calibre - en to ja translation catalogue (8052 entries)

en: Start
ja: 開始

en: Support calibre
ja: calibreに寄付

en: Contribute to support calibre development
ja: calibre開発サポートのために寄付する

en: page
ja: ページ

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
ja: :command:`calibredb` は、calibre データベースへのコマンドラインインタフェースです。
    以下に説明するようなサブコマンドがあります。
    
    :command:`calibredb` はパスで指定した calibre データベース、またはローカルまたは
    インターネット上で実行中の calibre :guilabel:`コンテンツサーバ` に対して操作を行うのに
    利用できます。:guilabel:`コンテンツサーバ` を起動するには :command:`calibre-server` プログラムを、
    使用するか、またはメインの calibre プログラム上で :guilabel:`接続/共有 -> コンテンツサーバを開始`
    をクリックします。:command:`calibredb` は calibre ライブラリへの変更を行うことができるため、
    まずサーバ上に認証を設定しておく必要があります。それには次の 2 種類の方法があります。
    
        * 同じコンピュータ上で動作するサーバにのみアクセスする予定であれば、コンテンツサーバ
          のオプションとして ``--enable-local-write`` を指定するだけでかまいません。これにより
          calibredb を含めてローカルなコンピュータ上で実行されるすべてのプログラムが calibre の
          のデータに変更を加えることができるようになります。サーバをメインの calibre プログラム
          から起動した場合、このオプションは :guilabel:`設定->ネット共有->詳細` にあります。
    
        * インターネット越しの接続を許可したい場合、サーバ上にユーザアカウントを設定して
          :option:`--username` および :option:`--password` を使用して calibre へのアクセスを
          許可してください。:command:`calibre-server` の認証は ``--enable-auth`` オプション
          を使用し、``--manage-users`` を使ってユーザアカウントを作成します。
          メイン calibre からサーバを実行している場合には、:guilabel:`環境設定->ネット共有->ユーザ名とパスワードを要求`
          を使用してください。
    
    実行中のコンテンツサーバに接続するには、:option:`--with-library` オプションにサーバへの URL を
    渡します。このオプションについての詳しい説明や使用例はドキュメントを参照してください。

en: [options]
ja: [オプション]

en: {} Portable
ja: {} ポータブル

en: Recycle Bin
ja: ゴミ箱

en: Trash
ja: ゴミ箱に捨てる

en: Does absolutely nothing
ja: まったく何もしません

en: Unknown
ja: 不明

en: Base
ja: 基本

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Cannot configure
ja: 設定できません

en: File type
ja: ファイル形式

en: Metadata reader
ja: 書誌の読み込み

en: Metadata writer
ja: 書誌の書き出し

en: Catalog generator
ja: カタログ生成

en: User interface action
ja: ユーザインタフェース上のアクション

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Store
ja: ストア

en: An e-book store.
ja: 電子書籍ストア

en: Edit book tool
ja: 書籍編集ツール

en: Library closed
ja: ライブラリ閉鎖

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ja: PMLファイル及び、pmlname_imgまたはimagesディレクトリのすべての画像を格納したPMLZアーカイブを作成します。このプラグインはPMLファイルがライブラリに追加されるときに毎回実行されます。

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ja: MarkdownかTextile表記がある場合に、TXTファイルをイメージ付のTXTZアーカイブとして作ります。アーカイブにはそのイメージとTXTファイルが追加されます。

en: Extract cover from comic files
ja: コミックスファイルから表紙を抽出する

en: Read metadata from %s files
ja: %sファイルから書誌を読み込む

en: Read metadata from e-books in RAR archives
ja: RARアーカイブ形式の電子書籍から書誌を読み込む

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
ja: ZIPアーカイブ形式の電子書籍から書誌を読み込む

en: Set metadata in %s files
ja: %sファイルに書誌を設定する

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
ja: EPUB書誌書き込みプラグインが、表紙画像の存在しないEPUBファイルに表示画像を追加しないようにするには、{0}を入力してください。

en: Set metadata from %s files
ja: %sファイルから書誌を設定する

en: Add books to calibre or the connected device
ja: 本をcalibreか接続したデバイスに追加

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ja: 接続されているKindleから注釈を取得（実験的）

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ja: calibreライブラリにある本のカタログを生成

en: Convert books to various e-book formats
ja: 本を色々な電子書籍形式に変換

en: Fine tune your e-books
ja: 電子書籍の細かな調整

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
ja: ライブラリ内のすべての本からハイライトとブックマークを参照

en: Search the full text of all books in the calibre library
ja: calibreライブラリー内の全てのブックから全文検索

en: Edit the Table of Contents in your books
ja: 本の目次を編集

en: Delete books from your calibre library or connected device
ja: 本をcalibreライブラリか接続されたデバイスから削除

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
ja: 更新された書誌をcalibreライブラリの電子書籍ファイルに埋め込む

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ja: calibreライブラリの本の書誌を編集する

en: Read books in your calibre library
ja: calibreライブラリの本を読む

en: Download news from the internet in e-book form
ja: 電子書籍形式でインターネットからニュースをダウンロードする

en: Show a list of related books quickly
ja: 関連する本の一覧をすばやく表示

en: Filter/transform the tags for books in the library
ja: ライブラリの本のタグを絞り込み/変換

en: Transform the authors for books in the library
ja: ライブラリ中の著者名を変更

en: Show an editor for testing templates
ja: テンプレートのテストのためにエディタを表示

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
ja: テンプレート関数と保存されたテンプレートを作成および管理するためのダイアログを表示

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ja: calibreライブラリからハードディスクへ本をエクスポート

en: Show Book details in a separate popup
ja: 本の詳細をポップアップ画面に表示

en: Restart calibre
ja: calibreを再起動

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ja: calibreライブラリの電子書籍ファイルがあるフォルダを開く

en: Auto scroll through the list of books
ja: 本の一覧を自動でスクロール

en: Send books to the connected device
ja: 接続されたデバイスに本を送る

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
ja: 本をメールやWeb経由で送信します。またはコンピュータ上のフォルダへ、まるでそれらがデバイスであるかのように接続して送ります。

en: Browse the calibre User Manual
ja: calibreユーザマニュアルを見る

en: Customize calibre
ja: calibreを設定

en: Easily find books similar to the currently selected one
ja: 現在選択されている物に似ている本を簡単に探す

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ja: 別のcalibreライブラリに切り替えてメンテナンスを実行します

en: Copy books from the device to your calibre library
ja: デバイスからcalibreライブラリに本をコピー

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ja: デバイス上にある本のコレクションを編集する

en: Match book on the devices to books in the library
ja: デバイス上にある本とライブラリ上にある本をマッチさせる

en: Show the book in the calibre library that matches this book
ja: この本に一致するものを calibre ライブラリで本を表示

en: Copy a book from one calibre library to another
ja: 一つのcalibreライブラリから他へ本をコピーする

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
ja: 電子書籍をEPUBまたはAZW3形式で編集する

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
ja: calibreライブラリでEPUBまたはHTMLZファイルに少し変更を行います

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ja: calibreライブラリをハイライトモードで検索時に、次や前のマッチを見つける

en: Choose a random book from your calibre library
ja: calibreライブラリからランダムに本を選択

en: Sort the list of books
ja: 本の一覧を整列

en: Temporarily mark books
ja: 本を一時的にマークする

en: Manage tag browser categories
ja: タブブラウザーの分類を管理

en: Show a menu of saved searches
ja: 保存済み検索条件のメニューを表示

en: Open the context menu for the column
ja: カラムのコンテキストメニューを開く

en: Change the current Virtual library
ja: 仮想ライブラリを変更

en: Search for books from different book sellers
ja: 数々の電子書籍販売サイトから本を検索する

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ja: 新しいcalibreのプラグインを取得したり、既存のものをアップデートする

en: Look & feel
ja: 外観

en: Interface
ja: インタフェース

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ja: calibreの外観を好みに応じて変更

en: Behavior
ja: 動作

en: Change the way calibre behaves
ja: calibreの動作を変更

en: Add your own columns
ja: 表示列の追加

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ja: calibre本リストへの表示列の追加/削除

en: Toolbars & menus
ja: ツールバー&メニュー

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ja: ツールバーやコンテキストメニューの動作のカスタマイズ

en: Searching
ja: 検索

en: Customize the way searching for books works in calibre
ja: calibreでの本の検索方法をカスタマイズ

en: Input options
ja: 入力オプション

en: Conversion
ja: 変換

en: Set conversion options specific to each input format
ja: 入力形式ごとの変換オプションを設定

en: Common options
ja: 共通オプション

en: Set conversion options common to all formats
ja: すべての形式で共通の変換オプションを設定

en: Output options
ja: 出力オプション

en: Set conversion options specific to each output format
ja: 出力形式ごとの変換オプションを設定

en: Adding books
ja: 本の追加

en: Import/export
ja: インポート/エクスポート

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ja: 本を追加する際にcalibreが書誌をファイルからどのように読み込むかを設定

en: Saving books to disk
ja: ディスクに保存

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ja: データベースからディスクへ保存するときの、calibreのファイルエクスポート方法を設定

en: Sending books to devices
ja: デバイスへの送信

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
ja: calibreが電子書籍リーダにどのようにファイルを転送するかを設定

en: Metadata plugboards
ja: 書誌変換ルール

en: Change metadata fields before saving/sending
ja: 保存/送信前に書誌を変更

en: Template functions
ja: テンプレート関数

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Create your own template functions
ja: 独自のテンプレート関数を作成

en: Sharing books by email
ja: メール共有

en: Sharing
ja: 共有

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ja: メール経由での本の共有を設定。ダウンロード済みニュースをデバイスに自動送信するために利用可能

en: Sharing over the net
ja: ネット共有

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ja: calibreコンテンツサーバを設定し、インターネット経由でcalibreライブラリにどこからでも、どのデバイスからでもアクセスできるようにします。

en: Metadata download
ja: 書誌のダウンロード

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
ja: calibreが電子書籍の書誌を、ネットからダウンロードする方法を制御します。

en: Ignored devices
ja: 無視したデバイス

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
ja: デバイスがコンピュータに接続されたときに、どのデバイスを無視するのかを設定

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ja: calibreの追加機能の追加/削除/カスタマイズ

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ja: いろいろな場面におけるcalibreの挙動を微調整

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ja: calibreで使われるキーボードショートカットをカスタマイズ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous advanced configuration
ja: その他の高度な設定

en: Options specific to the output format.
ja: 出力形式に関するオプション

en: Options specific to the input format.
ja: 入力形式に関するオプション

en: Conversion input
ja: 変換入力

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ja: 入力された文書の文字エンコーディングを指定します。このオプションを設定した場合、文書内で宣言されるエンコーディングは無視されます。特に、文書がエンコーディング宣言を行っていない場合や、エンコーディング宣言に問題がある場合に有効です。

en: Conversion output
ja: 変換出力

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ja: 指定した場合は、出力プラグインはできる限り人が読めるような出力を生成しようとします。一部の出力プラグインには、なにも効果がない可能性があります。

en: Convert e-books to the %s format
ja: 電子書籍を%s形式に変換

en: Input profile
ja: 入力プロファイル

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ja: このプロファイルは、saneのデフォルト設定を提供し、入力文書については不明な場合に有効です。

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ja: SONY PRS(500/505/600/700 etc)用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ja: SONY PRS 300用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ja: SONY PRS-900用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ja: Microsoft Reader用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ja: Mobipocket books用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ja: Hanlin V3とその派生品用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ja: Hanlin V5とその派生品用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ja: Cybook G3用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ja: Cybook Opus用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ja: Amazon Kindle用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ja: Irex Illiad用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ja: IRex Digital Reader 1000用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ja: IRexデジタルリーダ800用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ja: B&N Nook用のプロファイルです。

en: Output profile
ja: 出力プロファイル

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ja: このプロファイルはsaneのデフォルト設定を提供します。コンピュータや様々なデバイスで読むための文書を生成したい場合に役に立ちます。

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ja: iPadや同等の解像度(768x1024)のデバイス用です。

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
ja: iPad 3 あるいは 1536x2048 の解像度をもつ同様なデバイス向け

en: Tablet
ja: タブレット

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ja: 一般的なタブレット用で、画像のリサイズを行いません。

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ja: サムソンGalaxy Tabやその他の600x1280解像度のデバイス。

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
ja: NOOK HD+ あるいは1280x1920の解像度を持つデバイス。

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ja: Koboリーダ用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ja: SONY PRS-300用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
ja: このプロファイルは SONY PRS-T3 用です。

en: Generic e-ink
ja: 汎用電子ペーパー

en: Suitable for use with any e-ink device
ja: 電子ペーパーを使ったデバイス（汎用）

en: Generic e-ink large
ja: 汎用電子ペーパー大型

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ja: 電子ペーパーを使った大きな画面のデバイス (汎用)

en: Generic e-ink HD
ja: 汎用電子ペーパー HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
ja: 電子ペーパーを使った最近の高解像度デバイス（汎用）

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ja: 5インチ JetBook用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ja: SONY PRS(500/505/700 etc)のランドスケープモード用のプロファイルです。主にコミックスで使用されます。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ja: Amazon Kindle DX用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
ja: このプロファイルは Amazon Kindle Paperwhite 1 および 2 を対象としています。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
ja: このプロファイルはAmazon Kindle Voyage向けです。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
ja: このプロファイルは Amazon Kindle Paperwhite 3 以降を対象としています。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
ja: このプロファイルは Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 以降を対象としています。

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
ja: このプロファイルはAmazon Kindle Fire向けです。

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ja: バーンズ&ノーブルのNook Color用のプロファイルです。

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
ja: PocketBook Pro 900シリーズのデバイス用のプロファイル

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
ja: PocketBook Pro 912 シリーズのデバイス用のプロファイル

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
ja: このプロファイルは、PocketBook Lux（1-5）およびBasic4シリーズのデバイスを対象としています。

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
ja: このプロファイルは、PocketBook HD Touch（1-3）シリーズのデバイスを対象としています。

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
ja: このプロファイルは、PocketBook Inkpad3およびXシリーズのデバイスを対象としています。

en: Installed plugins
ja: インストール済みのプラグイン

en: Mapping for filetype plugins
ja: filetypeプラグインをマッピングする

en: Local plugin customization
ja: ローカルのプラグインのカスタマイズ

en: Disabled plugins
ja: 無効なプラグイン

en: Enabled plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ja: プラグイン%sの初期化に失敗してトレースバック:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ja:     %prog オプション
    
        外部プラグインをロードしてcalibreをカスタマイズします。

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
ja: ZIPファイルを指定してプラグインを追加

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
ja: プラグイン開発者向け: プラグインを開発しているフォルダへのパス。このコマンドは自動的にプラグインを圧縮し、calibreで更新します。

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ja: カスタムのプラグインを名前で削除します。組み込みのプラグインには影響しません。

en: List all installed plugins
ja: インストールされたプラグインを一覧表示

en: Enable the named plugin
ja: 名付けたプラグインを有効にする

en: Disable the named plugin
ja: 名前のついたプラグインを無効化

en: Catalog
ja: カタログ

en: News
ja: ニュース

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
ja: ライブラリへのパス（{0}）が長すぎます。 {1}文字未満である必要があります。

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
ja: ライブラリへのパスが長すぎます。 %d 文字より小さくする必要があります。

en: restored preference
ja: 復元した設定

en: creating custom column
ja: カスタム列を作成

en: No label was provided
ja: ラベルが指定されていません。

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ja: ラベルは、小文字のアルファベット、数字、アンダースコアでアルファベットから始まらなくてはなりません。

en: Dumping database to SQL
ja: データベースをSQLにダンプ

en: Restoring database from SQL
ja: SQLからデータベースを復元しています

en: Completed
ja: 完了

en: Saved searches
ja: 保存済み検索

en: Yes
ja: はい

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
ja: 仮想ライブラリ "%s"の処理中に再帰が検出されました

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
ja: [仮想ライブラリのエラー{0}: {1}]

en: Cover for %s
ja: %s の表紙

en: {0} format for {1}
ja: {1}の{0}形式

en: Added book ids: %s
ja: 追加した本のID: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
ja: 次の本は、すでにデータベースに存在するので、追加されませんでした。（--duplicatesオプション又は --automerge を参照）

en: Merged book ids: %s
ja: マージされたブックID: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
ja: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    指定したファイルを本としてデータベースに追加します。フォルダを指定することもできます。参照
    以下のフォルダ関連のオプション。

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
ja: 本がすでにデータベースに存在する場合でも追加します。本のタイトルと著者に基づいて比較します。{} オプションが優先します。

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
ja: 似たようなタイトルと著者の本が見つかった場合は、受信した形式（ファイル）を既存の本のレコードに自動的にマージします。 'ignore'の値は、重複する形式が破棄されることを意味します。 'overwrite'の値は、ライブラリ内の重複する形式が新しく追加されたファイルで上書きされることを意味します。 'new_record'の値は、重複する形式が新しいブックレコードに配置されることを意味します。

en: Add an empty book (a book with no formats)
ja: 空の本を追加する（形式が1つも無い本）

en: Set the title of the added book(s)
ja: 追加する本のタイトルを設定

en: Set the authors of the added book(s)
ja: 追加する本の著者を設定

en: Set the ISBN of the added book(s)
ja: 追加する本のISBNを設定

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
ja: この本の識別子を設定します。例： -I asin：XXX -I isbn：YYY

en: Set the tags of the added book(s)
ja: 追加する本のタグを設定

en: Set the series of the added book(s)
ja: 追加する本のシリーズを設定

en: Set the series number of the added book(s)
ja: 追加する本のシリーズ番号を設定

en: Path to the cover to use for the added book
ja: 追加する本の表紙をパスで指定

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
ja: カンマ区切りの言語のリスト(ISO639言語コードで指定するのが確実ですが、それ以外のいくつかの言語名も認識します)

en: ADDING FROM FOLDERS
ja: フォルダから追加

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
ja: フォルダからの本の追加を制御するオプション。デフォルトでは、既知の電子書籍ファイルタイプの拡張子を持つファイルのみが追加されます。

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
ja: フォルダ毎に一冊の本が格納され、その中のすべてのファイルはその本の別の電子書籍形式とみなす

en: Process folders recursively
ja: フォルダを再帰的に処理

en: GLOB PATTERN
ja: GLOBパターン

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
ja: ファイル名（glob）パターン。このパターンに一致するファイルは、フォルダーでファイルをスキャンするときに無視されます。複数のパターンに対して複数回指定できます。例：*。pdfはすべてのPDFファイルを無視します

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
ja: ファイル名（glob）パターン。このパターンに一致するファイルは、既知の電子書籍ファイルタイプでなくても、フォルダーでファイルをスキャンするときに追加されます。複数のパターンに対して複数回指定できます。

en: You must specify at least one file to add
ja: 追加する、最低1つのファイルを選択しなければなりません。

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ja: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    カスタム列を作成。labelはマシン・フレンドリな列の名前。スペースやコロンを含めません。
    nameは人間に読みやすい列の名前。
    datatypeは以下のいずれか: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ja: この列はタグ状のデータ（例: 複数のカンマ区切りの値）を保持します。datatypeがtextの時のみ有効です。

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
ja: 列のデータがどのように翻訳されるかをカスタマイズする辞書を指定するオプションです。JSON文字列で指定します。列挙型の列の場合、以下を使用してください--display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}" 。
    値の表示方法には、様々なオプションがあります。列の型ごとのオプションは以下の通りです。
    合成型: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    日付: date_format
    列挙型: enum_values, enum_colors, use_decorations
    整数、浮動小数点数: number_format
    テキスト: is_names, use_decorations
    
    型とオプションの正しい組み合わせを知るには、GUIから適切な型のカスタム列を作成して、出力されるバックアップのOPFファイルを見てみるのが一番よい方法です(列を追加して以降にOPFが再生成されていることを確認してください)。OPFの新しい列に "display" というJSONが見つかるでしょう。

en: You must specify label, name and datatype
ja: labelとname、datatypeを指定してください

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
ja: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    ebook_file で指定する電子書籍ファイルを、id で指定された本の利用可能な形式として追加します。idはsearch コマンドで取得できます。形式がすでに存在する場合は、置換しないオプションを有効にした場合をのぞいて、置換されます。

en: Do not replace the format if it already exists
ja: 形式がすでに存在する場合に置換しない

en: You must specify an id and an e-book file
ja: IDと電子書籍ファイルを指定する必要があります

en: e-book file must have an extension
ja: 電子書籍ファイルには拡張子が必要です

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
ja: %(fmt)s ファイルはすでに存在します 本: %(id)d, 置換しません

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
ja: %prog backup_metadata [options]
    
    データベースに格納されている書誌を、本フォルダにある個別の OPF ファイルに
    バックアップします。通常は自動的に行われますが、--all オプションをつけてコマンドを
    実行すれば、OPF ファイルを強制的に再生成することができます。
    
    ただし普通はこれを行う必要はありません。OPF ファイルは書誌が変更されるたびに
    自動的にバックアップされるからです。

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
ja: 通常このコマンドは、古くなったOPFファイルに対してのみ実行されます。このオプションを指定すると、すべての本に対して実行されます。

en: {} OPTIONS
ja: {} オプション

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
ja: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    path/to/destination の拡張子で指定される形式でカタログをエクスポートします。
    出力されたカタログに表示するエントリはoptionsで制御します。
    カタログの形式により、サポートするオプションが異なるので注意してください。
    異なったオプションを見るには、出力ファイルの名前と、次に{} オプションを指定してください。

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ja: カタログに対するカンマ区切りのデータベースID。
    宣言する場合は、--searchは無視されます。
    デフォルト: all

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ja: 結果を検索文字列で絞り込みします。検索文字列の形式については、ユーザマニュアルの検索関連ドキュメントを参照してください。
    デフォルト: 絞り込みなし

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ja: 詳細な出力情報を表示します。デバッグに便利です。

en: You must specify a catalog output file
ja: カタログ出力ファイルを指定してください

en: Cannot generate a catalog in the {} format
ja: {}形式のカタログを生成できません。

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ja: %prog check_library [options]
    
    ライブラリのあるファイルシステムをチェックします。レポート：{0}

en: Output in CSV
ja: CSVで出力

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ja: カンマ区切りのレポートのリスト
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ja: 無視する拡張子(カンマ区切りのリスト)
    デフォルト: all

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ja: 無視する名前のカンマ区切りのリスト
    デフォルト: all

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
ja: 全文検索データベースより抽出を行います。この操作はデータベースのサイズによっては非常に遅くなり、またメモリーを消費する場合があります。

en: Unknown report check
ja: 不明なレポートチェック

en: Vacuuming database...
ja: データベースを空にしています...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
ja: %prog clone path/to/new/library
    
    現在のライブラリの複製を作成します。現在のライブラリと
    列、仮想ライブラリ、その他の設定が同じである、新しい空の
    ライブラリが作成されます。
    
    複製されたライブラリに本は含まれません。すべての本を含む複製を
    作成したい場合には、単にライブラリのフォルダをコピーしてください。

en: Error: You must specify the path to the cloned library
ja: エラー: 複製するライブラリのパスを指定してください

en: The location for the new library is the same as the current library
ja: 新しいライブラーの場所が現在のライブラリの場所と同じです。

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
ja: %s は空ではありません。新規ライブラリ用に空のフォルダを選択する必要があります。

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
ja: %prog custom_columns [options]
    
    利用可能なカスタム列の一覧を表示。列ラベルとIDを表示します。

en: Show details for each column.
ja: 各列の詳細を表示

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
ja: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    calibreライブラリ内に保存されている電子書籍ファイルの書誌を
    calibreデータベースの書誌で更新します。
    通常、電子書籍ファイルの書誌の更新は、エクスポート時のみ
    行われますが、このコマンドはすぐに更新を行いたい場合に便利です。
    ファイル形式毎にサポートする書誌のフィールドが
    異なることに留意ください。
    book_id に特別な値 'all' を指定すると、すべての本が更新されます。
    また、スペース区切りで複数のidを指定すること、ハイフン区切りで
    範囲を指定することができます。
    例: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
ja: 指定した形式のファイルのみ書誌を更新します。複数の形式を指定する場合は、オプションを複数回指定してください。デフォルトでは、すべての形式が更新されます。

en: Processed {0} ({1} of {2})
ja: 処理完了 {0} ({1} of {2})

en: No book with id: {}
ja: ID {} の本がありません

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ja: IDのリストを無視してデータベースからすべての本をエクスポートします。

en: Export books to the specified folder. Default is
ja: 指定したフォルダに本をエクスポートします。デフォルトは

en: Export all books into a single folder
ja: すべての書籍を1つのフォルダにエクスポート

en: Report progress
ja: 進捗状況を表示

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ja: このスイッチ指定すると、この挙動をOFFにできます。

en: You must specify some ids or the %s option
ja: IDまたは%sオプションを指定してください

en: Full text indexing is not enabled on this library
ja: このライブラリーでは全文のインデックス化は有効になっていません。

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
ja: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    全文検索用インデックス生成処理の設定
    
    {enable}
        このライブラリーの FTS インデックスを有効にする
    {disable}
        このライブラリーの FTS インデックスを無効にする
    {status}
        現在のインデックス化状態を表示
    {reindex}
        特定のブックまたはライブラリー全体の再インデックス化を行えます。特定ブックの再インデックス化の場合はブックのidを {reindex} コマンドの後ろに引数として付けてください。ブックid が指定されない場合はライブラリー全体が再インデックス化されます。

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
ja: 全てのブックのインデックス生成までお待ちください。インデックス化の進捗は定期的に表示されます

en: FTS Indexing is enabled
ja: FTS インデックスが有効

en: FTS Indexing is disabled
ja: FTS インデックスが無効

en: FTS indexing has been enabled
ja: FTS インデックスが有効になりました

en: FTS indexing has been disabled
ja: FTS インデックスが無効になりました

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
ja: FTS インデックスの生成を待機中です。Ctrl-C を押すと中断できます

en: All books indexed!
ja: 全ブックがインデックス化できました！

en: Error: You must specify the search expression
ja: エラー: 検索条件を指定してください

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ja: %prog list [options]
    
    calibreデータベースに存在する本のリスト

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
ja: データベース中の本の一覧を表示するときに表示するフィールド。フィールドをカンマ区切りで指定します。
    指定可能なフィールド: %s
    デフォルト: %%default  特殊フィールド名 "all" を指定するとすべてのフィールドを選択します。上記のビルトインフィールドの他、カスタムフィールドも *field_name として指定可能です。たとえば、カスタムフィールド #rating を表示させたいときには *rating と指定してください。

en: Sort results in ascending order
ja: 昇順に並び替え

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ja: 検索文字列で結果を絞り込む。検索文字列の形式については、ユーザマニュアルの検索関連のドキュメントを参照してください。デフォルトでは絞り込みを行いません。

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ja: 出力ファイル中の、1行の最大の長さ。デフォルトは画面サイズから判別。

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ja: 区切り文字(デフォルトは半角スペース）

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ja: すべてのファイルパスのプレフィックス。デフォルトはライブラリフォルダへの絶対パス。

en: The maximum number of results to display. Default: all
ja: 表示する最大結果数。デフォルトはすべて

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
ja: JSON形式で出力します。JSONはコンピュータでの処理により適した形式です。このオプションを指定すると行幅とセパレーターオプションは無視されます。

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
ja: %prog list_categories [options]
    
    データベース中のカテゴリ情報のレポートを作成します。情報はタグブラウザに表示されるものと同等です。

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ja: カテゴリ内の項目別の数ではなく、カテゴリにある項目数のみを出力します。

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
ja: DSVファイルのタイプ。選択肢: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
ja: カンマ区切りのカテゴリの検索名リスト。デフォルト: all

en: CATEGORY ITEMS
ja: カテゴリ項目

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
ja: %prog remove ids
    
    idsに指定された本をデータベースから削除。idsには数字をカンマ区切りで指定します (本のIDはsearchコマンドで取得できます)。例: 23,34,57-85 (範囲で指定した場合、範囲の終端は含まれません)

en: Do not use the {}
ja: {}は使用しないでください

en: You must specify at least one book to remove
ja: 最低でも1つの削除する本を指定しなければなりません。

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
ja: %prog remove_custom_column [options] label
    
    labelで指定されるカスタム列を削除。
    custom_columns コマンドで存在するカスタム列を見ることができます。

en: Do not ask for confirmation
ja: 確認を表示しない

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
ja: 列: %s の情報がすべて失われます。よろしいですか？(y/n)

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
ja: 列の名前 %s が見つかりません。列のタイトルではなくラベルを使用してください。calibredb custom_columns を使用してラベルのリストが取得できます。

en: Error: You must specify a column label
ja: エラー：列ラベルを指定しなければなりません。

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ja: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    fmt で指定した形式を id で指定した本から削除します。id は search コマンドで取得できます。fmt はLRF, TXT, EPUB のようにファイルの拡張子で指定してください。本に指定した形式がない場合、なにもしません。

en: You must specify an id and a format
ja: IDと形式を指定しなければなりません。

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
ja: %prog restore_database [options]
    
    calibreライブラリの各ディレクトリに保存されている OPF ファイルから書誌を読み取り、データベースを復元します。
    これはmetadata.dbファイルが壊れてしまった時に有用です。
    
    注意: このコマンドを実行すると、データベースを完全に再生成します。すべての保存済み検索、ユーザカテゴリ、書誌変換ルール、書誌ごとの変換設定、カスタムレシピは失われます。復元される書誌は、OPFファイルの内容と同等となります。

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ja: 実際にリカバリーを行います。このコマンドはこのオプションを指定しなければ実行されません。

en: You must provide the %s option to do a recovery
ja: 実際にリカバリーを行うには%sオプションを指定しなければなりません。

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
ja: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    データベースに格納された保存済み検索の管理。
    既存の名称で検索条件を保存しようとした場合には、上書きされます。
    
    追加の構文:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    削除の構文:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
ja: 名前:

en: Search string:
ja: 検索文字列:

en: Error: You must specify a name and a search string
ja: エラー：名前と検索文字列を指定しなければなりません。

en: added
ja: 追加された

en: Error: You must specify a name
ja: エラー：名前を指定しなければなりません。

en: removed
ja: 削除された

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ja: Error: %sと言う動作がわかりません。次の中の物でなければなりません: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
ja: 検索クエリの解析に失敗しました:({0})エラーの場合: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
ja: %prog search [options] search expression
    
    検索条件を指定してライブラリを検索し、結果を本のIDのカンマ区切りリストで返します。出力された結果は、本のIDを引数にとる他のコマンドの入力として使用するのに便利です。以下のようにcalibreの強力な検索用言語が使用できます。例: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
ja: 返却する最大結果数。デフォルトはすべての結果。

en: No books matching the search expression:
ja: 検索条件にマッチする本がありません

en: No book with id {} exists
ja: ID {} に一致する本がありません

en: No column with name {} exists
ja: 名前 {} の列がありません

en: Data set to: {} [{}]
ja: データを {} [{}] に設定しました

en: Data set to: {}
ja: データを {} に設定しました

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
ja: %prog set_custom [options] column id value
    
    idで指定された本のカスタム列の値を設定します。
    search コマンドでIDのリストが取得できます。
    custom_columns コマンドでカスタム列の名前のリストが取得できます。

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ja: もし列に複数の値を設定できる場合、値を指定した値に入れ替えるのではなく、すでにある値に付け加えます。

en: Error: You must specify a field name, id and value
ja: エラー：フィールド名、ID、値を指定しなくてはなりません。

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
ja: フィールドに設定する値。field_name:value の形式で指定してください。例: {0} tags:tag1,tag2。使用可能なフィールド名のリストを得るには {1} を使用してください。複数のフィールドの値を設定するためには、このオプションを複数指定してください。注意: 言語を指定する場合は ISO639言語コードを使用してください(英語は en、フランス語は fr 等)。識別子は以下の書式で指定してください {0} {2}。Boolean型(yes/no)のフィールドは、true, false またはyes, no で指定してください。

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
ja: --field オプションで使用可能な書誌フィールド名のリストを表示

en: Field name
ja: フィールド名

en: Title
ja: タイトル

en: You must specify a record id as the first argument
ja: 最初の引数でレコードIDを指定してください

en: You must specify either a field or an OPF file
ja: フィールドか OPF ファイルを指定してください

en: The OPF file %s does not exist
ja: OPFファイル %s は存在しません

en: No book with id: %s in the database
ja: データベースに ID: %s の本がありません

en: %s is not a known field
ja: %s は不明なフィールドです

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
ja: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    id で指定された本の、calibreのデータベースに保存された書誌を表示します。id はsearch コマンドで取得できるID番号です。

en: Print metadata in OPF form (XML)
ja: OPF 形式 (XML) で書誌を表示

en: You must specify an id
ja: IDを指定しなければなりません。

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
ja: {} コマンドはリモートライブラリ (サーバベース) をサポートしていません

en: GLOBAL OPTIONS
ja: グローバルオプション

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: http://hostname:port/#library_id for example, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {}.
ja: calibreライブラリへのパス。デフォルトでは設定画面で指定されたpathが使用されます。リモートライブラリに対して操作を行うためにcalibreコンテンツサーバに接続することも可能です。コンテンツサーバに接続するには、http://hostname:port/#library_id の形式のURLを指定します。例えば http://localhost:8080/#mylibrary のように指定します。library_id はコンテンツサーバ上の接続したいライブラリのIDです。特殊な library_id として - を指定すると、そのサーバ上で利用可能なライブラリの一覧を表示できます。コンテンツサーバ経由でのアクセスを設定する方法について詳しくは {} を参照してください。

en: show this help message and exit
ja: このヘルプメッセージを表示して終了

en: show program's version number and exit
ja: プログラムのバージョン番号を表示して終了

en: Username for connecting to a calibre Content server
ja: calibreコンテンツサーバ接続用ユーザ名

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
ja: calibreコンテンツサーバ接続用パスワード。標準入力からパスワードを読み取るには、特殊文字 {0} を使ってください。パスワードをファイルから読み込むには {1} を使ってください。 (例えば先頭の <f: に続けてファイルへのフルパスを記述し、最後に > で閉じます。) カギ括弧は必須です。使用するシェルによっては、必要に応じてエスケープしたり引用符で囲ってください。

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
ja: ネットワーク経由でキャリバーライブラリに接続するときのタイムアウト。秒単位。デフォルトは2分です。

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ja: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog はcalibreの書籍データベースへのコマンドラインインタフェース。
    
    コマンドは以下のいずれか:
      %s
    
    各コマンドの詳細は: %%prog command --help

en: Enter the password:
ja: パスワードを入力:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
ja: 別のcalibreプログラム {} またはメインcalibreプログラムが実行中です。calibreライブラリに変更を加えるプログラムは同時に複数実行すべきではありません。calibredbは運用中のcalibreコンテンツサーバに接続し、コンテンツサーバ経由で変更を加えることが可能です。詳しくは {} を参照してください。

en: TEMPLATE ERROR
ja: テンプレートエラー

en: On Device
ja: デバイス上

en: Main
ja: 主メモリ

en: Card A
ja: カードA

en: Card B
ja: カードB

en: Invalid field: %s
ja: 無効なフィールド: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
ja: 設定と書誌列の復元を開始しています

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
ja: 設定を復元できません。バックアップファイルが見つかりませんでした。

en: Finished restoring preferences and column metadata
ja: 設定および書誌列の復元が完了しました

en: Finished restoring preferences
ja: 設定の復元が完了しました

en: Restoring preferences and column metadata failed
ja: 設定ならびに列の書誌の復元に失敗しました

en: Processed
ja: 処理済

en: Creating custom column
ja: カスタム列を作成

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: thismonth
ja: 今月

en: daysago
ja: 日前

en: Number conversion error: {0}
ja: 数値変換エラー: {0}

en: Date conversion error: {0}
ja: 日付変換エラー: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
ja: クエリに数値以外の値があります: {0}

en: no
ja: いいえ

en: yes
ja: はい

en: unchecked
ja: チェックなし

en: checked
ja: チェック

en: empty
ja: 空

en: blank
ja: 空白

en: Invalid boolean query "{0}"
ja: 無効なブーリアンクエリ "{0}"

en: No such Virtual library: {}
ja: 仮想のライブラリが存在しません: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
ja: 仮想ライブラリ検索が再帰的: {}

en: Recursive query group detected: {0}
ja: 再帰的なクエリグループを検出しました: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
ja: 検索テンプレート：セパレータがないか無効です。有効な区切り文字は次のとおりです：{}

en: {} days
ja: {} 日間

en: {} hours
ja: {} 時間

en: {} minutes
ja: {} 分間

en: {} seconds
ja: {} 秒間

en: calculating time left
ja: 残り時間を計算中

en: almost done
ja: ほぼ完了

en: Run Python code.
ja: Pythonコードを実行

en: Run the Python code in file.
ja: ファイル中のPythonコードを実行

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
ja: 指定されたフォントをサブセット化。このオプションの後に "--" をつけるとフォント・サブセットプログラムにオプションを渡します。

en: Debug device detection
ja: デバイス認識をデバッグ

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
ja: GUIをデバッグモードで実行。デバッグの出力はstdoutとstderrに出力されます。

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
ja: デバッグコンソールでGUIを実行し、指定されたpathにログを記録。内部での使用に限定し、GUIをデバッグモードで実行するには -g オプションを使用してください。

en: Run the E-book viewer in debug mode
ja: 電子書籍ビューアをデバッグモードで実行

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
ja: calibreの環境設定に必要なpathを出力

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
ja: プラグインのコードを含むpyファイルのpathを指定し、単純なプラグイン(単一の.pyファイルのみで構成されるプラグイン)を追加

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
ja: 指定されたパスのMOBIファイルを検査

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
ja: 書籍編集ツールをデバッグモードで起動

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
ja: 指定されたディレクトリに本を分解。
    使用例: -x file.epub output_dir
    本をHTMLファイルと書誌のまとまりとしてエクスポートし、標準的なHTML編集ツールで編集できるようにします。EPUB, AZW3, HTMLZ, DOCX に利用可能です。

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
ja: 分解された本を連結。
    使用例: -i output_dir file.epub
    --explode-bookにより分割されたファイルの置かれた output_dir を読み込んで連結し、本にします。必ず分割したときと同じファイルタイプを指定してください。

en: Import previously exported calibre data
ja: 以前エクスポートしたデータをインポート

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ja: 実行中のcalibreをシャットダウン。注意: ジョブが動作中であっても警告なしに終了するため、注意して実行してください。

en: Test binary modules in build
ja: ビルド中にバイナリーモジュールをテスト

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
ja: コマンドラインインタフェースを提供するプラグインを実行。例:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    -- 以降にあるものは、すべてプラグインに引数として渡されます。

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
ja: 差分ツールを実行。例:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
ja: Windows の既定のプログラムに登録/登録解除

en: For internal use
ja: 内部用

en: Debug log
ja: デバッグログ

en: No plugin named %s found
ja: %s という名前のプラグインが見つかりません

en: Communicate with Android phones.
ja: Android 端末と通信します。

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
ja: 電子書籍を送信するデバイスの<b>メインメモリ</b>上のフォルダをカンマ区切りで指定。存在する最初のものが使用されます。

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
ja: 電子書籍を送信するデバイスの<b>ストレージカード</b>上のフォルダをカンマ区切りで指定。存在する最初のものが使用されます。

en: Communicate with S60 phones.
ja: S60 端末と通信します。

en: Communicate with WebOS tablets.
ja: WebOSタブレットと通信します。

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
ja: Binatone Readme電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ja: Blackberryスマートフォンと通信します。

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
ja: Blackberry Playbookと通信します。

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
ja: BOEYE BEX シリアル電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
ja: BOEYE BDX シリアル電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
ja: Cybook Gen 3/Opus 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
ja: Cybook Orizon 電子書籍リーダと通信します。

en: Card A folder
ja: カードA フォルダ

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
ja: メモリカードに送信する時に本を保存するフォルダを入力します。指定したフォルダが、デバイスに送信する際のテンプレートの前につきます。

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
ja: Cybook Muse 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
ja: Booken Diva HD 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
ja: EB600 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
ja: Tolino Shine 及び Visionリーダと通信します

en: Swap main and card A
ja: メインメモリとカードAを入れ替える

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
ja: デバイスのメインメモリがカードAに見えて、カードがメインメモリに見える場合にチェックしてください。tolinoのデバイスでこのオプションが必要になる場合があります。

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ja: Astak Mentor EB600と通信します。

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
ja: PocketBook 301 リーダと通信します。

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
ja: PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912リーダと通信します。

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
ja: PocketBook 622 または 623リーダと通信します。

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ja: PocketBook 360+リーダと通信します。

en: Communicate with the PocketBook 701
ja: PocketBook 701と通信します。

en: Communicate with the PocketBook 740
ja: PocketBook 740と通信します。

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
ja: Infibeam Pi2電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Entourage Edge.
ja: Entourage Edgeと通信します。

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
ja: ESlick 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
ja: Sigmatek 電子書籍リーダと通信します。

en: Use an arbitrary folder as a device.
ja: 任意のフォルダをデバイスとして使用します。

en: Device interface
ja: デバイスインタフェース

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
ja: Hanlin V3 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
ja: Hanlin V5 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
ja: BOOX 電子書籍リーダと通信します。

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
ja: 電子書籍を送信するデバイス上のフォルダをカンマ区切りで指定。存在する最初のものが使用されます。

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
ja: Hanvon N520 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
ja: Kibano 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with The Book reader.
ja: The Bookリーダと通信します。

en: Communicate with the Libre Air reader.
ja: Libre Airリーダと通信します。

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
ja: SpringDesign Alex 電子書籍リーダと通信します。

en: Removing books from device...
ja: デバイスから本を削除しています...

en: Communicate with the Azbooka
ja: Azbookaと通信します。

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
ja: Elonex EB 511 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
ja: Cybook Odyssey 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
ja: IRex Iliad 電子書籍リーダと通信します。

en: Cannot get files from this device
ja: この機器からファイルを取得できません

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
ja: IRex Digital Reader 1000 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ja: IRex Digital Reader 800 と通信します。

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ja: Iriver Story 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
ja: JetBook電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ja: MiBuk Wolderリーダと通信します。

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ja: JetBook Mini リーダと通信します。

en: Communicate with the JetBook Color reader.
ja: JetBook Colorリーダと通信します。

en: Could not generate page mapping.
ja: ページのマッピングができません。

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ja: 正しいMOBIファイルではありません。%sです。

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
ja: Kindle 電子書籍リーダと通信します。

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
ja: 以下の書籍は KFX 形式です。KFX は仮想的な電子書籍形式で、デバイスから転送することはできません。代わりにAmazonの「コンテンツと端末の管理」のページへ行き、そこから本をダウンロードしてください。ダウンロードした本は普通の AZW3 ファイルで、通常の手順で calibre に追加できます。「詳細を表示」をクリックすると該当する本の一覧を表示します。

en: WARNING: E-book covers
ja: 警告: 電子書籍の表紙

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
ja: Amazon から USB ケーブル経由で Kindle に送信すると本の<b>表紙の表示が崩れて</b>しまいます。回避するには Kindle を機内モードにしておくか、次のようにします。<ol><li>本を Kindle に送信</li><li>Kindle を切断し、Amazon が表紙を削除するのを待つ</li><li>Kindle を再接続すると calibre が表紙を復旧する</li></ol>この後これらの本の表紙はそのままになります。詳しくは<a href="{}">こちらをクリック</a>してください。

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ja: %(time)s<br />最後に読んだページ: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ja: %(time)s<br />最後に読んだページ: 位置 %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ja: <b>場所: %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ja: <b>ページ：%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ja: <b>場所：%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
ja: Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage 電子書籍リーダと通信します。

en: Send page number information when sending books
ja: Book転送時にページ番号情報を送る。

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ja: Kindle3以降のバージョンではMOBIファイルでページ番号情報を使用できます。このオプションを有効にするとcalibreはKindleとUSBで接続されたときに、情報を計算してMOBIファイルと一緒にアップロードします。

en: Page count calculation method
ja: ページ数の計算方法

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
ja: ページ数の情報を生成するためには、いくつかの方法があります。もしページ数が与えられた場合は、与えられたページ数になるよう分割されます。そうでない場合は、以下の方法のいずれかを使用して、ページ数が計算されます。<ul> <li>fast: 2300文字毎に1 ページ
    
     <li>accurate: 本の文字数、段落数、表示行数に基づく。この方法は1ページあたり32行、1行あたり最大70文字の平均的なペーパーバック本をシミュレートするよう設計されています。
    
     <li>pagebreak: "pagebreak" では、本の中の<mbp:pagebreak> タグに基づいてページが決定されます。</ul>"fast"以外の方法は"fast"に比べて大幅に動作が遅くなります。加えて、"pagebreak"がページ数の計算に失敗した場合は"accurate"が使用され、"accurate"が失敗した場合は"fast"が使用されます。

en: Custom column name to retrieve page counts from
ja: ページ数を検索するカスタム列名

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
ja: ライブラリにページ数を格納するカスタム列がある場合、calibreがページ数を計算する代わりに、その列の情報を使用させることができます。#pages のようにカスタム列の名前を指定してください。

en: Custom column name to retrieve calculation method from
ja: 計算方法の取得元となるカスタム列の名前

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
ja: ライブラリにページ数を計算する方法を保持するカスタム列がある場合、calibreがデフォルトの方法を使用する代わりに、その列で指定された方法を使用させることができます。#pagemethod のようにカスタム列の名前を指定してください。そのカスタム列の値は、fast, accurate, pagebreak のいずれかでなければなりません。

en: Overwrite existing APNX on device
ja: デバイス上の既存のAPNXを上書き

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
ja: このオプションのチェックを外すと、デバイス上に存在する APNX ファイルが calibre が送信するバージョンより優先されます。通常 APNX ファイルは本が Kindle から削除されるときに削除されるので、すでにデバイス上にあるファイルを (変更後などに) 再送信する場合に有用です。

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
ja: Kindle DX 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Kindle Fire
ja: Amazon Kindle Fireと通信します。

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
ja: オリジナルのKoboリーダおよびKobo Wi-Fiと通信する

en: The Kobo supports several collections including
ja: Koboはいくつものコレクションをサポートしています：

en: Create tags for automatic management
ja: 自動管理用のタグを作成

en: Upload covers for books (newer readers)
ja: 本の表紙をアップロード (新しいリーダ)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
ja: 通常、Koboリーダは表紙画像を電子書籍ファイルから取得します。このオプションを使うと、calibreは別の表紙画像をリーダに送信します。表紙を変更した場合に有用です。

en: Upload black and white covers
ja: モノクロの表紙をアップロード

en: Show expired books
ja: 期限切れの本を表示

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
ja: 以前のバージョンのバグにより非kepub書籍のレコードがデータベースに残っていることがあります。このオプションを使うとcalibreが期限切れのレコードを表示し、新しい削除ロジックを使って削除できるようになります。

en: Show previews
ja: プレビューを表示

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
ja: Kobo プレビューは Touch と一部その他のバージョンに含まれています。デフォルトでは特に必要がないためもう表示されません。表示/削除したい場合には有効にしてください。

en: Show recommendations
ja: お薦めを表示

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ja: Koboはデバイス上でおすすめを表示するようになりました。それは場合によってはファイルがあることもありますが、単に購入へのWebリンクである場合もあります。それらを表示したい/削除したい場合に有効にしてください。

en: Attempt to support newer firmware
ja: 新しいファームウエアのサポートを有効にする

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
ja: Kobo はファームウェアとデータベースのバージョンを頻繁にアップデートします。このオプションにより calibre は読み書き機能をすべて行おうとします。ただし大変に危険です！ Kobo を工場出荷時の状態に戻したりソフトウェアを試験するのが苦にならない場合に限り、有効にしてください。

en: Getting list of books on device...
ja: デバイス内の本リストを取得しています...

en: Removing books from device metadata listing...
ja: デバイスの書誌リストから本を削除しています...

en: Adding books to device metadata listing...
ja: 本をデバイスの書誌リストへ追加しています...

en: Kobo database version unsupported - See details
ja: このKoboデータベースのバージョンはサポートしていません。（詳細を参照）

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
ja: お使いの Kobo ではアップデートされたファームウェア/データベースのバージョンを実行しています。calibre はアップデートされたこのファームウェアを認識していないため、データベースの破損を防ぐため編集を無効にしています。calibre から Kobo へ本を送信することは可能ですが、本を削除したりコレクションを管理することはできません。人柱となる覚悟があり、Kobo を工場出荷時のデフォルト設定に戻す方法をご存じならば、calibre のデバイスアイコン上で右クリックしてチェックを上書きし、「このデバイスを設定」および「新しいファームウェアのサポートを試みる」オプションを選択してください。ただしそうすることにより、Kobo を工場出荷時のデフォルト設定に戻さなくてはならなくなる可能性があります。

en: Not Implemented
ja: 実装されていない

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ja: ".kobo"ファイルはデバイスでは本として扱われません。（sqliteデータベースとして使われます）。現在のところエクスポートや表示はできません。

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
ja: <hr /><b>最後に読んだ本:</b> %(time)s<br /><b>既読のパーセント:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
ja: <b>%(chapter)d 章:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>章の進行度:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
ja: <b>%(chapter)d 章:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>章の進行度:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>ハイライト:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
ja: <b>%(chapter)d 章:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>章の進行度:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>ハイライト:</b> %(text)s<br /><b>注釈:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
ja: お使いの Kobo ではアップデートされたファームウェア/データベースのバージョンを実行しています。calibre はアップデートされたこのファームウェアを認識していないため、データベースの破損を防ぐため編集を無効にしています。calibre から Kobo へ本を送信することは可能ですが、本を削除したりコレクションを管理することはできません。人柱となる覚悟があり、Kobo を工場出荷時のデフォルト設定に戻す方法をご存じならば、calibre のデバイスアイコン上で右クリックしてチェックを上書きし、「このデバイスを設定」および「新しいファームウェアのサポートを試みる」オプションを選択してください。ただしそうすることにより、Kobo を工場出荷時のデフォルト設定に戻さなくてはならなくなる可能性があります。

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
ja: Kobo の新しいファームウェアに関する情報は MobileRead の Kobo フォーラムで見つかるかもしれません。こちら: %s

en: Collections, covers && uploads
ja: コレクション、表紙 && アップロード

en: Metadata, on device && advanced
ja: 書誌、デバイス設定 && 高度な設定

en: Uploading of books
ja: 本をアップロード中

en: Modify CSS
ja: CSSを変更

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the EPUB. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for the "orphans" or "widows", these are removed for all styles in the original stylesheet.
ja: この設定によりユーザ CSS 規則の追加と、一部 CSS の削除ができるようになります。本を送信するとき、ドライバは {0} の内容を EPUB のスタイルシートすべてに追加します。このファイルはデバイスのメインメモリのルートディレクトリで検索されます。同時に、ファイルに "orphans" または "windows" の設定が含まれている場合には、オリジナルのスタイルシートすべてから削除されます。

en: Do not treat replacements as new books
ja: 置き換えを新しい本として扱わない

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
ja: 新しい本をサイドロードしたとき、Koboファームウェアは書籍詳細を内部データベースにインポートします。その本が既存の本の置き換えであっても、Koboは本をデータベースから削除して新しい本として扱います。これにより、どこまで読んだかという情報や、ブックマーク、どのコレクションに入れたかなどの情報は失われてしまいます。このオプションはファームウェアの動作を無効にして、再送された本を新しい本として扱わないようにします。置き換えを新しい本として扱いたい場合には、このオプションはオフに設定してください。

en: Collections
ja: コレクション

en: Create new bookshelves on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ja: Kobo に新しいブックシェルフを作成します。この機能は、ファームウェア V2.0.0 以降用です。

en: Collections columns:
ja: コレクション列:

en: Use a column to generate collections.
ja: コレクションの生成に列を使用

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports bookshelves. These are created on the Kobo. Specify a tags type column for automatic management.
ja: Kobo ファームウェア V2.0.0 からブックシェルフをサポートしています。これらは、Kobo で作成されます。自動管理用タグ型の列を指定します。

en: Collections template:
ja: コレクションテンプレート:

en: Use a template to generate collections.
ja: コレクションの生成にテンプレートを使用

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
ja: コレクションを生成するテンプレートを入力。テンプレートの結果はコレクション列の値に統合されます。テンプレートはコレクションの名前を ':@:' 区切り (引用符なし) でリストにしたものを返す必要があります。

en: Create collections
ja: コレクションを作成

en: Delete empty bookshelves
ja: 空の本棚を削除

en: Delete any empty bookshelves from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ja: 同期が終了した後、Kobo から空の本棚を削除します。この機能は、ファームウェア V2.0.0 以降用です。

en: Ignore collections:
ja: 無視するコレクション:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
ja: コレクション管理で無視するコレクションの名前のリスト。ここで挙げられたコレクションは変更されません。名前はカンマ区切りで指定します。

en: Upload covers
ja: 表紙をアップロード

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
ja: デバイスに書籍を送る際、calibre ライブラリから表紙画像を転送します。

en: Convert covers to grayscale when uploading.
ja: アップロードの際、表紙をグレースケールへ変更する

en: Upload dithered covers
ja: ディザ法した表紙をアップロード

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ja: eInk スクリーン用に適切な 16c グレースケールパレットに表紙画像をディザリングします。通常はこれにより精度が向上し、バンディングが回避され、帯の見栄えがよくなります。ファームウェアのバージョンが4.11以上であれば、Nickel 自身がよい仕事をするかもしれません。"白黒の表紙をアップロード" なしでは効果を発揮しません。

en: Keep cover aspect ratio
ja: 表紙の縦横比を維持します

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
ja: 表紙画像を転送するとき、縦横比を変更しません。この機能は、ファームウェア V2.3.1 以降用です。

en: Letterbox full-screen covers
ja: レターボックスの全画面の表紙

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
ja: Nickel に処理させずに自分たちの側で行います。Nickel がその他の処理を行わないデバイス上でピクセルパーフェクトな結果を提供します。「表紙の縦横比を維持」を有効にしないと意味がありません。「本の表紙をフルスクリーンで表示」を無効にしてある場合には、おそらく望ましくありません。

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
ja: 表紙画像の縦横比が合わないときに表示する空白欄の色を選択。デフォルト色は黒 (#000000)

en: Save covers as PNG
ja: PNGで表紙が保存

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ja: JPG の代わりに PNG 画像形式を使用してください。より高品質であり、特に「ディザリングされた表紙をアップロード」が有効なときに、ファイルサイズを小さくできる可能性があります。古い Kobo ファームウェア (3.x 以前) での動作は保証されていません。ファームウェアのバージョンが 4.8 以上で動作します。「ディザリングされた表紙をアップロード」がないと意味がありません。

en: Show as on device
ja: デバイス同等の表示

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ja: Koboはデバイス上でおすすめを表示します。おすすめ情報はファイルのこともありますが、販売サイトへのリンクしかない場合もあります。おすすめを表示/削除したい場合にこの設定を有効にしてください。

en: Show archived books
ja: アーカイブされた本を表示

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
ja: デバイスにアーカイブされた本がありますが、読み込むためにはダウンロードする必要があります。これらの本を見たり、calibreライブラリの本と照合するためには、このオプションを使用してください。

en: Advanced options
ja: 高度な設定

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
ja: Koboは頻繁にファームウェアとデータベースバージョンのアップデートを行います。このオプションはcalibreのデバイス読み書きの全機能を有効にします。このオプションは大変危険です!! ソフトウェアのテストや、それに伴いKoboを工場出荷時の状態にリストアすることが、苦にならない場合のみ有効にしてください。このドライバーはファームウェア V2.x.x 及び以下のDBVersionまでをサポートします。

en: Title to test when debugging
ja: ディバグ用書誌

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
ja: デバッグ用に行うテストで試用する本のタイトルの一部。テストではこの文字列がタイトルに含まれるかどうかを確認します。一致する部分が多いほど無関係な出力が減ります。

en: Title to test when debugging:
ja: デバッグ用テストのタイトル:

en: Update metadata on the device
ja: デバイス上の書誌を更新

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
ja: 接続時にデバイス上の書誌を更新します。書誌の更新には時間がかかるため、この設定を有効にすると接続時の初期化が遅くなるので注意してください。

en: Set series information
ja: シリーズ情報を設定

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
ja: Koboデバイスの本の一覧はシリーズ情報も表示することができます。しかしアップロードされた書籍はこの情報が読まれません。シリーズ情報はアップロード後、デバイスで開かなければ表示されません。シリーズ情報をセットしたい場合には、これを有効にしてください。

en: Update metadata on Book Details pages
ja: 本の詳細ページで書誌を更新する

en: Update purchased books
ja: 購入した本を更新する

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
ja: Koboで購入した本を更新し、デバイスにダウンロードします。

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Update the subtitle on the device using a template.
ja: テンプレートを利用してデバイス上のサブタイトルを更新します。

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
ja: サブタイトルに設定するテンプレートを入力します。テンプレートが空だった場合には、サブタイトルは消去されます。

en: Book stats
ja: 本の統計

en: Update the book stats
ja: 本の統計を更新

en: Words:
ja: 単語:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
ja: 本の単語数カウントを設定するのに使用するテンプレートを入力。テンプレートが空のとき、単語数カウントはクリアされます。

en: Pages:
ja: ページ:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
ja: 本のページ数カウントを設定するのに使用するテンプレートを入力。テンプレートが空のとき、ページ数カウントはクリアされます。

en: Hours to read estimates:
ja: 読了時間の見積もり:

en: Upper:
ja: 上:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
ja: 本の読了時間の多めの推定時間を設定するのに使用するテンプレートを入力します。推定値は時間単位です。テンプレートが空のとき、時間はクリアされます。

en: Lower:
ja: 下:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
ja: 本の読了時間の少なめな推定時間を設定するのに使用するテンプレートを入力します。推定値は時間単位です。テンプレートが空のとき、時間はクリアされます。

en: Edit template
ja: テンプレートを編集

en: &Template editor
ja: テンプレートエディタ(&T)

en: Invalid template
ja: 無効なテンプレート

en: The template "%s" is invalid:
ja: テンプレート "%s" は正しくありません:

en: Communicate with the Palm Pre
ja: Palm Preと通信します。

en: Communicate with the Bq Avant
ja: Booq Avantと通信します。

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ja: Sweex/Kogan/Q600/Winkと通信します。

en: Communicate with the Pandigital Novel
ja: Pandigital Novelと通信します。

en: Communicate with the VelocityMicro
ja: VelocityMicroと通信します。

en: Communicate with the GM2000
ja: GM2000と通信します。

en: Communicate with the Acer Lumiread
ja: Acer Lumireadと通信します。

en: Communicate with the Aluratek Color
ja: Aluratek Colorと通信します。

en: Communicate with the Trekstor
ja: Trekstorと通信します。

en: Communicate with the EEE Reader
ja: EEE Readerと通信します。

en: Communicate with the Adam tablet
ja: Adamタブレットと通信します。

en: Communicate with the Nextbook Reader
ja: Nextbook Readerと通信します。

en: Communicate with the Moovybook Reader
ja: Moovybookリーダと通信します。

en: Communicate with the COBY
ja: COBYと通信します。

en: Communicate with the Ex124G
ja: Ex124Gと通信します。

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
ja: WayteQ 及び SPC Dickens Readersと通信します。

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
ja: Woxter Scribaリーダと通信します。

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
ja: PocketBook Touch Lux 2 と Inkpad X リーダと通信します。

en: Communicate with the SONY DPT-S1
ja: SONY DPT-S1と通信します。

en: Communicate with the Bq Cervantes
ja: Bq Cervantesと通信します。

en: MTP device
ja: MTPデバイス

en: Communicate with MTP devices
ja: MTPデバイスと通信する

en: Get device information...
ja: デバイス情報を取得...

en: Listing files, this can take a while
ja: ファイルのリストを作成中。しばらくおまちください。

en: Reading e-book metadata
ja: 書誌を読み込み中

en: Reading metadata from %s
ja: 書誌を %s から読み込み中

en: Updating metadata cache on device
ja: デバイス上にキャッシュしている書誌を更新中

en: Finished reading metadata from device
ja: デバイス上の書誌を読み込みました。

en: Transferring books to device...
ja: デバイスに本を転送しています...

en: Transferred %s to device
ja: %s をデバイスに転送しました

en: Transfer to device finished...
ja: デバイスへの転送を終了。

en: Added %s
ja: %s を追加しました。

en: Adding complete
ja: 追加完了

en: Deleting books from device...
ja: デバイスから書籍を削除中...

en: Deleted %s
ja: %s を削除しました

en: All books deleted
ja: すべての書籍を削除しました

en: Removing books from metadata
ja: 書籍から書誌を削除しています

en: Removed %s
ja: %s を削除しました

en: All books removed
ja: すべての書籍を削除しました

en: Unnamed device
ja: 名称不明のデバイス

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
ja: デバイス {0} で接続が許可されていません。{0} のスクリーンを解除し、表示されているポップアップメッセージの「許可」をタップしてから、しばらく待つかcalibreを再起動してください。さらに {0} 上のUSB接続のモードを「メディア転送モード (MTP)」などへの変更が必要となる場合があります。

en: Unknown MTP device
ja: 不明なMTPデバイスです

en: Found object: %s
ja: オブジェクトが見つかりました: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
ja: MTPデバイスはWindows XPではサポートされていません

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
ja: Windows ポータブル・デバイス・サービスがこのコンピュータにありません。Windows Media Player 11以降をインストールしてリスタートしてください。

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
ja: Nokia 770 Internet Tabletと通信します。

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
ja: Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGoデバイスと通信します。

en: Communicate with the Nokia E71X
ja: Nokia E71Xと通信します。

en: Communicate with the Nokia E52
ja: Nokia E52と通信します。

en: The Nook
ja: Nook

en: Communicate with the Nook e-book reader.
ja: Nook 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
ja: Nook Color, TSR, Glowlight および Tablet 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
ja: Nuut2 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Paladin readers
ja: Paladinリーダと通信します。

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ja: 書誌のCSVファイルの項目をデバイスのコレクションに変換します。取りこめる可能性:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
ja: PRST1より前のSony電子書籍リーダと通信します。

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
ja: コメントがSONY リーダをおかしくするため、削除しました。

en: All by title
ja: タイトル順にすべて

en: All by author
ja: 著者順にすべて

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ja: デバイス上のコレクションとする書誌フィールドをカンマ区切りのリストで指定。指定可能なものには次のものが含まれます: %(coll)s。%(abt)s:%(abtv)s と %(aba)s:%(abav)s という2種類の特殊コレクションも使用可能です。コレクション名は文字 ":" の後ろに指定します。

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ja: 電子書籍用のサムネイル画像を別にアップロードします(新しいリーダ)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ja: 通常、ソニー製のリーダは表紙画像を電子書籍ファイル自身から取り出します。このオプションを使うと、calibreは別の表紙画像をリーダに送信します。DRMつき書籍で表紙が変更できない場合に便利です。注意: このオプションはSONYの新しいリーダにのみ対応しています: 350, 650, 950以降

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ja: 自動更新時に別ファイル表紙を更新する(新しいリーダ)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ja: このオプションをONにすると別ファイル表紙を、デバイスが接続されるたびにアップロードします。たくさんの電子書籍がある場合には非常に遅くなるのでOFFにしてください。

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ja: サムネイル生成時に表紙の縦横比を維持

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ja: 表紙のサムネイルの縦横比(幅/高さ)を元の画像と同じにしたい場合は、このオプションを設定してください。縦横比を無視して最大のサイズのサムネイルにしたい場合は、縦横比を無視するようにしてください。

en: Search for books in all folders
ja: すべてのフォルダで電子書籍を探す

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ja: このオプションを設定すると、calibreはデバイスとそのカードにあるすべてのフォルダから本を検索します。これにより、calibreが他のソフトウェアやワイヤレスダウンロードによって取り込まれた本を検索します。

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
ja: PRST1以降のSONY製電子書籍リーダと通信します。

en: Upload separate cover thumbnails for books
ja: 書籍の表紙のサムネイル画像を別にアップロードする。

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
ja: 通常、ソニー製のリーダは表紙画像を電子書籍ファイル自身から取り出します。このオプションを使用すると、calibreは別の表紙画像をリーダに送信します。DRMつき書籍で表紙が変更できない場合に便利です。

en: Refresh separate covers when using automatic management
ja: 自動マネージメント使用時に別表紙もアップデートする。

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
ja: SONY 著者形式を使用 (最初の著者のみ)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
ja: Sony 電子書籍リーダ上でT1と同じ方法で著者が表示されるようにするには、このオプションを設定してください。これにより、複数の著者がある本では最初の著者のみ表示するようになります。書誌変換ルールを使用している場合は、無効のままにしてください。

en: Wireless device
ja: 無線デバイス

en: Communicate with Smart Device apps
ja: Smart Device アプリと通信

en: All by something
ja: 何かの順にすべて

en: Enable connections at startup
ja: 起動時に通信をイネーブル

en: Check this box to allow connections when calibre starts
ja: calibreのスタート時に通信を開始するには、これをチェックしてください。

en: Security password
ja: セキュリティパスワード

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
ja: デバイスのアプリケーションがcalibreに接続する際に使用するパスワードを入力

en: Use fixed network port
ja: 固定のポートを用いる

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
ja: もしチェックしたなら、"ポート番号"欄に記入したポート番号を使用する。そうでないなら、ドライバはランダムなポート番号を使用する。

en: Port number:
ja: ポート番号

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
ja: 「固定のポートを用いる」をチェックしたときにドライバが使用するポート番号を入力

en: Print extra debug information
ja: 詳細なデバッグ情報を表示する

en: Check this box if requested when reporting problems
ja: 問題を報告したいときは、チェックしてください。

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
ja: デバイスのコレクションに変換するフィールドを指定するカンマ区切りリスト

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ja: 設定可能な値は、series, tags, authors 等です。3つの特別なコレクションが利用可能です。%(abt)s:%(abtv)s と %(aba)s:%(abav)s と %(abs)s:%(absv)sです。これらの値をリストに入れると有効になります。コレクションには「:」の後に与えられる文字によって名前が与えられます。

en: Enable the no-activity timeout
ja: 活動が無い場合のタイムアウトを設定

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
ja: このボックスをチェックした場合、%d分間、接続したデバイスが何もしなかった場合、calibreは自動的に切断します。チェックをはずした場合、このタイムアウトは無効になります。なのでcalibreが自動的に切断する事は絶対にありません。

en: Use this IP address
ja: このIPアドレスを使用する

en: Replace books with same calibre ID
ja: 本を同じcalibre IDで置換

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
ja: このオプションを有効にすると、デバイスへ本を送信する際、デバイス上に同じcalibreの識別子を持つ本があればそれを上書きします。本のファイル名は、保存用のテンプレートが異なるファイル名を返したとしても、変更されずに上書きされます。このオプションを使うと、ほとんどの場合、デバイス上に重複する本をコピーすることを防ぐことができます。

en: Cover thumbnail compression quality
ja: 表紙サムネイルの圧縮品質

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
ja: このオプションでデバイスに送信する表紙のサイズと品質を制御します。50〜90の数値を指定してください。数値が大きいほど高品質になりますが、ファイルが大きくなります。例えば値を70から90に変更した場合、表紙の品質は上がり、サイズは約2.5倍になります。変更を反映させるためには、書誌を変更して最終修正時間を更新するか、本自体を再送信するかして、calibreに書誌の再送信をさせる必要があります

en: Use metadata cache
ja: 書誌のキャッシュを利用する

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
ja: このオプションを有効にすると、calibre はデバイス上に書誌のコピーを保持して、デバイス接続の高速化を行います。このオプションを無効にすると、calibre は毎回の接続時に、書誌の送信を行います。キャッシュが正しく動作していないと思われる場合は、オプションを無効にしてください。

en: Additional file extensions to send to the device
ja: デバイスへの送信に追加したいファイル拡張子

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
ja: デバイスに送信するファイル拡張子として追加したいものをカンマ区切りで指定します。例えば、"m4b" という拡張子のオーディオブックをデバイス上で聞きたい場合などに使用します。「追加で許可された拡張子」という警告が出ても気にする必要はありません。

en: Ignore device free space
ja: ドライブのフリースペースを無視する

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
ja: チェックすると、デバイスから報告された空き領域のうち一定量を無視します。SD カード上に本を保存してデバイスのメインメモリ上に空きが少ない場合に、この設定が必要となることがあります。

en: Too many connection attempts from %s
ja: %s からの接続が多すぎます

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
ja: このデバイスのアプリケーションは古くて、もうサポートされていません。新しいバージョンにアップデートしてください。

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
ja: ライブラリに未来日付の本の形式があります。詳細はcalibreを確認してください。

en: The read sync column %s is not in calibre's library
ja: 読了同期用の列 %s が calibreライブラリにありません。

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
ja: 読了同期用の列 %s が Yes/No型ではありません。

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
ja: 読了日付同期用の列 %s が calibreライブラリにありません。

en: The read date sync column %s is not a date column
ja: 読了日付同期用のカラム %s が date型ではありません。

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
ja: 圧縮委品質の設定が無効です。50 から 99 の数値で指定してください。%d に設定されます。

en: Invalid port in options: %s
ja: オプションのポートが無効です: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
ja: ポート番号 %d への接続に失敗しました。別の値を試してください。

en: Failed to allocate a random port
ja: ランダムなポート番号の確保に失敗しました

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
ja: Samsung SNE 電子書籍リーダと通信します。

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ja: Techlast K3/K5と通信します。

en: Communicate with the Newsmy reader.
ja: Newsmy リーダと通信します。

en: Communicate with the Archos reader.
ja: Archos リーダと通信します。

en: Communicate with the Pico reader.
ja: Picoリーダと通信します。

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ja: iPapyrusリーダと通信します。

en: Communicate with the Sovos reader.
ja: Sovosリーダと通信します。

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ja: Sunstech EB700 リーダと通信します。

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ja: Stash W950 リーダと通信します。

en: Communicate with the Wexler reader.
ja: Wexlerリーダと通信します。

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
ja: デバイス: %s のディスクドライブが認識できません。再起動してみてください。

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ja: %s のマウントポイントを検出できませんでした。再起動してみてください。

en: Unable to detect the %s disk drive.
ja: %s ディスクドライブを検出できませんでした。

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ja: %sディスクドライブが見つかりません。イジェクトされたか、カーネルが古いバージョンのSYSFSを使用していると思われます。

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ja: メインメモリをマウントできませんでした(エラーコード: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ja: %s のメインメモリは、読み込み専用です。たいていの場合、ファイルシステムのエラーが原因でこれは発生します。

en: Unable to mount the device
ja: デバイスをマウントできません

en: Configure device
ja: デバイスを設定

en: settings for device drivers
ja: デバイスドライバの設定

en: Ordered list of formats the device will accept
ja: デバイスが受け付け可能な形式の優先順リスト

en: Place files in sub-folders if the device supports them
ja: デバイスがサポートしていればファイルをサブフォルダに配置

en: Read metadata from files on device
ja: デバイス上のファイルの書誌を読み込む

en: Use author sort instead of author
ja: 著者のかわりに著者読みを使う

en: Template to control how books are saved
ja: 本が保存される方法を制御するテンプレート

en: Extra customization
ja: その他のカスタマイズ

en: Communicate with an e-book reader.
ja: 電子書籍リーダと通信します。

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ja: デバイスのメインメモリへのアクセスに失敗しました。サポートに関してはデバイスの製造元に連絡してください。よくある解決策としては、コンピュータの別のUSBケーブル/USBポートにつないでみてください。デバイスのどこかに「工場出荷状態にリセット」の設定がある場合は、利用してください。発生したエラー：%s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
ja: デバイスのメインメモリにあるファイルにアクセスしようとした際、mac OS によりアクセスが拒否されました。システム環境設定 -> セキュリティとプライバシー -> プライバシー -> ファイルとフォルダ を参照して明示的に利用を許可してください。元のエラー: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ja: デバイスのSDカードにアクセスすることに失敗しました。これはいろいろな理由で起こります。SDカードが壊れていることもあれば、このデバイスには大きすぎることも、書き込みプロテクトになっている場合もあります。別のSDカードを使うか、SDカードをFAT32ファイルシステムで再フォーマットしてみてください。それと、SDカードのルートに非常に多くのファイルが無い事を確認してください。発生したエラー：%s

en: Sending metadata to device...
ja: デバイスに書誌を送信しています...

en: USB Vendor ID (in hex)
ja: USBベンダーID(16進)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ja: 環境設定->その他->ユーザ定義デバイス設定用情報を取得 でこの ID を取得してください。

en: USB Product ID (in hex)
ja: USBプロダクトID（hex）

en: USB Revision ID (in hex)
ja: USBリビションID（hex）

en: Unused (leave blank)
ja: 未使用 (空白のままにしてください)

en: This field is no longer used, leave it blank.
ja: このフィールドは現在は使用されません、空白のままにしてください。

en: Main memory folder
ja: メインメモリ・フォルダ

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ja: 電子書籍を保存するフォルダを入力してください。このフォルダは、すべてのsend_to_deviceテンプレートの先頭に付けられます。

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
ja: デバイスのメインメモリがカードAに見えて、カードがメインメモリに見える場合にチェックしてください

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
ja: リーダにストレージカード %s がありません。デフォルトの「デバイスに送信」アクションを変更した可能性があります。「デバイスに送信」ボタンを右クリックして、デフォルトのアクションを「メインメモリに送信」に再設定してください。

en: Selected slot: %s is not supported.
ja: 選択したスロット: %s はサポートされていません。

en: There is insufficient free space in main memory
ja: メインメモリに十分な空きスペースがありません

en: There is insufficient free space on the storage card
ja: 記録媒体のカードに十分な空きスペースがありません

en: Rendered %s
ja: %sを描画

en: Failed %s
ja: 失敗: %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ja: コミックスの処理に失敗しました: 
    
    %s

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
ja: input_file output_file [オプション]
    
    電子書籍をある形式から別の形式に変換します。
    
    input_file には入力ファイル、output_file には出力ファイルを指定します。コマンドの最初の 2 つの引数として両方とも指定する必要があります。
    
    出力する電子書籍の形式は、output_file のファイル拡張子から推測します。output_fileは特別な形式 EXT (EXT は出力ファイル拡張子) にすることもできます。この場合、出力ファイルの名前は入力ファイルの名前から導き出されます。ファイル名の先頭の文字にハイフンは使用できません。output_fileに拡張子がない場合にはフォルダとみなし、HTMLファイルにより構成される「open e-book」(OEB) がそのフォルダに書き込まれます。これらのファイルは通常、出力プラグインに渡されるためのものです。
    
    入力ファイルと出力ファイルを指定した後に、さまざまなオプションを指定して変換をカスタマイズすることが可能です。どのオプションを使用できるかは、入力ファイルと出力ファイルの種類によって決まります。使用可能なオプションのヘルプを表示するには、入力ファイルと出力ファイルを指定した後に -h オプションを指定してください。
    
    変換システムの詳しい説明は次を参照してください。

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ja: この本のCSSスタイルを変更するルールを記述したファイルへのパス。このファイルを作成する一番簡単な方法は、calibre GUIにあるルール作成のウィザードを利用することです。「外観→スタイルを変換」セクションにあるダイアログからアクセスしてください。ルールを作成したら、「エクスポート」ボタンを使ってファイルに保存することができます。

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ja: この本の中の HTML を変換するルールを含むファイルへのパス。そのようなファイルを作成する最も簡単な方法は、calibre GUI 上でウィザードを使用してルールを作成することです。外観 -> HTML 変換セクションで変換ダイアログを開いてください。ルールを作成した後は「エクスポート」ボタンを使ってファイルに保存できます。

en: INPUT OPTIONS
ja: 入力オプション

en: OUTPUT OPTIONS
ja: 出力オプション

en: Options to control the processing of the input %s file
ja: 入力ファイル %s の処理制御オプション

en: Options to control the processing of the output %s
ja: %s出力処理をコントロールするためのオプション

en: LOOK AND FEEL
ja: 外観

en: Options to control the look and feel of the output
ja: 出力の外観を調整するためのオプション

en: HEURISTIC PROCESSING
ja: ヒューリスティック処理

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ja: 共通のパターンを使ってドキュメントのテキストと構造を変更します。デフォルトでは無効になっています。 %(en)sを使って有効にします。個々のアクションは、%(dis)s オプションで無効にすることができます。

en: SEARCH AND REPLACE
ja: 検索と置換

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ja: ユーザ定義のパターンを使って文章や構造を変更します。

en: STRUCTURE DETECTION
ja: 構造の検出

en: Control auto-detection of document structure.
ja: ドキュメント構造の自動判別を制御

en: TABLE OF CONTENTS
ja: 目次

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ja: 目次の自動生成をコントロールします。デフォルトでは、入力ファイルに目次があった場合に優先的に自動生成されます。

en: METADATA
ja: 書誌

en: Options to set metadata in the output
ja: 出力の書誌の設定オプション

en: DEBUG
ja: デバッグ

en: Options to help with debugging the conversion
ja: 変換をデバッグする補助用のオプション

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ja: ビルトイン・レシピ名の一覧を表示。以下のようにしてビルトイン・レシピから電子書籍を作成できます。: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub

en: Output saved to
ja: 出力を名前をつけて保存

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
ja: 指定できるオプションとデフォルト値は、入力形式と出力形式の
    両方に依存するので、以下で確認するようにしてください::
    
        %s
    
    下記のオプションは、ますすべての変換に共通するオプション、続いて
    入力形式と出力形式に固有のオプションです。

en: Convert AZW4 to HTML
ja: AZW4 を HTML に変換

en: Convert CHM files to OEB
ja: CHM ファイルを OEB に変換

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
ja: 画像中の色数を減らします。PNG出力形式を選択した場合にのみ有効です。ファイルサイズを小さくしたい場合に有用です。0 を設定すると無効になります。設定可能な最大値は256です。デフォルトでは無効に設定されています。

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ja: 写真の色域を正規化しない（コントラストを強調）。デフォルト: 無効

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ja: 画像の縦横比を維持します。デフォルトでは画面に合わせます。

en: Disable sharpening.
ja: コントラスト強調しない。

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ja: コミックスページのトリミングをしない。一部のコミックスでは、トリミングによって境界線だけでなく内容まで削除されてしまう可能性があります。

en: Don't split landscape images into two portrait images
ja: 横長イメージを二つの縦長イメージに分割しない。

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ja: 横長モードで表示する場合、画面の高さを画像の幅として利用することで、縦横比を保ったまま画像を拡大縮小します。

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ja: 漫画のような右から左への出版物の時に使用。横長のページを右、左の縦長のページに分割します。

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ja: Despeckleを有効にする。speckleノイズを低減させる。処理時間がかなり増える可能性があります。

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ja: コミックスのファイルを名前のアルファベット順で整列しない。代わりに、コミックスに追加した順序を利用して行う。

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ja: 作成した電子書籍中の画像が変換される形式。どの形式が、あなたの機器で最適なサイズや見た目になるか、試すことができます。

en: Apply no processing to the image
ja: 画像の処理をしない

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ja: 画像をグレースケール（白黒）に変換しない。

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
ja: 画像サイズをピクセル単位で 幅 x 高さ の形式で指定します。例: 123x321 　通常、画像サイズは出力プロファイルから自動計算されますが、このオプションはそれを上書きします。

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ja: CBCファイル（comic book collection）を変換する時に、各ベージへのリンクを目次に入れない。注：これは目次に1つ以上のセクションがある時にのみ有効です。

en: Page
ja: ページ

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
ja: OCR した DJVU ファイル (.djvu) を HTML に変換

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
ja: DOCXファイル(.docxや.docm)をHTMLに変換する。

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
ja: 通常、大きな画像が表紙のように文書の最初にあれば、それは文書から削除され、電子書籍が作成される際に表紙として使われます。このオプションそのような動作を停止します。

en: Do not insert a page break after every endnote.
ja: 文末脚注(Endnote)の後に改ページを挿入しない

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
ja: 上付き文字と下付き文字を行の高さを変えないよう描画

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
ja: ページのサイズ。デフォルトは letter 。選択肢: %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
ja: ドキュメントのカスタムサイズ。幅 x 高さ の形式で指定してください。例えば '123x321' のように幅と高さを (pt単位で) 指定します。他のページサイズ指定を上書きします。

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
ja: 表紙をドキュメントの最初に画像として挿入しません。このオプションを使用すると、本の表紙は捨てられます。

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
ja: 表紙画像をページ全体に引き延ばさずに、縦横比を維持

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
ja: ドキュメントの最初に目次ページを挿入しない

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
ja: 指定したフォルダに生成された %s ファイルの内容を解凍。フォルダの中身は最初に削除されるので、注意してください。

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
ja: 左ページマージンのサイズ、単位はpt。デフォルトは72ptです。0を指定しない限り、共通の左ページマージン設定を上書きします。

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
ja: 上ページマージンのサイズ、単位はpt。デフォルトは72ptです。0を指定しない限り、共通の上ページマージン設定を上書きします。

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
ja: 右ページマージンのサイズ、単位はpt。デフォルトは72ptです。0を指定しない限り、共通の右ページマージン設定を上書きします。

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
ja: 下ページマージンのサイズ、単位はpt。デフォルトは72ptです。0を指定しない限り、共通の下ページマージン設定を上書きします。

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
ja: EPUB ファイル (.epub) を HTML に変換

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ja: 改ページでのファイル分割をしません。通常、入力ファイルは自動的に改ページの部分で2つのファイルに分割されます。これによりパースが速く、使用リソースの少ない電子書籍が出力されます。しかしながら分割作業は遅いので、ファイルに大量の改ページがある場合は改ページでの分割をしないでください。

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
ja: 指定した容量(KB)以上のHTMLファイルを分割します。大抵のEPUBリーダは大きなファイルサイズを扱えないのでこのオプションは重要です。デフォルトの %defaultKBは Adobe Digital Editions 向けのサイズです。0を設定すると分割を無効にします。

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ja: 通常、入力ファイルに表紙がなく指定しなかった場合、タイトルや著者などからデフォルトの表紙が作成されます。このオプションでは表紙の生成を無効にします。

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ja: SVGを本の表紙に使用しない。このオプションはiPhoneや JetBook LiteのようなSVGをサポートしないデバイスで使用する場合に使ってください。指定しないと、それらのデバイスでは表紙が白紙になってしまいます。

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ja: SVGの表紙を使う場合、このオプションは縦横比を保ったまま、表紙を画面のサイズに広げます。これにより表紙の両端や上下に白い部分ができる事がありますが、表紙は歪みません。このオプションを使わないと表紙がいくらか歪みますが白い部分はできません。

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ja: このオプションはFBReaderJでEPUBを見る場合のみに必要になります。EPUB内のファイルのレイアウトをフラットにし、すべてのファイルをトップレベルに配置します。

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
ja: インラインの目次を本の本文の一部として挿入します。

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
ja: 本の最初ではなく最後にインラインの目次を挿入します。

en: Title for any generated in-line table of contents.
ja: すべての生成されたインラインの目次に使われるタイトル。

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
ja: 生成するEPUBファイルのバージョンです。互換性が最も高いのはEPUB2です。EPUB3は、どうしてもそれが必要とわかっているときに限り指定してください。

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
ja: FB2 および FBZ ファイルを HTML に変換

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
ja: 目次を電子書籍の先頭に挿入しない

en: Section per entry in the ToC
ja: 目次におけるエントリあたりの章

en: Section per file
ja: ファイルごとの章

en: A single section
ja: 単一の章

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
ja: 章の作成法を指定します。
    Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    目次からの生成できなかった場合には、「構造検出」や「目次」の設定を調整してください。（「自動生成された目次を強制的に使用」にチェックしてください。）

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ja: 本のジャンル。選択肢: %s
    
    すべてのリストと詳細については以下のリンクを参照:

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
ja: HTML および OPF ファイルを OEB に変換

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ja: HTMLファイルのリンク探索で、幅優先にする。通常は、深さを優先する。

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ja: HTMLファイルのリンクをたどる時の、最大のネスティングレベル。正の値でなければなりません。０にするとルートのHTMLファイルからリンクがたどられません。デフォルトは%defaultです。

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
ja: 通常この入力プラグインはすべての入力ファイルを通常のフォルダ階層に再アレンジします。このオプションは、後の変換パイプラインに種々のひどい副作用を起こす可能性があるので、何が起こるのかを理解している場合にのみ使用してください。

en: CSS file used for the output instead of the default file
ja: 出力に使う、デフォルトと異なるCSSファイルです

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
ja: デフォルトと異なるHTMLのindexファイルを生成するときのテンプレート

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default file
ja: デフォルトと異なるHTMLの本の内容を生成する時に使うテンプレート

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
ja: 生成された内容のZIPファイルを指定したディレクトリに展開する。注：ディレクトリの前の内容は消去されます。

en: Convert HTMLZ files to HTML
ja: HTMLZ ファイルを HTML に変換

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
ja: 複数のHTMLファイルがアーカイブ内に見つかりました。%sのみを使用します。

en: No top level HTML file found.
ja: トップレベルのHTMLファイルが見つかりませんでした。

en: Top level HTML file %s is empty
ja: トップレベルのHTMLファイル%sが空です

en: Use CSS classes
ja: CSSクラスを使用

en: Use the style attribute
ja: スタイル属性を使用

en: Use HTML tags wherever possible
ja: 可能であればHTMLタグをしよう

en: Use an external CSS file
ja: 外部CSSファイルを使用

en: Use a <style> tag in the HTML file
ja: HTMLファイル内で <style> タグを使

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
ja: CSSの扱い方を指定。デフォルトは「class」。class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
ja: css-type = 'class' を使用したときのCSSの扱い方を指定します。
    デフォルトは external です。
    external: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
ja: このオプションを有効にすると、HTMLファイルの中のHTMLファイルの名前が、本のタイトルに基づいた名前になります。

en: Convert LIT files to HTML
ja: LIT ファイルを HTML に変換

en: Convert LRF files to HTML
ja: LRF ファイルを HTML に変換

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
ja: 画面の幅より広い画像の自動回転を有効にします。

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ja: ワード間のスペースをポイントで設定。デフォルト: %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
ja: すべてのページにタイトルと著者のヘッダを追加する。

