarà usato sia per il tema chiaro sia per quello scuro, a meno che un tema specifico per un dato schema colori non sia scelto in una delle altre schede.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
it: Scegli un tema icone di seguito. Sarà usato come prima scelta per i temi a colori chiari. Se vengono scelte le icone predefinite, sarà usato il tema per "chiaro e scuro".

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
it: Scegli un tema icone di seguito. Sarà usato come prima scelta per i temi a colori scuri. Se vengono scelte le icone predefinite, sarà usato il tema per "chiaro e scuro".

en: Number of icons
it: Numero di icone

en: Popularity
it: Popolarità

en: Choose an icon theme
it: Scegli un tema icone

en: Restore &default icons
it: Ripristina icone predefinite

en: For light and dark
it: Tema chiaro e tema scuro

en: For light only
it: Solo tema chiaro

en: For dark only
it: Solo tema scuro

en: Downloading, please wait...
it: Scaricamento in corso. Attendere...

en: Failed to download list of themes
it: Non è stato possibile scaricare la lista dei temi

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
it: Impossibile scaricare la lista dei temi, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Choose from {} available icon themes
it: Scegli tra {} temi icone disponibili

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
it: Impossibile scaricare i temi icone, clicca su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni.

en: Zoom &in
it: &Ingrandisci

en: Zoom &out
it: Rimpicci&olisci

en: &Save as
it: &Salva come

en: &Rotate
it: &Ruota

en: F&ull screen
it: Sc&hermo intero

en: &Fit image
it: &Adatta immagine

en: Fit image inside the available space
it: Adatta immagine allo spazio disponibile

en: Remember &zoom
it: Ricorda &ingrandimento

en: Choose a file to save to
it: Scegli un file da salvare

en: Image: {name} {resolution}
it: Immagine: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
it: Scopri le novità di questa versione di calibre

en: Connected
it: Connesso

en: created by
it: creato da

en: %(num)d of %(total)d books
it: %(num)d di %(total)d libri

en: one book | {} books
it[0]: un libro
it[1]: {} libri
it[2]: {} libri

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
it[0]: %(num)s, %(sel)d selezionato
it[1]: %(num)s, %(sel)d selezionati
it[2]: %(num)s, %(sel)d selezionati

en: {0}, {1} total
it: {0}, {1} totale

en: Cover grid
it: Griglia delle copertine

en: Search bar
it: Barra di Ricerca

en: Next Virtual library
it: Biblioteca virtuale successiva

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
it: Passa alla biblioteca virtuale successiva nella barra delle schede delle biblioteche virtuali

en: Previous Virtual library
it: Biblioteca virtuale precedente

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
it: Passa alla biblioteca virtuale precedente nella barra delle schede delle biblioteche virtuali

en: All books
it: Tutti i libri

en: Search expression for this Virtual library:
it: Espressione di ricerca per questa biblioteca virtuale:

en: Sort tabs alphabetically
it: Schede in ordine alfabetico

en: Restore hidden tabs
it: Ripristina le schede nascoste

en: Hide Virtual library tabs
it: Nascondi le schede Biblioteche virtuali

en: Lock Virtual library tabs
it: Blocca le schede biblioteca virtuale

en: Unlock Virtual library tabs
it: Sblocca le schede biblioteca virtuale

en: Edit "%s"
it: Modifica "%s"

en: Delete "%s"
it: Elimina "%s"

en: Layout
it: Disposizione

en: Show and hide various parts of the calibre main window
it: Mostra e nascondi varie parti della finestra principale di calibre

en: No %s format
it: Nessun formato %s

en: The book {0} does not have the {1} format
it: Il libro {0} non ha formato {1}

en: Restore %s
it: Ripristina %s

en: Job
it: Lavoro

en: Progress
it: Avanzamento

en: Running time
it: Tempo di esecuzione

en: Start time
it: Ora di inizio

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
it[0]: C'è un lavoro in esecuzione:
it[1]: Ci sono {} lavori in esecuzione:
it[2]: Ci sono {} lavori in esecuzione:

en: Unknown job
it: Lavoro sconosciuto

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
it[0]: C'è un lavoro in attesa:
it[1]: Ci sono {} lavori in attesa:
it[2]: Ci sono {} lavori in attesa:

en: Cannot kill job
it: Impossibile terminare il lavoro

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
it: Impossibile annullare i lavori che comunicano col dispositivo

en: Job has already run
it: Il lavoro è già stato avviato

en: This job cannot be stopped
it: Il lavoro non può essere fermato

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
it: Alcuni dei lavori non possono essere fermati. Fai clic su "Mostra dettagli" per vedere la lista dei lavori che non possono essere fermati.

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Click to see list of jobs
it: Fai clic per vedere l'elenco dei lavori

en:  [Alt+Shift+J]
it:  [Alt+Maiusc+J]

en: Show/hide the Jobs List
it: Mostra/Nascondi l'elenco delle attività

en: Jobs:
it: Lavori:

en: No running jobs
it: Nessun lavoro in esecuzione

en: One running job
it: Un lavoro in esecuzione

en: %d running jobs
it: %d lavori in esecuzione

en:  - Jobs
it:  - Lavori

en: Search for a job by name
it: Cerca un lavoro in base al nome

en: No job
it: Nessun lavoro

en: No job selected
it: Nessun lavoro selezionato

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
it[0]: Vuoi davvero fermare il lavoro selezionato?
it[1]: Vuoi davvero fermare i lavori selezionati?
it[2]: Vuoi davvero fermare i lavori selezionati?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
it: Vuoi veramente fermare tutti i lavori non legati al dispositivo?

en: &Custom
it: Personali&zzato

en: &Alternate shortcut:
it: Scorciatoia &alternativa

en: &Shortcut:
it: &Scorciatoia:

en: Done
it: Completato

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
it: &Predefinito: %(deflt)s [Attualmente non in conflitto: %(curr)s]

en: Press a key...
it: Premi un tasto...

en: Already assigned
it: Già assegnato

en: already assigned to
it: già assegnato a

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
it: <b>La scorciatoia non esiste più</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
it: Doppio clic su una voce qualsiasi per cambiare le scorciatoie da tastiera associate

en: Search for a shortcut by name
it: Cerca una scorciatoia per nome

en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
it: Impossibile trovare scorciatoie che corrispondano a <i>{}</i>

en: Eject this device
it: Espelli questo dispositivo

en: Configure this device
it: Configura il dispositivo

en: Update cached metadata on device
it: Aggiorna i metadati in cache sul dispositivo

en: Library
it: Biblioteca

en: Show books in calibre library
it: Mostra i libri nella biblioteca di calibre

en: Show books in the main memory of the device
it: Mostra libri nella memoria principale del dispositivo

en: Show books in storage card A
it: Mostra i libri nella scheda di memoria A

en: Show books in storage card B
it: Mostra i libri nella scheda di memoria B

en: Delete library
it: Elimina biblioteca

en: available
it: disponibile

en: Close the Virtual library
it: Chiudi la biblioteca virtuale

en: Change how the displayed books are sorted
it: Cambia l'ordinamento dei libri mostrati

en: Sort
it: Ordina per

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
it: <p>Cerca nella lista dei libri per titolo, autore, editore, tag, commenti, etc.<br><br> Parole separate da spazi usano l'operatore AND

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
it: Cerca dentro il contenuto di tutti i libri della biblioteca, non solo nei loro metadati

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
it: Fai una ricerca rapida (puoi anche premere il tasto Invio)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
it: Evidenzia

en: <h2>Shutting down</h2><div>
it: <h2>In chiusura</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
it: Libro %(sidx)s di <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
it: Questo libro è sul dispositivo in %s

en: Unknown chapter
it: Capitolo sconosciuto

en: Anonymous Content server user
it: Utente anonimo del server dei contenuti

en: Local E-book viewer user
it: Utente locale del Lettore E-book

en: Bookmark
it: Segnalibro

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
it: Evidenziazione

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Highlights
it: Evidenziazioni

en: Export {} annotations
it: Esporta {} annotazioni

en: calibre annotation collection
it: Collezione di annotazioni calibre

en: annotations
it: annotazioni

en: Format to export in:
it: Formato per l'esportazione:

en: Save to file
it: Salva come file

en: File for exports
it: File da esportare

en: Open in viewer
it: Apri nel lettore

en: Show in calibre
it: Mostra in calibre

en: Edit notes
it: Modifica note

en: Export selected item | Export {} selected items
it[0]: Esporta l'elemento selezionato
it[1]: Esporta i {} elementi selezionati
it[2]: Esporta i {} elementi selezionati

en: Delete selected item | Delete {} selected items
it[0]: Elimina l'elemento selezionato
it[1]: Elimina i {} elementi selezionati
it[2]: Elimina i {} elementi selezionati

en: Restrict to
it: Filtra per

en: Type:
it: Tipo:

en: Show only annotations of the specified type
it: Mostra solo annotazioni del tipo specificato

en: User:
it: Utente:

en: Show only annotations created by the specified user
it: Mostra solo annotazioni create dall'utente specificato

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
it: Mostra solo annotazioni dai libri che sono stati selezionati nella biblioteca di calibre

en: &Show results from only selected books
it: &Mostra risultati solamente dai libri selezionati

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
it[0]:  &Mostra risultati solamente dal libro selezionato
it[1]: &Mostra risultati solamente dai {} libri selezionati
it[2]: &Mostra risultati solamente dai {} libri selezionati

en: Find previous match
it: Trova corrispondenza precedente

en: Invalid search expression
it: Espressione di ricerca non valida

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
it: L'espressione di ricerca: {0} è invalida. La sintassi di ricerca utilizzata è quella Full text Search Query SQLite, <a href="{1}">descritta qui</a>.

en: Edit the notes of this highlight
it: Modifica le note di questa evidenziazione

en: Add notes
it: Aggiungi note

en: Add notes to this highlight
it: Aggiungi note a questa evidenziazione

en: User
it: Utente

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
it: Visualizza questo libro alla posizione di questa annotazione nel Lettore E-book di calibre

en: Show this book in the main calibre book list
it: Mostra questo libro nell'elenco dei libri principale di calibre

en: Edit notes for highlight
it: Modifica note dell'evidenziazione

en: Annotations browser
it: Pannello annotazioni

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
it: Con questa opzione la ricerca di parole troverà anche tutte le parole correlate (supporta molte lingue). Per esempio, nella lingua inglese: <i>correction</i> trova <i>correcting</i> e anche <i>corrected</i>

en: &Delete all selected
it: &Elimina tutti i selezionati

en: Delete the selected annotations
it: Elimina le annotazioni selezionate

en: &Export all selected
it: &Esporta tutti i selezionati

en: Export the selected annotations
it: Esporta le annotazioni selezionate

en: Rebuild search index
it: Ricostruisci l'indice di ricerca

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
it: Aggiorna le annotazioni qualora fossero state modificate dopo l'apertura di questa finestra

en: No selected annotations
it: Nessuna annotazione selezionata

en: No annotations have been selected
it: Nessuna annotazione è stata selezionata

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare <b>definitivamente</b> questa annotazione?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare <b>definitivamente</b> queste annotazioni?
it[2]: Sei sicuro di voler eliminare <b>definitivamente</b> queste annotazioni?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
it: La modifica è supportata solamente per le note associate a evidenziazioni

en: Set to undefined
it: Imposta a non definito

en: Template editing disabled
it: Modifica del modello disabilitata

en: Size (MB)
it: Dimensione (MB)

en: Modified
it: Modificato

en: Formats
it: Formati

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
it: Impossibile leggere il file di copertina per questo libro della biblioteca di calibre.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
it: La copertina per il libro %s è troppo grande, non è possibile caricarla. Riducila o eliminala.

en: %s stars
it: %s stelle

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
it: Fai clic in questa colonna e premi Q per trovare con Quickview i libri con "%s" corrispondenti

en: Description:
it: Descrizione:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
it: Il nome di riferimento/ricerca è <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
it: Marcato con testo "{0}"

en: Marked without text
it: Marcato senza testo

en: This book's UUID is "{0}"
it: Lo UUID di questi libri è "{0}"

en: Failed to set data
it: Impostazione dati non riuscita

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
it: Impossibile impostare i dati, fai clic su "Mostra dettagli" per conoscere la causa.

en: In Library
it: Nella biblioteca

en: Unhandled error
it: Errore non gestito

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
it: Impossibile leggere i dati del libro dalla biblioteca di calibre. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Waiting for metadata to be updated
it: In attesa dell'aggiornamento dei metadati

en: Marked for deletion
it: Marcato per l'eliminazione

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
it: Doppio clic per <b>modificarmi</b><br><br>

en: The lookup/search name is
it: Il nome di riferimento è

en: Export selected
it: Esporta selezionati

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: Restrict to:
it: Limita a:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
it: Aggiungi categorie a cui limitare i risultati.
    Se non vengono specificate categorie, non ci sono restrizioni

en: Remove
it: Rimuovi

en: Export
it: Esporta

en: Export the selected notes as HTML files
it: Esporta le note selezionate come file HTML

en: Search books
it: Cerca libri

en: Search the calibre library for books in the currently selected category
it: Cerca nella biblioteca di calibre libri appartenenti alla categoria attualmente selezionata

en: No results selected
it: Nessun risultato selezionato

en: No results selected, nothing to export
it: Nessun risultato selezionato, niente da esportare

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
it[0]: Scegli cartella per la nota esportata
it[1]: Scegli cartella per {} note esportate
it[2]: Scegli cartella per {} note esportate

en: Adjust width of {0}
it: Regola la larghezza di {0}

en: {0} pixels
it: {0} pixel

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
it: La dimensione originale può essere maggiore del massimo se la finestra è stata ridimensionata

en: Original size:
it: Dimensione originale:

en: Minimum size:
it: Dimensione minima:

en: Maximum size:
it: Dimensione massima:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
it: Puoi anche regolare la larghezza delle colonne trascinando il divisore tra le intestazioni delle colonne

en: &Shrink 10%
it: &Riduci del 10%

en: &Expand 10%
it: &Espandi del 10%

en: Set to mi&nimum
it: Imposta al mi&nimo

en: Set to ma&ximum
it: Imposta al ma&ssimo

en: &Resize column to fit contents
it: &Ridimensiona la colonna per adattarla al contenuto

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
it: La larghezza verrà impostata sulla dimensione della voce più ampia o sulla dimensione massima, qualunque sia la più piccola

en: pixels
it: pixel

en: This box shows the current width after using the above buttons
it: Questa casella mostra la larghezza corrente dopo aver utilizzato i pulsanti sopra

en: Set width &to:
it: Imposta larghezza &a:

en: Cannot hide all columns
it: Impossibile nascondere tutte le colonne

en: You must not hide all columns
it: Non dovete nascondere tutte le colonne

en: Sort on %s
it: Ordina per %s

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Change text alignment for %s
it: Cambia allineamento del testo per %s

en: Center
it: Centrato

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Change font style for %s
it: Cambia lo stile carattere per %s

en: Bold font
it: Carattere in grassetto

en: Normal font
it: Carattere normale

en: Bold and Italic font
it: Carattere in grassetto e corsivo

en: Italic font
it: Carattere in corsivo

en: Adjust width of column {0}
it: Regola la larghezza della colonna {0}

en: Edit column definition for %s
it: Modifica definizione colonna di %s

en: Quickview column %s
it: Quickview sulla colonna %s

en: Edit permissible values for %s
it: Modifica i valori permessi per %s

en: Hide column %s
it: Nascondi colonna %s

en: Show column
it: Mostra colonna

en: Remember On Device column width
it: Ricorda la larghezza della colonna Sul dispositivo

en: Reset On Device column width to default
it: Ripristina la larghezza della colonna Sul dispositivo

en: Restore default layout
it: Ripristina la struttura predefinita

en: Hide row numbers
it: Nascondi i numeri di linea

en: Show row numbers
it: Mostra numeri di riga

en: Toggle mark for book
it: Aggiungi/rimuovi marcatura al libro

en: Mark book with text label
it: Marca libro con un'etichetta di testo

en: Un-split the book list
it: Rimuovi la divisione della lista dei libri

en: Split the book list
it: Dividi la lista dei libri

en: Allow moving columns with the mouse
it: Permetti lo spostamento delle colonne con il mouse

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
it: La copia diretta sul dispositivo non è supportata. Prima è necessario aggiungere il libro alla biblioteca di calibre.

en: File name
it: Nome file

en: Configure viewer
it: Configura il lettore

en: Use white background
it: Usa uno sfondo bianco

en: Hyphenate
it: Spezza parole

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
it: <b>Le modifiche avranno effetto dopo il riavvio.</b>

en:  - LRF viewer
it: - Lettore LRF

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
it: <b>Nessuna corrispondenza</b> trovata per la frase <i>%s</i>

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
it: %prog [opzioni] libro.lrf
    
    Leggi l'e-book LRF libro.lrf

en: Print more information about the rendering process
it: Stampa altre informazioni sul processo di resa

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
it: Attiva un aiuto visuale per il debug del motore di rendering

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
it: Disabilita Sillabazione. Dovrebbe velocizzare il rendering in maniera significativa.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
it: Per impostazione predefinita, lo sfondo è bianco sporco in quanto meno stancante per gli occhi. Utilizzare questa opzione per rendere lo sfondo bianco assoluto.

en: Profile the LRF renderer
it: Profila il renderer LRF

en: LRF viewer
it: Lettore LRF

en: Parsing LRF file
it: Analisi file LRF

en: LRF viewer toolbar
it: Barra degli strumenti lettore LRF

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Next match
it: Prossima corrispondenza

en: Open e-book
it: Apri e-book

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
it: %prog [opzioni] [percorso_dell_ebook o url di calibre ...]
    
    Avvia l'interfaccia grafica principale di calibre e facoltativamente aggiunge
    l'e-book in percorso_dell_ebook al database. Puoi anche inserire degli URL di calibre per
    eseguire varie azioni differenti dalla semplice aggiunta di libri. Per esempio:
    
    calibre://view-book/biblioteca_di_prova/1842/epub
    
    Aprirà il libro con id 1842 nel formato EPUB dalla biblioteca
    "biblioteca_di_prova" nel Lettore e-book di calibre. I nomi delle biblioteche sono i nomi
    delle cartelle delle biblioteche in cui gli spazi sono sostituiti da trattini bassi.
    Una descrizione completa delle varie azioni basate su URL si trova nel manuale utente.

en: Use the library located at the specified path.
it: Usa la biblioteca collocata nel percorso specificato.

en: Start minimized to system tray.
it: Avvia minimizzato nella area di notifica

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
it: Ignorato, non utilizzare. Presente solo per motivi di eredità da versioni precedenti del software.

en: Do not check for updates
it: Non controllare gli aggiornamenti

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
it: Ignora i plugin personalizzati, utile se hai installato un plugin che impedisce l'avvio di calibre

en: Path too long
it: Percorso troppo lungo

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
it: Il percorso di Calibre Portable (%s) è troppo lungo. Deve essere minore di 59 caratteri.

en: Calibre Library
it: Biblioteca di calibre

en: Failed to create library
it: Impossibile creare la biblioteca

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
it: Creazione della biblioteca di calibre non riuscita in: %r.
    Ti sarà chiesto di scegliere una nuova posizione della biblioteca.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
it: Non è stato possibile riparare la biblioteca. Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni.

en: Initializing user interface...
it: Inizializzazione interfaccia grafica...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
it: Scegli una posizione per la nuova biblioteca di calibre

en: Repairing failed
it: Ripristino non riuscito

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
it: Riparazione del database non riuscita. Avvio con una nuova biblioteca vuota.

en: Bad database location
it: Percorso del database sbagliato

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
it: Posizione del database %r non valida. calibre verrà chiuso.

en: Startup error
it: Errore di avvio

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
it: Si è verificato un errore durante l'avvio di {0}. Parti di {0} potrebbero non funzionare. Fai clic su "Mostra dettagli" per saperne di più.

en: Corrupted database
it: Database danneggiato

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
it: Il database della biblioteca in %s sembra essere danneggiato. Vuoi che calibre provi a ricostruirlo automaticamente? La ricostruzione potrebbe non avvenire completamente. Se scegli No, sarà creata una nuova biblioteca vuota.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
it: Posizione del database %r non valida. Verrà avviata una nuova biblioteca di calibre vuota.

en: Starting %s: Loading books...
it: Avvio di %s: caricamento libri...

en: Cannot start calibre
it: Impossibile avviare calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
it: Un altro programma di calibre che può modificare le biblioteche di calibre, come {0} o {1} è già in esecuzione. Devi arrestarlo prima di avviare il programma principale di calibre. Se sei sicuro che nessun programma del genere sia in esecuzione, prova a riavviare il computer.

en: Failed to contact running instance of calibre
it: Impossibile contattare un processo di calibre in esecuzione

en: Contacting calibre failed
it: Impossibile contattare calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
it: Impossibile contattare un processo di calibre in esecuzione, prova a riavviare calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
it: Comando di shutdown inviato, in attesa di chiusura...

en: Failed to shutdown running calibre instance
it: Impossibile terminare l'istanza di calibre in esecuzione

en: &Preferences
it: &Preferenze

en: &Quit
it: &Esci

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
it: La cartella "{}" è aperta in un altro programma, perciò calibre non può accedervi.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
it: Il file "{}" è aperto in un altro programma, perciò calibre non può accedervi.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
it: Una cartella è aperta in un altro programma, perciò calibre non può accedervi.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
it: Un file è aperto in un altro programma, perciò calibre non può accedervi.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
it: La causa è di solito una finestra di Windows explorer lasciata aperta su una cartella della biblioteca di calibre. Chiudi Windows explorer e riprova.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
it: La causa è di solito un programma come un antivirus o un servizio di sincronizzazione (es. Dropbox o simili), che accede ai file nella cartella della biblioteca di calibre contemporaneamente a calibre. Prova a escludere la cartella della biblioteca di calibre da questi programmi.

en: Cannot open file or folder as it is in use
it: Impossibile aprire il file o la cartella perché è in uso

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
it: Permesso negato dal sistema operativo quando calibre ha provato ad accedere al file: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
it: Permesso negato dal sistema operativo quando calibre ha provato ad accedere a un file.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
it: Questo significa che i permessi del file o della cartella superiore non sono corretti, oppure che il file è aperto in un altro programma.

en: Cannot open file or folder
it: Impossibile aprire il file o la cartella

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
it: Impossibile aprire la cartella: "{}". È già aperta nei seguenti programmi:

en: Unhandled exception
it: Eccezione non gestita

en: Edit Markdown
it: Modifica Markdown

en: &Markdown source
it: Sorgente &Markdown

en: &Preview
it: &Anteprima

en: Set date to undefined
it: Imposta la data a non definita

en: Set date to today
it: Imposta data a oggi

en: &Redo
it: &Rifai

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
it: Specifica come deve essere ordinato per titolo questo libro. Ad esempio, The Exorcist dovrebbe essere ordinato come Exorcist, The.

en: Title &sort:
it: Or&dinamento titolo:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
it:  L'icona di ok indica che l'ordinamento titolo attuale corrisponde al titolo corrente

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
it:  L'icona di errore avvisa che l'ordinamento titolo attuale non corrisponde al titolo corrente. Non è richiesta alcuna azione se questo è il risultato voluto.

en: &Edit authors
it: Mo&difica autori

en: Authors changed
it: Autori modificati

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
it: Hai cambiato gli autori di questo libro. Devi salvare le modifiche prima di usare Gestisci autori. Vuoi salvare le modifiche?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
it: Specificare come gli autori di questo libro devono essere ordinati. Ad esempio Alessandro Manzoni deve essere ordinato come Manzoni, Alessandro. Se il riquadro è di colore verde, allora il testo corrisponde alla stringhe individuali dell'ordinamento autore. Se è di colore rosso, allora gli autori e questo testo non corrispondono.

en: Author s&ort:
it: &Ordinamento autore:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
it:  L'icona di ok indica che l'ordinamento autore attuale corrisponde all'autore corrente

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
it:  L'icona di errore indica che l'ordinamento autore attuale non corrisponde all'autore corrente. Non è richiesta alcuna azione se questo è il risultato voluto.

en: Series changed
it: Serie modificata

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
it: Hai modificato la serie. Per poter usare l'editor delle categorie, devi annullare o applicare questi cambiamenti. Vuoi applicare i cambiamenti?

en: &Number:
it: &Numero:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
it: Ultima modifica: %s
    
    Doppio clic per visualizzare

en: Restore %s from the original
it: Ripristina  %s dall'originale

en: &View {} format
it: &Visualizza formato {}

en: Set the cover for the book from the selected format
it: Imposta la copertina del libro dal formato selezionato

en: Set metadata for the book from the selected format
it: Imposta i metadati del libro dal formato selezionato

en: Add a format to this book
it: Aggiungi un formato a questo libro

en: Remove the selected format from this book
it: Rimuovi il formato selezionato da questo libro

en: Choose formats for
it: Scegli formati per

en: No permission
it: Nessun permesso

en: You do not have permission to read the following files:
it: Non hai i permessi per leggere i file indicati:

en: No format selected
it: Nessun formato selezionato

en: &Browse
it: &Cerca

en: Trim bord&ers
it: Rifila i bordi

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
it: Rileva automaticamente e rimuovi lo spazio in eccesso ai bordi della copertina.
    Premendolo ripetutamente può, a volte, rimuovere i bordi più tenaci.

en: Download co&ver
it: Scarica co&pertina

en: &Generate cover
it: &Genera copertina

en: Customize the styles and colors of the generated cover
it: Personalizza gli stili e i colori della copertina generata.

en: Undo last Generate cover
it: Annulla l'ultimo Genera copertina

en: Not a valid picture
it: L'immagine non è valida

en: Invalid cover
it: Copertina non valida

en: Could not change cover as the image is invalid.
it: Impossibile cambiare la copertina poiché l'immagine non è valida.

en: Rating of this book. 0-5 stars
it: Valutazione di questo libro. 0-5 stelle

en: Tags changed
it: Tag cambiati

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
it: Hai cambiato le etichette. Per poter usare l'editor delle etichette, devi annullare o applicare questi cambiamenti. Vuoi applicare i cambiamenti?

en: A comma separated list of languages for this book
it: Un elenco di lingue separate da virgola per questo libro

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
it[0]: La lingua %s non è riconosciuta
it[1]: Le lingue %s non sono riconosciute
it[2]: Le lingue %s non sono riconosciute

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Edit Identifiers
it: Modifica identificatori

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
it: Modifica gli identificatori del libro. Ogni identificatore deve essere su di una linea separata ed avere il formato tipo:valore

en: Duplicate identifier
it: Identificatore duplicato

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
it: L'identificatore di tipo: %s occorre più di una volta. Ogni tipo di identificatore deve essere unico

en: Invalid identifier
it: Identificatore non valido

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
it: L'identificatore %s non è valido. Gli identificatori devono essere rappresentati nella forma tipo:valore

en: &Ids:
it: &Id:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
it: Modifica gli identificatori per questo libro. Per esempio: 
    
    %s
    
    Se un identificatore contiene una virgola, puoi usare il carattere | per rappresentarla.

en: Edit identifiers in a dedicated window
it: Modifica gli identificatori in una finestra dedicata

en: This ISBN is valid
it: Questo ISBN è valido

en: This ISBN is invalid
it: Questo ISBN non è valido

en: Invalid ISBN
it: ISBN non valido

en: Enter an ISBN
it: Digita un ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
it: L'ISBN digitato non è valido. Prova ancora.

en: Clear publisher
it: Pulisci publisher

en: Publisher changed
it: Editore modificato

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
it: Hai modificato l'editore. Per poter usare l'editor delle categorie, devi annullare o applicare questi cambiamenti. Vuoi applicare i cambiamenti?

en: Clear date
it: Cancella la data

en: Schedule download?
it: Pianificare lo scaricamento?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
it[0]: Lo scaricamento dei metadati per il <b>libro selezionato</b> procederà in background. Continuare?
it[1]: Lo scaricamento dei metadati per i <b>{} libri selezionati</b> procederà in background. Continuare?
it[2]: Lo scaricamento dei metadati per i <b>{} libri selezionati</b> procederà in background. Continuare?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
it: Puoi controllare l'avanzamento dello scaricamento facendo clic sull'icona rotante nell'angolo in basso a destra.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
it: Al termine dello scaricamento, calibre ti chiederà di confermare l'applicazione dei metadati scaricati.

en: Download only &metadata
it: Scarica solo i &metadati

en: Download only &covers
it: Scarica solo le &copertine

en: &Configure download
it: &Configura lo scaricamento

en: Download &both
it: Scarica entram&bi

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
it[0]: Scarica metadati per {} libri
it[1]: Scarica metadati per {} libri
it[2]: Scarica metadati per {} libri

en: Metadata download started
it: Scaricamento dei metadati avviato

en: (Failed metadata)
it: (Metadati non riuscito)

en: (Failed cover)
it: (Copertina non riuscita)

en: Processed %s
it: Elaborato %s

en: Metadata fields to download
it: Campi dei metadati da scaricare

en: Revert %s
it: Ripristina %s

en: Merge identifiers
it: Unisci gli identificatori

en: Merge tags
it: Unisci i tag

en: Cover size: {0}x{1}
it: Dimensione copertina: {0}x{1}

en: Compare metadata
it: Confronta i metadati

en: &Accept all remaining
it: &Accetta tutti i rimanenti

en: Re&ject all remaining
it: Rifi&uta tutti i rimanenti

en: R&eject
it: R&ifiuta

en: Reject changes and move to next [{}]
it: Scarta i cambiamenti e passa al prossimo [{}]

en: Move to next [%s]
it: Sposta al successivo [%s]

en: &Mark rejected books
it: &Marca i libri rifiutati

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
it: Marca i libri rifiutati nell'elenco dei libri dopo la chiusura di questa finestra

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
it: Tutti i cambiamenti ricontrollati saranno persi! Sei sicuro di voler annullare?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
it:  [%(num)d di %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
it[0]: Sei sicuro di voler rifiutare il risultato rimanente?
it[1]: Sei sicuro di voler rifiutare tutti e {} i risultati rimanenti?
it[2]: Sei sicuro di voler rifiutare tutti e {} i risultati rimanenti?

en: Rendering {} pages, please wait...
it: Sto elaborando {} pagine. Attendere...

en: comic book
it: fumetto

en: Choose a cover from the list of pages below
it: Scegli una copertina dall'elenco delle pagine qui sotto

en: &More pages
it: &Più pagine

en: Choose cover from book
it: Scegli copertina dal libro

en: Failed to render
it: Interpretazione non riuscita

en: Could not render this file
it: Impossibile visualizzare questo file

en: This book has no pages
it: Il libro non ha pagine

en: page %d
it: pagina %d

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
it: Gestisci i file di dati aggiuntivi associati con questo libro [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
it: Crea automaticamente la voce per ordinare i titoli basandosi sul valore corrente del titolo.
    Usando questo pulsante per creare un ordinamento dei titoli cambierà l'ordine dei titoli da rosso a verde.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
it: Crea automaticamente il campo di ordinamento autore, basato sul campo corrente dell'autore. Utilizzare questo pulsante per creare l'ordinamento autore ne cambierà il colore da rosso a verde. È presente un menu di funzioni sotto questo pulsante. Fai clic e tieni premuto il pulsante per vederlo.

en: Set author sort from author
it: Imposta ordinamento autore da autore

en: Set author from author sort
it: Imposta autore da ordinamento autore

en: Copy author to author sort
it: Copia autore in ordinamento autore

en: Copy author sort to author
it: Copia ordinamento autore in autore

en: Swap the author and title
it: Scambia titolo e autore

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
it: Apri Gestisci Autori. Usalo per rinominare gli autori e correggere i valori di ordinamento autore per i singoli autori

en: Open the Manage Series editor
it: Apri Gestisci Serie

en: Clear rating
it: Cancella valutazione

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
it: Apri Gestisci elementi: Tag. Se viene premuto Ctrl o Maiusc, apri Gestisci Tag

en: Clear all tags
it: Cancella tutti i tag

en: Clear Ids
it: Rimuovi gli Id

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
it: Incollare il contenuto degli appunti negli identificatori con un prefisso rilevato automaticamente, come isbn: o url:. Oppure fate clic con il pulsante destro del mouse e scegliete un prefisso specifico da utilizzare.

en: Open the Manage Publishers editor
it: Apri Gestisci Editori

en: &Download metadata
it: Scarica meta&dati

en: Download metadata for this book [%s]
it: Scarica i metadati per questo libro [%s]

en: Undo last metadata download
it: Annulla l'ultimo scaricamento di metadati

en: Configure download metadata
it: Configura lo scaricamento dei metadati

en: Change how calibre downloads metadata
it: Cambia il modo in cui calibre scarica i metadati

en: Edit list of prefixes
it: Modifica lista dei prefissi

en: Edit prefixes
it: Modifica prefissi

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
it: Inserisci i prefissi, uno per linea. Il primo prefisso diventa quello predefinito.

en: Save changed metadata?
it: Salvare i metadati modificati?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
it: Hai cambiato i metadati di questo libro. L'editor del libro è impostato per aggiornare i metadati incorporati quando viene aperto. È necessario salvare le modifiche affinché vengano incluse.

en: &Don't save
it: &Non salvare

en: Could not read from book file.
it: Impossibile leggere il file del libro.

en: The cover in the %s format is invalid
it: La copertina nel formato %s non è valida.

en: No downloaded metadata
it: Nessun metadato scaricato

en: There is no downloaded metadata to undo
it: Non ci sono metadati scaricati da annullare

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
it[0]: C'è ancora un libro da modificare in questa collezione.
it[1]: Ci sono ancora {} libri da modificare in questa collezione.
it[2]: Ci sono ancora {} libri da modificare in questa collezione.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
it: Sei sicuro di volerti fermare? Usa il pulsante "Successivo" invece del pulsante "OK" per scorrere i libri della collezione.

en: &Continue editing
it: &Continua la modifica

en: &Stop editing
it: &Ferma la modifica

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
it: Perderai tutti i cambiamenti non salvati. Sei sicuro?

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Right]
it: Salva i cambiamenti e modifica i metadati di {} [Alt+Destra]

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Left]
it: Salva i cambiamenti e modifica i metadati di {} [Alt+Sinistra]

en: Change cover
it: Cambia la copertina

en: Co&mments
it: Co&mmenti

en: &Metadata
it: &Metadati

en: &Cover and formats
it: &Copertine e formati

en: C&ustom metadata
it: Metadati per&sonalizzati

en: &Comments
it: &Commenti

en: Basic metadata
it: Metadati di base

en: Custom metadata
it: Metadati personalizzati

en: Has summary
it: Ha il sommario

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
it: L'indicazione "ha la copertina" non è del
    tutto affidabile. A volte i risultati marcati
    come senza copertina ne troveranno una nella
    fase di scaricamento copertina, e viceversa.

en: See at
it: Vedi su

en: Please wait
it: Attendere

en: calibre is downloading metadata from:
it: calibre sta scaricando i metadati da:

en: Title: %s
it: Titolo: %s

en: Authors: %s
it:  Autori: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
it: Errore nello scaricamento dei metadati. Fai clic su Mostra dettagli per vedere i dettagli

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
it: Impossibile trovare un libro che soddisfi la tua ricerca. Prova a rendere la ricerca <b>meno specifica</b>. Ad esempio, usa solo il cognome dell'autore ed una singola parola distintiva del titolo.<p>Per vedere l'intero registro, fai clic su "Mostra dettagli".

en: Current cover
it: Copertina attuale

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: View this cover at full size
it: Visualizza questa copertina a dimensioni originali

en: Copy this cover to clipboard
it: Copia questa copertina negli appunti

en: Save this cover to disk
it: Salvare questa copertina su disco

en: Save this cover in the book extra files
it: Salvate questa copertina nei file extra del libro

en: Save cover image
it: Salvare l'immagine della copertina

en: Too many covers
it: Troppe copertine

en: Could not save cover as there are too many existing covers
it: Non è stato possibile salvare la copertina perché ci sono troppe copertine esistenti.

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
it: Scaricamento copertine da <b>%s</b>, attendere...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
it: Scaricamento delle copertine non riuscito, fai clic su "Mostra dettagli" per informazioni.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
it: Impossibile trovare una copertina per <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
it: Trovata una copertina per {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
it: Trovate <b>{num}</b>copertine per {title}. Quando lo scaricamento termina, le copertine verranno ordinate secondo la dimensione.

en: Downloading metadata...
it: Scaricamento metadati in corso...

en: &Back
it: &Indietro

en: Downloading cover...
it: Scaricamento della copertina...

en: Failed to run
it: Impossibile eseguire

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
it: Impossibile eseguire il programma, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Command line:
it: Linea di comando:

en: Choose a program to open %s files
it: Scegli un programma per aprire i file %s

en: Executable files
it: File eseguibili

en: Cannot execute
it: Impossibile eseguire

en: The program %s is not an executable file
it: Il programma %s non è un file eseguibile

en: Application path:
it: Percorso dell'applicazione

en: Invalid application
it: Applicazione non valida

en: %s is not a valid macOS application bundle.
it: %s non è un bundle valido di un'applicazione macOS.

en: Choose a program
it: Scegliere il programma

en: Gathering data, please wait...
it: Raccolta dati in corso, attendi...

en: &Browse computer for program
it: &Cerca un programma nel computer

en: Error finding programs
it: Errore nel trovare i programmi

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
it: La ricerca dei programmi sul tuo computer non è riuscita, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Edit the applications used for %s files
it: Modifica le applicazioni usate per i file %s

en: Change &icon
it: Cambia &icona

en: Change &name
it: Cambia &nome

en: No selection
it: Nessuna selezione

en: No application selected
it: Nessuna applicazione selezionata

en: Choose new icon
it: Scegli una nuova icona

en: Invalid icon
it: Icona non valida

en: Could not load image from %s
it: Impossibile caricare l'immagine da %s

en: Enter new name
it: Inserisci nuovo nome

en: New name for {}
it: Nuovo nome per {}

en: cover image
it: immagine di copertina

en: Open {0} files with {1}
it: Apri i file {0} con {1}

en: A general foreground color
it: Un generico colore primario

en: The foreground color for text input widgets
it: Il colore primario per caselle di inserimento testo

en: The foreground color for buttons
it: Il colore primario per i pulsanti

en: Placeholder text in text input widgets
it: Testo di esempio in caselle di inserimento testo

en: The foreground color for tool tips
it: Il colore primario per i suggerimenti

en: A "bright" text color
it: Un colore di testo "sgargiante"

en: The foreground color for highlighted items
it: Il colore primario per gli elementi evidenziati

en: A general background color
it: Un generico colore di sfondo

en: The background color for text input widgets
it: Il colore di sfondo per caselle di inserimento testo

en: The background color for buttons
it: Il colore di sfondo per i pulsanti

en: The background color for alternate rows in tables and lists
it: Il colore di sfondo per righe alternate in tabelle ed elenchi

en: The background color for tool tips
it: Il colore di sfondo per i suggerimenti

en: The background color for highlighted items
it: Il colore di sfondo per gli elementi evidenziati

en: The color for links
it: Il colore per i collegamenti

en: The color for visited links
it: Il colore per i collegamenti visitati

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
it: Ripristina le impostazioni predefinite. È necessario fare clic su Applica per salvare le impostazioni predefinite.

en: Configure
it: Configura

en: Ignore duplicate incoming formats
it: Ignora i formati duplicati in ingresso

en: Overwrite existing duplicate formats
it: Sovrascrivi i formati duplicati esistenti

en: Create new record for each duplicate format
it: Crea una nuova voce per ogni formato duplicato

en: Choose a folder
it: Scegli una cartella

en: Invalid folder
it: Cartella non valida

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
it: Devi specificare una cartella esistente per l'aggiunta automatica. %s non esiste.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
it: Non hai i permessi di lettura/scrittura sulla cartella: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
it: Non è possibile utilizzare cartelle il cui nome inizia con un punto o un trattino basso: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
it: <b>AVVISO:</b> ogni file posizionato in %s sarà eliminato automaticamente una volta aggiunto a calibre. Sei sicuro?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
it: Qui è possibile controllare come calibre legge i metadati dai documenti che vengono aggiunti. calibre può leggere i metadati dai contenuti del documento o dal suo nome.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
it: Leggi i metadati dal contenuto dei file anziché dal nome dei file

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
it: Scambia il nome e il cognome dell'autore. Questo ha effetto solo sui metadati letti dai nomi dei file.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
it: &Scambia nome e cognome dell'autore quando si legge l'autore dal nome del file

en: Configure metadata from file name
it: Configura i metadati dal nome del file

en: Reading &metadata
it: Lettura dei &metadati

en: &Mark newly added books
it: &Marca i libri aggiunti di recente

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
it: Quando utilizzi l'azione "&Copia nella biblioteca" per copiare libri tra diverse biblioteche, preserva la data

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
it: Quando viene usata l'azione "Copia nella biblioteca" controlla la presenza di &duplicati con lo stesso titolo, autore e lingua

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
it: &Converti automaticamente i libri aggiunti nel formato di output preferito

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
it: Questo comando forza la conversione automatica anche se il file aggiunto è nello stesso formato di quello di uscita. Ad esempio, se si imposta il formato di output EPUB e si aggiunge un file in EPUB, verrà eseguita una conversione da EPUB a EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
it: Durante la conversione automatica, converti anche se il formato aggiunto è lo &stesso del formato di uscita

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
it: <p>Unione automatica: Se vengono trovati libri con titoli e autori simili, unisci i formati in ingresso automaticamente con voci di libro esistenti. La casella a destra controlla cosa succede quando una voce esistente ha già il formato in ingresso. Nota che questa opzione si applica anche all'azione Copia nella biblioteca.</p>
    <p>L'abbinamento del titolo ignora gli articoli indeterminativi iniziali ("the", "a", "an"), la punteggiatura, le maiuscole, ecc. L'abbinamento dell'autore è esatto.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
it: Unione &automatica dei libri se sono già presenti:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
it: Unione automatica: Se vengono trovati libri con titoli e autori simili, unisci i formati (file) in arrivo automaticamente con
    voci di libro esistenti. Questa casella controlla cosa succede quando una voce esistente ha già
    il formato in arrivo:
    
    Ignora formati duplicati in ingresso - significa che i formati esistenti nella tua biblioteca di calibre non saranno sostituiti
    Sovrascrivi formati duplicati esistenti - significa che i formati esistenti nella tua biblioteca di calibre saranno sostituiti
    Crea nuova voce per ogni formato duplicato - significa che verrà creata una nuova voce per ogni formato duplicato
    
    L'abbinamento del titolo ignora gli articoli indefiniti iniziali ("the", "a", "an"), la punteggiatura, le maiuscole, ecc.
    L'abbinamento dell'autore è esatto.

en: &Tags to apply when adding a book:
it: &Tag da applicare all'aggiunta di un libro:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
it: Una lista di tag separati da virgole che saranno applicati ai libri aggiunti alla biblioteca

en: Contro&l how tags are processed:
it: Contro&lla come vengono elaborati i tag:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
it: Crea regole che effettuano filtri o trasformazioni automatiche sui tag dei libri appena vengono aggiunti.

en: &Rules to filter tags read from metadata
it: &Regole per filtrare i tag letti dai metadati

en: Control which files are added during bul&k imports:
it: Controlla quali file vengono aggiunti durante le importazioni di gruppo:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
it: Qui puoi definire delle regole per aggiungere/ignorare file. Queste saranno usate durante l'aggiunta ricorsiva di libri da cartelle.

en: Rules to filter added &files
it: Regole per filtrare i &file aggiunti

en: Control how auth&ors are processed:
it: Controlla come vengono elaborati gli Aut&ori:

en: Rules to manipulate a&uthor names
it: Regole per manipolare i nomi degli a&utori

en: Adding &actions
it: &Azioni all'aggiunta

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
it: Per impostazione predefinita, calibre aggiungerà automaticamente solo i file e-book conosciuti. 
    Questa opzione dice a calibre di aggiungere tutti i tipi di file, eccetto quelli
    che sono stati esplicitamente ignorati di seguito.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
it: Aggiungi automaticamente file di &tutti i tipi (non solo e-book)

en: Folder to automatically add files from
it: Cartella da cui aggiungere automaticamente i file

en: Browse for folder
it: Sfoglia le cartelle

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
it: &Converti automaticamente i file aggiunti nel formato di output preferito

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
it: <b>Ignora</b> i file con le seguenti &estensioni quando aggiunge automaticamente

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
it: Seleziona una cartella. Ogni &file in questa cartella sarà automaticamente aggiunto a calibre (riavvio richiesto)

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
it: <b>AVVISO:</b> i file nella cartella suddetta saranno eliminati una volta aggiunti a calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
it: Se selezionata, questa opzione farà in modo che calibre
    controlli se i file aggiunti automaticamente sono già presenti
    nella biblioteca di calibre. Se lo sono, apparirà un messaggio
    per chiederti se vuoi comunque aggiungerli.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
it: Controlla la presenza di &duplicati quando si aggiungono automaticamente file

en: &Automatic adding
it: Aggiunta &automatica

en: High
it: Massima

en: Low
it: Minima

en: Very low
it: Molto basso

en: Confirmation dialogs have all been reset
it: I dialoghi di conferma sono stati ripristinati

en: Notify when a &new version is available
it: Avvisami quando una &nuova versione è disponibile

en: Job &priority:
it: &Priorità dei lavori:

en: Preferred &input format order:
it: Ordine dei formati preferiti per l'&input:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
it: Quando in un libro convertito sono presenti più formati, questo elenco determina quale formato verrà utilizzato come "fonte" per la conversione.

en: Preferred &output format:
it: Formato preferito per l'&output:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
it: <p>Attivare questa opzione significa che quando si ordina
    per campi di testo come il titolo, il testo "Libro 2" verrà prima
    del testo "Libro 100". Tieni presente che questa opzione può
    causare problemi con testo che comincia con dei numeri, ed è
    un po' più lenta. Questa opzione è impostata a livello di utente,
    non di biblioteca.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
it: Riconosci i numeri nel testo per l'ordinamento (richiede riavvio)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
it: Se marcata, i valori delle colonne personalizzate Sì/No possono essere Sì, No o Sconosciuto.
    Se non è marcata, i valori possono essere Sì o No.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
it: Le colonne Sì/No hanno 3 valori possibili (riavvio necessario)

en: Default network &timeout:
it: &Timeout predefinito della rete:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
it: Imposta il timeout predefinito per gli scaricamenti dalla rete (cioè ogni volta che si usa Internet per prelevare informazioni)

en:  seconds
it:  secondi

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
it: Usa questa biblioteca virtuale all'avvio di calibre se la biblioteca corrente è utilizzata. Si applica anche quando si passa a questa biblioteca. Nota che questa impostazione è specifica per ogni biblioteca.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
it: Ripristina tutte le finestre di &conferma disattivate

en: Use internal &viewer for:
it: Utilizza il &lettore interno per:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
it: I tipi di file deselezionati in questo elenco verranno aperti con il programma predefinito configurato nel sistema operativo, per quel tipo di file.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
it: Biblioteca virtuale da utilizzare quando viene aperta la &biblioteca attuale:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
it: Invia automaticamente le &notizie scaricate al lettore e-book

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
it: &Rimuovi le notizie dalla biblioteca dopo averle inviate automaticamente al dispositivo

en: All columns
it: Tutte le colonne

en: icon with text
it: icona con testo

en: icon with no text
it: icona senza testo

en: composed icons w/text
it: icone composte con testo

en: composed icons w/no text
it: icone composte senza testo

en: is true
it: è vero

en: is false
it: è falso

en: is not true
it: non è vero

en: is not false
it: non è falso

en: is undefined
it: non è definito

en: is defined
it: è definito

en: has id
it: ha id

en: does not have id
it: non ha id

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not set
it: non contiene un valore

en: is earlier than
it: è precedente a

en: is later than
it: è successiva a

en: is today
it: è oggi

en: is more days ago than
it: ha più giorni rispetto a

en: is fewer days ago than
it: ha meno giorni rispetto a

en: is more days from now than
it: dista da oggi più giorni di

en: is fewer days from now than
it: dista da oggi meno giorni di

en: has
it: ha

en: does not have
it: non ha

en: has pattern
it: ha uno schema

en: does not have pattern
it: non ha uno schema

en: does not contain
it: non contiene

en: If the ___ column ___ value
it: Se la colonna ___ ___

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
it: Digita un tipo di identificatore o un tipo di identificatore e un valore nella forma identificatore:valore

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
it: Digita un codice ISO di 3 lettere della lingua, come ita per italiano o deu per tedesco. Puoi utilizzare anche il nome completo della lingua, in tal caso calibre proverà a convertirlo automaticamente nel codice della lingua.

en: Enter a number
it: Digita un numero

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
it: Inserite il massimo numero di giorni di vita che l'oggetto può avere. Zero è oggi. Date nel futuro combaceranno sempre

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
it: Inserite il massimo numero di giorni di vita che l'oggetto può avere. Zero è oggi. Date nel futuro non combaceranno mai

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
it: Inserire il numero massimo di giorni futuri che può presentare l'oggetto. Zero corrisponde ad oggi. Le date del passato corrisponderanno sempre.

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
it: Inserire il numero minimo di giorni futuri che può presentare l'oggetto. Zero corrisponde ad oggi. Le date del passato non corrisponderanno mai.

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
it: Digita una data nel formato AAAA-MM-GG

en: Enter a string.
it: Digita un stringa.

en: Enter a regular expression
it: Digita un'espressione regolare

en: You can match multiple values by separating them with %s
it: Puoi verificare valori multipli separandoli con %s

en: Remove icons
it: Rimuovi icone

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
it: Seleziona le icone che desideri rimuovere. I file delle icone saranno rimossi quando premi OK. Non può essere annullato.

en: No icons selected
it: Nessuna icona selezionata

en: You must select at least one icon to remove
it: Devi selezionare almeno un'icona da rimuovere

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
it[0]: Un'icona sarà rimossa.
it[1]: {} icone saranno rimosse.
it[2]: {} icone saranno rimosse.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
it: Questo impedirà ad ognuna delle regole che usano questa icona di funzionare. Sei sicuro?

en: column coloring
it: colorazione delle colonne

en: column icon
it: icona della colonna

en: Cover grid emblem
it: Emblema per la griglia delle copertine

en: Create/edit a {0} rule
it: Crea/modifica una regola di {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
it: Crea una regola di {0} compilando i riquadri sottostanti

en: Add the emblem:
it: Aggiungi l'emblema:

en: Set the:
it: Imposta:

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
it: Scegliendo icona con testo verrà aggiunta un'icona a sinistra del contenuto della colonna, scegliendo icona senza testo il contenuto della colonna verrà nascosto e solo l'icona sarà mostrata. Se scegli le icone composte e più regole corrispondono, tutte le icone corrispondenti verranno combinate. Altrimenti, verrà utilizzata l'icona della prima regola che corrisponde.

en: of the column:
it: della colonna:

en: to:
it: a:

en: &Add new image
it: &Aggiungi nuova immagine:

en: (Images should be square-ish)
it: (le immagini devono essere quadrate)

en: Choose &more than one icon
it: Seleziona &più di un'icona

en: &Add icon
it: &Aggiungi un'icona

en: (Icons should be square or landscape)
it: (Le icone dovrebbero essere quadrate o in formato paesaggio)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
it: Solo se le seguenti condizioni sono tutte soddisfatte:

en: Add &another condition
it: Aggiungi &un'altra condizione

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
it: Puoi disabilitare una condizione svuotando tutte le relative caselle

en: &Remove icons
it: &Rimuovi icone

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
it: Rimuovi le icone aggiunte in precedenza. Tieni presente che rimuovere un'icona impedirà alle regole che la usano di funzionare.

en: Open to see checkboxes
it: Apri per vedere le caselle di selezione

en: Sample text
it: Testo di esempio

en: No icon selected
it: Nessuna icona selezionata

en: You must choose an icon for this rule
it: Devi scegliere un'icona per questa regola

en: Invalid condition
it: Condizione non valida

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
it: Una delle condizioni di questa regola non è valida: <b>%s</b>

en: No conditions
it: Nessuna condizione

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
it: Devi specificare almeno una condizione non vuota per questa regola

en: color
it: il colore

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
it: 
    <p>Regola avanzata per la colonna<b>%(col)s</b>:
    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
it: 
    <p>Regola avanzata:
    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
it: 
    <p>Regola avanzata: imposta <b>%(typ)s</b> per la colonna <b>%(col)s</b>:
    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
it: (<span style="color: %s;">esempio</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
it: <p>Aggiungi l'emblema <b>{0}</b> alla copertina se sono soddisfatte le seguenti condizioni:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
it: <p>Imposta <b>%(kind)s</b> di <b>%(col)s</b> in <b>%(color)s</b> %(sample)s
    Se soddisfatte le seguenti condizioni:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
it: <li>Le condizioni utilizzando le colonne <b>%(col)s</b> <b>non sono valide</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
it: <li>Se la colonna <b>%(col)s</b> <b>%(action)s</b> %(val_label)s <b>%(val)s</b>

en: value:
it: valore:

en: &Add rule
it: &Aggiungi regola

en: &Remove rule(s)
it: &Rimuovi Regola(e)

en: Move the selected rule up
it: Sposta la regola selezionata in alto

en: Move the selected rule down
it: Sposta la regola selezionata in basso

en: Add ad&vanced rule
it: Aggiungi regola a&vanzata

en: Du&plicate rule
it: Du&plica regola

en: Convert to advanced r&ule
it: Converti in regola avanzata

en: Open icon folder
it: Apri cartella icone

en: Import rules from a file
it: Importa regole da un file

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
it: Puoi controllare il colore delle colonne nell'elenco dei libri creando delle "regole" che dicano a calibre che colore utilizzare. Fai clic qui sotto sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare. <p>Puoi <b>modificare una regola esistente</b> facendo doppio clic.

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
it: Puoi aggiungere icone alle colonne dell'elenco dei libri creando delle "regole" che dicano a calibre che icona utilizzare. Fai clic qui sotto sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare. <p>Puoi <b>modificare una regola esistente</b> facendo doppio clic.

