calibre - en to pa translation catalogue (105 entries)

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Support calibre
pa: ਕੈਲੀਬਰੀ ਨੂੰ ਸਪੋਟ ਕਰੋ

en: page
pa: ਪੰਨਾਂ

en: [options]
pa: ਕੈਟੇਲੌਗ ਵਿੱਚ ਕੌਈ ਕਿਤਾਬ ਨਹੀ ਹੈ

en: Unknown
pa: ਅਗਿਆਤ

en: Base
pa: ਮੂਲ

en: File type
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Metadata reader
pa: ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਰੀਡਰ

en: Metadata writer
pa: ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਰਾਈਟਰ

en: Catalog generator
pa: ਕੈਟਾਲੌਗ ਜੈਨੇਰੇਟਰ

en: Preferences
pa: ਤਰਜੀਹਾਂ

en: Store
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Read metadata from %s files
pa: %s ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹੋ

en: Set metadata in %s files
pa: %s ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਚੁਣੋ

en: Set metadata from %s files
pa: %s ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਚੁਣੋ

en: Look & feel
pa: ਦੇਖੋ ਅਤੇ ਮਹਿਸੂਸ ਕਰੋ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
pa: Calibre ਦੀ ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਮੁਤਾਬਿਕ ਬਦਲੋ

en: Behavior
pa: ਵਿਵਹਾਰ

en: Change the way calibre behaves
pa: Calibre ਦੇ ਵਿਵਹਾਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Conversion
pa: ਤਬਦੀਲੀ

en: Adding books
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ ਸ਼ੁਮਾਰ ਕਰਨੀਆਂ

en: Saving books to disk
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ ਨੂੰ disk ਤੇ save ਕਰਨਾ

en: Sending books to devices
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ ਨੂੰ device ਤੇ ਭੇਜਣਾ

en: Change metadata fields before saving/sending
pa: Save/Send ਕਰਨ ਤੋਂ ਪੈਹ੍ਲਾਂ ਮੈਟਾ-ਡਾਟਾ ਫ਼ੀਲਡ ਬਦਲੋ

en: Advanced
pa: ਖਸੂਸੀ

en: Sharing books by email
pa: Email ਰਾਹੀਂ ਕਿਤਾਬਾਂ ਸਾਂਝੀਆਂ ਕਰਨਾ

en: Sharing
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ

en: Sharing over the net
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ ਉੱਤੇ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗ-ਇਨ

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
pa: ਕੈਲੀਬਰੀ ਦੀ ਕਾਰਜ-ਪ੍ਰਣਾਲੀ ਵਿੱਚ ਇਜ਼ਾਫ਼ਾ/ਘਾਟਾ/ਬਦਲਾਓ ਕਰੋ

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ SONY PRS 300 ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ SONY PRS-900 ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Microsoft Reader ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Mobipocket ਕਿਤਾਬਾਂ ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Hanlin V3 ਅਤੇ ਉਸ ਜਿਹੇ ਹੋਰਾਂ ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Hanlin V5 ਅਤੇ ਉਸ ਜਿਹੇ ਹੋਰਾਂ ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Cybook G3.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Cybook G3 ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Cybook Opus ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Amazon Kindle ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Irex Illiad ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ IRex Digital Reader 1000 ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ IRex Digital Reader 800 ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the B&N Nook.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ B&N Nook ਲਈ ਹੈ

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
pa: ਇਹ iPad ਅਤੇ ਉਸ ਜਿਹੇ ਹੋਰ 768x1024 resolution ਵਾਲੇ devices ਲਈ ਹੈ

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
pa: ਇਹ ਹਰ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ tablet device ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ. ਫੋਟੋਆਂ ਦੇ ਆਕਾਰ ਵਿੱਚ ਬਦਲਾਓ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
pa: ਇਹ Samsung Galaxy ਅਤੇ ਉਸ ਜਿਹੇ ਹੋਰ 600x1280 resolution ਵਾਲੇ tablet devices ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Kobo Reader ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Sony PRS-300 ਲਈ ਹੈ

en: Suitable for use with any e-ink device
pa: ਹਰ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ e-ink device ਦੇ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਮੁਨਾਸਿਬ ਹੈ

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
pa: ਹਰ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ ਵੱਡੇ ਸਕ੍ਰੀਨ ਵਾਲੇ e-ink device ਦੇ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਮੁਨਾਸਿਬ ਹੈ

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 5-ਇੰਚ JetBook ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Sony PRS ਲਾਇਨ ਲਈ ਹੈ. 500/505/700 ਵਗਹਿਰਾ, landscape ਮੋਡ ਵਿੱਚ. ਕੋਮਿਕਾਂ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਉਪਯੋਗੀ.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ Amazon Kindle DX ਲਈ ਹੈ

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ B&N Nook Color ਲਈ ਹੈ

en: Large
pa: ਵੱਡਾ

en: Go
pa: ਵਾਈ

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

en: Coptic
pa: ਕੋਪਟਿਕ

en: Georgian
pa: ਜੀਓਰਜੀਅਨ

en: Gothic
pa: ਗੋਥਿਕ

en: N'Ko
pa: ਨਕੋ

en: Vai
pa: ਵਾਈ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Avestan
pa: ਅਵੇਸਟਨ

en: Carian
pa: ਕੈਰੀਅਨ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Lycian
pa: ਲਯਸੀਅਨ

en: Lydian
pa: ਲਯਡੀਅਨ

en: Mandaic
pa: ਮੈਂਡਾਇਕ

en: Phoenician
pa: ਫੋਏਨਿਸੀਅਨ

en: Samaritan
pa: ਸਾਮਾਰੀਟਾਨ

en: Syriac
pa: ਸਯਰਿਆਕ

en: Ugaritic
pa: ਊਗਾਰਿਟਿਕ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ

en: Tibetan
pa: ਟਿਬੇਟਾਨ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Chakma
pa: ਚਾਕਮਾ

en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Lepcha
pa: ਲੇਪਚਾ

en: Limbu
pa: ਲਿੰਬੂ

en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲੀ

en: Oriya
pa: ਉੜੀਆ

en: Saurashtra
pa: ਸਾਊਰਾਸ਼ਟਰਾ

en: Sinhala
pa: ਸਿੰਨਹਾਲਾ

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Balinese
pa: ਬਾਲਿਨਸੀ

en: Batak
pa: ਬਾਟਕ

en: Buginese
pa: ਬੁਗਨੀਸ

en: Javanese
pa: ਜਾਵਨੀਸ

en: Lao
pa: ਲਾਓ

en: Rejang
pa: ਰੇਜਾਂਗ

en: Sundanese
pa: ਸੂੰਡਾਨੀਸ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Buhid
pa: ਬੂਹਿਡ

en: Hanunoo
pa: ਹਾਨੂਨੋ

en: Tagalog
pa: ਟਾਗਾਲੋਗ

en: Tagbanwa
pa: ਟਾਗਬਾਨਵਾ

en: Lisu
pa: ਲਿਸੂ

en: Cherokee
pa: ਚੇਰੋਕੀ

en: Recently Added
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਤੌਂ ਜੋੜੀ ਹੌਈ

en: Recently Read
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਤੌਂ ਪੜ੍ਹੀ ਹੌਈ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ