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ja: ヘッダのフォーマットを設定する。%a は著者に変換され、%t はタイトルに変換されます。デフォルトは %default です。

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ja: 追加の空間をヘッダの下に追加します。デフォルト: %default ポイント

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ja: パラグラフの最小のインデントポイント数（パラグラフの最初の行のインデント）。デフォルト: %default

en: This option has no effect
ja: このオプションは何の動作もしません。

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ja: 描画されるテーブルのテキストのサイズを拡大する倍率。デフォルトは %default

en: The serif family of fonts to embed
ja: 埋め込む Serif フォント

en: The sans-serif family of fonts to embed
ja: 埋め込む Sans-serif フォント

en: The monospace family of fonts to embed
ja: 埋め込む等幅フォント

en: Comic
ja: コミックス

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
ja: MOBI ファイル (.mobi, .prc, .azw) をHTML に変換

en: When present, use author sort field as author.
ja: 著者読みがあれば、著者に使います。

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ja: 本に目次を追加しない。本に独自の目次がある場合に便利です。

en: Disable compression of the file contents.
ja: ファイル内容の圧縮を無効にします。

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle.
ja: パーソナル・ドキュメントとしてマークされるMOBIファイルに適用するタグ。このオプションは変換時には使用されず、MOBIファイルのデバイスへの送信時のみ使用されます。送信するファイルに指定されたタグが適用されていた場合、Kindleへの送信時にパーソナル・ドキュメントとしてマークされます。

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ja: 入力ドキュメントのマージンを無視します。有効にしない時にはMOBI outputプラグインは入力ドキュメントにあるマージンを変換しようとしますが、無効の時には無視します。

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ja: 本に目次を追加する場合、最後ではなく本の最初に付加する。（推奨しません）

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
ja: Facebook等で本の内容をシェアする事を許可する。注意：この機能を使用すると、複数のデバイスで最後に読んだ場所を同期する事ができなくなります。（Amazon側の仕様）

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
ja: calibreはデフォルトでMOBIファイル内の画像をJPEGへ変換します。これは古いMOBIビューアが他の画像形式をサポートしていない場合があるため、できる限り互換性を保つためにこのようになっています。このオプションを有効にすると、calibreは変換を行いません。これはドキュメント内にたくさんのGIF/PNG画像があり、JPEGに変換すると非常に大きくなる場合に便利です。

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
ja: calibreは、デフォルトでは古いMOBI 6形式のMOBIファイルを生成します。この形式はすべてのデバイスで表示できます。しかしながら、この設定を変えるとcalibreは新しいKF8形式のみ、もしくはMOBI 6とKF 8の両形式を含むMOBIファイルを生成することになります。KF 8にはMOBI 6より多くの機能がありますが、新しいKindleでしか使えません。指定可能な値: {}

en: All articles
ja: すべての記事

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
ja: ODT (LibreOffice) ファイルを HTML に変換

en: Convert PDB to HTML
ja: PDB を HTML に変換

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
ja: pdbコンテナファイルの内部形式。選択肢:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定します。デフォルトはcp1252です。注: このオプションはすべての形式で使われるとは限りません。

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ja: 本の最初に目次を追加する。

en: Convert PDF files to HTML
ja: PDF ファイルを HTML に変換

en: Do not extract images from the document
ja: ドキュメントからイメージを抽出しません。

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ja: 行が自動改行されない長さを決めるための比率。有効な値は0から1までの数です。デフォルトは0.45で、行の長さの中央よりすこし手前です。

en: Use the new PDF conversion engine. Currently not operational.
ja: 新しいPDF変換エンジンを使う。現在は動作しません。

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
ja: PDF出力オプションで指定された紙面サイズを使用する代わりに、現在の出力プロファイルに合わせた紙面サイズを使用します。生成したPDFを特定のデバイスで読みたいときに有用です。

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
ja: ページサイズを指定する際の単位を指定します。デフォルトはインチです。選択肢は {} です。この指定は余白の指定には適用されないことに留意ください。

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
ja: 紙のサイズ。このサイズはデフォルトの出力プロファイル以外を使った場合には上書きされます。デフォルトは’letter’です。選択肢は {} です。

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
ja: ドキュメントのカスタムサイズ。幅x高さの書式、例: "123x321"、で指定します。ここでの設定は他の指定よりも優先して使用されます。

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
ja: 生成されたPDFの最初のページ全体を埋めるために表紙を引き伸ばすのではなく、表紙の縦横比を維持します。

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ja: Serif フォントの描画に使用するフォントです。システム全体でフォントが有効なときにのみ動作します。

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ja: sans-serif フォントの描画に使用するフォントです。システム全体でフォントが有効なときにのみ動作します。

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ja: monospace フォントの描画に使用するフォントです。システム全体でフォントが有効なときにのみ動作します。

en: The default font size (in pixels)
ja: デフォルトのフォントサイズ (ピクセルで指定)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
ja: 等幅テキスト用のデフォルトのフォントサイズ (ピクセルで指定)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
ja: 行末で長い単語を区切ります。これにより、右マージンのテキストがより均一に見えるようになります。使用するフォントによっては、このオプションによってPDFファイルからのテキストのコピーが中断される可能性があることに注意してください。

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
ja: すべてのリンクを赤枠で囲む、デバッグに便利です。

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
ja: PDFファイルを出力する際、すべてのページの下にページ番号を加える、もし特別なフッダーのテンプレートがあれば、このオプションより優先されます。

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
ja: %s の全ページの生成に使用するHTMLテンプレート。文字列 _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_, _SECTION_ はそれぞれ現在の値に置換されます。

en: footers
ja: フッタ

en: headers
ja: ヘッダ

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
ja: PDFの最後にページ番号を列挙した目次を追加します。PDFを印刷する場合に有用です。PDFを電子的に利用するのであれば、代わりにPDF Outlineを利用してください。

en: Title for generated table of contents.
ja: 生成された目次のタイトル

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
ja: @pageCSSルールを介して入力ドキュメントで指定されたページマージンを使用します。これにより、変換設定で指定されたマージンが無視されます。ドキュメントでページマージンが指定されていない場合、変換設定がフォールバックとして使用されます。

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
ja: 必要に応じてページ番号を調整します。JavaScriptの構文に従ってページ番号を指定します。例えば "if (n < 3) 0; else n - 3;" のように指定し、この場合 n は現在のページ番号に置き換わります。

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
ja: 非圧縮の PDF を生成します。デバッグに便利です。

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
ja: 指定されたオフセット（ポイント単位）だけテキストを水平方向にシフトします。奇数ページでは右にシフトされ、偶数ページでは左にシフトされます。逆の効果には負の数を使用します。マージンが指定されたオフセットよりも小さいページでは、この設定は無視されることに注意してください。シフトはPDFCropBoxを設定することによって行われますが、すべてのソフトウェアがCropBoxを尊重するわけではありません。

en: Convert PML to OEB
ja: PML を OEB に変換

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定する。デフォルトはcp1252です。

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ja: 画像のサイズやビット深度を減らさない。デフォルトでは、Dropbookのようにアプリケーション自身が画像を変換できないので、画像のサイズやビット深度を適当に減らします。

en: Convert RB files to HTML
ja: RB ファイルを HTML に変換

en: Download periodical content from the Internet
ja: インターネットから定期発行のコンテンツをダウンロード

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
ja: レシピの開発に有用です。max_articles_per_feed を 2 にし、最大で 2 フィードしかダウンロードしません。オプションの引数を与えることで、フィード数とフィード毎の記事のダウンロード数を変えることができます。例: --test 3 1 最大で 3 フィード、フィード毎に 1 記事をダウンロードします。

en: Username for sites that require a login to access content.
ja: コンテンツアクセスにログインが必要なサイトのユーザ名

en: Password for sites that require a login to access content.
ja: コンテンツアクセスにログインが必要なサイトのパスワード

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ja: calibreサーバから最新のビルトインレシピをダウンロードしない。

en: Convert RTF files to HTML
ja: RTF ファイルを HTML に変換

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
ja: WMF画像を空白の画像に置換する代わりに無視する

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ja: このRTFファイルはcalibreがサポートしていない機能を使っています。一度HTMLに変換してみてください。（%s）

en: Convert SNB files to OEB
ja: SNB ファイルを OEB に変換

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ja: 出力ドキュメントの文字エンコーディングを指定する。デフォルトはutf-8です。

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ja: 一行の最大文字数。この値の前にある空白で改行されます。もし空白がない場合、行は値の後の空白で改行されます。そして、最小の設定は25文字です。0を設定すると改行機能は無効になります。

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ja: 2つの段落の間に何もない行を入れるかどうかを指定します。

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ja: 各段落の最初の行に、空白2文字のインデントを入れるかどうかを指定します。

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ja: 各章の章タイトルを隠すかどうかを指定します。コミックスのようなイメージのみの場合に便利です。

en: Resize all the images for full screen mode.
ja: 全画面表示モードに合わせて画像サイズを変更する。

en: Start page
ja: 開始ページ

en: Cover pages
ja: 表紙

en:  (Preface)
ja:  (まえがき)

en: Convert TCR files to HTML
ja: TCR ファイルを HTML に変換

en: Abbreviations
ja: 省略記法(Abbreviations)

en: Support admonitions
ja: 警句(Admonitions)のサポート

en: Add attribute to HTML tags
ja: HTMLタグに属性を追加

en: Add code highlighting via Pygments
ja: Pygments経由でのコードハイライトを追加

en: Definition lists
ja: 定義済みリスト

en: Enables various common extensions
ja: 様々な一般的な拡張を有効にする

en: Alternative code block syntax
ja: 標準とは別のコードブロック記法

en: Footnotes
ja: 脚注(Footnotes)

en: Use legacy element attributes
ja: レガシーエレメント属性を使用

en: Use legacy underscore handling for connected words
ja: 連結語にレガシーな下線処理を使用

en: Metadata in the document
ja: ドキュメントの書誌

en: Treat newlines as hard breaks
ja: 改行をハードブレイクとして扱う

en: Do not allow mixing list types
ja: リストタイプの混合を認めない

en: Support tables
ja: 表組み(Tables)のサポート

en: Generate a table of contents
ja: 目次の生成

en: Wiki style links
ja: Wiki形式のリンク

en: Convert TXT files to HTML
ja: TXT ファイルを HTML に変換

en: Try to auto detect paragraph type
ja: 段落タイプの自動認識を試みる

en: Treat a blank line as a paragraph break
ja: 空行を段落の切れ目として扱う

en: Assume every line is a paragraph
ja: すべての行を段落とみなす

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
ja: 2個以上の空白またはタブで始まる行をすべて段落とみなす

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
ja: ほとんどの行に改行コードがあり、空行やインデントはほとんどなし

en: Don't modify the paragraph structure
ja: 段落の構造を変更しない

en: Automatically decide which formatting processor to use
ja: 整形の方式を自動判別

en: No formatting
ja: 整形しない

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
ja: 章見出しやイタリック文字などを自動判別

en: Use the Markdown markup language
ja: Markdownマークアップ言語を使用

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
ja: 段落構造をどのように扱うかを指定します。MarkdownやTextileで整形済みのドキュメントには「off」を指定してください。指定可能な値は次のとおり。* auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ja: 通常、複数の空白文字は1つに統合されます。このオプションはすべての空白文字がそのまま使われます。

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ja: 通常、行の始めの余分な空白はそのままにされます。このオプションはそれらを取り除きます。

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
ja: Markdown構文の拡張を有効にします。拡張機能は、標準のMarkdown形式の一部ではない形式です。デフォルトで有効になっている拡張機能: %default.
    Markdown拡張機能の詳細については、{}を参照してください。
    これを有効にするには、拡張機能をカンマで区切ったリストにする必要があります

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Markdown formatted text
ja: Markdown形式のテキスト

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ja: 行末コードのタイプ。選択肢は %s。デフォルトは 'system' です。'old_mac' はMac OS 9以前のものと互換性を保つために使用します。macOSには 'unix' を使用します。'system' を指定すると現在のOSでのデフォルトの行末コードを使用します。

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ja: 空白が無い場合、強制的に最大行文字数で改行します。それに加えて、最小以下の最大行文字数も許可されます。

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
ja: ドキュメント内で使用する形式。* plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ja: ドキュメント内のリンクを削除しないでください。これは、リンクが常にプレーンテキスト出力で削除されるため、noneではないTXT出力形式オプションと組み合わせた場合にのみ役立ちます。

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ja: ドキュメント内の画像参照を削除しないでください。これは、リンクが常にプレーンテキスト出力で削除されるため、noneではないTXT出力形式オプションと組み合わせた場合にのみ役立ちます。

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
ja: フォント色を出力から取り除く。これは「出力テキストの形式」オプションが「textile」のときのみ有効です。Textileはフォント色を指定できる唯一のです。このオプションが設定されない場合、指定されないテキストの色は表示するリーダによって変わります。（通常は黒）

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
ja: デバッグ出力の量のレベル指定します。複数回指定すると、出力量が増えます。2回指定すると出力量が最大になります。1回が中程度の出力量で、指定しなければ一番少ない出力量になります。

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
ja: 変換パイプラインのさまざまな段階からの出力を指定されたフォルダーに保存します。変換プロセスのどの段階でバグが発生しているかわからない場合に便利です。

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ja: 入力プロファイルを指定する。入力プロファイルは、変換のためのシステム情報を提供し、様々な入力文書の情報をどのように解釈するかを指定する。たとえば、解像度に依存する長さ（つまり、ピクセルごとの長さ）などがあります。選択肢:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
ja: 出力プロファイルを指定します。出力プロファイルは変換システムに、指定したデバイス毎のドキュメントの最適化を指定します。特定のデバイス用の最適化を行うことも可能ですが、普通はそこまで必要にはならないでしょう。選択肢:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
ja: フォントサイズの単位はptです。作成された本の中のすべてのフォントサイズは、ここで指定したフォントサイズに従って再指定されます。大きいサイズを指定すれば出力されたファイル中のフォントが大きくなり、逆に小さいサイズを指定すれば小さくなります。デフォルトの値である0を指定した場合には、ベースとするフォントサイズは指定した出力プロファイルに従って自動的に選択されます。

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ja: CSSフォント名からポイントでのフォントサイズへのマッピング。（例：12,12,14,16,18,20,22,24）xx-small から xx-largeまでのマッピングで、最後のサイズになると巨大なフォントになります。フォントの再変換アルゴリズムはこれらのサイズを賢く変換します。デフォルトでは、選択した出力プロファイルに基づいたマッピングが使用されます。

en: Disable all rescaling of font sizes.
ja: すべてのフォントサイズの拡大縮小を止める

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ja: 計算されたフォントサイズのパーセントに基づく、最小の行の高さです。入力文章の指定にかかわらず、calibreはすべてのエレメントで最低限この行の高さになることを保障します。ゼロにすると無効になります。デフォルトは120％です。この意味がよくわかっている場合にのみ、設定からこの行の高さの設定を直接指定してください。例えば、「2倍の高さ」を指定する場合には設定を240にしてください。

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ja: ポイントでの行の高さ。連続するテキストの行と行の間のスペースを調整します。行の高さ情報のないエレメントにのみ適用されます。たいていの場合には最低の行の高さの設定のほうが便利でしょう。デフォルトではこの行の高さの設定はありません。

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
ja: 書籍に指定したフォントを埋め込みます。これは書籍に使われる「ベース」フォントを指定します。もし入力ドキュメントがフォントを指定していた場合には、それがベースフォントより優先されます。（そうしたくない場合には、スタイル情報絞り込みを使って、入力ドキュメントからフォントを取り除いてください）。注意：フォント埋め込みはEPUB, AZW3, DOCX のようないくつかの形式でしか機能しません。

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
ja: 入力ドキュメントから参照されているフォントで、まだ埋め込まれていないフォントをすべて埋め込みます。この機能は、システム上のフォントを検索し、見つかればそれを埋め込みます。フォントの埋め込みは、変換先の形式が埋め込みをサポートしている場合、例えば EPUB, AZW3, DOCX, PDF の場合にしか機能しません。ドキュメントにフォントを埋め込むための、適切なライセンスを所有していることを確認してください。

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
ja: すべての埋め込みフォントをサブセット化する。すべての埋め込みフォントはこのドキュメントで使用された文字のみに縮小され、フォントファイルのサイズを減らすことができます。使用していない文字が多い、大きなフォントを埋め込むときに便利でしょう。

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ja: 一部のデザインの良くない文書では、ページのテキストレイアウトにテーブルを使用しているものがあります。こういった文書を変換すると、ページがはみ出したり乱れることがよくあります。このオプションを使うと、テーブルから内容を抜き出して直線的な配置に置き換えます。

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ja: 目次のレベル 1 に追加するタグをすべて指定するXPath式です。これが指定された場合、他の目次の自動検出により優先されます。XPathのチュートリアルは、calibreのユーザマニュアル等を参照してください。

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ja: 目次のレベル 2 に追加するタグをすべて指定するXPath式です。指定された項目は、直前のレベル 1 の項目の下に追加されます。XPathのチュートリアルは、calibreのユーザマニュアル等を参照してください。

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ja: 目次のレベル 3 に追加するタグをすべて指定するXPath式です。指定された項目は、直前のレベル 2 の項目の下に追加されます。XPathのチュートリアルは、calibreのユーザマニュアル等を参照してください。

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ja: 元のファイルに目次がある場合、通常、設定に従い自動生成されます。このオプションは常に自動生成を行います。

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ja: 目次に自動判定された章を追加しない

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ja: この数以下の章が見つかった場合、目次にリンクが追加されます。デフォルト: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ja: 目次に入れられる最大のリンク数。0にすると無限になります。デフォルト: %default 。リンクは、最低の章の数の設定以下の場合にのみ、追加されるます。

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ja: 目次から削除する項目を指定するための正規表現による指定。マッチした項目とその子項目は削除されます。

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ja: もし目次を入力ドキュメントのリンクから作成する場合、重複するエントリーを許す。例えば、1つ以上のリンクが同じテキストで、違う場所を指している場合など。

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ja: 章タイトルを検出するためのXPathの式。デフォルトでは、<h1> または <h2> タグのうち "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue", "part" を含むもの、および class="chapter" のものを章タイトルとします。使用する式は、エレメントのリストを評価するものでなくてはなりません。章の検出を無効にするには、"/" 式を使用します。XPathのチュートリアルは、calibreのユーザマニュアルを参照してください。

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ja: 見つかった章をどのようにマーキングするか指定します。「改ページ」を選ぶと章の前に改ページを挿入します。「ルール」を選ぶと章の前に行を挿入します。「なし」を選ぶとマーキングを行いません。「両方」を選ぶと改ページと行の両方を挿入します。

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
ja: 読書を開始する場所を指定するXPath式です。いくつかの電子書籍リーダ(最も典型的なにはKindle)は、本を開いたときに、ここで指定した場所から開きます。この機能を使用するより詳しい情報は、calibreのユーザマニュアルのXPathチュートリアルを参照してください。

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ja: CSSスタイルシートへのパスかCSS自身を指定します。このCSSは入力ファイルのスタイル･ルールに追加されるので、既存のルールをオーバーライドすることもできます。

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
ja: この本のスタイル変更のためのルール。ここで定義されたルールは、CSSの処理が終わった後に適用されます。

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
ja: この本のHTMLを変換するためのルール。これらのルールは、HTMLが解析された後、他の変換の前に適用されます。

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
ja: CSSスタイルルールから削除する、すべてのCSSプロパティのカンマ区切りのリスト。一部のスタイル情報があるとデバイスが受け付けない場合に便利です。例：font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
ja: デフォルトで calibre は、CSSのmargin, padding, border, 等を指定する際に、短縮形式を使用します。このオプションを有効にすると、短縮形式の代わりにすべて展開された形式を使用します。NookプロファイルはNookが短縮形式を取り扱えないため、この設定にかかわらず常に展開された形式を使用する設定になっていることに留意ください。

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
ja: XPath式を指定します。XPathで指定された要素の直前にページブレークが挿入されます。無効にするには、式: / を使用してください。

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ja: いくつかの文章は、各段落に左右のマージンを指定することで、ページのマージンを指定しています。calibreはそれらのマージンを見つけて削除しようとしますが、たまに、これが原因でマージン全体がなくなってしまうことがあります。そのような場合、削除を無効にすることができます。

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ja: 上の余白をpt単位で指定。デフォルトは%default。この値に0以下の数値を指定すると余白を設定しません (オリジナルのドキュメント内に設定された余白を使用します)。注: PDFやDOCXなど固定ページ形式では、その形式での指定が優先します。

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ja: 下の余白をpt単位で指定。デフォルトは%default。この値に0以下の数値を指定すると余白を設定しません (オリジナルのドキュメント内に設定された余白を使用します)。注: PDFやDOCXなど固定ページ形式では、その形式での指定が優先します。

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ja: 左の余白をpt単位で指定。デフォルトは%default。この値に0以下の数値を指定すると余白を設定しません (オリジナルのドキュメント内に設定された余白を使用します)。注: PDFやDOCXなど固定ページ形式では、その形式での指定が優先します。

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ja: 右の余白をpt単位で指定。デフォルトは%default。この値に0以下の数値を指定すると余白を設定しません (オリジナルのドキュメント内に設定された余白を使用します)。注: PDFやDOCXなど固定ページ形式では、その形式での指定が優先します。

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ja: テキスト揃えを変更します。「左」に設定すると揃えるべきすべてのテキストを左寄せにします。「揃える」にすると揃っていないすべてのテキストを揃えます。「オリジナル」（デフォルト）にすると元ファイルの揃えを変えません。注: 一部の形式のみで揃えがサポートされている事に注意してください。

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ja: 段落の間の空白を取り除く。同時に段落のインデントを1.5emにします。この機能は入力ファイルが段落（<p>や<div>タグ）をサポートしない場合には動作しません。

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
ja: calibreがパラグラフ間の空白行を削除する時に、パラグラフを見えやすくするために自動的にパラグラフのインデントを設定します。このオプションはそのインデントの幅をコントロールします。（単位em）もしこの値を負にした場合、入力されたドキュメントで指定されたインデントを使います。つまりcalibreはインデントを変えません。

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ja: 指定した表紙よりもソースファイルから検知した表紙を優先して使います。

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ja: 段落の間に空行を挿入します。入力ファイルが段落（<p>や<div>タグ）を使っていない場合は動作しません。

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ja: 挿入される空行の高さを設定（単位em）。段落の間の行高さはこの設定値の倍の高さになります。

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
ja: 入力電子書籍から最初の画像を取り除きます。入力ドキュメントに表紙として認識されない表紙がある場合に有用です。その際、calibreで表紙を指定すると表紙が2つになってしまうのを、このオプションを指定することで避けることができます。

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
ja: 本の書誌を本の最初に奥付として挿入する。これは電子書籍リーダが、書誌を直接表示したり検索したりといった機能を持たない場合に有効です。

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see https://daringfireball.net/projects/smartypants.
ja: プレーンな引用符、ダッシュ、省略記号を、活字で正しい同等のものに変換します。詳細については、https://daringfireball.net/projects/smartypants
    を参照してください。

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
ja: ファンシークオート、ダッシュ、省略記号をそれぞれの標準的に対応する物に変換する。

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ja: 指定したOPFファイルから書誌を読み込む。このファイルから読み込んだ書誌は、ソースファイルの書誌を上書きします。

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
ja: Unicode文字をASCII表記に翻訳します。Unicode文字がASCIIで置き換わることになるため注意して使ってください。例えば "{0}" は "{1}"に置換されます。また文字に複数の表記がある場合（例えば中国語と日本語で共有されている文字）、表記は現在のcalibreのインタフェース言語が使われます。

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
ja: 入力ドキュメント内の合字をそのままにします。合字とは2つの文字を組み合わせて表現する特別な文字です。（例：ff,fi,fl等）大半のリーダは標準のフォントで合字をサポートしないので、これらが正しく表示される可能性は低いです。デフォルトではcalibreは合字を2つの通常文字に変換します。このオプションはそれらをそのままにします。

en: Set the title.
ja: タイトルの設定

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ja: 著者を設定します。複数の著者はアンド記号でつなげてください。

en: The version of the title to be used for sorting.
ja: タイトルのバージョンを並び替えに使う。

en: String to be used when sorting by author.
ja: 著者で並び替える時に使う文字列。

en: Set the cover to the specified file or URL
ja: 表紙を指定したファイルまたはURLに設定する

en: Set the e-book description.
ja: 電子書籍の説明を設定

en: Set the e-book publisher.
ja: 電子書籍の発行者を設定

en: Set the series this e-book belongs to.
ja: この本のシリーズ名を指定

en: Set the index of the book in this series.
ja: このシリーズの本の巻数を設定します。

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ja: １～５の番号で、評価を設定します。

en: Set the ISBN of the book.
ja: 本のISBNコードを設定します。

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ja: 本にタグを設定します。カンマ区切りのリストである必要があります。

en: Set the book producer.
ja: 本の製作者を設定します。

en: Set the language.
ja: 言語を設定します。

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
ja: 発行日を設定 (タイムゾーンが明示的に指定されない限り、ローカルなタイムゾーンとみなします)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
ja: 本のタイムスタンプを設定（他では一切使われません）

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ja: ヒューリスティック処理を有効にします。このオプションはヒューリスティック処理を行う場合に設定します。

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ja: フォーマットされていない章タイトルやサブタイトルを見つけます。それらはh2とh3タグに変換されます。この設定だけでは目次を作りませんが、目次作成の機能と同時に使用することができます。

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ja: イタリック体で表示したり変換したりする常用句やパターンを検索します。

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ja: 複数の（改行しない）スペースで作られたインデントを、CSSのインデントへ変換します。

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ja: 行の折り返しをしない長さを決めるための比率。有効な値は０～１まです。デフォルトは0.4で、真ん中より少し小さいあたりです。もし少しの行しか折り返しする必要が無い場合にはこの値を下げてください。

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ja: 句読点やその他の形式要素によって、行折り返しを解除します。

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ja: 2つの段落に挟まれた、空白の段落を取り除きます。

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ja: 左寄せのシーン区切りマーカーを中央にします。複数行からなるソフト･シーン区切りを水平区切り線にします。

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ja: シーン区切りを指定したテキストで置き換えます。デフォルトでは入力ドキュメントからのテキストが使われます。

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ja: ドキュメント中のハイフネーションされた単語を分析します。ドキュメント自身を辞書として使い、ハイフンをそのままにするか取り除くかを決定します。

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ja: 連続する<h1>や<h2>タグがあるか探します。タグは章のヘッダの途中で分割されないように、再番号づけされます。

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ja: 検索1-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ja: 検索1-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ja: 検索2-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ja: 検索2-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ja: 検索3-置換文字列と置き換えられる、検索パターン（正規表現）

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ja: 検索3-検索パターンから置き換わる、置換文字列

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
ja: 検索と置換の正規表現を含むファイルのパスを指定します。ファイルの内容は、検索の正規表現の行と、置換パターン(置換パターンは空行も可)の行が交互になるようにしてください。正規表現はPythonの文法に従い、ファイルのエンコーディングは UTF-8 でなくてはいけません。

en: Could not find an e-book inside the archive
ja: アーカイブ内に電子書籍が見つかりません

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ja: シリーズ番号と評価は数字である必要があります。無視します。

en: Failed to parse date/time
ja: 日付・時刻のパースに失敗しました

en: Converting input to HTML...
ja: 入力をHTMLに変換中...

en: Running transforms on e-book...
ja: 電子書籍の変換中...

en: Running %s plugin
ja: プラグイン %s を実行中

en: Template error
ja: テンプレートエラー

en: The Cross
ja: 十字

en: Half and half
ja: ハーフ&ハーフ

en: Banner
ja: バナー

en: Ornamental
ja: 装飾枠

en: Blocks
ja: ブロック

en: Remove the property
ja: プロパティを削除

en: Add extra properties
ja: プロパティを追加

en: Change the value to
ja: 値を以下に変更

en: Multiply the value by
ja: 値に以下を掛ける

en: Divide the value by
ja: 値を以下で割る

en: Add to the value
ja: 値に以下を足す

en: Subtract from the value
ja: 値から以下を引く

en: is
ja: 等しい

en: is not
ja: 等しくない

en: is any value
ja: すべての値

en: matches pattern
ja: パターンにマッチする

en: does not match pattern
ja: パターンにマッチしない

en: is the same length as
ja: 長さが等しい

en: is not the same length as
ja: 長さが等しくない

en: is less than
ja: より小さい

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than or equal to
ja: 以下

en: is greater than or equal to
ja: 以上

en: Unknown keys
ja: 不明なキー

en: The rule has unknown keys: %s
ja: ルールに以下の不明なキーが含まれています: %s

en: Missing keys
ja: キーが見つかりません

en: The rule has missing keys: %s
ja: ルールに以下キーが見つかりません: %s

en: Property required
ja: プロパティは必須です

en: You must specify a CSS property to match
ja: マッチするCSSプロパティを指定してください

en: Shorthand property not allowed
ja: 短縮プロパティは使用できません

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
ja: {0} は属性の短縮名です。属性の正式名称を使用してください。たとえば font ではなく font-family を、margin ではなく margin-top などを使用してください。

en: Query required
ja: 条件は必須です

en: You must specify a value for the CSS property to match
ja: マッチするCSSプロパティの値を指定してください

en: Unknown match type
ja: 不明なマッチタイプ

en: The match type %s is not known
ja: マッチタイプ %s は不明です

en: Query invalid
ja: 条件が無効

en: %s is not a valid regular expression
ja: 正規表現%sは無効です:

en: %s is not a valid length or number
ja: 長さまたは数値 %s は無効です

en: Unknown action type
ja: 不明なアクションタイプ

en: The action type %s is not known
ja: アクションタイプ %s は不明です

en: You must specify a number
ja: 数値を指定してください

en: You must specify at least one CSS property to add
ja: 追加するCSSプロパティを少なくとも1つ指定してください

en: You must specify a value to change the property to
ja: 変更するプロパティの値を指定してください

en: No data
ja: データがありません

en: %s is not a number
ja: %s は数値ではありません

en: Invalid number
ja: 不正な数値

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
ja: プロパティ {property} が {query} と {match_type} 場合に
    {action}

en: Notes
ja: 注釈

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Cover
ja: 表紙

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ja: HTMLファイル内のすべてのローカルリンクをたどって、すべてのリンクファイルを含むZIPファイルを作成します。このプラグインは、HTMLファイルをライブラリに追加する際に毎回実行されます。

en: Add linked files in breadth first order
ja: リンクされたファイルを名前の順に追加する

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ja: 通常、calibreはHTMLファイルのリンクを深さの順にたどって行きます。つまり、もし、ファイルAがBとCにリンクしていて、BはDにリンクしている場合、ファイルはA,B,D,Cの順に追加されます。このオプションを使うと、替わりにA,B,C,Dの順に追加されます。

en: {} must not be empty
ja: {} には必ず何か指定してください

en: Change tag name
ja: タグ名を変更

en: New tag name
ja: 新規タグ名

en: Rename tag to the specified name
ja: タグを指定した名前に変更

en: Remove tag and children
ja: タグと子を削除

en: Remove the tag and all its contents
ja: タグとそのすべての内容を削除

en: Remove tag only
ja: タグのみを削除

en: Remove the tag but keep its contents
ja: タグを削除しますが、その内容は保持します

en: Add classes
ja: クラスを追加

en: Add the specified classes, e.g.:
ja: 指定したクラスを追加。例:

en: Space separated class names
ja: スペース区切りのクラス名

en: Remove classes
ja: クラスを削除

en: Remove the specified classes, e.g.:
ja: 指定したクラスを削除。例:

en: Remove attributes
ja: 重複を削除

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
ja: タグから指定した属性を削除。スペースで区切って複数の属性を指定できます。* を指定するとすべての属性を削除します。

en: Space separated attribute names
ja: スペースで区切られた属性名

en: Add attributes
ja: 属性を追加

en: Add the specified attributes, e.g.:
ja: 指定した属性を追加。例:

en: Empty the tag
ja: タグを空にする

en: Remove all contents from the tag
ja: タグとそのすべての内容を削除

en: Wrap the tag
ja: タグをラップする

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
ja: 指定したタグでタグをラップ。例: {0} は DIV タグ内のクラス {1} のタグをラップします

en: An HTML opening tag
ja: HTML の開始タグ

en: Insert HTML at start
ja: 先頭に HTML を挿入

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ja: 指定された HTML スニペットを開始タグの後に挿入しました。閉じられていないタグなしで使用できるのは有効な HTML スニペットだけです。

en: HTML snippet
ja: HTML スニペット

en: Insert HTML at end
ja: 末尾に HTML を挿入

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ja: 指定された HTML スニペットを閉じタグの前に挿入しました。閉じられていないタグなしで使用できるのは有効な HTML スニペットだけです。

en: Insert HTML before tag
ja: タグの後ろに HTML を挿入

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ja: 指定された HTML スニペットを開始タグの前に挿入しました。閉じられていないタグなしで使用できるのは有効な HTML スニペットだけです。

en: Insert HTML after tag
ja: タグの後ろに HTML を挿入

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ja: 指定された HTML スニペットを閉じタグの後に挿入しました。閉じられていないタグなしで使用できるのは有効な HTML スニペットだけです。

en: Action must have both:
ja: 動作には次の両方が必要です:

en: {} is not a valid CSS selector
ja: {} は無効な CSS セレクタです

en: {} is not a valid XPath selector
ja: {} は無効な XPath です

en: Tag name
ja: タグ名

en: Class name
ja: クラス名

en: has class
ja: クラスを持つ

en: does not have class
ja: クラスを持たない

en: CSS selector
ja: CSS セレクタ

en: matches CSS selector
ja: CSS セレクタに一致する

en: XPath selector
ja: XPath セレクタ

en: matches XPath selector
ja: XPath セレクタに一致する

en: is any tag
ja: すべてのタグ

en: Text
ja: テキスト

en: contains text
ja: テキストを含む

en: You must specify a value for the tag to match
ja: タグ検索する値を指定してください

en: Invalid {}
ja: 無効な{}

en: No actions
ja: 操作

en: The rule has no actions
ja: ルールに動作がありません

en: Invalid action
ja: 無効な動作

en: If the tag {match_type} {query}
ja: {query} タグが {match_type} とき以下を実行

en: {action_type} {action_data}
ja: {action_type}: {action_data}

en: 	Book Designer file detected.
ja: 	Book Designer ファイルが見つかりました。

en: 	Parsing HTML...
ja: 	HTML の解釈中...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ja: 	Baen ファイルが見つかりました。再解析します...

en: Written preprocessed HTML to
ja: 下解析したHTMLを書き出しました：

en: Processing %s
ja: %s を処理する

en: 	Converting to BBeB...
ja: 	BBeB に変換します...

en: Could not parse file: %s
ja: ファイル %s をパースできませんでした

en: %s is an empty file
ja: %s は空のファイルです

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ja: リンクのパースに失敗:  %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ja: 画像の処理ができません： %(path)s. エラー: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ja: インターレースされたPNGは処理できません： %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ja: テーブルの処理中にエラーが発生しました: %s。テーブルのマークアップを無視します。

en: Bad table:
    %s
ja: 悪いテーブル：
    %s

en: Table has cell that is too large
ja: 表のセルが大きすぎます

en: Could not read cover image: %s
ja: 表紙画像の読み込みに失敗: %s

en: Cannot read from: %s
ja: %s から読み込むことができません

en: Failed to process OPF file
ja: OPFファイルの処理に失敗

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ja: %prog book.lrf
    LRFファイルをLRS (XML UTF-8 encoded)ファイルに変換します

en: Output LRS file
ja: LRSファイルの出力

en: Do not save embedded image and font files to disk
ja: 埋め込まれているイメージとフォント・ファイルをディスクに保存しません。

en: Be more verbose
ja: 出力メッセージを増やす

en: Parsing LRF...
ja: LRFのパース中...

en: Creating XML...
ja: XMLの作成中...

en: LRS written to
ja: LRSを保存する場所

en: Could not read from thumbnail file:
ja: サムネイルファイルを読み込めません：

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ja: %prog [options] file.lrs
    LRSファイルをLRFファイルにコンパイルします。

en: Path to output file
ja: 出力ファイルのパス

en: Verbose processing
ja: 処理中のメッセージを出力

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ja: LRSをLRSに変換します。デバッグに便利です。

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ja: 無効なLRFファイルです。書誌を設定できません。

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ja: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    LRFファイルの書誌を表示/編集します。

en: Set the book title
ja: 本のタイトルを設定

en: Set sort key for the title
ja: タイトルの並べ替えキー

en: Set the author
ja: 著者を設定

en: Set sort key for the author
ja: 著者の並べ替えキー

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ja: この本のカテゴリ。例: 歴史

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ja: このファイルのサムネイル画像となる写真などへのパス指定

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
ja: LRFファイルに入れる、コメントが入ったテキストファイルへのパス。

en: Extract thumbnail from LRF file
ja: LRFファイルからサムネイル画像を取り出す

en: Set the publisher
ja: 発行者を設定

en: Set the book classification
ja: 本のクラス指定（R指定とか）を設定

en: Set the book creator
ja: 本の作成者を設定

en: Set the book producer
ja: 本の製作者を指定

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ja: LRFファイルから表紙画像を取り出します。注意：LRF形式には表紙は定義されていません。そのため、ヒューリスティック処理を用いて表紙を特定します。

en: Set book ID
ja: 本IDを設定

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
ja: Amazon Kindle Create KPF ファイルからソース DOCX ファイルを抽出します。Kindle Create プログラム自体によって編集された内容は含まれません。

en: No
ja: いいえ

en: Author(s)
ja: 著者

en: Publisher
ja: 発行者

en: Producer
ja: 製作者

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: Series | Series
ja[0]: シリーズ

en: Languages
ja: 言語

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Published
ja: 発行日

en: Rights
ja: 権利

en: Value: unknown field
ja: 値: 不明なフィールド

en: Search the calibre library for books by %s
ja: %s でcalibreライブラリの本を検索

en: Search {0} for the author: {1}
ja: {0}から著者{1}の本を探す

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
ja: {0}から著者{2}による{1}の本を探す

en: Click to open
ja: クリックして開く

en: Click to see books with {0}: {1}
ja: クリックして{0}: {1}の本を表示

en: Ids
ja: ID

en: Search calibre for books with the language: {}
ja: calibreから言語が{}の本を探す

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
ja: <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a> の %(sidx)s 巻

en: Click to see books in this series
ja: クリックして同シリーズの本を表示

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
ja: {0} で本を読むにはクリック: {1} ({2} に由来)

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ja: 
    電子書籍ファイルの書誌を読み書きします。
    
    書誌を読める形式: {0}
    
    書誌を書ける形式: {1}
    
    異なるファイル形式は異なる種類の書誌をサポートします。
    そのファイル形式がサポートしていない書誌を設定しようとすると、
    書誌は単純に無視されます。

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ja: 著者を設定。複数の著者を設定する場合には&で区切ってください。著者名は 名 姓 の順です。

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ja: 整列に使う別タイトル。指定しない場合、タイトル情報があればそこから自動生成されます。

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ja: 著者順に整列する時に使う文字列。もし指定しない場合、著者情報があればそこから自動生成されます。

en: Set the cover to the specified file.
ja: 表紙を指定したファイルに設定

en: Set the book category.
ja: 本のカテゴリを設定

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
ja: 本の識別子を設定、複数指定可。例: --identifier uri:http://acme.com --identifier isbn:12345 識別子削除する場合は、値なしを指定 --identifier isbn: EPUBファイルでは、パッケージ識別子としてマークされた識別子は削除できないことに留意してください。

en: Set the published date.
ja: 発行日を設定

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
ja: 電子書籍から表紙を取りだし、指定されたファイルに保存

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ja: OFP ファイルの名前を指定。書誌は OPF ファイルに書き出されます。

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ja: OPFファイルから書誌を読み出し、電子書籍に書誌として設定。コで指定した書誌は、OPFファイルからのものより優先されます。

en: Set the BookID in LRF files
ja: BookIDをLRFファイルに設定

en: No file specified
ja: ファイルが指定されていません

en: Original metadata
ja: オリジナルの書誌

en: Changed metadata
ja: 変更された書誌

en: OPF created in
ja: OPFが作成されました：

en: Cover saved to
ja: 表紙が保存されました：

en: No cover found
ja: 表紙が見つからない

en: Google Books
ja: Googleブックス

en: Google web search
ja: Googleウェブ検索

en: Google Images
ja: Google画像検索

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ja: Amazon から書誌と表紙をダウンロード

en: France
ja: フランス

en: Germany
ja: ドイツ

en: UK
ja: 英国

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Italy
ja: イタリア

en: Japan
ja: 日本

en: Spain
ja: スペイン

en: Brazil
ja: ブラジル

en: India
ja: インド

en: Netherlands
ja: オランダ

en: China
ja: 中華人民共和國

en: Canada
ja: カナダ

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Choose server automatically
ja: サーバを自動選択

en: Amazon servers
ja: Amazonサーバ

en: Bing search cache
ja: Bing検索キャッシュ

en: Google search cache
ja: Google検索キャッシュ

en: Wayback machine cache (slow)
ja: Wayback Machineキャッシュ (遅い)

en: Amazon country website to use:
ja: 使用するAmazonサイトの国籍:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ja: Amazon による書誌はこの国の Amazon サイトから取得されます。

en: Server to get data from:
ja: データを取得するサーバ:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
ja: Amazonは書誌のダウンロードを阻止する取り組みを始めました。この問題を回避するために、calibreはAmazonのデータがキャッシュされているさまざまな場所から取得します。お好みのソースを選択してください。

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
ja: 書誌の検索にMOBI-ASINを利用する

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
ja: このオプションを有効にすると、他の Amazon の ID が利用できない場合に、現在の所在地である国の Web サイトにある MOBI ファイル内の ASIN 識別子をつかって書誌を検索します。異なる国の Amazon ストアから MOBIフ ァイルを入手した場合には、正しい結果が得られなくなるので注意してください。

en: Prefer the Kindle edition, when available
ja: 可能なら Kindle 版を優先

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
ja: ある本を検索して、検索エンジンが紙のものと Kindle 版の両方を見つけた場合は、検索エンジンが一番先に返すものではなく、必ず Kindle 版を優先します。

en: Amazon timed out. Try again later.
ja: Amazonがタイムアウトしました。後でまた試してみてください。

en: Metadata source
ja: 書誌のソース

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
ja: Amazonから様々な本の表紙をダウンロードする。

en: Maximum number of covers to get
ja: 取得する表紙の最大数

en: The maximum number of covers to process from the search result
ja: 検索結果から処理する表紙の最大数

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
ja: %prog [options]
    
    オンラインのソースから書誌を取得します。title, authors, ISBN のうち、
    少なくとも1つを指定してください。

en: Book title
ja: 本のタイトル

en: Book author(s)
ja: 本の著者

en: Book ISBN
ja: 本のISBN

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
ja: ASIN や Goodreads ID のような ID。複数の ID を複数回指定することができます。例:

en: Print the log to the console (stderr)
ja: ログをコンソールに出力します(標準エラー)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
ja: 書誌を人間の読みやすいテキストではなく、OPF 形式で出力します。

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
ja: ファイル名を指定。もし表紙が取得できた場合、そのファイルに保存されます。このオプションを指定しなかった場合、表紙はダウンロードされません。

en: Timeout in seconds. Default is 30
ja: タイムアウト(秒)。デフォルトは30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
ja: 使用する書誌ダウンロードプラグインの名前を指定。デフォルトでは、すべての書誌プラグインが仕様されます。複数のプラグインを指定するために複数個指定可能です。使用可能なプラグインは、{} です。

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
ja: Edelweiss から書誌と表紙をダウンロードする - 目録を発行者によってアップデートする。

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ja: Googleブックスから書誌と表紙をダウンロード

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
ja: Google画像検索から表紙をダウンロードする。大型/代わりの表紙探すのに役立つ。

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
ja: Google検索結果から処理する表紙の最大数

en: Cover size
ja: 表紙サイズ

en: Search for covers larger than the specified size
ja: 特定のサイズ以上の表紙を検索する。

en: Any size
ja: すべてのサイズ

en: Large
ja: 大

en: Larger than %s
ja: %s より大きい

en: Downloads covers from The Open Library
ja: The Open Libraryから表紙をダウンロード

en: Sample Book
ja: サンプル書籍

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
ja: この本はAmazon KFX形式です。処理することができません。KFX形式の本の扱い方についての情報は {} を参照してください。

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ja: これはAmazon Topaz ブックです。処理できません。

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
ja: MOBIファイルではありません。Topazファイルです。

en: This is not a MOBI file.
ja: MOBIファイルではありません。

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
ja: このファイルは、DRMで制限されています。調整できません。

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
ja: このMOBIファイルは、KF8書籍形式ではありません。KF8は、Amazonの新しい形式です。calibreは、KF8書籍からなるMOBIファイルだけ調整可能です。KF8なしの古いMOBIファイルは、調整不可能です。

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
ja: このMOBIファイルは、KF8と古いMobi6データを含んでいます。調整により、Mobi6データが削除されます。これにより、古いKindleで使えなくなりますが、よろしいでしょうか?

en: No details available
ja: 詳細不明

en: Title page
ja: タイトルページ

en: Index
ja: 索引

en: Glossary
ja: 用語解説

en: Acknowledgements
ja: 謝辞

en: Bibliography
ja: 参考文献

en: Colophon
ja: 出版社のマーク

en: Copyright
ja: 著作権

en: Dedication
ja: 献辞

en: Epigraph
ja: 題辞

en: Foreword
ja: 前書き

en: List of illustrations
ja: イラスト一覧

en: List of tables
ja: 表一覧

en: Preface
ja: はじめに

en: Main text
ja: 本文

en: %s format books are not supported
ja: %s 形式の本はサポートしていません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
ja: <a href="{}">詳しい説明</a> を参照。

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
ja: {name} で CSS が処理できませんでした。エラー: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
ja: フォントの処理ができませんでした。おそらく電子書籍リーダでも機能しないと予想されます。

en: The font {} is not allowed to be embedded
ja: フォント {} は埋め込むことができません

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
ja: フォントのメタデータ ({:09b}) セットにフラグがあり、埋め込みのライセンスがないことを示しています。このフォントを埋め込む権限のあることが確かであれば、この警告は無視してかまいません。

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
ja: CSS の font-family名 {0} は実際のフォント名 {1} にマッチしません。

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
ja: CSS の @font-face ルールで指定されているフォントファミリ名 "{0}" は、実際のフォントファイルに含まれるフォント名 "{1}" にマッチしません。これはいくつかのビューアで問題を引きおこします。CSS の フォント名を実際のフォント名にマッチするよう変更すべきです。

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
ja: フォント名 {0} をすべての出現箇所で {1} に変更します

en: Not a valid font: %s
ja: 有効なフォントではありません: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
ja: 無効な画像とは読み込めない画像のことで、おそらく壊れています。別の壊れていない画像に置き換えるか、削除してください。

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
ja: Adobe Digital Editions を元にするリーダデバイスは、CMYK色空間で色指定された画像を表示することができません。最大限の互換性を確保するため、画像をRGB色空間に変換すべきです。

en: Convert image to RGB automatically
ja: 画像をRGBに自動的に変換

en: Image is in the CMYK colorspace
ja: 画像の色空間がCMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
ja: リンク先のリソースが存在しません。リンクを修正するか、または削除してください。

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
ja: Windowsではファイル名に文字 : は使用できません。互換性のためには、ファイル名やファイルへのリンクにこの文字の使用するのは避けるべきです。

en: This URL could not be parsed.
ja: このURLはパースできませんでした

en: The linked to resource {0} does not exist
ja: リンク先のリソース {0} は存在しません

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
ja: リンク {0} と実際のファイル {1} の大文字/小文字が一致しません。リンクの大文字/小文字を修正するか、ファイルの名前を変更してください。

en: Change the case of the link to match the actual file
ja: リンクの大文字/小文字を実際のファイルに合わせて変更

en: Link points to a file that is not a text document
ja: リンクがテキストドキュメントではないファイルを指しています。

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
ja: リンク "{0}" はファイル <i>{1}</i> を指していますが、これはテキストドキュメント(HTML)ではありません。多くの電子書籍リーダではこのようなリンクをたどることができません。リンクを削除するかテキストドキュメントを指すように変更すべきです。例えば、リンクが画像ファイルを指しているのであれば、その画像を含む小さいラッパードキュメントを作成して、リンクがそれを指すように変更することができます。

en: Link points to a location not present in the target file
ja: リンク先が対象のファイルに存在しません

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
ja: リンク "{0}" はファイル {2} の存在しない場所 <i>{1}</i> を指しています。場所の指定を削除してページのトップへのリンクにするか、正しい場所を指定するよう変更してください。

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
ja: リンクのURLスキームに file:// が使用されています。これは多くの電子書籍リーダでは機能しません。file://  を削除して、リンク先が電子書籍ファイルの中のファイルを指していることを確認してください。

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
ja: このリンクは、電子書籍ファイルの外にあるファイルを指しています。これは、この本を作成したコンピュータ以外では機能しません。リンクを修正または削除してください。

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
ja: このリンクは空っぽです。

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
ja: このファイルは本に含まれていますが、spineにあるどのドキュメントからも参照されていません。つまりおそらくほとんどの電子書籍リーダで、このファイルを見ることはできません。このファイルを削除するか、どこかから参照されるようリンクを追加すべきです。

en: The file %s is not referenced
ja: ファイル %s は参照されていません。

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
ja: このファイルは本のspineに含まれていません。すべてのContent Documentsは、spineに含まれている必要があります。おそらくspineに追加すべきです。

en: Append this file to the spine
ja: このファイルをspineに追加

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
ja: このファイルは本のmanifestにリストされていません。厳密には必要ではありませんが、すべてのファイルをmanifestにリストするのがよい作法です。このファイルをmanifestのリストに追加するか、不要であればファイルを削除してください。

en: The file %s is not listed in the manifest
ja: ファイル %s はmanifestのリストにありません

en: Remove %s from the book
ja: %sを本から削除

en: Add %s to the manifest
ja: %s をmanifestに追加

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
ja: 書籍内のHTMLとCSSから %s へのすべての参照を削除

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
ja: このファイルには、calibre電子書籍ビューアの、ブックマーク情報と最後に開いたページ情報が保存されています。この情報が不要な場合、またはこの情報を他人と共有したくない場合、削除することができます。

en: Remove this file
ja: このファイルを削除

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
ja: calibre電子書籍ビューアが利用するブックマークファイルが存在

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
ja: ファイル %s のMIME タイプが拡張子とマッチしません

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
ja: ファイル {0} はOPFファイルで MIMEタイプ {1} と指定されています。拡張子 "{2}" で推奨される MIMEタイプは {3} です。ファイルの拡張子か、OPFファイルの MIMEタイプ を変更すべきです。

en: Change the file extension to .xhtml
ja: ファイルの拡張子を.xhtmlに変更

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
ja: このファイルのOPFファイルでのMIMEタイプ指定を %s に変更

en: The link is empty
ja: リンクが空です

en: The linked resource %s is a folder
ja: リンクしたリソース %s はフォルダです

en: The linked resource %s does not exist
ja: リンク先のリソース %s がありません

en: The URL {} could not be parsed
ja: このURL {} はパースできませんでした

en: The link %s is a file:// URL
ja: リンク %s のURLが file:// です

en: The link %s points to a file outside the book
ja: リンク %s は本の外のファイルを指しています

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
ja: リンク %s に文字 : が含まれているため、Windowsマシンではエラーの原因となります

en: The <%s> section is missing from the OPF
ja: OPFにセクション <%s> が見つかりません

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
ja: OPFファイルの <%s> セクションは必須です。作成してください。

en: Empty id attributes are invalid
ja: 空の id 属性は無効です

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
ja: 空の ID 属性は OPF ファイルでは無効です。

en: idref="%s" points to unknown id
ja: idref="%s" が不明なIDを指しています

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
ja: idref="%s" が指しているIDは、OPFファイルに存在しません

en: The meta cover tag points to an non-existent item
ja: meta cover タグが存在しないitemを指しています

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
ja: meta cover タグが manifest に存在しない id="%s" を指しています

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
ja: Nookのような電子書籍リーダは、content属性がname属性より前にあると、表紙を認識できません。最大限の互換性を確保するため、name属性をcontent属性より前に移動してください。

en: Move the name attribute before the content attribute
ja: name属性をcontent属性の前に移動

en: The meta cover tag has content before name
ja: meta coverタグのname属性の前にcontent属性があります

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
ja: 目次 (%s) の項目が存在しません

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
ja: id="%s" の項目がmanifestに存在しません。

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
ja: 目次の media-type (%s) が正しくありません

en: The media type for the Table of Contents must be %s
ja: 目次のメディアタイプは %s でなくてはなりません。

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
ja: manifest の項目にhref属性がありません。href属性を追加するか、項目を削除してください。

en: Remove this manifest entry
ja: manifestの項目を削除

en: Item in manifest has no href attribute
ja: manifestの中の項目にhref属性がありません

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
ja: <spine> タグにNCX 目次ファイルへの参照がありません。この参照がない場合、ほとんどのリーダで目次が機能しません。参照は以下のようになります。<spine toc="id of manifest item for the ncx file">

en: Add the reference to the NCX file
ja: NCXファイルへの参照を追加

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
ja: NCX目次ファイルへの参照が見つかりません

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ja: この本にはナビゲーションドキュメントがありません。EPUB3規格に従うと、ナビゲーションドキュメントは必須です。ナビゲーションドキュメントには目次が含まれます。目次ツールを使って、この本に目次を追加してください。

en: Missing navigation document
ja: ナビゲーションドキュメントがありません

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ja: この本のナビゲーションドキュメントには目次が含まれていない、あるいは空っぽの目次が含まれています。目次ツールを使って、この本に目次を追加してください。

en: Missing ToC in navigation document
ja: ナビゲーションドキュメントに目次がありません

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
ja: manifestに列挙されたファイルが見つかりません。manifestから削除するか、見つからなかったファイルを本に追加してください。

en: Item (%s) in manifest is missing
ja: manifest に項目 (%s) が見つかりません

en: Remove the entry for %s from the manifest
ja: manifestから項目 %s を削除

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
ja: <spine>の中にnon-linearとマークされたitemがあります。これらは、電子書籍リーダごとに異なる、予想できない順番で表示されます。あるものは単にnon-linear属性を無視し、別のものは本の最初や最後に表示し、またそもそも表示できないものもあります。non-linear属性を使う代わりに、単に表示したい順序でitemを配置してください。

en: Mark all non-linear items as linear
ja: non-linearとマークされたitemをlinearにする

en: Non-linear items in the spine
ja: non-lenarとマークされたitemがspineにあります

en: Remove all but the first duplicate item
ja: 重複したitemの最初を除いて削除

en: Duplicate item in {0}: {1}
ja: 重複したitem {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
ja: item {0} は {1} の {2} の中に複数存在します。これは許容されません。

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
ja: <meta name="cover"> タグが複数定義されています。1つだけにしてください。

en: Remove all but the first meta cover tag
ja: meta cover タグを最初のもの以外削除

en: There is more than one cover defined
ja: 表紙の定義が複数存在します

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
ja: OPF には一意の識別子が必要です。例: <package> 要素が ID を参照する <dc:identifier> 要素

en: Auto-generate a unique identifier
ja: 一意な識別子を自動生成

en: The OPF has no unique identifier
ja: OPFに一意な識別子がありません

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
ja: <dc:identifier> エレメントは空っぽではいけません。

en: Remove empty identifiers
ja: 空の識別子を削除

en: Empty identifier element
ja: 空っぽのidentifierエレメント

en: Incorrect media-type for spine item
ja: spineのitemに正しくないmedia-typeが設定されています

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
ja: spine の中の item {0} は、media-type {1} と指定されています。ほとんどの電子書籍リーダは、HTMLでないspine の itemを取り扱うことができません。itemが実際にはHTMLである場合は、media-type を {2} に変更してください。もし HTML でない場合は、ほとんどのリーダでは動作しないので、HTMLに置き換えることを検討してください。

en: Change the media-type to %s
ja: media-type を %s に変更

en: The OPF does not have the correct root element
ja: OPF に正しいルート要素がありません

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
ja: OPF には名前空間 {0} にルート要素が必要です。例: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
ja: OPFにバージョンがありません

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
ja: OPFの <package> タグには、version 属性が必要です。通常は、EPUB2とAZW3 の場合で version="2.0"、EPUB3の場合で version="3.0" になります。

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
ja: このファイルは空です。なにも含まれていません。おそらく削除すべきです。

en: The file %s is empty
ja: ファイル %s は空です

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
ja: デコードエラーはファイルをテキストとして解釈できない場合に発生します。このエラーは通常、文字エンコーディング宣言が間違っていたり、ファイルが画像やフォントのようなバイナリファイルであるにも関わらず、OPFファイルで間違ったmedia typeを指定した場合に発生します。

en: Parsing of %s failed, could not decode
ja: %s のパースに失敗しました、デコードできません

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
ja: XMLファイルのパースエラーは、XMLが文法的に正しくない時に発生します。そのようなファイルは、おそらく電子書籍リーダでも開くことができないでしょう。通常、このエラーは自動的に修復することができますが、自動修復は時々間違ったことをする場合もあります。

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
ja: HTMLファイルのパースエラーは、HTMLが文法的に正しくない時に発生します。多くのリーダではそのようなエラーを自動的に無視しますが、コンテンツの表示がおかしくなる場合があります。通常、このエラーは自動的に修復することができますが、自動修復は時々間違ったことをする場合もあります。

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
ja: このHTMLファイルはプライベートエンティテイを使用しますが、サポートされていません。ツールメニューから「HTML を修正」を実行すれば、プライベートエンティテイの自動解決を試みます。

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
ja: 本のすべての文字実体参照を、実際の文字に置換します

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
ja: 文字実体参照は様々なリーダで、しばしば不完全にしかサポートされていません。そのため、文字実体参照は使用せず、それが表す実際の文字に置換するのが一番よい方法です。この置換は自動的に行うことができます。

en: Named entities present
ja: 文字実体参照が存在します

en: Filename contains unsafe characters
ja: ファイル名に安全でない文字が含まれています

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
ja: ファイル名 {0} には {1} のようにエスケープする必要がある、安全でない文字が含まれています。これはいくつかの電子書籍リーダで問題を引きおこす場合があります。安全を期するため、英字 [a-z]、数字 [0-9]、アンダースコアとハイフン [_-] のみを使用してください。 本来は他の多くの文字も使えますが、ソフトウェアによっては問題を引きおこすことがあります。

en: Rename the file {0} to {1}
ja: {0} から {1} にファイル名を変更

en: This HTML file is larger than %s. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
ja: HTMLファイルのサイズが %s を超えています。大きすぎるHTMLファイルは、電子書籍リーダによってはパフォーマンスの問題を引きおこします。ファイルをいくつかに分割することを検討してください。

en: File too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
ja: 無効な (認識されない) entity です。適当なものに置換してください。

en: Invalid entity: %s
ja: 無効な entity: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
ja: HTMLの修復を実行してください。自動的に必要なnamespaceが挿入されます。

en: Invalid or missing namespace
ja: namespace が無効か、見つかりません

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
ja: このファイルには {0} があります。その場合、namespace  が {1} である必要があります。以下のように <html> 要素の xmlns 属性で namespace を設定してください <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
ja: 正しくない namespace %s

en: no namespace
ja: namespace がありません

en: Change this file's encoding to UTF-8
ja: このファイルのエンコーディングを UTF-8 に変更してください

en: Non UTF-8 encoding declaration
ja: UTF-8 でないエンコーディング宣言

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
ja: このファイルはエンコーディング宣言が %s になっています。リーダソフトウェアの中には、UTF8 以外を取り扱えないものがあります。エンコードは UTF-8 に変更すべきです。

en: Private entities found
ja: プライベートエンティテイが見つかりました

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
ja: 最初の項目以外のすべてから重複するIDを削除

en: Duplicate id: %s
ja: 重複するID: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
ja: ID {0} は {1} の複数の要素に存在しますが、これは許容されていません。1つを除いてそれ他の要素のIDは、削除してください。

en: Replace this id with a randomly generated valid id
ja: このIDをランダムに生成された有効なIDに置換する

en: Invalid id: %s
ja: 無効なID: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
ja: ID {0} は無効なIDです。IDは文字 ([A-Za-z]) で始まり、任意の数の文字、数字 ([0-9])、ハイフン("-")、アンダースコア("_")、コロン(":")、ピリオド(".")が続きます。これにより、幅広いデバイスでの互換性を最大限に確保します。

en: Wrap the bare text in a p tag
ja: 裸のテキストを p タグでくくる

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
ja: bodyタグの中に裸のテキストがあってはいけません。テキストは、例えば P や div  など、何か別のタグの内側に配置してください。

en: Bare text in body tag
ja: bodyタグの中の裸のテキスト

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
ja: この MOB Iファイルは、KF8 書籍形式ではありません。KF8 は、Amazo nの新しい形式です。calibre は、KF8 書籍からなる MOBI ファイルだけ編集可能です。KF8 なしの古い MOBI ファイルは、編集できません。

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
ja: この MOBI ファイルは、KF8 形式とより古い Mobi6 形式の両方を含んでいますが、calibre は KF8 データのみを含む MOBI しか編集できません。

en: Cover inserted
ja: 表紙が挿入されました

en: Cover updated
ja: 表紙が更新されました

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
ja[0]: 使われていない {} 個のCSS スタイルルールを削除しました

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
ja[0]: 使用されていない {} 個の CSS セレクタを削除しました

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
ja[0]: HTMLから使われていない {} 個のクラスを削除しました

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
ja[0]: 同じセレクタを持つ {} 個のCSS スタイル規則をマージしました

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
ja[0]: 同じプロパティの {} 個のCSS スタイル規則をマージしました

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
ja[0]: 参照されていない {} 個のスタイルシートを削除しました

en: No unused CSS style rules found
ja: 使われていない CSS スタイルルールはありません

en: No unused CSS selectors found
ja: 未使用の CSS セレクタが見つかりません

en: No unused class attributes found
ja: 使われていないクラス属性はありません

en: No style rules that could be merged found
ja: 統合できるスタイルルールが見つかりませんでした

en: No unused stylesheets found
ja: 未使用のスタイルシートが見つかりません

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
ja: CSSフォント規格に適合するフォントが "%s" フォントに見つからないため、デフォルトのフォントを使用します。CSSフォント規格:

en: Matched font specification:
ja: 一致したフォント仕様:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
ja: フォントファミリ %s のフォントが見つからないため、埋め込みません。

en: No embeddable fonts found
ja: 埋め込めるフォントが見つかりません

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
ja: このファイルは DRM でロックされています。編集できません。

en: Soft hyphens added
ja: ソフトハイフンを追加した

en: Soft hyphens removed
ja: ソフトハイフンを削除した

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
ja: {0} を {1} から {2} bytes に圧縮しました [{3:.1%} 減少]

en: {0} could not be further compressed
ja: {0} はこれ以上圧縮できません

en: Failed to process {0} with error:
ja: {0} の処理に失敗 エラー:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
ja: 全画像ファイルのサイズが {0} から {1} に減り、 [{2:.1%} の減少] {3} 画像が変更されました

en: Images are already fully optimized
ja: 画像はすでに最適化されています

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
ja: <p><i>本の最適化(polishing)</i> とは、要するにあなたが端正こめて作成した電子書籍を、ぴかぴかに磨き上げることです。</p>
    <p>本の最適化は、あなたの電子書籍への変更を最小限にとどめるよう動作します。本の変換と異なり、CSSのフラット化、ファイル名の変更、フォントサイズの変更、余白の調整等を、<i>行いません</i>。求められる効果に対して、最小限の変更のみを行います。</p>
    
    <p>本の最適化は、本の作成プロセスの最終段階で使用すべきものです。</p>
    {0}
    <p>本の最適化は、%s 形式に対してのみ動作することに留意してください。</p>

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
ja: <p>ドキュメントから参照されているフォントで、まだ埋め込まれていない
    フォントをすべて埋め込みます。コンピュータをスキャンしてフォントを探し、
    見つかった場合はそれをドキュメントに埋め込みます。</p>
    <p>ドキュメントにフォントを埋め込むための、適切なライセンスを所有していることを確認してください。</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
ja: <p>フォントのサブセット化とは、埋め込みフォントを実際に本の中で
    使用されている文字だけを含むようにすることです。これにより、
    フォントのサイズを大きく削減することができます(半分になることもよくあります)。</p>
    <p>例えば本が見出しに特定のフォントを使用していた場合、サブセット化により
    実際に見出しで使用されている文字のみを含むよう削減することができます。
    また、太字やイタリックのフォントを埋め込んでいるもののほとんど
    またはまったく使われていない場合、サブセット化により太字やイタリックの
    フォントををほんの数文字だけにしたり完全に削除したりできます。</p>
    
    <p>サブセット化の唯一の欠点は、後で本にテキストを追加した場合に、追加したテキストがサブセット化されたフォントに含まれていない文字を使うことがあり得る、と言う点です。</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
ja: <p>タイトル、タグ、著者、シリーズ、コメントなど、すべての書誌を含む「本のジャケット」ページを、本の最初に挿入します。以前のジャケットがあれば、置き換えられます。</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
ja: <p>以前挿入した「本のジャケット」ページを削除します。</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
ja: <p>プレーンテキストのダッシュ、省略記号、引用符、連続するハイフンなどを、
    タイポグラフィー的に正しいとされる同等物に変換します。</p>
    <p>変換のアルゴリズムは、時々間違った結果を生成するので注意してください。
    特にシングルクォートが短縮形の単語の先頭にくるものを含んでいる場合、注意が必要です。</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
ja: <p>使用されていないCSSルールをスタイルシートと&lt;style&gt; tags.タグから削除します。テンプレートから作成された本のような場合、使われていないCSSルールが大量にあることがあります。そのような不要なルールは、すべてパースする必要があるため、リーダの動作を遅くする場合があります。</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
ja: <p>書籍中の画像を可逆圧縮し、画像の品質を損なうことなく
    ファイルサイズを減らします。</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
ja: <p>可能であればブックの内部構造をアップグレードします。例えば
    EPUB 2 ブックを EPUB 3 ブックにアップグレードします。</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
ja: <p>本の中のすべての単語にソフトハイフンを追加します。これにより、テキストが
    両端揃えのときにハイフンをサポートしていないリーダでもきれいに表示できるようになります。</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
ja: <p>本の中のすべてのテキストからソフトハイフンを削除します。</p>

en: Updating metadata
ja: 書誌を更新中

en: Updated metadata jacket
ja: ジャケットの書誌を更新

en: Metadata updated
ja: 書誌を更新しました

en: Setting cover
ja: 表紙の設定

en: Inserting metadata jacket
ja: 書誌ジャケットの挿入中

en: Existing metadata jacket replaced
ja: 書誌ジャケットの置換中

en: Metadata jacket inserted
ja: 書誌ジャケットが挿入されました

en: Removing metadata jacket
ja: 書誌ジャケットの削除中

en: Metadata jacket removed
ja: 書誌ジャケットを削除しました

en: No metadata jacket found
ja: 書誌ジャケットが見つかりません

en: Smartening punctuation
ja: 句読点のスマート化を実行中

en: Embedding referenced fonts
ja: 参照されているフォントを埋め込む

en: Subsetting embedded fonts
ja: 埋め込みフォントのサブセット化を実行中

en: No embedded fonts to subset
ja: サブセット化できる埋め込みフォントがありません

en: Removing unused CSS rules
ja: CSS 規則の削除中

en: Losslessly compressing images
ja: 画像の可逆圧縮を実行中

en: Upgrading book, if possible
ja: 可能であれば本をアップグレード

en: Removing soft hyphens
ja: ソフトハイフンを削除

en: Adding soft hyphens
ja: ソフトハイフンを追加

en: ## Polishing: %s
ja: ## 最適化中: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
ja: 本の最適化 経過時間: %.1f 秒

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
ja: 表紙画像へのパス。電子書籍で指定されている表紙を変更します。表紙がない場合や正しく識別されていない場合は、新しい表紙を挿入してください。

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
ja: OPF ファイルへのパス。本の書誌は OPF ファイルの内容で更新されます。

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
ja: より多くのメッセージを出力します。デバッグに便利です。

en: You must provide the input file to polish
ja: 最適化を行う入力ファイルを指定してください

en: Unknown extra arguments
ja: 不明な追加の引数です

en: You must specify at least one action to perform
ja: 少なくとも1つの実行するアクションを指定してください

en: Smartened punctuation in: %s
ja: 句読点のスマート化: %s

en: No punctuation that could be smartened found
ja: スマート化できる句読点がありません

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
ja: ファイル %s には無効なマークアップが含まれます。分割の前に HTML の修正ツールを試してください。

en: The expression %s did not match any nodes
ja: 式 %s はどのノードにもマッチしません

en: Removed unused font: %s
ja: 使われていないフォントを削除: %s

en: The font %s was already subset
ja: フォント %s はすでにサブセット化されています。

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
ja: フォント {0} を元のサイズの {1} 削減しました。

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
ja: 全フォントサイズの合計を %.1f%% 削減しました

en: No embedded fonts found
ja: 埋め込みフォントが見つかりません

en: No file named %s exists
ja: ファイル名 %s は存在しません

en: No HTML file named %s exists
ja: HTMLファイルの名前 %s はすでに存在します

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
ja: アンカー %(a)s はファイル %(f)s に存在しません

en: (Untitled)
ja: (タイトルなし)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
ja: ファイル %s には無効なマークアップが含まれます。編集の前に HTML の修正ツールを試してください。

en: No upgrade needed
ja: アップグレードは不要です

en: Updated EPUB from version 2 to 3
ja: EPUBをバージョン2から3にアップグレード

en: HTML TOC generation options.
ja: HTML 目次生成オプション

en: {1} of <em>{0}</em>
ja: <em>{0}</em>のうち {1}

en: Rating
ja: 評価

en: Date
ja: 日付

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ja: 分割するのにちょうど良い場所が見つかりませんでした: %(path)s サブ・ツリーサイズ: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ja: OPF/NCX/etc. 生成オプション

en: OPF version to generate. Default is %default.
ja: OPFバージョンが生成されました。デフォルトは %default です。

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ja: ページ情報がある場合は、Adobe "page-map"ファイルを生成します。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Adding headers and footers
ja: ページのヘッダとフッタを追加

en: Headers and footers added
ja: ヘッダとフッタの追加

en: Parsed all content for markup transformation
ja: マークアップ変換用のすべてのコンテンツを解析しました

en: Completed markup transformation
ja: マークアップ変更完了

en: Rendered all HTML as PDF
ja: すべてのHTMLをPDFとして描画

en: Added links to PDF content
ja: PDFの内容にリンクを追加

en: Updated metadata in PDF
ja: PDF 内の書誌を更新

en: Rendered {0} of {1} pages
ja: {1} 中 {0} ページをレンダリング

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ja: pdftohtmlが見つかりません。PATHをチェックしてください。

en: Table of Contents:
ja: 目次:

en: Default icons
ja: デフォルトのアイコン

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ja: デフォルトのメインメモリでなく外付けストレージにファイルを送ります

en: Confirm before deleting
ja: 削除前に確認

en: Main window geometry
ja: 主ウインドーの大きさ

en: Notify when a new version is available
ja: 新しいバージョンが出た時に通知する

en: Use Roman numerals for series number
ja: シリーズ番号にローマ数字を使用する。

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ja: タグのリストを名前、人気、評価で整列する。

en: Match tags by any or all.
ja: すべて、もしくは一部のタグでマッチ

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ja: 表紙ブラウズモードで表示される表紙の数

en: Defaults for conversion to LRF
ja: LRFへ変換するときのデフォルト

en: Options for the LRF e-book viewer
ja: LRF電子書籍ビューアの設定

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ja: 内蔵ビューアで表示する形式

en: Columns to be displayed in the book list
ja: 本リストで表示する列

en: Automatically launch Content server on application startup
ja: アプリケーション起動時に、自動的にコンテンツサーバを起動

en: Oldest news kept in database
ja: データベースで一番古いニュース

en: Show system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示

en: Upload downloaded news to device
ja: ダウンロード済みニュースをデバイスにアップロード

en: Delete news books from library after uploading to device
ja: デバイスへのアップロード後に、ライブラリからニュース本を削除

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ja: カバーフローをcalibreのメインウィンドウに表示せず、別ウィンドウに表示する。

en: Disable notifications from the system tray icon
ja: システムトレイアイコンから通知しない

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
ja: 「デバイスに送る」ボタンを押した時のデフォルト動作

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
ja: 入力途中でも検索を開始。この機能を無効にすると検索は Enter キーを押すまで実行されません。

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ja: 検索時、検索結果のみを表示するのではなく、マッチした物を強調表示します。次の検索結果の場所に移動するにはNキーやF3キーが使えます。

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ja: 同時変換を行ったりニュースをダウンロードする最大ジョブ数。今までの経緯から、実際の値の2倍になります。

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ja: ソーシャルな書誌をダウンロードする。(タグ/評価/等）

en: Overwrite author and title with new metadata
ja: 新しい書誌に、著者とタイトルを上書きする。

en: Automatically download the cover, if available
ja: 自動的に表紙をダウンロードする(利用できる場合)

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ja: 最大同時ジョブ数をCPUの数に制限する

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ja: ユーザインタフェースのレイアウト。横長のとき詳細情報パネルは右に、縦長のとき下に表示されます。

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
ja: タグブラウザで1個づつの平均評価を表示します。

en: Disable UI animations
ja: UI アニメーションを使わない

en: Tag browser categories not to display
ja: 表示しないタグブラウザのカテゴリ

en: WARNING:
ja: 重要:

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Show this confirmation again
ja: この確認を再度表示する

en: Restart needed
ja: 再起動が必要です。

en: &Restart calibre now
ja: calibreを今すぐ再起動(&R)

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
ja: 制御端末(あれば)から分離 (Linuxのみ)

en: Click "Show details" for more information.
ja: 詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
ja: 環境変数 %s が設定されています。設定解除を試みます。

en: Could not create temporary folder
ja: 一時フォルダを作成できませんでした

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
ja: 一時フォルダを生成できませんでした。calibre を起動できません。

en: Windows XP not supported
ja: Windows XP はサポートしていません

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
ja: calibre のバージョン 2.0 以降は Windows XP 上で動作しません。これは使用している GUI Toolkit (QT5) が Windows XP 上で頻繁にクラッシュするためです。Windows XP では引き続き <a href="%s">calibre 1.48</a> を使用してください。

en: Books
ja: 本

en: EPUB books
ja: EPUB本

en: Kindle books
ja: Kindle本

en: PDF books
ja: PDF本

en: HTML books
ja: HTML本

en: LIT books
ja: LIT本

en: Text books
ja: テキスト形式の本

en: Comics
ja: コミックス

en: Archives
ja: 書庫

en: Wordprocessor files
ja: ワープロファイル

en: Add books
ja: 本を追加

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ja: コンピュータ上のファイルからcalibreライブラリやデバイスに本を追加します。

en: Add books from a single folder
ja: 単一のフォルダから本を追加

en: Add from folders and sub-folders
ja: フォルダとサブフォルダから追加

en: Add empty book (Book entry with no formats)
ja: 空の本を追加(形式のない本)

en: Add from ISBN
ja: ISBNから追加

en: Add files to selected book records
ja: 選択した本にファイルを追加

en: Add files to selected book records from clipboard
ja: クリップボードから選択した本の情報をファイルに追加

en: Add an empty file to selected book records
ja: 選択した本に空のファイルを追加

en: Control the adding of books
ja: 本の追加に関する設定

en: No books selected
ja: 本が選択されていません

en: Cannot add files as no books are selected
ja: 本が選択されていないので、ファイルを追加できません。

en: No files in clipboard
ja: クリップボードにファイルがありません

en: No files have been copied to the clipboard
ja: クリップボードへコピーするファイルはありませんでした

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
ja: 本当に%d冊すべての本に同じカバーを設定しますか？

en: Select book files
ja: 電子書籍ファイルを選択

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ja: 本当に%d冊すべての本に同じファイルを追加しますか？書籍にその形式がすでに存在すれば、それは置き換えられます。

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
ja[0]: 本 {1} の形式 {0} は置き換えられます。よろしいですか？

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ja: 本当にすべての %d 書籍に同じ空のファイルを追加しますか？書籍にその形式がすでに存在すれば、それは置き換えられます。

en: Choose format of empty file
ja: 空のファイルの形式を選択

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
ja: 本 {1} の形式 {0} は置き換えられます。よろしいですか？

en: Choose archive file
ja: アーカイブファイルを選択

en: Type of archive
ja: アーカイブのタイプ

en: Will the archive have a single book per internal folder?
ja: アーカイブでは内部フォルダごとに1冊の本としますか？

en: Select root folder
ja: ルートフォルダを選択してください

en: Cannot add
ja: 追加できません

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
ja: 現在開いているcalibreライブラリが存在するため、フォルダ: %s から本を追加できません。

en: Multi-file books?
ja: 複数のファイルからなる本ですか?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
ja: ひとつのフォルダ内の電子書籍ファイルはすべて同じ本の別形式とみなしますか？

en: Duplicates found
ja: 重複が見つかりました

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
ja: 指定した ISBN の本のうちいくつかはすでに calibre ライブラリ中に存在します。すべての一覧を見るには「詳細を表示」をクリックしてください。このまま追加しますか？

en: Adding
ja: 追加中

en: Creating book records from ISBNs
ja: ISBNから本レコードを作成しています

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
ja: 本 <b>%s</b> にいくつかのファイルがドロップされました。ファイルは現在の本に追加もしくは置換されます。よろしいですか？

en: Add as new book | Add as new books
ja[0]: 新しい本として追加

en: Uploading books to device.
ja: デバイスに本をアップロード中

en: Supported books
ja: サポートされる本の形式

en: Select books
ja: 本を選択

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
ja[0]: 次の {} 冊の本が重複しています。

en: Merged some books
ja: 本をマージしました

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
ja: 取り込んだ本の形式を処理して、自動追加の設定にもとづいてcalibreデータベースに追加されます。追加した本の一覧を見るには「詳細表示」をクリックしてください。

en: Add to library
ja: ライブラリに追加

en: No book selected
ja: 本が選択されていません

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ja: 以下の本は実体がないのでcalibreライブラリには追加できません:

en: No book files found
ja: 本が見つかりません

en: Downloading books
ja: 本をダウンロード中

en: Downloading books from device
ja: デバイスから本をダウンロード中

en: Could not download files from the device
ja: デバイスからファイルをダウンロードできません

en: Could not download some files from the device
ja: デバイスから一部のファイルをダウンロードできません

en: Could not download files
ja: ファイルをダウンロードできません

en: Add books to library
ja: ライブラリに本を追加

en: Add books to your calibre library from the connected device
ja: calibreライブラリに接続されたデバイスから本を追加する

en: Toolbars
ja: ツールバー

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボード ショートカット

en: Merging user annotations into database
ja: ユーザの注釈をデータベースへマージする

en: Fetch annotations (experimental)
ja: 注釈を取得 (実験的)

en: Not supported
ja: サポートしていません

en: Fetching annotations is not supported for this device
ja: 注釈の取得はこのデバイスではサポートされていません

en: Use library only
ja: ライブラリのみ使用する

en: User annotations generated from main library only
ja: ユーザ注釈はメインライブラリからしか生成できません。

en: No books selected to fetch annotations from
ja: 注釈取得元の本が選択されていません

en: Some errors
ja: 複数のエラー

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
ja: 一部の本の注釈が取得できませんでした。取得できなかった本を確認するには「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Author mapper
ja: 著者名の適用

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
ja[0]: 著者名をライブラリ中の {} 冊の本に割り当て

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
ja[0]: タグの変換は<b>選択した {} 冊の本</b> に適用されます

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
ja[0]: タグの変換は<b>ライブラリ中 {} 冊 の本</b> に適用されます

en: Auto scroll through the book list
ja: 本の一覧での自動スクロール

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
ja: 本の一覧を自動的にスクロールします。表紙ブラウザを開くときに特に便利です。

en: Browse annotations
ja: 注釈を見る

en: Not visible
ja: 表示不可

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
ja: 本 "{}" は現在 calibre ライブラリに表示されていません。検索または仮想ライブラリが適用されている場合には、先に解除してください。

en: Create catalog
ja: カタログ作成

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
ja: calibreライブラリにある本のカタログを別の形式で生成

en: No books selected for catalog generation
ja: カタログ作成のための本が選択されていません

en: Generating %s catalog...
ja: %s のカタログを生成中...

en: Catalog generation complete, with warnings.
ja: カタログ生成が、警告なく完了しました。

en: Catalog generated.
ja: カタログが生成されました。

en: Export catalog folder
ja: カタログフォルダをエクスポート

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ja: 保存先を選択： %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
ja: ライブラリが見つかりません

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ja: %sにcalibreライブラリが見つかりません。もしライブラリを移動した場合は、新しい場所を選択してください。選択しない場合、calibreはこのライブラリ内容は残りません。

en: New location of this library:
ja: このライブラリの新しい場所：

en: Library moved
ja: ライブラリが移動されました

en: Forget library
ja: ライブラリを除外する

en: New library location
ja: 新しいライブラリの場所

en: No existing calibre library found at %s
ja: calibreライブラリが%sにありません

en: Queue &all books for backup
ja: すべての本のバックアップをキューに追加(&A)

en: Backup status
ja: バックアップステータス

en: none
ja: なし

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ja: 書誌ファイルを書き出す残りの数: %s

en: Choose library
ja: ライブラリの選択

en: Choose calibre library to work with
ja: 使用するcalibreライブラリを選択

en: Switch/create library
ja: ライブラリを切替え/作成

en: Export/import all calibre data
ja: すべての calibre データをエクスポート/インポート

en: Pick a random book
ja: ランダムに本を選択

en: Change the icon for this library
ja: このライブラリのアイコンを変更

en: Choose an icon
ja: アイコンを選択

en: Remove current icon
ja: 現在のアイコンを削除

en: Quick switch
ja: クイック切替え

en: Rename library
ja: ライブラリ名を変更

en: Remove library
ja: ライブラリを削除

en: Library maintenance
ja: ライブラリを保守

en: Library metadata backup status
ja: ライブラリの書誌バックアップステータス

en: Check library
ja: ライブラリをチェック

en: Restore database
ja: データベースを復元

en: Switch to previous library
ja: 以前のライブラリに切り換え

en: Select icon for library "%s"
ja: ライブラリ "%s" 用のアイコンを選択

en: Cannot export/import
ja: インポート/エクスポートできません

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
ja: calibre Portableを実行中です。calibreのデータはすべてcalibre Portableのフォルダーにすでにあります。エクスポート/インポートは利用できません。

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
ja: ジョブ実行中のため、インポート/エクスポートできません。

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
ja[0]: {0} [{1}冊]

en: Apply Virtual library when %s is opened
ja: %s が開かれたとき仮想ライブラリを実行

en: Switch to: %s
ja: 切替え: %s

en: Rename: %s
ja: 名前の変更: %s

en: Remove: %s
ja: 削除: %s

en: No Virtual library
ja: 仮想ライブラリなし

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ja: 新しいライブラリ名を選択 <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ja: 実際のライブラリのフォルダも名前が変わることに注意してください。

en: Already exists
ja: すでに存在します

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ja: フォルダ %s は、すでに存在します。先に削除してください。

en: Too long
ja: 長すぎます

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
ja: %s にライブラリが見つからないため名前を変更できません。まずそのライブラリに切り替えてみて、そのあと元のライブラリに戻って、名前の変更をやり直してください。

en: Rename failed
ja: 名前の変更に失敗しました

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ja: %sのライブラリの名前の変更に失敗しました。これのよくある原因は、他のプログラムからライブラリ内のファイルが開かれていることです。

en: Library removed
ja: ライブラリが削除されました。

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ja: ライブラリ %s はcalibreから削除されました。ファイルはコンピュータ上に残っているので、もし完全に削除したい場合には、手動で削除する必要があります。

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: Backup metadata
ja: 書誌バックアップ

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ja: 書誌は、calibreの実行中におよそ3秒あたり1本の速度でバックアップされます。

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
ja: ライブラリへのパスが長すぎます。%d 文字以下で指定してください。Windows のエクスプローラを使用してパスが短くなる場所にライブラリを移動するか、新しい場所を calibre に指定してやり直してみてください。

en: Success
ja: 成功

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
ja: calibreライブラリのデータベースにエラーは見つかりませんでした。データベースの情報とライブラリ内のファイルの整合性をチェックしますか？

en: Failed
ja: 失敗

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
ja: データベースの整合性チェックに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Starting library scan, this may take a while
ja: ライブラリのスキャンを開始します。スキャンには時間がかかることがあります。

en: No problems found
ja: 問題はありませんでした

en: Open dialog
ja: ダイアログを開く

en: Finished
ja: 完了

en: Not allowed
ja: 許可されていません

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ja: 環境変数CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATHを使っている時にはライブラリの変更はできません。

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ja: ジョブが実行されているときにライブラリは変更できません。

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
ja: すべての変更が受理または却下されるまで、ライブラリを変更することはできません。

en: Convert books
ja: 本を変換

en: Convert books between different e-book formats
ja: 本を異なる電子書籍形式に変換

en: Convert individually
ja: 個別に変換

en: Bulk convert
ja: まとめて変換

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ja: calibreライブラリの本からカタログを作成

en: Cannot convert
ja: 変換できません

en: Conversion to the {} format is not supported
ja: {} 形式への変換はサポートされていません

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
ja[0]: {} 冊の本の変換を開始

en: Book deleted
ja: 本は削除されています

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
ja: 変換しようとした本は、すでにcalibreライブラリから削除されています。

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ja: 空の出力ファイルです。変換プログラムがクラッシュしたものと思われます。

en: completed
ja: 完了

en: Different custom columns
ja: カスタム列が異なります

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
ja: ライブラリ <i>{0}</i> のカスタム列は、ライブラリ <i>{1}</i> のカスタム列と異なります。そのためいくつか書誌はコピーされません。