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
it: Puoi aggiungere emblemi (piccole icone), da mostrare di fianco alle copertine nella Griglia delle copertine, creando delle "regole" che dicano a calibre che immagine utilizzare. Fai clic qui sotto sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare. <p>Puoi <b>modificare una regola esistente</b> facendo doppio clic.

en: Show &emblems next to the covers
it: Mostra gli &emblemi accanto alle copertine

en: If checked, you can tell calibre to display icons of your choosing next to the covers shown in the Cover grid, controlled by the metadata of the book.
it: Se spuntato, puoi dire a calibre di mostrare icone di tua scelta accanto alle copertine mostrate nella griglia delle copertine, controllate dai metadati del libro.

en: Select one rule
it: Seleziona una regola

en: You must select only one rule.
it: Devi selezionare solamente una regola

en: No rule selected
it: Nessuna regola selezionata

en: No rule selected for %s.
it: Nessuna regola selezionata per %s.

en: removal
it: rimozione

en: Rules
it: Regole

en: No valid rules found
it: Nessuna regola valida trovata

en: No valid rules were found in {}.
it: Non è stata trovata alcuna regola valida in {}.

en: Order
it: Ordine

en: Column header
it: Intestazione della colonna

en: Lookup name
it: Nome di riferimento

en: Type
it: Tipo

en: Yes/No with text
it: Sì/No con testo

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
it: Testo separato da E commerciale, mostrato nel navigatore delle etichette

en: Deleted column. Double-click to undelete it
it: Colonna eliminata. Fai doppio clic per ripristinarla

en: New column
it: Nuova colonna

en: Edited. Lookup name was {}
it: Modificata. Il nome di riferimento era {}

en: Edited
it: Modificata

en: You must select a column to delete it
it: Devi selezionare una colonna da eliminare

en: The selected column is not a custom column
it: La colonna selezionata non è una colonna personalizzata

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
it: Vuoi davvero eliminare la colonna %s e tutti i sui dati?

en: The selected column is not a user-defined column
it: La colonna selezionata non è una colonna personalizzata

en: Undelete the column?
it: Ripristinare la colonna?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
it: La colonna deve essere eliminata. Vuoi ripristinarla?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
it: Qui è possibile modificare la disposizione delle colonne nell'elenco dei libri della biblioteca di calibre. Si possono nascondere le colonne deselezionandole. È anche possibile crearne di proprie.

en: Move column up
it: Sposta la colonna in alto

en: Remove a user-defined column
it: Elimina una colonna personalizzata

en: Add a user-defined column
it: Aggiungi una colonna personalizzata

en: Edit settings of a user-defined column
it: Modifica le opzioni di una colonna personalizzata

en: Move column down
it: Sposta la colonna in basso

en: Add &custom column
it: Aggiungi colonna &personalizzata

en: &Show all
it: &Mostra tutte

en: &Hide all
it: &Nascondi tutte

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
it: Ripristina impostazioni predefinite. Saranno ripristinate solo le impostazioni per la sezione attualmente selezionata.

en: Text, column shown in the Tag browser
it: Testo, colonna mostrata nel navigatore delle etichette

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
it: Testo separato da virgola, mostrato nel navigatore delle etichette

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
it: Testo lungo, come i commenti, non mostrato nel navigatore delle etichette

en: Text column for keeping series-like information
it: Colonna di testo per mantenere informazioni come le serie

en: Text, but with a fixed set of permitted values
it: Testo, ma con una lista fissa di valori permessi

en: Floating point numbers
it: Numeri in virgola mobile

en: Integers
it: Interi

en: Ratings, shown with stars
it: Valutazione, mostrata con stelle

en: Yes/No
it: Sì/No

en: Column built from other columns
it: Colonna costruita da altre colonne

en: Column built from other columns, behaves like tags
it: Colonna costruita da altre colonne, si comporta come i tag

en: Create a custom column
it: Crea una colonna personalizzata

en: Edit custom column
it: Modifica colonna personalizzata

en: Now
it: Adesso

en: My Tags
it: I miei tag

en: My Series
it: Le mie serie

en: My Rating
it: Le mie valutazioni

en: People
it: Persone

en: My Title
it: Mio titolo

en: Quick create:
it: Creazione rapida:

en: Names
it: Nomi

en: Short text
it: Testo breve

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
it: Premendo OK sarà necessario riavviare calibre, anche se niente è stato cambiato

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
it: Usato per cercare la colonna. Può contenere solo numeri e lettere minuscole.

en: &Lookup name:
it: Nome di riferimento:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
it: Titolo colonna nella vista biblioteca e nome categoria nel navigatore delle etichette

en: Column &heading:
it: Intestazione colonna:

en: What kind of information will be kept in the column.
it: Il tipo di informazione che sarà mantenuto nella colonna.

en: Show &checkmarks
it: Mostra segni di spunta

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
it: Mostra segni di spunta nell'interfaccia utente. Per i valori 'sì', 'marcato'
    e 'true' verrà mostrato un segno di spunta verde. Per i valori 'no', 'non marcato'
    e 'false' verrà mostrata una X rossa. In tutti gli altri casi non verrà mostrato niente.
    Nota che i valori 'true' e 'false' non seguono le impostazioni della
    lingua di calibre, e sono sempre in inglese.

en: Contains names
it: Contiene nomi

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
it: Selezionare questa casella se la colonna contiene nomi, come la colonna autori. Se questa casella è selezionata, il separatore degli elementi sarà un ampersand (&) invece di una virgola (,), l'ordinamento sarà effettuato utilizzando un valore calcolato che rispetta le modifiche all'ordinamento degli autori (ad esempio convertendo "Nome Cognome" in "Cognome, Nome") e l'ordine degli elementi sarà conservato.

en: &Column type:
it: Tipo &colonna:

en: Optional text describing what this column is for
it: Testo opzionale che descrive a cosa serve questa colonna

en: D&escription:
it: D&escrizione:

en: &Icon
it: &Icona

en: &Both
it: &Entrambi

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
it: Scegli se mostrare un'icona, del testo, o entrambi sono mostrati nell'elenco dei libri

en: &Show:
it: &Mostra:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
it: Controlla il numero di cifre decimali che puoi inserire quando modifichi questa colonna

en: Decimals when &editing:
it: Decimali per la &modifica:

en: Default: (nothing)
it: Predefinito: (niente)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
it: Schema del campo. Usa la stessa sintassi degli schemi di salvataggio.

en: Similar to save templates. For example, %s
it: Simile ai modelli di salvataggio. Per esempio, %s

en: No heading
it: Nessuna intestazione

en: Show heading above the text
it: Mostra intestazione sopra il testo

en: Show heading to the side of the text
it: Mostra intestazione a lato del testo

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from dislayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
it: Scegli se mostrare o meno l'intestazione della colonna nel pannello Dettagli libro e, se mostrata, dove. Se si sceglie 'Mostra intestazione a lato del testo' l'informazione non verrà più mostrata con gli altri commenti, ma con le colonne che non sono di tipo commento.

en: Heading position:
it: Posizione intestazione:

en: Short text, like a title
it: Testo breve, come un titolo

en: Plain text formatted using Markdown
it: Testo semplice formattato con Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
it: Scegli come vengono interpretati i dati di questa colonna.
    Questo controlla come i dati vengono visualizzati nel pannello dei dettagli del libro
    e come vengono modificati.

en: Interpret this column as:
it: Interpreta questa colonna come:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
it: Un elenco separato da virgole di valori consentiti. Il valore vuoto è
    incluso sempre, ed è il predefinito. Ad esempio, l'elenco 'uno,due,tre'
    ha quattro valori, il primo dei quali è il valore vuoto.

en: &Values:
it: &Valori:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
it: Un elenco di nomi di colori  da utilizzare quando si visualizza un elemento.
    L'elenco deve essere vuoto o contenere un colore per ogni valore.

en: Colors:
it: Colori:

en: Allow half stars
it: Permetti mezze stelle

en: Allow half star ratings, for example:
it: Permetti di valutare a mezza stella, per esempio:

en: &Sort/search column by
it: Or&dina/Cerca colonna per

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
it: Come deve essere gestita la colonna nell'interfaccia durante l'ordinamento o la ricerca

en: Show in Tag browser
it: Mostra nel navigatore delle etichette

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
it: Se selezionato, questa colonna apparirà nel navigatore delle etichette come una categoria

en: Show as HTML in Book details
it: Rappresenta come HTML nei Dettagli del libro

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam e-books site.
it: Se selezionato, questa colonna verrà mostrata come HTML nei dettagli del libro e nel server dei contenuti. Può essere utilizzato per costruire collegamenti con il linguaggio dei modelli. Per esempio, il modello <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre> creerà un campo che mostra il titolo in caratteri larghi e in grassetto, insieme alla serie, per esempio "<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". Il modello <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> genererà un collegamento al libro sul sito Beam e-books.

en: Show with comments in Book details
it: Mostra insieme ai commenti nei Dettagli libro

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
it: Se spunti questa casella, i contenuti della colonna saranno mostrati nella sezione Commenti dei Dettagli libro. Puoi decidere di non avere un'intestazione o di posizionarla al disopra della colonna. Se vuoi l'intestazione a lato dei dati non spuntare questa casella. Se questa casella è spuntata, l'output del modello per la colonna deve essere testo semplice o html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
it: Scegli se mostrare l'intestazione della colonna nel pannello
    Dettagli del libro e, se sì, dove

en: Column heading:
it: Intestazione colonna:

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
it: Valore predefinito quando un nuovo libro viene aggiunto alla biblioteca. Per le colonne Data inserisci la parola "Ora", o la data come aaaa-mm-gg. Per le colonne Sì/No inserisci "Sì" o "No". Per Testo con una lista fissa di valori inserisci uno dei valori permessi. Per le colonne Valutazione inserisci un numero tra 0 e 5.

en: &Default value:
it: Valore &predefinito:

en: &Format for dates:
it: &Formato date:

en: Default: dd MMM yyyy.
it: Predefinito: gg MMM aaaa.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
it: <p>Formato data.</p><p>I codici di formattazione sono:<ul><li>d    : il giorno come numero senza zero iniziale (da 1 a 31)</li><li>dd   : il giorno come numero con zero iniziale (da 01 a 31)</li><li>ddd  : il giorno della settimana in breve nella lingua locale (es. da “Lun” a “Dom”).</li><li>dddd : il giorno della settimana intero nella lingua locale (es. da “Lunedì” a “Domenica”).</li><li>M    : il <b>mese</b> come numero senza zero iniziale (da 1 a 12).</li><li>MM   : il <b>mese</b> come numero con zero iniziale (da 01 a 12)</li><li>MMM  : il <b>mese</b> in breve nella lingua locale (es. da “Gen” a “Dic”).</li><li>MMMM : il <b>mese</b> intero nella lingua locale (es. da “Gennaio” a “Dicembre”).</li><li>yy   : l’anno come numero di due cifre (da 00 a 99).</li><li>yyyy : l’anno come numero di quattro cifre.</li><li>h    : le ore senza zero iniziale (da 0 a 11 o da 0 a 23, in base ad am/pm)</li><li>hh   : le ore con zero iniziale (da 00 a 11 o da 00 a 23, in base ad am/pm)</li><li>m    : i <b>minuti</b> senza zero iniziale (da 0 a 59)</li><li>mm   : i <b>minuti</b> con zero iniziale (da 00 a 59)</li><li>s    : i secondi senza zero iniziale (da 0 a 59)</li><li>ss   : i secondi con zero iniziale (da 00 a 59)</li><li>ap   : usa orario da 12 ore invece di 24 ore, con “ap” sostituito dalla stringa in lingua locale per am o pm</li><li>AP   : usa orario da 12 ore invece che da 24 ore, con “AP” sostituito dalla stringa in lingua locale per AM o PM</li><li>iso  : la data con orario e fuso orario. Deve essere l’unico formato presente</li></ul></p><p>Per esempio:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy restituisce Lun, 5 Gen 2010</li>
    <li>dd MMMM yy restituisce 05 Gennaio 10</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
it: &Formato numeri:

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the Python documentation</a>
it: Predefinito: Non formattato. Per dettagli sul linguaggio di formattazione vedi <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">la documentazione Python</a>

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
it: Esempi: il formato <code>{0:0>4d}</code> fornisce un numero a 4 cifre preceduto da zero. Il formato <code>{0:d}&nbsp;giorni</code> stampa il numero e poi la parola "giorni"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
it: Esempi: Il formato <code>{0:.1f}</code> restituisce un numero in virgola mobile con 1 numero dopo il punto decimale. Il formato <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> stampa "Price&nbsp;$&nbsp;" e mostra il numero con 2 cifre dopo il punto decimale e le centinaia separate da virgole.

en: No lookup name was provided
it: Non è stata fornito alcun nome di riferimento

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
it: Il nome di riferimento può contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini bassi e deve iniziare con una lettera

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
it: I nomi di riferimento non possono finire con _index, perché questi nomi sono riservati per l'indice di una colonna serie.

en: No column heading was provided
it: Nessun titolo per la colonna specificato

en: The lookup name %s is already used
it: Il nome di riferimento %s è già in uso

en: The heading %s is already used
it: Il titolo %s è già in uso

en: Invalid default value
it: Valore predefinito non valido

en: The default value must be "Now" or a date
it: Il valore predefinito deve essere "Adesso" o una data

en: You must enter a template for composite columns
it: Devi inserire un modello per le colonne composte

en: You must enter at least one value for enumeration columns
it: Devi inserire almeno un valore per le colonne enumerabili

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
it: Il riquadro dei colori deve essere vuoto o contenere lo stesso numero di voci del riquadro dei valori

en: The color {0} is unknown
it: Il colore {0} è sconosciuto

en: The default value must be one of the permitted values
it: Il valore predefinito deve essere uno dei valori permessi

en: The default value must be an integer
it: Il valore predefinito deve essere un intero

en: The default value must be a real number
it: Il valore predefinito deve essere un numero reale

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
it: Il valore predefinito deve essere un numero reale compreso tra 0 e 5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
it: Il valore predefinito deve essere un intero compreso tra 0 e 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
it: Il valore predefinito deve essere "Sì" (accentato) o "No"

en: You must restart calibre before making any more changes
it: Devi riavviare calibre prima di fare ulteriori cambiamenti

en: The lookup name must begin with a '#'
it: Il nome di riferimento deve iniziare con un '#'

en: The custom column %s already exists
it: La colonna personalizzata %s esiste già

en: The column heading %s already exists
it: L'intestazione di colonna %s esiste già

en: The custom column type %s doesn't exist
it: Il tipo di colonna personalizzata %s non esiste

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
it: Non puoi impostare is_multiple per il tipo di dato %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
it: Il parametro di visualizzazione deve essere un dizionario Python

en: Getting debug information, please wait
it: Recupero delle informazioni di debug in corso

en: Copy to &clipboard
it: &Copia negli appunti

en: Device already detected
it: Dispositivo già rilevato

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
it: Un dispositivo (%s) è già stato rilevato da calibre. Se desideri effettuare il debug del rilevamento di un altro dispositivo, disconnetti prima questo dispositivo.

en: Debugging failed
it: Debug non riuscito

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
it: L'esecuzione del debug di rilevamento del dispositivo non è riuscita. Fai clic su Mostra dettagli per ulteriori informazioni.

en: Getting device information
it: Recupero delle informazioni sul dispositivo

en: User-defined device information
it: Informazioni di dispositivo definite dall'utente

en: Device Detection
it: Rilevamento dispositivo

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
it: Assicurati che il dispositivo sia scollegato, poi premi OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
it: Assicurati che il dispositivo sia collegato, poi premi OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
it: Copia questi valori negli appunti, incollali in un editor, poi inseriscili in USER_DEVICE personalizzando il plugin di dispositivo in Preferenze->Avanzate->Plugin. Ricorda inoltre di inserire le cartelle dove desideri che i libri siano conservati. Devi riavviare calibre affinché le modifiche abbiano effetto.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
it: <p>calibre può inviarti (o inviare al tuo lettore) i tuoi libri per email. Le email saranno inviate automaticamente per le notizie scaricate ad ogni indirizzo email con <i>Invio automatico</i> attivato.

en: Add an email address to which to send books
it: Aggiungi un indirizzo di posta elettronica a cui inviare i libri

en: &Add email
it: &Aggiungi email

en: Make &default
it: Rendi pre&definito

en: &Remove email
it: &Elimina email

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
it: Aggiungi i commenti dai metadati del libro all'email.
    Utile per permettere ai destinatari di vedere un sommario del
    libro prima di aprirlo.

en: Add &comments metadata as text to the email
it: Aggiungi i metadati dei &commenti come testo nel messaggio

en: Subject
it: Oggetto

en: Auto send
it: Autoinvio

en: Auto send only tags
it: Invia automaticamente solo i tag

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
it: Formati per email. Verrà inviato il primo formato compatibile.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
it: Oggetto dell'email da utilizzare all'invio. Se lasciato vuoto, il titolo sarà utilizzato come oggetto. Inoltre, possono essere impiegati gli stessi modelli utilizzati per "Salva su disco" come {title} e {author_sort}.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
it: Se selezionato, le notizie scaricate saranno inviate automaticamente a questo indirizzo email (ammesso che sia in uno dei formati elencati e non sia stato filtrato dai tag).

en: Friendly name to use for this email address
it: Nome amichevole utilizzato per questo indirizzo email

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
it: Se specificato, solo le notizie con uno di questi tag saranno inviate a questo indirizzo email. Tutti i download di notizie hanno il loro titolo come tag, quindi puoi usarlo per controllare facilmente quali download di notizie sono inviati a questo indirizzo e-mail.

en: new email address
it: nuovo indirizzo di posta elettronica.

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
it: L'elenco dei dispositivi che calibre dovrà ignorare. Deseleziona un dispositivo per fare in modo che calibre non lo ignori più.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
it: L'elenco dei plugin di dispositivo disabilitati. Togli la spunta su una voce per abilitare il relativo plugin. calibre non può rilevare i dispositivi gestiti da plugin disabilitati.

en: Reset allowed devices
it: Ripristina dispositivi permessi

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
it: Questo cancellerà l'elenco di dispositivi conosciuti da calibre, che causerà alla connessione successiva una nuova richiesta di calibre per avere il permesso di gestirli

en: Search for the author on Goodreads
it: Cercare l'autore su Goodreads

en: Search for the author on Amazon
it: Cercare l'autore su Amazon

en: Search for the author in your calibre library
it: Cercare l'autore nella tua biblioteca di calibre

en: Search for the author on Wikipedia
it: Cercare l'autore su Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
it: Cercare l'autore su Google Books

en: Search for the book on Goodreads
it: Cercare il libro su Goodreads

en: Search for the book on Amazon
it: Cercare il libro su Amazon

en: Search for the book on Google Books
it: Cercare il libro su Google Books

en: Use a custom search URL
it: Usa un URL di ricerca personalizzato

en: Clicking on &author names should:
it: Il clic sui nomi degli &autori dovrebbe:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}
it: Inserisci l'URL per la ricerca. Deve contenere la stringa {0}
    che sarà sostituita dal nome dell'autore. Per esempio,
    {1}

en: Enter the URL
it: Inserisci l'URL

en: Create a new rule
it: Crea una nuova regola

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
it: La chiave dell'identificatore, per esempio, in isbn:XXX, la chiave è "isbn"

en: &Key:
it: Chiave:

en: The name that will appear in the Book details panel
it: Il nome che apparirà nel pannello Dettagli del libro

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
it: Lo schema usato per creare il link. La parte {0} nello schema verrà sostituita dal valore effettivo dell'identificatore. Usa {1} per evitare che il valore sia virgolettato.

en: Key
it: Chiave

en: Template
it: Schema

en: Value needed
it: Valore richiesto

en: The %s field cannot be empty
it: Il campo %s non può essere vuoto

en: Create rules for identifiers
it: Crea regole per gli identificatori

en: Create rules to convert identifiers into links.
it: Crea regole per convertire gli identificatori in link.

en: &Edit rule
it: &Modifica regola

en: Folders/path
it: Cartelle/percorso

en: Icon theme: <b>%s</b>
it: Tema icone: <b>%s</b>

en: calibre style
it: Stile calibre

en: Automatic
it: Automatico

en: On top
it: In alto

en: On right
it: A destra

en: No subtitle
it: Nessun sottotitolo

en: Bottom
it: Inferiore

en: Top
it: Superiore

en: Above text
it: Sopra il testo

en: Beside text
it: Di fianco al testo

en: Never
it: Mai

en: Small
it: Piccola

en: Medium
it: Media

en: Always
it: Sempre

en: If there is enough room
it: Se c'è abbastanza spazio

en: By first letter
it: In base all'iniziale

en: Partitioned
it: Con la stessa dimensione

en: Compact metadata
it: Metadati compatti

en: Default
it: Predefinito

en: All on 1 tab
it: Tutto in una scheda

en: Middle
it: Centro

en: Column &coloring
it: &Colorazione colonne

en: Column &icons
it: &Icone colonne

en: Change &color
it: Cambia &colore

en: Change &background image
it: Cam&bia immagine di sfondo

en: Restore default &appearance
it: Ripristina &aspetto predefinito

en: Wide
it: Largo

en: Narrow
it: Stretto

en: Search for books containing the current item
it: Cerca i libri che contengono l'elemento corrente

en: Search for books containing the current item or its children
it: Cerca i libri che contengono l'elemento corrente o i suoi discendenti

en: Search for books not containing the current item
it: Cerca i libri che non contengono l'elemento corrente

en: Search for books not containing the current item or its children
it: Cerca i libri che non contengono l'elemento corrente o i suoi discendenti

en: Save column list to file
it: Salva elenco colonne su file

en: Column list
it: Elenco colonne

en: Export field layout
it: Esporta struttura campi

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
it: <p>Impossibile scrivere la lista dei campi. Errore:<br>%s

en: Load column list from file
it: Carica elenco colonne da file

en: Import layout
it: Importa struttura

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
it: <p>Impossibile leggere la lista dei campi. Errore:<br>%s

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
it: Proporzioni attuali (larghezza/altezza): %.2g

en: Edit template for caption
it: Modifica schema per la didascalia

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
it: Questa opzione controlla la posizione del navigatore delle copertine quando si usa lo stile dell'interfaccia utente Stretto.  "Automatico" posizionerà il navigatore delle copertine in alto o a destra dell'elenco dei libri a seconda delle proporzioni della finestra di calibre. "In alto" lo posizionerà al disopra dell'elenco dei libri, e "A destra" alla sua destra. Questa opzione non ha effetto quando si usa lo stile dell'interfaccia utente Largo.

en: Current space used: %s
it: Spazio attualmente utilizzato: %s

en: Choose background color for the Cover grid
it: Scegli colore di sfondo per la Griglia delle copertine

en: Remove background image?
it: Rimuovere l'immagine di sfondo?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
it: Attualmente è impostata un'immagine di sfondo, per cui il colore che hai scelto non sarà visibile. Vuoi rimuovere l'immagine di sfondo?

en: Show &row numbers in the book list
it: Mostra numeri di &riga nella lista dei libri

en: User interface &colors:
it: &Colori dell'interfaccia utente:

en: &User interface layout:
it: Stile dell'interfaccia &utente:

en: User interface style (&needs restart):
it: Stile interfaccia utente (&richiede il riavvio):

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
it: Spaziatura e&xtra tra le righe nella lista dei libri (può essere negativa):

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
it: Abilita icona nell'area di &notifica (riavvio richiesto)

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
it: Disattiva tutte le animazioni. Utile per i computer più lenti.

en: Disable &animations
it: Disattiva le &animazioni

en: &Interface font:
it: Carattere dell'&interfaccia:

en: Change &font (needs restart)
it: Cam&bia carattere (richiede il riavvio)

en: Show &tooltips in the book list
it: Mostra i suggerimen&ti nell'elenco dei libri

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Icon si&ze:
it: Dimensione icone:

en: Show &text under icons:
it: Mostra &testo sotto le icone:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
it: Usa due &righe per il testo sotto le icone (richiede riavvio)

en: Choose &language (needs restart):
it: &Lingua (riavvio richiesto)

en: Change &icon theme
it: Cambia il &tema icone

en: Allow using &drag and drop to merge books
it: Permetti di unire libri per tras&cinamento

en: Show &layout buttons in the status bar
it: Mostra i pulsanti di disposi&zione nella barra di stato

en: Show the &splash screen at startup
it: Mostra la &splash screen all'avvio

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available. Note that on Windows, you have to enable the system tray icon for notifications to work.
it: Disabilita le notifiche di completamento di un lavoro come una conversione, un invio al dispositivo ecc. Le notifiche sono inviate tramite il servizio di notifica del sistema operativo, se disponibile. Nota che in Windows, perchè le notifiche funzionino, devi abilitare l'icona nell'area di notifica.

en: Disable n&otifications on job completion
it: Disabilita n&otifiche di completamento lavoro

en: Draw a &grid in the book list
it: Disegna una &griglia nella lista dei libri

en: Adjust &colors
it: Regola &colori

en: &Main interface
it: Interfaccia principale

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
it: Controlla la vista Griglia copertine. Puoi attivare questa vista facendo clic sul pulsante "Disposizione" nell'angolo in basso a destra della finestra principale di calibre.

en: Field to show &under the covers:
it: Campo da mostrare sotto le copertine:

en: Spac&ing between covers:
it: Spaziatura tra le copertine:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
it: La spaziatura tra le copertine. Un valore di zero significa calcolare automaticamente sulla base della dimensione delle copertine.

en: Background for the Cover grid
it: Sfondo per la Griglia delle copertine

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
it: Per impostazione predefinita, calibre sceglie la dimensione delle copertine in base alla dimensione del tuo schermo. Qui puoi modificare la dimensione delle copertine:

en: Cover &width:
it: Larghezza copertina:

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
it: La larghezza delle copertine visualizzate.
    Un valore di zero significa calcolare automaticamente.

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
it: Rende più grandi le copertine, mantenendo la proporzione attuale.

en: &Larger covers
it: Copertine più grandi

en: Cover &height:
it: Altezza copertina:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
it: L'altezza delle copertine visualizzate.
    Un valore di zero significa calcolare automaticamente.

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
it: Rende più piccole le copertine, mantenendo la proporzione attuale.

en: &Smaller covers
it: Copertine più piccole

en: Reset size to automatic
it: Ripristina la dimensione ad automatica

en: &Reset size
it: &Ripristina le dimensioni

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
it: Dimensione degli emblemi (se presenti) mostrati acca&nto alle copertine:

en: Show a &field (such as title) under the covers
it: Mostra un campo (come il titolo) sotto le copertine

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
it: &Posizione degli emblemi mostrati accanto alle copertine:

en: &Emblems
it: &Emblemi

en: Caching of covers for improved performance
it: Memorizzazione in cache delle copertine per prestazioni migliori

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
it: calibre utilizza due tipi di cache per migliorare le prestazioni di rendering delle copertine nella vista a griglia. Una cache disco tenuta sul disco rigido che memorizza le miniature e una cache in memoria utilizzata per evitare sfarfallii nel rendering delle copertine. Per ottenere i migliori risultati, usa una cache in memoria piccola e una cache disco grande, a meno che tu non disponga di molta RAM nel tuo computer e desideri che venga usata dalla cache in memoria.

en: Disable
it: Disabilita

en: &Empty disk cache
it: Svuota cache del disco

en: &Open cache folder
it: &Apri cartella cache

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
it: Numero di schermate di copertine da mantenere in &memoria (tieni basso questo valore):

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
it: Massima quantità di spazio su &disco da dedicare alla cache delle miniature:

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
it: Il numero massimo di anteprime delle schermate da tenere in memoria. L'aumento permetterà un rendering più veloce in cambio dell'utilizzo maggiore di memoria. Notare che a prescindere dalle impostazioni un minimo di 100 anteprime viene sempre tenuto in memoria per assicurare un rendering senza sfarfallio.

en: &Performance
it: &Prestazioni

en: Cover &grid
it: &Griglia copertine

en: Text styling
it: Stile del testo

en: Create rules to convert &identifiers into links
it: Crea regole per convertire gli &identificatori in link

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
it: <p>Selezionare la casella se si desidera che i valori della categoria vengano visualizzati su righe separate anziché separati da virgole</p>

en: Categories on separate lines
it: Categorie in righe separate

en: Move down. Keyboard shortcut: Ctrl-Down arrow
it: Sposta giù. Scorciatoia da tastiera: Ctrl-Freccia Giù

en: Move up. Keyboard shortcut: Ctrl-Up arrow
it: Sposta su. Scorciatoia da tastiera: Ctrl-Freccia Su

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                         be displayed at the end unless their "Heading position" is
                         "Show heading to the side".</p>
it: <p>Nota: le colonne di tipo <b>commenti</b> verranno
                         sempre mostrate alla fine, a meno che la loro "Posizione intestazione"
                         non sia "Mostra intestazione a lato".</p>

en: Show &cover
it: Mostra &copertina

en: Show the size of the book's cover in pixels
it: Mostra le dimensioni della copertina del libro in pixel

en: Show cover &size
it: Mo&stra dimensioni della copertina

en: Use &Roman numerals for series
it: Usa numeri &romani per le serie

en: Show comments &heading:
it: Mostra intestazione commenti:

en: &Book details
it: Dettagli li&bro

en: Edit metadata (single) &layout:
it: &Struttura di Modifica metadati (individuale):

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
it: Scegli una struttura diversa per la finestra Modifica metadati. La struttura compatta privilegia la modifica dei metadati personalizzati rispetto al cambiamento di copertine e formati.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
it: Seleziona le colonne personalizzate (per questa biblioteca) da mostrare nelle finestre di modifica dei metadati e il loro ordine:

en: Click this button to reset the list to its default order.
it: <p>Fai clic su questo pulsante per ripristinare l'elenco al suo ordine predefinito.</p>

en: Reset list
it: Ripristina elenco

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
it: <p>Fai clic su questo pulsante per usare le
    impostazioni di un elenco esportato in precedenza. Potrebbe esserti utile se
    hai molte biblioteche con una struttura simile e vuoi utilizzare lo stesso ordine di colonne
    per ognuna di esse. Le colonne dell'elenco importato che sono assenti dalla
    biblioteca corrente sono ignorate. Le colonne della biblioteca che non sono
    nell'elenco importato sono messe alla fine e segnate come visualizzabili.</p>

en: Import list
it: Importa elenco

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
it: <p>Fai clic su questo pulsante per scrivere le impostazioni
    correnti di visualizzazione in un file. Potrebbe esserti utile se hai molte biblioteche
    con una struttura simile e vuoi utilizzare lo stesso ordine di colonne per ognuna di esse.</p>

en: Export list
it: Esporta elenco

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
it: <p>Spunta questa casella per fare in modo che le finestre di modifica
    dei metadati ignorino le istruzioni di cui sopra, e mostrino tutte le colonne
    nell'ordine predefinito. Ciò è utile per vedere temporaneamente tutte le tue
    colonne, senza perdere le istruzioni sulla loro visualizzazione
    e sul loro ordine.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
it: Mostra &tutte le colonne nell'ordine predefinito quando modifichi i metadati

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
it: Se selezionato, le etichette più larghe della larghezza
    di etichetta saranno troncate, altrimenti saranno mandate
    a capo.

en: &Elide labels when editing custom columns
it: &Tronca le etichette quando vengono modificate colonne personalizzate

en: Elision point:
it: Punto di troncamento:

en: Choose where in the label to put the...
it: Scegli dove posizionare ... nell'etichetta

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
it: <p>Spunta questa casella per permettere solo al tasto F2 (Modifica)
    di aprire l'editor dei modelli nell'elenco dei libri per una
    "Colonna costruita da altre colonne". La modifica tramite clic del mouse
    e tasto Tab sarà disabilitata.</p>

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates in the book list
it: Solo il tasto &F2 (Modifica) consente di modificare i modelli di colonna nell'elenco dei libri

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
it: Usa &due colonne per le colonne personalizzate nella struttura Predefinita

en: &Bulk edit custom column label length:
it: Larghezza etichetta di colonna personalizzata in Modifica di &Gruppo:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
it: La larghezza massima di un'etichetta di colonna personalizzata nella finestra di modifica metadati di gruppo in caratteri medi.

en:  chars
it: car

en: &Single edit custom column label length:
it: Larghezza etichetta di colonna personalizzata in Modifica &Individualmente:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
it: La larghezza massima di un'etichetta di colonna personalizzata nella finestra di modifica metadati individuale in caratteri medi.

en: Edit &metadata
it: Modifica &metadati

en: User categories and Saved searches cannot be moved
it: Le Categorie Utente e le Ricerche Salvate non possono essere spostate

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
it: Seleziona le categorie da mostrare nel Navigatore delle etichette e il loro &ordine

en: Move up. User categories and Saved searches cannot be moved. Keyboard shortcut: Ctrl-Up arrow
it: Sposta su. Categorie Utente e Ricerche Salvate non possono essere spostate. Scorciatoia da tastiera: Ctrl-Freccia Su

en: Move down. User categories and Saved searches cannot be moved. Keyboard shortcut: Ctrl-Down arrow
it: Sposta giù. Categorie Utente e Ricerche Salvate non possono essere spostate. Scorciatoia da tastiera: Ctrl-Freccia Giù

en: Show &average ratings
it: Mostra &valutazioni medie

en: Show an icon if the item has an attached link
it: Mostra un'icona se l'elemento ha un collegamento allegato

en: Show &links icons
it: Mostra icona co&llegamenti

en: Show &tooltips
it: Mostra &suggerimenti

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
it: <p>Mostra totali per gli elementi nel Navigatore delle etichette. Come il numero di libri
    di ogni autore, il numero di autori, ecc. Se lo disattivi, puoi comunque
    vedere i totali passando il mouse sopra ogni elemento.</p>

en: Show &counts
it: Mostra totali

en: Show an icon if the item has an attached note
it: Mostra un'icona se l'elemento ha una nota allegata

en: Show &notes icons
it: Mostra icona &note

en: Use &alternating row colors
it: Usa colori alternati per riga

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
it: <p>Quando selezionato, calibre nasconderà automaticamente tutte le
    categorie (una colonna, predefinita o personalizzata) che non abbiano
    elementi da mostrare. Per esempio, alcune categorie potrebbero
    non avere valori quando sono usate Biblioteche Virtuali. Selezionare
    questa casella nasconderà queste categorie vuote.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
it: Nascondi le categorie (colonne) v&uote

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
it: Se selezionata, le icone di note e collegamenti saranno posizionate sulla destra,
    dopo il numero e incolonnate. Se deselezionata, le icone saranno posizionate
    subito dopo il testo, a sinistra del numero e non incolonnate.

en: Place icons on the &right, in columns
it: Posiziona icone a &destra, in colonne

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
it: <p>Quando selezionato, "Trova nel Navigatore delle etichette" mostrerà tutti
    gli elementi che corrispondono alla ricerca, invece del primo. Se anche
    Nascondi categorie vuote è attivo, allora solo le categorie contenenti un
    elemento corrispondente saranno mostrate.</p>

en: Find &shows all items that match
it: '&Trova' mostra tutti gli elementi che corrispondono

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
it: <p>Quando attivato, il navigatore delle etichette può essere controllato con la tastiera,
    permettendo l'uso dei tasti per navigare la lista utilizzando le frecce.
    Il tasto INVIO simula un clic sull'elemento selezionato. La scorciatoia da tastiera
    'Navigatore delle etichette / Sposta il focus della tastiera sul Navigatore delle etichette'
    cambia il focus della tastiera senza bisogno di usare il mouse.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
it: Permetti il &controllo con la tastiera del navigatore delle etichette

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
it: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Se attivi questa opzione dovresti impostare una scorciatoia da tastiera
    con cui spostare il focus sul Navigatore dei Tag, sotto
    <code>Preferenze-&gt;Scorciatoie-&gt;Navigatore dei Tag-&gt;Sposta il focus della tastiera sul Navigatore dei Tag</code></p>

en: Spacing between &items:
it: Spaziatura tra gli element&i:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
it: <p>La spaziatura tra elementi consecutivi nel Navigatore dei Tag.
    Espressa in unità (ex), che è l'altezza approssimativa della lettera 'x'
    nella famiglia di caratteri attualmente in uso.</p>

en: Di&splay
it: &Aspetto

en: &Category partitioning method:
it: Metodo di suddivisione &categorie

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
it: <p>Scegli come le sottocategorie del Navigatore dei Tag sono mostrate
    quando ci sono più elementi del limite impostato.
    Seleziona In base all'iniziale per vedere una lista A, B, C.
    Scegli Con la stessa dimensione per avere una lista di gruppi
    a dimensione fissa. Scegli Disabilitato se non vuoi mai vedere
    le sottocategorie.</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
it: Unisci lettere con un numero di elementi minore di:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
it: <p>Quando la suddivisione è in base all'iniziale, combina le lettere
    vicine se in una lettera c'è un numero di elementi minore di quello inserito qui.
    Se la suddivisione non è in base all'iniziale, questo valore viene ignorato.
    Imposta a zero per disabilitare questa opzione.</p>

en: Co&llapse when more items than:
it: Raggruppa con più elementi di:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
it: <p>Se una categoria del Navigatore dei Tag ha un numero di elementi
    maggiore di questo, viene divisa in sottocategorie. Se il metodo di suddivisione
    è impostato su Disabilitato, questo valore viene ignorato.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
it: <p>Spunta le caselle delle categorie da suddividere usando i
    criteri scelti qui sopra. Togli la spunta se non vuoi suddividere una categoria
    anche quando il numero di elementi è superiore al valore mostrato sopra.
    Questa opzione può essere utilizzata per evitare il
    raggruppamento delle categorie gerarchiche che hanno solo
    pochi elementi di primo livello.</p>

en: Select categories to &partition:
it: Seleziona le categorie da &suddividere:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
it: <p>Fare clic su questo pulsante per impostare l'elenco su uno precedentemente esportato. Questo potrebbe essere utile se hai diverse librerie con struttura simile e si desidera utilizzare lo stesso per ognuno.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
it: <p>Fai clic su questo pulsante per scrivere le attuali impostazioni
    di visualizzazione su un file. Potrebbe esserti utile se hai molte biblioteche
    con una struttura simile e vuoi utilizzare le stesse impostazioni per ognuna di esse.</p>

en: &Partitioning and collapsing
it: &Suddivisione e raggruppamento

en: <p>Check the box for an item if it is to be displayed as a
    hierarchical tree in the Tag browser. For example, if you check
    'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not checked
    then the tags will be displayed each on their own line.</p>
    <p>The categories 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', and 'rating'
    cannot be hierarchical.</p>
it: <p>Spunta la casella di un elemento se vuoi che venga
    mostrato con un diagramma ad albero nel Navigatore dei
    Tag. Per esempio, se spunti la casella 'tags', i tag nel formato
    'Giallo.Inglese' e 'Giallo.Thriller' appariranno come Inglese e Thriller,
    entrambi sotto 'Giallo'. Se la casella non è spuntata, invece,
    i tag appariranno ognuno sulla propria linea.</p>
    <p>Le categorie 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', e 'rating'
    non possono essere gerarchiche.</p>

en: Select categories with &hierarchical items:
it: Seleziona le categorie con elementi &gerarchici:

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
it: <p>Imposta l'ordine delle ricerche quando fai clic su un elemento nel
    Navigatore dei Tag. Le opzioni 'o i suoi discendenti' sono ignorate quando
    si fa clic su categorie del livello più alto, elementi che non fanno
    parte di una categoria gerarchica o elementi che non hanno discendenti.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
it: Imposta l'&ordine delle ricerche quando fai clic su un elemento

en: &Hierarchy and searching
it: &Gerarchie e ricerche

en: &Tag browser
it: Navigatore dei &Tag

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
it: Quando mostrato in una finestra separata, mostra a schermo intero

en: Show in a &separate window (needs restart)
it: Mostra in una finestra &separata (richiede riavvio)

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
it: &Numero di copertine da visualizzare in modalità navigatore (richiede il riavvio):

en: Template &editor
it: &Editor modelli

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
it: <p>Lo schema usato per generare il testo sotto le copertine. Questo schema usa
    la stessa sintassi dei modelli di salvataggio. Lo schema predefinito
    mostra solo il titolo del libro. Nota che questa opzione è per
    ogni biblioteca, quindi devi impostarla per ogni biblioteca di calibre
    che utilizzi. Usa uno schema vuoto per non aggiungere testo.</p>

en: Show &reflections
it: Mostra &riflessi

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
it: Mostra copertine nel loro formato originale invece
    di ridimensionarli per avere la stessa larghezza ed altezza.

en: Preserve &aspect ratio of covers
it: M&antieni le proporzioni delle copertine

en: Cover browser &position in the narrow layout:
it: P&osizione del navigatore delle copertine nello stile stretto:

en: &Template for caption:
it: Schema per la &didascalia:

en: Fie&ld for sub-title:
it: &Campo per il sottotitolo:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
it: Puoi premere il tasto %s per passare a schermo intero.

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
it: Durante lo scorrimento automatico, mostra la copertina s&uccessiva dopo:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
it: Fai &doppio clic per aprire il libro centrale, invece di un singolo clic

en: Cover &browser
it: Navigatore copertine

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
it: <p>Spunta questa casella per fare in modo che Quickview mostri solo i libri
    della Biblioteca Virtuale corrente. Se non è spuntata, Quickview ignora le
    Biblioteche Virtuali, e solo i cambiamenti di riga vengono considerati.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
it: <p>Spunta questa casella per fare in modo che Quickview cambi la colonna esaminata
    quando la colonna nell'elenco dei libri viene cambiata usando le frecce</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
it: &Cambia elemento Quickview quando cambia la colonna nella lista dei libri

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
it: <p>Premere Invio in una cella cambia sia il libro sia la colonna
    esaminati (il pannello di sinistra)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
it: &Premere Invio cambia la colonna esaminata

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
it: <p>Fare doppio clic in una cella cambia sia il libro sia la colonna
    esaminati (il pannello di sinistra)</p>

en: &Double click changes examined column
it: Un &doppio clic cambia la colonna esaminata

en: Select columns to display
it: Seleziona colonne da mostrare

en: version
it: versione

en: created by Kovid Goyal
it: creato da Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
it: Le modifiche apportate richiedono un riavvio immediato di calibre. Fino al riavvio, non potrai modificare alcuna preferenza.

en: Run Welcome &wizard
it: Avvia &procedura guidata di benvenuto

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Cancel and return to overview
it: Annulla e torna alla panoramica

en: Restoring to defaults not supported for
it: Ripristino predefiniti non supportato per

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
it: Alcune modifiche effettuate richiedono il riavvio. Riavviare calibre il prima possibile.

en: Source
it: Fonte

en: Cover priority
it: Priorità delle copertine

en: This source is configured and ready to go
it: Questa fonte è configurata e pronta per funzionare

en: This source needs configuration
it: Questa fonte deve essere configurata

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
it: Questo plugin è utile solo per i libri in lingua <b>cinese</b>. Potrebbe restituire risultati non corretti in caso di libri in lingua inglese. Sei sicuro di volerlo abilitare?

en: Published date
it: Data di pubblicazione

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
it: <b>Configura %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
it: Imposta come default

en: Select default
it: Seleziona default

en: No source selected
it: Nessuna fonte selezionata

en: No source selected, cannot configure.
it: Nessuna fonte selezionata, impossibile configurare.

en: Metadata sources
it: Fonti dei metadati

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
it: Disabilita le sorgenti di metadati che non ti interessano deselezionandole. Puoi anche impostare la priorità per le copertine. Copertine da sorgenti con una maggiore (minore) priorità saranno preferite per il download dei metadati di gruppo.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
it: Le fonti con una X rossa accanto al nome devono essere configurate prima di essere utilizzate

en: C&onfigure selected source
it: C&onfigura sorgente selezionata

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
it: Se deselezioni alcuni campi, i metadati per tali campi non saranno scaricati

en: &Select all
it: &Seleziona tutto

en: Sele&ct none
it: Deseleziona tutto

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
it: Ripristina il tuo sottoinsieme di campi marcati che definisci con il pulsante 'Imposta come predefiniti'

en: Select &default
it: Seleziona pre&definiti

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
it: Salva i campi correntemente selezionati come predefiniti, puoi applicare velocemente i campi predefiniti usando il pulsante 'Seleziona predefiniti'

en: &Set as default
it: Impo&sta come predefiniti

en: Convert all downloaded comments to plain &text
it: Conver&ti in testo semplice tutti i commenti scaricati

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
it: Scambia i nomi degli &autori da NM CG a CG, NM

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
it: <p>Al momento del download dei commenti li aggiunge a quelli già esistenti invece di sovrascriverli.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
it: Quando scarichi i commenti, aggiungi i commenti scaricati ai commenti esistenti, invece che sovrascriverli.

en: Append comments to &existing
it: Aggiungi i commenti a quelli già &esistenti

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
it: <p>Normalmente, il sistema di scaricamento dei metadati terrà solamente un risultato per sorgente di metadati. Questa opzione farà in modo che tutti risultati di ognuna delle sorgenti vengano tenuti. Utile se usi solamente una o due sorgenti e vuoi selezionare tra di esse singoli risultati. Nota che risultati con titolo/autore/identificatori identici sono comunque uniti.

en: Keep more than one entry per source
it: Conserva più di un risultato per sorgente

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
it: <p>Diverse sorgenti metadati hanno diversi insiemi di tag per lo stesso libro. Se l'opzione è selezionata calibre utilizzerà l'insieme di tag più piccolo. Gli insiemi tag più grandi tendono a descrivere il contenuto del libro.
    <p>Notare che questa opzione non si può notare sensibilmente se una delle fonti di metadati ha un genere come insieme di tag per il libro che si sta cercando. Il più delle volte quasi tutti i libri hanno insiemi di tag grandi.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
it: Preferisci insiemi di tag più piccoli al momento della scelta dei tag provenienti da fonti diverse di metadati

en: Prefer &fewer tags
it: Pre&ferisci meno tag

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
it: Creare &regole per trasformare tag/autori/editori

en: Max. &number of tags to download:
it: &Numero massimo di tag da scaricare:

en: Max. &time to wait after first match is found:
it: &Tempo massimo d'attesa dopo il primo risultato:

en:  secs
it:  sec

en: Max. time to wait after first &cover is found:
it: &Tempo massimo d'attesa dopo la prima &copertina:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
it: Il numero massimo di lavori che saranno eseguiti contemporaneamente sullo sfondo. Si riferisce a operazioni che usano la CPU in modo intensivo come le conversioni. Riduci questo numero se vuoi che calibre utilizzi meno CPU.

en: No proxies used
it: Nessun proxy utilizzato

en: <b>Using proxies:</b>
it: <b>Usare proxy:</b>

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
it: Massimo numero di lavori contemporanei di conversione/scaricamento &notizie/plugin:

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
it: Limita il massimo numero di lavori simultanei al numero dei pro&cessori disponibili

en: Debug &device detection
it: &Debug del riconoscimento dispositivi

en: Get information to setup the &user defined device
it: Ottieni informazioni per config&urare il dispositivo definito dall'utente

en: Open calibre &configuration folder
it: Apri cartella di &configurazione di calibre

en: Abort &jobs that take more than:
it: Ferma &lavori che durano più di:

en: Never abort
it: Non interrompere mai

en:  minutes
it:  minuti

en: Create a calibre &icon theme
it: Crea un tema &icone di calibre

en: Device currently connected:
it: Dispositivo attualmente connesso:

en: Device currently connected: None
it: Dispositivo attualmente connesso: Nessuno

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
it: Questo formato non ha abilitata la modifica dei metadati. Un pannello di controllo dei metadati probabilmente non avrà effetto.

en: That format and device already has a plugboard.
it: Questi formato e dispositivo hanno già un pannello.

en: Possibly override plugboard?
it: Provo a sovrascrivere il pannello?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
it: Un pannello più generico esiste già per questi formato e dispositivo. Sei sicuro di voler aggiungere il nuovo pannello?

en: Add possibly overridden plugboard?
it: Provo ad aggiungere il pannello sovrascritto?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
it: Pannelli di controllo metadati più specifici esistono già per il dispositivo e per tale formato. Sei sicuro di voler aggiungere il nuovo pannello?

en: Really add plugboard?
it: Vuoi davvero aggiungere il pannello?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
it: Un altro pannello corrisponde alla stessa combinazione di formato e dispositivo. Sei sicuro di voler aggiungere il nuovo pannello?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
it: Altri pannelli specifici per formato e dispositivo esistono già. Sei sicuro di voler aggiungere il nuovo pannello?

en: The {0} device does not support the {1} format.
it: Il dispositivo {0} non supporta il formato {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
it: Il dispositivo {0} supporta solo il(i) formato(i) {1}.

en: Invalid destination
it: Destinazione non valida

en: The destination field cannot be blank
it: Il campo destinazione non può essere vuoto

en: Plugboard modifies comments
it: Il pannello modifica i commenti

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
it: Questo pannello di controllo modifica il campo dei commenti. Se i commenti contengono codice HTML non valido, potrebbero verificarsi problemi sul dispositivo. Sei sicuro di voler salvare questo pannello?

en: The {0} device plugin is disabled.
it: Il plugin di dispositivo {0} è disabilitato.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
it: Qui puoi cambiare i metadati che calibre utilizza per aggiornare un libro quando lo salvi su disco o lo invii al dispositivo.
    
    Usa questa finestra per definire un 'pannello di controllo' per un formato (o per tutti i formati) e per un dispositivo (o per tutti i dispositivi). Il pannello specifica quale schema è collegato a quale campo. Lo schema è usato per ottenere un valore, e quel valore è assegnato al campo collegato.
    
    Spesso gli schemi contengono semplici riferimenti a colonne composte, ma questo non è obbligatorio. Nella casella di ingresso puoi usare ogni schema che funziona in altre parti di calibre.
    
    Un possibile uso dei pannelli è la modifica del titolo affinché contenga informazioni sulla serie. Un altro è il cambiamento dell'ordinamento autore, che potrebbe far comodo agli utilizzatori di MOBI per forzare l'uso di ';' richiesto dal Kindle. Un terzo è specificare la lingua.

en: Format (choose first)
it: Formato (scelto per primo)

en: Device (choose second)
it: Dispositivo (scelto per secondo)

en: Add &new plugboard:
it: Aggiungi &nuovo pannello:

en: Edit &existing plugboard:
it: Modifica pannello &esistente:

en: Existing &plugboards:
it: &Pannelli esistenti:

en: Source template
it: Schema in ingresso

en: Destination field
it: Campo di destinazione

en: &Save plugboard
it: &Salva pannello

en: &Delete plugboard
it: &Rimuovi pannello

en: 
    Customization:
it: 
    Personalizzazione:

en: 
    
    This plugin has been disabled
it: 
    
    Questo plugin è stato disabilitato

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
it: 
    
    Questo plugin è installato a livello di sistema e non può essere gestito da calibre

en: Search for plugin
it: Cerca plugin

en: Could not find any matching plugins
it: Impossibile trovare un plugin corrispondente

en: files
it: file

en: Add plugin
it: Aggiungi plugin

en: No valid plugin path
it: Percorso del plugin non valido

en: %s is not a valid plugin path
it: %s non è un percorso di plugin valido

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
it: Seleziona un plugin in <b>%s</b> da personalizzare

en: Disabling the plugin %s is not allowed
it: Non è consentito disabilitare il plugin %s

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il plugin: %s?