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
ja: 以下の列には互換性がありません - 同じ名前の列で、違う型のものがあります。これらの列は無視されます:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
ja: 以下の列は <i>{0}</i> ライブラリに見つかりません。下から自動的に追加することを選択できます。

en: Add to the %s library
ja: ライブラリ %s に追加

en: This warning is only shown once per library, per session
ja: この警告はライブラリ、セッションごとに1度だけしか表示されません。

en: %(title)s by %(author)s
ja: %(title)s 著者:%(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
ja: ライブラリをアルファベット順に表示(&S)

en: Library &path:
ja: ライブラリのパス(&P):

en: Browse for library
ja: ライブラリを参照

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: Copy to the specified library
ja: 指定したライブラリにコピー

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: Copy to the specified library and delete from the current library
ja: 指定したライブラリにコピーして現在のライブラリから削除

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
ja: タイトルと著者と言語が同じ本が、ライブラリ %s に以下の通り存在します。それでもコピーする本を選択してください。

en: Duplicate books
ja: 重複する本

en: Select &all
ja: すべて選択(&A)

en: Select &none
ja: 選択なし(&N)

en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: Copy to library
ja: ライブラリにコピー

en: Copy selected books to the specified library
ja: 選択した本を指定したライブラリにコピーする

en: Choose library...
ja: ライブラリを選択...

en: (delete after copy)
ja: (コピー後削除)

en: Cannot copy
ja: コピーできません

en: Cannot copy to current library.
ja: 現在のライブラリをコピーできません。

en: No library
ja: ライブラリなし

en: No library found at %s
ja: %s にライブラリが見つかりませんでした。

en: Copying to
ja: コピー中

en: Moving to
ja: 移動中

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
ja: コピー処理が中断されました。{}冊をコピーしました。

en: No books were deleted from this library.
ja: このライブラリからは本が削除されていません。

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
ja: この操作を再開するのに最善な方法は、環境設定->インポート/エクスポート->本の追加 にある「ライブラリへのコピー時に重複をチェック」オプションを有効にして、すべての本を再コピーすることです。

en: Canceled
ja: キャンセルしました。

en: Could not copy books:
ja: 本をコピーできません：

en: Moved the book to {loc}
ja: 本を {loc} へ移動しました

en: Moved {num} books to {loc}
ja: {num}冊の本を {loc} へ移動しました

en: Copied the book to {loc}
ja: 本を {loc} へコピーしました

en: Copied {num} books to {loc}
ja: {num}冊の本を {loc} へコピーしました

en: Auto merged
ja: 自動結合

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
ja: いくつかの本は、コピー先のライブラリのすでに存在するレコードに自動的にマージされました。どの本がマージされたか知りたい場合には、「詳細を表示」をクリックしてください。この動作は 環境設定->インポート/エクスポート->本の追加 の「自動マージオプション」から制御できます。

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
ja: コピー: 失敗 {0} 件。エラーは:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
ja: 本の一部をコピーできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to copy some books
ja: いくつかの本のコピーに失敗しました。

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
ja[0]: {} 冊の本のコピーに失敗しました。詳しくは下記を参照してください

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
ja: 本をコピーできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to copy books
ja: 本のコピーに失敗しました。

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ja: 環境変数CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATHを使用中に他のライブラリを使用することはできません。

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Failed to delete
ja: 削除に失敗しました

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
ja: 一部の電子書籍は削除できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Delete books
ja: 本を削除

en: Remove books
ja: 本を削除

en: Remove selected books
ja: 選択した本を削除

en: Remove files of a specific format from selected books
ja: 選択した本から指定した形式のファイルを削除

en: Remove all formats from selected books, except...
ja: 選択した本のすべての形式を (一部除外して) 削除...

en: Remove all formats from selected books
ja: 選択した本のすべての形式を削除

en: Remove covers from selected books
ja: 選択した本から表紙を削除

en: Remove matching books from device
ja: デバイスから一致する本を削除

en: Cannot delete
ja: 削除できません

en: Format not found
ja: 書式が見つかりません

en: Choose formats to be deleted
ja: 削除したい形式を選択

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ja: <b>残したい</b>形式を選択してください。<p>注: 本からすべての形式を削除するわけではありません。

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ja: 選択した本の<b>すべての形式</b>はライブラリから<b>削除</b>されます。<br>本の書誌は残ります。よろしいですか？

en: Cannot delete books
ja: 本を削除できません

en: No device is connected
ja: デバイスが接続されていません

en: Main memory
ja: メインメモリ

en: Storage card A
ja: メモリカードA

en: Storage card B
ja: メモリカードB

en: No books to delete
ja: 削除する本がありません

en: None of the selected books are on the device
ja: 選択した本はデバイスには入っていません

en: Deleting books from device.
ja: デバイスから本を削除

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja[0]: 選択した {} 冊の書籍はデバイスから<b>完全に削除</b>されます。よろしいですか？

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ja: 選択したいくつかの本が接続したデバイスにもあります。<b>どこの</b>本を削除しますか？

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ja[0]: 選択した {} 冊の本はデバイスから<b>完全に削除</b>されます。よろしいですか？

en: Start wireless device connection
ja: 無線でのデバイス接続を開始する

en: Stop wireless device connection
ja: 無線デバイスとの接続を停止する

en: Connect to folder
ja: フォルダに接続

en: Start Content server
ja: コンテンツサーバを開始

en: Visit Content server in browser
ja: ブラウザでコンテンツサーバにアクセス

en: Start/stop Content server
ja: コンテンツサーバを開始/終了

en: Stop Content server
ja: コンテンツサーバを終了

en: Email to
ja: メール送信

en: Email to and delete from library
ja: メールしてライブラリから削除

en: (delete from library)
ja: (ライブラリから削除)

en: Select recipients
ja: 受取人を選択

en: Email to selected recipients...
ja: 選択した受取人にメールを送信...

en: Setup email based sharing of books
ja: メールでの共有を設定

en: Send to device
ja: デバイスに送信

en: Connect/share
ja: 接続/共有

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
ja: ウェブサーバや電子メールで本を共有。特定のデバイスへの接続、など。

en: Stopping
ja: 停止

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
ja: サーバを停止します。これには1分ほどかかります、お待ちください...

en: Disable autostart
ja: 自動実行しない

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
ja: calibreの起動時にワイヤレスデバイスの接続を自動的に開始しますか？

en: Still looking for IP addresses
ja: IPアドレスの検索中

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
ja: IPアドレスが複数あります。開始/終了ダイアログを確認してください。

en: Manage collections
ja: コレクションの管理

en: Manage the collections on this device
ja: このデバイスのコレクションの管理

en: In library view
ja: ライブラリビュー内

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
ja: コレクションを編集できるのは、デバイス上に本が表示されているときです。まずツールバーボタンをクリックしてデバイスの表示を変更してください。

en: Change the title/author/cover etc. of books
ja: 本のタイトル/著者/カバーなどを変更

en: Edit metadata
ja: 書誌の編集

en: Edit metadata individually
ja: 書誌を個別に編集

en: Edit metadata in bulk
ja: 書誌を一括編集

en: Download metadata and covers
ja: 書誌と表紙をダウンロード

en: Merge into first selected book - delete others
ja: 最初に選択した本にマージ - 他は削除

en: Merge into first selected book - keep others
ja: 最初に選択した本にマージ - 他は残す

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ja: 形式のみ最初に選択した本にマージ - 他は削除

en: Copy metadata
ja: 書誌をコピー

en: Paste metadata
ja: 書誌を貼り付け

en: Paste metadata including excluded fields
ja: 除外フィールドを含め書誌を貼り付け

en: Merge book records
ja: 本レコードをマージ

en: Copy URL to show book in calibre
ja: calibre上で本を表示するためのURLをコピー

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
ja: calibre で現在選択中の本を表示するための URL をクリップボードにコピー

en: Copy URL to open book in calibre
ja: calibre上で本を開くためのURLをコピー

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
ja: calibre で現在選択中の本を開くための URL をクリップボードにコピー

en: Cannot copy metadata
ja: 書誌をコピーできません

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
ja: 複数の本が選択されていますが、一度にコピーできるのは1冊の本からだけです

en: Cannot paste metadata
ja: 書誌を貼り付けることができません

en: No copied metadata available
ja: コピーされた書誌がありません

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
ja: <b>複数の本</b> ({num_of_books}冊) の本に書誌を貼り付けようとしています。本当に複数の本に貼り付けますか？

en: Cannot download metadata
ja: 書誌をダウンロードできません

en: Failed to download metadata
ja: 書誌のダウンロードに失敗しました。

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
ja[0]: {} 冊のうち一部の書誌または表紙のダウンロードに失敗しました。

en: Metadata download completed
ja: 書誌のダウンロード終了

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
ja[0]: 選択した <b>{} 冊の</b>本の書誌のダウンロードを完了しました。

en: Proceed with updating the metadata in your library?
ja: ライブラリの書誌を更新しますか？

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ja: %d の本の書誌や表紙のダウンロードができませんでした。「詳細を表示」をクリックするとどの本か分かります。

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
ja: 書誌の更新に失敗した本をリストで表示(&F)

en: Download log
ja: ダウンロード・ログ

en: Metadata download complete
ja: 書誌のダウンロード終了

en: Revie&w downloaded metadata
ja: ダウンロードした書誌をレビュー(&W)

en: Some books changed
ja: 本が変更されました

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ja: ダウンロードはじめてから、ライブラリ内のいくつかの本の書誌が変更されました。続行するとこれらの変更が上書きされます。「詳細を表示」をクリックすると変更された本の一覧が表示されます。続行しますか？

en: Review downloaded metadata
ja: ダウンロードした書誌をレビュー

en: Discard downloaded metadata for this book
ja: この本のダウンロードした書誌を捨てます

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
ja: 残りの本のダウンロードした書誌をすべて使用します

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
ja: 残りの本のダウンロードした書誌をすべて捨てます

en: Discard the downloaded value for: %s
ja: ダウンロードした値を捨てます: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
ja: ダウンロードした書誌が左、元の書誌が右です。もしダウンロードした値が空白または不明である場合、元の値が使用されます。

en: &View book
ja: 本を表示(&V)

en: Cannot edit metadata
ja: 書誌を編集できません

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 非常に多くの本（{}）をマージしようとしています。本当に処理しますか？

en: Cannot merge books
ja: 本のマージができません

en: At least two books must be selected for merging
ja: 本のマージには最低２つの本を選択する必要があります。

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ja: 選択した本の形式と書誌が<b>最初に選択した本</b> (%s) に追加されます。<br>2番目以降に選択した本は削除も変更もされません。<br><br>よろしいですか？

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 選択した本の形式が<b>最初に選択した本</b> (%s) にマージされます。最初に選択した本の書誌は変更されません。著者、タイトル、その他の書誌はマージ<i>されません</i>。<br><br>マージされた後、2番目以降に選択した本は、書誌が何であれ、<b>削除されます</b>。 <br><br>最初に選択した本の形式が変更されることはなく、2番目以降に選択した本の重複する形式は、永久にcalibreライブラリから<b>削除されます</b>。<br><br><b>本当に</b>よろしいですか？

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: 選択した本の形式と書誌が<b>最初に選択した本</b> (%s) にマージされます。<br><br>マージされた後、2 番目以降に選択した本は<b>削除されます</b>。 <br><br>最初に選択した本の形式が変更されることはなく、2番目以降に選択した本の重複する形式は、永久にcalibreライブラリから<b>削除されます</b>。<br><br>  <b>本当に</b>よろしいですか？

en: Applying changed metadata
ja: 書誌の変更を適用

en: Some failures
ja: 失敗しました

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
ja: ライブラリ内の一部の本に書誌の更新を適用できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Format file missing
ja: 形式ファイルがありません

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
ja: %s ファイルが見つからないため、この本の表紙を読み込めません

en: Could not read metadata
ja: 書誌を読めません

en: Could not read metadata from %s format
ja: %s 形式から書誌を読めませんでした

en: Could not read cover
ja: 表紙を読み込めません

en: Could not read cover from %s format
ja: %s形式から表紙を読み込めません

en: Embed metadata
ja: 書誌の埋め込み

en: Embed metadata into book files
ja: 書誌を電子書籍ファイルに埋め込みます

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
ja: 選択した本の指定した形式ファイル内に書誌を埋め込む...

en: Cannot embed
ja: 埋め込めません

en: Choose formats to be updated
ja: 更新する形式を選択

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: Embedding updated metadata into book files...
ja: 電子書籍ファイルに更新された書誌を埋め込み中...

en: Embedding metadata...
ja: 書誌を埋め込み中...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
ja[0]: {} 冊の本に書誌を埋め込みました

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
ja: {1} の {0} 形式:
    
    {2}

en: Failed for some files
ja: いくつかのファイルで失敗しました

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
ja: いくつかのファイルで書誌の埋め込みに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Show the &failed books in the main book list
ja: 本リストに失敗した本を表示(&F)

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
ja: 世界中のさまざまなWebサイトからニュースを電子書籍形式でダウンロード

en: Fetch news
ja: ニュースを取得

en: Fetching news from
ja: ニュースを取得中:

en:  fetched.
ja:  取得しました。

en: Search full text
ja: 全文から検索

en: Help
ja: ヘルプ

en: Invalid name
ja: 無効な名前

en: Show {}
ja: {}を表示

en: Hide {}
ja: {}を非表示

en: Manage categories
ja: カテゴリーを管理

en: Mark books with text label
ja: ラベル付きで本をマーク

en: Recently used values:
ja: 最近使用した値:

en: Enter a value:
ja: 値を入力:

en: Value cannot be empty
ja: 値を設定してください

en: You must provide a value
ja: 値を指定してください

en: Mark books
ja: 本をマーク

en: Temporarily mark books for easy access
ja: 本を一時的にマークしてアクセスを容易にする

en: Toggle mark for selected books
ja: 選択した本をマーク/マーク解除

en: Show marked books
ja: マークした本を表示

en: Show marked books with text label
ja: テキストラベルをつけた本を表示

en: Clear marks for selected books
ja: 選択した本のマークをすべて解除

en: Clear all marked books
ja: すべてのマークを消去

en: Mark all books by selected author(s)
ja: 選択した著者の本をすべてマーク

en: Mark all books in the selected series
ja: 選択したシリーズの本をすべてマーク

en: Clear all books by selected author(s)
ja: 選択した著者の本からマークを消去

en: Clear all books in the selected series
ja: 選択したシリーズの本からマークを消去

en: Show marked book
ja: マークした本を表示

en: {0} labels not shown
ja: {0} 個のラベルが非表示

en: Cannot mark
ja: マークできません

en: Match book to library
ja: ライブラリの本と照合

en: Match this book to a book in the library
ja: この本をライブラリ内の本と照合します。

en: Match books
ja: 本の照合

en: You must select one book
ja: 本を1冊だけ選択してください

en: Show matched book in library
ja: ライブラリ中の一致する本を表示

en: No matching books
ja: 一致する本はありません

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
ja: calibreライブラリ中に一致する本はありませんでした。手動で一致する本を指定しますか?

en: Move to next match
ja: 次の検索結果へ移動

en: Move to next highlighted match
ja: 次のハイライトされた検索結果へ移動

en: Move to previous item
ja: 前の結果へ移動

en: Move to previous highlighted item
ja: 前のハイライトされた結果へ移動

en: Open the folder containing the current book's files
ja: 現在の本のファイルがあるフォルダを開く

en: Plugin updater
ja: プラグインのアップデート

en: Update any plugins you have installed in calibre
ja: calibreにインストールしたプラグインをアップデートします

en: Polish book
ja: 本の最適化

en: Polish %d books
ja: %d冊の本を最適化

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
ja: <h3>本の最適化について</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
ja: <p>もし本にEPUB と ORIGINAL_EPUB の形式がある場合、本の最適化は
    ORIGINAL_EPUB に対して実行されます(他の形式のORIGINAL_*についても同様です)。
    そのため、もしORIGINAL_* に対して実行したくない場合は、あらかじめ削除しておいてください。</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
ja: <h3>参照されているフォントを埋め込む</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
ja: <h3>フォントのサブセット化</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
ja: <h3>句読点をスマート化</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
ja: <h3>書誌を更新</h3><p><i>表紙以外の</i>すべての書誌を、calibreライブラリの現在の書誌で更新します。 </p> <p>ほとんどの電子書籍の形式は、calibreの書誌のすべてをサポートするわけではないことに留意ください。</p><p>表紙を更新する場合は、別のオプションで有効にしてください。</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
ja: <h3>表紙を更新</h3><p>calibreライブラリの現在の表紙で、電子書籍ファイルの表紙を更新する。</p><p>電子書籍ファイルに表紙として認識できるものがなければ、新しく表紙が挿入されます。</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
ja: <h3>「本のジャケット」</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
ja: <h3>「本のジャケット」を削除</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
ja: <h3>使われていないCSSルールを削除</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
ja: <h3>画像を可逆圧縮</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
ja: <h3>ソフトハイフンを追加</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
ja: <h3>ソフトハイフンを削除</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
ja: <h3>書籍内をアップグレード</h3>%s

en: Select actions to perform:
ja: 実行するアクションを選択:

en: &Embed all referenced fonts
ja: すべての参照されているフォントを埋め込む(&E)

en: &Subset all embedded fonts
ja: すべての埋め込みフォントをサブセット化(&S)

en: Smarten &punctuation
ja: 句読点をスマート化(&P)

en: Update &metadata in the book files
ja: 電子書籍ファイルの書誌を更新(&M)

en: Update the &cover in the book files
ja: 電子書籍ファイルの表紙を更新(&C)

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
ja: 書誌を「本のジャケット」ページとして追加/置換

en: &Remove a previously inserted book jacket
ja: 以前挿入された「本のジャケット」を削除

en: Remove &unused CSS rules from the book
ja: 使われていないCSSルールを本から削除(&U)

en: Losslessly &compress images
ja: 画像を可逆圧縮

en: Add s&oft hyphens
ja: ソフトハイフンを追加(&o)

en: Remove so&ft hyphens
ja: ソフトハイフンを削除(&F)

en: &Upgrade book internals
ja: 本の内部をアップグレード(&U)

en: About
ja: 説明

en: Show &report
ja: レポートを表示(&R)

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
ja: 最適化が完了した後、実行されたすべてのアクションについてのレポートを表示

en: &Save settings
ja: 設定を保存(&S)

en: &Load settings
ja: 設定を読み込み(&L)

en: No actions selected
ja: アクションが選択されていません

en: You must select at least one action before saving
ja: 保存する前に少なくとも1つのアクションを選択してください。

en: Choose name
ja: 名前を選択

en: Choose a name for these settings
ja: この設定の名前を選択

en: Remove saved settings
ja: 保存された設定を削除

en: Must update metadata
ja: 書誌を更新してください

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
ja: 書誌を「本のジャケット」として追加するオプションを有効にしました。このオプションが機能するためには、電子書籍ファイルの書誌を更新も選択する必要があります。有効にしますか？

en: Add or remove jacket?
ja: 「本のジャケット」を追加または削除しますか？

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
ja: 「本のジャケット」の追加と削除が両方選択されました。この場合、最終的な本にはジャケットはありません。よろしいですか？

en: You must select at least one action, or click Cancel.
ja: 少なくとも1つのアクションを選択するか、キャンセルをクリックしてください。

en: Queueing books for polishing
ja: 本の最適化をキューに追加

en: Polish %s
ja: %s の最適化

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ja: 本の最適化 %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ja: キューイング中 %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
ja: 残りのレポートを無視

en: View full &log
ja: すべてのログを見る(&L)

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
ja[0]: 残り {} 個のレポートを無視

en: Polishing of %s
ja: %s の最適化を実行中

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
ja[0]: 元のファイルは %s に保存されました。

en:  and
ja: と

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
ja: 本の最適化を再実行した場合、元のファイルに対して実行されます。

en: Polish books
ja: 本の最適化

en: Apply the shine of perfection to your books
ja: あなたの本をぴかぴかに磨き上げます

en: Cannot polish
ja: 本の最適化が実行できません

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
ja: 本の最適化を実行する本に、{0} 形式が含まれています。本の最適化は、その形式を入力として実行され、すで存在する {1} 形式を上書きします。続けてよろしいですか？

en: Ask for this confirmation again
ja: この確認を再度表示する

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ja: 本の最適化は %s 形式でのみサポートされます。最適化を実行する前に、サポートされる形式への変換を行ってください。

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
ja[0]: {} 冊の本の最適化を開始

en:  completed
ja: 完了

en: Configure calibre
ja: calibreを設定

en: Change calibre behavior
ja: calibreの動作を変更する

en: Run Welcome wizard
ja: ウェルカムウィザードを開始

en: Get plugins to enhance calibre
ja: calibreを拡張するプラグイン取得

en: Restart in debug mode
ja: デバッグモードで再起動

en: Restart ignoring third party plugins
ja: サードパーティのプラグインを無視して再起動

en: Sections
ja: セクション

en: Cannot configure while there are running jobs.
ja: ジョブの実行中には設定できません。

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ja: calibreが再起動する前は設定できません。

en: Select a random book from your calibre library
ja: calibreライブラリからランダムに本を選択します

en: Restart
ja: 再起動

en: Save to disk
ja: ディスクに保存

en: Export e-book files from the calibre library
ja: calibreライブラリから電子書籍をエクスポート

en: Save to disk in a single folder
ja: ディスク上のフォルダに保存

en: Save only %s format to disk
ja: %s 形式のみディスクに保存

en: Save only %s format to disk in a single folder
ja: %s 形式のみディスク上のフォルダに保存

en: Save single format to disk...
ja: 指定形式をディスクに保存...

en: Cannot save to disk
ja: ディスクに保存できません

en: Choose format to save to disk
ja: ディスクに保存する形式を選択してください

en: Choose destination folder
ja: 保存先フォルダを選択

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ja: calibreライブラリ内にファイルを保存しようとしています。これはライブラリを壊す可能性があります。ディスクに保存する事はcalibreライブラリからファイルをエクスポートする事を意味しています。

en: Book details
ja: 本の詳細

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
ja: 分離されたウィンドウに現在の本に関する詳細な書誌を表示

en: No detailed info available
ja: 詳細情報なし

en: No detailed information is available for books on the device.
ja: デバイス上の本に詳細な情報が存在しません。

en: Quickview
ja: クイックビュー

en: Toggle Quickview
ja: クイックビューを切替え

en: Focus to Quickview
ja: クイックビューをフォーカス

en: Move the focus to the Quickview panel/window
ja: クイックビューパネル/ウィンドウにフォーカスを移動

en: Focus from Quickview to the book list
ja: クイックビューから本の一覧にフォーカス移動

en: Move the focus from Quickview to the book list
ja: フォーカスをクイックビューから本の一覧に移動

en: Refresh Quickview
ja: クイックビューを更新

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
ja: クイックビューパネルに表示中の情報を更新

en: Search from Quickview
ja: クイックビューから検索

en: Search for the currently selected Quickview item
ja: 現在クイックビューで選択している項目で検索

en: No quickview available
ja: クイックビューが使えません

en: Quickview is not available for books on the device.
ja: クイックビューはデバイス上の本には使えません

en: Manage template functions
ja: テンプレート機能の管理

en: Template tester
ja: テンプレートテスタ

en: Enter a template to test using data from the selected book
ja: 選択した本のデータを使用するテンプレートを入力してください

en: No template tester available
ja: 使用可能なテンプレートテスタがありません

en: Template tester is not available for books on the device.
ja: このデバイス上の本に利用可能なテンプレートテスタがありません

en: At least one book must be selected
ja: 少なくとも1冊の本を選択してください

en: Show books similar to the current book
ja: 現在の本に類似した本を表示

en: Similar books
ja: 類似の本

en: Books by same author
ja: 同じ著者の本

en: Books in this series
ja: このシリーズの本

en: Books by this publisher
ja: 同じ出版社の本

en: Books with the same tags
ja: 同じタグを持つ本

en: Sort by
ja: 整列

en: Reverse current sort
ja: 整列順を反転

en: Reverse the current sort order
ja: 現在の整列順を反転

en: Re-apply current sort
ja: 現在の整列順をもう一度適用

en: Re-apply the current sort
ja: 現在の並べ替えを再適用する

en: Select sortable columns
ja: 並べ替え可能な列を選択

en: Sort on multiple columns
ja: 複数の列で並べ替え

en: Get books
ja: 本を入手

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
ja: たくさんのオンライン書店を検索して最安値で本を入手

en: Search for e-books
ja: 電子書籍の検索

en: this author
ja: この著者

en: this title
ja: このタイトル

en: this book
ja: この書籍

en: Search for %s
ja: %sの本を検索

en: Stores
ja: ストア

en: Choose stores
ja: ストアを選択

en: Cannot search
ja: 検索できません

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
ja: calibreは、商用やパブリックドメインの本がある様々なWebサイトを検索し、欲しい電子書籍を見つけるお手伝いをします。

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ja: 統合検索を使うことで、どのストアに探している本があり、どこが一番安いかが簡単に分かります。また、DRMステータスやその他の便利な情報を得ることもできます。

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
ja: すべての取引（有料またはそれ以外）はあなたと書店の間で行われます。calibreはこの取引には関与しませんので、購入に関するすべての問題は購入先のウェブサイトへ問い合わせてください。特に、購入した本があなたの電子書籍リーダで読めるかについては、くりかえし確認してください。(特に本に<a href="{}">DRM</a> がかかっている場合など)

en: Show this message again
ja: メッセージを再び表示する

en: About Get books
ja: 書籍の入手について

en: Tag mapper
ja: タグ変換

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
ja[0]: ライブラリの {} 冊の本にタグを割り当て

en: Choose format to edit
ja: 編集する形式を選択

en: Choose which format you want to edit:
ja: 編集する形式を選択:

en: &All formats
ja: すべてのフォーマット(&A)

en: Edit ToC
ja: 目次を編集

en: Cannot edit ToC
ja: 目次を編集できません

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ja: 目次の編集は %s 形式でのみサポートされます。最適化を実行する前に、サポートされる形式への変換を行ってください。

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
ja: 目次を同時に編集するために {} 個の本を選択しました。実行するとコンピュータのクロールが遅くなる可能性があります。よろしいですか？

en: Failed to start editor
ja: エディタを開始できませんでした

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
ja: {} を編集できませんでした。目次エディタが 2 分以内に起動しませんでした。

en: Library changed
ja: ライブラリが変更されました

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
ja: calibre ライブラリが変更されたため、目次エディタが {0} に対して行った変更は保存されません。

en: Always ask when more than one format is available
ja: 複数の編集可能な形式が利用可能な場合は常に尋ねる

en: Edit book
ja: 書籍編集

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
ja: EPUBまたはAZW形式の電子書籍を編集

en: Cannot Edit book
ja: 本を編集できません

en: Cannot edit book
ja: 本を編集できません

en: Editing of books on the device is not supported
ja: デバイス上の本の編集はサポートされていません

en: No editable formats
ja: 編集可能な形式がありません

en: File missing
ja: ファイルがありません

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
ja: %s 形式が calibre ライブラリ上に見つかりません。ライブラリのメンテナンスを実行してください。

en: Unpack book
ja: 本の解凍

en: Choose the format to unpack:
ja: 解凍する形式を選択

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
ja: <h2>本の解凍について</h2>
    <p>本を解凍することで、内部を変更して、電子書籍の外観を微調整することができます。
    そのためには、HTMLとCSSの技術について、少々知っておく必要があります。
    以下の手順に従ってください: </p>
    <br>
    <ol>
    <li>"本の解凍"をクリック: 本が、内部の個別のファイルに分解されます。<br></li>
                <li>個別のファイルを右クリックし、"Open with..." を選択して、好みのテキストエディタで編集します。<br></li>
    <li>作業が終わったら: <b>ファイルブラウザーや編集に使ったエディタのウインドウを閉じます</b>。それから、"本の再構成" ボタンを押して、calibreライブラリ内の本を更新します。</li>
     </ol>

en: &Explode book
ja: 本を分割(&E)

en: &Preview book
ja: 本をプレビュー(&P)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Rebuild book
ja: 本を再構築(&R)

en: Explode the book to edit its components
ja: 書籍の要素を編集するために、分解する

en: Preview the result of your changes
ja: 変更の結果をプレビュー

en: Abort without saving any changes
ja: すべての変更を破棄して中断

en: Save your changes and update the book in the calibre library
ja: calibreライブラリへの変更や、書籍更新を保存

en: Exploding, please wait...
ja: 分解中、おまちください…

en: Failed to unpack
ja: 解凍に失敗しました

en: Could not explode the %s file.
ja: %sファイルの分解ができませんでした。

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
ja: %s ファイルの展開ができませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to rebuild file
ja: ファイルの再構築の失敗

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
ja: %sの再生成に失敗しました。より詳細な情報は"詳細を表示"をクリックしてください。

en: Rebuilding, please wait...
ja: 再構成中です、お待ちください…

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
ja: EPUB、AZW3、HTMLZ 形式の本を個別の要素に解凍

en: Cannot unpack book
ja: 本を解凍できません

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
ja: 解凍できる本は EPUB, HTMLZ, または AZW3 形式のみです。
    
    先にいずれかの形式に本を変換してください。

en: Read books
ja: 本を読む

en: View
ja: 表示

en: View specific format
ja: 指定した形式で表示

en: View with calibre E-book viewer
ja: calibreの書籍ビューアで表示

en: Read a random book
ja: ランダムに本を読む

en: Clear recently viewed list
ja: 最近表示した本の一覧を消去

en: Continue reading previous book
ja: 前の本を読み続ける

en: Continue reading the last opened book
ja: 最後に開いた本から読書を再開

en: E-book file missing
ja: 電子書籍ファイルがありません

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
ja: {0} 形式のファイルが calibre ライブラリフォルダにありません

en: No associated program
ja: 関連づけられたプログラムがありません

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
ja: Windowsは %s をcalibreで開こうとしますが、その結果まったく同じ本がcalibreライブラリに追加されることになります。このファイル形式を表示できる何か別のプログラムをインストールし、Windowsがそのファイルタイプをインストールしたプログラムで開くように設定してください。

en: Cannot view
ja: 表示できません

en: Format unavailable
ja: 形式がありません

en: Selected books have no formats
ja: 選択した本には形式がありません

en: Choose the format to view
ja: 表示する形式を選択

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ja: 選択した本の中に %s 形式のものがない本があります。まず変換してください。

en: Multiple books selected
ja: 複数の本を選択しています

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ja: %d冊の本を開こうとしています。一度にたくさんの本を開くと時間がかかったり、コンピュータの反応が悪くなります。一度開こうとすると終わるまで中断できません。本当に開きますか？

en: Cannot open folder
ja: フォルダを開くことができません

en: This book no longer exists in your library
ja: この本はすでにライブラリにありません

en: %s has no available formats.
ja: %s に利用可能な形式がありません。

en: Virtual library
ja: 仮想ライブラリ

en: Quick select Virtual library
ja: 仮想ライブラリをクイック選択

en: Quick select a Virtual library
ja: 仮想ライブラリをクイック選択

en: Cannot add books
ja: 本を追加できません

en: The path %s does not exist
ja: パス %s が存在しません

en: You do not have permission to read %s
ja: 読み込み権限がありません %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
ja: 選択したすべての本について、読み込み権限がありません

en: Adding books...
ja: 本の追加中...

en: Scanning for files...
ja: ファイルのスキャン中...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
ja[0]: 選択したファイルの読み込み権限がありません。

en: Could not add %s as you do not have permission to read the file
ja: 読み込み権限がないため %s を追加できません

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
ja: すべての本の追加に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Could not add
ja: 追加できません

en: No e-book files were found in %s
ja: %s に電子書籍が見つかりません

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
ja[0]: 書誌を読み込み、ライブラリに追加中... ({} 冊)

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
ja: いくつかの本の追加に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Critical failure
ja: 致命的な失敗

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
ja: 書誌読み込み用のワーカープロセスが、ファイルの処理中にクラッシュしました。本の追加を中断します。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
ja[0]: 書誌の読み込みに失敗しました:

en: With error:
ja: エラー:

en: Failed to merge the book:
ja: 本のマージに失敗しました:

en: Failed to add the book:
ja: 本の追加に失敗しました:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
ja: ファイル {0} の追加に失敗しました。本: {1}

en: Adding duplicates
ja: 重複を追加中

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
ja: いくつかの本の追加で問題が発生しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
ja: すべての本の追加に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Errors while adding
ja: 追加中のエラー

en: Ignore
ja: 無視

en: Add
ja: 追加

en: starts with
ja: から始まる

en: does not start with
ja: から始まらない

en: ends with
ja: で終わる

en: does not end with
ja: で終わらない

en: matches glob pattern
ja: globパターンにマッチする

en: does not match glob pattern
ja: globパターンにマッチしない

en: matches regex pattern
ja: 正規表現にマッチする

en: does not match regex pattern
ja: 正規表現にマッチしない

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
ja: 下記でルールを制作し、ルールの利用によってファイルの追加及び無視することができます

en: the file, if the filename
ja: を実行するのは、そのファイル名が

en: You must provide a value for the filename to match
ja: ファイル名とマッチする値を指定してください

en: A comma separated list of tags
ja: カンマ区切りのタグのリスト

en: Matching is case-insensitive
ja: マッチは大文字・小文字の区別をしない

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
ja: 大文字・小文字の区別をしないファイル名パターン、例：{0}又は{1}

en: A regular expression
ja: 正規表現

en: %s is not a valid glob expression
ja: %sは有効なglob表現ではない

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ja: ファイル名が <b>{query}</b><i>{match_type}</i> のとき、ファイルを<b>{action}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
ja: ここではファイルを追加/無視するルールを指定できます。指定したルールは、フォルダ/アーカイブからファイルを再帰的に追加するときや、自動追加するときに使用されます。下の「ルールを追加」ボタンをクリックして開始してください。ルールはすべてのファイルに対して順番に処理され、「追加」または「無視」ルールのいずれかが一致すると終了します。ひとつもルールが一致しない場合には、ファイル拡張子が既知の電子書籍タイプの場合にのみ、ファイルを追加します。

en: Test filename filter rules
ja: ファイル名絞り込みルールをテスト

en: Enter a filename to test:
ja: テスト用ファイル名をを入力:

en: Enter filename and click the "Test" button
ja: ファイル名を入力してテストボタンを押してください

en: The filename %s did not match any rules
ja: ファイル名 %s はどのルールにも一致しませんでした

en: The filename {0} will be {1}
ja: ファイル名 {0} は {1} になります

en: Edit file filter rules
ja: ファイル絞り込みルールを編集

en: Change
ja: 変更

en: Capitalize
ja: 先頭を大文字

en: Lower-case
ja: 小文字化

en: Upper-case
ja: 大文字化

en: is one of
ja: いずれかである

en: is not one of
ja: いずれでもない

en: contains
ja: 含む

en: the author, if the author name
ja: 著者名が次の条件に合致時

en: You must provide a value for the author name to match
ja: 検索する著者名の値を指定する必要があります

en: with the name:
ja: 変更先の著者名:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ja: 著者名が <b>{query}</b> に <i>{match_type}</i> 場合に <b>{action}</b>

en: to the name
ja: 名称

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
ja: ここでは、著者名を扱うルールを指定できます。下の「ルールを追加」ボタンをクリックして開始してください。作成したルールは、すべての著者名に対して順番に処理されます。

en: Test author mapping rules
ja: 著者名変換ルールをテスト

en: Enter an author name to test:
ja: テスト用著者名名をを入力:

en: Enter author and click the "Test" button
ja: 著者名を入力して「テスト」ボタンをクリックしてください

en: Edit author mapping rules
ja: 著者名変換ルールを編集

en: Added a book automatically from {src}
ja: {src} から本を自動的に追加しました

en: Added {num} books automatically from {src}
ja: {num}  冊の本を {src} から自動的に追加しました

en: Donate
ja: 寄付

en: Edit
ja: 編集

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select all
ja: すべて選択

en: Search the internet for the author {}
ja: 著者「{}」をインターネット上で検索

en: Search the internet for this book
ja: この本をインターネット上で検索

en: Manage %s
ja: %sの管理

en: Find %s in the Tag browser
ja: タグブラウザ内で %s iを検索

en: Search calibre for %s
ja: %s をcalibreで検索

en: in category %s
ja: カテゴリ %s

en: in grouped search %s
ja: グループ化された検索 %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
ja: calibre でカテゴリ {name} 内の {val} を検索

en: Delete the %s format
ja: %s形式を削除する

en: Save the %s format to disk
ja: %s形式でディスクに保存する

en: Restore the %s format
ja: %s形式を復元

en: Set the book cover from the %s file
ja: %sファイルから表紙を設定

en: Compare to the %s format
ja: %s形式と比較

en: Open %s with...
ja: %sをアプリケーションを選択して開く...

en: Add other application for %s files...
ja: %sファイルを開く別のアプリケーションを追加...

en: Edit Open with applications...
ja: 編集用にアプリケーションで開く

en: Edit %s format
ja: %s 形式を編集

en: Path to file
ja: ファイルのパス

en: The text: {}
ja: テキスト: {}

en: &Author link
ja: 著者リンク(&A)

en: Search {0} for {1}
ja: {0}で{1}を検索

en: Remove %s from this book
ja: %sをこの本から削除

en: The location of the book
ja: 本の場所

en: &Identifier
ja: 識別子

en: Link to show book in calibre
ja: calibre で本を表示するリンク

en: Link to show books matching {} in calibre
ja: calibre 内で {} に一致する本を表示するリンク

en: Link to view {} format of book
ja: {} 形式の本を読むリンク

en: All book details
ja: すべての本の詳細

en: Selected text
ja: 選択したテキスト

en: Search
ja: 検索

en: Copy link location
ja: リンク位置をコピー

en: Search {0} for this book
ja: この本の{0}を検索

en: Open the Edit metadata window
ja: 書誌ウィンドウを開く

en: Open cover with...
ja: アプリケーションを選択して表紙を開く...

en: Add another application to open cover with...
ja: 表紙を開く別のアプリケーションを追加...

en: Paste cover
ja: 表紙を貼り付け

en: Copy cover
ja: 表紙をコピー

en: Save cover to disk
ja: 表紙をディスクに保存

en: Remove cover
ja: 表紙を削除

en: Generate cover from metadata
ja: 書誌から表紙を生成

en: Trim cover
ja: 表紙をトリム

en: Automatically trim borders
ja: 自動的に端をトリム

en: Trim borders manually
ja: 手動で端をトリム

en: Undo last trim
ja: 最後のトリムを元に戻す

en: Choose cover save location
ja: 表紙を保存する場所を洗濯

en: JPEG images
ja: JPEG画像

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
ja: 表紙を交換してもよろしいですか？ 現在の表紙は完全に失われます。

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
ja: 本当に本の表紙を削除しますか？

en: Double click to open the Book details window
ja: ダブルクリックで本の詳細ウィンドウを開く

en: Path
ja: パス

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ja: 表紙サイズ: %(width)d x %(height)d ピクセル

en: Edit identifiers for this book
ja: この本の識別情報を編集

en: Identifier &URL
ja: 識別子のURL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
ja: 本から<b>{}</b>を削除してよろしいですか？

en: BibTeX options
ja: BibTeXオプション

en: Options specific to
ja: 特定オプション:

en: output
ja: 出力

en: Form
ja: フォーム

en: Bib file encoding:
ja: Bib ファイルのエンコーディング：

en: Fields to include in output:
ja: 出力するフィールド:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
ja: エンコーディング設定(エラー時に設定してください):

en: BibTeX entry type:
ja: BibTeXの入力タイプ：

en: Create a citation tag?
ja: 引用タグを作る

en: Add file paths with formats?
ja: フォーマットにファイルへのパスを追加する

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ja: BibTeXの出典とやり取りするタグ：

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ja: このテンプレートに対するいくつかの説明:
     -使用できるフィールドは 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -著者やタグのようなリスト型は、最初のエレメントのみが選択されます。
     -時間フィールドは日付のみが使われます。

en: CSV/XML options
ja: CSV/XMLオプション

en: Drag and drop to re-arrange fields
ja: ドラッグアンドドロップでフィールドの並びかえ

en: Library name
ja: ライブラリ名

en: Number
ja: 数字

en: E-book options
ja: 電子書籍オプション

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Read book
ja: 本を読む

en: Wishlist item
ja: ウィッシュリストの項目

en: any date
ja: すべての日付

en: any value
ja: すべての値

en: unspecified
ja: 未指定

en: No genres will be excluded
ja: ジャンルを除外しない

en: regex error: %s
ja: 正規表現エラー: %s

en: All genres will be excluded
ja: すべてのジャンルを除外する

en: Delete saved catalog preset
ja: カタログプリセットを削除

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
ja: 選択した保存されたカタログプリセットを削除します。よろしいですか？

en: Save catalog preset
ja: カタログプリセットを保存

en: Preset name:
ja: プリセット名:

en: You must provide a name.
ja: 名前を入力する必要があります。

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
ja: 保存されたプリセットはすでに存在しているので上書きします。よろしいですか？

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ja: '%s'を本当に削除しますか?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
ja: 本当にルール #%(first)d-%(last)d を削除しますか?

en: Delete Rule
ja: 削除ルール

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: 項目

en: Value
ja: 値

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Presets
ja: プリセット

en: Select catalog preset to load
ja: 読み込むプリセットを選択してください

en: Save current catalog settings as preset
ja: 現在のカタログ設定をプリセットとして保存

en: Save
ja: 保存

en: Delete current preset
ja: 現在のプリセットを削除

en: Delete
ja: 削除

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
ja: 有効にしたセクションは生成するカタログに含まれます。

en: Included sections
ja: 含めるセクション

en: List of books, sorted by Author
ja: 著者名順に整列した本の一覧

en: &Authors
ja: 著者(&A)

en: List of books, sorted by Title
ja: タイトル順に整列した本の一覧

en: &Titles
ja: タイトル(&T)

en: List of series books, sorted by Series
ja: シリーズ名順に整列した、シリーズ本の一覧

en: &Series
ja: シリーズ(&S)

en: List of books, sorted by genre
ja: ジャンル順に整列した本の一覧

en: &Genres
ja: ジャンル(&G)

en: Field containing genres
ja: ジャンルを含むフィールド

en: List of books, sorted by date added to calibre
ja: calibreに追加した日付順に整列した本の一覧

en: &Recently added
ja: 追加日(&R)

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
ja: 著者名順に整列した、表紙サムネイルつきの書籍概要

en: &Descriptions
ja: 概要(&D)

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
ja: 最初にマッチしたルールのプレフィックスが、生成するカタログで本のプレフィックスになります

en: Prefixes
ja: プレフィックス

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
ja: 除外ルールのいずれかにマッチした本は生成するカタログに入りません

en: Excluded books
ja: 除外する本

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
ja: 生成するカタログのジャンルから除外する正規表現。ジャンルは本に適用されたタグから生成されます。デフォルトのパターン \[.+\]|\+ は、[tag] のようなタグ 例: [Test book] と、通常読み終わった本のタグとして使用される '+' を除外します。

en: Excluded genres
ja: 除外するジャンル

en: Genres to &exclude (regex):
ja: 除外するジャンル(正規表現)(&E):

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Results of regex:
ja: 正規表現の結果:

en: Tags that will be excluded as genres
ja: ジャンルとして扱わないタグ

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
ja: 概要セクションで書誌のコメントに追加するカスタム列

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
ja: 追加の情報をコメントの前に付加する

en: &Before
ja: 前(&B)

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
ja: 追加の情報をコメントの後ろに付加します

en: &After
ja: 後(&A)

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
ja: 書誌のコメントと追加の情報の間を水平線で区切ります

en: Include &separator
ja: セパレータを入れる(&S)

en: &Merge with comments:
ja: コメントと統合(&M):

en: Catalog cover:
ja: カタログの表紙:

en: Generate new cover
ja: 新しい表紙を生成

en: Use existing cover
ja: 既存の表紙を使用

en: E&xtra Description note:
ja: 追加の概要(&X):

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
ja: カタログの概要セクションに含める追加の情報を含むカスタム列

en: &Thumb width:
ja: サムネイル幅(&T):

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
ja: カタログの概要セクションに含まれる表紙サムネイルのサイズのヒント

en:  inch
ja:  インチ

en: Author cross-references:
ja: 著者のクロスリファレンス

en: For books with multiple authors, list each author separately
ja: 複数の著者が設定された本を、それぞれの著者のリストに別々に追加

en: Tab template for catalog.ui
ja: カタログUI用のタブテンプレート

en: Toggle
ja: 切替え

en: Tag browser
ja: タグブラウザ

en: Cover browser
ja: 表紙ブラウザ

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: イタリック体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Ordered list
ja: 順番付きリスト

en: Unordered list
ja: 順不同リスト

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央揃え

en: Align right
ja: 右揃え

en: Align justified
ja: 両端揃え

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Remove formatting
ja: フォーマットを取り除く

en: Paste and match style
ja: スタイルを合わせて貼り付け

en: Cut
ja: 切り取り

en: Increase indentation
ja: インデントを増やす

en: Decrease indentation
ja: インデントを減らす

en: Foreground color
ja: 文字色

en: Background color
ja: 背景色

en: Insert link or image
ja: リンク/画像の挿入

en: Insert separator
ja: セパレータを挿入

en: Clear
ja: 消去

en: Style text block
ja: テキストのスタイル

en: Style the selected text block
ja: 選択したテキストのスタイル

en: Heading {0}
ja: 見出し {0}

en: Normal
ja: 普通

en: Blockquote
ja: ブロッククォート

en: Choose foreground color
ja: 描画色を選択

en: Choose background color
ja: 背景色を選択

en: Choose image
ja: 画像を選択

en: Invalid URL
ja: 無効な URL

en: Remote images not supported
ja: リモート画像はサポートされていません

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
ja: 先に画像をダウンロードしてください。リモートの画像を示す URL はサポートされていません。

en: Create link
ja: リンクを作成

en: &File
ja: ファイル (&F)

en: Images
ja: 画像

en: Choose file
ja: ファイルを選択

en: Choose folder
ja: フォルダを選択

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
ja: URLを入力。「リンクを画像として扱う」がチェックされている場合、リンクの代わりに画像の参照が追加されます。コンピュータ上のファイルへのリンクも作成できますが、その場合ファイルを移動すると機能しなくなることに注意してください。

en: Enter &URL:
ja: URLを入力(&U):

en: Treat the URL as an &image
ja: リンクを画像として扱う(&I)

en: Enter &name (optional):
ja: 名前を入力(オプション)(&N):

en: Choose a file on your computer:
ja: コンピュータ上のファイルを選択

en: &Width:
ja: 幅 (&W):

en: &Height:
ja: 高さ (&H):

en: Open link
ja: リンクを開く

en: Fonts
ja: フォント

en: %s toolbars
ja: %s ツールバー

en: Hide
ja: 隠す

en: Show
ja: 表示する

en: Smarten punctuation
ja: 句読点をスマート化

en: &Normal view
ja: 通常表示(&N)

en: &HTML source
ja: HTMLソース(&H)

en: AZW3 output
ja: AZW3出力

en: Do not add &Table of Contents to book
ja: 本に目次を加えない(&T)

en: &Title for Table of Contents:
ja: 目次のタイトル(&T):

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ja: 生成された目次を本の後ろでなく初めに入れる(&S)

en: Use author &sort for author
ja: 著者として著者読みを使う(&S)

en: Disable &compression of the file contents
ja: ファイルの内容を圧縮しない(&C)

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
ja: Facebook などでの書籍内容の共有を許可 ※警告: 最後に読んだページの同期を無効化

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ja: このダイアログで指定できない設定は、環境設定で指定したデフォルト値ではなく前回変換した時に使用された値 (もしあれば) が使われます。

en: None of the selected books have saved conversion settings.
ja: 選択した本のうちどれも変換設定が保存されていません。

en: Bulk convert one book
ja: 1つの本をまとめて変換

en: Bulk convert {} books
ja: {}冊の本を一括変換

en: Comic input
ja: コミックス入力

en: input
ja: 入力

en: &Number of colors:
ja: 色数(&N):

en: Disable &normalize
ja: 標準化しない(&N)

en: Keep &aspect ratio
ja: 縦横比を維持(&A)

en: Disable &sharpening
ja: コントラスト強調しない(&S)

en: Disable &trimming
ja: トリミングしない(&T)

en: &Wide
ja: ワイド(&W)

en: &Landscape
ja: 横長(&L)

en: &Right to left
ja: 右から左(&R)

en: Don't so&rt
ja: 整列しない(&R)

en: De&speckle
ja: 斑点除去(&S)

en: &Disable comic processing
ja: コミックスの処理をしない(&D)

en: &Output format:
ja: 出力形式(&O):

en: Disable conversion of images to &black and white
ja: 画像を白黒変換しない(&B)

en: Override image &size:
ja: 画像サイズを強制指定(&S):

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ja: CBCファイルの目次にページへのリンクを追加しない(&P)

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug the conversion process.
ja: 変換プロセスをデバッグ

en: Choose debug folder
ja: デバッグフォルダを選択

en: Invalid debug folder
ja: 無効なデバッグフォルダ

en: Failed to create debug folder
ja: デバッグフォルダが作成できませんでした

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
ja: デバッグ情報の出力先フォルダを指定してください。フォルダを指定した場合は、calibreは大量のデバッグ情報をその中に出力します。これは、変換プロセスを理解する際や、目次や章判別のような変換パラメータの正しい値を調べる際に役立ちます。

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ja: デバッグプロセスは、変換プロセスの色々な段階で生成される中間HTMLファイルを出力します。このHTMLは、変換の手修正を行う際に良い出発点になるでしょう。

en: DOCX input
ja: DOCX入力

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
ja: ドキュメントの画像から表紙の自動検出を行わない(&C)

en: Do not add a page break after every &endnote
ja: 巻末注ごとに改ページを追加しない

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
ja: 上付き文字と下付き文字を、行の高さに影響を与えないように描画します(&S)

en: DOCX output
ja: DOCX出力

en: Paper si&ze:
ja: 用紙サイズ(&z):

en: &Custom size:
ja: カスタムサイズ(&C):

en: Page &bottom margin
ja: ページの下マージン(&B)

en: Page &left margin
ja: ページの左マージン(&L)

en: Page &right margin
ja: ページの右マージン(&R)

en: Page &top margin
ja: ページの上マージン(&T)

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
ja: ドキュメントの最初に目次を挿入しない(&T)

en: Do not insert &cover as image at start of document
ja: ドキュメントの最初に表紙の画像を挿入しない(&C)

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
ja: 紙として挿入された画像の縦横比を維持

en: EPUB output
ja: EPUB出力

en: EP&UB version:
ja: EPUBバージョン(&U):

en: No default &cover
ja: デフォルトの表紙を付けない(&C)

en: Insert inline &Table of Contents
ja: インラインの目次を挿入(&T)

en: Split files &larger than:
ja: 以下より大きいファイルは分割する(&L):

en: No &SVG cover
ja: SVG形式の表紙を使わない(&S)

en: &Flatten EPUB file structure
ja: EPUBファイルの構造をフラットにする(&F)

en: &Title for inserted ToC:
ja: インラインの目次のタイトル(&T)

en: Disabled
ja: 無効

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
ja: 本の最後にインラインの目次を挿入(&E)

en: Preserve cover &aspect ratio
ja: 表紙の縦横比を維持(&A)

en: Do not &split on page breaks
ja: 改ページの際にファイルを分割しない(&S)

en: FB2 input
ja: FB2入力

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
ja: 目次を本の先頭に挿入しない

en: FB2 output
ja: FB2出力

en: &Sectionize:
ja: セクション化(&S):

en: &Genre:
ja: ジャンル(&G)

en: Font rescaling wizard
ja: フォントサイズ調整ウィザード

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
ja: <p>このウィザードは、最適なフォントサイズのキーを選択する手伝いをします。入力ドキュメントのベースフォントサイズとフォントサイズを入力すると、ウイザードは
    フォント変換アルゴリズムを使って、どのフォントサイズになるのかを表示します。下の出力ベースフォントサイズとフォント･キーを調整することで、アルゴリズムを調
    整することができます。適当な値が決まったらOKをクリックしてください。</p>
    <p>デフォルトでは出力ベースフォントサイズは０でフォントサイズ･キーは指定されていないので、calibreは出力プロファイルの値を使用します。 
    </p>
    <p>詳しくは<a href="%s">ユーザマニュアル</a>で、どのようにフォントサイズ変換アルゴリズムが動くのかを見てください。</p>

en: &Output document
ja: 出力文書(&O)

en: &Base font size:
ja: 基本フォントサイズ(&B):

en: Font size &key:
ja: フォントサイズのキー(&K):

en:  pt
ja:  ポイント

en: Use &default values
ja: デフォルト値を使用(&D)

en: &Input document
ja: 入力文書(&I)

en: &Font size:
ja: フォントのサイズ(&F):

en:  will map to size:
ja:  は変換されると:

en: Heuristic
    processing
ja: ヒューリスティック処理

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ja: よくあるパターンのテキストや構造を見つけて修正する。

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
ja: <b>ヒューリスティック処理</b>とは、calibre が本をスキャンしてよくあるパターンの間違いを修正することを指します。名前のとおり、これは推測に基づいているため、calibreの推測が間違っていれば変換結果が悪くなる事もあります。そのため、この機能はデフォルトでは無効になっています。希望通りに変換が行われない場合は、ヒューリスティック処理を有効にすると問題が改善する可能性があります。色々なヒューリスティック処理のオプションについては<a href="%s">ユーザマニュアル</a>を参照してください。

en: Enable &heuristic processing
ja: ヒューリスティック処理を行う(&H)

en: Heuristic processing
ja: ヒューリスティック処理

en: Unwrap lines
ja: 行折り返し解除

en: Line &un-wrap factor:
ja: 行折り返し解除係数(&U):

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ja: 書式のない章見出しとサブ見出しを検出してマークアップ

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ja: 分割回避のために <h1> や <h2> タグ順を再割り当て

en: Delete blank lines between paragraphs
ja: 段落間の空行を削除

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ja: シーン区切りの書式を変更しない

en: Replace soft scene &breaks:
ja: ソフトシーン区切りを置換(&B):

en: Remove unnecessary hyphens
ja: 不要なハイフンを削除

en: Italicize common words and patterns
ja: 常用句やパターンをイタリック体にする

en: Replace entity indents with CSS indents
ja: 要素のインデントを CSS のインデントに置換

en: HTMLZ output
ja: HTMLZ出力

en: How to handle &CSS
ja: CSSの取り扱い方法(&C)

en: How to handle class &based CSS
ja: CSSに基づいたクラスの取り扱い方法(&B)

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
ja: アーカイブ内のHTMLファイルのファイル名に本のタイトルを使用(&T)

en: Control the look and feel of the output.
ja: 出力の外観を調整

en: Original
ja: オリジナル

en: Left align
ja: 左寄せ

en: Justify text
ja: テキストを揃える

en: Base font si&ze:
ja: 基本フォントサイズ(&Z):

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ja: 最適なフォントサイズキーを選ぶためのウィザード

en: Minim&um line height:
ja: 最小の行高さ(&U):

en: L&ine height:
ja: 行の高さ(&I):

en: Embed font fami&ly:
ja: 埋め込むフォントファミリ(&L):

en: &Embed all fonts in document
ja: すべてのフォントをドキュメントに埋め込む(&E)

en: E&xpand CSS
ja: CSSを展開(&X)

en: Keep &ligatures
ja: 合字を維持(&L)

en: &Disable font size rescaling
ja: フォントサイズを再調整しない(&D)

en: &Fonts
ja: フォント(&F)

en: Text &justification:
ja: テキスト揃え(&J):

en: &Unsmarten punctuation
ja: 句読点のスマート化を戻す(&U)

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
ja: Unicode 文字を ASCII に変換(&T)

en: I&nput character encoding:
ja: 入力文字コード(&N):

en: T&ext
ja: テキスト(&E)

en: &Line size:
ja: 行サイズ(&L):

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ja: <p>calibreが段落の間の空白を削除する時、段落が容易に識別できるように自動的に段落にインデントを付けます。このオプションはインデントの幅を調整します。

en: No change
ja: 変更なし

en: Insert &blank line between paragraphs
ja: 段落間に空行を挿入(&B)

en: Remove &spacing between paragraphs
ja: 段落間の空白を削除(&S)

en: I&ndent size:
ja: インデントサイズ(&N):

en: &Linearize tables
ja: 表を展開(&L)

en: &Layout
ja: レイアウト(&L)

en: E&xtra CSS
ja: 追加 CSS(&X)

en: Filter style information
ja: スタイル情報を絞り込み

en: Select what style information you want completely removed:
ja: どのスタイル情報を完全に削除するかを選択：

en: Removes the font-family CSS property
ja: CSS font-family プロパティを削除

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
ja: CSS margin  プロパティを削除。この設定はパージのマージンには影響しないことに注意してください。

en: &Margins
ja: マージン(&M)

en: Removes the padding CSS properties
ja: CSS padding プロパティを削除

en: &Padding
ja: パディング(&P)

en: Convert floating images/text into static images/text
ja: フローティング画像/テキストを静的な画像/テキストに変換する

en: F&loats
ja: フロート(&L)

en: Removes foreground and background colors
ja: 前景色･背景色を削除

en: &Colors
ja: 色(&C)

en: Other CSS Propert&ies:
ja: その他のCSSプロパティ(&I)：

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
ja: 削除するカンマ区切りのCSSプロパティ。例：display, color, font-family

en: &Styling
ja: スタイル(&S)

en: &Transform styles
ja: スタイルを変更(&T)

en: Transform &HTML
ja: HTML を変換(&H)

en: LRF output
ja: LRF出力

en: Enable &auto-rotation of wide images
ja: 幅の広い画像を自動で回転(&A)

en: &Wordspace:
ja: 単語間隔(&W):

en: Minimum para. &indent:
ja: 段落の字下げ最小値(&I):

en: Render &tables as images
ja: 表を画像として描画(&T)

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ja: テーブル描画時のテキストサイズ倍率

en: Add &header
ja: ヘッダを追加(&H)

en: Header &separation:
ja: ヘッダ余白(&S)

en: Header &format:
ja: ヘッダの形式(&F):

en: &Embed fonts
ja: 埋め込みフォント(&E)

en: &Serif font family:
ja: Serif フォント(&S):

en: S&ans-serif font family:
ja: Sans-serif フォント(&A):

en: &Monospace font family:
ja: 等幅フォントファミリ(&M):

en: Metadata
ja: 書誌

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ja: 書誌を編集。出力ファイルにはできる限り、この書誌が付加されます。

en: This book has no cover
ja: この本には表紙がありません。

en: Choose cover for
ja: 表紙の選択

en: Cannot read
ja: 読み込めません

en: You do not have permission to read the file:
ja: ファイルの読み込み権限がありません：

en: Error reading file
ja: ファイルの読み込みエラー

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ja: <p>ファイルの読み込み時にエラーが発生しました: <br /><b>

en:  is not a valid picture
ja:  は有効な画像ではありません

en: Book cover
ja: 表紙

en: Change &cover image:
ja: 本の表紙を変更(&C):

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ja: この本の表紙の画像を選択

en: Use cover from &source file
ja: ソースファイルの表紙を使用(&S)

en: &Title:
ja: タイトル(&T):

en: Change the title of this book
ja: この本のタイトルを変更

en: &Author(s):
ja: 著者(&A):

en: Author so&rt:
ja: 著者読み(&R):

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ja: この本の著者を変更します。著者が複数いる場合は、カンマ区切りにしてください。

en: &Publisher:
ja: 出版社(&P):

en: Ta&gs:
ja: タグ(&G):

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ja: 本をカテゴライズするタグ。これは検索時に特に便利です。<br><br>単語やフレーズをカンマで区切ります。

en: &Series:
ja: シリーズ(&S):

en: List of known series. You can add new series.
ja: シリーズのリスト。新しいシリーズも追加できます。

en: Book
ja: 巻

en: MOBI output
ja: MOBI出力

en: Ignore &margins
ja: マージンを無視(&M)

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
ja: すべての画像をJPEG変換しない（古いデバイスでは画像が表示されない可能性あり）

en: Kindle options
ja: Kindle オプション

en: MOBI file &type:
ja: MOBIファイル・タイプ(&T)：

en: Personal Doc tag:
ja: 私的なドキュメントのタグ：

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
ja: <b>注意：</b>いくつかのKinldeデバイスでは new、もしくは both のMOBIファイル・タイプの表示に問題があることがあります。デバイス上で新しい形式を使いたい場合には、MOBIの代わりにAZW3 へ変換してください。

en: Default profile
ja: デフォルトプロファイル

en: unlimited
ja: 制限なし

en: %(width)d x %(height)d pixels
ja: %(width)d x %(height)d ピクセル

en: Screen size: %s
ja: 画面サイズ: %s

en: Page setup
ja: ページ設定

en: &Output profile:
ja: 出力プロファイル(&O):

en: Profile description
ja: プロファイルの説明

en: &Input profile:
ja: 入力プロファイル(&I):

en: Margins
ja: 余白

en: &Left:
ja: 左(&L):

en: Unchanged
ja: 変更なし

en: &Top:
ja: 上(&T):

en: &Right:
ja: 右(&R):

en: &Bottom:
ja: 下(&B):

en: PDB output
ja: PDB出力

en: &Format:
ja: 形式(&F):

en: &Inline TOC
ja: 目次をインラインで取り込む(&I)

en: Output &encoding:
ja: 出力エンコーディング(&E)

en: PDF input
ja: PDF入力

en: Line &un-wrapping factor:
ja: 行折り返し解除係数(&U):

en: No &images
ja: 画像なし(&I)

en: PDF output
ja: PDF出力

en: Use page margins from the &document being converted
ja: 変換するドキュメントのページマージンを使用(&D)

en: &Use the paper size set in output profile
ja: 出力プロファイルに設定された紙面サイズを使用(&U)

en: &Paper size:
ja: 用紙サイズ(&P):

en: &Unit:
ja: 単位(&U):

en: Preserve &aspect ratio of cover
ja: 表紙の縦横比を維持(&A)

en: Add page &numbers to the bottom of every page
ja: すべてのページの下にページ番号を追加(&N)

en: Add a printable &Table of Contents at the end
ja: 末尾に印刷可能な目次を追加(&T)

en: &Title for ToC:
ja: 目次のタイトル(&T):

en: Serif famil&y:
ja: Serifフォント(&Y):

en: Sans fami&ly:
ja: Sansフォント(&L):

en: &Monospace family:
ja: 等幅フォント(&M):

en: S&tandard font:
ja: 標準フォント(&T):

en: Default font si&ze:
ja: デフォルトのフォントサイズ(&Z)

en:  px
ja:  ピクセル

en: Monospace &font size:
ja: 等幅フォントのサイズ(&F):

en: Page &number map:
ja: ページ番号マップ(&N):

en: Page  margins
ja: ページのマージン

en: Page headers and footers
ja: ページのヘッダとフッタ

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
ja: ヘッダとフッタのテンプレートを指定して、生成されるPDFのすべてのページにヘッダとフッタを挿入することができます。詳しくは <a href="%s">documentation</a>を参照してください。

en: &Header template:
ja: ヘッダテンプレート(&H):

en: &Footer template:
ja: フッタテンプレート(&F):

en: &Break long words at the end of lines
ja: 長い単語を行末で分割(&B)

en: Odd/even &offset:
ja: 奇数/偶数オフセット:

en: PMLZ output
ja: PMLZ出力

en: Do not &reduce image size and depth
ja: 画像サイズや色深度を縮小しない

en: RB output
ja: RB出力

en: No formats available
ja: 利用できる形式がありません

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ja: 本なしではGUIビルダーを使って正規表現を作成できません。

en: Could not open file
ja: ファイルを開けませんでした

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ja: ファイルが開けませんでした。別のプログラムを使って開きますか？

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
ja: テスト用のマークアップを生成できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to generate preview
ja: プレビューの生成に失敗しました

en: Open book
ja: 本を開く

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
ja: 下の「開く」ボタンをクリックしてテストで使用する電子書籍を開いてください

en: Regex:
ja: 正規表現:

en: &Test
ja: テスト(&T)

en: Occurrences:
ja: 出現回数:

en: Goto:
ja: 移動:

en: &Previous
ja: 前へ(&P)

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: Preview
ja: プレビュー

en: RTF input
ja: RTF入力

en: Ignore &WMF images in the RTF file
ja: RTFファイル内のWMF画像を無視(&W)

en: Search &
    replace
ja: 検索と置換

en: &Search regular expression:
ja: 検索正規表現(&S):

en: Replacement text
ja: 置換テキスト

en: Search regular expression
ja: 検索正規表現

en: Load calibre search-replace definitions file
ja: calibreの検索/置換定義ファイルを読み込みます

en: calibre search-replace definitions file
ja: calibre検索/置換定義ファイル

en: Failed to read
ja: 読み込みに失敗しました

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
ja: %s からのパターンの読み込みに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Save calibre search-replace definitions file
ja: calibre 検索/置換の定義ファイルを保存

en: Unused search & replace definition
ja: 検索と置換の定義が使用されていません

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
ja: 編集しようとしている検索/置換定義は、定義リストに追加されていません。登録を継続しますか？(定義は使用されません)

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid regular expression: %s
ja: 次の正規表現は無効です: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
ja: この登録で適用される検索/置換の定義のリスト

en: Edit search/replace definition
ja: 検索/置換の定義を編集

en: &Replacement text:
ja: 置換テキスト(&R):

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
ja: 現在の表現を、適用する表現のリストに追加

en: &Add
ja: 追加 (&A)

en: Edit the currently selected expression
ja: 選択中の表現を編集する

en: &Change
ja: 変更(&C)

en: Remove the currently selected expression
ja: 選択中の表現を削除する

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Load a list of expressions from a previously saved file
ja: 以前保存されたファイルから表現の一覧を読み込み

en: &Load
ja: 読み込み (&L)

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
ja: 簡単に再利用できるようにするため、この表現リストを保存します。

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Move expression up.
ja: 表現を上に上げる

en: Move expression down.
ja: 表現を下に下げる

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
ja: <p>検索と置換では<i>正規表現</i>を利用しています。正規表現を始めるには、<a href="%s">正規表現チュートリアル</a>を参照してください。 現在の入力ドキュメントに対する正規表現をテストするには、以下のウィザードボタンもクリックしてみてください。正規表現に慣れたら、追加ボタンを押して正規表現リストに追加してみてください。

en: Restore &defaults
ja: デフォルトに戻す(&D)

en: &Input format:
ja: 入力形式(&I):

en: Use &saved conversion settings for individual books
ja: それぞれの本に保存された変換設定を使う(&S)

en: Convert
ja: 変換

en: SNB output
ja: SNB出力

en: Hide &chapter name
ja: 章名を非表示(&C)

en: Don't indent the &first line for each paragraph
ja: 段落の最初の行をインデントしない(&F)

en: Insert &empty line between paragraphs
ja: 段落の間に空行を挿入(&E)

en: Optimize for full-&screen mode
ja: 全画面モード用に最適化

en: Structure
    detection
ja: 構造検出

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ja: 章の始まりや他のドキュメント構造の判別を細かく制御します。

en: Detect &chapters at (XPath expression):
ja: 章を検出(&C) (XPath構文):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
ja: 直前に改ページを挿入(&P) (XPath構文):

en: Start &reading at (XPath expression):
ja: 開始ページ(&R) (XPath構文):

en: Invalid XPath
ja: 無効なXPath

en: The XPath expression %s is invalid.
ja: XPath構文 %s は無効です。

en: Remove &fake margins
ja: 偽のマージンを削除(&F)

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ja: 「ヘッダとフッタの除去」は「検索と置換」に置き換わりました。機能を利用するには、左側のバーにある「検索と置換」カテゴリをクリックしてください。置換テキストを空欄にし、ヘッダ/フッタを除去する正規表現を「検索正規表現」欄に入力してください。

en: Insert &metadata as page at start of book
ja: 本の最初のページに書誌を挿入(&M)

en: Chapter &mark:
ja: 章のマーク(&M):

en: Remove first &image
ja: 最初の画像を削除(&I)

en: Table of
    Contents
ja: 目次

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ja: 目次の作成と変換を制御

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ja: レベル &1 目次 (XPath構文):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ja: レベル &2 目次 (XPath構文):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ja: レベル &3 目次 (XPath構文):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ja: 自動生成された目次を強制的に使用(&F)

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ja: 見つかった章を目次に追加しない(&D)

en: Number of &links to add to Table of Contents:
ja: 目次に追加するリンク数(&L):

en: TOC &filter:
ja: 目次を除去(&F):

en: Chapter &threshold:
ja: 章のしきい値(&T):

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ja: 目次の作成時に重複するリンクを許可(&D)

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
ja: <a href="%s">目次の生成に関するオプションのヘルプ</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
ja: このオプションを有効にすると、calibreは変換完了後に目次エディタツールを表示し、
    そこから手動で自動生成した目次の問題を修正できます。

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
ja: 変換完了後に目次を手動で調整(&M)

en: TXT input
ja: TXT入力

en: Structure
ja: 構成

en: &Paragraph style:
ja: 段落スタイル(&P):

en: &Formatting style:
ja: 書式スタイル(&F):

en: Common
ja: 共通

en: Preserve &spaces
ja: 空白を保持(&S)

en: Remove &indents at the beginning of lines
ja: 行の先頭にあるインデントを除去(&I)

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.
ja: <p>Markdownはテキストファイルを複雑なフォーマットに変換するための単純なマークアップ言語です。さらに詳しくは<a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>を参照してください。

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
ja: markdownの基本文法に加えて、以下の様々な拡張を有効にすることができます。

en: More information on <a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">Markdown extensions</a>
ja: 詳しくは<a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">マークダウン拡張機能</a>を参照

en: TXT output
ja: TXT出力

en: General
ja: 全般

en: &Line ending style:
ja: 行末スタイル(&L):

en: &Formatting:
ja: フォーマッティング(&F):

en: Plain
ja: プレーン

en: &Maximum line length:
ja: 最大の行の長さ(&M):

en: Force maximum line &length
ja: 強制的に最大文字数で改行(&L)

en: Markdown, Textile
ja: Markdown, テキスタイル

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ja: 処理前にリンク（<a>タグ）を除去しない

en: Do not remove image &references before processing
ja: 処理前に画像への参照を除去しない(&R)

en: Keep text &color, when possible
ja: 可能な限りテキストの色を維持(&C)

en: TXTZ output
ja: TXTZ出力

en: Use a wizard to generate the XPath expression
ja: ウィザードを使用して XPath 式を生成

en: Match HTML &tags with tag name:
ja: このタグ名にマッチするHTMLタグ名(&T):

en: Having the &attribute:
ja: 含んでいる属性(&A):

en: With &value:
ja: 値(&V):

en: (A regular expression)
ja: (正規表現)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
ja: <p>たとえば class="chapter" 属性を持つ h2 タグすべてにマッチさせるためには、タグを <i>h2</i> 属性を <i>class</i> 値を <i>chapter</i> に設定してください。</p><p>属性を空白にするとすべての属性にマッチし、値を空白にすると、すべての値にマッチします。タグを * に設定するとすべてのタグにマッチします。</p><p>XPathのより高度な使い方については、<a href="%s">XPath Tutorial</a> を参照してください。

en: Browse by covers
ja: 表紙でブラウズ

en: Choose color
ja: 色を選択

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: Color &1:
ja: 色 &1:

en: Color &2:
ja: 色 &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
ja: 文字の色 &1

en: Contrast color &2 (mainly for text):
ja: 文字の色 &2

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
ja: カラースキーム名 "%s" は無効です。カラースキーム名は # ではじまり、最低でも2文字以上でなければなりません。

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
ja: カラースキーム名 "%s" はすでに存在します。

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
ja: 表紙生成の際のカラースキームは、下のカラースキームからランダムに選択されます。チェックを外すことで、それぞれのカラースキームが選択されなくなります。右のプレビューに現在選択されているカラースキームが表示されます。

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
ja: 表紙生成に使用されるカラースキームを選択

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
ja: 通常の表紙生成の際は、下のカラースキームからランダムに選択されます。チェックを外すことで、それぞれのカラースキームが選択されなくなります。

en: &New color scheme
ja: 新規カラースキーム(&N)

en: &Edit color scheme
ja: カラースキームを編集(&E)

en: &Remove color scheme
ja: カラースキームを削除(&E)

en: &Styles
ja: スタイル(&S)

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
ja: 表紙を生成する際は、下記のスタイルからランダムに選択したスタイルが使用されます。それぞれのスタイルが使用されないようにするにはチェックを外してください。右のプレビューに選択したスタイルが表示されます。

en: Choose a style to be used for this generated cover.
ja: 表紙生成のスタイルを選択

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
ja: 通常の表紙生成時は、下記のスタイルのリストからランダムに選択したスタイルが使用されます。それぞれのスタイルが使用されないようにするには、ここでチェックを外してください。

en: &Fonts and sizes
ja: フォントとサイズ(&F)

en: &Title font family:
ja: タイトルのフォントファミリ(&T)

en: &Title font size:
ja: タイトルのフォントサイズ(&T)

en: &Subtitle font family:
ja: サブタイトルのフォントファミリー(&S):

en: &Subtitle font size:
ja: サブタイトルのフォントサイズ(&S):

en: &Footer font family:
ja: 脚注フォントファミリー:

en: &Footer font size:
ja: 脚注フォントサイズ:

en: Cover &width:
ja: 表紙幅(&W):

en: Cover &height:
ja: 表紙高さ(&H):

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
ja: 横のプレビューは縦横比が固定なので、上の表紙幅を変更しても表示は変わりません。もし表紙高さを変えたのであれば、表紙幅も実際の表紙生成に使用されるので、変更しなくてはなりません。

en: &Text
ja: テキスト(&T)

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
ja: 生成された表紙のテキストは本の書誌からとられます。表紙のテキストはテンプレートで制御します。 <b>, <i>, <br> のタグが利用可能でそれぞれ太字、イタリック、改行になります。デフォルトのテンプレートはタイトル、シリーズ、著者を利用します。これを任意の書誌を使用するように変更できます。

en: Change the &title template
ja: タイトルのテンプレートを変更(&T)

en: The title template
ja: タイトルのテンプレート

en: Change the &sub-title template
ja: サブタイトルのテンプレートを変更(&S)

en: The sub-title template
ja: サブタイトルのテンプレート

en: Change the &footer template
ja: フッターのテンプレートを変更(&f)

en: The footer template
ja: フッターのテンプレート

en: Cannot edit
ja: 編集できません

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
ja: ビルトインのカラースキームは編集できません。新しいカラースキームを作成してください。

en: Cannot remove
ja: 削除できません

en: Cannot remove a builtin color scheme.
ja: ビルトインのカラースキームは削除できません。

en: A series of samples
ja: サンプルのシリーズ

en: Cover generation settings
ja: 表紙生成の設定

en: Save these settings as the &defaults for future use
ja: 現在の設定をデフォルトとして保存(&D)

en: Save the current cover generation settings for later re-use
ja: 後で再利用するために現在の表紙生成の設定を保存

en: Load previously saved cover generation settings
ja: ひとつ前に保存した表紙生成の設定を読み込み

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
ja: 現在の設定を、今回だけでなく今後も使用される設定として保存します。実際に使用するスタイル/色は、リストのチェックされたスタイル/色から、ランダムで選択されることに留意ください。

en: My cover style
ja: 自分の表紙のスタイル

en: Name for these settings
ja: 設定の名前

en: Theme name:
ja: テーマ名:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
ja: 以下にルールを作成します。ルールはスタイル属性の変更に利用できます。

en: If the &property:
ja: プロパティ(&P):

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
ja: CSS属性の名前。例: font-size
    短縮名は使わないでください。動作しません。
    たとえば margin ではなく margin-top を使ってください。

en: The CSS property value
ja: CSSプロパティの値

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
ja: 10pt のような CSS の長さ、または単位のない数値。単位のない数値が指定されると CSS の単位を使って CSS の値と比較します。パーセントや em のような相対的な単位を除き、比較時に単位は自動的に変換されます。(単位が異なると比較ができないため)

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
ja: 一致するスタイルを含むルールを追加する CSS プロパティ。セミコロンで区切って複数のプロパティを指定できます。例: color:red; font-weight: bold

en: A number
ja: 数値

en: Edit rule
ja: ルールを編集

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
ja: プロパティ <i>{property}</i> が <b>{query}</b> と <b>{match_type}</b> とき <br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
ja: このルールは無効です、削除してください

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
ja: スタイル変更のためのルールを記述できます。開始するには「ルールを追加」ボタンをクリックしてください。

en: Test style transform rules
ja: スタイルの変換ルールをテスト

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
ja: 下に CSS スタイルシートを入力して "テスト" ボタンをクリックしてください

en: Resulting stylesheet
ja: 結果のスタイルシート

en: Edit style transform rules
ja: スタイルの変換ルールを編集

en: E&xport
ja: エクスポート(&X)

en: Export these rules to a file
ja: ルールをファイルにエクスポート

en: &Import
ja: インポート(&I)

en: Import previously exported rules
ja: 以前エクスポートしたルールをインポート

en: &Test rules
ja: ルールをテスト(&T)

en: Save this ruleset for later re-use
ja: 現在のルールセットを後で利用するため保存

en: Load a previously saved ruleset
ja: 以前に保存したルールセットを読み込み

en: No rules
ja: ルールがありません

en: There are no rules to export
ja: エクスポートするルールがありません

en: Choose file for exported rules
ja: ルールをエクスポートするファイルを選択

en: Choose file to import rules from
ja: ルールをインポートするファイルを選択

en:  index
ja:  インデックス

en: Clear {0}
ja: {0} を消去

en: Values changed
ja: 値が変更されました

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ja: 値を変更しました。このエディタを使うために、変更を適用するか破棄するかしなければなりません。適用しますか？

en: Set {} to yes
ja: {} に yes を設定

en: Set {} to no
ja: {} に no を設定

en: Clear {}
ja: {} を消去

en: Undefined
ja: 未定義

en: Today
ja: 今日

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ja: "{0}"一覧に無効な値があるので、デフォルト値を使用します

en: Set {0} to No
ja: {0} に No を設定

en: Set {0} to Yes
ja: {0} に Yes を設定

en: Open Item editor
ja: 項目エディタを開く

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Clear series
ja: シリーズを消去

en: Automatically number books
ja: 本を自動的に番号付けする

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ja: チェックしない場合、本のシリーズ番号は1に設定されます。チェックした場合、本のシリーズ番号は選択した順に自動的に割り振られます。つまりAという本の次にBという本を選択した場合、Aのシリーズ番号が1、Bのシリーズ番号が2となります。

en: Force numbers to start with
ja: 強制的に番号を次からはじめる：

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
ja: シリーズの巻数は通常、データベースにあるそのシリーズ中の一番大きい数字の次の数字から割り振られます。この項にチェックすると、calibreは巻数にボックス内に指定した数字から割り当てます。

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
ja: 連続する本でシリーズ番号を増加させる量を指定します。強制番号付けの使用時のみ適用されます。

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ja: "{0}"一覧に無効な値が入っているので、リストに表示しません。

en: Remove all tags
ja: すべてのタグを削除

en: tags to remove
ja: 取り除くタグ

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
ja: 値を入力済みです。このエディタを利用するには、入力済みの値を破棄する必要があります。破棄しますか？

en: No details available.
ja: 詳細がありません

en: Device no longer connected.
ja: デバイスがもう繋がれていません。

en: Get device information
ja: デバイスの情報を取得

en: Set library information
ja: ライブラリの情報を設定

en: Get list of books on device
ja: デバイスから本の情報リストを取得

en: Prepare files for transfer from device
ja: デバイスから転送するためのファイルを準備

en: Get annotations from device
ja: 注釈をデバイスから取得する

en: Send metadata to device
ja: 書誌をデバイスに送る

en: Send collections to device
ja: デバイスにコレクションを送る

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
ja[0]: {} 冊の本をデバイスにアップロード

en: Delete books from device
ja: デバイスから本を削除

en: Download books from device
ja: デバイスから本をダウンロード

en: View book on device
ja: デバイスで本を見る

en: Set default send to device action
ja: デフォルトのデバイス送信を設定

en: Send to main memory
ja: メインメモリに送信

en: Send to storage card A
ja: ストレージカード A に送信

en: Send to storage card B
ja: ストレージカード B に送信

en: Send specific format to
ja: 特定の形式を送信

en: Send and delete from library
ja: 送信してライブラリから削除

en: Eject device
ja: デバイスを取り出す

en: Error
ja: エラー

en: Error communicating with device
ja: デバイスとの通信時にエラー

en: Manage the %s?
ja: %sを管理しますか?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
ja: <b>%s</b>が見つかりました。calibreで管理しますか?

en: No suitable formats
ja: 適当な形式がありません

en: Select folder to open as device
ja: デバイスとして開くフォルダを選択

en: Running jobs
ja: ジョブ実行中

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
ja: デバイスのジョブの実行中はデバイスを設定できません。

en: Configure %s
ja: %s を設定

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
ja: %s に対する変更を適用するにはcalibreを再起動してください。

en: Error talking to device
ja: デバイスと通信時にエラー

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
ja: デバイスとの通信に一時的に失敗しました。一度はずして再接続するか、再起動してください。

en: Device:
ja: デバイス:

en:  detected.
ja:  見つかりました。

en: No books
ja: 本なし

en: selected to send
ja: 送るものを選択してください

en: No device
ja: デバイスなし

en: No device connected
ja: デバイスが接続されていません

en: %(num)i of %(total)i books
ja: %(total)i 冊中の %(num)i 冊目

en: 0 of %i books
ja: %i 冊中の0冊目

en: Choose format to send to device
ja: 形式を指定して送信

en: Cannot send: No device is connected
ja: 送信できません: デバイスが接続されていません

en: No card
ja: カードなし

en: Cannot send: Device has no storage card
ja: 送信できません: デバイスにストレージカードがありません

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ja: デバイスにアップロードする前に以下の本を自動的に変換しますか？

en: Sending catalogs to device.
ja: デバイスにカタログを送信

en: Sending news to device.
ja: デバイスにニュースを送信

en: Sending books to device.
ja: デバイスに本を送信

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ja: 対応する形式が見つからないので、本をデバイスにアップロードできません。まず、デバイスがサポートする形式に変換してください。

en: No space on device
ja: デバイスの容量が足りません。

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ja: <p>空きスペースが無いので、デバイスに本をアップロードできません。

en: Incorrect destination
ja: 誤った出力先

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
ja: デバイスの本を分析中: %d%% 完了

en: Book format sync problem
ja: 本の形式の同期の問題

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
ja: ライブラリの本の形式に、未来の日付が設定されているものがあるため、同期できません。

en: Device
ja: デバイス

en: Unknown formats
ja: 不明な形式

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ja: {1}のために<b>{0}</b>形式を有効にしましたが、{1}はその形式をサポートしていないかもしれません。もし{1}に送っても読めない可能性があります。よろしいですか？

en: The template %s is invalid:
ja: テンプレート%sは無効です:

en: Select available formats and their order for this device
ja: このデバイスに有効な形式とその順番を選択してください

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
ja: チェックすると、本はデバイス上の書誌に応じてサブフォルダに置かれます。チェックをはずすと本はすべて一番上のフォルダに置かれます。

en: Use sub-folders
ja: サブフォルダを使用

en: Use author sort for author
ja: 著者に著者読みを使用

en: Save &template:
ja: テンプレートを保存(&T):

en: No formats selected
ja: 形式が選択されていません

en: You must choose at least one format to send to the device
ja: デバイスに送信するには少なくとも1つの形式を選択してください

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
ja: <b>テンプレートを保存(&T)</b> でファイル名と
            デバイスに送信するファイルの場所を設定できます:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
ja: 電子書籍を送信する際の、送信先の<b>フォルダーのリスト</b>(&F)。存在するもののうち最初のものが使用されます。

en: Browse for a folder on the device
ja: デバイス上のフォルダを参照

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
ja: calibre が<b>無視する</b>デバイスを選択します。calibre はチェックされたデバイスとは接続 <b>しません</b>。

en: Send the %s format to the folder:
ja: %s 形式を送信するフォルダ:

en: Folder on the device
ja: デバイス上のフォルダ

en: &Remove rule
ja: ルールを削除(&R)

en: Format specific sending
ja: 形式固有の送信

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
ja: 特定の形式の電子書籍を、デバイスのどこに送信するかの
    ルールを生成します。ここの設定は、上のフォルダーの設定より優先します。

en: Add a &new rule
ja: 新規ルールを追加(&N)

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
ja: デバイス <b>%s</b> にはシリアル番号がないため設定できません。

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
ja: <b>MTP デバイスが接続されていません。</b><p>MTP デバイスプラグインの設定は、デバイス接続中のみ行えます。

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
ja: 以前に無視するように設定した MTP デバイスを、無視しないようにするためには、"無視したデバイス" タブを使用してください。

en: Choose the formats to send to the %s
ja: %s に送信する形式を選択

en: &Ignore the %s in calibre
ja: calibreで %s を無視する(&I)

en: Change scanned &folders
ja: スキャンするフォルダを変更(&F)

en: Show device information
ja: デバイス情報を表示

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: The %s will be ignored in calibre
ja: calibreで %s は無視されます

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
ja: 本をフォルダー <b>%s</b> に送信しようとしました。現在このフォルダーは、calibreがデバイスのスキャンをする際に、無視する設定になっています。このフォルダーに本を送信するためには、calibreがこのフォルダーを無視しないようにする必要があります。下の<b>設定</b> ボタンを押して設定してください。

en: Configure
ja: 設定

en: Cannot send to %s
ja: %s に送信できません

en: Choose folder on device
ja: デバイス上のフォルダを選択

en: <b>Scanned folders:</b>
ja: <b>スキャンするフォルダ:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
ja: デバイスの本を探す際にスキャンするフォルダを選択

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
ja: 以前、選択を外したフォルダを選択した場合、calibreを再起動するまでサブフォルダが見えません。

en: Choose folders to scan
ja: スキャンするフォルダを選択

en: File formats
ja: ファイル形式

en: Extra driver customization options
ja: その他のドライバカスタマイズオプション

en: How many empty books?
ja: 空の本は何冊ですか?