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
it: Plugin <b>{0}</b> rimosso con successo. Dovrai riavviare calibre perché sia completamente eliminato.

en: Cannot remove builtin plugin
it: Impossibile rimuovere un plugin incorporato

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
it:  non può essere rimosso. Questo è un plugin incorporato. Prova invece a disattivarlo.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
it: Qui puoi personalizzare il comportamento di calibre scegliendo quali plugin vengono utilizzati.

en: Show only those plugins that have been installed by you
it: Mostra solo i plugin installati da te

en: Show only &user installed plugins
it: Mostra solo i pl&ugin installati dall'utente

en: Get &new plugins
it: Ottieni &nuovi plugin

en: Check for &updated plugins
it: Controlla aggiornamenti pl&ugin

en: &Load plugin from file
it: Carica p&lugin da file

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
it: Questa impostazione può essere diversa per <b>singolo dispositivo</b>, fai clic sull'icona del dispositivo e poi "Configura questo dispositivo".

en: Any custom field
it: Qualsiasi campo personalizzato

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
it: Il nome di riferimento di ogni campo personalizzato (questi nomi iniziano per «#»).

en: Must select books
it: Devi selezionare dei libri

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
it: Uno o più libri devono essere selezionati, in modo che l'editor dei modelli possa mostrare i risultati del modello

en: Constant template
it: Modello costante

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
it: Il modello non contiene {fields}, perciò tutti i libri avranno lo stesso nome. È corretto?

en: Save template
it: Schema di salvataggio

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
it: Adattando lo schema qui sotto, puoi controllare il nome dato ai file e in quali cartelle questi sono salvati. Puoi usare il carattere / per indicare sottocartelle. Le variabili per i metadati disponibili sono descritte in basso. Se a un libro in particolare mancassero alcuni metadati, le variabili saranno sostituite da una stringa vuota.

en: Available variables:
it: Variabili disponibili:

en: Save metadata in a separate &OPF file
it: Salva i metadati in un file &OPF separato

en: Save &data files as well
it: Salva anche i file di &dati

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
it: Qui puoi controllare come calibre salverà i tuoi libri quando clicchi sul pulsante "Salva su disco":

en: Change paths to &lowercase
it: Cambia i percorsi in &minuscolo

en: Replace space with &underscores
it: Sostit&uisci gli spazi con trattini bassi

en: Format &dates as:
it: Formattazione &date:

en: Update &metadata in saved copies
it: Aggiorna &metadati nelle copie salvate

en: File &formats to save:
it: &Formato dei documenti da salvare:

en: Save &cover separately
it: Salva la &copertina separatamente

en: Convert non-English characters to &English equivalents
it: Conversione dei caratteri non anglofoni nei loro corrispondenti &inglesi

en: &Show files in the file browser after saving to disk
it: Mo&stra gli archivi nel browser dei File dopo il salvataggio sul disco

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
it: La ricerca non terrà conto degli accenti dei caratteri, né della punteggiatura o degli spazi.
    Quindi per esempio: cercando {0} si troverà {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
it: I <b>termini di ricerca di gruppo</b> sono nomi di ricerca che permettono di cercare automaticamente in più di una colonna. Ad esempio, se crei un termine di ricerca di gruppo<code>tutteleserie</code> con valore <code>series, #miaserie, #miaserie2</code>, la ricerca <code>tutteleserie:adhoc</code> troverà 'adhoc' in ognuna delle colonne <code>series</code>, <code>#miaserie</code> e <code>#miaserie2</code>.<p> Inserisci il nome del termine di ricerca di gruppo nella casella a tendina, inserisci l'elenco delle colonne da interrogare nella casella valore, poi premi il pulsante Salva. <p>Nota: i termini di ricerca sono convertiti in lettere minuscole; <code>MiaRicerca</code> e <code>miaricerca</code> sono lo stesso termine. I termini di ricerca non possono essere gerarchici. I punti non sono permessi nel nome dei termini.<p>I termini di ricerca di gruppo possono essere mostrati come Categorie Utente nel Navigatore dei Tag aggiungendo i nomi dei termini di ricerca di gruppo alla casella 'Crea Categorie Utente da'. Più termini devono essere separati da virgole. Queste 'categorie utente automatiche' saranno riempite di elementi delle categorie incluse nei termini di ricerca di gruppo. <p>Le categorie utente automatiche ti permettono di vedere tutti gli elementi di una categoria che si trovano nelle colonne contenute nel termine di ricerca di gruppo. Utilizzando l'esempio precedente <code>tutteleserie</code>, la categoria utente automatica conterrà tutti i nomi delle serie menzionati in <code>series</code>, <code>#miaserie</code>, e <code>#miaserie2</code>. Questo può essere utile per trovare duplicati, per trovare quale colonna contiene un elemento particolare o per avere categorie gerarchiche (categorie che contengono categorie). <p>Nota bene: valori di colonne che non sono di categoria, come i commenti, non appariranno nelle categorie utente automatiche.

en: Enter new or select existing name
it: Inserisci nuovo o seleziona nome esistente

en: Enter list of column lookup names to search
it: Inserisci lista di nomi di riferimento di colonne in cui cercare

en: Match all
it: Fai corrispondere tutti

en: Match any
it: Fai corrispondere uno qualsiasi

en: Grouped search terms
it: Termini di ricerca di gruppo

en: The search term name cannot be blank
it: Il nome del termine da ricercare non può essere vuoto

en: Invalid grouped search name
it: Nome della ricerca di gruppo non valido

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
it: Il nome del termine di ricerca di gruppo non può contenere spazi o punti

en: That name is already used for a column or grouped search term
it: Il nome è già utilizzato per una colonna o per un termine di ricerca di gruppo

en: That name is already used for User category
it: Quel nome è già stato usato per una Categoria utente

en: The value box cannot be empty
it: Il riquadro del valore non può essere vuoto

en: The empty grouped search term cannot be deleted
it: Il termine di ricerca di gruppo vuoto non può essere eliminato

en: Incompatible options
it: Opzioni incompatibili

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
it: L'opzione di ricerca che non distingue tra caratteri accentati e non accentati non ha effetto se abiliti anche l'opzione che invece distingue tra maiuscole e minuscole. Abilitane una sola tra le due

en: Missing grouped search terms
it: Termine dlla ricerca di gruppo assente

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
it: L'opzione "Crea categorie utente da" contiene nomi che non sono termini di ricerca raggruppati: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
it: Cancella le cronologie di ricerca in tutto calibre. Include l'elenco dei libri, il Lettore di e-book, la finestra di scaricamento delle notizie, ecc.

en: Clear search &histories
it: Elimina le cronologie delle ricerc&he

en: What to search by default
it: Cosa cercare in modo predefinito

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
it: Quando digiti un termine di ricerca senza un prefisso, in modo predefinito calibre cercherà tutte le corrispondenze dei metadati. Ad esempio, la digitazione di «asimov» cercherà non solo tra gli autori, ma titolo/tag/serie/commenti ecc. Utilizza questa opzione se desideri modificare tale comportamento.

en: &Limit the searched metadata
it: &Limita i metadati ricercati

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
it: &Colonne alle quali sono limitate le ricerche senza prefisso:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
it: Tieni presente che questa opzione ha effetto su tutte le ricerche, incluse ricerche salvate e restrizioni. Perciò, se utilizzi questa opzione, assicurati di usare sempre i prefissi nelle tue ricerche salvate. Ad esempio, utilizza "series:Fondazione" invece di "Fondazione" in una ricerca salvata.

en: Search as you &type
it: Cerca men&tre digiti

en: Case &sensitive searching
it: Distingui maiuscole e minuscole

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
it: Evidenzia i risultati di ricerca anzic&hé restringere l'elenco dei libri ai risultati

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
it: <p>Questa opzione aggiunge un piccolo pulsante a lato della barra di ricerca. Facendo clic sul pulsante sarà possibile scegliere tra mostrare solo i risultati della ricerca e mostrare tutti i libri evidenziando i risultati della ricerca.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
it: Mostra un pulsante di cambio rapido a lato della barra di ricerca per scegliere tra la selezione e l'evidenziazione dei risultati di ricerca

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
it: I caratteri non accentati trovano anche quelli &accentati e la punteggiatura è ignorata

en: Show text next to buttons in the search bar
it: Mostra il testo vicino al pulsante nella barra di ricerca

en: Show saved searches as a hierarchy
it: Mostra le ricerche salvate come una gerarchia

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
it: <p>Gli elementi gerarchici sono separati da punti.
                      Modificando questa casella verrà modificata anche la casella 'Ricerche salvate',
                      sotto Preferenze / Aspetto / Navigatore dei Tag /
                      Gerarchie e ricerche</p>

en: Use keyboard searching in the book list
it: Usa la tastiera per la ricerca nell'elenco dei libri

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
it: <p>Se abilitato, premere un tasto nella vista biblioteca troverà la cella successiva nella colonna corrente il cui valore comincia con la lettera premuta. Se non esiste una cella corrispondente, non succede nulla. Se la lettera funge da scorciatoia, la scorciatoia ha la precedenza.</p>

en: Genera&l
it: Genera&li

en: &Names:
it: &Nomi:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
it: Contiene i nomi dei gruppi dei termini di ricerca attualmente definiti.
    Crea un nuovo nome inserendolo nella casella vuota, poi facendo clic su Salva. Rinomina un termine di ricerca con selezione,
    modifica e clic su Salva. Cambia il valore di
    un termine di ricerca cambiando il valore nella casella e facendo clic su Salva.

en: Delete the current search term
it: Elimina il termine di ricerca corrente

en: &Value:
it: &Valore:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
it: Inserisci una lista separata da virgole di nomi di riferimento delle colonne
    da includere nel termine di ricerca di gruppo

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
it: Salva il termine di ricerca corrente. Puoi rinominare un termine di ricerca 
    cambiando il nome e premendo Salva. Puoi cambiare il valore del
    termine di ricerca modificando la casella del valore e premendo Salva.

en: Make &user categories from:
it: Crea categorie &utente da:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
it: Digita i nomi dei termini di ricerca di gruppo che desideri
    siano mostrati come categorie utente

en: &Grouped searches
it: Ricerche di &gruppo

en: What to search when searching similar books
it: Cosa cercare nelle ricerche per libri simili

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
it: <p>Quando cerchi libri simili facendo clic con il tasto destro del mouse
             sul libro e selezionando "Libri simili",
             calibre genera una ricerca utilizzando i nomi di riferimento delle colonne specificati in basso.
             Cambiando il nome di riferimento in un termine di ricerca di gruppo puoi cercare più
             colonne contemporaneamente.</p>

en: S&imilar authors:
it: Autori s&imili:

en: Si&milar series:
it: Serie si&mili:

en: Similar &tags:
it: &Tag simili:

en: Simi&lar publishers:
it: Editori simi&li:

en: &Similar books
it: Libri &simili

en: Manual management
it: Gestione manuale

en: Only on send
it: Solo all'invio

en: Automatic management
it: Gestione automatica

en: Cannot change metadata management while a device is connected
it: Impossibile modificare la gestione dei metadati mentre un dispositivo è connesso

en: Metadata management (disabled while device connected)
it: Gestione dei metadati (disabilitata quando un dispositivo è connesso)

en: Me&tadata management:
it: Gestione me&tadati:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
it: <li><b>Gestione manuale</b>: calibre aggiorna i metadati e aggiunge le raccolte solo quando viene inviato un libro. Con questa opzione, non verrà mai rimossa alcuna raccolta.</li>
    <li><b>Solo all'invio</b>: calibre aggiorna i metadati e aggiunge/rimuove le raccolte di un libro solo quando questo è inviato al dispositivo. </li>
    <li><b>Gestione automatica</b>: calibre mantiene automaticamente sincronizzati con la biblioteca i metadati sul dispositivo, ad ogni connessione </li></ul>

en: Browse for the file
it: Scegli il file

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
it: calibre include un server internet che ti permette di accedere alla tua collezione di libri usando un browser da qualunque parte del mondo. Ogni cambiamento alle impostazioni sarà applicato solo dopo un riavvio del server.

en: Require &username and password to access the Content server
it: Richiedi nome &utente e password per accedere al server dei contenuti

en: Run server &automatically when calibre starts
it: Esegui &automaticamente il server all'avvio di calibre

en: &Start server
it: Avvia server

en: St&op server
it: Ferma server

en: &Test server
it: Prova server

en: Show server &logs
it: Mostra &log del server

en: Do not start calibre automatically when computer is started
it: Non aprire calibre automaticamente all'avvio del computer

en: Start calibre when the computer is started
it: Apri calibre all'avvio del computer

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
it: Attualmente calibre è impostato per aprirsi automaticamente
    all'avvio del computer. Usa questo pulsante per disabilitare questa opzione.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
it: Avvia automaticamente calibre nella barra di sistema all'avvio del computer

en: Content server listening at: %s
it: Server dei contenuti in ascolto su: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
it: Ricordati di creare almeno un account utente nella scheda "Account utente"

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
it: Richiedere nome utente/password impedisce a persone non autorizzate di accedere alla tua biblioteca calibre. È anche necessario per alcune funzionalità come modifiche alla biblioteca o anche l'ultima posizione di lettura/sincronizzazione delle annotazioni.

en: Change password for {}
it: Cambia password per {}

en: Add new user
it: Aggiungi nuovo utente

en: Set the password for this user
it: Imposta la password per questo utente

en: &Repeat password:
it: &Ripeti password:

en: Empty username
it: Nome utente vuoto

en: You must enter a username
it: È necessario indicare un nome utente

en: Username already exists
it: Nome utente già esistente

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
it: Un utente con il nome utente {} esiste già. Scegli un nome utente diverso per favore.

en: Username is not valid
it: Nome utente non valido

en: Password do not match
it: La password non corrisponde

en: The two passwords you entered do not match!
it: Le due password inserite non coincidono!

en: Empty password
it: Password vuota

en: You must enter a password for this user
it: È necessario inserire una password per questo utente

en: Invalid password
it: Password non valida

en: Further &restrict access to books in this library that match:
it: Limita ulteriormente l'accesso ai libri in questa biblioteca che corrispondono a:

en: A search expression
it: Un'espressione di ricerca

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
it: Un'espressione di ricerca. Se specificata, l'accesso sarà ulteriormente limitato per includere solamente i libri che corrispondono a questa espressione. Per esempio: tags:"=Condivisione"

en: Change library access permissions for {}
it: Cambia i permessi di accesso alla biblioteca per {}

en: All except the specified libraries
it: Tutte tranne le biblioteche specificate

en: All libraries
it: Tutte le biblioteche

en: Only the specified libraries
it: Solo le biblioteche specificate

en: Allow access to:
it: Permetti accesso a:

en: Specify the libraries below:
it: Specifica le biblioteche qui sotto:

en: No libraries specified
it: Nessuna biblioteca specificata

en: You have not specified any libraries
it: Non è stata specificata alcuna biblioteca

en: <b>{} is allowed access to all libraries
it: <b>{} può accedere a tutte le biblioteche

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
it: {} può accedere solo alle biblioteche i cui nomi <b>corrispondono</b> a uno dei nomi specificati più sotto.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
it: {} può accedere a tutte le biblioteche, eccetto quelle i cui nomi <b>corrispondono</b> a uno dei nomi specificati più sotto.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
it: Permetti a {} di fare &cambiamenti (cioè dai accesso in scrittura)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
it: Se abilitata, permette all'utente di fare cambiamenti alla biblioteca. Aggiungere libri/rimuovere libri/modificare metadati, ecc.

en: Change &password
it: Cambia &password

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
it[0]: {} al momento può accedere solo alla biblioteca il cui nome è: {}
it[1]: {} al momento può accedere solo alle biblioteche il cui nome è: {}
it[2]: {} al momento può accedere solo alle biblioteche il cui nome è: {}

en: Change the allowed libraries
it: Cambia le biblioteche permesse

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
it[0]: {} al momento non può accedere alla biblioteca il cui nome è: {}
it[1]: {} al momento non può accedere alle biblioteche il cui nome è: {}
it[2]: {} al momento non può accedere alle biblioteche il cui nome è: {}

en: Change the blocked libraries
it: Cambia le biblioteche bloccate

en: {} is currently allowed access to all libraries
it: {} al momento può accedere a tutte le biblioteche

en: Restrict the &libraries {} can access
it: Limita le bib&lioteche a cui {} può accedere

en: &Add user
it: &Aggiungi utente

en: &Remove user
it: &Rimuovi utente

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
it: Qui puoi creare un modello per controllare quali dati vengono mostrati quando si usa la modalità <i>Elenco personalizzato</i> per l'elenco dei libri

en: Show a cover &thumbnail
it: Mostra un'an&teprima della copertina

en: Thumbnail &height:
it: Altezza anteprima:

en: Entry &height:
it: Altezza voce:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
it: L'altezza per ogni voce. Il valore speciale "auto" fa in modo che l'altezza sia calcolata in base al numero di linee del modello. Altrimenti, usa una lunghezza CSS, come 100px o 15ex

en: &Long text fields:
it: Campi di testo &lungo:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
it: Una lista separata da virgole di campi che saranno aggiunti in fondo a ogni voce. Questi campi sono interpretati come contenenti HTML, non testo semplice.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
it: Il modello qui sotto sarà interpretato come HTML e tutti i {{campi}} saranno sostituiti dai metadati effettivi, se disponibili. Per le colonne personalizzate usa il nome di riferimento della colonna, per esempio: #mytags. Puoi usare {0} come separatore per dividere una linea in colonne multiple.

en: &Import template
it: &Importa modello

en: E&xport template
it: Esporta modello

en: Choose template file
it: Scegli file di modello

en: Template files
it: File di modello

en: Book
it: Libro

en: URL type:
it: Tipo di URL:

en: Missing author placeholder
it: Segnaposto autore mancante

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
it: L'URL {0} non contiene il segnaposto {1}

en: Missing title placeholder
it: Segnaposto titolo mancante

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
it: Aggiungi nuovi posti in cui cercare libri o autori usando la funzione "Cerca in Internet" del server dei contenuti. Gli URL devono contenere {author} che sarà sostituito dal nome dell'autore e, per gli URL libri, {title} che sarà sostituito dal titolo del libro.

en: &Add URL
it: &Aggiungi URL

en: Export URLs
it: Esporta URL

en: Import URLs
it: Importa URL

en: Choose URLs file
it: Scegli file di URL

en: URL files
it: File di URL

en: &Main
it: &Principale

en: &User accounts
it: Account &utente

en: Book &list template
it: Modello e&lenco dei libri

en: &Search the internet
it: Cerca in internet

en: Failed to start Content server
it: Impossibile avviare il server dei contenuti

en: Error log:
it: Log degli errori:

en: No error log found
it: Nessun registro degli errori trovato

en: Access log:
it: File di log degli accessi:

en: No access log found
it: Nessun registro degli accessi trovato

en: The server log files are in: {}
it: I file di log del server sono in: {}

en: &Clear logs
it: Rimuovi i log

en: Server running
it: Server in esecuzione

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
it: Impossibile rimuovere i log mentre il server è in esecuzione. Ferma prima il server.

en: No users specified
it: Nessun utente specificato

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
it: Hai abilitato l'impostazione che richiede una password per accedere al server dei contenuti, ma non hai creato alcun account utente. Creane almeno uno nella scheda "Account utente" per procedere.

en: Invalid trusted IPs
it: IP affidabili non validi

en: You need to restart the server for changes to take effect
it: È necessario riavviare il server per rendere effettive le modifiche

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
it: 
            <p>Qui puoi aggiungere e rimuovere le funzioni utilizzate nell'elaborazione dei modelli. Una
            funzione di modello è scritta in Python. Prende le informazioni dal
            libro, le elabora in qualche modo, e restituisce quindi un risultato sotto forma di stringa.
            Le funzioni definite qui sono utilizzabili nei modelli nello stesso modo in cui lo sono
            le funzioni interne. La funzione deve essere chiamata <b>evaluate</b>, e
            deve avere la forma mostrata di seguito.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, i tuoi parametri)
            &rarr; restituisce una stringa Unicode</code></p>
            <p>I parametri della funzione evaluate sono:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: l'istanza del formatter utilizzata per
            valutare il modello corrente. Puoi utilizzarlo per analisi ricorsive
            dei modelli.</li>
            <li><b>kwargs</b>: un dizionario di metadati. I valori dei campi si trovano
            in questo dizionario.</li>
            <li><b>mi</b>: un'Istanza di <i>metadati</i>. Utilizzato per ottenere informazioni sui campi.
            Questo parametro può essere None in alcuni casi, come quando si analizzano
            modelli non riferibili a libri.</li>
            <li><b>locals</b>: le variabili locali assegnate dal programma di modello
            corrente.</li>
            <li><b>i tuoi parametri</b>: devi fornire uno o più parametri
            formali. Il numero deve corrispondere alla casella del numero di argomenti, a meno
            che il numero di argomenti sia -1 (numero variabile di argomenti), in tal caso l'ultimo
            argomento deve essere *args. Tieni presente che quando una funzione è invocata
            in modalità modello di base, almeno un argomento viene sempre
            passato. È fornito dal formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            La funzione di esempio seguente controlla il valore del campo. Se il
            campo non è vuoto, viene restituito il valore del campo, altrimenti viene restituito
            il valore EMPTY.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            Questa funzione può essere invocata con ognuna delle tre modalità per i programmi di modello:
            <ul>
            <li>modalità a funzione singola: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>modalità programma di modello: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>modalità programma generale: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
it: 
            <p>
            Qui puoi creare, modificare (sostituire) ed eliminare i modelli salvati usati
            nell'elaborazione dei modelli. I modelli salvati si usano in un altro
            modello come se fossero una funzione di modello, per esempio 'un_nome(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>I modelli salvati devono usare la Modalità Programma Generale
            o la Modalità Modello di Python -- devono cominciare con il testo '{0}'
            oppure '{1}'. Gli argomenti passati a un modello salvato MPG vengono
            recuperati con la funzione di modello '{2}()', come in '{2}(var1, var2, ...)'.
            Gli argomenti passati sono copiati nelle variabili con nome. Gli argomenti passati
            a un modello Python si trovano nell'attributo '{2}' (una lista) del parametro '{3}'.
            Gli argomenti sono sempre stringhe.</p>
    
            <p>Per esempio, questo modello salvato MPG controlla se degli elementi
            sono in una lista, restituendo '1' se ce ne sono e '' se non ce ne sono.</p>
            <p>
            Nome modello: items_in_list<br>
            Contenuti modello: <pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            I modelli salvati sono chiamati in questo modo:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'fumetti, pinco')</pre>
            Vedi la guida al linguaggio dei modelli per ulteriori informazioni.</p>
            </p>

en: Show help
it: Mostra aiuto

en: Hide help
it: Nascondi aiuto

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
it: Le funzioni di modello salvate nella biblioteca sono corrotte. Vuoi eliminarle? Rispondendo 'Sì' tutte le funzioni verranno eliminate.

en: You cannot delete a built-in function
it: Non puoi eliminare una funzione interna

en: Function not defined
it: Funzione non definita

en: Name cannot be empty
it: Il nome non può essere vuoto

en: Name %s already used
it: Il nome %s è già utilizzato

en: The name {} is already used for stored template
it: Il nome {} è già stato usato da un modello salvato

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
it: Se imposti il numero di argomenti a zero, questa funzione non potrà essere utilizzata in modalità a funzione singola. Va bene così?

en: Save the function
it: Salva la funzione

en: Cancel the save
it: Annulla il salvataggio

en: Exception while compiling function
it: Eccezione durante la compilazione della funzione

en: function source code not available
it: codice sorgente della funzione non disponibile

en: Cannot "test" when no books are selected
it: Impossibile "provare" se nessun libro è selezionato

en: Stored templates
it: Modelli salvati

en: The name {} is already used by a template function
it: Il nome {} è già utilizzato da un template

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
it: Il template archiviato deve iniziare con '{0}' oppure '{1}'

en: Exception while storing template
it: Eccezione durante il salvataggio del modello

en: Changes to the current template will be lost. OK?
it: I cambiamenti al modello corrente saranno persi. OK?

en: D&elete
it: &Elimina

en: &Replace
it: S&ostituisci

en: C&reate
it: C&rea

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
it: Apri una finestra di "Prova modelli" per usare un modello per provare i modelli salvati

en: &Stored Templates
it: Modelli &salvati

en: Show &only user defined template functions
it: Mostra &solo le funzioni di modello definite dall'utente

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
it: <p>Se selezionato, la casella 'Funzione' mostrerà solo le
    funzioni di modello definite dall'utente. Viceversa, la casella mostrerà sia le
    funzioni di sistema sia quelle definite dall'utente. Deselezionare l'opzione può
    servire a copiare il codice sorgente di una funzione di sistema, utile per creare
    una nuova funzione simile definita dall'utente.</p>

en: F&unction:
it: F&unzione:

en: Enter the name of the function to create.
it: Digita il nome della funzione da creare.

en: Argument &count:
it: &Numero di argomenti:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
it: Impostalo a -1 se la funzione accetta un numero variabile di argomenti

en: Replace
it: Sostituisci

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
it: Codice del p&rogramma (Segui le regole sui rientri di Python):

en: &Template functions
it: Funzioni di &modello

en: Choose a texture
it: Scegli una trama

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
it: Le trame predefinite provengono da <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
it: Aggiungi trama

en: Remove texture
it: Rimuovi trama

en: Cannot remove builtin textures
it: Non è possibile rimuovere le trame predefinite

en: Donate to support the development of calibre
it: Effettua una donazione per contribuire allo sviluppo di calibre

en: Location Manager
it: Gestore della posizione

en: Switch between library and device views
it: Passa dalla vista biblioteca alla vista dispositivo, e viceversa

en: Separator
it: Separatore

en: %d books
it: %d libri

en: The main toolbar
it: La barra degli strumenti principale

en: The main toolbar when a device is connected
it: La barra degli strumenti principale quando un dispositivo è connesso

en: The optional second toolbar
it: La seconda barra opzionale

en: The buttons on the search bar
it: I pulsanti della barra di ricerca

en: The menubar
it: La barra dei menu

en: The menubar when a device is connected
it: La barra dei menu quando un dispositivo è connesso

en: The context menu for the books in the calibre library
it: Il menu contestuale per i libri nella biblioteca di calibre

en: The context menu for the split book list
it: Il menu contestuale per la lista dei libri divisa

en: The context menu for the books on the device
it: Il menu contestuale per i libri sul dispositivo

en: The context menu for the Cover browser
it: Il menu contestuale per il navigatore delle copertine

en: Click to choose toolbar or menu to customize
it: Clic per scegliere la barra degli strumenti o il menu da personalizzare

en: Cannot add the actions %s to this location
it: Impossibile aggiungere le azioni %s a questa posizione

en: Cannot remove the actions %s from this location
it: Impossibile rimuovere le azioni %s da questa posizione

en: Preferences missing
it: Mancano le Preferenze

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
it: L'azione Preferenze deve essere presente in almeno una tra la barra degli strumenti principale e la barra dei menu.

en: Location manager missing
it: Gestore della posizione mancante

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
it: Il gestore della posizione deve trovarsi in almeno una tra barra degli strumenti principale e barra dei menu quando un dispositivo è connesso.

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
it: <p>La barra degli strumenti è diversa a seconda che un dispositivo sia connesso o meno. Scegli <b>quale barra</b> vuoi personalizzare:

en: Choose the toolbar to customize
it: Scegli la barra degli strumenti da personalizzare

en: A&vailable actions
it: Azioni &disponibili

en: Add selected actions to toolbar
it: Aggiungi azioni selezionate alla barra degli strumenti

en: Remove selected actions from toolbar
it: Elimina azioni selezionate dalla barra degli strumenti

en: &Current actions
it: Azioni &correnti

en: Move selected action up
it: Sposta azioni selezionate in alto

en: Move selected action down
it: Sposta azioni selezionate in basso

en: This tweak has its default value
it: Questa ottimizzazione ha il valore predefinito

en: This tweak has been customized
it: Questa ottimizzazione è stata personalizzata

en: Plugin tweaks
it: Ottimizzazioni dei plugin

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
it: Aggiungi/modifica ottimizzazioni per ogni plugin personalizzato installato. La documentazione per queste modifiche devono essere disponibili sul sito web dal quale i plugin sono stati scaricati.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
it: I valori delle ottimizzazioni sono mostrati in basso. Modificali per cambiare il comportamento di calibre. Le modifiche avranno effetto solo <b>dopo il riavvio</b> di calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
it: Modifica le ottimizzazioni per qualsiasi plugin personalizzato installato

en: &Plugin tweaks
it: Ottimizzazioni dei &plugin

en: Edit tweak
it: Modifica ottimizzazione

en: Restore this tweak to its default value
it: Ripristina questa ottimizzazione al suo valore predefinito

en: &Reset this tweak
it: &Ripristina questa ottimizzazione

en: Apply any changes you made to this tweak
it: Applica tutte le modifiche fatte a questa ottimizzazione

en: &Apply changes to this tweak
it: &Applica le modifiche a questa ottimizzazione

en: Search for tweak
it: Cerca ottimizzazioni

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
it: C'era un errore di sintassi nella tua modifica. Fai clic su "Mostra dettagli" per i dettagli.

en: Invalid tweaks
it: Ottimizzazioni non valide

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
it: Le ottimizzazioni inserite non sono valide, prova a ripristinare quelle predefinite e cambiarle una per volta fino a trovare quella non valida.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
it: Impossibile trovare ottimizzazioni che corrispondano a <i>{}</i>

en: View log
it: Mostra log

en: Title-case
it: Rendi tutte le iniziali maiuscole

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
it: Crea la regola qui sotto, la regola può essere usata per modificare gli editori

en: the publisher, if the publisher name
it: l'editore, se il suo nome

en: You must provide a value for the publisher name to match
it: Devi inserire un valore per il nome dell'editore per poter trovare una corrispondenza

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
it: <b>{action}</b> il nome dell'editore, se <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
it: Qui puoi definire delle regole per manipolare i nomi degli editori. Fai clic sul pulsante "Aggiungi regola" qui sotto per iniziare. Le regole saranno applicate in ordine per ogni editore.

en: Test publisher mapping rules
it: Prova le regole di mappatura editore

en: Enter a publisher name to test:
it: Inserisci il nome di un editore da provare:

en: Enter publisher and click the "Test" button
it: Inserisci editore e fai clic su "Prova"

en: Edit publisher mapping rules
it: Modifica le regole di mappatura editore

en: Choose files
it: Scegli i file

en: Collecting metadata...
it: Raccolta dei metadati in corso...

en: Saving %d books...
it: Salvataggio di %d libri in corso...

en: Copying files and writing metadata...
it: Copia dei file e scrittura dei metadati in corso...

en: Copying files...
it: Copia dei file in corso...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
it: Impossibile salvare i libri sul disco, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
it: Il processo di aggiornamento metadati si è interrotto in maniera inaspettata durante l'analisi del libro %s. Salvataggio annullato.

en: Requested formats not available
it: I formati richiesti non sono disponibili.

en: No %s format file present
it: Non è presente alcun formato di file %s

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
it: Salvataggio non riuscito: {0} di {1} su disco, con errore:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
it: Salvataggio non riuscito del formato {2} di {0} di {1} su disco, con errore:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
it: Aggiornamento metadato non avvenuto nel formato {2} di: {0} da {1} con l'errore:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
it: Aggiornamento metadato non avvenuto per tutti i formati: {0} da {1} con l'errore:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
it: Impossibile aggiornare i metadati di alcuni libri, fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
it: Impossibile salvare qualsiasi libro su disco, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
it: Impossibile salvare alcuni libri su disco, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: Error while saving
it: Errore durante il salvataggio

en: Paste and &search
it: Incolla e &cerca

en: &Paste
it: &Incolla

en: Copy search as URL
it: Copia ricerca come URL

en: &Clear search history
it: Elimina la &cronologia ricerche

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
it: Cerca (Per la ricerca avanzata fai clic sull'icona dell'ingranaggio a sinistra)

en: Start search
it: Avvia la ricerca

en: Enable or disable search highlighting.
it: Abilita o disabilita l'evidenziazione dei risultati.

en: Highlight search results
it: Evidenzia i risultati della ricerca

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
it: Verrà cambiato il modo in cui avvengono le ricerche. Durante le ricerche invece di mostrare solo i libri trovati verranno evidenziati tutti i libri corrispondenti. Sicuri di voler procedere?

en: Filter
it: Filtra

en: Add Saved search
it: Aggiungi Ricerca salvata

en: Get Saved search expression
it: Ottieni espressione della Ricerca salvata

en: Current search is not a saved search
it: La ricerca corrente non è una ricerca salvata

en: Create a Virtual library based on %s
it: Crea una biblioteca virtuale basata su %s

en: Filter {}
it: Filtra {}

en: Match any of the selected %s
it: Risultati con almeno uno dei (degli) %s selezionati

en: Match all of the selected %s
it: Risultati con tutti i (gli) %s selezionati

en: Edit Virtual library
it: Modifica biblioteca virtuale

en: Create Virtual library
it: Crea biblioteca virtuale

en: Virtual library &name:
it: &Nome della biblioteca virtuale:

en: &Search expression:
it: Espre&ssione di ricerca:

en: Create a Virtual library based on:
it: Crea una biblioteca virtuale basata su:

en: Publishers
it: Editori

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
it: 
                <h2>Biblioteche virtuali</h2>
    
                <p>Con le <i>biblioteche virtuali</i>, puoi limitare calibre in modo che mostrari solo
                i libri che corrispondono a una data ricerca. Quando una biblioteca virtuale è attiva, calibre
                si comporta come se la biblioteca contenesse solo i libri corrispondenti. Il Navigatore dei Tag
                mostra solo i tag/autori/serie/ecc. che appartengono ai libri corrispondenti e qualsiasi ricerca
                che farai cercherà solo all'interno dei libri della biblioteca virtuale. Questo
                è un buon modo per suddividere la tua grande biblioteca in sottoinsiemi più
                piccoli e facili da usare.</p>
    
                <p>Per esempio puoi usare una biblioteca virtuale per mostrare solo i libri
                con il tag <i>Non letto</i> o solo i libri de <i>Il mio autore preferito</i>
                o solo i libri di una particolare serie.</p>
    
                <p>Maggiori informazioni ed esempi sono disponibili nel
                <a href="%s">Manuale utente</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
it: Ricerche salvate riconosciute nell'espressione:

en: Search text changed
it: Testo della ricerca cambiato

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
it: Il nome della biblioteca virtuale o il testo di ricerca è cambiato. Volete eliminare queste modifiche?

en: No name
it: Nessun nome

en: You must provide a name for the new Virtual library
it: Devi assegnare un nome alla nuova biblioteca virtuale

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
it: Il nome di una biblioteca virtuale non può iniziare con "*"

en: Name already in use
it: Nome già utilizzato

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
it: Il nome è già utilizzato. Vuoi sostituirlo con la nuova ricerca?

en: No search string
it: Nessuna stringa di ricerca

en: You must provide a search to define the new Virtual library
it: Devi inserire una ricerca per definire la nuova biblioteca virtuale

en: Invalid search
it: Ricerca non valida

en: The search in the search box is not valid
it: La ricerca nel riquadro non è valida

en: Search found no books
it: La ricerca non ha trovato alcun libro

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
it: La ricerca non ha trovato alcun libro, perciò la biblioteca virtuale sarà vuota. Vuoi davvero utilizzare questa ricerca?

en: *current search
it: *ricerca corrente

en: Virtual library from current search
it: Biblioteca virtuale dalla ricerca corrente

en: Create a temporary Virtual library from the current search
it: Crea un biblioteca virtuale temporanea dalla ricerca attuale

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
it: Usa una "biblioteca virtuale" per mostrare solamente un sottoinsieme dei libri presenti in questa biblioteca

en: (all books)
it: (tutti i libri)

en: Additional restriction
it: Restrizione aggiuntiva

en: Remove Virtual library
it: Rimuovi biblioteca virtuale

en: Show Virtual libraries as tabs
it: Mostra Biblioteche virtuali come schede

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la biblioteca virtuale <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
it: Nessuna biblioteca virtuale

en: No Virtual libraries present, create some first
it: Non esiste alcuna biblioteca virtuale, creane qualcuna

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
it: <p>Scegli rapidamente una biblioteca virtuale scrivendo solo pochi caratteri del nome della biblioteca nel campo qui sopra.
            Per esempio, per scegliere la BV:
            {example}
            Scrivi semplicemente i caratteri:
            {chars}
            e premi Invio.

en: Choose Virtual library
it: Scegli la biblioteca virtuale

en: Starting up, please wait...
it: Avvio in corso. Attendere...

en: Added tags:
it: Tag aggiunti:

en: Open store in external web browser
it: Apri il negozio in un browser esterno

en: &What kind of match to use:
it: &Il tipo di corrispondenza da utilizzare:

en: &All these words:
it: &Tutte queste parole:

en: This exact &phrase:
it: &Questa frase esatta:

en: &One or more of these words:
it: &Una o più di queste parole:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
it: Vedi il <a href="%s">Manuale utente</a> per ulteriore aiuto

en: Enter the title.
it: Inserisci il titolo

en: &Description:
it: &Descrizione:

en: &Headquarters:
it: Sede ce&ntrale:

en: Search only in specific fields:
it: Cerca solo in campi specifici:

en: Enabled:
it: Abilitato:

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: Affiliate:
it: Affiliato:

en: Nam&e/description...
it: Nom&e/descrizione...

en: Query
it: Chiave di ricerca

en: Enable:
it: Abilita:

en: &All
it: &Tutti

en: &None
it: &Nessuno

en: &Invert
it: &Inverti

en: Affiliate
it: Affiliato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Headquarters
it: Sede principale

en: No DRM
it: Nessun DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
it: Il negozio è attualmente disabilitato e non può essere utilizzato in altre parti di calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
it: Questo negozio è attualmente abilitato e può essere utilizzato in altre parti di calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
it: Questo negozio distribuisce solamente e-book senza DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
it: Questo negozio distribuisce e-book con DRM. Potrebbe avere alcuni titoli senza DRM, ma dovrai controllare caso per caso.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
it: Il negozio ha sede in %s. È una chiara indicazione di quale sia il mercato di riferimento del negozio. In ogni caso, ciò non significa necessariamente che il negozio sia limitato a quel mercato.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
it: Gli acquisti da questo negozio supportano lo sviluppatore di calibre: %s

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
it: Questo negozio distribuisce e-book nei seguenti formati: %s

en: Configure...
it: Configura...

en: Time
it: Tempo

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
it: Numero di secondi da aspettare per la risposta di un negozio:

en: Number of seconds to let a store process results:
it: Numero di secondi da aspettare per l'elaborazione dei risultati di un negozio:

en: Display
it: Visualizza

en: Maximum number of results to show per store:
it: Massimo numero di risultati da mostrare per negozio:

en: Open search result in system browser
it: Apri i risultati delle ricerche nel browser di sistema

en: Threads
it: Thread

en: Number of search threads to use:
it: Numero di thread di ricerca da utilizzare:

en: Number of cache update threads to use:
it: Numero di thread di aggiornamento cache da utilizzare:

en: Number of cover download threads to use:
it: Numero di thread per il download copertine da utilizzare:

en: Number of details threads to use:
it: Numero di thread per i dettagli da utilizzare:

en: &Price:
it: &Prezzo:

en: Download:
it: Scaricamento:

en: Titl&e/author/price...
it: Titolo/autor&e/prezzo...

en: Download
it: Scaricamento

en: Price
it: Prezzo

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
it: Negozio

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
it: Il prezzo trovato è %s. Controlla sul negozio prima di effettuare un acquisto per verificare che il prezzo sia corretto. Il prezzo trovato spesso non tiene conto di eventuali promozioni che il negozio sta praticando.

en: No price was found
it: Nessun prezzo è stato trovato

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
it: Questo libro risulta avere delle restrizioni DRM. Il libro potrebbe non essere leggibile dal tuo lettore e potresti avere limitazioni nell'utilizzo del libro stesso. Controlla sul negozio prima di effettuare l'acquisto per assicurarti di poter effettivamente leggere il libro.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
it: Questo libro risulta libero da restrizioni DRM. Il libro dovrebbe essere utilizzabile da qualunque dispositivo se il suo formato è tra quelli supportati da calibre per la conversione. Comunque, prima di effettuare l'acquisto, controlla attentamente lo stato DRM del libro sul negozio. Alcuni negozi non dichiarano apertamente l'uso del DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
it: Non è possibile determinate lo stato del DRM di questo libro. È molto probabile che il libro sia sottoposto a restrizioni DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
it: I formati seguenti possono essere scaricati direttamente: %s.

en: Download...
it: Scarica...

en: Show in store
it: Mostra nel negozio

en: Clear search &history
it: Elimina la cronologia ricerc&he

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
it: Gli acquisti da questo negozio supportano lo sviluppatore di calibre: %s</p>

en: No query
it: Nessuna interrogazione

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
it: Devi digitare un titolo, autore o parola chiave per cercare.

en: Customize Get books search
it: Personalizza ricerca Ottieni libri

en: Choose s&tores
it: Scegli nego&zi

en: Configure s&earch
it: Configura ric&erca

en: Couldn't find any books matching your query.
it: Impossibile trovare libri che corrispondano alla ricerca.

en: Choose format to download to your library.
it: Scegli il formato da scaricare nella tua biblioteca

en: Search by title
it: Cerca per titolo

en: Search by author
it: Cerca per autore

en: &Keyword:
it: Parola c&hiave:

en: Search by any keyword
it: Cerca per qualsiasi parola chiave

en: &Invert selection
it: &Inverti selezione

en: Configure Get books behavior
it: Configura il comportamento di Ottieni libri

en: &Configure
it: &Configura

en: Open a selected book in the system's web browser
it: Apri un libro selezionato nel browser web di sistema

en: Open in &external browser
it: Apri in un browser &esterno

en: Books:
it: Libri:

en: See the <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
it: Vedi il <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">Manuale utente</a> per ulteriore aiuto

en: Titl&e/author/price ...
it: Titolo/autor&e/prezzo...

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: Updating book cache
it: Aggiornamento cache dei libri

en: Checking last download date.
it: Controllo della data dell'ultimo scaricamento in corso.

en: Downloading book list from MobileRead.
it: Scaricamento dell'elenco dei libri da MobileRead.

en: Processing books.
it: Elaborazione libri.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
it: %(num)s di %(tot)s libri elaborati.

en: Updating MobileRead book cache...
it: Aggiornamento della cache del libro MobileRead...

en: &Query:
it: &Ricerca:

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Reload
it: Ricarica

en: Download of {0} failed with error: {1}
it: Download di {0} fallito con errore: {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
it: Questo e-book è un file EPUB protetto da DRM. Ti sarà richiesto di salvare questo file sul tuo computer. Una volta salvato, aprilo con <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>A sua volta, ADE scaricherà l'e-book effettivo, che sarà un file .epub. Puoi aggiungere questo libro a calibre usando "Aggiungi Libri" e selezionando il file dalla cartella della raccolta di ADE.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
it: Il file non è tra i tipi di e-book supportati. Salvarlo su disco?

en: Could not contact calibre
it: Impossibile contattare calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
it: Nessun processo di calibre in esecuzione trovato. Per favore avvia calibre prima di provare a scaricare libri.

en: Download completed
it: Scaricamento completato

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
it: Lo scaricamento di {0} è stato completato, il libro è stato aggiunto alla tua biblioteca di calibre

en: {} is not a saved search
it: {} non è una ricerca salvata

en: Search expression:
it: Espressione di ricerca:

en: Average rating for books in this category: %.1f
it: Valutazione media per i libri di questa categoria: %.1f

en: Books in this category are unrated
it: I libri in questa categoria non hanno valutazione

en: Number of books: %s
it: Numero di libri: %s

en: Link: %s
it: Collegamento: %s

en: Rename in Virtual library
it: Rinomina nella biblioteca virtuale

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
it: Vuoi che questa rinomina sia applicata solo ai libri nella biblioteca virtuale attuale?

en: Yes, apply only in VL
it: Sì, applica solo nella BV

en: No, apply in entire library
it: No, applica a tutta la biblioteca

en: The grouped search term name is "{0}"
it: Il nome del termine di ricerca di gruppo è "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
it: Il nome di riferimento è "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
it: La modifica degli autori per tanti libri può richiedere molto tempo. Sei sicuro?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
it: La modifica dei metadati per tanti libri può richiedere molto tempo. Sei sicuro?

en: Rename User category
it: Rinomina la categoria utente

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
it: Non puoi inserire punti nel nome quando rinomini le Categorie Utente.

en: The name %s is already used
it: Il nome %s è già utilizzato

en: Author names cannot contain & characters.
it: I nomi degli autori non possono contenere caratteri &.

en: Duplicate search name
it: Nome ricerca duplicato

en: The saved search name %s is already used.
it: Il nome della ricerca salvata %s è già in uso.

en: User categories
it: Categorie utente

en: {category} for current book
it: {category} del libro corrente

en: Other categories
it: Altre categorie

en: Custom categories
it: Categorie personalizzate

en: Invalid search restriction
it: Restrizioni di ricerca non valida

en: The current search restriction is invalid
it: La restrizione di ricerca corrente non è valida

en: Cannot add subcategory to category
it: Impossibile aggiungere una sottocategoria alla categoria

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
it: L'opzione "Preferenze -> Look & feel -> Browser dei tag -> Nascondi le categorie vuote" è attivata, impedendo la creazione di nuove sottocategorie vuote dell'utente perché non saranno visualizzate. Modificare l'opzione o utilizzare la finestra di dialogo "Gestisci categorie" per aggiungere le sottocategorie.

en: New category
it: Nuova categoria

en: Delete User category
it: Elimina categoria utente

en: %s is not a User category
it: %s non è una categoria utente

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
it: %s contiene elementi. Vuoi davvero eliminarla?

en: Remove category
it: Rimuovi la categoria

en: User category %s does not exist
it: La categoria utente %s non esiste

en: Add to User category
it: Aggiungi categoria utente

en: A User category %s does not exist
it: Non esiste una Categoria Utente %s

en: No books are selected. Showing all items.
it: Nessun libro selezionato. Sono mostrati tutti gli elementi.

en: Children
it: Figli

en: Item
it: Elemento

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
it: %s e i suoi elementi figli saranno rimossi dai libri nella biblioteca virtuale. Sei sicuro?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
it: %s e i suoi elementi figli saranno rimossi da tutti i libri. Sei sicuro?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
it: %s sarà rimosso dai libri nella biblioteca virtuale. Sei sicuro?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
it: %s sarà rimosso da tutti i libri. Sei sicuro?

en: Delete item
it: Elimina l'elemento

en: You must select some books to apply {} to
it: Devi selezionare qualche libro a cui applicare {}

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
it: L'identificatore %s sarà eliminato dai libri nella biblioteca virtuale attuale. Sei sicuro?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
it: L'identificatore %s sarà eliminato da tutti i libri. Sei sicuro?

en: Delete identifier
it: Elimina identificatore

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
it: change_tb_category_visibility: la categoria %s non esiste

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
it: change_tb_category_visibility: operazione non valida %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
it: Cambia il comportamento del Navigatore dei Tag, ad esempio come viene ordinato, cosa succede quando clicchi sugli elementi, ecc.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
it: <p>Cerca elementi nel Navigatore dei Tag. Se il termine di ricerca comincia con un uguale (=) la ricerca trova il termine esatto, altrimenti è di tipo "contiene". Sia la ricerca esatta che quella "contiene" non considerano le maiuscole. Se l'impostazione <em>Preferenze -> Ricerca -> I caratteri non accentati trovano anche quelli accentati ...</em> è abilitata, viene effettuata una <em>Ricerca con varianti di carattere</em>, in cui i caratteri vengono trovati senza considerare gli accenti e la punteggiatura è rilevante. Leggi <em>L'interfaccia di ricerca</em> nel manuale di calibre per una spiegazione più dettagliata.</p><p>Puoi limitare la ricerca a categorie specifiche usando una sintassi simile a quella della <em>Ricerca</em> di calibre. Per esempio, tags:prova troverà prova nei tag ma non negli autori, ecc.</p><p>Digitare *prova contrarrà tutte le categorie prima di eseguire la ricerca.</p>

en: Find in the Tag browser
it: Trova nel navigatore dei Tag

en: Find the first/next matching item
it: Trova il primo/prossimo elemento corrispondente

en: Find
it: Trova

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
it: Nessun'altra corrispondenza.</b><p>Fai clic di nuovo su Trova per tornare al primo risultato

en: Configure Tag browser
it: Configura il navigatore dei Tag

en: Toggle counts
it: Mostra/nascondi conteggi

en: Toggle average ratings
it: Mostra/nascondi valutazioni medie

en: Toggle notes icons
it: Mostra/nascondi icone note

en: Toggle links icons
it: Mostra/nascondi icone collegamenti

en: Show empty categories (columns)
it: Mostra categorie (colonne) vuote

en: Number of books
it: Numero di libri

en: Average rating
it: Valutazione media

en: Sort by average rating
it: Ordina per valutazione media

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Sort by number of books
it: Ordina per numero di libri

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
it: Imposta l'ordinamento per le voci del navigatore dei Tag

en: Search type when selecting multiple items
it: Tipo di ricerca quando selezioni elementi diversi

en: Match all of the items
it: Deve avere tutti gli elementi

en: Match any of the items
it: Deve avere almeno uno degli elementi

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
it: Quando selezioni più voci nel Navigatore dei Tag, scegli se richiedere tutte le condizioni corrispondenti o se ne basta una

en: Manage authors, tags, etc.
it: Gestisci autori, tag, ecc.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
it: Tutti questi gestori di categorie sono disponibili facendo clic con il tasto destro del mouse sugli elementi del Navigatore dei Tag qui sopra

en: Show only books that have visible categories
it: Mostra solo i libri che hanno una categoria visibile

en: Filter book list
it: Filtra la lista dei libri

en: 'Click' found item
it: 'Clic' su elemento trovato

en: Give the Tag browser keyboard focus
it: Sposta il focus della tastiera sul Navigatore dei Tag

en: Hide counts
it: Nascondi conteggi

en: Show counts
it: Mostra conteggi

en: Hide average rating
it: Nascondi valutazione media

en: Show average rating
it: Mostra valutazione media

en: Hide notes icon
it: Nascondi icona note

en: Show notes icon
it: Mostra icona note

en: Hide links icon
it: Nascondi icona collegamenti

en: Show links icon
it: Mostra icona collegamenti

en: Hide empty categories (columns)
it: Nascondi categorie (colonne) vuote

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
it: È attiva una biblioteca virtuale ma stai rinominando l'elemento per tutti i libri della tua biblioteca. È proprio questo quello che vuoi fare?

en: Yes, apply in entire library
it: Sì, applica a tutta la biblioteca

en: No, apply only in Virtual library
it: No, applica solo nella biblioteca virtuale

en: Change icon for: %s
it: Cambia icona per: %s

en: Delete Saved search
it: Elimina Ricerca salvata

en: Delete the saved search: {}?
it: Eliminare la ricerca salvata: {}?

en: Show category
it: Visualizza categoria

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: Rename %s in Virtual library
it: Rinomina %s nella biblioteca virtuale

en: Rename %s
it: Rinomina %s

en: Delete %s in Virtual library
it: Elimina %s nella biblioteca virtuale

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Edit sort for %s
it: Modifica l'ordinamento per %s

en: Edit link for %s
it: Modifica il collegamento per %s

en: Create note for %s
it: Crea nota per %s

en: Edit note for %s
it: Modifica nota per %s

en: Add %s to User category
it: Aggiungi %s alla categoria utente

en: Children of %s
it: Figli di %s

en: Add/remove %s to selected books
it: Aggiungi/rimuovi %s ai libri selezionati

en: Add %s to selected books
it: Aggiungi %s ai libri selezionati

en: Remove %s from selected books
it: Rimuovi %s dai libri selezionati

en: Delete Saved search %s
it: Elimina la Ricerca salvata %s

en: Delete %s in Virtual Library
it: Elimina %s nella biblioteca virtuale

en: Remove {item} from category: {cat}
it: Rimuovi {item} dalla categoria: {cat}

en: Search for
it: Cerca:

en: %s and its children
it: %s e i suoi figli

en: Everything but %s
it: Tutto tranne %s

en: Everything but %s and its children
it: Tutto tranne %s e i suoi figli

en: The saved search expression
it: L'espressione della ricerca salvata

en: Add sub-category to %s
it: Aggiungi sottocategoria a %s

en: Delete User category %s
it: Elimina categoria utente %s

en: Books in category %s
it: Libri nella categoria %s

en: Books not in category %s
it: Libri non nella categoria %s

en: Remove the {} format from selected books
it: Rimuovi il formato {} dai libri selezionati

en: Hide category %s
it: Nascondi categoria %s

en: Change {} category icon
it: Cambia l'icona della categoria {}

en: Restore {} category default icon
it: Ripristina l'icona predefinita per la categoria {}

en: Change Saved searches folder icon
it: Modifica l'icona della cartella delle ricerche Salvate

en: Saved searches folder
it: Cartella ricerche Salvate

en: Restore Saved searches folder default icon
it: Ripristina l'icona di default per la cartella delle ricerche Salvate

en: Manage User categories
it: Gestisci le categorie utente

en: Sub-categorize {}
it: Sotto-categorizzazione {}

en: Don't sub-categorize {}
it: Non Sotto-categorizzare  {}

en: Change sub-categorization scheme
it: Cambia schema di sottocategorizzazione

en: Partition
it: Stessa dimensione

en: First letter is usable only when sorting by name
it: La prima lettera è utilizzabile solo in caso di ordinamento per nome

en: Expand or collapse
it: Espandi o contrai

en: Expand {0}
it: Espandi {0}

en: Expand {0} and its children
it: Espandi {0} ed i suoi figli

en: Collapse {0}
it: Contrai {0}

en: Keep
it: Conserva

en: Split
it: Dividi

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
it: Crea la regola qui sotto, la regola può essere usata per rimuovere o sostituire tag

en: the tag, if it
it: il tag, se

en: You must provide a value for the tag to match
it: Devi fornire un valore per l'etichetta da unire

en: with the tag:
it: con il tag:

en: on the character:
it: al carattere:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
it: Il carattere dove dividere i tag. Nota che tecnicamente puoi specificare una sotto-stringa, non solo un singolo carattere. Allora la divisione avverrà alla sotto-stringa.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
it: Con che cosa sostituire il tag. Nota che se usi uno schema per trovare i tag puoi effettuare la sostituzione con parti dello schema trovate. Vedi il manuale utente sull'uso delle espressioni regolari per dettagli.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
it: Per un aiuto sulla ricerca di schemi con regex, vedi il <a href="%s">Manuale utente</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
it: Modifica la lista di tag con l'Editor di tag

en: Tags that contain this string will match
it: Saranno trovati i tag che contengono questa stringa

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
it: Usa l'Editor dei Tag per modificare la lista dei tag

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
it: <b>{action}</b> il tag, se <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
it: Qui puoi definire delle regole per filtrare/trasformare tag. Fai clic sul pulsante "Aggiungi regola" per iniziare. Le regole saranno processate in ordine per ogni tag fino a che una delle regole "rimuovi o "conserva" si attiva.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
it: Puoi <b>modificare una regola esistente</b> con un doppio clic

en: Move current rule up
it: Sposta la regola selezionata in alto

en: Move current rule down
it: Sposta la regola selezionata in basso

en: Test tag mapper rules
it: Prova regole di mappatura tag

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
it: Inserisci una lista di &tag separati da virgola per provare:

en: Enter tags and click the "Test" button
it: Inserisci tag e fai clic sul pulsante "Prova"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
it: <b>Tag di output:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
it: Impossibile salvare senza regole

en: Save ruleset as
it: Salva l'insieme di regole come

en: Enter a name for this ruleset:
it: Inserisci un nome per questo insieme di regole:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
it: Esiste già un insieme di regole con il nome "%s", vuoi sostituirlo?

en: Delete saved rulesets
it: Cancella l'insieme di regole salvato

en: No saved rulesets available
it: Nessun insieme di regole salvato disponibile

en: Edit tag mapper rules
it: Modifica regole di mappatura tag

en: Select a destination for the Table of Contents entry
it: Scegli una destinazione per l' indice

en: Search for text...
it: Cerca testo...

en: Find &next
it: Trova &successivo

en: Find &previous
it: Trova &precedente

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
it: Qui puoi scegliere una destinazione per le voci dell'Indice. Seleziona un file nel pannello di sinistra. Si aprirà nel pannello centrale. Quindi seleziona una destinazione nel file. Per fare ciò basta fare clic, all'interno del pannello centrale, nella posizione che si vuole usare come destinazione. Muovendo il mouse attorno al pannello centrale appare una sottile linea verde che indica il luogo preciso che verrà selezionato al clic.

en: Na&me of the ToC entry:
it: No&me della voce dell'indice:

en: Currently selected destination:
it: Destinazione attualmente selezionata:

en: No match found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: No match found for: %s
it: Nessuna corrispondenza trovata per: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
it: Nessuna corrispondenza per %(text)s nel file attuale [%(current)s]. Volete cercare nel file %(which)s [%(next)s]?

en: next
it: successivo

en: previous
it: precedente

en: Bad markup
it: Markup problematico

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
it: Questo libro ha un markup gravemente danneggiato, il suo indice non può essere modificato.

en: Top of the file
it: Parte alta del file

en: Approximately %d%% from the top
it: Approssimativamente %d%% dall'alto

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
it: Luogo: Un tag &lt;%s&gt; dentro il file

en: Create ToC from XPath
it: Creare indice da XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
it: Specifica una serie di espressioni XPath per i diversi livelli del Sommario. Potete utilizzare il pulsante della procedura guidata per aiutarvi a creare espressioni XPath.

en: Level %s ToC:
it: Livello %s del Sommario:

en: Do not add duplicate entries at the same level
it: Non aggiungere voci duplicate allo stesso livello

en: No XPaths
it: Nessun XPath

en: No XPaths have been entered
it: Non è stato digitato alcun XPath

en: The XPath expression %s is not valid.
it: L'espressione XPath %s non è valida.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
it: Puoi modificare gli elementi esistenti dell'indice facendo clic su di essi nel pannello di sinistra.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
it: Gli elementi con una spunta verde accanto puntano ad una posizione la cui esistenza è stata verificata. Elementi con un punto rosso sono danneggiati e possono aver bisogno di essere corretti.

en: Create a &new entry
it: Crea una &nuova voce

en: Generate ToC from &major headings
it: Genera il Som&mario dalle Intestazioni Principali

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
it: Genera un Sommario dalle intestazioni principali presenti nel libro. Funziona se il libro presenta intestazioni con i tag HTML d'intestazione. Utilizza i tag <h1>, <h2> e <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
it: Gener&a il Sommario da tutte le intestazioni

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
it: Genera un Sommario dalle intestazioni del libro. Funziona se il libro presenta intestazioni con i tag HTML d'intestazione. Utilizza i tag <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
it: Genera il Sommario dai Co&llegamenti

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
it: Genera un sommario da tutti i collegamenti presenti nel libro. I collegamenti che puntano a destinazioni non presenti nel libro saranno ignorati. Lo stesso vale per collegamenti duplicati con lo stesso testo e stessa destinazione.

en: Generate ToC from &files
it: Genera il Sommario dai &File

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
it: Genera un sommario dai singoli file presenti nel libro. Ogni voce nel sommario punterà all'inizio del file ed il testo della voce sarà la prima linea di testo del file.

en: Generate ToC from &XPath
it: Genera il Sommario da &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
it: Genera un Sommario da espressioni &XPath arbitrarie.

en: &Flatten the ToC
it: A&ppiattisci il Sommario

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
it: Appiattisce il Sommario inserendo tutte le voci nel livello principale

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
it: <b>AVVISO:</b> calibre supporta solo la creazione di indici lineare nei file AZW3. In un indice lineare ogni voce deve puntare ad una posizione successiva alla voce precedente. Se si crea un indice non lineare, questo sarà automaticamente riorganizzato nel file AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
it: Puoi muovere questa voce all'interno dell'Indice trascinandola o utilizzando i pulsanti su e giù alla tua sinistra

en: Change the &location this entry points to
it: Cambia &la posizione alla quale questa voce si riferisce

en: &Remove this entry
it: &Rimuovi questa voce

en: New entry &inside this entry
it: Nuova voce all'&interno di questa voce

en: New entry &above this entry
it: Nuova voce so&pra questa voce

en: New entry &below this entry
it: Nuova voce so&tto questa voce

en: &Flatten this entry
it: &Appiattisci questa voce

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
it: Tutti i figli di questa voce vengono portati allo stesso livello della voce attuale.

en: &Return to welcome screen
it: T&orna alla finestra di benvenuto

en: Go back to the top level view
it: Torna alla vista del livello principale

en: Configure ToC generation
it: Configura la generazione dell'indice

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
it: Rimuovi le intestazioni &duplicate che si trovano allo stesso livello

en: Use the &title attribute for ToC text
it: Usa l'attributo &title per la voce dell'indice

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
it: Quando un tag di intestazione ha l'attributo "title", usa il suo contenuto come testo per la voce dell'indice invece di usare il testo incluso nel tag stesso.

en: This entry points to an existing destination
it: Questa voce si riferisce a una destinazione esistente

en: The location this entry points to does not exist
it: La posizione alla quale questa voce si riferisce non esiste

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
it: <b>Titolo</b>: {0} <b>Destinazione</b>: {1}{2}

en: Multiple items selected
it: Più elementi selezionati

en: You are trying to move multiple items at once, this is not supported. Instead use Drag and Drop to move multiple items
it: Non è supportato lo spostamento contemporaneo di più elementi. Utilizzare il trascinamento per muovere più di un elemento

en: Chapter
it: Capitolo

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
it: Tutti gli elementi selezionati saranno rinominati nella forma con prefisso numerico

en: Change the location this entry points to
it: Cambia la posizione alla quale questa voce si riferisce

en: Bulk rename all selected items
it: Rinomina tutti gli elementi selezionati

en: Remove all selected items
it: Rimuovi gli oggetti selezionati

en: Move "%s" up
it: Sposta su "%s"

en: Move "%s" down
it: Sposta giù "%s"

en: Unindent "%s"
it: Rimuovi il rientro di "%s"

en: Indent "%s"
it: Aggiungi rientro a "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
it: Sposta in alto la voce corrente [Ctrl+Su]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
it: Rimuovi rientro della voce corrente [Ctrl+Sinistra]

en: Remove all selected entries
it: Rimuovi tutte le voci selezionate

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
it: Aggiungi rientro alla voce corrente [Ctrl+Destra]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
it: Sposta in basso la voce corrente [Ctrl+Giù]

en: &Expand all
it: &Espandi tutto

en: &Collapse all
it: &Contrai tutto

en: Double click on an entry to change the text
it: Doppio clic su una voce per modificare il testo

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
it: La posizione alla quale la voce si riferisce non esiste:
    %s

en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
it: Non sono stati trovati elementi che possono essere aggiunti al Sommario.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
it: Non è stato trovato nessun collegamento che possa essere aggiunto all'indice.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
it: Non sono stati trovati file che possano essere aggiunti all'indice.

en: Edit the ToC in %s
it: Modifica l'indice in %s

en: Loading %s, please wait...
it: Caricamento di %s in corso, attendere...

en: Undo the last action, if any
it: Annulla l'ultima azione se esistente

en: Loading table of contents view, please wait...
it: Caricamento dell'indice, attendere...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Writing %s, please wait...
it: Scrittura di %s in corso, attendere...

en: Failed to write book
it: Impossibile scrivere il libro

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
it: Impossibile scrivere %s. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Failed to load book
it: Caricamento del libro non riuscito

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
it: Impossibile caricare %s. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
it: Converti libro %(num)d di %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
it: Impossibile convertire

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
it: Impossibile convertire <b>%s</b> poiché non ha alcun file di e-book. Se pensi di avere i file, ma calibre non riesce a trovarli, molto probabilmente è perché hai spostato i file del libro al di fuori di calibre. È necessario trovare i file e aggiungerli nuovamente a calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
it: Nessun formato supportato (formati disponibili: %s)

en: This book has no actual e-book files
it: Questo libro non non contiene alcun file e-book

en: Could not convert some books
it: Impossibile convertire alcuni libri

en: Could not convert the book because no supported source format was found
it: Non è stato possibile convertire il libro perché non è stato trovato alcun formato supportato in input

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
it: Non è stato possibile convertire {num} di {tot} libri perché non sono stati trovati formati supportati in input.

en: Queueing books for bulk conversion
it: Creazione dell'ordine dei libri per conversione di gruppo

en: Queueing
it: Creazione ordine

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
it: Conversione libro %(num)d di %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
it: Impossibile convertire %(num)d di %(tot)d libri, poiché non è stato trovato alcun formato appropriato.

en: Fetch news from %s
it: Recupera le notizie da %s

en: Convert existing
it: Converti i già esistenti

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
it: I libri seguenti sono già stati convertiti nel formato %s. Vuoi riconvertirli?

en: less than an hour ago
it: meno di un'ora fa

en: {} hours ago
it: {} ore fa

en: {} days ago
it: {} giorni fa

en: Deleted: {when}
it: Eliminato: {when}

en: Save "{}" to disk
it: Salva "{}" su disco

en: Choose a location to save: {}
it: Scegli la posizione dove salvare: {}

en: Recently deleted books
it: Libri eliminati di recente

en: &Permanently delete after:
it: Elimina &definitivamente dopo:

en: on close
it: alla chiusura

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
it: Gli elementi eliminati vengono cancellati automaticamente e in modo permanente dopo il numero di giorni specificato.
    Se è impostato su "alla chiusura", vengono cancellati ogni volta che la libreria viene chiusa, cioè quando si passa a un'altra libreria o si esce da calibre.

en: &Restore selected
it: &Ripristina selezionati

en: Permanently &delete selected
it: &Elimina definitivamente i selezionati

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
it: Rimuovi gli elementi selezionati dal cestino, eliminandoli così definitivamente

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
it: Tutti i libri e i formati saranno <b>eliminati definitivamente</b>! Sei sicuro?

en: &Books ({})
it: &Libri ({})

en: &Formats ({})
it: &Formati ({})

en: restore
it: ripristina

en: delete
it: elimina

en: Failed for the book {} with error:
it: Fallito per il libro {} con errore:

en: Failed to process some {}
it: Operazione non riuscita per alcuni {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
it: Impossibile {0} alcuni {1}. Fai clic su "Mostra dettagli" per i dettagli.