en: How many empty books should be added?
ja: 空の本を何冊追加しますか?

en: Set the author of the new books to:
ja: 新しい本の著者を設定:

en: Reset author to Unknown
ja: 著者を「不明」にリセット

en: Set the series of the new books to:
ja: 新しい本のシリーズを設定:

en: Reset series
ja: シリーズをリセット

en: Set the title of the new books to:
ja: 新しい本のタイトルを設定:

en: Reset title
ja: タイトルをリセット

en: Also create an empty e-book in format:
ja: 空の本を次の形式でも追加:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
ja: 後で編集できる空の電子書籍形式を同時に作成します。

en: Also copy book &formats when duplicating a book
ja: 本の複製時にフォーマットもコピーする(&F)

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
ja: 新しく複製した本にすべての電子書籍ファイルもコピー

en: &Duplicate current book
ja: 現在の本を複製(&D)

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
ja: 現在の本 "%s" と全く同じ書誌を持つ空の本のレコードを作成

en: Add books by ISBN
ja: ISBNから本を追加

en: &Paste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け(&P)

en: &Tags to set on created book entries:
ja: 作られた本項目に付加されるタグ(&T)

en: Check for books with the same ISBN already in library
ja: 同じISBNの本がすでにライブラリにあるか確認する

en: Some invalid ISBNs
ja: 一部のISBNが無効

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
ja: 入力した ISBN の一部が無効です。無効な ISBN は無視されます。どれが無効かは「詳細を表示」をクリックしてください。続行しますか？

en: All invalid ISBNs
ja: すべての無効なISBN

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
ja: 入力されたすべてのISBNは無効です。どの本も追加されません。

en: Edit authors
ja: 著者を編集

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
ja: この本の著者を編集します。ドラッグアンドドロップで著者の並びかえができます。

en: Enter an author to add
ja: 追加する著者を入力

en: &Remove selected
ja: 選択したものを削除(&R)

en: Configure the Book details window
ja: 書籍詳細ウィンドウの設定

en: Select displayed metadata
ja: 表示する書誌を選択

en: Move the selected field up
ja: 選択したフィールドを上へ

en: Move the selected field down
ja: 選択したフィールドを下へ

en: Fit &cover within view
ja: 表紙をビュー内に全体表示(&C)

en: Next [%s]
ja: 次 [%s]

en: Previous [%s]
ja: 前 [%s]

en: Configure this view
ja: このビューの設定

en: This book is marked
ja: この本はマークされました

en: This book is marked as: %s
ja: この本は %s としてマークされました

en: My books
ja: マイブック

en: No help available
ja: ヘルプはありません

en: No help available for this output format.
ja: この出力形式のヘルプはありません。

en: Generate catalog
ja: カタログ生成

en: Generate catalog for {0} books
ja: {0}冊の本のカタログを生成

en: Catalo&g format:
ja: カタログ形式(&G):

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ja: カタログタイトル(既存の同名のカタログは置き換えられます)(&T):

en: &Send catalog to device automatically
ja: デバイスにカタログを自動的に送信(&S)

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
ja: カタログ生成後にcalibreライブラリにそのカタログを追加します。このオプションを無効にした場合、デバイスへのカタログの自動送付が機能しないことに注意してください。

en: &Add catalog to library
ja: ライブラリにカタログを追加(&A)

en: Catalog options
ja: カタログオプション

en: Vacuuming database to improve performance.
ja: パフォーマンス向上のためデータベースの圧縮を行っています

en: This will take a while, please wait...
ja: 少々時間がかかります。お待ちください...

en: Vacuuming...
ja: データベースの圧縮中...

en: Check library -- Problems found
ja: ライブラリのチェック -- 問題発見

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
ja:         <h1>ヘルプ</h1>
    
            <p>calibre は本のリストとその書誌をデータベースに格納します。
            実際の書籍ファイルと表紙は普通のファイルとして calibre ライブラリフォルダ
            に格納されます。データベースに格納されているのは、ファイルのリストと
            それぞれの本の表紙です。このツールはコンピュータ上のライブラリフォルダに
            ある実際のファイルがデータベース情報と一致するかをチェックします。</p>
    
            <p>チェックの種類ごとに結果は左側に表示されます。チェックの種類には
            次のものがあります:
            </p>
            <ul>
            <li><b>無効なタイトル</b>: 本のタイトルがあるべき場所にファイルやフォルダが
            あるが、本のタイトルとして正しい形式ではない。</li>
            <li><b>不明なタイトル</b>: calibre ライブラリ内に正しい形式のタイトルと
            見られる不明なファイルがあるが、それに対応するデータベースのエントリが
            存在しない。</li>
            <li><b>無効な著者名</b>: 著者フォルダのみが置かれるべき場所に
            置かれているファイル。</li>
            <li><b>不明な著者名</b>: calibre ライブラリ内に著者名とみられるファイルが
            存在するが、それに対応するデータベースのエントリが存在しない。</li>
            <li><b>書籍形式がない</b>: データベース内に存在するが、本のフォルダ
            内に対応する形式のファイルが存在しない書籍形式。</li>
            <li><b>不明な書籍形式</b>: 本のフォルダ内に存在するがデータベース内に
            ない書籍形式のファイル。</li>
            <li><b>本の中の不明なファイル</b>: それぞれの本のフォルダ内に存在するが、
            対応する既知の形式または表紙が存在しないファイル。</li>
            <li><b>表紙ファイルがない</b>: データベース内では本に表紙があると登録されて
            いるが実際の表紙ファイルがない。</li>
            <li><b>表紙ファイルがデータベースにない</b>: 表紙ファイルが存在するが、
            データベースには表紙がないと登録されている本。</li>
            <li><b>フォルダで例外発生</b>: calibre ライブラリ内にあるが、このツールでは
            処理/理解できないフォルダ。</li>
            </ul>
    
            <p>自動修正には 2 種類の方法があります。
            <i>チェックしたものを削除</i> または <i>チェックしたものを修正</i>。</p>
            <p><i>チェックしたものを削除</i> を選択するとデータベースにエントリがない
            不明なファイル/フォルダ/表紙を削除します。削除したい項目の隣にあるボックスに
            チェックしてください。十分注意して使用してください。</p>
    
            <i>チェックしたものを修正</i> を使用できるのは表紙および形式がない
            場合に限られます (3 行が修正可能とマークされます)。表紙ファイルがない場合、
            修正可能のボックスにチェックしてこのボタンを押すと、一覧表示されている
            すべての本に表紙がないとcalibre に伝えます。バックアップから表紙を復旧する
            つもりがない場合にこのオプションを使用してください。不明な表紙ファイルの場合、
            修正可能のボックスにチェックしてこのボタンを押すと、見つかった表紙ファイルは
            一覧表示されているすべての本に適切だと calibre に伝えます。このオプションは
            ファイルを削除するつもりがない場合に使用してください。形式がない場合、
            修正可能のボックスにチェックしてこのボタンを押すと、形式が本当に
            なくなったと calibre に伝えます。このオプションはバックアップからその形式
            を復元するつもりがない場合に使用してください。</p>

en: &Run the check again
ja: チェックをもう一度実行(&R)

en: Copy &to clipboard
ja: クリップボードへコピー(&T)

en: &Done
ja: 完了(&D)

en: Mark &all for delete
ja: すべて削除としてマーク(&A)

en: Mark all deletable subitems
ja: すべての削除可能な項目をマーク

en: Delete &marked
ja: マークされたものを削除(&M)

en: Delete marked files (checked subitems)
ja: マークしたファイルを削除(チェックした項目）

en: Mar&k all for fix
ja: すべて修正としてマーク(&K)

en: Mark all fixable items
ja: すべての修正可能な項目をマーク

en: &Fix marked
ja: マークされたものを修正(&F)

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ja: マークしたセクションを修正（修正可をチェックした物）

en: Names to ignore:
ja: 無視する名前：

en: Extensions to ignore:
ja: 無視する拡張子:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ja: カンマ区切りで拡張子を頭のドットを付けずに入力します。本フォルダでしか使われません。

en: (fixable)
ja: (修正可)

en: (deletable)
ja: (削除可)

en: Path from library
ja: ライブラリからのパス

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: マークされたファイルとフォルダは<b>完全に削除</b>されます。よろしいですか？

en: Choose format
ja: 形式を選択

en: &Open with...
ja: アプリケーションを選択して開く(&O)...

en: Edit "Open with" applications...
ja: 編集用にアプリケーションで開く...

en: Format
ja: 形式

en: Existing
ja: 既存のもの

en: Convertible
ja: 変換できる

en: Choose location for calibre library
ja: calibreライブラリの場所を選択

en: Same as current
ja: 現在と同じ

en: The location %s contains the current calibre library
ja: 場所 %s は現在のcalibreライブラリを含んでいます。

en: Bad location
ja: 不正な場所

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
ja: Markdownの拡張については<a href="https://pythonhosted.org/Markdown/extensions/index.html">markdown extensions</a> のサイトを参照してください

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
ja: %s の直下でのみライブラリを作成できます。サブフォルダには作成できません。

en: No existing library found
ja: ライブラリが見つかりませんでした。

en: There is no existing calibre library at %s
ja: %sにcalibreライブラリが見つかりませんでした。

en: Not empty
ja: 空ではないフォルダ

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
ja: フォルダ %s が空ではありません。空のフォルダを選択してください。

en: Moving library, please wait...
ja: ライブラリの移動中。お待ちくさい...

en: Scanning...
ja: スキャン中...

en: Failed to move library
ja: ライブラリの移動が失敗しました

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
ja: ライブラリの移動中にエラーが発生しました。操作は中止されました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: No location
ja: 場所が無い

en: No location selected
ja: 場所が選択されていません

en: %s is not an existing folder
ja: %sは既存のフォルダではありません

en: Choose your calibre library
ja: calibreライブラリを選択してください

en: Your calibre library is currently located at {0}
ja: 現在calibreライブラリは{0}にあります

en: &Create an empty library at the new location
ja: 新しい場所で空のライブラリを作成(&C)

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ja: カスタム列、保存した検索、列幅、変換ルール、ユーザカテゴリ、その他の情報を古いライブラリから新しい物へコピーします。

en: &Copy structure from the current library
ja: 現在のライブラリから構造をコピー(&C)

en: &Move the current library to new location
ja: 現在のライブラリを新しい場所に移動(&M)

en: New &location:
ja: 新しい場所(&L):

en: Add "%s" to toolbars or menus
ja: "%s"をツールバーかメニューに追加

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ja: <b>%s</b>を追加する先のツールバーやメニューを選択:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
ja: <b>環境設定->ツールバーをカスタマイズ</b> でもプラグインの場所をカスタマイズできます。

en: Edit comments
ja: コメントを編集

en: Edit "{0}"
ja: 編集 "{0}"

en: Edit text
ja: テキストを編集

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
ja: Ctrl+Enter で了承、または Esc でキャンセル

en: &Show this warning again
ja: 今後も警告を表示する(&S)

en: {num} of {series}
ja: {num}巻/全{series}巻

en: Target book
ja: 対象の本

en: Has cover
ja: 表紙あり

en: Merge books
ja: 本をマージ

en: Merge metadata
ja: 書籍情報をマージ

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
ja: 選択した本の書籍情報を対象の本にマージします

en: Merge formats
ja: 形式をマージ

en: Merge the book files of the selected books into the target book
ja: 選択した本のファイルを対象の本にマージします

en: Delete merged books
ja: マージした本を削除

en: Delete the selected books after merging
ja: マージ後に選択した本を削除します

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
ja: 選択した本の形式と書籍情報を対象の本 ({title}) にマージします。

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
ja: 選択した本の書誌を対象の本 ({title}) にマージします。形式はマージしません。

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
ja: マージした後、選択した本を <b>削除します</b>。

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
ja: 選択した本の中の重複した形式はcalibreライブラリからすべて完全に<b>削除されます</b>

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
ja: 対象の本に含まれていないすべての形式を選択した本から追加します。

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ja: <b>本当に</b>実行してもよろしいですか？

en: ERROR
ja: エラー

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
ja: 下のボタンのいずれかをクリックして新規ニュースソースを作成

en: &Edit this recipe
ja: レシピを編集(&E)

en: &Remove this recipe
ja: レシピを削除(&R)

en: S&ave recipe as file
ja: レシピファイルを保存(&A)

en: &Download this recipe
ja: このレシピをダウンロード(&D)

en: Save recipe
ja: レシピを保存

en: Recipes
ja: レシピ

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
ja: このレシピを完全に削除しますか？

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
ja: RSS フィードを追加して、新しい基本モードのレシピを作成します。ニュースソースによっては、下にある「上級者モードに切替え」ボタンを押して、取得手順をさらにカスタマイズする必要があります。

en: Recipe &title:
ja: レシピのタイトル(&T)

en: day(s)
ja: 日

en: The oldest article to download
ja: ダウンロードする一番古い記事

en: &Oldest article:
ja: 一番古い記事(&O):

en: Maximum number of articles to download per feed.
ja: フィードあたりのダウンロードする記事の最大の数

en: &Max. number of articles per feed:
ja: フィードあたりの記事の最大数(&M):

en: Feeds in recipe
ja: レシピに含まれるフィード

en: Move selected feed up
ja: 選択したフィードを上に

en: Remove selected feed
ja: 選択したフィードを削除

en: Move selected feed down
ja: 選択したフィードを下に

en: Add feed to recipe
ja: レシピにフィードを追加

en: &Feed title:
ja: フィードタイトル(&F):

en: Feed &URL:
ja: フィードURL(&U):

en: &Add feed
ja: フィードを追加(&A)

en: Add this feed to the recipe
ja: このフィードをレシピに追加

en: No feed title
ja: フィードタイトルがありません

en: You must specify a title for the feed
ja: フィードのタイトルを指定してください

en: No feed URL
ja: フィードのURLがありません

en: You must specify a URL for the feed
ja: フィードのURLを指定してください

en: Title required
ja: タイトルは必須です

en: You must give your news source a title
ja: ニュースソースはタイトルは必須です

en: Feed required
ja: フィードは必須です

en: You must add at least one feed to your news source
ja: ニュースソースには少なくとも1つのフィードを追加してください

en: Invalid recipe
ja: 無効なレシピ

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: %s
ja: レシピのコンパイルに失敗しました。syntax error: %s

en: My news source
ja: マイニュースソース

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
ja: より高度なニュースレシピを作成する際は<a href="%s">User Manual</a>を参照してください。

en: Choose builtin recipe
ja: ビルトインレシピを選択

en: Choose recipe
ja: レシピを選択

en: You must choose a recipe to customize first
ja: カスタマイズするレシピを先に選択してください

en: Add custom news source
ja: カスタムニュースソースを追加

en: &New recipe
ja: 新規レシピ(&N)

en: Create a new recipe from scratch
ja: 新規レシピを始めから作成

en: Customize &builtin recipe
ja: ビルトインレシピをカスタマイズ(&B)

en: Customize a builtin news download source
ja: ビルトインのニュースのダウンロード元をカスタマイズします

en: Load a recipe from a file
ja: ファイルからレシピを読み込む

en: Load recipe from &file
ja: ファイルからレシピを読み込む(&F)

en: &Show recipe files
ja: レシピファイルを表示(&S)

en: Show the folder containing all recipe files
ja: レシピファイルのフォルダを表示

en: Import &OPML
ja: OPMLをインポート(&O)

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
ja: OPML 形式に含まれる RSS フィードをインポートします。
    多くの RSS リーダは、購読している RSS フィードを OPML 形式で
    エクスポートすることができます。

en: S&witch to advanced mode
ja: 上級者モードに切替え(&W)

en: Edit this recipe in advanced mode
ja: レシピを上級者モードで編集します

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
ja: 未保存の変更はすべてなくなりますが大丈夫ですか?

en: No recipes
ja: レシピがありません

en: No custom recipes created.
ja: カスタムレシピは作成されていません。

en: Choose a recipe file
ja: レシピファイルを選択

en: Invalid input
ja: 無効な入力

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ja: <p>レシピが作れません。エラー:<br>%s

en: Failed to create recipes
ja: レシピの作成に失敗しました

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
ja: いくつかのレシピの作成に失敗しました。詳細を見るには「詳細を表示」をクリックしてください。

en: &Sort by:
ja: 整列(&S):

en: Size
ja: サイズ

en: Open with
ja: アプリケーションを選択して開く

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ja: デバイス上のすべてのチェックされた本は<b>完全に削除</b>されます。リストを確認してください。

en: Author
ja: 著者

en: Location
ja: 位置

en: Delete from device
ja: デバイスから削除

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ja: %(curr)s (前は %(initial)s)

en: Item is blank
ja: 項目が空白です

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ja: 項目は空白にできません。削除してください。

en: No item selected
ja: 項目が選択されていません

en: You must select one item from the list of available items.
ja: 利用可能な項目の一覧の中から少なくともひとつの項目を選択する必要があります

en: No items selected
ja: 項目が選択されていません

en: You must select at least one item from the list.
ja: 最低でもリストから１つの項目を選択しなければなりません。

en: Are you sure you want to delete the following items?
ja: 本当にこれらの項目を削除しますか？

en: Category editor
ja: カテゴリエディタ

en: Items in use
ja: 使用中の項目

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ja: データベースから項目を削除します。これはまず本から項目を取り除き、そしてデータベースから削除します。

en: Rename the item in every book where it is used.
ja: すべての本で項目名を変更します。

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
ja: <p>この本は <b>DRM</b> によりロックされています。DRM について、またこの本を calibre で読んだり変換したりできない理由については、<a href="{0}">こちらをクリックしてください</a>。

en: This book has DRM
ja: この本にはDRMがかかっています

en: Duplicate found | duplicates found
ja[0]: 重複が見つかりました

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
ja: calibreに同じタイトルの本がすでに存在します。それでも追加するかどうか選択してください。

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
ja: %(title)s 著者:%(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
ja: すでに calibre にあるもの:

en: No matches found
ja: 一致しませんでした

en: Author sort
ja: 著者読み

en: Link
ja: リンク

en: Change case
ja: 大文字/小文字を変換

en: Upper case
ja: すべて大文字

en: Lower case
ja: すべて小文字

en: Swap case
ja: 大文字/小文字を入れ替え

en: Title case
ja: 単語の先頭を大文字

en: Copy to author sort
ja: 著者読みへコピー

en: Show books by author in book list
ja: 本の一覧で本を著者名順に表示する

en: Copy to author
ja: 著者名へコピー

en: Invalid author name
ja: 無効な著者名

en: You cannot change an author to multiple authors.
ja: ひとりの著者を複数の著者に変更することはできません

en: Manage authors
ja: 著者を編集

en: <p>Only show authors that contain the text in this box.
              The match ignores case.</p>
ja: <p>このボックス内のテキストを含む著者のみを表示します。
              大文字と小文字を無視して検索します。</p>

en: &Search for:
ja: 検索語(&S):

en: Filter &by:
ja: 絞り込み:

en: Fi&lter
ja: 絞り込み(&L)

en: S&earch
ja: 検索(&E)

en: Only show authors in the current &Virtual library
ja: 現在の仮想ライブラリに存在する著者のみ表示

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ja: すべての著者読みの値を、著者名から自動的に生成されたものにリセットします。具体的にこの値がどのように生成されるかは、環境設定->高度な設定->Tweaks で制御できます。

en: &Recalculate all author sort values
ja: 著者読みの値を再計算(&R)

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ja: すべての著者読みの値を著者名にコピーします。通常、「環境設定」->「高度な設定」->「Tweaks」->「著者名(読み)のアルゴリズム」の設定を変えたときにこのボタンを使います。

en: &Copy all author sort values to author
ja: すべての著者読みを著者にコピー(&C)

en: HTML files
ja: HTMLファイル

en: Edit permissible values for {0}
ja: {0}の許容値を編集

en: Remove the currently selected value
ja: 現在選択している値を削除します

en: Add a new permissible value
ja: 新しい許容値を追加

en: Color
ja: 色

en: Select a cell
ja: セルを選択

en: Select a cell before clicking the button
ja: ボタンをクリックする前にセルを選択

en: Empty value
ja: 空の値

en: Empty values are not allowed
ja: 値が空なものは許可されていません

en: Duplicate value
ja: 重複した値

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
ja: 値 "{0}" はすでに存在します(たぶん大文字小文字が違う)。

en: Invalid colors specification
ja: 無効な色の指定

en: Either all values or no values must have colors
ja: 色を付けるすべての値または何も指定しない

en: Previous location:
ja: 以前の場所:

en: Location to import this library to
ja: このライブラリをインポートする場所

en: Select &folder
ja: フォルダを選択(&F)

en: Choose a folder for this library
ja: ライブラリのフォルダを選択

en: Working, please wait...
ja: 処理中。お待ちください…

en: Total:
ja: 合計:

en: Current:
ja: 現在:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
ja: 本を含む calibre のデータ、設定、およびプラグインは単一のフォルダにエクスポートできます。その後、このツールで別にインストールされた calibre、たとえば別のコンピュータ上でこのツールを使用してインポートし直すことができます。

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
ja: これは、新しいコンピュータにすべてのデータを移行したり、現在の設定を2台目のコンピュータに複製したりする簡単な方法です。

en: &Export all your calibre data
ja: calibreデータをすべてエクスポート(&E)

en: &Import previously exported data
ja: 以前エクスポートしたデータをインポート(&I)

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
ja: {0} [サイズ: {1}]
    場所: {2}

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Select which libraries you want to export below
ja: エクスポートするライブラリを下から選択

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
ja: インポートする、以前エクスポートしたcalibreデータを含むフォルダを指定してください。

en: Choose &folder
ja: フォルダを選択(&F)

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
ja: ライブラリをインポートする場所を指定します。コンピュータ上の空のフォルダを指定してください。空白のままにすると、そのライブラリはインポートされません。

en: Select folder with exported data
ja: データがエクスポートされたフォルダを選択

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
ja: calibreデータをインポートすると、ライブラリや設定、プラグインなどすべてがインポートされます。セキュリティリスクとなるので、calibreのエクスポート機能を使って自分で作成したデータのみインポートするようにしてください。

en: Not valid
ja: 有効ではありません

en: The folder {0} is not valid: {1}
ja: フォルダ {0} は無効です: {1}

en: Content server running
ja: コンテンツサーバ実行中

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
ja: コンテンツサーバを実行中にはインポートできません。まずcalibreのツールバーから「接続/共有」ボタンをクリックしてシャットダウンしてください。

en: No folder selected
ja: フォルダが選択されていません

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
ja: 以前エクスポートしたcalibreデータを含むフォルダを選択してください。

en: %s is not a folder
ja: %sはフォルダではありません

en: Not a folder
ja: フォルダではありません

en: %s is not an empty folder
ja: フォルダ%sは空ではありません

en: Folder not empty
ja: フォルダは空ではありません

en: No libraries selected
ja: ライブラリが選択されていません

en: You must specify the location for at least one library
ja: 少なくとも1つのライブラリの場所を指定してください

en: Some libraries ignored
ja: いくつかのライブラリは無視されました

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
ja: いくつかのライブラリをインポートしないよう選択されました。よろしいですか？

en: Choose a folder to export to
ja: エクスポート先のフォルダを選択

en: Export folder not empty
ja: エクスポートフォルダが空ではありません

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
ja: データをエクスポートするフォルダは空のものを指定してください。

en: Exporting all calibre data...
ja: すべてのcalibreデータのエクスポート中...

en: Failed to export data.
ja: データのエクスポートに失敗

en: Importing all calibre data...
ja: すべてのcalibreデータのインポート中...

en: Failed to import data.
ja: データのインポートに失敗

en: Active jobs
ja: アクティブなジョブ

en: Find next match
ja: 次を検索

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Stop selected jobs
ja: 選択したジョブを停止(&S)

en: &Hide selected jobs
ja: 選択したジョブを隠す(&H)

en: Show job &details
ja: ジョブの詳細を表示(&D)

en: Show &all jobs
ja: すべてのジョブを表示(&A)

en: Stop &all non device jobs
ja: デバイス関連以外のジョブを停止する(&A)

en: &Hide all jobs
ja: すべてのジョブを隠す(&H)

en: Authors
ja: 著者

en: You must enter a search expression into the search field
ja: 検索ボックスに検索条件を入力する必要があります

en: You must select a matching book
ja: 照合する本を選択してください

en: Do a search to find the book you want to match
ja: 照合したい本を検索します

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
ja: <p>完了後デバイス上の書誌の更新を忘れずに行ってください。(デバイスアイコンを右クリックし、 <i>書誌のキャッシュを更新</i>を選択します)</p>

en: Show &details
ja: 詳細を表示(&D)

en: Hide &details
ja: 詳細を非表示(&D)

en: Show detailed information about this error
ja: このエラーの詳細な情報を表示

en: Copied
ja: コピー済

en: &View log
ja: ログ表示(&V)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
ja[0]: 残り {} 個のエラーを非表示にする

en: Working
ja: 処理中

en: Processing %d books, please wait...
ja: %d 冊の本を処理中です。お待ちください...

en: Current step progress: %p %
ja: 現在のステップの進行状況: %p %

en: Step %v/%m
ja: ステップ %v/%m

en: Lower Case
ja: すべて小文字

en: Upper Case
ja: すべて大文字

en: Title Case
ja: 単語の先頭を大文字

en: Character match
ja: 文字検索

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Replace field
ja: 変換フィールド

en: Prepend to field
ja: フィールドの前に追加

en: Append to field
ja: フィールドの後ろに追加

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
ja[0]: {} 冊の本の書誌を編集

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ja: ダイアログを閉じず、すべて変更をすぐに行います。この操作はキャンセルもやり直しもできません。

en: Book %d:
ja: 本%d:

en: Enter an identifier type
ja: 識別子のタイプを入力

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ja: <b>この機能を利用すると、ライブラリを破壊してしまう可能性があります。</b>変更は元に戻せません。アンドゥ機能はありません。進める前にライブラリのバックアップを取ることを強くお勧めします。<p>文字検索や正規表現を使ってテキストフィールドの検索と置換を行ってください。

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
ja: 文字検索モードでは入力した検索テキストからフィールドを検索します。指定フィールド上のすべてのマッチするテキストは置換フィールドのテキストと置換されます。置換の後、テキストは大文字、小文字、タイトルに変換できます。もし「大文字・小文字を区別する」チェックボックスがチェックされていると、検索は完全に一致するものを探します。もしチェックされていない時には検索は大文字小文字両方に一致するものを探します。

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary Python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="https://docs.python.org/library/re.html">this reference</a> for more information on Python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
ja: 正規表現モードでは、検索テキストは任意のPython互換な正規表現を使います。置換文字列にはパターン中に括弧表記の後方参照を含むことができます。検索は一つの文字列中複数回マッチさせることができます。変更関数(小文字化など)はフィールドすべてに適用されず、マッチしたテキストのみに適用されます。「対象フィールド」には検索後の置換結果が入れられる場所を指定します。フィールドのテキストを入れ替える他に、マッチしたテキストの前に付ける、後に付けることもできます。pythonの正規表現については<a href="https://docs.python.org/library/re.html"> このリファレンス</a>の、特に'sub'関数の項を参照してください。

en: S/R TEMPLATE ERROR
ja: S/R テンプレートエラー

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
ja: 検索フィールドが合成型かテンプレートの場合は、対象フィールドを指定してください

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
ja: 評価の列に置換できる値は空欄または0から10の間の整数です

en: You must specify a destination identifier type
ja: 対象の識別子タイプを指定してください

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
ja: 検索条件を指定してください

en: Invalid identifier string
ja: 無効な ID 文字列

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
ja: 本 "{0}" (ID {1}) の ID 文字列が無効です。コロンで区切ってペアにした文字列をカンマ区切りのリストにしたもので指定します。
    
    本の処理を続行しますか？

en: Result identifier string:
ja: 結果 ID 文字列:

en: Search/replace invalid
ja: 検索/置換は無効です

en: Search/replace is invalid: %s
ja: 検索/置換が不正です: %s

en: Covers compressed
ja: 表紙を圧縮

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
ja: 表紙のサイズは{old}から{new}へ{percent:.1%}圧縮

en: Delete saved search/replace
ja: 保存した検索/置換を削除

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ja: 選択した検索/置換は削除されます。よろしいですか？

en: Save search/replace
ja: 検索/置換を保存

en: Search/replace name:
ja: 検索/置換名:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ja: 同じ名前の検索/置換が存在しているので上書きします。よろしいですか？

en: Edit meta information
ja: 書誌を編集

en: &Author(s):
ja: 著者(&A):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
ja: 有効にすると、著者読みフィールドが著者フィールドの値に
    基づいて自動的に更新されます。上の入力欄で著者フィールドを
    まとめて設定している場合は、ここでの設定にかかわらず、著者読み
    フィールドも更新されることに留意ください。

en: A&utomatically set author sort
ja: 自動的に著者読みを設定(&U)

en: S&wap title and author
ja: 著者とタイトルの入れ替え(&W)

en: Author s&ort:
ja: 著者読み(&O):

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ja: この本の著者の整列方法を指定。例えば、Charles Dickens を Dickens, Charles のようにして整列。

en: &Rating:
ja: 評価(&R):

en: &Apply rating
ja: 評価適用(&A)

en: &Publisher:
ja: 発行者(&P):

en: If checked, the publisher will be cleared
ja: チェックすると、発行者が消去されます。

en: &Clear pub
ja: 発行者を消去(&C)

en: Add ta&gs:
ja: タグの追加(&G):

en: Open Tag editor
ja: タグエディタを開く

en: &Remove tags:
ja: タグの削除(&R):

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ja: 本から取り除く、カンマ区切りのタグのリスト。

en: Check this box to remove all tags from the books.
ja: 本からすべてのタグを取り除く時にはチェックしてください。

en: &Clear all
ja: すべて消去(&C)

en: Ser&ies:
ja: シリーズ(&R):

en: If checked, the series will be cleared
ja: チェックすると、シリーズが消去されます。

en: &Clear series
ja: シリーズを消去(&C)

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ja: チェックをしなければ、本のシリーズ番号は１に設定されます。
    チェックすると、選択した本は自動的にあなたが選択した順番に番号付けされます。
    そのため、本Aの次に本Bを選択した場合は、本Aが1番になり、本Bが2番になります。

en: &Automatically number books in this series
ja: 本のシリーズを自動的に番号付けする(&A)

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ja: シリーズは通常データベース中のシリーズの最大の番号から再番号されます。
    このボックスをチェックするとcalibreはこのボックスの値から番号付けを始めます。

en: &Force numbers to start with:
ja: 強制番号付けの最初の番号(&F):

en: &Date:
ja: 日付(&D):

en: A&pply date
ja: 日付を適用(&A)

en: P&ublished:
ja: 発行日(&U):

en: Clear published date
ja: 発行日を消去

en: &Languages:
ja: 言語(&L):

en: Check this box to remove all languages from the books.
ja: このボックスをチェックするとすべての言語を本から削除します。

en: Clear &all
ja: すべて消去(&A)

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
ja: 同じ形式から同じ形式、たとえば EPUB から EPUB に変換
    するとき、calibre は変換前の EPUB を ORIGINAL_EPUB
    として保存します。このオプションは calibre に対して EPUB を
    ORIGINAL_EPUB から復旧するよう伝えます。多数の本をまとめて
    変換したものの何かがおかしくなった場合に有用です。

en: Restore pre conversion &originals, if available
ja: 変換前のオリジナルを復元(&O)

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ja: 選択した本から、保存された変換設定を取り除く。
    
    これらの本の今後の変換にはデフォルトの設定が使用されます。

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ja: 選択した本に保存されている変換設定を削除(&S)

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ja: タイトルを強制的に単語の頭のみ大文字(タイトル・ケース)にする。もし、これと「著者を入れ替え」の両方がチェックされた場合、タイトルと著者は、これの適用前に入れ替えられます。

en: Change title &case to:
ja: タイトルの先頭文字(&C):

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ja: タイトル読みを現在のタイトルを元に更新する。これは他のタイトルへの変更が行われた時のみに適応されます。

en: Update &title sort
ja: タイトル読みを更新(&T)

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
ja: calibre の書誌を電子書籍内の書誌から設定します。ただし、表紙は変更しません。表紙の変更には、下のオプションを利用してください。

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
ja: 書誌 (表紙を除く) を電子書籍から設定(&M)

en: Change &cover
ja: 表紙を変更(&C)

en: &Generate default cover
ja: デフォルトの表紙を生成(&G)

en: &Remove cover
ja: 表紙を削除(&R)

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
ja: 自動的に境界を検出して、表紙画像の端から不要な部分を削除します。
    時々削除しすぎることがあるので、注意して使用してください。

en: &Trim cover (DANGEROUS)
ja: 表紙をトリム(&T) (危険)

en: Set from &e-book files
ja: 電子書籍ファイルから設定(&E)

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
ja: 選択したすべての本の表紙を、最初に
    選択した本と同じものにする。

en: &Clone covers
ja: 表紙を同一化

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
ja: <p>表紙画像を圧縮します。100に設定すると可逆圧縮、それ以外は非可逆圧縮となります。

en: Co&mpress cover images:
ja: 表紙画像を圧縮(&M):

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
ja: <p>表紙画像の圧縮品質。品質を100に設定すると可逆圧縮となり、それ以外の場合には非可逆圧縮となります。

en: Control how the default generated covers are created
ja: デフォルトで生成される表紙の作成方法を設定

en: Configure co&ver generation
ja: 表紙生成を設定(&V)

en: Set the co&mments for all selected books
ja: 選択した本すべてにコメントを設定(&M)

en: &Basic metadata
ja: 基本書誌(&B)

en: &Custom metadata
ja: カスタム書誌(&C):

en: &Load search/replace:
ja: 検索/置換条件を読み込み(&L):

en: Select saved search/replace to load.
ja: 読み出す保存済み検索/置換を選択

en: Save current search/replace
ja: 現在の検索/置換を保存

en: Sa&ve
ja: 保存(&V)

en: Search &mode:
ja: 検索モード(&M):

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
ja: <p>基本的なテキスト検索か、高度な正規表現による検索のどちらかを
                    選択してください。モードを変更するとこのダイアログ中の
                    すべてのフィールドが消去されます。</p>

en: Search &field:
ja: 検索フィールド(&F):

en: The name of the field that you want to search
ja: 検索したいフィールドの名前

en: &Identifier type:
ja: 識別子タイプ(&I):

en: Choose which identifier type to operate upon
ja: どの識別子タイプに操作を行うか選択

en: &Template:
ja: テンプレート(&T):

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ja: 検索/置換の元として使用されるテンプレートを入力

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ja: 検索モードに応じて、検索したいものをプレーンテキストまたは正規表現で入力

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ja: このボックスをチェックすると、検索文字列が正確に大文字小文字がマッチします。チェックをはずすと大小文字は無視されます。

en: Cas&e sensitive
ja: 大文字・小文字を区別(&E)

en: &Replace with:
ja: 置換(&R):

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ja: 置換文字列。マッチした検索テキストはこの文字列と入れ替えられます。

en: &Apply function after replace:
ja: 置換後に変換操作を行う(&A):

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ja: 検索/置換後にどのようにテキストを処理するかを選択する。文字列モードではフィールド全体が処理されます。正規表現モードではマッチしたテキストだけが処理されます。

en: &Destination field:
ja: 対象フィールド(&D):

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ja: 置換処理が終わった後、テキストが入れられるフィールド。もし空白の場合、元フィールドが使われます。（フィールドが変更可能の時のみ）

en: M&ode:
ja: モード(&O):

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ja: どのようにテキストが結果にコピーされるかを指定してください。

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ja: 結果の項目が複数の値に分けられるか、一つの値のままにするのかを指定します。このオプションは元フィールドが複数でなく、結果フィールドが複数の場合に有用でしょう。

en: Split &result
ja: 結果を分割(&R)

en: Identifier type:
ja: 識別子タイプ

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
ja: <p>どの識別子タイプについて処理を行うかを選択します。検索フィールドが
    identifiers 以外で、検索結果によりすべての識別子を置換したい場合は、* を指定
    することができます。</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
ja: 値を複数持つフィールドで表示する値の数:

en: val&ues starting at
ja: 開始値:

en: with values separated b&y
ja: セパレータ:

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ja: テスト結果の、複数値フィールドの値を一つ一つの値として表示する時に使われます。

en: Test text
ja: テスト文字列

en: Test result
ja: テスト結果

en: Your &test:
ja: テスト(&T):

en: &Search and replace
ja: 検索と置換(&S)

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
ja: 有効にした場合、編集完了後本リストの再ソートが実行され、
    また仮想ライブラリが選択されている場合、再検索が実行されます。
    大きなライブラリの場合、動作が遅くなる可能性があります。

en: &Refresh book list after edit
ja: 編集後に本リストを更新(&R)

en: Sort by multiple columns
ja: 複数の列で並べ替え

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
ja: 並べ替えする列を複数選択。再配置するにはドラッグ&ドロップ。高い列ほど重要です。選択した後でこのダイアログの下にある列名をクリックすると昇順と降順を切り替えることができます。

en: &Clear
ja: 消去(&C)

en: Clear all selected columns
ja: 選択した列をすべて解除

en: Save this sort order for easy re-use
ja: 再利用しやすいようこの整列順を保存

en: Load previously saved settings
ja: ひとつ前に保存した設定を読み込み

en: Effective sort
ja: 効率的な整列

en: No sort selected
ja: 表示順が選択されていません

en: You must select at least one column on which to sort
ja: 並べ替えを行う列を少なくともひとつ選択してください

en: No saved sorts available
ja: 保存された表示順がありません

en: Remove saved sort
ja: 保存した表示順を削除

en: Import OPML file
ja: OPMLファイルをインポート

en: Path to OPML file
ja: OPMLファイルのパス

en: Browse for OPML file
ja: OPMLファイルを参照

en: &OPML file:
ja: OPMLファイル(&O):

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
ja: RSSフィードあたりのダウンロードする記事の最大の数

en: &Maximum articles per feed:
ja: フィードあたりの記事の最大の数(M)

en:  days
ja:  日

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
ja: これより前のRSSフィードの記事は無視されます

en: Preserve groups in the OPML file
ja: OPMLファイルのグループを維持

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
ja: 有効にすると、OPMLファイルに含まれるすべてのフィードは、単一のレシピに変換されます。有効にしなかった場合、フィードはそれぞれ個別のレシピになります。

en: Replace existing recipes
ja: レシピの置換

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
ja: 有効にすると、OPMLのエントリーと同名のタイトルのレシピは置き換えられます。有効にしなかった場合、タイトルが変更された新しいエントリーが作成されます。

en: OPML files
ja: OPMLファイル

en: Select OPML file
ja: OPMLファイルを選択

en: Path not specified
ja: パスが指定されていません

en: You must specify the path to the OPML file to import
ja: インポートする OPMLファイルのパスを指定してください

en: No feeds found
ja: フィードが見つかりません

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
ja: OPML ファイル中にインポート可能な RSS フィードが見つかりません

en: System default
ja: システムデフォルト

en: Choose file to import from
ja: インポートするファイルを選択

en: Choose file to export to
ja: エクスポート先のファイルを選択

en: Password needed
ja: パスワードが必要です

en: TextLabel
ja: テキストラベル

en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: &Show password
ja: パスワードを表示(&S)

en: Restart required
ja: 再起動が必要です

en: You must restart calibre before using this plugin!
ja: このプラグインを使用する前にcalibreを再起動する必要があります。

en: All
ja: すべて

en: Installed
ja: インストール済み

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Update available
ja: アップデートが利用可能

en: Plugin name
ja: プラグイン名

en: Status
ja: ステータス

en: Available
ja: 利用可能

en: Released
ja: リリース日

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
ja: このプラグインは無料ですが、作者の労力に報いるためにPayPalを使って寄付することもできます。
    
    右クリックをして寄付を選んでください:

en: Platform unavailable
ja: プラットフォームが判りません

en: calibre upgrade required
ja: calibreをアップグレードしてください

en: Plugin deprecated
ja: プラグインは廃止されました

en: New version available
ja: 新しいバージョンがあります

en: Latest version installed
ja: 最新版がインストールされています

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ja: プラグインは廃止されたのでアンインストールすべきです

en: Right-click to see more options
ja: 右クリックして他のオプションを表示

en: This plugin can only be installed on: %s
ja: このプラグインは次の環境のみにインストールできます: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
ja: このプラグインをインストールできるのは %s 以降のcalibreです

en: You can install this plugin
ja: このプラグインをインストールできます

en: A new version of this plugin is available
ja: このプラグインの新しいバージョンがあります

en: This plugin is installed and up-to-date
ja: このプラグインはインストール済みで最新です

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
ja: プラグイン <b>{0}</b> は <b>{1}</b> に正常にインストールされました。プラグインを有効にするには calibre を再起動する必要があります。

en: Plugin homepage
ja: プラグインのホームページ

en: Update Check Failed
ja: アップデートのチェックに失敗しました

en: Unable to reach the plugin index page.
ja: プラグインのページに到達できません

en: User plugins
ja: ユーザプラグイン

en: Filter list of &plugins
ja: プラグインの絞り込み条件(&P)

en: Filter by &name
ja: 名前で絞り込み(&N)

en: Description
ja: 説明

en: &Install
ja: インストール(&I)

en: Install the selected plugin
ja: 選択したプラグインをインストール

en: &Customize plugin
ja: プラグインをカスタマイズ(&C)

en: Customize the options for this plugin
ja: このプラグインのオプションをカスタマイズ

en: Plugin &forum thread
ja: プラグインの掲示板スレッド(&F)

en: Enable/&disable plugin
ja: プラグインを有効化/無効化(&D)

en: Enable or disable this plugin
ja: このプラグインを有効・無効にする

en: &Remove plugin
ja: プラグインを削除(&R)

en: Uninstall the selected plugin
ja: 選択したプラグインをアンインストール

en: Donate to developer
ja: 開発者に寄付

en: Donate to the developer of this plugin
ja: このプラグインの開発者に寄付する

en: &Customize plugin
ja: プラグインをカスタマイズ(&C)

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ja: 本当にプラグイン<b>%s</b>をアンインストールしますか?

en: Install %s
ja: %s のインストール

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ja: プラグインのインストールには<b>セキュリティリスク</b>があります。プラグインにウイルスやマルウェアが入っていることがありえます。信頼できる場所から入手したもののみインストールするようにしてください。続けてもよろしいですか？

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
ja: プラグインのZIP添付ファイルをダウンロード: %s

en: Installing plugin: %s
ja: プラグインのインストール: %s

en: Plugin installed: %s
ja: プラグインがインストールされました: %s

en: Install plugin failed
ja: プラグインのインストールに失敗しました

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
ja: プラグインのインストール中に不具合が発生しました。このプラグインをアンインストールします。下に表示するエラーメッセージを、フォーラム内のこのプラグインのスレッドに投稿し、calibreを再起動してください。

en: Plugin not customizable
ja: このプラグインはカスタマイズできません

en: Plugin: %s does not need customization
ja: プラグイン: %s はカスタマイズする必要がありません

en: Must restart
ja: 再起動が必要

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ja: <b>%s</b> プラグインを設定する前にcalibreを再起動する必要があります

en: Plugin cannot be disabled
ja: プラグインを無効にできません

en: The plugin: %s cannot be disabled
ja: プラグイン: %sを無効にできません

en: Aborting...
ja: 停止中...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
ja: クイックビューのショートカット ({0}) はクイックビューパネルを表示/非表示にします。

en: Undock
ja: 分離

en: Show the Quickview panel in its own floating window
ja: クイックビューパネルを独立したフローティングウィンドウで表示

en: Lock Quickview contents
ja: クイックビューの内容をロック

en: Refresh
ja: 更新

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
ja: メインの calibre ウィンドウに Quickview パネルを埋め込む

en: Alternate shortcut:
ja: 別のショートカット:

en: Find item in the Tag browser
ja: タグブラウザ内で項目を探す

en: Find item in the library
ja: ライブラリ内で項目を探す

en: Select this book in the library
ja: この本をライブラリ中で選択

en: Quickview this cell
ja: このセルをクイックビュー

en: Open book in the E-book viewer
ja: E-book ビューアで開く

en: &Item: {0} ({1})
ja: 項目(&I): {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
ja: クリックするとこの項目を含む本のみを表示します。ダブルクリックするとタグブラウザでこの項目を検索します。

en: **No items found**
ja: **見つかりませんでした**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ja: ライブラリビューの列をクリックすると本の情報を参照できます

en: &Books with selected item "{0}": {1}
ja: 選択した項目の値 "{0}" の本(&B): {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
ja: 本の上でダブルクリックするとライブラリビュー内で選択される本を変更、または左側のペインに表示される列を変更します。Shift+ダブルクリックまたはControl+ダブルクリックで本の書誌を編集できますが、このときも選択する本が変更されます。

en: Something went wrong while filling in the table
ja: 表の作成中に不具合が発生しました

en: Quickview: Book not in library view
ja: クイックビュー: 本がライブラリビューにありません

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
ja: 選択した本は、おそらく検索条件またはバーチャルライブラリにより、現在のライブラリビュー内に表示されていないため、クイックビューからは選択することができません。

en: &Apply Virtual libraries
ja: 仮想ライブラリを適用(&A)

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
ja: <p>クイックビューに現在の仮想ライブラリにある本のみを表示する場合に
            選択します。</p>

en: &Lock Quickview contents
ja: クイックビューの内容をロック(&L)

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
ja: <p>ライブラリビューの選択を変更したときに、クイックビューの
    内容を変更しません</p>

en: &Refresh
ja: 更新(&R)

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
ja: クイックビューがロックされているとき、最後に選択した本の、最後に選択したカラムの値を使ってウィンドウを更新します。

en: &Dock
ja: 結合(&D)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Restoring database
ja: データベースを復元

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
ja: まだ復元は完了していません。本当にキャンセルしますか？

en: The old database was saved as: %s
ja: 古いデータベースは以下の名前で保存しました: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
ja: データベースの復旧に成功しましたが、警告があります。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。%s

en: Restoring database was successful. %s
ja: データベースの復元に成功しました。%s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
ja: すべての書誌を含む本のリストは、データベースと呼ばれる一つのファイルに保存されます。加えてバックアップとして、個別の書誌がそれぞれの本のディレクトリにも保存されます。<p>このオペレーションでは、個別の書誌からデータベースの再構築を行います。データベースが壊れて本のリストが空になってしまった場合に有用です。<p>データベースの再構築を行ってよろしいですか？

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
ja: データベースの復旧ができませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to repair library
ja: ライブラリの修復に失敗しました

en: Add a new Saved search
ja: 検索条件を保存

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
ja: 頻繁に使用する検索を<i>保存済み検索</i>としてここに作成することができます。作成した検索はタグブラウザ内の<i>保存済み検索</i>に、ここで指定した名前で表示されます。

en: The Saved search name
ja: 検索条件の名称

en: &Search:
ja: 検索条件(&S):

en: The search expression
ja: 検索条件

en: No search name
ja: 検索名がありません

en: You must specify a name for the Saved search
ja: 保存済み検索名を指定してください。

en: No search expression
ja: 検索条件がありません

en: You must specify a search expression for the Saved search
ja: 保存済み検索用の検索条件を指定してください

en: Invalid saved search
ja: 保存済み検索が間違っています

en: Manage Saved searches
ja: 保存済み検索を編集

en: &Add search
ja: 検索の追加(&A)

en: &Remove search
ja: 検索の削除(&R)

en: &Edit search
ja: 検索の編集(&E)

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: 現在の保存済み検索は<b>完全に削除されます</b>。よろしいですか？

en: Edit the name and/or expression below.
ja: 名前と検索条件を編集してください。

en: Edit saved search
ja: 保存済み検索を編集

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
ja: 保存済み検索で {} という名称は使用中です。別の名前を選択してください。

en: Search expression
ja: 検索条件

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ja:                 この定期刊行物を毎週の指定された日、指定された時間の後にダウンロード
                    します。例えば、もし：月曜日9:00AMの後を選択すると、定期刊行物は
                    毎週月曜日の9:00AMにできる限りダウンロードされます。

en: &Download after:
ja: ダウンロード時(&D):

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ja:                 定期刊行物を毎月指定した日にダウンロードします。
                    ダウンロードは毎月の指定された日、指定された時刻のできる限り
                    すぐ後になされます。例えば、もし1日と15日の9:00AMを選ぶと、
                    定期刊行物は毎月1日と15日の9:00AM、できる限りすぐに
                    ダウンロードされます。

en: &Days of the month:
ja: 日付(&D):

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ja: カンマ区切りの月の中の日付。例：1,15

en: Download &after:
ja: ダウンロード時刻(&A)：

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ja:                 この定期刊行物を指定日ごとにダウンロードします。例えば
                    30日を指定すると、30日ごとに定期刊行物がダウンロードされます。
                    もし、1日以下の数が設定された場合（例えば0.1日）定期刊行物は
                    1日に一回以上ダウンロードされます。

en: &Download every:
ja: ダウンロードの間隔(&D):

en: every hour
ja: 1時間毎

en: days
ja: 日

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ja: 注: 手動で値を入力すると間隔を1日以下に設定できます。

en: Schedule news download [{} sources]
ja: ニュースのダウンロードスケジュール [{} 情報源]

en: &Schedule
ja: スケジュール(&S)

en: &Schedule for download:
ja: ダウンロードスケジュール(&S):

en: &Days of  week
ja: 曜日指定(&D)

en: Da&ys of month
ja: 日付指定(&Y)

en: Every &x days
ja: 指定日ごと(&X)

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ja: 定期的にダウンロードさせるには、calibreを実行したままにする必要があります。

en: &Account
ja: アカウント(&A)

en: &Advanced
ja: 上級者用(&A)

en: Add &title as tag
ja: タイトルをタグとして追加(&T)

en: &Extra tags:
ja: 追加タグ(&E):

en: &Keep at most:
ja: 保存する最大数(&K):

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
ja: このレシピで保存する最大の保存数（発行数）。0にすると無効になり、すべて保存されます。

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
ja: <p>このオプションはcalibreが保存する、この定期刊行物の最大の保存数を指定します。新しい物がダウンロードされた時、もしこの数を超えた場合には古いものから削除されます。
    <p>注：この機能は上の「タイトルをタグとして追加」がチェックされていないと動きません。
    <p>それと、下にある指定した日数より古い物を削除する設定、の方が優先されます。

en:  issues
ja:  ニュース

en: all issues
ja: すべてのニュース

en: Delete downloaded &news older than:
ja: ダウンロードしたニュースの保存期間(&N):

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ja: <p>指定した日数より古いダウンロード済みニュースを削除します。 0を指定すると無効になります。
    <p>その他、定期刊行物の「高度」タブで、保存する最大のニュース数をコントロールできます。

en: never delete
ja: 削除しない

en: Download &all scheduled
ja: スケジュールしたものをすべてダウンロード(&A)

en: Download all scheduled news sources at once
ja: スケジュールしたすべてのニュースソースを一括ダウンロード

en: &Download now
ja: すぐにダウンロード(&D)

en: Need username and password
ja: ユーザ名とパスワードが必要です

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ja: このニュースソースにはユーザ名（とパスワード）が必要です。

en: Account
ja: アカウント

en: (optional)
ja: (オプション)

en: (required)
ja: (必須)

en: Created by:
ja: 作成：

en: Download %s now
ja: %s を今ダウンロードする

en: Last downloaded: never
ja: 最後のダウンロード： なし

en: never
ja: (なし)

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ja: %(days)d 日, %(hours)d 時間 %(mins)d 分前

en: Last downloaded:
ja: 最後のダウンロード：

en: Cannot download news as no internet connection is active
ja: インターネットに接続されていないので、ニュースがダウンロードできません。

en: No internet connection
ja: インターネット未接続

en: Schedule news download
ja: ニュースの取得スケジュール

en: Add or edit a custom news source
ja: カスタムニュースソースを追加/編集

en: Download all scheduled news sources
ja: スケジュールしたすべてのニュースソースをダウンロード

en: equal to
ja: 等しい

en: before
ja: より前

en: after
ja: より後

en: before or equal to
ja: より前か等しい

en: after or equal to
ja: より後か等しい

en: is set
ja: 設定されている

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
ja: <p>さらに高度な検索を行うこともできます。例えば表紙のない本を探したり、複数の検索条件を組み合わせて探したりできます。詳しくは <a href="%s">検索インタフェース</a>を参照してください。

en: What &kind of match to use:
ja: 検索方法(&K):

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ja: 含む: 単語やフレーズが書誌フィールドのどこかにマッチ

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ja: 完全一致: 単語やフレーズが書誌フィールド全体にマッチ

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ja: 正規表現: 正規表現が書誌フィールドのどこかにマッチ

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
ja: 異形文字: '含む' に加えてアクセントを無視し、句読点を比較対象とする

en: A&dvanced search
ja: 高度な検索(&D)

en: Find entries that have...
ja: 以下を含むエントリを検索...

en: But don't show entries that have...
ja: 以下を除外したエントリを検索...

en: A&ll these words:
ja: すべての単語を含む(&L):

en: &This exact phrase:
ja: フレーズの一致(&T):

en: O&ne or more of these words:
ja: 単語のいずれかを含む(&N):

en: Any of these &unwanted words:
ja: 除外する単語(&U):

en: Titl&e/author/series...
ja: タイトル/著者/シリーズ...(&E)

en: The title to search for
ja: 検索するタイトル

en: The author to search for
ja: 検索する著者

en: &Author:
ja: 著者(&A):

en: The series to search for
ja: 検索するシリーズ

en: The tags to search for
ja: 検索するタグ

en: &Date search
ja: 日付で検索(&D)

en: &Search the
ja: 検索対象(&S)

en: date column for books whose &date is
ja: の日付が以下の条件に合致する本(&D)

en: &year
ja: 年(&Y)

en: mo&nth
ja: 月(&N)

en: &day
ja: 日(&D)

en: months
ja: 月

en: weeks
ja: 週

en: years
ja: 年

en: ago
ja: 前

en: This month
ja: 今月

en: Yesterday
ja: 昨日

en: &Template search
ja: テンプレートで検索(&T)

en: The value to search for
ja: 検索する値

en: Template &value:
ja: テンプレートの値(&V):

en: Set/Not set
ja: 設定/未設定

en: How the template result will be compared to the value
ja: テンプレート結果を値と比較する方法

en: C&omparison type:
ja: 比較タイプ:

en: The template that generates the value
ja: 値を生成するテンプレート

en: Open template editor
ja: テンプレートエディタを開く

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: There is one book with the {} format
ja: {} 形式の本が１冊あります

en: There are {count} books with the {fmt} format
ja: {fmt} の本が {count} 冊あります

en: Choose formats
ja: 形式を選択

en: &Edit
ja: 編集 (&E)

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
ja: calibreを安全でないネットワーク上で動作させる場合は、パスワードを使用してください。例えば、calibreをラップトップで動作させていて、そのラップトップを空港で使用し、そこでスマートデバイスをcalibreに接続するような場合は、パスワードを使用すべきです。

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
ja: calibreの起動時に自動的にスマートデバイス用のインタフェースを起動する場合にチェックしてください。安全でないネットワークで、パスワードなしで動作させる場合は、有効にすべきではありません。

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
ja: calibreに固定のネットワークポートを使用させる場合にチェックしてください。通常、有効にする必要はありません。しかしデバイスの接続が頻繁に失敗する場合は、ポート番号を入力してチェックしてみてください。

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
ja: まず 9090 を試してください。calibreがポートへの接続に失敗する場合には、別のポート番号を試してください。8000 から 65535 の任意のポート番号が使用できます。

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
ja: コンピュータのIPアドレスです。デバイスからの接続に固定のIPアドレスを使用する場合、このうちのいずれかを使います。めったにありませんが、ここのIPアドレスが間違っている可能性があります。その場合、コンピュータのコントロールパネルから、コンピュータのIPアドレスを取得してください。

en: Invalid port number
ja: 無効なポート番号

en: You must provide a port number.
ja: ポート番号を指定してください。

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
ja: ポート番号は8000から65535の間でなければなりません。

en: Problem starting the wireless device
ja: ワイヤレスデバイスの開始で問題が発生

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
ja: ワイヤレスデバイスのドライバーの開始で問題が発生しました。"%s"

en: Smart device control
ja: スマートデバイスコントロール

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
ja: <p>無線デバイスの接続を開始します。
           <p>コンピュータのファイアウォールまたはウィルス対策ソフトによりcalibre がネットワークに接続しても問題ないかと尋ねられた場合には、<b>「はい」と答えてください</b>。そうしないと無線接続ができません。

en: calibre IP addresses:
ja: calibre IPアドレス:

en: Optional &password:
ja: オプションのパスワード(&P):

en: Optional password for security
ja: セキュリティ対策のオプションのパスワード

en: Optional &fixed port:
ja: オプションの固定ポート(&F):

en: Optional port number
ja: オプションのポート番号

en: &Use a fixed port
ja: 固定ポートを使用する(&U)

en: &Automatically allow connections at calibre startup
ja: calibreの起動時に自動的に接続を待ち受ける(&A)

en: You must select items to apply
ja: 適用する項目を選択する必要があります

en: You must select items to unapply
ja: 適用しない項目を選択する必要があります

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ja: 名前の先頭、もしくは後ろにピリオド、複数のピリオド、もしくはピリオドの前後の空白が入っています。

en: Name already used
ja: すでに使われている名前

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ja: 現在のユーザカテゴリは<b>完全に削除</b>されます。よろしいですか？

en: User categories editor
ja: ユーザカテゴリエディタ

en: Select a category to edit
ja: 編集するカテゴリを選択

en: Copy the category name to the clipboard
ja: カテゴリ名をクリップボードにコピー

en: &Category filter:
ja: カテゴリ絞り込み(&C):

en: Select the content kind of the new category
ja: 新規カテゴリの内容種類を選択

en: Item &filter:
ja: 項目絞り込み(&F)

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
ja: 使用可能な項目を絞り込むテキストを入力。大文字/小文字とアクセントは無視されます。

en: Delete the current User category
ja: 現在のユーザカテゴリを削除

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
ja: カテゴリ名を入力して、追加ボタンや変更ボタンを使ってください。

en: Add a new category
ja: 新規カテゴリを追加

en: Rename the current category to what is in the box
ja: 現在のカテゴリの名前を変更

en: &Available items
ja: 利用可能な項目(&A)

en: Apply items to current category
ja: 現在のカテゴリに項目を適用

en: Applied &items
ja: 利用中の項目(&I)

en: Unapply (remove) selected items from current category
ja: 現在のカテゴリから選択した項目を適用解除 (削除)

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
ja: 必要な項目が使用可能なリストの中にない場合は、ここで追加できます。アンパサンド区切りのリストで指定します。項目は本に適用されます。

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
ja: 必要な項目が使用可能なリストの中にない場合は、ここで追加できます。カンマ区切りのリストで指定します。項目は本に適用されます。

en: No tags selected
ja: タグが選択されていません

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
ja: 利用可能なタグの一覧の中から少なくともひとつのタグを選択してください

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
ja: タグの削除はすぐに実行され、元に戻すことはできません。

en: Are your sure?
ja: 実行しますか？

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ja: 次のタグが1つ以上の本で使われています。本当に削除してもよろしいですか？

en: Manage items
ja: 項目の管理

en: Apply item(s) to the current book
ja: 現在の本に項目を適用

en: Filter the available items
ja: 利用できる項目を絞り込み

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
ja: データベースから項目を削除します。これはまず本から項目を取り除き、そしてデータベースから削除します。

en: Ava&ilable items
ja: 利用可能な項目(&I)

en: Apply item to current book
ja: 現在の本に項目を適用

en: Unapply (remove) the item from current book
ja: 現在の本からタグを削除

en: Filter the applied items
ja: 適用された項目を絞り込み

en: Search for {}
ja: {}を検索

en: Filter by {}
ja: {} で絞り込み

en: Search the library for {0}
ja: {0}でライブラリを検索

en: Count
ja: カウント

en: Was
ja: ひとつ前

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
ja: この列で使用可能な値 ({0}) ではありません

en: Editing...
ja: 編集...

en: Item is not a permitted value
ja: 項目が許可された値ではありません

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
ja: この列では入力が許される値が決まっています。({0}) のいずれかの文字列を入力してください。

en: Undelete items?
ja: 削除した項目を元に戻しますか？

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
ja: 続けるためには項目の削除を取り消す必要があります。取り消しますか？

en: Search for an item in the first column
ja: 最初の列の項目を検索

en: Find items containing the search string
ja: 指定した文字を含む項目を検索

en: &Filter by:
ja: 絞り込み(&F):

en: Filter items using the text in this box
ja: このボックス内のテキストを使用して項目を選別

en: Show only items containing this text
ja: このテキストを含む項目のみを表示

en: F&ilter
ja: 絞り込み(&L)

en: Only show items in the current &Virtual library
ja: 現在の仮想ライブラリに存在する項目のみ表示(&V)

en: Template language tutorial
ja: テンプレート言語チュートリアル

en: Template function reference
ja: テンプレート関数リファレンス

en: Author Sort
ja: 著者読み

en: Tag 1
ja: タグ1

en: Tag 2
ja: タグ2

en: Template value
ja: テンプレートの値

en: Disable word wrap
ja: 行を折り返さない

en: Enable word wrap
ja: 行の折り返しを有効にする

en: Load template from the Template tester
ja: テンプレートテスタからテンプレートを読み込む

en: Load template from file
ja: ファイルからテンプレートを読み込む

en: Save template to file
ja: テンプレートをファイルに保存

en: No Template tester text is available
ja: テンプレートテスタテキストが使用できません

en: Template file
ja: テンプレートファイル

en: Select icon
ja: アイコンを選択

en: Built-in template function
ja: ビルトインテンプレート関数

en: Built-in function
ja: ビルトイン関数

en: User defined Python template function
ja: ユーザ定義によるPythonテンプレート関数

en: User function
ja: ユーザ関数

en: Stored template
ja: 保存済みテンプレート

en: Discard changes?
ja: 変更を破棄しますか？

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
ja: このダイアログを閉じてこれまでの変更を全て破棄しますか？

en: No template provided
ja: テンプレートがありません

en: The template box cannot be empty
ja: テンプレート欄は空白にできません

en: No column chosen
ja: 列が選択されていません

en: You must specify a column to be colored
ja: 色付けする列を選択しなくてはなりません

en: You must specify the column where the icons are applied
ja: アイコンを適用する列を指定してください

en: &Continue
ja: 続行

en: Continue running the template
ja: テンプレートの実行を続行

en: Stop running the template
ja: テンプレートの実行を停止

en: Break: line {0}, book {1}
ja: ブレーク: 、本 {1} の {0}行目

en: A variable in the template
ja: テンプレート内の変数

en: The value of the variable
ja: 変数の値

en: The name of the template language operation
ja: テンプレート言語操作の名前

en: A General Program Mode Template
ja: プログラムモードテンプレート

en: Set the color of the column:
ja: 色を設定する列:

en: Copy a color name to the clipboard:
ja: 色の名前をクリップボードにコピー:

en: Copy the selected color name to the clipboard
ja: 選択した色の名前をクリップボードにコピー:

en: Kind:
ja: 種類:

en: Apply the icon to column:
ja: アイコンを適用する列:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
ja: アイコンファイルの名前をクリップボードにコピー

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
ja: 選択したアイコンファイルの名前をクリップボードにコピーします

en: Add icon
ja: アイコンの追加

en: Add an icon file to the set of choices
ja: アイコンファイルを選択肢に追加します

en: Template &name:
ja: テンプレートの名前(&N):

en: The name of the callable template
ja: 呼び出し可能テンプレートの名前

en: T&emplate:
ja: テンプレート(&E):

en: The text of the template program goes into the box below
ja: テンプレートプログラムのテキストは下のボックスに入ります

en: Enable &breakpoints
ja: ブレークポイントを有効化

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
ja: <p>チェックすると、テンプレート評価ツールは行番号の上で
    ダブルクリックされた式を評価したところで停止し、その値と他のローカル変数すべて
    を表示するダイアログを開きます</p>

en: &Go
ja: 実行

en: If 'Enable breakpoints' is checked then click this button to run your template
ja: "ブレークポイントを有効化" にチェックしたときには、このボタンをクリックしてテンプレートを実行

en: &Line:
ja: 行:

en: Line number to toggle
ja: 切り替える行番号

en: &Toggle
ja: 切替え

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
ja: ボックス内の行番号のブレークポイントを切替え

en: &Remove all
ja: すべて削除

en: Remove all breakpoints
ja: すべてのブレークポイントを削除

en: &Set all
ja: すべて設定

en: Set breakpoint on every line
ja: すべての行にブレークポイントを設定

en: D&ocumentation:
ja: ドキュメント(&O):

en: Documentation for the function being defined or edited
ja: 関数のドキュメントは現在定義中または編集中です

en: Template value:
ja: テンプレートの値：

en: The value of the template using the current book in the library view
ja: ライブラリビュー内の現在の本で使われているテンプレートの値

en: User label
ja: ユーザラベル

en: Font:
ja: フォント:

en: Select the font for the Template box
ja: テンプレートボックス用のフォントを選択

en: Size:
ja: サイズ:

en: Select the font size for the Template box
ja: テンプレートボックス用のフォントサイズを選択

en: Lo&ad
ja: 読込む

en: Load the template from a file
ja: ファイルからテンプレートを読み込む

en: Save the template in a file
ja: テンプレートをファイルに保存

en: Template Function Reference
ja: テンプレート関数リファレンス

en: Function &name:
ja: 関数名(&N):

en: &Function type:
ja: 関数種別:

en: &Documentation:
ja: ドキュメント(&D):

en: &Code:
ja: コード(&C):

en: Remove any template from the box
ja: ボックスからすべてのテンプレートを削除

en: Trim Image
ja: 画像をトリム

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
ja: マウスをドラッグして領域を選択し、クリックして切り取る

en: &Trim
ja: トリム(&T)

en: Trim image by removing borders outside the selected region
ja: 選択した範囲の外側を削除して画像のトリムを行います

en: Adjust selection by dragging corners
ja: 角をドラッグして選択範囲を調整

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
ja: サイズ: {0}px 縦横比: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
ja: サイズ: {0}x{1}px

en: Download %s
ja: %sをダウンロード

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ja: <b>%(fname)s</b> を %(url)s からダウンロード中

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ja: %(url)r からダウンロードに失敗。エラー: %(err)s

en: Downloading book
ja: 本をダウンロード中

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
ja: 本 {0} はダウンロードされ自動的に calibreライブラリに追加されます。

en: No file specified to download.
ja: ダウンロードするファイルが指定されていません。

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロード中

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Failed to download e-book
ja: 電子書籍のダウンロードに失敗しました

en: finished
ja: 完了

en: Email %(name)s to %(to)s
ja: メール %(name)s を %(to)s へ

en: News:
ja: ニュース:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ja: 添付はcalibreからダウンロードされた定期刊行物 %sです。

en: Add a new recipient:
ja: 新しい宛先を追加:

en: &Address
ja: アドレス(&A)

en: &Formats
ja: 形式(&F)

en: &Subject
ja: 件名(&S)

en: A&lias
ja: エイリアス(&A)

en: The email address of the recipient
ja: 宛先の電子メールアドレス

en: The optional alias (simple name) of the recipient
ja: 宛先のエイリアス(オプション)

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
ja: 電子メールで送信する形式。最初にマッチした形式が送信されます(カンマ区切りのリスト)。

en: The optional subject for email sent to this recipient
ja: この宛先に送信する電子メールの件名(オプション)

en: &Add recipient
ja: 宛先を追加(&A)

en: Need address
ja: アドレスが必要です

en: You must specify an address
ja: アドレスを指定してください

en: Invalid email address
ja: 無効なメールアドレス

en: The address {} is invalid
ja: アドレス{}が無効です

en: Need formats
ja: 形式が必要です

en: You must specify at least one format to send
ja: 少なくとも1つの形式を指定してください

en: The recipient %s already exists
ja: 宛先 %s はすでに存在します

en: No recipients
ja: 宛先がありません

en: You must select at least one recipient
ja: 少なくとも1つの宛先を選択してください

en: Auto convert the following books before sending via email?
ja: 電子メールでの送付前に以下の本の自動変換を行いますか？

en: This recipient has no valid formats defined
ja: この宛先には有効な形式が定義されていません

en: These books have no suitable input formats for conversion
ja: これらの本には変換に適した入力形式がありません

en: Could not send
ja: 送信できません

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
ja: 一部の宛先に本を送信できませんでした。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: E-book:
ja: 電子書籍:

en: Attached, you will find the e-book
ja: 添付に電子書籍があります

en: by
ja: /

en: in the %s format.
ja: %s 形式。

en: About this book:
ja: この本について:

en: Sending email to
ja: メールを送信:

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
ja: 電子メールでの送付前に以下の本の %s への自動変換を行いますか？

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ja: これらの本は適切な形式が見つからないため、メールで送ることができません：

en: Failed to email book
ja: 本のメール送信に失敗しました

en: sent
ja: 送信完了

en: Sent news to
ja: ニュースを送信完了:

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
ja: <div style="font-size:10pt;">
    <p>ファイル名から電子書籍情報を推測するときに使用する正規表現を指定します。</p>
    <p>正規表現に関しては、<a href="%s">チュートリアル</a>があります。</p>
    <p>正規表現をサンプルファイル名でテストするには、下の<b>テスト</b>機能をご利用ください。（ファイル拡張子も忘れずにつけてください。）書誌エントリのグループ名は、ツールチップで示されます。ファイル名中のアンダースコア (_) は自動的にスペースで置き換えられます。<p></div>

en: Regular &expression
ja: 正規表現(&E)

en: Test
ja: テスト

en: File &name:
ja: ファイル名(&N):

en: Title:
ja: タイトル:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ja: 正規表現 (?P<title>)

en: No match
ja: マッチするものはありません

en: Authors:
ja: 著者:

en: Regular expression (?P<author>)
ja: 正規表現 (?P<author>)

en: Series:
ja: シリーズ：

en: Regular expression (?P<series>)
ja: 正規表現 (?P<series>)

en: Series index:
ja: シリーズ番号：

en: Regular expression (?P<series_index>)
ja: 正規表現 (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
ja: 正規表現 (?P<isbn>)

en: Publisher:
ja: 発行者:

en: Regular expression (?P<publisher>)
ja: 正規表現 (?P<publisher>)

en: Published:
ja: 発行日：

en: Regular expression (?P<published>)
ja: 正規表現 (?P<published>)

en: Comments:
ja: コメント

en: Regular expression (?P<comments>)
ja: 正規表現 (?P<comments>)

en: Select font files
ja: フォントファイルを選択

en: TrueType/OpenType Fonts
ja: TrueType/OpenTypeフォント

en: Corrupt font
ja: 壊れたフォント

en: Choose a font family
ja: フォントファミリを選択

en: Available faces for %s
ja: %s に利用可能なフェース

en: Choose font family
ja: フォントファミリを選択

en: Add &fonts
ja: フォントを追加(&F)

en: Choose a font family from the list below:
ja: 下のリストからフォントファミリを選択：

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find previous
ja: 前を検索

en: None
ja: なし

en: Added fonts
ja: 追加フォント

en: Added font families: %s
ja: フォントファミリが追加されました: %s

en: Choose &font family
ja: フォントファミリを選択(&F)

en: Clear the font family
ja: フォントファミリを消去

en: Unknown book
ja: 不明な書籍

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Collapse all
ja: すべて閉じる

en: Enter words to search for
ja: 検索する単語

en: &Match on related words
ja: 関連する単語に一致(&M)

en: Remove this action
ja: このアクションを削除

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
ja: <a href="{}">CSS セレクタのヘルプ</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
ja: HTML タグを変換するルールを下に作成

en: {preamble} {match_type}
ja: {preamble}: {match_type}

en: If the tag
ja: 下に指定するタグが次の条件に一致するとき

en: Then:
ja: 以下を実行:

en: Add another action
ja: 別の動作を追加

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
ja:  <b>{query}</b> タグが <b>{match_type}</b> とき以下を実行

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
ja: ここでは、HTML を変換するルールを指定できます。開始するには「ルールを追加」ボタンをクリックしてください。

en: Test HTML transform rules
ja: HTML 変換ルールをテスト

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
ja: HTML ドキュメントを下に入力して「テスト」ボタンをクリックしてください

en: Resulting HTML
ja: 結果の HTML

en: Edit HTML transform rules
ja: HTML 変換ルールを編集

en: Current HTML file
ja: 現在の HTML ファイル

en: All HTML files
ja: すべての HTML ファイル

en: Open HTML files
ja: HTML ファイルを開く

en: Selected HTML files
ja: 選択した HTML ファイル

en: Create an icon theme
ja: アイコンテーマを作成

en: Theme Metadata
ja: テーマの書誌

en: &Version:
ja: バージョン(&V)

en: &License:
ja: ライセンス(&L)

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
ja: アイコンテーマのライセンス。Creative Commons や Public Domain が一般的です。

en: %d icons missing in this theme
ja: %d のアイコンがテーマに見つかりません。

en: No missing icons
ja: 見つからないアイコンはありません

en: No title specified
ja: タイトルが指定されていません

en: You must specify a title for this icon theme
ja: アイコンテーマのタイトルを指定してください

en: No author specified
ja: 著者が指定されていません

en: You must specify an author for this icon theme
ja: アイコンテーマの著者を指定してください

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: Losslessly optimizing images, please wait...
ja: 画像を可逆圧縮中、お待ちください…

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
ja: 画像の圧縮ができませんでした。詳しくは「詳細表示」をクリックしてください。

en: Compression failed
ja: 圧縮に失敗しました

en: Optimizing %s
ja: %s を最適化

en: Creating theme file
ja: テーマファイルを生成中

en: Compressing theme file
ja: テーマファイルを圧縮中

en: Choose a folder from which to read the icons
ja: アイコンを読み込むフォルダを選択

en: Choose destination for icon theme
ja: アイコンテーマの出力先を選択

en: ZIP files
ja: ZIP ファイル

en: Downloading icons...
ja: アイコンをダウンロード中...

en: Downloading icons, please wait...
ja: アイコンをダウンロード中。お待ちください…

en: Number of icons
ja: アイコン数

en: Popularity
ja: 人気度

en: Choose an icon theme
ja: アイコンテーマを選択

en: Restore &default icons
ja: デフォルトのアイコンに戻す(&D)

en: Downloading, please wait...
ja: ダウンロード中。お待ちください…

en: Failed to download list of themes
ja: テーマのリストのダウンロードに失敗しました

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
ja: テーマの一覧をダウンロードできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Zoom &in
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &out
ja: 縮小(&O)

en: &Save as
ja: 名前をつけて保存(&S)

en: &Rotate
ja: 回転(&R)

en: &Fit image
ja: 画像サイズを合わせる(&F)

en: Fit image inside the available space
ja: 画像サイズを表示領域に合わせる

en: Choose a file to save to
ja: 保存するファイルを選択

en: Image: {name} {resolution}
ja: 画像: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
ja: calibreの最新リリース情報を見る

en: Connected
ja: 接続済

en: created by
ja: 開発者:

en: %(num)d of %(total)d books
ja: 表示%(num)d冊/全%(total)d冊

en: one book | {} books
ja[0]: {} 冊

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
ja[0]: %(num)s、%(sel)d冊を選択中

en: {0}, {1} total
ja: {0}, 全{1}

en: Cover grid
ja: 表紙グリッド

en: Search bar
ja: 検索バー

en: Next Virtual library
ja: 次の仮想ライブラリ

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
ja: 仮想ライブラリタブバー内にある次の仮想ライブラリに移動

en: Previous Virtual library
ja: 前の仮想ライブラリ

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
ja: 仮想ライブラリタブバー内にあるひとつ前の仮想ライブラリに移動

en: All books
ja: すべての本

en: Search expression for this Virtual library:
ja: この仮想ライブラリの検索条件:

en: Sort tabs alphabetically
ja: タブをアルファベット順に整列

en: Restore hidden tabs
ja: 隠したタブを戻す

en: Hide Virtual library tabs
ja: 仮想ライブラリタブを非表示

en: Lock Virtual library tabs
ja: 仮想ライブラリのタブをロック

en: Unlock Virtual library tabs
ja: 仮想ライブラリのタブをロック解除

en: Edit "%s"
ja: "%s" を編集

en: Delete "%s"
ja: "%s" を削除

en: Layout
ja: レイアウト

en: Show and hide various parts of the calibre main window
ja: calibreメインウィンドウ内のさまざまなパーツを表示/非表示

en: No %s format
ja: %s形式がありません

en: The book {0} does not have the {1} format
ja: 本 {0} に {1} 形式がありません

en: Restore %s
ja: %sを復元

en: Job
ja: ジョブ

en: Progress
ja: 進行状況

en: Running time
ja: 実行時間

en: Start time
ja: 開始時間

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
ja[0]: {} 個の実行中のジョブがあります:

en: Unknown job
ja: 不明なジョブ

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
ja[0]: {} 個の待機中のジョブがあります

en: Cannot kill job
ja: ジョブを停止できません

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ja: デバイスと通信するジョブを停止できません

en: Job has already run
ja: ジョブはすでに動作中です

en: This job cannot be stopped
ja: ジョブが停止できません

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
ja: 一部のジョブは停止できません。「詳細を表示」をクリックして停止できないジョブの一覧を参照してください。

en: Unavailable
ja: 使用不可

en: Click to see list of jobs
ja: クリックでジョブ一覧を表示

en: Show/hide the Jobs List
ja: ジョブリストの表示/非表示

en: Jobs:
ja: ジョブ数:

en: No running jobs
ja: 実行中のジョブはありません

en: One running job
ja: 1 個の実行中のジョブ

en: %d running jobs
ja: %d 個の実行中のジョブ

en:  - Jobs
ja:  - ジョブ

en: Search for a job by name
ja: 名前でジョブを検索

en: No job
ja: ジョブなし

en: No job selected
ja: 選択されているジョブはありません

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ja[0]: 本当に選択したすべてのジョブを停止しますか?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ja: 本当にデバイス関連でないすべてのジョブを停止しますか?

en: &Custom
ja: カスタム(&C)

en: &Alternate shortcut:
ja: 別のショートカット(&A)

en: &Shortcut:
ja: ショートカット(&S)

en: Done
ja: 完了

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
ja: デフォルト(&D): %(deflt)s [現在、重複していない物: %(curr)s]

en: Press a key...
ja: キーを押してください...

en: Already assigned
ja: すでに定義されています

en: already assigned to
ja: すでに定義されています：

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ja: <b>このショートカットはもう存在していません</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ja: 項目をダブルクリックすることで、それに付随したキーボードショートカットを変更することができます。

en: Search for a shortcut by name
ja: 名前でショートカットを探す

en: No matches
ja: 該当なし

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
ja: <i>{}</i> に一致するショートカットが見つかりませんでした

en: Eject this device
ja: このデバイスの取り出し

en: Configure this device
ja: このデバイスを設定

en: Update cached metadata on device
ja: デバイス上の書誌のキャッシュを更新

en: Library
ja: ライブラリ

en: Show books in calibre library
ja: calibre ライブラリで本を表示

en: Show books in the main memory of the device
ja: デバイスのメインメモリにある本を表示

en: Show books in storage card A
ja: メモリカードAの本を表示

en: Show books in storage card B
ja: メモリカードBの本を表示

en: Delete library
ja: ライブラリの削除

en: available
ja: 利用可能

en: Close the Virtual library
ja: 仮想ライブラリを閉じる

en: Change how the displayed books are sorted
ja: 表示された本の並び順を変更

en: Sort
ja: 並べ替え

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ja: <p>本リストをタイトル、著者、出版社などで検索します。<br><br>空白で区切られた言葉はAND検索します。

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
ja: クイック検索を行う（Enterキーでもできます）

en: <h2>Shutting down</h2><div>
ja: <h2>シャットダウン中</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ja: <span class="series_name">%(series)s</span>の %(sidx)s 巻

en: This book is on the device in %s
ja: この本はデバイス上 %s に存在します。

en: Unknown chapter
ja: 不明な章

en: Anonymous Content server user
ja: コンテンツサーバの匿名ユーザ

en: Local E-book viewer user
ja: ローカルの電子書籍ビューアユーザ

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Highlights
ja: ハイライト

en: Export {} annotations
ja: {} 個の注釈をエクスポート

en: calibre annotation collection
ja: calibre 注釈コレクション

en: annotations
ja: 注釈

en: Format to export in:
ja: エクスポートする形式:

en: Save to file
ja: ファイルを保存

en: File for exports
ja: エクスポートするファイル

en: Open in viewer
ja: ビューアで開く

en: Show in calibre
ja: calibre ライブラリで表示

en: Edit notes
ja: 注釈の編集

en: Export selected item | Export {} selected items
ja[0]: 選択した {} 個の項目をエクスポート

en: Delete selected item | Delete {} selected items
ja[0]: 選択した {} 個の項目を削除

en: Restrict to
ja: 絞り込み

en: Type:
ja: タイプ:

en: Show only annotations of the specified type
ja: 指定されたタイプの注釈のみ表示

en: User:
ja: ユーザ:

en: Show only annotations created by the specified user
ja: 指定されたユーザで作成された注釈のみ表示

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
ja: calibre ライブラリ内で選択されている本にある注釈のみを表示

en: &Show results from only selected books
ja: 選択した本から結果を表示(&S)

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
ja[0]: 選択した {} 冊の本から結果を表示(&S)

en: Find previous match
ja: ひとつ前の一致を検索

en: Invalid search expression
ja: 無効な検索式

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
ja: 検索式: {0} が無効です。使用する検索構文は SQLite の全文検索クエリ構文で、詳しくは<a href="{1}">こちら</a>を参照してください。

en: Edit the notes of this highlight
ja: ハイライトされたメモを編集

en: Add notes
ja: 注釈を追加

en: Add notes to this highlight
ja: このハイライトにメモを追加

en: User
ja: ユーザ

en: Show this book in the main calibre book list
ja: この本を calibre のメインの本一覧で表示

en: Edit notes for highlight
ja: ハイライトのメモを編集

en: Annotations browser
ja: 注釈のブラウザ

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
ja: このオプションを有効にすると、単語の検索は関連した単語 (いくつかの言語でサポートされています) にも一致するようになります。例えば英語の場合: <i>correction</i> は <i>correcting</i> および <i>corrected</i> にも一致します。

en: &Delete all selected
ja: 選択したものをすべて削除(&D)

en: Delete the selected annotations
ja: 選択した注釈を削除

en: &Export all selected
ja: 選択したものをすべてエクスポート

en: Export the selected annotations
ja: 選択した注釈をエクスポート

en: Rebuild search index
ja: 検索インデックスを再構築

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
ja: このウィンドウが開かれた後に変更された場合に備えて注釈を更新

en: No selected annotations
ja: 選択されている注釈がありません

en: No annotations have been selected
ja: 注釈が選択されていません

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
ja[0]: {} 個の注釈を <b>完全</b> に削除しますか?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
ja: ハイライトに関連付けられたメモのみ編集可能です

en: Set to undefined
ja: 設定解除

en: Template editing disabled
ja: テンプレート編集が無効になっています

en: Size (MB)
ja: サイズ (MB)

en: Modified
ja: 修正日

en: Formats
ja: 形式

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
ja: 本 %s の表紙が大きすぎて読み込めません。サイズを変更するか削除してください。

en: %s stars
ja: 星%s

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
ja: 列をクリックしてQを押すと同じ %s の本がクイックビューで表示されます

en: Description:
ja: 説明:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
ja: 検索名は <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
ja: テキスト "{0}" でマーク

en: Marked without text
ja: テキストなしでマーク

en: This book's UUID is "{0}"
ja: この本のUUIDは "{0}" です

en: Failed to set data
ja: データ設定に失敗しました

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
ja: データ設定できませんでした。理由は「詳細を表示」をクリックしてください。

en: In Library
ja: ライブラリ

en: Unhandled error
ja: 処理できないエラー

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
ja: calibre ライブラリから本のデータを読み込めませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Waiting for metadata to be updated
ja: 書誌の更新完了まで待機中

en: Marked for deletion
ja: 削除としてマーク

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ja: ダブルクリックで<b>編集</b><br><br>

en: The lookup/search name is
ja: 検索名は

en: Export selected
ja: 選択したものをエクスポート

en: Select none
ja: 選択をすべて取り消し

en: Remove
ja: 削除

en: Export
ja: エクスポート

en: Cannot hide all columns
ja: すべての列を隠すことはできません

en: You must not hide all columns
ja: すべての列を隠すことはできません

en: Sort on %s
ja: %s で整列

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Change text alignment for %s
ja: テキスト配置を %s にする

en: Center
ja: 中央

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Change font style for %s
ja: %s のスタイルを変更

en: Bold font
ja: 太字フォント

en: Normal font
ja: 通常フォント

en: Bold and Italic font
ja: 太字/イタリックフォント

en: Italic font
ja: イタリックフォント

en: Quickview column %s
ja: クイックビュー 列 %s

en: Edit permissible values for %s
ja: %sの許容値を編集

en: Hide column %s
ja: 列 %s を隠す

en: Show column
ja: 列を表示

en: Remember On Device column width
ja: オンデバイスの列幅を記憶

en: Reset On Device column width to default
ja: オンデバイスの列幅をデフォルトに戻す

en: Restore default layout
ja: デフォルトのレイアウトに戻す

en: Hide row numbers
ja: 行数を非表示

en: Show row numbers
ja: 行番号を表示

en: Toggle mark for book
ja: 本のマークを切替え

en: Mark book with text label
ja: 本にラベルをマーク

en: Un-split the book list
ja: 本の一覧の分割を解除

en: Split the book list
ja: 本の一覧を分割

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ja: デバイスにドロップしてコピーすることはできません。まず、calibreライブラリに追加してください。

en: File name
ja: ファイル名

en: Configure viewer
ja: 設定ビューア

en: Use white background
ja: 白い背景を使う

en: Hyphenate
ja: ハイフネーション

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ja: <b>変更は再起動後に有効になります。</b>

en:  - LRF viewer
ja:  - LRF ビューア

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ja: 検索文字列 <i>%s</i> に<b>マッチするものはありません</b>。

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
ja: %prog [options] book.lrf
    
    LRFの電子書籍 book.lrf を読みます

en: Print more information about the rendering process
ja: 描画処理についての情報のより多く出力します

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
ja: 描画エンジンデバッグ用の追加情報表示を有効にします

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
ja: ハイフネーションを無効にします。描画の速度が大きく向上するはずです。

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
ja: デフォルトの背景は私が目に優しいと思うオフホワイトです。このオプションを指定すると背景色が完全な白になります。

en: Profile the LRF renderer
ja: LRF描画をプロファイルします

en: LRF viewer
ja: LRFビューア

en: Parsing LRF file
ja: LRF ファイルを読み取り

en: LRF viewer toolbar
ja: LRF ビューアツールバー

en: Next page
ja: 次のページ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Next match
ja: 次の検索結果

en: Open e-book
ja: 本を開く

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
ja: %prog [オプション] [電子書籍へのパスまたは calibre URL ...]
    
    メインの calibre グラフィカルユーザインタフェースを起動し、指定があれば path_to_ebook
    に置かれた電子書籍をデータベースに追加します。calibre URL を指定することにより、本を
    追加するだけでなく別の動作を行わせることも可能です。例えば次のように指定した場合
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    calibre の "test_library" という名のライブラリにある EPUB 形式かつ ID が1842 の本を
    電子書籍ビューアで開きます。ライブラリ名にはライブラリのフォルダ名のスペースを
    アンダースコアで置換したものを指定します。URL ベースのさまざまな動作についての
    詳細はユーザマニュアルを参照してください。

en: Use the library located at the specified path.
ja: 指定したパスにあるライブラリを使用する。

en: Start minimized to system tray.
ja: システム･トレイに最小化して起動

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
ja: 無視されました。使用されません。歴史的な理由のためだけに存在します。

en: Do not check for updates
ja: アップデートをチェックしない

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ja: カスタムプラグインを無視。プラグインでcalibreの起動ができない場合に有用。

en: Path too long
ja: パスが長すぎます

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
ja: calibre Portable (%s) へのパスが長すぎます。59 文字以内で指定してください。

en: Calibre Library
ja: calibreライブラリ

en: Failed to create library
ja: ライブラリ作成に失敗しました

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
ja: calibreライブラリの作成に失敗: %r.
    新しいライブラリの場所を選択してください。

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
ja: ライブラリの修復ができません。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Initializing user interface...
ja: ユーザインタフェースを初期化...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ja: 新規 calibre 電子書籍ライブラリの場所を選択

en: Repairing failed
ja: 修復に失敗しました

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ja: データベースの修復に失敗しました。新しい空のライブラリで起動します。

en: Bad database location
ja: データベースの場所に問題があります

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ja: データベースの場所 %r に問題があります。calibreを終了します。

en: Startup error
ja: 起動エラー

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
ja: {0} の起動時にエラーが発生しました。{0} の一部が機能しない可能性があります。詳しくは「詳細を表示」を参照してください。

en: Corrupted database
ja: データベースが壊れています

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
ja: %s のライブラリデータベースは壊れています。calibreに再確認して自動的にリビルドを行わせますか？ リビルドは完全には成功しない可能性があります。「いいえ」を選択した場合は、新しく空のcalibreライブラリを作成します。

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ja: データベースの場所 %r に問題があります。新しい空のcalibreライブラリで開始します。

en: Starting %s: Loading books...
ja: %s を開始: 本をロード中...

en: Cannot start calibre
ja: calibreを開始できません

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
ja: calibre ライブラリを変更できる別の calibre プログラである {0} または {1} が実行中です。メインの calibre を起動する前に、実行中のものをシャットダウンしてください。もそのようなプログラムを実行していない場合には、コンピュータを再起動してみてください。

en: Failed to contact running instance of calibre
ja: 起動中のcalibreインスタンスへの接続に失敗しました

en: Contacting calibre failed
ja: calibreの接続に失敗

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
ja: 起動中のcalibreインスタンスへの接続に失敗しましたのでcalibreの再起動を試してみて下さい

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
ja: シャットダウンコマンドを送信しました、お待ちください...

en: Failed to shutdown running calibre instance
ja: 起動中のcalibreインスタンスのシャットダウンに失敗しました

en: &Preferences
ja: 環境設定(&P)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Unhandled exception
ja: ハンドルされない例外

en: Set date to undefined
ja: 日付に未定義を設定

en: Set date to today
ja: 日付を今日に設定

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ja: タイトル順に整列した場合、この本をどのように扱うかを設定します。例えば、Exorcist をExorcistとする等。

en: Title &sort:
ja: タイトル読み(&S):

en: &Edit authors
ja: 著者を編集(&E)

en: Authors changed
ja: 著者が変更されました

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ja: この本の著者を変更しました。著者をマネージする前に変更を保存しなければなりません。これらの変更を保存しますか？

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
ja: どのように本の著者を整列するか指定します。例えば、Charles DickensはDickens, Charlesのように。ボックスが緑色の場合は、テキストは個々の著者の整列設定にマッチしています。赤色の場合は、著者とこのテキストはマッチしていません。

en: Author s&ort:
ja: 著者読み(&O):

en: &Number:
ja: 巻数(&N):

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ja: 最終更新: %s
    
    ダブルクリックして表示

en: Restore %s from the original
ja: %sをオリジナルへ戻す

en: &View {} format
ja: &{} 形式を表示

en: Set the cover for the book from the selected format
ja: 選択した形式から本の表紙を設定

en: Set metadata for the book from the selected format
ja: 選択した形式から本の書誌を設定

en: Add a format to this book
ja: この本に別の形式を追加

en: Remove the selected format from this book
ja: この本から選択した形式を削除

en: Choose formats for
ja: 形式を選択

en: No permission
ja: 許可がありません

en: You do not have permission to read the following files:
ja: 以下のファイルの読み込み権限がありません。

en: No format selected
ja: 形式が選択されていない

en: &Browse
ja: 参照(&B)

en: Trim bord&ers
ja: 余白を削除

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
ja: 表紙の端の不要な余白を自動的に検知し削除します。
    何度か繰り返して実行すると、頑固な縁もとれることがあります。

en: Download co&ver
ja: 表紙をダウンロード(&V)

en: &Generate cover
ja: 表紙を生成(&G)

en: Customize the styles and colors of the generated cover
ja: 生成する表紙のスタイルと色をカスタマイズ

en: Undo last Generate cover
ja: 最後に生成した表紙を元に戻す

en: Not a valid picture
ja: 有効な画像ではありません

en: Invalid cover
ja: 無効な表紙

en: Could not change cover as the image is invalid.
ja: 画像が無効なので表紙を変更できません。

en: Rating of this book. 0-5 stars
ja: 本の評価(0-5)

en: Tags changed
ja: タグを変更しました。

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ja: タグを変更しました。タグエディタを使うために、変更を適用するか破棄するかしなければなりません。適用しますか？

en: A comma separated list of languages for this book
ja: この本の言語のカンマ区切りのリスト

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ja[0]: 言語 %s を認識できませんでした。

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Edit Identifiers
ja: 識別子を編集

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
ja: 本の識別子を編集します。識別子ごとに行を分け、それぞれ type:value の形式にしてください。

en: Duplicate identifier
ja: 識別子が重複

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
ja: 識別子タイプ %s が複数あります。それぞれの識別子タイプは一意でなくてはなりません。

en: Invalid identifier
ja: 無効な識別子

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
ja: 識別子 %s は無効です。識別子は type:value の形式にしてください。

en: &Ids:
ja: ID(&I):

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
ja: この本の ID を編集します。例えば次のようにします。
    
    %s
    
    ID の値にカンマを含む場合には、文字 | を使って代用できます。

en: Edit identifiers in a dedicated window
ja: 識別子を専用のウィンドウで編集

en: This ISBN is valid
ja: 正しいISBNです

en: This ISBN is invalid
ja: 不正なISBNです

en: Invalid ISBN
ja: 無効なISBN

en: Enter an ISBN
ja: ISBNを入力

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ja: 入力されたISBNは有効ではありません。再入力をお願いします。

en: Clear publisher
ja: 発行者を消去

en: Clear date
ja: 日付を消去

en: Schedule download?
ja: ダウンロード予約

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
ja[0]: 選択した {} 冊の本の書誌のダウンロードをバックグラウンドで実行します。続行しますか？

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ja: 右下端の回転するマークをクリックすることで、ダウンロードの進行を確認することができます。

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ja: ダウンロードが終了した時点で、calibre はダウンロードした書誌を適用するかどうかの確認を行います。

en: Download only &metadata
ja: 書誌のみダウンロード(&M)

en: Download only &covers
ja: 表紙のみダウンロード(&C)

en: &Configure download
ja: ダウンロード設定(&C)

en: Download &both
ja: 両方ダウンロード(&B)

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
ja[0]: {} 冊分の書誌をダウンロード

en: Metadata download started
ja: 書誌のダウンロードが開始しました。

en: (Failed metadata)
ja: (失敗した書誌)

en: (Failed cover)
ja: (失敗した表紙)

en: Processed %s
ja: 進む [%s]

en: Metadata fields to download
ja: ダウンロードする書誌フィールド

en: Revert %s
ja: 元に戻す %s

en: Merge identifiers
ja: 識別子をマージ

en: Merge tags
ja: タグをマージ

en: Cover size: {0}x{1}
ja: 表紙サイズ: {0}x{1}

en: Compare metadata
ja: 書誌を比較

en: &Accept all remaining
ja: 残りをすべて受理(&A)

en: Re&ject all remaining
ja: 残りをすべて却下(&J)

en: R&eject
ja: 拒否(&E)

en: Reject changes and move to next [{}]
ja: 変更を拒否して次へ移動 [{}]

en: Move to next [%s]
ja: 次へ移動 [%s]

en: &Mark rejected books
ja: 却下された本をマーク(&M)

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
ja: このダイアログを閉じた後、本リストの却下された本をマーク

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
ja: レビューした変更はすべてなくなります!本当にキャンセルしますか？

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ja:  [%(num)d / %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
ja[0]: 残り {} 件の結果をすべて拒否しますか？

en: &More pages
ja: 次のページ(&M)

en: Failed to render
ja: 描画に失敗しました

en: page %d
ja: %dページ

en: Next
ja: 次

en: Previous
ja: 前

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ja: 現在のタイトルを元に自動的に読みを作成します。
    このボタンで読みを作ると、読みのフィールドが赤から緑に変わります。

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ja: 現在の著者エントリを元に、自動的に著者読みのエントリを作成します。このボタンで著者読みを作成すると、著者読みが赤から緑に変わります。このボタンの下に機能のメニューがあります。ボタンをクリックしたままにすると見えます。

en: Set author sort from author
ja: 著者読みを著者名から設定

en: Set author from author sort
ja: 著者読みから著者を設定

en: Copy author to author sort
ja: 著者を著者読みへコピー

en: Copy author sort to author
ja: 著者読みを著者へコピー

en: Swap the author and title
ja: 著者とタイトルの入れ替え

en: Clear rating
ja: 評価を消去

en: Clear all tags
ja: すべてのタグを消去

en: Clear Ids
ja: IDを消去

en: &Download metadata
ja: 書誌をダウンロード(&D)

en: Download metadata for this book [%s]
ja: この本の書誌をダウンロード [%s]

en: Undo last metadata download
ja: 最後にダウンロードした書誌を元に戻す

en: Configure download metadata
ja: 書誌ダウンロードを設定

en: Change how calibre downloads metadata
ja: calibreがどのように書誌をダウンロードするかを変更

en: Edit list of prefixes
ja: プレフィックスの一覧を編集

en: Edit prefixes
ja: プレフィックスを編集

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
ja: プレフィックスを1行にひとつずつ入力してください。最初のプレフィックスがデフォルトとなります。

en: Save changed metadata?
ja: 変更した書誌を保存しますか？

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
ja: この本の書誌が変更されています。本の編集時に埋め込まれた書誌が更新される設定になっています。そのときにこの変更を反映させるためには、変更を保存する必要があります。

en: &Don't save
ja: 保存しない(&D)

en: The cover in the %s format is invalid
ja: %s形式の表紙が無効です

en: No downloaded metadata
ja: ダウンロードした書誌がありません

en: There is no downloaded metadata to undo
ja: 元に戻すダウンロードした書誌はありません

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
ja[0]: このセットには他にも編集の必要な本が {} 冊あります。

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
ja:  本当に中止しますか？次の本に進むには「OK」ボタンではなく「次へ」ボタンをクリックしてください。

en: &Continue editing
ja: 編集を続ける(&C)

en: &Stop editing
ja: 編集を中止(&S)

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
ja: 保存済みでない変更はすべて破棄されます。よろしいですか？

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Right]
ja: 変更を保存して {} の書誌を編集 [Alt+Right]

en: Save changes and edit the metadata of {} [Alt+Left]
ja: 変更を保存して {} の書誌を編集 [Alt+Left]

en: Change cover
ja: 表紙を変更

en: Co&mments
ja: コメント(&M)

en: &Metadata
ja: 書誌(&M)

en: &Cover and formats
ja: 表紙と形式(&C)

en: C&ustom metadata
ja: カスタム書誌(&U)

en: &Comments
ja: コメント(&C)

en: Basic metadata
ja: 基本書誌

en: Custom metadata
ja: カスタムの書誌

en: Has summary
ja: サマリーあり

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
ja: 「表紙あり」の欄は、必ずしも信頼できるものではありません。
    表紙なしとマークされていても、表紙ステージに表紙ダウンロード
    されていることもあれば、逆もあり得ます。

en: See at
ja: 参照：

en: Please wait
ja: お待ちください

en: calibre is downloading metadata from:
ja: calibreの書誌ダウンロード元:

en: Title: %s
ja: タイトル: %s

en: Authors: %s
ja: 著者: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ja: 書誌のダウンロードに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
ja: 検索条件に一致する本が見つかりませんでした。<b>条件を減らして</b>みてください。たとえば著者の苗字のみ指定したり、タイトル内の特徴的な語句のみを指定したりします。<p>すべてのログを参照するには、「詳細参照」をクリックしてください。

en: Current cover
ja: 現在の表紙

en: Searching...
ja: 検索中...

en: View this cover at full size
ja: 表紙を元のサイズで表示

en: Copy this cover to clipboard
ja: 表紙をクリップボードにコピー

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ja: <b>%s</b>から表紙をダウンロード中。お待ちください...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ja: 表紙がダウンロードできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ja: <b>%s</b>の表紙が見つかりませんでした。

en: Found a cover for {title}
ja: {title} の表紙が見つかりました

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
ja: {title} の <b>{num}</b> 個の表紙が見つかりました。ダウンロードが完了すると表紙はサイズ順に並べ替えられます。

en: Downloading metadata...
ja: 書誌をダウンロード中...

en: &Back
ja: 戻る(&B)

en: Downloading cover...
ja: 表紙をダウンロード中...

en: Failed to run
ja: 実行に失敗しました

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
ja: プログラムを実行できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Command line:
ja: コマンドライン:

en: Choose a program to open %s files
ja: %s ファイルを開くプログラムを選択

en: Executable files
ja: 実行ファイル

en: Cannot execute
ja: 実行できません

en: The program %s is not an executable file
ja: %s は実行可能ファイルではありません

en: Application path:
ja: アプリケーションパス:

en: Invalid application
ja: 無効なアプリケーション:

en: %s is not a valid macOS application bundle.
ja: %s は有効なmacOSアプリケーションバンドルではありません。

en: Choose a program
ja: プログラムを選択

en: Gathering data, please wait...
ja: データを集めています。お待ちください...

en: &Browse computer for program
ja: コンピュータからプログラムを探す(&B)

en: Error finding programs
ja: プログラム検索エラー

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
ja: コンピュータ上のプログラム検索に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Edit the applications used for %s files
ja: %sファイルに使用するアプリケーションを編集

en: Change &icon
ja: アイコンを変更(&I)

en: Change &name
ja: 名前の変更(&N)

en: No selection
ja: 選択されていません

en: No application selected
ja: アプリケーションが選択されていません

en: Choose new icon
ja: 新しいアイコンを選択

en: Invalid icon
ja: 無効なアイコン

en: Could not load image from %s
ja: %s から画像を読み込めませんでした

en: Enter new name
ja: 新しい名前を入力

en: New name for {}
ja: {} の新しい名前

en: cover image
ja: 表紙画像

en: Open {0} files with {1}
ja: {0} を {1} で開く

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ja: デフォルト値に設定を戻します。デフォルト設定を実際に保存するには「適用」をクリックしてください。

en: Configure
ja: 設定

en: Ignore duplicate incoming formats
ja: 重複する形式の本を無視

en: Overwrite existing duplicate formats
ja: 重複する形式の本を上書き

en: Create new record for each duplicate format
ja: 重複する形式ごとに新規レコードを作成

en: Choose a folder
ja: フォルダの選択

en: Invalid folder
ja: 無効なフォルダ

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
ja: 自動追加フォルダには、すでに存在するフォルダを指定してください。 %s は存在しません。

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
ja: フォルダの読み込み/書き込みの権限がありません: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
ja: . または _ で始まる名前はフォルダ名にできません: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
ja: <b>注意：</b> %s に置いたすべてのファイルはcalibreに追加された後、自動的に削除されます。よろしいですか？

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ja: calibreに追加するファイルから書誌をどのように読み出すか設定します。calibreはファイル内容から書誌を取り出したり、ファイル名から取り出すこともできます。

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ja: 書誌をファイル名ではなくファイル内容から読み込む(&M)

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
ja: ファーストネームとラストネームを交換します。この設定はファイル名から書誌を得た時のみに有効です。

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
ja: ファイル名から著者名を読み取り時に姓と名を入れ替える(&S)

en: Configure metadata from file name
ja: ファイル名からの書誌読み取り

en: Reading &metadata
ja: 書誌の読み込み(&M)

en: &Mark newly added books
ja: 新しく追加された本にマークを付ける(&M)

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ja: 「ライブラリにコピー」で本を別ライブラリにコピー時、日付を変更しない(&C)

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
ja: 「ライブラリにコピー」使用時に、タイトル、著者および言語の重複をチェックする(&D)

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
ja: 追加された本を自動的に出力形式に変換(&C)

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
ja: このオプションを有効にすると、追加されたファイルの形式が出力形式と同じであっても、強制的に自動変換を実行します。例えば出力形式がEPUBの場合に、EPUBファイルを追加すると、EPUBからEPUBへの変換が実行されます。

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
ja: 自動変換時、入力形式が出力形式と同じ場合でも変換

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
ja: <p>自動マージ: タイトルや著者が類似した本を見つけたときに、入力形式を既存の書籍レコードに自動的にマージします。右側のボックスは、既存のレコードに既に入力形式がある場合の動作を制御します。このオプションは「ライブラリにコピー」の動作にも影響するので注意してください。</p>
    <p>タイトルの比較では、先頭の不定冠詞( "the"、 "a"、 "an")、句読点、大文字と小文字などを無視します。著者はそのままの状態で比較します。</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
ja: すでに同じ本が存在するときの自動追加方法:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
ja: 自動マージ: 類似したタイトルと著者の本が見つかったときに、入力形式(ファイル)を自動的に既存の書籍情報に
    マージします。このボックスでは、入力形式の情報がすでに存在したときの動作を指定します。
    
    重複した入力ファイルを無視 - calibreライブラリ内の既存ファイルは置き換えられません
    既存の重複ファイルを上書き - calibreライブラリ内の既存ファイルを置き換えます
    重複ファイルごとに新規レコード作成 - 重複したファイルごとに新しく書籍情報を作成します
    
    タイトル中の冠詞や句読点 ("the", "a", "an")は無視されます。著者名は完全一致で検索します。

en: &Tags to apply when adding a book:
ja: 本の追加時に適用するタグ(&T)

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ja: 本をライブラリに追加するときに適用する、カンマ区切りのタグのリスト

en: Contro&l how tags are processed:
ja: タグの処理方法を指定(&L):

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
ja: 追加された本のタグを自動的に絞り込み/変換するためのルールを作成します

en: &Rules to filter tags read from metadata
ja: 書誌から読み取ったタグの絞り込みルール(&R)

en: Control which files are added during bul&k imports:
ja: まとめてインポートするとき追加するファイルを指定(&K):

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
ja: <p>ここではファイルを追加/無視するルールを指定できます。指定したルールはフォルダから本を再帰的に追加するときに使用されます。

en: Rules to filter added &files
ja: 追加したファイルの絞り込みルール(&F)

en: Control how auth&ors are processed:
ja: 著者の処理方法を指定(&O):

en: Rules to manipulate a&uthor names
ja: 著者名を取り扱う際のルールを指定

en: Adding &actions
ja: アクションの追加(&A)

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
ja: デフォルトではcalibreは、電子書籍ファイルのみを自動追加します。
    このオプションを有効にすると、calibreは下で明示的に無視するよう指定した
    ファイルを除いて、すべてのファイルを自動追加します。

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
ja: すべてのタイプのファイル (電子書籍に限らず) を自動的に追加

en: Folder to automatically add files from
ja: 自動的に追加するファイルを置くフォルダ

en: Browse for folder
ja: フォルダを参照

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
ja: 追加された本を自動的に出力形式に変換する(&C)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
ja: 自動追加時に次の拡張子のファイルを<b>無視する</b>

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
ja: フォルダを指定してください。ここに置いたフォルダは自動的にcalibreに追加されます。(再起動が必要)(&F)

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
ja: <b>警告:</b> 上記フォルダのファイルは calibre に追加された後に削除される。

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
ja: 有効に設定すると、自動追加された本がすでにcalibreライブラリ中に
    存在するかどうかをチェックします。
    すでに存在している場合には、ポップアップを表示して重複した本を
    追加するかどうかを確認します。

en: Check for &duplicates when automatically adding files
ja: ファイルの自動追加時に重複をチェック

en: &Automatic adding
ja: 自動追加(&A)

en: High
ja: 高

en: Low
ja: 低

en: Very low
ja: 最低

en: Confirmation dialogs have all been reset
ja: 確認ダイアログはすべてリセットされました

en: Notify when a &new version is available
ja: 新しいバージョンが出たら通知(&N)

en: Job &priority:
ja: ジョブの優先度(&P):

en: Preferred &input format order:
ja: 入力形式の優先順位(&I):

en: Preferred &output format:
ja: 優先する出力形式(&O):

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
ja: <p>たとえば「本 2」というタイトルの本を「本 100」の前に並べ替える
    ようになります。本のタイトルが数字で始まっている場合に不具合が生じる
    可能性があり、また通常より少し遅くなります。この設定はユーザごと
    のものであり、ライブラリごとではありません。</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
ja: 並べ替え時にテキスト内の数値を認識する (再起動が必要)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ja: チェックすると、、カスタム列の値は Yes, No, 不明 が使えます。
    チェックを外すと、値は Yes, No です。

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
ja: 「はい/いいえ」列に3つの値を使用(再起動が必要)(&Y)

en: Default network &timeout:
ja: デフォルトのネットワークタイムアウト(&T):

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ja: ネットワークからの取得時のデフォルトのタイムアウトを設定（インターネットから情報を取得しに行く時すべて）

en:  seconds
ja:  秒

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
ja: 指定した仮想ライブラリを起動時のデフォルトとして使用します。このライブラリへの切り替え時も適用されます。この設定はライブラリ毎の設定です。

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ja: すべての確認ダイアログをリセット(&C)

en: Use internal &viewer for:
ja: 内部ビューアを使用(&V):

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
ja: 現在のライブラリが開かれたときに適用する仮想ライブラリ(&L):

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
ja: ダウンロードしたニュースを電子書籍リーダに自動的に送信する(&N)

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ja: 自動的にリーダに転送する場合はライブラリからニュースを削除(&D)

en: All columns
ja: すべての列

en: icon with text
ja: アイコン(テキスト付き)

en: icon with no text
ja: アイコン(テキストなし)

en: composed icons w/text
ja: 合成アイコン(テキスト付き)

en: composed icons w/no text
ja: 合成アイコン(テキストなし)

en: is true
ja: true

en: is false
ja: false

en: is not true
ja: が真である

en: is not false
ja: が偽である

en: is undefined
ja: が未定義

en: is defined
ja: 定義済み

en: has id
ja: IDあり

en: does not have id
ja: IDがない

en: is equal to
ja: 等しい

en: is not set
ja: 設定されていない

en: is earlier than
ja: が次より前

en: is later than
ja: が次より後

en: is today
ja: が今日である

en: is more days ago than
ja: 指定日数前より過去

en: is fewer days ago than
ja: 指定日数前より未来

en: is more days from now than
ja: 指定日数後より未来

en: is fewer days from now than
ja: 指定日数後より過去

en: has
ja: 含む

en: does not have
ja: 含まない

en: has pattern
ja: パターンを含む

en: does not have pattern
ja: パターンを含まない

en: does not contain
ja: 含まない

en: If the ___ column ___ value
ja: 対象列: ___ 条件: ___ 値:

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ja: 識別子のタイプか、識別子タイプと値を「識別子:値」の形式で入力

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
ja: 3文字のISO言語コードで入力、フランス語はfra、ドイツ語がdeu、英語がengのようになります。完全な言語名が使用できる場合もあります。その場合、calibreは自動的に言語コードへの変換を試みます。

en: Enter a number
ja: 数字を入力

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
ja: 対象日付から現在までの経過日数の最大を入力してください。0は今日になります。未来の日付は常にマッチします。

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
ja: 対象日付から現在までの経過日数の最小を入力してください。0は今日になります。未来の日付は常にマッチしません。

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
ja: 現在から対象日付までの日数の最大を入力してください。0は今日になります。過去の日付は常にマッチします。

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
ja: 現在から対象日付までの日数の最小を入力してください。0は今日になります。過去の日付は常にマッチしません。

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ja: 日付を YYYY-MM-DD の形式で入力

en: Enter a string.
ja: 文字列を入力。

en: Enter a regular expression
ja: 正規表現を入力

en: You can match multiple values by separating them with %s
ja: 複数の値を「%s」で区切ることで入力できます

en: Remove icons
ja: アイコンを削除

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
ja: 削除したいアイコンを選択。OK を押すとアイコンファイルが削除されます。元に戻すことはできません。

en: No icons selected
ja: アイコンが選択されていません

en: You must select at least one icon to remove
ja: 削除するアイコンを少なくともひとつ選択してください

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
ja[0]: {} 個のアイコンが削除されます。

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
ja: このアイコンを使用しているルールがすべて機能しなくなります。よろしいですか？

en: column coloring
ja: 列の色

en: column icon
ja: 列のアイコン

en: Cover grid emblem
ja: 表紙グリッド用アイコン

en: Create/edit a {0} rule
ja: {0} ルールの作成/編集

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
ja: 下記の入力ボックスを埋めて、{0}のルールを作成します

en: Add the emblem:
ja: エンブレムを追加:

en: Set the:
ja: 対象アイコン:

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
ja: テキスト付きのアイコンを選択すると、列の内容の左側にアイコンが追加されます。テキストのないアイコンを選択すると、列の内容が非表示になり、アイコンのみが残ります。構成済みのアイコンを選択して複数のルールが一致する場合は、一致するすべてのアイコンが結合されます。それ以外の場合は、最初に一致したルールのアイコンが使用されます。

en: of the column:
ja: 列:

en: to:
ja: 設定:

en: &Add new image
ja: 画像を追加(&A)

en: (Images should be square-ish)
ja: (画像は概ね正方形にしてください)

en: Choose &more than one icon
ja: 複数のアイコンを選択(&M)

en: &Add icon
ja: アイコンを追加(&A)

en: (Icons should be square or landscape)
ja: (アイコンは正方形または横長)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ja: 次の条件がすべて当てはまった時のみ：

en: Add &another condition
ja: 他の条件を追加(&A)

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ja: ボックスをすべて空にすると、条件を無効にできます

en: &Remove icons
ja: アイコンを削除(_R)

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
ja: 以前に追加したアイコンを削除します。アイコンを削除すると、そのアイコンを使用するルールが機能しなくなることに注意してください。

en: Open to see checkboxes
ja: 開いてチェックボックスを見る

en: Sample text
ja: サンプルテキスト

en: No icon selected
ja: アイコンが選択されていません

en: You must choose an icon for this rule
ja: このルールのアイコンを選択してください

en: Invalid condition
ja: 無効な条件

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ja: このルールの条件の一つが無効です: <b>%s</b>

en: No conditions
ja: 条件がありません

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ja: このルールの中で最低ひとつは条件を入力してください

en: color
ja: 色

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ja: 
                    <p>列<b>%(col)s</b>の高度なルール:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ja: 
                    <p>高度なルール:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ja: 
                    <p>高度なルール: 列<b>%(col)s</b>用のセット<b>%(typ)s</b> :
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
ja: <p>以下の条件満たした場合、アイコン <b>{0}</b> を表紙に追加:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ja: <p>以下の条件を満たした場合<b>%(col)s</b> の <b>%(kind)s</b> を <b>%(color)s</b> %(sample)s
    にする:</p>
    <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
ja: <li><b>%(col)s</b> を使用しているルールは <b>無効</b>です

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
ja: <li><b>%(col)s</b> 列が %(val_label)s<b>%(val)s</b> のとき <b>%(action)s</b>

en: value:
ja: 値:

en: &Add rule
ja: ルールを追加(&A)

en: &Remove rule(s)
ja: ルールを削除(&R)

en: Move the selected rule up
ja: 選択したルールを上に移動

en: Move the selected rule down
ja: 選択したルールを下に移動

en: Add ad&vanced rule
ja: 高度なルールを追加(&V)

en: Du&plicate rule
ja: 重複したルール(&P)

en: Convert to advanced r&ule
ja: 高度なルールに変換

en: Open icon folder
ja: アイコンフォルダを開く

en: Import rules from a file
ja: ルールをファイルからインポート

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ja: 列の色に何を使うかは「ルール」を作成してcalibreにどの色を使用するのか指定してやることで制御できます。「ルールを追加」ボタンをクリックして開始してください。<p>既存のルールはダブルクリックすることで<b>編集可能です</b>。

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ja: 「ルール」を作成してcalibreにどのアイコンを使用するか指定してやることで、本の一覧中の列にアイコンを追加することができます。「ルールを追加」ボタンをクリックして開始してください。<p>既存のルールはダブルクリックすることで<b>編集可能です</b>。

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
ja: 表紙グリッドでの表示に使用するエンブレム (アイコン) を指定するには、「ルール」を作成してcalibreにどの画像を使用するかを教えます。作成開始するには「ルールを追加」ボタンをクリックしてください。<p>既存のルールをダブルクリックすると、<b>内容を編集できます</b>。

en: Show &emblems next to the covers
ja: 表紙の隣にアイコンを表示(&E)

en: If checked, you can tell calibre to display icons of your choosing next to the covers shown in the Cover grid, controlled by the metadata of the book.
ja: 有効に設定すると、選択したアイコンを表紙グリッドの表紙画像の隣に、書誌に応じて表示させることができます。

en: Select one rule
ja: 1つのルールを選択

en: You must select only one rule.
ja: 1つのルールのみ選択しなければなりません。

en: No rule selected
ja: ルールが選択されていません

en: No rule selected for %s.
ja: %s のルールが選択されていません。

en: removal
ja: 削除

en: Rules
ja: ルール

en: No valid rules found
ja: 有効なルールがありません

en: No valid rules were found in {}.
ja: {} に有効なルールがありません

en: Order
ja: 並び順

en: Column header
ja: 列名

en: Lookup name
ja: 検索名

en: Type
ja: 型

en: Yes/No with text
ja: Yes/No テキスト付き

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
ja: タグブラウザにアンパーサンド区切りで表示されるテキスト

en: Deleted column. Double-click to undelete it
ja: 列を削除しました。削除を取り消すにはダブルクリックしてください。

en: New column
ja: 新規列

en: Edited. Lookup name was {}
ja: 編集しました。検索名は {} です

en: Edited
ja: 編集済み

en: You must select a column to delete it
ja: 削除する列を選択する必要があります

en: The selected column is not a custom column
ja: 選択した列はカスタム化した列ではありません

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ja: 本当に %s 列とそのデータを削除しますか？

en: The selected column is not a user-defined column
ja: 選択した列はユーザ定義列ではありません

en: Undelete the column?
ja: 列の削除を取り消しますか？

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
ja: 列が削除されようとしています。削除を元に戻しますか？

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ja: calibreライブラリの本リストの列レイアウトを再調整することができます。チェックを外すと列を隠すことができます。また、自分のカスタム列を作成することもできます。

en: Move column up
ja: 列を上に移動

en: Remove a user-defined column
ja: ユーザ定義列を削除

en: Add a user-defined column
ja: ユーザ定義列を追加

en: Edit settings of a user-defined column
ja: ユーザ定義列の設定を変更

en: Move column down
ja: 列を下に移動

en: Add &custom column
ja: カスタム列を追加(&C)

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ja: デフォルト値に設定を戻します。現在選択されているセクションの設定のみが元に戻ります。

en: Text, column shown in the Tag browser
ja: タグブラウザにテキストとして表示される列

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
ja: タグのようにカンマ区切りでタグブラウザに表示されるテキスト

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
ja: (コメントのような)長いテキスト、タグブラウザに表示されません

en: Text column for keeping series-like information
ja: テキスト、シリーズの様な情報

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ja: テキスト、決められた値のみ

en: Floating point numbers
ja: 浮動小数点数

en: Integers
ja: 整数

en: Ratings, shown with stars
ja: 評価、星で表示

en: Column built from other columns
ja: 他の列から作られる列

en: Column built from other columns, behaves like tags
ja: 他の列から作られる列、タグのように扱われる

en: Create a custom column
ja: カスタム列を作成

en: Edit custom column
ja: カスタム列を編集

en: My Tags
ja: マイタグ

en: My Series
ja: マイシリーズ

en: My Rating
ja: マイ評価

en: People
ja: 仲間

en: My Title
ja: マイタイトル

en: Quick create:
ja: クイック作成:

en: Names
ja: 名称

en: Short text
ja: 短いテキスト

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ja: 列を探す時に使われます。小文字（アルファベット）と数字のみが使えます。

en: &Lookup name:
ja: 検索名(&L)

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
ja: ライブラリ表示の列見出しと、タグブラウザーのカテゴリー名に使われます。

en: Column &heading:
ja: 列見出し(&H)

en: What kind of information will be kept in the column.
ja: どのような種類の情報が列に入れられるか。

en: Show &checkmarks
ja: チェックマークを表示(&C)

en: Contains names
ja: 名前を含む

en: &Column type:
ja: 列の型(&C)

en: Optional text describing what this column is for
ja: この列の用途を説明する任意のテキスト

en: D&escription:
ja: 説明(&E)

en: &Icon
ja: アイコン(&I)

en: &Both
ja: 両方(&B)

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
ja: 本の一覧にアイコン、テキスト、または両方を表示するかどうかを選択

en: &Show:
ja: 表示(&S):

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
ja: この列を編集するときに入力できる 10 進数の桁数を制御

en: Decimals when &editing:
ja: 編集時の小数点以下桁数(&E):

en: Default: (nothing)
ja: デフォルト: (なし)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ja: フィールド・テンプレート。保存テンプレートと同じ構文です。

en: Similar to save templates. For example, %s
ja: 保存テンプレートと似ています。例えば %s

en: No heading
ja: 見出しなし

en: Show heading above the text
ja: テキストの上に見出しを表示

en: Show heading to the side of the text
ja: テキストのわきに見出しを表示

en: Short text, like a title
ja: タイトルなど短いテキスト

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
ja: この列内にあるデータの解釈方法を選択します。
    本の詳細パネルでデータがどのように表示されるか、またどのように
    編集されるかを制御します。

en: Interpret this column as:
ja: この列の解釈方法:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ja: カンマ区切りの許可する値のリストです。デフォルトでは、空欄は必ず含まれます。例えば 'one,two,three' には4つの値があります。最初の一つが空欄になるからです。

en: &Values:
ja: 値(&V):

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ja: 表示するときに使われるカラーの名前のリスト。リストは空か、もしくは各値に対応するカラー名からなります。

en: Colors:
ja: 色:

en: Allow half stars
ja: 星半分の利用を許可

en: Allow half star ratings, for example:
ja: 評価値に星半分の使用を許可します。例:

en: &Sort/search column by
ja: 列の整列/検索方法(&S):

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ja: GUIでの整列や検索時にこの列をどのように取り扱うか

en: Show in Tag browser
ja: タグブラウザに表示

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
ja: チェックすると、この列はタグブラウザーにカテゴリーとして表示されます

en: Show as HTML in Book details
ja: 書籍詳細にHTMLとして表示

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam e-books site.
ja: チェックすると、本の詳細表示とコンテンツサーバで、この列はHTMLで表示されます。これはテンプレート言語でリンクを作成する際にも使えます。例えば、テンプレート<pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>は、ボールドの大きい文字でのタイトルとシリーズ名のフィールドを作成します。例：<br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". テンプレート<pre>&lt;a href="http://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre>はBeam e-bookサイトの本へのリンクを生成します。

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
ja: 列見出しを本の詳細パネルに表示するか、表示する場合どこに表示するかを選択

en: Column heading:
ja: 列見出し:

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
ja: 新しい本がライブラリに追加されるときのデフォルト値。日付欄には "Now" または yyyy-mm-dd 形式の日付を指定します。Yes/No 欄には "Yes" または "No" を指定します。入力できる値が決まっているテキスト欄には、入力可能な値を指定します。評価欄には 0 から 5 までの数字を指定します。

en: &Default value:
ja: デフォルト値(&D):

en: &Format for dates:
ja: 日付の形式(&F):

en: Default: dd MMM yyyy.
ja: デフォルト:  dd MMM yyyy

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
ja: <p>日付のフォーマットです。</p><p>フォーマットとして指定できるコードは次のとおり。<ul><li>d: 日の数字。先頭に0がつかない数字 (1～31) で表されます。</li><li>日の数字。先頭に0のついた2桁の数字 (01～31) で表されます。</li><li>ddd: 曜日の省略形 ("Mon" ～ "Sun")</li><li>曜日の正式名 ("Monday" ～ "Sunday")</li><li>M: 月の数字。先頭に0のつかない数字 (1～12) で表されます。</li><li>MM: 月の数字。先頭に0のついた2桁の数字 (01～12) で表されます。</li><li>MMM: 月の名前の省略形。("Jan" ～ "Dec")</li><li>MMMM: 月の正式名称。("January" ～ "December")</li><li>yy: 年を2桁表示 (00～99)</li><li>yyyy: 年を4桁表示</li><li>h: 時間。先頭に0を付けない数字で表示。 (12時間制なら0～11、24時間制なら0～23)</li><li>hh: 時間。先頭に0のついた2桁の数字で表示。(12時間制なら00～11、24時間制なら00～23)</li><li>m: 分。先頭に0をつけない数字で表示 (0～59)</li><li>mm: 分。先頭に0のついた2桁の数字で表示 (00～59)</li><li>ｓ: 秒。先頭に0をつけない数字で表示 (0～59)</li><li>ss: 秒。先頭に0のついた2桁の数字で表示 (00～59)</li><li>ap: 12時間制で時間を表示し、午前/午後をam/pmで表示</li></li>AP: 12時間制で時間を表示し、午前/午後をAM/PMで表示</li><li>iso: タイムゾーンに従った時刻表示。現在時刻の唯一の形式。</li></ul></p><p>例:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy と指定すると Mon, 5 Jan 2010 となり、<li>
    <li>dd MMMM yy と指定すると 05 January 10 となります</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
ja: 数値の形式(&F):

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the Python documentation</a>
ja: デフォルト: 整形なし。整形の言語仕様について詳しくは<a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">Pythonのドキュメント</a>を参照してください。

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ja: 例: フォーマット<code>{0:0>4d}</code>は、頭が0で埋められる4桁の数字となります。 <code>{0:d}&nbsp;日</code> は数字と「日」と言う文字を表示します。

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ja: 例: フォーマット<code>{0:.1f}</code> は、小数点以下1桁の数字になります。フォーマット <code>価格:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> は「価格&nbsp;$&nbsp;」の後に千の位にカンマがあり、小数点以下2桁の数字を表示します。

en: No lookup name was provided
ja: 検索名がありません

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ja: 検索名は小文字（アルファベット）と数字、アンダースコアからなり、小文字で始まらなくてはいけません

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ja: 検索名は_indexで終わることはできません。それらは、シリーズ列のインデックス用途に予約されています。

en: No column heading was provided
ja: 列見出しがありません

en: The lookup name %s is already used
ja: 検索名 %s はすでに使われています

en: The heading %s is already used
ja: 列見出し %s はすでに使われています

en: Invalid default value
ja: 不正なデフォルト値

en: The default value must be "Now" or a date
ja: デフォルト値は "Now" か日付でなければなりません

en: You must enter a template for composite columns
ja: 複合列のテンプレートを入力してください

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ja: 最低１つの列挙列の値を入力する必要があります。

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ja: 色のボックスは空か、あるいは値のボックスの値と同じ数無ければいけません

en: The color {0} is unknown
ja: 色 {0} は不明です

en: The default value must be one of the permitted values
ja: デフォルト値は許可された値のどれかでなければなりません

en: The default value must be an integer
ja: デフォルト値は整数でなければなりません

en: The default value must be a real number
ja: デフォルト値は実数でなければなりません

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
ja: デフォルト値は実数の 0から5.0までの間でなければなりません

en: The default value must be an integer between 0 and 5
ja: デフォルト値は整数の 0から5までの間でなければなりません

en: The default value must be "Yes" or "No"
ja: デフォルト値は"Yes"か"No"でなければなりません。

en: You must restart calibre before making any more changes
ja: さらに変更を加える前に再起動してください

en: The lookup name must begin with a '#'
ja: 検索名は '#' で始める必要があります

en: The custom column %s already exists
ja: カスタム列 %s は既に存在しています

en: The column heading %s already exists
ja: 列見出し %s は既に存在します

en: The custom column type %s doesn't exist
ja: カスタム列タイプ %s が存在しません

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
ja: データタイプ %s に対しては is_multiple を指定できません

en: Getting debug information, please wait
ja: デバッグ情報を取得しています。お待ちください。

en: Copy to &clipboard
ja: クリップボードへコピー(&C)

en: Device already detected
ja: デバイスはすでに認識されています

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
ja: デバイス (%s) はすでにcalibreに認識されています。別のデバイスの認識のデバッグをしたい場合には、まずこのデバイスを外してください。

en: Debugging failed
ja: デバッグ実行に失敗しました

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
ja: デバイス認識のデバッグの実行に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Getting device information
ja: デバイス情報を得る

en: User-defined device information
ja: ユーザ定義されたデバイス情報

en: Device Detection
ja: デバイス認識

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ja: デバイスがつながっていないことを確認して、OKを押してください。

en: Ensure your device is connected, then press OK
ja: デバイスが接続されている事を確認して、OKを押してください。

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ja: これらの値をコピーし、エディタに貼り付け、そして 環境設定->高度な設定->プラグイン にある USER_DEVICE の設定に入力してください。同時に本を保存するフォルダーも指定することを忘れないでください。この設定を有効にするには、calibre を再起動する必要があります。

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
ja: <p>calibreは本をあなた（またはあなたの読者）に電子メールで送信することができます。「<i>自動送信</i>」にチェックしたすべての電子メールアドレス宛てに、ダウンロードした知らせが自動的に送信されます。

en: Add an email address to which to send books
ja: 本の送信先メールアドレスを追加します

en: &Add email
ja: アドレスを追加(&A)

en: Make &default
ja: デフォルトに設定(&D)

en: &Remove email
ja: アドレスを削除(&R)

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
ja: 書誌から電子メールにコメントを追加します。
    受取側で本を開く前に本の概要を知ることができます。

en: Add &comments metadata as text to the email
ja: 電子メールのテキストにコメント書誌を追加(&C)

en: Email
ja: メールアドレス

en: Subject
ja: 件名

en: Alias
ja: 別名

en: Auto send
ja: 自動送信

en: Auto send only tags
ja: 自動送信タグ

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ja: メール送信する形式。最初にマッチした形式が送信されます。

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ja: 送信するときのメールの件名。空欄にするとタイトルが件名に使用されます。それと、"ディスクへ保存" の時に使える物と同様のテンプレート（例えば{title} や {author_sort}）が、ここでも使用できます。

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
ja: チェックすると、ダウンロードしたニュースを自動的にこのメールアドレスへ (リストに挙げられた形式であり、タグにより絞り込まれていない場合には) 自動的にメール送信します。

en: Friendly name to use for this email address
ja: このメールアドレスを利用する際に分かりやすい名前です

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
ja: ここにタグを指定すると、指定されたタグのいずれかに一致するニュースのみこのメールアドレスに送信されます。ダウンロードされたすべてのニュースはタイトルをタグとして持っているため、どのニュースを電子メール送信するかを容易に制御できます。

en: new email address
ja: 新規メールアドレス

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
ja: calibreに無視するよう設定したデバイスのリスト。デバイスのチェックを外すと、無視するのをやめます。

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
ja: 無効にしたデバイスプラグインのリスト。項目のチェックを外すとプラグインが有効になります。プラグインが無効にされていると、そのプラグインが管理するデバイスをcalibreは見つけることができません。

en: Reset allowed devices
ja: 許可されたデバイスをリセットする

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
ja: calibre の知っているデバイスリストを削除して、次に接続したときに再度管理してよいか許可を求められるようになります。

en: Search for the author on Goodreads
ja: Goodreadsで著者を検索

en: Search for the author on Amazon
ja: Amazonで著者を検索

en: Search for the author in your calibre library
ja: calibreのライブラリ内を著者で検索

en: Search for the author on Wikipedia
ja: Wikipediaで著者を検索

en: Search for the author on Google Books
ja: Google Booksで著者を検索

en: Search for the book on Goodreads
ja: Goodreadsで本を検索

en: Search for the book on Amazon
ja: Amazonで本を検索

en: Search for the book on Google Books
ja: Google Booksで本を検索

en: Use a custom search URL
ja: カスタム検索URLを使用

en: Clicking on &author names should:
ja: 著者名上でクリックしたときの動作:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}
ja: 検索する URL を入力。文字列 {0} を含めてください。これは
    著者名で置き換えられます。使用例:
    {1}

en: Enter the URL
ja: URLを入力

en: Create a new rule
ja: 新規ルールを作成

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
ja: 識別子のキー。例: isbn:XXX のキーはisbn

en: &Key:
ja: キー(&K):

en: The name that will appear in the Book details panel
ja: 名前は本の詳細パネルに表示されます。

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
ja: リンクを作成するために使用するテンプレート。テンプレート中のプレースホルダー {0} は実際の ID 値で置換されます。値が引用符で囲まれないようにするには {1} を使用します。

en: Key
ja: キー

en: Template
ja: テンプレート

en: Value needed
ja: 値を指定してください

en: The %s field cannot be empty
ja: %s に値を入力してください

en: Create rules for identifiers
ja: 識別子のルールを作成

en: Create rules to convert identifiers into links.
ja: 識別子からリンクへの変換ルールを作成

en: &Edit rule
ja: ルールを編集(&E)

en: Icon theme: <b>%s</b>
ja: アイコンテーマ: <b>%s</b>

en: calibre style
ja: calibreスタイル

en: Automatic
ja: 自動

en: No subtitle
ja: サブタイトルなし

en: Bottom
ja: 下

en: Top
ja: 上

en: Above text
ja: 上記のテキスト

en: Beside text
ja: テキストの隣

en: Never
ja: 停止

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Always
ja: 常時

en: If there is enough room
ja: 十分な余裕がある場合

en: By first letter
ja: 先頭文字

en: Partitioned
ja: 分割

en: Compact metadata
ja: コンパクトな書誌

en: Default
ja: デフォルト

en: All on 1 tab
ja: すべて１タブ

en: Middle
ja: 中央

en: Column &coloring
ja: 列の色づけ(&C)

en: Column &icons
ja: 列のアイコン(&I)

en: Change &color
ja: 色を変更(&C)

en: Change &background image
ja: 背景の画像を変更(&B)

en: Restore default &appearance
ja: デフォルトの外観に戻す

en: Wide
ja: 幅広

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Save column list to file
ja: 列リストをファイルに保存

en: Column list
ja: 列リスト

en: Export field layout
ja: フィールドレイアウトをエクスポート

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
ja: <p>フィールド リストを書き込めませんでした。エラー：<br>%s

en: Load column list from file
ja: ファイルから列リストを読み込み

en: Import layout
ja: レイアウトをインポート

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
ja: <p>フィールド リストを読み取れませんでした。エラー：<br>%s

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
ja: 現在の縦横比 (幅/高さ): %.2g

en: Edit template for caption
ja: キャプションのテンプレートを編集

en: Current space used: %s
ja: 現在の使用量: %s

en: Choose background color for the Cover grid
ja: 表紙グリッド用の背景色を選択

en: Remove background image?
ja: 背景の画像を削除しますか？

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
ja: 現在、背景に画像が設定されているため、選択した色は見えません。背景の画像を削除しますか？

en: Show &row numbers in the book list
ja: 本の一覧に行数を表示(&R)

en: User interface style (&needs restart):
ja: ユーザインタフェーススタイル(再起動が必要)(&N):

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
ja: 本リストの行間に追加するスペース(負値も可能)(&X)

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
ja: システムトレイアイコンを有効にする(再起動が必要)(&Y)

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ja: すべてのアニメーションを無効にします。遅い/古いコンピュータを使っている時に便利です。

en: Disable &animations
ja: アニメーションを無効(&A)

en: &Interface font:
ja: インタフェースのフォント(&I):

en: Change &font (needs restart)
ja: フォントを変更 (再起動が必要)(&F)

en: Show &tooltips in the book list
ja: 本リストでツールチップを表示(&T)

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Icon si&ze:
ja: アイコンサイズ(&Z):

en: Show &text under icons:
ja: アイコンの下にテキストを表示(&T):

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
ja: アイコンの下のテキストに2行使う （再起動が必要)(&W)

en: Choose &language (needs restart):
ja: 言語を選択(再起動が必要)(&L)

en: Allow using &drag and drop to merge books
ja: 本の結合時にドラッグ\&ドロップの使用を許可(&D)

en: Show the &splash screen at startup
ja: 起動時にスプラッシュ画面を表示する(&S)

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available. Note that on Windows, you have to enable the system tray icon for notifications to work.
ja: Calibreによる変換やデバイスへの送信といったジョブが終了したときに表示するポップアップ通知を無効にします。通知は、OSの通知機能が利用可能であればそれが使われます。Windows上では通知を受けるにはシステムトレイアイコンを有効にする必要があります。

en: Disable n&otifications on job completion
ja: ジョブ終了時に通知しない(&O)

en: Draw a &grid in the book list
ja: 本の一覧をグリッド表示(&G)

en: &Main interface
ja: 主要インタフェース(&M)

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
ja: 表紙のグリッドビューの設定。calibreのメインウィンドウ条の右下端にある「レイアウト」ボタンをクリックすると、このビューを有効にできます。

en: Field to show &under the covers:
ja: 表紙の下に表示するフィールド(&U):

en: Spac&ing between covers:
ja: 表紙間のスペース(&I):

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
ja: 表紙間のスペース。0を設定すると、表紙のサイズに応じて自動的に計算されます。

en: Background for the Cover grid
ja: 表紙グリッドの背景色

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
ja: デフォルトでは、コンピュータの画面サイズに基づいてcalibreの表紙サイズが決定されます。ここで表紙サイズを変更できます:

en: Cover &width:
ja: 表紙の幅(&W):

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ja: 表示する表紙の幅。
    0を設定すると自動的に計算されます。

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
ja: 現在の縦横比を維持したまま表紙を拡大します。

en: &Larger covers
ja: 表紙を大きく(&L)

en: Cover &height:
ja: 表紙の高さ(&H):

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ja: 表示する表紙の高さ。
    0を設定すると自動的に計算されます。

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
ja: 現在の縦横比を維持したまま表紙を縮小します。

en: &Smaller covers
ja: 表紙を小さく(&S)

en: Reset size to automatic
ja: 「自動」にサイズをリセットします

en: &Reset size
ja: サイズをリセット(&R)

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
ja: 表紙の隣に表示されるアイコン(あれば)のサイズ:

en: Show a &field (such as title) under the covers
ja: 表紙の下に(タイトルのような)フィールドを表示(&F)

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
ja: 表紙の隣に表示されるアイコンの位置(&L)

en: &Emblems
ja: エンブレム(&E)

en: Caching of covers for improved performance
ja: パフォーマンス向上のための表紙キャッシュ

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
ja: 表紙一覧画面表示のパフォーマンスを向上するために、calibreは2種類のキャッシュを使用します。ディスク上に保存される表紙のサムネイルと、表示のちらつきをなくすためのメモリ上のキャッシュです。コンピュータが大量のメモリを積んでおり、それをキャッシュに使用しても問題ない場合を除いて、メモリキャッシュを小さめにし、ディスクキャッシュを大きめにするのがよいでしょう。

en: Disable
ja: 無効

en: &Empty disk cache
ja: ディスクキャッシュを空にする(&E)

en: &Open cache folder
ja: キャッシュフォルダを開く

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
ja: メモリ上に保持する表紙のキャッシュを画面数で指定(小さめに設定すること)(&M):

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
ja: サムネイルのキャッシュに使用する最大ディスク容量(&D):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
ja: 最大で指定画面数分の表紙サムネイルをメモリ上に保持します。この値を増やすことで、表示を速くすることが出来ますが、その分メモリ使用量が多くなります。ここでの設定にかかわらず、ちらつきを防止するために、最低でも100のサムネイルがメモリ上に常にキャッシュされます。

en: &Performance
ja: パフォーマンス(&P)

en: Cover &grid
ja: 表紙グリッド(&G)

en: Text styling
ja: テキストのスタイル

en: Create rules to convert &identifiers into links
ja: 識別子からリンクへの変換ルールを作成(&I)

en: Show &cover
ja: 表紙を表示(&C)

en: Show the size of the book's cover in pixels
ja: 本の表紙サイズをピクセル単位で表示

en: Show cover &size
ja: 表紙サイズを表示(&S)

en: Use &Roman numerals for series
ja: シリーズ番号にローマ数字を使用(&R)

en: Show comments &heading:
ja: コメント見出しの表示

en: &Book details
ja: 本の詳細(&B)

en: Edit metadata (single) &layout:
ja: 書誌編集 (1冊) のレイアウト(&L):

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
ja: 書誌編集ダイアログのレイアウトを選択します。コンパクト書誌レイアウトは、表紙や形式の修正よりも、カスタム書誌の編集に向いています。

en: Reset list
ja: 一覧をリセット

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
ja: <p>このボタンをクリックすると、ひとつ前にエクスポートしたものをリストに設定
    します。複数の似たような構造のライブラリがあり、それぞれ同じ列順を使用したい
    場合に便利です。インポートリストの列が現在のライブラリに存在しない場合は
    無視されます。ライブラリ内に存在するがインポートリストにない列は最後に回され
    表示可能とマークされます。</p>

en: Import list
ja: 一覧をインポート

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
ja: <p>このボタンをクリックすると現在の表示設定をファイルに書き込みます。
    複数の似たような構造のライブラリがあり、それぞれ同じ列順を使用したい
    場合に便利です。</p>

en: Export list
ja: 一覧をエクスポート

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
ja: <p>このボックスをオンにすると、書誌の編集ダイアログで
    上記の指定を無視し、すべての列をデフォルトの順序で表示します。
    非表示指定や順序指定にかかわらず一時的にすべての列を表示したい
    場合に使用できます。</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
ja: 書誌の編集時にすべての列を既定の順序で表示(&A)

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
ja: チェックするとラベル幅より広いラベルは省略されます。
    チェックしないと折り返して表示します。

en: &Elide labels when editing custom columns
ja: カスタム列の編集中にラベルを無視(&E)

en: Elision point:
ja: 省略ポイント:

en: Choose where in the label to put the...
ja: ラベルを置く場所を選択

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
ja: デフォルトレイアウトのカスタム列に 2 列を使用(&T)

en: &Bulk edit custom column label length:
ja: カスタム列ラベルの長さを一括編集(&B):

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
ja: 書誌編集ダイアログの一括編集用のカスタム列ラベルの平均文字数の最大幅

en:  chars
ja:  文字

en: &Single edit custom column label length:
ja: 編集カスタム列ラベルの長さをひとつ編集(&S):

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
ja: 書誌編集ダイアログの個別編集用のカスタム列ラベルの平均文字数の最大幅

en: Edit &metadata
ja: 書誌を編集(&M)

en: Show &average ratings
ja: 評価平均を表示(&A)

en: Show &tooltips
ja: ツールチップを表示(&T)

en: Show &counts
ja: 数を表示(&C)

en: Use &alternating row colors
ja: 1行おきに色を変える(&A)

en: Find &shows all items that match
ja: 一致したものすべてを検索結果に表示

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
ja: <p>チェックすると、タグブラウザがキーボードフォーカスを取得して、
    キーボードの矢印キーによりツリーをナビゲートできるようになります。
    Enter キーは選択した項目上でのクリックと同じ意味を持つようになります。
    キーボードショートカット 'タグブラウザ/タグブラウザにキーボードフォーカスを与える'
    はマウスを使用せずにキーボードフォーカスを変更します。</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
ja: タグブラウザにキーボードフォーカスを与える

en: Spacing between &items:
ja: 項目間のスペース(&I):

en: &Category partitioning method:
ja: カテゴリ分割方法(&C):

en: Combine letters &when fewer items than:
ja: 次の数以下のとき文字をまとめる:

en: Co&llapse when more items than:
ja: 項目数が以下を越えた場合に折りたたむ(&L):

en: &Tag browser
ja: タグブラウザ(&T)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
ja: 別ウィンドウで表示する場合は全画面で表示(&F)

en: Show in a &separate window (needs restart)
ja: 別のウィンドウに表示(再起動が必要)(&S)

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ja: 表紙ブラウザで表示される表紙の数 (再起動が必要)(&N)

en: Template &editor
ja: テンプレートエディタ(&E)

en: Show &reflections
ja: 反射を表示

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
ja: 表紙をすべて同じ幅と高さにサイズ変更する代わりに、元の縦横比で表示します。

en: Preserve &aspect ratio of covers
ja: 表紙の縦横比を維持(&A)

en: &Template for caption:
ja: キャプションのテンプレート(&T):

en: Fie&ld for sub-title:
ja: サブタイトルのフィールド:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
ja: 全画面モードを切り替えるには %s が利用できます。

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
ja: ここで指定する時間後に次の表紙を表示:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
ja: シングルクリックの代わりにダブルクリックで中央の本を開く

en: Cover &browser
ja: 表紙ブラウザ(&B)

en: &Change Quickview item when book list column changes
ja: 本リストの列が変更されたときクイックビューの項目を変更(&C)

en: &Pressing Enter changes the examined column
ja: Enter キー押下で、検査した列を変更

en: &Double click changes examined column
ja: ダブルクリックで評価する列を変更(&D)

en: Select columns to display
ja: 表示する列を選択

en: &Quickview
ja: クイックビュー(&Q)

en: version
ja: バージョン

en: created by Kovid Goyal
ja: 開発者: Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
ja: 変更を反映するためには calibre をすぐに再起動する必要があります。再起動するまで他の設定を変更することはできません。

en: Run Welcome &wizard
ja: ウェルカムウィザードを実行(&W)

en: Save changes
ja: 変更の保存

en: Cancel and return to overview
ja: キャンセルして一覧へ戻る

en: Restoring to defaults not supported for
ja: デフォルトへ戻す機能は次の場所ではサポートされません：

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ja: 一部の変更を行ったため再起動が必要です。すぐにcalibreを再起動してください。

en: Source
ja: ソース

en: Cover priority
ja: 表紙の優先度

en: This source is configured and ready to go
ja: このソースは設定されており利用できます

en: This source needs configuration
ja: このソースは設定する必要があります。

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ja: このプラグインは<b>中国</b>語の本のみに有用です。他の言語の本には無効な結果を返します。本当に有効にしますか？

en: Published date
ja: 発行日

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ja: <b>%(name)sを設定</b><br>%(desc)s

en: No source selected
ja: ソースが選択されていません

en: No source selected, cannot configure.
ja: ソースが選択されていないので設定できません。

en: Metadata sources
ja: 書誌のソース

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
ja: 不要な書誌のソースのチェックを外して無効にしてください。表紙の優先度も設定することができます。書誌の一括ダウンロード時は、優先度の高い(数字の小さい)ソースから表紙が優先されます。

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ja: 名前の横に赤いXが付いているソースは、使用前に設定しておく必要があります。

en: C&onfigure selected source
ja: 選択中のソースを設定(&O)

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ja: もしフィールドのチェックを外すと、そのフィールドの書誌はダウンロードされません。

en: &Select all
ja: すべて選択(&S)

en: Sele&ct none
ja: 選択なし(&C)

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ja: 「デフォルトに設定」で設定した、フィールドのサブセットに戻す。

en: Select &default
ja: デフォルトを選択(&D)

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
ja: 現在チェックされているフィールドをデフォルトとして記憶し、「デフォルトを選択」ボタンを押したときにそれらを呼適用します。

en: &Set as default
ja: デフォルトとして設定(&S)

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ja: ダウンロードしたすべてのコメントをプレーンテキストに変換(&T)

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
ja: 著者名を「名 姓」から「姓, 名」に入れ替える(&A)

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ja: <p>コメントをダウンロードした際に、ダウンロードしたコメントを現在のコメントに上書きするのではなく追記します。

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ja: コメントをダウンロードした際に、ダウンロードしたコメントを現在のコメントに上書きするのではなく追記します。

en: Append comments to &existing
ja: 既存の本にコメントを追加

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
ja: <p>通常、書誌ダウンロードシステムは書誌ソースごとにひとつの結果だけを保持します。このオプションを設定すると、すべての書誌ソースからのすべての結果を保持するようになります。情報元がひとつかふたつしかなく、利用する結果を手動で選択したい場合に役に立ちます。タイトル/著者/ID が同じものはいずれにしてもマージされます。

en: Keep more than one entry per source
ja: ソースごとに複数のエントリを保持

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ja: <p>同じ本であっても、書誌のソースが異なれば違ったタグを持っています。このオプションを設定した場合、calibreはより小さなタグセットをのものを利用します。ある物はタグにジャンルのような物を使い、またある物は本の内容を表す沢山のタグを使うからです。
    <p>注意して欲しいのは、このオプションは1つのソースがジャンルのようなタグを使う時のみに実際的な違いが出てきます。と言うのも、ほとんどのソースは沢山のタグを使うからです。

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
ja: 異なるソースからタグをダウンロードした際に、タグの少ない方を優先する

en: Prefer &fewer tags
ja: 少ないタグを優先(&F)

en: Max. &number of tags to download:
ja: ダウンロードするタグの最大数(&N):

en: Max. &time to wait after first match is found:
ja: 最初に見つかるまでに待つ最大の時間(&T):

en:  secs
ja:  秒

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ja: 最初の表紙が見つかるまでに待つ最大の時間(&C):

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
ja: 同時にバックグラウンドで実行するジョブの最大数を指定します。本の変換のようなCPU負荷が高いタスクに関連する設定です。calibre のCPU使用率を下げたい場合には数字を小さくしてください。

en: No proxies used
ja: プロキシ利用なし

en: <b>Using proxies:</b>
ja: <b>プロキシー使用:</b>

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
ja: 同時実行される変換/ニュースダウンロード/プラグインジョブの最大ジョブ数:

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ja: 同時実行される最大のジョブ数を、CPUやコア数に応じて制限する(&C)

en: Debug &device detection
ja: デバイス認識をデバッグ(&D)

en: Get information to setup the &user defined device
ja: ユーザ定義デバイス設定用情報を取得(&U)

en: Open calibre &configuration folder
ja: calibre の設定フォルダを開く

en: Abort &jobs that take more than:
ja: 指定した時間までに終了しないジョブを停止:

en: Never abort
ja: 停止しない

en:  minutes
ja:  分

en: Create a calibre &icon theme
ja: calibreのアイコンテーマを作成(&I)

en: Device currently connected:
ja: 現在接続中のデバイス:

en: Device currently connected: None
ja: 現在接続中のデバイス: （なし）

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
ja: その形式には有効な書誌ライターがありません。おそらくプラグボードでの指定は効果がありません。

en: That format and device already has a plugboard.
ja: この形式とデバイスの組はすでにルールにあります。

en: Possibly override plugboard?
ja: ルールを無視する可能性があります。

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: もっと汎用的なルールが、この形式とデバイスに存在しています。本当に新規ルールを追加しますか？

en: Add possibly overridden plugboard?
ja: 上書きされる可能性のあるルールを追加しますか？

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: さらに具体的なデバイスのルールが、この形式に存在しています。本当に新規ルールを追加しますか？

en: Really add plugboard?
ja: 本当にルールを追加しますか？

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: 他のルールがこの形式とデバイスの組にマッチしました。本当に新規ルールを追加しますか？

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ja: さらに具体的な形式とデバイスのルールがすでにあります。本当に新規ルールを追加しますか？

en: The {0} device does not support the {1} format.
ja: {0}デバイスは {1} 形式をサポートしません。

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
ja: {0} デバイスは {1} 形式のみをサポートします。

en: Invalid destination
ja: 無効な対象

en: The destination field cannot be blank
ja: 対象フィールドを指定しなければなりません。

en: Plugboard modifies comments
ja: プラグボードがコメントを変更

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
ja: このプラグボードはコメント書誌を変更します。コメントが不正なHTMLで指定されるとデバイス上に不具合が起こり得ます。本当にこのプラグボードを保存しますか？

en: The {0} device plugin is disabled.
ja: {0} デバイスのプラグインが無効になっています。

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
ja: ここではcalibreが本をディスク上に保存したりデバイスに送ったりする際に使用する書誌を変更できます。
    
    このダイアログで形式やデバイスの「プラグボード」を定義してください。プラグボードではどのフィールドにどのテンプレートを接続するかを指定します。テンプレートは値を算出するために使用し、その値を接続されたフィールドに割り当てます。
    
    複合的な列を参照しているだけのテンプレートもよくありますが、必ずしもそうする必要はありません。calibreの他の場所で使用可能なソースボックスにあるテンプレートはどれも使用可能です。
    
    プラグボードの利用例としては、シリーズ情報を含めるためにタイトルを変更することが挙げられます。MOBIユーザが著者読みをKindleの仕様に合わせて強制的に ‘;’ を使うよう変更することにも利用できます。また言語を指定することにも利用可能です。

en: Format (choose first)
ja: 形式 (先に選択)

en: Device (choose second)
ja: デバイス(次に選択)

en: Add &new plugboard:
ja: 変換ルールを新規追加(&N):

en: Edit &existing plugboard:
ja: 既存の変換ルールを編集(&E):

en: Existing &plugboards:
ja: 既存の変換ルール(&P):

en: Source template
ja: 元テンプレート

en: Destination field
ja: 保存先フィールド

en: &Save plugboard
ja: 変換ルールを保存(&S)

en: &Delete plugboard
ja: 変換ルールを削除(&D)

en: 
    Customization:
ja: 
    設定:

en: 
    
    This plugin has been disabled
ja: 
    
    このプラグインを無効にしました

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
ja: 
    
    このプラグインはシステム全体にインストールされ、calibre の中から管理することはできません。

en: Search for plugin
ja: プラグインを検索

en: Could not find any matching plugins
ja: 該当するプラグインが見つかりません。

en: files
ja: ファイル

en: Add plugin
ja: プラグインを追加

en: No valid plugin path
ja: 無効なプラグインのパス

en: %s is not a valid plugin path
ja: %sは有効なプラグインのパスではありません

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ja: 設定する<b>%s</b>の実際のプラグインを選択してください

en: Disabling the plugin %s is not allowed
ja: プラグイン %s は無効にできません

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
ja: プラグイン %s を削除します。よろしいですか？

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
ja: プラグイン <b>{0}</b> は正常に削除されました。完全に削除するには calibre を再起動する必要があります。

en: Cannot remove builtin plugin
ja: 組み込みプラグインは削除できません

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ja:  削除できません。これは組み込みプラグインです。代わりに無効にしてください。

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
ja: プラグインを設定することにより、calibreの動作をカスタマイズできます。

en: Show only those plugins that have been installed by you
ja: あなたがインストールしたプラグインのみを表示します

en: Show only &user installed plugins
ja: ユーザがインストールしたプラグインのみ表示する(&U)

en: Get &new plugins
ja: 新規プラグインを取得(&N)

en: Check for &updated plugins
ja: プラグインの更新をチェック(&U)

en: &Load plugin from file
ja: ファイルからプラグインを読み込む(&L)

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
ja: デバイスのアイコンを選択して「このデバイスを設定」をクリックすることで、この設定を<b>デバイスごとに</b>上書きすることができます。

en: Any custom field
ja: (任意のカスタムフィールド)

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ja: 任意のカスタムフィールドに対する検索名（"#"で始まる名前）

en: Constant template
ja: 固定のテンプレート

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ja: テンプレートに {fields} がありません。すべての本は同じ名前になります。よろしいですか？

en: Save template
ja: テンプレートの保存

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ja: 以下のテンプレートを修正すると、どのフォルダにファイルを保存するか、与えられたどのようなファイル名で保存するか設定することができます。「/」文字を使うことでサブフォルダも指定できます。使用できる書誌の変数は、以下に表示されている通りです。ある本に一部の書誌がなかった場合、変数は空文字で置き換えられます。

en: Available variables:
ja: 使用できる変数：

en: Save metadata in a separate &OPF file
ja: 書誌を別の OPF ファイルに保存(&O)

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
ja: 「ディスクに保存」ボタンをクリックしたときにcalibreが本をどのように保存するかを指定:

en: Change paths to &lowercase
ja: パスを小文字に変換(&L)

en: Replace space with &underscores
ja: 空白をアンダースコアに置換(&U)

en: Format &dates as:
ja: 日付形式の設定(&D):

en: Update &metadata in saved copies
ja: 保存した本の書誌を更新(&M)

en: File &formats to save:
ja: 保存するファイル形式(&F):

en: Save &cover separately
ja: 表紙を別に保存(&C)

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ja: 英語に存在しない文字を英語の相当する文字に変換(&E)

en: &Show files in the file browser after saving to disk
ja: ディスク保存後にファイルブラウザでファイルを表示する(&S)

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
ja: 検索では文字のアクセント、句読点、およびスペースを無視します。
    例: {0} は {1} に一致します

en: Enter new or select existing name
ja: 新しい名前を入力するか、既存の名前を選択してください

en: Enter list of column lookup names to search
ja: 検索する列の名称を列挙してください

en: Match all
ja: すべてにマッチ

en: Match any
ja: いずれかにマッチ

en: Grouped search terms
ja: グループ化検索語

en: That name is already used for a column or grouped search term
ja: この名前はすでに列名かグループ化検索語で使われています。

en: That name is already used for User category
ja: この名前はユーザカテゴリにすでに使われています

en: The value box cannot be empty
ja: 値の欄は空欄にはできません

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ja: 空のグループ化検索語は削除できません

en: Incompatible options
ja: 設定に互換性がありません

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
ja: アクセントのない文字をアクセント付き文字に一致させるオプションは、大文字と小文字を区別する検索も有効になっていると効果がありません。いずれか片方のみを有効にしてください

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
ja: calibre全体から検索履歴を削除します。本の一覧、電子書籍ビューア、ニュースダイアログ取得などを含みます。

en: Clear search &histories
ja: 検索履歴を消去(&H)

en: What to search by default
ja: デフォルトでの検索対象

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ja: 検索語にプレフィックスを付けずに入力した場合、デフォルトではcalibreはすべての書誌を検索します。例えば "asimov" と入力した場合、著者だけでなく、タイトル/タグ/シリーズ/コメント/その他のフィールドも検索されます。ここでのオプションはこの動作を変更することができます。

en: &Limit the searched metadata
ja: 検索対象とする書誌を制限(&L)

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ja: プレフィックスのない検索では検索対象列を以下に制限(&C):

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
ja: ここで設定するオプションは、保存済み検索や制限を含めてすべての検索に影響します。したがって、このオプションを利用するときには、保存済み検索に必ずプレフィックスを使用することをお勧めします。たとえば、保存済み検索ではただ "Foundation" とするのではなく "series:Foundation" のようにしてください。

en: Search as you &type
ja: 入力するたびに検索する(&T)

en: Case &sensitive searching
ja: 検索時に大文字/小文字を区別(&S)

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ja: 検索結果を本の一覧表示でなくハイライト表示(&H)

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
ja: <p>このオプションをチェックすると、検索バーの隣に小さなボタンを表示します。そのボタンをクリックすることで、検索結果に一致した行のみを表示するか、すべての本を表示して検索に一致したものをハイライト表示するかを切り替えることができます。

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
ja: 検索バーの隣にハイライト表示と絞り込み表示を切り替えるトグルボタンを表示(&Q)

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
ja: アクセントのない文字をアクセントつきの文字に一致するとみなし、句読点を無視

en: Genera&l
ja: ディスク保存後にファイルブラウザでファイルを表示する(&S)

en: &Names:
ja: 名称(&N):

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ja: 定義しようとしているグループ化検索の名称。新規の名称を空欄に入力し、保存を押してください。定義済みの名称を選択してから名称欄の文字列を変更すると、名称変更できます。検索対象を変更するには値の欄を変更し、保存を押してください。

en: Delete the current search term
ja: 現在の検索名を削除

en: &Value:
ja: 値(&V)

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
ja: グループ化検索に含めたいカラムのルックアップ名をカンマ区切りで入力してください

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ja: 現在のグループ化検索名を保存。名称を変更して保存を押すと、名称変更ができます。検索対象の値を変更して保存を押すと、検索対象を変更できます。

en: Make &user categories from:
ja: ユーザカテゴリを作成(&U):

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ja: ユーザカテゴリに表示したいグループ化検索の名称を入力

en: &Grouped searches
ja: グループ化検索(&G)

en: What to search when searching similar books
ja: 類似した本の検索での検索対象

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
ja: <p>右クリックして「類似の本」を選択して類似の本を検索する場合、
             calibre は指定された方法に従って検索を行います。
             検索キーをグループ化された検索語に変更することで、
             複数のカラムを同時に検索できるようになります。</p>

en: S&imilar authors:
ja: 類似の著者(&I):

en: Si&milar series:
ja: 類似のシリーズ(&M):

en: Similar &tags:
ja: 類似のタグ(&T):

en: Simi&lar publishers:
ja: 類似の出版社(&L):

en: &Similar books
ja: 類似の書籍(&S)

en: Manual management
ja: 手動管理

en: Only on send
ja: 転送時のみ

en: Automatic management
ja: 自動管理

en: Cannot change metadata management while a device is connected
ja: デバイスを接続している間は書誌の管理を変更できません

en: Metadata management (disabled while device connected)
ja: 書誌管理 (デバイス接続時には無効)

en: Me&tadata management:
ja: 書誌管理(&T)

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ja: <li><b>手動管理</b>: 本が送信された場合にのみ、calibre は書誌を更新してコレクションを追加します。このオプションでは、calibre がコレクションを削除することはありません。</li>
    <li><b>転送時のみ</b>: デバイスに送られた場合にのみ、calibre は書誌を更新してコレクションを追加/削除します。</li>
    <li><b>自動管理</b>: 接続時に自動的に calibre ライブラリとデバイスの間で書誌の同期を行います。</li></ul>

en: Browse for the file
ja: ファイルを閲覧

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ja: calibreには、世界中のどこからでもブラウザを使って収集した本へのアクセスができるようインターネットサーバが含まれています。設定の変更はいずれもサーバ再起動後に有効となります。

en: Require &username and password to access the Content server
ja: コンテンツサーバへのアクセスにユーザ名とパスワードを要求

en: Run server &automatically when calibre starts
ja: calibreの起動時に自動的にサーバを起動

en: &Start server
ja: サーバを起動(&S)

en: St&op server
ja: サーバを終了(&O)

en: &Test server
ja: サーバをテスト(&T)

en: Show server &logs
ja: サーバのログを表示

en: Do not start calibre automatically when computer is started
ja: コンピュータの起動時にcalibreを自動的に開始しない

en: Start calibre when the computer is started
ja: コンピュータの起動時にcalibreを開始する

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
ja: 現在、calibreはコンピュータの起動時に自動的に開始する設定になっています。
    無効にするにはこのボタンを使用してください。

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
ja: コンピュータの起動時にcalibreを自動的に開始してシステムトレイに常駐させます

en: Content server listening at: %s
ja: コンテンツサーバは %s で待ち受け中

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
ja: 「ユーザアカウント」タブで必ず最低ひとつはユーザアカウントを作成してください

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
ja: ユーザ名/パスワードを要求することにより、権限のない人々からのアクセスからcalibreライブラリを守ることができます。またライブラリの変更や、最後に読んだページ/注釈の同期などいくつかの機能の利用にもユーザ名/パスワードが必要となります。

en: Change password for {}
ja: {} のパスワードを変更

en: Add new user
ja: 新規ユーザの追加

en: Set the password for this user
ja: このユーザのパスワードを設定

en: &Repeat password:
ja: パスワードをもう一度入力(&R):

en: Empty username
ja: ユーザ名が空欄です

en: You must enter a username
ja: ユーザ名を入力してください

en: Username already exists
ja: ユーザ名はすでに使われています

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
ja: ユーザ名「{}」はすでに使用されています。別のユーザ名を選択してください。

en: Username is not valid
ja: ユーザ名が不正です

en: Password do not match
ja: パスワードが一致しません

en: The two passwords you entered do not match!
ja: 入力したふたつのパスワードが一致しません

en: Empty password
ja: パスワードが空欄です

en: You must enter a password for this user
ja: このユーザのパスワードを入力してください

en: Invalid password
ja: パスワードが正しくありません

en: Further &restrict access to books in this library that match:
ja: さらに次の条件に一致する本にアクセスを制限(&R):

en: A search expression
ja: 検索条件

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
ja: 検索の条件。検索条件を指定すると、この条件に一致した本に対してのみ制限します。例: tags:"=Share"

en: Change library access permissions for {}
ja: {} のライブラリアクセス権限を変更

en: All except the specified libraries
ja: 指定されたライブラリを除く、すべてのライブラリ

en: All libraries
ja: すべてのライブラリ

en: Only the specified libraries
ja: 指定されたライブラリのみ

en: Allow access to:
ja: アクセス許可:

en: Specify the libraries below:
ja: 下欄でライブラリを指定:

en: No libraries specified
ja: ライブラリが指定されていません

en: You have not specified any libraries
ja: ライブラリがひとつも指定されていません

en: <b>{} is allowed access to all libraries
ja: <b>{}にはすべてのライブラリへのアクセスが許可されます

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
ja: {} には下欄に指定された名前に<b>一致する</b>ライブラリに対してのみアクセスが許可されます。

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
ja: {} には下欄に指定された名前のライブラリを<b>除く</b>すべてのライブラリへのアクセスが許可されます。

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
ja: {} に変更を許可する (書き込み権限を与える)(&C)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
ja: チェックすると、ユーザにライブラリへの変更 (本の追加/本の削除/書誌の編集など) を許可します。

en: Change &password
ja: パスワードを変更(&P)

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
ja[0]: {} によるアクセスは現在、次のライブラリに制限されています: {}

en: Change the allowed libraries
ja: 許可するライブラリを変更

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
ja[0]: {} は現在、次のライブラリへのアクセスが制限されています: {}

en: Change the blocked libraries
ja: 制限するライブラリを変更

en: {} is currently allowed access to all libraries
ja: 現在{}はすべてのライブラリへのアクセスが許可されています。

en: Restrict the &libraries {} can access
ja: {}にアクセスを許可するライブラリを制限(&L)

en: &Add user
ja: ユーザを追加(&A)

en: &Remove user
ja: ユーザを削除(&R)

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
ja: <i>カスタムリスト</i>モードで本の一覧を表示時にどのデータを表示するかを定義するテンプレートを作成できます。

en: Show a cover &thumbnail
ja: 表紙のサムネイルを表示(&T)

en: Thumbnail &height:
ja: サムネイルの高さ(&H):

en: Entry &height:
ja: エントリの高さ(&H):

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
ja: エントリごとの高さ。「auto」を指定するとテンプレート中の行数に基づいて高さを自動で計算します。それ以外の値を指定する場合には、CSSの長さ単位、たとえば100pxや15exのように指定してください。

en: &Long text fields:
ja: 長いテキストフィールド(&L):

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
ja: すべてのエントリの下に表示するフィールドをカンマ区切りで指定します。このフィールドはプレーンテキストではなくHTMLとして扱われます。

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
ja: 次のテンプレートはHTMLとして解釈され、{{fields}} は可能であれば実際の書誌で置き換えられます。カスタムカラムには、#mytags のようにカラムルックアップ名を使用してください。行を複数の列に分割するためのセパレータとして {0} が利用可能です。

en: &Import template
ja: テンプレートをインポート(&I)

en: E&xport template
ja: テンプレートをエクスポート(&X)

en: Choose template file
ja: テンプレートファイルを選択

en: Template files
ja: テンプレートファイル

en: Book
ja: 本

en: URL type:
ja: URLタイプ:

en: Missing author placeholder
ja: 著者名が空欄です

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
ja: URL {0} は {1} が空欄です

en: Missing title placeholder
ja: タイトルが空欄です

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
ja: 「インターネットで検索」機能で本や著者を検索するための新しいロケーションを追加します。URLに含まれる {author} は著者名に置き換えられ、本のURL中の {title} は本のタイトルで置き換えられます。

en: &Add URL
ja: URLを追加(&A)

en: Export URLs
ja: URLをエクスポート

en: Import URLs
ja: URLをインポート

en: Choose URLs file
ja: URLファイルを選択

en: URL files
ja: URLファイル

en: &Main
ja: 概略(&M)

en: &User accounts
ja: ユーザアカウント(&U)

en: Book &list template
ja: 本の一覧テンプレート(&L)

en: &Search the internet
ja: インターネットで検索(&S)

en: Failed to start Content server
ja: コンテンツサーバの起動に失敗

en: Error log:
ja: エラーログ:

en: No error log found
ja: エラーログが見つかりません

en: Access log:
ja: アクセスログ:

en: No access log found
ja: アクセスログが見つかりません

en: The server log files are in: {}
ja: サーバログの場所: {}

en: &Clear logs
ja: ログを消去(&C)

en: Server running
ja: サーバ稼働中

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
ja: サーバが稼働している間はログを消去できません。先にサーバをテイししてください。

en: No users specified
ja: ユーザが指定されていません

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
ja: コンテンツサーバへのアクセスにパスワードを要求する設定に変更しましたが、ユーザアカウントが作成されていません。続けるには「ユーザアカウント」タブで最低ひとつのユーザアカウントを作成してください。

en: Invalid trusted IPs
ja: 無効な信頼済み IP

en: You need to restart the server for changes to take effect
ja: 変更を有効にするには、サーバを再起動する必要があります。

en: Show help
ja: ヘルプを表示

en: Hide help
ja: ヘルプを非表示

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
ja: ライブラリに保存されたテンプレート関数は破損しています。削除しますか？ 「はい」を選択するとすべての関数を削除します。

en: You cannot delete a built-in function
ja: ビルトイン関数は消去できません

en: Function not defined
ja: 関数が未定義

en: Name %s already used
ja: 名前 %s はすでに使われています。

en: The name {} is already used for stored template
ja: {} は保存済みテンプレートの名前としてすでに使用されています

en: Exception while compiling function
ja: 関数コンパイル中に例外が発生

en: function source code not available
ja: 関数のソースコードがありません

en: Cannot "test" when no books are selected
ja: 本が選択されていないのでテストを実行できません

en: Stored templates
ja: 保存済みテンプレート

en: Exception while storing template
ja: テンプレート保存中に例外が発生

en: Changes to the current template will be lost. OK?
ja: 現在のテンプレートに対する変更は失われます。よろしいですか？

en: D&elete
ja: 削除(&E)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: C&reate
ja: 作成(&R)

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
ja: 保存済みテンプレートをテストするテンプレートを使用するためにテンプレートテスタダイアログを開く

en: &Stored Templates
ja: テンプレートを保存(&S)

en: F&unction:
ja: 関数(&U):

en: Enter the name of the function to create.
ja: 作成する関数の名前を入力

en: Argument &count:
ja: 引数の数(&C):

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ja: -1に設定すると、不定数の引数をこの関数で使います。

en: Replace
ja: 置換

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
ja: プログラムコード: (Pythonのインデントルールに従ってください)(&R)

en: &Template functions
ja: テンプレート関数

en: Choose a texture
ja: テクスチャーを選択

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
ja: ビルトインのテクスチャは <a href="{}">subtlepatterns.com</a> のものを使用しています。

en: Add texture
ja: テクスチャーを追加

en: Remove texture
ja: テクスチャーを削除

en: Cannot remove builtin textures
ja: ビルトインのテクスチャーは削除できません

en: Donate to support the development of calibre
ja: calibreの開発を支援するため寄付する

en: Location Manager
ja: ロケーションマネージャー

en: Switch between library and device views
ja: ライブラリビューとデバイスビューとの間を切り替え

en: Separator
ja: 区切り線

en: %d books
ja: 全%d冊

en: The main toolbar
ja: メインツールバー

en: The main toolbar when a device is connected
ja: デバイス接続時のメインツールバー

en: The optional second toolbar
ja: オプションの第2ツールバー

en: The menubar
ja: メニューバー

en: The menubar when a device is connected
ja: デバイス接続時のメニューバー

en: The context menu for the books in the calibre library
ja: calibreライブラリにある本のコンテキストメニュー

en: The context menu for the split book list
ja: 分割した本の一覧のコンテキストメニュー

en: The context menu for the books on the device
ja: デバイス中の本のコンテキストメニュー

en: The context menu for the Cover browser
ja: カバーブラウザのコンテキストメニュー

en: Click to choose toolbar or menu to customize
ja: カスタマイズするツールバーまたはメニューをクリックして選択

en: Cannot add the actions %s to this location
ja: アクション %s を個の場所に追加できません

en: Cannot remove the actions %s from this location
ja: アクション %s をこの場所から削除できません

en: Preferences missing
ja: 環境設定が見つかりません

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
ja: 「環境設定」はメインツールバーまたはメニューツールバー上に置く必要があります。

en: Location manager missing
ja: ロケーションマネージャがありません

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
ja: デバイス接続時、ロケーションマネージャはメインツールバーまたはメニューバーの中にいなくてはなりません。