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
it: Impossibile trovare speech-dispatcher sul tuo sistema. Installalo per favore.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available voices. Install some voices first.
it: Speech Dispatcher, che fornisce servizi di sintesi vocale in questo sistema, non è fornito di alcuna voce. Installane qualcuna.

en: Language
it: Lingua

en: Variant
it: Variante

en: &Speed of speech:
it: &Velocità di lettura:

en: Speech s&ynthesizer:
it: &Sintetizzatore vocale:

en: female
it: femminile

en: male
it: maschile

en: neutral
it: neutro

en: Age
it: Età

en: Gender
it: Sesso

en: &Speed of speech (words per minute):
it: &Velocità di lettura (parole al minuto):

en: Sound output:
it: Output suono:

en: No active audio output devices found. Connect headphones or speakers.
it: Nessun dispositivo di uscita audio attivo trovato. Connetti delle cuffie o degli altoparlanti.

en: &Unmark marked text
it: &Rimuovi la marcatura

en: The Qt WebEngine Render process crashed and has been restarted
it: Il processo Qt WebEngine Render si è interrotto ed è stato riavviato

en: Unsaved changes
it: Modifiche non salvate

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
it: Il libro attuale ha dei cambiamenti non salvati. Se si apre un nuovo libro, questi andranno persi. Sei sicuro di voler procedere?

en: Cannot open
it: Impossibile aprire

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
it: Impossibile aprire un altro libro fino a quando non sono terminate le attività di salvataggio del libro attualmente aperto

en: Choose file location
it: Scegli la posizione del file

en: Importing book, please wait...
it: Importazione libro, attendi...

en: Choose book folder
it: Seleziona la cartella contenete i libri

en: Choose book
it: Scegli il libro

en: File not found
it: File non trovato

en: The file %s does not exist.
it: Il file %s non esiste.

en: Unsupported format
it: Formato non supportato

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
it: Il Ritocco è supportato solo per alcuni libri nel formato %s. Si prega di convertire prima il libro in uno dei formati supportati.

en: Read-only file
it: Archivio di sola lettura

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
it: Il file {} è di sola lettura. Salvare i cambiamenti fatti su di esso fallirà o causerà il ripristino dei suoi permessi.

en: Opening book, please wait...
it: Apertura del libro in corso...

en: Failed to open book
it: Apertura del libro non riuscita

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
it: Impossibile aprire il libro in quanto contiene caratteri offuscati e manca la chiave di offuscamento dal file OPF. Effettuare una conversione da EPUB ad EPUB prima di provare a modificare questo libro.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
it: Impossibile aprire il libro, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Start of editing session
it: Inizia la sessione di modifica

en: Before: Delete files
it: Prima di: Elimina i file

en: One file deleted | {} files deleted
it[0]: Un file eliminato
it[1]: {} file eliminati
it[2]: {} file eliminati

en: Before: Re-order text
it: Prima di: Riordina il testo

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
it: È necessario aprire un libro da modificare, prima di cercare di creare nuovi file al suo interno.

en: Before: Add file %s
it: Prima di: Aggiungi il file %s

en: Before Add files
it: Prima Aggiungi i file

en: Before: Add cover
it: Prima di: Aggiungi copertina

en: No book is currently open. You must first open a book.
it: Nessun libro è aperto al momento. Devi prima aprire un libro.

en: No book open
it: Nessun libro aperto

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
it: È necessario aprire un libro prima di poterne modificare l'indice.

en: Before: Edit Table of Contents
it: Prima di: Modifica l'indice

en: Before: Insert inline Table of Contents
it: Prima di: Inserisci indice in linea

en: No Table of Contents
it: Nessun indice

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
it: Impossibile creare un indice in linea in quanto il libro non ha ancora un indice. È necessario prima creare un indice utilizzando lo strumento Modifica Indice.

en: Before: %s
it: Prima di: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
it: Bisogna prima aprire un libro per trasformare gli stili.

en: No HTML file
it: Nessun file HTML

en: Not currently editing an HTML file
it: Non stai modificando alcun file HTML al momento

en: No HTML files
it: Nessun file HTML

en: Not currently editing any HTML files
it: Non stai modificando alcun file HTML al momento

en: No HTML files are currently selected in the File browser
it: Nessun file HTML è al momento selezionato nel Navigatore dei File

en: Before HTML transformation
it: Prima della trasformazione HTML

en: No HTML was changed.
it: Il codice HTML non è stato modificato

en: No changes
it: Nessuna modifica

en: Before style transformation
it: Prima della trasformazione stile

en: No styles were changed.
it: Gli stili non sono stati modificati.

en: Before: Get external resources
it: Prima di: Scarica le risorse esterne

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
it: Nessun libro è aperto al momento. Per gestire i caratteri devi prima aprire un libro.

en: Embed all fonts
it: Integra tutti i caratteri

en: Subset all fonts
it: Sottoinsieme di tutti i caratteri

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
it: Il formato %s non supporta nomi di file e cartelle internamente.
    Non è permesso organizzare i file in cartelle.

en: The files in this book are already arranged into folders
it: I file in questo libro sono già organizzati in cartelle

en: Nothing to do
it: Niente da fare

en: Show this message &again
it: Mostra &ancora questo messaggio

en: Before: Arrange into folders
it: Prima di: Organizza in cartelle

en: Renaming and updating links...
it: Rinomina e aggiornamento collegamenti...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
it: State tentando di cambiare il tipo di file {0}<b>{1}</b> in {2}<b>{3}</b>. Questa procedura potrebbe causare problemi! Sicuri di voler procedere?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
it: Il nome scelto {0} contiene caratteri speciali, internamente apparirà come: {1} Prova a utilizzare solo caratteri dell'alfabeto inglese [a-z], numeri [0-9], trattini e trattini bassi per i nomi dei file. Altre tipologie di caratteri possono causare problemi su diversi lettori di e-book. Sei sicuro di voler procedere?

en: Before: Rename %s
it: Prima di: Rinomina %s

en: Before: Bulk rename
it: Prima di: Rinomina in gruppo

en: Failed to rename files
it: Rinomina dei file non riuscita

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
it: Impossibile rinominare i file, fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni.

en: &Revert to
it: &Ripristina a

en: &Revert changes
it: &Ripristina le modifiche

en: Show this popup again
it: Mostra di nuovo questa finestra

en: See what &changed
it: Vedi cosa è &cambiato

en: %s books
it: %s libri

en: Current book
it: Libro attuale

en: Other book
it: Altro libro

en: Before: Fix HTML
it: Prima di: Correggi HTML

en: All HTML files fixed
it: Corretti tutti i file HTML

en: Fixing done
it: Correzione finita

en: Before: Beautify files
it: Prima di: Migliora l'aspetto dei file

en: All files beautified
it: Aspetto di tutti i file migliorato

en: Beautified
it: Aspetto migliorato

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
it: L'inserimento di immagini è supportato soltanto per file di tipo HTML e CSS.

en: New class name
it: Nuovo nome classe

en: Rename the class {} to?
it: Rinominare la classe {} in?

en: Before: Rename {}
it: Prima di: Rinomina {}

en: No class {} found to change
it: Nessuna classe {} da cambiare trovata

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
it: Semantiche non supportate per il formato AZW3.

en: Before: Set Semantics
it: Prima di: Imposta semantiche

en: Before: Filter style information
it: Prima di: Filtra informazioni di stile

en: No matching style rules were found
it: Non sono state trovate regole di stile corrispondenti

en: No file with the name %s was found in the book
it: Nessun file con il nome %s è stato trovato nel libro

en: No style rules that match the class {} were found
it: Nessuna regola di stile che corrispondesse alla classe {} trovata

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
it: Scegli un nome per questo punto di controllo.
    Puoi ripristinare successivamente questo punto di controllo
    tramite le voci "Ripristina a..." nel menu Modifica.

en: Path does not exist
it: Il percorso non esiste

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
it: Il file che stai modificando (%s) non esiste più. Devi scegliere una nuova posizione di salvataggio.

en: File is read-only
it: L'archivio è di sola lettura

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
it: Il file in {} è di sola lettura. L'editor cercherà di ripristinare i permessi prima di salvare. Procedere con il salvataggio?

en: Cannot save a copy
it: Non posso salvare la copia

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
it: Salvataggio di una copia di un libro-cartella non supportato

en: Choose path
it: Scegli il percorso

en: Book (%s)
it: Libro (%s)

en: Saving copy, please wait...
it: Salvataggio della copia...

en: Failed to save copy
it: Salvataggio della copia non riuscita

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
it: Impossibile salvare una copia, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Copy saved to %s
it: Copia salvata in %s

en: Copy saved
it: Copia salvata

en: Editing saved copy at: %s
it: Modifica della copia salvata in: %s

en: Could not save
it: Impossibile salvare

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
it: Impossibile salvare il libro. Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni. Puoi provare a salvare una copia in una posizione diversa attraverso File->Salva una copia

en: Enter line number
it: Digita il numero di riga

en: Before: Split %s
it: Prima di: Dividi %s

en: Does not exist
it: Non esiste

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
it: Il file %s non esiste. Se stavi provando a fare clic su un elemento nel Sommario devi aggiornarlo facendo clic con il tasto destro del mouse e selezionando "Aggiorna".

en: Unsupported file format
it: Formato file non supportato

en: Editing files of type %s is not supported
it: La modifica dei file di tipo %s non è supportata

en: The anchor %s was not found in this file
it: L'ancora %s non è stata trovata in questo file

en: File deleted
it: File eliminato

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
it: Il file {} è già stato cancellato, riesegui Controlla Libro per aggiornare i risultati.

en: Before: Spell Check
it: Prima di: Controllo ortografico

en: Before: Auto-fix errors
it: Prima di: Correggi errori automaticamente

en: Before: Merge files into %s
it: Prima di: Unisci file in %s

en: {} files merged
it: {} file uniti

en: Before: Link stylesheets
it: Prima di: Collega fogli di stile

en: File opened
it: File aperto

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
it: Quando hai finito di modificare {0} fai clic su "Importa" per aggiornare il file nel libro o su "Annulla" per perdere le modifiche.

en: Discard
it: Annulla

en: Import
it: Importa

en: Before: Replace %s
it: Prima di: Sostituisci %s

en: You must first open a book in order to see the report.
it: È necessario aprire un libro prima di poter visualizzare il report.

en: You must first open a book in order to check links.
it: È necessario aprire un libro per verificare i collegamenti.

en: You must first open a book in order to compress images.
it: È necessario aprire un libro per comprimere le immagini.

en: Before: compress images
it: Prima di: Comprimi immagini

en: Unexpected error
it: Errore inatteso

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
it: Compressione delle immagini non riuscita, fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: Cannot decode
it: Impossibile decodificare

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
it: %s non può essere modificato poiché sembrerebbe essere un formato di carattere sconosciuto.

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
it: Nessun libro aperto attualmente. Devi prima aprire un libro da modificare.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
it: L'attuale libro è in salvataggio in background. Uscendo adesso dal programma si <b>annullerà il processo di salvataggio</b> Si vuole attendere la fine del salvataggio?

en: &Quit immediately
it: &Esci immediatamente

en: Finish &saving first
it: Completa prima il &salvataggio

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
it: Ci sono modifiche non salvate, se esci senza salvare, le perderai.

en: &Save and Quit
it: &Salva ed esci

en: &Quit without saving
it: &Esci senza salvare

en: Saving, please wait...
it: Salvataggio, attendere...

en: Favorites
it: Preferiti

en: European scripts
it: Caratteri europei

en: Armenian
it: Armeno

en: Armenian ligatures
it: Legature armene

en: Coptic
it: Copto

en: Coptic in Greek block
it: Copto nel blocco greco

en: Cypriot syllabary
it: Sillabario cipriota

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic supplement
it: Supplemento cirillico

en: Cyrillic extended A
it: Cirillico esteso A

en: Cyrillic extended B
it: Cirillico esteso B

en: Georgian
it: Georgiano

en: Georgian supplement
it: Supplemento georgiano

en: Glagolitic
it: Glagolitico

en: Gothic
it: Gotico

en: Greek and Coptic
it: Greco e copto

en: Greek extended
it: Greco esteso

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
it: Latino, base & supplemento Latino-1

en: Latin extended A
it: Latino esteso A

en: Latin extended B
it: Latino esteso B

en: Latin extended C
it: Latino esteso C

en: Latin extended D
it: Latino esteso D

en: Latin extended additional
it: Latino esteso aggiuntivo

en: Latin ligatures
it: Legature latine

en: Fullwidth Latin letters
it: Lettere latine a larghezza piena

en: Linear B syllabary
it: Sillabario della lineare B

en: Linear B ideograms
it: Ideogrammi della lineare B

en: Ogham
it: Ogamico

en: Old italic
it: Etrusco

en: Phaistos disc
it: Disco di Festo

en: Runic
it: Runico

en: Shavian
it: Shaviano

en: Phonetic symbols
it: Simboli fonetici

en: IPA extensions
it: Estensioni IPA

en: Phonetic extensions
it: Estensioni fonetiche

en: Phonetic extensions supplement
it: Supplemento alle estensioni fonetiche

en: Modifier tone letters
it: Lettere che modificano il tono

en: Spacing modifier letters
it: Lettere spaziate modificatrici

en: Superscripts and subscripts
it: Apici e pedici

en: Combining diacritics
it: Diacritici di combinazione

en: Combining diacritical marks
it: Segni diacritici di combinazione

en: Combining diacritical marks for symbols
it: Segni diacritici di combinazione per simboli

en: Combining diacritical marks supplement
it: Supplemento di segni diacritici di combinazione

en: Combining half marks
it: Mezzi segni combinabili

en: African scripts
it: Caratteri africani

en: Bamum supplement
it: Supplemento Bamum

en: Egyptian hieroglyphs
it: Geroglifici egiziani

en: Ethiopic
it: Etiopico

en: Ethiopic supplement
it: Supplemento etiopico

en: Ethiopic extended
it: Etiopico esteso

en: Ethiopic extended A
it: Etiopico esteso A

en: Meroitic cursive
it: Corsivo meroitico

en: Meroitic hieroglyphs
it: Geroglifici meroitici

en: Middle Eastern scripts
it: Caratteri mediorientali

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic supplement
it: Supplemento arabo

en: Arabic extended A
it: Arabo esteso A

en: Arabic presentation forms A
it: Forme di presentazione dell'arabo A

en: Arabic presentation forms B
it: Forme di presentazione dell'arabo B

en: Avestan
it: Avestano

en: Cuneiform
it: Cuneiforme

en: Cuneiform numbers and punctuation
it: Numeri e punteggiatura cuneiformi

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew presentation forms
it: Forme di presentazione dell'ebraico

en: Imperial Aramaic
it: Aramaico imperiale

en: Inscriptional Pahlavi
it: Iscrizione Pahlavi

en: Inscriptional Parthian
it: Iscrizione Persiano

en: Old Persian
it: Persiano antico

en: Old South Arabian
it: Antico sudarabico

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Samaritan
it: Samaritano

en: Syriac
it: Siriano

en: Ugaritic
it: Ugaritico

en: Central Asian scripts
it: Caratteri dell'Asia centrale

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Old Turkic
it: Turco antico

en: Tibetan
it: Tibetano

en: South Asian scripts
it: Caratteri dell'Asia Meridionale

en: Bengali
it: Bengalese

en: Devanagari extended
it: Devanagari estesa

en: Kannada
it: kannada

en: Meetei Mayek extensions
it: Estensioni al Meetei Mayek

en: Vedic extensions
it: Estensioni al vedico

en: Southeast Asian scripts
it: Caratteri dell'Asia Sudorientale

en: Khmer symbols
it: Simboli khmer

en: Myanmar
it: Birmano

en: Myanmar extended A
it: Myanmar esteso A

en: New Tai Lue
it: Nuovo Tai Lue

en: Sundanese supplement
it: Supplemento sundanese

en: Philippine scripts
it: Caratteri delle Filippine

en: East Asian scripts
it: Caratteri dell'Asia Orientale

en: Bopomofo extended
it: Bopomofo esteso

en: CJK Unified ideographs
it: Ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified ideographs extension A
it: Estensione A degli ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified ideographs extension B
it: Estensione B degli ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified ideographs extension C
it: Estensione C degli ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified ideographs extension D
it: Estensione D degli ideogrammi unificati CJK

en: CJK compatibility ideographs
it: Ideogrammi per la compatibilità CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
it: Supplemento ideogrammi per la compatibilità CJK

en: Kangxi radicals
it: Radicali Kangxi

en: CJK radicals supplement
it: Supplemento ai radicali CJK

en: CJK strokes
it: Tratti CJK

en: Ideographic description characters
it: Caratteri di descrizione degli ideogrammi

en: Katakana phonetic extensions
it: Estensioni fonetiche al katakana

en: Kana supplement
it: Supplemento kana

en: Halfwidth Katakana
it: Katakana a larghezza dimezzata

en: Hangul syllables
it: Sillabe hangul

en: Hangul Jamo
it: Jamo hangul

en: Hangul Jamo extended A
it: Hangul Jamo esteso A

en: Hangul Jamo extended B
it: Hangul Jamo esteso B

en: Hangul compatibility Jamo
it: Jamo di compatibilità Hangul

en: Halfwidth Jamo
it: Jamo a larghezza dimezzata

en: Yi syllables
it: Sillabe Yi

en: Yi radicals
it: Radicali Yi

en: American scripts
it: Caratteri americani

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
it: Sillabe aborigene canadesi unificate

en: UCAS extended
it: UCAS esteso

en: Other
it: Altro

en: Alphabetic presentation forms
it: Forme di presentazione alfabetiche

en: Halfwidth and Fullwidth forms
it: Forme a mezza e piena larghezza

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: General punctuation
it: Punteggiatura generale

en: ASCII punctuation
it: Punteggiatura ASCII

en: Latin-1 punctuation
it: Punteggiatura Latin-1

en: Small form variants
it: Varianti in forma piccola

en: Supplemental punctuation
it: Punteggiatura supplementare

en: CJK symbols and punctuation
it: Simboli e punteggiatura CJK

en: CJK compatibility forms
it: Forme di compatibilità CJK

en: Fullwidth ASCII punctuation
it: Punteggiatura ASCII a larghezza piena

en: Vertical forms
it: Forme verticali

en: Alphanumeric symbols
it: Simboli alfanumerici

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
it: Simboli alfabetici matematici arabi

en: Letterlike symbols
it: Simboli simili a lettere

en: Roman symbols
it: Simboli romani

en: Mathematical alphanumeric symbols
it: Simboli alfanumerici matematici

en: Enclosed alphanumerics
it: Alfanumerici racchiusi

en: Enclosed alphanumeric supplement
it: Supplemento alfanumerici racchiusi

en: Enclosed CJK letters and months
it: Lettere e mesi racchiusi CJK

en: Enclosed ideographic supplement
it: Supplemento ideogrammi racchiusi

en: CJK compatibility
it: Compatibilità CJK

en: Technical symbols
it: Simboli tecnici

en: Miscellaneous technical
it: Simboli tecnici vari

en: Control pictures
it: Immagini di controllo

en: Optical character recognition
it: Riconoscimento ottico dei caratteri

en: Numbers and digits
it: Numeri e cifre

en: Aegean numbers
it: Numeri egei

en: Ancient Greek numbers
it: Numeri greci antichi

en: Common Indic number forms
it: Forme numeriche indiane comuni

en: Counting rod numerals
it: Barre numerali

en: Fullwidth ASCII digits
it: Cifre ASCII a larghezza piena

en: Number forms
it: Forme numeriche

en: Rumi numeral symbols
it: Simboli numerici rumi

en: Mathematical symbols
it: Simboli matematici

en: Arrows
it: Frecce

en: Supplemental arrows A
it: Frecce supplementari A

en: Supplemental arrows B
it: Frecce supplementari B

en: Miscellaneous symbols and arrows
it: Simboli vari e frecce

en: Mathematical operators
it: Operatori matematici

en: Miscellaneous mathematical symbols A
it: Vari simboli matematici A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
it: Vari simboli matematici B

en: Supplemental mathematical operators
it: Operatori matematici supplementari

en: Ceilings and floors
it: Ceiling e floor

en: Geometric shapes
it: Forme geometriche

en: Box drawing
it: Disegno di riquadri

en: Block elements
it: Elementi a blocchi

en: Musical symbols
it: Simboli musicali

en: More musical symbols
it: Altri simboli musicali

en: Ancient Greek musical notation
it: Notazione musicale greca antica

en: Byzantine musical symbols
it: Simboli musicali bizantini

en: Game symbols
it: Simboli di giochi

en: Chess
it: Scacchi

en: Domino tiles
it: Tessere del domino

en: Draughts
it: Dama

en: Japanese chess
it: Scacchi giapponesi

en: Mahjong tiles
it: Tessere del Mahjong

en: Playing cards
it: Carte da gioco

en: Playing card suits
it: Semi delle carte da gioco

en: Other symbols
it: Altri simboli

en: Alchemical symbols
it: Simboli alchemici

en: Ancient symbols
it: Simboli antichi

en: Braille patterns
it: Schemi Braille

en: Currency symbols
it: Simboli delle valute

en: Dingbats
it: Dingbat

en: Emoticons
it: Emoticon

en: Miscellaneous symbols
it: Simboli vari

en: Miscellaneous symbols and pictographs
it: Simboli vari e pittografie

en: Yijing hexagram symbols
it: Simboli degli esagrammi Yijing

en: Yijing mono and digrams
it: Mono e digrammi Yijing

en: Yijing trigrams
it: Trigrammi Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
it: Simboli Tai Xuan Jing

en: Transport and map symbols
it: Simboli trasporti e mappe

en: Specials
it: Speciali

en: Variation selectors
it: Selettori di variazione

en: Variation selectors supplement
it: Selettori di variazione supplementari

en: Copy %s to clipboard
it: Copia %s negli appunti

en: Add %s to favorites
it: Aggiungi %s ai preferiti

en: Remove %s from favorites
it: Rimuovi %s dai preferiti

en: Restore favorites to defaults
it: Ripristina i preferiti ai valori predefiniti

en: Insert character
it: Inserisci carattere

en: Re-arrange favorites
it: Riorganizza i preferiti

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
it: Cerca i caratteri Unicode utilizzando i loro nomi inglesi o i soprannomi. Puoi anche cercare direttamente utilizzando un codice carattere. Per esempio, tutte le seguenti ricerche restituiranno il carattere spazio unificatore (no-break): U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
it: Cerca per nome, pseudonimo o codice di carattere

en: Clear search
it: Cancella la ricerca

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
it: Trascina i caratteri per riordinarli. Fai clic nuovamente sul pulsante "Riordina" quando hai finito.

en: Match any word
it: Trova almeno una delle parole

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
it: Durante la ricerca trova i caratteri i cui nomi corrispondono a una qualsiasi delle parole specificate

en: Check has not been run
it: Il controllo non è stato eseguito

en: Copy list of errors to clipboard
it: Copia l'elenco degli errori negli appunti

en: Click to run a check on the book
it: Fai clic per eseguire un controllo sul libro

en: Run check
it: Esegui il controllo

en: line: %d
it: riga: %d

en:  column: %d
it:  colonna: %d

en: Information
it: Informazione

en: Warning
it: Avviso

en: Try to fix only this error
it: Prova a correggere solo questo errore

en: Click to open in editor
it: Clic per aprire nell'editor

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
it: Prova a correggere tutti gli errori automaticamente. Funziona solo per alcuni tipo di errori.

en: Try to correct all fixable errors automatically
it: Prova a correggere tutti gli errori automaticamente

en: Re-run check
it: Esegui nuovamente il controllo

en: Re-run the check
it: Esegui nuovamente il controllo

en: Running fixers, please wait...
it: Correttori in esecuzione...

en: Running checks, please wait...
it: Controlli in corso, attendere...

en: Check external links
it: Controlla link esterni

en: Checking external links, please wait...
it: Controllo dei collegamenti esterni...

en: Check &anchors
it: Controlla &ancore

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
it: Controlla le ancore HTML dei link (la parte dopo #).
    Il controllo può essere un po' lento, dato che richiede di scaricare ed elaborare tutte le pagine HTML.

en: Checking failed
it: Controllo fallito

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
it: Si è verificato un errore durante la verifica dei collegamenti, fare clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni

en: No broken links found
it: Nessun link errato trovato

en: Found a broken link | Found {} broken links
it[0]: Trovato un link non funzionante
it[1]: Trovati {} link non funzionanti
it[2]: Trovati {} link non funzionanti

en: Fix this link
it: Correggi questo link

en: line number
it: numero riga

en: Enter the corrected URL:
it: Inserisci l'URL corretto

en: Fix URL
it: Correggi l'URL

en: Font
it: Carattere

en: Image
it: Immagine

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Completion failed
it: Completamento non riuscito

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
it: Impossibile recuperare i completamenti, fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni. Ulteriori errori durante i completamenti verranno nascosti.

en: Failed to get completion data
it: Impossibile recuperare i dati di completamento

en: Calculating differences, please wait...
it: Calcolo delle differenze, attendere...

en: Differences between books
it: Differenze tra i libri

en: Go to previous change
it: Vai alla modifica precedente

en: &Previous change
it: Modifica &precedente

en: Go to next change
it: Vai alla modifica successiva

en: &Next change
it: &Modifica successiva

en: Search for text
it: Cerca testo

en: Next &match
it: Corrispo&ndenza successiva

en: P&revious match
it: Co&rrispondenza precedente

en: Left panel
it: Pannello di sinistra

en: Perform search in the left panel
it: Esegui la ricerca del pannello di sinistra

en: Right panel
it: Pannello di destra

en: Perform search in the right panel
it: Esegui la ricerca del pannello di destra

en: &Options
it: &Opzioni

en: Change how the differences are displayed
it: Cambia come le differenze sono visualizzate

en: Lines of context around each change
it: Righe di contesto intorno a ogni modifica

en: Show %d lines of context
it: Mostra %d righe di contesto

en: Show all text
it: Mostra tutto il testo

en: Double click right side to edit
it: Fai doppio clic sul lato destro per modificare

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
it: Fai doppio clic su qualsiasi cambiamento nel pannello sulla destra per modificare quella collocazione nell'editor

en: Beautify files before comparing them
it: Migliora l'aspetto dei file prima di confrontarli

en: Do not beautify files before comparing
it: Non migliorare l'aspetto dei file prima di confrontarli

en: The books are identical
it: I libri sono identici

en: No changes found
it: Nessuna modifica trovata

en: The files are identical
it: I file sono identici

en: No differences found
it: Nessuna differenza trovata

en: The folders are identical
it: Le cartelle sono identiche

en: [%s was added]
it: [%s è stato aggiunto]

en: [%s was removed]
it: [%s è stato rimosso]

en: Previous change
it: Modifica precedente

en: Next change
it: Modifica successiva

en: Open file in the editor
it: Apri il file nell'editor

en: No matches found for query: %s
it: Nessuna corrispondenza trovata per la query: %s

en: This file was added
it: Questo file è stato aggiunto

en: This file was removed
it: Questo file è stato rimosso

en: [This file was renamed from %s]
it: [Questo file è stato rimosso da %s]

en: [This file was renamed to %s]
it: [Questo di file è stato rinominato in %s]

en: Binary file of size: %s
it: File binario di dimensione: %s

en: Image could not be rendered
it: L'immagine non può essere resa

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
it: Dimensione: {0} Risoluzione: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
it: I file sono identici dopo il miglioramento dell'aspetto

en: Choose the external resources to download
it: Scegli le risorse esterne da scaricare

en: Data URL #{}
it: URL di dati #{}

en: one instance | {} instances
it[0]: un elemento
it[1]: {} elementi
it[2]: {} elementi

en: Download external resources
it: Scarica risorse esterne

en: Searching for external resources...
it: Sto cercando le risorse esterne...

en: Scan failed
it: Scansione fallita

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
it: Impossibile eseguire la scansione delle risorse esterne, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: No external resources found
it: Nessuna risorsa esterna trovata

en: No external resources were found in this book.
it: Nessuna risorsa esterna trovata in questo libro.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
it: Impossibile scaricare le risorse esterne, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Some downloads failed
it: Qualche scaricamento non è riuscito

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
it: Impossibile scaricare alcune risorse esterne, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Updating resources in book...
it: Aggiornamento delle risorse nel libro

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
it[0]: Elaborata con successo la risorsa esterna
it[1]: Elaborate con successo {} risorse esterne
it[2]: Elaborate con successo {} risorse esterne

en: Could not download one image | Could not download {} images
it[0]: Impossibile scaricare un immagine
it[1]: Impossibile scaricare {} immagini
it[2]: Impossibile scaricare {} immagini

en: Replace failed
it: La sostituzione non è riuscita

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
it: Impossibile sostituire le risorse esterne, fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Trim image
it: Ritaglia immagine

en: Auto-trim image
it: Auto-ritaglio immagine

en: Rotate image
it: Ruota immagine

en: Resize image
it: Ridimensiona immagine

en: Sharpen image
it: Rendi più nitida l'immagine

en: Blur image
it: Sfoca immagine

en: Make image look like an oil painting
it: Fai assomigliare l'immagine a un dipinto ad olio

en: De-speckle image
it: Smacchia immagine

en: Normalize image
it: Normalizza immagine

en: No image
it: Nessuna immagine

en: No image loaded
it: Nessuna immagine caricata

en: Invalid image
it: Immagine non valida

en: The current image is not valid
it: L'immagine corrente non è valida

en: Drop image
it: Scarta l'immagine

en: Paste image
it: Incolla immagine

en: No image available in the clipboard
it: Nessuna immagine disponibile negli appunti

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
it: Nessuna selezione attiva, selezionare una regione dell'immagine trascinando con il mouse.

en: Not a valid image
it: Non è un'immagine valida

en: Choose the new width and height
it: Scegli la nuova larghezza e altezza

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
it: Non è possibile tagliare le immagini. Se si desidera eliminare l'immagine, usare il file browser.

en: File actions tool bar
it: Barra degli strumenti delle azioni sui file

en: Edit actions tool bar
it: Barra degli strumenti delle azioni di modifica

en: Image filters
it: Filtri immagine

en: Improve contrast (normalize image)
it: Migliora contrasto (normalizza immagine)

en: Image information bar
it: Barra informazioni immagine

en: Copy selected region
it: Copia la regione selezionata

en: Paste into selected region
it: Incolla nella regione selezionata

en: Copy image
it: Copia immagine

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
it: La deviazione standard per l'operazione di aumento nitidezza gaussiana (Un valore più alto aumenta la nitidezza)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
it: Deviazione standard per la sfocatura gaussiana (Un valore più alto aumenta la sfocatura)

en: Oilify image
it: Effetto pittura ad olio

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
it: Intensità effetto (numeri più alti aumentano l'intensità dell'effetto)

en: Choose file name
it: Scegli il nome del file

en: No name specified
it: Nessun nome specificato

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
it: Devi specificare un nome per il nuovo file, con un'estensione.

en: Choose an image
it: Scegli un'immagine

en: Images in book
it: Immagini nel libro

en: &Existing images in the book
it: Immagini &esistenti nel libro

en: Search for image by file name
it: Cerca immagine per nome del file

en: Refresh the displayed images
it: Aggiorna le immagini visualizzate

en: &Import image
it: &Importa immagine

en: Import an image from elsewhere in your computer
it: Importa immagine dal Computer

en: &Paste image
it: Inco&lla immagine

en: Paste an image from the clipboard
it: Incolla un'immagine dagli appunti

en: Full page image
it: Immagine a pagina intera

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
it: Inserisci l'immagine in modo tale che occupi una pagina intera quando vista in un lettore

en: Preserve aspect ratio
it: Mantieni proporzioni

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
it: Conserva le proporzioni dell'immagine quando renderizzata a pagina intera

en: &Zoom in
it: &Ingrandisci

en: There is no image on the clipboard
it: Non c'è alcuna immagine negli appunti

en: Invalid file extension
it: Estensione file non valida

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
it: Il nome del file deve avere un'estensione .jpg o .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
it: Scegli la cartella nella quale i file saranno posizionati

en: Create new folder
it: Crea una nuova cartella

en: Enter a name for the new folder
it: Digita un nome per la nuova cartella

en: Folder name
it: Nome della cartella

en: Create new book
it: Crea un nuovo libro

en: &Authors:
it: &Autori:

en: &Language:
it: &Lingua:

en: Invalid markup
it: Markup non valido

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
it: Il tag block corrente ha un attributo di stile non chiuso. Esegui prima lo strumento Correggi HTML.

en: Invalid HTML
it: HTML non valido

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
it: È presente un tag %s non chiuso. Dovresti eseguire lo strumento Correggi HTML prima di rinominare i tag.

en: No tag found
it: Nessun tag trovato

en: No suitable block level tag was found to rename
it: Non è stato trovato un tag livello blocco da rinominare

en: Cursor inside tag
it: Cursore dentro il tag

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
it: Impossibile dividere perché il cursore si trova dentro la definizione del tag

en: No suitable tag was found to split
it: Nessun tag adatto da dividere trovato

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
it: C'è un tag %s aperto. Dovresti eseguire lo strumento Correggi HTML prima di provare a dividere i tag.

en: Not in a block tag
it: Tag non presente in un blocco

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
it: Impossibile cambiare l'allineamento del testo in quanto il cursore non è all'interno del tag livello blocco come in un tag &lt;p&gt; o &lt;div&gt;.

en: Insert filler text
it: Digita un testo di riempimento

en: Insert a tag
it: Digita un tag

en: Insert a self closing tag
it: Inserisci un tag autochiudente

en: Insert a HTML link
it: Inserisci un collegamento HTML

en: Insert a HTML image
it: Inserisci un'immagine HTML

en: Insert a HTML tag with a class
it: Inserisci un tag HTML con una classe

en: No snippet found
it: Nessun frammento trovato

en: No matching snippet was found
it: Nessun frammento trovato con la ricerca

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
it: Per aiuto con i frammenti, vedi il <a href="%s">Manuale utente</a>

en: The name of this snippet
it: Il nome di questo frammento

en: The text used to trigger this snippet
it: Il testo utilizzato per attivare questo frammento

en: Tri&gger:
it: &Attivazione:

en: &File types:
it: Tipi di &file:

en: Which file types this snippet should be active in
it: Tipi di file per cui deve essere attivo questo frammento

en: You can test your snippet here
it: Puoi provare il tuo frammento qui

en: T&est:
it: &Prova:

en: Create a snippet
it: Crea un frammento

en: Edit snippet
it: Modifica frammento

en: You must provide a name for this snippet
it: Devi dare un nome a questo frammento

en: You must provide a trigger for this snippet
it: Devi inserire un testo di attivazione per questo frammento

en: You must provide a template for this snippet
it: Devi inserire uno schema per questo frammento

en: You must specify at least one file type
it: Devi specificare almeno un tipo di file

en: Create/edit snippets
it: Crea/modifica frammenti

en: Search for a snippet
it: Cerca un frammento

en: &Add snippet
it: &Aggiungi frammento

en: &Edit snippet
it: &Modifica frammento

en: &Remove snippet
it: &Elimina frammento

en: Change &built-in
it: &Cambia predefiniti

en: Invalid snippet
it: Frammento non valido

en: Cannot edit snippet
it: Impossibile modificare il frammento

en: No snippet selected
it: Nessun frammento selezionato

en: No snippets found
it: Nessun frammento trovato

en: No snippets found for query: %s
it: Nessun frammento trovato per la stringa: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
it: Scegli il frammento predefinito da modificare:

en: Invalid text
it: Testo non valido

en: Unterminated string
it: Stringa non terminata

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
it: Tieni premuto il tasto Ctrl e fai clic per aprire il collegamento

en: This link points to a file that is not present in the book
it: Questo collegamento s punta a un file che non è presente nel libro

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
it: Un < senza sequenza di escape non è consentito. Sostituiscilo con &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
it: Un & senza sequenza di escape non è consentito. Sostituiscilo con &lt;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
it: Un > senza carattere di escape non è permesso. Sostituirlo con &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
it: / non consentito se non alla fine del tag

en: Unknown character
it: Carattere sconosciuto

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
it: Un tag di chiusura deve contenere solamente il nome del tag.

en: Expecting an attribute value
it: Atteso un valore dell'attributo

en: A tag name cannot end with a colon
it: Il nome di un tag non può finire con i due punti

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
it: Tieni premuto il tasto Ctrl e fai clic per aprire la prima regola di stile CSS che corrisponde

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
it: Riordinare le regole CSS può in rari casi cambiare gli stili effettivi applicati al libro. Sei sicuro di voler procedere?

en: Create custom theme
it: Crea tema personalizzato

en: &Name of custom theme:
it: &Nome del tema personalizzato:

en: &Builtin theme to base on:
it: Tema incorporato su cui basarsi:

en: You must specify a name for your theme
it: Devi specificare un nome per il tuo tema

en: A custom theme with the name %s already exists
it: Un tema personalizzato con il nome %s esiste già

en: No color
it: Nessun colore

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
it: Rosso: {0} Verde: {1} Blu: {2}

en: Remove color
it: Rimuovi colore

en: &Background
it: Sfon&do

en: &Foreground
it: &Primario

en: &Italic
it: Cors&ivo

en: B&old
it: &Grassetto

en: &Underline:
it: &Sottolineato:

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
it: <h2>Creazione di un tema personalizzato</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">Puoi creare un tema personalizzato per evidenziare la sintassi usando i tuoi colori e tipi di carattere. Le più importanti classi di regole di evidenziazione sono descritte qui. Tieni presente che non tutte le regole supportano ogni tipo di personalizzazione, per esempio cambiare la famiglia di caratteri o la sottolineatura nella regola <code>Cursor</code> non sortisce alcun effetto in quanto essa viene utilizzata solo per il colore del cursore lampeggiante.</p>
    
    <p>Man mano che effettui i tuoi cambiamenti al tema sulla sinistra, i cambiamenti saranno mostrati immediatamente in questo pannello.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        La regola più importante. Imposta il colore primario e quello di sfondo per l'editor, oltre allo stile del testo "normale", ovverosia il testo che non corrisponde ad alcun tipo di sintassi speciale.
    
    {Visual}
        Definisce i colori per il testo selezionato dal mouse.
    
    {CursorLine}
        Definisce il colore per la riga contenente il cursore.
    
    {LineNr}
        Definisce i colori per i numeri di riga sulla sinistra.
    
    {MatchParen}
        Definisce i colori per i tag corrispondenti nell'HTML e le parentesi
        corrispondenti nel CSS.
    
    {Function}
        Utilizzato per evidenziare i tag HTML
    
    {Type}
        Utilizzato per evidenziare gli attributi HTML
    
    {Statement}
        I nomi dei tag HTML
    
    {Constant}
        Prefissi dello spazio dei nomi in XML e costanti in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Spazi{nbsp}unificatori/trattini ({endash}) in HTML
    
    {Error}
        Errori di sintassi come <questo <>
    
    {SpellError}
        Errori di ortografia, come in <span lang="en">questaparola</span>
    
    {Comment}
        Commenti come <!-- questo -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Un po' di CSS, così potete vedere l'effetto delle regole di evidenziazione */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
it: Crea/modifica tema personalizzato

en: &Edit theme:
it: Modifica t&ema:

en: Add &new theme
it: Aggiungi &nuovo tema

en: &Remove theme
it: &Rimuovi tema

en: &Bold
it: &Grassetto

en: Make the selected text bold
it: Rendi in grassetto il testo selezionato

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
it: <h3>Grassetto</h3>Rendi in grassetto il testo selezionato

en: Make the selected text italic
it: Rendi in corsivo il testo selezionato

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
it: <h3>Corsivo</h3>Rendi in corsivo il testo selezionato

en: &Underline
it: S&ottolineato

en: Underline the selected text
it: Sottolinea il testo selezionato

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
it: <h3>Sottolinea</h3>Sottolinea il testo selezionato

en: &Strikethrough
it: &Barrato

en: Draw a line through the selected text
it: Traccia una linea attraverso il testo selezionato

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
it: <h3>Barrato</h3>Traccia una linea attraverso il testo selezionato

en: &Superscript
it: A&pice

en: Make the selected text a superscript
it: Rende il testo selezionato un apice

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
it: <h3>Apice</h3>Rende il testo selezionato abbastanza piccolo e sopra la riga normale

en: &Subscript
it: P&edice

en: Make the selected text a subscript
it: Rende il testo selezionato un pedice

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
it: <h3>Pedice</h3>Rende il testo selezionato abbastanza piccolo e sotto la riga normale

en: &Color
it: &Colore

en: Change text color
it: Cambia il colore del testo

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
it: <h3>Colore</h3>Cambia il colore del testo selezionato

en: &Background color
it: Colore di &sfondo

en: Change background color of text
it: Cambia il colore di sfondo del testo

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
it: <h3>Colore di sfondo</h3>Cambia il colore di sfondo del testo selezionato

en: Align &left
it: A&llinea a sinistra

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
it: <h3>Allinea a sinistra</h3>Allinea il paragrafo a sinistra

en: &Center
it: &Centra

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
it: <h3>Centra</h3>Centra il paragrafo

en: Align &right
it: Allinea a dest&ra

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
it: <h3>Allinea a destra</h3>Allinea il paragrafo a destra

en: &Justify
it: &Giustifica

en: Justify
it: Giustifica

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
it: <h3>Giustifica</h3>Allinea il paragrafo ai margini sinistro e destro

en: &Sort style rules
it: Ordina regole di &stile

en: Sort the style rules
it: Mette le regole di stile in ordine alfabetico

en: &Insert image
it: &Inserisci immagine

en: Insert an image into the text
it: Inserisci un'immagine nel testo

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
it: <h3>Inserisci immagine</h3>Inserisci un'immagine nel testo

en: Insert &hyperlink
it: Inserisci collega&mento ipertestuale

en: Insert hyperlink
it: Inserisci collegamento ipertestuale

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
it: <h3>Inserisci collegamento ipertestuale</h3>Inserisce collegamento ipertestuale nel testo

en: Smart &comment
it: &Commento intelligente

en: Smart comment (toggle block comments)
it: Commento intelligente (abilita/disabilita commenti di blocco)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
it: <h3>Commento intelligente</h3>Commenta o rimuovi il tag commento da testo<br><br>Se il cursore è dentro un commento di blocco esistente, rimuovi il tag, altrimenti commenta il testo selezionato.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
it: Converti il paragrafo in &lt;%s&gt;

en: &Lower case
it: Minusco&lo

en: &Swap case
it: Inverti maiu&scole

en: &Upper case
it: Mai&uscolo

en: &Capitalize
it: Iniziale maius&cola

en: &Title case
it: &Iniziali maiuscole

en: Change the case of the selected text: %s
it: Modifica maiuscole/minuscole per il testo selezionato: %s

en: Insert &tag
it: Inserisci &tag

en: Insert tag
it: Inserisci tag

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
it: <h3>Inserisci tag</h3>Viene aggiunto un tag per il testo selezionato

en: Remove &tag
it: &Rimuovi tag

en: Remove tag
it: Rimuovi tag

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
it: <h3>Rimuovi tag</h3>Rimuove il tag attualmente evidenziato

en: &Split tag
it: &Dividi tag

en: Split current tag
it: Dividi tag corrente

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
it: <h3>Dividi tag</h3>Dividi il tag corrente alla posizione del cursore

en: Change paragraph to heading
it: Converti da paragrafo ad intestazione

en: Add a tag to this menu
it: Aggiungi un tag a questo menu

en: Remove from this menu
it: Rimuovi da questo menu

en: Name of tag to add
it: Nome del tag da aggiungere

en: Enter the name of the tag
it: Inserisci il nome del tag

en: Editor tools
it: Strumenti dell'editor

en: Format text
it: Formatta testo

en: No text
it: Nessun testo

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
it: Non c'è testo da incollare negli appunti.

en: Ignore this word
it: Ignora questa parola

en: Add this word to the dictionary: {0}
it: Aggiungi questa parola al dizionario: {0}

en: Add this word to the dictionary
it: Aggiungi questa parola al dizionario

en: Open %s
it: Apri %s

en: Rename the class {}
it: Rinomina la classe {}

en: Show help for: %s
it: Mostra la guida per: %s

en: C&hange case
it: Mo&difica maiuscole

en: Chapter-
it: Capitolo-

en: Style-
it: Stile-

en: Styles
it: Stili

en: Image-
it: Immagine-

en: Font-
it: Carattere-

en: Misc-
it: Vari-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
it: Vari

en: The file name must have an extension
it: Il nome del file deve avere un'estensione

en: The file name contains invalid characters
it: Il nome del file contiene caratteri non validi

en: This file name already exists in the book
it: Questo nome file esiste già nel libro

en: Bulk rename items
it: Rinomina in gruppo gli elementi

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
it: Tutti i file selezionati saranno rinominati nella forma prefisso-numero

en: &Prefix:
it: &Prefisso:

en: Starting &number:
it: &Numero iniziale:

en: Rename files according to their book order
it: Rinomina i file in base al loro ordine nel libro

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
it: Rinomina i file selezionati in base all'ordine in cui appaiono nel libro, invece dell'ordine in cui sono stati selezionati.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
it: Unire il file {0} con il file {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
it: Unire i {0} file selezionati nel file {1}?

en: Merge files
it: Unisci file

en: Full path:
it: Percorso completo:

en: This file is the cover %s for this book
it: Questo file è la copertina %s per questo libro

en: image
it: immagine

en: This file contains all the metadata and book structure information
it: Questo file contiene tutti i metadati e informazioni sulla struttura del libro

en: This file contains the metadata table of contents
it: Il file contiene il metadato del Sommario

en: This file is not listed in the book manifest
it: Questo file non è presente nel manifesto del libro

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
it: Questo file è segnato come non-lineare nel dorso
    Spostalo in cima per renderlo lineare

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
it: Questo file è un file di testo che non è referenziato nel dorso

en: This file occurs more than once in the spine
it: Il file è presente più di una volta nel dorso

en: Not a valid font
it: Non è un carattere valido

en: Select all {} files
it: Seleziona tutti i file {}

en: De-select all {} files
it: Deseleziona tutti i file {}

en: Export %s
it: Esporta %s

en: Replace %s with file...
it: Sostituisci %s con file...

en: Export all %d selected files
it: Esporta tutti e %d i file selezionati

en: &Rename %s
it: &Rinomina %s

en: Mark %s as cover image
it: Marca %s come immagine di copertina

en: Mark %s as cover page
it: Marca %s come pagina di copertina

en: Mark %s as Table of Contents
it: Marca %s come Indice

en: &Bulk rename the selected files
it: &Rinomina i file selezionati

en: Change the file extensions for the selected files
it: Modificare l'estensione dei file selezionati

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
it[0]: &Elimina il file selezionato
it[1]: Elimina i {} file selezionati
it[2]: Elimina i {} file selezionati

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
it[0]: &Copia il file selezionato in un'altra istanza dell'editor
it[1]: &Copia i {}  file selezionati in un'altra istanza dell'editor
it[2]: &Copia i {}  file selezionati in un'altra istanza dell'editor

en: Paste file from other editor instance
it: Incolla un file da un'altra istanza dell'editor

en: Paste {} files from other editor instance
it: Incolla {} file da un'altra istanza dell'editor

en: Link &stylesheets...
it: Collega fogli di &stile...

en: &Merge selected text files
it: Unisci i file di testo selezio&nati

en: &Merge selected style files
it: Unisci i file di stile selezio&nati

en: Cannot merge
it: Impossibile unire

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
it: Nessun file selezionato. Seleziona due o più file HTML, oppure due o più file CSS nel navigatore dei file prima di provare a unire

en: Cannot rename
it: Impossibile rinominare

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
it: I libri %s non supportano la rinomina dei file dato che non usano i nomi dei file internamente. I nomi di file che vedi sono generati automaticamente dalle strutture interne del file originale.

en: Not first item
it: Non il primo elemento

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
it: %s non è il primo elemento. Soltanto il primo elemento può essere usato come copertina. Vuoi renderlo il primo elemento?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
it: I file %s non possono essere rinominati.

en: New file extension:
it: Nuova estensione di file:

en: Rename files
it: Rinomina i file

en: The file(s) %s cannot be deleted.
it: I file %s non possono essere eliminati.

en: No item with the name %s was found
it: Nessun elemento con nome %s trovato

en: Choose location
it: Scegli la posizione

en: Files
it: File

en: No stylesheets
it: Nessun foglio di stile

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
it: Il libro attualmente non ha fogli di stile. È necessario creare un foglio di stile prima di collegarlo.

en: Choose stylesheets
it: Scegli i fogli di stile

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
it: Scegli i fogli di stile da collegare

en: Remove existing links to stylesheets
it: Rimuovi i collegamenti esistenti ai fogli di stile

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
it: Scegliere un nome per il nuovo file (vuoto). Per inserire il file in una cartella specifica includere il nome della cartella. Per esempio: <i>text/chapter1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
it: Aggiungi automaticamente collegamenti ai fogli di stile nei nuovi file HTML

en: Import resource file (image/font/etc.)
it: Importa file di risorsa (immagine/carattere/ecc.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
it: Importa un file da un computer come un nuovo file nel libro.

en: Choose a name for the imported file
it: Scegli un nome per il file importato

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
it: Specifica il nome per il nuovo file, con un'estensione, ad es. capitolo1.html

en: Choose master file
it: Scegli il file principale

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
it: Seleziona il file principale. Tutti gli elementi selezionati saranno uniti nel file principale.

en: Debug output from %s
it: Risultato del debug da %s

en: No such function
it: Funzione sconosciuta

en: There is no function named %s
it: Non esiste una funzione con nome %s

en: Cannot remove builtin function
it: Impossibile rimuovere una funzione incorporata

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
it: La funzione %s è una funzione incorporata, non può essere rimossa.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
it: Scegli una funzione da eseguire su un testo corrispondente (per nome)

en: Save current search
it: Salva la ricerca corrente

en: Show saved searches
it: Mostra le ricerche salvate

en: Create/edit a function
it: Crea/modifica una funzione

en: F&unction name:
it: Nome della f&unzione:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
it: Per aiuto sulla creazione di funzioni, vedi il <a href="%s">Manuale utente</a>

en: Must specify name
it: Devi specificare un nome

en: You must specify a name for this function.
it: Devi specificare un nome per questa funzione.

en: Invalid Python code
it: Codice Python non valido

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
it: Il codice che hai creato non è codice Python valido, errore: %s

en: No replace function
it: Nessuna funzione di sostituzione

en: You must create a Python function named replace in your code
it: Devi creare una funzione Python chiamata replace nel tuo codice

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
it: Tutti i cambiamenti non salvati saranno persi. Sei sicuro?

en: Inherited from %s
it: Ereditato da %s

en: Matched CSS rules for %s
it: Regola CSS verificata per %s

en: Computed final style
it: Stile Finale Elaborato

en: Copy everything
it: Copia tutto

en: No style information found
it: Non è stata trovata alcuna informazione di stile

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
it: Sposta il cursore dentro un tag HTML per vedere quali stili si applicano a quel tag.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
it: %p [opts] [percorso_dell_ebook] [nome_del_file_nel_libro ...]
    
    Lancia lo strumento di calibre Modifica libro. Volendo puoi anche specificare
    i nomi dei file dentro il libro che saranno aperti automaticamente per la modifica.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
it: Il testo da selezionare nel libro quando viene aperto per la modifica

en: Change this to the relative path to: %s
it: Modifica questa parte con il percorso relativo di: %s

en: Font file added
it: File di carattere aggiunto

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
it: Il file di carattere <b>{}</b> è stato aggiunto. Il testo per la regola CSS @font-face per questo file è stato copiato negli appunti. Dovresti incollarlo in qualunque file CSS tu voglia questo font.

en: Font files added
it: File di carattere aggiunti

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
it: I file di carattere selezionati sono stati aggiunti. Il testo per le regole CSS @font-face per questi file è stato copiato negli appunti. Dovresti incollarlo in qualunque file CSS tu voglia questi caratteri.

en: Font faces for %s
it: Font face per %s

en: Embedded
it: Integrato

en: Font family
it: Famiglia del carattere

en: Change font
it: Cambia carattere

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
it[0]: Cambia il carattere %s a:
it[1]: Cambia i caratteri %s a:
it[2]: Cambia i caratteri %s a:

en: &New font:
it: &Nuovo carattere:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
it: Il carattere <i>%s</i> <b>esiste</b> sul tuo computer

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
it: Il carattere <i>%s</i> <b>non esiste</b> sul computer

en: Manage fonts
it: Gestisci caratteri

en: &Install fonts
it: &Installa caratteri

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
it: Installa caratteri da file, per poterli poi integrare

en: &Change selected fonts
it: &Cambia i caratteri selezionati

en: &Remove selected fonts
it: &Rimuovi i caratteri selezionati

en: &Embed all fonts
it: Int&egra tutti i caratteri

en: &Subset all fonts
it: &Sottoinsieme di tutti i caratteri

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
it: Analizza nuovamente i caratteri del libro nel caso tu abbia apportato delle modifiche

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
it: Tutti i caratteri dichiarati nel libro vengono mostrati a sinistra insieme a prescindere se incorporati o meno.
    Potete rimuovere o sostituire qualsiasi carattere selezionato ed incorporare qualsiasi carattere dichiarato ma non ancora incorporato.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
it: Doppio click su qualsiasi famiglia caratteri per vedere se il carattere è disponibile sul computer per l'incorporamento.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
it: Il carattere <b>%s</b> non è stato trovato nel computer. Se hai i file del carattere, puoi installarlo utilizzando il pulsante "Installa caratteri" presente in basso a sinistra.

en: No fonts selected
it: Nessun carattere selezionato

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
it: Nessun carattere selezionato. Si prega di selezionare prima alcuni caratteri dal pannello presente a sinistra

en: Remove unused CSS
it: Rimuovi CSS inutilizzati

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
it: Questo rimuoverà tutte le regole CSS che non corrispondono ad alcun contenuto effettivo. Ci sono alcune correzioni aggiuntive che puoi abilitare, qui sotto:

en: Remove unused &class attributes
it: Rimuovi attributi di &classe non utilizzati

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
it: Rimuovi dall'HTML tutti gli attributi class che non corrispondono ad alcuna regola CSS

en: Merge CSS rules with identical &selectors
it: Combina le regole CSS con identici &selettori

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
it: Combina le regole CSS nello stesso foglio di stile che hanno selettori identici. Nota che in rari casi l'unione può risultare in un cambio allo stile effettivo del libro, da usare con attenzione.

en: Merge CSS rules with identical &properties
it: Combina le regole CSS con identiche &proprietà

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
it: Combina le regole CSS nello stesso foglio di stile che hanno proprietà identiche. Nota che in rari casi l'unione può risultare in un cambio allo stile effettivo del libro, da usare con attenzione.

en: Remove &unreferenced style sheets
it: Rimuovi i fogli di stile senza &riferimenti

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
it: Rimuovi i fogli di stile che non vengono menzionati da alcun contenuto.

en: Remove NCX ToC file
it: Rimuovi il file di indice NCX

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
it: Rimuovere l'indice obsoleto in formato NCX?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
it: Questo formato di indice è stato soppiantato dal nuovo indice basato su HTML. Lasciarlo nel libro è utile solamente se ti aspetti che questo libro venga letto su dispositivi molto vecchi a cui manca il supporto completo a EPUB 3

en: Ask this question again in the future
it: Chiedimelo di nuovo in futuro

en: Keep NCX
it: Mantieni NCX

en: Remove NCX
it: Rimuovi NCX

en: Action report
it: Resoconto azione

en: Enable &lossy compression of {} images
it: Abilita la compressione delle immagini {} &con perdite

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
it: Consente di modificare il fattore di qualità utilizzato per le immagini {}.
    Abbassando la qualità è possibile ridurre notevolmente le dimensioni del file, a scapito dell'aspetto sfocato dell'immagine.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
it: La qualità dell'immagine, 1 vuol dire un'alta compressione con bassa qualità dell'immagine, 100 una bassa compressione con alta qualità dell'immagine

en: Image &quality:
it: &Qualità immagine:

en: Compress images
it: Comprimi immagini

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
it: Puoi comprimere le immagini in questo libro senza perdite, riducendo la dimensione del file del libro, senza cambiare la qualità delle immagini. Di solito la dimensione delle immagini si riduce del 5 - 15%.

en: Compressing images...
it: Immagini in fase di compressione

en: Compressing images, please wait...
it: Compressione immagini in corso, attendere...

en: Editor font &family:
it: &Famiglia di caratteri dell'editor:

en: Editor font &size:
it: Dimensione dei caratteri dell'editor:

en: Editor cursor &width:
it: Modifica &larghezza cursore:

en: Create/edit &custom color schemes
it: Crea/modifica schemi di &colori personalizzati

en: &Color scheme:
it: S&chema colori:

en:  characters
it:  caratteri

en: W&idth of tabs:
it: Spaz&iatura delle tabulazioni:

en: Change &templates
it: Cam&bia i modelli

en: Templates for new files:
it: Modelli per i nuovi file:

en: &Wrap long lines in the editor
it: &Interrompi le righe lunghe nell'editor

en: &Replace HTML entities as they are typed
it: Sostituisci le entità HTML du&rante la digitazione

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
it: Con questa opzione ogni volta che si scrive una entità html completa, ad esempio, &amp;hellip;, questa viene automaticamente sostituita dal carattere corrispondente. La sostituzione avviene solo all'inserimento del punto e virgola finale.

en: Auto close t&ags when typing </
it: Chiudi i tag automaticamente quando digiti </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
it: Con questa opzione ogni volta che si scrive </ viene chiuso/completato automaticamente il tag HTML

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
it: Mostra il &nome del carattere precedente il cursore, insieme ai numeri di linea e colonna

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
it: Migliora automaticamente l'aspetto dei singoli &file all'apertura

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
it: Rende automatica l'azione di miglioramento dell'aspetto del file ogni volta che apri un file HTML/CSS/etc. per modificarlo.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
it: &Mostra gli errori ortografici sottolineati nell'editor di codice

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
it: Evidenza gli errori di ortografia nella modalità di visualizzazione codice per correggere facilmente durante la scrittura.

en: Allow drag and drop &editing of text
it: Permetti la modifica del testo per &trascinamento

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
it: Permetti l'uso del trascinamento per spostare il testo dentro l'editor. Può essere utile disattivare questa opzione se hai problemi con il touchpad.

en: Manage &spelling dictionaries
it: Gesti&sci i dizionari per la verifica dell'ortografia

en: Manage sni&ppets
it: Gestisci &frammenti

en: Automatic (%s)
it: Automatico (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
it: Aggiorna i &metadati incorporati nel libro all'apertura

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
it: Quando il file è aperto aggiorna il metadato incorporato nel file del libro con il metadato presente nella biblioteca di calibre.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
it: Chiedi quale &formato modificare se più di un formato è disponibile per il libro

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
it: Ordine di preferenza per il formato di modifica di libri con formati multipli.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
it: Ordine preferito formati (trascina e rilascia per modificare)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
it: Permetti alle finestre agganciabili di essere nidificate all'interno delle aree dock

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
it: Per impostazione predefinita si può avere solo una singola riga o colonna di finestre nelle aree della dock (le aree intorno agli editor centrali). Questa opzione permette un layout finestre più flessibile ma il suo utilizzo è un po' più complesso.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
it: Scegli quali finestre occuperanno gli angoli delle aree di aggancio

en: The &top-left corner
it: L'angolo in &alto a sinistra

en: The top-&right corner
it: L'angolo in alto a &destra

en: The &bottom-left corner
it: L'angolo in &basso a sinistra

en: The bottom-ri&ght corner
it: L'angolo in basso a d&estra

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
it: Recupera &stato dei libri modificati in precedenza alla riapertura

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
it: Quando si riapre un libro modificato ripristina il suo stato iniziale. Significa che tutti i file aperti vengono riaperti automaticamente ed il cursore riposizionato come in precedenza.

en: Show full &file paths in the File browser
it: Mostra il percorso completo dei file nel Navigatore &file

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
it: Mostrare il percorso completo dei file è utile quando si modificano libri che contengono più file con lo stesso nome.

en: Monospaced text
it: Testo a spaziatura fissa

en: Sans-serif text
it: Testo senza grazie

en: Serif text
it: Testo con grazie

en: Font family for &%s:
it: Famiglia di caratteri per &%s:

en: Style for standard &text:
it: Stile per &testo normale:

en: &Default font size:
it: &Dimensione predefinita dei caratteri:

en: &Monospace font size:
it: Di&mensione caratteri a spaziatura fissa:

en: Mi&nimum font size:
it: Dime&nsione minima caratteri:

en: lines
it: linee

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
it: Numero di linee mostrate sopra la linea corrente quando il testo mostrato nel pannello di anteprima è sincronizzato alla posizione del cursore nella vista del codice

en: Visible lines above s&ync point:
it: Linee visibili sopra il punto di s&incronizzazione:

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Foreground color:
it: Colore primario:

en: Link color:
it: Colore link:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
it: Utilizzare i colori degli stili del libro, per impostazione predefinita nero su bianco. Si noti che in modalità scura è necessario impostare tutti e tre i colori su "Nessuna modifica", altrimenti il libro viene reso con colori scuri.

en: Theme based
it: Segui il tema

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
it: Quando è usato un tema scuro forza colori scuri, altrimenti è lo stesso di "Nessuna modifica"

en: Choose a custom color
it: Scegli un colore personalizzato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Choose which toolbar you want to customize
it: Scegli la barra degli strumenti da personalizzare

en: Tools for %s editors
it: Strumenti per l'editor %s

en: Book wide actions
it: Azioni per tutto il libro

en: Book wide tools
it: Strumenti per tutto il libro

en: Book wide tools from third party plugins
it: Strumenti per tutto il libro da plugin di terze parti

en: Common tools for all editors
it: Strumenti comuni a tutti gli editor

en: Text formatting actions
it: Azioni di formattazione del testo

en: &Toolbar to customize:
it: Barra degli strumen&ti da personalizzare:

en: Add selected actions to the toolbar
it: Aggiungi le azioni selezionate alla barra degli strumenti

en: Remove selected actions from the toolbar
it: Rimuovi le azioni selezionate dalla barra degli strumenti

en: Adjust the size of icons on all toolbars
it: Regola la dimensione delle icone in tutte le barre degli strumenti

en: Toolbar &icon size:
it: Dimensione &icone della barra degli strumenti:

en: Customize templates
it: Personalizza i modelli

en: Choose the &type of template to edit:
it: Scegli il &tipo di modello da modificare:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
it: Le variabili {0} e {1} verranno sostituite con il titolo e l'autore del libro. {2} è dove il cursore verrà posizionato. Se volete includere le parentesi nel template, ad es. per le regole CSS, dovete aggiungere il carattere di escape: {3}

en: Preferences for Edit book
it: Preferenze di Modifica libro

en: Restore all &defaults
it: Ripristina tutti i valori &predefiniti

en: Restore defaults for all preferences
it: Ripristina i valori predefiniti per tutte le preferenze

en: Restore &current defaults
it: Ripristina i valori predefiniti &correnti

en: Restore defaults for currently displayed preferences
it: Ripristina i valori predefiniti per le preferenze attualmente visualizzate

en: Restore c&onfirmations
it: Ripristina c&onferme

en: Restore all disabled confirmation prompts
it: Ripristina tutte le richieste di conferma disattivate

en: Main window
it: Finestra principale

en: Editor settings
it: Impostazioni dell'editor

en: Preview settings
it: Impostazioni anteprima

en: Integration with calibre
it: Integrazione con calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
it: Non ci sono conferme disabilitate

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
it[0]: Una conferma disabilitata è stata ripristinata
it[1]: {} conferme disabilitate sono state ripristinate
it[2]: {} conferme disabilitate sono state ripristinate

en: Disabled confirmations restored
it: Conferme disabilitate ripristinate

en: Render process crashed
it: Il processo del render si è interrotto

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
it: Il processo Qt WebEngine Render si è interrotto, di conseguenza Anteprima/CSS Live non funzionerà. Prova a riavviare l'editor.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
it: 
    <h3>Anteprima in tempo reale</h3>
    
    <p>Qui vedrai un'anteprima in tempo reale del file HTML che stai modificando attualmente.
    L'anteprima verrà aggiornata automaticamente dopo ogni cambiamento.
    
    <p style="font-size:x-small; color: gray">Nota che questa è solo un'anteprima veloce
    e non è pensata per simulare un vero lettore di e-book. Alcuni
    aspetti del tuo e-book non funzioneranno, come le interruzioni di pagina e i margini di pagina.

en: Inspect element
it: Ispeziona elemento

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Loading preview, please wait...
it: Carico l'anteprima, attendere...

en: Search in preview
it: Cerca nell'anteprima

en: Invalid location
it: Posizione non valida

en: Cannot split on the body tag
it: Impossibile dividere sul tag body

en: Failed to launch worker
it: Impossibile avviare il processo worker

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
it: Impossibile avviare il processo worker utilizzato per il rendering dell'anteprima

en: Cannot disable
it: Impossibile disabilitare

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
it: L'auto-aggiornamento del pannello anteprima non può esser disabilitato quando il pannello Live CSS è aperto

en: Auto reload preview when text changes in editor
it: Ricarica automaticamente l'anteprima quando cambia il testo nell'editor

en: Disable auto reload of preview
it: Disabilita l'aggiornamento automatico dell'anteprima

en: Disable syncing of preview position to editor position
it: Disabilita la sincronizzazione della posizione in anteprima alla posizione nell'editor

en: Enable syncing of preview position to editor position
it: Abilita la sincronizzazione della posizione dell'anteprima con la posizione dell'editor

en: Abort file split
it: Interrompi la suddivisione del file

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
it: Dividi questo file in un punto specifico.<p>Dopo aver fatto clic su questo pulsante, fai clic all'interno del pannello di anteprima sopra la posizione in cui vuoi che il file sia diviso.

en: Delete selected files
it: Elimina i file selezionati

en: Size (KB)
it: Dimensione (KB)

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Style
it: Stile

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
it: Dimensione totale non compressa di tutti i file: {0} :: Immagini: {1} :: Caratteri: {2}

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Times used
it: Utilizzi

en: Edit the image: %s
it: Modifica l'immagine: %s

en: Anchor
it: Ancoraggio

en: Source text
it: Testo sorgente

en: Target
it: Destinazione

en: Target text
it: Testo di destinazione

en: The link destination does not exist
it: La destinazione del collegamento non esiste

en: The link destination exists
it: La destinazione del collegamento esiste

en: The link destination could not be verified
it: La destinazione del collegamento non può essere verificata

en: Click entries above to see their destination here
it: Fai clic sulle voci in alto per vedere qui la loro destinazione

en: No destination found for this link
it: Nessuna destinazione trovata per questo collegamento

en: Word
it: Parola

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
it: Parole: {2} :: Parole uniche: :: {0} :: Lingue: {1}

en: Character
it: Carattere

en: All the characters in the book
it: Tutti i caratteri nel libro

en: {0} [{1} elements]
it: {0} [{1} elementi]

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: &Counts
it: &Presenze

en: &Name
it: &Nome

en: {0} rules, {1} unused
it: {0} regole, {1} inutilizzate

en: Number of matches
it: Numero di corrispondenze

en: Style Rule
it: Regola di stile

en: {0} classes, {1} unused
it: {0} classi, {1} inutilizzate

en: Class
it: Classe

en: Words
it: Parole

en: Style rules
it: Regole di stile

en: Style classes
it: Classi di stile

en: Characters
it: Caratteri

en: Links
it: Collegamenti

en: Export of %s data is not supported
it: L'esportazione di dati %s non è supportata

en: Choose a filename for the data
it: Scegli un nome file per i dati

en: CSV files
it: File CSV

en: Reports
it: Rapporti

en: Export the currently shown report as a CSV file
it: Esporta il rapporto mostrato attualmente come file CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
it: Sei sicuro di voler eliminare i file selezionati?

en: Failed to gather data
it: Raccolta dati non riuscita

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
it: Raccolta dei dati per il rapporto non riuscita. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Enable completion based on search history
it: Abilita il completamento basato sulla cronologia delle ricerche

en: Disable completion based on search history
it: Disabilita il completamento basato sulla cronologia delle ricerche

en: All style files
it: Tutti i file di stile

en: All text files
it: Tutti i file di testo

en: Current file
it: File corrente

en: Marked text
it: Testo marcato

en: Open files
it: File aperti

en: Selected files
it: File selezionati

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
it: 
                Dove trovare/sostituire:
                <dl>
                <dt><b>File corrente</b></dt>
                <dd>Cerca solo nel file attualmente aperto</dd>
                <dt><b>Tutti i file di testo</b></dt>
                <dd>Cerca in tutti i file di testo (HTML)</dd>
                <dt><b>Tutti i file di stile</b></dt>
                <dd>Cerca in tutti i file di stile (CSS)</dd>
                <dt><b>File selezionati</b></dt>
                <dd>Cerca nei file attualmente selezionati nel Navigatore file</dd>
                <dt><b>File aperti</b></dt>
                <dd>Cerca nei file attualmente aperti nell'editor</dd>
                <dt><b>Testo marcato</b></dt>
                <dd>Cerca solo dentro il testo marcato nel file attualmente aperto. Puoi marcare il testo usando il menu Cerca.</dd>
                </dl>

en: Down
it: Giù

en: Up
it: Su

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
it: 
                Direzione in cui cercare:
                <dl>
                <dt><b>Giù</b></dt>
                <dd>Cerca la corrispondenza successiva alla posizione attuale</dd>
                <dt><b>Su</b></dt>
                <dd>Cerca la corrispondenza precedente alla posizione attuale</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
it: Flessibile

en: Regex-function
it: Regex-funzione

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
it: Scegli come viene interpretata l'espressione di ricerca
                <dl>
                <dt><b>Normale</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è trattata come testo normale, calibre cercherà il testo esatto</dd>
                <dt><b>Flessibile</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è interpretata in maniera "flessibile" che significa che agli spazi corrisponderà ogni tipo
                di carattere di spazio, incluse tabulazioni e interruzioni di linea. Le virgolette semplici funzioneranno
                anche con i loro equivalenti tipografici, ecc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è interpretata come espressione regolare. Vedi il manuale utente per aiuto nell'uso delle espressioni regolari.</dd>
                <dt><b>Regex-funzione</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è interpretata come espressione regolare. L'espressione di sostituzione è una funzione Python arbitrariamente potente.</dd>
                </dl>

en: &Find:
it: Tro&va:

en: &Replace:
it: &Sostituisci:

en: Clear replace &history
it: Elimina la cronologia di 'sostituisci'

en: Create/&edit
it: Cr&ea/modifica

en: Create a new function, or edit an existing function
it: Crea una nuova funzione o modifica una funzione esistente

en: Remo&ve
it: Rimuo&vi

en: Remove this function
it: Rimuovi questa funzione

en: Fin&d
it: Cerca

en: Replace a&nd Find
it: Sostituisci e t&rova

en: Re&place
it: Sostituisci

en: Replace &all
it: Sostit&uisci tutto

en: &Mode:
it: &Modalità:

en: &Case sensitive
it: Distingui le maius&cole

en: &Wrap
it: Ri&parti dall'inizio

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
it: Quando la ricerca raggiunge la fine, riparti dall'inizio e continua a cercare

en: &Dot all
it: Il pu&nto vale tutto

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
it: Fai corrispondere il carattere speciale '.' a qualsiasi carattere, incluse le newline

en: Close search panel
it: Chiudi il pannello di ricerca

en: Abort editing of search
it: Annulla la modifica della ricerca

en: The name with which to save this search
it: Il nome con il quale salvare questa ricerca

en: Case sensitive
it: Distingui le maiuscole

en: Dot matches all
it: Il punto vale tutto

en: Finish editing of search
it: Termina la modifica della ricerca

en: Add search
it: Aggiungi ricerca

en: Edit search
it: Modifica la ricerca

en: You must specify a search name
it: Devi specificare il nome di una ricerca

en: Name exists
it: Il nome esiste

en: Another search with the name %s already exists
it: Un'altra ricerca con il nome %s esiste già

en: Must specify find
it: È necessario specificare la ricerca

en: You must specify a find expression
it: Devi specificare un'espressione di ricerca

en: Must specify function
it: È necessario specificare la funzione

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
it: Bisogna specificare il nome di una funzione nella modalità Regex-Funzione

en: Filter displayed searches
it: Filtra le ricerche visualizzate

en: The entries are tried in order until the first one matches.
it: Le voci vengono trovate in ordine fino alla prima corrispondenza.

en: &Find
it: Tro&va

en: Run the search using the selected entries.
it: Avvia la ricerca utilizzando le voci selezionate.

en: Run replace using the selected entries.
it: Avvia la sostituzione utilizzando le voci selezionate.

en: Run replace and then find using the selected entries.
it: Avvia la sostituzione e poi cerca utilizzando le voci selezionate.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
it: Esegui Sostituisci tutti per tutte le voci selezionate nell'ordine scelto

en: &Count all
it: &Conta tutto

en: Run Count all for all selected entries
it: Esegui Conta tutti per tutte le voci selezionate

en: Move selected entries up
it: Sposta in alto le voci selezionate

en: Move selected entries down
it: Sposta in basso le voci selezionate

en: Edit the currently selected search
it: Modifica la ricerca attualmente selezionata

en: Re&move search
it: Ri&muovi ricerca

en: Remove the currently selected searches
it: Rimuovi la ricerca attualmente selezionata

en: Add a new saved search
it: Aggiungi una nuova ricerca

en: Import saved searches
it: Importa le ricerche salvate

en: Export saved searches
it: Esporta le ricerche salvate

en: Export all
it: Esporta tutto

en: Copy to search panel
it: Copia nel pannello di ricerca

en: No saved search is selected
it: Nessun ricerca salvata è selezionata

en: Cannot edit search - no search selected.
it: Impossibile modificare la ricerca - nessuna ricerca selezionata.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
it: Sicuri di voler eliminare permanentemente le ricerche salvate selezionate?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
it: (Distingui le maiuscole: {0} Punto vale tutto {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
it: (Maiuscole/Minuscole: {0} [Ricerca Normale])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
it: {2} {3}
    Trova: {0}
    Sostituisci: {1}

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: The file %s does not contain valid saved searches
it: Il file %s non contiene ricerche salvate valide

en: No searches
it: Nessuna ricerca

en: No searches available to be saved
it: Nessuna ricerca disponibile per essere  salvata

en: No searches selected
it: Nessuna ricerca selezionata

en: No file is being edited.
it: Nessun file è stato modificato.

en: No files are selected in the File browser
it: Nessun archivio è selezionato nel File browser

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
it: Nessun testo è marcato. Seleziona prima del testo, e poi utilizza l'azione "Marca il testo selezionato" nel menu Cerca per marcarlo.

en: No search query specified
it: Nessuna query di ricerca specificata

en: the selected searches
it: le ricerche selezionate

en: Invalid regex
it: Espressione regolare non valida

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
it: L'espressione regolare che hai digitato non è valida: <pre>{0}</pre>Con errore: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
it: Non esiste alcuna funzione di sostituzione con il nome %s

en: No matches were found for %s
it: Nessuna corrispondenza è stata trovata per %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
it: Hai disabilitato l'opzione "Riparti dall'inizio" per la ricerca, perciò una parte del testo potrebbe non essere stata considerata. Prova a cercare nuovamente dopo averla abilitata, utilizzando la casella "Riparti dall'inizio" sotto il pannello di ricerca.

en: Cannot replace
it: Impossibile sostituire

en: You must first click "Find", before trying to replace
it: Devi fare clic su "Trova" prima di poter sostituire

en: Currently selected text does not match the search query.
it: Il testo attualmente selezionato non corrisponde alla ricerca.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
it: Effettuata la sostituzione di {num} corrispondenze di {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
it: Trovate {num} corrispondenze per {query}

en: {0}: {1} occurrences
it: {0}: {1} risultati

en: Searching done
it: Ricerca completata

en: Before: Replace all
it: Prima di: Sostituisci tutto

en: Add a dictionary
it: Aggiungi un dizionario

en: &Download
it: &Scarica

en: &Import from OXT file
it: &Importa da file OXT

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
it: {0} supporta l'uso dei dizionari di LibreOffice per il controllo ortografico. Scegli la lingua che
            desideri qui sotto e fai clic su OK per scaricare il dizionario dall' <a href="{1}">Archivio dei dizionari di LibreOffice</a>.

en: &Language to download:
it: &Lingua da scaricare:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
it: {0} supporta l'uso dei dizionari di LibreOffice per il controllo ortografico. Puoi
                scaricare ulteriori dizionari dal sito delle <a href="{1}">Estensioni di LibreOffice</a>.
                Il dizionario verrà scaricato come file .oxt. Devi solo specificare il percorso
                del file .oxt scaricato qui per aggiungere il dizionario a {0}.

en: Path to OXT file
it: Percorso del file OXT

en: Browse for an OXT file
it: Cerca un file OXT

en: &Path to OXT file:
it: &Percorso del file OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
it: Scegli un nome alternativo per questo dizionario

en: &Nickname:
it: &Nome alternativo:

en: Choose OXT Dictionary
it: Scegli dizionario OXT

en: Dictionaries
it: Dizionari

en: Must specify nickname
it: Devi specificare un nome alternativo

en: You must specify a nickname for this dictionary
it: Devi specificare un nome alternativo per questo dizionario

en: Nickname already used
it: Il nome alternativo è già utilizzato

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
it: Un dizionario con il nome alternativo "%s " esiste già.

en: Failed to import dictionaries
it: Importazione dei dizionari non riuscita

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
it: Impossibile importare i dizionari da %s. Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: No dictionaries
it: Nessun dizionario

en: No dictionaries were found in %s
it: Nessun dizionario è stato trovato in %s

en: Failed to download dictionaries
it: Impossibile scaricare i dizionari

en: Failed to download dictionaries for "{:s}". Click "Show details" for more information
it: Impossibile scaricare i dizionari per "{:s}". Fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni

en: No dictionary was found for "{:s}"
it: Nessun dizionario trovato per "{:s}"

en: Copy selected words to clipboard
it: Copia le parole selezionate negli appunti

en: Select all words
it: Seleziona tutte le parole

en: Manage user dictionaries
it: Gestisci i dizionari utente

en: &New dictionary
it: &Nuovo dizionario

en: &Remove dictionary
it: &Rimuovi dizionario

en: Re&name dictionary
it: Ri&nomina dizionario

en: Mark this dictionary as active
it: Marca questo dizionario come attivo

en: Words in this dictionary:
it: Parole in questo dizionario:

en: &Add word
it: &Aggiungi parola

en: &Remove selected words
it: &Rimuovi le parole selezionate

en: &Import list of words
it: &Importa elenco di parole

en: New dictionary
it: Nuovo dizionario

en: Name of the new dictionary
it: Nome del nuovo dizionario

en: Already used
it: Già utilizzato

en: A dictionary with the name %s already exists
it: Un dizionario con il nome %s esiste già

en: New name
it: Nuovo nome

en: New name for the dictionary
it: Nuovo nome per il dizionario

en: Configure the dictionary: <b>%s
it: Configura il dizionario: <b>%s

en: Add a word
it: Aggiungi una parola

en: Word to add
it: Parola da aggiungere

en: &Word:
it: &Parola:

en: Import list of words
it: Importa elenco di parole

en: Enter a list of words, one per line
it: Digita un elenco di parole, una per riga

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
it: Le parole nel dizionario dell'utente devono avere una lingua associata. Scegli la lingua in basso:

en: Must specify language
it: Devi specificare una lingua

en: You must specify a language to import words
it: Devi specificare una lingua per importare le parole

en: Manage dictionaries
it: Gestisci i dizionari

en: &Remove this dictionary
it: &Rimuovi questo dizionario

en: Manage &user dictionaries
it: Gestisci i dizionari &utente

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
it: Gestisci la lista dei dizionari utente (dizionari a cui è possibile aggiungere parole)

en: &Add dictionary
it: &Aggiungi dizionario

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
it: Aggiungi un nuovo dizionario che hai scaricato da Internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
it: <Dizionario integrato per {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
it: <p>Potete cambiare i dizionari utilizzati per qualsiasi lingua specificata.</p>
                <p>Una lingua può avere molte varianti specifiche. Ognuna di queste varianti
                può avere uno o più dizionari assegnati. La variante predefinita per ogni lingua
                viene mostrata in grassetto a sinistra.</p>
                <p>Potete cambiare la variante della nazione predefinita come i dizionari utilizzati per
                ogni variante.</p>
                <p>Quando un libro specifica la propria lingua come lingua semplice, senza varianti di lingua,
                verrà utilizzata la variante predefinita che selezionerete qui.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
it: Questa è già la variante preferita per la lingua {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
it: Usa questa come variante preferita per la lingua {1}

en: This is already the preferred dictionary
it: Questo è già il dizionario preferito

en: Use this as the preferred dictionary
it: Usa questo come il dizionario preferito

en: Misspelled?
it: Scritto in modo errato?

en: Ignored
it: Ignorata

en: Change %s to
it: Cambia %s in

en: Specify replacement manually
it: Specifica manualmente la sostituzione

en: Ignore/un-ignore all selected words
it: Ignora/ri-considera tutte le parole selezionate

en: Add/remove all selected words
it: Aggiungi/rimuovi tutte le parole selezionate

en: Exclude files from spell check
it: Escludi file dal controllo ortografico

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
it: Scegli i file da escludere qui sotto. Oltre a questa lista qualunque file può essere escluso permanentemente aggiungendo il commento {} appena sotto al suo tag di apertura.

en: Check spelling
it: Controllo ortografico

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
it: Rianalizza il libro per parole, utile se hai modificato il libro dall'apertura di questa finestra

en: &Undo last change
it: Ann&ulla l'ultima modifica

en: Undo the last spell check word replacement, if any
it: Annulla l'ultima sostituzione di ortografia, se ce n'è almeno una

en: Exclude some files in the book from spell check
it: Escludi alcuni file del libro dal controllo ortografico

en: Checking, please wait...
it: Controllo in corso...

en: Filter the list of words
it: Filtra l'elenco delle parole

en: &Ignore
it: &Ignora

en: Un&ignore
it: Rim. &Ignora

en: Ignore the current word for the rest of this session
it: Ignora la parola attuale per il resto della sessione

en: Stop ignoring the current word
it: Smette di ignorare l'attuale parola

en: Add word to &dictionary:
it: Aggiungi parola al &dizionario:

en: Remove from &dictionaries
it: Rimuovi dai &dizionari

en: Add the current word to the specified user dictionary
it: Aggiungi la parola attuale al dizionario utente specificato

en: Remove the current word from all active user dictionaries
it: Rimuovi la parola attuale da tutti i dizionari utente attivi

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
it: Non avete dizionari utente attivi. Dovete scegliere almeno un dizionario utente attivo tramite Preferenze->Editor->Gestisci Dizionari Ortografici

en: Show &next occurrence
it: Mostra l'occorre&nza successiva

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
it: Mostra l'occorrenza successiva della parola scelta nell'editor per poterla modificare manualmente

en: &Change selected word to:
it: Modifi&ca le parole selezionate in:

en: The replacement word
it: La parola da sostituire

en: Show &only misspelled words
it: Mostra S&olo le parole errate

en: Case &sensitive sort
it: Ordinamento &sensibile alle maiuscole e minuscole

en: When sorting the list of words, be case sensitive
it: Quando si ordina l'elenco delle parole, tieni conto di maiuscole e minuscole

en: Case sensitive sea&rch
it: Ric&erca che tiene conto di Maiuscole/Minuscole

en: When filtering the list of words, be case sensitive
it: Quando si filtra l'elenco delle parole, tieni conto di maiuscole e minuscole

en: Change all occurrences of this word
it: Cambia tutte le occorrenze di questa parola

en: Show next occurrence of this word in the book
it: Mostra l'occorrenza successiva di questa parola nel libro

en: E&xclude files
it: E&scludi file

en: The original word
it: La parola originale

en: No changed word
it: Nessuna parola modificata

en: There is no spelling replacement to undo
it: Non c'è alcuna sostituzione ortografica da annullare

en: Failed to check spelling
it: Controllo ortografico non riuscito

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
it: Impossibile verificare l'ortografia, fai clic su "Mostra dettagli" per le informazioni complete sull'errore.

en: Files edited
it: File modificati

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
it: I file nell'editor sono stati modificati al di fuori della finestra di controllo ortografico e la parola %s non esiste più.

en: Misspelled words: {0} Total words: {1}
it: Parole errate: {0} Totale Parole: {1}

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
it: Scegli come viene interpretata l'espressione di ricerca
                <dl>
                <dt><b>Normale</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è trattata come testo normale, calibre cercherà il testo esatto.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>L'espressione di ricerca è interpretata come espressione regolare. Vedi il manuale utente per aiuto nell'uso delle espressioni regolari.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
it: 
                Dove trovare/sostituire:
                <dl>
                <dt><b>File corrente</b></dt>
                <dd>Cerca solo nel file attualmente aperto</dd>
                <dt><b>Tutti i file di testo</b></dt>
                <dd>Cerca in tutti i file di testo (HTML)</dd>
                <dt><b>File selezionati</b></dt>
                <dd>Cerca nei file attualmente selezionati nel Navigatore file</dd>
                <dt><b>File aperti</b></dt>
                <dd>Cerca nei file attualmente aperti nell'editor</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
it: File: {0}
    Ancoraggio: {1}

en: Top of file
it: Parte superiore del file

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
it: Doppio clic su un file nel pannello sinistro per modificarlo.

en: Full path:
it: Percorso completo:

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: Close other tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Close tabs to the right of this tab
it: Chiudi schede alla destra di questa scheda

en: Line: {0} : {1}
it: Riga: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
it: {0} {1} creato da {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
it: {appname} {version} modifica: {{path}}

en: Global actions
it: Azioni globali

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
it: &Nuovo file (immagini/caratteri/HTML/ecc.)

en: Create a new file in the current book
it: Crea un nuovo file nel libro corrente

en: &Import files into book
it: &Importa file nel libro

en: Import files into book
it: Importa file nel libro

en: &Open book
it: Apri libro

en: Open a book
it: Apri un libro

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
it: Apri &cartella (EPUB scompattato) come libro

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
it: Apri una cartella (EPUB scompattato) come libro

en: Edit &next file
it: Modifica file successivo

en: Edit the next file in the spine
it: Modifica il file seguente nel dorso

en: Edit &previous file
it: Modifica file &precedente

en: Edit the previous file in the spine
it: Modifica il file precedente nel dorso

en: &Revert to before
it: &Ripristina a prima

en: Revert book to before the last action (Undo)
it: Ripristina il libro a prima dell'ultima azione (Annulla)

en: &Revert to after
it: &Ripristina a dopo

en: Revert book state to after the next action (Redo)
it: Ripristina lo stato del libro a dopo l'azione successiva (Rifai)

en: Save book
it: Salva il libro

en: Save a &copy
it: Salva una &copia

en: Save a copy of the book
it: Salva una copia del libro

en: Save a &copy and edit in new window
it: Salva una &copia e modifica in una nuova finestra

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
it: Salva una copia del libro e modificala in una nuova finestra

en: Save a &copy and edit here
it: Salva una &copia e modifica qui

en: Save a copy of the book and edit it in this window
it: Salva una copia del libro e modificala in questa finestra

en: Quit
it: Esci

en: Create a new, empty book
it: Crea un nuovo libro vuoto

en: Create new, &empty book
it: Crea un nuovo libro &vuoto

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
it: &Importa un file HTML o DOCX file come un nuovo libro

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
it: Importa un file HTML o DOCX file come un nuovo libro

en: &Quick open a file to edit
it: A&pri rapidamente un file da modificare

en: Quickly open a file from the book to edit it
it: Apri rapidamente un file dal libro per modificarlo

en: Editor actions
it: Azioni dell'editor

en: Undo typing
it: Annulla la digitazione

en: R&edo
it: Ripeti

en: Redo typing
it: Ripeti la digitazione

en: Cut &text
it: Taglia il testo

en: Cut text
it: Taglia il testo

en: P&aste from clipboard
it: I&ncolla dagli appunti

en: Tools
it: Strumenti

en: &Edit Table of Contents
it: Modifica indic&e

en: Edit Table of Contents
it: Modifica indice

en: &Insert inline Table of Contents
it: &Inserisci indice in linea

en: Insert inline Table of Contents
it: Inserisci indice in linea

en: &Fix HTML
it: &Correggi HTML

en: Fix HTML in the current file
it: Correggi HTML nel file corrente

en: &Fix HTML - all files
it: &Correggi HTML in tutti i file

en: Fix HTML in all files
it: Correggi HTML in tutti i file

en: &Beautify current file
it: Migliora l'aspetto del file corrente

en: Beautify current file
it: Migliora l'aspetto del file corrente

en: &Beautify all files
it: Mi&gliora l'aspetto di tutti i file

en: Beautify all files
it: Migliora aspetto di tutti i file

en: &Insert special character
it: &Inserisci carattere speciale

en: Insert special character
it: Inserisci carattere speciale

en: &Arrange into folders
it: Org&anizza in cartelle

en: Arrange into folders
it: Organizza in cartelle

en: Set &semantics
it: Imposta &semantiche

en: Set semantics
it: Imposta le semantiche

en: &Filter style information
it: &Filtra informazioni di stile

en: &Manage fonts
it: &Gestisci i caratteri

en: Manage fonts in the book
it: Gestisci i caratteri nel libro

en: Add &cover
it: Aggiungi &copertina

en: Add a cover to the book
it: Aggiungi una copertina al libro

en: &Reports
it: &Rapporti

en: Show a report on various aspects of the book
it: Mostra un resoconto relativo a diversi aspetti del libro

en: Check &external links
it: Controlla i link &esterni

en: Check external links in the book
it: Verifica i link esterni nel libro

en: C&ompress images losslessly
it: C&omprimi le immagini senza perdite

en: Compress images losslessly
it: Comprime le immagini senza perdita

en: Transform &styles
it: Trasforma &stili

en: Transform styles used in the book
it: Trasforma gli stili utilizzati nel libro

en: Transform HTML used in the book
it: Trasforma il codice HTML utilizzato nel libro

en: Download external &resources
it: Scarica risorse &esterne

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
it: Scarica le risorse esterne contenute nel libro (immagini/fogli di stile/ecc/ non inclusi nel libro)

en: &Subset embedded fonts
it: &Sottoinsieme dei caratteri integrati

en: Subset embedded fonts
it: Sottoinsieme dei caratteri integrati

en: Subset fonts
it: Crea un sottoinsieme dei caratteri

en: &Embed referenced fonts
it: Int&egra i caratteri referenziati

en: Embed fonts
it: Integra i caratteri

en: Embed referenced fonts
it: Incorpora Caratteri Referenziati

en: &Smarten punctuation (works best for English)
it: Punteggiatura &Intelligente (funziona meglio in inglese)

en: Remove &unused CSS rules
it: Rimuovi regole &CSS non utilizzate

en: Remove unused CSS rules
it: Rimuovi regole CSS non utilizzate

en: Upgrade book internals
it: Aggiorna contenuti interni del libro

en: Auto reload preview
it: Aggiornamento automatico anteprima

en: Sync preview position to editor position
it: Sincronizza la posizione nell'anteprima con la posizione nell'editor

en: Refresh preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Split this file
it: Dividi questo file

en: Split file in the preview panel
it: Dividi file nel pannello di anteprima

en: Find next in preview
it: Trova successivo nell'anteprima

en: Find previous in preview
it: Trova precedente nell'anteprima

en: &Find/replace
it: &Trova/Sostituisci

en: Show the Find/replace panel
it: Mostra il riquadro Trova/Sostituisci

en: Replace current match
it: Sostituisci la corrispondenza attuale

en: Replace and find ne&xt
it: Sostituisci e trova &successivo

en: Replace current match and find next
it: Sostituisci la corrispondenza corrente e trova la successiva

en: R&eplace and find previous
it: Sostituisci &e trova precedente

en: Replace current match and find previous
it: Sostituisci la corrispondenza corrente e trova la precedente

en: Replace all matches
it: Sostituisci tutte le corrispondenze

en: Count number of matches
it: Conta il numero di corrispondenze

en: &Mark selected text
it: &Marca il testo selezionato

en: Mark selected text or unmark already marked text
it: Marca il testo selezionato o rimuovi la marcatura da quello già marcato

en: Go to &line
it: Vai a&lla riga

en: Go to line number
it: Vai al numero di riga

en: Sa&ved searches
it: Ricerche sal&vate

en: Show the saved searches dialog
it: Mostra la finestra delle ricerche salvate

en: &Search ignoring HTML markup
it: &Cerca ignorando la formattazione HTML

en: Show the text search panel
it: Mostra il pannello di ricerca testo

en: Check book
it: Controlla libro

en: C&heck book
it: Controlla libro

en: Check book for errors
it: Controlla errori nel libro

en: Check &spelling
it: Controllo ortogra&fico

en: Check book for spelling errors
it: Controlla gli errori di ortografia nel libro

en: &Next error
it: Errore &successivo

en: Show next error
it: Mostra l'errore successivo

en: &Previous error
it: Errore &precedente

en: Show previous error
it: Mostra l'errore precedente

en: &Next spelling mistake
it: Errore di Ortografia segue&nte

en: Go to next spelling mistake
it: Errore di Ortografia seguente

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: &Create checkpoint
it: &Crea un punto di controllo

en: Create a checkpoint with the current state of the book
it: Crea un punto di controllo con lo stato attuale del libro

en: &Close current tab
it: &Chiudi la scheda attuale

en: Close the currently open tab
it: Chiudi la scheda attualmente aperta

en: C&lose other tabs
it: C&hiudi le altre schede

en: Close all tabs except the current tab
it: Chiudi tutte le schede eccetto la scheda attuale

en: Close tabs to the &right
it: Chiudi le schede a &destra

en: Close tabs to the right of the current tab
it: Chiudi schede alla destra della scheda corrente

en: User &Manual
it: &Manuale utente

en: Show User Manual
it: Mostra il manuale utente

en: &Browse images in book
it: &Sfoglia le immagini nel libro

en: Browse images in the books visually
it: Sfoglia visivamente le immagini nei libri

en: &Split at multiple locations
it: Dividi in più po&sizioni

en: Split HTML file at multiple locations
it: Dividi il file HTML in più posizioni

en: Compare to &another book
it: Confronta con un &altro libro

en: Compare to another book
it: Confronta con un altro libro

en: Manage &Snippets
it: Gestisci &Frammenti

en: Manage user created Snippets
it: Gestisci i frammenti creati dall'utente

en: &Merge files
it: &Unisci file

en: Merge two or more selected files
it: Unisci due o più file selezionati

en: &Recently opened books
it: Libri aperti di &recente

en: Save a copy
it: Salva una copia

en: &Tools
it: S&trumenti

en: External &links
it: Link &esterni

en: &View
it: &Visualizza

en: Tool&bars
it: Barre degli str&umenti

en: &Plugins
it: &Plugin

en: &Help
it: A&iuto

en: &Donate to support calibre development
it: &Effettua una donazione per contribuire allo sviluppo di calibre

en: Book tool bar
it: Barra degli strumenti Libro

en: Tools tool bar
it: Barra Strumenti

en: Plugins tool bar
it: Barra dei plugin

en: Donate to support calibre development
it: Dona per supportare lo sviluppo di calibre

en: Toggle %s
it: Mostra/nascondi %s

en: Windows
it: Finestre

en: File browser
it: Navigatore file

en: File preview
it: Anteprima file

en: Live CSS
it: CSS live

en: Inspector
it: Ispettore

en: Text search
it: Cerca testo

en: Checkpoints
it: Punti di controllo

en:  [was %s]
it:  [era %s]

en: Current state
it: Stato corrente

en: [Unnamed state]
it: [Stato senza nome]

en: Revert the book to the selected checkpoint
it: Ripristina il libro al punto di controllo selezionato

en: &Compare
it: &Confronta

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
it: Confronta lo stato del libro al punto di controllo selezionato con lo stato attuale

en: Cannot revert
it: Impossibile ripristinare

en: Cannot revert to the current state
it: Impossibile ripristinare lo stato corrente

en: Cannot compare
it: Impossibile confrontare

en: There is no point comparing the current state to itself
it: Non esiste un punto comparando lo stato attuale a se stesso.

en: Choose tag name
it: Scegli il nome del tag

en: Specify the name of the &tag to insert:
it: Specificare il nome del &tag da inserire:

en: Text (HTML) files
it: File di testo (HTML)

en: Style (CSS) files
it: File di stile (CSS)

en: OPF file (metadata)
it: File OPF (metadati)

en: Table of contents file (NCX)
it: File indice (NCX)

en: Arrange in folders
it: Organizza in cartelle

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
it: Dispone i file del libro in sotto-cartelle in base al tipo. Se si lascia una cartella vuota i file verranno inseriti nella radice.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
it: Notare che questo organizza solamente gli archivi all'interno del libro, non influirà su come essi verranno visualizzati nel File browser

en: Specify locations to split at
it: Specifica le posizioni delle divisione

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
it: Specifica le posizioni in cui dividere, utilizzando un'espressione XPath (fai clic sul pulsante della procedura guidata per un aiuto sulla creazione di espressioni XPath).

en: &XPath expression:
it: Espressione &XPath:

en: Invalid XPath expression
it: Espressione XPath non valida

en: Choose file to import
it: Scegli file da importare

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
it: Potete importare un file HTML o DOCX direttamente come un EPUB e modificarlo. Il file EPUB verrà generato con cambiamenti minimi dal file sorgente al posto di effettuare una conversione completa in calibre.

en: Choose the file to import
it: Scegli il file da importare

en: Source file:
it: File sorgente

en: Choose the location for the newly created EPUB
it: Scegli una posizione per l'EPUB appena creato

en: Destination file:
it: File di destinazione

en: Importable files
it: File importabili

en: Choose destination
it: Scegli destinazione

en: EPUB files
it: File EPUB

en: Need document
it: Necessario un documento

en: You must specify the source file that will be imported.
it: Devi specificare il file di origine che sarà importato.

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Choose file to edit
it: Scegli file da modificare

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
it: <p>Scegli velocemente un file digitando solo alcuni caratteri del nome del file nel campo qui sopra.
            Per esempio se vuoi selezionare il file:
            {example}
            Scrivi semplicemente i caratteri:
            {chars}
            e premi su Invio.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
it: Ancoraggio: {0}
    Testo Principale: {1}

en: Filter files
it: Filtra i file

en: Choose a &file to link to:
it: Scegliere un &file a cui collegarsi:

en: Filter locations
it: Filtra le posizioni

en: Choose a &location (anchor) in the file:
it: Scegli una &posizione (ancoraggio) nel file:

en: The destination (href) for the link
it: La destinazione (href) per il collegamento

en: &Target:
it: Des&tinazione:

en: Te&xt:
it: Te&sto:

en: The (optional) text for the link
it: Il testo (opzionale) per il collegamento

en: Tem&plate:
it: Mode&llo:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
it: 
                Lo schema da usare per generare il collegamento. Oltre a {0} e {1}
                puoi anche usare le variabili {2}, {3} e {4}
                nello schema, saranno sostituite dal nome del file sorgente, dal nome del file
                di destinazione e dall'ancoraggio, rispettivamente.

en: Copyright page
it: Pagina di copyright

en: Page with title, author, publisher, etc.
it: Pagina con titolo/autore/editore, ecc.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
it: La copertina del libro, di solito un singolo file HTML con dentro un'immagine di copertina

en: Back-of-book style index
it: Indice stile Quarta di Copertina

en: First "real" page of content
it: La prima "vera" pagina di contenuto

en: Type of &semantics:
it: Tipo di &semantica:

en: Choose a &file:
it: Scegli un &file:

en: About semantics
it: Informazioni sulla semantica

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
it: La semantica si riferisce a informazioni aggiuntive su parti specifiche nel libro. Per esempio, puoi specificare che una parte specifica è la dedica o la prefazione o l'indice e così via.
    
    Prima scegli il tipo di informazione semantica, poi scegli un file e facoltativamente una posizione dentro il file a cui puntare.
    