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
ja: <p>calibreのツールバーはデバイスが接続しているかどうかで違います。<b>どのツールバー</b>をカスタマイズするかを選んでください：

en: Choose the toolbar to customize
ja: カスタマイズするツールバーを選択

en: A&vailable actions
ja: 使用できるアクション(&V)

en: Add selected actions to toolbar
ja: ツールバーに選択したアクションを追加

en: Remove selected actions from toolbar
ja: ツールバーから選択したアクションを削除

en: &Current actions
ja: 現在のアクション(&C)

en: Move selected action up
ja: 選択したアクションを上に

en: Move selected action down
ja: 選択したアクションを下に

en: This tweak has its default value
ja: このTweakにはデフォルト値があります

en: This tweak has been customized
ja: このTweakはカスタマイズされています。

en: Plugin tweaks
ja: プラグインTweak

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ja: インストールされたカスタムプラグインへのTweakを追加/編集する。これらのTweakに関するドキュメントはプラグインをダウンロードしたWebサイトにあるはずです。

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ja: Tweakの値を以下に表示しています。これを編集してcalibreの動作を変更してください。変更点は、calibreの<b>再起動後</b>に有効になります。

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ja: インストールされたカスタムプラグインのTweakを編集

en: &Plugin tweaks
ja: プラグインTweak(&P)

en: Edit tweak
ja: Tweak編集

en: Restore this tweak to its default value
ja: このTweakをデフォルト値に戻す

en: &Reset this tweak
ja: このTweakをリセット(&R)

en: Apply any changes you made to this tweak
ja: このTweakへの変更を適用する

en: &Apply changes to this tweak
ja: このTweakへの変更を適用(&A)

en: Search for tweak
ja: Tweakを検索

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
ja: Tweakに構文エラーがあります。詳しくは「詳細を表示」ボタンをクリックしてください。

en: Invalid tweaks
ja: 無効なTweak

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ja: 入力されたTweakは無効です。Tweakを一度デフォルトにリセットしてみて、一つ一つ変更し無効な設定を見つけてください。

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
ja: <i>{}</i> に一致する tweak が見つかりませんでした

en: View log
ja: ログ表示

en: Title-case
ja: 単語の先頭を大文字

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Collecting metadata...
ja: 書誌を収集中...

en: Saving %d books...
ja: %d 冊の本を保存中...

en: Copying files and writing metadata...
ja: ファイルのコピーと書誌の書き込み中...

en: Copying files...
ja: ファイルのコピー中...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
ja: 本のディスクへの保存に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
ja: 本 %s の処理中に書誌書き込みワーカープロセスがクラッシュしました。保存は中断されました。

en: Requested formats not available
ja: 要求された形式は存在しません

en: No %s format file present
ja: %s 形式のファイルが存在しません

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
ja: ディスクへの保存に失敗: {0} by {1}, エラー:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
ja: {1} の {0} の {2} 形式をディスクに保存できませんでした。エラー:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
ja: {1} の {0} の {2} 形式の書誌が更新できませんでした。エラー:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
ja: すべての形式の書誌の更新に失敗: {0} by {1}, エラー:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
ja: いくつかの本で書誌の更新に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
ja: すべての本の保存に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
ja: いくつかの本の保存に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Error while saving
ja: 保存中にエラーが発生しました

en: Paste and &search
ja: ペーストして検索(&S)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: Copy search as URL
ja: 検索をURLとしてコピー

en: &Clear search history
ja: 検索履歴を消去(&C)

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
ja: 検索条件 (高度な検索をするには、左側の歯車アイコンをクリック)

en: Start search
ja: 検索開始

en: Enable or disable search highlighting.
ja: 検索ハイライトを有効、あるいは無効にします。

en: Highlight search results
ja: 検索結果をハイライト表示

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
ja: 検索の動作を変更します。検索後にマッチした結果のみを表示する代わりに、すべての本を表示してマッチした結果をハイライト表示するようになります。よろしいですか？

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Add Saved search
ja: 検索条件を保存

en: Get Saved search expression
ja: 保存済み検索の検索式を表示

en: Current search is not a saved search
ja: 現在の検索は保存済み検索ではありません

en: Create a Virtual library based on %s
ja: %sを元に仮想ライブラリを作成

en: Filter {}
ja: 絞り込み {}

en: Match any of the selected %s
ja: 選択した%sのいずれかに一致

en: Match all of the selected %s
ja: 選択した%sのすべてに一致

en: Edit Virtual library
ja: 仮想ライブラリを編集

en: Create Virtual library
ja: 仮想ライブラリを作成

en: Virtual library &name:
ja: 仮想ライブラリ名(&N):

en: &Search expression:
ja: 検索条件(&S):

en: Create a Virtual library based on:
ja: 仮想ライブラリの作成条件:

en: Publishers
ja: 発行者

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
ja: 
                <h2>仮想ライブラリ</h2>
    
                <p><i>仮想ライブラリ</i>の利用により、検索結果に一致する本のみをcalibre上で
    ,
                表示できるようになります。仮想ライブラリが有効になっているときには、calibreは
                一致した本のみを保持しているかのように振る舞います。たとえばタグブラウザ上の
                タグ/著者/シリーズなどはその仮想ライブラリ内にある本のものに限って表示されます。
                こうすることにより、大きなライブラリを小さなライブラリに分割して扱いやすくする
                ことができます。</p>
    
                <p>たとえば仮想ライブラリを使えば <i>未読</i> のタグが付けられた本のみを表示したり、
                <i>お気に入りの著者</i> による本のみを表示したり、特定のシリーズの本のみを表示
                したりすることが可能です。</p>
    
                <p>もっと詳しい説明や利用例に関しては
                <a href="%s">ユーザマニュアル</a> を参照してください。</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
ja: 保存済み検索は次の構文として解釈されます:

en: Search text changed
ja: 検索テキストが変更されました

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
ja: 仮想ライブラリの名前か検索条件が変更されています。変更を破棄してよろしいですか？

en: No name
ja: 名前がありません

en: You must provide a name for the new Virtual library
ja: 新しい仮想ライブラリにつける名前が必要です

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
ja: 仮想ライブラリ名は"*"から始めることはできません

en: Name already in use
ja: 名前はすでに使われています

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
ja: 名前はすでに使用されています。新しい検索で置換してよろしいですか？

en: No search string
ja: 検索文字列がありません

en: You must provide a search to define the new Virtual library
ja: 新しい仮想ライブラリを定義する検索条件を指定する必要があります

en: Invalid search
ja: 無効な検索

en: The search in the search box is not valid
ja: 入力された検索は無効です

en: Search found no books
ja: 該当する書籍は見つかりませんでした

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
ja: 検索結果の本が見つからないため、仮想ライブラリは空になります。本当にこの検索でよろしいですか？

en: *current search
ja: *現在の検索

en: Virtual library from current search
ja: 現在の検索から仮想ライブラリを作成

en: Create a temporary Virtual library from the current search
ja: 現在の検索から一時的な仮想ライブラリを作成します

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
ja: このライブラリに存在する本のサブセットのみ表示するのに”仮想ライブラリ”を使用する

en: (all books)
ja: （すべての本)

en: Additional restriction
ja: 追加制限

en: Remove Virtual library
ja: 仮想ライブラリを削除

en: Show Virtual libraries as tabs
ja: 仮想ライブラリをタブで表示

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
ja: 仮想ライブラリ <b>{0}</b> を削除してよろしいですか？

en: No Virtual libraries
ja: 仮想ライブラリはありません

en: No Virtual libraries present, create some first
ja: 仮想ライブラリが存在しません。まず作成してください。

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ja: <p>上の入力欄に数文字入力するだけで素早くファイルを選択します。
    たとえば、次の仮想ライブラリを選択したい場合
    {example}
    次のように入力して、Enterを押してください。
    {chars}

en: Choose Virtual library
ja: 仮想ライブラリを選択

en: Starting up, please wait...
ja: 起動中です、お待ちください...

en: Added tags:
ja: 追加されたタグ:

en: Open store in external web browser
ja: 外部のブラウザでストアを開く

en: &What kind of match to use:
ja: 検索方法(&W):

en: &All these words:
ja: すべての単語(&A):

en: This exact &phrase:
ja: フレーズ(&P):

en: &One or more of these words:
ja: 複数の単語(&O)：

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
ja: <a href="%s">ユーザマニュアル</a> を参照してください。

en: Enter the title.
ja: タイトルを入力

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Headquarters:
ja: 本社(&H)

en: Search only in specific fields:
ja: 特定のフィールドのみ検索:

en: Enabled:
ja: 有効:

en: Affiliate:
ja: アフィリエイト

en: Nam&e/description...
ja: 名前/説明(&E)...

en: Query
ja: クエリ

en: Enable:
ja: 有効にする

en: &All
ja: すべて(&A)

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Invert
ja: 反転(&I)

en: Affiliate
ja: アフィリエイト

en: Enabled
ja: 有効

en: Headquarters
ja: 本社

en: No DRM
ja: DRMなし

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ja: このストアは現在無効で、calibreのどの部分からも使用することができません。

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ja: このストアは現在有効化されているので、calibreの他の部分で使うことができます。

en: This store only distributes e-books without DRM.
ja: このストアはDRMなしの電子書籍のみを販売しています。

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
ja: このストアはDRMのある電子書籍を販売しています。一部のタイトルはDRMがないので、タイトルごとにチェックする必要があります。

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ja: このストアの本社は %s にあります。これは、このストアが注力しているマーケットを判断するのによい情報です。しかしながら、それは、このストアがそのマーケットのみにしか販売しない、とは限りません。

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ja: このストアからの購入はcalibreのデベロッパ %s をサポートします。

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
ja: このストアの電子書籍は次の形式です：%s

en: Configure...
ja: 設定...

en: Time
ja: 時間

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
ja: ストアが応答するのを待つ秒数:

en: Number of seconds to let a store process results:
ja: ストアが結果を処理するのを待つ秒数:

en: Display
ja: 表示

en: Maximum number of results to show per store:
ja: 1ストアごと、表示する最大の結果数:

en: Open search result in system browser
ja: 検索結果をシステムのブラウザで表示

en: Threads
ja: スレッド

en: Number of search threads to use:
ja: 使用する、検索スレッドの数:

en: Number of cache update threads to use:
ja: 使用する、キャッシュの更新スレッドの数:

en: Number of cover download threads to use:
ja: 表紙ダウンロード用に使うスレッド数:

en: Number of details threads to use:
ja: 使用する、詳細スレッドの数

en: &Price:
ja: 価格(&P):

en: Download:
ja: ダウンロード:

en: Titl&e/author/price...
ja: タイトル/著者/価格(&E)...

en: Download
ja: ダウンロード

en: Price
ja: 価格

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ja: 見つかった価格：%s。この価格が正しいか購入する前にストアで確認してください。この価格には大抵の場合、ストアのプロモーション価格が入っていません。

en: No price was found
ja: 価格が見つかりませんでした

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ja: この本にはDRMがかかっているようです。この本はあなたの持っているリーダで読めなかったり、本に対する色々な制限がある可能性があります。実際にこの書籍が読めるか、購入する前にストアで確認してください。

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ja: この本にはDRMが掛かっていない事が見つかりました。calibreがサポートしている形式変換機能で、どのデバイスでもこの本が読めるはずです。しかしながら、購入する前にもう一度ストアでDRMステータスをチェックしてください。ストアにはDRMの使用を明記していない所もあります。

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ja: この本のDRMステータスが判りませんでした。これは高い可能性で、この本はDRMが掛かっていると思われます。

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ja: 次の形式は直接ダウンロードすることができます: %s.

en: Download...
ja: ダウンロード...

en: Show in store
ja: ストアで表示

en: Clear search &history
ja: 検索履歴を消去(&H)

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ja: このストアからの購入で、以下のcalibreのデベロッパをサポートできます: %s</p>

en: No query
ja: クエリなし

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
ja: タイトル，著者またはキーワードを入力してください。

en: Customize Get books search
ja: 本購入検索をカスタマイズ

en: Choose s&tores
ja: ストアを選択(&T)

en: Configure s&earch
ja: ストアの設定(&E)

en: Couldn't find any books matching your query.
ja: クエリにマッチした本が見つかりませんでした。

en: Choose format to download to your library.
ja: ライブラリにダウンロードする形式を選択

en: Search by title
ja: タイトルで検索

en: Search by author
ja: 著者で検索

en: &Keyword:
ja: キーワード(&K):

en: Search by any keyword
ja: キーワードで検索

en: &Invert selection
ja: 選択を反転(&I)

en: Configure Get books behavior
ja: 本の入手動作を設定

en: &Configure
ja: 設定(&C)

en: Open a selected book in the system's web browser
ja: 選択した本をシステムのブラウザで開く

en: Open in &external browser
ja: 外部ブラウザで開く(&E)

en: Books:
ja: 本：

en: See the <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
ja: 詳細な情報は<a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">ユーザマニュアル</a>を参照してください。

en: Titl&e/author/price ...
ja: タイトル/著者/価格(&E) ...

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Updating book cache
ja: 本キャッシュを更新中

en: Checking last download date.
ja: 最新ダウンロード日時をチェック中

en: Downloading book list from MobileRead.
ja: MobileReadから本リストをダウンロード中

en: Processing books.
ja: 本を処理中

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ja: %(num)s / %(tot)s 本を処理

en: Updating MobileRead book cache...
ja: MobileRead 本キャッシュを更新中...

en: &Query:
ja: クエリ(&Q):

en: Home
ja: ホーム

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Download of {0} failed with error: {1}
ja: {0}のダウンロードに失敗しました。エラー: {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
ja: この電子書籍は、DRMがかけられたEPUBファイルです。このファイルをコンピュータに保存するか聞かれます。それを保存した後で、<a href="https://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a> (ADE)で開いてください。<p>ADEは実際の電子書籍（.epubファイル）をダウンロードするでしょう。calibreで「本を追加」を選択し、ADEのライブラリフォルダーにあるこの本を選択して追加することができます。

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
ja: ファイルはサポートされているタイプの電子書籍ではありません。ディスクに保存しますか？

en: Could not contact calibre
ja: calibreに接続できません

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
ja: 実行中の calibre インスタンスが見つかりません。本をダウンロードする前に calibre を起動してください。

en: Download completed
ja: ダウンロード完了

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
ja: {0}のダウンロードを完了し、calibreのライブラリに追加しました。

en: Search expression:
ja: 検索条件:

en: Average rating for books in this category: %.1f
ja: カテゴリ内の本の平均評価: %.1f

en: Books in this category are unrated
ja: カテゴリ内の本は未評価です

en: Number of books: %s
ja: 冊数: %s

en: Rename in Virtual library
ja: 仮想ライブラリ名を変更

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
ja: この名前変更は現在の仮想ライブラリ内の本のみに適用しますか？

en: Yes, apply only in VL
ja: はい、仮想ライブラリのみ適用します

en: No, apply in entire library
ja: いいえ、ライブラリ全体に適用します

en: The grouped search term name is "{0}"
ja: グループ化検索の名前は "{0}"です

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
ja: 検索名は "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ja: 複数の本の著者を変更するのには、いくらか時間がかかります。よろしいですか？

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ja: いくつかの本の書誌を変更するのには、いくらか時間がかかります。よろしいですか？

en: Rename User category
ja: ユーザカテゴリ名を変更

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
ja: ユーザカテゴリの名前を変更するとき、名前の中にピリオドを使用することはできません

en: The name %s is already used
ja: 名前 %s はすでに使われています

en: Author names cannot contain & characters.
ja: 著者名には「&」文字は入れられません。

en: Duplicate search name
ja: 検索名が重複

en: The saved search name %s is already used.
ja: 保存済み検索の名前 %s はすでに使われています。

en: User categories
ja: ユーザカテゴリ

en: Invalid search restriction
ja: 無効な検索制限

en: The current search restriction is invalid
ja: 現在の検索制限は無効です

en: New category
ja: 新規カテゴリ

en: Delete User category
ja: ユーザカテゴリを削除

en: %s is not a User category
ja: %s はユーザカテゴリではありません

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ja: %s には項目を含みます。本当にこれを削除しますか？

en: Remove category
ja: カテゴリを削除

en: User category %s does not exist
ja: ユーザカテゴリ %s は存在しません

en: Add to User category
ja: ユーザカテゴリを追加

en: A User category %s does not exist
ja: ユーザカテゴリ %s が存在しません

en: Children
ja: 子

en: Item
ja: 項目

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
ja: %s とその子は仮想ライブラリの本から削除されます。よろしいですか？

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
ja: %s とその子はすべての本から削除されます。よろしいですか？

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
ja: %s は仮想ライブラリの本から削除されます。よろしいですか？

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
ja: %s はすべての本から削除されます。よろしいですか？

en: Delete item
ja: 項目を削除

en: You must select some books to apply {} to
ja: {} を適用する本を選択してください

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
ja: ID %s は現在の仮想ファイル内の本から削除されます。よろしいですか？

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
ja: ID %s はすべての本から削除されます。よろしいですか？

en: Delete identifier
ja: 識別子を削除

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
ja: change_tb_category_visibility: カテゴリ %s が存在しません

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
ja: change_tb_category_visibility: %s は無効な操作です

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
ja: タグブラウザの動作（表示順、クリック時の動作など）を変更

en: Find in the Tag browser
ja: タグブラウザ内を検索

en: Find the first/next matching item
ja: 最初/次に一致するものを検索

en: Find
ja: 検索

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
ja: これ以上検索結果はありません。</b><p> 検索をもう一度クリックすると最初の検索結果へ行きます

en: Configure Tag browser
ja: タグブラウザの設定

en: Number of books
ja: 冊数

en: Average rating
ja: 平均評価

en: Sort by average rating
ja: 平均評価でソート

en: Sort by name
ja: 名前順に整列

en: Sort by number of books
ja: 本の数でソート

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
ja: タグブラウザの項目の整列順を設定

en: Search type when selecting multiple items
ja: 複数項目を選択したときの検索タイプ

en: Match all of the items
ja: すべての項目にマッチ

en: Match any of the items
ja: いずれかの項目にマッチ

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
ja: タグブラウザで複数の項目を選択した時、任意のものまたはすべてにマッチ

en: Manage authors, tags, etc.
ja: 著者、タグ等の管理

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
ja: 上のタグブラウザの項目を右クリックすると、これらのすべてのカテゴリ管理が利用できます

en: Show only books that have visible categories
ja: カテゴリー設定済みのブックのみ表示

en: 'Click' found item
ja: 検索結果を「クリック」

en: Give the Tag browser keyboard focus
ja: タグブラウザにキーボードフォーカスを与える

en: Hide counts
ja: 数を非表示

en: Show counts
ja: 数を表示

en: Hide average rating
ja: 評価平均を非表示

en: Show average rating
ja: 評価の平均値を表示

en: Hide empty categories (columns)
ja: 空のカテゴリ (列) を非表示

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
ja: 仮想ライブラリが有効ですがライブラリ中のすべての本の項目の名前を変更しようとしています。本当に実行してもよろしいですか？

en: Yes, apply in entire library
ja: はい、ライブラリ全体に適用します

en: No, apply only in Virtual library
ja: いいえ、仮想ライブラリにのみ適用

en: Change icon for: %s
ja: %s のアイコンを変更:

en: Delete Saved search
ja: 保存済み検索を削除

en: Delete the saved search: {}?
ja: 保存済み検索 ({}) を削除しますか？

en: Show category
ja: カテゴリ表示

en: All categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Rename %s in Virtual library
ja: 仮想ライブラリで %s の名前を変更

en: Rename %s
ja: %s の名前を変更

en: Delete %s in Virtual library
ja: 仮想ライブラリで %s を削除

en: Delete %s
ja: %s を削除

en: Edit sort for %s
ja: %s の読みを変更

en: Edit link for %s
ja: %s のリンクを編集

en: Add %s to User category
ja: %s をユーザカテゴリに追加

en: Children of %s
ja: %s の子ノード

en: Add/remove %s to selected books
ja: 選択した本に%sを追加

en: Add %s to selected books
ja: 選択した本に%sを追加

en: Remove %s from selected books
ja: 選択した本から%sを削除

en: Delete Saved search %s
ja: 保存済み検索 %s を削除

en: Delete %s in Virtual Library
ja: 仮想ライブラリの%sを削除

en: Search for
ja: 検索

en: %s and its children
ja: %s およびその子

en: Everything but %s
ja: %s を除くすべての本

en: Everything but %s and its children
ja: %s およびその子を除くすべて

en: The saved search expression
ja: 保存済み検索

en: Add sub-category to %s
ja: %s にサブカテゴリを追加

en: Delete User category %s
ja: ユーザカテゴリ %s を削除

en: Books in category %s
ja: カテゴリ %s の本

en: Books not in category %s
ja: カテゴリ %s 以外の本

en: Hide category %s
ja: %sカテゴリを隠す

en: Change Saved searches folder icon
ja: 保存済み検索条件フォルダーのアイコンを変更

en: Saved searches folder
ja: 保存済み検索条件フォルダー

en: Restore Saved searches folder default icon
ja: 保存済み検索条件フォルダーのアイコンを標準に戻す

en: Manage User categories
ja: ユーザカテゴリの管理

en: Change sub-categorization scheme
ja: サブカテゴリ化の方法を変更

en: Partition
ja: 区間

en: First letter is usable only when sorting by name
ja: 「最初の文字」は名前順に整列する場合のみに使えます

en: Expand or collapse
ja: 展開／閉じる

en: Expand {0}
ja: {0}を展開

en: Expand {0} and its children
ja: {0}および下層を展開

en: Collapse {0}
ja: {0}を閉じる

en: Keep
ja: 保持

en: Split
ja: 分割

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
ja: ルールを作成してタグの削除や置換を行います。

en: the tag, if it
ja: するのは指定するタグが次の条件に一致するとき

en: You must provide a value for the tag to match
ja: タグとマッチする値を指定してください

en: with the tag:
ja: 次のタグに置換:

en: on the character:
ja: 文字コード:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
ja: タグ分割する文字。技術的には 1 文字だけでなく文字列を指定することも可能です。その場合、文字列の位置で分割されます。

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
ja: タグと置換するもの。タグに一致するパターンを使用すると、一致したパターンを置き換えることができます。詳しくはユーザマニュアルにある正規表現の使い方を参照してください。

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
ja: 正規表現によるパターンマッチに関するヘルプは、 <a href="%s">ユーザマニュアル</a>を参照してください。

en: Edit the list of tags with the Tag editor
ja: タグエディタでタグの一覧を編集

en: Tags that contain this string will match
ja: 指定する文字列を含むタグ

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
ja: タグの一覧を編集するにはタグエディタを使用してください

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ja: <b>{query}</b>タグが<i>{match_type}</i>とき<b>{action}</b>する。

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
ja: タグの絞り込み/変換ルールを指定できます。「ルールを追加」ボタンをクリックして開始してください。指定したルールはすべてのタグに対して順番に処理を行い、「削除」または「保持」ルールに一致したところで終了します。

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
ja: ダブルクリックすると<b>既存のルールを変更</b>できます

en: Move current rule up
ja: 現在のルールを上に移動

en: Move current rule down
ja: 現在のルールを下に移動

en: Test tag mapper rules
ja: タグ変換ルールをテスト

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
ja: タグをカンマ区切りで入力:

en: Enter tags and click the "Test" button
ja: タグを入力して「テスト」ボタンをクリックしてください

en: <b>Resulting tags:</b> %s
ja: <b>変換後のタグ:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
ja: ルールが作成されていないため保存できません

en: Save ruleset as
ja: ルールセットに名前をつけて保存

en: Enter a name for this ruleset:
ja: ルールセットの名前を入力:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
ja: "%s" という名前のルールセットはすでに存在します。上書きしますか？

en: Delete saved rulesets
ja: 保存されたルールセットを削除

en: No saved rulesets available
ja: 保存されたルールセットがありません

en: Edit tag mapper rules
ja: タグ変換ルールの編集

en: Select a destination for the Table of Contents entry
ja: 目次の項目のリンク先を選択

en: Search for text...
ja: テキストを検索...

en: Find &next
ja: 次を検索(&N)

en: Find &previous
ja: 前を検索(&P)

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
ja: ここで目次の項目が指すリンク先を選択できます。まず一番左のパネルからファイルを選択してください。すると、中央のパネルにファイルが開かれます。<p>その後、ファイル内の場所を選択してください。そのためには、中央のパネルのリンクしたい場所をクリックします。中央のパネル上でマウスを動かすと、濃い緑の線が表示されますが、これがクリックしたとき選択されるリンク先の正確な場所を示します。

en: Na&me of the ToC entry:
ja: 目次エントリの名前:

en: Currently selected destination:
ja: 現在選択しているリンク先:

en: No match found
ja: マッチするものが見つかりません

en: No match found for: %s
ja: マッチするものが見つかりません: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
ja: 現在のファイル [%(current)s] に %(text)s に一致するものがありません。%(which)s ファイル [%(next)s] を検索しますか？

en: next
ja: 次

en: previous
ja: 前

en: Bad markup
ja: 不正なマークアップ

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
ja: この本には壊れたマークアップが含まれます。目次を編集できません。

en: File:
ja: ファイル:

en: Top of the file
ja: ファイルの先頭

en: Approximately %d%% from the top
ja: 先頭から 約%d%%

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
ja: 場所: ファイル内の &lt;%s&gt; タグ

en: Create ToC from XPath
ja: XPathから目次を生成

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
ja: 目次のそれぞれのレベルごとに、XPath式を指定します。ウィザードボタンを押すと、XPath式作成ウィザードから作成できます。

en: Level %s ToC:
ja: レベル %s 目次:

en: Do not add duplicate entries at the same level
ja: 同一階層には重複するエントリを追加しないでください

en: No XPaths
ja: XPath がありません

en: No XPaths have been entered
ja: XPath が入力されていません

en: The XPath expression %s is not valid.
ja: XPath式 %s は無効です。

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
ja: 左のパネルをクリックすると、目次の項目を編集できます。

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
ja: 緑のチェックがある項目は、指している場所が存在することが確認された項目です。赤い丸がある項目は、修正する必要があるかもしれない、壊れた項目です。

en: Create a &new entry
ja: 新規項目を生成(&N)

en: Generate ToC from &major headings
ja: 大見出しから目次を生成(&M)

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
ja: 本の中の大見出しから目次を生成します。この機能は、本の見出しがHTMLの見出しタグを使用している場合のみ機能します。<h1>, <h2>, <h3>タグを使用します。

en: Generate ToC from &all headings
ja: すべての見出しから目次を生成(&A)

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
ja: 本の中のすべての見出しから目次を生成します。この機能は、本の見出しがHTMLの見出しタグを使用している場合のみ機能します。<h1-6>タグを使用します。

en: Generate ToC from &links
ja: リンクから目次を生成(&L)

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
ja: 本の中のすべてのリンクから目次を生成します。本の中に存在しない場所を指しているリンクは無視されます。複数のリンクが同じ場所やテキストを指している場合も無視されます。

en: Generate ToC from &files
ja: ファイルから目次を生成(&F)

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
ja: 本の中の個別のファイルから目次を生成します。それぞれの目次の項目はファイルの先頭を指し、項目のテキストはファイルのテキストの最初の行になります。

en: Generate ToC from &XPath
ja: XPathから目次を生成(&X)

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
ja: 任意の XPath式から目次を生成します

en: &Flatten the ToC
ja: 目次のフラット化(&F)

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
ja: 目次のフラット化、すべての項目をトップレベルに配置します

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
ja: <b>警告:</b> calibreはAZW3ファイルで、linearな目次のみをサポートします。linear な目次とは、すべての項目が指す場所が、自身より前の項目が指す場所より後ろになる目次です。もし non-linear な目次を作成した場合は、AZW3ファイル内部で自動的に並び替えられます。

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
ja: 項目はドラッグアンドドロップか、左側の上下ボタンで移動できます。

en: Change the &location this entry points to
ja: この項目が指す場所を変更(&L)

en: &Remove this entry
ja: この項目を削除(&R)

en: New entry &inside this entry
ja: この項目の中に新規項目を作成(&B)

en: New entry &above this entry
ja: この項目の上に新規項目を作成(&B)

en: New entry &below this entry
ja: この項目の下に新規項目を作成(&B)

en: &Flatten this entry
ja: 項目のフラット化(&F)

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
ja: この項目のすべての子項目を、この項目と同じレベルにする

en: &Return to welcome screen
ja: ウェルカム画面に戻る(&R)

en: Go back to the top level view
ja: トップレベルビューに戻る

en: Configure ToC generation
ja: 目次の生成を設定

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
ja: 同じ目次のレベルにある重複した見出しを削除(&D)

en: Use the &title attribute for ToC text
ja: 目次のテキストに title 属性を使用(&T)

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
ja: 見出しタグに "title" 属性があるとき、見出しタグ自体のテキストの代わりに "title" 属性の内容を目次のエントリ用テキストとして使用します。

en: This entry points to an existing destination
ja: この項目のリンク先は存在します

en: The location this entry points to does not exist
ja: この項目が指している場所は存在しません

en: Multiple items selected
ja: 複数の項目が選択されています

en: You are trying to move multiple items at once, this is not supported. Instead use Drag and Drop to move multiple items
ja: 複数の項目を一度に移動しようとしていますが、サポートされません。かわりに複数の項目をドラッグアンドドロップで移動してください。

en: Chapter
ja: 章

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
ja: 選択した項目をすべて prefix-number の形に名前変更

en: Change the location this entry points to
ja: この項目が指す場所を変更

en: Bulk rename all selected items
ja: 選択した項目をまとめて名前変更

en: Remove all selected items
ja: 選択した項目をすべて削除

en: Move "%s" up
ja: "%s" を上へ移動

en: Move "%s" down
ja: "%s" を下へ移動

en: Unindent "%s"
ja: インデント解除 "%s"

en: Indent "%s"
ja: インデント "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
ja: 現在の項目を上へ移動 [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
ja: 現在の項目のインデント解除 [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
ja: 選択した項目を削除

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
ja: 現在の項目をインデント [Ctrl+Down]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
ja: 現在の項目を下へ移動 [Ctrl+Down]

en: &Expand all
ja: すべて展開(&E)

en: &Collapse all
ja: すべて閉じる(&C)

en: Double click on an entry to change the text
ja: 項目をダブルクリックすることで、テキストを変更できます。

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
ja: この項目が指している場所は存在しません:
    %s

en: No items found
ja: 項目が見つかりません

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
ja: 目次に追加可能な項目が見つかりませんでした。

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
ja: 目次に追加可能なリンクが見つかりませんでした。

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
ja: 目次に追加可能なファイルが見つかりませんでした。

en: Edit the ToC in %s
ja: %s の目次を編集

en: Loading %s, please wait...
ja: 読み込み中 %s。お待ちください...

en: Undo the last action, if any
ja: 直前の操作を元に戻します

en: Writing %s, please wait...
ja: 書き込み中 %s。お待ちください...

en: Failed to write book
ja: 本の書き込みに失敗

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
ja: %s の書き込みができません。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Failed to load book
ja: 本の読み込みに失敗

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
ja: %s の読み込みに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ja: %(num)d / %(total)d 本を変換 (%(title)s)

en: Could not convert
ja: 変換できません

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
ja: 電子書籍ファイルが見つからないため <b>%s</b> の変換ができません。ファイルがあるはずなのに calibre が見つけられない場合、calibreの外部でファイルを移動してしまった可能性があります。その場合は、ファイルを探し出して、calibreに追加し直してください。

en: No supported formats (Available formats: %s)
ja: サポートされる形式がありません (利用可能な形式: %s)

en: This book has no actual e-book files
ja: この本には実際の電子書籍ファイルがありません

en: Could not convert some books
ja: いくつかの本を変換できませんでした

en: Could not convert the book because no supported source format was found
ja: サポートされるソース形式が見つからないため、本を変換できませんでした

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
ja: サポートされるソース形式が見つからないため、{tot} 冊中 {num} の本を変換できませんでした

en: Queueing books for bulk conversion
ja: 'まとめて変換'のキューに本を追加

en: Queueing
ja: キューに追加中:

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ja: %(tot)d 冊中 %(num)d 冊目の本を変換 (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ja: %(tot)d 冊中 %(num)d 冊の本が、対応する形式が無かったために変換できませんでした。

en: Fetch news from %s
ja: %s からニュースを取得

en: Convert existing
ja: 既存のものを再変換

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
ja: 以下の本はすでに %s 形式に変換されています。再変換してもよろしいですか？

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
ja: システム上に speech-dispatcher が見つかりませんでした。インストールしてください。

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available voices. Install some voices first.
ja: このシステム上の読み上げソフトで使用できる音声が設定されていません。最初に音声をインストールしてください。

en: Language
ja: 言語

en: Variant
ja: 変異

en: &Speed of speech:
ja: 音声出力のスピード(&S)

en: Speech s&ynthesizer:
ja: 音声合成(&Y)

en: female
ja: 女性

en: male
ja: 男性

en: neutral
ja: ニュートラル

en: Age
ja: 年

en: Gender
ja: 性別

en: &Speed of speech (words per minute):
ja: 音声出力のスピード(単語/秒)(&S)

en: Sound output:
ja: サウンド出力:

en: &Unmark marked text
ja: 範囲選択したテキストの選択を解除(&U)

en: The Qt WebEngine Render process crashed and has been restarted
ja: Qt WebEngine Render プロセスがクラッシュし、再起動されました

en: Unsaved changes
ja: 保存されていない変更

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
ja: 現在の本には保存されていない変更があります。新しい本を開くと変更は失われます。よろしいですか？

en: Cannot open
ja: 開けません

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
ja: 現在の本が保存中のため、保存が完了するまで、新しい本を開くことはできません

en: Choose file location
ja: ファイルの場所を選択

en: Importing book, please wait...
ja: 本のインポート中。お待ちください...

en: Choose book folder
ja: 本のフォルダを選択

en: Choose book
ja: 本を選択

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: The file %s does not exist.
ja: ファイル %s は存在しません

en: Unsupported format
ja: サポートされていない形式

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
ja: 書籍編集は %s 形式でのみサポートされます。最初にサポートされる形式への変換を行ってください。

en: Opening book, please wait...
ja: 本を開いています。お待ちください...

en: Failed to open book
ja: 本を開くのに失敗

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
ja: 本が隠蔽された(obfuscated)フォントを含みますが、キーがOPFに見つからないため、本を開くのに失敗しました。編集する前にEPUBからEPUBへの変換を行ってください。

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
ja: 本を開くのに失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Start of editing session
ja: 編集セッションの開始

en: Before: Delete files
ja: 実行前: ファイルの削除

en: One file deleted | {} files deleted
ja[0]: {} 個のファイルが削除されました

en: Before: Re-order text
ja: 実行前: テキストの並びかえ

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
ja: 本の中に新規ファイルを生成する前に、編集する本を開いてください。

en: Before: Add file %s
ja: 実行前: ファイル %s の追加

en: Before Add files
ja: 実行前: ファイルの追加

en: Before: Add cover
ja: 実行前: 表紙の追加

en: No book is currently open. You must first open a book.
ja: 現在開かれている本がありません。まず本を開いてください。

en: No book open
ja: 本が開かれていません

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
ja: 目次を編集する前に、本を開いてください。

en: Before: Edit Table of Contents
ja: 実行前: 目次の編集

en: Before: Insert inline Table of Contents
ja: 実行前: インライン目次の挿入

en: No Table of Contents
ja: 目次がありません

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
ja: 目次がないためインライン目次の生成ができません。先に「目次の編集」ツールを使って目次を生成してください。

en: Before: %s
ja: 実行前: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
ja: スタイルを変更するには、まず本を開いてください。

en: No HTML file
ja: HTML ファイルがありません

en: Not currently editing an HTML file
ja: 現在編集中の HTML ファイルではない

en: No HTML files
ja: HTML ファイルがありません

en: Not currently editing any HTML files
ja: 現在編集中の HTML ファイルのいずれでもない

en: No HTML files are currently selected in the File browser
ja: ファイルブラウザ内で HTML ファイルが選択されていません

en: Before HTML transformation
ja: 実行前: HTMLの変換

en: No HTML was changed.
ja: HTML は変更されませんでした。

en: No changes
ja: 変更なし

en: Before style transformation
ja: スタイル変更の前

en: No styles were changed.
ja: スタイルは変更されませんでした

en: Before: Get external resources
ja: 外部リソース取得前

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
ja: 現在開かれている本がありません。フォントを管理するには、まず本を開いてください。

en: Embed all fonts
ja: すべてのフォントを埋め込む

en: Subset all fonts
ja: すべてのフォントをサブセット化する

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
ja: %s 形式ではサポートされないファイル名・フォルダ名のため、フォルダ内へのファイルの配置は許可されません。

en: The files in this book are already arranged into folders
ja: この書籍中のファイルはフォルダに格納済みです

en: Nothing to do
ja: 何もする必要がありません

en: Show this message &again
ja: メッセージを再び表示する(&A)

en: Before: Arrange into folders
ja: 実行前: フォルダに整理

en: Renaming and updating links...
ja: 名前変更とリンクの更新中...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
ja: ファイルタイプを {0}<b>{1}</b> から {2}<b>{3}</b> に変更しようとしています。変更により問題が引き起こされる可能性がありますが、よろしいですか？

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
ja: 選択した名前 {0} には特殊文字が含まれていて、内部的には次のように見えます: {1}  ファイル名には英語のアルファベット [a-z]、数字 [0-9]、ハイフンおよびアンダースコアのみを使用するようにしてみてください。それ以外の文字は他の電子書籍ビューアで問題を引き起こす可能性があります。続行してもよろしいですか？

en: Before: Rename %s
ja: 実行前: 名前変更 %s

en: Before: Bulk rename
ja: 実行前: 一括名前変更

en: Failed to rename files
ja: ファイルの名前変更に失敗

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
ja: ファイル名を変更できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: &Revert to
ja: 元に戻す(&R)

en: &Revert changes
ja: 変更を元に戻す(&R)

en: Show this popup again
ja: ポップアップを再び表示する

en: See what &changed
ja: 変更点を表示(&C)

en: %s books
ja: %s冊

en: Current book
ja: 現在の本

en: Other book
ja: その他の本

en: Before: Fix HTML
ja: 実行前: HTML を修正

en: All HTML files fixed
ja: すべてのファイルを修復しました

en: Fixing done
ja: 修正完了

en: Before: Beautify files
ja: 実行前: ファイルの整形

en: All files beautified
ja: すべてのファイルを整形しました

en: Beautified
ja: 整形済み

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
ja: 画像挿入は HTML と CSS ファイルのみサポートされています。

en: New class name
ja: 新規クラス名

en: Rename the class {} to?
ja: クラス {} の名前を何に変更しますか？

en: Before: Rename {}
ja: 実行前: 名前変更 %s

en: No class {} found to change
ja: 変更するクラス {} が見つかりません

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
ja: AZW3 形式ではセマンティクスをサポートしていません。

en: Before: Set Semantics
ja: 実行前: セマンティクスを設定

en: Before: Filter style information
ja: 実行前: スタイル情報を絞り込み

en: No matching style rules were found
ja: 適合するスタイルルールが見つかりません

en: No file with the name %s was found in the book
ja: %s の名前を持つファイルが見つかりません

en: No style rules that match the class {} were found
ja: クラス {} に一致するスタイル規則が見つかりません

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
ja: チェックポイントの名前を選択してください。
    後から編集メニューの「元に戻す」から、
    チェックポイントの状態に戻ることができます。

en: Path does not exist
ja: パスが存在しません

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
ja: 編集中のファイル (%s) は存在しません。新しく保存する場所を選択してください。

en: Cannot save a copy
ja: コピーが保存できません

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
ja: フォルダベースの本のコピーの保存はサポートされていません

en: Choose path
ja: パスを選択

en: Book (%s)
ja: 本 (%s)

en: Saving copy, please wait...
ja: コピーの保存中です。お待ちください...

en: Failed to save copy
ja: コピーの保存に失敗しました

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
ja: コピーを保存できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Copy saved to %s
ja: コピーが %s に保存されました。

en: Copy saved
ja: コピーが保存されました。

en: Could not save
ja: 保存できませんでした

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
ja: 本の保存ができませんでした。「詳細表示」をクリックすれば詳しい内容が確認できます。ファイル->コピーを保存 から別の場所を指定し、保存し直してみてください。

en: Enter line number
ja: 行番号を入力

en: Before: Split %s
ja: 実行前: 分割 %s

en: Does not exist
ja: 存在しません

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
ja: ファイル %s は存在しません。目次の項目をクリックしている場合は、先に右クリックして "更新" を行う必要があるかもしれません。

en: Unsupported file format
ja: 未サポートのファイル形式

en: Editing files of type %s is not supported
ja: %s のファイルの編集はサポートされていません

en: The anchor %s was not found in this file
ja: アンカー %s はこのファイル内に見つかりません

en: File deleted
ja: ファイルが削除されました

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
ja: ファイル{}は既に削除されています。結果を更新するために「本の検査」を再実行してください。

en: Before: Spell Check
ja: 実行前: スペルチェック

en: Before: Auto-fix errors
ja: 実行前: エラーの自動修復

en: Before: Merge files into %s
ja: 実行前: ファイルのマージ %s

en: {} files merged
ja: {} 個のファイルをマージしました

en: Before: Link stylesheets
ja: 実行前: スタイルシートをリンク

en: File opened
ja: ファイルが開かれました

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
ja: {0} の編集後に「インポート」をクリックすると本のファイルを更新し、「破棄」をクリックすると変更が失われます。

en: Discard
ja: 破棄

en: Import
ja: インポート

en: Before: Replace %s
ja: 実行前: 置換 %s

en: You must first open a book in order to see the report.
ja: レポートを見るためには、先に書籍を開いてください。

en: You must first open a book in order to check links.
ja: 先に書籍を開いてからリンクのチェックを行ってください。

en: You must first open a book in order to compress images.
ja: 先に書籍を開いてから画像の圧縮を行ってください。

en: Before: compress images
ja: 実行前: 画像の圧縮

en: Unexpected error
ja: 予期しないエラー

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
ja: 画像の圧縮に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Cannot decode
ja: デコードできません

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
ja: 不明な文字エンコーディングが使用されているため %s を編集できません

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
ja: 書籍が開かれていません。先に書籍を開いてから編集してください。

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
ja: 現在の本はバックグラウンドで保存の処理中です。終了すると<b>保存処理が中断されます</b>。保存の終了を待ちますか？

en: &Quit immediately
ja: すぐに終了(&Q)

en: Finish &saving first
ja: 保存の終了を待つ(&S)

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
ja: 保存されていない変更があります。保存せずに終了すると、変更は失われます。

en: &Save and Quit
ja: 保存して終了(&S)

en: &Quit without saving
ja: 保存せずに終了(&Q)

en: Saving, please wait...
ja: 保存中。お待ちください…

en: Favorites
ja: お気に入り

en: European scripts
ja: ヨーロッパの文字

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Armenian ligatures
ja: アルメニア語合字

en: Coptic
ja: コプト文字

en: Coptic in Greek block
ja: ギリシア文字ブロックのコプト文字

en: Cypriot syllabary
ja: キプロス音節文字

en: Cyrillic
ja: キリール文字

en: Cyrillic supplement
ja: キリール文字補助

en: Cyrillic extended A
ja: キリール文字拡張A

en: Cyrillic extended B
ja: キリール文字拡張B

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Georgian supplement
ja: グルジア文字補助

en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

en: Gothic
ja: ゴート文字

en: Greek and Coptic
ja: ギリシア文字及びコプト文字

en: Greek extended
ja: ギリシア文字拡張

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
ja: 基本ラテン文字 & ラテン1補助

en: Latin extended A
ja: ラテン文字拡張A

en: Latin extended B
ja: ラテン文字拡張B

en: Latin extended C
ja: ラテン文字拡張C

en: Latin extended D
ja: ラテン文字拡張D

en: Latin extended additional
ja: ラテン文字拡張追加

en: Latin ligatures
ja: ラテン合字

en: Fullwidth Latin letters
ja: 全角ラテン文字

en: Linear B syllabary
ja: 線文字B音節文字

en: Linear B ideograms
ja: 線文字B表意文字

en: Ogham
ja: オガム文字

en: Old italic
ja: 古代イタリア文字

en: Phaistos disc
ja: ファイストスの円盤の文字

en: Runic
ja: ルーン文字

en: Shavian
ja: シェイヴィアン文字

en: Phonetic symbols
ja: 音声記号

en: IPA extensions
ja: IPA拡張

en: Phonetic extensions
ja: 音声記号拡張

en: Phonetic extensions supplement
ja: 音声記号拡張補助

en: Modifier tone letters
ja: 声調修飾文字

en: Spacing modifier letters
ja: 前進を伴う修飾文字

en: Superscripts and subscripts
ja: 上付き文字と下付き文字

en: Combining diacritics
ja: 結合文字

en: Combining diacritical marks
ja: ダイアクリティカルマーク（合成可能）

en: Combining diacritical marks for symbols
ja: 記号用ダイアクリティカルマーク（合成可能）

en: Combining diacritical marks supplement
ja: ダイアクリティカルマーク（合成可能）補助

en: Combining half marks
ja: 半記号（合成可能）

en: African scripts
ja: アフリカの文字

en: Bamum
ja: バムン文字

en: Bamum supplement
ja: バムン文字補助

en: Egyptian hieroglyphs
ja: エジプト・ヒエログリフ

en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

en: Ethiopic supplement
ja: エチオピア文字補助

en: Ethiopic extended
ja: エチオピア文字拡張

en: Ethiopic extended A
ja: エチオピア文字拡張A

en: Meroitic cursive
ja: メロエ文字草書体

en: Meroitic hieroglyphs
ja: メロエ文字記念碑文体

en: N'Ko
ja: ンコ文字

en: Osmanya
ja: オスマニア文字

en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

en: Vai
ja: ヴァイ文字

en: Middle Eastern scripts
ja: 中東の文字

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Arabic supplement
ja: アラビア文字補助

en: Arabic extended A
ja: アラビア文字拡張A

en: Arabic presentation forms A
ja: アラビア表示形A

en: Arabic presentation forms B
ja: アラビア表示形B

en: Avestan
ja: アヴェスタ語

en: Carian
ja: カリア文字

en: Cuneiform
ja: 楔形文字

en: Cuneiform numbers and punctuation
ja: 楔形文字の数字及び句読点

en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

en: Hebrew presentation forms
ja: ヘブライ表示形

en: Imperial Aramaic
ja: アラム文字

en: Inscriptional Pahlavi
ja: パフラヴィー文字

en: Inscriptional Parthian
ja: パルティア文字

en: Lycian
ja: リキア文字

en: Lydian
ja: リディア文字

en: Mandaic
ja: マンダ文字

en: Old Persian
ja: 古代ペルシャ文字

en: Old South Arabian
ja: 南アラビア文字

en: Phoenician
ja: フェニキア文字

en: Samaritan
ja: サマリア文字

en: Syriac
ja: シリア文字

en: Ugaritic
ja: ウガリト文字

en: Central Asian scripts
ja: 中央アジアの文字

en: Mongolian
ja: モンゴル文字

en: Old Turkic
ja: 突厥文字

en: Phags-pa
ja: パスパ文字

en: Tibetan
ja: チベット文字

en: South Asian scripts
ja: 南アジアの文字

en: Bengali
ja: ベンガル文字

en: Brahmi
ja: ブラーフミー文字

en: Chakma
ja: チャクマ文字

en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

en: Devanagari extended
ja: デーヴァナーガリー文字拡張

en: Gujarati
ja: グジャラート文字

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Kaithi
ja: カイティ文字

en: Kannada
ja: カンナダ文字

en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

en: Lepcha
ja: レプチャ文字

en: Limbu
ja: リンブ文字

en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

en: Meetei Mayek
ja: マニプリ文字

en: Meetei Mayek extensions
ja: マニプール文字拡張

en: Ol Chiki
ja: オル・チキ文字

en: Oriya
ja: オリヤー文字

en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Sharada
ja: シャラダ文字

en: Sora Sompeng
ja: ソラ・ソンペン文字

en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

en: Takri
ja: タクリ文字

en: Tamil
ja: タミル文字

en: Telugu
ja: テルグ文字

en: Thaana
ja: ターナ文字

en: Vedic extensions
ja: ヴェーダ文字拡張

en: Southeast Asian scripts
ja: 東南アジアの文字

en: Balinese
ja: バリ文字

en: Batak
ja: バタク文字

en: Buginese
ja: ブギス文字

en: Cham
ja: チャム文字

en: Javanese
ja: ジャワ文字

en: Kayah Li
ja: カヤー文字

en: Khmer
ja: クメール文字

en: Khmer symbols
ja: クメール文字用記号

en: Lao
ja: ラオス文字

en: Myanmar
ja: ミャンマー文字

en: Myanmar extended A
ja: ミャンマー文字拡張A

en: New Tai Lue
ja: 新タイ・ロ文字

en: Rejang
ja: レジャン文字

en: Sundanese
ja: スンダ文字

en: Sundanese supplement
ja: スンダ文字補助

en: Tai Le
ja: タイ・ロ文字

en: Tai Tham
ja: ラーンナー文字

en: Tai Viet
ja: タイ・ヴェト文字

en: Thai
ja: タイ文字

en: Philippine scripts
ja: フィリピンの文字

en: Buhid
ja: ブヒッド文字

en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

en: Tagalog
ja: タガログ文字

en: Tagbanwa
ja: タグバヌア文字

en: East Asian scripts
ja: 東アジアの文字

en: Bopomofo
ja: 注音字母

en: Bopomofo extended
ja: 注音字母拡張

en: CJK Unified ideographs
ja: CJK統合漢字

en: CJK Unified ideographs extension A
ja: CJK統合漢字拡張A

en: CJK Unified ideographs extension B
ja: CJK統合漢字拡張B

en: CJK Unified ideographs extension C
ja: CJK統合漢字拡張C

en: CJK Unified ideographs extension D
ja: CJK統合漢字拡張D

en: CJK compatibility ideographs
ja: CJK互換漢字

en: CJK compatibility ideographs supplement
ja: CJK互換漢字補助

en: Kangxi radicals
ja: 康熙部首

en: CJK radicals supplement
ja: CJK部首補助

en: CJK strokes
ja: CJKの筆画

en: Ideographic description characters
ja: 漢字構成記述文字、IDC

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Katakana phonetic extensions
ja: カタカナ拡張

en: Kana supplement
ja: かな文字補助

en: Halfwidth Katakana
ja: 半角カタカナ

en: Kanbun
ja: 漢文用記号

en: Hangul syllables
ja: ハングル音節文字

en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

en: Hangul Jamo extended A
ja: ハングル字母拡張A

en: Hangul Jamo extended B
ja: ハングル字母拡張B

en: Hangul compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

en: Halfwidth Jamo
ja: 半角ハングル

en: Lisu
ja: リス文字

en: Miao
ja: ポラード文字

en: Yi syllables
ja: イ文字

en: Yi radicals
ja: イ文字部首

en: American scripts
ja: アメリカの文字

en: Cherokee
ja: チェロキー文字

en: Deseret
ja: デザレット文字

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
ja: 統合カナダ先住民音節

en: UCAS extended
ja: 統合カナダ先住民音節拡張

en: Other
ja: その他の文字

en: Alphabetic presentation forms
ja: アルファベット表示形

en: Halfwidth and Fullwidth forms
ja: 半角・全角形

en: Punctuation
ja: 句読点

en: General punctuation
ja: 一般句読点

en: ASCII punctuation
ja: ASCII句読点

en: Latin-1 punctuation
ja: ラテン1句読点

en: Small form variants
ja: 小字形

en: Supplemental punctuation
ja: 補助句読点

en: CJK symbols and punctuation
ja: CJKの記号及び句読点

en: CJK compatibility forms
ja: CJK互換形

en: Fullwidth ASCII punctuation
ja: 全角ASCII句読点

en: Vertical forms
ja: 縦書き形

en: Alphanumeric symbols
ja: 英数字記号

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
ja: アラビア数学用文字記号

en: Letterlike symbols
ja: 文字様記号

en: Roman symbols
ja: ローマ記号

en: Mathematical alphanumeric symbols
ja: 数学用英数字記号

en: Enclosed alphanumerics
ja: 囲み英数字

en: Enclosed alphanumeric supplement
ja: 囲み英数字補助

en: Enclosed CJK letters and months
ja: 囲みCJK文字・月

en: Enclosed ideographic supplement
ja: 囲み表意文字補助

en: CJK compatibility
ja: CJK互換用文字

en: Technical symbols
ja: 技術記号

en: Miscellaneous technical
ja: その他の技術用記号

en: Control pictures
ja: 制御機能用記号

en: Optical character recognition
ja: 光学的文字認識、OCR

en: Numbers and digits
ja: 数字

en: Aegean numbers
ja: エーゲ数字

en: Ancient Greek numbers
ja: 古代ギリシア数字

en: Common Indic number forms
ja: 共通インド数字に準じるもの

en: Counting rod numerals
ja: 算木用数字

en: Fullwidth ASCII digits
ja: 全角ASCII数字

en: Number forms
ja: 数字に準じるもの

en: Rumi numeral symbols
ja: ルーミー数字

en: Mathematical symbols
ja: 数学記号

en: Arrows
ja: 矢印

en: Supplemental arrows A
ja: 補助矢印A

en: Supplemental arrows B
ja: 補助矢印B

en: Miscellaneous symbols and arrows
ja: その他の記号及び矢印

en: Mathematical operators
ja: 数学記号（演算子）

en: Miscellaneous mathematical symbols A
ja: その他の数学記号A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
ja: その他の数学記号B

en: Supplemental mathematical operators
ja: 補助数学記号

en: Ceilings and floors
ja: ガウス記号

en: Geometric shapes
ja: 幾何学模様

en: Box drawing
ja: 罫線素片

en: Block elements
ja: ブロック要素

en: Musical symbols
ja: 音楽記号

en: More musical symbols
ja: その他の音楽記号

en: Ancient Greek musical notation
ja: 古代ギリシア音符記号

en: Byzantine musical symbols
ja: ビザンチン音楽記号

en: Game symbols
ja: ゲームの記号

en: Chess
ja: チェス

en: Domino tiles
ja: ドミノ牌

en: Draughts
ja: チェッカー

en: Japanese chess
ja: 将棋牌

en: Mahjong tiles
ja: 麻雀牌

en: Playing cards
ja: トランプカード

en: Playing card suits
ja: トランプカード記号

en: Other symbols
ja: その他の記号

en: Alchemical symbols
ja: 錬金術記号

en: Ancient symbols
ja: 古代記号

en: Braille patterns
ja: ブライユ点字

en: Currency symbols
ja: 通貨記号

en: Dingbats
ja: 装飾記号

en: Emoticons
ja: 顔文字

en: Miscellaneous symbols
ja: その他の記号

en: Miscellaneous symbols and pictographs
ja: その他の記号と絵文字

en: Yijing hexagram symbols
ja: 易経記号

en: Yijing mono and digrams
ja: 易経爻及び四象記号

en: Yijing trigrams
ja: 易経八卦記号

en: Tai Xuan Jing symbols
ja: 太玄経記号

en: Transport and map symbols
ja: 交通及び地図の記号

en: Specials
ja: 特殊用途文字

en: Variation selectors
ja: 字形選択子

en: Variation selectors supplement
ja: 字形選択子補助

en: Copy %s to clipboard
ja: %s をクリップボードにコピー

en: Add %s to favorites
ja: %sをお気に入りに追加

en: Remove %s from favorites
ja: お気に入りから%sを削除

en: Restore favorites to defaults
ja: お気に入りをデフォルトに戻す

en: Insert character
ja: 文字を挿入

en: Re-arrange favorites
ja: お気に入りを整理

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
ja: Unicode 文字を英語名称、別名で検索します。文字コードで直接検索することもできます。例えば no-break space 文字は、以下すべてで検索できます: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
ja: 文字の名称、別名、文字コードで検索

en: Clear search
ja: 検索を消去

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
ja: 文字をドラッグアンドドロップで並び替えてください。終わったら再度「お気に入りを整理」ボタンを押してください。

en: Match any word
ja: いずれかに一致

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
ja: 検索時、指定された語のいずれかに一致した名前の文字を返します

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
ja: {category_name} - {subcategory_name} の {character_name} (U+{char_code:04X})

en: Check has not been run
ja: 検査は実行されていません

en: Copy list of errors to clipboard
ja: エラーのリストをクリップボードにコピー

en: Click to run a check on the book
ja: クリックすると本の検査を実行します

en: Run check
ja: 検査を実行

en: line: %d
ja: 行: %d

en:  column: %d
ja:  列: %d

en: Information
ja: 情報

en: Warning
ja: 警告

en: Try to fix only this error
ja: このエラーの修復を実行

en: Click to open in editor
ja: クリックするとエディタで開きます

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
ja: すべての修正可能なエラーを自動的に修正します。自動的に修復できないエラーもあります。

en: Try to correct all fixable errors automatically
ja: すべての修正可能なエラーを自動的に修正

en: Re-run check
ja: 検査の再実行

en: Re-run the check
ja: 検査を再実行します

en: Running fixers, please wait...
ja: 修正中です。お待ちください…

en: Running checks, please wait...
ja: 検査中です。お待ちください…

en: Check external links
ja: 外部リンクの検査

en: Checking external links, please wait...
ja: 外部リンクの検査中です、お待ちください…

en: Check &anchors
ja: アンカーを検査(&A)

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
ja: リンク中のHTMLアンカー（#の後ろの部分）を検査します。
    この処理を行うためにはすべてのHTMLページをダウンロードして読み込む必要があるため、時間がかかる可能性があります。

en: Checking failed
ja: 検査に失敗しました

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
ja: リンク検査中にエラーが見つかりました。詳しくは「詳細表示」をクリックしてください。

en: No broken links found
ja: 壊れたリンクは見つかりませんでした

en: Found a broken link | Found {} broken links
ja[0]: {} 件のリンク切れが見つかりました

en: Fix this link
ja: このリンクを修復

en: line number
ja: 行番号

en: Enter the corrected URL:
ja: 正しいURLを入力:

en: Fix URL
ja: URLの修復

en: Font
ja: フォント

en: Image
ja: 画像

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Completion failed
ja: 補完に失敗しました

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
ja: 補完を取得できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。これ以降のエラーは表示されません。

en: Failed to get completion data
ja: 補完データの取得に失敗しました

en: Calculating differences, please wait...
ja: 差分の計算中です。お待ちください...

en: Differences between books
ja: 本の差分

en: Go to previous change
ja: 前の変更へ移動

en: &Previous change
ja: 前の変更(&P)

en: Go to next change
ja: 次の変更へ移動

en: &Next change
ja: 次の変更(&N)

en: Search for text
ja: テキストを検索

en: Next &match
ja: 次の検索結果(&M)

en: P&revious match
ja: 前の検索結果(&R)

en: Left panel
ja: 左パネル

en: Perform search in the left panel
ja: 左パネルで検索を実行

en: Right panel
ja: 右パネル

en: Perform search in the right panel
ja: 右パネルで検索を実行

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: Change how the differences are displayed
ja: 差分の表示方法を変更

en: Lines of context around each change
ja: 変更毎のコンテキストの行数

en: Show %d lines of context
ja: %d 行のコンテキストを表示

en: Show all text
ja: すべてのテキストを表示

en: Double click right side to edit
ja: 右側をダブルクリックして編集

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
ja: 右パネルの変更をダブルクリックするとエディタ内のその場所を編集します

en: Beautify files before comparing them
ja: 比較の前にファイルの整形を行う

en: Do not beautify files before comparing
ja: 比較の前にファイルの整形を行わない

en: The books are identical
ja: 同じ本です

en: No changes found
ja: 変更が見つかりません

en: The files are identical
ja: 同じファイルです

en: No differences found
ja: 差分は見つかりませんでした

en: The folders are identical
ja: 同一のフォルダです

en: [%s was added]
ja: [%s が追加されました]

en: [%s was removed]
ja: [%s が削除されました]

en: Previous change
ja: 前の変更

en: Next change
ja: 次の変更

en: Open file in the editor
ja: エディタでファイルを開く

en: No matches found for query: %s
ja: 見つかりませんでした: %s

en: This file was added
ja: ファイルが追加されました

en: This file was removed
ja: ファイルが削除されました

en: [This file was renamed from %s]
ja: [ファイル名が変更されました %s]

en: [This file was renamed to %s]
ja: [ファイル名は %s に変更されました]

en: Binary file of size: %s
ja: バイナリーファイル サイズ: %s

en: Image could not be rendered
ja: 画像の描画に失敗しました

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
ja: サイズ: {0} 解像度: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
ja: 整形後のファイルは同一です

en: Choose the external resources to download
ja: ダウンロードする外部リソースを選択してください

en: Data URL #{}
ja: データURL #{}

en: one instance | {} instances
ja[0]: {} インスタンス

en: Download external resources
ja: 外部リソースをダウンロード

en: Searching for external resources...
ja: 外部リソースを検索中…

en: Scan failed
ja: スキャン失敗

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
ja: 外部リソースをスキャンできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: No external resources found
ja: 外部リソースが見つかりません

en: No external resources were found in this book.
ja: この書籍には外部リソースが見つかりませんでした

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
ja: 外部リソースのダウンロードができませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Some downloads failed
ja: 一部のダウンロードに失敗しました

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
ja: 一部の外部リソースがダウンロードできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Updating resources in book...
ja: 本のリソースを更新しています...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
ja[0]: {} 個の外部リソースを正常に処理しました

en: Could not download one image | Could not download {} images
ja[0]: {} 個の画像をダウンロードできませんでした

en: Replace failed
ja: 置換に失敗しました

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
ja: 外部リソースを置換できませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: Trim image
ja: 画像をトリム

en: Auto-trim image
ja: 画像の自動トリム

en: Rotate image
ja: 画像を回転

en: Resize image
ja: 画像をリサイズ

en: Sharpen image
ja: 画像のシャープ化

en: Blur image
ja: 画像をぼかす

en: Make image look like an oil painting
ja: 画像を油絵のように見せます

en: De-speckle image
ja: 画像のノイズ除去

en: Normalize image
ja: 画像をノーマライズ

en: No image
ja: 画像なし

en: No image loaded
ja: 画像は読み込まれませんでした

en: Invalid image
ja: 無効な画像

en: The current image is not valid
ja: 現在の画像は無効です

en: Drop image
ja: 画像をドロップ

en: Paste image
ja: 画像を貼り付け

en: No image available in the clipboard
ja: クリップボードに画像はありません

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
ja: 選択されていません。まず画像の領域をマウスでドラッグして選択してください。

en: Not a valid image
ja: 有効な画像ではありません

en: Choose the new width and height
ja: 新しい幅と高さを選択

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
ja: 画像の切り取りはできません。画像を削除したい場合は、ファイルブラウザを使用してください。

en: File actions tool bar
ja: ファイルアクションツールバー

en: Edit actions tool bar
ja: 編集アクションツールバー

en: Image filters
ja: 画像絞り込み

en: Improve contrast (normalize image)
ja: コントラストを改善（画像をノーマライズ）

en: Image information bar
ja: 画像情報バー

en: Copy selected region
ja: 選択範囲をコピー

en: Paste into selected region
ja: 選択範囲に貼り付け

en: Copy image
ja: 画像をコピー

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
ja: ガウスシャープ化の標準偏差(高くするとよりシャープ化が効きます)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
ja: ガウスぼかしの標準偏差(高くするとよりぼかしが効きます)

en: Oilify image
ja: 画像を油絵化

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
ja: 操作の強度 (値が大きいほど効果が大きくなります)

en: Choose file name
ja: ファイル名を選択

en: No name specified
ja: 名前が指定されていません

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
ja: 新規ファイルの名前を、拡張子とともに指定してください。

en: Choose an image
ja: 画像を選択

en: Images in book
ja: 本の画像

en: &Existing images in the book
ja: 本の中に存在する画像(&E)

en: Search for image by file name
ja: ファイル名で画像を検索

en: Refresh the displayed images
ja: 表示された画像を更新

en: &Import image
ja: 画像のインポート(&I)

en: Import an image from elsewhere in your computer
ja: コンピュータ上のいずれかから画像をインポート

en: &Paste image
ja: 画像を貼り付け(&P)

en: Paste an image from the clipboard
ja: クリップボードから画像を貼り付け

en: Full page image
ja: ページ全体画像

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
ja: ページ全体に画像が表示されるように画像を挿入します

en: Preserve aspect ratio
ja: 縦横比を維持

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
ja: 画像がページ全体に描画される時、縦横比を維持

en: &Zoom in
ja: 拡大(&Z)

en: There is no image on the clipboard
ja: クリップボードに画像がありません

en: Invalid file extension
ja: 無効なファイル拡張子

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
ja: ファイルの拡張子は .jpg または .png でなくてはなりません

en: Choose the folder into which the files will be placed
ja: ファイルが配置されるフォルダを選択してください

en: Create new folder
ja: 新規フォルダの作成

en: Enter a name for the new folder
ja: 新規フォルダの名前を入力

en: Folder name
ja: フォルダ名

en: Create new book
ja: 新しい本を作成

en: &Authors:
ja: 著者(&A):

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: Invalid markup
ja: 無効なマークアップ

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
ja: 現在のブロックタグは閉じていないスタイル属性を持っています。先に HTML の修正を実行してください。

en: Invalid HTML
ja: 無効なHTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
ja: 閉じられていないタグ %s が存在します。タグの名前変更の前にHTMLの修正を実行してください。

en: No tag found
ja: タグがありません

en: No suitable block level tag was found to rename
ja: 名前を変更する、適当なブロックレベルのタグが見つかりません

en: Cursor inside tag
ja: タグ内のカーソル

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
ja: タグ定義の内側にカーソルがあるため分割できません。

en: No suitable tag was found to split
ja: 分割できるタグが見つかりません

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
ja: %s タグが閉じられていません。タグの分割を行う前に HTML の修正ツールを実行してください。

en: Not in a block tag
ja: ブロックタグの中でありません

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
ja: テキストの配置は &lt;p&gt; や &lt;div&gt; のようなブロックレベルタグの中でないと行えません。

en: Insert filler text
ja: ダミーテキストを挿入

en: Insert a tag
ja: タグを挿入

en: Insert a self closing tag
ja: 空要素タグを挿入

en: Insert a HTML link
ja: HTMLリンクの挿入

en: Insert a HTML image
ja: HTML画像を挿入

en: Insert a HTML tag with a class
ja: クラスを指定してHTMLタグを挿入

en: No snippet found
ja: スニペットが見つかりません

en: No matching snippet was found
ja: 一致するスニペットが見つかりません

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
ja: スニペットのヘルプは以下を参照してください。<a href="%s">User Manual</a>

en: The name of this snippet
ja: スニペットの名前

en: The text used to trigger this snippet
ja: スニペットを起動するためのテキスト

en: Tri&gger:
ja: トリガ(&G):

en: &File types:
ja: ファイル形式(&F):

en: Which file types this snippet should be active in
ja: どのファイル形式でスニペットを有効にするか

en: You can test your snippet here
ja: ここでスニペットのテストができます

en: T&est:
ja: テスト(&E):

en: Create a snippet
ja: スニペットを作成

en: Edit snippet
ja: スニペットを編集

en: You must provide a name for this snippet
ja: スニペットの名前を指定してください

en: You must provide a trigger for this snippet
ja: スニペットのトリガを指定してください

en: You must provide a template for this snippet
ja: スニペットのテンプレートを指定してください

en: You must specify at least one file type
ja: 最低でも1つのファイル形式を指定してください

en: Create/edit snippets
ja: スニペットを作成/編集

en: Search for a snippet
ja: スニペットを検索

en: &Add snippet
ja: スニペットを追加(&A)

en: &Edit snippet
ja: スニペットを編集(&E)

en: &Remove snippet
ja: スニペットを削除(&R)

en: Change &built-in
ja: ビルトインを変更(&B)

en: Invalid snippet
ja: 無効なスニペット

en: Cannot edit snippet
ja: スニペットを編集できません

en: No snippet selected
ja: スニペットが選択されていません

en: No snippets found
ja: スニペットが見つかりません

en: No snippets found for query: %s
ja: スニペットが見つかりません: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
ja: 変更するビルトインスニペットを選択:

en: Invalid text
ja: 無効なテキスト

en: Unterminated string
ja: 終了していない文字列

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
ja: リンクを開くにはCtrlキーをおしたままクリックしてください

en: This link points to a file that is not present in the book
ja: このリンクは本の中に存在しないファイルを指しています

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
ja: エスケープされない < は使用できません。&lt; に置き換えてください。

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
ja: エスケープされない & は使用できません。&amp; に置き換えてください。

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
ja: エスケープされない > は使用できません。&gt; に置き換えてください。

en: / not allowed except at the end of the tag
ja: / はタグの終端以外では使用できません

en: Unknown character
ja: 不明な文字

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
ja: 閉じタグはタグ名以外を含んではいけません

en: Expecting an attribute value
ja: 属性値が必要です

en: A tag name cannot end with a colon
ja: タグ名はコロンで終わってはいけません

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
ja: Ctrl キーを押しながらクリックすると最初に一致した CSS スタイル規則を開きます

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
ja: CSS 規則を並べ替えると、まれに本に適用される有効なスタイルが変更されることがあります。続行してもよろしいですか？

en: Create custom theme
ja: カスタムテーマの作成

en: &Name of custom theme:
ja: カスタムテーマの名前(&N):

en: &Builtin theme to base on:
ja: 元にするビルトインテーマ(&B):

en: You must specify a name for your theme
ja: テーマの名前を指定してください

en: A custom theme with the name %s already exists
ja: %s という名前のカスタムテーマはすでに存在します。

en: No color
ja: 色なし

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
ja: 赤: {0} 緑: {1} 青: {2}

en: Remove color
ja: 色の削除

en: &Background
ja: 背景(&B)

en: &Foreground
ja: 前景(&F)

en: &Italic
ja: イタリック体(&I)

en: B&old
ja: 太字(&B)

en: &Underline:
ja: 下線(&U):

en: Create/edit custom theme
ja: カスタムテーマを作成/編集

en: &Edit theme:
ja: テーマの編集(&E):

en: Add &new theme
ja: 新規テーマを追加(&N)

en: &Remove theme
ja: テーマを削除(&R)

en: &Bold
ja: 太字(&B)

en: Make the selected text bold
ja: 選択したテキストを太字にします

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
ja: <h3>太字</h3>選択したテキストを太字にする

en: Make the selected text italic
ja: 選択したテキストをイタリック体にする

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
ja: <h3>イタリック体</h3>選択したテキストをイタリック体にする

en: &Underline
ja: 下線(&U)

en: Underline the selected text
ja: 選択したテキストに下線を引きます

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
ja: <h3>下線</h3>選択したテキストに下線を引きます

en: &Strikethrough
ja: 取り消し線(&S)

en: Draw a line through the selected text
ja: 選択したテキストに取り消し線を引きます

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
ja: <h3>取り消し線</h3>選択したテキストに取り消し線を引きます

en: &Superscript
ja: 上付き(&S)

en: Make the selected text a superscript
ja: 選択したテキストを上付き文字にします

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
ja: <h3>上付き</h3>選択したテキストを少し小さくして通常より上に配置します

en: &Subscript
ja: 下付き(&S)

en: Make the selected text a subscript
ja: 選択したテキストを下付き文字にします

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
ja: <h3>下付き</h3>選択したテキストを少し小さくして通常より下に配置します

en: &Color
ja: 文字色(&C)

en: Change text color
ja: 文字色を変更します

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
ja: <h3>色</h3>選択したテキストの文字色を変更します

en: &Background color
ja: 背景色(&B)

en: Change background color of text
ja: 背景色を変更します

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
ja: <h3>背景色</h3>選択したテキストの背景色を変更します

en: Align &left
ja: 左揃え(&L)

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
ja: <h3>左揃え</h3>段落を左に配置します

en: &Center
ja: 中央揃え(&C)

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
ja: <h3>中央揃え</h3>段落を中央に配置します

en: Align &right
ja: 右揃え(&R)

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
ja: <h3>右揃え</h3>段落を右に配置します

en: &Justify
ja: 両端揃え(&J)

en: Justify
ja: 両端揃え

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
ja: <h3>両端揃え</h3>段落を左端と右端の余白に合わせて配置します

en: &Sort style rules
ja: スタイル規則を整列(&S)

en: Sort the style rules
ja: スタイル規則を整列します

en: &Insert image
ja: 画像を挿入(&I)

en: Insert an image into the text
ja: テキストに画像を挿入します

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
ja: <h3>画像を挿入</h3>テキストに画像を挿入します

en: Insert &hyperlink
ja: リンクを挿入(&H)

en: Insert hyperlink
ja: リンクを挿入

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
ja: <h3>リンクを挿入</h3>テキストにハイパーリンクを挿入します

en: Smart &comment
ja: スマートコメント(&C)

en: Smart comment (toggle block comments)
ja: スマートコメント(ブロックをコメントアウト/コメント解除)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
ja: <h3>スマートコメント</h3>テキストをコメントアウト、またはコメントを解除します。カーソルが存在するブロックがコメントであればコメントを解除し、そうでなければコメントアウトをします。

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
ja: 段落を &lt;%s&gt; に変換

en: &Lower case
ja: 小文字(&L)

en: &Swap case
ja: 大文字小文字を入れ替え(&S)

en: &Upper case
ja: 大文字(&U)

en: &Capitalize
ja: 先頭のみ大文字(&C)

en: &Title case
ja: 単語の先頭のみ大文字(&T)

en: Change the case of the selected text: %s
ja: 選択したテキストの大文字小文字を変換: %s

en: Insert &tag
ja: タグを挿入(&T)

en: Insert tag
ja: タグを挿入

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
ja: <h3>タグを挿入</h3>タグを挿入します。テキストが選択されている場合、テキストはタグに囲まれます。

en: Remove &tag
ja: タグの削除(&T)

en: Remove tag
ja: タグを削除

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
ja: <h3>タグの削除</h3>現在ハイライト中のタグを削除します。

en: &Split tag
ja: タグを分割(&S)

en: Split current tag
ja: 現在のタグを分割

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
ja: <h3>タグを分割</h3>カーソル位置で現在のタグを分割

en: Change paragraph to heading
ja: 段落を見出しに変換

en: Add a tag to this menu
ja: このメニューにタグを追加

en: Remove from this menu
ja: メニューから削除

en: Name of tag to add
ja: 追加するタグの名前

en: Enter the name of the tag
ja: タグ名を入力

en: Editor tools
ja: エディタツール

en: Format text
ja: テキストの書式

en: No text
ja: テキストがありません

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
ja: クリップボードに貼り付けに適合するテキストがありません

en: Ignore this word
ja: 単語を無視

en: Add this word to the dictionary: {0}
ja: 単語を辞書に追加: {0}

en: Add this word to the dictionary
ja: 単語を辞書に追加

en: Open %s
ja: %sを開く

en: Rename the class {}
ja: クラス{}の名前を変更

en: Show help for: %s
ja: ヘルプを表示: %s

en: C&hange case
ja: 大文字小文字を変更(&H)

en: Chapter-
ja: 章-

en: Style-
ja: スタイル-

en: Styles
ja: スタイル

en: Image-
ja: 画像-

en: Font-
ja: フォント-

en: Misc-
ja: その他-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: The file name must have an extension
ja: ファイル名には拡張子が必要です

en: The file name contains invalid characters
ja: ファイル名に使えない文字が含まれています

en: This file name already exists in the book
ja: ファイル名は本の中にすでに存在します

en: Bulk rename items
ja: 一括名前変更

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
ja: 選択したすべての項目は、prefix-number の形に名前が変更されます

en: &Prefix:
ja: ファイル名先頭部分(&P):

en: Starting &number:
ja: 開始番号(&N):

en: Rename files according to their book order
ja: 本の並び順に従ってファイル名を変更

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
ja: 選択した順ではなく、表示している順にファイル名を変更します

en: Merge the file {0} into the file {1}?
ja: ファイル {0} をファイル {1} にマージしますか？

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
ja: 選択した {0} 個のファイルをファイル {1} にマージしますか？

en: Merge files
ja: ファイルを連結

en: Full path:
ja: フルパス:

en: This file is the cover %s for this book
ja: このファイルは本のカバーです %s

en: image
ja: 画像

en: This file contains all the metadata and book structure information
ja: このファイルには、すべての書誌と本の構造情報が含まれています

en: This file contains the metadata table of contents
ja: このファイルには目次の書誌が含まれています

en: This file is not listed in the book manifest
ja: このファイルは本の manifest にリストされていません

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
ja: このファイルは spine要素で non-linear とマークされています。linear にするためには、一番上までドラッグしてください

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
ja: このファイルはテキストファイルですが spine要素で参照されていません

en: This file occurs more than once in the spine
ja: このファイルは spine要素に複数回出現します

en: Not a valid font
ja: 不正なフォント

en: Select all {} files
ja: {}ファイルをすべて選択

en: De-select all {} files
ja: {} 個のファイルをすべて選択解除

en: Export %s
ja: %s をエクスポート

en: Replace %s with file...
ja: %s を置換

en: Export all %d selected files
ja: 選択した %d 個のすべてのファイルをエクスポート

en: &Rename %s
ja: %s の名前を変更(&R)

en: Mark %s as cover image
ja: %s を表紙画像としてマーク

en: Mark %s as cover page
ja: %s を表紙ページとしてマーク

en: &Bulk rename the selected files
ja: 選択したファイルの名前をまとめて変更(&B)

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
ja[0]: 選択した {} 個のファイルを削除(&D)

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
ja[0]: 選択した {} 個のファイルを別のエディタ画面にコピー(&C)

en: Paste file from other editor instance
ja: 別のエディタ画面からファイルを貼り付け

en: Paste {} files from other editor instance
ja: 他のエディタ画面から {} 個のファイルを貼り付け

en: Link &stylesheets...
ja: スタイルシートをリンク(&S)

en: &Merge selected text files
ja: 選択したテキストファイルをマージ(&M)

en: &Merge selected style files
ja: 選択したスタイルファイルをマージ(&M)

en: Cannot rename
ja: 名前を変更できません

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
ja: %s の本は内部的にファイル名を使用していないため、ファイル名の変更をサポートしていません。現在見えているファイル名は、元の本の内部構造から自動的に生成されたファイル名です。

en: Not first item
ja: 先頭の項目ではありません

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
ja: %s は先頭の項目ではありません。先頭の項目のみ表紙としてマークすることができます。先頭の項目にしますか？

en: The file(s) %s cannot be renamed.
ja: ファイル %s は名前を変更できません。

en: New file extension:
ja: 新規ファイル拡張子:

en: Rename files
ja: ファイル名を変更

en: The file(s) %s cannot be deleted.
ja: ファイル %s は削除できません。

en: Choose location
ja: 場所を選択

en: Files
ja: ファイル

en: No stylesheets
ja: スタイルシートなし

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
ja: この本にはスタイルシートがありません。リンクする前にまずスタイルシートを作成してください

en: Choose stylesheets
ja: スタイルシートを選択

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
ja: リンクするスタイルシートを選択。ドラッグアンドドロップで並び替えます。

en: Remove existing links to stylesheets
ja: スタイルシートへのリンクを削除

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
ja: 新しい空のファイルの名前を選択。本の中のフォルダに配置するためには、フォルダ名を含めて指定してください。例: <i>text/chapter1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
ja: 新規 HTML ファイルにスタイルシートへのリンクを自動的に追加

en: Import resource file (image/font/etc.)
ja: リソースファイルをインポート (画像/フォント等)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
ja: コンピュータ上のファイルを新規ファイルとして本にインポート

en: Choose a name for the imported file
ja: インポートしたファイルの名前を選択

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
ja: ファイル名を拡張子も含めて指定してください。例: chapter1.html

en: Choose master file
ja: マスターファイルを選択

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
ja: マスターファイルを選択。選択したすべてのファイルが、マスターファイルにマージされます:

en: Debug output from %s
ja: デバッグ出力 %s

en: No such function
ja: 関数がありません

en: There is no function named %s
ja: %s という名前の関数がありません

en: Cannot remove builtin function
ja: ビルトイン関数は削除できません

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
ja: 関数 %s はビルトイン関数です。削除できません

en: Choose a function to run on matched text (by name)
ja: 一致したテキストに対して実行する関数を (名前で) 選択

en: Save current search
ja: 現在の検索を保存

en: Show saved searches
ja: 保存済み検索を表示

en: Create/edit a function
ja: 関数を作成/編集

en: F&unction name:
ja: 関数名(&U):

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
ja: 関数作成のヘルプは以下を参照してください。<a href="%s">User Manual</a>

en: Must specify name
ja: 名前を指定してください

en: You must specify a name for this function.
ja: 関数の名前を指定してください。

en: Invalid Python code
ja: 不正なPythonコード

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
ja: 作成したコードは有効なPythonのコードではありません。エラー: %s

en: No replace function
ja: replace関数がありません

en: You must create a Python function named replace in your code
ja: コード内に名前がreplaceであるPythonの関数を作成してください

en: Inherited from %s
ja: %s から継承

en: Matched CSS rules for %s
ja: %s にマッチするCSSルール

en: Computed final style
ja: 最終的なスタイル

en: Copy everything
ja: すべてコピー

en: No style information found
ja: スタイル情報がみつかりません

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
ja: タグに適用されたスタイルを確認するためには、カーソルをHTMLタグの内側に移動してください

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
ja: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    calibreの書籍編集ツールを起動します。
    オプションで、本の内部のファイルを指定して、編集のため自動的に
    開かれるようにすることができます。

en: The text to select in the book when it is opened for editing
ja: 本を編集用に開いたときに本の中で選択するテキスト

en: Change this to the relative path to: %s
ja: この相対パスを次のものに変更できません: %s

en: Font file added
ja: フォントファイルが追加されました

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
ja: フォントファイル <b>{}</b> が追加されました。このファイルの CSS @font-face 規則のテキストをクリップボードにコピーしました。このフォントを追加したい CSS ファイルに貼り付けてください。

en: Font files added
ja: フォントファイルが追加されました

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
ja: 指定したフォントファイルを追加しました。追加したファイルの CSS @font-face 規則用のテキストはクリップボードにコピーされています。このフォントを追加したい CSS ファイルに貼り付けてください。

en: Font faces for %s
ja: %sのフォントフェース

en: Embedded
ja: 埋め込み済み

en: Font family
ja: フォントファミリ

en: Change font
ja: フォントを変更

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
ja[0]: フォント %s を変更:

en: &New font:
ja: 新規フォント(&N):

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
ja: フォント <i>%s</i> はコンピュータ上に<b>存在します</b>

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
ja: フォント <i>%s</i> はコンピュータ上に<b>存在しません</b>

en: Manage fonts
ja: フォントを管理

en: &Install fonts
ja: フォントのインストール(&I)

en: &Change selected fonts
ja: 選択したフォントを変更(&C)

en: &Remove selected fonts
ja: 選択したフォントを削除(&R)

en: &Embed all fonts
ja: すべてのフォントを埋め込み(&E)

en: &Subset all fonts
ja: すべてのフォントをサブセット化(&S)

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
ja: 本を変更した場合は、フォントを更新するため本の再スキャンを実行してください

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
ja: 本の中で宣言されたフォントは、埋め込まれているかどうかにかかわらず、左側に表示されます。そこから選択したフォントの削除や置換、及びまだ埋め込まれていないフォントの場合は、フォントの埋め込みを行うことができます。

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
ja: フォントファミリをダブルクリックすると、コンピュータ上でフォントが利用可能か表示されます

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
ja: フォント <b>%s</b> はコンピュータ上に見つかりません。フォントファイルがある場合は、右下の "Install fonts" ボタンからインストールできます。

en: No fonts selected
ja: フォントが選択されていません

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
ja: フォントが選択されていません。左側のパネルからフォントを選択してください。

en: Remove unused CSS
ja: 使用されていないCSSを削除

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
ja: 実際のコンテンツ中で使われていないCSS規則をすべて削除します。オプションで以下のクリーンアップも一緒に行えます。

en: Remove unused &class attributes
ja: 使用されていないclass属性を削除(&C)

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
ja: HTMLの属性クラスのうち、存在するCSS規則に一致するもののないものをすべて削除

en: Merge CSS rules with identical &selectors
ja: 重複したセレクタの CSS 規則を結合(&S)

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
ja: 同じスタイルシート中ににある同じ識別子を持つCSS規則を連結します。連結により稀に書籍のスタイルが影響を受けることがあるので、利用には注意してください。

en: Merge CSS rules with identical &properties
ja: 重複したプロパティの CSS 規則を結合

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
ja: 同じスタイルシート中にある同じプロパティを持つ CSS 規則を連結します。連結により稀に書籍のスタイルが影響を受けることがあるので、利用には注意してください。

en: Remove &unreferenced style sheets
ja: 参照されていないスタイルシートを削除(&U)

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
ja: どのコンテンツからも参照されていないスタイルシートを削除します。

en: Remove NCX ToC file
ja: NCX ToC ファイルを削除

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
ja: NCX形式の従来の目次を削除しますか?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
ja: この形式の目次は新しい HTML ベースの目次に置き換えられています。EPUB 3 をきちんとサポートできていない非常に古いデバイス上で本を読みたい場合に限り、このままにしておくことが役立ちます。

en: Ask this question again in the future
ja: あとでまた確認する

en: Keep NCX
ja: NCXを保持

en: Remove NCX
ja: NCXを削除

en: Action report
ja: アクションレポート

en: Compress images
ja: 画像圧縮

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
ja: 画像をロスレスで圧縮することで、画像の品質を下げることなくファイルサイズを減らすことができます。通常、5 - 15% 程度サイズが減ります。

en: Compressing images...
ja: 画像を圧縮中...