    L'informazione semantica sarà scritta nella sezione <guide> del file OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
it: Impossibile impostare la semantica del tipo {} nei libri EPUB 2 o AZW3

en: Flo&ats
it: Flo&at

en: &Other CSS properties:
it: Altre pr&oprietà CSS:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
it: Filtra il CSS solo nel file corrente (%s)

en: Add a cover
it: Aggiungi una copertina

en: &Images in book
it: &Immagini nel libro

en: Filter the list of images
it: Filtra l'elenco di immagini

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
it: Se abilitato l'immagine di copertina selezionata verrà inclusa e visualizzata nel libro. Le proporzioni (altezza e larghezza) verranno mantenute. Ciò significa che ci saranno spazi bianchi intorno all'immagine se la schermata del libro viene visualizzata in un formati diversi dall'immagine.

en: Import &image
it: Importa &immagine

en: Choose a cover image
it: Scegli un'immagine di copertina

en: Quick Start Guide
it: Guida rapida

en: &Donate to support calibre
it: &Dona per sostenere calibre

en: &Eject connected device
it: &Espelli dispositivo connesso

en: Quit calibre
it: Esci da calibre

en: Minimize the calibre window
it: Riduci a icona

en: Clear the current search
it: Cancella la ricerca corrente

en: Focus the book list
it: Focus sull'elenco dei libri

en: Clear the Virtual library
it: Rimuovi la biblioteca virtuale

en: Clear the additional restriction
it: Cancella la restrizione aggiuntiva

en: Debug mode
it: Modalità debug

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
it: Ha avviato calibre in modalità debug. Dopo aver chiuso calibre, il registro di debug sarà disponibile nel file: %s<p>Il registro sarà visualizzato automaticamente.

en: Content server changed!
it: Server dei contenuti cambiato!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
it: calibre 3 include un server dei contenuti riscritto da zero. Di conseguenza nessuna delle configurazioni personalizzate create per il server dei contenuti funziona più. Dovresti controllare e aggiornare le tue impostazioni in Preferenze->Condivisione->Condivisione via rete

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
it: Impossibile avviare il server dei contenuti. Errore:
    
    %s

en: Hide main window
it: Nascondi la finestra principale

en: Show main window
it: Mostra la finestra principale

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
it: Il database della biblioteca in %s sembra essere danneggiato. Vuoi che calibre provi a ricostruirlo automaticamente? La ricostruzione potrebbe non avvenire completamente.

en: Conversion error
it: Errore di conversione

en: <p><b>Failed to convert: %s
it: <p><b>Conversione non riuscita: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
it: 
                    Molti vecchi dispositivi di lettura non possono leggere
                    EPUB che hanno componenti interne oltre una certa dimensione.
                    Perciò, nella conversione in EPUB, calibre cerca automaticamente
                    di suddividere l'EPUB in pezzi più piccoli. Per alcuni
                    file che hanno grandi blocchi di testo indifferenziati, questa
                    suddivisione può non andare a buon fine.
                    <p>Puoi <b>ovviare al problema</b> o incrementando la dimensione
                    massima della suddivisione nella schermata di conversione in <i>EPUB Output</i>,
                    o abilitando l'elaborazione euristica sempre nella schermata di
                    conversione. Nota che se aumenti troppo la dimensione della suddivisione,
                    il dispositivo di lettura potrebbe avere problemi nel leggere l'EPUB.

en: Conversion failed
it: Conversione fallita

en: here
it: qui

en: Recipe Disabled
it: Ricetta disattivata

en: <b>Failed</b>
it: <b>Non riuscita</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
it: Ci sono lavori attivi. Vuoi uscire comunque?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
it:  sta comunicando con il dispositivo!<br>
                          Un'interruzione potrebbe causare una perdita di dati sul dispositivo.<br>
                          Interrompere comunque?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
it: Ci sono aggiornamenti della biblioteca in attesa. Sei sicuro di voler uscire?

en: Library updates waiting
it: In attesa degli aggiornamenti della biblioteca

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
it: Plugin di chiusura database in esecuzione. Potrebbero volerci alcuni secondi...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
it: Server dei contenuti in chiusura. Potrebbe richiedere del tempo...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
it: continuerà ad essere attivo nell'area di notifica. Per chiuderlo, selezionare <b>Esci</b> nel menu contestuale dell'area di notifica.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
it: La nuova versione <b>{ver}</b> di {app} è disponibile per essere scaricata. Vedi le <a href="{url}">nuove funzionalità</a>.

en: Update available!
it: Aggiornamento disponibile!

en: Show this notification for future updates
it: Mostra questa notifica per i futuri aggiornamenti

en: &Get update
it: &Scarica aggiornamento

en: Update &plugins
it: Aggiorna i &plugin

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
it[0]:  e un aggiornamento plugin
it[1]:  e {} aggiornamenti plugin
it[2]:  e {} aggiornamenti plugin

en: Update found
it: Aggiornamento trovato

en: plugin update available | plugin updates available
it[0]: aggiornamento di plugin disponibile
it[1]: aggiornamenti di plugin disponibili
it[2]: aggiornamenti di plugin disponibili

en: Plugin updates
it: Aggiornamenti dei plugin

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
it[0]: C'è un aggiornamento di plugin disponibile
it[1]: Ci sono {} aggiornamenti di plugin disponibili
it[2]: Ci sono {} aggiornamenti di plugin disponibili

en: Install and configure user plugins
it: Installa e configura plugin utente

en: Rename this bookmark
it: Rinomina questo segnalibro

en: Remove this bookmark
it: Rimuovi questo segnalibro

en: Double click to edit the bookmarks
it: Doppio clic per modificare i segnalibri

en: &New
it: &Nuovo

en: Create a new bookmark at the current location
it: Crea un nuovo segnalibro nella posizione attuale

en: Remove the currently selected bookmark
it: Rimuovi il segnalibro attualmente selezionato

en: Pre&vious
it: Precedente

en: Nex&t
it: Successivo

en: Position in book
it: Posizione nel libro

en: Change how the bookmarks are sorted
it: Cambia l'ordinamento dei segnalibri

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
it: Sei sicuro di voler eliminare il segnalibro: {0}?

en: Export bookmarks
it: Esporta segnalibri

en: Saved bookmarks
it: Segnalibri salvati

en: Import bookmarks
it: Importa segnalibri

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Enter title for bookmark:
it: Digita il titolo per il segnalibro:

en: Could not calculate position in book
it: Impossibile calcolare la posizione nel libro

en: Failed to bookmark
it: Impossibile aggiungere il segnalibro

en: Filter shown highlights
it: Filtra evidenziazioni mostrate

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
it: Scegli le tipologie di evidenziazione da mostrare, qui sotto. Se nessuna tipologia è selezionata, non verrà applicato alcun filtro.

en: calibre highlights
it: Evidenziazioni di calibre

en: highlights
it: evidenziazioni

en: Modify this highlight
it: Modifica questa evidenziazione

en: Edit notes for this highlight
it: Modifica note per questa evidenziazione

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
it[0]: Elimina questa evidenziazione
it[1]: Elimina evidenziazioni selezionate
it[2]: Elimina evidenziazioni selezionate

en: Export selected highlights
it: Esporta le evidenziazioni selezionate

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
it[0]: Sezione dell'indice:
it[1]: Sezioni dell'indice:
it[2]: Sezioni dell'indice:

en: Double click to jump to an entry
it: Fai doppio clic per saltare alla voce

en: Show only highlights of specific types
it: Mostra solo evidenziazioni di tipologie specifiche

en: Modify
it: Modifica

en: Modify the selected highlight
it: Modifica l'evidenziazione selezionata

en: Delete the selected highlights
it: Elimina l'evidenziazione selezionata

en: Export all highlights
it: Esporta tutte le evidenziazioni

en: No highlights match the search: {}
it: Nessuna evidenziazione trovata per la ricerca: {}

en: the location of this highlight
it: la collocazione di questa evidenziazione

en: No selected highlight
it: Nessuna evidenziazione selezionata

en: No highlight is currently selected
it: Nessuna evidenziazione è attualmente selezionata

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questa evidenziazione definitivamente?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare tutte e {} le evidenziazioni definitivamente?
it[2]: Sei sicuro di voler eliminare tutte e {} le evidenziazioni definitivamente?

en: No highlights
it: Nessuna evidenziazione

en: This book has no highlights to export
it: Questo libro non ha evidenziazioni da esportare

en: No highlights selected to export
it: Non hai selezionato alcuna evidenziazione da esportare

en: Edit lookup source
it: Modifica fonte di ricerca

en: The name of the source
it: Il nome del sorgente

en: The URL template of the source
it: Il modello di URL per la fonte

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
it: Il modello di URL deve iniziare con https:// e avere {word} incluso nel testo, che sarà rimpiazzato dal testo effettivamente cercato

en: You must specify a name
it: Devi specificare un nome

en: Name already exists
it: Nome già esistente

en: A lookup source with the name {} already exists
it: Esiste già una fonte di ricerca con il nome {}

en: You must specify a URL
it: Devi specificare un URL

en: The URL must start with https://
it: L'URL deve iniziare con https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
it: L'URL deve contenere il segnaposto {word}

en: Edit lookup sources
it: Modifica fonti di ricerca

en: Double-click to edit an entry
it: Doppio clic per modificare una voce

en: Restore defaults
it: Ripristina predefiniti

en: No sources
it: Nessun sorgente

en: You must specify at least one lookup source
it: Devi specificare almeno una fonte di ricerca

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Default zoom
it: Zoom predefinito

en: Inspect
it: Ispeziona

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
it: Fai doppio clic su una parola nel testo del libro per ricercarla.

en: Lookup &in:
it: Cerca &in:

en: Add sources
it: Aggiungi fonti

en: Add more sources at which to lookup words
it: Aggiungi più fonti in cui cercare le parole

en: Refresh the result to match the currently selected text
it: Aggiorna i risultati per farli corrispondere al testo attualmente selezionato

en: Update on selection change
it: Aggiorna alla modifica della selezione

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
it: Aggiorna automaticamente i risultati visualizzati quando il testo selezionato nel libro cambia. Se disabilitato, la ricerca viene cambiata solo facendo clic sul pulsante Aggiorna.

en: Connecting to E-book viewer failed
it: Connessione al Lettore e-book non riuscita

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
it: Impossibile connettersi alla finestra del Lettore e-book esistente, prova a riavviare il lettore.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
it: %prog [opzioni] file
    
    Vedi un e-book.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
it: Se selezionato, la finestra del lettore e-book proverà a portarsi in primo piano all'avvio.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
it: Se selezionato, la finestra del lettore e-book proverà ad aprirsi a schermo intero all'avvio.

en: Force reload of all opened books
it: Ricarica forzatamente tutti i libri aperti

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
it: La posizione alla quale aprire il libro specificato. La posizione è una collocazione o posizione a cui puoi recarti usando l'azione Vai a->Collocazione nei controlli del lettore. In alternativa puoi usare lo schema toc:qualcosa e il libro si aprirà alla collocazione della prima voce dell'indice che contenga la stringa "qualcosa". Lo schema toc-href:qualcosa cercherà nello href (la destinazione interna del collegamento) degli elementi dell'indice. La corrispondenza è di tipo esatto. Per cercare una sottostringa, usa lo schema toc-href-contains:qualcosa. Lo schema ref:qualcosa userà i riferimenti della Modalità Riferimento. Lo schema search:qualcosa cercherà "qualcosa" dopo aver aperto il libro. Lo schema regex:qualcosa cercherà con l'espressione regolare "qualcosa" dopo aver aperto il libro.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
it: Apri una nuova finestra del lettore anche quando è attiva l'opzione di usare una singola finestra lettore

en: Failed to start listener
it: Impossibile avviare il listener

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
it: Impossibile avviare il listener usato per i visualizzatori in singola istanza. Prova a riavviare il computer.

en: Print to PDF
it: Stampa in PDF

en: Print %s to a PDF file
it: Stampa %s in un file PDF

en: Choose location for PDF file
it: Seleziona la posizione per il file PDF

en: Paper &size:
it: Grandezza &Carta:

en: &Left margin:
it: &Margine Sinistro:

en: &Top margin:
it: Margine &Superiore:

en: &Right margin:
it: Ma&rgine Destro:

en: &Bottom margin:
it: Margine &Inferiore:

en: inches
it: pollici

en: Add page &number to printed pages
it: Aggiungi &numero pagina nelle pagine stampate

en: &Open PDF file after printing
it: Apri il file PDF dopo la stampa

en: PDF file
it: File PDF

en: No filename specified
it: Nessun file specificato

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
it: È necessario specificare un nome per il file PDF per poterlo generare

en: Incorrect filename specified
it: È stato inserito un nome file non corretto

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
it: Il nome del file PDF deve finire con l'estensione .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
it: In stampa. Attendere...

en: Printing...
it: In Stampa...

en: Failed to convert to PDF
it: Errore nella conversione in PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
it: Impossibile generare il file PDF, fai clic su "Mostra dettagli" per maggiori informazioni.

en: Contains
it: Ovunque

en: Whole words
it: Parole intere

en: Nearby words
it: Parole vicine

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
it: Scegli il tipo di ricerca: <ul><li><b>Ovunque</b> cercherà il testo inserito dappertutto. Ignorerà punteggiatura, spazi e accenti, a meno che non sia attiva Distingui le maiuscole.<li><b>Parole intere</b> cercherà parole intere corrispondenti al testo inserito. Come per il caso precedente, punteggiatura e accenti saranno ignorati.<li><b>Parole vicine</b> cercherà parole intere vicine tra loro nel testo. Un esempio: <i>calibre utile</i> troverà le posizioni nel testo alle quali le parole <i>calibre</i> e <i>utile</i> si trovano a una distanza massima di 60 caratteri tra loro. Per cambiare il numero di caratteri aggiungi il numero alla fine della lista di parole, ad esempio: <i>calibre utile fantastico 120</i> cercherà <i>calibre</i>, <i>utile</i> e <i>fantastico</i> con una distanza massima di 120 caratteri. <li><b>Regex</b> interpreterà il testo come un'espressione regolare.

en: Go back to where you were before searching
it: Torna a dove ti trovavi prima della ricerca

en: the location of this search result
it: la collocazione di questo risultato di ricerca

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
it: Questo testo è nascosto nel libro e non può essere mostrato

en: No matches were found for:
it: Nessuna corrispondenza è stata trovata per:

en: Expand all items under %s
it: Espandi tutti gli elementi sotto %s

en: Expand all items
it: Espandi tutti gli elementi

en: Collapse all items
it: Contrai tutti gli elementi

en: Expand all items at the level of {}
it: Espandi tutti gli elementi al livello di {}

en: Collapse all items at the level of {}
it: Contrai tutti gli elementi al livello di {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
it: Copia l'indice negli appunti

en: Search Table of Contents
it: Cerca nell'indice

en: Search for text in the Table of Contents
it: Cerca testo nel Sommario

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
it: Non ci sono corrispondenze nelle voci dell'indice per: %s

en: Switch color scheme
it: Modifica lo schema dei colori

en: Apply settings from a saved profile
it: Applica impostazioni da un profilo salvato

en: Increase font size
it: Aumenta la dimensione dei caratteri

en: Decrease font size
it: Riduci la dimensione dei caratteri

en: Toggle full screen
it: Schermo intero

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Next section
it: Sezione successiva

en: Previous section
it: Sezione precedente

en: Toggle Reference mode
it: Attiva/disattiva la modalità Riferimento

en: Toggle auto-scrolling
it: Attiva/disattiva auto scorrimento

en: Lookup words
it: Ricerca parole

en: Show viewer controls
it: Mostra i controlli del lettore

en: Toggle paged mode
it: Attiva/Disattiva modalità Pagine

en: Print book
it: Stampa il libro

en: Show book metadata
it: Mostra i metadati del libro

en: Read aloud
it: Leggi ad alta voce

en: Browse highlights in book
it: Sfoglia le evidenziazioni del libro

en: Select all text in the current file
it: Seleziona tutto il testo nel file corrente

en: Edit this book
it: Modifica questo libro

en: Reload this book
it: Ricarica questo libro

en: Customize this toolbar
it: Personalizza questa barra degli strumenti

en: Hide this toolbar
it: Nascondi questa barra degli strumenti

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
it: Passa alla modalità continua - il testo non è suddiviso in pagine

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
it: Passa alla modalità Pagine - il testo è suddiviso in pagine

en: Turn off auto-scrolling
it: Disattiva auto scorrimento

en: Turn on auto-scrolling
it: Attiva auto scorrimento

en: Read the text of the book aloud
it: Leggi il testo del libro ad alta voce

en: Stop reading
it: Ferma la lettura

en: Clear list of recently opened books
it: Cancella l'elenco dei libri aperti di recente

en: Restore settings to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Save current settings as a profile
it: Salva le impostazioni correnti come profilo

en: Delete saved profile...
it: Elimina profilo salvato...

en: &Name of profile
it: &Nome del profilo

en: Enter name of profile to create
it: Inserisci il nome del profilo da creare

en: Configure the toolbar
it: Configura la barra degli strumenti

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
it: Scegli le azioni che desideri avere nella barra degli strumenti. Trascina e rilascia gli elementi nella lista di destra per riordinare la barra.

en: Configure Read aloud
it: Configura Leggi ad alta voce

en: Error in speech subsystem
it: Errore nel sottosistema di sintesi vocale

en: Text-to-Speech unavailable
it: Text-to-Speech non disponibile

en: Lookup
it: Ricerca

en: Preparing book for first read, please wait
it: Preparazione del libro per la prima lettura

en: E-book viewer
it: Lettore e-book

en: Scroll here
it: Scorri qui

en: Start of book
it: Inizio del libro

en: End of book
it: Fine del libro

en: Start of current file
it: Inizio del file corrente

en: End of current file
it: Fine del file corrente

en: Hide this scrollbar
it: Nascondi questa barra degli strumenti

en: Search :: no matches
it: Ricerca :: nessun risultato

en: Search :: one match
it: Ricerca :: un risultato

en: Search :: {} matches
it: Ricerca :: {} risultati

en: Empty search expression
it: Espressione di ricerca vuota

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
it: Non è possibile cercare {!r} perché contiene solo punteggiatura e spazi.

en: Cannot jump to location
it: Impossibile saltare alla posizione

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
it: Leggi ad alta voce è attivo, impossibile saltare a {}. Ferma prima la lettura.

en: Table of Contents locations
it: posizioni dell'indice

en: bookmark
it: segnalibro

en: Failed to load the image {}
it: Impossibile caricare l'immagine {}

en: Image not found
it: Immagine non trovata

en: Failed to find the image {}
it: Impossibile trovare l'immagine {}

en: Cannot print book
it: Impossibile stampare il libro

en: No book is currently open
it: Nessun libro è aperto al momento

en: Book does not exist
it: Il libro non esiste

en: Cannot open {} as it no longer exists
it: Impossibile aprire {} perché non esiste più

en: Choose e-book
it: Scegli e-book

en: E-books
it: E-book

en: Loading book
it: Caricamento libro

en: Loading book, please wait
it: Caricamento libro in corso, attendere

en: Loading book failed
it: Caricamento libro fallito

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
it: Impossibile aprire il libro in {0}. Fai clic su "Mostra dettagli" per ulteriori informazioni.

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
it: Il libro deve essere in formato %s per essere modificato.
    Prima converti il libro in uno di questi formati.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
it: Il processo Qt WebEngine Render si è interrotto. Prova a riavviare il lettore.

en: Choose background image
it: Scegli un'immagine di sfondo

en: Clear search history
it: Elimina la cronologia ricerche

en: Test file name invalid
it: Nome del file di prova non valido

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
it: Il nome di file <b>%s</b> non sembra terminare con un'estensione di file. Deve finire con un'estensione come .epub o .mobi

en: Hide size in corner
it: Nascondi la dimensione nell'angolo

en: Show size in corner
it: Mostra la dimensione nell'angolo

en: Clear history
it: Pulisci cronologia

en: Drag to resize
it: Trascinare per ridimensionare

en: Choose &color
it: Scegli il &colore

en: Choose a color
it: Scegli un colore

en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Step up
it: &Aumenta

en: Step &down
it: &Diminuisci

en: Not rated
it: Non valutato

en: Generic e-ink device
it: Dispositivo e-ink generico

en: iPad like tablet
it: Tablet tipo iPad

en: Kindle Basic (all models)
it: Kindle base (tutti i modelli)

en: Kindle Fire and Fire HD
it: Kindle Fire e Fire HD

en: All other SONY devices
it: Tutti gli altri dispositivi SONY

en: Kobo and Kobo Touch Readers
it: Lettori Kobo e Kobo Touch

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
it: Famiglie Kobo Vox, Aura e Glo

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
it: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, ecc.

en: Nook and Nook Simple Reader
it: Lettori Nook e Nook Simple

en: PocketBook 360 and newer models
it: PocketBook 360 e modelli più recenti

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
it: PocketBook Lux (1-5) e Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
it: PocketBook Inkpad 3 (Pro) e X

en: Android phone
it: Telefono Android

en: Android tablet
it: Tablet Android

en: Android phone with Kindle reader
it: Telefono Android con Kindle

en: Android tablet with Kindle reader
it: Tablet Android con Kindle

en: Generic
it: Generico

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
it: Scegli il tuo lettore di e-book. Se il tuo dispositivo non è nella lista, scegli un dispositivo "Generico".

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
it: Se stai trasferendo calibre da un vecchio computer ad uno nuovo, per favore leggi <a href="{0}">le istruzioni</a>.

en: Select location for books
it: Seleziona posizione per i libri

en: Failed to create a folder at %s
it: Creazione di una cartella in %s non riuscita

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
it: Devi scegliere una cartella vuota per la biblioteca di calibre. %s non è vuota.

en: &Next >
it: Ava&nti >

en: < &Back
it: < In&dietro

en: Cancel
it: Annulla

en: &Finish
it: &Fine

en: Commit
it: Invia

en: Welcome wizard
it: Procedura guidata di benvenuto

en: Welcome to calibre
it: Benvenuti in calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
it: La soluzione unica per tutto ciò che riguarda i libri elettronici.

en: &Manufacturers
it: &Produttori

en: &Devices
it: &Dispositivi

en: WizardPage
it: Pagina dell'assistente

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
it: <h2>Congratulazioni!</h2> calibre è stato installato con successo. Fai clic sul pulsante %s per applicare le impostazioni.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="https://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
it: <h2>Video dimostrativi</h2>Video che presentano le varie funzionalità di calibre sono disponibili <a href="https://calibre-ebook.com/demo">online</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
it: <h2>Manuale utente</h2>Un manuale utente è disponibile anche <a href="%s">in linea</a>.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="https://gmx.com">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
it: <p>calibre può inviare automaticamente libri al tuo Kindle per email. Per far ciò è necessario impostare la consegna via email qui sotto. Il modo più semplice è quello di creare un <a href="https://gmx.com">account GMX</a> gratuito e fare clic sul pulsante "Usa GMX" più sotto. Sarà poi necessario registrare il tuo indirizzo email nel tuo account Amazon.

en: &Kindle email:
it: Indirizzo email &Kindle:

en: Choose your &language:
it: Scegli la &lingua:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
it: <p>Scegli una posizione per i tuoi libri. I libri aggiunti a calibre saranno copiati qui. Utilizza una <b>cartella vuota</b> per una nuova biblioteca di calibre:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
it: Se esiste già una biblioteca di calibre nella posizione selezionata, calibre la userà automaticamente.

en: Test email settings
it: Prova la configurazione della posta elettronica

en: Send test mail from %s to:
it: Invia un messaggio di prova da %s a:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
it: Utilizzo: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s e cifratura %(enc)s

en: No email address
it: Nessun indirizzo di posta elettronica.

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
it: Nessun indirizzo email a cui inviare è stato specificato. Devi specificare un indirizzo per poter eseguire la prova.

en: Sending email, please wait...
it: Invio dell'email in corso, attendere...

en: Email successfully sent
it: Email inviata con successo

en: Setup sending email using
it: Configura l'invio di email con

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="https://{url}">{url}</a>. {extra}
it: Se non ne hai uno, puoi registrare un account email {name} gratuito su <a href="https://{url}">{url}</a>. {extra}

en: Your %s &email address:
it: Il tuo indirizzo &email %s:

en: Your %s &password:
it: La tua &password %s:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
it: Se hai intenzione di utilizzare un'email per inviare libri al tuo Kindle, ricorda di aggiungere il tuo indirizzo email %s agli indirizzi email permessi nella pagina di gestione del tuo Kindle su Amazon.com.

en: Setup
it: Configura

en: No password
it: Niente password

en: You must specify a password
it: Devi fornire una password

en: You must specify an email address
it: Devi specificare un indirizzo email

en: Incorrect email address
it: Indirizzo email non corretto

en: The email address "{}" is not valid
it: L'indirizzo email "{}" non è valido

en: OK to proceed?
it: Vuoi continuare?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
it: Ciò mostrerà la tua password della tua email sullo schermo. Vuoi procedere?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
it: Prima di usare questo account per inviare email, devi abilitare l'opzione "Enable access to this account via POP3 and IMAP" in GMX sotto More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.

en: Google recently deliberately broke their email sending protocol (SMTP) support in an attempt to force everyone to use their web interface so they can show you more ads. They are trying to claim that SMTP is insecure, that is incorrect and simply an excuse. To use a Gmail account you will need to "allow less secure apps" as described <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">here</a>.
it: Google ha recentemente e intenzionalmente interrotto il supporto per il suo protocollo di invio email (SMTP) nel tentativo di costringere tutti a utilizzare la propria interfaccia web in modo da poterti mostrare più pubblicità. Pretendono che SMTP sia insicuro, questo è falso e semplicemente una scusa. Per usare un account Gmail dovrai "permettere app meno sicure" come descritto <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">qui</a>.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
it: Se stai creando un nuovo account Outlook, Microsoft richiede che tu verifichi il tuo account periodicamente, prima di lasciare che calibre invii email.

en: Bad configuration
it: Configurazione errata

en: You must set the From email address
it: È necessario specificare un indirizzo di posta elettronica come mittente

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
it: Devi inserire il nome utente <b>e</b> la password per il server di posta o nessuno dei due.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
it: Non è stato configurato alcun nome utente e password per il server di posta. La maggior parte dei server di posta richiede un nome utente e una password. Sei sicuro?

en: Send email &from:
it: &Mittente:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
it: <p>Sarà immesso nel campo Da: per le email inviate da calibre.<br> Imposta il tuo indirizzo email

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
it: <p>Un server di posta è utile se il servizio al quale stai inviando email accetta solamente posta elettronica da server di posta conosciuti.

en: Email server
it: Server email

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
it: calibre può <b>opzionalmente</b> usare un server per inviare la posta elettronica

en: &Hostname:
it: Nome &host:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
it: Il nome del server per la posta. Per esempio smtp.gmail.com

en: &Port:
it: &Porta

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
it: La porta su cui il server di posta attende connessioni. Il valore predefinito è 25

en: Your username on the mail server
it: Il tuo nome utente sul server di posta

en: Your password on the mail server
it: La tua password sul server di posta

en: &Show
it: &Mostra

en: Encr&yption:
it: Cifr&atura:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
it: Usa cifratura TLS per connetterti al server di posta. Questa è la più comune.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
it: Usa cifratura SSL per connetterti al server di posta elettronica.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
it: AVVISO: non utilizzare alcuna cifratura è altamente pericoloso

en: Use &GMX
it: Usa &GMX

en: Use &Outlook
it: Usa &Outlook

en: &Test email
it: &Verifica email

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
it: <p>Se usi l'app di lettura e-book <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> (o applicazioni simili che usano OPDS) sul tuo dispositivo Apple, puoi accedere alla tua collezione di libri di calibre direttamente dal dispositivo. Per fare ciò devi attivare il server dei contenuti di calibre.

en: Turn on the &Content server
it: Avvia il server dei &contenuti

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
it: <p>Ricorda di lasciare calibre aperto poiché il server rimane attivo solo finché calibre è in esecuzione.
    <p>L'app di lettura dovrebbe individuare automaticamente la tua collezione di calibre. In caso contrario prova ad aggiungere l'URL http://ilmiocomputer:8080 come nuovo catalogo nel lettore e-book del tuo iDevice. Qui per ilmiocomputer si intende il nome completo dell'host o l'indirizzo IP del computer sul cui calibre è in esecuzione. Leggi <a href="%s">il Manuale utente</a> per maggiori informazioni.

en: Required component missing
it: Componente richiesto mancante

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
it: Questo computer non dispone di Windows MediaPack, necessario per l'uso di calibre. Le istruzioni per installarlo <a href="{0}">si trovano qui</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
it: Formato di ricerca non valido la ricerca a colonne separate: {0}

en: BIBTEX catalog generator
it: Generatore di catalogo BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: I campi da visualizzare durante la catalogazione dei libri nel database. Deve essere un elenco di campi separati da virgola.
    Campi Disponibili: %(fields)s.
    più i campi creati dall'utente.
    Esempio: %(opt)s=title,authors,tags
    Predefinito: '%%default'
    Si applica a: formato di output BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Campo di output da ordinare.
    Campi disponibili: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Predefinito: '%default'
    Applicabile ai formati di output: BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Crea una citazione per gli elementi BibTeX.
    Valore booleano: True, False
    Predefinito: '%default'
    Applicabile ai formati di output: BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Crea un file se è selezionato il formato per le voci BibTeX.
    Valore booleano: True, False
    Predefinito: '%default'
    Si applica a: formato di output BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Il template per la creazione di citazioni dai campi del database.
    Deve essere un template con campi chiusi tra {}.
    Campi Disponibili: %s.
    Predefinito: '%%default'
    Si applica a: formato di output BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Codifica di output per file BibTeX.
    Tipi disponibili: utf8, cp1252, ascii.
    Predefinita: '%default'
    Applicabile ai formati di output: BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Flag di codifica per file BibTeX.
    Tipi disponibili: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Predefinito: '%default'
    Applicabile ai formati di output: BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
it: Tipo di elemento per il catalogo BibTeX.
    Tipi disponibili: book, misc, mixed.
    Predefinito: '%default'
    Applicabile ai formati di output: BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
it: Generatore di catalogo CSV/XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
it: I campi da fornire in fase di catalogazione dei libri nel database. Dovrebbe essere un elenco di campi separati da virgole.
    Campi disponibili: %(fields)s,
    oltre ai campi creati dall'utente.
    Esempio: %(opt)s=titolo,autori,tag
    Predefinito: '%%default'
    Si applica a: formati di output CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
it: Campi di output da ordinare.
    Campi disponibili: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output CSV, XML

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
it: Generatore di catalogo AZW3/EPUB/MOBI

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Titolo del catalogo generato usato come titolo nei metadati.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Crea riferimenti incrociati nella sezione Autori per libri con autori multipli.
    Predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Salva l'output dei differenti stadi di conversione raggiunti nella cartella specificata. Utile se non si conosce in quale stadio del processo di conversione si verifica l'errore.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Regex che descrive i tag da escludere come generi.
    Valore predefinito: '%default' esclude i tag tra parentesi quadre, p. es. '[Progetto Gutenberg]', e '+', il tag predefinito per i libri letti.
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Specifica le regole usate per escludere i libri dal catalogo generato.
    Il modello per una regola di esclusione è o
    ('<nome regola>','Tag','<lista di tag separati da virgola>') o
    ('<nome regola>','<colonna personalizzata>','<pattern>').
    Ad Esempio:
    (('Libri archiviati','#stato,'Archiviato'),)
    escluderà un libro con valore 'Archiviato' nella colonna personalizzata 'stato'.
    Tutte le regole specificate verranno applicate.
    Valore predefinito: 
    "%default"
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Autori' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Descrizioni' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Generi' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Titoli' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Serie' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Includi la sezione 'Aggiunti di recente' nel catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Campo sorgente per la sezione Generi.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Campo personalizzato che contiene una nota di testo da inserire nell'intestazione della Descrizione.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specificando:
     <custom field> Campo personalizzato contenente note da unire ai commenti
     [before|after] Posizione delle note rispetto ai commenti (prima o dopo)
     [True|False] - Viene inserita una riga orizzontale tra le note e i commenti
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Specifica il profilo di output. In alcuni casi un profilo di output è richiesto per ottimizzare il catalogo per il dispositivo. Ad esempio 'kindle' o 'kindle_dx' creano un Indice strutturato con Sezioni e Articoli.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Specifica le regole utilizzate per includere i prefissi che indicano i libri letti, gli elementi della lista dei desideri e altri prefissi specificati dall'utente.
    Il modello per una regola di prefisso è ('<nome regola>','<campo sorgente>','<pattern>','<prefisso>').
    Quando più regole sono definite viene applicata la prima regola che ha una corrispondenza basata sul pattern.
    Valore predefinito:
    '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Usa un profilo con nome creato con l'interfaccia di costruzione catalogo.
    Un profilo specifica tutte le impostazioni necessarie per costruire un catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Sostituisci la copertina esistente quando generi il catalogo.
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
it: Suggerimento di dimensione (in pollici) per le copertine dei libri nel catalogo.
    Intervallo: 1.0 - 2.0
    Valore predefinito: '%default'
    Si applica a: formati di output AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: Preset "%s" not found.
it: Errore: Profilo "%s" non trovato.

en: Stored presets: %s
it: Profili salvati: %s

en: Error: No stored presets.
it: Errore: Nessun profilo memorizzato

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
it: 
    *** Aggiungo sezione 'Degli autori' richiesta per l'output MOBI ***

en: column not in book:
it: colonna non presente nel libro:

en: Symbols
it: Simboli

en: No genres to catalog.
it: Nessun genere da catalogare.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
it: Controlla la regex 'Generi esclusi' nelle Opzioni e-book.

en: No books available to catalog
it: Non ci sono libri da catalogare

en: Titles
it: Titoli

en: Genres
it: Generi

en: Recently Added
it: Aggiunti di recente

en: Recently Read
it: Letti di recente

en: Descriptions
it: Descrizioni

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>
it: <p>Valori di ordinamento autore discordanti per l'autore<br/>

en: Warning: Inconsistent author sort values for author '{author[0]!s}':
it: Avviso: Valori di ordinamento autore discordanti per l'autore '{author[0]!s}':

en: Sorting database
it: Ordinamento database

en: Sorting titles
it: Ordinamento titoli

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
it: Nessun libro da catalogare.
    Controlla le regole 'Libri esclusi' nelle Opzioni e-book.

en: No books available to include in catalog
it: Non ci sono libri disponibili da includere nel catalogo

en: error in
it: errore in

en: Genres HTML
it: Generi HTML

en: Titles HTML
it: Titoli HTML

en: by
it: di

en: Descriptions HTML
it: Descrizioni HTML

en: Description HTML
it: Descrizione HTML

en: NCX header
it: Intestazione NCX

en: NCX for descriptions
it: NCX per descrizioni

en: NCX for Series
it: NCX per Serie

en: Series beginning with %s
it: Serie che iniziano con %s

en: Series beginning with '%s'
it: Serie che iniziano con '%s'

en: NCX for Titles
it: NCX per Titoli

en: Titles beginning with %s
it: Titoli che iniziano con %s

en: Titles beginning with '%s'
it: Titoli che iniziano con '%s'

en: NCX for Authors
it: NCX per Autori

en: Authors beginning with %s
it: Autori che iniziano con '%s'

en: Authors beginning with '%s'
it: Autori che iniziano con %s

en: NCX for Recently Added
it: NCX per Aggiunti di recente

en: NCX for Recently Read
it: NCX per Letti di recente

en: NCX for genres
it: NCX per genere

en: Generating OPF
it: Generazione OPF

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Saving NCX
it: Salvataggio NCX

en: Invalid titles
it: Titoli non validi

en: Extra titles
it: Titoli aggiuntivi

en: Invalid authors
it: Autori non validi

en: Extra authors
it: Autori aggiuntivi

en: Missing book formats
it: Formati dei libri mancanti

en: Extra book formats
it: Formati dei libri aggiuntivi

en: Unknown files in books
it: File sconosciuti nei libri

en: Missing cover files
it: File di copertina mancanti

en: Cover files not in database
it: File delle copertine non presenti nel database

en: Folders raising exception
it: Cartelle problematiche

en: INVALID CONDITION
it: CONDIZIONE NON VALIDA

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
it: Percorso della biblioteca troppo lungo. Deve essere minore di %d caratteri.

en:  (%s books)
it:  (%s libri)

en: Identifiers
it: Identificatori

en: On device
it: Sul dispositivo

en: Series sort
it: Ordinamento serie

en: Title sort
it: Ordinamento titolo

en: The title
it: Il titolo

en: The authors
it: Gli autori

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
it: La stringa di ordinamento autore. Per usare solo la prima lettera del nome usa {author_sort[0]}

en: The tags
it: I tag

en: The series
it: La serie

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
it: Il numero di serie. Per ottenere gli zeri iniziali usare {series_index:0>3s} o {series_index:>3s} per gli spazi iniziali

en: The rating
it: La valutazione

en: The ISBN
it: Numero ISBN

en: The publisher
it: L'editore

en: The date
it: La data

en: The published date
it: La data di pubblicazione

en: The date when the metadata for this book record was last modified
it: La data di ultima modifica dei metadati di questo libro

en: The language(s) of this book
it: Le lingue di questo libro

en: The calibre internal id
it: Identificativo interno di calibre

en: Options to control saving to disk
it: Opzioni per il controllo del salvataggio su disco

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
it: Normalmente calibre aggiorna i metadati nei file salvati usando quelli che si trovano nella biblioteca di calibre. Questo rende il salvataggio più lento.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
it: Normalmente calibre scrive i metadati in documenti OPF separati assieme ai file contenenti i libri.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
it: Normalmente calibre salva le copertine in un file separato insieme ai file degli e-book.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
it: Elenco di formati separati da virgole da salvare per ogni libro. In modo predefinito, saranno salvati tutti i formati disponibili.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
it: Lo schema che controlla i nomi di file e l'albero delle cartelle dei file salvati. Il valore predefinito è "%(templ)s" che salva i libri in una sottocartella per autore mentre i nomi di file contengono titolo e autore. I controlli disponibili sono: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
it: Lo schema che controlla i nomi di file e l'albero delle cartelle dei file inviati al dispositivo. Il valore predefinito è "%(templ)s" che salva i libri in una cartella per autore mentre i nomi di file contengono titolo e autore. I controlli disponibili sono: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
it: Fai convertire a calibre tutti i caratteri non inglesi nei loro equivalenti inglesi nei nomi di file. Utile se si sta salvando in un vecchio filesystem che non ha il pieno supporto ai nomi di file Unicode.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
it: Il formato di visualizzazione delle date. %(day)s - giorno, %(month)s - mese, %(mn)s - numero mese, %(year)s - anno. Predefinito: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
it: Converti i percorsi in lettere minuscole.

en: Replace whitespace with underscores.
it: Sostituisci gli spazi con trattini bassi.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
it: Salva in una singola cartella, ignorando la struttura delle cartelle dello schema

en: Save any data files associated with the book when saving the book
it: Salvare tutti i file di dati associati al libro quando si salva il libro.

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
it: La determinazione del percorso di salvataggio su disco non è riuscita. Modello: %(templ)s
    Errore: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
it: L'elaborazione del modello non ha portato a componenti di percorso. Modello: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
it: La soluzione unica per tutto ciò che riguarda i libri elettronici

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
it: calibre è la soluzione unica per tutto ciò che riguarda gli e-book.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
it: Puoi usare calibre per catalogare i tuoi libri, recuperare i loro metadati automaticamente, convertirli da e verso tutti i vari formati di e-book, inviarli ai tuoi dispositivi di lettura e-book, leggere i libri sul tuo computer, modificare i libri in un editor e-book dedicato e persino renderli disponibili in rete con il server dei contenuti integrato. Puoi anche scaricare notizie e periodici in formato e-book da oltre un migliaio di diversi siti di notizie e di riviste.

en: Edit the text and styles inside e-books
it: Modifica testo e stili interni agli e-book

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
it: L'Editor di e-book di calibre ti permette di modificare il testo e gli stili del libro con un'anteprima in tempo reale delle tue modifiche.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
it: Può modificare libri sia nel formato EPUB sia in AZW3 (Kindle). Include vari strumenti utili per controllare la presenza di errori, modificare l'indice, effettuare pulizie automatiche, ecc.

en: Read e-books in over a dozen different formats
it: Leggi e-book in oltre dieci formati diversi

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
it: Il lettore di e-book di calibre ti permette di leggere gli e-book in più di una dozzina di formati differenti.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
it: È presente una modalità a schermo intero per la lettura senza distrazioni che può mostrare il testo in colonne multiple per display.

en: Command Line Interface
it: Interfaccia a riga di comando

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
it: In macOS, gli strumenti da linea di comando si trovano dentro il bundle di calibre, per esempio, se hai installato calibre in :file:`/Applications` gli strumenti si trovano in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. Quindi, se volessi eseguire :file:`ebook-convert` dovresti usare :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
it: Comandi documentati

en: Undocumented commands
it: Comandi non documentati

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
it: Puoi vedere le istruzioni per i comandi non documentati eseguendoli nel terminale senza argomenti.

en: Change language
it: Cambia lingua

en: Newest
it: Più recenti

en: <b>{title}</b> by {authors}
it: <b>{title}</b> di {authors}

en: Date: {timestamp}
it: Data: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
it: Pubblicato:{pubdate}

en: Publisher: {publisher}
it: Editore: {publisher}

en: Show
it: Mostra

en:  sorted by
it: ordinati per

en: Change library
it: Cambia biblioteca

en: Change library to:
it: Cambia biblioteca in:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
it: Passa all'interfaccia completa (interfaccia non-mobile)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
it: L'interfaccia completa fornisce molte funzionalità in più, ma potrebbe non funzionare correttamente su schermi piccoli

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
it: {0} non è un indirizzo o una rete IP valida, errore {1}

en: username [password]
it: nome utente [password]

en: Give this user only read access
it: Dai a questo utente solo accesso in lettura

en: username is required
it: nome utente è richiesto

en: username
it: nome utente

en: username and operation are required
it: username e operation sono richiesti

en: [options] username [library_name ...]
it: [opzioni] username [nome_biblioteca ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
it: Specifica l'azione da eseguire.
    Un valore di "show" mostra le restrizioni alla biblioteca corrente per l'utente specificato.
    Un valore di "allow-all" rimuove tutte le restrizioni dalla biblioteca.
    Un valore di "allow" permette l'accesso esclusivamente alle biblioteche specificate.
    Un valore di "block" permette l'accesso a tutte le biblioteche eccetto quelle specificate.
    Un valore di "per-library" imposta restrizioni per singola biblioteca. In questo caso l'elenco delle biblioteche è interpretata come una lista con un nome di biblioteca seguito da una restrizione, seguito dal successivo nome di biblioteca e così via. Usare una restrizione di "=" rimuove tutte le eventuali restrizioni precedenti su quella biblioteca.

en: Unknown command: {}
it: Comando sconosciuto: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
it: Gestisci gli utenti per calibre-server. I comandi disponibili sono:

en: Use {} for help on individual commands
it: Usa {} per aiuto con i singoli comandi

en: What do you want to do?
it: Cosa vuoi fare?

en: default
it: Predefinito

en: No choice selected, exiting...
it: Non è stata fatta alcuna scelta, uscita...

en: %s is not a valid choice, try again
it: %s non è una scelta valida, riprova

en: Existing user names:
it: Nomi utenti esistenti

en: There are no users, you must first add an user
it: Non ci sono utenti, devi prima aggiungere un utente

en: The username %s does not exist
it: Il nome utente %s non esiste

en: Enter the username
it: Inserisci il nome utente

en: Enter the new password for %s:
it: Inserisci la nuova password per %s:

en: Empty passwords are not allowed
it: Non sono ammesse password vuote

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
it: Reinserisci la nuova password per %s, come verifica:

en: Passwords do not match
it: La password non corrisponde

en: User %s added successfully!
it: Utente %s aggiunto con successo

en: Are you sure you want to remove the user %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'utente %s?

en: User %s successfully removed!
it: Utente %s rimosso con successo

en: Password for %s successfully changed!
it: Password per %s cambiata correttamente!

en: Current password for {0} is: {1}
it: Password attuale per {0} è: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
it: Permetti a {} di fare cambiamenti (cioè dai accesso in scrittura)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
it: Impedisci a {} di fare cambiamenti (cioè rimuovi accesso in scrittura)

en: {} has the following additional per-library restrictions:
it: {} ha le seguenti restrizioni di biblioteca aggiuntive:

en: {} has no additional per-library restrictions
it: {} non ha restrizioni di biblioteca aggiuntive

en: Allow access to all libraries
it: Permetti l'accesso a tutte le biblioteche

en: Allow access to only specified libraries
it: Permetti l'accesso solo a specifiche biblioteche

en: Allow access to all, except specified libraries
it: Permetti l'accesso a tutto, eccetto le biblioteche specificate

en: Change per-library restrictions
it: Cambia le restrizioni per le biblioteche

en: Enter the name of the library:
it: Digita il nome della biblioteca:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
it: Inserisci un'espressione di ricerca, l'accesso sarà garantito solo ai libri che soddisfano l'espressione. Un'espressione vuota garantirà l'accesso a tutti i libri.

en: Another restriction?
it: Un'altra restrizione?

en: Enter a comma separated list of library names:
it: Inserisci una lista di nomi di biblioteca separati da virgola:

en: Allowing access only to libraries: {}
it: Permetti l'accesso solo alle biblioteche: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
it: Permetti l'accesso a tutte le biblioteche, eccetto: {}

en: Show password for {}
it: Mostra la password per {}

en: Change read/write permission for {}
it: Cambia i permessi di lettura/scrittura per {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
it: Cambia le biblioteche a cui {} ha il permesso di accedere.

en: {0} has {1} access
it: {0} ha {1} accesso

en: read-write
it: lettura-scrittura

en: readonly
it: sola lettura

en: Add a new user
it: Aggiungi nuovo utente

en: Edit an existing user
it: Modifica un utente esistente

en: Remove a user
it: Elimina un utente

en: one item | {} items
it[0]: un elemento
it[1]: {} elementi
it[2]: {} elementi

en: RATING: %s<br />
it: VALUTAZIONE: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
it: TAG: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
it: SERIE: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
it: Libri nella biblioteca

en: By
it: Di

en: Books sorted by
it: Libri ordinati per

en: Library:
it: Biblioteca:

en: Change calibre library to:
it: Cambia la biblioteca di calibre in:

en: By %s
it: Di %s

en: By {0} :: {1}
it: Di {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
it: Percorso del file del certificato SSL

en: Path to the SSL private key file
it: Percorso del file della chiave privata SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
it: Tempo (in secondi) dopo il quale una connessione inattiva viene chiusa

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
it: Tempo (in secondi) di attesa di risposta dal server dopo una richiesta

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
it: Tempo totale in secondi da aspettare per un arresto pulito

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
it: Preallocazione socket, per esempio, attraverso l'attivazione socket di systemd

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
it: Dimensione massima del singolo header HTTP (in KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
it: Dimensione massima consentita per file caricati sul server (in MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
it: Dimensione minima per la quale le risposte utilizzano la compressione dei dati (in byte)

en: Number of worker threads used to process requests
it: Numero di thread di lavoro utilizzati per elaborare le richieste

en: Maximum number of worker processes
it: Numero massimo di processi di lavoro

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
it: I processi di lavoro vengono avviati in base alle necessità e utilizzati per lavori di grandi dimensioni come la preparazione di un libro per la visualizzazione, l'aggiunta di libri, la conversione, ecc. Normalmente, il numero massimo di tali processi si basa sul numero di core della CPU. È possibile controllarlo con questa impostazione.

en: Maximum time for worker processes
it: Tempo massimo dei processi di lavoro

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
it: Tempo massimo di esecuzione per i processi di lavoro (in minuti). Imposta a 0 per non dare limiti.

en: The port on which to listen for connections
it: La porta di ascolto per la connessione

en: A prefix to prepend to all URLs
it: Un prefisso da anteporre a tutti gli URL

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
it: Utile se desideri far operare questo server dietro un proxy inverso. Per esempio, usa /calibre come prefisso dell'URL.

en: Number of books to show in a single page
it: Numero di libri da mostrare in una pagina singola

en: The number of books to show in a single page in the browser.
it: Il numero di libri da mostrare un una singola pagina del browser.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
it: Pubblicizza i feed OPDS con BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
it: Pubblicizza il feed OPDS attraverso il servizio BonJour, così da permettere alle app di lettura basate su OPDS di rilevare e di connettersi al server automaticamente.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
it: Numero massimo di libri nei feed OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
it: Il massimo numero di libri che restituirà il server in un singolo feed di acquisizione OPDS.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
it: Numero massimo di elementi non raggruppati nei feed OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
it: Raggruppa gli elementi in categorie come autore/tag in base alla prima lettera quando il numero di elementi è maggiore di questo numero. Imposta a zero per disattivare.

en: The interface on which to listen for connections
it: L'interfaccia su cui ascoltare in attesa di connessioni

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
it: L'impostazione predefinita è l'ascolto su tutte le interfacce IPv6 e IPv4 disponibili. Puoi cambiare questa impostazione in, per esempio, "127.0.0.1" per ascoltare solo connessioni IPv4 dalla macchina locale, o in "0.0.0.0" per ascoltare tutte le connessioni IPv4 in ingresso.

en: Fallback to auto-detected interface
it: Ripiega su interfaccia rilevata automaticamente

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
it: Se per qualche ragione il server non è in grado di collegarsi all'interfaccia specificata nell'opzione listen_on, proverà a rilevare un'interfaccia che si connette al mondo esterno e a collegarsi ad essa.

en: Zero copy file transfers for increased performance
it: Trasferimenti di file in zero copy per prestazioni migliorate

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
it: Questa opzione abilita i trasferimenti di file in zero copy nel kernel per inviare file via rete, migliorando le prestazioni. Questo, tuttavia, può essere causa di trasferimenti di file corrotti in alcuni file system malfunzionanti. Se avvengono trasferimenti corrotti, disattiva questa opzione.

en: Max. log file size (in MB)
it: Dimensione massima file di log (in MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
it: La massima dimensione dei registri (log) generati dal server. Quando un file di registro supera questa dimensione, è automaticamente ruotato. Imposta a zero per disattivare la rotazione dei registri.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
it: Registra le richieste HTTP 404 (Non Trovato)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
it: Di norma, il server registra tutte le richieste HTTP dirette a risorse non trovate. Questo può generare una quantità esagerata di avvisi se il tuo server è preso di mira da bot. Usa questa opzione per disattivarli.

en: Password based authentication to access the server
it: Autenticazione con password per accedere a questo server

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
it: Normalmente il server è privo di restrizioni e permette a tutti di accedervi. Con questa opzione puoi limitare l'accesso a utenti preimpostati.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
it: Consenti alle connessioni locali non autenticate di apportare modifiche

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries.
it: Di norma, se non abiliti l'autenticazione, il server opera in modalità di sola lettura, in modo da non permettere ad utenti anonimi di effettuare cambiamenti alle tue biblioteche di calibre. Questa opzione permette a tutti coloro che si connettono dallo stesso computer in cui si trova il server di effettuare modifiche. Utile se vuoi far operare il server senza autenticazione ma vuoi anche usare calibredb per effettuare cambiamenti alle tue biblioteche di calibre. Tieni presente che abilitando questa opzione tutti i programmi in esecuzione sul computer possono effettuare modifiche alle tue biblioteche di calibre.

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
it: Consenti a connessioni non autenticate da indirizzi IP specifici di apportare modifiche

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
it: Di norma, se non abiliti l'autenticazione, il server opera in modalità di sola lettura, in modo da non permettere ad utenti anonimi di effettuare cambiamenti alle tue biblioteche di calibre. Questa opzione permette a tutti coloro che si connettono dall'indirizzo IP specificato di effettuare modifiche. Deve essere un elenco separato da virgole di reti o di indirizzi specifici. Utile se vuoi far operare il server senza autenticazione ma vuoi anche usare calibredb per effettuare cambiamenti alle tue biblioteche di calibre. Tieni presente che abilitando questa opzione tutti coloro che si connettono dagli indirizzi IP specificati possono effettuare modifiche alle tue biblioteche di calibre.

en: Path to user database
it: Percorso per il database utente

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
it: Percorso di un file dove conservare nome utente e password. Normalmente viene usato un file nella cartella di configurazione di calibre.

en: Choose the type of authentication used
it: Scegli il tipo di autenticazione adoperato

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
it: Imposta la modalità di autenticazione HTTP usata dal server. Imposta su "basic" se terrai questo server dietro un proxy SSL. Altrimenti lascia su "auto", che utilizzerà "basic" se SSL è configurato e "digest" altrimenti.

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
it: Blocca gli indirizzi IP che hanno sbagliato più volte l'accesso

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
it: Blocca temporaneamente l'accesso agli indirizzi IP che hanno fallito ripetutamente il login per il numero di minuti specificato. Utile per prevenire tentativi di indovinare la password. Se impostato su zero non viene eseguito alcun ban.

en: Number of login failures for ban
it: Numero di login falliti necessari per il ban

en: The number of login failures after which an IP address is banned
it: Il numero di login falliti dopo i quali un indirizzo IP viene bloccato

en: Ignored user-defined metadata fields
it: Campi di metadati dell'utente da ignorare

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
it: Lista separata da virgole di campi di metadati definiti dall'utente che non saranno mostrati dal server dei contenuti nelle interfacce /opds e /mobile. Per esempio: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
it: Limita i campi definiti dall'utente mostrati

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
it: Lista separata da virgole di campi di metadati definiti dall'utente che saranno mostrati dal server dei contenuti nelle interfacce /opds e /mobile. Se questa opzione è specificata, ogni campo assente da questa lista non sarà mostrato. Per esempio: {}

en: Choose the default book list mode
it: Scegli la modalità predefinita per l'elenco dei libri

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
it: Imposta la modalità predefinita per l'elenco dei libri che sarà usata per i nuovi utenti. I singoli utenti possono cambiare l'impostazione predefinita nelle loro impostazioni personali. Come impostazione predefinita è usata la griglia delle copertine.

en: By default, this option is disabled.
it: Per impostazione predefinita, questa opzione è disabilitata.

en: By default, this option is enabled.
it: Per impostazione predefinita, questa opzione è abilitata.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
it: [opzioni] [percorso cartella della biblioteca...]
    
    Avvia il server dei contenuti di calibre. Il server dei contenuti di calibre rende
    visibili le tue biblioteche di calibre su internet. Puoi specificare il percorso
    delle cartelle della biblioteca come argomenti di %prog. Se non specifichi
    alcun percorso, verranno usate tutte le biblioteche che il programma
    principale di calibre conosce.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
it: Percorso del file di registro del server. Questo registro contiene informazioni ed errori del server, non i registri di accesso. Per impostazione predefinita viene scritto in stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
it: Percorso del file di registro degli accessi. Questo registro contiene informazioni sui client che si connettono al server e sulle loro richieste. Per impostazione predefinita non viene tenuto alcun registro degli accessi.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
it: Percorso di un file JSON contenente un modello per la modalità di elenco personalizzato dei libri. Il modo più semplice per creare un modello del genere è andare in Preferenze-> Condivisione via rete-> Modello elenco dei libri in calibre, creare il modello ed esportarlo.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
it: Percorso di un file JSON contenente degli URL per la funzione "Cerca in internet". Il modo più semplice per creare un file del genere è andare in Preferenze-> Condivisione via rete-> Cerca in internet in calibre, creare gli URL ed esportarli.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
it: Esegui processo in backgroud come daemon (solo Linux).

en: Write process PID to the specified file
it: Scrivi il PID di processo nel file specificato

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
it: Ricarica automaticamente il server quando il codice sorgente è cambiato. Utile per lo sviluppo. Occorre anche specificare un valore piccolo per il timeout di spegnimento.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
it: Gestisci il database degli utenti abilitati a collegarsi a questo server. Puoi usarlo in modalità automatica aggiungendo un --. Vedi {0} per dettagli. Vedi anche l'opzione {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
it: Percorso del database degli utenti da usare per l'autenticazione. Il database è un file SQL. Per crearlo usa {0}. Puoi saperne di più sulla gestione degli utenti qui: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
it: Un altro programma di calibre come per esempio un'altra copia di {} o del programma principale di calibre è in esecuzione. Avere più programmi che possono effettuare cambiamenti a una biblioteca di calibre in esecuzione contemporaneamente non è supportato.

en: Interrupted by user
it: Interrotto dall'utente

en: There is no calibre library at: %s
it: Non è presente alcuna biblioteca di calibre in: %s

en: You must specify at least one calibre library
it: Devi specificare almeno una biblioteca di calibre

en: Composite Tags
it: Tag composti

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
it: Sintassi non valida. Era atteso un nome di riferimento o una parola

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
it: Per la massima compatibilità, dovresti usare solo le lettere A-Z, i numeri 0-9, spazi, trattini e trattini bassi nel nome utente

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
it: La password deve contenere solo caratteri e simboli ASCII (inglesi)

en: The username %s already exists
it: L'utente %s esiste già.

en: Existing password is incorrect
it: La password esistente non è corretta

en: Usage
it: Utilizzo

en: Created by
it: Creato da

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
it: Ogni qualvolta vengono passati argomenti con degli spazi a %prog, è necessario mettere l'argomento fra virgolette. Ad esempio: "{}"

en: Options
it: Opzioni

en: Path to the database in which books are stored
it: Percorso del database in cui sono salvati i libri

en: Pattern to guess metadata from filenames
it: Modello da usare per estrarre i metadati dai nomi dei file

en: Access key for isbndb.com
it: Chiave di accesso per isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
it: Timeout predefinito per le operazioni di rete (secondi)

en: Path to folder in which your library of books is stored
it: Percorso della cartella nella quale sono conservati i libri della tua biblioteca

en: The language in which to display the user interface
it: La lingua in cui visualizzare l'interfaccia utente

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
it: Il formato di uscita predefinito per le conversioni di e-book. Quando si effettua la conversione automatica per l'invio a un dispositivo, questo può essere annullato dalle preferenze del singolo dispositivo. Queste possono essere cambiate facendo clic con il tasto destro sull'icona del dispositivo in calibre e scegliendo "Configura".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
it: Lista ordinata di preferenze peri formati di input

en: Read metadata from files
it: Leggi metadati dai file

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
it: La priorità dei processi in corso. Una priorità alta significa che i processi sono eseguiti più velocemente e consumano più risorse. La maggioranza delle operazioni come conversioni/scaricamento notizie/aggiunta libri/ecc. sono influenzati da questa impostazione.

en: Swap author first and last names when reading metadata
it: Inverti nome e cognome dell'autore durante la lettura dei metadati

en: Add new formats to existing book records
it: Aggiungi nuovi formati ai libri esistenti

en: Check for duplicates when copying to another library
it: Controlla i duplicati quando copi in un'altra biblioteca

en: Tags to apply to books added to the library
it: Tag da applicare ai libri aggiunti alla biblioteca

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
it: Marca i libri aggiunti di recente. La marcatura è temporanea e verrà automaticamente rimossa all'avvio successivo di calibre.

en: List of named saved searches
it: Elenco di ricerche salvate con nome

en: User-created Tag browser categories
it: Categorie del navigatore dei Tag create dall'utente

en: How and when calibre updates metadata on the device.
it: Come e quando calibre aggiorna i metadati nel dispositivo.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
it: Quando fai una ricerca senza usare prefissi di riferimento, ad esempio Rosso invece di title:Rosso, limita le colonne in cui cercare a quelle menzionate qui sotto.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
it: Scegli le colonne in cui cercare quando non usi prefissi, ad esempio quando cerchi Rosso invece di title:Rosso. Inserisci una lista di nomi di riferimento separati da virgole. Ha effetto solo se attivi l'opzione di limitare le colonne di ricerca qui sopra.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
it: I caratteri digitati nella casella di ricerca troveranno anche le loro versioni accentate, secondo la lingua che hai scelto per l'interfaccia di calibre. Per esempio, in inglese, cercando n si troveranno sia {} che n ma se la tua lingua è lo spagnolo si troverà solamente n. Tieni presente che in biblioteche molto grandi questa ricerca è molto più lenta di una ricerca semplice. Oltretutto questa opzione non avrà effetto se abiliti la distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: Make searches case-sensitive
it: Rendi le ricerche sensibili alle maiuscole

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
it: Riconosci i numeri nel testo in fase di ordinamento. Attivare questa opzione significa che quando si ordina per campi di testo come il titolo, il testo "Libro 2" verrà prima del testo "Libro 100". Tieni presente che questa opzione può causare problemi con testo che comincia con dei numeri, ed è un po' più lenta.

en: Settings and plugins
it: Impostazioni e plugin

en: File is open in another process
it: Il file è aperto in un altro processo

en: the end of the program
it: la fine del programma

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
it: {0}: {1} vicino a {2} alla linea {3}

en: {0}: {1} near {2}
it: {0}: {1} vicino a {2}

en: 'End of program'
it: 'Fine del programma'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
it: Impossibile analizzare il programma. Input '{0}' non valido

en: Expected end of program, found '{0}'
it: Prevista fine del programma, trovato '{0}'

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
it: Dichiarazione {0}: previsto '{1}', trovato '{2}'

en: '{0}' statement: expected an identifier
it: Dichiarazione '{0}': previsto un identificatore

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
it: Dichiarazione {0}: previsto '(', trovato '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
it: Dichiarazione {0}: previsto ')', trovato '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
it: Dichiarazione '{0}': previsto un identificatore di nome di funzione

en: Function name '{0}' is already defined
it: Il nome di funzione '{0}' è già definito

en: '{0}' statement: expected a '('
it: Dichiarazione '{0}': prevista una '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
it: I parametri di una funzione devono essere variabili o assegnazioni

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
it: Dichiarazione '{0}': prevista una ')' alla fine dell'elenco degli argomenti

en: '{0}' statement: missing ':'
it: Dichiarazione '{0}': ':' mancante

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
it: Dichiarazione '{0}': '{1}' di chiusura mancante

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
it: Un template archiviato deve iniziare con  '{0}' oppure ' {1}'

en: Expected '{0}', found '{1}'
it: Previsto '{0}', trovato '{1}'

en: Unknown function {0}
it: Funzione sconosciuta {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
it: Era previsto '{0}' per la chiamata di funzione, trovato '{1}'

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
it: I parametri per '{0}' devono essere variabili o assegnazioni

en: Incorrect number of arguments for function {0}
it: Numero di argomenti non corretto per la funzione {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
it: Prevista un'espressione, trovato '{0}'

en: {0} outside of for loop
it: {0} fuori da ciclo for

en: Keyword arguments are not allowed
it: Gli argomenti delle parole chiave non sono ammessi

en: Don't call {0}. Instead use {1}
it: Non chiamare {0}. Utilizzate invece {1}

en: Invalid character name '{0}'
it:  Carattere  '{0}' del nome non ammesso

en: Incorrect number of arguments
it: Numero di argomenti non corretto

en: Error in function {0} :: {1}
it: Errore nella funzione {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
it: Non esiste alcuna funzione chiamata {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
it: Interprete: {0} - numero linea {1}

en: Unhandled exception '{0}'
it: Eccezione non gestita '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
it: {0}: {1} deve essere un numero intero

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
it: {0}: la lunghezza della sequenza (range) ({1}) è più grande del limite ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
it: Identificatore sconosciuto '{0}'

en: before evaluating arguments
it: prima di valutare gli argomenti

en: after evaluating arguments
it: dopo aver valutato gli argomenti

en:  returned value
it:  valore restituito

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
it: Funzione {0}: errore nel numero di parametri -- {1} forniti, al massimo {2} necessari

en: Unknown field '{0}'
it: Campo sconosciuto '{0}'

en: Error during string comparison: operator '{0}'
it: Errore durante il confronto stringhe: operatore '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
it: Il valore usato nel confronto non è un numero: operatore '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
it: Errore durante la valutazione di un operatore: operatore '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
it: Funzione {0}: nome carattere '{1} non valido

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
it: Errore interno nella valutazione di un'espressione: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
it: formato: il tipo {0} richiede un valore intero, ottenuto {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
it: formato: il tipo {0} richiede un valore decimale (float), ottenuto {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
it: Errore nella funzione {0} alla linea {1} : {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
it: Il modello Python ha restituito un valore che non è una stringa: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
it: Errore di sintassi alla linea {0}, colonna {1}: testo {2}

en: The {0} function is not defined in the template
it: La funzione {0} non è definita nel modello

en: %s: unknown function
it: %s: funzione sconosciuta

en: Formatter state restored before saved
it: Stato del formatter ripristinato prima di essere stato salvato

en: No such variable {0}
it: Nessuna variabile {0}

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
it: Duplica la funzione utente chiamata {0}. Cambia il nome o assicurati che le funzioni non siano identiche

en: The function {} can be used only in the GUI
it: La funzione {} può essere usata solo nell'interfaccia grafica

en: In function {}: The database has been closed
it: Nella funzione {}: Il database è stato chiuso

en: No documentation provided
it: Nessuna documentazione fornita

en: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-insensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt. In many cases the lexical comparison operators (>, <, == etc) can replace this function.
it: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- confronta x e y come stringhe, senza distinguere tra maiuscole e minuscole. Restituisce lt se x < y. Restituisce eq se x == y. Altrimenti restituisce gt. In molti casi possono essere usati direttamente gli operatori lessicali di confronto (>, <, == ecc.) al posto di questa funzione.

en: strcmpcase(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-sensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt.
    Note: This is NOT the default behavior used by calibre, for example, in the lexical comparison operators (==, >, <, etc.). This function could cause unexpected results, preferably use strcmp() whenever possible.
it: strcmpcase(x, y, lt, eq, gt) -- confronta x e y come stringhe, distinguendo tra maiuscole e minuscole. Restituisce lt se x < y. Restituisce eq se x == y. Altrimenti restituisce gt.
    Nota bene: Questo non è il conportamento predefinito applicato da calibre, per esempio, negli operatori lessicali di confronto (==, >, <, ecc.). Questa funzione potrebbe portare a risultati inaspettati, sarebbe meglio usare strcmp() dove possibile.

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt. In many cases the numeric comparison operators (>#, <#, ==# etc) can replace this function.
it: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- fa un confronto tra x e y dopo averli convertiti entrambi in numeri. Restituisce lt se x < y. Restituisce eq se x == y. Altrimenti restituisce gt. In molti casi gli operatori di confronto numerico (>#, <#, ==# ecc.) possono sostituire questa funzione.

en: first_matching_cmp(val, [cmp1, result1,]+, else_result) -- compares "val < cmpN" in sequence, returning resultN for the first comparison that succeeds. Returns else_result if no comparison succeeds. Example: first_matching_cmp(10,5,"small",10,"middle",15,"large","giant") returns "large". The same example with a first value of 16 returns "giant".
it: first_matching_cmp(val, [cmp1, result1,]+, else_result) -- confronta "val < cmpN" in sequenza, restituendo resultN per il primo confronto che ha successo. Esempio: first_matching_cmp(10,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")  restituisce "large". Lo stesso esempio con 16 come primo valore restituisce "giant".

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
it: first_matching_cmp richiede un numero pari di argomenti

en: strcat(a [, b]*) -- can take any number of arguments. Returns the string formed by concatenating all the arguments
it: strcat(a [, b]*) -- può accettare un qualsiasi numero di argomenti. Restituisce la stringa formata concatenando tutti gli argomenti

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
it: strlen(a) -- restituisce la lunghezza della stringa fornita come argomento

en: add(x [, y]*) -- returns the sum of its arguments. Throws an exception if an argument is not a number. This function can often be replaced with the + operator.
it: add(x [, y]*) -- restituisce la somma dei suoi argomenti. Genera un'eccezione se un argomento non è un numero. Questa funzione può spesso essere sostituita dall'operatore +.

en: subtract(x, y) -- returns x - y. Throws an exception if either x or y are not numbers. This function can often be replaced with the - operator.
it: subtract(x, y) -- restituisce x - y. Genera un'eccezione se uno tra x e y non è un numero. Questa funzione può spesso essere sostituita dall'operatore -.

en: multiply(x [, y]*) -- returns the product of its arguments. Throws an exception if any argument is not a number. This function can often be replaced with the * operator.
it: multiply(x [, y]*) -- restituisce il prodotto dei suoi argomenti. Genera un'eccezione se uno dei suoi argomenti non è un numero. Questa funzione può spesso essere sostituita dall'operatore *.

en: divide(x, y) -- returns x / y. Throws an exception if either x or y are not numbers. This function can often be replaced with the / operator.
it: divide(x, y) -- restituisce x / y. Genera un'eccezione se uno tra x e y non è un numero. Questa funzione può spesso essere sostituita dall'operatore /.

en: ceiling(x) -- returns the smallest integer greater than or equal to x. Throws an exception if x is not a number.
it: ceiling(x) -- restituisce il più piccolo intero maggiore di o uguale a x. Genera un'eccezione se x non è un numero.

en: floor(x) -- returns the largest integer less than or equal to x. Throws an exception if x is not a number.
it: floor(x) -- restituisce il più grande intero minore di o uguale a x. Genera un'eccezione se x non è un numero.

en: round(x) -- returns the nearest integer to x. Throws an exception if x is not a number.
it: round(x) -- restituisce l'intero più vicino a x. Genera un'eccezione se x non è un numero.

en: mod(x) -- returns floor(remainder of x / y). Throws an exception if either x or y is not a number.
it: mod(x) -- restituisce floor(resto di x / y). Genera un'eccezione se x oppure y non sono numeri.

en: fractional_part(x) -- returns the value after the decimal point.  For example, fractional_part(3.14) returns 0.14. Throws an exception if x is not a number.
it: fractional_part(x) -- restituisce il valore dopo la virgola. Per esempio fractional_part(3.14) restituisce 0.14. Genera un'eccezione se x non è un numero.

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
it: template(x) -- valuta x come modello. La valutazione è fatta solo nel suo contesto, che significa che le variabili non sono condivise tra chiamante e valutazione del modello. Dato che i caratteri { e } sono speciali, bisogna usare [[ per il carattere { e ]] per il carattere }; vengono convertiti automaticamente. Per esempio, template('[[title_sort]]') valuterà il modello {title_sort} è restituirà il suo valore. Tieni anche presente che non possono essere usati prefissi e suffissi (la sintassi `|prefisso|suffisso`) nell'argomento di questa funzione quando è utilizzata in modalità programma di modello.

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
it: eval(modello) -- valuta il modello, passando le variabili locali (quelle assegnate con 'assign') al posto dei metadati del libro. Questo permette di usare l'elaborazione dei modelli per costruire risultati complessi dalle variabili locali. Dato che i caratteri { e } sono speciali, bisogna usare [[ per il carattere { e ]] per il carattere }; vengono convertiti automaticamente. Tieni anche presente che non possono essere usati prefissi e suffissi (la sintassi `|prefisso|suffisso`) nell'argomento di questa funzione quando è utilizzata in modalità programma di modello.

en: assign(id, val) -- assigns val to id, then returns val. id must be an identifier, not an expression. This function can often be replaced with the = operator.
it: assign(id, val) -- assegna val a id, quindi restituisce val. id deve essere un identificatore, non un'espressione. Questa funzione può spesso essere sostituita con l'operatore =.

en: list_split(list_val, sep, id_prefix) -- splits the list_val into separate values using 'sep', then assigns the values to variables named 'id_prefix_N' where N is the position of the value in the list. The first item has position 0 (zero). The function returns the last element in the list. Example: split('one:two:foo', ':', 'var') is equivalent to var_0 = 'one'; var_1 = 'two'; var_2 = 'foo'.
it: list_split(elenca_val, sep, prefisso_id) -- divide elenca_val in valori separati usando 'sep', poi assegna i valori alle variabili chiamate 'prefisso_id_N' dove N è la posizione del valore nella lista. Il primo elemento ha posizione 0 (zero). La funzione restituisce l'ultimo elemento della lista. Esempio: split('uno:due:ciao', ':', 'var') è equivalente a var_0 = 'uno'; var_1 = 'due'; var_2 = 'ciao'.

en: print(a[, b]*) -- prints the arguments to standard output. Unless you start calibre from the command line (calibre-debug -g), the output will go to a black hole.
it: print(a[, b]*) -- stampa gli argomenti sullo standard output. A meno che tu non avvii calibre dalla riga di comando (calibre-debug -g), l'output finirà in un buco nero.

en: field(lookup_name) -- returns the metadata field named by lookup_name
it: field(nome_di_riferimento) -- restituisce il campo metadati identificato da nome_di_riferimento

en: raw_field(lookup_name [, optional_default]) -- returns the metadata field named by lookup_name without applying any formatting. It evaluates and returns the optional second argument 'default' if the field is undefined ('None').
it: raw_field(nome_di_riferimento [, optional_default]) -- restituisce il campo metadati identificato da nome_di_riferimento senza applicare alcuna formattazione. Valuta e restituisce il secondo argomento opzionale 'default' se il campo non è definito ('None').

en: raw_list(lookup_name, separator) -- returns the metadata list named by lookup_name without applying any formatting or sorting and with items separated by separator.
it: raw_list(nome_di_riferimento, separatore) -- restituisce la lista di metadati identificata da nome_di_riferimento senza applicare alcuna formattazione od ordinamento e con gli elementi separati dal separatore.

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
it: substr(str, inizio, fine) -- restituisce i caratteri di str da "inizio" a "fine". Il primo carattere in str è il carattere zero. Se fine è un numero negativo, indica quel numero di caratteri contando da destra. Se fine è zero, indica l'ultimo carattere. Ad esempio, substr('12345', 1, 0) restituisce '2345' e substr('12345', 1, -1) restituisce '234'.

en: lookup(val, [pattern, field,]+ else_field) -- like switch, except the arguments are field (metadata) names, not text. The value of the appropriate field will be fetched and used. Note that because composite columns are fields, you can use this function in one composite field to use the value of some other composite field. This is extremely useful when constructing variable save paths
it: lookup(val, [schema, campo,]+ campo_alternativo) -- come switch, a parte gli argomenti che sono nomi di campo (metadati), non testo. Il valore del campo appropriato sarà recuperato e usato. Nota che visto che le colonne composte sono campi, puoi usare questa funzione in un campo composto per utilizzare il valore di un altro campo composto. È estremamente utile per costruire percorsi di salvataggio variabili

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
it: lookup richiede  2 o un numero dispari di argomenti

en: test(val, text if not empty, text if empty) -- return `text if not empty` if val is not empty, otherwise return `text if empty`
it: test(val, testo se non vuoto, testo se vuoto) -- restituisce 'testo se non vuoto' se val non è vuoto, altrimenti restituisce 'testo se vuoto'

en: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- checks if val contains matches for the regular expression `pattern`. Returns `text if match` if matches are found, otherwise it returns `text if no match`
it: contains(val, schema, testo con risultati, testo senza risultati) -- controlla se val contiene corrispondenze con l'espressione regolare `schema`. Restituisce `testo con risultati` se vengono trovati dei risultati, altrimenti restituisce `testo senza risultati`

en: switch(val, [pattern, value,]+ else_value) -- for each `pattern, value` pair, checks if `val` matches the regular expression `pattern` and if so, returns that `value`. If no pattern matches, then `else_value` is returned. You can have as many `pattern, value` pairs as you want
it: switch(val, [schema, valore,]+ valore_alternativo) -- per ogni coppia `schema, valore`, verifica se `val` corrisponde all'espressione regolare `schema` e, se è così, restituisce quel `valore`. Se non c'è alcuna corrispondenza con gli schemi, viene restituito `valore_alternativo`. Puoi avere quante coppie `schema, valore` vuoi

en: switch requires an even number of arguments
it: switch richiede un numero pari di argomenti

en: switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression) -- for each "test_expression, value_expression" pair, checks if test_expression is True (non-empty) and if so returns the result of value_expression. If no test_expression is True then the result of else_expression is returned. You can have as many "test_expression, value_expression" pairs as you want.
it: switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression) -- per ogni coppia "test_expression, value_expression", controlla se test_expression è Vera (non è vuota) e in tal caso restituisce il risultato di value_expression. Se nessuna test_expression è Vera, viene restituito il risultato di else_expression. Puoi avere quante coppie "test_expression, value_expression" desideri.

en: switch_if requires an odd number of arguments
it: switch_if richiede un numero dispari di argomenti

en: strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*) -- Returns a string formed by concatenating the arguments. The returned value is initialized to string1. `Prefix, string` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than `max`. String1 is returned even if string1 is longer than max. You can pass as many `prefix, string` pairs as you wish.
it: strcat_max(max, stringa1 [, prefisso2, stringa2]*) -- Restituisce una stringa formata concatenando gli argomenti. Il valore restituito è inizializzato come stringa1. Le coppie `prefisso, stringa` sono aggiunte alla fine del valore purché la lunghezza della stringa risultante sia minore di `max`. Stringa 1 viene restituita anche se risulta più lunga di max. Puoi fornire quante coppie `prefisso, stringa` desideri.

en: strcat_max requires 2 or more arguments
it: strcat_max richiede 2 o più argomenti

en: strcat_max requires an even number of arguments
it: strcat_max richiede un numero pari di argomenti

en: first argument to strcat_max must be an integer
it: il primo argomento di strcat_max deve essere un intero

en: in_list(val, separator, [ pattern, found_val, ]+ not_found_val) -- treating val as a list of items separated by separator, if the pattern matches any of the list values then return found_val.If the pattern matches no list value then return not_found_val. The pattern and found_value pairs can be repeated as many times as desired. The patterns are checked in order. The found_val for the first match is returned. Aliases: in_list(), list_contains()
it: in_list(val, separator, [ pattern, found_val, ]+ not_found_val) -- tratta val come una lista di elementi separati da separator, se pattern corrisponde ad uno qualsiasi dei valori della lista restituisce found_val. Se pattern non corrisponde ad alcun valore della lista restituisce not_found_val. Le coppie pattern e found_value possono essere ripetute quante volte si desidera. I pattern sono controllati in ordine. Viene restituito il found_val della prima corrispondenza. Alias: in_list(), list_contains()

en: in_list requires an odd number of arguments
it: in_list richiede un numero dispari di argomenti

en: str_in_list(val, separator, [string, found_val, ]+ not_found_val) -- treating val as a list of items separated by separator, if the string matches any of the list values then return found_val.If the string matches no list value then return not_found_val. The comparison is exact match (not contains) and is case insensitive. The string and found_value pairs can be repeated as many times as desired. The patterns are checked in order. The found_val for the first match is returned.
it: str_in_list(val, separator, [string, found_val, ]+ not_found_val) -- tratta val come una lista di elementi separati da separator, se la stringa corrisponde ad uno qualsiasi dei valori della lista restituisce found_val. Se la stringa non corrisponde ad alcun valore della lista restituisce not_found_val. Il confronto è per corrispondenza esatta (non "contiene") e non distingue le maiuscole. Le coppie string e found_value possono essere ripetute quante volte si desidera. I pattern sono controllati in ordine. Viene restituito il found_val della prima corrispondenza.

en: str_in_list requires an odd number of arguments
it: str_in_list richiede un numero dispari di argomenti

en: identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val]) -- treat val as a list of identifiers separated by commas. An identifier has the format "id_name:value". The id_name parameter is the id_name text to search for, either "id_name" or "id_name:regexp". The first case matches if there is any identifier matching that id_name. The second case matches if id_name matches an identifier and the regexp matches the identifier's value. If found_val and not_found_val are provided then if there is a match then return found_val, otherwise return not_found_val. If found_val and not_found_val are not provided then if there is a match then return the identifier:value pair, otherwise the empty string.
it: identifier_in_list(val, nome_id [, val_trovato, val_non_trovato]) -- tratta val come una lista di identificatori separati da virgola. Un identificatore ha la forma "nome_id:valore". Il parametro nome_id è il testo nome_id che si vuole cercare, può essere nome_id oppure nome_id:regex. Nel primo caso, si ha una corrispondenza se esiste un identificatore con il nome_id dato. Nel secondo caso, si ha una corrispondenza se nome_id corrisponde e se il valore dell'identificatore corrisponde all'espressione regolare regex. Se sono foniti val_trovato e val_non_trovato, viene restituito val_trovato in caso di corrispondenza e val_non_trovato in caso contrario. Se invece non sono forniti, viene restituita la coppia identificatore:valore in caso di corrispondenza e la stringa vuota in caso contrario.

en: {} requires 2 or 4 arguments
it: {} richiede 2 o 4 argomenti

en: re(val, pattern, replacement) -- return val after applying the regular expression. All instances of `pattern` are replaced with `replacement`. As in all of calibre, these are Python-compatible regular expressions
it: re(val, pattern, replacement) -- restituisce val dopo aver applicato l'espressione regolare. Tutti le occorrenze di `pattern` sono sostituite con `replacement`. Come in tutto calibre, queste sono espressioni regolari compatibili con Python

en: re_group(val, pattern [, template_for_group]*) -- return a string made by applying the regular expression pattern to the val and replacing each matched instance with the string computed by replacing each matched group by the value returned by the corresponding template. The original matched value for the group is available as $. In template program mode, like for the template and the eval functions, you use [[ for { and ]] for }. The following example in template program mode looks for series with more than one word and uppercases the first word: {series:'re_group($, "(\S* )(.*)", "[[$:uppercase()]]", "[[$]]")'}
it: re_group(val, schema [, modello_del_gruppo]*) -- restituisce una stringa creata applicando lo schema dell'espressione regolare a val e sostituendo ognuna delle corrispondenze con la stringa costruita sostituendo ogni gruppo trovato con il valore restituito dal modello corrispondente. Il valore inizialmente trovato del gruppo è disponibile come $. In modalità programma di modello, come per le funzioni template ed eval, si usano [[ per { e ]] per }. Il seguente esempio in modalità programma di modello cerca le serie con più di una parola e rende maiuscola la prima parola: {series:'re_group($, "(\S* )(.*)", "[[$:uppercase()]]", "[[$]]")'}

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
it: swap_around_comma(val) -- dato un valore in formato "B, A", restituisce "A B". Utile soprattutto per convertire nomi dal formato CG, NM a NM CG. Se non c'è virgola, la funzione restituisce val senza cambiamenti

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
it: ifempty(val, text if empty) -- restituisce val se val non è vuoto, altrimenti restituisce `text if empty`

en: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- Return a shortened version of val, consisting of `left chars` characters from the beginning of val, followed by `middle text`, followed by `right chars` characters from the end of the string. `Left chars` and `right chars` must be integers. For example, assume the title of the book is `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe`, and you want it to fit in a space of at most 15 characters. If you use {title:shorten(9,-,5)}, the result will be `Ancient E-anhoe`. If the field's length is less than left chars + right chars + the length of `middle text`, then the field will be used intact. For example, the title `The Dome` would not be changed.
it: shorten(val, car sin, testo cent, car dest) -- Restituisce una versione accorciata di val, che consiste dei caratteri `car sin` dell'inizio di val, seguiti da `testo cent`, seguiti dai caratteri `car dest` della fine della stringa. `car sin` e `car dest` devono essere interi. Per esempio, immagina che il titolo del libro sia `Antiche Leggi Inglesi ai Tempi di Ivanhoe`, e di voler fare in modo che il titolo occupi al più 15 caratteri. Se usi {title:shorten(9,-,5)}, il risultato sarà `Antiche L-anhoe`. Se la lunghezza del campo è minore di car sin + car dest + la lunghezza di `testo cent`, il campo sarà lasciato intatto. Per esempio, il titolo `La Cupola` non verrebbe cambiato.

en: count(val, separator) -- interprets the value as a list of items separated by `separator`, returning the number of items in the list. Most lists use a comma as the separator, but authors uses an ampersand. Examples: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}. Aliases: count(), list_count()
it: count(val, separatore) -- interpreta il valore come una lista di elementi separati da `separatore` e restituisce il numero di elementi della lista. La maggior parte delle liste usa una virgola come separatore, ma gli autori usano la e commerciale. Esempi: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}. Alias: count(), list_count()

en: list_count_matching(list, pattern, separator) -- interprets 'list' as a list of items separated by 'separator', returning the number of items in the list that match the regular expression 'pattern'. Aliases: list_count_matching(), count_matching()
it: list_count_matching(list, pattern, separator) -- interpreta 'list' come una lista di elementi separati da 'separator' e restituisce il numero di elementi nella lista che corrispondono all'espressione regolare 'pattern'. Alias: list_count_matching(), count_matching()

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
it: list_item(val, indice, separatore) -- interpreta il valore come lista di elementi separati da `separatore` e restituisce l'elemento n`indice`-simo. Il primo elemento è il numero zero. L'ultimo elemento può essere restituito usando `list_item(-1,separatore)`. Se l'elemento non è nella lista, è restituito il valore vuoto. Il separatore ha lo stesso significato che nella funzione count.

en: select(val, key) -- interpret the value as a comma-separated list of items, with the items being "id:value". Find the pair with the id equal to key, and return the corresponding value. Returns the empty string if no match is found.
it: select(val, key) -- interpreta il valore come lista separata da virgole di elementi, con elementi della forma "id:valore". Trova la coppia con l'id uguale a key, e restituisce il valore corrispondente. Restituisce la stringa vuota se nessuna corrispondenza viene trovata.

en: approximate_formats() -- return a comma-separated list of formats that at one point were associated with the book. There is no guarantee that this list is correct, although it probably is. This function can be called in template program mode using the template "{:'approximate_formats()'}". Note that format names are always uppercase, as in EPUB. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
it: approximate_formats() -- restituisce una lista separata da virgole di formati che in un dato momento erano associati al libro. Non c'è garanzia che questa lista sia corretta, sebbene probabilmente sia così. Questa funzione può essere invocata in modalità programma di modello usando lo schema "{:'approximate_formats()'}". Tieni presente che i nomi di formato sono sempre in maiuscolo, come in EPUB. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica. Se vuoi usare questi valori negli schemi di salvataggio su disco o di invio al dispositivo devi creare una "Colonna costruita da altre colonne" personalizzata, usare la funzione dello schema di quella colonna, e usare il valore di quella colonna nei tuoi schemi di salvataggio/invio

en: formats_modtimes(date_format) -- return a comma-separated list of colon-separated items representing modification times for the formats of a book. The date_format parameter specifies how the date is to be formatted. See the format_date function for details. You can use the select function to get the mod time for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
it: formats_modtimes(formato_data) -- restituisce una lista separata da virgole di elementi separati da due punti (:) che rappresentano le date di modifica dei formati di un libro. Il parametro formato_data specifica quale sarà il formato della data. Vedi la funzione format_date per dettagli. Puoi usare la funzione select per ottenere la data di modifica di un formato specifico. Tieni presente che i nomi dei formati sono sempre in maiuscolo, come in EPUB.

en: formats_sizes() -- return a comma-separated list of colon-separated items representing sizes in bytes of the formats of a book. You can use the select function to get the size for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
it: formats_sizes() -- restituisce una lista separata da virgole di elementi separati da due punti (:) che rappresentano la dimensione in byte dei formati di un libro. Puoi usare la funzione select per ottenere la dimensione di un formato specifico. Tieni presente che i nomi di formato sono sempre in maiuscolo, come in EPUB.

en: formats_paths() -- return a comma-separated list of colon-separated items representing full path to the formats of a book. You can use the select function to get the path for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
it: formats_paths() -- restituisce una lista separata da virgole di elementi separati da due punti (:) che rappresentano il percorso completo ai formati di un libro. Puoi usare la funzione select per ottenere il percorso di un formato specifico. Tieni presente che i nomi di formato sono sempre in maiuscolo, come in EPUB.

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
it: human_readable(v) -- restituisce una stringa che rappresenta il numero v in KB, MB, GB, ecc.

en: format_number(v, template) -- format the number v using a Python formatting template such as "{0:5.2f}" or "{0:,d}" or "${0:5,.2f}". The field_name part of the template must be a 0 (zero) (the "{0:" in the above examples). See the template language and Python documentation for more examples. You can leave off the leading "{0:" and trailing "}" if the template contains only a format. Returns the empty string if formatting fails.
it: format_number(v, template) -- formatta il numero v usando uno schema di formattazione in Python come "{0:5.2f}" o "{0:,d}" o "${0:5,.2f}". La parte field_name dello schema deve essere uno 0 (zero) (lo "{0:" negli esempi precedenti). Vedi il linguaggio dei modelli e la documentazione di Python per più esempi. Puoi tralasciare lo "{0:" iniziale e il "}" finale se lo schema contiene solo un formato. Restituisce la stringa vuota se la formattazione fallisce.

en: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning a new list made from the `start_index` to the `end_index` item. The first item is number zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Examples using basic template mode and assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\\,)} returns "A". {tags:sublist(-1,0,\\,)} returns "C". {tags:sublist(0,-1,\\,)} returns "A, B".
it: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- interpreta il valore come lista di elementi separati da `separator`, e restituisce una nuova lista che va dall'elemento `start_index` a quello `end_index`. Il primo elemento è il numero zero. Se un indice è negativo, allora conta dalla fine della lista. Come caso speciale, un end_index uguale a zero è preso come lunghezza della lista. Alcuni esempi che usano il linguaggio dei modelli di base e che presuppongono che la colonna dei tag (che è separata da virgole) contenga "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\\,)} restituisce "A". {tags:sublist(-1,0,\\,)} restituisce "C". {tags:sublist(0,-1,\\,)} restituisce "A, B".

en: subitems(val, start_index, end_index) -- This function is used to break apart lists of items such as genres. It interprets the value as a comma-separated list of items, where each item is a period-separated list. Returns a new list made by first finding all the period-separated items, then for each such item extracting the `start_index` to the `end_index` components, then combining the results back together. The first component in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Example using basic template mode and assuming a #genre value of "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} returns "A". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B". {#genre:subitems(1,0)} returns "B.C". Assuming a #genre value of "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} returns "A, D". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B, D.E"
it: subitems(val, start_index, end_index) -- Questa funzione è usata per spezzare liste di elementi quali i generi. Interpreta value come una lista separata da virgole di elementi, dove ogni elemento è una lista separata da punti. Restituisce una nuova lista costruita prima trovando tutti gli elementi separati da punti e poi, per ognuno di questi elementi, estraendo i componenti che vanno da `start_index` a `end_index` e ricombinando i risultati. Il primo componente di una lista separata da punti ha indice zero. Se un indice è negativo, allora conta dalla fine della lista. Come caso speciale, un end_index uguale a zero è preso come lunghezza della lista. Esempio che usa il linguaggio dei modelli di base e che assume per #genre il valore "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} restituisce "A". {#genre:subitems(0,2)} restituisce "A.B". {#genre:subitems(1,0)} restituisce "B.C". Assumendo per #genre il valore "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} restituisce "A, D". {#genre:subitems(0,2)} restituisce "A.B, D.E"

en: format_date(val, format_string) -- format the value, which must be a date, using the format_string, returning a string. The formatting codes are: d    : the day as number without a leading zero (1 to 31) dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31) ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun"). dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday"). M    : the month as number without a leading zero (1 to 12). MM   : the month as number with a leading zero (01 to 12) MMM  : the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec"). MMMM : the long localized month name (e.g. "January" to "December"). yy   : the year as two digit number (00 to 99). yyyy : the year as four digit number. h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm) hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm) m    : the minutes without a leading 0 (0 to 59) mm   : the minutes with a leading 0 (00 to 59) s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59) ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59) ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present to_number: the date as a floating point number from_number[:fmt]: format the timestamp using fmt if present otherwise iso
it: format_date(val, formato_stringa) – formatta il valore, che deve essere una data, usando formato_stringa. Restituisce una stringa. I codici di formattazione sono: d : il giorno come numero senza zero iniziale (da 1 a 31) dd : il giorno come numero con zero iniziale (da 01 a 31) ddd : il giorno della settimana in breve nella lingua locale (es. da “Lun” a “Dom”). dddd : il giorno della settimana intero nella lingua locale (es. da “Lunedì” a “Domenica”). M : il mese come numero senza zero iniziale (da 1 a 12). MM : il mese come numero con zero iniziale (da 01 a 12) MMM : il mese in breve nella lingua locale (es. da “Gen” a “Dic”). MMMM : il mese intero nella lingua locale (es. da “Gennaio” a “Dicembre”). yy : l’anno come numero di due cifre (da 00 a 99). yyyy: l’anno come numero di quattro cifre. h : le ore senza zero iniziale (da 0 a 11 o da 0 a 23, in base ad am/pm) hh : le ore con zero iniziale (da 00 a 11 o da 00 a 23, in base ad am/pm) m : i minuti senza zero iniziale (da 0 a 59) mm : i minuti con zero iniziale (da 00 a 59) s : i secondi senza zero iniziale (da 0 a 59) ss : i secondi con zero iniziale (da 00 a 59) ap : usa orario da 12 ore invece di 24 ore, con “ap” sostituito dalla stringa in lingua locale per am o pm AP : usa orario da 12 ore invece che da 24 ore, con “AP” sostituito dalla stringa in lingua locale per AM o PM iso : la data con orario e fuso orario. Deve essere l’unico formato presente to_number : la data come numero in virgola mobile from_number[:fmt] : formatta la timestamp usando fmt se presente, altrimenti iso.

en: format_date_field(field_name, format_string) -- format the value in the field 'field_name', which must be the lookup name of date field, either standard or custom. See 'format_date' for the formatting codes. This function is much faster than format_date and should be used when you are formatting the value in a field (column). It can't be used for computed dates or dates in string variables. Example: format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')
it: format_date_field(nome_campo, formato_stringa) -- formatta il valore nel campo 'nome_campo', che deve essere il nome di riferimento di un campo date, che sia predefinito o personalizzato. Vedi 'format_date' per i codici di formattazione. Questa funzione è molto più veloce di format_date e dovrebbe essere usata quando vuoi formattare il valore di un campo (colonna). Non può essere usata per date calcolate o date presenti in variabili di tipo stringa. Esempio: format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')

en: Unknown field %s passed to function %s
it: Campo sconosciuto %s passato alla funzione %s

en: uppercase(val) -- return val in upper case
it: uppercase(val) -- restituisce in maiuscolo il valore del campo

en: lowercase(val) -- return val in lower case
it: lowercase(val) -- restituisce in minuscolo il valore del campo

en: titlecase(val) -- return val in title case
it: titlecase(val) -- restituisce iniziali parole di val in maiuscolo

en: capitalize(val) -- return val capitalized
it: capitalize(val) -- restituisce il valore del campo con l'iniziale maiuscola

en: booksize() -- return value of the size field. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
it: booksize() -- restituisce il valore del campo dimensione. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica. Se vuoi usare questo valore negli schemi di salvataggio su disco o di invio al dispositivo devi creare una "Colonna costruita da altre colonne" personalizzata, usare la funzione dello schema di quella colonna, e usare il valore di quella colonna nei tuoi schemi di salvataggio/invio

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
it: ondevice() -- restituisce Yes se ondevice è impostato, altrimenti restituisce la stringa vuota. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica. Se vuoi usare questo valore negli schemi di salvataggio su disco o di invio al dispositivo devi creare una "Colonna costruita da altre colonne" personalizzata, usare la funzione dello schema di quella colonna, e usare il valore di quella colonna nei tuoi schemi di salvataggio/invio

en: annotation_count() -- return the total number of annotations of all types attached to the current book. This function works only in the GUI.
it: annotation_count() -- restituisce il numero totale di annotazioni di ogni tipo allegate al libro corrente. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica.

en: is_marked() -- check whether the book is 'marked' in calibre. If it is then return the value of the mark, either 'true' or the comma-separated list of named marks. Returns '' if the book is not marked.
it: is_marked() -- controlla se il libro è 'marcato' in calibre. Se lo è restituisce il valore della marcatura, o 'true' o la lista separata da virgole di marcature con nome. Restituisce '' se il libro non è marcato.

en: series_sort() -- return the series sort value
it: series_sort() -- restituisce il valore di ordinamento delle serie

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
it: has_cover() -- restituisce Yes se il libro ha una copertina, altrimenti restituisce una stringa vuota

en: first_non_empty(value [, value]*) -- returns the first value that is not empty. If all values are empty, then the empty string is returned. You can have as many values as you want.
it: first_non_empty(valore [, valore]*) -- restituisce il primo valore non vuoto. Se tutti i valori sono vuoti, viene restituita la stringa vuota. Puoi avere un numero qualsiasi di valori.

en: and(value [, value]*) -- returns the string "1" if all values are not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want. In many cases the && operator can replace this function.
it: and(valore [, valore]*) -- restituisce la stringa "1" se tutti i valori non sono vuoti, altrimenti restituisce la stringa vuota. Questa funzione lavora correttamente con test o first_non_empty. Puoi avere quanti valori desideri. In molti casi l'operatore && può sostituire questa funzione.

en: or(value [, value]*) -- returns the string "1" if any value is not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.  In many cases the || operator can replace this function.
it: or(valore [, valore]*) -- restituisce la stringa "1" se un qualunque valore non è vuoto, altrimenti restituisce la stringa vuota. Questa funzione lavora correttamente con test o first_non_empty. Puoi avere quanti valori desideri. In molti casi l'operatore || può sostituire questa funzione.

en: not(value) -- returns the string "1" if the value is empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty.  In many cases the ! operator can replace this function.
it: not(valore) -- restituisce la stringa "1" se il valore è vuoto, altrimenti restituisce la stringa vuota. Questa funzione lavora correttamente con test o first_non_empty. In molti casi l'operatore ! può sostituire questa funzione.

en: list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*) -- return a list made by joining the items in the source lists (list1, etc) using with_separator between the items in the result list. Items in each source list[123...] are separated by the associated separator[123...]. A list can contain zero values. It can be a field like publisher that is single-valued, effectively a one-item list. Duplicates are removed using a case-insensitive comparison. Items are returned in the order they appear in the source lists. If items on lists differ only in letter case then the last is used. All separators can be more than one character.
    Example:
it: list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*) -- restituisce una lista creata unendo gli elementi nelle liste di origine (list1, ecc.), usando with_separator come separatore della lista risultante. Gli elementi in ognuna delle liste[123...] di origine sono divisi dal separatore[123...] associato. Una lista può contenere zero valori. Può anche essere un campo con un solo valore, come l’editore, che è di fatto una lista con un solo elemento. Eventuali duplicati sono rimossi con un confronto senza distinzione di maiuscole. Gli elementi sono restituiti nell'ordine in cui appaiono nelle liste di origine. Se elementi delle liste differiscono solo per le maiuscole, viene usato l'ultimo di essi. Tutti i separatori possono essere di più caratteri.
    Esempio:

en: You can use list_join on the results of previous calls to list_join as follows:
it: Puoi usare list_join sui risultati di chiamate precedenti a list_join stessa in questo modo:

en: You can use expressions to generate a list. For example, assume you want items for authors and #genre, but with the genre changed to the word 'Genre: ' followed by the first letter of the genre, i.e. the genre 'Fiction' becomes 'Genre: F'. The following will do that:
it: Puoi usare delle espressioni per generare un elenco. Per esempio, immagina di volere delle voci con autori e #genere, ma con quest'ultimo cambiato in modo da mostrare la parola 'Genere: ' seguita dalla prima lettera del genere; ad esempio il genere 'Romanzi' diventa 'Genere: R'. Puoi farlo in questo modo:

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
it: Coppie 'Lista, separatore' non valide. Ogni lista deve avere un separatore associato

en: list_union(list1, list2, separator) -- return a list made by merging the items in list1 and list2, removing duplicate items using a case-insensitive comparison. If items differ in case, the one in list1 is used. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list. Aliases: list_union(), merge_lists()
it: list_union(lista1, lista2, separatore) -- restituisce una lista creata unendo gli elementi nella lista 1 e nella lista 2, e rimuove gli elementi duplicati facendo un confronto senza distinzione di maiuscole. Se degli elementi sono diversi come maiuscole, viene usato quello della lista1. Gli elementi in lista1 e in lista2 sono separati da separatore, come anche gli elementi nella lista restituita. Alias: list_union(), merge_lists()

en: range(start, stop, step, limit) -- returns a list of numbers generated by looping over the range specified by the parameters start, stop, and step, with a maximum length of limit. The first value produced is 'start'. Subsequent values next_v are current_v+step. The loop continues while next_v < stop assuming step is positive, otherwise while next_v > stop. An empty list is produced if start fails the test: start>=stop if step is positive. The limit sets the maximum length of the list and has a default of 1000. The parameters start, step, and limit are optional. Calling range() with one argument specifies stop. Two arguments specify start and stop. Three arguments specify start, stop, and step. Four arguments specify start, stop, step and limit. Examples: range(5) -> '0,1,2,3,4'. range(0,5) -> '0,1,2,3,4'. range(-1,5) -> '-1,0,1,2,3,4'. range(1,5) -> '1,2,3,4'. range(1,5,2) -> '1,3'. range(1,5,2,5) -> '1,3'. range(1,5,2,1) -> error(limit exceeded).
it: range(start, stop, passo, limite) -- restituisce un elenco di numeri generati scorrendo nell'intervallo specificato dai parametri start, stop, e passo, con una lunghezza massima data da limite. Il primo valore prodotto è 'start'. I valori successivi next_v sono dati da current_v+passo. Lo scorrimento continua finché next_v > stop. Viene prodotto un elenco vuoto se start non passa il test: start>=stop se passo è positivo. Il limite imposta la lunghezza massima dell'elenco e ha un valore predefinito di 1000. I parametri start, passo e limite sono opzionali. Se si chiama range() con un solo argomento, questo sarà stop. Con due argomenti si avranno start e stop. Con tre argomenti, start, stop e passo. Con quattro, start, stop, passo e limite. Esempi: range(5) -> '0,1,2,3,4'. range(0,5) -> '0,1,2,3,4'. range(-1,5) -> '-1,0,1,2,3,4'. range(1,5) -> '1,2,3,4'. range(1,5,2) -> '1,3'. range(1,5,2,5) -> '1,3'. range(1,5,2,1) -> error(limit exceeded).

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
it: {0}: lunghezza ({1}) superiore al limite ({2})

en: list_remove_duplicates(list, separator) -- return a list made by removing duplicate items in the source list. If items differ only in case, the last of them is returned. The items in source list are separated by separator, as are the items in the returned list.
it: list_remove_duplicates(lista, separatore) -- restituisce una lista creata rimuovendo gli elementi duplicati della lista sorgente. Se gli elementi sono diversi solo per le maiuscole, è restituito l'ultimo di essi. Gli elementi nella lista sorgente sono separati da separatore, come anche gli elementi nella lista restituita.

en: list_difference(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item found in list2, using a case-insensitive comparison. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
it: list_difference(lista1, lista2, separatore) -- restituisce una lista creata rimuovendo da lista1 tutti gli elementi trovati nella lista2, facendo un confronto senza distinzione di maiuscole. Gli elementi in lista1 e in lista2 sono separati da separatore, come anche gli elementi nella lista restituita.

en: list_intersection(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item not found in list2, using a case-insensitive comparison. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
it: list_intersection(lista1, lista2, separatore) -- restituisce una lista creata rimuovendo da lista1 tutti gli elementi non trovati nella lista2, facendo un confronto senza distinzione di maiuscole. Gli elementi in lista1 e in lista2 sono separati da separatore, come anche gli elementi nella lista restituita.

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
it: list_sort(lista, direzione, separatore) -- restituisce la lista ordinata usando un metodo che non tiene conto delle maiuscole. Se direzione è zero, la lista è in ordine ascendente, altrimenti discendente. Gli elementi della lista sono separati da separatore, come anche gli elementi della lista restituita.

en: list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val) -- return yes_val if list1 and list2 contain the same items, otherwise return no_val. The items are determined by splitting each list using the appropriate separator character (sep1 or sep2). The order of items in the lists is not relevant. The comparison is case insensitive.
it: list_equals(lista1, sep1, lista2, sep2, val_si, val_no) -- restituisce val_si se lista1 e lista2 contengono gli stessi elementi, altrimenti restituisce val_no. Gli elementi sono determinati dividendo ogni lista usando il carattere separatore appropriato (sep1 o sep2). L'ordine degli elementi nelle liste non è rilevante. Il confronto non tiene conto delle maiuscole.

en: list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace) -- Construct a list by first separating src_list into items using the separator character. For each item in the list, check if it matches include_re. If it does, then add it to the list to be returned. If opt_replace is not the empty string, then apply the replacement before adding the item to the returned list.
it: list_re(lista_sorg, separatore, includi_re, sost_opz) -- Costruisce una lista, separando come prima cosa lista_sorg in elementi singoli usando il carattere separatore. Per ogni elemento nella lista, controlla se ha corrispondenze con includi_re. Se ne ha, viene aggiunto alla lista da restituire. Se sost_opz non è la stringa vuota, applica la sostituzione prima di aggiungere l'elemento alla lista restituita.

en: list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [, group_template]+) -- Like list_re except replacements are not optional. It uses re_group(list_item, search_re, group_template, ...) when doing the replacements on the resulting list.
it: list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [, group_template]+) -- Come list_re se non che le sostituzioni non sono opzionali. Usa re_group(list_item, search_re, group_template, ...) per fare le sostituzioni nella lista risultante.

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
it: today() -- restituisce una stringa della data odierna. Questo valore è pensato per l'utilizzo in format_date o days_between, ma può essere manipolato come qualsiasi altra stringa. La data è espressa in formato ISO.

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
it: days_between(data1, data2) -- restituisce il numero di giorni tra data1 e data2. Il numero è positivo se data1 è maggiore di data2, altrimenti è negativo. Se data1 o data2 non sono date, la funzione restituisce la stringa vuota.

en: date_arithmetic(date, calc_spec, fmt) -- Calculate a new date from 'date' using 'calc_spec'. Return the new date formatted according to optional 'fmt': if not supplied then the result will be in iso format. The calc_spec is a string formed by concatenating pairs of 'vW' (valueWhat) where 'v' is a possibly-negative number and W is one of the following letters: s: add 'v' seconds to 'date' m: add 'v' minutes to 'date' h: add 'v' hours to 'date' d: add 'v' days to 'date' w: add 'v' weeks to 'date' y: add 'v' years to 'date', where a year is 365 days. Example: '1s3d-1m' will add 1 second, add 3 days, and subtract 1 minute from 'date'.
it: date_arithmetic(date, calc_spec, fmt) – Calcola una nuova data da 'date' usando 'calc_spec'. Restituisce la nuova data con formattazione fornita da 'fmt', opzionale: se non viene fornito, il risultato sarà in formato iso. calc_spec è una stringa formata concatenando coppie di valori 'vT' (valoreTipo) dove 'v' è un numero, anche negativo, e T è una delle lettere seguenti: s: aggiunge 'v' secondi a 'date' m: aggiunge 'v' minuti a 'date' h: aggiunge 'v' ore a 'date' d: aggiunge 'v' giorni a 'date' w: aggiunge 'v' settimane a 'date' y: aggiunge 'v' anni a 'date', dove un anno significa 365 giorni. Esempio: '1s3d-1m' aggiungerà 1 secondo, aggiungerà 3 giorni e sottrarrà 1 minuto da 'date'.

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
it: {0}: specificatore di calcolo non valido '{1}'

en: {0}: error: {1}
it: {0}: errore: {1}

en: language_strings(lang_codes, localize) -- return the strings for the language codes passed in lang_codes. If localize is zero, return the strings in English. If localize is not zero, return the strings in the language of the current locale. Lang_codes is a comma-separated list.
it: language_strings(codici_lingua, localizza) -- restituisce le stringhe dei codici lingua forniti in codici_lingua. Se localizza è zero, restituisce le stringhe in inglese. Se localizza non è zero, restituisce le stringhe nella lingua corrente. codici_lingua è una lista separata da virgole.

en: language_codes(lang_strings) -- return the language codes for the strings passed in lang_strings. The strings must be in the language of the current locale. Lang_strings is a comma-separated list.
it: language_codes(stringhe_lingua) -- restituisce i codici lingua per le stringhe fornite in stringhe_lingua. Le stringhe devono essere nella lingua corrente di calibre. stringhe_lingua è una lista separata da virgole.

en: current_library_name() -- return the last name on the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_name()'}".
it: current_library_name() -- restituisce l'ultimo nome nel percorso della biblioteca di calibre corrente. Questa funzione può essere invocata in modalità programma di modello usando lo schema "{:'current_library_name()'}".

en: current_library_path() -- return the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_path()'}".
it: current_library_path() -- restituisce il percorso della biblioteca di calibre corrente. Questa funzione può essere invocata in modalità programma di modello usando lo schema "{:'current_library_path()'}".

en: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- apply the format, prefix, and suffix to a value in the same way as done in a template like `{series_index:05.2f| - |- }`. For example, the following program produces the same output as the above template: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
it: finish_formatting(val, fmt, prefisso, suffisso) -- applica formato, prefisso e suffisso a un valore nello stesso modo in cui viene fatto in un modello come `{series_index:05.2f| - |- }`. Per esempio, il seguente programma produce lo stesso output del modello precedente: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")

en: virtual_libraries() -- return a comma-separated list of Virtual libraries that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
it: virtual_libraries() -- restituisce una lista separata da virgole delle Biblioteche Virtuali che contengono questo libro. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica. Se vuoi usare questi valori negli schemi di salvataggio su disco o di invio al dispositivo devi creare una "Colonna costruita da altre colonne" personalizzata, usare la funzione dello schema di quella colonna, e usare il valore di quella colonna nei tuoi schemi di salvataggio/invio

en: current_virtual_library_name() -- return the name of the current virtual library if there is one, otherwise the empty string. Library name case is preserved. Example: "program: current_virtual_library_name()".
it: current_virtual_library_name() -- restituisce il nome della biblioteca virtuale attuale se ce n'è una, altrimenti la stringa vuota. Le maiuscole del nome della biblioteca sono conservate. Esempio: "program: current_virtual_library_name()".

en: user_categories() -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
it: user_categories() -- restituisce una lista separata da virgole delle categorie utente che contengono questo libro. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica. Se vuoi usare questi valori negli schemi di salvataggio su disco o di invio al dispositivo devi creare una "Colonna costruita da altre colonne" personalizzata, usare la funzione dello schema di quella colonna, e usare il valore di quella colonna nei tuoi schemi di salvataggio/invio

en: transliterate(a) -- Returns a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in the source string. For example, if the source is "{0}" the function returns "{1}".
it: transliterate(a) -- Restituisce una stringa in alfabeto latino creata in modo da approssimare il suono delle parole nella stringa sorgente. Per esempio, se la sorgente è "{0}" la funzione restituisce "{1}".

en: get_link(field_name, field_value) -- fetch the link for field 'field_name' with value 'field_value'. If there is no attached link, return ''. Example: get_link('tags', 'Fiction') returns the link attached to the tag 'Fiction'.
it: get_link(nome_campo, valore_campo) -- recupera il collegamento per il campo 'nome_campo' con valore 'valore_campo'. Se non c'è un collegamento allegato, restituisce ''. Esempio: get_link('tags', 'Romanzi') restituisce il collegamento allegato al tag 'Romanzi'.

en: author_links(val_separator, pair_separator) -- returns a string containing a list of authors and that author's link values in the form author1 val_separator author1link pair_separator author2 val_separator author2link etc. An author is separated from its link value by the val_separator string with no added spaces. author:linkvalue pairs are separated by the pair_separator string argument with no added spaces. It is up to you to choose separator strings that do not occur in author names or links. An author is included even if the author link is empty.
it: author_links(separatore_val, separatore_coppia) -- restituisce una stringa contenente un elenco di autori e dei rispettivi collegamenti autori, nella forma autore1 separatore_val collegamentoautore1 separatore_coppia autore2 separatore_val collegamentoautore2 ecc. Un autore è separato dal suo collegamento dalla stringa separatore_val senza spazi aggiuntivi, mentre le coppie autore:collegamento sono separate dalla stringa separatore_coppia senza spazi aggiuntivi. Sta a te scegliere le stringhe dei separatori in modo che non siano presenti nei nomi degli autori o nei collegamenti. Un autore viene incluso anche se il suo collegamento autore è vuoto.

en: author_sorts(val_separator) -- returns a string containing a list of author's sort values for the authors of the book. The sort is the one in the author metadata (different from the author_sort in books). The returned list has the form author sort 1 val_separator author sort 2 etc. The author sort values in this list are in the same order as the authors of the book. If you want spaces around val_separator then include them in the separator string
it: author_sorts(separatore_val) -- restituisce una stringa contenente un elenco di valori di ordinamento autore per gli autori del libro. L'ordinamento è quello del metadato autore (diverso dall'author_sort dei libri). L'elenco è restituito nella forma ordinamento autore 1 separatore_val ordinamento autore 2 ecc. I valori di ordinamento autore di questo elenco sono nello stesso ordine degli autori del libro. Se desideri avere spazi attorno a separatore_val includili nella stringa del separatore

en: connected_device_name(storage_location) -- if a device is connected then return the device name, otherwise return the empty string. Each storage location on a device can have a different name. The location names are 'main', 'carda' and 'cardb'. This function works only in the GUI.
it: connected_device_name(posizione_memoria) -- se un dispositivo è connesso restituisce il suo nome, altrimenti restituisce la stringa vuota. Ognuna delle posizioni di memoria di un dispositivo può avere un nome differente. I nomi delle posizioni sono 'main', 'carda' e 'cardb'. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica.