en: Compressing images, please wait...
ja: 画像を圧縮中です。お待ちください...

en: Editor font &family:
ja: エディタのフォントファミリー(&F):

en: Editor font &size:
ja: エディタのフォントサイズ(&S):

en: Create/edit &custom color schemes
ja: カスタム・カラースキームの作成/編集(&C)

en: &Color scheme:
ja: カラースキーム(&C):

en:  characters
ja: 文字

en: W&idth of tabs:
ja: タブ幅(&I):

en: Change &templates
ja: テンプレートの変更(&T):

en: Templates for new files:
ja: 新規ファイルのテンプレート:

en: &Wrap long lines in the editor
ja: エディタで長い行を折り返す(&W)

en: &Replace HTML entities as they are typed
ja: HTML文字参照を入力時に置換(&R)

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
ja: このオプションを有効にすると、&amp;hellip; 等のHTML文字参照の入力が完了すると、自動的に対応する文字に置換されます。置換は、最後のセミコロンが入力されたときのみ実行されます。

en: Auto close t&ags when typing </
ja: </ と入力したときタグを自動的に閉じる

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
ja: このオプションを有効にすると、 </ を入力する毎に現在のHTMLタグを閉じるように自動補完されます

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
ja: 行番号/列番号とともにカーソル前にある現在の文字の名前を表示(&N)

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
ja: ファイルを開いたときに自動的に整形する(&F)

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
ja: HTML/CSS/等 を編集のために開く度に、自動的に「現在のファイルを整形」アクションが実行されます。

en: Show &misspelled words underlined in the code view
ja: コードビューのスペルミスを下線で表示(&M)

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
ja: 入力時の修正を容易にするために、コードビューでスペル間違いがハイライトされます。

en: Allow drag and drop &editing of text
ja: ドラッグアンドドロップによるテキスト編集を有効にする(&E)

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
ja: テキストをエディタ内のドラッグアンドドロップで移動できます。タッチパッドなどでおかしな動作をする場合は、OFFにするとよいでしょう。

en: Manage &spelling dictionaries
ja: スペル辞書の管理(&S)

en: Manage sni&ppets
ja: スニペットの管理(&P)

en: Automatic (%s)
ja: 自動 (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
ja: 本を開いたときに、本の中の書誌を更新(&M)

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
ja: ファイルが開かれたとき、本の中の書誌が、calibreライブラリの書誌に更新されます。

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
ja: 複数の形式が利用可能な場合に、どの形式を編集するかたずねる(&F)

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
ja: どの形式を編集するかを自動で選択する場合は、設定で指定した順序に従います。

en: Preferred format order (drag and drop to change)
ja: 形式の優先順序(ドラッグアンドドロップで変更)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
ja: ドッキング可能ウィンドウがドックエリアでネストできるようにする(&W)

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
ja: デフォルトでは、ドックエリア(真ん中のエディタの周りのエリア) には、横に1行または縦に1列のウィンドウしか配置できません。このオプションを有効にすると、よりフレキシブルなレイアウトにすることができますが、利用が少し複雑になります。

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
ja: ドッキング可能エリアの四隅をどのウィンドウが占めるかを選択

en: The &top-left corner
ja: 左上(&T)

en: The top-&right corner
ja: 右上(&R)

en: The &bottom-left corner
ja: 左下(&B)

en: The bottom-ri&ght corner
ja: 右下(&G)

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
ja: 本を開く際に、前回編集時の状態を復元(&S)

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
ja: 前回編集した本を再度開く際に、その状態を復元します。つまり、すべての開いていたファイルが再度開かれ、カーソルは前回の位置に置かれます。

en: Show full &file paths in the File browser
ja: ファイルブラウザでフルパスを表示する(&F)

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
ja: 同じファイル名を持つ複数ファイルを含む本を編集する場合に、ファイルをフルパス表示させると便利です。

en: Monospaced text
ja: 等幅テキスト

en: Sans-serif text
ja: Sans-serif 書体のテキスト

en: Serif text
ja: Serif 書体のテキスト

en: Font family for &%s:
ja: &%s のフォントファミリ:

en: Style for standard &text:
ja: 標準テキスとのスタイル(&T):

en: &Default font size:
ja: デフォルトのフォントサイズ(&D):

en: &Monospace font size:
ja: 等幅フォントサイズ(&M):

en: Mi&nimum font size:
ja: 最小フォントサイズ(&N):

en: lines
ja: 行

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
ja: プレビューパネルに表示されるテキストをコードビューのカーソル位置に同期するときに現在の行の上に表示される行数

en: Visible lines above s&ync point:
ja: 同期ポイントの上にある可視の線(&Y):

en: Background color:
ja: 背景色:

en: Foreground color:
ja: 文字色:

en: Link color:
ja: リンク色:

en: Theme based
ja: テーマによる

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
ja: ダークテーマ使用時には暗い色を使用、それ以外は「変更なし」と同じ

en: Choose a custom color
ja: カスタム色を選択

en: Custom
ja: カスタム

en: Choose which toolbar you want to customize
ja: カスタマイズするツールバーを選択

en: Tools for %s editors
ja: %s エディタのツール

en: Book wide actions
ja: 本全体に対するアクション

en: Book wide tools
ja: 本全体に適用するツール

en: Book wide tools from third party plugins
ja: 本全体に適用するサードパーティープラグインのツール

en: Common tools for all editors
ja: すべてのエディタに共通のツール

en: Text formatting actions
ja: テキストの書式に関するアクション

en: &Toolbar to customize:
ja: カスタマイズするツールバー(&T):

en: Add selected actions to the toolbar
ja: 選択したアクションをツールバーに追加

en: Remove selected actions from the toolbar
ja: 選択したアクションをツールバーから削除

en: Adjust the size of icons on all toolbars
ja: すべてのツールバーのアイコンサイズを調整

en: Toolbar &icon size:
ja: ツールバーのアイコンサイズ(&I):

en: Customize templates
ja: テンプレートをカスタマイズ

en: Choose the &type of template to edit:
ja: 編集するテンプレートの種別を選択(&T):

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
ja: 変数 {0} と {1} はそれぞれ本のタイトルと著者に置換されます。{2} の場所にカーソルが配置されます。CSSルールのように、テンプレートに中括弧を含めたい場合には、以下のようにエスケープする必要があります: {3}

en: Preferences for Edit book
ja: 書籍編集の環境設定

en: Restore all &defaults
ja: すべて初期値に戻す

en: Restore defaults for all preferences
ja: すべての設定をデフォルトに戻します

en: Restore &current defaults
ja: 現在の初期値に戻す

en: Restore defaults for currently displayed preferences
ja: 現在表示している設定をデフォルトに戻します

en: Restore c&onfirmations
ja: 確認を元に戻す(&O)

en: Restore all disabled confirmation prompts
ja: 無効にした確認ダイアログをすべて元に戻します

en: Main window
ja: メイン ウィンドウ

en: Editor settings
ja: エディタ設定

en: Preview settings
ja: プレビュー設定

en: Integration with calibre
ja: calibreとの統合

en: There are no disabled confirmation prompts
ja: 無効にされた確認プロンプトはありません

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
ja[0]: 無効にされていた {} 個の確認プロンプトを復元しました

en: Disabled confirmations restored
ja: 無効にした確認ダイアログを元に戻しました

en: Render process crashed
ja: 描画プロセスがクラッシュしました

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
ja: Qt WebEngine Render プロセスがクラッシュしたためプレビュー/ライブ CSS が動作しません。エディタを再起動してみてください。

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
ja: 
    <h3>ライブプレビュー</h3>
    <p>編集中のHTMLファイルのライブプレビューがここに表示されます。
    変更時にはプレビューは自動的に更新されます。
    
     <p style="font-size:x-small; color: gray">このプレビューはあくまで簡易的な確認用であり、実際の電子書籍リーダをシミュレートするものではありません。電子書籍の機能のうち、改ページやページマージンなど、プレビューでは動作しないものもあります。
               </p>

en: Inspect element
ja: 要素の検査

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Loading preview, please wait...
ja: プレビューを読み込み中、お待ちください…

en: Search in preview
ja: プレビューを検索

en: Invalid location
ja: 無効な場所

en: Cannot split on the body tag
ja: bodyタグは分割できません

en: Failed to launch worker
ja: worker の起動に失敗しました

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
ja: プレビューの描画を行う worker プロセスの起動に失敗しました

en: Cannot disable
ja: 無効にできません

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
ja: ライブCSSパネルが開かれている間は、プレビューパネルの自動描画を無効にできません

en: Auto reload preview when text changes in editor
ja: エディタのテキストが変更された際に、自動的にプレビューの再読込を行う

en: Disable auto reload of preview
ja: プレビューを再読込みしない

en: Disable syncing of preview position to editor position
ja: プレビューのカーソル位置とエディタのカーソル位置を同期しない

en: Enable syncing of preview position to editor position
ja: プレビューのカーソル位置とエディタのカーソル位置の同期を有効にする

en: Abort file split
ja: ファイル分割を中止

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
ja: このファイルを指定した場所で分割する。<p>このボタンをクリックした後、上のプレビューパネル内のファイル分割したい場所をクリックしてください。

en: Delete selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: Size (KB)
ja: サイズ(KB)

en: Style
ja: スタイル

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
ja: 圧縮前のすべてのファイルの合計サイズ: {0} :: 画像: {1} :: フォント: {2}

en: Resolution
ja: 解像度

en: Times used
ja: 経過時間

en: Edit the image: %s
ja: 画像を編集: %s

en: Anchor
ja: アンカー

en: Source text
ja: ソーステキスト

en: Target
ja: ターゲット

en: Target text
ja: ターゲットテキスト

en: The link destination does not exist
ja: リンク先が存在しません

en: The link destination exists
ja: リンク先は存在します

en: The link destination could not be verified
ja: リンク先の検証ができませんでした

en: Click entries above to see their destination here
ja: 各項目をクリックするとここにリンク先が表示されます

en: No destination found for this link
ja: リンク先が見つかりません

en: Word
ja: 単語

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
ja: 単語数: {2} :: 単語数(重複なし): :: {0} :: 言語数: {1}

en: Character
ja: 文字

en: Codepoint
ja: コードポイント

en: All the characters in the book
ja: 本に出現するすべての文字

en: {0} [{1} elements]
ja: {0} [{1}要素]

en: Sort by:
ja: 整列:

en: &Counts
ja: カウント(&C)

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: {0} rules, {1} unused
ja: {0} ルール, {1} 未使用

en: Number of matches
ja: 出現回数

en: Style Rule
ja: スタイルルール

en: {0} classes, {1} unused
ja: {0} クラス, {1} 未使用

en: Class
ja: クラス

en: Words
ja: 単語

en: Style rules
ja: スタイルルール

en: Style classes
ja: スタイルクラス

en: Characters
ja: 文字

en: Links
ja: リンク

en: Export of %s data is not supported
ja: %s データのエクスポートはサポートされていません

en: Choose a filename for the data
ja: データのファイル名を選択

en: CSV files
ja: CSVファイル

en: Reports
ja: レポート

en: Export the currently shown report as a CSV file
ja: 現在表示しているレポートをCVSファイルでエクスポート

en: Are you sure you want to delete the selected files?
ja: 本当に選択したファイルを削除しますか？

en: Failed to gather data
ja: データ収集に失敗

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
ja: レポートのデータ収集に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Enable completion based on search history
ja: 検索履歴による補完を有効にする

en: Disable completion based on search history
ja: 検索履歴による補完を行わない

en: All style files
ja: すべてのスタイルファイル

en: All text files
ja: すべてのテキストファイル

en: Current file
ja: 現在のファイル

en: Marked text
ja: マーク中のテキスト

en: Open files
ja: 開いているファイル

en: Selected files
ja: 選択中のファイル

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
ja: 
    検索/置換する場所:
                <dl>
                <dt><b>現在のファイル</b></dt>
                <dd>現在開いているファイル内のみを検索</dd>
                <dt><b>すべてのテキストファイル</b></dt>
                <dd>すべてのテキスト (HTML) ファイルを検索</dd>
                <dt><b>すべてのスタイルファイル</b></dt>
                <dd>すべてのスタイル (CSS) ファイルで検索</dd>
                <dt><b>選択中のファイル</b></dt>
                <dd>ファイルブラウザで現在選択されているファイルを検索</dd>
                <dt><b>ファイルを開く</b></dt>
                <dd>エディタで現在開いているファイルを検索</dd>
                <dt><b>マーク中のテキスト</b></dt>
                <dd>現在開いているファイル内でマーク中のテキストのみを検索。テキストをマークするには、検索メニューを使用。</dd>
                </dl>

en: Down
ja: 下へ

en: Up
ja: 上へ

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
ja: 
    検索方向:
    <dl>
    <dt><b>下へ</b></dt>
    <dd>現在の位置から次のマッチを検索します</dd>
    <dt><b>上へ</b></dt>
    <dd>現在の位置から前のマッチを検索します</dd>
    </dl>

en: Regex
ja: 正規表現

en: Regex-function
ja: 正規表現関数

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
ja: {} に no を設定

en: &Find:
ja: 検索(&F):

en: &Replace:
ja: 置換(&R):

en: Clear replace &history
ja: 置換履歴を消去(&H)

en: Create/&edit
ja: 作成/編集(&E)

en: Create a new function, or edit an existing function
ja: 関数を新規作成、または既存の関数を編集

en: Remo&ve
ja: 削除(&V)

en: Remove this function
ja: この関数を削除

en: Fin&d
ja: 検索(&D)

en: Replace a&nd Find
ja: 検索と置換(&N)

en: Re&place
ja: 置換(&P)

en: Replace &all
ja: すべて置換(&A)

en: &Mode:
ja: モード(&M):

en: &Case sensitive
ja: 大/小文字を区別(&C)

en: &Wrap
ja: 循環検索(&W)

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
ja: 検索が末尾に到達した場合に、最初に戻って検索を続けます

en: &Dot all
ja: &DOT ALL

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
ja: 特殊文字 '.' が改行を含むすべての文字にマッチします

en: Close search panel
ja: 検索パネルを閉じる

en: Abort editing of search
ja: 検索の編集を中止

en: The name with which to save this search
ja: 保存する検索の名前

en: Case sensitive
ja: 大文字・小文字を区別

en: Dot matches all
ja: ドット"."がすべてにマッチ

en: Finish editing of search
ja: 検索の編集を終了します

en: Add search
ja: 検索を追加

en: Edit search
ja: 検索を編集

en: You must specify a search name
ja: 検索名を指定してください

en: Name exists
ja: 名前はすでに存在します

en: Another search with the name %s already exists
ja: 名前 %s の別の検索がすでに存在します

en: Must specify find
ja: 検索を指定してください

en: You must specify a find expression
ja: 検索文字列を指定してください

en: Must specify function
ja: 関数を指定してください

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
ja: 正規表現-関数モードでは関数名を指定してください

en: Filter displayed searches
ja: 検索結果を絞り込み

en: The entries are tried in order until the first one matches.
ja: 最初のひとつが一致するまでエントリを順番に実行します

en: &Find
ja: 検索(&F)

en: Run the search using the selected entries.
ja: 選択した項目の検索を実行します

en: Run replace using the selected entries.
ja: 選択した項目の置換を実行します

en: Run replace and then find using the selected entries.
ja: 置換を実行後、選択した項目の検索を実行します

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
ja: すべての選択した項目で選択順に置換をすべて実行します

en: &Count all
ja: 出現回数を取得(&C)

en: Run Count all for all selected entries
ja: 選択した項目すべての中の出現回数を数えます

en: Move selected entries up
ja: 選択した項目を上へ

en: Move selected entries down
ja: 選択した項目を下へ

en: Edit the currently selected search
ja: 現在選択している検索の編集します

en: Re&move search
ja: 検索を削除(&M)

en: Remove the currently selected searches
ja: 現在選択している検索を削除します

en: Add a new saved search
ja: 新しい検索を追加します

en: Import saved searches
ja: 保存した検索をインポート

en: Export saved searches
ja: 保存した検索をエクスポート

en: Export all
ja: すべてエクスポート

en: Copy to search panel
ja: 検索パネルにコピー

en: No saved search is selected
ja: 保存した検索が選択されていません

en: Cannot edit search - no search selected.
ja: 検索の編集ができません - 検索が選択されていません

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
ja: 本当に選択している保存した検索を削除してよろしいですか？

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
ja: (大文字小文字を区別: {0} DOT ALLモード: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
ja: (大文字小文字を区別: {0} [通常検索])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
ja: {2} {3}
    検索: {0}
    置換: {1}

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: The file %s does not contain valid saved searches
ja: ファイル %s には有効な保存済み検索が含まれていません

en: No searches
ja: 検索はありません

en: No searches available to be saved
ja: 保存できる検索がありません

en: No searches selected
ja: 検索が選択されていません

en: No file is being edited.
ja: ファイルが編集されていません

en: No files are selected in the File browser
ja: ファイルブラウザ中でファイルが選択されていません

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
ja: マークされたテキストがありません。まずテキストを選択して、その後検索メニューの「選択したテキストをマーク」を使用してマークしてください。

en: No search query specified
ja: 検索文字列が指定されていません

en: the selected searches
ja: 選択した検索

en: Invalid regex
ja: 無効な正規表現

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
ja: 入力された正規表現は無効です: <pre>{0}</pre>エラー: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
ja: 名前が %s の置換関数は存在しません

en: No matches were found for %s
ja: マッチが見つかりませんでした: %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
ja: 循環検索が無効になっているので、すべての単語を検索できていないかもしれません。循環検索を有効にして再検索してみてください。循環検索は検索パネル下部のチェックボックスから有効にできます。

en: Cannot replace
ja: 置換できません

en: You must first click "Find", before trying to replace
ja: 置換の前にまず検索をクリックしてください

en: Currently selected text does not match the search query.
ja: 現在選択中のテキストは検索にマッチしません

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
ja: {num}個の「{query}」を置換しました

en: Found {num} occurrences of {query}
ja: {query} の出現回数: {num}回

en: {0}: {1} occurrences
ja: {0}: {1}回

en: Searching done
ja: 検索完了

en: Before: Replace all
ja: 実行前: すべて置換

en: Add a dictionary
ja: 辞書の追加

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
ja: {0} は LibreOffice のスペルチェック辞書をサポートします。以下から追加の辞書をダウンロードできます。
    <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
    辞書は.oxtファイルとしてダウンロードされます。
    {0} に辞書を追加するには、ダウンロードした.oxtファイルのパスを指定してください。

en: Path to OXT file
ja: OXTファイルのパス

en: Browse for an OXT file
ja: OXTファイルを参照

en: &Path to OXT file:
ja: OXTファイルのパス(&P):

en: Choose a nickname for this dictionary
ja: 辞書の別名を選択

en: &Nickname:
ja: 別名(&N)

en: Choose OXT Dictionary
ja: OXT辞書を選択

en: Dictionaries
ja: 辞書

en: Must specify nickname
ja: 別名を指定してください

en: You must specify a nickname for this dictionary
ja: この辞書の別名を指定してください

en: Nickname already used
ja: 別名はすでに使われています

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
ja: 辞書の別名 %s はすでに使われています。

en: Failed to import dictionaries
ja: 辞書のインポートに失敗しました

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
ja: %s から辞書をインポートできませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: No dictionaries
ja: 辞書がありません

en: No dictionaries were found in %s
ja: 辞書がが %s にありません

en: Copy selected words to clipboard
ja: 選択した単語をクリップボードにコピー

en: Select all words
ja: すべての単語を選択

en: Manage user dictionaries
ja: ユーザ辞書の管理

en: &New dictionary
ja: 新規辞書(&N)

en: &Remove dictionary
ja: 辞書を削除(&R)

en: Re&name dictionary
ja: 辞書の名前変更(&N)

en: Mark this dictionary as active
ja: この辞書をアクティブとしてマーク

en: Words in this dictionary:
ja: 辞書にある単語:

en: &Add word
ja: 単語を追加(&A)

en: &Remove selected words
ja: 選択した単語を削除(&R)

en: &Import list of words
ja: 単語リストのインポート(&I)

en: New dictionary
ja: 新規辞書

en: Name of the new dictionary
ja: 新規辞書の名前

en: Already used
ja: すでに使われています

en: A dictionary with the name %s already exists
ja: 名前 %s の辞書がすでに存在します

en: New name
ja: 新しい名前

en: New name for the dictionary
ja: 辞書の新しい名前

en: Configure the dictionary: <b>%s
ja: 辞書の設定: <b>%s

en: Add a word
ja: 単語を追加

en: Word to add
ja: 追加する単語

en: &Word:
ja: 単語(&W):

en: Import list of words
ja: 単語リストのインポート

en: Enter a list of words, one per line
ja: 単語のリストを 1 行に 1 単語ずつ入力

en: Paste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
ja: ユーザ辞書の単語には、紐づけられた言語が必要です。言語を選択してください:

en: Must specify language
ja: 言語を指定してください

en: You must specify a language to import words
ja: 単語をインポートする言語を指定してください

en: Manage dictionaries
ja: 辞書の管理

en: &Remove this dictionary
ja: 辞書を削除(&R)

en: Manage &user dictionaries
ja: ユーザ辞書の管理(&U)

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
ja: ユーザ辞書(ユーザが単語を追加できる辞書)を管理

en: &Add dictionary
ja: 辞書を追加(&A)

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
ja: インターネットからダウンロードした新しい辞書を追加します

en: <Builtin dictionary for {0}>
ja: <ビルトインの辞書 {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
ja: <p>特定の言語毎に辞書を切り替えることができます。</p>
    <p>言語には国毎に派生がある場合があります。その場合派生毎に辞書を
    割り当てることもできます。言語毎のデフォルトは左側に太字で表示されます。</p>
    <p>それぞれの派生の辞書を切り替えることも可能ですが、言語毎のデフォルトの派生を設定することもできます。</p>
    <p>本が言語のみを指定し、国毎の派生までは指定していない場合は、ここで指定したデフォルトの派生が使用されます。</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
ja: すでに言語 {1} のデフォルトの派生に指定されています

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
ja: 言語 {1} のデフォルトの派生に指定します

en: This is already the preferred dictionary
ja: すでにデフォルトの辞書指定されています

en: Use this as the preferred dictionary
ja: デフォルトの辞書に指定します

en: Misspelled?
ja: スペルミス？

en: Ignored
ja: 無視する

en: Change %s to
ja: %s を変更

en: Specify replacement manually
ja: 置換を手動で指定

en: Ignore/un-ignore all selected words
ja: 選択した単語を無視する/無視しない

en: Add/remove all selected words
ja: 選択した単語をすべて追加/削除

en: Exclude files from spell check
ja: スペルチェックからファイルを除外

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
ja: 除外するファイルを以下で選択。このリストに加え、開始タグのすぐ下にコメント {} を追加することによりファイルを永久に除外できます。

en: Check spelling
ja: スペルチェック

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
ja: 本の単語を再スキャンします。このダイアログを開いてから、本の編集を行った際に有用です。

en: &Undo last change
ja: 最後の変更を戻す

en: Undo the last spell check word replacement, if any
ja: 最後にスペルチェックで置換した単語(あれば)を元に戻す

en: Exclude some files in the book from spell check
ja: 本の中の一部ファイルをスペルチェックから除外

en: Checking, please wait...
ja: チェック中。お待ちください…

en: Filter the list of words
ja: 単語のリストを絞り込み

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: Un&ignore
ja: 無視しない(&I)

en: Ignore the current word for the rest of this session
ja: このセッションの間、現在の単語を無視する

en: Stop ignoring the current word
ja: 現在の単語を無視するのをやめる

en: Add word to &dictionary:
ja: 辞書に単語を追加(&D)

en: Remove from &dictionaries
ja: 辞書から削除(&D)

en: Add the current word to the specified user dictionary
ja: 現在の単語を指定したユーザ辞書に追加

en: Remove the current word from all active user dictionaries
ja: 現在の単語をアクティブなユーザ辞書すべてから削除

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
ja: アクティブなユーザ辞書がありません。環境設定->エディタ->スペル辞書の管理 から 1 つ以上のユーザ辞書をアクティブにしてください。

en: Show &next occurrence
ja: 次の出現を表示(&N)

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
ja: 選択した単語の次の出現をエディタで表示するので、手動で編集できます。

en: &Change selected word to:
ja: 選択した単語を変更(&C):

en: The replacement word
ja: 置換する単語

en: Show &only misspelled words
ja: スペルミスの単語のみ表示(&O)

en: Case &sensitive sort
ja: 大/小文字を区別して整列(&S)

en: When sorting the list of words, be case sensitive
ja: 単語のリストを整列するときに、大文字・小文字を区別します

en: Case sensitive sea&rch
ja: 大/小文字を区別して検索(&R)

en: When filtering the list of words, be case sensitive
ja: 単語のリストを絞り込むときに、大文字/小文字を区別します

en: E&xclude files
ja: ファイルを除外(&X)

en: The original word
ja: もとの単語

en: No changed word
ja: 変更された単語はありません

en: There is no spelling replacement to undo
ja: 元に戻すスペルチェックの置換はありません

en: Failed to check spelling
ja: スペルチェックに失敗しました

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
ja: スペルチェックに失敗しました。[詳細]をクリックしてエラー情報を確認してください。

en: Files edited
ja: ファイルが編集されました

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
ja: エディタのファイルが、スペルチェックダイアログ以外から編集されたため、単語 %s はすでに存在しません。

en: Misspelled words: {0} Total words: {1}
ja: スペルミスの単語: {0} すべての単語: {1}

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
ja: どのように検索条件が処理されるかを選択
    <dl>
    <dt><b>通常</b></dt>
    <dd>検索条件は通常の文字列として扱われ、完全に一致するテキストが検索されます。</dd>
    <dt><b>正規表現</b></dt>
    <dd>検索条件は正規表現として解釈されます。正規表現のヘルプはユーザマニュアルを参照してください。</dd>
    </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
ja: 
    検索/置換する場所:
                <dl>
                <dt><b>現在のファイル</b></dt>
                <dd>現在開いているファイル内のみを検索</dd>
                <dt><b>すべてのテキストファイル</b></dt>
                <dd>すべてのテキスト (HTML) ファイルを検索</dd>
                <dt><b>選択したファイル</b></dt>
                <dd>ファイルブラウザで現在選択されているファイルを検索</dd>
                <dt><b>ファイルを開く</b></dt>
                <dd>エディタで現在開いているファイルを検索</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
ja: ファイル: {0}
    アンカー: {1}

en: Top of file
ja: ファイルの先頭

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
ja: 左のパネルのファイルをダブルクリックして編集を開始します

en: Full path:
ja: フルパス:

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Close other tabs
ja: 他のタブを閉じる

en: Close tabs to the right of this tab
ja: このタブの右側まで閉じる

en: Line: {0} : {1}
ja: 行: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
ja: {0} {1} 開発者: {2}

en: Global actions
ja: 全体の動作

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
ja: 新規ファイル(画像/フォント/HTML/等)(&N)

en: Create a new file in the current book
ja: 現在の本の新規ファイルを作成します

en: &Import files into book
ja: 本にファイルをインポート(&I)

en: Import files into book
ja: 本にファイルをインポート

en: &Open book
ja: 本を開く(&O)

en: Open a book
ja: 本を開く

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
ja: フォルダを本として開く(解凍されたEPUB)(&F)

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
ja: フォルダ (解凍された EPUB) を本として開く

en: Edit &next file
ja: 次のファイルを編集(&N)

en: Edit the next file in the spine
ja: スパイン中の次のファイルを編集

en: Edit &previous file
ja: 前のファイルを編集(&P)

en: Edit the previous file in the spine
ja: スパイン中のひとつ前のファイルを編集

en: &Revert to before
ja: 以前の状態に戻す(&R)

en: Revert book to before the last action (Undo)
ja: 本を最後の変更の前に戻す(Undo)

en: &Revert to after
ja: 変更をやり直す(&R)

en: Revert book state to after the next action (Redo)
ja: 次の変更をやり直す(Redo)

en: Save book
ja: 本を保存

en: Save a &copy
ja: コピーを保存(&C)

en: Save a copy of the book
ja: 本のコピーを保存

en: Quit
ja: 終了

en: Create a new, empty book
ja: 空の書籍を新規作成する

en: Create new, &empty book
ja: 空の書籍を新規作成する(&E)

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
ja: HTML または DOCX を新しい本としてインポート(&I)

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
ja: HTML または DOCX を新しい本としてインポート

en: &Quick open a file to edit
ja: 編集するファイルをクイックオープン(&Q)

en: Quickly open a file from the book to edit it
ja: 本の中のファイルを編集のため素早く開きます

en: Editor actions
ja: エディタアクション

en: Undo typing
ja: 入力を元に戻す

en: R&edo
ja: やり直し(&E)

en: Redo typing
ja: 入力をやり直す

en: Cut &text
ja: 切り取り(&T)

en: Cut text
ja: テキストの切り取り

en: P&aste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け(&A)

en: Tools
ja: ツール

en: &Edit Table of Contents
ja: 目次の編集(&E)

en: Edit Table of Contents
ja: 目次の編集

en: &Insert inline Table of Contents
ja: インライン目次を挿入(&I)

en: Insert inline Table of Contents
ja: インライン目次を挿入

en: &Fix HTML
ja: HTML を修正(&F)

en: Fix HTML in the current file
ja: 現在のファイルの HTML を修正

en: &Fix HTML - all files
ja: HTML を修正 - すべてのファイル

en: Fix HTML in all files
ja: すべてのファイルの HTML を修正

en: &Beautify current file
ja: 現在のファイルを整形(&B)

en: Beautify current file
ja: 現在のファイルを整形

en: &Beautify all files
ja: すべてのファイルを整形(&B)

en: Beautify all files
ja: すべてのファイルを整形

en: &Insert special character
ja: 特殊文字の挿入(&I)

en: Insert special character
ja: 特殊文字の挿入

en: &Arrange into folders
ja: フォルダに整理(&A)

en: Arrange into folders
ja: フォルダに整理

en: Set &semantics
ja: セマンティクスを設定(&S)

en: Set semantics
ja: セマンティクスを設定

en: &Filter style information
ja: スタイル情報を絞り込み(&F)

en: &Manage fonts
ja: フォントの管理(&M)

en: Manage fonts in the book
ja: 本の中のフォントの管理

en: Add &cover
ja: 表紙を追加(&A)

en: Add a cover to the book
ja: 本に表紙を追加

en: &Reports
ja: レポート(&R)

en: Show a report on various aspects of the book
ja: 本の様々な側面についてのレポートを表示

en: Check &external links
ja: 外部リンクの検査(&E)

en: Check external links in the book
ja: 本の外部リンクの検査

en: C&ompress images losslessly
ja: 画像を可逆圧縮(&O)

en: Compress images losslessly
ja: 画像を可逆圧縮

en: Transform &styles
ja: スタイルを変換(&S)

en: Transform styles used in the book
ja: 本で使用されているスタイルを変換

en: Transform HTML used in the book
ja: 本の中で使用される HTML を変換

en: Download external &resources
ja: 外部リソースをダウンロード(&R)

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
ja: 書籍中の外部リソースをダウンロード (画像/スタイルシートなど、書籍に含まれていないもの)

en: &Subset embedded fonts
ja: 埋め込みフォントのサブセット化(&S)

en: Subset embedded fonts
ja: 埋め込みフォントのサブセット化

en: Subset fonts
ja: フォントのサブセット化

en: &Embed referenced fonts
ja: 参照されているフォントを埋め込む(&E)

en: Embed fonts
ja: フォントの埋め込み

en: Embed referenced fonts
ja: 参照されているフォントを埋め込む

en: &Smarten punctuation (works best for English)
ja: 句読点をスマート化(&S) (英語に最適)

en: Remove &unused CSS rules
ja: 使われていないCSSルールを削除(&U)

en: Remove unused CSS rules
ja: 使われていないCSSルールを削除

en: Upgrade book internals
ja: 本の内部をアップグレード

en: Auto reload preview
ja: プレビューの自動再読込

en: Sync preview position to editor position
ja: プレビューのカーソル位置とエディタのカーソル位置の同期

en: Refresh preview
ja: プレビューの更新

en: Split this file
ja: このファイルを分割

en: Split file in the preview panel
ja: プレビューパネルでファイルを分割

en: Find next in preview
ja: プレビューで次を検索

en: Find previous in preview
ja: プレビューでひとつ前の一致を検索

en: &Find/replace
ja: 検索/置換(&F)

en: Show the Find/replace panel
ja: 検索/置換パネルを表示

en: Replace current match
ja: 現在のマッチを置換

en: Replace and find ne&xt
ja: 検索して次を検索(&X)

en: Replace current match and find next
ja: 現在のマッチを置換して次を検索

en: R&eplace and find previous
ja: 置換して前を検索(&E)

en: Replace current match and find previous
ja: 現在のマッチを置換して前を検索

en: Replace all matches
ja: すべてのマッチを置換

en: Count number of matches
ja: マッチの件数をカウント

en: &Mark selected text
ja: 選択したテキストをマーク(&M)

en: Mark selected text or unmark already marked text
ja: テキストの範囲を選択する、または選択中のテキストの選択を解除

en: Go to &line
ja: 指定行へ移動(&L)

en: Go to line number
ja: 指定した行番号へ移動

en: Sa&ved searches
ja: 保存済み検索(&V)

en: Show the saved searches dialog
ja: 保存済み検索ダイアログを表示

en: &Search ignoring HTML markup
ja: HTMLマークアップを無視して検索(&S)

en: Show the text search panel
ja: テキスト検索パネルを表示

en: Check book
ja: 本を検査

en: C&heck book
ja: 本をチェック(&H)

en: Check book for errors
ja: 本のエラーを検査

en: Check &spelling
ja: スペルチェック(&S)

en: Check book for spelling errors
ja: スペルミスをチェック

en: &Next error
ja: 次のエラー(&N)

en: Show next error
ja: 次のエラーを表示

en: &Previous error
ja: 前のエラー(&P)

en: Show previous error
ja: 前のエラーを表示

en: &Next spelling mistake
ja: 次のスペルミス(&N)

en: Go to next spelling mistake
ja: 次のスペルミスへ移動

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: &Create checkpoint
ja: チェックポイントを作成(&C)

en: Create a checkpoint with the current state of the book
ja: 現在の本の状態でチェックポイントを作成

en: &Close current tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Close the currently open tab
ja: 現在開いているタブを閉じる

en: C&lose other tabs
ja: 他のタブを閉じる(&L)

en: Close all tabs except the current tab
ja: 現在のタブ以外のタブをすべて閉じる

en: Close tabs to the &right
ja: 右のタブまで閉じる(&R)

en: Close tabs to the right of the current tab
ja: 現在のタブの右側まで閉じる

en: User &Manual
ja: ユーザマニュアル(&M)

en: Show User Manual
ja: ユーザマニュアルを表示

en: &Browse images in book
ja: 本の画像を見る(&B)

en: Browse images in the books visually
ja: 本の画像をビジュアルで確認

en: &Split at multiple locations
ja: 複数の位置で分割

en: Split HTML file at multiple locations
ja: HTMLファイルを複数の位置で分割

en: Compare to &another book
ja: 他の本と比較(&A)

en: Compare to another book
ja: 別の本と比較する

en: Manage &Snippets
ja: スニペットの管理(&S)

en: Manage user created Snippets
ja: ユーザが作成したスニペットを管理

en: &Recently opened books
ja: 最近開いた本(&R)

en: &Tools
ja: ツール (&T)

en: External &links
ja: 外部リンク(&L)

en: &View
ja: 表示 (&V)

en: Tool&bars
ja: ツールバー (&B)

en: &Plugins
ja: プラグイン(&P)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Donate to support calibre development
ja: calibre開発サポートのため寄付する(&D)

en: Book tool bar
ja: 本ツールバー

en: Tools tool bar
ja: ツール ツールバー

en: Plugins tool bar
ja: プラグインツールバー

en: Donate to support calibre development
ja: calibreの開発を支援するため寄付する

en: Toggle %s
ja: %s を切替え

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: File browser
ja: ファイルブラウザ

en: File preview
ja: ファイルプレビュー

en: Live CSS
ja: ライブCSS

en: Inspector
ja: インスペクター

en: Text search
ja: テキスト検索

en: Checkpoints
ja: チェックポイント

en:  [was %s]
ja:  [%s から復元]

en: Current state
ja: 現在の状態

en: [Unnamed state]
ja: [名称未定義の状態]

en: Revert the book to the selected checkpoint
ja: 本を選択したチェックポイントへ戻す

en: &Compare
ja: 比較(&C)

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
ja: 本の選択したチェックポイントの状態と、現在の状態を比較する

en: Cannot revert
ja: 元に戻せません

en: Cannot revert to the current state
ja: 現在の状態に戻せません

en: Cannot compare
ja: 比較できません

en: There is no point comparing the current state to itself
ja: 現在の状態と同じ状態を比較しても意味がありません

en: Choose tag name
ja: タグの名前を選択

en: Specify the name of the &tag to insert:
ja: 挿入するタグの名前を指定(&T):

en: Text (HTML) files
ja: テキスト(HTML)ファイル

en: Style (CSS) files
ja: スタイル(CSS)ファイル

en: Audio
ja: オーディオ

en: Video
ja: ビデオ

en: OPF file (metadata)
ja: OPF ファイル (書誌)

en: Table of contents file (NCX)
ja: 目次ファイル(NCX)

en: Arrange in folders
ja: フォルダに整理

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
ja: ファイルをそれぞれのタイプに応じてサブフォルダに整理します。フォルダを空白のままにすると、それぞれのファイルはルートに配置されます。

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
ja: 本の内部のファイルを整理するだけで、ファイルブラウザーの表示のされ方は変わらないことに留意ください。

en: Specify locations to split at
ja: 分割する場所を指定

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
ja: XPath式で分割する場所を指定します(ウィザードボタンをクリックするとXPath式をヘルプを見ながら作成できます)

en: &XPath expression:
ja: XPath式(&X):

en: Invalid XPath expression
ja: 無効なXPath式

en: Choose file to import
ja: インポートするファイルを選択

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
ja: HTMLまたはDOCXファイルを、EPUBとしてインポートし編集することができます。calibreで変換を行う場合と異なり、ソースの変更は最小限に抑えてEPUBが生成されます。

en: Choose the file to import
ja: インポートするファイルを選択

en: Source file:
ja: ソースファイル:

en: Choose the location for the newly created EPUB
ja: 新しく生成されるEPUBの場所を選択

en: Destination file:
ja: 対象ファイル:

en: Importable files
ja: インポートできるファイル

en: Choose destination
ja: 対象ファイルを選択

en: EPUB files
ja: EPUBファイル

en: Need document
ja: ドキュメントが必要

en: You must specify the source file that will be imported.
ja: インポートするソースファイルを指定してください

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Choose file to edit
ja: 編集するファイルを選択

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ja: <p>上の入力欄に数文字入力するだけで素早くファイルを選択します。
    たとえば、次のファイルを選択したい場合
    {example}
    次のように入力して、Enterを押してください。
    {chars}

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
ja: アンカー: {0}
    先頭のテキスト: {1}

en: Filter files
ja: ファイルを絞り込み

en: Choose a &file to link to:
ja: リンクするファイルを選択(&F):

en: Filter locations
ja: 場所を絞り込み

en: Choose a &location (anchor) in the file:
ja: ファイルの場所(アンカー)を選択:

en: The destination (href) for the link
ja: リンク先(href)

en: &Target:
ja: 対象(&T):

en: Te&xt:
ja: テキスト(&X):

en: The (optional) text for the link
ja: リンクのテキスト(オプション)

en: Tem&plate:
ja: テンプレート(&P):

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
ja: 
                リンクの生成に利用するテンプレート。{0} および {1} に加え、
                変数として {2}, {3} および {4} が利用可能です。
                変数はそれぞれソースファイル名、転送先ファイル名、およびアンカーに変換されます。

en: Copyright page
ja: Copyrightページ

en: Page with title, author, publisher, etc.
ja: タイトル、著者、出版社などのページ

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
ja: 本の表紙。通常は表紙画像を含むひとつの HTML ファイル

en: Back-of-book style index
ja: 後付けスタイルのインデックス

en: First "real" page of content
ja: 内容の「本当の」最初のページ

en: Type of &semantics:
ja: セマンティクスのタイプ(&S):

en: Choose a &file:
ja: ファイルを選択(&F):

en: About semantics
ja: セマンティクスについて

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
ja: セマンティクスは、本の中の特定の場所についての追加情報を言及します。たとえば、特定の場所が献辞や序文や目次であることを指定することができます。 
    
    まず、セマンティクス情報の種類を選択します。そして、ファイルを選択、ファイル内の場所を任意に指定します。 
    
    セマンティクス情報は、OPFファイルの <guide> セクションに書き込まれます。

en: Flo&ats
ja: 分離(&A)

en: &Other CSS properties:
ja: その他のCSSプロパティ:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
ja: 現在のファイルのCSSのみ絞り込み (%s)

en: Add a cover
ja: 表紙を追加

en: &Images in book
ja: 本の画像(&I)

en: Filter the list of images
ja: 画像のリストを絞り込み

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
ja: 有効にした場合、表紙イメージの縦横比が維持されるように、本に埋め込まれます。その場合、本を見る画面の縦横比と画像の縦横比が異なる際に、画像の周りに空白が表示されます。

en: Import &image
ja: 画像のインポート(&I)

en: Choose a cover image
ja: 表紙画像を選択

en: Quick Start Guide
ja: クイックスタートガイド

en: &Donate to support calibre
ja: calibreに寄付する(&D)

en: &Eject connected device
ja: 接続されたデバイスを取り外し(&E)

en: Quit calibre
ja: calibreを終了

en: Minimize the calibre window
ja: calibreウィンドウを最小化

en: Clear the current search
ja: 現在の検索を消去

en: Focus the book list
ja: 本リストをフォーカス

en: Clear the Virtual library
ja: 仮想ライブラリを消去

en: Clear the additional restriction
ja: 追加制限を消去

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ja: calibreをデバッグモードで起動しました。calibreの終了時、デバッグログが次のファイルに保存されます: %s<p>ログは自動的に表示されます。

en: Content server changed!
ja: コンテンツサーバが変更されました

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
ja: calibre 3 ではコンテンツサーバが完全に書き直されています。そのため以前のコンテンツサーバ用にカスタマイズした設定は適用されません。環境設定 -> 共有 -> ネット上の共有 の設定を確認して更新してください。

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
ja: コンテンツサーバを起動できませんでした。エラー:
    
    %s

en: Hide main window
ja: メインウィンドウを隠す

en: Show main window
ja: メインウィンドウを表示

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
ja: %s のライブラリデータベースは壊れています。calibre に再確認して自動的にリビルドを行わせますか？ リビルドは完全には成功しない可能性があります。

en: Conversion error
ja: 変換エラー

en: <p><b>Failed to convert: %s
ja: <p><b>変換に失敗しました: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
ja: 
                    旧型の電子書籍リーダの多くは、内部の構成要素があるサイズを超える
                    EPUB ファイルを表示できません。したがって calibre が EPUB に変換
                    するときには自動的に EPUB を小さく分割するよう試みます。区切りの
                    ない大きな固まりのテキストを含むファイルは、分割ができません。
                    <p>この<b>問題を回避</b>するには、変換ダイアログの<i>EPUB 出力</i>
                    の下にある最大分割サイズの値を大きくするか、同じく変換ダイアログにある
                    ヒューリスティック処理を有効にします。ただし最大分割サイズが大きすぎると、
                    電子書籍リーダで問題が発生することがあります。

en: Conversion failed
ja: 変換に失敗しました

en: here
ja: こちら

en: Recipe Disabled
ja: レシピが無効

en: <b>Failed</b>
ja: <b>失敗</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ja: ジョブが実行中です。本当に終了しますか?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ja:  はデバイスと通信中です！<br>
                          終了するとデバイスに問題を引き起こすかもしれません。<br>
                          本当に終了しますか？

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
ja: アップデート待ちのライブラリがあります。本当に終了しますか？

en: Library updates waiting
ja: ライブラリの更新待ち

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
ja: データベースのシャットダウンプラグインを実行中です。数秒お待ちください...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
ja: コンテンツサーバをシャットダウン中です。しばらくお待ちください...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ja: はシステムトレイで動作し続けます。終了するにはシステムトレイのコンテキストメニューから<b>終了</b>を選択してください。

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
ja: {app} の新しいバージョン <b>{ver}</b> がダウンロードできます。<a href="{url}">新しい機能</a>を参照してください。

en: Update available!
ja: アップデートがあります！

en: Show this notification for future updates
ja: この通知を今後のアップデートでも表示する

en: &Get update
ja: アップデートを取得(&G)

en: Update &plugins
ja: プラグインをアップデート(&P)

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
ja[0]:  & {} 個のプラグインをアップデート

en: Update found
ja: アップデートが見つかりました

en: plugin update available | plugin updates available
ja[0]: プラグインの更新が利用可能

en: Plugin updates
ja: プラグインアップデート

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
ja[0]: {} 個のアップデートできるプラグインがあります

en: Install and configure user plugins
ja: ユーザプラグインのインストールと設定

en: Rename this bookmark
ja: ブックマーク名を変更

en: Remove this bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Double click to edit the bookmarks
ja: ダブルクリックでブックマークを編集

en: &New
ja: 新規(&N)

en: Create a new bookmark at the current location
ja: 現在の位置に新規ブックマークを作成

en: Remove the currently selected bookmark
ja: 選択したブックマークを削除

en: Pre&vious
ja: ひとつ前

en: Nex&t
ja: 次(&T)

en: Position in book
ja: 本の中の位置

en: Change how the bookmarks are sorted
ja: 表示されたブックマークの並び順を変更

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
ja: ブックマークを本当に削除しますか: {0}？

en: Export bookmarks
ja: ブックマークをエクスポート

en: Saved bookmarks
ja: 保存したブックマーク

en: Import bookmarks
ja: ブックマークをインポート

en: Add bookmark
ja: ブックマークの追加

en: Enter title for bookmark:
ja: ブックマークのタイトルを入力：

en: calibre highlights
ja: calibre ハイライト

en: highlights
ja: ハイライト

en: Modify this highlight
ja: このハイライトを変更

en: Edit notes for this highlight
ja: このハイライトのメモを編集

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
ja[0]: 選択したハイライトを削除

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
ja[0]: 目次セクション:

en: Double click to jump to an entry
ja: ダブルクリックしてエントリに飛ぶ

en: Modify
ja: 変更

en: Modify the selected highlight
ja: 選択したハイライトを変更

en: Delete the selected highlights
ja: 選択したハイライトを削除

en: Export all highlights
ja: すべてのハイライトをエクスポート

en: No highlights match the search: {}
ja: 検索に一致するハイライトがありません: {}

en: No selected highlight
ja: 選択されているハイライトがありません

en: No highlight is currently selected
ja: 現在ハイライトが選択されていません

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
ja[0]: {} 個のハイライトをすべて完全に削除しますか？

en: No highlights
ja: ハイライトなし

en: This book has no highlights to export
ja: この本にはエクスポートするハイライトがありません

en: Edit lookup source
ja: 検索ソースを編集

en: The name of the source
ja: ソースの名前

en: The URL template of the source
ja: ソースの URL テンプレート

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
ja: URL テンプレートは https:// で始め、実際のクエリで置き換えられる {word} を含めてください

en: You must specify a name
ja: 名前の指定が必要です

en: Name already exists
ja: 名前はすでに存在しています

en: A lookup source with the name {} already exists
ja: {} という名前の検索ソースはすでに存在します

en: You must specify a URL
ja: URLの指定が必要です

en: The URL must start with https://
ja: URL は https:// で開始してください

en: The URL must contain the placeholder {word}
ja: URL には必ずプレースホルダー {word} を含めてください

en: Edit lookup sources
ja: 検索ソースを編集

en: Double-click to edit an entry
ja: エントリを編集するにはダブルクリック

en: Restore defaults
ja: デフォルトに戻す

en: No sources
ja: ソースなし

en: You must specify at least one lookup source
ja: 検索ソースを少なくともひとつ指定してください

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Default zoom
ja: デフォルトのズーム

en: Inspect
ja: インスペクトモード

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
ja: 本のテキストの中で検索したい単語をダブルクリックしてください。

en: Lookup &in:
ja: 検索:

en: Add sources
ja: ソースを追加

en: Add more sources at which to lookup words
ja: 単語を検索するソースを追加

en: Refresh the result to match the currently selected text
ja: 現在選択中のテキストに一致する結果に更新

en: Update on selection change
ja: 選択範囲の変更時に更新

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
ja: 本の中で選択したテキストが変更されたとき自動的に表示を更新します。無効にすると、検索はリフレッシュボタンをクリックしたときにのみ変更されます。

en: Connecting to E-book viewer failed
ja: 電子書籍ビューアに接続できませんでした

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
ja: すでに起動しているビューアへの接続ができません、ビューアを再起動してください。

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
ja: %prog [options] file
    
    電子書籍を表示。

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
ja: 指定した場合は、ビューアーウィンドウは起動時に前面へ表示しようとします。

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
ja: 指定した場合は、ビューアーウィンドウは起動時に全画面表示しようとします。

en: Force reload of all opened books
ja: 現在開いているすべての本を強制的に再読み込み

en: Failed to start listener
ja: リスナーを開始できませんでした

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
ja: 単一インスタンスのビューアに使用されているリスナを開始できませんでした。コンピュータを再起動してみてください。

en: Print to PDF
ja: PDFとして出力

en: Print %s to a PDF file
ja: %s をPDFファイルとして出力

en: Choose location for PDF file
ja: PDFファイルの出力先を選択

en: &File:
ja: ファイル (&F)

en: Paper &size:
ja: 用紙サイズ(&S):

en: &Left margin:
ja: 左余白(&L):

en: &Top margin:
ja: 上余白(&T):

en: &Right margin:
ja: 右余白(&R):

en: &Bottom margin:
ja: 下余白(&B):

en: inches
ja: インチ

en: Add page &number to printed pages
ja: 出力にページ番号を追加(&N)

en: &Open PDF file after printing
ja: 印刷後にPDFファイルを開く(&O)

en: PDF file
ja: PDFファイル

en: No filename specified
ja: ファイル名が指定されていません

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
ja: 生成するPDFファイルのファイル名を指定してください

en: Incorrect filename specified
ja: 指定したファイル名が間違っています

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
ja: PDFファイルのファイル名は.pdfで終わるようにしてください

en: Printing, this will take a while, please wait...
ja: 出力中。これにはしばらくかかります、お待ちください...

en: Printing...
ja: 出力中...

en: Failed to convert to PDF
ja: PDFへの変換に失敗

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
ja: PDFファイルの生成に失敗しました。詳しくは「詳細を表示」ボタンを押してください。

en: Contains
ja: 含む

en: Whole words
ja: 完全一致

en: Go back to where you were before searching
ja: 検索前の場所に戻る

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
ja: このテキストは本の中で非表示となっていて表示できません

en: No matches were found for:
ja: 一致するものがありません:

en: Expand all items under %s
ja: %s 以下のすべての項目を展開

en: Expand all items
ja: すべての項目を展開

en: Collapse all items
ja: すべての項目を閉じる

en: Expand all items at the level of {}
ja: {}層の項目をすべて展開

en: Collapse all items at the level of {}
ja: {} 層の項目をすべて閉じる

en: Copy Table of Contents to clipboard
ja: 目次をクリップボードにコピー

en: Search Table of Contents
ja: 目次を検索

en: Search for text in the Table of Contents
ja: 目次でテキストを検索

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
ja: マッチする目次の項目がありません: %s

en: Switch color scheme
ja: カラースキームを切替え

en: Increase font size
ja: フォントサイズを拡大

en: Decrease font size
ja: フォントサイズを縮小

en: Toggle full screen
ja: 全画面モードのON/OFF

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next section
ja: 次のセクション

en: Previous section
ja: 前のセクション

en: Toggle Reference mode
ja: リファレンスモードの切り換え

en: Toggle auto-scrolling
ja: 自動スクロールの切り換え

en: Lookup words
ja: 検索語

en: Show viewer controls
ja: ビューアコントロールを表示

en: Toggle paged mode
ja: ページモードのON/OFF

en: Print book
ja: 本を印刷

en: Show book metadata
ja: 書誌を表示

en: Read aloud
ja: 読み上げ

en: Browse highlights in book
ja: 本のハイライトをブラウズする

en: Select all text in the current file
ja: 現在のファイル内のすべてのテキストを選択

en: Edit this book
ja: この本を編集

en: Reload this book
ja: この本を再読み込み

en: Customize this toolbar
ja: このツールバーをカスタマイズ

en: Hide this toolbar
ja: このツールバーを隠す

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
ja: フローモードに切り替え - テキストはページに分割されません

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
ja: ページモードを切り替え - テキストはページに分割されます

en: Turn off auto-scrolling
ja: 自動スクロールの停止

en: Turn on auto-scrolling
ja: 自動スクロールの開始

en: Read the text of the book aloud
ja: 本の文章を読み上げる

en: Stop reading
ja: 読み上げを停止

en: Clear list of recently opened books
ja: 最近開いた本のリストを消去

en: Configure the toolbar
ja: ツールバーを設定

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
ja: ツールバーに表示する動作を選択。右側のリストに項目をドラッグ＆ドロップしてツールバーを再配置します。

en: Configure Read aloud
ja: 読み上げを設定

en: Text-to-Speech unavailable
ja: 音声出力が無効

en: Lookup
ja: 検索

en: Preparing book for first read, please wait
ja: 最初に読む本を準備中です。お待ちください...

en: E-book viewer
ja: 電子書籍ビューア

en: Scroll here
ja: ここにスクロール

en: Start of book
ja: 本の初め

en: End of book
ja: 本の終わり

en: Start of current file
ja: 現在のファイルの初め

en: End of current file
ja: 現在のファイルの終わり

en: Hide this scrollbar
ja: スクロールバーの非表示

en: Search :: no matches
ja: 検索結果 :: 一致なし

en: Search :: one match
ja: 検索結果 :: 1 件

en: Search :: {} matches
ja: 検索結果 :: {} 件

en: Failed to load the image {}
ja: 画像 {} を読み込めませんでした

en: Image not found
ja: 画像が見つかりません

en: Failed to find the image {}
ja: 画像 {} が見つかりませんでした

en: Cannot print book
ja: 本を印刷できません

en: No book is currently open
ja: 現在開かれている本がありません

en: Book does not exist
ja: 本が存在しません

en: Cannot open {} as it no longer exists
ja: {} が存在しないため開くことができません

en: Choose e-book
ja: 電子書籍を選択

en: E-books
ja: 電子書籍

en: Loading book
ja: 本をロード

en: Loading book, please wait
ja: 本をロード中。お待ちください…

en: Loading book failed
ja: 本のロードに失敗

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
ja: {0} で本を開くことができませんでした。詳しくは「詳細を表示」をクリックしてください。

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
ja: 編集する本は %s 形式でなくてはいけません。
    
    先にいずれかの形式へ変換してください。

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
ja: Qt WebEngine Render プロセスがクラッシュしました。ビューアを再起動してみてください。

en: Choose background image
ja: 背景の画像を指定

en: Clear search history
ja: 検索履歴を消去

en: Test file name invalid
ja: テストファイル名が無効

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
ja: ファイル名 <b>%s</b> にはファイル拡張子がありません。 .epub または .mobi などの拡張子をつけてください。

en: Hide size in corner
ja: 隅のサイズを隠す

en: Show size in corner
ja: 隅のサイズを表示

en: Drag to resize
ja: ドラッグしてサイズ変更

en: Choose &color
ja: 色を選択(&C)

en: Choose a color
ja: 色を選択

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: &Step up
ja: 上に(&S)

en: Step &down
ja: 下に(&D)

en: Not rated
ja: 未評価

en: Generic e-ink device
ja: 汎用電子ペーパーデバイス

en: Smartphone
ja: スマートフォン

en: iPad like tablet
ja: iPad 風のタブレット

en: Kindle Basic (all models)
ja: 基本のKindle (すべてのモデル)

en: Kindle Fire and Fire HD
ja: Kindle Fire および Fire HD

en: All other SONY devices
ja: すべての他のSONYデバイス

en: Kobo and Kobo Touch Readers
ja: Kobo と Kobo Touch リーダ

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
ja: Kobo Vox, Aura と Glo ファミリ

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
ja: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, など。

en: Nook and Nook Simple Reader
ja: Nook および Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
ja: PocketBook 360 とそれ以降のモデル

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
ja: PocketBook Lux (1-5) および Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
ja: PocketBook Inkpad 3 (Pro) および X

en: Android tablet
ja: Android タブレット

en: Android phone with Kindle reader
ja: Androidスマホ上のKindleリーダ

en: Android tablet with Kindle reader
ja: Androidタブレット上のKindleリーダ

en: Generic
ja: 汎用

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
ja: 電子書籍デバイスを選択してください。リストにない場合は、"汎用"デバイスを選択してください。

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
ja: 古いPCから新しいPCへcalibreを移動する場合、<a href="{0}">説明書</a>をお読みください。

en: Select location for books
ja: 本の場所を選択

en: Failed to create a folder at %s
ja: フォルダの作成に失敗 %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ja: calibreライブラリには空のフォルダを選択する必要があります。%s は空ではありません。

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: &Finish
ja: 完了(&F)

en: Commit
ja: 送信

en: Welcome wizard
ja: ウェルカムウィザード

en: Welcome to calibre
ja: calibre へようこそ

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ja: あなたの電子書籍ニーズに合ったワンストップソリューション

en: &Manufacturers
ja: 製造元(&M)

en: &Devices
ja: デバイス(&D)

en: WizardPage
ja: ウィザード・ページ

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ja: <h2>おめでとうございます!</h2> calibreを正常に設定しました。 %s ボタンを押して設定を適用してください。

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="https://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
ja: <h2>デモビデオ</h2>calibreの様々な機能のビデオによるデモンストレーションは<a href="https://calibre-ebook.com/demo">オンライン</a>で提供されています。

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
ja: <h2>ユーザマニュアル</h2>ユーザマニュアルは<a href="%s">オンライン</a>でも参照できます .

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="https://gmx.com">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
ja: <p>calibreは自動的に本をKindleにメール送信することができます。この機能を利用するには、下欄でメールの設定をしてください。一番簡単なのはフリーの<a href="https://gmx.com">GMXアカウント</a>を設定し、下にある「GMXを利用」ボタンをクリックすることです。Amazonアカウントにメールアドレスの登録が必要です。

en: &Kindle email:
ja: Kindleメール(&K):

en: Choose your &language:
ja: 言語を選択(&L):

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ja: <p>本のある場所を指定してください。calibreに本を追加するとこの場所にコピーされます。新しいcalibreライブラリの場合は<b>空のフォルダ</b>を利用してください:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
ja: 新しい場所に calibre ライブラリがすでに存在する場合は、そのライブラリを自動的に使用します。

en: Test email settings
ja: メールの設定をテスト

en: Send test mail from %s to:
ja: %s からテストメールを送信:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ja: 使用サーバ: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s , %(enc)s 暗号化

en: No email address
ja: メールアドレスがありません

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
ja: メール送信先のアドレスが指定されていません。テストを実行する前に To: アドレスを指定する必要があります。

en: Sending email, please wait...
ja: メール送信中、お待ちください...

en: Email successfully sent
ja: メールは正常に送信されました

en: Setup sending email using
ja: メール送信の設定:

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="https://{url}">{url}</a>. {extra}
ja: アカウントがない場合には、無料の {name} メールアカウントを <a href="https://{url}">{url}</a> で取得できます。{extra}

en: Your %s &email address:
ja: %s メールアドレス(&E):

en: Your %s &password:
ja: %s パスワード(&P):

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ja: Kindleにメールで本を送る場合は、Amazon.comのKindle管理ページで %s メールアドレスを追加するのを忘れずに行なってください。

en: Setup
ja: セットアップ

en: No password
ja: パスワードがありません

en: You must specify a password
ja: パスワードを指定してください

en: You must specify an email address
ja: メールアドレスを指定してください

en: Incorrect email address
ja: 不正なメールアドレス

en: The email address "{}" is not valid
ja: メールアドレス "{}" が無効です

en: OK to proceed?
ja: 進んでもよろしいですか？

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ja: メールパスワードを画面に表示します。OKを押して進みますか？

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
ja: メール送信にこのアカウントを使用する前に、GMX の下にある その他 -> メール設定 -> POP3 & IMAP の「このアカウントから POP3 および IMAP へのアクセスを許可」オプションを有効にしてください。

en: Google recently deliberately broke their email sending protocol (SMTP) support in an attempt to force everyone to use their web interface so they can show you more ads. They are trying to claim that SMTP is insecure, that is incorrect and simply an excuse. To use a Gmail account you will need to "allow less secure apps" as described <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">here</a>.
ja: Googleは最近、より多くの広告を表示する目的ですべての人に Web インタフェースの使用を強制しようとして、電子メール送信プロトコル (SMTP) のサポートを意図的に壊しました。彼らは SMTP は安全でないと主張していますが、それは間違っており、単なる言い訳でしかありません。Gmail アカウントを使用するには、 <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">こちらで</a>説明するように「安全性の低いアプリを許可する」必要があります。

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
ja: 新しく Outlook のアカウントを設定しようとしている場合、Microsoft は calibre がメール送信できるようになる前に定期的にアカウントを確認するよう求めます。

en: Bad configuration
ja: 設定が正しくありません

en: You must set the From email address
ja: Fromに使用するメールアドレスを設定する必要があります。

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ja: メールサーバのユーザ名<b>と</b>パスワードの両方を設定するか、両方とも空にする必要があります。

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ja: メールサーバのユーザ名とパスワードが設定されていません。ほとんどのメールサーバにはユーザ名とパスワードが必要です。よろしいですか？

en: Send email &from:
ja: 送信元のメールアドレス(&F):

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ja: <p>calibreがメールを送信する時の From: フィールドに表示されます。<br>メールアドレスを設定してください。

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ja: <p>メールサーバは、もしあなたがメールを送ろうとするサービスが、有名なメールサービスからのメールしか受け付けない場合に有用です。

en: Email server
ja: メールサーバ

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ja: メール送信に利用するサーバを<b>オプション</b>で設定できます

en: &Hostname:
ja: ホスト名(&H):

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
ja: メールサーバのホスト名。例: smtp.gmail.com

en: &Port:
ja: ポート番号(&P):

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ja: メールサーバが接続を受け付けるポート番号。デフォルトでは25番。

en: Your username on the mail server
ja: メールサーバのユーザ名

en: Your password on the mail server
ja: メールサーバのパスワード

en: &Show
ja: 表示する(&S)

en: Encr&yption:
ja: 暗号化(&Y):

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ja: TLS暗号化をメールサーバへ接続時に使う。これは一番よくある設定です。

en: &TLS
ja: TLS(&T)

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ja: SSL暗号化をメールサーバに接続時に使用。

en: SS&L
ja: SSL(&L)

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ja: 注意：暗号化なしは非常に危険です

en: Use &GMX
ja: GMSを利用(&G)

en: Use &Outlook
ja: Outlook を使用(&O)

en: &Test email
ja: メールのテスト(&T)

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
ja: <p><a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a>電子書籍リーダアプリ (または類似のOPDS系アプリ) をAppleのiDeviceで利用する場合、calibreの書籍コレクションに無線経由でデバイスから直接アクセスすることができます。そのためには、calibreのコンテンツサーバを起動してください。

en: Turn on the &Content server
ja: コンテンツサーバを起動する(&C)

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
ja: <p>サーバはcalibreが動作している間のみ動作するため、calibreを実行したままにすることを忘れないでください。
    <p>デバイスからcalibreサーバに接続するには、<b>http://myhostname:8080</b> のようなURLを使用してください。ここで myhostname は calibre を実行しているコンピュータの完全修飾ホスト名か、または IP アドレスです。詳しくは、<a href="%s">ユーザマニュアル</a> を参照してください。

en: Required component missing
ja: 必要なコンポーネントが見つかりません

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
ja: コロン区切りの検索用の正しいクエリ形式ではありません: {0}

en: BIBTEX catalog generator
ja: BIBTEX カタログジェネレータ

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: データベース内の本をカタログ化するときに出力するフィールド。カンマ区切りのフィールドのリストです。
    存在するフィールド: %(fields)s.
    それに加えてユーザが作成したカスタムフィールド。
    例: %(opt)s=title,authors,tags
    デフォルト: '%%default'
    適用形式: BIBTEX 出力形式

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: 整列される出力フィールド。
    使用できるフィールド: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX出力形式

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXエントリの引用を作成。
    ブール値: True, False
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX出力形式

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: 形式がBibTeXエントリに選択された場合に作るファイルエントリー。
    ブール値: True, False
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX出力形式

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: データベースフィールドからの引用を作成する場合のテンプレート。
    テンプレートは{}でくくられたフィールド名を含みます。
    使用できるフィールド: %s.
    デフォルト: '%%default'
    適応される出力形式: BIBTEX出力形式

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXファイルの出力エンコーディング。
    使用できるタイプ: utf8, cp1252, ascii.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX 出力形式

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXファイル、エンコーディングフラグ。
    使用できるタイプ: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX 出力形式

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ja: BibTeXカタログのエントリータイプ
    指定できるタイプ: book, misc, mixed.
    デフォルト: '%default'
    適応される出力形式: BIBTEX 出力形式

en: CSV/XML catalog generator
ja: CSV/XML カタログジェネレータ

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ja: データベース内の本をカタログ化するときに出力するフィールド。カンマ区切りのフィールドのリストです。
    存在するフィールド: %(fields)s,
    それに加えてユーザが作成したカスタムフィールド。
    例: %(opt)s=title,authors,tags
    デフォルト: '%%default'
    適用形式: CSV, XML 出力形式

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ja: 整列される出力フィールド。
    使用できるフィールド: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    デフォルト: '%default'
    適応される出力：CSV、XML出力形式

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
ja: AZW3/EPUB/MOBI カタログ生成

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 書誌のタイトルとして使われる、生成されたカタログのタイトル。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 複数の著者のいる本の著者セクション用にクロスリファレンスを作成。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 変換パイプラインからの別々のステージの出力を指定したフォルダに保存します。変換処理のどのステージで不具合が発生しているのか不明な場合に役立ちます。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI 出力形式

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: ジャンルとして除外するタグを表す正規表現。
    デフォルト: '%default' はブラケットで囲まれたタグを除外します。例: '[Project Gutenberg]' と '+' は本を読むデフォルトのタグ。
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 生成したカタログから除外する本を指定するルール。
    除外ルールはだいたい次のいずれかのようになります。
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>')
    または
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    使用例:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    上記例では、カスタム列 'status' の値が 'Archived' の本を除外します。
    ルールが複数指定されている場合には、すべて適用されます。
    デフォルト:
    "%default"
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログに 'Authors' セクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログに 'Description' セクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログに 'Genres' セクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログに 'Titles' セクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログにシリーズセクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログに 'Recently Added' セクションを含める。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 'Genre' セクション用のソースフィールド。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: Descriptionヘッダに挿入するノートを格納したカスタムフィールド。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: #<custom field>:[before|after]:[True|False] の形式で指定。
    <custom field> コメントにマージするノートを含むカスタムフィールド
    [before|after] コメントに関するノートの位置
    [True|False] ノートとコメントの間に水平線を挿入するかどうか
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 出力プロファイルを指定。場合により、デバイスに合わせてカタログをオプティマイズする際に出力プロファイルが必要になります。例えば、'kindle' または 'kindle_dx' は、セクションと記事からなる構造化された目次を精製します。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: 既読本を示すプレフィックスや、ウィッシュリスト、その他ユーザ指定のプレフィックスを含めるために使用するルールを指定。
    プレフィックスルールは ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>') のように指定します。
    複数のルールが指定されている場合には、最初に一致したルールが使用されます。
    デフォルト:
    '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: GUIカタログビルだーで作成された名前つきプリセットを使用。
    カタログ作成のすべての設定を指定するためのプリセットです。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログ生成時に既存の表紙を上書き。
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ja: カタログ中の本の表紙のサイズのヒント (インチ指定)
    範囲: 1.0 - 2.0
    デフォルト: '%default'
    適用: AZW3, EPUB, MOBI出力形式

en: Error: Preset "%s" not found.
ja: エラー: プリセット "%s" が見つかりません

en: Stored presets: %s
ja: プリセットを保存しました: %s

en: Error: No stored presets.
ja: エラー: 保存されたプリセットがありません

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
ja: 
    *** MOBI形式の出力には、「著者」セクションの追加が必要です ***

en: column not in book:
ja: 本に存在しないカラム:

en: Symbols
ja: シンボル

en: No genres to catalog.
ja: カタログするジャンルがありません。

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
ja: 電子書籍のオプションにある「除外されたジャンル」の正規表現をチェックします。

en: No books available to catalog
ja: カタログへ入れる本がありません

en: Titles
ja: タイトル

en: Genres
ja: ジャンル

en: Recently Added
ja: 最近追加した本

en: Recently Read
ja: 最近読んだ本

en: Descriptions
ja: 概要

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>
ja: <p>著者の読みに一貫線がありません<br/>

en: Warning: Inconsistent author sort values for author '{author[0]!s}':
ja: 警告: 著者 '{author[0]!s}' の読みの値に一貫性がありません:

en: Sorting database
ja: データベースを整理中

en: Sorting titles
ja: タイトルを整理中

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
ja: カタログする本がありません。
    電子書籍オプションの中にある「除外する本」のルールを確認してください。

en: No books available to include in catalog
ja: カタログへ入れる本がありません

en: error in
ja: エラー:

en: Genres HTML
ja: ジャンル HTML

en: Titles HTML
ja: タイトル HTML

en: Descriptions HTML
ja: 概要のHTML

en: Description HTML
ja: 概要のHTML

en: NCX header
ja: NCXヘッダ

en: NCX for descriptions
ja: 説明のNCX

en: NCX for Series
ja: シリーズのNCX

en: Series beginning with %s
ja: %s から始まるシリーズ

en: Series beginning with '%s'
ja: '%s' から始まるシリーズ

en: NCX for Titles
ja: タイトルのNCX

en: Titles beginning with %s
ja: %s から始まるタイトル

en: Titles beginning with '%s'
ja: '%s' から始まるタイトル

en: NCX for Authors
ja: 著者のNCX

en: Authors beginning with %s
ja: %s から始まる著者

en: Authors beginning with '%s'
ja: '%s' から始まる著者

en: NCX for Recently Added
ja: 最近追加した本のNCX

en: NCX for Recently Read
ja: 最近読んだ本のNCX

en: NCX for genres
ja: ジャンルのNCX

en: Generating OPF
ja: OPFの生成中

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Saving NCX
ja: NCXの保存中

en: Invalid titles
ja: 無効なタイトル

en: Extra titles
ja: 余計なタイトル

en: Invalid authors
ja: 無効な著者

en: Extra authors
ja: 余分な著者

en: Missing book formats
ja: 電子書籍の形式がありません

en: Extra book formats
ja: 余分な電子書籍形式

en: Unknown files in books
ja: 本内に不明なファイルがあります

en: Missing cover files
ja: 表紙ファイルが見つかりません

en: Cover files not in database
ja: 表紙ファイルがデータベースにない

en: Folders raising exception
ja: フォルダで例外が発生しました

en: INVALID CONDITION
ja: 無効な条件

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ja: ライブラリへのパスが長すぎます。%d文字以下でなければなりません。

en:  (%s books)
ja:  (%s 冊)

en: Identifiers
ja: 識別子

en: On device
ja: デバイス上

en: Series sort
ja: シリーズ読み

en: Title sort
ja: タイトル読み

en: The title
ja: タイトル

en: The authors
ja: 著者

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ja: 著者読みの文字列。先頭文字だけを使うには{author_sort[0]}としてください。

en: The tags
ja: タグ

en: The series
ja: シリーズ

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ja: シリーズ番号です。頭に桁ぞろえの0を付けるには {series_index:0>3s} として、桁ぞろえのスペースを付けるには
    {series_index:>3s} としてください。

en: The rating
ja: 評価

en: The ISBN
ja: ISBN

en: The publisher
ja: 発行者

en: The date
ja: 日付

en: The published date
ja: 発行年月日

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ja: この本レコードの書誌が最後に変更された日付

en: The language(s) of this book
ja: この本の言語

en: The calibre internal id
ja: calibre内部ID

en: Options to control saving to disk
ja: ディスクに保存する時のオプション

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ja: 通常、calibreはライブラリ内のファイルの書誌をアップデートしますが、これはディスクへの保存を遅くします。

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ja: 通常、calibreは電子書籍ファイル本体に付随する別個のOPFファイルに書誌を書き込みます。

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
ja: 通常、calibreは表紙を電子書籍ファイルとは別のファイルに保存します。

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ja: 各本を保存する時のカンマ区切りの形式のリスト。デフォルトではすべての存在する形式が保存されます。

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ja: 保存したファイルのファイル名とフォルダ構成を制御するためのテンプレート。デフォルトは "%(templ)s" で、タイトルと著者名をファイル名に含むフォルダに著者別に保存します。利用可能なコントロール: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ja: デバイスに送信したファイルのファイル名とフォルダ構成を制御するためのテンプレート。デフォルトは "%(templ)s" で、タイトルと著者名をファイル名に含むフォルダに著者別に保存します。利用可能なコントロール: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
ja: ファイル名の英語以外の文字をすべて英語相当の文字に calibre に変換させます。Unicode ファイル名を完全にサポートしていない古いファイルシステム上に保存するときに役に立ちます。

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ja: 日付表示時の形式。 %(day)s - 日, %(month)s - 月(の名前), %(mn)s - 月の番号, %(year)s - 年. デフォルト: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
ja: パスを小文字に変換

en: Replace whitespace with underscores.
ja: 空白をアンダースコアに置換

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
ja: テンプレートフォルダの構造を無視してひとつのフォルダに保存

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ja: ディスクに保存する際のパスの計算に失敗しました。テンプレート: %(templ)s
    エラー: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ja: テンプレートの解釈の結果、パスが生成されませんでした。テンプレート：%s

en: The one stop solution to all your e-book needs
ja: あなたの電子書籍ニーズに合ったワンストップソリューション

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
ja: calibreは電子書籍のすべてのニーズに応えるワンストップソリューションです。

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
ja: calibreは、本のカタログ化、本の書誌の自動取得、様々な電子書籍形式間での変換、電子書籍リーダデバイスへの送信、コンピュータ上での表示、洗練された電子書籍エディタによる編集、さらにはコンテンツサーバを使ってのネットワーク上での本の公開などを行うことができます。また、様々なニュースサイト、雑誌のサイトなどから、ニュースを電子書籍形式で定期的にダウンロードすることもできます。

en: Edit the text and styles inside e-books
ja: 電子書籍内のテキストとスタイルを編集

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
ja: calibre電子書籍エディタは、本の文章や書式をライブプレビューで確認しながら編集することができます。

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
ja: EPUB および AZW3 (Kindle) 形式のいずれの本も編集できます。本のエラー確認、目次の編集、自動クリーンナップなど、さまざまな便利なツールが含まれています。

en: Read e-books in over a dozen different formats
ja: 数多くの形式で電子書籍を読む

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
ja: calibre電子書籍リーダを使えば、様々な種類の電子書籍を読むことができます。

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
ja: 読書に集中するための全画面モード機能を持ち、また画面毎に複数の段組で表示をすることもできます。

en: Command Line Interface
ja: コマンドライン・インタフェース

en: Documented commands
ja: ドキュメント化されたコマンド

en: Undocumented commands
ja: まだドキュメント化されていないコマンド

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
ja: 文書化されていないコマンドの使用方法を知るには、端末で引数なしで実行してください。

en: Change language
ja: 言語を変更

en: Newest
ja: 最新順

en: {series_index} of <i>{series}</i>
ja: {series_index}巻中の<i>{series}巻</i>

en: Date: {timestamp}
ja: 日付: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
ja: 発行日: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
ja: 発行者: {publisher}

en: Show
ja: 表示

en:  sorted by
ja:  表示順

en: Change library
ja: ライブラリを変更

en: Change library to:
ja: ライブラリを変更:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ja: フルインタフェースに切替え（モバイル向けでないインタフェース）

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ja: フルインタフェースにはたくさんの機能がありますが、小さな画面だと入りきらない可能性があります。

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
ja: {0} は無効な IP アドレスまたはネットワークです。エラー: {1}

en: username [password]
ja: ユーザ名 [パスワード]

en: Give this user only read access
ja: このユーザに読込み権のみ与える

en: username is required
ja: ユーザ名が必要です

en: username
ja: ユーザ名

en: username set|reset|toggle|show
ja: ユーザ名 set|reset|toggle|show

en: username and operation are required
ja: ユーザ名と操作が必要です

en: [options] username [library_name ...]
ja: [オプション] ユーザ名 [library_name ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
ja: 実行する動作を指定します。
    値 "show" を指定すると、指定されたユーザの現在のライブラリ制限を示します。
    値 "allow-all" を指定すると、ライブラリのすべての制限が削除されます。
    値 "allow" を指定すると、指定されたライブラリへのアクセスのみを許可します。
    値 "block" を指定すると、指定されたライブラリを除くすべてのライブラリへのアクセスを許可します。
    値 "per-library" を指定すると、ライブラリごとの制限が設定されます。この場合、ライブラリのリストは次のように項目が並んでいるリストと解釈されます。ライブラリ名、適用される制限、次のライブラリ名、...。"=" の制限を使用すると、そのライブラリに対するひとつ前の制限が取り除かれます。

en: Unknown command: {}
ja: 不明なコマンド: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
ja: calibre サーバのユーザアカウントを管理。利用可能なコマンド:

en: Use {} for help on individual commands
ja: それぞれのコマンドのヘルプを見るには {} を使用

en: What do you want to do?
ja: 何をしますか？

en: default
ja: デフォルト

en: No choice selected, exiting...
ja: 何も選択されていないので終了します...

en: %s is not a valid choice, try again
ja: %s は無効です。再度入力してください。

en: Existing user names:
ja: 登録されているユーザ:

en: There are no users, you must first add an user
ja: ユーザが登録されていません。まずユーザを追加してください。

en: The username %s does not exist
ja: ユーザ名 %s は存在しません

en: Enter the username
ja: ユーザ名を入力

en: Enter the new password for %s:
ja: %s の新しいパスワードを入力:

en: Empty passwords are not allowed
ja: 空のパスワードは許可されません

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
ja: 確認のため %s の新しいパスワードを再入力:

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: User %s added successfully!
ja: ユーザ %s が追加されました

en: Are you sure you want to remove the user %s?
ja: ユーザ %s を削除します。よろしいですか？

en: User %s successfully removed!
ja: ユーザ %s が削除されました

en: Password for %s successfully changed!
ja: %s のパスワードが変更されました

en: Current password for {0} is: {1}
ja: {0}の現在のパスワード: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
ja: {} に変更を許可する (書き込み権限を与える)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
ja: {} による変更を禁止 (＝アクセス権を削除)

en: {} has the following additional per-library restrictions:
ja: {} には次に示すライブラリごとの追加の制限があります:

en: {} has no additional per-library restrictions
ja: {} にはライブラリ固有の制限はありません

en: Allow access to all libraries
ja: すべてのライブラリへのアクセスを許可

en: Allow access to only specified libraries
ja: 指定したライブラリへのアクセスのみ許可

en: Allow access to all, except specified libraries
ja: 指定したライブラリを除いたすべてのライブラリへのアクセスを許可

en: Change per-library restrictions
ja: ライブラリごとの制限を変更

en: Enter the name of the library:
ja: ライブラリ名を入力:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
ja: 検索条件を入力してください。入力した条件に一致する本に対するアクセスのみ許可されます。検索条件を入力しない場合には、すべての本へのアクセスが許可されます。

en: Another restriction?
ja: 別の条件を指定しますか？

en: Enter a comma separated list of library names:
ja: ライブラリ名をカンマ区切りで入力:

en: Allowing access only to libraries: {}
ja: 次のライブラリのみアクセス可: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
ja: 次のライブラリ以外すべてアクセス可: {}

en: Show password for {}
ja: {} のパスワードを表示

en: Change read/write permission for {}
ja: {} の読出し/書込み権限を変更

en: Change the libraries {} is allowed to access
ja: {} にアクセスを許可するライブラリを変更

en: {0} has {1} access
ja: {0} へのアクセス数: {1}

en: readonly
ja: 読み取り専用

en: Add a new user
ja: 新規ユーザを追加

en: Edit an existing user
ja: 既存のユーザを編集

en: Remove a user
ja: ユーザを削除

en: one item | {} items
ja[0]: {} 個の項目

en: RATING: %s<br />
ja: 評価: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
ja: タグ: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ja: シリーズ: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
ja: ライブラリにある本

en: By
ja: >

en: Books sorted by
ja: 本の整列

en: Library:
ja: ライブラリ:

en: Change calibre library to:
ja: calibreライブラリを変更:

en: Path to the SSL certificate file
ja: SSL 認証ファイルへのパス

en: Path to the SSL private key file
ja: SSL プライベートキーファイルへのパス

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
ja: アイドルな接続を切断するまでの時間 (秒単位)

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
ja: クエリ実行時にサーバからの応答を待つ最大時間 (秒指定)

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
ja: クリーンシャットダウンを行う前の待ち時間 (秒単位)

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
ja: ソケットの事前割り当て。たとえばsystemdソケットアクティベーションなどと使用する場合。

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
ja: 単一のHTTPヘッダの最大サイズ (KB単位)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
ja: サーバへのアップロードを許可する最大サイズ (MB単位)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
ja: 応答がデータ圧縮を使用する最小サイズ (バイト単位)

en: Number of worker threads used to process requests
ja: 要求を処理するワーカースレッド数

en: Maximum number of worker processes
ja: ワーカープロセスの最大数

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
ja: ワーカープロセスは本の閲覧準備/追加/変換などの大きなジョブを扱うために、必要に応じて起動されます。通常、こうしたプロセスの最大数はCPUコア数に基づいて決定します。この設定では、そのプロセス最大数を制御できます。

en: Maximum time for worker processes
ja: ワーカープロセスの最大時間

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
ja: ワーカープロセスの実行を許可する最大時間 (分単位)。制限しない場合にはゼロを指定。

en: The port on which to listen for connections
ja: コネクションの接続待ち用ポート

en: A prefix to prepend to all URLs
ja: すべてのURLに追加するプレフィックス

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
ja: リバースプロキシをはさんでサーバを運用する場合に有用です。使用例: URLプレフィックスとして /calibre

en: Number of books to show in a single page
ja: 1ページあたりに表示する本の数

en: The number of books to show in a single page in the browser.
ja: ブラウザ1ページあたりに表示する本の数

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
ja: BonJour経由でOPDSフィードを公開する

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
ja: BonJourサービス経由でOPDSフィードを公開します。これによりOPDSベースのリーダアプリがサーバを自動的に検出して接続できるようになります。

en: Maximum number of books in OPDS feeds
ja: OPDSフィード中の最大冊数

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
ja: サーバが単一のOPDSフィード内に返す本の最大数

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
ja: OPDS フィード内のグループ化されていない項目の最大数

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
ja: 著者やタグなどのカテゴリの1文字目の数がここで指定した数を超えた場合にグループ化します。0を指定するとグループ化しません。

en: The interface on which to listen for connections
ja: 接続を待ち受けするインタフェース

en: Fallback to auto-detected interface
ja: 自動認識したインタフェースにフォールバック

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
ja: 何らかの理由によりlisten_onオプションで指定されたインタフェースにサーバがバインドできない場合、外部に接続するインタフェースを検出してバインドしようと試みます。

en: Zero copy file transfers for increased performance
ja: 性能向上のためゼロコピーでファイル転送

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
ja: ネットワーク上でファイルを転送する際、性能向上のためにカーネル内転送にゼロコピーを使用します。ただし、変則的なファイルシステム上では転送されたファイルが破損することがあります。転送ファイルが破損していた場合には、無効に設定してください。

en: Max. log file size (in MB)
ja: ログファイルの最大長 (MB単位)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
ja: サーバが精製するログファイルの最大サイズ。ログが指定のサイズを超えると、先頭から上書きされます。0を設定すると、上書きしなくなります。

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
ja: HTTP 404 (Not Found) 要求をログに保存

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
ja: 通常、サーバはリソースが見つからなかったときのHTTP要求をログ保存します。しかしBOTの標的にされた場合には、ログがスパムであふれることになります。ログを止めるためにこのオプションを利用してください。

en: Password based authentication to access the server
ja: サーバアクセスにパスワード認証を使用

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
ja: 通常、サーバへのアクセスには制限を設けず、誰にでもアクセスできるようになっています。このオプションを使うと、アクセスを事前に定義したユーザに限定することができます。

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
ja: 認証されていないローカルコネクションでの変更を許可

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries.
ja: 通常、認証を有効にしていない場合には、匿名ユーザがcalibreライブラリに変更を加えることができないよう、サーバは読み取り専用モードで動作します。このオプションを有効にすると、サーバと同じコンピュータからの接続の場合には、誰でも変更を加えることができるようになります。認証なしでサーバを運用しながら、calibreライブラリを変更するのにcalibredbを利用する場合に便利です。

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
ja: 指定したIPからの非認証接続での変更を許可

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
ja: 通常、認証を有効にしない場合にはサーバは読み取り専用モードで動作し、匿名ユーザがキャリバーライブラリに変更を加えることを許可しません。このオプションを使用すると、指定した IP アドレスから接続しているすべてのユーザに変更を許可します。TRUSTED_IP はアドレスまたはネットワークをカンマ区切りで指定します。認証なし実行しているサーバ上で calibredb を使用して calibre ライブラリに変更を加えたい場合に使える機能です。このオプションを有効にした場合には、指定した IP アドレスから接続するユーザは誰でもライブラリに変更を加えることができることに注意してください。

en: Path to user database
ja: ユーザデータベースへのパス

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
ja: ユーザとパスワードの情報を保存するファイルへのパス。通常は calibre の設定用フォルダ内のファイルが使用されます。

en: Choose the type of authentication used
ja: 使用する認証タイプ

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
ja: サーバが使用するHTTP認証モード。SSLプロキシを介してサーバを公開する場合には "basic" を設定してください。そうでない場合には "auto" にしてください。"auto" は、SSLが設定されている場合には "basic" を使用し、それ以外の場合には "digest" を使用します。

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
ja: 連続してログインに失敗したIPアドレスを遮断

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
ja: 繰り返しログインに失敗したIPアドレスを、指定した時間 (分単位) だけ一時的に遮断します。ブルートフォース攻撃への対策として有効です。0 を設定すると、遮断しません。

en: Number of login failures for ban
ja: 利用停止するまでのログイン失敗回数

en: The number of login failures after which an IP address is banned
ja: ログインに何回失敗したらIPアドレスを遮断するかを指定。

en: Ignored user-defined metadata fields
ja: 無視するユーザ定義書誌フィールド

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
ja: コンテンツサーバに /opds および /mobile ビューで表示させないユーザ定義の書誌フィールドを、カンマ区切りで指定。例: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
ja: 表示するユーザ定義フィールドを限定

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
ja: コンテンツサーバ /opds および /mobile ビューで表示させるユーザ定義の書誌フィールドを、カンマ区切りで指定。このオプションを指定したとき、リストにないフィールドは表示されなくなります。例: {}

en: Choose the default book list mode
ja: デフォルトの本の一覧モードを選択

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
ja: 新規ユーザ向けのデフォルトの本の一覧モードを設定します。個々のユーザは自分で設定することによりデフォルトのモードを上書きできます。初期設定ではカバーグリッドを使用します。

en: By default, this option is disabled.
ja: デフォルトでは、このオプションは無効に設定されています。

en: By default, this option is enabled.
ja: デフォルトでは、このオプションは有効に設定されています。

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
ja: [オプション] [ライブラリフォルダへのパス...]
    
    calibreのコンテンツサーバを開始。コンテンツサーバはcalibreライブラリを
    インターネット上に公開します。%prog の引数としてライブラリフォルダへのパスを
    指定することができます。pathの指定がない場合には、calibreプログラムの知っている
    すべてのライブラリが対象となります。

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
ja: サーバログファイルへのパス。このログにはサーバ情報とエラーが記録されますが、アクセスログは記録しません。デフォルトでは標準出力に出力されます。

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
ja: アクセスログファイルへのパス。このログにはクライアントからサーバへの接続や、要求についての情報が記録されます。デフォルトでは、アクセスログは記録しません。

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
ja: カスタムな本一覧モードのテンプレートを格納した JSON へのパス。このテンプレートを作成する最も簡単な方法は、calibreの 環境設定->ネット共有->本の一覧テンプレート へ行ってテンプレートを作成し、エクスポートすることです。

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
ja: 「インターネットで検索」で使用する、URLを記述したJSONファイルへのパス。環境設定->ネット共有->インターネットで検索 へ行き、URLを作成してエクスポートすると簡単にファイルを作成できます。

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
ja: プロセスをバックグラウンドでデーモンとして起動 (Linuxのみ)

en: Write process PID to the specified file
ja: プロセスPIDを書き込むファイルを指定

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
ja: ソースコードが変更されたとき自動的にサーバの再読み込みを行います。デバッグ時に有用です。シャットダウンタイムアウトに小さい値を指定するのもよいでしょう。

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
ja: このサーバへの接続が許可されているユーザのデータベースを管理します。-- を追加することで自動モードで使用できます。詳細については {0} を参照してください。また {1} オプションも参照してください。

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
ja: 認証に使用するユーザデータベースへのパス。データベースは SQLite ファイルです。データベース作成には{0}を使用します。ユーザ管理についての詳細は {1} を参照してください。

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
ja: 別に {} のインスタンスが実行されているか、calibreのメインプログラムが実行されています。calibreライブラリに変更を加えることのできるプログラムの複数同時実行は、サポートされていません。

en: Interrupted by user
ja: ユーザにより中断されました

en: There is no calibre library at: %s
ja: calibreライブラリが以下にありません: %s

en: You must specify at least one calibre library
ja: 最低でも1つのcalibreライブラリを指定してください

en: Composite Tags
ja: 複合タグ

en: Enum
ja: 列挙型

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
ja: 構文が間違っています。ルックアップ名またはルックアップ語を指定してください

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
ja: 互換性の問題を避けるため、ユーザ名には英字A-Z、数字0-9、下線及びスペースのみを使用してください

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
ja: パスワードには ASCII文字(英語)及び記号のみを使用してください

en: The username %s already exists
ja: ユーザ名 %s はすでに存在します

en: Existing password is incorrect
ja: 既存のパスワードが正しくありません

en: Usage
ja: 使用法

en: Created by
ja: 開発者:

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
ja: スペースを含む引数を %prog に渡す場合には、クォーテーションマークでくくってください。例: "{}"

en: Options
ja: オプション

en: Path to the database in which books are stored
ja: 本が保存されているデータベースへのパス

en: Pattern to guess metadata from filenames
ja: ファイル名から書誌を推測するためのパターン

en: Access key for isbndb.com
ja: isbndb.comのアクセスキー

en: Default timeout for network operations (seconds)
ja: ネットワーク動作の、デフォルトのタイムアウト秒

en: Path to folder in which your library of books is stored
ja: 本のライブラリを保存するフォルダへのパス

en: The language in which to display the user interface
ja: ユーザインタフェースの言語

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
ja: 電子書籍の変換のデフォルト出力形式。デバイスに送るために自動変換するとき、この値はデバイスごとの個別設定により上書きされる場合があります。この設定はcalibreのデバイスアイコンの上で右クリックし、「設定」を選択して変更できます。

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ja: 入力に適した形式の順のリスト

en: Read metadata from files
ja: ファイルから書誌を読み込む

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ja: ワーカープロセスの優先度。高い優先度にすると動作が速くなりますが、リソースの消費が大きくなります。変換/ニュースのダウンロード/本の追加/等のほとんどの動作は、この設定に影響されます。

en: Swap author first and last names when reading metadata
ja: 書誌を読み込む際に著者の姓と名を入れ替える

en: Add new formats to existing book records
ja: 既存の本レコードへ新しい形式を追加

en: Check for duplicates when copying to another library
ja: ライブラリにコピー時に重複をチェック

en: Tags to apply to books added to the library
ja: ライブラリに本を追加する時に適用されるタグ

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
ja: 新しく追加された本にマークを付けます。マークは一時的なものであり、calibreを再起動した時に自動的に削除されます。

en: List of named saved searches
ja: 名前をつけた保存済み検索のリスト

en: User-created Tag browser categories
ja: ユーザ作成のタグブラウザのカテゴリ

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ja: いつ、どのようにcalibreがデバイスの書誌をアップデートするか。

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ja: プレフィックスなしのテキストで検索する場合（例えば、title:RedではなくRedだけで）以下の列のみを検索する。

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ja: プレフィックスを付けずに検索した場合、例えば title:Red ではなく Red で検索した場合に、検索対象とする列を選択します。列の検索名をカンマ区切りのリストで入力してください。上で検索対象の列を制限した場合のみ有効です。

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
ja: 検索ボックスに入力した文字は、calibre のインタフェースに選択した言語に応じてアクセント付きのものと比較されます。たとえば、英語では n は {} と n の両方に一致しますが、スペイン語では n にしか一致しません。ライブラリが巨大な場合には、通常の検索にくらべて非常に低速となるので注意してください。また大文字/小文字を区別する設定をした場合には、このオプションは意味を持ちません。

en: Make searches case-sensitive
ja: 検索時に大文字/小文字を区別します

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
ja: 並べ替え時にテキスト内の数字を認識します。これを設定すると "本 2" のようなタイトルのテキストフィールドは "本 100" より前に並べ替えられるようになります。数字で始まるテキストでは不具合が生じる可能性があり、また少し処理が遅くなる可能性があります。

en: Settings and plugins
ja: 設定とプラグイン

en: File is open in another process
ja: ファイルは別のプロセスから開かれています

en: the end of the program
ja: プログラムの最後

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
ja: {0}: {3} 行目 {2} 付近の {1}

en: 'End of program'
ja: 'プログラムの末尾'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
ja: プログラムをスキャンできませんでした。無効な入力 '{0}'

en: Expected end of program, found '{0}'
ja: プログラムの終了が必要ですが '{0}' が見つかりました

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
ja: {0}ステートメント: '{1}' を求めましたが見つかったのは '{2}' でした

en: '{0}' statement: expected an identifier
ja: '{0}' ステートメント: ID が必要です

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
ja: {0}ステートメント: '(' を求めましたが見つかったのは '{1}' でした

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
ja: {0}ステートメント: ')' を求めましたが見つかったのは '{1}' でした

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
ja: '{0}' ステートメント: 関数名 ID が必要です

en: Function name '{0}' is already defined
ja: 関数名 '{0}' は定義済みです

en: '{0}' statement: expected a '('
ja: '{0}' ステートメント: '(' が必要です

en: Parameters to a function must be variables or assignments
ja: 関数に渡す引数は変数または割り当て値を指定してください

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
ja: '{0}' ステートメント: 引数リストの末尾に ')' が必要です

en: '{0}' statement: missing ':'
ja: '{0}' ステートメント: ':' がありません

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
ja: '{0}'ステートメント: 閉じる '{1}' がありません

en: Expected '{0}', found '{1}'
ja: '{0}' が必要ですが '{1}' が見つかりました

en: Unknown function {0}
ja: 不明な関数 {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
ja: 関数コールに '{0}' が必要ですが '{1}' が見つかりました

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
ja: '{0}' への引数は変数または代入を指定してください。

en: Incorrect number of arguments for function {0}
ja: 関数 {0} の引数の数が正しくありません

en: Expected an expression, found '{0}'
ja: 式が必要ですが '{0}' が見つかりました

en: {0} outside of for loop
ja: {0} for ループの外側

en: Interpreter: {0} - line number {1}
ja: インタプリタ: {0} - 行番号 {1}

en: Unhandled exception '{0}'
ja: ハンドルされない例外 '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
ja: {0}: {1} は整数でなければなりません

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
ja: {0}: 範囲長 ({1}) が制限 ({2}) を超えています

en: Unknown identifier '{0}'
ja: 不明な識別子 '{0}'

en: before evaluating arguments
ja: 引数の評価前

en: after evaluating arguments
ja: 引数の評価後

en:  returned value
ja:  リターン値

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
ja: 関数 {0}: 引数の数が無効 -- {1} 個が渡されましたが、最大 {2} 個まで

en: Unknown field '{0}'
ja: 不明フィールド '{0}'

en: Error during string comparison: operator '{0}'
ja: 文字列比較中にエラー: 演算子 '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
ja: 比較に使用した値が数値ではありません: 演算子 '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
ja: 演算子の評価中にエラー: 演算子 '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
ja: 関数 {0}: 不正な文字 '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
ja: 式の評価中に内部エラー: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ja: 形式: タイプ{0} は整数値を必要としますが、 {1}が見つかりました。

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ja: 形式: タイプ{0} は数（浮動小数点）を必要としますが、 {1}が見つかりました。

en: %s: unknown function
ja: %s: 不明な関数

en: No such variable {0}
ja: {0} のような変数はありません。

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
ja: ユーザ関数名 {0} が重複しています。名前を変えるか、関数が同じものであるかを確認してください

en: No documentation provided
ja: ドキュメントがありません。

en: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- does a case-insensitive comparison of x and y as strings. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt. In many cases the lexical comparison operators (>, <, == etc) can replace this function.
ja: strcmp(x, y, lt, eq, gt) -- x とy を文字列として、大文字と小文字を区別せずに比較します。x < y のとき lt を返し、x == y のとき eq を返し、それ以外のときに gt を返します。多くの場合、文字列比較演算子 (>, <, == など) でこの関数を置き換えることができます。

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt. In many cases the numeric comparison operators (>#, <#, ==# etc) can replace this function.
ja: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- x と y をそれぞれ数字に変換してから比較します。x < y ならば lt を返し、x == y ならば eq を返し、それ以外の場合に gt を返します。多くの場合、数字の比較演算子 (>#, <#, ==# など) でこの関数を置き換えることが可能です。

en: first_matching_cmp(val, [cmp1, result1,]+, else_result) -- compares "val < cmpN" in sequence, returning resultN for the first comparison that succeeds. Returns else_result if no comparison succeeds. Example: first_matching_cmp(10,5,"small",10,"middle",15,"large","giant") returns "large". The same example with a first value of 16 returns "giant".
ja: first_matching_cmp(val, [cmp1, result1,]+, else_result) -- "val < cmpN" を順に比較し、最初に比較が成功したときの resultN を返します。比較がひとつも成功しなかった場合には else_result を返します。使用例: first_matching_cmp(10,5,"small",10,"middle",15,"large","giant") は "large" を返します。同じ例で最初の値を16にした場合には "giant" を返します。

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
ja: first_matching_cmp には偶数個の引数が必要です。

en: strcat(a [, b]*) -- can take any number of arguments. Returns the string formed by concatenating all the arguments
ja: strcat(a [, b]*) -- 引数はいくつでも指定することができます。すべての引数を連結した文字列を返します。

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
ja: strlen(a) -- 引数として渡した文字列の長さを返す。

en: add(x [, y]*) -- returns the sum of its arguments. Throws an exception if an argument is not a number. This function can often be replaced with the + operator.
ja: add(x [, y]*) -- 引数の和を返します。引数が数字でない場合にエラーを発生します。この関数は、しばしば ＋ 演算子で置き換えることが可能です。

en: subtract(x, y) -- returns x - y. Throws an exception if either x or y are not numbers. This function can often be replaced with the - operator.
ja: subtract(x, y) -- x - y を返します。x または y が数字でない場合には、例外を発生します。この関数は - 演算子で置き換えることが可能です。

en: multiply(x [, y]*) -- returns the product of its arguments. Throws an exception if any argument is not a number. This function can often be replaced with the * operator.
ja: multiply(x [, y]*) -- 引数の積を返します。引数の中に数字でないものがあれば、エラーを発生します。この関数は * 演算子で置き換えることができます。

en: divide(x, y) -- returns x / y. Throws an exception if either x or y are not numbers. This function can often be replaced with the / operator.
ja: divide(x, y) -- x / y を返します。x または y が数字でない場合には、エラーを発生します。この関数は / 演算子で置き換えることができます。

en: ceiling(x) -- returns the smallest integer greater than or equal to x. Throws an exception if x is not a number.
ja: ceiling(x) -- x で指定された値以上の最小値となる整数を返します。x が数字でない場合に、エラーを発生します。

en: floor(x) -- returns the largest integer less than or equal to x. Throws an exception if x is not a number.
ja: floor(x) -- x 以下の整数のうち最大のものを返します。x が数字でない場合に、エラーを発生します。

en: round(x) -- returns the nearest integer to x. Throws an exception if x is not a number.
ja: round(x) -- x に一番近い整数を返します。x が数字でない場合には、例外を発生します。

en: mod(x) -- returns floor(remainder of x / y). Throws an exception if either x or y is not a number.
ja: mod(x) -- 余剰 (x / y の余り) を返します。x または y が数字でない場合に、エラーを発生します。

en: fractional_part(x) -- returns the value after the decimal point.  For example, fractional_part(3.14) returns 0.14. Throws an exception if x is not a number.
ja: fractional_part(x) -- 小数点以下の値を返します。 たとえば、fractional_part(3.14) は 0.14 を返します。x が数値でない場合は例外を起こします。

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
ja: template(x) -- x をテンプレートとして評価します。それぞれの評価はそれぞれ独自のコンテキストで行われます。つまり変数は呼出元とそれぞれの評価で共有されません。{ と } は特殊文字であるため、{ の代わりに [[ を、 } の代わりに ]] を使わなければなりません。これらの文字は自動的に変換されます。例, template('[[title_sort]]') は、テンプレート {title_sort} を評価してその値を返します。テンプレートプログラムモードを使用している場合は、引数に prefixes と suffixes (`|prefix|suffix` の書式) が使用できないことに注意してください。

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
ja: eval(template) -- 本の書誌の代わりにローカル変数(あらかじめ 'assign' された変数)を渡して、template を評価します。これにより、テンプレート処理でローカル変数を使ったより複雑な結果を生成することができます。{ と } は特殊文字であるため、{ の代わりに [[ を、 } の代わりに ]] を使わなければなりません。これらの文字は自動的に変換されます。例, template('[[title_sort]]') は、テンプレート {title_sort} を評価してその値を返します。テンプレートプログラムモードを使用している場合は、引数に prefixes と suffixes (`|prefix|suffix` の書式) が使用できないことに注意してください。

en: assign(id, val) -- assigns val to id, then returns val. id must be an identifier, not an expression. This function can often be replaced with the = operator.
ja: assign(id, val) -- id に val を割り当て、val を返します。id は式ではなく識別子でなくてはなりません。この関数はしばしば=演算子で置き換えられます。

en: list_split(list_val, sep, id_prefix) -- splits the list_val into separate values using 'sep', then assigns the values to variables named 'id_prefix_N' where N is the position of the value in the list. The first item has position 0 (zero). The function returns the last element in the list. Example: split('one:two:foo', ':', 'var') is equivalent to var_0 = 'one'; var_1 = 'two'; var_2 = 'foo'.
ja: list_split(list_val, sep, id_prefix) -- 'sep' を使用してlist_valを別々の値に分割し、その値を 'id_prefix_N' という名前の変数に割り当てます (N はリスト内の値の位置)。最初の項目の位置は 0 (ゼロ) です。この関数は、リストの最後の要素を返します。例: split('one:two:foo', ':', 'var') は var_0 = 'one'; var_1 = 'two'; var_2 = 'foo' と等価です。

en: print(a[, b]*) -- prints the arguments to standard output. Unless you start calibre from the command line (calibre-debug -g), the output will go to a black hole.
ja: print(a[, b]*) -- 標準出力に指定された引数を表示します。calibre をコマンドラインから実行しない限り (calibre-debug -g) この出力はどこにも表示されません。

en: field(lookup_name) -- returns the metadata field named by lookup_name
ja: field(lookup_name) -- lookup_name で指定された書誌の値を返します。

en: raw_field(lookup_name [, optional_default]) -- returns the metadata field named by lookup_name without applying any formatting. It evaluates and returns the optional second argument 'default' if the field is undefined ('None').
ja: raw_field(lookup_name [, optional_default]) -- lookup_name で名前を指定された書籍情報のフィールドを整形する前の状態で返します。フィールドが定義されていない場合 ('None') には、オプションで指定する2番目の引数をデフォルトとして返します。

en: raw_list(lookup_name, separator) -- returns the metadata list named by lookup_name without applying any formatting or sorting and with items separated by separator.
ja: raw_list(lookup_name, separator) -- lookup_name と名付けた書誌リストを返す。書式設定や並べ替えを行わず、項目は separator で区切られる。

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
ja: substr(str, start, end) -- str文字列中の、start番目からend番目までの文字列を返します。文字列の最初の文字は0番目の文字です。もしendが不の場合、文字列の右から数える事になります。もしendがゼロの場合、最後の文字を指します。例えば、substr('12345', 1, 0) は '2345'を返し、substr('12345', 1, -1) は '234' を返します。

en: lookup(val, [pattern, field,]+ else_field) -- like switch, except the arguments are field (metadata) names, not text. The value of the appropriate field will be fetched and used. Note that because composite columns are fields, you can use this function in one composite field to use the value of some other composite field. This is extremely useful when constructing variable save paths
ja: lookup(val, [pattern, field,]+ else_field) -- switchと似ていますが、ただし引数がフィールド(書誌)の名前で、テキストではありません。適切なフィールドの値が取り出され使われます。注: 合成された列もフィールドなので、この関数を合成されたフィールドに使い、他の合成されたフィールドの値を使うことも可能です。これはパスを保存する変数を作成する時に特に便利です。

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ja: lookupには2つか、あるいは奇数の数の引数が必要です。

en: test(val, text if not empty, text if empty) -- return `text if not empty` if val is not empty, otherwise return `text if empty`
ja: test(val, text if not empty, text if empty) -- もし val が空でない場合`text if not empty` を返します。それ以外の時には`text if empty`を返します。

en: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- checks if val contains matches for the regular expression `pattern`. Returns `text if match` if matches are found, otherwise it returns `text if no match`
ja: contains(val, pattern, text if match, text if not match) -- フィールドに正規表現'pattern'が含まれているかをチェックします。マッチした場合`text if match`を、それ以外の場合には `text if no match`を返します。

en: switch(val, [pattern, value,]+ else_value) -- for each `pattern, value` pair, checks if `val` matches the regular expression `pattern` and if so, returns that `value`. If no pattern matches, then `else_value` is returned. You can have as many `pattern, value` pairs as you want
ja: switch(val, [pattern, value,]+ else_value) -- `pattern, value` のペアごとに 'val' が正規表現 'pattern' に一致するか確認し、一致すれば 'value' を返します。一致するものがなければ、`else_value` を返します。`pattern, value` のペアはいくつでも指定することができます。

en: strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*) -- Returns a string formed by concatenating the arguments. The returned value is initialized to string1. `Prefix, string` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than `max`. String1 is returned even if string1 is longer than max. You can pass as many `prefix, string` pairs as you wish.
ja: strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*) -- 引数を結合した文字列を返します。戻り値は string1 に初期化されます。'接頭辞, 文字列' のペアは、結果の文字列の長さが 'max' より小さい限り、値の末尾に追加されます。文字列 1 が max より長い場合も、文字列 1 が返されます。'接頭辞, 文字列' のペアはいくつでも渡すことができます。

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ja: strcat_max は2つ以上の引数が必要です。

en: strcat_max requires an even number of arguments
ja: strcat_max は偶数個の引数が必要です。

en: first argument to strcat_max must be an integer
ja: strcat_max の最初の引数は整数でなければなりません。

en: in_list(val, separator, [ pattern, found_val, ]+ not_found_val) -- treating val as a list of items separated by separator, if the pattern matches any of the list values then return found_val.If the pattern matches no list value then return not_found_val. The pattern and found_value pairs can be repeated as many times as desired. The patterns are checked in order. The found_val for the first match is returned. Aliases: in_list(), list_contains()
ja: in_list(val, separator, [ pattern, found_val, ]+ not_found_val) -- val を区切り文字で区切られた項目のリストとして扱い、パターンがリスト値のいずれかと一致する場合は found_val を返します。パターンがリスト値と一致しない場合は、not_found_val を返します。パターンと found_value のペアは、必要な回数だけ繰り返すことができます。パターンは順番にチェックされます。最初に一致した found_val が返されます。別名: in_list()、list_contains()

en: in_list requires an odd number of arguments
ja: in_listの引数の個数は偶数でなくてはなりません

en: str_in_list(val, separator, [string, found_val, ]+ not_found_val) -- treating val as a list of items separated by separator, if the string matches any of the list values then return found_val.If the string matches no list value then return not_found_val. The comparison is exact match (not contains) and is case insensitive. The string and found_value pairs can be repeated as many times as desired. The patterns are checked in order. The found_val for the first match is returned.
ja: str_in_list(val, separator, [string, found_val, ]+ not_found_val) -- val を separator で区切られた項目のリストとして扱い、文字列がリスト値のいずれかと一致する場合は found_val を返します。文字列がリスト値と一致しない場合niは、not_found_val を返します。比較は完全一致 (「含む」ではない) であり、大文字と小文字は区別されません。文字列と found_value のペアは、必要な回数だけ繰り返すことができます。パターンは順番にチェックされます。最初に一致した found_val が返されます。

en: str_in_list requires an odd number of arguments
ja: str_in_listの引数の個数は奇数でなくてはなりません

en: re(val, pattern, replacement) -- return val after applying the regular expression. All instances of `pattern` are replaced with `replacement`. As in all of calibre, these are Python-compatible regular expressions
ja: re(val, pattern, replacement) -- 正規表現を適用した後にvalを返します。`pattern` で指定されたものは `replacement` に置換されます。calibre内の他の機能と同様、Python互換の正規表現を使用します。

en: re_group(val, pattern [, template_for_group]*) -- return a string made by applying the regular expression pattern to the val and replacing each matched instance with the string computed by replacing each matched group by the value returned by the corresponding template. The original matched value for the group is available as $. In template program mode, like for the template and the eval functions, you use [[ for { and ]] for }. The following example in template program mode looks for series with more than one word and uppercases the first word: {series:'re_group($, "(\S* )(.*)", "[[$:uppercase()]]", "[[$]]")'}
ja: re_group(val, pattern [, template_for_group]*) -- pattern で指定した正規表現を val に適用し、それぞれのマッチを指定されたテンプレートから返された値で置換します。マッチした元の値は $ で利用可能です。テンプレートプラグラムモードでは、 { の代わりに [[ を、} の代わりに ]] を使用します。テンプレートプログラムモードの次の例では、ひとつ以上の単語を含み、最初の文字が大文字であるシリーズを検索します: {series:'re_group($, "(\S* )(.*)", "[[$:uppercase()]]", "[[$]]")'}

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
ja: swap_around_comma(val) --  "B, A" の様な値を与えた場合、"A B"を返します。これは名前の形式を LN, FN から FN LNに変換する場合には便利です。もしカンマを含まない場合、valをそのまま返します。

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
ja: ifempty(val, text if empty) -- valが空でない場合valを返します。それ以外の場合は `text if empty`を返します。

en: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- Return a shortened version of val, consisting of `left chars` characters from the beginning of val, followed by `middle text`, followed by `right chars` characters from the end of the string. `Left chars` and `right chars` must be integers. For example, assume the title of the book is `Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe`, and you want it to fit in a space of at most 15 characters. If you use {title:shorten(9,-,5)}, the result will be `Ancient E-anhoe`. If the field's length is less than left chars + right chars + the length of `middle text`, then the field will be used intact. For example, the title `The Dome` would not be changed.
ja: shorten(val, left chars, middle text, right chars) -- val を短くしたバージョンを返します。これは 'val の先頭から 'left chars' 個の文字、次に 'middle text'、さらに末尾から 'right hars' 個の文字で構成された値です。'left chars' と 'right chars' には整数を指定します。例えば本のタイトルが "Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe" だとして、それを15文字以内に収めたいとしましょう。{title:shorten(9,-,5)} を使用すると、結果は "Ancient E-nhoe" となります。もしフィールド長が left chars + right chars + middle text より短い場合、そのままの値が使用されます。例えば "The Dome" というタイトルであればそのままで変わりません。

en: count(val, separator) -- interprets the value as a list of items separated by `separator`, returning the number of items in the list. Most lists use a comma as the separator, but authors uses an ampersand. Examples: {tags:count(,)}, {authors:count(&)}. Aliases: count(), list_count()
ja: count(val, separator) -- value を `separator` で区切られた項目のリストとして解釈し、リストの中にある項目数を返します。たいていのリストは separator としてカンマを使用しますが、著者名にはアンパーサンドを使用します。使用例: {tags:count(,)}, {authors:count(&)} エイリアス: count(), list_count()

en: list_count_matching(list, pattern, separator) -- interprets 'list' as a list of items separated by 'separator', returning the number of items in the list that match the regular expression 'pattern'. Aliases: list_count_matching(), count_matching()
ja: list_count_matching(list, pattern, separator) -- 'list' を 'separator' で区切られた項目のリストとして解釈し、リスト内の正規表現 'pattern' に一致する項目の数を返します。別名: list_count_matching()、count_matching()

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
ja: list_item(val, index, separator) -- val を separator で区切られた項目のリストとして解釈し、index 番目の物を返す。最初の項目は０番目です。最後の項目は `list_item(-1,separator)` とすれば返ります。separator は count 関数と同じ意味です。

en: select(val, key) -- interpret the value as a comma-separated list of items, with the items being "id:value". Find the pair with the id equal to key, and return the corresponding value. Returns the empty string if no match is found.
ja: select(val, key) -- 値をカンマで区切られた項目のリストとして解釈し、項目は "id:value" とします。id が key に等しいペアを見つけ、対応する値を返します。一致するものが見つからない場合は、空の文字列を返します。

en: approximate_formats() -- return a comma-separated list of formats that at one point were associated with the book. There is no guarantee that this list is correct, although it probably is. This function can be called in template program mode using the template "{:'approximate_formats()'}". Note that format names are always uppercase, as in EPUB. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ja: approximate_formats() -- ある時点で本と関連づけられていた形式を、カンマ区切りのリストにして返します。このリストが正しいことは保証されていませんが、概ね正しいでしょう。この関数は、テンプレートプログラムモードで "{:'approximate_formats()'}" のように呼び出すことができます。形式名は、EPUBのように常に大文字になることに注意してください。この関数はGUI上でのみ機能します。この値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで使用したい場合には、「他の列から作られる列」でこの関数を使用したカスタム列を作成し、その列の値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで参照するようにしてください。

en: formats_modtimes(date_format) -- return a comma-separated list of colon-separated items representing modification times for the formats of a book. The date_format parameter specifies how the date is to be formatted. See the format_date function for details. You can use the select function to get the mod time for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
ja: formats_modtimes(date_format) -- 本の各形式の修正時刻（コロン区切り）を、カンマ区切りのリストで返します。date_formatパラメータは、日付がどのようにフォーマットされるかを指定します。詳細はformat_date関数の説明を参照してください。特定の形式の修正時刻を取り出すにはselect関数を使ってください。注：形式名は(EPUBの様に）必ず大文字です。

en: formats_sizes() -- return a comma-separated list of colon-separated items representing sizes in bytes of the formats of a book. You can use the select function to get the size for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
ja: formats_sizes() -- 本の各形式のサイズ（バイト・コロン区切り）を、カンマ区切りのリストで返します。特定の形式のサイズを取得するにはselect関数を使ってください。注：形式名は(EPUBの様に）必ず大文字です。

en: formats_paths() -- return a comma-separated list of colon-separated items representing full path to the formats of a book. You can use the select function to get the path for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
ja: formats_paths() -- 形式名とその形式のファイルのフルパスをコロンで区切ったものを、カンマ区切りのリストにして返します。特定の形式のパスを取得するにはselect関数を使ってください。注：形式名は(EPUBの様に）必ず大文字です。

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
ja: human_readable(v) -- 数字vを、KB、MB、GB等を付けた文字列に変換して返します。

en: format_number(v, template) -- format the number v using a Python formatting template such as "{0:5.2f}" or "{0:,d}" or "${0:5,.2f}". The field_name part of the template must be a 0 (zero) (the "{0:" in the above examples). See the template language and Python documentation for more examples. You can leave off the leading "{0:" and trailing "}" if the template contains only a format. Returns the empty string if formatting fails.
ja: format_number(v, template) -- 数値 v を "{0:5.2f}" や "{0:,d}" や "${0:5,.2f}" などPythonのフォーマットテンプレートを使ってフォーマットします。テンプレートの一部であるfield_nameは0 (ゼロ) (上記例では "{0:" ) でなくてはなりません。もっと詳しい例についてはテンプレート言語とPythonのドキュメントを参照してください。テンプレートにフォーマットがひとつしか指定されていない場合には、先頭の "{0:" と最後の "}" は省略可能です。フォーマットに失敗したときには空のstringを返します。

en: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning a new list made from the `start_index` to the `end_index` item. The first item is number zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Examples using basic template mode and assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\\,)} returns "A". {tags:sublist(-1,0,\\,)} returns "C". {tags:sublist(0,-1,\\,)} returns "A, B".
ja: sublist(val, start_index, end_index, separator) -- valをseparatorで区切られた項目のリストとして解釈し、`start_index` から `end_index` の項目のリストを返す。最初の項目は0です。もしインデックスが負の場合には、リストの最後から数えます。特別なケースとしてend_indexが0の時にはリストの長さをあらわします。例えば、ベーシックテンプレートモードでタグ列（それはカンマ区切りのリスト)を扱う場合、 "A, B, C": {tags:sublist(0,1,\\,)} は "A" を返します。 {tags:sublist(-1,0,\\,)} は "C"を返します。 {tags:sublist(0,-1,\\,)} は "A, B"を返します。

en: subitems(val, start_index, end_index) -- This function is used to break apart lists of items such as genres. It interprets the value as a comma-separated list of items, where each item is a period-separated list. Returns a new list made by first finding all the period-separated items, then for each such item extracting the `start_index` to the `end_index` components, then combining the results back together. The first component in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Example using basic template mode and assuming a #genre value of "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} returns "A". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B". {#genre:subitems(1,0)} returns "B.C". Assuming a #genre value of "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} returns "A, D". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B, D.E"
ja: subitems(val, start_index, end_index) -- この関数はジャンルのような項目のリストを分解します。値をカンマ区切りのリストとして解析し、それぞれの値をさらにピリオド区切りのリストとして解析します。そして、ピリオド区切りのリストの `start_index` から `end_index` を取り出し、それを再度リストに組み立てて返します。ピリオド区切りのリストの最初の要素のインデックスは 0 になります。インデックスが負値の場合は、リストの後ろから数えます。特別のケースとして、end_index が 0 の場合、リストの長さの値と同じと見なされます。以下の例では、基本テンプレートモードを用います。#genre の値が "A.B.C" の場合: {#genre:subitems(0,1)} は "A" を返します。{#genre:subitems(0,2)} は "A.B" を返します。{#genre:subitems(1,0)} は "B.C" を返します。#genre の値が "A.B.C, D.E.F" の場合 {#genre:subitems(0,1)} は "A, D" を返し、{#genre:subitems(0,2)} は "A.B, D.E" を返します。

en: format_date(val, format_string) -- format the value, which must be a date, using the format_string, returning a string. The formatting codes are: d    : the day as number without a leading zero (1 to 31) dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31) ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun"). dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday"). M    : the month as number without a leading zero (1 to 12). MM   : the month as number with a leading zero (01 to 12) MMM  : the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec"). MMMM : the long localized month name (e.g. "January" to "December"). yy   : the year as two digit number (00 to 99). yyyy : the year as four digit number. h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm) hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm) m    : the minutes without a leading 0 (0 to 59) mm   : the minutes with a leading 0 (00 to 59) s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59) ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59) ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present to_number: the date as a floating point number from_number[:fmt]: format the timestamp using fmt if present otherwise iso
ja: format_date(val, format_string) -- 日時の値 val を format_string を使ってフォーマットし、文字列を返します。フォーマットコードは次のとおり:
    d    : 月の日付 (1 - 31)
    dd   : 2桁の月の日付 (01 - 31)
    ddd  : 省略した曜日名 (例 "Mon" - "Sun")
    dddd : 省略なしの曜日名 (例 "Monday" - "Sunday")
    M    : 月 (1 - 12)
    MM   : 2桁の月 (01 - 12)
    MMM  : 省略された月の名称 (例 "Jan" - "Dec").
    MMMM : 省略なしの月の名称 (例 "January" - "December"). 
    yy   : 2桁の年 (00 - 99)
    yyyy : 4桁の年 
    h    : 時間 (am/pmの指定により 0 - 11 または 0 - 23) 
    hh   : 2桁の時間 (am/pmの指定により 00 - 11 または 00 - 23)
    m    : 分 (0 - 59) 
    mm   : 2桁の分 (00 - 59) 
    s    : 秒 (0 - 59) 
    ss   : 2桁の秒 (00 - 59) 
    ap   : 24時間表記でなく12時間表記を使用。"ap" では am または pm にローカライズされた文字列が使用されます。
    AP   : 24時間表記でなく12時間表記を使用。"ap" では AM または PM にローカライズされた文字列が使用されます。
    iso  : 時刻とタイムゾーン付きの日付。Must be the only format present to_number: the date as a floating point number from_number[:fmt]: format the timestamp using fmt if present otherwise iso

en: uppercase(val) -- return val in upper case
ja: uppercase(val) -- val を大文字で返します。

en: lowercase(val) -- return val in lower case
ja: lowercase(val) -- val を小文字で返します。

en: titlecase(val) -- return val in title case
ja: titlecase(val) -- val をタイトルケースに変換して返します。

en: capitalize(val) -- return val capitalized
ja: capitalize(val) -- val をキャピタライズして返します。

en: booksize() -- return value of the size field. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ja: booksize() -- 本のサイズを返します。この関数はGUI上でのみ機能します。この値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで使用したい場合には、「他の列から作られる列」でこの関数を使用したカスタム列を作成し、その列の値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで参照するようにしてください。

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ja: ondevice() -- ondevice が設定されている場合に Yes を返し、その他の場合は空文字列を返します。この関数はGUI上でのみ機能します。この値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで使用したい場合には、「他の列から作られる列」でこの関数を使用したカスタム列を作成し、その列の値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで参照するようにしてください。

en: annotation_count() -- return the total number of annotations of all types attached to the current book. This function works only in the GUI.
ja: annotation_count() -- 現在の本に付けられたすべての注釈の合計数を返します。この関数は GUI 上でのみ利用可能です。

en: is_marked() -- check whether the book is 'marked' in calibre. If it is then return the value of the mark, either 'true' or the comma-separated list of named marks. Returns '' if the book is not marked.
ja: is_marked() -- 本が calibre で「マーク」されているかどうかを確認します。マークされていればマークの値を返します。マークの値は 'true' または名前付きマークのカンマ区切りリストです。本にマークが付いていない場合は '' を返します。

en: series_sort() -- return the series sort value
ja: series_sort() -- シリーズのソート値を返します

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
ja: has_cover() -- もし本が表紙を持っていればYesを返し、それ以外では空文字列を返す。

en: first_non_empty(value [, value]*) -- returns the first value that is not empty. If all values are empty, then the empty string is returned. You can have as many values as you want.
ja: first_non_empty(value [, value]*) -- 空ではない最初の値を返します。すべての値が空だっった場合には、空の文字列を返します。value の値はいくつでも指定できます。

en: and(value [, value]*) -- returns the string "1" if all values are not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want. In many cases the && operator can replace this function.
ja: and(value [, value]*) -- 指定された文字列に空でないものがあれば文字列 "1" を返し、そうでなければ空の文字列を返します。tes t関数やfirst_non_empty 関数と組み合わせて利用できます。引数には、文字列をいくつでも指定できます。たいていの場合には、&& 演算子でこの関数を置き換えることが可能です。

en: or(value [, value]*) -- returns the string "1" if any value is not empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty. You can have as many values as you want.  In many cases the || operator can replace this function.
ja: or(value [, value]*) -- value が空でなければ "1" を返し、そうでなければ空の文字列を返します。この関数は test 関数や first_non_empty 関数と一緒に利用できます。value はいくつでも指定することができます。多くの場合、 || 演算子でこの関数を置き換えることが可能です。

en: not(value) -- returns the string "1" if the value is empty, otherwise returns the empty string. This function works well with test or first_non_empty.  In many cases the ! operator can replace this function.
ja: not(value) -- value が空なら "1" を返し、そうでなければ空の文字列を返します。test 関数や first_non_empty 関数と一緒に利用できます。多くの場合 ! 演算子で置き換えることが可能です。

en: You can use list_join on the results of previous calls to list_join as follows:
ja: 次のようにすると、ひとつ前の list_join の実行結果に対して list_join を使用できます:

en: You can use expressions to generate a list. For example, assume you want items for authors and #genre, but with the genre changed to the word 'Genre: ' followed by the first letter of the genre, i.e. the genre 'Fiction' becomes 'Genre: F'. The following will do that:
ja: リストの生成には式が使えます。たとえば 'authors' と '#genre' の項目が必要で、ただしジャンルは 'Genre: ' という単語に変更され、その後ろにジャンルの最初の文字が続く、つまりジャンル 'Fiction' が 'Genre: F' にしたいものとします。次のようにすると、それが実現できます:

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
ja: 'リスト, 区切り文字' のペアが無効です。リストには区切り文字を最低ひとつ関連付けてください。

en: list_union(list1, list2, separator) -- return a list made by merging the items in list1 and list2, removing duplicate items using a case-insensitive comparison. If items differ in case, the one in list1 is used. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list. Aliases: list_union(), merge_lists()
ja: list_union(list1, list2, separator) -- list1 と list2 の項目をマージししてできたリストを返します。リストからは重複する項目は削除されます (大文字/小文字を区別しない比較を使用)。項目の大文字と小文字が異なる場合は、list1 の項目が使用されます。list1 と list2 の項目は、返されるリスト内の項目と同様に、separator で区切られます。別名: list_union()、merge_lists()

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
ja: {0}: 長さ({1}) が制限 ({2}) を超えています

en: list_remove_duplicates(list, separator) -- return a list made by removing duplicate items in the source list. If items differ only in case, the last of them is returned. The items in source list are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_remove_duplicates(list, separator) -- ソースリスト内の重複項目を削除したリストを返します。大文字と小文字だけが異なる項目の場合は、最後の項目が返されます。ソースリスト内の項目は、戻されたリスト内の項目と同様に、separator で区切られます。

en: list_difference(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item found in list2, using a case-insensitive comparison. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_difference(list1, list2, separator) -- 大小文字無視の比較を使い、list1の中からlist2の中に該当する物を取り除いたリストを返します。list1とlist2、そして返されるリストの項目は separator で区切られます。

en: list_intersection(list1, list2, separator) -- return a list made by removing from list1 any item not found in list2, using a case-insensitive comparison. The items in list1 and list2 are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_intersection(list1, list2, separator) -- 大小文字無視の比較を使い、list1の中からlist2の中に見つからない物を取り除いたリストを返します。list1とlist2、そして返されるリストの項目は separator で区切られます。

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
ja: list_sort(list, direction, separator) -- 大小文字無視の整列を行ったlistを返します。もし direction が0の場合、リストは昇順で、それ以外の時には降順で整列されます。list と返されるリストの項目は separator で区切られます。

en: list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val) -- return yes_val if list1 and list2 contain the same items, otherwise return no_val. The items are determined by splitting each list using the appropriate separator character (sep1 or sep2). The order of items in the lists is not relevant. The comparison is case insensitive.
ja: list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val) -- もしlist1 とlist2 がすべて同じ項目を持っている場合yes_val を返し、それ以外の場合にはno_valを返す。項目は各リストを適切なセパレーター(sep1 と sep2)で分解した物です。リスト中の項目の順序は関係ありません。比較は大文字小文字を無視します。

en: list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace) -- Construct a list by first separating src_list into items using the separator character. For each item in the list, check if it matches include_re. If it does, then add it to the list to be returned. If opt_replace is not the empty string, then apply the replacement before adding the item to the returned list.
ja: list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace) --  まず src_list を separator 文字で分割しリストにします。それぞれの要素について、include_re の正規表現とのマッチを行い、マッチしたもののみ戻り値のリスト加えます。もし opt_replace が空文字列でなかった場合、戻り値のリストに加える前に、それぞれの要素に置換を適用します。

en: list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [, group_template]+) -- Like list_re except replacements are not optional. It uses re_group(list_item, search_re, group_template, ...) when doing the replacements on the resulting list.
ja: list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [, group_template]+) -- list_re と似ていますが、置換がオプションではありません。結果のリストで置換を行う際に re_group(list_item, search_re, group_template, ...) を使用します。

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
ja: today() -- 今日の日付の文字列を返します。この値は format_date や days_between で使えるようにデザインされていますが、通常の文字列としても使用できます。日付は ISO 形式です。

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
ja: days_between(date1, date2) -- date1とdate2の間の日数を返します。もしdate1がdate2より大きい場合、数は正になりますが、それ以外の時は負です。もしdate1やdate2が日付でない場合、関数は空文字列を返します。

en: date_arithmetic(date, calc_spec, fmt) -- Calculate a new date from 'date' using 'calc_spec'. Return the new date formatted according to optional 'fmt': if not supplied then the result will be in iso format. The calc_spec is a string formed by concatenating pairs of 'vW' (valueWhat) where 'v' is a possibly-negative number and W is one of the following letters: s: add 'v' seconds to 'date' m: add 'v' minutes to 'date' h: add 'v' hours to 'date' d: add 'v' days to 'date' w: add 'v' weeks to 'date' y: add 'v' years to 'date', where a year is 365 days. Example: '1s3d-1m' will add 1 second, add 3 days, and subtract 1 minute from 'date'.
ja: date_arithmetic(date, calc_spec, fmt) -- 'date' から 'calc_spec' を使って新しい日付を計算します。オプションで 'fmt' が指定されていればその形式に従った新しい日付を返します。オプションの指定がなければISO形式で返します。calc_spec は vW (valueWhat) の形に連結した文字列で、v は負の数を含む整数で、W は次の文字のうちのいずれかです: s: 'v' 秒を 'date' に加算、m: 'v' 分を 'date' に加算、h: 'v' 時間を 'date' に加算、d: 'v' 日を 'date' に加算、w: 'v' 週を 'date' に加算、y: 'v' 年を加算、ただし1年を365日とします。使用例: '1s3d-1m' は 'date' に1秒加算、3日加算、そして1分を減算します。

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
ja: {0}: 演算子 '{1}' は無効です

en: {0}: error: {1}
ja: {0}: エラー: {1}

en: language_strings(lang_codes, localize) -- return the strings for the language codes passed in lang_codes. If localize is zero, return the strings in English. If localize is not zero, return the strings in the language of the current locale. Lang_codes is a comma-separated list.
ja: language_strings(lang_codes, localize) -- lang_codesで渡される言語コードに対応する文字列を返します。もし localize がゼロならば、文字列を英語で返します。もし localize がゼロでなければ、現在のローケールに従った言語の文字列で返します。Lang_codes はカンマ区切りのリストです。

en: language_codes(lang_strings) -- return the language codes for the strings passed in lang_strings. The strings must be in the language of the current locale. Lang_strings is a comma-separated list.
ja: language_codes(lang_strings) -- lang_stringsで渡された文字列に対応する言語コードを返します。文字列は現在のロケールの言語の物でなければなりません。Lang_strings はカンマ区切りのリストです。

en: current_library_name() -- return the last name on the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_name()'}".
ja: current_library_name() -- 現在のライブラリのパスの最後のフォルダ名を返します。この関数はテンプレートプログラムモードで以下のように呼び出すことができます 。"{:'current_library_name()'}"

en: current_library_path() -- return the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_path()'}".
ja: current_library_path() -- 現在のライブラリのパスを返します。この関数はテンプレートプログラムモードで以下のように呼び出すことができます。"{:'current_library_path()'}".

en: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- apply the format, prefix, and suffix to a value in the same way as done in a template like `{series_index:05.2f| - |- }`. For example, the following program produces the same output as the above template: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
ja: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- format、prefix、suffix を `{series_index:05.2f| - |- }` と同じ方法で適用します。例えば、以下のプログラムは上記のテンプレートと同じ結果を返します。program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")

en: virtual_libraries() -- return a comma-separated list of Virtual libraries that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ja: virtual_libraries() -- この本を含む仮想ライブラリのリストをカンマ区切りで返します。この関数はGUI上でのみ利用可能です。この値を save-to-disk テンプレートや send-to-device テンプレートで利用したい場合には、カスタムで "別の列から生成された列" を作成し、その列のテンプレート内で関数を使用し、列の値を save / send テンプレートで利用する必要があります。

en: current_virtual_library_name() -- return the name of the current virtual library if there is one, otherwise the empty string. Library name case is preserved. Example: "program: current_virtual_library_name()".
ja: current_virtual_library_name（）-現在の仮想ライブラリがある場合はその名前を返し、ない場合は空の文字列を返します。ライブラリ名の大文字小文字は保持されます。例：
     'プログラム：current_virtual_library_name（）'。

en: user_categories() -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
ja: user_categories() -- この本が含まれるユーザカテゴリをカンマ区切りリストで返します。この関数はGUI上でのみ機能します。この値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで使用したい場合には、「他の列から作られる列」でこの関数を使用したカスタム列を作成し、その列の値を「ディスクに保存」や「ディスクに送る」のテンプレートで参照するようにしてください。

en: transliterate(a) -- Returns a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in the source string. For example, if the source is "{0}" the function returns "{1}".
ja: transliterate(a) -- 元の文字列を、概ねその発音に基づいてラテン文字に変換し返します。例えば、変換元が "{0}" の場合は、"{1}" を返します。

en: author_links(val_separator, pair_separator) -- returns a string containing a list of authors and that author's link values in the form author1 val_separator author1link pair_separator author2 val_separator author2link etc. An author is separated from its link value by the val_separator string with no added spaces. author:linkvalue pairs are separated by the pair_separator string argument with no added spaces. It is up to you to choose separator strings that do not occur in author names or links. An author is included even if the author link is empty.
ja: author_links(val_separator, pair_separator) -- 著者と著者のリンクを、author1 val_separator author1link pair_separator author2 val_separator author2link の書式で返します。著者と著者のリンクは val_separator 文字列で区切られ、それ際にスペースなどは付加されません。著者と著者のリンクのペアは、pair_separator によって区切られ、その際にスペースなどは付加されません。 separator 文字列が、著者や著者リンクに含まれないようにするのは、利用者側の責任で行ってください。著者は著者リンクがなくても戻り値に含まれます。

en: author_sorts(val_separator) -- returns a string containing a list of author's sort values for the authors of the book. The sort is the one in the author metadata (different from the author_sort in books). The returned list has the form author sort 1 val_separator author sort 2 etc. The author sort values in this list are in the same order as the authors of the book. If you want spaces around val_separator then include them in the separator string
ja: author_sorts(val_separator) -- 本の著者の著者読みの値を、リストにして返します。返される著者読みは、書誌の著者から取得したものです(本の著者読みの値とは異なる場合があります)。返されるリストは、author sort 1 val_separator author sort 2 のような形式になります。リストの著者読みの並び順は、本の著者の並び順と同じになります。val_separator にスペースで囲いたい場合には、separator 文字列に含めてください。

en: connected_device_name(storage_location) -- if a device is connected then return the device name, otherwise return the empty string. Each storage location on a device can have a different name. The location names are 'main', 'carda' and 'cardb'. This function works only in the GUI.
ja: connected_device_name(storage_location) -- デバイスが接続されていればデバイス名を返し、それ以外のときには空の文字列を返します。デバイス上の格納場所ごとに異なる名前を持つことができます。格納場所の名前は 'main', 'carda' および 'cardb' です。この関数はGUI上でのみ動作します。

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
ja: connected_device_name: 保存場所 "{}" が無効です

en: connected_device_uuid(storage_location) -- if a device is connected then return the device uuid (unique id), otherwise return the empty string. Each storage location on a device has a different uuid. The location names are 'main', 'carda' and 'cardb'. This function works only in the GUI.
ja: connected_device_uuid(storage_location) -- デバイスが接続されているときにはデバイスのuuid（ユニークID）を返し、そうでなければ空の文字列を返します。デバイス上の格納場所はそれぞれ異なるuuidを持ちます。格納場所の名前は 'main'、'carda'、および 'cardb' です。この関数はGUI上でのみ動作します。

en: check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true) -- checks the value of the yes/no field named by the lookup key field_name for a value specified by the parameters, returning "yes" if a match is found, otherwise returning an empty string. Set the parameter is_undefined, is_false, or is_true to 1 (the number) to check that condition, otherwise set it to 0. Example: check_yes_no("#bool", 1, 0, 1) returns "yes" if the yes/no field "#bool" is either undefined (neither True nor False) or True. More than one of is_undefined, is_false, or is_true can be set to 1.  This function is usually used by the test() or is_empty() functions.
ja: check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true) -- 引数で指定された検索キー field_name に一致する yes/no フィールドをチェックし、一致するものが見つかれば "yes" を返し、そうでなければ空の文字列を返します。引数 is_undefined, is_false, または is_true を 1 (数字) を設定すると、その条件をチェックします。チェックしない場合には 0 を設定します。使用例: check_yes_no("#bool", 1, 0, 1) は yes/no フィールド "#bool" が未定義 (True でも Falseでもない) または True のときに"yes" を返します。is_undefined, is_false, または is_true can のうちひとつ以上に 1 を設定できます。この関数は通常 test() 関数、または is_empty() 関数から利用されます。

en: The column {} doesn't exist
ja: カラム {} がありません

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
ja: check_yes_no はフィールドが Yes/No のカスタム列に使用できます

en: rating_to_stars(value, use_half_stars) -- Returns the rating as string of star characters. The value is a number between 0 and 5. Set use_half_stars to 1 if you want half star characters for custom ratings columns that support non-integer ratings, for example 2.5.
ja: rating_to_stars(value, use_half_stars) -- 評価を星の文字で返します。value は0から5までの数字です。2.5 のような整数以外の評価をサポートするカスタム評価列を利用したい場合には use_half_stars に 1 を指定します。

en: The rating must be a number between 0 and 5
ja: レーティングは0から5の間でなければなりません

en: swap_around_articles(val, separator) -- returns the val with articles moved to the end. The value can be a list, in which case each member of the list is processed. If the value is a list then you must provide the list value separator. If no separator is provided then the value is treated as being a single value, not a list.
ja: swap_around_articles(val, separator) -- 記事を末尾に移動した val を返します。val にはリストも指定可能で、リストで指定した場合にはその中のものをひとつずつ処理します。値がリストの場合、separator の値として区切り記号を指定する必要があります。separator が指定されていない場合、val はリストではなくひとつの値として扱われます。

en: globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- Retrieves "global variables" that can be passed into the formatter. It both declares and initializes local variables with the names of the global variables passed in. If the corresponding variable is not provided in the passed-in globals then it assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
ja: globals(id[=expression] [, id[=expression]]*) -- フォーマッタに渡すことができる「グローバル変数」を取得します。渡されたグローバル変数の名前でローカル変数を宣言し、初期化します。渡されたグローバル変数に対応する変数が指定されていない場合は、その変数に指定されたデフォルト値が割り当てられます。デフォルト値がない場合、変数は空の文字列に設定されます。

en: field_exists(field_name) -- checks if a field (column) named field_name exists, returning '1' if so and '' if not.
ja: field_exists(field_name) -- field_name で指定された名前のフィールド (列) が存在するかチェックし、存在すれば '1'、そうでなければ '' を返します。

en: character(character_name) -- returns the character named by character_name. For example, character('newline') returns a newline character ('\n'). The supported character names are 'newline', 'return', 'tab', and 'backslash'.
ja: character(character_name) -- character_name で名付けられた文字を返します。たとえば character('newline') は改行文字 ('\n') を返します。サポートする文字名は'newline', 'return', 'tab', および 'backslash' です。

en: to_hex(val) -- returns the string encoded in hex. This is useful when constructing calibre URLs.
ja: to_hex(val) -- 文字列を16進にエンコードして返します。calibre URLを生成する際に有用です

en: urls_from_identifiers(identifiers, sort_results) -- given a comma-separated list of identifiers, where an identifier is a colon-separated pair of values (name:id_value), returns a comma-separated list of HTML URLs generated from the identifiers. The list not sorted if sort_results is 0 (character or number), otherwise it is sorted alphabetically by the identifier name. The URLs are generated in the same way as the built-in identifiers column when shown in Book details.
ja: urls_from_identifiers(identifiers, sort_results) -- 識別子のカンマ区切りリストを指定すると、識別子から生成されたHTML URLのカンマ区切りリストを返します。識別子はコロンで区切られた値のペア (name:id_value) です。sort_results が 0 (文字または数字) の場合、リストはソートされません。それ以外の場合は、識別子名のアルファベット順にソートされます。URL は、本の詳細に表示される場合、組み込みの識別子列と同じ方法で生成されます。

en: Unnamed image
ja: 画像に名前がありません

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: Aborted, taking too long
ja: 中断しました。時間がかかりすぎています。

en: Stopped
ja: 停止中

en: Working...
ja: 作業中...

en: Brazilian Portuguese
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Simplified Chinese
ja: 中国語 (簡体字)

en: Traditional Chinese
ja: 中国語 (繁体字）

en: English
ja: 英語

en: Select All
ja: すべて選択

en: Copy Link
ja: リンクをコピー

en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

en: Copy &Link Location
ja: リンクの場所をコピー(&L)

en: Paste and Match Style
ja: 貼り付けてスタイルをそろえる

en: Directions
ja: 方向

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Extra characters at end of search
ja: 検索条件の末尾に余計な文字があります

en: missing )
ja: ) が不足

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
ja: クエリーの解析に失敗しました。再帰の上限を超えています: %s

en: Recursive saved search: {0}
ja: 再帰的な保存済み検索: {0}

en: Unknown saved search: {}
ja: 不明な保存済み検索: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
ja: 保存済み検索の不明なエラー: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
ja: %prog [options] [from to text]
    
    SMTPプロトコルを用いてメールを送信します。
    %prog は2つのモードで動作します。
    compose モードでは from, to, text を指定し、それを利用してメッセージを組み立て
    送信を行います。
    filter モードでは %prog は標準入力から完全な電子メールメッセージを読み込んで
    それを送信します。
    
    text は電子メールメッセージの本体です。
    text が指定されなかった場合、電子メールメッセージは標準入力から読み込まれます。
    from は送信者のメールアドレスで、to は電子メールの受取人のアドレスです。
    text が標準入力から読み込まれた場合、from と to はSMTP のネゴシエーション
    でのみ使用され、メッセージのヘッダは変更されません。

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
ja: 電子メールを組み立てる際のオプション。textが指定されなかった場合は無視されます。

en: File to attach to the email
ja: 電子メールに添付するファイル

en: Subject of the email
ja: 電子メールの件名

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
ja: localhostのホスト名。SMTPサーバとの接続時に使用します。

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
ja: メールの送信にSMTPリレーサーバを使う場合のオプション。--relayが指定されていなかった場合、calibreは電子メールを直接送信するよう試みます。

en: An SMTP relay server to use to send mail.
ja: メールの送信に使うSMTPリレーサーバ。

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
ja: リレーサーバとの接続に使用するポート。デフォルトは、SSLで暗号化を行う場合は 465 、そうでなければ 25です。

en: Username for relay
ja: リレーサーバのユーザ名

en: Password for relay
ja: リレーサーバのパスワード

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
ja: リレーサーバへの接続時に使用する暗号化方式。TLS, SSL, NONEが指定できます。デフォルトはTLSです。警告: NONEは大変危険です。

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
ja: TLSを使った接続時にサーバ証明書の確認を行いません。これはバージョン3.27以前のcalibreにおけるデフォルトの動作でした。自己署名証明書あるいは不正な証明書を使った中継を利用している場合に、このオプションにより3.27以前と同様に動作させることができます。

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
ja: TLS接続時のサーバ認証に使用するPEM形式のCA証明書ファイルへのパス。デフォルトではシステムのCA証明書を使用します。

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
ja: 送信に失敗したメッセージを保存する maildir フォルダのパス

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
ja: Forkしてバックグラウンドでメッセージの配送を行います。このオプションを使用する場合は、--outboxで配送に失敗したメッセージを受け取れるようにしてください。

en: Timeout for connection
ja: 接続タイムアウト

en: Control email delivery
ja: メール配送の制御

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
ja: calibreの本体。電子書籍の管理に使用します。

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
ja: calibre電子書籍エディタ。一般的な形式の電子書籍を編集できます。

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
ja: calibre 電子書籍ビューア。ほとんどの形式の電子書籍を表示できます。

en: Unknown section
ja: 不明なセクション

en: Unknown feed
ja: 不明なフィード

en: Untitled article
ja: タイトルのない記事

en: Unknown News Source
ja: 不明なニュースソース

en: Article download aborted
ja: 記事のダウンロードを中止しました

en: Failed to download %s
ja: ダウンロードに失敗しました：%s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ja: "%s" レシピはユーザ名とパスワードが必要です。

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Failed to download the following articles:
ja: 以下の記事のダウンロードに失敗:

en: Failed to download parts of the following articles:
ja: 以下の記事の一部のダウンロードに失敗:

en:  from
ja:  /

en: 	Failed links:
ja: 	失敗したリンク:

en: Could not fetch article.
ja: 記事を取得できませんでした。

en: The debug traceback is available earlier in this log
ja: デバッグ用トレースバックはこのログの前のほうにあります。

en: Run with -vv to see the reason
ja: -wを付けて実行すると理由が参照できます

en: Fetching feeds...
ja: フィードの取得中...

en: Got feeds from index page
ja: インデックスページからフィードを取得

en: Trying to download cover...
ja: 表紙をダウンロードしようとしています...

en: Generating masthead...
ja: ロゴイメージを生成中...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
ja[0]: ダウンロードを開始 [{} スレッド]...

en: Feeds downloaded to %s
ja: %s にフィードがダウンロードされました。

en: Could not download cover: %s
ja: 表紙がダウンロードできません: %s

en: Downloading cover from %s
ja: %s から表紙をダウンロード中

en: Masthead image downloaded
ja: ロゴイメージをダウンロードしました

en: Articles in this issue:
ja: 関連記事:

en: Article downloaded: %s
ja: 記事をダウンロードしました：%s

en: Article download aborted: %s
ja: 記事のダウンロードを中止しました: %s

en: Article download failed: %s
ja: 記事のダウンロードに失敗: %s

en: Fetching feed
ja: フィードを取得中

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ja: ログインに失敗。calibreの定期刊行物サービスにあるユーザ名とパスワードの設定を確かめてください。

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ja: この号をダウンロードする権限がありません。購読期間が過ぎているか、一日あたりのダウンロード数を超えています。

en: You
ja: あなた

en: Scheduled
ja: スケジュール

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Section menu
ja: セクションメニュー

en: Articles
ja: 記事

en: %prog URL
    
    Where URL is for example https://google.com
ja: %prog URL
    
    URLは、例えば https://google.com のように指定します。

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
ja: URL を保存するベースのフォルダ。デフォルトは %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ja: サーバからの応答を待つタイムアウトの秒数。デフォルト: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ja: 再帰的にたどる最大のレベル。（リンクをたどる深さ）デフォルト: %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ja: ダウンロードする最大のファイル数。これは <a href> タグのみに適用されます。デフォルトは %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ja: 連続して取得する間隔の最小の間隔秒。デフォルトは %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ja: ダウンロードしようとするウエブサイトの文字エンコーディング。デフォルトではエンコーディングは自動判別されます。

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ja: この正規表現にマッチするリンクのみをたどる。このオプションは何度でも指定できるので、指定したどれかの正規表現にマッチすれば、そのリンクはたどられます。デフォルトではすべてのリンクをたどります。

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ja: この正規表現にマッチするリンクを無視する。このオプションは何度でも指定できるので、指定したどれかの正規表現にマッチすれば、そのリンクは無視されます。デフォルトではリンクは無視されません。もし一致正規表現と絞り込み正規表現の両方にマッチした場合、絞り込みが先に適用されます。

en: Do not download CSS stylesheets.
ja: CSS(スタイルシート)をダウンロードしない

en: Save All
ja: すべて保存

en: Open
ja: 開く

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: Yes to &All
ja: すべてはい(&A)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: N&o to All
ja: すべていいえ(&O)

en: Abort
ja: 中止

en: Retry
ja: 再試行

en: Close
ja: 閉じる

en: Apply
ja: 適用

en: Reset
ja: リセット

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Hu&e:
ja: 色相(&E)

en: &Sat:
ja: 彩度(&S)

en: &Val:
ja: 明度(&V)

en: &Red:
ja: 赤(&R):

en: &Green:
ja: 緑(&G):

en: Bl&ue:
ja: 青(&L):

en: A&lpha channel:
ja: アルファチャンネル(&L):

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
ja: カーソル位置は %1, %2
    キャンセルするにはESCを押してください

en: Select Color
ja: 色を選択

en: &Basic colors
ja: 基本色(&B)

en: &Custom colors
ja: カスタム色(&C)

en: &Add to Custom Colors
ja: カスタム色に追加(&A)

en: &Pick Screen Color
ja: 画面の色をピック(&P)

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: Font st&yle
ja: フォントスタイル(&Y):

en: &Size
ja: サイズ(&S)

en: Effects
ja: エフェクト

en: Stri&keout
ja: 取り消し線(&K)

en: Sample
ja: サンプル

en: Wr&iting System
ja: 表記体系(&I)

en: Left edge
ja: 左の辺

en: Right edge
ja: 右の辺

en: Page left
ja: 左ページ

en: Page up
ja:  ページ上に

en: Page down
ja: ページ下に

en: Page right
ja: 右ページ

en: Scroll left
ja: 左へスクロール

en: Scroll up
ja: 上へスクロール

en: Scroll down
ja: 下にスクロール

en: Scroll right
ja: 右へスクロール

en: Auto increment series index
ja: シリーズ番号の自動更新

en: Add separator after completing an author name
ja: 著者名を補完した後にセパレータを追加

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
ja: 補完後に補完したテキストの最後にセパレータを追加して、
    著者名の新しい補完操作を自動的に開始したい場合に設定します。
    設定できる値は True か False のいずれかです。

en: Author sort name algorithm
ja: 著者読みのアルゴリズム

en: Splitting multiple author names
ja: 複数の著者名を分割する

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
ja: デフォルトでcalibreは、"&"  "and" 及び "with" で複数の著者名を分割します。
    以下の正規表現を変更することで、この分割方法をカスタマイズできます。
    "&" に加えて、指定された正規表現がマッチした箇所で分割されます。
    デフォルト: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author sort in Tag browser
ja: タグブラウザで著者名順の並べ替えを利用

en: Set which author field to display in the Tag browser (the list of authors,
    series, publishers etc on the left hand side). The choices are author and
    author_sort. This tweak affects only what is displayed under the authors
    category in the Tag browser and Content server. Please note that if you set this
    to author_sort, it is very possible to see duplicate names in the list because
    although it is guaranteed that author names are unique, there is no such
    guarantee for author_sort values. Showing duplicates won't break anything, but
    it could lead to some confusion. When using 'author_sort', the tooltip will
    show the author's name.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
ja: タグパネル中に表示する著者名フィールドを設定します。
    （著者一覧、シリーズ、出版社など左側に表示する一覧）
    選択できるのは author または author_sort です。
    この Tweak が影響するのは、タグパネルとコンテンツサーバ上の著者カテゴリのみです。
    この値を author_sort に設定した場合、著者名一覧に名前が重複して表示されることがあります。
    著者名は重複しませんが、author_sort は重複しない保証がないためです。
    名前が重複して表示されてもデータが壊れるわけではありませんが、混乱を招く可能性はあります。
    'author_sort' を使用したとき、ツールチップに著者名を表示します。
    使用例:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
ja: タグブラウザの分割方法を指定

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
ja: タグブラウザを分割する時に、サブカテゴリのラベルは
    テンプレートによって決定します: 
    名前順に並べ替える時には、categories_collapsed_name_template、
    平均評価順で表示する時には categories_collapsed_rating_template 、
    人気順で並べ替える時には
    categories_collapsed_popularity_template を使います。
    テンプレートの変数には、first または last を指定できます。
    変数 'first' はサブカテゴリの最初の項目、変数 'last' はサブカテゴリの最後の項目です。
    いずれの変数も 'objects' で、接尾辞によって取得できる複数の値を含んでいます。
    例えば、著者カテゴリでの first.name は著者の名前となります。
    サブ値には、次の値を指定できます。
    name: 項目の表示名
    count: この項目に関連する本の数
    avg_rating: この項目に関連する本の返金評価
    sort: ソート値。著者だとauthor_sortの値
    category: 項目が属するカテゴリ(例えば、著者、シリーズなど）
    
    注: テンプレートにバックスラッシュ(\ 文字)がある場合、{ の前に "r'" が必要になります。
    バックスラッシュがない場合に付けておいても何も問題はありません。

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ja: 起動時に本リストを整列する列を指定

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
ja: calibreの起動時に整列する列の組を指定します
    保存された整列履歴を使用する場合には、引数はNoneになりますが、それ以外の場合にはこれは、
    列, 順序 のペアからなるリストです。
    列は、列のツールチップに表示される、列の検索名です。順序が0の時には昇順、1の時には降順となります。
    例えば、 [('authors',0),('title',0)] は著者と、その中でタイトルの順に整列されます。

en: Control how dates are displayed
ja: 日付の表示方法を制御

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun').
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec').
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December').
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm) '
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm) '
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59) '
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59) '
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59) '
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59) '
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
ja: 発行日及びタイムスタンプ(日付)で使用される形式。
    GUIで発行日がどのように表示されるかを制御する文字列。
    d     日の数値、先行ゼロなし (1-31)
    dd    日の数値、先行ゼロあり (01-31)
    ddd   ロケールの短縮された曜日名 (e.g. 'Mon' to 'Sun').
    dddd  ロケールの長い曜日名 (e.g. 'Monday' to 'Sunday').
    M     月の数値、先行ゼロなし (1-12)
    MM    月の数値、先行ゼロあり (01-12)
    MMM   ロケールの短縮された月名 (e.g. 'Jan' to 'Dec').
    MMMM  ロケールの長い月名 (e.g. 'January' to 'December').
    yy    2桁の年 (00-99)
    yyyy  4桁の年
    h     時の数値、先行ゼロなし (am/pmの設定に応じて 0-11 または 0-23) '
    hh    時の数値、先行ゼロあり(am/pmの設定に応じて 00-11 または 00-23) '
    m     分の数値、先行ゼロなし (0-59) '
    mm    分の数値、先行ゼロあり (00-59) '
    s     秒の数値、先行ゼロなし (0-59) '
    ss    秒の数値、先行ゼロあり (00-59) '
    ap    24時間表記の代わりに12時間表記を使用し、"ap" はamまたはpmに置換 '
    AP    24時間表記の代わりに12時間表記を使用し、"AP" はAMまたはPMに置換 '
    iso   日付、時間、タイムゾーン。単独で使用すること
    例、2010年1月9日の場合
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    (訳者補足: ) yy/MM/dd ==> 10/01/09      yyyy年M月 ==> 2010年1月
    発行日のデフォルト: MMM yyyy
    タイムスタンプのデフォルト: dd MMM yyyy
    修正日のデフォルト: dd MMM yyyy

en: Control sorting of titles and series in the library display
ja: ライブラリに表示するタイトルとシリーズ名の並び順

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
ja: ライブラリビューでタイトルとシリーズの並べ替えを制御します。'library_order'に設定されている場合
    、タイトルの代わりにタイトルソートフィールドが使用されます。
    タイトルソートフィールドを手動で編集していない限り、
    TheとAは無視されます。 'strictly_alphabetic'に設定すると、タイトルは次のようになります。
    そのままソート（タイトルソートではなくタイトルでソート）。たとえば、
    library_order、クライアントは「C」の下でソートします。
    strictly_alphabetic のときには 'T' の下に分類されます。
    この表示はcalibreのライブラリの表示にのみ影響します。
    デバイスには影響しません。
    また、フラグ変更前に追加された本は、手動でタイトルを変更しない限り追加されたときの分類のままです。
    複数の本をまとめて変更したい場合には
    「書誌を一括編集」ダイアログで変更できます。

en: Control formatting of title and series when used in templates
ja: テンプレート内のタイトルとシリーズの形式を設定

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
ja: ディスクへの保存やデバイスへの送信の際に、タイトルとシリーズ名がどのようにフォーマットされるかを制御します。
    このような場合の動作は、それぞれのフィールドがどのように処理されるかに依存します。
    タイトルの場合、このTweakを 'library_order' に設定すると、実際にはタイトル読みが使用されます。
    'strictly_alphabetic' を設定すると、タイトルがそのまま使用されます。
    シリーズの場合、このTweakを 'library_order' に設定すると、'The' や 'An' 等の冠詞が末尾に移動されます。
    'strictly_alphabetic' を設定すると、シリーズがそのまま使用されます。
    例えば、このTweakが library_order に設定されている場合、"The Lord of the Rings"は、
    "Lord of the Rings, The".になります。もしこのTweakがstrictly_alphabetic に設定されている場合は、
    "The Lord of the Rings" がそのまま使用されます。
    注:  フォーマッター関数 raw_field を使用すると、ここでの設定に関わらず、元の値が取得できます。

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ja: 文字列ソート時に「冠詞」として扱われる単語のリスト

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
ja: タイトル読みを生成するときに、「冠詞」として扱う単語のリストを設定します。
    冠詞は言語毎に異なります。デフォルトでは、英語、およびユーザインタフェースに使用されている言語の
    冠詞が使用されます。本の言語が設定されている場合は、それを使用します。
    per_language_title_sort_articles を変更することで、特定の言語の冠詞を変更したり、
    新しい言語を追加したりすることができます。
    calibreがユーザインタフェースの言語以外の言語を使用するようにするためには、
    default_language_for_title_sort に設定します。例えばドイツ語にした場合は、'deu' を設定します。
    この値を None にした場合、ユーザインタフェースの言語が使用されます。
    title_sort_articles の設定は無視されます（後方互換性のために存在）。

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ja: calibreの起動時に接続するフォルダを指定

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
ja: calibreの起動時にconnect_to_folderを使って接続するフォルダを指定
    これはフォルダへのフルパスです。calibreの起動時にフォルダが
    存在しなかった場合、これは無視されます。パス中に '\' の文字がある場合は
    （Windowsのパスのように）、文字を2重にする必要があります。
    例:
    auto_connect_to_folder = 'C:\\Users\\someone\\Desktop\\testlib'
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
ja: SONYコレクションの名称変更ルールを指定

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
ja: SONYコレクションの名称変更ルールを指定。
    このTweakは、書誌管理が自動になっている場合のみ有効です。
    SONYコレクションの名前は、フィールドが標準のフィールドか、カスタムフィールドかによって変わります。
    標準のフィールドから作成されたコレクションは、そのフィールドの値が、コレクションの名前になります。
    例えば標準のフィールドであるシリーズの値 'Darkover' から作成されたコレクションは、
    'Darkover' になります。
    カスタムフィールドから作成されたコレクションは、そのフィールドの値に、
    フィールド名が付加されたものになります。例えば、カスタムフィールド 'My Series' の値 'Darkover' から
    作成されたコレクションは、 'Darkover (My Series)' になります。
    この文章では、上記の 'Darkover' を「値」と呼び、'My Series' をカテゴリと呼ぶことにします。
    2冊の本が同一のカテゴリ名を生成するフィールド値を持つ場合、その本は同一のコレクションに属します。
    ここで設定するTweakによって、標準のフィールド及びカスタムフィールドから生成されるコレクションが
    どのような名前になるかを指定できます。
    例えば、標準のフィールドであるタグから作られるコレクションは、通常 'Foo' のようになるところを、
    'Foo (Tag)' になるようにすることができます。
    また、複数のフィールドの値をまとめて、一つのコレクションになるようにすることもできます。
    例えば、フィールド 'series', '#my_series_1', '#my_series_2' から生成されるコレクション名を
     'some_value (Series)' となるようにすることで、複数のフィールドの値を
    同じコレクションにまとめることができます。
    ここでは、関連する2つのTweakを設定します。
    1つめのTweakでは、書誌のフィールド毎に、カテゴリの名前を設定します。
    2つめのTweakは、値とカテゴリからコレクション名を生成するテンプレートです。
    1つめのTweakの文法は以下のようになります、sony_collection_renaming_rules 
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    2つめのTweakはプラグボードや保存テンプレートで使うものと同じテンプレートです。
    このTweakで値とカテゴリがどのようにコレクションの名前を生成するかを制御します。
    2つのフィールド {category} と {value} のみが使用可能です。{value} フィールドは、空にはなりません。
     {category} フィールドは空の場合があります。
    デフォルトでは、まずvalue がきて、もし空でない場合は、括弧でくくられたcategoryが続きます:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    例: 最初の3つの例は、2つめのTweakは変更しません。
    1: 3つのシリーズを格納する列をマージして1つのコレクションしたい場合。
    列の検索名は、'series', '#series_1', '#series_2' とする。括弧でくくられた部分は不要。:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    2: シリーズから生成されたコレクションには、'(Series)' 、
    タグから生成されたコレクションには '(Tag)' を付加する。:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    3: 'series' と '#myseries' をマージして、コレクション名に '(Series)' を付加する。:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    4: 例2と同様だが、括弧でくくったカテゴリ名を付加するかわりに、
    Series: Darkover のように : で 区切って付加したい。このような場合、2つめのTweakも変更する必要がある。:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
ja: SONYコレクションの表示順を指定

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
ja: SONYコレクションの表示順を指定します。
    このTweakは、書誌管理が自動になっている場合にのみ有効です。
    この設定により、どの書誌を使って並べ替えるのかをコレクションごとに指定することができます。
    このTweakの形式は、まずコレクションを形成する本の書誌フィールドを
    リストで指定し、次に表示順のキーとする書誌フィールドを指定します。
    使用例:
    次の設定では、出版日とタグから作られたコレクションはカスタム列 '#mydate' の順に
    表示され、'series' から作成されたコレクションは 'series_index' の順に表示され、
    その他すべてのコレクションはタイトル順に表示されます。
    コレクションの書誌フィールドの指定がない場合、シリーズベースのコレクション
    であればシリーズ順、それ以外はタイトル順に表示されます。
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    カッコとかぎカッコは必須です。構文は次のとおり。
    [ ( [フィールドのリスト], 表示順のキーとするフィールド ) , ( [ フィールドのリスト ] , 表示順のキーとするフィールド ) ]
    デフォルト値は空 (つまりルールなし) で、コレクションの属性指定はありません。

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ja: 他のライブラリに本をコピーする際のタグの取り扱い方法を設定

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
ja: これをTrueにした場合、他のライブラリに本をコピーする時に
    「本を追加するときに追加するタグ」と同じタグを追加します。

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ja: 整列「レベル」の最大数を設定

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
ja: calibreが特定の操作、例えば検索やデバイス挿入等の後にライブラリを再整列する時に使う整列の
    「レベル」の最大数を設定。
    整列レベルが大きいほど性能への影響が大きくなります。
    データベースが大きい場合（本が何千冊もある場合）、体感できるくらいの性能劣化となり得ます。
    複数レベルの整列が必要でなく、遅さが目立ってきた場合は、このTweakの値を減らしてください。

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
ja: 日付の整列を、表示されているフィールドのみで行うかを選択

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
ja: 日付の値には、内部的に日付と時刻の両方が含まれます。
    整列する場合、何が表示されているかにかかわらず、すべてのフィールドが使われます。
    このTweakをTrueにすると、表示されているフィールドのみが使われます。

en: Fuzz value for trimming covers
ja: 表紙のトリムの際のFuzz値

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
ja: 表紙のトリムの際に使用される、Fuzz距離を指定します。
    この値の範囲内の色は、同一の色とみなされます。
    距離は、absolute intensity unitsで指定します。

en: Control behavior of the book list
ja: 本の一覧での動作の制御

en: Language to use when sorting
ja: 整列時に使用する言語

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
ja: このTweakを設定すると、指定された言語の整列法を使用するようになります。
    たとえばcalibreを英語で起動し、本の整列は居住地の言語に合わせたい場合などに
    利用できます。
    ISO 639-1の言語コードの中から、使用したい言語を小文字で指定してください。
    サポートされているロケールの一覧は、次のページに記載されています。
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    デフォルト: locale_for_sorting = '' -- calibreが現在使用している言語のルールで整列
    使用例: locale_for_sorting = 'fr' -- フランス語のルールで整列
    使用例: locale_for_sorting = 'nb' -- ノルウェー語のルールで整列

en: The number of seconds to wait before sending emails
ja: メールを送信する前に待つ秒数

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
ja: gmx/hotmail/gmailのような公開電子メールサーバを使用して、電子メールを送信する前に待機する秒数。
    デフォルトは5分です。
    この値を小さくすると、サーバのSPAM対策にはじかれて、メール送信が失敗する場合があります。
    変更を有効にするためには、calibreの再起動が必要です。
    また、calibreが公開電子メールサーバとみなすホスト名のリストを変更することができます。
    下記のリストのホスト名のいずれかに後方一致する電子メールリレーサーバは、公開電子メールサーバと見なされます。

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ja: calibreライブラリに保存される表紙の幅、高さの最大値

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ja: calibreライブラリにあるすべての表紙は、縦横比を保ったままこのサイズに合わせてリサイズされます。
    これは極端に大きな表紙によって動作が遅くなるのを避けるためです。

en: Where to send downloaded news
ja: ダウンロード済みニュースの送り先

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ja: ダウンロード済みニュースを自動的に接続したデバイスに送る場合、
    calibreはデフォルトではメインメモリに送ります。このTweakを変更することでどこに送るかを変更できます。
    有効な値は"main", "carda", "cardb"です。
    注：もし選択した場所に十分なスペースがない場合、ファイルは最も空きがある場所へ送られます。

en: Unified toolbar on macOS
ja: macOS上でのUnified toolbar

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
ja: このオプションを有効にしてcalibreを再起動すると、ツールバーがタイトルバーと統合され、
    macOSの通常のアプリケーションと同様になります。ただし、このオプションには多くの
    バグがあります。たとえばツールバーの最小幅が2倍になったり、それによりシステム上の別の
    バグを引き起こしたりします。各自の責任においてご利用ください。

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
ja: 同一形式への変換/最適化の際に、元のファイルを保存

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
ja: calibreがある形式から同一の形式に変換を行う際、例えば
    EPUBからEPUBへの変換を行う際に、変換の品質が悪かった場合に変換設定を調整して
    変換を再実行できるように、元のファイルが保存されます。この設定をFalseにすると、
    元のファイルが保存されなくなります。同様に、
    save_original_format_when_polishing をFalseにすると、本の最適化時に
    元のファイルが保存されなくなります。

en: Number of recently viewed books to show
ja: 最近表示した本の表示数

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
ja: 「表示」ボタンを右クリックすると、最近表示した本の一覧を表示します。
    ここでは一覧に何冊の本を表示するかを設定します。

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
ja: 本の詳細パネルのフォントサイズを変更

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size.
ja: 本の詳細パネル及び書誌編集ダイアログのコメントで描画されるフォントのサイズを変更します。
    正の値、負の値を指定することで、フォントのサイズが増減します。

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
ja: 「本を解凍」機能を利用するときにデフォルトとする形式

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
ja: 「本を解凍」機能でcalibreが直接編集できる書籍形式。
    複数の形式が利用可能な場合、calibreは選択肢を表示し、
    利用可能であればここで選択した形式をデフォルトとします。
    この Tweak の値は出力形式ではなく、'EPUB' または 'AZW3' に
    設定してください。
    'remember' を指定すると、最後に「本を解凍」機能を利用したときに
    選択した形式の値を使用するようになります。

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
ja: 著者/タグ/シリーズ 等の編集時に補完候補の自動選択を行わない

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
ja: これを使用すると、変更を加えて Enter キーを押下したときに、変更が補完処理により
    上書きされなくなります。補完を利用したい場合には Enter を押下する前に Tab を
    押下して選択する必要があります。どちらの手法が好ましいかは、書誌の状態や
    編集スタイルによって変わります。
    
    preselect_first_completion が False であり、かつ Tab に最初の補完ではなくタイプ
    したものを受け入れさせたい場合には、tab_accepts_uncompleted_text を True に
    します。その場合、補完の中から選択するには上矢印または下矢印キーを押してください。
    preselect_first_completion が True のとき、tab_accepts_uncompleted_text の
    tweak は無視されます。

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
ja: 著者/タグ/シリーズ 等の編集時の補完モード

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
ja: calibreが補完候補を表示する際、デフォルトではすでに入力した文字から始まる候補を表示します。
    この設定で、すでに入力した文字を含む候補を表示するように変更することができます。
    変更する場合は、completion_mode に 'contains' を設定してください。
    文字列を含む候補にすると、例えばasiと入力した場合、AsimovにもQuasimodoにもマッチしますが、
    デフォルトの場合は、Asimovにしかマッチしません。

en: Sort the list of libraries alphabetically
ja: ライブラリのリストをアルファベット順に整列

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
ja: 「ライブラリにコピー」とライブラリのクイック移動メニューは通常、
    よく使われる順に整列されます。しかし、そのようなライブラリが一定数を
    超えた場合には、アルファベット順に整列します。ここでは、その数を設定
    します。デフォルトは10です。

en: Choose available output formats for conversion
ja: 変換出力時に利用可能な形式を選択

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
ja: 変換ダイアログで利用できる出力形式を制限します。
    例えば、EPUBとAZW3への出力しか行わない場合、この値を
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']のように変更します。
    デフォルト値のNoneが設定されている場合、利用可能な出力形式がすべて表示されます。

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
ja: コンテンツサーバが利用するサムネイルの画像品質

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
ja: サムネイル画像の品質は、大部分が画像作成時の
    圧縮品質に依存します。
    この値を大きくすると品質が向上します。
    圧縮品質を上げると画像は大幅に大きくなることに留意してください。
    この値は50から90の間を設定できます。

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
ja: 「本の詳細」パネルにドロップされたときに電子書籍として扱う画像ファイルタイプを指定

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
ja: 通常、「本の詳細」パネルにcalibreの知っている形式で画像ファイルを
    ドロップした場合には、表紙として使用します。もし特定の画像形式を
    電子書籍として扱いたい場合には、この Tweak を設定してください。
    使用例:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
ja: 書誌のコピー/貼り付け時に除外するフィールド

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
ja: 書誌を編集 -> 書誌をコピー/貼り付け を使用したときに書誌フィールド
    の一部を貼り付けないよう calibre に指示することができます。たとえば次の
    ように指定すると、表紙、日付、そしてカスタム列の 'mycolumn' を貼り付けの
    対象から外します。
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    環境設定 -> ショートカット -> 書誌を編集 にショートカットを設定すると
    この tweak を無視して書誌を貼り付けることができます。

en: Skip internet connected check
ja: インターネットの接続確認を省略

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
ja: ニュースのダウンロード前にインターネットが利用可能か確認するのを省略します。
    何らかの理由によりOSのネットワーク確認機能が不安定な場合に利用できます。（たとえばLinux上のNetworkManagerなど)

en: Tab stop width in the template editor
ja: テンプレートエディタ内でのタブストップ幅

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
ja: テンプレートエディタのタブ位置の「平均文字幅」で設定します。
    たとえば、値が 1 の場合、平均文字幅 1 個分のスペースになります。

en: Value for undefined numbers when sorting
ja: 並べ替え時の未定義の値

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
ja: 並べ替え時に未定義の数値に使用する値を設定します。
    たとえば、値 -10 は、未定義の数値を -10 に設定したかのように並べ替えます。
    'maximum' を指定すると使用可能な最大値となります。'minimum' を指定すると
    使用可能な最小値となります。引用符は、数値を入力する場合はオプションです。
    使用例:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