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
it: connected_device_name: Posizione di memoria "{}" non valida

en: connected_device_uuid(storage_location) -- if a device is connected then return the device uuid (unique id), otherwise return the empty string. Each storage location on a device has a different uuid. The location names are 'main', 'carda' and 'cardb'. This function works only in the GUI.
it: connected_device_uuid(posizione_memoria) -- se un dispositivo è connesso restituisce il suo uuid (id univoco), altrimenti restituisce la stringa vuota. Ognuna delle posizioni di memoria di un dispositivo ha un uuid differente. I nomi delle posizioni sono 'main', 'carda' e 'cardb'. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica.

en: check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true) -- checks the value of the yes/no field named by the lookup key field_name for a value specified by the parameters, returning "yes" if a match is found, otherwise returning an empty string. Set the parameter is_undefined, is_false, or is_true to 1 (the number) to check that condition, otherwise set it to 0. Example: check_yes_no("#bool", 1, 0, 1) returns "yes" if the yes/no field "#bool" is either undefined (neither True nor False) or True. More than one of is_undefined, is_false, or is_true can be set to 1.  This function is usually used by the test() or is_empty() functions.
it: check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true) – controlla il valore del campo sì/no il cui nome di riferimento corrispondente al parametro field_name. Il controllo si basa sul valore specificato dagli altri parametri e restituisce "yes" se viene trovata una corrispondenza, altrimenti viene restituita una stringa vuota. Imposta uno dei parametri is_undefined, is_false, o is_true su 1 (numero) per effettuare il controllo su quella condizione, altrimenti impostalo su 0. Esempio: check_yes_no("#bool", 1, 0, 1) restituisce "yes" se il campo sì/no "#bool" non è definito (né Vero né Falso) oppure è Vero. Più di una condizione tra is_undefined, is_false, e is_true può essere impostata su 1. Questa funzione viene solitamente usata dalle funzioni test() e is_empty().

en: The column {} doesn't exist
it: La colonna {} non esiste

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
it: check_yes_no richiede che il campo sia una colonna personalizzata di tipo Sì/No

en: rating_to_stars(value, use_half_stars) -- Returns the rating as string of star characters. The value is a number between 0 and 5. Set use_half_stars to 1 if you want half star characters for custom ratings columns that support non-integer ratings, for example 2.5.
it: rating_to_stars(value, use_half_stars) -- Restituisce la valutazione come stringa di caratteri stella. value è un numero tra 0 e 5. Imposta use_half_stars a 1 se vuoi caratteri mezza stella per colonne di valutazione personalizzate che supportano valutazioni non intere, come 2.5.

en: The rating must be a number between 0 and 5
it: La valutazione deve essere un numero compreso tra 0 e 5

en: swap_around_articles(val, separator) -- returns the val with articles moved to the end. The value can be a list, in which case each member of the list is processed. If the value is a list then you must provide the list value separator. If no separator is provided then the value is treated as being a single value, not a list.
it: swap_around_articles(val, separatore) -- restituisce val con gli articoli spostati alla fine. Il valore può essere un elenco, nel qual caso ognuno dei suoi membri è elaborato. Se il valore è un elenco, devi fornire il separatore di valori. Se nessun separatore è fornito, il valore è trattato come singolo e non come elenco.

en: arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Used in a stored template to retrieve the arguments passed in the call. It both declares and initializes local variables, effectively parameters. The variables are positional; they get the value of the parameter given in the call in the same position. If the corresponding parameter is not provided in the call then arguments assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
it: arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Viene usata in un modello salvato per recuperare gli argomenti passati nella chiamata. Dichiara e inizializza le variabili locali, che sono di fatto parametri. Le variabili sono posizionali; prendono il valore del parametro fornito nella chiamata alla stessa posizione. Se il parametro corrispondente non è fornito nella chiamata, arguments assegna alla variabile il valore predefinito fornito. Se nessun valore predefinito è presente, la variabile è impostata a stringa vuota.

en: globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Retrieves "global variables" that can be passed into the formatter. It both declares and initializes local variables with the names of the global variables passed in. If the corresponding variable is not provided in the passed-in globals then it assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
it: globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Recupera le "variabili globali" che possono essere passate alla funzione di formattazione. Dichiara e inizializza le variabili locali con i nomi delle variabili globali passate. Se la variabile corrispondente non è presente in quelle globali passate, assegna a quella variabile il valore predefinito fornito. Se non è presente alcun valore predefinito la variabile è impostata a stringa vuota.

en: set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Sets "global variables" that can be passed into the formatter. The globals are given the name of the id passed in. The value of the id is used unless an expression is provided.
it: set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Imposta delle "variabili globali" che possono essere passate al formatter. Queste variabili prendono il nome dell'id fornito. Viene usato il valore dell'id, a meno che non sia fornita un'espressione.

en: field_exists(field_name) -- checks if a field (column) named field_name exists, returning '1' if so and '' if not.
it: field_exists(nome_campo) -- controlla se esiste un campo (colonna) chiamato nome_campo, restituisce 1 se esiste e '' se no.

en: character(character_name) -- returns the character named by character_name. For example, character('newline') returns a newline character ('\n'). The supported character names are 'newline', 'return', 'tab', and 'backslash'.
it: character(nome_carattere) -- restituisce il carattere con nome nome_carattere. Per esempio, character('newline') restituisce un carattere nuova riga ('\n'). I nomi di carattere supportati sono 'newline', 'return', 'tab', e 'backslash'.

en: to_hex(val) -- returns the string encoded in hex. This is useful when constructing calibre URLs.
it: to_hex(val) -- restituisce la stringa codificata in esadecimale. Utile per costruire URL di calibre.

en: urls_from_identifiers(identifiers, sort_results) -- given a comma-separated list of identifiers, where an identifier is a colon-separated pair of values (name:id_value), returns a comma-separated list of HTML URLs generated from the identifiers. The list not sorted if sort_results is 0 (character or number), otherwise it is sorted alphabetically by the identifier name. The URLs are generated in the same way as the built-in identifiers column when shown in Book details.
it: urls_from_identifiers(identificatori, ordina_risultati) -- dato un elenco separato da virgole di identificatori, dove un identificatore è una coppia di valori separati dai due punti (nome:valore_id), restituisce un elenco separato da virgole di URL HTML generati dagli identificatori. L'elenco non viene riordinato se ordina_risultati è 0 (carattere o numero), viceversa è presentato in ordine alfabetico secondo il nome dell'identificatore. Gli URL sono generati nello stesso modo delle colonne di identificatori predefinite, quando sono mostrati nei Dettagli libro.

en: book_count(query, use_vl) -- returns the count of books found by searching for query. If use_vl is 0 (zero) then virtual libraries are ignored. This function can be used only in the GUI.
it: book_count(query, use_vl) -- restituisce il numero di libri trovato cercando query. Se use_vl è 0 (zero) le biblioteche virtuali vengono ignorate. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia utente.

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
it: La funzione book_count() non può essere usata in una colonna composta

en: book_values(column, query, sep, use_vl) -- returns a list of the values contained in the column "column", separated by "sep", in the books found by searching for "query". If use_vl is 0 (zero) then virtual libraries are ignored. This function can be used only in the GUI.
it: book_values(column, query, sep, use_vl) -- restituisce un elenco dei valori contenuti nella colonna "column", separati da "sep", tra i libri trovati cercando "query". Se use_vl è 0 (zero) le biblioteche virtuali vengono ignorate. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia utente.

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
it: La funzione book_values() non può essere usata in una colonna composta

en: has_extra_files([pattern]) -- returns the count of extra files, otherwise '' (the empty string). If the optional parameter 'pattern' (a regular expression) is supplied then the list is filtered to files that match pattern before the files are counted. The pattern match is case insensitive. This function can be used only in the GUI.
it: has_extra_files([schema]) -- restituisce il numero di file aggiuntivi, altrimenti '' (la stringa vuota). Se il parametro opzionale 'schema' (un'espressione regolare) è fornito, la lista viene limitata ai file che corrispondono allo schema prima che i file vengano contati. La corrispondenza non tiene conto delle maiuscole. Questa funzione può essere usata solamente nell'interfaccia utente.

en: extra_file_names(sep [, pattern]) -- returns a sep-separated list of extra files in the book's '{}/' folder. If the optional parameter 'pattern', a regular expression, is supplied then the list is filtered to files that match pattern. The pattern match is case insensitive. This function can be used only in the GUI.
it: extra_file_names(sep [, schema]) -- restituisce una lista separata da sep di file aggiuntivi nella cartella '{}/' del libro. Se il parametro opzionale 'schema', un'espressione regolare, è fornito la lista viene limitata ai file che corrispondono allo schema. La corrispondenza non tiene conto delle maiuscole. Questa funzione può essere usata solamente nell'interfaccia utente.

en: extra_file_size(file_name) -- returns the size in bytes of the extra file 'file_name' in the book's '{}/' folder if it exists, otherwise -1.This function can be used only in the GUI.
it: extra_file_size(nome_file) -- restituisce la dimensione in byte del file aggiuntivo 'nome_file' nella cartella '{}/' del libro se esiste, altrimenti -1. Questa funzione può essere usata solamente nell'interfaccia utente.

en: extra_file_modtime(file_name, format_string) -- returns the modification time of the extra file 'file_name' in the book's '{}/' folder if it exists, otherwise -1.0. The modtime is formatted according to 'format_string' (see format_date()). If 'format_string' is empty, returns the modtime as the floating point number of seconds since the epoch. The epoch is OS dependent. This function can be used only in the GUI.
it: extra_file_modtime(nome_file, formato_stringa) -- restituisce la data di modifica del file aggiuntivo 'nome_file' nella cartella '{}/' del libro se esiste, altrimenti -1.0. La data di modifica è formattata secondo 'formato_stringa' (vedi format_date()). Se 'formato_stringa' è vuoto, restituisce la data di modifica come numero di secondi in virgola mobile dall'inizio dell'epoca (epoch). L'epoca dipende dal sistema operativo. Questa funzione può essere usata solo nell'interfaccia grafica.

en: get_note(field_name, field_value, plain_text) -- fetch the note for field 'field_name' with value 'field_value'. If 'plain_text' is empty, return the note's HTML. If 'plain_text' is non-empty, return the note's plain text. If the note doesn't exist, return '' in both cases. Example: get_note('tags', 'Fiction', '') returns the HTML of the note attached to the tag 'Fiction'.
it: get_note(nome_campo, valore_campo, testo_semplice) -- recupera la nota per il campo 'nome_campo' con valore 'valore_campo'. Se 'testo_semplice' è vuoto, restituisce l'HTML della nota, se invece non è vuoto restituisce il contenuto della nota come testo semplice. Se la nota non esiste, restituisce '' in tutti e due i casi. Esempio: get_note('tags', 'Romanzi', '') restituisce l'HTML della nota allegata al tag 'Romanzi'.

en: has_note(field_name, field_value) -- return '1' if the value 'field_value' in the field 'field_name' has an attached note, '' otherwise. Example: has_note('tags', 'Fiction') returns '1' if the tag 'fiction' has an attached note, '' otherwise.
it: has_note(nome_campo, valore_campo) -- restituisce '1' se il valore 'valore_campo' del campo 'nome_campo' ha una nota allegata, altrimenti restituisce ''. Esempio: has_note('tags', 'Romanzi') restituisce '1' se il tag 'Romanzi' ha una nota allegata, altrimenti restituisce ''.

en: Unnamed image
it: Immagine senza nome

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Aborted, taking too long
it: Interrotto, impiegava troppo

en: Stopped
it: Fermato

en: Working...
it: In esecuzione...

en: Brazilian Portuguese
it: Portoghese (Brasile)

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Indian Bengali
it: Bengalese (India)

en: Bangladeshi Bengali
it: Bengalese (Bangladesh)

en: English
it: Inglese

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: &Select All
it: &Seleziona tutto

en: Copy &Link Location
it: Copia posizione del co&llegamento

en: Paste and Match Style
it: Incolla e mantieni lo stile

en: Directions
it: Direzioni

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Close without Saving
it: Chiudi senza salvare

en: Close Tab
it: Chiudi Scheda

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Extra characters at end of search
it: Caratteri aggiuntivi alla fine della ricerca

en: missing )
it: ) mancante

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
it: Analisi richiesta fallita, raggiunto il limite massimo di tentativi: %s

en: Recursive saved search: {0}
it: Ricerca rircorsiva salvata: {0}

en: Unknown saved search: {}
it: Ricerca salvata sconosciuta: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
it: Errore sconosciuto nella ricerca salvata: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
it: %prog [opzioni] [da a testo]
    
    Invia posta usando il protocollo SMTP. %prog ha due modalità di funzionamento.
    Nella modalità componi vanno specificati da, a e testo, usati per costruire e
    inviare un messaggio email. Nella modalità filtra, %prog legge un messaggio
    email completo da STDIN e lo invia.
    
    testo è il corpo del messaggio email.
    Se testo non viene specificato, un messaggio email completo è letto da STDIN.
    da è l'indirizzo email del mittente, a l'indirizzo email del destinatario.
    Quando un'email completa viene letta da STDIN, da e a sono usati solo
    durante la negoziazione SMTP, le intestazioni del messaggio non sono modificate.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
it: Opzioni per comporre delle email. Ignorato se il testo non è specificato

en: File to attach to the email
it: File da allegare all'email

en: Subject of the email
it: Oggetto dell'email

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
it: Nome host di localhost. Utilizzato in caso di connessione a server SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
it: Opzione di usare un server SMTP per mandare la mail. calibre proverà ad inviare la mail direttamente a meno che --relay non sia specificato

en: An SMTP relay server to use to send mail.
it: Un server SMTP di inoltro da utilizzare per inviare posta.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
it: Porta per collegarsi al server di inoltro. Il valore predefinito è 465, se il metodo di cifratura è SSL, altrimenti 25.

en: Username for relay
it: Nome utente per l'inoltro

en: Password for relay
it: Password per l'inoltro

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
it: Metodi crittografici da utilizzare per la connessione al server di inoltro. Le scelte possibili sono TLS, SSL e NONE. Il valore predefinito è TLS. ATTENZIONE: Scegliere NONE è decisamente non sicuro

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
it: Non verificare il certificato del server quando ti connetti usando TLS. Questo era il comportamento predefinito nelle versioni di calibre precedenti alla 3.27. Se usi un relay con un certificato autofirmato o comunque invalido, puoi usare questa opzione per ripristinare il comportamento pre-3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
it: Percorso di un file contenente certificati CA concatenati in formato PEM, usati per verificare il certificato del server quando viene usato TLS. Per impostazione predefinita, vengono usati i certificati CA del sistema.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
it: Percorso della cartella di posta dove archiviare le mail fallite.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
it: Separa il processo e consegna il messaggio in background. Se usi questa opzione dovresti usare anche --outbox per gestire le consegne fallite.

en: Timeout for connection
it: Tempo massimo per la connessione

en: Control email delivery
it: Controllo dell'invio delle email

en: No active audio output devices found. Connect headphones or speakers. If you are using Remote Desktop then enable Remote Audio for it.
it: Nessun dispositivo di uscita audio attivo trovato. Connetti delle cuffie o degli altoparlanti. Se stai usando Desktop Remoto, abilita Audio Remoto.

en: This computer is missing the Windows MediaPack, or the DLLs are corrupted. This is needed for Read aloud. Instructions for installing it are available at {}
it: Questo computer non disponde di Windows MediaPack, o le sue DLL sono corrotte. È necessario per la funzione Leggi ad alta voce. Le istruzioni per installarlo si trovano qui: {}

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
it: Il programma principale di calibre, utilizzato per gestire la tua collezione di e-book

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
it: L'Editor di e-book di calibre. Può essere usato per modificare formati comuni di e-book.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
it: Il lettore e-book di calibre. Può visualizzare la maggior parte dei formati e-book

en: %s Document
it: Documento %s

en: Unknown section
it: Sezione sconosciuta

en: Unknown feed
it: Fonte sconosciuta

en: Untitled article
it: Articolo senza titolo

en: Unknown News Source
it: Sorgente di notizie sconosciuta

en: Article download aborted
it: Download dell'articolo annullato

en: Failed to download %s
it: Scaricamento di %s non riuscito

en: The "%s" recipe needs a username and password.
it: La ricetta "%s" richiede un nome utente e password.

en: Download finished
it: Scaricamento completato

en: Failed to download the following articles:
it: Scaricamento non riuscito dei seguenti articoli:

en: Failed to download parts of the following articles:
it: Scaricamento dei seguenti articoli non riuscito parzialmente:

en:  from
it:  da

en: 	Failed links:
it: 	Collegamenti non validi:

en: Could not fetch article.
it: Impossibile scaricare l'articolo.

en: The debug traceback is available earlier in this log
it: La traccia di debug è disponibile nella parte iniziale di questo log

en: Run with -vv to see the reason
it: Esegui con -vv per vedere il motivo

en: Fetching feeds...
it: Scaricamento fonti...

en: Got feeds from index page
it: Ricevute fonti dalla pagina principale

en: Trying to download cover...
it: Tentativo di scaricamento della copertina...

en: Generating masthead...
it: Preparazione dell'immagine principale in corso

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
it[0]: Avvio il download in un solo thread...
it[1]: Avvio il download [{} thread]...
it[2]: Avvio il download [{} thread]...

en: Feeds downloaded to %s
it: Fonti scaricate in %s

en: Could not download cover: %s
it: Impossibile scaricare la copertina: %s

en: Downloading cover from %s
it: Scaricamento copertina da %s

en: Masthead image downloaded
it: Immagine principale scaricata

en: Articles in this issue:
it: Articoli in questo numero:

en: Article downloaded: %s
it: Articolo scaricato: %s

en: Article download aborted: %s
it: Download dell'articolo annullato: %s

en: Article download failed: %s
it: Scaricamento non riuscito dell'articolo: %s

en: Fetching feed
it: Scaricamento fonte

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
it: Impossibile accedere, controllare il nome utente e la password per il servizio Periodici di calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
it: Non hai il permesso di scaricare questa pubblicazione. L'abbonamento è scaduto o è stato superato il massimo consentito di scaricamenti quotidiani.

en: You
it: Tu

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Main menu
it: Menu principale

en: Section menu
it: Menu Sezione

en: Articles
it: Articoli

en: %prog URL
    
    Where URL is for example https://google.com
it: %prog URL
    
    Dove URL è per esempio https://google.it

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
it: Cartella base in cui l'URL è salvato. Il valore predefinito è: %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
it: Timeout in secondi da aspettare per una risposta dal server. Predefinito: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
it: Numero massimo di livelli ricorsivi, cioè profondità dei link da seguire. Predefinito: %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
it: Il numero massimo di file da scaricare. Questo si applica solo ai file con tag <a href>. Il valore predefinito è %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
it: Intervallo minimo in secondi tra due scaricamenti consecutivi. Predefinito: %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
it: La codifica caratteri del sito web che si sta cercando di scaricare. L'impostazione predefinita è quella di provare e indovinare la codifica.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
it: Saranno seguiti solamente i collegamenti che corrispondono a questa espressione regolare. Questa opzione può essere specificata più volte, in questo modo se un collegamento corrisponde a una delle espressioni regolari sarà seguito. Per impostazione predefinita i collegamenti non vengono seguiti

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
it: Tutti i link che corrispondono a questa espressione regolare saranno ignorati. Questa opzione può essere usata più di una volta, nel qual caso fintantoché almeno un link corrisponde a una delle regex, sarà ignorato. Per impostazione predefinita, nessun link è ignorato. Se entrambe le regex filter e match sono specificate, la regex filter viene applicata per prima.

en: Do not download CSS stylesheets.
it: Non scaricare i fogli di stile CSS

en: Save All
it: Salva tutto

en: Open
it: Apri

en: &Yes
it: &Sì

en: Yes to &All
it: Sì &a tutti

en: N&o to All
it: N&o a tutti

en: Abort
it: Interrompi

en: Retry
it: Riprova

en: Close
it: Chiudi

en: Apply
it: Applica

en: Reset
it: Ripristina

en: Restore Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Hu&e:
it: Tona&lità:

en: &Red:
it: &Rosso:

en: &Green:
it: &Verde:

en: Bl&ue:
it: Bl&u:

en: A&lpha channel:
it: Canale a&lfa:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
it: Cursore su %1, %2
    Premi Esc per annullare

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: &Basic colors
it: Colori di &base

en: &Custom colors
it: &Colori personalizzati

en: &Add to Custom Colors
it: &Aggiungi ai colori personalizzati

en: &Pick Screen Color
it: &Scegli colore dallo schermo

en: Select Font
it: Seleziona carattere

en: &Font
it: &Carattere

en: Font st&yle
it: &Stile del carattere

en: &Size
it: &Dimensione

en: Effects
it: Effetti

en: Stri&keout
it: &Sbarrato

en: Sample
it: Campione

en: Wr&iting System
it: &Sistema di scrittura

en: Left edge
it: Bordo sinistro

en: Right edge
it: Bordo destro

en: Page left
it: Pagina a sinistra

en: Page up
it: Pagina su

en: Page down
it: Pagina giù

en: Page right
it: Pagina a destra

en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

en: Scroll up
it: Scorri in alto

en: Scroll down
it: Scorri in basso

en: Scroll right
it: Scorri a destra

en: Auto increment series index
it: Incremento automatico della numerazione della serie

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
it: L'algoritmo usato per assegnare una numerazione ad un libro aggiunto a una
    serie esistente. Le nuove numerazioni assegnate usando questa organizzazione
    sono sempre a valori interi, a meno che non sia specificato un valore costante
    non intero.
    I valori possibili sono:
    first_free - Primo intero disponibile maggiore di 0
    next_free - Primo intero disponibile maggiore del più piccolo numero già esistente
    last_free - Primo intero disponibile minore del più grande numero già esistente. Restituisce numero più grande + 1 se non viene trovato alcun numero libero
    const - Assegna sempre il numero 1
    no_change - Non cambiare l'indice di serie
    un numero - Assegna sempre quel numero. Il numero non è tra virgolette. Tieni presente che qui puoi usare 0.0.
    Esempi:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Imposta l'ottimizzazione use_series_auto_increment_tweak_when_importing
    su Vero per usare i valori di cui sopra quando si importano/aggiungono libri.
    Se questa ottimizzazione è impostata su Falso (il valore predefinito), la numerazione
    della serie sarà impostata su 1, a meno che non venga impostata esplicitamente
    durante l'importazione. Se è impostata su Vero, l'indice della serie sarà deciso
    dall'impostazione series_index_auto_increment. Tieni presente che l’ottimizzazione
    use_series_auto_increment_tweak_when_importing è usata solo se non è
    fornito un valore durante l'importazione. Se l'espressione regolare di importazione
    produce un valore per series_index, o se stai leggendo i dati dai libri e il plugin di
    importazione produce un valore, quel valore sarà usato indipendentemente
    dall'impostazione dell'ottimizzazione.

en: Add separator after completing an author name
it: Aggiungi separatore dopo l'autocompletamento del nome di un autore

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
it: Imposta questa ottimizzazione se il separatore di completamento deve
    essere aggiunto alla fine del testo completato per iniziare automaticamente
    una nuova operazione di completamento per gli autori.
    Può essere True oppure False

en: Author sort name algorithm
it: Algoritmo di ordinamento del nome degli autori

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
it: L'algoritmo usato per copiare author in author_sort.
    I valori possibili sono:
    invert: usa "nm cg" -> "cg, nm"
    copy : copia author in author_sort senza cambiamenti
    comma : usa 'copy' se c’è una ',' nel nome, altrimenti usa 'invert'
    nocomma : "nm cg" -> "cg nm" (senza la virgola)
    Quando questa ottimizzazione viene modificata, i valori di author_sort conservati
    per ogni autore devono essere ricalcolati cliccando con il tasto destro su un autore
    nel pannello dei tag sulla sinistra, selezionando 'Gestisci autori' e premendo su
    'Ricalcola tutti i valori di ordinamento autore'.
    
    Le parole contenute in author_name_suffixes sono ignorate quando appaiono
    alla fine del nome di un autore. Le maiuscole contenute nel suffisso sono ignorate
    e i punti di abbreviazione sono gestiti in modo automatico.
    
    Vale lo stesso per author_name_prefixes.
    
    author_name_copywords è una lista di parole che, se vengono trovate nel nome
    dell'autore, fanno in modo che la stringa di ordinamento autore generata
    automaticamente sia uguale al nome dell'autore stesso. Questo significa che
    l'ordinamento di una stringa come "Acme Inc." sarà "Acme Inc." invece di "Inc., Acme".
    
    Se author_use_surname_prefixes è abilitata, tutte le parole contenute in
    author_surname_prefixes saranno trattate come prefisso del cognome, se appaiono
    prima del cognome stesso. Quindi per esempio, "John von Neumann" verrebbe
    ordinato come "von Neumann, John" e non come "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
it: Divisione dei nomi multipli degli autori

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
it: per impostazione predefinita, calibre divide una stringa contenente più
    nomi di autori in corrispondenza della e commerciale (&) e delle parole
    "and" e "with". Puoi personalizzare la divisione cambiando l'espressione
    regolare a seguire. Le stringhe sono divise in corrispondenza di qualsiasi cosa
    trovi l'espressione regolare specificata, in aggiunta alla e commerciale.
    Predefinita: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author sort in Tag browser
it: Usa l'ordinamento autore nel navigatore dei tag

en: Set which author field to display in the Tag browser (the list of authors,
    series, publishers etc on the left hand side). The choices are author and
    author_sort. This tweak affects only what is displayed under the authors
    category in the Tag browser and Content server. Please note that if you set this
    to author_sort, it is very possible to see duplicate names in the list because
    although it is guaranteed that author names are unique, there is no such
    guarantee for author_sort values. Showing duplicates won't break anything, but
    it could lead to some confusion. When using 'author_sort', the tooltip will
    show the author's name.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
it: Imposta quale campo autore mostrare nel Navigatore dei Tag (l'elenco
    di autori, serie, editori ecc. sul lato sinistro). Le scelte possibili sono author e
    author_sort. Questa ottimizzazione influisce solo su ciò che è mostrato sotto la
    categoria autori nel Navigatore dei Tag e nel Server dei Contenuti. Nota che
    che se l'ottimizzazione è impostata su author_sort, è molto probabile che vengano
    mostrati nomi duplicati nell'elenco; questo perché sebbene sia garantito che i nomi
    degli autori siano unici, questa garanzia non esiste per i valori di author_sort.
    La presenza di duplicati non dà luogo ad altri problemi, ma potrebbe creare
    un po' di confusione. Quando viene usato 'author_sort', al passaggio del mouse
    verrà mostrato il nome dell'autore.
    Esempi:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
it: Controlla la suddivisione nel Navigatore dei tag

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
it: Quando si suddivide il Navigatore dei Tag, il formato dell'etichetta della
    sottocategoria è controllato da un modello: categories_collapsed_name_template
    se si ordina per nome, categories_collapsed_rating_template se si ordina per
    valutazione media e categories_collapsed_popularity_template se si ordina
    per popolarità. Ci sono due variabili disponibili per il modello: first e last. La variabile
    'first' è l'elemento iniziale della sottocategoria, mentre la variabile 'last' è l'elemento
    finale della sottocategoria. Entrambe le variabili sono 'oggetti'; ognuna di esse
    ha molteplici valori ottenibili utilizzando un suffisso. Ad esempio, first.name
    per una categoria di autori sarà il nome dell'autore. I sottovalori disponibili sono:
    name: il nome stampabile dell'elemento
    count: il numero di libri che fanno riferimento a questo elemento
    avg_rating: la valutazione media di tutti i libri che fanno riferimento a
    questo elemento
    sort: il valore di ordinamento. Per gli autori, questo è il valore di author_sort
    per quell'autore
    category: la categoria (p. es., autori, serie) in cui si trova l'elemento.
    Nota che la "r'" davanti a { è necessaria se sono presenti barre inverse
    (caratteri \) nel modello. Lasciarla lì non crea alcun problema, anche in
    assenza di barre.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
it: Specifica le colonne dell'elenco da ordinare all'avvio

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
it: Fornisci un insieme di colonne da usare per l'ordinamento all'avvio
    di calibre. L'argomento è Nessuno se vuoi che venga seguita la cronologia
    degli ultimi ordinamenti, altrimenti è un elenco di coppie colonna,ordine.
    Colonna è il nome di riferimento/ricerca, ottenuto usando il
    suggerimento della colonna. Ordine è 0 per crescente, 1 per decrescente.
    Per esempio, imposta a [('authors',0),('title',0)] per ordinare per
    autore e poi per titolo.

en: Control how dates are displayed
it: Controlla come sono visualizzate le date

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm) '
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm) '
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59) '
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59) '
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59) '
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59) '
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
it: Formato da usare per data di pubblicazione e timestamp (data).
    Una stringa che controlla come è mostrata la data di pubblicazione nell'interfaccia utente
    d     il giorno come numero senza zero iniziale (da 1 a 31)
    dd    il giorno come numero con zero iniziale (da 01 a 31)
    ddd   il giorno della settimana in breve nella lingua locale (es. da “Lun” a “Dom”).
    dddd  il giorno della settimana intero nella lingua locale (es. da “Lunedì” a “Domenica”).
    M     il mese come numero senza zero iniziale (da 1 a 12)
    MM    il mese come numero con zero iniziale (da 01 a 12)
    MMM   il mese in breve nella lingua locale (es. da “Gen” a “Dic”).
    MMMM  il mese intero nella lingua locale (es. da “Gennaio” a “Dicembre”).
    yy    l’anno come numero di due cifre (da 00 a 99)
    yyyy  l’anno come numero di quattro cifre
    h     le ore senza zero iniziale (da 0 a 11 o da 0 a 23, in base ad am/pm) '
    hh    le ore con zero iniziale (da 00 a 11 o da 00 a 23, in base ad am/pm) '
    m     i minuti senza zero iniziale (da 0 a 59) '
    mm    i minuti con zero iniziale (da 00 a 59) '
    s     i secondi senza zero iniziale (da 0 a 59) '
    ss    i secondi con zero iniziale (da 00 a 59) '
    ap    usa orario da 12 ore invece di 24 ore, con “ap” sostituito dalla stringa in lingua locale per am o pm
    AP    usa orario da 12 ore invece che da 24 ore, con “AP” sostituito dalla stringa in lingua locale per AM o PM
    iso   la data con orario e fuso orario. Deve essere l’unico formato presente
    Per esempio, per la data del 9 Gen 2010, i seguenti formati mostrano
    MMM yyyy ==> Gen 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Gen 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    Valore predefinito di publication se non impostato: MMM yyyy
    Valore predefinito di timestamp se non impostato: dd MMM yyyy
    Valore predefinito di last_modified_display_format se non impostato: dd MMM yyyy

en: Control sorting of titles and series in the library display
it: Controlla l'ordinamento di titolo e serie nella visualizzazione della biblioteca

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
it: Controlla l'ordinamento di titolo e serie nella schermata della
    biblioteca. Se impostato su 'library_order', il campo di ordinamento
    titolo sarà usato invece del titolo. A meno che tu abbia modificato
    manualmente il campo di ordinamento titolo, gli articoli come Il e Un
    saranno ignorati. Se impostato su 'strictly_alphabetic', i titoli saranno
    ordinati tal quali (per titolo invece che per ordinamento titolo).
    Per esempio, con library_order, Il Cliente finirà sotto la 'C'. Con strictly_alphabetic,
    il libro finirà sotto la "I".
    Questa ottimizzazione interessa il modo in cui viene mostrata la biblioteca di calibre.
    Non ha effetti sui dispositivi. In più i titoli dei libri aggiunti prima di
    modificare questa ottimizzazione manterranno il loro ordinamento
    fino a quando il loro titolo non verrà modificato. Modificare un titolo e
    fare clic su Invio senza cambiare nulla è sufficiente a cambiare l'ordinamento.
    Oppure puoi usare l'azione 'Aggiorna ordinamento titolo' nella finestra di
    Modifica dei metadati di gruppo per aggiornarlo per più libri in una volta.

en: Control formatting of title and series when used in templates
it: Controlla la formattazione di titolo e serie in caso di utilizzo nei modelli

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
it: Controlla come vengono formattati i nomi dei titoli e delle serie quando si
    salva su disco/invia al dispositivo. Il comportamento dipende dal campo che
    viene elaborato. Elaborando il titolo, se questa ottimizzazione è impostata a
    'library_order', il titolo sarà cambiato in title_sort. Se è impostata a 'strictly_alphabetic',
    il titolo non verrà cambiato. Per quanto riguarda le serie, se l’ottimizzazione è
    impostata a 'library_order', gli articoli come 'Il' e 'Un' saranno spostati alla fine.
    Se è impostata a 'strictly_alphabetic', la serie sarà inviata senza cambiamenti.
    Per esempio, se l’ottimizzazione è impostata a library_order, "Il Signore degli Anelli"
    diventerà "Signore degli Anelli, Il". Se l’ottimizzazione è impostata a
    strictly_alphabetic, rimarrà "Il Signore degli Anelli". Tieni presente che la
    funzione di formattazione raw_field restituirà il valore base di titolo e serie
    indipendentemente dal valore di questa ottimizzazione.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
it: Imposta l'elenco delle parole da considerare come "articoli" per ordinare le stringhe

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
it: Imposta l'elenco di parole che devono essere considerate 'articoli' quando
    vengono calcolate le stringhe di ordinamento titolo. Gli articoli cambiano in base
    alla lingua. per impostazione predefinita, calibre usa una combinazione di
    articoli dall'inglese e da qualunque lingua l'interfaccia grafica stia usando.
    In aggiunta, in alcune situazioni in cui la lingua del libro è disponibile, essa
    viene utilizzata. Puoi cambiare l'elenco degli articoli per una data lingua
    oppure aggiungerne una nuova modificando per_language_title_sort_articles.
    Per dire a calibre di usare una lingua diversa da quella dell'interfaccia grafica,
    imposta default_language_for_title_sort. Per esempio, imposta su 'deu' per
    usare il tedesco. Un valore di None farà in modo che venga usata la
    lingua dell'interfaccia grafica. L'impostazione title_sort_articles viene ignorata
    (presente esclusivamente per motivi di retrocompatibilità).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
it: Specifica una cartella alla quale calibre dovrebbe connettersi all'avvio

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
it: Specifica una cartella a cui calibre dovrebbe connettersi all'avvio
    usando connect_to_folder. Deve essere un percorso completo fino alla
    cartella. Se la cartella non esiste all'avvio di calibre, viene ignorato.
    Esempio per Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/qualcuno/Desktop/bibliotest'
    Esempio per altri sistemi operativi:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/Il mio Dropbox/qualcuno/biblioteca'

en: Specify renaming rules for SONY collections
it: Specifica come rinominare le collezioni SONY

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
it: Specifica le regole di rinomina per le collezioni SONY. Questa ottimizzazione
    funziona solamente se la gestione dei metadati è impostata come automatica. Le
    collezioni sui dispositivi SONY prendono il nome in base al tipo di campo,
    predefinito o personalizzato. Una collezione derivata da un campo predefinito
    prende il nome dal valore in quel campo.
    
    Per esempio, se la colonna predefinita 'series' contiene il valore 'Darkover',
    il nome della collezione sarà 'Darkover'. A una collezione derivata da un campo
    personalizzato sarà aggiunto al suo valore il nome del campo stesso. Per esempio,
    se una colonna personalizzata chiamata 'Le mie serie' contiene il nome 'Darkover',
    la collezione si chiamerà per impostazione predefinita 'Darkover (Le mie serie)'.
    Per gli scopi di questa documentazione, 'Darkover' verrà chiamato valore e
    'Le mie serie' verrà chiamato categoria. Se due libri hanno campi che generano
    lo stesso nome di collezione, entrambi i libri saranno in quella collezione.
    
    Questo gruppo di ottimizzazioni ti permette di specificare come devono essere
    chiamate le collezioni per i campi predefiniti o personalizzati. Puoi utilizzarlo
    per aggiungere una descrizione ad un campo standard, come 'Testo (Tag)' invece
    di solo 'Testo'. Puoi anche utilizzarlo per forzare l'inserimento di campi multipli
    nella stessa collezione.
    
    Per esempio, potresti forzare i valori presenti in 'series', '#le_mie_serie1' e
    '#le_mie_serie2' ad apparire in delle collezioni chiamate 'mio_nome (Serie)',
    unendo così tutti i campi in un solo gruppo di collezioni.
    
    Ci sono due ottimizzazioni correlate. La prima determina il nome di categoria
    da usare per un campo di metadati. La seconda è un modello usato per determinare
    come il valore e la categoria sono combinati per creare il nome della collezione.
    La sintassi della prima, sony_collection_renaming_rules, è:
    {'nome_di_riferimento_campo':'nome_di_categoria_da_usare', 'nome_di_riferimento':'nome', ...}
    
    La seconda ottimizzazione, sony_collection_name_template, è un modello. Usa
    lo stesso linguaggio di modelli dei pannelli di controllo e degli schemi di
    salvataggio. Questa ottimizzazione controlla come valore e categoria sono combinati
    insieme per formare il nome della collezione. Gli unici due campi disponibili sono
    {category} e {value}. Il campo {value} non è mai vuoto, il campo {category} invece
    può esserlo. L'impostazione predefinita è di mettere prima il valore e poi tra
    parentesi la categoria, se non è vuota:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Esempi: i primi tre esempi presumono che la seconda ottimizzazione non
    sia stata modificata:
    
    1) Voglio combinare tre colonne in un gruppo di collezioni. I nomi di riferimento
    delle colonne sono 'series', '#serie_1' e '#serie_2'. Non voglio niente tra
    parentesi. Il valore da usare nell'ottimizzazione è:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#serie_1':'', '#serie_2':''}
    
    2) Voglio che la parola '(Serie)' appaia nelle collezioni create da serie, e
    che la parola '(Tag)' appaia nelle collezioni create da tag. Uso:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', 'tags':'Tag'}
    
    3) Voglio che 'series' e '#lemieserie' siano combinate, e che il nome della
    collezione abbia '(Serie)' come suffisso. La regola di rinomina è:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', '#myseries':'Serie'}
    
    4) Come all'esempio 2, ma al posto di avere il nome della categoria tra parentesi e
    come suffisso del valore, lo voglio come prefisso e separato dal valore da due
    punti, come nell'esempio Serie: Darkover. Devo cambiate il modello usato per la
    formattazione del nome della categoria
    
    Le due ottimizzazioni risultanti sono:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
it: Specifica l'ordinamento delle raccolte SONY

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
it: Specifica come vengono ordinate le collezioni SONY. Questa ottimizzazione è
    applicabile solamente se la gestione dei metadati è impostata su automatico.
    Puoi indicare quale dei metadati deve essere usato per l'ordinamento per ognuna
    delle collezioni. Il formato dell'ottimizzazione è una lista di campi di metadati dai
    quali le collezioni sono create, seguita dal nome del campo di metadati contenente
    il valore da usare per l’ordinamento.
    Esempio: quella che segue indica che le collezioni costruite con pubdate e tags
    devono essere ordinate secondo il valore della colonna personalizzata, '#mydate',
    che le collezioni costruite con 'series' devono essere ordinate secondo 'series_index',
    e che tutte le altre collezioni devono essere ordinate secondo il titolo. Nel caso in cui
    il campo di metadati di una collezione non venga nominato, se la collezione è
    basata sulle serie viene ordinata secondo l'ordine di serie, viceversa viene
    ordinata secondo il titolo.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Nota che le parentesi tonde e quadre sono necessarie. La sintassi è
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Valore predefinito: vuoto (nessuna regola), quindi nessun attributo di collezione è nominato.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
it: Controlla come i tag sono applicati quando si copiano libri in un'altra biblioteca

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
it: Imposta su "True" per assicurarti che i tag in 'Tag da aggiungere
    all'aggiunta di un libro' siano aggiunti quando si copiano libri in un'altra biblioteca

en: Set the maximum number of sort 'levels'
it: Imposta il numero massimo di 'livelli' di ordinamento

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
it: Imposta il numero massimo di 'livelli' di ordinamento che calibre userà per
    riordinare la biblioteca dopo certe operazioni come le ricerche o il
    collegamento di un dispositivo. Ogni livello di ordinamento causa una
    diminuzione delle prestazioni. Se il database è grande (migliaia di libri)
    la diminuzione potrebbe essere rilevante. Se non ti interessa l'ordinamento
    multilivello e noti dei rallentamenti, riduci il valore di questa ottimizzazione.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
it: Scegli se ordinare le date utilizzando campi visibili

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
it: I valori della data contengono sia la data che l'ora. In fase di ordinamento, sono
    utilizzati tutti i campi, a prescindere da ciò che è visualizzato. Imposta questa
    ottimizzazione a Vero per utilizzare solo i campi che sono visualizzati.

en: Fuzz value for trimming covers
it: Valore di sfumatura per il ritaglio delle copertine

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
it: Il valore usato per la distanza di sfumatura quando si ritaglia una copertina.
    I colori entro questa distanza sono considerati uguali.
    La distanza è espressa in unità di intensità assoluta.

en: Control behavior of the book list
it: Controlla il comportamento dell'elenco dei libri

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
it: È possibile controllare il comportamento dei doppi clic e della pressione di Invio nell'elenco dei libri. 
    Scelte: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selezionando qualcosa di diverso da open_viewer, show_book_details o show_locked_book_details si ha l'effetto collaterale di disabilitare la modifica di un campo usando un solo clic.
    Predefinito: open_viewer.
    Esempio: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing' (non fare niente)
    Si può anche controllare se l'elenco dei libri scorre per elemento o 
    per pixel. L'impostazione predefinita è per elemento.

en: Language to use when sorting
it: Lingua da utilizzare in fase di ordinamento.

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
it: Impostare questa ottimizzazione forzerà l'uso dell'ordinamento
    relativo alla lingua specificata. Ciò potrebbe essere utile se usi calibre
    in inglese ma vuoi che l'ordinamento sia effettuato nella tua lingua d'uso.
    Imposta l'ottimizzazione sul codice lingua ISO 639-1 desiderato, in minuscolo.
    Puoi trovare la lista delle lingue supportate su
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Predefinito: locale_for_sorting = '' -- usa la lingua dell'interfaccia di calibre
    Esempio: locale_for_sorting = 'fr' -- ordina usando le regole francesi.
    Esempio: locale_for_sorting = 'nb' -- ordina usando le regole norvegesi.

en: The number of seconds to wait before sending emails
it: Il numero di secondi di attesa prima di inviare le email

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
it: Il numero di secondi di attesa prima di spedire email quando si usa un
    server email pubblico come GMX/Hotmail/Gmail. Il valore predefinito
    è: 5 minuti. Impostare questo valore a un livello più basso potrebbe
    far scattare i controlli antispam del server, facendo fallire l'invio del messaggio.
    I cambiamenti saranno effettivi solo dopo il riavvio di calibre. Qui puoi
    anche cambiare la lista degli host che calibre considera essere relay pubblici.
    Ogni host di relay che finisce con uno dei suffissi nella lista qui sotto sarà
    considerato un server email pubblico.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
it: La larghezza e l'altezza massima della copertine salvate nella biblioteca di calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
it: Tutte le copertine nella biblioteca di calibre saranno ridimensionate, mantenendo 
    le proporzioni, per adattarsi a questa grandezza. Questo serve a prevenire 
    rallentamenti causati da copertine troppo grandi

en: Where to send downloaded news
it: Dove inviare le notizie scaricate

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
it: Quando le notizie scaricate vengono inviate automaticamente a un dispositivo connesso,
    calibre le invia per impostazione predefinita alla memoria principale. Cambiando
    questa ottimizzazione, puoi decidere dove vengono inviate. I valori accettati sono
    "main", "carda", "cardb". Tieni presente che se non c'è abbastanza spazio
    disponibile nella posizione che scegli, i file saranno inviati alla posizione con più
    spazio disponibile.

en: Unified toolbar on macOS
it: Barra degli strumenti unificata su macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
it: Se abiliti questa opzione e riavvii calibre, la barra degli strumenti sarà 'unificata'
    con la barra del titolo come è tipico per le applicazioni macOS. Tuttavia, questa funzione può
    comportare alcuni problemi, ad esempio la larghezza minima della barra diventa il
    doppio di quella prevista e potrebbero esserci altri problemi saltuari su alcuni sistemi,
    se attivi questa funzione, lo fai a tuo rischio!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
it: Salva il file originale quando converti/rifinisci da un formato allo stesso formato

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
it: Quando calibre effettua una conversione tra formati coincidenti, per esempio,
    da EPUB a EPUB, il file originale viene salvato, in modo che in caso di
    risultato scadente, tu possa aggiustare le opzioni e rifare la
    conversione.
    Impostando questa opzione su Falso puoi impedire a calibre di salvare il
    file originale. In modo simile, impostando save_original_format_when_polishing
    su Falso puoi impedire a calibre di salvare il file originale con la rifinitura.

en: Number of recently viewed books to show
it: Numero di libri visti di recente da mostrare

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
it: Il clic con il tasto destro sul pulsante "Visualizza" mostra una lista dei libri visti di recente. Controlla
    quanti libri visualizzare qui.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
it: Cambia nell'interfaccia la dimensione dei caratteri del pannello Dettagli del Libro

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size.
it: Cambia la dimensione dei caratteri con cui i dettagli dei libri sono mostrati nel pannello laterale e i commenti sono mostrati nel dialogo di modifica dei metadati. Imposta il campo ad un valore positivo o negativo per aumentare o diminuire la dimensione del carattere.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
it: Il formato predefinito da adottare quando si utilizza la funzionalità "Scorpora libro"

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
it: La funzionalità di calibre "Scorpora libro" consente di modificare direttamente
    il formato di un libro. Se più di un formato è disponibile, calibre ti offrirà una scelta
    di formati, usando come predefinito il tuo formato di output preferito, se disponibile.
    Imposta questa ottimizzazione a un valore specifico di 'EPUB' o 'AZW3' per rendere sempre
    predefinito quel formato invece del tuo formato di output preferito.
    Imposta il valore 'remember' per utilizzare qualsiasi formato tu abbia scelto
    l'ultima volta che hai utilizzato la funzionalità "Scorpora libro".
    Esempi:
    default_tweak_format = None       (Usa il formato di output)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
it: Non preselezionare gli autocompletamenti quando modifichi autori/tag/serie/ecc.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
it: Questo significa che puoi effettuare modifiche e premere Invio, e le tue modifiche
    non saranno sovrascritte da un autocompletamento. Tuttavia, se desideri usare lo
    stesso gli autocompletamenti, dovrai premere Tab per selezionarne uno prima di
    premere Invio. Quale sia la tecnica migliore per te dipenderà dallo stato dei metadati
    della tua biblioteca e dal tuo stile personale di modifica.
    
    Se preselect_first_completion è impostato su Falso e vuoi che Tab accetti ciò che hai
    digitato invece del primo autocompletamento, imposta tab_accepts_uncompleted_text
    su Vero. Se fai ciò, per scegliere tra gli autocompletamenti dovrai premere i tasti
    Su e Giù della tastiera. L'ottimizzazione tab_accepts_uncompleted_text è ignorata
    se preselect_first_completion è impostata su Vero

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
it: Modalità di autocompletamento quando si modificano autori/tag/serie/ecc.

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
it: Per impostazione predefinita, quando gli elementi vengono autocompletati,
    calibre ti mostrerà tutti i candidati il cui nome inizia col testo che hai già inserito.
    In alternativa puoi fare in modo che vengano mostrati tutti i candidati il cui
    nome contiene il testo che hai già inserito. Per fare ciò imposta completion_mode
    a 'contains'. Per esempio, se digiti asi verranno trovati sia Asimov sia Quasimodo,
    mentre con il comportamento predefinito verrebbe trovato solamente Asimov.

en: Sort the list of libraries alphabetically
it: Metti in ordine alfabetico l'elenco delle biblioteche

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
it: L'elenco delle biblioteche nei menu "Copia nella biblioteca" e "Cambiamento rapido"
    è normalmente ordinato secondo l'utilizzo. Tuttavia, superato un certo numero di
    biblioteche, l'ordinamento diviene alfabetico. Puoi definire tale numero qui.
    Il valore predefinito è dieci biblioteche.

en: Choose available output formats for conversion
it: Scegli i formati di output disponibili per la conversione

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
it: Limita la lista dei formati di output disponibili nelle finestre di conversione.
    Per esempio, se vuoi convertire solamente in EPUB e AZW3, cambia il valore
    in restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Il valore predefinito None rende
    visibili tutti i formati disponibili.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
it: Imposta la qualità di immagine delle miniature utilizzata dal server dei contenuti

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
it: La qualità delle miniature è gestita maggiormente tramite la qualità della compressione quando questa viene generata.
    L'impostazione di un valore maggiore ne migliora la qualità.
    Nota che le miniature diventano più grandi impostando un valore di compressione maggiore
    I valori sono compresi tra 50 e 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
it: Tipi di file immagine da considerare come e-book quando trascinati sul pannello "Dettagli del libro"

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
it: Normalmente, se rilasci un'immagine di un formato noto a calibre nel
    pannello  "Dettagli del libro", sarà usata come copertina. Se invece vuoi
    conservare dei tipi di immagine come e-book, puoi impostare questa
    ottimizzazione. Esempi:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
it: Escludi campi quando vengono copiati/incollati i metadati

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
it: Puoi chiedere a calibre di non incollare alcuni campi di metadati quando
    usi le azioni Modifica metadati->Copia metadati/Incolla metadati. Per esempio,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    per evitare di incollare la copertina, la data e la colonna personalizzata, mycolumn.
    Puoi anche aggiungere una scorciatoia in Preferenze->Scorciatoie->Modifica metadati
    per incollare metadati ignorando questa ottimizzazione.

en: Skip internet connected check
it: Salta il controllo della connessione internet

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
it: Salta il controllo della connessione a internet prima di scaricare le notizie.
    Utile se per qualche motivo i controlli di presenza rete del tuo sistema
    operativo non sono affidabili (per esempio NetworkManager su Linux).

en: Tab stop width in the template editor
it: Larghezza delle tabulazioni nell'editor dei modelli

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
it: Imposta la larghezza delle tabulazioni nell'editor dei modelli in "caratteri medi".
    Per esempio, un valore di 1 risulta in uno spazio con la larghezza di un carattere medio.

en: Value for undefined numbers when sorting
it: Valore per i numeri non definiti nell'ordinamento

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
it: Imposta il valore da usare per numeri non definiti durante l'ordinamento.
    Per esempio, il valore -10 ordina i numeri indefiniti come se avessero -10 come numero.
    Usa 'maximum' per il più grande numero possibile. Usa 'minimum' per il
    più piccolo numero possibile. Gli apici sono opzionali se un numero è inserito.
    Esempi:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
it: Permetti funzioni di modello del database nelle colonne composte

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
it: Se impostata su Vero, le funzioni di modello che usano il database book_values()
    e book_count() possono essere usate nelle colonne composte personalizzate. Attenzione:
    impostando questa ottimizzazione su Vero, usare colonne composte che sfruttano queste funzioni potrebbe rivelarsi molto lento.
    Valore predefinito: Falso

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
it: Modifica i programmi utilizzati per aprire file/URL

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
it: Per impostazione predefinita, calibre passa gli URL al sistema operativo
    che li apre usando i programmi predefiniti già configurati. Qui puoi
    cambiare questo comportamento e specificare il programma da usare
    per ogni tipo di URL. Per i file locali il tipo è "file", mentre per i collegamenti
    web è "http*". Per esempio: openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" }
    farà in modo che calibre usi Firefox per gli URL https://qualsiasi .
    %u è sostituito con l'URL da aprire. Lo schema accetta glob pattern,
    permettendo così a un solo elemento di riconoscere più tipi di URL.

en: Set the first day of the week for calendar popups
it: Imposta il primo giorno della settimana per i calendari a comparsa

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
it: Deve avere uno tra i valori Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, o Saturday, tutti in inglese, scritti esattamente come mostrato.
